S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
 JR CHMPSHIP     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    27.08   2    26.76 F1
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.04   1    27.03 F2
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S    27.41   3    27.08 F3
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    28.10   6    28.06 F4
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH    27.80   4    28.11 F5
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    28.19   7    28.11 F5
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH    28.10   5    28.54 F7
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI    28.24   8    28.91 F8

WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.04   1
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    27.08   2
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S    27.41   3
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH    27.80   4
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    28.10   6
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH    28.10   5
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    28.19   7
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI    28.24   8
RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE    28.49   9
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    28.64  10
LOWE, BRANDON         10 SI COLLEGE AREA     29.02  11
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    29.09  12
ZANDEE VAN RILLAND, E 10 HI AULEA SWIM CL    29.13  13
KWOK, JASON           10 PC PALO ALTO SWI    29.46  14
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    29.56  16
SORIANO, JASON        10 CC MERCED SKIMME    29.56  15
VANDERLINDE, HARRISON 10 SI PACIFIC SWIM     29.64  17
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM    29.90  19
QUIROZ, CHRISTOPHER   10 SI CITY OF SAN D    29.90  18
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA    29.93  20
MCHARGUE, CODY        10 SN DURHAM DOLPHI    30.28  21
SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK          30.43  22
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    30.47  23
DEIS, NICK            10 SN ARDEN HILLS      30.66  24
BERRY, JORDAN         10 SI PACIFIC SWIM     31.05  25
MIQUEO, ALEX          10 SN DAVIS AQUADAR    31.27  26
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    31.82  27
CHARD, THOMAS         10 SI PACIFIC SWIM     32.07  28
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
 JR CHMPSHIP     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    57.87   1    57.62 F1  P    28.12
                                                                    F    28.49
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    59.12   2    58.62 F2  P    27.96
                                                                    F    28.50
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:00.59   4  1:00.41 F3  P    29.29
                                                                    F    29.12
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  1:00.94   5  1:00.50 F4  P    29.34
                                                                    F    29.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  1:01.06   6  1:00.55 F5  P    29.33
                                                                    F    29.03
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S    59.98   3  1:00.75 F6  P    28.24
                                                                    F    28.86
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:01.13   8  1:00.98 F7  P    29.22
                                                                    F    29.47
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI  1:01.12   7  1:02.25 F8  P    28.80
                                                                    F    29.67

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    57.87   1              P    28.12
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    59.12   2              P    27.96
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S    59.98   3              P    28.24
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:00.59   4              P    29.29
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  1:00.94   5              P    29.34
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  1:01.06   6              P    29.33
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI  1:01.12   7              P    28.80
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:01.13   8              P    29.22
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH  1:01.27   9              P    29.29
RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE  1:02.47  10              P    29.27
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH  1:02.69  11              P    29.98
LOWE, BRANDON         10 SI COLLEGE AREA   1:02.92  12              P    30.61
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME  1:03.40  13              P    29.97
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:03.47  14              P    29.80
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S  1:03.62  15              P    30.71
KWOK, JASON           10 PC PALO ALTO SWI  1:03.83  16              P    31.09
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM  1:03.87  17              P    30.41
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   1:04.27  18              P    30.42
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  1:04.77  19              P    30.32
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA  1:05.06  20              P    30.91
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:05.37  21              P    31.48
ZANDEE VAN RILLAND, E 10 HI AULEA SWIM CL  1:06.17  22              P    30.80
STRAVROS, IAN         10 SI PACIFIC SWIM   1:06.21  23              P    32.11
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  1:06.46  24              P    32.08
SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK        1:06.63  25              P    31.79
DEIS, NICK            10 SN ARDEN HILLS    1:06.66  26              P    31.30
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER  1:06.93  27              P    32.14
VANDERLINDE, HARRISON 10 SI PACIFIC SWIM   1:07.18  28              P    31.64
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:07.25  29              P    32.72
DOLE, SCOT            10 SI HEARTLAND SWI  1:08.00  30              P    33.36
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:08.85  31              P    32.87

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
 JR CHMPSHIP   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:05.01   1  2:06.80 F1  P    28.53    59.90  1:32.72
                                                                    F    28.96  1:00.95  1:34.55
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  2:12.04   2  2:10.80 F2  P    30.51  1:04.75  1:39.27
                                                                    F    29.47  1:03.09  1:38.04
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  2:13.73   4  2:12.65 F3  P    30.52  1:04.65  1:39.49
                                                                    F    29.82  1:03.97  1:38.85
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:14.78   6  2:13.14 F4  P    30.64  1:04.57  1:39.85
                                                                    F    31.29  1:05.61  1:40.09
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S  2:13.92   5  2:14.04 F5  P    31.26  1:05.95  1:41.26
                                                                    F    31.09  1:04.71  1:40.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH  2:13.21   3  2:14.37 F6  P    30.51  1:04.59  1:39.28
                                                                    F    30.46  1:04.52  1:40.44
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  2:17.23   7  2:14.52 F7  P    31.36  1:05.55  1:42.43
                                                                    F    30.46  1:04.93  1:40.85
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S  2:17.76   8  2:17.74 F8  P    31.23  1:06.23  1:42.17
                                                                    F    31.53  1:06.36  1:42.09

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:05.01   1              P    28.53    59.90  1:32.72
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  2:12.04   2              P    30.51  1:04.75  1:39.27
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH  2:13.21   3              P    30.51  1:04.59  1:39.28
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  2:13.73   4              P    30.52  1:04.65  1:39.49
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S  2:13.92   5              P    31.26  1:05.95  1:41.26
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:14.78   6              P    30.64  1:04.57  1:39.85
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  2:17.23   7              P    31.36  1:05.55  1:42.43
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S  2:17.76   8              P    31.23  1:06.23  1:42.17
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  2:20.61   9              P    31.19  1:05.97  1:42.98
RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE  2:21.01  10              P    31.04  1:06.97  1:44.39
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY  2:22.12  11              P    32.31  1:08.90  1:46.59
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA  2:22.17  12              P    32.32  1:08.65  1:45.94
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM  2:22.83  13              P    31.26  1:07.83  1:46.71
HERNANDEZ, JASON      10 PC SANTA CLARA S  2:23.01  14              P    32.59  1:09.08  1:46.44
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI  2:23.12  15              P    32.72  1:10.68  1:48.08
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB  2:23.33  16              P    33.06  1:09.03  1:45.53
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  2:23.36  17              P    33.95  1:11.37  1:47.42
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  2:23.70  18              P    32.56  1:09.93  1:48.39
SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK        2:23.79  19              P    32.79  1:09.18  1:46.46
STRAVROS, IAN         10 SI PACIFIC SWIM   2:24.43  20              P    33.10  1:10.02  1:47.95
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  2:24.48  21              P    33.02  1:09.57  1:47.16
DOLE, SCOT            10 SI HEARTLAND SWI  2:24.70  22              P    33.80  1:10.94  1:48.17
WU, MIKE              10 PC MORGAN HILL S  2:26.01  23              P    32.67  1:09.54  1:48.63
RIVAS, MARCOS          9 SI UNATTACHED SA  2:26.22  24              P    33.44  1:11.04  1:49.32
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  2:27.34  25              P    34.10  1:12.09  1:49.97
COBURN, BRIAN         10 UT PARK CITY AQU  2:27.38  26              P    33.04  1:11.05  1:49.50
QUIROZ, CHRISTOPHER   10 SI CITY OF SAN D  2:31.90  27              P    35.66  1:14.27  1:53.22
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:33.82  28              P    35.77  1:15.24  1:55.88

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    30.60   1    29.95 F1
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    31.67   2    30.16 F2
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    32.85   4    32.36 F3
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE    32.85   3    32.67 F4
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH    33.04   5    33.26 F5
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME    33.09   6    33.39 F6
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    33.10   7    33.90 F7
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI    33.84   8    34.17 F8

MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    30.60   1
GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ    31.67   2
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    32.85   4
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE    32.85   3
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH    33.04   5
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME    33.09   6
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    33.10   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI    33.84   8
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH    34.15   9
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    34.24  10
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    34.52  11
STRAVROS, IAN         10 SI PACIFIC SWIM     34.64  12
KWOK, JASON           10 PC PALO ALTO SWI    34.68  13
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY    34.77  14
VANDERLINDE, HARRISON 10 SI PACIFIC SWIM     34.92  15
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     35.04  16
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN    35.17  17
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI    35.31  18
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    35.35  19
SORIANO, JASON        10 CC MERCED SKIMME    35.40  20
HEAUSER, GREG         10 SN SIERRA MARLIN    35.49  21
RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE    35.56  22
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    35.85  23
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    36.14  24
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV    36.62  25
COBURN, BRIAN         10 UT PARK CITY AQU    36.77  26
BERRY, JORDAN         10 SI PACIFIC SWIM     36.92  27
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE    37.73  28
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
 JR CHMPSHIP     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  1:06.58   1  1:05.95 F1  P    32.84
                                                                    F    32.04
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH  1:07.60   3  1:06.60 F2  P    32.37
                                                                    F    32.08
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:07.37   2  1:08.25 F3  P    33.45
                                                                    F    33.46
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:09.19   4  1:08.39 F4  P    33.55
                                                                    F    33.13
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME  1:11.27   6  1:09.28 F5  P    33.94
                                                                    F    33.67
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH  1:10.34   5  1:09.86 F6  P    34.50
                                                                    F    33.76
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S  1:11.52   7  1:10.79 F7  P    34.56
                                                                    F    33.95
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  1:12.68   8  1:12.07 F8  P    35.16
                                                                    F    34.36

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  1:06.58   1              P    32.84
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:07.37   2              P    33.45
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH  1:07.60   3              P    32.37
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:09.19   4              P    33.55
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH  1:10.34   5              P    34.50
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME  1:11.27   6              P    33.94
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S  1:11.52   7              P    34.56
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  1:12.68   8              P    35.16
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY  1:13.06   9              P    35.45
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   1:13.75  10              P    36.27
KWOK, JASON           10 PC PALO ALTO SWI  1:14.25  11              P    36.71
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:14.50  12              P    36.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  1:14.83  13              P    36.06
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:14.91  14              P    37.54
VANDERLINDE, HARRISON 10 SI PACIFIC SWIM   1:17.20  15              P    37.15
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI  1:17.30  16              P    37.26
NORTON, KYLE           9 PC SOS SWIM CLUB  1:17.37  17              P    38.09
HEAUSER, GREG         10 SN SIERRA MARLIN  1:17.62  18              P    38.76
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:18.19  19              P    37.49
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:18.72  20              P    37.64
BERRY, JORDAN         10 SI PACIFIC SWIM   1:19.01  21              P    37.72
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM CLUB  1:19.35  22              P    37.94
COBURN, BRIAN         10 UT PARK CITY AQU  1:20.01  23              P    38.75
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:20.54  24              P    38.95
CHAFI, STEPHEN        10 CC CLOVIS SWIM C  1:24.56  25              P    42.74
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB   DQUED                   P    38.23

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    35.74   2    34.82 F1
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO    34.86   1    34.89 F2
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI    36.44   3    36.31 F3
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.72   4    36.42 F4
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    36.91   5    36.50 F5
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM    37.48   7    36.90 F6
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI    37.20   6    37.02 F7
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    37.55   8    38.26 F8

RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO    34.86   1
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    35.74   2
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI    36.44   3
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.72   4
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    36.91   5
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI    37.20   6
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM    37.48   7
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    37.55   8
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    38.02   9
BLATTNER, COLLIN      10 AZ TEMPE RIO SAL    38.05  10
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB    38.26  11
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV    38.41  12
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM     38.90  13
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA    39.31  14
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S    39.44  15
BECICKA, ROMAN        10 MN NORTHERN LIGH    39.47  16
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    39.49  17
MCHARGUE, CODY        10 SN DURHAM DOLPHI    39.50  18
HESHMATPOUR, ROD      10 PC MARIN PIRATES    39.60  19
MORRELL, ANDREW       10 SN VACAVILLE SWI    40.90  20
CHARD, THOMAS         10 SI PACIFIC SWIM     41.30  21
EBRAHIM, SENAN        10 PC SANTA CLARA S    41.38  22
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    41.67  23
LUNDIN, JAN           10 AZ TEMPE RIO SAL    44.34  24
NORGAARD, ZACH        10 CC CLOVIS SWIM C    44.43  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
 JR CHMPSHIP   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  1:16.81   1  1:16.53 F1  P    36.24
                                                                    F    36.18
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:18.14   2  1:16.75 F2  P    37.47
                                                                    F    36.52
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM  1:18.66   4  1:17.07 F3  P    36.89
                                                                    F    36.33
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  1:18.25   3  1:17.29 F4  P    36.98
                                                                    F    36.57
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB  1:19.53   5  1:19.68 F5  P    38.16
                                                                    F    37.77
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:21.50   7  1:19.68 F5  P    38.66
                                                                    F    38.04
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  1:21.65   8  1:20.70 F7  P    39.69
                                                                    F    38.65
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:20.66   6  1:21.47 F8  P    38.75
                                                                    F    39.57

NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  1:16.81   1              P    36.24
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:18.14   2              P    37.47
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  1:18.25   3              P    36.98
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM  1:18.66   4              P    36.89
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB  1:19.53   5              P    38.16
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:20.66   6              P    38.75
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:21.50   7              P    38.66
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  1:21.65   8              P    39.69
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI  1:22.66   9              P    38.18
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   1:24.43  10              P    40.26
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:24.63  11              P    41.08
BLATTNER, COLLIN      10 AZ TEMPE RIO SAL  1:25.23  12              P    40.11
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S  1:26.41  13              P    41.51
HESHMATPOUR, ROD      10 PC MARIN PIRATES  1:26.42  14              P    40.60
NORTON, KYLE           9 PC SOS SWIM CLUB  1:27.28  15              P    40.72
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:28.25  16              P    42.90
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  1:28.26  17              P    42.08
HERNANDEZ, JASON      10 PC SANTA CLARA S  1:29.51  18              P    41.80
CHARD, THOMAS         10 SI PACIFIC SWIM   1:30.16  19              P    42.19
LUNDIN, JAN           10 AZ TEMPE RIO SAL  1:32.44  20              P    44.32
NORGAARD, ZACH        10 CC CLOVIS SWIM C  1:34.59  21              P    44.48
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    40.34

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    30.35   1    29.37 F1
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA    31.09   3    30.53 F2
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    30.71   2    30.78 F3
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER    31.99   7    31.08 F4
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY    31.61   5    31.24 F5
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH    31.53   4    31.55 F6
QUIROZ, CHRISTOPHER   10 SI CITY OF SAN D    31.83   6    31.92 F7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE    32.05   8    32.10 F8

WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ    30.35   1
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH    30.71   2
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA    31.09   3
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH    31.53   4
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY    31.61   5
QUIROZ, CHRISTOPHER   10 SI CITY OF SAN D    31.83   6
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER    31.99   7
RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE    32.05   8
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    32.43   9
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN    32.48  10
ZANDEE VAN RILLAND, E 10 HI AULEA SWIM CL    32.64  11
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    32.96  12
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    33.07  13
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    33.09  14
SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK          33.10  15
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    33.12  16
SORIANO, JASON        10 CC MERCED SKIMME    33.27  17
KWOK, JASON           10 PC PALO ALTO SWI    33.39  18
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA    33.42  19
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    33.81  20
VANDERLINDE, HARRISON 10 SI PACIFIC SWIM     33.90  21
STRAVROS, IAN         10 SI PACIFIC SWIM     34.52  22
CLARKE, DANNY          9 AZ ARIZONA MARLI    34.77  23
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE    34.84  24
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     35.88  25
CAINES, JORDAN         9 SN DAVIS AQUADAR    36.32  26
COBURN, BRIAN         10 UT PARK CITY AQU    36.65  27
MORRELL, ANDREW       10 SN VACAVILLE SWI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
 JR CHMPSHIP     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.24   1  1:06.64 F1  P    31.44
                                                                    F    30.96
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY  1:09.63   2  1:08.87 F2  P    32.72
                                                                    F    32.46
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  1:09.92   3  1:09.11 F3  P    33.37
                                                                    F    33.05
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:10.98   4  1:10.22 F4  P    33.24
                                                                    F    34.22
SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK        1:14.27   5  1:12.05 F5  P    34.14
                                                                    F    33.90
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA  1:14.41   6  1:13.34 F6  P    34.69
                                                                    F    34.28
EBRAHIM, SENAN        10 PC SANTA CLARA S  1:14.71   8  1:14.11 F7  P    35.64
                                                                    F    34.17
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  1:14.62   7  1:14.14 F8  P    33.74
                                                                    F    33.73

WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.24   1              P    31.44
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY  1:09.63   2              P    32.72
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  1:09.92   3              P    33.37
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:10.98   4              P    33.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK        1:14.27   5              P    34.14
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA  1:14.41   6              P    34.69
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  1:14.62   7              P    33.74
EBRAHIM, SENAN        10 PC SANTA CLARA S  1:14.71   8              P    35.64
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER  1:15.10   9              P    33.86
QUIROZ, CHRISTOPHER   10 SI CITY OF SAN D  1:16.17  10              P    34.98
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  1:16.49  11              P    35.45
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:17.82  12              P    34.85
RIANDA, TRAVIS        10 PC SALINAS VALLE  1:17.84  13              P    34.16
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  1:17.96  14              P    34.64
DEZWIREK, JEREMIE      7 PC DEANZA CUPERT  1:18.10  15              P    36.41
CHAFI, STEPHEN        10 CC CLOVIS SWIM C  1:18.89  16              P    36.53
CLARKE, DANNY          9 AZ ARIZONA MARLI  1:20.09  18              P    36.36
NORGAARD, ZACH        10 CC CLOVIS SWIM C  1:20.09  17              P    36.53
WRIGHT, CARY           8 CC CLOVIS SWIM C  1:20.49  19              P    37.31
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:20.53  20              P    38.22
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:20.73  21              P    36.05
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:20.81  22              P    36.33
COBURN, BRIAN         10 UT PARK CITY AQU  1:20.92  23              P    36.10
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM CLUB  1:21.13  24              P    36.62
CAINES, JORDAN         9 SN DAVIS AQUADAR  1:21.35  25              P    37.46
RIVAS, MARCOS          9 SI UNATTACHED SA  1:23.12  26              P    37.79
HUDNALL, MARK          9 PC STANFORD COVI  1:23.48  27              P    38.15
STACY, PETER          10 MN NORTHERN LIGH   DQUED                   P    33.23
WU, MIKE              10 PC MORGAN HILL S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  1:10.33   2  1:08.09 F1  P    33.65
                                                                    F    32.38
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.45   3  1:08.29 F2  P    33.55
                                                                    F    32.46
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  1:11.16   5  1:09.32 F3  P    33.93
                                                                    F    33.06
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:10.05   1  1:09.43 F4  P    33.25
                                                                    F    32.08
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI  1:11.98   8  1:10.31 F5  P    33.73
                                                                    F    33.04
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH  1:11.32   6  1:10.50 F6  P    32.42
                                                                    F    32.15
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:10.89   4  1:10.71 F7  P    33.35
                                                                    F    33.19
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:11.80   7  1:11.95 F8  P    33.18
                                                                    F    33.71

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:10.05   1              P    33.25
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  1:10.33   2              P    33.65
WEINSTEIN, SAM        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.45   3              P    33.55
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  1:10.89   4              P    33.35
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  1:11.16   5              P    33.93
MURPHY, MAX           10 MN NORTHERN LIGH  1:11.32   6              P    32.42
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:11.80   7              P    33.18
SKELLY, MATT          10 AZ ARIZONA MARLI  1:11.98   8              P    33.73
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  1:12.29   9              P    33.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:13.69  10              P    34.51
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  1:14.20  11              P    34.86
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB  1:15.40  12              P    35.78
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S  1:15.61  13              P    35.49
GAULT, WALTER         10 PC PETALUMA SWIM  1:15.71  14              P    36.27
EBRAHIM, SENAN        10 PC SANTA CLARA S  1:16.40  15              P    35.46
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  1:16.51  16              P    36.35
STRAVROS, IAN         10 SI PACIFIC SWIM   1:16.75  17              P    34.61
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER  1:17.16  18              P    35.23
HERNANDEZ, JASON      10 PC SANTA CLARA S  1:21.03  19              P    37.95
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
 JR CHMPSHIP   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:24.15   1  2:22.49 F1  P    32.51  1:08.52  1:52.98
                                                                    F    32.03  1:08.31  1:52.25
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  2:25.41   2  2:23.56 F2  P    33.02  1:10.89  1:53.26
                                                                    F    32.14  1:10.69  1:52.20
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:29.61   4  2:28.84 F3  P    33.89  1:10.53  1:55.04
                                                                    F    33.63  1:10.31  1:54.53
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  2:30.51   6  2:31.70 F4  P    33.44  1:12.15  1:57.57
                                                                    F    34.15  1:12.43  1:58.23
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  2:29.64   5  2:32.15 F5  P    32.93  1:09.16  1:55.18
                                                                    F    33.15  1:10.88  1:58.13
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME  2:31.85   7  2:32.37 F6  P    33.12  1:11.01  1:58.01
                                                                    F    33.59  1:12.09  1:59.23
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   2:36.44   9  2:38.38 F7  P    33.64  1:15.41  2:02.39
                                                                    F    34.17  1:17.09  2:03.42
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  2:32.04   8   DQUED  F   P    33.93  1:15.48  1:58.91
                                                                    F    34.49  1:15.19  1:59.14

GARCIA, RYAN          10 PC WEST COAST AQ  2:24.15   1              P    32.51  1:08.52  1:52.98
RIMKUS, CHARLIE       10 CA UNATTACHED SO  2:25.41   2              P    33.02  1:10.89  1:53.26
MYHRE, JORDAN         10 CO AURORA AQUATI  2:28.36   3              P    32.94  1:09.12  1:53.38
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:29.61   4              P    33.89  1:10.53  1:55.04
SALLEE, DAVID         10 PC SEBASTAPOL SE  2:29.64   5              P    32.93  1:09.16  1:55.18
AGASID, THOMAS        10 PC SOUTH SAN FRA  2:30.51   6              P    33.44  1:12.15  1:57.57
CARTER, JUSTIN         9 CC MERCED SKIMME  2:31.85   7              P    33.12  1:11.01  1:58.01
NAVARRO, ALEX         10 PC PALO ALTO SWI  2:32.04   8              P    33.93  1:15.48  1:58.91
SHILLING, BRANDON      9 PC ALMADEN SWIM   2:36.44   9              P    33.64  1:15.41  2:02.39
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM CLUB  2:36.51  10              P    35.71  1:16.95  2:00.62
POMEROY, CHASE        10 PC UNATTACHED PA  2:37.58  11              P    34.60  1:13.15  2:02.49
HUNTER, PIERCE        10 PC SAN RAMON LIV  2:37.88  12              P    35.95  1:16.20  2:02.28
CARRERAS, ANDRES      10 SI NATIONAL CITY  2:37.94  13              P    33.38  1:13.64  2:02.18
LOU, JASON            10 OR LAKE OSWEGO S  2:39.20  14              P    30.99  1:09.33  2:02.08
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  2:39.60  15              P    33.29  1:13.72  2:02.61
HINSHAW, BEN           9 PC WEST VALLEY S  2:41.93  16              P    36.44  1:17.28  2:06.05
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  2:42.69  17              P    36.01  1:18.66  2:05.15
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  2:42.85  18              P    34.74  1:18.62  2:07.79
COX, JEFFREY          10 CO DENVER UNIVER  2:43.22  19              P    33.45  1:16.13  2:06.99
STRAVROS, IAN         10 SI PACIFIC SWIM   2:43.66  20              P    33.99  1:15.99  2:07.39
EBRAHIM, SENAN        10 PC SANTA CLARA S  2:44.33  21              P    35.38  1:17.93  2:07.66
SCHAEFFER, KYLE       10 PN CHINOOK        2:47.23  22              P    34.95  1:18.75  2:13.21
HERNANDEZ, JASON      10 PC SANTA CLARA S  2:47.29  23              P    39.96           2:10.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COBURN, BRIAN         10 UT PARK CITY AQU  2:48.27  24              P    37.51  1:18.81  2:08.97
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:49.04  25              P    38.22  1:22.19  2:13.07
NORGAARD, ZACH        10 CC CLOVIS SWIM C  2:54.84  26              P    38.90  1:23.85  2:16.54
CAINES, JORDAN         9 SN DAVIS AQUADAR   DQUED                   P    37.87  1:20.01  2:11.17
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    35.66  1:16.19  2:06.74

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:14.09   1      31.94  1:14.06  1:45.23
         FRONCZAK, IAN       13
         HERNANDEZ, JASON    10
         LANGDON, MICHAEL    10
         EBRAHIM, SENAN      10
PS,    A  10-UN       10 SI PACIFIC SWIM                2:18.42   2      36.71  1:17.19  1:51.16
         BERRY, JORDAN       10
         CHARD, THOMAS       10
         VANDERLINDE, HARRISO10
         STRAVROS, IAN       10
SOSS,  A  10-UN       10 PC SOS SWIM CLUB               2:18.81   3      36.05  1:13.05  1:45.75
         NORTON, KYLE         9
         BARTON, RJ           9
         LAFLAMME, DAVID     10
         GALLARDO, CHRIS      9
WV,    A  10-UN       10 PC WEST VALLEY S               2:19.43   4      35.50  1:15.22  1:47.30
         HINSHAW, BEN         9
         MURRAY, BRAD        10
         MURRAY, MATTHEW      9
         HORNBERGER, MYLES   10
DCD,   A  10-UN       10 PC DALY CITY DOL               2:19.48   5      35.75  1:12.71  1:48.90
         TIRTADINATA, WILBERT10
         APOLINARIO, KEVIN   10
         STEMBER, JOSEPH      9
         LEUNG, TERENCE      10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:24.15   6      36.84  1:19.00  1:53.51
         SINZIG, NICK         8
         MARSHALL, ALEX      10
         MEADOWS, JEFFREY    10
         MILLER, JACKSON     10
CAB,   A  10-UN       10 PC CABRILLO THRE               2:24.56   7      38.52  1:19.20  2:01.38
         FERRANTE, JASON     10
         GRIFFIN, JIM        10
         WAGGONER, JAMES     10
         RUMPLE, GEOFFREY    10
CLOV,  A  10-UN       10 CC CLOVIS SWIM C               2:28.52   8      37.66  1:21.74  1:57.37
         CHAFI, STEPHEN      10
         NORGAARD, ZACH      10
         WRIGHT, CARY         8
         DWIDAR, OMAR         9
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:31.02   9      38.52  1:22.50  1:56.03
         MOONEY, TREVOR       9
         MCCREERY, MICHAEL   10
         HARPER, GREGORY      9
         RAMASWAMI, VISHNU   10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,   A  10-UN       10 PC SAN JOSE AQUA               2:34.44  10      36.61  1:24.38  2:01.55
         YEN, ADAM           10
         WOYAK, IAN          10
         WATKINS, PHILIP      9
         ZLOTOFF, ZACK       10
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI                DQUED           35.17  1:12.40  1:45.60
         WENZLAU, TIM        10
         BALASSONE, JAMES    10
         COLE, TOM           10
         WANG, GENG          10

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:00.53   1      29.52    59.96  1:31.80
         EBRAHIM, SENAN      10
         LANGDON, MICHAEL    10
         HERNANDEZ, JASON    10
         FRONCZAK, IAN       13
PS,    A  10-UN       10 SI PACIFIC SWIM                2:00.68   2      29.00  1:00.42  1:30.88
         CHARD, THOMAS       10
         BERRY, JORDAN       10
         STAVROS, IAN        10
         VANDERLINDE, HARRISO10
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:02.99   3      30.67  1:01.49  1:33.19
         WENZLAU, TIM        10
         WANG, GENG          10
         BALASSONE, JAMES    10
         COLE, TOM           10
WV,    A  10-UN       10 PC WEST VALLEY S               2:03.36   4      29.52  1:01.87  1:35.27
         HINSHAW, BEN         9
         MURRAY, BRAD        10
         HORNBERGER, MYLES   10
         MURRAY, MATTHEW      9
CAB,   A  10-UN       10 PC CABRILLO THRE               2:03.80   5      35.69  1:03.54  1:33.89
         WAGGONER, JAMES     10
         FERRANTE, JASON     10
         RUMPLE, GEOFFREY    10
         GRIFFIN, JIM        10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:03.83   6      39.06  1:04.12  1:34.72
         MARSHALL, ALEX      10
         MILLER, JACKSON     10
         BURKE, KYLE         10
         MEADOWS, JEFFREY    10
DCD,   A  10-UN       10 PC DALY CITY DOL               2:07.47   7      46.10  1:13.24  1:36.69
         APOLINARIO, KEVIN   10
         LAW, RYAN           10
         TIRTADINATA, WILBERT10
         LEUNG, TERENCE      10
SOSS,  A  10-UN       10 PC SOS SWIM CLUB               2:07.69   8      33.85  1:05.69  1:38.21
         GALLARDO, CHRIS      9
         LAFLAMME, DAVID     10
         NORTON, KYLE         9
         BARTON, RJ           9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,   A  10-UN       10 PC SAN JOSE AQUA               2:08.04   9      30.96  1:02.70  1:35.20
         ZLOTOFF, ZACK       10
         YEN, ADAM           10
         WATKINS, PHILLIP     9
         LINEBERRY, EVAN     10
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:10.20  10      32.56  1:03.25  1:36.90
         MOONEY, TREVOR       9
         HARPER, GREGORY      9
         MCCREERY, MICHAEL   10
         RAMASWAMI, VISHNU   10
CLOV,  A  10-UN       10 CC CLOVIS SWIM C               2:10.22  11      33.87  1:05.53  1:39.19
         NORGAARD, ZACH      10
         CHAFI, STEPHEN      10
         WRIGHT, CARY         8
         DWIDAR, OMAR         9

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
 JR CHMPSHIP     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK    25.01   1    24.60 F1
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    25.16   2    24.62 F2
DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    25.34   4    24.97 F3
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    25.28   3    25.08 F4
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S    25.82   8    25.31 F5
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN    25.55   6    25.36 F6
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    25.42   5    25.51 F7
FONG, JUSTIN          12 PC SAN FRANCISCO    25.65   7    25.59 F8

BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK    25.01   1
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    25.16   2
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    25.28   3
DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    25.34   4
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    25.42   5
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN    25.55   6
FONG, JUSTIN          12 PC SAN FRANCISCO    25.65   7
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S    25.82   8
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENINSULA COV    25.94   9
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    26.05  10
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA    26.13  11
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI    26.14  12
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C    26.30  13
COX, STEPHEN          12 CO DENVER UNIVER    26.32  14
SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      26.36  15
BUCKLEY, JOHN         12 CO DENVER UNIVER    26.60  16
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT    26.67  17
HENNESSY, CULLEN      12 PC MARIN PIRATES    26.70  18
UU, DRAKE             11 SN ARDEN HILLS      26.76  19
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     26.83  20
CRISPINO, VINCENT     12 CO DENVER UNIVER    26.95  21
DAVIS, KENDALL        12 SN VACAVILLE SWI    27.02  22
GREENWOOD, ZACHARY    12 CC CLOVIS SWIM C    27.12  23
YU, GARLEN            12 PC SAN FRANCISCO    27.18  24
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS      27.24  25
SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S    27.30  26
WHITE, JOSHUA         12 SI COLLEGE AREA     27.50  27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAAS, JAKOB           12 PC PALO ALTO SWI    27.58  28
QUISTAD, STEVEN       12 PC LOS ALTOS/MTN    27.76  29
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI    27.90  30
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     28.20  31
NASOFF, CORY          12 SI PACIFIC SWIM     28.54  32

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
 JR CHMPSHIP     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK    53.78   1    53.28 F1  P    25.73
                                                                    F    25.36
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN    53.93   2    53.63 F2  P    26.52
                                                                    F    25.69
DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    54.75   4    54.08 F3  P    26.32
                                                                    F    26.06
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    55.79   6    54.88 F4  P    27.04
                                                                    F    26.46
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S    54.51   3    54.96 F5  P    26.48
                                                                    F    26.34
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    56.88   8    55.37 F6  P    26.96
                                                                    F    26.51
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM    54.98   5    56.03 F7  P    26.87
                                                                    F    26.70
FONG, JUSTIN          12 PC SAN FRANCISCO    55.92   7   DQUED  F   P    26.56
                                                                    F    28.63

BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK    53.78   1              P    25.73
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN    53.93   2              P    26.52
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S    54.51   3              P    26.48
DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    54.75   4              P    26.32
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM    54.98   5              P    26.87
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    55.79   6              P    27.04
FONG, JUSTIN          12 PC SAN FRANCISCO    55.92   7              P    26.56
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    56.88   8              P    26.96
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C    57.09   9              P    27.62
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM     57.13  10              P    27.60
SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S    57.67  11              P    28.21
GRUBB, MICHAEL        12 CC FRESNO DOLPHI    57.79  12              P    28.01
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S    57.85  13              P    27.73
FARRINGTON, BEN       11 SN VACAVILLE SWI    57.88  14              P    27.87
YU, GARLEN            12 PC SAN FRANCISCO    58.44  15              P    27.70
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    58.62  16              P    27.79
GOYETTE, CODY         12 PC TIGER AQUATIC    58.93  17              P    28.04
DAVIS, KENDALL        12 SN VACAVILLE SWI    59.04  18              P    28.09
HENNESSY, CULLEN      12 PC MARIN PIRATES    59.06  19              P    28.11
EKSTROM, THOMAS       12 UT PIRATE SWIM C    59.17  20              P    28.41
SARDO, NICO           12 SI SWIM WEST        59.22  21              P    28.57
FLORES-MAXFIELD, KAM  11 PC SOUTH SAN FRA    59.31  22              P    28.31
NASOFF, CORY          12 SI PACIFIC SWIM   1:00.79  23              P    28.98
WHITE, JOSHUA         12 SI COLLEGE AREA   1:01.22  24              P    28.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
 JR CHMPSHIP   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  2:00.15   3  1:58.97 F1  P    27.85    58.68  1:30.07
                                                                    F    28.04    58.76  1:29.74
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  1:59.16   2  1:59.30 F2  P    27.45    58.34  1:29.11
                                                                    F    28.25    58.85  1:29.75
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN  2:03.11   5  2:01.72 F3  P    28.45    59.91  1:31.52
                                                                    F    28.28    59.76  1:30.95
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  2:03.70   8  2:02.29 F4  P    28.40  1:00.54  1:32.34
                                                                    F    28.01    59.02  1:30.98
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   2:01.42   4  2:02.61 F5  P    28.27    58.81  1:29.81
                                                                    F    28.54    59.34  1:30.79
SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S  2:03.45   6  2:04.91 F6  P    29.23  1:00.67  1:32.51
                                                                    F    28.99  1:00.38  1:32.89
BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK  2:03.59   7  2:10.95 F7  P    27.69    59.56  1:32.40
                                                                    F    28.09  1:01.43  1:36.29
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    1:59.15   1   DQUED  F   P    27.82    57.84  1:28.80

SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    1:59.15   1              P    27.82    57.84  1:28.80
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  1:59.16   2              P    27.45    58.34  1:29.11
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  2:00.15   3              P    27.85    58.68  1:30.07
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   2:01.42   4              P    28.27    58.81  1:29.81
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN  2:03.11   5              P    28.45    59.91  1:31.52
SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S  2:03.45   6              P    29.23  1:00.67  1:32.51
BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK  2:03.59   7              P    27.69    59.56  1:32.40
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  2:03.70   8              P    28.40  1:00.54  1:32.34
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS AQUADAR  2:03.95   9              P    28.41    59.98  1:32.61
GOYETTE, CODY         12 PC TIGER AQUATIC  2:04.60  10              P    28.44    59.42  1:31.85
BATEMAN, JONATHAN     12 AZ DESERT THUNDE  2:04.63  11              P    29.07  1:00.74  1:32.82
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S  2:04.75  12              P    29.20  1:01.36  1:34.14
FARRINGTON, BEN       11 SN VACAVILLE SWI  2:04.76  13              P    29.21  1:01.02  1:32.97
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    2:04.89  14              P    28.71  1:00.54  1:33.06
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C  2:05.77  15              P    28.57  1:00.53  1:33.45
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  2:05.87  16              P    29.42  1:01.46  1:34.25
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    2:06.58  17              P    28.70  1:00.55  1:34.19
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  2:07.06  18              P    29.39  1:01.59  1:34.34
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  2:07.14  19              P    28.96  1:01.41  1:34.56
EKSTROM, THOMAS       12 UT PIRATE SWIM C  2:08.17  20              P    28.78  1:00.85  1:34.44
GRUBB, MICHAEL        12 CC FRESNO DOLPHI  2:08.67  21              P    29.34  1:02.09  1:35.75
WHITE, JOSHUA         12 SI COLLEGE AREA   2:08.91  22              P    29.87  1:03.21  1:37.21
HOPPER, JARED         12 CC VISALIA AREA   2:09.00  23              P    30.01  1:02.94  1:37.11
THOMPSON, WESTON      11 SI SWIM WEST      2:09.22  24              P    29.90  1:03.20  1:37.07
IVEY, R.P.            12 PC PIRANHA SWIMM  2:09.38  25              P    29.64  1:02.82  1:37.40
PATCH, CHARLIE        12 SN SIERRA MARLIN  2:09.49  26              P    29.72  1:02.83  1:36.48
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA  2:09.85  27              P    29.63  1:02.82  1:37.26
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:10.12  28              P    30.44  1:03.03  1:37.14
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:11.31  29              P    31.34  1:05.54  1:38.61
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT  2:11.33  30              P    30.44  1:04.04  1:38.47
NASOFF, CORY          12 SI PACIFIC SWIM   2:12.50  31              P    30.29  1:04.30  1:38.76
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  2:12.62  32              P    30.77  1:04.55  1:38.80
VO, CORY              12 PC SANTA CLARA S  2:13.88  33              P    30.22  1:04.35  1:39.34
DAVIS, KENDALL        12 SN VACAVILLE SWI  2:14.43  34              P    30.90  1:04.03  1:38.63
POEHLER, MARCUS       12 AZ SUN DEVIL AQU   DQUED                   P    29.84  1:03.26  1:37.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
 JR CHMPSHIP   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    5:13.11   1  5:10.66 F1  P    28.17    59.18  1:30.17  2:01.97  2:34.02  3:05.42  3:37.58
                                                                       4:09.75  4:42.06
                                                                    F    27.75    58.55  1:29.56  2:01.12  2:32.67  3:04.13  3:36.07
                                                                       4:08.11  4:39.97
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  5:15.14   2  5:15.03 F2  P    28.23    59.25  1:31.30  2:03.30  2:34.92  3:06.99  3:39.84
                                                                       4:12.87  4:45.43
                                                                    F    29.32  1:00.71  1:32.69  2:04.90  2:36.11  3:08.16  3:40.96
                                                                       4:13.81  4:46.60
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS AQUADAR  5:22.03   4  5:17.94 F3  P    27.90    59.51  1:32.07  2:04.68  2:37.79  3:10.75  3:44.19
                                                                       4:16.92  4:50.40
                                                                    F    28.47    59.93  1:31.80  2:03.78  2:36.29  3:08.59  3:41.08
                                                                       4:13.89  4:46.58
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  5:18.10   3  5:19.12 F4  P    28.16    59.47  1:31.48  2:03.65  2:36.03  3:08.64  3:41.21
                                                                       4:14.09  4:46.33
                                                                    F    28.48    59.56  1:31.56  2:03.93  2:36.61  3:09.32  3:42.16
                                                                       4:15.00  4:48.04
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  5:23.15   5  5:25.67 F5  P    28.85  1:01.32  1:33.58  2:06.22  2:39.34  3:12.71  3:45.68
                                                                       4:18.90  4:52.22
                                                                    F    29.64  1:01.84  1:34.35  2:07.13  2:40.24  3:13.03  3:46.79
                                                                       4:20.42  4:54.04
BATEMAN, JONATHAN     12 AZ DESERT THUNDE  5:23.91   6  5:25.86 F6  P    29.22  1:01.30  1:33.65  2:06.65  2:39.15  3:12.30  3:45.58
                                                                       4:18.56  4:51.58
                                                                    F    29.22  1:01.56  1:34.26  2:07.17  2:40.11  3:13.29  3:46.43
                                                                       4:19.51  4:53.05
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    5:25.32   7  5:26.05 F7  P    28.86  1:01.09  1:34.02  2:07.49  2:40.61  3:13.61  3:46.45
                                                                       4:19.62  4:53.04
                                                                    F    29.87  1:02.33  1:34.96  2:07.66  2:40.64  3:14.04  3:47.62
                                                                       4:21.55  4:54.62
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  5:25.36   8  5:31.97 F8  P    28.40  1:00.38  1:33.44  2:06.48  2:39.64  3:12.33  3:45.40
                                                                       4:19.41  4:52.65
                                                                    F    29.68  1:01.92  1:34.73  2:07.63  2:40.79  3:13.92  3:47.92
                                                                       4:22.64  4:57.82

SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    5:13.11   1              P    28.17    59.18  1:30.17  2:01.97  2:34.02  3:05.42  3:37.58
                                                                       4:09.75  4:42.06
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  5:15.14   2              P    28.23    59.25  1:31.30  2:03.30  2:34.92  3:06.99  3:39.84
                                                                       4:12.87  4:45.43
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  5:18.10   3              P    28.16    59.47  1:31.48  2:03.65  2:36.03  3:08.64  3:41.21
                                                                       4:14.09  4:46.33
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS AQUADAR  5:22.03   4              P    27.90    59.51  1:32.07  2:04.68  2:37.79  3:10.75  3:44.19
                                                                       4:16.92  4:50.40
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  5:23.15   5              P    28.85  1:01.32  1:33.58  2:06.22  2:39.34  3:12.71  3:45.68
                                                                       4:18.90  4:52.22
BATEMAN, JONATHAN     12 AZ DESERT THUNDE  5:23.91   6              P    29.22  1:01.30  1:33.65  2:06.65  2:39.15  3:12.30  3:45.58
                                                                       4:18.56  4:51.58
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    5:25.32   7              P    28.86  1:01.09  1:34.02  2:07.49  2:40.61  3:13.61  3:46.45
                                                                       4:19.62  4:53.04
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  5:25.36   8              P    28.40  1:00.38  1:33.44  2:06.48  2:39.64  3:12.33  3:45.40
                                                                       4:19.41  4:52.65
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   5:26.45   9              P    29.30  1:01.20  1:33.46  2:06.30  2:39.60  3:12.71  3:46.34
                                                                       4:20.18  4:53.77
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  5:28.62  10              P    29.08  1:01.58  1:34.91  2:08.19  2:41.85  3:15.52  3:48.75
                                                                       4:22.46  4:56.00
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT  5:32.30  11              P    29.60  1:02.38  1:36.31  2:09.89  2:44.07  3:17.38  3:51.90
                                                                       4:26.40  4:59.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S  5:32.43  12              P    30.01  1:01.78  1:34.74  2:08.61  2:42.80  3:16.48  3:50.87
                                                                       4:25.52  4:59.26
FARRINGTON, BEN       11 SN VACAVILLE SWI  5:33.73  13              P    29.49  1:01.61  1:35.23  2:09.49  2:43.64  3:17.53  3:51.93
                                                                       4:26.41  5:00.52
WHITE, JOSHUA         12 SI COLLEGE AREA   5:35.04  14              P    29.69  1:03.20  1:36.69  2:10.67  2:45.15  3:19.19  3:53.32
                                                                       4:28.01  5:02.40
GOYETTE, CODY         12 PC TIGER AQUATIC  5:36.12  15              P    29.33  1:01.87  1:34.96  2:08.82  2:43.22  3:17.75  3:52.60
                                                                       4:27.57  5:02.30
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  5:37.23  16              P    31.36  1:06.06  1:39.41  2:13.38  2:47.49  3:21.72  3:56.00
                                                                       4:30.20  5:04.84
YU, GARLEN            12 PC SAN FRANCISCO  5:37.69  17              P    29.02  1:01.42  1:34.80  2:09.24  2:43.87  3:18.26  3:53.55
                                                                       4:28.79  5:04.51
EKSTROM, THOMAS       12 UT PIRATE SWIM C  5:37.70  18              P    29.47  1:02.03  1:35.84  2:10.30  2:44.75  3:19.37  3:54.59
                                                                       4:29.23  5:04.03
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA  5:38.49  19              P    29.34  1:02.06  1:36.44  2:10.52  2:44.68  3:19.49  3:54.46
                                                                       4:29.45  5:04.65
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  5:39.56  20              P    30.43  1:04.51  1:38.64  2:13.00  2:47.79  3:22.91  3:57.91
                                                                       4:32.28  5:06.83
THOMPSON, WESTON      11 SI SWIM WEST      5:40.59  21              P    30.04  1:04.48  1:38.98  2:13.27  2:47.57  3:22.25  3:57.06
                                                                       4:31.96  5:06.81
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV  5:41.35  22              P    31.03  1:05.25  1:40.64  2:15.51  2:50.75  3:25.59  3:58.73
                                                                       4:33.37  5:08.33
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S  5:41.68  23              P    30.62  1:04.17  1:38.19  2:11.80  2:47.13  3:22.44  3:58.16
                                                                       4:33.55  5:08.37
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    5:42.08  24              P    29.95  1:03.14  1:36.89  2:12.04  2:46.40  3:20.59  3:56.03
                                                                       4:31.71  5:07.24
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING AQUA   5:42.87  25              P    31.36  1:05.51  1:40.26  2:15.00  2:49.97  3:24.90  3:59.86
                                                                       4:34.41  5:09.34
POEHLER, MARCUS       12 AZ SUN DEVIL AQU  5:43.46  26              P    30.34  1:04.59  1:39.32  2:14.54  2:49.53  3:24.71  3:59.76
                                                                       4:34.89  5:09.62
BARNES, TREVOR        11 CC INDIAN WELLS   5:43.93  28              P    30.33  1:04.02  1:39.07  2:13.99  2:48.87  3:24.07  3:59.00
                                                                       4:35.12  5:10.26
HOPPER, JARED         12 CC VISALIA AREA   5:43.93  27              P    30.14  1:03.73  1:38.33  2:13.39  2:49.08  3:24.10  4:00.21
                                                                       4:35.86  5:11.53
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  5:44.02  29              P    30.06  1:03.40  1:36.62  2:11.20  2:47.13  3:23.17  3:59.18
                                                                       4:35.23  5:11.08
ROEPKE, BOOMER        11 PC BISHOP SWIM T  5:44.97  30              P    29.57  1:02.67  1:37.51  2:12.84  2:47.88  3:23.13  3:58.60
                                                                       4:34.22  5:10.31
QUISTAD, STEVEN       12 PC LOS ALTOS/MTN  5:45.87  31              P    31.75  1:06.68  1:41.33  2:16.24  2:51.26  3:26.60  4:02.15
                                                                       4:37.28  5:12.76
NASOFF, CORY          12 SI PACIFIC SWIM   5:48.23  32              P    30.60  1:04.75  1:39.87  2:15.04  2:50.47  3:26.28  4:02.19
                                                                       4:38.31  5:13.86
KOROTKIN, SCOTTY      12 SN ARDEN HILLS    5:49.02  33              P    31.82  1:07.16  1:41.11  2:16.97  2:52.39  3:28.46  4:03.06
                                                                       4:38.80  5:14.88
IVEY, R.P.            12 PC PIRANHA SWIMM  5:50.47  34              P    31.28  1:06.65  1:42.50  2:18.21  2:53.50  3:28.84  4:05.15
                                                                       4:39.91  5:15.92
VO, CORY              12 PC SANTA CLARA S  5:50.54  35              P    31.63  1:06.77  1:42.48  2:18.29  2:53.60  3:29.80  4:06.04
                                                                       4:41.62  5:16.84
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   5:51.88  36              P    31.45  1:05.78  1:41.25  2:17.40  2:53.21  3:29.29  4:05.91
                                                                       4:41.93  5:17.61
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  5:54.26  37              P    31.67  1:06.92  1:42.75  2:17.97  2:54.94  3:31.21  4:06.51
                                                                       4:44.00  5:20.81
PATCH, CHARLIE        12 SN SIERRA MARLIN  6:00.33  38              P    31.55  1:07.65  1:44.83  2:22.20  2:59.15  3:35.55  4:12.56
                                                                       4:50.32  5:25.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    29.14   2    28.06 F1
SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      29.01   1    28.27 F2
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    29.15   3    28.57 F3
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    29.84   4    29.49 F4
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS      30.47   5    30.23 F5
BUCKLEY, JOHN         12 CO DENVER UNIVER    30.66   6    30.49 F6
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI    30.97   8    30.72 F7
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S    30.75   7    30.73 F8

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      29.01   1
DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    29.14   2
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    29.15   3
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    29.84   4
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS      30.47   5
BUCKLEY, JOHN         12 CO DENVER UNIVER    30.66   6
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S    30.75   7
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI    30.97   8
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    30.99   9
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI    31.05  10
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA    31.22  11
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM     31.26  12
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM     31.28  13
GREENWOOD, ZACHARY    12 CC CLOVIS SWIM C    31.45  14
CHAN, CHRISTOPHER     11 PC OTTER SWIM CL    31.51  15
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA    31.58  16
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS      31.71  17
BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK    31.81  18
SARDO, NICO           12 SI SWIM WEST        31.84  19
TALAUE, CARL          12 PC MISSION SAN J    31.85  20
COX, STEPHEN          12 CO DENVER UNIVER    32.24  21
SOGHOYAN, KENGO       12 PC DEANZA CUPERT    32.25  22
POEHLER, MARCUS       12 AZ SUN DEVIL AQU    32.26  23
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    32.29  24
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C    32.39  25
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    32.59  26
REYNOLDS, MICHAEL     12 SN CALIFORNIA CA    32.73  27
WELLS, WILLIAM        12 SI NORTH COAST A    32.87  28
SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S    32.98  29
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     33.12  30
BATEMAN, JONATHAN     12 AZ DESERT THUNDE    33.39  31
PLUME, JOE            12 PC BURLINGAME AQ    33.40  32
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE    33.76  33

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
 JR CHMPSHIP     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER  1:01.53   1  1:00.85 F1  P    29.83
                                                                    F    29.43
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:02.94   2  1:01.38 F2  P    30.58
                                                                    F    30.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS    1:03.11   3  1:01.45 F3  P    30.31
                                                                    F    30.11
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:03.81   4  1:03.26 F4  P    31.08
                                                                    F    30.97
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    1:05.52   7  1:03.67 F5  P    32.04
                                                                    F    31.21
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    1:05.14   6  1:04.34 F6  P    32.11
                                                                    F    31.68
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.61   8  1:04.57 F7  P    32.33
                                                                    F    31.87
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA  1:04.62   5  1:05.11 F8  P    31.87
                                                                    F    31.57

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER  1:01.53   1              P    29.83
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:02.94   2              P    30.58
SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS    1:03.11   3              P    30.31
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:03.81   4              P    31.08
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA  1:04.62   5              P    31.87
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    1:05.14   6              P    32.11
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    1:05.52   7              P    32.04
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.61   8              P    32.33
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   1:05.79   9              P    32.09
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE  1:06.01  10              P    31.46
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  1:06.39  11              P    32.74
GREENWOOD, ZACHARY    12 CC CLOVIS SWIM C  1:06.55  12              P    32.61
BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK  1:06.77  13              P    32.24
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES  1:06.79  14              P    32.50
TALAUE, CARL          12 PC MISSION SAN J  1:06.86  15              P    32.70
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:06.91  16              P    32.63
SARDO, NICO           12 SI SWIM WEST      1:06.96  17              P    33.46
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S  1:07.33  18              P    33.22
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S  1:07.35  19              P    31.50
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:07.47  20              P    32.75
GRUBB, MICHAEL        12 CC FRESNO DOLPHI  1:07.78  21              P    33.17
BATEMAN, JONATHAN     12 AZ DESERT THUNDE  1:07.79  22              P    33.42
IVEY, R.P.            12 PC PIRANHA SWIMM  1:08.26  23              P    32.70
SHIUAN, KEVIN         12 PC WEST VALLEY S  1:08.69  24              P    33.25
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI  1:09.18  25              P    33.87
POEHLER, MARCUS       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:09.32  26              P    33.64
CARTER, ROBBIE        12 PC STANFORD COVI  1:09.49  27              P    33.90
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:09.75  28              P    33.96
THOMPSON, TYLER       11 PC ALPINE PORTOL  1:09.84  29              P    33.95
PLUME, JOE            12 PC BURLINGAME AQ  1:10.16  30              P    34.19
EKSTROM, THOMAS       12 UT PIRATE SWIM C  1:10.20  31              P    34.07
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  1:10.71  32              P    34.95
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    33.57

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI    30.96   1    29.75 F1
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    31.41   2    30.67 F2
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    32.67   6    31.67 F3
EPPERSON, ZACHARIAH   11 SN CHICO AQUA JE    32.01   4    31.94 F4
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI    31.92   3    32.21 F5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS      32.53   5    32.53 F6
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    33.03   8    32.56 F7
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA    33.02   7    32.91 F8

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI    30.96   1
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    31.41   2
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI    31.92   3
EPPERSON, ZACHARIAH   11 SN CHICO AQUA JE    32.01   4
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS      32.53   5
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    32.67   6
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA    33.02   7
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    33.03   8
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    33.40   9
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR    33.55  10
BUCKLEY, JOHN         12 CO DENVER UNIVER    33.68  11
BARNARD, DEXTER       12 PN SHELTON SHARK    33.82  12
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING AQUA     34.04  13
THOMAS, ZACHARY       12 SN CHICO AQUA JE    34.11  14
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT    34.29  15
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE    34.40  16
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    34.50  17
HOPPER, JARED         12 CC VISALIA AREA     35.15  18
FLORES-MAXFIELD, KAM  11 PC SOUTH SAN FRA    36.63  19
GOYETTE, CODY         12 PC TIGER AQUATIC    36.93  20
HAAS, JAKOB           12 PC PALO ALTO SWI   DQUED
VOIT, JAY             12 PN CHINOOK         DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
 JR CHMPSHIP   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:06.57   1  1:04.14 F1  P    31.65
                                                                    F    30.62
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:08.36   2  1:04.72 F2  P    32.09
                                                                    F    30.77
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  1:09.87   4  1:07.74 F3  P    33.49
                                                                    F    32.16
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV  1:09.61   3  1:08.40 F4  P    32.83
                                                                    F    32.18
EPPERSON, ZACHARIAH   11 SN CHICO AQUA JE  1:10.32   5  1:08.73 F5  P    32.80
                                                                    F    33.48
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.68   6  1:10.16 F6  P    34.26
                                                                    F    33.94
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    1:11.30   7  1:11.03 F7  P    33.88
                                                                    F    33.78
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:12.07   8  1:11.76 F8  P    34.05
                                                                    F    34.00

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:06.57   1              P    31.65
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:08.36   2              P    32.09
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV  1:09.61   3              P    32.83
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  1:09.87   4              P    33.49
EPPERSON, ZACHARIAH   11 SN CHICO AQUA JE  1:10.32   5              P    32.80
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.68   6              P    34.26
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    1:11.30   7              P    33.88
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:12.07   8              P    34.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:14.32   9              P    34.68
BUCKLEY, JOHN         12 CO DENVER UNIVER  1:14.35  10              P    35.53
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   1:14.65  11              P    34.60
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT  1:14.70  12              P    34.99
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING AQUA   1:14.85  13              P    35.07
VOIT, JAY             12 PN CHINOOK        1:15.57  14              P    35.89
THOMAS, ZACHARY       12 SN CHICO AQUA JE  1:16.52  15              P    36.63
THOMPSON, WESTON      11 SI SWIM WEST      1:16.75  16              P    36.66
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE  1:16.97  17              P    35.61
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  1:17.79  18              P    37.21
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI  1:17.81  19              P    36.51
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI  1:18.07  20              P    36.24
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:18.77  21              P    37.22
CHAN, CHRISTOPHER     11 PC OTTER SWIM CL  1:18.91  22              P    37.03
SO, SOLOMON           12 PC OTTER SWIM CL  1:19.94  23              P    37.44
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA   DQUED                   P    33.96
HOPPER, JARED         12 CC VISALIA AREA    DQUED                   P    35.52

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    26.62   1    26.16 F1
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    27.12   2    26.94 F2
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN    27.92   4    27.40 F3
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    27.73   3    27.46 F4
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    28.42   6    27.57 F5
COX, STEPHEN          12 CO DENVER UNIVER    28.52   7    28.47 F6
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    28.60   8    28.47 F6
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM    28.20   5    28.48 F8

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    26.62   1
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    27.12   2
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV    27.73   3
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN    27.92   4
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM    28.20   5
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    28.42   6
COX, STEPHEN          12 CO DENVER UNIVER    28.52   7
MAHER, IAN            12 PC MORGAN HILL S    28.60   8
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI    28.98   9
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C    29.26  10
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S    29.34  11
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S    29.36  12
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    29.39  13
FLORES-MAXFIELD, KAM  11 PC SOUTH SAN FRA    29.48  14
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    29.50  15
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV    29.58  16
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    29.90  17
ODLIN, CHARLIE        12 PC TAHOE SWIM TE    30.13  18
BARNES, TREVOR        11 CC INDIAN WELLS     30.37  19
SARDO, NICO           12 SI SWIM WEST        30.38  20
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE    30.48  21
SEKINE, KENICHI       12 PC DEANZA CUPERT    30.55  22
BROWN, ROYCE          12 SN LASSEN AQUATI    30.58  23
WONNER, CASEY         11 PC ALA GATORS       31.01  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
 JR CHMPSHIP     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    59.03   1    57.55 F1  P    27.34
                                                                    F    27.27
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:00.16   2    59.30 F2  P    28.17
                                                                    F    27.19
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN  1:01.42   3  1:00.83 F3  P    28.74
                                                                    F    28.09
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  1:01.76   4  1:02.65 F4  P    29.07
                                                                    F    29.22
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  1:04.64   8  1:04.04 F5  P    29.61
                                                                    F    29.63
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.99   5  1:04.23 F6  P    29.96
                                                                    F    30.42
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C  1:04.35   6  1:04.39 F7  P    29.71
                                                                    F    29.97
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV  1:04.60   7  1:05.63 F8  P    30.10
                                                                    F    30.96

DYLLA, MARK           12 CO DENVER UNIVER    59.03   1              P    27.34
WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  1:00.16   2              P    28.17
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN  1:01.42   3              P    28.74
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  1:01.76   4              P    29.07
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.99   5              P    29.96
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C  1:04.35   6              P    29.71
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV  1:04.60   7              P    30.10
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  1:04.64   8              P    29.61
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI  1:04.70   9              P    30.92
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:05.34  10              P    30.85
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS AQUADAR  1:05.71  11              P    30.79
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.11  12              P    31.13
FLORES-MAXFIELD, KAM  11 PC SOUTH SAN FRA  1:06.32  13              P    29.80
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:06.33  14              P    31.50
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  1:06.38  15              P    30.72
COX, STEPHEN          12 CO DENVER UNIVER  1:06.46  16              P    29.83
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA  1:06.74  17              P    31.38
BARNES, TREVOR        11 CC INDIAN WELLS   1:06.96  18              P    31.20
HOPPER, JARED         12 CC VISALIA AREA   1:07.03  19              P    31.50
ODLIN, CHARLIE        12 PC TAHOE SWIM TE  1:07.45  20              P    31.22
DAVENPORT, CLARK      11 SN CENTRAL VALLE  1:07.81  21              P    31.90
EKSTROM, THOMAS       12 UT PIRATE SWIM C  1:08.14  22              P    31.46
WONNER, CASEY         11 PC ALA GATORS     1:08.27  23              P    31.11
SARDO, NICO           12 SI SWIM WEST      1:08.81  24              P    31.12
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  1:09.69  25              P    32.16
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:09.71  26              P    32.45
MONKELIEN, SEAN       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:10.00  27              P    31.94
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:10.87  28              P    31.76
HENNESSY, CULLEN      12 PC MARIN PIRATES   DQUED                   P    30.65
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING AQUA    DQUED                   P    32.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    59.48   1    59.49 F1  P    27.73
                                                                    F    27.67
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    1:03.46   4  1:02.00 F2  P    29.66
                                                                    F    28.71
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.28   3  1:02.18 F3  P    30.91
                                                                    F    30.35
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.52   6  1:03.43 F4  P    30.58
                                                                    F    30.56
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  1:02.92   2  1:03.69 F5  P    29.71
                                                                    F    29.77
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV  1:03.46   5  1:04.24 F6  P    29.96
                                                                    F    30.33
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    1:04.23   7  1:05.12 F7  P    31.13
                                                                    F    30.87
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.05   8  1:05.32 F8  P    30.91
                                                                    F    31.75

WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S    59.48   1              P    27.73
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  1:02.92   2              P    29.71
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.28   3              P    30.91
BURGIN, PAUL          12 PC SAN RAMON LIV  1:03.46   5              P    29.96
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    1:03.46   4              P    29.66
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.52   6              P    30.58
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    1:04.23   7              P    31.13
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.05   8              P    30.91
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:05.43   9              P    30.03
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:05.49  10              P    28.63
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES  1:05.74  11              P    30.73
MATA, DONALD          11 PC VALLEJO AQUAT  1:06.54  12              P    31.62
FLORES-MAXFIELD, KAM  11 PC SOUTH SAN FRA  1:07.07  13              P    32.00
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA  1:07.52  14              P    31.31
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:08.14  15              P    31.46
ANG, RANDY            12 PC MID PENINSULA  1:08.31  16              P    30.39
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING AQUA   1:08.50  17              P    31.98
EPPERSON, ZACHARIAH   11 SN CHICO AQUA JE  1:08.76  18              P    33.02
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:09.84  19              P    32.85
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   1:10.05  20              P    32.52
GOYETTE, CODY         12 PC TIGER AQUATIC  1:10.29  21              P    33.98

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
 JR CHMPSHIP   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  2:11.35   1  2:09.06 F1  P    27.47  1:00.32  1:39.04
                                                                    F    27.03  1:00.19  1:38.22
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  2:13.61   3  2:12.01 F2  P    31.28  1:06.45  1:42.54
                                                                    F    30.45  1:06.18  1:41.91
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    2:12.93   2  2:12.31 F3  P    29.69  1:04.51  1:42.96
                                                                    F    29.87  1:04.29  1:42.40
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  2:15.50   6  2:14.26 F4  P    30.43  1:05.36  1:43.24
                                                                    F    30.94  1:06.46  1:43.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  2:17.32   8  2:14.28 F5  P    29.22  1:04.54  1:45.54
                                                                    F    30.08  1:05.45  1:45.42
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  2:14.63   5  2:14.93 F6  P    29.95  1:06.08  1:44.56
                                                                    F    30.13  1:04.78  1:44.22
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    2:14.42   4  2:16.76 F7  P    29.78  1:05.21  1:43.85
                                                                    F    30.01  1:06.06  1:44.15
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:16.97   7  2:18.16 F8  P    31.19  1:06.94  1:45.76
                                                                    F    31.45  1:07.57  1:46.81

WONG, SCOTT           12 PC SANTA CLARA S  2:11.35   1              P    27.47  1:00.32  1:39.04
SCOGGAN, BYRON        12 SN ARDEN HILLS    2:12.93   2              P    29.69  1:04.51  1:42.96
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  2:13.61   3              P    31.28  1:06.45  1:42.54
NISSEN, TROY          12 SN ARDEN HILLS    2:14.42   4              P    29.78  1:05.21  1:43.85
TOLAND, CHRIS         12 SN WOODLAND SWIM  2:14.63   5              P    29.95  1:06.08  1:44.56
LO, PETER             12 PC SUNNYVALE SWI  2:15.50   6              P    30.43  1:05.36  1:43.24
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:16.97   7              P    31.19  1:06.94  1:45.76
MARQUEZ, JONATHAN     12 PC SANTA CLARA S  2:17.32   8              P    29.22  1:04.54  1:45.54
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  2:20.68   9              P    30.51  1:05.33  1:48.44
SEILER, DAVID         12 SN SIERRA MARLIN  2:21.01  10              P    29.27  1:05.65  1:50.88
SALAMATI, BEHAN       12 PC SAN RAMON LIV  2:21.03  11              P    30.70  1:07.17  1:48.39
SHVEYD, MARK          12 PC ORINDA AQUATI  2:21.68  12              P    30.12  1:06.76  1:49.37
ROSE, BRIAN           12 PC SANTA CLARA S  2:21.72  13              P    29.74  1:06.36  1:48.80
NATYZAK, KEENAN       12 CC BAKERSFIELD S  2:21.89  14              P    30.96  1:06.22  1:50.67
MCCLARY, DANNY        12 SI INLAND COASTA  2:22.69  15              P    31.92  1:06.69  1:49.93
HOPPER, JARED         12 CC VISALIA AREA   2:23.65  16              P    31.71  1:08.26  1:49.48
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:23.81  18              P    30.93  1:06.43  1:50.21
HASTRUP, MIKAEL       11 CC CLOVIS SWIM C  2:23.81  17              P    31.93  1:07.33  1:53.12
FOWLER, AUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   2:24.02  19              P    31.49  1:08.25  1:52.31
FLORES-MAXFIELD, KAM  11 PC SOUTH SAN FRA  2:24.03  20              P    31.37  1:07.89  1:50.92
COX, STEPHEN          12 CO DENVER UNIVER  2:24.28  21              P    30.24  1:06.10  1:51.09
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING AQUA   2:24.80  22              P    32.27  1:08.74  1:51.36
BATEMAN, JONATHAN     12 AZ DESERT THUNDE  2:26.31  23              P    32.49  1:07.94  1:52.78
DANIELS, JOSHUA       12 CC CLOVIS SWIM C  2:26.32  24              P    31.19  1:08.30  1:53.21
VOIT, JAY             12 PN CHINOOK        2:26.38  25              P    32.69  1:11.44  1:52.96
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   2:26.79  26              P    33.86  1:09.34  1:54.29
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:27.97  27              P    31.04  1:08.19  1:55.06
SARDO, NICO           12 SI SWIM WEST      2:28.87  28              P    32.21  1:09.62  1:55.31
EKSTROM, THOMAS       12 UT PIRATE SWIM C  2:29.38  29              P    32.17  1:08.17  1:56.24
HENNESSY, CULLEN      12 PC MARIN PIRATES  2:30.06  30              P    31.88  1:11.20  1:55.79
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P    31.07  1:09.15  1:51.70
NASOFF, CORY          12 SI PACIFIC SWIM    DQUED
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P    32.05  1:08.67  1:57.38

