&l8D
&l88P
&k2S
&a132M
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
 JR CHMPSHIP     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC    31.42   1    30.81 F1
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    32.25   3    31.71 F2
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    32.11   2    32.00 F3
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     32.41   4    32.27 F4
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    32.57   5    32.36 F5
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     33.16   6    32.64 F6
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    33.54   8    32.91 F7
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    33.54   7    33.01 F8

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC    31.42   1
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    32.11   2
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    32.25   3
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     32.41   4
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    32.57   5
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     33.16   6
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    33.54   8
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    33.54   7
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    33.57   9
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY      33.63  10
AJIMURA, BUFFY        10 PC TERRAPINS SWI    33.80  12
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI    33.80  11
HARRINGTON, HEATHER   10 AZ MOON VALLEY A    33.84  13
DOCTO, JENNIFER       10 PC PLEASANTON SE    33.98  14
ROOS, CAROLINE         9 WI SCHROEDER YMC    34.07  15
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI    34.24  16
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    34.89  17
RICHSON, BRIANNE       8 WI SCHROEDER YMC    35.45  18
MARTINEZ, VICTORIA    10 AZ MOON VALLEY A   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
 JR CHMPSHIP   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC  1:09.03   1  1:07.72 F1  P    32.52
                                                                    F    32.58
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:10.84   2  1:10.88 F2  P    33.82
                                                                    F    34.48
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:13.04   5  1:11.14 F3  P    34.14
                                                                    F    34.55
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   1:11.34   3  1:12.16 F4  P    34.18
                                                                    F    34.31
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:13.46   7  1:12.84 F5  P    34.97
                                                                    F    34.69
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:12.39   4  1:12.85 F6  P    34.70
                                                                    F    34.89
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:13.58   8  1:12.94 F7  P    35.36
                                                                    F    34.75
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:13.17   6  1:13.29 F8  P    34.48
                                                                    F    35.00

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC  1:09.03   1              P    32.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:10.84   2              P    33.82
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   1:11.34   3              P    34.18
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:12.39   4              P    34.70
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:13.04   5              P    34.14
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:13.17   6              P    34.48
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:13.46   7              P    34.97
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:13.58   8              P    35.36
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:13.97  10              P    36.19
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  1:13.97   9              P    36.34
ROOS, CAROLINE         9 WI SCHROEDER YMC  1:14.88  11              P    36.23
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:14.94  12              P    35.85
HERRIOT, KATIE        10 AZ PHOENIX SWIM   1:15.28  13              P    36.25
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    1:15.33  14              P    36.12
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI  1:15.68  15              P    35.59
MARTINEZ, VICTORIA    10 AZ MOON VALLEY A  1:15.86  17              P    35.07
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:15.86  16              P    37.42
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    1:16.12  18              P    36.92
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE  1:16.51  19              P    37.27
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:16.53  20              P    36.80
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU  1:16.55  21              P    36.10

                                                       S  W  I  M   O  F  F

CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV               1:12.12     F    35.20
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE               1:12.32     F    35.79

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC  2:29.91   1  2:29.29 F1  P    34.46  1:13.14  1:52.18
                                                                    F    34.66  1:13.56  1:52.19
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:33.47   2  2:30.06 F2  P    34.85  1:13.72  1:54.05
                                                                    F    35.42  1:13.78  1:53.12
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  2:37.99   3  2:35.03 F3  P    36.45  1:16.32  1:57.03
                                                                    F    36.23  1:16.25  1:56.21
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  2:40.00   7  2:35.37 F4  P    35.52  1:16.13  1:57.98
                                                                    F    35.22  1:15.06  1:55.71
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  2:39.35   5  2:35.43 F5  P    37.79  1:19.51  1:59.06
                                                                    F    37.90  1:18.26  1:57.75
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    2:39.21   4  2:37.03 F6  P    36.70  1:17.26  1:58.67
                                                                    F    37.25  1:17.93  1:58.99
MARTINEZ, VICTORIA    10 AZ MOON VALLEY A  2:39.93   6  2:37.45 F7  P    35.80  1:16.80  1:59.59
                                                                    F    36.97  1:16.30  1:57.78
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  2:40.24   8  2:40.95 F8  P    37.36  1:19.41  2:01.91
                                                                    F    38.16  1:18.85  2:01.32

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC  2:29.91   1              P    34.46  1:13.14  1:52.18
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:33.47   2              P    34.85  1:13.72  1:54.05
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  2:37.99   3              P    36.45  1:16.32  1:57.03
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    2:39.21   4              P    36.70  1:17.26  1:58.67
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  2:39.35   5              P    37.79  1:19.51  1:59.06
MARTINEZ, VICTORIA    10 AZ MOON VALLEY A  2:39.93   6              P    35.80  1:16.80  1:59.59
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  2:40.00   7              P    35.52  1:16.13  1:57.98
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  2:40.24   8              P    37.36  1:19.41  2:01.91
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  2:40.38   9              P    36.76  1:17.82  1:59.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   2:40.69  10              P    36.54  1:17.62  1:58.60
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU  2:40.80  11              P    36.09  1:17.04  1:59.26
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  2:40.91  12              P    37.49  1:19.64  2:01.21
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  2:42.15  13              P    38.16  1:20.24  2:01.54
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE  2:42.99  14              P    38.98  1:21.09  2:02.45
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    2:43.44  15              P    37.65  1:18.26  2:01.39
BOSTON, CHRISTINE     10 PC CABRILLO THRE  2:45.69  16              P    38.95  1:21.48  2:04.08
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  2:46.24  17              P    37.72  1:20.97  2:04.59
ROOS, CAROLINE         9 WI SCHROEDER YMC  2:47.31  18              P    37.73  1:21.05  2:04.22
HERRIOT, KATIE        10 AZ PHOENIX SWIM   2:47.73  19              P    38.02  1:20.62  2:05.37
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI  2:50.19  20              P    38.74  1:23.68  2:09.62
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  2:50.35  21              P    38.25  1:21.68  2:06.55

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   10&UN   400 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC  5:13.59   1  5:12.52 F1  P    34.84  1:13.63  1:54.02  2:34.49  3:14.99  3:54.88  4:35.18
                                                                    F    34.72  1:13.14  1:53.72  2:34.33  3:15.26  3:55.27  4:34.52
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  5:22.08   3  5:15.60 F2  P    35.32  1:14.80  1:56.26  2:37.72  3:19.66  4:01.01  4:42.80
                                                                    F    35.51  1:14.65  1:55.35  2:36.03  3:17.11  3:57.96  4:38.08
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  5:18.66   2  5:15.69 F3  P    34.69  1:14.03  1:55.44  2:36.77  3:18.09  3:58.84  4:39.62
                                                                    F    35.80  1:15.11  1:55.71  2:36.49  3:17.38  3:57.63  4:37.66
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  5:24.25   4  5:22.48 F4  P    36.71  1:16.86  1:59.00  2:39.79  3:21.88  4:03.23  4:44.61
                                                                    F    36.64  1:17.09  1:58.76  2:38.92  3:20.69  4:01.85  4:42.90
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  5:24.91   5  5:24.49 F5  P    35.52  1:15.26  1:57.13  2:38.54  3:21.12  4:03.23  4:45.33
                                                                    F    35.53  1:15.11  1:56.16  2:37.81  3:20.01  4:02.24  4:44.35
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  5:34.39   7  5:29.46 F6  P    37.39  1:19.09  2:01.37  2:44.12  3:26.13  4:09.25  4:52.24
                                                                    F    36.91  1:18.15  1:59.30  2:41.35  3:23.81  4:06.08  4:48.63
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    5:39.98   8  5:29.78 F7  P    38.16  1:20.52  2:02.92  2:46.48  3:30.15  4:13.19  4:57.14
                                                                    F    38.23  1:21.10  2:04.81  2:46.03  3:28.54  4:09.33  4:51.36
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  5:32.03   6  5:30.17 F8  P    36.78  1:18.28  2:01.26  2:42.86  3:25.30  4:07.98  4:51.18
                                                                    F    37.14  1:18.94  2:01.65  2:44.66  3:27.61  4:09.12  4:51.42

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC  5:13.59   1              P    34.84  1:13.63  1:54.02  2:34.49  3:14.99  3:54.88  4:35.18
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  5:18.66   2              P    34.69  1:14.03  1:55.44  2:36.77  3:18.09  3:58.84  4:39.62
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  5:22.08   3              P    35.32  1:14.80  1:56.26  2:37.72  3:19.66  4:01.01  4:42.80
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  5:24.25   4              P    36.71  1:16.86  1:59.00  2:39.79  3:21.88  4:03.23  4:44.61
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  5:24.91   5              P    35.52  1:15.26  1:57.13  2:38.54  3:21.12  4:03.23  4:45.33
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  5:32.03   6              P    36.78  1:18.28  2:01.26  2:42.86  3:25.30  4:07.98  4:51.18
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  5:34.39   7              P    37.39  1:19.09  2:01.37  2:44.12  3:26.13  4:09.25  4:52.24
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    5:39.98   8              P    38.16  1:20.52  2:02.92  2:46.48  3:30.15  4:13.19  4:57.14
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  5:43.81   9              P    39.12  1:21.39  2:05.32  2:48.76  3:33.33  4:17.18  5:02.82

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    37.65   2    36.86 F1
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM    37.56   1    37.70 F2
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    40.01   8    38.36 F3
DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC    39.65   5    38.73 F4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT    39.40   4    39.35 F5
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     39.99   7    39.47 F6
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ    39.36   3    39.59 F7
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    39.92   6    39.75 F8

DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM    37.56   1
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    37.65   2
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ    39.36   3
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT    39.40   4
DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC    39.65   5
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    39.92   6
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     39.99   7
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    40.01   8
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    40.07   9
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    40.22  10
WIESER, DEVIN         10 SN SOLANO AQUATI    40.29  11
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU    40.82  12
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM    41.12  13
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE    41.35  14
ROOS, CAROLINE         9 WI SCHROEDER YMC    41.88  15
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN    42.32  16
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    42.47  17
BONNEL, MELISSA       10 PC PLEASANTON SE    42.94  18
MARTINEZ, VICTORIA    10 AZ MOON VALLEY A    43.81  19

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:19.47   1  1:18.70 F1  P    37.94
                                                                    F    38.17
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  1:20.97   2  1:21.73 F2  P    39.42
                                                                    F    39.74
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:22.22   3  1:22.03 F3  P    41.00
                                                                    F    40.26
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:23.56   5  1:22.28 F4  P    39.67
                                                                    F    40.22
WIESER, DEVIN         10 SN SOLANO AQUATI  1:23.41   4  1:24.63 F5  P    40.46
                                                                    F    41.32
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:23.84   6  1:25.02 F6  P    40.00
                                                                    F    41.50
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:24.87   8  1:26.11 F7  P    40.85
                                                                    F    41.42
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:24.83   7  1:26.45 F8  P    41.85
                                                                    F    42.08

DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:19.47   1              P    37.94
DELISLE, LAURENCE      9 PC DEANZA CUPERT  1:20.97   2              P    39.42
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  1:22.22   3              P    41.00
WIESER, DEVIN         10 SN SOLANO AQUATI  1:23.41   4              P    40.46
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:23.56   5              P    39.67
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:23.84   6              P    40.00
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:24.83   7              P    41.85
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:24.87   8              P    40.85
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:24.88   9              P    40.40
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  1:25.11  10              P    41.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN  1:25.48  11              P    42.45
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  1:25.64  12              P    41.63
REED, SHELLI           9 PC SAN BENITO AQ  1:25.95  13              P    42.94
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:26.19  14              P    41.76
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM  1:26.50  15              P    41.42
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:26.83  16              P    41.18
MENDOZA, CAMILLE      10 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.98  17              P    42.13
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU  1:28.37  18              P    42.27
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:28.83  19              P    44.25
ROOS, CAROLINE         9 WI SCHROEDER YMC  1:29.76  20              P    42.36
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:31.74  21              P    44.84

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    41.49   1    40.68 F1
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    41.54   2    41.10 F2
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    41.70   3    42.58 F3
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    41.93   4    42.58 F3
ANDERSON, DARCIE       9 SN CHICO AQUA JE    42.45   6    42.84 F5
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM    42.66   8    43.05 F6
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU    42.43   5    43.36 F7
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    42.55   7    43.67 F8

CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    41.49   1
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI    41.54   2
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM    41.70   3
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    41.93   4
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU    42.43   5
ANDERSON, DARCIE       9 SN CHICO AQUA JE    42.45   6
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    42.55   7
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM    42.66   8
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    42.84   9
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     43.23  10
BUCK, CARLY            9 PC PETALUMA SWIM    43.45  11
TELLES, JAYME         10 PC SAN BENITO AQ    44.01  12
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK     44.04  13
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      44.26  14
WONG, CAREY           10 PC LOS ALTOS/MTN    44.32  15
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    44.46  16
HORN, ELOISE          10 PC PACIFIC COAST    44.79  17
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    44.96  18
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM    45.18  19
KAMAI, ELIZABETH      10 PC PACIFIC COAST    45.32  20
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S    45.37  21
HERRIOT, KATIE        10 AZ PHOENIX SWIM     45.90  22
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     46.30  23
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      46.64  24
JONES, JILL            9 PC TERRAPINS SWI    47.10  25
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    47.40  26
RICHSON, BRIANNE       8 WI SCHROEDER YMC    47.60  27
KERSTENS, ANNEMIEKE   10 PC GILROY GATORS    48.65  28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  1:31.19   1  1:28.80 F1  P    43.40
                                                                    F    42.91
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:32.59   4  1:29.66 F2  P    43.61
                                                                    F    42.87
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI  1:31.23   2  1:30.34 F3  P    43.63
                                                                    F    43.59
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:32.06   3  1:30.70 F4  P    43.08
                                                                    F    43.52
ANDERSON, DARCIE       9 SN CHICO AQUA JE  1:33.62   8  1:33.09 F5  P    44.85
                                                                    F    44.67
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU  1:33.31   6  1:33.14 F6  P    43.28
                                                                    F    43.19
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:33.29   5  1:33.19 F7  P    44.85
                                                                    F    44.59
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:33.40   7  1:33.76 F8  P    42.39
                                                                    F    44.92

BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  1:31.19   1              P    43.40
GIBLIN, KAITLYN       10 PC ORINDA AQUATI  1:31.23   2              P    43.63
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL  1:32.06   3              P    43.08
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:32.59   4              P    43.61
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:33.29   5              P    44.85
RIPLEY,  RACHEL       10 AZ SUN DEVIL AQU  1:33.31   6              P    43.28
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:33.40   7              P    42.39
ANDERSON, DARCIE       9 SN CHICO AQUA JE  1:33.62   8              P    44.85
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:34.41   9              P    45.40
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  1:35.07  10              P    44.32
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:36.50  11              P    45.32
BURCHARD, ELIZABETH   10 PC WALNUT CREEK   1:36.62  12              P    45.13
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC MARIN PIRATES  1:36.84  13              P    46.09
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   1:37.39  14              P    45.72
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  1:37.61  15              P    45.60
HERRIOT, KATIE        10 AZ PHOENIX SWIM   1:37.64  16              P    46.21
ROGERS, JESSIE        10 PC UNATTACHED PA  1:37.98  17              P    46.83
WONG, CAREY           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:38.03  18              P    45.24
FISHER, CLAIRE        10 PC KORET YOUTH S  1:38.09  19              P    46.91
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  1:39.17  20              P    46.73
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM  1:41.79  21              P    48.10
DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC   DQUED                   P    43.24

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    36.05   3    34.86 F1
DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC    35.46   1    35.09 F2
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     35.50   2    35.44 F3
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN    37.02   4    36.77 F4
HARRINGTON, HEATHER   10 AZ MOON VALLEY A    37.28   6    37.04 F5
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI    37.76   8    37.91 F6
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY      37.26   5    38.10 F7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO AQUATI    37.65   7    38.15 F8

DIETZ, BRIANNA        10 WI SCHROEDER YMC    35.46   1
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK     35.50   2
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL    36.05   3
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN    37.02   4
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY      37.26   5
HARRINGTON, HEATHER   10 AZ MOON VALLEY A    37.28   6
MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO AQUATI    37.65   7
MIDDLETON, LUCY       10 PC TERRAPINS SWI    37.76   8
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV    37.95   9
RICHSON, BRIANNE       8 WI SCHROEDER YMC    37.98  10
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    38.09  11
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC MARIN PIRATES    38.18  12
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    38.26  13
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM     38.38  14
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV    38.46  15
PORTER, HALEY         10 SN PENGUIN SWIM     38.50  16
WOLF, JESSICA         10 PC TERRAPINS SWI    38.99  17
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    39.06  18
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      39.28  19
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY      39.31  20
CHEN, EMILY           10 PC OTTER SWIM CL    39.40  21
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM    39.41  22
ROOS, CAROLINE         9 WI SCHROEDER YMC    39.52  23
ROGGENSACK, KELSEY    10 AZ SUN DEVIL AQU    39.66  24

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
 JR CHMPSHIP   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:21.79   1  1:20.25 F1  P    37.74
                                                                    F    37.02
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  1:21.91   3  1:20.69 F2  P    38.07
                                                                    F    37.79
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    1:21.90   2  1:22.47 F3  P    39.43
                                                                    F    38.67
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:23.38   4  1:23.13 F4  P    40.73
                                                                    F    39.67
MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO AQUATI  1:23.86   5  1:25.25 F5  P    39.65
                                                                    F    39.96
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:24.70   6  1:26.94 F6  P    39.28
                                                                    F    39.76
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:27.81   8  1:28.01 F7  P    37.16
                                                                    F    36.63
ROGGENSACK, KELSEY    10 AZ SUN DEVIL AQU  1:27.66   7  1:29.86 F8  P    40.39
                                                                    F    41.14

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  1:21.79   1              P    37.74
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    1:21.90   2              P    39.43
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  1:21.91   3              P    38.07
SCHAEFER, SHELBY      10 SN SIERRA MARLIN  1:23.38   4              P    40.73
MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO AQUATI  1:23.86   5              P    39.65
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  1:24.70   6              P    39.28
ROGGENSACK, KELSEY    10 AZ SUN DEVIL AQU  1:27.66   7              P    40.39
SULLIVAN, PATRICIA    10 PC WALNUT CREEK   1:27.81   8              P    37.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RICHSON, BRIANNE       8 WI SCHROEDER YMC  1:28.43   9              P    39.94
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    1:31.53  10              P    41.71

============================================================================================================================
   EVENT  157                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT  157
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  2:54.57   2  2:49.94 F1  P    37.88  1:22.50  2:13.27
                                                                    F    37.61  1:21.18  2:11.22
GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:53.46   1  2:51.36 F2  P    37.21  1:21.23  2:14.59
                                                                    F    37.50  1:20.89  2:13.88
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:57.69   3  2:53.58 F3  P    39.37  1:24.48  2:18.59
                                                                    F    39.21  1:24.28  2:16.51
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  3:00.32   6  2:55.73 F4  P    39.42  1:22.44  2:18.81
                                                                    F    38.60  1:21.75  2:15.69
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  3:03.14   8  2:57.92 F5  P    39.86  1:25.47  2:19.22
                                                                    F    39.96  1:24.38  2:16.50
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  3:01.20   7  2:59.51 F6  P    39.12  1:28.03  2:21.92
                                                                    F    38.57  1:25.59  2:19.22
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:59.15   4  3:00.13 F7  P    39.07  1:26.13  2:19.66
                                                                    F    39.70  1:26.22  2:20.82
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  3:00.09   5  3:01.85 F8  P    39.99  1:26.46  2:19.66
                                                                    F    41.17  1:27.48  2:20.09

GONG, DANIELLE        10 PC DEANZA CUPERT  2:53.46   1              P    37.21  1:21.23  2:14.59
DIMAGMALIW, CHRISTINE 10 PC DALY CITY DOL  2:54.57   2              P    37.88  1:22.50  2:13.27
ANDERSON, ALYSSA      10 PC SAN RAMON LIV  2:57.69   3              P    39.37  1:24.48  2:18.59
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:59.15   4              P    39.07  1:26.13  2:19.66
BISPO, KASSY           9 PC SOS SWIM TEAM  3:00.09   5              P    39.99  1:26.46  2:19.66
DANNENMAIER, VERONIKA 10 CO BOULDER SWIMM  3:00.32   6              P    39.42  1:22.44  2:18.81
CRADDOCK, JULIA       10 AZ WESTSIDE SILV  3:01.20   7              P    39.12  1:28.03  2:21.92
TRESENRIDER, AMY      10 PC SEBASTAPOL SE  3:03.14   8              P    39.86  1:25.47  2:19.22
CONROW, KELSEY        10 PC ALMADEN SWIM   3:05.04   9              P    39.09  1:27.17  2:22.63
HANSON, JODI          10 PC SOS SWIM TEAM  3:06.05  11              P    43.04  1:33.87  2:24.79
WIESER, DEVIN         10 SN SOLANO AQUATI  3:06.05  10              P    41.26  1:26.90  2:25.42
XU, KATHERINA         10 PC PETALUMA SWIM  3:06.88  12              P    40.89  1:29.40  2:25.00
HERRIOT, KATIE        10 AZ PHOENIX SWIM   3:07.48  13              P    42.72  1:31.51  2:24.78
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  3:08.54  14              P    42.36  1:31.62  2:22.90
AGUAYO, AMANDA        10 PC SALINAS VALLE  3:09.47  15              P    43.50  1:29.60  2:28.64
HOCKING, LEAH         10 PC TERRAPINS SWI  3:09.69  16              P    42.31  1:31.32  2:26.95
WALITSCH, JAMIE        9 PC AGCC OSPREY    3:10.60  17              P    40.43  1:30.37  2:27.97
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  3:10.92  18              P    41.08  1:30.92  2:27.14
MULLIN, RACHAEL       10 SN SOLANO AQUATI  3:11.09  19              P    39.58  1:29.68  2:29.11
HOYT, ERINN           10 PC AGCC OSPREY    3:17.89  20              P    41.24  1:31.80  2:29.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL               2:35.42   1      40.77  1:24.34  2:20.23
         LA, KRISTIE         10
         NAJDAWI, NAJELAH    10
         DIMAGMALIW, CHRISTIN10
         RUSH, ALYSSA         9
TERA, A 10-UN         10 PC TERRAPINS SWI               2:35.64   2      40.07  1:23.91  2:02.28
         PRUTTON, DIANDRA    10
         POWERS, ALEXA       10
         WOLF, JESSICA       10
         JONES, JILL          9
AGCC,  A  10-UN       10 PC AGCC OSPREY                 2:35.92   3      42.08  1:25.64  2:01.65
         HOYT, ERINN         10
         GOLD, COURTNEY      10
         WALITSCH, JAMIE      9
         MEDEIROS, DANIELLE  10
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:37.55   4    1:25.90  1:26.12  2:00.99
         AMOG, JESSICA       10
         BURCHARD, ELIZABETH 10
         SULLIVAN, PATRICIA  10
         SULLIVAN, MONICA     9
OSC,  A  10-UN        10 PC OTTER SWIM CL               2:37.75   5      41.93  1:24.62  2:35.55
         CHEN, TERESA        10
         MERCADO, KELLSEY    10
         CHEN, EMILY         10
         FLANNIGAN, DEVON    10
MP, A 10-UN           10 PC MARIN PIRATES               2:41.72   6      43.38  1:29.49  2:06.88
         CHRISTOFFERSON, STEP10
         TREICK, SHELBY      10
         DUFFY, FIONA        10
         GOSSLE, ALISON      10
SSTY, A 10-UN         10 WI SCHROEDER YMC               2:46.38   7      41.93  1:23.68  2:02.06
         ROOS, CAROLINE       9
         DIETZ, BRIANNA      10
         RICHSON, BRIANNE     8
         STOEHR, ELLEN       11
DACA, A 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT                DQUED           40.78  1:26.29  2:03.57
         KWONG, AUDREY       10
         UENO, MAO           10
         CHENG, ELSA         10
         DELISLE, LAURENCE    9

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 10-UN         10 PC TERRAPINS SWI               2:13.97   1      32.86  1:06.39  2:02.91
         JONES, JILL          9
         WOLF, JESSICA       10
         AJIMURA, BUFFY      10
         PRUTTON, DIANDRA    10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA, A 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:16.33   2      34.41  1:08.56  1:43.41
         UENO, MAO           10
         KWONG, AUDREY       10
         CHENG, ELSA         10
         DELISLE, LAURENCE    9
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:18.36   3      32.14  1:08.39  1:42.52
         SULLIVAN, PATRICIA  10
         SULLIVAN, MONICA     9
         AMOG, JESSICA       10
         BURCHARD, ELIZABETH 10
AGCC,  A  10-UN       10 PC AGCC OSPREY                 2:20.79   4      35.88  1:10.25  1:45.88
         WALITSCH, JAMIE      9
         GOLD, COURTNEY      10
         HOYT, ERINN         10
         MEDEIROS, DANIELLE  10
DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL               2:21.12   5      35.24  1:18.23  2:14.77
         NAJDAWI, NAJELAH    10
         RUSH, ALYSSA         9
         LA, KRISTIE         10
         DIMAGMALIW, CHRISTIN10
SSTY, A 10-UN         10 WI SCHROEDER YMC               2:23.27   6      32.12  1:06.01  1:41.28
         DIETZ, BRIANNA      10
         ROOS, CAROLINE       9
         RICHSON, BRIANNE     8
         STOEHR, ELLEN       11

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
 JR CHMPSHIP     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    29.33   1    29.15 F1
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    29.72   3    29.54 F2
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    29.92   6    29.59 F3
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING SWIM     29.64   2    29.75 F4
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     29.94   7    29.78 F5
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC    29.94   8    29.84 F6
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    29.73   4    30.02 F7
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    29.85   5    30.22 F8

BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    29.33   1
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING SWIM     29.64   2
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    29.72   3
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    29.73   4
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    29.85   5
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    29.92   6
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC    29.94   8
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     29.94   7
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    29.97   9
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL    30.26  10
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     30.28  11
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     30.29  12
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI    30.31  13
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI    30.32  14
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV    30.40  15
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH     30.41  16
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT    30.47  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    30.48  18
DLUGOPOLSKI, LISA     11 WI SCHROEDER YMC    30.61  19
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE    30.74  20
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    30.75  21
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    30.78  22
OWNBEY, JANICE        12 SN ARDEN HILLS      30.83  23
KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN    30.84  24
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    30.85  25
RODDY, ERIKA          11 PC KORET YOUTH S    30.92  26
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    31.02  27
TAJERAN, SHEEVA       12 SN CALIFORNIA CA    31.24  28
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC MARIN PIRATES    31.27  29
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S    31.37  30
JOHNSON, ALICIA       12 WI SCHROEDER YMC    31.40  31
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC    31.44  32
STOEHR, ELLEN         11 WI SCHROEDER YMC    31.64  33
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV    31.75  34
SLAVICH, DESTINIE     12 PC FOG CITY HAMM    31.85  35

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
 JR CHMPSHIP   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.13   2  1:01.16 F1  P    30.37
                                                                    F    29.74
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:02.78   1  1:02.09 F2  P    30.41
                                                                    F    30.05
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:04.11   4  1:03.04 F3  P    31.43
                                                                    F    31.04
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:04.33   6  1:03.06 F4  P    31.30
                                                                    F    31.21
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:03.79   3  1:03.61 F5  P    31.06
                                                                    F    30.85
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:05.09   8  1:03.66 F6  P    31.37
                                                                    F    30.67
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.19   5  1:03.80 F7  P    31.04
                                                                    F    31.05
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:04.97   7  1:04.71 F8  P    31.36
                                                                    F    31.41

BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:02.78   1              P    30.41
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.13   2              P    30.37
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:03.79   3              P    31.06
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:04.11   4              P    31.43
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.19   5              P    31.04
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:04.33   6              P    31.30
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:04.97   7              P    31.36
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:05.09   8              P    31.37
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  1:05.39   9              P    31.57
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:05.42  10              P    31.14
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING SWIM   1:05.44  11              P    31.63
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  1:05.68  12              P    32.22
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  1:05.77  13              P    31.67
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:05.80  14              P    32.11
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:05.97  15              P    31.99
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:05.98  16              P    31.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:06.11  17              P    32.02
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  1:06.13  18              P    32.29
SPILLNER, MCKENZIE    12 PC VALLEJO AQUAT  1:06.14  19              P    31.12
KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN  1:06.38  20              P    31.98
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:06.51  21              P    31.53
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:06.94  22              P    31.97
DLUGOPOLSKI, LISA     11 WI SCHROEDER YMC  1:06.96  23              P    31.98
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:06.99  24              P    32.42
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:07.16  25              P    32.23
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM  1:07.25  26              P    32.39
LAUSMAN, KRISTA       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:07.38  27              P    32.72
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:07.45  28              P    32.56
OWNBEY, JANICE        12 SN ARDEN HILLS    1:07.51  29              P    32.09
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:07.61  30              P    32.14
TULL, ALYSSA          11 SN SIERRA MARLIN  1:07.82  31              P    32.63
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  1:08.00  32              P    31.66
GRAY, MADISON         11 SN WINNEMUCCA SW  1:08.78  33              P    32.77
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  1:08.93  34              P    33.16
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC  1:09.56  35              P    32.22
RODDY, ERIKA          11 PC KORET YOUTH S  1:12.48  36              P    34.43

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:16.62   1  2:13.05 F1  P    31.18  1:06.78  1:42.68
                                                                    F    31.30  1:05.17  1:39.79
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:18.05   3  2:16.17 F2  P    32.41  1:07.41  1:43.19
                                                                    F    32.50  1:07.11  1:42.88
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   2:18.60   4  2:17.03 F3  P    32.88  1:07.67  1:43.02
                                                                    F    33.01  1:07.40  1:42.55
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:18.02   2  2:18.78 F4  P    33.03  1:08.24  1:44.10
                                                                    F    32.70  1:07.54  1:43.70
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  2:20.06   6  2:19.37 F5  P    32.92  1:08.16  1:43.74
                                                                    F    33.63  1:09.04  1:44.60
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  2:21.69   8  2:19.53 F6  P    32.89  1:08.77  1:46.15
                                                                    F    33.17  1:09.39  1:45.46
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:20.16   7  2:20.09 F7  P    32.41  1:08.07  1:44.55
                                                                    F    33.18  1:08.92  1:45.50
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  2:20.03   5  2:20.47 F8  P    32.42  1:07.94  1:44.24
                                                                    F    33.13  1:08.23  1:45.02

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:16.62   1              P    31.18  1:06.78  1:42.68
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:18.02   2              P    33.03  1:08.24  1:44.10
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:18.05   3              P    32.41  1:07.41  1:43.19
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   2:18.60   4              P    32.88  1:07.67  1:43.02
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  2:20.03   5              P    32.42  1:07.94  1:44.24
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  2:20.06   6              P    32.92  1:08.16  1:43.74
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:20.16   7              P    32.41  1:08.07  1:44.55
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  2:21.69   8              P    32.89  1:08.77  1:46.15
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:21.70   9              P    33.80  1:10.03  1:46.56
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  2:24.15  10              P    32.43  1:09.46  1:46.83
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:24.54  11              P    34.10  1:10.72  1:47.51
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM  2:25.02  12              P    33.33  1:10.20  1:47.70
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  2:25.39  13              P    33.43  1:09.25  1:46.97
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:25.81  14              P    33.57  1:10.65  1:49.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:26.06  15              P    33.33  1:09.94  1:47.64
ASKELSON, BRIDGET     12 SI BLUE FINS SWI  2:26.42  16              P    33.61  1:10.66  1:48.84
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  2:27.38  17              P    34.40  1:11.51  1:49.77
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  2:27.45  18              P    32.14  1:08.54  1:47.23
TULL, ALYSSA          11 SN SIERRA MARLIN  2:27.75  19              P    33.94  1:11.29  1:49.68
DLUGOPOLSKI, LISA     11 WI SCHROEDER YMC  2:28.60  20              P           1:12.81  1:50.94
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  2:29.14  21              P    33.81  1:11.41  1:50.79
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:30.36  22              P    33.90  1:11.73  1:51.82
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  2:30.46  23              P    35.32  1:12.99  1:53.45
LAUSMAN, KRISTA       12 AZ SUN DEVIL AQU  2:31.14  24              P           1:13.95  1:53.21
MCELMURRY, KIMI       12 UT COTTONWOOD HE  2:31.72  25              P           1:13.38  1:53.17
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC  2:33.24  26              P    34.66  1:13.95  1:54.45

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  4:37.72   1  4:31.27 F1  P    32.00  1:06.92  1:43.32  2:18.62  2:54.68  3:30.17  4:04.50
                                                                    F    30.90  1:04.62  1:38.53  2:12.88  2:47.98  3:22.83  3:57.83
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:44.44   3  4:41.78 F2  P    32.56  1:07.59  1:44.03  2:19.51  2:55.67  3:31.61  4:08.51
                                                                    F    31.67  1:05.89  1:42.25  2:18.26  2:55.59  3:31.79  4:08.78
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  4:43.91   2  4:41.95 F3  P    34.32  1:10.85  1:47.07  2:22.91  2:58.40  3:34.03  4:09.63
                                                                    F    33.20  1:08.67  1:44.55  2:20.45  2:56.14  3:32.03  4:07.84
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  4:47.01   5  4:45.80 F4  P    34.05  1:10.02  1:46.64  2:22.92  2:59.90  3:36.13  4:12.65
                                                                    F    32.85  1:07.72  1:44.03  2:20.21  2:57.12  3:33.79  4:10.48
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  4:50.98   8  4:49.41 F5  P    34.40  1:10.84  1:48.11  2:25.10  3:01.92  3:38.94  4:15.73
                                                                    F    33.32  1:09.35  1:46.07  2:23.23  3:00.35  3:37.55  4:13.69
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   4:44.55   4  4:49.43 F6  P    34.59  1:10.69  1:47.36  2:22.86  2:58.60  3:34.39  4:09.81
                                                                    F    33.57  1:08.89  1:45.23  2:21.36  2:58.47  3:35.75  4:13.52
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  4:50.61   7  4:52.32 F7  P    34.70  1:10.84  1:48.03  2:24.63  3:02.29  3:39.24  4:16.16
                                                                    F    33.67  1:09.74  1:46.63  2:24.16  3:01.78  3:39.12  4:17.10
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  4:50.36   6  4:54.09 F8  P    33.97  1:09.38  1:46.45  2:23.20  3:00.74  3:37.65  4:14.78
                                                                    F    32.76  1:08.49  1:45.33  2:22.69  2:59.99  3:37.88  4:16.22

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  4:37.72   1              P    32.00  1:06.92  1:43.32  2:18.62  2:54.68  3:30.17  4:04.50
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  4:43.91   2              P    34.32  1:10.85  1:47.07  2:22.91  2:58.40  3:34.03  4:09.63
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:44.44   3              P    32.56  1:07.59  1:44.03  2:19.51  2:55.67  3:31.61  4:08.51
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   4:44.55   4              P    34.59  1:10.69  1:47.36  2:22.86  2:58.60  3:34.39  4:09.81
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  4:47.01   5              P    34.05  1:10.02  1:46.64  2:22.92  2:59.90  3:36.13  4:12.65
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  4:50.36   6              P    33.97  1:09.38  1:46.45  2:23.20  3:00.74  3:37.65  4:14.78
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  4:50.61   7              P    34.70  1:10.84  1:48.03  2:24.63  3:02.29  3:39.24  4:16.16
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI  4:50.98   8              P    34.40  1:10.84  1:48.11  2:25.10  3:01.92  3:38.94  4:15.73
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM  4:52.45   9              P    32.80  1:09.02  1:46.31  2:23.65  3:01.38  3:39.22  4:16.42
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   4:53.03  10              P    33.74  1:10.17  1:47.88  2:25.18  3:02.54  3:39.71  4:17.37
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  4:54.28  11              P    34.47  1:10.62  1:48.07  2:25.34  3:02.89  3:40.10  4:18.02
ASKELSON, BRIDGET     12 SI BLUE FINS SWI  4:55.31  12              P    34.75  1:11.81  1:48.73  2:25.80  3:03.53  3:40.74  4:18.46
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  4:57.50  13              P    34.37  1:12.00  1:49.13  2:26.61  3:04.79  3:42.70  4:20.90
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  4:58.21  14              P    33.18  1:09.51  1:46.97  2:25.05  3:03.17  3:42.17  4:20.56
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  4:58.39  15              P    34.40  1:11.53  1:49.65  2:27.66  3:06.08  3:43.97  4:22.25
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  4:58.41  16              P    33.09  1:10.70  1:48.58  2:25.80  3:04.42  3:43.02  4:21.18
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  4:58.44  17              P    34.61  1:11.86  1:49.84  2:25.51  3:03.65  3:42.57  4:21.51
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING SWIM   4:59.22  18              P    34.52  1:12.40  1:50.71  2:30.02  3:08.41  3:46.39  4:23.75
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  5:00.71  19              P    34.51  1:11.06  1:48.64  2:26.42  3:04.66  3:43.10  4:21.82
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  5:01.89  20              P    35.15  1:13.08  1:51.78  2:30.64  3:09.20  3:47.65  4:25.32
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    5:02.03  21              P    34.77  1:12.30  1:50.16  2:28.08  3:06.78  3:45.62  4:24.25
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:02.82  22              P    33.47  1:10.72  1:49.01  2:27.32  3:06.11  3:45.17  4:24.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:04.10  23              P    34.10  1:11.07  1:48.96  2:27.57  3:06.81  3:46.14  4:26.08
TAJERAN, SHEEVA       12 SN CALIFORNIA CA  5:04.40  24              P    34.71  1:12.01  1:49.97  2:28.29  3:06.99  3:46.49  4:25.87
TULL, ALYSSA          11 SN SIERRA MARLIN  5:05.34  25              P    34.07  1:11.21  1:50.20  2:29.33  3:08.75  3:48.32  4:27.85
NISHIMURA, MUENA      12 SI BLUE FINS SWI  5:05.58  26              P    34.77  1:12.86  1:52.16  2:30.91  3:10.50  3:49.73  4:28.87
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:06.04  27              P    34.90  1:12.54  1:50.61  2:28.78  3:08.45  3:48.46  4:27.73
CAINES, AMANDA        12 SN DAVIS SWIM TE  5:08.82  28              P    35.66  1:14.32  1:53.31  2:32.24  3:12.02  3:51.58  4:30.67
MCELMURRY, KIMI       12 UT COTTONWOOD HE  5:09.82  29              P    35.96  1:13.48  1:52.81  2:31.82  3:11.80  3:51.21  4:31.13
KENNEDY, MADDIE       12 PC ALAMEDA ISLAN  5:12.16  30              P    34.28  1:13.49  1:53.79  2:33.93  3:14.64  3:54.09  4:33.86
GRAY, MADISON         11 SN WINNEMUCCA SW  5:15.49  31              P    35.00  1:14.19  1:53.56  2:33.60  3:14.20  3:55.42  4:36.58

============================================================================================================================
   EVENT  215                                   WOMENS   11-12   800 FREE                                    EVENT  215
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI               9:33.10   1      32.77  1:08.73  1:45.67  2:22.49  2:58.16  3:34.24  4:10.65
                                                                       4:46.50  5:22.54  5:58.41  6:34.88  7:10.28  7:41.86  8:22.36
                                                                       8:50.70
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI               9:46.81   2      34.40  1:11.37  1:48.32  2:25.29  2:52.66  3:38.85  4:15.75
                                                                       4:52.46  5:29.15  6:06.00  6:43.21  7:20.24  7:57.28  8:34.23
                                                                       9:04.72
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI               9:52.47   3      34.13  1:11.35  1:48.86  2:26.44  3:04.10  3:41.45  4:18.71
                                                                       4:55.43  5:32.97  6:09.97  6:47.11  7:25.15  8:02.01  8:39.36
                                                                       9:16.92
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN               9:58.43   4      33.17  1:09.58  1:47.68  2:25.74  3:03.89  3:41.32  4:08.26
                                                                       4:56.46  5:34.52  6:12.45  6:50.47  7:28.60  7:52.37  8:45.50
                                                                       9:23.35
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S               9:58.82   5      34.63  1:12.24  1:42.24  2:28.72  3:06.89  3:45.03  4:23.08
                                                                       5:01.20  5:39.63  6:17.47  6:55.40  7:33.01  8:10.58  8:47.74
                                                                       9:24.33
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S               9:59.60   6      35.36  1:12.51  1:50.79  2:29.16  3:07.45  3:45.44  4:23.82
                                                                       5:01.88  5:40.40  6:18.29  6:56.21  7:33.77  8:11.59  8:48.50
                                                                       9:18.85
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM              10:02.85   7      33.93  1:11.56  1:50.24  2:28.01  3:06.49  3:44.82  4:23.72
                                                                       5:02.16  5:40.47  6:19.16  6:57.66  7:34.80  8:12.71  8:49.97
                                                                       9:27.05
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI              10:03.26   8      34.95  1:13.03  1:51.76  2:30.66  3:09.68  3:47.96  4:26.55
                                                                       5:04.23  5:42.66  6:20.32  6:58.32  7:35.88  8:13.79  8:50.69
                                                                       9:27.60
ASKELSON, BRIDGET     12 SI BLUE FINS SWI              10:05.65   9      35.29  1:12.87  1:50.97  2:28.70  3:06.68  3:44.59  4:23.01
                                                                       5:00.96  5:39.13  6:17.24  6:56.65  7:34.54  8:13.14  8:50.73
                                                                       9:29.10
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI              10:10.49  10      34.83  1:13.09  1:52.14  2:30.44  3:09.35  3:47.21  4:23.96
                                                                       5:03.96  5:42.40  6:20.80  6:59.21  7:37.95  8:16.27  8:55.04
                                                                       9:26.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   11-12   1500 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
 JR CHMPSHIP  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI              18:10.70   1      34.19  1:10.76  1:48.59  2:25.75  2:57.64  3:39.20  4:16.32
                                                                       4:52.33  5:29.95  6:06.39  6:43.08  7:19.05  7:56.06  8:32.32
                                                                       9:09.11  9:45.18 10:22.10 10:58.11 11:34.07 12:10.14 12:45.95
                                                                      13:21.62 13:58.61 14:34.27 15:10.78 15:46.79 16:23.41 16:59.64
                                                                      17:35.98
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI              18:48.20   2      34.60  1:12.08  1:43.43  2:29.41  3:00.10  3:45.40  4:13.92
                                                                       5:02.31  5:27.96  6:17.61  6:54.01  7:33.64  8:06.05  8:49.51
                                                                       9:21.14 10:05.15 10:38.11 11:20.06 11:46.38 12:35.11 13:12.47
                                                                      13:50.42 14:20.86 15:05.58 15:43.57 16:20.56 16:49.35 17:35.40
                                                                      18:07.12
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI              18:48.21   3      34.56  1:12.09  1:50.50  2:28.22  3:06.16  3:43.74  4:21.86
                                                                       4:59.14  5:37.57  6:15.36  6:53.48  7:30.99  8:09.12  8:46.37
                                                                       9:25.04 10:03.41 10:41.50 11:18.89 11:57.07 12:34.60 13:11.94
                                                                      13:49.58 14:28.15 15:05.29 15:43.17 16:20.38 16:57.55 17:34.85
                                                                      18:12.79
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI              19:13.42   4      35.39  1:13.62  1:52.92  2:31.83  3:11.21  3:50.08  4:29.36
                                                                       5:08.40  5:47.68  6:26.54  7:01.36  7:44.21  8:23.28  9:01.89
                                                                       9:40.88 10:19.40 10:57.94 11:36.60 12:14.79 12:53.28 13:31.90
                                                                      14:10.40 14:49.12 15:27.20 16:05.84 16:44.21 17:22.58 18:00.70
                                                                      18:38.01
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI              19:14.43   5      35.46  1:13.48  1:50.62  2:28.02  3:05.52  3:43.20  4:21.53
                                                                       4:59.56  5:37.97  6:16.33  6:54.70  7:33.45  8:12.09  8:51.21
                                                                       9:30.36 10:09.96 10:49.53 11:28.78 12:07.43 12:46.91 13:26.42
                                                                      14:05.25 14:44.44 15:22.99 16:02.32 16:41.45 17:20.78 17:59.58
                                                                      18:38.49
ASKELSON, BRIDGET     12 SI BLUE FINS SWI              19:15.00   6      35.28  1:12.70  1:51.07  2:29.30  3:07.69  3:46.03  4:24.53
                                                                       5:02.39  5:35.52  6:18.84  6:57.31  7:35.52  8:10.51  8:52.37
                                                                       9:31.50 10:10.54 10:41.43 11:28.03 11:57.46 12:46.71 13:26.00
                                                                      14:05.00 14:37.03 15:23.91 15:53.52 16:41.93 17:14.66 17:59.93
                                                                      18:38.65
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI              20:04.23   7      36.78  1:16.82  1:56.90  2:37.67  3:18.80  3:59.49  4:40.23
                                                                       5:21.56  6:01.66  6:42.07  7:22.36  8:03.11  8:44.38  9:24.52
                                                                      10:04.78 10:45.05 11:25.69 12:05.60 12:46.63 13:27.13 14:07.53
                                                                      14:47.26 15:27.12 16:07.73 16:47.64 17:27.24 18:07.25 18:47.49
                                                                      19:25.68
MCELMURRY, KIMI       12 UT COTTONWOOD HE              20:37.86   8      37.28  1:17.99  1:59.95  2:40.83  3:22.98  4:03.67  4:45.38
                                                                       5:26.03  6:07.65  6:47.96  7:29.66  8:10.37  8:52.55  9:33.94
                                                                      10:16.07 10:57.48 11:39.34 12:20.36 13:02.50 13:43.89 14:26.29
                                                                      15:07.51 15:50.03 16:31.58 17:13.53 17:54.67 18:36.73 19:17.16
                                                                      19:58.00
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    33.37   1    32.75 F1
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    33.44   2    33.05 F2
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS      34.22   4    33.77 F3
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    34.30   5    33.81 F4
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    34.01   3    33.90 F5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE    34.37   6    34.44 F6
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     34.54   7    34.50 F7
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    34.58   8    35.02 F8

BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    33.37   1
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    33.44   2
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    34.01   3
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS      34.22   4
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    34.30   5
COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE    34.37   6
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     34.54   7
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    34.58   8
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    35.33   9
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     35.40  10
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    35.41  11
LENZ, LEAH            12 PC SALINAS VALLE    35.53  12
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC    35.56  13
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    35.60  14
GREENBAUM, HANNAH     12 SN ARDEN HILLS      35.89  15
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL    35.90  16
JOHNSON, ALICIA       12 WI SCHROEDER YMC    36.05  17
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE    36.08  18
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI    36.54  19
RODDY, ERIKA          11 PC KORET YOUTH S    36.97  20
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH     37.00  21

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:13.88   1  1:10.81 F1  P    36.35
                                                                    F    34.66
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:14.52   2  1:11.64 F2  P    36.30
                                                                    F    34.90
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:14.63   4  1:11.94 F3  P    36.40
                                                                    F    35.19
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:15.29   5  1:14.27 F4  P    36.48
                                                                    F    36.93
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:14.59   3  1:14.46 F5  P    36.06
                                                                    F    36.34
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:16.23   7  1:14.48 F6  P    37.68
                                                                    F    36.32
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:15.67   6  1:15.22 F7  P    37.56
                                                                    F    37.22
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:16.50   8  1:17.38 F8  P    36.98
                                                                    F    37.63

BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:13.88   1              P    36.35
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:14.52   2              P    36.30
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:14.59   3              P    36.06
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:14.63   4              P    36.40
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:15.29   5              P    36.48
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:15.67   6              P    37.56
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:16.23   7              P    37.68
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:16.50   8              P    36.98
JOHNSON, ALICIA       12 WI SCHROEDER YMC  1:16.93   9              P    38.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    1:17.09  10              P    37.64
COURT, KIMMY          11 PC PLEASANTON SE  1:17.25  11              P    39.64
GARNER, BRIANNA       12 SN WILLOWS HYDRO  1:17.85  12              P    38.44
GREENBAUM, HANNAH     12 SN ARDEN HILLS    1:17.93  13              P    37.91
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    1:18.26  14              P
LENZ, LEAH            12 PC SALINAS VALLE  1:18.37  15              P    38.03
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:18.55  16              P    38.28
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:18.76  17              P    38.16
GRAY, MADISON         11 SN WINNEMUCCA SW  1:18.92  18              P    38.70
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE  1:19.06  19              P    38.33
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH   1:19.24  20              P    38.33
RODDY, ERIKA          11 PC KORET YOUTH S  1:19.39  21              P    38.91
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:19.41  22              P    37.41
WEINBERGER, HANNAH    12 PC SEBASTAPOL SE  1:19.69  23              P    38.65
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC  1:20.40  24              P    38.17
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  1:21.51  25              P    39.99

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
 JR CHMPSHIP   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.14   2  2:33.31 F1  P    37.69  1:17.05  1:57.18
                                                                    F    37.03  1:16.05  1:55.03
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:39.31   4  2:33.87 F2  P    37.40  1:17.19  1:58.54
                                                                    F    36.28  1:15.54  1:55.85
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  2:34.99   1  2:34.01 F3  P    36.52  1:16.12  1:55.88
                                                                    F    36.64  1:15.62  1:55.01
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  2:40.37   6  2:37.58 F4  P    37.99  1:18.97  1:59.73
                                                                    F    37.22  1:17.46  1:58.43
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    2:43.91   7  2:37.80 F5  P    38.59  1:20.21  2:03.21
                                                                    F    36.78  1:16.72  1:58.36
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:36.57   3  2:40.00 F6  P    36.36  1:15.76  1:56.23
                                                                    F    37.33  1:17.63  1:59.03
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    2:39.42   5  2:41.70 F7  P    39.27  1:19.70  2:00.24
                                                                    F    39.38  1:20.28  2:01.87
LARSON, NICOLE        12 SN SPARKS PIRANH  2:44.13   8  2:43.32 F8  P    36.90           2:01.31
                                                                    F    38.69  1:20.17  2:02.40

JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  2:34.99   1              P    36.52  1:16.12  1:55.88
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.14   2              P    37.69  1:17.05  1:57.18
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:36.57   3              P    36.36  1:15.76  1:56.23
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:39.31   4              P    37.40  1:17.19  1:58.54
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    2:39.42   5              P    39.27  1:19.70  2:00.24
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  2:40.37   6              P    37.99  1:18.97  1:59.73
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    2:43.91   7              P    38.59  1:20.21  2:03.21
LARSON, NICOLE        12 SN SPARKS PIRANH  2:44.13   8              P    36.90           2:01.31
JOHNSON, ALICIA       12 WI SCHROEDER YMC  2:46.09   9              P    39.83  1:20.30  2:03.30
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM  2:47.13  10              P    39.55  1:21.19  2:04.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI    36.21   1    36.08 F1
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    36.28   2    36.66 F2
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    37.57   5    36.89 F3
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    36.80   3    37.05 F4
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    38.01   8    37.27 F5
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     37.03   4    37.33 F6
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI    37.69   6    38.05 F7
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    37.99   7    38.62 F8

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI    36.21   1
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    36.28   2
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    36.80   3
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     37.03   4
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    37.57   5
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI    37.69   6
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL    37.99   7
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES    38.01   8
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     38.02   9
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    38.14  10
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     39.04  11
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI    39.58  12
MARIUCCI, WHITNEY     12 PC PENNISULA COV    39.72  13
WATKINS, A.J.         12 PC SAN JOSE AQUA    39.96  14
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS      40.02  15
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI    40.04  16
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE    40.14  17
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK     40.16  18
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI    40.20  19
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS      40.44  20
FERGUSON, JESSICA     11 SN CALIFORNIA CA    40.45  22
HICKS, KAYLEEN        12 SN DOLPHINS OF D    40.45  21
BOLCE, STEPHANIE      12 SN ARDEN HILLS      40.55  23
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    40.62  24
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV    40.80  25
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV    40.85  26
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI    41.00  27
HEAUSER, COLLEEN      11 SN SIERRA MARLIN    41.10  28
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S    41.12  29
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    41.13  30
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      41.19  31
MILLER, MELISSA       12 PC MORGAN HILL S    41.23  32
HANNON, LEAH          12 PC FOG CITY HAMM    41.44  33
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI    41.46  34
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH      41.55  35
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH     41.56  36
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      41.71  37
CLEARY, COLLEEN       12 PC ALPINE PORTOL    41.93  38
LEEDS, JAMIE          12 SN SIERRA MARLIN    42.02  39
CHAMBERS, MALLORI     12 SN CHICO AQUA JE    42.16  40
GUSTAFSON, LENA       11 PC MARIN PIRATES    42.79  41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:16.81   1  1:16.39 F1  P    36.56
                                                                    F    36.60
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:19.16   2  1:17.03 F2  P    38.07
                                                                    F    36.76
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:22.78   7  1:21.55 F3  P    39.62
                                                                    F    38.20
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:21.67   3  1:21.67 F4  P    38.32
                                                                    F    38.78
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  1:21.88   4  1:22.36 F5  P    38.75
                                                                    F    38.75
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:22.17   6  1:22.36 F5  P    39.92
                                                                    F    40.18
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:22.84   8  1:23.69 F7  P    39.82
                                                                    F    40.30
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:22.04   5  1:23.83 F8  P    39.11
                                                                    F    39.67

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:16.81   1              P    36.56
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:19.16   2              P    38.07
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:21.67   3              P    38.32
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  1:21.88   4              P    38.75
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:22.04   5              P    39.11
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  1:22.17   6              P    39.92
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  1:22.78   7              P    39.62
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:22.84   8              P    39.82
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:23.30   9              P    39.54
BELLINGER, SALLY      11 PC MARIN PIRATES  1:23.41  10              P    39.90
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:23.49  11              P    40.01
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:24.60  12              P    41.27
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:24.98  13              P    40.68
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  1:25.25  14              P    40.90
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    1:25.70  15              P    40.43
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:25.91  16              P    41.67
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:26.26  17              P    41.66
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:26.29  18              P    41.37
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:26.31  19              P    40.74
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   1:27.05  20              P    42.10
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:27.54  21              P    40.85
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  1:27.79  22              P    42.23
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  1:28.11  23              P    42.95
LONGTIN, ELLIOT       11 PC TERRAPINS SWI  1:28.23  24              P    41.84
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  1:28.78  25              P    43.00
ELLIOT, NOELLE        12 SN LODI CITY SWI  1:28.96  26              P    41.89
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:29.33  27              P    42.48
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  1:29.35  28              P    43.52
BOLCE, STEPHANIE      12 SN ARDEN HILLS    1:30.06  29              P    42.44
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV  1:30.64  30              P    42.64
MARIUCCI, WHITNEY     12 PC PENNISULA COV  1:30.88  31              P    42.22
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH   1:30.96  32              P    43.80
HUYNH, JASMINE        11 PC FLYING FISH    1:31.21  33              P    44.09
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  1:34.36  34              P    42.58
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    41.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  2:46.85   2  2:42.94 F1  P    37.93  1:19.93  2:02.96
                                                                    F           1:19.70  2:01.92
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:55.79   3  2:49.09 F2  P    41.04  1:25.58  2:10.79
                                                                    F           1:23.12  2:06.53
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:56.17   5  2:52.67 F3  P    40.35  1:24.77  2:10.77
                                                                    F           1:22.20  2:08.35
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:58.29   6  2:54.41 F4  P           1:26.15  2:12.86
                                                                    F           1:24.00  2:09.99
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:56.14   4  2:55.68 F5  P    39.80  1:24.40  2:10.40
                                                                    F           1:23.24  2:09.72
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:58.72   7  2:56.27 F6  P    40.67  1:25.84  2:12.33
                                                                    F           1:25.34  2:11.08
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:58.79   8  2:58.68 F7  P           1:27.80  2:13.21
                                                                    F           1:25.29  2:12.48
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:43.16   1   DQUED  F   P    37.84  1:19.20  2:01.62
                                                                    F           1:18.91  2:01.29

