&l8D
&l88P
&k2S
&a132M
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    31.81   1    31.07 F1
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    31.99   2    31.52 F2
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    31.99   3    31.88 F3
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     32.50   4    32.02 F4
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    32.60   5    32.58 F5
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI    33.80   8    33.61 F6
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    33.35   6    34.14 F7
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     33.55   7    34.45 F8

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    31.81   1
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    31.99   3
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    31.99   2
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     32.50   4
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    32.60   5
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    33.35   6
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     33.55   7
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI    33.80   8
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY      33.81   9
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI    33.99  10
DOCTO, JENNIFER       10 PC PLEASANTON SE    34.02  11
AJIMURA, BUFFY        10 PC TERRAPINS SWI    34.14  12
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    34.27  13
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      34.62  15
LEVENS, TARA          10 PC STANFORD COVI    34.62  14
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    34.70  16
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY      34.73  17
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT    34.82  18
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI    34.84  19
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    34.91  20
SHERIDAN, LAUREN      10 PC AGCC OSPREY      34.95  21
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    35.02  22
MA, STEPHANIE         10 PC PLEASANTON SE    35.11  23
AMOG, JESSICA         10 PC WALNUT CREEK     35.26  24
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S    35.28  25
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI    35.33  26
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI    35.44  27
UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT    35.52  28
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE    35.53  29
BOOHER, KATHARINE     10 PC LADERA OAKS      35.58  30
CANNON, HEIDI         10 PC LADERA OAKS      35.59  31
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ    35.63  32
CONTE, MICHELLE       10 PC MONTEREY BAY     35.65  33
MCDONNELL, MEGAN      10 PC ORINDA AQUATI    35.69  34
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      35.75  35
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S    35.85  36
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    35.94  37
AGUAYO, CHELSI        10 PC UNATTACHED PA    35.97  38
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI    36.05  39
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI    36.08  40
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN    36.26  41
GOLDSTEIN, ANNA        9 PC GOLDEN BEAR S    36.43  42
WINDGASSEN, TAYLOR     9 PC SAN JOSE AQUA    36.52  43
SULLIVAN, MONICA       9 PC WALNUT CREEK     36.67  44
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM    36.82  45
WATSON, KAYLEY         8 PC TERRAPINS SWI    37.37  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:11.49   2  1:10.23 F1
                                                                    F    34.05
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:12.08   5  1:10.32 F2
                                                                    F    33.53
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:11.13   1  1:10.46 F3
                                                                    F    33.75
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:12.26   6  1:11.01 F4
                                                                    F    34.47
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:11.83   3  1:12.12 F5
                                                                    F    34.57
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:12.98   7  1:12.46 F6
                                                                    F    35.02
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:12.07   4  1:12.62 F7
                                                                    F    34.68
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:13.50   8  1:12.70 F8
                                                                    F    35.08

BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:11.13   1
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:11.49   2
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:11.83   3
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:12.07   4
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:12.08   5
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:12.26   6
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:12.98   7
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:13.50   8
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  1:13.99   9
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:14.30  10
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA  1:14.83  11
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:14.95  13
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    1:14.95  12
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    1:15.17  14
LEVENS, TARA          10 PC STANFORD COVI  1:15.40  15
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:15.43  16
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE  1:15.80  17
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:15.94  18
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI  1:16.46  19
AMOG, JESSICA         10 PC WALNUT CREEK   1:16.47  20
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:16.86  21
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI  1:16.93  22
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:17.00  23
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:17.04  24
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI  1:17.56  25
AGUAYO, CHELSI        10 PC UNATTACHED PA  1:18.25  26
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  1:18.37  27
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S  1:18.60  28
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:18.87  29
CONTE, MICHELLE       10 PC MONTEREY BAY   1:18.99  30
DOCTO, JENNIFER       10 PC PLEASANTON SE  1:19.03  31
MA, STEPHANIE         10 PC PLEASANTON SE  1:19.34  32
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:19.95  33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT  1:20.05  34
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ  1:20.11  35
ANDERSON, HALEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:20.16  36
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:20.21  37
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S  1:20.23  38
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:20.28  39
GOLDSTEIN, ANNA        9 PC GOLDEN BEAR S  1:20.57  40
AJIMURA, BUFFY        10 PC TERRAPINS SWI  1:21.02  41
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S  1:21.28  42
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:22.26  43
MCGOWAN, JENNIFER     10 PC WALNUT CREEK   1:23.10  44
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.67  45
WATSON, KAYLEY         8 PC TERRAPINS SWI  1:24.37  46
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:33.93   1  2:30.87 F1  P  1:14.71
                                                                    F    34.91  1:13.65  1:53.15
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:34.56   4  2:32.44 F2  P  1:14.89
                                                                    F    35.51  1:14.51  1:54.69
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:34.32   2  2:36.12 F3  P  1:15.04
                                                                    F    34.78  1:14.29  1:55.06
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:34.55   3  2:36.60 F4  P  1:16.69
                                                                    F    36.12  1:17.31  1:58.36
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  2:38.70   6  2:37.58 F5  P  1:19.06
                                                                    F    37.01  1:17.18  1:58.28
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   2:42.04   8  2:39.94 F6  P  1:20.48
                                                                    F    37.14  1:18.08  1:59.76
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  2:42.09   9  2:40.36 F7  P  1:19.17
                                                                    F    35.73  1:16.62  1:58.51
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:36.01   5   DQUED  F   P  1:16.76

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:33.93   1              P  1:14.71
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:34.32   2              P  1:15.04
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:34.55   3              P  1:16.69
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:34.56   4              P  1:14.89
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:36.01   5              P  1:16.76
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  2:38.70   6              P  1:19.06
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  2:40.29   7              P  1:18.04
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   2:42.04   8              P  1:20.48
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  2:42.09   9              P  1:19.17
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  2:42.11  10              P  1:17.44
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA  2:43.76  11              P  1:19.08
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  2:43.80  12              P  1:19.98
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    2:44.91  13              P  1:18.33
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  2:45.14  14              P  1:20.03
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    2:46.12  15              P  1:21.01
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI  2:46.31  16              P  1:21.72
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  2:47.09  17              P  1:20.51
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  2:47.31  18              P  1:20.76
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  2:47.45  19              P  1:21.45
ANDERSON, HALEY        9 PC SAN RAMON LIV  2:48.54  20              P  1:22.25
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI  2:51.50  21              P  1:22.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MA, STEPHANIE         10 PC PLEASANTON SE  2:51.58  22              P  1:23.09
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI  2:51.91  23              P  1:23.06
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S  2:52.53  24              P  1:26.15
WELLS, ALEX           10 PC SAN JOSE AQUA  2:52.64  25              P  1:23.02
VUCINA, JADE          10 PC BARRACUDA AQU  2:53.45  26              P  1:24.64
GOLDSTEIN, ANNA        9 PC GOLDEN BEAR S  2:53.68  27              P  1:24.46
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  2:55.25  28              P  1:24.31
MCGOWAN, JENNIFER     10 PC WALNUT CREEK   3:05.27  29              P  1:28.44

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   10&UN   400 FREE                                    EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  5:23.21   2  5:15.75 F1  P  1:18.86  2:41.67  4:03.70
                                                                    F    36.42  1:15.99  1:57.28  2:37.59  3:18.06  3:58.41  4:37.92
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  5:22.05   1  5:19.32 F2  P  1:16.07  2:39.01  4:01.79
                                                                    F    36.33  1:15.42  1:56.38  2:37.32  3:18.00  3:58.46  4:39.29
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  5:24.21   3  5:29.26 F3  P  1:18.44  2:41.38  4:03.55
                                                                    F    36.83  1:16.72  1:58.27  2:40.50  3:22.61  4:05.46  4:48.58
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    5:29.02   4  5:29.56 F4  P  1:17.84  2:41.56  4:06.06
                                                                    F    37.47  1:18.94  2:02.18  2:44.58  3:27.49  4:10.36  4:50.15
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  5:33.05   6  5:29.61 F5  P  1:20.94  2:45.67  4:11.36
                                                                    F    37.92  1:19.25  2:02.51  2:44.25  3:27.32  4:09.45  4:50.45
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  5:33.81   8  5:32.59 F6  P  1:19.72  2:45.57  4:11.02
                                                                    F    37.77  1:18.75  2:01.38  2:43.26  3:26.70  4:09.09  4:52.15
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  5:32.27   5  5:32.69 F7  P  1:18.91  2:43.72  4:09.11
                                                                    F    37.80  1:19.02  2:00.94  2:43.76  3:26.39  4:09.21  4:51.39
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  5:33.49   7  5:40.70 F8  P  1:17.64  2:41.95  4:08.32
                                                                    F    37.82  1:20.63  2:03.95  2:47.54  3:31.20  4:15.87  4:59.33

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  5:22.05   1              P  1:16.07  2:39.01  4:01.79
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  5:23.21   2              P  1:18.86  2:41.67  4:03.70
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  5:24.21   3              P  1:18.44  2:41.38  4:03.55
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    5:29.02   4              P  1:17.84  2:41.56  4:06.06
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  5:32.27   5              P  1:18.91  2:43.72  4:09.11
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  5:33.05   6              P  1:20.94  2:45.67  4:11.36
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  5:33.49   7              P  1:17.64  2:41.95  4:08.32
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  5:33.81   8              P  1:19.72  2:45.57  4:11.02
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  5:34.85   9              P  1:20.80  2:47.03  4:12.71
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  5:37.36  10              P  1:19.42  2:45.12  4:12.54
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   5:38.84  11              P  1:20.89  2:46.75  4:12.84
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  5:44.16  12              P  1:19.53  2:46.38  4:16.18
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    5:51.22  13              P  1:20.89  2:49.40  4:20.78
WELLS, ALEX           10 PC SAN JOSE AQUA  6:03.56  14              P  1:25.11  2:57.40  4:31.20
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI  6:05.22  15              P  1:26.94  3:01.45  4:34.74
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S   DQUED
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J   DQUED                   P  1:23.28  2:54.20  4:27.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    37.79   1    36.76 F1
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    39.72   6    37.70 F2
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     38.66   2    38.08 F3
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ    39.35   4    38.69 F4
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT    39.30   3    39.14 F5
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    39.92   7    39.92 F6
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    39.94   8    40.01 F7
LEVENS, TARA          10 PC STANFORD COVI    39.69   5    40.48 F8

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    37.79   1
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     38.66   2
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT    39.30   3
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ    39.35   4
LEVENS, TARA          10 PC STANFORD COVI    39.69   5
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    39.72   6
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    39.92   7
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    39.94   8
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    40.06   9
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE    40.41  10
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    40.48  11
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    40.58  12
CANNON, HEIDI         10 PC LADERA OAKS      41.00  13
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM    41.15  14
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI    41.21  15
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      41.58  16
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM    41.59  17
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     41.71  18
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI    41.79  19
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE    42.05  20
SULLIVAN, MONICA       9 PC WALNUT CREEK     42.11  21
AMOG, JESSICA         10 PC WALNUT CREEK     42.12  22
DANG, VIVIAN           9 PC FLYING FISH      42.14  23
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    42.15  24
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA    42.18  25
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    42.20  26
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM    42.28  27
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN    42.33  28
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    42.38  29
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S    42.45  30
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT    42.47  31
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT    42.55  32
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL    42.62  33
BLANTON, RAWNY        10 PC TERRAPINS SWI    42.87  34
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S    43.07  35
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S    43.10  36
AJIMURA, BUFFY        10 PC TERRAPINS SWI    43.12  37
UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT    43.16  38
CONTE, MICHELLE       10 PC MONTEREY BAY     43.29  39
MCGOWAN, JENNIFER     10 PC WALNUT CREEK     43.39  40
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    43.46  41
WELLS, ALEX           10 PC SAN JOSE AQUA    43.66  42
AGUAYO, CHELSI        10 PC UNATTACHED PA    43.73  43
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI    43.80  44
CHEN, TERESA          10 PC OTTER SWIM CL    43.85  45
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    44.26  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI    44.33  47
SHERIDAN, LAUREN      10 PC AGCC OSPREY      44.34  48
MCDONNELL, MEGAN      10 PC ORINDA AQUATI    44.44  49
TAKAKI, MADDIE        10 PC SAN JOSE AQUA    44.45  50
STRENFEL, ALEX         9 PC BARRACUDA AQU    44.46  51
BOOHER, KATHARINE     10 PC LADERA OAKS      44.91  52
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      45.03  53
WATSON, KAYLEY         8 PC TERRAPINS SWI    45.55  54
ANDERSON, MOLLY        9 PC BARRACUDA AQU    46.03  55
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY     46.47  56

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:21.94   1  1:19.70 F1
                                                                    F    38.26
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  1:23.31   4  1:20.90 F2
                                                                    F    39.93
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:22.61   2  1:21.69 F3
                                                                    F    39.73
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:24.08   7  1:22.79 F4
                                                                    F    41.13
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:23.33   5  1:22.84 F5
                                                                    F    40.32
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:24.37   8  1:24.13 F6
                                                                    F    41.25
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:23.82   6  1:24.21 F7
                                                                    F    40.86
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:22.97   3  1:24.32 F8
                                                                    F    40.89

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:21.94   1
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:22.61   2
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:22.97   3
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  1:23.31   4
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:23.33   5
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:23.82   6
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:24.08   7
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:24.37   8
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:25.22   9
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:25.90  10
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM  1:25.96  11
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ  1:26.29  12
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:26.32  13
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:27.48  14
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:27.80  15
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.12  16
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:28.15  17
AMOG, JESSICA         10 PC WALNUT CREEK   1:28.48  18
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:29.29  19
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:29.38  20
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:29.47  21
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA  1:30.00  22
DANG, VIVIAN           9 PC FLYING FISH    1:30.32  23
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.42  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  1:30.55  25
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:30.84  26
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI  1:30.88  27
CANNON, HEIDI         10 PC LADERA OAKS    1:30.95  28
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:31.78  29
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:31.91  30
UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT  1:32.16  31
LEVENS, TARA          10 PC STANFORD COVI  1:32.50  32
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S  1:32.52  33
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S  1:32.85  34
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI  1:33.45  35
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI  1:33.78  36
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:33.84  37
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE  1:34.10  38
MA, STEPHANIE         10 PC PLEASANTON SE  1:34.14  39
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  1:34.66  40
BLANTON, RAWNY        10 PC TERRAPINS SWI  1:34.80  41
MCGOWAN, JENNIFER     10 PC WALNUT CREEK   1:35.03  42
TAKAKI, MADDIE        10 PC SAN JOSE AQUA  1:35.83  43
STRENFEL, ALEX         9 PC BARRACUDA AQU  1:36.41  44
WELLS, ALEX           10 PC SAN JOSE AQUA  1:36.51  45
CHEN, TERESA          10 PC OTTER SWIM CL  1:36.88  46
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S  1:37.38  47
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY   1:37.55  48
ANDERSON, MOLLY        9 PC BARRACUDA AQU  1:38.20  49
WATSON, KAYLEY         8 PC TERRAPINS SWI  1:41.99  50
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    40.76   1    40.30 F1
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    42.34   3    40.37 F2
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    42.09   2    40.74 F3
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    42.35   4    41.69 F4
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    42.60   5    42.29 F5
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    43.13   8    42.53 F6
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    42.80   6    42.83 F7
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    42.94   7    43.62 F8

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    40.76   1
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    42.09   2
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    42.34   3
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    42.35   4
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    42.60   5
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    42.80   6
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S    42.94   7
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    43.13   8
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     43.49   9
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S    43.56  10
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK     43.92  11
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM    44.13  12
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI    44.18  13
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI    45.11  14
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI    45.43  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      45.57  16
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    45.58  17
SHERIDAN, LAUREN      10 PC AGCC OSPREY      45.87  18
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE    46.06  19
ROGERS, JESSIE        10 PC UNATTACHED PA    46.11  20
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM    46.67  21
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    46.75  22
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA    47.05  23
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    47.12  24
DANG, VIVIAN           9 PC FLYING FISH      47.44  25
CARLSON, CASEY        10 PC LADERA OAKS      47.82  26
AGUAYO, CHELSI        10 PC UNATTACHED PA    47.84  27
DUFFY, FIONA          10 PC MARIN PIRATES    48.19  28
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN    48.97  29
SULLIVAN, MONICA       9 PC WALNUT CREEK     49.10  30
UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT    49.11  31
MCDONNELL, MEGAN      10 PC ORINDA AQUATI    49.18  32
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI    49.24  33
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    49.81  34
VUCINA, JADE          10 PC BARRACUDA AQU    50.14  35

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:34.63   5  1:28.67 F1
                                                                    F    41.59
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:30.70   1  1:29.90 F2
                                                                    F    42.82
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:31.71   2  1:31.37 F3
                                                                    F    43.55
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  1:34.59   4  1:34.08 F4
                                                                    F    45.67
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:34.74   6  1:34.15 F5
                                                                    F    45.53
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:34.59   3  1:34.17 F6
                                                                    F    43.60
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK   1:37.15   8  1:36.43 F7
                                                                    F    46.94
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:36.44   7  1:37.71 F8
                                                                    F    45.48

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:30.70   1
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:31.71   2
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  1:34.59   4
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:34.59   3
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:34.63   5
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  1:34.74   6
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:36.44   7
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK   1:37.15   8
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:37.20   9
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:37.97  10
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:38.55  11
ROGERS, JESSIE        10 PC UNATTACHED PA  1:39.21  12
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:39.46  13
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:39.95  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:40.08  15
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  1:40.68  16
BRANDL, KATHLEEN       9 PC PENNINSULA CO  1:40.79  17
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   1:41.00  18
DANG, VIVIAN           9 PC FLYING FISH    1:41.01  19
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI  1:41.96  20
CARLSON, CASEY        10 PC LADERA OAKS    1:42.54  21
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM  1:42.73  22
DUFFY, FIONA          10 PC MARIN PIRATES  1:42.97  23
UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT  1:44.67  24
CANNON, HEIDI         10 PC LADERA OAKS    1:45.13  25
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI  1:45.41  26
MCDONNELL, MEGAN      10 PC ORINDA AQUATI  1:45.63  27
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:45.69  28
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  1:45.95  29
COLES, ZOE             9 PC UNATTACHED PA  1:46.87  30
VUCINA, JADE          10 PC BARRACUDA AQU  1:47.25  31
AGUAYO, CHELSI        10 PC UNATTACHED PA  1:47.49  32
MCGOWAN, JENNIFER     10 PC WALNUT CREEK   1:55.68  33
ANDERSON, HALEY        9 PC SAN RAMON LIV  NO SHOW
HERMAN, LYNDSAY       10 PC SAN RAMON LIV  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    35.36   1    34.35 F1
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     36.02   2    34.99 F2
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    36.93   4    35.49 F3
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI    36.85   3    35.62 F4
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S    37.18   6    35.97 F5
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    37.06   5    36.26 F6
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI    37.79   8    36.65 F7
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      37.60   7    36.83 F8

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    35.36   1
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     36.02   2
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI    36.85   3
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    36.93   4
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    37.06   5
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S    37.18   6
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      37.60   7
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI    37.79   8
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY      37.99   9
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    38.00  10
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI    38.03  11
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI    38.35  12
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    38.54  13
SHERIDAN, LAUREN      10 PC AGCC OSPREY      38.58  14
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    38.80  15
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      38.96  17
LEVENS, TARA          10 PC STANFORD COVI    38.96  16
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    39.00  18
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    39.33  19
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM    39.45  20
WINDGASSEN, TAYLOR     9 PC SAN JOSE AQUA    39.91  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAKAKI, MADDIE        10 PC SAN JOSE AQUA    40.23  22
CARLSON, CASEY        10 PC LADERA OAKS      40.28  23
CANNON, HEIDI         10 PC LADERA OAKS      40.36  24
SULLIVAN, MONICA       9 PC WALNUT CREEK     40.89  25
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI    41.42  26
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY      42.37  27
AGUAYO, CHELSI        10 PC UNATTACHED PA    43.09  28
CONTE, MICHELLE       10 PC MONTEREY BAY     44.56  29
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL    46.32  30

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    1:24.05   3  1:20.85 F1
                                                                    F    37.69
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:24.81   6  1:21.00 F2
                                                                    F    38.28
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  1:23.68   2  1:23.78 F3
                                                                    F    38.18
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:25.78   7  1:23.96 F4
                                                                    F    37.52
GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI  1:23.61   1  1:24.21 F5
                                                                    F    39.14
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:27.34   8  1:24.61 F6
                                                                    F    38.99
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:24.22   5  1:25.45 F7
                                                                    F    38.85
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:24.12   4  1:36.49 F8
                                                                    F    38.54

GLASSMAN, NAOMI       10 PC STANFORD COVI  1:23.61   1
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  1:23.68   2
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    1:24.05   3
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:24.12   4
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:24.22   5
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  1:24.81   6
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:25.78   7
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:27.34   8
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  1:31.63  10
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI  1:31.63   9
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI  1:31.94  11
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S  1:33.49  12
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    1:34.16  13
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:34.18  14
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   1:36.59  15
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:37.78  16
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:38.84  17
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT   DQUED
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:52.55   1  2:51.22 F1  P  1:21.14
                                                                    F    37.38  1:21.06  2:13.69
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  2:53.67   2  2:51.55 F2  P  1:21.58
                                                                    F    37.39  1:20.64  2:13.84
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:55.33   3  2:53.45 F3  P  1:24.70
                                                                    F    38.30  1:24.94  2:14.12
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:59.51   5  2:59.02 F4  P  1:25.63
                                                                    F    39.79  1:25.49  2:19.52
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  3:00.40   6  3:00.30 F5  P  1:24.26
                                                                    F    40.29  1:24.65  2:18.54
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  3:00.42   7  3:00.44 F6  P  1:25.21
                                                                    F    43.40  1:25.30  2:21.30
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  3:01.98   8  3:04.45 F7  P  1:28.07
                                                                    F    40.57  1:29.44  2:25.02
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:59.50   4   DQUED  F   P  1:27.98

GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:52.55   1              P  1:21.14
BASILIO, NADIA        10 PC SANTA CLARA S  2:53.67   2              P  1:21.58
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:55.33   3              P  1:24.70
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:59.50   4              P  1:27.98
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:59.51   5              P  1:25.63
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  3:00.40   6              P  1:24.26
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  3:00.42   7              P  1:25.21
BARNES-WAYCHUS, CASEY 10 PC STANFORD COVI  3:01.98   8              P  1:28.07
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   3:03.22   9              P  1:26.19
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    3:03.86  10              P  1:28.37
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  3:04.72  11              P  1:31.54
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM  3:05.00  12              P  1:28.80
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  3:05.57  13              P  1:29.07
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI  3:06.72  14              P  1:31.30
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  3:06.99  15              P  1:32.60
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    3:08.95  16              P  1:26.78
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  3:09.66  17              P  1:31.28
PINARBASI, ALISA      10 PC MORGAN HILL S  3:10.40  18              P  1:28.28
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  3:10.85  19              P  1:31.83
UENO, MAO             10 PC DEANZA CUPERT  3:12.83  20              P  1:34.69
MICOTTI, KRISTINA     10 PC SAN JOSE AQUA  3:12.90  21              P  1:32.39
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI  3:13.21  22              P  1:31.37
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  3:13.51  23              P  1:32.17
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI  3:13.69  24              P  1:37.65
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  3:13.80  25              P  1:31.64
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  3:14.17  26              P  1:34.19
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN  3:14.22  27              P  1:33.24
CANNON, HEIDI         10 PC LADERA OAKS    3:14.61  28              P  1:31.13
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  3:14.75  29              P  1:33.00
DANG, VIVIAN           9 PC FLYING FISH    3:15.21  30              P  1:36.56
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S  3:16.29  31              P  1:37.60
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ  3:17.97  32              P  1:30.42
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  3:18.70  33              P  1:34.99
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE  3:19.66  34              P  1:36.07
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM   DQUED                   P  1:24.97
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:33.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 10            10 PC STANFORD COVI               2:32.85   1      38.73  1:22.29  1:59.11
         TSE, VERONICA       10
         READ, HALEY         10
         GLASSMAN, NAOMI     10
         BARNES-WAYCHUS, CASE10
DCD, A 10             10 PC DALY CITY DOL               2:35.88   2    1:10.53  1:25.84  2:00.95
         LA, KRISTIE         10
         NAJDAWI, NAJELAH    10
         DIMAGMALIW, CHRISTIN10
         RUSH, ALYSSA         9
TERA, A 10            10 PC TERRAPINS SWI               2:37.36   3      40.90  1:26.03  2:03.32
         PRUTTON, DIANDRA    10
         POWERS, ALEXA       10
         WOLF, JESSICA       10
         JONES, JILL          9
AGCC, A 10            10 PC AGCC OSPREY                 2:38.50   4      41.52  1:27.03  2:04.30
         HOYT, ERINN         10
         GOLD, COURTNEY      10
         WALITSCH, JAMIE      9
         MEDEIROS, DANIELLE  10
DACA, A 10            10 PC DEANZA CUPERT               2:40.17   5      40.27  1:27.95  2:36.68
         DELISLE, LAURENCE    9
         UENO, MAO           10
         GONG, DANIELLE      10
         CHENG, ELSA         10
OSC, A 10             10 PC OTTER SWIM CL               2:41.23   6      46.73  1:28.40  2:26.24
         CHEN, TERESA        10
         MERCADO, KELLSEY    10
         CHEN, EMILY         10
         FLANNIGAN, DEVON    10
OAPB, A 10            10 PC ORINDA AQUATI               2:44.45   7      47.24  1:28.36  2:04.50
         MCDONNELL, MEGAN    10
         BRADLEY, PAIGE      10
         WULF, LISA           9
         GIBLIN, KAITLYN     10
SOSS, A 10            10 PC SOS SWIM TEAM               2:47.44   8    1:03.66  1:26.57  2:07.97
         PLUNKETT, ANDIE     10
         HANSON, JODI        10
         BISPO, KASSY         9
         PRATER, EMILY        8
SRVL, A 10            10 PC SAN RAMON LIV               2:48.97   9      46.34  1:35.36  2:13.11
         WHYTE, COURTNEY      8
         HERMAN, LYNDSAY     10
         ANDERSON, ALYSSA    10
         ANDERSON, HALEY      9
TERA, B 10            10 PC TERRAPINS SWI               2:50.92  10    1:05.08  1:35.95  2:15.99
         AJIMURA, BUFFY      10
         HOCKING, LEAH       10
         WATSON, KAYLEY       8
         MIDDLETON, LUCY     10
BAMP, A 10            10 PC BARRACUDA AQU               2:51.11  11      44.86  1:34.60  2:17.70
         STRENFEL, ALEX       9
         VUCINA, JADE        10
         ANDERSON, MOLLY      9
         HUNT, EMMA          10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 10             10 PC VALLEJO AQUAT               2:55.98  12      41.53  1:33.34  2:16.11
         PEZZUTO, MAKENA     10
         COLES, Z             9
         BUENO, NADINE       15
         BASSI, GUNEET       10
VJO, B 10             10 PC VALLEJO AQUAT                DQUED           50.12  1:57.12  2:40.94

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 10            10 PC TERRAPINS SWI               2:15.94   1      33.96  1:08.81  1:42.80
         PRUTTON, DIANDRA    10
         JONES, JILL          9
         AJIMURA, BUFFY      10
         WOLF, JESSICA       10
SCRA, A 10            10 PC STANFORD COVI               2:16.55   2      34.21  1:08.34  1:43.63
         BARNES-WAYCHUS, CASE10
         LEVENS, TARA        10
         READ, HALEY         10
         TSE, VERONICA       10
DACA, A 10            10 PC DEANZA CUPERT               2:16.63   3      35.28  1:10.44  1:43.85
         CHENG, ELSA         10
         GONG, DANIELLE      10
         DELISLE, LAURENCE    9
         UENO, MAO           10
AGCC, A 10            10 PC AGCC OSPREY                 2:18.93   4      35.73  1:10.62  1:45.45
         GOLD, COURTNEY      10
         MEDEIROS, DANIELLE  10
         SHERIDAN, LAUREN    10
         WALITSCH, JAMIE      9
BAMP, A 10            10 PC BARRACUDA AQU               2:22.98   5      32.27  1:08.12  1:45.73
         ANDERSON, MOLLY      9
         VUCINA, JADE        10
         STRENFEL, ALEX       9
         HUNT, EMMA          10
DCD, A 10             10 PC DALY CITY DOL               2:23.68   6      36.60  1:11.67  2:20.85
         RUSH, ALYSSA         9
         NAJDAWI, NAJELAH    10
         LA, KRISTIE         10
         DIMAGMALIW, CHRISTIN10
OAPB, A 10            10 PC ORINDA AQUATI               2:23.80   7      35.70  1:11.23  2:16.05
         MCDONNELL, M        10
         GIBLIN, K           10
         BRADLEY, P          10
         WULF, L             10
SOSS, A 10            10 PC SOS SWIM TEAM               2:24.07   8      35.00  1:15.51  2:17.77
         HANSON, JODI        10
         PRATER, EMILY        9
         PLUNKETT, ANDIE     10
         BISPO, KARLEE       11
OSC, A 10             10 PC OTTER SWIM CL               2:25.71   9      38.29  1:17.07  1:54.32
         MERCADO, KELLSEY    10
         CHEN, TERESA        10
         FLANNIGAN, DEVON    10
         CHEN, EMILY         10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL, A 10            10 PC SAN RAMON LIV               2:27.85  10      37.18  1:17.61  1:56.18
         ANDERSON, ALYSSA    10
         ANDERSON, HALEY      9
         DILLMAN, BRENNA      9
         WHYTE, COURTNEY      8
TERA, B 10            10 PC TERRAPINS SWI               2:28.66  11      57.09  1:14.05  1:52.60
         MIDDLETON, LUCY     10
         WATSON, KAYLEY       8
         HOCKING, LEAH       10
         POWERS, ALEXA       10
VJO, A 10             10 PC VALLEJO AQUAT               2:34.60  12      36.69  1:16.91  2:19.27
         PEZZUTO, MAKENA     10
         BUENO, NICKI        10
         COLES, ZOE          10
         BASSI, GUNEET       10
VJO, B 10             10 PC VALLEJO AQUAT                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    29.29   1    28.87 F1
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    29.34   2    29.13 F2
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    29.80   4    29.42 F3
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    29.97   5    29.69 F4
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI    29.79   3    29.82 F5
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     30.23   7    29.91 F6
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    30.04   6    30.33 F7
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     30.31   8    30.36 F8

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    29.29   1
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    29.34   2
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI    29.79   3
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    29.80   4
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    29.97   5
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    30.04   6
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     30.23   7
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     30.31   8
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     30.35   9
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT    30.40  10
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     30.55  11
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     30.57  12
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE    30.65  13
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    30.68  14
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    30.84  15
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC     30.95  16
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    31.01  17
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR    31.02  18
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    31.03  19
SLAVICH, DESTINIE     12 PC FOG CITY HAMM    31.11  20
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT    31.23  21
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI    31.28  22
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC MARIN PIRATES    31.34  23
PLOTT, MELANIE        11 PC AGCC OSPREY      31.37  24
COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE    31.45  25
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    31.54  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUND, MELISSA         12 PC STANFORD COVI    31.60  27
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI    31.63  28
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    31.68  29
EDELMAN, ALICIA       12 PC STANFORD COVI    31.69  30
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV    31.75  31
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI    31.79  32
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S    31.86  34
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI    31.86  33
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN    31.89  35
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA    31.90  36
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S    31.92  37
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI    32.02  38
KADI, SARA            12 PC OAKLAND BARRA    32.03  39
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      32.04  41
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC MARIN PIRATES    32.04  40
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      32.06  42
FOUNTANO, NIJA        11 PC SUNNYVALE SWI    32.07  44
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV    32.07  43
SHARP, MOLLY          11 PC ORINDA AQUATI    32.08  45
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI    32.25  46
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL    32.31  47
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK     32.32  48
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM    32.49  49
TANA, KYLIE           11 PC OTTER SWIM CL    32.50  50
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE    32.52  51
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV    32.56  52
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH      32.65  53
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV    32.69  54
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI    32.73  55
LEWIN, NIKKI          12 PC GOLDEN BEAR S    32.78  56
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S    32.99  57
LEE, EUNICE           12 PC ORINDA AQUATI    33.01  58
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI    33.07  59
MARIUCCI, WHITNEY     12 PC PENNINSULA CO    33.16  60
GONZALES, CAILEE      11 PC MONTEREY BAY     33.39  61
CHAU, AMANDA          12 PC FOG CITY HAMM    33.51  62
BROOKS, STEPHANIE     12 PC PENNINSULA CO    33.85  63
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    34.08  64
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI    34.49  65

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  1:03.61   2  1:01.72 F1
                                                                    F    30.02
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:03.19   1  1:02.76 F2
                                                                    F    30.25
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:03.82   3  1:03.36 F3
                                                                    F    30.53
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:04.18   4  1:03.75 F4
                                                                    F    31.33
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:04.85   7  1:04.08 F5
                                                                    F    30.62
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:04.25   5  1:04.24 F6
                                                                    F    31.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:04.58   6  1:05.06 F7
                                                                    F    31.72
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI  1:05.16   8  1:05.30 F8
                                                                    F    32.22

BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:03.19   1
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  1:03.61   2
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:03.82   3
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:04.18   4
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:04.25   5
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:04.58   6
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:04.85   7
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI  1:05.16   8
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:05.60   9
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT  1:06.28  10
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  1:06.45  11
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:06.58  12
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  1:06.76  13
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:07.01  14
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:07.23  15
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:07.36  16
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:07.47  17
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  1:07.57  18
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR  1:07.59  19
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   1:07.65  20
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY   1:07.66  21
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  1:07.73  22
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK   1:08.04  23
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.51  24
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  1:08.75  25
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV  1:08.90  26
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  1:09.01  27
SLAVICH, DESTINIE     12 PC FOG CITY HAMM  1:09.08  28
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S  1:09.50  30
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  1:09.50  29
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK   1:09.63  31
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC MARIN PIRATES  1:09.92  32
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE  1:09.93  33
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    1:09.99  34
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI  1:10.02  35
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  1:10.17  36
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI  1:10.41  37
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  1:10.45  38
FOUNTANO, NIJA        11 PC SUNNYVALE SWI  1:10.62  39
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.79  40
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC MARIN PIRATES  1:11.12  41
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI  1:11.45  42
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS    1:11.87  43
TANA, KYLIE           11 PC OTTER SWIM CL  1:11.88  44
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  1:12.43  45
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  1:12.61  46
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  1:12.73  47
SHARP, MOLLY          11 PC ORINDA AQUATI  1:13.18  48
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY    1:13.23  49
CARTER, LAUREN        12 PC UNATTACHED PA  1:13.52  50
FULLER, KELSEY        12 PC STANFORD COVI  1:14.36  51
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI  1:15.13  52
GONZALES, CAILEE      11 PC MONTEREY BAY   1:16.69  53
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:14.57   1  2:12.66 F1  P  1:05.12
                                                                    F    31.10  1:04.92  1:39.07
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:19.90   3  2:14.68 F2  P  1:08.70
                                                                    F    31.26  1:05.32  1:40.42
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:19.79   2  2:15.39 F3  P  1:07.19
                                                                    F    32.59  1:06.68  1:41.18
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:20.29   4  2:16.17 F4  P  1:08.52
                                                                    F    32.76  1:06.95  1:42.68
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   2:20.90   6  2:18.54 F5  P  1:08.26
                                                                    F    33.10  1:07.68  1:43.88
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:20.67   5  2:19.46 F6  P  1:08.95
                                                                    F    32.05  1:07.23  1:43.28
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  2:21.85   7  2:22.57 F7  P  1:08.88
                                                                    F    33.47  1:09.43  1:45.97
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:23.59   8  2:24.23 F8  P  1:09.66
                                                                    F    33.71  1:09.95  1:48.09

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:14.57   1              P  1:05.12
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:19.79   2              P  1:07.19
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:19.90   3              P  1:08.70
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:20.29   4              P  1:08.52
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:20.67   5              P  1:08.95
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   2:20.90   6              P  1:08.26
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  2:21.85   7              P  1:08.88
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:23.59   8              P  1:09.66
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:23.70   9              P  1:09.31
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  2:23.87  10              P  1:08.50
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   2:23.92  11              P  1:10.10
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:24.10  12              P  1:09.67
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  2:25.41  13              P  1:10.63
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:25.68  14              P  1:11.07
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:25.84  15              P  1:10.51
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:26.26  16              P  1:11.08
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:26.45  17              P  1:11.34
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:26.98  18              P  1:10.53
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  2:27.31  19              P  1:11.77
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  2:27.75  20              P  1:10.70
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  2:28.95  21              P  1:12.81
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  2:29.17  22              P  1:12.72
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   2:29.51  23              P  1:11.23
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR  2:30.23  24              P  1:13.01
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  2:30.77  25              P  1:12.79
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL  2:30.85  27              P  1:13.34
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    2:30.85  26              P  1:14.93
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  2:30.87  28              P  1:13.22
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  2:31.66  29              P  1:14.80
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  2:31.71  30              P  1:14.87
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  2:32.13  31              P  1:14.01
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  2:32.33  32              P  1:13.66
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  2:32.36  33              P  1:15.73
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:32.61  34              P  1:14.69
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  2:32.74  35              P  1:15.39
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  2:34.62  36              P  1:15.76
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  2:34.84  37              P  1:15.86
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI  2:36.06  38              P  1:17.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULLER, KELSEY        12 PC STANFORD COVI  2:39.69  39              P  1:17.04
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S  2:39.77  40              P  1:15.92
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  2:40.04  41              P  1:17.90
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH    2:40.60  42              P  1:19.87
CARTER, LAUREN        12 PC UNATTACHED PA  2:41.93  43              P  1:18.81
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI  2:45.61  44              P  1:20.17
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  4:44.59   1  4:40.53 F1  P  1:07.80  2:21.21  3:33.93
                                                                    F    32.42  1:07.71  1:43.55  2:19.85  2:55.80  3:31.73  4:06.08
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  4:49.31   2  4:49.33 F2  P  1:09.75  2:23.00  3:36.51
                                                                    F    33.26  1:08.92  1:45.48  2:22.55  2:59.92  3:36.97  4:13.96
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:54.07   5  4:50.23 F3  P  1:10.68  2:24.99  3:39.66
                                                                    F    32.86  1:09.15  1:46.28  2:22.93  3:00.33  3:37.47  4:14.94
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   4:53.98   4  4:50.53 F4  P  1:12.52  2:27.52  3:40.93
                                                                    F    34.19  1:10.80  1:47.68  2:24.73  3:01.53  3:38.53  4:15.07
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   4:52.40   3  4:50.86 F5  P  1:10.42  2:24.36  3:38.24
                                                                    F    32.95  1:09.20  1:45.77  2:22.82  3:00.48  3:37.56  4:14.76
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  4:55.36   8  4:51.28 F6  P  1:10.50  2:25.57  3:40.71
                                                                    F    34.48  1:10.79  1:48.53  2:25.39  3:03.47  3:40.11  4:17.66
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  4:55.13   7  4:54.24 F7  P  1:09.98  2:24.57  3:40.22
                                                                    F    34.26  1:11.11  1:48.49  2:26.36  3:03.71  3:40.99  4:18.01
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   4:54.88   6  4:56.98 F8  P  1:10.09  2:25.03  3:40.91
                                                                    F    33.88  1:10.49  1:48.15  2:25.50  3:04.05  3:41.49  4:20.06

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  4:44.59   1              P  1:07.80  2:21.21  3:33.93
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  4:49.31   2              P  1:09.75  2:23.00  3:36.51
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   4:52.40   3              P  1:10.42  2:24.36  3:38.24
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   4:53.98   4              P  1:12.52  2:27.52  3:40.93
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:54.07   5              P  1:10.68  2:24.99  3:39.66
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   4:54.88   6              P  1:10.09  2:25.03  3:40.91
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  4:55.13   7              P  1:09.98  2:24.57  3:40.22
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  4:55.36   8              P  1:10.50  2:25.57  3:40.71
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  4:57.48   9              P  1:09.24  2:24.12  3:41.74
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  4:59.04  10              P  1:11.18  2:27.17  3:44.18
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:05.88  11              P  1:13.36  2:31.24  3:48.87
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  5:06.46  12              P  1:13.20  2:31.42  3:49.80
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:08.06  13              P  1:11.15  2:30.16  3:50.89
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  5:08.07  14              P  1:11.13  2:30.44  3:51.07
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  5:09.49  15              P  1:14.39  2:32.56  3:51.33
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  5:10.57  16              P  1:15.49  2:34.96  3:53.42
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR  5:10.67  17              P  1:14.24  2:33.75  3:53.30
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  5:11.64  18              P  1:14.46  2:34.34  3:54.63
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    5:13.30  19              P  1:15.99  2:35.45  3:55.37
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  5:13.67  20              P  1:16.59  2:35.89  3:55.86
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  5:13.90  21              P  1:15.42  2:36.09  3:55.43
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    5:16.58  22              P  1:14.86  2:36.37  3:57.85
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  5:18.83  23              P  1:15.07  2:37.47  3:59.14
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL  5:19.45  24              P  1:17.25  2:38.17  3:59.42
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  5:19.62  25              P  1:14.74  2:37.17  3:58.68
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  5:19.74  26              P  1:14.98  2:36.18  3:58.61
HOOPER, CHEYENNE      12 PC TERRAPINS SWI  5:21.74  27              P  1:18.30  2:41.54  4:03.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, HAILEY         11 PC STANFORD COVI  5:23.85  28              P  1:21.09  2:43.64  4:04.13
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT  5:24.67  29              P  1:17.81  2:41.84  4:05.19
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  5:25.63  30              P  1:15.92  2:38.64  4:02.64
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  5:26.79  31              P  1:15.83  2:38.69  4:02.62
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI  5:29.31  32              P  1:19.60  2:43.77  4:06.61
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  5:29.72  33              P  1:17.11  2:41.28  4:04.35
STILL, JULIA          11 PC WEST VALLEY S  5:33.82  34              P  1:23.10  2:48.24  4:12.43
FULLER, KELSEY        12 PC STANFORD COVI  5:33.87  35              P  1:17.44  2:42.78  4:08.65
WOO, CAITLIN          12 PC SANTA ROSA NE  5:34.39  36              P  1:17.26  2:42.50  4:09.20
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S  5:42.07  37              P  1:20.20  2:47.49  4:15.68
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI  5:43.85  38              P  1:21.43  2:47.75  4:16.43

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   800 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT               9:32.10   1      32.10  1:07.72  1:43.26  2:19.59  2:55.80  3:32.30  4:06.07
                                                                       4:44.51  5:20.01  5:56.21  6:21.95  7:08.72  7:33.97  8:21.70
                                                                       8:48.60
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI               9:33.53   2      32.48  1:07.90  1:43.74  2:19.71  2:55.79  3:32.28  4:08.39
                                                                       4:44.43  5:19.94  5:56.21  6:32.33  7:08.79  7:35.70  8:22.20
                                                                       8:55.41
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI               9:53.57   3      33.58  1:10.25  1:47.80  2:25.09  3:02.95  3:39.94  4:17.50
                                                                       4:55.01  5:31.75  6:08.86  6:46.54  7:24.88  8:02.84  8:40.45
                                                                       9:17.44
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI              10:01.81   4      35.40  1:13.14  1:51.26  2:29.86  3:08.19  3:46.85  4:14.86
                                                                       5:03.07  5:40.75  6:18.71  6:56.29  7:33.64  7:58.65  8:48.85
                                                                       9:25.87
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S              10:05.40   5      34.07  1:11.26  1:46.64  2:26.14  3:03.64  3:41.53  4:19.00
                                                                       4:57.16  5:33.08  6:13.49  6:52.73  7:31.98  8:11.28  8:49.96
                                                                       9:23.33
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI              10:29.45   6      33.82  1:11.78  1:49.88  2:29.38  2:57.84  3:49.15  4:28.83
                                                                       5:08.95  5:49.38  6:29.61  7:09.02  7:49.54  8:30.03  9:10.57
                                                                       9:50.76
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI              10:31.85   7      34.35  1:13.36  1:43.34  2:33.23  3:13.41  3:54.32  4:34.66
                                                                       5:16.08  5:42.97  6:36.52  7:16.77  7:58.18  8:31.87  9:17.26
                                                                       9:45.86
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC              11:00.11   8      35.46  1:14.21  1:54.98  2:34.61  3:15.84  3:56.69  4:38.67
                                                                       5:20.07  6:02.95  6:44.78  7:27.82  8:10.53  8:54.54  9:36.67
                                                                      10:19.15
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI              11:45.39   9      38.21  1:22.28  2:06.65  2:51.37  3:35.16  4:20.28  5:03.83
                                                                       5:48.49  6:33.71  7:18.50  8:02.30  8:47.38  9:32.22 10:16.68
                                                                      10:58.36

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   11-12   1500 FREE                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT              18:14.14   1    1:09.61  2:22.97  3:36.79  4:50.88  6:04.10  7:16.34  8:29.07
                                                                       9:42.65 10:56.22 12:09.50 13:23.49 14:37.31 15:51.01 17:04.64
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI              18:33.36   2    1:09.64  2:23.17  3:36.87  4:50.99  6:04.87  7:18.72  8:33.31
                                                                       9:47.52 11:02.24 12:17.23 13:32.10 14:47.73 16:03.76 17:19.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   11-12   1500 FREE                                   EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI              19:17.26   3    1:11.54  2:27.81  3:44.60  5:02.49  6:21.07  7:38.15  8:55.74
                                                                      10:13.12 11:30.81 12:47.53 14:04.85 15:23.90 16:41.63 18:00.14
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI              19:31.04   4    1:14.11  2:33.09  3:52.27  5:11.45  6:30.08  7:48.03  9:06.34
                                                                      10:24.82 11:43.08 13:01.30 14:19.52 15:38.20 16:56.18 18:14.72
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI              19:41.75   5    1:13.90  2:32.93  3:52.22  5:11.58  6:30.09  7:48.13  9:06.56
                                                                      10:25.07 11:43.45 13:01.58 14:19.84 15:38.99 16:59.82 18:20.99
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI              19:57.91   6    1:14.05  2:33.57  3:53.21  5:13.51  6:34.48  7:55.66  9:16.31
                                                                      10:37.73 11:59.34 13:19.26 14:39.32 16:00.22 17:20.63 18:39.88
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI              21:53.75   7    1:19.88  2:44.35  4:07.92  5:31.69  6:56.94  8:24.15  9:51.69
                                                                      11:21.35 12:53.10 14:24.78 15:51.85 17:22.47 18:54.35 20:25.56

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    33.30   1    32.61 F1
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    33.35   2    32.89 F2
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    34.07   6    33.13 F3
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI    33.73   4    33.26 F4
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT    33.57   3    33.65 F5
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    34.00   5    33.76 F6
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    34.72   8    34.06 F7
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    34.50   7    34.07 F8

JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    33.30   1
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    33.35   2
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT    33.57   3
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI    33.73   4
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    34.00   5
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    34.07   6
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    34.50   7
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    34.72   8
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    35.04   9
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    35.41  10
COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE    35.46  11
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     35.53  12
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     35.62  13
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    35.82  14
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE    36.16  15
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI    36.18  16
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM    36.22  17
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV    36.23  18
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    36.45  19
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI    36.64  20
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA    36.77  21
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR    36.91  22
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV    36.95  23
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    37.00  24
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    37.03  25
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    37.16  26
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI    37.20  27
GARCIA, CYNTHIA       12 PC OTTER SWIM CL    37.30  28
FRIEDBERG, EMILY      11 PC UNATTACHED PA    37.31  29
LUND, MELISSA         12 PC STANFORD COVI    37.36  30
SHORT, SANDRA         12 PC MARIN PIRATES    37.43  31
CHANG, CONNIE         11 PC DEANZA CUPERT    37.75  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM    37.83  33
SMITH, HAILEY         11 PC STANFORD COVI    37.97  34
PLOTT, MELANIE        11 PC AGCC OSPREY      38.04  35
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU    38.10  36
LEWIN, NIKKI          12 PC GOLDEN BEAR S    38.14  37
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI    38.37  38
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI    38.47  39
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV    38.56  40
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK     38.59  41
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE    38.61  42
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI    38.62  43
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK     38.80  44
CUTLER, GABBY         11 PC MARIN PIRATES    39.01  45
GONZALES, CAILEE      11 PC MONTEREY BAY     39.08  46
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      39.15  47
PERRY, KIMBERLY       11 PC AGCC OSPREY      39.26  48
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S    39.41  49
CHUI, AMANDA          12 PC FOG CITY HAMM    39.49  50
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK     39.53  51
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    39.57  52
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI    39.79  53
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     40.03  54
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH      40.07  55
MASTERS, HILLARY      11 PC ORINDA AQUATI    40.26  56
JENSEN, LIV           11 PC PALO ALTO SWI    41.15  57
ARNASON, LIZZY        11 PC GOLDEN BEAR S    41.85  58
TANA, KYLIE           11 PC OTTER SWIM CL   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:11.68   1  1:11.34 F1
                                                                    F    34.70
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:12.16   2  1:12.15 F2
                                                                    F    35.33
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:13.41   3  1:12.61 F3
                                                                    F    34.86
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:14.00   5  1:12.95 F4
                                                                    F    34.97
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI  1:13.43   4  1:13.14 F5
                                                                    F    35.83
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:14.35   6  1:14.16 F6
                                                                    F    36.04
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:15.23   7  1:14.82 F7
                                                                    F    36.30
COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE  1:16.19   8  1:15.96 F8
                                                                    F    37.90

LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  1:11.68   1
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:12.16   2
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:13.41   3
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI  1:13.43   4
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:14.00   5
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:14.35   6
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:15.23   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE  1:16.19   8
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:16.57   9
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  1:16.77  10
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY   1:17.15  11
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  1:17.68  12
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:17.77  13
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  1:18.15  14
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK   1:18.16  15
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:18.18  16
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI  1:19.38  17
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  1:19.40  18
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  1:19.62  19
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA  1:20.78  20
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT  1:21.05  21
CHANG, CONNIE         11 PC DEANZA CUPERT  1:21.41  22
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV  1:21.50  23
SMITH, HAILEY         11 PC STANFORD COVI  1:21.63  24
TANA, KYLIE           11 PC OTTER SWIM CL  1:21.88  25
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:22.03  26
PLOTT, MELANIE        11 PC AGCC OSPREY    1:22.16  27
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  1:22.24  28
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  1:22.25  29
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  1:22.28  30
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI  1:22.49  31
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR  1:22.58  32
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    1:22.87  33
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU  1:22.98  34
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  1:23.20  35
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK   1:23.25  36
GARCIA, CYNTHIA       12 PC OTTER SWIM CL  1:23.95  37
PERRY, KIMBERLY       11 PC AGCC OSPREY    1:24.63  38
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH    1:25.23  39
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE  1:25.96  40
SHORT, SANDRA         12 PC MARIN PIRATES  1:25.97  41
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    1:25.98  42
CUTLER, GABBY         11 PC MARIN PIRATES  1:26.73  43
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  1:27.27  44
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   1:28.03  45
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI  1:31.04  46
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM   DQUED
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:35.87   1  2:31.59 F1  P  1:16.42
                                                                    F    35.89  1:13.53  1:52.91
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:38.08   2  2:36.58 F2  P  1:18.14
                                                                    F    36.36  1:16.29  1:57.20
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:38.09   3  2:37.78 F3  P  1:17.76
                                                                    F    37.75  1:17.92  1:58.66
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:38.23   4  2:41.09 F4  P  1:17.51
                                                                    F    37.73  1:17.85  1:59.77
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  2:45.17   5  2:46.10 F5  P  1:19.21
                                                                    F    38.95  1:21.20  2:03.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  2:48.68   7  2:49.25 F6  P  1:21.49
                                                                    F    39.88  1:22.63  2:05.91
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  2:48.52   6  2:50.28 F7  P  1:22.81
                                                                    F    40.69  1:24.19  2:07.70
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:51.63   8  2:54.40 F8  P  1:23.23
                                                                    F    40.21  1:23.39  2:09.27

LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:35.87   1              P  1:16.42
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:38.08   2              P  1:18.14
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:38.09   3              P  1:17.76
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:38.23   4              P  1:17.51
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  2:45.17   5              P  1:19.21
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  2:48.52   6              P  1:22.81
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  2:48.68   7              P  1:21.49
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:51.63   8              P  1:23.23
SMITH, HAILEY         11 PC STANFORD COVI  2:51.80   9              P  1:25.32
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:52.31  10              P  1:23.10
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU  2:52.64  11              P  1:24.21
PERRY, KIMBERLY       11 PC AGCC OSPREY    2:58.23  12              P  1:26.04
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  2:59.27  13              P  1:29.28

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    36.77   1    36.92 F1
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     37.38   2    37.45 F2
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    37.87   4    37.47 F3
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    38.89   7    37.64 F4
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    38.50   6    38.05 F5
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    38.19   5    38.20 F6
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    37.53   3    38.29 F7
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    39.40   8    38.70 F8

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    36.77   1
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     37.38   2
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    37.53   3
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    37.87   4
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    38.19   5
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    38.50   6
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    38.89   7
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    39.40   8
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      39.89   9
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL    40.28  10
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS      40.49  11
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    40.56  12
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT    40.70  13
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS      40.74  14
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI    40.89  15
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI    41.00  16
BOWLEY, EMMA          12 PC STANFORD COVI    41.02  17
MARIUCCI, WHITNEY     12 PC PENNINSULA CO    41.10  18
PAGAN, LAUREN         11 PC ORINDA AQUATI    41.19  19
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI    41.34  20
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S    41.36  21
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV    41.53  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LESYNA, KATIE         11 PC STANFORD COVI    41.55  23
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH      41.60  24
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM    41.82  25
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      41.94  26
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI    42.00  27
SLAVICH, DESTINIE     12 PC FOG CITY HAMM    42.02  28
TANA, KYLIE           11 PC OTTER SWIM CL    42.36  29
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI    42.41  30
MCALLISTER, NICOLE    11 PC PACIFIC COAST    42.46  31
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI    42.62  32
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN    42.66  33
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV    42.73  34
PEREIRA, SARA         12 PC SONOMA SEA DR    42.86  35
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK     43.16  36
CLOHOSSEY, PALOMA     12 PC LADERA OAKS      43.17  37
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI    43.47  38
LEE, EUNICE           12 PC ORINDA AQUATI    43.88  39
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI    45.93  40
CHUNG, OLIVIA         12 PC SANTA CLARA S  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  1:18.44   1  1:18.75 F1
                                                                    F    37.20
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:20.92   2  1:20.81 F2
                                                                    F    37.67
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:21.86   3  1:21.48 F3
                                                                    F    38.87
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:24.10   6  1:21.49 F4
                                                                    F    38.85
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:22.66   4  1:21.54 F5
                                                                    F    38.71
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:24.04   5  1:23.42 F6
                                                                    F    38.63
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:24.79   8  1:24.55 F7
                                                                    F    40.32
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  1:24.62   7  1:26.53 F8
                                                                    F    40.74

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  1:18.44   1
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:20.92   2
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:21.86   3
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:22.66   4
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:24.04   5
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:24.10   6
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  1:24.62   7
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:24.79   8
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:24.86   9
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:25.05  10
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   1:25.41  11
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:25.96  12
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:25.99  13
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  1:26.70  14
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  1:27.89  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH    1:28.64  16
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL  1:28.88  17
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  1:28.90  18
CHUNG, OLIVIA         12 PC SANTA CLARA S  1:29.28  19
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  1:29.29  20
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  1:29.60  21
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS    1:29.61  22
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  1:30.12  23
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  1:30.16  24
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  1:30.20  25
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  1:30.71  26
SLAVICH, DESTINIE     12 PC FOG CITY HAMM  1:30.78  27
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY    1:31.33  28
PAGAN, LAUREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:31.68  29
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  1:31.83  30
LEE, EUNICE           12 PC ORINDA AQUATI  1:32.19  31
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S  1:32.26  32
EASTLAND, SARAH       11 PC SEBASTAPOL SE  1:32.52  33
OKUDA, KAYCI          11 PC STANFORD COVI  1:32.70  34
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK   1:32.90  35
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI  1:33.06  36
BOWLEY, EMMA          12 PC STANFORD COVI  1:33.11  37
CHANG, CONNIE         11 PC DEANZA CUPERT  1:33.30  38
CLOHOSSEY, PALOMA     12 PC LADERA OAKS    1:33.51  39
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  1:33.54  40
CHAU, AMANDA          12 PC FOG CITY HAMM  1:34.09  41
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  1:34.50  42
MCALLISTER, NICOLE    11 PC PACIFIC COAST  1:34.63  43
GONZALES, CAILEE      11 PC MONTEREY BAY   1:36.56  44
JENSEN, LIV           11 PC PALO ALTO SWI  1:38.89  45
PERKINS, BARBARA      12 PC CARSON AQUATI  1:44.70  46
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI   DQUED
MILLER, MISSY         12 PC MORGAN HILL S   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  2:46.27   1  2:47.16 F1  P  1:19.46
                                                                    F    37.52  1:19.88  2:03.43
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:56.01   2  2:54.01 F2  P  1:25.70
                                                                    F    40.17  1:24.18  2:09.74
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:57.91   3  2:54.96 F3  P  1:25.78
                                                                    F    40.34  1:24.94  2:10.93
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  3:01.13   8  2:57.68 F4  P  1:27.95
                                                                    F    41.26  1:25.78  2:12.61
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:59.17   4  2:58.38 F5  P  1:26.60
                                                                    F    40.80  1:26.01  2:12.87
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    3:00.12   6  2:58.55 F6  P  1:27.85
                                                                    F    41.33  1:26.28  2:13.28
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   3:00.05   5  3:02.77 F7  P  1:23.46
                                                                    F    39.92  1:27.34  2:15.74
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  3:00.86   7   DQUED  F   P  1:27.24

STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  2:46.27   1              P  1:19.46
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:56.01   2              P  1:25.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:57.91   3              P  1:25.78
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:59.17   4              P  1:26.60
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   3:00.05   5              P  1:23.46
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    3:00.12   6              P  1:27.85
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  3:00.86   7              P  1:27.24
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  3:01.13   8              P  1:27.95
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  3:01.19   9              P  1:27.08
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  3:01.49  10              P  1:28.51
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  3:02.37  11              P  1:26.51
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   3:06.68  12              P  1:27.01
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  3:08.07  13              P  1:30.20
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  3:08.11  14              P  1:30.39
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL  3:09.77  15              P  1:31.22
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  3:11.31  16              P  1:31.53
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  3:11.71  17              P  1:32.20
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  3:11.90  18              P  1:31.72
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  3:12.95  19              P  1:32.22
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  3:14.16  20              P  1:34.47
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH    3:14.29  21              P  1:34.99
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  3:16.76  22              P  1:35.76
CLOHOSSEY, PALOMA     12 PC LADERA OAKS    3:25.46  23              P  1:37.90
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS     DQUED                   P  1:32.10
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:31.67

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    31.14   1    30.10 F1
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    32.17   2    31.99 F2
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI    32.64   3    32.13 F3
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI    33.10   8    32.30 F4
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    32.72   5    32.50 F5
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    32.68   4    32.75 F6
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    32.88   6    33.17 F7
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S    32.96   7    33.18 F8

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    31.14   1
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    32.17   2
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI    32.64   3
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI    32.68   4
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    32.72   5
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    32.88   6
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S    32.96   7
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI    33.10   8
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    33.21  10
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA    33.21   9
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY     33.34  11
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     33.59  12
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      33.65  13
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     33.87  14
PETRONI, NATALIE      12 PC SONOMA SEA DR    33.92  15
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     34.00  16
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI    34.09  17
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI    34.13  19
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    34.13  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC     34.44  20
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     34.45  21
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI    34.49  22
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI    34.70  23
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY      34.89  24
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    35.01  25
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI    35.15  26
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS      35.31  27
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S    35.33  28
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV    35.41  29
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      35.44  30
KADI, SARA            12 PC OAKLAND BARRA    35.49  32
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK     35.49  31
SLAVICH, DESTINIE     12 PC FOG CITY HAMM    35.52  33
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     35.54  34
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI    35.79  35
COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE    35.90  36
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI    35.95  37
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK     36.13  38
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      36.14  39
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    36.21  40
TANA, KYLIE           11 PC OTTER SWIM CL    36.28  41
CARTER, LAUREN        12 PC UNATTACHED PA    36.49  43
EDELMAN, ALICIA       12 PC STANFORD COVI    36.49  42
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    36.53  44
CHANG, CONNIE         11 PC DEANZA CUPERT    36.61  45
SHIMAMOTO, ISSO       12 PC ALMADEN SWIM     36.75  46
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT    37.04  47
SHARP, MOLLY          11 PC ORINDA AQUATI    37.64  48
BROOKS, STEPHANIE     12 PC PENNINSULA CO    37.99  49
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC MARIN PIRATES    38.01  50
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC MARIN PIRATES    38.57  51
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM    39.60  52

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  1:08.55   1  1:06.61 F1
                                                                    F    31.64
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:08.57   2  1:08.69 F2
                                                                    F    32.78
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:11.63   4  1:09.97 F3
                                                                    F    33.69
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:11.30   3  1:11.84 F4
                                                                    F    33.36
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:14.30   7  1:12.54 F5
                                                                    F    33.85
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:12.57   5  1:12.98 F6
                                                                    F    34.66
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  1:12.73   6  1:13.80 F7
                                                                    F    34.58
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   1:14.35   8  1:14.21 F8
                                                                    F    36.47

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  1:08.55   1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:08.57   2
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:11.30   3
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:11.63   4
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:12.57   5
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  1:12.73   6
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:14.30   7
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   1:14.35   8
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:14.65   9
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA  1:15.49  10
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  1:15.84  11
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:15.96  12
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY   1:16.04  13
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  1:16.31  14
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:16.38  15
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  1:16.64  16
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:16.73  17
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:16.90  18
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:16.96  19
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S  1:17.78  20
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI  1:17.85  21
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  1:18.00  22
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:18.33  23
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:18.48  24
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  1:18.61  25
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:18.82  26
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  1:19.12  27
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS    1:19.19  28
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  1:19.84  29
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  1:20.19  30
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK   1:20.57  31
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    1:20.91  32
CHANG, CONNIE         11 PC DEANZA CUPERT  1:22.23  33
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    1:22.76  34
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  1:22.95  35
CARTER, LAUREN        12 PC UNATTACHED PA  1:22.98  36
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC MARIN PIRATES  1:23.33  37
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:23.44  38
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK   1:24.81  39
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:25.70  40

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  2:26.70   2  2:22.69 F1  P  1:09.84
                                                                    F    31.50  1:07.36  1:45.59
MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:26.10   1  2:23.68 F2  P  1:11.33
                                                                    F    32.41  1:08.96  1:46.36
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:31.22   3  2:28.55 F3  P  1:11.80
                                                                    F    33.56  1:11.68  1:50.03
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:33.50   4  2:33.04 F4  P  1:13.79
                                                                    F    34.06  1:11.79  1:52.03
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   2:37.99   5  2:39.12 F5  P  1:17.03
                                                                    F    36.66  1:17.47  1:58.01
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  2:44.61   6  2:42.62 F6  P  1:19.02
                                                                    F    36.81  1:17.87  1:59.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:56.35   8  2:53.38 F7  P  1:21.36
                                                                    F    37.76  1:20.97  2:09.13
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:54.68   7  2:54.21 F8  P  1:20.43
                                                                    F    36.93  1:20.73  2:07.29

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:26.10   1              P  1:11.33
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  2:26.70   2              P  1:09.84
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:31.22   3              P  1:11.80
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:33.50   4              P  1:13.79
JAQUEZ, LISA          12 PC RENO AQUATIC   2:37.99   5              P  1:17.03
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  2:44.61   6              P  1:19.02
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:54.68   7              P  1:20.43
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:56.35   8              P  1:21.36
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  2:57.38   9              P  1:20.73
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:58.93  10              P  1:23.32
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  3:12.05  11              P  1:27.78

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:32.12   1  2:29.74 F1  P  1:10.52
                                                                    F    32.29  1:11.54  1:56.56
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:36.19   3  2:34.86 F2  P  1:15.60
                                                                    F    34.59  1:15.73  2:01.23
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  2:35.64   2  2:35.08 F3  P  1:15.63
                                                                    F    35.28  1:15.84  2:01.49
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:37.80   5  2:35.95 F4  P  1:16.43
                                                                    F    34.48  1:15.25  2:01.26
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:36.73   4  2:36.81 F5  P  1:13.04
                                                                    F    34.80  1:14.33  2:02.39
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:38.45   6  2:40.23 F6  P  1:15.02
                                                                    F    34.03  1:16.66  2:03.76
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI  2:39.53   8  2:40.80 F7  P  1:13.18
                                                                    F    34.44  1:15.10  2:04.03
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:40.15   9  2:41.58 F8  P  1:19.12
                                                                    F    35.45  1:18.48  2:06.72

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  2:32.12   1              P  1:10.52
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  2:35.64   2              P  1:15.63
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:36.19   3              P  1:15.60
LAZAROVICI, DOMINIQUE 12 PC DEANZA CUPERT  2:36.73   4              P  1:13.04
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:37.80   5              P  1:16.43
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:38.45   6              P  1:15.02
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:39.20   7              P  1:17.12
ENGSTROM, LIZA        12 PC LAKERIDGE SWI  2:39.53   8              P  1:13.18
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:40.15   9              P  1:19.12
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  2:40.30  10              P  1:17.26
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:40.37  11              P  1:16.66
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:40.80  12              P  1:16.31
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:41.31  13              P  1:17.13
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  2:41.77  14              P  1:17.54
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI  2:43.13  15              P  1:18.03
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  2:43.17  16              P  1:16.90
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:43.73  17              P  1:20.90
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:43.98  18              P  1:20.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  2:44.33  19              P  1:18.85
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  2:45.09  20              P  1:17.20
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  2:45.44  21              P  1:15.89
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  2:46.12  22              P  1:21.00
JAKE, GABBY           12 PC MONTEREY BAY   2:47.16  23              P  1:17.74
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  2:47.76  24              P  1:19.06
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  2:49.70  25              P  1:20.62
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:49.80  26              P  1:24.65
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    2:49.98  27              P  1:26.18
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  2:50.03  28              P  1:19.69
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    2:50.52  29              P  1:22.79
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  2:50.72  30              P  1:21.06
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  2:51.02  31              P  1:23.55
CANNON, KELSIE        12 PC LADERA OAKS    2:51.16  32              P  1:22.84
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  2:51.28  33              P  1:23.93
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:52.05  34              P  1:21.88
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  2:53.82  35              P  1:25.29
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:53.96  36              P  1:24.33
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  2:54.53  37              P  1:24.88
SULLIVAN, MEGAN       12 PC WALNUT CREEK   2:54.55  38              P  1:20.45
PFOHL, CHELSEA        11 PC ORINDA AQUATI  2:55.23  39              P  1:20.08
CHANG, CONNIE         11 PC DEANZA CUPERT  2:55.50  40              P  1:22.24
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  2:55.63  41              P  1:27.58
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  2:56.72  42              P  1:26.34
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  2:57.33  43              P  1:25.91
FULLER, KELSEY        12 PC STANFORD COVI  2:57.80  44              P  1:24.48
PENSKAR, BECKY        11 PC ORINDA AQUATI  2:58.06  45              P  1:27.09
SMITH, HAILEY         11 PC STANFORD COVI  2:58.31  46              P  1:22.58
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  2:58.43  47              P  1:23.60
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  2:58.54  48              P  1:27.39
CARTER, LAUREN        12 PC UNATTACHED PA  3:01.67  49              P  1:29.37
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK   3:03.69  50              P  1:24.18
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S   DQUED                   P  1:22.44
WOO, CAITLIN          12 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P  1:22.20

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  5:22.08   1  5:17.72 F1  P  1:09.96  2:33.36  4:09.72
                                                                    F    33.28  1:10.46  1:52.77  2:35.19  3:21.25  4:08.53  4:43.84
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:27.83   2  5:18.81 F2  P  1:11.92  2:40.38  4:13.70
                                                                    F    33.78  1:11.27  1:54.41  2:37.07  3:22.13  4:08.94  4:44.81
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:31.35   3  5:26.44 F3  P  1:15.65  2:42.35  4:17.16
                                                                    F    35.11  1:15.56  1:59.25  2:41.74  3:28.11  4:14.72  4:51.50
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  5:39.70   6  5:30.39 F4  P  1:18.07  2:47.24  4:22.77
                                                                    F    35.50  1:16.98  2:01.36  2:41.90  3:28.59  4:16.33  4:54.11
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  5:37.18   4  5:31.13 F5  P  1:16.56  2:46.54  4:21.90
                                                                    F    35.21  1:15.73  2:01.02  2:44.75  3:32.02  4:19.53  4:56.77
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  5:47.13   8  5:36.63 F6  P  1:22.99  2:53.81  4:27.79
                                                                    F    37.66  1:16.99  2:02.15  2:45.51  3:32.03  4:18.59  4:58.34
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:45.06   7  5:38.00 F7  P  1:21.95  2:51.17  4:26.28
                                                                    F    36.84  1:20.63  2:03.82  2:47.77  3:35.43  4:23.57  5:02.11
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  5:38.12   5  5:38.63 F8  P  1:16.93  2:44.89  4:20.57
                                                                    F    34.75  1:16.43  2:02.26  2:45.66  3:33.57  4:21.65  5:00.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MARTINEZ, JAMIE       12 PC DEANZA CUPERT  5:22.08   1              P  1:09.96  2:33.36  4:09.72
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:27.83   2              P  1:11.92  2:40.38  4:13.70
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:31.35   3              P  1:15.65  2:42.35  4:17.16
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  5:37.18   4              P  1:16.56  2:46.54  4:21.90
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  5:38.12   5              P  1:16.93  2:44.89  4:20.57
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  5:39.70   6              P  1:18.07  2:47.24  4:22.77
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:45.06   7              P  1:21.95  2:51.17  4:26.28
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  5:47.13   8              P  1:22.99  2:53.81  4:27.79
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  5:47.48   9              P  1:16.95  2:43.03  4:31.05
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  5:51.85  10              P  1:17.63  2:46.95  4:31.11
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  5:51.93  11              P  1:23.88  2:56.36  4:34.77
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  5:52.22  12              P  1:21.59  2:50.41  4:34.49
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  5:53.90  13              P  1:15.61  2:48.01  4:29.92
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:53.98  14              P  1:22.42  2:54.74  4:39.05
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:54.63  15              P  1:22.60  2:54.29  4:37.29
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    5:55.46  16              P  1:19.71  2:56.99  4:33.77
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  5:56.79  17              P  1:19.81  2:53.57  4:35.94
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  6:01.97  18              P  1:25.20  2:56.88  4:42.03
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  6:04.55  19              P  1:23.45  2:57.54  4:39.39
WOO, CAITLIN          12 PC SANTA ROSA NE  6:08.41  20              P  1:24.74  3:00.28  4:44.70
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  6:18.06  21              P  1:31.83  3:09.43  4:52.82
SMITH, HAILEY         11 PC STANFORD COVI  6:21.51  22              P  1:25.73  2:58.82  4:55.20
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  NO SHOW
STACY, JESSICA        11 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               2:11.82   1      49.93  1:10.49  1:42.39
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         STACY, JESSICA      11
         TORRES, ELISA       11
         DWELLEY, KATE       12
DACA, A 12            12 PC DEANZA CUPERT               2:16.01   2      50.58  1:16.18  1:46.37
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
         CAMBURN, MICHELLE   12
         MARTINEZ, JAMIE     12
         TEERIKORPI, ONA     12
TERA, B 12            12 PC TERRAPINS SWI               2:18.47   3      53.12  1:14.54  1:48.33
         PORCELLA, KATRIN    12
         WOLF, ABBY          12
         TORRES, ELISA       11
         MIDDLETON, REGINA   12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               2:22.02   4      37.22  1:17.14  1:50.61
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, MELISSA      12
         PONTAU, PATRICIA    12
         BRANNON, LINDSEY    12
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               2:22.47   5      52.83  1:16.81  1:49.56
         MONSEES, COURTNEY   12
         CHUNG, OLIVIA       12
         CYPHERS, FRANNY     12
         NOOSHEEN, P         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC, A 12            12 PC PALO ALTO SWI               2:23.92   6      36.72  1:15.01  1:50.85
         CUMMINS, RENATA     12
         CHAMPION, PHOEBE    12
         YEE, BRITTANY       11
         JENSEN, LIV         11
AGCC, A 12            12 PC AGCC OSPREY                 2:23.95   7      39.04  1:18.30  1:52.81
         PERRY, KIMBERLY     11
         PELE, REBECCA       12
         DEAN, JENNIFER      11
         PLOTT, MELANIE      11
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               2:25.01   8      36.71  1:19.75  1:53.66
         HYDE, HAYES         11
         BOWLEY, EMMA        12
         BEYER, CAITLIN      12
         SITTS, KAITLYN      12
LO, A 12              12 PC LADERA OAKS                 2:26.52   9      39.15  1:18.84  1:53.21
         BURMEISTER, MEGAN   12
         CANNON, KELSIE      12
         SUTHERLAND, KATIE   12
         CLOHOSSEY, PALOMA   12
OSC, A 12             12 PC OTTER SWIM CL               2:26.95  10      37.11  1:20.90  2:13.54
         GARCIA, CYNTHIA     12
         MONICA, F           11
         YIM, TIFFANY        12
         TANA, KYLIE         11
OAPB, A 12            12 PC ORINDA AQUATI               2:28.18  11      38.41  1:20.23  2:11.10
         PENSKAR, BECKY      11
         PFOHL, CHELSEA      11
         SHARP, MOLLY        11
         PAGAN, LAUREN       11
SCRA, B 12            12 PC STANFORD COVI               2:28.74  12      39.37  1:21.08  1:57.36
         SMITH, HAILEY       11
         SELINGER, REBECCA   11
         LUND, MELISSA       12
         EDELMAN, ALICIA     12
SUNN, A 12            12 PC SUNNYVALE SWI               2:30.36  13      56.86  1:23.36  1:58.56
         PEANASKY, J         12
         FOUNTARO, N         12
         GUNDERSON, JENNA    12
         ELLIS, S            12
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               2:36.84  14      55.14  1:23.30  2:02.24
         SPILLNER, MCKENZIE  12
         LADAO, C            12
         PARKER, C           11
         HERNANDEZ, O        12
SRVL, B 12            12 PC SAN RAMON LIV               2:40.45  15      38.18  1:24.09  2:18.24
         GOODSON, VICTORIA   12
         HAYES, L            12
         ARMSTRONG, J        12
         MECOZZI, C          11
FF, A 12              12 PC FLYING FISH                 2:40.75  16      40.86  1:26.92  2:03.60
         HUYNH, JASMINE      11
         DANG, V             11
         MAEDA, ANZU         11
         KAPPISTER, M        11
SOSS, A 12            12 PC SOS SWIM TEAM                DQUED           54.55  1:21.10  1:54.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               4:45.61   1      35.89  1:14.81  1:51.69  2:33.32  3:06.30  3:43.39  4:13.00
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         STACY, JESSICA      11
         TORRES, ELISA       11
         DWELLEY, KATE       12
DACA, A 12            12 PC DEANZA CUPERT               4:51.10   2      35.28  1:12.56  1:53.81  2:38.12  3:08.85  3:43.31  4:14.92
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
         CAMBURN, MICHELLE   12
         MARTINEZ, JAMIE     12
         TEERIKORPI, ONA     12
TERA, B 12            12 PC TERRAPINS SWI               5:02.10   3      37.55  1:16.63  1:57.30  2:41.77  3:15.58  3:56.74  4:27.78
         PORCELLA, KATRIN    12
         MIDDLETON, REGINA   12
         BRIX, KATELYN       12
         LI, ROBIN           12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               5:13.20   4      39.38  1:19.53  2:01.16  2:47.31  3:23.37  4:11.84  4:37.80
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, MELISSA      12
         PONTAU, PATRICIA    12
         BRANNON, LINDSEY    12
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               5:14.53   5      38.12  1:17.94           2:49.25  3:23.91  4:09.50  4:39.72
         MONSEES, COURTNEY   12
         CHUNG, OLIVIA       12
         CYPHERS, FRANNY     12
         KUCERA, HEIDI       12
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               5:15.20   6      38.19  1:20.58  2:02.17  2:51.06  3:25.69  4:06.36  4:38.58
         SMITH, HAILEY       11
         SELINGER, REBECCA   11
         BEYER, CAITLIN      12
         SITTS, KAITLYN      12
SOSS, A 12            12 PC SOS SWIM TEAM               5:19.02   7      39.99  1:23.30  2:03.01  2:48.03  3:22.02  4:05.38  4:39.32
         PLUNKETT, RYLEY     12
         BISPO, KARLEE       11
         GALLARDO, CATRINA   12
         BARTON, ELLEN       12
LO, A 12              12 PC LADERA OAKS                 5:22.13   8      39.66  1:22.87  2:02.85  2:47.99  3:24.11  4:07.19  4:42.33
         BURMEISTER, MEGAN   12
         SUTHERLAND, KATIE   12
         CANNON, KELSIE      12
         CLOHOSSEY, PALOMA   12
AGCC, A 12            12 PC AGCC OSPREY                 5:23.19   9      39.83  1:22.63  2:04.01  2:53.55  3:30.26  4:13.68  4:45.42
         PERRY, KIMBERLY     11
         PELE, REBECCA       12
         DEAN, JENNIFER      11
         PLOTT, MELANIE      11
OAPB, A 12            12 PC ORINDA AQUATI               5:30.89  10      43.99  1:29.33  2:12.95  3:02.65  3:37.63  4:19.67  4:54.23
         MASTERS, HILLARY    11
         PAGAN, LAUREN       11
         PFOHL, CHELSEA      11
         PENSKAR, BECKY      11
SCRA, B 12            12 PC STANFORD COVI               5:30.95  11      38.86  1:22.37  2:05.66  2:55.00  3:33.93  4:21.10  4:53.14
         HYDE, HAYES         11
         SMITH, HAILEY       11
         OKUDA, KAYCI        11
         FULLER, KELSEY      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN, A 12            12 PC SUNNYVALE SWI               5:37.34  12      42.54  1:27.49  2:11.73  3:00.92  3:41.18  4:29.04  5:01.71
         GUNDERSON, JENNA    12
         ELLIS, SAMANTHA     11
         PEANASKY, JILL      11
         FOUNTANO, NIJA      11
FF, A 12              12 PC FLYING FISH                 5:46.74  13      42.69  1:29.95  2:11.21  2:59.49  3:39.04  4:25.48  5:03.02
         BONE, JENNIFER      11
         HUYNH, JASMINE      11
         MAEDA, ANZU         11
         KAPPLER, MICHELLE   11
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               5:50.86  14      39.25  1:19.86  2:09.71  3:04.20  3:44.27  4:32.71  5:09.83
         SPILLNER, MCKENZIE  12
         KEARNEY, KIRSTEN    12
         PARKER, CARDELLEN   11
         FERNANDEZ, OLIVIA   12
SRVL, B 12            12 PC SAN RAMON LIV               5:53.53  15      38.85  1:19.57  2:05.38  2:57.34  3:36.53  4:28.47  5:07.19
         GOODSON, VICTORIA   12
         HAYES, LAUREN       12
         ARMSTRONG, JILLIAN  12
         MECOZZI, CARA       11

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               2:00.28   1             1:00.88  1:52.88
TERA, B 12            12 PC TERRAPINS SWI               2:00.55   2      30.58  1:01.17  1:30.47
DACA, A 12            12 PC DEANZA CUPERT               2:02.57   3      32.88  1:04.01  1:55.26
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               2:04.40   4      31.50  1:02.20  1:54.21
SOSS, A 12            12 PC SOS SWIM TEAM               2:05.34   5      54.87  1:05.32  1:36.01
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               2:05.58   6      31.28  1:04.74  1:56.06
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               2:05.67   7      31.55  1:03.99  1:34.89
AGCC, A 12            12 PC AGCC OSPREY                 2:07.60   8      32.74  1:04.63  1:36.75
PASC, A 12            12 PC PALO ALTO SWI               2:11.28   9      30.68  1:06.67  1:39.90
OAPB, A 12            12 PC ORINDA AQUATI               2:11.94  10      54.17  1:06.31  1:59.75
SCRA, B 12            12 PC STANFORD COVI               2:12.36  11      32.13  1:06.03  1:39.63
FOG, A 12             12 PC FOG CITY HAMM               2:13.62  12      33.46  1:07.85  2:07.29
SRVL, B 12            12 PC SAN RAMON LIV               2:17.49  13      32.60  1:06.53  1:45.11
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               2:17.68  14      30.61  1:07.10  1:42.60

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               4:21.42   1             1:07.09  1:38.52  2:13.68  2:45.31  3:19.68  3:49.24
         LI, ROBIN           12
         PORCELLA, KATRIN    12
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         DWELLEY, KATE       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 12            12 PC TERRAPINS SWI               4:22.53   2      32.38  1:07.20  1:38.08  2:11.74  2:42.70  3:17.70  3:48.42
         MADRIGAL, AMANDA    12
         WOLF, ABBY          12
         PRUTTON, MARIANA    11
         MIDDLETON, REGINA   12
DACA, A 12            12 PC DEANZA CUPERT               4:23.78   3      31.68  1:05.03  1:38.12  2:15.31  2:47.36  3:22.89  3:52.02
         LAZAROVICI, DOMINIQU12
         CAMBURN, MICHELLE   12
         TEERIKORPI, ONA     12
         MARTINEZ, JAMIE     12
SOSS, A 12            12 PC SOS SWIM TEAM               4:34.86   4      31.14  1:04.90  1:39.04  2:18.06  2:51.49  3:28.70  3:59.95
         BISPO, KARLEE       11
         BARTON, ELLEN       12
         PLUNKETT, RYLEY     12
         GALLARDO, CATRINA   12
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               4:35.54   5      33.57  1:08.91  1:44.17  2:23.90  2:56.49  3:31.31  4:02.34
         MONSEES, COURTNEY   12
         KUCERA, HEIDI       12
         CYPHERS, FRANNY     12
         CHUNG, OLIVIA       12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               4:35.56   6      32.92  1:09.15  1:41.22  2:16.74  2:49.39  3:26.51  3:58.99
         ESTEP, MELISSA      12
         PONTAU, PATRICIA    12
         BRADSHAW, NORA      12
         BRANNON, LINDSEY    12
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               4:37.14   7      33.26  1:09.02  1:41.42  2:19.24  2:52.20  3:29.80  4:02.04
         BEYER, CAITLIN      12
         HYDE, HAYES         11
         SITTS, KAITLYN      12
         LUND, MELISSA       12
AGCC, A 12            12 PC AGCC OSPREY                 4:44.27   8      34.19  1:11.81  1:46.39  2:22.53  2:56.39  3:34.55  4:06.33
         DEAN, JENNIFER      11
         PELE, REBECCA       12
         PERRY, KIMBERLY     11
         PLOTT, MELANIE      11
OAPB, A 12            12 PC ORINDA AQUATI               4:49.64   9      34.61  1:12.30  1:46.80  2:26.02  2:58.84  3:36.98  4:11.33
         LEE, E              12
         PENSKOR, B          11
         PFOHL, C            11
         SHARPE, M           11
OSC, A 12             12 PC OTTER SWIM CL               4:51.65  10      31.69  1:06.83  1:43.42  2:24.95  3:00.45  3:41.01  4:13.45
         YIM, TIFFANY        12
         CHEN, PETTY         12
         GARCIA, CYNTHIA     12
         TANA, KYLIE         11
SCRA, B 12            12 PC STANFORD COVI               4:52.09  11      35.53  1:14.72  1:49.58  2:27.83  3:02.85  3:40.61  4:14.37
         SELINGER, REBECCA   11
         FULLER, KELSEY      12
         SEELOS, BECKY       12
         SMITH, HAILEY       11
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               5:03.30  12      32.06  1:06.64  1:44.29  2:24.70  3:03.43  3:47.28  4:23.91
         SPILLNER, MCKENZIE  12
         PARKER, CARDELLEN   11
         KEARNEY, KIRSTEN    12
         FERNANDEZ, OLIVIA   12
FF, A 12              12 PC FLYING FISH                 5:09.15  13      34.21  1:11.97  1:48.48  2:28.32  3:05.14  3:46.91  4:26.02
         HUYNH, JASMINE      11
         MAEDA, ANZU         11
         BONE, JENNIFER      11
         KAPPLER, MICHELLE   11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, A 12              12 PC LADERA OAKS                  DQUED           34.10  1:10.80  1:43.73  2:21.35  2:56.63  3:36.71  4:11.03
         BURMEISTER, M       12
         CANNON, K           12
         CLOHOSSEY, P        12
         SUTHERLAND, K       12
SRVL, B 12            12 PC SAN RAMON LIV                DQUED           34.73  1:12.98  1:47.58  2:30.88  3:07.23  3:53.18  4:25.97

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC    28.61   1    28.37 F1
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT    28.69   2    28.47 F2
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI    28.97   6    28.56 F3
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    28.80   4    28.74 F4
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN    28.80   5    28.81 F5
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS      29.03   7    28.81 F5
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES    28.73   3    28.83 F7
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI    29.03   8    29.03 F8

ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC    28.61   1
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT    28.69   2
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES    28.73   3
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN    28.80   5
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    28.80   4
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI    28.97   6
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI    29.03   8
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS      29.03   7
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI    29.18   9
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM    29.27  10
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S    29.45  11
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK     29.62  12
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    29.67  13
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN    29.74  14
BALLOU, ANGELA        14 PC SOLO SWIM CLU    29.86  15
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN    29.91  16
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S    29.92  17
HAGEY, KATIE          14 PC DEANZA CUPERT    30.02  18
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI    30.09  20
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE    30.09  19
SHARP, LINDSEY        13 PC ORINDA AQUATI    30.11  22
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI    30.11  21
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA    30.20  23
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM    30.25  24
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM     30.27  25
MCGOWAN, CHRISTINA    13 PC WALNUT CREEK     30.29  26
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY      30.34  27
CHARVOZ, CAROLYNE     13 PC TERRAPINS SWI    30.41  28
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC    30.46  29
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA    30.47  30
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI    30.49  32
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA    30.49  31
OVERBY, JENNA         14 PC SANTA CLARA S    30.53  33
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA    30.62  34
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S    30.63  35
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT    30.76  36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHANG, KRISTINA       14 PC SOLO SWIM CLU    30.78  38
OETTINGER, NICOLE     14 PC BENECIA BLUE     30.78  37
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATI    30.90  39
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S    30.91  40
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE    31.02  41
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI    31.10  42
ARNASON, GRETCHEN     14 PC GOLDEN BEAR S    31.17  43
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL    31.25  44
LAIRD, JACKIE         14 PC SUNNYVALE SWI    31.26  45
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA    31.32  46
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI    31.33  47
HANNA, REBECCA        14 PC TERRAPINS SWI    31.34  48
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE    31.35  49
SUN, NOELLE           13 PC ORINDA AQUATI    31.37  50
JAGUST, AMY           14 PC GOLDEN BEAR S    31.39  52
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA    31.39  51
GONZALES, CAMIE       13 PC MONTEREY BAY     31.42  54
ROTHROCK, MARIKA      14 PC PETALUMA SWIM    31.42  53
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S    31.45  55
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN    31.61  56
REVELS, TINA          13 PC AGCC OSPREY      31.71  57
HILLER, MARYANN       14 PC ALPINE PORTOL    31.72  59
MRSNY, JILLIAN        14 PC SOLO SWIM CLU    31.72  58
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN    31.82  60
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE    31.83  61
MALLOY, ERIN          14 PC PETALUMA SWIM    31.84  62
KISH, SHAUNA          13 PC AGCC OSPREY      31.88  63
KUMPAN, JULIA         14 PC SAN RAMON LIV    31.92  64
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ    32.01  65
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC     32.12  66
CHISHOLM, ANNIE       14 PC MARIN PIRATES    32.15  67
SLOAN, DEVIN          14 PC SAN RAMON LIV    32.17  68
SANDBERG, LINDSAY     13 PC ORINDA AQUATI    32.31  69
HAARZ, COLBY          14 PC ORINDA AQUATI    32.35  70
HILLER, KRISTEN       13 PC ALPINE PORTOL    32.62  71
LOBACK, ALEX          14 PC MARIN PIRATES    32.77  72
BLIVEN, DEVIN         13 PC SOUTH VALLEY     33.58  73
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    1:01.70   2  1:01.55 F1
                                                                    F    29.88
ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:01.69   1  1:01.71 F2
                                                                    F    29.84
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.81   3  1:01.93 F3
                                                                    F    29.82
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  1:02.88   8  1:02.70 F4
                                                                    F    31.26
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.94   6  1:02.80 F5
                                                                    F    30.21
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.26   7  1:03.03 F6
                                                                    F    30.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.83   4  1:03.65 F7
                                                                    F    30.63
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  1:03.06   9  1:03.99 F8
                                                                    F    31.36

ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:01.69   1
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    1:01.70   2
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.81   3
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.83   4
HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  1:01.92   5
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.94   6
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.26   7
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  1:02.88   8
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  1:03.06   9
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.51  10
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI  1:03.68  11
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:04.06  12
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  1:04.65  13
WARREN, DANIELLE      13 PC SLUG AQUATICS  1:04.92  14
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  1:05.04  15
SHARP, LINDSEY        13 PC ORINDA AQUATI  1:05.10  16
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  1:05.13  17
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  1:05.18  18
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA  1:05.29  19
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  1:05.37  20
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:05.48  21
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  1:05.51  22
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  1:05.55  23
DUNN, MEGHAN          14 PC DEANZA CUPERT  1:05.92  24
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   1:05.94  25
CHAMPION, REMY        14 PC PALO ALTO SWI  1:06.07  26
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:06.12  27
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:06.13  28
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  1:06.16  29
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.18  30
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  1:06.21  31
MULLINS, HALEY        13 PC ORINDA AQUATI  1:06.54  32
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  1:06.55  33
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   1:06.57  34
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.80  35
OVERBY, JENNA         14 PC SANTA CLARA S  1:07.00  36
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATI  1:07.14  37
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  1:07.16  38
CHARVOZ, CAROLYNE     13 PC TERRAPINS SWI  1:07.38  39
OETTINGER, NICOLE     14 PC BENECIA BLUE   1:07.64  40
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  1:07.73  41
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  1:07.85  42
BALLOU, ANGELA        14 PC SOLO SWIM CLU  1:07.86  43
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  1:08.00  44
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  1:08.01  45
KUMPAN, JULIA         14 PC SAN RAMON LIV  1:08.03  47
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:08.03  46
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    1:08.10  48
LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS    1:08.37  49
CHANG, KRISTINA       14 PC SOLO SWIM CLU  1:08.54  50
LAIRD, JACKIE         14 PC SUNNYVALE SWI  1:08.66  51
HANNA, REBECCA        14 PC TERRAPINS SWI  1:08.87  52
TACHIBANA, MISAO      14 PC FOG CITY HAMM  1:08.88  53
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA  1:09.22  54
BIENATI, ANGIE        13 PC BENECIA BLUE   1:09.29  55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   1:09.33  56
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   1:09.36  57
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  1:09.48  58
JAGUST, AMY           14 PC GOLDEN BEAR S  1:09.58  59
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  1:09.67  61
REVELS, TINA          13 PC AGCC OSPREY    1:09.67  60
GONZALES, CAMIE       13 PC MONTEREY BAY   1:09.73  62
SUN, NOELLE           13 PC ORINDA AQUATI  1:09.95  63
CHISHOLM, ANNIE       14 PC MARIN PIRATES  1:10.66  64
HAARZ, COLBY          14 PC ORINDA AQUATI  1:11.12  65
HILL, ASHLEY          13 PC TERRAPINS SWI  1:14.14  66
LOBACK, ALEX          14 PC MARIN PIRATES  1:14.38  67
BALLENGER, MARIE      14 PC DEANZA CUPERT  NO SHOW
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:14.60   3  2:11.37 F1  P  1:07.04
                                                                    F    31.48  1:04.94  1:38.69
ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:13.06   1  2:11.68 F2  P  1:04.79
                                                                    F    30.41  1:03.58  1:37.83
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  2:15.61   4  2:14.35 F3  P  1:06.69
                                                                    F    32.07  1:05.26  1:40.16
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:16.71   7  2:15.51 F4  P  1:06.88
                                                                    F    31.84  1:06.16  1:41.01
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  2:16.12   6  2:16.59 F5  P  1:06.95
                                                                    F    31.37  1:04.87  1:40.85
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  2:16.11   5  2:17.18 F6  P  1:07.63
                                                                    F    32.90  1:07.54  1:42.35
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:16.75   8  2:17.47 F7  P  1:06.77
                                                                    F    32.26  1:06.80  1:42.49
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:14.56   2  2:18.88 F8  P  1:06.26
                                                                    F    31.78  1:06.47  1:42.83

ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:13.06   1              P  1:04.79
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:14.56   2              P  1:06.26
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:14.60   3              P  1:07.04
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  2:15.61   4              P  1:06.69
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  2:16.11   5              P  1:07.63
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  2:16.12   6              P  1:06.95
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:16.71   7              P  1:06.88
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:16.75   8              P  1:06.77
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  2:16.82   9              P  1:07.45
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:17.39  10              P  1:07.08
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:18.56  11              P  1:08.31
HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  2:19.21  12              P  1:07.45
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:19.22  13              P  1:07.90
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:19.40  14              P  1:07.93
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:19.72  15              P  1:07.87
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  2:19.73  16              P  1:06.86
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.83  17              P  1:08.90
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   2:19.90  18              P  1:07.95
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  2:20.43  19              P  1:07.71
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    2:20.72  20              P  1:08.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  2:21.23  22              P  1:08.90
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  2:21.23  21              P  1:08.27
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA  2:21.89  23              P  1:09.45
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:22.08  24              P  1:10.09
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  2:22.35  25              P  1:07.37
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI  2:22.44  26              P  1:08.45
FAMBRINI, ANNA        14 PC WALNUT CREEK   2:22.56  27              P  1:10.06
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES  2:22.68  28              P  1:08.66
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.50  29              P  1:10.85
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:24.01  30              P  1:09.46
MARIZU, CECILA        13 PC RENO AQUATIC   2:24.02  31              P  1:11.78
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  2:24.05  32              P  1:10.47
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATI  2:24.11  33              P  1:11.24
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  2:24.38  34              P  1:10.75
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  2:24.62  35              P  1:10.06
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI  2:24.64  36              P  1:10.28
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  2:24.71  37              P  1:11.39
LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS    2:25.13  38              P  1:11.15
SHARP, LINDSEY        13 PC ORINDA AQUATI  2:25.15  39              P  1:11.50
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:25.32  40              P  1:09.78
KUMPAN, JULIA         14 PC SAN RAMON LIV  2:26.17  41              P  1:12.03
DEYOREO, SARAH        13 PC SAN RAMON LIV  2:26.18  42              P  1:10.64
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:26.35  43              P  1:11.71
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   2:26.61  44              P  1:13.04
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:26.65  45              P  1:11.44
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   2:26.88  46              P  1:13.29
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  2:27.39  47              P  1:11.70
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   2:27.70  48              P  1:11.91
HAWKINS, CAITLIN      14 PC SANTA CLARA S  2:27.75  49              P  1:12.27
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   2:27.99  50              P  1:12.30
GONZALES, CAMIE       13 PC MONTEREY BAY   2:28.66  51              P  1:11.04
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:30.09  52              P  1:14.31
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:30.13  53              P  1:13.44
JIMENEZ, CHELSEA      13 PC SAN RAMON LIV  2:30.16  54              P  1:12.48
CHANG, KRISTINA       14 PC SOLO SWIM CLU  2:30.38  55              P  1:12.10
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA  2:30.64  56              P  1:13.17
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:32.71  57              P  1:02.11
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  2:33.02  58              P  1:13.04
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:34.21  59              P  1:03.41
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:34.83  60              P  1:14.42
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  2:37.85  61              P  1:19.08
ECKARD, ASHLEY        14 PC MISSION SAN J  2:38.16  62              P  1:16.94
TACHIBANA, MISAO      14 PC FOG CITY HAMM  NO SHOW
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  4:44.75   2  4:36.84 F1  P  1:10.00  2:22.51  3:35.34
                                                                    F    32.65  1:07.93  1:43.57  2:19.09  2:53.95  3:28.97  4:03.08
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  4:47.22   3  4:42.45 F2  P  1:09.17  2:21.80  3:34.91
                                                                    F    32.58  1:07.91  1:43.67  2:19.89  2:55.79  3:31.80  4:07.37
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  4:48.86   5  4:44.51 F3  P  1:07.66  2:19.70  3:33.91
                                                                    F    32.86  1:08.99  1:44.71  2:21.20  2:56.73  3:33.26  4:09.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  4:40.44   1  4:44.71 F4  P  1:07.90  2:19.11  3:30.94
                                                                    F    32.37  1:07.80  1:43.70  2:19.75  2:56.11  3:32.64  4:09.11
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  4:49.45   6  4:46.67 F5  P  1:09.68  2:22.81  3:36.72
                                                                    F    33.64  1:08.79  1:44.78  2:20.30  2:57.29  3:34.26  4:11.58
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  4:47.73   4  4:47.46 F6  P  1:09.94  2:23.37  3:36.57
                                                                    F    33.47  1:09.10  1:45.02  2:21.48  2:58.76  3:35.65  4:12.45
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  4:49.80   7  4:49.11 F7  P  1:09.16  2:24.04  3:38.16
                                                                    F    32.44  1:08.29  1:45.00  2:22.18  2:59.11  3:36.62  4:13.52
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  4:49.88   8  4:52.80 F8  P  1:07.83  2:20.69  3:35.51
                                                                    F    33.85  1:08.91  1:45.63  2:21.88  2:59.91  3:37.75  4:15.96

ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  4:40.44   1              P  1:07.90  2:19.11  3:30.94
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  4:44.75   2              P  1:10.00  2:22.51  3:35.34
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  4:47.22   3              P  1:09.17  2:21.80  3:34.91
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  4:47.73   4              P  1:09.94  2:23.37  3:36.57
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  4:48.86   5              P  1:07.66  2:19.70  3:33.91
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  4:49.45   6              P  1:09.68  2:22.81  3:36.72
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  4:49.80   7              P  1:09.16  2:24.04  3:38.16
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  4:49.88   8              P  1:07.83  2:20.69  3:35.51
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  4:51.29   9              P  1:11.72  2:26.07  3:40.42
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  4:51.45  10              P  1:09.98  2:22.95  3:37.73
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  4:51.52  11              P  1:11.32  2:25.24  3:39.23
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  4:52.50  12              P  1:11.02  2:25.17  3:38.85
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  4:53.94  13              P  1:11.27  2:26.31  3:40.82
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  4:54.00  14              P  1:11.67  2:26.91  3:41.19
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  4:54.59  15              P  1:10.03  2:25.02  3:39.98
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  4:54.90  16              P  1:11.98  2:28.03  3:43.15
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  4:55.06  17              P  1:10.79  2:26.32  3:41.65
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  4:55.28  18              P  1:10.99  2:26.36  3:41.08
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  4:55.34  19              P  1:11.57  2:27.46  3:43.15
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  4:55.38  20              P  1:10.10  2:23.24  3:38.86
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  4:55.54  21              P  1:10.85  2:25.85  3:41.09
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    4:56.33  22              P  1:11.33  2:26.70  3:42.46
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  4:56.57  23              P  1:11.38  2:26.54  3:41.68
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA  4:58.81  24              P  1:11.07  2:26.31  3:43.60
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN  5:00.02  25              P  1:12.26  2:29.42  3:45.44
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  5:00.38  26              P  1:11.46  2:27.09  3:43.77
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  5:00.65  27              P  1:10.04  2:27.78  3:44.88
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  5:01.63  28              P  1:12.03  2:29.33  3:46.35
FAMBRINI, ANNA        14 PC WALNUT CREEK   5:02.78  30              P  1:11.97  2:29.16  3:47.31
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI  5:02.78  29              P  1:12.02  2:28.64  3:46.28
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  5:03.19  31              P  1:13.88  2:31.63  3:48.72
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  5:03.34  32              P  1:11.28  2:28.37  3:47.14
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   5:04.19  33              P  1:13.75  2:31.56  3:48.33
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  5:04.45  34              P  1:14.13  2:30.98  3:48.15
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  5:04.89  35              P  1:13.42  2:30.99  3:49.19
LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS    5:05.30  36              P  1:12.70  2:30.90  3:49.03
HAWKINS, CAITLIN      14 PC SANTA CLARA S  5:06.20  37              P  1:12.59  2:31.24  3:50.21
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  5:08.86  38              P  1:13.56  2:31.64  3:50.65
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATI  5:08.94  39              P  1:14.69  2:34.13  3:53.24
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   5:09.23  40              P  1:12.85  2:31.38  3:51.84
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  5:10.44  41              P  1:13.14  2:32.75  3:52.09
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  5:10.62  42              P  1:14.21  2:34.34  3:53.38
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   5:11.01  43              P  1:14.92  2:34.42  3:54.34
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA  5:12.00  44              P  1:13.66  2:33.78  3:55.20
KUMPAN, JULIA         14 PC SAN RAMON LIV  5:14.06  45              P  1:15.50  2:35.96  3:56.06
ANDREWS, ERIN         14 PC MONTEREY BAY   5:26.44  46              P  1:17.83  2:40.27  4:03.89
ECKARD, ASHLEY        14 PC MISSION SAN J  5:39.90  47              P  1:18.61  2:45.23  4:13.67
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P  1:10.93  2:27.03  3:44.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI               9:32.22   1      33.50  1:09.87  1:46.50  2:23.22  2:59.55  3:36.03  4:12.37
                                                                       4:49.03  5:24.98  6:00.77  6:36.35  7:12.08  7:47.55  8:23.12
                                                                       8:58.12
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR               9:39.42   2      33.84  1:10.56  1:46.96  2:23.61  3:00.03  3:36.35  4:12.62
                                                                       4:49.46  5:25.28  6:01.77  6:38.18  7:15.04  7:51.49  8:27.83
                                                                       9:04.03
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA               9:57.06   3      33.93  1:10.05  1:46.51  2:23.39  3:00.98  3:38.03  4:15.74
                                                                       4:53.42  5:31.30  6:09.45  6:47.73  7:26.15  8:04.27  8:42.43
                                                                       9:20.86
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI               9:57.37   4      34.27  1:11.43  1:48.25  2:25.77  3:03.11  3:41.07  4:18.62
                                                                       4:56.57  5:33.93  6:11.33  6:48.94  7:27.10  8:04.69  8:42.87
                                                                       9:20.47
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI               9:57.93   5      33.13  1:09.25  1:47.13  2:24.32  2:55.75  3:40.54  4:18.21
                                                                       4:55.73  5:34.00  6:11.13  6:48.82  7:26.46  8:05.02  8:43.12
                                                                       9:21.41
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI              10:00.15   6      35.20  1:12.62  1:50.37  2:27.60  3:05.66  3:43.43  4:21.68
                                                                       4:59.33  5:37.66  6:15.26  6:53.26  7:30.73  8:09.10  8:46.59
                                                                       9:25.06
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE              10:01.39   7      34.64  1:12.29  1:49.86  2:27.96  3:07.05  3:45.40  4:16.00
                                                                       5:01.44  5:33.89  6:18.05  6:56.34  7:34.16  8:03.43  8:49.37
                                                                       9:26.18
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC              10:01.82   8      34.59  1:12.35  1:44.80  2:27.70  3:05.80  3:44.24  4:21.64
                                                                       5:00.89  5:39.40  6:17.08  6:55.83  7:33.88  8:12.28  8:49.93
                                                                       9:16.58
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK               10:04.90   9      34.27  1:11.59  1:49.91  2:28.57  3:06.91  3:45.06  4:23.69
                                                                       5:01.66  5:39.61  6:17.27  6:55.26  7:33.29  8:11.35  8:48.96
                                                                       9:27.58
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S              10:05.02  10      35.08  1:13.09  1:51.43  2:29.98  3:09.02  3:48.00  4:20.97
                                                                       5:05.10  5:44.20  6:22.45  7:01.28  7:39.02  8:16.92  8:54.08
                                                                       9:29.69
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM              10:06.29  11      33.72  1:09.68  1:47.37  2:24.72  3:03.16  3:40.67  4:19.22
                                                                       4:57.60  5:27.24  6:15.25  6:54.51  7:33.28  8:12.44  8:51.20
                                                                       9:30.29
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN              10:07.25  12      35.14  1:13.92  1:46.36  2:31.42  3:10.16  3:48.71  4:26.86
                                                                       5:04.77  5:42.98  6:20.66  6:58.51  7:36.23  8:14.74  8:52.38
                                                                       9:25.56
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI              10:09.03  13      35.69  1:13.45  1:52.01  2:30.22  3:08.41  3:46.23  4:24.65
                                                                       5:02.23  5:39.87  6:17.70  6:56.18  7:34.20  8:13.24  8:51.71
                                                                       9:31.07
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI              10:09.92  14      34.61  1:11.54  1:49.46  2:27.36  3:06.26  3:44.46  4:23.10
                                                                       5:01.26  5:39.79  6:18.44  6:56.90  7:35.64  8:14.71  8:53.63
                                                                       9:32.44
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI              10:10.23  15      34.98  1:12.25  1:50.61  2:28.36  3:06.31  3:44.68  4:23.16
                                                                       5:01.75  5:40.45  6:19.25  6:58.15  7:37.14  8:15.95  8:54.52
                                                                       9:33.23
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S              10:17.84  16      34.76  1:12.52  1:51.20  2:29.25  3:07.54  3:46.75  4:26.17
                                                                       5:05.62  5:45.55  6:25.19  7:05.40  7:44.46  8:23.70  9:02.61
                                                                       9:41.20
JIMENEZ, CHELSEA      13 PC SAN RAMON LIV              10:23.85  17      35.15  1:12.84  1:51.91  2:31.03  3:10.20  3:49.46  4:29.43
                                                                       5:08.94  5:48.74  6:28.18  7:08.66  7:48.28  8:28.24  9:07.38
                                                                       9:47.20
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI              10:27.24  18      35.99  1:14.50  1:53.81  2:33.06  3:12.73  3:52.07  4:32.17
                                                                       5:11.88  5:51.64  6:31.57  7:11.37  7:51.20  8:30.80  9:10.05
                                                                       9:49.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS                10:31.96  19      35.04  1:14.00  1:42.27  2:32.94  3:12.29  3:52.33  4:32.73
                                                                       5:13.49  5:53.87  6:34.61  7:14.84  7:54.92  8:26.91  9:15.62
                                                                       9:44.56
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE              10:35.00  20      35.81  1:15.38  1:55.42  2:35.80  3:04.84  3:56.86  4:37.34
                                                                       5:17.97  5:58.30  6:38.04  7:06.20  7:58.45  8:38.21  9:17.53
                                                                       9:50.01
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY               10:45.40  21      35.82  1:16.95  1:56.48  2:37.97  3:18.46  4:00.58  4:40.48
                                                                       5:21.64  6:02.38  6:44.45  7:25.08  8:06.04  8:45.74  9:27.41
                                                                      10:07.04
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA              10:45.59  22      36.85  1:18.01  1:58.84  2:39.87  3:21.27  4:02.88  4:40.20
                                                                       5:26.11  6:08.51  6:49.85  7:29.83  8:12.82  8:52.48  9:31.23
                                                                      10:10.50
ANDREWS, ERIN         14 PC MONTEREY BAY               10:49.14  23      37.14  1:16.93  1:49.52  2:38.00  3:12.61  3:59.38  4:40.42
                                                                       5:21.13  5:53.75  6:43.49  7:17.34  8:06.06  8:34.90  9:28.16
                                                                      10:01.05
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  1:09.21   1  1:08.38 F1
                                                                    F    33.90
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:10.23   2  1:09.34 F2
                                                                    F    34.10
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.74   5  1:09.74 F3
                                                                    F    33.84
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:11.60   4  1:10.69 F4
                                                                    F    34.02
HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  1:10.88   3  1:10.76 F5
                                                                    F    34.27
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:12.01   6  1:11.95 F6
                                                                    F    35.13
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES  1:12.05   7  1:12.80 F7
                                                                    F    34.99
MARIZU, CECILA        13 PC RENO AQUATIC   1:12.08   8  1:13.07 F8
                                                                    F    35.97

LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  1:09.21   1
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:10.23   2
HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  1:10.88   3
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:11.60   4
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.74   5
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:12.01   6
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES  1:12.05   7
MARIZU, CECILA        13 PC RENO AQUATIC   1:12.08   8
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:12.56   9
DUNN, MEGHAN          14 PC DEANZA CUPERT  1:12.63  10
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:13.58  11
HAGEY, KATIE          14 PC DEANZA CUPERT  1:13.77  12
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:13.83  13
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    1:14.80  14
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:15.00  15
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  1:15.17  16
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  1:15.18  17
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  1:15.22  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  1:15.32  19
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  1:15.46  20
ISABEL, ELI           14 PC PLEASANTON SE  1:15.47  21
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:15.48  22
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   1:16.24  23
BULLMAN, KATIE        14 PC GOLDEN BEAR S  1:16.45  24
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:16.83  25
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  1:16.84  26
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  1:17.12  27
SUN, NOELLE           13 PC ORINDA AQUATI  1:17.18  28
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:17.64  29
OVERBY, JENNA         14 PC SANTA CLARA S  1:17.65  30
CHARVOZ, CAROLYNE     13 PC TERRAPINS SWI  1:17.86  31
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:17.99  32
BARNES, ALYSSA        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.09  33
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  1:18.11  34
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.48  35
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  1:18.52  36
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  1:18.84  37
CHAMPION, REMY        14 PC PALO ALTO SWI  1:18.90  38
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATI  1:18.91  39
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    1:19.00  40
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:19.05  41
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  1:19.09  42
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:19.25  43
OETTINGER, NICOLE     14 PC BENECIA BLUE   1:20.45  44
HILLER, KRISTEN       13 PC ALPINE PORTOL  1:20.56  45
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   1:20.89  46
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA  1:20.94  47
GONZALES, CAMIE       13 PC MONTEREY BAY   1:23.46  48
DUMOND, JENNIFER      14 PC UNATTACHED PA  1:24.38  49
HILL, ASHLEY          13 PC TERRAPINS SWI  1:24.52  50
RETHERFORD, TANYA     13 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  2:27.65   1  2:25.10 F1  P  1:12.25
                                                                    F    35.56  1:11.85  1:48.51
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:29.51   2  2:26.63 F2  P  1:13.35
                                                                    F    34.99  1:11.93  1:49.76
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:30.30   3  2:29.83 F3  P  1:12.28
                                                                    F    35.76  1:13.56  1:52.23
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:35.80   7  2:33.79 F4  P  1:16.76
                                                                    F    36.67  1:15.56  1:55.01
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:35.49   6  2:34.08 F5  P  1:16.67
                                                                    F    36.23  1:14.90  1:54.94
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:32.70   4  2:36.37 F6  P  1:15.38
                                                                    F    36.18  1:15.10  1:56.87
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:35.85   8  2:36.92 F7  P  1:16.77
                                                                    F    36.82  1:16.24  1:57.94
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:34.66   5  2:40.64 F8  P  1:16.03
                                                                    F    36.90  1:17.22  1:58.99

LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  2:27.65   1              P  1:12.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:29.51   2              P  1:13.35
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:30.30   3              P  1:12.28
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:32.70   4              P  1:15.38
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:34.66   5              P  1:16.03
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:35.49   6              P  1:16.67
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:35.80   7              P  1:16.76
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:35.85   8              P  1:16.77
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:35.93   9              P  1:16.01
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  2:36.01  10              P  1:16.33
MARIZU, CECILA        13 PC RENO AQUATIC   2:36.07  11              P  1:16.90
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:37.24  12              P  1:17.95
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  2:38.17  13              P  1:15.36
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES  2:38.34  14              P  1:16.51
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:38.57  15              P  1:17.29
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   2:39.29  16              P  1:18.60
DUNN, MEGHAN          14 PC DEANZA CUPERT  2:39.93  17              P  1:18.48
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:40.02  18              P  1:18.24
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:40.73  19              P  1:19.51
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:41.32  21              P  1:20.11
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:41.32  20              P  1:17.53
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.25  22              P  1:19.68
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:42.37  23              P  1:20.00
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:42.61  24              P  1:19.32
ROTHROCK, MARIKA      14 PC PETALUMA SWIM  2:42.95  25              P  1:18.77
ISABEL, ELI           14 PC PLEASANTON SE  2:43.71  26              P  1:20.48
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  2:45.07  27              P  1:21.56
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:45.24  28              P  1:21.09
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  2:45.90  30              P  1:21.47
SHAFA, VANESSA        14 PC ORINDA AQUATI  2:45.90  29              P  1:22.06
TAMURA, KIERSTEN      14 PC UNATTACHED PA  2:45.99  31              P  1:21.78
SLOAN, DEVIN          14 PC SAN RAMON LIV  2:46.03  32              P  1:21.71
RUTHERFORD, MIKHAILA  13 PC ALAMEDA ISLAN  2:46.33  33              P  1:21.02
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  2:46.41  34              P  1:21.20
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   2:46.83  35              P  1:24.67
BULLMAN, KATIE        14 PC GOLDEN BEAR S  2:47.11  36              P  1:19.26
SUN, NOELLE           13 PC ORINDA AQUATI  2:47.83  37              P  1:23.43
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  2:49.84  38              P  1:22.89
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   2:53.16  39              P  1:24.50
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:55.81  40              P  1:26.04
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA  2:58.00  41              P  1:26.05
TACHIBANA, MISAO      14 PC FOG CITY HAMM  3:00.21  42              P  1:25.60
HILL, ASHLEY          13 PC TERRAPINS SWI  3:08.95  43              P  1:33.36

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:18.55   3  1:16.55 F1
                                                                    F    36.14
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.44   5  1:17.44 F2
                                                                    F    37.06
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:18.20   1  1:18.75 F3
                                                                    F    37.56
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  1:18.45   2  1:19.10 F4
                                                                    F    37.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  1:19.28   4  1:19.98 F5
                                                                    F    38.32
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  1:20.10   7  1:20.53 F6
                                                                    F    38.36
LEE, JESSICA          14 PC KORET YOUTH S  1:20.30   8  1:20.70 F7
                                                                    F    39.26
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  1:19.87   6  1:23.31 F8
                                                                    F    39.09

HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:18.20   1
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  1:18.45   2
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:18.55   3
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  1:19.28   4
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.44   5
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  1:19.87   6
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  1:20.10   7
LEE, JESSICA          14 PC KORET YOUTH S  1:20.30   8
BALLENGER, MARIE      14 PC DEANZA CUPERT  1:20.55   9
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:21.54  10
CHISHOLM, ANNIE       14 PC MARIN PIRATES  1:22.00  11
DUNN, MEGHAN          14 PC DEANZA CUPERT  1:22.41  12
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:22.43  13
HILLER, MARYANN       14 PC ALPINE PORTOL  1:22.63  14
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:23.17  15
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  1:23.39  16
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:23.47  17
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  1:23.63  19
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:23.63  18
HANNA, REBECCA        14 PC TERRAPINS SWI  1:23.70  20
BALDWIN, HEATHER      13 PC PETALUMA SWIM  1:23.93  21
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:24.25  22
FULL, MARY            13 PC WALNUT CREEK   1:24.34  23
FRASER, KATHRYN       13 PC TERRAPINS SWI  1:25.14  24
DOUGLAS, JESSICA      14 PC DEANZA CUPERT  1:25.29  25
SHARP, LINDSEY        13 PC ORINDA AQUATI  1:25.73  26
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  1:26.12  27
LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS    1:26.62  28
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   1:26.95  29
SANDBERG, LINDSAY     13 PC ORINDA AQUATI  1:27.12  30
NELSON, MEGAN         13 PC PLEASANTON SE  1:27.78  31
CHARVOZ, CAROLYNE     13 PC TERRAPINS SWI  1:29.02  32
YEE, ASHLEY           14 PC PALO ALTO SWI  1:29.04  33
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI  1:29.46  34
BRUSH, KATIE          13 PC MARIN PIRATES  1:29.58  35
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.76  36
SANDS, KAITLIN        14 PC ORINDA AQUATI  1:30.20  37
HAWKINS, CAITLIN      14 PC SANTA CLARA S  1:30.36  38
SUN, NOELLE           13 PC ORINDA AQUATI  1:31.05  39
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:31.49  40
DEYOREO, MARIA        14 PC UNATTACHED PA  1:31.73  41
CHEN, AMY             14 PC ORINDA AQUATI  1:33.24  42
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  1:33.93  43
ECKARD, ASHLEY        14 PC MISSION SAN J  1:34.72  44
HILL, ASHLEY          13 PC TERRAPINS SWI  1:34.81  45
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:51.24   3  2:43.20 F1  P  1:23.13
                                                                    F    37.46  1:17.77  1:59.87
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:50.68   2  2:46.38 F2  P  1:23.20
                                                                    F    38.36  1:21.04  2:04.12
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:51.95   5  2:47.47 F3  P  1:22.29
                                                                    F    38.08  1:19.67  2:03.33
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:49.16   1  2:49.69 F4  P  1:22.60
                                                                    F    39.79  1:22.04  2:05.89
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:51.54   4  2:50.09 F5  P  1:23.17
                                                                    F    39.48  1:22.20  2:06.67
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:53.35   6  2:53.56 F6  P  1:22.80
                                                                    F    39.21  1:22.65  2:08.18
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  2:53.73   7  2:55.70 F7  P  1:23.23
                                                                    F    39.08  1:23.39  2:08.99
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  2:55.66   8  2:57.44 F8  P  1:24.51
                                                                    F    39.88  1:24.60  2:12.08

TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:49.16   1              P  1:22.60
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:50.68   2              P  1:23.20
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:51.24   3              P  1:23.13
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:51.54   4              P  1:23.17
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:51.95   5              P  1:22.29
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:53.35   6              P  1:22.80
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  2:53.73   7              P  1:23.23
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  2:55.66   8              P  1:24.51
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:56.54   9              P  1:24.08
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:56.79  10              P  1:25.26
DUNN, MEGHAN          14 PC DEANZA CUPERT  2:59.32  11              P  1:25.95
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:59.65  12              P  1:25.14
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:59.96  13              P  1:26.03
LEE, JESSICA          14 PC KORET YOUTH S  3:00.80  14              P  1:27.08
BALDWIN, HEATHER      13 PC PETALUMA SWIM  3:01.02  15              P  1:26.98
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  3:01.35  16              P  1:27.73
CHISHOLM, ANNIE       14 PC MARIN PIRATES  3:01.65  17              P  1:27.44
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  3:01.73  18              P  1:27.30
DOUGLAS, JESSICA      14 PC DEANZA CUPERT  3:02.32  19              P  1:28.99
JIMENEZ, CHELSEA      13 PC SAN RAMON LIV  3:02.93  20              P  1:27.38
FRASER, KATHRYN       13 PC TERRAPINS SWI  3:03.52  21              P  1:28.35
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  3:03.61  22              P  1:29.61
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   3:03.91  23              P  1:27.48
HILLER, MARYANN       14 PC ALPINE PORTOL  3:06.25  24              P  1:29.86
HANNA, REBECCA        14 PC TERRAPINS SWI  3:07.26  25              P  1:27.48
CHARVOZ, CAROLYNE     13 PC TERRAPINS SWI  3:07.94  26              P  1:29.74
YEE, ASHLEY           14 PC PALO ALTO SWI  3:08.04  27              P  1:30.97
LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS    3:08.79  28              P  1:31.91
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  3:09.43  29              P  1:29.36
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI  3:10.85  30              P  1:31.65
SANDS, KAITLIN        14 PC ORINDA AQUATI  3:11.14  31              P  1:31.91
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  3:11.68  32              P  1:33.28
SANDBERG, LINDSAY     13 PC ORINDA AQUATI  3:12.91  33              P  1:32.98
NELSON, MEGAN         13 PC PLEASANTON SE  3:14.37  34              P  1:33.01
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  3:14.47  35              P  1:32.42
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   3:15.19  36              P  1:36.17
DEYOREO, MARIA        14 PC UNATTACHED PA  3:15.52  37              P  1:35.28
WING, KELLI           13 PC SAN JOSE AQUA  3:17.11  38              P  1:34.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REYNOLDS, KELLY       14 PC TERRAPINS SWI  3:19.86  39              P  1:35.40
HILL, ASHLEY          13 PC TERRAPINS SWI  3:26.80  40              P  1:38.14

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  1:08.39   2  1:07.42 F1
                                                                    F    31.80
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:09.60   6  1:08.37 F2
                                                                    F    32.20
ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:08.54   3  1:08.92 F3
                                                                    F    32.09
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.87   4  1:09.09 F4
                                                                    F    32.69
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  1:09.78   7  1:09.12 F5
                                                                    F    32.80
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:08.88   5  1:09.20 F6
                                                                    F    32.70
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:10.31   8  1:09.48 F7
                                                                    F    32.43
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  1:10.60   9  1:09.78 F8
                                                                    F    32.98

HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  1:07.25   1
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  1:08.39   2
ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:08.54   3
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.87   4
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:08.88   5
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:09.60   6
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  1:09.78   7
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:10.31   8
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  1:10.60   9
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:10.98  10
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:11.18  11
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:11.30  12
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  1:11.34  13
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA  1:11.35  14
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:11.85  15
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   1:12.34  16
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   1:12.84  17
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:13.13  18
TICE, LINDSAY         14 PC STANFORD COVI  1:13.23  19
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.51  20
WARREN, DANIELLE      13 PC SLUG AQUATICS  1:13.53  21
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  1:14.27  22
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  1:14.87  24
SMITH, HELEN          14 PC SAN JOSE AQUA  1:14.87  23
TAMURA, KIERSTEN      14 PC UNATTACHED PA  1:14.98  25
TICE, GINNY           14 PC STANFORD COVI  1:15.24  26
DEYOREO, SARAH        13 PC SAN RAMON LIV  1:15.34  27
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:15.54  28
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:15.79  29
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI  1:15.89  31
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:15.89  30
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  1:17.13  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   1:17.26  33
SHARP, LINDSEY        13 PC ORINDA AQUATI  1:18.25  34
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    1:18.54  35
HAARZ, COLBY          14 PC ORINDA AQUATI  1:18.56  36
DUMOND, JENNIFER      14 PC UNATTACHED PA  1:18.58  37
BLIVEN, DEVIN         13 PC SOUTH VALLEY   1:19.66  38
NELSON, MEGAN         13 PC PLEASANTON SE  1:21.34  39
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  1:22.38  40
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  1:22.44  41
LAIRD, JACKIE         14 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:32.36   2  2:28.14 F1  P  1:13.04
                                                                    F    35.12  1:12.63  1:51.05
HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  2:30.98   1  2:30.35 F2  P  1:09.33
                                                                    F    31.98  1:08.63  1:48.82
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  2:38.84   7  2:31.71 F3  P  1:15.21
                                                                    F    34.05  1:11.90  1:51.94
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:38.73   5  2:32.23 F4  P  1:13.86
                                                                    F    34.36  1:12.79  1:53.49
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:40.82   9  2:33.86 F5  P  1:15.01
                                                                    F    35.30  1:13.47  1:54.38
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  2:36.71   4  2:34.73 F6  P  1:13.25
                                                                    F    34.27  1:12.65  1:54.58
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:38.73   6  2:36.42 F7  P  1:15.61
                                                                    F    34.49  1:13.81  1:55.00
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  2:40.07   8  2:45.89 F8  P  1:14.51
                                                                    F    35.45  1:15.71  2:01.66

HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  2:30.98   1              P  1:09.33
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:32.36   2              P  1:13.04
ABBOTT, VALARIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:33.37   3              P  1:13.44
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI  2:36.71   4              P  1:13.25
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:38.73   6              P  1:15.61
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:38.73   5              P  1:13.86
SIMS, JENNIFER        14 PC SANTA ROSA NE  2:38.84   7              P  1:15.21
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  2:40.07   8              P  1:14.51
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:40.82   9              P  1:15.01
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   2:41.60  10              P  1:17.68
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  2:42.29  11              P  1:15.85
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  2:43.42  12              P  1:14.86
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:43.76  13              P  1:14.66
TAMURA, KIERSTEN      14 PC UNATTACHED PA  2:45.10  14              P  1:15.87
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  2:45.38  15              P  1:16.80
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:47.28  16              P  1:17.23
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA  2:47.54  17              P  1:18.35
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  2:47.55  18              P  1:19.07
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:49.21  19              P  1:17.05
TICE, GINNY           14 PC STANFORD COVI  2:49.40  20              P  1:20.06
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  2:50.50  21              P  1:19.29
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   2:53.80  22              P  1:20.93
HAARZ, COLBY          14 PC ORINDA AQUATI  2:59.74  23              P  1:22.54
BLIVEN, DEVIN         13 PC SOUTH VALLEY   3:01.96  24              P  1:24.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEYOREO, MARIA        14 PC UNATTACHED PA  3:10.23  25              P  1:27.39

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  2:30.78   1  2:29.28 F1  P  1:09.86
                                                                    F    31.59  1:10.38  1:55.36
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:30.95   2  2:30.38 F2  P  1:10.96
                                                                    F    33.26  1:11.33  1:56.75
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.73   4  2:30.38 F2  P  1:15.85
                                                                    F    34.80  1:14.94  1:56.74
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  2:33.83   5  2:31.85 F4  P  1:08.79
                                                                    F    32.19  1:09.34  1:57.97
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:32.84   3  2:32.06 F5  P  1:14.12
                                                                    F    34.48  1:14.72  1:57.17
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:35.28   6  2:32.18 F6  P  1:14.43
                                                                    F    33.30  1:12.48  1:56.92
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:38.30   7  2:35.68 F7  P  1:16.68
                                                                    F    33.04  1:14.58  2:00.09
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:38.54   8   DQUED  F   P  1:17.82
                                                                    F    36.85  1:18.75  2:03.05

HOVEY, AMBER          14 PC DEANZA CUPERT  2:30.78   1              P  1:09.86
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:30.95   2              P  1:10.96
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:32.84   3              P  1:14.12
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.73   4              P  1:15.85
LIU, MICHELLE         13 PC DEANZA CUPERT  2:33.83   5              P  1:08.79
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:35.28   6              P  1:14.43
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:38.30   7              P  1:16.68
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  2:38.54   8              P  1:17.82
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:38.61   9              P  1:14.60
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:38.81  10              P  1:16.78
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  2:38.98  11              P  1:17.45
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:39.18  12              P  1:15.13
DUNN, MEGHAN          14 PC DEANZA CUPERT  2:39.45  13              P  1:16.38
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  2:40.03  14              P  1:14.98
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:40.59  15              P  1:16.11
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:40.73  16              P  1:16.13
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:40.92  17              P  1:17.03
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   2:41.27  18              P  1:16.59
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  2:41.36  19              P  1:14.26
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  2:41.37  20              P  1:16.51
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  2:41.70  21              P  1:17.96
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:42.02  22              P  1:18.87
MARIZU, CECILA        13 PC RENO AQUATIC   2:42.07  23              P  1:16.22
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.10  24              P  1:18.32
CHAMPION, REMY        14 PC PALO ALTO SWI  2:42.38  25              P  1:18.55
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:42.74  26              P  1:14.72
KULKA, JENNIFER       14 PC EAST BAY BAT   2:43.00  27              P  1:17.85
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  2:43.20  28              P  1:16.94
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  2:43.52  29              P  1:19.01
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:44.07  30              P  1:18.45
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   2:44.35  31              P  1:18.36
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   2:44.65  32              P  1:18.04
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   2:44.78  33              P  1:19.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  2:45.04  34              P  1:18.36
JIMENEZ, CHELSEA      13 PC SAN RAMON LIV  2:45.34  35              P  1:20.94
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  2:45.38  36              P  1:16.44
DEYOREO, SARAH        13 PC SAN RAMON LIV  2:45.83  37              P  1:18.91
HAWKINS, CAITLIN      14 PC SANTA CLARA S  2:45.98  38              P  1:19.46
PLUME, REBECCA        14 PC UNATTACHED PA  2:46.32  39              P  1:19.68
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  2:46.37  40              P  1:15.02
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:46.81  41              P  1:16.92
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:47.22  42              P  1:19.15
SHARP, LINDSEY        13 PC ORINDA AQUATI  2:47.23  43              P  1:22.00
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  2:47.45  44              P  1:20.69
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  2:47.52  45              P  1:20.60
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:47.53  46              P  1:20.65
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  2:48.03  47              P  1:21.56
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:49.98  48              P  1:21.16
TACHIBANA, MISAO      14 PC FOG CITY HAMM  2:51.59  49              P  1:21.09
SUN, NOELLE           13 PC ORINDA AQUATI  2:53.48  50              P  1:21.49
ECKARD, ASHLEY        14 PC MISSION SAN J  2:55.20  51              P  1:25.28
HILL, ASHLEY          13 PC TERRAPINS SWI  2:55.25  52              P  1:22.79
HILLER, MARYANN       14 PC ALPINE PORTOL  2:55.65  53              P  1:25.83
DEYOREO, MARIA        14 PC UNATTACHED PA  2:58.91  54              P  1:25.52
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:11.24

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:20.53   1  5:20.59 F1  P  1:15.74  2:34.60  4:08.14
                                                                    F    35.06  1:15.62  1:55.08  2:35.46  3:21.96  4:09.58  4:45.64
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  5:26.10   4  5:20.82 F2  P  1:17.17  2:41.40  4:13.06
                                                                    F    35.69  1:15.40  1:58.51  2:40.09  3:25.03  4:10.04  4:46.82
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:25.01   3  5:22.90 F3  P  1:16.07  2:39.52  4:10.98
                                                                    F    34.87  1:16.19  1:59.20  2:40.35  3:25.24  4:10.54  4:46.91
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  5:29.90   6  5:25.63 F4  P  1:15.67  2:39.43  4:16.67
                                                                    F    35.47  1:15.72  1:58.45  2:40.69  3:27.56  4:13.90  4:50.80
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  5:32.29   7  5:25.93 F5  P  1:13.94  2:43.07  4:16.12
                                                                    F    34.68  1:15.93  1:59.47  2:43.10  3:27.76  4:12.82  4:50.29
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  5:29.48   5  5:26.01 F6  P  1:19.31  2:44.96  4:14.73
                                                                    F    35.77  1:18.20  2:01.91  2:44.83  3:29.48  4:14.87  4:52.05
MCGOWAN, CHRISTINA    13 PC WALNUT CREEK   5:23.39   2  5:26.73 F7  P  1:12.43  2:35.99  4:13.51
                                                                    F    34.24  1:12.95  1:55.27  2:35.95  3:25.34  4:16.23  4:52.23
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   5:32.76   8  5:34.80 F8  P  1:16.96  2:48.50  4:17.29
                                                                    F    36.36  1:17.73  2:04.63  2:49.30  3:33.39  4:18.19  4:56.89

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:20.53   1              P  1:15.74  2:34.60  4:08.14
MCGOWAN, CHRISTINA    13 PC WALNUT CREEK   5:23.39   2              P  1:12.43  2:35.99  4:13.51
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:25.01   3              P  1:16.07  2:39.52  4:10.98
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  5:26.10   4              P  1:17.17  2:41.40  4:13.06
TURMAN, AMANDA        14 PC ALAMEDA ISLAN  5:29.48   5              P  1:19.31  2:44.96  4:14.73
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  5:29.90   6              P  1:15.67  2:39.43  4:16.67
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  5:32.29   7              P  1:13.94  2:43.07  4:16.12
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   5:32.76   8              P  1:16.96  2:48.50  4:17.29
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  5:34.86   9              P  1:18.62  2:39.44  4:20.57
MALLINGER, NICOLLE    13 PC SANTA ROSA NE  5:35.29  10              P  1:16.74  2:45.97  4:20.03
KEEN, KRISSY          14 PC TIGER AQUATIC  5:36.44  11              P  1:19.26  2:46.61  4:19.57
HDEZ, GABRIELLA       14 PC SANTA CLARA S  5:37.55  12              P  1:17.50  2:46.65  4:23.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  5:38.04  13              P  1:16.18  2:46.68  4:26.82
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI  5:38.89  14              P  1:20.92  2:48.61  4:22.21
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  5:39.56  15              P  1:18.45  2:43.10  4:20.17
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  5:39.69  16              P  1:19.99  2:42.56  4:24.12
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  5:40.79  17              P  1:16.56  2:46.75  4:28.12
WARREN, DANIELLE      13 PC SLUG AQUATICS  5:40.80  18              P  1:17.19  2:45.94  4:26.76
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  5:40.99  19              P  1:16.10  2:42.02  4:25.60
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  5:41.62  20              P  1:17.77  2:43.20  4:27.83
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   5:44.10  21              P  1:19.11  2:44.56  4:27.24
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  5:44.59  22              P  1:24.73  2:54.56  4:28.61
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  5:45.23  23              P  1:18.14  2:43.57  4:23.69
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    5:45.24  24              P  1:23.15  2:53.06  4:32.50
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN  5:46.15  25              P  1:25.87  2:55.23  4:33.42
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI  5:46.72  26              P  1:22.06  2:53.19  4:29.85
BRAUN, STEPHANIE      13 PC RENO AQUATIC   5:46.74  27              P  1:21.05  2:49.23  4:30.03
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC   5:48.76  28              P  1:17.23  2:47.69  4:31.23
DEYOREO, SARAH        13 PC SAN RAMON LIV  5:49.35  29              P  1:19.99  2:48.93  4:33.35
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  5:50.85  30              P  1:21.99  2:52.53  4:36.63
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  5:55.90  31              P  1:21.14  2:50.81  4:36.92
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  5:58.86  32              P  1:21.22  2:52.99  4:37.57
ISABEL, ELI           14 PC PLEASANTON SE  6:03.34  33              P  1:20.92  2:48.85  4:40.29
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   6:04.01  34              P  1:22.42  2:58.53  4:44.16
DOUGLAS, JESSICA      14 PC DEANZA CUPERT  6:04.21  35              P  1:23.77  3:01.89  4:40.55
DEYOREO, MARIA        14 PC UNATTACHED PA  6:06.14  36              P  1:24.34  2:59.32  4:39.27
BLIVEN, DEVIN         13 PC SOUTH VALLEY   6:13.08  37              P  1:25.47  3:00.78  4:47.93
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:19.10  2:44.82  4:29.39

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               2:08.12   1      32.60  1:09.25  1:39.78
         MCLANE, JULIANNE    13
         DORIA, ANGELA       14
         DEGOLIA, HAILEY     14
         BARD, PRESLEY       13
DACA, A 14            14 PC DEANZA CUPERT               2:09.42   2      32.70  1:10.11  1:40.07
         LIU, MICHELLE       13
         GONG, JENNIFER      13
         HOVEY, AMBER        14
         HAGEY, KATIE        14
OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:11.27   3      49.58  1:12.50
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         CHANG, MARISA       13
         WHITE, HEATHER      13
         PERIA, HANNAH       13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:12.77   4      50.14  1:13.01  1:59.81
         RUSSELL, MONICA     14
         VARELLAS, BETSY     14
         THURMAN, HOPE       13
         WULF, ASHLEY        13
AIA, A 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               2:13.13   5      32.76  1:09.59
         MEDVED, EMILY       14
         TURMAN, AMANDA      14
         VAUGHAN, JESSICA    13
         PEDLEY, CHRISTINA   13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               2:15.31   6      35.10  1:13.81  1:45.66
         CURETON, KELLY      14
         LANGNER, BAILEY     13
         NAVILHON, MELISSA   14
         ZEIDLER, KAYLA      14
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               2:18.87   7      37.83  1:15.77  1:48.18
         EATON, DI           13
         TANSUWAN, MELANIE   13
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         DECESARE, DIANA     14
OAPB, C 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:19.40   8      35.80  1:16.81  1:49.95
         SHAFA, VANESSA      14
         SANDBERG, LINDSAY   13
         GORDON, SARAH       13
         SHARP, LINDSEY      13
NAPA, A 14            14 PC NAPA VALLEY S               2:19.77   9      50.59  1:16.55  1:49.26
         JUCHAU, AMANDA      13
         KLINE, TORI         14
         MARTIN, KATELYN     13
         NELSON, ELISE       13
SRVL, A 14            14 PC SAN RAMON LIV               2:20.27  10      55.43  1:16.78  1:49.75
         SLOAN, DEVIN        14
         JIMENEZ, CHELSEA    13
         DEYOREO, SARAH      13
         KUMPAN, JULIA       14
OSC, A 14             14 PC OTTER SWIM CL               2:20.38  11      50.56  1:13.65  1:48.34
         LEUNG, JANICE       13
         SHIRE, KATIE        14
         HURST, ALLIE        14
         ARMSTRONG, S        14
AIA, B 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               2:22.47  12      49.80  1:17.42  1:51.72
         RIZZA, H            14
         RUTHERFORD, MIKHAILA13
         BARNES, ALYSSA      14
         BOND, JENNIFER      14
AGCC, A 14            14 PC AGCC OSPREY                 2:26.74  13      37.08  1:21.10  1:56.36
         POWER, KYLA         13
         WALLRAVEN, TINA     14
         REVELS, TINA        13
         KISH, SHAUNA        13
DCD, A 14             14 PC DALY CITY DOL               2:28.46  14      36.67  1:21.42  2:10.81
         LAW, N              13
         LEUNG, J            14
         CHOW, J             13
         ROMERO, J           13
BEAR, A 14            14 PC GOLDEN BEAR S               2:30.99  15      35.45  1:24.84  2:15.62
         BULLMAN, KATIE      14
         JAGUST, AMY         14
         SONDEREGGER, L      14
         ARNASON, GRETCHEN   14
VJO, A 14             14 PC VALLEJO AQUAT               2:42.98  16      39.05  1:25.67  2:10.26
         ALLISON, A          14
         KOUSEKA, K          14
         BURNO, N            13
         VILLANUEVA, A       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               4:39.66   1      34.48  1:10.44  1:47.22  2:28.54  2:59.97  3:37.86  4:07.51
         MCLANE, JULIANNE    13
         DORIA, ANGELA       14
         DEGOLIA, HAILEY     14
         BARD, PRESLEY       13
DACA, B 14            14 PC DEANZA CUPERT               4:42.30   2      34.89  1:09.82  1:48.27  2:30.23  3:01.41  3:37.34  4:08.33
         LIU, MICHELLE       13
         GONG, JENNIFER      13
         HOVEY, AMBER        14
         DUNN, MEGHAN        14
OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:48.23   3      34.74  1:11.17  1:48.50  2:35.02  3:07.11  3:46.12  4:15.23
         WHITE, HEATHER      13
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         THURMAN, HOPE       13
         PERIA, HANNAH       13
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               4:54.76   4      37.20  1:14.65  1:53.32  2:37.28  3:10.87  3:51.66  4:21.41
         NAVILHON, MELISSA   14
         LANGNER, BAILEY     13
         CURETON, KELLY      14
         ZEIDLER, KAYLA      14
AIA, A 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               4:57.41   5      34.98  1:14.19           2:35.91  3:09.55  3:50.00  4:22.20
         HOSAIN, RIZZA       14
         TURMAN, AMANDA      14
         MEDVED, EMILY       14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:57.42   6      36.42  1:15.12           1:36.18  1:55.43  3:53.89  4:24.06
         VARELLAS, BETSY     14
         WULF, ASHLEY        13
         CHANG, MARISA       13
         RUSSELL, MONICA     14
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               4:57.77   7      38.77  1:18.73  1:57.47  2:40.61  3:13.88  3:51.91  4:23.21
         EATON, DI           13
         TANSUWAN, MELANIE   13
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         WENZLAU, BECKY      13
OSC, A 14             14 PC OTTER SWIM CL               5:07.96   8      35.44  1:13.93  1:52.42  2:36.91  3:12.16  3:55.92
         LEUNG, JANICE       13
         SHIRE, KATIE        14
         HURST, ALLISON      13
         ARMSTRONG, STEPHENIE14
SCSC, A 14            13 PC SANTA CLARA S               5:10.86   9      39.63  1:19.85  2:03.33  2:51.02  3:25.67  4:05.53  4:36.43
         HDEZ, GABRIELLA     14
         HAWKINS, CAITLIN    14
         MEYER, ALY          13
         OVERBY, JENNA       14
AIA, B 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               5:12.92  10      39.21  1:19.27  1:58.66  2:43.22  3:19.06  4:04.83
         RUTHERFORD, MIKHAILA13
         VAUGHAN, JESSICA    13
         BARNES, ALYSSA      14
         BOND, JENNIFER      14
OAPB, C 14            14 PC ORINDA AQUATI               5:14.08  11      37.40  1:18.08  2:00.93  2:48.16           3:14.77  4:39.46
         SUN, NOELLE         13
         SANDS, KAITLIN      14
         HAARZ, COLBY        14
         SHARP, LINDSEY      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL, A 14            14 PC SAN RAMON LIV               5:15.51  12      39.42  1:23.93  2:04.17  2:49.45           4:13.63  4:37.70
         BRANNON, DANIELLE   14
         JIMENEZ, CHELSEA    13
         DEYOREO, SARAH      13
         MORUZA, JULIA       13

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               1:54.97   1      29.09    58.09  1:26.83
         THURMAN, HOPE       13
         RUSSELL, MONICA     14
         CHANG, MARISA       13
         PERIA, HANNAH       13
TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               1:58.11   2      29.45    58.50  1:28.52
         MCLANE, JULIANNE    13
         BARD, PRESLEY       13
         ZEIDLER, KAYLA      14
         NAVILHON, MELISSA   14
AIA, A 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               1:58.74   3      30.57    59.23  1:30.17
         TURMAN, AMANDA      14
         MEDVED, EMILY       14
         BOND, JENNIFER      14
         HOSAIN, RIZZA       14
DACA, A 14            14 PC DEANZA CUPERT               1:58.92   4      30.86  1:00.97  1:30.96
         BALLENGER, MARIE    14
         GONG, JENNIFER      13
         DUNN, MEGHAN        14
         LIU, MICHELLE       13
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               2:00.33   5      30.45  1:01.02  1:30.52
         WENZLAU, BECKY      13
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         OKUDA, KELSI        13
         TANSUWAN, MELANIE   13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:01.72   6      30.15  1:00.41  1:31.06
         SHARP, LINDSEY      13
         WHITE, HEATHER      13
         SHAFA, VANESSA      14
         BEAUDREAU, LAUREN   13
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               2:01.90   7      31.17  1:01.37  1:31.76
         DORIA, ANGELA       14
         DEGOLIA, HAILEY     14
         CURETON, KELLY      14
         LANGNER, BAILEY     13
BBD, A 14             14 PC BENECIA BLUE                2:03.08   8      30.63  1:01.69  1:32.97
         OETTINGER, NICOLE   14
         LETCHER, AMY        14
         KURYWCHAK, GISELLE  13
         BIENATI, ANGIE      13
SCSC, A 14            13 PC SANTA CLARA S               2:03.31   9      30.43  1:01.69  1:33.75
         HDEZ, GABRIELLA     14
         MEYER, ALY          13
         HAWKINS, CAITLIN    14
         OVERBY, JENNA       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, C 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:04.05  10      30.58  1:01.68  1:33.06
         MULLINS, HALEY      13
         VARELLAS, BETSY     14
         SUN, NOELLE         13
         GORDON, SARAH       13
SOLO, A 14            14 PC SOLO SWIM CLU               2:05.64  11      30.69  1:03.30  1:35.58
         BALLOU, ANGELA      14
         ERICKSON, ANNA      14
         MRSNY, JILLIAN      14
         RISSI, LAURA        14
AGCC, A 14            14 PC AGCC OSPREY                 2:06.15  12      31.22  1:02.45  1:33.86
         WALLRAVEN, ANDREA   14
         KISH, SHAUNA        13
         POWER, KYLA         13
         REVELS, TINA        13
AIA, B 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               2:06.43  13      31.15  1:01.68  1:35.10
         PEDLEY, CHRISTINA   13
         VAUGHAN, JESSICA    13
         RUTHERFORD, MIKHAILA13
         BARNES, ALYSSA      14
BEAR, A 14            14 PC GOLDEN BEAR S               2:08.20  14      32.21  1:04.19  1:35.97
         ARNASON, GRETCHEN   14
         KOHL-GRANT, ELISE   14
         BULLMAN, KATIE      14
         JAGUST, AMY         14
SUNN, A 14            14 PC SUNNYVALE SWI               2:08.82  15      31.56  1:03.62  1:36.55
         LAIRD, JACKIE       14
         MEADOWS, MEGAN      13
         LEE, ELIZABETH      13
         HYRNE, JULIE        14
OSC, A 14             14 PC OTTER SWIM CL               2:10.54  16      33.61  1:08.53  1:40.13
         ARMSTRONG, STEPHENIE14
         HURST, ALLISON      13
         LEUNG, JANICE       13
         SHIRE, KATIE        14

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:09.58   1      29.30  1:01.37           2:04.68  2:34.44  3:07.16  3:36.59
         RUSSELL, M          14
         BARNES, ALYSSA      14
         HOSAIN, RIZZA       14
         VAUGHAN, JESSICA    13
TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               4:11.35   2      29.83  1:02.78  1:32.06  2:03.76  2:34.72  3:07.35  3:37.40
         HAARZ, C            14
         MULLINS, H          13
         SIM, N              14
         VAVELLIS, B         14
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               4:20.26   3      30.75  1:04.38  1:35.09  2:11.08  2:41.35  3:15.82  3:46.65
         FRIEDMAN, MONIKA    13
         TANSUWAN, MELANIE   13
         DECESARE, DIANA     14
         WENZLAU, BECKY      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AIA, A 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               4:22.00   4      30.41  1:02.87           2:07.61  2:40.22  3:15.27  3:47.43
         POWER, KYLA         13
         KISH, SHAUNA        13
         REVELS, TINA        13
         WALLRAVEN, ANDREA   14
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               4:22.75   5      31.99  1:07.13  1:38.56  2:11.68  2:43.14  3:16.79  3:48.19
         ARMSTRONG, STEPHENIE14
         HURST, ALLISON      13
         SHIRE, K            14
         LEUNG, JANICE       13
SCSC, A 14            13 PC SANTA CLARA S               4:24.94   6      31.15  1:03.82  1:36.21  2:10.41  2:44.16  3:19.73  3:51.04
         HERNANDEZ, G        14
         MEYER, A            13
         HAWKINS, C          14
         OVERBY, J           14
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:26.72   7      30.96  1:05.58  1:36.24  2:10.22  2:43.13  3:20.10  3:51.88
         SHASTA, V           14
         BEAUCLEAU, L        13
         CHANG, M            13
         SHARP, L            13
FOG, A 14             14 PC FOG CITY HAMM               4:28.05   8      31.45  1:05.39  1:37.05
         GONG, SHERYL        13
         TACHIBANA, MISAO    14
         MOCK, ALYSSA        14
         MAR, LAUREN         13
AGCC, A 14            14 PC AGCC OSPREY                 4:29.14   9      30.67  1:04.09
AIA, B 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               4:32.91  10      34.60  1:12.46  1:44.27
OAPB, C 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:34.84  11      33.31  1:07.81  1:40.21
OSC, A 14             14 PC OTTER SWIM CL               4:43.22  12      34.12  1:12.91  1:48.49
DACA, A 14            14 PC DEANZA CUPERT                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               9:12.07   1      31.36  1:05.30  1:39.24  2:12.54  2:44.96  3:20.10  3:56.58
         MCLANE, JULIANNE    13                                        4:33.00  5:04.93  5:39.77           6:51.13  7:22.64  7:57.40
         NAVILHON, MELISSA   14                                        8:34.25
         BARD, PRESLEY       13
         DORIA, ANGELA       14
OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               9:17.89   2      32.49  1:07.70  1:44.86  2:20.50  2:53.69  3:30.81  4:09.71
         THURMAN, HOPE       13                                        4:44.76  5:16.02  5:50.72  6:26.89  7:01.84  7:33.46  8:07.81
         RUSSELL, MONICA     14                                        8:43.64
         WHITE, HEATHER      13
         PERIA, HANNAH       13
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               9:24.30   3      32.50  1:06.05  1:40.78  2:15.40  2:48.09  3:24.20  4:01.15
         FRIEDMAN, MONIKA    13                                        4:38.24  5:10.21  5:47.22  6:25.14  7:00.62  7:33.52  8:10.72
         OKUDA, KELSI        13                                        8:48.60
         WENZLAU, BECKY      13
         TANSUWAN, MELANIE   13
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               9:25.42   4      32.54  1:07.69  1:43.79  2:18.33  2:51.80  3:28.75  4:06.55
         STITT, CATHERINE    14                                        4:43.72  5:15.95  5:50.79  6:27.28  7:02.12  7:34.78  8:10.80
         DEGOLIA, HAILEY     14                                        8:48.53
         CURETON, KELLY      14
         ARTZ, LAUREN        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA, A 14            14 PC DEANZA CUPERT               9:28.12   5      33.21  1:09.77  1:47.88  2:25.01  2:58.90  3:35.42  4:11.95
         BALLENGER, MARIE    14                                        4:47.94  5:20.95  5:58.17  6:35.94  7:12.29  7:43.70  8:18.24
         GONG, JENNIFER      13                                        8:53.39
         DUNN, MEGHAN        14
         LIU, MICHELLE       13
AIA, A 14             14 PC ALAMEDA ISLAN               9:37.56   6      33.78  1:10.23  1:47.51  2:23.70  2:57.08  3:34.68  4:13.16
         PEDLEY, CHRISTINA   13                                        4:50.68  5:23.33  5:59.26  6:35.91  7:10.19  7:43.98  8:21.39
         BOND, JENNIFER      14                                        9:00.07
         MEDVED, EMILY       14
         TURMAN, AMANDA      14
SCSC, A 14            13 PC SANTA CLARA S               9:38.27   7      32.29  1:06.35  1:42.24  2:18.01  2:51.65  3:29.32  4:08.73
         HDEZ, GABRIELLA     14                                        4:47.34  5:21.29  5:58.62  6:38.16  7:16.34  7:49.02  8:24.85
         OVERBY, JENNA       14                                        9:02.34
         HAWKINS, CAITLIN    14
         MEYER, ALY          13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               9:49.56   8      33.70  1:11.04  1:49.18  2:27.06  2:59.42  3:37.35  4:15.83
         SHARP, LINDSEY      13                                        4:54.35  5:28.86  6:07.10  6:46.46  7:25.11  7:58.27  8:35.52
         CHANG, MARISA       13                                        9:13.60
         VARELLAS, BETSY     14
         SHAFA, VANESSA      14
AIA, B 14             14 PC ALAMEDA ISLAN                DQUED           33.96  1:10.75  1:48.75  2:25.67           2:56.90  4:21.29
         BARNES, ALYSSA      14                                        5:01.22  5:33.72  6:11.54  6:51.85  7:32.84  8:06.84  8:45.82
         RUTHERFORD, MIKHAILA13                                        9:25.11
         HOSAIN, RIZZA       14
         VAUGHAN, JESSICA    13

