Petaluma Swim Club 
                  PET C/B/A+ 2001 LC - 4/28/2001 to 4/29/2001                  
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          31.99  NRT
          39.29  PRT
          48.19  A
        1:07.09  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Dirado, Maya J       8 SRN-PC                 39.57      39.77 A        9  
  2 Rogers, Kristin M    8 HSC-PC                 48.19      41.25 A        7  
  3 Roth, Deborah A      8 PCM-PC                 41.00      41.87 A        6  
  4 Orders, Grace E      8 HCA-PC                 46.41      44.67 A        5  
  5 Munger, Holly M      8 QUIK-PC                44.74      45.76 A        4  
  6 Tabor, Samantha S    8 VALLEJO AQUATICS-PC    45.18      46.14 A        3  
  7 Ritter, Katrina G    7 FF-PC                  48.00      49.19 B-       2  
B - Division  
  1 Horn, Lucy H         8 PCM-PC                 50.00      45.69 A+       9  
  2 Boyce, Kayla N       7 SRN-PC                 58.12      46.88 A+       7  
  3 Miguel, Camille K    8 VALLEJO AQUATICS-PC    51.40      48.03 A+       6  
  4 Pfeiffer, Lesley L   8 SRN-PC                 48.30      48.90 B        5  
  5 Minahen, Jennifer    8 VALLEJO AQUATICS-PC    49.90      51.95 B        4  
  6 Roth, Rebecca Y      7 PCM-PC                 56.62      52.85 B        3  
  7 Selby, Breana R      7 SST-PC                 54.31      53.45 B        2  
  8 Gossage, Elizabeth   6 QUIK-PC              1:00.10    1:06.14 B        1  
 -- Nestler, Karli A     7 SRN-PC                 57.83         DQ        
C - Division  
  1 Lynch, Kaitlyn N     8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      47.42 A        9  
  2 Tampinco, Christin   7 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:00.83 B        7  
  3 Bicomong, Megham M   6 VALLEJO AQUATICS-PC  1:07.76    1:02.38 B        6  
  4 Harrison, Caitlin    6 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:20.72          5  
 
Girls 8 & Under 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:08.59  NRT
        1:27.89  PRT
        1:46.59  A
        2:07.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Dirado, Maya J       8 SRN-PC               1:27.77    1:30.23 A-       9  
  2 Merritt, Frances M   7 UD-PC                1:31.00    1:39.67 A        7  
  3 Orders, Grace E      8 HCA-PC               1:43.80    1:45.94 A        6  
  4 Munger, Holly M      8 QUIK-PC              1:40.62    1:48.45 B-       5  
  5 Pfeiffer, Lesley L   8 SRN-PC               1:42.80    1:49.74 B-       4  
  6 Stern, Sarah S       8 SRN-PC               1:33.65    1:50.17 B-       3  
B - Division  
  1 Tabor, Samantha S    8 VALLEJO AQUATICS-PC  1:57.99    1:48.61 B        9  
  2 Miguel, Camille K    8 VALLEJO AQUATICS-PC  1:49.05    1:51.32 B        7  
  3 Horn, Lucy H         8 PCM-PC               1:56.00    1:54.50 B        6  
  4 Patalano, Jillian    8 HSC-PC               2:07.00    1:59.15 B        5  
  5 Spil;ner, Emma L     8 VALLEJO AQUATICS-PC  1:57.50    2:05.15 B        4  
  6 Boisseau, Anne-mar   8 SSS-PC               2:05.99    2:12.30          3  
  7 Minahen, Jennifer    8 VALLEJO AQUATICS-PC  2:05.05    2:14.53          2  
C - Division  
  1 Roth, Deborah A      8 PCM-PC               2:10.99    1:40.66 A        9  
  2 Nestler, Karli A     7 SRN-PC                    NT    2:01.52 B        7  
  3 Selby, Breana R      7 SST-PC               2:55.99    2:01.66 B        6  
  4 Covey, Courtney A    8 SSS-PC               2:10.00    2:15.04          5  
  5 Bicomong, Megham M   6 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    2:24.41          4  
  6 Gossage, Elizabeth   6 QUIK-PC              2:26.50    2:24.85          3  
 
Girls 8 & Under 50  Meter Backstroke
===============================================================================
          18.39  PRT
          36.99  NRT
          57.89  A
        1:17.09  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Dirado, Maya J       8 SRN-PC                 47.50      48.56 A        9  
  2 Roth, Deborah A      8 PCM-PC                 49.99      50.83 A        7  
  3 Munger, Holly M      8 QUIK-PC                52.99      54.24 A        6  
  4 Horn, Lucy H         8 PCM-PC                 57.89      55.54 A        5  
  5 Tabor, Samantha S    8 VALLEJO AQUATICS-PC    57.17      55.89 A        4  
  6 Minahen, Jennifer    8 VALLEJO AQUATICS-PC    54.38      59.32 B-       3  
  7 Patalano, Jillian    8 HSC-PC                 57.00    1:01.97 B-       2  
  8 Orders, Grace E      8 HCA-PC                 55.96    1:03.23 B-       1  
B - Division  
  1 Rogers, Kristin M    8 HSC-PC               1:16.00      51.76 A+       9  
  2 Pfeiffer, Lesley L   8 SRN-PC                 58.50      58.69 B        7  
  3 Miguel, Camille K    8 VALLEJO AQUATICS-PC  1:02.18      59.72 B        6  
  4 Boyce, Kayla N       7 SRN-PC               1:12.36    1:05.56 B        5  
  5 Ritter, Katrina G    7 FF-PC                1:05.09    1:07.29 B        4  
C - Division  
  1 Lynch, Kaitlyn N     8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      55.59 A        9  
  2 Nestler, Karli A     7 SRN-PC                    NT    1:00.02 B        7  
  3 Roth, Rebecca Y      7 PCM-PC                    NT    1:04.36 B        6  
  4 Selby, Breana R      7 SST-PC               1:22.99    1:04.84 B        5  
  5 Gossage, Elizabeth   6 QUIK-PC              1:20.00    1:15.44 B        4  
  6 Tampinco, Christin   7 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:19.78          3  
 -- Bicomong, Megham M   6 VALLEJO AQUATICS-PC  1:20.17         DQ        
 -- Harrison, Caitlin    6 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:24.41         DQ        
 
Girls 8 & Under 50  Meter Breaststroke
===============================================================================
          40.49  NRT
          53.29  PRT
        1:01.89  A
        1:24.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Dirado, Maya J       8 SRN-PC                 52.59      53.08 PRT      9  
  2 Merritt, Frances M   7 UD-PC                1:00.00      58.01 A        7  
  3 Horn, Lucy H         8 PCM-PC               1:00.00    1:00.35 A        6  
 -- Roth, Deborah A      8 PCM-PC               1:00.39         DQ        
B - Division  
  1 Miguel, Camille K    8 VALLEJO AQUATICS-PC  1:16.70    1:00.23 A+       9  
  2 Dang, TuVi T         7 FF-PC                1:03.09    1:01.37 A+       7  
  3 Nestler, Karli A     7 SRN-PC               1:15.35    1:01.82 A+       6  
  4 Patalano, Jillian    8 HSC-PC               1:24.00    1:05.01 B        5  
  5 Selby, Breana R      7 SST-PC               1:18.99    1:06.05 B        4  
  6 Boisseau, Anne-mar   8 SSS-PC               1:15.99    1:06.33 B        3  
  7 Spil;ner, Emma L     8 VALLEJO AQUATICS-PC  1:07.04    1:12.87 B        2  
 -- Orders, Grace E      8 HCA-PC               1:05.14         DQ        
 -- Pfeiffer, Lesley L   8 SRN-PC               1:20.00         DQ        
C - Division  
  1 Stern, Sarah S       8 SRN-PC                    NT    1:02.77 B        9  
  2 Minahen, Jennifer    8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:09.29 B        7  
  3 Kamai, Charlotte J   6 PCM-PC               1:25.01    1:14.50 B        6  
  4 Tampinco, Christin   7 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:15.27 B        5  
  5 Tabor, Samantha S    8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:15.80 B        4  
  6 Harrison, Caitlin    6 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:49.03          3  
 -- Covey, Courtney A    8 SSS-PC               1:30.00         DQ        
 -- Munger, Holly M      8 QUIK-PC                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50  Meter Butterfly
===============================================================================
          34.29  NRT
          47.39  PRT
          58.99  A
        1:23.09  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Dirado, Maya J       8 SRN-PC                 44.89      45.75 PRT      9  
  2 Merritt, Frances M   7 UD-PC                  53.00      49.30 A        7  
  3 Orders, Grace E      8 HCA-PC                 52.63      52.90 A        6  
B - Division  
  1 Roth, Deborah A      8 PCM-PC               1:09.99      57.40 A+       9  
 -- Pfeiffer, Lesley L   8 SRN-PC               1:01.80         DQ        
 -- Patalano, Jillian    8 HSC-PC               1:23.00         DQ        
 -- Dang, TuVi T         7 FF-PC                1:00.09         DQ        
C - Division  
  1 Lynch, Kaitlyn N     8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      53.16 A        9  
  2 Stern, Sarah S       8 SRN-PC                    NT      56.47 A        7  
  3 Nestler, Karli A     7 SRN-PC                    NT    1:08.41 B        6  
  4 Selby, Breana R      7 SST-PC               1:37.99    1:20.46 B        5  
  5 Spil;ner, Emma L     8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:28.24          4  
  6 Harrison, Caitlin    6 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:24.71          3  
 -- Minahen, Jennifer    8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 -- Covey, Courtney A    8 SSS-PC               1:31.00         DQ        
 -- Horn, Lucy H         8 PCM-PC                    NT         DQ        
 -- Bicomong, Megham M   6 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 
Girls 9-10 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:28.29  9-10 NRT
        2:41.89  9-10 PRT
        2:46.89  9-10 Q
        2:56.19  9-10 AA
        3:20.79  9-10 A
        3:44.29  9-10 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Scheirbeck, Kelly   10 SST-PC               3:10.02    2:59.93 A        9  
  2 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC  3:11.05    3:03.14 A        7  
  3 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:10.39    3:06.95 A        6  
  4 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC              3:13.20    3:19.43 A        5  
  5 Stark, Megan R       9 UD-PC                3:09.32    3:42.88 B-       4  
  6 Fritts, Kaitlyn R    9 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:12.79    3:47.72          3  
B - Division  
  1 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:28.79    2:55.77 AA+      9  
  2 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                3:25.09    3:06.30 A+       7  
  3 McClelland, Stepha  10 WCAB-PC              3:21.79    3:07.65 A+       6  
  4 Blom, Alison M       9 QUIK-PC              3:29.71    3:09.26 A+       5  
  5 Hannis, Molly C      9 SRN-PC               3:20.99    3:18.63 A+       4  
  6 McGowan, Jennifer   10 WCAB-PC              3:34.55    3:18.70 A+       3  
  7 Gillfillan, Kelly    9 PCM-PC               3:34.81    3:51.00          2  
C - Division  
  1 Singer, Keeya S      9 HCA-PC               3:53.00    3:45.40          9  
  2 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    4:02.08          7  
 
Girls 9-10 50  Meter Breaststroke
===============================================================================
          40.49  NRT
          44.79  PRT
          45.69  Q
          48.39  AA
          55.29  A
        1:02.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Buck, Carly L        9 PETALUMA SWIMCLU-PC    51.34      44.60 PRT+     9  
  2 Kamai, Elizabeth M  10 PCM-PC                 45.72      45.39 Q+       7  
  3 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    48.08      46.18 AA       6  
  4 Maeda, Anzu         10 FF-PC                  46.09      47.13 AA       5  
  5 Dang, Vanessa T     10 FF-PC                  46.59      47.73 AA       4  
  6 Horn, Eloise L      10 PCM-PC                 48.49      48.13 AA+      3  
  7 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC                48.96      50.14 A        2  
  8 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC    52.70      50.39 A        1  
  9 McClelland, Stepha  10 WCAB-PC                50.39      50.86 A      
 10 Atterburg, Skyler   10 HSC-PC                 54.67      51.12 A      
 11 Scheirbeck, Kelly   10 SST-PC                 47.94      51.27 A-     
 12 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                  54.29      52.56 A      
 13 Loback, Cammy M     10 MARIN PIRATES-PC       52.90      55.04 A      
 14 Wade, Sarah E       10 SRN-PC                 51.81      55.85 B-     
 15 Behrens, Diane M     9 QUIK-PC                52.12      58.95 B-     
 16 Stark, Megan R       9 UD-PC                  52.41      59.73 B-     
 17 Domecus, Hillary C   9 VALLEJO AQUATICS-PC    21.73    1:07.99        
 -- Dang, Vivian T       9 FF-PC                  49.09         DQ        
B - Division  
  1 Chau, Vivien        10 SFRP-PC                57.85      52.40 A+       9  
  2 Sims, Stephanie J    9 SRN-PC                 59.27      53.52 A+       7  
  3 McGowan, Jennifer   10 WCAB-PC                56.01      54.96 A+       6  
  4 Hannis, Molly C      9 SRN-PC               1:02.59      55.18 A+       5  
  5 Selby, Ashley N     10 SST-PC                 56.11      55.28 A+       4  
  6 Felix, Danika M      9 VALLEJO AQUATICS-PC    58.19      55.36 B        3  
  7 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    57.77      57.57 B        2  
  8 Koppit, Monica J    10 QUIK-PC                57.29      57.74 B        1  
  9 Blom, Alison M       9 QUIK-PC                56.20      58.25 B      
 10 Goldman, Victoria    9 QUIK-PC                56.14      58.75 B      
 11 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC                 57.45      59.94 B      
C - Division  
  1 Proctor, Natasha M  10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:03.68      50.43 A        9  
  2 Serrano, Victoria   10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      54.25 A        7  
  3 Bueno, Nicole F      9 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      57.90 B        6  
  4 Jacobson, Elinore    9 PCM-PC                    NT      58.37 B        5  
  5 Thiel, Heather C     9 QUIK-PC                   NT      59.85 B        4  
  6 Harris, Kimberly A   9 HSC-PC               1:08.49    1:04.28          3  
  7 Zelikovsky, Melani   9 PCM-PC               1:11.00    1:06.78          2  
  8 Cunningham, Hannah   9 SST-PC               1:21.07    1:08.25          1  
  9 Singer, Keeya S      9 HCA-PC               1:12.00    1:10.08        
 10 NG, Alanna C         9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:12.63    1:11.84        
 11 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:07.52    1:13.44        
 12 Zaccagna, Nikita M   9 QUIK-PC              1:27.83    1:28.87        
 
Girls 10 & Under 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          31.99  NRT
          33.39  PRT
          34.39  Q
          36.49  AA
          41.59  A
          48.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Maeda, Anzu         10 FF-PC                  34.59      33.29 PRT+     9  
  2 Sullivan, Patricia  10 WCAB-PC                34.39      33.37 PRT+     7  
  3 Tresenrider, Amy M  10 SSS-PC                 35.91      36.27 AA       6  
  4 Sullivan, Monica E   9 WCAB-PC                36.99      36.96 A        5  
  5 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC    40.02      37.29 A        4  
  6 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC    39.24      37.56 A        3  
  7 Blom, Alison M       9 QUIK-PC                39.81      37.57 A        2  
  8 Scheirbeck, Kelly   10 SST-PC                 38.06      37.95 A        1  
  9 Serrano, Victoria   10 PETALUMA SWIMCLU-PC    37.43      37.98 A      
 10 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                  39.09      37.99 A      
 11 Sabuco, Cari        10 QUIK-PC                35.98      38.03 A-     
 12 Burchard, Elizabet  10 WCAB-PC                41.00      39.51 A      
 13 Rogers, Jessie M    10 HSC-PC                 40.00      39.81 A      
 14 Aquino, Nina F       9 FF-PC                  41.59      42.63 B-     
 15 Loback, Cammy M     10 MARIN PIRATES-PC       41.46      42.69 B-     
 16 Fritts, Kaitlyn R    9 PETALUMA SWIMCLU-PC    41.59      43.34 B-     
 17 Koppit, Monica J    10 QUIK-PC                41.56      45.07 B-     
B - Division  
  1 Bingham, Chelsea L  10 HSC-PC                 41.91      38.24 A+       9  
  2 Selby, Ashley N     10 SST-PC                 44.43      40.21 A+       7  
  3 Sims, Stephanie J    9 SRN-PC                 47.07      40.71 A+       6  
  4 McGowan, Jennifer   10 WCAB-PC                42.62      40.91 A+       5  
  5 Hannis, Molly C      9 SRN-PC                 41.99      40.99 A+       4  
  6 Grubaugh, Allison   10 UD-PC                  45.70      41.34 A+       3  
  7 Proctor, Natasha M  10 PETALUMA SWIMCLU-PC    41.85      41.58 A+       2  
  8 Duckett, Angelina   10 SRN-PC                 48.79      42.33 B        1  
  9 Harris, Kimberly A   9 HSC-PC                 44.04      42.86 B      
 10 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC                 41.71      43.24 B      
 11 Buck, Carly L        9 PETALUMA SWIMCLU-PC    42.77      43.47 B      
 12 Felix, Danika M      9 VALLEJO AQUATICS-PC    43.28      43.48 B      
 13 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    45.35      43.76 B      
 14 Patalano, Jessica   10 HSC-PC                 47.00      44.69 B      
 15 Siegle, Emily A     10 SSS-PC                 45.84      46.31 B      
 16 NG, Alanna C         9 PETALUMA SWIMCLU-PC    47.97      48.66 B      
 17 Bartels, Haley H     9 HSC-PC                 41.99      48.91        
 18 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC    47.12      50.03        
 19 Zaccagna, Nikita M   9 QUIK-PC                46.46      51.39        
C - Division  
  1 Wade, Sarah E       10 SRN-PC                 52.36      37.99 A        9  
  2 Bueno, Nicole F      9 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      41.23 A        7  
  3 Singer, Keeya S      9 HCA-PC                 51.58      47.34 B        6  
  4 Thiel, Heather C     9 QUIK-PC                   NT      47.73 B        5  
  5 Amirfazli, Roz      10 PCM-PC                 52.99      47.77 B        4  
  6 Domecus, Hillary C   9 VALLEJO AQUATICS-PC    54.41      50.88          3  
  7 Anderson, Virginia  10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      55.31          2  
  8 Moller, Ashley L    10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      55.56          1  
  9 Cunningham, Hannah   9 SST-PC                 53.21      59.88        
 
Girls 10 & Under 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:08.59  NRT
        1:14.19  PRT
        1:16.19  Q
        1:21.99  AA
        1:33.49  A
        1:46.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Maeda, Anzu         10 FF-PC                1:18.59    1:17.29 AA       9  
  2 Sullivan, Patricia  10 WCAB-PC              1:17.00    1:18.13 AA       7  
  3 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:27.56    1:24.24 A        6  
  4 Atterburg, Skyler   10 HSC-PC               1:30.73    1:24.72 A        5  
  5 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:31.18    1:25.14 A        4  
  6 Kamai, Elizabeth M  10 PCM-PC               1:32.21    1:25.15 A        3  
  7 Dang, Vivian T       9 FF-PC                1:27.09    1:26.37 A        2  
  8 Sullivan, Monica E   9 WCAB-PC              1:30.04    1:28.33 A        1  
  9 Scheirbeck, Kelly   10 SST-PC               1:22.52    1:28.87 A      
 10 Selby, Ashley N     10 SST-PC               1:26.99    1:30.26 A      
 11 Goldman, Victoria    9 QUIK-PC              1:30.17    1:30.59 A      
 12 Serrano, Victoria   10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:28.00    1:30.63 A      
 13 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:33.01    1:30.84 A      
 14 Horn, Eloise L      10 PCM-PC               1:32.00    1:31.11 A      
 15 Blom, Alison M       9 QUIK-PC              1:27.50    1:31.71 A      
 16 Dang, Vanessa T     10 FF-PC                1:31.09    1:31.82 A      
 17 Behrens, Diane M     9 QUIK-PC              1:26.04    1:34.95 B-     
 18 Stark, Megan R       9 UD-PC                1:24.10    1:48.81        
B - Division  
  1 Chau, Vivien        10 SFRP-PC              1:34.14    1:32.61 A+       9  
  2 Hannis, Molly C      9 SRN-PC               1:35.99    1:33.49 A+       7  
  3 Sims, Stephanie J    9 SRN-PC               1:41.60    1:35.23 B        6  
  4 Felix, Danika M      9 VALLEJO AQUATICS-PC  1:41.72    1:37.41 B        5  
  5 Koppit, Monica J    10 QUIK-PC              1:43.49    1:37.83 B        4  
  6 Proctor, Natasha M  10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:39.05    1:37.96 B        3  
  7 Harris, Kimberly A   9 HSC-PC               1:38.99    1:39.83 B        2  
  8 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC               1:37.88    1:40.61 B        1  
  9 Loback, Cammy M     10 MARIN PIRATES-PC     1:38.08    1:43.45 B      
 10 Buck, Carly L        9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:40.00    1:46.10 B      
 11 Zaccagna, Nikita M   9 QUIK-PC              1:45.11    1:55.31        
 12 Bartels, Haley H     9 HSC-PC               1:33.99    1:57.54        
C - Division  
  1 Bueno, Nicole F      9 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:43.59 B        9  
  2 Singer, Keeya S      9 HCA-PC               1:58.01    1:46.29 B        7  
  3 Thiel, Heather C     9 QUIK-PC                   NT    1:49.16          6  
  4 Dang, TuVi T         7 FF-PC                1:50.09    1:54.58          5  
  5 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:54.33    2:02.62          4  
  6 Zelikovsky, Melani   9 PCM-PC               1:56.00    2:10.47          3  
  7 Domecus, Hillary C   9 VALLEJO AQUATICS-PC  1:46.82    2:11.09          2  
 -- NG, Alanna C         9 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:09.39         DQ        
 -- Cunningham, Hannah   9 SST-PC               2:27.29         DQ        
 
Girls 10 & Under 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        5:12.69  10&U NRT
        5:26.09  10&U PRT
        5:33.79  10&U Q
        5:52.39  10&U AA
        6:41.69  10&U A
        7:28.69  10&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC              6:40.00    6:24.01 A        9  
B - Division  
  1 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:50.79    6:11.21 A+       9  
 -- Hannis, Molly C      9 SRN-PC               7:20.99         DQ        
C - Division  
  1 Tresenrider, Amy M  10 SSS-PC                    NT    6:05.10 A        9  
  2 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC  7:30.00    6:36.08 A        7  
  3 Stark, Megan R       9 UD-PC                7:53.07    7:52.69          6  
  4 Munger, Holly M      8 QUIK-PC                   NT    7:54.98          5  
 
