S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   33                                   FEMALE   OPEN    50 FREE                                     EVENT   33
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWIM TEA      23.91
RADECKE, JEN          16 PC UNATTACHED PACIFIC      24.46
BECKS, MONICA         15 PC MP  PC                 25.25
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM TEAM      25.30
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATICS         26.05
BLEICHER, JENNI       16 PC ALAMEDA ISLAND AQU      26.30
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATICS         26.75
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATICS         26.76
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATICS         26.86
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATICS         27.07
ARNASON, GRETCHEN     14 PC BERKELEY BEAR SWIM      27.39
KRAMER, KELLY         17 PC PLEASANTON SEA HAW      27.63
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATICS         27.71
MARASOVICH, KRISTIN   16 PC PLEASANTON SEA HAW      27.89
JAGUST, AMY           14 PC BERKELEY BEAR SWIM      27.96
REED, KIRSTEN         14 PC PLEASANTON SEA HAW      28.00
PEZZUTO, KAYLIE       14 PC BENICIA BLUE DOLPH      28.12
GOETZ, LAUREN         15 PC MP  PC                 29.02
BACKEN, JESSICA       15 PC VALLEJO AQUATIC CL      29.96
SORENSON, KRISTEN     16 PC PIEDMONT SWIM TEAM      29.97
=============================================================================================================================
   EVENT    5                                   FEMALE   OPEN    100 FREE                                    EVENT    5
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM TEAM      55.23         26.09
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATICS         55.30         27.13
BECKS, MONICA         15 PC MP  PC                 55.89         27.74
COMPTON, RACHELLE     16 PC PLEASANTON SEA HAW      56.57         27.80
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATICS         57.27         27.56
KORN, CAMERYN         14 PC ORINDA AQUATICS         58.11         27.64
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATICS         58.22         28.45
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATICS         58.48         28.69
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATICS         58.80         27.90
ROOT, MARISSA         16 PC BERKELEY BEAR SWIM      58.86         29.02
KRAMER, KELLY         17 PC PLEASANTON SEA HAW      58.95         28.48
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATICS         59.09         28.67
MARASOVICH, KRISTIN   16 PC PLEASANTON SEA HAW      59.38         28.57
LAMAY, BRITTANY L.    17 PC PLEASANTON SEA HAW      59.68         28.64
SANGALANG, KRISTINA   16 PC VALLEJO AQUATIC CL      59.99         28.92
ROBERTS, KENNA        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:00.00         29.25
BUFORD, MARY A.       16 PC WALNUT CREEK AQUA     1:00.36         29.14
JAGUST, AMY           14 PC BERKELEY BEAR SWIM    1:00.38         29.19
PEZZUTO, KAYLIE       14 PC BENICIA BLUE DOLPH    1:00.61         29.41
BUENO, NADINE         15 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:00.67         29.28
ARNASON, GRETCHEN     14 PC BERKELEY BEAR SWIM    1:02.13         29.93
MOIRAO, JENNIFER      16 PC WALNUT CREEK AQUA     1:03.70         31.07
BACKEN, JESSICA       15 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:05.38         31.95
=============================================================================================================================
   EVENT   13                                   FEMALE   OPEN    200 FREE                                    EVENT   13
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
SUNDBERG, ALISON      16 PC MP  PC               1:56.78         27.42    56.54  1:26.65
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATICS       2:01.33         28.56    59.55  1:31.24
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   13                                   FEMALE   OPEN    200 FREE                                    EVENT   13
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
BECKS, MONICA         15 PC MP  PC               2:02.21         29.35  1:00.74  1:31.34
GRAVES, KIRSTEN       17 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:05.27         29.59  1:01.82  1:33.71
ROOT, MARISSA         16 PC BERKELEY BEAR SWIM    2:07.35         31.21  1:04.32  1:36.34
FAMBRINI, KATIE       16 PC WALNUT CREEK AQUA     2:07.75         29.96  1:02.44  1:36.17
ROBERTS, KENNA        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:08.62         29.98  1:02.38  1:35.72
KEASLING, HILARY      16 PC MP  PC               2:08.73         31.70  1:04.80  1:37.24
SANGALANG, KRISTINA   16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:09.17         30.97  1:03.88  1:36.59
LAMAY, BRITTANY L.    17 PC PLEASANTON SEA HAW    2:10.28         30.01  1:03.72  1:37.07
JAGUST, AMY           14 PC BERKELEY BEAR SWIM    2:10.77         30.42  1:03.28  1:37.02
ARNASON, GRETCHEN     14 PC BERKELEY BEAR SWIM    2:17.45         31.63  1:06.83  1:43.49
GOETZ, LAUREN         15 PC MP  PC               2:21.66         31.75  1:06.95  1:43.26
=============================================================================================================================
   EVENT   21                                   FEMALE   OPEN    500 FREE                                    EVENT   21
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWIM TEA    5:23.92         30.55  1:03.56  1:36.49  2:09.18  2:40.98  3:13.45  3:45.70
                                                                4:18.96  4:51.86
DARNEY, UNDINA        16 PC MP  PC               5:32.33         31.20  1:04.53  1:37.89  2:11.59  2:45.45  3:18.92  3:52.88