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:56.28   1      30.35  1:00.62  1:29.46
         MARQUEZ, JONATHAN   12
         WONG, SCOTT         12
         ROSE, BRIAN         12
         VO, CORY            12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 1:56.75   2      29.35  1:02.18  1:29.89
         SMITH, DANIEL       12
         NISSEN, TROY        12
         SCOGGAN, BYRON      12
         PAIGE, MATTHEW      12
TOPS,  A  11-12       12 CO DENVER UNIVER               1:56.90   3      31.02  1:04.93  1:31.16
         COX, STEPHEN        12
         BUCKLEY, JOHN       12
         DYLLA, MARK         12
         CRISPINO, VINCENT   12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:59.17   4      30.70  1:02.23  1:31.72
         SUN, ANDREW         12
         LO, PETER           12
         WEN, LARRY          12
         FISCHER-COLBRIE, TYL12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:02.02   5      32.96  1:04.85  1:33.51
         HERMAN, TAYLOR      11
         BURGIN, PAUL        12
         SALAMATI, BEHAN     12
         WHYTE, RYAN         11
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:03.29   6      33.45  1:03.88  1:34.63
         DENTONE, MATTHEW    11
         MAHONEY, SEAN       12
         REILLY, SEAN        11
         KERCHNER, MATT      12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:06.80   7      32.42  1:09.67  1:39.27
         SMITH, CONNER       11
         HUDNALL, MARK        9
         THIVIERGE, JAMES    11
         CARTER, ROBBIE      12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:07.69   8      30.02  1:04.20  1:36.85
         PAGAN, DARREN       12
         SHVEYD, MARK        12
         TUTASS, SHANE       11
         BULLER, DANNY       11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:10.22   9      32.68  1:05.31  1:42.27
         KWON, SCOTT         12
         CAMPBELL, NICK      12
         MOONEY, CONNOR      11
         ZHANG, CHRIS        12
WV,    A  11-12       12 PC WEST VALLEY S               2:12.38  10      32.85  1:08.04  1:42.39
         SHIUAN, KEVIN       12
         WU, ANDREW          12
         KUO, DAVID          11
         HINSHAW, RYAN       11
CAJ,   A  11-12       12 SN CHICO AQUA JE                DQUED           34.06  1:05.99  1:36.99
         DECANEVA, NICK      11
         EPPERSON, ZACHARIAH 11
         THOMAS, ZACHARY     12
         PRIOR, SEAN         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:29.79
 JR CHMPSHIP   3:36.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 4:15.20   1      30.65  1:03.60  1:37.12  2:15.02  2:43.76  3:18.08  3:45.26
         SMITH, DANIEL       12
         NISSEN, TROY        12
         SCOGGAN, BYRON      12
         PAIGE, MATTHEW      12
TOPS,  A  11-12       12 CO DENVER UNIVER               4:20.70   2      33.01  1:08.92  1:43.46  2:23.54  2:50.61  3:22.17  3:49.70
         COX, STEPHEN        12
         BUCKLEY, JOHN       12
         DYLLA, MARK         12
         CRISPINO, VINCENT   12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:23.81   3      32.23  1:06.24  1:38.95  2:15.16  2:45.92  3:20.73  3:50.47
         SUN, ANDREW         12
         LO, PETER           12
         WEN, LARRY          12
         SINZIG, VIKTOR      12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:32.02   4      33.49  1:10.08  1:43.68  2:24.34  2:54.40  3:30.10  3:59.29
         HERMAN, TAYLOR      11
         BURGIN, PAUL        12
         SALAMATI, BEHAN     12
         WHYTE, RYAN         11
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:42.12   5      18.79  1:04.01  1:19.67  2:19.47  2:42.40  3:32.78  4:05.07
         PAGAN, DARREN       12
         SHVEYD, MARK        12
         TUTASS, SHANE       11
         BULLER, DANNY       11
CAJ,   A  11-12       12 SN CHICO AQUA JE               4:42.15   6      31.30  1:10.55  1:42.09  2:19.61  2:53.45  3:44.42  4:04.45
         PRIOR, SEAN         12
         EPPERSON, ZACHARIAH 11
         THOMAS, ZACHARY     12
         DECANEVA, NICK      11
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               4:42.19   7      37.76  1:16.77  1:52.45  2:35.23  3:04.12  3:39.22  4:09.17
         PATCH, CHARLIE      12
         SIELER, DAVID       12
         WHITTEN, TAYLOR     11
         MARYATT, BRANDON    11
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               4:42.44   8      32.99  1:07.71  1:46.64  2:28.55  3:00.98  3:37.34  4:08.49
         GREENWOOD, ZACHARY  12
         DANIELS, JOSHUA     12
         HASTRUP, MIKAEL     11
         DANIELS, JEFFERY    11
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:44.60   9      34.10  1:10.95  1:49.17  2:33.86  2:50.13  3:40.95  4:10.75
         SMITH, CONNER       11
         HUDNALL, MATT       12
         THIVIERGE, JAMES    11
         CARTER, ROBBIE      12
PASC,  A  11-12       12 PC PALO ALTO SWI               4:48.23  10      35.06  1:12.39  1:48.86  2:30.59  3:04.83  3:48.06  4:16.28
         TAKAMINE, LELAND    11
         TAKAMINE, JUSTIN    11
         AFJEI, ARIA         12
         HAAS, JAKOB         12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:52.16  11      33.83  1:10.84  1:45.23  2:25.23  3:02.38  3:48.35  4:18.13
         KWON, SCOTT         12
         CAMPBELL, NICK      12
         MOONEY, CONNOR      11
         MARTINO, ANDREW     11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV,    A  11-12       12 PC WEST VALLEY S               4:53.35  12      38.85  1:20.12  1:57.23  2:38.64  3:09.86  3:46.58  4:18.33
         HINSHAW, BEN         9
         WU, ANDREW          12
         SHIUAN, KEVIN       12
         KUO, DAVID          11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S                DQUED           32.32  1:06.79  1:37.47  2:12.26  2:41.16  3:15.45  3:33.56
         MARQUEZ, JONATHAN   12
         WONG, SCOTT         12
         ROSE, BRIAN         12
         VO, CORY            12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI                DQUED                                    2:17.53  2:50.75  3:28.75  3:57.54
         DENTONE, MATTHEW    11
         MAHONEY, SEAN       12
         REILLY, SEAN        11
         KERCHNER, MATT      12

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOPS,  A  11-12       12 CO DENVER UNIVER               1:43.50   1      26.39    52.76  1:18.76
         COX, STEPHEN        12
         CRISPINO, VINCENT   12
         BUCKLEY, JOHN       12
         DYLLA, MARK         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:44.89   2      25.11    52.03  1:19.97
         WONG, SCOTT         12
         ROSE, BRIAN         12
         VO, CORY            12
         MARQUEZ, JONATHAN   12
AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 1:46.10   3      26.22    52.17  1:19.53
         SCOGGAN, BYRON      12
         SMITH, DANIEL       12
         NISSEN, TROY        12
         PAIGE, MATTHEW      12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:49.13   4      26.51    54.04  1:22.34
         RAMOS, NICK         12
         KIM, JAMES          11
         DEL RIO, JOEY       11
         SCURTI, TYLER       12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               1:50.26   5      27.35    54.34  1:24.03
         GREENWOOD, ZACHARY  12
         HASTRUP, MIKAEL     11
         DANIELS, JEFFERY    11
         DANIELS, JOSHUA     12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               1:50.87   6      27.76    53.25  1:22.20
         SALAMATI, BEHAN     12
         BURGIN, PAUL        12
         WHYTE, RYAN         11
         FEDERLE, ART        11
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               1:51.05   7      26.53    54.21  1:22.29
         MAHONEY, SEAN       12
         DENTONE, MATTHEW    11
         REILLY, SEAN        11
         KERCHNER, MATT      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:51.98   8      26.50    54.08  1:23.10
         LO, PETER           12
         WEN, LARRY          12
         FISCHER-COLBRIE, TYL12
         SINZIG, VIKTOR      12
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               1:52.13   9      28.99    57.04  1:24.84
         IACOB, SIMON        12
         SEKINE, KENICHI     12
         CHEN, MATTHEW       11
         SOGHOYAN, KENGO     12
CAJ,   A  11-12       12 SN CHICO AQUA JE               1:52.36  10      27.68  1:03.61  1:25.23
         EPPERSON, ZACHARIAH 11
         DECANEVA, NICK      11
         THOMAS, ZACHARY     12
         PRIOR, SEAN         12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               1:53.93  11      26.58    53.45  1:23.86
         PAGAN, DARREN       12
         SHVEYD, MARK        12
         BULLER, DANNY       11
         TUTASS, SHANE       11
PASC,  A  11-12       12 PC PALO ALTO SWI               1:54.04  12      29.78    57.70  1:26.84
         TAKAMINE, JUSTIN    11
         TAKAMINE, LELAND    11
         AFJEI, ARIA         12
         HAAS, JAKOB         12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:54.67  13      28.38    56.23  1:26.65
         KWON, SCOTT         12
         CAMPBELL, NICK      12
         MOONEY, CONNOR      11
         ZHANG, CHRIS        12
WV,    A  11-12       12 PC WEST VALLEY S               1:55.89  14      28.02    58.48  1:28.93
         WU, ANDREW          12
         HINSHAW, RYAN       11
         KUO, DAVID          11
         SHIUAN, KEVIN       12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               1:56.04  15      29.82  1:00.13  1:29.31
         PATCH, CHARLIE      12
         WHITTEN, TAYLOR     11
         MARYATT, BRANDON    11
         SEILER, DAVID       12
SJA,   A  11-12       12 PC SAN JOSE AQUA               1:56.49  16      28.44    56.49  1:26.16
         KYFFIN, CHADWICK    12
         KIM, MICHAEL        12
         NOSAL, JOSHUA       11
         PAVLAVICH, JONATHAN 12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               1:56.99  17      29.60    59.42  1:28.25
         HUDNALL, MATT       12
         SMITH, CONNER       11
         THIVIERGE, JAMES    11
         CARTER, ROBBIE      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:07.09
 JR CHMPSHIP   3:12.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:46.20   1      25.80    54.43  1:23.73  1:55.56  2:22.29  2:52.34  3:18.02
         WONG, SCOTT         12
         VO, CORY            12
         ROSE, BRIAN         12
         MARQUEZ, JONATHAN   12
AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 3:47.43   2      26.89    56.02  1:23.17  1:53.00  2:19.52  2:50.02  3:17.45
         SCOGGAN, BYRON      12
         PAIGE, MATTHEW      12
         SMITH, DANIEL       12
         NISSEN, TROY        12
TOPS,  A  11-12       12 CO DENVER UNIVER               3:53.57   3      28.86  1:00.47  1:27.75  1:58.98  2:26.51  2:58.55  3:24.37
         COX, JEFFREY        10
         CRISPINO, VINCENT   12
         BUCKLEY, JOHN       12
         DYLLA, MARK         12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               3:59.58   4      27.78    57.22  1:27.77  2:00.40  2:30.01  3:02.13  3:29.99
         LO, PETER           12
         SINZIG, VIKTOR      12
         FISCHER-COLBRIE, TYL12
         WEN, LARRY          12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:02.10   5      27.31    57.63  1:27.33  1:59.81  2:28.30  2:59.60  3:28.88
         BURGIN, PAUL        12
         WHYTE, RYAN         11
         SALAMATI, BEHAN     12
         HERMAN, TAYLOR      11
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:03.47   6      27.23    57.64  1:26.71  1:58.44  2:27.83  3:01.90  3:30.80
         MAHONEY, SEAN       12
         DENTONE, MATTHEW    11
         KERCHNER, MATT      12
         REILLY, SEAN        11
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               4:05.83   7      28.69  1:00.31  1:28.15  1:59.03  2:30.26  3:06.35  3:34.53
         GREENWOOD, ZACHARY  12
         HASTRUP, MIKAEL     11
         DANIELS, JEFFERY    11
         DANIELS, JOSHUA     12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               4:07.03   8      27.04    56.18  1:25.32  1:58.07  2:29.70  3:03.53  3:33.17
         SEILER, DAVID       12
         PATCH, CHARLIE      12
         WHITTEN, TAYLOR     11
         MARYATT, BRANDON    11
WV,    A  11-12       12 PC WEST VALLEY S               4:08.39   9      28.88    59.31  1:30.10  2:06.15  2:36.22  3:10.88  3:38.13
         WU, ANDREW          12
         KUO, DAVID          11
         HINSHAW, RYAN       11
         SHIUAN, KEVIN       12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:11.20  10      29.73  1:01.62  1:32.35  2:06.50  2:35.97  3:09.04  3:38.28
         CARTER, ROBBIE      12
         SMITH, CONNER       11
         HUDNALL, MARK        9
         THIVIERGE, JAMES    11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:18.08  11      29.38  1:01.83  1:31.11  2:04.58  2:35.63  3:11.58  3:43.04
         KWON, SCOTT         12
         CAMPBELL, NICK      12
         MOONEY, CONNOR      11
         MARTINO, ANDREW     11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
 JR CHMPSHIP     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     23.39   4    22.28 F1
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    22.88   1    22.62 F2
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    23.11   2    23.07 F3
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    23.59   8    23.24 F4
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA    23.49   6    23.34 F5
VALENTINE, SPENCER    14 SI UNATTACHED SA    23.37   3    23.35 F6
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK     23.59   7    23.58 F7
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA    23.48   5    23.60 F8

MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    22.88   1
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    23.11   2
VALENTINE, SPENCER    14 SI UNATTACHED SA    23.37   3
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     23.39   4
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA    23.48   5
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA    23.49   6
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    23.59   8
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK     23.59   7
SHAKIBNIA, ALEX       14 PC WALNUT CREEK     23.66   9
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    23.88  10
EDWALL, CHUCK         14 SI COLLEGE AREA     23.89  11
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI    23.92  12
GRAUER, DAVID         14 PC DEANZA CUPERT    24.02  13
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     24.08  15
GILFORD, LUKE         14 PC UNATTACHED PA    24.08  14
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC     24.09  16
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK     24.14  18
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO    24.14  17
WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA    24.19  19
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    24.38  20
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI    24.39  21
BARRACK, MALCOLM      14 PC HEADLSBURG SW    24.44  22
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU    24.45  24
ZECH, NICK            13 SI PACIFIC SWIM     24.45  23
DAHLKE, IAN           14 IE COEUR D'ALENE    24.47  25
DECKERT, MIKE         14 PC TERRAPINS SWI    24.49  26
SAUNG, E-FANN         14 SI UNATTACHED SA    24.50  27
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      24.52  28
BUGG, JASON           14 SN DAVIS AQUADAR    24.53  29
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI    24.59  30
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI    24.69  31
RODMAN, SPENCER       13 SI NORTH COAST A    24.87  32
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA    24.88  33
NICHOLSON, ANDREW     13 PC TERRAPINS SWI    24.89  34
JARVIS, MICHAEL       14 PC UNATTACHED PA    24.90  35
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI    25.05  36
CANTY, JUSTIN         14 SI HEARTLAND SWI    25.21  37
VERNA, JON            14 PC UNATTACHED PA    25.26  38
RIVAS, CARLOS         14 PC WALNUT CREEK     25.40  39
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
 JR CHMPSHIP     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    50.18   1    49.97 F1  P    24.52
                                                                    F    24.11
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    50.24   2    50.01 F2  P    24.42
                                                                    F    24.11
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    50.51   3    50.51 F3  P    23.52
                                                                    F    24.01
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO    51.46   6    51.09 F4  P    25.16
                                                                    F    25.10
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     51.19   4    51.13 F5  P    24.23
                                                                    F    24.66
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA    51.62   8    51.30 F6  P    25.11
                                                                    F    25.18
SHAKIBNIA, ALEX       14 PC WALNUT CREEK     51.24   5    51.38 F7  P    24.12
                                                                    F    24.59
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA    51.48   7    51.73 F8  P    24.40
                                                                    F    24.64

NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    50.18   1              P    24.52
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    50.24   2              P    24.42
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    50.51   3              P    23.52
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     51.19   4              P    24.23
SHAKIBNIA, ALEX       14 PC WALNUT CREEK     51.24   5              P    24.12
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO    51.46   6              P    25.16
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA    51.48   7              P    24.40
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA    51.62   8              P    25.11
DECKERT, MIKE         14 PC TERRAPINS SWI    51.71   9              P    25.36
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK     51.80  10              P    25.09
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA    51.91  11              P    24.55
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI    51.97  12              P    24.96
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA    51.98  13              P    25.46
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA    52.02  14              P    25.13
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    52.07  15              P    25.13
EDWALL, CHUCK         14 SI COLLEGE AREA     52.10  16              P    24.83
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI    52.17  18              P    25.13
GILFORD, LUKE         14 PC UNATTACHED PA    52.17  17              P    25.31
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK     52.23  19              P    24.59
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      52.25  20              P    25.34
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI    52.50  21              P    25.09
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU    52.56  22              P    25.14
VERNA, JON            14 PC UNATTACHED PA    52.78  23              P    25.08
WONG, CHRIS           14 PC UNATTACHED PA    53.07  24              P    25.44
GRAUER, DAVID         14 PC DEANZA CUPERT    53.29  25              P    25.83
ZECH, NICK            13 SI PACIFIC SWIM     53.46  26              P    25.35
PACE, ERIC            14 SN REDDING AQUA     53.58  27              P    25.41
GOLDTHORPE, SCOTT     14 UT COTTONWOOD HE    53.86  28              P    25.70
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM    54.16  29              P    25.66
RODMAN, SPENCER       13 SI NORTH COAST A    54.43  30              P    25.93
CANTY, JUSTIN         14 SI HEARTLAND SWI    55.23  31              P    26.55
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI    55.45  32              P    26.19
RIVAS, CARLOS         14 PC WALNUT CREEK     58.18  33              P    27.51
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
 JR CHMPSHIP   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  1:50.15   3  1:46.79 F1  P    25.76    53.72  1:22.32
                                                                    F    25.38    52.47  1:19.67
WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA  1:48.54   1  1:47.14 F2  P    26.01    53.82  1:21.66
                                                                    F    25.23    52.02  1:19.28
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA  1:50.01   2  1:48.53 F3  P    25.12    52.89  1:21.41
                                                                    F    25.31    52.68  1:20.12
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:51.18   6  1:49.19 F4  P    25.79    53.40  1:22.36
                                                                    F    25.34    53.11  1:21.01
TALBOTT, CHRIS        14 PC UNATTACHED PA  1:50.69   5  1:50.13 F5  P    26.36    54.59  1:22.87
                                                                    F    26.23    53.98  1:22.29
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO  1:51.21   7  1:50.48 F6  P    26.47    54.99  1:24.28
                                                                    F    26.29    54.96  1:24.07
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA  1:50.37   4  1:51.03 F7  P    25.52    53.39  1:22.31
                                                                    F    25.44    53.58  1:22.68
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:51.26   8  1:53.73 F8  P    25.81    54.51  1:22.93
                                                                    F    25.41    53.80  1:23.57

WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA  1:48.54   1              P    26.01    53.82  1:21.66
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA  1:50.01   2              P    25.12    52.89  1:21.41
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  1:50.15   3              P    25.76    53.72  1:22.32
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA  1:50.37   4              P    25.52    53.39  1:22.31
TALBOTT, CHRIS        14 PC UNATTACHED PA  1:50.69   5              P    26.36    54.59  1:22.87
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:51.18   6              P    25.79    53.40  1:22.36
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO  1:51.21   7              P    26.47    54.99  1:24.28
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:51.26   8              P    25.81    54.51  1:22.93
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  1:51.33   9              P    26.47    55.76  1:24.15
SHAKIBNIA, ALEX       14 PC WALNUT CREEK   1:51.55  10              P    25.82    54.06  1:22.98
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   1:51.62  11              P    26.02    54.58  1:23.39
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA  1:51.77  12              P    26.45    54.85  1:23.30
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ  1:51.79  13              P    25.13    52.95  1:22.14
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA  1:52.58  14              P    26.91    55.73  1:24.04
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  1:52.75  15              P    26.33    54.74  1:23.95
DECKERT, MIKE         14 PC TERRAPINS SWI  1:53.25  16              P    26.17    55.19  1:24.70
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC   1:53.30  17              P    26.32    55.97  1:25.22
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK   1:53.38  18              P    24.73    52.49  1:22.79
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  1:53.40  19              P    27.25    56.32  1:25.27
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  1:53.76  20              P    26.67    55.98  1:25.06
ZAFERES, TOM          14 PC CABRILLO THRE  1:54.25  21              P    26.60    55.15  1:24.54
GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI  1:54.58  22              P    27.01    56.35  1:25.81
PACE, ERIC            14 SN REDDING AQUA   1:55.15  23              P    26.09    54.85  1:25.05
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    1:55.71  24              P    26.72    56.19  1:26.56
BOWLES, DREW          14 UT STEINER YOUTH  1:55.75  25              P    26.74    55.91  1:25.89
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  1:55.82  26              P    26.22    55.42  1:26.65
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:55.91  27              P    26.77    56.81  1:26.37
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    1:56.07  28              P    26.63    56.28  1:26.43
DARLING, QUINTON      14 PC UNATTACHED PA  1:56.19  29              P    26.75    55.99  1:26.60
EDWALL, CHUCK         14 SI COLLEGE AREA   1:56.86  30              P    27.19    56.91  1:27.54
CHRISTIANSEN, BRIAN   14 UT COTTONWOOD HE  1:57.32  31              P    27.32    57.32  1:27.88
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  1:57.43  32              P    26.83    55.89  1:26.86
BEARDSLEY, ROBERT     14 AZ PHOENIX SWIM   1:57.47  33              P    27.11    56.86  1:27.21
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI  1:58.15  34              P    26.73    56.26  1:27.29
RIVAS, CARLOS         14 PC WALNUT CREEK   2:03.73  35              P    27.46    58.20  1:30.90
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK    DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
 JR CHMPSHIP   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  4:53.36   3  4:41.73 F1  P    26.75    56.01  1:25.30  1:54.79  2:24.47  2:53.90  3:23.61
                                                                       3:53.51  4:23.59
                                                                    F    26.39    55.34  1:24.30  1:53.21  2:21.20  2:49.43  3:17.69
                                                                       3:46.06  4:14.44
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA  4:51.79   2  4:48.35 F2  P    26.46    55.46  1:24.84  1:54.71  2:23.84  2:53.43  3:23.44
                                                                       3:53.16  4:22.78
                                                                    F    26.27    55.18  1:24.45  1:53.82  2:22.92  2:52.33  3:21.84
                                                                       3:51.54  4:20.78
WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA  4:48.68   1  4:48.63 F3  P    26.80    56.03  1:25.43  1:54.74  2:23.20  2:52.19  3:21.46
                                                                       3:50.78  4:20.00
                                                                    F    26.73    55.45  1:24.67  1:54.07  2:22.89  2:52.16  3:21.59
                                                                       3:51.17  4:20.20
TALBOTT, CHRIS        14 PC UNATTACHED PA  4:58.99   5  4:52.77 F4  P    28.10    57.98  1:28.42  1:59.22  2:30.14  3:00.84  3:29.72
                                                                       3:59.27  4:29.18
                                                                    F    27.01    56.14  1:25.64  1:55.01  2:24.54  2:54.04  3:23.72
                                                                       3:53.63  4:23.52
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  4:53.81   4  4:56.68 F5  P    27.16    56.08  1:25.78  1:55.30  2:24.75  2:54.62  3:24.66
                                                                       3:54.54  4:24.41
                                                                    F    27.27    57.22  1:27.46  1:57.70  2:28.20  2:58.66  3:28.87
                                                                       3:58.72  4:28.42
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO  4:59.97   6  4:56.87 F6  P    27.28    57.96  1:28.84  1:59.59  2:30.35  3:00.96  3:31.13
                                                                       4:01.66  4:31.89
                                                                    F    27.77    58.21  1:28.84  1:59.09  2:29.48  3:00.20  3:30.63
                                                                       4:01.23  4:30.20
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  5:02.03   8  4:57.08 F7  P    28.78    59.12  1:29.72  2:00.47  2:31.42  3:01.53  3:31.53
                                                                       4:02.11  4:32.26
                                                                    F    27.35    57.75  1:28.57  1:59.08  2:29.73  3:00.35  3:30.36
                                                                       4:00.28  4:29.66
GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI  5:01.99   7  5:05.12 F8  P    27.73    58.32  1:28.79  2:00.07  2:31.28  3:02.13  3:32.49
                                                                       4:02.69  4:32.44
                                                                    F    27.52    57.53  1:28.23  1:59.40  2:30.19  3:01.17  3:32.13
                                                                       4:03.25  4:34.23

WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA  4:48.68   1              P    26.80    56.03  1:25.43  1:54.74  2:23.20  2:52.19  3:21.46
                                                                       3:50.78  4:20.00
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA  4:51.79   2              P    26.46    55.46  1:24.84  1:54.71  2:23.84  2:53.43  3:23.44
                                                                       3:53.16  4:22.78
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  4:53.36   3              P    26.75    56.01  1:25.30  1:54.79  2:24.47  2:53.90  3:23.61
                                                                       3:53.51  4:23.59
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  4:53.81   4              P    27.16    56.08  1:25.78  1:55.30  2:24.75  2:54.62  3:24.66
                                                                       3:54.54  4:24.41
TALBOTT, CHRIS        14 PC UNATTACHED PA  4:58.99   5              P    28.10    57.98  1:28.42  1:59.22  2:30.14  3:00.84  3:29.72
                                                                       3:59.27  4:29.18
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO  4:59.97   6              P    27.28    57.96  1:28.84  1:59.59  2:30.35  3:00.96  3:31.13
                                                                       4:01.66  4:31.89
GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI  5:01.99   7              P    27.73    58.32  1:28.79  2:00.07  2:31.28  3:02.13  3:32.49
                                                                       4:02.69  4:32.44
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  5:02.03   8              P    28.78    59.12  1:29.72  2:00.47  2:31.42  3:01.53  3:31.53
                                                                       4:02.11  4:32.26
ZORETIC, ADISON       14 SI UNATTACHED SA  5:02.25   9              P    27.91    58.01  1:28.68  1:59.42  2:29.76  3:00.28  3:30.79
                                                                       4:01.83  4:32.61
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  5:02.42  10              P    27.69    58.17  1:29.06  1:59.96  2:30.16  3:00.30  3:31.10
                                                                       4:02.21  4:32.95
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  5:02.76  11              P    27.36    57.45  1:28.53  1:59.29  2:29.55  3:00.50  3:31.41
                                                                       4:02.84  4:33.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DARLING, QUINTON      14 PC UNATTACHED PA  5:02.99  12              P    27.33    57.02  1:27.64  1:58.54  2:29.47  3:00.45  3:31.38
                                                                       4:02.40  4:32.92
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   5:03.09  13              P    27.56    57.71  1:28.34  1:59.75  2:30.84  3:01.61  3:32.68
                                                                       4:03.43  4:33.75
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  5:03.49  14              P    27.47    57.61  1:27.93  1:59.38  2:30.37  3:00.66  3:31.84
                                                                       4:02.83  4:33.76
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  5:03.56  15              P    26.51    56.89  1:27.97  1:59.14  2:30.62  3:01.49  3:32.41
                                                                       4:03.24  4:33.69
WINKLER, KEVIN        14 PC UNATTACHED PA  5:03.85  16              P    27.12    56.85  1:27.11  1:57.84  2:28.74  2:59.91  3:31.25
                                                                       4:02.51  4:33.47
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  5:07.26  17              P    28.15    58.36  1:29.26  2:00.54  2:32.03  3:03.24  3:34.61
                                                                       4:05.84  4:37.01
BENSON, ZACHARY       14 SN UNATTACHED SI  5:07.62  18              P    28.31    58.47  1:29.31  2:00.45  2:31.85  3:02.93  3:34.16
                                                                       4:05.49  4:37.06
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    5:11.34  19              P    27.35    57.38  1:28.08  1:59.32  2:30.53  3:02.58  3:35.03
                                                                       4:08.22  4:40.52
DECKERT, MIKE         14 PC TERRAPINS SWI  5:11.37  20              P    27.48    57.91  1:28.75  2:00.67  2:32.52  3:04.56  3:37.56
                                                                       4:09.29  4:41.38
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  5:12.17  21              P    28.97  1:00.63  1:32.80  2:04.66  2:35.84  3:07.40  3:38.94
                                                                       4:10.18  4:41.63
MORSILLI, NICKOLAS    14 PC UNATTACHED PA  5:12.25  22              P    28.61    59.89  1:31.51  2:03.24  2:34.76  3:06.30  3:37.96
                                                                       4:09.88  4:41.45
RODMAN, SPENCER       13 SI NORTH COAST A  5:13.69  23              P    27.49    57.96  1:29.44  2:01.15  2:32.83  3:04.95  3:37.54
                                                                       4:10.30  4:42.50
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  5:14.66  24              P    28.89  1:00.01  1:31.70  2:03.76  2:35.76  3:07.78  3:39.49
                                                                       4:11.64  4:43.69
BEARDSLEY, ROBERT     14 AZ PHOENIX SWIM   5:14.89  25              P    27.63    58.17  1:29.74  2:02.21  2:33.81  3:06.41  3:39.45
                                                                       4:12.57  4:43.62
HILL, AUSTIN          13 PC WEST COAST AQ  5:16.97  26              P    27.97    58.54  1:29.92  2:01.84  2:34.29  3:06.58  3:39.10
                                                                       4:11.99  4:45.07
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    27.68    57.40  1:27.62  1:58.00  2:28.33  2:58.78  3:28.88
                                                                       3:58.76  4:28.97

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
 JR CHMPSHIP     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA    54.66   3    54.01 F1  P    27.07
                                                                    F    26.75
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     54.82   4    54.06 F2  P    26.50
                                                                    F    26.30
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    54.44   2    54.28 F3  P    26.91
                                                                    F    26.71
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI    54.42   1    55.92 F4  P    26.74
                                                                    F    27.15
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC     57.24   6    56.35 F5  P    27.80
                                                                    F    27.58
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU    56.81   5    56.56 F6  P    27.74
                                                                    F    27.40
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK     57.70   7    58.19 F7  P    27.70
                                                                    F    27.57
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    57.73   8    58.52 F8  P    28.22
                                                                    F    28.42

LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI    54.42   1              P    26.74
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    54.44   2              P    26.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA    54.66   3              P    27.07
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     54.82   4              P    26.50
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU    56.81   5              P    27.74
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC     57.24   6              P    27.80
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK     57.70   7              P    27.70
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    57.73   8              P    28.22
EDWALL, CHUCK         14 SI COLLEGE AREA     57.85   9              P    28.28
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    57.98  10              P    28.64
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA    58.35  11              P    28.85
MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK          58.64  12              P    29.01
VALENTINE, SPENCER    14 SI UNATTACHED SA    58.65  13              P    28.51
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    58.80  14              P    28.27
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    59.06  15              P    28.88
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA    59.44  16              P    29.03
JACKSON, SCOTT        13 PC SANTA CLARA S    59.47  17              P    29.11
PACE, ERIC            14 SN REDDING AQUA     59.50  18              P    29.11
ZAFERES, TOM          14 PC CABRILLO THRE    59.56  19              P    28.92
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI    59.61  20              P    29.11
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI    59.67  21              P    29.23
RODMAN, SPENCER       13 SI NORTH COAST A    59.72  22              P    28.71
SAUNG, E-FANN         14 SI UNATTACHED SA  1:00.04  24              P    29.51
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA  1:00.04  23              P    28.69
GILFORD, LUKE         14 PC UNATTACHED PA  1:00.45  25              P    30.14
TRAN, FREDERICK       14 PC DEANZA CUPERT  1:00.57  26              P    29.26
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO  1:00.68  27              P    30.16
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    1:00.71  28              P    29.69
HAMILTON, NEAL        14 PC UNATTACHED PA  1:00.88  29              P    29.73
WONG, JASON           14 PC UNATTACHED PA  1:00.92  30              P    29.30
GOLDTHORPE, SCOTT     14 UT COTTONWOOD HE  1:01.29  31              P    29.73
GRAUER, DAVID         14 PC DEANZA CUPERT  1:01.39  32              P    30.24
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   1:01.42  33              P    29.83
HARDY, STEVEN         14 UT STEINER YOUTH  1:01.46  34              P    29.43
PETTIT, DEREK         14 SN UNATTACHED SI  1:01.48  35              P    30.59
CANTY, JUSTIN         14 SI HEARTLAND SWI  1:01.61  36              P    30.00
VERNA, JON            14 PC UNATTACHED PA  1:02.10  37              P    30.70
HOLT, TAYLOR          14 SN CENTRAL VALLE  1:02.11  39              P    29.67
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.11  38              P    30.45
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:02.26  40              P    29.81
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  1:02.31  41              P    30.23
CHRISTIANSEN, BRIAN   14 UT COTTONWOOD HE  1:02.40  42              P    30.38
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    1:02.43  43              P    30.38
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI  1:02.75  44              P    29.93
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  1:03.23  45              P    30.97
MILLER, ALEX          13 SN VACAVILLE SWI  1:03.57  46              P    30.54
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  1:03.64  47              P    30.92

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
 JR CHMPSHIP   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA  1:58.25   1  1:53.83 F1  P    28.55    58.65  1:29.09
                                                                    F    27.24    55.97  1:25.19
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  1:58.66   2  1:57.72 F2  P    28.26    57.99  1:28.07
                                                                    F    27.65    57.25  1:27.11
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:00.15   3  1:59.86 F3  P    28.21    59.16  1:29.80
                                                                    F    28.20    58.51  1:29.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:00.20   4  2:01.50 F4  P    28.19    58.11  1:29.46
                                                                    F    28.11    58.12  1:29.78
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  2:04.10   6  2:03.39 F5  P    29.85  1:01.16  1:32.86
                                                                    F    29.88  1:01.30  1:32.87
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:04.86   7  2:04.15 F6  P    28.98  1:00.04  1:32.46
                                                                    F    30.37  1:01.71  1:33.57
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC   2:05.18   8  2:04.35 F7  P    29.78  1:02.20  1:33.75
                                                                    F    29.72  1:01.76  1:33.51
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  2:01.50   5  2:04.80 F8  P    29.38  1:00.19  1:30.96
                                                                    F    29.90  1:01.13  1:33.44

