S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
 JR CHMPSHIP     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    27.28   2    27.36 F1
COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.16   1    27.40 F2
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    28.20   3    28.26 F3
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW    28.93   8    28.27 F4
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    28.80   6    28.43 F5
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT    28.85   7    28.74 F6
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK     28.67   4    29.27 F7
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU    28.72   5    29.44 F8

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.16   1
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    27.28   2
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    28.20   3
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK     28.67   4
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU    28.72   5
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    28.80   6
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT    28.85   7
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW    28.93   8
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM     29.01   9
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME    29.14  10
MEIER, CRISTY         10 PC MARIN PIRATES    29.20  11
ALLENDE, PAULINA      10 CC MERCED SKIMME    29.21  12
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI    29.32  13
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK          29.39  14
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    29.46  15
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN    29.48  16
PRIOR, CHRISTA        10 SN CHICO AQUA JE    29.52  17
SIGGARD, ALI          10 UT COTTONWOOD HE    29.55  18
GEORGE, CHRISTINA     10 SN VACAVILLE SWI    29.70  19
DE NISE, CAITLIN      10 AZ ARIZONA GOLD     29.73  20
MESSEGEE, AMELIA      10 PN LEWIS COUNTY     29.75  21
GODFRED, RACHEL       10 PN CHINOOK          29.89  22
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    29.90  24
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM     29.90  23
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S    29.97  25
MARSH, LINDSEY        10 PC WEST VALLEY S    30.05  26
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     30.13  27
STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH    30.16  28
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     30.26  29
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    30.47  30
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH      30.58  31
GORNBEIN, ANNA        10 OR LAKE OSWEGO S    30.62  32
GREENE, JORDAN        10 PC BISHOP SWIM T    30.73  33
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT    31.15  34
MOODY, BLAIR           9 AZ ARIZONA MARLI    31.21  35
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A    32.62  36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
 JR CHMPSHIP     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    58.67   1    59.15 F1  P    28.16
                                                                    F    28.65
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.38   2    59.62 F2  P    29.56
                                                                    F    29.22
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU  1:01.66   4  1:00.59 F3  P    29.88
                                                                    F    29.32
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   1:02.03   5  1:01.70 F4  P    30.07
                                                                    F    29.97
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN  1:03.36   7  1:02.26 F5  P    30.07
                                                                    F    30.95
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   1:01.17   3  1:02.32 F6  P    29.58
                                                                    F    30.14
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW  1:02.95   6  1:02.88 F7  P    30.22
                                                                    F    29.92
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT  1:03.67   8  1:04.62 F8  P    30.71
                                                                    F    30.91

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    58.67   1              P    28.16
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.38   2              P    29.56
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   1:01.17   3              P    29.58
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU  1:01.66   4              P    29.88
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   1:02.03   5              P    30.07
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW  1:02.95   6              P    30.22
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN  1:03.36   7              P    30.07
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT  1:03.67   8              P    30.71
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME  1:03.85   9              P    30.25
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  1:04.08  10              P    31.11
SIGGARD, ALI          10 UT COTTONWOOD HE  1:04.09  11              P    30.02
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK        1:04.45  12              P    30.76
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI  1:04.57  13              P    31.42
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:04.65  14              P    30.71
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:04.74  15              P    31.77
PRIOR, CHRISTA        10 SN CHICO AQUA JE  1:04.79  16              P    30.74
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:04.83  17              P    30.91
STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH  1:04.86  18              P    31.37
GODFRED, RACHEL       10 PN CHINOOK        1:04.97  19              P    31.16
NIEHOFF, ABBY          9 PC CARSON AQUATI  1:05.17  20              P    31.14
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:05.18  21              P    31.31
BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL  1:05.98  22              P    31.94
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:06.12  23              P    32.34
HARPER, SHELLEY       10 PC WALNUT CREEK   1:06.17  24              P    32.03
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S  1:06.27  26
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA  1:06.27  25              P    32.19
DE NISE, CAITLIN      10 AZ ARIZONA GOLD   1:06.29  27              P    31.11
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:06.33  28              P    31.85
KIENE, AMANDA         10 CC CLOVIS SWIM C  1:06.56  29              P    31.97
GEORGE, CHRISTINA     10 SN VACAVILLE SWI  1:06.89  30              P    32.01
GREENE, JORDAN        10 PC BISHOP SWIM T  1:07.14  31              P    31.98
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   1:07.76  32              P    32.24
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI  1:07.77  33              P    32.17
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:07.80  34              P    32.61
LAWLEY, RUSHAEL        9 CC CLOVIS SWIM C  1:09.11  35              P    33.18
MESSEGEE, AMELIA      10 PN LEWIS COUNTY    DQUED                   P    30.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
 JR CHMPSHIP   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.05   1  2:07.66 F1  P    30.01  1:02.38  1:35.42
                                                                    F    30.20  1:02.20  1:35.08
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   2:16.43   4  2:14.15 F2  P    31.14  1:06.91  1:43.58
                                                                    F    31.61  1:06.14  1:41.91
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   2:13.65   2  2:14.40 F3  P    31.13  1:05.89  1:40.50
                                                                    F    31.53  1:06.94  1:42.62
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU  2:17.84   5  2:15.84 F4  P    31.90  1:06.97  1:42.99
                                                                    F    31.68  1:06.47  1:41.93
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  2:16.34   3  2:18.11 F5  P    32.30  1:07.37  1:42.71
                                                                    F    32.02  1:07.02  1:43.61
ALLENDE, PAULINA      10 CC MERCED SKIMME  2:19.32   7  2:19.52 F6  P    34.04  1:10.25  1:46.18
                                                                    F    33.51  1:09.11  1:45.48
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK        2:19.56   8  2:20.18 F7  P    31.01  1:06.01  1:43.16
                                                                    F    31.50  1:07.13  1:44.72
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME  2:18.17   6  2:21.74 F8  P    31.41  1:07.02  1:43.72
                                                                    F    32.89  1:08.44  1:45.89

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.05   1              P    30.01  1:02.38  1:35.42
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   2:13.65   2              P    31.13  1:05.89  1:40.50
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  2:16.34   3              P    32.30  1:07.37  1:42.71
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   2:16.43   4              P    31.14  1:06.91  1:43.58
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU  2:17.84   5              P    31.90  1:06.97  1:42.99
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME  2:18.17   6              P    31.41  1:07.02  1:43.72
ALLENDE, PAULINA      10 CC MERCED SKIMME  2:19.32   7              P    34.04  1:10.25  1:46.18
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK        2:19.56   8              P    31.01  1:06.01  1:43.16
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI  2:19.61   9              P    32.56  1:08.64  1:44.84
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:19.76  10              P    31.77  1:08.12  1:46.01
ISHIKAWA, MARTHA      10 SI NORTH COAST A  2:20.97  11              P    32.64  1:07.80  1:44.26
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN  2:21.45  12              P    32.93  1:09.47  1:46.50
HARPER, SHELLEY       10 PC WALNUT CREEK   2:21.78  13              P    33.09  1:09.69  1:47.06
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA  2:22.11  14              P    34.21  1:10.76  1:46.87
KIENE, AMANDA         10 CC CLOVIS SWIM C  2:22.19  15              P    32.57  1:09.03  1:46.46
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:22.26  16              P    33.09  1:10.26  1:46.91
NIEHOFF, ABBY          9 PC CARSON AQUATI  2:22.34  17              P    32.80  1:09.23  1:46.38
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:23.28  18              P    32.86  1:08.78  1:46.46
LONGUEVAN, BROOKE     10 UT DIMPLE DELL D  2:23.54  19              P    33.20  1:10.27  1:47.71
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  2:23.78  20              P    32.41  1:09.29  1:46.66
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:24.09  21              P    34.02  1:10.94  1:48.35
BERKAY, MELISSA       10 SI SWIM WEST      2:24.55  22              P    33.40  1:10.84  1:48.24
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  2:24.75  23              P    33.56  1:10.48  1:48.34
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A  2:25.13  24              P    34.27  1:11.46  1:49.77
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI  2:25.19  25              P    33.44  1:09.96  1:48.05
STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH  2:25.26  26              P    33.38  1:10.92  1:49.43
STILL, JULIA          10 PC WEST VALLEY S  2:25.79  27              P    33.38  1:10.89  1:48.73
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    2:25.90  28              P    34.33  1:12.10  1:50.63
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S  2:26.00  29              P    34.71  1:11.63  1:49.35
KNOOP, MARNIE         10 UT PARK CITY AQU  2:26.04  30              P    33.98  1:11.49  1:49.01
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  2:26.33  31              P    34.24  1:12.16  1:50.69
RIPLEY, RACHEL        10 AZ SUN DEVIL AQU  2:26.38  32              P    33.36  1:10.02  1:48.44
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  2:27.04  33              P    34.26  1:11.89  1:50.01
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM CLUB  2:27.56  34              P    33.51  1:10.59  1:50.16
EVANS, BRITTNEY        9 SI UNATTACHED SA  2:27.75  35              P    32.72  1:11.08  1:50.14
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  2:28.25  36              P    35.14  1:13.86  1:52.28
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM CLUB  2:28.40  37              P    34.32  1:12.37  1:51.40
INGRAM, ANASTASIA     10 CC FRESNO DOLPHI  2:28.60  38              P    35.02  1:12.89  1:50.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KELLY, AFTON          10 SN REDDING AQUA   2:28.86  39              P    35.33  1:14.51  1:53.03
PRUTTON, DIANDRA       9 PC TERRAPINS SWI  2:29.16  40              P    34.16  1:11.95  1:51.43
PENGILLY, LINDSEY     10 PC TIGER AQUATIC  2:29.17  41              P    34.10  1:12.25  1:51.36
COX, KAYLA            10 PC SONOMA SEA DR  2:29.32  42              P    34.02  1:12.03  1:50.88
FLETCHER, TAYLOR      10 SN ARDEN HILLS    2:29.65  43              P    34.07  1:12.67  1:52.33
WESNOUSKY, CAROLYN    10 SN DAVIS AQUADAR  2:30.57  44              P    34.08  1:13.06  1:52.39
PLANT, MEREDITH       10 SN SIERRA MARLIN  2:31.73  45              P    33.47  1:11.96  1:51.59
MITCHELL, ANA         10 CC RAISIN COUNTR  2:33.06  46              P    35.99  1:15.65  1:55.91

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK     31.29   1    31.28 F1
COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.40   2    31.43 F2
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    32.14   3    32.25 F3
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI    32.67   4    32.52 F4
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    33.04   6    32.89 F5
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT    33.19   7    33.36 F6
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK          32.95   5    33.37 F7
DE NISE, CAITLIN      10 AZ ARIZONA GOLD     33.40   8    34.69 F8

MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK     31.29   1
COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    31.40   2
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    32.14   3
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI    32.67   4
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK          32.95   5
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    33.04   6
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT    33.19   7
DE NISE, CAITLIN      10 AZ ARIZONA GOLD     33.40   8
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    33.45   9
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    33.61  10
PRIOR, CHRISTA        10 SN CHICO AQUA JE    33.69  11
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM     33.74  12
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    34.03  13
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI    34.11  14
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT    34.16  15
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    34.26  16
ISHIKAWA, MARTHA      10 SI NORTH COAST A    34.44  17
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH      34.45  18
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     34.58  19
MESSEGEE, AMELIA      10 PN LEWIS COUNTY     34.99  20
MEIER, CRISTY         10 PC MARIN PIRATES    35.07  21
LUTZ, RACHEL          10 SI ESCONDIDO SWI    35.16  22
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM CLUB    35.35  23
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.37  24
MARSH, LINDSEY        10 PC WEST VALLEY S    35.39  25
KNIGHT, ALLISON        9 SI NORTH COAST A    35.54  26
PRUTTON, DIANDRA       9 PC TERRAPINS SWI    35.59  27
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE    35.63  28
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ    35.65  29
STILL, JULIA          10 PC WEST VALLEY S    35.66  30
GEORGE, CHRISTINA     10 SN VACAVILLE SWI    35.70  31
TSE, VERONICA          9 PC STANFORD COVI    35.73  32
GORNBEIN, ANNA        10 OR LAKE OSWEGO S    35.75  34
MOODY, BLAIR           9 AZ ARIZONA MARLI    35.75  33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    35.81  35
DUNWORTH, SOPHIA      10 PC PLEASANTON SE    35.99  36
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA    36.03  37
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    36.28  38
LAWLEY, RUSHAEL        9 CC CLOVIS SWIM C    36.42  39
BARCLAY, JORDAN       10 PN CHINOOK          36.43  40
RIPLEY, RACHEL        10 AZ SUN DEVIL AQU    36.53  41
NIEHOFF, ABBY          9 PC CARSON AQUATI    36.73  42
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    36.99  43

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
 JR CHMPSHIP   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.47   1  1:07.75 F1  P    33.19
                                                                    F    33.27
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   1:09.96   2  1:08.86 F2  P    33.03
                                                                    F    33.11
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:10.27   3  1:09.18 F3  P    34.09
                                                                    F    33.55
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI  1:10.94   5  1:11.48 F4  P    34.92
                                                                    F    35.37
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:12.69   8  1:11.64 F5  P    35.19
                                                                    F    34.15
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM   1:12.30   7  1:11.86 F6  P    35.15
                                                                    F    34.93
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK        1:11.89   6  1:12.05 F7  P    34.84
                                                                    F    34.66
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.72   4  1:12.16 F8  P    35.09
                                                                    F    35.89

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.47   1              P    33.19
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   1:09.96   2              P    33.03
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:10.27   3              P    34.09
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.72   4              P    35.09
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI  1:10.94   5              P    34.92
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK        1:11.89   6              P    34.84
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM   1:12.30   7              P    35.15
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:12.69   8              P    35.19
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:13.19   9              P    36.10
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT  1:13.59  10              P    36.33
ISHIKAWA, MARTHA      10 SI NORTH COAST A  1:14.03  11              P    36.44
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  1:14.13  12              P    36.09
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  1:14.22  13              P    36.48
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:14.33  14              P    36.62
PRIOR, CHRISTA        10 SN CHICO AQUA JE  1:14.44  15              P    35.32
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:14.87  16              P    36.43
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:15.06  17              P    36.16
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:15.30  18              P    35.64
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:15.33  19              P    36.84
STILL, JULIA          10 PC WEST VALLEY S  1:15.44  20              P    37.73
PRUTTON, DIANDRA       9 PC TERRAPINS SWI  1:15.70  21              P    36.64
GEORGE, CHRISTINA     10 SN VACAVILLE SWI  1:15.83  22              P    36.36
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:16.21  23              P    37.87
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM CLUB  1:16.28  24              P    37.44
GORNBEIN, ANNA        10 OR LAKE OSWEGO S  1:16.42  26              P    37.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MESSEGEE, AMELIA      10 PN LEWIS COUNTY   1:16.42  25              P    37.30
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI  1:16.46  27              P    37.04
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:16.83  28              P    37.31
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:17.05  29              P    37.68
DE NISE, CAITLIN      10 AZ ARIZONA GOLD   1:17.33  30              P    36.55
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:17.37  31              P    37.56
LAWLEY, RUSHAEL        9 CC CLOVIS SWIM C  1:18.05  32              P    37.97
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH    1:18.23  33              P    37.15
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:18.40  34              P    38.46
PLANT, MEREDITH       10 SN SIERRA MARLIN  1:18.88  35              P    37.56
RIPLEY, RACHEL        10 AZ SUN DEVIL AQU  1:18.91  36              P    38.25
SOUNG, ALLISON        10 PC SAN JOSE AQUA  1:19.32  37              P    38.13
MOODY, BLAIR           9 AZ ARIZONA MARLI  1:19.92  38              P    39.13
KNOOP, MARNIE         10 UT PARK CITY AQU  1:20.59  39              P    39.71
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU   DQUED                   P    37.89

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW    35.27   2    34.31 F1
BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL    34.48   1    34.59 F2
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS    36.22   5    35.38 F3
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    36.39   6    35.46 F4
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A    35.60   3    35.56 F5
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC    35.78   4    35.68 F6
PAGAN, LAUREN         10 PC ORINDA AQUATI    36.88   8    36.85 F7
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A    36.78   7    37.71 F8

BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL    34.48   1
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW    35.27   2
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A    35.60   3
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC    35.78   4
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS    36.22   5
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    36.39   6
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A    36.78   7
PAGAN, LAUREN         10 PC ORINDA AQUATI    36.88   8
LESYNA, KATIE         10 PC STANFORD COVI    37.27   9
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    37.32  10
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME    37.46  11
MEIER, CRISTY         10 PC MARIN PIRATES    37.57  12
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S    37.76  13
GODFRED, RACHEL       10 PN CHINOOK          37.78  14
THERSON, DANIELLE     10 UT DIMPLE DELL D    37.84  15
SIGGARD, ALI          10 UT COTTONWOOD HE    38.05  16
GORNBEIN, ANNA        10 OR LAKE OSWEGO S    38.08  17
BUCK, CARLY            9 PC PETALUMA SWIM    38.14  18
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    38.15  19
GALLERY, REBECCA      10 CC MERCED SKIMME    38.22  20
ANDERSON, DARCIE       8 SN CHICO AQUA JE    38.39  21
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    38.46  22
BARCLAY, JORDAN       10 PN CHINOOK          38.55  23
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    38.76  24
RIPLEY, RACHEL        10 AZ SUN DEVIL AQU    38.80  25
KWOKA, BETHANY        10 PC MID PENINSULA    38.87  26
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI    39.06  27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WING, BRIANA          10 PC ALAMEDA ISLAN    39.27  28
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S    39.35  29
MARSH, LINDSEY        10 PC WEST VALLEY S    39.68  30
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM CLUB    39.75  31
BIEHLE, KATHERINE     10 CC VISALIA AREA     39.77  32
DUNWORTH, SOPHIA      10 PC PLEASANTON SE    39.85  33
DYLLA, ANN            10 CO DENVER UNIVER    40.03  34
KAMAI, ELIZABETH      10 PC PACIFIC COAST    40.04  35
PARTINGTON, LAYNE     10 SN ARDEN HILLS      40.08  36
TELLES, JAYME         10 PC SAN BENITO AQ    40.18  37
CHAPPELL, CLEO        10 PC PETALUMA SWIM    40.24  38
JENSEN, LIV           10 PC PALO ALTO SWI    40.34  39
ROZSONITS, KAYSIE     10 PN CHINOOK          40.55  40
SLATER, JOELLE        10 PC SCOTIA SWIM T    40.60  41
KELLY, AFTON          10 SN REDDING AQUA     40.83  42
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S    40.94  43
TING, PRISCILLA       10 PC DALY CITY DOL    40.95  44
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK     41.09  45
RITCHIE, ALISHA       10 SN IMFAST MARLIN    41.36  46
LINDSEY, WHITNEY      10 PC DOUGLAS DOLFI    42.58  47

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
 JR CHMPSHIP   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL  1:14.51   1  1:14.36 F1  P    35.30
                                                                    F    35.39
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  1:16.56   2  1:15.32 F2  P    36.00
                                                                    F    35.59
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  1:18.06   4  1:17.02 F3  P    37.14
                                                                    F    36.52
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW  1:16.78   3  1:17.34 F4  P    36.27
                                                                    F    37.15
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC  1:18.77   5  1:18.75 F5  P    37.11
                                                                    F    37.03
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A  1:19.97   6  1:20.13 F6  P    38.31
                                                                    F    39.36
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:21.12   8  1:20.75 F7  P    38.68
                                                                    F    38.73
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  1:21.05   7  1:21.82 F8  P    39.04
                                                                    F    39.02

BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL  1:14.51   1              P    35.30
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  1:16.56   2              P    36.00
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW  1:16.78   3              P    36.27
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  1:18.06   4              P    37.14
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC  1:18.77   5              P    37.11
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A  1:19.97   6              P    38.31
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  1:21.05   7              P    39.04
DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:21.12   8              P    38.68
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  1:21.39   9              P    37.79
GODFRED, RACHEL       10 PN CHINOOK        1:21.47  10              P    38.30
SIGGARD, ALI          10 UT COTTONWOOD HE  1:21.71  11              P    39.21
MEIER, CRISTY         10 PC MARIN PIRATES  1:21.73  12              P    39.28
PAGAN, LAUREN         10 PC ORINDA AQUATI  1:22.09  13              P    38.32
THERSON, DANIELLE     10 UT DIMPLE DELL D  1:22.60  14              P    39.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GALLERY, REBECCA      10 CC MERCED SKIMME  1:22.86  15              P    40.48
BARCLAY, JORDAN       10 PN CHINOOK        1:23.14  16              P    38.56
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  1:23.21  17              P    39.07
WING, BRIANA          10 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.22  18              P    39.51
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:23.64  19              P    40.03
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:23.74  20              P    40.04
LESYNA, KATIE         10 PC STANFORD COVI  1:23.85  21              P    40.35
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME  1:24.13  22              P    39.51
GORNBEIN, ANNA        10 OR LAKE OSWEGO S  1:24.27  23              P    39.51
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:24.66  24              P    40.55
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI  1:24.82  25              P    40.43
JENSEN, LIV           10 PC PALO ALTO SWI  1:24.90  26              P    40.45
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM CLUB  1:25.22  28              P    40.30
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:25.22  27              P    40.51
BIEHLE, KATHERINE     10 CC VISALIA AREA   1:25.60  29              P    40.84
CHAPPELL, CLEO        10 PC PETALUMA SWIM  1:25.82  30              P    40.85
DUNWORTH, SOPHIA      10 PC PLEASANTON SE  1:26.34  31              P    40.31
PLANT, MEREDITH       10 SN SIERRA MARLIN  1:26.74  32              P    40.89
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S  1:27.09  33              P    41.78
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:27.33  34              P    40.92
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM CLUB  1:27.42  35              P    42.36
TELLES, JAYME         10 PC SAN BENITO AQ  1:27.76  36              P    41.28
SLATER, JOELLE        10 PC SCOTIA SWIM T  1:28.39  37              P    41.51
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK   1:28.66  38              P    41.60
LIM, JERIKA           10 PC DALY CITY DOL  1:29.14  39              P    42.84
TING, PRISCILLA       10 PC DALY CITY DOL  1:29.23  40              P    42.09
KIENE, AMANDA         10 CC CLOVIS SWIM C  1:29.40  41              P    43.38
BUCK, CARLY            9 PC PETALUMA SWIM  1:31.01  42              P    41.32
PARTINGTON, LAYNE     10 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P    41.32
RIPLEY, RACHEL        10 AZ SUN DEVIL AQU   DQUED                   P    39.45

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    30.33   3    29.88 F1
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    30.33   2    29.99 F2
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    30.00   1    30.33 F3
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A    31.03   4    31.44 F4
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH      31.75   5    31.71 F5
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM     31.87   6    31.75 F6
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI    31.92   7    31.80 F7
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     32.03   8    32.43 F8

RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S    30.00   1
COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ    30.33   3
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA    30.33   2
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A    31.03   4
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH      31.75   5
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM     31.87   6
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI    31.92   7
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     32.03   8
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI    32.14   9
STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH    32.21  10
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    32.23  11
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI    32.65  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC    32.76  13
HARPER, SHELLEY       10 PC WALNUT CREEK     32.77  14
MEIER, CRISTY         10 PC MARIN PIRATES    32.82  15
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    32.91  16
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI    32.93  17
DE NISE, CAITLIN      10 AZ ARIZONA GOLD     33.09  18
KNIGHT, ALLISON        9 SI NORTH COAST A    33.16  19
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S    33.20  20
KNOOP, MARNIE         10 UT PARK CITY AQU    33.23  21
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU    33.26  22
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S    33.35  23
BERKAY, MELISSA       10 SI SWIM WEST        33.36  24
PRIOR, CHRISTA        10 SN CHICO AQUA JE    33.41  25
MOODY, BLAIR           9 AZ ARIZONA MARLI    33.42  26
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    33.49  27
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    33.56  28
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM     33.64  30
GEORGE, CHRISTINA     10 SN VACAVILLE SWI    33.64  29
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     33.72  31
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    33.73  32
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      33.86  33
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN    34.01  34
TSAY, CYNTHIA          9 SN GREENHAVEN SW    34.05  35
PORTER, HALEY         10 SN PENGUIN SWIM     34.09  36
SHAPERO, SARA         10 PC MORGAN HILL S    34.16  37
CHRISTOFFERSON, STEPH  9 PC MARIN PIRATES    34.20  38
MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO ATHLET    34.25  39
ELLIS, STACEY         10 OR LAKE OSWEGO S    34.34  40
PARTINGTON, LAYNE     10 SN ARDEN HILLS      34.43  41
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI    34.72  42
BIEHLE, KATHERINE     10 CC VISALIA AREA     34.82  43
PLANT, MEREDITH       10 SN SIERRA MARLIN    34.94  44
ALLENDE, PAULINA      10 CC MERCED SKIMME    34.98  45
LAWLEY, RUSHAEL        9 CC CLOVIS SWIM C    35.03  46
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.17  47
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN    35.21  48
GALLERY, REBECCA      10 CC MERCED SKIMME    35.61  49
GREENE, JORDAN        10 PC BISHOP SWIM T    35.95  50
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S    36.24  51
ROGGENSACK, KELSEY    10 AZ SUN DEVIL AQU    37.61  52

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.25   1  1:08.88 F1  P    32.66
                                                                    F    32.70
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   1:12.73   4  1:09.17 F2  P    32.41
                                                                    F    32.93
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:13.31   5  1:09.68 F3  P    33.70
                                                                    F    33.10
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  1:11.98   3  1:11.22 F4  P    33.08
                                                                    F    32.89
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:13.42   6  1:11.63 F5  P    33.96
                                                                    F    33.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH  1:11.72   2  1:12.00 F6  P    33.57
                                                                    F    34.30
BERKAY, MELISSA       10 SI SWIM WEST      1:15.17   8  1:12.27 F7  P    34.06
                                                                    F    33.47
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI  1:14.62   7  1:15.81 F8  P    34.60
                                                                    F    34.40

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.25   1              P    32.66
STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH  1:11.72   2              P    33.57
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  1:11.98   3              P    33.08
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   1:12.73   4              P    32.41
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:13.31   5              P    33.70
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:13.42   6              P    33.96
KLATT, KELSEY         10 CC FRESNO DOLPHI  1:14.62   7              P    34.60
BERKAY, MELISSA       10 SI SWIM WEST      1:15.17   8              P    34.06
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC  1:15.51   9              P    33.78
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH    1:15.56  10              P    35.85
HARPER, SHELLEY       10 PC WALNUT CREEK   1:16.27  11              P    36.77
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI  1:16.33  12              P    35.11
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  1:17.08  13              P    35.35
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM   1:17.21  14              P    35.74
GEORGE, CHRISTINA     10 SN VACAVILLE SWI  1:17.59  15              P    36.07
MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO ATHLET  1:18.04  16              P    35.94
BIEHLE, KATHERINE     10 CC VISALIA AREA   1:18.06  17              P    36.10
ALLENDE, PAULINA      10 CC MERCED SKIMME  1:18.27  18              P    36.62
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:18.29  19              P    35.52
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:18.71  20              P    35.89
ELLIS, STACEY         10 OR LAKE OSWEGO S  1:18.97  22              P    36.17
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:18.97  21              P    36.82
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  1:19.00  23              P    34.28
MOODY, BLAIR           9 AZ ARIZONA MARLI  1:19.28  24              P    37.16
WING, BRIANA          10 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.81  25              P    36.92
KNOOP, MARNIE         10 UT PARK CITY AQU  1:20.48  26              P    36.00
ROGGENSACK, KELSEY    10 AZ SUN DEVIL AQU  1:22.01  27              P    38.42
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:22.69  28              P    36.88
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  1:23.32  29              P    37.79
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI  1:23.46  30              P    37.72
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:25.00  31              P    37.42
MITCHELL, ANA         10 CC RAISIN COUNTR  1:25.11  32              P    37.88
BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL   DQUED
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU   DQUED                   P    34.36
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    37.51

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.69   1  1:07.64 F1  P    30.91
                                                                    F    30.66
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:08.92   2  1:08.34 F2  P    31.42
                                                                    F    31.53
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  1:10.58   3  1:10.31 F3  P    33.21
                                                                    F    33.72
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:12.51   7  1:12.34 F4  P    33.80
                                                                    F    34.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:12.35   6  1:12.35 F5  P    33.14
                                                                    F    33.58
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:12.33   5  1:12.52 F6  P    32.72
                                                                    F    33.13
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  1:12.75   8  1:13.50 F7  P    34.07
                                                                    F    34.37
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   1:11.82   4  1:13.80 F8  P    32.43
                                                                    F    33.19

COX, SARAH            10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.69   1              P    30.91
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  1:08.92   2              P    31.42
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  1:10.58   3              P    33.21
MARTINEZ, LINDSEY     10 PC WALNUT CREEK   1:11.82   4              P    32.43
PERRY, CAITLIN        10 PC SAN JOSE AQUA  1:12.33   5              P    32.72
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:12.35   6              P    33.14
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:12.51   7              P    33.80
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  1:12.75   8              P    34.07
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC  1:13.20   9              P    34.20
BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL  1:13.22  10              P    35.82
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  1:13.31  11              P    34.56
HARPER, SHELLEY       10 PC WALNUT CREEK   1:14.38  12              P    34.83
BOECK, OLIVIA         10 PN CHINOOK        1:14.68  13              P    33.49
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  1:14.75  14              P    34.94
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT  1:15.06  15              P    34.37
BARD, MACKENZEY       10 PC TERRAPINS SWI  1:15.16  16              P    34.32
GODFRED, RACHEL       10 PN CHINOOK        1:15.20  17              P    35.99
SIGGARD, ALI          10 UT COTTONWOOD HE  1:15.46  18              P    35.71
BARBER, EMILY         10 SI PACIFIC SWIM   1:15.87  19              P    34.04
MAEDA, ANZU           10 PC FLYING FISH    1:15.88  20              P    35.49
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:15.91  21              P    35.63
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN  1:16.05  22              P    35.88
BARCLAY, JORDAN       10 PN CHINOOK        1:16.33  23              P    35.06
MEIER, CRISTY         10 PC MARIN PIRATES  1:16.34  24              P    35.76
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  1:16.80  25              P    35.56
GALLERY, REBECCA      10 CC MERCED SKIMME  1:16.84  26              P    36.92
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.90  27              P    35.35
ELGENDY, HAGAR        10 PC SANTA CLARA S  1:17.23  28              P    36.70
MESSEGEE, AMELIA      10 PN LEWIS COUNTY   1:17.46  29              P    36.57
PRIOR, CHRISTA        10 SN CHICO AQUA JE  1:17.64  30              P    34.85
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM CLUB  1:17.75  31              P    36.29
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:17.78  32              P    34.99
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:17.81  33              P    35.15
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:18.19  34              P    35.44
MOODY, BLAIR           9 AZ ARIZONA MARLI  1:19.21  35              P    35.85
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A   DQUED                   P    37.55
GORNBEIN, ANNA        10 OR LAKE OSWEGO S   DQUED                   P    35.79

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:24.15   1  2:25.10 F1  P    32.25  1:08.82  1:51.90
                                                                    F    32.81  1:09.66  1:52.75
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  2:31.50   3  2:29.12 F2  P    33.01  1:11.83  1:55.48
                                                                    F    33.08  1:12.17  1:54.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  2:32.66   5  2:30.22 F3  P    33.03  1:10.85  1:56.27
                                                                    F    33.59  1:12.99  1:55.21
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:30.79   2  2:30.33 F4  P    33.05  1:12.42  1:55.89
                                                                    F    32.74  1:11.68  1:55.36
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  2:33.66   6  2:33.21 F5  P    34.52  1:13.54  1:58.33
                                                                    F    33.68  1:13.15  1:57.80
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  2:34.98   7  2:33.25 F6  P    35.39  1:15.00  1:59.57
                                                                    F    34.26  1:14.23  1:58.14
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  2:35.64   8  2:36.33 F7  P    34.44  1:12.78  1:59.69
                                                                    F    34.11  1:12.96  2:00.30
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  2:31.66   4   DQUED  F   P    32.20  1:09.34  1:55.84
                                                                    F    32.55  1:10.33  1:56.66

DUCKWORTH, ANGELA     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:24.15   1              P    32.25  1:08.82  1:51.90
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:30.79   2              P    33.05  1:12.42  1:55.89
SCHMITT, JESSICA      10 SI NORTH COAST A  2:31.50   3              P    33.01  1:11.83  1:55.48
RODDY, ERIKA          10 PC KORET YOUTH S  2:31.66   4              P    32.20  1:09.34  1:55.84
YEE, BRITTANY         10 PC PALO ALTO SWI  2:32.66   5              P    33.03  1:10.85  1:56.27
BAXMEYER, SKYLA       10 CA SAN LUIS OBIS  2:33.66   6              P    34.52  1:13.54  1:58.33
YAMAUCHI, PENELOPE    10 PC NAPA VALLEY S  2:34.98   7              P    35.39  1:15.00  1:59.57
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  2:35.64   8              P    34.44  1:12.78  1:59.69
NORTH, STEPHANIE      10 OR KLAMATH BASIN  2:37.55   9              P    35.86  1:15.97  2:04.28
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:37.59  10              P    35.48  1:15.59  2:02.81
DEVINNEY, ERIN        10 AZ PHOENIX SWIM   2:37.72  11              P    33.15  1:13.71  2:03.74
BRADLEY, PAIGE         9 PC ORINDA AQUATI  2:37.80  12              P    34.53  1:15.81  2:01.84
HARPER, SHELLEY       10 PC WALNUT CREEK   2:38.25  13              P    35.15  1:15.93  2:03.11
BRITT, ALYSSA         10 PC TIGER AQUATIC  2:38.60  14              P    33.11  1:14.16  1:59.53
STARKE, ELIZABETH     10 MN NORTHERN LIGH  2:39.07  15              P    35.41  1:15.28  2:01.97
GODFRED, RACHEL       10 PN CHINOOK        2:39.75  16              P    34.92  1:16.98  2:03.18
CLEMENT, MELANIE      10 AZ SUN DEVIL AQU  2:39.87  17              P    35.24  1:15.99  2:04.56
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM CLUB  2:39.88  18              P    35.00  1:15.81  2:01.56
CASTEJON, MARGAUX     10 PC DEANZA CUPERT  2:40.14  19              P    34.94  1:13.90  2:05.01
TSAY, ANNIE           10 SN GREENHAVEN SW  2:40.69  20              P    36.68  1:17.57  2:04.31
BAKER, KAYLEN         10 HI AULEA SWIM CL  2:40.70  21              P    37.02  1:20.05  2:03.20
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  2:40.98  22              P    35.21  1:17.01  2:02.95
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  2:41.67  23              P    35.85  1:14.69  2:02.89
ALANIS, VALERIE       10 SI NORTH COAST A  2:42.16  24              P    38.84  1:19.15  2:05.25
JENSEN, LIV           10 PC PALO ALTO SWI  2:42.30  25              P    37.03  1:18.43  2:05.15
WING, BRIANA          10 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.34  26              P    36.11  1:17.63  2:03.58
RIPLEY, RACHEL        10 AZ SUN DEVIL AQU  2:42.65  27              P    38.33  1:19.25  2:04.96
BIEHLE, KATHERINE     10 CC VISALIA AREA   2:42.87  28              P    36.90  1:20.25  2:06.00
NIEHOFF, ABBY          9 PC CARSON AQUATI  2:43.09  29              P    35.39  1:16.96  2:07.63
LONGUEVAN, BROOKE     10 UT DIMPLE DELL D  2:44.76  30              P    38.28  1:19.37  2:08.07
PLANT, MEREDITH       10 SN SIERRA MARLIN  2:44.85  31              P    35.78  1:17.13  2:06.97
GALLERY, REBECCA      10 CC MERCED SKIMME  2:44.88  32              P    37.32  1:20.31  2:07.46
POON, JESSICA         10 PC MORGAN HILL S  2:45.59  33              P    37.91  1:19.81  2:09.62
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  2:45.60  34              P    37.03  1:17.25  2:08.60
SIGGARD, ALI          10 UT COTTONWOOD HE  2:45.74  35              P    41.52  1:22.37  2:10.16
EDWARDS, KATIE        10 CC MERCED SKIMME  2:46.21  36              P    36.70  1:20.32  2:09.30
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  2:46.27  37              P    37.37  1:20.48  2:09.38
KEEN, KATIE           10 PC TIGER AQUATIC  2:46.94  38              P    36.75  1:20.19  2:09.75
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  2:47.18  39              P    36.49  1:18.60  2:11.24
KELLY, AFTON          10 SN REDDING AQUA   2:48.25  40              P    39.32  1:21.83  2:10.68
LAWLEY, RUSHAEL        9 CC CLOVIS SWIM C  2:50.48  41              P    37.96  1:21.28  2:13.70
KIEFER, ALLISON       10 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    36.58  1:16.53  2:06.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NCA,   A  10-UN       10 SI NORTH COAST A               2:14.75   1      35.94  1:10.54  1:44.23
         ISHIKAWA, MARTHA    10
         SCHMIDT, MELISSA    12
         KNIGHT, ALLISON      9
         ALANIS, VALERIE     10
OAPB,  A  10-UN       10 PC ORINDA AQUATI               2:14.81   2      35.79  1:12.88  1:44.63
         MASTERS, HILLARY    10
         PAGAN, LAUREN       10
         BRADLEY, PAIGE       9
         GIBLIN, KAITLYN     10
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:15.89   3      32.55  1:14.71  1:46.30
         MARTINEZ, LINDSEY   10
         BURCHARD, AMELIA    11
         HARPER, KIRSTEN     13
         SULLIVAN, PATRICIA  10
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:16.27   4      37.62  1:12.63  1:45.56
         TSE, VERONICA        9
         LESYNA, KATIE       10
         GLASSMAN, NAOMI     10
         BARNES-WAYCHUS, CASE10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:17.12   5      34.35  1:15.82  1:48.55
         DELISLE, LAURENCE    9
         GONG, DANIELLE      10
         CHENG, ELSA         10
         CASTEJON, MARGAUX   10
SJA,   A  10-UN       10 PC SAN JOSE AQUA               2:17.62   6      35.99  1:16.06  1:45.41
         SOUNG, ALLISON      10
         MICOTTI, KRISTINA   10
         PERRY, CAITLIN      10
         CUTLER, LAUREN      10
TERA,  A  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:17.92   7      33.20  1:11.98  1:46.91
         BARD, MACKENZEY     10
         POWERS, ALEXA       10
         WOLF, JESSICA       10
         JONES, JILL          9
DCD,   A  10-UN       10 PC DALY CITY DOL               2:20.18   8      36.59  1:15.53  1:48.32
         LIM, JERIKA         10
         TING, PRISCILLA     10
         DIMAGMALIW, CHRISTIN10
         NAJDAWI, NAJELAH     9
KYSC,  A  10-UN       10 PC KORET YOUTH S               2:20.80   9      32.82  1:11.98  1:50.62
         RODDY, ERIKA        10
         FISHER, CLAIRE      10
         GERBER, LAUREN      10
         SCHALLERT, LIA      10
AGCC,  A  10-UN       10 PC AGCC OSPREY                 2:21.65  10      36.37  1:17.21  1:50.16
         HOYT, ERINN         10
         GOLD, COURTNEY       9
         WALITSCH, JAMIE      9
         MEDEIROS, DANIELLE  10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:21.79  11      33.42  1:13.56  1:52.66
         BASILIO, NADIA      10
         VO, ANYA             9
         DONNELLY, CATHERINE 10
         ELGENDY, HAGAR      10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIGR,  A  10-UN       10 PC TIGER AQUATIC               2:21.79  12      37.72  1:15.67  1:50.47
         TURNER, JORDAN      10
         BRITT, ALYSSA       10
         KEEN, KATIE         10
         PENGILLY, LINDSEY   10
WV,    A  10-UN       10 PC WEST VALLEY S               2:22.95  13      35.35  1:19.36  1:51.60
         STILL, JULIA        10
         HWANG, ANGELA       10
         FREEMAN, JULIANNE    8
         MARSH, LINDSEY      10
TERA,  B  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:28.46  14      37.49  1:21.18  1:56.52
         PRUTTON, DIANDRA     9
         MCDONALD, GABRIELLE  9
         MIDDLETON, LUCY     10
         HOCKING, LEAH       10
WCAB,  B  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                 DQUED           38.61  1:24.18  2:03.00
         AMOG, JESSICA       10
         MCCLELLAND, STEPHANI10
         SULLIVAN, MONICA     9
         HOCKETT, KALA       10

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:00.65   1      28.58    58.05  1:31.13
         MARTINEZ, LINDSEY   10
         HARPER, SHELLEY     10
         SULLIVAN, MONICA     9
         SULLIVAN, PATRICIA  10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:02.00   2      30.60  1:02.48  1:33.49
         DELISLE, LAURENCE    9
         CHENG, ELSA         10
         GONG, DANIELLE      10
         CASTEJON, MARGAUX   10
TIGR,  A  10-UN       10 PC TIGER AQUATIC               2:02.35   3      30.22  1:00.93  1:32.68
         BRITT, ALYSSA       10
         KEEN, KATIE         10
         TURNER, JORDAN      10
         PENGILLY, ASHLEY    11
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:02.63   4      30.67  1:01.13  1:32.73
         LEVENS, TARA        10
         BARNES-WAYCHUS, CASE10
         TSE, VERONICA        9
         GLASSMAN, NAOMI     10
NCA,   A  10-UN       10 SI NORTH COAST A               2:02.81   5      31.57  1:02.80  1:33.90
         KNIGHT, ALLISON      9
         ALANIS, VALERIE     10
         ISHIKAWA, MARTHA    10
         SCHMITT, JESSICA    10
C,     A  10-UN       10 PN CHINOOK                     2:03.09   6      30.39  1:01.97  1:33.87
         GODFRED, RACHEL     10
         ROZSONITS, KAYSIE   10
         BARCLAY, JORDAN     10
         BOECK, OLIVIA       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:03.31   7      31.39  1:00.83  1:32.32
         PRUTTON, DIANDRA     9
         BARD, MACKENZEY     10
         WOLF, ABBY          12
         JONES, JILL          9
OAPB,  A  10-UN       10 PC ORINDA AQUATI               2:04.35   8      33.26  1:00.18  1:46.37
         PAGAN, LAUREN       10
         BRADLEY, PAIGE       9
         MCDONNELL, MEGAN    10
         GIBLIN, KAITLYN     10
WV,    A  10-UN       10 PC WEST VALLEY S               2:06.07   9      31.40  1:05.44  1:37.36
         STILL, JULIA        10
         FREEMAN, JULIANNE    8
         HWANG, ANGELA       10
         MARSH, LINDSEY      10
AGCC,  A  10-UN       10 PC AGCC OSPREY                 2:06.63  10      31.28  1:02.85  1:34.59
         WALITSCH, JAMIE      9
         MEDEIROS, DANIELLE  10
         HOYT, ERINN         10
         FENWICK, EMILY      10
DCD,   A  10-UN       10 PC DALY CITY DOL               2:06.81  11      33.58  1:05.30  1:38.57
         TING, PRISCILLA     10
         NAJDAWI, NAJELAH     9
         LIM, JERIKA         10
         DIMAGMALIW, CHRISTIN10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:08.18  12      30.44  1:04.25  1:39.24
         ELGENDY, HAGAR      10
         DONNELLY, CATHERINE 10
         VO, ANYA             9
         BASILIO, NADIA      10
TERA,  B  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:08.38  13      32.27  1:03.98  1:36.55
         POWERS, ALEXA       10
         MIDDLETON, LUCY     10
         HOCKING, LEAH       10
         AJIMURA, BUFFY      10
WCAB,  B  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:13.54  14      32.00  1:05.69  1:39.46
         AMOG, JESSICA       10
         BURCHARD, ELIZABETH 10
         HOCKETT, KALA       10
         MCCLELLAND, STEPHANI10
SJA,   A  10-UN       10 PC SAN JOSE AQUA                DQUED           30.33  1:02.80  1:33.49
         MICOTTI, KRISTINA   10
         CUTLER, LAUREN      10
         SOUNG, ALLISON      10
         PERRY, CAITLIN      10

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
 JR CHMPSHIP     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    25.60   1    25.54 F1
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    25.64   2    25.60 F2
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      25.70   3    25.68 F3
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    25.91   4    25.72 F4
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    26.17   7    26.06 F5
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S    25.95   5    26.14 F6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI    26.12   6    26.16 F7
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    26.26   8    26.57 F8

WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    25.60   1
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    25.64   2
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      25.70   3
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    25.91   4
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S    25.95   5
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI    26.12   6
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    26.17   7
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    26.26   8
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    26.53   9
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN    26.68  10
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A    26.69  11
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     26.71  12
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     26.73  13
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK     26.78  14
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     26.80  15
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     26.89  16
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    26.90  17
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    26.95  18
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI    26.96  19
LUNDIN, LAURA         12 AZ TEMPE RIO SAL    27.02  20
ANTON, OLYMPIA        12 SN VACAVILLE SWI    27.03  21
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI    27.07  22
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    27.10  23
GARCIA, TAMMY         12 PC WALNUT CREEK     27.24  24
LI, JING              12 AZ PHOENIX SWIM     27.30  25
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    27.31  26
TAYRIEN, NIKA         12 AZ SCOTTSDALE AQ    27.34  27
WATTERSON, SHAWNA     12 PN BELLEVUE CLUB    27.41  28
VARGAS, SARY          12 PC WALNUT CREEK     27.45  30
WILSON, SARAH         12 CC HANFORD SWIM     27.45  29
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE    27.53  31
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING AQUAT    27.62  32
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     27.79  33
PUSCHAK, JACKIE       11 AZ SCOTTSDALE AQ    28.04  34
PENA, ALEJANDRA       12 PC WALNUT CREEK     28.38  35
ANOSIKE, CHRISTINA    11 SI PACIFIC SWIM     28.52  36
PENA, MARY            11 PC WALNUT CREEK     28.83  37

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
 JR CHMPSHIP     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    54.94   2    54.49 F1  P    26.58
                                                                    F    26.52
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S    55.26   3    54.49 F1  P    26.86
                                                                    F    26.63
MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT    54.43   1    54.63 F3  P    26.35
                                                                    F    26.67
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    55.66   4    55.59 F4  P    26.97
                                                                    F    26.95
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     55.83   5    55.99 F5  P    27.19
                                                                    F    27.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    56.28   7    56.02 F6  P    27.09
                                                                    F    26.98
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    56.33   8    56.20 F7  P    27.26
                                                                    F    27.65
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI    55.94   6    56.21 F8  P    26.99
                                                                    F    27.43

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT    54.43   1              P    26.35
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    54.94   2              P    26.58
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S    55.26   3              P    26.86
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    55.66   4              P    26.97
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     55.83   5              P    27.19
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI    55.94   6              P    26.99
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    56.28   7              P    27.09
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    56.33   8              P    27.26
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM     56.43   9              P    27.33
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    56.56  10              P    27.33
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT    56.70  11              P    27.46
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK     57.12  12              P    27.33
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI    57.24  13              P    27.85
TAYRIEN, NIKA         12 AZ SCOTTSDALE AQ    57.39  14              P    27.81
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    57.67  16              P    27.74
RACHFORD, SHANNON     12 PC WEST VALLEY S    57.67  15              P    27.56
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    57.98  17              P    28.06
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI    58.04  18              P    28.37
LI, JING              12 AZ PHOENIX SWIM     58.46  19              P    28.67
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     58.50  20              P    27.74
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    58.62  21              P    28.15
PEDLEY, BRETT         12 SI UNATTACHED SA    58.63  22              P    28.10
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE    58.70  23              P    28.78
ANDERSON, LAUREN      12 PN CHINOOK          58.72  24              P    28.52
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     58.80  25              P    28.52
GAUTSCHI, RONNI       12 PC SAN JOSE AQUA    58.81  26              P    28.81
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    58.89  27              P    28.37
ANTON, OLYMPIA        12 SN VACAVILLE SWI    58.91  28              P    28.62
LYNCH, NICOLE         12 AZ TEMPE RIO SAL    59.11  29              P    28.95
PENGILLY, ASHLEY      11 PC TIGER AQUATIC    59.23  30              P    28.22
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     59.32  31              P    28.26
POWER, KYLA           12 PC AGCC OSPREY      59.34  32              P    28.51
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     59.80  33              P    28.31
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC     59.86  34              P    28.68
GARCIA, TAMMY         12 PC WALNUT CREEK     59.92  35              P    28.71
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A  1:00.09  36              P    28.94
VARGAS, SARY          12 PC WALNUT CREEK   1:00.18  37              P    28.67
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  1:00.42  38              P    28.79
BLAND, DORI           11 PC NAPA VALLEY S  1:00.45  39              P    29.33
PLANTARIC, SAMANTHA   12 SN CALIFORNIA CA  1:00.51  40              P    29.35
LUNDIN, LAURA         12 AZ TEMPE RIO SAL  1:00.61  41              P    28.55
LELLI, TAMARA         11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.83  42              P    29.69
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING AQUAT  1:00.87  43              P    29.58
HEAPS, CORTNEY        12 AZ PHOENIX SWIM   1:01.22  44              P    29.38
ANOSIKE, CHRISTINA    11 SI PACIFIC SWIM   1:02.06  45              P    29.39
PENA, ALEJANDRA       12 PC WALNUT CREEK   1:02.39  46              P    30.11
PENA, MARY            11 PC WALNUT CREEK   1:03.44  47              P    30.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
 JR CHMPSHIP   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  1:57.59   1  1:56.90 F1  P    28.15    58.24  1:28.10
                                                                    F    27.81    58.00  1:27.65
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   1:59.92   4  1:58.95 F2  P    28.14    58.78  1:29.58
                                                                    F    27.94    58.51  1:28.92
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S  1:59.72   2  1:59.12 F3  P    27.87    59.02  1:29.93
                                                                    F    28.10    58.61  1:29.32
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:59.88   3  2:00.61 F4  P    28.84    59.29  1:29.95
                                                                    F    28.36    58.48  1:30.10
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  2:01.04   5  2:01.01 F5  P    28.75    59.14  1:30.44
                                                                    F    28.63    59.35  1:30.62
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   2:02.20   6  2:01.09 F6  P    29.38  1:00.64  1:31.61
                                                                    F    29.17    59.48  1:30.56
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  2:02.56   7  2:02.69 F7  P    28.06    58.60  1:30.67
                                                                    F    28.20    59.38  1:31.24
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  2:02.83   8  2:03.92 F8  P    28.34    59.65  1:31.40
                                                                    F    28.88  1:00.36  1:32.00

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  1:57.59   1              P    28.15    58.24  1:28.10
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S  1:59.72   2              P    27.87    59.02  1:29.93
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:59.88   3              P    28.84    59.29  1:29.95
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   1:59.92   4              P    28.14    58.78  1:29.58
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  2:01.04   5              P    28.75    59.14  1:30.44
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   2:02.20   6              P    29.38  1:00.64  1:31.61
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  2:02.56   7              P    28.06    58.60  1:30.67
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  2:02.83   8              P    28.34    59.65  1:31.40
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A  2:02.95   9              P    29.73  1:01.15  1:32.59
TAYRIEN, NIKA         12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:03.45  10              P    28.84  1:00.00  1:31.83
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:04.63  11              P    28.53    59.45  1:31.66
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:04.81  12              P    30.01  1:01.69  1:33.70
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  2:04.98  13              P    29.19  1:00.29  1:32.44
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  2:05.01  14              P    29.56  1:01.47  1:33.64
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   2:05.03  15              P    29.12  1:00.58  1:32.87
RACHFORD, SHANNON     12 PC WEST VALLEY S  2:05.07  16              P    29.54  1:01.06  1:32.97
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:05.08  17              P    29.31  1:01.51  1:33.80
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI  2:05.14  18              P    29.99  1:01.95  1:33.81
GAUTSCHI, RONNI       12 PC SAN JOSE AQUA  2:05.52  19              P    29.59  1:01.33  1:33.62
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:05.72  20              P    29.64  1:01.51  1:34.12
PEDLEY, BRETT         12 SI UNATTACHED SA  2:06.12  21              P    28.45  1:00.71  1:33.69
LI, JING              12 AZ PHOENIX SWIM   2:06.41  22              P    29.29  1:01.66  1:34.65
WATTERSON, SHAWNA     12 PN BELLEVUE CLUB  2:06.81  23              P    29.31  1:01.64  1:34.51
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  2:06.83  24              P    30.15  1:02.80  1:35.52
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  2:07.04  25              P    29.39  1:01.78  1:35.12
ANDERSON, LAUREN      12 PN CHINOOK        2:07.12  26              P    29.73  1:01.73  1:34.65
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  2:07.43  27              P    29.41  1:02.56  1:35.60
DI DOMENICO, GINA     11 CO VALLEY AREA S  2:07.47  28              P    29.43  1:02.03  1:35.37
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  2:07.48  29              P    29.28  1:01.22  1:34.98
BLAND, DORI           11 PC NAPA VALLEY S  2:07.76  31              P    29.62  1:02.38  1:34.98
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS    2:07.76  30              P    29.13  1:01.37  1:34.31
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  2:07.93  32              P    29.83  1:02.25  1:35.33
POWER, KYLA           12 PC AGCC OSPREY    2:08.01  33              P    29.15  1:01.15  1:34.60
PUSCHAK, JACKIE       11 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.11  34              P    29.54  1:01.74  1:35.00
HEAPS, CORTNEY        12 AZ PHOENIX SWIM   2:08.34  35              P    29.68  1:02.53  1:36.09
JOVINO, KATHRYN       12 PC BENICIA BLUE   2:08.54  36              P    29.39  1:00.87  1:34.26
VARGAS, SARY          12 PC WALNUT CREEK   2:08.68  37              P    29.27  1:01.58  1:35.09
HOOVER, KIRSTEN       12 PN CHINOOK        2:08.99  38              P    29.82  1:02.21  1:35.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GAINES, JESSICA       12 SN DAVIS AQUADAR  2:09.35  39              P    29.96  1:02.72  1:36.70
SCHMIDT, MELISSA      12 SI NORTH COAST A  2:09.36  40              P    30.47  1:02.83  1:35.95
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    2:09.49  41              P    30.49  1:02.87  1:36.47
WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  2:09.55  42              P    30.52  1:03.29  1:36.65
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  2:09.69  43              P    30.47  1:03.28  1:36.54
ASKELSON, BRIDGET     12 SI BLUE FINS SWI  2:09.79  44              P    30.88  1:03.84  1:37.15
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM CLUB  2:10.28  45              P    30.02  1:02.66  1:36.45
LELLI, TAMARA         11 AZ SCOTTSDALE AQ  2:10.39  46              P    30.25  1:02.83  1:36.62
MEYER, ALY            12 PC SANTA CLARA S  2:10.86  47              P    30.51  1:03.77  1:37.79
LUNDIN, LAURA         12 AZ TEMPE RIO SAL  2:11.00  48              P    30.06  1:03.07  1:37.43
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   2:11.40  49              P    30.46  1:03.34  1:37.26
ALBISTON, K.C.        12 UT EAGLE AQUATIC  2:11.51  50              P    30.51  1:03.88  1:37.95
WEINSTEIN, JOANNA     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:11.85  51              P    30.84  1:04.83  1:39.07
EASTWOOD, WINNIE      11 SI NORTH COAST A  2:11.89  52              P    30.79  1:03.85  1:38.01
SHAFFER, ROBYN        12 SN DAVIS AQUADAR  2:12.39  53              P    30.37  1:03.35  1:37.45
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  2:13.49  54              P    30.46  1:04.26  1:39.20
WILSON, SARAH         12 CC HANFORD SWIM   2:15.16  55              P    30.54  1:04.27  1:39.84

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
 JR CHMPSHIP   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  5:05.51   1  5:06.06 F1  P    27.91    58.22  1:29.21  2:00.07  2:30.83  3:01.47  3:32.31
                                                                       4:03.67  4:35.62
                                                                    F    28.19    59.02  1:29.79  2:00.83  2:31.70  3:03.00  3:33.80
                                                                       4:05.04  4:36.47
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   5:19.29   6  5:11.17 F2  P    28.42  1:00.24  1:32.06  2:03.85  2:36.30  3:09.17  3:41.81
                                                                       4:14.95  4:48.00
                                                                    F    28.85  1:00.27  1:32.30  2:03.63  2:34.55  3:06.16  3:37.87
                                                                       4:09.69  4:41.44
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  5:10.99   2  5:11.31 F3  P    28.78    59.46  1:30.61  2:02.38  2:34.14  3:05.81  3:37.52
                                                                       4:08.87  4:40.35
                                                                    F    28.93  1:00.08  1:31.78  2:03.81  2:35.84  3:07.50  3:39.12
                                                                       4:10.58  4:41.50
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:15.25   3  5:15.12 F4  P    29.28  1:00.39  1:31.79  2:03.41  2:35.13  3:06.97  3:39.52
                                                                       4:11.46  4:43.98
                                                                    F    29.22  1:00.76  1:32.00  2:03.78  2:36.19  3:07.94  3:39.48
                                                                       4:11.36  4:43.74
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S  5:15.83   4  5:15.45 F5  P    29.06  1:00.76  1:32.97  2:05.13  2:37.27  3:09.36  3:41.36
                                                                       4:13.79  4:44.93
                                                                    F    28.92  1:00.21  1:32.03  2:04.28  2:36.22  3:08.08  3:40.13
                                                                       4:12.15  4:43.98
RACHFORD, SHANNON     12 PC WEST VALLEY S  5:17.36   5  5:15.45 F5  P    29.68  1:01.52  1:33.51  2:05.40  2:37.42  3:09.22  3:41.30
                                                                       4:13.56  4:45.56
                                                                    F    29.11  1:00.44  1:32.14  2:04.33  2:36.34  3:08.53  3:40.44
                                                                       4:12.57  4:44.51
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  5:21.25   7  5:22.19 F7  P    29.21  1:01.67  1:34.17  2:06.67  2:39.49  3:12.45  3:45.45
                                                                       4:17.59  4:50.00
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  5:22.95   8  5:25.22 F8  P    28.92  1:01.10  1:33.27  2:06.62  2:38.88  3:11.17  3:44.00
                                                                       4:16.27  4:49.78
                                                                    F    30.20  1:03.40  1:36.66  2:10.03  2:41.71  3:14.12  3:46.70
                                                                       4:19.85  4:52.89

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  5:05.51   1              P    27.91    58.22  1:29.21  2:00.07  2:30.83  3:01.47  3:32.31
                                                                       4:03.67  4:35.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  5:10.99   2              P    28.78    59.46  1:30.61  2:02.38  2:34.14  3:05.81  3:37.52
                                                                       4:08.87  4:40.35
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:15.25   3              P    29.28  1:00.39  1:31.79  2:03.41  2:35.13  3:06.97  3:39.52
                                                                       4:11.46  4:43.98
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S  5:15.83   4              P    29.06  1:00.76  1:32.97  2:05.13  2:37.27  3:09.36  3:41.36
                                                                       4:13.79  4:44.93
RACHFORD, SHANNON     12 PC WEST VALLEY S  5:17.36   5              P    29.68  1:01.52  1:33.51  2:05.40  2:37.42  3:09.22  3:41.30
                                                                       4:13.56  4:45.56
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   5:19.29   6              P    28.42  1:00.24  1:32.06  2:03.85  2:36.30  3:09.17  3:41.81
                                                                       4:14.95  4:48.00
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  5:21.25   7              P    29.21  1:01.67  1:34.17  2:06.67  2:39.49  3:12.45  3:45.45
                                                                       4:17.59  4:50.00
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  5:22.95   8              P    28.92  1:01.10  1:33.27  2:06.62  2:38.88  3:11.17  3:44.00
                                                                       4:16.27  4:49.78
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  5:24.06   9              P    29.37  1:01.35  1:33.68  2:06.47  2:38.91  3:11.93  3:45.00
                                                                       4:17.89  4:51.14
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI  5:24.23  10              P    29.63  1:01.33  1:33.94  2:06.74  2:39.73  3:12.87  3:46.02
                                                                       4:19.22  4:52.67
TAYRIEN, NIKA         12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:24.45  11              P    29.70  1:01.90  1:34.70  2:07.45  2:40.36  3:13.33  3:46.66
                                                                       4:19.71  4:52.54
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  5:24.53  12              P    29.12  1:00.61  1:32.42  2:04.92  2:39.10  3:13.19  3:46.96
                                                                       4:20.57  4:53.74
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  5:27.88  13              P    30.01  1:02.33  1:35.30  2:08.61  2:42.03  3:15.35  3:48.72
                                                                       4:22.47  4:55.63
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   5:28.29  14              P    29.89  1:02.67  1:35.90  2:09.27  2:42.13  3:15.23  3:48.67
                                                                       4:22.13  4:55.74
GAUTSCHI, RONNI       12 PC SAN JOSE AQUA  5:28.99  15              P    29.51  1:01.90  1:35.00  2:08.45  2:42.03  3:15.49  3:49.90
                                                                       4:23.80  4:56.99
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    5:31.13  16              P    30.20  1:03.17  1:36.28  2:09.54  2:43.14  3:16.55  3:50.34
                                                                       4:24.22  4:58.17
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  5:31.76  17              P    29.66  1:02.38  1:35.76  2:09.09  2:42.72  3:16.74  3:51.00
                                                                       4:25.23  4:59.23
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  5:32.47  18              P    29.63  1:02.19  1:35.42  2:08.85  2:42.66  3:16.70  3:50.81
                                                                       4:25.12  4:59.24
SCHMIDT, MELISSA      12 SI NORTH COAST A  5:32.63  19              P    30.07  1:02.45  1:35.40  2:08.84  2:42.30  3:16.25  3:50.47
                                                                       4:24.94  4:59.13
ASKELSON, BRIDGET     12 SI BLUE FINS SWI  5:33.05  20              P    30.98  1:04.16  1:37.06  2:10.57  2:44.03  3:17.99  3:52.16
                                                                       4:26.12  5:00.09
DI DOMENICO, GINA     11 CO VALLEY AREA S  5:33.11  21              P    29.57  1:02.08  1:35.86  2:09.75  2:43.99  3:18.09  3:52.18
                                                                       4:26.55  5:00.36
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  5:33.41  22              P    28.94  1:02.34  1:36.28  2:10.13  2:44.26  3:18.40  3:53.13
                                                                       4:27.19  5:01.67
HOOVER, KIRSTEN       12 PN CHINOOK        5:33.67  23              P    29.91  1:03.01  1:36.58  2:10.48  2:44.37  3:18.37  3:52.68
                                                                       4:27.09  5:01.14
ANDERSON, LAUREN      12 PN CHINOOK        5:34.27  24              P    30.14  1:03.05  1:36.66  2:10.54  2:44.59  3:18.51  3:53.07
                                                                       4:27.46  5:01.63
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  5:34.28  25              P    29.92  1:02.31  1:35.90  2:09.58  2:44.00  3:17.03  3:51.41
                                                                       4:26.49  5:00.75
WATTERSON, SHAWNA     12 PN BELLEVUE CLUB  5:34.30  26              P    29.50  1:02.10  1:35.70  2:09.78  2:43.79  3:18.10  3:52.73
                                                                       4:27.05  5:01.20
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:34.43  27              P    31.08  1:04.24  1:37.86  2:11.69  2:45.29  3:19.55  3:54.21
                                                                       4:28.80  5:02.63
WEINSTEIN, JOANNA     12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:34.95  28              P    30.48  1:03.61  1:37.23  2:11.39  2:45.44  3:19.63  3:53.44
                                                                       4:28.00  5:01.94
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  5:35.25  29              P    29.36  1:01.63  1:35.23  2:08.70  2:43.03  3:17.46  3:52.66
                                                                       4:28.01  5:02.18
JOVINO, KATHRYN       12 PC BENICIA BLUE   5:35.42  30              P    29.90  1:02.24  1:35.78  2:09.68  2:43.68  3:18.06  3:52.55
                                                                       4:26.89  5:01.44
VARGAS, SARY          12 PC WALNUT CREEK   5:36.09  31              P    29.48  1:02.24  1:35.71  2:09.41  2:43.74  3:18.71  3:52.74
                                                                       4:27.28  5:02.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  5:36.99  32              P    30.89  1:04.11  1:38.18  2:12.36  2:47.18  3:21.19  3:55.23
                                                                       4:29.92  5:04.59
BLAND, DORI           11 PC NAPA VALLEY S  5:37.60  33              P    30.74  1:04.71  1:38.99  2:13.59  2:48.31  3:22.30  3:56.51
                                                                       4:31.10  5:04.62
MEYER, ALY            12 PC SANTA CLARA S  5:38.86  34              P    30.29  1:03.09  1:37.14  2:11.77  2:46.73  3:21.67  3:57.11
                                                                       4:32.01  5:06.57
ALBISTON, K.C.        12 UT EAGLE AQUATIC  5:39.00  35              P    31.40  1:05.63  1:39.87  2:14.08  2:47.79  3:22.29  3:56.53
                                                                       4:30.86  5:05.49
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM CLUB  5:39.25  36              P    29.36  1:01.97  1:34.55  2:09.70  2:44.37  3:19.73  3:55.10
                                                                       4:30.34  5:05.04
POWER, KYLA           12 PC AGCC OSPREY    5:39.63  37              P    30.58  1:04.52  1:38.12  2:12.22  2:46.35  3:20.94  3:55.21
                                                                       4:30.34  5:05.76
PENGILLY, ASHLEY      11 PC TIGER AQUATIC  5:40.46  38              P    31.39  1:05.57  1:39.73  2:14.15  2:48.05  3:22.44  3:56.39
                                                                       4:31.64  5:06.65
FEDRICK, AILEEN       12 PC PETALUMA SWIM  5:40.78  39              P    30.09  1:03.28  1:37.25  2:11.65  2:46.10  3:21.23  3:56.84
                                                                       4:32.14  5:07.18
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  5:41.23  40              P    30.91  1:04.46  1:38.38  2:13.10  2:47.21  3:21.82  3:56.73
                                                                       4:31.75  5:07.36
WAHLSTROM, AMBER      12 OR LAKE OSWEGO S  5:41.37  41              P    30.26  1:04.10  1:38.14  2:12.68  2:47.87  3:22.79  3:58.00
                                                                       4:33.34  5:08.30
PUSCHAK, JACKIE       11 AZ SCOTTSDALE AQ  5:41.54  42              P    29.80  1:02.49  1:36.57  2:11.51  2:46.79  3:21.89  3:56.76
                                                                       4:32.24  5:07.03
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  5:42.29  43              P    30.17  1:03.43  1:37.70  2:11.96  2:47.18  3:22.62  3:58.20
                                                                       4:33.91  5:09.90
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM CLUB  5:42.71  44              P    30.34  1:04.24  1:38.46  2:13.08  2:48.18  3:23.15  3:58.79
                                                                       4:33.50  5:09.05
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:46.46  45              P    30.55  1:04.38  1:39.66  2:14.32  2:50.16  3:25.58  4:01.45
                                                                       4:37.43  5:12.91
SCHLITZ, JESSICA      12 SN CENTRAL VALLE  5:49.00  46              P    32.14  1:07.06  1:42.83  2:18.91  2:54.18  3:29.77  4:04.69
                                                                       4:40.29  5:14.97
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  5:49.68  47              P    30.55  1:04.71  1:39.84  2:15.15  2:50.98  3:26.29  4:02.23
                                                                       4:38.20  5:14.28
AGUILAR, JANICE       12 SI PACIFIC SWIM   5:50.71  48              P    30.93  1:04.67  1:39.24  2:14.40  2:49.98  3:25.72  4:01.88
                                                                       4:38.51  5:15.71
HEAPS, CORTNEY        12 AZ PHOENIX SWIM   5:51.76  49              P    31.25  1:05.43  1:41.08  2:17.28  2:53.72  3:29.99  4:06.36
                                                                       4:42.05  5:17.60
JONES, HANNAH         12 PC SAN RAMON LIV  5:51.81  50              P    31.30  1:05.78  1:41.39  2:16.84  2:53.34  3:29.53  4:05.64
                                                                       4:41.54  5:17.29
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  5:52.67  51              P    30.22  1:04.12  1:39.72  2:15.19  2:50.92  3:26.84  4:03.42
                                                                       4:40.12  5:16.76
YOSHIDA, KAYLEE       12 PC CAMPBELL WAVE  5:53.89  52              P    30.78  1:05.21  1:41.03  2:16.63  2:52.83  3:29.23  4:05.66
                                                                       4:42.52  5:18.99
LELLI, TAMARA         11 AZ SCOTTSDALE AQ  5:54.02  53              P    31.61  1:05.93  1:41.19  2:17.33  2:53.47  3:30.31  4:06.98
                                                                       4:42.92  5:18.94

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    28.51   1    28.55 F1
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    29.17   3    28.72 F2
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    28.97   2    29.07 F3
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    29.47   5    29.17 F4
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT    29.35   4    29.20 F5
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS      29.95   8    30.00 F6
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    29.76   6    30.06 F7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    29.89   7    30.44 F8

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    28.51   1
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    28.97   2
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    29.17   3
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT    29.35   4
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    29.47   5
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    29.76   6
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    29.89   7
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS      29.95   8
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC     30.33   9
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN    30.39  10
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    30.49  11
GONNERMAN, MARYAN     12 SI PACIFIC SWIM     30.70  12
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI    30.71  13
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     30.75  14
LENZ, LEAH            12 PC SALINAS VALLE    30.93  15
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    31.09  16
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN    31.24  17
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     31.28  18
JOHNSON, SARAH        11 SN VACAVILLE SWI    31.39  19
HOOVER, KIRSTEN       12 PN CHINOOK          31.43  20
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    31.62  21
FERRO, CLAIRE         12 AZ WESTSIDE SILV    31.69  22
PUSCHAK, JACKIE       11 AZ SCOTTSDALE AQ    31.70  23
TOWNSEND, KATY        12 CC BAKERSFIELD S    31.75  24
LUNDIN, LAURA         12 AZ TEMPE RIO SAL    31.90  25
YOSHIDA, KAYLEE       12 PC CAMPBELL WAVE    31.98  26
SCHANE, OLIVIA        12 OR LAKE OSWEGO S    32.12  27
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      32.15  28
MIERNICKI, KRISTEN    12 AZ SUN DEVIL AQU    32.17  29
POWER, KYLA           12 PC AGCC OSPREY      32.18  30
PLANTARIC, SAMANTHA   12 SN CALIFORNIA CA    32.23  31
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM CLUB    32.25  32
MARIANI, KAYLA        11 PC SANTA CLARA S    32.26  33
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    32.35  34
NICPONSKI, SARA       12 UT EAGLE AQUATIC    32.36  35
WAHLSTROM, AMBER      12 OR LAKE OSWEGO S    32.52  36
LYNCH, MYCHALA        12 AZ TEMPE RIO SAL    32.62  37
GAINES, JESSICA       12 SN DAVIS AQUADAR    32.66  38
GAUTSCHI, RONNI       12 PC SAN JOSE AQUA    32.75  40
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE    32.75  39
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    32.91  41
ALBISTON, K.C.        12 UT EAGLE AQUATIC    33.02  42
PENDLETON, BRITNIE    12 UT COTTONWOOD HE    33.15  43
EASTWOOD, WINNIE      11 SI NORTH COAST A    33.65  44
WILSON, SARAH         12 CC HANFORD SWIM     33.71  45
GARCIA, TAMMY         12 PC WALNUT CREEK     33.90  46

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
 JR CHMPSHIP   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:00.63   1    59.86 F1  P    29.67
                                                                    F    29.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES  1:01.84   2  1:01.70 F2  P    29.89
                                                                    F    29.87
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  1:02.40   5  1:01.91 F3  P    30.24
                                                                    F    30.24
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:01.86   3  1:02.05 F4  P    30.15
                                                                    F    30.11
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:02.29   4  1:02.74 F5  P    30.20
                                                                    F    30.78
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES  1:02.79   6  1:03.39 F6  P    30.53
                                                                    F    30.63
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  1:04.80   8  1:03.87 F7  P    31.57
                                                                    F    30.93
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   1:04.20   7  1:04.36 F8  P    31.30
                                                                    F    31.25

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:00.63   1              P    29.67
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES  1:01.84   2              P    29.89
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:01.86   3              P    30.15
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:02.29   4              P    30.20
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  1:02.40   5              P    30.24
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES  1:02.79   6              P    30.53
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   1:04.20   7              P    31.30
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  1:04.80   8              P    31.57
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  1:05.06   9              P    32.16
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  1:05.27  10              P    32.35
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  1:05.44  11              P    32.30
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   1:05.99  12              P    32.20
HOOVER, KIRSTEN       12 PN CHINOOK        1:06.41  14              P    32.22
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE  1:06.41  13              P    32.42
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK   1:06.66  15              P    31.93
TAYRIEN, NIKA         12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.68  16              P    32.79
GAINES, JESSICA       12 SN DAVIS AQUADAR  1:06.80  18              P    32.49
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    1:06.80  17              P    32.71
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:06.82  19              P    32.09
LENZ, LEAH            12 PC SALINAS VALLE  1:06.87  20              P    32.87
FERRO, CLAIRE         12 AZ WESTSIDE SILV  1:07.06  22              P    33.13
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    1:07.06  21              P    32.88
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  1:07.37  23              P    32.54
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    1:07.44  24              P    32.70
MIERNICKI, KRISTEN    12 AZ SUN DEVIL AQU  1:07.47  25              P    32.83
PUSCHAK, JACKIE       11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.73  26              P    32.74
FEDRICK, AILEEN       12 PC PETALUMA SWIM  1:08.10  27              P    33.20
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  1:08.18  28              P    33.27
TOWNSEND, KATY        12 CC BAKERSFIELD S  1:08.21  29              P    32.98
WATTERSON, SHAWNA     12 PN BELLEVUE CLUB  1:08.44  30              P    33.31
PLANTARIC, SAMANTHA   12 SN CALIFORNIA CA  1:08.45  31              P    33.04
JOHNSON, SARAH        11 SN VACAVILLE SWI  1:08.54  32              P    32.96
LYNCH, MYCHALA        12 AZ TEMPE RIO SAL  1:08.68  33              P    33.66
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY   1:08.83  34              P    33.10
WAHLSTROM, AMBER      12 OR LAKE OSWEGO S  1:08.86  35              P    33.30
CHRISTIANSEN, ERIKA   12 UT COTTONWOOD HE  1:09.08  36              P    33.54
ALBISTON, K.C.        12 UT EAGLE AQUATIC  1:09.44  37              P    33.57
LUNDIN, LAURA         12 AZ TEMPE RIO SAL  1:09.49  38              P    32.93
SHAFFER, ROBYN        12 SN DAVIS AQUADAR  1:09.69  39              P    33.87
GAUTSCHI, RONNI       12 PC SAN JOSE AQUA  1:09.73  40              P    33.16
DOVER, TESSA          12 PC WALNUT CREEK   1:09.93  41              P    33.67
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM CLUB  1:10.08  42              P    33.52
PENDLETON, BRITNIE    12 UT COTTONWOOD HE  1:10.63  43              P    34.68
VARGAS, SARY          12 PC WALNUT CREEK   1:10.66  44              P    34.07
SCHLITZ, JESSICA      12 SN CENTRAL VALLE  1:11.04  45              P    34.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JACOBSON, AMY         11 CA UNATTACHED SO  1:11.87  46              P    34.69
GARCIA, TAMMY         12 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    35.53
GONNERMAN, MARYAN     12 SI PACIFIC SWIM    DQUED                   P    32.12

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI    32.46   1    31.84 F1
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI    33.20   7    32.61 F2
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE    33.18   5    32.67 F3
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      32.86   3    32.69 F4
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A    32.76   2    32.89 F5
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     33.38   8    33.13 F6
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    33.05   4    33.28 F7
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    33.19   6    33.69 F8

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI    32.46   1
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A    32.76   2
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      32.86   3
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    33.05   4
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE    33.18   5
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    33.19   6
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI    33.20   7
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     33.38   8
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    33.40   9
PEDLEY, BRETT         12 SI UNATTACHED SA    33.54  10
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE    33.67  11
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK     33.75  12
LI, JING              12 AZ PHOENIX SWIM     33.87  13
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    33.94  14
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ    34.02  15
ALLARD, CHELSEA       11 PC WALNUT CREEK     34.14  17
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    34.14  16
BEAUCHAN, BRITTANY    12 HI AULEA SWIM CL    34.17  18
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI    34.27  19
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    34.33  20
HALSEY, JENNA         12 SI NORTH COAST A    34.48  21
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     34.50  22
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    34.56  23
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS      34.92  24
HEAUSER, COLLEEN      11 SN SIERRA MARLIN    35.19  25
FERRO, CLAIRE         12 AZ WESTSIDE SILV    35.28  27
PENA, ALEJANDRA       12 PC WALNUT CREEK     35.28  26
REIDL, ROBIN          12 SN CENTRAL VALLE    35.33  28
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI    35.38  29
WATKINS, A.J.         11 PC SAN JOSE AQUA    35.42  30
NICPONSKI, SARA       12 UT EAGLE AQUATIC    35.45  31
WARREN, LIZ           11 PC TIGER AQUATIC    35.48  32
COSAN, ALEXANDRA      12 SI NORTH COAST A    35.51  34
KELLEY, JAMILYN       11 PC DEANZA CUPERT    35.51  33
LYNCH, NICOLE         12 AZ TEMPE RIO SAL    35.52  35
ESTEP, MELISSA        11 PC SAN RAMON LIV    35.54  36
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    35.70  37
HANNON, LEAH          12 PC FOG CITY HAMM    35.76  39
SHAFFER, ROBYN        12 SN DAVIS AQUADAR    35.76  38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GORMAN, KATHERINE     11 PC STANFORD COVI    35.80  40
BOLCE, STEPHANIE      12 SN ARDEN HILLS      35.83  41
FALLS, LAUREN         11 PC TAHOE SWIM TE    35.88  42
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    35.90  43
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV    35.95  44
AGUILAR, JANICE       12 SI PACIFIC SWIM     36.33  45
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI    36.38  46
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI    36.39  47
HOCH, MOLLY           12 PC HUMBOLDT COAS    36.50  48
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI    36.52  49
CURRAN, EBEY          12 PC WALNUT CREEK     36.55  50
WHITE, LEANNE         12 SN VACAVILLE SWI    36.61  51
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS      36.66  52
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK     36.74  54
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI    36.74  53
SANDBERG, LINDSAY     12 PC ORINDA AQUATI    36.85  55
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM CLUB    36.89  56
MARIUCCI, WHITNEY     12 PC PENINSULA COV    36.90  57
FORD, JOCLYN          11 CC TULE NATION T    36.93  58
FREDSALL, STEPHANIE   12 UT KEARNS YOUTH     37.19  59
BERGESEN, CHRISTIE    12 UT KEARNS YOUTH     37.20  60
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      37.64  61
LINDSEY, ANDREA       12 PC DOUGLAS DOLFI    37.70  62
SCHLITZ, JESSICA      12 SN CENTRAL VALLE    37.72  63

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
 JR CHMPSHIP   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:08.91   1  1:08.19 F1  P    32.99
                                                                    F    32.62
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A  1:09.75   2  1:10.69 F2  P    33.42
                                                                    F    33.64
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:11.35   4  1:10.98 F3  P    33.82
                                                                    F    33.63
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.84   6  1:11.16 F4  P    34.55
                                                                    F    34.10
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  1:12.33   7  1:11.85 F5  P    34.04
                                                                    F    34.25
PEDLEY, BRETT         12 SI UNATTACHED SA  1:10.52   3  1:11.99 F6  P    33.32
                                                                    F    34.23
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:11.69   5  1:12.15 F7  P    34.00
                                                                    F    34.06
WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  1:12.56   8  1:13.88 F8  P    34.85
                                                                    F    34.53

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:08.91   1              P    32.99
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A  1:09.75   2              P    33.42
PEDLEY, BRETT         12 SI UNATTACHED SA  1:10.52   3              P    33.32
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:11.35   4              P    33.82
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:11.69   5              P    34.00
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.84   6              P    34.55
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  1:12.33   7              P    34.04
WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  1:12.56   8              P    34.85
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:12.77   9              P    34.91
LI, JING              12 AZ PHOENIX SWIM   1:12.95  10              P    34.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.10  11              P    34.69
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  1:13.35  12              P    34.77
ALLARD, CHELSEA       11 PC WALNUT CREEK   1:13.62  13              P    34.42
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI  1:13.65  14              P    34.53
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  1:13.73  15              P    35.40
BEAUCHAN, BRITTANY    12 HI AULEA SWIM CL  1:14.13  16              P    34.69
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S  1:14.68  17              P    35.13
HALSEY, JENNA         12 SI NORTH COAST A  1:14.85  18              P    34.88
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:14.86  19              P    35.70
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:14.87  20              P    36.30
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:15.00  21              P    36.57
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  1:15.01  22              P    35.75
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:15.29  23              P    35.59
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  1:15.38  24              P    35.37
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:15.65  25              P    36.61
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM CLUB  1:15.81  26              P    35.64
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:15.90  27              P    35.97
LYNCH, NICOLE         12 AZ TEMPE RIO SAL  1:16.21  28              P    36.09
REIDL, ROBIN          12 SN CENTRAL VALLE  1:16.27  29              P    35.68
HEAUSER, COLLEEN      11 SN SIERRA MARLIN  1:16.47  30              P    36.60
ESTEP, MELISSA        11 PC SAN RAMON LIV  1:16.51  31              P    36.27
NICPONSKI, SARA       12 UT EAGLE AQUATIC  1:16.58  32              P    35.83
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:16.77  33              P    36.53
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    1:16.82  34              P    36.09
PENA, ALEJANDRA       12 PC WALNUT CREEK   1:17.10  35              P    36.86
SUTHERLAND, KATIE     11 PC LADERA OAKS    1:17.12  36              P    36.71
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:17.27  37              P    36.03
WARREN, LIZ           11 PC TIGER AQUATIC  1:17.45  38              P    35.86
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  1:17.72  39              P    36.66
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  1:17.86  40              P    37.29
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  1:17.98  41              P    36.98
GONNERMAN, MARYAN     12 SI PACIFIC SWIM   1:18.00  42              P    36.92
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  1:18.08  43              P    37.46
GORMAN, KATHERINE     11 PC STANFORD COVI  1:18.15  44              P    37.84
COSAN, ALEXANDRA      12 SI NORTH COAST A  1:18.21  45              P    37.44
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV  1:18.28  46              P    36.13
BURMEISTER, MEGAN     11 PC LADERA OAKS    1:18.40  47              P    37.25
SHILLING, CHRISTINA   12 PC ALMADEN SWIM   1:18.47  48              P    36.71
HOCH, MOLLY           12 PC HUMBOLDT COAS  1:18.60  49              P    36.61
SHAFFER, ROBYN        12 SN DAVIS AQUADAR  1:19.02  50              P    37.04
LINDSEY, ANDREA       12 PC DOUGLAS DOLFI  1:19.76  51              P    37.64
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   1:20.04  52              P    37.62
FORD, JOCLYN          11 CC TULE NATION T  1:20.26  53              P    37.94
AGUILAR, JANICE       12 SI PACIFIC SWIM   1:20.45  54              P    37.60
CHUNG, OLIVIA         12 PC SANTA CLARA S  1:21.30  55              P    37.96
MARIUCCI, WHITNEY     12 PC PENINSULA COV  1:21.50  56              P    37.79
SANDBERG, LINDSAY     12 PC ORINDA AQUATI  1:22.22  57              P    37.54
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    34.61
PUSCHAK, JACKIE       11 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    36.86

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    27.01   1    26.81 F1
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    27.39   2    27.26 F2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    27.67   3    27.40 F3
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI    27.68   4    27.99 F4
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    27.79   5    28.21 F5
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI    28.39   6    28.34 F6
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK     28.43   7    28.58 F7
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    28.63   8    28.83 F8

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    27.01   1
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES    27.39   2
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT    27.67   3
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI    27.68   4
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S    27.79   5
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI    28.39   6
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK     28.43   7
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES    28.63   8
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL    28.64   9
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S    28.67  10
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    28.77  11
KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN    28.89  12
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     29.02  13
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS      29.16  14
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    29.17  15
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    29.19  16
HALSEY, JENNA         12 SI NORTH COAST A    29.21  17
YOSHIDA, KAYLEE       12 PC CAMPBELL WAVE    29.38  18
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES    29.42  19
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI    29.51  20
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI    29.74  21
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    29.79  22
GONNERMAN, MARYAN     12 SI PACIFIC SWIM     29.81  23
JONES, HANNAH         12 PC SAN RAMON LIV    29.83  24
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS      30.09  25
RACHFORD, SHANNON     12 PC WEST VALLEY S    30.27  27
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE    30.27  26
DI DOMENICO, GINA     11 CO VALLEY AREA S    30.30  28
ANDERSON, LAUREN      12 PN CHINOOK          30.32  29
TRAUB, LESLI          12 SN SIERRA MARLIN    30.46  30
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS      30.50  31
LYNCH, MYCHALA        12 AZ TEMPE RIO SAL    30.54  32
SCHLITZ, JESSICA      12 SN CENTRAL VALLE    30.57  33
HEAPS, CORTNEY        12 AZ PHOENIX SWIM     30.59  34
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     30.61  35
PENGILLY, ASHLEY      11 PC TIGER AQUATIC    30.70  36
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI    30.71  37
PENDLETON, BRITNIE    12 UT COTTONWOOD HE    30.77  38
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      30.91  39
WAHLSTROM, AMBER      12 OR LAKE OSWEGO S    31.07  40
WILSON, SARAH         12 CC HANFORD SWIM     31.34  41
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    31.47  42
PENA, MARY            11 PC WALNUT CREEK     31.63  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    59.83   1    58.71 F1  P    28.28
                                                                    F    27.97
MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  1:00.55   2    59.64 F2  P    29.33
                                                                    F    28.59
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:01.48   4  1:00.30 F3  P    28.87
                                                                    F    28.09
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:00.91   3  1:01.60 F4  P    28.86
                                                                    F    29.04
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI  1:03.00   8  1:02.11 F5  P    29.28
                                                                    F    29.27
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:02.49   5  1:03.65 F6  P    28.93
                                                                    F    29.84
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S  1:02.70   7  1:03.87 F7  P    30.19
                                                                    F    30.20
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:04.03   9  1:04.34 F8  P    30.27
                                                                    F    30.21

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    59.83   1              P    28.28
MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  1:00.55   2              P    29.33
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:00.91   3              P    28.86
LIU, MICHELLE         12 PC DEANZA CUPERT  1:01.48   4              P    28.87
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:02.49   5              P    28.93
WILSEY, SHANNON       12 PC MARIN PIRATES  1:02.60   6              P    28.60
HUANG, CHELSEA        12 PC KORET YOUTH S  1:02.70   7              P    30.19
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI  1:03.00   8              P    29.28
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:04.03   9              P    30.27
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:04.16  10              P    30.34
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES  1:04.18  11              P    29.66
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI  1:04.39  12              P    30.22
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:04.92  13              P    29.88
YOSHIDA, KAYLEE       12 PC CAMPBELL WAVE  1:05.15  14              P    30.55
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:05.33  15              P    30.99
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    1:05.40  16              P    30.45
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:05.44  17              P    30.99
RACHFORD, SHANNON     12 PC WEST VALLEY S  1:05.53  18              P    30.15
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:05.55  20              P    31.24
OKA, KAYLEY           11 OR LAKE OSWEGO S  1:05.55  19              P    30.85
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:05.70  21              P    30.43
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  1:05.71  22              P    30.99
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK   1:05.76  23              P    30.68
WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  1:05.88  24              P    31.18
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:06.17  25              P    30.72
DI DOMENICO, GINA     11 CO VALLEY AREA S  1:06.40  26              P    31.07
ANDERSON, LAUREN      12 PN CHINOOK        1:06.52  27              P    31.45
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:06.78  28              P    31.73
JONES, HANNAH         12 PC SAN RAMON LIV  1:06.91  29              P    30.74
BORCHMAN, TENLEY      12 SN ARDEN HILLS    1:07.36  30              P    30.69
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  1:07.50  31              P    32.13
WAHLSTROM, AMBER      12 OR LAKE OSWEGO S  1:07.51  32              P    31.24
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:07.59  33              P    31.99
JOHNSON, SARAH        11 SN VACAVILLE SWI  1:07.61  34              P    31.92
HALSEY, JENNA         12 SI NORTH COAST A  1:07.68  35              P    31.46
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:07.74  36              P    30.99
HEAPS, CORTNEY        12 AZ PHOENIX SWIM   1:07.83  37              P    31.71
NISHIMURA, MOENA      12 SI BLUE FINS SWI  1:07.88  38              P    32.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.11  39              P    32.16
RUPPERT, SARAH        12 SN VACAVILLE SWI  1:08.16  40              P    31.97
PENGILLY, ASHLEY      11 PC TIGER AQUATIC  1:08.25  41              P    30.96
MEYER, ALY            12 PC SANTA CLARA S  1:08.29  42              P    31.75
VARGAS, SARY          12 PC WALNUT CREEK   1:08.63  43              P    31.44
LELLI, TAMARA         11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.98  44              P    32.75
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  1:09.19  45              P    33.07
WEINSTEIN, JOANNA     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.34  46              P    32.39
LYNCH, NICOLE         12 AZ TEMPE RIO SAL  1:09.97  47              P    32.45
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  1:10.07  48              P    33.10
GAINES, JESSICA       12 SN DAVIS AQUADAR  1:10.50  49              P    33.57
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    1:10.87  50              P    33.70
LYNCH, MYCHALA        12 AZ TEMPE RIO SAL  1:11.28  51              P    33.42
CARTER, LAUREN        12 PC SUNNYVALE SWI  1:11.43  53              P    33.48
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.43  52              P    33.20
PENDLETON, BRITNIE    12 UT COTTONWOOD HE  1:11.60  54              P    33.22
TRAUB, LESLI          12 SN SIERRA MARLIN  1:13.48  55              P    34.22
PENA, ALEJANDRA       12 PC WALNUT CREEK   1:14.62  56              P    34.06
GOSSAGE, ALEXANDRA    12 PC PIRANHA SWIMM  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  1:01.65   1  1:01.56 F1  P    29.16
                                                                    F    28.77
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.04   3  1:03.00 F2  P    29.51
                                                                    F    29.59
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   1:04.86   7  1:03.96 F3  P    30.05
                                                                    F    29.72
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   1:03.85   2  1:04.48 F4  P    29.65
                                                                    F    29.74
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:04.39   4  1:04.49 F5  P    31.23
                                                                    F    31.39
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK   1:04.57   5  1:04.98 F6  P    29.53
                                                                    F    29.87
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:05.29   8  1:05.08 F7  P    31.05
                                                                    F    31.80
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.65   6  1:06.05 F8  P    30.83
                                                                    F    31.68