                                                                4:26.65  5:00.07
FAMBRINI, KATIE       16 PC WALNUT CREEK AQUA     5:34.89         31.72  1:05.96  1:39.62  2:13.35  2:47.30  3:20.82  3:54.56
                                                                4:28.50  5:01.67
PEZZUTO, KAYLIE       14 PC BENICIA BLUE DOLPH    5:36.37         31.06  1:04.26  1:37.90  2:12.14  2:46.11  3:20.68  3:55.32
                                                                4:29.09  5:03.13
BLEICHER, JENNI       16 PC ALAMEDA ISLAND AQU    5:36.93         31.47  1:05.07  1:38.90  2:12.51  2:46.38  3:19.99  3:54.03
                                                                4:28.23  5:02.72
FERRARIS, CHRISTINE   15 PC PLEASANTON SEA HAW    5:38.52         31.31  1:05.07  1:39.19  2:13.28  2:47.25  3:21.53  3:55.91
                                                                4:30.48  5:04.73
LAMAY, BRITTANY L.    17 PC PLEASANTON SEA HAW    5:40.96         31.34  1:05.53  1:39.92  2:14.25  2:48.63  3:22.75  3:57.34
                                                                4:31.70  5:06.34
MARASOVICH, KRISTIN   16 PC PLEASANTON SEA HAW    5:43.58         29.43  1:01.82  1:35.74  2:10.13  2:45.25  3:20.79  3:56.79
                                                                4:32.94  5:08.80
ROBERTS, KENNA        15 PC TERRAPINS SWIM TEA    5:43.70         31.87  1:05.96  1:40.85  2:16.09  2:51.10  3:25.96  4:00.64
                                                                4:35.16  5:10.06
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PACIFIC    5:53.49         32.42  1:06.95  1:42.05  2:17.44  2:52.97  3:29.06  4:05.27
                                                                4:41.56  5:17.82
AU, LAUREN            16 PC MP  PC               6:00.19         31.79  1:05.49  1:40.13  2:15.36  2:51.64  3:28.67  4:06.15
                                                                4:44.25  5:22.64
JAGUST, AMY           14 PC BERKELEY BEAR SWIM     DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT    3                                   FEMALE   OPEN    1000 FREE                                   EVENT    3
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PACIFIC   11:50.86         32.96  1:08.02  1:43.69  2:19.54  2:55.58  3:31.48  4:07.05
                                                                4:42.74  5:17.96  5:53.48  6:29.07  7:04.84  7:40.36  8:16.12
                                                                8:51.87  9:27.64 10:03.73 10:39.70 11:15.76
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAND AQU   11:55.17         34.29  1:11.19  1:47.48  2:24.59  3:01.28  3:37.68  4:14.09
                                                                4:50.57  5:27.60  6:04.08  6:39.91  7:15.64  7:51.82  8:27.97
                                                                9:03.09  9:38.34 10:12.74 10:47.47 11:22.19
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   35                                   FEMALE   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   35
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
PARKER, EMILY         15 PC MP  PC              17:56.39         29.91  1:02.06  1:34.06  2:06.64  2:38.93  3:11.52  3:44.47
                                                                4:17.67  4:50.23  5:23.15  5:56.42  6:27.92  6:59.87  7:31.99
                                                                8:04.28  8:37.03  9:09.71  9:42.83 10:15.92 10:49.49 11:22.65
                                                               11:56.21 12:28.80 13:01.89 13:34.76 14:07.47 14:40.51 15:13.67
                                                               15:46.57 16:19.53 16:52.63 17:24.98
MCPHERSON, DANI       15 PC MP  PC              19:20.63         33.09  1:08.97  1:45.67  2:22.00  2:58.09  3:34.58  4:10.92
                                                                4:46.15  5:21.32  5:56.52  6:31.85  7:07.66  7:42.95  8:18.23
                                                                8:52.79  9:26.99 10:02.52 10:37.51 11:12.58 11:47.15 12:22.29
                                                               12:56.83 13:31.64 14:06.56 14:41.89 15:17.01 15:51.68 16:26.74
                                                               17:01.77 17:36.89 18:12.22 18:47.10
KARELL, ASHLEY        15 PC MP  PC              19:46.50         32.78  1:09.29  1:45.20  2:21.15  2:56.93  3:32.57  4:08.50
                                                                4:43.89  5:19.83  5:55.68  6:31.64  7:05.98  7:40.86  8:16.49
                                                                8:51.26  9:26.85 10:02.39 10:38.07 11:13.59 11:49.45 12:25.30
                                                               13:01.22 13:37.79 14:14.52 14:51.27 15:28.07 16:04.72 16:41.59
                                                               17:18.84 17:55.66 18:32.35 19:09.95
COOK, ALLISON         18 PC MP  PC              20:20.27         32.83  1:08.96  1:44.93  2:20.07  2:55.49  3:30.64  4:06.45
                                                                4:42.05  5:17.59  5:53.71  6:29.55  7:05.23  7:40.92  8:16.64
                                                                8:52.63  9:29.80 10:07.29 10:45.72 11:23.21 12:00.20 12:39.91
                                                               13:17.13 13:55.75 14:34.56 15:12.24 15:51.40 16:31.53 17:09.80
                                                               17:48.42 18:26.85 19:04.51 19:42.46
=============================================================================================================================
   EVENT   19                                   FEMALE   OPEN    100 BACK                                    EVENT   19