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA  1:58.25   1              P    28.55    58.65  1:29.09
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  1:58.66   2              P    28.26    57.99  1:28.07
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:00.15   3              P    28.21    59.16  1:29.80
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:00.20   4              P    28.19    58.11  1:29.46
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  2:01.50   5              P    29.38  1:00.19  1:30.96
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  2:04.10   6              P    29.85  1:01.16  1:32.86
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:04.86   7              P    28.98  1:00.04  1:32.46
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC   2:05.18   8              P    29.78  1:02.20  1:33.75
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU  2:05.64   9              P    29.39  1:01.08  1:33.41
MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK        2:05.65  10              P    29.37  1:00.15  1:32.46
PACE, ERIC            14 SN REDDING AQUA   2:06.83  11              P    29.93  1:01.31  1:34.00
HAMILTON, NEAL        14 PC UNATTACHED PA  2:07.30  12              P    30.48  1:02.10  1:34.92
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK   2:07.88  13              P    28.80  1:00.65  1:34.45
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:07.95  14              P    30.55  1:02.90  1:35.57
BOWLES, DREW          14 UT STEINER YOUTH  2:08.22  15              P    29.76  1:02.16  1:35.96
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA  2:08.47  16              P    30.07  1:02.28  1:35.57
PETTIT, DEREK         14 SN UNATTACHED SI  2:08.53  17              P    31.05  1:03.26  1:36.62
JACKSON, SCOTT        13 PC SANTA CLARA S  2:08.54  18              P    30.55  1:03.28  1:36.36
VALENTINE, SPENCER    14 SI UNATTACHED SA  2:08.84  19              P    29.50  1:01.53  1:35.26
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  2:10.06  20              P    30.99  1:03.45  1:36.84
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA  2:10.41  21              P    30.89  1:04.51  1:38.94
GOLDTHORPE, SCOTT     14 UT COTTONWOOD HE  2:10.44  22              P    30.50  1:03.76  1:37.70
CHRISTIANSEN, BRIAN   14 UT COTTONWOOD HE  2:10.71  23              P    30.86  1:03.85  1:37.28
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  2:10.80  25              P    31.75  1:04.58  1:38.47
WONG, JASON           14 PC UNATTACHED PA  2:10.80  24              P    30.52  1:03.97  1:38.07
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  2:11.02  26              P    31.38  1:04.48  1:38.12
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    2:11.10  27              P    31.07  1:04.25  1:38.30
RODMAN, SPENCER       13 SI NORTH COAST A  2:12.32  28              P    29.37  1:02.24  1:37.22
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  2:12.42  29              P    32.07  1:05.60  1:39.39
HILL, AUSTIN          13 PC WEST COAST AQ  2:12.76  30              P    31.58  1:04.42  1:38.47
CANTY, JUSTIN         14 SI HEARTLAND SWI  2:12.80  31              P    30.37  1:02.87  1:37.87
TRAN, FREDERICK       14 PC DEANZA CUPERT  2:13.04  32              P    31.24  1:04.52  1:39.39
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:13.36  33              P    31.83  1:05.69  1:40.08
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  2:13.55  34              P    32.93  1:06.50  1:40.42
GUIMARIN, MICHAEL     13 PC SANTA CLARA S  2:13.68  35              P    32.34  1:06.08  1:40.18
HARDY, STEVEN         14 UT STEINER YOUTH  2:14.29  36              P    31.21  1:04.99  1:39.83
HINE, TRACY           13 PC BENICIA BLUE   2:14.53  37              P    32.76
SCOTT, COLIN          14 PC ORINDA AQUATI  2:14.71  38              P    32.00  1:06.46  1:41.00
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:14.89  39              P    31.09  1:05.32  1:40.37
GALLANT, KURTIS       13 PC SAN JOSE AQUA  2:15.17  40              P    32.68  1:07.49  1:41.65
KOROTKIN, JASON       14 SN ARDEN HILLS    2:15.60  41              P    32.05  1:07.20  1:41.80
HOLT, TAYLOR          14 SN CENTRAL VALLE  2:16.09  42              P    31.93  1:06.24  1:40.97
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  2:17.02  43              P    32.66  1:08.02  1:43.36
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS  2:17.14  44              P    32.31  1:07.09  1:43.06
CHAMBERLAIN, BRETT    13 UT COTTONWOOD HE  2:18.96  45              P    32.79  1:08.37  1:43.99
GRAUER, DAVID         14 PC DEANZA CUPERT  2:19.01  46              P    33.45  1:08.47  1:44.36
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  2:19.49  47              P    31.37  1:05.81  1:42.70
NASOFF, ADAM          14 SI PACIFIC SWIM   2:20.29  48              P    32.60  1:07.32  1:43.78
WYNHOF, CAMERON       14 UT COTTONWOOD HE  2:21.97  49              P    33.79  1:09.21  1:45.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIVAS, CARLOS         14 PC WALNUT CREEK   2:23.67  50              P    33.26  1:08.94  1:46.60
CHEN, ALBERT          14 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    30.38  1:03.06  1:37.96
SAUNG, E-FANN         14 SI UNATTACHED SA   DQUED                   P    30.51  1:03.84  1:37.99
ZAFERES, TOM          14 PC CABRILLO THRE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
 JR CHMPSHIP   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  1:03.04   1  1:02.82 F1  P    30.07
                                                                    F    30.17
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   1:03.58   2  1:03.49 F2  P    30.15
                                                                    F    30.34
ZECH, NICK            13 SI PACIFIC SWIM   1:04.55   5  1:03.66 F3  P    30.41
                                                                    F    30.21
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  1:04.33   4  1:03.87 F4  P    30.69
                                                                    F    30.53
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   1:04.68   6  1:04.50 F5  P    30.60
                                                                    F    30.37
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:04.82   7  1:05.17 F6  P    30.73
                                                                    F    30.89
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  1:04.29   3  1:06.16 F7  P    30.58
                                                                    F    31.34
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  1:04.83   8  1:07.19 F8  P    31.18
                                                                    F    31.91

NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  1:03.04   1              P    30.07
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   1:03.58   2              P    30.15
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  1:04.29   3              P    30.58
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  1:04.33   4              P    30.69
ZECH, NICK            13 SI PACIFIC SWIM   1:04.55   5              P    30.41
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   1:04.68   6              P    30.60
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:04.82   7              P    30.73
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  1:04.83   8              P    31.18
STANWICK, MICHAEL     14 PC UNATTACHED PA  1:04.89   9              P    30.79
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.01  10              P    30.86
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  1:05.21  11              P    31.10
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   1:05.25  12              P    30.94
BOWLES, DREW          14 UT STEINER YOUTH  1:05.34  13              P    30.68
MCCREERY, SEAN        14 PC UNATTACHED PA  1:05.40  14              P    31.11
DUNN, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  1:05.49  15              P    31.13
MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK        1:06.57  16              P    31.53
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  1:06.80  17              P    31.07
HINE, TRACY           13 PC BENICIA BLUE   1:07.06  18              P    31.81
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:07.75  19              P    32.13
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  1:07.80  20              P    32.55
GUCWA, DAMIAN         13 PC PIRANHA SWIMM  1:07.83  21              P    32.34
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  1:07.89  22              P    32.24
PETTIT, DEREK         14 SN UNATTACHED SI  1:08.11  23              P    32.71
BISCH, KYLE           14 PN CHINOOK        1:08.17  24              P    31.97
DARLING, QUINTON      14 PC UNATTACHED PA  1:08.29  25              P    32.25
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT  1:08.41  26              P    32.48
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  1:08.75  27              P    32.49
BALDWIN, GRAEME       13 CA UNATTACHED SO  1:09.10  28              P    32.79
ANDERSON, ERIK        14 SN UNATTACHED SI  1:09.56  29              P    32.80
MAHER, COLIN          14 PC MORGAN HILL S  1:09.65  30              P    31.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREZ, ANDY           13 PC MISSION SAN J  1:09.71  31              P    32.95
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI  1:10.64  32              P    33.20
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA  1:10.72  33              P    32.38
CHEN, MORRIS          14 PC UNATTACHED PA  1:11.18  34              P    33.56
RIVAS, CARLOS         14 PC WALNUT CREEK   1:13.74  35              P    33.26
GALLANT, KURTIS       13 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P    31.66

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
 JR CHMPSHIP   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:16.89   1  2:15.57 F1  P    30.99  1:05.63  1:41.26
                                                                    F    30.87  1:05.41  1:40.63
DUNN, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:22.43   8  2:16.43 F2  P    32.22  1:08.64  1:45.41
                                                                    F    30.38  1:05.24  1:40.54
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  2:20.91   6  2:18.43 F3  P    32.25  1:07.72  1:44.49
                                                                    F    31.49  1:05.78  1:41.47
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:20.34   4  2:18.46 F4  P    32.86  1:08.57  1:44.14
                                                                    F    33.29  1:07.65  1:42.97
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  2:20.17   3  2:19.59 F5  P    32.00  1:07.59  1:43.77
                                                                    F    32.05  1:07.06  1:43.42
MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK        2:20.36   5  2:21.92 F6  P    31.60  1:06.72  1:43.03
                                                                    F    32.58  1:07.97  1:44.65
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   2:19.96   2  2:24.14 F7  P    31.98  1:08.16  1:44.26
                                                                    F    32.59  1:09.38  1:46.69
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  2:21.08   7  2:34.43 F8  P    32.36  1:08.47  1:44.46
                                                                    F    35.09  1:14.32  1:53.99

MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:16.89   1              P    30.99  1:05.63  1:41.26
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   2:19.96   2              P    31.98  1:08.16  1:44.26
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  2:20.17   3              P    32.00  1:07.59  1:43.77
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:20.34   4              P    32.86  1:08.57  1:44.14
MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK        2:20.36   5              P    31.60  1:06.72  1:43.03
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  2:20.91   6              P    32.25  1:07.72  1:44.49
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  2:21.08   7              P    32.36  1:08.47  1:44.46
DUNN, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:22.43   8              P    32.22  1:08.64  1:45.41
MCCREERY, SEAN        14 PC UNATTACHED PA  2:23.42   9              P    32.39  1:08.53  1:45.71
BOWLES, DREW          14 UT STEINER YOUTH  2:24.49  10              P    32.73  1:09.83  1:47.45
STANWICK, MICHAEL     14 PC UNATTACHED PA  2:24.84  11              P    31.57  1:06.97  1:44.76
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:24.93  12              P    32.22  1:08.51  1:46.32
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:24.97  13              P    31.94  1:08.13  1:46.36
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:25.42  14              P    32.11  1:08.64  1:46.74
ZECH, NICK            13 SI PACIFIC SWIM   2:25.89  15              P    31.09  1:07.96  1:46.86
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI  2:26.03  16              P    33.10  1:10.19  1:48.13
GALLANT, KURTIS       13 PC SAN JOSE AQUA  2:26.24  17              P    33.32  1:10.97  1:49.01
GUIMARIN, MICHAEL     13 PC SANTA CLARA S  2:26.58  18              P    33.39  1:10.59  1:48.80
PETTIT, DEREK         14 SN UNATTACHED SI  2:27.61  19              P    33.93  1:11.66  1:49.93
BALDWIN, GRAEME       13 CA UNATTACHED SO  2:27.85  20              P    33.42  1:10.77  1:49.31
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:28.01  21              P    33.08  1:10.38  1:49.19
GUCWA, DAMIAN         13 PC PIRANHA SWIMM  2:28.80  22              P    33.30  1:10.70  1:49.64
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:29.06  23              P    33.02  1:11.41  1:50.12
DARLING, QUINTON      14 PC UNATTACHED PA  2:31.05  24              P    33.65  1:12.72  1:52.40
ANDERSON, ERIK        14 SN UNATTACHED SI  2:31.49  25              P    33.72  1:12.25  1:51.72
HAMILTON, NEAL        14 PC UNATTACHED PA  2:32.14  26              P    35.58  1:14.14  1:53.58
THOMAS, BLAKE         14 SN LODI CITY SWI  2:32.67  27              P    33.84  1:13.14  1:52.88
WIGLEY, DOUGLAS       13 PC ALPINE PORTOL  2:32.95  28              P    33.68  1:12.38  1:52.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI  2:33.05  29              P    34.68  1:13.02  1:53.05
PEREZ, ANDY           13 PC MISSION SAN J  2:33.10  30              P    34.20  1:13.01  1:53.03
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  2:33.19  31              P    33.67  1:12.28  1:52.26
SAPOZHNIKOV, ANTON    13 PC WALNUT CREEK   2:33.73  32              P    35.40  1:14.37  1:53.83
HU, DEKE              13 PC PETALUMA SWIM  2:34.76  34              P    35.69  1:15.23  1:55.19
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  2:34.76  33              P    34.57  1:14.23  1:54.49
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:34.89  35              P    35.06  1:14.25  1:54.65
ROSICHAN, ALEXI       14 PC PIRANHA SWIMM  2:35.37  36              P    34.18  1:12.69  1:53.83
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   2:40.59  37              P    35.64  1:17.19  1:59.25
NASOFF, ADAM          14 SI PACIFIC SWIM   2:49.72  38              P    38.50  1:23.94  2:07.84
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    32.98  1:09.85  1:47.54
BEATTIE, JULIAN       14 PC SAN RAMON LIV  NO SHOW
BISCH, KYLE           14 PN CHINOOK         DQUED                   P    31.94  1:08.68  1:47.05
HINE, TRACY           13 PC BENICIA BLUE    DQUED                   P    34.77  1:13.17  1:51.45

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
 JR CHMPSHIP     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA    53.63   1    52.34 F1  P    25.31
                                                                    F    24.84
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM     55.39   4    54.47 F2  P    26.12
                                                                    F    25.61
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    54.83   2    54.61 F3  P    25.44
                                                                    F    25.30
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    55.36   3    55.22 F4  P    26.02
                                                                    F    25.95
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM    56.35   8    55.25 F5  P    26.29
                                                                    F    26.18
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    55.99   6    56.56 F6  P    25.59
                                                                    F    25.68
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    56.30   7    56.80 F7  P    26.41
                                                                    F    26.76
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    55.40   5    57.00 F8  P    26.31
                                                                    F    26.51

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA    53.63   1              P    25.31
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    54.83   2              P    25.44
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    55.36   3              P    26.02
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM     55.39   4              P    26.12
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT    55.40   5              P    26.31
MORGAN, J.P.          14 CA TEAM REBEL AQ    55.99   6              P    25.59
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA    56.30   7              P    26.41
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM    56.35   8              P    26.29
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC     56.65   9              P    26.61
WONG, CHRIS           14 PC UNATTACHED PA    56.76  10              P    26.67
BOWLES, DREW          14 UT STEINER YOUTH    56.94  11              P    26.51
GILFORD, LUKE         14 PC UNATTACHED PA    57.11  12              P    26.78
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J    57.42  13              P    26.87
ZAFERES, TOM          14 PC CABRILLO THRE    57.53  14              P    26.87
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA    57.60  15              P    27.02
ALLENDE, MANUEL       14 CC UNATTACHED CE    57.73  16              P    27.24
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    58.03  17              P    27.30
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA    58.11  18              P    26.78
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      58.66  19              P    27.24
BEARD, SCOTT          14 SI UNATTACHED SA    58.68  20              P    26.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK          58.71  21              P    27.55
HU, DEKE              13 PC PETALUMA SWIM    58.75  22              P    27.62
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK     58.79  23              P    28.01
EDWALL, CHUCK         14 SI COLLEGE AREA     59.14  24              P    27.26
TALBOTT, CHRIS        14 PC UNATTACHED PA    59.19  25              P    27.94
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    59.46  26              P    28.18
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK     59.48  27              P    27.88
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA    59.50  28              P    27.82
HARDY, STEVEN         14 UT STEINER YOUTH    59.62  29              P    27.58
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA    59.63  30              P    27.77
HAMILTON, NEAL        14 PC UNATTACHED PA    59.68  31              P    28.26
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI    59.85  32              P    27.97
SANDBERG, JESSE       14 PC ORINDA AQUATI    59.89  33              P    27.93
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI    59.95  34              P    28.08
KUMAR, KEVIN          13 PC SONOMA SEA DR  1:00.38  35              P    28.17
ANDERSON, ERIK        14 SN UNATTACHED SI  1:00.83  36              P    28.15
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  1:00.97  37              P    28.36
BARRACK, MALCOLM      14 PC HEADLSBURG SW  1:01.40  38              P    28.44
TRAN, FREDERICK       14 PC DEANZA CUPERT  1:01.46  39              P    28.28
GRAUER, DAVID         14 PC DEANZA CUPERT  1:01.80  40              P    29.03
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:02.18  41              P    28.84
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  1:02.34  42              P    29.02
DUNN, DAVID           14 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    28.93

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
 JR CHMPSHIP   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA  1:51.37   1  1:51.99 F1  P    25.00    53.05  1:22.11
                                                                    F    25.27    54.11  1:22.83
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:01.58   2  1:59.48 F2  P    27.45    58.02  1:29.57
                                                                    F    26.82    57.00  1:28.04
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:05.59   5  2:00.60 F3  P    28.31    59.99  1:32.81
                                                                    F    26.93    56.73  1:28.48
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:04.24   4  2:03.14 F4  P    28.27    59.95  1:31.55
                                                                    F    28.20    58.87  1:30.62
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:06.22   8  2:03.66 F5  P    27.79    59.22  1:32.31
                                                                    F    27.79    59.48  1:31.46
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:04.14   3  2:04.33 F6  P    28.24  1:00.05  1:32.35
                                                                    F    28.51  1:00.33  1:32.38
DAHLKE, IAN           14 IE COEUR D'ALENE  2:05.85   6  2:05.58 F7  P    28.16  1:00.07  1:32.83
                                                                    F    27.93    59.17  1:31.49
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  2:05.99   7  2:13.46 F8  P    28.36  1:00.62  1:32.95
                                                                    F    29.54  1:03.09  1:38.29

ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA  1:51.37   1              P    25.00    53.05  1:22.11
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:01.58   2              P    27.45    58.02  1:29.57
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:04.14   3              P    28.24  1:00.05  1:32.35
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:04.24   4              P    28.27    59.95  1:31.55
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:05.59   5              P    28.31    59.99  1:32.81
DAHLKE, IAN           14 IE COEUR D'ALENE  2:05.85   6              P    28.16  1:00.07  1:32.83
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  2:05.99   7              P    28.36  1:00.62  1:32.95
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:06.22   8              P    27.79    59.22  1:32.31
MCDANIELS, SCOTT      14 PC UNATTACHED PA  2:06.69   9              P    27.69    59.66  1:32.88
WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA  2:08.28  10              P    29.20  1:01.68  1:34.62
ALLENDE, MANUEL       14 CC UNATTACHED CE  2:09.25  11              P    28.42  1:00.96  1:35.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMILTON, NEAL        14 PC UNATTACHED PA  2:10.71  12              P    29.62  1:02.31  1:36.09
HU, DEKE              13 PC PETALUMA SWIM  2:11.48  13              P    29.21  1:02.79  1:36.83
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:12.41  14              P    29.43  1:03.01  1:36.70
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:14.01  15              P    29.16  1:03.36  1:39.08
SMITH, KEVIN          14 SI UNATTACHED SA  2:14.08  16              P    28.08  1:00.80  1:36.63
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA  2:14.73  17              P    30.50  1:04.69  1:39.01
KOROTKIN, JASON       14 SN ARDEN HILLS    2:14.84  18              P    29.20  1:03.66  1:39.33
BOWLES, SETH          14 PC PALO ALTO SWI  2:15.17  19              P    29.43  1:02.85  1:38.15
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  2:15.26  20              P    29.18  1:02.61  1:38.39
EDWALL, CHUCK         14 SI COLLEGE AREA   2:15.59  21              P    30.09  1:04.52  1:39.65
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:15.82  22              P    29.57  1:03.14  1:38.13
LORRING, PETER        14 PC RENO AQUATIC   2:15.83  23              P    27.92  1:01.76  1:38.13
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:15.96  24              P    28.89  1:02.50  1:38.64
KUMAR, KEVIN          13 PC SONOMA SEA DR  2:16.28  25              P    30.68  1:05.62  1:41.45
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  2:16.63  26              P    30.02  1:04.00  1:39.37
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    2:16.95  27              P    29.02  1:03.71  1:40.34
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  2:17.95  28              P    29.32  1:03.95  1:40.49
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS    2:17.96  29              P    30.39  1:05.10  1:41.81
GUIMARIN, MICHAEL     13 PC SANTA CLARA S  2:18.55  30              P    29.48  1:04.37  1:41.65
MOLDA, MICHAEL        13 PC CABRILLO THRE  2:18.63  31              P    29.13  1:04.15  1:40.98
GOLDSTEIN, JEREMY     13 PC STANFORD COVI  2:19.30  32              P    29.76  1:04.95  1:42.20
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  2:20.64  33              P    30.99  1:05.85  1:43.52
TELEP, NATE           13 AZ ARIZONA MARLI  2:24.59  34              P    30.48  1:06.70  1:45.46
DAVID, JON            13 SN SIERRA MARLIN  2:29.57  35              P    31.42  1:09.91  1:50.20

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
 JR CHMPSHIP   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:01.25   1  1:58.85 F1  P    25.73    55.95  1:32.07
                                                                    F    25.28    55.01  1:30.91
ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA  2:02.57   3  1:59.65 F2  P    26.11    56.99  1:33.65
                                                                    F    25.45    55.44  1:31.83
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:02.47   2  2:02.33 F3  P    26.95    57.02  1:35.06
                                                                    F    26.83    56.35  1:34.20
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  2:04.70   5  2:03.09 F4  P    25.92    57.54  1:35.45
                                                                    F    26.28    58.37  1:34.94
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:04.71   6  2:03.59 F5  P    26.76    58.99  1:35.84
                                                                    F    27.82  1:00.09  1:35.81
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:04.98   7  2:04.22 F6  P    27.49    59.66  1:35.89
                                                                    F    27.17  1:00.14  1:35.51
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:04.45   4  2:04.85 F7  P    26.42    58.08  1:35.86
                                                                    F    26.82    59.16  1:36.57
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:05.40   8  2:05.35 F8  P    26.51    59.70  1:36.86
                                                                    F    26.68  1:00.28  1:36.76

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:01.25   1              P    25.73    55.95  1:32.07
LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  2:02.47   2              P    26.95    57.02  1:35.06
ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA  2:02.57   3              P    26.11    56.99  1:33.65
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   2:04.45   4              P    26.42    58.08  1:35.86
NATINA, JOSEPH        13 SN REDDING AQUAT  2:04.70   5              P    25.92    57.54  1:35.45
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:04.71   6              P    26.76    58.99  1:35.84
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:04.98   7              P    27.49    59.66  1:35.89
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  2:05.40   8              P    26.51    59.70  1:36.86
BOWLES, DREW          14 UT STEINER YOUTH  2:06.77   9              P    27.44  1:00.31  1:36.82
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:07.35  10              P    26.58    57.57  1:39.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  2:07.36  11              P    26.83    59.68  1:37.94
PRESTON, NATE         14 PC WALNUT CREEK   2:07.37  12              P    27.34    58.01  1:39.75
MILLER, ROBBY         14 PN CHINOOK        2:08.15  13              P    28.62  1:00.66  1:37.41
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  2:08.22  14              P    28.31  1:01.02  1:37.80
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  2:08.80  15              P    27.54  1:03.39  1:40.29
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:09.00  16              P    26.84    59.96  1:37.42
ZECH, NICK            13 SI PACIFIC SWIM   2:09.35  17              P    28.00  1:02.99  1:38.88
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU  2:09.45  18              P    27.97  1:00.17  1:39.72
SHAKIBNIA, ALEX       14 PC WALNUT CREEK   2:10.18  19              P    28.63  1:02.03  1:41.62
DUNN, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:11.19  20              P    27.75  1:01.36  1:39.26
CAMPBELL, JARED       13 PC WALNUT CREEK   2:11.38  22              P    28.20  1:03.57  1:41.69
MCCREERY, SEAN        14 PC UNATTACHED PA  2:11.38  21              P    30.39  1:05.42  1:42.21
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:12.59  23              P    28.44  1:01.99  1:40.84
PETTIT, DEREK         14 SN UNATTACHED SI  2:13.17  24              P    29.34  1:02.94  1:42.06
WALLS, DANIEL         14 AZ VENTANA CANYO  2:13.71  25              P    28.35  1:01.57  1:44.08
WINKLER, KEVIN        14 PC UNATTACHED PA  2:14.20  26              P    29.44  1:03.66  1:43.68
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:14.56  27              P    28.92  1:03.43  1:43.62
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  2:14.73  28              P    28.40  1:03.08  1:45.09
GOLDTHORPE, SCOTT     14 UT COTTONWOOD HE  2:15.52  29              P    30.20  1:02.62  1:44.65
CHRISTIANSEN, BRIAN   14 UT COTTONWOOD HE  2:15.87  30              P    29.38  1:03.29  1:46.34
HARDY, STEVEN         14 UT STEINER YOUTH  2:17.80  31              P    28.80  1:04.45  1:45.40
RIVAS, CARLOS         14 PC WALNUT CREEK   2:18.79  32              P    29.81  1:04.60  1:46.38

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
 JR CHMPSHIP   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  4:22.23   1  4:14.24 F1  P    27.60  1:00.15  1:32.44  2:04.28  2:42.79  3:21.74  3:52.38
                                                                    F    27.13    58.45  1:30.07  2:01.16  2:38.94  3:17.50  3:45.67
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  4:28.11   3  4:20.32 F2  P    27.96  1:00.45  1:35.87  2:10.55  2:48.78  3:26.74  3:57.42
                                                                    F    27.82    59.02  1:33.12  2:08.02  2:45.27  3:22.00  3:51.52
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   4:23.53   2  4:21.84 F3  P    28.79  1:02.13  1:36.45  2:10.60  2:46.29  3:22.48  3:53.61
                                                                    F    28.65  1:01.85  1:36.17  2:10.77  2:46.17  3:22.37  3:52.29
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   4:30.20   7  4:25.03 F4  P    28.13    59.93  1:34.49  2:08.76  2:49.49  3:30.16  4:00.45
                                                                    F    27.10    57.67  1:32.43  2:06.14  2:45.83  3:25.61  3:55.62
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  4:29.89   6  4:25.38 F5  P    27.53    58.97  1:33.62  2:08.30  2:47.88  3:28.14  3:59.51
                                                                    F    27.61    59.61  1:33.78  2:07.67  2:45.37  3:24.08  3:55.45
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  4:28.59   4  4:29.60 F6  P    28.66  1:01.66  1:36.46  2:10.85  2:47.92  3:26.14  3:58.73
                                                                    F    29.14  1:02.09  1:36.32  2:11.41  2:48.65  3:28.00  4:00.37
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  4:30.25   8  4:29.70 F7  P    28.94  1:01.97  1:34.93  2:07.72  2:48.72  3:29.93  4:00.73
                                                                    F    29.28  1:02.65  1:35.79  2:08.89  2:50.08  3:31.21  4:01.87
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  4:28.92   5  4:33.96 F8  P    28.87  1:01.71  1:38.27  2:14.02  2:51.91  3:30.07  4:00.31
                                                                    F    28.75  1:01.17  1:38.56  2:15.15  2:53.81  3:33.10  4:03.85

LATHROPE, SCOTT       14 PC ORINDA AQUATI  4:22.23   1              P    27.60  1:00.15  1:32.44  2:04.28  2:42.79  3:21.74  3:52.38
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   4:23.53   2              P    28.79  1:02.13  1:36.45  2:10.60  2:46.29  3:22.48  3:53.61
MAY, ANDREW           14 PC UNATTACHED PA  4:28.11   3              P    27.96  1:00.45  1:35.87  2:10.55  2:48.78  3:26.74  3:57.42
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  4:28.59   4              P    28.66  1:01.66  1:36.46  2:10.85  2:47.92  3:26.14  3:58.73
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA  4:28.92   5              P    28.87  1:01.71  1:38.27  2:14.02  2:51.91  3:30.07  4:00.31
BURKE, TOKI           14 PC PIRANHA SWIMM  4:29.89   6              P    27.53    58.97  1:33.62  2:08.30  2:47.88  3:28.14  3:59.51
EHRET, JONATHAN       14 AZ PHOENIX SWIM   4:30.20   7              P    28.13    59.93  1:34.49  2:08.76  2:49.49  3:30.16  4:00.45
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA  4:30.25   8              P    28.94  1:01.97  1:34.93  2:07.72  2:48.72  3:29.93  4:00.73
HAMILTON, NEAL        14 PC UNATTACHED PA  4:32.08   9              P    29.75  1:03.01  1:37.13  2:10.35  2:50.23  3:29.92  4:01.30
TIKHONOFF, PICHIT     14 PC MISSION SAN J  4:34.78  10              P    27.81    59.57  1:35.65  2:10.44  2:50.53  3:30.23  4:03.33
DUNN, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  4:34.92  11              P    28.80  1:02.22  1:37.29  2:11.32  2:49.93  3:28.89  4:02.74
HAILE, BRYAN          14 PC UNATTACHED PA  4:36.14  12              P    29.11  1:02.92  1:38.35  2:14.64  2:52.87  3:31.91  4:04.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI  4:39.76  13              P    30.27  1:06.57  1:41.64  2:15.68  2:57.65  3:39.27  4:09.71
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  4:40.15  14              P    29.14  1:02.76  1:38.46  2:13.94  2:54.70  3:36.17  4:08.72
GUIMARIN, MICHAEL     13 PC SANTA CLARA S  4:40.22  15              P    29.63  1:03.51  1:38.94  2:13.80  2:54.70  3:35.54  4:07.56
SCOTT, COLIN          14 PC ORINDA AQUATI  4:41.05  16              P    30.79  1:05.54  1:41.20  2:16.26  2:56.09  3:36.97  4:09.34
MCCABE, PATRICK       14 PC TERRAPINS SWI  4:42.02  17              P    29.85  1:03.34  1:38.47  2:12.90  2:54.72  3:36.81  4:10.23
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  4:45.06  18              P    31.31  1:06.35  1:41.99  2:16.53  2:59.35  3:41.76  4:13.67
KOROTKIN, JASON       14 SN ARDEN HILLS    4:45.99  19              P    30.67  1:05.96  1:42.54  2:18.00  2:59.75  3:41.72  4:13.80
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  4:46.86  20              P    29.51  1:02.53  1:40.51  2:18.06  2:57.53  3:39.11  4:12.72
CHRISTIANSEN, BRIAN   14 UT COTTONWOOD HE  4:47.95  21              P    29.99  1:06.74  1:41.63  2:16.79  3:00.35  3:44.11  4:15.55
BISCH, KYLE           14 PN CHINOOK        4:48.00  22              P    31.60  1:09.11  1:46.54  2:23.40  3:02.42  3:42.51  4:15.79
GOLDTHORPE, SCOTT     14 UT COTTONWOOD HE  4:48.64  23              P    30.69  1:05.62  1:40.80  2:15.80  2:58.76  3:42.79  4:16.65
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  4:49.41  24              P    30.48  1:04.72  1:41.89  2:18.89  3:01.49  3:43.51  4:17.13
ANDERSON, ERIK        14 SN UNATTACHED SI  4:50.69  25              P    30.95  1:07.55  1:46.67  2:25.98  3:05.83  3:47.18  4:19.71
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    4:51.07  26              P    30.49  1:06.53  1:43.22  2:18.82  3:03.26  3:47.65  4:19.79
DAVID, JON            13 SN SIERRA MARLIN  4:51.71  27              P    29.78  1:05.97  1:44.04  2:21.01  3:04.94  3:48.19  4:20.13
TELEP, NATE           13 AZ ARIZONA MARLI  4:55.74  28              P    30.78  1:06.21  1:42.81  2:20.17  3:03.99  3:49.57  4:22.97
BEARDSLEY, ROBERT     14 AZ PHOENIX SWIM    DQUED                   P    30.83  1:07.13  1:45.18  2:21.13  3:04.11  3:48.92  4:22.15
ERAZO, EDDIE          14 SI UNATTACHED SA   DQUED                   P    27.23    57.85  1:30.86  2:02.57  2:41.35  3:20.59  3:52.43
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM   DQUED                   P    27.21    59.29  1:30.94  2:03.43  2:40.72  3:18.64  3:49.06
PETTIT, DEREK         14 SN UNATTACHED SI   DQUED                   P    30.23  1:04.95  1:39.57  2:13.49  2:51.26  3:29.61  4:00.57