Girls 10 & Under 50  Meter Backstroke
===============================================================================
          36.99  NRT
          39.99  PRT
          40.59  Q
          44.49  AA
          50.89  A
          58.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Tresenrider, Amy M  10 SSS-PC                 40.50      40.81 AA-      9  
  2 Sullivan, Patricia  10 WCAB-PC                41.02      40.84 AA       7  
  3 Maeda, Anzu         10 FF-PC                  39.09      41.09 AA-      6  
  4 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC    43.20      43.35 AA       5  
  5 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                  46.49      45.07 A        4  
  6 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC    48.25      45.27 A        3  
  7 Serrano, Victoria   10 PETALUMA SWIMCLU-PC    46.93      46.25 A        2  
  8 Selby, Ashley N     10 SST-PC                 43.08      46.62 A-       1  
  9 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    47.21      47.58 A      
 10 Sullivan, Monica E   9 WCAB-PC                46.16      47.76 A      
 11 Duckett, Angelina   10 SRN-PC                 50.89      48.36 A      
 12 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC                44.12      48.40 A-     
 13 Hannis, Molly C      9 SRN-PC                 45.99      48.62 A      
 14 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC                 50.05      51.51 B-     
 15 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    49.42      51.62 B-     
 16 Aquino, Nina F       9 FF-PC                  50.29      52.38 B-     
 17 Sabuco, Cari        10 QUIK-PC                46.10      52.41 B-     
B - Division  
  1 Bartels, Haley H     9 HSC-PC                 50.99      52.45 B        9  
  2 Buck, Carly L        9 PETALUMA SWIMCLU-PC    52.29      53.06 B        7  
  3 Harris, Kimberly A   9 HSC-PC                 53.51      53.49 B        6  
  4 Singer, Keeya S      9 HCA-PC                 56.10      55.27 B        5  
  5 Loback, Cammy M     10 MARIN PIRATES-PC       52.26      55.80 B        4  
  6 Stark, Megan R       9 UD-PC                  50.90      55.82 B        3  
  7 Sims, Stephanie J    9 SRN-PC                 58.04      56.40 B        2  
  8 Grubaugh, Allison   10 UD-PC                  53.97      57.42 B        1  
  9 Patalano, Jessica   10 HSC-PC                 51.90      57.68 B      
 10 Siegle, Emily A     10 SSS-PC                 56.27      58.43 B      
C - Division  
  1 Bueno, Nicole F      9 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      50.05 A        9  
  2 Felix, Danika M      9 VALLEJO AQUATICS-PC  1:03.53      52.65 B        7  
  3 Thiel, Heather C     9 QUIK-PC                   NT      55.91 B        6  
  4 NG, Alanna C         9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:01.32      59.00          5  
  5 Zaccagna, Nikita M   9 QUIK-PC                58.85    1:02.33          4  
  6 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:00.85    1:02.80          3  
  7 Amirfazli, Roz      10 PCM-PC               1:02.99    1:03.53          2  
  8 Moller, Ashley L    10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:04.18          1  
  9 Domecus, Hillary C   9 VALLEJO AQUATICS-PC  1:13.99    1:07.49        
 10 Cunningham, Hannah   9 SST-PC               1:04.21    1:09.02        
 
Girls 10 & Under 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:18.49  NRT
        1:26.49  PRT
        1:28.29  Q
        1:35.99  AA
        1:49.29  A
        2:05.29  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Maeda, Anzu         10 FF-PC                1:27.09    1:28.94 AA-      9  
  2 Atterburg, Skyler   10 HSC-PC               1:33.87    1:30.65 AA       7  
  3 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:35.73    1:30.95 AA       6  
  4 Sullivan, Patricia  10 WCAB-PC              1:30.00    1:31.96 AA       5  
  5 Dang, Vivian T       9 FF-PC                1:37.59    1:34.90 AA+      4  
  6 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:43.24    1:39.03 A        3  
  7 Kamai, Elizabeth M  10 PCM-PC               1:38.78    1:40.51 A        2  
  8 Selby, Ashley N     10 SST-PC               1:42.99    1:42.35 A        1  
  9 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                1:48.89    1:45.07 A      
 10 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC              1:37.15    1:48.74 A      
 11 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:47.33    1:50.05 B-     
 12 Dang, Vanessa T     10 FF-PC                1:45.09    1:51.87 B-     
 -- Hannis, Molly C      9 SRN-PC               1:45.99         DQ        
B - Division  
  1 Chau, Vivien        10 SFRP-PC              1:50.11    1:45.51 A+       9  
  2 McGowan, Jennifer   10 WCAB-PC              1:54.47    1:45.66 A+       7  
  3 McClelland, Stepha  10 WCAB-PC              1:49.30    1:47.59 A+       6  
  4 Bartels, Haley H     9 HSC-PC               1:49.99    1:54.43 B        5  
  5 Singer, Keeya S      9 HCA-PC               2:01.00    1:54.47 B        4  
  6 Loback, Cammy M     10 MARIN PIRATES-PC     1:55.27    1:58.31 B        3  
  7 Fritts, Kaitlyn R    9 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:05.29    1:59.80 B        2  
C - Division  
  1 Wade, Sarah E       10 SRN-PC                    NT    1:45.30 A        9  
  2 Duckett, Angelina   10 SRN-PC                    NT    1:46.43 A        7  
  3 Behrens, Diane M     9 QUIK-PC                   NT    1:55.23 B        6  
  4 Thiel, Heather C     9 QUIK-PC                   NT    2:01.25 B        5  
  5 Munger, Holly M      8 QUIK-PC                   NT    2:05.81          4  
  6 Zelikovsky, Melani   9 PCM-PC               2:10.00    2:13.17          3  
  7 Minahen, Jennifer    8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    2:21.09          2  
  8 Jacobson, Elinore    9 PCM-PC                    NT    2:25.02          1  
  9 NG, Alanna C         9 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:29.04        
 -- Orders, Grace E      8 HCA-PC               2:07.50         DQ        
 
Girls 10 & Under 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:28.89  NRT
        1:37.59  PRT
        1:39.99  Q
        1:47.79  AA
        2:02.79  A
        2:14.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Tresenrider, Amy M  10 SSS-PC               1:36.33    1:38.73 Q-       9  
  2 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:43.33    1:38.99 Q+       7  
  3 Rogers, Jessie M    10 HSC-PC               2:02.49    1:41.02 AA+      6  
  4 Buck, Carly L        9 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:50.00    1:41.97 AA+      5  
  5 Bingham, Chelsea L  10 HSC-PC               1:51.74    1:42.28 AA+      4  
  6 Maeda, Anzu         10 FF-PC                1:42.59    1:42.69 AA       3  
  7 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC              1:45.40    1:44.88 AA       2  
  8 Pezzuto, Makena M   10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:54.48    1:47.36 AA+      1  
  9 Burchard, Elizabet  10 WCAB-PC              1:48.00    1:49.08 A      
 10 Scheirbeck, Kelly   10 SST-PC               1:47.69    1:50.67 A-     
 11 Horn, Eloise L      10 PCM-PC               1:48.80    1:54.19 A      
 12 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                1:56.09    1:54.71 A      
 13 Sabuco, Cari        10 QUIK-PC              1:51.00    1:55.41 A      
 14 Loback, Cammy M     10 MARIN PIRATES-PC     1:59.85    1:58.43 A      
 15 Aquino, Nina F       9 FF-PC                2:02.09    2:05.66 B-     
 16 Blom, Alison M       9 QUIK-PC              2:01.92    2:06.05 B-     
 17 Stark, Megan R       9 UD-PC                1:58.87    2:10.29 B-     
 18 Fritts, Kaitlyn R    9 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:02.79    2:13.46 B-     
B - Division  
  1 McGowan, Jennifer   10 WCAB-PC              2:14.59    1:53.49 A+       9  
  2 Felix, Danika M      9 VALLEJO AQUATICS-PC  2:06.27    1:59.74 A+       7  
  3 Sims, Stephanie J    9 SRN-PC               2:14.50    2:00.73 A+       6  
  4 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC               2:13.05    2:10.46 B        5  
  5 Singer, Keeya S      9 HCA-PC               2:10.00    2:27.38          4  
 -- Selby, Ashley N     10 SST-PC               2:03.99         DQ        
C - Division  
  1 Grubaugh, Allison   10 UD-PC                2:18.40    2:00.81 A        9  
  2 Koppit, Monica J    10 QUIK-PC                   NT    2:01.41 A        7  
  3 Bueno, Nicole F      9 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    2:03.80 B        6  
  4 Thiel, Heather C     9 QUIK-PC                   NT    2:12.92 B        5  
  5 Nestler, Karli A     7 SRN-PC                    NT    2:17.40          4  
  6 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:20.12    2:24.57          3  
  7 Moller, Ashley L    10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:24.90          2  
  8 NG, Alanna C         9 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:27.47          1  
  9 Siegle, Emily A     10 SSS-PC               2:20.57    2:27.87        
 
Girls 10 & Under 50  Meter Butterfly
===============================================================================
          34.29  NRT
          37.49  PRT
          38.99  Q
          41.09  AA
          46.79  A
          55.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Maeda, Anzu         10 FF-PC                  35.59      36.93 PRT      9  
  2 Sullivan, Patricia  10 WCAB-PC                37.72      37.18 PRT+     7  
  3 Sullivan, Monica E   9 WCAB-PC                41.97      40.74 AA+      6  
  4 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC    42.91      41.83 A        5  
  5 Dang, Vivian T       9 FF-PC                  45.09      43.55 A        4  
  6 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    46.01      44.45 A        3  
  7 Goldman, Victoria    9 QUIK-PC                43.82      44.81 A        2  
  8 Blom, Alison M       9 QUIK-PC                45.90      45.57 A        1  
  9 Dang, Vanessa T     10 FF-PC                  45.09      45.95 A      
 10 Atterburg, Skyler   10 HSC-PC                 45.40      48.30 B-     
 11 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC                45.00      48.32 B-     
B - Division  
  1 Buck, Carly L        9 PETALUMA SWIMCLU-PC    48.02      46.58 A+       9  
  2 Horn, Eloise L      10 PCM-PC                 48.99      47.51 B        7  
  3 Koppit, Monica J    10 QUIK-PC                51.79      49.33 B        6  
  4 Scheirbeck, Kelly   10 SST-PC                 48.71      50.48 B        5  
  5 Chau, Vivien        10 SFRP-PC                51.01      50.56 B        4  
  6 Bone, Jennifer E    10 FF-PC                  51.59      51.47 B        3  
  7 Wade, Sarah E       10 SRN-PC                 51.61      51.64 B        2  
  8 Selby, Ashley N     10 SST-PC                 47.28      52.09 B        1  
  9 Proctor, Natasha M  10 PETALUMA SWIMCLU-PC    53.00      53.55 B      
 10 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC                 50.12      53.65 B      
 11 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    54.24      57.36        
 12 Fritts, Kaitlyn R    9 PETALUMA SWIMCLU-PC    55.59      58.11        
 13 McGowan, Jennifer   10 WCAB-PC                55.59    1:00.55        
 14 Stark, Megan R       9 UD-PC                  52.67    1:01.39        
C - Division  
  1 Bueno, Nicole F      9 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      52.91 B        9  
  2 Domecus, Hillary C   9 VALLEJO AQUATICS-PC    58.85      53.47 B        7  
  3 Duckett, Angelina   10 SRN-PC                    NT      55.30 B        6  
  4 Behrens, Diane M     9 QUIK-PC                   NT    1:00.37          5  
  5 Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC    59.19    1:03.05          4  
  6 Zelikovsky, Melani   9 PCM-PC                 56.00    1:13.12          3  
  7 Zaccagna, Nikita M   9 QUIK-PC              1:18.27    1:14.57          2  
 -- Cunningham, Hannah   9 SST-PC               1:01.89         DQ        
 
Girls 10 & Under 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:17.59  NRT
        1:27.39  PRT
        1:30.59  Q
        1:37.29  AA
        1:50.99  A
        2:06.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Maeda, Anzu         10 FF-PC                1:26.09    1:25.82 PRT      9  
  2 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:49.24    1:43.52 A        7  
  3 Samples, Shelby R    9 QUIK-PC              1:42.65    1:44.65 A        6  
B - Division  
  1 Xu, Katherina       10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:58.99    1:40.56 A+       9  
  2 Burchard, Elizabet  10 WCAB-PC              2:00.00    1:57.49 B        7  
C - Division  
  1 Blom, Alison M       9 QUIK-PC                   NT    1:42.49 A        9  
  2 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:00.88 B        7  
  3 Wade, Sarah E       10 SRN-PC                    NT    2:02.09 B        6  
  4 Orders, Grace E      8 HCA-PC               2:10.00    2:07.91          5  
 
Girls 10 & Under 200  Meter IM
===============================================================================
        2:48.09  10&U NRT
        3:03.99  10&U PRT
        3:09.99  10&U Q
        3:20.39  10&U AA
        3:48.49  10&U A
        4:07.49  10&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Chappell, Cleo M    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:35.00    3:19.15 AA+      9  
  2 Horn, Eloise L      10 PCM-PC               3:48.49    3:37.02 A        7  
  3 Sabuco, Cari        10 QUIK-PC              3:24.20    3:38.59 A        6  
  4 Selby, Ashley N     10 SST-PC               3:18.99    3:49.71 B-       5  
B - Division  
  1 Dirado, Maya J       8 SRN-PC               3:49.00    3:36.43 A+       9  
  2 Hannis, Molly C      9 SRN-PC               3:48.99    3:45.65 A+       7  
  3 Terrell, Megan Q    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  4:06.53    3:54.89 B        6  
  4 Aquino, Nina F       9 FF-PC                4:00.09    3:56.00 B        5  
  5 Ridout, Samantha R   9 HCA-PC               4:05.08    3:56.88 B        4  
  6 Stark, Megan R       9 UD-PC                3:54.34    3:57.37 B        3  
  7 Orders, Grace E      8 HCA-PC               4:01.23    4:13.91          2  
C - Division  
  1 Burchard, Elizabet  10 WCAB-PC              4:08.00    3:36.41 A        9  
  2 Proctor, Natasha M  10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    4:09.62          7  
  3 Singer, Keeya S      9 HCA-PC               4:31.00    4:21.61          6  
 -- Zaccagna, Nikita M   9 QUIK-PC                   NT         DQ        
 -- Harrison, Amy T      9 PETALUMA SWIMCLU-PC  4:20.07         DQ        
 
Girls 11-12 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          28.79  NRT
          30.49  PRT
          30.99  Q
          32.79  AA
          37.39  A
          43.39  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC                 29.00      29.34 PRT      9  
  2 Holman, Amanda N    11 WCAB-PC                30.82      30.40 PRT+     7  
  3 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC       30.68      30.77 Q        6  
  4 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC                30.19      30.85 Q-       5  
  5 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC                30.54      30.96 Q        4  
  6 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC                31.64      31.04 AA       3  
  7 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC                31.44      31.14 AA       2  
  8 Jordan, Lexie R     12 MARIN PIRATES-PC       30.59      31.41 AA-      1  
  9 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC                 31.09      31.42 AA     
 10 Sullivan, Megan J   12 WCAB-PC                32.00      32.05 AA     
 11 Dunn, Sarah M       11 PCM-PC                 32.58      32.30 AA     
 12 Balma, Maggie K     12 RAD-SN                 36.19      32.49 AA+    
 13 Messer, Christina   11 SRN-PC                 33.66      32.61 AA+    
 14 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC                32.24      32.94 A-     
 15 Moltchanoff, Stace  12 SRN-PC                 34.82      32.95 A      
 16 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC       32.83      33.03 A      
 17 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN                 32.53      33.17 A-     
 18 Sund, Florencia     12 HSC-PC                 37.09      33.59 A      
 19 Stuhr, Allison B    12 SRN-PC                 35.78      33.74 A      
 20 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN                 35.41      34.11 A      
 21 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                  33.59      34.13 A      
 22 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC                 35.56      34.32 A      
 23 Yung, Anita         11 HCA-PC                 34.74      34.42 A      
 24 Tunzi, Elyse A      12 SRN-PC                 35.25      34.44 A      
 25 Eastland, Sarah L   11 SSS-PC                 33.78      34.49 A      
 26 Chia, Justine X     12 WCAB-PC                35.06      34.73 A      
 27 Segura, Lucienne E  11 SSS-PC                 35.47      35.58 A      
 28 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC                37.39      35.95 A      
 29 Harper, Shelley A   11 WCAB-PC                36.00      36.47 A      
 30 McAllister, Nicole  11 PCM-PC                 35.05      36.62 A      
 31 Greene, Joanna M    11 HSC-PC                 35.00      38.58 B-     
 32 Ladao, Cecilia F    12 VALLEJO AQUATICS-PC    37.01      39.42 B-     
 -- Sangster, Daniella  12 PCM-PC                 32.97         DQ        
B - Division  
  1 Minor, Madeline M   11 FF-PC                  39.59      36.63 A+       9  
  2 Stark, Ashley R     11 UD-PC                  37.82      37.10 A+       7  
  3 Hoberg, Therri B    12 SRN-PC                 39.49      38.45 B        6  
  4 Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC    40.08      38.60 B        5  
  5 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC    38.38      39.06 B        4  
  6 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC    40.34      39.14 B        3  
  7 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC    42.00      39.37 B        2  
  8 Scharfen, Misa M    11 SRN-PC                 41.46      39.47 B        1  
  9 Kearney, Kirsten M  11 VALLEJO AQUATICS-PC    39.05      39.76 B      
 10 Patalano, Jenna M   12 HSC-PC                 40.00      39.78 B      
 11 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC          38.08      39.87 B      
 12 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC       37.49      40.00 B      
 13 Rich, Shannon J     11 QUIK-PC                41.80      40.50 B      
 14 Martin, Taylor A    11 PCM-PC                 43.17      42.49 B      
 15 Parker, Hillary A   11 HCA-PC                 42.59      42.97 B      
 16 Hackett, Katelyn M  11 SRN-PC                 41.87      43.20 B      
 17 Kennedy, Mollie P   11 QUIK-PC                38.22      43.71        
 18 Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC                40.95      46.20        
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      36.28 A        9  
  2 Hughes, Rebecca L   11 HSC-PC                    NT      37.02 A        7  
  3 Miranda, Desiree G  11 VALLEJO AQUATICS-PC    44.49      40.56 B        6  
  4 Summit, Mandi D     11 UD-PC                  57.52      40.90 B        5  
  5 Rice, Molly W       11 SSS-PC                 44.05      42.16 B        4  
  6 Keith, Kerry A      11 QUIK-PC                44.05      45.04          3  
  7 Jaeger, Lizzie M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      47.64          2  
  8 Simonis, Kelly C    12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:25.00    1:05.53          1  
 
Girls 11-12 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:02.59  NRT
        1:06.09  PRT
        1:07.59  Q
        1:11.69  AA
        1:21.79  A
        1:31.29  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC               1:02.72    1:04.70 PRT      9  
  2 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC              1:05.30    1:05.21 PRT      7  
  3 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC     1:06.67    1:07.66 AA-      6  
  4 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC              1:06.35    1:08.06 AA-      5  
  5 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC               1:06.10    1:08.57 AA-      4  
  6 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC              1:04.68    1:08.72 AA-      3  
  7 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:10.58    1:09.75 AA       2  
  8 Holman, Amanda N    11 WCAB-PC              1:08.00    1:10.28 AA       1  
  9 Balma, Maggie K     12 RAD-SN               1:19.69    1:10.81 AA+    
 10 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC     1:11.52    1:12.35 A-     
 11 Sullivan, Megan J   12 WCAB-PC              1:11.69    1:12.47 A-     
 12 Spillner, Makenzie  12 VALLEJO AQUATICS-PC  1:12.27    1:12.76 A      
 13 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN               1:10.67    1:12.78 A-     
 14 Dunn, Sarah M       11 PCM-PC               1:14.25    1:13.06 A      
 15 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                1:15.09    1:13.14 A      
 16 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC              1:11.85    1:13.34 A      
 17 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC               1:14.72    1:14.18 A      
 18 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               1:15.04    1:15.61 A      
 19 Sund, Florencia     12 HSC-PC               1:06.76    1:16.04 A-     
 20 Valerio, Heather M  12 QUIK-PC              1:15.14    1:16.95 A      
 21 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC              1:15.30    1:17.11 A      
 22 Messer, Christina   11 SRN-PC               1:12.98    1:17.16 A      
 23 Stuhr, Allison B    12 SRN-PC               1:18.76    1:17.17 A      
 24 Valencia, Jana M    12 HSC-PC               1:07.67    1:18.44 A-     
 25 Yung, Anita         11 HCA-PC               1:16.09    1:19.05 A      
 26 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC              1:21.79    1:22.52 B-     
B - Division  
  1 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               1:25.00    1:23.87 B        9  
  2 Parker, Cardellen   11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:22.26    1:24.27 B        7  
  3 Patalano, Jenna M   12 HSC-PC               1:27.00    1:26.78 B        6  
  4 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:25.14    1:27.92 B        5  
  5 Pietkiewicz, Nicol  12 FF-PC                1:24.42    1:28.68 B        4  
  6 Lopez, Cristiane R  12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:27.99    1:29.35 B        3  
  7 Louden, Kelsey D    11 HSC-PC               1:23.00    1:30.04 B        2  
  8 Kennedy, Mollie P   11 QUIK-PC              1:28.18    1:37.21          1  
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:19.49 A        9  
  2 Baker, Brittany M   12 SRN-PC               1:38.99    1:23.22 B        7  
  3 Scharfen, Misa M    11 SRN-PC               1:33.41    1:29.67 B        6  
  4 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:38.50    1:31.94          5  
  5 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:39.68    1:32.99          4  
  6 Miranda, Desiree G  11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:43.65    1:35.10          3  
  7 Covey, Korin E      12 SSS-PC               1:33.00    1:35.80          2  
  8 Parker, Hillary A   11 HCA-PC               1:37.32    1:43.21          1  
  9 Jaeger, Lizzie M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:48.17        
 10 Simonis, Kelly C    12 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:25.00    2:24.48        
 
Girls 11-12 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:14.89  11-12 NRT
        2:23.79  11-12 PRT
        2:26.99  11-12 Q
        2:34.19  11-12 AA
        2:55.79  11-12 A
        3:12.79  11-12 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC              2:20.19    2:22.22 PRT      9  
  2 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC     2:26.06    2:23.69 PRT+     6.5
  2 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC              2:23.01    2:23.69 PRT      6.5
  4 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC              2:27.64    2:26.05 Q+       5  
  5 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC               2:24.46    2:32.44 AA-      4  
  6 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC              2:41.89    2:36.16 A        3  
  7 Sangster, Daniella  12 PCM-PC               2:39.30    2:38.63 A        2  
  8 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC               2:40.03    2:39.67 A        1  
  9 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC     2:38.88    2:40.45 A      
 10 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               2:40.67    2:40.65 A      
 11 Messer, Christina   11 SRN-PC               2:38.40    2:41.04 A      
 12 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC              2:38.00    2:42.32 A      
 13 Sund, Florencia     12 HSC-PC               2:35.12    2:43.84 A      
 14 Thiele, Lizzy A     12 SRN-PC               2:51.13    2:46.52 A      
 15 Yung, Anita         11 HCA-PC               2:45.78    2:48.48 A      
 16 Stark, Ashley R     11 UD-PC                2:49.10    3:10.60 B-     
B - Division  
  1 Valerio, Heather M  12 QUIK-PC              2:58.21    2:48.43 A+       9  
  2 Parker, Cardellen   11 VALLEJO AQUATICS-PC  2:58.00    2:52.86 A+       7  
  3 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               3:10.53    2:58.91 B        6  
  4 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC     3:05.55    3:17.99          5  
  5 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC        3:05.66    3:21.59          4  
C - Division  
  1 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC              3:13.00    2:56.80 B        9  
  2 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC  4:03.57    3:06.38 B        7  
  3 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC  3:40.00    3:09.02 B        6  
  4 Pietkiewicz, Nicol  12 FF-PC                     NT    3:11.52 B        5  
  5 Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC              3:22.24    3:39.74          4  
 
Girls 11-12 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:41.19  11-12 NRT
        5:02.49  11-12 PRT
        5:09.69  11-12 Q
        5:29.59  11-12 AA
        6:15.79  11-12 A
        6:43.99  11-12 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC              5:06.98    5:06.28 Q        9  
  2 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC     5:11.17    5:08.62 Q+       7  
  3 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:30.00    5:27.22 AA+      6  
  4 Balma, Maggie K     12 RAD-SN               6:13.33    5:28.62 AA+      5  
  5 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN               5:20.74    5:30.70 A-       4  
  6 Messer, Christina   11 SRN-PC               5:39.60    5:40.12 A        3  
  7 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               5:28.06    5:47.33 A-       2  
  8 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC              6:15.79    5:53.73 A        1  
  9 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC              6:08.80    5:54.04 A      
 10 Ashe, Jessica P     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:46.62    5:56.71 A      
 -- Weinberger, Hannah  12 SSS-PC               5:15.97         DQ        
B - Division  
  1 Thiele, Lizzy A     12 SRN-PC               6:19.69    5:44.50 A+       9  
  2 McAllister, Nicole  11 PCM-PC               6:43.76    6:20.58 B        7  
  3 Rich, Shannon J     11 QUIK-PC              6:22.00    6:34.70 B        6  
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    5:55.92 A        9  
  2 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    6:52.25          7  
 