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATICS       1:03.40         31.10
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATICS       1:05.81         32.88
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATICS       1:06.06         32.23
CASEY, MEGHAN         14 PC MP  PC               1:06.27         32.80
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATICS       1:06.85         32.38
JOHNSON, EVA          15 PC ORINDA AQUATICS       1:07.02         33.22
BURBANK, KATE         14 PC MP  PC               1:08.94         33.83
GRAVES, KIRSTEN       17 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:08.98         33.45
BARNI, MEGHAN         16 PC MP  PC               1:09.09         33.82
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATICS       1:09.37         33.95
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:10.97         34.58
COMPTON, RACHELLE     16 PC PLEASANTON SEA HAW    1:11.14         35.37
SORENSON, KRISTEN     16 PC PIEDMONT SWIM TEAM    1:11.54         33.59
KRAMER, KELLY         17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:11.77         35.09
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATICS       1:11.92         35.21
MILLER, SARAH         17 PC WALNUT CREEK AQUA     1:12.68         35.15
LAMAY, BRITTANY L.    17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:12.87         35.17
BUENO, NADINE         15 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:13.55         35.91
=============================================================================================================================
   EVENT    9                                   FEMALE   OPEN    200 BACK                                    EVENT    9
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
RADECKE, JEN          16 PC UNATTACHED PACIFIC    2:11.39         32.43  1:06.76  1:39.79
CULLENWARD, ERIN      16 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:22.42         33.69  1:09.41  1:45.94
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATICS       2:23.23         34.38  1:10.48  1:47.11
BUFORD, MARY A.       16 PC WALNUT CREEK AQUA     2:24.32         34.65  1:11.17  1:48.61
CASEY, MEGHAN         14 PC MP  PC               2:24.56         35.94  1:13.72  1:49.69
FERRARIS, CHRISTINE   15 PC PLEASANTON SEA HAW    2:28.21         36.10  1:13.77  1:51.16
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM TEAM    2:29.48         29.39  1:01.55  1:48.76
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT    9                                   FEMALE   OPEN    200 BACK                                    EVENT    9
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
MILLER, SARAH         17 PC WALNUT CREEK AQUA     2:33.25         36.06  1:14.47  1:53.81
SCOTT, CAITLIN        16 PC ORINDA AQUATICS       2:38.37         39.26  1:19.56  1:59.27
MORSILLI, HEATHER     17 PC PLEASANTON SEA HAW     DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   23                                   FEMALE   OPEN    100 BREAST                                  EVENT   23
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:02.84         30.29
RADECKE, JEN          16 PC UNATTACHED PACIFIC    1:09.44         33.80
REED, KIRSTEN         14 PC PLEASANTON SEA HAW    1:11.20         34.17
SHARP, EMILY          15 PC ORINDA AQUATICS       1:11.38         33.56
BECKS, MONICA         15 PC MP  PC               1:12.42         35.01
LYONS, OLIVIA         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:14.20         34.82
CULLENWARD, ERIN      16 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:14.53         35.58
LOFTUS-FARREN, ZOE    16 PC MP  PC               1:16.42         36.49
MILLER, SARAH         17 PC WALNUT CREEK AQUA     1:19.10         36.99
SCOTT, CAITLIN        16 PC ORINDA AQUATICS       1:21.26         39.25
=============================================================================================================================
   EVENT    7                                   FEMALE   OPEN    200 BREAST                                  EVENT    7
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:13.41         31.40  1:05.48  1:39.17
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATICS       2:22.83         32.71  1:08.47  1:45.09
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:31.05         34.93  1:13.50  1:51.99
KORN, CAMERYN         14 PC ORINDA AQUATICS       2:34.88         34.69  1:13.32  1:53.34
BARNI, MEGHAN         16 PC MP  PC               2:36.89         35.40  1:14.49  1:55.21
WUNSCH, CASEY         14 PC MP  PC               2:38.83         35.82  1:15.98  1:57.18
RAHIMI, GOLNAZ        16 PC MP  PC               2:41.60         36.45  1:17.10  1:59.02
LYONS, OLIVIA         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:41.84         36.60  1:17.49  1:59.74
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:43.29         36.93  1:18.37  2:01.53
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:44.12         37.96  1:19.37  2:02.21
SCOTT, CAITLIN        16 PC ORINDA AQUATICS       2:49.11         39.05  1:22.09  2:04.99
LAETSCH, ALESSANDRA B 15 PC MP  PC               2:53.21         39.20  1:23.77  2:08.38
PEZZUTO, KAYLIE       14 PC BENICIA BLUE DOLPH    2:54.40         39.24  1:24.02  2:10.02
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATICS       2:54.49         35.47  1:14.53  2:10.51
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWIM TEA     DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   25                                   FEMALE   OPEN    100 FLY                                     EVENT   25
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATICS       1:01.01         29.04
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATICS       1:01.09         29.22