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:43.16   1              P    37.84  1:19.20  2:01.62
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  2:46.85   2              P    37.93  1:19.93  2:02.96
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:55.79   3              P    41.04  1:25.58  2:10.79
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:56.14   4              P    39.80  1:24.40  2:10.40
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:56.17   5              P    40.35  1:24.77  2:10.77
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:58.29   6              P           1:26.15  2:12.86
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:58.72   7              P    40.67  1:25.84  2:12.33
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:58.79   8              P           1:27.80  2:13.21
LORD, MEGHAN          12 SN LODI CITY SWI  2:59.55   9              P           1:27.49  2:13.98
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  3:00.04  10              P           1:26.64  2:13.98
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    3:02.08  11              P    41.71  1:27.80  2:15.56
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    3:02.17  12              P    41.09  1:27.20  2:15.06
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  3:02.86  13              P           1:26.50  2:14.01
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  3:03.08  14              P    42.05  1:28.62  2:15.35
CHAMPION, PHOEBE      12 PC PALO ALTO SWI  3:05.16  15              P    42.37  1:29.89  2:18.13
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  3:05.22  16              P    42.49  1:29.49  2:16.90
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  3:07.10  17              P           1:29.12  2:17.76
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  3:07.32  18              P    42.76  1:29.89  2:18.26
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH   3:10.14  19              P    43.65  1:32.38  2:21.34
TORIGGINO, NICOLE     12 PC TERRAPINS SWI  3:11.28  20              P    44.08  1:32.44  2:22.00

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    31.66   2    31.01 F1
KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN    31.42   1    31.26 F2
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    32.68   8    31.49 F3
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    32.23   6    31.65 F4
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    32.00   4    31.82 F5
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    32.34   7    31.83 F6
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI    31.85   3    31.98 F7
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL    32.20   5    32.27 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN    31.42   1
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI    31.66   2
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI    31.85   3
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES    32.00   4
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL    32.20   5
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    32.23   6
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI    32.34   7
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI    32.68   8
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA    32.83   9
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV    32.93  11
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    32.93  10
FRIEDBERG, EMILY      11 PC UNATTACHED PA    33.10  12
RODDY, ERIKA          11 PC KORET YOUTH S    33.29  13
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S    33.32  14
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS      33.35  15
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI    33.42  16
HOLMAN, AMANDA        11 PC WALNUT CREEK     33.53  17
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    33.66  18
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     33.69  19
BRAZA, CAROLYN        12 WI SCHROEDER YMC    33.97  20
PONTAU, PATRICIA      12 PC SAN RAMON LIV    34.00  21
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH     34.09  22
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK     34.16  23
STOEHR, ELLEN         11 WI SCHROEDER YMC    34.40  24
PELE, REBECCA         12 PC AGCC OSPREY      34.46  25
DLUGOPOLSKI, LISA     11 WI SCHROEDER YMC    34.57  26
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM    34.58  27
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      34.89  28
TRAUB, LESLIE         12 SN SIERRA MARLIN    35.99  29

                                                       S  W  I  M   O  F  F

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI                 31.98
HIER, HANNAH          11 AZ WESTSIDE SILV                 32.37

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
 JR CHMPSHIP   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:08.43   1  1:06.02 F1  P    32.23
                                                                    F    30.97
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:10.25   3  1:09.08 F2  P    33.06
                                                                    F    32.52
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:09.54   2  1:09.34 F3  P    33.15
                                                                    F    32.62
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:11.55   4  1:09.40 F4  P    33.92
                                                                    F    33.53
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:12.42   7  1:10.94 F5  P    34.06
                                                                    F    33.94
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  1:11.84   5  1:11.05 F6  P    34.31
                                                                    F    34.02
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:12.02   6  1:13.37 F7  P    34.38
                                                                    F    34.46
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  1:12.52   8  1:13.83 F8  P    34.28
                                                                    F    34.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:08.43   1              P    32.23
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  1:09.54   2              P    33.15
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:10.25   3              P    33.06
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  1:11.55   4              P    33.92
MIDDLETON, REGINA     12 PC TERRAPINS SWI  1:11.84   5              P    34.31
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:12.02   6              P    34.38
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:12.42   7              P    34.06
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  1:12.52   8              P    34.28
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:12.70   9              P    34.07
KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN  1:13.72  10              P    34.21
CYPHERS, FRANNY       12 PC SANTA CLARA S  1:13.98  11              P    34.42
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:14.37  12              P    34.94
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:14.44  13              P    34.92
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:14.58  14              P    34.88
SHAUG, HEATHER        12 PC SALINAS VALLE  1:15.11  15              P    35.28
TORRES, TAWNIE        12 SN CHICO AQUA JE  1:15.25  16              P    35.15
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  1:15.39  17              P    35.88
JORDAN, LEXIE         12 PC MARIN PIRATES  1:15.66  18              P    33.65
HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    1:15.68  19              P    36.19
NISHIMURA, MUENA      12 SI BLUE FINS SWI  1:15.69  20              P    35.69
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  1:16.06  21              P    36.20
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:16.12  22              P    35.42
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  1:16.29  23              P    35.88
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:16.34  24              P    36.72
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   1:16.50  25              P    36.10
MCGHEE, MELISSA       12 SN ARDEN HILLS    1:16.87  26              P    35.08
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:17.37  27              P    35.94
STOEHR, ELLEN         11 WI SCHROEDER YMC  1:17.38  28              P    36.31
PERRY, CAITLIN        11 PC SAN JOSE AQUA  1:17.79  29              P    36.82
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:17.83  30              P    36.97
TULL, ALYSSA          11 SN SIERRA MARLIN  1:18.81  31              P    37.12
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  1:18.91  32              P    36.18
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH   1:19.61  33              P    36.21
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  1:20.77  34              P    37.33
RODDY, ERIKA          11 PC KORET YOUTH S  1:21.01  35              P    35.72
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  1:21.66  36              P    38.12
TRAUB, LESLIE         12 SN SIERRA MARLIN  1:22.18  37              P    37.80
CARMODY, KATIE        12 SN SOLANO AQUATI   DQUED                   P    37.23
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM   DQUED                   P    36.17

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
 JR CHMPSHIP   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:27.65   1  2:26.34 F1  P    32.72  1:10.25  1:48.91
                                                                    F    33.05  1:09.91  1:47.96
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:34.26   2  2:34.75 F2  P    34.18  1:12.74  1:52.79
                                                                    F    33.82  1:12.12  1:53.20
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  2:43.06   3  2:35.04 F3  P    34.82  1:16.51  1:58.96
                                                                    F    34.89  1:14.16  1:55.05
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  2:46.19   4  2:39.71 F4  P    34.31  1:15.36  2:00.35
                                                                    F    35.33  1:15.89  1:57.92
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM  2:50.74   5  2:44.58 F5  P    38.80  1:23.91  2:08.60
                                                                    F    36.22  1:17.22  2:01.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  2:51.85   6  2:47.11 F6  P    37.51  1:20.86  2:06.83
                                                                    F    35.62  1:16.08  2:01.31
STOEHR, ELLEN         11 WI SCHROEDER YMC  3:00.63   7  2:49.19 F7  P    39.35  1:25.79  2:13.58
                                                                    F    37.52  1:21.01  2:05.35

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:27.65   1              P    32.72  1:10.25  1:48.91
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:34.26   2              P    34.18  1:12.74  1:52.79
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  2:43.06   3              P    34.82  1:16.51  1:58.96
HOLLAND, NOELLE       12 AZ TEMPE RIO SAL  2:46.19   4              P    34.31  1:15.36  2:00.35
FOSTER, JODIE         11 ** STINGRAY SWIM  2:50.74   5              P    38.80  1:23.91  2:08.60
GODBEY, KELLY         11 PC TERRAPINS SWI  2:51.85   6              P    37.51  1:20.86  2:06.83
STOEHR, ELLEN         11 WI SCHROEDER YMC  3:00.63   7              P    39.35  1:25.79  2:13.58

============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  155
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:36.13   2  2:30.60 F1  P    32.54  1:14.60  2:01.19
                                                                    F    32.21  1:11.73  1:57.72
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.76   1  2:33.22 F2  P    33.15  1:14.14  2:00.69
                                                                    F    32.62  1:11.71  1:57.65
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:37.16   3  2:34.80 F3  P    34.56  1:16.71  2:02.67
                                                                    F    34.06  1:14.92  2:00.90
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:37.26   4  2:36.15 F4  P    34.21  1:16.55  2:01.98
                                                                    F    34.36  1:15.86  2:01.35
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:38.60   7  2:37.50 F5  P    34.95  1:17.58  2:02.46
                                                                    F    34.37  1:17.77  2:02.21
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:37.68   5  2:37.62 F6  P    34.74  1:16.04  1:58.87
                                                                    F    34.33  1:15.79  1:59.75
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:39.70   8  2:39.34 F7  P    34.90  1:17.73  2:03.89
                                                                    F    35.42  1:18.02  2:03.96
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  2:38.58   6   DQUED  F   P    34.87  1:14.89  2:04.51
                                                                    F    35.17  1:15.18  2:05.63

CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.76   1              P    33.15  1:14.14  2:00.69
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:36.13   2              P    32.54  1:14.60  2:01.19
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:37.16   3              P    34.56  1:16.71  2:02.67
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:37.26   4              P    34.21  1:16.55  2:01.98
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:37.68   5              P    34.74  1:16.04  1:58.87
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  2:38.58   6              P    34.87  1:14.89  2:04.51
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:38.60   7              P    34.95  1:17.58  2:02.46
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:39.70   8              P    34.90  1:17.73  2:03.89
YIM, TIFFANY          12 PC OTTER SWIM CL  2:40.71   9              P    35.62  1:18.07  2:04.22
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  2:40.78  10              P    35.08  1:16.91  2:04.03
WOLF, ABBY            12 PC TERRAPINS SWI  2:40.96  11              P    34.49  1:19.19  2:04.92
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:41.85  12              P    35.42  1:17.38  2:03.83
BUCHANAN, MCKENZIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:42.08  13              P    33.56  1:13.51  2:05.39
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:42.18  14              P    34.90  1:15.60  2:05.01
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  2:42.43  15              P    34.02  1:15.31  2:03.99
YOSHIWARA, CAROLE     12 PC WALNUT CREEK   2:42.72  16              P    35.43  1:18.70  2:05.71
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  2:43.19  17              P    34.00  1:16.77  2:04.85
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  2:43.47  18              P    35.09  1:19.61  2:05.91
NARUM, LISA           11 PC PLEASANTON SE  2:43.94  19              P    34.90  1:17.38  2:05.81
NISHIMURA, MUENA      12 SI BLUE FINS SWI  2:44.52  20              P    35.10  1:18.27  2:06.68
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:45.69  21              P    35.79  1:21.51  2:09.78
WEBSTER, KATIE        12 SN REDDING SWIM   2:46.08  22              P    34.06  1:18.76  2:08.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  155
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOFF, KELSEY          11 SN ARDEN HILLS    2:46.15  23              P    37.03  1:19.88  2:09.43
WOODMAN, LAURA        12 ** POINTS NORTH   2:46.28  24              P    35.41  1:18.62  2:10.54
WATSON, LINDSEY       12 PC TERRAPINS SWI  2:46.48  25              P    36.76  1:18.39  2:07.75
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  2:47.39  26              P    36.41  1:19.39  2:09.94
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  2:47.40  27              P    36.44  1:20.58  2:09.86
TULL, ALYSSA          11 SN SIERRA MARLIN  2:48.44  28              P    36.30  1:21.02  2:11.55
MCELMURRY, KIMI       12 UT COTTONWOOD HE  2:50.40  29              P    37.53  1:23.64  2:12.81
STOEHR, ELLEN         11 WI SCHROEDER YMC  2:56.38  30              P    36.81  1:24.96  2:16.98
KOCH, REBECCA         11 PC LOS ALTOS/MTN   DQUED                   P    36.03  1:20.61  2:12.42
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    35.88  1:20.51  2:08.63

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:22.60   1  5:11.11 F1  P    32.20  1:09.75  1:53.84  2:34.92  3:21.31  4:09.03  4:46.49
                                                                    F           1:08.59  1:50.05  2:30.49  3:15.84  4:01.45  4:36.80
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  5:24.55   2  5:18.78 F2  P    34.67  1:14.92  1:58.70  2:41.97  3:24.84  4:09.65  4:47.61
                                                                    F           1:14.62  1:58.02  2:40.56  3:23.03  4:06.16  4:43.52
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  5:33.54   3  5:24.38 F3  P    33.76  1:13.87  1:57.32  2:39.95  3:27.65  4:15.86  4:54.80
                                                                    F           1:11.82  1:55.36  2:36.81  3:23.94  4:10.16  4:48.09
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  5:34.32   4  5:26.77 F4  P    35.55  1:16.02  2:01.53  2:45.61  3:31.63  4:18.78  4:56.90
                                                                    F           1:16.42  2:01.47  2:43.86  3:28.64  4:13.68  4:51.59
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  5:36.90   7  5:27.12 F5  P    35.55  1:17.02  2:02.70  2:47.36  3:33.81  4:21.97  4:59.51
                                                                    F           1:15.24  1:59.85  2:42.26  3:27.33  4:13.21  4:51.08
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:36.33   6  5:27.49 F6  P    35.88  1:18.46  2:03.78  2:48.28  3:36.06  4:23.32  5:01.17
                                                                    F           1:17.07  2:00.57  2:43.32  3:29.76  4:16.63  4:52.57
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  5:35.88   5  5:32.54 F7  P    35.96  1:17.62  2:02.26  2:46.69  3:34.73  4:22.14  4:59.89
                                                                    F           1:16.70  2:01.97  2:45.06  3:32.19  4:19.28  4:56.28
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   5:37.27   8  5:35.09 F8  P    36.77  1:20.95  2:05.66  2:50.17  3:36.40  4:23.56  5:01.41
                                                                    F           1:19.38  2:04.26  2:48.03  3:33.98  4:20.98  4:58.87

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:22.60   1              P    32.20  1:09.75  1:53.84  2:34.92  3:21.31  4:09.03  4:46.49
ELLIS, ALEXANDRA      12 SI BLUE FINS SWI  5:24.55   2              P    34.67  1:14.92  1:58.70  2:41.97  3:24.84  4:09.65  4:47.61
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  5:33.54   3              P    33.76  1:13.87  1:57.32  2:39.95  3:27.65  4:15.86  4:54.80
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  5:34.32   4              P    35.55  1:16.02  2:01.53  2:45.61  3:31.63  4:18.78  4:56.90
KUCERA, HEIDI         12 PC SANTA CLARA S  5:35.88   5              P    35.96  1:17.62  2:02.26  2:46.69  3:34.73  4:22.14  4:59.89
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:36.33   6              P    35.88  1:18.46  2:03.78  2:48.28  3:36.06  4:23.32  5:01.17
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  5:36.90   7              P    35.55  1:17.02  2:02.70  2:47.36  3:33.81  4:21.97  4:59.51
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   5:37.27   8              P    36.77  1:20.95  2:05.66  2:50.17  3:36.40  4:23.56  5:01.41
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  5:37.79   9              P    35.61  1:15.29  1:57.21  2:38.34  3:31.45  4:23.81  5:01.90
HILBER, ALEXANDRA     12 SI BLUE FINS SWI  5:38.07  10              P    35.64  1:17.35  2:01.20  2:44.28  3:32.37  4:21.94  5:00.72
TORRES, ELISA         11 PC TERRAPINS SWI  5:41.97  11              P    34.36  1:13.77  1:58.52  2:43.91  3:33.99  4:23.92  5:02.85
OLVEDA, STACIE        12 SN SIERRA MARLIN  5:44.03  12              P    35.91  1:18.49  2:00.90  2:43.59  3:36.72  4:27.39  5:05.31
PRUTTON, MARIANA      11 PC TERRAPINS SWI  5:44.24  13              P    35.23  1:15.48  1:59.74  2:42.57  3:32.89  4:24.00  5:04.20
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:49.30  14              P    37.81  1:23.35  2:08.86  2:52.27  3:41.39  4:29.90  5:10.05
NISHIMURA, MUENA      12 SI BLUE FINS SWI  5:50.41  15              P    37.12  1:18.61  2:03.86  2:48.72  3:39.30  4:30.93  5:11.15
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  5:53.05  16              P    36.31  1:19.07  2:07.66  2:55.32  3:45.52  4:36.90  5:15.27
WEAKLEY, MELISSA      12 PC NAPA VALLEY S  5:59.35  17              P    37.99  1:23.13  2:08.27  2:53.09  3:46.35  4:38.11  5:18.94
GALLARDO, CATRINA     12 PC SOS SWIM TEAM  6:00.48  18              P    36.25  1:19.55  2:06.51  2:52.98  3:45.65  4:38.78  5:19.62
MCELMURRY, KIMI       12 UT COTTONWOOD HE  6:00.95  19              P    37.34  1:23.17  2:11.45  2:58.34  3:48.97  4:40.04  5:21.07
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  6:04.65  20              P    37.18  1:21.85  2:08.12  2:54.35  3:48.34  4:43.51  5:24.42
LI, ROBIN             12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    39.05  1:27.92  2:13.50  2:58.25  3:47.90  4:38.40  5:17.31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:08.11   1      54.96  1:09.11  1:40.16
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         STACY, JESSICA      12
         MIDDLETON, REGINA   12
         DWELLEY, KATE       12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:14.15   2      56.90  1:11.23  1:43.51
         CURETON, JILLIAN    12
         WOLF, ABBY          12
         TORRES, ELISA       11
         ALESSI, ALLIE       12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:18.06   3      35.03  1:13.18  1:46.86
         HOLMAN, AMANDA      11
         ALLARD, CHELSEA     12
         SKROPETA, KATHRYN   12
         YOSHIWARA, CAROLE   12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:19.10   4      36.96  1:16.38  1:48.83
         BASILIO, NADIA      12
         KUCERA, HEIDI       12
         CYPHERS, FRANNY     12
         MONSEES, COURTNEY   12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:19.27   5      35.20  1:15.50  1:48.71
         MCGHEE, MELISSA     12
         BOLCE, STEPHANIE    12
         HOFF, KELSEY        11
         OWNBEY, JANICE      12
TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:19.57   6      36.24  1:18.85  1:49.39
         PORCELLA, KATRIN    12
         BRIX, KATELYN       12
         WRAY, LEXI          12
         LI, ROBIN           12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:22.73   7      37.20  1:17.68  1:51.48
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, MELISSA      12
         PONTAU, PATRICIA    12
         BRANNON, LINDSEY    12
SSTY,  A  11-12       12 WI SCHROEDER YMC               2:24.68   8      36.15  1:19.55  1:54.35
         JOHNSON, ALICIA     12
         STOEHR, ELLEN       11
         DLUGOPOLSKI, LISA   11
         BRAZA, CAROLYN      12
WCAB, B 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:24.93   9      38.14  1:18.16  1:54.16
         SULLIVAN, MEGAN     12
         CHIA, JUSTINE       12
         HARPER, SHELLEY     11
         LEWIS, KELSEY       12
TIGR,  A  11-12       12 PC TIGER AQUATIC               2:27.12  10      37.79  1:20.31  1:53.56
         SIMONI, DOMINIQUE   12
         BRITT, ALYSSA       11
         PENGILLY, ASHLEY    12
         PENQUILLY, LINDSEY  11
QUIK, A 11-12         12 PC PIRANHA SWIMM               2:30.09  11      40.29  1:24.46  1:57.61
         VALERIO, HEATHER    12
         HALEY, TIFFANY      12
         CATELLI, CAITLIN    12
         MORPHEW, CAYLA      11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MP, A 11-12           12 PC MARIN PIRATES                DQUED           33.17  1:10.31  1:45.39
         JORDAN, LEXIE       12
         BELLINGER, SALLY    11
         DELLARIA, LYNDSIE   11
         LOFTUS-FARREN, YANA 11

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:38.34   1      34.00  1:11.33  1:48.14  2:29.43  3:00.15  3:35.26
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         STACY, JESSICA      12
         DWELLEY, KATE       12
         CURETON, JILLIAN    12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:52.46   2      36.85  1:14.34  1:52.97  2:36.86  3:09.43  3:46.41  4:18.17
         PORCELLA, KATRIN    12
         WOLF, ABBY          12
         TORRES, ELISA       11
         BRIX, KATELYN       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:58.16   3      38.44  1:19.90  2:00.39  2:42.39  3:15.70  3:55.11  4:25.58
         BASILIO, NADIA      12
         KUCERA, HEIDI       12
         CYPHERS, FRANNY     12
         MONSEES, COURTNEY   12
TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:58.26   4      37.69  1:18.35  1:58.01  2:42.26  3:15.56  3:53.76  4:24.03
         ALESSI, ALLIE       12
         MADRIGAL, AMANDA    12
         MIDDLETON, REGINA   12
         PRUTTON, MARIANA    11
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                5:01.65   5      37.22  1:15.71  1:53.72  2:37.14  3:13.35  3:54.73  4:26.58
         HOLMAN, AMANDA      11
         ALLARD, CHELSEA     12
         YOSHIWARA, CAROLE   12
         LEWIS, KELSEY       12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 5:08.30   6      36.94  1:15.50  1:56.85  2:43.66  3:19.73  3:59.13  4:31.72
         MCGHEE, MELISSA     12
         BOLCE, STEPHANIE    12
         HOFF, KELSEY        11
         OWNBEY, JANICE      12
SMST, A 11-12         12 SN SIERRA MARLIN               5:09.64   7      36.66  1:15.29  1:56.79  2:43.61  3:19.70  4:02.99
         OLVEDA, STACIE      12
         HEAUSER, COLLEEN    11
         TRAUB, LESLIE       12
         TULL, ALYSSA        11
SOS,  A  11-12        12 PC SOS SWIM TEAM               5:17.02   8      40.61  1:23.41  2:02.98  2:48.14  3:22.45  4:04.54  4:38.56
         PLUNKETT, RYLEY     12
         BISPO, KARLEE       11
         GALLARDO, CATRINA   12
         BARTON, ELLEN       12
SSTY,  A  11-12       12 WI SCHROEDER YMC               5:17.62   9      37.47  1:17.20  2:00.45  2:51.12  3:27.63  4:10.00  4:42.53
         JOHNSON, ALICIA     12
         DLUGOPOLSKI, LISA   11
         STOEHR, ELLEN       11
         BRAZA, CAROLYN      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, B 11-12         12 PC WALNUT CREEK                5:21.20  10      39.80  1:20.98  2:01.45  2:46.15  3:26.51  4:12.89  4:44.31
         SULLIVAN, MEGAN     12
         CHIA, JUSTINE       12
         HARPER, SHELLEY     11
         SKROPETA, KATHRYN   12
TIGR,  A  11-12       12 PC TIGER AQUATIC               5:32.17  11      39.91  1:23.30  2:05.61  2:56.04  3:32.58  4:15.77  4:51.67
         SIMONI, DOMINIQUE   12
         BRITT, ALYSSA       11
         PENGILLY, ASHLEY    12
         PENQUILLY, LINDSEY  11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV                DQUED           39.11  1:19.37  2:00.06  2:45.54  3:22.81  4:06.30
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, MELISSA      12
         BRANNON, LINDSEY    12
         PONTAU, PATRICIA    12

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               1:57.07   1      29.89    59.27  1:53.29
         CURETON, JILLIAN    12
         MIDDLETON, REGINA   12
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         DWELLEY, KATE       12
MP, A 11-12           12 PC MARIN PIRATES               1:59.61   2      31.10  1:01.83  1:31.09
         LOFTUS-FARREN, YANA 11
         DELLARIA, LYNDSIE   11
         BELLINGER, SALLY    11
         JORDAN, LEXIE       12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:00.87   3      30.62  1:00.53  1:30.58
         PRUTTON, MARIANA    11
         ALESSI, ALLIE       12
         PORCELLA, KATRIN    12
         LI, ROBIN           12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:02.27   4      30.43  1:00.86  1:31.88
         SKROPETA, KATHRYN   12
         LEWIS, KELSEY       12
         SULLIVAN, MEGAN     12
         YOSHIWARA, CAROLE   12
TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:02.61   5             1:01.33  1:31.56
         TORRES, ELISA       11
         WOLF, ABBY          12
         MADRIGAL, AMANDA    12
         BRIX, KATELYN       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:03.37   6      31.81  1:02.50  1:33.86
         CYPHERS, FRANNY     12
         KUCERA, HEIDI       12
         BASILIO, NADIA      12
         MONSEES, COURTNEY   12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:03.45   7      52.20  1:02.58  1:33.03
         PONTAU, PATRICIA    12
         BRANNON, LINDSEY    12
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, JESSICA      15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SSTY,  A  11-12       12 WI SCHROEDER YMC               2:04.00   8      31.03  1:01.56  1:32.29
         DLUGOPOLSKI, LISA   11
         BRAZA, CAROLYN      12
         JOHNSON, ALICIA     12
         STOEHR, ELLEN       11
SOS,  A  11-12        12 PC SOS SWIM TEAM               2:04.20   9      30.78  1:03.90  1:35.31
         GALLARDO, CATRINA   12
         BARTON, ELLEN       12
         PLUNKETT, ANDIE     10
         BISPO, KARLEE       11
BFST,  A  11-12       12 SI BLUE FINS SWI               2:04.60  10      31.48  1:02.70  1:34.87
         HILBER, ALEXANDRA   12
         NISHIMURA, MUENA    12
         ASKELSON, BRIDGET   12
         ELLIS, ALEXANDRA    12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:05.00  11      31.44  1:03.17  1:34.67
         MCGHEE, MELISSA     12
         HOFF, KELSEY        11
         GREENBAUM, HANNAH   12
         OWNBEY, JANICE      12
CCA, A 11-12          12 SN CALIFORNIA CA               2:05.11  12      53.59  1:02.41  1:34.72
         TAJERAN, SHEEVA     12
         TKACHUK, JESSICA    12
         FERGUSON, JESSICA   11
         PLANTARIC, SAMANTHA 12
SMST, A 11-12         12 SN SIERRA MARLIN               2:07.32  13      31.56  1:04.10  1:35.58
         OLVEDA, STACIE      12
         TRAUB, LESLIE       12
         TULL, ALYSSA        11
         LEEDS, JAMIE        12
QUIK, A 11-12         12 PC PIRANHA SWIMM               2:07.67  14      30.46  1:03.33  1:35.49
         CATELLI, CAITLIN    12
         STEIL, STEPHANIE    11
         HALEY, TIFFANY      12
         MORPHEW, CAYLA      11
TIGR,  A  11-12       12 PC TIGER AQUATIC               2:09.45  15      31.59  1:02.85  1:34.86
         SIMONI, DOMINIQUE   12
         PENGILLY, ASHLEY    12
         BRITT, ALYSSA       11
         PENQUILLY, LINDSEY  11
WCAB, B 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:11.94  16      31.91  1:05.16  1:38.62
         ALLARD, CHELSEA     12
         HARPER, SHELLEY     11
         ANGELO, VICTORIA    12
         ROACH, ERIKA        12

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:11.10   1      30.08  1:02.78  1:32.43  2:05.52  2:36.12  3:10.26  3:38.99
         CURETON, JILLIAN    12
         BUCHANAN, MCKENZIE  12
         MIDDLETON, REGINA   12
         DWELLEY, KATE       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:20.55   2      31.54  1:05.54  1:36.51  2:10.86  2:42.40  3:16.97  3:47.55
         PRUTTON, MARIANA    11
         WOLF, ABBY          12
         LI, ROBIN           12
         PORCELLA, KATRIN    12
TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:22.19   3      31.50  1:06.08           2:12.14  2:43.33  3:17.65  3:48.73
         ALESSI, ALLIE       12
         TORRES, ELISA       11
         MADRIGAL, AMANDA    12
         BRIX, KATELYN       12
MP, A 11-12           12 PC MARIN PIRATES               4:26.28   4      31.52  1:08.79  1:41.88  2:18.28  2:49.14  3:23.04  3:52.93
         DELLARIA, LYNDSIE   11
         LOFTUS-FARREN, YANA 11
         JORDAN, LEXIE       12
         BELLINGER, SALLY    11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:30.80   5      32.76  1:09.32           1:30.37  1:42.28  2:16.92  2:50.14
         CYPHERS, FRANNY     12
         KUCERA, HEIDI       12
         BASILIO, NADIA      12
         MONSEES, COURTNEY   12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                4:31.03   6      32.50  1:07.46  1:39.45  2:14.86  2:46.25  3:23.66  3:55.85
         YOSHIWARA, CAROLE   12
         HOLMAN, AMANDA      11
         SKROPETA, KATHRYN   12
         LEWIS, KELSEY       12
SSTY,  A  11-12       12 WI SCHROEDER YMC               4:31.96   7      31.52  1:07.06           1:29.27  1:39.40  2:14.48  2:46.35
         DLUGOPOLSKI, LISA   11
         BRAZA, CAROLYN      12
         JOHNSON, ALICIA     12
         STOEHR, ELLEN       11
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 4:33.08   8      31.80  1:07.84  1:40.93  2:16.11  2:48.03  3:23.74  3:56.29
         OWNBEY, JANICE      12
         HOFF, KELSEY        11
         MCGHEE, MELISSA     12
         GREENBAUM, HANNAH   12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               4:33.40   9      32.40  1:08.04           1:30.98  1:40.07  2:16.12  2:48.85
         PONTAU, PATRICIA    12
         BRANNON, LINDSEY    12
         BRADSHAW, NORA      12
         ESTEP, JESSICA      15
CCA, A 11-12          12 SN CALIFORNIA CA               4:37.82  10      32.02  1:06.65           1:27.26  1:40.98  2:17.80  2:52.39
         TAJERAN, SHEEVA     12
         TKACHUK, JESSICA    12
         FERGUSON, JESSICA   11
         PLANTARIC, SAMANTHA 12
SMST, A 11-12         12 SN SIERRA MARLIN               4:44.26  11      32.57  1:07.48  1:42.37  2:21.29  2:54.83  3:34.11  4:06.74
         TULL, ALYSSA        11
         TRAUB, LESLIE       12
         HEAUSER, COLLEEN    11
         LEEDS, JAMIE        12
WCAB, B 11-12         12 PC WALNUT CREEK                4:49.59  12      33.14  1:09.70           1:30.23  1:43.07  2:19.08  4:09.23
         ALLARD, CHELSEA     12
         SULLIVAN, MEGAN     12
         HARPER, SHELLEY     11
         ROACH, ERIKA        12
BFST,  A  11-12       12 SI BLUE FINS SWI                DQUED           31.50  1:05.39  1:39.26  2:14.48  2:46.79  3:22.76  3:54.03
         ELLIS, ALEXANDRA    12
         ASKELSON, BRIDGET   12
         NISHIMURA, MUENA    12
         HILBER, ALEXANDRA   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOS,  A  11-12        12 PC SOS SWIM TEAM                DQUED           31.04  1:06.02           1:26.19  1:39.56  2:18.07  2:50.97
         BISPO, KARLEE       11
         BARTON, ELLEN       12
         PLUNKETT, RYLEY     12
         GALLARDO, CATRINA   12

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
 JR CHMPSHIP     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S    28.39   2    28.03 F1
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI    27.93   1    28.51 F2
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI    28.68   3    28.58 F3
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI    28.79   4    28.70 F4
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS      29.03   8    28.72 F5
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM    28.85   6    28.81 F6
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK     28.84   5    28.83 F7
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT    28.86   7    28.84 F8

BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI    27.93   1
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S    28.39   2
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI    28.68   3
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI    28.79   4
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK     28.84   5
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM    28.85   6
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT    28.86   7
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS      29.03   8
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    29.06   9
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI    29.08  10
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES    29.09  11
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S    29.17  12
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN    29.18  13
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK     29.26  14
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    29.52  15
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK     29.58  16
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN    29.64  17
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI    29.72  18
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI    29.74  19
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM     29.79  20
LONG, KATLEN          14 PC SALINAS VALLE    29.87  21
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA    29.93  22
DLUGOPOLSKI, LESLIE   13 WI SCHROEDER YMC    29.99  23
HAGEY, KATIE          14 PC DEANZA CUPERT    30.20  24
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI    30.72  25
ARNESON, CHRISTINE    14 SN IMFAST MARLIN    30.80  26

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
 JR CHMPSHIP   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  1:00.39   1    59.67 F1  P    29.06
                                                                    F    28.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  1:01.85   4  1:00.89 F2  P    29.93
                                                                    F    29.57
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.88   5  1:01.30 F3  P    30.09
                                                                    F    29.83
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    1:01.38   2  1:01.57 F4  P    29.81
                                                                    F    29.48
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.64   3  1:01.57 F4  P    29.69
                                                                    F    29.73
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:01.98   6  1:02.00 F6  P    30.10
                                                                    F    30.17
KWAN, SARAH           14 PC SAN FRANCISCO  1:02.28   7  1:02.76 F7  P    30.27
                                                                    F    30.66
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:02.33   8  1:02.98 F8  P    29.96
                                                                    F    30.09

ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  1:00.39   1              P    29.06
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    1:01.38   2              P    29.81
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.64   3              P    29.69
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  1:01.85   4              P    29.93
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.88   5              P    30.09
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:01.98   6              P    30.10
KWAN, SARAH           14 PC SAN FRANCISCO  1:02.28   7              P    30.27
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:02.33   8              P    29.96
RUSSELL, MONICA       14 PC ORINDA AQUATI  1:02.39   9              P    30.76
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:02.47  10              P    29.93
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  1:02.57  11              P    29.92
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.63  12              P    30.55
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:03.00  13              P    30.56
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  1:03.22  14              P    30.58
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:03.24  15              P    30.28
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:03.61  16              P    30.43
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  1:03.67  17              P    30.79
LEE, SYLVIE           13 PC WALNUT CREEK   1:03.75  18              P    30.94
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  1:04.13  19              P    30.81
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM   1:04.17  20              P    30.55
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  1:04.25  21              P    31.49
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  1:04.60  22              P    31.13
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  1:04.87  23              P    31.20
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   1:05.01  24              P    30.79
LOEHR, KELLYN         14 SN PENGUIN SWIM   1:05.14  25              P    32.23
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:05.20  26              P    31.16
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   1:05.88  27              P    31.37
HAGEY, KATIE          14 PC DEANZA CUPERT  1:06.23  28              P    31.78
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    1:06.51  29              P    31.66
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:06.59  30              P    31.31
ARNESON, CHRISTINE    14 SN IMFAST MARLIN  1:09.13  31              P    31.50

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:15.97   6  2:11.00 F1  P    32.87  1:07.78  1:42.76
                                                                    F    31.33  1:04.54  1:37.92
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  2:13.48   1  2:11.21 F2  P    31.16  1:04.83  1:39.38
                                                                    F    30.59  1:04.22  1:38.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.13   8  2:11.26 F3  P    32.72  1:07.11  1:41.98
                                                                    F    31.68  1:04.93  1:38.12
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:16.04   7  2:14.71 F4  P    32.27  1:06.23  1:41.61
                                                                    F    31.74  1:05.46  1:40.41
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  2:15.11   3  2:14.99 F5  P    32.02  1:06.73  1:41.44
                                                                    F    31.33  1:05.73  1:40.74
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:14.99   2  2:15.97 F6  P    32.70  1:06.94  1:41.05
                                                                    F    32.05  1:06.15  1:41.24
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:15.59   4  2:15.99 F7  P    31.60  1:06.26  1:41.30
                                                                    F    31.60  1:05.93  1:41.04
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:15.60   5  2:16.91 F8  P    31.85  1:06.79  1:42.00
                                                                    F    31.16  1:05.19  1:41.08

GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  2:13.48   1              P    31.16  1:04.83  1:39.38
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:14.99   2              P    32.70  1:06.94  1:41.05
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  2:15.11   3              P    32.02  1:06.73  1:41.44
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:15.59   4              P    31.60  1:06.26  1:41.30
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:15.60   5              P    31.85  1:06.79  1:42.00
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:15.97   6              P    32.87  1:07.78  1:42.76
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:16.04   7              P    32.27  1:06.23  1:41.61
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.13   8              P    32.72  1:07.11  1:41.98
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:16.56   9              P    33.29  1:07.90  1:42.48
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  2:16.81  10              P    32.00  1:07.58  1:42.77
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:17.21  11              P    32.11  1:07.34  1:42.86
KWAN, SARAH           14 PC SAN FRANCISCO  2:17.44  12              P    32.37  1:07.36  1:43.26
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:17.69  13              P    32.75  1:07.75  1:43.19
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  2:17.82  14              P    33.75  1:08.42  1:44.02
LEE, SYLVIE           13 PC WALNUT CREEK   2:18.26  15              P    32.61  1:07.37  1:43.33
FARMER, DEVON         13 PC PLEASANTON SE  2:18.32  16              P    33.19  1:08.27  1:44.24
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  2:19.69  17              P    32.10  1:07.50  1:44.28
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   2:20.15  18              P    32.64  1:08.05  1:43.97
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  2:20.33  20              P    32.53  1:07.38  1:43.96
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:20.33  19              P    33.15  1:08.15  1:44.61
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  2:20.50  21              P    33.10  1:08.56  1:44.88
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:21.01  22              P    33.04  1:08.79  1:45.47

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  4:41.67   4  4:33.50 F1  P    33.32  1:08.44  1:44.31  2:20.12  2:56.49  3:31.76  4:07.82
                                                                    F    31.84  1:06.02  1:40.49  2:15.44  2:50.38  3:25.27  3:59.74
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  4:39.33   2  4:36.66 F2  P    34.24  1:08.63  1:43.95  2:19.05  2:54.50  3:29.83  4:05.15
                                                                    F    33.46  1:07.57  1:42.60  2:17.72  2:52.94  3:28.13  4:03.08
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  4:40.75   3  4:38.16 F3  P    33.09  1:07.81  1:43.15  2:18.35  2:54.16  3:29.93  4:06.09
                                                                    F    32.85  1:07.58  1:43.26  2:18.44  2:54.13  3:29.15  4:04.39
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   4:38.41   1  4:38.36 F4  P    33.32  1:08.43  1:43.50  2:18.62  2:53.26  3:28.46  4:04.02
                                                                    F    33.10  1:07.32  1:42.60  2:17.72  2:52.97  3:28.95  4:04.77
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  4:42.40   6  4:41.49 F5  P    33.17  1:08.22  1:44.01  2:19.70  2:55.53  3:31.50  4:07.58
                                                                    F    32.36  1:07.60  1:43.07  2:18.79  2:54.69  3:30.43  4:06.41
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  4:42.76   7  4:42.28 F6  P    32.35  1:07.78  1:44.22  2:20.59  2:56.86  3:32.77  4:08.66
                                                                    F    32.42  1:07.73  1:44.18  2:20.25  2:56.00  3:32.17  4:07.78
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  4:42.26   5  4:43.03 F7  P    32.14  1:07.01  1:43.38  2:19.72  2:56.10  3:31.93  4:07.91
                                                                    F    31.93  1:07.45  1:43.53  2:19.63  2:55.64  3:31.89  4:08.50
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  4:43.04   8  4:46.31 F8  P    34.08  1:10.22  1:46.16  2:22.57  2:57.77  3:33.11  4:08.43
                                                                    F    32.89  1:08.41  1:44.64  2:21.15  2:57.84  3:34.16  4:10.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   4:38.41   1              P    33.32  1:08.43  1:43.50  2:18.62  2:53.26  3:28.46  4:04.02
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  4:39.33   2              P    34.24  1:08.63  1:43.95  2:19.05  2:54.50  3:29.83  4:05.15
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  4:40.75   3              P    33.09  1:07.81  1:43.15  2:18.35  2:54.16  3:29.93  4:06.09
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  4:41.67   4              P    33.32  1:08.44  1:44.31  2:20.12  2:56.49  3:31.76  4:07.82
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  4:42.26   5              P    32.14  1:07.01  1:43.38  2:19.72  2:56.10  3:31.93  4:07.91
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  4:42.40   6              P    33.17  1:08.22  1:44.01  2:19.70  2:55.53  3:31.50  4:07.58
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  4:42.76   7              P    32.35  1:07.78  1:44.22  2:20.59  2:56.86  3:32.77  4:08.66
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  4:43.04   8              P    34.08  1:10.22  1:46.16  2:22.57  2:57.77  3:33.11  4:08.43
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  4:46.78   9              P    32.91  1:09.53  1:46.56  2:23.33  2:59.80  3:36.98  4:12.81
HALL, WHITNEY         14 CC BAKERSFIELD S  4:46.98  10              P    32.13  1:07.52  1:44.30  2:20.75  2:57.33  3:33.97  4:10.97
CAINES, LAUREN        14 SN DAVIS SWIM TE  4:47.32  11              P    33.29  1:08.57  1:45.02  2:21.59  2:58.22  3:35.14  4:11.89
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA  4:47.36  12              P    33.04  1:07.96  1:44.41  2:20.55  2:57.05  3:33.74  4:10.94
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  4:48.02  13              P    34.59  1:11.03  1:48.28  2:24.63  3:01.40  3:37.35  4:13.47
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  4:48.97  14              P    33.66  1:09.68  1:46.49  2:23.23  3:00.89  3:37.50  4:14.49
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   4:49.05  15              P    33.61  1:09.78  1:46.59  2:23.28  3:00.68  3:36.86  4:13.53
FARMER, DEVON         13 PC PLEASANTON SE  4:49.07  16              P    33.73  1:09.59  1:46.04  2:22.86  3:00.06  3:36.64  4:13.15
KWAN, SARAH           14 PC SAN FRANCISCO  4:49.30  17              P    33.64  1:09.66  1:46.93  2:23.49  3:00.62  3:37.44  4:14.34
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   4:51.14  18              P    33.30  1:08.46  1:44.32  2:20.92  2:57.94  3:35.57  4:13.68
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  4:52.17  19              P    33.19  1:09.20  1:46.60  2:24.03  3:01.83  3:39.55  4:17.54
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  4:52.91  20              P    33.56  1:10.51  1:48.55  2:25.15  3:02.36  3:39.63  4:16.68
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  4:53.41  21              P    34.03  1:11.26  1:49.58  2:27.14  3:05.06  3:42.86  4:18.59
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  4:54.07  22              P    33.94  1:10.62  1:48.32  2:25.36  3:02.68  3:39.75  4:17.31
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  4:54.15  23              P    34.17  1:10.65  1:47.35  2:24.80  3:02.77  3:40.29  4:18.19
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  4:56.03  24              P    34.47  1:10.66  1:47.43  2:24.68  3:02.86  3:40.97  4:19.45
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   4:56.43  25              P    33.69  1:10.24  1:47.47  2:24.74  3:02.78  3:41.24  4:19.43

============================================================================================================================
   EVENT  209                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT  209
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI               9:23.51   1      33.06  1:08.82  1:44.94  2:20.95  2:57.25  3:32.41  4:07.89
                                                                       4:43.29  5:18.83  5:54.17  6:29.65  7:04.62  7:39.96  8:14.86
                                                                       8:49.86
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE               9:34.15   2      33.93  1:09.54  1:45.65  2:21.49  2:58.02  3:33.52  4:09.38
                                                                       4:45.19  5:21.58  5:57.42  6:34.07  7:10.11  7:46.84  8:22.57
                                                                       8:58.86
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK                9:36.75   3      33.94  1:09.59  1:45.84  2:21.85  2:58.10  3:33.94  4:09.99
                                                                       4:46.47  5:22.76  5:59.16  6:36.42  7:12.98  7:49.52  8:25.34
                                                                       9:01.65
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR               9:40.42   4      33.49  1:09.79  1:46.32  2:22.71  2:59.30  3:35.60  4:12.26
                                                                       4:48.99  5:25.31  6:01.73  6:38.61  7:15.15  7:51.79  8:28.26
                                                                       9:01.62
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA               9:44.45   5      34.33  1:10.63  1:39.89  2:23.50  3:00.01  3:36.04  4:12.69
                                                                       4:49.43  5:26.19  6:02.61  6:39.88  7:16.33  7:53.70  8:30.90
                                                                       8:56.39
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM                9:48.67   6      33.96  1:09.79  1:46.60  2:23.36  3:01.04  3:38.15  4:15.80
                                                                       4:52.91  5:29.97  6:06.90  6:42.03  7:21.42  7:58.85  8:35.36
                                                                       9:13.21
HALL, WHITNEY         14 CC BAKERSFIELD S               9:49.86   7      33.06  1:08.62  1:45.92  2:22.77  3:00.20  3:37.10  4:14.14
                                                                       4:51.12  5:28.58  6:05.65  6:43.55  7:20.96  7:58.96  8:35.91
                                                                       9:13.42
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI               9:49.98   8      34.29  1:10.89  1:48.05  2:24.48  3:01.15  3:37.31  4:14.64
                                                                       4:50.94  5:28.63  6:05.92  6:44.00  7:21.65  7:59.62  8:37.08
                                                                       9:14.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  209                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT  209
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI               9:52.29   9      33.60  1:10.45  1:47.19  2:24.37  2:51.99  3:39.72  4:17.46
                                                                       4:55.00  5:27.42  6:11.27  6:49.26  7:26.39  8:03.72  8:40.57
                                                                       9:17.39
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE               9:56.43  10      34.32  1:11.35  1:48.86  2:26.27  3:04.15  3:41.51  4:19.64
                                                                       4:57.40  5:35.56  6:13.33  6:51.55  7:29.26  8:07.24  8:44.58
                                                                       9:21.37
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S               9:57.25  11      34.12  1:11.47  1:49.82  2:27.46  3:05.39  3:43.03  4:21.11
                                                                       4:59.33  5:33.95  6:14.87  6:52.78  7:30.61  8:08.00  8:45.47
                                                                       9:16.07
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK               10:00.27  12      34.22  1:10.74  1:49.11  2:26.73  3:04.98  3:42.33  4:13.52
                                                                       4:58.24  5:24.77  6:13.80  6:52.23  7:30.82  8:02.48  8:46.43
                                                                       9:07.57
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI              10:00.55  13      34.58  1:12.05  1:49.03  2:26.42  2:56.28  3:42.11  4:12.40
                                                                       4:58.22  5:27.49  6:14.25  6:52.26  7:30.44  8:01.47  8:45.37
                                                                       9:10.34
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA              10:00.66  14      33.83  1:11.08  1:48.38  2:25.89  3:02.65  3:39.68  4:12.23
                                                                       4:54.58  5:32.76  6:11.05  6:49.12  7:27.86  8:00.98  8:45.24
                                                                       9:23.35
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE              10:04.33  15      35.05  1:11.86  1:49.59  2:27.25  3:05.61  3:43.37  4:21.77
                                                                       4:59.39  5:37.92  6:15.76  6:54.27  7:32.13  8:10.88  8:49.29
                                                                       9:27.71
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC              10:05.37  16      35.01  1:12.39  1:50.66  2:28.33  3:06.32  3:44.51  4:23.00
                                                                       5:00.92  5:39.23  6:17.41  6:55.63  7:33.65  8:12.30  8:50.49
                                                                       9:28.66
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE              10:09.55  17      34.40  1:12.12  1:49.47  2:28.05  3:06.27  3:44.82  4:22.69
                                                                       5:02.05  5:28.70  6:19.60  6:52.01  7:37.44  8:14.34  8:54.75
                                                                       9:22.52
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S              10:10.29  18      33.94  1:11.70  1:49.87  2:28.49  3:08.01  3:46.39  4:25.56
                                                                       5:04.22  5:43.02  6:21.78  7:01.31  7:40.88  8:19.30  8:56.86
                                                                       9:35.03
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI              10:16.27  19      34.02  1:11.01  1:49.22  2:27.83  3:06.93  3:45.75  4:24.53
                                                                       5:04.38  5:37.51  6:22.75  7:02.18  7:41.52  8:04.63  8:59.71
                                                                       9:39.10
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM              10:17.52  20      33.82  1:09.57  1:45.99  2:21.46  3:06.77  3:47.75  4:28.42
                                                                       5:09.14  5:46.52  6:25.06  7:04.66  7:44.37  8:24.38  9:03.83
                                                                       9:40.84
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM              10:18.27  21      33.99  1:10.73  1:42.80  2:27.30  3:00.88  3:45.07  4:21.36
                                                                       5:04.19  5:35.67  6:22.81  7:03.53  7:42.84  8:09.43  9:02.11
                                                                       9:27.39

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:09.15   1  1:07.92 F1  P    34.09
                                                                    F    33.64
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  1:09.22   2  1:08.05 F2  P    33.56
                                                                    F    33.95
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.45   5  1:08.81 F3  P    34.38
                                                                    F    33.84
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:09.27   3  1:09.24 F4  P    33.77
                                                                    F    33.89
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:10.22   4  1:10.23 F5  P    34.10
                                                                    F    34.09
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  1:10.61   6  1:10.65 F6  P    34.78
                                                                    F    34.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:11.34   7  1:10.90 F7  P    33.89
                                                                    F    34.31
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  1:11.47   8  1:11.44 F8  P    34.96
                                                                    F    34.66

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:09.15   1              P    34.09
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  1:09.22   2              P    33.56
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:09.27   3              P    33.77
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:10.22   4              P    34.10
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.45   5              P    34.38
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  1:10.61   6              P    34.78
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  1:11.34   7              P    33.89
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  1:11.47   8              P    34.96
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  1:11.60   9              P    35.53
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:12.40  10              P    35.40
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES  1:12.67  11              P    35.89
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:12.83  12              P    34.87
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:12.98  13              P    34.95
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:13.14  14              P    36.00
LAVAGNINO, CAITLIN    13 PC PLEASANTON SE  1:13.33  15              P    36.61
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:13.50  16              P    35.64
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  1:13.93  17              P    35.34
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  1:14.23  18              P    35.11
HAGEY, KATIE          14 PC DEANZA CUPERT  1:15.06  19              P    36.08
ARNESON, CHRISTINE    14 SN IMFAST MARLIN  1:15.58  20              P    37.38
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  1:15.89  21              P    36.53
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  1:19.91  22              P    38.84

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
 JR CHMPSHIP   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:28.46   1  2:23.97 F1  P    34.93  1:12.72  1:51.46
                                                                    F    34.34  1:10.69  1:47.72
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  2:29.01   2  2:26.48 F2  P    34.72  1:12.08  1:50.97
                                                                    F    34.69  1:11.39  1:49.01
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:30.35   3  2:29.09 F3  P    35.73  1:13.36  1:52.11
                                                                    F    35.41  1:13.22  1:51.67
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:31.37   5  2:30.80 F4  P    36.08  1:13.84  1:53.00
                                                                    F    35.96  1:13.88  1:52.50
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:34.24   8  2:31.04 F5  P    36.38  1:15.89  1:54.74
                                                                    F    35.99  1:14.31  1:53.12
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:31.05   4  2:31.83 F6  P    36.35  1:13.99  1:52.73
                                                                    F    36.24  1:14.20  1:53.52
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:31.95   6  2:32.44 F7  P    36.01  1:14.53  1:53.00
                                                                    F    35.84  1:13.95  1:52.90
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.45   7  2:36.82 F8  P    37.39  1:16.36  1:55.60
                                                                    F    36.62  1:16.42  1:57.15

MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:28.46   1              P    34.93  1:12.72  1:51.46
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  2:29.01   2              P    34.72  1:12.08  1:50.97
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:30.35   3              P    35.73  1:13.36  1:52.11
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:31.05   4              P    36.35  1:13.99  1:52.73
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  2:31.37   5              P    36.08  1:13.84  1:53.00
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:31.95   6              P    36.01  1:14.53  1:53.00
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.45   7              P    37.39  1:16.36  1:55.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:34.24   8              P    36.38  1:15.89  1:54.74
LAVAGNINO, CAITLIN    13 PC PLEASANTON SE  2:35.30   9              P    37.47  1:16.54  1:56.89
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  2:35.73  10              P    38.10  1:17.34  1:56.87
MAR, LAUREN           13 PC FOG CITY HAMM  2:35.98  11              P    36.91  1:16.55  1:56.95
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:36.27  12              P    38.16  1:17.59  1:57.43
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:36.36  13              P    37.29  1:16.27  1:56.01
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  2:36.40  14              P    37.02  1:16.73  1:56.94
GONG, SHERYL          13 PC FOG CITY HAMM  2:36.84  15              P    35.86  1:16.19  1:56.85
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  2:36.91  16              P    36.97  1:16.09  1:56.90
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:37.19  17              P    37.83  1:17.37  1:57.48
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:37.45  18              P    36.85  1:16.71  1:57.85
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:38.04  19              P    37.35  1:16.99  1:57.76
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:40.16  20              P    37.06  1:17.46  1:59.13
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:40.88  21              P    37.65  1:17.59  1:59.83
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  2:41.07  22              P    38.97  1:19.48  2:01.05
ROTHROCK, MARIKA      14 PC PETALUMA SWIM  2:42.39  23              P    37.42  1:18.30  1:59.95
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  2:45.51  24              P    39.15  1:20.18  2:03.05
ARNESON, CHRISTINE    14 SN IMFAST MARLIN  2:45.81  25              P    38.34  1:19.93  2:03.13
HAGEY, KATIE          14 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    37.49  1:18.27  1:59.97
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM    DQUED                   P    37.58  1:18.81  2:01.33

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:19.10   1  1:16.47 F1  P    37.39
                                                                    F    36.52
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:20.16   3  1:19.12 F2  P    38.35
                                                                    F    38.24
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:20.14   2  1:19.13 F3  P    37.22
                                                                    F    37.36
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:21.47   6  1:19.81 F4  P    38.85
                                                                    F    38.16
ALLEN, COURTNEY       13 PC PLEASANTON SE  1:20.56   4  1:19.82 F5  P    38.16
                                                                    F    38.83
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:21.37   5  1:20.31 F6  P    38.06
                                                                    F    37.81
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  1:21.87   8  1:21.16 F7  P    39.17
                                                                    F    38.74
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  1:21.71   7  1:21.18 F8  P    38.53
                                                                    F    38.27

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:19.10   1              P    37.39
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:20.14   2              P    37.22
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:20.16   3              P    38.35
ALLEN, COURTNEY       13 PC PLEASANTON SE  1:20.56   4              P    38.16
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:21.37   5              P    38.06
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:21.47   6              P    38.85
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  1:21.71   7              P    38.53
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  1:21.87   8              P    39.17
LEE, SYLVIE           13 PC WALNUT CREEK   1:22.18   9              P    38.14
LOEHR, KELLYN         14 SN PENGUIN SWIM   1:22.22  10              P    38.96
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:22.51  11              P    39.29
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  1:23.20  12              P    39.82
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:23.25  13              P    39.01
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:23.27  14              P    38.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, ALYSSA        14 PC PETALUMA SWIM  1:23.77  15              P    38.88
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  1:23.78  16              P    39.77
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:23.82  17              P    39.76
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM   1:23.87  18              P    40.15
MARYATT, ASHLEY       14 SN SIERRA MARLIN  1:24.64  19              P    39.09
CHISHOLM, ANNIE       14 PC MARIN PIRATES  1:24.78  20              P    39.76
HILLER, MARYANN       14 PC ALPINE PORTOL  1:25.24  21              P    40.34
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  1:25.50  22              P    39.44
DLUGOPOLSKI, LESLIE   13 WI SCHROEDER YMC  1:25.51  23              P    40.43
WOO, EMILY            14 SN LODI CITY SWI  1:25.94  24              P    40.24
TWILLING, KENDAL      13 SN SIERRA MARLIN  1:26.98  25              P    40.47
PEDLEY, CHRISTINA     13 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.34  26              P    42.89