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  1:01.65   1              P    29.16
LEE, SYLVIE           12 PC WALNUT CREEK   1:03.85   2              P    29.65
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.04   3              P    29.51
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:04.39   4              P    31.23
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK   1:04.57   5              P    29.53
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.65   6              P    30.83
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   1:04.86   7              P    30.05
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  1:05.29   8              P    31.05
PEDLEY, BRETT         12 SI UNATTACHED SA  1:05.77   9              P    31.07
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:06.09  10              P    31.46
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  1:06.16  11              P    30.45
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI  1:06.18  12              P    30.88
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:06.24  13              P    31.38
HAYTER, BLAKE         12 SI NORTH COAST A  1:06.36  14              P    32.20
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  1:06.42  15              P    31.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  1:06.70  17              P    31.40
WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  1:06.70  16              P    32.07
SHAUG, HEATHER        11 PC SALINAS VALLE  1:06.77  18              P    31.07
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI  1:06.91  19              P    30.68
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:07.36  20              P    32.42
SHEPPARD, J.C.        12 PC MARIN PIRATES  1:07.38  22              P    30.77
YOSHIDA, KAYLEE       12 PC CAMPBELL WAVE  1:07.38  21              P    30.88
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:07.45  23              P    32.20
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:07.52  24              P    31.39
ALLEN, COURTNEY       12 PC PLEASANTON SE  1:07.61  25              P    33.42
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:07.71  26              P    31.71
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   1:07.91  27              P    30.76
GONNERMAN, MARYAN     12 SI PACIFIC SWIM   1:08.23  29              P    31.07
LUNDIN, LAURA         12 AZ TEMPE RIO SAL  1:08.23  28              P    31.40
LEOPOLD, JENNIFER     12 SN ARDEN HILLS    1:08.34  31              P    32.83
LYNCH, NICOLE         12 AZ TEMPE RIO SAL  1:08.34  30              P    32.90
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:08.41  32              P    31.98
HALSEY, JENNA         12 SI NORTH COAST A  1:08.81  34              P    31.86
TOWNSEND, KATY        12 CC BAKERSFIELD S  1:08.81  33              P    31.38
WATTERSON, SHAWNA     12 PN BELLEVUE CLUB  1:08.88  35              P    31.96
TAYRIEN, NIKA         12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.90  36              P    31.20
SHAFFER, ROBYN        12 SN DAVIS AQUADAR  1:08.92  37              P    32.84
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM CLUB  1:08.95  38              P    31.87
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    1:09.00  39              P    31.44
CLARKE, ALEXANDRA     12 AZ ARIZONA MARLI  1:09.11  41              P    31.42
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:09.11  40              P    33.00
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  1:09.30  42              P    32.67
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:09.34  43              P    33.03
LYNCH, MYCHALA        12 AZ TEMPE RIO SAL  1:09.76  44              P    32.79
LELLI, TAMARA         11 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.78  45              P    32.50
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    1:10.08  46              P    32.89
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  1:10.80  47              P    33.68
PENDLETON, BRITNIE    12 UT COTTONWOOD HE  1:11.48  48              P    32.23
LINDSEY, ANDREA       12 PC DOUGLAS DOLFI  1:11.51  49              P    32.93
GARCIA, TAMMY         12 PC WALNUT CREEK   1:12.19  50              P    33.84
BURMEISTER, MEGAN     11 PC LADERA OAKS    1:12.70  51              P    33.91
PENA, ALEJANDRA       12 PC WALNUT CREEK   1:12.71  52              P    33.92
JORDAN, LEXIE         11 PC MARIN PIRATES   DQUED                   P    32.54

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:10.63   1  2:10.57 F1  P    29.18  1:02.52  1:41.01
                                                                    F    29.21  1:03.00  1:41.19
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S  2:17.27   3  2:15.95 F2  P    30.66  1:05.84  1:47.02
                                                                    F    29.47  1:03.85  1:45.14
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   2:20.09   8  2:16.22 F3  P    30.25  1:04.96  1:48.05
                                                                    F    30.20  1:05.29  1:45.63
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  2:18.03   4  2:16.28 F4  P    30.71  1:07.32  1:45.48
                                                                    F    30.61  1:06.48  1:44.80
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:18.74   6  2:19.62 F5  P    31.21  1:06.47  1:46.95
                                                                    F    30.99  1:07.09  1:47.27
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  2:18.46   5  2:19.66 F6  P    30.63  1:05.20  1:47.23
                                                                    F    31.47  1:06.27  1:48.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:19.00   7  2:19.72 F7  P    30.47  1:06.84  1:47.40
                                                                    F    30.50  1:06.41  1:47.89
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:17.11   2   DQUED  F   P    30.37  1:06.42  1:47.21
                                                                    F    29.61  1:04.93  1:45.16

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:10.63   1              P    29.18  1:02.52  1:41.01
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:17.11   2              P    30.37  1:06.42  1:47.21
SCROGGY, MORGAN       12 OR LAKE OSWEGO S  2:17.27   3              P    30.66  1:05.84  1:47.02
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  2:18.03   4              P    30.71  1:07.32  1:45.48
NARUM, JENNIFER       12 PC PLEASANTON SE  2:18.46   5              P    30.63  1:05.20  1:47.23
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:18.74   6              P    31.21  1:06.47  1:46.95
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:19.00   7              P    30.47  1:06.84  1:47.40
FRANCIS, MARY BETH    12 SI PACIFIC SWIM   2:20.09   8              P    30.25  1:04.96  1:48.05
WILLSON, SKYLER       12 CO COLORADO SPRI  2:20.27   9              P    31.58  1:07.93  1:47.58
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:20.58  10              P    31.16  1:07.78  1:48.55
PORCELLA, KATRIN      11 PC TERRAPINS SWI  2:20.91  11              P    31.02  1:05.50  1:49.33
DI DOMENICO, GINA     11 CO VALLEY AREA S  2:22.45  12              P    30.98  1:07.50  1:50.76
MARIZU, CECILA        12 PC RENO AQUATIC   2:22.49  13              P    31.42  1:06.28  1:49.47
WATTERSON, SHAWNA     12 PN BELLEVUE CLUB  2:22.76  14              P    30.79  1:06.87  1:50.86
SCHRAKAMP, NIKI       12 PC WALNUT CREEK   2:22.86  15              P    30.29  1:06.08  1:50.11
LYNCH, NICOLE         12 AZ TEMPE RIO SAL  2:23.14  16              P    31.77  1:07.02  1:49.33
ANDERSON, LAUREN      12 PN CHINOOK        2:23.15  17              P    31.32  1:08.37  1:51.09
GONNERMAN, MARYAN     12 SI PACIFIC SWIM   2:23.56  18              P    31.80  1:07.64  1:50.37
STEPHENSON, WHITNEY   12 SN SIERRA MARLIN  2:23.57  19              P    31.54  1:07.20  1:50.99
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:23.70  20              P    31.70  1:10.55  1:50.34
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:23.82  21              P    31.14  1:09.60  1:49.56
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:24.12  22              P    31.73  1:09.89  1:52.04
WAHLSTROM, AMBER      12 OR LAKE OSWEGO S  2:24.25  23              P    31.15  1:06.38  1:51.51
MIDDLETON, GINA       12 PC TERRAPINS SWI  2:24.31  24              P    30.23  1:07.09  1:52.34
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  2:24.39  25              P    31.66  1:08.10  1:51.03
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    2:24.83  26              P    31.26  1:07.98  1:50.86
DEAN, HAILEY          12 SI HEARTLAND SWI  2:25.04  27              P    31.50  1:08.36  1:49.66
YOUNG, LESLEY         11 SN CENTRAL VALLE  2:25.29  28              P    31.99  1:08.38  1:50.59
LI, JING              12 AZ PHOENIX SWIM   2:25.30  29              P    32.71  1:11.45  1:53.44
HOOVER, KIRSTEN       12 PN CHINOOK        2:25.95  30              P    32.62  1:08.50  1:53.30
LYNCH, MYCHALA        12 AZ TEMPE RIO SAL  2:26.06  31              P    32.64  1:07.61  1:52.58
YOSHIDA, KAYLEE       12 PC CAMPBELL WAVE  2:26.10  32              P    31.29  1:07.49  1:52.68
SHAFFER, ROBYN        12 SN DAVIS AQUADAR  2:26.47  33              P    32.59  1:09.64  1:52.34
YARBER, CAROLINE      12 SN ARDEN HILLS    2:26.54  34              P    31.52  1:08.28  1:53.98
LELLI, TAMARA         11 AZ SCOTTSDALE AQ  2:26.56  35              P    31.55  1:07.60  1:53.18
MEYER, ALY            12 PC SANTA CLARA S  2:26.80  36              P    32.33  1:11.33  1:55.53
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM CLUB  2:26.96  37              P    31.34  1:08.71  1:51.74
GAUTSCHI, RONNI       12 PC SAN JOSE AQUA  2:27.09  38              P    31.09  1:09.24  1:54.89
BLAND, DORI           11 PC NAPA VALLEY S  2:27.52  39              P    32.86  1:11.34  1:54.77
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  2:27.70  40              P    33.23  1:14.00  1:54.41
WEINSTEIN, JOANNA     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:27.89  41              P    32.12  1:11.06  1:55.25
SCHLITZ, JESSICA      12 SN CENTRAL VALLE  2:28.04  42              P    31.13  1:10.61  1:54.10
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:28.19  43              P    32.61  1:10.63  1:53.83
PENGILLY, ASHLEY      11 PC TIGER AQUATIC  2:28.22  44              P    31.70  1:10.11  1:55.30
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  2:28.62  45              P    32.17  1:10.05  1:54.12
OKA, KAYLEY           11 OR LAKE OSWEGO S  2:28.82  46              P    31.46  1:10.27  1:54.72
SCHMIDT, MELISSA      12 SI NORTH COAST A  2:29.08  47              P    32.80  1:09.64  1:55.09
FEDRICK, AILEEN       12 PC PETALUMA SWIM  2:29.58  48              P    32.81  1:10.04  1:56.16
PENDLETON, BRITNIE    12 UT COTTONWOOD HE  2:29.75  49              P    31.88  1:09.17  1:55.08
LINDSEY, ANDREA       12 PC DOUGLAS DOLFI  2:30.30  50              P    33.98  1:12.16  1:55.95
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  2:30.51  51              P    33.40  1:11.06  1:56.67
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  2:33.90  52              P    32.49  1:10.77  1:57.40
AGUILAR, JANICE       12 SI PACIFIC SWIM   2:35.09  53              P    34.57  1:13.75  1:58.68
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    29.73  1:05.54  1:46.27
GAINES, JESSICA       12 SN DAVIS AQUADAR   DQUED                   P    33.03  1:09.39  1:54.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI   DQUED                   P    32.46  1:10.90  1:54.84
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P    32.56  1:09.67  1:52.80
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    32.91  1:11.14  1:53.30
MILLIGAN, DANIELLE    11 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    31.00  1:05.82  1:45.62

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MP,    A  11-12       12 PC MARIN PIRATES               1:55.80   1      29.42  1:01.75  1:30.38
         JORDAN, LEXIE       11
         BELLINGER, SALLY    11
         SHEPPARD, J.C.      12
         WILSEY, SHANNON     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               1:56.23   2      29.73  1:02.67  1:30.51
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         WOLF, ABBY          12
         MIDDLETON, GINA     12
         DWELLEY, KATE       12
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               1:57.60   3      30.22  1:03.23  1:30.50
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
         MARTINEZ, JAMIE     12
         LIU, MICHELLE       12
         TEERIKORPI, ONA     12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:59.33   4      31.07  1:04.43  1:33.03
         HOLMAN, AMANDA      11
         LEWIS, KELSEY       12
         SCHRAKAMP, NIKI     12
         LEE, SYLVIE         12
AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 2:02.41   5      30.02  1:05.06  1:34.33
         MCGHEE, MELISSA     12
         HOFF, KELSEY        11
         YARBER, CAROLINE    12
         BORCHMAN, TENLEY    12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:02.67   6      31.24  1:04.85  1:34.56
         PORCELLA, KATRIN    11
         STACY, JESSICA      11
         CURETON, JILLIAN    12
         PRUTTON, MARIANA    11
WCAB,  B  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:03.30   7      31.29  1:05.58  1:35.21
         SKROPETA, KATHRYN   12
         ALLARD, CHELSEA     11
         YOSHIWARA, CAROLE   12
         SULLIVAN, MEGAN     12
RIO,   A  11-12       12 AZ TEMPE RIO SAL               2:03.49   8      31.68  1:07.62  1:36.71
         LYNCH, MYCHALA      12
         LYNCH, NICOLE       12
         HOLLAND, NOELLE     12
         LUNDIN, LAURA       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:03.80   9      32.55  1:07.77  1:37.11
         MARIANI, KAYLA      11
         KUCERA, HEIDI       12
         CYPHERS, FRANNY     12
         MONSEES, COURTNEY   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CVA,   A  11-12       12 SN CENTRAL VALLE               2:05.29  10      33.87  1:08.88  1:38.51
         MCGEE, BRANDIE      11
         REIDL, ROBIN        12
         SCHLITZ, JESSICA    12
         YOUNG, LESLEY       11
BFST,  A  11-12       12 SI BLUE FINS SWI               2:05.74  11      33.66  1:06.09  1:36.90
         HILBER, ALEXANDRA   12
         ELLIS, ALEXANDRA    12
         NISHIMURA, MOENA    12
         ASKELSON, BRIDGET   12
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               2:05.83  12      32.08  1:07.64  1:38.75
         JOHNSON, SARAH      11
         WHITE, LEANNE       12
         RUPPERT, SARAH      12
         ANTON, OLYMPIA      12
LOSC,  A  11-12       12 OR LAKE OSWEGO S               2:05.88  13      32.22  1:09.02  1:38.98
         SCHANE, OLIVIA      12
         OKA, KAYLEY         11
         WAHLSTROM, AMBER    12
         SCROGGY, MORGAN     12
TERA,  C  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:06.03  14      32.70  1:08.48  1:38.14
         ALESSI, ALLIE       11
         BRIX, KATELYN       12
         TORRES, ELISA       11
         MADRIGAL, AMANDA    12
PLS,   A  11-12       12 PC PLEASANTON SE               2:06.07  15      31.75  1:06.53  1:36.99
         NARUM, JENNIFER     12
         ALLEN, COURTNEY     12
         NARUM, LISA         11
         SMITH, KATIE        12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:06.44  16      33.78  1:09.48  1:39.27
         GOODSON, VICTORIA   11
         ESTEP, MELISSA      11
         JONES, HANNAH       12
         PONTAU, PATRICIA    12
WCAB,  D  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:07.05  17      32.47  1:08.08  1:39.02
         DOVER, TESSA        12
         PENA, ALEJANDRA     12
         VARGAS, SARY        12
         JACOBSON, AMY       12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:07.95  18      33.13  1:08.28  1:38.97
         HYDE, HAYES         11
         GORMAN, KATHERINE   11
         BEYER, CAITLIN      11
         FITZ, EMILY         12
OSC,   A  11-12       12 PC OTTER SWIM CL               2:08.16  19      32.98  1:07.52  1:39.94
         GARCIA, CYNTHIA     12
         YIM, TIFFANY        12
         HURST, ALLISON      12
         TANA, KYLIE         11
WAVE,  A  11-12       12 PC CAMPBELL WAVE               2:08.36  20      32.70  1:09.21  1:44.99
         HOLME, SARAH        12
         MCGAFFIGAN, MEGAN   12
         YOSHIDA, KAYLEE     12
         OREGLIA, JULIE      13
QUIK,  A  11-12       12 PC PIRANHA SWIMM               2:11.97  21      33.80  1:11.69  1:42.16
         MORPHEW, CAYLA      11
         CATELLI, CAITLIN    11
         GOSSAGE, ALEXANDRA  12
         STEIL, STEPHANIE    11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  C  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:12.08  22      32.69  1:09.85  1:42.36
         RETHERFORD, TANYA   12
         CURRAN, EBEY        12
         ROACH, ERIKA        12
         CHIA, JUSTINE       12

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:59.19
 JR CHMPSHIP   4:01.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:13.28   1      30.88  1:03.68  1:37.01  2:22.31  2:41.81  3:14.43  3:42.22
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
         MARTINEZ, JAMIE     12
         LIU, MICHELLE       12
         TEERIKORPI, ONA     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:14.13   2      31.59  1:04.82  1:38.16  2:16.01  2:45.06  3:19.09  3:45.33
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         WOLF, ABBY          12
         MIDDLETON, GINA     12
         DWELLEY, KATE       12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:21.49   3      32.02  1:05.03  1:38.93  2:17.85  2:48.34  3:23.71  3:50.80
         PORCELLA, KATRIN    11
         CURETON, JILLIAN    12
         TORRES, ELISA       11
         PRUTTON, MARIANA    11
MP,    A  11-12       12 PC MARIN PIRATES               4:22.02   4      31.53  1:05.41  1:39.11  2:19.38  2:48.74  3:23.26  3:50.64
         JORDAN, LEXIE       11
         BELLINGER, SALLY    11
         SHEPPARD, J.C.      12
         WILSEY, SHANNON     12
AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 4:22.69   5      32.27  1:06.12  1:39.46  2:17.05  2:47.10  3:21.82  3:51.45
         MCGHEE, MELISSA     12
         LEOPOLD, JENNIFER   12
         YARBER, CAROLINE    12
         BORCHMAN, TENLEY    12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:25.14   6      32.43  1:07.82  1:42.59  2:22.09  2:51.23  3:25.52  3:53.96
         HOLMAN, AMANDA      11
         LEE, SYLVIE         12
         SCHRAKAMP, NIKI     12
         YOSHIWARA, CAROLE   12
BFST,  A  11-12       12 SI BLUE FINS SWI               4:27.89   7      33.68  1:09.38  1:41.42  2:17.98  2:49.76  3:26.43  3:56.31
         HILBER, ALEXANDRA   12
         ELLIS, ALEXANDRA    12
         NISHIMURA, MOENA    12
         ASKELSON, BRIDGET   12
WCAB,  B  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:28.97   8      32.42  1:08.84  1:43.22  2:22.72  2:52.74  3:27.83  3:56.55
         SKROPETA, KATHRYN   12
         ALLARD, CHELSEA     11
         LEWIS, KELSEY       12
         SULLIVAN, MEGAN     12
SAC,   A  11-12       12 AZ SCOTTSDALE AQ               4:29.17   9      32.49  1:07.80  1:42.08  2:22.25  2:53.79  3:30.55  3:58.55
         PUSCHAK, JACKIE     11
         MILLIGAN, DANIELLE  11
         LELLI, TAMARA       11
         TAYRIEN, NIKA       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,   A  11-12       12 PC PLEASANTON SE               4:29.35  10      32.41  1:05.80  1:40.10  2:19.28  2:50.42  3:27.33  3:57.54
         NARUM, JENNIFER     12
         ALLEN, COURTNEY     12
         NARUM, LISA         11
         SMITH, KATIE        12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               4:29.56  11      32.56  1:06.32  1:41.47  2:20.69  2:53.93  3:31.93  3:59.53
         OLVEDA, STACIE      12
         HEAUSER, COLLEEN    11
         TRAUB, LESLI        12
         STEPHENSON, WHITNEY 12
RIO,   A  11-12       12 AZ TEMPE RIO SAL               4:31.29  12      32.91  1:08.50  1:44.84  2:34.26  2:57.25  3:32.11  4:00.38
         LYNCH, MYCHALA      12
         LYNCH, NICOLE       12
         HOLLAND, NOELLE     12
         LUNDIN, LAURA       12
LOSC,  A  11-12       12 OR LAKE OSWEGO S               4:32.61  13      33.43  1:09.06  1:46.46  2:28.15  2:59.75  3:35.67  4:02.71
         SCHANE, OLIVIA      12
         OKA, KAYLEY         11
         WAHLSTROM, AMBER    12
         SCROGGY, MORGAN     12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:33.43  14      34.47  1:11.32  1:46.73  2:26.77  2:56.70  3:33.12  4:01.35
         GOODSON, VICTORIA   11
         ESTEP, MELISSA      11
         JONES, HANNAH       12
         PONTAU, PATRICIA    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:34.01  15      34.22  1:11.11  1:47.36  2:29.55  2:59.96  3:35.02  4:03.21
         MARIANI, KAYLA      11
         CHUNG, OLIVIA       12
         MONSEES, COURTNEY   12
         KUCERA, HEIDI       12
TERA,  C  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:35.86  16      33.82  1:09.99  1:46.35  2:26.37  2:57.99  3:50.02  4:05.25
         ALESSI, ALLIE       11
         BRIX, KATELYN       12
         GODBEY, KELLY       11
         MADRIGAL, AMANDA    12
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               4:39.53  17      33.14  1:08.58  1:46.40  2:31.97  3:02.89  3:39.83  4:07.40
         JOHNSON, SARAH      11
         WHITE, LEANNE       12
         RUPPERT, SARAH      12
         ANTON, OLYMPIA      12
WCAB,  D  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:41.58  18      35.70  1:12.97  1:49.68  2:29.73  3:01.86  3:39.69  4:09.25
         GARCIA, TAMMY       12
         PENA, ALEJANDRA     12
         PENA, MARY          11
         VARGAS, SARY        12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:44.28  19      34.58  1:11.10  1:47.89  2:30.06  3:02.21  3:41.09  4:10.78
         BEYER, CAITLIN      11
         GORMAN, KATHERINE   11
         SELINGER, REBECCA   11
         SITTS, KAITLYN      12
SOSS,  A  11-12       12 PC SOS SWIM CLUB               4:45.17  20      33.15  1:09.09  1:47.06  2:29.49  3:02.13  3:40.10  4:10.18
         BISPO, KARLEE       11
         GALLARDO, CATRINA   12
         HACKETT, CHRISTINA  12
         PLUNKETT, RYLEY     11
LO,    A  11-12       12 PC LADERA OAKS                 4:45.48  21      35.98  1:14.17  1:51.23  2:33.62  3:05.61  3:42.92  4:12.69
         SWARTZ, LAUREN      12
         BURMEISTER, MEGAN   11
         SUTHERLAND, KATIE   11
         BACON, RUTH         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  C  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:49.10  22      33.69  1:09.78  1:47.69  2:29.28  3:03.91  3:46.90  4:16.05
         RETHERFORD, TANYA   12
         CHIA, JUSTINE       12
         ROACH, ERIKA        12
         CURRAN, EBEY        12
NCA,   A  11-12       12 SI NORTH COAST A                DQUED           34.86  1:11.48  1:46.09  2:24.65  2:55.48  3:30.65  3:58.59
         SCHMIDT, MELISSA    12
         HAYTER, BLAKE       12
         HALSEY, JENNA       12
         EASTWOOD, WINNIE    11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI                DQUED           35.89  1:13.83  1:52.43  2:36.76  3:09.60  3:48.76  4:17.94
         FOUNTANO, NIJA      11
         MEADOWS, MEGAN      12
         CARTER, LAUREN      12
         GUNDERSON, JENNA    12

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               1:45.11   1      25.78    53.77  1:19.04
         LIU, MICHELLE       12
         TEERIKORPI, ONA     12
         MARTINEZ, JAMIE     12
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
MP,    A  11-12       12 PC MARIN PIRATES               1:45.73   2      26.53    53.63  1:20.27
         BELLINGER, SALLY    11
         JORDAN, LEXIE       11
         SHEPPARD, J.C.      12
         WILSEY, SHANNON     12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:46.36   3      26.32    52.79  1:19.54
         SCHRAKAMP, NIKI     12
         LEE, SYLVIE         12
         SKROPETA, KATHRYN   12
         YOSHIWARA, CAROLE   12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               1:46.57   4      27.25    54.90  1:20.34
         CURETON, JILLIAN    12
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         MIDDLETON, GINA     12
         DWELLEY, KATE       12
AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 1:49.27   5      25.97    53.50  1:22.07
         LEOPOLD, JENNIFER   12
         YARBER, CAROLINE    12
         BORCHMAN, TENLEY    12
         MCGHEE, MELISSA     12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               1:49.36   6      27.49    54.94  1:22.16
         PONTAU, PATRICIA    12
         JONES, HANNAH       12
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, MELISSA      11
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               1:50.17   7      27.21    54.25  1:22.37
         STACY, JESSICA      11
         PORCELLA, KATRIN    11
         WOLF, ABBY          12
         PRUTTON, MARIANA    11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOSC,  A  11-12       12 OR LAKE OSWEGO S               1:50.57   8      36.00    57.04  1:25.01
         WAHLSTROM, AMBER    12
         SHANE, OLIVIA       12
         OKA, KAYLEY         11
         SCROGGY, MORGAN     12
NCA,   A  11-12       12 SI NORTH COAST A               1:50.58   9      27.55    56.50  1:24.32
         HALSEY, JENNA       12
         SCHMIDT, MELISSA    12
         EASTWOOD, WINNIE    11
         HAYTER, BLAKE       12
RIO,   A  11-12       12 AZ TEMPE RIO SAL               1:50.60  10      28.41    56.47  1:23.70
         LYNCH, MYCHALA      12
         LYNCH, NICOLE       12
         HOLLAND, NOELLE     12
         LUNDIN, LAURA       12
AGCC,  A  11-12       12 PC AGCC OSPREY                 1:51.12  11      27.00    54.69  1:23.21
         POWER, KYLA         12
         PLOTT, MELANIE      11
         POWER, KELSEY       11
         PELE, REBECCA       12
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               1:51.16  12      27.80    55.64  1:23.24
         ANTON, OLYMPIA      12
         JOHNSON, SARAH      11
         WHITE, LEANNE       12
         GEORGE, DIANNA      11
SAC,   A  11-12       12 AZ SCOTTSDALE AQ               1:51.60  13      28.80    56.47  1:24.48
         PUSCHAK, JACKIE     11
         MILLIGAN, DANIELLE  11
         LELLI, TAMARA       11
         TAYRIEN, NIKA       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:51.70  14      27.72    56.80  1:23.86
         MONSEES, COURTNEY   12
         MEYER, ALY          12
         KUCERA, HEIDI       12
         CYPHERS, FRANNY     12
WCAB,  B  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:52.05  15      27.44    54.32  1:22.44
         LEWIS, KELSEY       12
         HOLMAN, AMANDA      11
         SULLIVAN, MEGAN     12
         ALLARD, CHELSEA     11
BFST,  A  11-12       12 SI BLUE FINS SWI               1:53.42  16      26.72    55.80  1:24.71
         ELLIS, ALEXANDRA    12
         NISHIMURA, MOENA    12
         ASKELSON, BRIDGET   12
         HILBER, ALEXANDRA   12
SOSS,  A  11-12       12 PC SOS SWIM CLUB               1:54.48  17      28.21    57.60  1:27.14
         GALLARDO, CATRINA   12
         PLUNKETT, RYLEY     11
         HACKETT, CHRISTINA  12
         BISPO, KARLEE       11
PLS,   A  11-12       12 PC PLEASANTON SE               1:54.74  18      28.93    58.55  1:26.41
         ALLEN, COURTNEY     12
         SMITH, KATIE        12
         NARUM, LISA         11
         NARUM, JENNIFER     12
WCAB,  D  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:55.03  19      29.42    58.26  1:27.25
         PENA, MARY          11
         VARGAS, SARY        12
         PENA, ALEJANDRA     12
         GARCIA, TAMMY       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               1:55.40  20      29.09    57.66  1:26.88
         BEYER, CAITLIN      11
         FITZ, EMILY         12
         SITTS, KAITLYN      12
         HYDE, HAYES         11
TIGR,  A  11-12       12 PC TIGER AQUATIC               1:55.60  21      28.61    58.57  1:27.83
         SIMONI, DOMINIQUE   12
         TIRAPELLE, NICOLE   11
         WARREN, LIZ         11
         PENGILLY, ASHLEY    11
SJA,   A  11-12       12 PC SAN JOSE AQUA               1:56.08  22      27.04  1:04.60  1:35.33
         GAUTSCHI, RONNI     12
         CHANG, TIFFANY      11
         WATKINS, A.J.       11
         ROSENBERG, AMANDA   12
WAVE,  A  11-12       12 PC CAMPBELL WAVE               1:56.50  23      30.40    59.56  1:29.26
         OREGLIA, JULIE      13
         HOLME, SARAH        12
         BROWN, JENNIFER     12
         YOSHIDA, KAYLEE     12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:58.17  24      28.98    57.49  1:28.08
         FOUNTANO, NIJA      11
         GUNDERSON, JENNA    12
         CARTER, LAUREN      12
         MEADOWS, MEGAN      12
WCAB,  C  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:58.29  25      30.21  1:00.41  1:29.55
         ROACH, ERIKA        12
         CHIA, JUSTINE       12
         CURRAN, EBEY        12
         RETHERFORD, TANYA   12

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.59
 JR CHMPSHIP   3:36.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               3:45.68   1      27.31    55.98  1:24.22  1:55.90  2:22.64  2:51.86  3:17.63
         LIU, MICHELLE       12
         TEERIKORPI, ONA     12
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
         MARTINEZ, JAMIE     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               3:47.49   2      27.76    57.47  1:24.59  1:53.94  2:21.48  2:52.14  3:18.81
         MIDDLETON, GINA     12
         PORCELLA, KATRIN    11
         PRUTTON, MARIANA    11
         DWELLEY, KATE       12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                3:50.20   3      27.32    56.25  1:24.04  1:54.40  2:21.49  2:52.74  3:20.60
         LEE, SYLVIE         12
         YOSHIWARA, CAROLE   12
         SKROPETA, KATHRYN   12
         LEWIS, KELSEY       12
MP,    A  11-12       12 PC MARIN PIRATES               3:50.35   4      27.37    57.20  1:24.57  1:55.63  2:23.33  2:54.57  3:21.35
         BELLINGER, SALLY    11
         JORDAN, LEXIE       11
         SHEPPARD, J.C.      12
         WILSEY, SHANNON     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               3:53.60   5      28.02    58.48  1:26.60  1:57.60  2:25.75  2:56.91  3:23.83
         CURETON, JILLIAN    12
         MADRIGAL, AMANDA    12
         TORRES, ELISA       11
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
AH,    A  11-12       12 SN ARDEN HILLS                 3:56.98   6      27.45    57.84  1:25.79  1:56.37  2:24.58  2:55.98  3:25.28
         LEOPOLD, JENNIFER   12
         YARBER, CAROLINE    12
         MCGHEE, MELISSA     12
         BORCHMAN, TENLEY    12
LOSC,  A  11-12       12 OR LAKE OSWEGO S               3:57.93   7      29.14  1:00.40  1:29.52  2:02.64  2:30.94  3:01.73  3:28.52
         WAHLSTROM, AMBER    12
         SCHANE, OLIVIA      12
         OKA, KAYLEY         11
         SCROGGY, MORGAN     12
NCA,   A  11-12       12 SI NORTH COAST A               3:58.30   8      28.58    59.49  1:28.76  2:01.36  2:29.50  3:00.91  3:27.99
         EASTWOOD, WINNIE    11
         SCHMIDT, MELISSA    12
         HALSEY, JENNA       12
         HAYTER, BLAKE       12
RIO,   A  11-12       12 AZ TEMPE RIO SAL               3:58.74   9      28.83  1:00.18  1:27.71  1:59.15  2:27.79  2:59.12  3:27.24
         LYNCH, NICOLE       12
         HOLLAND, NOELLE     12
         LYNCH, MYCHALA      12
         LUNDIN, LAURA       12
SAC,   A  11-12       12 AZ SCOTTSDALE AQ               3:59.58  10      28.74  1:00.35  1:29.54  2:01.42  2:29.58  3:00.86  3:28.80
         PUSCHAK, JACKIE     11
         WEINSTEIN, JOANNA   12
         MILLIGAN, DANIELLE  11
         TAYRIEN, NIKA       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:59.68  11      28.46  1:00.02  1:27.57  1:58.09  2:26.88  2:58.73  3:28.26
         KUCERA, HEIDI       12
         MONSEES, COURTNEY   12
         MEYER, ALY          12
         CYPHERS, FRANNY     12
WCAB,  B  11-12       12 PC WALNUT CREEK                3:59.79  12      27.70    57.62  1:25.10  1:55.95  2:24.69  2:56.81  3:26.18
         SCHRAKAMP, NIKI     12
         HOLMAN, AMANDA      11
         SULLIVAN, MEGAN     12
         RETHERFORD, TANYA   12
CVA,   A  11-12       12 SN CENTRAL VALLE               4:01.72  13      28.99  1:00.72  1:29.32  2:01.40  2:31.46  3:04.21  3:31.79
         MCGEE, BRANDIE      11
         SCHLITZ, JESSICA    12
         REIDL, ROBIN        12
         YOUNG, LESLEY       11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:01.87  14      29.05  1:00.45  1:29.04  2:00.29  2:29.13  3:01.22  3:29.92
         PONTAU, PATRICIA    12
         JONES, HANNAH       12
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, MELISSA      11
BFST,  A  11-12       12 SI BLUE FINS SWI               4:02.62  15      28.25    58.37  1:28.12  2:00.79  2:30.78  3:02.25  3:31.21
         ELLIS, ALEXANDRA    12
         NISHIMURA, MOENA    12
         ASKELSON, BRIDGET   12
         HILBER, ALEXANDRA   12
PLS,   A  11-12       12 PC PLEASANTON SE               4:02.79  16      28.91  1:00.01  1:28.95  2:00.10  2:30.66  3:03.93  3:32.31
         ALLEN, COURTNEY     12
         NARUM, LISA         11
         SMITH, KATIE        12
         NARUM, JENNIFER     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               4:05.77  17      29.26  1:02.72  1:30.17  2:05.34  2:31.39  3:03.04  3:32.73
         ANTON, OLYMPIA      12
         JOHNSON, SARAH      11
         PEDERSEN, STEPHANIE 12
         WHITE, LEANNE       12
WCAB,  D  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:08.54  18      31.24  1:04.61  1:32.99  2:03.65  2:33.69  3:07.21  3:35.93
         PENA, MARY          11
         VARGAS, SARY        12
         PENA, ALEJANDRA     12
         GARCIA, TAMMY       12
QUIK,  A  11-12       12 PC PIRANHA SWIMM               4:18.09  19      29.62  1:01.89  1:33.42  2:09.33  2:40.58  3:15.15  3:45.54
         CATELLI, CAITLIN    11
         HONG, KAREN         12
         MORPHEW, CAYLA      11
         GOSSAGE, ALEXANDRA  12
WCAB,  C  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:25.24  20      30.41  1:03.84  1:35.80  2:10.17  2:41.84  3:18.03  3:50.32
         CURRAN, EBEY        12
         KIM, TIFFANY        12
         ALLARD, CHELSEA     11
         CHIA, JUSTINE       12

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
 JR CHMPSHIP     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA    24.16   1    24.29 F1
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU    24.90   2    24.83 F2
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA    25.64   8    24.93 F3
SITTS, KELLY          14 PC UNATTACHED PA    24.92   3    25.29 F4
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S    25.54   5    25.37 F5
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA    25.58   7    25.50 F6
MCCLURG, HANNAH       14 SI UNATTACHED SA    25.43   4    25.55 F7
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    25.56   6    25.71 F8

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA    24.16   1
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU    24.90   2
SITTS, KELLY          14 PC UNATTACHED PA    24.92   3
MCCLURG, HANNAH       14 SI UNATTACHED SA    25.43   4
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S    25.54   5
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    25.56   6
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA    25.58   7
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA    25.64   8
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK     25.66   9
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI    25.72  10
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI    25.75  11
CARTER, LESLIE        13 CC MERCED SKIMME    25.77  13
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA    25.77  12
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT    25.86  14
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW    25.92  15
MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN    25.93  16
PRESTON, HILLARY      13 PN CHINOOK          25.98  17
LAM, MICHELLE         14 PN CHINOOK          26.00  18
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI    26.01  20
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS      26.01  19
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS      26.02  21
BUTLER, KATELYN       14 SI UNATTACHED SA    26.04  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI    26.05  23
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI    26.07  25
YAU, AUDREY           14 PC DEANZA CUPERT    26.07  24
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI    26.12  26
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI    26.13  27
PENDLETON, SADIE      14 UT COTTONWOOD HE    26.15  28
HEMMINGSEN, JESSICA   14 PC LAKERIDGE SWI    26.18  29
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC    26.21  30
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI    26.27  31
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT    26.29  33
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J    26.29  32
GINSBERG, JENNIFER    14 PC UNATTACHED PA    26.32  34
LAXO, SYDNEY          14 SN ARDEN HILLS      26.47  35
TWILLING, KENDAL      13 SN SIERRA MARLIN    26.49  36
KAUFMANN, TRICIA      13 AZ SUN DEVIL AQU    26.59  37
OCHSNER, LAUREN       14 SI UNATTACHED SA    26.64  38
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    26.67  39
STOWE, SAMANTHA       14 SN UNATTACHED SI    26.69  40
GRAY, HEATHER         14 SI UNATTACHED SA    26.72  41
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C    26.74  43
PASTERNAK, TESS       13 PC UKIAH DOLPHIN    26.74  42
WHALEN, ASHLEY        14 SN UNATTACHED SI    26.81  44
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE    26.86  45
SHIN, JENNY           14 PN CHINOOK          26.87  46
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI    26.93  47
LONG, KATLEN          13 PC SALINAS VALLE    26.97  48
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI    27.23  49
OREGLIA, JULIE        13 PC CAMPBELL WAVE    27.40  50
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM    27.59  51
TOMLINSON, SARAH      14 IE WALLA WALLA Y    27.71  52
KORN, CAMERYN         14 PC ORINDA AQUATI    27.89  53
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
 JR CHMPSHIP     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA    52.88   1    53.10 F1  P    25.54
                                                                    F    25.53
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU    54.59   3    53.88 F2  P    26.21
                                                                    F    26.12
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA    54.80   4    54.44 F3  P    26.72
                                                                    F    26.59
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI    55.23   8    54.62 F4  P    26.76
                                                                    F    26.72
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK     55.10   6    54.69 F5  P    26.84
                                                                    F    26.41
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S    54.38   2    54.78 F6  P    26.51
                                                                    F    26.51
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW    54.88   5    54.82 F7  P    26.44
                                                                    F    26.23
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    55.22   7    55.79 F8  P    26.84
                                                                    F    26.55

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA    52.88   1              P    25.54
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S    54.38   2              P    26.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU    54.59   3              P    26.21
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA    54.80   4              P    26.72
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW    54.88   5              P    26.44
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK     55.10   6              P    26.84
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    55.22   7              P    26.84
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI    55.23   8              P    26.76
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT    55.24   9              P    27.04
BUTLER, KATELYN       14 SI UNATTACHED SA    55.30  10              P    26.42
LAM, MICHELLE         14 PN CHINOOK          55.31  11              P    26.54
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI    55.33  12              P    26.59
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI    55.34  13              P    26.61
MCCLURG, HANNAH       14 SI UNATTACHED SA    55.37  14              P    26.59
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA    55.51  15              P    27.03
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC UNATTACHED PA    55.53  16              P    27.21
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT    55.69  17              P    27.05
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA    55.70  18              P    26.74
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV    55.78  19              P    26.69
KWAN, SARAH           14 PC UNATTACHED PA    55.79  20              P    26.89
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI    55.86  21              P    27.33
CARTER, LESLIE        13 CC MERCED SKIMME    55.93  22              P    27.00
PENDLETON, SADIE      14 UT COTTONWOOD HE    56.08  23              P    27.06
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI    56.15  24              P    27.43
MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN    56.32  25              P    27.15
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA    56.42  26              P    27.66
SITTS, KELLY          14 PC UNATTACHED PA    56.54  27              P    26.94
STOWE, SAMANTHA       14 SN UNATTACHED SI    56.64  28              P    27.53
LONG, KATLEN          13 PC SALINAS VALLE    56.65  29              P    27.35
PASTERNAK, TESS       13 PC UKIAH DOLPHIN    56.83  30              P    27.54
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI    56.85  31              P    27.08
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J    56.87  32              P    27.42
HEMMINGSEN, JESSICA   14 PC LAKERIDGE SWI    56.88  33              P    27.37
PHILLIPS, CHRISTINE   14 HI AULEA SWIM CL    57.04  34              P    27.70
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S    57.08  35              P    27.82
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI    57.11  36              P    27.88
KAUFMANN, TRICIA      13 AZ SUN DEVIL AQU    57.15  37              P    27.44
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM    57.17  38              P    27.63
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS      57.20  39              P    26.61
LAXO, SYDNEY          14 SN ARDEN HILLS      57.23  40              P    27.67
GRAY, HEATHER         14 SI UNATTACHED SA    57.45  41              P    27.80
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE    57.49  42              P    27.92
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC    57.55  43              P    27.91
LOEHR, KELLYN         14 SN UNATTACHED SI    57.56  44              P    28.02
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI    57.80  45              P    27.62
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM    58.09  46              P    28.20
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    58.33  47              P    28.23
LOU, SUSAN            13 OR LAKE OSWEGO S    58.46  48              P    27.96
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM    59.19  49              P    28.32
KORN, CAMERYN         14 PC ORINDA AQUATI    59.38  50              P    27.63
TOMLINSON, SARAH      14 IE WALLA WALLA Y    59.57  51              P    28.11

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
 JR CHMPSHIP   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COTTON, JESSICA       14 PC UNATTACHED PA  1:52.68   1  1:52.09 F1  P    26.60    55.10  1:23.89
                                                                    F    26.76    54.98  1:23.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA  1:55.29   2  1:54.45 F2  P    27.18    56.23  1:26.11
                                                                    F    27.18    56.04  1:25.30
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  1:56.98   4  1:55.54 F3  P    27.59    57.80  1:27.80
                                                                    F    27.27    56.81  1:26.54
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  1:56.94   3  1:57.04 F4  P    28.19    58.40  1:27.74
                                                                    F    27.71    57.61  1:27.60
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  1:58.44   8  1:58.51 F5  P    28.21    58.39  1:28.44
                                                                    F    28.22    58.04  1:28.49
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:58.40   7  1:59.04 F6  P    27.35    57.43  1:28.31
                                                                    F    27.53    57.81  1:28.74
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   1:58.39   6  1:59.06 F7  P    27.78    57.18  1:27.55
                                                                    F    27.48    57.18  1:27.92
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS    1:58.14   5  1:59.09 F8  P    27.25    57.42  1:28.07
                                                                    F    27.55    57.87  1:28.82