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATICS       1:01.26         28.96
FOLEY, KATHLEEN       16 PC PIEDMONT SWIM TEAM    1:01.37         28.24
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:01.69         29.00
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATICS       1:01.86         29.04
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATICS       1:02.04         29.30
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATICS       1:02.43         29.38
TENNELL, ASHLEY       18 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:03.40         30.50
HEATH, SARAH          14 PC ORINDA AQUATICS       1:06.07         30.97
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATICS       1:06.08         31.07
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:06.41         31.40
WALTERS, HILARY       17 PC MP  PC               1:07.29         31.35
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   25                                   FEMALE   OPEN    100 FLY                                     EVENT   25
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
MARASOVICH, KRISTIN   16 PC PLEASANTON SEA HAW    1:08.06         31.46
GRAVES, KIRSTEN       17 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:08.11         31.47
BEVER, MAGGIE         14 PC ORINDA AQUATICS        DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   11                                   FEMALE   OPEN    200 FLY                                     EVENT   11
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
SATER, KATY           16 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:10.24         29.46  1:02.36  1:35.79
KARELL, ASHLEY        15 PC MP  PC               2:13.66         30.46  1:04.99  1:40.31
ROWE, ALI             16 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:14.19         29.55  1:02.72  1:38.35
TENNELL, ASHLEY       18 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:22.09         30.49  1:05.32  1:43.74
ROOT, MARISSA         16 PC BERKELEY BEAR SWIM    2:27.04         32.55  1:10.08  1:48.92
KEASLING, HILARY      16 PC MP  PC               2:27.36         33.07  1:10.89  1:48.49
BUENO, NADINE         15 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:31.26         33.60  1:11.41  1:50.43
KNAPP, ASHLEY         16 PC ORINDA AQUATICS        DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   29                                   FEMALE   OPEN    200 I.M.                                    EVENT   29
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
OCHS, JILLIAN         14 PC ORINDA AQUATICS       2:10.89         28.63  1:02.20  1:39.37
KNAPP, ASHLEY         16 PC ORINDA AQUATICS       2:11.72         29.19  1:01.60  1:41.59
JOHNSON, EVA          15 PC ORINDA AQUATICS       2:19.29         30.77  1:06.58  1:48.91
COMPTON, RACHELLE     16 PC PLEASANTON SEA HAW    2:21.15         30.98  1:08.61  1:50.32
CHINN, SARAH          17 PC UNATTACHED PACIFIC    2:27.23         33.60  1:12.36  1:52.97
SANGALANG, KRISTINA   16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:29.51         34.32  1:12.69  1:54.96
BURBANK, KATE         14 PC MP  PC               2:30.65         33.97  1:13.05  1:58.53
LAETSCH, ALESSANDRA B 15 PC MP  PC               2:32.66         33.36  1:13.30  1:57.33
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    2:34.22         35.07  1:13.26  1:56.29
SCOTT, CAITLIN        16 PC ORINDA AQUATICS       2:42.09         39.20  1:21.43  2:05.32
BACKEN, JESSICA       15 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:46.50         36.02  1:19.95  2:09.90
CULLENWARD, ERIN      16 PC TERRAPINS SWIM TEA     DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   15                                   FEMALE   OPEN    400 I.M.                                    EVENT   15
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
RADECKE, JEN          16 PC UNATTACHED PACIFIC    4:35.28         29.64  1:02.25  1:37.34  2:12.47  2:53.70  3:34.66  4:05.94
MORSILLI, HEATHER     17 PC PLEASANTON SEA HAW    4:45.57         29.64  1:04.40  1:41.11  2:16.50  2:58.23  3:39.95  4:13.47
REED, KIRSTEN         14 PC PLEASANTON SEA HAW    5:02.88         32.33  1:11.27  1:50.40  2:29.10  3:09.69  3:52.40  4:28.23
RAHIMI, GOLNAZ        16 PC MP  PC               5:03.25         33.19  1:10.23  1:49.23  2:27.46  3:09.00  3:52.18  4:28.42
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAND AQU    5:03.55         34.17  1:13.01  1:50.78  2:27.99  3:11.03  3:54.22  4:29.64
BLEICHER, JENNI       16 PC ALAMEDA ISLAND AQU    5:06.85         34.33  1:12.13  1:52.59  2:31.44  3:16.06  3:59.32  4:33.70
=============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MALE    OPEN    50 FREE                                     EVENT   34
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK AQUA       22.58
CONNOLLY, JOHN        17 PC NORTH MARIN AQUATI      22.59
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAND AQU      22.66
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SEA HAW      22.85
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATICS         22.88
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MALE    OPEN    50 FREE                                     EVENT   34
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
BLACK, DAVID          19 PC ORINDA AQUATICS         23.14
CHETTY, RAYMOND       18 PC BERKELEY BEAR SWIM      23.23
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWIM TEA      23.34
PEARSON, SCOTT        19 PC SAN RAMON LIVERMOR      23.38
MARSHALL, TREY        17 PC NORTH MARIN AQUATI      23.57
KENT, BRIAN           16 PC PETALUMA SWIM CLUB      23.63
HOLMES, TRISTAN       15 PC MP  PC                 23.84
MARSHALL, JON         16 PC NORTH MARIN AQUATI      23.85