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:43.21   1  2:40.70 F1  P    37.20  1:18.30  2:00.21
                                                                    F    36.83  1:16.97  1:58.14
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:50.31   3  2:46.02 F2  P    38.40  1:21.04  2:04.95
                                                                    F    37.95  1:19.71  2:02.67
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:49.20   2  2:50.31 F3  P    38.58  1:20.74  2:04.53
                                                                    F    39.10  1:21.59  2:06.23
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:54.80   6  2:50.78 F4  P    40.18  1:24.27  2:09.42
                                                                    F    39.52  1:22.74  2:06.87
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:52.50   4  2:52.83 F5  P    38.42  1:22.04  2:07.63
                                                                    F    39.71  1:23.89  2:09.08
ALLEN, COURTNEY       13 PC PLEASANTON SE  2:54.80   7  2:53.43 F6  P    39.10  1:24.08  2:09.80
                                                                    F    39.19  1:23.21  2:08.53
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  2:57.14   8  2:55.26 F7  P    39.79  1:25.24  2:12.17
                                                                    F    40.54  1:25.75  2:11.61
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  2:57.55   9  2:58.98 F8  P    40.48  1:24.78  2:11.45
                                                                    F    41.32  1:27.59  2:12.76

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:43.21   1              P    37.20  1:18.30  2:00.21
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:49.20   2              P    38.58  1:20.74  2:04.53
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:50.31   3              P    38.40  1:21.04  2:04.95
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:52.50   4              P    38.42  1:22.04  2:07.63
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:52.95   5              P    39.72  1:23.06  2:07.36
ALLEN, COURTNEY       13 PC PLEASANTON SE  2:54.80   7              P    39.10  1:24.08  2:09.80
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:54.80   6              P    40.18  1:24.27  2:09.42
BEAUDREAU, LAUREN     13 PC ORINDA AQUATI  2:57.14   8              P    39.79  1:25.24  2:12.17
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  2:57.55   9              P    40.48  1:24.78  2:11.45
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM   2:59.43  10              P    41.43  1:26.44  2:12.72
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  2:59.76  11              P    39.20  1:23.86  2:10.75
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  2:59.78  12              P    41.27  1:26.85  2:13.10
SIMENS, DENISE        14 PC SAN BENITO AQ  2:59.80  13              P    39.70  1:25.91  2:14.26
TWILLING, KENDAL      13 SN SIERRA MARLIN  2:59.91  14              P    40.35  1:26.02  2:13.36
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  3:00.23  15              P    41.61  1:28.28  2:15.09
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  3:00.41  16              P    41.91  1:27.23  2:13.72
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  3:00.51  17              P    40.63  1:26.47  2:14.52
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   3:00.62  18              P    41.07  1:26.54  2:14.39
FULL, MARY            13 PC WALNUT CREEK   3:00.81  19              P    40.50  1:26.25  2:12.91
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  3:01.43  20              P    41.70  1:27.98  2:16.24
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  3:02.56  21              P    41.35  1:27.72  2:15.06
JIMENEZ, CHELSEA      13 PC SAN RAMON LIV  3:02.69  22              P    42.21  1:27.32  2:14.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRASER, KATHRYN       13 PC TERRAPINS SWI  3:02.76  23              P    41.40  1:28.21  2:15.72
DLUGOPOLSKI, LESLIE   13 WI SCHROEDER YMC  3:03.02  24              P    40.75  1:27.66  2:15.70
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  3:03.36  25              P    41.51  1:27.76  2:15.48
BALDWIN, HEATHER      14 PC PETALUMA SWIM  3:03.85  26              P    42.58  1:28.45  2:16.85
KLIEWER, AIMEE        14 SN DAVIS SWIM TE  3:05.14  27              P    42.20  1:29.71  2:17.50
LOEHR, KELLYN         14 SN PENGUIN SWIM   3:05.69  28              P    42.20  1:29.18  2:16.80
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   3:06.02  29              P    42.27  1:29.14  2:17.58
MARYATT, ASHLEY       14 SN SIERRA MARLIN  3:06.21  30              P    42.65  1:29.37  2:17.76
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  3:06.94  31              P    43.33  1:30.76  2:18.46
REIDL, ROBIN          13 SN CENTRAL VALLE  3:08.46  32              P    42.21  1:29.95  2:19.04
ROGERS, ALYSSA        14 PC PETALUMA SWIM  3:09.01  33              P    41.28  1:27.69  2:17.62
KELSO, LEEANN         14 SN DOLPHINS OF D   DQUED                   P    41.08  1:27.88  2:17.09

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
 JR CHMPSHIP   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  1:07.75   2  1:05.62 F1  P    32.41
                                                                    F    32.11
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.22   5  1:07.11 F2  P    32.60
                                                                    F    31.23
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.25   1  1:07.26 F3  P    31.76
                                                                    F    30.75
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:07.86   3  1:07.34 F4  P    31.70
                                                                    F    31.51
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  1:07.87   4  1:07.58 F5  P    32.05
                                                                    F    31.77
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.93   8  1:08.14 F6  P    32.91
                                                                    F    31.91
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:08.61   7  1:08.30 F7  P    33.13
                                                                    F    32.90
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   1:08.46   6  1:09.85 F8  P    32.46
                                                                    F    32.78

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.25   1              P    31.76
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  1:07.75   2              P    32.41
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S  1:07.86   3              P    31.70
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  1:07.87   4              P    32.05
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.22   5              P    32.60
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   1:08.46   6              P    32.46
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:08.61   7              P    33.13
CHANG, MARISA         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.93   8              P    32.91
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  1:09.62   9              P    31.76
WILSEY, SHANNON       13 PC MARIN PIRATES  1:09.95  10              P    32.50
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  1:10.22  11              P    33.24
SHEPPARD, J.C.        13 PC MARIN PIRATES  1:10.62  12              P    32.80
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  1:11.04  13              P    33.28
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM   1:11.05  14              P    32.39
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SAN JOSE AQUA  1:11.60  15              P    32.91
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  1:12.09  16              P    33.67
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:12.57  17              P    33.56
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:12.60  18              P    33.44
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   1:13.34  19              P    34.07
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  1:13.78  20              P    34.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
 JR CHMPSHIP   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  2:29.70   1  2:20.51 F1  P    35.19  1:13.81  1:51.10
                                                                    F    33.29  1:09.25  1:44.96
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:33.25   4  2:28.03 F2  P    35.25  1:13.78  1:53.76
                                                                    F    34.49  1:11.99  1:50.60
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   2:31.14   2  2:29.38 F3  P    33.73  1:11.72  1:51.60
                                                                    F    33.78  1:11.06  1:50.71
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:32.90   3  2:29.39 F4  P    33.74  1:13.09  1:53.90
                                                                    F    33.35  1:12.23  1:51.76
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:34.62   5  2:30.21 F5  P    34.19  1:12.74  1:53.00
                                                                    F    33.11  1:11.33  1:50.19
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  2:35.70   6  2:33.65 F6  P    33.76  1:12.33  1:53.76
                                                                    F    34.02  1:12.39  1:52.93
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  2:38.40   8  2:35.36 F7  P    35.45  1:15.07  1:56.35
                                                                    F    34.94  1:14.31  1:54.69
FARMER, DEVON         13 PC PLEASANTON SE  2:37.65   7  2:39.69 F8  P    34.82  1:14.27  1:55.47
                                                                    F    35.62  1:15.58  1:57.31

ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  2:29.70   1              P    35.19  1:13.81  1:51.10
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   2:31.14   2              P    33.73  1:11.72  1:51.60
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI  2:32.90   3              P    33.74  1:13.09  1:53.90
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:33.25   4              P    35.25  1:13.78  1:53.76
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:34.62   5              P    34.19  1:12.74  1:53.00
GARCIA, DANIELLE      14 PC DEANZA CUPERT  2:35.70   6              P    33.76  1:12.33  1:53.76
FARMER, DEVON         13 PC PLEASANTON SE  2:37.65   7              P    34.82  1:14.27  1:55.47
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE  2:38.40   8              P    35.45  1:15.07  1:56.35
CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  2:39.12   9              P    34.06  1:13.14  1:55.12
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  2:39.34  10              P    36.30  1:16.00  1:57.62
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE  2:39.93  11              P    35.48  1:15.72  1:58.64
MARTIN, KATELYN       13 PC NAPA VALLEY S  2:40.82  12              P    34.78  1:14.73  1:57.00
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  2:42.49  13              P    35.26  1:16.06  1:59.41
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  2:45.05  14              P    33.89  1:14.93  1:59.49
ARMSTRONG, ALYSON     14 PC RENO AQUATIC   2:45.59  15              P    36.95  1:18.69  2:02.58
JARRARD, LINDSAY      14 PC TIGER AQUATIC  2:48.40  16              P    35.83  1:17.78  2:03.41
HUANG, CHELSEA        13 PC KORET YOUTH S   DQUED                   P    35.03  1:16.68  2:01.05
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  153                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  153
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:33.28   3  2:26.73 F1  P    33.49  1:14.34  1:57.91
                                                                    F    32.06  1:11.07  1:52.76
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:30.55   1  2:28.89 F2  P    32.97  1:10.47  1:54.62
                                                                    F    33.12  1:10.06  1:54.97
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:31.72   2  2:29.17 F3  P    32.31  1:11.85  1:57.90
                                                                    F    33.39  1:11.67  1:55.70
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:35.14   4  2:31.28 F4  P    34.38  1:15.43  1:59.43
                                                                    F    34.06  1:13.49  1:56.54
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  2:36.04   5  2:32.71 F5  P    33.38  1:15.20  2:02.13
                                                                    F    32.21  1:13.71  1:59.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  153                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  153
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  2:36.16   6  2:33.31 F6  P    33.62  1:14.19  1:59.83
                                                                    F    33.17  1:12.24  1:57.15
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  2:36.33   7  2:36.65 F7  P    35.17  1:16.14  2:01.38
                                                                    F    35.82  1:16.55  2:01.64
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   2:36.90   8  2:36.85 F8  P    32.55  1:14.48  2:00.07
                                                                    F    32.66  1:13.58  2:00.20

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:30.55   1              P    32.97  1:10.47  1:54.62
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  2:31.72   2              P    32.31  1:11.85  1:57.90
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:33.28   3              P    33.49  1:14.34  1:57.91
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  2:35.14   4              P    34.38  1:15.43  1:59.43
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  2:36.04   5              P    33.38  1:15.20  2:02.13
ANGY, ANA             13 UT COTTONWOOD HE  2:36.16   6              P    33.62  1:14.19  1:59.83
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  2:36.33   7              P    35.17  1:16.14  2:01.38
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   2:36.90   8              P    32.55  1:14.48  2:00.07
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM   2:37.50   9              P    32.64  1:15.05  2:01.70
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:37.59  10              P    35.15  1:14.67  2:01.85
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:38.71  11              P    35.34  1:14.36  2:03.48
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:39.48  12              P    34.51  1:14.87  2:03.33
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:40.28  13              P    34.41  1:18.25  2:03.47
DEL RIO, MICHELLE     14 PC ALMADEN SWIM   2:40.47  14              P    34.46  1:16.13  2:03.92
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  2:42.19  15              P    35.15  1:18.04  2:05.12
WONG, KATHY           14 PC LADERA OAKS    2:43.60  16              P    34.33  1:15.97  2:06.47
WOO, EMILY            14 SN LODI CITY SWI  2:43.92  17              P    35.25  1:18.99  2:07.14
DLUGOPOLSKI, LESLIE   13 WI SCHROEDER YMC  2:44.60  18              P    35.27  1:19.31  2:06.95
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:44.82  19              P    34.13  1:15.69  2:05.59
THURMAN, HOPE         13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    32.27  1:12.68  1:57.83

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:18.60   1  5:12.67 F1  P    34.86  1:14.67  1:56.19  2:36.38  3:20.70  4:05.47  4:42.37
                                                                    F    34.15  1:13.50  1:53.86  2:33.93  3:17.08  4:00.89  4:37.49
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  5:19.60   2  5:13.55 F2  P    34.75  1:13.40  1:55.43  2:36.78  3:22.57  4:09.85  4:44.53
                                                                    F    34.37  1:12.26  1:54.02  2:34.52  3:21.11  4:06.46  4:40.48
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  5:21.32   4  5:18.13 F3  P    35.55  1:14.74  1:56.18  2:36.01  3:22.04  4:08.22  4:45.66
                                                                    F    34.46  1:13.12  1:55.24  2:36.16  3:20.63  4:05.94  4:42.49
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  5:24.87   7  5:20.28 F4  P    36.18  1:18.22  1:59.89  2:40.18  3:26.35  4:12.95  4:49.60
                                                                    F    35.18  1:15.80  1:57.22  2:36.57  3:22.68  4:09.07  4:45.45
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  5:23.57   5  5:22.18 F5  P    34.37  1:13.56  1:55.20  2:37.37  3:24.42  4:11.27  4:48.06
                                                                    F    34.10  1:13.43  1:54.77  2:35.94  3:23.37  4:10.44  4:46.86
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   5:24.24   6  5:23.65 F6  P    34.22  1:12.22  1:55.66  2:37.35  3:24.73  4:11.59  4:49.54
                                                                    F    34.16  1:12.11  1:54.79  2:36.46  3:23.21  4:10.46  4:48.19
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  5:25.97   8  5:28.39 F7  P    34.55  1:15.26  1:57.41  2:38.35  3:25.98  4:13.03  4:51.07
                                                                    F    34.96  1:15.46  1:57.31  2:38.94  3:26.99  4:14.37  4:51.75
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:20.22   3   DQUED  F   P    34.78  1:14.94  1:54.75  2:34.85  3:21.66  4:07.54  4:44.25

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:18.60   1              P    34.86  1:14.67  1:56.19  2:36.38  3:20.70  4:05.47  4:42.37
ROFFEY, HEATHER       14 ** STINGRAY SWIM  5:19.60   2              P    34.75  1:13.40  1:55.43  2:36.78  3:22.57  4:09.85  4:44.53
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:20.22   3              P    34.78  1:14.94  1:54.75  2:34.85  3:21.66  4:07.54  4:44.25
GONG, JENNIFER        13 PC DEANZA CUPERT  5:21.32   4              P    35.55  1:14.74  1:56.18  2:36.01  3:22.04  4:08.22  4:45.66
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  5:23.57   5              P    34.37  1:13.56  1:55.20  2:37.37  3:24.42  4:11.27  4:48.06
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM   5:24.24   6              P    34.22  1:12.22  1:55.66  2:37.35  3:24.73  4:11.59  4:49.54
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE  5:24.87   7              P    36.18  1:18.22  1:59.89  2:40.18  3:26.35  4:12.95  4:49.60
ROBERTS, LEILANI      14 UT SPRINGVILLE S  5:25.97   8              P    34.55  1:15.26  1:57.41  2:38.35  3:25.98  4:13.03  4:51.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAMBERS, MEGAN       13 SN CHICO AQUA JE  5:28.96   9              P    33.93  1:12.45  1:55.02  2:35.53  3:22.84  4:10.98  4:50.77
KELLY, ALEXANDRA      14 SN REDDING SWIM   5:33.03  10              P    34.73  1:13.75  1:59.16  2:42.63  3:30.32  4:18.55  4:57.21
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  5:33.37  11              P    35.87  1:16.54  1:57.28  2:37.05  3:27.05  4:17.81  4:56.62
MUGERDITCHIAN, KELLY  14 SI BLUE FINS SWI  5:35.03  12              P    36.23  1:16.96  2:01.51  2:45.23  3:32.18  4:19.77  4:57.77
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  5:35.14  13              P    34.84  1:15.84  2:01.72  2:47.38  3:33.20  4:19.67  4:57.88
HALL, WHITNEY         14 CC BAKERSFIELD S  5:37.30  14              P    37.19  1:21.37  2:02.63  2:44.13  3:33.94  4:23.61  5:00.55
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR  5:38.23  15              P    35.36  1:15.85  2:02.23  2:46.74  3:37.36  4:26.66  5:02.93
BURKE, JENNIFER       13 PC PIRANHA SWIMM  5:39.30  17              P    33.99  1:14.27  1:59.27  2:43.60  3:32.58  4:22.48  5:01.63
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  5:39.30  16              P    35.21  1:17.20  2:00.71  2:43.48  3:31.41  4:20.24  4:59.91
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  5:39.53  18              P    37.36  1:20.72  2:05.51  2:48.82  3:37.10  4:24.32  5:03.82
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI  5:39.54  19              P    34.20  1:15.74  2:00.78  2:44.06  3:35.14  4:26.04  5:03.60
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   5:39.93  20              P    37.37  1:20.67  2:08.17  2:53.78  3:39.80  4:25.20  5:03.49
NAVALA, JENNIFER      14 PC SAN JOSE AQUA  5:39.95  21              P    34.88  1:15.51  1:59.81  2:42.98  3:32.45  4:22.90  5:02.58
MEDVED, EMILY         14 PC ALAMEDA ISLAN  5:40.82  22              P    36.22  1:20.48  2:02.75  2:43.98  3:35.13  4:26.39  5:04.55
WOO, EMILY            14 SN LODI CITY SWI  5:41.37  23              P    35.30  1:17.97  2:02.31  2:46.17  3:34.58  4:23.09  5:03.19
NAVILHON, MELISSA     14 PC TERRAPINS SWI  5:41.56  24              P    35.89  1:17.71  2:00.63  2:41.84  3:33.42  4:25.32  5:03.96
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  5:41.63  25              P    34.93  1:15.94  1:59.83  2:42.41  3:32.07  4:22.54  5:03.66
KLIEWER, AIMEE        14 SN DAVIS SWIM TE  5:48.54  26              P    36.46  1:21.61  2:07.76  2:51.45  3:38.63  4:27.46  5:08.34
DLUGOPOLSKI, LESLIE   13 WI SCHROEDER YMC  5:51.84  27              P    36.31  1:21.36  2:07.24  2:51.54  3:41.45  4:30.86  5:12.38
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S  5:53.03  28              P    38.00  1:25.14  2:10.34  2:54.20  3:43.23  4:35.67  5:15.99
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE   DQUED                   P    35.33  1:14.98  1:58.50  2:41.32  3:28.66  4:17.11  4:55.63

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:07.89   1      32.70  1:08.75  2:05.04
         ROGERS, LAUREN      14
         DEGOLIA, HAILEY     14
         MCLANE, JULIANNE    13
         BARD, PRESLEY       13
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:09.86   2      33.72  1:10.19  1:40.25
         VARELLAS, BETSY     14
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         CHANG, MARISA       13
         SHARP, LINDSEY      13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:10.53   3      34.08  1:10.61  1:41.55
         WHITE, HEATHER      13
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         THURMAN, HOPE       13
         PERIA, HANNAH       13
MP, A 13-14           14 PC MARIN PIRATES               2:11.60   4      34.03  1:10.55  1:41.78
         WILSEY, SHANNON     13
         CHISHOLM, ANNIE     14
         SHEPPARD, J.C.      13
         GOSSLE, ALISON      10
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:13.13   5      34.50  1:11.68  1:44.51
         CURETON, KELLY      14
         LANGNER, BAILEY     13
         NAVILHON, MELISSA   14
         ZEIDLER, KAYLA      14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:14.47   6      34.11  1:11.66  1:44.37
         MOONEY, KELLY       14
         HARPER, KIRSTEN     14
         SCHRAKAMP, NIKI     13
         LEE, SYLVIE         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               2:15.98   7      35.87  1:14.07  1:45.85
         BOND, JENNIFER      14
         VAUGHAN, JESSICA    13
         MEDVED, EMILY       14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
DDUR, A 13-14         14 SN DOLPHINS OF D               2:17.27   8      35.84  1:13.35  1:46.93
         HARRIS, MELISSE     14
         KELSO, LEEANN       14
         NICHOLAS, BREE      13
         LIEBERUM, CLAIRE    13
PET, 13-14            14 PC PETALUMA SWIM               2:17.94   9      35.54  1:14.84  1:46.82
         ROTHROCK, MARIKA    14
         BALDWIN, HEATHER    14
         BUCK, MAURA         14
         ROGERS, ALYSSA      14
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:21.64  10      35.40  1:18.44  1:50.46
         KIM, JESSICA        14
         SHINDO, JESSICA     14
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         FULL, MARY          13

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:34.14   1      34.18  1:09.33  1:44.85  2:24.62  2:57.07  3:32.65
         ROGERS, LAUREN      14
         DEGOLIA, HAILEY     14
         MCLANE, JULIANNE    13
         BARD, PRESLEY       13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:42.24   2      34.70  1:10.23  1:46.46  2:30.82  3:02.15  3:39.84  4:09.42
         WHITE, HEATHER      13
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         THURMAN, HOPE       13
         PERIA, HANNAH       13
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:49.01   3      36.27  1:13.91  1:51.31  2:36.29  3:09.16  3:46.23  4:16.64
         VARELLAS, BETSY     14
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         CHANG, MARISA       13
         RUSSELL, MONICA     14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:50.73   4      35.63  1:12.73  1:50.31  2:33.57  3:06.80  3:44.91  4:16.72
         LAVAGNINO, CAITLIN  13
         ALLEN, COURTNEY     13
         SWENSEN, KATIE      13
         NARUM, JENNIFER     13
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               4:51.55   5      37.27  1:16.42  1:53.00  2:33.36           3:45.55  4:17.16
         BOND, JENNIFER      14
         TURMAN, AMANDA      14
         MEDVED, EMILY       14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:52.98   6      36.34  1:15.71  1:53.43  2:37.08  3:10.34  3:48.20  4:19.47
         MOONEY, KELLY       14
         HARPER, KIRSTEN     14
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         LEE, SYLVIE         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                5:05.78   7      37.14  1:17.00  1:56.72  2:42.14  3:16.11  3:55.20  4:28.42
         KIM, JESSICA        14
         FULL, MARY          13
         SCHRAKAMP, NIKI     13
         SHINDO, JESSICA     14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI                DQUED           35.85  1:13.28  1:50.41  2:32.74  3:07.80  3:47.53  4:18.05
         NAVILHON, MELISSA   14
         LANGNER, BAILEY     13
         CURETON, KELLY      14
         ZEIDLER, KAYLA      14

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:54.68   1      28.88    57.59  1:47.31
         BARD, PRESLEY       13
         ROGERS, LAUREN      14
         MCLANE, JULIANNE    13
         ZEIDLER, KAYLA      14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:55.15   2      29.01    58.02  1:26.85
         RUSSELL, MONICA     14
         CHANG, MARISA       13
         THURMAN, HOPE       13
         PERIA, HANNAH       13
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:57.35   3      29.25    58.55  1:28.19
         MOONEY, KELLY       14
         SCHRAKAMP, NIKI     13
         LEE, SYLVIE         13
         HARPER, KIRSTEN     14
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               1:57.96   4      30.82    59.14  1:29.32
         VAUGHAN, JESSICA    13
         MEDVED, EMILY       14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
         TURMAN, AMANDA      14
MP, A 13-14           14 PC MARIN PIRATES               1:58.58   5      29.47    59.77  1:30.06
         WILSEY, SHANNON     13
         SHEPPARD, J.C.      13
         CHISHOLM, ANNIE     14
         GOSSLE, ALISON      10
NAPA, A 13-14         14 PC NAPA VALLEY S               1:59.09   6      29.33    59.43  1:29.54
         JUCHAU, AMANDA      13
         NELSON, ELISE       13
         KLINE, TORI         14
         MARTIN, KATELYN     13
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:59.82   7      30.17    59.91  1:29.99
         DEGOLIA, HAILEY     14
         NAVILHON, MELISSA   14
         CHARVOZ, CAROLYN    14
         CURETON, KELLY      14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:00.42   8      29.90  1:00.35  1:29.48
         SHARP, LINDSEY      13
         BEAUDREAU, LAUREN   13
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         VERALLAS, BETSY     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:01.47   9             1:00.41  1:30.88
         SWENSEN, KATIE      13
         FARMER, DEVON       13
         NARUM, JENNIFER     13
         ISABEL, ELI         14
DDUR, A 13-14         14 SN DOLPHINS OF D               2:01.88  10      30.59  1:01.37  1:32.34
         HARRIS, MELISSE     14
         NICHOLAS, B         14
         LIEBERUM, CLAIRE    13
         KELSO, LEEANN       14
BBD,  A  13-14        14 PC BENECIA BLUE                2:02.67  11      30.17  1:00.86  1:32.33
         OETTINGER, NICOLE   14
         LETCHER, AMY        14
         KURYWCHAK, GISELLE  14
         BIENATI, ANGIE      13
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:03.65  12      30.66  1:00.39  1:32.18
         KIM, JESSICA        14
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         FULL, MARY          13
         SHINDO, JESSICA     14

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:10.71   1      30.29  1:03.09  1:33.03  2:05.61  2:35.16  3:08.07  3:38.53
         THURMAN, HOPE       13
         PERIA, HANNAH       13
         CHANG, MARISA       13
         RUSSELL, MONICA     14
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               4:16.46   2      30.82  1:03.31  1:34.27  2:09.11  2:40.67  3:14.93  3:44.71
         TURMAN, AMANDA      14
         BOND, JENNIFER      14
         PEDLEY, CHRISTINA   13
         MEDVED, EMILY       14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:17.26   3      30.65  1:04.72  1:34.35  2:07.55           3:12.00  3:43.63
         SHARP, LINDSEY      13
         WHITE, HEATHER      13
         SCHONBORN, LINDSAY  13
         VARELLAS, BETSY     14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:17.94   4      31.58  1:04.60  1:36.27  2:12.04  2:41.51  3:14.15  3:44.74
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         SCHRAKAMP, NIKI     13
         MOONEY, KELLY       14
         LEE, SYLVIE         13
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:18.56   5      30.36  1:03.97  1:35.40  2:10.52  2:41.42  3:14.87  3:45.61
         DEGOLIA, HAILEY     14
         LANGNER, BAILEY     13
         NAVILHON, MELISSA   14
         CURETON, KELLY      14
NAPA, A 13-14         14 PC NAPA VALLEY S               4:20.47   6      31.29  1:05.58  1:37.38  2:12.28           3:15.64  3:45.80
         KLINE, TORI         14
         NELSON, ELISE       13
         JUCHAU, AMANDA      13
         MARTIN, KATELYN     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:24.32   7      30.55  1:02.64  1:34.40  2:08.61  2:40.95  3:15.47  3:47.75
         SWENSEN, KATIE      13
         FARMER, DEVON       13
         NARUM, JENNIFER     13
         LAVAGNINO, CAITLIN  13
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:30.07   8      30.94  1:03.73  1:36.33  2:12.79  2:45.14  3:19.81  3:52.87
         HARPER, KIRSTEN     14
         FULL, MARY          13
         KIM, JESSICA        14
         SHINDO, JESSICA     14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI                DQUED           29.61  1:01.25  1:30.70  2:02.43  2:32.04  3:04.89
         BARD, PRESLEY       13
         MCLANE, JULIANNE    13
         ROGERS, LAUREN      14
         ZEIDLER, KAYLA      14

============================================================================================================================
   EVENT  161                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  161
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
 JR CHMPSHIP   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:00.11   1      31.92  1:05.62  1:39.85  2:13.49           2:36.88  3:54.29
         MCLANE, JULIANNE    13                                        4:29.62  5:01.06  5:35.17  6:10.13  6:44.05  7:14.28  7:48.82
         BARD, PRESLEY       13                                        8:24.51
         ROGERS, LAUREN      14
         DEGOLIA, HAILEY     14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                9:09.05   2      32.19  1:05.86  1:39.51  2:12.94  2:43.79  3:17.77  3:53.07
         MCGOWAN, CHRISTINA  14                                        4:28.75  5:00.89  5:36.69  6:14.92  6:52.27  7:23.63  7:58.14
         MOONEY, KELLY       14                                        8:33.63
         HARPER, KIRSTEN     14
         LEE, SYLVIE         13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               9:20.13   3      32.15  1:06.92  1:42.29  2:16.17  2:48.36  3:23.69  4:00.03
         SWENSEN, KATIE      13                                        4:36.23  5:08.53  5:43.41  6:19.54  6:54.44  7:27.05  8:03.79
         FARMER, DEVON       13                                        8:43.34
         NARUM, JENNIFER     13
         LAVAGNINO, CAITLIN  13
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:23.62   4      33.06  1:08.04  1:43.89  2:19.26  2:51.05  3:26.05  4:02.05
         STITT, CATHERINE    14                                        4:36.61  5:09.29  5:44.74  6:21.49  6:57.94  7:30.16  8:06.53
         CURETON, KELLY      14                                        8:45.16
         NAVILHON, MELISSA   14
         ARTZ, LAUREN        13
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               9:24.36   5      32.53  1:07.46  1:43.19  2:18.61           2:39.86  4:05.73
         TURMAN, AMANDA      14                                        4:42.52  5:15.21  5:51.52  6:28.52  7:05.02  7:37.10  8:13.32
         BOND, JENNIFER      14                                        8:50.40
         PEDLEY, CHRISTINA   13
         MEDVED, EMILY       14
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK               10:13.35   6      32.74  1:10.45  1:49.83  2:28.66           2:49.17  3:03.98
         FULL, MARY          13                                        5:06.51  5:40.73  6:19.42  6:58.84  7:36.98  8:12.44  8:52.19
         KIM, JESSICA        14                                        9:33.88
         SCHRAKAMP, NIKI     13
         MCCLELLAND, LINDSAY 14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
 JR CHMPSHIP  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM               17:32.40   1      32.95  1:07.98  1:43.50  2:18.39  2:48.20  3:29.10  3:56.84
                                                                       4:39.38  5:08.53  5:49.76  6:19.25  6:59.82  7:35.20  8:10.14
                                                                       8:39.16  9:20.47  9:49.33 10:30.80 10:59.29 11:41.06 12:08.35
                                                                      12:51.26 13:20.15 14:02.08 14:31.06 15:12.86 15:42.57 16:24.20
                                                                      16:59.01
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA              17:32.85   2      32.07  1:06.89  1:42.38  2:17.78  2:53.37  3:28.94  3:54.28
                                                                       4:39.87  5:08.98  5:50.73  6:25.18  6:59.59  7:34.67  8:09.56
                                                                       8:45.09  9:20.13  9:56.07 10:31.39 11:07.00 11:42.35 12:17.50
                                                                      12:52.92 13:28.38 14:03.50 14:39.15 15:14.54 15:47.54 16:25.30
                                                                      16:59.92
MCLANE, JULIANNE      13 PC TERRAPINS SWI              18:01.96   3      33.54  1:09.54  1:46.62  2:23.12  2:59.27  3:35.70  4:10.01
                                                                       4:49.10  5:25.54  6:01.66  6:37.94  7:13.99  7:49.89  8:25.85
                                                                       9:02.27  9:38.13 10:14.48 10:50.76 11:26.51 12:02.50 12:38.53
                                                                      13:14.68 13:46.43 14:26.94 15:02.85 15:38.83 16:14.90 16:50.83
                                                                      17:26.88
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK               18:05.49   4      33.92  1:09.80  1:46.86  2:23.27  2:59.65  3:35.79  4:12.68
                                                                       4:49.42  5:25.81  6:02.02  6:37.98  7:14.31  7:50.22  8:26.26
                                                                       9:02.61  9:38.92 10:14.81 10:51.10 11:27.01 12:03.41 12:39.57
                                                                      13:15.51 13:51.77 14:27.96 15:04.53 15:41.18 16:17.87 16:54.39
                                                                      17:30.75
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA              18:06.49   5      33.38  1:09.26  1:45.06  2:21.15  2:46.45  3:32.53  4:08.38
                                                                       4:44.54  5:13.54  5:57.37  6:34.03  7:10.97  7:47.90  8:24.09
                                                                       9:00.51  9:37.24 10:03.45 10:51.05 11:11.62 12:04.42 12:30.66
                                                                      13:16.80 13:48.24 14:30.33 14:59.17 15:43.53 16:15.66 16:56.19
                                                                      17:28.55
NARUM, JENNIFER       13 PC PLEASANTON SE              18:08.46   6      33.94  1:10.61  1:47.28  2:23.99  3:00.55  3:36.88  4:13.33
                                                                       4:49.73  5:26.24  6:02.55  6:38.74  7:15.03  7:51.16  8:27.20
                                                                       9:03.53  9:40.02 10:16.26 10:52.29 11:28.68 12:05.04 12:41.40
                                                                      13:17.86 13:54.09 14:30.82 15:07.32 15:43.73 16:20.14 16:56.79
                                                                      17:33.26
WADDEL, SERENA        16 PC MONTEREY BAY               18:19.90   7      34.68  1:11.88  1:41.38  2:26.63  3:04.00  3:41.48  4:18.58
                                                                       4:55.73  5:33.02  6:10.11  6:47.43  7:24.19  8:00.76  8:37.62
                                                                       9:14.51  9:50.78 10:26.94 11:03.37 11:30.60 12:16.23 12:52.67
                                                                      13:29.07 14:05.31 14:41.97 15:18.71 15:55.07 16:31.73 17:08.24
                                                                      17:44.69
MOECKEL, JEN          18 PC TIGER AQUATIC              18:22.38   8      34.00  1:10.57  1:47.02  2:23.67  2:56.28  3:36.08  4:12.01
                                                                       4:48.52  5:24.69  6:01.56  6:38.28  7:14.92  7:47.31  8:27.86
                                                                       9:01.28  9:41.23 10:17.90 10:54.90 11:31.65 12:08.76 12:45.72
                                                                      13:23.70 13:56.50 14:38.28 15:15.53 15:53.62 16:30.79 17:08.27
                                                                      17:45.49
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA              18:25.63   9      33.14  1:08.24  1:36.83  2:21.35  2:58.45  3:35.17  4:12.76
                                                                       4:50.12  5:24.57  6:04.22  6:36.81  7:18.71  7:56.29  8:33.04
                                                                       9:10.65  9:47.50 10:24.91 11:01.78 11:28.33 12:15.77 12:46.07
                                                                      13:29.79 14:00.29 14:44.66 15:18.64 15:58.67 16:30.40 17:12.67
                                                                      17:43.47
MORELLI, KIMBER       13 AZ PHOENIX SWIM               18:27.28  10      34.24  1:10.30  1:47.44  2:24.35  3:02.28  3:38.99  4:16.86
                                                                       4:53.85  5:31.43  6:08.07  6:45.67  7:22.08  7:59.43  8:35.60
                                                                       9:12.74  9:49.26 10:26.19 11:02.55 11:39.78 12:16.23 12:53.32
                                                                      13:30.51 14:08.01 14:44.78 15:22.23 15:59.20 16:27.97 17:14.16
                                                                      17:49.78
MOULTON, ASHLEY       14 PC SONOMA SEA DR              18:27.91  11      34.30  1:11.22  1:48.75  2:25.93  3:03.34  3:40.26  4:17.67
                                                                       4:54.83  5:32.77  6:10.33  6:47.56  7:24.04  7:51.34  8:37.67
                                                                       9:14.85  9:51.15 10:28.17 11:04.80 11:42.21 12:19.07 12:56.41
                                                                      13:33.07 14:10.57 14:47.25 15:24.55 16:01.10 16:38.32 17:15.16
                                                                      17:52.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI              18:29.10  12      34.11  1:11.11  1:48.20  2:24.79  2:58.78  3:38.34  4:08.82
                                                                       4:52.04  5:29.05  6:06.02  6:43.11  7:20.40  7:54.31  8:33.97
                                                                       9:04.19  9:47.98 10:19.71 11:02.37 11:34.19 12:17.31 12:54.52
                                                                      13:31.89 14:05.42 14:46.67 15:16.11 16:01.55 16:34.76 17:16.58
                                                                      17:53.64
WESLEY, JENNA         13 SI BLUE FINS SWI              18:35.29  13      34.36  1:11.99  1:49.22  2:26.56  3:03.97  3:41.57  4:19.02
                                                                       4:56.43  5:34.34  6:11.91  6:49.46  7:26.29  8:02.63  8:39.64
                                                                       9:17.25  9:54.82 10:32.76 11:10.28 11:47.67 12:25.29 13:02.80
                                                                      13:39.70 14:11.15 14:54.51 15:28.40 16:08.85 16:46.25 17:23.18
                                                                      18:00.02
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI              18:39.63  14      34.21  1:10.92  1:48.11  2:25.67  3:03.21  3:41.00  4:18.37
                                                                       4:55.85  5:25.44  6:10.69  6:48.16  7:25.74  8:03.00  8:40.19
                                                                       9:17.35  9:55.02 10:32.27 11:09.71 11:41.22 12:24.46 13:01.70
                                                                      13:39.19 14:16.97 14:54.72 15:32.17 16:09.80 16:47.21 17:24.93
                                                                      18:02.49
STAFFORD, LAURA       15 ** STINGRAY SWIM              18:51.54  15      34.55  1:10.79  1:47.08  2:23.66  3:00.59  3:37.63  4:15.57
                                                                       4:53.32  5:31.14  6:09.17  6:47.33  7:25.25  8:03.61  8:42.50
                                                                       9:21.42 10:00.34 10:37.56 11:14.94 11:53.37 12:32.05 13:10.99
                                                                      13:48.52 14:26.72 15:04.81 15:43.30 16:21.13 16:59.18 17:37.36
                                                                      18:15.07
CLARK, KIMBERLY       14 UT SPRINGVILLE S              18:53.91  16      34.66  1:12.59  1:50.92  2:29.23  3:07.84  3:46.11  4:25.48
                                                                       5:03.89  5:42.51  6:20.54  6:59.69  7:38.04  8:16.45  8:54.37
                                                                       9:32.38 10:09.92 10:48.02 11:25.50 12:03.41 12:41.24 13:19.57
                                                                      13:57.33 14:35.38 15:13.05 15:50.54 16:28.29 17:05.99 17:43.47
                                                                      18:11.48
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU              18:54.67  17      35.29  1:12.65  1:50.76  2:28.45  3:06.74  3:44.21  4:22.70
                                                                       5:00.09  5:38.39  6:16.02  6:54.15  7:31.63  8:09.45  8:47.16
                                                                       9:25.48 10:03.02 10:41.08 11:18.90 11:57.46 12:35.95 13:14.49
                                                                      13:52.88 14:31.34 15:09.17 15:47.44 16:25.29 17:03.68 17:41.25
                                                                      18:18.77
RACHFORD, SHANNON     13 PC UNATTACHED PA              18:56.61  18      35.30  1:12.07  1:50.00  2:27.83  3:06.16  3:43.22  4:20.19
                                                                       4:58.43  5:27.31  6:13.81  6:48.45  7:29.69  8:03.52  8:46.16
                                                                       9:16.38 10:02.69 10:40.53 11:18.05 11:55.52 12:32.98 13:10.72
                                                                      13:48.58 14:27.20 15:05.05 15:43.47 16:22.03 17:00.97 17:39.57
                                                                      18:07.35
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI              18:57.22  19      34.15  1:10.91  1:48.30  2:26.02  3:03.65  3:41.93  4:18.92
                                                                       4:56.23  5:33.71  6:12.00  6:49.49  7:27.12  8:04.86  8:42.77
                                                                       9:21.19  9:59.62 10:37.13 11:17.00 11:55.89 12:34.26 13:13.10
                                                                      13:51.58 14:30.66 15:09.13 15:47.84 16:26.03 17:04.04 17:42.64
                                                                      18:20.98
SWENSEN, KATIE        13 PC PLEASANTON SE              18:57.46  20      34.76  1:12.73  1:38.61  2:28.25  3:06.56  3:44.65  4:22.40
                                                                       5:00.89  5:39.07  6:17.27  6:56.26  7:34.18  8:13.19  8:51.49
                                                                       9:30.56 10:08.45 10:46.70 11:24.88 12:03.61 12:42.16 13:20.54
                                                                      13:58.74 14:37.15 15:15.21 15:53.33 16:31.26 17:09.20 17:46.84
                                                                      18:24.46
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI              19:01.62  21      35.87  1:14.24  1:53.39  2:31.81  3:10.97  3:49.17  4:27.94
                                                                       5:06.32  5:45.31  6:22.73  7:01.27  7:39.49  8:17.62  8:56.10
                                                                       9:34.03 10:12.26 10:51.00 11:29.10 12:07.51 12:45.08 13:23.28
                                                                      14:01.12 14:39.82 15:17.54 15:56.05 16:33.52 17:11.20 17:48.72
                                                                      18:25.92
LEE, HILLARY          14 SN CENTRAL VALLE              19:11.18  22      35.81  1:13.34  1:50.28  2:29.87  3:08.25  3:46.04  4:24.54
                                                                       5:02.69  5:36.08  6:19.16  6:51.51  7:35.99  8:08.21  8:53.20
                                                                       9:31.95 10:10.16 10:43.81 11:27.12 11:57.91 12:44.16 13:18.27
                                                                      14:01.14 14:37.96 15:18.42 15:52.84 16:36.15 17:13.50 17:54.28
                                                                      18:20.50
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI              19:14.96  23      35.08  1:13.09  1:51.81  2:30.12  3:09.01  3:47.39  4:25.64
                                                                       5:04.26  5:42.81  6:21.55  7:00.39  7:39.86  8:18.54  8:57.42
                                                                       9:36.45 10:15.05 10:53.53 11:32.72 12:11.49 12:50.41 13:29.22
                                                                      14:08.31 14:47.26 15:26.45 16:05.38 16:44.54 17:22.88 18:01.23
                                                                      18:29.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   13-18   1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI              19:15.14  24      35.29  1:13.76  1:52.31  2:31.14  3:09.70  3:48.41  4:26.84
                                                                       5:05.48  5:44.02  6:22.73  7:01.03  7:39.68  8:18.21  8:56.87
                                                                       9:35.62 10:14.03 10:52.60 11:31.62 12:10.86 12:50.47 13:29.20
                                                                      14:08.67 14:47.53 15:26.80 16:05.95 16:45.49 17:24.48 18:03.30
                                                                      18:40.73
ROAN, MARIAN          16 PC WEST VALLEY S              19:34.77  25      36.31  1:13.49  1:47.85  2:29.67  3:07.75  3:45.70  4:23.86
                                                                       5:02.20  5:40.83  6:19.54  6:58.57  7:37.62  8:17.03  8:56.56
                                                                       9:36.01 10:15.60 10:55.42 11:35.16 12:15.37 12:55.35 13:35.35
                                                                      14:15.55 14:55.46 15:35.69 16:15.67 16:56.18 17:36.62 18:17.20
                                                                      18:56.59
SMITH, BRITTNEY       17 PC UNATTACHED PA              20:46.71  26      36.38  1:15.73  1:56.95  2:37.01  3:18.14  3:59.37  4:41.41
                                                                       5:22.58  6:05.38  6:47.14  7:29.11  8:10.66  8:52.62  9:34.29
                                                                      10:16.77 10:58.74 11:41.30 12:23.56 13:06.19 13:48.55 14:31.32
                                                                      15:14.82 15:57.46 16:39.41 17:22.72 18:03.93 18:45.94 19:26.75
                                                                      20:07.68
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
 JR CHMPSHIP     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI    28.70   6    27.93 F1
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN    28.27   4    28.07 F2
BINGAMAN, CHERYL      16 SN LODI CITY SWI    28.11   2    28.11 F3
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN    28.26   3    28.28 F4
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM    28.51   5    28.42 F5
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO    28.81   8    28.43 F6
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS     29.02   9    28.64 F7
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI    29.07  10    28.64 F7
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL    28.73   7    29.00 F8

IMUS, AMY             16 SN ARDEN HILLS      28.04   1
BINGAMAN, CHERYL      16 SN LODI CITY SWI    28.11   2
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN    28.26   3
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN    28.27   4
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM    28.51   5
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI    28.70   6
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL    28.73   7
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO    28.81   8
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS     29.02   9
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI    29.07  10
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI    29.10  11
WHITELEY, LIZZY       16 PC PENNISULA COV    29.28  12
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH     29.41  13
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI    29.45  14
GUEST, STEPHANIE      16 PC WALNUT CREEK     29.64  15
STAFFORD, LAURA       15 ** STINGRAY SWIM    29.69  16
GRIFFIN, KATIE        15 PC CABRILLO THRE    29.71  18
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S    29.71  17
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI    29.79  19
NORDSTROM, BRITTA     16 PC SAN BENITO AQ    29.97  20
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT    29.98  21
JONES, JENNIFER       16 SN DOLPHINS OF D    30.31  22
CHERRY, RACHEL        15 PC CABRILLO THRE    30.42  23
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI    30.63  24
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI    30.83  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROAN, MARIAN          16 PC WEST VALLEY S    31.02  26
CHIH, SHANNON         16 SN ARDEN HILLS      31.10  27

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
 JR CHMPSHIP   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.51   1    59.96 F1  P    29.71
                                                                    F    29.32
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:01.85   3  1:00.21 F2  P    29.88
                                                                    F    29.32
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   1:00.55   2  1:00.50 F3  P    29.30
                                                                    F    29.48
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  1:02.00   4  1:00.77 F4  P    29.83
                                                                    F    29.77
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS   1:02.10   5  1:01.34 F5  P    29.88
                                                                    F    29.63
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   1:02.55   8  1:01.53 F6  P    30.55
                                                                    F    29.83
BINGAMAN, CHERYL      16 SN LODI CITY SWI  1:02.36   7  1:01.67 F7  P    30.29
                                                                    F    29.64
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI  1:02.31   6  1:02.80 F8  P    30.14
                                                                    F    30.15

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.51   1              P    29.71
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   1:00.55   2              P    29.30
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:01.85   3              P    29.88
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  1:02.00   4              P    29.83
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS   1:02.10   5              P    29.88
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI  1:02.31   6              P    30.14
BINGAMAN, CHERYL      16 SN LODI CITY SWI  1:02.36   7              P    30.29
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   1:02.55   8              P    30.55
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  1:02.79   9              P    30.48
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN  1:02.88  10              P    29.93
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  1:03.12  11              P    30.71
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  1:03.21  12              P    30.15
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM  1:03.53  13              P    30.54
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  1:03.88  14              P    31.10
JIANG, SHAN-SHAN      16 PC TERRAPINS SWI  1:04.15  15              P    30.58
GUEST, STEPHANIE      16 PC WALNUT CREEK   1:04.41  16              P    30.86
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  1:04.59  17              P    31.33
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:04.64  18              P    30.97
KNAPP, ASHLEY         16 PC TERRAPINS SWI  1:04.66  19              P    31.37
NORDSTROM, BRITTA     16 PC SAN BENITO AQ  1:05.32  20              P    31.41
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  1:05.35  21              P    31.24
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  1:05.86  22              P    31.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:11.28   2  2:08.52 F1  P    31.63  1:04.61  1:37.82
                                                                    F    30.47  1:02.80  1:35.51
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   2:09.66   1  2:08.81 F2  P    30.55  1:03.24  1:37.10
                                                                    F    30.59  1:02.87  1:36.04
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  2:12.06   3  2:11.94 F3  P    31.55  1:04.99  1:38.89
                                                                    F    31.52  1:04.89  1:38.90
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  2:12.35   4  2:12.46 F4  P    31.53  1:04.67  1:38.83
                                                                    F    31.00  1:04.27  1:38.39
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  2:14.96   8  2:12.59 F5  P    32.32  1:06.54  1:41.62
                                                                    F    31.61  1:05.92  1:40.14
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:13.89   6  2:12.75 F6  P    31.46  1:04.99  1:39.52
                                                                    F    31.15  1:04.91  1:39.29
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  2:12.52   5  2:12.78 F7  P    31.40  1:04.53  1:38.53
                                                                    F    31.48  1:04.46  1:38.80
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:14.86   7  2:14.69 F8  P    32.15  1:06.45  1:40.94
                                                                    F    31.85  1:05.94  1:40.51

ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   2:09.66   1              P    30.55  1:03.24  1:37.10
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:11.28   2              P    31.63  1:04.61  1:37.82
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  2:12.06   3              P    31.55  1:04.99  1:38.89
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  2:12.35   4              P    31.53  1:04.67  1:38.83
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  2:12.52   5              P    31.40  1:04.53  1:38.53
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:13.89   6              P    31.46  1:04.99  1:39.52
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:14.86   7              P    32.15  1:06.45  1:40.94
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  2:14.96   8              P    32.32  1:06.54  1:41.62
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:15.35   9              P    32.23  1:06.68  1:40.96
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI  2:15.38  10              P    31.93  1:06.16  1:41.18
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:15.85  11              P    31.45  1:05.64  1:41.61
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS   2:15.87  12              P    31.49  1:05.65  1:40.64
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM  2:16.10  13              P    31.99  1:06.83  1:41.63
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:17.27  14              P    32.74  1:07.38  1:42.77
KNAPP, ASHLEY         16 PC TERRAPINS SWI  2:18.09  15              P    31.81  1:05.83  1:42.17
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  2:18.43  16              P    32.93  1:08.07  1:43.28
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN  2:18.84  17              P    32.52  1:07.29  1:43.21
STAFFORD, LAURA       15 ** STINGRAY SWIM  2:19.17  18              P    32.78  1:07.70  1:43.96
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE  2:19.28  19              P    33.10  1:08.18  1:44.17
NORDSTROM, BRITTA     16 PC SAN BENITO AQ  2:22.23  20              P    32.83  1:08.73  1:46.14
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  2:22.87  21              P    34.21  1:12.29  1:48.20
CHIH, SHANNON         16 SN ARDEN HILLS    2:23.84  22              P    32.98  1:08.53  1:45.69
GRIFFIN, KATIE        15 PC CABRILLO THRE  2:24.75  23              P    33.91  1:11.91  1:48.35
WHITELEY, LIZZY       16 PC PENNISULA COV  2:25.60  24              P    33.51  1:09.73  1:48.24

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-16   400 FREE                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  4:34.40   1  4:29.72 F1  P    33.20  1:08.24  1:43.25  2:17.77  2:52.45  3:27.06  4:01.35
                                                                    F    32.18  1:06.05  1:40.25  2:14.07  2:48.56  3:23.06  3:57.10
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  4:37.67   3  4:31.02 F2  P    32.51  1:07.26  1:43.02  2:18.80  2:54.48  3:29.66  4:05.07
                                                                    F    31.55  1:05.35  1:40.03  2:14.77  2:49.22  3:23.97  3:58.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-16   400 FREE                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  4:35.57   2  4:33.43 F3  P    32.72  1:07.48  1:42.56  2:17.39  2:52.27  3:26.96  4:01.52
                                                                    F    32.40  1:06.68  1:41.51  2:16.33  2:50.82  3:25.41  3:59.55
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  4:41.57   6  4:39.05 F4  P    32.85  1:08.24  1:43.53  2:18.94  2:54.89  3:30.31  4:06.41
                                                                    F    32.21  1:07.61  1:43.07  2:19.11  2:55.13  3:30.79  4:06.15
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  4:38.13   4  4:39.09 F5  P    32.70  1:07.24  1:42.56  2:18.22  2:53.76  3:29.08  4:04.77
                                                                    F    32.11  1:06.91  1:42.83  2:18.48  2:54.53  3:30.40  4:05.69
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  4:40.70   5  4:41.62 F6  P    32.55  1:06.96  1:42.35  2:17.79  2:54.08  3:29.49  4:05.48
                                                                    F    32.42  1:07.25  1:43.00  2:18.87  2:55.14  3:30.99  4:07.08
MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI  4:43.92   7  4:43.75 F7  P    33.85  1:09.64  1:45.90  2:21.71  2:57.45  3:33.33  4:09.15
                                                                    F    33.16  1:08.48  1:44.82  2:20.80  2:57.21  3:33.24  4:09.24
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI  4:44.32   8  4:46.43 F8  P    33.08  1:08.38  1:44.15  2:20.10  2:56.46  3:32.23  4:08.56
                                                                    F    32.74  1:07.88  1:44.03  2:20.25  2:56.60  3:33.29  4:10.12

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  4:34.40   1              P    33.20  1:08.24  1:43.25  2:17.77  2:52.45  3:27.06  4:01.35
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  4:35.57   2              P    32.72  1:07.48  1:42.56  2:17.39  2:52.27  3:26.96  4:01.52
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  4:37.67   3              P    32.51  1:07.26  1:43.02  2:18.80  2:54.48  3:29.66  4:05.07
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  4:38.13   4              P    32.70  1:07.24  1:42.56  2:18.22  2:53.76  3:29.08  4:04.77
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  4:40.70   5              P    32.55  1:06.96  1:42.35  2:17.79  2:54.08  3:29.49  4:05.48
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  4:41.57   6              P    32.85  1:08.24  1:43.53  2:18.94  2:54.89  3:30.31  4:06.41
MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI  4:43.92   7              P    33.85  1:09.64  1:45.90  2:21.71  2:57.45  3:33.33  4:09.15
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI  4:44.32   8              P    33.08  1:08.38  1:44.15  2:20.10  2:56.46  3:32.23  4:08.56
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  4:46.09   9              P    32.80  1:08.02  1:45.28  2:21.07  2:57.64  3:34.15  4:10.67
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  4:46.84  10              P    33.21  1:08.68  1:44.56  2:20.77  2:56.95  3:33.97  4:10.96
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   4:47.05  11              P    33.49  1:09.70  1:46.55  2:23.04  2:59.39  3:35.74  4:12.24
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI  4:47.71  12              P    33.07  1:08.79  1:45.08  2:21.57  2:58.15  3:34.30  4:11.57
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE  4:48.33  13              P    33.63  1:10.02  1:47.00  2:24.37  3:00.94  3:38.01  4:14.30
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   4:48.34  14              P    33.13  1:09.18  1:45.97  2:22.58  2:59.79  3:36.53  4:13.38
SALTENBERGER, APRIL   15 SN PENGUIN SWIM   4:48.87  15              P    33.50  1:09.69  1:46.42  2:23.26  3:00.16  3:37.07  4:13.39
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  4:48.88  16              P    33.68  1:09.15  1:46.16  2:22.92  2:59.65  3:36.37  4:13.26
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  4:51.96  17              P    34.19  1:10.18  1:47.20  2:24.12  3:01.14  3:38.87  4:16.32
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS   4:53.39  18              P    34.14  1:11.03  1:48.88  2:26.20  3:03.59  3:40.81  4:17.77
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  4:57.58  19              P    33.71  1:10.05  1:47.60  2:24.58  3:02.23  3:40.73  4:19.93
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  5:03.32  20              P    34.00  1:11.12  1:49.84  2:27.59  3:06.23  3:44.81  4:24.64