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN              17:58.34   1
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI              18:03.40   2
MCGOWAN, CHRISTINA    13 PC WALNUT CREEK               18:10.14   3
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR              18:36.05   4
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI              18:45.32   5
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY               18:47.12   6
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM               18:49.46   7
FRIEDMAN, MONIKA      13 PC STANFORD COVI              18:49.55   8
KAUFMANN, KAREN       15 PC RENO AQUATIC               18:51.94   9
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA              19:02.75  10
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU              19:02.96  11
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI              19:04.05  12
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI              19:06.88  13
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI              19:08.04  14
DORIA, ANGELA         14 PC TERRAPINS SWI              19:08.47  15
OKUDA, KELSI          13 PC STANFORD COVI              19:33.07  16
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S              19:42.37  17
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI              19:46.37  18
PARKS, CASSIE         15 PC RENO AQUATIC               19:49.16  19
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S              19:52.80  20
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN              19:57.24  21
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI              19:59.35  22
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE              20:03.90  23
ARMSTRONG, ALYSON     13 PC RENO AQUATIC               20:05.58  24
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S              20:07.18  25
LAU, ERICA            14 PC LADERA OAKS                20:13.69  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FERRARIS, CHRISTINE   15 PC PLEASANTON SE              20:15.62  27
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY               20:25.69  28
SENNERT, BREANNA      13 PC SAN JOSE AQUA              20:58.81  29
ANDREWS, ERIN         14 PC MONTEREY BAY               21:03.74  30
TEST, ELISSA          15 PC LADERA OAKS                21:32.63  31
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI    27.84   1    27.07 F1
THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI    28.31  30    27.17 F1
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI    28.30  29    27.97 F2
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI    28.80  32    28.23 F3
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI    28.73   2    28.36 F2
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI    29.03  34    28.39 F4
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM    29.25   4    28.67 F3
WHITELEY, ELIZABETH A 16 PC PENNINSULA CO    28.77  31    28.99 F5
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE    29.45   6    29.05 F4
MOIRAO, JACQUELINE    18 PC WALNUT CREEK     29.22   3    29.07 F5
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL    28.95  33    29.11 F6
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI    29.29  37    29.14 F7
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI    29.27   5    29.28 F6
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI    29.63   8    29.32 F7
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI    29.27  35    29.46 F8
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY     29.54   7    29.61 F8

VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI    27.84   1
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI    28.30  29
THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI    28.31  30
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI    28.73   2
WHITELEY, ELIZABETH A 16 PC PENNINSULA CO    28.77  31
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI    28.80  32
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL    28.95  33
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI    29.03  34
MOIRAO, JACQUELINE    18 PC WALNUT CREEK     29.22   3
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM    29.25   4
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI    29.27  35
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI    29.27   5
CORWIN, ELYSE         19 PC ORINDA AQUATI    29.29  81
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI    29.29  37
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI    29.29  36
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT    29.36  38
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY     29.39  39
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI    29.44  40
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE    29.45   6
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI    29.46  41
LYONS, JENNY          19 PC ORINDA AQUATI    29.46  82
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY     29.54   7
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE    29.57  42
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI    29.60  43
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI    29.63   8
GELLERMAN, ERICA      17 PC PENNINSULA CO    29.69   9
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI    29.74  10
PARKS, CASSIE         15 PC RENO AQUATIC     29.79  44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI    29.80  11
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS    29.92  12
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI    29.96  13
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI    29.98  45
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S    29.99  46
JANITSKI, MICHELLE    15 PC DEANZA CUPERT    30.03  47
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI    30.04  14
BURKE, KAREN          17 PC CARSON AQUATI    30.08  15
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM     30.13  16
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI    30.19  48
GEE, STEPHANIE        15 PC FOG CITY HAMM    30.20  49
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT    30.27  50
CHANDRASEKAR, DIVYA   16 PC DEANZA CUPERT    30.31  51
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE    30.31  17
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI    30.35  52
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM     30.39  53
TEST, ELISSA          15 PC LADERA OAKS      30.45  54
TORRES, CASANDRA      16 PC TERRAPINS SWI    30.46  55
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI    30.48  56
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM    30.53  18
BRENNAN, TARIN        15 PC TIGER AQUATIC    30.62  57
WALL, NATALIE         16 PC RENO AQUATIC     30.63  58
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI    30.64  60
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI    30.64  59
JIMENEZ, MEGAN        17 PC SAN RAMON LIV    30.73  19
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT    30.82  20
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI    30.84  22
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM     30.84  21
TANSUWAN, EMILY       16 PC STANFORD COVI    30.88  61
SAMPSON, BRIANNE      17 PC SOUTH SAN FRA    30.94  23
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S    30.95  24
NEMIROVSKY, EVA       17 PC LYNBROOK AQUA    30.97  25
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI    31.05  27
NICHOLSON, EMILY      17 PC SANTA CRUZ CO    31.05  26
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN    31.06  28
LI, CHOR              16 PC SUNNYVALE SWI    31.12  62
RENNER, CHRISTIN      15 PC STANFORD COVI    31.16  64
RILEY, SARA           15 PC SANTA CRUZ CO    31.16  63
MAHONEY, KELLY        19 PC TERRAPINS SWI    31.23  83
LONHART, RITA         16 PC STANFORD COVI    31.33  65
FOSTER, DEVON         16 PC ORINDA AQUATI    31.42  66
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI    31.49  67
SILVERFOOTE, CHRIS    15 PC ORINDA AQUATI    31.55  68
ADAMS, ALLISON        16 PC HUMBOLDT COAS    31.59  69
JORDAN, LESLIE        15 PC PENNINSULA CO    31.64  70
LARSEN, CHRISTINA     15 PC EAST BAY BAT     31.65  71
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE    31.73  72
SAVELLI, ELLEN        15 PC DALY CITY DOL    31.74  73
ROTH, MARTA           15 PC ORINDA AQUATI    31.80  74
FINK, HEIDI           15 PC MONTEREY BAY     31.97  75
SILVA, CRYSTAL        16 PC SANTA ROSA NE    31.98  76
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI    32.23  77
DODOV, BIANKA         16 PC RENO AQUATIC     32.61  78
COMPTON, ELLEN        16 PC ORINDA AQUATI    32.67  79
SANTIAGO, LEONELA     16 PC SEASIDE AQUAT    32.75  80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  1:02.83  34    58.74 F1
                                                                    F    27.70
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:01.74  31  1:00.72 F2
                                                                    F    29.38
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:01.21  30  1:01.03 F3
                                                                    F    29.61
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:01.82  32  1:01.91 F4
                                                                    F    29.76
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:03.53   3  1:02.94 F1
                                                                    F    30.56
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.54  38  1:03.47 F5
                                                                    F    31.12
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  1:03.16   1  1:03.55 F2
                                                                    F    30.66
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  1:03.49  37  1:03.63 F6
                                                                    F    30.61
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI  1:05.25   9  1:03.91 F3
                                                                    F    31.07
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  1:03.11  35  1:04.07 F7
                                                                    F    31.18
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  1:04.20   5  1:04.12 F4
                                                                    F    30.70
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  1:04.87   7  1:04.20 F5
                                                                    F    30.98
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:04.61   6  1:04.78 F6
                                                                    F    31.49
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   1:02.42  33  1:05.11 F8
                                                                    F    28.72
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   1:05.15   8  1:05.13 F7
                                                                    F    31.42
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  1:05.44  10   DQUED  F
                                                                    F    31.42
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:03.98   4  NO SHOW F

CORWIN, ELYSE         19 PC ORINDA AQUATI  1:01.11  84
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:01.21  30
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:01.74  31
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:01.82  32
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   1:02.42  33
THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  1:02.83  34
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  1:03.11  35
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  1:03.16   1
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  1:03.19  36
FOLEY, KATHLEEN       17 PC PIEDMONT SWIM  1:03.32   2
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  1:03.49  37
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:03.53   3
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.54  38
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:03.62  39
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  1:03.76  40
LYONS, JENNY          19 PC ORINDA AQUATI  1:03.91  85
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:03.98   4
WHITELEY, ELIZABETH A 16 PC PENNINSULA CO  1:03.98  41
JIANG, SHAN-SHAN      16 PC TERRAPINS SWI  1:04.10  42
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  1:04.20   5
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  1:04.22  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:04.55  44
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:04.61   6
WUNSCHEL, MARI        15 PC SANTA ROSA NE  1:04.75  45
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  1:04.87   7
SAMUELS, EMMA         19 PC STANFORD COVI  1:04.92  86
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI  1:04.94  47
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  1:04.94  46
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  1:05.14  48
JANITSKI, MICHELLE    15 PC DEANZA CUPERT  1:05.15  49
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   1:05.15   8
YARRANTON, RACHEL     15 PC DEANZA CUPERT  1:05.21  50
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI  1:05.25   9
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  1:05.44  10
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:05.69  51
TORRES, CASANDRA      16 PC TERRAPINS SWI  1:05.70  52
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   1:05.94  53
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM   1:05.96  11
BRENNAN, TARIN        15 PC TIGER AQUATIC  1:05.99  54
GEE, STEPHANIE        15 PC FOG CITY HAMM  1:06.09  55
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  1:06.09  12
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  1:06.11  13
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  1:06.13  14
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  1:06.14  56
GILLESS, LIBBY        15 PC FOG CITY HAMM  1:06.20  57
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  1:06.21  58
TEST, ELISSA          15 PC LADERA OAKS    1:06.22  59
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  1:06.37  60
MAHONEY, KELLY        19 PC TERRAPINS SWI  1:06.38  87
BURKE, KAREN          17 PC CARSON AQUATI  1:06.47  15
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI  1:06.47  61
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  1:06.67  62
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  1:06.79  63
KAUFMANN, KAREN       15 PC RENO AQUATIC   1:06.89  64
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  1:07.20  65
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  1:07.23  16
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  1:07.24  66
ROBERTS, KENNA        15 PC TERRAPINS SWI  1:07.29  67
HOULETTE, LEA         18 PC MONTEREY BAY   1:07.39  17
TANSUWAN, EMILY       16 PC STANFORD COVI  1:07.53  68
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  1:07.54  18
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  1:07.78  19
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  1:07.78  69
LONHART, RITA         16 PC STANFORD COVI  1:07.88  70
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI  1:07.96  20
GOLEZ, JILLENE        15 PC TERRAPINS SWI  1:08.16  71
SMITH, KATHLEEN       16 PC KORET YOUTH S  1:08.28  72
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE  1:08.43  73
NEMIROVSKY, EVA       17 PC LYNBROOK AQUA  1:08.46  21
PLUMMER, KIM          16 PC TERRAPINS SWI  1:08.53  74
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI  1:08.59  75
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    1:08.67  22
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S  1:08.85  23
LARSEN, CHRISTINA     15 PC EAST BAY BAT   1:08.86  76
BATES, NIKKI          15 PC EAST BAY BAT   1:09.11  77
FOSTER, DEVON         16 PC ORINDA AQUATI  1:09.42  78
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:09.50  24
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  1:09.79  25
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI  1:10.09  79
MARASOVICH, KRISTIN   17 PC PLEASANTON SE  1:10.21  26
WUNSCHEL, CARRIE      19 PC SANTA ROSA NE  1:10.46  88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FINK, HEIDI           15 PC MONTEREY BAY   1:10.66  80
LI, CHOR              16 PC SUNNYVALE SWI  1:10.72  81
CHOSICH, KALI         17 PC SUNNYVALE SWI  1:11.68  27
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S  1:12.31  82
MARA, KATHRYN         16 PC FREMONT AREA   1:13.22  83
RETTNER, EMILY        18 PC AGCC OSPREY    1:16.81  28
JIMENEZ, MEGAN        17 PC SAN RAMON LIV  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  2:16.75  27  2:08.30 F1  P  1:06.56
                                                                    F    29.33  1:01.87  1:35.53
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:10.67  24  2:08.91 F2  P  1:05.19
                                                                    F    31.00  1:04.05  1:36.66
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:10.59  23  2:11.51 F3  P  1:03.56
                                                                    F    30.72  1:04.14  1:37.83
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   2:14.39  25  2:12.43 F4  P  1:05.88
                                                                    F    31.57  1:05.42  1:39.44
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  2:16.52   3  2:12.84 F1  P  1:06.27
                                                                    F    31.59  1:05.50  1:39.58
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:17.80  30  2:13.81 F5  P  1:06.84
                                                                    F    32.02  1:05.31  1:40.00
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  2:13.47   1  2:14.19 F2  P  1:05.79
                                                                    F    31.89  1:05.59  1:39.99
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:16.71  26  2:15.88 F6  P  1:07.45
                                                                    F    31.67  1:05.58  1:41.13
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  2:18.41   5  2:17.99 F3  P  1:08.99
                                                                    F    33.47  1:09.11  1:44.09
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  2:17.18  28  2:18.61 F7  P  1:07.75
                                                                    F    32.65  1:07.91  1:43.61
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   2:20.82   8  2:18.91 F4  P  1:08.18
                                                                    F    32.69  1:07.70  1:43.98
BLEICHER, JENNI       17 PC ALAMEDA ISLAN  2:21.10   9  2:19.33 F5  P  1:09.66
                                                                    F    33.55  1:08.85  1:44.39
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  2:19.54   7  2:20.56 F6  P  1:07.43
                                                                    F    32.12  1:08.00  1:44.35
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:17.47  29  2:23.03 F8  P  1:07.96
                                                                    F    32.46  1:08.09  1:45.85
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  2:18.69   6   DQUED  F   P  1:06.65
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  2:21.64  10          F   P  1:07.70

CORWIN, ELYSE         19 PC ORINDA AQUATI  2:10.26  59              P  1:03.39
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:10.59  23              P  1:03.56
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:10.67  24              P  1:05.19
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  2:13.47   1              P  1:05.79
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   2:14.39  25              P  1:05.88
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:15.73   2              P  1:06.50
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  2:16.52   3              P  1:06.27
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:16.71  26              P  1:07.45
THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  2:16.75  27              P  1:06.56
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM   2:16.84   4              P  1:05.88
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  2:17.18  28              P  1:07.75
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:17.47  29              P  1:07.96
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:17.80  30              P  1:06.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  2:18.41   5              P  1:08.99
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  2:18.69   6              P  1:06.65
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI  2:18.69  31              P  1:07.23
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  2:18.85  32              P  1:07.33
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  2:19.54   7              P  1:07.43
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  2:20.05  33              P  1:08.81
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  2:20.06  34              P  1:08.33
KAUFMANN, KAREN       15 PC RENO AQUATIC   2:20.44  35              P  1:08.38
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY   2:20.49  36              P  1:08.87
CHANDRASEKAR, DIVYA   16 PC DEANZA CUPERT  2:20.59  37              P  1:08.32
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   2:20.82   8              P  1:08.18
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   2:20.90  38              P  1:09.77
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  2:21.03  40              P  1:08.30
WUNSCHEL, MARI        15 PC SANTA ROSA NE  2:21.03  39              P  1:08.78
BLEICHER, JENNI       17 PC ALAMEDA ISLAN  2:21.10   9              P  1:09.66
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  2:21.85  41              P  1:09.29
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI  2:21.99  42              P  1:08.66
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  2:22.02  11              P  1:09.68
THIELE, TASHA         15 PC SANTA ROSA NE  2:22.08  43              P  1:10.36
FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY   2:22.49  12              P  1:08.80
TORRES, CASANDRA      16 PC TERRAPINS SWI  2:22.49  44              P  1:09.15
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  2:22.71  13              P  1:09.33
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI  2:23.04  14              P  1:09.84
DEMERS, JULIE         16 PC SAN JOSE AQUA  2:23.37  45              P  1:10.08
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  2:23.49  15              P  1:09.75
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  2:23.51  46              P  1:09.22
HOULETTE, LEA         18 PC MONTEREY BAY   2:23.53  16              P  1:09.39
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  2:23.72  17              P  1:09.34
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:23.87  18              P  1:10.54
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  2:24.30  47              P  1:11.38
FERRARIS, CHRISTINE   15 PC PLEASANTON SE  2:24.33  48              P  1:08.47
GEE, STEPHANIE        15 PC FOG CITY HAMM  2:24.70  49              P  1:08.42
GILLESS, LIBBY        15 PC FOG CITY HAMM  2:24.83  50              P  1:10.16
BURKE, KAREN          17 PC CARSON AQUATI  2:25.02  19              P  1:09.32
TEST, ELISSA          15 PC LADERA OAKS    2:25.14  51              P  1:09.04
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  2:26.08  20              P  1:10.71
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  2:26.20  52              P  1:10.09
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:26.67  53              P  1:09.80
PLUMMER, KIM          16 PC TERRAPINS SWI  2:26.74  54              P  1:11.29
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI  2:27.31  55              P  1:10.91
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI  2:28.85  56              P  1:11.65
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S  2:29.52  21              P  1:12.43
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S  2:29.56  57              P  1:11.67
FOSTER, DEVON         16 PC ORINDA AQUATI  2:31.62  58              P  1:14.84
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    2:31.69  22              P  1:14.12

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  4:35.46  16  4:35.32 F1  P  1:07.73  2:17.75  3:27.41
                                                                    F  1:07.22  2:16.77  3:27.50
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  4:47.21  19  4:41.28 F2  P  1:08.84  2:22.18  3:35.80
                                                                    F  1:07.81  2:20.09  3:32.27
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY   4:47.58  20  4:43.72 F3  P  1:09.86  2:23.35  3:36.33
                                                                    F  1:08.49  2:20.89  3:33.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  4:46.19   1  4:44.27 F1  P  1:08.40  2:21.21  3:34.70
                                                                    F  1:08.03  2:20.41  3:33.38
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  4:50.27  23  4:45.69 F4  P  1:10.19  2:24.06  3:37.67
                                                                    F  1:09.97  2:23.23  3:36.14
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU  4:48.38  21  4:46.60 F5  P  1:10.28  2:23.55  3:36.77
                                                                    F  1:09.28  2:22.22  3:35.13
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   4:46.19  17  4:46.66 F6  P  1:10.83  2:24.43  3:37.18
                                                                    F  1:10.29  2:23.63  3:36.33
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  4:49.98  22  4:48.74 F7  P  1:09.87  2:23.75  3:37.47
                                                                    F  1:08.36  2:21.16  3:34.99
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM   4:49.54   2  4:48.98 F2  P  1:09.44  2:23.80  3:37.42
                                                                    F  1:09.09  2:22.60  3:36.27
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  4:49.99   3  4:50.67 F3  P  1:10.25  2:24.56  3:38.08
                                                                    F  1:10.77  2:24.78  3:39.07
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  5:01.19   8  4:54.53 F4  P  1:10.76  2:26.94  3:44.11
                                                                    F  1:10.92  2:26.74  3:41.72
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  4:46.46  18  4:58.65 F8  P  1:09.62  2:22.75  3:35.41
                                                                    F  1:10.50  2:25.37  3:41.71
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  4:58.44   6  4:58.73 F5  P  1:11.38  2:26.62  3:42.57
                                                                    F  1:10.76  2:26.07  3:41.74
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  4:50.94   4  4:59.75 F6  P  1:10.13  2:23.64  3:38.20
                                                                    F  1:11.06  2:27.74  3:44.90
FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY   4:57.10   5  5:00.12 F7  P  1:12.03  2:27.87  3:43.25
                                                                    F  1:12.37  2:28.61  3:46.05
HOULETTE, LEA         18 PC MONTEREY BAY   4:58.55   7  5:01.38 F8  P  1:11.72  2:27.60  3:43.99
                                                                    F  1:12.54  2:28.87  3:46.44

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  4:35.46  16              P  1:07.73  2:17.75  3:27.41
CORWIN, ELYSE         19 PC ORINDA AQUATI  4:41.18  39              P  1:07.44  2:19.39  3:31.94
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   4:46.19  17              P  1:10.83  2:24.43  3:37.18
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  4:46.19   1              P  1:08.40  2:21.21  3:34.70
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  4:46.46  18              P  1:09.62  2:22.75  3:35.41
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  4:47.21  19              P  1:08.84  2:22.18  3:35.80
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY   4:47.58  20              P  1:09.86  2:23.35  3:36.33
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU  4:48.38  21              P  1:10.28  2:23.55  3:36.77
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM   4:49.54   2              P  1:09.44  2:23.80  3:37.42
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  4:49.98  22              P  1:09.87  2:23.75  3:37.47
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  4:49.99   3              P  1:10.25  2:24.56  3:38.08
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  4:50.27  23              P  1:10.19  2:24.06  3:37.67
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  4:50.94   4              P  1:10.13  2:23.64  3:38.20
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI  4:51.78  24              P  1:11.79  2:26.16  3:39.91
KAUFMANN, KAREN       15 PC RENO AQUATIC   4:55.15  25              P  1:10.47  2:26.07  3:41.45
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  4:56.85  26              P  1:11.49  2:26.95  3:42.46
FINK, LAUREL          17 PC MONTEREY BAY   4:57.10   5              P  1:12.03  2:27.87  3:43.25
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  4:57.19  27              P  1:12.70  2:29.65  3:45.04
THIELE, TASHA         15 PC SANTA ROSA NE  4:57.98  28              P  1:13.79  2:29.89  3:45.23
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  4:58.44   6              P  1:11.38  2:26.62  3:42.57
HOULETTE, LEA         18 PC MONTEREY BAY   4:58.55   7              P  1:11.72  2:27.60  3:43.99
DEMERS, JULIE         16 PC SAN JOSE AQUA  4:59.08  29              P  1:11.53  2:26.87  3:43.06
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  4:59.91  30              P  1:12.94  2:29.78  3:45.27
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  5:01.19  31              P  1:11.58  2:27.46  3:44.80
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  5:01.19   8              P  1:10.76  2:26.94  3:44.11
BLEICHER, JENNI       17 PC ALAMEDA ISLAN  5:03.10   9              P  1:14.67  2:31.89  3:48.68
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S  5:03.23  32              P  1:12.43  2:29.39  3:46.91
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  5:05.94  10              P  1:13.67  2:31.97  3:50.24
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S  5:06.60  11              P  1:15.97  2:34.31  3:51.95
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI  5:08.25  33              P  1:14.89  2:32.72  3:51.15
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI  5:08.86  34              P  1:14.58  2:32.82  3:51.61
PLUMMER, KIM          16 PC TERRAPINS SWI  5:10.14  35              P  1:16.70  2:35.60  3:53.33
SILVA, CRYSTAL        16 PC SANTA ROSA NE  5:10.18  36              P  1:14.17  2:33.10  3:52.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GILLESS, LIBBY        15 PC FOG CITY HAMM  5:10.43  37              P  1:14.91  2:35.39  3:55.36
STOWERS, KATE         18 PC RENO AQUATIC   5:11.12  12              P  1:16.18  2:35.48  3:53.49
BURKE, KAREN          17 PC CARSON AQUATI  5:14.19  13              P  1:15.39  2:34.72  3:55.48
HAILE, BAILEY         17 PC SOS SWIM TEAM  5:19.10  14              P  1:14.54  2:35.36  3:57.23
TEST, ELISSA          15 PC LADERA OAKS    5:22.72  38              P  1:17.69  2:40.65  4:03.51
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  5:25.65  15              P  1:17.19  2:39.80  4:03.15

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-18   800 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN               9:25.89   1      33.37  1:09.81  1:45.90  2:22.03  2:57.91  3:34.06  4:09.86
                                                                       4:45.70  5:20.82  5:56.14  6:31.68  7:07.27  7:42.79  8:18.54
                                                                       8:53.69
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY                9:37.61   2      35.05  1:11.71  1:48.43  2:25.05  3:01.67  3:38.02  4:14.37
                                                                       4:50.53  5:18.26  6:02.63  6:38.86  7:14.99  7:42.97  8:27.10
                                                                       9:02.91
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI               9:41.65   3      34.56  1:10.99  1:47.13  2:23.33  2:59.99  3:36.63  4:13.11
                                                                       4:50.04  5:26.30  6:03.22  6:39.70  7:16.34  7:52.92  8:29.43
                                                                       9:05.95
KAUFMANN, KAREN       15 PC RENO AQUATIC                9:46.07   4      34.53  1:11.14  1:48.55  2:26.11  3:02.89  3:39.90  4:16.80
                                                                       4:53.69  5:30.66  6:07.83  6:44.37  7:20.90  7:57.73  8:34.50
                                                                       9:05.99
SHAW, DANA            17 PC ALMADEN SWIM                9:46.09   5      33.69  1:10.47  1:46.93  2:23.66  3:00.44  3:37.82  4:14.83
                                                                       4:52.01  5:28.84  6:05.90  6:43.08  7:19.89  7:50.30  8:33.41
                                                                       9:02.53
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY                9:49.31   6      34.15  1:11.36  1:48.31  2:25.68  3:02.34  3:39.24  4:03.13
                                                                       4:52.49  5:29.12  6:06.12  6:43.29  7:20.47  7:43.66  8:35.49
                                                                       9:03.83
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI               9:52.46   7      34.94  1:12.12  1:50.78  2:28.75  3:06.71  3:43.55  4:21.38
                                                                       4:58.60  5:35.73  6:12.65  6:49.51  7:26.00  8:03.44  8:40.69
                                                                       9:17.34
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU               9:53.64   8      34.97  1:11.99  1:49.89  2:26.99  3:04.73  3:41.90  4:19.87
                                                                       4:57.15  5:34.66  6:11.46  6:48.77  7:25.75  8:03.21  8:40.16
                                                                       9:17.79
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI               9:56.79   9      35.31  1:12.48  1:50.51  2:27.97  3:05.78  3:43.06  4:21.09
                                                                       4:58.79  5:36.63  6:14.08  6:52.85  7:30.25  8:07.64  8:44.36
                                                                       9:21.45
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE               9:56.95  10      34.42  1:11.31  1:39.94  2:25.53  2:55.34  3:40.36  4:08.19
                                                                       4:56.08  5:25.91  6:11.55  6:40.84  7:28.06  7:55.74  8:43.76
                                                                       9:16.69
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI              10:03.93  11      35.47  1:13.99  1:52.30  2:30.22  3:02.94  3:46.75  4:24.61
                                                                       5:02.83  5:41.41  6:19.38  6:58.00  7:35.89  8:12.78  8:51.26
                                                                       9:27.12
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI              10:04.93  12      35.49  1:13.54  1:51.52  2:29.77  3:08.37  3:46.69  4:25.12
                                                                       5:03.69  5:42.30  6:20.93  6:58.96  7:36.91  8:15.04  8:52.83
                                                                       9:26.89
WALL, NATALIE         16 PC RENO AQUATIC               10:18.88  13      35.82  1:14.65  1:53.38  2:32.51  3:11.65  3:51.12  4:29.93
                                                                       5:09.27  5:43.10  6:27.84  7:06.70  7:45.94  8:24.43  9:03.37
                                                                       9:41.69
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI              10:19.47  14      34.74  1:13.29  1:52.63  2:32.96  3:12.99  3:53.05  4:32.73
                                                                       5:12.40  5:51.66  6:31.38  7:11.15  7:50.48  8:21.97  9:08.01
                                                                       9:44.86
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S              10:20.10  15      35.17  1:13.05  1:51.64  2:30.65  3:10.06  3:48.90  4:28.50
                                                                       5:07.45  5:46.81  6:26.29  7:06.00  7:45.47  8:24.82  9:03.75
                                                                       9:42.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-18   800 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S              10:22.25  16      36.70  1:14.85  1:54.51  2:33.08  3:12.95  3:52.07  4:31.63
                                                                       5:10.74  5:49.71  6:29.03  7:08.23  7:47.63  8:27.43  9:05.18
                                                                       9:33.83
FERRARIS, CHRISTINE   15 PC PLEASANTON SE              10:26.54  17      37.19  1:16.11  1:55.44  2:34.37  3:13.19  3:52.11  4:30.84
                                                                       5:09.79  5:48.32  6:27.44  7:06.79  7:46.59  8:26.37  9:06.63
                                                                       9:33.71
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI              10:38.83  18      35.91  1:14.08  1:53.48  2:32.64  3:12.89  3:53.01  4:27.31
                                                                       5:13.59  5:54.22  6:34.95  7:16.09  7:56.70  8:38.09  9:18.95
                                                                      10:00.18
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN              11:06.44  19      38.13  1:18.92  2:00.47  2:42.49  3:24.71  4:06.88  4:49.11
                                                                       5:31.80  6:13.96  6:56.29  7:31.09  8:20.75  9:02.49  9:44.26
                                                                      10:21.71
WILLIAMS, MEGAN       17 PC SLUG AQUATICS              11:10.61  20      38.99  1:21.30  2:04.77  2:47.02  3:29.20  4:11.69  4:54.34
                                                                       5:36.86  6:20.00  7:02.88  7:45.48  8:27.06  9:09.29  9:50.76
                                                                      10:32.63

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  1:12.20   1  1:06.53 F1
                                                                    F    32.74
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:12.95  25  1:09.06 F1
                                                                    F    34.48
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:11.30  23  1:10.73 F2
                                                                    F    35.35
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:09.58  22  1:11.24 F3
                                                                    F    33.87
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   1:12.86   2  1:11.90 F2
                                                                    F    35.33
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   1:13.74  28  1:12.66 F4
                                                                    F    34.71
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  1:12.99  26  1:12.96 F5
                                                                    F    35.21
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  1:12.28  24  1:13.06 F6
                                                                    F    34.85
MOIRAO, JACQUELINE    18 PC WALNUT CREEK   1:14.74   4  1:13.25 F3
                                                                    F    36.31
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  1:13.15  27  1:13.37 F7
                                                                    F    36.24
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:13.04   3  1:13.80 F4
                                                                    F    35.99
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  1:15.91   8  1:14.09 F5
                                                                    F    36.16
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  1:13.94  29  1:14.35 F8
                                                                    F    36.71
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  1:15.11   5  1:14.88 F6
                                                                    F    36.56
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S  1:16.67   9  1:16.47 F7
                                                                    F    37.37
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  1:15.55   6  1:17.34 F8
                                                                    F    38.22

LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:09.58  22
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:11.30  23
LYONS, JENNY          19 PC ORINDA AQUATI  1:12.18  58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  1:12.20   1
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  1:12.28  24
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   1:12.86   2
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:12.95  25
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  1:12.99  26
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:13.04   3
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  1:13.15  27
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   1:13.74  28
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  1:13.94  29
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   1:14.43  31
SMITH, KATHLEEN       16 PC KORET YOUTH S  1:14.43  30
MOIRAO, JACQUELINE    18 PC WALNUT CREEK   1:14.74   4
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:15.08  32
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  1:15.11   5
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  1:15.18  33
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  1:15.55   6
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   1:15.57   7
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  1:15.91   8
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWI  1:15.93  34
WUNSCHEL, MARI        15 PC SANTA ROSA NE  1:16.07  35
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  1:16.37  36
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  1:16.51  37
TORRES, CASANDRA      16 PC TERRAPINS SWI  1:16.55  38
BRENNAN, TARIN        15 PC TIGER AQUATIC  1:16.57  39
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S  1:16.67   9
SIMENSTAD, ELIZABETH  15 PC NAPA VALLEY S  1:16.87  40
BEEGER, ELISE         16 PC LADERA OAKS    1:17.13  41
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:17.24  10
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE  1:17.28  42
CHANDRASEKAR, DIVYA   16 PC DEANZA CUPERT  1:17.48  43
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:17.58  11
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  1:17.85  44
DODOV, BIANKA         16 PC RENO AQUATIC   1:18.07  45
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  1:18.37  46
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  1:18.51  12
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:18.79  14
SAMPSON, BRIANNE      17 PC SOUTH SAN FRA  1:18.79  13
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  1:18.90  15
NICHOLSON, EMILY      17 PC SANTA CRUZ CO  1:19.46  16
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  1:19.69  47
FOSTER, DEVON         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.88  48
MAHONEY, KELLY        19 PC TERRAPINS SWI  1:19.88  59
SAVELLI, ELLEN        15 PC DALY CITY DOL  1:20.02  49
BLEICHER, JENNI       17 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.60  17
SALERNO, GABBY        16 PC LYNBROOK AQUA  1:20.93  50
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.13  18
GEE, STEPHANIE        15 PC FOG CITY HAMM  1:21.21  51
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    1:21.66  19
FINK, HEIDI           15 PC MONTEREY BAY   1:21.70  52
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI  1:22.05  53
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  1:22.22  20
COMPTON, ELLEN        16 PC ORINDA AQUATI  1:22.79  54
SILVA, CRYSTAL        16 PC SANTA ROSA NE  1:22.91  55
TRAPPE, CHRISTINA     16 PC SEBASTAPOL SE  1:23.57  56
MILLER, SARAH         17 PC TERRAPINS SWI  1:25.63  21
JIANG, SHAN-SHAN      16 PC TERRAPINS SWI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:30.57   1  2:26.13 F1  P  1:12.83
                                                                    F    34.85  1:11.96  1:49.57
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.89  14  2:27.39 F1  P  1:14.41
                                                                    F    36.11  1:14.34  1:51.66
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:30.91  15  2:30.05 F2  P  1:14.86
                                                                    F    36.36  1:14.37  1:52.90
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:31.07  16  2:31.81 F3  P  1:13.52
                                                                    F    35.34  1:14.24  1:53.95
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   2:34.69   2  2:32.80 F2  P  1:15.30
                                                                    F    35.72  1:14.24  1:53.93
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   2:35.79  19  2:33.41 F4  P  1:15.67
                                                                    F    37.26  1:15.70  1:55.32
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  2:33.10  17  2:33.73 F5  P  1:13.27
                                                                    F    35.85  1:14.15  1:54.82
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  2:35.64   3  2:33.80 F3  P  1:16.51
                                                                    F    37.11  1:16.03  1:55.43
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:38.57  21  2:33.89 F6  P  1:19.46
                                                                    F    36.82  1:15.81  1:55.06
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:37.62   4  2:35.05 F4  P  1:16.00
                                                                    F    36.93  1:15.51  1:56.28
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  2:35.16  18  2:35.25 F7  P  1:15.62
                                                                    F    35.89  1:15.09  1:55.14
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  2:39.65  22  2:38.61 F8  P  1:15.36
                                                                    F    37.29  1:16.88  1:58.34
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  2:43.34   5  2:42.77 F5  P  1:20.76
                                                                    F    38.42  1:19.67  2:02.19
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  2:45.38   6  2:43.55 F6  P  1:18.76
                                                                    F    38.23  1:19.32  2:02.15
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  2:46.70   8  2:45.44 F7  P  1:19.24
                                                                    F    38.52  1:20.00  2:02.28
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  2:48.82   9  2:49.49 F8  P  1:23.65
                                                                    F    38.84  1:22.63  2:06.20

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.89  14              P  1:14.41
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  2:30.57   1              P  1:12.83
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:30.91  15              P  1:14.86
ARNOLD, KATIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:31.07  16              P  1:13.52
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  2:33.10  17              P  1:13.27
KANG, HANNAH          17 PC MONTEREY BAY   2:34.69   2              P  1:15.30
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  2:35.16  18              P  1:15.62
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  2:35.64   3              P  1:16.51
CONTE, ADRIENNE       15 PC MONTEREY BAY   2:35.79  19              P  1:15.67
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  2:37.58  20              P  1:17.16
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:37.62   4              P  1:16.00
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:38.57  21              P  1:19.46
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  2:39.65  22              P  1:15.36
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  2:41.18  23              P  1:18.63
LYONS, JENNY          19 PC ORINDA AQUATI  2:41.31  51              P  1:18.95
SMITH, KATHLEEN       16 PC KORET YOUTH S  2:41.39  24              P  1:18.98
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  2:41.52  25              P  1:18.95
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWI  2:41.74  26              P  1:19.34
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  2:43.11  27              P  1:20.48
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  2:43.34   5              P  1:20.76
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  2:43.40  28              P  1:21.76
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAN  2:44.14  29              P  1:22.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, CASANDRA      16 PC TERRAPINS SWI  2:44.53  30              P  1:20.29
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  2:45.38   6              P  1:18.76
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   2:45.89  31              P  1:24.14
BEEGER, ELISE         16 PC LADERA OAKS    2:46.09  32              P  1:19.39
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   2:46.48   7              P  1:21.63
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  2:46.70   8              P  1:19.24
SAVELLI, ELLEN        15 PC DALY CITY DOL  2:47.23  33              P  1:22.80
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE  2:47.64  34              P  1:22.48
BRENNAN, TARIN        15 PC TIGER AQUATIC  2:47.68  35              P  1:22.27
THIELE, TASHA         15 PC SANTA ROSA NE  2:48.53  36              P  1:23.81
JIANG, SHAN-SHAN      16 PC TERRAPINS SWI  2:48.67  37              P  1:21.98
KAUFMANN, KAREN       15 PC RENO AQUATIC   2:48.70  38              P  1:23.43
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  2:48.82   9              P  1:23.65
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  2:49.40  39              P  1:23.96
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  2:49.52  40              P  1:21.28
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  2:49.55  41              P  1:24.37
PARKS, CASSIE         15 PC RENO AQUATIC   2:49.73  42              P  1:23.75
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S  2:50.57  43              P  1:23.09
CULLENWARD, ERIN      16 PC TERRAPINS SWI  2:50.82  44              P  1:23.34
SAMPSON, BRIANNE      17 PC SOUTH SAN FRA  2:51.04  10              P  1:24.22
GEE, STEPHANIE        15 PC FOG CITY HAMM  2:51.20  45              P  1:22.80
FOSTER, DEVON         16 PC ORINDA AQUATI  2:51.21  46              P  1:24.39
DODOV, BIANKA         16 PC RENO AQUATIC   2:51.89  47              P  1:23.39
FINK, HEIDI           15 PC MONTEREY BAY   2:52.31  48              P  1:24.40
COMPTON, ELLEN        16 PC ORINDA AQUATI  2:54.36  49              P  1:25.11
YU, STEPHANIE         18 PC MISSION SAN J  2:54.60  11              P  1:25.64
TRAPPE, CHRISTINA     16 PC SEBASTAPOL SE  2:58.02  50              P  1:26.02
WOO, PRISCILLA        18 PC MISSION SAN J  3:00.25  12              P  1:29.66
MILLER, SARAH         17 PC TERRAPINS SWI  3:00.65  13              P  1:28.43

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  1:18.48  25  1:16.33 F1
                                                                    F    35.96
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  1:19.04  26  1:16.49 F2
                                                                    F    36.80
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:19.00   1  1:18.07 F1
                                                                    F    37.30
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  1:19.87  28  1:18.81 F3
                                                                    F    37.29
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  1:20.34  29  1:19.03 F4
                                                                    F    38.58
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  1:20.22   2  1:20.19 F2
                                                                    F    37.87
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  1:24.56   6  1:20.23 F3
                                                                    F    38.43
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  1:20.75  30  1:20.29 F5
                                                                    F    37.67
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S  1:22.48   3  1:21.24 F4
                                                                    F    38.04
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   1:22.90   4  1:21.77 F5
                                                                    F    39.23
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.26  27  1:21.94 F6
                                                                    F    37.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI  1:21.50  31  1:23.38 F7
                                                                    F    38.53
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:24.13   5  1:24.46 F6
                                                                    F    40.26
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  1:22.04  32  1:24.75 F8
                                                                    F    40.82
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  1:25.40   8  1:24.78 F7
                                                                    F    39.89
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI  1:24.62   7  1:24.83 F8
                                                                    F    40.48

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  1:18.48  25
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  1:19.00   1
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  1:19.04  26
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.26  27
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  1:19.87  28
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  1:20.22   2
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  1:20.34  29
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  1:20.75  30
STRAW, BECKY          20 PC ORINDA AQUATI  1:21.14  65
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI  1:21.50  31
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  1:22.04  32
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI  1:22.05  33
JORDAN, LESLIE        15 PC PENNINSULA CO  1:22.42  34
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S  1:22.48   3
ADAMS, ALLISON        16 PC HUMBOLDT COAS  1:22.88  35
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   1:22.90   4
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWI  1:23.02  36
TANSUWAN, EMILY       16 PC STANFORD COVI  1:23.76  37
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:24.13   5
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  1:24.56   6
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  1:24.61  38
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI  1:24.62   7
LONHART, RITA         16 PC STANFORD COVI  1:24.84  39
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  1:25.40   8
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI  1:25.42  40
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI  1:25.49   9
SILVERFOOTE, CHRIS    15 PC ORINDA AQUATI  1:25.56  41
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  1:25.88  10
LYONS, OLIVIA         15 PC TERRAPINS SWI  1:25.92  42
MAHONEY, KELLY        19 PC TERRAPINS SWI  1:26.09  66
WHITELEY, ELIZABETH A 16 PC PENNINSULA CO  1:26.30  43
LARSEN, CHRISTINA     15 PC EAST BAY BAT   1:27.14  44
ROTH, MARTA           15 PC ORINDA AQUATI  1:27.21  45
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  1:27.57  46
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  1:27.76  11
SAMPSON, BRIANNE      17 PC SOUTH SAN FRA  1:27.77  12
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  1:27.86  13
CULLENWARD, ERIN      16 PC TERRAPINS SWI  1:27.90  47
MOLZON, LIZ           15 PC WEST VALLEY S  1:28.60  48
SIMENSTAD, ELIZABETH  15 PC NAPA VALLEY S  1:28.67  49
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE  1:28.68  50
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI  1:28.81  51
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.17  14
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  1:29.18  52
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI  1:29.24  53
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:29.27  54
SANTIAGO, LEONELA     16 PC SEASIDE AQUAT  1:29.67  55
BURKE, KAREN          17 PC CARSON AQUATI  1:29.68  15
ROZAL, JANESSA        15 PC DALY CITY DOL  1:30.00  56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOTT, CAITLIN        16 PC ORINDA AQUATI  1:30.25  57
PARKS, CASSIE         15 PC RENO AQUATIC   1:30.37  58
GELLERMAN, ERICA      17 PC PENNINSULA CO  1:30.52  17
WOO, PRISCILLA        18 PC MISSION SAN J  1:30.52  16
DELCAMBRE, SARAH      17 PC BARRACUDA AQU  1:31.07  18
JIMENEZ, MEGAN        17 PC SAN RAMON LIV  1:31.27  19
KISH, DANIELLE        16 PC AGCC OSPREY    1:32.10  59
MILLER, SARAH         17 PC TERRAPINS SWI  1:32.66  20
TANZA, LAUREL         17 PC SLUG AQUATICS  1:32.73  21
SILVA, CRYSTAL        16 PC SANTA ROSA NE  1:32.95  60
VALLEE, AMANDA        15 PC SANTA ROSA NE  1:35.12  61
YU, STEPHANIE         18 PC MISSION SAN J  1:35.69  22
WILLIAMS, MEGAN       17 PC SLUG AQUATICS  1:35.78  23
CUNNINGHAM, LIANE     15 PC SOUTH VALLEY   1:36.33  62
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI   DQUED
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  NO SHOW
LI, CHOR              16 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:54.78  18  2:51.64 F1  P  1:24.24
                                                                    F    39.56  1:23.49  2:08.26
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  2:55.70  21  2:51.69 F2  P  1:24.34
                                                                    F    40.05  1:24.38  2:09.34
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:51.90   1  2:51.90 F1  P  1:23.23
                                                                    F    39.26  1:22.88  2:07.13
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:53.68   2  2:53.15 F2  P  1:25.22
                                                                    F    40.01  1:24.00  2:09.62
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:54.81  19  2:53.45 F3  P  1:25.58
                                                                    F    41.03  1:24.64  2:09.41
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  2:55.45  20  2:54.11 F4  P  1:23.01
                                                                    F    40.59  1:24.82  2:09.68
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S  2:59.15   4  2:57.01 F3  P  1:25.61
                                                                    F    40.57  1:24.65  2:10.84
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  2:57.97  22  2:57.96 F5  P  1:27.51
                                                                    F    40.03  1:26.34  2:13.00
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  2:58.70  23  2:58.02 F6  P  1:26.64
                                                                    F    40.41  1:25.91  2:12.07
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  3:00.14  24  2:59.22 F7  P  1:27.35
                                                                    F    41.00  1:27.35  2:12.71
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI  3:01.42  25  3:00.71 F8  P  1:26.31
                                                                    F    40.40  1:25.70  2:13.68
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI  3:01.62   5  3:01.34 F4  P  1:26.71
                                                                    F    41.68  1:27.76  2:14.29
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  3:03.44   8  3:02.83 F5  P  1:27.13
                                                                    F    41.22  1:26.74  2:14.84
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  3:02.77   6  3:03.19 F6  P  1:28.32
                                                                    F    42.54  1:29.46  2:17.68
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI  3:02.91   7  3:03.63 F7  P  1:28.17
                                                                    F    41.50  1:28.44  2:15.41
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   2:56.40   3   DQUED  F   P  1:25.24
                                                                    F    40.48  1:26.16  2:13.13

DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:51.90   1              P  1:23.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:53.68   2              P  1:25.22
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:54.78  18              P  1:24.24
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:54.81  19              P  1:25.58
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  2:55.45  20              P  1:23.01
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  2:55.70  21              P  1:24.34
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   2:56.40   3              P  1:25.24
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  2:57.97  22              P  1:27.51
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  2:58.70  23              P  1:26.64
STRAW, BECKY          20 PC ORINDA AQUATI  2:58.77  52              P  1:24.77
MILLER, MOLLY         17 PC KORET YOUTH S  2:59.15   4              P  1:25.61
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  3:00.14  24              P  1:27.35
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI  3:01.42  25              P  1:26.31
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI  3:01.62   5              P  1:26.71
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  3:02.77   6              P  1:28.32
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI  3:02.91   7              P  1:28.17
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  3:03.44   8              P  1:27.13
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  3:03.51   9              P  1:27.74
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI  3:03.51  26              P  1:29.30
LYONS, OLIVIA         15 PC TERRAPINS SWI  3:03.57  27              P  1:27.47
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY   3:04.46  28              P  1:29.08
MAHONEY, KELLY        19 PC TERRAPINS SWI  3:04.54  53              P  1:30.10
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI  3:05.05  29              P  1:29.32
CULLENWARD, ERIN      16 PC TERRAPINS SWI  3:05.08  30              P  1:28.96
ROTH, MARTA           15 PC ORINDA AQUATI  3:06.13  31              P  1:29.40
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  3:06.41  32              P  1:31.73
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  3:07.41  33              P  1:28.37
SIMENSTAD, ELIZABETH  15 PC NAPA VALLEY S  3:07.81  34              P  1:28.93
LONHART, RITA         16 PC STANFORD COVI  3:08.19  35              P  1:30.11
WHITELEY, ELIZABETH A 16 PC PENNINSULA CO  3:09.22  36              P  1:31.25
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  3:09.33  10              P  1:31.38
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  3:09.51  11              P  1:32.48
THIELE, TASHA         15 PC SANTA ROSA NE  3:09.93  37              P  1:32.36
MARA, KATHRYN         16 PC FREMONT AREA   3:10.12  38              P  1:31.47
LARSEN, CHRISTINA     15 PC EAST BAY BAT   3:10.37  39              P  1:31.01
SCOTT, CAITLIN        16 PC ORINDA AQUATI  3:11.09  40              P  1:29.30
PLUMMER, KIM          16 PC TERRAPINS SWI  3:12.22  41              P  1:33.49
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  3:12.60  12              P  1:32.55
YARRANTON, RACHEL     15 PC DEANZA CUPERT  3:12.75  42              P  1:33.23
ADLER, BRITTANY       15 PC STANFORD COVI  3:14.20  43              P  1:32.79
VALLEE, AMANDA        15 PC SANTA ROSA NE  3:15.29  44              P  1:35.25
WILLIAMS, MEGAN       17 PC SLUG AQUATICS  3:15.67  13              P  1:35.25
CUNNINGHAM, LIANE     15 PC SOUTH VALLEY   3:16.15  45              P  1:34.38
SILVA, CRYSTAL        16 PC SANTA ROSA NE  3:17.37  46              P  1:33.75
TANZA, LAUREL         17 PC SLUG AQUATICS  3:18.14  14              P  1:34.45
CHOSICH, KALI         17 PC SUNNYVALE SWI  3:19.84  15              P  1:34.81
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI  3:20.27  47              P  1:36.68
MILLER, SARAH         17 PC TERRAPINS SWI  3:21.33  16              P  1:35.69
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:18.77
FOLEY, KATHLEEN       17 PC PIEDMONT SWIM   DQUED
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:24.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  1:08.85  21  1:04.65 F1
                                                                    F    31.40
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:07.89  20  1:05.45 F2
                                                                    F    31.36
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  1:08.62   1  1:08.30 F1
                                                                    F    32.99
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  1:10.98  23  1:10.25 F3
                                                                    F    33.64
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  1:10.67  22  1:10.33 F4
                                                                    F    32.84
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:11.59  24  1:10.67 F5
                                                                    F    33.67
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  1:12.11  25  1:11.34 F6
                                                                    F    33.61
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  1:12.69  27  1:11.60 F7
                                                                    F    34.32
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  1:12.98   5  1:11.79 F2
                                                                    F    33.93
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  1:12.48  26  1:12.69 F8
                                                                    F    34.29
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI  1:11.56   3  1:12.88 F3
                                                                    F    34.23
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  1:14.11   8  1:13.00 F4
                                                                    F    34.38
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  1:12.40   4  1:13.28 F5
                                                                    F    34.50
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    1:14.19   9  1:14.15 F6
                                                                    F    35.04
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:13.58   6  1:15.19 F7
                                                                    F    34.44
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:13.67   7   DQUED  F