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATICS         23.90
READ-FULLER, ANDREW   17 PC PIEDMONT SWIM TEAM      23.99
BELLINGER, TRAVIS     18 PC MP  PC                 24.08
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUATIC CL      24.35
STANWICK, MICHAEL     14 PC VALLEJO AQUATIC CL      25.76
WIHLBORG, ADAM E.     15 PC MP  PC                 25.95
=============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MALE    OPEN    100 FREE                                    EVENT    6
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
PEARSON, SCOTT        19 PC SAN RAMON LIVERMOR      48.13         23.75
SANDBERG, CHRIS       18 PC MP  PC                 48.58         23.48
MASTERSON, MARK       16 PC UNATTACHED PACIFIC      49.66         24.18
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SEA HAW      49.66         24.20
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAND AQU      50.05         24.30
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAND AQU      50.19         24.58
MCGEE, JEFF           17 PC MP  PC                 50.32         24.34
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUATIC CL      50.43         24.68
CHETTY, RAYMOND       18 PC BERKELEY BEAR SWIM      50.53         24.52
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATICS         50.82         24.63
HOLMES, TRISTAN       15 PC MP  PC                 50.93         24.63
BLACK, DAVID          19 PC ORINDA AQUATICS         50.94         24.36
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SEA HAW      51.08         24.51
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUATIC CL      51.83         24.90
KENT, BRIAN           16 PC PETALUMA SWIM CLUB      52.51         25.39
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUATIC CL      52.52         25.30
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATICS         52.53         25.20
BERNARD, PHILIP J.    15 PC WALNUT CREEK AQUA       53.94         25.77
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIVERMOR      55.27         26.40
STANWICK, MICHAEL     14 PC VALLEJO AQUATIC CL      56.94         26.97
HAROWITZ, SAM A.      16 PC MP  PC               1:05.21         29.84
BACHARACH, KEVIN      15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:06.76         22.82
SARRIGEORGIDIS, KONST 26 PC BERKELEY BEAR SWIM     DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MALE    OPEN    200 FREE                                    EVENT   14
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
PEARSON, SCOTT        19 PC SAN RAMON LIVERMOR    1:45.17         25.28    51.82  1:18.80
MARGRETT, CHRIS       17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:45.90         24.71    51.20  1:18.11
KILPATRICK, COREY     17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:46.03         25.46    52.24  1:19.24
MAHONEY, DANIEL       15 PC ORINDA AQUATICS       1:49.93         25.62    53.63  1:21.90
SMITH, JEFF           17 PC MP  PC               1:50.33         24.55    51.78  1:20.55
TOCH, AARON JON       17 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:52.41         26.52    55.49  1:24.00
HOLMES, TRISTAN       15 PC MP  PC               1:52.52         26.47    55.08  1:23.93
TORBECK, CHRIS        17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:53.56         26.21    55.02  1:24.46
CHETTY, RAYMOND       18 PC BERKELEY BEAR SWIM    1:53.74         27.04    55.57  1:24.67
READ-FULLER, ANDREW   17 PC PIEDMONT SWIM TEAM    1:54.05         25.85    54.06  1:23.73
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:55.34         25.94    55.36  1:25.17
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MALE    OPEN    200 FREE                                    EVENT   14
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
MARSHALL, JON         16 PC NORTH MARIN AQUATI    1:56.39         25.98    55.29  1:25.75
MASTERSON, MARK       16 PC UNATTACHED PACIFIC    1:58.63         22.99    54.79  1:26.67
NIKZAD, ARIEL F.      15 PC UNATTACHED PACIFIC    1:59.97         28.73    59.13  1:29.62
SCOTT, COLIN          14 PC ORINDA AQUATICS       2:02.28         27.86    58.47  1:30.93
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMMERHEA    2:06.32         28.09    57.66  1:30.93
=============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MALE    OPEN    500 FREE                                    EVENT   22
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DESENNA, MARIO        16 PC VALLEJO AQUATIC CL    5:03.35         28.19    59.07  1:30.38  2:01.72  2:33.11  3:04.08  3:34.45
                                                                4:04.89  4:34.95
HOLMES, TRISTAN       15 PC MP  PC               5:08.66         29.89  1:01.40  1:32.23  2:03.58  2:34.34  3:05.42  3:36.60
                                                                4:07.64  4:38.60
TOCH, AARON JON       17 PC VALLEJO AQUATIC CL    5:09.44         28.37    59.27  1:30.53  2:02.00  2:33.36  3:04.31  3:35.20
                                                                4:06.21  4:37.91
NAYLOR, JACK          15 PC MP  PC               5:15.27         29.77  1:01.21  1:32.10  2:03.70  2:34.76  3:06.08  3:37.95
                                                                4:10.29  4:43.07
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIVERMOR    5:15.57         29.09  1:00.60  1:32.52  2:04.76  2:36.85  3:08.87  3:41.17
                                                                4:13.33  4:45.24
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAND AQU    5:24.14         29.95  1:02.71  1:35.80  2:08.89  2:41.33  3:13.57  3:45.75
                                                                4:18.97  4:52.16
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATICS       5:26.36         28.39  1:00.84  1:34.09  2:07.01  2:40.39  3:14.22  3:48.03