============================================================================================================================
   EVENT  205                                   WOMENS   15-16   800 FREE                                    EVENT  205
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA               9:16.74   1      32.37  1:07.09  1:41.94  2:16.61  2:40.54  3:26.78  4:02.40
                                                                       4:37.65  5:12.80  5:48.10  6:14.98  6:58.43  7:33.86  8:08.89
                                                                       8:32.08
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI               9:20.15   2      33.11  1:08.63  1:44.48  2:19.96  2:55.78  3:31.17  4:06.99
                                                                       4:42.18  5:12.20  5:52.48  6:27.75  7:02.76  7:38.23  8:12.91
                                                                       8:40.65
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN               9:20.78   3      32.95  1:08.08  1:43.32  2:18.88  2:54.33  3:29.76  4:05.99
                                                                       4:41.88  5:17.92  5:53.01  6:28.51  7:03.85  7:38.85  8:14.01
                                                                       8:39.68
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK                9:35.20   4      33.42  1:09.56  1:45.34  2:20.95  2:57.11  3:32.94  4:09.35
                                                                       4:45.68  5:12.89  5:58.59  6:35.19  7:11.63  7:48.11  8:24.23
                                                                       8:55.34
WADDEL, SERENA        16 PC MONTEREY BAY                9:41.77   5      33.82  1:10.35  1:46.58  2:22.93  2:54.41  3:37.07  4:09.05
                                                                       4:50.40  5:25.53  6:03.29  6:39.66  7:16.64  7:52.96  8:29.77
                                                                       9:04.39
BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI               9:44.90   6      33.67  1:10.05  1:46.99  2:24.11  3:01.48  3:38.33  4:15.53
                                                                       4:52.40  5:28.90  6:05.75  6:43.08  7:19.90  7:56.98  8:33.31
                                                                       9:10.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  205                                   WOMENS   15-16   800 FREE                                    EVENT  205
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGAUGH, AMANDA       15 SI BLUE FINS SWI               9:45.07   7      33.97  1:10.11  1:47.08  2:23.33  2:50.45  3:36.81  4:13.58
                                                                       4:50.14  5:18.16  6:04.43  6:39.08  7:19.34  7:53.61  8:33.42
                                                                       8:57.29
WILSON, KATE          16 PC TERRAPINS SWI               9:45.24   8      33.61  1:09.68  1:46.40  2:22.94  2:59.82  3:36.42  4:13.57
                                                                       4:50.31  5:27.04  6:03.92  6:40.45  7:17.51  7:54.67  8:32.05
                                                                       9:09.13
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE               9:46.82   9      33.93  1:11.02  1:48.94  2:26.19  3:03.76  3:41.24  4:18.81
                                                                       4:56.09  5:33.18  6:09.81  6:46.53  7:23.25  8:00.52  8:36.83
                                                                       9:07.95
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH                9:48.71  10      34.47  1:11.62  1:48.90  2:25.82  3:03.39  3:40.23  4:17.28
                                                                       4:54.11  5:31.30  6:08.43  6:45.51  7:22.25  7:59.30  8:36.16
                                                                       9:13.14
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI               9:55.45  11      33.83  1:10.64  1:47.62  2:25.12  3:02.87  3:39.62  4:17.42
                                                                       4:54.93  5:32.57  6:09.81  6:47.55  7:25.44  8:03.35  8:41.26
                                                                       9:19.20
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI               9:56.39  12      34.97  1:12.33  1:50.87  2:28.41  3:06.28  3:43.44  4:21.47
                                                                       4:58.67  5:36.48  6:13.71  6:46.98  7:29.49  8:07.62  8:45.05
                                                                       9:20.54
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S               9:56.57  13      34.17  1:10.18  1:47.08  2:23.56  2:56.55  3:37.77  4:15.36
                                                                       4:53.36  5:31.55  6:09.78  6:48.32  7:26.04  7:57.58  8:42.16
                                                                       9:20.41
SALTENBERGER, APRIL   15 SN PENGUIN SWIM                9:56.87  14      34.67  1:12.12  1:50.23  2:28.20  3:05.52  3:43.42  4:12.12
                                                                       4:58.29  5:35.78  6:13.57  6:51.30  7:28.69  8:06.45  8:44.00
                                                                       9:16.91
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH               10:02.17  15      34.71  1:12.12  1:49.62  2:26.97  3:04.87  3:41.99  4:19.65
                                                                       4:57.07  5:35.80  6:13.15  6:50.77  7:28.77  8:06.98  8:45.28
                                                                       9:23.91
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI              10:22.00  16      35.93  1:14.09  1:52.75  2:31.46  3:10.22  3:49.13  4:25.81
                                                                       5:07.22  5:46.71  6:26.01  7:05.71  7:44.78  8:08.50  9:04.36
                                                                       9:27.19

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.62   2  1:07.94 F1  P    34.41
                                                                    F    34.96
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:10.69   4  1:09.07 F2  P    35.05
                                                                    F    34.70
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  1:11.81   7  1:11.09 F3  P    34.85
                                                                    F    35.09
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  1:09.99   3  1:11.34 F4  P    34.96
                                                                    F    35.41
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:11.34   5  1:11.60 F5  P    34.28
                                                                    F    34.65
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM  1:12.56   8  1:11.85 F6  P    35.55
                                                                    F    34.55
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  1:11.57   6  1:12.05 F7  P    35.02
                                                                    F    34.79
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  1:08.60   1   DQUED  F   P    33.63
                                                                    F    34.29

HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  1:08.60   1              P    33.63
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.62   2              P    34.41
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  1:09.99   3              P    34.96
HEALEY, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:10.69   4              P    35.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:11.34   5              P    34.28
GINSBERG, JENNIFER    15 PC OTTER SWIM CL  1:11.57   6              P    35.02
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  1:11.81   7              P    34.85
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM  1:12.56   8              P    35.55
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  1:12.64   9              P    35.39
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  1:12.70  10              P    35.60
ESTEP, JESSICA        15 PC SAN RAMON LIV  1:12.84  11              P    35.47
JOSLIN, MARIE         16 PC PETALUMA SWIM  1:12.92  12              P    35.72
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  1:12.94  13              P    35.59
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   1:13.15  14              P    36.21
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE  1:13.46  15              P    35.71
GRIFFIN, KATIE        15 PC CABRILLO THRE  1:13.50  16              P    35.59
TRAN, DENISE          16 PC SAN RAMON LIV  1:13.62  17              P    36.40
STAFFORD, LAURA       15 ** STINGRAY SWIM  1:13.67  18              P    35.59
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   1:13.88  19              P    35.96
KELLY, ALECIA         16 SN REDDING SWIM   1:13.95  20              P    36.54
TAKAKI, CARLENE       16 PC SAN JOSE AQUA  1:13.98  21              P    36.53
SMITH, KATHLEEN       16 PC KORET YOUTH S  1:14.44  22              P    35.86
GIMA, SHANNON         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.74  23              P    36.62
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN  1:15.13  24              P    36.02
GILMORE, AIDAN        15 PC SONOMA SEA DR  1:16.83  25              P    37.38
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  1:18.26  26              P    37.68
JIANG, SHAN-SHAN      16 PC TERRAPINS SWI  1:18.63  27              P    37.99
SEAMONS, KONNIE       16 PC DOUGLAS DOLFI  1:20.01  28              P    38.82

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
 JR CHMPSHIP   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:22.74   1  2:23.26 F1  P    33.80  1:09.60  1:46.63
                                                                    F    34.40  1:10.16  1:47.10
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:31.08   3  2:27.69 F2  P    37.22  1:15.57  1:53.08
                                                                    F    36.40  1:14.23  1:52.11
KNAPP, ASHLEY         16 PC TERRAPINS SWI  2:33.54   4  2:32.75 F3  P    35.54  1:14.13  1:53.83
                                                                    F    35.86  1:14.50  1:54.12
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE  2:34.79   8  2:33.42 F4  P    37.43  1:16.82  1:56.05
                                                                    F    36.73  1:15.89  1:55.37
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:34.34   6  2:33.68 F5  P    37.07  1:16.05  1:55.55
                                                                    F    36.92  1:15.84  1:55.80
STAFFORD, LAURA       15 ** STINGRAY SWIM  2:34.61   7  2:34.13 F6  P    35.64  1:14.03  1:54.31
                                                                    F    36.74  1:15.57  1:55.39
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  2:34.27   5  2:36.14 F7  P    36.57  1:15.56  1:55.33
                                                                    F    36.83  1:15.50  1:56.09
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:30.21   2   DQUED  F   P    36.28  1:14.77  1:52.84
                                                                    F    35.71  1:13.29  1:51.14

HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:22.74   1              P    33.80  1:09.60  1:46.63
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:30.21   2              P    36.28  1:14.77  1:52.84
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:31.08   3              P    37.22  1:15.57  1:53.08
KNAPP, ASHLEY         16 PC TERRAPINS SWI  2:33.54   4              P    35.54  1:14.13  1:53.83
HOWARD-ANDERSON, JESS 15 PC SUNNYVALE SWI  2:34.27   5              P    36.57  1:15.56  1:55.33
LINSMEIER, KIRA       16 PC TERRAPINS SWI  2:34.34   6              P    37.07  1:16.05  1:55.55
STAFFORD, LAURA       15 ** STINGRAY SWIM  2:34.61   7              P    35.64  1:14.03  1:54.31
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE  2:34.79   8              P    37.43  1:16.82  1:56.05
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   2:36.19   9              P    36.65  1:15.80  1:55.50
GRIFFIN, KATIE        15 PC CABRILLO THRE  2:36.30  10              P    35.99  1:15.08  1:54.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  2:36.34  11              P    36.66  1:16.05  1:56.06
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  2:38.29  12              P    36.68  1:16.43  1:57.03
ESTEP, JESSICA        15 PC SAN RAMON LIV  2:39.00  13              P    36.75  1:16.41  1:57.35
THEILEMANN, TARA      15 PC CARSON AQUATI  2:39.35  14              P    37.69  1:18.44  1:59.75
TAKAKI, CARLENE       16 PC SAN JOSE AQUA  2:39.68  15              P    38.57  1:19.38  2:00.71
JOSLIN, MARIE         16 PC PETALUMA SWIM  2:41.02  16              P    38.15  1:19.72  2:00.78
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN  2:42.24  17              P    37.51  1:18.16  2:00.11
KELLY, ALECIA         16 SN REDDING SWIM   2:42.61  18              P    38.34  1:19.13  2:00.74
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM  2:42.83  19              P    38.09  1:18.95  2:00.97
GILMORE, AIDAN        15 PC SONOMA SEA DR  2:44.69  20              P    39.48  1:21.12  2:03.07
SMITH, HELEN          15 PC SAN JOSE AQUA  2:47.82  21              P    38.61  1:21.26  2:04.95

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  1:19.35   1  1:16.46 F1  P    38.13
                                                                    F    36.81
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  1:20.19   2  1:17.52 F2  P    37.76
                                                                    F    37.25
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  1:22.21   7  1:18.21 F3  P    38.62
                                                                    F    37.79
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   1:20.28   3  1:18.79 F4  P    38.20
                                                                    F    37.84
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  1:21.26   4  1:19.06 F5  P    37.98
                                                                    F    37.33
GENTRY, KELLY         15 PC SAN RAMON LIV  1:21.57   5  1:20.14 F6  P    38.66
                                                                    F    38.22
GERAGHTY, ALYSSA      15 SN CALIFORNIA CA  1:21.58   6  1:20.54 F7  P    38.75
                                                                    F    38.18
BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  1:22.44   8  1:20.88 F8  P    39.26
                                                                    F    39.17

ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  1:19.35   1              P    38.13
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  1:20.19   2              P    37.76
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   1:20.28   3              P    38.20
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  1:21.26   4              P    37.98
GENTRY, KELLY         15 PC SAN RAMON LIV  1:21.57   5              P    38.66
GERAGHTY, ALYSSA      15 SN CALIFORNIA CA  1:21.58   6              P    38.75
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  1:22.21   7              P    38.62
BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  1:22.44   8              P    39.26
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  1:23.08   9              P    39.92
JORDON, LESLIE        15 PC PENNISULA COV  1:23.85  10              P    39.27
PROCEVIAT, ALIX       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:23.98  11              P    39.11
SZMIDT, HEATHER       16 PC NAPA VALLEY S  1:24.42  12              P    39.52
FRAZIER, BARBARA      15 SN SIERRA MARLIN  1:24.93  13              P    39.72
ROVO, MARINA          16 PC NAPA VALLEY S  1:24.95  14              P    39.90
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  1:25.92  15              P    40.24
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI  1:26.62  16              P    40.31
ROBERTSON, HOLLY      16 PC KORET YOUTH S  1:26.63  17              P    40.50
SHORT, MARISA         16 PC SONOMA SEA DR  1:26.95  18              P    40.72
COUGHLAN, CLAIRE      15 PC ORINDA AQUATI  1:27.09  19              P    41.08
ROTH, MARTA           15 PC ORINDA AQUATI  1:28.32  20              P    41.13
GUEST, STEPHANIE      16 PC WALNUT CREEK   1:30.03  21              P    42.69
SALLEE, MARIA         15 PC SEBASTAPOL SE  1:31.14  22              P    42.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  2:47.04   2  2:41.61 F1  P    38.10  1:19.84  2:02.98
                                                                    F    38.59  1:19.77  2:01.56
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  2:44.56   1  2:42.92 F2  P    37.30  1:18.92  2:01.17
                                                                    F    38.15  1:19.57  2:01.39
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   2:48.41   3  2:44.39 F3  P    38.99  1:22.14  2:05.22
                                                                    F    38.81  1:20.70  2:02.54
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:48.77   4  2:50.21 F4  P    37.62  1:21.08  2:05.18
                                                                    F    39.31  1:23.22  2:06.70
BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  2:53.77   5  2:50.50 F5  P    40.63  1:24.84  2:08.83
                                                                    F    40.09  1:22.65  2:06.83
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:55.80   8  2:51.10 F6  P    41.20  1:26.13  2:10.58
                                                                    F    40.30  1:23.62  2:07.37
GENTRY, KELLY         15 PC SAN RAMON LIV  2:55.29   7  2:53.88 F7  P    39.99  1:24.67  2:10.04
                                                                    F    40.33  1:24.03  2:10.47
ROVO, MARINA          16 PC NAPA VALLEY S  2:56.19   9  2:54.27 F8  P    39.74  1:24.07  2:09.78
                                                                    F    39.76  1:23.90  2:09.02

ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  2:44.56   1              P    37.30  1:18.92  2:01.17
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  2:47.04   2              P    38.10  1:19.84  2:02.98
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   2:48.41   3              P    38.99  1:22.14  2:05.22
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:48.77   4              P    37.62  1:21.08  2:05.18
BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  2:53.77   5              P    40.63  1:24.84  2:08.83
PETER, MEGHAN         15 PC SANTA ROSA NE  2:54.38   6              P    39.60  1:22.22  2:07.52
GENTRY, KELLY         15 PC SAN RAMON LIV  2:55.29   7              P    39.99  1:24.67  2:10.04
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:55.80   8              P    41.20  1:26.13  2:10.58
ROVO, MARINA          16 PC NAPA VALLEY S  2:56.19   9              P    39.74  1:24.07  2:09.78
FRAZIER, BARBARA      15 SN SIERRA MARLIN  2:57.90  10              P    41.71  1:26.92  2:13.11
ZACKERY, MORGAN       16 PC VALLEJO AQUAT  3:00.24  11              P    40.40  1:26.48  2:13.29
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  3:00.54  13              P    41.54  1:28.49  2:14.96
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  3:00.54  12              P    41.18  1:26.92  2:13.71
PROCEVIAT, ALIX       15 PC LOS ALTOS/MTN  3:01.93  14              P    41.17  1:27.82  2:15.61
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  3:02.46  15              P    41.70  1:28.97  2:16.17
JUMPER, LAURA         15 PC TERRAPINS SWI  3:02.80  16              P    40.64  1:27.25  2:14.74
SZMIDT, HEATHER       16 PC NAPA VALLEY S  3:04.74  17              P    40.80  1:26.96  2:15.79
ROBERTSON, HOLLY      16 PC KORET YOUTH S  3:05.56  18              P    40.50  1:27.74  2:16.80
LYONS, OLIVIA         15 PC TERRAPINS SWI  3:09.80  19              P    42.57  1:30.33  2:19.99
GRAHAM, CHRISTINE     15 PC PIRANHA SWIMM  3:17.49  20              P    42.13  1:32.17  2:25.43
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH    DQUED                   P    40.64  1:26.52  2:13.56
SHARP, EMILY          16 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    41.82  1:29.32  2:19.09

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
 JR CHMPSHIP   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  1:05.42   1  1:04.13 F1  P    30.77
                                                                    F    30.40
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI  1:06.60   2  1:06.38 F2  P    31.30
                                                                    F    31.18
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   1:08.71   4  1:06.58 F3  P    32.23
                                                                    F    31.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  1:09.70   6  1:08.51 F4  P    32.87
                                                                    F    32.53
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  1:09.75   7  1:08.83 F5  P    32.69
                                                                    F    32.14
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS   1:10.01   8  1:09.51 F6  P    32.51
                                                                    F    32.95
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  1:09.29   5  1:12.77 F7  P    33.05
                                                                    F    34.07
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.71   3   DQUED  F   P    32.19
                                                                    F    31.70

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  1:05.42   1              P    30.77
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI  1:06.60   2              P    31.30
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.71   3              P    32.19
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   1:08.71   4              P    32.23
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  1:09.29   5              P    33.05
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  1:09.70   6              P    32.87
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  1:09.75   7              P    32.69
HUGHES, HILARY        15 SC PALM SPRINGS   1:10.01   8              P    32.51
JOHNSTON, CHELSIE     15 PC NAPA VALLEY S  1:10.19   9              P    33.33
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  1:10.23  10              P    32.58
WILSON, TERESA        16 PC UKIAH DOLPHIN  1:10.30  11              P    32.62
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  1:10.41  12              P    33.06
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   1:10.70  13              P    32.83
WHITELEY, LIZZY       16 PC PENNISULA COV  1:10.73  14              P    33.13
REINGOLD, REBECCA     15 PC ORINDA AQUATI  1:10.96  15              P    34.19
SZMIDT, HEATHER       16 PC NAPA VALLEY S  1:11.23  16              P    33.17
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  1:11.77  17              P    33.11
TAKAKI, CARLENE       16 PC SAN JOSE AQUA  1:12.45  18              P    34.65
CHERRY, RACHEL        15 PC CABRILLO THRE  1:12.52  19              P    33.43
CHIH, SHANNON         16 SN ARDEN HILLS    1:12.83  20              P    33.48
ROAN, MARIAN          16 PC WEST VALLEY S  1:13.08  21              P    34.05
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  1:13.26  22              P    34.40
VINCENT, DANYELLE     15 PC PIRANHA SWIMM  1:13.50  23              P    33.99
DENNEY, NICOLE        15 PC TIGER AQUATIC  1:14.08  24              P    34.71
LEY, NIKKI            15 PC SUNNYVALE SWI  1:14.22  25              P    33.56
MARTIN, JESSICA       16 SN DAVIS SWIM TE  1:14.53  26              P    35.79
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  1:14.83  27              P    34.97

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
 JR CHMPSHIP   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  2:19.23   1  2:21.97 F1  P    31.77  1:07.38  1:43.22
                                                                    F    30.99  1:06.65  1:43.68
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:27.86   2  2:25.66 F2  P    33.88  1:12.16  1:49.89
                                                                    F    33.10  1:10.15  1:48.37
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  2:29.15   3  2:29.04 F3  P    33.84  1:12.27  1:51.25
                                                                    F    33.37  1:10.84  1:49.84
JOHNSTON, CHELSIE     15 PC NAPA VALLEY S  2:29.46   4  2:29.64 F4  P    33.75  1:11.52  1:50.65
                                                                    F    33.55  1:11.30  1:50.24
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   2:31.93   5  2:31.43 F5  P    33.84  1:12.40  1:51.55
                                                                    F    33.52  1:12.01  1:52.34
TAKAKI, CARLENE       16 PC SAN JOSE AQUA  2:34.47   7  2:31.72 F6  P    34.32  1:13.72  1:53.67
                                                                    F    34.55  1:13.60  1:53.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   2:34.84   8  2:33.01 F7  P    34.34  1:13.15  1:53.93
                                                                    F    33.70  1:12.40  1:52.19
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  2:34.10   6  2:33.99 F8  P    34.75  1:14.12  1:55.01
                                                                    F    34.91  1:14.29  1:54.48

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  2:19.23   1              P    31.77  1:07.38  1:43.22
RADECKE, JEN          16 PC ALAMEDA ISLAN  2:27.86   2              P    33.88  1:12.16  1:49.89
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  2:29.15   3              P    33.84  1:12.27  1:51.25
JOHNSTON, CHELSIE     15 PC NAPA VALLEY S  2:29.46   4              P    33.75  1:11.52  1:50.65
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   2:31.93   5              P    33.84  1:12.40  1:51.55
NGUYEN, CONNIE        16 PC SAN FRANCISCO  2:34.10   6              P    34.75  1:14.12  1:55.01
TAKAKI, CARLENE       16 PC SAN JOSE AQUA  2:34.47   7              P    34.32  1:13.72  1:53.67
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   2:34.84   8              P    34.34  1:13.15  1:53.93
CORNELL, ABBEY        16 PC CABRILLO THRE  2:34.89   9              P    35.23  1:13.86  1:54.36
PRICE, AMANDA         15 PC NAPA VALLEY S  2:36.58  10              P    34.35  1:13.56  1:54.25
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:41.52  11              P    35.40  1:15.84  1:57.39
KUNG, CATHERINE       15 PC DEANZA CUPERT  2:41.89  12              P    34.33  1:14.76  1:56.81
ROWE, ALISON          16 PC TERRAPINS SWI  2:43.07  13              P    30.77  1:05.97  1:54.87
MARTIN, JESSICA       16 SN DAVIS SWIM TE  2:45.07  14              P    36.63  1:18.18  2:01.62
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  2:50.71  15              P    40.42  1:24.26  2:07.78

============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  151
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  2:29.59   1  2:25.48 F1  P    31.67  1:11.72  1:55.46
                                                                    F    31.56  1:10.10  1:52.79
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  2:32.32   4  2:27.24 F2  P    33.83  1:14.77  1:57.63
                                                                    F    33.42  1:12.99  1:53.77
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  2:30.41   2  2:28.74 F3  P    32.96  1:11.68  1:55.70
                                                                    F    32.57  1:10.44  1:54.76
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:31.45   3  2:29.53 F4  P    34.58  1:11.74  1:57.26
                                                                    F    34.07  1:10.63  1:56.45
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:35.29   8  2:29.69 F5  P    34.52  1:15.21  2:00.41
                                                                    F    33.68  1:12.97  1:56.28
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   2:34.12   7  2:31.16 F6  P    33.88  1:13.26  1:59.38
                                                                    F    32.04  1:11.54  1:56.73
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   2:33.96   6  2:33.10 F7  P    33.72  1:12.74  2:00.33
                                                                    F    33.79  1:13.56  1:59.44
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  2:33.04   5  2:34.39 F8  P    32.91  1:12.40  1:58.30
                                                                    F    33.26  1:12.16  1:59.48

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  2:29.59   1              P    31.67  1:11.72  1:55.46
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  2:30.41   2              P    32.96  1:11.68  1:55.70
HART, LINDSAY         15 PC TERRAPINS SWI  2:31.45   3              P    34.58  1:11.74  1:57.26
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  2:32.32   4              P    33.83  1:14.77  1:57.63
MAY, KAELON           16 PC TERRAPINS SWI  2:33.04   5              P    32.91  1:12.40  1:58.30
ROGERS, REBECCA       15 PC WALNUT CREEK   2:33.96   6              P    33.72  1:12.74  2:00.33
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   2:34.12   7              P    33.88  1:13.26  1:59.38
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  2:35.29   8              P    34.52  1:15.21  2:00.41
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   2:36.21   9              P    34.39  1:18.07  2:01.82
GARDNER, JULIE        16 PC TERRAPINS SWI  2:36.66  10              P    34.66  1:16.65  2:01.49
BINGAMAN, CHERYL      16 SN LODI CITY SWI  2:37.43  11              P    32.71  1:14.61  2:02.06
SZMIDT, HEATHER       16 PC NAPA VALLEY S  2:37.67  12              P    32.43  1:12.79  1:59.11
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  2:37.96  13              P    34.52  1:14.13  2:02.47
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:38.91  14              P    33.71  1:15.71  2:03.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  151
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   2:39.68  15              P    33.65  1:15.59  2:03.17
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA  2:39.94  16              P    34.58  1:18.58  2:04.86
BECK, SYLVIA          15 PC ORINDA AQUATI  2:44.01  17              P    34.56  1:17.92  2:07.03
IVRY, JESSICA         16 PC ORINDA AQUATI  2:46.70  18              P    35.62  1:21.63  2:08.23

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  5:14.31   2  5:05.44 F1  P    33.97  1:12.73  1:54.05  2:34.65  3:18.77  4:03.36  4:39.22
                                                                    F    33.38  1:11.39  1:52.49  2:32.33  3:14.66  3:56.89  4:31.59
BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  5:12.27   1  5:07.89 F2  P    32.53  1:10.15  1:51.32  2:31.85  3:17.06  4:01.80  4:37.53
                                                                    F    31.29  1:07.38  1:48.92  2:29.88  3:14.34  3:58.56  4:33.92
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  5:17.14   3  5:12.45 F3  P    33.98  1:14.19  1:54.42  2:34.03  3:18.67  4:05.27  4:41.38
                                                                    F    34.56  1:14.39  1:53.76  2:33.06  3:17.60  4:02.98  4:38.07
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   5:22.52   5  5:19.08 F4  P    34.43  1:13.37  1:56.74  2:39.30  3:24.70  4:09.85  4:46.71
                                                                    F    34.66  1:13.22  1:57.00  2:39.18  3:23.23  4:07.45  4:44.12
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   5:28.77   6  5:22.64 F5  P    33.65  1:13.28  1:57.12  2:38.83  3:25.11  4:12.46  4:51.45
                                                                    F    33.66  1:12.72  1:55.29  2:37.16  3:23.06  4:10.08  4:47.04
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  5:33.09   8  5:25.46 F6  P    34.99  1:16.15  1:57.59  2:38.74  3:27.49  4:17.14  4:55.39
                                                                    F    34.61  1:14.59  1:54.91  2:34.88  3:23.00  4:11.48  4:48.82
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   5:32.78   7  5:28.99 F7  P    34.20  1:13.84  1:57.59  2:40.80  3:28.28  4:15.78  4:54.50
                                                                    F    34.16  1:13.64  1:55.67  2:37.38  3:25.62  4:13.44  4:51.87
SZMIDT, HEATHER       16 PC NAPA VALLEY S  5:34.27   9  5:33.64 F8  P    34.16  1:14.45  1:57.50  2:40.54  3:28.55  4:17.85  4:56.92
                                                                    F    34.99  1:15.82  1:59.13  2:41.64  3:29.48  4:16.55  4:54.94

BRICE, SHILOH         16 PC TERRAPINS SWI  5:12.27   1              P    32.53  1:10.15  1:51.32  2:31.85  3:17.06  4:01.80  4:37.53
ELLIS, CORINNE        16 SI BLUE FINS SWI  5:14.31   2              P    33.97  1:12.73  1:54.05  2:34.65  3:18.77  4:03.36  4:39.22
BANKS, MELISSA        16 PC CABRILLO THRE  5:17.14   3              P    33.98  1:14.19  1:54.42  2:34.03  3:18.67  4:05.27  4:41.38
SULPRIZIO, GINA       16 PC TERRAPINS SWI  5:20.21   4              P    33.74  1:12.31  1:52.95  2:33.63  3:19.89  4:07.02  4:44.13
HASTERT, STEPHANIE    16 SN PENGUIN SWIM   5:22.52   5              P    34.43  1:13.37  1:56.74  2:39.30  3:24.70  4:09.85  4:46.71
NICHOLLS, STEPHANIE   15 ** POINTS NORTH   5:28.77   6              P    33.65  1:13.28  1:57.12  2:38.83  3:25.11  4:12.46  4:51.45
BARTON, JENINE        16 ** POINTS NORTH   5:32.78   7              P    34.20  1:13.84  1:57.59  2:40.80  3:28.28  4:15.78  4:54.50
KROPP, JULIA          15 PC KORET YOUTH S  5:33.09   8              P    34.99  1:16.15  1:57.59  2:38.74  3:27.49  4:17.14  4:55.39
SZMIDT, HEATHER       16 PC NAPA VALLEY S  5:34.27   9              P    34.16  1:14.45  1:57.50  2:40.54  3:28.55  4:17.85  4:56.92
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  5:34.53  10              P    36.66  1:19.67  2:03.24  2:47.17  3:31.77  4:18.89  4:57.36
GRIMM, ERIN           16 PC SANTA ROSA NE  5:36.58  11              P    34.49  1:13.84  1:59.05  2:43.30  3:32.88  4:22.54  5:00.61
METCALF, VANESSA      15 PC ORINDA AQUATI  5:54.94  12              P    38.26  1:20.82  2:07.12  2:52.27  3:45.38  4:37.41  5:16.49
TAHERI, NICOLE        16 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P    34.34  1:12.89  1:57.32  2:40.98  3:26.29  4:12.64  4:48.44

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:07.53   1      43.64  1:09.92  1:39.08
         HART, LINDSAY       15
         DORIA, ANGELA       15
         BRICE, SHILOH       16
         HEALEY, LAURA       16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PCA, 15-16            16 PC PENNISULA COV               2:11.60   2      34.08  1:11.02  1:41.86
         BALLASONE, E        16
         JORDON, LESLIE      15
         WHITELEY, LIZZY     16
         YARRANTON, RACHEL   15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:11.92   3      33.94  1:12.46  1:42.65
         LINSMEIER, KIRA     16
         GARDNER, JULIE      16
         ROWE, ALISON        16
         SULPRIZIO, GINA     16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:13.96   4      34.85  1:14.41  1:45.24
         ROGERS, REBECCA     15
         PLURKOWSKI, EMILY   16
         KUHN, KATIE         16
         GUEST, STEPHANIE    16
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               2:14.01   5      35.06  1:11.73  1:44.44
         SMITH, KATHLEEN     16
         HUANG, JESSICA      16
         ROBERTSON, HOLLY    16
         KROPP, JULIA        15
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:15.19   6      35.66  1:13.39  1:44.68
         METCALF, VANESSA    15
         SHARP, EMILY        16
         BECK, SYLVIA        15
         REINGOLD, REBECCA   15
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               2:17.78   7      35.36  1:15.60  1:46.97
         SMITH, HELEN        15
         TAHERI, NICOLE      16
         TAKAKI, CARLENE     16
         DEMERS, JULIE       16
WV, A 15-16           16 PC WEST VALLEY S               2:22.27   8      38.52  1:18.70  1:51.19
         FAN, IRENE          15
         MOLZON, ELIZABETH   15
         ATKINS, KRISTIN     15
         ROAN, MARIAN        16
TERA, C 15-16         16 PC TERRAPINS SWI                DQUED           36.14  1:13.97  1:45.47
         JIANG, SHAN-SHAN    16
         JUMPER, LAURA       15
         MAY, KAELON         16
         TORRES, CASANDRA    16

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:31.80   1               33.87  1:44.82  2:25.39           3:30.23  3:59.63
         HART, LINDSAY       15
         DORIA, ANGELA       15
         BRICE, SHILOH       16
         HEALEY, LAURA       16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:44.43   2      34.98  1:11.60  1:50.77  2:33.44  3:04.77  3:42.51  4:12.12
         LINSMEIER, KIRA     16
         GARDNER, JULIE      16
         ROWE, ALISON        16
         SULPRIZIO, GINA     16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               4:52.61   3      36.25  1:14.70  1:55.06  2:40.39  3:12.69  3:50.08  4:19.78
         SMITH, KATHLEEN     16
         ROBERTSON, HOLLY    16
         HUANG, JESSICA      16
         KROPP, JULIA        15
TERA, C 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:55.63   4      37.77  1:19.07  1:57.85  2:41.26  3:13.74  3:51.73  4:22.20
         JIANG, SHAN-SHAN    16
         JUMPER, LAURA       15
         MAY, KAELON         16
         WILSON, KATE        16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:56.30   5      37.43  1:17.45  1:56.24  2:40.76  3:14.07  3:51.63  4:22.26
         METCALF, VANESSA    15
         SHARP, EMILY        16
         REINGOLD, REBECCA   15
         BECK, SYLVIA        15
WV, A 15-16           16 PC WEST VALLEY S               5:07.56   6      39.53  1:22.01           2:50.10  3:23.33  4:03.42  4:34.51
         FAN, IRENE          15
         MOLZON, ELIZABETH   15
         ATKINS, KRISTIN     15
         ROAN, MARIAN        16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                5:08.63   7      39.47  1:22.40  2:04.18  2:49.85  3:23.22  4:02.61  4:34.16
         FAMBRINI, ANNA      15
         GUEST, STEPHANIE    16
         ROGERS, REBECCA     15
         KUHN, KATIE         16
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA                DQUED           36.31  1:15.10  1:55.34  2:40.15  3:12.27  3:50.49  4:21.58
         SMITH, HELEN        15
         TAHERI, NICOLE      16
         TAKAKI, CARLENE     16
         DEMERS, JULIE       16

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:53.68   1      28.52    56.52  1:25.31
         HEALEY, LAURA       16
         SULPRIZIO, GINA     16
         ROWE, ALISON        16
         MAY, KAELON         16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:55.26   2      29.37    58.27  1:26.39
         LINSMEIER, KIRA     16
         BRICE, SHILOH       16
         HART, LINDSAY       15
         GARDNER, JULIE      16
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               1:58.48   3      30.02  1:01.21  1:30.32
         SMITH, KATHLEEN     16
         ROBERTSON, HOLLY    16
         KROPP, JULIA        15
         HUANG, JESSICA      16
TERA, C 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:59.33   4      29.72    59.17  1:29.25
         JIANG, SHAN-SHAN    16
         TORRES, CASSANDRA   16
         WILSON, KATE        16
         DORIA, ANGELA       15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               1:59.88   5      30.79  1:00.59  1:30.82
         DEMERS, JULIE       16
         TAKAKI, CARLENE     16
         SMITH, HELEN        15
         TAHERI, NICOLE      16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:00.20   6      30.75  1:00.95  1:31.07
         REINGOLD, REBECCA   15
         BECK, SYLVIA        15
         SHARP, EMILY        16
         METCALF, VANESSA    15
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:02.24   7      29.72  1:01.30  1:32.60
         GUEST, STEPHANIE    16
         KUHN, KATIE         16
         FAMBRINI, KATIE     16
         FAMBRINI, ANNA      15
WV, A 15-16           16 PC WEST VALLEY S               2:03.73   8      31.38  1:02.92  1:33.42
         FAN, IRENE          15
         MOLZON, ELIZABETH   15
         ROAN, MARIAN        16
         ATKINS, KRISTIN     15

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:07.60   1      30.31  1:02.15  1:31.51  2:03.60           3:04.90  3:34.64
         HEALEY, LAURA       16
         SULPRIZIO, GINA     16
         HART, LINDSAY       15
         MAY, KAELON         16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:10.47   2      30.69  1:02.86  1:33.07  2:05.63           3:07.50  3:37.86
         LINSMEIER, KIRA     16
         BRICE, SHILOH       16
         ROWE, ALISON        16
         GARDNER, JULIE      16
TERA, C 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:16.75   3      30.53  1:03.57  1:34.41  2:07.87  2:39.10  3:13.29  3:43.83
         JIANG, SHAN-SHAN    16
         TORRES, CASANDRA    16
         DORIA, ANGELA       15
         WILSON, KATE        16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                4:17.01   4      29.58  1:00.51  1:30.56  2:04.09  2:34.92  3:10.05  3:42.23
         ROGERS, REBECCA     15
         GUEST, STEPHANIE    16
         KUHN, KATIE         16
         FAMBRINI, KATIE     16
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               4:17.12   5      31.46  1:05.64  1:37.32  2:11.43           3:15.93  3:45.31
         SMITH, KATHLEEN     16
         ROBERTSON, HOLLY    16
         KROPP, JULIA        15
         HUANG, JESSICA      16
SJA,  A  15-16        16 PC SAN JOSE AQUA               4:22.29   6      31.10  1:05.59  1:36.88  2:10.91  2:42.42  3:17.16  3:47.60
         TAKAKI, CARLENE     16
         DEMERS, JULIE       16
         SMITH, HELEN        15
         TAHERI, NICOLE      16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 15-16           16 PC WEST VALLEY S               4:30.83   7      31.89  1:06.82  1:39.38  2:15.86  2:48.79  3:24.57  3:56.45
         ATKINS, KRISTIN     15
         FAN, IRENE          15
         MOLZON, ELIZABETH   15
         ROAN, MARIAN        16

============================================================================================================================
   EVENT  163                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT  163
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
 JR CHMPSHIP   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               9:00.71   1      31.69  1:05.66  1:40.93  2:15.14  2:45.91  3:19.82  3:55.24
         MAY, KAELON         16                                        4:30.14  5:02.02  5:35.94  6:10.72  6:45.06  7:15.94  7:50.22
         HART, LINDSAY       15                                        8:25.64
         BRICE, SHILOH       16
         SULPRIZIO, GINA     16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               9:11.65   2      31.31  1:04.87  1:40.14  2:15.00  2:47.20  3:21.30  3:58.08
         LINSMEIER, KIRA     16                                        4:34.78  5:05.96  5:40.81  6:16.92  6:52.61  7:23.54  7:58.64
         DORIA, ANGELA       15                                        8:35.31
         WILSON, KATE        16
         GARDNER, JULIE      16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                9:35.24   3      33.57  1:09.91  1:47.45  2:23.93  2:54.60  3:28.82  4:04.71
         GUEST, STEPHANIE    16                                        4:41.55  5:15.20  5:51.74  6:29.18  7:06.25  7:39.73  8:17.02
         ROGERS, REBECCA     15                                        8:55.96
         FAMBRINI, KATIE     16
         FAMBRINI, ANNA      15
WV, A 15-16           16 PC WEST VALLEY S              10:03.46   4      34.33  1:11.67  1:50.00  2:27.80  3:02.44  3:40.63  4:19.14
         MOLZON, ELIZABETH   15                                        4:56.62  5:31.74  6:10.20  6:49.31  7:26.41           7:46.61
         ROAN, MARIAN        16                                        9:24.27
         ATKINS, KRISTIN     15
         FAN, IRENE          15

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
 JR CHMPSHIP     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN    28.46   1    28.06 F1
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA    28.97   3    28.31 F2
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA    29.05   4    28.67 F3
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM    28.79   2    28.70 F4
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK     29.57   8    29.13 F5
MOIRAO, JACQUELINE    18 PC WALNUT CREEK     29.56   7    29.32 F6
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI    29.46   5    29.81 F7
BROWN, CARLIE         18 SN ORLAND OTTER     29.55   6   DQUED  F

OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN    28.46   1
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM    28.79   2
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA    28.97   3
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA    29.05   4
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI    29.46   5
BROWN, CARLIE         18 SN ORLAND OTTER     29.55   6
MOIRAO, JACQUELINE    18 PC WALNUT CREEK     29.56   7
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK     29.57   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA    29.71   9
GELLERMAN, ERICA      17 PC PENNISULA COV    29.92  10
TERRILL, AMY          18 PC WALNUT CREEK     29.96  11
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS    29.98  12
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA    29.99  13
ROSEN, JACLYN         17 PC UNATTACHED PA    30.05  14
NELSON, KRISTINA      17 PC WALNUT CREEK     30.45  15
SMITH, BRITTNEY       17 PC UNATTACHED PA    30.96  16

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
 JR CHMPSHIP   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:01.53   2  1:00.41 F1  P    30.06
                                                                    F    29.51
HOLZWARTH, KARA       18 SN CHICO AQUA JE  1:01.31   1  1:00.68 F2  P    29.56
                                                                    F    29.40
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  1:01.56   3  1:01.52 F3  P    29.88
                                                                    F    29.71
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:02.81   5  1:02.52 F4  P    30.22
                                                                    F    29.67
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  1:03.21   6  1:03.35 F5  P    30.33
                                                                    F    30.78
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:03.65   7  1:03.77 F6  P    31.09
                                                                    F    31.04
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK   1:05.12   8  1:04.26 F7  P    31.38
                                                                    F    30.63
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  1:05.39  10  1:04.63 F8  P    31.37
                                                                    F    31.32
TERRILL, AMY          18 PC WALNUT CREEK   1:05.26   9          F   P    31.18

HOLZWARTH, KARA       18 SN CHICO AQUA JE  1:01.31   1              P    29.56
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:01.53   2              P    30.06
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  1:01.56   3              P    29.88
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  1:02.03   4              P    30.35
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:02.81   5              P    30.22
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  1:03.21   6              P    30.33
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:03.65   7              P    31.09
NGUYEN, VI            17 PC WALNUT CREEK   1:05.12   8              P    31.38
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  1:05.39  10              P    31.37
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   1:05.40  11              P    31.87
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  1:06.74  12              P    32.08

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
 JR CHMPSHIP   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  2:11.49   1  2:09.78 F1  P    30.52  1:03.73  1:37.94
                                                                    F    30.34  1:02.89  1:36.75
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  2:15.98   4  2:14.02 F2  P    31.85  1:06.62  1:41.61
                                                                    F    31.07  1:05.09  1:39.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  2:16.26   5  2:14.98 F3  P    32.19  1:05.93  1:40.98
                                                                    F    32.74  1:07.54  1:42.28
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  2:14.81   3  2:15.10 F4  P    32.14  1:06.11  1:40.88
                                                                    F    32.28  1:06.07  1:41.46
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  2:14.42   2  2:15.49 F5  P    31.34  1:05.63  1:40.94
                                                                    F    30.84  1:04.33  1:40.12
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:19.43   7  2:15.96 F6  P    33.25  1:09.11  1:45.47
                                                                    F    32.56  1:07.21  1:42.98
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  2:19.70   8  2:18.44 F7  P    32.49  1:07.62  1:44.55
                                                                    F    32.19  1:07.33  1:43.28
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   2:21.62   9  2:23.01 F8  P    32.88  1:07.74  1:44.49
                                                                    F    33.86  1:09.63  1:46.38

JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  2:11.49   1              P    30.52  1:03.73  1:37.94
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  2:14.42   2              P    31.34  1:05.63  1:40.94
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  2:14.81   3              P    32.14  1:06.11  1:40.88
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  2:15.98   4              P    31.85  1:06.62  1:41.61
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  2:16.26   5              P    32.19  1:05.93  1:40.98
HOLZWARTH, KARA       18 SN CHICO AQUA JE  2:16.36   6              P    31.22  1:05.70  1:40.99
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:19.43   7              P    33.25  1:09.11  1:45.47
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  2:19.70   8              P    32.49  1:07.62  1:44.55
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   2:21.62   9              P    32.88  1:07.74  1:44.49
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  2:22.23  10              P    33.24  1:08.79  1:46.02

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
 JR CHMPSHIP   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   4:33.09   1  4:26.75 F1  P    32.10  1:06.28  1:41.00  2:15.36  2:49.97  3:24.68  3:59.38
                                                                    F    31.51  1:05.13  1:39.48  2:13.12  2:46.79  3:20.52  3:54.49
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  4:38.35   4  4:34.96 F2  P    32.42  1:06.95  1:42.56  2:17.55  2:53.11  3:28.43  4:03.82
                                                                    F    32.42  1:06.87  1:41.10  2:15.47  2:50.26  3:25.47  4:00.68
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  4:37.78   3  4:35.76 F3  P    31.84  1:06.26  1:41.92  2:18.05  2:53.65  3:29.02  4:03.76
                                                                    F    32.16  1:06.46  1:42.31  2:17.88  2:53.51  3:28.31  4:02.98
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  4:36.01   2  4:36.08 F4  P    31.09  1:05.25  1:40.64  2:15.89  2:51.22  3:26.88  4:02.02
                                                                    F    31.48  1:05.54  1:40.62  2:15.73  2:51.09  3:27.07  4:02.31
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  4:40.14   5  4:37.20 F5  P    31.75  1:06.58  1:41.97  2:17.61  2:53.63  3:29.61  4:05.47
                                                                    F    32.42  1:06.94  1:42.93  2:18.57  2:53.91  3:28.68  4:03.91
MOECKEL, JEN          18 PC TIGER AQUATIC  4:40.17   6  4:42.71 F6  P    32.76  1:07.70  1:43.44  2:18.76  2:54.14  3:29.62  4:05.29
                                                                    F    32.80  1:08.23  1:43.83  2:19.64  2:55.59  3:31.56  4:07.44
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  4:47.16   7  4:48.61 F7  P    32.52  1:07.98  1:44.72  2:21.29  2:58.45  3:35.02  4:11.74
                                                                    F    33.55  1:09.36  1:46.67  2:23.17  3:00.32  3:36.48  4:13.32
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  4:47.89   8  4:53.85 F8  P    33.06  1:07.84  1:44.51  2:21.71  2:59.57  3:36.95  4:13.90
                                                                    F    32.45  1:08.38  1:44.79  2:22.24  3:00.60  3:39.22  4:16.91

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   4:33.09   1              P    32.10  1:06.28  1:41.00  2:15.36  2:49.97  3:24.68  3:59.38
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  4:36.01   2              P    31.09  1:05.25  1:40.64  2:15.89  2:51.22  3:26.88  4:02.02
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  4:37.78   3              P    31.84  1:06.26  1:41.92  2:18.05  2:53.65  3:29.02  4:03.76
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  4:38.35   4              P    32.42  1:06.95  1:42.56  2:17.55  2:53.11  3:28.43  4:03.82
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  4:40.14   5              P    31.75  1:06.58  1:41.97  2:17.61  2:53.63  3:29.61  4:05.47
MOECKEL, JEN          18 PC TIGER AQUATIC  4:40.17   6              P    32.76  1:07.70  1:43.44  2:18.76  2:54.14  3:29.62  4:05.29
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI  4:47.16   7              P    32.52  1:07.98  1:44.72  2:21.29  2:58.45  3:35.02  4:11.74
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  4:47.89   8              P    33.06  1:07.84  1:44.51  2:21.71  2:59.57  3:36.95  4:13.90
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  4:48.53   9              P    34.23  1:11.07  1:48.37  2:25.31  3:02.23  3:39.28  4:14.94
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  4:51.98  10              P    33.77  1:09.74  1:47.20  2:24.11  3:01.61  3:38.33  4:15.71
JUDD, KARI            17 SN CENTRAL VALLE  4:57.94  11              P    33.68  1:10.08  1:47.60  2:25.25  3:03.12  3:41.16  4:19.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LANDMANN, JULIE       18 PC TIGER AQUATIC  5:05.06  12              P    34.58  1:11.53  1:49.83  2:28.49  3:08.06  3:47.49  4:26.82
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM   5:05.61  13              P    35.09  1:13.31  1:52.04  2:30.79  3:09.77  3:48.78  4:27.96
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   5:07.71  14              P    35.24  1:12.96  1:51.78  2:31.21  3:09.97  3:49.22  4:28.99
HOSCHOUER, RENEE      18 UT SPRINGVILLE S  5:08.37  15              P    34.63  1:12.85  1:50.93  2:30.00  3:09.28  3:48.58  4:28.50
SMITH, BRITTNEY       17 PC UNATTACHED PA  5:12.20  16              P    34.57  1:12.75  1:52.69  2:32.45  3:12.59  3:52.83  4:32.88
BUFORD, SARAH         18 PC WALNUT CREEK   5:29.54  17              P    37.20  1:18.05  2:00.16  2:42.41  3:24.54  4:06.93  4:48.60

============================================================================================================================
   EVENT  207                                   WOMENS   17-18   800 FREE                                    EVENT  207
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
 JR CHMPSHIP   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM                9:19.22   1      32.40  1:07.27  1:42.55  2:17.43  2:52.79  3:27.89  4:03.43
                                                                       4:38.58  5:13.35  5:48.07  6:23.24  6:58.60  7:34.27  8:09.57
                                                                       8:44.95
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA               9:25.72   2      33.21  1:08.40  1:37.27  2:19.12  2:45.59  3:30.47  4:05.42
                                                                       4:40.64  5:16.32  5:52.08  6:27.85  7:03.59  7:39.53  8:15.38
                                                                       8:51.36
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI               9:33.80   3      32.11  1:06.31  1:41.67  2:17.10  2:52.77  3:28.59  4:04.75
                                                                       4:40.88  5:17.20  5:53.63  6:30.71  7:07.31  7:44.41  8:20.61
                                                                       8:58.23
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA               9:41.11   4      33.26  1:08.97  1:46.38  2:22.93  3:00.08  3:36.42  4:13.60
                                                                       4:50.49  5:27.34  6:03.51  6:40.07  7:16.27  7:52.76  8:29.50
                                                                       8:56.54
RUPNIK, CHRISTINA     17 PC TERRAPINS SWI               9:55.34   5      34.59  1:11.45  1:49.16  2:26.95  3:05.09  3:42.57  4:20.59
                                                                       4:57.97  5:35.70  6:12.75  6:50.35  7:27.68  8:05.12  8:42.17
                                                                       9:12.13
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU               9:59.70   6      34.78  1:11.51  1:48.84  2:26.88  3:04.80  3:42.72  4:20.53
                                                                       4:58.39  5:36.21  6:14.28  6:51.87  7:29.83  8:07.56  8:45.50
                                                                       9:16.66
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA              10:06.92   7      33.16  1:09.40  1:46.69  2:23.81  3:01.73  3:40.49  4:19.55
                                                                       4:57.69  5:36.91  6:15.71  6:54.60  7:32.60  8:12.17  8:51.12
                                                                       9:29.77
HOSCHOUER, RENEE      18 UT SPRINGVILLE S              10:27.26   8      34.60  1:12.68  1:51.35  2:30.53  3:10.16  3:49.57  4:29.01
                                                                       5:08.91  5:48.81  6:28.34  7:08.64  7:47.91  8:28.03  9:08.16
                                                                       9:48.77
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM               10:29.05   9      35.42  1:13.46  1:52.50  2:31.91  3:11.48  3:51.51  4:22.47
                                                                       5:11.53  5:51.43  6:31.37  7:11.50  7:51.14  8:30.78  9:10.79
                                                                       9:34.42

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
 JR CHMPSHIP   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   1:09.32   1  1:07.94 F1  P    34.29
                                                                    F    33.81
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  1:11.16   3  1:11.28 F2  P    35.91
                                                                    F    36.03
ROSEN, JACLYN         17 PC UNATTACHED PA  1:13.33   5  1:12.74 F3  P    35.22
                                                                    F    35.79
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  1:12.55   4  1:12.98 F4  P    35.07
                                                                    F    35.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOSCHOUER, RENEE      18 UT SPRINGVILLE S  1:13.87   7  1:14.11 F5  P    36.18
                                                                    F    36.73
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  1:10.55   2  1:14.38 F6  P    34.27
                                                                    F    36.40
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:14.00   8  1:14.43 F7  P    35.72
                                                                    F    35.76
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  1:13.52   6  1:14.65 F8  P    35.81
                                                                    F    35.96

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   1:09.32   1              P    34.29
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  1:10.55   2              P    34.27
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  1:11.16   3              P    35.91
SHASKY, ALLISON       18 PC ORINDA AQUATI  1:12.55   4              P    35.07
ROSEN, JACLYN         17 PC UNATTACHED PA  1:13.33   5              P    35.22
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  1:13.52   6              P    35.81
HOSCHOUER, RENEE      18 UT SPRINGVILLE S  1:13.87   7              P    36.18
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:14.00   8              P    35.72
LANDMANN, JULIE       18 PC TIGER AQUATIC  1:14.01  10              P    36.22
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  1:14.01   9              P    35.23
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  1:14.11  11              P    35.92
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  1:14.22  12              P    35.58
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  1:14.27  13              P    36.21
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   1:15.88  14              P    37.53
STICKEL, AMIE         17 SN PARADISE PIRA  1:16.44  15              P    37.11
WONG, GENEVIEVE       17 SN ARDEN HILLS    1:17.01  16              P    36.93
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:17.69  17              P    37.98
YEE, MEL              17 PC SAN FRANCISCO  1:17.74  18              P    37.45
BROWN, CARLIE         18 SN ORLAND OTTER   1:18.34  19              P    38.01
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  1:18.47  20              P    38.82
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  1:18.55  21              P    38.30
BUFORD, SARAH         18 PC WALNUT CREEK   1:19.67  22              P    38.90
BUFORD, MARY          17 PC WALNUT CREEK   1:19.89  23              P    39.48
GELLERMAN, ERICA      17 PC PENNISULA COV  1:20.22  24              P    38.32
CAMPBELL, CASSIE      17 SN PARADISE PIRA  1:20.31  25              P    39.78
MARASOVICH, KRISTIN   17 PC PLEASANTON SE  1:20.96  26              P    39.01
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.17  27              P    39.40
HOBBS, KARI           17 SN IMFAST MARLIN  1:21.82  28              P    39.44
MELICK, RACHEL        18 PC SANTA ROSA NE  1:21.85  29              P    39.92
BYGDRESS, HEATHER     18 PC UNATTACHED PA  1:21.92  30              P    39.72
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  1:21.93  31              P    39.05
LAMAY, BRITTANY       17 PC PLEASANTON SE  1:25.70  32              P    41.42

                                                       S  W  I  M   O  F  F

RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU               1:11.68     F    35.81
LANDMANN, JULIE       18 PC TIGER AQUATIC               1:12.18     F    35.72

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
 JR CHMPSHIP   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   2:27.92   1  2:24.48 F1  P    35.14  1:12.58  1:50.54
                                                                    F    34.67  1:10.77  1:47.67
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:34.39   2  2:31.85 F2  P    37.11  1:15.85  1:55.23
                                                                    F    36.31  1:14.38  1:53.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  2:39.38   4  2:35.29 F3  P    38.92  1:19.93  2:00.37
                                                                    F    38.01  1:17.45  1:56.98
HOSCHOUER, RENEE      18 UT SPRINGVILLE S  2:39.74   5  2:38.28 F4  P    37.83  1:17.90  1:59.10
                                                                    F    37.70  1:17.50  1:58.34
LANDMANN, JULIE       18 PC TIGER AQUATIC  2:40.29   6  2:39.02 F5  P    37.85  1:17.98  1:59.09
                                                                    F    36.18  1:14.68  1:56.41
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   2:42.35   7  2:39.13 F6  P    39.22  1:19.33  2:00.75
                                                                    F    39.01  1:18.15  1:58.63
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  2:43.24   9  2:42.47 F7  P    37.87  1:19.18  2:01.36
                                                                    F    37.57  1:18.63  2:00.90
STICKEL, AMIE         17 SN PARADISE PIRA  2:42.83   8  2:45.17 F8  P    38.73  1:20.38  2:02.59
                                                                    F    38.98  1:20.42  2:03.48