LEWIS, KRISTEN        19 PC ORINDA AQUATI  1:04.95  48
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:07.89  20
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  1:08.62   1
THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  1:08.85  21
STRAW, BECKY          20 PC ORINDA AQUATI  1:09.20  49
FOLEY, KATHLEEN       17 PC PIEDMONT SWIM  1:09.93   2
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  1:10.67  22
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  1:10.98  23
LYONS, JENNY          19 PC ORINDA AQUATI  1:11.19  50
DRAKE, TARA           18 PC STANFORD COVI  1:11.56   3
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  1:11.59  24
CORWIN, ELYSE         19 PC ORINDA AQUATI  1:11.84  51
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  1:12.11  25
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  1:12.40   4
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  1:12.48  26
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  1:12.69  27
WHITELEY, ELIZABETH A 16 PC PENNINSULA CO  1:12.80  28
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI  1:12.89  29
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  1:12.95  30
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  1:12.98   5
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  1:13.09  31
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  1:13.18  32
THIELE, TASHA         15 PC SANTA ROSA NE  1:13.26  33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:13.58   6
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:13.67   7
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  1:13.68  34
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  1:13.70  35
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE  1:14.10  36
STRAW, LIZZY          17 PC ORINDA AQUATI  1:14.11   8
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    1:14.19   9
SAMUELS, EMMA         19 PC STANFORD COVI  1:14.21  52
NGO, JOANNE           17 PC DEANZA CUPERT  1:14.57  10
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:15.09  37
STOWERS, KATE         18 PC RENO AQUATIC   1:15.10  11
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI  1:15.57  38
SMITH, KATHLEEN       16 PC KORET YOUTH S  1:15.85  39
GILLESS, LIBBY        15 PC FOG CITY HAMM  1:16.28  40
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:16.48  12
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI  1:16.77  13
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   1:17.17  41
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  1:17.45  14
ADAMS, ALLISON        16 PC HUMBOLDT COAS  1:17.60  42
ROTH, MARTA           15 PC ORINDA AQUATI  1:17.77  43
SAVELLI, ELLEN        15 PC DALY CITY DOL  1:18.53  44
GOLEZ, JILLENE        15 PC TERRAPINS SWI  1:18.62  45
WUNSCHEL, MARI        15 PC SANTA ROSA NE  1:18.92  46
MARASOVICH, KRISTIN   17 PC PLEASANTON SE  1:19.10  15
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  1:19.66  16
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  1:19.84  17
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S  1:19.85  18
VALLEE, AMANDA        15 PC SANTA ROSA NE  1:20.23  47
WUNSCHEL, CARRIE      19 PC SANTA ROSA NE  1:20.90  53

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-18   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  2:23.44   1  2:20.47 F1  P  1:08.65
                                                                    F    32.28  1:07.63  1:44.29
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  2:28.63   2  2:25.85 F2  P  1:12.19
                                                                    F    33.35  1:09.75  1:47.62
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  2:38.45  10  2:32.39 F1  P  1:15.57
                                                                    F    34.51  1:13.42  1:53.52
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  2:37.11   9  2:37.48 F2  P  1:11.18
                                                                    F    33.23  1:11.74  1:53.20
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  2:43.12  13  2:39.42 F3  P  1:17.42
                                                                    F    34.72  1:16.59  1:58.48
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  2:42.31  11  2:39.92 F4  P  1:16.93
                                                                    F    35.39  1:15.68  1:57.43
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI  2:42.80  12  2:39.97 F5  P  1:15.99
                                                                    F    35.06  1:15.22  1:57.37
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    2:42.76   4  2:42.00 F3  P  1:16.93
                                                                    F    36.08  1:16.80  2:00.08
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  2:48.29  16  2:42.50 F6  P  1:22.27
                                                                    F    39.07  1:21.07  2:02.74
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI  2:45.81  15  2:45.19 F7  P  1:15.54
                                                                    F    34.94  1:16.60  2:00.68
STOWERS, KATE         18 PC RENO AQUATIC   2:42.50   3  2:45.34 F4  P  1:16.52
                                                                    F    36.82  1:18.82  2:01.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-18   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:44.96  14  2:45.70 F8  P  1:17.30
                                                                    F    37.24  1:19.01  2:02.40
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S  2:51.39   5  2:49.73 F5  P  1:19.50
                                                                    F    37.36  1:21.07  2:06.30
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:53.99   7  2:49.92 F6  P  1:21.37
                                                                    F    36.76  1:21.06  2:06.14
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  2:52.79   6  2:50.73 F7  P  1:18.73
                                                                    F    36.18  1:18.77  2:04.70

DORR, MCCALL          20 PC ORINDA AQUATI  2:20.66  19              P  1:07.12
LEWIS, KRISTEN        19 PC ORINDA AQUATI  2:23.30  20              P  1:07.67
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  2:23.44   1              P  1:08.65
MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  2:28.63   2              P  1:12.19
THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  2:32.04   8              P  1:10.48
STRAW, BECKY          20 PC ORINDA AQUATI  2:32.53  21              P  1:12.14
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  2:37.11   9              P  1:11.18
NGUYEN, CONNIE        16 PC UNATTACHED PA  2:38.45  10              P  1:15.57
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  2:42.31  11              P  1:16.93
STOWERS, KATE         18 PC RENO AQUATIC   2:42.50   3              P  1:16.52
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    2:42.76   4              P  1:16.93
PUGLIESE, CARLA       15 PC STANFORD COVI  2:42.80  12              P  1:15.99
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  2:43.12  13              P  1:17.42
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:44.96  14              P  1:17.30
HODGKINSON, SYDNEY    16 PC ORINDA AQUATI  2:45.81  15              P  1:15.54
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  2:48.29  16              P  1:22.27
GILLESS, LIBBY        15 PC FOG CITY HAMM  2:49.37  17              P  1:17.99
ROOT, MARISSA         17 PC GOLDEN BEAR S  2:51.39   5              P  1:19.50
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  2:52.79   6              P  1:18.73
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:53.99   7              P  1:21.37
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  2:56.14  18              P  1:23.53

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  2:28.24  25  2:24.69 F1  P  1:10.47
                                                                    F    30.78  1:09.05  1:51.03
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  2:31.64   1  2:27.21 F1  P  1:09.38
                                                                    F    30.47  1:08.60  1:53.49
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:29.28  26  2:27.61 F2  P  1:11.29
                                                                    F    33.20  1:09.87  1:54.53
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  2:31.99  27  2:30.83 F3  P  1:12.58
                                                                    F    32.81  1:11.98  1:54.44
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  2:33.91   2  2:33.58 F2  P  1:14.58
                                                                    F    34.48  1:14.67  1:59.19
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:37.00  30  2:34.93 F4  P  1:19.41
                                                                    F    33.86  1:16.48  1:59.41
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  2:35.83  28  2:35.48 F5  P  1:15.40
                                                                    F    33.44  1:15.13  2:00.31
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:37.06   3  2:37.25 F3  P  1:13.67
                                                                    F    34.37  1:14.37  2:04.40
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:38.94   5  2:37.32 F4  P  1:18.08
                                                                    F    35.45  1:17.17  2:01.26
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  2:36.93  29  2:37.47 F6  P  1:16.94
                                                                    F    33.23  1:16.76  2:02.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  2:38.42  32  2:38.75 F7  P  1:18.07
                                                                    F    35.98  1:19.47  2:03.21
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  2:38.91  33  2:39.71 F8  P  1:15.38
                                                                    F    34.17  1:15.76  2:03.84
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:43.50   9  2:40.76 F5  P  1:18.20
                                                                    F    34.62  1:17.32  2:03.80
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   2:41.25   7  2:41.13 F6  P  1:17.83
                                                                    F    35.87  1:18.57  2:04.21
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  2:43.13   8  2:42.66 F7  P  1:17.93
                                                                    F    34.83  1:17.31  2:03.93
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:40.41   6   DQUED  F   P  1:17.57
                                                                    F    34.70  1:16.73  2:01.10

THURMAN, AMY          16 PC ORINDA AQUATI  2:28.24  25              P  1:10.47
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:29.28  26              P  1:11.29
VANDENBERG, KIM       17 PC ORINDA AQUATI  2:31.64   1              P  1:09.38
OCHS, JILLIAN         15 PC ORINDA AQUATI  2:31.99  27              P  1:12.58
LEVY, SOPHIE          17 PC ORINDA AQUATI  2:33.91   2              P  1:14.58
LYONS, JENNY          19 PC ORINDA AQUATI  2:35.57  59              P  1:14.08
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  2:35.83  28              P  1:15.40
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  2:36.93  29              P  1:16.94
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:37.00  30              P  1:19.41
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:37.06   3              P  1:13.67
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  2:37.50  31              P  1:14.74
HEMMINGSEN, JESSICA   15 PC LAKERIDGE SWI  2:38.42  32              P  1:18.07
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  2:38.91  33              P  1:15.38
MOSKOVITZ, LAUREN     17 PC SEBASTAPOL SE  2:38.91   4              P  1:16.78
MILLER, KATIE         17 PC ORINDA AQUATI  2:38.94   5              P  1:18.08
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  2:39.00  34              P  1:12.85
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:39.70  35              P  1:18.63
FARLIN, HOLLY         16 PC ORINDA AQUATI  2:39.94  36              P  1:16.31
ATKIN, NICHOLE        15 PC ALMADEN SWIM   2:40.09  37              P  1:15.29
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:40.41   6              P  1:17.57
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  2:41.14  38              P  1:19.88
YARNALL, MEGAN        17 PC REDWOOD SWIM   2:41.25   7              P  1:17.83
BRECHT, LAUREN        15 PC SANTA ROSA NE  2:41.41  39              P  1:17.20
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  2:41.50  40              P  1:17.52
MILLIGAN, MEREDITH    16 PC BARRACUDA AQU  2:41.69  41              P  1:16.68
ADAMS, ALLISON        16 PC HUMBOLDT COAS  2:41.85  42              P  1:16.65
JIANG, SHAN-SHAN      16 PC TERRAPINS SWI  2:42.24  43              P  1:17.15
SMITH, KATHLEEN       16 PC KORET YOUTH S  2:42.60  44              P  1:16.18
THIELE, TASHA         15 PC SANTA ROSA NE  2:42.61  45              P  1:16.49
LATHROPE, ALLISON     17 PC ORINDA AQUATI  2:43.13   8              P  1:17.93
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:43.32  46              P  1:18.82
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:43.50   9              P  1:18.20
SUCHOMEL, SUSAN       15 PC MORGAN HILL S  2:44.05  47              P  1:17.33
HOULETTE, LEA         18 PC MONTEREY BAY   2:44.32  10              P  1:18.29
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  2:44.73  48              P  1:20.52
WADDEL, SERENA        15 PC MONTEREY BAY   2:44.86  49              P  1:22.35
HOSKOVICH, JAMIE      17 PC SEASIDE AQUAT  2:44.89  11              P  1:21.23
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  2:45.05  50              P  1:16.57
MAHONEY, KELLY        19 PC TERRAPINS SWI  2:45.56  60              P  1:19.02
KORN, CAMERYN         15 PC ORINDA AQUATI  2:45.69  51              P  1:17.69
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  2:45.92  12              P  1:19.15
SAMPSON, BRIANNE      17 PC SOUTH SAN FRA  2:47.23  13              P  1:20.47
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  2:47.29  14              P  1:17.01
HENRY, CAITLIN        17 PC ORINDA AQUATI  2:48.37  15              P  1:18.66
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  2:48.37  52              P  1:18.49
BURKE, KAREN          17 PC CARSON AQUATI  2:49.07  16              P  1:21.77
SHIVELY, ASHLEY       17 PC ORINDA AQUATI  2:49.11  17              P  1:17.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  2:49.13  18              P  1:20.51
SILVA, CRYSTAL        16 PC SANTA ROSA NE  2:49.72  53              P  1:22.95
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    2:49.76  19              P  1:20.07
SALERNO, GABBY        16 PC LYNBROOK AQUA  2:50.09  54              P  1:18.17
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI  2:51.25  55              P  1:22.73
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  2:52.42  20              P  1:23.30
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI  2:53.33  56              P  1:26.00
HAMADA, SAORI         17 PC MISSION SAN J  2:54.52  21              P  1:24.26
WOO, PRISCILLA        18 PC MISSION SAN J  2:55.07  22              P  1:25.25
VALLEE, AMANDA        15 PC SANTA ROSA NE  2:58.10  57              P  1:28.00
YU, STEPHANIE         18 PC MISSION SAN J  2:59.41  23              P  1:24.47
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P  1:23.91
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT   DQUED                   P  1:20.65

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-18   400 I.M.                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  5:23.46   1  5:22.74 F1  P  1:10.54  2:33.52  4:09.65
                                                                    F    33.10  1:10.49  1:52.16  2:32.44  3:20.71  4:09.59  4:47.21
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  5:33.69   5  5:27.73 F1  P  1:19.45  2:42.76  4:17.37
                                                                    F    35.43  1:16.83  1:57.79  2:38.23  3:26.01  4:13.72  4:50.48
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  5:28.15   2  5:35.52 F2  P  1:19.57  2:41.07  4:18.66
                                                                    F    36.82  1:19.98  2:01.53  2:42.77  3:33.38  4:23.88  4:59.58
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  5:41.89   7  5:38.02 F2  P  1:24.01  2:53.54  4:25.79
                                                                    F    37.63  1:23.37  2:08.57  2:52.08  3:37.52  4:23.56  5:01.84
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  5:39.48   6  5:38.26 F3  P  1:16.87  2:45.89  4:23.82
                                                                    F    37.31  1:19.70  2:04.57  2:49.20  3:36.90  4:25.05  5:03.33
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  5:31.26   4  5:41.77 F4  P  1:17.30  2:44.53  4:17.86
                                                                    F    37.48  1:21.54  2:08.74  2:54.73  3:41.33  4:28.49  5:05.77
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  5:45.21   8  5:42.83 F5  P  1:17.66  2:46.51  4:26.50
                                                                    F    36.42  1:19.06  2:04.30  2:49.52  3:37.61  4:26.85  5:04.75
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  5:39.55   3  5:46.34 F3  P  1:16.85  2:45.67  4:21.74
                                                                    F    36.27  1:19.10  2:04.12  2:49.14  3:36.80  4:26.04  5:06.72

MIRCH, KATEY          17 PC LAKERIDGE SWI  5:23.46   1              P  1:10.54  2:33.52  4:09.65
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  5:28.15   2              P  1:19.57  2:41.07  4:18.66
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  5:31.26   4              P  1:17.30  2:44.53  4:17.86
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  5:33.69   5              P  1:19.45  2:42.76  4:17.37
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  5:39.48   6              P  1:16.87  2:45.89  4:23.82
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  5:39.55   3              P  1:16.85  2:45.67  4:21.74
BUCHANAN, JESSICA     15 PC LAKERIDGE SWI  5:41.89   7              P  1:24.01  2:53.54  4:25.79
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  5:45.21   8              P  1:17.66  2:46.51  4:26.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               2:07.56   1
         SHASKY, ALLISON     18
         DAHL, TAYLOR        18
         VANDENBERG, KIM     17
         LEVY, SOPHIE        17
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               2:09.03   2
         OCHS, JILLIAN       15
         BEVER, MAGGIE       15
         THURMAN, AMY        16
         HEATH, SARAH        15
OAPB, B 18            18 PC ORINDA AQUATI               2:11.26   3
         STRAW, LIZZY        17
         MILLER, KATIE       17
         SHIVELY, ASHLEY     17
         HENRY, CAITLIN      17
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               2:11.30   4
         METCALF, VANESSA    15
         IVRY, JESSICA       16
         BECK, SYLVIA        15
         HODGKINSON, SYDNEY  16
OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               2:12.68   5
         FOSTER, DEVON       16
         KORN, CAMERYN       15
         REINGOLD, REBECCA   15
         FARLIN, HOLLY       16
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               2:17.05   6
         JIANG, SHAN-SHAN    16
         GARDNER, JULIE      16
         LINSMEIER, KIRA     16
         TORRES, CASANDRA    16
SUNN, A 16            16 PC SUNNYVALE SWI               2:18.50   7
         HOWARD-ANDERSON, JES15
         LI, CHOR            16
         LEY, NIKKI          15
         CHAPMAN, ALICIA     15
SCRA, A 16            16 PC STANFORD COVI               2:19.03   8
         TANSUWAN, EMILY     16
         ADLER, BRITTANY     15
         LONHART, RITA       16
         PUGLIESE, CARLA     15
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               2:21.23   9
         LUM, AMIEE          16
         ZACKERY, MORGAN     16
         BACKER, JESSICA     15
         BUEN, NADINE        16
DCD, B 16             16 PC DALY CITY DOL               2:28.14  10
         ROMERO, DESIREE     16
         ROZAL, JANESSA      15
         SAVELLI, ELLEN      15
         SORIANO, ROCHELLE   16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-18   400 M. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               4:45.70   1      35.73  1:13.12  1:52.19  2:36.29  3:07.10  3:42.27  4:13.17
         SHASKY, ALISON      18
         MILLER, KATIE       17
         VANDENBERG, KIM     17
         LEVY, SOPHIE        17
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:45.85   2      35.79  1:12.95  3:07.48  3:44.37
         ARNOLD, KATIE       15
         BEVER, MAGGIE       15
         THURMAN, AMY        16
         HEATH, SARAH        15
OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:55.50   3      36.86  1:16.39  1:56.16  2:40.78  3:13.35  3:52.88  4:22.92
         METCALF, VANESSA    15
         SHARP, EMILY        16
         REINGOLD, REBECCA   15
         FARLIN, HOLLY       16
SUNN, A 16            16 PC SUNNYVALE SWI               4:57.66   4      35.98  1:13.99  1:53.46  2:37.52  3:10.31  3:50.11  4:21.86
         HOWARD-ANDERSON, JES15
         LI, CHOR            16
         LEY, NIKKI          15
         CHAPMAN, ALICIA     15
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:58.35   5      36.22  1:14.66  1:54.96  2:41.10  3:14.36  3:52.52  4:23.00
         OCHS, JILLIAN       15
         IVRY, JESSICA       16
         BECK, SYLVIA        15
         HODGKINSON, SYDNEY  16
OAPB, B 18            18 PC ORINDA AQUATI               5:03.18   6      37.01  1:18.07  1:57.27  2:41.63  3:16.78  3:58.55  4:28.97
         STRAW, LIZZY        17
         DAHL, TAYLOR        18
         HENRY, CAITLIN      17
         LATHROPE, ALLISON   17
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               5:09.84   7      39.86  1:22.50  2:01.05  2:44.08  3:20.09  4:01.02  4:33.37
         BUENO, NADINE       15
         BACKEN, JESSICA     15
         SANGALANG, KRISTINA 16
         LUM, AIMEE          16
WV, A 16              16 PC WEST VALLEY S               5:21.48   8      40.06  1:21.84  2:06.26  2:55.77  3:31.03  4:12.02  4:44.74
         MOLZON, LIZ         15
         TZOU, ALICE         15
         ROAN, MARIAN        16
         FAN, IRENE          15

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               1:54.08   1      49.56    56.85  1:25.86
         THURMAN, AMY        16
         HODGKINSON, SYDNEY  16
         HEATH, SARAH        15
         BEVER, MAGGIE       15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-18   200 F. R.                                   EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               1:57.46   2      51.73    58.83  1:28.52
         SHASKY, ALLISON     18
         HENRY, CAITLIN      17
         MILLER, KATIE       17
         LEVY, SOPHIE        17
SUNN, A 16            16 PC SUNNYVALE SWI               2:01.12   3      55.86  1:00.05  1:31.15
         HOWARD-ANDERSON, JES15
         LEY, NIKKI          15
         CHAPMAN, ALICIA     15
         LI, CHOR            16
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               2:02.03   4      30.53    59.79  1:29.83
         TORRES, CASANDRA    16
         JIANG, SHAN-SHAN    16
         GARDNER, JULIE      16
         LYONS, OLIVIA       15
OAPB, B 18            18 PC ORINDA AQUATI               2:03.29   5      30.66  1:00.62  1:32.33
         SHIVELY, ASHLEY     17
         DAHL, TAYLOR        18
         LATHROPE, ALLISON   17
         STRAW, LIZZY        17
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               2:04.00   6      30.31  1:01.26  1:33.25
         ZACKERY, MORGAN     16
         SANGALANG, KRISTINA 16
         LUM, AIMEE          16
         BUENO, NADINE       15
OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               2:05.66   7      31.22  1:02.60  1:34.01
         REINGOLD, REBECCA   15
         ROTH, MARTA         15
         COUGHLAN, CLAIRE    15
         FOSTER, DEVON       16
WV, A 16              16 PC WEST VALLEY S               2:08.69   8      31.12  1:01.82  1:34.42
         FAN, IRENE          15
         MOLZON, LIZ         15
         ROAN, MARIAN        16
         TZOU, ALICE         15
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           50.24    58.12  1:27.35

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               4:13.49   1      29.04  1:01.47  1:32.33  2:05.45  2:36.08  3:10.84  3:40.84
         VANDENBERG, KIM     17
         LEVY, SOPHIE        17
         MILLER, KATIE       17
         SHASKY, ALLISON     18
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:14.02   2      29.97  1:02.58  1:32.44  2:04.95  2:36.10  3:10.76  3:41.03
         THURMAN, AMY        16
         FARLIN, HOLLY       16
         HEATH, SARAH        15
         BEVER, MAGGIE       15
OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:20.41   3      30.29  1:04.97  1:35.68  2:10.02  2:41.11  3:16.29  3:46.93
         KORN, CAMERYN       15
         BECK, SYLVIA        15
         SHARP, EMILY        16
         METCALF, VANESSA    15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   15-18   400 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:23.09   4      31.77  1:07.08  1:37.65  2:11.58  2:42.46  3:17.49  3:48.47
         IVRY, JESSICA       16
         OCHS, JILLIAN       15
         ARNOLD, KATIE       15
         HODGKINSON, SYDNEY  16
OAPB, B 18            18 PC ORINDA AQUATI               4:25.83   5      32.38  1:06.51  1:38.18  2:11.60  2:42.67  3:17.62  3:50.39
         SHIVELY, ASHLEY     17
         HENRY, CAITLIN      17
         LATHROPE, ALLISON   17
         STRAW, LIZZY        17
SUNN, A 16            16 PC SUNNYVALE SWI               4:26.20   6      32.36  1:07.05  1:39.04  2:14.02  2:46.96  3:22.81  3:53.54
         HOWARD-ANDERSON, JES15
         LEY, NIKKI          15
         CHAPMAN, ALICIA     15
         LI, CHOR            16
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               4:31.36   7      30.44  1:02.83  1:35.11  2:10.57  2:42.59  3:19.36  3:52.97
         ZACKERY, MORGAN     16
         BACKEN, JESSICA     15
         SANGALANG, KRISTINA 16
         BUENO, NADINE       15
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI                DQUED           32.11  1:06.33  1:37.62  2:11.32  2:44.72  3:25.72  3:52.84
         LINSMEIER, KIRA     16
         WILSON, KATE        16
         GARDNER, JULIE      16
         PLUMMER, KIM        16

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   15-18   800 F. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               9:07.52   1      30.57  1:04.31  1:38.40  2:12.18           2:33.34  2:43.64
         THURMAN, AMY        16                                        3:18.50  3:54.64  4:28.09  5:00.89  5:36.98  6:13.24  6:48.89
         FARLIN, HOLLY       16                                        8:34.41
         HEATH, SARAH        15
         BEVER, MAGGIE       15
OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               9:07.58   2      31.29  1:04.67  1:38.96  2:12.99           2:33.21  2:44.52
         SHASKY, ALLISON     18                                        3:20.43  3:58.63  4:36.98  5:07.85  5:42.56  6:17.86  6:51.40
         VANDENBERG, KIM     17                                        8:34.42
         LEVY, SOPHIE        17
         STRAW, LIZZY        17
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               9:32.91   3      32.53  1:07.67  1:44.75  2:22.02           2:43.90  2:54.68
         LINSMEIER, KIRA     16                                        3:30.75  4:08.61  4:46.20  5:18.85  5:54.77  6:31.46  7:06.17
         TORRES, CASANDRA    16                                        8:55.11
         GARDNER, J          16
         JIANG, SHAN-SHAN    16
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               9:44.61   4      34.04  1:11.49  1:49.70  2:26.53  2:59.82  3:37.04  4:15.81
         HODGKINSON, SYDNEY  16                                        4:52.20  5:24.26  6:00.65  6:38.18  7:16.16           7:37.10
         IVRY, JESSICA       16                                        9:06.57
         METCALF, VANESSA    15
         BECK, SYLVIA        15
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               9:51.57   5      32.13  1:08.44  1:45.14  2:20.55  2:53.84  3:31.36  4:09.98
         ZACKERY, MORGAN     16                                        4:48.92  5:23.83  6:03.15  6:43.90  7:23.18  7:57.03  8:34.52
         BUENO, N            15                                        9:12.87
         SANGDANG, K         16
         LUM, A              16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   15-18   800 F. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 16            16 PC STANFORD COVI              10:03.95   6      34.35  1:11.80  1:50.00  2:28.32  3:04.19  3:43.89  4:24.34
         TANSUWAN, EMILY     16                                        5:03.94  5:38.98  6:17.89  6:57.46  7:36.50           7:58.60
         ADLER, BRITTANY     15                                        9:25.60
         LONHART, RITA       16
         PUGLIESE, CARLA     15

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE    30.72   1    30.75 F1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    31.32   2    30.96 F2
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    31.45   3    31.59 F3
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    32.31   6    31.82 F4
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    31.82   4    31.96 F5
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    32.23   5    32.82 F6
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    33.42   7    33.27 F7
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    33.45   8    34.08 F8

RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE    30.72   1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    31.32   2
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    31.45   3
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    31.82   4
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    32.23   5
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    32.31   6
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    33.42   7
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    33.45   8
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     33.57   9
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    33.67  10
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    33.76  11
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY     34.09  12
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY     34.31  13
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SAN JOSE AQUA    34.32  14
VILLENEUVE, GRANT     10 PC LADERA OAKS      34.53  15
BURKE, KYLE           10 PC SUNNYVALE SWI    34.67  16
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    34.91  17
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI    34.93  18
KIM, ANDREW           10 PC PACIFIC ATHLE    35.16  19
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA    35.17  20
KELLY, LIAM           10 PC MONTCLAIR SWI    35.25  21
FLEMING, SHAYNE        9 PC DEANZA CUPERT    35.28  22
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    35.36  23
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI    35.63  24
GUIDO, CHRISTOPHER     9 PC SAN RAMON LIV    35.77  25
GALLARDO, CHRIS        9 PC SOS SWIM TEAM    36.04  26
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI    36.19  27
GOLLNICK, CY          10 PC BARRACUDA AQU    36.34  28
MCCREERY, MICHAEL     10 PC WALNUT CREEK     36.43  29
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI    36.48  30
COVRIG, DANIEL         9 PC SOS SWIM TEAM    36.64  31
ZHU, OLIVER           10 PC DEANZA CUPERT    36.80  32
HINSHAW, ADAM          7 PC WEST VALLEY S    36.95  33
CUSHING, BLAKE        10 PC UNATTACHED PA    37.00  34
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S    37.04  35
SINZIG, NICK           8 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  1:07.53   1  1:07.35 F1
                                                                    F    32.15
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.48   2  1:08.78 F2
                                                                    F    33.63
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:09.99   3  1:10.15 F3
                                                                    F    33.54
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:13.34   6  1:11.11 F4
                                                                    F    34.32
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:12.83   4  1:11.58 F5
                                                                    F    35.09
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:13.06   5  1:12.21 F6
                                                                    F    34.95
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:14.58   8  1:13.54 F7
                                                                    F    35.92
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:14.04   7  1:14.24 F8
                                                                    F    35.32

RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  1:07.53   1
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.48   2
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:09.99   3
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:12.83   4
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:13.06   5
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:13.34   6
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:14.04   7
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:14.58   8
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA  1:15.77   9
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:15.92  10
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY   1:16.07  11
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  1:16.12  12
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   1:16.32  13
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI  1:16.42  14
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  1:16.55  15
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY   1:16.74  16
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:17.21  17
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  1:17.55  18
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI  1:17.60  19
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:18.36  20
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SAN JOSE AQUA  1:18.91  21
CORNELIUS, TOMMY      10 PC PIEDMONT SWIM  1:19.26  22
SINZIG, NICK           8 PC SUNNYVALE SWI  1:19.99  23
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:21.00  24
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S  1:22.83  25
KELLY, LIAM           10 PC MONTCLAIR SWI  1:27.73  26
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:27.00   1  2:26.97 F1  P  1:11.55
                                                                    F    33.89  1:11.57  1:49.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:30.41   5  2:29.78 F2  P  1:11.72
                                                                    F    34.59  1:12.31  1:51.45
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:29.46   3  2:29.82 F3  P  1:12.08
                                                                    F    35.11  1:13.12  1:51.25
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  2:29.91   4  2:30.82 F4  P  1:13.44
                                                                    F    34.03  1:12.79  1:53.14
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:29.21   2  2:32.43 F5  P  1:13.94
                                                                    F    34.71  1:13.02  1:52.61
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:36.75   6  2:35.86 F6  P  1:16.09
                                                                    F    36.60  1:15.40  1:56.26
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  2:41.47   8  2:41.14 F7  P  1:19.23
                                                                    F    36.73  1:17.63  2:00.64
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  2:40.19   7  2:41.54 F8  P  1:17.78
                                                                    F    36.19  1:16.83  1:59.84

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:27.00   1              P  1:11.55
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:29.21   2              P  1:13.94
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:29.46   3              P  1:12.08
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  2:29.91   4              P  1:13.44
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:30.41   5              P  1:11.72
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:36.75   6              P  1:16.09
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  2:40.19   7              P  1:17.78
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  2:41.47   8              P  1:19.23
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  2:41.48   9              P  1:18.03
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI  2:43.29  10              P  1:19.30
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  2:45.37  11              P  1:20.78
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  2:45.40  12              P  1:18.37
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  2:45.71  13              P  1:21.48
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:46.08  14              P  1:21.60
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   2:48.20  15              P  1:20.43
KELLY, LIAM           10 PC MONTCLAIR SWI  2:49.18  16              P  1:23.31
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY   2:51.92  17              P  1:23.14
RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN  2:52.61  18              P  1:22.71
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI  2:52.82  19              P  1:22.29
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  2:55.71  20              P  1:25.94
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S  2:59.42  21              P  1:27.27

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  5:20.33   1  5:06.94 F1  P  1:17.39  2:39.68  4:02.28
                                                                    F    33.89  1:12.00  1:51.65  2:31.05  3:10.65  3:49.95  4:29.15
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  5:36.63   4  5:15.02 F2  P  1:25.57  2:52.12  4:17.51
                                                                    F    35.77  1:15.19  1:55.60  2:35.36  3:16.30  3:56.73  4:37.22
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  5:22.41   2  5:20.52 F3  P  1:17.85  2:41.38  4:04.78
                                                                    F    34.15  1:13.10  1:54.88  2:35.76  3:18.12  3:59.90  4:41.82
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  5:38.31   5  5:30.52 F4  P  1:19.40  2:44.27  4:12.95
                                                                    F    33.71  1:13.50  1:57.50  2:40.21  3:22.53  4:05.72  4:48.97
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   5:39.16   6  5:31.98 F5  P  1:21.66  2:50.61  4:18.21
                                                                    F    37.74  1:19.46  2:02.78  2:45.35  3:27.84  4:11.32  4:53.65
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  5:30.29   3  5:54.32 F6  P  1:19.32  2:41.68  4:05.07
                                                                    F    37.80  1:21.93  2:07.30  2:52.40  3:38.81  4:23.66  5:09.75
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA  5:54.58   7  5:55.40 F7  P  1:24.17  2:56.10  4:28.95
                                                                    F    39.22  1:24.28  2:09.68  2:56.76  3:42.70  4:29.05  5:14.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN  6:10.83   9  6:08.68 F8  P  1:28.93  3:02.27  4:36.34
                                                                    F    41.92  1:26.85  2:14.30  3:00.37  3:48.35  4:35.59  5:22.69

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  5:20.33   1              P  1:17.39  2:39.68  4:02.28
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  5:22.41   2              P  1:17.85  2:41.38  4:04.78
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  5:30.29   3              P  1:19.32  2:41.68  4:05.07
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  5:36.63   4              P  1:25.57  2:52.12  4:17.51
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  5:38.31   5              P  1:19.40  2:44.27  4:12.95
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   5:39.16   6              P  1:21.66  2:50.61  4:18.21
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA  5:54.58   7              P  1:24.17  2:56.10  4:28.95
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   6:00.03   8              P  1:26.44  2:57.52  4:28.84
RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN  6:10.83   9              P  1:28.93  3:02.27  4:36.34

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    35.97   1    35.47 F1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    37.40   2    36.87 F2
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    37.91   4    36.89 F3
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE    37.70   3    37.71 F4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    38.74   6    38.00 F5
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI    38.68   5    38.68 F6
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    38.89   7    38.76 F7
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    39.14   8   DQUED  F

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    35.97   1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    37.40   2
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE    37.70   3
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    37.91   4
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI    38.68   5
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    38.74   6
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    38.89   7
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    39.14   8
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    39.44   9
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY     39.87  10
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    39.92  11
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI    40.34  12
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    40.35  13
FLEMING, SHAYNE        9 PC DEANZA CUPERT    40.65  14
KIM, ANDREW           10 PC PACIFIC ATHLE    40.92  15
BURKE, KYLE           10 PC SUNNYVALE SWI    41.03  16
ZHU, OLIVER           10 PC DEANZA CUPERT    41.10  17
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    41.34  18
SINZIG, NICK           8 PC SUNNYVALE SWI    41.52  19
HINSHAW, ADAM          7 PC WEST VALLEY S    41.69  20
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT    41.89  21
STILL, CONNOR          9 PC WEST VALLEY S    41.94  22
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    41.97  23
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI    42.43  24
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA    42.44  25
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    42.98  26
COVRIG, DANIEL         9 PC SOS SWIM TEAM    43.54  27
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK     43.75  28
TANA, RYAN             9 PC OTTER SWIM CL    43.84  29
CHEN, RAYMOND          8 PC OTTER SWIM CL    44.09  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDNALL, MARK          9 PC STANFORD COVI    44.66  31
CHIN, ANDREW          10 PC DEANZA CUPERT    45.03  32
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SAN JOSE AQUA    45.52  33
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:17.79   1  1:16.02 F1
                                                                    F    36.60
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:23.07   3  1:22.40 F2
                                                                    F    40.91
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY   1:24.05   5  1:22.82 F3
                                                                    F    41.00
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI  1:24.50   6  1:23.31 F4
                                                                    F    41.12
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:21.58   2  1:23.62 F5
                                                                    F    41.35
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:23.91   4  1:24.53 F6
                                                                    F    42.28
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  1:26.31   8  1:25.32 F7
                                                                    F    42.36
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:24.93   7  1:25.62 F8
                                                                    F    41.83

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:17.79   1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:21.58   2
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:23.07   3
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:23.91   4
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY   1:24.05   5
WENZLAU, TIM          10 PC STANFORD COVI  1:24.50   6
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:24.93   7
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  1:26.31   8
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  1:26.35   9
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:26.73  10
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:26.83  11
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:27.67  12
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:29.85  13
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   1:30.58  14
ZHU, OLIVER           10 PC DEANZA CUPERT  1:30.83  15
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI  1:32.29  16
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT  1:32.43  17
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:32.84  18
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:33.17  19
SINZIG, NICK           8 PC SUNNYVALE SWI  1:35.33  20
HUDNALL, MARK          9 PC STANFORD COVI  1:35.54  21
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SAN JOSE AQUA  1:36.60  22
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S   DQUED
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    40.96   1    39.67 F1
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    42.34   4    40.97 F2
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    43.66   6    41.59 F3
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    41.51   2    41.63 F4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    44.50   8    42.65 F5
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    42.18   3    43.05 F6
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S    43.18   5    45.26 F7
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    44.29   7    45.78 F8

APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    40.96   1
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    41.51   2
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    42.18   3
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    42.34   4
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S    43.18   5
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    43.66   6
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    44.29   7
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    44.50   8
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    45.04   9
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S    45.96  10
CHIN, ANDREW          10 PC DEANZA CUPERT    46.47  11
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY     47.11  12
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    48.31  13
CUSHING, BLAKE        10 PC UNATTACHED PA    48.71  14
RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN    48.77  15
COLE, RYAN            10 PC STANFORD COVI    49.11  16
KULKARNI, AKASH        9 PC SUNNYVALE SWI    49.14  17
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    51.52  18
GUIDO, CHRISTOPHER     9 PC SAN RAMON LIV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  1:27.47   1  1:26.98 F1
                                                                    F    41.27
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:30.12   2  1:27.84 F2
                                                                    F    42.80
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.79   4  1:29.04 F3
                                                                    F    42.66
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:30.67   3  1:30.64 F4
                                                                    F    43.96
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:36.08   5  1:36.34 F5
                                                                    F    44.61
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:38.26   7  1:37.00 F6
                                                                    F    46.63
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:36.73   6  1:37.06 F7
                                                                    F    46.35
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  1:39.95   8  1:46.63 F8
                                                                    F    50.38

APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  1:27.47   1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:30.12   2
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:30.67   3
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.79   4
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:36.08   5
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:36.73   6
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:38.26   7
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  1:39.95   8
RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN  1:40.20   9
COVRIG, DANIEL         9 PC SOS SWIM TEAM  1:40.71  10
GUIDO, CHRISTOPHER     9 PC SAN RAMON LIV  1:42.47  11
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S  1:43.18  12
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY   1:43.33  13
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:45.60  14
MOLINA, MICHAEL        9 PC ALAMEDA ISLAN  1:45.70  15
CHIN, ANDREW          10 PC DEANZA CUPERT  1:46.51  16
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   1:47.09  17
KULKARNI, AKASH        9 PC SUNNYVALE SWI  1:50.57  18
COLE, RYAN            10 PC STANFORD COVI  1:52.52  19

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE    34.97   1    34.37 F1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    35.33   4    34.59 F2
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    35.24   3    35.15 F3
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    35.97   6    35.42 F4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    35.96   5    35.59 F5
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    36.56   8    35.62 F6
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    36.19   7    35.70 F7
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    34.99   2   DQUED  F

RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE    34.97   1
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    34.99   2
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    35.24   3
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    35.33   4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    35.96   5
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    35.97   6
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S    36.19   7
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    36.56   8
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     36.60   9
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI    36.70  10
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA    38.30  11
MOLINA, MICHAEL        9 PC ALAMEDA ISLAN    38.55  12
BURKE, KYLE           10 PC SUNNYVALE SWI    38.90  13
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY     39.31  14
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT    39.37  15
ZHU, OLIVER           10 PC DEANZA CUPERT    39.40  16
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL    40.16  17
KELLY, LIAM           10 PC MONTCLAIR SWI    40.72  18
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI    41.13  19
HUDNALL, MARK          9 PC STANFORD COVI    41.46  20
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    41.71  21
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S    43.11  22
COVRIG, DANIEL         9 PC SOS SWIM TEAM    45.28  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:19.64   1  1:18.19 F1
                                                                    F    36.49
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:21.00   2  1:19.31 F2
                                                                    F    37.24
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:21.85   4  1:20.78 F3
                                                                    F    38.05
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  1:21.36   3  1:21.27 F4
                                                                    F    36.93
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.30   5  1:21.45 F5
                                                                    F    37.85
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:27.46   8  1:23.26 F6
                                                                    F    39.77
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:27.18   7  1:25.51 F7
                                                                    F    37.90
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:27.66   9  1:26.13 F8
                                                                    F    40.29

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:19.64   1
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:21.00   2
RIANDA, TRAV          10 PC SALINAS VALLE  1:21.36   3
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:21.85   4
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.30   5
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:24.13   6
MURRAY, MATTHEW        9 PC WEST VALLEY S  1:27.18   7
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:27.46   8
COLE, TOM             10 PC STANFORD COVI  1:27.66   9
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT  1:28.02  10
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  1:29.57  11
KREBS, MATTHEW        10 PC MONTEREY BAY   1:32.88  12
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY   1:34.55  13
HUDNALL, MARK          9 PC STANFORD COVI  1:37.29  14
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S  1:37.61  15
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:41.87  16

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:45.52   1  2:42.62 F1  P  1:18.02
                                                                    F    36.61  1:16.90  2:05.85
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:52.53   2  2:50.75 F2  P  1:23.31
                                                                    F    38.73  1:21.99  2:10.73
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:54.79   3  2:52.49 F3  P  1:23.81
                                                                    F    37.27  1:22.74  2:14.05
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:56.18   4  2:58.25 F4  P  1:25.72
                                                                    F    39.25  1:25.96  2:19.42
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  3:06.18   8  3:01.73 F5  P  1:25.38
                                                                    F    36.53  1:21.90  2:19.53
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  3:05.25   7  3:02.48 F6  P  1:31.13
                                                                    F    41.55  1:28.94  2:19.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  3:03.83   5  3:02.70 F7  P  1:27.05
                                                                    F    38.72  1:27.23  2:22.37
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  3:04.83   6  3:05.43 F8  P  1:32.24
                                                                    F    46.55  1:31.99  2:23.56

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:45.52   1              P  1:18.02
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:52.53   2              P  1:23.31
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:54.79   3              P  1:23.81
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:56.18   4              P  1:25.72
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  3:03.83   5              P  1:27.05
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  3:04.83   6              P  1:32.24
APOLINARIO, KEVIN     10 PC DALY CITY DOL  3:05.25   7              P  1:31.13
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  3:06.18   8              P  1:25.38
IM, NICHOLAS          10 PC MONTEREY BAY   3:07.62   9              P  1:31.54
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  3:07.84  10              P  1:35.69
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   3:08.81  11              P  1:33.46
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S  3:14.39  12              P  1:33.90
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI  3:14.81  13              P  1:36.74
KELLY, LIAM           10 PC MONTCLAIR SWI  3:16.60  14              P  1:35.98
RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN  3:18.72  15              P  1:36.93
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SAN JOSE AQUA  3:20.75  16              P  1:40.42
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  3:24.86  17              P  1:40.08
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P  1:32.09
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI   DQUED                   P  1:33.76
YEN, ADAM             10 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P  1:31.77

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 10            10 PC SANTA CLARA S               2:28.74   1      36.22  1:22.58  1:57.39
         FRONCZAK, SEAN      10
         HDEZ, JASON         10
         LANGLON, MICHAEL    10
         POMEROY, CHASE      10
SOSS, A 10            10 PC SOS SWIM TEAM               2:33.22   2      40.25  1:21.48  1:56.88
         NORTON, KYLE        10
         BARTON, RJ           9
         LAFLAMME, DAVID     10
         COVRIG, DANIEL       9
DCD, A 10             10 PC DALY CITY DOL               2:34.67   3    1:04.15  1:23.94  2:31.35
         LAW, RYAN           10
         APOLINARIO, KEVIN   10
         TIRTADINATA, WILBERT10
         LEUNG, TERENCE      10
WV, A 10              10 PC WEST VALLEY S               2:38.15   4      39.62  1:24.46  2:21.14
         STILL, CONNOR        9
         HINSHAW, ADAM        7
         HINSHAW, BEN        10
         MURRAY, BRAD        10
SCRA, A 10            10 PC STANFORD COVI               2:38.51   5      40.80  1:23.31  2:04.90
         WENZLAU, TIM        10
         BALASSONE, JAMES    10
         HUDNALL, MARK        9
         COLE, TOM           10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN, A 10            10 PC SUNNYVALE SWI               2:41.26   6      55.07  1:26.26  2:07.69
         SINZIG, NICK         8
         MEADOWS, JEFFREY    10
         KASHI, EVAN         10
         BURKE, KYLE         10
DACA, A 10            10 PC DEANZA CUPERT               2:45.76   7      41.37  1:30.82  2:09.54
         ZHU, OLIVER         10
         CHIN, ANDREW        10
         DEZWIREK, JEREMIE    8
         FLEMING, SHAYNE      9
SRVL, A 10            10 PC SAN RAMON LIV               3:06.56   8    1:11.34  1:35.79  2:29.67
         SCIOSCIA, JOHN      10
         GUIDO, CHRISTOPHER   9
         GOODSON, WESLEY      8
         OONK, DOUG          10
VJO, A 10             10 PC VALLEJO AQUAT               3:35.73   9      53.09  1:53.94  2:51.58
         MIRANDA, R          10
         LEE, TYLER           8
         LEE, KALEB          10
         GESTAVO, LELAND      8

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 10            10 PC SANTA CLARA S               2:12.88   1      31.60  1:05.20  1:41.21
         FRONCZEK, S         10
         LANGDON, M          10
         HERNANDEZ, J        10
         POMEROY, C          10
DCD, A 10             10 PC DALY CITY DOL               2:17.52   2      33.38  1:07.78  2:05.15
         TIRTADINATA, WILBERT10
         APOLINARIO, KEVIN   10
         LAW, RYAN           10
         LEUNG, TERENCE      10
WV, A 10              10 PC WEST VALLEY S               2:17.94   3      32.10  1:09.51  1:46.20
         HINSHAW, BEN        10
         MURRAY, MATTHEW      9
         MURRAY, BRAD        10
         HINSHAW, ADAM        7
SOSS, A 10            10 PC SOS SWIM TEAM               2:18.99   4      37.89  1:10.95  1:46.23
         COVRIG, DANIEL       9
         LAFLAMME, DAVID     10
         NORTON, KYLE        10
         BARTON, RJ           9
SUNN, A 10            10 PC SUNNYVALE SWI               2:19.00   5      37.13  1:10.97  1:47.57
         SINZIG, NICK         8
         MEADOWS, JEFFREY    10
         BURKE, KYLE         10
         KASHI, EVAN         10
SCRA, A 10            10 PC STANFORD COVI               2:23.76   6      35.54  1:11.23  2:12.69
         COLE, TOM           10
         COLE, RYAN          10
         BALASSONE, JAMES    10
         WENZLAU, TIM        10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA, A 10            10 PC DEANZA CUPERT               2:29.77   7      35.79  1:14.12  1:52.53
         ZHU, OLIVER         10
         CHIN, ANDREW        10
         FLEMING, SHAYNE      9
         DEZWIREK, JEREMIE    8
SRVL, A 10            10 PC SAN RAMON LIV               2:34.58   8      35.71  1:16.30  1:54.67
         GUIDO, CHRISTOPHER   9
         GOODSON, WESLEY      8
         SCIOSCIA, JOHN      10
         OONK, DOUG          10
VJO, A 10             10 PC VALLEJO AQUAT               3:03.52   9      45.13  1:36.61  2:19.54
         MIRANDA, RON        10
         GESTUVO, LELAND      8
         LEE, TYLER           8
         LEE, KALEB          10

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO    29.11   2    28.46 F1
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     28.50   1    28.48 F2
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    29.61   4    28.82 F3
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     29.40   3    29.02 F4
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    29.63   5    29.23 F5
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S    30.19   8    29.58 F6
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    30.06   7    29.66 F7
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S    30.19   9    29.75 F8

SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     28.50   1
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO    29.11   2
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     29.40   3
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    29.61   4
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    29.63   5
WONG, DAVID           12 PC DEANZA CUPERT    29.72   6
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    30.06   7
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S    30.19   9
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S    30.19   8
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI    30.21  10
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    30.58  11
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    30.61  12
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    30.62  13
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    30.81  14
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT    30.88  15
OZANIAN, JESSE        12 PC REDWOOD SWIM     30.91  16
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    30.94  18
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH      30.94  17
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL    30.97  19
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    30.98  20
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM     31.01  21
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    31.07  22
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    31.10  23
KWON, SCOTT           12 PC WALNUT CREEK     31.28  24
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI    31.31  25
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV    31.47  26
TALBOTT, PATCH        11 PC SANTA CLARA S    31.49  27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE     31.58  28
AHN, MICHAEL          12 PC DEANZA CUPERT    31.59  29
FORSTER, BEN          12 PC ALAMEDA ISLAN    31.76  30
IACOB, SIMON          12 PC DEANZA CUPERT    31.84  31
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S    32.12  32
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR    32.19  33
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S    32.23  34
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI    32.26  35
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK     32.54  36
WEINBERGER, HANK      11 PC SEBASTAPOL SE    32.66  37
HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI    32.73  38
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU    33.51  39
COSTELLA, SEAN        12 PC CARSON AQUATI    33.63  40
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S    33.87  41
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE    33.97  42
TUTASS, SHANE M       11 PC ORINDA AQUATI    34.97  43

                                                       S  W  I  M   O  F  F

WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S                 29.50
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S                 29.63

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:03.45   1  1:02.08 F1
                                                                    F    30.00
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  1:05.49   5  1:04.36 F2
                                                                    F    31.33
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO  1:04.37   3  1:04.50 F3
                                                                    F    30.97
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:05.72   6  1:04.88 F4
                                                                    F    31.04
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.99   2  1:05.04 F5
                                                                    F    31.13
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:05.73   7  1:05.55 F6
                                                                    F    31.37
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM   1:04.83   4  1:06.25 F7
                                                                    F    30.71
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:06.47   8  1:09.10 F8
                                                                    F    33.58