Girls 11-12 50  Meter Backstroke
===============================================================================
          33.29  NRT
          35.39  PRT
          36.19  Q
          39.09  AA
          44.59  A
          51.89  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC                 34.27      33.91 PRT      9  
  2 Jordan, Lexie R     12 MARIN PIRATES-PC       32.86      34.65 PRT-     7  
  3 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC       36.08      35.82 Q        6  
  4 Holman, Amanda N    11 WCAB-PC                34.82      36.10 Q-       5  
  5 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC                35.65      36.83 AA-      4  
  6 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC                35.30      36.91 AA-      3  
  7 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC    37.56      37.58 AA       2  
  8 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC                 36.19      38.74 AA-      0.5
  8 Sullivan, Megan J   12 WCAB-PC                37.92      38.74 AA       0.5
 10 Dunn, Sarah M       11 PCM-PC                 38.30      39.74 A-     
 11 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC                39.40      39.79 A      
 12 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC                39.57      39.83 A      
 13 Moltchanoff, Stace  12 SRN-PC                 39.80      40.19 A      
 14 Thiele, Lizzy A     12 SRN-PC                 42.65      40.47 A      
 15 Messer, Christina   11 SRN-PC                 39.82      40.52 A      
 16 Chia, Justine X     12 WCAB-PC                42.28      41.73 A      
 17 Yung, Anita         11 HCA-PC                 39.64      42.17 A      
 18 Stuhr, Allison B    12 SRN-PC                 43.13      42.42 A      
 19 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC                43.51      42.95 A      
 20 Balma, Maggie K     12 RAD-SN                 42.22      43.98 A      
 21 Ladao, Cecilia F    12 VALLEJO AQUATICS-PC    44.59      44.78 B-     
 22 Greene, Joanna M    11 HSC-PC                 44.59      45.49 B-     
 23 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC          43.58      47.22 B-     
B - Division  
  1 Scharfen, Misa M    11 SRN-PC                 48.48      44.08 A+       9  
  2 Minor, Madeline M   11 FF-PC                  47.09      45.19 B        7  
  3 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC    49.60      47.04 B        6  
  4 Martin, Taylor A    11 PCM-PC                 46.94      47.07 B        5  
  5 Patalano, Jenna M   12 HSC-PC                 51.00      47.92 B        4  
  6 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC                51.89      49.16 B        3  
  7 Hoberg, Therri B    12 SRN-PC                 47.26      50.81 B        2  
  8 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC       46.46      51.19 B        1  
  9 Summit, Mandi D     11 UD-PC                  51.38      53.02        
 10 Hackett, Katelyn M  11 SRN-PC                 47.76      53.99        
 11 Rice, Molly W       11 SSS-PC                 50.13      54.29        
C - Division  
  1 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               1:30.95      42.99 A        9  
  2 Hughes, Rebecca L   11 HSC-PC                    NT      45.24 B        7  
  3 Segura, Lucienne E  11 SSS-PC                    NT      50.15 B        6  
  4 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC    54.35      51.62 B        5  
  5 Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC    54.53      51.70 B        4  
  6 Rich, Shannon J     11 QUIK-PC                53.70      54.97          3  
  7 Parker, Hillary A   11 HCA-PC                    NT      55.58          2  
  8 Miranda, Desiree G  11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:12.29      57.05          1  
  9 Keith, Kerry A      11 QUIK-PC                56.28      57.65        
 10 Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC                   NT    1:03.26        
 11 Simonis, Kelly C    12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:30.00    1:23.31        
 
Girls 11-12 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:11.09  NRT
        1:16.89  PRT
        1:18.39  Q
        1:24.49  AA
        1:36.39  A
        1:47.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC               1:12.11    1:12.16 PRT      9  
  2 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC     1:16.25    1:19.31 AA-      7  
  3 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:18.83    1:20.25 AA       6  
  4 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC              1:19.89    1:21.69 AA       5  
  5 Tunzi, Elyse A      12 SRN-PC               1:28.49    1:22.14 AA+      4  
  6 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC               1:17.28    1:22.31 AA-      3  
  7 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN               1:20.44    1:22.91 AA       2  
  8 Sullivan, Megan J   12 WCAB-PC              1:22.01    1:23.59 AA       1  
  9 Spillner, Makenzie  12 VALLEJO AQUATICS-PC  1:22.56    1:24.18 AA     
 10 Sangster, Daniella  12 PCM-PC               1:24.83    1:24.23 AA+    
 11 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC              1:27.25    1:26.56 A      
 12 Thiele, Lizzy A     12 SRN-PC               1:31.13    1:27.53 A      
 13 Yung, Anita         11 HCA-PC               1:27.06    1:28.40 A      
 14 Valerio, Heather M  12 QUIK-PC              1:25.28    1:28.92 A      
 15 Stuhr, Allison B    12 SRN-PC               1:35.97    1:29.00 A      
 16 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               1:27.54    1:29.14 A      
 17 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               1:30.95    1:33.25 A      
 18 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC        1:35.04    1:45.76 B-     
 -- Messer, Christina   11 SRN-PC               1:26.55         DQ        
 -- Holman, Amanda N    11 WCAB-PC              1:16.60         DQ        
B - Division  
  1 Scharfen, Misa M    11 SRN-PC               1:41.71    1:37.32 B        9  
  2 Parker, Cardellen   11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:38.00    1:37.46 B        7  
  3 Greene, Joanna M    11 HSC-PC               1:38.05    1:38.78 B        6  
  4 Lopez, Cristiane R  12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:45.49    1:43.16 B        5  
  5 McCartney, Amber N  11 QUIK-PC              1:39.35    1:43.21 B        4  
  6 Minor, Madeline M   11 FF-PC                1:42.09    1:44.14 B        3  
  7 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC     1:38.39    1:51.80          2  
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:37.99 B        9  
  2 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:52.00    1:41.46 B        7  
  3 Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:57.07    1:52.06          6  
  4 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:00.92    1:52.58          5  
  5 Miranda, Desiree G  11 VALLEJO AQUATICS-PC  2:00.25    2:02.64          4  
 -- Baker, Brittany M   12 SRN-PC               2:08.99         DQ        
 -- Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC              2:01.54         DQ        
 -- Covey, Korin E      12 SSS-PC               2:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:40.39  NRT
        2:41.59  PRT
        2:43.19  Q
        2:50.89  AA
        3:14.49  A
        3:40.29  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:49.51    2:53.29 A-       9  
  2 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC               2:46.45    2:56.76 A-       7  
  3 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN               3:01.99    2:58.33 A        6  
  4 Thiele, Lizzy A     12 SRN-PC               3:09.80    3:04.31 A        5  
  5 Dunn, Sarah M       11 PCM-PC               3:13.59    3:08.73 A        4  
  6 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               3:12.53    3:13.19 A        3  
 -- Jordan, Lexie R     12 MARIN PIRATES-PC     2:38.35         DQ        
B - Division  
  1 Tunzi, Elyse A      12 SRN-PC               3:17.50    2:57.23 A+       9  
  2 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               3:17.23    3:10.35 A+       7  
  3 Kearney, Kirsten M  11 VALLEJO AQUATICS-PC  3:40.29    3:30.00 B        6  
C - Division  
  1 Yung, Anita         11 HCA-PC                    NT    3:12.11 A        9  
  2 Moltchanoff, Stace  12 SRN-PC                    NT    3:14.32 A        7  
  3 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC             NT    3:32.98 B        6  
  4 Hackett, Katelyn M  11 SRN-PC                    NT    4:17.19          5  
 
Girls 11-12 50  Meter Breaststroke
===============================================================================
          36.59  NRT
          39.59  PRT
          40.59  Q
          42.59  AA
          48.79  A
          55.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC                39.85      39.99 Q        9  
  2 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC                39.30      40.37 Q-       7  
  3 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC       40.02      40.63 AA-      6  
  4 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC                43.40      42.31 AA+      5  
  5 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                  43.09      42.78 A        4  
  6 Balma, Maggie K     12 RAD-SN                 46.56      43.47 A        3  
  7 Gustafson, Lena C   11 MARIN PIRATES-PC       42.46      43.86 A-       2  
  8 Ashe, Jessica P     12 PETALUMA SWIMCLU-PC    43.83      44.36 A        1  
  9 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC                45.00      45.02 A      
 10 Sangster, Daniella  12 PCM-PC                 43.65      45.22 A      
 11 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC    45.80      45.57 A      
 12 Dunn, Sarah M       11 PCM-PC                 44.49      45.58 A      
 13 McAllister, Nicole  11 PCM-PC                 44.18      45.87 A      
 14 Sund, Florencia     12 HSC-PC                 42.18      46.58 A-     
 15 Louden, Kelsey D    11 HSC-PC                 46.00      46.90 A      
 16 Spillner, Makenzie  12 VALLEJO AQUATICS-PC    46.22      47.53 A      
 17 Valencia, Jana M    12 HSC-PC                 40.00      47.54 A-     
 18 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC       45.31      48.00 A      
 19 Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC    45.34      48.12 A      
 20 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC                47.49      50.05 B-     
 21 Stark, Ashley R     11 UD-PC                  44.70      51.28 B-     
 22 Pietkiewicz, Nicol  12 FF-PC                  47.07      51.88 B-     
B - Division  
  1 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC    50.26      48.18 A+       9  
  2 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC    55.17      49.98 B        7  
  3 Patalano, Jenna M   12 HSC-PC                 50.00      50.74 B        6  
  4 Harlin, Nicole C    11 SRN-PC                 55.00      50.81 B        5  
  5 Minor, Madeline M   11 FF-PC                  52.09      51.04 B        4  
  6 Parker, Hillary A   11 HCA-PC                 51.47      52.79 B        3  
  7 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC       48.83      53.52 B        2  
  8 Rutten, Nicole M    11 SRN-PC                 53.00      54.63 B        1  
  9 Kennedy, Mollie P   11 QUIK-PC                52.08      57.99        
 10 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC          52.05      58.51        
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      49.10 B        9  
  2 McCartney, Amber N  11 QUIK-PC                59.74      51.54 B        7  
  3 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC    58.50      52.62 B        6  
  4 Hughes, Rebecca L   11 HSC-PC                    NT      53.35 B        5  
  5 Scharfen, Misa M    11 SRN-PC               1:00.01      55.66          4  
  6 Miranda, Desiree G  11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:00.91      59.41          3  
  7 Jaeger, Lizzie M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:05.04          2  
 -- Covey, Korin E      12 SSS-PC                 56.00         DQ        
 -- Juul, Danika L      11 SRN-PC                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:19.69  NRT
        1:26.39  PRT
        1:28.19  Q
        1:34.09  AA
        1:47.29  A
        1:56.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Bellinger, Sally L  11 MARIN PIRATES-PC     1:28.02    1:26.68 Q        9  
  2 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC              1:26.30    1:27.22 Q-       7  
  3 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC              1:17.33    1:28.42 AA-      6  
  4 Chia, Justine X     12 WCAB-PC              1:29.81    1:31.87 AA       5  
  5 Ashe, Jessica P     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:29.56    1:34.38 A-       4  
  6 McAllister, Nicole  11 PCM-PC               1:36.90    1:34.87 A        3  
  7 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                1:35.09    1:35.14 A        2  
  8 Gustafson, Lena C   11 MARIN PIRATES-PC     1:33.96    1:35.99 A-       1  
  9 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:40.06    1:37.71 A      
 10 Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:43.30    1:38.24 A      
 11 Eastland, Sarah L   11 SSS-PC               1:32.75    1:39.12 A-     
 12 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC               1:36.92    1:40.53 A      
 13 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC     1:36.69    1:40.81 A      
 14 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC              1:46.00    1:41.65 A      
 15 Harper, Shelley A   11 WCAB-PC              1:42.00    1:43.44 A      
 16 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               1:40.04    1:44.54 A      
 17 Kearney, Kirsten M  11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:47.29    1:46.97 A      
 18 Morphew, Cayla A    11 QUIK-PC              1:47.29    1:47.19 A      
 19 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC  1:42.95    1:47.42 B-     
 20 Ladao, Cecilia F    12 VALLEJO AQUATICS-PC  1:43.09    1:49.48 B-     
 21 Stark, Ashley R     11 UD-PC                1:40.03    1:50.34 B-     
 22 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC     1:47.22    1:52.41 B-     
 -- Sangster, Daniella  12 PCM-PC               1:36.96         DQ        
B - Division  
  1 Sund, Florencia     12 HSC-PC               1:52.00    1:41.64 A+       9  
  2 Patalano, Jenna M   12 HSC-PC               1:53.00    1:49.61 B        7  
  3 Minor, Madeline M   11 FF-PC                1:51.09    1:50.09 B        6  
  4 Martin, Taylor A    11 PCM-PC               1:47.55    1:51.14 B        5  
  5 Rich, Shannon J     11 QUIK-PC              1:55.30    1:56.08 B        4  
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:44.16 A        9  
  2 Parker, Hillary A   11 HCA-PC               1:56.92    1:58.44          7  
  3 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC  2:03.00    1:58.71          6  
  4 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:05.98    1:59.25          5  
  5 Rice, Molly W       11 SSS-PC               2:03.23    2:03.43          4  
  6 Miranda, Desiree G  11 VALLEJO AQUATICS-PC  2:08.70    2:06.74          3  
  7 Summit, Mandi D     11 UD-PC                2:12.71    2:09.21          2  
  8 Kennedy, Mollie P   11 QUIK-PC              2:00.77    2:10.73          1  
  9 Jaeger, Lizzie M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:17.49        
 10 Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC              2:15.20    2:29.96        
 
Girls 11-12 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:59.09  NRT
        3:02.29  PRT
        3:04.89  Q
        3:17.59  AA
        3:44.59  A
        3:58.69  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                3:25.69    3:17.12 AA+      9  
  2 Gustafson, Lena C   11 MARIN PIRATES-PC     3:16.54    3:23.40 A-       7  
  3 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC               3:17.59    3:28.64 A-       6  
  4 Valencia, Jana M    12 HSC-PC               3:40.00    3:38.33 A        5  
  5 Hunziker, Kara J    11 RAD-SN               3:35.69    3:44.98 B-       4  
 -- Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:42.75         DQ        
B - Division  
  1 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC     3:55.59    3:57.35 B        9  
  2 Rutten, Nicole M    11 SRN-PC               3:56.69    4:08.72          7  
 -- Pietkiewicz, Nicol  12 FF-PC                3:54.71         DQ        
C - Division  
  1 Bueno, Noelle F     12 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    3:38.59 A        9  
  2 Stark, Ashley R     11 UD-PC                     NT    4:03.57          7  
 -- Covey, Korin E      12 SSS-PC               4:00.00         DQ        
 -- Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC              3:58.70         DQ        
 
Girls 11-12 50  Meter Butterfly
===============================================================================
          31.09  NRT
          33.39  PRT
          33.99  Q
          36.29  AA
          41.49  A
          48.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC                 31.46      31.61 PRT      9  
  2 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC                34.99      33.83 Q+       7  
  3 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC                33.68      34.26 AA-      5.5
  3 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC                34.72      34.26 AA       5.5
  5 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC                34.19      35.48 AA       4  
  6 Sullivan, Megan J   12 WCAB-PC                35.30      35.62 AA       3  
  7 Holman, Amanda N    11 WCAB-PC                37.74      36.51 A        2  
  8 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN                 35.87      36.86 A-       1  
  9 Balma, Maggie K     12 RAD-SN                 39.49      37.21 A      
 10 Weinberger, Hannah  12 SSS-PC                 37.39      37.22 A      
 11 Dunn, Sarah M       11 PCM-PC                 36.76      37.53 A      
 12 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC       37.47      37.77 A      
 13 Messer, Christina   11 SRN-PC                 38.84      37.92 A      
 14 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                  39.09      37.98 A      
 15 Sangster, Daniella  12 PCM-PC                 36.67      38.04 A      
 16 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC                 39.31      38.17 A      
 17 Sund, Florencia     12 HSC-PC                 33.17      38.74 A-     
 18 Harlin, Nicole C    11 SRN-PC                 36.64      39.40 A      
 19 Stuhr, Allison B    12 SRN-PC                 40.56      40.42 A      
 20 McAllister, Nicole  11 PCM-PC                 40.20      43.23 B-     
 21 Yung, Anita         11 HCA-PC                 40.10      43.34 B-     
 -- Valencia, Jana M    12 HSC-PC                 34.17         DQ        
 -- Gustafson, Lena C   11 MARIN PIRATES-PC       40.39         DQ        
B - Division  
  1 Parker, Cardellen   11 VALLEJO AQUATICS-PC    42.00      41.41 A+       9  
  2 Thiele, Lizzy A     12 SRN-PC                 45.96      42.32 B        7  
  3 Valerio, Heather M  12 QUIK-PC                41.73      42.77 B        6  
  4 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC                41.72      43.18 B        5  
  5 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC                 44.20      43.68 B        4  
  6 Domecus, Jacquelin  11 VALLEJO AQUATICS-PC    43.61      48.53          3  
  7 Stark, Ashley R     11 UD-PC                  42.66      49.42          2  
  8 Greer, Katie N      11 UNATTACHED-PC          46.53      51.24          1  
  9 Minor, Madeline M   11 FF-PC                  46.09      52.09        
C - Division  
  1 Hughes, Rebecca L   11 HSC-PC                    NT      45.06 B        9  
  2 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC    55.41      48.26          7  
  3 Rogers, Jessica H   12 PETALUMA SWIMCLU-PC    49.83      48.56          6  
  4 Louden, Kelsey D    11 HSC-PC                 50.00      56.26          5  
  5 Parker, Hillary A   11 HCA-PC                    NT    1:00.64          4  
  6 Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC                53.63    1:05.05          3  
  7 Simonis, Kelly C    12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:26.00    1:13.39          2  
 -- McCartney, Amber N  11 QUIK-PC                52.04         DQ        
 
Girls 11-12 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:09.09  NRT
        1:15.39  PRT
        1:17.69  Q
        1:21.79  AA
        1:33.29  A
        1:47.69  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC               1:07.33    1:07.22 NRT      9  
  2 Lee, Sylvie C       12 WCAB-PC              1:18.03    1:14.94 PRT+     7  
  3 Jordan, Lexie R     12 MARIN PIRATES-PC     1:15.79    1:16.25 Q        6  
  4 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC              1:18.60    1:19.17 AA       5  
  5 Balma, Maggie K     12 RAD-SN               1:30.17    1:22.68 A        4  
  6 Holman, Amanda N    11 WCAB-PC              1:23.50    1:23.02 A        3  
  7 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN               1:20.30    1:23.49 A-       2  
  8 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC     1:27.50    1:24.26 A        1  
  9 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC               1:26.93    1:27.64 A      
 10 Ashe, Jessica P     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:23.25    1:28.66 A      
 11 Messer, Christina   11 SRN-PC               1:27.25    1:29.04 A      
 12 Gustafson, Lena C   11 MARIN PIRATES-PC     1:30.97    1:29.24 A      
 13 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                1:31.50    1:29.31 A      
 14 Harper, Shelley A   11 WCAB-PC              1:30.00    1:35.09 B-     
B - Division  
  1 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC              1:33.90    1:38.81 B        9  
  2 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               1:40.61    1:39.32 B        7  
  3 Chia, Justine X     12 WCAB-PC              1:37.06    1:40.99 B        6  
  4 Stark, Ashley R     11 UD-PC                1:33.85    1:52.92          5  
C - Division  
  1 Hoberg, Therri B    12 SRN-PC                    NT    1:57.95          9  
  2 Summit, Mandi D     11 UD-PC                2:12.19    2:10.34          7  
 -- Nommsen, Lacey J    11 QUIK-PC              2:12.70         DQ        
 
Girls 11-12 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:38.89  NRT
        2:44.49  PRT
        2:46.89  Q
        2:56.49  AA
        3:20.69  A
        3:49.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Amanda M      12 SRN-PC               2:40.00    2:34.00 NRT+     9  
  2 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC              2:47.00    2:55.59 AA       7  
B - Division  
  1 Tunzi, Elyse A      12 SRN-PC               3:25.50    3:24.89 B        9  
 
Girls 11-12 200  Meter IM
===============================================================================
        2:32.39  11-12 NRT
        2:43.29  11-12 PRT
        2:46.99  11-12 Q
        2:56.59  11-12 AA
        3:21.49  11-12 A
        3:36.29  11-12 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lewiis, Kelsey L    12 WCAB-PC              2:44.64    2:43.35 Q        9  
  2 Yoshiwara, Carole   12 WCAB-PC              2:48.16    2:48.68 AA       7  
  3 Skropeta, Kathryn   12 WCAB-PC              2:59.20    2:54.40 AA+      6  
  4 Woo, Caitlin S      12 SRN-PC               2:56.59    2:56.12 AA       5  
  5 Huynh, Jasmine C    11 FF-PC                3:04.09    2:59.19 A        4  
  6 Tunzi, Elyse A      12 SRN-PC               3:13.89    2:59.48 A        3  
  7 Loftus-Farren, Yan  11 MARIN PIRATES-PC     2:58.70    3:04.87 A        2  
  8 Harper, Shelley A   11 WCAB-PC              3:10.00    3:07.44 A        1  
  9 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC              3:12.10    3:08.36 A      
 10 Stuhr, Allison B    12 SRN-PC               3:20.00    3:10.01 A      
 11 Eastland, Sarah L   11 SSS-PC               3:03.50    3:13.38 A      
 12 Yung, Anita         11 HCA-PC               3:21.24    3:14.73 A      
 13 Sallee, Jaimie M    12 SSS-PC               3:21.20    3:19.43 A      
 -- Gustafson, Lena C   11 MARIN PIRATES-PC     3:01.79         DQ        
B - Division  
  1 Stark, Ashley R     11 UD-PC                3:34.34    3:33.33 B        9  
  2 Webb, Caroline G    11 MARIN PIRATES-PC     3:29.49    3:34.26 B        7  
  3 Patalano, Jenna M   12 HSC-PC               3:30.00    3:35.97 B        6  
C - Division  
  1 Burchard, Amelia R  11 WCAB-PC              3:50.00    3:24.27 B        9  
  2 Minahen, Kimberly   11 VALLEJO AQUATICS-PC  3:45.00    3:33.48 B        7  
  3 Ladao, Cecilia F    12 VALLEJO AQUATICS-PC  3:41.29    3:38.51          6  
  4 Samet, Austen A     12 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:52.14    3:51.29          5  
  5 Hoberg, Therri B    12 SRN-PC                    NT    3:54.58          4  
 
Girls 11-12 400  Meter IM
===============================================================================
        5:40.49  NRT
        5:49.79  PRT
        5:53.79  Q
        6:10.39  AA
        7:04.29  A
        7:43.99  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Balma, Maggie K     12 RAD-SN               7:01.52    6:04.37 AA+      9  
  2 Fedrick, Aileen E   12 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:36.87    6:04.38 AA+      7  
  3 Hunziker, Kristin   12 RAD-SN               6:18.52    6:24.80 A        6  
  4 Steil, Stephanie S  11 QUIK-PC              7:04.29    6:58.42 A        5  
  5 McAllister, Nicole  11 PCM-PC               6:52.21    6:58.79 A        4  
 