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:44.76   1      26.97    56.43  1:21.47
         PRESTON, NATE       14
         CAMPBELL, JARED     13
         ROTHBERG, DASH      14
         SHAKIBNIA, ALEX     14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:47.00   2      26.45    42.45  1:05.35
         LATHROPE, SCOTT     14
         STINSON, BOB        14
         TRAN, TONY          14
         SANDBERG, JESSE     14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:47.51   3      27.83    43.23  1:02.51
         KROMPIER, JESSE     13
         MCCREERY, RYAN      13
         ANGELO, TYLER       13
         CHEN, EASTON        14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:48.98   4      28.03    58.94  1:25.35
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         NEVEU, NICK         14
         RANAHAN, KELLEN     13
         BIEL, MATT          14
QUIK,  A  13-14       14 PC PIRANHA SWIMM               1:49.32   5      26.97    58.31  1:23.43
         LENTZ, IAN          14
         GUCWA, DAMIAN       13
         BURKE, TOKI         14
         CONWAY, JOSHUA      14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:49.34   6      27.98    59.84  1:25.35
         TRAN, FREDERICK     14
         LUU, KEVIN          14
         BUONFIGLIO, NICHOLAS13
         GRAUER, DAVID       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAB,   A  13-14       14 PC CABRILLO THRE               1:52.13   7      29.06  1:01.74  1:27.07
         DONNELLY, DANNY     13
         WEBER, JUSTIN       13
         ZAFERES, TOM        14
         MOLDA, MICHAEL      13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:53.66   8      28.72  1:00.22  1:27.75
         JACKSON, SCOTT      13
         HESSLER, WALTER     14
         GUIMARIN, MICHAEL   13
         LYNCH, ERIC         13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:53.90   9      28.35    45.04  1:01.35
         WATSON, TAYLOR      14
         GRAY, SAM           13
         MCCABE, PATRICK     14
         DECKERT, MIKE       14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               1:56.82  10      31.17  1:02.33  1:31.62
         GREMBAN, MARK       14
         BEATTIE, JULIAN     14
         ARNDT, MICHAEL      13
         KRAUSE, BOBBY       14
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:57.55  11      28.55  1:02.18  1:31.95
         BEHNKE, JON         14
         GIBLIN, JASON       13
         KAO, KRIS           13
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 1:58.67  12      30.71  1:03.89  1:33.09
         KOROTKIN, JASON     14
         FORTNEY, STEPHEN    13
         WOODRUFF, ANDREW    13
         CHIH, LANCE         13
WCAB,  C  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:06.25  13      31.88  1:02.25  1:34.37
         RICHARDSON, MATT    14
         DRISCOLL, DAN       14
         SAPOZHNIKOV, ANTON  13
         ENNIS, NICK         13

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:29.79
 JR CHMPSHIP   3:36.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                3:50.60   1      27.56    58.21  1:28.68  2:03.32  2:29.32  3:00.03  3:24.11
         PRESTON, NATE       14
         MCCREERY, RYAN      13
         ROTHBERG, DASH      14
         SHAKIBNIA, ALEX     14
QUIK,  A  13-14       14 PC PIRANHA SWIMM               3:52.61   2      26.87    54.61  1:25.80  2:01.09  2:27.22  2:57.44  3:23.48
         LENTZ, IAN          14
         GUCWA, DAMIAN       13
         BURKE, TOKI         14
         CONWAY, JOSHUA      14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:52.94   3      27.29    55.95  1:26.65  2:01.47  2:29.01  3:01.15  3:17.78
         LATHROPE, SCOTT     14
         STINSON, BOB        14
         TRAN, TONY          14
         SANDBERG, JESSE     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:55.85   4      29.19    59.96  1:31.73  2:06.67  2:33.78  3:05.94  3:29.96
         WATSON, TAYLOR      14
         NEVEU, NICK         14
         RANAHAN, KELLEN     13
         BIEL, MATT          14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               3:56.46   5      28.90  1:00.46  1:32.16  2:08.04  2:34.01  3:04.92  3:29.35
         TRAN, FREDERICK     14
         LUU, KEVIN          14
         BUONFIGLIO, NICHOLAS13
         CRAUVER, D          14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:01.64   6      30.11  1:02.71  1:33.50  2:08.17  2:36.81  3:09.59  3:34.16
         KROMPIER, JESSE     13
         CHEN, EASTON        14
         ANGELO, TYLER       13
         CAMPBELL, JARED     13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:02.92   7      29.15    59.70  1:31.39  2:07.48  2:34.92  3:07.43  3:33.64
         JACKSON, SCOTT      13
         HESSLER, WALTER     14
         GUIMARIN, MICHAEL   13
         LYNCH, ERIC         13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:04.12   8      29.03    59.64  1:32.05  2:09.35  2:37.76  3:10.01  3:36.02
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         GRAY, SAM           13
         MCCABE, PATRICK     14
         DECKERT, MIKE       14
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 4:06.82   9      30.31  1:01.97  1:34.40  2:11.60  2:39.51  3:12.80  3:38.78
         RYLE, CASEY         14
         FORTNEY, STEPHEN    13
         KOROTKIN, JASON     14
         CHIH, LANCE         13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:11.98  10      31.66  1:04.27  1:37.96  2:16.88  2:44.51  3:15.95  3:42.74
         WONG, MICHAEL       13
         ROUSSE, NICK        13
         GOLDSTEIN, JEREMY   13
         NUSSE, YSBRAND      13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:13.26  11      30.77  1:03.11  1:36.05  2:12.52  2:42.28  3:17.71  3:33.22
         BEHNKE, JON         14
         HENGL, NICHOLAS     14
         KAO, KRIS           13
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:18.10  12      34.89  1:10.27  1:41.14  2:16.31  2:46.98  3:22.91  3:49.19
         ARNDT, MICHAEL      13
         BEATTIE, JULIAN     14
         GREMBAN, MARK       14
         KRAUSE, BOBBY       14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI                DQUED           30.66  1:03.63  1:26.98  2:14.12  2:43.06  3:15.95  3:42.97
         HU, CHIN CHIN       13
         GOLDFIELD, ALEC     14
         BOWLES, SETH        14
         YEH, ALEX           13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:33.49   1      23.89    46.83  1:10.32
         SHAKIBNIA, ALEX     14
         ROTHBERG, DASH      14
         MCCREERY, RYAN      13
         PRESTON, NATE       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:35.23   2      23.88    47.48  1:10.81
         BIEL, MATT          14
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         DECKERT, MIKE       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:37.18   3      23.70    48.25  1:13.33
         SANDBERG, JESSE     14
         STINSON, BOB        14
         TRAN, TONY          14
         LATHROPE, SCOTT     14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:37.64   4      24.02    48.73  1:13.36
         BUONFIGLIO, NICHOLAS13
         TRAN, FREDERICK     14
         LUU, KEVIN          14
         GRAUER, DAVID       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:38.97   5      25.27    49.27  1:14.68
         NEVEU, NICK         14
         NICHOLSON, ANDREW   13
         GRAY, SAM           13
         WATSON, TAYLOR      14
QUIK,  A  13-14       14 PC PIRANHA SWIMM               1:39.62   6      25.06    51.50  1:16.90
         BURKE, TOKI         14
         CONWAY, JOSHUA      14
         GUCWA, DAMIAN       13
         LENTZ, IAN          14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:39.79   7      24.62    48.62  1:13.52
         CAMPBELL, JARED     13
         CHEN, EASTON        14
         DRISCOLL, DAN       14
         RICHARDSON, MATT    14
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 1:42.22   8      25.46    50.62  1:16.37
         FORTNEY, STEPHEN    13
         RYLE, JOHN          14
         CHIH, LANCE         13
         KOROTKIN, JASON     14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               1:42.38   9      26.02    51.70  1:17.87
         NUSSE, YSBRAND      13
         ROUSSE, NICK        13
         WONG, MICHAEL       13
         GOLDSTEIN, JEREMY   13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:43.47  10      26.89    52.20  1:18.24
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
         HENGL, NICHOLAS     14
         KAO, KRIS           13
         BEHNKE, JON         14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               1:43.99  11      27.23    53.47  1:18.52
         BOWLES, SETH        14
         YEH, ALEX           13
         HU, CHIN CHIN       13
         KIM, CHAN           13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:44.28  12      25.69    51.78  1:16.93
         JACKSON, SCOTT      13
         GUIMARIN, MICHAEL   13
         HESSLER, WALTER     14
         LYNCH, ERIC         13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               1:46.69  13      26.13    52.69  1:18.54
         KRAUSE, BOBBY       14
         GREMBAN, MARK       14
         BEATTIE, JULIAN     14
         ARNDT, MICHAEL      13
WCAB,  C  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:47.55  14      26.12    51.85  1:20.89
         ANGELO, TYLER       13
         KROMPIER, JESSE     13
         SAPOZHNIKOV, ANTON  13
         DELA PENA, ANDREW   14

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:07.09
 JR CHMPSHIP   3:12.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                3:22.42   1      23.95    50.72  1:14.95  1:41.79  2:05.82  2:32.35  2:55.84
         SHAKIBNIA, ALEX     14
         MCCREERY, RYAN      13
         ROTHBERG, DASH      14
         PRESTON, NATE       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:26.33   2      24.71    50.52  1:15.12  1:41.97  2:06.55  2:33.43  2:58.78
         BIEL, MATT          14
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         RANAHAN, KELLEN     13
         DECKERT, MIKE       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:32.16   3      24.96    52.20  1:17.39  1:46.07  2:12.47  2:41.66  3:05.52
         SANDBERG, JESSE     14
         STINSON, BOB        14
         TRAN, TONY          14
         LATHROPE, SCOTT     14
QUIK,  A  13-14       14 PC PIRANHA SWIMM               3:33.37   4      25.73    53.27  1:19.43  1:48.95  2:14.76  2:43.40  3:07.20
         BURKE, TOKI         14
         CONWAY, JOSHUA      14
         GUCWA, DAMIAN       13
         LENTZ, IAN          14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               3:34.31   5      25.58    53.18  1:18.19  1:47.26  2:13.12  2:41.98  3:06.54
         BUONFIGLIO, NICHOLAS13
         TRAN, FREDERICK     14
         LUU, KEVIN          14
         GRAUER, DAVID       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:34.52   6      25.97    53.57  1:18.90  1:46.91  2:12.99  2:41.54  3:06.70
         NEVEU, NICK         14
         GRAY, SAM           13
         MCCABE, PATRICK     14
         WATSON, TAYLOR      14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                3:36.20   7      25.62    53.04  1:18.98  1:48.09  2:13.45  2:41.41  3:07.51
         CHEN, EASTON        14
         DRISCOLL, DAN       14
         CAMPBELL, JARED     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 3:38.59   8      26.02    53.74  1:19.16  1:47.56  2:13.63  2:41.56  3:08.14
         FORTNEY, STEPHEN    13
         RYLE, CASEY         14
         CHIH, LANCE         13
         KOROTKIN, JASON     14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:43.05   9      26.61    55.94  1:22.79  1:51.80  2:18.49  2:48.09  3:13.71
         HESSLER, WALTER     14
         LYNCH, ERIC         13
         GUIMARIN, MICHAEL   13
         JACKSON, SCOTT      13
CAB,   A  13-14       14 PC CABRILLO THRE               3:43.52  10      26.99    56.97  1:24.72  1:56.82  2:22.52  2:51.76  3:16.04
         WEBER, JUSTIN       13
         DONNELLY, DANNY     13
         MOLDA, MICHAEL      13
         ZAFERES, TOM        14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               3:44.39  11      27.27    56.82  1:24.52  1:54.52  2:21.34  2:50.37  3:15.87
         NUSSE, YSBRAND      13
         WONG, MICHAEL       13
         GRACIA, DAVID       14
         GOLDSTEIN, JEREMY   13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:45.03  12      26.96    55.93  1:23.19  1:52.71  2:19.22  2:49.15  3:15.68
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
         SCOTT, COLIN        14
         HENGL, NICHOLAS     14
         BEHNKE, JON         14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               3:47.37  13      26.78    55.24  1:22.60  1:52.29  2:20.40  2:51.23  3:17.73
         KRAUSE, BOBBY       14
         BEATTIE, JULIAN     14
         ARNDT, MICHAEL      13
         GREMBAN, MARK       14

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   6:55.79
 JR CHMPSHIP   7:05.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               7:25.73   1      25.39    52.14  1:19.42  1:46.72  2:11.70  2:39.75  3:08.71
         BIEL, MATT          14                                        3:37.87  4:03.82  4:32.20  5:01.85  5:31.07  5:57.00  6:26.06
         RANAHAN, KELLEN     13                                        6:56.05
         DECKERT, MIKE       14
         NEVEU, NICK         14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                7:36.44   2      25.51    52.92  1:21.86  1:51.59  2:16.01  2:43.71  3:13.35
         MCCREERY, RYAN      13                                        3:43.03  4:08.96  4:38.44  5:09.28  5:39.67  6:05.05  6:33.86
         PRESTON, NATE       14                                        7:04.64
         ROTHBERG, DASH      14
         SHAKIBNIA, ALEX     14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               7:45.15   3      26.06    55.58  1:25.90  1:55.35  2:21.56  2:50.09  3:19.88
         ESTANDIAN, DANIEL   14                                        3:49.85  4:16.17  4:46.60  5:17.28  5:47.34  6:14.18  6:44.02
         GRAY, SAM           13                                        7:14.62
         WATSON, TAYLOR      14
         MCCABE, PATRICK     14
QUIK,  A  13-14       14 PC PIRANHA SWIMM               7:49.24   4      26.96    55.82  1:25.84  1:55.21  2:22.14  2:52.19  3:23.14
         BURKE, TOKI         14                                        3:54.19  4:21.84  4:53.53  5:26.45  5:58.63  6:22.94  6:51.02
         CONWAY, JOSHUA      14                                        7:20.45
         ROSICHAN, ALEXI     14
         LENTZ, IAN          14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                7:54.41   5      26.87    57.01  1:27.61  1:58.09  2:24.75  2:53.37  3:23.18
         CHEN, EASTON        14                                        3:52.88  4:21.38  4:52.52  5:24.76  5:54.79  6:22.10  6:53.38
         CAMPBELL, JARED     13                                        7:24.15
         RICHARDSON, MATT    14
         ANGELO, TYLER       13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               7:54.79   6      26.08    55.17  1:25.22  1:54.27  2:19.60  2:48.14  3:18.12
         LATHROPE, SCOTT     14                                        3:48.48  4:14.85  4:44.74  5:17.40  5:49.86  6:18.64  6:50.23
         SANDBERG, JESSE     14                                        7:22.77
         STINSON, BOB        14
         KAO, KRIS           13
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 8:00.28   7      26.77    56.41  1:26.88  1:55.97  2:23.29  2:53.15  3:24.48
         FORTNEY, STEPHEN    13                                        3:55.57  4:22.93  4:54.86  5:25.86  5:55.58  6:23.06  6:55.13
         CHIH, LANCE         13                                        7:27.96
         KOROTKIN, JASON     14
         WOODRUFF, ANDREW    13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:01.12   8      27.18    57.50  1:28.60  1:59.26  2:27.29  2:58.63  3:30.45
         HESSLER, WALTER     14                                        4:02.25  4:29.66  5:00.71  5:32.66  6:04.36  6:31.23  7:01.00
         GUIMARIN, MICHAEL   13                                        7:31.40
         JACKSON, SCOTT      13
         LYNCH, ERIC         13
CHAT,  A  13-14       14 UT COTTONWOOD HE               8:01.19   9      26.79    56.40  1:26.51  1:56.33  2:22.42  2:51.52  3:21.73
         CHRISTIANSEN, BRIAN 14                                        3:51.92  4:20.42  4:51.54  5:23.90  5:55.80  6:24.19  6:56.20
         GOLDTHORPE, SCOTT   14                                        7:29.08
         WYNHOF, CAMERON     14
         CHAMBERLAIN, BRETT  13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               8:02.57  10      27.39    57.83  1:29.03  1:59.40  2:26.27  2:57.43  3:30.12
         BUONFIGLIO, NICHOLAS13                                        4:00.96  4:27.77  4:57.66  5:29.14  6:01.00  6:28.68  6:59.83
         TRAN, FREDERICK     14                                        7:31.53
         LUU, KEVIN          14
         CRAUER, DAVID       14
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               8:12.40  11      28.61  1:00.92  1:34.56  2:06.42  2:33.70  3:03.60  3:35.44
         EDELEANU, CHRISTIAN 13                                        4:06.52  4:34.59  5:06.23  5:38.39  6:08.65  6:36.29  7:07.51
         SCOTT, COLIN        14                                        7:40.46
         BEHNKE, JON         14
         TRAN, TONY          14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               8:17.20  12      28.96  1:00.71  1:33.60  2:05.91  2:33.28  3:03.94  3:36.28
         GRACIA, DANIEL      14                                        4:09.27  4:37.93  5:10.26  5:43.85  6:17.52  6:44.02  7:14.87
         WONG, MICHAEL       13                                        7:46.15
         NUSSE, YSBRAND      13
         GOLDSTEIN, JEREMY   13