COTTON, JESSICA       14 PC UNATTACHED PA  1:52.68   1              P    26.60    55.10  1:23.89
BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA  1:55.29   2              P    27.18    56.23  1:26.11
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  1:56.94   3              P    28.19    58.40  1:27.74
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  1:56.98   4              P    27.59    57.80  1:27.80
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS    1:58.14   5              P    27.25    57.42  1:28.07
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   1:58.39   6              P    27.78    57.18  1:27.55
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:58.40   7              P    27.35    57.43  1:28.31
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  1:58.44   8              P    28.21    58.39  1:28.44
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:58.75   9              P    27.82    58.01  1:29.00
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC UNATTACHED PA  1:58.77  10              P    28.51    58.38  1:28.61
BUTLER, KATELYN       14 SI UNATTACHED SA  1:58.94  11              P    27.72    58.06  1:28.88
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN  1:59.20  12              P    28.20    58.81  1:29.33
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI  1:59.34  13              P    27.79    58.36  1:28.93
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA  1:59.51  14              P    27.90    58.61  1:29.16
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA  1:59.66  15              P    27.86    58.10  1:29.53
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:59.94  16              P    27.87    58.22  1:29.23
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  2:00.02  17              P    27.86    57.99  1:29.11
CHACON, KRISTA        14 CC CLOVIS SWIM C  2:00.10  18              P    28.28    58.38  1:29.55
PHILLIPS, CHRISTINE   14 HI AULEA SWIM CL  2:00.37  19              P    27.89    58.71  1:29.80
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  2:00.39  20              P    28.14    59.53  1:30.10
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI  2:00.44  21              P    28.18    58.50  1:29.38
PENDLETON, SADIE      14 UT COTTONWOOD HE  2:00.79  22              P    27.87    58.36  1:29.56
LAXO, SYDNEY          14 SN ARDEN HILLS    2:00.84  23              P    27.66    58.08  1:29.46
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:01.12  24              P    28.83    59.83  1:31.06
BONDS, AMBER          14 CC CLOVIS SWIM C  2:01.15  25              P    28.76    59.82  1:30.91
DI DOMMENICO, ANN     14 CO VALLEY AREA S  2:01.44  26              P    28.10    58.76  1:30.25
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  2:01.48  27              P    28.87    59.63  1:30.85
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:01.54  28              P    29.15  1:00.23  1:31.07
STOWE, SAMANTHA       14 SN UNATTACHED SI  2:01.60  29              P    28.81    59.65  1:30.79
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN  2:01.64  30              P    28.79  1:00.22  1:31.06
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  2:01.71  31              P    28.30    59.60  1:30.97
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS AQUADAR  2:01.80  32              P    28.35    58.90  1:30.65
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:01.87  33              P    29.20  1:00.09  1:31.16
HALL, JULIA           14 SN CALIFORNIA CA  2:01.88  35              P    28.61    59.92  1:31.24
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT  2:01.88  34              P    28.27    58.87  1:30.37
TRACY, JULIE          14 SI UNATTACHED SA  2:02.02  36              P    28.51    59.52  1:30.82
OREGLIA, JULIE        13 PC CAMPBELL WAVE  2:02.22  37              P    27.78    58.38  1:30.36
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:02.26  38              P    28.98    59.87  1:31.21
EVANS, RACHEL         14 CC UNATTACHED CE  2:02.62  39              P    28.71    59.53  1:31.19
KWAN, SARAH           14 PC UNATTACHED PA  2:02.81  40              P    28.75  1:00.36  1:32.11
LONG, KATLEN          13 PC SALINAS VALLE  2:02.92  41              P    29.27  1:00.89  1:32.35
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  2:03.16  43              P    28.06    59.24  1:31.26
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C  2:03.16  42              P    28.15    59.46  1:31.68
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:03.21  44              P    28.93  1:00.00  1:31.93
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS    2:03.28  45              P    28.18    59.48  1:31.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRESTON, HILLARY      13 PN CHINOOK        2:03.40  46              P    28.38    59.71  1:31.94
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:03.45  47              P    28.26    59.29  1:31.38
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:03.59  48              P    28.97  1:00.04  1:32.34
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:03.83  49              P    28.78    59.54  1:31.59
MCCLURG, HANNAH       14 SI UNATTACHED SA  2:04.13  50              P    29.12  1:00.86  1:32.69
CARTER, LESLIE        13 CC MERCED SKIMME  2:04.24  51              P    28.19    59.97  1:32.07
WOO, EMILY            13 SN LODI CITY SWI  2:04.32  52              P    28.20    59.89  1:32.17
SCHAEFFER, KATIE      14 PN CHINOOK        2:05.09  53              P    29.74  1:01.10  1:33.41
SITTS, KELLY          14 PC UNATTACHED PA  2:05.19  54              P    27.98    59.34  1:32.03
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:05.28  55              P    28.80  1:00.35  1:32.65
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:05.63  56              P    29.37  1:00.89  1:33.10
ROLLINS, CARLY        14 AZ TEMPE RIO SAL  2:05.65  57              P    28.97  1:00.36  1:32.97
GHAZAL, GILLIAN       13 CC CLOVIS SWIM C  2:05.69  58              P    28.86  1:00.49  1:33.06
GRAY, HEATHER         14 SI UNATTACHED SA  2:05.84  59              P    28.76  1:00.04  1:32.40
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  2:06.27  60              P    29.66  1:01.97  1:34.60
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  2:06.28  61              P    29.35  1:02.13  1:35.24
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS AQUADAR  2:06.46  62              P    29.67  1:02.23  1:35.07
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA  2:07.82  63              P    29.00  1:01.33  1:34.80
HERNANDEZ, ANA        14 PC WALNUT CREEK   2:08.23  64              P    29.17  1:01.30  1:34.82
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  2:08.79  65              P    29.17  1:01.51  1:35.21
CAREY, LEA            13 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P    29.58  1:02.38  1:34.95

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
 JR CHMPSHIP   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  5:11.67   1  5:03.89 F1  P    28.79  1:00.14  1:32.02  2:03.74  2:35.07  3:06.53  3:38.36
                                                                       4:09.74  4:41.24
                                                                    F    28.04    58.66  1:29.50  2:00.71  2:31.64  3:02.61  3:33.29
                                                                       4:04.06  4:34.73
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  5:13.06   4  5:09.06 F2  P    28.84  1:00.00  1:31.24  2:03.03  2:35.00  3:07.21  3:39.24
                                                                       4:10.93  4:42.47
                                                                    F    28.46    59.59  1:30.59  2:01.70  2:33.03  3:04.51  3:35.79
                                                                       4:07.26  4:38.51
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  5:12.89   3  5:12.07 F3  P    29.10  1:00.17  1:31.59  2:03.23  2:35.17  3:07.37  3:39.33
                                                                       4:10.70  4:43.13
                                                                    F    28.24    58.90  1:30.17  2:01.56  2:33.37  3:05.38  3:37.43
                                                                       4:09.54  4:41.44
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS    5:14.36   5  5:12.80 F4  P    27.96    59.02  1:30.68  2:02.60  2:34.64  3:06.86  3:39.16
                                                                       4:11.22  4:43.14
                                                                    F    27.91    58.53  1:30.19  2:02.07  2:34.14  3:06.53  3:38.52
                                                                       4:10.44  4:42.31
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA  5:12.41   2  5:14.18 F5  P    28.80    59.88  1:31.50  2:03.19  2:35.31  3:07.11  3:38.82
                                                                       4:09.92  4:41.93
                                                                    F    28.59  1:00.17  1:32.22  2:04.22  2:36.12  3:08.01  3:39.95
                                                                       4:12.28  4:43.74
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN  5:15.71   6  5:14.63 F6  P    28.96  1:00.31  1:32.57  2:04.81  2:37.32  3:09.22  3:41.26
                                                                       4:12.97  4:44.74
                                                                    F    28.65    59.65  1:31.64  2:03.63  2:35.97  3:08.21  3:40.22
                                                                       4:12.15  4:43.63
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  5:17.68   8  5:16.39 F7  P    29.38  1:01.36  1:33.52  2:06.02  2:38.05  3:10.39  3:42.59
                                                                       4:14.82  4:46.30
                                                                    F    29.14  1:00.68  1:32.75  2:04.92  2:36.87  3:09.14  3:41.55
                                                                       4:13.38  4:45.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI  5:16.98   7  5:16.59 F8  P    28.51  1:00.12  1:32.44  2:04.95  2:37.14  3:09.26  3:41.42
                                                                       4:13.57  4:45.62
                                                                    F    29.07  1:00.81  1:32.78  2:05.26  2:37.36  3:09.70  3:41.96
                                                                       4:14.01  4:45.80

ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  5:11.67   1              P    28.79  1:00.14  1:32.02  2:03.74  2:35.07  3:06.53  3:38.36
                                                                       4:09.74  4:41.24
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA  5:12.41   2              P    28.80    59.88  1:31.50  2:03.19  2:35.31  3:07.11  3:38.82
                                                                       4:09.92  4:41.93
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  5:12.89   3              P    29.10  1:00.17  1:31.59  2:03.23  2:35.17  3:07.37  3:39.33
                                                                       4:10.70  4:43.13
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  5:13.06   4              P    28.84  1:00.00  1:31.24  2:03.03  2:35.00  3:07.21  3:39.24
                                                                       4:10.93  4:42.47
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS    5:14.36   5              P    27.96    59.02  1:30.68  2:02.60  2:34.64  3:06.86  3:39.16
                                                                       4:11.22  4:43.14
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN  5:15.71   6              P    28.96  1:00.31  1:32.57  2:04.81  2:37.32  3:09.22  3:41.26
                                                                       4:12.97  4:44.74
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI  5:16.98   7              P    28.51  1:00.12  1:32.44  2:04.95  2:37.14  3:09.26  3:41.42
                                                                       4:13.57  4:45.62
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  5:17.68   8              P    29.38  1:01.36  1:33.52  2:06.02  2:38.05  3:10.39  3:42.59
                                                                       4:14.82  4:46.30
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  5:18.07   9              P    29.51  1:01.09  1:32.92  2:05.04  2:37.25  3:09.71  3:41.99
                                                                       4:14.28  4:46.67
CHACON, KRISTA        14 CC CLOVIS SWIM C  5:18.33  10              P    29.44  1:01.58  1:34.01  2:06.46  2:38.83  3:11.19  3:43.14
                                                                       4:15.14  4:47.16
DI DOMMENICO, ANN     14 CO VALLEY AREA S  5:20.47  11              P    29.19  1:01.04  1:33.29  2:05.48  2:38.08  3:11.07  3:43.90
                                                                       4:16.46  4:49.12
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  5:20.58  12              P    29.71  1:01.48  1:33.91  2:06.24  2:38.45  3:10.72  3:42.95
                                                                       4:15.67  4:48.36
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   5:22.51  13              P    29.91  1:01.39  1:33.30  2:05.67  2:37.89  3:10.58  3:43.63
                                                                       4:17.03  4:50.30
BONDS, AMBER          14 CC CLOVIS SWIM C  5:22.93  14              P    30.03  1:02.46  1:35.50  2:08.51  2:41.11  3:13.94  3:46.46
                                                                       4:19.23  4:51.54
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT  5:23.73  15              P    30.36  1:02.91  1:35.74  2:08.56  2:42.15  3:14.11  3:45.98
                                                                       4:18.65  4:51.43
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  5:23.85  16              P    30.12  1:02.10  1:34.84  2:07.22  2:39.36  3:12.06  3:45.31
                                                                       4:18.58  4:51.67
PHILLIPS, CHRISTINE   14 HI AULEA SWIM CL  5:24.03  17              P    29.36  1:01.61  1:34.67  2:07.23  2:39.76  3:12.79  3:45.78
                                                                       4:19.18  4:52.43
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  5:24.18  18              P    29.10  1:00.79  1:33.43  2:06.57  2:39.61  3:12.66  3:45.72
                                                                       4:19.16  4:52.35
TRACY, JULIE          14 SI UNATTACHED SA  5:24.19  19              P    29.71  1:02.11  1:34.76  2:07.72  2:40.29  3:13.13  3:46.30
                                                                       4:19.26  4:52.39
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  5:24.33  20              P    30.20  1:02.88  1:36.17  2:09.17  2:42.10  3:15.18  3:47.90
                                                                       4:20.47  4:52.60
HALL, JULIA           14 SN CALIFORNIA CA  5:24.91  21              P    30.24  1:02.85  1:35.69  2:08.59  2:41.26  3:13.94  3:46.95
                                                                       4:20.06  4:52.96
LAXO, SYDNEY          14 SN ARDEN HILLS    5:25.28  22              P    29.41  1:01.41  1:34.09  2:06.60  2:39.35  3:11.98  3:44.73
                                                                       4:17.89  4:51.91
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC UNATTACHED PA  5:26.22  23              P    29.78  1:01.92  1:34.36  2:06.93  2:40.08  3:13.35  3:47.00
                                                                       4:20.46  4:54.12
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:26.54  24              P    29.30  1:01.39  1:34.34  2:07.79  2:41.26  3:14.30  3:47.73
                                                                       4:21.20  4:54.30
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  5:27.27  25              P    29.39  1:01.82  1:34.66  2:07.68  2:40.71  3:14.02  3:47.71
                                                                       4:21.14  4:54.58
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  5:27.30  26              P    30.22  1:02.74  1:35.43  2:08.62  2:42.07  3:15.81  3:49.12
                                                                       4:22.55  4:55.19
GENTRY, KELLY         14 PC UNATTACHED PA  5:27.62  27              P    31.15  1:04.15  1:37.50  2:11.14  2:44.17  3:16.94  3:50.00
                                                                       4:23.06  4:55.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  5:27.64  28              P    30.11  1:02.64  1:35.31  2:08.34  2:41.59  3:14.90  3:48.27
                                                                       4:21.82  4:55.28
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  5:28.44  29              P    30.18  1:02.39  1:35.43  2:08.76  2:41.98  3:15.14  3:48.99
                                                                       4:22.51  4:55.56
HERNANDEZ, ANA        14 PC WALNUT CREEK   5:28.88  30              P    30.24  1:02.76  1:35.94  2:09.31  2:43.22  3:16.91  3:50.59
                                                                       4:23.98  4:57.97
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS AQUADAR  5:29.14  31              P    29.56  1:01.31  1:33.74  2:06.55  2:39.76  3:13.56  3:47.67
                                                                       4:21.71  4:56.11
PENDLETON, SADIE      14 UT COTTONWOOD HE  5:29.54  32              P    29.29  1:01.72  1:34.71  2:08.11  2:41.72  3:14.96  3:48.58
                                                                       4:22.15  4:56.49
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  5:30.89  33              P    30.40  1:02.78  1:36.04  2:09.18  2:42.39  3:15.86  3:49.53
                                                                       4:23.35  4:57.38
BUTLER, KATELYN       14 SI UNATTACHED SA  5:31.31  34              P    29.04  1:01.03  1:33.52  2:06.76  2:39.66  3:13.23  3:47.28
                                                                       4:21.75  4:56.33
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  5:32.01  35              P    31.91  1:05.72  1:39.17  2:12.69  2:46.29  3:19.88  3:53.12
                                                                       4:26.55  4:59.47
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS AQUADAR  5:32.41  36              P    30.72  1:03.60  1:37.06  2:10.81  2:44.51  3:18.05  3:52.30
                                                                       4:26.12  4:59.67
MCGOWAN, CHRISTINA    13 PC WALNUT CREEK   5:35.14  37              P    29.92  1:02.05  1:35.00  2:08.67  2:42.93  3:16.89  3:51.39
                                                                       4:26.08  5:00.98
STRAVROS, ERICA       13 SI PACIFIC SWIM   5:35.53  38              P    30.71  1:03.67  1:37.64  2:11.55  2:45.54  3:19.19  3:53.23
                                                                       4:27.75  5:02.02
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  5:38.53  39              P    30.09  1:03.13  1:37.23  2:11.57  2:45.61  3:20.03  3:54.66
                                                                       4:29.66  5:04.91

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
 JR CHMPSHIP   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA    56.62   1    56.67 F1  P    27.76
                                                                    F    27.70
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI    59.63   2  1:00.97 F2  P    29.08
                                                                    F    29.60
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.36   7  1:01.28 F3  P    29.78
                                                                    F    29.97
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:00.87   5  1:01.45 F4  P    30.15
                                                                    F    30.43
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  1:00.71   3  1:01.69 F5  P    29.50
                                                                    F    30.16
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  1:01.44   8  1:01.97 F6  P    29.79
                                                                    F    30.82
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU  1:00.92   6  1:02.04 F7  P    29.50
                                                                    F    30.62
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:00.76   4  1:02.40 F8  P    30.18
                                                                    F    31.52

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA    56.62   1              P    27.76
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI    59.63   2              P    29.08
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  1:00.71   3              P    29.50
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:00.76   4              P    30.18
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:00.87   5              P    30.15
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU  1:00.92   6              P    29.50
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.36   7              P    29.78
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  1:01.44   8              P    29.79
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA  1:01.67   9              P    30.32
MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL  1:01.70  10              P    30.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.01  11              P    29.89
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  1:02.08  13              P    30.00
VARELLAS, BETSY       13 PC ORINDA AQUATI  1:02.08  12              P    30.40
PASTERNAK, TESS       13 PC UKIAH DOLPHIN  1:02.12  14              P    30.11
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI  1:02.18  15              P    30.78
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA  1:02.26  16              P    29.85
CARTER, LESLIE        13 CC MERCED SKIMME  1:02.35  17              P    30.23
LAM, MICHELLE         14 PN CHINOOK        1:02.89  18              P    30.58
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   1:03.04  19              P    30.42
WHALEN, ASHLEY        14 SN UNATTACHED SI  1:03.36  20              P    30.51
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN  1:03.49  21              P    31.21
DUNN, MEGHAN          14 PC UNATTACHED PA  1:03.56  23              P    31.20
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C  1:03.56  22              P    31.34
BOGACHUS, BRETT       14 PN BELLEVUE CLUB  1:03.59  24              P    30.81
SITTS, KELLY          14 PC UNATTACHED PA  1:03.64  25              P    30.76
GINSBERG, JENNIFER    14 PC UNATTACHED PA  1:03.67  26              P    30.93
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:03.72  27              P    31.08
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:03.75  28              P    30.79
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA  1:03.82  29              P    31.45
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  1:03.84  30              P    31.14
SCHLICK, BRANDY       13 SI NATIONAL CITY  1:04.02  31              P    31.22
SCHERBART, KRISTA     14 PC UNATTACHED PA  1:04.04  32              P
AGY, ANA              13 UT PARK CITY AQU  1:04.05  33              P    30.78
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:04.10  34              P    31.23
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.16  35              P    31.83
PRESTON, HILLARY      13 PN CHINOOK        1:04.39  36              P    31.27
KREMER, GWEN          14 SI UNATTACHED SA  1:04.43  37              P    31.26
WARD, JULIE           14 AZ WHITE MOUNTAI  1:04.45  38              P    31.23
GIMA, SHANNON         14 PC UNATTACHED PA  1:04.56  39              P    31.35
ATKIN, NICHOLE        14 PC UNATTACHED PA  1:04.64  40              P    31.24
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:04.65  41              P    31.76
SHIN, JENNY           14 PN CHINOOK        1:04.71  42              P    31.72
HAGEY, KATIE          14 PC UNATTACHED PA  1:04.77  43              P    31.81
HOSAIN, RIZZA         14 PC UNATTACHED PA  1:04.85  44              P    30.53
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:04.92  45              P    31.26
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  1:05.17  46              P    31.18
OCHSNER, LAUREN       14 SI UNATTACHED SA  1:05.31  47              P    32.12
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  1:05.51  48              P    32.41
SALLEE, MARIA         14 PC UNATTACHED PA  1:05.59  49              P    31.99
ROLLINS, CARLY        14 AZ TEMPE RIO SAL  1:05.63  50              P    32.08
YAU, AUDREY           14 PC DEANZA CUPERT  1:05.85  51              P    31.02
KAUFMANN, TRICIA      13 AZ SUN DEVIL AQU  1:05.88  52              P    31.80
STRAVROS, ERICA       13 SI PACIFIC SWIM   1:06.03  53              P    32.18
LOU, SUSAN            13 OR LAKE OSWEGO S  1:06.15  54              P    31.54
HOWARD-ANDERSON, JESS 14 PC UNATTACHED PA  1:06.24  55              P    32.15
ROBBINS, ERICA        14 SN UNATTACHED SI  1:06.40  56              P    32.19
ARNESON, CHRISTINE    14 SN IMFAST MARLIN  1:06.43  57              P    32.01
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  1:06.54  58              P    32.08
TOMLINSON, SARAH      14 IE WALLA WALLA Y  1:07.97  59              P    32.35
BENCA, LAURA          14 PN CHINOOK         DQUED                   P    32.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
 JR CHMPSHIP   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA  2:05.46   1  2:04.48 F1  P    29.53  1:01.25  1:33.27
                                                                    F    29.30  1:00.49  1:32.48
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  2:05.98   2  2:05.49 F2  P    30.14  1:01.27  1:33.89
                                                                    F    30.71  1:02.10  1:33.87
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:11.25   5  2:09.46 F3  P    31.68  1:05.12  1:39.01
                                                                    F    30.87  1:03.95  1:37.28
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI  2:10.12   3  2:09.89 F4  P    30.02  1:02.98  1:36.62
                                                                    F    30.24  1:03.81  1:37.50
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:11.22   4  2:10.62 F5  P    31.35  1:04.38  1:38.44
                                                                    F    31.54  1:04.72  1:38.48
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:12.52   7  2:11.96 F6  P    31.44  1:05.15  1:39.15
                                                                    F    31.29  1:04.50  1:38.47
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU  2:13.17   8  2:13.83 F7  P    31.26  1:05.49  1:39.96
                                                                    F    32.25  1:06.87  1:41.01
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:11.60   6  2:15.33 F8  P    31.05  1:04.70  1:38.02
                                                                    F    31.83  1:06.00  1:40.43

BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA  2:05.46   1              P    29.53  1:01.25  1:33.27
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  2:05.98   2              P    30.14  1:01.27  1:33.89
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI  2:10.12   3              P    30.02  1:02.98  1:36.62
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:11.22   4              P    31.35  1:04.38  1:38.44
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:11.25   5              P    31.68  1:05.12  1:39.01
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:11.60   6              P    31.05  1:04.70  1:38.02
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:12.52   7              P    31.44  1:05.15  1:39.15
ELBERT, SKYE          13 AZ SUN DEVIL AQU  2:13.17   8              P    31.26  1:05.49  1:39.96
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   2:13.39   9              P    31.64  1:04.75  1:38.89
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN  2:13.62  10              P    31.59  1:05.25  1:39.54
CARTER, LESLIE        13 CC MERCED SKIMME  2:13.69  11              P    30.83  1:04.64  1:39.25
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA  2:13.78  12              P    31.55  1:04.83  1:39.14
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:13.90  13              P    31.77  1:05.73  1:40.01
KREMER, GWEN          14 SI UNATTACHED SA  2:13.94  14              P    31.94  1:05.36  1:39.83
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  2:14.00  15              P    31.71  1:05.19  1:39.86
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA  2:14.55  16              P    31.54  1:04.87  1:39.66
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:14.56  17              P    32.06  1:05.65  1:40.43
VARELLAS, BETSY       13 PC ORINDA AQUATI  2:15.45  18              P    31.56  1:05.62  1:40.70
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA  2:15.67  19              P    31.80  1:05.92  1:40.98
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:15.80  20              P    32.66  1:06.98  1:41.75
WARD, JULIE           14 AZ WHITE MOUNTAI  2:16.02  21              P    31.56  1:05.71  1:40.95
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:16.06  22              P    31.46  1:05.39  1:40.65
LAVAGNINO, CAITLIN    13 PC PLEASANTON SE  2:16.22  23              P    32.34  1:06.94  1:41.63
SITTS, KELLY          14 PC UNATTACHED PA  2:16.95  24              P    31.97  1:06.28  1:41.70
BOGACHUS, BRETT       14 PN BELLEVUE CLUB  2:16.97  25              P    32.99  1:08.05  1:43.14
DUNN, MEGHAN          14 PC UNATTACHED PA  2:17.01  26              P    32.88  1:07.87  1:43.18
MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN  2:17.36  27              P    32.51  1:06.61  1:42.78
HAGEY, KATIE          14 PC UNATTACHED PA  2:17.74  28              P    32.45  1:06.58  1:42.11
SCHERBART, KRISTA     14 PC UNATTACHED PA  2:18.20  29              P
HALL, JULIA           14 SN CALIFORNIA CA  2:18.21  30              P    33.57  1:08.81  1:44.07
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:19.04  31              P    32.13  1:06.81  1:42.74
CHACON, KRISTA        14 CC CLOVIS SWIM C  2:19.25  32              P    33.11  1:07.95  1:43.95
OCHSNER, LAUREN       14 SI UNATTACHED SA  2:19.33  34              P    33.29  1:08.84  1:44.57
OHLENDORF, SUMMER     14 SI UNATTACHED SA  2:19.33  33              P    33.31  1:08.47  1:44.03
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  2:19.38  35              P    31.82  1:06.65  1:43.15
PASTERNAK, TESS       13 PC UKIAH DOLPHIN  2:19.43  36              P    32.90  1:07.87  1:43.91
ISABEL, ELI           13 PC PLEASANTON SE  2:19.46  37              P    32.71  1:07.66  1:43.52
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:19.55  38              P    34.37  1:10.06  1:45.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLYNN, ANNIE          14 SI UNATTACHED SA  2:19.62  39              P    35.29  1:11.61  1:46.43
GINSBERG, JENNIFER    14 PC UNATTACHED PA  2:19.98  41              P    32.72  1:08.82  1:44.53
PRESTON, HILLARY      13 PN CHINOOK        2:19.98  40              P    32.36  1:08.29  1:44.45
STRAVROS, ERICA       13 SI PACIFIC SWIM   2:20.46  42              P    32.46  1:07.33  1:43.70
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:20.78  43              P    33.15  1:08.46  1:45.05
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:20.85  44              P    33.30  1:09.25  1:45.87
AGY, ANA              13 UT PARK CITY AQU  2:20.98  45              P    33.44  1:09.24  1:45.21
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   2:21.25  46              P    32.25  1:08.54  1:45.53
WOO, EMILY            13 SN LODI CITY SWI  2:21.34  47              P    33.30  1:09.00  1:45.49
TAMURA, KIERSTEN      14 PC MORGAN HILL S  2:21.35  48              P    33.45  1:08.83  1:45.11
YAU, AUDREY           14 PC DEANZA CUPERT  2:21.69  49              P    32.30  1:08.71  1:45.89
SHAFFER, KIMBERLY     14 SN UNATTACHED SI  2:21.70  51              P    33.61  1:09.13  1:45.80
WIEGEL, JENNY         13 SN ARDEN HILLS    2:21.70  50              P    34.04  1:09.74  1:45.84
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA  2:21.75  52              P    33.50  1:09.77  1:46.01
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS AQUADAR  2:21.76  54              P    32.75  1:08.22  1:45.14
SCHLICK, BRANDY       13 SI NATIONAL CITY  2:21.76  53              P    33.46  1:09.26  1:46.17
SLOAN, DEVIN          14 PC SAN RAMON LIV  2:22.49  55              P    33.44  1:09.72  1:46.55
ARNESON, CHRISTINE    14 SN IMFAST MARLIN  2:22.55  56              P    33.32  1:08.78  1:45.43
KAUFMANN, TRICIA      13 AZ SUN DEVIL AQU  2:22.56  57              P    32.99  1:09.13  1:46.37
SHIN, JENNY           14 PN CHINOOK        2:22.83  58              P    32.78  1:07.84  1:45.21
ATKIN, NICHOLE        14 PC UNATTACHED PA  2:23.14  59              P    32.98  1:09.06  1:46.60
MERCER, KRISTA        13 SN SIERRA MARLIN  2:23.33  60              P    33.96  1:10.09  1:46.68
HOWARD-ANDERSON, JESS 14 PC UNATTACHED PA  2:23.39  61              P    34.86  1:10.85  1:47.76
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  2:23.74  62              P    33.18  1:09.47  1:47.02
BENCA, LAURA          14 PN CHINOOK        2:25.26  63              P    33.32  1:09.97  1:47.39
LOU, SUSAN            13 OR LAKE OSWEGO S  2:25.73  64              P    33.70  1:10.15  1:47.91
TOMLINSON, SARAH      14 IE WALLA WALLA Y  2:27.67  65              P    33.77  1:10.93  1:49.85
KLINE, VICTORIA       13 PC NAPA VALLEY S   DQUED                   P    33.72  1:10.43  1:46.85
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM   DQUED                   P    31.64  1:07.50  1:44.61
MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL  NO SHOW
ROLLINS, CARLY        14 AZ TEMPE RIO SAL  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
 JR CHMPSHIP   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.75   4  1:07.27 F1  P    32.15
                                                                    F    31.55
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  1:07.15   1  1:07.72 F2  P    32.10
                                                                    F    32.63
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT  1:08.19   2  1:07.80 F3  P    32.43
                                                                    F    32.32
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   1:09.58   5  1:08.30 F4  P    33.80
                                                                    F    33.26
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:08.58   3  1:08.75 F5  P    32.81
                                                                    F    32.93
EVANS, RACHEL         14 CC UNATTACHED CE  1:09.95   8  1:09.02 F6  P    33.28
                                                                    F    32.83
REED, KIRSTEN         14 PC UNATTACHED PA  1:09.87   6  1:10.43 F7  P    32.97
                                                                    F    32.87
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  1:09.93   7  1:11.27 F8  P    33.41
                                                                    F    33.95

HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  1:07.15   1              P    32.10
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT  1:08.19   2              P    32.43
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:08.58   3              P    32.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.75   4              P    32.15
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   1:09.58   5              P    33.80
REED, KIRSTEN         14 PC UNATTACHED PA  1:09.87   6              P    32.97
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  1:09.93   7              P    33.41
EVANS, RACHEL         14 CC UNATTACHED CE  1:09.95   8              P    33.28
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI  1:10.24   9              P    33.60
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:10.30  10              P    33.20
HEMMINGSEN, JESSICA   14 PC LAKERIDGE SWI  1:10.31  11              P    33.84
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.38  12              P    34.35
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  1:10.52  13              P    33.64
LAM, MICHELLE         14 PN CHINOOK        1:10.63  14              P    33.72
MERCER, KRISTA        13 SN SIERRA MARLIN  1:10.75  15              P    33.88
ROBBINS, ERICA        14 SN UNATTACHED SI  1:10.79  16              P    33.75
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:10.84  17              P    33.62
KORN, CAMERYN         14 PC ORINDA AQUATI  1:11.02  18              P    33.40
GENTRY, KELLY         14 PC UNATTACHED PA  1:11.21  19              P    33.74
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:11.49  20              P    33.36
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT  1:11.53  21              P    34.36
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA  1:11.58  22              P    34.40
ROGERS, ALYSSA        14 PC PETALUMA SWIM  1:11.72  24              P    33.95
TWILLING, KENDAL      13 SN SIERRA MARLIN  1:11.72  23              P    33.58
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  1:11.74  25              P    34.27
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW  1:11.90  26              P    34.21
KNIGHT, KAYLEA        14 PC UNATTACHED PA  1:12.00  27              P    34.31
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  1:12.35  28              P    34.55
DUNN, MEGHAN          14 PC UNATTACHED PA  1:12.37  29              P    34.56
SCHAEFFER, KATIE      14 PN CHINOOK        1:12.58  30              P    34.36
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  1:12.71  31              P    34.52
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:12.88  32              P    34.27
MARYATT, ASHLEY       13 SN SIERRA MARLIN  1:12.94  33              P    34.91
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  1:13.38  34              P    33.64
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  1:14.03  35              P    34.45
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING AQUA   1:14.11  36              P    34.94
KAUFMANN, TRICIA      13 AZ SUN DEVIL AQU  1:14.33  37              P    34.96
SHIN, JENNY           14 PN CHINOOK        1:14.44  38              P    35.16
FINUF, COURTNEY       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:14.45  39              P    34.98
AGY, ANA              13 UT PARK CITY AQU  1:14.46  40              P    35.10
LOEHR, KELLYN         14 SN UNATTACHED SI  1:14.48  41              P    35.84
EATON, LAINEY         14 PC UNATTACHED PA  1:14.49  42              P    35.48
REYNOLDS, KELLY       14 PC UNATTACHED PA  1:15.45  43              P    35.76
FRASER, KATHRYN       13 PC TERRAPINS SWI  1:17.50  44              P    36.78
HILL, RACHEL          14 CC UNATTACHED CE  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
 JR CHMPSHIP   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  2:18.75   1  2:20.38 F1  P    32.65  1:07.88  1:43.51
                                                                    F    32.70  1:08.64  1:44.70
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:27.01   3  2:20.79 F2  P    33.95  1:11.02  1:49.92
                                                                    F    32.66  1:08.35  1:44.51
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:23.68   2  2:24.96 F3  P    33.66  1:09.80  1:46.51
                                                                    F    33.43  1:10.13  1:47.43
ROBBINS, ERICA        14 SN UNATTACHED SI  2:29.63   5  2:28.70 F4  P    34.62  1:13.08  1:51.72
                                                                    F    34.18  1:11.90  1:50.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   2:29.64   6  2:29.37 F5  P    34.52  1:12.15  1:50.76
                                                                    F    34.60  1:12.48  1:51.09
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:31.56   8  2:31.25 F6  P    34.50  1:12.65  1:52.37
                                                                    F    34.36  1:13.22  1:52.53
HILL, RACHEL          14 CC UNATTACHED CE  2:28.44   4  2:31.44 F7  P    34.55  1:12.05  1:50.19
                                                                    F    34.60  1:12.94  1:52.07
EVANS, RACHEL         14 CC UNATTACHED CE  2:29.96   7  2:33.51 F8  P    34.04  1:12.04  1:50.93
                                                                    F    34.99  1:13.11  1:52.83

HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  2:18.75   1              P    32.65  1:07.88  1:43.51
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:23.68   2              P    33.66  1:09.80  1:46.51
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:27.01   3              P    33.95  1:11.02  1:49.92
HILL, RACHEL          14 CC UNATTACHED CE  2:28.44   4              P    34.55  1:12.05  1:50.19
ROBBINS, ERICA        14 SN UNATTACHED SI  2:29.63   5              P    34.62  1:13.08  1:51.72
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   2:29.64   6              P    34.52  1:12.15  1:50.76
EVANS, RACHEL         14 CC UNATTACHED CE  2:29.96   7              P    34.04  1:12.04  1:50.93
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:31.56   8              P    34.50  1:12.65  1:52.37
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:31.71   9              P    34.76  1:12.84  1:51.80
MERCER, KRISTA        13 SN SIERRA MARLIN  2:31.77  10              P    35.11  1:13.44  1:52.97
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:31.90  11              P    36.29  1:14.97  1:54.04
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA  2:32.04  12              P    35.41  1:13.54  1:52.46
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT  2:32.05  13              P    34.46  1:12.65  1:51.70
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:32.10  14              P    35.26  1:14.03  1:53.16
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:32.80  15              P    35.72  1:14.60  1:53.81
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:32.82  16              P    34.20  1:13.12  1:52.91
LAM, MICHELLE         14 PN CHINOOK        2:33.31  17              P    34.98  1:14.02  1:53.32
KNIGHT, KAYLEA        14 PC UNATTACHED PA  2:33.59  18              P    35.23  1:13.71  1:53.23
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  2:33.94  19              P    35.00  1:13.85  1:53.77
SCHAEFFER, KATIE      14 PN CHINOOK        2:34.45  20              P    35.40  1:15.06  1:54.93
GENTRY, KELLY         14 PC UNATTACHED PA  2:34.49  21              P    35.07  1:14.39  1:54.05
DUNN, MEGHAN          14 PC UNATTACHED PA  2:35.05  22              P    36.07  1:15.25  1:55.31
REED, KIRSTEN         14 PC UNATTACHED PA  2:35.14  23              P    34.40  1:13.80  1:54.31
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  2:35.35  24              P    35.52  1:15.23  1:55.57
LOEHR, KELLYN         14 SN UNATTACHED SI  2:35.50  25              P    35.43  1:14.97  1:54.71
EATON, LAINEY         14 PC UNATTACHED PA  2:35.69  26              P    35.84  1:14.59  1:55.15
PHILLIPS, CHRISTINE   14 HI AULEA SWIM CL  2:35.74  27              P    35.19  1:14.56  1:54.69
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW  2:35.94  28              P    35.87  1:15.70  1:55.89
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:35.97  29              P    36.03  1:15.49  1:55.87
WOO, EMILY            13 SN LODI CITY SWI  2:36.81  30              P    36.04  1:16.00  1:56.59
HALL, JULIA           14 SN CALIFORNIA CA  2:36.83  31              P    36.12  1:16.18  1:56.74
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  2:36.87  32              P    36.05  1:16.17  1:56.71
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:37.24  33              P    35.34  1:13.98  1:55.21
KORN, CAMERYN         14 PC ORINDA AQUATI  2:37.32  34              P    36.15  1:16.02  1:56.67
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:37.91  35              P    36.67  1:15.56  1:56.21
TWILLING, KENDAL      13 SN SIERRA MARLIN  2:38.23  36              P    33.94  1:14.73  1:56.93
ANUNAS, MAUREEN       14 SI UNATTACHED SA  2:38.42  37              P    36.57  1:15.43  1:56.97
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  2:38.74  38              P    36.63  1:16.83  1:57.51
DEL RIO, MICHELLE     14 PC UNATTACHED PA  2:38.81  39              P    36.97  1:17.08  1:58.05
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING AQUA   2:39.24  40              P    36.55  1:16.84  1:57.86
KAUFMANN, TRICIA      13 AZ SUN DEVIL AQU  2:39.34  41              P    34.83  1:14.60  1:56.37
KELSON, LEE ANN       13 SN DURHAM DOLPHI  2:39.77  42              P    35.69  1:15.39  1:56.70
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:40.06  43              P    36.83  1:17.39  1:59.30
KLIEWER, AIMEE        14 SN DAVIS AQUADAR  2:40.95  44              P    36.86  1:17.95  1:59.51
FINUF, COURTNEY       14 AZ SUN DEVIL AQU  2:41.39  45              P    35.99  1:17.81  1:59.83
MAZZERA, ALYSSA       14 PC UNATTACHED PA  2:41.41  46              P    36.73  1:17.99  1:59.57
BROWN, CARLY          13 SN CENTRAL VALLE  2:41.48  47              P    37.03  1:18.38  1:59.86
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  2:41.80  48              P    37.12  1:17.98  1:59.62
OHLENDORF, SUMMER     14 SI UNATTACHED SA  2:41.96  49              P    36.99  1:18.44  2:00.35
JIMENEZ, CHELSEA      13 PC SAN RAMON LIV  2:42.33  50              P    37.77  1:19.27  2:01.18
BALDWIN, HEATHER      13 PC PETALUMA SWIM  2:43.11  51              P    36.95  1:18.46  2:00.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARYATT, ASHLEY       13 SN SIERRA MARLIN  2:43.32  52              P    36.51  1:17.57  2:00.54
FRASER, KATHRYN       13 PC TERRAPINS SWI  2:43.60  53              P    36.66  1:17.72  2:00.62
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS AQUADAR  2:43.62  54              P    36.11  1:17.81  2:00.40
REYNOLDS, KELLY       14 PC UNATTACHED PA  2:44.12  55              P    37.41  1:18.91  2:01.56
BRANDABUR, MEGHAN     14 PN CHINOOK        2:44.21  56              P    37.04  1:18.19  2:00.93
ROGERS, ALYSSA        14 PC PETALUMA SWIM  2:47.87  57              P    36.65  1:18.37  2:02.97
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  2:48.53  58              P    36.97  1:19.59  2:04.85
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    34.11  1:11.55  1:50.12

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  1:00.97   6    59.95 F1  P    28.57
                                                                    F    28.33
MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL    59.64   1  1:00.11 F2  P    27.80
                                                                    F    28.17
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S    59.88   3  1:00.14 F3  P    28.14
                                                                    F    28.16
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI    59.66   2  1:00.65 F4  P    27.88
                                                                    F    28.52
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS    1:00.12   4  1:00.66 F5  P    27.78
                                                                    F    28.10
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  1:00.59   5  1:01.06 F6  P    28.64
                                                                    F    28.53
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:01.04   7  1:01.14 F7  P    28.31
                                                                    F    28.61
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.06   8  1:01.45 F8  P    28.51
                                                                    F    29.10

MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL    59.64   1              P    27.80
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI    59.66   2              P    27.88
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S    59.88   3              P    28.14
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS    1:00.12   4              P    27.78
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  1:00.59   5              P    28.64
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  1:00.97   6              P    28.57
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:01.04   7              P    28.31
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.06   8              P    28.51
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT  1:01.87   9              P    29.09
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  1:02.14  10              P    29.30
AGY, ANA              13 UT PARK CITY AQU  1:02.26  11              P    29.61
KREMER, GWEN          14 SI UNATTACHED SA  1:02.32  12              P    29.59
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:02.75  13              P    29.77
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  1:02.79  14              P    29.90
MERCER, KRISTA        13 SN SIERRA MARLIN  1:02.85  15              P    29.45
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  1:02.95  16              P    29.89
WOO, EMILY            13 SN LODI CITY SWI  1:03.05  17              P    28.92
GHAZAL, GILLIAN       13 CC CLOVIS SWIM C  1:03.07  18              P    29.37
LARSSON, ANNIKA       14 PC LOS ALTOS/MTN  1:03.37  19              P    29.84
GRAY, HEATHER         14 SI UNATTACHED SA  1:03.80  20              P    29.66
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:03.86  21              P    29.57
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  1:03.87  22              P    29.80
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING AQUA   1:03.90  23              P    29.39
MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.91  25              P    30.61
YAMAMOTO, ERIN        13 SI PACIFIC SWIM   1:03.91  24              P    29.97
BUTLER, KATELYN       14 SI UNATTACHED SA  1:04.00  26              P    29.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  1:04.05  27              P    29.91
BANGERT, CHELSEA      13 PC PIEDMONT SWIM  1:04.13  28              P    30.17
FONG, MICHELLE        14 PC UNATTACHED PA  1:04.43  29              P    30.18
PLUME, REBECCA        14 PC BURLINGAME AQ  1:04.62  30              P    29.84
VINCENT, DANYELLE     14 PC UNATTACHED PA  1:04.69  31              P    29.23
BOGACHUS, BRETT       14 PN BELLEVUE CLUB  1:04.77  32              P    30.03
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:04.85  33              P    30.72
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  1:04.86  34              P    30.01
BUCK, MAURA           14 PC PETALUMA SWIM  1:04.91  35              P    30.13
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  1:04.99  36              P    30.14
BONDS, AMBER          14 CC CLOVIS SWIM C  1:05.02  37              P    30.36
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI  1:05.38  38              P    30.55
HAGEY, KATIE          14 PC UNATTACHED PA  1:05.41  39              P    30.35
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS AQUADAR  1:05.44  40              P    31.10
TAMURA, KIERSTEN      14 PC MORGAN HILL S  1:05.48  41              P    30.83
GOLEZ, JILLENE        14 PC UNATTACHED PA  1:05.50  42              P    30.32
GARCIA, ERIN          13 PN BELLEVUE CLUB  1:05.73  43              P    30.30
DI DOMMENICO, ANN     14 CO VALLEY AREA S  1:06.05  44              P    30.73
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  1:06.21  45              P    30.59
ALEXANDER, ALVIZIA    14 SI NATIONAL CITY  1:06.99  46              P    31.51
MCCLURG, HANNAH       14 SI UNATTACHED SA  1:07.12  47              P    30.92
WHALEN, ASHLEY        14 SN UNATTACHED SI  1:08.04  48              P    31.39

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
 JR CHMPSHIP   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  2:11.18   1  2:09.75 F1  P    29.42  1:02.15  1:36.04
                                                                    F    28.98  1:01.95  1:36.11
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:14.96   2  2:10.24 F2  P    31.81  1:05.26  1:40.58
                                                                    F    30.95  1:04.24  1:37.11
MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL  2:15.47   3  2:12.77 F3  P    31.41  1:06.33  1:41.32
                                                                    F    31.00  1:05.22  1:39.39
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  2:16.64   7  2:13.99 F4  P    30.83  1:05.10  1:40.74
                                                                    F    30.48  1:04.40  1:39.26
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  2:16.29   5  2:14.29 F5  P    31.09  1:05.54  1:40.45
                                                                    F    30.94  1:05.20  1:40.42
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:16.40   6  2:14.48 F6  P    32.18  1:07.10  1:41.98
                                                                    F    31.15  1:04.94  1:39.31
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:15.62   4  2:16.88 F7  P    30.05  1:04.56  1:39.92
                                                                    F    30.72  1:05.35  1:41.17
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  2:16.81   8  2:17.20 F8  P    30.78  1:05.68  1:41.28
                                                                    F    30.69  1:05.61  1:41.40

BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  2:11.18   1              P    29.42  1:02.15  1:36.04
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:14.96   2              P    31.81  1:05.26  1:40.58
MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL  2:15.47   3              P    31.41  1:06.33  1:41.32
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:15.62   4              P    30.05  1:04.56  1:39.92
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  2:16.29   5              P    31.09  1:05.54  1:40.45
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:16.40   6              P    32.18  1:07.10  1:41.98
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  2:16.64   7              P    30.83  1:05.10  1:40.74
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  2:16.81   8              P    30.78  1:05.68  1:41.28
KREMER, GWEN          14 SI UNATTACHED SA  2:16.97   9              P    30.75  1:04.62  1:40.25
PUGLIESE, CARLA       14 PC UNATTACHED PA  2:17.77  10              P    30.86  1:05.51  1:41.19
JACINTO, ARICA        14 AZ ARIZONA MARLI  2:18.27  11              P    30.90  1:06.29  1:42.58
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:18.85  12              P    30.89  1:05.85  1:42.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:18.86  13              P    30.71  1:05.88  1:42.03
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  2:19.23  14              P    30.64  1:05.79  1:42.35
BANGERT, CHELSEA      13 PC PIEDMONT SWIM  2:19.70  15              P    30.62  1:05.36  1:42.13
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  2:19.96  16              P    31.80  1:06.95  1:43.85
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:21.04  17              P    32.02  1:07.37  1:44.15
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C  2:21.09  18              P    30.99  1:06.82  1:43.86
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS AQUADAR  2:21.17  19              P    31.70  1:07.70  1:44.13
ROLLINS, CARLY        14 AZ TEMPE RIO SAL  2:21.34  20              P    31.83  1:07.69  1:43.29
FARMER, DEVON         13 PC PLEASANTON SE  2:21.37  21              P    31.99  1:07.54  1:43.77
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:21.40  22              P    31.58  1:08.14  1:45.53
BONDS, AMBER          14 CC CLOVIS SWIM C  2:21.63  23              P    31.78  1:08.14  1:45.16
TAMURA, KIERSTEN      14 PC MORGAN HILL S  2:21.69  24              P    31.67  1:07.72  1:44.78
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS    2:21.77  25              P    30.70  1:05.76  1:42.49
DI DOMMENICO, ANN     14 CO VALLEY AREA S  2:22.02  26              P    31.18  1:06.94  1:44.62
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  2:22.03  27              P    31.13  1:07.16  1:44.69
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:22.17  28              P    31.61  1:07.25  1:44.53
LARSSON, ANNIKA       14 PC LOS ALTOS/MTN  2:22.23  29              P    31.09  1:06.14  1:43.00
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  2:22.72  30              P    31.08  1:07.32  1:44.63
HARRIS, RACHELLE      14 SN SIERRA MARLIN  2:22.90  31              P    32.19  1:08.71  1:45.62
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  2:23.49  32              P    32.18  1:09.34  1:47.31
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING AQUA   2:23.61  33              P    30.79  1:07.10  1:44.86
SCHNEIDER, SARAH      14 PC GOLDEN BEAR S  2:23.66  34              P    32.22  1:08.91  1:45.59
YAMAMOTO, ERIN        13 SI PACIFIC SWIM   2:23.79  35              P    31.96  1:07.80  1:45.48
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   2:24.34  36              P    33.85  1:11.01  1:47.82
BOGACHUS, BRETT       14 PN BELLEVUE CLUB  2:24.86  37              P    31.46  1:08.02  1:46.19
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:25.16  38              P    32.52  1:09.13  1:46.24
OREGLIA, JULIE        13 PC CAMPBELL WAVE  2:25.19  39              P    32.25  1:08.17  1:46.77
GHAZAL, GILLIAN       13 CC CLOVIS SWIM C  2:25.38  40              P    31.96  1:09.62  1:48.02
SACHDEV, ARATHI       14 PC RENO AQUATIC   2:25.64  41              P    33.50  1:10.64  1:48.07
FLYNN, ANNIE          14 SI UNATTACHED SA  2:26.12  42              P    33.69  1:10.83  1:48.35
GARCIA, ERIN          13 PN BELLEVUE CLUB  2:26.26  43              P    31.55  1:08.36  1:47.62
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:26.28  44              P    31.43  1:08.49  1:46.85
PLUME, REBECCA        14 PC BURLINGAME AQ  2:26.92  45              P    31.47  1:08.93  1:47.83
ANUNAS, MAUREEN       14 SI UNATTACHED SA  2:26.96  46              P    31.91  1:07.79  1:47.63
GRAY, HEATHER         14 SI UNATTACHED SA  2:27.69  47              P    30.83  1:07.28  1:46.40
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  2:29.49  48              P    33.21  1:10.94  1:50.09
ALEXANDER, ALVIZIA    14 SI NATIONAL CITY  2:30.70  49              P    32.98  1:10.44  1:50.35
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT   DQUED
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    31.49  1:08.21  1:46.79

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:13.16   6  2:07.89 F1  P    29.67  1:04.25  1:42.80
                                                                    F    29.25  1:01.88  1:38.33
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  2:09.69   1  2:08.70 F2  P    30.07  1:04.07  1:40.58
                                                                    F    30.33  1:04.09  1:39.84
BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA  2:11.01   3  2:09.26 F3  P    27.62    58.46  1:40.37
                                                                    F    28.14  1:00.02  1:40.71
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:10.32   2  2:10.18 F4  P    28.81  1:01.70  1:40.04
                                                                    F    28.81  1:01.95  1:40.07
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  2:13.02   5  2:12.70 F5  P    28.42  1:02.10  1:42.12
                                                                    F    28.89  1:02.66  1:42.39
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  2:13.70   7  2:13.47 F6  P    28.93  1:02.17  1:42.91
                                                                    F    29.17  1:02.76  1:42.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:12.31   4  2:13.61 F7  P    29.24  1:02.25  1:42.04
                                                                    F    29.24  1:01.65  1:42.46
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT  2:13.88   8  2:14.10 F8  P    30.02  1:04.82  1:42.89
                                                                    F    30.43  1:05.38  1:43.70

HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  2:09.69   1              P    30.07  1:04.07  1:40.58
LAROCHELLE, NATALIE   13 PC NAPA VALLEY S  2:10.32   2              P    28.81  1:01.70  1:40.04
BISHOP, BROOKE        14 PC UNATTACHED PA  2:11.01   3              P    27.62    58.46  1:40.37
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:12.31   4              P    29.24  1:02.25  1:42.04
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  2:13.02   5              P    28.42  1:02.10  1:42.12
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:13.16   6              P    29.67  1:04.25  1:42.80
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT  2:13.70   7              P    28.93  1:02.17  1:42.91
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC DEANZA CUPERT  2:13.88   8              P    30.02  1:04.82  1:42.89
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:14.66   9              P    29.70  1:04.32  1:42.70
MOZDZEN, LAURA        13 AZ TEMPE RIO SAL  2:14.72  10              P    28.70  1:01.69  1:43.53
MOONEY, KELLY         13 PC WALNUT CREEK   2:15.21  11              P    29.66  1:02.10  1:42.75
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATI  2:15.43  12              P    30.00  1:04.39  1:44.93
LAM, MICHELLE         14 PN CHINOOK        2:15.52  13              P    30.14  1:05.23  1:43.98
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN  2:15.67  14              P    29.62  1:04.46  1:45.70
HILL, RACHEL          14 CC UNATTACHED CE  2:15.87  15              P    30.08  1:06.16  1:44.94
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:16.05  16              P    29.93  1:03.23  1:44.14
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:16.28  17              P    31.07  1:06.19  1:44.86
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW  2:17.32  18              P    30.21  1:06.54  1:46.77
PRESTON, HILLARY      13 PN CHINOOK        2:17.53  19              P    30.17  1:05.14  1:45.68
KREMER, GWEN          14 SI UNATTACHED SA  2:17.56  20              P    29.90  1:03.41  1:45.32
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:17.71  21              P    29.96  1:04.72  1:45.30
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   2:17.77  22              P    30.43  1:07.54  1:46.05
DUNN, MEGHAN          14 PC UNATTACHED PA  2:18.06  23              P    31.43  1:06.76  1:46.46
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  2:18.15  24              P    29.87  1:05.29  1:44.92
WONG, KATHY           14 PC UNATTACHED PA  2:18.22  25              P    30.65  1:05.29  1:46.99
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING AQUA   2:18.37  26              P    29.72  1:05.40  1:46.59
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:18.48  27              P    30.46  1:09.05  1:46.93
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:18.54  28              P    31.56  1:08.20  1:47.10
BOGACHUS, BRETT       14 PN BELLEVUE CLUB  2:18.65  29              P    30.12  1:04.93  1:46.28
ROBBINS, ERICA        14 SN UNATTACHED SI  2:18.74  30              P    30.78  1:06.80  1:46.74
CHACON, KRISTA        14 CC CLOVIS SWIM C  2:18.89  32              P    31.17  1:06.22  1:48.11
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C  2:18.89  31              P    30.28  1:05.68  1:47.17
IMUS, LAURA           13 SN ARDEN HILLS    2:19.05  33              P    29.36  1:05.14  1:47.06
PASTERNAK, TESS       13 PC UKIAH DOLPHIN  2:19.12  34              P    30.63  1:05.90  1:47.44
MERCER, KRISTA        13 SN SIERRA MARLIN  2:19.19  35              P    30.68  1:06.46  1:46.01
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:19.32  36              P    30.63  1:07.62  1:47.22
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:19.56  37              P    29.68  1:05.23  1:47.21
CARTER, LESLIE        13 CC MERCED SKIMME  2:19.80  38              P    29.65  1:05.23  1:48.11
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS AQUADAR  2:20.02  39              P    30.69  1:06.40  1:48.28
BUTLER, KATELYN       14 SI UNATTACHED SA  2:20.24  40              P    30.63  1:07.39  1:48.80
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:20.29  41              P    31.27  1:05.25  1:48.58
WOO, EMILY            13 SN LODI CITY SWI  2:20.37  42              P    30.96  1:06.68  1:48.49
EVANS, RACHEL         14 CC UNATTACHED CE  2:20.87  43              P    32.68  1:08.96  1:48.73
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  2:20.97  44              P    31.39  1:07.21  1:48.85
LAXO, SYDNEY          14 SN ARDEN HILLS    2:21.11  45              P    30.65  1:06.79  1:49.29
REED, KIRSTEN         14 PC UNATTACHED PA  2:21.12  46              P    31.91  1:08.85  1:47.44
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:21.13  47              P    30.73  1:07.69  1:49.27
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC UNATTACHED PA  2:21.29  48              P    31.18  1:06.80  1:50.10
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:21.65  49              P    32.32  1:08.02  1:48.38
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:21.67  50              P    32.11  1:07.73  1:48.96
EATON, LAINEY         14 PC UNATTACHED PA  2:22.35  51              P    31.23  1:08.14  1:48.77
KNIGHT, KAYLEA        14 PC UNATTACHED PA  2:22.42  52              P    32.26  1:09.76  1:48.66
OREGLIA, JULIE        13 PC CAMPBELL WAVE  2:22.45  53              P    31.02  1:08.57  1:51.17
MEDVED, EMILY         13 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.63  54              P    30.64  1:06.48  1:50.26
DEL RIO, MICHELLE     14 PC UNATTACHED PA  2:22.66  55              P    31.76  1:09.35  1:50.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DI DOMMENICO, ANN     14 CO VALLEY AREA S  2:22.83  56              P    31.65  1:08.65  1:51.60
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  2:23.41  57              P    32.72  1:09.23  1:49.99
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:23.57  58              P    30.76  1:08.82  1:50.46
AGY, ANA              13 UT PARK CITY AQU  2:23.87  59              P    30.33  1:05.98  1:49.60
STRAVROS, ERICA       13 SI PACIFIC SWIM   2:25.87  60              P    31.96  1:07.04  1:52.63
TOMLINSON, SARAH      14 IE WALLA WALLA Y  2:30.17  61              P    30.00  1:08.49  1:54.64
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    29.90  1:06.80  1:45.33
GRAY, HEATHER         14 SI UNATTACHED SA   DQUED                   P    31.05  1:08.01  1:50.89
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S   DQUED                   P    29.16  1:03.70  1:45.22
WHALEN, ASHLEY        14 SN UNATTACHED SI   DQUED                   P    30.53  1:06.50  1:47.92

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
 JR CHMPSHIP   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COTTON, JESSICA       14 PC UNATTACHED PA  4:27.08   1  4:27.07 F1  P    29.40  1:02.21  1:36.25  2:09.32  2:47.99  3:26.67  3:57.28
                                                                    F    29.79  1:02.50  1:36.97  2:10.53  2:49.07  3:27.38  3:57.67
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  4:32.16   2  4:32.63 F2  P    31.43  1:06.12  1:42.50  2:18.36  2:55.02  3:32.07  4:02.70
                                                                    F    31.42  1:06.60  1:42.76  2:18.29  2:55.12  3:32.35  4:03.63
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  4:36.97   3  4:33.45 F3  P    30.57  1:04.38  1:40.53  2:15.89  2:54.97  3:33.78  4:06.09
                                                                    F    30.10  1:04.05  1:39.72  2:14.09  2:53.49  3:32.03  4:03.39
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  4:40.35   5  4:36.25 F4  P    30.41  1:05.60  1:38.36  2:10.85  2:54.48  3:37.57  4:09.19
                                                                    F    30.72  1:05.01  1:38.21  2:10.66  2:52.92  3:35.29  4:06.37
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  4:39.54   4  4:37.61 F5  P    29.39  1:03.09  1:38.67  2:13.63  2:54.79  3:36.06  4:08.20
                                                                    F    30.07  1:04.25  1:40.24  2:15.61  2:55.78  3:35.73  4:07.21
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C  4:42.66   6  4:43.60 F6  P    30.09  1:04.57  1:40.15  2:16.47  2:56.19  3:37.01  4:10.14
                                                                    F    31.06  1:06.23  1:42.19  2:18.32  2:58.76  3:39.04  4:12.04
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS    4:43.12   7  4:43.98 F7  P    30.19  1:05.13  1:41.65  2:17.81  2:58.37  3:40.30  4:12.23
                                                                    F    30.15  1:04.96  1:41.90  2:18.20  2:59.81  3:41.69  4:13.26
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  4:44.23   9   DQUED  F   P    31.96  1:07.95  1:43.74  2:19.34  2:58.70  3:39.06  4:11.98
                                                                    F    31.41  1:06.87  1:43.63  2:19.75  2:59.00  3:39.07  4:12.22

COTTON, JESSICA       14 PC UNATTACHED PA  4:27.08   1              P    29.40  1:02.21  1:36.25  2:09.32  2:47.99  3:26.67  3:57.28
HEATH, SAMANTHA       13 PC SAN RAMON LIV  4:32.16   2              P    31.43  1:06.12  1:42.50  2:18.36  2:55.02  3:32.07  4:02.70
AJARI, LESLIE         13 SN TRUCKEE-TAHOE  4:36.97   3              P    30.57  1:04.38  1:40.53  2:15.89  2:54.97  3:33.78  4:06.09
BEYER, COURTNEY       14 PC STANFORD COVI  4:39.54   4              P    29.39  1:03.09  1:38.67  2:13.63  2:54.79  3:36.06  4:08.20
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  4:40.35   5              P    30.41  1:05.60  1:38.36  2:10.85  2:54.48  3:37.57  4:09.19
KIENE, ERIN           13 CC CLOVIS SWIM C  4:42.66   6              P    30.09  1:04.57  1:40.15  2:16.47  2:56.19  3:37.01  4:10.14
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS    4:43.12   7              P    30.19  1:05.13  1:41.65  2:17.81  2:58.37  3:40.30  4:12.23
ROBBINS, ERICA        14 SN UNATTACHED SI  4:43.92   8              P    30.71  1:05.74  1:42.11  2:18.22  2:58.60  3:39.18  4:12.38
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  4:44.23   9              P    31.96  1:07.95  1:43.74  2:19.34  2:58.70  3:39.06  4:11.98
JOHNSON, ELIZABETH    13 SN SIERRA MARLIN  4:44.85  10              P    31.36  1:06.84  1:43.02  2:18.90  3:00.13  3:41.87  4:13.99
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN  4:45.37  11              P    31.94  1:07.53  1:42.62  2:17.19  2:59.67  3:41.54  4:13.82
HILL, RACHEL          14 CC UNATTACHED CE  4:45.39  12              P    31.04  1:06.64  1:44.46  2:22.20  3:01.86  3:41.81  4:14.01
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  4:45.60  13              P    31.37  1:06.90  1:41.41  2:16.62  2:57.99  3:40.74  4:14.29
CHACON, KRISTA        14 CC CLOVIS SWIM C  4:46.09  14              P    32.09  1:06.50  1:43.15  2:19.08  3:01.10  3:42.78  4:15.09
PHILLIPS, CHRISTINE   14 HI AULEA SWIM CL  4:48.08  15              P    32.11  1:09.17  1:46.91  2:22.28  3:04.12  3:44.26  4:16.61
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  4:48.15  16              P    31.18  1:05.92  1:43.67  2:20.79  3:00.50  3:41.45  4:15.60
BRENNAN, SHANA        14 PC UNATTACHED PA  4:49.04  17              P    30.97  1:06.47  1:42.22  2:59.36  3:43.22  4:16.96  4:49.09
MERCER, KRISTA        13 SN SIERRA MARLIN  4:49.07  18              P    31.31  1:05.95  1:42.96  2:19.30  2:59.94  3:40.81  4:15.60
KREMER, GWEN          14 SI UNATTACHED SA  4:49.23  19              P    31.19  1:06.39  1:41.73  2:16.76  3:00.10  3:43.25  4:17.22
BOGACHUS, BRETT       14 PN BELLEVUE CLUB  4:50.22  20              P    31.10  1:07.21  1:44.52  2:21.74  3:02.80  3:44.86  4:18.79
DEGOLIA, HAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  4:50.42  21              P    31.15  1:06.45  1:43.58  2:20.05  3:01.65  3:44.40  4:17.83
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  4:50.67  22              P    31.85  1:08.75  1:46.31  2:23.04  3:04.37  3:44.85  4:18.65
JENKINS, COURTNEY     14 PC UNATTACHED PA  4:51.17  23              P    31.77  1:07.62  1:44.01  2:20.72  3:01.51  3:43.37  4:17.76
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATI  4:51.21  24              P    31.23  1:07.29  1:45.27  2:22.60  3:02.68  3:44.31  4:18.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  4:51.56  25              P    30.78  1:05.80  1:44.55  2:23.04  3:03.74  3:45.50  4:18.86
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  4:51.57  26              P    31.29  1:06.68  1:43.95  2:20.59  3:03.47  3:46.44  4:19.64
COTTRELL, REBECCA     14 PC DEANZA CUPERT  4:51.97  27              P    30.38  1:05.58  1:44.57  2:23.58  3:02.81  3:44.37  4:19.15
WOO, EMILY            13 SN LODI CITY SWI  4:52.02  28              P    30.95  1:07.52  1:44.93  2:22.24  3:03.66  3:45.24  4:18.82
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  4:52.37  29              P    30.83  1:08.15  1:45.50  2:22.10  3:04.60  3:47.17  4:20.65
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  4:52.59  30              P    31.67  1:07.88  1:43.62  2:18.48  3:02.15  3:46.94  4:20.44
BONDS, AMBER          14 CC CLOVIS SWIM C  4:53.10  31              P    30.66  1:06.59  1:44.77  2:22.63  3:06.21  3:49.70  4:22.16
WHALEN, ASHLEY        14 SN UNATTACHED SI  4:53.26  32              P    30.89  1:07.13  1:45.22  2:21.89  3:04.71  3:48.56  4:22.05
PRESTON, HILLARY      13 PN CHINOOK        4:53.62  33              P    30.98  1:07.74  1:44.91  2:22.23  3:05.35  3:48.19  4:21.70
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  4:53.74  34              P    30.84  1:06.74  1:42.90  2:19.32  3:03.85  3:47.83  4:21.59
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  4:54.09  35              P    32.64  1:09.79  1:47.42  2:25.31  3:06.58  3:48.84  4:22.07
PASTERNAK, TESS       13 PC UKIAH DOLPHIN  4:54.32  36              P    31.50  1:08.09  1:44.32  2:20.84  3:04.25  3:47.13  4:21.73
FAVERO, JENNA         13 SN ARDEN HILLS    4:54.87  37              P    31.32  1:06.93  1:45.00  2:21.78  3:04.39  3:47.76  4:21.79
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK   4:54.91  38              P    32.74  1:10.23  1:49.80  2:29.45  3:08.65  3:48.64  4:21.97
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  4:55.69  39              P    33.32  1:11.05  1:48.09  2:25.59  3:07.16  3:49.11  4:22.78
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS AQUADAR  4:56.03  40              P    31.30  1:08.54  1:46.01  2:22.68  3:04.53  3:48.36  4:22.54
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  4:56.25  41              P    31.65  1:07.22  1:46.63  2:24.68  3:09.02  3:53.33  4:25.12
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  4:56.43  42              P    31.95  1:08.58  1:45.60  2:22.18  3:06.21  3:50.90  4:24.00
DOOLITTLE, MARGARET   13 SN GREENHAVEN SW  4:56.47  43              P    31.90  1:08.80  1:48.18  2:27.06  3:08.09  3:51.10  4:24.20
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING AQUA   4:56.50  44              P    33.10  1:08.82  1:47.85  2:25.92  3:07.44  3:50.02  4:24.20
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS AQUADAR  4:56.95  45              P    32.43  1:09.13  1:48.29  2:26.91  3:09.40  3:52.36  4:25.65
LAXO, SYDNEY          14 SN ARDEN HILLS    4:57.33  46              P    31.53  1:09.24  1:46.64  2:23.81  3:07.09  3:51.46  4:24.60
KNIGHT, KAYLEA        14 PC UNATTACHED PA  4:57.51  47              P    32.71  1:10.99  1:50.67  2:28.84  3:08.32  3:49.31  4:24.52
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  4:57.91  48              P    32.19  1:07.01  1:46.68  2:26.41  3:07.80  3:49.78  4:24.46
ROLLINS, CARLY        14 AZ TEMPE RIO SAL  4:58.20  49              P    30.34  1:05.70  1:44.00  2:22.06  3:06.20  3:50.85  4:25.41
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  4:58.31  50              P    31.87  1:09.06  1:45.47  2:20.93  3:06.94  3:53.23  4:26.19
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  4:58.47  51              P    30.73  1:07.63  1:48.57  2:27.82  3:11.41  3:54.41  4:27.07
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   4:58.69  52              P    31.79  1:08.94  1:47.18  2:24.83  3:06.96  3:49.90  4:25.33
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  5:00.57  53              P    31.37  1:07.45  1:44.92  2:21.68  3:05.96  3:51.18  4:26.03
OHLENDORF, SUMMER     14 SI UNATTACHED SA  5:00.70  54              P    33.25  1:11.42  1:47.36  2:23.46  3:07.89  3:52.93  4:27.18
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  5:00.77  55              P    32.91  1:11.73  1:49.14  2:27.36  3:09.27  3:52.67  4:26.93
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  5:01.68  56              P    30.95  1:05.93  1:44.49  2:22.38  3:08.28  3:54.33  4:28.51
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC UNATTACHED PA  5:02.19  57              P    31.87  1:08.90  1:47.93  2:28.26  3:13.00  3:58.11  4:31.10
STRAVROS, ERICA       13 SI PACIFIC SWIM   5:02.21  58              P    32.42  1:09.44  1:45.86  2:23.65  3:08.88  3:54.89  4:29.02
YAMAMOTO, ERIN        13 SI PACIFIC SWIM   5:02.58  59              P    30.90  1:06.56  1:45.16  2:23.47  3:07.82  3:54.09  4:28.56
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   5:02.61  60              P    33.38  1:10.31  1:49.31  2:26.94  3:11.19  3:56.45  4:30.46
DUNN, MEGHAN          14 PC UNATTACHED PA  5:03.30  61              P    32.61  1:10.11  1:47.60  2:24.86  3:08.71  3:52.73  4:28.93
HAGEY, KATIE          14 PC UNATTACHED PA  5:03.47  62              P    32.36  1:09.21  1:46.43  2:23.43  3:07.60  3:53.64  4:29.23
HERNANDEZ, ANA        14 PC WALNUT CREEK   5:04.02  63              P    33.54  1:12.10  1:50.44  2:28.69  3:13.17  3:57.77  4:31.98
EATON, LAINEY         14 PC UNATTACHED PA  5:04.80  64              P    32.73  1:12.65  1:52.29  2:31.50  3:12.10  3:53.98  4:29.92
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  5:05.50  65              P    31.54  1:09.22  1:47.31  2:24.86  3:10.43  3:56.72  4:31.68
BANGERT, CHELSEA      13 PC PIEDMONT SWIM  5:08.48  66              P    30.84  1:06.34  1:44.96  2:22.99  3:09.20  3:56.20  4:31.99
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  5:11.02  67              P    34.41  1:16.26  1:55.62  2:33.37  3:16.49  4:00.92  4:36.60
KLIEWER, AIMEE        14 SN DAVIS AQUADAR  5:11.13  68              P    32.80  1:10.87  1:50.94  2:31.08  3:14.48  3:59.76  4:35.56
GARCIA, ERIN          13 PN BELLEVUE CLUB  5:12.92  69              P    31.54  1:08.74  1:49.55  2:29.51  3:16.60  4:04.21  4:38.99
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    30.57  1:06.78  1:44.34  2:22.18  3:05.23  3:50.13  4:24.77
HOVEY, AMBER          13 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    29.91  1:04.03  1:39.90  2:16.21  2:57.95  3:41.07  4:14.06
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI   DQUED                   P    30.93  1:07.26  1:44.31  2:21.01  3:04.16  3:47.82  4:21.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:52.99   1      29.44  1:00.90  1:28.11
         WHITE, HEATHER      13
         OCHS, JILLIAN       14
         CHANG, MARISA       13
         VARELLAS, BETSY     13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:53.59   2      29.12  1:01.42  1:28.38
         VARELLAS, BETSY     13
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         THURMAN, HOPE       13
         PERIA, HANNAH       13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:53.85   3      29.44  1:01.15  1:28.41
         YAU, AUDREY         14
         COTTRELL, REBECCA   14
         HOVEY, AMBER        13
         GARCIA, DANIELLE    14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:54.27   4      29.06  1:01.21  1:28.54
         ROGERS, LAUREN      13
         LANGNER, BAILEY     13
         DEGOLIA, HAILEY     13
         BARD, PRESLEY       13
C,     A  13-14       14 PN CHINOOK                     1:56.99   5      30.24  1:02.06  1:30.75
         BENCA, LAURA        14
         LAM, MICHELLE       14
         PRESTON, HILLARY    13
         SHIN, JENNY         14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:57.05   6      29.81  1:02.48  1:30.63
         ZEIDLER, KAYLA      14
         DORIA, ANGELA       14
         MCLANE, JULIANNE    13
         NAVILHON, MELISSA   14
OAPB,  C  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:57.07   7      31.56  1:03.72  1:32.10
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         KORN, CAMERYN       14
         RUSSELL, MONICA     14
         BEVER, MAGGIE       14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               1:58.37   8      31.92  1:04.28  1:32.19
         EATON, DI           13
         TANSUWAN, MELANIE   13
         BEYER, COURTNEY     14
         DECESARE, DIANA     14
SRN,   A  13-14       14 PC SANTA ROSA NE               1:58.83   9      30.81  1:03.38  1:32.34
         NELSON, KATEY       13
         MALLINGER, NICOLLE  13
         SIMS, AMANDA        12
         CAREY, LEA          13
AIA,   A  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               1:59.29  10      28.90  1:02.52  1:32.81
         MEDVED, EMILY       13
         VAUGHAN, JESSICA    13
         KOPEL, JENNA        14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               1:59.99  11      29.09  1:04.96  1:33.80
         LAROCHELLE, NATALIE 13
         KLINE, VICTORIA     13
         JUCHAU, AMANDA      13
         MARTIN, KATELYN     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               2:01.52  12      32.43  1:04.64  1:34.34
         SLOAN, DEVIN        14
         HEATH, SAMANTHA     13
         HARUTOONIAN, KRISTIN14
         TIETBOHL, CAROLINE  14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:01.75  13      16.18  1:04.47  1:33.87
         FULL, MARY          13
         HARPER, KIRSTEN     13
         MOONEY, KELLY       13
         MCCLELLAND, LINDSAY 13
AIA,   B  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               2:02.81  14      32.15  1:10.89  1:35.24
         IDLE, KELLY         13
         TURMAN, AMANDA      14
         BARNES, ALYSSA      14
         BOND, JENNY         13
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 2:02.83  15      31.12  1:07.04  1:35.59
         YAMAHATA, ASHLEY    14
         WIEGEL, JENNY       13
         IMUS, LAURA         13
         LAXO, SYDNEY        14
SJA,   A  13-14       14 PC SAN JOSE AQUA               2:03.69  16      31.89  1:06.82  1:36.55
         SMITH, HELEN        14
         CHANG, LYNN         13
         NAVALA, JENNIFER    14
         SENNERT, BREANNA    13
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               2:03.71  17      32.81  1:07.70  1:46.19
         JARRARD, LINDSAY    13
         TURNER, RYANNE      13
         ABBOTT, VALERIE     14
         BANIEWICH, CHRISTINE14

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:59.19
 JR CHMPSHIP   4:01.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:02.92   1      29.73  1:01.16  1:32.40  2:08.42  2:36.64  3:08.67  3:34.58
         WHITE, HEATHER      13
         OCHS, JILLIAN       14
         THURMAN, HOPE       13
         HEATH, SARAH        14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:03.56   2      29.30    59.61  1:31.83  2:08.22  2:36.82  3:09.09  3:35.06
         ROGERS, LAUREN      13
         DEGOLIA, HAILEY     13
         MCLANE, JULIANNE    13
         BARD, PRESLEY       13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:08.06   3      30.27  1:03.78  1:36.29  2:12.43  2:40.16  3:12.23  3:38.97
         YAU, AUDREY         14
         COTTRELL, REBECCA   14
         HOVEY, AMBER        13
         HILDEBRANDT, DANIELL13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:11.13   4      30.89  1:03.60  1:36.28  2:14.60  2:43.02  3:15.49  3:31.20
         VARELLAS, BETSY     13
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         CHANG, MARISA       13
         BEVER, MAGGIE       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMST,  A  13-14       14 SN SIERRA MARLIN               4:11.29   5      31.24  1:03.77  1:36.55  2:14.91  2:43.93  3:17.35  3:42.99
         WAGNER, ELIZABETH   13
         TWILLING, KENDAL    13
         MERCER, KRISTA      13
         JOHNSON, ELIZABETH  13
C,     A  13-14       14 PN CHINOOK                     4:16.60   6      31.56  1:05.07  1:38.05  2:15.08  2:44.78  3:19.11  3:35.36
         BENCA, LAURA        14
         LAM, MICHELLE       14
         PRESTON, HILLARY    13
         SHIN, JENNY         14
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 4:17.40   7      31.26  1:04.09  1:40.31  2:20.90  2:49.00  3:21.28  3:47.88
         YAMAHATA, ASHLEY    14
         WIEGEL, JENNY       13
         IMUS, LAURA         13
         LAXO, SYDNEY        14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:17.55   8      31.93  1:04.67  1:38.22  2:15.64  2:45.52  3:21.03  3:48.25
         CURETON, KELLY      14
         DORIA, ANGELA       14
         LANGNER, BAILEY     13
         NAVILHON, MELISSA   14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:17.69   9      32.88  1:07.32  1:41.19  2:19.24  2:47.40  3:20.11  3:47.66
         EATON, DI           13
         TANSUWAN, MELANIE   13
         BEYER, COURTNEY     14
         FRIEDMAN, MONIKA    13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               4:20.06  10      30.76  1:02.94  1:38.86  2:20.63  2:50.34  3:24.78  3:50.76
         LAROCHELLE, NATALIE 13
         KLINE, VICTORIA     13
         MARTIN, KATELYN     13
         JUCHAU, AMANDA      13
AIA,   A  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               4:21.09  11      30.92  1:03.26  1:37.44  2:15.52  2:45.76  3:22.03  3:50.23
         MEDVED, EMILY       13
         TURMAN, AMANDA      14
         KOPEL, JENNA        14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
CLOV,  A  13-14       14 CC CLOVIS SWIM C               4:22.79  12      31.71  1:04.76  1:41.41  2:21.61  2:51.36  3:25.82  3:53.32
         KIENE, ERIN         13
         CHACON, KRISTA      14
         GHAZAL, GILLIAN     13
         BONDS, AMBER        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:22.82  13      32.81  1:07.45  1:39.69  2:15.00  2:45.90  3:23.14  3:51.40
         SLOAN, DEVIN        14
         HEATH, SAMANTHA     13
         HARUTOONIAN, KRISTIN14
         JIMENEZ, CHELSEA    13
OAPB,  C  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:24.61  14      33.45  1:10.76  1:44.32  2:22.33  2:52.51  3:28.73  3:55.10
         SUN, NOELLE         13
         KORN, CAMERYN       14
         RUSSELL, MONICA     14
         PERIA, HANNAH       13
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               4:31.50  15      36.03  1:13.82  1:49.58  2:29.48  2:59.97  3:33.54  4:01.35
         TURNER, RYANNE      13
         JARRARD, LINDSAY    13
         ABBOTT, VALERIE     14
         BANIEWICH, CHRISTINE14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:42.36   1      26.17    51.77  1:17.20
         OCHS, JILLIAN       14
         HEATH, SARAH        14
         BEVER, MAGGIE       14
         PERIA, HANNAH       13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:44.11   2      26.36    52.42  1:18.45
         RUSSELL, MONICA     14
         WHITE, HEATHER      13
         CHANG, MARISA       13
         THURMAN, HOPE       13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:44.37   3      26.13    52.87  1:18.48
         HOVEY, AMBER        13
         HILDEBRANDT, DANIELL13
         GARCIA, DANIELLE    14
         YAU, AUDREY         14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:44.87   4      26.30    52.35  1:18.68
         BARD, PRESLEY       13
         ROGERS, LAUREN      13
         MCLANE, JULIANNE    13
         NAVILHON, MELISSA   14
C,     A  13-14       14 PN CHINOOK                     1:45.07   5      25.92    51.80  1:18.56
         LAM, MICHELLE       14
         PRESTON, HILLARY    13
         BENCA, LAURA        14
         SHIN, JENNY         14
SMST,  A  13-14       14 SN SIERRA MARLIN               1:45.10   6      26.41    53.41  1:20.14
         TWILLING, KENDAL    13
         WAGNER, ELIZABETH   13
         MERCER, KRISTA      13
         JOHNSON, ELIZABETH  13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               1:45.12   7      26.61    53.34  1:19.68
         JUCHAU, AMANDA      13
         KLINE, VICTORIA     13
         MARTIN, KATELYN     13
         LAROCHELLE, NATALIE 13
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 1:45.96   8      25.82    51.96  1:18.64
         IMUS, LAURA         13
         YAMAHATA, ASHLEY    14
         LAXO, SYDNEY        14
         WIEGEL, JENNY       13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:46.87   9      25.89    52.49  1:19.72
         MOONEY, KELLY       13
         HARPER, KIRSTEN     13
         FULL, MARY          13
         MCCELLEND, LINDSAY  13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:47.15  10      26.96    54.36  1:20.55
         DEGOLIA, HAILEY     13
         LANGNER, BAILEY     13
         ZEIDLER, KAYLA      14
         CHARVOZ, CAROLYNE   13
OAPB,  C  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:47.33  11      27.92    54.20  1:20.34
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         KORN, CAMERYN       14
         SHARP, LINDSEY      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               1:47.33  12      27.38    54.52  1:21.74
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         SEELOS, LIZZY       14
         TANSUWAN, MELANIE   13
         BEYER, CAITLIN      11
CLOV,  A  13-14       14 CC CLOVIS SWIM C               1:47.49  13      26.68    53.57  1:20.73
         KIENE, ERIN         13
         BONDS, AMBER        14
         GHAZAL, GILLIAN     13
         CHACON, KRISTA      14
SJA,   A  13-14       14 PC SAN JOSE AQUA               1:48.87  14      26.68    54.24  1:21.30
         NAVALA, JENNIFER    14
         SENNERT, BREANNA    13
         SMITH, HELEN        14
         CHANG, LYNN         13
AIA,   B  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               1:49.36  15      26.88    54.10  1:20.52
         TURMAN, AMANDA      14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
         KHARRAZI, REBEKAH   14
         BARNES, ALYSSA      14
AIA,   A  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               1:50.46  16      26.81    54.99  1:22.74
         MEDVED, EMILY       13
         BOND, JENNY         13
         KOPEL, JENNA        14
         VAUGHAN, JESSICA    13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               1:50.49  17      28.18    54.11  1:22.14
         TIETBOHL, CAROLINE  14
         HEATH, SAMANTHA     13
         SLOAN, DEVIN        14
         JIMENEZ, CHELSEA    13
TIGR,  A  13-14       14 PC TIGER AQUATIC               1:51.82  18      29.19    58.09  1:25.61
         TURNER, RYANNE      13
         GREGORIOS, ALEXA    13
         BANIEWICH, CHRISTINE14
         ABBOTT, VALERIE     14