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:03.45   1
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.99   2
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO  1:04.37   3
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM   1:04.83   4
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  1:05.49   5
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:05.72   6
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:05.73   7
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:06.47   8
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:06.75   9
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:06.89  10
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  1:07.36  11
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI  1:07.84  12
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S  1:07.99  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:08.01  14
CARRICO, MICHAEL      12 PC RENO AQUATIC   1:08.11  15
TIN, ALEXANDER        11 PC GOLDEN BEAR S  1:08.30  16
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL  1:08.35  17
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  1:08.40  18
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:08.54  19
OZANIAN, JESSE        12 PC REDWOOD SWIM   1:09.02  20
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  1:09.06  21
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI  1:09.32  22
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV  1:10.40  23
BANKS, DAVID          12 PC SEBASTAPOL SE  1:10.43  24
KWON, SCOTT           12 PC WALNUT CREEK   1:10.52  25
FORSTER, BEN          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.94  26
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH    1:11.21  27
HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI  1:11.62  28
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI  1:12.40  29
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   1:12.77  30
COSTELLA, SEAN        12 PC CARSON AQUATI  1:14.89  31
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S  1:15.86  32

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:22.31   3  2:15.45 F1  P  1:10.73
                                                                    F    32.22  1:07.30  1:42.50
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:20.77   2  2:15.78 F2  P  1:08.73
                                                                    F    31.27  1:05.44  1:41.18
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:24.20   5  2:18.85 F3  P  1:09.95
                                                                    F    32.83  1:08.07  1:43.99
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:19.79   1  2:19.71 F4  P  1:08.61
                                                                    F    32.29  1:07.45  1:43.85
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:25.96   7  2:22.39 F5  P  1:10.46
                                                                    F    32.48  1:09.20  1:46.25
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:23.29   4  2:22.57 F6  P  1:10.73
                                                                    F    33.19  1:09.22  1:46.95
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  2:24.67   6  2:22.64 F7  P  1:09.64
                                                                    F    33.76  1:09.77  1:47.25
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:26.46   8  2:24.54 F8  P  1:09.82
                                                                    F    33.43  1:10.17  1:48.02

KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:19.79   1              P  1:08.61
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:20.77   2              P  1:08.73
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:22.31   3              P  1:10.73
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:23.29   4              P  1:10.73
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:24.20   5              P  1:09.95
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  2:24.67   6              P  1:09.64
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:25.96   7              P  1:10.46
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:26.46   8              P  1:09.82
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  2:29.47   9              P  1:11.37
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI  2:29.56  10              P  1:12.38
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  2:29.71  11              P  1:11.04
CARRICO, MICHAEL      12 PC RENO AQUATIC   2:30.86  12              P  1:12.20
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  2:33.69  13              P  1:14.03
TALBOTT, PATCH        11 PC SANTA CLARA S  2:33.90  14              P  1:14.42
HINSHAW, RYAN         11 PC WEST VALLEY S  2:34.86  15              P  1:13.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI  2:35.83  16              P  1:16.09
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM   2:36.60  17              P  1:16.88
FORSTER, BEN          12 PC ALAMEDA ISLAN  2:36.65  18              P  1:16.07
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH    2:36.69  19              P  1:13.46
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  2:37.43  20              P  1:14.86
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  2:38.05  21              P  1:18.36
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI  2:38.46  22              P  1:18.37
HAWKINS, KEITH        11 PC SANTA CLARA S  2:38.64  23              P  1:16.61
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI  2:39.36  24              P  1:16.96
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   2:39.93  25              P  1:15.20
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S  2:41.87  26              P  1:17.40

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  5:01.28   2  4:49.31 F1  P  1:10.88  2:28.29  3:46.12
                                                                    F    32.61  1:09.15  1:46.11  2:23.68  3:00.58  3:37.92  4:15.34
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  5:00.24   1  4:55.54 F2  P  1:11.15  2:27.19  3:43.64
                                                                    F    32.86  1:09.05  1:46.26  2:24.14  3:02.05  3:40.39  4:18.84
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  5:05.22   4  5:00.91 F3  P  1:11.61  2:29.71  3:49.51
                                                                    F    34.31  1:11.93  1:50.01  2:28.92  3:07.77  3:46.44  4:24.62
BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE   5:04.10   3  5:01.11 F4  P  1:12.72  2:30.09  3:47.98
                                                                    F    33.79  1:11.60  1:49.84  2:28.15  3:07.05  3:45.99  4:24.25
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:10.89   6  5:06.89 F5  P  1:12.93  2:32.18  3:53.04
                                                                    F    35.23  1:12.61  1:51.94  2:31.37  3:11.29  3:50.49  4:29.75
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S  5:08.69   5  5:08.07 F6  P  1:13.10  2:32.00  3:51.89
                                                                    F    34.04  1:12.22  1:51.46  2:31.50  3:11.07  3:51.13  4:31.75
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  5:10.98   7  5:08.31 F7  P  1:13.49  2:33.46  3:54.94
                                                                    F    34.65  1:13.66  1:53.50  2:33.80  3:13.14  3:53.51  4:32.67
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  5:11.74   8  5:09.89 F8  P  1:13.38  2:32.49  3:54.36
                                                                    F    34.87  1:12.43  1:51.58  2:31.36  3:11.89  3:51.98  4:33.10

WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  5:00.24   1              P  1:11.15  2:27.19  3:43.64
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  5:01.28   2              P  1:10.88  2:28.29  3:46.12
BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE   5:04.10   3              P  1:12.72  2:30.09  3:47.98
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  5:05.22   4              P  1:11.61  2:29.71  3:49.51
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S  5:08.69   5              P  1:13.10  2:32.00  3:51.89
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:10.89   6              P  1:12.93  2:32.18  3:53.04
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  5:10.98   7              P  1:13.49  2:33.46  3:54.94
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  5:11.74   8              P  1:13.38  2:32.49  3:54.36
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  5:12.22   9              P  1:12.82  2:32.67  3:52.59
HINSHAW, RYAN         11 PC WEST VALLEY S  5:17.94  10              P  1:16.04  2:37.50  3:58.21
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S  5:18.51  11              P  1:15.32  2:37.01  3:59.26
TALBOTT, PATCH        11 PC SANTA CLARA S  5:18.92  12              P  1:16.14  2:39.16  4:02.37
MALLINGER, ERIC       11 PC SANTA ROSA NE  5:19.24  13              P  1:17.53  2:39.98  4:02.26
WONG, TIM             12 PC LADERA OAKS    5:26.73  14              P  1:17.16  2:40.31  4:04.02
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  5:28.22  15              P  1:16.37  2:39.18  4:03.65
BRIETZKE, ERIC        12 PC BENECIA BLUE   5:29.12  16              P  1:17.49  2:41.56  4:05.97
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV  5:30.68  17              P  1:16.69  2:41.49  4:07.48
FORSTER, BEN          12 PC ALAMEDA ISLAN  5:31.15  18              P  1:14.17           4:06.19
HAWKINS, KEITH        11 PC SANTA CLARA S  5:32.37  19              P  1:18.39  2:43.75  4:09.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   800 FREE                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV              10:27.10   1    1:16.56  2:37.70  3:57.99  5:17.98  6:37.81  7:56.40  9:14.36
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI              10:32.34   2    1:14.90  2:36.25  3:56.92  5:18.03  6:38.06  7:57.54  9:16.42
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S              10:36.66   3    1:15.76  2:37.45  3:58.26  5:19.17  6:39.45  8:00.07  9:20.86
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S              11:04.48   4    1:16.25  2:38.56  4:02.32  5:27.09  6:53.14  8:18.78  9:43.00
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV              11:05.63   5    1:22.57  2:48.94  4:14.06  5:39.37  7:02.99  8:25.84  9:47.53
WONG, TIM             12 PC LADERA OAKS                11:06.71   6    1:18.95  2:43.26  4:07.88  5:33.20  6:57.66  8:22.35  9:46.07

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    11-12   1500 FREE                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S              20:10.14   1    1:14.81  2:34.53  3:55.09  5:17.00  6:38.12  7:59.95  9:21.48
                                                                      10:44.65 12:05.56 13:28.05 14:51.13 16:13.19 17:34.07 18:54.75
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI              20:32.76   2    1:15.33  2:36.00  3:57.81  5:19.56  6:43.78  8:08.01  9:30.73
                                                                      10:54.74 12:16.64 13:41.62 15:04.76 16:26.65 17:50.79 19:13.51
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S              21:16.96   3    1:17.10  2:40.68  4:03.78  5:27.83  6:52.71  8:16.56  9:42.01
                                                                      11:07.71 12:33.72 14:00.61 15:28.00 16:55.04 18:23.16 19:50.24
TIN, ALEXANDER        11 PC GOLDEN BEAR S              21:49.03   4    1:16.21  2:39.89  4:05.18  5:32.07  6:59.78  8:27.35  9:56.82
                                                                      11:24.68 12:54.10 14:22.98 15:53.14 17:23.58 18:53.82 20:22.52

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    34.53   2    33.72 F1
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    34.11   1    34.09 F2
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    34.71   3    34.21 F3
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    34.77   4    34.39 F4
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    35.44   7    35.13 F5
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    34.78   5    35.27 F6
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    35.46   8    35.32 F7
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL    35.43   6    35.62 F8

PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    34.11   1
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    34.53   2
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    34.71   3
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    34.77   4
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    34.78   5
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL    35.43   6
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    35.44   7
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    35.46   8
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI    35.55   9
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM     35.65  10
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     35.70  11
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S    36.63  12
CARRICO, MICHAEL      12 PC RENO AQUATIC     36.71  13
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI    36.96  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KWON, SCOTT           12 PC WALNUT CREEK     37.00  15
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE    37.35  16
AHN, MICHAEL          12 PC DEANZA CUPERT    37.69  17
GOLDSMITH, SAM        12 PC MONTCLAIR SWI    38.27  18
MORA, BOBBY           12 PC WEST VALLEY S    38.53  19
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH      39.23  20
COSTELLA, SEAN        12 PC CARSON AQUATI    39.33  21
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     39.90  22

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:15.58   4  1:13.32 F1
                                                                    F    35.95
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:15.20   2  1:13.35 F2
                                                                    F    36.19
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  1:15.50   3  1:13.63 F3
                                                                    F    36.39
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:12.81   1  1:13.78 F4
                                                                    F    35.24
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO  1:16.75   6  1:15.88 F5
                                                                    F    35.90
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  1:17.16   7  1:17.91 F6
                                                                    F    37.59
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI  1:17.38   8  1:18.04 F7
                                                                    F    38.40
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:16.67   5  1:18.21 F8
                                                                    F    38.27

PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:12.81   1
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:15.20   2
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  1:15.50   3
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:15.58   4
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:16.67   5
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO  1:16.75   6
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  1:17.16   7
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI  1:17.38   8
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL  1:17.62   9
CARRICO, MICHAEL      12 PC RENO AQUATIC   1:18.82  10
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  1:19.12  11
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  1:19.69  12
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI  1:19.89  13
GOLDSMITH, SAM        12 PC MONTCLAIR SWI  1:20.36  14
KWON, SCOTT           12 PC WALNUT CREEK   1:20.81  15
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S  1:21.05  16
MORA, BOBBY           12 PC WEST VALLEY S  1:22.22  17
PARIZI, KEVIN         11 PC DEANZA CUPERT  1:22.85  18
COSTELLA, SEAN        12 PC CARSON AQUATI  1:26.07  19
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL   DQUED
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM   NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:36.36   1  2:35.02 F1  P  1:18.03
                                                                    F    37.30  1:16.74  1:56.47
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  2:38.13   2  2:36.92 F2  P  1:16.94
                                                                    F    37.38  1:17.85  1:57.53
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:39.17   3  2:38.14 F3  P  1:17.97
                                                                    F    37.01  1:16.73  1:57.28
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  2:46.30   5  2:42.37 F4  P  1:21.96
                                                                    F    37.27  1:18.30  2:00.95
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:46.11   4  2:46.05 F5  P  1:20.57
                                                                    F    37.31  1:19.48  2:03.70
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  2:53.30   7  2:49.84 F6  P  1:25.20
                                                                    F    39.67  1:22.91  2:06.69
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL  2:47.34   6   DQUED  F   P  1:22.02

KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:36.36   1              P  1:18.03
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  2:38.13   2              P  1:16.94
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:39.17   3              P  1:17.97
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:46.11   4              P  1:20.57
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  2:46.30   5              P  1:21.96
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL  2:47.34   6              P  1:22.02
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  2:53.30   7              P  1:25.20

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI    33.24   1    33.31 F1
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    36.06   3    35.32 F2
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    35.58   2    35.67 F3
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR    36.55   4    35.90 F4
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    36.69   5    36.16 F5
AHN, MICHAEL          12 PC DEANZA CUPERT    38.53   6    38.43 F6
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    38.93   8    38.45 F7
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT    38.90   7    38.69 F8

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI    33.24   1
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    35.58   2
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    36.06   3
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR    36.55   4
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    36.69   5
AHN, MICHAEL          12 PC DEANZA CUPERT    38.53   6
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT    38.90   7
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    38.93   8
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    39.63   9
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO    40.10  10
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     40.14  11
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S    40.60  12
KWON, SCOTT           12 PC WALNUT CREEK     41.06  13
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    41.25  14
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM     41.32  15
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI    41.40  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE     41.68  17
HEASELL, BRENT        12 PC SANTA ROSA NE    41.73  18
OZANIAN, JESSE        12 PC REDWOOD SWIM     41.76  19
CAMPO, HAYDEN         12 PC VALLEJO AQUAT    42.11  20
WONG, TIM             12 PC LADERA OAKS      42.12  21
LEE, BRANDON          12 PC KORET YOUTH S    42.37  22
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU    42.46  23
IACOB, SIMON          12 PC DEANZA CUPERT    43.20  24
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     43.79  25
CHHOKAR, AARON        11 PC DALY CITY DOL    44.20  26
HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI    44.29  27
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S    44.63  28

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:11.54   1  1:11.23 F1
                                                                    F    33.79
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  1:18.36   2  1:15.01 F2
                                                                    F    35.71
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:18.54   3  1:17.79 F3
                                                                    F    36.31
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:18.68   4  1:18.76 F4
                                                                    F    37.99
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:24.43   7  1:21.24 F5
                                                                    F    38.11
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:22.94   6  1:21.32 F6
                                                                    F    39.15
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:22.84   5  1:22.87 F7
                                                                    F    38.63
AHN, MICHAEL          12 PC DEANZA CUPERT  1:25.10   8  1:23.89 F8
                                                                    F    39.81

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:11.54   1
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  1:18.36   2
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:18.54   3
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:18.68   4
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:22.84   5
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:22.94   6
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:24.43   7
AHN, MICHAEL          12 PC DEANZA CUPERT  1:25.10   8
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:26.14   9
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI  1:27.01  10
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  1:28.73  11
KWON, SCOTT           12 PC WALNUT CREEK   1:29.31  12
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  1:29.73  13
WONG, TIM             12 PC LADERA OAKS    1:31.36  14
HEASELL, BRENT        12 PC SANTA ROSA NE  1:31.71  15
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM   1:31.72  16
HAWKINS, KEITH        11 PC SANTA CLARA S  1:33.94  17
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  2:32.14   1  2:30.12 F1  P  1:12.64
                                                                    F    34.42  1:12.73  1:50.92
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:48.47   2  2:48.11 F2  P  1:19.40
                                                                    F    39.44  1:21.39  2:05.43
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:55.22   3  2:49.09 F3  P  1:23.19
                                                                    F    37.64  1:20.83  2:04.79
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI  3:04.45   4  3:01.64 F4  P  1:28.85
                                                                    F    41.97  1:28.11  2:15.11

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  2:32.14   1              P  1:12.64
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:48.47   2              P  1:19.40
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:55.22   3              P  1:23.19
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI  3:04.45   4              P  1:28.85

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    32.01   1    31.57 F1
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     32.08   2    31.61 F2
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    32.69   4    32.04 F3
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    33.39   8    32.35 F4
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO    32.58   3    32.57 F5
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    33.23   6    32.70 F6
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    32.94   5    32.98 F7
WONG, DAVID           12 PC DEANZA CUPERT    33.27   7    33.16 F8

HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    32.01   1
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     32.08   2
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO    32.58   3
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI    32.69   4
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    32.94   5
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    33.23   6
WONG, DAVID           12 PC DEANZA CUPERT    33.27   7
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    33.39   8
IACOB, SIMON          12 PC DEANZA CUPERT    33.43   9
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    33.44  11
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM     33.44  10
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    33.76  12
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV    34.02  13
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT    34.34  14
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI    35.18  15
BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE     35.26  16
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    35.32  17
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV    35.47  18
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI    35.61  19
HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI    35.73  20
COSTELLA, SEAN        12 PC CARSON AQUATI    36.18  21
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S    36.26  22
BANKS, DAVID          12 PC SEBASTAPOL SE    36.40  23
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI    36.46  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TALBOTT, PATCH        11 PC SANTA CLARA S    36.47  25
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S    36.52  26
SMITH, CONNER         11 PC STANFORD COVI    37.11  27
TUTASS, SHANE M       11 PC ORINDA AQUATI    37.32  28
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK     37.56  29
GOLDSMITH, SAM        12 PC MONTCLAIR SWI    37.83  30
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE    38.40  31
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL   DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL                 32.39
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM                  32.49

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:10.84   2  1:10.14 F1
                                                                    F    33.61
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:12.79   3  1:10.74 F2
                                                                    F    33.41
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.56   1  1:10.98 F3
                                                                    F    33.52
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:15.25   6  1:12.56 F4
                                                                    F    33.88
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:12.84   4  1:13.62 F5
                                                                    F    34.14
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:13.95   5  1:14.05 F6
                                                                    F    33.78
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM   1:16.90   7  1:15.63 F7
                                                                    F    34.04
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:16.95   8  1:18.28 F8
                                                                    F    36.06

WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.56   1
MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  1:10.84   2
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:12.79   3
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:12.84   4
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:13.95   5
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:15.25   6
DEL RIO, JOEY         11 PC ALMADEN SWIM   1:16.90   7
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:16.95   8
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI  1:18.09   9
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  1:18.33  10
COSTELLA, SEAN        12 PC CARSON AQUATI  1:19.67  11
HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI  1:20.23  12
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:20.71  13
HARTZ, REID           11 PC SANTA ROSA NE  1:21.02  14
BANKS, DAVID          12 PC SEBASTAPOL SE  1:23.75  15
TUTASS, SHANE M       11 PC ORINDA AQUATI  1:24.78  16
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S  1:29.62  17
MAXWELL, TOM          11 PC SANTA CLARA S   DQUED
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  2:29.24   1  2:26.79 F1  P  1:14.10
                                                                    F    33.23  1:12.25  1:52.86
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:33.97   2  2:30.97 F2  P  1:13.76
                                                                    F    33.95  1:13.72  1:55.58
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:38.77   5  2:34.53 F3  P  1:17.77
                                                                    F    32.59  1:15.13  1:58.09
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:41.28   6  2:39.56 F4  P  1:16.31
                                                                    F    35.58  1:15.52  2:04.58
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  2:37.12   4  2:39.59 F5  P  1:14.02
                                                                    F    34.75  1:15.20  2:03.07
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:42.41   7  2:41.67 F6  P  1:17.10
                                                                    F    35.72  1:15.18  2:05.77
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:42.67   8  2:41.73 F7  P  1:21.31
                                                                    F    36.59  1:21.68  2:04.59
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:34.87   3   DQUED  F   P  1:16.11
                                                                    F    34.62  1:17.32  2:00.88

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  2:29.24   1              P  1:14.10
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:33.97   2              P  1:13.76
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:34.87   3              P  1:16.11
PAGAN, DARREN         12 PC ORINDA AQUATI  2:37.12   4              P  1:14.02
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:38.77   5              P  1:17.77
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:41.28   6              P  1:16.31
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:42.41   7              P  1:17.10
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:42.67   8              P  1:21.31
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNINSULA CO  2:43.03   9              P  1:17.30
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:46.97  10              P  1:17.89
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:47.06  11              P  1:18.33
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:47.30  12              P  1:21.40
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  2:47.58  13              P  1:20.88
THIVIERGE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  2:48.84  14              P  1:19.97
BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE   2:48.92  15              P  1:20.19
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:51.24  16              P  1:21.55
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  2:51.73  17              P  1:17.87
DENTONE, MATTHEW      11 PC TERRAPINS SWI  2:51.79  18              P  1:21.03
HUDNALL, MATT         12 PC STANFORD COVI  2:52.03  19              P  1:20.89
HANNA, COLIN          11 PC TERRAPINS SWI  2:54.64  20              P  1:25.19
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S  2:54.70  21              P  1:24.02
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  2:55.61  22              P  1:21.76
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  2:57.09  23              P  1:27.45
WONG, TIM             12 PC LADERA OAKS    2:57.38  24              P  1:28.00
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   2:57.60  25              P  1:24.65
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  3:01.01  26              P  1:20.46
TUTASS, SHANE M       11 PC ORINDA AQUATI  3:03.94  27              P  1:25.38
HAWKINS, KEITH        11 PC SANTA CLARA S  3:04.82  28              P  1:32.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  5:12.82   1  5:02.72 F1  P  1:17.24  2:37.88  4:00.54
                                                                    F    33.78  1:12.77  1:53.43  2:32.49  3:10.96  3:51.20  4:28.26
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  5:33.69   2  5:29.02 F2  P  1:19.91  2:45.73  4:16.12
                                                                    F    34.81  1:17.16  2:00.29  2:42.62  3:26.81  4:11.30  4:50.84
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S  6:29.28   3  6:10.71 F3  P  1:28.82  3:10.64  5:02.77
                                                                    F    38.94  1:27.28  2:15.86  3:04.27  3:54.81  4:47.63  5:29.00

MAHONEY, SEAN         12 PC TERRAPINS SWI  5:12.82   1              P  1:17.24  2:37.88  4:00.54
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  5:33.69   2              P  1:19.91  2:45.73  4:16.12
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S  6:29.28   3              P  1:28.82  3:10.64  5:02.77

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               2:15.01   1      37.01  1:09.63  1:45.48
         DENTONE, MATTHEW    11
         REILLY, SEAN        11
         MAHONEY, SEAN       12
         HANNA, COLIN        11
DACA, A 12            12 PC DEANZA CUPERT               2:17.48   2      37.70  1:15.09  2:03.43
         CHEN, MATTHEW       12
         WONG, DAVID         12
         IACOB, SIMON        12
         AHN, MICHAEL        12
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               2:22.21   3      52.95  1:11.83  1:49.02
         BICOMONG, VINCENT   12
         MATA, DONNY         12
         CARPIO, R           12
         DEOCAMPO, H         11
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               2:25.17   4      52.65  1:17.78  2:07.52
         SMITH, CONNER       11
         HUDNALL, MATT       12
         THIVIERGE, JAMES    11
         CANTWELL, T         12
APA, A 12             12 PC ALPINE PORTOL               2:27.47   5      36.37  1:15.96  1:52.07
         THOMPSON, T         11
         PRESTON, C          12
         SAMUELS, E          11
         STROLM, J           11
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               2:32.05   6    1:00.16  1:24.23  2:18.64
         TALBOTT, PATCH      11
         PATEL, RYAN         12
         MAXWELL, TOM        11
         MOBERLY, TARO       12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               2:47.30   7      42.54  1:32.93  2:10.75
         HERMAN, TAYLOR      12
         HASSELFELD, DAVID   12
         WHYTE, RYAN         11
         FEDERLE, A          11
WV, A 12              12 PC WEST VALLEY S                DQUED           39.28  1:17.89  1:57.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               5:03.18   1      38.81  1:19.44  1:53.02  2:31.77  3:09.29  3:54.22  4:26.65
         REILLY, SOAN        12
         MAHONEY, SOAN       12
         DENTONE, MATT       12
         HANNAH, COLIN       12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               5:17.05   2      37.85  1:18.43  2:01.22  2:51.53  3:25.66  4:07.73  4:39.40
         HERMAN, TAYLOR      12
         HUNTER, PIERCE      11
         WHYTE, RYAN         11
         HASSELFELD, DAVID   12
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               5:23.15   3      41.30  1:21.34  2:04.87  2:58.20  3:29.95  4:12.38  4:45.91
         SMITH, CONNER       11
         CHOW, ADRIAN        12
         THIVIERGE, JAMES    11
         HUDNALL, MATT       12
WV, A 12              12 PC WEST VALLEY S               5:33.97   4      39.88  1:23.77  2:04.73  2:49.98  3:29.31  4:22.13  4:56.93
         MORA, BOBBY         12
         WU, ANDREW          12
         KUO, DAVID          11
         HINSHAW, RYAN       11
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               5:34.46   5      42.59  1:28.23  2:11.64  3:02.06  3:40.56  4:26.05  4:58.85
         MOBERLY, TARO       12
         HAWKINS, KERTH      11
         MAXWELL, TOM        11
         TALBOTT, PATCH      11
SRVL, B 12            12 PC SAN RAMON LIV               5:56.68   6      44.09  1:30.63  2:20.00  3:16.89  3:54.35  4:43.76  5:16.47
         GENDOTH, NATHAN     12
         CLEMENTS, ZAK       11
         TERRES, MATT        12
         FEDERLE, ART        11
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT                DQUED           36.62  1:15.68  1:57.39  2:45.42  3:18.91  3:58.36  4:32.65

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               2:02.64   1      51.24  1:03.56  1:54.53
         REILLY, SEAN        11
         MAHONEY, SEAN       12
         DENTONE, MATTHEW    11
         HANNA, COLIN        11
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               2:08.58   2      50.03  1:05.28  1:39.00
         MATA, DONNY         12
         STANWICK, PAUL      11
         CARPIO, RAFFY       12
         BICOMONG, VINCENT   12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               2:09.27   3      31.52  1:03.14  1:37.65
         WHYTE, RYAN         11
         HERMAN, TAYLOR      12
         HASSELFELD, DAVID   12
         TERRES, MATT        12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 12              12 PC WEST VALLEY S               2:11.12   4      34.39  1:07.91  1:41.32
         HINSHAW, RYAN       11
         KUO, DAVID          11
         MORA, BOBBY         12
         WU, ANDREW          12
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               2:15.30   5      55.19  1:07.39  1:41.60
         PATEL, RYAN         12
         HAWKINS, KEITH      11
         MAXWELL, TOM        11
         MOBERLY, TARO       12
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI                DQUED           31.97  1:04.44  1:37.87
         HUDNALL, MATT       12
         CHOW, ADRIAN        12
         SMITH, CONNER       11
         THIVIERGE, JAMES    11

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 12            12 PC TERRAPINS SWI               4:32.84   1      32.61  1:08.60  1:43.02  2:23.00  2:54.33  3:29.27  3:59.04
         MAHONEY, SEAN       12
         HANNA, COLIN        11
         REILLY, SEAN        11
         DENTONE, MATTHEW    11
SCSC, A 12            12 PC SANTA CLARA S               4:39.16   2      32.98  1:08.98  1:42.84  2:21.75  2:53.75  3:28.58  4:01.48
         TALBOTT, PATCH      11
         HAWKINS, KEITH      11
         MOBERLY, TARO       12
         MAXWELL, TOM        11
WV, A 12              12 PC WEST VALLEY S               4:44.22   3      33.95  1:11.83  1:46.70  2:25.22  3:00.40  3:39.13  4:10.64
         HINSHAW, RYAN       11
         KUO, DAVID          11
         MORA, BOBBY         12
         WU, ANDREW          12
VJO, A 12             12 PC VALLEJO AQUAT               4:44.23   4      31.72  1:05.40  1:44.42  2:28.74  3:04.71  3:42.53  4:11.54
         BICOMONG, VINCENT   12
         STANWICK, PAUL      11
         CARPIO, RAFFY       12
         MATA, DONNY         12
SRVL, A 12            12 PC SAN RAMON LIV               4:44.73   5      32.25  1:07.10  1:39.51  2:18.99  2:54.43  3:35.02  4:07.41
         WHYTE, RYAN         11
         FEDERLE, ART        11
         TERRES, MATT        12
         HASSELFELD, DAVID   12
SCRA, A 12            12 PC STANFORD COVI               4:52.59   6      33.70  1:10.86  1:45.14  2:22.79  3:00.91  3:45.23  4:17.07
         WEYANT, CHRISTOPHER 11
         THIVIERGE, JAMES    11
         SMITH, CONNER       11
         HUDNALL, MATT       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    26.69   2    26.49 F1
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    26.32   1    26.56 F2
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    26.71   3    26.70 F3
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    27.01   4    26.89 F4
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI    27.03   6    26.91 F5
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      27.02   5    27.11 F6
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI    27.33   9    27.32 F7
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    27.21   8    27.46 F8

BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    26.32   1
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    26.69   2
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    26.71   3
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    27.01   4
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      27.02   5
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI    27.03   6
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK     27.19   7
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    27.21   8
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI    27.33   9
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK     27.36  10
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM    27.50  11
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI    27.60  12
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI    27.78  13
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI    27.86  14
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI    27.90  15
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV    27.91  16
KIM, JONATHAN         14 PC ORINDA AQUATI    28.01  17
DUNN, BEN             13 PC PACIFIC COAST    28.02  18
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    28.07  19
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI    28.12  20
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT    28.27  22
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S    28.27  21
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI    28.36  23
QUINN, STEPHEN        14 PC SAN RAMON LIV    28.41  24
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY     28.47  26
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES    28.47  25
BURKE, DUNCAN         14 PC RENO AQUATIC     28.66  27
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM    28.76  28
HAAS, JAKOB           13 PC PALO ALTO SWI    28.79  29
BROWNE, CAMPBELL      13 PC ALPINE PORTOL    28.80  30
APOLINARIO, MARC      14 PC DALY CITY DOL    28.81  31
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS    28.84  32
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST    28.92  33
HU, CHIN CHIN         14 PC PALO ALTO SWI    28.93  35
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI    28.93  34
BOWLES, SETH          14 PC PALO ALTO SWI    28.96  36
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU    28.98  37
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE    29.01  38
JACKSON, SCOTT        13 PC SANTA CLARA S    29.05  40
KIM, CHAN             13 PC PALO ALTO SWI    29.05  39
RIANDA, KAM           14 PC SALINAS VALLE    29.09  41
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL    29.18  42
STERANKA, MICHAEL     13 PC SAN JOSE AQUA    29.20  43
EDELEANU, CHRISTIAN   13 PC ORINDA AQUATI    29.22  44
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA    29.24  45
YEE, MICHAEL          13 PC FOG CITY HAMM    29.28  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, KENDALL        13 PC UNATTACHED PA    29.52  47
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI    29.57  48
BOBB, PATRICK         14 PC ALAMEDA ISLAN    29.62  49
CHANG, TERRY          14 PC MARIN PIRATES    29.86  50
STEWART, ERIC         13 PC STANFORD COVI    30.02  51
WONG, STEPHEN         13 PC FOG CITY HAMM    30.09  52
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV    30.35  53
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S    30.53  54
ASKHAM, TRAVIS        13 PC TERRAPINS SWI    30.97  55
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    57.48   2    56.66 F1
                                                                    F    27.86
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    57.81   3    57.35 F2
                                                                    F    28.10
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    56.89   1    57.68 F3
                                                                    F    27.72
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    58.12   4    59.10 F4
                                                                    F    28.58
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI    59.28   6    59.16 F5
                                                                    F    29.35
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI    58.85   5    59.35 F6
                                                                    F    28.46
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      59.45   7    59.36 F7
                                                                    F    28.59
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    59.56   8    59.77 F8
                                                                    F    29.23

MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    56.89   1
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI    57.48   2
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    57.81   3
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    58.12   4
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI    58.85   5
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI    59.28   6
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY      59.45   7
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    59.56   8
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV    59.84   9
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI    59.91  10
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  1:00.42  11
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  1:00.48  12
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI  1:01.55  13
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  1:01.65  14
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT  1:01.80  15
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  1:02.10  16
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  1:02.14  17
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:02.24  18
AVERY, BRYAN          14 PC TIGER AQUATIC  1:02.25  19
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  1:02.33  20
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI  1:02.37  21
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL  1:02.41  22
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  1:02.45  23
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  1:02.70  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:02.91  25
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY   1:03.03  26
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  1:03.04  27
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI  1:03.13  28
HAAS, JAKOB           13 PC PALO ALTO SWI  1:03.17  29
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  1:03.22  30
BURKE, DUNCAN         14 PC RENO AQUATIC   1:03.46  31
KIM, JONATHAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:03.50  32
BOWLES, SETH          14 PC PALO ALTO SWI  1:03.52  33
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI  1:03.87  34
HU, CHIN CHIN         14 PC PALO ALTO SWI  1:04.04  35
EDELEANU, CHRISTIAN   13 PC ORINDA AQUATI  1:04.06  36
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI  1:04.08  37
BROWNE, CAMPBELL      13 PC ALPINE PORTOL  1:04.47  38
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI  1:04.63  39
WONG, MICHAEL         13 PC STANFORD COVI  1:05.11  40
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  1:05.14  41
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  1:05.57  42
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:06.07  43
CHANG, TERRY          14 PC MARIN PIRATES  1:07.06  44
DAVIS, KENDALL        13 PC UNATTACHED PA  1:07.28  45

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  2:03.57   1  2:03.79 F1  P    59.83
                                                                    F    28.40    59.57  1:32.05
WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S  2:05.87   2  2:04.84 F2  P  1:01.51
                                                                    F    29.03  1:00.53  1:33.36
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:08.17   7  2:04.86 F3  P  1:03.42
                                                                    F    29.67  1:01.95  1:34.08
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:07.80   5  2:05.68 F4  P  1:02.94
                                                                    F    29.43  1:01.52  1:34.51
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  2:07.27   3  2:07.43 F5  P  1:02.13
                                                                    F    29.95  1:02.11  1:35.08
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  2:07.45   4  2:08.43 F6  P  1:02.90
                                                                    F    29.50  1:01.58  1:35.26
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:08.76   8  2:09.37 F7  P  1:03.51
                                                                    F    30.01  1:02.50  1:36.86
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  2:08.15   6  2:09.51 F8  P  1:02.31
                                                                    F    30.08  1:02.61  1:36.80

MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  2:03.57   1              P    59.83
WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S  2:05.87   2              P  1:01.51
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  2:07.27   3              P  1:02.13
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  2:07.45   4              P  1:02.90
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:07.80   5              P  1:02.94
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  2:08.15   6              P  1:02.31
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:08.17   7              P  1:03.42
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:08.76   8              P  1:03.51
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:09.07   9              P  1:03.01
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  2:09.09  10              P  1:04.08
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY   2:09.73  11              P  1:03.21
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:10.29  12              P  1:03.25
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL  2:12.57  13              P  1:04.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:12.81  14              P  1:04.19
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  2:13.03  15              P  1:04.61
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:13.53  16              P  1:03.86
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  2:14.14  17              P  1:04.72
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  2:14.32  18              P  1:04.77
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:14.33  19              P  1:05.35
AVERY, BRYAN          14 PC TIGER AQUATIC  2:14.40  20              P  1:05.50
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI  2:15.16  21              P  1:04.75
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  2:15.39  22              P  1:05.52
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  2:15.48  23              P  1:07.07
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:16.31  24              P  1:06.50
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:16.80  25              P  1:07.57
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:17.06  26              P  1:05.33
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  2:17.07  27              P  1:07.03
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI  2:17.47  28              P  1:05.24
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:17.51  29              P  1:06.54
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  2:17.99  30              P  1:08.09
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  2:18.32  31              P  1:07.28
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI  2:19.11  32              P  1:06.37
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI  2:19.32  33              P  1:07.91
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:19.36  34              P  1:06.94
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  2:20.24  35              P  1:09.45
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S  2:21.33  36              P  1:07.62
KIM, JONATHAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:23.08  37              P  1:09.86
GRACIA, DANIEL        14 PC STANFORD COVI  2:24.98  38              P  1:10.21
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:05.77

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S  4:34.89   7  4:18.85 F1  P  1:06.27  2:16.56  3:26.46
                                                                    F    29.19  1:01.10  1:33.74  2:06.94  2:39.77  3:13.16  3:46.30
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  4:26.86   1  4:21.69 F2  P  1:04.17  2:11.92  3:20.01
                                                                    F    29.38  1:01.46  1:34.17  2:07.72  2:41.21  3:15.02  3:48.98
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  4:28.26   3  4:22.61 F3  P  1:04.26  2:12.20  3:20.80
                                                                    F    30.64  1:04.32  1:38.27  2:11.83  2:44.95  3:17.92  3:50.87
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  4:28.11   2  4:23.82 F4  P  1:04.62  2:13.32  3:21.06
                                                                    F    30.33  1:02.97  1:36.63  2:10.64  2:44.23  3:18.08  3:51.29
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  4:31.81   4  4:29.08 F5  P  1:04.93  2:13.83  3:23.18
                                                                    F    31.03  1:04.27  1:38.52  2:12.63  2:47.09  3:21.45  3:56.34
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  4:32.67   5  4:29.43 F6  P  1:06.86  2:16.46  3:25.90
                                                                    F    31.52  1:05.90  1:40.53  2:14.78  2:48.51  3:23.10  3:56.83
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  4:37.15   9  4:33.42 F7  P  1:06.03  2:15.91  3:26.87
                                                                    F    32.23  1:06.47  1:41.35  2:16.43  2:51.72  3:26.58  4:01.94
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY   4:33.01   6  4:33.57 F8  P  1:03.91  2:12.58  3:22.54
                                                                    F    30.63  1:03.55  1:37.70  2:12.55  2:47.46  3:23.53  3:59.84

MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  4:26.86   1              P  1:04.17  2:11.92  3:20.01
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  4:28.11   2              P  1:04.62  2:13.32  3:21.06
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  4:28.26   3              P  1:04.26  2:12.20  3:20.80
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  4:31.81   4              P  1:04.93  2:13.83  3:23.18
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  4:32.67   5              P  1:06.86  2:16.46  3:25.90
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY   4:33.01   6              P  1:03.91  2:12.58  3:22.54
WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S  4:34.89   7              P  1:06.27  2:16.56  3:26.46
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL  4:36.48   8              P  1:06.09  2:16.25  3:26.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  4:37.15   9              P  1:06.03  2:15.91  3:26.87
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  4:37.94  11              P  1:06.04  2:16.94  3:28.90
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  4:37.94  10              P  1:06.48  2:17.21  3:28.37
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  4:39.20  12              P  1:06.38  2:17.91  3:28.74
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  4:40.61  13              P  1:07.75  2:19.87  3:31.23
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  4:40.89  14              P  1:07.08  2:18.89  3:30.63
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    4:41.81  15              P  1:06.24  2:19.08  3:32.95
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  4:44.64  16              P  1:06.73  2:18.77  3:31.56
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI  4:45.22  17              P  1:05.54  2:19.12  3:32.57
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI  4:46.85  18              P  1:06.95  2:19.94  3:34.52
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  4:47.81  19              P  1:09.59  2:22.87  3:37.34
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI  4:47.88  20              P  1:07.22  2:21.56  3:36.26
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  4:48.36  21              P  1:09.02  2:21.70  3:36.23
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S  4:48.48  22              P  1:08.14  2:22.53  3:36.75
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   4:48.61  23              P  1:07.80  2:21.41  3:35.60
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  4:49.14  24              P  1:09.10  2:23.73  3:38.20
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  4:49.45  25              P  1:07.75  2:20.43  3:33.37
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  4:49.81  26              P  1:07.61  2:20.10  3:34.82
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  4:50.13  27              P  1:09.20  2:24.16  3:37.72
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  4:50.58  28              P  1:08.46  2:21.09  3:35.90
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  4:51.20  29              P  1:11.32  2:23.72  3:38.87
KIKUTA, ANDREW        13 PC SILICON VALLE  4:51.52  30              P  1:09.48  2:24.38  3:38.93
SANDYS, GREGORY       14 PC SALINAS VALLE  4:52.25  31              P  1:08.21  2:21.99  3:37.47
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  4:52.57  32              P  1:09.43  2:24.14  3:39.54
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  4:55.41  33              P  1:08.31  2:24.90  3:41.79
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  4:56.82  34              P  1:08.34  2:23.27  3:40.64
OVERBY, JOSH          13 PC SANTA CLARA S  4:57.06  35              P  1:09.58  2:24.81  3:41.42
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S  4:59.57  36              P  1:10.39  2:26.55  3:43.73

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   800 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S               8:53.69   1      30.40  1:03.33  1:36.28  2:09.16  2:42.32  3:15.73  3:49.50
                                                                       4:23.22  4:49.87  5:31.44  6:05.54  6:39.96  7:07.21  7:48.40
                                                                       8:20.15
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S               9:06.54   2      30.89  1:04.59  1:38.45  2:12.49  2:46.60  3:21.06  3:55.32
                                                                       4:29.93  5:01.85  5:39.01  6:05.68  6:48.30  7:18.01  7:57.62
                                                                       8:32.29
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV               9:14.07   3      32.29  1:05.92  1:36.06  2:16.37  2:48.45  3:27.32  4:02.74
                                                                       4:37.74  5:12.86  5:47.49  6:22.34  6:57.10  7:24.93  8:06.21
                                                                       8:41.26
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI               9:15.95   4      31.05  1:05.02  1:39.43  2:14.38  2:49.95  3:25.38  4:00.46
                                                                       4:35.90  5:10.95  5:45.85  6:20.88  6:56.08  7:31.31  8:06.52
                                                                       8:42.19
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL               9:30.58   5      32.53  1:07.87  1:44.65  2:20.29  2:56.84  3:32.59  4:09.54
                                                                       4:45.59  5:22.47  5:57.65  6:33.15  7:08.66  7:44.63  8:20.15
                                                                       8:55.92
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S               9:31.69   6      32.15  1:07.24  1:43.07  2:19.64  2:55.65  3:32.21  4:07.81
                                                                       4:44.24  5:20.14  5:56.52  6:32.54  7:09.37  7:44.98  8:21.84
                                                                       8:57.10
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S               9:33.95   7      32.25  1:07.23  1:42.88  2:19.43  2:55.24  3:31.87  4:07.80
                                                                       4:44.37  5:20.64  5:57.25  6:32.12  7:10.49  7:46.45  8:22.84
                                                                       8:59.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   800 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S               9:36.21   8      30.83  1:05.60  1:41.59  2:17.70  2:47.02  3:30.28  4:00.66
                                                                       4:42.94  5:17.05  5:55.25  6:21.05  7:08.39  7:38.19  8:23.35
                                                                       8:58.42
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI               9:42.81   9      32.55  1:07.77  1:43.92  2:19.99  2:56.53  3:32.41  4:09.29
                                                                       4:45.52  5:22.12  5:58.41  6:36.20  7:13.04  7:50.92  8:27.85
                                                                       9:06.27
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI               9:44.97  10      31.42  1:06.35  1:42.45  2:19.08  2:55.94  3:32.86  4:10.15
                                                                       4:47.56  5:24.88  6:02.53  6:40.43  7:18.50  7:55.90  8:33.59
                                                                       9:10.62
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA               9:47.10  11      32.90  1:09.40  1:47.45  2:25.20  3:02.18  3:40.42  4:08.91
                                                                       4:55.15  5:25.93  6:10.57  6:45.57  7:24.56  8:01.23  8:37.80
                                                                       9:14.18
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI               9:52.24  12      32.81  1:09.57  1:46.36  2:23.07  3:00.32  3:38.53  4:08.43
                                                                       4:53.35  5:30.70  6:08.78  6:46.79  7:23.73  7:50.76  8:38.90
                                                                       9:16.01
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR               9:52.80  13      33.82  1:09.72  1:47.39  2:24.86  3:02.86  3:39.97  4:18.16
                                                                       4:55.84  5:33.86  6:11.09  6:39.41  7:25.95  8:03.91  8:40.62
                                                                       9:18.01
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS               9:53.69  14      33.89  1:09.46  1:47.49  2:24.85  3:03.43  3:40.86  4:19.51
                                                                       4:56.28  5:34.88  6:10.71  6:49.50  7:27.31  8:01.39  8:42.45
                                                                       9:19.03
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY                9:54.66  15      31.88  1:07.26  1:43.87  2:20.36  2:58.14  3:35.34  4:13.78
                                                                       4:51.96  5:29.79  6:08.42  6:46.87  7:25.30  8:02.85  8:40.86
                                                                       9:14.78
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S               9:55.53  16      33.42  1:10.26  1:48.36  2:25.98  3:03.91  3:41.00  4:18.92
                                                                       4:56.15  5:34.01  6:11.08  6:49.80  7:27.74  8:06.11  8:43.10
                                                                       9:20.26
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S              10:00.32  17      33.59  1:10.69  1:48.18  2:25.75  3:03.16  3:41.08  4:19.42
                                                                       4:57.36  5:34.90  6:12.82  6:50.68  7:29.06  8:06.62  8:44.14
                                                                       9:23.12
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI              10:04.56  18      32.93  1:09.91  1:47.97  2:26.11  3:04.38  3:43.04  4:21.41
                                                                       4:59.83  5:37.82  6:16.39  6:54.89  7:33.16  8:11.38  8:49.65
                                                                       9:27.93
OVERBY, JOSH          13 PC SANTA CLARA S              10:08.56  19      33.60  1:10.23  1:47.83  2:25.26  3:03.28  3:40.86  4:19.47
                                                                       4:58.21  5:36.85  6:15.33  6:54.29  7:32.78  8:11.86  8:50.79
                                                                       9:30.52

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:06.68   1  1:05.33 F1
                                                                    F    31.15
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  1:08.29   5  1:07.05 F2
                                                                    F    32.91
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.75   2  1:07.14 F3
                                                                    F    32.90
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    1:07.44   4  1:07.51 F4
                                                                    F    32.91
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  1:07.11   3  1:07.70 F5
                                                                    F    32.27
JACKSON, SCOTT        13 PC SANTA CLARA S  1:08.82   6  1:08.33 F6
                                                                    F    33.47
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:09.25   7  1:08.48 F7
                                                                    F    33.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:09.46   8  1:10.69 F8
                                                                    F    35.26

DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:06.68   1
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.75   2
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  1:07.11   3
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    1:07.44   4
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  1:08.29   5
JACKSON, SCOTT        13 PC SANTA CLARA S  1:08.82   6
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:09.25   7
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:09.46   8
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  1:10.12   9
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:10.22  11
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  1:10.22  10
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:10.29  12
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  1:10.84  13
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:11.07  14
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  1:11.64  15
HU, CHIN CHIN         14 PC PALO ALTO SWI  1:11.91  16
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  1:12.09  17
WONG, MICHAEL         13 PC STANFORD COVI  1:12.14  18
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  1:12.37  19
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  1:12.61  20
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:12.63  21
WONG, STEPHEN         13 PC FOG CITY HAMM  1:12.87  22
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   1:12.93  23
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI  1:13.40  24
DUNN, BEN             13 PC PACIFIC COAST  1:13.54  25
TALLETT, KYLE         14 PC TERRAPINS SWI  1:13.61  26
GIBLIN, JASON         13 PC ORINDA AQUATI  1:14.16  27
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI  1:14.19  28
STERANKA, MICHAEL     13 PC SAN JOSE AQUA  1:14.37  29
KIM, JONATHAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:14.61  30
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  1:14.65  31
BURKE, DUNCAN         14 PC RENO AQUATIC   1:14.79  32
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI  1:14.94  33
CHEN, CHRIS           14 PC LYNBROOK AQUA  1:14.95  34
BASILIO, PAOLO        14 PC SANTA CLARA S  1:15.23  35
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:15.51  36
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  1:15.55  37
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI  1:15.65  38
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI  1:15.76  39
GUNDERSON, MATT       14 PC SUNNYVALE SWI  1:15.95  40
KIM, CHAN             13 PC PALO ALTO SWI  1:16.16  41
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  1:16.55  42
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  1:16.97  43
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  1:16.99  44
ASKHAM, TRAVIS        13 PC TERRAPINS SWI  1:17.57  45
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  1:17.75  46
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI  1:18.02  47
DAVIS, KENDALL        13 PC UNATTACHED PA  1:18.29  48
READ, TRAVIS          13 PC STANFORD COVI  1:19.13  49
TALAUE, CARL          13 PC MISSION SAN J  1:19.73  50
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  1:22.06  51
CARTER, ROBBIE        13 PC STANFORD COVI  1:23.58  52
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM   DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S               1:10.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST               1:12.15

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:25.13   3  2:22.06 F1  P  1:08.77
                                                                    F    32.43  1:08.75  1:46.41
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:23.12   1  2:22.53 F2  P  1:09.08
                                                                    F    33.41  1:09.07  1:45.96
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    2:24.98   2  2:23.81 F3  P  1:09.55
                                                                    F    32.69  1:08.63  1:47.28
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  2:27.94   4  2:28.07 F4  P  1:12.38
                                                                    F    33.67  1:10.76  1:50.12
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  2:28.95   6  2:28.46 F5  P  1:13.34
                                                                    F    35.13  1:12.27  1:51.69
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  2:27.97   5  2:29.05 F6  P  1:13.37
                                                                    F    35.83  1:13.36  1:51.89
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  2:28.95   7  2:29.70 F7  P  1:12.18
                                                                    F    35.24  1:13.05  1:52.20
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   2:30.66   8  2:30.90 F8  P  1:12.95
                                                                    F    36.05  1:14.48  1:53.40

WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:23.12   1              P  1:09.08
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    2:24.98   2              P  1:09.55
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:25.13   3              P  1:08.77
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  2:27.94   4              P  1:12.38
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  2:27.97   5              P  1:13.37
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  2:28.95   7              P  1:12.18
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  2:28.95   6              P  1:13.34
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   2:30.66   8              P  1:12.95
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:30.92   9              P  1:14.08
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:32.87  10              P  1:15.19
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  2:32.98  11              P  1:15.99
JACKSON, SCOTT        13 PC SANTA CLARA S  2:33.46  12              P  1:13.18
WONG, STEPHEN         13 PC FOG CITY HAMM  2:34.96  13              P  1:15.47
PORCELLA, TOMMY       14 PC TERRAPINS SWI  2:35.67  14              P  1:15.22
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  2:36.09  15              P  1:15.05
BURKE, DUNCAN         14 PC RENO AQUATIC   2:36.43  16              P  1:17.01
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   2:36.44  17              P  1:17.36
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI  2:36.96  18              P  1:15.19
AVERY, BRYAN          14 PC TIGER AQUATIC  2:37.27  19              P  1:15.82
WONG, MICHAEL         13 PC STANFORD COVI  2:37.84  20              P  1:18.79
GIBLIN, JASON         13 PC ORINDA AQUATI  2:38.53  21              P  1:17.05
HU, CHIN CHIN         14 PC PALO ALTO SWI  2:39.07  22              P  1:16.81
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:39.44  23              P  1:17.70
TALLETT, KYLE         14 PC TERRAPINS SWI  2:39.59  24              P  1:17.81
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:41.21  25              P  1:19.12
COLES, GALEN          13 PC UNATTACHED PA  2:42.09  26              P  1:19.91
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:42.13  27              P  1:20.08
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI  2:42.16  28              P  1:21.02
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  2:42.89  29              P  1:19.16
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S  2:44.25  30              P  1:20.84
GUNDERSON, MATT       14 PC SUNNYVALE SWI  2:44.72  31              P  1:22.39
READ, TRAVIS          13 PC STANFORD COVI  2:45.03  32              P  1:22.34
KIM, JONATHAN         14 PC ORINDA AQUATI  2:46.30  33              P  1:20.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  2:47.50  34              P  1:22.43
TALAUE, CARL          13 PC MISSION SAN J  2:47.68  35              P  1:21.82
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  2:48.19  36              P  1:22.96
EDELEANU, CHRISTIAN   13 PC ORINDA AQUATI  2:48.70  37              P  1:22.18
GRACIA, DANIEL        14 PC STANFORD COVI  2:51.40  38              P  1:25.88
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  2:51.74  39              P  1:25.12
ASKHAM, TRAVIS        13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:21.15
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P  1:20.13
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:18.92
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI   DQUED                   P  1:17.99
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:14.47
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:17.58

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:11.77   1  1:10.82 F1
                                                                    F    32.97
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  1:13.54   3  1:12.13 F2
                                                                    F    33.64
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:12.59   2  1:13.86 F3
                                                                    F    34.79
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:14.23   4  1:14.32 F4
                                                                    F    35.77
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:14.36   5  1:15.09 F5
                                                                    F    35.04
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:14.63   6  1:15.32 F6
                                                                    F    35.89
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:15.64   7  1:15.48 F7
                                                                    F    36.06
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  1:16.59   8  1:17.75 F8
                                                                    F    37.04

STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:11.77   1
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:12.59   2
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  1:13.54   3
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:14.23   4
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:14.36   5
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:14.63   6
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:15.64   7
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  1:16.59   8
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  1:17.40   9
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  1:17.82  10
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  1:17.91  11
PEREZ, ANDY           13 PC MISSION SAN J  1:18.58  12
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT  1:18.59  13
GIBLIN, JASON         13 PC ORINDA AQUATI  1:19.82  14
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  1:19.88  15
BOBB, PATRICK         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.25  16
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  1:20.36  17
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI  1:20.96  18
JOCHIM, JEFFREY       13 PC ALMADEN SWIM   1:21.88  20
YEE, MICHAEL          13 PC FOG CITY HAMM  1:21.88  19
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  1:22.16  21
CHANG, TERRY          14 PC MARIN PIRATES  1:23.12  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  1:23.44  23
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  1:24.36  24
APOLINARIO, MARC      14 PC DALY CITY DOL  1:24.63  25
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   1:24.80  26
FONG, ELLIOT          14 PC OAKLAND BARRA  1:25.05  27
BERQUIST, SEAN        14 PC STANFORD COVI  1:26.61  28
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  1:26.86  29
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  1:27.10  30

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:39.06   1  2:36.21 F1  P  1:17.39
                                                                    F    34.72  1:14.31  1:55.67
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:41.43   5  2:37.83 F2  P  1:15.06
                                                                    F    35.40  1:14.73  1:55.15
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:39.98   2  2:38.88 F3  P  1:18.48
                                                                    F    37.07  1:17.78  1:58.37
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   2:40.43   3  2:39.06 F4  P  1:16.53
                                                                    F    35.65  1:15.55  1:57.08
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:40.99   4  2:39.69 F5  P  1:17.96
                                                                    F    36.62  1:15.98  1:57.96
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:43.26   6  2:42.39 F6  P  1:18.60
                                                                    F    36.48  1:17.21  1:59.70
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:48.04   8  2:49.06 F7  P  1:19.25
                                                                    F    37.90  1:20.24  2:04.42
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:47.81   7  2:51.29 F8  P  1:19.97
                                                                    F    38.49  1:22.24  2:06.98

STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:39.06   1              P  1:17.39
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:39.98   2              P  1:18.48
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   2:40.43   3              P  1:16.53
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:40.99   4              P  1:17.96
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:41.43   5              P  1:15.06
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:43.26   6              P  1:18.60
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:47.81   7              P  1:19.97
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:48.04   8              P  1:19.25
GIBLIN, JASON         13 PC ORINDA AQUATI  2:48.39   9              P  1:19.99
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  2:51.93  10              P  1:24.34
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  2:53.01  11              P  1:19.87
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  2:55.41  12              P  1:23.65
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:56.87  13              P  1:27.06
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  2:59.54  14              P  1:25.68
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  2:59.82  15              P  1:25.83
JOCHIM, JEFFREY       13 PC ALMADEN SWIM   2:59.92  16              P  1:24.91
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI  3:00.02  17              P  1:26.64
BOBB, PATRICK         14 PC ALAMEDA ISLAN  3:00.81  18              P  1:23.46
LEIFER, KALANI KAI    14 PC STANFORD COVI  3:00.84  19              P  1:26.25
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  3:02.02  20              P  1:27.88
APOLINARIO, MARC      14 PC DALY CITY DOL  3:03.86  21              P  1:27.54
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  3:08.63  22              P  1:29.87
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:22.47

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  1:02.99   1  1:02.13 F1
                                                                    F    29.87
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:03.55   4  1:03.22 F2
                                                                    F    29.72
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:03.53   3  1:03.34 F3
                                                                    F    30.09
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.20   2  1:03.42 F4
                                                                    F    29.70
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.66   5  1:05.02 F5
                                                                    F    30.68
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  1:04.88   7  1:05.22 F6
                                                                    F    30.41
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.67   8  1:05.93 F7
                                                                    F    30.77
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:04.61   6  1:08.15 F8
                                                                    F    31.61

WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  1:02.99   1
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.20   2
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:03.53   3
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:03.55   4
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.66   5
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:04.61   6
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  1:04.88   7
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.67   8
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:06.81   9
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    1:06.94  10
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:07.30  11
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  1:07.40  12
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  1:08.01  13
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  1:08.12  14
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI  1:08.25  15
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  1:08.31  16
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  1:08.67  17
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  1:09.11  18
AVERY, BRYAN          14 PC TIGER AQUATIC  1:09.69  19
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:09.76  20
BOWLES, SETH          14 PC PALO ALTO SWI  1:09.92  21
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  1:10.85  22
BURKE, DUNCAN         14 PC RENO AQUATIC   1:11.31  23
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI  1:11.34  24
KIM, JONATHAN         14 PC ORINDA AQUATI  1:12.05  25
STERANKA, MICHAEL     13 PC SAN JOSE AQUA  1:12.22  26
WONG, MICHAEL         13 PC STANFORD COVI  1:12.61  27
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  1:13.10  28
CHANG, TERRY          14 PC MARIN PIRATES  1:13.92  29
THIVIERGE, SHAUN      14 PC STANFORD COVI  1:14.17  30
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:18.80   1  2:15.62 F1  P  1:06.49
                                                                    F    31.56  1:06.06  1:40.78
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:19.04   2  2:17.05 F2  P  1:06.57
                                                                    F    31.06  1:05.48  1:40.63
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:25.85   3  2:24.93 F3  P  1:06.90
                                                                    F    32.34  1:09.04  1:47.30
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    2:28.00   5  2:27.08 F4  P  1:08.58
                                                                    F    33.06  1:11.11  1:50.12
LEIFER, KALANI KAI    14 PC STANFORD COVI  2:30.34   6  2:28.39 F5  P  1:09.65
                                                                    F    32.12  1:09.74  1:50.48
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:27.91   4  2:28.65 F6  P  1:08.94
                                                                    F    32.16  1:10.49  1:50.21
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  2:33.29   8  2:29.46 F7  P  1:10.40
                                                                    F    33.02  1:11.20  1:51.45
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:32.54   7  2:32.96 F8  P  1:11.92
                                                                    F    33.38  1:12.12  1:52.91

KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:18.80   1              P  1:06.49
WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:19.04   2              P  1:06.57
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:25.85   3              P  1:06.90
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:27.91   4              P  1:08.94
HAMMAKER, SPENCER     13 PC AGCC OSPREY    2:28.00   5              P  1:08.58
LEIFER, KALANI KAI    14 PC STANFORD COVI  2:30.34   6              P  1:09.65
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:32.54   7              P  1:11.92
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  2:33.29   8              P  1:10.40
BOWLES, SETH          14 PC PALO ALTO SWI  2:33.34   9              P  1:12.42
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  2:35.70  10              P  1:12.94
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  2:39.09  11              P  1:13.80
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  2:39.12  12              P  1:14.51
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:41.50  13              P  1:14.65
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:42.21  14              P  1:12.34
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:42.44  15              P  1:16.74
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  2:44.80  16              P  1:15.97
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S  2:45.39  17              P  1:15.30
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  2:45.88  18              P  1:12.50

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:22.14   1  2:20.48 F1  P  1:08.81
                                                                    F    30.67  1:08.43  1:49.40
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.51   2  2:22.01 F2  P  1:05.88
                                                                    F    29.80  1:06.85  1:49.98
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:25.78   4  2:24.44 F3  P  1:10.66
                                                                    F    32.17  1:10.14  1:51.43
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:26.73   6  2:24.92 F4  P  1:09.90
                                                                    F    31.53  1:08.90  1:51.21
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:27.14   7  2:26.80 F5  P  1:10.52
                                                                    F    30.76  1:10.95  1:51.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:26.29   5  2:26.85 F6  P  1:08.47
                                                                    F    30.31  1:07.79  1:52.93
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:24.99   3   DQUED  F   P  1:09.97
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:27.21   8   DQUED  F   P  1:05.91

WANG, MICHAEL         13 PC SUNNYVALE SWI  2:22.14   1              P  1:08.81
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.51   2              P  1:05.88
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:24.99   3              P  1:09.97
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:25.78   4              P  1:10.66
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:26.29   5              P  1:08.47
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:26.73   6              P  1:09.90
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:27.14   7              P  1:10.52
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:27.21   8              P  1:05.91
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   2:27.34   9              P  1:09.72
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  2:28.73  10              P  1:10.18
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  2:28.77  11              P  1:11.54
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:30.85  12              P  1:11.34
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  2:31.67  13              P  1:12.76
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  2:32.70  14              P  1:09.96
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:33.00  15              P  1:12.35
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:33.31  16              P  1:08.15
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  2:33.40  17              P  1:12.99
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  2:33.57  18              P  1:12.47
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:33.66  19              P  1:09.74
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:34.21  20              P  1:13.67
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:34.78  21              P  1:15.87
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  2:35.11  22              P  1:10.70
TRAN, TONY            14 PC ORINDA AQUATI  2:35.20  23              P  1:12.07
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:35.92  24              P  1:12.67
QUINN, STEPHEN        14 PC SAN RAMON LIV  2:35.99  25              P  1:14.01
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  2:36.11  26              P  1:15.01
AVERY, BRYAN          14 PC TIGER AQUATIC  2:36.59  27              P  1:11.94
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:36.66  28              P  1:13.29
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  2:37.07  29              P  1:11.53
GIBLIN, JASON         13 PC ORINDA AQUATI  2:37.44  30              P  1:14.69
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  2:37.81  31              P  1:13.13
WONG, MICHAEL         13 PC STANFORD COVI  2:38.51  32              P  1:12.84
NEO, ALAN             14 PC PALO ALTO SWI  2:38.63  33              P  1:17.34
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  2:38.81  34              P  1:16.05
YEH, BRIAN            14 PC PALO ALTO SWI  2:38.92  35              P  1:15.52
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  2:39.40  36              P  1:13.18
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  2:40.31  37              P  1:16.56
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S  2:40.87  38              P  1:16.58
BOWLES, SETH          14 PC PALO ALTO SWI  2:41.26  39              P  1:19.47
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   2:42.09  40              P  1:17.74
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  2:42.32  41              P  1:14.65
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI  2:42.82  42              P  1:15.47
GRACIA, DANIEL        14 PC STANFORD COVI  2:46.63  43              P  1:16.28
APOLINARIO, MARC      14 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P  1:19.57

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S  5:13.18   4  4:58.27 F1  P  1:09.03  2:30.33  4:02.99
                                                                    F    30.92  1:06.92  1:46.41  2:24.73  3:07.94  3:51.76  4:25.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  5:07.01   1  5:06.82 F2  P  1:10.51  2:30.60  3:55.72
                                                                    F    31.64  1:09.44  1:49.66  2:29.73  3:12.04  3:55.18  4:31.69
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  5:10.70   3  5:11.93 F3  P  1:08.34  2:31.37  4:02.45
                                                                    F    32.41  1:08.78  1:50.43  2:30.73  3:16.04  4:01.88  4:37.61
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  5:10.20   2  5:16.44 F4  P  1:10.32  2:26.99  3:56.70
                                                                    F    33.38  1:12.50  1:55.33  2:36.30  3:21.83  4:06.88  4:42.76
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  5:20.16   6  5:19.09 F5  P  1:11.38  2:33.64  4:08.77
                                                                    F    32.24  1:11.25  1:55.12  2:36.76  3:23.94  4:11.87  4:45.94
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  5:17.83   5  5:19.30 F6  P  1:12.94  2:33.41  4:02.53
                                                                    F    33.51  1:14.40  1:55.36  2:36.78  3:20.43  4:06.39  4:42.52
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  5:27.61  10  5:22.14 F7  P  1:16.34  2:45.82  4:11.98
                                                                    F    33.16  1:13.16  1:59.16  2:42.20  3:25.67  4:08.09  4:47.52
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  5:20.97   7   DQUED  F   P  1:17.18  2:39.68  4:12.09
                                                                    F    33.98  1:16.36  1:58.01  2:38.80  3:24.65  4:11.64  4:45.30

WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  5:07.01   1              P  1:10.51  2:30.60  3:55.72
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  5:10.20   2              P  1:10.32  2:26.99  3:56.70
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  5:10.70   3              P  1:08.34  2:31.37  4:02.45
WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S  5:13.18   4              P  1:09.03  2:30.33  4:02.99
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  5:17.83   5              P  1:12.94  2:33.41  4:02.53
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  5:20.16   6              P  1:11.38  2:33.64  4:08.77
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  5:20.97   7              P  1:17.18  2:39.68  4:12.09
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  5:25.97   8              P  1:11.22  2:39.28  4:10.82
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   5:26.04   9              P  1:17.42  2:40.15  4:10.43
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  5:27.61  10              P  1:16.34  2:45.82  4:11.98
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT  5:27.68  11              P  1:12.98  2:42.71  4:15.49
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  5:30.40  12              P  1:15.80  2:34.47  4:16.57
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY   5:31.60  13              P  1:20.51  2:44.55  4:17.41
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  5:32.08  14              P  1:14.92  2:37.35  4:17.15
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  5:35.53  15              P  1:16.18  2:43.33  4:23.09
KAO, KRISTOFER        13 PC ORINDA AQUATI  5:38.08  16              P  1:18.08  2:42.55  4:24.90
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  5:41.64  17              P  1:20.79  2:47.83  4:29.97
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  5:42.01  18              P  1:18.30  2:48.37  4:29.07
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  5:44.89  19              P  1:17.19  2:45.52  4:25.82
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S  5:47.10  20              P  1:24.62  2:52.10  4:32.28
THIVIERGE, SHAUN      14 PC STANFORD COVI  5:47.96  21              P  1:18.81  2:50.51  4:32.39
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  5:49.41  22              P  1:19.64  2:44.00  4:31.83
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:09.53  2:29.04  4:00.73
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  NO SHOW
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:01.23   1      48.57  1:03.95  1:34.30
         BEHNKE, JON         14
         STINSON, BOB        14
         TRAN, TONY          14
         KIM, JONATHAN       14
SCSC, A 14            14 PC SANTA CLARA S               2:02.93   2      32.36  1:06.80  1:51.17
         JACKSON, SCOTT      13
         WONG, SCOTT         13
         WILLIAMS, BRIAN     14
         MARQUEZ, JONATHAN   13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               2:03.85   3      32.32  1:08.51  1:56.41
         WATSON, TAYLOR      14
         GRAY, SAM           14
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, DANIEL   14
PASC, A 14            14 PC PALO ALTO SWI               2:04.67   4      52.17  1:07.72  1:37.65
         HU, CHIN CHIN       14
         GOLDFIELD, ALEC     14
         BOWLES, SETH        14
         YEH, BRIAN          14
SCSC, B 14            14 PC SANTA CLARA S               2:07.99   5      34.73  1:09.76  1:55.96
         LYNCH, ERIC         13
         HESSLER, WALTER     14
         GUIMARIN, MICHAEL   14
         AUSICH, ROYCE       13
SUNN, A 14            14 PC SUNNYVALE SWI               2:08.57   6      32.84  1:08.71  1:38.61
         KHALSA, KARTA       14
         WANG, MICHAEL       13
         PLIENER, A          13
         GUNDERSON, MATT     14
FOG, A 14             14 PC FOG CITY HAMM               2:09.50   7      33.92  1:11.37  1:57.12
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14
         GALLAGHER, MARCUS   14
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               2:09.56   8      33.43  1:09.87  1:40.25
         WONG, MICHAEL       13
         LEIFER, KALANI KAI  14
         GOLDSTEIN, JEREMY   14
         NUSSE, Y            13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               2:10.75   9      33.52  1:09.96  2:04.23
         HENGL, NICHOLAS     14
         GIBLIN, JASON       13
         SHVEYD, MARK        13
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
PASC, B 14            14 PC PALO ALTO SWI               2:11.43  10      35.15  1:11.72  1:42.99
         YEH, ALEX           14
         KIM, CHAN           13
         NEO, ALAN           14
         HAAS, JAKOB         13
SRVL, A 14            14 PC SAN RAMON LIV               2:11.92  11      50.78  1:12.59  1:44.15
         GREMBAN, MARK       14
         KRAUSE, BOBBY       14
         SALAMATI, BEHAN     13
         QUINN, STEPHEN      14
TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               2:15.91  12      49.95  1:15.65  2:11.01
         TALLETT, KYLE       14
         DENTONE, PETER      14
         PORCELLA, TOMMY     14
         NICHOLSON, ANDREW   14
WV, A 14              14 PC WEST VALLEY S                DQUED           36.37  1:12.90  1:47.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:30.66   1      33.59  1:07.97  1:42.24  2:20.02  2:51.48  3:29.96  3:58.24
         BEHNKE, JON         14
         STINSON, BOB        14
         TRAN, TONY          14
         KIM, JONATHAN       14
SCSC, A 14            14 PC SANTA CLARA S               4:31.55   2      34.66  1:12.81           2:28.06  2:57.89  3:31.80
         JACKSON, SCOTT      13
         WONG, SCOTT         13
         WILLIAMS, BRIAN     14
         MARQUEZ, JONATHAN   13
TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               4:33.79   3      33.80  1:08.55           2:29.14  2:58.69  3:34.40
         WATSON, TAYLOR      14
         GRAY, SAM           14
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, DANIEL   14
PASC, A 14            14 PC PALO ALTO SWI               4:39.03   4      34.36  1:11.96  1:48.19  2:30.03  3:01.99  3:39.11  4:07.17
         HU, CHIN CHIN       14
         GOLDFIELD, ALEC     14
         BOWLES, SETH        14
         YEH, BRIAN          14
SUNN, A 14            14 PC SUNNYVALE SWI               4:40.34   5      34.67  1:10.71  1:47.79  2:29.72  3:00.34  3:34.20  4:06.15
         GUNDERSON, MATT     14
         WANG, MICHAEL       13
         KHALSA, KARTA       14
         PLUEMER, ADAM       14
FOG, A 14             14 PC FOG CITY HAMM               4:44.06   6      35.84  1:13.96  1:53.36  2:36.07  3:06.79  3:41.14  4:11.21
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14
         GALLAGHER, MARCUS   14
SCSC, B 14            14 PC SANTA CLARA S               4:45.97   7      36.14  1:12.94  1:49.26  2:29.57  3:04.12  3:43.90  4:13.52
         LYNCH, ERIC         13
         GUIMARIN, MICHAEL   14
         ROSE, BRIAN         13
         AUSICH, ROYCE       13
SRVL, A 14            14 PC SAN RAMON LIV               4:48.77   8      36.96  1:14.07  1:52.47  2:37.30  3:09.07  3:46.40  4:15.89
         BURGIN, PAUL        13
         KRAUSE, BOBBY       14
         GREMBAN, MARK       14
         QUINN, STEPHEN      14
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:52.43   9      35.06  1:14.34  1:51.43  2:33.91  3:07.22  3:47.68
         HENGL, NICHOLAS     14
         GIBLIN, JASON       13
         KAO, KRISTOFER      13
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               4:54.20  10      34.60  1:11.03  1:51.26  2:37.97           3:48.20  3:09.60
         WONG, MICHAEL       13
         BERQUIST, SEAN      14
         GOLDSTEIN, JEREMY   14
         NUSSE, YSBRAND      14
WV, A 14              14 PC WEST VALLEY S               5:01.63  11      37.65  1:18.42  1:56.57  2:42.28  3:17.12  3:57.88  4:27.64
         SHIUAN, KEVIN       13
         GULGAZIAN, DMITRIY  14
         HWANG, FRED         13
         LEI, DUSTIN         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               5:05.10  12      35.32  1:13.13  1:55.89  2:44.71  3:20.25  4:02.53  4:31.90
         DENTONE, PETER      14
         PORCELLA, TOMMY     14
         TALLETT, KYLE       14
         NICHOLSON, ANDREW   14

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               1:47.66   1      26.85    53.35  1:20.55
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         DENTONE, PETER      14
         NICHOLSON, ANDREW   14
OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               1:49.89   2      27.11    54.50  1:22.90
         STINSON, BOB        14
         BEHNKE, JON         14
         TRAN, TONY          14
         KIM, JONATHAN       14
PASC, A 14            14 PC PALO ALTO SWI               1:50.76   3      29.33    57.30  1:24.03
         HAAS, JAKOB         13
         YEH, ALEX           14
         YEH, BRIAN          14
         NEO, ALAN           14
SCSC, A 14            14 PC SANTA CLARA S               1:52.30   4      28.61    56.40  1:24.86
         MARQUEZ, JONATHAN   13
         WONG, SCOTT         13
         AUSICH, ROYCE       13
         WILLIAMS, BRIAN     14
FOG, A 14             14 PC FOG CITY HAMM               1:54.34   5      29.41    58.15  1:27.58
         GALLAGHER, MARCUS   14
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, STEPHEN       13
         WONG, CHRIS         14
PASC, B 14            14 PC PALO ALTO SWI               1:55.13   6      30.16    58.10  1:26.67
         GOLDFIELD, ALEC     14
         HU, CHIN CHIN       14
         KIM, CHAN           13
         BOWLES, SETH        14
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               1:55.45   7      28.48    57.92  1:26.86
         HENGL, NICHOLAS     14
         EDELEANU, CHRISTIAN 13
         SCHLENKER, TYLER    13
         KAO, KRISTOFER      13
WV, A 14              14 PC WEST VALLEY S               1:55.91   8      28.80    58.26  1:27.70
         SHIUAN, KEVIN       13
         HWANG, FRED         13
         GULGAZIAN, DMITRIY  14
         LEI, DUSTIN         13
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               1:56.45   9      29.17    57.24  1:26.27
         GRAY, SAM           14
         WATSON, TAYLOR      14
         PORCELLA, TOMMY     14
         TALLETT, KYLE       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN, A 14            14 PC SUNNYVALE SWI               1:57.76  10      28.40    54.95  1:49.00
         WANG, MICHAEL       13
         KHALSA, KARTA       14
         GUNDERSON, MATT     14
         PLUEMER, ADAM       14
SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               1:58.64  11      29.40  1:00.35  1:30.28
         NUSSE, YSBRAND      14
         READ, TRAVIS        13
         STEWART, ERIC       13
         WONG, MICHAEL       13

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               3:55.75   1      27.74    57.66  1:25.38  1:56.18  2:24.78  2:55.57  3:23.80
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         GRAY, SAM           14
         DENTONE, PETER      14
OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:04.62   2      28.74  1:00.42  1:28.98  2:01.62  2:31.52
         STINSON, BOB        14
         BEHNKE, JON         14
         TRAN, TONY          14
         KIM, JONATHAN       14
SCSC, A 14            14 PC SANTA CLARA S               4:04.90   3      28.99  1:00.24           2:02.37  2:32.26  3:04.94  3:33.59
         MARQUEZ, JONATHAN   13
         WONG, SCOTT         13
         AUSICH, ROYCE       13
         WILLIAMS, BRIAN     14
PASC, A 14            14 PC PALO ALTO SWI               4:05.85   4      30.17  1:03.71  1:33.88  2:06.51  2:35.01  3:06.16  3:34.36
         HU, CHIN CHIN       14
         YEH, ALEX           14
         YEH, BRIAN          14
         NEO, ALAN           14
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               4:10.63   5      28.90  1:00.35  1:28.75  2:01.23  2:31.26  3:04.88  3:36.28
         WATSON, TAYLOR      14
         NICHOLSON, ANDREW   14
         PORCELLA, TOMMY     14
         TALLETT, KYLE       14
FOG, A 14             14 PC FOG CITY HAMM               4:12.55   6      29.82  1:02.69           2:08.90  2:38.58  3:13.18  3:41.31
         GALLAGHER, MARCUS   14
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14
SUNN, A 14            14 PC SUNNYVALE SWI               4:15.91   7      28.86  1:00.40  1:35.06  2:12.24  2:39.69  3:09.31  3:41.28
         KHALSA, KARTA       14
         WANG, MICHAEL       13
         GUNDERSON, MATT     14
         PLUEMER, ADAM       14
WV, A 14              14 PC WEST VALLEY S               4:16.12   8      30.07  1:04.35  1:34.80  2:08.59  2:39.25  3:12.83  3:42.78
         HWANG, FRED         13
         SHIUAN, KEVIN       13
         GULGAZIAN, DMITRIY  14
         LEI, DUSTIN         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 14            14 PC STANFORD COVI               4:17.06   9      28.87  1:00.07  1:32.61  2:07.73  2:38.07  3:12.21  3:42.77
         GOLDSTEIN, JEREMY   14
         NUSSE, YSBRAND      14
         WONG, MICHAEL       13
         READ, TRAVIS        13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               4:18.04  10      30.37  1:03.68  1:32.56  2:05.86  2:37.49  3:11.83  3:42.61
         HENGL, NICHOLAS     14
         SCHLENKER, TYLER    13
         KAO, KRISTOFER      13
         SHVEYD, MARK        13
SCSC, B 14            14 PC SANTA CLARA S               4:23.94  11      30.47  1:03.76  1:34.43  2:09.91  2:43.06  3:19.62  3:50.79
         LYNCH, ERIC         13
         JACKSON, SCOTT      13
         GUIMARIN, MICHAEL   14
         OVERBY, JOSH        13

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 14            14 PC TERRAPINS SWI               8:42.72   1      29.52  1:01.72  1:35.42  2:08.16  2:37.77  3:11.51  3:46.72
         GRAY, SAM           14                                        4:19.15  4:49.44  5:23.65  5:58.59  6:31.85  7:01.17  7:11.48
         ESTANDIAN, DANIEL   14                                        8:09.08
         RANAHAN, KELLEN     13
         WATSON, TAYLOR      14
SCSC, A 14            14 PC SANTA CLARA S               8:53.07   2      30.62  1:03.92  1:38.03  2:11.41  2:42.51  3:19.20  3:55.57
         LYNCH, ERIC         13                                        4:29.57  5:00.95  5:34.54  6:09.35  6:43.44  7:12.78  7:16.16
         AUSICH, ROYCE       13                                        8:19.81
         MARQUEZ, JONATHAN   13
         WILLIAMS, BRIAN     14
OAPB, A 14            14 PC ORINDA AQUATI               9:10.08   3      31.50  1:06.12  1:42.33  2:16.60  2:47.78  3:21.99  3:58.66
         KAO, KRISTOFER      13                                        4:32.81  5:05.12  5:41.81  6:20.83  6:54.62  7:25.39  8:00.57
         STINSON, BOB        14                                        8:36.82
         TRAN, TONY          14
         BEHNKE, JON         14
TERA, B 14            14 PC TERRAPINS SWI               9:19.92   4      30.67  1:05.25  1:41.75  2:17.68  2:49.01  3:25.13  4:01.56
         DENTONE, PETER      14                                        4:37.31  5:08.34  5:43.27  6:19.61  6:54.64  7:28.01  8:04.29
         NICHOLSON, ANDREW   14                                        8:42.48
         PORCELLA, TOMMY     14
         TALLETT, KYLE       14
FOG, A 14             14 PC FOG CITY HAMM               9:30.93   5      30.41  1:03.44  1:38.81  2:14.52  2:46.88  3:25.35  4:06.34
         WONG, CHRIS         14                                        4:47.02  5:19.68  5:58.56  6:40.05  7:16.70  7:46.83  8:20.73
         YEE, MICHAEL        13                                        8:55.53
         WONG, STEPHEN       13
         GALLAGHER, MARCUS   14
WV, A 14              14 PC WEST VALLEY S               9:33.25   6      32.08  1:07.03  1:42.43  2:16.84  2:48.80  3:24.52  4:03.43
         HWANG, FRED         13                                        4:42.31  5:15.94  5:53.25  6:34.15  7:12.67  7:45.71  8:20.91
         LEI, DUSTIN         13                                        8:57.54
         GULGAZIAN, DMITRIY  14
         SHIUAN, KEVIN       13
OAPB, B 14            14 PC ORINDA AQUATI               9:48.49   7      31.82  1:06.61  1:44.66  2:21.58  2:54.49  3:33.80  4:14.49
         HENGL, NICHOLAS     14                                        4:52.35  5:25.44  6:04.74  6:43.44  7:20.80  7:52.60  8:30.51
         KIM, JONATHAN       14                                        9:10.07
         SCHLENKER, TYLER    13
         EDELEANU, CHRISTIAN 13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE              17:00.22   1
WILLIAMS, BRIAN       14 PC SANTA CLARA S              17:14.97   2
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S              17:26.46   3
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S              17:34.05   4
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI              17:44.14   5
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT              17:44.54   6
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV              17:48.96   7
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI              17:53.47   8
SCHUMER, BEN          16 PC SANTA CLARA S              17:59.97   9
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI              18:01.59  10
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV              18:05.13  11
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S              18:17.64  12
COSTELLA, KIEL        15 PC CARSON AQUATI              18:21.15  13
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI              18:21.44  14
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT              18:21.91  15
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV              18:26.78  16
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT              18:28.93  17
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV              18:34.08  18
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL              18:35.39  19
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY               18:43.49  20
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S              18:54.20  21
MCCABE, PATRICK       15 PC TERRAPINS SWI              18:56.37  22
DARLING, KALEN        13 PC MONTEREY BAY               19:10.11  23
RUST, NATE            17 PC SEBASTAPOL SE              19:10.95  24
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT              19:11.37  25
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S              19:14.82  26
ROSE, BRIAN           13 PC SANTA CLARA S              19:19.38  27
KIKUTA, ANDREW        13 PC SILICON VALLE              19:30.83  28
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV              20:45.48  29

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    25.20   1    25.15 F1
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S    25.51   2    25.57 F2
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT    25.63   3    25.60 F3
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI    25.85   4    25.65 F4
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA    26.49  22    25.81 F1
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM     25.99   6    25.96 F5
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU    26.34   7    26.01 F6
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE    26.36   8    26.35 F7
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI    26.66  24    26.38 F2
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI    26.26  20    26.46 F3
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL    26.64  23    26.59 F4
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI    26.96  28    26.75 F5
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS      26.85  26    26.95 F6
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S    26.83  25    27.03 F7
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY     26.85  27    27.07 F8
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI    26.38   9    27.26 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    25.20   1
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S    25.51   2
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT    25.63   3
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI    25.85   4
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     25.87   5
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM     25.99   6
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI    26.26  20
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU    26.34   7
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE    26.36   8
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI    26.38   9
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK     26.41  21
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU    26.46  10
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA    26.49  22
HALL, NATHAN          18 PC SANTA ROSA NE    26.57  11
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL    26.64  23
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI    26.66  24
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S    26.83  25
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY     26.85  27
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS      26.85  26
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU    26.86  12
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI    26.96  28
FORTUNE, RYAN         16 PC PALO ALTO SWI    26.99  29
GREER, ZAC            18 PC AGCC OSPREY      26.99  13
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI    27.00  30
LIANIDES, MATTHEW     18 PC SOLO SWIM CLU    27.01  14
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE    27.04  31
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN    27.06  15
GILFORD, LUKE         15 PC SAN RAMON LIV    27.08  32
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI    27.11  33
TALBOTT, CHRIS        15 PC SANTA CLARA S    27.15  34
WRIGHT, STEVEN        15 PC LADERA OAKS      27.25  35
VERNA, JON            15 PC STANFORD COVI    27.29  36
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT    27.33  37
BANARES, ALEX         15 PC DALY CITY DOL    27.34  38
LU, JEFFREY           16 PC DALY CITY DOL    27.43  39
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU    27.45  16
MA, LAWRENCE          15 PC LYNBROOK AQUA    27.51  41
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S    27.51  40
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM    27.52  42
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI    27.56  43
WONG, JONATHAN        15 PC DEANZA CUPERT    27.57  44
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE    27.59  45
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI    27.62  17
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI    27.76  46
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI    27.88  47
LAWRENCE, DAVID       16 PC SUNNYVALE SWI    27.93  48
VILLAREAL, NICK       15 PC BARRACUDA AQU    27.95  49
MACKIN, BENJAMIN      18 PC AGCC OSPREY      27.97  18
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT    28.06  19
REAY, ROB             15 PC VALLEJO AQUAT    28.07  50
SIMMONS, MARK         16 PC SOLO SWIM CLU    28.12  51
REMY, LUKE            15 PC SOUTH VALLEY     28.21  52
MCCREERY, SEAN        15 PC WALNUT CREEK     28.42  53
HARMON, TOM           15 PC PENNINSULA CO    28.43  54
THEISEN, MIKE         16 PC ORINDA AQUATI    28.68  55
SUCHOMEL, F.J.        19 PC MORGAN HILL S    28.81  60
MAXWELL, AARON        16 PC SEASIDE AQUAT    29.29  56
QUON, ELIOT           15 PC DALY CITY DOL    29.45  57
HOFFMAN, ALEX         15 PC SEASIDE AQUAT    29.56  58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTIN, JEREMY        16 PC TERRAPINS SWI    30.54  59
SALVESEN, CRAIG       22 PC SOLO SWIM CLU   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI    54.89   1    53.73 F1
                                                                    F    25.90
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    55.14   2    54.03 F2
                                                                    F    25.87
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S    55.28   3    54.88 F3
                                                                    F    26.57
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE    55.33   4    55.20 F4
                                                                    F    26.72
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI    57.20   8    56.88 F5
                                                                    F    27.49
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI    57.43  23    57.02 F1
                                                                    F    28.38
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT    56.32   5    57.04 F6
                                                                    F    27.86
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT    57.05  22    57.25 F2
                                                                    F    27.51
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI    58.08  26    57.29 F3
                                                                    F    27.60
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM     56.91   6    57.53 F7
                                                                    F    27.10
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV    58.04  25    57.77 F4
                                                                    F    28.74
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI    58.13  27    57.78 F5
                                                                    F    28.27
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI    58.24  29    57.89 F6
                                                                    F    28.18
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI    57.90  24    58.19 F7
                                                                    F    27.96
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY     58.21  28    58.24 F8
                                                                    F    28.01
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU    57.06   7    58.77 F8
                                                                    F    26.38

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI    54.89   1
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI    55.14   2
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S    55.28   3
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE    55.33   4
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT    56.32   5
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM     56.91   6
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT    57.05  22
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU    57.06   7
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI    57.20   8
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI    57.29   9
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI    57.43  23
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI    57.90  24
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU    58.02  10
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV    58.04  25
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI    58.08  26
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU    58.10  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI    58.13  27
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY     58.21  28
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI    58.24  29
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI    58.29  30
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK     58.39  31
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI    58.40  32
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S    58.50  33
BUGAJSKI, GABE        15 PC SANTA CLARA S    58.56  34
CARRASCO, FRANK       15 PC EAST BAY BAT     58.82  35
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA    58.83  36
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT    59.01  37
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI    59.08  38
ELLIOTT, TYLER        15 PC DEANZA CUPERT    59.13  40
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS      59.13  39
GILFORD, LUKE         15 PC SAN RAMON LIV    59.21  41
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN    59.35  12
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S    59.46  42
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI    59.50  43
RITCHIE, MATTHEW      28 PC PIEDMONT SWIM    59.57  59
GREER, ZAC            18 PC AGCC OSPREY      59.61  13
MCCARTHY, PAT         16 PC FREMONT AREA     59.90  44
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S    59.93  45
FAN, DAVIN            15 PC SANTA CLARA S  1:00.11  46
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  1:00.21  47
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  1:00.36  48
SCHMIDT, CASON D      17 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.45  14
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.48  49
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  1:00.54  15
MACKIN, BENJAMIN      18 PC AGCC OSPREY    1:00.67  16
TSAY, ERIC            16 PC SAN JOSE AQUA  1:01.01  50
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI  1:01.19  51
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S  1:01.21  17
VILLAREAL, NICK       15 PC BARRACUDA AQU  1:01.28  52
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  1:01.62  18
KITZMILLER, ZACHARY   15 PC SOLO SWIM CLU  1:01.94  53
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT  1:01.96  19
REMY, LUKE            15 PC SOUTH VALLEY   1:02.00  54
WOO-GARRETT, JAMES    17 PC DEANZA CUPERT  1:03.33  20
HANDLERS, R.G.        15 PC MONTEREY BAY   1:04.35  55
HOFFMAN, ALEX         15 PC SEASIDE AQUAT  1:04.56  56
MAXWELL, AARON        16 PC SEASIDE AQUAT  1:04.92  57
MARTIN, JEREMY        16 PC TERRAPINS SWI  1:07.10  58
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI  2:01.00   1  1:56.99 F1  P    59.50
                                                                    F    28.13    57.98  1:27.54
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  2:02.92  26  2:00.87 F1  P  1:00.55
                                                                    F    28.76    59.63  1:31.25
TALBOTT, CHRIS        15 PC SANTA CLARA S  2:02.86  25  2:00.90 F2  P  1:00.13
                                                                    F    29.06  1:00.15  1:30.78
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE  2:01.90   2  2:02.08 F2  P  1:00.45
                                                                    F    28.75    59.34  1:30.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  2:02.21   3  2:02.24 F3  P    59.22
                                                                    F    28.09    58.78  1:30.44
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  2:02.54   5  2:02.82 F4  P    58.75
                                                                    F    28.54    59.36  1:31.14
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  2:04.82   6  2:04.20 F5  P    59.40
                                                                    F    29.16  1:00.46  1:31.84
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:06.24  30  2:04.54 F3  P  1:02.68
                                                                    F    29.75  1:01.52  1:34.24
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  2:07.77  10  2:04.76 F6  P  1:03.17
                                                                    F    29.12  1:01.20  1:34.74
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   2:05.81  28  2:05.17 F4  P  1:00.81
                                                                    F    29.42  1:01.29  1:33.92
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:06.22  29  2:06.07 F5  P  1:01.06
                                                                    F    29.30  1:01.54  1:34.07
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  2:05.71   7  2:06.21 F7  P  1:00.93
                                                                    F    29.58  1:01.49  1:34.04
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:06.84  31  2:06.23 F6  P  1:01.74
                                                                    F    29.45  1:01.73  1:34.43
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:03.53  27  2:07.64 F7  P  1:00.38
                                                                    F    29.12  1:01.15  1:34.38
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:07.43  32  2:08.96 F8  P  1:03.30
                                                                    F    30.41  1:02.78  1:36.54
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI  2:07.08   8  2:09.30 F8  P  1:01.06
                                                                    F    29.45  1:01.61  1:35.52

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI  2:01.00   1              P    59.50
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE  2:01.90   2              P  1:00.45
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  2:02.21   3              P    59.22
HESSLER, JOHN         17 PC SANTA CLARA S  2:02.53   4              P    59.99
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  2:02.54   5              P    58.75
TALBOTT, CHRIS        15 PC SANTA CLARA S  2:02.86  25              P  1:00.13
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  2:02.92  26              P  1:00.55
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:03.53  27              P  1:00.38
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  2:04.82   6              P    59.40
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  2:05.71   7              P  1:00.93
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   2:05.81  28              P  1:00.81
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:06.22  29              P  1:01.06
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:06.24  30              P  1:02.68
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:06.84  31              P  1:01.74
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI  2:07.08   8              P  1:01.06
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:07.43  32              P  1:03.30
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  2:07.52  33              P  1:01.46
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   2:07.60   9              P  1:02.37
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  2:07.77  10              P  1:03.17
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S  2:07.80  11              P  1:01.86
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  2:08.24  12              P  1:02.52
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:08.25  34              P  1:04.63
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  2:08.28  35              P  1:03.36
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:09.25  13              P  1:03.14
HALL, NATHAN          18 PC SANTA ROSA NE  2:09.35  14              P  1:03.49
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT  2:09.38  36              P  1:03.10
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:09.40  37              P  1:02.62
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:09.67  38              P  1:03.64
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:09.83  39              P  1:02.57
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU  2:10.42  15              P  1:03.24
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  2:10.50  16              P  1:03.02
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  2:10.93  40              P  1:03.48
REAY, ROB             15 PC VALLEJO AQUAT  2:11.02  41              P  1:04.78
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  2:11.06  42              P  1:04.36
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  2:11.34  43              P  1:03.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  2:11.43  44              P  1:02.47
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  2:12.52  46              P  1:03.81
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI  2:12.52  45              P  1:04.41
YOSHIWARA, KAZ        15 PC WALNUT CREEK   2:12.63  47              P  1:04.99
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:12.75  17              P  1:05.51
DARLING, QUINTON      15 PC MONTEREY BAY   2:13.01  48              P  1:05.77
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:13.10  18              P  1:04.72
SCHUMER, BEN          16 PC SANTA CLARA S  2:13.21  49              P  1:04.56
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI  2:13.36  50              P  1:03.74
REMY, LUKE            15 PC SOUTH VALLEY   2:13.43  51              P  1:03.02
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT  2:13.90  19              P  1:05.08
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI  2:14.16  52              P  1:05.34
BUGAJSKI, GABE        15 PC SANTA CLARA S  2:14.45  53              P  1:04.99
CARRASCO, FRANK       15 PC EAST BAY BAT   2:14.47  54              P  1:05.11
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS    2:14.50  55              P  1:04.06
MACKIN, BENJAMIN      18 PC AGCC OSPREY    2:15.07  20              P  1:05.43
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV  2:15.90  56              P  1:05.96
TSAY, ERIC            16 PC SAN JOSE AQUA  2:16.00  57              P  1:07.01
RUST, NATE            17 PC SEBASTAPOL SE  2:16.66  21              P  1:04.59
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT  2:20.36  22              P  1:08.57
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  2:21.01  23              P  1:05.61
THEISEN, MIKE         16 PC ORINDA AQUATI  2:21.99  58              P  1:07.32
SCHMIDT, CASON D      17 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED                   P  1:10.74

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI  4:20.47   1  4:13.36 F1  P  1:02.88  2:09.85  3:16.91
                                                                    F  1:01.18  1:01.18  1:32.68  2:05.38  2:37.89  3:10.21  3:42.82
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  4:20.87  14  4:16.71 F1  P  1:03.89  2:09.83  3:16.78
                                                                    F  1:00.20  2:04.67  3:11.43
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  4:29.26  19  4:24.69 F2  P  1:06.67  2:15.98  3:23.59
                                                                    F  1:00.38  2:09.41  3:19.80
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  4:23.62  16  4:25.34 F3  P  1:03.22  2:10.42  3:18.38
                                                                    F  1:04.37  2:13.06  3:20.81
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  4:28.58   3  4:26.09 F2  P  1:03.34  2:11.51  3:19.73
                                                                    F  1:02.05  1:02.05  1:35.57  2:09.18  2:43.35  3:17.71  3:52.27
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  4:28.35  17  4:29.04 F4  P  1:05.65  2:15.37  3:23.88
                                                                    F  1:04.59  2:14.28  3:23.88
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  4:33.16  21  4:29.94 F5  P  1:07.79  2:17.12  3:26.88
                                                                    F  1:05.21  2:15.25  3:25.35
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  4:28.85  18  4:31.47 F6  P  1:04.80  2:14.09  3:22.98
                                                                    F  1:05.68  2:16.24  3:26.65
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  4:32.50  20  4:31.51 F7  P  1:05.45  2:15.14  3:25.27
                                                                    F  1:06.24  2:16.78  3:27.16
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  4:36.52   5  4:31.64 F3  P  1:06.90  2:18.35  3:28.66
                                                                    F  1:06.26  1:06.26  1:41.72  2:16.96  2:52.29  3:26.19  4:00.24
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:23.06  15  4:32.22 F8  P  1:03.53  2:10.69  3:17.73
                                                                    F  1:04.24  2:14.17  3:23.88
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  4:39.67   6  4:34.10 F4  P  1:07.16  2:19.67  3:31.25
                                                                    F  1:06.16  1:06.16  1:41.04  2:15.53  2:50.79  3:26.87  4:01.61
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  4:40.28   8  4:35.03 F5  P  1:07.62  2:20.05  3:32.37
                                                                    F  1:05.04  1:05.04  1:40.95  2:16.27  2:51.83  3:27.12  4:01.86
HALL, NATHAN          18 PC SANTA ROSA NE  4:40.63   9  4:38.49 F6  P  1:06.49  2:17.86  3:29.83
                                                                    F  1:05.29  1:05.29  1:40.64  2:16.26  2:52.56  3:28.33  4:04.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  4:28.64   4  4:38.57 F7  P  1:03.95  2:11.79  3:20.11
                                                                    F  1:00.10  1:00.10  1:31.90  2:04.30  2:47.05  3:24.27  4:01.55
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI  4:39.79   7  4:41.83 F8  P  1:07.05  2:17.75  3:30.06
                                                                    F  1:06.52  1:06.52  1:42.59  2:18.51  2:55.71  3:31.12  4:06.98

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI  4:20.47   1              P  1:02.88  2:09.85  3:16.91
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  4:20.87  14              P  1:03.89  2:09.83  3:16.78
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:23.06  15              P  1:03.53  2:10.69  3:17.73
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  4:23.62  16              P  1:03.22  2:10.42  3:18.38
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S  4:24.09   2              P  1:03.04  2:09.65  3:17.51
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  4:28.35  17              P  1:05.65  2:15.37  3:23.88
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  4:28.58   3              P  1:03.34  2:11.51  3:19.73
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  4:28.64   4              P  1:03.95  2:11.79  3:20.11
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  4:28.85  18              P  1:04.80  2:14.09  3:22.98
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  4:29.26  19              P  1:06.67  2:15.98  3:23.59
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  4:32.50  20              P  1:05.45  2:15.14  3:25.27
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  4:33.16  21              P  1:07.79  2:17.12  3:26.88
DARLING, QUINTON      15 PC MONTEREY BAY   4:34.95  22              P  1:05.37  2:15.90  3:25.31
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  4:36.04  23              P  1:06.71  2:17.31  3:27.62
SCHUMER, BEN          16 PC SANTA CLARA S  4:36.34  24              P  1:06.87  2:17.46  3:27.75
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  4:36.52   5              P  1:06.90  2:18.35  3:28.66
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  4:37.45  25              P  1:04.66  2:16.79  3:27.14
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  4:39.67   6              P  1:07.16  2:19.67  3:31.25
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI  4:39.79   7              P  1:07.05  2:17.75  3:30.06
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  4:40.28   8              P  1:07.62  2:20.05  3:32.37
HALL, NATHAN          18 PC SANTA ROSA NE  4:40.63   9              P  1:06.49  2:17.86  3:29.83
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  4:41.31  26              P  1:07.33  2:19.53  3:31.52
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI  4:41.40  27              P  1:07.45  2:20.82  3:32.57
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI  4:41.42  28              P  1:08.38  2:21.24  3:33.06
MACKIN, BENJAMIN      18 PC AGCC OSPREY    4:41.92  10              P  1:07.50  2:20.77  3:35.01
COSTELLA, KIEL        15 PC CARSON AQUATI  4:42.39  29              P  1:07.58  2:19.01  3:31.91
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT  4:43.40  11              P  1:07.54  2:19.91  3:31.72
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT  4:44.15  12              P  1:07.43  2:19.91  3:32.66
YOSHIWARA, KAZ        15 PC WALNUT CREEK   4:46.92  30              P  1:09.75  2:21.30  3:34.38
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV  4:47.58  31              P  1:09.39  2:23.05  3:36.43
RUST, NATE            17 PC SEBASTAPOL SE  4:49.36  13              P  1:09.54  2:22.31  3:36.61
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  4:49.96  32              P  1:09.11  2:22.78  3:37.18
TSAY, ERIC            16 PC SAN JOSE AQUA  4:50.72  33              P  1:09.97  2:23.65  3:37.89
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI  4:52.58  34              P  1:09.03  2:24.58  3:41.29