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   1000 FREE                                   EVENT  206
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:20.99
 JR CHMPSHIP  10:14.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI               9:40.02   1      27.54    57.01  1:26.62  1:56.08  2:25.41  2:54.62  3:24.03
                                                                       3:53.31  4:22.54  4:51.56  5:20.91  5:50.15  6:18.93  6:47.90
                                                                       7:17.18  7:46.64  8:15.42  8:43.90  9:12.28
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI               9:42.39   2      27.11    57.08  1:26.94  1:56.64  2:25.69  2:55.03  3:24.43
                                                                       3:53.50  4:22.72  4:52.12  5:21.10  5:50.15  6:18.69  6:47.83
                                                                       7:17.44  7:46.74  8:15.91  8:45.17  9:14.36
CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI               9:52.36   3      27.09    56.94  1:27.01  1:56.99  2:26.80  2:56.42  3:26.15
                                                                       3:55.86  4:25.98  4:56.06  5:26.02  5:55.49  6:25.26  6:55.09
                                                                       7:25.34  7:55.47  8:25.15  8:55.10  9:24.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   1000 FREE                                   EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA               9:52.88   4      27.53    57.11  1:26.95  1:56.69  2:26.62  2:56.32  3:26.17
                                                                       3:56.01  4:25.85  4:55.61  5:25.32  5:55.00  6:24.83  6:54.50
                                                                       7:24.43  7:54.14  8:24.30  8:54.27  9:23.81
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA               9:54.20   5      26.84    56.16  1:25.67  1:55.53  2:25.08  2:54.39  3:24.23
                                                                       3:54.08  4:24.31  4:54.69  5:24.56  5:54.92  6:25.19  6:55.01
                                                                       7:25.41  7:55.63  8:25.57  8:55.38  9:25.52
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S               9:57.76   6      27.07    56.74  1:26.29  1:56.25  2:26.34  2:56.37  3:26.69
                                                                       3:56.37  4:26.48  4:56.51  5:26.77  5:56.94  6:27.10  6:57.59
                                                                       7:27.99  7:57.97  8:28.80  8:59.57  9:29.15
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI               9:58.00   7      27.47    57.45  1:27.59  1:57.75  2:27.73  2:57.74  3:28.14
                                                                       3:58.46  4:28.65  4:58.92  5:29.14  5:59.38  6:29.72  7:00.18
                                                                       7:30.66  8:01.09  8:31.19  9:01.19  9:31.15
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI               9:58.20   8      27.39    57.67  1:27.86  1:57.88  2:28.04  2:57.93  3:27.94
                                                                       3:58.09  4:28.08  4:58.20  5:27.81  5:57.35  6:27.05  6:57.34
                                                                       7:27.69  7:57.77  8:27.72  8:58.07  9:28.56
LEICHT, GEORGE        14 PC UNATTACHED PA              10:01.05   9      27.28    57.16  1:27.49  1:57.70  2:28.01  2:58.17  3:28.29
                                                                       3:58.47  4:29.00  4:59.14  5:29.53  5:59.94  6:30.37  7:00.78
                                                                       7:31.38  8:01.54  8:32.02  9:02.21  9:32.16
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA              10:01.98  10      27.62    58.43  1:29.25  2:00.08  2:31.22  3:00.98  3:30.84
                                                                       4:01.22  4:31.31  5:01.44  5:31.58  6:01.34  6:31.89  7:02.52
                                                                       7:33.16  8:03.64  8:33.71  9:04.15  9:33.75
ZORETIC, ADISON       14 SI UNATTACHED SA              10:05.14  11      28.13    58.69  1:29.31  1:59.55  2:29.50  2:59.80  3:30.28
                                                                       4:00.76  4:31.39  5:01.92  5:32.05  6:02.56  6:32.79  7:03.45
                                                                       7:34.26  8:04.72  8:34.97  9:05.42  9:35.94
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN              10:09.82  12      26.81    56.12  1:25.85  1:55.67  2:25.96  2:56.76  3:28.28
                                                                       3:59.92  4:31.55  5:03.54  5:33.43  6:03.27  6:33.39  7:03.64
                                                                       7:33.85  8:04.25  8:35.20  9:06.80  9:38.78
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI              10:11.87  13      29.29  1:00.69  1:32.19  2:03.52  2:35.18  3:06.48  3:37.43
                                                                       4:08.39  4:39.50  5:10.57  5:41.44  6:12.39  6:43.35  7:13.96
                                                                       7:44.54  8:14.61  8:44.71  9:14.48  9:43.64
HARDY, JASON          15 PC UNATTACHED PA              10:13.50  14      27.58    58.21  1:29.09  1:59.84  2:30.53  3:01.32  3:31.95
                                                                       4:02.82  4:33.91  5:04.99  5:36.05  6:07.19  6:38.05  7:09.08
                                                                       7:40.29  8:11.28  8:42.60  9:13.77  9:44.36
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ              10:14.30  15      28.13    59.36  1:30.83  2:02.19  2:33.48  3:04.84  3:36.22
                                                                       4:07.23  4:38.22  5:09.18  5:39.94  6:10.70  6:41.34  7:11.93
                                                                       7:42.54  8:12.77  8:43.00  9:13.48  9:44.41
WEBB, STEVE           16 PC UNATTACHED PA              10:15.49  16      28.08    58.42  1:28.87  1:59.65  2:30.59  3:01.61  3:32.74
                                                                       4:03.78  4:35.01  5:06.22  5:37.44  6:08.72  6:39.67  7:10.77
                                                                       7:42.06  8:13.06  8:44.20  9:15.26  9:45.93
WESTGATE, ADAM        17 PC UNATTACHED PA              10:16.98  17      29.00    59.18  1:30.55  2:01.80  2:33.04  3:04.18  3:35.34
                                                                       4:06.39  4:37.37  5:08.43  5:39.31  6:10.70  6:41.59  7:13.10
                                                                       7:44.28  8:15.63  8:46.31  9:17.16  9:47.50
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI              10:18.39  18      27.78    58.54  1:29.73  2:01.48  2:32.77  3:03.54  3:35.34
                                                                       4:05.96  4:36.71  5:08.02  5:38.86  6:10.27  6:42.02  7:13.31
                                                                       7:44.58  8:15.85  8:47.09  9:18.25  9:48.73
GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI              10:18.56  19      28.17    59.78  1:31.86  2:03.92  2:35.59  3:07.26  3:38.53
                                                                       4:10.22  4:42.01  5:13.54  5:44.08  6:14.88  6:45.45  7:16.21
                                                                       7:47.10  8:18.11  8:49.00  9:19.53  9:49.44
PETERS, ANDY          17 OR LAKE OSWEGO S              10:18.64  20      27.87    58.63  1:30.10  2:01.31  2:32.73  3:03.98  3:35.53
                                                                       4:06.86  4:38.31  5:09.18  5:40.34  6:11.72  6:43.32  7:14.64
                                                                       7:45.84  8:17.28  8:48.26  9:19.36  9:49.91
DARLING, QUINTON      14 PC UNATTACHED PA              10:18.70  21      27.96    58.33  1:29.24  2:00.82  2:32.44  3:03.74  3:34.97
                                                                       4:06.48  4:37.93  5:09.22  5:40.86  6:12.38  6:43.56  7:14.76
                                                                       7:45.68  8:16.45  8:47.58  9:18.26  9:48.72
DESENNA, MARIO        16 PC UNATTACHED PA              10:19.90  22      28.72    59.85  1:31.43  2:02.91  2:34.19  3:05.46  3:37.13
                                                                       4:08.55  4:40.07  5:11.57  5:42.98  6:14.63  6:46.18  7:17.53
                                                                       7:48.64  8:19.35  8:50.33  9:21.20  9:51.46
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S              10:23.30  23      28.17    59.16  1:30.61  2:01.79  2:32.92  3:04.35  3:35.32
                                                                       4:06.80  4:38.19  5:09.39  5:40.97  6:12.39  6:43.97  7:15.48
                                                                       7:46.71  8:18.05  8:49.56  9:21.07  9:52.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   1000 FREE                                   EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK               10:24.12  24      28.27    58.84  1:29.79  2:00.82  2:31.73  3:02.55  3:33.90
                                                                       4:05.33  4:36.84  5:08.12  5:39.65  6:11.49  6:43.04  7:14.69
                                                                       7:46.38  8:18.21  8:50.14  9:22.09  9:53.68
WINKLER, KEVIN        14 PC UNATTACHED PA              10:24.68  25      28.16    58.70  1:29.79  2:01.22  2:32.67  3:03.86  3:35.05
                                                                       4:06.53  4:37.95  5:09.24  5:40.64  6:12.00  6:43.58  7:15.05
                                                                       7:46.89  8:18.47  8:50.14  9:21.89  9:53.77
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA              10:26.53  26      28.40    59.71  1:31.37  2:03.05  2:34.54  3:05.46  3:37.30
                                                                       4:09.48  4:41.09  5:12.94  5:44.67  6:16.26  6:48.16  7:20.35
                                                                       7:52.21  8:24.20  8:55.80  9:27.14  9:57.74
KEARNEY, BRENDAN      16 PC UNATTACHED PA              10:27.19  27      28.44    59.59  1:31.71  2:04.00  2:35.50  3:07.64  3:39.59
                                                                       4:11.66  4:42.87  5:14.56  5:46.92  6:18.69  6:50.92  7:22.71
                                                                       7:54.68  8:25.59  8:56.99  9:28.89  9:59.50
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL              10:28.10  28      28.98  1:00.53  1:32.46  2:04.59  2:36.53  3:08.41  3:40.29
                                                                       4:11.97  4:42.95  5:14.27  5:46.05  6:17.84  6:49.57  7:21.10
                                                                       7:52.74  8:24.10  8:55.81  9:27.39  9:59.07
BENSON, ZACHARY       14 SN UNATTACHED SI              10:28.17  29      29.05  1:00.61  1:32.72  2:04.67  2:36.63  3:08.04  3:39.79
                                                                       4:11.73  4:43.14  5:14.72  5:46.48  6:18.21  6:50.35  7:22.40
                                                                       7:53.72  8:25.17  8:56.40  9:27.45  9:58.38
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI              10:31.74  30      28.41    59.92  1:32.00  2:04.00  2:35.65  3:06.93  3:38.42
                                                                       4:10.28  4:41.98  5:14.21  5:45.15  6:16.61  6:47.99  7:20.40
                                                                       7:52.63  8:25.13  8:57.30  9:29.43 10:01.10
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S              10:31.98  31      29.48  1:00.87  1:33.20  2:04.98  2:36.98  3:08.43  3:40.38
                                                                       4:11.94  4:43.35  5:15.05  5:46.66  6:18.24  6:50.36  7:22.37
                                                                       7:54.24  8:26.09  8:57.37  9:29.67 10:01.11
RIOLO, DANNY          15 PC UNATTACHED PA              10:33.12  32      27.83    58.93  1:30.56  2:02.29  2:34.09  3:05.30  3:36.69
                                                                       4:08.43  4:40.42  5:12.42  5:44.62  6:16.65  6:49.26  7:21.45
                                                                       7:53.38  8:25.77  8:58.57  9:30.48 10:02.33
DECKERT, MIKE         14 PC TERRAPINS SWI              10:35.51  33      27.36    59.48  1:31.72  2:04.10  2:36.63  3:08.95  3:41.86
                                                                       4:14.66  4:47.16  5:19.66  5:51.83  6:23.90  6:56.28  7:28.60
                                                                       8:01.01  8:32.88  9:04.80  9:36.68 10:07.51
ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA              10:36.31  34      27.78    59.14  1:30.77  2:02.88  2:34.62  3:06.83  3:39.12
                                                                       4:11.82  4:43.96  5:15.86  5:48.71  6:21.06  6:53.78  7:26.20
                                                                       7:57.95  8:30.32  9:02.66  9:34.51 10:06.03
FORTNEY, STEPHEN      13 SN ARDEN HILLS                10:36.70  35      27.94    58.82  1:30.65  2:02.14  2:33.57  3:04.89  3:36.38
                                                                       4:08.27  4:40.09  5:12.41  5:44.27  6:16.38  6:48.82  7:21.66
                                                                       7:54.76  8:27.39  9:00.40  9:33.04 10:05.30
RITTER, CHRIS         17 OR KLAMATH BASIN              10:37.24  36      28.32    59.07  1:30.30  2:02.25  2:34.11  3:05.42  3:37.47
                                                                       4:09.43  4:41.64  5:13.78  5:45.86  6:18.20  6:50.39  7:22.63
                                                                       7:54.88  8:27.40  9:00.34  9:32.76 10:05.52
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA              10:38.10  37      27.67    58.75  1:30.36  2:01.23  2:32.80  3:04.18  3:35.64
                                                                       4:07.60  4:39.87  5:12.09  5:44.50  6:16.88  6:49.80  7:22.77
                                                                       7:55.68  8:28.63  9:01.56  9:34.24 10:06.98
HUBBS, ERIC           16 SN UNATTACHED SI              10:39.38  38      28.16    59.26  1:30.87  2:02.85  2:34.74  3:07.11  3:39.52
                                                                       4:11.83  4:44.39  5:16.95  5:49.39  6:22.27  6:54.69  7:26.94
                                                                       7:59.44  8:31.79  9:04.20  9:36.49 10:08.38
MORSILLI, NICKOLAS    14 PC UNATTACHED PA              10:39.76  39      29.04  1:00.69  1:32.46  2:04.74  2:36.76  3:08.79  3:40.97
                                                                       4:13.27  4:45.56  5:17.84  5:50.20  6:22.81  6:55.12  7:27.66
                                                                       7:59.98  8:32.31  9:04.34  9:36.32 10:08.44
BEARDSLEY, ROBERT     14 AZ PHOENIX SWIM               10:42.92  40      28.06    59.27  1:30.98  2:03.02  2:34.88  3:07.33  3:39.80
                                                                       4:12.37  4:44.76  5:17.44  5:49.85  6:22.84  6:55.75  7:28.62
                                                                       8:01.49  8:34.46  9:06.31  9:38.71 10:11.13
BISCH, KYLE           14 PN CHINOOK                    10:45.60  41      28.23    59.26  1:31.28  2:03.75  2:36.57  3:08.80  3:41.91
                                                                       4:14.84  4:47.47  5:20.31  5:53.30  6:26.10  6:59.00  7:32.34
                                                                       8:05.28  8:38.48  9:10.10  9:42.80 10:15.28
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S              10:45.78  42      28.58  1:00.14  1:32.22  2:04.79  2:37.47  3:10.04  3:42.58
                                                                       4:15.12  4:47.56  5:20.23  5:52.93  6:25.62  6:58.43  7:31.49
                                                                       8:04.47  8:37.41  9:09.93  9:42.30 10:14.49
RUST, NATE            17 PC UNATTACHED PA              10:51.57  43      30.05  1:02.53  1:34.94  2:07.67  2:40.66  3:14.08  3:46.72
                                                                       4:19.58  4:52.06  5:25.23  5:57.62  6:30.82  7:03.64  7:36.68
                                                                       8:09.35  8:42.42  9:15.32  9:47.87 10:20.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    13-18   1000 FREE                                   EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TELEP, NATE           13 AZ ARIZONA MARLI              10:53.99  44      29.17  1:00.90  1:33.49  2:06.04  2:38.56  3:11.04  3:43.93
                                                                       4:17.05  4:49.92  5:23.10  5:56.12  6:29.74  7:02.77  7:35.74
                                                                       8:09.42  8:42.95  9:16.09  9:49.53 10:21.86
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV              11:00.15  45      28.79  1:00.61  1:33.53  2:06.94  2:39.55  3:12.32  3:45.71
                                                                       4:19.00  4:52.26  5:25.66  5:59.15  6:32.72  7:06.60  7:40.10
                                                                       8:13.70  8:47.43  9:20.83  9:54.38 10:27.77
TALBOTT, CHRIS        14 PC UNATTACHED PA                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL  15:34.99
 JR CHMPSHIP  17:12.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI              15:54.76   1      26.90    56.24  1:25.60  1:55.20  2:24.87  2:54.01  3:23.23
                                                                       3:52.39  4:21.65  4:50.65  5:19.55  5:48.43  6:17.49  6:46.67
                                                                       7:15.58  7:44.32  8:12.89  8:41.69  9:10.38  9:39.10 10:07.70
                                                                      10:36.71 11:05.48 11:34.55 12:03.68 12:32.61 13:01.68 13:30.56
                                                                      13:59.64 14:28.57 14:57.77 15:26.93
HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI              16:06.62   2      27.01    55.87  1:24.64  1:53.29  2:21.97  2:50.71  3:19.35
                                                                       3:48.13  4:16.61  4:45.54  5:14.43  5:43.23  6:12.14  6:41.05
                                                                       7:09.99  7:38.94  8:07.82  8:36.84  9:06.06  9:35.02 10:03.68
                                                                      10:32.65 11:01.72 11:30.79 12:00.04 12:29.51 12:59.45 13:29.69
                                                                      14:00.53 14:32.79 15:05.02 15:37.16
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI              16:37.22   3      27.53    57.17  1:27.10  1:57.02  2:27.06  2:56.86  3:26.61
                                                                       3:56.36  4:26.25  4:56.10  5:25.81  5:55.99  6:26.22  6:56.62
                                                                       7:27.00  7:57.30  8:27.69  8:58.09  9:28.56  9:59.10 10:29.54
                                                                      11:00.44 11:31.44 12:02.14 12:32.84 13:03.32 13:34.00 14:05.08
                                                                      14:35.38 15:06.14 15:37.13 16:07.62
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S              16:40.07   4      27.75    57.84  1:28.02  1:58.68  2:29.03  2:59.65  3:30.22
                                                                       4:00.78  4:31.71  5:02.54  5:33.65  6:04.34  6:35.32  7:06.34
                                                                       7:37.11  8:07.78  8:38.51  9:09.42  9:39.69 10:10.43 10:40.58
                                                                      11:10.33 11:40.74 12:11.15 12:41.05 13:11.30 13:41.54 14:11.74
                                                                      14:42.28 15:12.13 15:42.30 16:12.40
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA              16:40.48   5      27.99    58.15  1:28.84  1:59.53  2:30.15  3:00.88  3:31.36
                                                                       4:02.03  4:32.77  5:03.34  5:33.98  6:04.44  6:35.27  7:06.04
                                                                       7:36.76  8:07.26  8:37.75  9:08.07  9:38.64 10:09.06 10:39.75
                                                                      11:10.00 11:40.28 12:10.19 12:40.18 13:10.35 13:40.34 14:10.48
                                                                      14:40.81 15:11.08 15:41.51 16:11.85
WELLS, TAYLOR         14 PC UNATTACHED PA              16:40.48   6      26.90    55.98  1:25.52  1:55.44  2:25.21  2:54.96  3:24.73
                                                                       3:54.72  4:24.59  4:54.75  5:24.95  5:55.09  6:25.59  6:56.03
                                                                       7:26.89  7:57.38  8:28.06  8:58.80  9:29.77 10:00.57 10:31.47
                                                                      11:02.29 11:33.11 12:04.04 12:34.83 13:05.90 13:36.75 14:07.58
                                                                      14:38.16 15:08.97 15:39.90 16:10.30
GREEN, ANDY           14 SI UNATTACHED SA              16:43.61   7      27.07    56.62  1:26.37  1:56.03  2:26.54  2:56.70  3:26.94
                                                                       3:57.30  4:27.77  4:57.78  5:28.07  5:58.68  6:29.63  7:00.21
                                                                       7:30.95  8:01.81  8:32.32  9:03.20  9:34.33 10:04.98 10:35.81
                                                                      11:06.86 11:37.81 12:08.60 12:39.23 13:09.95 13:40.68 14:11.58
                                                                      14:42.57 15:13.13 15:44.33 16:14.37
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI              16:45.92   8      27.75    57.48  1:27.75  1:57.99  2:28.20  2:58.36  3:28.41
                                                                       3:58.62  4:29.09  4:59.61  5:30.10  6:00.75  6:30.87  7:00.81
                                                                       7:31.17  8:01.62  8:32.03  9:02.68  9:33.70 10:04.52 10:35.20
                                                                      11:06.14 11:37.17 12:08.39 12:39.31 13:10.08 13:41.13 14:12.07
                                                                      14:43.14 15:14.18 15:44.36 16:15.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARDY, JASON          15 PC UNATTACHED PA              16:59.76   9      27.19    57.20  1:27.41  1:58.08  2:29.15  3:00.33  3:31.72
                                                                       4:03.25  4:34.39  5:05.89  5:37.53  6:08.93  6:39.93  7:11.33
                                                                       7:42.90  8:14.13  8:45.31  9:16.65  9:48.04 10:19.50 10:50.44
                                                                      11:21.78 11:52.89 12:24.27 12:55.46 13:26.62 13:57.56 14:28.84
                                                                      15:00.01 15:30.61 16:01.35 16:31.57
WEBB, STEVE           16 PC UNATTACHED PA              17:01.98  10      28.08    58.68  1:29.30  2:00.18  2:30.99  3:01.85  3:32.67
                                                                       4:03.49  4:34.37  5:05.25  5:36.13  6:07.06  6:38.13  7:09.04
                                                                       7:39.97  8:11.11  8:42.24  9:13.12  9:44.27 10:15.59 10:46.89
                                                                      11:18.26 11:49.58 12:20.80 12:52.08 13:23.64 13:55.08 14:26.68
                                                                      14:58.15 15:29.65 16:01.00 16:32.21
ZORETIC, ADISON       14 SI UNATTACHED SA              17:05.10  11      28.23    59.05  1:29.75  2:00.57  2:31.48  3:02.64  3:33.73
                                                                       4:05.12  4:36.56  5:07.74  5:39.09  6:10.19  6:40.91  7:12.35
                                                                       7:43.36  8:14.50  8:45.86  9:16.99  9:48.17 10:19.38 10:50.52
                                                                      11:21.81 11:52.84 12:24.08 12:55.79 13:27.22 13:58.45 14:29.53
                                                                      15:00.89 15:32.01 16:03.42 16:34.78
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S              17:05.38  12      28.19    58.95  1:30.10  2:00.97  2:32.15  3:03.41  3:34.49
                                                                       4:05.60  4:36.52  5:07.64  5:38.87  6:09.94  6:40.93  7:11.98
                                                                       7:43.18  8:14.58  8:45.84  9:17.15  9:48.51 10:19.69 10:50.80
                                                                      11:21.93 11:53.06 12:24.34 12:55.75 13:27.08 13:58.33 14:29.56
                                                                      15:00.71 15:31.93 16:03.37 16:34.57
PETERS, ANDY          17 OR LAKE OSWEGO S              17:05.42  13      27.33    56.74  1:26.76  1:56.89  2:27.30  2:57.82  3:28.17
                                                                       3:58.76  4:29.30  5:00.19  5:31.29  6:02.31  6:33.74  7:05.28
                                                                       7:36.33  8:07.82  8:39.58  9:10.94  9:42.67 10:14.40 10:46.25
                                                                      11:18.16 11:49.65 12:21.39 12:53.73 13:25.72 13:57.48 14:29.27
                                                                      15:01.05 15:32.86 16:04.42 16:35.44
ZHU, JAY              14 SI UNATTACHED SA              17:08.71  14      27.94    59.11  1:30.45  2:01.53  2:33.06  3:03.80  3:34.92
                                                                       4:06.24  4:37.31  5:08.29  5:39.56  6:10.66  6:41.78  7:13.14
                                                                       7:44.41  8:15.65  8:47.02  9:18.41  9:49.71 10:21.42 10:53.01
                                                                      11:24.64 11:56.42 12:27.38 12:59.05 13:30.33 14:01.80 14:32.98
                                                                      15:04.63 15:36.11 16:07.32 16:38.59
DARLING, QUINTON      14 PC UNATTACHED PA              17:15.26  15      27.72    57.18  1:27.43  1:58.19  2:29.48  3:00.36  3:31.66
                                                                       4:03.35  4:35.07  5:06.71  5:38.30  6:10.41  6:42.07  7:13.84
                                                                       7:45.59  8:17.56  8:49.59  9:21.35  9:53.09 10:24.85 10:56.58
                                                                      11:28.29 11:59.88 12:31.66 13:03.40 13:35.14 14:06.78 14:38.54
                                                                      15:10.21 15:41.91 16:13.27 16:45.23
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA              17:17.81  16      28.28    59.39  1:31.16  2:02.72  2:34.70  3:06.07  3:37.93
                                                                       4:09.88  4:41.51  5:13.75  5:45.94  6:18.47  6:50.37  7:22.34
                                                                       7:54.22  8:27.09  8:59.37  9:30.78 10:02.70 10:34.28 11:05.71
                                                                      11:37.43 12:09.02 12:40.79 13:11.50 13:42.82 14:14.27 14:45.59
                                                                      15:16.98 15:47.91 16:18.61 16:49.06
GRAY, SAM             13 PC TERRAPINS SWI              17:19.16  17      28.34    59.04  1:30.32  2:01.87  2:34.07  3:06.21  3:38.48
                                                                       4:10.65  4:42.58  5:14.63  5:45.99  6:17.33  6:48.69  7:20.31
                                                                       7:51.97  8:23.45  8:55.30  9:27.07  9:58.88 10:30.33 11:01.18
                                                                      11:32.30 12:03.54 12:34.88 13:06.15 13:37.66 14:09.17 14:40.96
                                                                      15:12.40 15:44.17 16:16.07 16:47.93
NEVEU, NICK           14 PC TERRAPINS SWI              17:20.26  18      27.78    58.24  1:29.28  2:00.36  2:31.38  3:02.11  3:33.31
                                                                       4:04.84  4:36.28  5:07.77  5:39.05  6:10.59  6:42.25  7:13.67
                                                                       7:45.23  8:17.12  8:48.46  9:20.03  9:51.76 10:24.06 10:55.99
                                                                      11:28.31 12:00.32 12:32.52 13:04.72 13:36.75 14:09.66 14:42.02
                                                                      15:13.99 15:46.03 16:18.50 16:50.12
DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA              17:21.00  19      28.13    58.17  1:28.61  1:59.18  2:30.45  3:01.93  3:33.65
                                                                       4:05.25  4:37.14  5:09.12  5:40.67  6:12.91  6:45.16  7:16.78
                                                                       7:48.23  8:19.61  8:51.17  9:22.79  9:54.98 10:26.14 10:57.33
                                                                      11:29.22 12:01.24 12:33.10 13:05.78 13:37.76 14:10.09 14:42.10
                                                                      15:13.98 15:46.24 16:18.14 16:49.43
YRIBARREN, BOBBY      15 CC UNATTACHED CE              17:21.11  20      28.31    59.16  1:30.53  2:01.79  2:33.00  3:04.49  3:35.29
                                                                       4:06.31  4:37.69  5:08.86  5:39.91  6:11.57  6:42.79  7:14.01
                                                                       7:45.64  8:17.64  8:49.22  9:20.34  9:51.62 10:23.51 10:55.80
                                                                      11:27.99 11:59.57 12:32.27 13:04.27 13:36.14 14:09.00 14:40.89
                                                                      15:12.12 15:44.12 16:17.54 16:50.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ              17:22.68  21      29.08  1:00.69  1:32.43  2:04.12  2:36.22  3:08.33  3:40.09
                                                                       4:11.98  4:43.99  5:15.98  5:48.00  6:19.99  6:51.77  7:23.65
                                                                       7:55.37  8:27.13  8:58.93  9:30.82 10:02.90 10:34.68 11:06.50
                                                                      11:38.47 12:09.98 12:41.76 13:13.13 13:44.50 14:16.14 14:47.65
                                                                      15:19.12 15:50.50 16:21.85 16:52.77
RIOLO, DANNY          15 PC UNATTACHED PA              17:24.89  22      28.30  1:00.11  1:31.75  2:03.19  2:34.92  3:06.28  3:38.27
                                                                       4:10.49  4:42.27  5:14.03  5:46.23  6:18.12  6:49.97  7:21.97
                                                                       7:53.63  8:26.01  8:57.89  9:29.80 10:01.65 10:33.39 11:05.15
                                                                      11:36.39 12:07.52 12:39.53 13:11.35 13:43.54 14:15.70 14:47.67
                                                                      15:19.64 15:51.67 16:23.79 16:55.26
DESENNA, MARIO        16 PC UNATTACHED PA              17:29.49  23      29.03  1:01.30  1:33.89  2:06.65  2:39.49  3:11.90  3:43.94
                                                                       4:16.41  4:48.82  5:21.25  5:52.95  6:24.85  6:56.94  7:28.89
                                                                       8:00.64  8:32.61  9:04.70  9:36.51 10:08.54 10:40.74 11:12.33
                                                                      11:44.51 12:16.27 12:48.27 13:20.45 13:52.38 14:24.42 14:56.60
                                                                      15:27.67 15:59.05 16:30.09 17:00.57
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK               17:32.90  24      28.58    59.34  1:31.19  2:03.29  2:34.44  3:05.98  3:38.74
                                                                       4:10.27  4:41.79  5:13.51  5:45.83  6:17.84  6:49.53  7:21.80
                                                                       7:54.35  8:26.93  8:59.47  9:32.18 10:04.60 10:37.03 11:09.06
                                                                      11:41.21 12:12.96 12:44.85 13:16.98 13:49.12 14:21.25 14:53.85
                                                                      15:26.06 15:57.91 16:29.93 17:01.74
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL              17:35.89  25      29.13  1:01.01  1:33.31  2:05.90  2:38.40  3:10.78  3:43.35
                                                                       4:15.50  4:47.53  5:20.12  5:52.46  6:24.58  6:56.34  7:28.09
                                                                       8:00.16  8:32.22  9:04.11  9:36.28 10:08.33 10:40.58 11:12.82
                                                                      11:44.67 12:16.62 12:49.05 13:20.79 13:52.88 14:24.96 14:57.25
                                                                      15:29.33 16:01.79 16:33.54 17:05.45
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S              17:36.04  26      29.31  1:01.12  1:33.66  2:05.60  2:37.89  3:10.17  3:42.58
                                                                       4:14.78  4:46.96  5:19.67  5:51.41  6:23.35  6:55.66  7:27.63
                                                                       7:59.56  8:31.68  9:03.63  9:35.80 10:07.86 10:39.74 11:11.50
                                                                      11:43.70 12:15.27 12:47.36 13:19.47 13:51.56 14:23.78 14:56.15
                                                                      15:28.32 16:00.77 16:33.13 17:05.27
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI              17:36.82  27      28.03    59.52  1:31.29  2:02.46  2:34.76  3:07.18  3:39.28
                                                                       4:11.70  4:43.62  5:15.90  5:47.88  6:19.66  6:51.91  7:23.63
                                                                       7:55.99  8:28.57  8:59.94  9:32.39 10:05.19 10:37.44 11:09.88
                                                                      11:42.31 12:14.81 12:47.70 13:20.02 13:52.46 14:25.17 14:57.38
                                                                      15:29.53 16:01.89 16:34.26 17:06.98
KOROTKIN, JASON       14 SN ARDEN HILLS                17:38.77  28      28.97  1:00.68  1:32.84  2:04.84  2:36.95  3:09.25  3:41.27
                                                                       4:13.57  4:46.02  5:18.12  5:50.28  6:22.70  6:54.80  7:27.10
                                                                       7:59.47  8:31.81  9:03.27  9:35.74 10:08.12 10:40.68 11:13.25
                                                                      11:45.76 12:18.24 12:50.69 13:23.26 13:55.80 14:28.81 15:00.44
                                                                      15:32.29 16:04.54 16:36.38 17:07.80
HILL, AUSTIN          13 PC WEST COAST AQ              17:44.20  29      29.82  1:02.58  1:35.21  2:07.65  2:40.24  3:12.70  3:45.14
                                                                       4:17.16  4:49.29  5:21.69  5:54.00  6:25.99  6:58.14  7:30.47
                                                                       8:02.74  8:35.24  9:07.60  9:39.95 10:12.37 10:44.69 11:16.83
                                                                      11:49.27 12:21.55 12:54.24 13:26.82 13:59.55 14:31.75 15:04.32
                                                                      15:36.98 16:09.48 16:41.87 17:13.91
RUST, NATE            17 PC UNATTACHED PA              17:45.60  30      27.99    58.54  1:29.98  2:01.40  2:32.90  3:04.47  3:36.37
                                                                       4:08.16  4:40.35  5:12.65  5:45.56  6:18.19  6:50.40  7:22.93
                                                                       7:55.54  8:27.67  8:59.99  9:32.38 10:04.93 10:37.72 11:09.99
                                                                      11:42.85 12:16.05 12:48.86 13:22.34 13:55.23 14:28.74 15:02.05
                                                                      15:35.23 16:08.58 16:41.35 17:14.33
DECKERT, MIKE         14 PC TERRAPINS SWI              17:45.86  31      28.35  1:00.17  1:32.61  2:05.55  2:38.24  3:11.05  3:43.64
                                                                       4:16.50  4:49.69  5:22.02  5:54.74  6:27.56  6:59.71  7:32.43
                                                                       8:05.07  8:37.85  9:10.42  9:43.17 10:14.85 10:48.19 11:20.78
                                                                      11:53.32 12:25.46 12:58.05 13:30.95 14:03.86 14:36.68 15:08.78
                                                                      15:41.30 16:14.00 16:45.80 17:16.67
TELEP, NATE           13 AZ ARIZONA MARLI              17:48.73  32      29.27  1:01.35  1:33.57  2:06.07  2:38.68  3:11.97  3:44.52
                                                                       4:17.62  4:50.61  5:23.68  5:55.93  6:28.09  7:00.76  7:33.63
                                                                       8:06.18  8:38.35  9:10.70  9:43.04 10:15.34 10:48.06 11:19.85
                                                                      11:52.56 12:24.79 12:57.16 13:29.93 14:02.34 14:35.33 15:07.73
                                                                      15:40.14 16:12.33 16:44.59 17:16.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEARDSLEY, ROBERT     14 AZ PHOENIX SWIM               17:56.01  33      29.31  1:01.71  1:33.82  2:06.67  2:38.95  3:11.86  3:44.42
                                                                       4:16.91  4:50.12  5:23.38  5:55.74  6:28.96  7:01.94  7:33.92
                                                                       8:07.24  8:40.58  9:13.11  9:46.04 10:18.92 10:51.60 11:24.77
                                                                      11:57.32 12:30.33 13:03.09 13:36.17 14:09.32 14:41.82 15:14.53
                                                                      15:47.60 16:20.05 16:53.35 17:25.18
CHRISTIANSEN, BRIAN   14 UT COTTONWOOD HE              17:57.29  34      29.91  1:03.07  1:37.29  2:11.23  2:44.76  3:18.29  3:51.67
                                                                       4:25.37  4:59.08  5:32.28  6:04.67  6:37.57  7:11.04  7:44.65
                                                                       8:17.42  8:49.96  9:22.57  9:55.77 10:28.51 11:01.25 11:33.96
                                                                      12:06.56 12:39.31 13:11.57 13:44.30 14:16.35 14:48.17 15:20.24
                                                                      15:52.26 16:23.92 16:55.57 17:27.06
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S              17:58.15  35      29.27  1:01.27  1:33.76  2:05.89  2:38.16  3:11.06  3:43.49
                                                                       4:15.96  4:48.90  5:22.07  5:54.85  6:27.88  7:00.74  7:34.26
                                                                       8:07.28  8:40.56  9:13.55  9:46.41 10:19.17 10:52.07 11:25.15
                                                                      11:58.18 12:31.21 13:04.16 13:37.21 14:09.75 14:42.83 15:15.72
                                                                      15:48.73 16:21.54 16:54.37 17:26.89
GIULIANI, FRANCIS     15 SN UNATTACHED SI              17:58.32  36      31.04  1:04.40  1:37.56  2:10.81  2:43.91  3:17.09  3:49.68
                                                                       4:22.28  4:54.76  5:27.14  5:59.53  6:31.78  7:04.00  7:36.20
                                                                       8:08.30  8:40.53  9:12.84  9:44.95 10:16.97 10:49.15 11:21.45
                                                                      11:53.81 12:26.15 12:58.81 13:31.50 14:04.41 14:37.62 15:11.31
                                                                      15:45.07 16:19.17 16:53.24 17:26.81
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV              18:03.97  37      28.66  1:00.59  1:33.44  2:06.31  2:39.31  3:12.23  3:45.40
                                                                       4:18.98  4:51.47  5:24.58  5:57.55  6:30.69  7:03.82  7:36.93
                                                                       8:09.84  8:42.89  9:15.51  9:48.83 10:21.94 10:55.19 11:28.20
                                                                      12:01.00 12:34.03 13:07.15 13:40.27 14:13.23 14:46.61 15:19.97
                                                                      15:53.10 16:26.30 16:59.44 17:32.19
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI              18:13.12  38      29.73  1:02.84  1:36.23  2:10.08  2:43.88  3:17.52  3:51.13
                                                                       4:24.67  4:58.22  5:31.93  6:05.18  6:38.38  7:11.47  7:44.92
                                                                       8:18.05  8:51.18  9:23.95  9:57.16 10:30.12 11:03.34 11:36.58
                                                                      12:09.77 12:43.29 13:16.52 13:49.66 14:22.78 14:56.17 15:29.43
                                                                      16:02.81 16:35.83 17:08.73 17:41.47
RICHARDSON, RYAN      14 AZ SUN DEVIL AQU              18:15.25  39      29.65  1:02.58  1:35.65  2:09.00  2:42.51  3:16.10  3:49.91
                                                                       4:23.57  4:57.15  5:30.84  6:04.42  6:38.06  7:11.40  7:44.95
                                                                       8:18.46  8:52.20  9:25.50  9:58.87 10:32.54 11:06.19 11:39.83
                                                                      12:13.49 12:46.91 13:20.05 13:53.11 14:26.29 14:59.16 15:32.20
                                                                      16:05.39 16:38.21 17:11.10 17:43.86
BISCH, KYLE           14 PN CHINOOK                    18:20.93  40      28.19    58.78  1:30.76  2:02.80  2:35.76  3:09.03  3:42.30
                                                                       4:15.36  4:49.23  5:22.31  5:55.87  6:30.22  7:04.13  7:38.14
                                                                       8:12.27  8:46.76  9:20.85  9:54.61 10:28.68 11:02.88 11:36.65
                                                                      12:09.87 12:43.82 13:17.27 13:51.22 14:25.23 14:59.47 15:33.65
                                                                      16:07.15 16:40.86 17:14.74 17:48.95
MISSLIN, WILL         13 SN REDDING AQUA               18:24.87  41      29.15  1:00.88  1:33.21  2:06.22  2:39.63  3:12.93  3:47.07
                                                                       4:20.66  4:54.86  5:28.80  6:02.62  6:36.61  7:11.12  7:45.10
                                                                       8:18.76  8:52.58  9:26.30 10:00.09 10:33.95 11:06.81 11:40.86
                                                                      12:14.80 12:49.57 13:23.08 13:57.01 14:30.76 15:04.56 15:38.50
                                                                      16:13.52 16:46.91 17:20.85 17:53.82
MONKELIEN, CAMERON    14 AZ SUN DEVIL AQU              18:32.27  42      29.24  1:01.61  1:34.61  2:07.88  2:42.26  3:16.60  3:50.41
                                                                       4:24.52  4:58.69  5:33.29  6:07.06  6:40.81  7:15.08  7:49.36
                                                                       8:23.71  8:57.46  9:31.96 10:06.70 10:40.37 11:14.04 11:48.29
                                                                      12:22.99 12:57.44 13:31.70 14:05.80 14:39.61 15:14.25 15:48.73
                                                                      16:22.44 16:54.65 17:27.92 18:00.20
TSAI, ROGER           14 PC UNATTACHED PA              18:32.60  43      30.03  1:03.00  1:36.90  2:10.23  2:43.40  3:16.76  3:50.33
                                                                       4:23.89  4:57.56  5:31.34  6:04.74  6:38.35  7:11.93  7:45.48
                                                                       8:18.72  8:52.23  9:25.93  9:59.53 10:32.96 11:06.63 11:40.22
                                                                      12:13.73 12:47.22 13:20.38 13:53.79 14:27.18 15:00.87 15:35.05
                                                                      16:09.41 16:44.65 17:20.13 17:55.71
HASTINGS, STEVE       14 PN CHINOOK                    18:33.67  44      29.68  1:02.12  1:35.08  2:09.36  2:43.74  3:18.54  3:53.65
                                                                       4:27.37  5:01.36  5:35.96  6:10.44  6:44.70  7:18.30  7:52.60
                                                                       8:26.36  9:00.30  9:33.74 10:07.50 10:41.71 11:15.98 11:50.01
                                                                      12:23.56 12:57.42 13:31.76 14:05.34 14:39.35 15:13.22 15:47.26
                                                                      16:21.15 16:55.02 17:28.65 18:02.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1650 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S              18:36.25  45      30.73  1:03.97  1:38.16  2:12.21  2:46.95  3:21.31  3:55.83
                                                                       4:30.07  5:03.94  5:37.99  6:11.63  6:45.25  7:18.76  7:52.72
                                                                       8:26.38  8:59.94  9:33.78 10:08.10 10:42.21 11:16.17 11:49.97
                                                                      12:23.95 12:57.79 13:31.75 14:05.67 14:39.67 15:13.76 15:47.71
                                                                      16:21.58 16:55.72 17:29.86 18:03.44
MOLDA, MICHAEL        13 PC CABRILLO THRE              18:38.39  46      28.82  1:01.12  1:34.33  2:07.69  2:41.15  3:14.48  3:48.34
                                                                       4:22.11  4:55.73  5:29.65  6:03.69  6:37.44  7:11.67  7:45.66
                                                                       8:20.14  8:54.05  9:28.41 10:02.91 10:37.01 11:11.40 11:45.95
                                                                      12:20.44 12:54.70 13:29.31 14:03.82 14:38.51 15:12.74 15:47.06
                                                                      16:21.66 16:56.63 17:31.32 18:05.46
OVERBY, JOSH          13 PC SANTA CLARA S              18:40.82  47      31.41  1:04.11  1:37.97  2:11.88  2:45.57  3:19.54  3:53.47
                                                                       4:27.54  5:01.76  5:35.61  6:09.59  6:43.60  7:17.43  7:51.58
                                                                       8:25.78  8:59.97  9:33.70 10:07.50 10:41.49 11:15.68 11:50.22
                                                                      12:24.39 12:58.38 13:32.36 14:07.00 14:41.44 15:16.23 15:50.88
                                                                      16:25.26 16:59.59 17:34.20 18:08.38
KIKUTA, ANDREW        13 PC SILICON VALLE              18:41.52  48      29.78  1:03.16  1:36.98  2:10.97  2:44.96  3:18.70  3:52.87
                                                                       4:27.34  5:01.48  5:35.66  6:10.31  6:45.11  7:19.61  7:53.57
                                                                       8:27.86  9:02.04  9:36.49 10:11.15 10:45.34 11:19.58 11:53.85
                                                                      12:28.94 13:03.21 13:37.78 14:11.65 14:45.70 15:19.93 15:53.51
                                                                      16:27.55 17:01.29 17:35.28 18:09.07
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY               18:55.42  49      29.95  1:02.88  1:36.37  2:10.15  2:43.80  3:17.36  3:51.05
                                                                       4:25.07  4:58.98  5:33.41  6:07.65  6:41.96  7:16.74  7:51.74
                                                                       8:26.40  9:01.75  9:36.31 10:10.05 10:44.63 11:19.50 11:53.70
                                                                      12:29.31 13:03.91 13:36.90 14:11.19 14:49.54 15:22.76 15:55.84
                                                                      16:33.99 17:09.69 17:45.36 18:20.71
CHAMBERLAIN, BRETT    13 UT COTTONWOOD HE              18:56.35  50      31.17  1:05.11  1:38.82  2:13.67  2:48.55  3:23.37  3:57.88
                                                                       4:32.55  5:07.33  5:41.99  6:16.51  6:51.73  7:27.06  8:02.06
                                                                       8:36.95  9:11.86  9:46.84 10:21.27 10:55.32 11:29.03 12:03.58
                                                                      12:38.37 13:12.43 13:47.22 14:21.63 14:56.74 15:31.65 16:06.53
                                                                      16:40.64 17:15.00 17:49.56 18:23.87
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS              18:57.85  51      29.60  1:01.94  1:34.79  2:08.85  2:43.12  3:17.47  3:51.42
                                                                       4:25.55  4:59.27  5:33.49  6:08.20  6:42.98  7:17.57  7:52.20
                                                                       8:26.80  9:01.66  9:36.84 10:11.99 10:47.03 11:22.47 11:57.95
                                                                      12:32.99 13:08.20 13:43.33 14:18.96 14:54.67 15:29.95 16:05.57
                                                                      16:40.66 17:16.29 17:51.04 18:26.16
MOHNEY, DAVID         14 AZ SEDONA SWIM T              19:00.40  52      30.68  1:03.68  1:37.32  2:11.31  2:45.39  3:19.19  3:53.27
                                                                       4:27.59  5:01.75  5:36.74  6:11.58  6:46.56  7:21.47  7:56.92
                                                                       8:31.69  9:07.24  9:42.20 10:16.98 10:52.11 11:27.61 12:02.37
                                                                      12:37.66 13:12.68 13:48.11 14:23.16 14:58.69 15:34.21 16:09.22
                                                                      16:44.26 17:18.79 17:53.47 18:27.93
WYNHOF, CAMERON       14 UT COTTONWOOD HE              19:08.06  53      31.41  1:06.62  1:41.92  2:17.05  2:53.06  3:28.30  4:04.59
                                                                       4:40.65  5:15.99  5:51.25  6:26.94  7:02.32  7:37.75  8:12.93
                                                                       8:47.77  9:23.25  9:58.30 10:32.86 11:07.54 11:42.48 12:16.64
                                                                      12:51.35 13:26.89 14:02.05 14:37.32 15:10.94 15:45.81 16:21.22
                                                                      16:55.86 17:29.63 18:03.17 18:37.39
NUSSE, YSBRAND        13 PC STANFORD COVI              19:28.31  54      32.03  1:06.73  1:41.78  2:16.54  2:52.29  3:27.64  4:03.30
                                                                       4:38.99  5:14.18  5:50.04  6:25.79  7:01.13  7:36.50  8:12.18
                                                                       8:47.44  9:23.22  9:59.24 10:35.13 11:11.14 11:46.27 12:22.24
                                                                      12:57.60 13:32.90 14:08.24 14:43.59 15:18.92 15:54.56 16:30.43
                                                                      17:05.76 17:41.73 18:17.78 18:53.08
BENSON, ZACHARY       14 SN UNATTACHED SI                DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
 JR CHMPSHIP     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     23.62   8    22.29 F1
BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK     22.48   1    22.44 F2
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO    22.68   2    22.61 F3
NGUYEN, JEFFREY       16 PC UNATTACHED PA    23.17   4    22.69 F4
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    23.00   3    23.01 F5
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK     23.21   5    23.06 F6
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI    23.28   6    23.33 F7
DUNIPACE, ERIC        16 PC UNATTACHED PA    23.52   7    23.46 F8

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK     22.48   1
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO    22.68   2
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    23.00   3
NGUYEN, JEFFREY       16 PC UNATTACHED PA    23.17   4
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK     23.21   5
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI    23.28   6
DUNIPACE, ERIC        16 PC UNATTACHED PA    23.52   7
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     23.62   8
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK     23.70   9
PHINNEY, JOSHUA       16 SN LASSEN AQUATI    23.87  10
BOROKHOV, MICHAEL     16 SI UNATTACHED SA    23.94  11
PARKER, TRAVIS        16 IE WALLA WALLA Y    24.13  12

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
 JR CHMPSHIP     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     49.08   2    48.26 F1  P    24.21
                                                                    F    23.77
BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK     48.31   1    48.39 F2  P    23.01
                                                                    F    23.26
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK     49.40   3    49.02 F3  P    23.68
                                                                    F    23.35
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO    49.52   4    49.46 F4  P    23.50
                                                                    F    23.76
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    50.25   6    49.61 F5  P    24.06
                                                                    F    23.98
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI    50.14   5    50.46 F6  P    24.15
                                                                    F    24.13
MORSS, GREG           16 PC UNATTACHED PA    50.89   8    50.49 F7  P    24.98
                                                                    F    24.73
COHEE, MICHAEL        16 SN ARDEN HILLS      51.00   9    50.76 F8  P    24.54
                                                                    F    24.36

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK     48.31   1              P    23.01
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     49.08   2              P    24.21
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK     49.40   3              P    23.68
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO    49.52   4              P    23.50
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI    50.14   5              P    24.15
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    50.25   6              P    24.06
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI    50.63   7              P    24.39
MORSS, GREG           16 PC UNATTACHED PA    50.89   8              P    24.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COHEE, MICHAEL        16 SN ARDEN HILLS      51.00   9              P    24.54
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH    51.08  10              P    24.33
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK     51.10  11              P    24.77
NGUYEN, JEFFREY       16 PC UNATTACHED PA    51.11  12              P    24.43
KEENAN, NED           16 PC UNATTACHED PA    51.77  13              P    24.80
BOROKHOV, MICHAEL     16 SI UNATTACHED SA    52.08  14              P    24.97
HASTINGS, TED         16 PN CHINOOK          52.57  15              P    24.60
PARKER, TRAVIS        16 IE WALLA WALLA Y    53.01  16              P    25.54
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA    54.90  17              P    25.42

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
 JR CHMPSHIP   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  1:49.19   5  1:45.34 F1  P    25.90    53.98  1:21.77
                                                                    F    24.98    51.63  1:18.47
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK   1:48.81   3  1:45.36 F2  P    26.55    54.61  1:22.26
                                                                    F    24.79    51.45  1:18.37
BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK   1:47.85   1  1:47.13 F3  P    25.65    53.14  1:20.41
                                                                    F    24.75    51.88  1:19.54
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  1:49.41   6  1:47.68 F4  P    26.13    53.89  1:21.78
                                                                    F    25.52    53.27  1:20.40
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA  1:48.82   4  1:48.70 F5  P    25.21    53.74  1:22.18
                                                                    F    25.33    53.35  1:21.88
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  1:48.44   2  1:50.26 F6  P    25.41    53.07  1:21.25
                                                                    F    25.31    52.96  1:21.44
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  1:50.25   8  1:50.55 F7  P    25.57    53.58  1:22.28
                                                                    F    25.20    53.61  1:22.38
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK   1:50.00   7  1:52.11 F8  P    26.16    54.49  1:22.43
                                                                    F    25.99    53.45  1:22.56