                                                                4:21.92  4:55.51
NIKZAD, ARIEL F.      15 PC UNATTACHED PACIFIC    5:35.73         30.53  1:02.84  1:35.68  2:09.45  2:43.76  3:17.59  3:52.86
                                                                4:27.52  5:01.21
=============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MALE    OPEN    1000 FREE                                   EVENT    4
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWIM TEA    9:45.16         26.20    54.78  1:23.93  1:53.63  2:22.87  2:52.34  3:21.95
                                                                3:51.58  4:20.77  4:50.17  5:19.60  5:48.87  6:18.51  6:48.22
                                                                7:18.08  7:47.57  8:17.18  8:46.99  9:16.54
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWIM TEA   10:05.67         26.98    56.01  1:26.22  1:56.88  2:27.65  2:58.07  3:28.85
                                                                4:00.04  4:30.87  5:01.65  5:32.62  6:03.34  6:33.86  7:04.48
                                                                7:34.90  8:05.31  8:35.82  9:06.19  9:36.35
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUATIC CL   10:41.75         27.91    59.37  1:32.08  2:04.13  2:36.10  3:09.20  3:40.30
                                                                4:12.46  4:44.62  5:17.56  5:50.26  6:22.78  6:55.81  7:28.86
                                                                8:01.46  8:34.44  9:07.81  9:40.17 10:12.04
CATHEY, DOMINIC G.    15 PC UNATTACHED PACIFIC   11:08.48         29.63  1:02.33  1:35.49  2:09.44  2:42.78  3:16.33  3:50.41
                                                                4:24.81  4:59.10  5:33.29  6:06.86  6:40.97  7:15.20  7:49.56
                                                                8:22.75  8:56.80  9:29.32 10:02.84 10:36.90
=============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MALE    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   36
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
HERMAN, DAVID         17 PC MP  PC              17:00.43         28.39    58.54  1:29.36  2:00.43  2:31.19  3:02.03  3:32.74
                                                                4:03.48  4:33.73  5:04.66  5:35.42  6:05.69  6:36.82  7:07.88
                                                                7:38.94  8:10.28  8:41.78  9:13.21  9:44.43 10:15.42 10:46.61
                                                               11:17.66 11:48.48 12:19.36 12:50.22 13:21.50 13:52.82 14:24.28
                                                               14:55.74 15:27.08 15:58.12 16:29.66
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MALE    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   36
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DESENNA, MARIO        16 PC VALLEJO AQUATIC CL   17:12.41         28.40  1:00.37  1:32.49  2:03.82  2:35.59  3:07.47  3:39.26
                                                                4:10.56  4:42.48  5:13.88  5:45.63  6:17.20  6:48.89  7:20.27
                                                                7:51.77  8:23.49  8:55.16  9:26.69  9:58.14 10:29.83 11:01.17
                                                               11:32.66 12:03.98 12:35.16 13:06.47 13:37.25 14:08.42 14:39.43
                                                               15:10.54 15:41.11 16:11.84 16:42.37
MORSILLI, NICKOLAS    14 PC PLEASANTON SEA HAW   17:24.92         29.07  1:00.39  1:31.96  2:03.39  2:35.05  3:06.43  3:37.96
                                                                4:09.52  4:41.08  5:12.60  5:44.48  6:16.10  6:47.66  7:19.65
                                                                7:51.35  8:23.06  8:54.78  9:26.53  9:58.37 10:30.14 11:01.97
                                                               11:33.86 12:05.81 12:37.81 13:09.89 13:41.79 14:13.76 14:45.62
                                                               15:17.48 15:49.67 16:21.77 16:53.77
DEVINE, SEAN          14 PC MP  PC              19:30.29         34.45  1:10.24  1:47.47  2:23.51  3:00.39  3:35.24  4:11.25
                                                                4:47.99  5:24.41  6:00.33  6:35.67  7:10.41  7:46.87  8:22.57
                                                                8:58.33  9:33.92 10:09.37 10:46.13 11:22.88 11:59.45 12:35.19
                                                               13:10.50 13:46.47 14:21.76 14:55.95 15:31.62 16:07.54 16:43.13
                                                               17:17.37 17:50.57 18:24.27 18:58.58
BIRICH, COOPER        14 PC MP  PC              20:06.63         34.75  1:12.21  1:49.76  2:26.93  3:04.13  3:41.10  4:16.98
                                                                4:53.87  5:31.28  6:07.80  6:44.52  7:21.52  7:58.04  8:34.85
                                                                9:12.25  9:49.84 10:27.35 11:04.28 11:41.36 12:18.16 12:55.13
                                                               13:32.28 14:07.90 14:44.60 15:20.85 15:56.85 16:33.15 17:09.69
                                                               17:46.20 18:22.29 18:58.07 19:33.41
=============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MALE    OPEN    100 BACK                                    EVENT   20
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
PORTEOUS, GARRETT     16 PC WALNUT CREEK AQUA       54.22         26.44
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWIM TEA      57.30         27.97
TORBECK, CHRIS        17 PC PLEASANTON SEA HAW      57.46         28.70
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWIM TEA      57.55         28.30