Girls 13-14 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          27.69  13-14 NRT
          29.19  13-14 PRT
          29.49  13-14 Q
          31.49  13-14 AA
          35.89  13-14 A
          40.99  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sims, Jennifer A    14 SRN-PC                 30.13      30.22 AA       9  
  2 Harper, Kirsten A   13 WCAB-PC                29.76      30.75 AA       7  
  3 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                  29.82      30.79 AA       6  
  4 Buck, Maura L       14 PETALUMA SWIMCLU-PC    30.93      30.97 AA       5  
  5 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC                 30.48      30.98 AA       4  
  6 McGowan, Christina  13 WCAB-PC                30.80      31.09 AA       3  
  7 Willoughby, Elena   14 WILL-PC                32.29      31.30 AA+      2  
  8 Full, Mary C        13 WCAB-PC                31.82      31.81 A        1  
  9 Caseu, Meghan E     14 UNATTACHED-PC          31.99      31.92 A      
 10 Nelson, Katey N     13 SRN-PC                 30.95      31.93 A-     
 11 Fong, Michelle M    14 SFRP-PC                31.10      31.95 A-     
 12 Rothrock, Marika K  14 PETALUMA SWIMCLU-PC    32.63      32.19 A      
 13 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC    32.31      32.35 A      
 14 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC                33.20      32.42 A      
 15 Chisholm, Annie H   14 MARIN PIRATES-PC       31.94      32.60 A      
 15 Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC    33.93      32.60 A      
 17 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC          33.28      32.73 A      
 18 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC          32.59      32.87 A      
 19 McAllister, Amber   13 PCM-PC                 33.30      33.00 A      
 20 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC                 31.85      33.08 A      
 21 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC                33.18      33.56 A      
 22 Sawyer, Sarah E     13 PETALUMA SWIMCLU-PC    34.46      34.27 A      
 23 Loback, Alexandra   14 MARIN PIRATES-PC       32.88      34.28 A      
 24 Sabuco, Christina   13 QUIK-PC                32.90      34.83 A      
 25 Walsh, Sarah E      13 PCM-PC                 34.24      34.86 A      
 26 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                  34.00      36.39 B-     
 27 Tsuyemura, Stephan  13 FF-PC                  35.09      36.49 B-     
B - Division  
  1 Burbank, Katie A    14 MARIN PIRATES-PC       40.99      32.84 A+       9  
  2 Haverlah, Rebecca   13 PETALUMA SWIMCLU-PC    37.99      34.27 A+       7  
  3 Alexander, Nicole   13 PETALUMA SWIMCLU-PC    36.01      34.46 A+       6  
  4 Conger, Brandee E   13 UD-PC                  37.19      36.00 B        5  
  5 Garcia, Lauren C    13 VALLEJO AQUATICS-PC    40.99      36.88 B        4  
  6 Summit, Megan J     14 UD-PC                  39.29      38.60 B        3  
C - Division  
  1 McVey, Katie        13 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      37.96 B        9  
  2 Cunningham, Sarah   14 SST-PC                 48.77      52.22          7  
 
Girls 13-14 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  13-14 NRT
        1:03.29  13-14 PRT
        1:04.59  13-14 Q
        1:07.79  13-14 AA
        1:17.29  13-14 A
        1:25.09  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 McGowan, Christina  13 WCAB-PC              1:05.08    1:04.99 AA       9  
  2 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               1:04.88    1:05.60 AA       7  
  3 Carey, Lea E        13 SRN-PC               1:08.80    1:06.00 AA+      6  
  4 Nelson, Katey N     13 SRN-PC               1:05.62    1:07.64 AA       5  
  5 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                1:03.50    1:08.05 A-       4  
  6 Full, Mary C        13 WCAB-PC              1:07.54    1:08.75 A-       3  
  7 Buck, Maura L       14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:10.70    1:08.76 A        2  
  8 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC        1:12.34    1:10.67 A        1  
  9 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              1:16.79    1:10.98 A      
 10 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:10.90    1:11.33 A      
 11 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC              1:17.28    1:11.64 A      
 12 Chisholm, Annie H   14 MARIN PIRATES-PC     1:09.95    1:11.71 A      
 13 Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:14.55    1:12.08 A      
 14 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        1:11.43    1:12.14 A      
 15 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              1:13.00    1:12.15 A      
 16 Loback, Alexandra   14 MARIN PIRATES-PC     1:12.62    1:12.44 A      
 17 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               1:10.36    1:13.03 A      
 18 Cullen, Hannah J    13 SRN-PC               1:11.00    1:13.37 A      
 19 McClelland, Lindsa  13 WCAB-PC              1:08.79    1:13.56 A      
 20 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:17.29    1:14.52 A      
 21 Willis, Molly M     14 HCA-PC               1:13.00    1:14.80 A      
 22 Heermans, Elizabet  14 SRN-PC               1:12.20    1:16.09 A      
 23 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                1:14.00    1:17.93 B-     
B - Division  
  1 Simonis, Kate C     14 UNATTACHED-PC        1:20.00    1:19.79 B        9  
C - Division  
  1 Yeung, Rachel A     13 FF-PC                1:31.09    1:26.07          9  
  2 McVey, Katie        13 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:30.09          7  
  3 Cunningham, Sarah   14 SST-PC               1:54.23    1:55.86          6  
 
Girls 13-14 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:09.19  13-14 NRT
        2:16.29  13-14 PRT
        2:17.69  13-14 Q
        2:26.79  13-14 AA
        2:47.39  13-14 A
        3:00.29  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 McGowan, Christina  13 WCAB-PC              2:14.93    2:17.32 Q-       9  
  2 Nelson, Katey N     13 SRN-PC               2:21.14    2:21.53 AA       7  
  3 Carey, Lea E        13 SRN-PC               2:28.60    2:26.14 AA+      6  
  4 Full, Mary C        13 WCAB-PC              2:26.48    2:28.50 A-       5  
  5 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC        2:31.26    2:29.08 A        4  
  6 Fong, Michelle M    14 SFRP-PC              2:45.01    2:32.92 A        3  
  7 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              2:44.69    2:33.62 A        2  
  8 Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:38.98    2:34.21 A        1  
  9 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        2:43.55    2:34.55 A      
 10 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               2:35.28    2:35.92 A      
 11 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              2:36.00    2:37.01 A      
 12 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC              2:47.39    2:39.05 A      
 13 McClelland, Lindsa  13 WCAB-PC              2:30.39    2:39.85 A      
 14 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:47.39    2:41.36 A      
 15 Cullen, Hannah J    13 SRN-PC               2:38.00    2:41.56 A      
 16 Heermans, Elizabet  14 SRN-PC               2:42.20    2:43.21 A      
 17 Willis, Molly M     14 HCA-PC               2:41.00    2:45.07 A      
B - Division  
  1 Sawyer, Sarah E     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:55.75    2:41.64 A+       9  
  2 Haverlah, Rebecca   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:50.16    2:51.86 B        7  
  3 Simonis, Kate C     14 UNATTACHED-PC        2:49.00    2:53.24 B        6  
C - Division  
  1 McVey, Katie        13 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    3:22.50          9  
 
Girls 13-14 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:30.39  13-14 NRT
        4:47.29  13-14 PRT
        4:50.59  13-14 Q
        5:09.29  13-14 AA
        5:52.49  13-14 A
        6:28.79  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 McGowan, Christina  13 WCAB-PC              4:39.77    4:48.31 Q-       9  
  2 Sims, Jennifer A    14 SRN-PC               4:46.37    4:54.56 AA-      7  
  3 Nelson, Katey N     13 SRN-PC               4:57.65    4:56.10 AA       6  
  4 Burke, Jennifer K   13 QUIK-PC              5:08.00    5:00.00 AA       5  
  5 Mooney, Kelly L     13 WCAB-PC              4:55.12    5:02.62 AA       4  
  6 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC        5:05.05    5:07.89 AA       3  
  7 Full, Mary C        13 WCAB-PC              5:07.52    5:10.46 A-       2  
  8 Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:39.75    5:25.31 A        1  
  9 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:50.71    5:32.02 A      
 10 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              5:45.00    5:33.36 A      
 11 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               5:31.61    5:35.56 A      
 12 Heermans, Elizabet  14 SRN-PC               5:42.10    5:42.08 A      
 13 Loback, Alexandra   14 MARIN PIRATES-PC     5:50.68    6:04.85 B-     
B - Division  
  1 Sawyer, Sarah E     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:10.88    5:39.25 A+       9  
  2 Winther, Cory A     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:28.79    5:50.57 A+       7  
  3 Alexander, Nicole   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:55.21    5:56.48 B        6  
  4 Haverlah, Rebecca   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:15.00    5:58.93 B        5  
  5 Conger, Brandee E   13 UD-PC                6:08.48    6:14.11 B        4  
C - Division  
  1 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              6:38.55    5:26.68 A        9  
  2 Willoughby, Elena   14 WILL-PC                   NT    5:30.07 A        7  
  3 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC                   NT    5:43.48 A        6  
  4 Summit, Megan J     14 UD-PC                8:03.20    7:00.15          5  
 
Girls 13-14 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:08.39  13-14 NRT
        1:12.79  13-14 PRT
        1:13.59  13-14 Q
        1:18.29  13-14 AA
        1:29.29  13-14 A
        1:42.29  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Nelson, Katey N     13 SRN-PC               1:17.00    1:14.79 AA       9  
  2 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                1:14.58    1:16.14 AA       7  
  3 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        1:16.81    1:17.55 AA       6  
  4 Fong, Michelle M    14 SFRP-PC              1:15.80    1:17.56 AA       5  
  5 McGowan, Christina  13 WCAB-PC              1:17.45    1:17.68 AA       4  
  6 Full, Mary C        13 WCAB-PC              1:16.57    1:19.12 A-       3  
  7 Buck, Maura L       14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:20.16    1:19.34 A        2  
  8 Carey, Lea E        13 SRN-PC               1:20.50    1:20.34 A        1  
  9 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               1:18.29    1:21.77 A-     
 10 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              1:22.65    1:23.32 A      
 11 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:26.67    1:23.95 A      
 12 Burke, Jennifer K   13 QUIK-PC              1:24.00    1:24.48 A      
 13 Cullen, Hannah J    13 SRN-PC               1:24.00    1:25.38 A      
 14 Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:29.16    1:26.01 A      
 15 Alexander, Nicole   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:27.08    1:26.85 A      
 16 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC        1:29.29    1:30.20 B-     
 17 Loback, Alexandra   14 MARIN PIRATES-PC     1:26.23    1:31.77 B-     
B - Division  
  1 McClelland, Lindsa  13 WCAB-PC              1:42.29    1:40.50 B        9  
 -- Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC              1:42.29         DQ        
C - Division  
  1 McVey, Katie        13 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:37.74 B        9  
 -- Yeung, Rachel A     13 FF-PC                1:43.09         DQ        
 
Girls 13-14 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:25.69  13-14 NRT
        2:36.79  13-14 PRT
        2:39.09  13-14 Q
        2:46.99  13-14 AA
        3:10.29  13-14 A
        3:36.09  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Nelson, Katey N     13 SRN-PC               2:42.00    2:37.85 Q+       9  
  2 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        2:44.21    2:45.28 AA       7  
  3 Fong, Michelle M    14 SFRP-PC              2:48.60    2:47.53 A        6  
  4 Rothrock, Marika K  14 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:38.69    2:49.93 A-       5  
  5 Caseu, Meghan E     14 UNATTACHED-PC        2:43.99    2:51.65 A-       4  
  6 Full, Mary C        13 WCAB-PC              2:44.32    2:52.37 A-       3  
  7 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              3:00.80    2:54.67 A        2  
  8 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:04.76    2:59.44 A        1  
  9 Burbank, Katie A    14 MARIN PIRATES-PC     2:48.00    3:00.21 A      
 10 Alexander, Nicole   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:52.89    3:00.43 A      
 11 McAllister, Amber   13 PCM-PC               2:59.06    3:02.08 A      
 -- Burke, Jennifer K   13 QUIK-PC              3:06.00         DQ        
 -- Wunsch, Casey A     14 UNATTACHED-PC        2:40.20         DQ        
B - Division  
  1 Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:36.08    2:57.53 A+       9  
  2 Winther, Cory A     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:36.09    3:01.56 A+       7  
 
Girls 13-14 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:15.69  13-14 NRT
        1:21.69  13-14 PRT
        1:23.29  13-14 Q
        1:28.59  13-14 AA
        1:40.99  13-14 A
        1:51.09  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               1:21.52    1:21.84 Q-       9  
  2 Harper, Kirsten A   13 WCAB-PC              1:17.84    1:23.17 Q-       7  
  3 Chisholm, Annie H   14 MARIN PIRATES-PC     1:23.36    1:23.56 AA       6  
  4 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:28.59    1:25.85 AA       5  
  5 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:27.19    1:26.45 AA       4  
  6 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        1:25.53    1:27.00 AA       3  
  7 Wunsch, Casey A     14 UNATTACHED-PC        1:23.89    1:27.16 AA       2  
  8 Willoughby, Elena   14 WILL-PC              1:30.20    1:29.71 A        1  
  9 Caseu, Meghan E     14 UNATTACHED-PC        1:27.33    1:29.79 A-     
 10 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                1:33.09    1:30.61 A      
 11 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               1:28.80    1:31.23 A      
 12 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              1:31.17    1:32.29 A      
 13 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC        1:34.78    1:33.96 A      
 14 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC              1:40.99    1:35.13 A      
 15 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                1:25.00    1:35.56 A-     
 16 Sawyer, Sarah E     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:36.83    1:36.61 A      
 17 Haverlah, Rebecca   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:33.03    1:37.26 A      
 18 Rothrock, Marika K  14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:30.86    1:38.32 A      
 19 Willis, Molly M     14 HCA-PC               1:34.00    1:42.15 B-     
 20 Conger, Brandee E   13 UD-PC                1:40.17    1:43.58 B-     
 21 Sabuco, Christina   13 QUIK-PC              1:37.15    1:44.11 B-     
B - Division  
  1 Alexander, Nicole   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:41.26    1:36.95 A+       9  
  2 Garcia, Lauren C    13 VALLEJO AQUATICS-PC  1:51.09    1:41.78 B        7  
  3 Tsuyemura, Stephan  13 FF-PC                1:43.09    1:44.13 B        6  
  4 Summit, Megan J     14 UD-PC                1:49.62    1:52.60          5  
C - Division  
  1 Mooney, Kelly L     13 WCAB-PC              3:06.22    1:26.90 AA       9  
  2 Cunningham, Sarah   14 SST-PC               2:00.08    2:05.62          7  
 
Girls 13-14 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:42.89  13-14 NRT
        2:56.19  13-14 PRT
        2:59.99  13-14 Q
        3:12.39  13-14 AA
        3:39.29  13-14 A
        3:53.49  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               2:59.99    2:59.06 Q        9  
  2 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:12.39    3:01.18 AA       7  
  3 Chisholm, Annie H   14 MARIN PIRATES-PC     3:04.69    3:06.60 AA       6  
  4 Full, Mary C        13 WCAB-PC              3:04.74    3:13.58 A-       5  
  5 Burke, Jennifer K   13 QUIK-PC              3:29.29    3:13.99 A        4  
  6 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:06.04    3:14.31 A-       3  
  7 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               3:08.99    3:14.90 A-       2  
  8 Pezzuto, Kaylie M   14 UNATTACHED-PC        3:28.24    3:20.54 A        1  
  9 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              3:22.50    3:20.96 A      
 10 Simonis, Kate C     14 UNATTACHED-PC        3:20.00    3:22.25 A      
 11 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                3:18.00    3:22.30 A      
 12 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC              3:39.26    3:22.62 A      
 13 McClelland, Lindsa  13 WCAB-PC              3:39.29    3:36.73 A      
 -- Pasternak, Tess A   13 UD-PC                3:05.40         DQ        
B - Division  
  1 Sawyer, Sarah E     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:45.00    3:25.64 A+       9  
  2 Alexander, Nicole   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:39.42    3:29.07 A+       7  
 
Girls 13-14 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:05.69  13-14 NRT
        1:10.69  13-14 PRT
        1:11.59  13-14 Q
        1:16.39  13-14 AA
        1:27.49  13-14 A
        1:38.59  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sims, Jennifer A    14 SRN-PC               1:09.95    1:12.49 AA-      9  
  2 McGowan, Christina  13 WCAB-PC              1:12.13    1:12.96 AA       7  
  3 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                1:17.00    1:14.02 AA+      6  
  4 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               1:16.30    1:15.49 AA       5  
  5 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              1:18.00    1:16.02 AA+      4  
  6 Fong, Michelle M    14 SFRP-PC              1:11.60    1:16.35 AA       3  
  7 Mooney, Kelly L     13 WCAB-PC              1:11.97    1:17.48 A-       2  
  8 Buck, Maura L       14 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:18.12    1:18.98 A        1  
  9 Loback, Alexandra   14 MARIN PIRATES-PC     1:26.63    1:31.06 B-     
 10 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                1:21.00    1:35.24 B-     
B - Division  
  1 Willis, Molly M     14 HCA-PC               1:35.00    1:32.57 B        9  
  2 Walsh, Sarah E      13 PCM-PC               1:32.75    1:33.03 B        7  
  3 Sabuco, Christina   13 QUIK-PC              1:38.59    1:41.02          6  
  4 Tsuyemura, Stephan  13 FF-PC                1:29.09    1:44.85          5  
C - Division  
  1 Winther, Cory A     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:42.16    1:24.63 A        9  
  2 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:07.59    1:33.06 B        7  
 
Girls 13-14 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:23.59  13-14 NRT
        2:37.29  13-14 PRT
        2:41.99  13-14 Q
        2:51.59  13-14 AA
        3:15.59  13-14 A
        3:44.19  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 McGowan, Christina  13 WCAB-PC              2:39.18    2:44.67 AA-      9  
  2 Burke, Jennifer K   13 QUIK-PC              2:45.30    2:46.43 AA       7  
  3 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                3:01.90    2:51.36 AA+      6  
  4 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              2:40.00    2:56.75 A-       5  
  5 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                3:13.00    3:28.27 B-       4  
B - Division  
 -- Buck, Maura L       14 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:44.19         DQ        
 
Girls 13-14 200  Meter IM
===============================================================================
        2:26.09  13-14 NRT
        2:35.49  13-14 PRT
        2:36.49  13-14 Q
        2:46.89  13-14 AA
        3:10.79  13-14 A
        3:23.09  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               2:36.40    2:38.97 AA-      9  
  2 Mooney, Kelly L     13 WCAB-PC              2:31.18    2:40.51 AA-      7  
  3 Harper, Kirsten A   13 WCAB-PC              2:36.34    2:43.32 AA-      6  
  4 Pasternak, Tess A   13 UD-PC                2:47.00    2:43.46 AA+      5  
  5 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        2:46.89    2:46.83 AA       4  
  6 Full, Mary C        13 WCAB-PC              2:43.36    2:48.91 A-       3  
  7 Wunsch, Casey A     14 UNATTACHED-PC        2:35.99    2:50.12 A-       2  
  8 Rothrock, Marika K  14 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:42.88    2:50.81 A-       1  
  9 Buck, Maura L       14 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:00.23    2:52.27 A      
 10 Burbank, Katie A    14 MARIN PIRATES-PC     2:52.00    2:55.33 A      
 11 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:52.09    2:55.42 A      
 12 Walker, Jennifer A  13 QUIK-PC              3:04.34    2:57.14 A      
 13 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               2:51.91    2:57.41 A      
 14 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              2:59.00    2:58.08 A      
 15 Sawyer, Sarah E     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:07.42    2:59.71 A      
 16 Shindo, Jessica M   13 WCAB-PC              3:01.98    3:01.59 A      
 17 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:10.79    3:03.16 A      
 18 Loback, Alexandra   14 MARIN PIRATES-PC     3:03.83    3:04.68 A      
 19 McAllister, Amber   13 PCM-PC               3:00.81    3:06.35 A      
 20 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                3:06.60    3:07.24 A      
 21 Willis, Molly M     14 HCA-PC               3:00.00    3:08.72 A      
 22 Haverlah, Rebecca   13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:09.09    3:11.27 B-     
B - Division  
  1 Willoughby, Elena   14 WILL-PC              3:14.35    2:58.61 A+       9  
  2 Winther, Cory A     13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:19.67    3:02.81 A+       7  
  3 Walsh, Sarah E      13 PCM-PC               3:11.70    3:06.56 A+       6  
  4 Simonis, Kate C     14 UNATTACHED-PC        3:12.00    3:11.49 B        5  
  5 Garcia, Lauren C    13 VALLEJO AQUATICS-PC  3:23.09    3:13.19 B        4  
  6 Sabuco, Christina   13 QUIK-PC              3:13.20    3:26.08          3  
C - Division  
  1 Conger, Brandee E   13 UD-PC                3:35.42    3:18.46 B        9  
  2 Tsuyemura, Stephan  13 FF-PC                3:25.09    3:29.69          7  
  3 Summit, Megan J     14 UD-PC                3:31.61    3:39.64          6  
 
Girls 13-14 400  Meter IM
===============================================================================
        5:06.69  13-14 NRT
        5:31.39  13-14 PRT
        5:37.99  13-14 Q
        5:54.49  13-14 AA
        6:44.09  13-14 A
        7:13.89  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Mallinger, Nicolle  13 SRN-PC               5:36.00    5:39.02 AA-      9  
  2 Burke, Jennifer K   13 QUIK-PC              5:44.30    5:53.00 AA       7  
  3 Rogers, Alyssa N    14 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:04.53    6:18.82 A        6  
  4 Gossage, Alexandra  13 QUIK-PC              6:23.00    6:20.92 A        5  
  5 Bochner, Lindsey C  14 PCM-PC               6:02.53    6:22.46 A        4  
  6 Baldwin, Heather E  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:44.09    6:26.55 A        3  
  7 Mulvihill, Abby D   13 UD-PC                6:35.00    6:35.78 A        2  
B - Division  
  1 Sallee, Maria D     14 UNATTACHED-PC        6:45.00    6:03.21 A+       9  
 -- Malloy, Erin K      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  7:13.88         DQ        
 
Girls 15-16 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          27.29  15-16 NRT
          27.59  15-16 PRT
          29.29  15-16 Q
          31.09  15-16 AA
          35.59  15-16 A
          40.89  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Wilson, Teresa L    15 UNATTACHED-PC          27.21      28.58 Q-       9  
  2 Olson, Sharon A     16 RAD-SN                 29.01      28.65 Q        7  
  3 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC          28.10      28.86 Q        6  
  4 Sundberg, Alison G  16 UNATTACHED-PC          29.00      28.96 Q        5  
  5 Becks, Monica A     15 UNATTACHED-PC          30.77      29.67 AA       4  
  6 Kaspupenko, Katrin  15 UNATTACHED-PC          30.59      30.35 AA       3  
  7 Au, Lauren E        16 UNATTACHED-PC          29.99      30.78 AA       2  
  8 Zackery, Morgan N   16 UNATTACHED-PC          29.47      31.32 A-       1  
  9 Grimm, Erin L       16 UNATTACHED-PC          30.84      31.53 A-     
 10 Karell, Ashley      15 UNATTACHED-PC          31.49      31.59 A      
 11 Bosetti, Mia C      15 RAD-SN                 30.51      32.22 A-     
 12 Sangalang, Kristin  16 UNATTACHED-PC          31.88      32.27 A      
 13 Boldt, Erin E       15 UNATTACHED-PC          31.80      32.42 A      
 14 Keasling, Hilary A  16 UNATTACHED-PC          32.87      33.07 A      
 15 Salisbury, Louisa   16 UNATTACHED-PC          31.28      33.42 A      
 16 McMahan, Alison J   15 UNATTACHED-PC          34.45      33.58 A      
 17 Batemon, Joy A      15 UNATTACHED-PC          34.27      34.39 A      
 18 Siegle, Katie R     15 UNATTACHED-PC          34.97      36.63 B-     
B - Division  
  1 Hultquist, Lacey L  16 UNATTACHED-PC          40.89      37.96 B        9  
  2 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC          38.69      40.26 B        7  
C - Division  
  1 Laetsch, Alessandr  15 UNATTACHED-PC             NT      32.39 A        9  
  2 Bueno, Nadine F     15 UNATTACHED-PC             NT      32.51 A        7  
 