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK   1:47.85   1              P    25.65    53.14  1:20.41
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  1:48.44   2              P    25.41    53.07  1:21.25
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK   1:48.81   3              P    26.55    54.61  1:22.26
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA  1:48.82   4              P    25.21    53.74  1:22.18
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  1:49.19   5              P    25.90    53.98  1:21.77
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  1:49.41   6              P    26.13    53.89  1:21.78
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK   1:50.00   7              P    26.16    54.49  1:22.43
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  1:50.25   8              P    25.57    53.58  1:22.28
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  1:50.94   9              P    26.16    54.19  1:22.52
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK   1:51.04  10              P    26.27    54.47  1:23.16
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA  1:51.36  11              P    25.37    53.77  1:23.19
MORSS, GREG           16 PC UNATTACHED PA  1:52.20  12              P    26.06    54.80  1:24.22
KEENAN, NED           16 PC UNATTACHED PA  1:52.58  13              P    26.07    54.91  1:23.85
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  1:52.66  14              P    26.26    55.05  1:23.91
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  1:54.98  15              P    26.83    55.92  1:25.41
VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB  1:55.36  16              P    26.10    55.49  1:26.03
BOROKHOV, MICHAEL     16 SI UNATTACHED SA  1:55.84  17              P    25.51    53.53  1:23.54
POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA  1:56.24  18              P    26.27    55.80  1:26.44
ROBINSON, CURTIS      16 SN UNATTACHED SI  1:57.17  19              P    26.81    55.82  1:26.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
 JR CHMPSHIP   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  4:51.97   1  4:46.42 F1  P    26.68    56.13  1:26.21  1:55.92  2:25.95  2:55.16  3:24.01
                                                                       3:53.19  4:22.99
                                                                    F    26.11    54.29  1:23.13  1:52.27  2:21.31  2:50.27  3:19.19
                                                                       3:48.25  4:17.56
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  4:57.71   3  4:46.91 F2  P    27.10    56.68  1:26.50  1:56.64  2:26.51  2:56.89  3:27.88
                                                                       3:57.92  4:28.21
                                                                    F    26.96    55.59  1:24.70  1:54.37  2:23.60  2:52.34  3:20.94
                                                                       3:50.16  4:19.37
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK   4:59.13   5  4:50.37 F3  P    27.13    56.89  1:27.26  1:58.04  2:28.12  2:58.42  3:28.51
                                                                       3:58.97  4:29.37
                                                                    F    26.41    55.03  1:24.02  1:53.46  2:22.74  2:51.87  3:21.67
                                                                       3:51.40  4:21.31
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  4:52.17   2  4:54.29 F4  P    26.59    55.54  1:25.19  1:54.81  2:24.51  2:54.13  3:23.24
                                                                       3:52.96  4:23.32
                                                                    F    26.04    54.41  1:23.46  1:52.80  2:21.94  2:51.12  3:21.60
                                                                       3:52.40  4:24.05
POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA  4:58.23   4  4:55.69 F5  P    27.30    56.61  1:26.28  1:56.65  2:26.47  2:56.55  3:26.95
                                                                       3:57.72  4:28.68
                                                                    F    25.99    54.57  1:24.25  1:54.24  2:24.23  2:54.36  3:24.93
                                                                       3:55.44  4:25.68
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  4:59.64   6  4:57.77 F6  P    27.73    57.42  1:27.75  1:58.33  2:28.90  2:59.25  3:29.81
                                                                       3:59.91  4:29.75
                                                                    F    27.76    57.73  1:28.10  1:58.55  2:29.10  2:59.30  3:29.32
                                                                       3:59.29  4:29.28
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  5:03.22   9  4:58.14 F7  P    27.62    57.89  1:29.10  2:00.70  2:32.05  3:03.17  3:34.26
                                                                       4:04.47  4:34.14
                                                                    F    26.99    56.56  1:27.26  1:57.47  2:27.64  2:58.09  3:28.77
                                                                       3:59.58  4:30.36
HARDY, JASON          15 PC UNATTACHED PA  5:01.05   7  5:06.65 F8  P    26.86    56.82  1:27.47  1:58.49  2:29.37  3:00.23  3:30.76
                                                                       4:01.03  4:31.53
                                                                    F    26.97    57.23  1:28.02  1:58.88  2:30.18  3:01.46  3:33.19
                                                                       4:04.57  4:36.20

DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  4:51.97   1              P    26.68    56.13  1:26.21  1:55.92  2:25.95  2:55.16  3:24.01
                                                                       3:53.19  4:22.99
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  4:52.17   2              P    26.59    55.54  1:25.19  1:54.81  2:24.51  2:54.13  3:23.24
                                                                       3:52.96  4:23.32
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  4:57.71   3              P    27.10    56.68  1:26.50  1:56.64  2:26.51  2:56.89  3:27.88
                                                                       3:57.92  4:28.21
POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA  4:58.23   4              P    27.30    56.61  1:26.28  1:56.65  2:26.47  2:56.55  3:26.95
                                                                       3:57.72  4:28.68
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK   4:59.13   5              P    27.13    56.89  1:27.26  1:58.04  2:28.12  2:58.42  3:28.51
                                                                       3:58.97  4:29.37
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  4:59.64   6              P    27.73    57.42  1:27.75  1:58.33  2:28.90  2:59.25  3:29.81
                                                                       3:59.91  4:29.75
HARDY, JASON          15 PC UNATTACHED PA  5:01.05   7              P    26.86    56.82  1:27.47  1:58.49  2:29.37  3:00.23  3:30.76
                                                                       4:01.03  4:31.53
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA  5:03.01   8              P    27.05    57.12  1:27.77  1:58.82  2:29.63  2:59.70  3:30.53
                                                                       4:01.58  4:32.49
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  5:03.22   9              P    27.62    57.89  1:29.10  2:00.70  2:32.05  3:03.17  3:34.26
                                                                       4:04.47  4:34.14
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  5:04.91  10              P    27.56    57.92  1:28.96  2:00.26  2:31.21  3:02.11  3:32.59
                                                                       4:03.47  4:34.51
KEENAN, NED           16 PC UNATTACHED PA  5:05.72  11              P    27.33    57.21  1:28.03  1:58.90  2:30.58  3:02.22  3:34.13
                                                                       4:05.56  4:36.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA  5:05.74  12              P    27.47    58.26  1:29.99  2:01.48  2:32.77  3:04.47  3:34.95
                                                                       4:05.16  4:37.06
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  5:05.76  13              P    27.97    57.87  1:28.16  1:59.43  2:30.65  3:02.15  3:33.60
                                                                       4:04.66  4:35.59
DESENNA, MARIO        16 PC UNATTACHED PA  5:06.27  14              P    27.59    57.55  1:28.33  1:59.49  2:30.73  3:02.35  3:34.06
                                                                       4:05.46  4:36.33
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB  5:07.79  15              P    27.18    57.41  1:28.23  1:59.91  2:31.48  3:02.86  3:34.19
                                                                       4:05.73  4:37.33
CHORDAS, PHILIPPE     15 SN UNATTACHED SI  5:12.57  16              P    26.69    56.60  1:27.16  1:58.17  2:29.17  2:59.67  3:31.29
                                                                       4:04.36  4:38.38

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
 JR CHMPSHIP     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STOCUM, BYRON         16 PC UNATTACHED PA    53.89   1    53.28 F1  P    26.56
                                                                    F    26.19
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO    56.04   4    54.89 F2  P    27.52
                                                                    F    26.52
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK     56.55   7    55.42 F3  P    27.89
                                                                    F    26.75
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA    55.46   2    55.73 F4  P    27.03
                                                                    F    27.06
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     56.18   5    56.22 F5  P    27.04
                                                                    F    28.21
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE    56.48   6    56.35 F6  P    27.36
                                                                    F    27.54
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    55.70   3    56.97 F7  P    27.14
                                                                    F    27.12
HALL, JOSHWIN         15 PC UNATTACHED PA    56.85   8    57.68 F8  P    27.32
                                                                    F    27.98

STOCUM, BYRON         16 PC UNATTACHED PA    53.89   1              P    26.56
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA    55.46   2              P    27.03
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    55.70   3              P    27.14
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO    56.04   4              P    27.52
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     56.18   5              P    27.04
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE    56.48   6              P    27.36
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK     56.55   7              P    27.89
HALL, JOSHWIN         15 PC UNATTACHED PA    56.85   8              P    27.32
VERGARA, JUSTIN       16 PC UNATTACHED PA    56.87   9              P    27.28
COHEE, MICHAEL        16 SN ARDEN HILLS      56.93  10              P    27.76
DUNIPACE, ERIC        16 PC UNATTACHED PA    57.44  11              P    28.31
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S    57.45  12              P    28.42
MAHONEY, DANIEL       15 PC UNATTACHED PA    57.99  13              P    28.30
STEIN, ARTHUR         16 PC UNATTACHED PA    58.08  14              P    28.29
PHINNEY, JOSHUA       16 SN LASSEN AQUATI    58.72  15              P    28.23
ASTORGA, VICTOR       16 SN IMFAST MARLIN    58.79  16              P    29.02
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK     59.01  17              P    28.52
POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA    59.04  18              P    28.55
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI    59.29  19              P    28.41
HUDLIN, SHANE         15 PC UNATTACHED PA    59.35  20              P    28.84
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI    59.79  21              P    28.80
ELLIOTT, TYLER        15 PC UNATTACHED PA    59.85  22              P    28.29
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI  1:00.11  23              P    29.08
CRONK, SCOTT          15 PC DOUGLAS DOLFI  1:00.85  25              P    29.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB  1:00.85  24              P    29.33
WINGO, TOBY           16 PC UNATTACHED PA  1:00.94  26              P    29.58
FRENN, TYSON          15 PC UNATTACHED PA  1:03.76  27              P    30.96
DAMONTE, MICHAEL      16 PC RENO AQUATIC   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
 JR CHMPSHIP   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA  1:57.36   2  1:55.58 F1  P    27.26    57.36  1:27.20
                                                                    F    26.87    55.87  1:25.40
POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA  1:56.54   1  1:58.55 F2  P    27.66    56.79  1:26.85
                                                                    F    27.50    57.08  1:27.97
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  2:02.38   4  2:00.27 F3  P    29.23    59.71  1:30.78
                                                                    F    28.63    58.51  1:29.27
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  2:01.08   3  2:00.53 F4  P    28.66    59.12  1:30.58
                                                                    F    28.19    58.81  1:30.30
COHEE, MICHAEL        16 SN ARDEN HILLS    2:02.53   5  2:01.21 F5  P    29.20  1:00.27  1:32.14
                                                                    F    28.90    59.63  1:31.04
MAHONEY, DANIEL       15 PC UNATTACHED PA  2:02.86   6  2:02.85 F6  P    28.84    59.72  1:31.05
                                                                    F    28.64    59.25  1:31.01
HALL, JOSHWIN         15 PC UNATTACHED PA  2:04.76   7  2:05.81 F7  P    27.55    57.85  1:30.56
                                                                    F    28.48  1:00.11  1:33.61
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  2:05.75   8  2:07.04 F8  P    29.55  1:01.86  1:33.95
                                                                    F    29.75  1:01.42  1:34.72

POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA  1:56.54   1              P    27.66    56.79  1:26.85
FISHER, BEN           16 PC UNATTACHED PA  1:57.36   2              P    27.26    57.36  1:27.20
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  2:01.08   3              P    28.66    59.12  1:30.58
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  2:02.38   4              P    29.23    59.71  1:30.78
COHEE, MICHAEL        16 SN ARDEN HILLS    2:02.53   5              P    29.20  1:00.27  1:32.14
MAHONEY, DANIEL       15 PC UNATTACHED PA  2:02.86   6              P    28.84    59.72  1:31.05
HALL, JOSHWIN         15 PC UNATTACHED PA  2:04.76   7              P    27.55    57.85  1:30.56
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  2:05.75   8              P    29.55  1:01.86  1:33.95
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK   2:06.13   9              P    29.42  1:00.86  1:33.42
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:06.56  10              P    29.94  1:01.90  1:34.22
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA  2:06.96  11              P    30.17  1:02.32  1:34.68
ASTORGA, VICTOR       16 SN IMFAST MARLIN  2:07.01  12              P    29.77  1:01.77  1:34.43
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:07.40  13              P    30.65  1:02.75  1:35.47
STEIN, ARTHUR         16 PC UNATTACHED PA  2:08.24  14              P    28.84  1:00.23  1:33.73
ELLIOTT, TYLER        15 PC UNATTACHED PA  2:08.33  15              P    29.87  1:02.55  1:35.78
HARDY, JASON          15 PC UNATTACHED PA  2:09.44  16              P    30.24  1:02.57  1:36.24
WINGO, TOBY           16 PC UNATTACHED PA  2:11.43  17              P    30.02  1:02.58  1:37.36
CHORDAS, PHILIPPE     15 SN UNATTACHED SI  2:13.89  18              P    30.47  1:04.19  1:39.15
DUNIPACE, ERIC        16 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    28.59  1:00.27  1:33.18

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
 JR CHMPSHIP   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO  1:00.95   2    59.15 F1  P    28.21
                                                                    F    27.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK     59.71   1    59.20 F2  P    28.53
                                                                    F    27.44
TAYLOR, RUSSELL       15 PC UNATTACHED PA  1:01.85   4  1:00.29 F3  P    29.57
                                                                    F    28.42
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  1:01.81   3  1:00.67 F4  P    29.32
                                                                    F    28.75
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  1:02.08   6  1:01.64 F5  P    29.23
                                                                    F    28.99
MELENDEZ, SERGIO      16 PC WALNUT CREEK   1:02.16   8  1:01.71 F6  P    29.85
                                                                    F    29.11
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  1:02.08   7  1:02.02 F7  P    29.97
                                                                    F    29.63
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   1:01.85   5  1:02.14 F8  P    29.44
                                                                    F    29.76

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK     59.71   1              P    28.53
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO  1:00.95   2              P    28.21
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  1:01.81   3              P    29.32
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   1:01.85   5              P    29.44
TAYLOR, RUSSELL       15 PC UNATTACHED PA  1:01.85   4              P    29.57
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  1:02.08   7              P    29.97
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  1:02.08   6              P    29.23
MELENDEZ, SERGIO      16 PC WALNUT CREEK   1:02.16   8              P    29.85
VERGARA, JUSTIN       16 PC UNATTACHED PA  1:02.77   9              P    29.37
ROBINSON, CURTIS      16 SN UNATTACHED SI  1:03.09  10              P    29.36
BURKE, TANNER         15 PC ORINDA AQUATI  1:04.01  11              P    30.00
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  1:04.31  12              P    30.31
HAVERLAH, ROSS        16 PC UNATTACHED PA  1:04.46  13              P    29.91
TANG, ALEX            15 PC UNATTACHED PA  1:04.54  14              P    30.03
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  1:04.57  15              P    30.22
WRIGHT, STEVEN        15 PC UNATTACHED PA  1:05.62  16              P    30.31
LU, JEFFREY           16 PC UNATTACHED PA  1:06.09  17              P    31.16
OKA, MATTHEW          15 OR LAKE OSWEGO S  1:06.51  18              P    30.82
MORRELL, JOSH         15 SN UNATTACHED SI  1:08.08  19              P    32.22
SKABELUND, ANDREW     15 UT SPRINGVILLE S  1:08.69  20              P    32.23
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB  1:09.05  21              P    31.61
CLARK, MATTHEW        15 UT COTTONWOOD HE  1:09.09  22              P    32.73
RILEY, JON            16 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    32.17

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
 JR CHMPSHIP   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK   2:11.43   1  2:09.51 F1  P    30.07  1:03.32  1:37.17
                                                                    F    29.75  1:02.45  1:36.16
TAYLOR, RUSSELL       15 PC UNATTACHED PA  2:14.61   4  2:11.38 F2  P    29.85  1:03.69  1:38.69
                                                                    F    30.07  1:03.84  1:37.64
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  2:14.54   3  2:11.45 F3  P    30.37  1:04.07  1:38.97
                                                                    F    30.45  1:03.78  1:37.47
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO  2:14.23   2  2:11.47 F4  P    29.25  1:02.52  1:37.94
                                                                    F    29.32  1:02.70  1:36.92
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  2:15.85   5  2:12.96 F5  P    31.22  1:06.08  1:41.54
                                                                    F    30.22  1:03.98  1:38.14
VERGARA, JUSTIN       16 PC UNATTACHED PA  2:16.73   7  2:13.34 F6  P    30.21  1:04.22  1:39.98
                                                                    F    30.21  1:03.40  1:37.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MELENDEZ, SERGIO      16 PC WALNUT CREEK   2:15.87   6  2:17.58 F7  P    30.77  1:04.67  1:39.88
                                                                    F    30.60  1:04.80  1:40.56
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:16.96   8  2:18.68 F8  P    31.32  1:05.44  1:40.65
                                                                    F    31.30  1:06.00  1:42.05

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK   2:11.43   1              P    30.07  1:03.32  1:37.17
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO  2:14.23   2              P    29.25  1:02.52  1:37.94
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  2:14.54   3              P    30.37  1:04.07  1:38.97
TAYLOR, RUSSELL       15 PC UNATTACHED PA  2:14.61   4              P    29.85  1:03.69  1:38.69
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  2:15.85   5              P    31.22  1:06.08  1:41.54
MELENDEZ, SERGIO      16 PC WALNUT CREEK   2:15.87   6              P    30.77  1:04.67  1:39.88
VERGARA, JUSTIN       16 PC UNATTACHED PA  2:16.73   7              P    30.21  1:04.22  1:39.98
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:16.96   8              P    31.32  1:05.44  1:40.65
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  2:17.93   9              P    31.61  1:07.22  1:43.31
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   2:18.18  10              P    31.62  1:06.55  1:43.24
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:18.57  11              P    31.78  1:07.53  1:43.31
BURKE, TANNER         15 PC ORINDA AQUATI  2:18.76  12              P    30.76  1:05.14  1:41.44
HAVERLAH, ROSS        16 PC UNATTACHED PA  2:19.96  13              P    31.30  1:06.74  1:43.26
OKA, MATTHEW          15 OR LAKE OSWEGO S  2:21.76  14              P    31.79  1:07.34  1:44.14
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  2:22.42  15              P    32.64  1:08.81  1:45.48
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  2:23.33  16              P    31.64  1:08.31  1:45.80
KEARNEY, BRENDAN      16 PC UNATTACHED PA  2:24.97  17              P    33.05  1:10.21  1:47.74
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:25.04  18              P    33.41  1:10.21  1:47.63
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA  2:25.76  19              P    32.17  1:08.80  1:47.16
DAMONTE, MICHAEL      16 PC RENO AQUATIC   2:26.12  20              P    33.59  1:10.44  1:47.95
GUCWA, BOBBY          15 PC UNATTACHED PA  2:26.18  21              P    32.39  1:09.35  1:47.14
CLARK, MATTHEW        15 UT COTTONWOOD HE  2:27.14  22              P    33.22  1:10.21  1:48.43
ROBINSON, CURTIS      16 SN UNATTACHED SI  2:27.72  23              P    32.12  1:08.74  1:47.61
SKABELUND, ANDREW     15 UT SPRINGVILLE S  2:28.08  24              P    32.66  1:10.39  1:48.56
LU, JEFFREY           16 PC UNATTACHED PA  2:29.24  25              P    34.10  1:11.67  1:50.05
GOYETTE, TREVOR       15 PC UNATTACHED PA  2:31.49  26              P    33.69  1:12.10  1:51.43
TANG, ALEX            15 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    31.06  1:06.70  1:44.22
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
 JR CHMPSHIP     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI    54.22   1    53.98 F1  P    25.23
                                                                    F    25.23
VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB    55.28   2    54.78 F2  P    25.60
                                                                    F    25.47
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI    55.85   3    54.95 F3  P    26.63
                                                                    F    25.93
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S    56.02   4    55.14 F4  P    26.67
                                                                    F    26.07
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA    56.22   5    55.29 F5  P    26.68
                                                                    F    25.83
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI    56.80   8    55.46 F6  P    26.81
                                                                    F    26.49
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB    56.43   6    55.52 F7  P    26.65
                                                                    F    25.78
NGUYEN, JEFFREY       16 PC UNATTACHED PA    56.80   7    56.19 F8  P    26.66
                                                                    F    26.03

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI    54.22   1              P    25.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB    55.28   2              P    25.60
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI    55.85   3              P    26.63
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S    56.02   4              P    26.67
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA    56.22   5              P    26.68
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB    56.43   6              P    26.65
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI    56.80   8              P    26.81
NGUYEN, JEFFREY       16 PC UNATTACHED PA    56.80   7              P    26.66
PARKER, TRAVIS        16 IE WALLA WALLA Y    57.23   9              P    26.62
PHINNEY, JOSHUA       16 SN LASSEN AQUATI    57.42  10              P    26.31
GALUTIRA, JED         16 PC UNATTACHED PA    58.41  11              P    27.34
CHORDAS, PHILIPPE     15 SN UNATTACHED SI    58.87  12              P    27.33
CLARK, MATTHEW        15 UT COTTONWOOD HE    59.34  13              P    27.88
BOROKHOV, MICHAEL     16 SI UNATTACHED SA    59.41  14              P    27.35

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
 JR CHMPSHIP   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  2:01.01   1  1:55.97 F1  P    26.37    56.26  1:28.62
                                                                    F    25.47    54.31  1:24.79
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:04.34   4  2:00.45 F2  P    28.10    59.92  1:31.98
                                                                    F    27.05    57.91  1:28.89
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  2:04.38   5  2:02.44 F3  P    27.65    59.45  1:32.55
                                                                    F    27.46    58.45  1:30.30
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB  2:06.84   7  2:04.08 F4  P    27.79    59.66  1:32.85
                                                                    F    27.43    58.67  1:31.51
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:04.30   3  2:04.12 F5  P    27.48    58.90  1:31.38
                                                                    F    27.22    59.10  1:31.17
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  2:05.06   6  2:04.16 F6  P    27.83    59.24  1:31.76
                                                                    F    27.16    57.84  1:30.74
VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB  2:07.01   8  2:05.54 F7  P    27.36    59.66  1:33.26
                                                                    F    27.00    59.00  1:32.82
STOCUM, BYRON         16 PC UNATTACHED PA  2:02.47   2  2:06.12 F8  P    27.53    58.29  1:29.23
                                                                    F    27.81    58.20  1:31.12

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  2:01.01   1              P    26.37    56.26  1:28.62
STOCUM, BYRON         16 PC UNATTACHED PA  2:02.47   2              P    27.53    58.29  1:29.23
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:04.30   3              P    27.48    58.90  1:31.38
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:04.34   4              P    28.10    59.92  1:31.98
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  2:04.38   5              P    27.65    59.45  1:32.55
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  2:05.06   6              P    27.83    59.24  1:31.76
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB  2:06.84   7              P    27.79    59.66  1:32.85
VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB  2:07.01   8              P    27.36    59.66  1:33.26
DESENNA, MARIO        16 PC UNATTACHED PA  2:09.07   9              P    29.15  1:01.93  1:35.66
CRONK, SCOTT          15 PC DOUGLAS DOLFI  2:09.32  10              P    28.10  1:00.55  1:34.30
MAHONEY, DANIEL       15 PC UNATTACHED PA  2:12.70  11              P    28.43  1:02.36  1:37.71
PARKER, TRAVIS        16 IE WALLA WALLA Y  2:13.19  12              P    27.93  1:00.89  1:37.37
DEOCAMPO, GEORDAN     16 PC UNATTACHED PA  2:16.67  13              P    29.86  1:03.00  1:38.39
BOROKHOV, MICHAEL     16 SI UNATTACHED SA  2:17.43  14              P    28.49  1:00.42  1:36.92
CLARK, MATTHEW        15 UT COTTONWOOD HE  2:17.45  15              P    29.90  1:04.28  1:40.45
NGUYEN, JEFFREY       16 PC UNATTACHED PA  2:18.46  16              P    28.36  1:02.16  1:38.81
PHINNEY, JOSHUA       16 SN LASSEN AQUATI  2:18.98  17              P    27.72  1:01.64  1:39.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
 JR CHMPSHIP   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  1:59.14   2  1:55.95 F1  P    25.40    56.27  1:31.72
                                                                    F    25.12    54.45  1:28.87
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:00.82   3  1:58.63 F2  P    27.10    57.47  1:33.17
                                                                    F    26.60    56.84  1:31.68
BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK   1:58.90   1  1:58.81 F3  P    26.19    57.81  1:31.54
                                                                    F    25.83    57.24  1:30.99
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO  2:01.35   5  2:00.91 F4  P    25.76    56.75  1:32.07
                                                                    F    25.90    57.34  1:31.52
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:01.29   4  2:02.26 F5  P    28.00    58.70  1:33.87
                                                                    F    27.85    58.49  1:34.03
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  2:05.37   8  2:03.45 F6  P    28.31    59.13  1:37.02
                                                                    F    27.56    57.77  1:35.19
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  2:04.58   7  2:03.51 F7  P    26.70  1:00.08  1:35.65
                                                                    F    26.73    59.46  1:34.65
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  2:04.26   6  2:04.07 F8  P    27.85  1:00.55  1:35.63
                                                                    F    28.14  1:01.17  1:35.32

BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK   1:58.90   1              P    26.19    57.81  1:31.54
BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  1:59.14   2              P    25.40    56.27  1:31.72
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:00.82   3              P    27.10    57.47  1:33.17
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:01.29   4              P    28.00    58.70  1:33.87
MCMANUS, JAMES        16 AZ VENTANA CANYO  2:01.35   5              P    25.76    56.75  1:32.07
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  2:04.26   6              P    27.85  1:00.55  1:35.63
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  2:04.58   7              P    26.70  1:00.08  1:35.65
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  2:05.37   8              P    28.31    59.13  1:37.02
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA  2:05.66   9              P    27.81    59.78  1:36.87
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  2:06.86  10              P    27.57  1:00.42  1:36.63
ROBINSON, CURTIS      16 SN UNATTACHED SI  2:07.83  11              P    28.01  1:01.33  1:38.05
PHINNEY, JOSHUA       16 SN LASSEN AQUATI  2:07.89  12              P    26.06    59.66  1:38.70
DAMONTE, MICHAEL      16 PC RENO AQUATIC   2:08.16  13              P    27.21  1:00.48  1:38.26
MAHONEY, DANIEL       15 PC UNATTACHED PA  2:08.46  14              P    27.00    59.04  1:38.41
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:08.84  15              P    28.14  1:00.41  1:38.30
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  2:09.07  16              P    27.75  1:01.66  1:38.03
VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB  2:09.42  17              P    26.47  1:00.74  1:39.87
LU, JEFFREY           16 PC UNATTACHED PA  2:10.44  18              P    29.19  1:02.61  1:40.32
CLARK, MATTHEW        15 UT COTTONWOOD HE  2:11.43  19              P    28.37  1:02.82  1:40.25
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:11.68  20              P    29.22  1:02.69  1:41.67
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB  2:12.74  21              P    28.16  1:02.50  1:42.46
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:12.81  22              P    27.19  1:01.40  1:41.96
GOYETTE, TREVOR       15 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    27.54  1:01.26  1:40.68
MELENDEZ, SERGIO      16 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    27.55  1:01.79  1:35.97
VERGARA, JUSTIN       16 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    26.95    57.28  1:33.06

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
 JR CHMPSHIP   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  4:16.31   1  4:08.41 F1  P    26.26    56.45  1:29.82  2:03.03  2:40.56  3:17.75  3:48.14
                                                                    F    25.54    55.19  1:26.94  1:58.12  2:33.85  3:10.09  3:39.79
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  4:19.88   2  4:15.51 F2  P    29.00  1:02.11  1:34.78  2:06.97  2:43.67  3:21.15  3:50.76
                                                                    F    28.35  1:01.29  1:34.18  2:06.46  2:42.64  3:19.30  3:47.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  4:22.47   3  4:18.85 F3  P    28.66  1:00.58  1:33.40  2:04.97  2:43.24  3:21.05  3:52.45
                                                                    F    27.32    58.48  1:30.41  2:02.06  2:40.16  3:18.27  3:49.00
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  4:25.27   4  4:20.39 F4  P    27.50    58.94  1:33.54  2:08.47  2:45.55  3:23.20  3:54.73
                                                                    F    26.82    57.65  1:31.92  2:06.33  2:42.78  3:19.33  3:50.27
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA  4:26.24   6  4:26.53 F5  P    28.54  1:01.63  1:36.15  2:09.30  2:47.87  3:25.70  3:56.25
                                                                    F    28.74  1:02.01  1:36.78  2:11.02  2:49.17  3:27.68  3:57.54
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  4:28.40   7  4:27.41 F6  P    28.09  1:01.25  1:36.25  2:11.27  2:48.40  3:26.84  3:58.33
                                                                    F    28.40  1:01.32  1:36.30  2:11.47  2:48.35  3:26.44  3:57.43
WEBB, STEVE           16 PC UNATTACHED PA  4:30.20   8  4:29.11 F7  P    28.43  1:00.38  1:36.70  2:12.34  2:49.96  3:28.36  4:00.13
                                                                    F    28.56  1:01.07  1:37.24  2:12.28  2:50.09  3:28.45  3:59.42
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  4:25.42   5   DQUED  F   P    28.98  1:02.72  1:35.17  2:07.14  2:46.81  3:26.14  3:56.28
                                                                    F    28.49  1:01.41  1:33.55  2:05.71  2:44.06  3:22.99  3:53.59

BARRAZA, DENNIS       16 PC TERRAPINS SWI  4:16.31   1              P    26.26    56.45  1:29.82  2:03.03  2:40.56  3:17.75  3:48.14
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  4:19.88   2              P    29.00  1:02.11  1:34.78  2:06.97  2:43.67  3:21.15  3:50.76
WISNIEWSKI, JON       16 OR LAKE OSWEGO S  4:22.47   3              P    28.66  1:00.58  1:33.40  2:04.97  2:43.24  3:21.05  3:52.45
NORMAN, CRAIG         15 PC UNATTACHED PA  4:25.27   4              P    27.50    58.94  1:33.54  2:08.47  2:45.55  3:23.20  3:54.73
JACOBSEN, JACOBY      15 UT COTTONWOOD HE  4:25.42   5              P    28.98  1:02.72  1:35.17  2:07.14  2:46.81  3:26.14  3:56.28
ALLISON, ANDREW       16 PC UNATTACHED PA  4:26.24   6              P    28.54  1:01.63  1:36.15  2:09.30  2:47.87  3:25.70  3:56.25
PHILPOT, NICK         15 UT STEINER YOUTH  4:28.40   7              P    28.09  1:01.25  1:36.25  2:11.27  2:48.40  3:26.84  3:58.33
WEBB, STEVE           16 PC UNATTACHED PA  4:30.20   8              P    28.43  1:00.38  1:36.70  2:12.34  2:49.96  3:28.36  4:00.13
VICIK, WILL           16 PN BELLEVUE CLUB  4:31.00   9              P    27.61  1:00.06  1:36.64  2:11.60  2:51.30  3:31.06  4:01.63
FELIX, NIKO           16 PC UNATTACHED PA  4:31.69  10              P    28.94  1:01.41  1:37.95  2:14.03  2:51.18  3:29.32  4:01.07
MAHONEY, DANIEL       15 PC UNATTACHED PA  4:32.46  11              P    28.38  1:01.72  1:35.42  2:09.05  2:49.31  3:30.25  4:01.86
CRONK, SCOTT          15 PC DOUGLAS DOLFI  4:32.53  12              P    28.53  1:01.48  1:36.28  2:11.18  2:52.19  3:32.19  4:02.77
SAWYER, BRIAN         15 PN BELLEVUE CLUB  4:32.64  13              P    28.34  1:01.12  1:36.91  2:11.27  2:51.49  3:33.38  4:03.88
DESENNA, MARIO        16 PC UNATTACHED PA  4:33.04  14              P    29.14  1:01.84  1:38.22  2:13.32  2:53.14  3:33.47  4:03.85
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  4:33.82  15              P    29.29  1:03.47  1:38.62  2:13.12  2:52.17  3:30.87  4:02.33
PHINNEY, JOSHUA       16 SN LASSEN AQUATI  4:34.21  16              P    27.32  1:00.41  1:37.94  2:13.91  2:53.90  3:34.24  4:05.56
CLARK, MATTHEW        15 UT COTTONWOOD HE  4:38.07  17              P    29.17  1:03.39  1:40.78  2:17.23  2:55.74  3:34.84  4:07.09
POIRIER, TODD         16 PC UNATTACHED PA  4:38.26  18              P    28.83  1:02.14  1:36.21  2:09.74  2:52.20  3:34.94  4:07.40
KIKUTA, KYLE          15 PC UNATTACHED PA  4:39.04  19              P    28.77  1:02.41  1:40.41  2:17.84  2:57.34  3:37.78  4:08.63
KEARNEY, BRENDAN      16 PC UNATTACHED PA  4:44.16  20              P    30.24  1:04.20  1:43.16  2:18.72  2:59.21  3:39.63  4:14.15

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
 JR CHMPSHIP     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    22.87   5    21.94 F1
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    22.15   1    21.95 F2
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     22.57   2    22.47 F3
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA    22.79   4    22.55 F4
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN    23.53   8    23.40 F5
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA    23.31   6    23.53 F6
JARVIS-SHEAN, PATRICK 17 SN UNATTACHED SI    23.46   7    23.58 F7
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH    23.60   9    24.03 F8

PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    22.15   1
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     22.57   2
LEHMACHER, MARC       17 PC MISSION SAN J    22.68   3
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA    22.79   4
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    22.87   5
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA    23.31   6
JARVIS-SHEAN, PATRICK 17 SN UNATTACHED SI    23.46   7
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN    23.53   8
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH    23.60   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK     23.84  10
SMITH, WILLIAM        18 PC LAKERIDGE SWI    24.07  11
DEMASO, VINCE         18 PC UNATTACHED PA    24.27  12
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA    24.72  13
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI    25.04  14
MAIN, ANDREW          18 PC UNATTACHED PA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
 JR CHMPSHIP     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    49.33   6    47.95 F1  P    23.48
                                                                    F    23.60
SLAVICH, DAVID        18 PC UNATTACHED PA    49.08   5    48.02 F2  P    23.56
                                                                    F    23.30
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     48.44   1    48.24 F3  P    23.60
                                                                    F    23.21
BOSETTI, DAMON        17 SN REDDING AQUA     49.05   4    48.87 F4  P    23.77
                                                                    F    23.60
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA    49.38   7    49.51 F5  P    23.92
                                                                    F    24.10
HASSELBACH, GRANT     18 PC UNATTACHED PA    49.57   8    50.07 F6  P    24.24
                                                                    F    24.17
CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI    48.68   2          F   P    23.29
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA    49.79   9          F   P    23.18