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.59
 JR CHMPSHIP   3:36.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:39.19   1      26.43    54.25  1:20.69  1:48.63  2:14.92  2:43.78  3:10.15
         HEATH, SARAH        14
         BEVER, MAGGIE       14
         OCHS, JILLIAN       14
         THURMAN, HOPE       13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:42.60   2      27.70    56.58  1:22.67  1:51.18  2:18.14  2:47.71  3:13.76
         RUSSELL, MONICA     14
         PERIA, HANNAH       13
         CHANG, MARISA       13
         WHITE, HEATHER      13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:42.69   3      27.43    56.71  1:23.26  1:51.60  2:19.00  2:48.22  3:14.45
         BARD, PRESLEY       13
         ROGERS, LAUREN      13
         NAVILHON, MELISSA   14
         MCLANE, JULIANNE    13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               3:43.57   4      27.48    56.38  1:23.91  1:53.99  2:19.79  2:48.25  3:14.58
         HILDEBRANDT, DANIELL13
         YAU, AUDREY         14
         HOVEY, AMBER        13
         GARCIA, DANIELLE    14
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 3:46.11   5      27.00    55.99  1:21.92  1:51.38  2:17.93  2:47.76  3:15.12
         YAMAHATA, ASHLEY    14
         IMUS, LAURA         13
         LAXO, SYDNEY        14
         WIEGEL, JENNY       13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               3:46.91   6      27.89    57.52  1:25.30  1:57.09  2:23.44  2:52.60  3:18.43
         MARTIN, KATELYN     13
         KLINE, VICTORIA     13
         JUCHAU, AMANDA      13
         LAROCHELLE, NATALIE 13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               3:48.74   7      27.82    57.85  1:25.42  1:56.02  2:23.80  2:53.92  3:20.36
         SEELOS, LIZZY       14
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         DECESARE, DIANA     14
         BEYER, COURTNEY     14
C,     A  13-14       14 PN CHINOOK                     3:48.89   8      27.61    57.68  1:24.61  1:55.33  2:23.04  2:53.29  3:19.66
         PRESTON, HILLARY    13
         SHIN, JENNY         14
         SCHAEFFER, KATIE    14
         LAM, MICHELLE       14
SMST,  A  13-14       14 SN SIERRA MARLIN               3:48.98   9      27.31    58.15  1:25.37  1:54.38  2:22.18  2:52.20  3:19.51
         TWILLING, KENDAL    13
         WAGNER, ELIZABETH   13
         MERCER, KRISTA      13
         JOHNSON, ELIZABETH  13
AIA,   B  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               3:49.49  10      28.75    59.81  1:25.98  1:55.22  2:22.18  2:51.37  3:19.19
         BOND, JENNY         13
         MEDVED, EMILY       13
         TURMAN, AMANDA      14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               3:51.08  11      27.81    57.78  1:25.15  1:55.36  2:22.96  2:53.69  3:21.43
         DEGOLIA, HAILEY     13
         ZEIDLER, KAYLA      14
         LANGNER, BAILEY     13
         CURETON, KELLY      14
SRN,   A  13-14       14 PC SANTA ROSA NE               3:51.89  12      27.75    57.88  1:26.01  1:55.63  2:23.53  2:53.98  3:21.98
         MALLINGER, NICOLLE  13
         CAREY, LEA          13
         NELSON, KATEY       13
         SIMS, JENNIFER      14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                3:53.39  13      27.97    57.64  1:24.68  1:53.89  2:22.03  2:53.22  3:21.60
         HARPER, KIRSTEN     13
         MOONEY, KELLY       13
         FULL, MARY          13
         MCCLELLAND, LINDSAY 13
OAPB,  C  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:53.56  14      27.58    56.99  1:24.88  1:54.57  2:22.73  2:54.13  3:22.61
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         VARELLAS, BETSY     13
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         SHARP, LINDSEY      13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               3:54.92  15      29.43    59.96  1:26.96  1:55.74  2:24.50  2:56.19  3:24.59
         TIETBOHL, CAROLINE  14
         HEATH, SAMANTHA     13
         JIMENEZ, CHELSEA    13
         SLOAN, DEVIN        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:43.09
 JR CHMPSHIP   7:49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:01.60   1      27.25    57.42  1:28.03  1:58.17  2:25.67  2:56.29  3:27.30
         ROGERS, LAUREN      13                                        3:58.01  4:25.35  4:55.76  5:27.97  6:00.20  6:28.12  6:58.47
         MCLANE, JULIANNE    13                                        7:30.08
         BARD, PRESLEY       13
         NAVILHON, MELISSA   14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               8:04.25   2      17.39    58.72  1:29.73  1:58.78  2:26.58  2:58.33  3:30.78
         HEATH, SARAH        14                                        4:02.61  4:30.16  5:01.02  5:32.57  6:03.99  6:31.92  7:02.53
         THURMAN, HOPE       13                                        7:33.72
         BEVER, MAGGIE       14
         PERIA, HANNAH       13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               8:06.34   3      29.13  1:00.35  1:32.17  2:04.41  2:32.49  3:03.33  3:35.20
         SEELOS, LIZZY       14                                        4:06.51  4:34.78  5:05.84  5:37.50  6:08.91  6:35.75  7:05.66
         DECESARE, DIANA     14                                        7:36.00
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         BEYER, COURTNEY     14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               8:07.16   4      28.36    58.50  1:29.85  2:01.20  2:29.21  3:01.07  3:33.80
         HILDEBRANDT, DANIELL13                                        4:05.87  4:33.28  5:04.20  5:35.56  6:06.86  6:33.69  7:03.98
         COTTRELL, REBECCA   14                                        7:35.41
         GARCIA, DANIELLE    14
         HOVEY, AMBER        13
AH,    A  13-14       14 SN ARDEN HILLS                 8:10.66   5      27.24    57.45  1:28.56  1:58.89  2:25.95  2:56.36  3:27.96
         YAMAHATA, ASHLEY    14                                        4:00.70  4:27.79  4:58.86  5:30.90  6:02.91  6:30.96  7:03.23
         LAXO, SYDNEY        14                                        7:37.05
         IMUS, LAURA         13
         WIEGEL, JENNY       13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                8:19.14   6      28.55    59.19  1:31.18  2:03.19  2:32.14  3:03.44  3:35.50
         MOONEY, KELLY       13                                        4:06.94  4:35.48  5:07.28  5:39.79  6:11.87  6:40.28  7:12.47
         HARPER, KIRSTEN     13                                        7:45.92
         MCGOWAN, CHRISTINA  13
         FULL, MARY          13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               8:21.56   7      28.30    59.71  1:31.68  2:02.30  2:31.21  3:03.19  3:35.68
         THURMAN, HOPE       13                                        4:07.96  4:37.26  5:10.79  5:44.51  6:16.17  6:44.25  7:15.84
         OCHS, JILLIAN       14                                        7:48.89
         RUSSELL, MONICA     14
         SCHONBORN, LINDSAY  13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:22.07   8      28.98  1:00.98  1:35.14  2:10.09  2:38.39  3:10.28  3:42.33
         ARTZ, LAUREN        13                                        4:14.50  4:43.00  5:14.51  5:46.74  6:18.46  6:46.65  7:17.77
         DEGOLIA, HAILEY     13                                        7:50.21
         CURETON, KELLY      14
         DORIA, ANGELA       14
AIA,   A  13-14       14 PC ALAMEDA ISLAN               8:24.80   9      28.48    59.39  1:30.84  2:01.05  2:29.38  3:02.66  3:37.07
         TURMAN, AMANDA      14                                        4:10.29  4:39.44  5:12.13  5:45.89  6:19.51  6:48.22  7:20.15
         MEDVED, EMILY       13                                        7:52.59
         PEDLEY, CHRISTINA   13
         BOND, JENNY         13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               8:35.12  10      30.81  1:04.01  1:37.39  2:10.12  2:37.70  3:08.50  3:40.36
         TIETBOHL, CAROLINE  14                                        4:11.22  4:41.41  5:15.69  5:50.66  6:24.55  6:45.67  7:28.82
         HEATH, SAMANTHA     13                                        8:02.57
         JIMENEZ, CHELSEA    13
         SLOAN, DEVIN        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   13-18   1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL  10:01.09
 JR CHMPSHIP  10:58.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI              10:17.27   1      27.75    58.01  1:28.13  1:58.65  2:29.35  3:00.07  3:30.72
                                                                       4:01.62  4:32.52  5:03.41  5:34.80  6:06.14  6:37.76  7:09.44
                                                                       7:40.99  8:12.55  8:44.12  9:15.46  9:46.56
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA              10:19.62   2      29.81  1:01.43  1:32.97  2:04.64  2:36.24  3:07.44  3:38.64
                                                                       4:09.65  4:40.84  5:11.72  5:42.69  6:13.56  6:44.54  7:15.58
                                                                       7:46.65  8:17.63  8:48.30  9:18.94  9:49.63
ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI              10:24.56   3      29.06    59.96  1:31.45  2:03.05  2:34.51  3:05.99  3:37.33
                                                                       4:08.97  4:40.31  5:11.95  5:42.89  6:14.01  6:45.48  7:16.75
                                                                       7:48.31  8:19.93  8:51.41  9:23.21  9:54.39
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK               10:30.33   4      28.85    59.88  1:31.51  2:02.89  2:34.20  3:05.68  3:37.46
                                                                       4:09.29  4:40.87  5:12.61  5:44.17  6:15.89  6:47.47  7:19.44
                                                                       7:51.69  8:23.04  8:55.13  9:27.16  9:59.38
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA              10:33.49   5      29.32  1:00.79  1:32.72  2:04.87  2:36.76  3:08.70  3:40.59
                                                                       4:12.65  4:44.81  5:17.13  5:48.04  6:19.84  6:51.97  7:24.08
                                                                       7:56.27  8:28.63  8:59.48  9:31.81 10:03.30
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI              10:33.95   6      29.92  1:01.64  1:33.84  2:06.30  2:38.56  3:10.25  3:42.47
                                                                       4:14.14  4:45.95  5:17.59  5:48.94  6:20.45  6:52.26  7:24.01
                                                                       7:55.69  8:27.56  8:59.62  9:31.41 10:03.22
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS                10:39.24   7      28.29    59.76  1:31.57  2:03.93  2:36.05  3:08.08  3:40.15
                                                                       4:12.53  4:44.84  5:17.11  5:49.40  6:21.69  6:54.11  7:26.42
                                                                       7:58.73  8:31.05  9:03.28  9:35.54 10:07.76
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA              10:40.20   8      30.56  1:02.70  1:34.62  2:06.55  2:38.60  3:10.78  3:43.11
                                                                       4:15.34  4:47.72  5:19.96  5:52.24  6:24.61  6:56.83  7:29.00
                                                                       8:01.44  8:33.63  9:05.87  9:38.03 10:09.97
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA              10:42.20   9      30.28  1:02.10  1:34.17  2:06.44  2:38.61  3:10.96  3:43.13
                                                                       4:15.32  4:47.71  5:20.19  5:52.63  6:25.07  6:57.40  7:30.20
                                                                       8:02.97  8:35.09  9:07.28  9:39.18 10:10.86
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI              10:44.85  10      29.62  1:01.40  1:33.96  2:05.86  2:38.26  3:10.14  3:42.74
                                                                       4:15.56  4:48.24  5:21.15  5:53.78  6:25.99  6:58.33  7:31.40
                                                                       8:03.99  8:36.29  9:08.35  9:40.95 10:13.63
FAVERO, CRISTINA      16 SN ARDEN HILLS                10:45.37  11      30.22  1:02.27  1:34.49  2:07.15  2:39.78  3:12.38  3:44.99
                                                                       4:17.60  4:50.28  5:22.65  5:55.07  6:27.47  6:59.96  7:32.20
                                                                       8:04.77  8:37.10  9:09.40  9:42.17 10:14.70
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI              10:45.67  12      30.02  1:02.97  1:35.62  2:07.59  2:40.10  3:12.80  3:45.79
                                                                       4:18.50  4:50.59  5:22.78  5:55.31  6:27.65  6:59.80  7:32.56
                                                                       8:04.91  8:37.71  9:10.35  9:42.58 10:14.85
WADDEL, SERENA        15 PC UNATTACHED PA              10:46.01  13      30.16  1:02.15  1:34.70  2:07.06  2:40.03  3:12.51  3:44.88
                                                                       4:17.61  4:50.11  5:22.56  5:54.89  6:27.37  6:59.77  7:32.28
                                                                       8:04.66  8:37.13  9:09.59  9:42.11 10:14.57
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA              10:47.63  14      29.44  1:01.28  1:33.46  2:06.00  2:38.39  3:10.73  3:43.07
                                                                       4:15.47  4:47.95  5:20.28  5:52.86  6:25.51  6:58.33  7:31.26
                                                                       8:04.47  8:37.36  9:10.03  9:42.90 10:15.82
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI              10:48.50  15      29.43  1:01.11  1:33.41  2:05.94  2:38.61  3:11.09  3:43.80
                                                                       4:16.51  4:49.20  5:21.64  5:54.24  6:27.03  6:59.80  7:32.60
                                                                       8:05.47  8:38.29  9:11.28  9:44.32 10:16.76
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE              10:52.37  16      30.00  1:02.34  1:34.88  2:07.48  2:40.03  3:12.94  3:45.67
                                                                       4:18.24  4:50.75  5:23.50  5:55.86  6:28.58  7:01.24  7:34.20
                                                                       8:07.37  8:40.77  9:13.98  9:47.20 10:20.52
CONTE, ADRIENNE       15 PC UNATTACHED PA              10:52.79  17      30.26  1:03.09  1:36.48  2:09.69  2:42.83  3:16.25  3:49.81
                                                                       4:23.01  4:56.23  5:29.02  6:01.80  6:35.02  7:08.00  7:40.71
                                                                       8:13.16  8:45.46  9:17.91  9:50.39 10:22.45
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE              10:53.54  18      30.37  1:02.96  1:35.77  2:08.50  2:41.05  3:13.86  3:46.60
                                                                       4:19.25  4:52.66  5:25.76  5:58.47  6:31.77  7:04.98  7:38.00
                                                                       8:11.01  8:43.96  9:17.28  9:50.53 10:23.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   13-18   1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIENATI, CHRISTINA    17 PC UNATTACHED PA              10:53.61  19      29.62  1:01.11  1:33.47  2:06.16  2:38.49  3:10.76  3:43.15
                                                                       4:16.23  4:48.88  5:21.93  5:54.87  6:28.25  7:01.48  7:34.51
                                                                       8:07.84  8:41.09  9:13.98  9:47.67 10:21.18
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI              10:53.95  20      30.77  1:04.05  1:37.19  2:10.83  2:43.85  3:16.96  3:50.02
                                                                       4:22.89  4:55.89  5:28.74  6:01.57  6:34.33  7:07.30  7:39.80
                                                                       8:12.51  8:45.11  9:17.72  9:50.55 10:23.48
WAGNER, ELIZABETH     13 SN SIERRA MARLIN              10:56.65  21      29.76  1:01.80  1:34.81  2:08.04  2:41.32  3:14.89  3:48.55
                                                                       4:21.97  4:55.02  5:28.01  6:01.54  6:34.86  7:07.95  7:41.16
                                                                       8:14.20  8:47.31  9:19.66  9:52.39 10:24.56
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR              10:57.01  22      30.82  1:03.81  1:36.53  2:09.49  2:42.53  3:15.33  3:48.26
                                                                       4:21.26  4:54.34  5:27.30  6:00.42  6:33.47  7:06.46  7:39.71
                                                                       8:12.71  8:45.45  9:18.26  9:51.58 10:24.59
HERNANDEZ, GABRIELLA  14 PC UNATTACHED PA              10:58.34  23      31.48  1:03.61  1:36.17  2:08.70  2:41.54  3:14.60  3:48.28
                                                                       4:21.88  4:54.99  5:28.29  6:00.67  6:33.93  7:07.25  7:40.35
                                                                       8:14.06  8:47.18  9:20.41  9:53.87 10:26.50
CHACON, KRISTA        14 CC CLOVIS SWIM C              10:58.61  24      30.36  1:02.83  1:35.48  2:08.16  2:41.01  3:13.64  3:46.49
                                                                       4:19.50  4:52.69  5:25.74  5:59.00  6:32.23  7:05.33  7:38.45
                                                                       8:11.77  8:45.53  9:19.20  9:52.72 10:26.14
TRACY, JULIE          14 SI UNATTACHED SA              10:59.45  25      30.06  1:02.87  1:36.32  2:09.65  2:43.27  3:16.39  3:49.75
                                                                       4:23.18  4:56.44  5:29.64  6:02.91  6:36.44  7:09.59  7:43.04
                                                                       8:16.30  8:49.51  9:22.47  9:55.37 10:28.01
BONDS, AMBER          14 CC CLOVIS SWIM C              11:01.87  26      30.92  1:03.93  1:37.58  2:10.85  2:44.22  3:17.56  3:50.70
                                                                       4:23.86  4:56.88  5:29.98  6:03.16  6:36.56  7:09.86  7:43.34
                                                                       8:16.71  8:50.00  9:23.61  9:56.77 10:30.30
ROWE, ALISON          16 PC UNATTACHED PA              11:04.53  27      32.00  1:06.39  1:40.86  2:14.80  2:47.54  3:20.89  3:54.04
                                                                       4:27.41  5:00.80  5:34.16  6:07.52  6:40.81  7:14.39  7:48.06
                                                                       8:21.06  8:54.50  9:28.12 10:01.24 10:33.50
JANSEN, MONIKA        14 SN DAVIS AQUADAR              11:04.91  28      31.54  1:05.36  1:39.07  2:12.80  2:47.14  3:20.75  3:54.27
                                                                       4:27.90  5:01.42  5:35.41  6:08.94  6:42.39  7:15.94  7:49.28
                                                                       8:22.32  8:55.10  9:28.24 10:01.18 10:33.96
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI              11:06.09  29      30.83  1:03.95  1:37.46  2:10.93  2:44.35  3:17.67  3:51.00
                                                                       4:24.60  4:58.40  5:32.08  6:05.36  6:39.20  7:12.92  7:46.63
                                                                       8:20.29  8:53.79  9:27.24 10:00.71 10:34.08
MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI              11:08.11  30      30.22  1:03.23  1:36.76  2:09.76  2:42.82  3:16.08  3:49.98
                                                                       4:23.81  4:57.11  5:30.45  6:04.20  6:38.54  7:12.53  7:46.61
                                                                       8:20.84  8:54.87  9:28.77 10:02.46 10:35.92
HALL, JULIA           14 SN CALIFORNIA CA              11:08.53  31      31.18  1:05.12  1:39.19  2:13.23  2:46.78  3:20.52  3:53.71
                                                                       4:27.10  5:00.69  5:34.51  6:08.15  6:41.84  7:15.35  7:49.30
                                                                       8:22.90  8:56.41  9:29.89 10:03.36 10:36.66
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC UNATTACHED PA              11:10.06  32      31.37  1:04.66  1:38.47  2:12.65  2:46.67  3:20.31  3:54.22
                                                                       4:28.14  5:01.86  5:35.87  6:09.73  6:43.47  7:17.25  7:50.66
                                                                       8:24.44  8:57.85  9:31.11 10:04.80 10:38.05
ALDINGER-GIBSON, KIRB 15 OR LAKE OSWEGO S              11:10.21  33      30.40  1:03.53  1:37.24  2:11.44  2:45.61  3:19.75  3:53.79
                                                                       4:28.12  5:02.56  5:36.69  6:10.56  6:44.31  7:18.32  7:51.92
                                                                       8:25.94  8:59.43  9:33.15 10:06.27 10:38.80
MANDEVILE, MEAGAN     16 OR LAKE OSWEGO S              11:10.73  34      31.19  1:04.53  1:38.10  2:11.97  2:45.73  3:19.51  3:53.42
                                                                       4:27.46  5:01.61  5:35.78  6:09.83  6:43.90  7:17.74  7:51.65
                                                                       8:25.50  8:59.07  9:32.89 10:06.35 10:39.35
HERNANDEZ, ANA        14 PC WALNUT CREEK               11:12.49  35      30.44  1:03.81  1:37.00  2:10.89  2:44.60  3:18.62  3:52.52
                                                                       4:26.86  5:01.62  5:34.89  6:09.43  6:43.58  7:18.35  7:51.72
                                                                       8:26.28  8:59.52  9:33.92 10:07.77 10:40.66
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI              11:13.19  36      31.09  1:03.82  1:37.28  2:11.01  2:44.31  3:17.87  3:51.58
                                                                       4:25.74  4:59.97  5:34.03  6:07.84  6:42.23  7:16.46  7:50.76
                                                                       8:24.43  8:58.13  9:32.38 10:06.15 10:40.15
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S              11:15.89  37      31.10  1:04.28  1:38.01  2:11.58  2:45.22  3:18.87  3:52.44
                                                                       4:26.07  4:59.94  5:33.95  6:08.17  6:42.38  7:16.61  7:50.99
                                                                       8:25.31  8:59.78  9:34.08 10:08.24 10:42.65
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI              11:20.72  38      30.84  1:04.24  1:38.17  2:11.94  2:45.93  3:19.88  3:53.82
                                                                       4:27.53  5:01.24  5:35.39  6:09.59  6:43.92  7:17.97  7:52.56
                                                                       8:27.65  9:02.13  9:36.87 10:11.78 10:46.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   13-18   1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERRY, JESSICA        15 OR LAKE OSWEGO S              11:21.72  39      31.09  1:04.46  1:38.60  2:12.93  2:46.66  3:20.72  3:54.86
                                                                       4:29.33  5:03.91  5:38.11  6:12.47  6:46.85  7:21.14  7:55.47
                                                                       8:29.88  9:04.53  9:39.37 10:14.10 10:48.54
EATON, LAINEY         14 PC UNATTACHED PA              11:27.72  40      31.49  1:04.81  1:38.61  2:12.73  2:46.42  3:20.34  3:54.42
                                                                       4:29.05  5:03.85  5:39.03  6:14.19  6:49.03  7:24.59  8:00.05
                                                                       8:35.09  9:10.03  9:44.83 10:19.57 10:54.33
JUDD, KARI            17 SN UNATTACHED SI              11:27.75  41      31.99  1:05.73  1:40.05  2:14.53  2:49.34  3:24.24  3:59.08
                                                                       4:33.91  5:08.51  5:43.30  6:18.10  6:52.74  7:27.48  8:02.07
                                                                       8:36.79  9:11.37  9:46.10 10:20.71 10:55.06
MOLNAR, LAUREN        15 PN CHINOOK                    11:32.35  42      30.54  1:04.17  1:38.04  2:12.29  2:46.97  3:22.09  3:57.03
                                                                       4:32.00  5:07.10  5:42.57  6:16.54  6:51.72  7:26.55  8:01.64
                                                                       8:36.72  9:12.10  9:46.88 10:22.59 10:57.34
BUFORD, SARAH         18 PC UNATTACHED PA              11:47.47  43      31.31  1:04.95  1:39.08  2:13.79  2:48.77  3:23.82  3:59.19
                                                                       4:34.88  5:10.22  5:45.65  6:21.42  6:57.89  7:34.56  8:11.30
                                                                       8:47.06  9:22.76  9:59.04 10:35.41 11:12.07

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   13-18   1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:46.89
 JR CHMPSHIP  18:26.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI              17:10.49   1      29.04  1:00.33  1:31.42  2:02.51  2:33.82  3:05.09  3:36.02
                                                                       4:07.23  4:38.53  5:09.54  5:40.62  6:11.57  6:42.70  7:13.73
                                                                       7:44.94  8:16.36  8:47.71  9:18.99  9:50.64 10:22.20 10:53.11
                                                                      11:24.63 11:56.09 12:27.27 12:58.93 13:30.34 14:01.79 14:33.53
                                                                      15:05.33 15:37.00 16:08.72 16:40.31
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA              17:19.11   2      29.04  1:00.00  1:31.05  2:02.08  2:33.27  3:04.34  3:35.41
                                                                       4:06.53  4:37.80  5:08.74  5:40.04  6:11.00  6:41.99  7:12.99
                                                                       7:44.25  8:15.86  8:47.13  9:18.65  9:50.15 10:21.74 10:53.36
                                                                      11:25.10 11:56.92 12:28.82 13:01.14 13:33.19 14:05.28 14:37.81
                                                                      15:10.15 15:42.55 16:15.08 16:47.42
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA              17:36.93   3      28.96  1:00.64  1:33.09  2:05.28  2:37.17  3:09.61  3:41.61
                                                                       4:13.90  4:46.23  5:18.75  5:50.45  6:22.77  6:55.07  7:27.11
                                                                       7:59.49  8:31.51  9:03.69  9:36.09 10:08.42 10:41.13 11:12.35
                                                                      11:44.58 12:17.25 12:49.65 13:22.33 13:54.12 14:26.64 14:59.24
                                                                      15:31.42 16:03.03 16:35.24 17:07.01
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI              17:38.28   4      29.91  1:02.10  1:34.93  2:07.57  2:40.41  3:13.31  3:45.99
                                                                       4:18.57  4:51.11  5:23.60  5:55.86  6:27.88  7:00.07  7:32.27
                                                                       8:04.34  8:36.42  9:08.39  9:40.17 10:12.44 10:44.72 11:16.92
                                                                      11:48.94 12:21.26 12:53.60 13:25.60 13:57.66 14:29.88 15:02.23
                                                                      15:34.20 16:05.75 16:36.95 17:08.23
YAMAHATA, ASHLEY      14 SN ARDEN HILLS                17:39.78   5      28.65  1:00.30  1:32.22  2:04.17  2:36.36  3:08.41  3:40.57
                                                                       4:12.92  4:45.06  5:17.24  5:49.68  6:21.97  6:54.23  7:26.57
                                                                       7:58.80  8:30.99  9:03.28  9:35.68 10:08.10 10:40.41 11:12.77
                                                                      11:45.07 12:17.32 12:49.79 13:22.15 13:54.47 14:26.95 14:59.40
                                                                      15:31.64 16:03.92 16:36.03 17:08.15
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA              17:47.65   6      30.08  1:02.02  1:34.08  2:06.22  2:38.39  3:10.65  3:42.94
                                                                       4:15.23  4:47.81  5:20.40  5:53.00  6:25.53  6:58.11  7:30.24
                                                                       8:02.63  8:35.05  9:07.64  9:40.29 10:12.95 10:45.40 11:17.67
                                                                      11:50.26 12:23.29 12:55.70 13:28.34 14:01.04 14:33.54 15:06.36
                                                                      15:38.87 16:11.30 16:43.58 17:16.12
WADDEL, SERENA        15 PC UNATTACHED PA              17:53.11   7      30.70  1:03.10  1:36.00  2:08.85  2:41.82  3:14.36  3:47.25
                                                                       4:19.94  4:53.16  5:25.51  5:58.26  6:30.73  7:03.13  7:35.58
                                                                       8:08.39  8:40.80  9:13.12  9:45.80 10:18.50 10:50.97 11:23.35
                                                                      11:55.82 12:28.46 13:00.86 13:32.73 14:05.46 14:37.91 15:10.90
                                                                      15:43.69 16:16.60 16:49.22 17:21.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   13-18   1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE              17:57.06   8      31.31  1:05.12  1:38.65  2:12.27  2:45.46  3:19.00  3:52.17
                                                                       4:25.38  4:58.73  5:31.91  6:04.87  6:37.12  7:10.05  7:43.00
                                                                       8:15.72  8:48.86  9:21.78  9:54.55 10:27.37 11:00.18 11:32.11
                                                                      12:04.39 12:36.79 13:09.18 13:41.46 14:13.41 14:45.67 15:17.85
                                                                      15:50.19 16:22.73 16:54.74 17:26.60
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI              17:59.87   9      29.84  1:02.07  1:34.23  2:06.22  2:38.42  3:10.67  3:42.60
                                                                       4:15.02  4:47.27  5:19.78  5:52.37  6:24.74  6:57.35  7:30.45
                                                                       8:03.68  8:37.14  9:10.37  9:43.55 10:16.91 10:50.14 11:23.33
                                                                      11:56.49 12:29.65 13:03.71 13:37.72 14:10.35 14:43.17 15:16.03
                                                                      15:48.97 16:21.98 16:54.78 17:27.94
COMPTON, RACHELLE     16 PC UNATTACHED PA              18:01.88  10      31.26  1:04.33  1:37.30  2:10.37  2:43.37  3:16.18  3:49.28
                                                                       4:22.33  4:55.37  5:28.34  6:00.97  6:33.63  7:06.57  7:39.29
                                                                       8:12.03  8:45.00  9:17.93  9:50.53 10:23.24 10:56.06 11:28.78
                                                                      12:01.25 12:33.97 13:06.70 13:39.56 14:12.48 14:45.67 15:18.57
                                                                      15:51.62 16:24.89 16:58.11 17:30.83
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA              18:03.25  11      29.99  1:02.62  1:35.40  2:08.14  2:40.83  3:13.80  3:46.78
                                                                       4:19.72  4:52.59  5:25.74  5:58.64  6:31.51  7:04.57  7:37.67
                                                                       8:10.89  8:44.08  9:17.37  9:50.79 10:24.28 10:57.74 11:30.30
                                                                      12:02.83 12:35.62 13:08.38 13:41.45 14:14.37 14:47.34 15:20.16
                                                                      15:52.93 16:25.80 16:58.66 17:31.54
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE              18:08.43  12      29.87  1:02.27  1:34.98  2:07.74  2:40.41  3:13.28  3:46.21
                                                                       4:18.93  4:51.67  5:24.59  5:57.43  6:30.12  7:02.70  7:35.57
                                                                       8:08.45  8:41.26  9:14.18  9:46.96 10:19.93 10:52.95 11:26.04
                                                                      11:59.65 12:32.95 13:06.41 13:40.02 14:13.39 14:46.99 15:20.58
                                                                      15:54.15 16:27.41 17:01.35 17:35.23
HARPER, KIRSTEN       13 PC WALNUT CREEK               18:10.58  13      30.24  1:02.64  1:35.41  2:08.26  2:41.32  3:14.46  3:47.21
                                                                       4:20.21  4:53.11  5:26.15  5:59.62  6:32.44  7:05.34  7:38.38
                                                                       8:11.69  8:45.03  9:17.86  9:51.06 10:24.12 10:56.93 11:30.34
                                                                      12:03.50 12:37.34 13:10.82 13:44.22 14:17.94 14:51.10 15:24.62
                                                                      15:58.27 16:32.02 17:05.11 17:38.41
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR              18:12.39  14      30.51  1:03.15  1:36.15  2:09.18  2:42.26  3:15.45  3:48.61
                                                                       4:21.71  4:54.88  5:28.01  6:01.08  6:34.28  7:07.59  7:40.83
                                                                       8:14.17  8:47.68  9:20.85  9:53.58 10:26.84 11:00.21 11:33.25
                                                                      12:06.43 12:39.77 13:12.94 13:46.14 14:19.72 14:53.05 15:26.48
                                                                      16:00.06 16:33.56 17:06.80 17:39.85
NELSON, JULIE         16 PC UNATTACHED PA              18:15.12  15      30.70  1:03.24  1:36.21  2:09.22  2:42.00  3:14.53  3:47.45
                                                                       4:20.42  4:53.45  5:26.55  5:59.40  6:32.14  7:05.13  7:37.98
                                                                       8:11.17  8:44.37  9:17.83  9:51.14 10:24.39 10:57.97 11:31.26
                                                                      12:04.81 12:38.38 13:11.92 13:45.65 14:19.36 14:53.17 15:26.93
                                                                      16:00.84 16:34.54 17:08.37 17:42.37
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA              18:17.98  16      30.74  1:03.56  1:36.57  2:09.48  2:42.58  3:15.66  3:48.84
                                                                       4:22.31  4:55.54  5:28.75  6:01.65  6:35.10  7:08.71  7:42.02
                                                                       8:15.42  8:48.46  9:22.19  9:55.55 10:28.87 11:02.40 11:35.58
                                                                      12:08.61 12:42.18 13:15.74 13:49.40 14:22.89 14:56.48 15:30.20
                                                                      16:03.98 16:38.04 17:11.58 17:45.34
ROWE, ALISON          16 PC UNATTACHED PA              18:26.21  17      30.37  1:02.43  1:35.20  2:08.24  2:40.91  3:13.90  3:46.72
                                                                       4:19.54  4:52.61  5:25.71  5:59.34  6:32.93  7:06.61  7:40.29
                                                                       8:14.58  8:48.99  9:23.00  9:57.11 10:30.97 11:05.34 11:38.84
                                                                      12:12.75 12:46.69 13:20.97 13:54.90 14:29.23 15:03.22 15:37.26
                                                                      16:11.46 16:45.39 17:19.80 17:53.66
ALDINGER-GIBSON, KIRB 15 OR LAKE OSWEGO S              18:26.29  18      30.20  1:03.49  1:37.57  2:11.44  2:45.25  3:19.08  3:52.88
                                                                       4:26.95  5:00.89  5:35.20  6:09.37  6:43.37  7:16.63  7:50.08
                                                                       8:23.76  8:57.22  9:30.43 10:03.85 10:37.35 11:10.43 11:44.28
                                                                      12:17.98 12:51.32 13:24.88 13:58.87 14:32.95 15:06.85 15:40.42
                                                                      16:14.40 16:47.97 17:21.74 17:55.04
MANDEVILE, MEAGAN     16 OR LAKE OSWEGO S              18:37.96  19      30.74  1:03.91  1:37.38  2:11.24  2:44.97  3:18.48  3:52.11
                                                                       4:25.91  4:59.89  5:33.81  6:07.73  6:41.47  7:15.52  7:49.70
                                                                       8:23.91  8:57.85  9:32.21 10:06.83 10:41.07 11:15.08 11:49.15
                                                                      12:23.37 12:57.77 13:31.79 14:05.62 14:39.55 15:13.94 15:48.32
                                                                      16:22.50 16:56.82 17:30.77 18:04.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   13-18   1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLIGAN, MEREDITH    16 PC UNATTACHED PA              18:38.44  20      31.44  1:04.54  1:38.66  2:12.59  2:46.91  3:20.78  3:54.96
                                                                       4:28.97  5:03.01  5:36.82  6:11.02  6:45.07  7:19.11  7:53.34
                                                                       8:27.90  9:01.99  9:36.16 10:10.10 10:44.13 11:18.60 11:52.97
                                                                      12:26.88 13:00.98 13:35.16 14:09.43 14:43.55 15:17.64 15:51.61
                                                                      16:25.56 16:59.33 17:33.24 18:06.39
MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI              18:42.11  21      30.21  1:02.82  1:36.22  2:09.68  2:43.25  3:17.15  3:51.56
                                                                       4:25.58  4:59.65  5:33.57  6:07.57  6:42.15  7:16.77  7:51.08
                                                                       8:25.26  9:00.02  9:33.77 10:07.83 10:42.43 11:16.22 11:50.47
                                                                      12:24.78 12:59.12 13:33.90 14:08.61 14:43.21 15:17.39 15:51.98
                                                                      16:26.28 17:01.15 17:34.23 18:08.68
MAY, KAELON           16 PC UNATTACHED PA              18:45.76  22      30.58  1:04.28  1:38.35  2:12.25  2:46.49  3:21.00  3:55.40
                                                                       4:29.66  5:04.12  5:38.79  6:13.01  6:47.34  7:21.58  7:55.83
                                                                       8:30.07  9:04.24  9:38.12 10:11.57 10:45.40 11:19.74 11:53.82
                                                                      12:27.83 13:01.90 13:36.15 14:10.54 14:44.59 15:18.96 15:53.60
                                                                      16:28.01 17:02.70 17:36.88 18:11.69
MOLNAR, LAUREN        15 PN CHINOOK                    18:49.82  23      30.05  1:03.39  1:37.67  2:11.34  2:45.36  3:19.16  3:53.13
                                                                       4:26.92  5:01.06  5:34.85  6:08.68  6:42.30  7:16.23  7:51.00
                                                                       8:25.12  8:59.38  9:34.16 10:09.35 10:44.36 11:19.10 11:54.44
                                                                      12:29.99 13:05.20 13:40.14 14:15.40 14:50.18 15:24.47 15:58.23
                                                                      16:32.52 17:06.94 17:41.56 18:15.86
TERRY, JESSICA        15 OR LAKE OSWEGO S              18:53.93  24      30.71  1:04.00  1:37.59  2:11.05  2:44.39  3:17.92  3:51.30
                                                                       4:24.84  4:58.36  5:31.99  6:05.95  6:39.96  7:13.88  7:48.20
                                                                       8:22.69  8:57.54  9:32.05 10:07.11 10:41.89 11:16.62 11:51.23
                                                                      12:26.33 13:01.45 13:36.40 14:11.44 14:46.98 15:22.41 15:57.75
                                                                      16:33.17 17:08.89 17:44.07 18:19.47
FORSTER, LAUREN       15 UT COTTONWOOD HE              18:54.18  25      31.78  1:05.77  1:40.82  2:15.59  2:50.25  3:25.29  4:00.47
                                                                       4:35.45  5:10.60  5:45.57  6:20.25  6:54.92  7:29.10  8:03.17
                                                                       8:37.70  9:11.90  9:46.30 10:20.23 10:54.56 11:29.55 12:03.35
                                                                      12:37.46 13:12.29 13:46.66 14:21.25 14:55.58 15:30.31 16:04.24
                                                                      16:38.77 17:12.97 17:46.92 18:20.74
JUDD, KARI            17 SN UNATTACHED SI              19:09.26  26      32.16  1:06.82  1:41.93  2:16.95  2:51.92  3:27.00  4:01.89
                                                                       4:36.26  5:11.03  5:45.75  6:20.48  6:55.12  7:29.81  8:04.50
                                                                       8:39.25  9:14.06  9:49.06 10:24.11 10:59.33 11:34.68 12:09.64
                                                                      12:44.65 13:19.70 13:54.90 14:29.97 15:05.06 15:40.27 16:15.37
                                                                      16:50.73 17:25.90 18:01.02 18:35.30

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
 JR CHMPSHIP     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA    25.22   1    24.55 F1
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA    25.58   6    24.64 F2
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS      25.50   5    25.05 F3
BINGAMAN, CHERYL      16 SN UNATTACHED SI    25.30   2    25.12 F4
FOWLER, MCKENZIE      15 PN BELLEVUE CLUB    25.40   4    25.16 F5
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI    25.40   3    25.54 F6
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA    25.74   8    25.77 F7
HANSEN, SARA          15 PC UNATTACHED PA    25.62   7    25.81 F8

WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA    25.22   1
BINGAMAN, CHERYL      16 SN UNATTACHED SI    25.30   2
FOWLER, MCKENZIE      15 PN BELLEVUE CLUB    25.40   4
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI    25.40   3
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS      25.50   5
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA    25.58   6
HANSEN, SARA          15 PC UNATTACHED PA    25.62   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA    25.74   8
KELLY, MEGAN          16 PC ORINDA AQUATI    25.81   9
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA    25.82  10
ELOFSON, KATHRYN      16 AZ VENTANA CANYO    25.83  11
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI    25.84  12
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI    25.90  13
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI    26.09  14
BROWNING, LAUREN      16 SN TRUCKEE-TAHOE    26.11  15
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI    26.18  16
MOECKEL, KATIE        15 PC UNATTACHED PA    26.21  17
GUEST, STEPHANIE      16 PC UNATTACHED PA    26.35  18
HEATON, JULIE         16 SN UNATTACHED SI    26.41  19
ZACKERY, MORGAN       16 PC UNATTACHED PA    26.44  20
JONES, JEN            15 SN DURHAM DOLPHI    26.48  21
CONTE, ADRIENNE       15 PC UNATTACHED PA    26.52  22
PRICE, AMANDA         15 PC UNATTACHED PA    26.62  23
CHANDRASEKAR, DIVYA   15 PC DEANZA CUPERT    26.70  24
LEY, NIKKI            15 PC UNATTACHED PA    27.00  25
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATI    27.30  26
GARDNER, JULIE        16 PC UNATTACHED PA    27.36  27
GUYLER, SUSAN         16 OR LAKE OSWEGO S    27.53  28
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI    27.83  29
DUTY, ADINA           16 SN UNATTACHED SI  NO SHOW
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
 JR CHMPSHIP     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA    53.92   3    52.67 F1  P    26.35
                                                                    F    25.92
OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA     53.33   1    53.10 F2  P    25.59
                                                                    F    26.24
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI    54.33   6    53.62 F3  P    26.09
                                                                    F    26.01
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA    53.68   2    53.70 F4  P    25.88
                                                                    F    25.88
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK     53.95   4    54.41 F5  P    26.15
                                                                    F    26.34
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA    54.11   5    54.43 F6  P    26.24
                                                                    F    26.33
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA    54.62   8    54.87 F7  P    26.20
                                                                    F    26.30
HANSEN, SARA          15 PC UNATTACHED PA    54.54   7    55.16 F8  P    26.37
                                                                    F    26.76

OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA     53.33   1              P    25.59
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA    53.68   2              P    25.88
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA    53.92   3              P    26.35
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK     53.95   4              P    26.15
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA    54.11   5              P    26.24
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI    54.33   6              P    26.09
HANSEN, SARA          15 PC UNATTACHED PA    54.54   7              P    26.37
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA    54.62   8              P    26.20
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA    54.64   9              P    26.32
ELOFSON, KATHRYN      16 AZ VENTANA CANYO    54.72  10              P    26.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS      54.74  11              P    26.63
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI    54.75  12              P    26.13
FOWLER, MCKENZIE      15 PN BELLEVUE CLUB    55.36  13              P    26.53
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI    55.68  14              P    27.11
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI    55.73  15              P    26.57
CONTE, ADRIENNE       15 PC UNATTACHED PA    55.74  16              P    26.87
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI    55.78  17              P    27.05
PRICE, AMANDA         15 PC UNATTACHED PA    55.90  18              P    27.19
ANDREWS, LAUREN       16 SN REDDING AQUA     55.93  19              P    26.77
BROWNING, LAUREN      16 SN TRUCKEE-TAHOE    55.96  20              P    27.28
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI    56.00  21              P    27.04
LINSMEIER, KIRA       16 PC UNATTACHED PA    56.16  22              P    27.47
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA    56.18  23              P    27.24
MISSLIN, MARISSA      15 SN REDDING AQUA     56.31  24              P    27.30
BLEICHER, JENNI       16 PC UNATTACHED PA    56.33  25              P    27.54
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA    56.34  26              P    27.28
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI    56.47  27              P    27.44
GUEST, STEPHANIE      16 PC UNATTACHED PA    56.49  28              P    27.34
HEARN, KATRINA        15 PC UNATTACHED PA    56.72  29              P    27.37
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA    57.23  30              P    27.78
CHANDRASEKAR, DIVYA   15 PC DEANZA CUPERT    57.24  31              P    27.42
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI    57.45  32              P    27.52
GARDNER, JULIE        16 PC UNATTACHED PA    57.62  33              P    27.95
HEATON, JULIE         16 SN UNATTACHED SI    57.77  34              P    28.09
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI    57.96  35              P    27.60
ZACKERY, MORGAN       16 PC UNATTACHED PA    58.05  36              P    27.71
JOHNSON, EVA          15 PC ORINDA AQUATI    58.13  37              P    27.87
HAMMERWOLD, DANA      16 SN UNATTACHED SI    58.31  38              P    27.81
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI    58.38  39              P    27.81
GUYLER, SUSAN         16 OR LAKE OSWEGO S    59.86  40              P    28.35
BURCIO, LINDSEY       15 PC UNATTACHED PA  1:00.28  41              P    29.12
KUHN, KATIE           16 PC UNATTACHED PA  1:01.66  42              P    29.22

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
 JR CHMPSHIP   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA   1:53.07   1  1:54.32 F1  P    26.80    55.37  1:24.37
                                                                    F    27.22    56.43  1:26.00
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA  1:54.80   3  1:54.42 F2  P    28.63    58.30  1:26.76
                                                                    F    28.27    57.79  1:26.72
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   1:54.37   2  1:54.88 F3  P    26.47    55.11  1:24.79
                                                                    F    27.16    56.40  1:26.03
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  1:56.58   4  1:55.73 F4  P    28.02    57.65  1:27.83
                                                                    F    27.61    57.44  1:27.13
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA  1:57.32   8  1:57.50 F5  P    27.39    56.95  1:27.07
                                                                    F    27.41    57.47  1:27.79
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  1:57.27   7  1:58.43 F6  P    27.63    57.65  1:28.35
                                                                    F    28.23    58.85  1:29.36
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA  1:57.18   5  1:59.36 F7  P    28.38    58.60  1:28.08
                                                                    F    28.48    59.14  1:29.48
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI  1:57.20   6  2:02.22 F8  P    27.85    57.48  1:27.44
                                                                    F    28.01    58.66  1:30.31

OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA   1:53.07   1              P    26.80    55.37  1:24.37
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   1:54.37   2              P    26.47    55.11  1:24.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA  1:54.80   3              P    28.63    58.30  1:26.76
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  1:56.58   4              P    28.02    57.65  1:27.83
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA  1:57.18   5              P    28.38    58.60  1:28.08
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI  1:57.20   6              P    27.85    57.48  1:27.44
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  1:57.27   7              P    27.63    57.65  1:28.35
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA  1:57.32   8              P    27.39    56.95  1:27.07
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  1:57.89   9              P    27.17    57.06  1:27.51
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  1:58.29  10              P    28.27    57.89  1:28.17
HANSEN, SARA          15 PC UNATTACHED PA  1:58.76  11              P    27.78    57.83  1:28.17
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS    1:58.95  12              P    28.46    58.96  1:29.27
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  1:58.97  13              P    28.41    57.95  1:28.62
FAVERO, CRISTINA      16 SN ARDEN HILLS    1:59.03  14              P    27.77    57.40  1:28.16
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA  1:59.91  15              P    28.46    58.57  1:29.40
MAY, KAELON           16 PC UNATTACHED PA  1:59.96  17              P    28.96    59.56  1:29.68
MOECKEL, KATIE        15 PC UNATTACHED PA  1:59.96  16              P    28.81    59.60  1:30.24
DRAA, NICOLE          16 PC UNATTACHED PA  1:59.97  18              P    28.38    58.91  1:29.63
PRICE, AMANDA         15 PC UNATTACHED PA  2:00.01  19              P    27.99    58.48  1:29.41
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA  2:00.05  20              P    28.87    59.21  1:30.12
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI  2:00.22  21              P    28.10    59.29  1:30.14
ELOFSON, KATHRYN      16 AZ VENTANA CANYO  2:00.50  22              P    27.78    58.76  1:30.55
COMPTON, RACHELLE     16 PC UNATTACHED PA  2:00.52  23              P    28.65    59.35  1:30.25
APPLEGATE, LIZ        16 SN UNATTACHED SI  2:00.55  25              P    28.81    59.54  1:30.44
MISSLIN, MARISSA      15 SN REDDING AQUA   2:00.55  24              P    28.04    58.99  1:30.11
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  2:00.61  26              P    28.35    59.00  1:29.92
BAKER, JENNIFER       15 HI AULEA SWIM CL  2:01.09  27              P    27.93    58.80  1:30.28
CONTE, ADRIENNE       15 PC UNATTACHED PA  2:01.31  28              P    28.53    59.71  1:30.58
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA  2:01.45  29              P    28.39    59.72  1:31.40
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  2:01.52  30              P    28.25    59.05  1:30.25
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA  2:01.73  31              P    29.04  1:00.19  1:31.42
BLEICHER, JENNI       16 PC UNATTACHED PA  2:01.92  32              P    29.30  1:00.06  1:31.08
O'ROURKE, NATALIE     16 SN UNATTACHED SI  2:01.99  33              P    29.01  1:00.21  1:31.48
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  2:02.38  34              P    29.97  1:00.17  1:30.96
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI  2:02.47  35              P    29.20  1:00.35  1:31.55
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:02.75  36              P    27.98    58.81  1:30.64
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:02.90  37              P    28.86  1:00.33  1:31.87
GARDNER, JULIE        16 PC UNATTACHED PA  2:03.33  38              P    29.38  1:01.69  1:32.97
HAMMERWOLD, DANA      16 SN UNATTACHED SI  2:03.54  39              P    28.58    59.63  1:31.26
ALDINGER-GIBSON, KIRB 15 OR LAKE OSWEGO S  2:03.87  40              P    28.51    59.84  1:32.05
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI  2:04.60  41              P    28.16    59.34  1:31.81
KANG, HANNAH          16 PC UNATTACHED PA  2:04.68  42              P    28.95  1:00.34  1:32.98
HEATON, JULIE         16 SN UNATTACHED SI  2:04.81  43              P    28.57    59.44  1:31.87
JOHNSON, EVA          15 PC ORINDA AQUATI  2:05.52  44              P    28.76  1:00.48  1:32.76
GUEST, STEPHANIE      16 PC UNATTACHED PA  2:05.79  45              P    28.67  1:00.35  1:32.74
MANDEVILE, MEAGAN     16 OR LAKE OSWEGO S  2:06.18  46              P    29.50  1:00.99  1:33.50
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:06.27  47              P    28.48  1:00.84  1:34.07
DUTY, ADINA           16 SN UNATTACHED SI  2:07.70  48              P    30.16  1:02.48  1:35.18

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
 JR CHMPSHIP   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA   5:05.45   3  4:58.38 F1  P    27.36    57.60  1:28.28  1:59.09  2:29.69  3:00.25  3:31.48
                                                                       4:03.25  4:34.31
                                                                    F    27.32    57.06  1:27.89  1:58.20  2:28.66  2:59.20  3:29.63
                                                                       4:00.15  4:28.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  5:02.85   1  4:58.91 F2  P    28.46    58.49  1:29.18  2:00.01  2:30.31  3:00.91  3:31.37
                                                                       4:02.05  4:32.91
                                                                    F    28.16    58.10  1:28.36  1:58.60  2:29.00  2:59.44  3:29.74
                                                                       3:59.74  4:29.77
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   5:04.22   2  5:04.79 F3  P    27.73    57.69  1:27.97  1:58.63  2:29.67  3:00.70  3:31.64
                                                                       4:02.57  4:33.79
                                                                    F    28.26    58.51  1:28.66  1:59.10  2:29.65  3:00.27  3:31.13
                                                                       4:02.35  4:33.81
ANDREWS, LAUREN       16 SN REDDING AQUA   5:13.50   5  5:09.93 F4  P    27.91    58.77  1:30.14  2:01.56  2:33.37  3:05.42  3:37.65
                                                                       4:09.24  4:41.60
                                                                    F    28.13    58.69  1:29.25  2:00.34  2:31.24  3:02.61  3:34.36
                                                                       4:06.49  4:38.51
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  5:13.85   7  5:12.57 F5  P    29.02  1:00.57  1:32.63  2:04.64  2:36.35  3:08.11  3:39.59
                                                                       4:11.62  4:43.16
                                                                    F    28.85  1:00.47  1:32.38  2:04.30  2:36.03  3:07.63  3:39.30
                                                                       4:10.88  4:42.05
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  5:15.37   9  5:16.52 F6  P    29.60  1:01.01  1:32.57  2:04.24  2:35.78  3:07.52  3:39.30
                                                                       4:11.46  4:43.71
                                                                    F    29.33  1:00.64  1:32.30  2:03.92  2:35.86  3:08.04  3:40.18
                                                                       4:12.34  4:44.66
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA  5:13.75   6  5:17.28 F7  P    29.65  1:01.51  1:33.38  2:05.21  2:36.84  3:08.79  3:40.90
                                                                       4:12.83  4:44.11
                                                                    F    29.51  1:00.75  1:32.86  2:04.62  2:36.68  3:08.88  3:41.16
                                                                       4:13.28  4:45.63
WADDEL, SERENA        15 PC UNATTACHED PA  5:19.32  11          F   P    30.23  1:01.92  1:34.22  2:06.41  2:38.38  3:10.26  3:42.89
                                                                       4:15.48  4:47.77

ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  5:02.85   1              P    28.46    58.49  1:29.18  2:00.01  2:30.31  3:00.91  3:31.37
                                                                       4:02.05  4:32.91
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   5:04.22   2              P    27.73    57.69  1:27.97  1:58.63  2:29.67  3:00.70  3:31.64
                                                                       4:02.57  4:33.79
OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA   5:05.45   3              P    27.36    57.60  1:28.28  1:59.09  2:29.69  3:00.25  3:31.48
                                                                       4:03.25  4:34.31
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI  5:13.21   4              P    28.69    59.92  1:31.73  2:03.64  2:35.15  3:07.28  3:39.34
                                                                       4:10.84  4:42.50
ANDREWS, LAUREN       16 SN REDDING AQUA   5:13.50   5              P    27.91    58.77  1:30.14  2:01.56  2:33.37  3:05.42  3:37.65
                                                                       4:09.24  4:41.60
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA  5:13.75   6              P    29.65  1:01.51  1:33.38  2:05.21  2:36.84  3:08.79  3:40.90
                                                                       4:12.83  4:44.11
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  5:13.85   7              P    29.02  1:00.57  1:32.63  2:04.64  2:36.35  3:08.11  3:39.59
                                                                       4:11.62  4:43.16
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  5:15.31   8              P    29.40  1:01.32  1:33.27  2:05.30  2:37.23  3:08.63  3:40.68
                                                                       4:12.81  4:44.84
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  5:15.37   9              P    29.60  1:01.01  1:32.57  2:04.24  2:35.78  3:07.52  3:39.30
                                                                       4:11.46  4:43.71
COMPTON, RACHELLE     16 PC UNATTACHED PA  5:18.68  10              P    29.40  1:01.10  1:32.56  2:04.36  2:36.45  3:08.70  3:41.22
                                                                       4:14.00  4:46.68
LINSMEIER, KIRA       16 PC UNATTACHED PA  5:19.59  12              P    28.30    59.61  1:32.40  2:04.73  2:37.69  3:10.26  3:42.64
                                                                       4:15.11  4:47.81
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  5:21.78  13              P    30.13  1:02.47  1:34.78  2:07.21  2:39.73  3:12.15  3:44.68
                                                                       4:17.33  4:49.83
HEARN, KATRINA        15 PC UNATTACHED PA  5:21.81  14              P    29.84  1:01.73  1:33.44  2:05.70  2:37.96  3:10.27  3:42.83
                                                                       4:15.60  4:49.06
CONTE, ADRIENNE       15 PC UNATTACHED PA  5:21.93  15              P    29.52  1:01.83  1:34.31  2:06.47  2:39.38  3:12.06  3:44.77
                                                                       4:17.38  4:50.12
MISSLIN, MARISSA      15 SN REDDING AQUA   5:22.85  16              P    28.73  1:00.09  1:32.40  2:04.78  2:37.16  3:09.93  3:43.35
                                                                       4:16.88  4:50.23
O'ROURKE, NATALIE     16 SN UNATTACHED SI  5:25.02  17              P    29.62  1:01.86  1:34.46  2:07.25  2:39.99  3:12.92  3:45.99
                                                                       4:19.19  4:52.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAKER, JENNIFER       15 HI AULEA SWIM CL  5:26.71  18              P    29.34  1:01.61  1:34.44  2:07.49  2:39.99  3:13.40  3:46.46
                                                                       4:20.44  4:53.79
MANDEVILE, MEAGAN     16 OR LAKE OSWEGO S  5:26.78  19              P    30.14  1:02.47  1:35.00  2:08.17  2:41.29  3:14.45  3:47.71
                                                                       4:21.10  4:54.44
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  5:27.25  20              P    30.01  1:01.89  1:34.14  2:06.99  2:40.46  3:14.04  3:47.49
                                                                       4:21.02  4:54.59
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  5:27.88  21              P    29.52  1:01.88  1:34.93  2:08.15  2:41.49  3:14.96  3:48.58
                                                                       4:22.28  4:55.63
MOLNAR, LAUREN        15 PN CHINOOK        5:29.50  22              P    30.22  1:02.98  1:35.95  2:09.77  2:43.17  3:17.30  3:51.05
                                                                       4:24.80  4:57.87
ALDINGER-GIBSON, KIRB 15 OR LAKE OSWEGO S  5:29.51  23              P    29.88  1:02.57  1:36.05  2:10.11  2:44.38  3:18.26  3:52.05
                                                                       4:25.64  4:58.55
TERRY, JESSICA        15 OR LAKE OSWEGO S  5:33.23  24              P    30.75  1:03.65  1:37.08  2:10.70  2:44.35  3:18.35  3:52.26
                                                                       4:26.27  5:00.63
MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI  5:36.00  25              P    30.67  1:03.76  1:37.52  2:11.17  2:44.61  3:18.91  3:53.41
                                                                       4:27.92  5:02.66

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
 JR CHMPSHIP   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA     59.65   2    59.38 F1  P    29.02
                                                                    F    29.36
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI    58.54   1    59.61 F2  P    28.51
                                                                    F    29.75
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA    59.90   3    59.65 F3  P    30.11
                                                                    F    30.14
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  1:00.94   6  1:00.95 F4  P    29.66
                                                                    F    29.95
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA  1:00.64   4  1:01.42 F5  P    29.63
                                                                    F    30.24
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA  1:00.73   5  1:01.80 F6  P    29.83
                                                                    F    30.48
DRAA, NICOLE          16 PC UNATTACHED PA  1:01.13   7  1:01.90 F7  P    30.02
                                                                    F    30.43
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  1:01.23   8  1:02.59 F8  P    29.67
                                                                    F    30.32

ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI    58.54   1              P    28.51
OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA     59.65   2              P    29.02
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA    59.90   3              P    30.11
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA  1:00.64   4              P    29.63
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA  1:00.73   5              P    29.83
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  1:00.94   6              P    29.66
DRAA, NICOLE          16 PC UNATTACHED PA  1:01.13   7              P    30.02
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  1:01.23   8              P    29.67
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:01.46   9              P    29.96
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  1:02.46  10              P    30.39
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA  1:02.53  11              P    30.23
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  1:02.73  13              P    30.30
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:02.73  12              P    30.21
BAKER, JENNIFER       15 HI AULEA SWIM CL  1:02.77  14              P    30.36
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI  1:02.79  15              P    30.89
KROPP, JULIA          15 PC UNATTACHED PA  1:02.87  16              P    30.66
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA  1:02.92  17              P    30.42
O'ROURKE, NATALIE     16 SN UNATTACHED SI  1:02.97  18              P    30.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  1:03.28  19              P    31.24
CONTE, ADRIENNE       15 PC UNATTACHED PA  1:03.29  20              P    31.08
JANITSKI, MICHELLE    15 PC UNATTACHED PA  1:03.43  21              P    30.83
ESTEP, JESSICA        15 PC UNATTACHED PA  1:03.66  22              P    30.55
NORDIN, LINDSAY       16 PC ORINDA AQUATI  1:03.88  23              P    30.70
KANG, HANNAH          16 PC UNATTACHED PA  1:03.90  24              P    31.33
KAHN, DANIELLE        16 SN UNATTACHED SI  1:03.97  25              P    31.14
MOECKEL, KATIE        15 PC UNATTACHED PA  1:04.01  26              P    31.21
SCHULTZ, HOLLY        15 PC UNATTACHED PA  1:04.08  27              P    31.51
JOSLIN, MARIE         16 PC UNATTACHED PA  1:04.10  28              P    31.23
HEATON, JULIE         16 SN UNATTACHED SI  1:04.61  30              P    31.53
TAKAKI, CARLENE       16 PC UNATTACHED PA  1:04.61  29              P    31.50
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  1:05.21  31              P    32.26
DAVIDSON, KATIE       15 PN BELLEVUE CLUB  1:05.41  32              P    31.83
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  1:05.53  33              P    31.86
JIANG, SHAN-SHAN      15 PC UNATTACHED PA  1:05.58  34              P    32.34
STICKEL, AMIE         16 SN PARADISE PIRA  1:05.61  35              P    31.54
MISSLIN, MARISSA      15 SN REDDING AQUA   1:05.74  36              P    31.43
SMITH, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  1:05.88  37              P    32.20
USEDOM, ASHLEY        16 PC UNATTACHED PA  1:06.00  38              P    32.26
CHANDRASEKAR, DIVYA   15 PC DEANZA CUPERT  1:06.02  39              P    32.01
STEMLER, SAMANTHA     16 SI UNATTACHED SA  1:06.10  40              P    32.14
DENNEY, NICOLE        15 PC UNATTACHED PA  1:06.13  41              P    32.28
KELLY, ALECIA         16 SN REDDING AQUA   1:06.17  42              P    32.23
BUFORD, MARY          16 PC UNATTACHED PA  1:06.31  43              P    32.23
SZMIDT, HEATHER       16 PC UNATTACHED PA  1:06.46  44              P    32.40
CURLEY, MOLLY         15 PC UNATTACHED PA  1:06.51  45              P    32.69
BUCHAN, JILLIAN       15 PN CHINOOK        1:06.56  46              P    32.42
GILMORE, AIDAN        15 PC UNATTACHED PA  1:06.76  47              P    32.39
JOHNSON, EVA          15 PC ORINDA AQUATI  1:07.29  48              P    32.86
STRAW, LIZZY          16 PC ORINDA AQUATI  1:07.62  49              P    33.01
ENCALADA, AMY         16 SN UNATTACHED SI  1:08.55  50              P    33.64
CLAYTON, CAROLINE     15 SI UNATTACHED SA  1:09.38  51              P    33.01
WALLS, JENNIFER       16 AZ VENTANA CANYO  1:10.35  52              P    33.90

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
 JR CHMPSHIP   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDREWS, LAUREN       16 SN REDDING AQUA   2:08.48   2  2:06.47 F1  P    30.52  1:02.53  1:35.71
                                                                    F    29.80  1:01.14  1:33.64
OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA   2:08.90   3  2:07.94 F2  P    30.44  1:02.84  1:35.81
                                                                    F    30.76  1:03.72  1:36.48
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA  2:08.22   1  2:07.96 F3  P    31.30  1:03.91  1:36.21
                                                                    F    30.47  1:03.12  1:36.52
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  2:10.50   4  2:08.46 F4  P    30.96  1:03.97  1:37.63
                                                                    F    30.77  1:03.74  1:36.81
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  2:10.74   5  2:10.35 F5  P    31.12  1:03.86  1:37.41
                                                                    F    31.01  1:03.65  1:36.82
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  2:10.94   6  2:10.67 F6  P    30.78  1:03.92  1:37.56
                                                                    F    30.42  1:03.37  1:37.27
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:12.63   8  2:12.32 F7  P    32.08  1:05.71  1:39.31
                                                                    F    31.97  1:05.52  1:39.04
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  2:12.76   9  2:12.72 F8  P    31.80  1:05.70  1:39.76
                                                                    F    31.66  1:05.24  1:39.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA  2:08.22   1              P    31.30  1:03.91  1:36.21
ANDREWS, LAUREN       16 SN REDDING AQUA   2:08.48   2              P    30.52  1:02.53  1:35.71
OLSON, SHARON         16 SN REDDING AQUA   2:08.90   3              P    30.44  1:02.84  1:35.81
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  2:10.50   4              P    30.96  1:03.97  1:37.63
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  2:10.74   5              P    31.12  1:03.86  1:37.41
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  2:10.94   6              P    30.78  1:03.92  1:37.56
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI  2:12.02   7              P    31.78  1:04.73  1:38.62
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:12.63   8              P    32.08  1:05.71  1:39.31
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  2:12.76   9              P    31.80  1:05.70  1:39.76
KAHN, DANIELLE        16 SN UNATTACHED SI  2:13.65  10              P    31.95  1:05.64  1:39.89
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA  2:13.71  11              P    31.90  1:06.29  1:40.99
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  2:14.47  12              P    31.58  1:05.24  1:39.54
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  2:14.81  13              P    33.54  1:07.59  1:41.67
ESTEP, JESSICA        15 PC UNATTACHED PA  2:15.10  14              P    31.68  1:04.92  1:39.68
BAKER, JENNIFER       15 HI AULEA SWIM CL  2:15.16  15              P    31.65  1:06.53  1:41.19
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:15.20  16              P    32.68  1:06.50  1:41.00
O'ROURKE, NATALIE     16 SN UNATTACHED SI  2:15.82  17              P    31.63  1:05.33  1:40.57
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  2:16.34  18              P    31.98  1:06.65  1:41.87
KROPP, JULIA          15 PC UNATTACHED PA  2:16.48  19              P    32.56  1:06.66  1:41.50
JANITSKI, MICHELLE    15 PC UNATTACHED PA  2:17.61  20              P    32.20  1:07.27  1:43.03
HEATON, JULIE         16 SN UNATTACHED SI  2:17.73  21              P    32.50  1:07.13  1:42.69
TAKAKI, CARLENE       16 PC UNATTACHED PA  2:18.43  22              P    32.08  1:07.36  1:43.43
KELLY, ALECIA         16 SN REDDING AQUA   2:19.01  23              P    33.80  1:08.51  1:44.17
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  2:19.15  24              P    33.42  1:08.52  1:44.26
GILMORE, AIDAN        15 PC UNATTACHED PA  2:19.22  25              P    33.55  1:08.56  1:44.28
JOSLIN, MARIE         16 PC UNATTACHED PA  2:19.43  26              P    32.84  1:08.27  1:44.16
SATTLER, SHANTI       16 PC UNATTACHED PA  2:19.77  27              P    33.21  1:08.44  1:44.39
YARNALL, MEGAN        16 PC UNATTACHED PA  2:19.96  28              P    33.03  1:08.13  1:44.44
HEARN, KATRINA        15 PC UNATTACHED PA  2:20.48  29              P    33.79  1:08.65  1:44.44
SZMIDT, HEATHER       16 PC UNATTACHED PA  2:21.18  30              P    33.45  1:08.87  1:45.19
WALTER, ALI           16 PC NAPA VALLEY S  2:21.37  31              P    34.24  1:09.63  1:45.70
BUCHAN, JILLIAN       15 PN CHINOOK        2:21.73  32              P    33.70  1:09.89  1:46.35
LILLARD, ELIZABETH    15 SN UNATTACHED SI  2:22.65  33              P    33.15  1:08.93  1:45.89
STEMLER, SAMANTHA     16 SI UNATTACHED SA  2:23.29  34              P    33.46  1:09.23  1:46.26
ENCALADA, AMY         16 SN UNATTACHED SI  2:23.81  35              P    34.46  1:09.94  1:47.35
JOHNSON, EVA          15 PC ORINDA AQUATI  2:23.88  36              P    33.68  1:10.22  1:47.25
MARASOVICH, KRISTIN   16 PC UNATTACHED PA  2:25.98  37              P    34.24  1:10.97  1:48.72
DAVIDSON, KATIE       15 PN BELLEVUE CLUB  2:26.06  38              P    33.41  1:09.74  1:48.16
DENNEY, NICOLE        15 PC UNATTACHED PA  2:28.35  39              P    33.99  1:11.37  1:49.55
CLAYTON, CAROLINE     15 SI UNATTACHED SA  2:30.52  40              P    34.92  1:11.91  1:51.31

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
 JR CHMPSHIP   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  1:03.52   1  1:02.43 F1  P    30.54
                                                                    F    29.94
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  1:07.27   2  1:07.51 F2  P    31.92
                                                                    F    31.91
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  1:08.56   3  1:08.37 F3  P    32.99
                                                                    F    32.67
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  1:10.24   6  1:08.95 F4  P    33.55
                                                                    F    32.84
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA  1:09.05   5  1:09.22 F5  P    32.62
                                                                    F    32.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  1:10.80   8  1:09.60 F6  P    33.08
                                                                    F    32.43
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  1:08.80   4  1:09.81 F7  P    32.70
                                                                    F    33.09
YARNALL, MEGAN        16 PC UNATTACHED PA  1:10.60   7  1:10.98 F8  P    34.16
                                                                    F    33.98

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  1:03.52   1              P    30.54
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  1:07.27   2              P    31.92
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  1:08.56   3              P    32.99
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  1:08.80   4              P    32.70
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA  1:09.05   5              P    32.62
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  1:10.24   6              P    33.55
YARNALL, MEGAN        16 PC UNATTACHED PA  1:10.60   7              P    34.16
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  1:10.80   8              P    33.08
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATI  1:10.82   9              P    33.44
SALISBURY, LOUISA     16 PC UNATTACHED PA  1:10.89  10              P    33.32
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  1:11.05  11              P    33.83
ADAMS, ALLISON        16 PC UNATTACHED PA  1:11.12  12              P    33.65
FULLER, AMY           15 PC UNATTACHED PA  1:11.59  13              P    34.27
HASTERT, STEPHANIE    16 SN UNATTACHED SI  1:11.78  14              P    34.18
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  1:11.94  15              P    34.43
ZACKERY, MORGAN       16 PC UNATTACHED PA  1:11.97  16              P    33.51
GERAGHTY, ALYSSA      15 SN UNATTACHED SI  1:12.05  17              P    34.03
ROVO, MARINA          15 PC UNATTACHED PA  1:12.07  18              P    33.95
DOLE, KERI            15 SI UNATTACHED SA  1:12.31  19              P    34.14
JONES, JEN            15 SN DURHAM DOLPHI  1:12.42  20              P    33.89
PROCEVIAT, ALIX       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:12.58  21              P    34.11
DUTY, ADINA           16 SN UNATTACHED SI  1:12.61  22              P    34.52
BUSAY, CASSANDRA      16 SN UNATTACHED SI  1:12.71  23              P    34.38
FRAZIER, BARBARA      15 SN UNATTACHED SI  1:12.82  24              P    34.66
O'DONNELL, MARNIE     16 PC ORINDA AQUATI  1:13.00  25              P    34.38
TANSUWAN, EMILY       16 PC UNATTACHED PA  1:13.26  26              P    34.56
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA  1:13.40  27              P    34.60
ROBERTSON, HOLLY      16 PC UNATTACHED PA  1:13.77  28              P    34.76
ELOFSON, KATHRYN      16 AZ VENTANA CANYO  1:13.92  29              P    34.92
PASTERNAK, NATASJA    16 PC UNATTACHED PA  1:14.01  30              P    35.12
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:14.08  31              P    34.74
JANITSKI, MICHELLE    15 PC UNATTACHED PA  1:14.10  32              P    35.28
GARDNER, JULIE        16 PC UNATTACHED PA  1:14.16  33              P    35.57
SZMIDT, HEATHER       16 PC UNATTACHED PA  1:14.20  34              P    35.03
GRAHAM, CHRISTINE     15 PC UNATTACHED PA  1:14.21  35              P    34.25
BOHLING, KRISTY       16 PC UNATTACHED PA  1:14.22  36              P    35.34
GUEST, STEPHANIE      16 PC UNATTACHED PA  1:14.29  37              P    35.00
GUYLER, SUSAN         16 OR LAKE OSWEGO S  1:14.34  38              P    34.68
FORSTER, LAUREN       15 UT COTTONWOOD HE  1:14.35  39              P    35.53
STETSON, CHIARA       16 SN SIERRA MARLIN  1:14.38  40              P    35.15
SANTIAGO, LEONELA     16 PC UNATTACHED PA  1:14.96  41              P    34.62
BROWNING, LAUREN      16 SN TRUCKEE-TAHOE  1:15.16  42              P    35.29
NELSON, JULIE         16 PC UNATTACHED PA  1:15.69  43              P    36.29
KNEPP, KATIE          16 PC UNATTACHED PA  1:16.27  44              P    35.86
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI  1:16.36  45              P    36.68
APPLEGATE, LIZ        16 SN UNATTACHED SI   DQUED                   P    33.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
 JR CHMPSHIP   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  2:21.38   1  2:13.81 F1  P    32.12  1:09.04  1:45.05
                                                                    F    30.72  1:04.44  1:38.81
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  2:25.13   2  2:25.04 F2  P    32.47  1:09.49  1:47.54
                                                                    F    32.66  1:09.73  1:47.26
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  2:26.81   3  2:26.44 F3  P    34.86  1:12.27  1:49.60
                                                                    F    34.38  1:11.62  1:49.11
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  2:30.09   6  2:29.75 F4  P    33.45  1:11.23  1:50.35
                                                                    F    33.63  1:11.61  1:50.50
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  2:30.22   7  2:29.83 F5  P    34.15  1:11.92  1:50.75
                                                                    F    33.57  1:10.91  1:49.95
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  2:30.61   8  2:30.39 F6  P    34.73  1:13.35  1:52.10
                                                                    F    34.33  1:12.47  1:51.39
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  2:29.00   4  2:30.72 F7  P    34.84  1:13.39  1:51.87
                                                                    F    35.23  1:13.83  1:53.00
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:29.49   5  2:32.05 F8  P    34.03  1:12.04  1:50.50
                                                                    F    34.55  1:12.97  1:52.17

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  2:21.38   1              P    32.12  1:09.04  1:45.05
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  2:25.13   2              P    32.47  1:09.49  1:47.54
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  2:26.81   3              P    34.86  1:12.27  1:49.60
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  2:29.00   4              P    34.84  1:13.39  1:51.87
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:29.49   5              P    34.03  1:12.04  1:50.50
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  2:30.09   6              P    33.45  1:11.23  1:50.35
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  2:30.22   7              P    34.15  1:11.92  1:50.75
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  2:30.61   8              P    34.73  1:13.35  1:52.10
APPLEGATE, LIZ        16 SN UNATTACHED SI  2:31.32   9              P    34.68  1:13.00  1:52.19
ROVO, MARINA          15 PC UNATTACHED PA  2:31.47  10              P    34.52  1:12.62  1:51.82
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  2:31.59  11              P    35.41  1:13.78  1:52.63
HASTERT, STEPHANIE    16 SN UNATTACHED SI  2:32.02  12              P    35.34  1:14.41  1:53.39
YARNALL, MEGAN        16 PC UNATTACHED PA  2:32.79  13              P    34.84  1:13.44  1:53.15
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  2:32.96  14              P    35.31  1:13.71  1:53.01
FULLER, AMY           15 PC UNATTACHED PA  2:34.61  15              P    36.05  1:15.43  1:54.92
GARDNER, JULIE        16 PC UNATTACHED PA  2:35.22  16              P    35.90  1:15.68  1:55.51
BUSAY, CASSANDRA      16 SN UNATTACHED SI  2:36.30  17              P    36.14  1:16.65  1:57.36
PASTERNAK, NATASJA    16 PC UNATTACHED PA  2:36.92  18              P    35.64  1:15.16  1:55.26
PROCEVIAT, ALIX       15 PC LOS ALTOS/MTN  2:37.21  19              P    35.53  1:15.52  1:56.63
GERAGHTY, ALYSSA      15 SN UNATTACHED SI  2:37.31  20              P    34.21  1:13.45  1:55.14
ROBERTSON, HOLLY      16 PC UNATTACHED PA  2:37.54  21              P    35.94  1:16.02  1:56.99
SZMIDT, HEATHER       16 PC UNATTACHED PA  2:38.14  22              P    36.26  1:16.60  1:57.38
CURLEY, MOLLY         15 PC UNATTACHED PA  2:38.37  23              P    36.62  1:17.42  1:57.91
ADAMS, ALLISON        16 PC UNATTACHED PA  2:38.75  24              P    36.61  1:16.45  1:56.80
ZACKERY, MORGAN       16 PC UNATTACHED PA  2:38.94  25              P    35.78  1:16.91  1:59.36
DOLE, KERI            15 SI UNATTACHED SA  2:39.26  26              P    37.43  1:17.75  1:58.05
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATI  2:40.78  27              P    36.01  1:17.49  1:59.36
FRAZIER, BARBARA      15 SN UNATTACHED SI  2:41.15  28              P    36.40  1:17.18  1:58.55
HANSEN, SARA          15 PC UNATTACHED PA  2:41.36  29              P    36.49  1:17.11  1:58.39
STETSON, CHIARA       16 SN SIERRA MARLIN  2:41.90  30              P    36.64  1:17.25  1:59.33
SIMENSTAD, ELIZABETH  15 PC UNATTACHED PA  2:42.48  31              P    35.74  1:16.47  1:58.96
FORSTER, LAUREN       15 UT COTTONWOOD HE  2:42.97  32              P    37.72  1:19.63  2:00.70
KNEPP, KATIE          16 PC UNATTACHED PA  2:46.75  33              P    36.88  1:18.73  2:02.21
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI  2:47.78  34              P    37.75  1:19.74  2:03.68
GUYLER, SUSAN         16 OR LAKE OSWEGO S  2:48.99  35              P    36.96  1:19.74  2:04.74
SILVERFOOTE, CHRIS    15 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    36.77  1:18.59  2:02.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI    54.65   1    53.70 F1  P    25.81
                                                                    F    25.68
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI    59.22   2    59.13 F2  P    28.27
                                                                    F    27.72
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  1:00.42   4    59.94 F3  P    28.73
                                                                    F    28.62
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI    59.97   3  1:00.39 F4  P    27.95
                                                                    F    28.04
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  1:01.44   8  1:00.39 F4  P    28.74
                                                                    F    28.82
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS    1:01.14   6  1:01.08 F6  P    28.71
                                                                    F    28.69
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:01.13   5  1:01.45 F7  P    28.73
                                                                    F    29.09
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  1:01.42   7  1:01.83 F8  P    29.42
                                                                    F    29.57

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI    54.65   1              P    25.81
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI    59.22   2              P    28.27
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI    59.97   3              P    27.95
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  1:00.42   4              P    28.73
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:01.13   5              P    28.73
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS    1:01.14   6              P    28.71
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  1:01.42   7              P    29.42
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  1:01.44   8              P    28.74
TAKAKI, CARLENE       16 PC UNATTACHED PA  1:01.69   9              P    29.20
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  1:01.81  10              P    29.15
PLURKOWSKI, EMILY     16 PC UNATTACHED PA  1:02.07  11              P    30.09
MISSLIN, MARISSA      15 SN REDDING AQUA   1:02.51  12              P    28.96
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  1:02.68  13              P    29.38
BLEICHER, JENNI       16 PC UNATTACHED PA  1:02.69  14              P    30.25
FOWLER, MCKENZIE      15 PN BELLEVUE CLUB  1:02.70  16              P    28.69
JOHNSTON, CHELSIE     15 PC NAPA VALLEY S  1:02.70  15              P    28.04
BURCIO, LINDSEY       15 PC UNATTACHED PA  1:02.78  17              P    29.52
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA  1:02.98  18              P    29.34
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:03.01  19              P    28.78
HODGKINSON, SYDNEY    15 PC ORINDA AQUATI  1:03.08  20              P    29.14
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI  1:03.09  21              P    29.97
PRICE, AMANDA         15 PC UNATTACHED PA  1:03.17  22              P    29.81
ROAN, MARIAN          16 PC UNATTACHED PA  1:03.73  23              P    30.07
WALTER, ALI           16 PC NAPA VALLEY S  1:03.80  24              P    28.62
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  1:03.89  25              P    29.16
DENNEY, NICOLE        15 PC UNATTACHED PA  1:04.10  26              P    29.94
WUNSCHEL, MARI        15 PC UNATTACHED PA  1:04.11  27              P    27.72
CLAYTON, CAROLINE     15 SI UNATTACHED SA  1:04.15  28              P    25.68
DOLE, KERI            15 SI UNATTACHED SA  1:04.30  29              P    30.29
IVRY, JESSICA         15 PC ORINDA AQUATI  1:05.68  30              P    30.35
LOK, LIBBY            16 PC UNATTACHED PA  1:05.78  31              P    28.82
TERRY, JESSICA        15 OR LAKE OSWEGO S  1:07.46  32              P    29.09
FORSTER, LAUREN       15 UT COTTONWOOD HE  1:08.41  33              P    31.88
GUYLER, SUSAN         16 OR LAKE OSWEGO S  1:10.40  34              P    32.00
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
 JR CHMPSHIP   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  1:58.91   1  2:02.96 F1  P    26.56    55.88  1:26.89
                                                                    F    27.62    58.73  1:30.87
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA  2:08.73   2  2:09.00 F2  P    30.01  1:02.82  1:35.45
                                                                    F    29.65  1:03.48  1:36.76
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  2:10.99   4  2:09.06 F3  P    28.93  1:01.79  1:36.17
                                                                    F    29.81  1:02.95  1:36.61
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:08.98   3  2:09.44 F4  P    30.02  1:03.19  1:35.82
                                                                    F    29.62  1:03.15  1:36.38
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  2:13.69   8  2:12.29 F5  P    30.69  1:05.01  1:39.36
                                                                    F    30.09  1:03.46  1:38.06
JOHNSTON, CHELSIE     15 PC NAPA VALLEY S  2:12.22   5  2:13.25 F6  P    30.16  1:03.58  1:38.04
                                                                    F    30.30  1:03.93  1:38.41
MOECKEL, KATIE        15 PC UNATTACHED PA  2:13.71   9  2:13.34 F7  P    31.40  1:05.85  1:40.09
                                                                    F    30.54  1:04.04  1:38.66
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  2:12.28   6  2:14.00 F8  P    29.94  1:03.55  1:38.27
                                                                    F    30.13  1:03.71  1:38.82

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  1:58.91   1              P    26.56    55.88  1:26.89
RADECKE, JENNIFER     16 PC UNATTACHED PA  2:08.73   2              P    30.01  1:02.82  1:35.45
MIRCH, KATEY          16 PC LAKERIDGE SWI  2:08.98   3              P    30.02  1:03.19  1:35.82
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  2:10.99   4              P    28.93  1:01.79  1:36.17
JOHNSTON, CHELSIE     15 PC NAPA VALLEY S  2:12.22   5              P    30.16  1:03.58  1:38.04
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  2:12.28   6              P    29.94  1:03.55  1:38.27
BAILEY, LAUREN        16 PC UNATTACHED PA  2:13.37   7              P    30.49  1:04.89  1:39.77
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  2:13.69   8              P    30.69  1:05.01  1:39.36
MOECKEL, KATIE        15 PC UNATTACHED PA  2:13.71   9              P    31.40  1:05.85  1:40.09
MORAN, AMY            16 PC UNATTACHED PA  2:13.88  10              P    30.39  1:04.17  1:38.74
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  2:14.45  11              P    30.37  1:04.94  1:39.70
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   2:14.70  12              P    30.03  1:04.01  1:39.27
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA  2:14.78  13              P    31.21  1:05.53  1:40.07
PLURKOWSKI, EMILY     16 PC UNATTACHED PA  2:15.00  14              P    30.37  1:04.00  1:39.03
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  2:17.51  15              P    30.30  1:05.55  1:41.18
FULLER, AMY           15 PC UNATTACHED PA  2:17.54  16              P    31.71  1:07.01  1:42.20
GRUDA, ASHLEY         16 SN UNATTACHED SI  2:18.75  17              P    29.52  1:03.69  1:40.45
DOLE, KERI            15 SI UNATTACHED SA  2:18.83  18              P    31.75  1:06.67  1:42.29
WALTER, ALI           16 PC NAPA VALLEY S  2:19.58  19              P    31.16  1:06.35  1:43.48
THIELE, TASHA         15 PC UNATTACHED PA  2:20.08  20              P    31.36  1:06.91  1:42.35
PRICE, AMANDA         15 PC UNATTACHED PA  2:20.36  21              P    31.42  1:06.82  1:42.79
NORDIN, LINDSAY       16 PC ORINDA AQUATI  2:21.72  22              P    31.05  1:06.60  1:43.58
ATKINS, KRISTIN       15 PC UNATTACHED PA  2:22.96  23              P    29.89  1:04.31  1:42.50
SATTLER, SHANTI       16 PC UNATTACHED PA  2:22.97  24              P    31.12  1:07.16  1:44.67
WOODWARD, AUDRA       16 SN UNATTACHED SI  2:23.48  25              P    33.59  1:10.42  1:47.77
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  2:23.50  26              P    30.40  1:06.39  1:45.34
GRAY, ALLISON         16 SN UNATTACHED SI  2:23.90  27              P    31.04  1:07.48  1:45.41
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:24.20  28              P    32.10  1:08.15  1:45.75
TERRY, JESSICA        15 OR LAKE OSWEGO S  2:25.19  29              P    31.82  1:08.36  1:46.92
KUNG, CATHERINE       15 PC UNATTACHED PA  2:25.44  30              P    31.43  1:07.33  1:45.81
LOK, LIBBY            16 PC UNATTACHED PA  2:25.79  31              P    32.04  1:09.47  1:47.52
MOLNAR, LAUREN        15 PN CHINOOK        2:27.95  32              P    31.71  1:09.52  1:48.82
CLAYTON, CAROLINE     15 SI UNATTACHED SA  2:28.37  33              P    31.11  1:07.35  1:46.48
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  2:29.84  34              P    33.53  1:11.48  1:51.24
WILLIAMS, COURTNEY    15 PN BELLEVUE CLUB  2:30.04  35              P    32.16  1:09.96  1:50.18
FORSTER, LAUREN       15 UT COTTONWOOD HE  2:35.85  36              P    33.75  1:12.96  1:53.60
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI   DQUED
ROWE, ALISON          16 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    30.22  1:04.37  1:40.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  2:03.90   1  1:59.32 F1  P    26.51    57.87  1:33.40
                                                                    F    26.26    56.93  1:30.99
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  2:11.84   5  2:09.64 F2  P    29.39  1:02.52  1:41.38
                                                                    F    28.99  1:02.44  1:40.71
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  2:10.94   2  2:10.69 F3  P    29.04  1:02.17  1:40.55
                                                                    F    28.85  1:02.81  1:40.68
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  2:11.71   4  2:11.71 F4  P    28.45  1:01.18  1:41.72
                                                                    F    28.38  1:01.84  1:41.77
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  2:11.97   6  2:12.31 F5  P    29.31  1:02.76  1:41.46
                                                                    F    29.45  1:03.45  1:42.07
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI  2:13.72   7  2:13.53 F6  P    29.65  1:02.96  1:42.74
                                                                    F    29.51  1:03.02  1:42.66
BINGAMAN, CHERYL      16 SN UNATTACHED SI  2:14.10   8  2:20.90 F7  P    29.10  1:03.30  1:44.76
                                                                    F    30.83  1:06.24  1:49.74
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  2:11.51   3   DQUED  F   P    28.84  1:03.73  1:41.78

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  2:03.90   1              P    26.51    57.87  1:33.40
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  2:10.94   2              P    29.04  1:02.17  1:40.55
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI  2:11.51   3              P    28.84  1:03.73  1:41.78
LIU, SIDA             15 AZ ARIZONA MARLI  2:11.71   4              P    28.45  1:01.18  1:41.72
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  2:11.84   5              P    29.39  1:02.52  1:41.38
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  2:11.97   6              P    29.31  1:02.76  1:41.46
BAILEY, MEGAN         16 PC LAKERIDGE SWI  2:13.72   7              P    29.65  1:02.96  1:42.74
BINGAMAN, CHERYL      16 SN UNATTACHED SI  2:14.10   8              P    29.10  1:03.30  1:44.76
KELLY, MEGAN          16 PC ORINDA AQUATI  2:14.41   9              P    30.06  1:04.04  1:43.63
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  2:15.07  10              P    29.96  1:05.72  1:44.19
OUELLETTE, LESLEY     16 PC UNATTACHED PA  2:15.09  11              P    30.03  1:05.04  1:43.94
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  2:15.12  12              P    29.41  1:03.54  1:43.84
APPLEGATE, LIZ        16 SN UNATTACHED SI  2:15.48  13              P    30.28  1:05.43  1:44.02
JOHNSON, LILY         16 PC LAKERIDGE SWI  2:15.69  14              P    29.66  1:04.01  1:45.00
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  2:16.33  15              P    30.59  1:04.23  1:45.74
WILSON, TERESA        15 PC UNATTACHED PA  2:16.55  16              P    29.55  1:03.60  1:45.22
FULLER, AMY           15 PC UNATTACHED PA  2:16.56  17              P    30.48  1:05.41  1:44.83
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS    2:16.63  18              P    29.82  1:05.26  1:45.62
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  2:17.20  19              P    28.76  1:03.34  1:46.36
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  2:17.61  20              P    30.23  1:05.71  1:44.77
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA  2:18.19  21              P    30.75  1:05.94  1:46.90
MORAN, AMY            16 PC UNATTACHED PA  2:19.15  22              P    30.24  1:05.48  1:45.99
MYHRE, LINDSAY        15 CO AURORA AQUATI  2:20.05  23              P    29.96  1:06.48  1:46.17
HASTERT, STEPHANIE    16 SN UNATTACHED SI  2:20.32  24              P    30.70  1:07.42  1:47.53
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:20.37  25              P    30.06  1:06.38  1:47.68
HEATON, JULIE         16 SN UNATTACHED SI  2:21.03  26              P    30.45  1:05.29  1:49.02
NORDIN, LINDSAY       16 PC ORINDA AQUATI  2:21.12  27              P    30.32  1:06.59  1:50.03
SZMIDT, HEATHER       16 PC UNATTACHED PA  2:21.26  28              P    30.40  1:07.38  1:48.87
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:21.36  29              P    32.70  1:08.79  1:48.57
GARDNER, JULIE        16 PC UNATTACHED PA  2:21.77  30              P    31.96  1:09.76  1:49.09
LEY, NIKKI            15 PC UNATTACHED PA  2:22.08  31              P    30.76  1:05.83  1:48.59
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  2:22.26  32              P    31.20  1:06.80  1:50.41
DUTY, ADINA           16 SN UNATTACHED SI  2:22.41  33              P    32.17  1:09.96  1:51.13
FAVERO, CRISTINA      16 SN ARDEN HILLS    2:22.44  34              P    32.29  1:08.41  1:52.24
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  2:25.37  35              P    31.92  1:10.02  1:52.53
GUYLER, SUSAN         16 OR LAKE OSWEGO S  2:26.89  36              P    32.55  1:11.02  1:52.20
BROWNING, LAUREN      16 SN TRUCKEE-TAHOE   DQUED                   P    32.12  1:10.05  1:53.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
 JR CHMPSHIP   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  4:30.55   1  4:15.24 F1  P    28.57  1:01.30  1:36.21  2:10.87  2:47.56  3:25.35  3:58.56
                                                                    F    27.65    58.32  1:31.94  2:04.95  2:40.47  3:16.18  3:46.10
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  4:34.36   4  4:30.44 F2  P    29.62  1:04.26  1:38.31  2:13.00  2:51.80  3:32.19  4:03.33
                                                                    F    29.22  1:03.67  1:38.14  2:12.27  2:50.17  3:30.26  4:01.18
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  4:33.57   2  4:30.74 F3  P    30.22  1:03.64  1:39.39  2:14.55  2:53.19  3:32.24  4:03.56
                                                                    F    30.24  1:03.72  1:38.79  2:13.64  2:51.02  3:29.43  4:01.13
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  4:33.94   3  4:31.92 F4  P    30.65  1:04.68  1:40.57  2:15.27  2:53.89  3:32.97  4:04.11
                                                                    F    29.85  1:03.44  1:39.04  2:14.38  2:52.77  3:31.40  4:02.29
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA  4:39.00   6  4:36.58 F5  P    30.06  1:04.00  1:38.33  2:12.68  2:54.02  3:35.92  4:07.78
                                                                    F    29.85  1:03.35  1:37.42  2:11.61  2:52.15  3:33.87  4:05.60
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  4:37.98   5  4:36.59 F6  P    30.04  1:04.67  1:40.90  2:17.30  2:55.87  3:34.14  4:06.87
                                                                    F    29.90  1:04.37  1:40.78  2:17.07  2:55.14  3:33.69  4:05.83
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  4:40.47   7  4:38.68 F7  P    30.06  1:04.30  1:39.38  2:14.38  2:55.01  3:36.86  4:09.19
                                                                    F    29.87  1:04.37  1:39.69  2:14.79  2:54.12  3:35.12  4:07.27
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA  4:43.24   8  4:49.37 F8  P    31.67  1:06.25  1:42.47  2:17.73  2:58.89  3:40.59  4:12.32
                                                                    F    31.68  1:06.59  1:43.51  2:20.15  3:02.07  3:44.82  4:17.69

DAVIS, LAURA          16 PC TERRAPINS SWI  4:30.55   1              P    28.57  1:01.30  1:36.21  2:10.87  2:47.56  3:25.35  3:58.56
ELLIS, CORINNE        16 SI UNATTACHED SA  4:33.57   2              P    30.22  1:03.64  1:39.39  2:14.55  2:53.19  3:32.24  4:03.56
BRAGG, JA-NEIL        15 PC UNATTACHED PA  4:33.94   3              P    30.65  1:04.68  1:40.57  2:15.27  2:53.89  3:32.97  4:04.11
HUANG, JESSICA        16 PC UNATTACHED PA  4:34.36   4              P    29.62  1:04.26  1:38.31  2:13.00  2:51.80  3:32.19  4:03.33
BRAITHWAITE, KIERSTEN 16 UT COTTONWOOD HE  4:37.98   5              P    30.04  1:04.67  1:40.90  2:17.30  2:55.87  3:34.14  4:06.87
KNAPP, ASHLEY         16 PC UNATTACHED PA  4:39.00   6              P    30.06  1:04.00  1:38.33  2:12.68  2:54.02  3:35.92  4:07.78
SULPRIZIO, GINA       16 PC UNATTACHED PA  4:40.47   7              P    30.06  1:04.30  1:39.38  2:14.38  2:55.01  3:36.86  4:09.19
PODESTO, MARISA       15 PC UNATTACHED PA  4:43.24   8              P    31.67  1:06.25  1:42.47  2:17.73  2:58.89  3:40.59  4:12.32
NELSON, JULIE         16 PC UNATTACHED PA  4:45.55   9              P    30.95  1:05.96  1:42.73  2:19.31  3:00.24  3:41.97  4:14.39
FOLEY, KATHLEEN       16 PC UNATTACHED PA  4:47.23  10              P    29.82  1:04.28  1:40.22  2:15.59  2:57.54  3:39.86  4:13.60
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  4:47.36  11              P    33.02  1:10.78  1:47.86  2:23.85  3:03.07  3:42.76  4:15.63
FULLER, AMY           15 PC UNATTACHED PA  4:48.13  12              P    31.72  1:06.98  1:43.71  2:19.79  3:00.43  3:41.90  4:14.94
IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS    4:49.93  13              P    30.93  1:06.35  1:44.30  2:21.42  3:03.57  3:46.01  4:18.87
KAHN, DANIELLE        16 SN UNATTACHED SI  4:51.22  14              P    32.41  1:08.98  1:45.44  2:21.03  3:04.47  3:47.03  4:19.55
KROPP, JULIA          15 PC UNATTACHED PA  4:52.60  15              P    31.81  1:08.82  1:44.57  2:20.97  3:03.90  3:47.23  4:20.16
MAY, KAELON           16 PC UNATTACHED PA  4:52.90  16              P    30.58  1:05.84  1:43.74  2:20.94  3:03.47  3:46.43  4:20.07
SZMIDT, HEATHER       16 PC UNATTACHED PA  4:53.10  17              P    30.99  1:07.00  1:44.59  2:22.02  3:03.52  3:46.20  4:19.91
NISSEN, JESSICA       15 SN UNATTACHED SI  4:54.65  18              P    31.48  1:08.83  1:47.56  2:26.55  3:06.27  3:46.73  4:21.83
APPLEGATE, LIZ        16 SN UNATTACHED SI  4:54.67  19              P    32.00  1:08.51  1:46.63  2:24.51  3:06.00  3:48.28  4:22.61
TAKAKI, CARLENE       16 PC UNATTACHED PA  4:58.13  20              P    31.23  1:07.02  1:45.58  2:23.25  3:06.93  3:50.77  4:24.65
GILMORE, AIDAN        15 PC UNATTACHED PA  4:58.41  21              P    32.81  1:11.57  1:48.81  2:24.92  3:07.94  3:51.10  4:25.52
GRANAT, MARGAUX       15 SN CALIFORNIA CA  4:58.91  22              P    31.34  1:06.25  1:42.55  2:19.25  3:04.21  3:50.27  4:24.77
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  5:00.49  23              P    32.11  1:08.92  1:47.57  2:25.80  3:09.47  3:52.59  4:26.57
BOHLING, KRISTY       16 PC UNATTACHED PA  5:00.73  24              P    31.73  1:08.50  1:47.04  2:25.65  3:07.78  3:50.94  4:26.74
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC UNATTACHED PA  5:01.81  25              P    32.60  1:09.84  1:48.46  2:26.47  3:10.74  3:55.30  4:29.25
DUTY, ADINA           16 SN UNATTACHED SI  5:02.84  26              P    33.12  1:10.62  1:50.13  2:29.38  3:11.75  3:54.81  4:28.99
STETSON, CHIARA       16 SN SIERRA MARLIN  5:03.33  27              P    32.62  1:10.05  1:50.38  2:29.27  3:11.13  3:53.28  4:28.85
TERRY, JESSICA        15 OR LAKE OSWEGO S  5:06.37  28              P    31.42  1:07.93  1:46.78  2:25.79  3:11.48  3:58.22  4:32.96
WALTER, ALI           16 PC NAPA VALLEY S  5:06.85  29              P    31.84  1:07.53  1:45.81  2:23.57  3:08.42  3:54.09  4:31.39
FORSTER, LAUREN       15 UT COTTONWOOD HE   DQUED                   P    33.13  1:10.94  1:51.78  2:30.37  3:12.24  3:54.50  4:28.19
PENNEY, CATHLEEN      16 SN UNATTACHED SI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
 JR CHMPSHIP     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN    25.44   1    25.09 F1
MOIRAO, JACQUELINE    17 PC UNATTACHED PA    25.53   2    25.40 F2
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI    25.82   4    25.63 F3
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI    25.68   3    25.66 F4
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC UNATTACHED PA    25.99   6    25.88 F5
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK     26.07   9    26.03 F6
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER    26.03   8    26.12 F7
KAPETANIC, JENNIFER   17 PC UNATTACHED PA    26.01   7    26.47 F8

MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN    25.44   1
MOIRAO, JACQUELINE    17 PC UNATTACHED PA    25.53   2
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI    25.68   3
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI    25.82   4
MAIN, GALEN           17 PC UNATTACHED PA    25.84   5
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC UNATTACHED PA    25.99   6
KAPETANIC, JENNIFER   17 PC UNATTACHED PA    26.01   7
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER    26.03   8
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK     26.07   9
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA    26.30  10
ALLEN, MOLLY          17 PC UNATTACHED PA    26.33  11
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI    26.41  12
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI    26.48  13
TURNER, KATY          17 PC UNATTACHED PA    26.53  14
WONG, ERIKA           17 PC UNATTACHED PA    26.78  15
FUNK, PATRICIA        17 OR LAKE OSWEGO S    26.81  16
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER    26.88  17
MILLER, MOLLY         17 PC UNATTACHED PA    26.92  19
PEDERSEN, BECKY       17 SN UNATTACHED SI    26.92  18
LADENDORF, PETRINA    18 SN OROVILLE ORCA    27.05  20
TUTTLE, ELISE         17 SN UNATTACHED SI    27.07  21
LIM, HEATHER          17 PC SONOMA SEA DR    27.09  22
WALKER, KIM           17 PC RENO AQUATIC     27.15  23
GERMAIN, JACKIE       17 PC UNATTACHED PA    27.33  24
TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA    27.42  25
JONAS, KAI            17 SN LASSEN AQUATI    27.73  26
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC UNATTACHED PA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
 JR CHMPSHIP     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROCHE, KELLY          18 SN REDDING AQUA     53.33   1    53.94 F1  P    25.91
                                                                    F    26.20
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN    54.83   4    54.42 F2  P    26.47
                                                                    F    26.60
HUSTON, KRISTIN       17 SN CHICO AQUA JE    54.95   5    54.85 F3  P    26.49
                                                                    F    26.39
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA    54.82   3    54.95 F4  P    27.30
                                                                    F    27.01
AIKEN, ASHLEY         17 PC UNATTACHED PA    56.10   7    55.93 F5  P    27.53
                                                                    F    27.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALLEN, MOLLY          17 PC UNATTACHED PA    56.50  10    56.69 F6  P    27.24
                                                                    F    26.96
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S    55.47   6    56.74 F7  P    26.88
                                                                    F    27.20
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER    56.38   9    57.51 F8  P    27.45
                                                                    F    27.89

ROCHE, KELLY          18 SN REDDING AQUA     53.33   1              P    25.91
RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI    54.23   2              P    26.68
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA    54.82   3              P    27.30
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN    54.83   4              P    26.47
HUSTON, KRISTIN       17 SN CHICO AQUA JE    54.95   5              P    26.49
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S    55.47   6              P    26.88
AIKEN, ASHLEY         17 PC UNATTACHED PA    56.10   7              P    27.53
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER    56.38   9              P    27.45
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI    56.38   8              P    26.99
ALLEN, MOLLY          17 PC UNATTACHED PA    56.50  10              P    27.24
WONG, JESSICA         17 PC UNATTACHED PA    56.58  11              P    27.80
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK     56.75  12              P    27.67
FUNK, PATRICIA        17 OR LAKE OSWEGO S    56.77  13              P    27.53
MOIRAO, JACQUELINE    17 PC UNATTACHED PA    56.88  14              P    27.88
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI    56.89  15              P    26.99
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI    56.98  16              P    28.05
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER    57.12  17              P    27.67
TURNER, KATY          17 PC UNATTACHED PA    57.22  18              P    27.51
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC UNATTACHED PA    57.39  19              P    27.62
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA    57.60  20              P    28.18
WONG, ERIKA           17 PC UNATTACHED PA    57.69  21              P    27.55
PALMER, LINDSEY       18 SN UNATTACHED SI    57.99  22              P    27.60
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S    58.21  23              P    28.37
KAPETANIC, JENNIFER   17 PC UNATTACHED PA    58.22  24              P    28.28
TUTTLE, ELISE         17 SN UNATTACHED SI    58.31  25              P    28.47
GOYETTE, NICOLE       18 PC UNATTACHED PA    58.41  26              P    28.45
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC UNATTACHED PA    58.99  27              P    28.53
TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA    59.37  28              P    29.16
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI    59.41  29              P    28.70
LIM, HEATHER          17 PC SONOMA SEA DR  1:00.21  30              P    28.46
KOHS, CATHERINE       17 SN UNATTACHED SI  1:01.33  31              P    29.53

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
 JR CHMPSHIP   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  1:55.50   2  1:54.57 F1  P    27.26    56.53  1:26.39
                                                                    F    27.07    56.17  1:25.67
ROCHE, KELLY          18 SN REDDING AQUA   1:55.19   1  1:56.89 F2  P    26.75    55.19  1:24.84
                                                                    F    27.32    56.58  1:26.62
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA  1:55.91   3  1:57.01 F3  P    27.78    57.21  1:26.80
                                                                    F    28.10    57.93  1:27.77
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN  2:00.51   6  1:58.83 F4  P    28.29    58.57  1:29.68
                                                                    F    27.60    57.64  1:28.21
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI  2:01.19   8  2:00.69 F5  P    28.33    58.80  1:30.11
                                                                    F    27.66    58.39  1:29.56
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:00.47   5  2:00.91 F6  P    28.19    58.68  1:30.08
                                                                    F    28.33    58.83  1:30.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAIN, GALEN           17 PC UNATTACHED PA  2:00.91   7  2:03.07 F7  P    27.13    57.33  1:29.26
                                                                    F    27.91    58.84  1:30.88
KNAPP, LINDSAY        18 PC UNATTACHED PA  1:59.74   4   DQUED  F   P    27.95    58.04  1:28.81
                                                                    F    28.03    58.12  1:29.29

ROCHE, KELLY          18 SN REDDING AQUA   1:55.19   1              P    26.75    55.19  1:24.84
JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  1:55.50   2              P    27.26    56.53  1:26.39
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA  1:55.91   3              P    27.78    57.21  1:26.80
KNAPP, LINDSAY        18 PC UNATTACHED PA  1:59.74   4              P    27.95    58.04  1:28.81
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:00.47   5              P    28.19    58.68  1:30.08
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN  2:00.51   6              P    28.29    58.57  1:29.68
MAIN, GALEN           17 PC UNATTACHED PA  2:00.91   7              P    27.13    57.33  1:29.26
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI  2:01.19   8              P    28.33    58.80  1:30.11
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER  2:01.48   9              P    28.04    58.76  1:30.10
WONG, JESSICA         17 PC UNATTACHED PA  2:01.92  10              P    29.12    59.46  1:30.64
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S  2:02.27  11              P    28.20    58.76  1:30.57
FUNK, PATRICIA        17 OR LAKE OSWEGO S  2:03.50  12              P    28.71    59.40  1:31.31
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA  2:04.08  13              P    29.66  1:01.46  1:33.47
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  2:04.16  14              P    28.89    59.93  1:32.08
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  2:04.60  15              P    29.12  1:00.67  1:32.64
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC UNATTACHED PA  2:04.65  16              P    29.18  1:00.86  1:33.88
WALKER, KIM           17 PC RENO AQUATIC   2:05.24  17              P    29.28  1:01.39  1:33.53
KRAMER, KELLY         17 PC UNATTACHED PA  2:05.65  18              P    29.15  1:00.96  1:33.50
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI  2:05.67  19              P    28.01    59.57  1:32.70
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:05.84  20              P    29.70  1:01.63  1:34.15
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER  2:06.12  21              P    29.05  1:00.67  1:34.01
MCGEE, LAUREN         17 PC UNATTACHED PA  2:06.92  22              P    30.28  1:03.21  1:35.22
LEES, JEN             18 PC UNATTACHED PA  2:08.12  23              P    29.55  1:02.41  1:35.79
TUTTLE, ELISE         17 SN UNATTACHED SI  2:08.66  24              P    30.17  1:02.77  1:35.88
KOHS, CATHERINE       17 SN UNATTACHED SI  2:08.74  25              P    30.47  1:02.89  1:35.78
HENDERSON, COREY      17 SN CHICO AQUA JE  2:09.03  26              P    29.33  1:02.02  1:36.36
IRWIN, LISA           17 SN UNATTACHED SI  2:09.59  27              P    29.93  1:02.77  1:36.38
JUDD, KARI            17 SN UNATTACHED SI  2:09.70  28              P    29.82  1:02.18  1:35.77

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
 JR CHMPSHIP   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  5:06.05   1  5:01.75 F1  P    27.34    57.10  1:27.56  1:58.28  2:29.37  3:00.58  3:32.29
                                                                       4:03.57  4:35.33
                                                                    F    27.65    58.08  1:28.94  1:59.66  2:30.45  3:01.03  3:31.55
                                                                       4:02.01  4:32.43
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  5:15.21   3  5:07.69 F2  P    28.73    59.93  1:31.60  2:03.00  2:34.54  3:06.23  3:38.53
                                                                       4:11.00  4:43.56
                                                                    F    28.29    58.95  1:29.98  2:00.92  2:32.02  3:03.33  3:34.63
                                                                       4:05.94  4:37.45
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA  5:11.92   2  5:13.50 F3  P    29.04  1:00.05  1:31.56  2:03.38  2:35.01  3:06.58  3:38.31
                                                                       4:10.18  4:41.79
                                                                    F    28.16    58.74  1:30.10  2:01.87  2:33.94  3:06.20  3:38.38
                                                                       4:10.26  4:42.25
MONROE, LEAH          17 PC TERRAPINS SWI  5:24.01   5  5:15.23 F4  P    29.90  1:02.02  1:34.98  2:08.15  2:41.45  3:14.99  3:48.70
                                                                       4:20.81  4:52.20
                                                                    F    28.41    59.46  1:31.23  2:03.21  2:35.22  3:07.59  3:39.52
                                                                       4:11.87  4:43.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  5:19.17   4  5:22.17 F5  P    29.19  1:00.66  1:32.78  2:04.93  2:37.02  3:09.26  3:41.76
                                                                       4:14.30  4:47.46
                                                                    F    29.33  1:01.46  1:33.72  2:06.57  2:39.26  3:12.24  3:44.70
                                                                       4:17.42  4:50.40
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S  5:27.62   7  5:25.77 F6  P    29.94  1:02.02  1:34.75  2:07.82  2:40.96  3:14.59  3:48.22
                                                                       4:21.98  4:55.20
                                                                    F    29.50  1:01.40  1:34.07  2:07.07  2:40.05  3:13.15  3:46.22
                                                                       4:19.44  4:52.86
IRWIN, LISA           17 SN UNATTACHED SI  5:29.67   9          F   P    30.51  1:04.32  1:38.10  2:11.68  2:45.45  3:18.71  3:52.13
                                                                       4:25.14  4:57.92
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  5:31.60  11          F   P    30.59  1:03.84  1:37.58  2:11.47  2:45.05  3:18.76  3:52.03
                                                                       4:25.47  4:58.91

JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  5:06.05   1              P    27.34    57.10  1:27.56  1:58.28  2:29.37  3:00.58  3:32.29
                                                                       4:03.57  4:35.33
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA  5:11.92   2              P    29.04  1:00.05  1:31.56  2:03.38  2:35.01  3:06.58  3:38.31
                                                                       4:10.18  4:41.79
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  5:15.21   3              P    28.73    59.93  1:31.60  2:03.00  2:34.54  3:06.23  3:38.53
                                                                       4:11.00  4:43.56
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  5:19.17   4              P    29.19  1:00.66  1:32.78  2:04.93  2:37.02  3:09.26  3:41.76
                                                                       4:14.30  4:47.46
MONROE, LEAH          17 PC TERRAPINS SWI  5:24.01   5              P    29.90  1:02.02  1:34.98  2:08.15  2:41.45  3:14.99  3:48.70
                                                                       4:20.81  4:52.20
FINK, LAUREL          17 PC UNATTACHED PA  5:26.11   6              P    29.71  1:02.27  1:34.94  2:07.83  2:40.71  3:13.91  3:47.17
                                                                       4:20.76  4:53.93
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S  5:27.62   7              P    29.94  1:02.02  1:34.75  2:07.82  2:40.96  3:14.59  3:48.22
                                                                       4:21.98  4:55.20
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  5:29.10   8              P    29.54  1:01.77  1:34.35  2:07.61  2:41.34  3:14.90  3:48.77
                                                                       4:22.32  4:55.98
WONG, JESSICA         17 PC UNATTACHED PA  5:31.55  10              P    30.36  1:03.62  1:37.65  2:11.55  2:45.32  3:19.03  3:52.72
                                                                       4:25.85  4:59.05
JUDD, KARI            17 SN UNATTACHED SI  5:32.66  12              P    30.76  1:03.98  1:37.59  2:11.17  2:44.84  3:18.33  3:51.97
                                                                       4:25.55  4:59.31
GONZALEZ, ARIANA      17 PC UNATTACHED PA  5:33.77  13              P    30.63  1:04.01  1:37.52  2:11.28  2:44.93  3:19.29  3:53.21
                                                                       4:27.71  5:01.03
KRAMER, KELLY         17 PC UNATTACHED PA  5:33.93  14              P    29.98  1:03.10  1:36.93  2:10.71  2:43.99  3:17.66  3:51.45
                                                                       4:25.71  5:00.36
REMPE, RACHEL         18 PC UNATTACHED PA  5:35.26  15              P    31.19  1:04.75  1:38.90  2:13.40  2:47.64  3:21.54  3:55.60
                                                                       4:29.45  5:02.54
TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA  5:37.71  16              P    30.33  1:03.35  1:37.48  2:11.36  2:45.79  3:20.53  3:54.95
                                                                       4:29.45  5:04.14
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   5:38.39  17              P    30.96  1:04.41  1:38.51  2:12.67  2:46.79  3:21.00  3:55.55
                                                                       4:30.03  5:04.65
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  5:41.43  18              P    30.84  1:04.51  1:38.56  2:12.72  2:46.99  3:21.59  3:56.23
                                                                       4:31.19  5:06.58
BUFORD, SARAH         18 PC UNATTACHED PA  5:47.93  19              P    31.54  1:05.94  1:41.12  2:16.20  2:51.50  3:27.01  4:02.70
                                                                       4:38.38  5:13.70

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
 JR CHMPSHIP   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI    59.18   1    59.14 F1  P    29.32
                                                                    F    29.16
MAIN, GALEN           17 PC UNATTACHED PA  1:02.15   4  1:01.34 F2  P    30.23
                                                                    F    30.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KNAPP, LINDSAY        18 PC UNATTACHED PA  1:02.00   2  1:01.47 F3  P    30.23
                                                                    F    30.06
JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  1:02.12   3  1:02.08 F4  P    30.57
                                                                    F    30.31
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC UNATTACHED PA  1:02.46   5  1:02.21 F5  P    30.13
                                                                    F    30.10
MOIRAO, JACQUELINE    17 PC UNATTACHED PA  1:03.09   8  1:02.51 F6  P    31.18
                                                                    F    30.40
GOYETTE, NICOLE       18 PC UNATTACHED PA  1:02.75   7  1:02.65 F7  P    30.97
                                                                    F    30.99
LADENDORF, PETRINA    18 SN OROVILLE ORCA  1:02.59   6  1:03.90 F8  P    29.86
                                                                    F    30.03

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI    59.18   1              P    29.32
KNAPP, LINDSAY        18 PC UNATTACHED PA  1:02.00   2              P    30.23
JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  1:02.12   3              P    30.57
MAIN, GALEN           17 PC UNATTACHED PA  1:02.15   4              P    30.23
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC UNATTACHED PA  1:02.46   5              P    30.13
LADENDORF, PETRINA    18 SN OROVILLE ORCA  1:02.59   6              P    29.86
GOYETTE, NICOLE       18 PC UNATTACHED PA  1:02.75   7              P    30.97
MOIRAO, JACQUELINE    17 PC UNATTACHED PA  1:03.09   8              P    31.18
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN  1:03.35   9              P    30.80
AIKEN, ASHLEY         17 PC UNATTACHED PA  1:03.74  10              P    31.67
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER  1:05.90  11              P    31.75
OWENS, BRIANNE        17 PC RENO AQUATIC   1:06.15  12              P    32.26
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC UNATTACHED PA  1:06.20  13              P    32.81
NAKAGAWA, LESLIE      17 PN CHINOOK        1:06.21  14              P    32.13
SCHULTE, EMILY        18 PC ALPINE PORTOL  1:06.36  15              P    32.44
IRWIN, LISA           17 SN UNATTACHED SI  1:06.57  16              P    32.50
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  1:06.68  17              P    31.98
ALLEN, MOLLY          17 PC UNATTACHED PA  1:06.97  18              P    32.26
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI  1:07.08  19              P    31.87
HOBBS, KARI           17 SN IMFAST MARLIN  1:07.28  20              P    32.30
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI  1:07.55  21              P    33.28
YEE, MELINDA          17 PC UNATTACHED PA  1:07.73  22              P    32.78
THURBER, ANNALEE      17 PC UNATTACHED PA  1:08.09  23              P    32.83
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  1:08.11  24              P    32.99
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  1:08.24  25              P    33.16
KAPETANIC, JENNIFER   17 PC UNATTACHED PA  1:08.25  26              P    33.15
LEES, JEN             18 PC UNATTACHED PA  1:08.38  27              P    33.04
MILLER, MOLLY         17 PC UNATTACHED PA  1:08.41  28              P    33.88
SHERMAN, MEGAN        18 SN FAIRFIELD AQU  1:08.54  29              P    33.51
KOHS, CATHERINE       17 SN UNATTACHED SI  1:08.92  30              P    33.69
CONTE, JESSICA        17 PC UNATTACHED PA  1:09.15  31              P    33.20
CAMPBELL, CASSIE      17 SN PARADISE PIRA  1:09.19  32              P    34.00
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  1:09.37  33              P    33.41
JONAS, KAI            17 SN LASSEN AQUATI  1:09.39  34              P    33.12
BUFORD, SARAH         18 PC UNATTACHED PA  1:09.49  35              P    33.67
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK   1:09.52  36              P    33.93
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   1:10.06  37              P    34.44
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PA  1:11.17  38              P    34.60
TINLIN, JESSICA       18 PC TAHOE SWIM TE  1:11.44  39              P    33.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
 JR CHMPSHIP   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:09.63   1  2:09.33 F1  P    31.68  1:04.22  1:37.20
                                                                    F    30.33  1:03.17  1:36.41
JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  2:12.96   3  2:10.58 F2  P    32.07  1:05.36  1:39.23
                                                                    F    31.08  1:04.16  1:37.79
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:11.90   2  2:11.51 F3  P    32.27  1:05.59  1:38.98
                                                                    F    30.91  1:03.66  1:37.51
GOYETTE, NICOLE       18 PC UNATTACHED PA  2:14.48   5  2:13.31 F4  P    32.63  1:06.24  1:40.65
                                                                    F    32.22  1:05.37  1:39.47
MONROE, LEAH          17 PC TERRAPINS SWI  2:14.03   4  2:16.05 F5  P    31.37  1:05.11  1:39.77
                                                                    F    31.55  1:05.72  1:40.86
OWENS, BRIANNE        17 PC RENO AQUATIC   2:23.03   9  2:20.22 F6  P    34.29  1:11.25  1:47.94
                                                                    F    33.42  1:08.94  1:44.50
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  2:22.29   6  2:20.88 F7  P    33.04  1:09.55  1:46.23
                                                                    F    32.67  1:08.92  1:45.21
NAKAGAWA, LESLIE      17 PN CHINOOK        2:22.91   8  2:23.02 F8  P    33.71  1:09.66  1:45.88
                                                                    F    33.16  1:08.95  1:45.60

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:09.63   1              P    31.68  1:04.22  1:37.20
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:11.90   2              P    32.27  1:05.59  1:38.98
JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  2:12.96   3              P    32.07  1:05.36  1:39.23
MONROE, LEAH          17 PC TERRAPINS SWI  2:14.03   4              P    31.37  1:05.11  1:39.77
GOYETTE, NICOLE       18 PC UNATTACHED PA  2:14.48   5              P    32.63  1:06.24  1:40.65
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  2:22.29   6              P    33.04  1:09.55  1:46.23
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC UNATTACHED PA  2:22.67   7              P    33.21
NAKAGAWA, LESLIE      17 PN CHINOOK        2:22.91   8              P    33.71  1:09.66  1:45.88
OWENS, BRIANNE        17 PC RENO AQUATIC   2:23.03   9              P    34.29  1:11.25  1:47.94
FINK, LAUREL          17 PC UNATTACHED PA  2:23.63  10              P    33.73  1:10.69  1:47.57
SCHULTE, EMILY        18 PC ALPINE PORTOL  2:24.41  11              P    33.50  1:08.95  1:46.68
CAMPBELL, CASSIE      17 SN PARADISE PIRA  2:24.66  12              P    33.75  1:10.28  1:47.72
ALLEN, MOLLY          17 PC UNATTACHED PA  2:25.34  13              P    33.54  1:10.40  1:49.39
WONG, ERIKA           17 PC UNATTACHED PA  2:25.66  14              P    34.34  1:11.33  1:48.41
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER  2:25.99  15              P    34.10  1:11.45  1:49.27
SHERMAN, MEGAN        18 SN FAIRFIELD AQU  2:26.84  16              P    34.65  1:10.79  1:48.90
YEE, MELINDA          17 PC UNATTACHED PA  2:27.06  17              P    32.82  1:09.75  1:48.98
KOHS, CATHERINE       17 SN UNATTACHED SI  2:27.07  18              P    35.03  1:11.44  1:49.58
CONTE, JESSICA        17 PC UNATTACHED PA  2:27.33  19              P    34.09  1:10.97  1:49.57
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  2:28.51  20              P    35.48  1:13.99  1:52.26
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  2:28.85  21              P    34.30  1:12.13  1:50.71
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI  2:30.75  22              P    34.11  1:11.55  1:51.31
REMPE, RACHEL         18 PC UNATTACHED PA  2:32.02  23              P    35.78  1:13.90  1:53.15
JONAS, KAI            17 SN LASSEN AQUATI  2:33.21  24              P    34.93  1:13.89  1:53.90
HOBBS, KARI           17 SN IMFAST MARLIN   DQUED                   P    32.81  1:09.09  1:47.26
JUDD, KARI            17 SN UNATTACHED SI   DQUED                   P    36.70  1:14.74  1:53.34

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
 JR CHMPSHIP   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:09.58   2  1:08.32 F1  P    33.52
                                                                    F    32.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAHL, TAYLOR          17 PC ORINDA AQUATI  1:11.30   8  1:08.46 F2  P    33.81
                                                                    F    32.88
RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  1:09.58   1  1:08.53 F3  P    33.61
                                                                    F    33.04
HANNON, MONICA        17 PC UNATTACHED PA  1:10.56   4  1:09.66 F4  P    33.29
                                                                    F    33.16
ESCALANTE, MARGOTH    17 PC WALNUT CREEK   1:09.95   3  1:09.70 F5  P    33.53
                                                                    F    33.10
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  1:11.02   7  1:11.40 F6  P    33.60
                                                                    F    33.55
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER  1:10.82   5  1:11.80 F7  P    33.73
                                                                    F    33.94
GONZALEZ, ARIANA      17 PC UNATTACHED PA  1:10.96   6   DQUED  F   P    33.87
                                                                    F    34.41

MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:09.58   2              P    33.52
RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  1:09.58   1              P    33.61
ESCALANTE, MARGOTH    17 PC WALNUT CREEK   1:09.95   3              P    33.53
HANNON, MONICA        17 PC UNATTACHED PA  1:10.56   4              P    33.29
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER  1:10.82   5              P    33.73
GONZALEZ, ARIANA      17 PC UNATTACHED PA  1:10.96   6              P    33.87
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  1:11.02   7              P    33.60
DAHL, TAYLOR          17 PC ORINDA AQUATI  1:11.30   8              P    33.81
MILLER, MOLLY         17 PC UNATTACHED PA  1:11.95   9              P    33.78
HARRIS, LISA          17 PC WALNUT CREEK   1:12.09  10              P    33.79
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  1:12.33  11              P    34.14
HENDERSON, COREY      17 SN CHICO AQUA JE  1:12.43  12              P    33.86
GOYETTE, NICOLE       18 PC UNATTACHED PA  1:12.79  13              P    34.81
SCHUH, KIMBERLY       17 SN UNATTACHED SI  1:13.19  14              P    34.52
TURNER, KATY          17 PC UNATTACHED PA  1:14.06  15              P    35.24
SONES, WHITNEY        18 PC UNATTACHED PA  1:14.98  16              P    35.57
MCGEE, LAUREN         17 PC UNATTACHED PA  1:15.30  17              P    35.14
WONG, JESSICA         17 PC UNATTACHED PA  1:15.47  18              P    36.05
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:15.56  19              P    36.24
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  1:16.22  20              P    36.01
THURBER, ANNALEE      17 PC UNATTACHED PA  1:16.24  21              P    35.83
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PA  1:16.70  22              P    36.39
AIKEN, ASHLEY         17 PC UNATTACHED PA  1:16.87  23              P    36.82
FREEMAN, SHELEY       17 SN IMFAST MARLIN  1:16.88  24              P    35.96
RAGAN, CC             17 PC UNATTACHED PA  1:16.90  25              P    36.27
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC UNATTACHED PA  1:17.19  26              P    36.02
DEWEY, KATRINA        18 PC UNATTACHED PA  1:17.32  27              P    36.10
JIMENEZ, MEGAN        17 PC UNATTACHED PA  1:17.93  28              P    37.04
OWENS, BRIANNE        17 PC RENO AQUATIC   1:19.24  29              P    37.40
LIM, HEATHER          17 PC SONOMA SEA DR  1:19.76  30              P    37.79
JUDD, KARI            17 SN UNATTACHED SI  1:20.84  31              P    38.19
WEIMAN, CANDACE       17 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    31.68

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
 JR CHMPSHIP   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAHL, TAYLOR          17 PC ORINDA AQUATI  2:29.17   3  2:25.83 F1  P    34.55  1:12.45  1:50.96
                                                                    F    33.55  1:10.77  1:48.54
RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  2:25.46   1  2:25.97 F2  P    34.18  1:11.28  1:48.47
                                                                    F    35.25  1:11.83  1:49.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA  2:30.85   4  2:29.02 F3  P    35.39  1:13.53  1:52.31
                                                                    F    34.71  1:11.71  1:49.91
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.41   6  2:29.73 F4  P    35.10  1:13.84  1:53.20
                                                                    F    34.64  1:12.57  1:51.06
WILLIAMS, KELLY       17 PC UNATTACHED PA  2:32.20   5  2:31.58 F5  P    35.53  1:14.14  1:53.38
                                                                    F    35.51  1:13.85  1:52.82
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  2:33.56   7  2:35.14 F6  P    34.97  1:14.02  1:53.66
                                                                    F    34.70  1:13.45  1:53.67
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  2:35.84   8  2:37.74 F7  P    35.81  1:15.19  1:55.22
                                                                    F    35.67  1:15.31  1:56.22
ESCALANTE, MARGOTH    17 PC WALNUT CREEK   2:28.55   2   DQUED  F   P    33.80  1:11.45  1:50.14
                                                                    F    33.80  1:10.82  1:49.18

RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  2:25.46   1              P    34.18  1:11.28  1:48.47
ESCALANTE, MARGOTH    17 PC WALNUT CREEK   2:28.55   2              P    33.80  1:11.45  1:50.14
DAHL, TAYLOR          17 PC ORINDA AQUATI  2:29.17   3              P    34.55  1:12.45  1:50.96
TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA  2:30.85   4              P    35.39  1:13.53  1:52.31
WILLIAMS, KELLY       17 PC UNATTACHED PA  2:32.20   5              P    35.53  1:14.14  1:53.38
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.41   6              P    35.10  1:13.84  1:53.20
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  2:33.56   7              P    34.97  1:14.02  1:53.66
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  2:35.84   8              P    35.81  1:15.19  1:55.22
HARRIS, LISA          17 PC WALNUT CREEK   2:36.15   9              P    36.23  1:15.65  1:55.99
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:36.46  10              P    36.48  1:16.58  1:56.56
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  2:37.70  11              P    35.96  1:16.26  1:56.72
FERGUSON, KATHARINE   18 CO DENVER UNIVER  2:38.14  12              P    35.77  1:16.04  1:57.19
MILLER, MOLLY         17 PC UNATTACHED PA  2:39.75  13              P    36.13  1:15.67  1:57.36
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PA  2:42.21  14              P    37.35  1:18.37  1:59.79
THURBER, ANNALEE      17 PC UNATTACHED PA  2:42.32  15              P    36.82  1:17.68  1:59.47
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  2:42.87  16              P    37.17  1:18.68  2:00.97
RAGAN, CC             17 PC UNATTACHED PA  2:43.36  17              P    36.94  1:17.39  2:00.16
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  2:43.76  18              P    37.10  1:18.46  2:01.08
JIMENEZ, MEGAN        17 PC UNATTACHED PA  2:46.89  19              P    37.85  1:19.56  2:02.62
SCHUH, KIMBERLY       17 SN UNATTACHED SI  2:47.85  20              P    38.16  1:21.27  2:04.59
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC UNATTACHED PA  2:48.00  21              P    36.88  1:18.29  2:02.41
LIM, HEATHER          17 PC SONOMA SEA DR  2:50.82  22              P    38.40  1:21.06  2:05.26
FREEMAN, SHELEY       17 SN IMFAST MARLIN  2:50.84  23              P    36.90  1:19.26  2:04.16

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  1:00.50   1    59.09 F1  P    29.12
                                                                    F    28.45
ROCHE, KELLY          18 SN REDDING AQUA   1:00.62   2    59.73 F2  P    28.78
                                                                    F    28.53
HUSTON, KRISTIN       17 SN CHICO AQUA JE  1:00.68   3  1:00.42 F3  P    28.44
                                                                    F    28.51
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  1:00.91   4  1:00.44 F4  P    28.88
                                                                    F    28.30
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN  1:02.32   8  1:01.74 F5  P    29.22
                                                                    F    29.44
AIKEN, ASHLEY         17 PC UNATTACHED PA  1:01.12   5  1:01.76 F6  P    29.33
                                                                    F    29.23
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  1:02.06   7  1:02.01 F7  P    29.40
                                                                    F    28.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TURNER, KATY          17 PC UNATTACHED PA  1:01.84   6  1:02.21 F8  P    28.80
                                                                    F    29.01

RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  1:00.50   1              P    29.12
ROCHE, KELLY          18 SN REDDING AQUA   1:00.62   2              P    28.78
HUSTON, KRISTIN       17 SN CHICO AQUA JE  1:00.68   3              P    28.44
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  1:00.91   4              P    28.88
AIKEN, ASHLEY         17 PC UNATTACHED PA  1:01.12   5              P    29.33
TURNER, KATY          17 PC UNATTACHED PA  1:01.84   6              P    28.80
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  1:02.06   7              P    29.40
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN  1:02.32   8              P    29.22
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  1:02.91   9              P    29.37
BUCHANAN, KARA        17 PC UNATTACHED PA  1:03.36  10              P    30.20
CLUTTER, LINDSAY      17 SN UNATTACHED SI  1:03.71  11              P    29.27
GERMAIN, JACKIE       17 PC UNATTACHED PA  1:03.90  12              P    30.33
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC UNATTACHED PA  1:03.98  13              P    30.11
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  1:04.15  14              P    31.27
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA  1:04.24  15              P    30.07
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  1:04.28  16              P    30.13
TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA  1:04.68  17              P    30.71
JANTZ, KATHRYN        17 CO DENVER UNIVER  1:04.75  18              P    29.89
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  1:05.05  19              P    30.32
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   1:05.11  20              P    30.64
KAPETANIC, JENNIFER   17 PC UNATTACHED PA  1:05.27  21              P    30.86
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  1:05.30  22              P    30.17
IRWIN, LISA           17 SN UNATTACHED SI  1:05.37  23              P    30.27
WALKER, KIM           17 PC RENO AQUATIC   1:05.62  24              P    30.87
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S  1:05.70  25              P    30.41
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI  1:06.84  26              P    30.79
FUNK, PATRICIA        17 OR LAKE OSWEGO S  1:06.96  27              P    31.56
GONZALEZ, ARIANA      17 PC UNATTACHED PA  1:06.97  28              P    30.97
PALMER, LINDSEY       18 SN UNATTACHED SI  1:06.99  29              P    30.34

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
 JR CHMPSHIP   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  2:12.23   1  2:11.72 F1  P    28.96  1:01.69  1:36.77
                                                                    F    29.49  1:03.31  1:37.80
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:16.02   3  2:11.96 F2  P    30.92  1:05.07  1:40.36
                                                                    F    29.99  1:03.15  1:37.96
WILLIAMS, KELLY       17 PC UNATTACHED PA  2:15.07   2  2:16.04 F3  P    30.45  1:04.16  1:39.14
                                                                    F    30.52  1:04.89  1:40.44
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  2:16.09   4  2:17.19 F4  P    29.71  1:03.00  1:39.29
                                                                    F    30.05  1:04.77  1:40.65
BUCHANAN, KARA        17 PC UNATTACHED PA  2:18.15   5  2:17.49 F5  P    31.27  1:05.18  1:41.00
                                                                    F    31.26  1:06.32  1:42.07
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  2:19.78   6  2:19.98 F6  P    31.00  1:06.08  1:41.98
                                                                    F    31.18  1:06.86  1:42.69
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  2:21.03   7  2:23.79 F7  P    31.56  1:07.37  1:43.52
                                                                    F    31.74  1:07.46  1:45.74
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   2:21.59   8  2:24.30 F8  P    31.36  1:07.34  1:44.30
                                                                    F    31.03  1:07.21  1:45.36

JONES, MOLLY          18 SN UNATTACHED SI  2:12.23   1              P    28.96  1:01.69  1:36.77
WILLIAMS, KELLY       17 PC UNATTACHED PA  2:15.07   2              P    30.45  1:04.16  1:39.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:16.02   3              P    30.92  1:05.07  1:40.36
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  2:16.09   4              P    29.71  1:03.00  1:39.29
BUCHANAN, KARA        17 PC UNATTACHED PA  2:18.15   5              P    31.27  1:05.18  1:41.00
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  2:19.78   6              P    31.00  1:06.08  1:41.98
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  2:21.03   7              P    31.56  1:07.37  1:43.52
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   2:21.59   8              P    31.36  1:07.34  1:44.30
HILLIAR, SHANNON      17 SN UNATTACHED SI  2:23.20   9              P    31.79  1:07.34  1:44.76
GARRICK, AMY          18 OR LAKE OSWEGO S  2:23.83  10              P    31.26  1:06.64  1:44.62
NAKAGAWA, LESLIE      17 PN CHINOOK        2:26.66  11              P    31.83  1:07.62  1:45.89
GERMAIN, JACKIE       17 PC UNATTACHED PA  2:27.29  12              P    32.26  1:08.17  1:47.10
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC UNATTACHED PA  2:31.36  13              P    32.22  1:08.86  1:49.22
WONG, ERIKA           17 PC UNATTACHED PA  2:32.44  14              P    32.83  1:10.46  1:51.01
WALKER, KIM           17 PC RENO AQUATIC   2:44.66  15              P    31.52  1:06.42  1:45.31
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA   DQUED
KAPETANIC, JENNIFER   17 PC UNATTACHED PA   DQUED
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
 JR CHMPSHIP   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  2:09.19   1  2:08.07 F1  P    29.44  1:02.54  1:39.57
                                                                    F    29.15  1:01.47  1:38.03
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  2:17.01   4  2:12.04 F2  P    29.06  1:04.59  1:46.14
                                                                    F    27.77  1:02.52  1:42.31
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA  2:13.53   2  2:14.46 F3  P    29.60  1:04.76  1:43.18
                                                                    F    29.45  1:04.88  1:43.86
WILLIAMS, KELLY       17 PC UNATTACHED PA  2:15.22   3  2:14.74 F4  P    29.64  1:06.19  1:43.64
                                                                    F    29.93  1:05.90  1:44.30
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:17.01   5  2:15.17 F5  P    29.89  1:04.23  1:45.12
                                                                    F    29.08  1:02.59  1:43.62
BIENATI, CHRISTINA    17 PC UNATTACHED PA  2:17.67   8  2:17.05 F6  P    30.14  1:03.69  1:47.32
                                                                    F    29.82  1:04.10  1:47.16
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  2:17.14   6  2:19.10 F7  P    29.77  1:04.53  1:45.70
                                                                    F    30.40  1:06.34  1:47.94
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  2:18.52   9  2:19.68 F8  P    29.56  1:46.41  2:18.49
                                                                    F    29.66  1:07.42  1:47.97

RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  2:09.19   1              P    29.44  1:02.54  1:39.57
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA  2:13.53   2              P    29.60  1:04.76  1:43.18
WILLIAMS, KELLY       17 PC UNATTACHED PA  2:15.22   3              P    29.64  1:06.19  1:43.64
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  2:17.01   5              P    29.89  1:04.23  1:45.12
STYLES, LARA          18 OR LAKE OSWEGO S  2:17.01   4              P    29.06  1:04.59  1:46.14
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  2:17.14   6              P    29.77  1:04.53  1:45.70
TURNER, KATY          17 PC UNATTACHED PA  2:17.53   7              P    29.96  1:04.86  1:45.96
BIENATI, CHRISTINA    17 PC UNATTACHED PA  2:17.67   8              P    30.14  1:03.69  1:47.32
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  2:18.52   9              P    29.56  1:46.41  2:18.49
TUKUA, REBECCA        18 PC UNATTACHED PA  2:18.67  10              P    30.64  1:07.91  1:47.12
DAHL, TAYLOR          17 PC ORINDA AQUATI  2:18.94  11              P    30.67  1:07.27  1:46.14
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:19.58  12              P    30.44  1:06.19  1:48.10
ESCALANTE, MARGOTH    17 PC WALNUT CREEK   2:21.03  13              P    31.44  1:09.57  1:48.40
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:21.19  14              P    31.74  1:10.08  1:49.68
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  2:21.56  15              P    31.42  1:08.95  1:48.55
WONG, GENEVIEVE       17 SN UNATTACHED SI  2:22.31  16              P    30.79  1:08.42  1:49.16
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA  2:22.51  17              P    30.73  1:07.93  1:50.22
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   2:23.30  18              P    31.12  1:07.83  1:49.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                               FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-001                          04/05/01  THRU  04/08/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEDERSEN, BECKY       17 SN UNATTACHED SI  2:23.33  19              P    31.79  1:07.97  1:50.98
MCKENNEY, KELSEY      17 SN IMFAST MARLIN  2:23.63  20              P    30.19  1:05.57  1:50.28
FUNK, PATRICIA        17 OR LAKE OSWEGO S  2:24.33  21              P    30.96  1:08.69  1:51.61
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  2:24.49  22              P    32.12  1:09.49  1:50.68
RAGAN, CC             17 PC UNATTACHED PA  2:24.52  23              P    32.46  1:10.14  1:51.37
WONG, ERIKA           17 PC UNATTACHED PA  2:25.12  24              P    31.84  1:08.55  1:52.46
DRAKE, TARA           17 PC UNATTACHED PA  2:25.29  25              P    32.38  1:09.99  1:51.76
NAKAGAWA, LESLIE      17 PN CHINOOK        2:26.00  26              P    31.11  1:06.44  1:51.27
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PA  2:26.70  27              P    32.78  1:11.43  1:52.34
HILLIAR, SHANNON      17 SN UNATTACHED SI  2:26.99  28              P    30.72  1:08.29  1:54.03
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC UNATTACHED PA  2:28.76  29              P    31.85  1:10.15  1:52.69
FINK, LAUREL          17 PC UNATTACHED PA  2:29.05  30              P    31.80  1:10.65  1:57.15

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
 JR CHMPSHIP   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  4:39.04   3  4:28.93 F1  P    31.16  1:05.32  1:40.80  2:16.15  2:55.01  3:33.96  4:06.85
                                                                    F    30.28  1:03.83  1:38.95  2:13.50  2:50.77  3:29.12  3:59.50
KNAPP, LINDSAY        18 PC UNATTACHED PA  4:33.86   1  4:29.06 F2  P    30.35  1:04.15  1:38.41  2:12.09  2:52.08  3:31.69  4:03.38
                                                                    F    29.81  1:03.60  1:37.40  2:10.21  2:49.74  3:29.15  3:59.79
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  4:48.71   4  4:41.59 F3  P    31.34  1:07.28  1:43.77  2:20.49  3:02.31  3:44.04  4:16.57
                                                                    F    30.26  1:04.85  1:39.88  2:14.72  2:55.14  3:36.84  4:09.47
GONZALEZ, ARIANA      17 PC UNATTACHED PA  4:58.24   8  4:52.27 F4  P    31.70  1:09.12  1:47.78  2:25.15  3:07.52  3:50.43  4:24.73
                                                                    F    32.03  1:08.71  1:46.96  2:24.23  3:04.59  3:45.73  4:19.63
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  4:51.31   5  4:52.58 F5  P    30.89  1:06.01  1:43.41  2:19.72  3:02.54  3:45.39  4:18.53
                                                                    F    30.55  1:06.55  1:44.12  2:22.40  3:04.92  3:48.07  4:20.79
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  4:56.57   7  4:55.20 F6  P    30.26  1:04.77  1:43.09  2:21.79  3:04.70  3:48.67  4:23.02
                                                                    F    29.96  1:04.91  1:44.13  2:22.50  3:04.48  3:47.35  4:21.79
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI  4:53.42   6  4:57.18 F7  P    31.60  1:07.74  1:45.62  2:22.78  3:05.52  3:48.44  4:21.44
                                                                    F    31.37  1:09.01  1:46.73  2:23.65  3:07.14  3:51.47  4:24.56
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA  4:58.93   9  4:57.28 F8  P    30.93  1:07.37  1:46.38  2:23.60  3:07.41  3:50.65  4:26.10
                                                                    F    30.89  1:07.39  1:46.93  2:25.06  3:07.31  3:50.18  4:24.90

KNAPP, LINDSAY        18 PC UNATTACHED PA  4:33.86   1              P    30.35  1:04.15  1:38.41  2:12.09  2:52.08  3:31.69  4:03.38
WEIMAN, CANDACE       17 PC UNATTACHED PA  4:34.48   2              P    29.37  1:02.65  1:38.11  2:13.78  2:52.09  3:31.37  4:03.71
RAIS, JENNA           17 PC LAKERIDGE SWI  4:39.04   3              P    31.16  1:05.32  1:40.80  2:16.15  2:55.01  3:33.96  4:06.85
OROZCO, CYNTHIA       17 SN UNATTACHED SI  4:48.71   4              P    31.34  1:07.28  1:43.77  2:20.49  3:02.31  3:44.04  4:16.57
BIXLER, JORDAN        17 AZ TEMPE RIO SAL  4:51.31   5              P    30.89  1:06.01  1:43.41  2:19.72  3:02.54  3:45.39  4:18.53
HAVSTAD, MEGAN        17 SN UNATTACHED SI  4:53.42   6              P    31.60  1:07.74  1:45.62  2:22.78  3:05.52  3:48.44  4:21.44
GLARROW, CHRIS        17 PC UNATTACHED PA  4:56.57   7              P    30.26  1:04.77  1:43.09  2:21.79  3:04.70  3:48.67  4:23.02
GONZALEZ, ARIANA      17 PC UNATTACHED PA  4:58.24   8              P    31.70  1:09.12  1:47.78  2:25.15  3:07.52  3:50.43  4:24.73
VILCSEK, BECKY        17 PC UNATTACHED PA  4:58.93   9              P    30.93  1:07.37  1:46.38  2:23.60  3:07.41  3:50.65  4:26.10
MAGANA, ACELA         17 SN UNATTACHED SI  5:01.59  10              P    32.14  1:09.10  1:49.06  2:28.54  3:09.35  3:51.73  4:27.05
STOWERS, KATE         17 PC RENO AQUATIC   5:01.76  11              P    32.27  1:09.21  1:47.91  2:27.00  3:10.78  3:55.15  4:29.23
DAHL, TAYLOR          17 PC ORINDA AQUATI  5:02.54  12              P    32.37  1:09.93  1:49.69  2:28.75  3:09.12  3:50.07  4:26.77
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  5:09.30  13              P    33.16  1:11.36  1:51.25  2:30.31  3:13.61  3:58.01  4:34.12
RAGAN, CC             17 PC UNATTACHED PA  5:10.22  14              P    32.27  1:10.02  1:48.99  2:28.28  3:13.57  3:59.71  4:35.74
NAKAGAWA, LESLIE      17 PN CHINOOK        5:10.90  15              P    32.65  1:09.14  1:47.38  2:25.35  3:11.69  3:59.25  4:35.11
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PA  5:20.59  16              P    34.69  1:14.44  1:55.95  2:36.75  3:19.99  4:04.34  4:43.24
MILLER, ROBYN         17 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    29.69  1:03.39  1:39.92  2:16.12  2:57.08  3:38.71  4:11.82