Girls 15-16 100  Meter Freestyle
===============================================================================
          58.99  15-16 NRT
        1:01.69  15-16 PRT
        1:02.79  15-16 Q
        1:07.39  15-16 AA
        1:16.99  15-16 A
        1:24.99  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               1:00.43    1:01.36 PRT      9  
  2 Wilson, Teresa L    15 UNATTACHED-PC        1:00.61    1:02.02 Q-       7  
  3 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC        1:01.05    1:02.34 Q-       6  
  4 Van Horne, Katie    16 UNATTACHED-PC        1:04.19    1:04.29 AA       5  
  5 Joslin, Marie E     16 UNATTACHED-PC        1:08.23    1:07.22 AA+      4  
  6 Grimm, Erin L       16 UNATTACHED-PC        1:05.97    1:07.72 A-       3  
  7 Bosetti, Mia C      15 RAD-SN               1:07.11    1:07.91 A-       2  
  8 Peter, Meghan E     15 SRN-PC               1:04.85    1:08.13 A-       1  
  9 Sangalang, Kristin  16 UNATTACHED-PC        1:08.38    1:10.63 A      
 10 Boldt, Erin E       15 UNATTACHED-PC        1:11.75    1:12.18 A      
 11 Salisbury, Louisa   16 UNATTACHED-PC        1:11.03    1:12.24 A      
 12 Batemon, Joy A      15 UNATTACHED-PC        1:09.14    1:12.53 A      
 13 McMahan, Alison J   15 UNATTACHED-PC        1:14.91    1:14.96 A      
B - Division  
  1 Ernster, Robin W    16 UNATTACHED-PC        1:20.90    1:14.38 A+       9  
C - Division  
  1 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        1:25.31    1:30.52          9  
 
Girls 15-16 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:07.09  15-16 NRT
        2:13.59  15-16 PRT
        2:16.69  15-16 Q
        2:24.89  15-16 AA
        2:45.29  15-16 A
        2:59.29  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               2:07.69    2:16.07 Q-       9  
  2 Wilson, Teresa L    15 UNATTACHED-PC        2:15.64    2:19.11 AA-      7  
  3 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC        2:17.66    2:19.37 AA       6  
  4 Grimm, Erin L       16 UNATTACHED-PC        2:17.37    2:22.14 AA       5  
  5 Van Horne, Katie    16 UNATTACHED-PC        2:20.59    2:26.59 A-       4  
  6 Thiele, Natasha M   15 UNATTACHED-PC        2:31.07    2:27.08 A        3  
  7 Sangalang, Kristin  16 UNATTACHED-PC        2:33.45    2:33.89 A        2  
  8 Lok, Libby A        16 UNATTACHED-PC        2:20.80    2:34.00 A-       1  
  9 Boldt, Erin E       15 UNATTACHED-PC        2:33.40    2:35.85 A      
 10 Bosetti, Mia C      15 RAD-SN               2:27.59    2:37.47 A      
 11 Salisbury, Louisa   16 UNATTACHED-PC        2:33.90    2:39.11 A      
 12 McMahan, Alison J   15 UNATTACHED-PC        2:43.09    2:48.06 B-     
B - Division  
  1 Joslin, Marie E     16 UNATTACHED-PC        2:45.99    2:30.26 A+       9  
  2 Batemon, Joy A      15 UNATTACHED-PC        2:47.15    2:35.15 A+       7  
C - Division  
  1 Ernster, Robin W    16 UNATTACHED-PC             NT    2:50.72 B        9  
  2 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        3:06.63    3:11.82          7  
 
Girls 15-16 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:25.99  15-16 NRT
        4:43.69  15-16 PRT
        4:51.39  15-16 Q
        5:05.59  15-16 AA
        5:49.29  15-16 A
        6:27.29  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               4:30.11    4:44.70 Q-       9  
  2 Parker, Emily S     15 UNATTACHED-PC        4:38.24    4:50.28 Q-       7  
  3 Grimm, Erin L       16 UNATTACHED-PC        4:49.23    4:52.69 AA-      6  
  4 Sundberg, Alison G  16 UNATTACHED-PC        5:00.00    4:58.71 AA       5  
  5 Thiele, Natasha M   15 UNATTACHED-PC        5:10.70    5:02.12 AA+      4  
  6 Becks, Monica A     15 UNATTACHED-PC        5:27.12    5:05.76 A        3  
  7 McPherson, Daniell  15 UNATTACHED-PC        4:50.00    5:08.21 A-       2  
  8 Sangalang, Kristin  16 UNATTACHED-PC        5:29.10    5:12.49 A        1  
  9 Bosetti, Mia C      15 RAD-SN               5:05.72    5:20.27 A      
 10 Lok, Libby A        16 UNATTACHED-PC        5:10.80    5:31.89 A      
C - Division  
  1 Bueno, Nadine F     15 UNATTACHED-PC             NT    5:30.54 A        9  
  2 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        7:11.34    6:44.72          7  
 
Girls 15-16 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:06.39  15-16 NRT
        1:11.49  15-16 PRT
        1:12.99  15-16 Q
        1:18.89  15-16 AA
        1:29.99  15-16 A
        1:42.59  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               1:09.13    1:09.81 PRT      9  
  2 Wilson, Teresa L    15 UNATTACHED-PC        1:14.58    1:14.94 AA       7  
  3 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC        1:12.51    1:15.59 AA-      6  
  4 Joslin, Marie E     16 UNATTACHED-PC        1:20.01    1:16.64 AA+      5  
  5 Van Horne, Katie    16 UNATTACHED-PC        1:11.95    1:16.90 AA-      4  
  6 Boldt, Erin E       15 UNATTACHED-PC        1:16.70    1:19.10 A-       3  
  7 Grimm, Erin L       16 UNATTACHED-PC        1:19.78    1:21.75 A        2  
  8 Thiele, Natasha M   15 UNATTACHED-PC        1:21.81    1:22.11 A        1  
  9 Peter, Meghan E     15 SRN-PC               1:17.48    1:23.65 A-     
 10 Bosetti, Mia C      15 RAD-SN               1:22.49    1:24.73 A      
 11 McMahan, Alison J   15 UNATTACHED-PC        1:26.15    1:26.05 A      
 -- Sangalang, Kristin  16 UNATTACHED-PC        1:25.07         DQ        
B - Division  
  1 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        1:38.62    1:45.91          9  
 
Girls 15-16 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:21.19  15-16 NRT
        2:33.29  15-16 PRT
        2:37.49  15-16 Q
        2:48.09  15-16 AA
        3:11.69  15-16 A
        3:36.69  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Parker, Emily S     15 UNATTACHED-PC        2:32.08    2:39.10 AA-      9  
  2 Wilson, Teresa L    15 UNATTACHED-PC        2:37.83    2:40.22 AA       7  
  3 Boldt, Erin E       15 UNATTACHED-PC        2:44.40    2:46.64 AA       6  
  4 Thiele, Natasha M   15 UNATTACHED-PC        2:52.35    2:49.38 A        5  
  5 McPherson, Daniell  15 UNATTACHED-PC        2:43.00    2:54.83 A-       4  
  6 Rahimi, Golnaz      15 UNATTACHED-PC        2:50.69    2:55.37 A        3  
  7 Gamboa, Ashley L    16 UNATTACHED-PC        2:50.22    2:57.02 A        2  
  8 Au, Lauren E        16 UNATTACHED-PC        2:45.99    2:57.74 A-       1  
  9 McMahan, Alison J   15 UNATTACHED-PC        3:05.21    2:58.66 A      
 10 Kaspupenko, Katrin  15 UNATTACHED-PC        2:59.89    2:59.90 A      
B - Division  
  1 Hultquist, Lacey L  16 UNATTACHED-PC        3:36.69    3:24.78 B        9  
 
Girls 15-16 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:14.89  15-16 NRT
        1:20.29  15-16 PRT
        1:22.79  15-16 Q
        1:28.59  15-16 AA
        1:40.99  15-16 A
        1:51.09  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC        1:17.22    1:19.27 PRT      9  
  2 Zackery, Morgan N   16 UNATTACHED-PC        1:21.15    1:22.79 Q        7  
  3 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               1:25.16    1:23.04 AA       6  
  4 Salisbury, Louisa   16 UNATTACHED-PC        1:20.02    1:23.34 AA-      5  
  5 Wilson, Teresa L    15 UNATTACHED-PC        1:27.93    1:27.14 AA       4  
  6 Becks, Monica A     15 UNATTACHED-PC        1:23.77    1:27.22 AA       3  
  7 Sundberg, Alison G  16 UNATTACHED-PC        1:23.00    1:27.81 AA       2  
  8 Au, Lauren E        16 UNATTACHED-PC        1:27.19    1:29.72 A-       1  
  9 Rahimi, Golnaz      15 UNATTACHED-PC        1:24.19    1:31.71 A-     
 10 Batemon, Joy A      15 UNATTACHED-PC        1:34.05    1:33.63 A      
 11 Siegle, Katie R     15 UNATTACHED-PC        1:39.15    1:46.04 B-     
 12 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        1:36.41    1:58.10        
 -- Boldt, Erin E       15 UNATTACHED-PC        1:29.40         DQ        
C - Division  
  1 Laetsch, Alessandr  15 UNATTACHED-PC             NT    1:32.98 A        9  
 
Girls 15-16 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:42.29  15-16 NRT
        2:53.99  15-16 PRT
        2:58.99  15-16 Q
        3:12.99  15-16 AA
        3:40.19  15-16 A
        3:53.89  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC        3:02.12    2:56.28 Q+       9  
  2 Peter, Meghan E     15 SRN-PC               2:52.44    3:00.24 AA-      7  
  3 Salisbury, Louisa   16 UNATTACHED-PC        2:57.41    3:06.18 AA-      6  
  4 Ernster, Robin W    16 UNATTACHED-PC        3:37.06    3:22.82 A        5  
  5 Batemon, Joy A      15 UNATTACHED-PC        3:15.48    3:23.90 A        4  
  6 Potter, Lindsey C   15 UNATTACHED-PC        3:21.26    3:24.76 A        3  
B - Division  
  1 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        3:48.79    4:08.45          9  
 
Girls 15-16 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:04.39  15-16 NRT
        1:08.89  15-16 PRT
        1:10.99  15-16 Q
        1:14.89  15-16 AA
        1:25.39  15-16 A
        1:37.59  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Karell, Ashley      15 UNATTACHED-PC        1:08.89    1:12.24 AA-      9  
  2 Thiele, Natasha M   15 UNATTACHED-PC        1:16.58    1:14.41 AA+      7  
  3 Lok, Libby A        16 UNATTACHED-PC        1:12.80    1:15.60 A-       6  
  4 Grimm, Erin L       16 UNATTACHED-PC        1:13.42    1:16.19 A-       5  
  5 Gamboa, Ashley L    16 UNATTACHED-PC        1:15.11    1:16.34 A        4  
  6 Loftus-farren, Zoe  16 UNATTACHED-PC        1:10.99    1:16.60 A-       3  
  7 Keasling, Hilary A  16 UNATTACHED-PC        1:17.99    1:18.18 A        2  
  8 Zackery, Morgan N   16 UNATTACHED-PC        1:25.39    1:19.03 A        1  
B - Division  
  1 Hultquist, Lacey L  16 UNATTACHED-PC        1:37.59    1:38.78          9  
C - Division  
  1 Bueno, Nadine F     15 UNATTACHED-PC             NT    1:20.87 A        9  
 
Girls 15-16 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:19.59  15-16 NRT
        2:32.69  15-16 PRT
        2:38.59  15-16 Q
        2:47.49  15-16 AA
        3:10.99  15-16 A
        3:42.09  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Thiele, Natasha M   15 UNATTACHED-PC        2:45.00    2:46.47 AA       9  
  2 Lok, Libby A        16 UNATTACHED-PC        2:42.80    2:52.72 A-       7  
 
Girls 15-16 200  Meter IM
===============================================================================
        2:22.39  15-16 NRT
        2:30.19  15-16 PRT
        2:35.79  15-16 Q
        2:43.39  15-16 AA
        3:06.39  15-16 A
        3:20.59  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               2:50.13    2:32.91 Q+       9  
  2 Ouellette, Lesley   16 UNATTACHED-PC        2:41.23    2:38.39 AA       7  
  3 Parker, Emily S     15 UNATTACHED-PC        2:31.21    2:39.52 AA-      6  
  4 Zackery, Morgan N   16 UNATTACHED-PC        2:47.29    2:45.57 A        5  
  5 Karell, Ashley      15 UNATTACHED-PC        2:34.09    2:49.90 A-       4  
  6 Rahimi, Golnaz      15 UNATTACHED-PC        2:42.06    2:51.04 A-       3  
  7 Gamboa, Ashley L    16 UNATTACHED-PC        2:47.70    2:52.60 A        2  
  8 Kaspupenko, Katrin  15 UNATTACHED-PC        2:56.99    2:55.85 A        1  
  9 Loftus-farren, Zoe  16 UNATTACHED-PC        2:41.65    2:56.08 A-     
 10 Sangalang, Kristin  16 UNATTACHED-PC        2:58.16    2:57.79 A      
 11 Bosetti, Mia C      15 RAD-SN               2:52.76    2:58.60 A      
 12 Salisbury, Louisa   16 UNATTACHED-PC        2:54.67    3:02.61 A      
B - Division  
  1 McMahan, Alison J   15 UNATTACHED-PC        3:16.00    3:13.37 B        9  
  2 Siegle, Katie R     15 UNATTACHED-PC        3:07.79    3:17.93 B        7  
C - Division  
  1 Laetsch, Alessandr  15 UNATTACHED-PC             NT    2:57.48 A        9  
  2 Johnson, Elizabeth  15 UNATTACHED-PC        3:35.67    3:40.85          7  
 
Girls 15-16 400  Meter IM
===============================================================================
        5:00.49  15-16 NRT
        5:21.89  15-16 PRT
        5:33.99  15-16 Q
        5:45.19  15-16 AA
        6:29.19  15-16 A
        7:08.89  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
B - Division  
  1 Olson, Sharon A     16 RAD-SN               7:00.10    5:25.09 Q+       9  
  2 Joslin, Marie E     16 UNATTACHED-PC        6:30.10    5:53.68 A+       7  
 
Girls 17-18 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          25.99  17-18 PRT
          27.19  17-18 NRT
          29.49  17-18 Q
          31.89  17-18 AA
          36.49  17-18 A
          41.29  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Allen, Molly E      17 UNATTACHED-PC          30.63      30.08 AA       9  
  2 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC          29.92      30.25 AA       7  
  3 Walters, Hilary A   17 UNATTACHED-PC          29.88      30.86 AA       6  
  4 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC          29.92      31.50 AA       5  
  5 Lazzar, Megan A     17 UNATTACHED-PC          31.89      33.10 A-       4  
  6 Aumell, Angie B     17 UNATTACHED-PC          33.50      33.74 A        3  
 
Girls 17-18 100  Meter Freestyle
===============================================================================
          58.89  17-18 NRT
        1:01.49  17-18 PRT
        1:03.69  17-18 Q
        1:08.09  17-18 AA
        1:17.99  17-18 A
        1:25.39  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen, Molly E      17 UNATTACHED-PC        1:05.02    1:04.70 AA       9  
  2 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        1:05.49    1:07.98 AA       7  
  3 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        1:02.70    1:08.23 A-       6  
  4 Klemin, Sara A      17 UNATTACHED-PC        1:09.10    1:10.67 A        5  
  5 Lazzar, Megan A     17 UNATTACHED-PC        1:08.09    1:15.23 A-       4  
 
Girls 17-18 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:06.99  17-18 NRT
        2:12.59  17-18 PRT
        2:19.99  17-18 Q
        2:29.29  17-18 AA
        2:50.49  17-18 A
        3:01.69  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        2:21.91    2:22.42 AA       9  
  2 Allen, Molly E      17 UNATTACHED-PC        2:19.47    2:25.29 AA-      7  
  3 Rempe, Rachael M    18 UNATTACHED-PC        2:25.00    2:28.78 AA       6  
  4 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        2:28.10    2:34.17 A-       5  
  5 Klemin, Sara A      17 UNATTACHED-PC        2:35.00    2:40.35 A        4  
  6 Lazzar, Megan A     17 UNATTACHED-PC        2:46.89    2:42.95 A        3  
 
Girls 17-18 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:25.19  17-18 NRT
        4:43.59  17-18 PRT
        5:02.79  17-18 Q
        5:17.59  17-18 AA
        6:01.99  17-18 A
        6:33.19  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen, Molly E      17 UNATTACHED-PC        5:09.62    5:06.72 AA       9  
  2 Licari, Shannon L   17 UNATTACHED-PC        5:50.29    5:27.63 A        7  
 
Girls 17-18 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:06.19  17-18 NRT
        1:11.19  17-18 PRT
        1:17.99  17-18 Q
        1:21.89  17-18 AA
        1:33.59  17-18 A
        1:44.29  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        1:08.29    1:14.18 Q-       9  
  2 Allen, Molly E      17 UNATTACHED-PC        1:15.37    1:19.17 AA-      7  
  3 Melick, Rachel T    18 UNATTACHED-PC        1:19.77    1:23.39 A-       6  
  4 Klemin, Sara A      17 UNATTACHED-PC        1:21.20    1:23.63 A-       5  
  5 Rempe, Rachael M    18 UNATTACHED-PC        1:20.90    1:25.82 A-       4  
  6 Lazzar, Megan A     17 UNATTACHED-PC        1:20.19    1:27.33 A-       3  
 
Girls 17-18 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:21.09  17-18 NRT
        2:34.09  17-18 PRT
        2:44.89  17-18 Q
        2:59.59  17-18 AA
        3:24.89  17-18 A
        3:42.89  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        2:30.06    2:42.97 Q-       9  
  2 Allen, Molly E      17 UNATTACHED-PC        2:40.39    2:47.86 AA-      7  
  3 Melick, Rachel T    18 UNATTACHED-PC        3:24.89    2:56.98 AA+      6  
  4 Lazzar, Megan A     17 UNATTACHED-PC        2:35.19    3:01.02 A-       5  
 
Girls 17-18 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:13.99  17-18 NRT
        1:21.29  17-18 PRT
        1:25.39  17-18 Q
        1:31.19  17-18 AA
        1:44.09  17-18 A
        1:52.59  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        1:25.03    1:26.47 AA-      9  
  2 Licari, Shannon L   17 UNATTACHED-PC        1:25.99    1:28.47 AA       7  
  3 Melick, Rachel T    18 UNATTACHED-PC        1:44.09    1:41.75 A        6  
 
Girls 17-18 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:41.49  17-18 NRT
        2:57.29  17-18 PRT
        3:07.69  17-18 Q
        3:16.99  17-18 AA
        3:45.09  17-18 A
        3:56.19  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        3:02.00    3:07.95 AA-      9  
 
Girls 17-18 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:03.89  17-18 NRT
        1:09.09  17-18 PRT
        1:12.39  17-18 Q
        1:15.99  17-18 AA
        1:26.89  17-18 A
        1:38.29  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        1:09.42    1:11.82 Q        9  
  2 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        1:19.79    1:17.74 A        7  
  3 Lazzar, Megan A     17 UNATTACHED-PC        1:20.19    1:20.79 A        6  
  4 Aumell, Angie B     17 UNATTACHED-PC        1:24.02    1:24.41 A        5  
  5 Walters, Hilary A   17 UNATTACHED-PC        1:18.95    1:24.76 A        4  
 
Girls 17-18 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:18.99  17-18 NRT
        2:36.59  17-18 PRT
        2:47.89  17-18 Q
        2:56.19  17-18 AA
        3:20.79  17-18 A
        3:46.69  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        2:32.41    2:51.46 AA-      9  
  2 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        2:54.85    2:57.46 A-       7  
  3 Rempe, Rachael M    18 UNATTACHED-PC        2:49.00    3:00.98 A-       6  
 
Girls 17-18 200  Meter IM
===============================================================================
        2:21.99  17-18 NRT
        2:32.59  17-18 PRT
        2:38.79  17-18 Q
        2:49.89  17-18 AA
        3:14.09  17-18 A
        3:24.19  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vrieze, Ashley E    17 UNATTACHED-PC        2:50.19    2:47.28 AA+      9  
  2 Pasternak, Natasja  17 UNATTACHED-PC        2:44.70    2:50.79 A-       7  
  3 Licari, Shannon L   17 UNATTACHED-PC        2:50.99    2:55.88 A        6  
  4 Melick, Rachel T    18 UNATTACHED-PC        2:57.80    3:01.44 A        5  
  5 Aumell, Angie B     17 UNATTACHED-PC        3:03.48    3:01.98 A        4  
  6 Walters, Hilary A   17 UNATTACHED-PC        3:02.89    3:07.47 A        3  
 
Girls 17-18 400  Meter IM
===============================================================================
        4:58.99  17-18 NRT
        5:29.89  17-18 PRT
        5:52.29  17-18 Q
        6:09.59  17-18 AA
        6:39.89  17-18 A
        7:13.89  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rempe, Rachael M    18 UNATTACHED-PC        6:30.00    6:04.52 AA+      9  
 
Boys 8 & Under 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          31.19  NRT
          39.59  PRT
          46.09  A
        1:06.09  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC    46.09      39.74 A        9  
  2 Steil, Frankie J     8 QUIK-PC                41.47      39.78 A        7  
  3 Mooney, Sean R       7 WCAB-PC                42.37      43.28 A        6  
B - Division  
  1 Keith, Kyle J        8 QUIK-PC                54.70      46.05 A+       9  
  2 Bauer, Kyle R        8 QUIK-PC              1:06.09      49.59 B        7  
  3 Ridout, Zachary R    7 HCA-PC                 56.51      51.73 B        6  
  4 Ladao, Michael F     7 VALLEJO AQUATICS-PC    50.99      53.80 B        5  
  5 Martino, James D     6 WCAB-PC                51.01      54.24 B        4  
  6 Rich, Jonathan W     7 QUIK-PC              1:04.90      55.56 B        3  
  7 Curtis, Evan J       6 HSC-PC               1:06.09    1:06.69          2  
C - Division  
  1 Xu, Alexander J      8 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      42.48 A        9  
  2 Johnson, Nick G      8 SSS-PC                    NT      49.34 B        7  
  3 Andersen, Wyatt J    8 SSS-PC               1:12.57      54.76 B        6  
  4 Horrel, Gabe A       8 QUIK-PC                   NT      56.04 B        5  
  5 Schaffen, James L    7 SRN-PC                    NT    1:07.13          4  
  6 Domecus, Gabriel S   6 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:09.49          3  
  7 Simonis, Kevvin C    7 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:46.00    1:32.72          2  
 
Boys 8 & Under 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:08.39  NRT
        1:26.09  PRT
        1:40.09  A
        2:04.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:40.09    1:31.60 A        9  
  2 Chau, Eugene         8 SFRP-PC              1:33.88    1:32.76 A        7  
C - Division  
  1 Xu, Alexander J      8 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:36.63 A        9  
  2 Martino, James D     6 WCAB-PC              2:05.00    1:55.17 B        7  
  3 Ridout, Zachary R    7 HCA-PC               2:17.60    2:01.67 B        6  
  4 Parker, Otis, Jr.    8 VALLEJO AQUATICS-PC  2:25.00    2:03.23 B        5  
  5 Curtis, Will J       8 PCM-PC                    NT    2:08.68          4  
 