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     48.44   1              P    23.60
LEHMACHER, MARC       17 PC MISSION SAN J    48.76   3              P    23.14
BOSETTI, DAMON        17 SN REDDING AQUA     49.05   4              P    23.77
SLAVICH, DAVID        18 PC UNATTACHED PA    49.08   5              P    23.56
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    49.33   6              P    23.48
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA    49.38   7              P    23.92
HASSELBACH, GRANT     18 PC UNATTACHED PA    49.57   8              P    24.24
JARVIS-SHEAN, PATRICK 17 SN UNATTACHED SI    49.88  10              P    24.37
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK     50.50  11              P    24.36
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA    51.06  12              P    24.90
RAYCRAFT, SEAN        17 SN UNATTACHED SI    51.15  13              P    24.83
LEE, KENNY            18 PC UNATTACHED PA    51.18  14              P    24.31
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK     51.44  15              P    24.73
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN    51.54  16              P    25.19
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH    51.62  17              P    24.54
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK     52.27  18              P    24.88
ELLINGSON, JAMES      17 SN UNATTACHED SI    52.70  19              P    25.68
GINI, MARK            17 SN UNATTACHED SI    53.18  20              P    25.15
SMITH, WILLIAM        18 PC LAKERIDGE SWI    53.47  21              P    25.61

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
 JR CHMPSHIP   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI  1:45.10   1  1:43.72 F1  P    25.27    52.50  1:19.66
                                                                    F    24.05    50.70  1:17.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH  1:46.41   3  1:44.40 F2  P    24.56    52.10  1:19.26
                                                                    F    24.19    50.97  1:18.18
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:46.00   2  1:45.58 F3  P    24.92    52.29  1:19.78
                                                                    F    24.01    50.78  1:18.31
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN  1:48.57   4  1:48.31 F4  P    25.67    53.27  1:21.20
                                                                    F    24.82    52.54  1:20.77
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  1:49.16   6  1:48.34 F5  P    25.93    53.44  1:21.65
                                                                    F    25.60  1:21.16  1:48.34
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   1:49.12   5  1:49.07 F6  P    25.23    52.15  1:20.37
                                                                    F    25.66    53.37  1:21.66
WESTGATE, ADAM        17 PC UNATTACHED PA  1:49.31   7  1:50.49 F7  P    25.81    53.33  1:21.46
                                                                    F    26.17    53.49  1:22.14
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  1:49.68   8  1:52.20 F8  P    26.52    54.55  1:22.49
                                                                    F    26.16    54.28  1:23.48

CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI  1:45.10   1              P    25.27    52.50  1:19.66
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:46.00   2              P    24.92    52.29  1:19.78
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH  1:46.41   3              P    24.56    52.10  1:19.26
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN  1:48.57   4              P    25.67    53.27  1:21.20
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   1:49.12   5              P    25.23    52.15  1:20.37
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  1:49.16   6              P    25.93    53.44  1:21.65
WESTGATE, ADAM        17 PC UNATTACHED PA  1:49.31   7              P    25.81    53.33  1:21.46
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  1:49.68   8              P    26.52    54.55  1:22.49
BOSETTI, DAMON        17 SN REDDING AQUA   1:49.75   9              P    25.99    53.71  1:21.76
JARVIS-SHEAN, PATRICK 17 SN UNATTACHED SI  1:49.90  10              P    24.79    52.80  1:21.11
HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI  1:50.02  11              P    26.21    54.43  1:22.72
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  1:50.22  12              P    25.97    53.81  1:22.26
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA  1:50.56  13              P    25.64    53.54  1:22.15
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA  1:50.58  14              P    26.14    55.07  1:23.57
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  1:51.85  15              P    26.04    54.30  1:22.74
MICHELMORE, JOHN      18 SN UNATTACHED SI  1:52.24  16              P    25.56    53.94  1:22.92
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK   1:53.23  17              P    25.88    54.52  1:23.94
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA  1:53.49  18              P    25.67    54.12  1:23.89
ELLINGSON, JAMES      17 SN UNATTACHED SI  1:53.59  19              P    26.94    55.51  1:24.57
RUST, NATE            17 PC UNATTACHED PA  1:57.19  20              P    26.78    56.27  1:26.78
BACHARACH, BRIAN      17 PC UNATTACHED PA  1:57.74  21              P    26.36    55.85  1:26.65
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA  2:03.34  22              P    26.52    56.68  1:29.91
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    17-18   500 FREE                                    EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
 JR CHMPSHIP   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI  4:48.94   3  4:40.82 F1  P    27.34    56.49  1:25.92  1:55.29  2:24.53  2:53.87  3:23.15
                                                                       3:52.42  4:21.52
                                                                    F    26.55    55.01  1:23.80  1:52.12  2:20.32  2:48.39  3:16.57
                                                                       3:45.01  4:13.44
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  4:47.66   1  4:46.63 F2  P    26.84    55.48  1:24.41  1:53.63  2:22.81  2:51.88  3:20.80
                                                                       3:49.84  4:19.11
                                                                    F    26.95    55.41  1:24.71  1:53.88  2:22.33  2:51.18  3:20.47
                                                                       3:49.87  4:18.93
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN  4:48.89   2  4:46.94 F3  P    26.74    56.05  1:25.85  1:55.36  2:25.10  2:54.32  3:23.51
                                                                       3:52.91  4:22.11
                                                                    F    25.99    54.58  1:23.94  1:53.08  2:22.47  2:51.57  3:20.66
                                                                       3:50.12  4:19.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    17-18   500 FREE                                    EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA  4:50.72   4  4:46.96 F4  P    26.11    54.80  1:24.17  1:53.61  2:23.08  2:52.42  3:22.20
                                                                       3:51.99  4:21.65
                                                                    F    26.09    54.56  1:23.83  1:53.15  2:22.36  2:51.31  3:20.55
                                                                       3:50.08  4:19.40
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  4:51.75   6  4:50.41 F5  P    27.00    55.83  1:25.29  1:55.05  2:24.74  2:54.43  3:24.20
                                                                       3:53.98  4:23.56
                                                                    F    26.62    55.00  1:24.17  1:53.47  2:23.11  2:52.12  3:21.31
                                                                       3:51.24  4:21.21
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  4:52.18   7  4:50.71 F6  P    26.42    55.36  1:24.91  1:55.04  2:25.37  2:55.61  3:25.68
                                                                       3:55.64  4:24.59
                                                                    F    26.57    55.74  1:25.08  1:54.70  2:24.37  2:54.26  3:23.87
                                                                       3:53.64  4:23.30
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  4:57.46   8  4:51.15 F7  P    27.72    57.52  1:27.49  1:57.69  2:27.76  2:57.79  3:27.55
                                                                       3:57.45  4:27.82
                                                                    F    27.55  1:26.21           2:25.98           2:55.55  3:24.46
                                                                                4:23.18
RAYCRAFT, SEAN        17 SN UNATTACHED SI  4:51.70   5  4:52.42 F8  P    27.03    55.83  1:25.15  1:55.12  2:25.47  2:55.42  3:25.34
                                                                       3:54.81  4:23.45
                                                                    F    27.19    55.89  1:24.60  1:53.95  2:23.52  2:53.03  3:22.58
                                                                       3:53.04  4:22.89

KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  4:47.66   1              P    26.84    55.48  1:24.41  1:53.63  2:22.81  2:51.88  3:20.80
                                                                       3:49.84  4:19.11
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN  4:48.89   2              P    26.74    56.05  1:25.85  1:55.36  2:25.10  2:54.32  3:23.51
                                                                       3:52.91  4:22.11
HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI  4:48.94   3              P    27.34    56.49  1:25.92  1:55.29  2:24.53  2:53.87  3:23.15
                                                                       3:52.42  4:21.52
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA  4:50.72   4              P    26.11    54.80  1:24.17  1:53.61  2:23.08  2:52.42  3:22.20
                                                                       3:51.99  4:21.65
RAYCRAFT, SEAN        17 SN UNATTACHED SI  4:51.70   5              P    27.03    55.83  1:25.15  1:55.12  2:25.47  2:55.42  3:25.34
                                                                       3:54.81  4:23.45
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  4:51.75   6              P    27.00    55.83  1:25.29  1:55.05  2:24.74  2:54.43  3:24.20
                                                                       3:53.98  4:23.56
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  4:52.18   7              P    26.42    55.36  1:24.91  1:55.04  2:25.37  2:55.61  3:25.68
                                                                       3:55.64  4:24.59
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  4:57.46   8              P    27.72    57.52  1:27.49  1:57.69  2:27.76  2:57.79  3:27.55
                                                                       3:57.45  4:27.82
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   4:58.83   9              P    26.88    56.01  1:26.06  1:56.07  2:26.04  2:55.94  3:26.40
                                                                       3:57.10  4:28.36
PETERS, ANDY          17 OR LAKE OSWEGO S  5:01.31  10              P    26.53    55.92  1:26.13  1:56.95  2:27.71  2:58.42  3:29.31
                                                                       4:00.67  4:31.75
JARVIS-SHEAN, PATRICK 17 SN UNATTACHED SI  5:01.74  11              P    26.53    56.66  1:26.50  1:56.62  2:27.51  2:57.78  3:29.46
                                                                       4:01.03  4:32.48
BOSETTI, DAMON        17 SN REDDING AQUA   5:02.08  12              P    26.28    55.29  1:25.19  1:55.28  2:25.90  2:56.65  3:27.98
                                                                       3:59.70  4:31.17
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  5:02.11  13              P    26.81    56.65  1:27.27  1:58.25  2:28.97  2:59.96  3:30.86
                                                                       4:01.87  4:32.63
WESTGATE, ADAM        17 PC UNATTACHED PA  5:03.22  14              P    27.67    57.20  1:27.50  1:57.74  2:28.40  2:58.91  3:30.25
                                                                       4:01.24  4:32.78
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA  5:05.01  15              P    26.79    57.02  1:28.01  2:00.37  2:31.42  3:02.53  3:33.13
                                                                       4:04.76  4:36.12
RITTER, CHRIS         17 OR KLAMATH BASIN  5:08.59  16              P    26.70    56.75  1:28.03  1:59.67  2:31.36  3:02.20  3:33.96
                                                                       4:05.43  4:37.38
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  5:12.16  17              P    27.91    58.36  1:28.59  1:59.87  2:31.88  3:03.89  3:35.73
                                                                       4:07.67  4:40.59
ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA  5:12.22  18              P    26.91    58.19  1:30.10  2:02.01  2:34.25  3:05.99  3:37.40
                                                                       4:09.79  4:41.59
ELLINGSON, JAMES      17 SN UNATTACHED SI  5:14.80  19              P    28.14    58.21  1:29.65  2:01.35  2:33.41  3:05.73  3:38.22
                                                                       4:10.67  4:42.88
LINDSAY, BRIAN        17 CC UNATTACHED CE  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
 JR CHMPSHIP     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI    54.49   3    52.27 F1  P    26.60
                                                                    F    25.71
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    54.03   1    53.36 F2  P    26.35
                                                                    F    26.43
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    55.40   5    54.69 F3  P    26.94
                                                                    F    27.06
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     55.20   4    54.76 F4  P    27.28
                                                                    F    26.93
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI    56.91   6    57.31 F5  P    27.88
                                                                    F    27.93
SMITH, WILLIAM        18 PC LAKERIDGE SWI    58.30   7    58.27 F6  P    28.27
                                                                    F    28.12
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH    58.89   9    58.45 F7  P    28.81
                                                                    F    28.54
CEREGHINO, MIKE       17 PC UNATTACHED PA    58.37   8  NO SHOW F   P    28.58

PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    54.03   1              P    26.35
LEHMACHER, MARC       17 PC MISSION SAN J    54.44   2              P    26.34
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI    54.49   3              P    26.60
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     55.20   4              P    27.28
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    55.40   5              P    26.94
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI    56.91   6              P    27.88
SMITH, WILLIAM        18 PC LAKERIDGE SWI    58.30   7              P    28.27
CEREGHINO, MIKE       17 PC UNATTACHED PA    58.37   8              P    28.58
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH    58.89   9              P    28.81
ELLINGSON, JAMES      17 SN UNATTACHED SI    58.93  10              P    28.54
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA    59.50  11              P    29.43
GREGORIO, RYAN        18 SI UNATTACHED SA  1:00.09  12              P    29.01
SUCHOMEL, F.J.        18 PC UNATTACHED PA  1:00.18  13              P    29.68
LINDSAY, BRIAN        17 CC UNATTACHED CE  1:01.04  14              P    29.25
MILLER, WES           18 PN CHINOOK        1:01.06  15              P    29.15
DEMASO, VINCE         18 PC UNATTACHED PA  1:02.20  16              P    29.53
MARSHALL, TREY        17 PC UNATTACHED PA  1:02.92  17              P    30.23

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
 JR CHMPSHIP   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  1:59.01   2  1:52.70 F1  P    28.45    59.80  1:30.04
                                                                    F    27.17    56.55  1:25.27
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH  1:57.58   1  1:54.98 F2  P    27.79    57.36  1:27.29
                                                                    F    27.29    56.50  1:25.98
SCOTT, JOSH           17 PC UNATTACHED PA  2:02.76   6  1:55.71 F3  P    29.17  1:01.72  1:34.28
                                                                    F    27.46    56.91  1:26.72
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:59.22   3  1:59.94 F4  P    28.84    58.99  1:29.49
                                                                    F    27.85    57.63  1:28.51
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  2:01.01   4  2:01.48 F5  P    28.88    59.73  1:30.73
                                                                    F    28.68    59.89  1:31.62
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  2:07.36   9  2:04.03 F6  P    30.86  1:03.34  1:35.52
                                                                    F    29.30  1:00.10  1:32.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  2:05.08   7  2:04.20 F7  P    29.69  1:01.39  1:33.38
                                                                    F    29.41  1:00.68  1:32.31
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH  2:08.73  10  2:10.58 F8  P    29.62  1:02.22  1:35.57
                                                                    F    30.48  1:03.34  1:37.16

PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH  1:57.58   1              P    27.79    57.36  1:27.29
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  1:59.01   2              P    28.45    59.80  1:30.04
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:59.22   3              P    28.84    58.99  1:29.49
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  2:01.01   4              P    28.88    59.73  1:30.73
LEHMACHER, MARC       17 PC MISSION SAN J  2:02.00   5              P    28.45  1:00.10  1:31.37
SCOTT, JOSH           17 PC UNATTACHED PA  2:02.76   6              P    29.17  1:01.72  1:34.28
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  2:05.08   7              P    29.69  1:01.39  1:33.38
WESTGATE, ADAM        17 PC UNATTACHED PA  2:06.84   8              P    31.02  1:02.86  1:35.31
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  2:07.36   9              P    30.86  1:03.34  1:35.52
SCHWEIGERT, NICOLAS   17 SN WINNEMUCCA WH  2:08.73  10              P    29.62  1:02.22  1:35.57
HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI  2:09.79  11              P    31.54  1:04.91  1:37.62
SMITH, WILLIAM        18 PC LAKERIDGE SWI  2:10.08  12              P    31.17  1:04.88  1:38.09
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:10.35  13              P    29.43  1:01.95  1:35.66
ELLINGSON, JAMES      17 SN UNATTACHED SI  2:10.55  14              P    31.52  1:04.22  1:37.38
GREGORIO, RYAN        18 SI UNATTACHED SA  2:11.64  15              P    29.62  1:02.62  1:36.93
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:11.74  16              P    30.55  1:03.86  1:37.25
MILLER, WES           18 PN CHINOOK        2:12.36  17              P    30.78  1:04.59  1:38.56
YOST, TIM             17 PC UNATTACHED PA  2:13.47  18              P    31.01  1:04.48  1:38.93
FELIX, KARLO          17 PC UNATTACHED PA  2:17.12  19              P    32.17  1:05.90  1:40.98
ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA  2:19.13  20              P    32.53  1:07.48  1:43.59

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
 JR CHMPSHIP   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA  1:01.49   1  1:00.50 F1  P    29.06
                                                                    F    29.08
MICHELMORE, JOHN      18 SN UNATTACHED SI  1:01.95   2  1:00.88 F2  P    29.54
                                                                    F    29.43
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   1:03.21   3  1:02.53 F3  P    29.88
                                                                    F    29.44
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:03.97   5  1:03.37 F4  P    30.22
                                                                    F    29.82
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA  1:03.86   4  1:03.75 F5  P    29.39
                                                                    F    29.95
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  1:05.60   7  1:06.67 F6  P    30.45
                                                                    F    31.35
PIERS-VANDERPLOEG, NA 18 OR LAKE OSWEGO S  1:05.84   8  1:06.82 F7  P    30.95
                                                                    F    31.38
LEHMACHER, MARC       17 PC MISSION SAN J  1:06.52   9          F   P    30.86

ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA  1:01.49   1              P    29.06
MICHELMORE, JOHN      18 SN UNATTACHED SI  1:01.95   2              P    29.54
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   1:03.21   3              P    29.88
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA  1:03.86   4              P    29.39
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:03.97   5              P    30.22
DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA  1:04.17   6              P    30.07
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  1:05.60   7              P    30.45
PIERS-VANDERPLOEG, NA 18 OR LAKE OSWEGO S  1:05.84   8              P    30.95
BACHARACH, BRIAN      17 PC UNATTACHED PA  1:07.24  10              P    31.41
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  1:07.35  11              P    30.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CANALE, DAN           17 PC DOUGLAS DOLFI  1:07.50  12              P    31.28
CEREGHINO, MIKE       17 PC UNATTACHED PA  1:08.38  13              P    31.87
DROBOT, GREG          18 PN CHINOOK        1:09.71  14              P    32.12
DOLE, ADAM            17 SI UNATTACHED SA  1:09.76  15              P    32.49
GINI, MARK            17 SN UNATTACHED SI  1:10.04  16              P    32.61
MILLER, WES           18 PN CHINOOK        1:10.37  17              P    32.97
MARSHALL, TREY        17 PC UNATTACHED PA  1:10.52  18              P    33.16
DEMASO, VINCE         18 PC UNATTACHED PA  1:10.62  19              P    32.72
LEE, KENNY            18 PC UNATTACHED PA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
 JR CHMPSHIP   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   2:20.56   2  2:13.66 F1  P    30.95  1:06.11  1:42.80
                                                                    F    30.21  1:04.05  1:38.68
DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA  2:13.52   1  2:14.62 F2  P    30.28  1:04.20  1:38.81
                                                                    F    30.29  1:04.47  1:39.41
PIERS-VANDERPLOEG, NA 18 OR LAKE OSWEGO S  2:25.71   4  2:24.85 F3  P    32.60  1:09.71  1:47.82
                                                                    F    32.80  1:09.72  1:47.05
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:25.47   3  2:26.30 F4  P    31.89  1:07.98  1:46.17
                                                                    F    34.12  1:11.72  1:48.27
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA  2:25.93   5  2:27.14 F5  P    33.30  1:10.82  1:48.57
                                                                    F    33.94  1:11.69  1:49.85
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA  2:32.70   7  2:28.55 F6  P    34.01  1:12.35  1:51.92
                                                                    F    32.19  1:08.97  1:47.87
CANALE, DAN           17 PC DOUGLAS DOLFI  2:33.20   9  2:30.31 F7  P    34.32  1:12.43  1:52.24
                                                                    F    33.56  1:10.79  1:50.61
GINI, MARK            17 SN UNATTACHED SI  2:32.77   8  2:30.64 F8  P    33.97  1:11.85  1:51.64
                                                                    F    34.13  1:11.95  1:50.64

DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA  2:13.52   1              P    30.28  1:04.20  1:38.81
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   2:20.56   2              P    30.95  1:06.11  1:42.80
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:25.47   3              P    31.89  1:07.98  1:46.17
PIERS-VANDERPLOEG, NA 18 OR LAKE OSWEGO S  2:25.71   4              P    32.60  1:09.71  1:47.82
MELDER, ERIC          17 PC UNATTACHED PA  2:25.93   5              P    33.30  1:10.82  1:48.57
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  2:30.12   6              P    33.60  1:11.47  1:50.37
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA  2:32.70   7              P    34.01  1:12.35  1:51.92
GINI, MARK            17 SN UNATTACHED SI  2:32.77   8              P    33.97  1:11.85  1:51.64
CANALE, DAN           17 PC DOUGLAS DOLFI  2:33.20   9              P    34.32  1:12.43  1:52.24
DROBOT, GREG          18 PN CHINOOK        2:33.42  10              P    34.01  1:12.36  1:52.84

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
 JR CHMPSHIP     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SLAVICH, DAVID        18 PC UNATTACHED PA    52.30   1    52.59 F1  P    24.08
                                                                    F    24.33
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    52.96   2    52.69 F2  P    24.85
                                                                    F    24.57
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI    53.69   3    53.24 F3  P    25.16
                                                                    F    25.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI    54.59   5    53.31 F4  P    25.58
                                                                    F    25.29
SCOTT, JOSH           17 PC UNATTACHED PA    55.16   7    53.41 F5  P    26.15
                                                                    F    25.43
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK     55.67   9    54.88 F6  P    25.82
                                                                    F    25.83
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI    55.00   6    55.03 F7  P    26.17
                                                                    F    26.13
HASSELBACH, GRANT     18 PC UNATTACHED PA    55.18   8    55.34 F8  P    25.64
                                                                    F    25.39

SLAVICH, DAVID        18 PC UNATTACHED PA    52.30   1              P    24.08
PANOS, TYLER          17 UT STEINER YOUTH    52.96   2              P    24.85
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI    53.69   3              P    25.16
CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI    53.80   4              P    25.51
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI    54.59   5              P    25.58
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI    55.00   6              P    26.17
SCOTT, JOSH           17 PC UNATTACHED PA    55.16   7              P    26.15
HASSELBACH, GRANT     18 PC UNATTACHED PA    55.18   8              P    25.64
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK     55.67   9              P    25.82
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA    56.25  10              P    26.66
PIERS-VANDERPLOEG, NA 18 OR LAKE OSWEGO S    56.89  11              P    27.13
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S    56.94  12              P    26.72
BOSETTI, DAMON        17 SN REDDING AQUA     57.05  13              P    26.75
WATANABE, DAISUKE     18 PC ORINDA AQUATI    57.09  14              P    27.31
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA    57.15  15              P    26.88
LILLARD, NICK         18 SN UNATTACHED SI    58.27  16              P    26.80
DEMASO, VINCE         18 PC UNATTACHED PA    59.67  17              P    27.33
PEZZOLI, JAY          18 PC ORINDA AQUATI    59.68  18              P    28.54
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA    59.94  19              P    28.17
ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA  1:02.26  20              P    29.37

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
 JR CHMPSHIP   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI  2:01.74   3  1:57.34 F1  P    27.43    59.20  1:31.05
                                                                    F    26.09    55.94  1:26.70
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  2:00.31   1  1:57.89 F2  P    27.45    58.37  1:29.26
                                                                    F    26.68    56.97  1:27.42
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  2:10.80   8  2:01.71 F3  P    27.95  1:00.42  1:35.88
                                                                    F    28.13    58.86  1:30.58
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  2:01.37   2  2:02.06 F4  P    26.99    57.65  1:28.91
                                                                    F    27.16    58.17  1:30.02
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  2:05.02   4  2:02.49 F5  P    28.44    59.50  1:31.77
                                                                    F    27.79    58.56  1:30.45
WATANABE, DAISUKE     18 PC ORINDA AQUATI  2:10.37   7  2:06.19 F6  P    28.72  1:01.11  1:35.15
                                                                    F    28.04    59.86  1:32.61
LILLARD, NICK         18 SN UNATTACHED SI  2:08.54   6  2:06.72 F7  P    27.74  1:00.47  1:33.81
                                                                    F    28.09  1:00.58  1:33.39
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  2:06.01   5  2:07.47 F8  P    27.86    59.75  1:32.38
                                                                    F    27.88    59.43  1:32.99

GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  2:00.31   1              P    27.45    58.37  1:29.26
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  2:01.37   2              P    26.99    57.65  1:28.91
CHILES, JUSTIN        17 PC ORINDA AQUATI  2:01.74   3              P    27.43    59.20  1:31.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  2:05.02   4              P    28.44    59.50  1:31.77
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  2:06.01   5              P    27.86    59.75  1:32.38
LILLARD, NICK         18 SN UNATTACHED SI  2:08.54   6              P    27.74  1:00.47  1:33.81
WATANABE, DAISUKE     18 PC ORINDA AQUATI  2:10.37   7              P    28.72  1:01.11  1:35.15
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  2:10.80   8              P    27.95  1:00.42  1:35.88
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK   2:12.71   9              P    27.86  1:00.57  1:36.39
PEZZOLI, JAY          18 PC ORINDA AQUATI  2:15.28  10              P    30.08  1:04.07  1:39.25
MILLER, WES           18 PN CHINOOK        2:15.39  11              P    28.75  1:01.76  1:37.43
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA  2:18.76  12              P    28.78  1:02.17  1:39.11

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
 JR CHMPSHIP   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:58.38   1  1:56.47 F1  P    25.30    54.59  1:29.45
                                                                    F    25.55    55.51  1:29.19
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  2:03.02   4  1:57.46 F2  P    26.43    57.17  1:35.13
                                                                    F    27.01    55.98  1:30.51
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   2:02.98   3  2:01.88 F3  P    26.35    57.67  1:33.09
                                                                    F    26.49    58.11  1:32.67
DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA  2:01.50   2  2:02.00 F4  P    27.01    58.70  1:32.78
                                                                    F    27.36    59.27  1:33.48
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  2:08.15   9  2:03.18 F5  P    28.61  1:01.11  1:40.11
                                                                    F    26.81    58.78  1:36.19
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  2:04.62   5  2:03.83 F6  P    27.09    58.82  1:37.23
                                                                    F    27.06    58.34  1:36.80
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  2:05.06   7  2:03.94 F7  P    27.02    58.95  1:36.07
                                                                    F    27.20    59.18  1:35.20
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  2:04.70   6  2:04.98 F8  P    27.07    57.64  1:36.35
                                                                    F    26.60    57.88  1:36.58

SAVAGE, DAN           17 PC UNATTACHED PA  2:06.27   8  NO SHOW     P    27.42    59.24  1:37.53
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:58.38   1              P    25.30    54.59  1:29.45
DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA  2:01.50   2              P    27.01    58.70  1:32.78
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   2:02.98   3              P    26.35    57.67  1:33.09
METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  2:03.02   4              P    26.43    57.17  1:35.13
DI DOMENICO, DOMINIC  18 CO VALLEY AREA S  2:04.62   5              P    27.09    58.82  1:37.23
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  2:04.70   6              P    27.07    57.64  1:36.35
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  2:05.06   7              P    27.02    58.95  1:36.07
SAVAGE, DAN           17 PC UNATTACHED PA  2:06.27   8              P    27.42    59.24  1:37.53
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  2:08.15   9              P    28.61  1:01.11  1:40.11
PETERS, ANDY          17 OR LAKE OSWEGO S  2:09.12  10              P    28.41  1:02.61  1:40.31
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:09.55  11              P    27.48    59.25  1:38.70
EWALD, BRUNO          17 PC LOS ALTOS/MTN  2:10.28  12              P    27.29  1:01.27  1:40.84
PIERS-VANDERPLOEG, NA 18 OR LAKE OSWEGO S  2:11.09  13              P    28.28  1:01.91  1:39.64
ELLINGSON, JAMES      17 SN UNATTACHED SI  2:11.21  14              P    28.21  1:00.59  1:41.19
MURRAY, JOHN          18 PC UNATTACHED PA  2:12.92  15              P    27.41  1:01.45  1:41.70
DEMASO, VINCE         18 PC UNATTACHED PA  2:14.96  16              P    27.84  1:02.22  1:42.07
SMITH, WILLIAM        18 PC LAKERIDGE SWI  2:16.93  17              P    29.06  1:02.72  1:44.50
LEHMACHER, MARC       17 PC MISSION SAN J   DQUED                   P    26.47    58.03  1:36.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
 JR CHMPSHIP   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  4:15.46   1  4:11.84 F1  P    28.17  1:00.51  1:31.97  2:02.38  2:39.92  3:18.45  3:47.79
                                                                    F    27.91  1:00.02  1:31.00  2:00.71  2:36.46  3:12.38  3:42.46
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  4:19.06   4  4:13.98 F2  P    26.78    57.79  1:32.32  2:06.52  2:42.70  3:19.64  3:49.44
                                                                    F    27.27    57.34  1:31.33  2:04.58  2:40.64  3:16.97  3:45.98
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  4:18.21   3  4:14.10 F3  P    27.95    59.35  1:32.96  2:04.94  2:41.50  3:18.19  3:48.96
                                                                    F    27.76    59.00  1:31.99  2:03.87  2:40.59  3:17.51  3:46.83
HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI  4:21.73   5  4:18.67 F4  P    29.16  1:01.51  1:34.44  2:07.03  2:45.13  3:23.87  3:53.29
                                                                    F    28.98  1:00.90  1:33.11  2:04.91  2:42.38  3:21.56  3:50.55
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  4:27.25   7  4:21.02 F5  P    27.90    59.83  1:34.34  2:09.43  2:47.83  3:26.79  3:57.36
                                                                    F    27.72    59.14  1:33.20  2:07.11  2:44.61  3:22.21  3:52.54
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   4:26.50   6  4:25.25 F6  P    28.20  1:01.50  1:35.39  2:09.27  2:45.92  3:23.00  3:54.97
                                                                    F    28.31  1:02.08  1:35.53  2:08.85  2:45.35  3:22.51  3:54.26
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  4:29.26   8  4:26.82 F7  P    27.54    58.89  1:33.25  2:06.86  2:47.96  3:28.72  3:59.27
                                                                    F    28.27    59.89  1:34.09  2:07.24  2:47.35  3:27.96  3:58.04
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  4:29.81   9  4:27.89 F8  P    27.47    59.65  1:33.84  2:08.40  2:47.52  3:26.73  3:59.25
                                                                    F    28.48  1:01.55  1:35.18  2:09.35  2:47.76  3:26.66  3:57.85

METCALF, SCOTT        17 PC ORINDA AQUATI  4:15.46   1              P    28.17  1:00.51  1:31.97  2:02.38  2:39.92  3:18.45  3:47.79
DUNN, THOMAS          17 PC UNATTACHED PA  4:16.48   2              P    28.22  1:00.00  1:33.39  2:06.31  2:41.74  3:17.36  3:47.76
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  4:18.21   3              P    27.95    59.35  1:32.96  2:04.94  2:41.50  3:18.19  3:48.96
CHAVES, QUINLAN       17 PC UNATTACHED PA  4:19.06   4              P    26.78    57.79  1:32.32  2:06.52  2:42.70  3:19.64  3:49.44
HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI  4:21.73   5              P    29.16  1:01.51  1:34.44  2:07.03  2:45.13  3:23.87  3:53.29
ROTHWAY, TRAVIS       18 PC WALNUT CREEK   4:26.50   6              P    28.20  1:01.50  1:35.39  2:09.27  2:45.92  3:23.00  3:54.97
YAMAMOTO, ANDREW      18 SI UNATTACHED SA  4:27.25   7              P    27.90    59.83  1:34.34  2:09.43  2:47.83  3:26.79  3:57.36
CAPUTO, ROBERT        18 SN UNATTACHED SI  4:29.26   8              P    27.54    58.89  1:33.25  2:06.86  2:47.96  3:28.72  3:59.27
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  4:29.81   9              P    27.47    59.65  1:33.84  2:08.40  2:47.52  3:26.73  3:59.25
KILPATRICK, COREY     17 PC UNATTACHED PA  4:30.31  10              P    27.97    59.91  1:33.91  2:07.05  2:47.28  3:29.43  4:00.53
PETERS, ANDY          17 OR LAKE OSWEGO S  4:30.87  11              P    29.06  1:02.69  1:38.79  2:13.71  2:52.03  3:30.55  4:01.43
ZUCKER, ZACK          17 PC UNATTACHED PA  4:36.97  12              P    30.05  1:04.93  1:43.24  2:20.87  2:55.35  3:32.51  4:05.22
LINDSAY, BRIAN        17 CC UNATTACHED CE  4:41.10  13              P    28.14  1:00.55  1:36.39  2:11.24  2:52.41  3:34.81  4:08.51
RITTER, CHRIS         17 OR KLAMATH BASIN  4:43.67  14              P    31.12  1:08.79  1:44.32  2:19.53  3:01.22  3:42.38  4:13.44
YOST, TIM             17 PC UNATTACHED PA  4:44.66  15              P    29.03  1:02.65  1:38.38  2:13.96  2:55.07  3:37.17  4:11.83
RUST, NATE            17 PC UNATTACHED PA  4:44.71  16              P    30.00  1:04.33  1:41.78  2:18.07  3:00.37  3:43.49  4:14.79
SUCHOMEL, F.J.        18 PC UNATTACHED PA  4:46.70  17              P    28.99  1:02.61  1:38.36  2:13.46  2:57.15  3:41.22  4:14.62
TUNZI, GREG           17 PC UNATTACHED PA  4:57.88  18              P    29.42  1:04.19  1:44.31  2:23.35  3:05.91  3:50.45  4:24.30