PEARSON, SCOTT        19 PC SAN RAMON LIVERMOR      57.74         28.70
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK AQUA       58.02         28.18
ZUCCHELLI, PHILIP     15 PC ROHNERT PARK SWIM       58.85         28.66
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIVERMOR      58.88         29.60
ERWIN, DAN            16 PC WALNUT CREEK AQUA       59.85         29.37
READ-FULLER, ANDREW   17 PC PIEDMONT SWIM TEAM      59.92         29.18
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATICS       1:01.37         29.85
KENT, BRIAN           16 PC PETALUMA SWIM CLUB    1:01.85         30.16
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:02.35         30.23
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SEA HAW    1:02.56         30.43
LYNCH, CHRIS          16 PC MP  PC               1:03.80         30.66
=============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MALE    OPEN    200 BACK                                    EVENT   10
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:55.48         27.04    55.45  1:25.13
TORBECK, CHRIS        17 PC PLEASANTON SEA HAW    2:00.39         29.67    59.85  1:30.51
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATICS       2:01.72         28.72    59.62  1:30.79
MAHONEY, DANIEL       15 PC ORINDA AQUATICS       2:02.05         28.15    58.36  1:30.22
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:02.40         29.22  1:00.02  1:31.28
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATICS       2:03.67         29.67  1:01.15  1:32.65
MCGEE, JEFF           17 PC MP  PC               2:07.02         29.78  1:01.35  1:34.44
ZUCCHELLI, PHILIP     15 PC ROHNERT PARK SWIM     2:07.86         29.10  1:00.91  1:34.41
ERWIN, DAN            16 PC WALNUT CREEK AQUA     2:08.79         30.26  1:01.93  1:35.30
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:11.00         31.04  1:03.62  1:37.15
LYNCH, CHRIS          16 PC MP  PC               2:16.93         31.51  1:06.24  1:41.60
MORSILLI, NICKOLAS    14 PC PLEASANTON SEA HAW    2:18.16         32.68  1:07.94  1:43.29
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MALE    OPEN    100 BREAST                                  EVENT   24
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
BLACK, DAVID          19 PC ORINDA AQUATICS       1:01.27         28.84
SMITH, JEFF           17 PC MP  PC               1:02.01         29.56
STANWICK, MICHAEL     14 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:03.43         30.05
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:03.68         30.54
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:05.90         30.86
MARSHALL, TREY        17 PC NORTH MARIN AQUATI    1:07.05         31.62
ZUCCHELLI, PHILIP     15 PC ROHNERT PARK SWIM     1:07.75         32.22
BELLINGER, TRAVIS     18 PC MP  PC               1:09.96         32.82
SCOTT, COLIN          14 PC ORINDA AQUATICS       1:10.51         33.46
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUATIC CL    1:12.93         33.31
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAND AQU    1:21.01         38.24
=============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MALE    OPEN    200 BREAST                                  EVENT    8
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
BANNOWSKY, SHAYN      15 PC WALNUT CREEK AQUA     2:11.09         28.73  1:01.32  1:35.89
SMITH, JOSEPH         16 PC MP  PC               2:11.12         29.35  1:02.38  1:35.94
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:12.51         30.56  1:04.29  1:38.00
STANWICK, MICHAEL     14 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:20.94         31.36  1:06.51  1:43.03
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:24.78         34.12  1:11.10  1:48.91
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK AQUA     2:25.52         31.02  1:09.22  1:47.70
NIKZAD, ARIEL F.      15 PC UNATTACHED PACIFIC    2:26.52         33.55  1:10.39  1:48.42
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:31.65         34.72  1:12.84  1:52.03
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:32.13         35.10  1:13.92  1:53.10
CATHEY, DOMINIC G.    15 PC UNATTACHED PACIFIC    2:33.41         33.39  1:12.21  1:52.56
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATICS        DQUED
NAYLOR, JACK          15 PC MP  PC                DQUED
=============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MALE    OPEN    100 FLY                                     EVENT   26
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
CHAVES, QUINLAN       17 PC PLEASANTON SEA HAW      53.34         25.34
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATICS         53.55         25.21
MARGRETT, CHRIS       17 PC PLEASANTON SEA HAW      54.60         25.92
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATICS         55.26         26.31
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SEA HAW      56.28         26.33
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUATIC CL      56.36         26.72
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAND AQU      56.56         26.93
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATICS         56.68         26.62
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIVERMOR      56.74         26.79
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIVERMOR      56.77         27.15
PORTEOUS, BRENT       16 PC WALNUT CREEK AQUA       57.23         27.27
MAHONEY, DANIEL       15 PC ORINDA AQUATICS         57.57         26.89
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUATIC CL      57.97         27.17
CHETTY, RAYMOND       18 PC BERKELEY BEAR SWIM      58.69         27.01
READ-FULLER, ANDREW   17 PC PIEDMONT SWIM TEAM      59.18         27.75