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   2:27.92   1              P    35.14  1:12.58  1:50.54
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  2:34.39   2              P    37.11  1:15.85  1:55.23
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  2:34.55   3              P    36.11  1:15.03  1:55.33
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  2:39.38   4              P    38.92  1:19.93  2:00.37
HOSCHOUER, RENEE      18 UT SPRINGVILLE S  2:39.74   5              P    37.83  1:17.90  1:59.10
LANDMANN, JULIE       18 PC TIGER AQUATIC  2:40.29   6              P    37.85  1:17.98  1:59.09
TUTTLE, ELISE         17 SN PENGUIN SWIM   2:42.35   7              P    39.22  1:19.33  2:00.75
STICKEL, AMIE         17 SN PARADISE PIRA  2:42.83   8              P    38.73  1:20.38  2:02.59
RUPPENSTEIN, JILLIAN  17 PC FOG CITY HAMM  2:43.24   9              P    37.87  1:19.18  2:01.36
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:44.76  10              P    38.11  1:19.41  2:01.96
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  2:46.67  11              P    38.84  1:21.36  2:04.12
VAN HEMERT, HEATHER   18 PC SEBASTAPOL SE  2:46.99  12              P    39.49  1:21.42  2:05.20
MARASOVICH, KRISTIN   17 PC PLEASANTON SE  2:49.43  13              P    39.82  1:22.54  2:06.41
ALLEN, MOLLY          18 PC HUMBOLDT COAS  2:49.82  14              P    39.55  1:23.29  2:08.07
BUFORD, MARY          17 PC WALNUT CREEK   2:50.55  15              P    40.63  1:23.89  2:08.04
BUFORD, SARAH         18 PC WALNUT CREEK   2:50.85  16              P    40.48  1:24.28  2:08.42
MELICK, RACHEL        18 PC SANTA ROSA NE  2:56.78  17              P    42.09  1:27.35  2:12.89
CAMPBELL, CASSIE      17 SN PARADISE PIRA  2:57.31  18              P    42.03  1:27.09  2:12.80
YEE, MEL              17 PC SAN FRANCISCO   DQUED                   P    38.74  1:21.44  2:05.66

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
 JR CHMPSHIP   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWI  1:15.76   1  1:13.81 F1  P    35.86
                                                                    F    35.46
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:19.16   2  1:16.14 F2  P    36.36
                                                                    F    36.21
GONZALEZ, ARIANA      18 PC SOUTH SAN FRA  1:23.97   6  1:22.73 F3  P    39.66
                                                                    F    39.33
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  1:21.60   3  1:22.78 F4  P    38.27
                                                                    F    39.21
HARRIS, LISA          18 PC WALNUT CREEK   1:23.14   4  1:22.80 F5  P    39.05
                                                                    F    38.67
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:23.90   5  1:23.92 F6  P    39.73
                                                                    F    40.28
ERICKSON, ASHLEY      17 SN CHICO AQUA JE  1:25.42   7  1:24.56 F7  P    39.25
                                                                    F    40.21
SCHUH, KIMBERLY       18 SN LODI CITY SWI  1:26.67   8  1:25.15 F8  P    40.24
                                                                    F    40.12

DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWI  1:15.76   1              P    35.86
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:19.16   2              P    36.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT  149
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  1:21.60   3              P    38.27
HARRIS, LISA          18 PC WALNUT CREEK   1:23.14   4              P    39.05
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  1:23.90   5              P    39.73
GONZALEZ, ARIANA      18 PC SOUTH SAN FRA  1:23.97   6              P    39.66
ERICKSON, ASHLEY      17 SN CHICO AQUA JE  1:25.42   7              P    39.25
SCHUH, KIMBERLY       18 SN LODI CITY SWI  1:26.67   8              P    40.24
GREEN, NICOLE         17 PC SAN JOSE AQUA  1:26.79   9              P    40.25
TUKUA, REBECCA        18 PC TERRAPINS SWI  1:27.31  10              P    41.40
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  1:27.49  11              P    40.95
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.80  12              P    40.28
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  1:28.40  13              P    42.11
FREEMAN, SHELEY       17 SN IMFAST MARLIN  1:28.75  14              P    41.59
BOHLING, KRISTY       17 PC WALNUT CREEK   1:31.12  15              P    42.69

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
 JR CHMPSHIP   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:50.00   1  2:46.43 F1  P    38.08  1:21.09  2:04.97
                                                                    F    38.81  1:20.62  2:03.83
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  2:53.56   2  2:53.76 F2  P    39.64  1:23.88  2:08.47
                                                                    F    39.80  1:23.17  2:08.75
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  3:01.78   6  2:53.99 F3  P    39.00  1:24.53  2:12.33
                                                                    F    37.98  1:21.20  2:07.34
WONG, GENEVIEVE       17 SN ARDEN HILLS    2:58.78   3  2:54.36 F4  P           1:25.32  2:11.00
                                                                    F    39.79  1:23.73  2:09.02
TUKUA, REBECCA        18 PC TERRAPINS SWI  3:04.36   7  2:59.08 F5  P    41.74  1:28.30  2:15.98
                                                                    F    41.71  1:26.60  2:13.23
HARRIS, LISA          18 PC WALNUT CREEK   3:00.61   4  3:01.40 F6  P    41.08  1:27.34  2:14.20
                                                                    F    40.56  1:26.02  2:14.21
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  3:01.77   5  3:02.74 F7  P    42.09  1:28.25  2:15.49
                                                                    F    42.12  1:28.40  2:16.44
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  3:04.57   8  3:04.95 F8  P    41.24  1:28.62  2:15.72
                                                                    F    40.97  1:28.25  2:16.34

DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:50.00   1              P    38.08  1:21.09  2:04.97
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  2:53.56   2              P    39.64  1:23.88  2:08.47
WONG, GENEVIEVE       17 SN ARDEN HILLS    2:58.78   3              P           1:25.32  2:11.00
HARRIS, LISA          18 PC WALNUT CREEK   3:00.61   4              P    41.08  1:27.34  2:14.20
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  3:01.77   5              P    42.09  1:28.25  2:15.49
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  3:01.78   6              P    39.00  1:24.53  2:12.33
TUKUA, REBECCA        18 PC TERRAPINS SWI  3:04.36   7              P    41.74  1:28.30  2:15.98
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  3:04.57   8              P    41.24  1:28.62  2:15.72
HYRNE, SHARON         18 PC SUNNYVALE SWI  3:05.34   9              P           1:29.68  2:17.51
SCHUH, KIMBERLY       18 SN LODI CITY SWI  3:05.53  10              P    41.43  1:28.43  2:17.28
FREEMAN, SHELEY       17 SN IMFAST MARLIN  3:08.17  11              P           1:29.36  2:18.10
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  3:08.85  12              P           1:31.25  2:20.09
JIMENEZ, MEGAN        17 PC SAN RAMON LIV  3:08.90  13              P           1:29.56  2:18.46
GREEN, NICOLE         17 PC SAN JOSE AQUA  3:09.44  14              P    42.35  1:29.69  2:18.48
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  3:10.16  15              P    44.74  1:33.55  2:22.10
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  3:10.29  16              P    43.81  1:32.02  2:20.93
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM   3:17.04  17              P    44.76  1:34.54  2:25.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
 JR CHMPSHIP   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   1:06.72   1  1:05.85 F1  P    31.96
                                                                    F    31.48
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  1:08.25   2  1:06.25 F2  P    32.49
                                                                    F    31.41
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  1:09.39   4  1:06.61 F3  P    31.98
                                                                    F    32.21
BECKETT, CAROLYN      18 PC CABRILLO THRE  1:08.72   3  1:09.09 F4  P    32.08
                                                                    F    33.00
MOECKEL, JEN          18 PC TIGER AQUATIC  1:10.12   5  1:10.06 F5  P    33.33
                                                                    F    33.34
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  1:12.56   7  1:10.08 F6  P    34.44
                                                                    F    33.87
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    1:12.65   8  1:10.98 F7  P    33.56
                                                                    F    33.37
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  1:11.41   6  1:12.19 F8  P    33.81
                                                                    F    34.01

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   1:06.72   1              P    31.96
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  1:08.25   2              P    32.49
BECKETT, CAROLYN      18 PC CABRILLO THRE  1:08.72   3              P    32.08
TAHERI, KIANA         18 PC SAN JOSE AQUA  1:09.39   4              P    31.98
MOECKEL, JEN          18 PC TIGER AQUATIC  1:10.12   5              P    33.33
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  1:11.41   6              P    33.81
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  1:12.56   7              P    34.44
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    1:12.65   8              P    33.56
CARLIN, JOSEFA        17 PC FOG CITY HAMM  1:14.11   9              P    33.94
GONZALEZ, ARIANA      18 PC SOUTH SAN FRA  1:15.84  10              P    35.50

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
 JR CHMPSHIP   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   2:21.35   1  2:20.98 F1  P    32.44  1:08.71  1:45.17
                                                                    F    32.36  1:08.18  1:44.77
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  2:31.13   2  2:31.54 F2  P    35.03  1:13.48  1:52.47
                                                                    F    34.72  1:13.25  1:52.34
AIKEN, ASHLEY         18 PC SAN RAMON LIV  2:32.23   3  2:34.06 F3  P    33.78  1:12.26  1:51.83
                                                                    F    34.03  1:13.06  1:53.25
RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  2:35.26   4  2:35.21 F4  P    34.31  1:12.46  1:54.02
                                                                    F    33.68  1:12.87  1:54.04
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    2:36.62   5  2:41.01 F5  P    34.72  1:14.09  1:55.56
                                                                    F    34.65  1:14.39  1:57.45
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM   2:40.77   8  2:41.36 F6  P    36.09  1:16.50  1:58.68
                                                                    F    36.80  1:18.38  2:00.09
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  2:46.86  10  2:51.37 F7  P    35.32  1:16.72  2:01.67
                                                                    F    35.70  1:18.20  2:03.98
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  2:46.52   9   DQUED  F   P    35.38  1:17.17  2:01.79

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   2:21.35   1              P    32.44  1:08.71  1:45.17
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  2:31.13   2              P    35.03  1:13.48  1:52.47
AIKEN, ASHLEY         18 PC SAN RAMON LIV  2:32.23   3              P    33.78  1:12.26  1:51.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RYLE, ANNIE           17 SN CALIFORNIA CA  2:35.26   4              P    34.31  1:12.46  1:54.02
BUCHANAN, KARA        17 PC AGCC OSPREY    2:36.62   5              P    34.72  1:14.09  1:55.56
LANDMANN, JULIE       18 PC TIGER AQUATIC  2:37.50   6              P    35.14  1:13.96  1:55.03
JONES, MOLLY          18 SN LODI CITY SWI  2:38.31   7              P    34.10  1:13.66  1:56.22
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM   2:40.77   8              P    36.09  1:16.50  1:58.68
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  2:46.52   9              P    35.38  1:17.17  2:01.79
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  2:46.86  10              P    35.32  1:16.72  2:01.67

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  159
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
 JR CHMPSHIP   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWI  2:26.47   1  2:21.42 F1  P    31.48  1:09.87  1:51.91
                                                                    F    31.45  1:08.45  1:48.52
MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   2:28.30   2  2:23.77 F2  P    32.26  1:09.75  1:53.78
                                                                    F    31.63  1:08.22  1:50.58
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  2:39.41   5  2:36.52 F3  P    35.02  1:16.16  2:02.87
                                                                    F    34.23  1:15.50  2:00.68
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  2:34.78   4  2:38.35 F4  P    33.73  1:14.30  1:58.94
                                                                    F    34.17  1:16.42  2:02.37
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  2:41.03   6  2:40.15 F5  P    34.75  1:16.91  2:07.40
                                                                    F    35.18  1:17.92  2:06.36
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  2:45.84   8  2:43.99 F6  P    35.86  1:18.64  2:08.59
                                                                    F    35.79  1:18.68  2:07.02
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:44.67   7  2:47.69 F7  P    34.20  1:17.90  2:05.31
                                                                    F    35.11  1:19.28  2:07.94

DAVIS, LAURA          17 PC TERRAPINS SWI  2:26.47   1              P    31.48  1:09.87  1:51.91
MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   2:28.30   2              P    32.26  1:09.75  1:53.78
DAHL, TAYLOR          18 PC ORINDA AQUATI  2:33.99   3              P    33.13  1:13.50  1:56.85
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  2:34.78   4              P    33.73  1:14.30  1:58.94
OUELLETTE, LESLEY     17 PC UKIAH DOLPHIN  2:39.41   5              P    35.02  1:16.16  2:02.87
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  2:41.03   6              P    34.75  1:16.91  2:07.40
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  2:44.67   7              P    34.20  1:17.90  2:05.31
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  2:45.84   8              P    35.86  1:18.64  2:08.59
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  2:46.47   9              P    34.90  1:20.43  2:08.29
CHINN, SARAH          17 PC ALAMEDA ISLAN  2:50.37  10              P    38.00  1:23.57  2:12.03

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
 JR CHMPSHIP   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   5:11.32   1  5:04.84 F1  P    32.99  1:10.23  1:50.39  2:29.86  3:14.43  3:59.19  4:35.90
                                                                    F    32.39  1:08.56  1:47.38  2:25.71  3:09.73  3:54.19  4:30.38
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  5:23.32   2  5:18.95 F2  P    34.91  1:14.27  1:56.39  2:37.52  3:25.83  4:14.42  4:49.84
                                                                    F    34.21  1:12.71  1:53.97  2:34.26  3:21.91  4:09.44  4:44.72
AIKEN, ASHLEY         18 PC SAN RAMON LIV  5:23.38   3  5:21.71 F3  P    34.15  1:12.21  1:54.03  2:35.46  3:23.41  4:11.17  4:48.11
                                                                    F    33.68  1:12.20  1:53.67  2:33.75  3:21.41  4:09.05  4:45.71
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  5:35.48   7  5:28.60 F4  P    36.06  1:18.91  2:02.78  2:44.48  3:34.67  4:24.94  4:59.72
                                                                    F    35.66  1:15.97  1:57.57  2:37.69  3:27.72  4:17.80  4:53.53
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  5:30.50   5  5:36.66 F5  P    34.45  1:14.97  1:59.29  2:42.23  3:32.26  4:21.99  4:57.26
                                                                    F    35.13  1:16.22  2:01.43  2:45.85  3:35.28  4:24.66  5:01.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  5:44.81   8  5:45.80 F6  P    35.12  1:16.92  2:02.11  2:47.08  3:36.32  4:25.74  5:06.99
                                                                    F    35.37  1:18.21  2:05.14  2:50.89  3:38.22  4:26.60  5:08.63
BOHLING, KRISTY       17 PC WALNUT CREEK   5:49.09  10  5:45.90 F7  P    37.14  1:19.28  2:06.03  2:51.17  3:40.11  4:29.63  5:10.84
                                                                    F    37.04  1:19.64  2:05.42  2:49.88  3:39.46  4:28.34  5:09.10
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM   5:45.10   9   DQUED  F   P    35.99  1:16.43  2:04.15  2:50.25  3:39.44  4:28.98  5:07.55

MORELLI, KARA         17 AZ PHOENIX SWIM   5:11.32   1              P    32.99  1:10.23  1:50.39  2:29.86  3:14.43  3:59.19  4:35.90
WELLS, BROOKE         18 PC SAN JOSE AQUA  5:23.32   2              P    34.91  1:14.27  1:56.39  2:37.52  3:25.83  4:14.42  4:49.84
AIKEN, ASHLEY         18 PC SAN RAMON LIV  5:23.38   3              P    34.15  1:12.21  1:54.03  2:35.46  3:23.41  4:11.17  4:48.11
SALLEE, VANESSA       18 PC PETALUMA SWIM  5:26.77   4              P    34.45  1:14.55  1:56.62  2:38.09  3:24.39  4:11.62  4:49.10
ZERN, ABBY            17 PC SAN JOSE AQUA  5:30.50   5              P    34.45  1:14.97  1:59.29  2:42.23  3:32.26  4:21.99  4:57.26
HOLZWARTH, KARA       18 SN CHICO AQUA JE  5:31.05   6              P    34.31  1:14.39  1:58.98  2:41.44  3:31.03  4:20.22  4:56.62
RISSI, KATHLEEN       17 PC SOLO SWIM CLU  5:35.48   7              P    36.06  1:18.91  2:02.78  2:44.48  3:34.67  4:24.94  4:59.72
SCRUTCHINS, JOANNA    18 PC VALLEJO AQUAT  5:44.81   8              P    35.12  1:16.92  2:02.11  2:47.08  3:36.32  4:25.74  5:06.99
WOODWARD, AUDRA       17 SN PENGUIN SWIM   5:45.10   9              P    35.99  1:16.43  2:04.15  2:50.25  3:39.44  4:28.98  5:07.55
BOHLING, KRISTY       17 PC WALNUT CREEK   5:49.09  10              P    37.14  1:19.28  2:06.03  2:51.17  3:40.11  4:29.63  5:10.84
PASTERNAK, NATASJA    17 PC UKIAH DOLPHIN  5:53.24  11              P    35.25  1:17.80  2:04.78  2:52.31  3:40.70  4:30.14  5:12.60
DEMERS, JENNIFER      18 PC SAN JOSE AQUA  5:54.86  12              P    37.59  1:21.80  2:07.46  2:52.40  3:43.95  4:34.89  5:15.89
STICKEL, AMIE         17 SN PARADISE PIRA  6:03.04  13              P    39.24  1:26.83  2:10.88  2:54.05  3:49.66  4:44.76  5:23.89
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU   DQUED                   P    35.67  1:17.01  2:04.10  2:51.30  3:40.89  4:30.98  5:09.22

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                2:16.82   1    1:13.81
         BUFORD, MARY        17
         HARRIS, LISA        18
         BOHLING, KRISTY     17
         WONG, JESSICA       18
SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               2:17.03   2    1:15.68
         ZERN, ABBY          17
         GREEN, NICOLE       17
         WELLS, BROOKE       18
         DEMERS, JENNIFER    18

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
 JR CHMPSHIP   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               4:56.94   1      36.64  1:14.56  1:54.84  2:40.40  3:14.11  3:51.40  4:22.69
         DEMERS, JENNIFER    18
         GREEN, NICOLE       17
         WELLS, BROOKE       18
         ZERN, ABBY          17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                5:03.99   2      37.12  1:17.05  1:55.97  2:40.07  3:15.34  3:57.63  4:29.44
         MOIRAO, JACQUELINE  18
         HARRIS, LISA        18
         WONG, JESSICA       18
         TERRILL, AMY        18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                 DQUED
         NGUYEN, VI          17
         BOHLING, KRISTY     17
         BUFORD, MARY        17
         BUFORD, SARAH       18

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:56.70   1      29.68    58.35  1:27.82
         MOIRAO, JACQUELINE  18
         NGUYEN, VI          17
         TERRILL, AMY        18
         WONG, JESSICA       18
SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               1:58.68   2      29.48    59.87  1:29.54
         DEMERS, JENNIFER    18
         WELLS, BROOKE       18
         ZERN, ABBY          17
         TAHERI, KIANA       18
WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                2:05.55   3      30.81  1:02.53  1:33.92
         NELSON, KRISTINA    17
         BUFORD, MARY        17
         HARRIS, LISA        18
         BOHLING, KRISTY     17

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
 JR CHMPSHIP   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SJA,  A  17-18        18 PC SAN JOSE AQUA               4:13.73   1      31.13  1:03.93  1:35.54  2:09.10  2:39.38  3:12.04  3:41.42
         DEMERS, JENNIFER    18
         WELLS, BROOKE       18
         ZERN, ABBY          17
         TAHERI, KIANA       18
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                4:21.25   2      30.87  1:03.93  1:35.34  2:09.99  2:40.27  3:13.56  3:45.65
         WONG, JESSICA       18
         MOIRAO, JACQUELINE  18
         NGUYEN, VI          17
         TERRILL, AMY        18
WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                4:43.34   3      33.95  1:09.75  1:41.19  2:16.95  2:53.26  3:32.38  4:06.00
         BOHLING, KRISTY     17
         NELSON, KRISTINA    17
         BUFORD, MARY        17
         HARRIS, LISA        18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
 JR CHMPSHIP     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    30.80   1    30.55 F1
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC    31.43   2    30.72 F2
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    31.71   3    31.18 F3
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    32.06   6    31.73 F4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    32.01   4    31.82 F5
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    32.14   8    31.83 F6
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     32.13   7    32.25 F7
MIQUEO, ALEX          10 SN DAVIS SWIM TE    32.04   5    32.52 F8

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    30.80   1
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC    31.43   2
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    31.71   3
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    32.01   4
MIQUEO, ALEX          10 SN DAVIS SWIM TE    32.04   5
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    32.06   6
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     32.13   7
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    32.14   8
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    32.79   9
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE    33.07  10
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    33.08  11
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    33.17  12
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    33.18  13
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    33.30  14
HANNI, RYAN            9 PC LOS ALTOS/MTN    33.34  15
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     33.57  16
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE    33.60  17
BURKE, KYLE           10 PC SUNNYVALE SWI    33.93  18
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    34.10  19
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SAN JOSE AQUA    34.22  20
FLEMING, SHAYNE        9 PC DEANZA CUPERT    34.40  21
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK     34.45  22
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH     34.51  23
HEAUSER, GREG         10 SN SIERRA MARLIN    34.57  24
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.64  25
VILLENEUVE, GRANT     10 PC LADERA OAKS      34.91  26
HAARZ, EVAN           10 PC ORINDA AQUATI    35.04  27
KIM, ANDREW           10 PC PACIFIC ATHLE    35.08  28
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE    35.13  30
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    35.13  29
PARODI, RYAN          10 SN SOLANO AQUATI    35.70  31
KELLY, LIAM           10 PC MONTCLAIR SWI    35.72  32

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
 JR CHMPSHIP     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:09.90   8  1:07.13 F1  P    35.06
                                                                    F    33.01
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  1:08.58   2  1:07.48 F2  P    33.76
                                                                    F    33.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:08.84   3  1:08.09 F3  P    33.36
                                                                    F    33.64
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:08.33   1  1:08.14 F4  P    32.88
                                                                    F    33.39
SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM  1:08.89   4  1:08.82 F5  P    34.26
                                                                    F    33.90
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   1:09.88   7  1:09.20 F6  P    33.74
                                                                    F    33.84
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:09.84   6  1:09.48 F7  P    34.13
                                                                    F    33.76
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.27   5  1:09.87 F8  P    33.44
                                                                    F    33.96

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:08.33   1              P    32.88
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  1:08.58   2              P    33.76
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:08.84   3              P    33.36
SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM  1:08.89   4              P    34.26
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.27   5              P    33.44
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:09.84   6              P    34.13
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   1:09.88   7              P    33.74
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:09.90   8              P    35.06
MIQUEO, ALEX          10 SN DAVIS SWIM TE  1:10.67   9              P    33.23
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:11.34  10              P    34.88
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:11.75  11              P    34.74
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:12.04  12              P    34.53
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:12.89  13              P    35.18
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH   1:12.92  14              P    35.54
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  1:13.07  15              P    35.08
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  1:14.34  16              P    34.91
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE  1:14.51  17              P    34.33
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  1:14.63  18              P    34.86
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.36  19              P    36.15
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  1:16.70  20              P    36.97
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   1:16.82  21              P    35.83
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  1:16.98  22              P    38.48
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:17.01  23              P    36.33

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
 JR CHMPSHIP   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:31.06   3  2:25.89 F1  P    34.17  1:12.54  1:52.17
                                                                    F    33.66  1:10.97  1:49.30
SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM  2:28.40   1  2:25.96 F2  P    33.90  1:11.39  1:50.59
                                                                    F    34.01  1:11.69  1:49.46
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:30.45   2  2:28.00 F3  P    34.93  1:13.84  1:53.27
                                                                    F    34.10  1:11.26  1:50.20
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:34.13   6  2:28.49 F4  P    35.85  1:15.96  1:55.41
                                                                    F    35.19  1:13.50  1:51.42
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   2:33.47   5  2:30.13 F5  P    35.61  1:15.02  1:55.67
                                                                    F    35.23  1:14.00  1:52.86
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:31.40   4  2:30.71 F6  P    35.13  1:14.63  1:53.68
                                                                    F    35.01  1:13.01  1:52.43
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:34.86   7  2:33.39 F7  P    35.94  1:14.68  1:54.65
                                                                    F    36.34  1:15.32  1:54.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  2:38.09   8  2:38.21 F8  P    35.36  1:16.74  1:57.84
                                                                    F    35.82  1:16.84  1:57.37

SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM  2:28.40   1              P    33.90  1:11.39  1:50.59
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:30.45   2              P    34.93  1:13.84  1:53.27
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:31.06   3              P    34.17  1:12.54  1:52.17
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:31.40   4              P    35.13  1:14.63  1:53.68
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   2:33.47   5              P    35.61  1:15.02  1:55.67
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:34.13   6              P    35.85  1:15.96  1:55.41
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:34.86   7              P    35.94  1:14.68  1:54.65
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  2:38.09   8              P    35.36  1:16.74  1:57.84
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  2:38.22   9              P    35.40  1:16.19  1:58.16
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  2:38.33  10              P    36.01  1:16.47  1:58.15
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:39.43  11              P    35.83  1:16.16  1:57.89
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH   2:39.70  12              P    35.41  1:16.45  1:58.99
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  2:40.03  13              P    36.57  1:17.62  1:59.82
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:40.19  14              P    36.29  1:18.72  2:01.21
DEIS, NICK            10 SN ARDEN HILLS    2:41.61  15              P    36.61  1:19.07  2:02.32
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  2:41.65  16              P    35.60  1:17.03  1:59.98
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  2:43.34  17              P    36.67  1:19.07  2:02.00
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  2:43.99  18              P    39.90  1:22.56  2:02.67
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  2:44.32  19              P    38.59  1:20.23  2:02.98
WRIGHT, CARY           8 CC CLOVIS SWIM C  2:44.71  20              P    38.70  1:21.68  2:03.83
WU, MIKE              10 PC MORGAN HILL S  2:46.76  21              P    37.64  1:21.24  2:05.05
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   2:46.97  22              P    37.50  1:19.49  2:03.22
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:47.42  23              P    36.78  1:19.84  2:03.55
HEAUSER, GREG         10 SN SIERRA MARLIN  2:47.85  24              P    40.19  1:25.45  2:08.73
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  2:48.33  25              P    38.68  1:21.98  2:04.68
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE  2:49.04  26              P    36.94  1:19.62  2:04.43

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
 JR CHMPSHIP   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  5:16.57   2  5:04.48 F1  P    36.59  1:16.61  1:57.38  2:38.01  3:19.11  3:59.45  4:38.97
                                                                    F    34.30  1:12.88  1:51.99  2:30.87  3:09.99  3:48.43  4:27.02
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  5:16.44   1  5:08.00 F2  P    37.42  1:17.13  1:58.33  2:38.87  3:20.20  3:59.79  4:39.42
                                                                    F    35.32  1:13.97  1:53.46  2:32.47  3:11.89  3:51.09  4:30.26
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  5:44.08   7  5:13.90 F3  P    38.29  1:20.15  2:02.48  2:46.13  3:30.69  4:14.15  4:59.62
                                                                    F    34.95  1:14.02  1:53.65  2:33.72  3:13.49  3:53.71  4:35.27
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  5:18.21   3  5:20.52 F4  P    36.21  1:16.33  1:57.22  2:38.40  3:19.95  4:01.64  4:41.32
                                                                    F    35.49  1:15.29  1:57.21  2:38.62  3:19.07  4:00.46  4:41.03
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  5:26.88   4  5:29.97 F5  P    36.89  1:17.93  1:57.81  2:39.63  3:21.06  4:02.94  4:44.64
                                                                    F    35.91  1:16.96  1:58.46  2:40.56  3:22.38  4:05.13  4:47.41
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH   5:46.89   8  5:31.99 F6  P    38.53  1:22.05  2:06.52  2:52.06  3:37.63  4:22.85  5:06.97
                                                                    F    35.75  1:16.94  1:59.05  2:42.40  3:25.79  4:09.71  4:52.03
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   5:32.73   5  5:33.39 F7  P    36.66  1:19.59  2:01.46  2:44.07  3:26.97  4:08.93  4:51.41
                                                                    F    36.62  1:17.83  2:00.99  2:44.22  3:27.16  4:10.14  4:53.05
DEIS, NICK            10 SN ARDEN HILLS    5:38.14   6  5:35.79 F8  P    35.69  1:16.63  1:59.34  2:42.68  3:26.92  4:11.29  4:55.90
                                                                    F    36.18  1:17.99  2:01.11  2:43.49  3:27.81  4:11.25  4:54.39

HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  5:16.44   1              P    37.42  1:17.13  1:58.33  2:38.87  3:20.20  3:59.79  4:39.42
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  5:16.57   2              P    36.59  1:16.61  1:57.38  2:38.01  3:19.11  3:59.45  4:38.97
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  5:18.21   3              P    36.21  1:16.33  1:57.22  2:38.40  3:19.95  4:01.64  4:41.32
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  5:26.88   4              P    36.89  1:17.93  1:57.81  2:39.63  3:21.06  4:02.94  4:44.64
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   5:32.73   5              P    36.66  1:19.59  2:01.46  2:44.07  3:26.97  4:08.93  4:51.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEIS, NICK            10 SN ARDEN HILLS    5:38.14   6              P    35.69  1:16.63  1:59.34  2:42.68  3:26.92  4:11.29  4:55.90
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  5:44.08   7              P    38.29  1:20.15  2:02.48  2:46.13  3:30.69  4:14.15  4:59.62
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH   5:46.89   8              P    38.53  1:22.05  2:06.52  2:52.06  3:37.63  4:22.85  5:06.97

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM    35.14   1    35.06 F1
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    37.16   2    36.37 F2
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    39.15   6    38.13 F3
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    39.91   8    38.25 F4
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    37.87   3    38.85 F5
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     39.02   5    38.93 F6
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN    38.58   4    39.63 F7
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    39.91   7    40.27 F8

SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM    35.14   1
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    37.16   2
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    37.87   3
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN    38.58   4
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     39.02   5
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    39.15   6
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    39.91   8
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    39.91   7
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    39.96   9
HEAUSER, GREG         10 SN SIERRA MARLIN    40.20  10
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    40.24  11
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI    40.34  12
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    40.39  13
KIM, ANDREW           10 PC PACIFIC ATHLE    40.53  14
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ    40.86  15
ZHU, OLIVER           10 PC DEANZA CUPERT    41.07  16
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    41.30  17
FLEMING, SHAYNE        9 PC DEANZA CUPERT    41.84  18
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK     41.94  19
SINZIG, NICK           8 PC SUNNYVALE SWI    42.04  20
BURKE, KYLE           10 PC SUNNYVALE SWI    42.10  21
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC    42.15  22
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    42.37  23
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    42.45  24
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE   DQUED
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
 JR CHMPSHIP   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM  1:15.11   1  1:13.86 F1  P    37.54
                                                                    F    36.49
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:18.58   2  1:15.01 F2  P    37.70
                                                                    F    37.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:19.87   3  1:20.51 F3  P    40.19
                                                                    F    40.25
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:22.23   4  1:21.81 F4  P    40.50
                                                                    F    39.94
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:22.52   5  1:22.40 F5  P    41.46
                                                                    F    41.33
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:23.14   6  1:22.51 F6  P    42.00
                                                                    F    41.11
CAINES, JORDAN        10 SN DAVIS SWIM TE  1:23.70   7  1:23.87 F7  P    41.40
                                                                    F    41.91
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  1:23.89   8  1:24.63 F8  P    39.67
                                                                    F    40.34

SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM  1:15.11   1              P    37.54
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:18.58   2              P    37.70
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:19.87   3              P    40.19
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:22.23   4              P    40.50
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:22.52   5              P    41.46
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:23.14   6              P    42.00
CAINES, JORDAN        10 SN DAVIS SWIM TE  1:23.70   7              P    41.40
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  1:23.89   8              P    39.67
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN  1:24.20   9              P    40.75
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:24.21  10              P    42.15
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   1:24.33  11              P    39.95
KIM, ANDREW           10 PC PACIFIC ATHLE  1:24.36  12              P    41.69
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:24.92  13              P    42.63
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:25.07  14              P    40.59
REINGOLD, JAKE        10 PC MONTCLAIR SWI  1:25.52  15              P    41.84
HEAUSER, GREG         10 SN SIERRA MARLIN  1:26.45  16              P    42.54
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:26.74  17              P    41.71
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI  1:26.79  18              P    43.20
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  1:27.09  19              P    42.94
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.66  20              P    43.05
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:28.18  21              P    41.44

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    39.00   1    39.34 F1
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    42.48   2    42.59 F2
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     42.79   4    43.00 F3
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    43.89   6    43.03 F4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    42.55   3    43.31 F5
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    43.70   5    44.36 F6
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S    43.94   7    44.86 F7
LOEY, JORDAN          10 PC KORET YOUTH S    44.72   8    45.38 F8

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    39.00   1
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    42.48   2
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    42.55   3
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     42.79   4
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    43.70   5
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL    43.89   6
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S    43.94   7
LOEY, JORDAN          10 PC KORET YOUTH S    44.72   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH     44.82   9
RICHARD, TIMOTHY       9 PC CITY OF MODES    45.00  10
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE    45.26  11
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE    45.57  12
HOLMES, REX           10 SN CHICO AQUA JE    45.87  13
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE    46.36  14
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S    46.78  15
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI    47.30  16

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:27.75   1  1:25.88 F1  P    42.55
                                                                    F    41.38
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:30.73   2  1:29.64 F2  P    43.86
                                                                    F    43.64
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:32.06   5  1:30.32 F3  P    43.62
                                                                    F    43.73
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:31.48   3  1:30.41 F4  P
                                                                    F    44.42
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:32.15   6  1:31.43 F5  P    44.35
                                                                    F    44.41
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:31.97   4  1:31.69 F6  P    43.75
                                                                    F    44.09
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:34.53   8  1:32.47 F7  P    45.36
                                                                    F    45.15
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   1:33.07   7  1:33.14 F8  P    44.19
                                                                    F    45.06

FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  1:27.75   1              P    42.55
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:30.73   2              P    43.86
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  1:31.48   3              P
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:31.97   4              P    43.75
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:32.06   5              P    43.62
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:32.15   6              P    44.35
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   1:33.07   7              P    44.19
LEUNG, TERENCE        10 PC DALY CITY DOL  1:34.53   8              P    45.36
RICHARD, TIMOTHY       9 PC CITY OF MODES  1:35.14   9              P    45.07
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH   1:37.98  10              P    47.55
COVRIG, DANIEL         9 PC SOS SWIM TEAM  1:38.86  11              P    46.00
RADOS, MATTHEW        10 PC ALAMEDA ISLAN  1:39.12  12              P    47.62
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  1:39.33  13              P    46.78
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  1:40.26  14              P    48.88
MURRAY, BRAD          10 PC WEST VALLEY S  1:40.37  15              P    48.25
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  1:40.49  16              P    48.55
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S  1:41.12  17              P    47.27
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  1:41.95  18              P    48.31
GUIDO, CHRISTOPHER     9 PC SAN RAMON LIV  1:42.52  19              P    48.16
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE  1:42.55  20              P    48.27
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENNISULA COV  1:45.55  21              P    50.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    33.89   1    34.00 F1
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE    35.19   5    34.43 F2
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    35.09   2    34.44 F3
SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM    35.11   3    34.68 F4
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    35.14   4    34.88 F5
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    35.28   7    34.99 F6
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    35.45   8    35.66 F7
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    35.20   6    36.24 F8

LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S    33.89   1
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    35.09   2
SCHLEICHER, RICHARD   10 AZ PRESCOTT SWIM    35.11   3
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI    35.14   4
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE    35.19   5
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    35.20   6
LEIPPER, IAN          10 PC MONTCLAIR SWI    35.28   7
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL    35.45   8
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    36.22   9
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM     36.27  10
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI    36.50  11
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     37.34  12
CARTOSCELLI, MITCH    10 SN IMFAST MARLIN    37.55  13
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE    37.98  14
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC    38.15  15
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ    38.52  16
WRIGHT, CARY           8 CC CLOVIS SWIM C    38.57  17
KIM, ANDREW           10 PC PACIFIC ATHLE    38.64  18
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM    38.68  19
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT    38.96  20
BURKE, KYLE           10 PC SUNNYVALE SWI    40.44  21
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI    41.17  22
ZHU, OLIVER           10 PC DEANZA CUPERT    42.00  23
PARODI, RYAN          10 SN SOLANO AQUATI    42.30  24
LEYENDEKKER, JUSTIN   10 CC RAISIN COUNTR   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  1:16.65   1  1:16.87 F1  P    35.91
                                                                    F    35.88
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:19.33   3  1:17.30 F2  P    37.16
                                                                    F    36.90
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  1:19.47   4  1:18.09 F3  P    38.12
                                                                    F    37.72
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE  1:20.78   7  1:18.34 F4  P    39.33
                                                                    F    37.44
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:19.31   2  1:19.21 F5  P    37.22
                                                                    F    37.01
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:20.50   6  1:19.24 F6  P    37.69
                                                                    F    36.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:21.74   8  1:19.93 F7  P    37.34
                                                                    F    37.54
WRIGHT, CARY           8 CC CLOVIS SWIM C  1:19.69   5  1:21.50 F8  P    37.63
                                                                    F    39.17

LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  1:16.65   1              P    35.91
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:19.31   2              P    37.22
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:19.33   3              P    37.16
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  1:19.47   4              P    38.12
WRIGHT, CARY           8 CC CLOVIS SWIM C  1:19.69   5              P    37.63
TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  1:20.50   6              P    37.69
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE  1:20.78   7              P    39.33
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  1:21.74   8              P    37.34
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:22.30   9              P    39.09
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:22.57  10              P    38.50
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  1:24.95  11              P    38.40
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  1:26.97  12              P    41.41
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT  1:27.61  13              P    41.19
KOROTKIN, BRIAN        9 SN ARDEN HILLS    1:35.08  14              P    43.17
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM   DQUED                   P    36.87

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  158
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
 JR CHMPSHIP   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:53.72   4  2:44.62 F1  P    38.54  1:23.40  2:14.86
                                                                    F    36.82  1:18.03  2:07.93
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:55.55   6  2:46.44 F2  P    39.30  1:27.57  2:17.57
                                                                    F    36.21  1:21.82  2:09.51
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:55.11   5  2:51.34 F3  P    41.08  1:27.08  2:18.53
                                                                    F    40.04  1:25.83  2:14.89
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   2:53.49   3  2:51.97 F4  P    38.63  1:26.10  2:16.85
                                                                    F    39.19  1:26.94  2:16.49
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:53.05   2  2:52.28 F5  P    39.25  1:25.08  2:15.57
                                                                    F    39.00  1:24.29  2:15.25
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:52.34   1  2:55.66 F6  P    37.86  1:23.06  2:15.69
                                                                    F    39.08  1:24.47  2:18.34
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  2:55.65   7  2:56.19 F7  P    38.27  1:24.31  2:17.80
                                                                    F    38.68  1:23.97  2:17.56
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  2:57.16   8  3:01.49 F8  P    41.92  1:27.28  2:19.25
                                                                    F    43.03  1:27.00  2:22.53

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:52.34   1              P    37.86  1:23.06  2:15.69
BARTON, RJ             9 PC SOS SWIM TEAM  2:53.05   2              P    39.25  1:25.08  2:15.57
SHILLING, BRANDON     10 PC ALMADEN SWIM   2:53.49   3              P    38.63  1:26.10  2:16.85
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:53.72   4              P    38.54  1:23.40  2:14.86
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:55.11   5              P    41.08  1:27.08  2:18.53
FORTUNE, MICHAEL      10 PC PALO ALTO SWI  2:55.55   6              P    39.30  1:27.57  2:17.57
MEADOWS, JEFFREY      10 PC SUNNYVALE SWI  2:55.65   7              P    38.27  1:24.31  2:17.80
GRIFFIN, JIMMY        10 PC CABRILLO THRE  2:57.16   8              P    41.92  1:27.28  2:19.25
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   3:01.14   9              P    40.36  1:28.22  2:22.49
STOEHR, MITHCELL       9 WI SCHROEDER YMC  3:01.46  10              P    39.29  1:26.22  2:22.64
WAGGONER, JAMES       10 PC CABRILLO THRE  3:01.68  11              P    39.02  1:27.16  2:23.28
LANGDON, MICHAEL      10 PC SANTA CLARA S  3:02.92  12              P    36.58  1:21.71  2:19.82
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  3:03.16  13              P    39.38  1:26.65  2:23.00
HDEZ, JASON           10 PC SANTA CLARA S  3:03.26  14              P    44.75  1:31.60  2:25.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  158
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIRTADINATA, WILBERT  10 PC DALY CITY DOL  3:04.51  15              P    37.93  1:23.63  2:23.15
BLUMEFURTH, MICKEY    10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:05.61  16              P    39.11  1:25.75  2:22.88
NISHIMURA, TAKUMA     10 SI BLUE FINS SWI  3:06.58  17              P    42.85  1:31.82  2:26.83
ATKINS, NOLAN         10 SN CHICO AQUA JE  3:12.28  18              P    39.41  1:30.87  2:29.26
MOONEY, TREVOR         9 PC WALNUT CREEK   3:12.71  19              P    41.51  1:29.61  2:28.56
GROSSMAN, JUDD        10 ** POINTS NORTH   3:18.27  20              P    50.34  1:42.29  2:36.30

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:28.33   1      37.36  1:24.24
         FRONCZAK, SEAN      10
         HDEZ, JASON         10
         LANGDON, MICHAEL    10
         POMEROY, CHASE      10
SOS,  A  10-UN        10 PC SOS SWIM TEAM               2:32.44   2      39.86  1:22.01  2:19.26
         NORTON, KYLE        10
         BARTON, RJ           9
         LAFLAMME, DAVID     10
         COVRIG, DANIEL       9
WV, A 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:36.45   3      43.05  1:28.45  2:04.03
         HINSHAW, ADAM        7
         MURRAY, BRAD        10
         MURRAY, MATTHEW     10
         HINSHAW, BEN        10
DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL               2:38.31   4      44.24  1:27.70  2:02.94
         VELASQUEZ, FRANZEL   9
         LEUNG, TERENCE      10
         TIRTADINATA, WILBERT10
         STEMPER, JOSEPH      9
DACA, 10-UN           10 PC DEANZA CUPERT               2:39.64   5      41.00  1:27.27  2:06.11
         ZHU, OLIVER         10
         CHIN, ANDREW        10
         DEZWIREK, JEREMIE    8
         FLEMING, SHAYNE      9
MONT,  A  10-UN       10 PC MONTCLAIR SWI               2:41.39   6      39.86  1:28.49  2:02.82
         REINGOLD, JAKE      10
         KELLY, LIAM         10
         LEIPPER, IAN        10
         SCORNAIENCHI, NICK  10
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:46.04   7      41.53  1:33.22  2:09.35
         MOONEY, TREVOR       9
         MCCREERY, MICHAEL   10
         HARPER, GREGORY      9
         BURBIDGE, NICK       8
AH, A 10-UN           10 SN ARDEN HILLS                  DQUED           51.62  1:41.78  2:23.08
         JOPE, ADRIC         10
         SIMPSON, JORDAN     10
         KOROTKIN, BRIAN      9
         DEIS, NICK          10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:11.36   1      32.15  1:05.36  1:39.91
         FRONCZAK, SEAN      10
         LANGDON, MICHAEL    10
         HDEZ, JASON         10
         POMEROY, CHASE      10
WV, A 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:16.19   2      32.78  1:08.59  1:44.27
         MURRAY, MATTHEW     10
         HINSHAW, ADAM        7
         MURRAY, BRAD        10
         HINSHAW, BEN        10
SUNN, A 10-UN         10 PC SUNNYVALE SWI               2:16.38   3      31.36  1:06.64  1:41.75
         SINZIG, NICK         8
         MEADOWS, JEFFREY    10
         BURKE, KYLE         10
         KASHI, EVAN         10
SOS,  A  10-UN        10 PC SOS SWIM TEAM               2:17.79   4      55.31  1:11.41  1:45.14
         LAFLAMME, DAVID     10
         COVRIG, DANIEL       9
         NORTON, KYLE        10
         BARTON, RJ           9
MONT,  A  10-UN       10 PC MONTCLAIR SWI               2:20.88   5      34.81  1:09.47  1:42.66
         KELLY, LIAM         10
         REINGOLD, JAKE      10
         LEIPPER, IAN        10
         SCORNAIENCHI, NICK  10
DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL               2:21.04   6      33.51  1:08.50  1:47.58
         TIRTADINATA, WILBERT10
         STEMPER, JOSEPH      9
         VELASQUEZ, FRANZEL   9
         LEUNG, TERENCE      10
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:22.93   7      34.12  1:08.69  1:45.46
         HARPER, GREGORY      9
         MOONEY, TREVOR       9
         BURBIDGE, NICK       8
         MCCREERY, MICHAEL   10
AH, A 10-UN           10 SN ARDEN HILLS                 2:28.48   8      33.60  1:10.83  1:48.63
         DEIS, NICK          10
         KOROTKIN, BRIAN      9
         JOPE, ADRIC         10
         SIMPSON, JORDAN     10

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
 JR CHMPSHIP     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH     27.65   1    27.53 F1
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     28.08   2    27.94 F2
SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      28.43   3    27.98 F3
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    28.89   4    28.26 F4
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    29.60   8    29.06 F5
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    29.15   5    29.09 F6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU    29.34   6    29.22 F7
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV    29.45   7    29.65 F8

GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH     27.65   1
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     28.08   2
SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      28.43   3
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    28.89   4
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    29.15   5
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU    29.34   6
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV    29.45   7
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    29.60   8
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    29.69   9
UU, DRAKE             11 SN ARDEN HILLS      29.72  10
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    29.74  11
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    29.80  13
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE    29.80  12
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    29.86  15
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     29.86  14
AFJEI, ARIA           12 PC PALO ALTO SWI    29.87  16
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS     29.88  17
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS      30.00  18
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S    30.03  19
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    30.18  20
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    30.33  21
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM     30.46  22
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S    30.51  23
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    30.53  25
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH      30.53  24
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    30.71  26
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    30.72  27
GUBRUD, AUSTIN        12 PC GILROY GATORS    30.81  28
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     30.88  29
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE    30.91  30
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM     30.97  31
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE    31.20  32
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     31.44  33

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
 JR CHMPSHIP     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   1:01.71   2  1:00.31 F1  P    29.55
                                                                    F    28.41
SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    1:00.79   1  1:00.67 F2  P    29.65
                                                                    F    29.39
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  1:02.56   4  1:02.44 F3  P    29.63
                                                                    F    30.00
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:02.96   7  1:02.75 F4  P    30.29
                                                                    F    30.59
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   1:02.45   3  1:02.80 F5  P    30.86
                                                                    F    30.94
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:02.67   5  1:02.84 F6  P    30.97
                                                                    F    31.45
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV  1:03.36   8  1:03.02 F7  P    31.25
                                                                    F    31.31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  1:02.75   6  1:03.07 F8  P    30.30
                                                                    F    30.44

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    1:00.79   1              P    29.65
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   1:01.71   2              P    29.55
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   1:02.45   3              P    30.86
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  1:02.56   4              P    29.63
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:02.67   5              P    30.97
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  1:02.75   6              P    30.30
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:02.96   7              P    30.29
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV  1:03.36   8              P    31.25
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM   1:03.80   9              P    30.72
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:04.26  10              P    30.83
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:04.73  11              P    30.75
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  1:05.02  12              P    31.37
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV  1:05.06  13              P    31.30
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  1:05.60  14              P    31.80
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.63  15              P    30.98
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:05.88  16              P    31.92
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:06.17  17              P    32.15
UU, DRAKE             11 SN ARDEN HILLS    1:06.34  18              P    32.16
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:06.56  19              P    32.31
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  1:06.70  20              P    31.89
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:06.79  21              P    32.45
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE  1:06.80  22              P    31.69
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   1:06.94  23              P    32.46
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM   1:07.31  24              P    32.57
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:07.35  25              P    32.09
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  1:07.69  26              P    31.99
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    1:08.09  27              P    32.11
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:08.59  28              P    32.39

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
 JR CHMPSHIP   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    2:13.75   1  2:12.67 F1  P    30.63  1:04.75  1:39.18
                                                                    F    31.38  1:05.11  1:39.50
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  2:17.07   2  2:14.53 F2  P    31.52  1:06.26  1:42.09
                                                                    F    31.42  1:05.56  1:40.64
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:17.17   3  2:16.85 F3  P    32.10  1:06.97  1:42.17
                                                                    F    31.68  1:05.76  1:41.38
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:21.49   5  2:17.79 F4  P    32.92  1:09.22  1:47.17
                                                                    F    33.07  1:08.99  1:44.72
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   2:20.42   4  2:19.63 F5  P    30.64  1:05.79  1:43.69
                                                                    F    31.65  1:06.98  1:43.87
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    2:21.53   6  2:19.69 F6  P    33.05  1:08.75  1:45.32
                                                                    F    32.97  1:08.59  1:45.06
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:21.71   7  2:20.75 F7  P    33.70  1:10.55  1:46.91
                                                                    F    33.35  1:09.28  1:45.17
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  2:21.78   8  2:25.98 F8  P    32.05  1:08.20  1:46.16
                                                                    F    33.36  1:11.09  1:48.65

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    2:13.75   1              P    30.63  1:04.75  1:39.18
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  2:17.07   2              P    31.52  1:06.26  1:42.09
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:17.17   3              P    32.10  1:06.97  1:42.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   2:20.42   4              P    30.64  1:05.79  1:43.69
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:21.49   5              P    32.92  1:09.22  1:47.17
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    2:21.53   6              P    33.05  1:08.75  1:45.32
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:21.71   7              P    33.70  1:10.55  1:46.91
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  2:21.78   8              P    32.05  1:08.20  1:46.16
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  2:22.34   9              P    32.31  1:08.60  1:46.01
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:22.70  10              P    32.89  1:09.25  1:46.67
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:23.02  11              P    31.51  1:06.65  1:44.68
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:23.08  12              P    31.50  1:07.43  1:45.31
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:23.37  13              P    32.48  1:09.26  1:46.92
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:25.35  15              P           1:11.06  1:49.10
KOROTKIN, SCOTT       12 SN ARDEN HILLS    2:25.35  14              P    33.60  1:11.08  1:48.98
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:25.88  16              P    34.14  1:11.40  1:49.70
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM   2:26.10  17              P    34.05  1:11.24  1:50.44
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  2:26.36  18              P    34.48  1:11.54  1:48.90
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:27.38  19              P    33.19  1:10.70  1:49.95
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM   2:28.36  20              P    33.75  1:11.80  1:50.38
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   2:29.40  21              P    33.02  1:10.26  1:50.87
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  2:30.45  22              P    33.82  1:12.74  1:52.60
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
 JR CHMPSHIP   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    4:37.29   1  4:29.76 F1  P    32.26  1:06.91  1:42.73  2:18.66  2:53.34  3:28.46  4:03.70
                                                                    F    31.30  1:04.52  1:38.54  2:12.36  2:46.99  3:21.44  3:56.27
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  4:42.52   3  4:35.34 F2  P    31.75  1:07.27  1:43.61  2:19.62  2:55.93  3:32.26  4:07.75
                                                                    F    32.21  1:07.13  1:42.61  2:17.66  2:53.10  3:27.83  4:02.37
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   4:38.78   2  4:35.84 F3  P    31.97  1:06.49  1:41.83  2:17.76  2:54.40  3:30.26  4:05.20
                                                                    F    31.91  1:06.39  1:42.39  2:17.65  2:52.83  3:27.82  4:03.51
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  4:44.72   4  4:44.75 F4  P    32.14  1:07.38  1:43.57  2:19.74  2:56.11  3:32.43  4:09.09
                                                                    F    32.10  1:07.47  1:43.37  2:19.96  2:56.22  3:32.81  4:09.42
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  4:52.96   6  4:45.77 F5  P    33.98  1:11.49  1:49.73  2:26.59  3:04.13  3:40.36  4:17.83
                                                                    F    32.09  1:08.36  1:45.13  2:21.59  2:58.16  3:34.03  4:10.05
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    4:53.21   7  4:47.28 F6  P    32.82  1:08.46  1:45.43  2:22.47  2:59.61  3:37.32  4:15.39
                                                                    F    33.45  1:09.04  1:45.75  2:22.26  2:58.63  3:35.24  4:11.88
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  4:50.25   5  4:47.94 F7  P    33.78  1:10.09  1:47.11  2:23.48  3:01.01  3:38.14  4:15.50
                                                                    F    33.05  1:08.69  1:45.16  2:21.82  2:58.74  3:35.71  4:12.72
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  4:58.02   8  5:03.66 F8  P    33.83  1:11.22  1:49.62  2:28.19  3:05.68  3:43.75  4:22.28
                                                                    F    32.84  1:10.23  1:48.69  2:27.97  3:06.50  3:46.02  4:25.42

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    4:37.29   1              P    32.26  1:06.91  1:42.73  2:18.66  2:53.34  3:28.46  4:03.70
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   4:38.78   2              P    31.97  1:06.49  1:41.83  2:17.76  2:54.40  3:30.26  4:05.20
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  4:42.52   3              P    31.75  1:07.27  1:43.61  2:19.62  2:55.93  3:32.26  4:07.75
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  4:44.72   4              P    32.14  1:07.38  1:43.57  2:19.74  2:56.11  3:32.43  4:09.09
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  4:50.25   5              P    33.78  1:10.09  1:47.11  2:23.48  3:01.01  3:38.14  4:15.50
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  4:52.96   6              P    33.98  1:11.49  1:49.73  2:26.59  3:04.13  3:40.36  4:17.83
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    4:53.21   7              P    32.82  1:08.46  1:45.43  2:22.47  2:59.61  3:37.32  4:15.39
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  4:58.02   8              P    33.83  1:11.22  1:49.62  2:28.19  3:05.68  3:43.75  4:22.28
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  4:58.46   9              P    33.09  1:09.60  1:48.01  2:26.26  3:04.77  3:43.04  4:22.31
KOROTKIN, SCOTT       12 SN ARDEN HILLS    4:58.88  10              P    34.30  1:11.63  1:49.88  2:27.80  3:05.78  3:44.19  4:22.15
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  4:59.18  11              P    33.67  1:10.57  1:48.55  2:26.51  3:04.78  3:43.78  4:22.49
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  5:01.15  12              P    35.01  1:12.84  1:51.72  2:29.84  3:08.38  3:46.86  4:25.22
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:01.89  13              P    33.54  1:11.43  1:49.96  2:28.97  3:08.06  3:46.92  4:25.17
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  5:02.27  14              P    34.57  1:11.76  1:50.39  2:29.64  3:08.42  3:47.48  4:25.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  5:02.36  15              P    34.83  1:11.88  1:50.70  2:29.90  3:09.01  3:47.93  4:26.52
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   5:04.30  16              P    32.54  1:09.87  1:49.48  2:29.10  3:08.72  3:48.11  4:27.85
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  5:05.62  17              P    34.09  1:10.96  1:49.88  2:29.35  3:09.46  3:48.70  4:28.26
BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE   5:06.07  18              P    34.91  1:12.81  1:51.87  2:29.89  3:09.34  3:48.21  4:28.01
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  5:06.26  19              P    34.27  1:13.39  1:52.81  2:32.33  3:11.33  3:50.97  4:29.95
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   5:08.47  20              P    33.77  1:11.50  1:50.67  2:30.97  3:11.79  3:51.43  4:30.60
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S  5:14.26  21              P    34.13  1:12.90  1:53.33  2:32.84  3:14.16  3:54.80  4:37.04
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S  5:29.07  22              P    34.06  1:13.39  1:54.45  2:36.23  3:18.84  4:02.17  4:45.67