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-18   800 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE               8:49.70   1      30.29  1:03.34  1:37.31  2:10.37  2:43.90  3:17.23  3:50.92
                                                                       4:24.10  4:58.33  5:32.00  6:05.08  6:37.87  7:10.84  7:44.20
                                                                       8:17.88
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S               9:00.67   2      30.09  1:03.47  1:36.65  2:10.23  2:43.70  3:17.81  3:51.63
                                                                       4:26.08  5:00.12  5:34.78  6:08.94  6:43.54  7:18.07  7:53.17
                                                                       8:27.86
FITZGERALD, QUINN     18 PC ORINDA AQUATI               9:08.51   3      30.58  1:03.83  1:37.58  2:11.36  2:44.68  3:18.85  3:52.96
                                                                       4:27.03  4:54.30  5:36.81  6:12.34  6:48.50  7:19.97  7:59.09
                                                                       8:26.05
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC               9:10.44   4      30.90  1:04.66  1:38.16  2:12.02  2:45.25  3:20.30  3:46.12
                                                                       4:29.27  5:04.16  5:39.91  6:09.79  6:50.65  7:26.35  8:01.18
                                                                       8:36.20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-18   800 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI               9:13.34   5      31.62  1:06.58  1:41.03  2:15.36  2:49.73  3:24.01  3:59.03
                                                                       4:34.69  5:09.97  5:44.98  6:20.50  6:56.28  7:31.91  8:07.09
                                                                       8:41.18
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI               9:13.69   6      31.77  1:06.74  1:38.50  2:17.55  2:49.18  3:29.74  4:05.62
                                                                       4:41.68  5:18.31  5:52.88  6:28.54  7:03.18  7:32.32  8:11.06
                                                                       8:44.58
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV               9:13.94   7      31.83  1:06.59  1:42.33  2:17.26  2:53.01  3:27.79  4:03.01
                                                                       4:37.55  5:13.00  5:48.16  6:23.67  6:58.43  7:33.43  8:08.50
                                                                       8:42.79
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI               9:13.99   8      31.76  1:06.13  1:41.33  2:16.41  2:52.04  3:27.19  4:02.17
                                                                       4:37.02  5:12.56  5:47.61  6:18.63  6:58.11  7:33.64  8:08.48
                                                                       8:42.79
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT               9:20.32   9      31.47  1:06.91  1:42.99  2:19.58  2:55.79  3:32.31  4:08.31
                                                                       4:44.48  5:20.14  5:55.97  6:24.42  7:05.74  7:36.03  8:14.36
                                                                       8:47.93
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT               9:30.98  10      32.25  1:07.75  1:43.15  2:18.63  2:55.47  3:31.40  4:08.38
                                                                       4:44.71  5:22.92  5:58.41  6:34.00  7:10.34  7:46.84  8:23.11
                                                                       8:59.30
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT               9:35.40  11      33.07  1:08.84  1:45.47  2:21.40  2:57.88  3:34.52  4:11.23
                                                                       4:47.17  5:23.26  5:59.12  6:35.59  7:11.90  7:48.57  8:24.83
                                                                       8:53.81
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE               9:39.49  12      33.60  1:09.64  1:47.15  2:24.33  3:01.73  3:38.78  4:15.54
                                                                       4:52.08  5:18.56  6:05.35  6:41.76  7:18.41  7:54.35  8:30.69
                                                                       9:05.81
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S               9:39.85  13      32.52  1:07.73  1:43.68  2:20.19  2:56.19  3:32.50  4:09.08
                                                                       4:45.87  5:22.93  5:59.55  6:36.72  7:13.86  7:50.51  8:26.67
                                                                       9:03.67
COSTELLA, KIEL        15 PC CARSON AQUATI               9:40.69  14      35.11  1:12.24  1:49.09  2:25.61  2:54.61  3:38.76  4:12.79
                                                                       4:51.22  5:27.81  6:03.76  6:40.21  7:16.33  7:48.29  8:29.66
                                                                       9:00.03
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN               9:42.91  15      32.94  1:09.03  1:45.30  2:21.98  2:58.59  3:35.55  4:12.62
                                                                       4:49.30  5:26.05  6:03.21  6:40.20  7:17.42  7:54.59  8:30.90
                                                                       9:06.98
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV               9:45.56  16      32.52  1:08.33  1:44.67  2:22.12  2:58.87  3:36.35  4:13.58
                                                                       4:51.06  5:28.19  6:05.38  6:42.50  7:19.68  7:56.62  8:33.32
                                                                       9:09.89
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI               9:46.37  17      32.93  1:08.88  1:47.05  2:23.80  3:01.33  3:38.48  4:15.90
                                                                       4:52.56  5:30.26  6:07.14  6:44.43  7:21.37  7:58.58  8:35.25
                                                                       9:11.95
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI               9:49.42  18      32.21  1:08.41  1:45.41  2:22.93  3:00.50  3:37.94  4:15.33
                                                                       4:53.44  5:31.01  6:08.45  6:45.74  7:23.38  8:01.06  8:38.39
                                                                       9:11.77
MCCABE, PATRICK       15 PC TERRAPINS SWI               9:49.98  19      33.16  1:08.99  1:46.07  2:23.42  3:00.60  3:37.81  4:15.52
                                                                       4:53.32  5:30.57  6:08.10  6:45.29  7:22.77  8:00.36  8:38.42
                                                                       9:13.62
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT               9:51.81  20      32.51  1:08.69  1:44.87  2:21.23  2:58.09  3:35.34  4:13.14
                                                                       4:50.51  5:28.45  6:06.73  6:44.95  7:22.47  7:57.61  8:38.19
                                                                       9:10.40

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  1:03.90   1  1:00.32 F1
                                                                    F    29.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  1:05.07  13  1:02.46 F1
                                                                    F    30.83
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  1:03.91   2  1:02.79 F2
                                                                    F    30.87
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:10.47   9  1:03.24 F3
                                                                    F    31.61
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:04.25  12  1:03.54 F2
                                                                    F    30.84
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   1:06.04   4  1:04.76 F4
                                                                    F    31.22
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  1:06.12  16  1:05.10 F3
                                                                    F    31.42
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  1:05.40  14  1:05.53 F4
                                                                    F    31.61
ELLIOTT, TYLER        15 PC DEANZA CUPERT  1:06.07  15  1:05.65 F5
                                                                    F    32.19
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  1:07.40  19  1:06.62 F6
                                                                    F    34.13
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  1:07.30   5  1:07.08 F5
                                                                    F    31.73
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  1:06.91  17  1:07.37 F7
                                                                    F    33.35
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  1:09.09   7  1:07.59 F6
                                                                    F    32.98
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  1:07.01  18  1:07.70 F8
                                                                    F    31.93
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  1:09.00   6  1:08.72 F7
                                                                    F  1:01.02
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI  1:09.34   8  1:11.47 F8
                                                                    F    35.09

METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  1:03.90   1
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  1:03.91   2
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:04.25  12
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  1:05.07  13
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  1:05.40  14
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:05.43   3
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   1:06.04   4
ELLIOTT, TYLER        15 PC DEANZA CUPERT  1:06.07  15
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  1:06.12  16
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  1:06.91  17
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  1:07.01  18
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  1:07.30   5
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  1:07.40  19
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  1:07.50  20
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  1:07.99  21
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  1:08.32  22
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  1:09.00   6
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  1:09.09   7
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT  1:09.32  23
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI  1:09.34   8
GILFORD, LUKE         15 PC SAN RAMON LIV  1:09.46  24
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  1:09.53  25
VILLAREAL, NICK       15 PC BARRACUDA AQU  1:09.95  26
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI  1:10.04  27
KITZMILLER, ZACHARY   15 PC SOLO SWIM CLU  1:10.29  28
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:10.47   9
FAN, DAVIN            15 PC SANTA CLARA S  1:10.55  29
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  1:10.71  30
IMAMOTO, DANIEL       16 PC AGCC OSPREY    1:10.84  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANARES, ALEX         15 PC DALY CITY DOL  1:10.90  32
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS    1:11.27  33
JIAN, STEVEN          15 PC LYNBROOK AQUA  1:11.51  34
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  1:11.56  35
SCHMIDT, CASON D      17 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.09  10
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  1:12.75  36
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  1:13.87  37
YOST, TIM             17 PC REDWOOD SWIM   1:14.69  11
HANDLERS, R.G.        15 PC MONTEREY BAY   1:15.50  38
TSAY, ERIC            16 PC SAN JOSE AQUA  1:16.12  39

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  2:11.91   9  2:11.85 F1  P  1:04.47
                                                                    F    31.49  1:03.97  1:37.89
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  2:17.04  10  2:12.52 F2  P  1:06.27
                                                                    F    31.57  1:04.41  1:38.74
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:22.03   1  2:18.85 F1  P  1:08.84
                                                                    F    32.11  1:06.65  1:43.04
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  2:22.55   3  2:19.91 F2  P  1:10.41
                                                                    F    32.39  1:08.89  1:46.17
ELLIOTT, TYLER        15 PC DEANZA CUPERT  2:23.51  15  2:20.40 F3  P  1:10.23
                                                                    F    33.37  1:08.88  1:44.97
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   2:22.24   2  2:21.10 F3  P  1:08.91
                                                                    F    33.21  1:08.77  1:45.19
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  2:22.05  13  2:21.74 F4  P  1:11.42
                                                                    F    34.28  1:10.48  1:47.05
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:19.00  11  2:21.89 F5  P  1:08.24
                                                                    F    33.34  1:08.77  1:45.43
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  2:22.97  14  2:23.76 F6  P  1:08.57
                                                                    F    33.26  1:08.88  1:46.48
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:21.57  12  2:23.88 F7  P  1:09.33
                                                                    F    33.76  1:10.02  1:47.94
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  2:24.96  17  2:26.38 F8  P  1:11.39
                                                                    F    34.29  1:09.93  1:48.70
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:26.15   4  2:31.16 F4  P  1:09.90
                                                                    F    35.64  1:13.79  1:53.03
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:40.53   8  2:36.95 F5  P  1:18.59
                                                                    F    36.67  1:15.50  1:56.57
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:33.94   6  NO SHOW F   P  1:13.74
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAN  2:37.99   7  NO SHOW F   P  1:18.83

LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  2:11.91   9              P  1:04.47
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  2:17.04  10              P  1:06.27
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:19.00  11              P  1:08.24
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:21.57  12              P  1:09.33
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:22.03   1              P  1:08.84
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  2:22.05  13              P  1:11.42
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   2:22.24   2              P  1:08.91
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  2:22.55   3              P  1:10.41
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  2:22.97  14              P  1:08.57
ELLIOTT, TYLER        15 PC DEANZA CUPERT  2:23.51  15              P  1:10.23
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.61  16              P  1:10.78
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  2:24.96  17              P  1:11.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:26.15   4              P  1:09.90
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  2:28.06  18              P  1:11.13
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:29.34  20              P  1:11.53
MCCABE, PATRICK       15 PC TERRAPINS SWI  2:29.34  19              P  1:12.81
VILLAREAL, NICK       15 PC BARRACUDA AQU  2:29.69  21              P  1:12.21
WECHT, KEVIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:29.86  22              P  1:12.51
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT  2:30.41  23              P  1:13.71
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:30.51  24              P  1:14.14
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  2:32.20  25              P  1:14.46
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  2:32.74   5              P  1:11.87
IMAMOTO, DANIEL       16 PC AGCC OSPREY    2:33.21  26              P  1:13.23
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:33.94   6              P  1:13.74
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  2:34.63  27              P  1:15.97
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  2:35.38  28              P  1:15.60
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAN  2:37.99   7              P  1:18.83
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS    2:38.49  29              P  1:16.58
FORTUNE, RYAN         16 PC PALO ALTO SWI  2:39.82  30              P  1:17.92
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:40.53   8              P  1:18.59
PEREIRA, EDUARDO      16 PC SANTA CLARA S  2:40.58  31              P  1:16.67
HARMON, TOM           15 PC PENNINSULA CO  2:46.93  32              P  1:22.45
FORD, JESSE           19 PC VALLEJO AQUAT  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    15-18   100 BREAST                                  EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  1:08.18   8  1:08.15 F1
                                                                    F    32.55
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.49   9  1:09.20 F2
                                                                    F    33.33
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:10.91  10  1:09.98 F3
                                                                    F    33.86
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  1:11.16  11  1:10.01 F4
                                                                    F    33.10
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  1:10.87   1  1:10.78 F1
                                                                    F    33.51
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  1:11.54  12  1:11.81 F5
                                                                    F    33.56
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI  1:13.30  13  1:11.88 F6
                                                                    F    34.42
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI  1:14.04  14  1:13.92 F7
                                                                    F    35.30
WRIGHT, STEVEN        15 PC LADERA OAKS    1:14.75  15  1:15.16 F8
                                                                    F    35.31
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  1:17.05   2  1:15.54 F2
                                                                    F    35.64
LIANIDES, MATTHEW     18 PC SOLO SWIM CLU  1:19.83   5  1:16.53 F3
                                                                    F    36.24
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.35   4  1:17.72 F4
                                                                    F    36.91
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:23.80   6  1:17.80 F5
                                                                    F    37.74
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  1:27.58   7  1:26.52 F6
                                                                    F    40.76

VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  1:08.18   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    15-18   100 BREAST                                  EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.49   9
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  1:10.87   1
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:10.91  10
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  1:11.16  11
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  1:11.54  12
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI  1:13.30  13
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI  1:14.04  14
WRIGHT, STEVEN        15 PC LADERA OAKS    1:14.75  15
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   1:15.36  16
STANWICK, MICHAEL     15 PC VALLEJO AQUAT  1:15.85  17
LU, JEFFREY           16 PC DALY CITY DOL  1:16.44  18
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  1:16.63  19
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  1:17.05   2
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:17.08   3
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  1:17.62  20
BANARES, ALEX         15 PC DALY CITY DOL  1:18.19  21
CASTRO, RYAN T        16 PC EAST BAY BAT   1:19.32  22
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.35   4
LIANIDES, MATTHEW     18 PC SOLO SWIM CLU  1:19.83   5
QUON, ELIOT           15 PC DALY CITY DOL  1:20.62  23
MCCREERY, SEAN        15 PC WALNUT CREEK   1:20.68  24
REMY, LUKE            15 PC SOUTH VALLEY   1:21.12  25
GILFORD, LUKE         15 PC SAN RAMON LIV  1:21.65  26
MAXWELL, AARON        16 PC SEASIDE AQUAT  1:22.15  27
FORTUNE, RYAN         16 PC PALO ALTO SWI  1:22.37  28
DOMECUS, BRIAN        15 PC VALLEJO AQUAT  1:22.64  29
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIV  1:22.70  30
SUCHOMEL, F.J.        19 PC MORGAN HILL S  1:23.71  35
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:23.80   6
CHEN, MORRIS          15 PC DALY CITY DOL  1:24.00  31
MARTIN, JEREMY        16 PC TERRAPINS SWI  1:24.41  32
HARMON, TOM           15 PC PENNINSULA CO  1:24.62  33
HOFFMAN, ALEX         15 PC SEASIDE AQUAT  1:25.56  34
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  1:27.58   7

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    15-18   200 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  2:33.75   6  2:27.09 F1  P  1:13.37
                                                                    F    33.55  1:10.77  1:48.95
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:30.99   4  2:28.56 F2  P  1:13.20
                                                                    F    33.98  1:11.74  1:49.72
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  2:35.97   8  2:31.46 F3  P  1:16.66
                                                                    F    34.38  1:13.19  1:52.08
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:34.91   7  2:34.06 F4  P  1:15.23
                                                                    F    35.47  1:13.49  1:53.19
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI  2:32.85   5  2:35.96 F5  P  1:13.08
                                                                    F    35.14  1:14.33  1:54.69
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  2:37.50   9  2:36.75 F6  P  1:13.96
                                                                    F    35.27  1:13.67  1:54.21
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:40.60  10  2:41.75 F7  P  1:17.07
                                                                    F    36.13  1:17.00  1:58.57
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  2:45.97  11  2:42.57 F8  P  1:22.57
                                                                    F    37.98  1:19.12  2:00.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    15-18   200 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:56.78   3  2:44.39 F1  P  1:26.38
                                                                    F    38.15  1:19.62  2:02.27
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:56.68   2  2:54.44 F2  P  1:23.59
                                                                    F    39.64  1:23.89  2:09.73

FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:30.99   4              P  1:13.20
BURKE, TANNER         16 PC ORINDA AQUATI  2:32.85   5              P  1:13.08
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  2:33.75   6              P  1:13.37
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:34.91   7              P  1:15.23
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  2:35.97   8              P  1:16.66
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  2:37.50   9              P  1:13.96
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:40.60  10              P  1:17.07
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  2:45.97  11              P  1:22.57
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  2:46.43  12              P  1:21.37
STANWICK, MICHAEL     15 PC VALLEJO AQUAT  2:46.57  13              P  1:18.98
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:46.82  14              P  1:19.09
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:48.34  15              P  1:20.80
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI  2:50.18  16              P  1:21.96
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  2:53.08   1              P  1:19.86
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   2:54.09  17              P  1:25.61
TSAY, ERIC            16 PC SAN JOSE AQUA  2:54.72  18              P  1:23.81
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  2:56.41  19              P  1:25.11
BANARES, ALEX         15 PC DALY CITY DOL  2:56.43  20              P  1:27.03
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:56.68   2              P  1:23.59
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:56.78   3              P  1:26.38
MAXWELL, AARON        16 PC SEASIDE AQUAT  2:59.54  21              P  1:25.88
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIV  3:00.02  22              P  1:26.16
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV  3:00.37  23              P  1:27.04
CHEN, MORRIS          15 PC DALY CITY DOL  3:05.08  24              P  1:30.82
HOFFMAN, ALEX         15 PC SEASIDE AQUAT  3:10.00  25              P  1:28.28
MARTIN, JEREMY        16 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:28.65

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI    59.55   1    59.39 F1
                                                                    F    28.31
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  1:01.30  20    59.69 F1
                                                                    F    28.34
HESSLER, JOHN         17 PC SANTA CLARA S    59.63   2  1:00.13 F2
                                                                    F    28.67
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE  1:00.09   3  1:00.22 F3
                                                                    F    28.20
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  1:00.75   4  1:00.58 F4
                                                                    F    29.04
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  1:01.98  22  1:00.67 F2
                                                                    F    29.06
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  1:00.31  19  1:00.79 F3
                                                                    F    29.06
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  1:02.38   6  1:00.79 F5
                                                                    F    28.61
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  1:01.04   5  1:00.87 F6
                                                                    F    28.31
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  1:01.91  21  1:01.34 F4
                                                                    F    28.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  1:02.59  23  1:02.74 F5
                                                                    F    29.81
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   1:02.53   7  1:02.76 F7
                                                                    F    29.28
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.92  24  1:04.00 F6
                                                                    F    30.26
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   1:04.49  26  1:04.45 F7
                                                                    F    31.32
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  1:04.02   8  1:04.78 F8
                                                                    F    30.04
BUGAJSKI, GABE        15 PC SANTA CLARA S  1:04.36  25  1:04.81 F8
                                                                    F    30.09

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI    59.55   1
HESSLER, JOHN         17 PC SANTA CLARA S    59.63   2
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE  1:00.09   3
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  1:00.31  19
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  1:00.75   4
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  1:01.04   5
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  1:01.30  20
COUGHLAN, BRIAN       19 PC ORINDA AQUATI  1:01.43  51
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  1:01.91  21
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  1:01.98  22
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  1:02.38   6
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   1:02.53   7
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  1:02.59  23
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.92  24
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  1:04.02   8
BUGAJSKI, GABE        15 PC SANTA CLARA S  1:04.36  25
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   1:04.49  26
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  1:04.56  27
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  1:04.58  28
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU  1:04.84   9
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  1:04.95  29
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  1:05.04  30
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIV  1:05.16  31
ELLIOTT, TYLER        15 PC DEANZA CUPERT  1:05.98  32
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  1:06.06  33
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S  1:06.16  10
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK   1:06.23  34
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  1:06.48  35
LYON, MATTHEW         17 PC ORINDA AQUATI  1:06.68  11
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  1:06.73  36
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  1:06.81  12
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI  1:06.93  37
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  1:07.38  38
STEIN, ARTHUR         16 PC KORET YOUTH S  1:07.94  39
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.02  40
WOO-GARRETT, JAMES    17 PC DEANZA CUPERT  1:08.24  13
MCCABE, PATRICK       15 PC TERRAPINS SWI  1:08.43  41
MA, LAWRENCE          15 PC LYNBROOK AQUA  1:09.02  42
STIRN, ANDREW         15 PC LADERA OAKS    1:09.18  44
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  1:09.18  43
TSAY, ERIC            16 PC SAN JOSE AQUA  1:09.32  45
PACHECO, FRANCO       17 PC SEASIDE AQUAT  1:09.34  14
CARRASCO, FRANK       15 PC EAST BAY BAT   1:09.59  46
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  1:09.90  47
YOST, TIM             17 PC REDWOOD SWIM   1:10.08  15
AGNOLETTI, MIKE       18 PC AGCC OSPREY    1:11.04  16
HANDLERS, R.G.        15 PC MONTEREY BAY   1:12.68  48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  1:13.34  17
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT  NO SHOW
FAN, DAVIN            15 PC SANTA CLARA S  NO SHOW
KITZMILLER, ZACHARY   15 PC SOLO SWIM CLU   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-18   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  2:12.33  12  2:09.42 F1  P  1:02.41
                                                                    F    28.77  1:01.40  1:34.96
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE  2:12.71   2  2:10.70 F1  P  1:02.76
                                                                    F    29.00  1:01.75  1:36.37
HESSLER, JOHN         17 PC SANTA CLARA S  2:12.40   1  2:12.30 F2  P  1:02.33
                                                                    F    29.50  1:02.82  1:37.27
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  2:17.16  14  2:15.79 F2  P  1:06.24
                                                                    F    30.33  1:05.34  1:40.67
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:23.23   6  2:15.81 F3  P  1:07.10
                                                                    F    30.02  1:03.15  1:39.37
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:18.64  17  2:16.71 F3  P  1:06.03
                                                                    F    30.44  1:04.71  1:40.37
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:17.93  15  2:18.13 F4  P  1:06.83
                                                                    F    29.95  1:04.97  1:42.18
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  2:18.29  16  2:18.57 F5  P  1:06.61
                                                                    F    31.54  1:07.18  1:43.79
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:22.11  20  2:19.87 F6  P  1:08.02
                                                                    F    31.27  1:06.20  1:43.86
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  2:17.80   3  2:20.14 F4  P  1:04.50
                                                                    F    31.07  1:08.02  1:44.49
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S  2:18.89   4  2:20.49 F5  P  1:05.61
                                                                    F    31.23  1:06.56  1:43.99
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  2:22.13   5  2:20.63 F6  P  1:08.53
                                                                    F    32.01  1:08.11  1:44.92
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:22.02  19  2:22.10 F7  P  1:06.13
                                                                    F    31.67  1:08.13  1:44.66
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  2:17.08  13  2:24.10 F8  P  1:05.82
                                                                    F    29.04  1:01.12  1:44.65
RUST, NATE            17 PC SEBASTAPOL SE  2:25.21   7  2:25.84 F7  P  1:08.70
                                                                    F    32.17  1:08.70  1:46.72
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:37.79   8  2:35.67 F8  P  1:10.33
                                                                    F    31.50  1:09.17  1:51.34

CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  2:12.33  12              P  1:02.41
HESSLER, JOHN         17 PC SANTA CLARA S  2:12.40   1              P  1:02.33
HARTZ, SCOTT          17 PC SANTA ROSA NE  2:12.71   2              P  1:02.76
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  2:17.08  13              P  1:05.82
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  2:17.16  14              P  1:06.24
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  2:17.80   3              P  1:04.50
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:17.93  15              P  1:06.83
SCIOSCIA, SAM         15 PC SAN RAMON LIV  2:18.29  16              P  1:06.61
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:18.64  17              P  1:06.03
CAMPBELL, DAVID       17 PC SANTA CLARA S  2:18.89   4              P  1:05.61
TALBOTT, CHRIS        15 PC SANTA CLARA S  2:18.97  18              P  1:06.55
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:22.02  19              P  1:06.13
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:22.11  20              P  1:08.02
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  2:22.13   5              P  1:08.53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-18   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:23.23   6              P  1:07.10
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.50  21              P  1:08.56
RUST, NATE            17 PC SEBASTAPOL SE  2:25.21   7              P  1:08.70
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  2:25.92  22              P  1:10.27
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  2:26.24  23              P  1:09.12
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  2:28.53  24              P  1:08.97
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIV  2:28.71  25              P  1:12.21
FAN, DAVIN            15 PC SANTA CLARA S  2:29.46  26              P  1:06.97
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  2:29.84  27              P  1:07.41
BUGAJSKI, GABE        15 PC SANTA CLARA S  2:30.11  28              P  1:08.46
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  2:33.54  29              P  1:12.30
KITZMILLER, ZACHARY   15 PC SOLO SWIM CLU  2:33.88  30              P  1:12.28
COSTELLA, KIEL        15 PC CARSON AQUATI  2:35.36  31              P  1:14.26
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK   2:36.64  32              P  1:08.25
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:37.79   8              P  1:10.33
YOST, TIM             17 PC REDWOOD SWIM   2:40.50   9              P  1:11.80
AGNOLETTI, MIKE       18 PC AGCC OSPREY    2:42.03  10              P  1:13.21
WOO-GARRETT, JAMES    17 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:08.89

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    15-18   200 I.M.                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  2:21.00  20  2:13.46 F1  P  1:04.26
                                                                    F    29.39  1:02.73  1:42.88
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:19.94   2  2:14.77 F1  P  1:07.09
                                                                    F    29.40  1:02.62  1:43.62
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  2:19.05  16  2:16.62 F2  P  1:08.20
                                                                    F    30.10  1:06.82  1:44.47
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   2:20.36   3  2:17.30 F2  P  1:05.40
                                                                    F    29.39  1:04.18  1:45.12
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:20.10  18  2:18.32 F3  P  1:10.90
                                                                    F    30.24  1:08.45  1:46.19
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:19.08  17  2:18.54 F4  P  1:05.96
                                                                    F    30.02  1:06.33  1:47.09
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:20.87  19  2:18.68 F5  P  1:08.03
                                                                    F    29.93  1:06.97  1:47.11
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  2:18.95   1  2:19.91 F3  P  1:07.09
                                                                    F    29.01  1:07.51  1:47.73
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:22.33  21  2:22.08 F6  P  1:07.43
                                                                    F    29.32  1:06.99  1:50.01
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:22.95  22  2:22.84 F7  P  1:08.64
                                                                    F    30.83  1:07.48  1:50.98
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:18.88  15  2:23.07 F8  P  1:04.90
                                                                    F    30.22  1:05.64  1:47.99
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  2:23.82   5  2:23.70 F4  P  1:08.39
                                                                    F    28.79  1:07.79  1:51.67
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:24.60   7  2:24.29 F5  P  1:08.12
                                                                    F    32.35  1:08.85  1:52.00
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  2:24.17   6  2:24.35 F6  P  1:06.82
                                                                    F    28.50  1:06.34  1:52.37
HALL, NATHAN          18 PC SANTA ROSA NE  2:28.72   8  2:29.03 F7  P  1:08.53
                                                                    F    30.71  1:09.98  1:55.23
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:29.67   9  2:34.52 F8  P  1:09.27
                                                                    F    32.30  1:11.88  2:00.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    15-18   200 I.M.                                    EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:18.88  15              P  1:04.90
MAYS, JESSE           18 PC SANTA ROSA NE  2:18.95   1              P  1:07.09
VARELLAS, PETER       16 PC ORINDA AQUATI  2:19.05  16              P  1:08.20
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:19.08  17              P  1:05.96
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:19.94   2              P  1:07.09
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:20.10  18              P  1:10.90
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   2:20.36   3              P  1:05.40
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:20.87  19              P  1:08.03
LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  2:21.00  20              P  1:04.26
GALUTIRA, JED         17 PC SEASIDE AQUAT  2:21.32   4              P  1:05.93
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:22.33  21              P  1:07.43
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:22.95  22              P  1:08.64
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  2:23.12  23              P  1:08.97
SUEOKA, MATT          18 PC ORINDA AQUATI  2:23.82   5              P  1:08.39
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  2:24.15  24              P  1:10.53
HASSELBACH, GRANT     18 PC SANTA CLARA S  2:24.17   6              P  1:06.82
HAMILTON, NEAL        15 PC ALAMEDA ISLAN  2:24.27  25              P  1:07.93
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:24.60   7              P  1:08.12
BALLING, TED          16 PC SANTA CLARA S  2:24.83  26              P  1:05.98
GONZALES, COVIE       16 PC MONTEREY BAY   2:25.32  27              P  1:10.64
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:25.42  28              P  1:09.13
MELTON, RYAN          15 PC ORINDA AQUATI  2:25.74  29              P  1:11.95
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  2:26.16  30              P  1:10.46
FORD, JESSE           19 PC VALLEJO AQUAT  2:26.30  48              P  1:07.85
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  2:27.20  31              P  1:10.94
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  2:28.18  32              P  1:07.40
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI  2:28.60  33              P  1:09.30
HALL, NATHAN          18 PC SANTA ROSA NE  2:28.72   8              P  1:08.53
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  2:28.93  34              P  1:11.38
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:29.67   9              P  1:09.27
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT  2:29.69  35              P  1:09.47
RUST, NATE            17 PC SEBASTAPOL SE  2:30.04  10              P  1:10.65
FORTUNE, RYAN         16 PC PALO ALTO SWI  2:30.11  36              P  1:11.55
SCHUMER, BEN          16 PC SANTA CLARA S  2:30.72  37              P  1:12.21
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIV  2:30.97  38              P  1:12.03
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  2:31.28  39              P  1:10.98
BUGAJSKI, GABE        15 PC SANTA CLARA S  2:31.38  40              P  1:09.93
REMY, LUKE            15 PC SOUTH VALLEY   2:31.45  41              P  1:15.49
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  2:33.09  42              P  1:10.28
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:33.20  11              P  1:12.72
BANARES, ALEX         15 PC DALY CITY DOL  2:33.45  43              P  1:14.33
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU  2:34.38  12              P  1:11.81
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV  2:36.36  44              P  1:15.80
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  2:37.64  13              P  1:09.40
ARAUZ, ROBERT         17 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.50  14              P  1:12.71
HARMON, TOM           15 PC PENNINSULA CO  2:38.87  45              P  1:13.69
FAN, DAVIN            15 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:08.70
WRIGHT, STEVEN        15 PC LADERA OAKS     DQUED                   P  1:14.95

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-18   400 I.M.                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  4:52.76   7  4:47.04 F1  P  1:06.22  2:18.52  3:47.23
                                                                    F    30.59  1:05.71  1:40.87  2:16.26  2:59.51  3:43.28  4:14.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-18   400 I.M.                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  4:59.05   1  4:50.18 F1  P  1:06.98  2:22.01  3:49.83
                                                                    F    30.41  1:04.80  1:41.72  2:17.72  3:01.02  3:46.01  4:18.97
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   5:03.16   2  4:51.70 F2  P  1:08.88  2:25.68  3:52.48
                                                                    F    31.19  1:05.36  1:42.24  2:20.11  3:02.00  3:44.58  4:17.65
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:52.87   8  4:55.64 F2  P  1:05.93  2:22.13  3:46.86
                                                                    F    30.55  1:05.94  1:44.83  2:22.75  3:05.35  3:48.43  4:22.25
TALBOTT, CHRIS        15 PC SANTA CLARA S  5:02.00  11  4:59.95 F3  P  1:06.00  2:24.97  3:55.81
                                                                    F    30.79  1:05.82  1:45.32  2:24.82  3:10.05  3:55.57  4:28.63
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  5:03.54  13  5:00.18 F4  P  1:06.18  2:27.45  3:57.64
                                                                    F    30.66  1:05.89  1:46.95  2:27.43  3:12.83  3:57.33  4:29.80
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  5:01.13  10  5:01.36 F5  P  1:06.10  2:28.11  3:55.14
                                                                    F    31.45  1:08.24  1:49.07  2:29.57  3:13.57  3:56.12  4:29.66
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  5:03.66  14  5:02.76 F6  P  1:07.51  2:29.68  3:53.32
                                                                    F    31.39  1:07.66  1:49.23  2:29.78  3:12.83  3:55.48  4:29.93
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  5:00.32   9  5:06.33 F7  P  1:07.92  2:31.63  3:49.86
                                                                    F    32.36  1:09.88  1:53.22  2:35.74  3:14.11  3:55.47  4:31.44
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  5:02.58  12  5:08.37 F8  P  1:05.19  2:26.93  3:55.72
                                                                    F    32.01  1:08.59  1:48.71  2:27.66  3:13.59  3:59.28  4:34.68
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  5:28.31   6  5:11.37 F3  P  1:11.97  2:41.45  4:16.98
                                                                    F    31.32  1:07.28  1:50.68  2:32.24  3:18.09  4:02.96  4:37.22
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT  5:26.81   5  5:23.50 F4  P  1:11.97  2:36.89  4:14.47
                                                                    F    32.29  1:10.20  1:52.65  2:34.35  3:22.17  4:10.84  4:47.98

LATHROPE, SCOTT       15 PC ORINDA AQUATI  4:52.76   7              P  1:06.22  2:18.52  3:47.23
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:52.87   8              P  1:05.93  2:22.13  3:46.86
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  4:59.05   1              P  1:06.98  2:22.01  3:49.83
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  5:00.32   9              P  1:07.92  2:31.63  3:49.86
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  5:01.13  10              P  1:06.10  2:28.11  3:55.14
TALBOTT, CHRIS        15 PC SANTA CLARA S  5:02.00  11              P  1:06.00  2:24.97  3:55.81
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  5:02.58  12              P  1:05.19  2:26.93  3:55.72
HUMPHREY, JOHN        18 PC ALMADEN SWIM   5:03.16   2              P  1:08.88  2:25.68  3:52.48
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  5:03.54  13              P  1:06.18  2:27.45  3:57.64
NORMAN, CRAIG         15 PC SALINAS VALLE  5:03.66  14              P  1:07.51  2:29.68  3:53.32
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  5:07.51  15              P  1:08.37  2:33.41  3:57.36
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  5:16.09  16              P  1:11.18  2:33.73  4:01.21
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  5:17.33   3              P  1:14.72  2:31.97  4:04.16
ARNDT, MATTHEW        16 PC SAN RAMON LIV  5:17.91  17              P  1:09.52  2:33.63  4:04.30
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  5:18.61  18              P  1:14.55  2:34.38  4:05.91
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  5:21.45  19              P  1:10.33  2:33.68  4:06.01
MCCABE, PATRICK       15 PC TERRAPINS SWI  5:21.75  20              P  1:13.28  2:34.29  4:10.95
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  5:23.38   4              P  1:12.92  2:39.71  4:12.74
COSTELLA, KIEL        15 PC CARSON AQUATI  5:23.66  21              P  1:12.95  2:36.35  4:13.70
GREMBAN, DAN          16 PC SAN RAMON LIV  5:23.85  22              P  1:15.36  2:39.04  4:12.11
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  5:26.64  23              P  1:15.33  2:34.44  4:13.92
DESENNA, THOMAS       18 PC VALLEJO AQUAT  5:26.81   5              P  1:11.97  2:36.89  4:14.47
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  5:28.31   6              P  1:11.97  2:41.45  4:16.98
SUCHOMEL, F.J.        19 PC MORGAN HILL S  5:28.47  24              P  1:09.87  2:33.91  4:14.77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               1:53.91   1      28.48  1:02.92  1:45.62
         METCALF, SCOTT      18
         LYON, MATTHEW       17
         CHILES, JUSTIN      18
         FITZGERALD, QUINN   18
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               1:54.70   2      47.12  1:01.46  1:28.98
         LATHROPE, SCOTT     15
         VARELLAS, PETER     16
         BECK, NICOLAS       16
         SANDBERG, JESSE     15
SOLO, A 18            18 PC SOLO SWIM CLU               1:59.59   3      47.73  1:05.07  1:33.61
         REYNOLDS, DARREN    18
         LIANIDES, MATTHEW   18
         BOITANO, ANDREW     17
         MRSNY, CAMERON      17
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               1:59.61   4      31.32  1:03.99  1:32.75
         ALLISON, ANDREW     16
         FELIX, NIKO         16
         FRENN, TYSON        15
         KEARNEY, BRENDAN    16
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               1:59.64   5      31.31  1:04.31  1:32.38
         MAHONEY, DANIEL     16
         BURKE, TANNER       16
         DISBROW, ZACH       16
         THEISEN, MIKE       16
DCD, A 16             16 PC DALY CITY DOL               2:00.94   6      29.98  1:03.76  1:32.66
         VERGARA, JUSTIN     16
         LU, JEFFREY         16
         BANARES, ALEX       15
         QUON, ELIOT         15
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               2:03.16   7      31.72  1:06.30  1:56.69
         HUDLIN, SHANE       15
         NEVEU, NICK         15
         MCCABE, PATRICK     15
         KEENAN, NED         16
OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               2:03.79   8      31.84  1:05.21  1:36.68
         CROSSLEY, JOHN      15
         MELTON, RYAN        15
         SCOTT, COLIN        15
         WECHT, KEVIN        16
EBAT, A 16            16 PC EAST BAY BAT                2:04.35   9      34.50  1:07.73  1:36.05
         MILAN, MATT         16
         CASTRO, RYAN T      16
         CARRASCO, FRANK     16
         OLDENHAGE, MATT     16
SOLO, A 16            16 PC SOLO SWIM CLU               2:08.77  10      32.86  1:11.01  2:08.53
         SIMMONS, MARK       16
         MARTIN, B           15
         WERTZ, M            15
         KITZMILLER, ZACHARY 15
VJO, A 18             18 PC VALLEJO AQUAT               2:09.22  11      33.79  1:10.53  1:41.21
         DESENNA, THOMAS     18
         FELIX, KARLO        18
         DESENNA, MARIO      17
         TOCH, AARON         18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DCD, B 16             16 PC DALY CITY DOL               2:15.15  12      35.89  1:12.48  2:00.23
         CHAN, WILBERT       15
         CHEN, MORRIS        15
         CASTELLON, ISAAC    15
         CHASE, TIM          16
VJO, B 16             16 PC VALLEJO AQUAT               2:19.30  13      35.19  1:12.40
         REAY, ROB           15
         DOMECUS, BRIAN      15
         TAMPISIO, PHILLEPPE 15
         STANWICK, MICHAEL   15

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:07.36   1      30.46  1:02.25  1:34.33  2:10.48  2:38.71  3:10.39  3:37.52
         LATHROPE, SCOTT     15
         VARELLAS, PETER     16
         BECK, NICOLAS       16
         SANDBERG, JESSE     15
OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               4:12.72   2      30.60  1:02.69  1:36.56  2:16.16  2:44.39  3:17.32  3:42.90
         METCALF, SCOTT      18
         LYON, MATTHEW       17
         CHILES, JUSTIN      18
         SUEOKA, MATT        18
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               4:20.34   3      32.99  1:07.27  1:40.52  2:17.73  2:47.13  3:21.28  3:49.69
         FRENN, TYSON        15
         FELIX, NIKO         16
         ALLISON, ANDREW     16
         KEARNEY, BRENDAN    16
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:23.26   4      32.73  1:08.73  1:43.13  2:23.22  2:51.79  3:24.83  3:52.31
         MAHONEY, DANIEL     16
         BURKE, TANNER       16
         MELTON, RYAN        15
         DISBROW, ZACH       16
SOLO, A 18            18 PC SOLO SWIM CLU               4:30.23   5      34.11  1:10.04  1:46.62  2:28.19  2:57.86  3:32.29  4:00.20
         MRSNY, CAMERON      17
         LIANIDES, MATTHEW   18
         BOITANO, ANDREW     17
         ERICKSON, KARL      18
SCSC, A 16            16 PC SANTA CLARA S               4:34.81   6      32.49  1:08.13  1:45.27  2:28.74  2:58.83  3:34.98  4:03.02
         FAN, DAVIN          15
         SCHUMER, BEN        16
         BUGAJSKI, GABE      15
         BALLING, TED        16
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               4:38.06   7             1:08.71  1:45.38  2:28.00  3:00.11  3:39.32  4:07.15
         HUDLIN, SHANE       15
         NEVEU, NICK         15
         MCCABE, PATRICK     15
         KEENAN, NED         16
VJO, A 18             18 PC VALLEJO AQUAT               4:38.63   8      34.92  1:12.75  1:49.51  2:31.68  3:01.94  3:36.94  4:05.83
         DESENNA, THOMAS     18
         FELIX, KARLO        18
         DESENNA, MARIO      17
         TOCH, AARON JON     17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-18   400 M. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:39.21   9      34.54  1:10.57  1:46.87  2:27.58  3:00.84  3:39.80  4:08.33
         CROSSLEY, JOHN      15
         WECHT, KEVIN        16
         SCOTT, COLIN        15
         KAWASAKI, JASON     15
DCD, A 16             16 PC DALY CITY DOL               4:47.82  10      36.29  1:16.76  1:51.26  2:30.51  3:04.51  3:38.81  4:10.59
         CHAN, WILBERT       15
         CHEN, MORRIS        15
         BANARES, ALEX       15
         VERGARA, JUSTIN     16
VJO, B 16             16 PC VALLEJO AQUAT               5:04.48  11      35.90  1:13.33  1:48.76  2:28.51  3:06.61  4:02.26  4:28.85
         REAY, ROB           15
         STANWICK, MICHAEL   15
         TAMPINCO, PHILIPPE  15
         SALAZAR, FRANCISCO  15

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               1:41.96   1      25.36    50.54  1:17.13
         MONTEYNE, ANDREW    18
         LYON, MATTHEW       17
         METCALF, SCOTT      18
         CHILES, JUSTIN      18
SOLO, A 18            18 PC SOLO SWIM CLU               1:45.02   2      26.24    53.25  1:19.33
         ERICKSON, KARL      18
         MRSNY, CAMERON      17
         BOITANO, ANDREW     17
         REYNOLDS, DARREN    18
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               1:45.22   3      26.40    53.38  1:19.23
         BECK, NICOLAS       16
         VARELLAS, PETER     16
         SANDBERG, JESSE     15
         MELTON, RYAN        15
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               1:46.87   4      26.94    53.40  1:19.94
         ALLISON, ANDREW     16
         FELIX, NIKO         16
         FRENN, TYSON        15
         KEARNEY, BRENDAN    16
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               1:47.65   5      27.53    53.80  1:20.64
         DISBROW, ZACH       16
         MAHONEY, DANIEL     16
         KAWASAKI, JASON     15
         LATHROPE, SCOTT     15
OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               1:50.52   6      27.32    54.53  1:46.60
         WECHT, KEVIN        16
         BURKE, TANNER       16
         CROSSLEY, JOHN      15
         SCOTT, COLIN        15
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               1:51.14   7      27.27    55.21  1:23.24
         NEVEU, NICK         15
         KEENAN, NED         16
         HUDLIN, SHANE       15
         MCCABE, PATRICK     15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    15-18   200 F. R.                                   EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 18             18 PC VALLEJO AQUAT               1:52.01   8      28.65    56.22  1:23.52
         TOCH, AARON JON     17
         DESENNA, THOMAS     18
         FELIX, NIKO         16
         DESENNA, MARIO      17
DCD, A 16             16 PC DALY CITY DOL               1:52.40   9      27.33    55.86  1:26.10
         BANARES, ALEX       15
         CASTELLON, ISAAC    15
         CHASE, TIM          16
         VERGARA, JUSTIN     16
VJO, B 16             16 PC VALLEJO AQUAT               1:58.07  10      50.30    56.92  1:27.39
         REAY, ROB           15
         TAMPINCO, PHILIPPE  15
         STANWICK, MICHAEL   15
         CAFUIR, BEN         15

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               3:43.87   1      26.64    54.60  1:21.63  1:51.13  2:18.51  2:48.56  3:14.99
         LYON, MATTHEW       17
         METCALF, SCOTT      18
         SUELOA, M           18
         CHILES, JUSTIN      18
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               3:50.92   2      27.84    57.76  1:25.39  1:54.98  2:22.65  2:52.53  3:20.34
         VARELLAS, PETER     16
         BECK, NICOLAS       16
         SANDBERG, JESSE     15
         LATHROPE, SCOTT     15
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               3:51.97   3      28.30    57.79  1:25.84  1:55.70  2:24.42  2:55.09  3:22.25
         FELIX, NIKO         16
         FRENN, TYSON        15
         KEARNEY, BRENDAN    16
         ALLISON, ANDREW     16
SOLO, A 18            18 PC SOLO SWIM CLU               3:52.75   4      27.03    56.04  1:23.19  1:53.17  2:21.19  2:51.29  3:20.07
         MRSNY, CAMERON      17
         ERICKSON, KARL      18
         BOITANO, ANDREW     17
         REYNOLDS, DARREN    18
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               3:55.05   5      28.00    58.23  1:25.75  1:57.00  2:25.27  2:56.39  3:24.71
         DISBROW, Z          16
         MELLON, R           15
         KAWASKI, J          15
         MAHONEY, D          16
SCSC, A 16            16 PC SANTA CLARA S               3:57.87   6      29.13    59.30  1:27.36  1:59.63  2:28.36  3:00.34  3:28.15
         BUGAJSKI, GABE      15
         BALLING, TED        16
         SCHUMER, BEN        16
         TALBOTT, CHRIS      15
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               4:01.65   7      29.52  1:00.72  1:28.79  1:58.75  2:28.27  3:01.13  3:30.09
         NEVEU, NICK         15
         KEENAN, NED         16
         HUDLIN, SHANE       15
         MCCABE, PATRICK     15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    15-18   400 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, C 16            16 PC ORINDA AQUATI               4:06.30   8      28.64    59.07  1:28.69  2:01.67  2:30.63  3:01.31  3:31.01
         WECHT, K            16
         THERSEN, M          16
         BURKE, T            16
         CROSSLY, J          16
VJO, A 18             18 PC VALLEJO AQUAT               4:09.90   9      29.39  1:01.05  1:30.33  2:04.46  2:34.76  3:07.76  3:37.62
         FELIX, KARLO        18
         TOCH, AARON JON     17
         DESENNA, MARIO      17
         DESENNA, THOMAS     18
DCD, A 16             16 PC DALY CITY DOL               4:20.42  10      28.15    58.70  1:28.05  2:00.04  2:34.77  3:11.84  3:43.88
         BANARES, ALEX       15
         VERGARA, JUSTIN     16
         CHASE, T            16
         CHEN, MORRIS        15
VJO, B 16             16 PC VALLEJO AQUAT               4:27.94  11      30.01  1:04.96  1:39.59  2:19.04  2:51.24  3:26.87  3:56.01
         REAY, ROB           15
         TAMPINCO, PHILIPPE  15
         SALAZAR, FRANCISCO  15
         STANWICK, MICHAEL   15

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    15-18   800 F. R.                                   EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 18            18 PC ORINDA AQUATI               8:18.30   1      28.15    58.75  1:29.79  2:00.21  2:29.47  3:01.79  3:34.73
         FITZGERALD, QUINN   18                                        4:07.24  4:36.30  5:08.92  5:43.96  6:15.45  6:43.91  7:14.72
         METCALF, SCOTT      18                                        7:46.80
         LYON, MATTHEW       17
         CHILES, JUSTIN      18
OAPB, A 16            16 PC ORINDA AQUATI               8:33.30   2      29.55  1:01.77  1:35.16  2:07.20           2:32.64  3:41.92
         LATHROPE, SCOTT     15                                        4:15.54  4:45.18  5:18.14  5:52.15  6:25.61  6:54.93  7:27.46
         MAHONEY, DANIEL     16                                        8:00.52
         VARELLAS, PETER     16
         BECK, NICOLAS       16
VJO, A 16             16 PC VALLEJO AQUAT               8:37.75   3      29.83  1:03.15  1:36.76  2:09.90  2:39.09  3:12.77  3:47.76
         FELIX, NIKO         16                                        4:20.35  4:50.74  5:25.15  5:59.43  6:31.59  6:59.58  7:31.42
         FRENN, TYSON        15                                        8:04.83
         KEARNEY, BRENDAN    16
         ALLISON, ANDREW     16
OAPB, B 16            16 PC ORINDA AQUATI               8:41.07   4      29.93  1:03.51  1:38.99  2:12.20  2:41.66  3:14.97  3:49.72
         SANDBERG, JESSE     15                                        4:21.09           5:25.52  6:00.36  6:32.47           7:00.92
         MELTON, RYAN        15                                        8:07.86
         CROSSLEY, JOHN      15
         DISBROW, ZACH       16
SOLO, A 18            18 PC SOLO SWIM CLU               8:55.56   5      31.46  1:05.65  1:40.28  2:14.62  2:44.61  3:20.05  3:58.58
         MRSNY, CAMERON      17                                        4:37.18  5:06.58  5:39.72  6:13.77  6:48.38  7:16.87  7:48.58
         REYNOLDS, DARREN    18                                        8:21.41
         BOITANO, ANDREW     17
         ERICKSON, KARL      18
TERA, A 16            16 PC TERRAPINS SWI               8:59.84   6      31.79  1:07.52  1:43.49  2:18.51           2:42.23  2:49.42
         MCCABE, PATRICK     15                                        3:23.75  3:59.30  4:34.01  5:03.70  5:38.28  7:18.04  7:51.05
         NEVEU, NICK         15                                        8:25.64
         HUDLIN, SHANE       15
         KEENAN, NED         16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6006

                                        PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC-1135                          07/26/01  THRU  07/29/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    15-18   800 F. R.                                   EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 18             18 PC VALLEJO AQUAT               9:12.07   7      30.69  1:04.95  1:40.61  2:13.55  2:45.35  3:20.35  3:56.83
         DESENNA, MARIO      17                                        4:31.15  5:01.97  5:37.20  6:12.92  6:47.27  7:18.95  7:54.31
         DESENNA, THOMAS     18                                        8:33.27
         FELIX, KARLO        18
         TOCH, A             17
DCD, A 16             16 PC DALY CITY DOL               9:17.13   8      32.36  1:07.80  1:42.47  2:13.39  2:46.58  3:24.19  4:01.29
         VERGARA, J          16                                        4:33.98  5:05.06  5:42.79  6:23.15  7:03.47  7:34.48  8:07.74
         BANARES, ALEX       15                                        8:42.93
         CORBELLI, SKY       16
         LU, JEFFREY         16
VJO, B 16             16 PC VALLEJO AQUAT               9:54.00   9      32.65  1:09.74  1:47.73  2:26.00           2:53.48  3:00.08
         STANWICK, MICHAEL   15                                        3:38.66  4:19.06  4:58.09  5:33.95  6:15.28  8:06.84  8:42.54
         TAMPICO, P          15                                        9:19.20
         DOMECUS, BRIAN      15
         REAY, ROB           15