&l8D&l88P&k2S&a132M S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    27.97   1    27.96 F1
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    28.45   2    28.88 F2
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ    29.17   4    29.08 F3
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     28.64   3    29.10 F4
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    29.95  11    29.33 F5
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    29.32   6    29.51 F6
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S    29.49   7    29.73 F7
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI    29.23   5    29.83 F8

JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA    30.23  13    29.61 C1
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK     29.95  10    30.05 C2
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    30.34  14    30.30 C3
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S    30.54  19    30.49 C4
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    30.49  16    30.60 C5
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    30.54  18    30.87 C6
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM    30.50  17    31.15 C7
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    30.38  15          C

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    27.97   1
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    28.45   2
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     28.64   3
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ    29.17   4
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI    29.23   5
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    29.32   6
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S    29.49   7
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI    29.52   8
SCHRAKAMP, DANI       10 PC WALNUT CREEK     29.85   9
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    29.95  11
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK     29.95  10
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI    30.15  12
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA    30.23  13
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    30.34  14
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    30.49  16
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM    30.50  17
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S    30.54  19
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    30.54  18
KAUFMAN, ALEXANDRA    10 PC STANFORD COVI    30.55  20
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA    30.62  21
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT    30.65  22
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J    30.66  23
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      30.74  24
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN    30.84  25
LO, JEANETTE          10 PC ALAMEDA ISLAN    30.90  26
ERICKSON, KARA        10 PC SANTA ROSA NE    30.99  27
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI    31.23  29
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI    31.23  28
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    31.28  30
GLASS, COURTNI        10 PC OAKLAND UNDER    31.37  31
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE    31.66  32
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    31.93  33
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    31.94  34
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    31.95  35
POON, BETHANY         10 PC PLEASANTON SE    31.97  36
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY      31.98  37
JAQUIER, CARLY        10 PC UNATTACHED PA    32.06  38
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELAY, SARA           10 PC WALNUT CREEK     32.07  39
XU, KATHERINA         10 PC UNATTACHED PA    32.11  40
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL    32.12  41
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI    32.15  42
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM    32.44  43
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT    32.46  44
TANEO, TAPER           9 PC MONTEREY BAY     32.48  45
WATSON, KAYLEY         9 PC UNATTACHED PA    32.50  46
SCHOETTLE, NOELLE     10 PC STANFORD COVI    32.51  47
CHARVOZ, KATELYN      10 PC TERRAPINS SWI    32.78  48
TAKAKI, MADDIE        10 PC SILICON VALLE    33.64  49
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      34.30  50

                                                       S  W  I  M   O  F  F

DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT                 28.67     F
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK                  29.89     F

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:00.85   1  1:00.26 F1  P    29.14
                                                                    F    29.11
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:02.10   2  1:01.32 F2  P    30.40
                                                                    F    29.86
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:02.58   4  1:02.00 F3  P    30.35
                                                                    F    29.77
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:04.60   7  1:02.80 F4  P    32.17
                                                                    F    30.40
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:03.50   5  1:03.17 F5  P    30.72
                                                                    F    30.81
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:05.13   9  1:03.93 F6  P    31.00
                                                                    F    30.50
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:04.55   6  1:04.74 F7  P    30.58
                                                                    F    30.98
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:05.06   8  1:06.03 F8  P    30.80
                                                                    F    31.43

WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  1:05.77  10  1:04.07 C1  P    31.14
                                                                    F    30.75
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   1:06.64  13  1:05.30 C2  P    32.61
                                                                    F    31.95
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  1:06.76  14  1:05.56 C3  P    31.66
                                                                    F    31.19
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:07.04  15  1:06.29 C4  P    31.92
                                                                    F    31.70
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  1:07.35  16  1:06.47 C5  P    31.83
                                                                    F    31.59
SCHRAKAMP, DANI       10 PC WALNUT CREEK   1:07.44  17  1:07.64 C6  P    32.25
                                                                    F    32.06
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:06.29  11  1:08.34 C7  P    31.80
                                                                    F    32.48
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:06.61  12  1:08.81 C8  P    32.17
                                                                    F    32.28
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:00.85   1              P    29.14
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:02.10   2              P    30.40
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:02.43   3              P    30.22
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:02.58   4              P    30.35
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:03.50   5              P    30.72
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:04.55   6              P    30.58
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:04.60   7              P    32.17
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:05.06   8              P    30.80
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:05.13   9              P    31.00
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  1:05.77  10              P    31.14
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:06.29  11              P    31.80
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:06.61  12              P    32.17
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   1:06.64  13              P    32.61
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  1:06.76  14              P    31.66
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:07.04  15              P    31.92
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  1:07.35  16              P    31.83
SCHRAKAMP, DANI       10 PC WALNUT CREEK   1:07.44  17              P    32.25
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    1:07.81  18              P    32.71
JAQUIER, CARLY        10 PC UNATTACHED PA  1:08.04  19              P    32.20
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:08.06  20              P    32.38
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.23  21              P    32.78
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.39  22              P    33.18
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA  1:08.55  23              P    33.14
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:08.69  24              P    32.99
ERICKSON, KARA        10 PC SANTA ROSA NE  1:08.70  25              P    33.77
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI  1:08.88  26              P    33.62
XU, KATHERINA         10 PC UNATTACHED PA  1:08.96  27              P    32.79
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:09.04  28              P    33.74
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  1:09.13  29              P    33.25
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:09.52  30              P    33.10
LO, JEANETTE          10 PC ALAMEDA ISLAN  1:09.63  31              P    32.54
BOOHER, KATHARINE     10 PC LADERA OAKS    1:09.90  32              P    32.69
GOSSEL, ALISON        10 PC UNATTACHED PA  1:09.95  33              P    33.22
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:10.14  34              P    33.40
SIVOK, EMILY          10 PC TERRAPINS SWI  1:10.16  35              P    34.43
DELAY, SARA           10 PC WALNUT CREEK   1:10.26  36              P    32.99
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.34  37              P    33.31
DIRADO, MADELINE       8 PC SANTA ROSA NE  1:10.64  38              P    33.51
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:10.77  39              P    33.88
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM  1:10.84  40              P    33.15
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S  1:11.17  41              P    32.02
KAUFMAN, ALEXANDRA    10 PC STANFORD COVI  1:11.20  42              P    33.89
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  1:11.22  43              P    33.79
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:11.23  44              P    34.67
WATSON, KAYLEY         9 PC UNATTACHED PA  1:11.91  45              P    33.12
GLASS, COURTNI        10 PC OAKLAND UNDER  1:11.96  46              P    35.72
BARTON, PETRA         10 PC LOS ALTOS/MTN  1:12.03  47              P    33.90
GOLDMAN, VICTORIA      9 PC PIRANHA SWIMM  1:12.40  48              P    34.24
SCHOETTLE, NOELLE     10 PC STANFORD COVI  1:12.96  49              P    34.95
ISAACS, CAROLINE      10 PC WEST COAST AQ  1:13.70  50              P    34.94
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE  1:14.32  51              P    35.47
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT   DQUED
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:11.93   1  2:12.15 F1  P    29.91  1:03.89  1:38.12
                                                                    F    30.52  1:04.46  1:38.81
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:15.19   2  2:15.96 F2  P    32.00  1:06.66  1:41.22
                                                                    F    31.30  1:05.95  1:41.01
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:16.36   3  2:17.10 F3  P    31.96  1:06.75  1:42.72
                                                                    F    31.58  1:06.49  1:42.53
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  2:20.94   6  2:18.18 F4  P    33.76  1:09.93  1:45.43
                                                                    F    31.86  1:07.24  1:42.89
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  2:18.77   5  2:21.35 F5  P    33.26  1:08.25  1:43.94
                                                                    F    33.66  1:09.71  1:46.04
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:22.33   7  2:22.23 F6  P    32.93  1:09.44  1:46.22
                                                                    F    33.69  1:10.23  1:47.06
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:16.67   4  2:22.37 F7  P    32.80  1:08.54  1:44.11
                                                                    F    32.00  1:07.95  1:45.28
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  2:23.28   8  2:25.59 F8  P    32.95  1:09.80  1:48.24
                                                                    F    32.87  1:09.74  1:47.96

KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  2:23.92  11  2:19.37 C1  P    33.73  1:10.70  1:47.48
                                                                    F    32.35  1:07.65  1:43.52
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    2:23.52  10  2:23.22 C2  P    33.31  1:09.53  1:46.69
                                                                    F    33.56  1:10.56  1:47.57
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:23.31   9  2:24.15 C3  P    33.15  1:09.42  1:46.71
                                                                    F    33.24  1:09.73  1:47.75
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  2:27.90  13  2:24.61 C4  P    33.49  1:11.48  1:50.50
                                                                    F    33.06  1:10.19  1:47.65
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA  2:30.98  15  2:28.33 C5  P    35.40  1:14.43  1:53.99
                                                                    F    33.80  1:12.40  1:51.10
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  2:27.43  12  2:29.66 C6  P    33.59  1:11.02  1:49.27
                                                                    F    34.62  1:12.42  1:51.44
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  2:29.93  14  2:30.27 C7  P    34.06  1:12.73  1:51.94
                                                                    F    34.52  1:13.08  1:51.48
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN  2:31.21  16  2:31.03 C8  P    35.34  1:14.65  1:53.87
                                                                    F    35.48  1:14.53  1:54.51