Boys 8 & Under 50  Meter Backstroke
===============================================================================
          36.49  NRT
          47.39  PRT
          56.69  A
        1:16.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Steil, Frankie J     8 QUIK-PC                48.71      52.89 A        9  
  2 Keith, Kyle J        8 QUIK-PC                54.47      55.31 A        7  
  3 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC    56.69      59.95 B-       6  
B - Division  
  1 Mooney, Sean R       7 WCAB-PC                57.44    1:00.98 B        9  
  2 Bauer, Kyle R        8 QUIK-PC              1:16.49    1:02.65 B        7  
  3 Ridout, Zachary R    7 HCA-PC               1:06.62    1:04.75 B        6  
  4 Martino, James D     6 WCAB-PC              1:16.49    1:16.45 B        5  
  5 Curtis, Evan J       6 HSC-PC               1:16.49    1:30.53          4  
 -- Ladao, Michael F     7 VALLEJO AQUATICS-PC  1:00.59         DQ        
C - Division  
  1 Johnson, Nick G      8 SSS-PC                    NT      58.23 B        9  
  2 Xu, Alexander J      8 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:01.04 B        7  
  3 Andersen, Wyatt J    8 SSS-PC                    NT    1:06.46 B        6  
  4 Rich, Jonathan W     7 QUIK-PC                   NT    1:17.74          5  
  5 Simonis, Kevvin C    7 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:45.00    1:38.78          4  
 -- Domecus, Gabriel S   6 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 -- Schaffen, James L    7 SRN-PC                    NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50  Meter Breaststroke
===============================================================================
          40.79  NRT
          53.79  PRT
        1:01.39  A
        1:24.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Chau, Eugene         8 SFRP-PC                56.73      52.52 PRT+     9  
  2 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:01.39    1:01.17 A        7  
B - Division  
  1 Ridout, Zachary R    7 HCA-PC               1:07.52    1:07.10 B        9  
C - Division  
  1 Xu, Alexander J      8 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT      58.14 A        9  
  2 Curtis, Will J       8 PCM-PC                    NT    1:06.10 B        7  
  3 Johnson, Nick G      8 SSS-PC                    NT    1:08.50 B        6  
  4 Parker, Otis, Jr.    8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:10.71 B        5  
 -- Horrel, Gabe A       8 QUIK-PC                   NT         DQ        
 -- Domecus, Gabriel S   6 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50  Meter Butterfly
===============================================================================
          34.09  NRT
          46.79  PRT
          58.39  A
        1:22.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Chau, Eugene         8 SFRP-PC                51.77      44.74 PRT+     9  
B - Division  
  1 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC    59.00      56.61 A+       9  
  2 Ridout, Zachary R    7 HCA-PC               1:04.44    1:03.10 B        7  
C - Division  
 -- Parker, Otis, Jr.    8 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 
Boys 9-10 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:27.99  9-10 NRT
        2:43.19  9-10 PRT
        2:46.29  9-10 Q
        2:55.79  9-10 AA
        3:20.29  9-10 A
        3:32.39  9-10 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC               2:34.38    2:36.03 PRT      9  
  2 Kamai, Alexander J  10 PCM-PC               3:20.00    3:10.06 A        7  
  3 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:02.74    3:12.32 A        6  
  4 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC              3:18.08    3:15.19 A        5  
B - Division  
  1 Woo, Christopher B  10 SRN-PC               3:30.19    3:12.53 A+       9  
  2 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC               3:21.40    3:16.70 A+       7  
C - Division  
  1 Hannis, Cory M      10 SRN-PC               3:40.99    3:40.47          9  
 
Boys 9-10 50  Meter Breaststroke
===============================================================================
          40.79  NRT
          45.39  PRT
          46.29  Q
          48.69  AA
          55.59  A
        1:02.29  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC    44.79      41.58 PRT      9  
  2 Sallee, David J     10 SSS-PC                 47.86      46.46 AA       7  
  3 Prater, Wesley L    10 RAD-SN                 52.70      51.11 A        6  
  4 Horrell, Max B      10 QUIK-PC                55.29      51.24 A        5  
  5 Campbell, Jody J     9 HSC-PC                 50.86      51.68 A        4  
  6 Lin, Eric           10 FF-PC                  52.99      52.23 A        3  
  7 Woo, Christopher B  10 SRN-PC                 53.26      52.40 A        1.5
  7 Lin, Michael C      10 FF-PC                  55.00      52.40 A        1.5
  9 Nestler, Trevor J   10 SRN-PC                 54.68      52.42 A      
 10 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    52.54      54.31 A      
 11 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC                54.02      58.11 B-     
B - Division  
  1 Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC    57.08      51.87 A+       9  
  2 Tyler, Scott S      10 RAD-SN                 56.55      52.90 A+       7  
  3 Kauth, Robert E     10 SRN-PC               1:02.29      53.49 A+       6  
  4 Hannis, Cory M      10 SRN-PC                 58.59      56.20 B        5  
  5 Stanwick, Paul K    10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:01.90      56.60 B        4  
  6 Sangster, Brendan    9 PCM-PC                 57.41      56.90 B        3  
  7 Zimmerman, David T   9 PCM-PC               1:02.20    1:07.66          2  
C - Division  
  1 Miranda, Ronald G   10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:09.05    1:01.46 B        9  
  2 Chen, George H      10 FF-PC                1:04.00    1:03.76          7  
  3 Maxin, Sam           9 PCM-PC                    NT    1:03.87          6  
 -- Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          31.19  NRT
          33.99  PRT
          35.39  Q
          37.09  AA
          42.19  A
          46.99  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC                 32.21      31.79 PRT      9  
  2 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC    36.15      32.80 PRT+     7  
  3 Mooney, Trevor J     9 WCAB-PC                35.66      36.71 AA       6  
  4 Stuhr, Matt C       10 SRN-PC                 41.67      37.10 A        5  
  5 Johnson, Dustin F   10 PCM-PC                 37.18      37.75 A        4  
  6 Prater, Wesley L    10 RAD-SN                 37.30      37.88 A        3  
  7 McCreery, Michael   10 WCAB-PC                40.74      38.11 A        2  
  8 Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC    39.78      38.12 A        1  
  9 Stanwick, Paul K    10 VALLEJO AQUATICS-PC    41.65      38.24 A      
 10 Woo, Christopher B  10 SRN-PC                 38.57      38.76 A      
 11 Simpson, Max B      10 PCM-PC                 33.97      38.83 A-     
 12 Sangster, Brendan    9 PCM-PC                 38.97      39.24 A      
 13 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC                40.60      39.73 A      
 14 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC    41.13      40.54 A      
 15 Campbell, Jody J     9 HSC-PC                 37.70      41.66 A      
B - Division  
  1 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC                 43.05      38.20 A+       9  
  2 Knox, Joseph M      10 SSS-PC                 44.00      38.88 A+       7  
  3 Tyler, Scott S      10 RAD-SN                 45.40      39.23 A+       6  
  4 Nestler, Trevor J   10 SRN-PC                 42.21      40.90 A+       5  
  5 Curtis, Tyler W      9 HSC-PC                 46.99      42.07 A+       4  
  6 Hannis, Cory M      10 SRN-PC                 45.99      47.65          3  
C - Division  
  1 Horrell, Max B      10 QUIK-PC                48.48      38.52 A        9  
  2 Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      42.58 B        7  
  3 Miranda, Ronald G   10 VALLEJO AQUATICS-PC    48.53      48.66          6  
 
Boys 10 & Under 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:08.39  NRT
        1:14.99  PRT
        1:16.29  Q
        1:20.09  AA
        1:31.09  A
        1:40.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC               1:10.01    1:10.79 PRT      9  
  2 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:17.00    1:11.70 PRT+     7  
  3 Stuhr, Matt C       10 SRN-PC               1:30.32    1:22.17 A        6  
  4 Prater, Wesley L    10 RAD-SN               1:30.00    1:23.03 A        5  
  5 Kamai, Alexander J  10 PCM-PC               1:28.44    1:24.90 A        4  
  6 Johnson, Dustin F   10 PCM-PC               1:23.32    1:26.99 A        3  
  7 Sangster, Brendan    9 PCM-PC               1:25.60    1:29.82 A        2  
  8 Woo, Christopher B  10 SRN-PC               1:29.04    1:29.85 A        1  
  9 Lin, Michael C      10 FF-PC                1:26.86    1:31.70 B-     
 10 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:26.80    1:34.74 B-     
 11 Lin, Eric           10 FF-PC                1:30.09    1:35.32 B-     
 12 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC              1:28.95    1:36.63 B-     
B - Division  
  1 Stanwick, Paul K    10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:40.07    1:28.28 A+       9  
  2 Tyler, Scott S      10 RAD-SN               1:35.00    1:28.38 A+       7  
  3 Kauth, Robert E     10 SRN-PC               1:40.59    1:32.05 B        6  
  4 Campbell, Jody J     9 HSC-PC               1:40.44    1:34.52 B        5  
  5 Nestler, Trevor J   10 SRN-PC               1:37.34    1:35.17 B        4  
  6 Hannis, Cory M      10 SRN-PC               1:35.99    1:42.39          3  
C - Division  
  1 Horrell, Max B      10 QUIK-PC                   NT    1:26.48 A        9  
  2 Knox, Joseph M      10 SSS-PC               1:50.00    1:33.13 B        7  
  3 Zimmerman, David T   9 PCM-PC               2:10.99    1:39.74 B        6  
  4 Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:48.50          5  
  5 Miranda, Ronald G   10 VALLEJO AQUATICS-PC  1:58.28    1:49.10          4  
  6 Chen, George H      10 FF-PC                1:57.00    1:58.32          3  
  7 Maxin, Sam           9 PCM-PC                    NT    2:05.04          2  
 
Boys 10 & Under 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        5:10.29  10&U NRT
        5:26.49  10&U PRT
        5:32.59  10&U Q
        5:51.59  10&U AA
        6:40.69  10&U A
        7:04.89  10&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC               5:35.00    5:26.31 PRT+     9  
  2 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:50.00    5:30.71 Q+       7  
B - Division  
  1 Johnson, Dustin F   10 PCM-PC               6:53.36    6:39.99 A+       9  
C - Division  
  1 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    6:46.95 B        9  
  2 Hannis, Cory M      10 SRN-PC               7:40.99    7:54.18          7  
 
Boys 10 & Under 50  Meter Backstroke
===============================================================================
          36.49  NRT
          40.79  PRT
          41.59  Q
          44.39  AA
          50.69  A
          57.59  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC                 38.11      38.08 PRT      9  
  2 Sangster, Brendan    9 PCM-PC                 46.37      43.76 AA+      7  
  3 Johnson, Dustin F   10 PCM-PC                 42.42      43.77 AA       6  
  4 Stuhr, Matt C       10 SRN-PC                 46.88      43.94 AA+      5  
  5 Campbell, Jody J     9 HSC-PC                 43.37      45.15 A-       4  
  6 Prater, Wesley L    10 RAD-SN                 48.30      45.58 A        3  
B - Division  
  1 Knox, Joseph M      10 SSS-PC                 55.00      45.85 A+       9  
  2 Woo, Christopher B  10 SRN-PC                 55.01      48.89 A+       7  
  3 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC                 52.12      49.92 A+       6  
  4 Nestler, Trevor J   10 SRN-PC                 52.88      50.92 B        5  
  5 McCreery, Michael   10 WCAB-PC                56.57      52.26 B        4  
  6 Stanwick, Paul K    10 VALLEJO AQUATICS-PC    56.63      53.36 B        3  
  7 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC                52.70      53.90 B        2  
  8 Tyler, Scott S      10 RAD-SN                 54.26      55.48 B        1  
 -- Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC    51.98         DQ        
C - Division  
  1 Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    1:01.87          9  
 
Boys 10 & Under 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:18.99  NRT
        1:27.79  PRT
        1:28.69  Q
        1:32.99  AA
        1:46.09  A
        1:59.89  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC               1:18.45    1:20.41 PRT-     9  
  2 Kamai, Alexander J  10 PCM-PC               1:31.73    1:33.05 A-       7  
  3 Johnson, Dustin F   10 PCM-PC               1:31.34    1:33.10 A-       6  
  4 Stuhr, Matt C       10 SRN-PC               1:45.00    1:34.96 A        5  
  5 Sangster, Brendan    9 PCM-PC               1:34.40    1:36.16 A        4  
  6 Prater, Wesley L    10 RAD-SN               1:36.55    1:38.19 A        3  
  7 Campbell, Jody J     9 HSC-PC               1:41.56    1:42.88 A        2  
B - Division  
  1 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC               1:47.12    1:45.98 A+       9  
  2 Lin, Michael C      10 FF-PC                1:50.00    1:50.47 B        7  
  3 Lin, Eric           10 FF-PC                1:58.99    1:50.93 B        6  
  4 Kauth, Robert E     10 SRN-PC               1:59.89    1:52.00 B        5  
  5 Tyler, Scott S      10 RAD-SN               1:51.00    1:55.56 B        4  
  6 Hannis, Cory M      10 SRN-PC               1:58.99    1:57.78 B        3  
  7 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:59.89    2:02.58          2  
C - Division  
  1 Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:38.77 A        9  
  2 Chen, George H      10 FF-PC                2:00.00    2:03.84          7  
 -- Knox, Joseph M      10 SSS-PC               2:00.00         DQ        
 -- Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:29.69  NRT
        1:38.29  PRT
        1:41.79  Q
        1:46.69  AA
        2:01.49  A
        2:10.99  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:35.00    1:34.79 PRT      9  
  2 Campbell, Jody J     9 HSC-PC               1:49.60    1:53.16 A        7  
  3 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:49.47    1:53.29 A        6  
  4 Woo, Christopher B  10 SRN-PC               1:54.27    1:53.95 A        5  
  5 Prater, Wesley L    10 RAD-SN               1:48.70    1:54.69 A        4  
B - Division  
  1 Tyler, Scott S      10 RAD-SN               2:05.30    1:54.02 A+       9  
  2 McCreery, Michael   10 WCAB-PC              2:06.26    1:54.30 A+       7  
  3 Curtis, Tyler W      9 HSC-PC               2:10.99    2:00.12 A+       6  
  4 Nestler, Trevor J   10 SRN-PC               2:04.32    2:00.64 A+       5  
  5 Mooney, Sean R       7 WCAB-PC              2:05.00    2:01.22 A+       4  
  6 Hannis, Cory M      10 SRN-PC               2:05.99    2:07.34 B        3  
  7 Baldwin, Morgan A    8 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:10.99    2:12.70          2  
C - Division  
  1 Horrell, Max B      10 QUIK-PC                   NT    1:50.79 A        9  
  2 Simpson, Max B      10 PCM-PC                    NT    1:52.69 A        7  
  3 Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    1:55.31 A        6  
  4 Stanwick, Paul K    10 VALLEJO AQUATICS-PC  2:13.12    1:59.95 A        5  
  5 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC              2:15.61    2:01.93 B        4  
  6 Miranda, Ronald G   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    2:14.11          3  
  7 Ridout, Zachary R    7 HCA-PC                    NT    2:21.02          2  
 -- Keith, Kyle J        8 QUIK-PC                   NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 50  Meter Butterfly
===============================================================================
          34.09  NRT
          38.39  PRT
          39.39  Q
          41.29  AA
          47.19  A
          54.69  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC    36.54      38.67 Q-       9  
  2 Stuhr, Matt C       10 SRN-PC                 46.00      42.70 A        7  
  3 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC                 45.26      43.56 A        6  
  4 Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC    46.63      43.58 A        5  
  5 Prater, Wesley L    10 RAD-SN                 42.80      43.94 A        4  
  6 Johnson, Dustin F   10 PCM-PC                 42.24      44.26 A        3  
B - Division  
  1 Lin, Eric           10 FF-PC                  47.59      48.93 B        9  
  2 Tyler, Scott S      10 RAD-SN                 48.80      50.23 B        7  
  3 Campbell, Jody J     9 HSC-PC                 48.73      52.10 B        6  
  4 Zimmerman, David T   9 PCM-PC                 54.60      58.10          5  
C - Division  
  1 Nestler, Trevor J   10 SRN-PC               1:00.29      49.68 B        9  
  2 Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT      51.55 B        7  
  3 Chen, George H      10 FF-PC                  56.00      58.02          6  
  4 Lin, Michael C      10 FF-PC                  55.69      59.62          5  
  5 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:00.37    1:05.91          4  
 
Boys 10 & Under 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:16.59  NRT
        1:28.99  PRT
        1:30.79  Q
        1:35.89  AA
        1:49.29  A
        2:01.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Mooney, Trevor J     9 WCAB-PC              1:36.49    1:40.95 A        9  
B - Division  
  1 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC               1:53.36    1:39.08 A+       9  
  2 Curtis, Tyler W      9 HSC-PC               2:01.19    2:00.33 B        7  
  3 Tyler, Scott S      10 RAD-SN               1:53.40    2:02.03          6  
C - Division  
  1 Tauraso, David K    10 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:22.82          9  
 -- Balague, Justin F   10 VALLEJO AQUATICS-PC       NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 200  Meter IM
===============================================================================
        2:47.69  10&U NRT
        3:07.59  10&U PRT
        3:12.29  10&U Q
        3:21.59  10&U AA
        3:49.79  10&U A
        4:03.09  10&U B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sallee, David J     10 SSS-PC               2:57.25    2:51.25 PRT      9  
  2 Gault, Walter S     10 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:20.02    3:01.16 PRT+     7  
  3 Stuhr, Matt C       10 SRN-PC               3:48.00    3:21.70 A        6  
  4 Mooney, Trevor J     9 WCAB-PC              3:28.60    3:22.67 A        5  
  5 Prater, Wesley L    10 RAD-SN               3:29.00    3:31.38 A        4  
 -- Simpson, Max B      10 PCM-PC               3:40.91         DQ        
B - Division  
  1 Woo, Christopher B  10 SRN-PC               3:56.79    3:32.72 A+       9  
  2 Boyce, Jordan J      9 SRN-PC               3:52.17    3:41.09 A+       7  
C - Division  
  1 Chappell, Max H      9 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    3:25.16 A        9  
  2 Campbell, Jody J     9 HSC-PC                    NT    3:49.67 A        7  
  3 Forghani, Brendan    9 QUIK-PC              4:13.70    3:59.96 B        6  
  4 Hannis, Cory M      10 SRN-PC               4:10.99    4:14.46          5  
 
Boys 11-12 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          27.99  NRT
          30.09  PRT
          30.69  Q
          32.59  AA
          37.19  A
          42.29  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC          29.65      29.61 PRT      9  
  2 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC    31.54      30.24 Q+       7  
  3 Yu, Garlen          12 SFRP-PC                26.00      30.33 Q-       6  
  4 Ivey, R P           12 QUIK-PC                31.01      30.42 Q+       5  
  5 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC          30.49      30.80 AA-      4  
  6 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC    32.31      31.27 AA       3  
  7 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC                 33.80      32.74 A        2  
  8 Heasell, Brent M    12 SRN-PC                 33.94      33.55 A        1  
  9 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC                33.20      33.98 A      
 10 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN                 34.15      34.03 A      
 11 Martino, Andrew P   11 WCAB-PC                35.01      34.40 A      
 12 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC                 35.02      34.49 A      
 13 Mooney, Connor R    11 WCAB-PC                34.37      34.54 A      
 14 Nguyen, Steven M    11 SRN-PC                 31.57      34.72 A-     
 15 Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC    37.06      35.05 A      
 16 Hart, Reid G        11 SRN-PC                 36.49      35.12 A      
 17 Dondero, Mark W     12 SRN-PC                 35.54      35.61 A      
 18 Dondero, Trent J    11 SRN-PC                 36.07      35.73 A      
 19 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC                 35.17      35.89 A      
 20 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                  36.73      36.47 A      
 21 Sangster, Justin N  11 PCM-PC                 36.49      36.70 A      
B - Division  
  1 Carter, Reed W      12 PCM-PC                 38.37      37.59 B        9  
  2 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC                 37.89      37.91 B        7  
  3 Chow, Michael C     11 SFRP-PC                40.42      38.40 B        6  
  4 Conger, Guy M       11 UD-PC                  38.19      38.74 B        5  
  5 Stern, Matthews S   11 SRN-PC                 39.69      41.14 B        4  
  6 Jaques, Robert T    11 RAD-SN                 40.70      41.42 B        3  
  7 Moore, Jeff C       12 SRN-PC                 38.49      43.89          2  
C - Division  
  1 Conrad, James R     11 SRN-PC               1:01.79    1:01.57          9  
 
Boys 11-12 100  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:00.89  NRT
        1:05.69  PRT
        1:06.99  Q
        1:11.59  AA
        1:21.69  A
        1:27.99  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Yu, Garlen          12 SFRP-PC                57.40    1:06.37 Q-       9  
  2 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC        1:06.60    1:06.50 Q        7  
  3 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC  1:08.50    1:06.89 Q+       6  
  4 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC  1:07.63    1:08.33 AA       5  
  5 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC        1:05.79    1:08.61 AA-      4  
  6 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC               1:16.00    1:12.98 A        3  
  7 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC               1:15.79    1:15.01 A        2  
  8 Hart, Reid G        11 SRN-PC               1:18.23    1:15.70 A        1  
  9 Martino, Andrew P   11 WCAB-PC              1:18.22    1:15.98 A      
 10 Laiman, Brighton    11 FF-PC                1:13.99    1:16.59 A      
 11 Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:19.00    1:17.14 A      
 12 Chee, Craig R       11 SFRP-PC              1:10.84    1:17.55 A-     
 13 Bochner, Wes W      11 PCM-PC               1:18.16    1:19.28 A      
 14 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC               1:20.24    1:19.47 A      
 15 Dondero, Mark W     12 SRN-PC               1:20.33    1:19.62 A      
 16 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                1:18.23    1:24.13 B-     
B - Division  
  1 Rink, David A       11 HSC-PC               1:27.99    1:18.90 A+       9  
  2 Heasell, Brent M    12 SRN-PC               1:27.99    1:21.17 A+       7  
  3 Vance, Brian M      11 SRN-PC               1:27.99    1:21.32 A+       6  
  4 Sangster, Justin N  11 PCM-PC               1:24.86    1:22.73 B        5  
  5 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC               1:24.71    1:23.33 B        4  
  6 Carter, Reed W      12 PCM-PC               1:23.62    1:24.14 B        3  
  7 Chow, Michael C     11 SFRP-PC              1:24.00    1:24.43 B        2  
  8 Brenner, James K    11 PCM-PC               1:25.00    1:28.99          1  
  9 Stern, Matthews S   11 SRN-PC               1:27.32    1:35.38        
C - Division  
  1 Jaques, Robert T    11 RAD-SN               1:35.21    1:35.87          9  
  2 Chatfield, Nichola  11 SRN-PC               1:32.71    1:40.31          7  
 
Boys 11-12 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:12.59  11-12 NRT
        2:24.39  11-12 PRT
        2:27.29  11-12 Q
        2:34.39  11-12 AA
        2:56.09  11-12 A
        3:04.59  11-12 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Yu, Garlen          12 SFRP-PC              2:04.21    2:25.29 Q-       9  
  2 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC        2:28.59    2:28.27 AA       7  
  3 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC        2:29.29    2:29.84 AA       6  
  4 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC               2:30.10    2:34.09 AA       5  
  5 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC              2:42.00    2:43.82 A        4  
  6 Martino, Andrew P   11 WCAB-PC              2:52.91    2:44.67 A        3  
  7 Chee, Craig R       11 SFRP-PC              2:36.88    2:46.04 A        2  
  8 Hart, Reid G        11 SRN-PC               2:43.50    2:46.68 A        1  
  9 Bochner, Wes W      11 PCM-PC               2:48.57    2:50.60 A      
 10 Dondero, Mark W     12 SRN-PC               2:54.20    2:52.54 A      
B - Division  
  1 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC               2:59.99    2:56.63 B        9  
  2 Chow, Michael C     11 SFRP-PC              3:04.49    2:57.03 B        7  
C - Division  
  1 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC              3:15.40    3:06.98          9  
  2 Stern, Matthews S   11 SRN-PC                    NT    3:26.22          7  
 