============================================================================================================================
   EVENT  216                                    MENS    11-12   800 FREE                                    EVENT  216
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS                 9:29.08   1      33.22  1:09.63  1:46.54  2:22.40  2:59.01  3:35.38  4:03.07
                                                                       4:47.34  5:11.15  5:57.69  6:33.43  7:08.89  7:44.40  8:19.64
                                                                       8:55.01
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE               9:33.71   2      33.40  1:10.25  1:47.26  2:23.45  2:56.86  3:36.12  4:12.53
                                                                       4:48.35  5:15.66  5:59.90  6:24.54  7:11.75  7:34.54  8:23.11
                                                                       8:44.13
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE               9:52.77   3      33.71  1:11.36  1:40.99  2:26.00  3:03.90  3:41.10  4:16.03
                                                                       4:56.81  5:31.52  6:10.74  6:48.09  7:25.43  8:03.13  8:40.59
                                                                       9:17.95

============================================================================================================================
   EVENT  204                                    MENS    11-12   1500 FREE                                   EVENT  204
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
 JR CHMPSHIP  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS                17:53.06   1      32.67  1:08.63  1:44.03  2:19.35  2:51.37  3:30.57  4:06.49
                                                                       4:41.88  5:07.82  5:53.31  6:28.59  7:04.29  7:40.76  8:16.73
                                                                       8:42.90  9:28.39 10:04.49 10:40.62 11:05.56 11:52.93 12:29.41
                                                                      13:05.32 13:36.85 14:17.92 14:54.56 15:30.26 16:06.81 16:42.77
                                                                      17:08.91
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE              18:24.78   2      33.20  1:09.39  1:42.24  2:23.54  3:00.12  3:37.49  4:14.36
                                                                       4:50.79  5:22.08  6:04.44  6:41.46  7:18.06  7:55.10  8:31.79
                                                                       9:00.32  9:45.08 10:22.08 10:59.13 11:35.86 12:12.69 12:43.77
                                                                      13:27.54 13:52.49 14:41.52 15:05.01 15:56.77 16:33.95 17:11.22
                                                                      17:49.25
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU              18:52.58   3      33.18  1:09.10  1:46.13  2:23.22  2:49.71  3:39.12  4:17.06
                                                                       4:54.84  5:33.17  6:10.95  6:44.52  7:27.15  8:05.99  8:44.03
                                                                       9:22.59 10:00.32 10:39.01 11:16.95 11:48.00 12:33.50 13:06.57
                                                                      13:49.41 14:27.82 15:05.48 15:43.76 16:21.44 16:59.66 17:37.77
                                                                      18:07.48
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE              18:59.71   4      33.35  1:10.88  1:48.28  2:25.73  3:03.97  3:41.46  4:19.18
                                                                       4:56.59  5:35.57  6:13.56  6:52.14  7:30.65  8:09.04  8:47.72
                                                                       9:25.80 10:04.01 10:42.37 11:19.57 11:58.01 12:36.35 13:14.20
                                                                      13:52.86 14:30.36 15:08.30 15:47.07 16:25.20 17:04.78 17:42.97
                                                                      18:21.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      32.00   1    31.50 F1
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS     32.91   2    32.63 F2
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    34.25   6    33.06 F3
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    34.14   5    33.92 F4
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU    33.84   3    33.97 F5
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    34.35   7    34.53 F6
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    34.56   8    34.61 F7
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    33.92   4    35.11 F8

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS      32.00   1
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS     32.91   2
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU    33.84   3
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    33.92   4
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    34.14   5
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    34.25   6
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    34.35   7
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    34.56   8
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE    34.63   9
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    35.09  10
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI    35.15  11
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS      35.26  12
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM     35.31  13
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    35.42  15
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI    35.42  14
SIMENSTAD, ALEX       11 PC NAPA VALLEY S    35.46  16
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    35.59  17
UU, DRAKE             11 SN ARDEN HILLS      35.60  18
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     35.62  19
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM     35.77  20
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    35.92  21
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     36.09  22
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE    36.27  23
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV    36.36  24
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL    36.43  25
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     36.46  26
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE    36.63  27
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE    37.44  28
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM     37.55  29
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
 JR CHMPSHIP   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS    1:09.72   1  1:07.03 F1  P    34.11
                                                                    F    33.04
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   1:09.84   2  1:07.53 F2  P    34.71
                                                                    F    34.08
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:12.18   3  1:11.51 F3  P    35.55
                                                                    F    35.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    1:14.46   6  1:13.48 F4  P    36.54
                                                                    F    36.25
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV  1:15.15   8  1:13.62 F5  P    37.72
                                                                    F    36.80
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:14.65   7  1:14.20 F6  P    37.62
                                                                    F    37.32
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:14.33   5  1:14.22 F7  P    36.72
                                                                    F    36.00
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:13.62   4  1:14.71 F8  P    35.86
                                                                    F    36.35

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS    1:09.72   1              P    34.11
CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   1:09.84   2              P    34.71
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:12.18   3              P    35.55
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:13.62   4              P    35.86
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:14.33   5              P    36.72
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    1:14.46   6              P    36.54
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:14.65   7              P    37.62
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV  1:15.15   8              P    37.72
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA  1:15.27   9              P    36.55
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE  1:15.67  10              P    36.55
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI  1:16.23  11              P    36.11
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  1:16.62  12              P    37.24
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:16.63  13              P    37.22
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  1:17.07  14              P    37.98
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:17.12  15              P    38.41
THOMPSON, TYLER       12 PC ALPINE PORTOL  1:17.23  16              P    37.72
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  1:18.25  17              P    38.03
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   1:18.35  18              P    37.99
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  1:18.60  19              P    37.83
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM   1:18.73  20              P    38.42
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM   1:23.02  21              P    39.14
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  1:23.59  22              P    39.67
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    36.67
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    38.86
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM    DQUED                   P    38.41

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
 JR CHMPSHIP   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   2:23.57   1  2:21.72 F1  P    33.29  1:08.55  1:47.03
                                                                    F    32.92  1:08.81  1:45.71
SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS    2:33.37   3  2:26.22 F2  P    36.40  1:16.02  1:55.41
                                                                    F    33.38  1:10.13  1:49.16
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:30.89   2  2:28.47 F3  P    36.32  1:14.23  1:52.73
                                                                    F    35.18  1:12.38  1:50.54
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:37.42   4  2:33.58 F4  P    38.08  1:17.88  1:58.58
                                                                    F    35.94  1:15.09  1:55.10
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:42.21   6  2:36.22 F5  P    38.26  1:18.70  2:00.91
                                                                    F    36.11  1:15.23  1:55.65
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    2:41.49   5  2:40.14 F6  P    38.40  1:18.75  2:00.42
                                                                    F    37.45  1:17.15  1:58.72

CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   2:23.57   1              P    33.29  1:08.55  1:47.03
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:30.89   2              P    36.32  1:14.23  1:52.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, DANIEL         12 SN ARDEN HILLS    2:33.37   3              P    36.40  1:16.02  1:55.41
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:37.42   4              P    38.08  1:17.88  1:58.58
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    2:41.49   5              P    38.40  1:18.75  2:00.42
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:42.21   6              P    38.26  1:18.70  2:00.91

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR    35.04   1    34.70 F1
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    35.87   2    35.16 F2
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE    36.21   5    35.39 F3
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     36.47   6    35.65 F4
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    35.94   3    35.93 F5
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    36.02   4    36.06 F6
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE    37.23   7    36.23 F7
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM     37.93   9    37.37 F8

ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR    35.04   1
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA    35.87   2
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    35.94   3
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    36.02   4
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE    36.21   5
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     36.47   6
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE    37.23   7
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM     37.93   9
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    37.93   8
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    38.17  10
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT    38.19  11
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI    38.29  12
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    38.88  13
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    38.90  14
THOMAS, ZACHARY       12 SN CHICO AQUA JE    39.35  15
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL    39.51  16
MERLONE, MICHAEL      12 PC ALPINE PORTOL    39.64  17
BIRICH, PAUL          12 PC MARIN PIRATES    39.82  19
SOO-THO, SCHYLER      12 PC BENECIA BLUE     39.82  18
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    39.87  20
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    39.89  21
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV    40.15  22
MARYATT, BRANDON      12 SN SIERRA MARLIN    40.24  23
RAMOS, NICK           12 PC ALMADEN SWIM     40.52  24
CARLSON, JEFF         12 SN ARDEN HILLS      40.54  25
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    40.74  26
WIESER, RAYMOND       11 SN SOLANO AQUATI    41.06  27
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI    41.34  28
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM     41.81  29
UU, DRAKE             11 SN ARDEN HILLS     DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  1:16.36   1  1:14.93 F1  P    36.33
                                                                    F    35.64
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE  1:17.86   3  1:15.50 F2  P    36.12
                                                                    F    35.98
SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    1:18.71   6  1:16.79 F3  P    38.40
                                                                    F    37.17
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:18.12   4  1:17.03 F4  P    36.85
                                                                    F    36.28
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   1:19.96   7  1:17.23 F5  P    37.39
                                                                    F    36.26
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:17.62   2  1:18.94 F6  P    37.01
                                                                    F    38.11
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:22.16   9  1:21.57 F   P    39.20
                                                                    F    38.06
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:21.66   8  1:21.64 F   P    38.33
                                                                    F    38.82
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:18.28   5   DQUED  F   P    37.53
                                                                    F    37.06

LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  1:16.36   1              P    36.33
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:17.62   2              P    37.01
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE  1:17.86   3              P    36.12
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  1:18.12   4              P    36.85
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:18.28   5              P    37.53
SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    1:18.71   6              P    38.40
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   1:19.96   7              P    37.39
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:21.66   8              P    38.33
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:22.16   9              P    39.20
SUN, ANDREW           12 PC SUNNYVALE SWI  1:22.30  10              P    38.72
PRIOR, SEAN           12 SN CHICO AQUA JE  1:22.55  11              P    38.33
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:24.04  12              P    39.77
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:24.08  13              P    39.49
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM   1:24.12  14              P    39.01
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:24.97  15              P    40.34
WU, ANDREW            12 PC WEST VALLEY S  1:25.16  16              P    40.51
THOMAS, ZACHARY       12 SN CHICO AQUA JE  1:25.33  17              P    40.52
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL  1:26.21  18              P    42.00
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV  1:26.99  19              P    41.25
SOO-THO, SCHYLER      12 PC BENECIA BLUE   1:27.79  20              P    40.78
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  1:28.14  21              P    41.96
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:29.78  22              P    42.20
TIN, ALEXANDER        11 PC GOLDEN BEAR S  1:35.34  23              P    45.55
MARYATT, BRANDON      12 SN SIERRA MARLIN   DQUED                   P    42.96

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:46.96   2  2:38.58 F1  P    38.01  1:20.31  2:03.94
                                                                    F    36.71  1:15.93  1:56.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:46.91   1  2:42.82 F2  P    38.18  1:21.98  2:03.84
                                                                    F    37.11  1:18.27  1:59.63
SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    2:57.38   6  2:44.11 F3  P    41.10  1:26.85  2:11.28
                                                                    F    38.34  1:18.56  2:01.82
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:54.65   3  2:48.46 F4  P    39.01  1:23.56  2:08.95
                                                                    F    38.43  1:20.90  2:05.31
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE  2:54.99   4  2:49.04 F5  P    40.47  1:25.98  2:11.24
                                                                    F    38.36  1:21.79  2:06.47
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   2:56.88   5  2:49.35 F6  P    39.28  1:24.97  2:11.69
                                                                    F    38.23  1:21.03  2:05.50
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  3:02.58   7  3:02.82 F7  P    41.84  1:29.74  2:16.04
                                                                    F    42.39  1:29.00  2:16.29

ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:46.91   1              P    38.18  1:21.98  2:03.84
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:46.96   2              P    38.01  1:20.31  2:03.94
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:54.65   3              P    39.01  1:23.56  2:08.95
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE  2:54.99   4              P    40.47  1:25.98  2:11.24
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   2:56.88   5              P    39.28  1:24.97  2:11.69
SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    2:57.38   6              P    41.10  1:26.85  2:11.28
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  3:02.58   7              P    41.84  1:29.74  2:16.04

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.36   3    30.60 F1
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH     31.02   2    30.75 F2
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    31.71   6    31.17 F3
SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     30.86   1    31.26 F4
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    31.70   5    31.48 F5
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV    31.51   4    31.52 F6
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    31.76   7    31.76 F7
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM     32.42   8    32.22 F8

SCURTI, TYLER         12 PC ALMADEN SWIM     30.86   1
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH     31.02   2
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.36   3
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV    31.51   4
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI    31.70   5
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV    31.71   6
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    31.76   7
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM     32.42   8
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE    32.55   9
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    32.70  10
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    32.83  11
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK     32.85  12
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    32.88  13
KYFFIN, CHADWICK      12 PC SAN JOSE AQUA    32.96  14
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    33.05  15
EPPERSON, ZACHARIAH   12 SN CHICO AQUA JE    33.33  16
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S    33.52  17
UU, DRAKE             11 SN ARDEN HILLS      33.57  18
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     33.63  19
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV    34.11  20
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       34.32  21
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI    34.52  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA    34.70  23
TIN, ALEXANDER        11 PC GOLDEN BEAR S    35.33  24

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   1:10.60   1  1:09.20 F1  P    33.51
                                                                    F    33.38
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.54   4  1:09.33 F2  P    33.49
                                                                    F    32.63
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:12.07   6  1:10.37 F3  P    34.02
                                                                    F    33.32
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:11.73   5  1:10.64 F4  P    34.45
                                                                    F    34.12
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV  1:11.18   3  1:11.52 F5  P    33.22
                                                                    F    33.81
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  1:11.04   2  1:11.70 F6  P    32.98
                                                                    F    33.58
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   1:12.81   7  1:12.40 F7  P    33.71
                                                                    F    32.46
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  1:14.05   8  1:14.98 F8  P    32.90
                                                                    F    33.94

CASEY, AARON          12 SC PALM SPRINGS   1:10.60   1              P    33.51
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  1:11.04   2              P    32.98
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV  1:11.18   3              P    33.22
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.54   4              P    33.49
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:11.73   5              P    34.45
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  1:12.07   6              P    34.02
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   1:12.81   7              P    33.71
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  1:14.05   8              P    32.90
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  1:14.12   9              P    35.44
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:14.52  10              P    34.79
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:15.42  11              P    34.58
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:16.27  12              P    34.88
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  1:16.44  13              P    34.88
JOOST, MARTY          12 AZ PHOENIX SWIM   1:16.94  14              P    35.37
KOROTKIN, SCOTT       12 SN ARDEN HILLS    1:17.17  15              P    36.47
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:17.88  16              P    35.63
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:18.10  17              P    34.95
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  1:18.42  18              P    37.20
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  1:18.63  19              P    36.78
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:21.55  20              P    36.03
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    34.66

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
 JR CHMPSHIP   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  2:36.20   1  2:34.07 F1  P    34.43  1:14.28  1:55.02
                                                                    F    33.73  1:12.47  1:53.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  2:36.20   1              P    34.43  1:14.28  1:55.02

============================================================================================================================
   EVENT  156                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  156
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
 JR CHMPSHIP   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    2:32.55   1  2:26.23 F1  P    33.66  1:13.33  1:57.25
                                                                    F    32.87  1:10.51  1:53.31
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:33.62   2  2:28.26 F2  P    33.65  1:13.89  1:57.63
                                                                    F    33.56  1:13.03  1:54.44
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:34.76   3  2:33.18 F3  P    33.96  1:12.39  2:00.15
                                                                    F    33.20  1:11.19  1:59.28
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:35.75   4  2:33.42 F4  P    33.81  1:15.90  2:00.24
                                                                    F    33.99  1:15.23  1:58.08
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:38.63   7  2:34.66 F5  P    33.52  1:17.34  2:02.01
                                                                    F    33.03  1:16.06  1:59.57
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  2:36.67   5  2:34.71 F6  P    33.76  1:13.68  2:02.13
                                                                    F    33.76  1:14.38  2:01.62
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   2:39.00   8  2:37.06 F7  P    33.57  1:16.32  2:05.38
                                                                    F    34.10  1:15.75  2:04.85
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  2:38.33   6  2:37.63 F8  P    34.50  1:15.54  2:00.88
                                                                    F    34.14  1:14.84  2:00.92

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    2:32.55   1              P    33.66  1:13.33  1:57.25
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  2:33.62   2              P    33.65  1:13.89  1:57.63
FOWLER, AUSTIN        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:34.76   3              P    33.96  1:12.39  2:00.15
WEN, LARRY            12 PC SUNNYVALE SWI  2:35.75   4              P    33.81  1:15.90  2:00.24
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  2:36.67   5              P    33.76  1:13.68  2:02.13
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  2:38.33   6              P    34.50  1:15.54  2:00.88
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:38.63   7              P    33.52  1:17.34  2:02.01
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   2:39.00   8              P    33.57  1:16.32  2:05.38
MENLOVE, JANTZEN      12 UT COTTONWOOD HE  2:39.53   9              P    33.70  1:13.79  2:02.90
BLUMEFURTH, RYAN      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:39.63  10              P    33.21  1:13.04  2:04.17
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:40.65  11              P    35.56  1:17.55  2:05.65
CAMPBELL, NICK        12 PC WALNUT CREEK   2:41.31  12              P    34.63  1:17.87  2:02.95
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:42.25  13              P    35.38  1:18.52  2:05.90
ICE, TIM              12 PC SONOMA SEA DR  2:42.37  14              P    36.30  1:21.19  2:04.71
KLINE, PETER          11 PC NAPA VALLEY S  2:42.87  15              P    34.87  1:17.07  2:06.07
WHITELEY, ANDREW      12 PC PENNISULA COV  2:43.89  16              P    33.75  1:16.54  2:06.81
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  2:44.28  17              P    34.13  1:17.89  2:06.15
KOROTKIN, SCOTT       12 SN ARDEN HILLS    2:44.76  18              P    35.85  1:18.77  2:08.14
WILLETT, ANDREW       12 PC CARSON AQUATI  2:46.03  19              P    35.35  1:18.05  2:09.19
HIER, ALEX            12 AZ WESTSIDE SILV  2:46.11  20              P    33.08  1:14.72  2:06.19
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:46.16  21              P    35.50  1:16.85  2:06.45
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:46.18  22              P    36.16  1:19.01  2:09.23
GONZALES, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   2:46.92  23              P    38.06  1:20.57  2:10.56
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  2:47.53  24              P    35.61  1:20.74  2:10.18
BRIETZKE, RYAN        12 PC BENECIA BLUE   2:49.23  25              P    36.09  1:19.86  2:11.30
MONSON, LUKE          12 UT COTTONWOOD HE  2:49.29  26              P    38.71  1:21.53  2:12.27
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  2:54.32  27              P    37.17  1:21.94  2:13.29
PAIGE, MATTHEW        12 SN ARDEN HILLS    2:56.91  28              P    36.75  1:21.93  2:16.42
KELLY, THOMAS         12 SN REDDING SWIM    DQUED                   P    35.36  1:16.96  2:03.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
 JR CHMPSHIP   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    5:23.16   1  5:09.06 F1  P    34.55  1:15.65  1:57.18  2:37.60  3:22.99  4:08.05  4:46.06
                                                                    F    33.52  1:12.44  1:51.99  2:29.88  3:13.85  3:57.48  4:34.38
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  5:26.84   2  5:18.66 F2  P    33.99  1:12.84  1:56.04  2:37.58  3:25.77  4:14.47  4:51.23
                                                                    F    33.81  1:12.45  1:54.88  2:35.86  3:22.26  4:09.02  4:44.87
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  5:39.95   3  5:18.70 F3  P    36.84  1:20.10  2:04.48  2:49.34  3:35.94  4:22.51  5:02.47
                                                                    F    33.53  1:13.25  1:56.40  2:38.23  3:20.52  4:05.70  4:43.04
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   5:43.50   4  5:34.88 F4  P    35.14  1:16.63  2:03.22  2:49.48  3:38.50  4:28.00  5:05.70
                                                                    F    33.72  1:14.10           2:43.50  3:32.30  4:22.39  4:58.92

SCOGGAN, BRYRON       12 SN ARDEN HILLS    5:23.16   1              P    34.55  1:15.65  1:57.18  2:37.60  3:22.99  4:08.05  4:46.06
BORCHARD, ADAM        12 SN DAVIS SWIM TE  5:26.84   2              P    33.99  1:12.84  1:56.04  2:37.58  3:25.77  4:14.47  4:51.23
LO, PETER             12 PC UNATTACHED PA  5:39.95   3              P    36.84  1:20.10  2:04.48  2:49.34  3:35.94  4:22.51  5:02.47
GROSSMAN, KURT        12 ** POINTS NORTH   5:43.50   4              P    35.14  1:16.63  2:03.22  2:49.48  3:38.50  4:28.00  5:05.70

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:11.21   1      32.00  1:07.24  1:41.69
         SMITH, DANIEL       12
         SCOGGAN, BRYRON     12
         PAIGE, MATTHEW      12
         UU, DRAKE           11
CAJ,  A  11-12        12 SN CHICO AQUA JE               2:15.34   2      35.21  1:10.12  1:43.73
         PRIOR, SEAN         12
         EPPERSON, ZACHARIAH 12
         HERNANDEZ, DAVID    12
         THOMAS, ZACHARY     12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:16.96   3      35.16  1:14.71  1:45.75
         DEL RIO, JOEY       12
         RAMOS, NICK         12
         SCURTI, TYLER       12
         KIM, JAMES          12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:22.34   4    1:07.59  1:17.81  1:51.98
         KERCHNER, MATT      12
         HANNA, COLIN        12
         REILLY, SEAN        11
         DENTONE, MATTHEW    12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:24.68   5      36.66  1:19.28  1:53.12
         HERMAN, TAYLOR      12
         HUNTER, PIERCE      11
         WHYTE, RYAN         11
         HASSELFIELD, DAVID  12
APA, A 11-12          12 PC ALPINE PORTOL               2:24.85   6    1:08.27  1:15.53  1:49.94
         THOMPSON, TYLER     12
         MERLONE, MICHAEL    12
         PRESTON, CHRISTOPHER12
         STROHM, JOHN        12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:33.73   7      38.29  1:18.11  2:06.17
         MORA, BOBBY         12
         WU, ANDREW          12
         KUO, DAVID          11
         HINSHAW, RYAN       11
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                 DQUED           39.93  1:15.36  2:11.09
         ZHANG, CHRISTOPHER  12
         CAMPBELL, NICK      12
         JESIONEK, ADAM      11
         MOONEY, CONNOR      12

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 4:48.69   1      34.84  1:11.29  1:47.54  2:28.08  3:02.14  3:42.79  4:14.13
         SMITH, DANIEL       12
         SCOGGAN, BRYRON     12
         PAIGE, MATTHEW      12
         UU, DRAKE           11
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                5:09.30   2      37.49  1:18.34  1:57.51  2:45.61           4:00.53  4:32.88
         DEL RIO, JOEY       12
         RAMOS, NICK         12
         SCURTI, TYLER       12
         KIM, JAMES          12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               5:13.84   3      37.40  1:16.97  2:00.12  2:49.90  3:24.73  4:04.69
         HERMAN, TAYLOR      12
         HUNTER, PIERCE      11
         WHYTE, RYAN         11
         HASSELFIELD, DAVID  12
APA, A 11-12          12 PC ALPINE PORTOL               5:22.30   4      38.64  1:19.47  2:00.03  2:46.52           4:03.38  4:39.69
         THOMPSON, TYLER     12
         MERLONE, MICHAEL    12
         PRESTON, CHRISTOPHER12
         STROHM, JOHN        12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               5:41.86   5      39.79  1:23.13  2:05.23  2:50.00  3:30.95  4:23.08  4:59.51
         MORA, BOBBY         12
         WU, ANDREW          12
         KUO, DAVID          11
         HINSHAW, RYAN       11
CAJ,  A  11-12        12 SN CHICO AQUA JE                DQUED           36.38  1:16.13           2:33.43  3:08.24  3:51.33  4:23.72
         PRIOR, SEAN         12
         EPPERSON, ZACHARIAH 12
         HERNANDEZ, DAVID    12
         THOMAS, ZACHARY     12
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI                DQUED           37.92  1:16.99  1:59.10  2:45.42  3:21.80  4:04.55  4:38.00
         DENTONE, MATTHEW    12
         HANNA, COLIN        12
         REILLY, SEAN        11
         KERCHNER, MATT      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 1:55.99   1
         SMITH, DANIEL       12
         SCOGGAN, BRYRON     12
         UU, DRAKE           11
         PAIGE, MATTHEW      12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:57.62   2
         DEL RIO, JOEY       12
         RAMOS, NICK         12
         KIM, JAMES          12
         SCURTI, TYLER       12
CAJ,  A  11-12        12 SN CHICO AQUA JE               2:00.59   3
         THOMAS, ZACHARY     12
         EPPERSON, ZACHARIAH 12
         HERNANDEZ, DAVID    12
         PRIOR, SEAN         12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:04.91   4
         CAMPBELL, NICK      12
         MOONEY, CONNOR      12
         ZHANG, CHRISTOPHER  12
         JESIONEK, ADAM      11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:05.05   5
         WHYTE, RYAN         11
         HERMAN, TAYLOR      12
         FEDERLE, ART        11
         HASSELFIELD, DAVID  12
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:05.92   6
         DENTONE, MATTHEW    12
         REILLY, SEAN        11
         HANNA, COLIN        12
         KERSCHNER, MATT     12
APA, A 11-12          12 PC ALPINE PORTOL               2:09.31   7
         THOMPSON, TYLER     12
         STROHM, JOHN        12
         MERLONE, MICHAEL    12
         PRESTON, CHRISTOPHER12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:10.01   8
         HINSHAW, RYAN       11
         MORA, BOBBY         12
         KUO, DAVID          11
         WU, ANDREW          12

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 4:15.90   1      29.71  1:01.41  1:31.40  2:05.66  2:37.02  3:10.87  3:41.74
         SCOGGAN, BRYRON     12
         SMITH, DANIEL       12
         PAIGE, MATTHEW      12
         UU, DRAKE           11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAJ,  A  11-12        12 SN CHICO AQUA JE               4:29.31   2      30.26  1:05.23           1:31.43  2:46.97  3:23.40  3:54.73
         PRIOR, SEAN         12
         THOMAS, ZACHARY     12
         HERNANDEZ, DAVID    12
         EPPERSON, ZACHARIAH 12
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:38.52   3      31.76  1:06.43           1:29.05  1:37.52  3:23.78  2:46.50
         DENTONE, MATTHEW    12
         REILLY, SEAN        11
         KERCHNER, MATT      12
         HANNA, COLIN        12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               4:40.47   4      32.90  1:10.01  1:42.60  2:19.24           3:32.82  4:05.38
         HASSELFIELD, DAVID  12
         HERMAN, TAYLOR      12
         FEDERLE, ART        11
         WHYTE, RYAN         11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:44.03   5      32.98  1:08.00           1:32.08  1:41.41  3:32.97  4:05.97
         TALBOT, PATRICK     11
         MOBERLY, TARO       12
         MAXWELL, TOM        11
         PATEL, RYAN         12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               4:49.15   6      34.95  2:30.16                    3:04.47  3:43.42  4:14.87
         HINSHAW, RYAN       11
         MORA, BOBBY         12
         KUO, DAVID          11
         WU, ANDREW          12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                4:52.89   7      31.99  1:07.27           1:28.27  1:41.56  2:20.54  4:13.63
         CAMPBELL, NICK      12
         JESIONEK, ADAM      11
         MCMAHON, JACK       11
         MOONEY, CONNOR      12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                 DQUED           32.57  1:09.85  1:40.29  2:16.93  2:50.10  3:26.88  3:56.98
         DEL RIO, JOEY       12
         RAMOS, NICK         12
         KIM, JAMES          12
         SCURTI, TYLER       12

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
 JR CHMPSHIP     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM     26.13   1    26.10 F1
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    26.51   5    26.18 F2
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    26.49   4    26.22 F3
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM     26.45   3    26.23 F4
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     26.42   2    26.35 F5
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    26.65   6    26.53 F6
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI    27.15   8    26.81 F7
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     27.16   9    27.23 F8

NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM     26.13   1
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     26.42   2
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM     26.45   3
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    26.49   4
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    26.51   5
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    26.65   6
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    26.87   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI    27.15   8
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     27.16   9
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK     27.17  10
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     27.18  11
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK     27.26  12
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM    27.41  13
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      27.43  14
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI    27.51  15
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV    27.53  16
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI    27.54  17
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI    27.60  18
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI    27.62  19
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI    27.63  20
MAHER, COLIN          14 PC MORGAN HILL S    27.72  21
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI    27.73  22
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE    27.83  24
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM    27.83  23
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    27.97  25
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE     28.05  27
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA    28.05  26
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT    28.06  28
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES    28.07  29
APOLINARIO, MARC      14 PC DALY CITY DOL    28.13  30
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK     28.41  32
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS      28.41  31
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT    28.45  33
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S    28.53  34
QUINN, STEPHEN        14 PC SAN RAMON LIV    28.62  35
DUNN, BEN             13 PC PACIFIC COAST    28.77  36
UNRUH, JOE            13 PC UNATTACHED PA    28.83  37
DORY, CHRISTOPHER     14 PC HUMBOLDT COAS    29.14  38

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
 JR CHMPSHIP     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM     56.41   1    56.42 F1  P    27.24
                                                                    F    27.33
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    57.02   2    56.57 F2  P    27.21
                                                                    F    27.08
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI    57.35   3    56.74 F3  P    28.24
                                                                    F    28.16
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    57.61   7    56.74 F3  P    27.64
                                                                    F    27.56
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM     57.56   5    57.06 F5  P    27.87
                                                                    F    27.79
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    57.43   4    57.30 F6  P    27.74
                                                                    F    27.80
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK     57.67   8    58.15 F7  P    27.57
                                                                    F    27.58
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    57.57   6    58.64 F8  P    27.97
                                                                    F    28.66

NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM     56.41   1              P    27.24
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI    57.02   2              P    27.21
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI    57.35   3              P    28.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN    57.43   4              P    27.74
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM     57.56   5              P    27.87
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT    57.57   6              P    27.97
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM    57.61   7              P    27.64
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK     57.67   8              P    27.57
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     57.95   9              P    27.86
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV    58.43  10              P    28.72
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI    58.48  11              P    28.21
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI    58.61  12              P    27.91
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     58.98  13              P    27.94
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    59.01  14              P    28.73
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      59.04  15              P    28.65
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     59.22  16              P    28.84
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI    59.58  17              P    28.81
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  1:00.13  18              P    29.11
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:00.44  19              P    29.21
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:00.87  21              P    28.79
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA  1:00.87  20              P    29.76
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  1:00.93  22              P    28.71
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    1:01.13  23              P    29.62
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:01.22  24              P    30.06
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  1:01.31  25              P    29.00
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:01.45  26              P    29.02
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  1:01.50  27              P    29.38
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS  1:01.76  28              P    29.95

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
 JR CHMPSHIP   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:03.34   1  2:00.76 F1  P    29.96  1:02.29  1:32.75
                                                                    F    29.35  1:00.50  1:31.09
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   2:04.61   2  2:02.26 F2  P    30.27  1:02.76  1:34.54
                                                                    F    29.33  1:00.97  1:32.55
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  2:04.75   3  2:03.55 F3  P    30.06  1:02.12  1:34.08
                                                                    F    29.24  1:00.47  1:32.12
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:06.25   5  2:05.51 F4  P    29.41  1:02.86  1:34.97
                                                                    F    29.25  1:00.96  1:33.38
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  2:06.48   7  2:06.05 F5  P    29.33  1:01.36  1:34.79
                                                                    F    29.42  1:01.21  1:34.14
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:06.13   4  2:06.12 F6  P    29.56  1:02.01  1:34.84
                                                                    F    29.82  1:01.76  1:34.58
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  2:07.74   8  2:06.37 F7  P    29.57  1:02.22  1:35.27
                                                                    F    29.43  1:01.76  1:34.65
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK   2:06.26   6  2:06.54 F8  P    29.59  1:01.77  1:34.97
                                                                    F    30.15  1:02.55  1:35.03

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:03.34   1              P    29.96  1:02.29  1:32.75
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   2:04.61   2              P    30.27  1:02.76  1:34.54
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  2:04.75   3              P    30.06  1:02.12  1:34.08
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:06.13   4              P    29.56  1:02.01  1:34.84
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:06.25   5              P    29.41  1:02.86  1:34.97
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK   2:06.26   6              P    29.59  1:01.77  1:34.97
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  2:06.48   7              P    29.33  1:01.36  1:34.79
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  2:07.74   8              P    29.57  1:02.22  1:35.27
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:08.25   9              P    30.17  1:03.82  1:36.77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM   2:08.36  10              P    30.16  1:03.04  1:36.39
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  2:08.50  11              P    30.12  1:02.59  1:35.65
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  2:08.84  12              P    29.27  1:01.30  1:35.21
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  2:08.87  13              P    30.44  1:02.67  1:36.23
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:09.81  14              P    29.74  1:02.93  1:37.19
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    2:10.06  15              P    30.36  1:03.16  1:36.94
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:10.58  16              P    29.54  1:02.51  1:36.44
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:11.29  17              P    30.60  1:04.29  1:38.36
CHIN, LANCE           14 SN ARDEN HILLS    2:14.79  18              P    30.32  1:02.99  1:38.26
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  2:15.21  19              P    31.54  1:05.14  1:40.15
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:16.26  20              P    31.95  1:07.27  1:41.75
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:17.35  21              P    31.08  1:05.18  1:41.44

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
 JR CHMPSHIP   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  4:19.29   1  4:10.35 F1  P    31.00  1:04.35  1:37.86  2:11.19  2:43.79  3:16.02  3:48.29
                                                                    F    29.81  1:00.75  1:32.43  2:04.07  2:36.20  3:07.75  3:39.74
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   4:23.68   4  4:21.40 F2  P    30.94  1:03.80  1:37.33  2:10.85  2:44.34  3:17.78  3:51.60
                                                                    F    30.53  1:02.69  1:35.81  2:09.05  2:42.65  3:16.11  3:49.82
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  4:27.22   5  4:21.40 F2  P    30.58  1:03.52  1:37.39  2:11.56  2:45.84  3:20.06  3:53.95
                                                                    F    31.09  1:04.29  1:37.55  2:10.97  2:44.54  3:17.64  3:50.42
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  4:22.90   3  4:21.41 F4  P    29.83  1:01.99  1:35.70  2:08.87  2:42.64  3:16.10  3:50.50
                                                                    F    30.56  1:03.45  1:36.84  2:09.93  2:43.20  3:16.59  3:50.20
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   4:20.78   2  4:27.01 F5  P    31.13  1:04.83  1:38.36  2:11.51  2:44.03  3:16.82  3:49.25
                                                                    F    30.70  1:03.58  1:37.84  2:11.72  2:46.25  3:20.59  3:54.53
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  4:29.19   6  4:28.04 F6  P    31.81  1:05.94  1:41.06  2:15.06  2:49.23  3:23.03  3:56.93
                                                                    F    31.11  1:04.39  1:38.65  2:12.71  2:46.84  3:21.05  3:55.56
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  4:30.00   8  4:29.01 F7  P    31.66  1:05.77  1:40.18  2:14.69  2:48.02  3:21.89  3:56.45
                                                                    F    31.79  1:05.82  1:39.43  2:13.48  2:46.96  3:21.37  3:55.73
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK   4:29.97   7  4:35.43 F8  P    31.04  1:04.66  1:39.39  2:13.67  2:48.50  3:22.72  3:57.70
                                                                    F    32.03  1:05.96  1:40.34  2:14.80  2:49.71  3:24.45  4:00.94

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  4:19.29   1              P    31.00  1:04.35  1:37.86  2:11.19  2:43.79  3:16.02  3:48.29
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   4:20.78   2              P    31.13  1:04.83  1:38.36  2:11.51  2:44.03  3:16.82  3:49.25
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  4:22.90   3              P    29.83  1:01.99  1:35.70  2:08.87  2:42.64  3:16.10  3:50.50
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   4:23.68   4              P    30.94  1:03.80  1:37.33  2:10.85  2:44.34  3:17.78  3:51.60
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  4:27.22   5              P    30.58  1:03.52  1:37.39  2:11.56  2:45.84  3:20.06  3:53.95
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  4:29.19   6              P    31.81  1:05.94  1:41.06  2:15.06  2:49.23  3:23.03  3:56.93
SHAKIBNIA, ALEXANDER  14 PC WALNUT CREEK   4:29.97   7              P    31.04  1:04.66  1:39.39  2:13.67  2:48.50  3:22.72  3:57.70
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  4:30.00   8              P    31.66  1:05.77  1:40.18  2:14.69  2:48.02  3:21.89  3:56.45
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  4:30.48   9              P    30.34  1:03.85  1:38.93  2:13.32  2:48.19  3:22.08  3:56.64
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S  4:31.83  10              P    31.20  1:05.00  1:39.61  2:13.96  2:48.41  3:23.09  3:57.73
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  4:33.18  11              P    32.18  1:06.65  1:41.02  2:15.27  2:50.08  3:24.42  3:59.86
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  4:34.30  12              P    32.11  1:06.55  1:42.44  2:17.20  2:52.16  3:27.12  4:01.62
ROMAN, BEN            13 AZ PHOENIX SWIM   4:34.44  13              P    31.31  1:05.58  1:40.96  2:16.56  2:51.74  3:26.96  4:01.71
CROCKETT, CAMERON     14 UT SPRINGVILLE S  4:36.48  14              P    31.47  1:04.76  1:39.51  2:14.58  2:49.84  3:25.55  4:01.80
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL  4:37.30  15              P    31.86  1:06.30  1:41.11  2:16.45  2:51.65  3:26.85  4:02.55
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    4:38.83  16              P    31.63  1:07.43  1:43.42  2:20.11  2:55.33  3:31.32  4:05.65
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    4:40.13  17              P    31.29  1:05.55  1:41.56  2:17.73  2:54.23  3:30.66  4:06.76
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  4:42.05  18              P    31.64  1:06.50  1:42.21  2:18.33  2:54.32  3:30.92  4:07.21
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  4:43.06  19              P    30.69  1:04.67  1:40.50  2:16.22  2:52.72  3:30.59  4:08.36
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  4:45.81  20              P    31.66  1:07.03  1:43.22  2:19.37  2:56.67  3:33.48  4:10.25
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  4:47.46  21              P    32.05  1:07.49  1:44.21  2:20.44  2:56.88  3:33.75  4:10.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  210                                    MENS    13-14   800 FREE                                    EVENT  210
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI               8:42.05   1      30.38  1:02.42  1:35.68  2:08.47  2:41.33  3:13.84  3:46.94
                                                                       4:19.48  4:52.60  5:25.44  5:58.75  6:31.67  7:05.51  7:38.04
                                                                       8:10.77
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI               9:02.57   2      31.40  1:05.30  1:39.58  2:13.80  2:47.89  3:22.21  3:56.84
                                                                       4:31.24  5:05.12  5:39.30  6:13.51  6:47.47  7:21.57  7:55.34
                                                                       8:29.48
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S               9:12.48   3      31.58  1:05.67  1:39.97  2:14.57  2:49.23  3:24.06  3:59.00
                                                                       4:33.56  5:08.44  5:43.15  6:18.12  6:52.83  7:27.92  8:02.89
                                                                       8:38.23
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK                9:14.28   4      32.03  1:06.35  1:41.17  2:15.88  2:50.76  3:25.11  4:00.32
                                                                       4:35.03  5:10.28  5:44.74  6:20.13  6:55.34  7:22.65  8:06.17
                                                                       8:34.47
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI               9:20.15   5      31.37  1:06.61  1:37.49  2:17.00  2:52.34  3:28.09  4:03.25
                                                                       4:39.06  5:14.65  5:49.45  6:24.22  7:00.20  7:35.34  8:10.58
                                                                       8:45.46
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV               9:21.86   6      33.45  1:09.10  1:45.72  2:21.77  2:52.52  3:33.75  4:07.90
                                                                       4:45.20  5:17.53  5:55.57  6:30.44  7:05.54  7:40.66  8:14.27
                                                                       8:45.91
ROMAN, BEN            13 AZ PHOENIX SWIM                9:23.22   7      32.39  1:06.91  1:41.95  2:16.90  2:52.17  3:27.70  4:03.51
                                                                       4:39.30  5:15.03  5:50.83  6:26.78  7:02.90  7:38.80  8:14.01
                                                                       8:37.97
CROCKETT, CAMERON     14 UT SPRINGVILLE S               9:27.95   8      33.26  1:08.06  1:43.99  2:19.82  2:50.72  3:32.74  4:08.96
                                                                       4:44.27  5:20.26  5:55.81  6:31.73  7:07.13  7:43.08  8:18.23
                                                                       8:47.80
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI               9:28.63   9      32.25  1:07.86  1:44.14  2:20.16  2:56.38  3:32.09  4:07.99
                                                                       4:43.82  5:20.01  5:55.93  6:32.10  7:07.86  7:43.38  8:18.98
                                                                       8:54.87
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL               9:32.80  10      32.64  1:07.88  1:43.59  2:19.44  2:55.83  3:32.61  4:09.05
                                                                       4:45.15  5:21.18  5:57.54  6:29.18  7:09.50  7:45.39  8:21.27
                                                                       8:55.21
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS                 9:35.47  11      32.41  1:07.46  1:43.52  2:19.20  2:55.57  3:32.20  4:03.96
                                                                       4:45.06  5:22.26  5:58.80  6:30.24  7:12.68  7:46.26  8:26.19
                                                                       9:02.59
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S               9:36.79  12      32.14  1:06.75  1:42.27  2:18.31  2:54.13  3:30.88  4:07.70
                                                                       4:43.97  5:18.57  5:57.26  6:33.74  7:10.71  7:41.03  8:24.37
                                                                       9:01.13
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR               9:37.51  13      33.47  1:08.39  1:44.80  2:20.70  2:58.10  3:34.09  4:02.95
                                                                       4:46.94  5:23.21  5:59.32  6:36.23  7:12.52  7:49.45  8:25.74
                                                                       8:51.50
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S               9:41.15  14      32.53  1:07.25  1:43.20  2:19.07  2:55.86  3:32.10  4:08.58
                                                                       4:44.91  5:21.76  5:58.66  6:27.37  7:13.54  7:50.86  8:28.71
                                                                       9:05.86
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV               9:45.37  15      33.18  1:09.08  1:45.70  2:22.14  2:58.75  3:35.02  4:11.41
                                                                       4:48.14  5:25.10  6:02.10  6:39.72  7:17.36  7:54.58  8:31.61
                                                                       9:09.35
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA               9:51.63  16      32.83  1:09.10  1:46.44  2:23.67  3:01.39  3:39.06  4:15.39
                                                                       4:52.67  5:29.96  6:07.85  6:45.58  7:23.26  8:00.84  8:38.36
                                                                       9:05.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
 JR CHMPSHIP   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:04.64   3  1:01.85 F1  P    31.51
                                                                    F    31.03
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:03.81   1  1:02.08 F2  P    31.02
                                                                    F    30.57
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:05.67   4  1:04.72 F3  P    31.86
                                                                    F    31.86
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   1:04.51   2  1:05.10 F4  P    31.43
                                                                    F    32.26
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA  1:05.79   5  1:05.67 F5  P    32.60
                                                                    F    32.18
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:06.62   8  1:06.17 F6  P    32.22
                                                                    F    32.53
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.43   6  1:06.26 F7  P    32.52
                                                                    F    32.41
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.52   7   DQUED  F   P    32.43

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:03.81   1              P    31.02
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   1:04.51   2              P    31.43
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:04.64   3              P    31.51
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:05.67   4              P    31.86
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA  1:05.79   5              P    32.60
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.43   6              P    32.52
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.52   7              P    32.43
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:06.62   8              P    32.22
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  1:06.84   9              P    32.11
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   1:07.99  10              P    33.45
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  1:08.58  11              P    33.58
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  1:08.64  13              P    33.66
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:08.64  12              P    33.34
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  1:08.67  14              P    33.38
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   1:08.78  15              P    33.97
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM   1:09.71  16              P
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  1:09.76  17              P    34.59
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:09.80  18              P    33.97
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  1:10.27  19              P    33.82
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  1:10.32  20              P    33.67
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS  1:10.40  21              P    34.29
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  1:10.99  22              P    34.27
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    1:11.36  23              P    35.29
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:11.64  24              P    35.31
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  1:11.71  25              P    34.83
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:12.81  26              P    35.51
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:12.84  27              P    35.65
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:12.92  28              P    35.39
DAVID, JON            14 SN SIERRA MARLIN  1:16.95  29              P    35.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
 JR CHMPSHIP   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:20.44   1  2:16.42 F1  P    32.54  1:08.21  1:44.72
                                                                    F    32.49  1:07.66  1:42.64
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:22.08   3  2:19.23 F2  P    32.95  1:09.02  1:45.49
                                                                    F    32.61  1:07.82  1:43.89
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:20.70   2  2:19.65 F3  P    33.12  1:08.70  1:44.97
                                                                    F    32.96  1:08.19  1:44.33
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:22.62   4  2:20.09 F4  P    33.53  1:10.25  1:46.75
                                                                    F    33.44  1:09.40  1:45.35
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:26.29   7  2:22.15 F5  P    33.76  1:10.64  1:49.26
                                                                    F    33.68  1:09.78  1:47.04
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:22.86   5  2:23.44 F6  P    33.04  1:09.14  1:46.19
                                                                    F    33.63  1:09.62  1:47.20
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA  2:24.38   6  2:23.71 F7  P    34.44  1:11.95  1:50.21
                                                                    F    34.49  1:10.47  1:48.43
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:27.05   8  2:26.35 F8  P    34.25  1:11.60  1:49.01
                                                                    F    34.51  1:11.54  1:49.34

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:20.44   1              P    32.54  1:08.21  1:44.72
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  2:20.70   2              P    33.12  1:08.70  1:44.97
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:22.08   3              P    32.95  1:09.02  1:45.49
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:22.62   4              P    33.53  1:10.25  1:46.75
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:22.86   5              P    33.04  1:09.14  1:46.19
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA  2:24.38   6              P    34.44  1:11.95  1:50.21
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:26.29   7              P    33.76  1:10.64  1:49.26
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:27.05   8              P    34.25  1:11.60  1:49.01
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:27.07   9              P    33.81  1:11.00  1:49.16
GALLAGHER, MARCUS     14 PC FOG CITY HAMM  2:27.78  10              P    34.30  1:11.36  1:49.45
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI  2:29.10  11              P    34.99  1:13.12  1:51.72
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   2:29.84  12              P    35.53  1:13.56  1:51.59
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  2:29.85  13              P    35.93  1:13.76  1:52.25
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS  2:30.58  14              P    36.05  1:14.53  1:52.90
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:30.73  15              P    36.49  1:14.97  1:53.55
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  2:30.94  16              P    35.40  1:13.28  1:52.77
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:30.97  17              P    35.78  1:14.03  1:53.20
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:31.15  18              P    35.95  1:13.98  1:53.82
SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  2:31.20  19              P    35.82  1:15.04  1:54.18
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  2:31.54  20              P    34.50  1:14.68  1:54.70
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:31.92  21              P    35.84  1:15.71  1:53.99
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   2:32.92  22              P    35.59  1:13.70  1:52.90
ROMAN, BEN            13 AZ PHOENIX SWIM   2:33.39  23              P    35.68  1:14.58  1:54.52
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  2:36.30  24              P    35.24  1:14.35  1:54.97
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    36.21  1:14.46  1:52.03
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P    36.55  1:15.10  1:54.35

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:14.00   7  1:10.97 F1  P    34.76
                                                                    F    33.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  146
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:12.27   1  1:11.77 F2  P    34.32
                                                                    F    34.03
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:12.83   4  1:11.91 F3  P    34.18
                                                                    F    35.27
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   1:12.66   3  1:12.23 F4  P    32.93
                                                                    F    34.02
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   1:13.57   5  1:12.36 F5  P    34.92
                                                                    F    35.03
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:12.58   2  1:12.93 F6  P    34.06
                                                                    F    34.99
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:13.85   6  1:13.26 F7  P    34.81
                                                                    F    35.08
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:14.12   8  1:14.26 F8  P    34.94
                                                                    F    34.92

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:12.27   1              P    34.32
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:12.58   2              P    34.06
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   1:12.66   3              P    32.93
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:12.83   4              P    34.18
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   1:13.57   5              P    34.92
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:13.85   6              P    34.81
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:14.00   7              P    34.76
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:14.12   8              P    34.94
BEATTIE, JULIAN       14 PC SAN RAMON LIV  1:14.36   9              P    35.27
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   1:15.58  10              P    36.42
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  1:16.52  11              P    35.48
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  1:16.64  12              P    36.41
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:16.79  13              P    36.11
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:16.88  14              P    36.31
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   1:17.04  15              P    36.28
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT  1:17.73  16              P    37.05
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:17.96  17              P    36.02
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  1:18.21  18              P    35.91
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  1:18.32  19              P    36.55
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  1:18.52  20              P    37.14
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  1:19.69  21              P    37.09
THOMAS, BLAKE         14 SN LODI CITY SWI  1:19.95  22              P    36.77
SAPOZHNIKOV, ANTON    13 PC WALNUT CREEK   1:20.20  23              P    38.68
WIGLEY, DOUGLAS       14 PC ALPINE PORTOL  1:20.43  24              P    37.08
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM   1:21.08  25              P    37.36
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  1:21.82  26              P    38.06
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  1:23.30  27              P    38.72

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:31.89   1  2:32.30 F1  P    34.46  1:13.30  1:53.41
                                                                    F    35.49  1:14.15  1:53.55
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:40.66   3  2:35.57 F2  P    37.21  1:17.72  1:59.04
                                                                    F    36.43  1:15.67  1:56.10
BEATTIE, JULIAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:40.99   5  2:35.86 F3  P    35.74  1:15.99  1:58.68
                                                                    F    36.17  1:16.00  1:56.35
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   2:39.05   2  2:36.96 F4  P    35.38  1:15.16  1:56.82
                                                                    F    35.42  1:15.11  1:56.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:41.15   7  2:38.90 F5  P    35.44  1:15.93  1:58.45
                                                                    F    36.90  1:17.01  1:58.18
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:41.11   6  2:39.56 F6  P    36.12  1:16.99  1:58.75
                                                                    F    36.74  1:17.71  1:59.05
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:41.24   8  2:40.54 F7  P    36.96  1:18.66  2:01.05
                                                                    F    36.98  1:18.36  1:59.85
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:40.73   4  2:41.84 F8  P    36.67  1:17.97  1:58.95
                                                                    F    36.73  1:17.33  1:59.18

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:31.89   1              P    34.46  1:13.30  1:53.41
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   2:39.05   2              P    35.38  1:15.16  1:56.82
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:40.66   3              P    37.21  1:17.72  1:59.04
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:40.73   4              P    36.67  1:17.97  1:58.95
BEATTIE, JULIAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:40.99   5              P    35.74  1:15.99  1:58.68
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:41.11   6              P    36.12  1:16.99  1:58.75
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:41.15   7              P    35.44  1:15.93  1:58.45
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  2:41.24   8              P    36.96  1:18.66  2:01.05
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   2:42.13   9              P    37.26  1:18.77  2:00.86
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:43.41  10              P    37.56  1:19.33  2:02.20
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:43.44  11              P    37.25  1:18.90  2:00.99
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:45.65  12              P    37.36  1:20.02  2:02.50
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  2:47.32  13              P    38.05  1:19.22  2:02.41
GALLANT, KURTIS       14 PC SAN JOSE AQUA  2:47.45  14              P    38.70  1:21.28  2:04.64
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   2:48.22  15              P    37.82  1:20.57  2:04.98
LUU, KEVIN            14 PC DEANZA CUPERT  2:49.07  16              P    39.01  1:21.30  2:05.69
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  2:51.06  17              P    38.28  1:21.98  2:06.31
SAPOZHNIKOV, ANTON    13 PC WALNUT CREEK   2:51.20  18              P    38.39  1:21.98  2:07.44
THOMAS, BLAKE         14 SN LODI CITY SWI  2:51.50  19              P    38.22  1:22.19  2:07.08
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:53.56  20              P    37.85  1:21.31  2:07.13
PFYL, JOEY            14 SN WILLOWS HYDRO  2:53.92  21              P    38.10  1:22.64  2:07.99
CODY, LAXO            13 SN ARDEN HILLS    2:54.72  22              P    38.57  1:21.69  2:07.89
WIGLEY, DOUGLAS       14 PC ALPINE PORTOL  2:56.75  23              P    38.88  1:23.98  2:10.35
GIVENS, BRIAN         14 SN CHICO AQUA JE  2:59.21  24              P    39.86  1:26.04  2:12.67

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:01.36   1    59.35 F1  P    28.32
                                                                    F    27.46
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:02.34   2  1:01.54 F2  P    29.68
                                                                    F    29.39
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   1:05.15   8  1:02.85 F3  P    30.96
                                                                    F    29.69
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  1:03.42   3  1:03.71 F4  P    30.35
                                                                    F    29.96
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.98   5  1:03.77 F5  P    30.51
                                                                    F    30.13
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.82   4  1:04.46 F6  P    30.55
                                                                    F    30.16
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:04.57   6  1:04.69 F7  P    30.14
                                                                    F    30.55
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  1:05.01   7  1:05.21 F8  P    30.66
                                                                    F    30.96

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  1:01.36   1              P    28.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  1:02.34   2              P    29.68
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  1:03.42   3              P    30.35
MCDANIELS, SCOTT      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:03.82   4              P    30.55
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.98   5              P    30.51
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  1:04.57   6              P    30.14
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  1:05.01   7              P    30.66
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   1:05.15   8              P    30.96
HU, DEKE              14 PC PETALUMA SWIM  1:05.20   9              P    30.71
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM   1:05.28  10              P    30.48
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  1:05.47  11              P    30.07
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   1:05.69  12              P    30.63
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   1:05.74  13              P    30.69
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   1:05.77  14              P    30.99
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  1:06.20  15              P    31.36
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   1:06.25  16              P    31.09
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:06.76  17              P    31.08
STINSON, BOB          14 PC ORINDA AQUATI  1:06.77  18              P    31.02
TRAN, FRED            14 PC DEANZA CUPERT  1:06.97  19              P    31.62
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  1:07.08  20              P    30.75
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  1:07.21  21              P    31.01
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  1:07.65  22              P    31.75
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:07.79  23              P    32.23
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:08.15  24              P    31.32
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  1:08.28  25              P    31.70
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:08.40  26              P    31.32
WATTS, TIM            14 PC SAN JOSE AQUA  1:08.78  27              P    31.98
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:09.10  28              P    31.78
DAVID, JON            14 SN SIERRA MARLIN  1:13.46  29              P    34.58

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
 JR CHMPSHIP   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:18.49   2  2:10.76 F1  P    30.38  1:05.70  1:41.79
                                                                    F    28.86  1:01.70  1:36.50
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:18.40   1  2:16.22 F2  P    31.69  1:06.35  1:42.09
                                                                    F    31.11  1:04.85  1:40.40
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:22.17   4  2:19.60 F3  P    30.83  1:05.91  1:43.75
                                                                    F    30.59  1:05.45  1:42.44
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:24.48   5  2:20.41 F4  P    31.46  1:07.63  1:46.47
                                                                    F    32.43  1:08.57  1:45.48
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:25.53   6  2:24.06 F5  P    31.79  1:08.73  1:47.45
                                                                    F    31.48  1:07.68  1:46.33
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:20.54   3  2:24.28 F6  P    31.52  1:06.32  1:42.85
                                                                    F    31.14  1:06.48  1:44.87
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   2:27.23   8  2:25.29 F7  P    32.50  1:10.21  1:49.58
                                                                    F    31.48  1:07.87  1:47.08
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:26.63   7  2:43.73 F8  P    32.45  1:09.78  1:48.78
                                                                    F    32.65  1:13.27  1:58.11

KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  2:18.40   1              P    31.69  1:06.35  1:42.09
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:18.49   2              P    30.38  1:05.70  1:41.79
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:20.54   3              P    31.52  1:06.32  1:42.85
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI  2:22.17   4              P    30.83  1:05.91  1:43.75
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:24.48   5              P    31.46  1:07.63  1:46.47
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:25.53   6              P    31.79  1:08.73  1:47.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:26.63   7              P    32.45  1:09.78  1:48.78
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK   2:27.23   8              P    32.50  1:10.21  1:49.58
WONG, CHRIS           14 PC FOG CITY HAMM  2:28.48   9              P    31.79  1:08.31  1:48.47
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  2:28.87  10              P    31.62  1:09.21  1:48.27
KOROTKIN, JASON       14 SN ARDEN HILLS    2:29.54  11              P    32.73  1:10.34  1:49.85
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:33.08  12              P    32.60  1:10.70  1:51.57
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  2:35.15  13              P    34.51  1:13.48  1:54.56
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:35.43  14              P    32.12  1:11.63  1:54.29
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  2:35.51  15              P    33.03  1:11.82  1:54.27
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  2:37.38  16              P    34.79  1:15.26  1:56.11
GOLDFIELD, ALEC       14 PC PALO ALTO SWI  2:37.76  17              P    33.03  1:12.30  1:54.48
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:38.74  18              P    34.00  1:14.40  1:57.43
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:45.16  19              P    37.02  1:17.92  2:01.44
DAVID, JON            14 SN SIERRA MARLIN   DQUED                   P    33.63  1:14.17  1:56.45
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA   DQUED                   P    32.94  1:12.19  1:54.96

============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  154
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
 JR CHMPSHIP   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:22.04   2  2:14.09 F1  P    29.33  1:07.33  1:47.08
                                                                    F    28.71  1:04.14  1:43.42
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   2:24.46   5  2:17.08 F2  P    31.10  1:08.89  1:51.17
                                                                    F    29.66  1:05.52  1:45.98
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:18.81   1  2:18.11 F3  P    29.64  1:06.50  1:47.23
                                                                    F    29.18  1:05.38  1:46.54
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:22.57   4  2:22.27 F4  P    30.51  1:08.43  1:49.43
                                                                    F    30.39  1:08.03  1:49.57
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:22.13   3  2:22.39 F5  P    31.42  1:09.22  1:50.56
                                                                    F    30.77  1:09.08  1:50.72
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:25.39   6  2:23.77 F6  P    31.54  1:10.65  1:51.51
                                                                    F    30.65  1:08.74  1:49.61
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:25.53   7  2:25.55 F7  P    30.70  1:08.25  1:52.64
                                                                    F    29.63  1:06.51  1:52.22
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  2:25.98   8  2:27.04 F8  P    31.74  1:10.08  1:54.78
                                                                    F    31.64  1:10.28  1:55.11

BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  2:18.81   1              P    29.64  1:06.50  1:47.23
LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  2:22.04   2              P    29.33  1:07.33  1:47.08
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   2:22.13   3              P    31.42  1:09.22  1:50.56
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   2:22.57   4              P    30.51  1:08.43  1:49.43
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   2:24.46   5              P    31.10  1:08.89  1:51.17
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  2:25.39   6              P    31.54  1:10.65  1:51.51
RANAHAN, KELLEN       13 PC TERRAPINS SWI  2:25.53   7              P    30.70  1:08.25  1:52.64
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  2:25.98   8              P    31.74  1:10.08  1:54.78
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:26.52   9              P    32.21  1:10.81  1:53.56
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:26.98  10              P    29.90  1:06.07  1:53.44
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:27.31  11              P    33.36  1:13.23  1:52.93
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:27.32  12              P    31.33  1:09.39  1:52.16
MILLER, MITCH         14 AZ PHOENIX SWIM   2:27.54  13              P    30.91  1:10.82  1:54.79
KRAUSE, BOBBY         14 PC SAN RAMON LIV  2:28.51  14              P    31.56  1:09.58  1:56.62
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  2:28.90  15              P    33.36  1:12.24  1:56.32
HINE, TRACY           13 PC BENECIA BLUE   2:31.18  16              P    32.24  1:11.61  1:54.88
ROMAN, BEN            13 AZ PHOENIX SWIM   2:33.27  17              P    32.68  1:12.29  1:59.26
MACIEL, SANTIAGO      13 PC GILROY GATORS  2:33.92  18              P    32.45  1:11.83  1:58.46
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  2:35.22  19              P    33.06  1:15.69  1:59.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  154
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIH, DAVID           13 PC DOUGLAS DOLFI  2:36.28  20              P    33.82  1:13.46  2:02.77
ANGELO, TYLER         13 PC WALNUT CREEK    DQUED
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
 JR CHMPSHIP   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  5:00.61   1  4:49.21 F1  P    29.96  1:05.85  1:46.32  2:24.39  3:06.19  3:48.99  4:25.50
                                                                    F    28.79  1:02.70  1:41.92  2:18.71  3:00.37  3:42.47  4:16.82
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   5:00.63   2  4:58.61 F2  P    31.37  1:06.97  1:47.15  2:24.88  3:08.68  3:50.95  4:27.66
                                                                    F    31.42  1:07.60  1:48.33  2:26.31  3:08.94  3:50.14  4:25.48
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   5:06.37   5  4:58.70 F3  P    31.76  1:07.01  1:47.72  2:27.79  3:11.93  3:55.99  4:32.01
                                                                    F    31.66  1:08.24  1:48.88  2:27.52  3:08.99  3:51.35  4:26.62
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  5:02.51   4  5:01.62 F4  P    32.51  1:09.41  1:48.52  2:27.63  3:11.62  3:54.35  4:29.24
                                                                    F    32.49  1:08.95  1:49.65  2:29.29  3:13.29  3:54.61  4:28.93
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  5:07.66   6  5:06.77 F5  P    34.22  1:12.72  1:53.75  2:32.85  3:13.33  3:54.39  4:32.16
                                                                    F    34.61  1:13.93  1:55.60  2:34.44  3:14.09  3:54.76  4:31.55
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  5:07.71   7  5:08.20 F6  P    32.24  1:09.36  1:50.11  2:30.04  3:12.22  3:55.77  4:32.01
                                                                    F    32.23  1:09.96  1:51.05  2:31.21  3:14.29  3:57.25  4:33.51
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  5:13.83  10  5:11.72 F7  P    33.72  1:14.82  1:56.01  2:35.65  3:21.80  4:06.62  4:40.69
                                                                    F    34.46  1:14.28  1:55.46  2:35.27  3:21.04  4:05.71  4:39.36
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  5:10.14   8  5:12.43 F8  P    32.56  1:09.61  1:50.15  2:29.57  3:13.52  3:57.58  4:35.13
                                                                    F    33.61  1:12.44  1:53.77  2:34.59  3:16.69  4:01.01  4:37.52

LENTZ, IAN            14 PC PIRANHA SWIMM  5:00.61   1              P    29.96  1:05.85  1:46.32  2:24.39  3:06.19  3:48.99  4:25.50
NATINA, JOSEPH        14 SN REDDING SWIM   5:00.63   2              P    31.37  1:06.97  1:47.15  2:24.88  3:08.68  3:50.95  4:27.66
MCCREERY, RYAN        13 PC WALNUT CREEK   5:00.74   3              P    32.47  1:09.97  1:48.95  2:27.28  3:09.26  3:51.24  4:26.18
BUONFIGLIO, NICHOLAS  13 PC DEANZA CUPERT  5:02.51   4              P    32.51  1:09.41  1:48.52  2:27.63  3:11.62  3:54.35  4:29.24
TIKHONOFF, PICHIT     14 SN LAGUNA CREEK   5:06.37   5              P    31.76  1:07.01  1:47.72  2:27.79  3:11.93  3:55.99  4:32.01
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  5:07.66   6              P    34.22  1:12.72  1:53.75  2:32.85  3:13.33  3:54.39  4:32.16
WELTZ, SCOTT          14 PC SAN JOSE AQUA  5:07.71   7              P    32.24  1:09.36  1:50.11  2:30.04  3:12.22  3:55.77  4:32.01
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  5:10.14   8              P    32.56  1:09.61  1:50.15  2:29.57  3:13.52  3:57.58  4:35.13
KHALSA, KARTA         14 PC SUNNYVALE SWI  5:13.14   9              P    32.75  1:09.60  1:49.61  2:29.62  3:15.74  4:02.18  4:38.44
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  5:13.83  10              P    33.72  1:14.82  1:56.01  2:35.65  3:21.80  4:06.62  4:40.69
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  5:14.34  11              P    32.56  1:11.27  1:51.46  2:32.05  3:16.16  4:00.83  4:37.32
KEMETHER, MICHAEL     14 SN LODI CITY SWI  5:16.16  12              P    32.30  1:10.44  1:51.64  2:31.82  3:17.84  4:04.70  4:41.44
RYLE, JOHN            14 SN ARDEN HILLS    5:16.63  13              P    33.72  1:12.78  1:53.29  2:32.98  3:21.01  4:08.92  4:44.14
ROMAN, BEN            13 AZ PHOENIX SWIM   5:18.33  14              P    33.49  1:12.17  1:53.55  2:33.74  3:21.88  4:09.49  4:44.58
WATSON, TAYLOR        14 PC TERRAPINS SWI  5:19.82  15              P    33.96  1:13.56  1:53.58  2:31.54  3:20.41  4:08.85  4:44.78
GREMBAN, MARK         14 PC SAN RAMON LIV  5:19.83  16              P    33.16  1:12.54  1:53.53  2:33.26  3:20.99  4:09.27  4:45.07
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   5:23.77  17              P    34.09  1:15.35  1:58.72  2:40.60  3:26.00  4:11.16  4:48.69
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  5:24.27  18              P    31.72  1:09.65  1:51.43  2:32.57  3:21.87  4:12.07  4:48.20
KUMAR, KEVIN          14 PC SONOMA SEA DR  5:30.09  19              P    34.83  1:15.44  1:59.95  2:40.73  3:30.26  4:18.89  4:54.79
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  5:31.32  20              P    35.12  1:14.37  1:59.96  2:44.59  3:30.82  4:18.99  4:56.18
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC MARIN PIRATES  5:31.59  21              P    33.36  1:14.75  2:01.09  2:45.39  3:30.76  4:15.70  4:55.35
SAPOZHNIKOV, ANTON    13 PC WALNUT CREEK   5:46.93  22              P    37.83  1:22.17  2:08.02  2:52.15  3:38.69  4:25.72  5:06.63
DAVID, JON            14 SN SIERRA MARLIN  5:48.50  23              P    35.35  1:18.55  2:03.10  2:46.86  3:40.80  4:34.00  5:11.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:58.16   1      50.11  1:02.16  1:53.25
         ROTHBERG, DASH      14
         CHEN, EASTON        14
         ANGELO, TYLER       13
         SHAKIBNIA, ALEXANDER14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:59.24   2      31.56  1:04.25  1:32.54
         WATSON, TAYLOR      14
         MAHONEY, SEAN       13
         RANAHAN, KELLEN     13
         BIEL, MATT          14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:03.54   3      31.29  1:03.89  1:35.53
         BEHNKE, JON         14
         STINSON, BOB        14
         GIBLIN, JASON       14
         HENGL, NICHOLAS     14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               2:05.06   4      54.64  1:08.08  2:04.16
         GREMBAN, MARK       14
         BEATTIE, JULIAN     14
         KRAUSE, BOBBY       14
         QUINN, STEPHEN      14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               2:05.39   5      30.35  1:05.11  1:36.63
         WATTS, TIM          14
         WELTZ, SCOTT        14
         STERANKA, MICHAEL   13
         GALLANT, KURTIS     14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:06.87   6      53.29  1:08.90  1:38.88
         JACKSON, SCOTT      14
         WONG, SCOTT         13
         GUIMARIN, MICHAEL   14
         MARQUEZ, JONATHAN   13
FOG, A 13-14          13 PC FOG CITY HAMM               2:06.89   7             1:09.71  2:03.78
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14
         GALLAGHER, MARCUS   14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:07.09   8      33.15  1:10.08  1:39.31
         DENTONE, PETER      14
         GRAY, SAM           14
         ESTANDIAN, DANIEL   14
         NICHOLSON, ANDREW   14
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:08.26   9      57.42  1:05.31  2:00.75
         KROMPIER, JESSE     13
         CAMPBELL, JARED     14
         SAPOZHNIKOV, ANTON  13
         DRISCOLL, DANNY     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:16.87   1      32.71  1:06.17  1:39.38  2:16.35  2:45.77  3:19.66
         WATSON, TAYLOR      14
         MAHONEY, SEAN       13
         RANAHAN, KELLEN     13
         BIEL, MATT          14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:24.87   2      31.62  1:05.62           1:31.33  1:39.06  3:22.58  3:51.46
         ROTHBERG, DASH      14
         CHEN, EASTON        14
         ANGELO, TYLER       13
         SHAKIBNIA, ALEXANDER14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:30.88   3      33.68  1:09.02           2:23.17  2:54.52  3:30.88  3:59.12
         JACKSON, SCOTT      14
         GUIMARIN, MICHAEL   14
         WONG, SCOTT         13
         MARQUEZ, JONATHAN   13
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:33.62   4      34.94  1:10.98           1:38.11  2:58.45  3:35.24  4:03.17
         GREMBAN, MARK       14
         BEATTIE, JULIAN     14
         QUINN, STEPHEN      14
         KRAUSE, BOBBY       14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               4:33.63   5      32.78  1:06.55  1:42.77  2:22.95  2:55.46  3:34.11  4:02.14
         WATTS, TIM          14
         GALLANT, KURTIS     14
         STERANKA, MICHAEL   13
         WELTZ, SCOTT        14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:35.00   6      33.21  1:07.98           2:25.37  2:56.56  3:33.13  4:02.81
         BEHNKE, JON         14
         GIBLIN, JASON       14
         STINSON, BOB        14
         HENGL, NICHOLAS     14
FOG, A 13-14          13 PC FOG CITY HAMM               4:38.99   7      35.29  1:13.56  1:50.77  2:33.23  3:04.28  3:18.47  4:07.34
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14
         GALLAGHER, MARCUS   14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:42.40   8      35.50  1:14.09  1:51.73  2:35.36  3:05.37  3:41.18  4:10.20
         DENTONE, PETER      14
         GRAY, SAM           14
         ESTANDIAN, CHRIS    18
         NICHOLSON, ANDREW   14
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:45.33   9      33.46  1:10.40  1:48.30  2:31.28  3:02.35  3:39.73
         KROMPIER, JESSE     13
         SAPOZHNIKOV, ANTON  13
         CAMPBELL, JARED     14
         DRISCOLL, DANNY     14
CAJ,  A  13-14        14 SN CHICO AQUA JE               4:50.04  10      35.67  1:13.15  1:51.25  2:36.07  3:08.92  3:48.67
         GIVENS, BRIAN       14
         DECANERA, ANTHONY   14
         BERG, CHRIS         13
         DAMAZO, BEN         14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:45.86   1      26.91    52.59  1:18.91
         BIEL, MATT          14
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, CHRIS    18
         DENTONE, PETER      14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:46.38   2      27.36    53.45    55.40
         CAMPBELL, JARED     14
         ROTHBERG, DASH      14
         SHAKIBNIA, ALEXANDER14
         CHEN, EASTON        14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:50.96   3      27.74    54.78
         NICHOLSON, ANDREW   14
         WATSON, TAYLOR      14
         GRAY, SAM           14
         MAHONEY, SEAN       13
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:51.52   4      27.21    54.99  1:23.44
         MCCREERY, RYAN      13
         ANGELO, TYLER       13
         KROMPIER, JESSE     13
         DRISCOLL, DANNY     14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:52.14   5      28.06    55.03
         HENGL, NICHOLAS     14
         BEHNKE, JON         14
         STINSON, BOB        14
         GIBLIN, JASON       14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               1:52.41   6      27.73    55.91  1:24.90
         WATTS, TIM          14
         GALLANT, KURTIS     14
         STERANKA, MICHAEL   13
         WELTZ, SCOTT        14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:52.68   7      28.31    56.35  1:25.08
         WONG, SCOTT         13
         JACKSON, SCOTT      14
         AUSICH, ROYCE       13
         MARQUEZ, JONATHAN   13
CAJ,  A  13-14        14 SN CHICO AQUA JE               1:52.76   8      28.14    56.25  1:25.22
         DECANERA, ANTHONY   14
         GIVENS, BRIAN       14
         BERG, CHRIS         13
         DAMAZO, BEN         14
FOG, A 13-14          13 PC FOG CITY HAMM               1:53.86   9      28.37    58.03  1:26.67
         GALLAGHER, MARCUS   14
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               1:54.31  10      28.01    56.23  1:25.40
         KRAUSE, BOBBY       14
         QUINN, STEPHEN      14
         BEATTIE, JULIAN     14
         GREMBAN, MARK       14
SMST,  A  13-14       14 SN SIERRA MARLIN               1:56.72  11      30.04    58.93  1:27.24
         GLUVERS, DAN        13
         TRAUB, MATT         13
         ADKINS, RYAN        13
         DAVID, JON          14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               2:02.41  12      29.05    58.87  1:31.58
         LEI, DUSTIN         13
         SHIUAN, KEVIN       13
         TUNG, CLARION       14
         HWANG, FRED         13

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               3:50.67   1               56.82  1:24.17  1:53.72  2:21.03  2:51.56  3:19.94
         RANAHAN, KELLEN     13
         BIEL, MATT          14
         ESTANDIAN, CHRIS    18
         GRAY, SAM           14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                3:56.93   2      28.41    59.29  1:27.69  1:59.34  2:27.34  2:33.22  3:25.42
         CHEN, EASTON        14
         SHAKIBNIA, ALEXANDER14
         MCCREERY, RYAN      13
         ROTHBERG, DASH      14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:04.25   3      28.62    59.92           2:01.46  2:30.14  3:02.45
         WATSON, TAYLOR      14
         DENTONE, PETER      14
         NICHOLSON, ANDREW   14
         MAHONEY, SEAN       13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:06.16   4      29.96  1:01.61  1:30.54  2:02.23  2:32.51  3:06.88  3:35.21
         WONG, SCOTT         13
         AUSICH, ROYCE       13
         JACKSON, SCOTT      14
         MARQUEZ, JONATHAN   13
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:06.57   5      29.69  1:02.26  1:31.87  2:05.46           3:07.43  2:35.23
         QUINN, STEPHEN      14
         BEATTIE, JULIAN     14
         GREMBAN, MARK       14
         KRAUSE, BOBBY       14
SJA,  A  13-14        14 PC SAN JOSE AQUA               4:08.32   6      30.08  1:00.65  1:30.30  2:04.63  2:34.99  3:07.64  3:36.55
         WATTS, TIM          14
         GALLANT, KURTIS     14
         STERANKA, MICHAEL   13
         WELTZ, SCOTT        14
CAJ,  A  13-14        14 SN CHICO AQUA JE               4:10.19   7      29.42  1:02.64  1:32.35  2:06.01  2:35.82  3:10.01  3:38.25
         GIVENS, BRIAN       14
         DECANERA, ANTHONY   14
         BERG, CHRIS         13
         DAMAZO, BEN         14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:10.41   8      29.35  1:01.25  1:30.69  2:03.92  2:35.24  3:10.05  3:38.39
         STINSON, BOB        14
         HENGL, NICHOLAS     14
         GIBLIN, JASON       14
         BEHNKE, JON         14
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:10.59   9      29.06  1:00.94  1:29.47  1:59.96  2:31.44  3:07.23
         ANGELO, TYLER       13
         CAMPBELL, JARED     14
         KROMPIER, JESSE     13
         DRISCOLL, DANNY     14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOG, A 13-14          13 PC FOG CITY HAMM               4:14.02  10      29.15  1:00.79           2:08.12  1:32.20  3:13.42  3:41.68
         GALLAGHER, MARCUS   14
         WONG, STEPHEN       13
         YEE, MICHAEL        13
         WONG, CHRIS         14

============================================================================================================================
   EVENT  162                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  162
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
 JR CHMPSHIP   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               8:20.38   1      29.90  1:01.65           1:25.02  1:34.21  2:06.04  2:34.78
         GRAY, SAM           14                                        3:05.88  3:37.31  4:07.98  4:37.24  5:09.66  6:42.97  7:14.51
         BIEL, MATT          14                                        7:48.18
         RANAHAN, KELLEN     13
         ESTANDIAN, DANIEL   14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                8:40.01   2      29.23  1:01.07  1:34.58  2:08.70           2:31.55  2:39.27
         SHAKIBNIA, ALEXANDER14                                        3:13.53  3:47.90  4:20.68           4:47.43  4:51.21  6:50.56
         CAMPBELL, JARED     14                                        8:06.27
         MCCREERY, RYAN      13
         ROTHBERG, DASH      14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               8:48.85   3      28.63  1:00.11  1:33.82  2:07.77           2:29.78  2:37.96
         KRAUSE, BOBBY       14                                        3:11.75  3:46.47  4:19.96           4:40.55  7:04.36  7:37.84
         GREMBAN, MARK       14                                        8:13.26
         QUINN, STEPHEN      14
         BEATTIE, JULIAN     14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:50.48   4      30.55  1:03.57  1:37.54  2:11.30  2:40.87  3:15.04  3:49.96
         LYNCH, ERIC         13                                        4:25.77  4:56.28  5:30.53  6:05.72  6:40.34           7:01.16
         AUSICH, ROYCE       13                                        8:18.03
         GUIMARIN, MICHAEL   14
         MARQUEZ, JONATHAN   13
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               8:54.09   5      30.30  1:02.65  1:36.39  2:09.18           2:34.65  2:38.64
         WATSON, TAYLOR      14                                        3:12.82  3:48.14  4:23.29           4:44.89  4:53.65  5:28.29
         DENTONE, PETER      14                                        8:19.81
         NICHOLSON, ANDREW   14
         MAHONEY, SEAN       13

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
 JR CHMPSHIP  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S              16:27.67   1      30.30  1:02.22  1:28.88  2:08.05  2:41.28  3:13.86  3:46.96
                                                                       4:19.71  4:53.15  5:25.76  5:59.23  6:31.84  7:05.56  7:38.28
                                                                       8:12.22  8:45.01  9:18.72  9:51.81 10:25.12 10:57.78 11:30.99
                                                                      12:03.14 12:36.18 13:08.70 13:42.01 14:14.67 14:48.22 15:21.29
                                                                      15:54.76
BIEL, MATT            14 PC TERRAPINS SWI              16:36.09   2      31.69  1:04.88  1:34.41  2:11.85  2:45.78  3:19.00  3:52.34
                                                                       4:25.67  4:56.00  5:32.08  6:05.18  6:37.91  7:11.32  7:44.23
                                                                       8:18.05  8:51.28  9:24.88  9:58.00 10:32.11 11:05.03 11:38.67
                                                                      12:11.04 12:44.73 13:17.60 13:51.34 14:24.51 14:58.17 15:31.05
                                                                      16:04.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI              16:53.82   3      31.74  1:05.16  1:39.19  2:12.41  2:46.12  3:19.27  3:52.60
                                                                       4:25.70  4:58.82  5:31.52  6:03.91  6:36.67  7:09.60  7:42.45
                                                                       8:15.64  8:48.73  9:22.15  9:55.47 10:30.77 11:04.93 11:41.07
                                                                      12:15.91 12:51.28 13:25.66 14:00.52 14:35.58 15:10.61 15:44.69
                                                                      16:19.82
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI              16:54.88   4      29.54  1:02.84  1:35.85  2:09.43  2:43.33  3:17.37  3:51.31
                                                                       4:25.45  4:59.15  5:33.06  6:07.21  6:41.63  7:15.84  7:50.13
                                                                       8:24.01  8:58.50  9:32.44 10:06.49 10:40.71 11:15.06 11:49.10
                                                                      12:23.33 12:57.33 13:31.73 14:05.94 14:40.08 15:14.33 15:48.57
                                                                      16:22.57
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE              17:02.99   5      30.76  1:03.92  1:37.93  2:11.87  2:46.24  3:20.33  3:54.86
                                                                       4:29.51  5:04.29  5:38.96  6:14.31  6:48.37  7:22.68  7:56.63
                                                                       8:30.89  9:05.06  9:39.52 10:13.79 10:48.19 11:22.87 11:57.60
                                                                      12:31.86 13:06.64 13:40.49 14:14.30 14:48.36 15:22.89 15:56.94
                                                                      16:30.74
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S              17:10.21   6      30.58  1:04.82  1:39.55  2:14.39  2:49.21  3:24.28  3:59.39
                                                                       4:34.47  5:08.53  5:42.81  6:16.66  6:51.00  7:25.05  7:59.55
                                                                       8:33.65  9:07.97  9:42.65 10:16.86 10:51.00 11:25.53 11:59.34
                                                                      12:34.08 13:08.57 13:42.98 14:17.53 14:52.06 15:26.14 16:01.12
                                                                      16:36.02
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI              17:12.75   7      32.39  1:06.94  1:42.10  2:17.15  2:52.66  3:27.58  4:02.88
                                                                       4:37.94  5:13.02  5:47.34  6:21.34  6:55.09  7:29.27  8:03.19
                                                                       8:37.39  9:11.35  9:45.93 10:20.40 10:54.78 11:28.74 12:02.91
                                                                      12:36.64 13:11.22 13:45.69 14:20.48 14:55.01 15:29.70 16:04.27
                                                                      16:39.00
HANLEY, BRYN          15 PC CABRILLO THRE              17:13.05   8      31.49  1:05.22  1:39.47  2:14.05  2:48.73  3:23.69  3:58.82
                                                                       4:33.47  5:08.59  5:43.03  6:17.85  6:52.74  7:27.62  8:02.19
                                                                       8:37.73  9:12.45  9:43.93 10:22.49 10:58.09 11:32.81 12:07.99
                                                                      12:43.07 13:16.40 13:51.36 14:25.51 14:59.39 15:33.68 16:07.29
                                                                      16:41.16
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI              17:14.28   9      31.80  1:06.45  1:41.08  2:16.45  2:47.98  3:25.77  4:00.91
                                                                       4:36.32  5:11.17  5:46.75  6:14.52  6:57.93  7:25.66  8:09.40
                                                                       8:44.05  9:19.09  9:54.65 10:29.90 11:04.84 11:39.30 12:13.38
                                                                      12:48.37 13:22.19 13:56.76 14:30.14 15:03.97 15:37.86 16:11.78
                                                                      16:44.19
ZORETIC, ADISON       15 SI BLUE FINS SWI              17:14.60  10      32.75  1:07.00  1:34.29  2:15.71  2:39.18  3:24.34  3:59.45
                                                                       4:33.36  5:07.83  5:41.99  6:10.78  6:51.23  7:15.63  8:00.65
                                                                       8:29.29  9:09.91  9:44.94 10:19.62 10:47.60 11:29.43 11:54.05
                                                                      12:38.86 13:05.31 13:48.40 14:21.35 14:58.54 15:33.53 16:07.88
                                                                      16:42.51
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN              17:19.69  11      31.41  1:05.39  1:39.57  2:13.60  2:48.05  3:22.35  3:57.52
                                                                       4:32.26  5:07.36  5:41.14  6:15.99  6:51.26  7:26.58  8:01.00
                                                                       8:36.36  9:10.02  9:44.66 10:19.24 10:53.87 11:28.79 12:03.33
                                                                      12:38.12 13:13.41 13:48.37 14:23.76 14:59.55 15:34.39 16:10.17
                                                                      16:44.39
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI              17:23.69  12      31.01  1:05.03  1:38.99  2:13.26  2:47.93  3:22.68  3:57.61
                                                                       4:32.13  5:07.21  5:41.65  6:16.27  6:51.01  7:25.99  8:00.70
                                                                       8:30.93  9:10.87  9:45.62 10:20.36 10:55.26 11:30.16 12:05.22
                                                                      12:40.74 13:16.62 13:52.31 14:27.74 15:02.99 15:38.52 16:13.68
                                                                      16:49.11
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT              17:24.24  13      31.70  1:06.69  1:42.33  2:16.63  2:51.58  3:26.26  4:01.64
                                                                       4:36.59  5:12.02  5:46.59  6:21.99  6:56.12  7:31.16  8:05.57
                                                                       8:41.09  9:15.74  9:50.95 10:25.77 11:00.99 11:35.87 12:10.91
                                                                      12:45.78 13:20.74 13:55.30 14:30.25 15:04.70 15:39.74 16:14.66
                                                                      16:49.68
LYNCH, ERIC           13 PC SANTA CLARA S              17:27.51  14      31.87  1:06.05  1:41.52  2:15.85  2:46.15  3:25.38  4:00.76
                                                                       4:35.47  5:10.72  5:44.92  6:20.05  6:54.25  7:29.21  8:03.82
                                                                       8:38.93  9:13.80  9:49.02 10:24.05 10:54.66 11:34.43 12:01.49
                                                                      12:44.63 13:14.32 13:54.69 14:29.95 15:05.15 15:34.68 16:16.27
                                                                      16:52.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DARLING, QUINTON      15 PC MONTEREY BAY               17:37.95  15      32.00  1:07.82  1:43.92  2:19.83  2:55.48  3:31.12  4:06.71
                                                                       4:42.12  5:17.88  5:52.95  6:28.52  7:03.31  7:39.14  8:14.36
                                                                       8:50.43  9:24.93 10:00.88 10:36.20 11:11.92 11:47.32 12:22.93
                                                                      12:58.14 13:33.64 14:08.93 14:44.82 15:19.75 15:47.78 16:30.15
                                                                      17:05.28
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK               18:00.05  16      33.43  1:08.79  1:44.52  2:20.14  2:55.73  3:31.58  4:06.80
                                                                       4:43.45  5:18.76  5:55.60  6:26.26  7:08.16  7:44.77  8:22.17
                                                                       8:57.73  9:35.05 10:11.27 10:47.14 11:22.82 11:59.77 12:35.42
                                                                      13:12.43 13:49.18 14:25.33 15:02.13 15:38.08 16:14.53 16:50.00
                                                                      17:20.67
THOMPSON, BRADLEY     14 PC ALPINE PORTOL              18:01.05  17      33.74  1:10.19  1:41.95  2:24.67  3:01.88  3:38.71  4:15.16
                                                                       4:51.29  5:25.12  6:03.83  6:40.78  7:17.20  7:54.28  8:30.78
                                                                       9:01.67  9:43.65 10:14.46 10:55.66 11:24.59 12:07.31 12:43.10
                                                                      13:18.35 13:54.20 14:29.51 15:03.41 15:39.96 16:14.22 16:50.62
                                                                      17:20.62
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH               18:04.26  18      33.10  1:08.29  1:43.61  2:19.06  2:54.35  3:29.62  4:05.53
                                                                       4:41.59  5:17.50  5:52.79  6:29.53  7:06.27  7:43.31  8:21.05
                                                                       8:58.71  9:35.19 10:12.00 10:48.25 11:24.47 12:00.36 12:38.66
                                                                      13:15.22 13:51.79 14:28.07 15:04.48 15:40.70 16:16.60 16:52.77
                                                                      17:29.41
DECKERT, MIKE         15 PC TERRAPINS SWI              18:04.72  19      30.66  1:04.23  1:39.80  2:15.75  2:51.93  3:27.79  4:03.70
                                                                       4:39.54  5:15.76  5:51.14  6:27.88  7:04.44  7:41.83  8:17.99
                                                                       8:55.07  9:31.54 10:08.45 10:44.94 11:22.44 11:59.27 12:36.24
                                                                      13:12.96 13:49.99 14:26.70 15:04.02 15:40.68 16:17.49 16:53.93
                                                                      17:29.82
ESTANDIAN, DANIEL     14 PC TERRAPINS SWI              18:06.02  20      31.60  1:06.93  1:43.02  2:18.06  2:54.43  3:30.27  4:06.43
                                                                       4:42.36  5:19.06  5:55.18  6:31.58  7:07.25  7:44.39  8:21.12
                                                                       8:57.54  9:34.00 10:11.26 10:48.33 11:25.26 12:02.32 12:39.37
                                                                      13:16.02 13:52.75 14:29.01 15:05.66 15:41.79 16:18.37 16:54.32
                                                                      17:30.84
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI              18:15.08  21      32.14  1:07.30  1:35.49  2:18.63  2:51.43  3:29.99  4:05.19
                                                                       4:42.79  5:19.51  5:56.15  6:29.74  7:08.99  7:41.43  8:22.76
                                                                       8:59.36  9:36.02 10:08.83 10:49.43 11:21.82 12:03.14 12:40.80
                                                                      13:17.50 13:52.08 14:31.74 15:09.29 15:46.37 16:15.82 17:01.35
                                                                      17:34.46
CROCKETT, CAMERON     14 UT SPRINGVILLE S              18:24.28  22      33.84  1:09.48  1:46.32  2:23.60  3:01.35  3:38.13  4:15.39
                                                                       4:52.39  5:29.22  6:05.53  6:42.09  7:18.86  7:55.68  8:32.61
                                                                       9:09.33  9:46.14 10:22.70 10:59.69 11:36.59 12:13.92 12:50.51
                                                                      13:27.86 14:04.91 14:41.99 15:19.72 15:57.15 16:34.73 17:11.37
                                                                      17:41.99
GIULIANI, FRANCIS     15 SN PENGUIN SWIM               18:25.63  23      33.41  1:10.23  1:46.96  2:23.29  2:59.28  3:35.41  4:11.39
                                                                       4:47.43  5:23.46  5:59.54  6:35.62  7:11.82  7:48.25  8:24.63
                                                                       9:01.09  9:37.47 10:14.33 10:51.07 11:27.88 12:04.90 12:42.15
                                                                      13:19.44 13:57.29 14:35.33 15:13.64 15:51.80 16:30.28 17:08.80
                                                                      17:47.48
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S              18:29.81  24      32.19  1:07.71  1:44.12  2:20.18  2:57.25  3:33.88  4:10.58
                                                                       4:47.08  5:23.92  6:00.37  6:37.05  7:13.50  7:50.50  8:27.67
                                                                       9:04.45  9:41.30 10:18.60 10:55.57 11:32.88 12:10.05 12:47.23
                                                                      13:25.06 14:02.96 14:41.02 15:18.86 15:56.92 16:35.13 17:13.27
                                                                      17:51.85
SCHUMER, BEN          16 PC SANTA CLARA S              18:35.90  25      33.30  1:09.01  1:46.10  2:22.65  2:56.65  3:36.95  4:09.47
                                                                       4:50.35  5:27.63  6:04.07  6:35.63  7:17.89  7:54.83  8:31.63
                                                                       9:08.65  9:45.50 10:23.04 11:00.77 11:38.22 12:15.84 12:54.06
                                                                      13:31.87 14:10.17 14:48.49 15:27.00 16:04.85 16:42.99 17:20.85
                                                                      17:58.64
KIKUTA, KYLE          15 PC SAN JOSE AQUA              19:12.92  26      32.76  1:08.74  1:41.40  2:24.96  2:57.99  3:42.19  4:14.00
                                                                       4:58.95  5:32.82  6:17.30  6:52.66  7:35.31  8:03.70  8:53.70
                                                                       9:25.31 10:11.07 10:47.71 11:27.65 12:01.43 12:45.89 13:16.34
                                                                      14:02.22 14:41.19 15:19.99 15:47.82 16:37.93 17:16.75 17:55.99
                                                                      18:21.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    13-18   1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S              19:16.00  27      33.80  1:11.16  1:49.76  2:28.44  3:07.80  3:46.80  4:26.21
                                                                       5:04.98  5:44.20  6:23.04  7:02.56  7:41.23  8:20.63  8:59.07
                                                                       9:37.64 10:15.79 10:54.18 11:33.44 12:12.26 12:51.61 13:31.05
                                                                      14:09.55 14:48.48 15:27.67 16:06.16 16:45.81 17:23.92 18:01.99
                                                                      18:39.01

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
 JR CHMPSHIP     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     25.43   1    25.20 F1
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK     26.01   3    25.87 F2
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA    26.00   2    25.90 F3
NGUYEN, JEFFREY       16 PC SOUTH SAN FRA    26.35   6    26.02 F4
BEREKNYEI, THOMAS     16 PC WALNUT CREEK     26.16   4    26.15 F5
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SE    26.47   8    26.38 F6
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI    26.44   7    26.50 F7
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK     26.17   5    26.56 F8

NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     25.43   1
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA    26.00   2
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK     26.01   3
BEREKNYEI, THOMAS     16 PC WALNUT CREEK     26.16   4
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK     26.17   5
NGUYEN, JEFFREY       16 PC SOUTH SAN FRA    26.35   6
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI    26.44   7
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SE    26.47   8
BACHARACH, KEVIN      16 PC WALNUT CREEK     26.53  10
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI    26.53   9
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI    26.54  11
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI    26.77  12
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK     27.04  14
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL    27.04  13
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S    27.50  15
LU, JEFFREY           16 PC DALY CITY DOL    27.57  16
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI    27.67  17

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
 JR CHMPSHIP     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WARM, MICHAEL         16 SN SIERRA MARLIN    54.59   2    53.88 F1  P    26.00
                                                                    F    26.24
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     54.33   1    54.48 F2  P    26.56
                                                                    F    26.51
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK     55.68   3    55.72 F3  P    26.26
                                                                    F    26.43
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI    57.16   6    55.95 F4  P    27.47
                                                                    F    27.07
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S    56.21   4    56.07 F5  P    26.86
                                                                    F    26.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI    57.29   8    56.97 F6  P    27.71
                                                                    F    27.69
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK     57.09   5    57.58 F7  P    27.57
                                                                    F    28.34
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT    57.16   7    57.62 F8  P    27.36
                                                                    F    27.68

NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK     54.33   1              P    26.56
WARM, MICHAEL         16 SN SIERRA MARLIN    54.59   2              P    26.00
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK     55.68   3              P    26.26
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S    56.21   4              P    26.86
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK     57.09   5              P    27.57
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT    57.16   7              P    27.36
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI    57.16   6              P    27.47
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI    57.29   8              P    27.71
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI    57.30   9              P    27.98
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT    57.49  10              P    28.28
SANDBERG, JESSE       15 PC ORINDA AQUATI    57.50  11              P    28.02
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI    57.68  12              P    27.93
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE    57.90  13              P    27.72
BACHARACH, KEVIN      16 PC WALNUT CREEK     57.95  14              P    27.64
BEREKNYEI, THOMAS     16 PC WALNUT CREEK     58.01  15              P    27.64
HANLEY, BRYN          15 PC CABRILLO THRE    58.04  16              P    28.30
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SE    58.10  17              P    27.71
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH     58.26  18              P    29.05
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S    58.70  19              P    28.61
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK     58.72  20              P    28.44
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL    59.88  21              P    28.77
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  1:00.45  22              P    29.05

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
 JR CHMPSHIP   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:03.80   7  2:00.81 F1  P    28.91    59.73  1:31.79
                                                                    F    28.50    59.26  1:30.36
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE  2:03.60   5  2:00.88 F2  P    28.61    59.51  1:31.48
                                                                    F    29.02    59.85  1:31.00
HANLEY, BRYN          15 PC CABRILLO THRE  2:03.31   3  2:01.39 F3  P    28.99  1:01.26  1:32.61
                                                                    F    29.28  1:00.71  1:31.40
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:03.21   2  2:01.44 F4  P    29.41  1:01.62  1:33.40
                                                                    F    28.93  1:00.34  1:31.68
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI  2:03.91   8  2:02.15 F5  P    29.25  1:00.87  1:32.58
                                                                    F    28.67  1:00.06  1:31.81
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  2:03.67   6  2:03.50 F6  P    29.42  1:01.15  1:32.96
                                                                    F    29.06  1:00.24  1:31.95
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:05.52  10  2:05.34 F7  P    30.43  1:02.66  1:35.13
                                                                    F    29.77  1:01.87  1:33.90
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:03.97   9  2:06.36 F8  P    29.51    59.94  1:32.27
                                                                    F    29.14  1:00.93  1:33.57

WARM, MICHAEL         16 SN SIERRA MARLIN  1:58.34   1              P    27.78    57.46  1:27.96
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:03.21   2              P    29.41  1:01.62  1:33.40
HANLEY, BRYN          15 PC CABRILLO THRE  2:03.31   3              P    28.99  1:01.26  1:32.61
LEICHT, GEORGE        15 PC TIGER AQUATIC  2:03.58   4              P    28.91    59.82  1:31.85
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE  2:03.60   5              P    28.61    59.51  1:31.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  2:03.67   6              P    29.42  1:01.15  1:32.96
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:03.80   7              P    28.91    59.73  1:31.79
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI  2:03.91   8              P    29.25  1:00.87  1:32.58
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:03.97   9              P    29.51    59.94  1:32.27
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:05.52  10              P    30.43  1:02.66  1:35.13
LEICHT, JAKE          16 PC TIGER AQUATIC  2:06.35  11              P    29.83  1:02.18  1:34.84
CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  2:06.95  12              P    29.54  1:01.44  1:35.02
KIKUTA, KYLE          15 PC SAN JOSE AQUA  2:08.10  14              P    30.38  1:02.21  1:35.37
MORSS, GREG           16 PC PLEASANTON SE  2:08.10  13              P    29.63  1:02.27  1:36.20
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH   2:08.25  15              P    30.83  1:03.61  1:36.58
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  2:08.30  16              P    30.60  1:02.54  1:35.61
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  2:08.55  17              P    29.31  1:01.56  1:35.29
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:09.54  18              P    29.74  1:01.97  1:35.99
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI  2:11.64  19              P    29.38  1:01.43  1:36.10
HENNING, TANNER       16 PC CABRILLO THRE  2:13.10  20              P    30.03  1:03.49  1:38.39

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
 JR CHMPSHIP   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  4:16.05   1  4:12.10 F1  P    29.00  1:01.38  1:34.19  2:06.41  2:38.46  3:11.32  3:44.84
                                                                    F    29.08  1:00.34  1:33.03  2:05.28  2:37.36  3:09.56  3:41.82
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  4:21.30   6  4:13.14 F2  P    30.32  1:03.36  1:37.57  2:11.20  2:44.58  3:17.31  3:49.69
                                                                    F    28.94  1:00.76  1:32.44  2:04.97  2:37.32  3:09.82  3:41.93
HANLEY, BRYN          15 PC CABRILLO THRE  4:17.85   4  4:15.77 F3  P    29.90  1:01.64  1:34.10  2:06.88  2:39.96  3:13.14  3:46.04
                                                                    F    29.44  1:01.44  1:33.95  2:06.83  2:39.82  3:12.78  3:44.99
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE  4:21.94   7  4:17.36 F4  P    30.19  1:03.06  1:36.01  2:08.87  2:41.37  3:14.68  3:48.32
                                                                    F    29.64  1:01.39  1:33.87  2:07.34  2:40.23  3:13.23  3:45.94
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  4:17.03   3  4:18.23 F5  P    29.43  1:01.93  1:35.01  2:08.15  2:41.12  3:13.80  3:45.96
                                                                    F    29.35  1:01.19  1:33.90  2:07.23  2:40.56  3:13.86  3:46.82
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI  4:16.46   2  4:21.36 F6  P    29.57  1:01.71  1:34.29  2:07.30  2:40.22  3:12.71  3:45.99
                                                                    F    29.48  1:01.53  1:34.71  2:07.58  2:41.01  3:14.65  3:48.66
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   4:25.88   8  4:24.36 F7  P    30.08  1:02.49  1:35.90  2:09.86  2:43.60  3:18.36  3:53.18
                                                                    F    30.76  1:04.81  1:38.53  2:11.76  2:44.54  3:18.24  3:52.45
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  4:21.20   5  4:27.51 F8  P    30.62  1:03.91  1:37.66  2:10.90  2:43.86  3:17.17  3:50.51
                                                                    F    30.21  1:04.13  1:37.89  2:12.08  2:46.16  3:20.41  3:54.09

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  4:16.05   1              P    29.00  1:01.38  1:34.19  2:06.41  2:38.46  3:11.32  3:44.84
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI  4:16.46   2              P    29.57  1:01.71  1:34.29  2:07.30  2:40.22  3:12.71  3:45.99
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI  4:17.03   3              P    29.43  1:01.93  1:35.01  2:08.15  2:41.12  3:13.80  3:45.96
HANLEY, BRYN          15 PC CABRILLO THRE  4:17.85   4              P    29.90  1:01.64  1:34.10  2:06.88  2:39.96  3:13.14  3:46.04
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  4:21.20   5              P    30.62  1:03.91  1:37.66  2:10.90  2:43.86  3:17.17  3:50.51
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  4:21.30   6              P    30.32  1:03.36  1:37.57  2:11.20  2:44.58  3:17.31  3:49.69
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE  4:21.94   7              P    30.19  1:03.06  1:36.01  2:08.87  2:41.37  3:14.68  3:48.32
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   4:25.88   8              P    30.08  1:02.49  1:35.90  2:09.86  2:43.60  3:18.36  3:53.18
ZORETIC, ADISON       15 SI BLUE FINS SWI  4:25.95   9              P    31.45  1:05.12  1:39.10  2:12.51  2:46.33  3:19.66  3:53.76
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  4:26.21  10              P    30.93  1:02.59  1:35.72  2:09.01  2:43.90  3:18.32  3:53.35
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:26.48  11              P    30.24  1:03.84  1:38.32  2:12.76  2:46.32  3:20.07  3:54.20
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH   4:27.49  12              P    31.53  1:05.18  1:38.69  2:12.90  2:46.81  3:20.91  3:54.83
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  4:30.17  13              P    30.78  1:04.15  1:37.91  2:12.10  2:46.42  3:21.11  3:55.88
DARLING, QUINTON      15 PC MONTEREY BAY   4:32.34  14              P    31.82  1:06.10  1:40.67  2:15.13  2:49.54  3:24.74  3:59.45
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  4:32.72  15              P    31.65  1:06.16  1:41.65  2:17.08  2:52.60  3:27.34  4:02.98
WEBB, STEVE           16 PC PLEASANTON SE  4:34.59  16              P    30.84  1:05.12  1:40.03  2:14.98  2:50.33  3:25.43  4:00.59
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  4:36.63  17              P    31.79  1:05.90  1:40.77  2:16.19  2:51.02  3:25.96  4:01.31
HENNING, TANNER       16 PC CABRILLO THRE  4:38.79  18              P    31.44  1:05.45  1:40.63  2:16.18  2:51.60  3:27.24  4:03.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  212                                    MENS    15-16   800 FREE                                    EVENT  212
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S               8:40.29   1      28.61  1:00.37  1:32.45  2:04.69  2:37.50  3:10.14  3:42.61
                                                                       4:15.41  4:47.95  5:20.98  5:54.31  6:27.69  7:01.06  7:34.46
                                                                       8:07.66
HARDY, JASON          15 PC TERRAPINS SWI               8:54.73   2      29.48  1:01.68  1:35.18  2:08.83  2:42.36  3:16.17  3:50.29
                                                                       4:22.80  4:57.13  5:31.73  6:05.76  6:40.08  7:14.34  7:48.51
                                                                       8:22.32
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE               9:00.64   3      29.68  1:02.50  1:35.90  2:10.15  2:44.56  3:18.66  3:52.64
                                                                       4:27.29  4:59.59  5:35.87  6:01.89  6:45.50  7:09.42  7:53.76
                                                                       8:18.65
LEICHT, GEORGE        15 PC TIGER AQUATIC               9:04.87   4      30.35  1:03.53  1:37.14  2:11.57  2:45.83  3:20.32  3:54.93
                                                                       4:29.26  5:03.68  5:38.76  6:13.45  6:48.26  7:22.61  7:57.17
                                                                       8:31.43
KEENAN, NED           16 PC TERRAPINS SWI               9:06.94   5      30.30  1:03.64  1:30.38  2:12.95  2:48.81  3:23.58  3:52.41
                                                                       4:33.45  5:01.16  5:42.80  6:11.74  6:52.06  7:13.07  8:00.45
                                                                       8:31.01
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK                9:15.22   6      32.34  1:07.50  1:43.04  2:18.21  2:53.93  3:29.75  4:04.80
                                                                       4:39.58  5:14.64  5:49.51  6:24.07  6:58.81  7:33.23  8:08.09
                                                                       8:42.39
DECKERT, MIKE         15 PC TERRAPINS SWI               9:22.08   7      30.76  1:04.92  1:39.87  2:15.10  2:50.91  3:26.02  4:01.71
                                                                       4:37.30  5:13.01  5:48.64  6:25.49  7:01.36  7:31.52  8:13.43
                                                                       8:48.74
DARLING, QUINTON      15 PC MONTEREY BAY                9:22.17   8      31.45  1:05.41  1:40.93  2:16.18  2:51.89  3:28.24  4:03.54
                                                                       4:39.12  5:14.54  5:50.07  6:25.94  7:01.49  7:36.25  8:13.11
                                                                       8:48.29
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH                9:24.96   9      32.84  1:08.65  1:44.93  2:21.04  2:56.10  3:31.24  4:06.82
                                                                       4:42.02  5:17.71  5:53.60  6:29.39  7:04.33  7:40.44  8:15.56
                                                                       8:51.14
GIULIANI, FRANCIS     15 SN PENGUIN SWIM                9:26.11  10      33.46  1:08.91  1:44.80  2:20.71  2:56.56  3:31.95  4:07.54
                                                                       4:43.16  5:18.24  5:53.56  6:28.79  7:04.29  7:39.98  8:15.90
                                                                       8:45.71
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT               9:28.95  11      32.18  1:07.97  1:43.98  2:20.45  2:55.75  3:31.39  4:06.82
                                                                       4:42.86  5:18.51  5:54.42  6:30.63  7:06.77  7:43.98  8:19.65
                                                                       8:56.83
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM               9:29.40  12      30.77  1:04.56  1:39.45  2:15.06  2:51.70  3:27.74  4:04.46
                                                                       4:41.31  5:18.68  5:55.18  6:30.72  7:06.98  7:35.84  8:19.46
                                                                       8:49.81
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI               9:37.43  13      31.14  1:05.70  1:40.95  2:16.92  2:53.43  3:29.28  4:05.99
                                                                       4:42.36  5:19.00  5:55.03  6:32.31  7:09.02  7:46.87  8:23.71
                                                                       8:55.60
HENNING, TANNER       16 PC CABRILLO THRE               9:46.47  14      32.55  1:07.86  1:43.43  2:18.97  2:41.43  3:31.54  3:58.56
                                                                       4:46.00  5:22.07  6:01.22  6:37.37  7:16.74  7:54.66  8:32.61
                                                                       9:01.14
YOSHIWARA, KAZ        15 PC WALNUT CREEK                9:53.96  15      31.10  1:05.19  1:40.88  2:16.79  2:53.17  3:30.32  4:01.31
                                                                       4:45.95  5:24.37  6:03.27  6:42.28  7:20.21  8:00.22  8:37.70
                                                                       9:10.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
 JR CHMPSHIP   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  1:03.33   1  1:00.14 F1  P    31.38
                                                                    F    29.83
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK   1:04.15   2  1:03.64 F2  P    30.20
                                                                    F    31.01
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  1:04.71   3  1:03.87 F3  P    31.81
                                                                    F    30.99
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  1:06.40   7  1:04.51 F4  P    32.89
                                                                    F    31.94
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:04.85   4  1:05.14 F5  P    32.36
                                                                    F    31.96
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  1:05.89   5  1:05.83 F6  P    31.61
                                                                    F    31.79
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  1:06.73   8  1:06.45 F7  P    32.75
                                                                    F    32.40
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK   1:06.27   6  1:06.91 F8  P    31.88
                                                                    F    32.25

MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  1:03.33   1              P    31.38
NGUYEN, THUY          15 PC WALNUT CREEK   1:04.15   2              P    30.20
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  1:04.71   3              P    31.81
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:04.85   4              P    32.36
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  1:05.89   5              P    31.61
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK   1:06.27   6              P    31.88
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  1:06.40   7              P    32.89
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  1:06.73   8              P    32.75
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT  1:07.59  10              P    33.34
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  1:07.59   9              P    33.26
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  1:07.79  11              P    32.60
STEIN, ARTHUR         16 PC KORET YOUTH S  1:08.42  12              P    32.76
CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  1:08.80  13              P    34.09
BACHARACH, KEVIN      16 PC WALNUT CREEK   1:09.00  14              P    33.11
HENNING, TANNER       16 PC CABRILLO THRE  1:09.74  15              P    33.78
ASTORGA, VICTOR       16 SN IMFAST MARLIN  1:11.19  16              P    34.29
CROSSLEY, JOHN        15 PC ORINDA AQUATI  1:11.43  17              P    34.55
STURGESS, ANDREW      15 PC DOUGLAS DOLFI  1:11.75  18              P    34.20

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
 JR CHMPSHIP   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  2:16.09   2  2:07.96 F1  P    33.63  1:09.20  1:42.88
                                                                    F    30.78  1:02.95  1:35.33
WARM, MICHAEL         16 SN SIERRA MARLIN  2:09.61   1  2:13.27 F2  P    30.93  1:03.82  1:36.48
                                                                    F    30.65  1:03.00  1:36.83
MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  2:16.88   3  2:15.28 F3  P    32.63  1:07.62  1:42.70
                                                                    F    31.74  1:05.49  1:40.61
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:21.14   5  2:18.16 F4  P    33.75  1:09.03  1:45.21
                                                                    F    33.03  1:07.41  1:42.75
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:21.06   4  2:18.30 F5  P    33.50  1:08.67  1:44.60
                                                                    F    32.90  1:07.40  1:43.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK   2:24.34   6  2:21.28 F6  P    32.06  1:07.84  1:45.90
                                                                    F    32.94  1:08.45  1:44.78
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  2:24.69   7  2:25.50 F7  P    34.20  1:10.97  1:48.16
                                                                    F    33.09  1:08.39  1:46.78
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:24.87   8  2:26.12 F8  P    34.05  1:10.61  1:47.82
                                                                    F    34.31  1:11.11  1:48.61

WARM, MICHAEL         16 SN SIERRA MARLIN  2:09.61   1              P    30.93  1:03.82  1:36.48
MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  2:16.09   2              P    33.63  1:09.20  1:42.88
MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  2:16.88   3              P    32.63  1:07.62  1:42.70
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:21.06   4              P    33.50  1:08.67  1:44.60
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:21.14   5              P    33.75  1:09.03  1:45.21
PRESTON, NATE         15 PC WALNUT CREEK   2:24.34   6              P    32.06  1:07.84  1:45.90
HALL, JOSHWIN         16 PC KORET YOUTH S  2:24.69   7              P    34.20  1:10.97  1:48.16
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:24.87   8              P    34.05  1:10.61  1:47.82
HUDLIN, SHANE         15 PC TERRAPINS SWI  2:24.91   9              P    33.69  1:10.46  1:48.13
FRENN, TYSON          15 PC VALLEJO AQUAT  2:27.62  10              P    35.08  1:12.22  1:50.44
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:28.33  11              P    34.48  1:12.38  1:50.49
HENNING, TANNER       16 PC CABRILLO THRE  2:28.68  12              P    34.84  1:13.19  1:50.94
STEIN, ARTHUR         16 PC KORET YOUTH S  2:32.86  13              P    35.40  1:13.20  1:52.51
ASTORGA, VICTOR       16 SN IMFAST MARLIN  2:33.65  15              P    35.65  1:14.01  1:53.07
CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  2:33.65  14              P    36.94  1:16.21  1:55.89