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATICS         59.23         27.91
BERNARD, PHILIP J.    15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:00.83         28.45
SCOTT, COLIN          14 PC ORINDA AQUATICS       1:03.86         30.12
WATANABE, DAISUKE     18 PC ORINDA AQUATICS        DQUED
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MALE    OPEN    200 FLY                                     EVENT   12
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
CHAVES, QUINLAN       17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:54.93         26.02    54.99  1:24.45
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:55.79         26.10    55.33  1:25.17
KILPATRICK, COREY     17 PC PLEASANTON SEA HAW    1:58.02         27.42    57.09  1:27.40
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATICS       2:00.44         26.74    56.99  1:28.48
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATICS       2:00.66         27.35    58.35  1:29.55
DESENNA, MARIO        16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:03.56         28.50  1:00.27  1:32.33
WEBB, STEVE           16 PC PLEASANTON SEA HAW    2:03.60         28.13    59.51  1:31.53
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:03.94         28.17  1:00.40  1:32.34
WARD, STEVEN          16 PC MP  PC               2:04.00         28.43    59.91  1:31.63
WATANABE, DAISUKE     18 PC ORINDA AQUATICS       2:04.12         28.66  1:00.96  1:32.83
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMMERHEA    2:07.39         28.01    59.67  1:33.10
CATHEY, DOMINIC G.    15 PC UNATTACHED PACIFIC    2:09.69         29.87  1:02.44  1:36.78
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:11.72         28.94  1:01.62  1:35.72
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK AQUA     2:12.18         29.10  1:01.72  1:36.95
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:15.05         30.70  1:04.61  1:39.47
=============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MALE    OPEN    200 I.M.                                    EVENT   30
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:57.56         26.69    55.79  1:30.48
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATICS       1:58.43         27.12    58.24  1:32.63
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWIM TEA    1:59.55         26.89    57.15  1:32.24
PEARSON, SCOTT        19 PC SAN RAMON LIVERMOR    2:01.12         27.19    58.72  1:34.46
CHAVES, QUINLAN       17 PC PLEASANTON SEA HAW    2:01.25         26.53    59.72  1:34.01
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:01.43         27.14    58.43  1:33.72
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATICS       2:05.15         28.71  1:00.54  1:37.04
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:05.94         27.60  1:02.45  1:38.27
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMMERHEA    2:11.38         27.84  1:01.98  1:40.78
ERWIN, DAN            16 PC WALNUT CREEK AQUA     2:11.47         29.27  1:01.81  1:40.94
NIKZAD, ARIEL F.      15 PC UNATTACHED PACIFIC    2:15.17         30.26  1:06.23  1:43.80
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAND AQU    2:17.77         29.79  1:04.64  1:47.03
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUATIC CL    2:22.54         28.74  1:04.77  1:48.08
WIHLBORG, ADAM E.     15 PC MP  PC               2:24.70         31.19  1:10.43  1:50.87
=============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MALE    OPEN    400 I.M.                                    EVENT   16
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
ZUCKER, ZACK          17 PC PLEASANTON SEA HAW    4:19.45         28.16    59.61  1:35.20  2:10.56  2:43.41  3:17.97  3:49.04
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATICS       4:20.39         28.87  1:02.42  1:35.89  2:08.84  2:45.11  3:21.47  3:51.48
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUATIC CL    4:23.85         28.85  1:01.00  1:37.21  2:12.63  2:48.10  3:24.01  3:54.63
WEBB, STEVE           16 PC PLEASANTON SEA HAW    4:24.34         28.20    59.86  1:34.55  2:08.73  2:45.92  3:23.77  3:54.41
WARD, STEVEN          16 PC MP  PC               4:24.69         28.96  1:01.17  1:35.12  2:09.21  2:46.72  3:24.62  3:54.91
DESENNA, MARIO        16 PC VALLEJO AQUATIC CL    4:33.49         28.83  1:01.70  1:38.79  2:14.99  2:53.30  3:32.03  4:02.98
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUATIC CL    4:35.04         29.40  1:03.44  1:40.36  2:15.83  2:54.21  3:31.91  4:05.28
CATHEY, DOMINIC G.    15 PC UNATTACHED PACIFIC    4:36.20         28.33  1:00.67  1:38.97  2:14.63  2:54.71  3:36.36  4:07.45
SCOTT, COLIN          14 PC ORINDA AQUATICS       4:37.59         29.92  1:04.76  1:39.33  2:14.00  2:53.39  3:33.97  4:06.19
HAMILTON, NEAL        14 PC ALAMEDA ISLAND AQU    4:44.24         30.95  1:06.27  1:41.88  2:16.30  2:58.16  3:40.34  4:12.39
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAND AQU    4:52.29         30.37  1:05.99  1:42.82  2:18.34  3:02.23  3:45.75  4:19.52
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 1082
                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S
MEET SANCTION NUMBER PC1063                           05/20/01  THRU  05/20/01          SHORT COURSE
                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S
=============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MALE    OPEN    200 M. R.                                   EVENT    2
=============================================================================================================================
 SWIMMERS NAME       AGE .......T E A M.......      TIME       .................... S  P  L  I  T  S.........................
WCAB, BOYS            15 PC WALNUT CREEK AQUA     1:44.56         25.23    52.21  1:16.79