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:11.93   1              P    29.91  1:03.89  1:38.12
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:15.19   2              P    32.00  1:06.66  1:41.22
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:16.36   3              P    31.96  1:06.75  1:42.72
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:16.67   4              P    32.80  1:08.54  1:44.11
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  2:18.77   5              P    33.26  1:08.25  1:43.94
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  2:20.94   6              P    33.76  1:09.93  1:45.43
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:22.33   7              P    32.93  1:09.44  1:46.22
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  2:23.28   8              P    32.95  1:09.80  1:48.24
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:23.31   9              P    33.15  1:09.42  1:46.71
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    2:23.52  10              P    33.31  1:09.53  1:46.69
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  2:23.92  11              P    33.73  1:10.70  1:47.48
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  2:27.43  12              P    33.59  1:11.02  1:49.27
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  2:27.90  13              P    33.49  1:11.48  1:50.50
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  2:29.93  14              P    34.06  1:12.73  1:51.94
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA  2:30.98  15              P    35.40  1:14.43  1:53.99
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN  2:31.21  16              P    35.34  1:14.65  1:53.87
GOLDMAN, VICTORIA      9 PC PIRANHA SWIMM  2:31.87  17              P    33.89  1:12.89  1:52.89
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  2:32.85  18              P    34.92  1:14.30  1:54.15
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:33.62  19              P    35.05  1:15.07  1:55.26
HUELGA, MONICA        10 PC MONTEREY BAY   2:33.73  20              P    35.00  1:14.23  1:55.00
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  2:34.70  21              P    35.41  1:15.06  1:55.64
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISAACS, CAROLINE      10 PC WEST COAST AQ  2:36.06  22              P    36.24  1:16.39  1:57.23
WATSON, KAYLEY         9 PC UNATTACHED PA  2:39.56  23              P    36.80  1:17.02  1:59.05
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM  2:40.51  24              P    37.65  1:19.59  2:01.59

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  5:47.26   1  5:43.87 F1  P    31.03  1:05.19  1:40.53  2:16.24  2:51.30  3:27.18  4:02.65
                                                                       4:38.19  5:13.61
                                                                    F    31.27  1:05.66  1:40.63  2:15.90  2:51.42  3:26.37  4:01.43
                                                                       4:36.41  5:10.87
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  5:49.66   2  5:47.89 F2  P    32.26  1:07.36  1:43.57  2:19.32  2:54.95  3:30.57  4:06.30
                                                                       4:42.05  5:17.22
                                                                    F    32.15  1:06.82  1:42.08  2:17.81  2:53.08  3:27.72  4:03.10
                                                                       4:38.44  5:13.86
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  5:56.20   3  5:49.37 F3  P    32.41  1:07.06  1:43.03  2:19.27  2:55.48  3:32.09  4:08.68
                                                                       4:44.66  5:21.06
                                                                    F    32.16  1:07.54  1:43.23  2:18.05  2:53.21  3:28.56  4:04.11
                                                                       4:39.34  5:15.12
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  6:13.94   5  6:11.09 F4  P    33.30  1:11.12  1:49.12  2:27.01  3:05.62  3:44.19  4:22.34
                                                                       5:00.07  5:37.91
                                                                    F    33.34  1:10.08  1:46.61  2:24.50  3:02.98  3:41.53  4:18.87
                                                                       4:57.05  5:35.01
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  6:17.61   7  6:12.95 F5  P    34.10  1:11.98  1:50.59  2:29.68  3:08.14  3:47.01  4:26.35
                                                                       5:05.56  5:42.53
                                                                    F    33.23  1:10.51  1:48.03  2:24.99  3:03.46  3:41.43  4:20.31
                                                                       4:57.63  5:35.90
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    6:11.62   4  6:17.14 F6  P    34.15  1:11.50  1:49.37  2:26.94  3:04.78  3:42.38  4:20.20
                                                                       4:57.21  5:33.33
                                                                    F    33.60  1:10.78  1:48.95  2:27.59  3:06.23  3:44.74  4:23.10
                                                                       5:01.48  5:40.04
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  6:14.48   6  6:18.62 F7  P    33.96  1:11.30  1:49.29  2:27.90  3:05.85  3:43.90  4:22.12
                                                                       5:00.23  5:38.45
                                                                    F    34.35  1:13.02  1:51.97  2:30.78  3:09.65  3:48.52  4:26.77
                                                                       5:05.08  5:42.81
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    6:26.70   8  6:36.26 F8  P    35.06  1:13.64  1:52.71  2:31.57  3:11.13  3:50.86  4:30.65
                                                                       5:10.11  5:48.14
                                                                    F    36.19  1:16.14  1:56.74  2:36.63  3:16.81  3:56.94  4:36.82
                                                                       5:17.43  5:57.51

PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  6:28.69   9  6:24.82 C1  P    34.49  1:12.94  1:53.36  2:33.11  3:12.23  3:52.10  4:30.76
                                                                       5:11.04  5:50.38
                                                                    F    33.83  1:11.93  1:51.74  2:30.84  3:10.49  3:50.13  4:29.48
                                                                       5:08.66  5:47.50
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  6:36.31  10  6:34.27 C2  P    34.62  1:14.89  1:55.00  2:35.71  3:16.71  3:57.20  4:38.78
                                                                       5:19.81  5:59.51
                                                                    F    34.06  1:13.79  1:54.26  2:35.12  3:16.05  3:55.97  4:36.79
                                                                       5:16.96  5:57.03
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  6:38.74  11  6:39.95 C3  P    33.86  1:12.40  1:52.48  2:33.48  3:14.46  3:56.36  4:37.37
                                                                       5:18.66  5:59.40
                                                                    F    33.80  1:13.08  1:53.54  2:34.51  3:16.12  3:57.16  4:38.96
                                                                       5:20.66  6:01.03
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUELGA, MONICA        10 PC MONTEREY BAY   6:43.42  12  6:48.91 C4  P    35.98  1:16.25  1:57.15  2:37.48  3:19.38  4:00.77  4:42.51
                                                                       5:23.98  6:04.91
                                                                    F    35.19  1:15.74  1:56.97  2:38.77  3:21.92  4:03.75  4:45.72
                                                                       5:27.25  6:08.80
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  6:45.64  13  6:54.62 C5  P    35.56  1:14.42  1:55.10  2:35.90  3:17.15  3:58.87  4:41.18
                                                                       5:24.23  6:06.85
                                                                    F    35.15  1:15.19  1:57.65  2:40.54  3:22.92  4:06.05  4:48.77
                                                                       5:31.37  6:15.06

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  5:47.26   1              P    31.03  1:05.19  1:40.53  2:16.24  2:51.30  3:27.18  4:02.65
                                                                       4:38.19  5:13.61
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  5:49.66   2              P    32.26  1:07.36  1:43.57  2:19.32  2:54.95  3:30.57  4:06.30
                                                                       4:42.05  5:17.22
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  5:56.20   3              P    32.41  1:07.06  1:43.03  2:19.27  2:55.48  3:32.09  4:08.68
                                                                       4:44.66  5:21.06
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    6:11.62   4              P    34.15  1:11.50  1:49.37  2:26.94  3:04.78  3:42.38  4:20.20
                                                                       4:57.21  5:33.33
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  6:13.94   5              P    33.30  1:11.12  1:49.12  2:27.01  3:05.62  3:44.19  4:22.34
                                                                       5:00.07  5:37.91
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  6:14.48   6              P    33.96  1:11.30  1:49.29  2:27.90  3:05.85  3:43.90  4:22.12
                                                                       5:00.23  5:38.45
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  6:17.61   7              P    34.10  1:11.98  1:50.59  2:29.68  3:08.14  3:47.01  4:26.35
                                                                       5:05.56  5:42.53
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    6:26.70   8              P    35.06  1:13.64  1:52.71  2:31.57  3:11.13  3:50.86  4:30.65
                                                                       5:10.11  5:48.14
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  6:28.69   9              P    34.49  1:12.94  1:53.36  2:33.11  3:12.23  3:52.10  4:30.76
                                                                       5:11.04  5:50.38
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  6:36.31  10              P    34.62  1:14.89  1:55.00  2:35.71  3:16.71  3:57.20  4:38.78
                                                                       5:19.81  5:59.51
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  6:38.74  11              P    33.86  1:12.40  1:52.48  2:33.48  3:14.46  3:56.36  4:37.37
                                                                       5:18.66  5:59.40
HUELGA, MONICA        10 PC MONTEREY BAY   6:43.42  12              P    35.98  1:16.25  1:57.15  2:37.48  3:19.38  4:00.77  4:42.51
                                                                       5:23.98  6:04.91
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  6:45.64  13              P    35.56  1:14.42  1:55.10  2:35.90  3:17.15  3:58.87  4:41.18
                                                                       5:24.23  6:06.85
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     31.38   1    31.92 F1
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    32.96   3    32.69 F2
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    32.67   2    32.73 F3
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN    33.73   5    33.01 F4
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    33.19   4    33.02 F5
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    34.44   9    33.32 F6
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    33.75   6    33.38 F7
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT    33.97   8    33.89 F8

NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI    34.54  10    34.32 C1
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL    35.59  13    34.57 C2
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    35.32  11    35.36 C3
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S    36.31  17    35.63 C4
SCHRAKAMP, DANI       10 PC WALNUT CREEK     36.11  16    36.05 C5
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    35.88  14    36.51 C6
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      36.57  18    37.04 C7

HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     31.38   1
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    32.67   2
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    32.96   3
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU    33.19   4
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN    33.73   5
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    33.75   6
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    33.85   7
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT    33.97   8
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    34.44   9
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI    34.54  10
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    35.32  11
LO, JEANETTE          10 PC ALAMEDA ISLAN    35.44  12
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL    35.59  13
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    35.88  14
XU, KATHERINA         10 PC UNATTACHED PA    36.06  15
SCHRAKAMP, DANI       10 PC WALNUT CREEK     36.11  16
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S    36.31  17
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      36.57  18
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    36.59  19
TANEO, TAPER           9 PC MONTEREY BAY     36.94  20
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J    36.97  21
ERICKSON, KARA        10 PC SANTA ROSA NE    37.05  22
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    37.18  23
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    37.26  24
HEGDE, ROSHINI         9 PC SANTA CLARA S    37.37  26
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM    37.37  25
JAQUIER, CARLY        10 PC UNATTACHED PA    37.55  28
WATSON, KAYLEY         9 PC UNATTACHED PA    37.55  27
TAKAKI, MADDIE        10 PC SILICON VALLE    37.56  29
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE    37.65  30
SIVOK, EMILY          10 PC TERRAPINS SWI    37.68  31
MEYER, JESSICA        10 PC PACIFICA SEA     37.73  32
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI    37.77  33
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM    37.87  34
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT    37.98  35
CHARVOZ, KATELYN      10 PC TERRAPINS SWI    38.32  36
MERCADO, CAROLINE     10 PC ALA GATORS       38.65  37
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA    38.68  38
ANDERSON, MOLLY        9 PC BARRACUDA AQU    38.80  39
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      38.93  40
DELAY, SARA           10 PC WALNUT CREEK     38.98  41
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S    39.09  42
SAMPLES, SHELBY       10 PC PIRANHA SWIMM    39.18  43
GOSSEL, ALISON        10 PC UNATTACHED PA    39.29  44
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    39.49  45
KAUFMAN, ALEXANDRA    10 PC STANFORD COVI    39.55  46
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI    39.64  47
BARTON, PETRA         10 PC LOS ALTOS/MTN    39.73  48
WHYTE, COURTNEY        8 PC SAN RAMON LIV    39.92  49
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY     41.18  50
DOUVIKAS, DANIELLE    10 PC SAN RAMON LIV   DQUED
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI   DQUED
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI   DQUED
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:08.49   1  1:07.47 F1  P    33.24
                                                                    F    33.03
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:09.49   3  1:08.67 F2  P    33.94
                                                                    F    33.96
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:09.47   2  1:08.79 F3  P    33.78
                                                                    F    33.56
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:10.30   4  1:09.46 F4  P    34.55
                                                                    F    34.18
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:11.48   5  1:11.94 F5  P    34.97
                                                                    F    35.28
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:12.29   6  1:11.96 F6  P    35.51
                                                                    F    35.53
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:13.49   8  1:15.33 F7  P    35.32
                                                                    F    36.35
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:12.33   7  1:15.48 F8  P    35.48
                                                                    F    36.26

BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.51  12  1:13.25 C1  P    36.74
                                                                    F    35.83
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:15.55  13  1:13.89 C2  P    37.83
                                                                    F    36.55
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:13.54   9  1:14.24 C3  P    34.83
                                                                    F    35.46
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  1:16.49  14  1:15.59 C4  P    36.52
                                                                    F    36.04
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:16.85  15  1:16.63 C5  P    38.44
                                                                    F    37.46
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL  1:16.86  16  1:17.48 C6  P    36.44
                                                                    F    36.33
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:17.89  20  1:17.97 C7  P    37.43
                                                                    F    37.33
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:14.06  11  NO SHOW C   P    36.12

HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:08.49   1              P    33.24
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:09.47   2              P    33.78
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:09.49   3              P    33.94
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:10.30   4              P    34.55
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:11.48   5              P    34.97
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:12.29   6              P    35.51
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:12.33   7              P    35.48
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:13.49   8              P    35.32
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:13.54   9              P    34.83
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN  1:13.64  10              P    36.64
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:14.06  11              P    36.12
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.51  12              P    36.74
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:15.55  13              P    37.83
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  1:16.49  14              P    36.52
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:16.85  15              P    38.44
LA, KRISTIE           10 PC DALY CITY DOL  1:16.86  16              P    36.44
XU, KATHERINA         10 PC UNATTACHED PA  1:16.93  17              P    37.16
SCHRAKAMP, DANI       10 PC WALNUT CREEK   1:17.19  18              P    37.13
ERICKSON, KARA        10 PC SANTA ROSA NE  1:17.28  19              P    38.05
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:17.89  20              P    37.43
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:18.16  21              P    37.60
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:18.20  22              P    38.27
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANEO, TAPER           9 PC MONTEREY BAY   1:18.36  23              P    38.14
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:18.40  24              P    38.18
WATSON, KAYLEY         9 PC UNATTACHED PA  1:18.66  25              P    37.50
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI  1:19.31  26              P    38.83
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  1:19.43  27              P    39.06
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  1:19.49  28              P    38.82
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:19.90  29              P    39.08
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:20.06  30              P    39.26
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S  1:20.45  31              P    39.29
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:20.82  32              P    39.47
BOOHER, KATHARINE     10 PC LADERA OAKS    1:21.32  33              P    39.94
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:21.61  35              P    38.72
TAKAKI, MADDIE        10 PC SILICON VALLE  1:21.61  34              P    39.07
MEYER, JESSICA        10 PC PACIFICA SEA   1:22.02  36              P    40.20
DOUVIKAS, DANIELLE    10 PC SAN RAMON LIV  1:22.11  37              P    40.13
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  1:22.21  38              P    40.28
JAQUIER, CARLY        10 PC UNATTACHED PA  1:22.35  39              P    40.54
HEGDE, ROSHINI         9 PC SANTA CLARA S  1:22.89  40              P    40.02
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY   1:23.79  41              P    41.91
KAUFMAN, ALEXANDRA    10 PC STANFORD COVI  1:25.01  42              P  1:25.03
DELAY, SARA           10 PC WALNUT CREEK   1:25.10  43              P    40.31
CRUZ, ASHLEY          10 PC MISSION SAN J  1:25.46  44              P    42.26
SAMPLES, SHELBY       10 PC PIRANHA SWIMM  1:25.67  45              P    42.28
ANDERSON, MOLLY        9 PC BARRACUDA AQU  1:26.06  46              P    41.78
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    39.41

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCK, CARLY           10 PC UNATTACHED PA    37.25   2    36.18 F1
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    37.61   4    36.48 F2
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI    37.46   3    37.03 F3
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI    37.91   5    37.70 F4
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    38.24   8    38.46 F5
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI    37.93   6    38.57 F6
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK     38.24   7    39.04 F7
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    37.09   1   DQUED  F

BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    38.64  10    38.17 C1
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA    38.66  11    38.74 C2
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      38.36   9    39.24 C3
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI    40.01  15    39.66 C4
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    39.87  14    39.92 C5
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S    39.86  13    40.22 C6
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA    40.32  16    40.42 C7
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    39.35  12    40.51 C8

MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    37.09   1
BUCK, CARLY           10 PC UNATTACHED PA    37.25   2
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI    37.46   3
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL    37.61   4
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI    37.91   5
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI    37.93   6
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    38.24   8
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK     38.24   7
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      38.36   9
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    38.64  10
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA    38.66  11
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    39.35  12
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S    39.86  13
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI    39.87  14
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI    40.01  15
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA    40.32  16
ISAACS, CAROLINE      10 PC WEST COAST AQ    40.67  17
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     41.15  18
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    41.19  19
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    41.51  20
NOLET, MEGAN           9 PC WEST VALLEY S    41.61  21
SCHANZER, JESSICA     10 PC MONTEREY BAY     41.70  22
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT    41.94  23
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT    42.10  24
SAMPLES, SHELBY       10 PC PIRANHA SWIMM    42.29  25
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    42.48  26
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      42.90  27
CHARVOZ, KATELYN      10 PC TERRAPINS SWI    43.19  28
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    45.41  29

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:17.03   1  1:16.74 F1  P    36.66
                                                                    F    36.02
BUCK, CARLY           10 PC UNATTACHED PA  1:21.07   3  1:20.93 F2  P    38.08
                                                                    F    38.18
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:22.08   6  1:20.99 F3  P    38.63
                                                                    F    38.23
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI  1:21.97   4  1:21.23 F4  P    39.29
                                                                    F    38.54
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:20.46   2  1:21.29 F5  P    38.26
                                                                    F    38.48
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.69   8  1:21.34 F6  P    38.40
                                                                    F    38.36
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:22.26   7  1:23.12 F7  P    39.91
                                                                    F    40.01
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:22.02   5  1:23.41 F8  P    38.29
                                                                    F    38.57

YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   1:23.57  10  1:21.84 C1  P    40.09
                                                                    F    40.42
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:23.03   9  1:22.62 C2  P    39.22
                                                                    F    39.36
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  1:24.57  11  1:25.01 C3  P    39.36
                                                                    F    40.17
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA  1:27.22  16  1:25.83 C4  P    41.77
                                                                    F    41.48
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:26.65  13  1:26.17 C5  P    41.08
                                                                    F    41.24
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:26.99  15  1:26.55 C6  P    41.98
                                                                    F    41.55
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISAACS, CAROLINE      10 PC WEST COAST AQ  1:26.73  14  1:26.83 C7  P    41.09
                                                                    F    41.41
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:26.03  12  1:27.84 C8  P    40.20
                                                                    F    41.79