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAYLOR, RUSSELL       15 PC HUMBOLDT COAS  1:10.97   3  1:08.73 F1  P    33.27
                                                                    F    33.19
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.83   1  1:09.34 F2  P    33.86
                                                                    F    32.87
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   1:10.85   2  1:09.52 F3  P    33.29
                                                                    F    33.58
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK   1:11.94   4  1:10.16 F4  P    32.66
                                                                    F    33.86
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  1:12.91   5  1:11.15 F5  P    34.62
                                                                    F    33.83
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:15.07   8  1:11.73 F6  P    34.87
                                                                    F    33.90
HAVERLAH, ROSS        16 PC PIRANHA SWIMM  1:14.61   6  1:13.49 F7  P    34.22
                                                                    F    34.38
KASPER, MIKE          16 PC LOS ALTOS/MTN  1:15.11   9  1:15.25 F8  P    35.92
                                                                    F    36.05

FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.83   1              P    33.86
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   1:10.85   2              P    33.29
TAYLOR, RUSSELL       15 PC HUMBOLDT COAS  1:10.97   3              P    33.27
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK   1:11.94   4              P    32.66
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  1:12.91   5              P    34.62
HAVERLAH, ROSS        16 PC PIRANHA SWIMM  1:14.61   6              P    34.22
LEICHT, JAKE          16 PC TIGER AQUATIC  1:14.78   7              P    35.64
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  1:15.07   8              P    34.87
KASPER, MIKE          16 PC LOS ALTOS/MTN  1:15.11   9              P    35.92
TANG, ALEX            15 PC WALNUT CREEK   1:15.20  10              P    34.74
STANWICK, MICHAEL     15 PC VALLEJO AQUAT  1:15.36  11              P    34.68
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  1:16.10  12              P    35.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LU, JEFFREY           16 PC DALY CITY DOL  1:17.26  13              P    36.22
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH   1:18.48  14              P    37.24
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  1:18.80  15              P    36.97

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   2:39.45   4  2:31.05 F1  P    35.35  1:15.51  1:57.44
                                                                    F    35.31  1:14.03  1:54.22
TAYLOR, RUSSELL       15 PC HUMBOLDT COAS  2:38.99   3  2:32.44 F2  P    37.41  1:18.63  1:58.14
                                                                    F    35.91  1:15.23  1:54.62
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:41.88   7  2:33.09 F3  P    35.96  1:16.38  1:58.93
                                                                    F    36.31  1:15.13  1:53.61
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  2:37.04   1  2:33.71 F4  P    34.98  1:13.87  1:54.36
                                                                    F    35.14  1:13.49  1:53.79
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK   2:37.31   2  2:36.50 F5  P    34.52  1:14.31  1:56.13
                                                                    F    36.20  1:15.35  1:56.31
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  2:41.63   6  2:39.02 F6  P    37.37  1:19.34  2:00.21
                                                                    F    37.23  1:17.56  1:58.71
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   2:42.33   9  2:39.54 F7  P    36.44  1:17.03  1:59.44
                                                                    F    36.71  1:17.15  1:57.18
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:42.11   8  2:42.18 F8  P    36.07  1:16.73  1:59.46
                                                                    F    37.11  1:18.35  2:00.44

HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  2:37.04   1              P    34.98  1:13.87  1:54.36
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK   2:37.31   2              P    34.52  1:14.31  1:56.13
TAYLOR, RUSSELL       15 PC HUMBOLDT COAS  2:38.99   3              P    37.41  1:18.63  1:58.14
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK   2:39.45   4              P    35.35  1:15.51  1:57.44
LEICHT, JAKE          16 PC TIGER AQUATIC  2:40.08   5              P    36.88  1:17.60  1:58.89
DUNN, DAVID           15 PC MORGAN HILL S  2:41.63   6              P    37.37  1:19.34  2:00.21
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:41.88   7              P    35.96  1:16.38  1:58.93
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  2:42.11   8              P    36.07  1:16.73  1:59.46
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   2:42.33   9              P    36.44  1:17.03  1:59.44
TANG, ALEX            15 PC WALNUT CREEK   2:43.35  10              P    36.86  1:18.12  2:00.18
KASPER, MIKE          16 PC LOS ALTOS/MTN  2:43.77  11              P    36.68  1:17.44  2:00.28
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  2:43.79  12              P    37.31  1:19.23  2:01.73
WEBB, STEVE           16 PC PLEASANTON SE  2:45.13  13              P    37.63  1:19.58  2:02.19
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:45.16  14              P    37.56  1:19.86  2:02.12
NEVEU, NICK           15 PC TERRAPINS SWI  2:46.83  15              P    37.82  1:19.83  2:03.57
LU, JEFFREY           16 PC DALY CITY DOL  2:47.57  16              P    38.10  1:20.41  2:04.73
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH   2:47.64  17              P    38.27  1:21.79  2:04.55
KIKUTA, KYLE          15 PC SAN JOSE AQUA  2:49.09  18              P    38.92  1:21.54  2:04.83
STANWICK, MICHAEL     15 PC VALLEJO AQUAT  2:50.71  19              P    37.34  1:19.60  2:05.15
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:50.72  20              P    38.40  1:22.38  2:06.53
SKABELND, ANDREW      16 UT SPRINGVILLE S  2:50.86  21              P    38.54  1:21.02  2:05.35
MCCREERY, SEAN        15 PC WALNUT CREEK   2:51.69  22              P    38.96  1:22.67  2:07.69
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  1:01.50   4    59.33 F1  P    29.61
                                                                    F    28.54
MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  1:01.36   3    59.78 F2  P    28.69
                                                                    F    28.32
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  1:00.85   2  1:00.12 F3  P    29.17
                                                                    F    28.60
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  1:00.63   1  1:00.28 F4  P    29.11
                                                                    F    28.64
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  1:02.15   6  1:00.88 F5  P    29.50
                                                                    F    28.76
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.22   7  1:02.25 F6  P    29.55
                                                                    F    29.05
GILFORD, LUKE         15 PC SAN RAMON LIV  1:03.79   8  1:03.22 F7  P    29.92
                                                                    F    29.63
NGUYEN, JEFFREY       16 PC SOUTH SAN FRA  1:04.19  10  1:03.54 F8  P    29.29
                                                                    F    29.06
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  1:03.80   9          F   P    29.75

BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  1:00.63   1              P    29.11
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  1:00.85   2              P    29.17
MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  1:01.36   3              P    28.69
MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  1:01.50   4              P    29.61
CARRANZA, TRAVIS      16 PC SANTA ROSA NE  1:02.02   5              P    29.33
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  1:02.15   6              P    29.50
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.22   7              P    29.55
GILFORD, LUKE         15 PC SAN RAMON LIV  1:03.79   8              P    29.92
NGUYEN, JEFFREY       16 PC SOUTH SAN FRA  1:04.19  10              P    29.29
CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  1:04.37  11              P    30.35
WATKINS, ERIC         16 PC SAN JOSE AQUA  1:04.41  12              P    29.98
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  1:06.61  13              P    31.66
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  1:06.65  14              P    31.15

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
 JR CHMPSHIP   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  2:17.60   2  2:12.69 F1  P    30.12  1:05.74  1:41.97
                                                                    F    29.65  1:04.08  1:38.41
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  2:18.57   3  2:13.89 F2  P    31.66  1:06.68  1:43.59
                                                                    F    30.17  1:03.94  1:38.69
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:17.27   1  2:15.46 F3  P    31.44  1:06.80  1:43.04
                                                                    F    30.14  1:04.17  1:39.24
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:22.38   6  2:19.38 F4  P    32.77  1:08.57  1:45.70
                                                                    F    31.36  1:08.07  1:43.94
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:20.56   5  2:20.59 F5  P    30.85  1:05.40  1:42.57
                                                                    F    31.04  1:06.66  1:43.28
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  2:24.75   8  2:21.45 F6  P    31.92  1:08.34  1:46.75
                                                                    F    32.11  1:08.35  1:45.06
WEBB, STEVE           16 PC PLEASANTON SE  2:20.07   4  2:21.94 F7  P    30.79  1:05.93  1:42.76
                                                                    F    31.14  1:05.98  1:43.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  2:23.42   7  2:22.56 F8  P    31.73  1:07.81  1:45.59
                                                                    F    31.55  1:06.92  1:44.63

DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  2:17.27   1              P    31.44  1:06.80  1:43.04
MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  2:17.60   2              P    30.12  1:05.74  1:41.97
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  2:18.57   3              P    31.66  1:06.68  1:43.59
WEBB, STEVE           16 PC PLEASANTON SE  2:20.07   4              P    30.79  1:05.93  1:42.76
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:20.56   5              P    30.85  1:05.40  1:42.57
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:22.38   6              P    32.77  1:08.57  1:45.70
CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  2:23.42   7              P    31.73  1:07.81  1:45.59
HAMILTON, BRODIE      16 PC PLEASANTON SE  2:24.75   8              P    31.92  1:08.34  1:46.75
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:26.80   9              P    31.93  1:09.16  1:48.77
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   2:27.10  10              P    32.50  1:09.55  1:48.21
ZHU, TONY             15 PC SUNNYVALE SWI  2:29.35  11              P    34.76  1:12.99  1:51.69
TSAI, ROGER           15 PC WEST VALLEY S  2:31.95  12              P    33.34  1:12.08  1:52.54

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT  152
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
 JR CHMPSHIP   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  2:21.02   3  2:11.47 F1  P    30.19  1:05.35  1:46.27
                                                                    F    29.41  1:02.51  1:40.77
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:21.48   4  2:16.65 F2  P    29.92  1:06.37  1:48.26
                                                                    F    29.06  1:04.36  1:44.90
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:19.08   1  2:18.56 F3  P    29.84  1:05.97  1:46.88
                                                                    F    29.93  1:05.68  1:47.33
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   2:22.38   6  2:18.68 F4  P    30.69  1:09.68  1:50.83
                                                                    F    30.76  1:08.63  1:48.36
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK   2:19.66   2  2:19.47 F5  P    30.31  1:08.49  1:47.37
                                                                    F    30.00  1:08.14  1:48.03
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:23.49   9  2:21.42 F6  P    31.83  1:08.40  1:50.77
                                                                    F    30.78  1:06.51  1:48.80
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:22.09   5  2:22.36 F7  P    30.90  1:07.32  1:48.72
                                                                    F    30.92  1:08.21  1:49.25
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:23.05   7  2:25.12 F8  P    31.32  1:11.92  1:49.95
                                                                    F    31.11  1:11.62  1:51.40

ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  2:19.08   1              P    29.84  1:05.97  1:46.88
BANNOWSKY, SHAYN      16 PC WALNUT CREEK   2:19.66   2              P    30.31  1:08.49  1:47.37
MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  2:21.02   3              P    30.19  1:05.35  1:46.27
DWELLEY, JOHN         15 PC TERRAPINS SWI  2:21.48   4              P    29.92  1:06.37  1:48.26
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  2:22.09   5              P    30.90  1:07.32  1:48.72
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   2:22.38   6              P    30.69  1:09.68  1:50.83
FELIX, NIKO           16 PC VALLEJO AQUAT  2:23.05   7              P    31.32  1:11.92  1:49.95
LEICHT, JAKE          16 PC TIGER AQUATIC  2:23.13   8              P    30.35  1:07.97  1:50.71
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  2:23.49   9              P    31.83  1:08.40  1:50.77
BECK, NICOLAS         16 PC ORINDA AQUATI  2:24.31  10              P    30.07  1:08.44  1:51.67
TAYLOR, RUSSELL       15 PC HUMBOLDT COAS  2:24.63  11              P    31.42  1:12.49  1:51.39
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  2:25.79  12              P    30.85  1:08.55  1:52.22
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  2:26.06  13              P    30.06  1:07.20  1:52.08
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  2:26.66  14              P    31.51  1:10.61  1:53.27
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  2:27.76  15              P    32.92  1:12.78  1:54.79
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH   2:28.60  16              P    30.97  1:12.87  1:55.53
MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    29.61  1:05.86  1:47.48
NELSON, MICHAEL       16 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    31.43  1:11.24  1:54.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
 JR CHMPSHIP   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  4:51.66   1  4:40.34 F1  P    29.69  1:04.32  1:42.30  2:18.99  3:02.14  3:44.58  4:18.90
                                                                    F    28.93  1:02.88  1:39.33  2:14.72  2:56.21  3:37.85  4:09.88
MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  4:58.37   4  4:44.83 F2  P    31.28  1:08.22  1:46.29  2:23.50  3:05.50  3:49.02  4:25.13
                                                                    F    30.17  1:04.87  1:41.58  2:16.99  2:57.86  3:39.56  4:12.40
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  4:53.26   2  4:49.70 F3  P    31.12  1:08.19  1:46.23  2:23.08  3:04.99  3:47.52  4:20.52
                                                                    F    31.24  1:08.55  1:46.46  2:23.97  3:05.17  3:46.82  4:18.25
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  5:04.19   8  4:55.79 F4  P    32.72  1:11.21  1:49.73  2:27.05  3:11.43  3:54.73  4:29.84
                                                                    F    31.55  1:08.21  1:46.59  2:23.61  3:06.78  3:48.86  4:23.08
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:57.55   3  4:59.04 F5  P    30.53  1:06.42  1:45.05  2:22.77  3:06.18  3:49.29  4:24.27
                                                                    F    30.77  1:06.96  1:45.93  2:24.22  3:08.02  3:51.62  4:25.56
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  5:07.06  10  5:04.06 F6  P    32.68  1:09.39  1:50.88  2:31.52  3:14.62  3:56.98  4:32.14
                                                                    F    32.45  1:08.63  1:50.68  2:30.14  3:12.04  3:56.25  4:31.86
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  5:06.90   9  5:07.12 F7  P    32.08  1:10.94  1:50.86  2:29.84  3:12.48  3:56.05  4:31.65
                                                                    F    32.39  1:10.76  1:52.04  2:31.79  3:14.44  3:58.00  4:32.74
WHITE, TOBIN          16 PC CABRILLO THRE  5:10.10  11          F   P    31.83  1:09.17  1:49.40  2:28.59  3:14.58  4:01.21  4:35.47

MONSEES, ZACHARY      15 PC SANTA CLARA S  4:51.66   1              P    29.69  1:04.32  1:42.30  2:18.99  3:02.14  3:44.58  4:18.90
CLARK, KENNETH        16 UT SPRINGVILLE S  4:53.26   2              P    31.12  1:08.19  1:46.23  2:23.08  3:04.99  3:47.52  4:20.52
ALLISON, ANDREW       16 PC VALLEJO AQUAT  4:57.55   3              P    30.53  1:06.42  1:45.05  2:22.77  3:06.18  3:49.29  4:24.27
MACKAY, ANDREW        15 ** STINGRAY SWIM  4:58.37   4              P    31.28  1:08.22  1:46.29  2:23.50  3:05.50  3:49.02  4:25.13
LEICHT, JAKE          16 PC TIGER AQUATIC  5:01.44   5              P    30.79  1:06.97  1:46.87  2:26.36  3:10.25  3:53.30  4:28.32
DISBROW, ZACH         16 PC ORINDA AQUATI  5:02.37   6              P    29.65  1:03.93  1:44.99  2:25.47  3:11.32  3:55.51  4:29.96
BURKE, TOKI           15 PC PIRANHA SWIMM  5:04.02   7              P    30.83  1:05.83  1:44.94  2:23.64  3:09.10  3:54.63  4:30.24
VERGARA, JUSTIN       16 PC DALY CITY DOL  5:04.19   8              P    32.72  1:11.21  1:49.73  2:27.05  3:11.43  3:54.73  4:29.84
KAWASAKI, JASON       15 PC ORINDA AQUATI  5:06.90   9              P    32.08  1:10.94  1:50.86  2:29.84  3:12.48  3:56.05  4:31.65
MAY, ANDREW           15 PC TIGER AQUATIC  5:07.06  10              P    32.68  1:09.39  1:50.88  2:31.52  3:14.62  3:56.98  4:32.14
GROSSMAN, MARK        16 ** POINTS NORTH   5:10.99  12              P    30.93  1:06.31  1:50.37  2:32.65  3:17.31  4:01.43  4:36.95
HAILE, BRYAN          15 PC SOS SWIM TEAM  5:11.68  13              P    32.39  1:09.74  1:52.31  2:35.31  3:17.90  4:00.51  4:36.46
MCGOWAN, JONATHAN     16 PC WALNUT CREEK   5:13.53  14              P    31.58  1:08.92  1:51.96  2:34.92  3:19.68  4:04.94  4:39.65
KIKUTA, KYLE          15 PC SAN JOSE AQUA  5:16.20  15              P    31.90  1:07.93  1:52.58  2:35.86  3:20.49  4:05.86  4:41.29
MAHONEY, DANIEL       16 PC ORINDA AQUATI  5:18.94  16              P    32.15  1:10.19  1:51.64  2:32.38  3:17.72  4:05.28  4:42.69
KEARNEY, BRENDAN      16 PC VALLEJO AQUAT  5:19.09  17              P    33.53  1:11.88  1:55.13  2:35.52  3:19.57  4:05.11  4:43.28
CRONK, SCOTT          16 PC DOUGLAS DOLFI  5:19.95  18              P    32.74  1:09.24  1:50.83  2:31.55  3:19.72  4:07.81  4:45.19

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:54.21   1      29.18  1:00.84  1:28.71
         NGUYEN, THUY        15
         NELSON, MICHAEL     16
         BACHARACH, KEVIN    16
         BANNOWSKY, SHAYN    16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:58.11   2      30.43  1:04.22  1:32.05
         HUDLIN, SHANE       15
         DWELLEY, JOHN       15
         HARDY, JASON        15
         KEENAN, NED         16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               1:58.56   3      30.97  1:03.51  1:52.60
         FRENN, TYSON        15
         FELIX, NIKO         16
         ALLISON, ANDREW     16
         KEARNEY, BRENDAN    16
DCD,  A  15-16        16 PC DALY CITY DOL               2:00.37   4      29.83  1:04.20  1:33.03
         VERGARA, JUSTIN     16
         LU, JEFFREY         16
         BANARES, ALEX       15
         CORBELLI, SKY       16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:00.57   5      31.62  1:06.13  1:34.05
         MAHONEY, DANIEL     16
         KAWASAKI, JASON     15
         DISBROW, ZACH       16
         BECK, NICOLAS       16
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:01.22   6      31.61  1:05.41  1:35.55
         PRESTON, NATE       15
         MCGOWAN, JONATHAN   16
         BERNARD, PHILIP     16
         BEREKNYEI, THOMAS   16
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               2:01.83   7      30.06  1:06.17  1:34.53
         HALL, JOSHWIN       16
         WONG, MATTHEW       16
         STEIN, ARTHUR       16
         VONG, STEPHEN       15

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                4:12.42   1      31.15  1:03.33  1:35.45  2:12.29  2:41.56  3:16.16  3:42.65
         NGUYEN, THUY        15
         NELSON, MICHAEL     16
         BACHARACH, KEVIN    16
         BANNOWSKY, SHAYN    16
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               4:16.22   2      32.85  1:06.72  1:39.00  2:15.04  2:43.70  3:17.39  3:45.21
         FRENN, TYSON        15
         FELIX, NIKO         16
         ALLISON, ANDREW     16
         KEARNEY, BRENDAN    16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:20.82   3      33.06  1:08.48  1:43.68  2:23.14  2:50.87  3:23.80  3:51.40
         MAHONEY, DANIEL     16
         KAWASAKI, JASON     15
         DISBROW, ZACH       16
         BECK, NICOLAS       16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:21.19   4      31.87  1:06.01  1:40.59  2:20.53  2:49.50  3:25.09  3:52.18
         HUDLIN, SHANE       15
         DWELLEY, JOHN       15
         HARDY, JASON        15
         KEENAN, NED         16
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               4:28.22   5      31.42  1:04.17  1:41.09  2:23.86  2:53.35  3:29.03  3:57.57
         HALL, JOSHWIN       16
         WONG, MATTHEW       16
         STEIN, ARTHUR       16
         VONG, STEPHEN       15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DCD,  A  15-16        16 PC DALY CITY DOL               4:28.34   6      31.50  1:03.54  1:38.48  2:17.65  2:49.81  3:25.59  3:54.51
         VERGARA, JUSTIN     16
         LU, JEFFREY         16
         BANARES, ALEX       15
         CORBELLI, SKY       16
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                4:30.81   7      31.94  1:05.89  1:42.23  2:22.91  2:54.63  3:31.95  3:59.56
         PRESTON, NATE       15
         MCGOWAN, JONATHAN   16
         BERNARD, PHILIP     16
         BEREKNYEI, THOMAS   16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:35.30   8      34.06  1:09.44  1:44.29  2:23.37  2:55.18  3:32.33  4:01.55
         MCCABE, PATRICK     15
         NEVEU, NICK         15
         DECKERT, MIKE       15
         MARTIN, JEREMY      16

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:42.46   1      25.00    50.60  1:16.26
         NGUYEN, THUY        15
         BANNOWSKY, SHAYN    16
         BEREKNYEI, THOMAS   16
         PRESTON, NATE       15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:44.26   2      26.28    52.91  1:18.89
         KEENAN, NED         16
         DECKERT, MIKE       15
         HARDY, JASON        15
         DWELLEY, JOHN       15
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:44.52   3      25.85    52.03  1:18.09
         BACHARACH, KEVIN    16
         MCGOWAN, JONATHAN   16
         NELSON, MICHAEL     16
         BERNARD, PHILIP     16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:44.81   4      26.77    53.19  1:19.39
         KAWASAKI, JASON     15
         DISBROW, ZACH       16
         BECK, NICOLAS       16
         SANDBERG, JESSE     15
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               1:46.08   5      26.41    52.96  1:19.32
         ALLISON, ANDREW     16
         FELIX, NIKO         16
         FRENN, TYSON        15
         KEARNEY, BRENDAN    16
DCD,  A  15-16        16 PC DALY CITY DOL               1:48.00   6      27.65    54.36  1:21.81
         LU, JEFFREY         16
         BANORES, ALEX       15
         CORBELLI, SKY       16
         VERGARA, JUSTIN     16
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               1:49.44   7      27.61    54.81  1:22.94
         STEIN, ARTHUR       16
         VONG, STEPHEN       15
         WONG, MATTHEW       16
         HALL, JOSHWIN       16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:51.79   8      27.22    54.68  1:23.21
         NEVEU, NICK         15
         HUDLIN, SHANE       15
         MCCABE, PATRICK     15
         MARTIN, JEREMY      16

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                3:44.24   1      26.15    54.62  1:21.63  1:51.46  2:19.22  2:48.26  3:14.51
         NGUYEN, THUY        15
         BEREKNYEI, THOMAS   16
         MCGOWAN, JONATHAN   16
         BANNOWSKY, SHAYN    16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               3:49.70   2      27.88    57.34  1:24.87  1:54.27  2:21.83  2:51.45  3:19.82
         DWELLEY, JOHN       15
         HARDY, JASON        15
         KEENAN, NED         16
         DECKERT, MIKE       15
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               3:49.96   3      27.83    57.13  1:24.32  1:54.37  2:22.47  2:53.51  3:20.08
         FELIX, NIKO         16
         FRENN, TYSON        15
         KEARNEY, BRENDAN    16
         ALLISON, ANDREW     16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               3:51.60   4      28.37    58.24  1:25.60  1:54.71  2:22.27  2:52.01  3:20.67
         KAWASAKI, JASON     15
         BECK, NICOLAS       16
         DISBROW, ZACH       16
         CROSSLEY, JOHN      15
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                3:57.19   5      28.27    58.21  1:25.68  1:56.34  2:24.45  2:55.84  3:24.74
         BACHARACH, KEVIN    16
         PRESTON, NATE       15
         NELSON, MICHAEL     16
         BERNARD, PHILIP     16
DCD,  A  15-16        16 PC DALY CITY DOL               3:59.37   6      28.98    59.48  1:28.07  1:59.33  2:28.74  3:02.27  3:29.49
         LU, JEFFREY         16
         BANARES, ALEX       15
         CORBELLI, SKY       16
         VERGARA, JUSTIN     16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:00.30   7      28.98    59.81  1:28.23  1:59.69  2:28.75  3:00.18  3:27.86
         NEVEU, NICK         15
         HUDLIN, SHANE       15
         MCCABE, PATRICK     15
         FRASER, IAN         15
KYSC, A 15-16         16 PC KORET YOUTH S               4:00.52   8      28.42  1:00.79  1:29.02  2:00.48  2:29.18  3:01.40  3:28.40
         STEIN, ARTHUR       16
         VONG, STEPHEN       15
         WONG, MATTHEW       16
         HALL, JOSHWIN       16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
 JR CHMPSHIP   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               8:17.13   1      28.87  1:00.87  1:33.53  2:05.71  2:33.45  3:04.41  3:36.91
         DECKERT, MIKE       15                                        4:10.05  4:38.07  5:09.53  5:41.73  6:12.95  6:41.30  7:12.53
         DWELLEY, JOHN       15                                        7:44.96
         HARDY, JASON        15
         KEENAN, NED         16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                8:29.97   2      28.93  1:00.11  1:32.78  2:04.19  2:33.27  3:05.71  3:38.76
         NGUYEN, THUY        15                                        4:10.18  4:38.60  5:10.56  5:43.83  6:18.38  6:47.71  7:20.95
         MCGOWAN, JONATHAN   16                                        7:55.51
         BANNOWSKY, SHAYN    16
         PRESTON, NATE       15
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               8:35.84   3      30.06  1:02.33  1:35.72  2:09.08  2:37.94  3:10.25  3:43.34
         KAWASAKI, JASON     15                                        4:15.72  4:44.73  5:17.66  5:52.55  6:26.97  6:56.84  7:29.32
         DISBROW, ZACH       16                                        8:02.84
         MAHONEY, DANIEL     16
         BECK, NICOLAS       16

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
 JR CHMPSHIP     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI    25.32   1    25.27 F1
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     25.79   4    25.49 F2
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK     25.70   2    25.55 F3
OGRADY, SEAN          17 PC CABRILLO THRE    25.78   3    25.58 F4
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU    26.53   5    25.95 F5
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN    26.81   7    26.26 F6
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI    26.85   8    26.46 F7
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK     26.70   6    26.55 F8

CHILES, JUSTIN        18 PC ORINDA AQUATI    25.32   1
HUBBARD, JONATHAN     19 SN ARDEN HILLS      25.39  12
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK     25.70   2
OGRADY, SEAN          17 PC CABRILLO THRE    25.78   3
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     25.79   4
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU    26.53   5
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK     26.70   6
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN    26.81   7
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI    26.85   8
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK     27.08   9
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA    27.16  10
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE    27.23  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
 JR CHMPSHIP     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     54.56   1    54.26 F1  P    25.97
                                                                    F    26.16
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI    55.79   2    55.52 F2  P    27.30
                                                                    F    27.26
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK     56.31   3    56.05 F3  P    27.68
                                                                    F    27.84
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA    57.50   7    56.22 F4  P    28.01
                                                                    F    27.27
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU    56.96   5    56.89 F5  P    27.22
                                                                    F    27.70
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE    56.95   4    56.95 F6  P    27.73
                                                                    F    27.82
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN    57.03   6    56.97 F7  P    27.58
                                                                    F    27.52
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN    57.69   8    57.15 F8  P    28.33
                                                                    F    27.79

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK     54.56   1              P    25.97
METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI    55.79   2              P    27.30
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK     56.31   3              P    27.68
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE    56.95   4              P    27.73
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU    56.96   5              P    27.22
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN    57.03   6              P    27.58
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA    57.50   7              P    28.01
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN    57.69   8              P    28.33
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU    57.72   9              P    27.81
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI    57.73  10              P    27.52
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK     57.84  11              P    27.87
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK     58.55  12              P    28.63
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK     58.84  13              P    27.99
ELLINGSON, JAMES      17 SN PENGUIN SWIM     58.91  14              P    28.69
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI    59.59  15              P    28.59
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  1:01.49  16              P    29.40

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
 JR CHMPSHIP   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  2:02.81   1  2:01.44 F1  P    29.20  1:00.14  1:31.99
                                                                    F    28.85  1:00.10  1:31.60
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   2:06.78   5  2:01.47 F2  P    29.77  1:01.99  1:34.30
                                                                    F    27.49    57.10  1:28.90
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN  2:03.40   2  2:01.87 F3  P    29.16  1:00.97  1:33.29
                                                                    F    28.51    59.18  1:31.09
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  2:04.15   3  2:03.05 F4  P    30.05  1:02.04  1:34.32
                                                                    F    28.50  1:00.59  1:33.09
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   2:04.47   4  2:04.27 F5  P    30.01  1:01.85  1:34.04
                                                                    F    30.09  1:01.90  1:33.76
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:07.00   6  2:04.66 F6  P    30.41  1:03.17  1:36.00
                                                                    F    29.77  1:02.15  1:34.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK   2:07.44   7  2:07.87 F7  P    31.08  1:03.03  1:35.60
                                                                    F    30.03  1:02.31  1:35.44
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  2:08.26   8  2:09.70 F8  P    30.86  1:02.57  1:34.71
                                                                    F    30.57  1:03.15  1:35.11

BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  2:02.81   1              P    29.20  1:00.14  1:31.99
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN  2:03.40   2              P    29.16  1:00.97  1:33.29
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  2:04.15   3              P    30.05  1:02.04  1:34.32
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   2:04.47   4              P    30.01  1:01.85  1:34.04
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   2:06.78   5              P    29.77  1:01.99  1:34.30
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:07.00   6              P    30.41  1:03.17  1:36.00
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK   2:07.44   7              P    31.08  1:03.03  1:35.60
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  2:08.26   8              P    30.86  1:02.57  1:34.71
ERWIN, DAN            17 PC WALNUT CREEK   2:10.43   9              P    30.49  1:02.71  1:36.82
ELLINGSON, JAMES      17 SN PENGUIN SWIM   2:11.16  10              P    30.88  1:04.02  1:38.00
DRISCOLL, RYAN        17 PC WALNUT CREEK   2:13.16  11              P    30.57  1:04.74  1:39.41

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    17-18   400 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
 JR CHMPSHIP   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  4:21.29   3  4:15.04 F1  P    29.33  1:01.60  1:35.65  2:09.09  2:42.07  3:15.08  3:48.99
                                                                    F    28.85  1:00.63  1:33.51  2:05.83  2:38.46  3:11.16  3:43.72
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN  4:20.03   1  4:19.29 F2  P    30.10  1:02.95  1:35.71  2:08.66  2:41.66  3:15.01  3:48.28
                                                                    F    29.64  1:01.83  1:34.31  2:07.29  2:40.86  3:14.52  3:47.78
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  4:20.81   2  4:20.18 F3  P    30.52  1:03.16  1:36.47  2:09.59  2:42.93  3:16.12  3:49.49
                                                                    F    30.08  1:02.16  1:35.90  2:08.96  2:42.55  3:15.76  3:49.11
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  4:27.31   5  4:26.09 F4  P    29.67  1:01.62  1:35.51  2:09.53  2:43.57  3:18.50  3:54.28
                                                                    F    30.48  1:03.50  1:37.21  2:10.98  2:43.52  3:17.89  3:52.34
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   4:27.08   4  4:27.74 F5  P    31.52  1:05.05  1:38.91  2:12.82  2:47.46  3:21.17  3:55.30
                                                                    F    31.80  1:06.05  1:39.61  2:13.81  2:47.48  3:21.16  3:54.83
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  4:29.11   7  4:28.42 F6  P    30.51  1:03.84  1:38.16  2:11.84  2:46.71  3:21.50  3:56.79
                                                                    F    31.04  1:04.44  1:39.07  2:13.60  2:48.28  3:22.69  3:57.93
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  4:33.60   8  4:29.69 F7  P    31.29  1:04.04  1:38.62  2:13.42  2:47.57  3:22.33  3:58.13
                                                                    F    31.73  1:06.34  1:40.73  2:15.18  2:48.74  3:22.40  3:56.19
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  4:28.21   6  4:30.67 F8  P    31.07  1:04.52  1:38.61  2:12.40  2:46.69  3:20.94  3:55.22
                                                                    F    31.61  1:06.27  1:40.74  2:15.10  2:48.93  3:23.16  3:57.07

EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN  4:20.03   1              P    30.10  1:02.95  1:35.71  2:08.66  2:41.66  3:15.01  3:48.28
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  4:20.81   2              P    30.52  1:03.16  1:36.47  2:09.59  2:42.93  3:16.12  3:49.49
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  4:21.29   3              P    29.33  1:01.60  1:35.65  2:09.09  2:42.07  3:15.08  3:48.99
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK   4:27.08   4              P    31.52  1:05.05  1:38.91  2:12.82  2:47.46  3:21.17  3:55.30
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  4:27.31   5              P    29.67  1:01.62  1:35.51  2:09.53  2:43.57  3:18.50  3:54.28
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  4:28.21   6              P    31.07  1:04.52  1:38.61  2:12.40  2:46.69  3:20.94  3:55.22
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  4:29.11   7              P    30.51  1:03.84  1:38.16  2:11.84  2:46.71  3:21.50  3:56.79
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  4:33.60   8              P    31.29  1:04.04  1:38.62  2:13.42  2:47.57  3:22.33  3:58.13
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   4:35.21   9              P    32.37  1:08.02  1:43.93  2:19.06  2:52.61  3:26.67  4:01.46
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  4:39.66  10              P    31.41  1:06.45  1:42.40  2:17.85  2:54.05  3:30.21  4:05.77
ERWIN, DAN            17 PC WALNUT CREEK   4:44.37  11              P    30.96  1:04.48  1:39.24  2:15.04  2:51.74  3:29.28  4:07.57
MONTEYNE, ANDREW      18 PC ORINDA AQUATI  4:44.76  12              P    32.02  1:07.69  1:44.01  2:20.22  2:56.91  3:33.42  4:10.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  214                                    MENS    17-18   800 FREE                                    EVENT  214
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
 JR CHMPSHIP   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDSON, RYAN          18 PC CARSON AQUATI               8:45.57   1      31.60  1:04.80  1:37.78  2:11.11  2:44.31  3:16.90  3:50.22
                                                                       4:23.59  4:56.58  5:29.53  6:02.90  6:36.21  7:09.14  7:42.14
                                                                       8:10.76
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT               9:09.55   2      31.73  1:06.45  1:42.12  2:17.60  2:53.20  3:28.32  4:03.56
                                                                       4:38.07  5:13.03  5:47.74  6:22.61  6:56.74  7:30.55  8:04.16
                                                                       8:37.10
ROGERS, MATT          17 PC WALNUT CREEK                9:18.55   3      32.24  1:06.13  1:40.36  2:14.72  2:49.30  3:23.93  3:59.27
                                                                       4:34.42  5:09.97  5:45.48  6:21.11  6:56.47  7:32.52  8:07.98
                                                                       8:42.26
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN               9:32.39   4      34.07  1:09.61  1:46.26  2:22.78  2:59.81  3:35.90  4:12.07
                                                                       4:49.08  5:22.94  6:01.18  6:37.01  7:12.81  7:49.02  8:24.26
                                                                       8:59.34
WESTGATE, ADAM        18 PC SUNNYVALE SWI               9:53.12   5      33.32  1:08.66  1:45.83  2:23.41  2:48.27  3:36.84  4:11.68
                                                                       4:51.47  5:22.65  6:06.92  6:38.59  7:23.51  7:56.76  8:39.97
                                                                       9:13.94

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
 JR CHMPSHIP   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:03.48   1  1:02.91 F1  P    31.04
                                                                    F    31.38
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  1:05.65   2  1:03.51 F2  P    31.75
                                                                    F    30.92
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   1:06.03   3  1:04.99 F3  P    31.44
                                                                    F    31.72
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  1:06.85   6  1:06.49 F4  P    33.12
                                                                    F    32.77
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  1:06.83   5  1:06.78 F5  P    32.55
                                                                    F    33.41
ELLINGSON, JAMES      17 SN PENGUIN SWIM   1:06.61   4  1:06.94 F6  P    32.33
                                                                    F    32.91
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  1:07.36   7  1:07.44 F7  P    33.17
                                                                    F    33.23
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK   1:08.25   8  1:08.80 F8  P    32.77
                                                                    F    33.12

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:03.48   1              P    31.04
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  1:05.65   2              P    31.75
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   1:06.03   3              P    31.44
ELLINGSON, JAMES      17 SN PENGUIN SWIM   1:06.61   4              P    32.33
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  1:06.83   5              P    32.55
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  1:06.85   6              P    33.12
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  1:07.36   7              P    33.17
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK   1:08.25   8              P    32.77
GREGORIO, RYAN        18 SI BLUE FINS SWI  1:08.54   9              P    32.50
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  1:08.57  10              P    32.84
ERWIN, DAN            17 PC WALNUT CREEK   1:09.05  11              P    33.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
 JR CHMPSHIP   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:20.80   1  2:15.33 F1  P    31.97  1:07.42  1:45.06
                                                                    F    30.91  1:04.26  1:40.12
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:24.07   2  2:21.64 F2  P    32.85  1:09.26  1:46.55
                                                                    F    32.40  1:07.72  1:44.87
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  2:25.07   4  2:21.90 F3  P    34.42  1:11.08  1:48.24
                                                                    F    34.12  1:10.38  1:46.63
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:25.50   5  2:22.59 F4  P    35.31  1:12.55  1:49.16
                                                                    F    33.69  1:09.80  1:46.33
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  2:24.12   3  2:22.91 F5  P    34.18  1:11.71  1:48.64
                                                                    F    33.60  1:09.99  1:47.18
ELLINGSON, JAMES      17 SN PENGUIN SWIM   2:25.56   6  2:23.07 F6  P    34.99  1:11.58  1:48.48
                                                                    F    33.77  1:09.52  1:46.21
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK   2:28.38   7  2:26.66 F7  P    34.88  1:12.04  1:50.19
                                                                    F    34.20  1:10.58  1:48.85
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  2:30.34   8  2:26.76 F8  P    35.69  1:14.89  1:54.62
                                                                    F    34.37  1:11.90  1:50.69

METCALF, SCOTT        18 PC ORINDA AQUATI  2:20.80   1              P    31.97  1:07.42  1:45.06
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:24.07   2              P    32.85  1:09.26  1:46.55
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  2:24.12   3              P    34.18  1:11.71  1:48.64
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  2:25.07   4              P    34.42  1:11.08  1:48.24
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  2:25.50   5              P    35.31  1:12.55  1:49.16
ELLINGSON, JAMES      17 SN PENGUIN SWIM   2:25.56   6              P    34.99  1:11.58  1:48.48
PORTEOUS, BRENT       17 PC WALNUT CREEK   2:28.38   7              P    34.88  1:12.04  1:50.19
REYNOLDS, DARREN      18 PC SOLO SWIM CLU  2:30.34   8              P    35.69  1:14.89  1:54.62
GREGORIO, RYAN        18 SI BLUE FINS SWI  2:32.34   9              P    33.71  1:11.90  1:51.70
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:37.20  10              P    36.81  1:16.71  1:56.62
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:37.73  11              P    37.48  1:16.89  1:57.29
ERWIN, DAN            17 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    35.00  1:12.40  1:51.64

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
 JR CHMPSHIP   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:11.22   1  1:13.32 F1  P    32.87
                                                                    F    35.16
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.53   3  1:14.06 F2  P    37.53
                                                                    F    36.06
MORIN, BILLY          17 PC SILICON VALLE  1:16.35   2  1:14.79 F3  P    34.38
                                                                    F    35.90
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  1:20.16   4  1:18.13 F4  P    37.51
                                                                    F    37.04

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   1:11.22   1              P    32.87
MORIN, BILLY          17 PC SILICON VALLE  1:16.35   2              P    34.38
ROTHWAY, TRAVIS       19 PC WALNUT CREEK   1:16.52   6              P    35.29
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.53   3              P    37.53
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  1:20.16   4              P    37.51
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  1:20.53   5              P    36.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
 JR CHMPSHIP   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:49.93   1  2:43.20 F1  P    39.52  1:22.40  2:05.36
                                                                    F    39.15  1:20.84  2:01.99
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:52.48   3  2:43.33 F2  P    39.24  1:23.31  2:08.07
                                                                    F    38.65  1:20.48  2:03.20
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  2:51.04   2  2:48.30 F3  P    37.86  1:21.15  2:06.08
                                                                    F    38.65  1:21.14  2:04.95

ROTHWAY, TRAVIS       19 PC WALNUT CREEK   2:48.64   4              P    38.40  1:20.34  2:04.25
THEILEMANN, RYAN      17 PC CARSON AQUATI  2:49.93   1              P    39.52  1:22.40  2:05.36
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  2:51.04   2              P    37.86  1:21.15  2:06.08
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:52.48   3              P    39.24  1:23.31  2:08.07

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
 JR CHMPSHIP   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   1:01.90   2    59.90 F1  P    28.92
                                                                    F    28.79
HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  1:01.21   1  1:00.10 F2  P    28.65
                                                                    F    28.56
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  1:02.50   4  1:00.13 F3  P    28.83
                                                                    F    27.62
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  1:02.65   5  1:01.04 F4  P    28.80
                                                                    F    28.56
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK   1:02.28   3  1:01.39 F5  P    29.20
                                                                    F    28.72
OGRADY, SEAN          17 PC CABRILLO THRE  1:06.62   8  1:04.43 F6  P    30.01
                                                                    F    30.15
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU  1:06.55   7  1:04.45 F7  P    30.62
                                                                    F    29.97
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  1:06.17   6  1:05.18 F8  P    30.19
                                                                    F    30.00

HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  1:01.21   1              P    28.65
HUBBARD, JONATHAN     19 SN ARDEN HILLS    1:01.84   9              P    28.59
PORTEOUS, GARRETT     17 PC WALNUT CREEK   1:01.90   2              P    28.92
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK   1:02.28   3              P    29.20
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  1:02.50   4              P    28.83
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  1:02.65   5              P    28.80
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  1:06.17   6              P    30.19
BOITANO, ANDREW       17 PC SOLO SWIM CLU  1:06.55   7              P    30.62
OGRADY, SEAN          17 PC CABRILLO THRE  1:06.62   8              P    30.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
 JR CHMPSHIP   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  2:10.54   1  2:11.93 F1  P    28.75  1:01.84  1:36.31
                                                                    F    29.25  1:03.16  1:37.47
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  2:16.93   2  2:13.22 F2  P    30.80  1:06.07  1:42.29
                                                                    F    30.28  1:04.55  1:39.31
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  2:17.39   3  2:15.85 F3  P    29.84  1:03.55  1:40.29
                                                                    F    29.85  1:04.08  1:39.54
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  2:20.40   4  2:18.14 F4  P    32.12  1:08.48  1:44.47
                                                                    F    31.24  1:06.87  1:42.95
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK   2:34.61   6  2:24.17 F5  P    32.17  1:11.10  1:53.32
                                                                    F    31.77  1:08.65  1:48.16
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:30.95   5  2:28.50 F6  P    32.31  1:09.53  1:49.11
                                                                    F    32.23  1:09.18  1:48.71

HANLEY, BLAZ          17 PC CABRILLO THRE  2:10.54   1              P    28.75  1:01.84  1:36.31
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  2:16.93   2              P    30.80  1:06.07  1:42.29
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  2:17.39   3              P    29.84  1:03.55  1:40.29
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  2:20.40   4              P    32.12  1:08.48  1:44.47
FELIX, KARLO          18 PC VALLEJO AQUAT  2:30.95   5              P    32.31  1:09.53  1:49.11
NICOLL, BRAD          18 PC WALNUT CREEK   2:34.61   6              P    32.17  1:11.10  1:53.32

============================================================================================================================
   EVENT  160                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT  160
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
 JR CHMPSHIP   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  2:18.45   2  2:12.84 F1  P    29.50  1:06.28  1:45.41
                                                                    F    28.81  1:03.72  1:41.81
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   2:14.98   1  2:14.28 F2  P    29.94  1:05.82  1:44.25
                                                                    F    29.04  1:03.66  1:42.07
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:36.51   7  2:22.24 F3  P    29.87  1:12.94  1:59.54
                                                                    F    28.48  1:05.96  1:50.15
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  2:26.15   3  2:22.38 F4  P    31.58  1:08.21  1:52.02
                                                                    F    30.73  1:07.06  1:50.28
MORIN, BILLY          17 PC SILICON VALLE  2:28.04   4  2:22.72 F5  P    30.73  1:10.08  1:53.79
                                                                    F    30.25  1:07.57  1:49.58
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.88   6  2:26.80 F6  P    35.30  1:17.59  2:01.03
                                                                    F    33.09  1:13.69  1:55.44
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  2:28.55   5  2:27.31 F7  P    31.65  1:14.24  1:56.84
                                                                    F    30.17  1:12.13  1:54.64

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   2:14.98   1              P    29.94  1:05.82  1:44.25
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI  2:18.45   2              P    29.50  1:06.28  1:45.41
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  2:26.15   3              P    31.58  1:08.21  1:52.02
MORIN, BILLY          17 PC SILICON VALLE  2:28.04   4              P    30.73  1:10.08  1:53.79
GOSLING, BRADY        17 PC SAN JOSE AQUA  2:28.55   5              P    31.65  1:14.24  1:56.84
ROTHWAY, TRAVIS       19 PC WALNUT CREEK   2:31.61   8              P    32.80  1:13.07  1:55.18
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.88   6              P    35.30  1:17.59  2:01.03
ESTANDIAN, CHRIS      18 PC TERRAPINS SWI  2:36.51   7              P    29.87  1:12.94  1:59.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
 JR CHMPSHIP   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  5:01.02   4  4:48.77 F1  P    30.74  1:05.84  1:44.92  2:22.74  3:06.59  3:50.01  4:25.81
                                                                    F    30.83  1:05.38  1:44.48  2:22.27  3:05.25  3:46.61  4:18.64
ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   4:57.23   1  4:51.30 F2  P    31.69  1:09.84  1:48.39  2:26.32  3:07.79  3:48.34  4:22.97
                                                                    F    31.67  1:08.15  1:46.52  2:24.26  3:04.30  3:44.22  4:18.46
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  5:00.76   3  4:56.86 F3  P    31.88  1:08.18  1:46.66  2:24.74  3:09.66  3:54.30  4:28.49
                                                                    F    31.71  1:07.12  1:44.62  2:21.63  3:05.81  3:49.65  4:23.58
MECOZZI, VINCE        18 PC SAN RAMON LIV  5:00.04   2  5:00.00 F4  P    31.95  1:09.30  1:47.95  2:26.00  3:08.42  3:50.58  4:26.37
                                                                    F    32.59  1:09.96  1:48.86  2:27.15  3:09.48  3:51.52  4:26.70
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  5:06.55   5  5:05.91 F5  P    31.41  1:06.97  1:50.31  2:32.02  3:16.32  4:00.46  4:33.72
                                                                    F    31.81  1:07.30  1:50.27  2:31.84  3:16.59  4:00.73  4:33.62
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN  5:23.39   7  5:23.12 F6  P    31.52  1:09.98  1:53.40  2:35.73  3:22.09  4:11.34  4:48.28
                                                                    F    30.75  1:11.72  1:57.07  2:40.52  3:28.08  4:16.16  4:51.20
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  5:27.14   8  5:24.05 F7  P    35.37  1:16.71  2:01.63  2:45.62  3:30.13  4:18.16  4:52.59
                                                                    F    36.04  1:17.17  2:02.58  2:45.39  3:30.28  4:16.59  4:50.67
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  5:18.31   6   DQUED  F   P    34.05  1:14.44  1:54.13  2:32.66  3:17.60  4:03.52  4:41.95
                                                                    F    33.66  1:13.13  1:52.56  2:31.54  3:15.09  4:00.43  4:36.63

ROTHWAY, MATHEW       17 PC WALNUT CREEK   4:57.23   1              P    31.69  1:09.84  1:48.39  2:26.32  3:07.79  3:48.34  4:22.97
MECOZZI, VINCE        18 PC SAN RAMON LIV  5:00.04   2              P    31.95  1:09.30  1:47.95  2:26.00  3:08.42  3:50.58  4:26.37
YAMAMOTO, TOSHIO      18 PC SAN RAMON LIV  5:00.76   3              P    31.88  1:08.18  1:46.66  2:24.74  3:09.66  3:54.30  4:28.49
GAVAN, MIKE           18 PC TERRAPINS SWI  5:01.02   4              P    30.74  1:05.84  1:44.92  2:22.74  3:06.59  3:50.01  4:25.81
DESENNA, MARIO        17 PC VALLEJO AQUAT  5:06.55   5              P    31.41  1:06.97  1:50.31  2:32.02  3:16.32  4:00.46  4:33.72
MRSNY, CAMERON        17 PC SOLO SWIM CLU  5:18.31   6              P    34.05  1:14.44  1:54.13  2:32.66  3:17.60  4:03.52  4:41.95
EWALD, BRUNO          18 PC LOS ALTOS/MTN  5:23.39   7              P    31.52  1:09.98  1:53.40  2:35.73  3:22.09  4:11.34  4:48.28
ERICKSON, KARL        18 PC SOLO SWIM CLU  5:27.14   8              P    35.37  1:16.71  2:01.63  2:45.62  3:30.13  4:18.16  4:52.59
BARRAZA, DENNIS       17 PC TERRAPINS SWI   DQUED
MELDER, ERIC          18 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED                   P    34.87  1:16.70  1:59.39  2:40.94  3:26.70  4:13.04  4:50.68

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:56.36   1    1:03.39  1:03.39  1:30.53
         PORTEOUS, GARRETT   17
         ROTHWAY, MATHEW     17
         NICOLL, BRAD        18
         ROGERS, MATT        17
SOLO, A 17-18         18 PC SOLO SWIM CLU               1:58.96   2    1:04.37  1:04.37  1:32.66
         REYNOLDS, DARREN    18
         LIANDES, MATTHER    18
         BOITANO, ANDREW     17
         MRSNY, CAMERON      17
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               2:05.91   3             1:08.47  1:38.37
         DESENNA, THOMAS     18
         FELIX, KARLO        18
         DESENNA, MARIO      17
         DEOCAMPO, GEORDON   17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                2:08.60   4             1:09.05  1:39.88
         PORTEOUS, BRENT     17
         DRISCOLL, RYAN      17
         ERWIN, DAN          17
         SAPOZHNIKOV, IVAN   17

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
 JR CHMPSHIP   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                4:18.22   1      32.36  1:05.97  1:39.59  2:17.61  2:45.52  3:19.12  3:47.46
         PORTEOUS, GARRETT   17
         ROTHWAY, MATHEW     17
         NICOLL, BRAD        18
         ROGERS, MATT        17
SOLO, A 17-18         18 PC SOLO SWIM CLU               4:26.19   2      33.35  1:07.66  1:42.11  2:23.46  2:52.96  3:28.30  3:56.05
         MRSNY, CAMERON      17
         LIANDES, MATTHER    18
         BOITANO, ANDREW     17
         ERICKSON, KARL      18
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               4:35.87   3      34.28  1:10.34  1:48.13  2:29.49  3:00.35  3:34.97  4:03.48
         DESENNA, THOMAS     18
         FELIX, MARLO        18
         DESENNA, MARIO      17
         DEOCAMPO, GEORDON   17
WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                4:38.84   4      33.28  1:08.30  1:45.51  2:30.11  3:01.63  3:38.58  4:06.92
         PORTEOUS, BRENT     17
         BACHARACH, BRIAN    17
         ERWIN, DAN          17
         DRISCOLL, RYAN      17

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
 JR CHMPSHIP

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               1:41.79   1      25.35    50.86  1:17.44
         METCALF, SCOTT      18
         FITZGERALD, QUINN   18
         MONTEYNE, ANDREW    18
         CHILES, JUSTIN      18
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:42.08   2      25.19    50.71  1:16.76
         ROTHBERG, DASH      14
         PORTEOUS, GARRETT   17
         PORTEOUS, BRENT     17
         NICOLL, BRAD        18
SOLO, A 17-18         18 PC SOLO SWIM CLU               1:44.06   3      26.20    52.85  1:18.33
         ERICKSON, KARL      18
         REYNOLDS, DARREN    18
         BOITANO, ANDREW     17
         MRSNY, CAMERON      17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:50.92   4      27.71    54.75  1:22.42
         ERWIN, DAN          17
         ROGERS, MATT        17
         DRISCOLL, RYAN      17
         SAPOZHNIKOV, IVAN   17
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               1:51.27   5      27.19    55.76  1:23.35
         DEOCAMPO, GEORDON   17
         DESENNA, MARIO      17
         FELIX, MARLO        18
         DESENNA, THOMAS     18
TERA, A 17-18         18 PC TERRAPINS SWI                DQUED
         ESTANDIAN, CHRIS    18
         GAVAN, MIKE         18
         BARRAZA, DENNIS     17
         DIAMOND, DAVID      17

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
 JR CHMPSHIP   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                3:45.65   1      25.92    54.25  1:21.76  1:51.23  2:18.04  2:48.46  3:15.62
         ROTHWAY, MATHEW     17
         PORTEOUS, GARRETT   17
         NICOLL, BRAD        18
         ROGERS, MATT        17
SOLO, A 17-18         18 PC SOLO SWIM CLU               3:50.16   2      27.53    56.91           1:57.11  2:24.34  2:53.62  3:20.11
         MRSNY, CAMERON      17
         REYNOLDS, DARREN    18
         BOITANO, ANDREW     17
         ERICKSON, KARL      18
WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                4:03.82   3      27.47    57.71  1:26.18  1:58.66  2:30.09  3:03.94  3:32.52
         PORTEOUS, BRENT     17
         DRISCOLL, RYAN      17
         HOLMES, WARREN      17
         ERWIN, DAN          17
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT                DQUED           28.62  1:00.52  1:29.31  2:00.89  2:29.21  3:00.87  3:29.53
         DEOCAMPO, GEORDON   17
         DESENNA, THOMAS     18
         DESENNA, MARIO      17
         FELIX, MARLO        18

============================================================================================================================
   EVENT  166                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT  166
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
 JR CHMPSHIP   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               8:45.52   1      30.72  1:04.61  1:40.22  2:16.50  2:46.54  3:20.37  3:54.48
         DEOCAMPO, GEORDON   17                                        4:28.48  4:58.37  5:32.11  6:06.73  6:40.13  7:09.61  7:41.03
         DESENNA, MARIO      17                                        8:13.24
         DESENNA, THOMAS     18
         FELIX, KARLO        18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC1-002                          08/15/01  THRU  08/19/01          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  166                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT  166
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                8:47.52   2      29.33  1:02.64  1:38.46  2:13.77  2:44.37  3:17.61  3:51.63
         ROTHWAY, MATHEW     17                                        4:24.05  4:53.25  5:27.43  6:03.27  6:36.76  7:06.99  7:39.68
         ROGERS, MATT        17                                        8:13.21
         NICOLL, BRAD        18
         ERWIN, DAN          17