Boys 11-12 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:39.09  11-12 NRT
        5:05.99  11-12 PRT
        5:12.99  11-12 Q
        5:29.59  11-12 AA
        6:15.79  11-12 A
        6:43.99  11-12 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Yu, Garlen          12 SFRP-PC              5:20.25    5:00.91 PRT+     9  
  2 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC  5:15.44    5:02.57 PRT+     7  
  3 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC               5:24.64    5:08.93 Q+       6  
  4 Ivey, R P           12 QUIK-PC              5:12.93    5:09.46 Q        5  
  5 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC  4:54.99    5:09.78 Q-       4  
  6 Martino, Andrew P   11 WCAB-PC              6:15.79    5:38.43 A        3  
  7 Mooney, Connor R    11 WCAB-PC              5:47.92    6:11.46 A        2  
  8 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC              5:42.40    6:30.00 B-       1  
B - Division  
  1 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC              6:35.00    5:46.88 A+       9  
  2 Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:43.99    6:13.39 A+       7  
C - Division  
  1 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC               6:55.99    6:27.60 B        9  
 
Boys 11-12 50  Meter Backstroke
===============================================================================
          32.49  NRT
          35.69  PRT
          36.79  Q
          38.69  AA
          44.09  A
          50.79  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC          35.08      35.13 PRT      9  
  2 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC    38.96      35.72 Q+       7  
  3 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC    35.55      36.06 Q-       6  
  4 Ivey, R P           12 QUIK-PC                36.25      36.82 AA-      5  
  5 Yu, Garlen          12 SFRP-PC                34.09      37.49 AA-      4  
  6 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC                 37.19      38.44 AA       3  
  7 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC                 41.50      40.36 A        2  
  8 Nguyen, Steven M    11 SRN-PC                 35.00      41.01 A-       1  
  9 Martino, Andrew P   11 WCAB-PC                41.55      41.74 A      
 10 Dondero, Mark W     12 SRN-PC                 41.46      42.25 A      
 11 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC                42.58      43.20 A      
 12 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC                 43.33      43.86 A      
 13 Dondero, Trent J    11 SRN-PC                 40.81      44.12 B-     
 14 Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC    40.46      46.33 B-     
 15 Mooney, Connor R    11 WCAB-PC                42.25      46.89 B-     
 16 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                  43.17      50.17 B-     
B - Division  
  1 Hart, Reid G        11 SRN-PC                 44.25      42.28 A+       9  
  2 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC                 45.99      48.54 B        7  
C - Division  
  1 Sangster, Justin N  11 PCM-PC                 53.00      48.03 B        9  
  2 Conger, Guy M       11 UD-PC                  51.96      49.29 B        7  
  3 Carter, Reed W      12 PCM-PC                 51.47      49.97 B        6  
  4 Jaques, Robert T    11 RAD-SN                 51.51      52.33          5  
  5 Conrad, James R     11 SRN-PC               1:06.48    1:01.11          4  
 
Boys 11-12 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  NRT
        1:17.29  PRT
        1:19.49  Q
        1:23.39  AA
        1:35.09  A
        1:45.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC  1:16.53    1:17.34 Q-       9  
  2 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC        1:15.28    1:20.45 AA-      7  
  3 Yu, Garlen          12 SFRP-PC              1:08.94    1:23.10 AA-      6  
  4 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC               1:25.24    1:27.50 A        5  
  5 Martino, Andrew P   11 WCAB-PC              1:28.00    1:28.82 A        4  
  6 Hart, Reid G        11 SRN-PC               1:31.71    1:29.41 A        3  
  7 Dondero, Mark W     12 SRN-PC               1:29.65    1:30.29 A        2  
  8 Chee, Craig R       11 SFRP-PC              1:30.50    1:30.94 A        1  
  9 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                1:34.40    1:34.30 A      
 10 Laiman, Brighton    11 FF-PC                1:32.09    1:37.58 B-     
 11 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC              1:33.85    1:38.65 B-     
B - Division  
  1 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC               1:40.00    1:35.53 B        9  
  2 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC               1:37.99    1:43.86 B        7  
  3 Brenner, James K    11 PCM-PC               1:40.00    1:44.85 B        6  
C - Division  
  1 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN                    NT    1:30.78 A        9  
 
Boys 11-12 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:33.59  NRT
        2:37.19  PRT
        2:38.19  Q
        2:50.59  AA
        3:13.89  A
        3:29.69  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC  2:45.20    2:46.51 AA       9  
 
Boys 11-12 50  Meter Breaststroke
===============================================================================
          35.69  NRT
          39.49  PRT
          40.59  Q
          43.09  AA
          49.29  A
          55.69  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC    41.23      38.18 PRT+     9  
  2 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC          39.59      40.73 AA-      7  
  3 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC    41.11      40.99 AA       6  
  4 Heasell, Brent M    12 SRN-PC                 43.28      42.87 AA+      5  
  5 Bochner, Wes W      11 PCM-PC                 44.38      46.25 A        4  
  6 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC                 46.49      46.38 A        3  
  7 Laiman, Brighton    11 FF-PC                  44.09      46.71 A        2  
  8 Chee, Craig R       11 SFRP-PC                45.60      47.84 A        1  
  9 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC                 48.23      51.49 B-     
 10 Stern, Matthews S   11 SRN-PC                 45.40      56.18        
B - Division  
  1 Vance, Brian M      11 SRN-PC                 52.67      45.01 A+       9  
  2 Carter, Reed W      12 PCM-PC                 51.85      48.87 A+       7  
  3 Chow, Michael C     11 SFRP-PC                51.88      50.89 B        6  
  4 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                  50.78      51.48 B        5  
  5 Jaques, Robert T    11 RAD-SN                 52.14      51.95 B        4  
  6 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC                50.20      52.50 B        3  
  7 Sangster, Justin N  11 PCM-PC                 53.56      54.41 B        2  
  8 Chatfield, Nichola  11 SRN-PC                 51.75      56.40          1  
 -- Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC    50.65         DQ        
 
Boys 11-12 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:18.69  NRT
        1:25.59  PRT
        1:27.29  Q
        1:31.29  AA
        1:44.19  A
        1:55.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN               1:38.06    1:33.75 A        9  
  2 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC               1:40.72    1:41.93 A        7  
  3 Nguyen, Steven M    11 SRN-PC               1:30.34    1:41.96 A-       6  
B - Division  
  1 Heasell, Brent M    12 SRN-PC               1:55.19    1:41.12 A+       9  
  2 Chow, Michael C     11 SFRP-PC              1:53.65    1:48.19 B        7  
  3 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC              1:47.60    1:49.02 B        6  
  4 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC              1:52.00    1:50.83 B        5  
  5 Conger, Guy M       11 UD-PC                1:50.16    1:51.37 B        4  
  6 Dondero, Trent J    11 SRN-PC               1:51.86    1:52.36 B        3  
  7 Sangster, Justin N  11 PCM-PC               1:54.00    1:56.24          2  
C - Division  
  1 Stern, Matthews S   11 SRN-PC                    NT    1:54.73 B        9  
  2 Jaques, Robert T    11 RAD-SN               1:56.38    1:55.35          7  
  3 Moore, Jeff C       12 SRN-PC                    NT    1:55.53          6  
 
Boys 11-12 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:50.19  NRT
        2:55.39  PRT
        2:56.89  Q
        3:05.99  AA
        3:31.69  A
        3:44.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
B - Division  
  1 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN               3:33.89    3:23.48 A+       9  
  2 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC               3:32.00    3:31.81 B        7  
  3 Vance, Brian M      11 SRN-PC               3:44.49    3:33.60 B        6  
  4 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC              3:35.00    3:53.96          5  
C - Division  
  1 Jaques, Robert T    11 RAD-SN                    NT    4:04.97          9  
 -- Stern, Matthews S   11 SRN-PC                    NT         DQ        
 
Boys 11-12 50  Meter Butterfly
===============================================================================
          30.39  NRT
          32.89  PRT
          34.09  Q
          36.49  AA
          41.69  A
          47.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC          33.45      33.58 Q        9  
  2 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC    37.77      33.92 Q+       7  
  3 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC          34.69      34.11 AA       6  
  4 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC                35.60      36.23 AA       5  
  5 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC                 36.30      36.80 A-       4  
  6 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC                 37.68      38.34 A        3  
  7 Heasell, Brent M    12 SRN-PC                 38.07      38.40 A        2  
  8 Laiman, Brighton    11 FF-PC                  41.09      39.01 A        1  
  9 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                  39.09      39.46 A      
 10 Dondero, Mark W     12 SRN-PC                 40.20      40.37 A      
B - Division  
  1 Rink, David A       11 HSC-PC                 47.19      41.22 A+       9  
  2 Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC    45.48      41.57 A+       7  
  3 Chow, Michael C     11 SFRP-PC                43.69      43.33 B        6  
  4 Brenner, James K    11 PCM-PC                 43.17      47.59          5  
  5 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC                43.24      50.81          4  
C - Division  
  1 Hannis, Tyler M     11 SRN-PC                 47.99      48.55          9  
  2 Jaques, Robert T    11 RAD-SN                 52.99      49.45          7  
  3 Chatfield, Nichola  11 SRN-PC                 55.88      50.01          6  
 
Boys 11-12 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:07.89  NRT
        1:14.89  PRT
        1:17.99  Q
        1:22.79  AA
        1:34.49  A
        1:45.19  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC        1:18.76    1:13.03 PRT+     9  
  2 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC        1:14.99    1:14.60 PRT+     7  
  3 Ivey, R P           12 QUIK-PC              1:16.53    1:21.14 AA-      6  
  4 Pfeiffer, Erin A    12 SRN-PC               1:19.00    1:22.92 A-       5  
  5 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC              1:30.00    1:32.48 A        4  
  6 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC               1:33.73    1:33.00 A        3  
 -- Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:34.49         DQ        
B - Division  
  1 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN               1:40.10    1:27.16 A+       9  
  2 Dondero, Mark W     12 SRN-PC               1:39.59    1:33.92 A+       7  
  3 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                1:41.53    1:47.76          6  
C - Division  
  1 Chow, Michael C     11 SFRP-PC              1:46.00    1:40.36 B        9  
  2 Tuttle, Curtis C    11 QUIK-PC              1:52.55    1:49.91          7  
  3 Jaques, Robert T    11 RAD-SN                    NT    2:02.51          6  
 
Boys 11-12 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:34.09  NRT
        2:38.19  PRT
        2:41.19  Q
        2:48.59  AA
        3:11.69  A
        3:28.99  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
B - Division  
  1 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN               3:14.06    3:22.81 B        9  
 
Boys 11-12 200  Meter IM
===============================================================================
        2:30.29  11-12 NRT
        2:43.19  11-12 PRT
        2:48.29  11-12 Q
        2:56.59  11-12 AA
        3:21.49  11-12 A
        3:33.39  11-12 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Birich, Paul C      12 UNATTACHED-PC        2:51.05    2:46.60 Q+       9  
  2 Hennessy, Cullen J  12 UNATTACHED-PC        2:46.59    2:49.74 AA-      7  
  3 Hart, Reid G        11 SRN-PC               3:13.43    3:01.21 A        6  
  4 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN               3:08.49    3:01.28 A        5  
  5 Mallinger, Eric R   11 SRN-PC               3:19.00    3:08.46 A        4  
  6 Mooney, Connor R    11 WCAB-PC              3:02.31    3:09.81 A        3  
  7 Fong, Jimmy S       11 SRN-PC               3:17.94    3:09.85 A        2  
  8 Nguyen, Steven M    11 SRN-PC               3:15.44    3:13.13 A        1  
  9 Dondero, Mark W     12 SRN-PC               3:19.29    3:14.53 A      
 10 Tiemeyer, Stephen   12 FF-PC                3:19.40    3:21.79 B-     
C - Division  
  1 Chow, Michael C     11 SFRP-PC              3:43.69    3:23.02 B        9  
  2 Conger, Guy M       11 UD-PC                3:35.98    3:32.45 B        7  
  3 Stern, Matthews S   11 SRN-PC                    NT    3:48.15          6  
 
Boys 11-12 400  Meter IM
===============================================================================
        5:25.09  NRT
        5:25.79  PRT
        5:30.89  Q
        5:47.89  AA
        6:35.99  A
        6:52.49  B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Mata, Donald T      12 VALLEJO AQUATICS-PC  6:15.36    5:50.01 A        9  
  2 Bicomong, Vincent   12 VALLEJO AQUATICS-PC  5:42.13    5:52.30 A-       7  
B - Division  
  1 Turnipseed, Aaron   12 RAD-SN               6:40.99    6:32.32 A+       9  
  2 Baldwin, Derek M    11 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:52.49    6:56.07          7  
C - Division  
  1 Gossage, Daniel L   11 QUIK-PC              6:55.00    6:55.72          9  
 
Boys 13-14 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          25.99  13-14 NRT
          27.59  13-14 PRT
          28.29  13-14 Q
          29.69  13-14 AA
          33.89  13-14 A
          38.59  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 McCreery, Ryan C    13 WCAB-PC                27.68      28.08 Q        9  
  2 Devine, Sean P      14 UNATTACHED-PC          31.92      28.66 AA+      7  
  3 Chen, Easton K      14 WCAB-PC                33.59      28.84 AA+      6  
  4 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC    29.38      28.97 AA       5  
  5 Fong, Justin A      13 SFRP-PC                28.60      29.17 AA       4  
  6 Dunn, Ben B         13 PCM-PC                 29.94      29.58 AA+      3  
  7 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC                 29.93      29.59 AA+      2  
  8 Stanwick, Michael   14 UNATTACHED-PC          31.38      29.96 A        1  
  9 Johnson, Sean N     13 PCM-PC                 30.59      30.29 A      
 10 Chang, Terry M      14 MARIN PIRATES-PC       29.35      30.92 A-     
 11 Arbios, Alex L      14 SRN-PC                 31.90      31.15 A      
 12 Sangalang, Caesar   13 VALLEJO AQUATICS-PC    31.57      31.24 A      
 13 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC    30.89      31.26 A      
 14 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC    31.89      31.77 A      
 15 Rosichan, Alexi P   14 QUIK-PC                32.23      31.97 A      
 16 Birich, Cooper      14 UNATTACHED-PC          32.88      32.10 A      
 17 Vizcarra, Nathan M  13 PETALUMA SWIMCLU-PC    30.33      32.75 A      
 18 Nguyen, Alex M      13 SRN-PC                 30.67      35.54 B-     
B - Division  
  1 Domecus, Brian J    14 UNATTACHED-PC          34.21      32.03 A+       9  
  2 Hackett, Jon W      14 SRN-PC                 37.23      37.71 B        7  
C - Division  
  1 Shan, Max M         13 SRN-PC                    NT      32.52 A        9  
  2 Dalton, James E     14 UNATTACHED-PC             NT      37.43 B        7  
 
Boys 13-14 100  Meter Freestyle
===============================================================================
          56.89  13-14 NRT
        1:00.29  13-14 PRT
        1:00.69  13-14 Q
        1:03.69  13-14 AA
        1:12.59  13-14 A
        1:19.39  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC                59.44      59.19 PRT      9  
  2 Rothberg, Dash I    14 UNATTACHED-PC        1:01.14    1:01.60 AA       7  
  3 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:03.10    1:03.02 AA       6  
  4 Fong, Justin A      13 SFRP-PC              1:04.02    1:04.39 A        5  
  5 English, Nathan A   13 SRN-PC               1:06.32    1:05.14 A        4  
  6 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               1:03.07    1:05.39 A-       3  
  7 Krompier, Jesse S   13 WCAB-PC              1:04.44    1:06.81 A        2  
  8 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               1:05.76    1:06.87 A        1  
  9 Stanwick, Michael   14 UNATTACHED-PC        1:09.65    1:06.97 A      
 10 Sangalang, Caesar   13 VALLEJO AQUATICS-PC  1:09.62    1:07.00 A      
 11 McLaughlin, James   13 MARIN PIRATES-PC     1:02.80    1:07.34 A-     
 12 Rosichan, Alexi P   14 QUIK-PC              1:09.99    1:08.21 A      
 13 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               1:04.25    1:08.49 A      
 14 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:11.59    1:12.28 A      
 15 Chee, Alan M        13 SFRP-PC              1:03.87    1:14.93 B-     
 16 Vizcarra, Nathan M  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:06.00    1:17.89 B-     
B - Division  
  1 Domecus, Brian J    14 UNATTACHED-PC        1:15.82    1:09.61 A+       9  
  2 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC  1:15.99    1:10.18 A+       7  
  3 Brenner, Tristan S  13 PCM-PC               1:18.06    1:21.00          6  
C - Division  
  1 Shan, Max M         13 SRN-PC                    NT    1:10.47 A        9  
  2 Dalton, James E     14 UNATTACHED-PC             NT    1:28.23          7  
 
Boys 13-14 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        2:02.29  13-14 NRT
        2:11.09  13-14 PRT
        2:11.59  13-14 Q
        2:17.99  13-14 AA
        2:37.39  13-14 A
        2:46.99  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              2:09.30    2:07.41 PRT      9  
  2 Rothberg, Dash I    14 UNATTACHED-PC        2:18.08    2:15.64 AA+      7  
  3 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               2:17.36    2:19.40 A-       6  
  4 McLaughlin, James   13 MARIN PIRATES-PC     2:20.00    2:19.70 A        5  
  5 English, Nathan A   13 SRN-PC               2:18.05    2:22.05 A        4  
  6 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               2:20.40    2:22.82 A        3  
  7 Sangalang, Caesar   13 VALLEJO AQUATICS-PC  2:31.58    2:26.82 A        2  
  8 Stanwick, Michael   14 UNATTACHED-PC        2:36.88    2:29.66 A        1  
  9 Krompier, Jesse S   13 WCAB-PC              2:30.00    2:31.50 A      
 10 Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              2:16.02    2:34.72 A-     
 11 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:30.19    2:43.44 B-     
B - Division  
  1 Fong, Justin A      13 SFRP-PC              2:45.99    2:26.53 A+       9  
  2 Chee, Alan M        13 SFRP-PC              2:45.72    2:45.01 B        7  
C - Division  
  1 Rosichan, Alexi P   14 QUIK-PC              2:50.30    2:26.88 A        9  
  2 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC  2:55.05    2:33.49 A        7  
  3 Shan, Max M         13 SRN-PC                    NT    2:37.95 B        6  
  4 Vizcarra, Nathan M  13 PETALUMA SWIMCLU-PC       NT    2:59.29          5  
  5 Brenner, Tristan S  13 PCM-PC               3:00.00    3:04.53          4  
 
Boys 13-14 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:18.59  13-14 NRT
        4:39.49  13-14 PRT
        4:42.59  13-14 Q
        4:56.29  13-14 AA
        5:37.79  13-14 A
        5:54.39  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              4:32.61    4:33.25 PRT      9  
  2 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               4:52.67    4:51.30 AA       7  
  3 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  4:58.59    5:00.59 A        6  
  4 Sangalang, Caesar   13 VALLEJO AQUATICS-PC  5:16.95    5:06.73 A        5  
  5 Devine, Sean P      14 UNATTACHED-PC        5:34.52    5:11.41 A        4  
  6 Birich, Cooper      14 UNATTACHED-PC        5:25.42    5:25.35 A        3  
  7 Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              5:15.80    5:35.17 A        2  
 -- McLaughlin, James   13 MARIN PIRATES-PC     5:00.01         DQ        
B - Division  
  1 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               5:50.52    5:10.68 A+       9  
  2 Domecus, Brian J    14 UNATTACHED-PC        5:50.65    5:17.43 A+       7  
  3 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:53.39    5:55.83          6  
C - Division  
  1 Duckett, John W     14 SRN-PC                    NT    5:22.52 A        9  
  2 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC       NT    5:24.56 A        7  
  3 Vizcarra, Nathan M  13 PETALUMA SWIMCLU-PC  7:18.68    6:23.03          6  
 -- Hackett, Jon W      14 SRN-PC                    NT         DQ        
 
Boys 13-14 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:04.19  13-14 NRT
        1:10.09  13-14 PRT
        1:10.99  13-14 Q
        1:16.19  13-14 AA
        1:26.89  13-14 A
        1:35.49  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              1:05.43    1:06.37 PRT      9  
  2 Rothberg, Dash I    14 UNATTACHED-PC        1:05.77    1:08.83 PRT      7  
  3 English, Nathan A   13 SRN-PC               1:15.29    1:12.62 AA       6  
  4 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               1:10.10    1:15.93 AA-      5  
  5 Krompier, Jesse S   13 WCAB-PC              1:08.47    1:16.65 A-       4  
  6 Dunn, Ben B         13 PCM-PC               1:14.63    1:17.21 A-       3  
  7 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               1:14.20    1:18.72 A-       2  
  8 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:15.80    1:19.07 A-       1  
  9 Rosichan, Alexi P   14 QUIK-PC              1:21.98    1:19.48 A      
 10 Sangalang, Caesar   13 VALLEJO AQUATICS-PC  1:22.37    1:20.66 A      
 11 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:20.19    1:24.81 A      
 12 Brenner, Tristan S  13 PCM-PC               1:21.00    1:31.34 B-     
 -- Chee, Alan M        13 SFRP-PC              1:09.23         DQ        
B - Division  
  1 Duckett, John W     14 SRN-PC               1:35.49    1:21.91 A+       9  
  2 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               1:27.40    1:23.43 A+       7  
  3 Domecus, Brian J    14 UNATTACHED-PC        1:33.30    1:25.71 A+       6  
C - Division  
  1 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC  1:40.99    1:27.98 B        9  
  2 Dalton, James E     14 UNATTACHED-PC             NT    1:41.93          7  
 -- Shan, Max M         13 SRN-PC                    NT         DQ        
 
Boys 13-14 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:17.89  13-14 NRT
        2:31.59  13-14 PRT
        2:33.29  13-14 Q
        2:45.69  13-14 AA
        3:08.89  13-14 A
        3:24.69  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 English, Nathan A   13 SRN-PC               2:37.15    2:35.28 AA       9  
  2 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               2:38.50    2:42.98 AA       7  
  3 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               2:35.53    2:44.01 AA       6  
  4 Dunn, Ben B         13 PCM-PC               2:48.49    2:51.90 A        5  
 -- Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              3:00.74         DQ        
B - Division  
  1 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  3:22.69    3:00.78 A+       9  
  2 Chow, Brandon J     13 SFRP-PC              3:15.00    3:13.92 B        7  
C - Division  
 -- Hackett, Jon W      14 SRN-PC                    NT         DQ        
 