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:17.03   1              P    36.66
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:20.46   2              P    38.26
BUCK, CARLY           10 PC UNATTACHED PA  1:21.07   3              P    38.08
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI  1:21.97   4              P    39.29
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:22.02   5              P    38.29
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:22.08   6              P    38.63
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:22.26   7              P    39.91
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.69   8              P    38.40
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:23.03   9              P    39.22
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   1:23.57  10              P    40.09
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  1:24.57  11              P    39.36
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:26.03  12              P    40.20
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:26.65  13              P    41.08
ISAACS, CAROLINE      10 PC WEST COAST AQ  1:26.73  14              P    41.09
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:26.99  15              P    41.98
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA  1:27.22  16              P    41.77
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  1:27.99  17              P    41.93
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:28.18  18              P    43.11
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:28.47  19              P    41.59
XU, KATHERINA         10 PC UNATTACHED PA  1:28.50  20              P    42.33
NOLET, MEGAN           9 PC WEST VALLEY S  1:28.54  21              P    42.13
JAQUIER, CARLY        10 PC UNATTACHED PA  1:28.70  22              P    42.76
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:28.72  23              P    42.25
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:29.10  24              P    41.90
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  1:29.11  25              P    41.68
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:29.57  26              P    41.85
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:29.74  27              P    43.05
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S  1:30.83  28              P    43.30
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.87  29              P    44.42
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:31.36  30              P    44.07
SAMPLES, SHELBY       10 PC PIRANHA SWIMM  1:31.48  31              P    43.34
MEYER, JESSICA        10 PC PACIFICA SEA   1:31.52  32              P    44.06
CHARVOZ, KATELYN      10 PC TERRAPINS SWI  1:31.59  33              P    45.02
LEE, KAITLIN          10 PC LOS ALTOS/MTN  1:31.63  34              P    44.17
SCHANZER, JESSICA     10 PC MONTEREY BAY   1:31.67  35              P    43.37
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:31.68  36              P    42.49
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:31.92  37              P    42.56
HEGDE, ROSHINI         9 PC SANTA CLARA S  1:32.53  38              P    45.13
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:32.65  39              P    43.97
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:33.26  40              P    43.78
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  1:34.50  41              P    44.50
MERCADO, CAROLINE     10 PC ALA GATORS     1:35.94  42              P    45.65
BOOHER, KATHARINE     10 PC LADERA OAKS    1:38.43  43              P    46.65

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    30.04   1    30.37 F1
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ    30.87   2    31.02 F2
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     31.29   3    31.12 F3
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    32.74   6    31.95 F4
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA    32.94   8    32.10 F5
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI    32.43   5    32.22 F6
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      32.12   4    32.68 F7
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    32.93   7    33.70 F8

TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI    33.78  10    32.94 C1
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    34.14  13    33.24 C2
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN    33.47   9    33.47 C3
SIVOK, EMILY          10 PC TERRAPINS SWI    34.00  11    34.11 C4
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    34.12  12    34.37 C5
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S    35.40  17    34.54 C6
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM    34.65  14    34.72 C7
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    35.38  16    36.22 C8

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI    30.04   1
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ    30.87   2
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC     31.29   3
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      32.12   4
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI    32.43   5
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT    32.74   6
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI    32.93   7
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA    32.94   8
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN    33.47   9
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI    33.78  10
SIVOK, EMILY          10 PC TERRAPINS SWI    34.00  11
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI    34.12  12
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI    34.14  13
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM    34.65  14
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE    35.34  15
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    35.38  16
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S    35.40  17
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL    35.52  18
DIRADO, MADELINE       8 PC SANTA ROSA NE    35.54  19
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI    35.55  20
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK     35.67  21
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    35.68  22
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY      36.00  23
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    36.10  24
TAKAKI, MADDIE        10 PC SILICON VALLE    36.11  25
GOSSEL, ALISON        10 PC UNATTACHED PA    36.18  26
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY      36.41  27
BUCK, CARLY           10 PC UNATTACHED PA    37.02  28
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM    37.06  29
GLASS, COURTNI        10 PC OAKLAND UNDER    37.28  30

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:08.79   1  1:08.41 F1  P    32.63
                                                                    F    32.34
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:10.31   2  1:10.28 F2  P    31.97
                                                                    F    32.84
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:12.48   5  1:11.42 F3  P    34.25
                                                                    F    33.75
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:11.80   3  1:11.45 F4  P    33.57
                                                                    F    32.70
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:12.02   4  1:12.56 F5  P    33.83
                                                                    F    34.75
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:13.65   6  1:13.37 F6  P    34.25
                                                                    F    34.05
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:14.69   7  1:13.99 F7  P    33.54
                                                                    F    34.64
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:16.18   8  1:18.93 F8  P    36.93
                                                                    F    37.58

WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  1:22.46  20  1:15.38 C1  P    36.12
                                                                    F    34.73
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:19.11  13  1:17.72 C2  P    36.60
                                                                    F    36.71
DIRADO, MADELINE       8 PC SANTA ROSA NE  1:18.10  11  1:17.99 C3  P    38.28
                                                                    F    36.85
TAKAKI, MADDIE        10 PC SILICON VALLE  1:20.79  17  1:18.56 C4  P    15.84
                                                                    F    35.59
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:18.44  12  1:18.80 C5  P    36.11
                                                                    F    35.99
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    1:20.13  15  1:21.70 C6  P    37.23
                                                                    F    37.33
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:20.41  16  1:22.00 C7  P    36.90
                                                                    F    37.71
TANEO, TAPER           9 PC MONTEREY BAY   1:19.68  14          C   P    37.78

GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:08.79   1              P    32.63
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:10.31   2              P    31.97
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:11.80   3              P    33.57
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:12.02   4              P    33.83
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:12.48   5              P    34.25
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:13.65   6              P    34.25
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:14.69   7              P    33.54
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:16.18   8              P    36.93
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:16.71   9              P    36.69
PREUSSNER, ASTRID     10 PC LOS ALTOS/MTN  1:17.14  10              P    36.40
DIRADO, MADELINE       8 PC SANTA ROSA NE  1:18.10  11              P    38.28
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:18.44  12              P    36.11
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:19.11  13              P    36.60
MEDEIROS, DANIELLE    10 PC AGCC OSPREY    1:20.13  15              P    37.23
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:20.41  16              P    36.90
TAKAKI, MADDIE        10 PC SILICON VALLE  1:20.79  17              P    15.84
GOLDMAN, VICTORIA      9 PC PIRANHA SWIMM  1:21.09  18              P    36.70
LO, JEANETTE          10 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.33  19              P    35.41
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  1:22.46  20              P    36.12
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM  1:23.09  21              P    36.51
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE  1:27.12  22              P    38.47
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY   1:27.15  23              P    41.09
SCHOETTLE, NOELLE     10 PC STANFORD COVI  1:34.80  24              P    39.15
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:10.60   1  1:08.91 F1  P    33.50
                                                                    F    32.25
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:10.66   2  1:08.96 F2  P    33.72
                                                                    F    32.87
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:11.03   3  1:12.30 F3  P    32.08
                                                                    F    34.05
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:11.48   5  1:12.79 F4  P    32.73
                                                                    F    33.57
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:12.74   7  1:13.06 F5  P    33.87
                                                                    F    33.91
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:11.16   4  1:13.24 F6  P    31.85
                                                                    F    32.50
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:12.15   6  1:13.72 F7  P    33.65
                                                                    F    35.12
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:12.87   8  1:14.58 F8  P    33.69
                                                                    F    33.45

TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:14.93  11  1:14.11 C1  P    34.37
                                                                    F    33.99
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI  1:15.59  12  1:15.11 C2  P    35.45
                                                                    F    35.41
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   1:14.20  10  1:15.76 C3  P    34.39
                                                                    F    36.14
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:17.37  18  1:16.36 C4  P    34.97
                                                                    F    34.72
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:16.94  16  1:16.81 C5  P    36.38
                                                                    F    36.42
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  1:16.79  15  1:18.32 C6  P    35.99
                                                                    F    37.22
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:17.34  17  1:19.01 C7  P    36.60
                                                                    F    37.39
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:16.48  13  1:19.21 C8  P    35.66
                                                                    F    36.60

BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  1:10.60   1              P    33.50
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  1:10.66   2              P    33.72
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  1:11.03   3              P    32.08
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   1:11.16   4              P    31.85
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:11.48   5              P    32.73
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:12.15   6              P    33.65
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  1:12.74   7              P    33.87
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  1:12.87   8              P    33.69
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  1:14.00   9              P    35.85
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   1:14.20  10              P    34.39
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  1:14.93  11              P    34.37
TANG, JENNIFER        10 PC ORINDA AQUATI  1:15.59  12              P    35.45
GOLD, COURTNEY        10 PC AGCC OSPREY    1:16.48  13              P    35.66
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  1:16.77  14              P    34.73
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  1:16.79  15              P    35.99
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  1:16.94  16              P    36.38
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:17.34  17              P    36.60
CHENG, ELSA           10 PC DEANZA CUPERT  1:17.37  18              P    34.97
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM  1:17.42  19              P    35.13
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  1:17.46  20              P    36.22
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  1:17.60  21              P    36.70
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  1:17.82  22              P    37.16
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  1:18.02  23              P    35.90
DIRADO, MADELINE       8 PC SANTA ROSA NE  1:18.38  24              P    36.00
CHRISTOFFERSON, STEPH 10 PC UNATTACHED PA  1:18.55  25              P    35.62
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  1:18.56  27              P    35.10
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  1:18.56  26              P    35.87
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  1:18.67  28              P    36.40
JONES, JILL            9 PC UNATTACHED PA  1:19.35  29              P    38.79
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:19.74  30              P    37.16
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  1:20.41  31              P    37.40
SCHANZER, JESSICA     10 PC MONTEREY BAY   1:20.80  32              P    38.93
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE  1:21.19  33              P    36.40
WATSON, KAYLEY         9 PC UNATTACHED PA  1:21.60  34              P    38.61
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:21.79  35              P    39.13
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S  1:21.86  36              P    39.84
GOSSEL, ALISON        10 PC UNATTACHED PA  1:22.25  37              P    37.69
ISAACS, CAROLINE      10 PC WEST COAST AQ  1:22.96  38              P    40.95
BITER-MUNDT, CHARDONN 10 PC NAPA VALLEY S  1:23.78  39              P    39.40
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY   1:26.40  40              P    40.50

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:30.48   2  2:26.64 F1  P    32.85  1:11.56  1:56.72
                                                                    F    32.51  1:09.13  1:53.46
GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:30.10   1  2:30.78 F2  P    32.87  1:13.15  1:55.39
                                                                    F    32.55  1:11.33  1:55.21
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  2:35.30   7  2:32.17 F3  P    35.27  1:13.26  1:59.87
                                                                    F    34.74  1:11.74  1:57.80
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   2:32.91   4  2:35.20 F4  P    33.45  1:10.34  1:57.98
                                                                    F    33.84  1:12.23  2:00.40
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:31.72   3  2:35.32 F5  P    33.76  1:13.87  1:57.21
                                                                    F    34.25  1:14.06  2:00.75
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:39.64   8  2:36.35 F6  P    35.66  1:16.30  2:03.19
                                                                    F    35.50  1:15.54  2:00.59
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  2:34.66   6  2:39.26 F7  P  1:10.90  1:59.51  2:34.67
                                                                    F    34.88  1:13.54  2:03.00
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:33.65   5  2:42.59 F8  P    33.72  1:12.13  1:58.95
                                                                    F    35.14  1:15.80  2:06.89

KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  2:45.71  15  2:39.25 C1  P    38.78  1:17.95  2:09.50
                                                                    F    36.76  1:15.24  2:04.60
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  2:43.01  12  2:41.63 C2  P    36.10  1:17.24  2:06.18
                                                                    F    34.63  1:15.45  2:04.02
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  2:40.79   9  2:42.28 C3  P    35.29  1:15.08  2:05.41
                                                                    F    35.82  1:15.84  2:06.79
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:41.29  10  2:42.39 C4  P    34.20  1:14.89  2:04.53
                                                                    F    35.96  1:19.08  2:08.31
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  2:43.01  13  2:44.36 C5  P    36.05  1:18.20  2:02.83
                                                                    F    36.97  1:19.14  2:04.39
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  2:46.86  17  2:44.56 C6  P    36.81  1:18.90  2:08.88
                                                                    F    36.43  1:18.86  2:08.07
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  2:46.92  18  2:45.33 C7  P    36.25  1:17.19  2:09.41
                                                                    F    35.90  1:16.84  2:09.53
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   2:46.34  16  2:45.87 C8  P    38.61  1:19.06  2:08.19
                                                                    F    39.19  1:20.48  2:09.04

GARCIA, MONICA         9 PC WEST COAST AQ  2:30.10   1              P    32.87  1:13.15  1:55.39
HUNT, EMMA            10 PC BARRACUDA AQU  2:30.48   2              P    32.85  1:11.56  1:56.72
BRADLEY, PAIGE        10 PC ORINDA AQUATI  2:31.72   3              P    33.76  1:13.87  1:57.21
HARGROVE, KASSI       10 PC RENO AQUATIC   2:32.91   4              P    33.45  1:10.34  1:57.98
NIEHOFF, ABBY         10 PC CARSON AQUATI  2:33.65   5              P    33.72  1:12.13  1:58.95
OBRIEN, RACHEL        10 PC TERRAPINS SWI  2:34.66   6              P  1:10.90  1:59.51  2:34.67
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  2:35.30   7              P    35.27  1:13.26  1:59.87
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:39.64   8              P    35.66  1:16.30  2:03.19
PRUTTON, DIANDRA      10 PC TERRAPINS SWI  2:40.79   9              P    35.29  1:15.08  2:05.41
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:41.29  10              P    34.20  1:14.89  2:04.53
XU, KATHERINA         10 PC UNATTACHED PA  2:42.28  11              P    35.38  1:18.06  2:05.24
MERCADO, KELLSEY      10 PC OTTER SWIM CL  2:43.01  13              P    36.05  1:18.20  2:02.83
PICHAY, VICTORIA      10 PC MISSION SAN J  2:43.01  12              P    36.10  1:17.24  2:06.18
TSE, VERONICA         10 PC STANFORD COVI  2:44.58  14              P    38.26  1:17.54  2:06.61
KWONG, AUDREY         10 PC DEANZA CUPERT  2:45.71  15              P    38.78  1:17.95  2:09.50
YODER, SHAILA         10 PC WALNUT CREEK   2:46.34  16              P    38.61  1:19.06  2:08.19
FISCHER-COLBRIE, MEGA 10 PC SUNNYVALE SWI  2:46.86  17              P    36.81  1:18.90  2:08.88
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  2:46.92  18              P    36.25  1:17.19  2:09.41
READ, HALEY           10 PC STANFORD COVI  2:47.78  19              P    36.97  1:22.52  2:09.02
NAJDAWI, NAJELAH      10 PC DALY CITY DOL  2:48.07  20              P    38.38  1:20.83  2:08.87
PLUNKETT, ANDIE       10 PC SOS SWIM TEAM  2:48.32  21              P    37.82  1:20.00  2:10.67
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  2:48.37  22              P    37.70  1:21.55  2:10.31
KOHLER, KARA          10 PC TERRAPINS SWI  2:48.64  23              P    37.53  1:20.22  2:09.42
BLOM, ALISON          10 PC PIRANHA SWIMM  2:50.30  24              P    36.24  1:20.22  2:10.03
WEI, STEPH            10 PC SANTA CLARA S  2:50.45  25              P    36.56  1:19.81  2:12.03
LEE, MORGAN           10 PC SUNNYVALE SWI  2:52.54  26              P    37.33  1:21.96  2:11.75
MEYER, JESSICA        10 PC PACIFICA SEA   2:52.82  27              P    38.54  1:21.89  2:11.30
POON, BETHANY         10 PC PLEASANTON SE  2:53.15  28              P    38.50  1:21.90  2:13.78
POWERS, ALEXA         10 PC TERRAPINS SWI  2:53.79  29              P    40.70  1:25.54  2:12.91
PEZZUTO, MAKENA       10 PC VALLEJO AQUAT  2:53.96  30              P    41.44  1:26.12  2:17.05
JAQUIER, CARLY        10 PC UNATTACHED PA  2:54.27  31              P    39.22  1:25.74  2:16.50
WINKLER, KRISTEN      10 PC STANFORD COVI  2:54.99  32              P    40.60  1:26.42  2:15.73
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    2:56.50  33              P    41.90  1:25.48  2:16.09
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:58.28  34              P    41.03  1:25.78  2:19.77
NICHOLSON, JESSICA     9 PC SOUTH VALLEY   3:17.98  35              P    49.23  1:37.38  2:33.03

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    25.62   1    25.23 F1
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    25.73   2    25.35 F2
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    26.08   4    25.91 F3
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    26.12   5    25.92 F4
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S    26.08   3    25.95 F5
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    26.63   7    26.63 F6
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     26.34   6    26.65 F7
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA    27.05   8    26.94 F8

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    27.06   9    26.66 C1
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    27.13  11    26.93 C2
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI    27.51  14    26.98 C3
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      27.51  15    27.34 C4
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    27.10  10    27.47 C5
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV    27.24  13    27.55 C6
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S    27.56  16    27.67 C7
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      27.23  12    27.72 C8

BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    25.62   1
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    25.73   2
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    26.08   4
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S    26.08   3
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    26.12   5
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     26.34   6
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    26.63   7
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA    27.05   8
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    27.06   9
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    27.10  10
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    27.13  11
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      27.23  12
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV    27.24  13
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      27.51  15
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI    27.51  14
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S    27.56  16
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI    27.62  17
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI    27.74  18
FOUNTANO, NIJA        12 PC SUNNYVALE SWI    27.75  19
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    27.77  20
WILCOX, TANYA         12 PC ALPINE PORTOL    27.78  21
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    27.79  22
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    27.84  23
ELLIS, CHELSEA        12 PC TERRAPINS SWI    27.89  24
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM    27.98  25
CAMPBELL, MACKENZIE   12 PC PACIFIC ATHLE    27.99  26
ALLEN, WHITNEY        12 PC BURLINGAME AQ    28.01  27
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM    28.08  30
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA     28.08  29
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI    28.08  28
HAYES, LAUREN         12 PC SAN RAMON LIV    28.10  33
LEANDRO, JESSICA      11 PC FREMONT AREA     28.10  32
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    28.10  31
HONG, KAREN           12 PC PIRANHA SWIMM    28.14  35
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA    28.14  34
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    28.15  36
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    28.16  37
SHIMAMOTO, ISSO       12 PC ALMADEN SWIM     28.20  38
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI    28.25  39
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI    28.40  40
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI    28.45  41
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH      28.48  42
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE    28.55  43
MRAOVICH, JULIE       12 PC TERRAPINS SWI    28.57  44
CHEN, EMILY           11 PC OTTER SWIM CL    28.59  45
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL    28.65  46
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV    28.83  47
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     28.91  48
CUTLER, GABBY         11 PC UNATTACHED PA    28.95  49
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI    28.96  50
BECERRA, GABBY        11 PC WALNUT CREEK     29.05  51
STUHR, ALLIE          12 PC SANTA ROSA NE    29.11  52
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      29.15  53
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S    29.22  54
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI    29.35  55
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLSLAGLE, LAUREN    12 PC MISSION SAN J    29.40  56
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU    29.46  57
ANGELO, VICTORIA      12 PC WALNUT CREEK     29.65  58
ENGLEMAN, SAMANTHA    12 PC UNATTACHED PA    29.69  59
DANEL-LOHREY, SASZA   11 PC UNATTACHED PA    29.74  60
WOLF, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI    30.53  61
PENGILLY, LINDSEY     11 PC TIGER AQUATIC    30.54  62
HILL, DANA            12 PC TERRAPINS SWI    30.95  63