Boys 13-14 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:11.39  13-14 NRT
        1:18.39  13-14 PRT
        1:19.59  13-14 Q
        1:23.49  13-14 AA
        1:35.19  13-14 A
        1:44.49  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              1:25.70    1:15.21 PRT+     9  
  2 Stanwick, Michael   14 UNATTACHED-PC        1:17.82    1:16.70 PRT      7  
  3 McCreery, Ryan C    13 WCAB-PC              1:13.87    1:17.42 PRT      6  
  4 Chen, Easton K      14 WCAB-PC              1:35.09    1:18.83 Q+       5  
  5 Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              1:21.52    1:24.04 A-       4  
  6 Domecus, Brian J    14 UNATTACHED-PC        1:24.50    1:25.69 A        3  
  7 English, Nathan A   13 SRN-PC               1:24.94    1:28.98 A        2  
  8 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               1:24.85    1:29.19 A        1  
  9 Chang, Terry M      14 MARIN PIRATES-PC     1:22.50    1:29.23 A-     
 10 Dunn, Ben B         13 PCM-PC               1:28.30    1:30.04 A      
 11 Nguyen, Alex M      13 SRN-PC               1:23.09    1:38.39 B-     
B - Division  
  1 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC  1:37.99    1:22.58 AA+      9  
  2 Chow, Brandon J     13 SFRP-PC              1:42.74    1:34.86 A+       7  
  3 Birich, Cooper      14 UNATTACHED-PC        1:43.99    1:41.43 B        6  
C - Division  
  1 Rosichan, Alexi P   14 QUIK-PC              2:26.62    1:22.42 AA       9  
  2 Dalton, James E     14 UNATTACHED-PC             NT    1:48.52          7  
 
Boys 13-14 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:35.29  13-14 NRT
        2:49.89  13-14 PRT
        2:52.79  13-14 Q
        3:01.89  13-14 AA
        3:27.49  13-14 A
        3:41.29  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Campbell, Jared T   13 WCAB-PC              2:47.53    2:47.41 PRT      9  
  2 McLaughlin, James   13 MARIN PIRATES-PC     2:45.35    2:50.64 Q-       7  
  3 Stanwick, Michael   14 UNATTACHED-PC        2:59.91    2:51.86 Q+       6  
  4 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:58.85    3:02.22 A-       5  
  5 Domecus, Brian J    14 UNATTACHED-PC        3:06.63    3:02.62 A        4  
  6 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               3:13.82    3:08.80 A        3  
 -- Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              3:00.08         DQ        
 -- Krompier, Jesse S   13 WCAB-PC              3:05.60         DQ        
B - Division  
  1 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC  3:34.99    2:58.45 AA+      9  
  2 Duckett, John W     14 SRN-PC               3:41.29    3:12.97 A+       7  
C - Division  
  1 Dalton, James E     14 UNATTACHED-PC             NT    3:58.13          9  
 
Boys 13-14 100  Meter Butterfly
===============================================================================
        1:01.69  13-14 NRT
        1:06.99  13-14 PRT
        1:08.79  13-14 Q
        1:12.09  13-14 AA
        1:22.29  13-14 A
        1:32.59  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              1:07.46    1:02.41 PRT+     9  
  2 McCreery, Ryan C    13 WCAB-PC              1:08.61    1:07.21 Q        7  
  3 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  1:15.15    1:10.02 AA+      6  
  4 English, Nathan A   13 SRN-PC               1:09.48    1:11.50 AA       5  
  5 Chen, Easton K      14 WCAB-PC              1:22.19    1:15.08 A        4  
  6 Rosichan, Alexi P   14 QUIK-PC              1:18.13    1:15.29 A        3  
  7 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               1:22.06    1:17.54 A        2  
  8 Fong, Justin A      13 SFRP-PC              1:15.80    1:18.89 A        1  
  9 Duckett, John W     14 SRN-PC               1:22.29    1:20.74 A      
 10 Chang, Terry M      14 MARIN PIRATES-PC     1:15.68    1:21.77 A      
B - Division  
  1 Chow, Brandon J     13 SFRP-PC              1:31.49    1:29.09 B        9  
C - Division  
  1 Tampinco, Philippe  14 VALLEJO AQUATICS-PC  1:42.99    1:25.45 B        9  
  2 Shan, Max M         13 SRN-PC                    NT    1:32.79          7  
  3 Nguyen, Alex M      13 SRN-PC                    NT    1:49.18          6  
 
Boys 13-14 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:16.69  13-14 NRT
        2:33.39  13-14 PRT
        2:36.09  13-14 Q
        2:43.69  13-14 AA
        3:06.69  13-14 A
        3:23.99  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              3:00.38    3:10.69 B-       9  
 
Boys 13-14 200  Meter IM
===============================================================================
        2:18.59  13-14 NRT
        2:29.59  13-14 PRT
        2:30.19  13-14 Q
        2:38.49  13-14 AA
        3:00.59  13-14 A
        3:14.39  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              2:24.13    2:20.55 PRT      9  
  2 McCreery, Ryan C    13 WCAB-PC              2:25.58    2:24.52 PRT      7  
  3 English, Nathan A   13 SRN-PC               2:37.10    2:37.63 AA       6  
  4 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:38.25    2:40.43 A-       5  
  5 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               2:38.50    2:45.36 A        4  
  6 Devine, Sean P      14 UNATTACHED-PC        2:59.08    2:45.53 A        3  
  7 Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               2:42.59    2:45.65 A        2  
  8 Stanwick, Michael   14 UNATTACHED-PC        2:54.95    2:46.35 A        1  
  9 Sangalang, Caesar   13 VALLEJO AQUATICS-PC  2:37.95    2:48.11 A-     
 10 Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              2:40.44    2:49.04 A      
 11 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               2:45.00    2:51.37 A      
 12 Chang, Terry M      14 MARIN PIRATES-PC     2:47.91    2:58.30 A      
 13 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  2:58.59    3:04.03 B-     
B - Division  
  1 Duckett, John W     14 SRN-PC               3:14.39    2:52.96 A+       9  
  2 Chow, Brandon J     13 SFRP-PC              3:13.50    3:04.60 B        7  
  3 Nguyen, Alex M      13 SRN-PC               3:04.02    3:28.16          6  
C - Division  
  1 Shan, Max M         13 SRN-PC                    NT    3:04.96 B        9  
 
Boys 13-14 400  Meter IM
===============================================================================
        4:54.89  13-14 NRT
        5:20.99  13-14 PRT
        5:25.99  13-14 Q
        5:42.99  13-14 AA
        6:30.99  13-14 A
        6:47.49  13-14 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Hu, Deke            13 PETALUMA SWIMCLU-PC  5:42.99    5:47.07 A-       9  
  2 Johnson, Sean N     13 PCM-PC               5:54.02    5:56.54 A        7  
  3 McLaughlin, James   13 MARIN PIRATES-PC     5:28.54    5:59.27 A-       6  
  4 Arbios, Alex L      14 SRN-PC               5:37.80    5:59.49 A-       5  
  5 Sapozhnilov, Anton  13 WCAB-PC              6:07.42    6:00.18 A        4  
  6 Dunn, Ben B         13 PCM-PC               5:57.00    6:00.83 A        3  
 -- English, Nathan A   13 SRN-PC               5:45.99         DQ        
 -- Lentz, Ian M        14 QUIK-PC              5:09.35         DQ        
 -- Johnson, Andrew R   13 HCA-PC               5:46.87         DQ        
B - Division  
  1 Coles, Galen M      13 PETALUMA SWIMCLU-PC  6:40.49    6:42.85 B        9  
 
Boys 15-16 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          24.79  15-16 NRT
          25.99  15-16 PRT
          26.49  15-16 Q
          27.89  15-16 AA
          31.89  15-16 A
          36.29  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Smith, Joseph P     16 UNATTACHED-PC          25.50      27.37 AA-      9  
  2 Soares, Jake I      15 RAD-SN                 26.43      27.74 AA-      7  
  3 Felix, Niko M       16 UNATTACHED-PC          27.43      27.81 AA       6  
  4 Holmes, Tristan J   15 UNATTACHED-PC          27.34      27.99 A-       5  
  5 Kearney, Brendan J  16 UNATTACHED-PC          27.81      28.45 A-       4  
  6 Kent, Brian S       16 UNATTACHED-PC          28.29      28.51 A        3  
  7 Frenn, Tyson J      15 UNATTACHED-PC          27.41      28.56 A-       2  
  8 Wihlborg, Adam E    15 UNATTACHED-PC          31.76      29.85 A        1  
  9 Prater, Trevor D    15 RAD-SN                 29.60      31.27 A      
B - Division  
  1 Lynch, Chris T      16 UNATTACHED-PC          31.99      30.40 A+       9  
 
Boys 15-16 100  Meter Freestyle
===============================================================================
          54.39  15-16 NRT
          56.59  15-16 PRT
          57.39  15-16 Q
        1:00.79  15-16 AA
        1:09.49  15-16 A
        1:16.19  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Soares, Jake I      15 RAD-SN                 58.46    1:00.43 AA       9  
  2 Yoshiwara, Kaz K    15 UNATTACHED-PC        1:03.66    1:02.96 A        7  
  3 Kent, Brian S       16 UNATTACHED-PC        1:03.69    1:04.11 A        6  
  4 Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC          56.51    1:05.60 A-       5  
  5 Tang, Alex C        15 UNATTACHED-PC        1:04.56    1:05.74 A        4  
  6 Zucchelli, Philip   15 UNATTACHED-PC        1:05.01    1:06.91 A        3  
  7 Prater, Trevor D    15 RAD-SN               1:03.60    1:08.75 A        2  
B - Division  
  1 Bunce, Daniel R     15 SRN-PC               1:15.99    1:11.17 B        9  
 
Boys 15-16 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:57.89  15-16 NRT
        2:03.79  15-16 PRT
        2:05.09  15-16 Q
        2:12.29  15-16 AA
        2:30.89  15-16 A
        2:41.49  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Carranza, Travis J  16 UNATTACHED-PC        2:01.92    2:06.58 AA-      9  
  2 Soares, Jake I      15 RAD-SN               2:07.89    2:12.61 A-       7  
  3 Yoshiwara, Kaz K    15 UNATTACHED-PC        2:16.61    2:19.05 A        6  
  4 Zucchelli, Philip   15 UNATTACHED-PC        2:26.01    2:19.73 A        5  
  5 Tang, Alex C        15 UNATTACHED-PC        2:26.51    2:23.44 A        4  
  6 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        2:21.93    2:26.04 A        3  
  7 Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC        2:16.51    2:26.86 A        2  
  8 Kent, Brian S       16 UNATTACHED-PC        2:20.29    2:37.44 B-       1  
 
Boys 15-16 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:07.99  15-16 NRT
        4:24.89  15-16 PRT
        4:27.79  15-16 Q
        4:45.19  15-16 AA
        5:26.09  15-16 A
        5:51.39  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lentz, Graham M     16 UNATTACHED-PC        4:29.52    4:28.86 AA       9  
  2 Kearney, Brendan J  16 UNATTACHED-PC        4:34.89    4:44.65 AA       7  
  3 Ward, Steven M      16 UNATTACHED-PC        5:00.00    4:45.98 A        6  
  4 Holmes, Tristan J   15 UNATTACHED-PC        4:33.39    4:52.53 A-       5  
  5 Naylor, Jack B      15 UNATTACHED-PC        5:05.99    4:53.69 A        4  
  6 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        4:57.62    5:00.17 A        3  
C - Division  
  1 Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC             NT    5:17.65 A        9  
 
Boys 15-16 100  Meter Backstroke
===============================================================================
        1:01.29  15-16 NRT
        1:05.99  15-16 PRT
        1:07.19  15-16 Q
        1:12.09  15-16 AA
        1:22.19  15-16 A
        1:30.79  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Carranza, Travis J  16 UNATTACHED-PC        1:06.08    1:05.93 PRT+     9  
  2 Soares, Jake I      15 RAD-SN               1:05.37    1:08.12 AA-      7  
  3 Zucchelli, Philip   15 UNATTACHED-PC        1:11.01    1:10.27 AA       6  
  4 Kent, Brian S       16 UNATTACHED-PC        1:12.39    1:14.05 A        5  
  5 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        1:13.34    1:15.71 A        4  
  6 Prater, Trevor D    15 RAD-SN               1:11.30    1:16.73 A-       3  
B - Division  
  1 Yoshiwara, Kaz K    15 UNATTACHED-PC        1:22.70    1:18.30 A+       9  
  2 Bunce, Daniel R     15 SRN-PC               1:23.99    1:22.11 A+       7  
C - Division  
 -- Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC             NT         DQ        
 
Boys 15-16 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:11.89  15-16 NRT
        2:21.19  15-16 PRT
        2:23.79  15-16 Q
        2:36.49  15-16 AA
        2:58.49  15-16 A
        3:15.29  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Zucchelli, Philip   15 UNATTACHED-PC        2:40.01    2:33.34 AA+      9  
  2 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        2:36.98    2:37.95 A        7  
  3 Frenn, Tyson J      15 UNATTACHED-PC        2:31.95    2:39.55 A-       6  
  4 Prater, Trevor D    15 RAD-SN               2:30.00    2:41.92 A-       5  
B - Division  
  1 Lynch, Chris T      16 UNATTACHED-PC        3:00.99    2:47.92 A+       9  
C - Division  
  1 Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC             NT    2:51.18 A        9  
 
Boys 15-16 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:08.39  15-16 NRT
        1:13.99  15-16 PRT
        1:14.99  15-16 Q
        1:18.69  15-16 AA
        1:29.79  15-16 A
        1:40.69  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Lentz, Graham M     16 UNATTACHED-PC        1:07.75    1:10.42 PRT-     9  
  2 Smith, Joseph P     16 UNATTACHED-PC        1:10.50    1:10.76 PRT      7  
  3 Felix, Niko M       16 UNATTACHED-PC        1:09.02    1:11.06 PRT      6  
  4 Naylor, Jack B      15 UNATTACHED-PC        1:16.59    1:16.39 AA       5  
  5 Haverlah, Ross F    16 UNATTACHED-PC        1:16.50    1:17.23 AA       4  
  6 Soares, Jake I      15 RAD-SN               1:14.52    1:18.19 AA-      3  
  7 Kearney, Brendan J  16 UNATTACHED-PC        1:06.28    1:20.63 A-       2  
  8 Zucchelli, Philip   15 UNATTACHED-PC        1:20.00    1:21.22 A        1  
  9 Wihlborg, Adam E    15 UNATTACHED-PC        1:28.72    1:26.57 A      
 10 Lynch, Chris T      16 UNATTACHED-PC        1:22.09    1:28.42 A      
 11 Prater, Trevor D    15 RAD-SN               1:19.60    1:28.83 A      
 12 Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC        1:20.76    1:32.12 B-     
 
Boys 15-16 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:27.89  15-16 NRT
        2:41.59  15-16 PRT
        2:45.69  15-16 Q
        2:53.89  15-16 AA
        3:18.29  15-16 A
        3:33.09  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tang, Alex C        15 UNATTACHED-PC        2:48.09    2:48.60 AA       9  
  2 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        3:11.35    3:07.52 A        7  
  3 Prater, Trevor D    15 RAD-SN               2:51.20    3:12.63 A-       6  
 
Boys 15-16 100  Meter Butterfly
===============================================================================
          58.59  15-16 NRT
        1:02.19  15-16 PRT
        1:03.69  15-16 Q
        1:07.19  15-16 AA
        1:16.79  15-16 A
        1:26.19  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J  16 UNATTACHED-PC          59.80    1:00.88 PRT      9  
  2 Lentz, Graham M     16 UNATTACHED-PC        1:02.59    1:02.92 Q        7  
  3 Felix, Niko M       16 UNATTACHED-PC        1:15.62    1:06.18 AA+      6  
  4 Ward, Steven M      16 UNATTACHED-PC        1:05.00    1:09.48 A-       5  
  5 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        1:12.20    1:12.88 A        4  
  6 Kent, Brian S       16 UNATTACHED-PC        1:10.19    1:14.82 A        3  
 -- Naylor, Jack B      15 UNATTACHED-PC        1:14.29         DQ        
 
Boys 15-16 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:08.99  15-16 NRT
        2:21.89  15-16 PRT
        2:26.99  15-16 Q
        2:32.59  15-16 AA
        2:54.49  15-16 A
        3:10.79  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J  16 UNATTACHED-PC        2:08.98    2:25.37 Q-       9  
 
Boys 15-16 200  Meter IM
===============================================================================
        2:13.09  15-16 NRT
        2:20.39  15-16 PRT
        2:23.29  15-16 Q
        2:30.29  15-16 AA
        2:51.29  15-16 A
        3:05.69  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Joseph P     16 UNATTACHED-PC        2:16.80    2:19.75 PRT      9  
  2 Carranza, Travis J  16 UNATTACHED-PC        2:05.00    2:25.48 AA-      7  
  3 Felix, Niko M       16 UNATTACHED-PC        2:19.09    2:27.36 AA-      6  
  4 Soares, Jake I      15 RAD-SN               2:20.89    2:29.58 AA-      5  
  5 Ward, Steven M      16 UNATTACHED-PC        2:25.90    2:30.68 A-       4  
  6 Kearney, Brendan J  16 UNATTACHED-PC        2:26.42    2:33.70 A-       3  
  7 Haverlah, Ross F    16 UNATTACHED-PC        2:37.50    2:36.33 A        2  
  8 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        2:40.71    2:39.04 A        1  
  9 Frenn, Tyson J      15 UNATTACHED-PC        2:35.20    2:40.96 A      
 10 Zucchelli, Philip   15 UNATTACHED-PC        2:47.01    2:41.17 A      
 11 Prater, Trevor D    15 RAD-SN               2:32.30    2:43.57 A      
 12 Wihlborg, Adam E    15 UNATTACHED-PC        2:48.41    2:53.22 B-     
C - Division  
  1 Vizcarra, Matthew   15 UNATTACHED-PC             NT    2:55.87 B        9  
 
Boys 15-16 400  Meter IM
===============================================================================
        4:40.99  15-16 NRT
        5:00.69  15-16 PRT
        5:08.19  15-16 Q
        5:30.29  15-16 AA
        6:16.49  15-16 A
        6:35.79  15-16 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Joyce, Casey C      15 UNATTACHED-PC        5:40.72    5:36.69 A        9  
 
Boys 17-18 50  Meter Freestyle
===============================================================================
          24.19  17-18 NRT
          25.69  17-18 PRT
          25.99  17-18 Q
          27.89  17-18 AA
          31.89  17-18 A
          36.29  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jeff M       17 UNATTACHED-PC          25.20      26.56 AA-      9  
  2 Sundberg, Chris C   18 UNATTACHED-PC          26.54      27.06 AA       7  
  3 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN                 25.59      27.11 AA-      6  
  4 McGee, Jeff E       17 UNATTACHED-PC          27.24      28.33 A-       5  
  5 Herman, David R     17 UNATTACHED-PC          27.69      28.54 A-       4  
  6 Felix, Karlo M      17 UNATTACHED-PC          28.57      28.57 A        3  
  7 Tunzi, Greg B       17 UNATTACHED-PC          27.53      28.93 A-       2  
  8 Davis, Matt L       18 UNATTACHED-PC          27.50      29.50 A-       1  
 
Boys 17-18 100  Meter Freestyle
===============================================================================
          52.99  17-18 NRT
          55.79  17-18 PRT
          57.29  17-18 Q
        1:00.19  17-18 AA
        1:08.79  17-18 A
        1:15.89  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN                 55.89      58.43 AA-      9  
  2 Tunzi, Greg B       17 UNATTACHED-PC          59.00    1:05.61 A-       7  
C - Division  
  1 Hall, Nate C        18 UNATTACHED-PC             NT      59.84 AA       9  
 
Boys 17-18 200  Meter Freestyle
===============================================================================
        1:57.09  17-18 NRT
        2:01.59  17-18 PRT
        2:04.19  17-18 Q
        2:12.29  17-18 AA
        2:30.89  17-18 A
        2:41.49  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN               2:03.59    2:09.04 AA-      9  
  2 Tunzi, Greg B       17 UNATTACHED-PC        2:16.98    2:19.43 A        7  
C - Division  
  1 Hall, Nate C        18 UNATTACHED-PC             NT    2:15.52 A        9  
 
Boys 17-18 400  Meter Freestyle
===============================================================================
        4:05.99  17-18 NRT
        4:21.99  17-18 PRT
        4:28.99  17-18 Q
        4:50.99  17-18 AA
        5:31.69  17-18 A
        5:53.99  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
A - Division  
  1 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN               4:32.69    4:47.12 AA       9  
  2 Herman, David R     17 UNATTACHED-PC        4:25.99    4:47.56 AA-      7  
  3 Sundberg, Chris C   18 UNATTACHED-PC        4:42.78    4:50.51 AA       6  
  4 McGee, Jeff E       17 UNATTACHED-PC        5:00.02    4:59.01 A        5  
 
Boys 17-18 100  Meter Backstroke
===============================================================================
          59.79  17-18 NRT
        1:05.39  17-18 PRT
        1:08.49  17-18 Q
        1:11.89  17-18 AA
        1:21.89  17-18 A
        1:30.69  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Felix, Karlo M      17 UNATTACHED-PC        1:14.88    1:16.34 A        9  
 
Boys 17-18 200  Meter Backstroke
===============================================================================
        2:08.39  17-18 NRT
        2:21.49  17-18 PRT
        2:35.39  17-18 Q
        2:42.99  17-18 AA
        3:05.89  17-18 A
        3:18.79  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Felix, Karlo M      17 UNATTACHED-PC        2:40.27    2:45.19 A-       9  
 -- McGee, Jeff E       17 UNATTACHED-PC        2:30.24         DQ        
 
Boys 17-18 100  Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:06.59  17-18 NRT
        1:12.49  17-18 PRT
        1:15.69  17-18 Q
        1:19.49  17-18 AA
        1:30.59  17-18 A
        1:41.09  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis, Matt L       18 UNATTACHED-PC        1:14.50    1:19.88 A-       9  
 
Boys 17-18 200  Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:26.79  17-18 NRT
        2:41.09  17-18 PRT
        2:48.99  17-18 Q
        2:57.29  17-18 AA
        3:22.09  17-18 A
        3:34.89  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Felix, Karlo M      17 UNATTACHED-PC        2:46.79         DQ        
 
Boys 17-18 100  Meter Butterfly
===============================================================================
          57.39  17-18 NRT
        1:02.09  17-18 PRT
        1:04.19  17-18 Q
        1:07.89  17-18 AA
        1:17.49  17-18 A
        1:26.49  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jeff M       17 UNATTACHED-PC        1:05.67    1:04.71 AA       9  
  2 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN               1:04.69    1:08.34 A-       7  
  3 Felix, Karlo M      17 UNATTACHED-PC        1:10.83    1:09.42 A        6  
  4 Herman, David R     17 UNATTACHED-PC        1:13.59    1:11.98 A        5  
  5 Tunzi, Greg B       17 UNATTACHED-PC        1:06.23    1:12.39 A-       4  
 
Boys 17-18 200  Meter Butterfly
===============================================================================
        2:06.99  17-18 NRT
        2:21.89  17-18 PRT
        2:31.39  17-18 Q
        2:38.79  17-18 AA
        3:00.99  17-18 A
        3:13.89  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Felix, Karlo M      17 UNATTACHED-PC        2:44.25    2:40.35 A        9  
  2 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN               2:28.99    2:41.61 A-       7  
  3 Tunzi, Greg B       17 UNATTACHED-PC        2:32.95    2:54.58 A-       6  
 
Boys 17-18 200  Meter IM
===============================================================================
        2:09.89  17-18 NRT
        2:18.69  17-18 PRT
        2:23.69  17-18 Q
        2:30.79  17-18 AA
        2:51.89  17-18 A
        3:05.99  17-18 B
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jeff M       17 UNATTACHED-PC        2:15.87    2:25.28 AA-      9  
  2 Sundberg, Chris C   18 UNATTACHED-PC        2:40.71    2:31.55 A        7  
  3 Davis, Matt L       18 UNATTACHED-PC        2:20.50    2:38.66 A-       6  
  4 Tunzi, Greg B       17 UNATTACHED-PC        2:38.38    2:41.63 A        5  
  5 Bosetti, Damon R    17 RAD-SN               2:30.99    2:41.81 A        4