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    54.95   1    53.63 F1  P    26.34
                                                                    F    26.00
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI    55.39   3    53.69 F2  P    26.67
                                                                    F    26.19
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    55.08   2    54.30 F3  P    26.64
                                                                    F    26.02
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    55.64   5    55.49 F4  P    27.43
                                                                    F    27.45
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    55.98   6    55.71 F5  P    26.82
                                                                    F    26.99
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    56.70   7    56.60 F6  P    27.20
                                                                    F    27.32
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    57.52   9    56.73 F7  P    27.30
                                                                    F    27.55
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    57.48   8    57.37 F8  P    27.63
                                                                    F    27.38

BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    58.79  14    58.07 C1  P    29.16
                                                                    F    28.14
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     57.79  10    58.20 C2  P    27.64
                                                                    F    27.55
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC    58.99  15    58.50 C3  P    28.05
                                                                    F    27.76
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    59.06  17    58.53 C4  P    28.96
                                                                    F    28.65
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI    59.18  18  1:00.17 C5  P    28.29
                                                                    F    28.56
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    58.70  13  1:00.38 C6  P    28.63
                                                                    F    28.60
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI    59.30  19  1:00.40 C7  P    28.93
                                                                    F    29.07
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI    59.43  20  1:01.08 C8  P    28.92
                                                                    F    29.24

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    54.95   1              P    26.34
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    55.08   2              P    26.64
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI    55.39   3              P    26.67
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S    55.44   4              P    27.11
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    55.64   5              P    27.43
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    55.98   6              P    26.82
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    56.70   7              P    27.20
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    57.48   8              P    27.63
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    57.52   9              P    27.30
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     57.79  10              P    27.64
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI    57.92  11              P    27.69
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    58.57  12              P    28.37
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    58.70  13              P    28.63
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    58.79  14              P    29.16
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC    58.99  15              P    28.05
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA    59.05  16              P    28.64
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    59.06  17              P    28.96
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI    59.18  18              P    28.29
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI    59.30  19              P    28.93
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI    59.43  20              P    28.92
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S    59.91  21              P    29.15
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA    59.96  22              P    28.90
HAYES, LAUREN         12 PC SAN RAMON LIV  1:00.29  23              P    28.59
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  1:00.49  24              P    29.49
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA  1:00.50  25              P    29.42
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:00.70  26              P    29.05
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  1:00.84  27              P    29.24
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:00.89  28              P    29.25
BECERRA, GABBY        11 PC WALNUT CREEK   1:00.99  29              P    29.73
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:01.01  30              P    29.23
CATELLI, CAITLIN      12 PC PIRANHA SWIMM  1:01.04  31              P    29.77
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:01.07  32              P    30.07
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA   1:01.09  33              P    29.29
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:01.18  34              P    28.80
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  1:01.46  35              P    29.89
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI  1:01.53  36              P    29.84
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  1:01.58  37              P    29.77
SHIMAMOTO, ISSO       12 PC ALMADEN SWIM   1:01.75  38              P    30.11
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST  1:01.79  39              P    29.39
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK   1:01.89  40              P    29.85
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    1:01.91  41              P    30.08
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  1:01.92  42              P    29.79
COLLINS, SARA         12 PC DEANZA CUPERT  1:01.95  43              P    30.47
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S  1:02.04  44              P    29.38
ALLEN, WHITNEY        12 PC BURLINGAME AQ  1:02.05  45              P    30.14
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  1:02.30  46              P    30.24
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:02.54  47              P    30.00
PREUSSNER, NICOLE     12 PC LOS ALTOS/MTN  1:02.60  48              P    30.36
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  1:02.65  49              P    29.81
ELLIS, CHELSEA        12 PC TERRAPINS SWI  1:02.92  50              P    30.25
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE  1:03.01  51              P    30.12
MILLER, AMANDA        12 PC TERRAPINS SWI  1:03.02  52              P    30.27
CARAPINHA, CHRISTINA  12 PC WEST COAST AQ  1:03.14  53              P    30.31
OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  1:03.48  54              P    30.41
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    1:03.54  55              P    30.61
MILLSLAGLE, LAUREN    12 PC MISSION SAN J  1:03.70  56              P    31.00
THROWER, LAUREN       12 PC UNATTACHED PA  1:03.72  57              P    30.65
LEANDRO, JESSICA      11 PC FREMONT AREA   1:03.92  58              P    30.34
THOMAS, EMILY         12 PC UNATTACHED PA  1:03.95  59              P    31.10
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  1:04.13  60              P    30.95
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  1:04.17  61              P    31.12
BARTON, ELLEN         12 PC SOS SWIM TEAM  1:04.50  62              P    30.44
ANGELO, VICTORIA      12 PC WALNUT CREEK   1:04.57  63              P    31.13
PERRY, CAITLIN        11 PC SILICON VALLE  1:04.68  64              P    30.91
ROACH, ERIKA          12 PC WALNUT CREEK   1:04.87  65              P    31.20
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  1:05.16  66              P    31.13
PENGILLY, LINDSEY     11 PC TIGER AQUATIC  1:06.57  67              P    31.59
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:59.59   1  1:56.33 F1  P    28.15    59.24  1:30.85
                                                                    F    27.33    56.75  1:26.76
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:01.94   3  2:00.38 F2  P    28.47    59.12  1:31.03
                                                                    F    28.13    58.66  1:29.83
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:02.98   6  2:00.84 F3  P    28.99    59.79  1:31.97
                                                                    F    28.45    59.14  1:30.43
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  2:02.70   5  2:01.00 F4  P    28.27  1:00.26  1:32.19
                                                                    F    27.86    58.71  1:30.36
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:04.41   8  2:01.49 F5  P    28.34  1:00.57  1:33.31
                                                                    F    28.00    59.03  1:30.20
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:01.27   2  2:01.77 F6  P    27.43    57.43  1:29.42
                                                                    F    28.40    58.74  1:30.46
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  2:04.26   7  2:03.78 F7  P    29.07  1:01.40  1:34.07
                                                                    F    28.56  1:00.27  1:32.46
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:02.38   4  2:04.19 F8  P    28.71  1:00.10  1:31.76
                                                                    F    29.02  1:00.49  1:32.64

PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:05.12   9  2:03.40 C1  P    28.04    59.34  1:32.37
                                                                    F    28.02    58.82  1:31.28
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  2:05.85  10  2:05.88 C2  P    29.03  1:00.55  1:33.12
                                                                    F    29.12  1:00.80  1:33.32
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:08.42  16  2:07.58 C3  P    29.99  1:02.47  1:35.35
                                                                    F    30.04  1:02.52  1:35.31
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  2:09.85  17  2:08.37 C4  P    30.98  1:04.31  1:37.81
                                                                    F    30.23  1:03.24  1:36.25
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   2:07.74  12  2:08.39 C5  P    29.16  1:01.13  1:33.99
                                                                    F    29.01  1:01.38  1:34.54
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:07.67  11  2:08.83 C6  P    29.25  1:01.51  1:34.97
                                                                    F    30.09  1:02.39  1:36.02
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  2:08.14  14  2:09.32 C7  P    29.90  1:02.19  1:35.43
                                                                    F    29.79  1:02.54  1:36.53
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:07.97  13  2:11.39 C8  P    27.99    59.77  1:33.84
                                                                    F    29.78  1:02.22  1:36.99

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:59.59   1              P    28.15    59.24  1:30.85
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:01.27   2              P    27.43    57.43  1:29.42
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:01.94   3              P    28.47    59.12  1:31.03
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:02.38   4              P    28.71  1:00.10  1:31.76
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  2:02.70   5              P    28.27  1:00.26  1:32.19
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:02.98   6              P    28.99    59.79  1:31.97
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  2:04.26   7              P    29.07  1:01.40  1:34.07
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:04.41   8              P    28.34  1:00.57  1:33.31
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:05.12   9              P    28.04    59.34  1:32.37
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  2:05.85  10              P    29.03  1:00.55  1:33.12
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:07.67  11              P    29.25  1:01.51  1:34.97
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   2:07.74  12              P    29.16  1:01.13  1:33.99
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:07.97  13              P    27.99    59.77  1:33.84
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  2:08.14  14              P    29.90  1:02.19  1:35.43
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:08.34  15              P    29.17  1:01.83  1:35.67
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:08.42  16              P    29.99  1:02.47  1:35.35
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  2:09.85  17              P    30.98  1:04.31  1:37.81
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA  2:11.55  18              P    29.33  1:02.55  1:37.79
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:11.61  19              P    29.95  1:03.04  1:37.19
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  2:11.91  20              P    30.39  1:04.20  1:38.95
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  2:12.10  21              P    30.24  1:04.00  1:38.76
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  2:12.48  22              P    30.49  1:03.81  1:38.62
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    2:12.50  23              P    31.00  1:04.91  1:39.83
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:12.72  24              P    30.19  1:04.09  1:38.82
SHIMAMOTO, ISSO       12 PC ALMADEN SWIM   2:13.27  25              P    31.02  1:05.33  1:39.90
CARAPINHA, CHRISTINA  12 PC WEST COAST AQ  2:13.32  26              P    30.78  1:04.69  1:39.69
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  2:13.71  27              P    30.46  1:04.39  1:39.39
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA  2:13.81  28              P    29.65  1:03.46  1:38.09
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  2:14.26  29              P    15.72    32.06  1:41.02
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  2:14.82  30              P    31.49  1:05.32  1:39.79
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:15.02  31              P    31.61  1:06.27  1:40.93
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  2:15.15  32              P    30.65  1:05.27  1:40.51
CAMPBELL, MACKENZIE   12 PC PACIFIC ATHLE  2:15.22  33              P  1:05.58           1:40.76
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  2:15.57  34              P    31.79  1:06.33  1:41.31
BECERRA, GABBY        11 PC WALNUT CREEK   2:15.59  35              P    31.66  1:06.18  1:41.45
HONG, KAREN           12 PC PIRANHA SWIMM  2:15.99  36              P    30.74  1:04.69  1:39.91
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  2:16.00  37              P    30.95  1:05.62  1:41.36
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  2:17.62  38              P    33.03  1:07.54  1:42.82
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  2:17.63  39              P    32.49  1:07.65  1:42.90
ANGELO, VICTORIA      12 PC WALNUT CREEK   2:18.00  40              P    31.57  1:06.44  1:42.37
OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  2:18.10  41              P    31.83  1:06.98  1:42.89
MILLER, AMANDA        12 PC TERRAPINS SWI  2:18.38  42              P    31.91  1:07.25  1:42.92
ALLEN, WHITNEY        12 PC BURLINGAME AQ  2:18.43  43              P    31.04  1:07.18  1:43.76
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S  2:18.66  44              P    31.97  1:07.45  1:43.37
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI  2:19.49  45              P    33.63  1:09.08  1:45.85
ELLIS, CHELSEA        12 PC TERRAPINS SWI  2:20.39  46              P    32.86  1:09.53  1:45.81
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV  2:20.84  47              P    31.90  1:07.15  1:43.86
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  2:21.98  48              P    32.23  1:08.50  1:45.51
HILL, DANA            12 PC TERRAPINS SWI  2:24.63  49              P    33.22  1:10.41  1:47.85

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:08.09   1  5:00.29 F1  P    29.28  1:00.62  1:32.30  2:04.33  2:35.77  3:07.17  3:37.83
                                                                       4:08.02  4:38.15
                                                                    F    27.44    56.84  1:26.88  1:57.31  2:27.67  2:58.38  3:29.18
                                                                       4:00.04  4:30.83
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:20.55   3  5:17.45 F2  P    30.30  1:02.32  1:34.69  2:07.06  2:39.61  3:12.29  3:44.62
                                                                       4:16.94  4:49.10
                                                                    F    29.19  1:01.26  1:33.41  2:05.93  2:38.23  3:10.59  3:42.80
                                                                       4:15.19  4:47.49
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  5:16.20   2  5:17.70 F3  P    29.66  1:02.02  1:34.22  2:05.75  2:36.88  3:08.60  3:41.05
                                                                       4:12.48  4:44.89
                                                                    F    29.05  1:00.65  1:32.66  2:05.13  2:37.94  3:10.27  3:42.73
                                                                       4:14.56  4:46.73
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  5:27.92   5  5:26.88 F4  P    30.15  1:02.51  1:35.02  2:07.64  2:40.45  3:13.99  3:47.22
                                                                       4:21.13  4:55.27
                                                                    F    30.32  1:02.86  1:36.24  2:09.20  2:42.36  3:15.45  3:48.55
                                                                       4:22.00  4:54.92
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   5:24.09   4  5:27.88 F5  P    29.49  1:02.05  1:35.23  2:07.95  2:40.57  3:13.83  3:46.67
                                                                       4:19.69  4:52.84
                                                                    F    29.84  1:02.28  1:35.39  2:08.58  2:41.76  3:14.98  3:48.12
                                                                       4:21.96  4:55.24
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:31.10   7  5:35.69 F6  P    29.42  1:01.08  1:33.76  2:06.93  2:40.35  3:14.15  3:48.46
                                                                       4:23.11  4:57.78
                                                                    F    29.77  1:02.45  1:35.52  2:08.82  2:42.62  3:17.44  3:52.14
                                                                       4:27.49  5:02.18
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:30.38   6  5:36.42 F7  P    30.11  1:02.75  1:35.99  2:09.34  2:42.95  3:16.74  3:50.59
                                                                       4:24.38  4:57.75
                                                                    F    30.21  1:03.42  1:37.26  2:11.32  2:45.40  3:19.60  3:53.97
                                                                       4:28.20  5:02.55
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  5:35.91   8  5:40.24 F8  P    29.78  1:02.02  1:34.93  2:08.35  2:42.40  3:16.76  3:51.58
                                                                       4:26.65  5:01.66
                                                                    F    30.64  1:03.37  1:37.03  2:11.08  2:45.33  3:19.92  3:54.90
                                                                       4:30.09  5:05.52

BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  5:42.89  12  5:36.48 C1  P    30.76  1:04.51  1:39.08  2:14.12  2:49.18  3:24.37  4:00.11
                                                                       4:35.43  5:09.98
                                                                    F    31.07  1:04.81  1:39.22  2:13.29  2:47.20  3:21.59  3:56.15
                                                                       4:30.72  5:04.50
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA  5:41.15  11  5:36.51 C2  P    30.42  1:04.07  1:38.89  2:13.80  2:48.36  3:23.85  3:59.90
                                                                       4:34.57  5:08.64
                                                                    F    30.37  1:03.34  1:38.17  2:12.35  2:46.60  3:20.96  3:55.88
                                                                       4:30.05  5:03.64
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:43.13  13  5:37.72 C3  P    31.16  1:04.82  1:39.28  2:14.50  2:49.50  3:24.92  4:00.34
                                                                       4:35.35  5:10.19
                                                                    F    30.71  1:03.73  1:37.78  2:11.71  2:46.65  3:21.00  3:56.12
                                                                       4:30.21  5:04.63
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    5:37.78   9  5:39.08 C4  P    31.21  1:05.12  1:39.32  2:13.51  2:47.94  3:22.37  3:56.76
                                                                       4:30.78  5:05.31
                                                                    F    30.72  1:04.77  1:39.24  2:13.44  2:47.74  3:22.00  3:57.12
                                                                       4:31.70  5:05.87
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  5:43.68  14  5:42.80 C5  P    31.13  1:05.32  1:40.22  2:15.46  2:50.63  3:25.95  4:00.98
                                                                       4:35.89  5:11.09
                                                                    F    31.22  1:05.25  1:39.70  2:13.76  2:48.32  3:23.37  3:58.66
                                                                       4:33.91  5:09.33
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  5:43.79  15  5:44.78 C6  P    31.58  1:06.07  1:40.97  2:15.88  2:51.09  3:25.66  4:00.36
                                                                       4:35.15  5:10.01
                                                                    F    31.37  1:05.62  1:40.49  2:15.58  2:50.68  3:25.54  4:00.58
                                                                       4:35.65  5:10.61
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  5:45.28  16  5:56.09 C7  P    32.49  1:08.10  1:43.86  2:18.85  2:53.75  3:29.02  4:03.52
                                                                       4:37.94  5:12.83
                                                                    F    33.59  1:09.52  1:45.93  2:22.26  2:58.18  3:34.70  4:10.44
                                                                       4:46.11  5:21.70
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  5:39.17  10   DQUED  C   P    30.73  1:04.28  1:38.12  2:12.31  2:46.54  3:21.38  3:56.37
                                                                       4:30.88  5:05.51

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  5:08.09   1              P    29.28  1:00.62  1:32.30  2:04.33  2:35.77  3:07.17  3:37.83
                                                                       4:08.02  4:38.15
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  5:16.20   2              P    29.66  1:02.02  1:34.22  2:05.75  2:36.88  3:08.60  3:41.05
                                                                       4:12.48  4:44.89
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  5:20.55   3              P    30.30  1:02.32  1:34.69  2:07.06  2:39.61  3:12.29  3:44.62
                                                                       4:16.94  4:49.10
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   5:24.09   4              P    29.49  1:02.05  1:35.23  2:07.95  2:40.57  3:13.83  3:46.67
                                                                       4:19.69  4:52.84
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  5:27.92   5              P    30.15  1:02.51  1:35.02  2:07.64  2:40.45  3:13.99  3:47.22
                                                                       4:21.13  4:55.27
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:30.38   6              P    30.11  1:02.75  1:35.99  2:09.34  2:42.95  3:16.74  3:50.59
                                                                       4:24.38  4:57.75
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:31.10   7              P    29.42  1:01.08  1:33.76  2:06.93  2:40.35  3:14.15  3:48.46
                                                                       4:23.11  4:57.78
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  5:35.91   8              P    29.78  1:02.02  1:34.93  2:08.35  2:42.40  3:16.76  3:51.58
                                                                       4:26.65  5:01.66
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    5:37.78   9              P    31.21  1:05.12  1:39.32  2:13.51  2:47.94  3:22.37  3:56.76
                                                                       4:30.78  5:05.31
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  5:39.17  10              P    30.73  1:04.28  1:38.12  2:12.31  2:46.54  3:21.38  3:56.37
                                                                       4:30.88  5:05.51
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA  5:41.15  11              P    30.42  1:04.07  1:38.89  2:13.80  2:48.36  3:23.85  3:59.90
                                                                       4:34.57  5:08.64
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  5:42.89  12              P    30.76  1:04.51  1:39.08  2:14.12  2:49.18  3:24.37  4:00.11
                                                                       4:35.43  5:09.98
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:43.13  13              P    31.16  1:04.82  1:39.28  2:14.50  2:49.50  3:24.92  4:00.34
                                                                       4:35.35  5:10.19
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  5:43.68  14              P    31.13  1:05.32  1:40.22  2:15.46  2:50.63  3:25.95  4:00.98
                                                                       4:35.89  5:11.09
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  5:43.79  15              P    31.58  1:06.07  1:40.97  2:15.88  2:51.09  3:25.66  4:00.36
                                                                       4:35.15  5:10.01
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  5:45.28  16              P    32.49  1:08.10  1:43.86  2:18.85  2:53.75  3:29.02  4:03.52
                                                                       4:37.94  5:12.83
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  5:48.07  17              P    32.21  1:07.90  1:43.16  2:18.67  2:54.29  3:29.58  4:04.85
                                                                       4:39.98  5:14.48
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  5:51.48  18              P    33.08  1:08.97  1:44.48  2:19.83  2:54.90  3:30.37  4:05.44
                                                                       4:41.05  5:17.27
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV  5:52.45  19              P    32.94  1:09.21  1:45.42  2:21.62  2:57.32  3:33.02  4:08.48
                                                                       4:43.68  5:18.69
HOOPER, CHEYENNE      12 PC TERRAPINS SWI  5:53.90  20              P    32.29  1:07.85  1:43.64  2:19.32  2:55.03  3:31.07  4:07.72
                                                                       4:43.40  5:19.48
CARAPINHA, CHRISTINA  12 PC WEST COAST AQ  5:54.82  21              P    32.51  1:07.74  1:43.46  2:19.55  2:55.33  3:31.28  4:07.58
                                                                       4:43.72  5:19.98
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    5:55.47  22              P    32.25  1:07.59  1:43.54  2:19.85  2:56.03  3:32.40  4:08.50
                                                                       4:45.39  5:20.71
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  5:56.86  23              P    33.10  1:09.42  1:45.45  2:21.64  2:57.87  3:34.03  4:10.25
                                                                       4:46.27  5:22.41
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  5:57.99  24              P    32.92  1:08.47  1:44.71  2:21.47  2:57.68  3:33.89  4:10.83
                                                                       4:47.75  5:23.85
OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  5:58.12  25              P    32.39  1:07.28  1:43.35  2:20.28  2:56.76  3:33.14  4:10.16
                                                                       4:46.40  5:22.56
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  5:58.51  26              P    31.81  1:07.53  1:43.35  2:20.31  2:56.92  3:34.20  4:11.31
                                                                       4:48.18  5:24.36
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV  5:58.52  27              P    33.00  1:08.84  1:44.96  2:21.63  2:57.78  3:34.24  4:10.36
                                                                       4:46.32  5:22.96
STILL, JULIA          11 PC UNATTACHED PA  5:58.86  28              P    33.24  1:09.15  1:45.80  2:22.61  2:58.97  3:35.75  4:12.57
                                                                       4:48.84  5:24.34
BARTON, ELLEN         12 PC SOS SWIM TEAM  5:58.88  29              P    31.67  1:06.87  1:42.42  2:18.84  2:55.64  3:32.02  4:09.08
                                                                       4:46.92  5:23.34
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK   5:59.28  30              P    33.13  1:09.10  1:46.52  2:22.69  2:59.06  3:35.19  4:11.94
                                                                       4:48.49  5:24.63
SHIMAMOTO, ISSO       12 PC ALMADEN SWIM   6:00.53  31              P    33.60  1:09.74  1:46.76  2:23.63  3:00.68  3:37.41  4:13.05
                                                                       4:49.26  5:25.57
BALL, CHANEL          12 PC OAKLAND BARRA  6:02.32  32              P    32.44  1:09.45  1:46.04  2:22.96  2:59.48  3:35.77  4:12.86
                                                                       4:50.00  5:27.26
DUFFY, AOIFE          12 PC UNATTACHED PA  6:02.45  33              P    32.06  1:07.93  1:45.31  2:22.14  2:58.75  3:35.88  4:12.98
                                                                       4:50.90  5:27.72
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  6:02.68  34              P    33.02  1:08.58  1:44.78  2:21.42  2:58.14  3:35.09  4:12.40
                                                                       4:49.55  5:26.38
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  6:03.03  35              P    32.57  1:08.88  1:46.07  2:23.37  3:00.24  3:36.90  4:14.39
                                                                       4:51.39  5:28.20
BERGIS, CHRISTINA     12 PC CAMPBELL WAVE  6:03.40  36              P    32.97  1:10.27  1:47.09  2:24.23  3:01.13  3:39.00  4:15.72
                                                                       4:52.08  5:29.01
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  6:04.20  37              P    30.46  1:05.50  1:42.33  2:20.41  2:57.73  3:35.62  4:12.90
                                                                       4:50.16  5:27.78
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  6:04.40  38              P    33.54  1:10.51  1:47.20  2:24.06  3:01.02  3:37.79  4:15.02
                                                                       4:52.10  5:28.65
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  6:06.53  39              P    32.33  1:08.70  1:45.96  2:23.34  3:00.52  3:37.69  4:16.00
                                                                       4:53.09  5:29.76
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE  6:08.30  40              P    32.58  1:08.69  1:44.63  2:20.81  2:58.15  3:35.56  4:13.67
                                                                       4:52.66  5:30.62
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    28.98   1    28.66 F1
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    29.70   3    29.43 F2
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    28.98   2    29.73 F3
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    30.54   4    30.46 F4
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    30.62   5    30.46 F4
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    30.70   6    30.62 F6
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    30.93   8    30.81 F7
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     30.75   7    30.94 F8

ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    31.11   9    30.77 C1
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    31.20  10    30.94 C2
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI    31.50  11    31.57 C3
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM    31.74  12    31.72 C4
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    31.99  16    31.95 C5
CASTEJON, MARGAUX     11 PC DEANZA CUPERT    31.96  15    31.99 C6
YANG, TINA            12 PC OTTER SWIM CL    32.40  19   DQUED  C
ROACH, ERIKA          12 PC WALNUT CREEK     32.21  17          C

BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    28.98   2
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    28.98   1
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    29.70   3
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    30.54   4
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    30.62   5
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    30.70   6
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     30.75   7
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    30.93   8
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    31.11   9
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    31.20  10
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI    31.50  11
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM    31.74  12
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    31.78  13
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      31.91  14
CASTEJON, MARGAUX     11 PC DEANZA CUPERT    31.96  15
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    31.99  16
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S    32.32  18
YANG, TINA            12 PC OTTER SWIM CL    32.40  19
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM    32.43  20
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL    32.63  21
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI    32.88  22
CAMPBELL, MACKENZIE   12 PC PACIFIC ATHLE    32.90  23
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI    32.91  26
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S    32.91  25
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      32.91  24
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    33.00  27
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA    33.03  28
LITVINOVA, ANNA       12 PC KORET YOUTH S    33.08  29
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI    33.09  30
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL    33.10  31
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI    33.13  32
DANEL-LOHREY, SASZA   11 PC UNATTACHED PA    33.23  34
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH      33.23  33
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    33.24  35
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA    33.27  36
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI    33.31  37
CARAPINHA, CHRISTINA  12 PC WEST COAST AQ    33.38  38
CATELLI, CAITLIN      12 PC PIRANHA SWIMM    33.42  39
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S    33.43  40
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY     33.51  41
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT    33.52  42
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI    33.57  43
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    33.59  44
STUHR, ALLIE          12 PC SANTA ROSA NE    33.64  45
CUTLER, GABBY         11 PC UNATTACHED PA    33.66  46
HAYES, LAUREN         12 PC SAN RAMON LIV    33.71  47
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT    33.81  48
CHEN, EMILY           11 PC OTTER SWIM CL    33.87  49
CANONICA, KANDIS      12 PC BURLINGAME AQ    33.89  50
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      33.96  51
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV    34.09  53
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA    34.09  52
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU    34.16  54
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI    34.18  55
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE    34.40  57
LEANDRO, JESSICA      11 PC FREMONT AREA     34.40  56
PERRY, KIMBERLY       11 PC AGCC OSPREY      34.42  58
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI    34.57  59
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    34.97  60
PETERSON, CHELSEA     12 PC BARRACUDA AQU    34.98  61
PLUME, OLIVIA         11 PC PALO ALTO SWI    35.01  62
BONE, JENNIFER        11 PC FLYING FISH      35.02  63
HOOPER, CHEYENNE      12 PC TERRAPINS SWI    35.76  64
MILLSLAGLE, LAUREN    12 PC MISSION SAN J    35.83  65
COBLE, KELLY          12 PC MISSION SAN J    36.60  66
WOLF, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI    37.56  67
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV   DQUED
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM   DQUED
HENDERSON, VALERIE    12 PC SAN RAMON LIV   DQUED
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA   DQUED
ZUO, LOUISA           12 PC FLYING FISH     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:01.91   1  1:01.78 F1  P    30.70
                                                                    F    30.17
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:02.19   2  1:02.66 F2  P    30.88
                                                                    F    31.36
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.02   3  1:03.81 F3  P    31.42
                                                                    F    31.25
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  1:04.06   4  1:04.11 F4  P    30.92
                                                                    F    31.80
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.67   6  1:04.27 F5  P    32.41
                                                                    F    32.04
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:04.40   5  1:05.60 F6  P    31.52
                                                                    F    32.16
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  1:05.62   7  1:05.62 F7  P    32.24
                                                                    F    32.00
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:05.86   8  1:06.15 F8  P    31.71
                                                                    F    32.17

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:09.36  16  1:06.41 C1  P    33.68
                                                                    F    32.09
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:09.43  17  1:07.28 C2  P    33.75
                                                                    F    32.84
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:07.86  10  1:08.04 C3  P    32.42
                                                                    F    32.74
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  1:08.53  12  1:08.62 C4  P    33.89
                                                                    F    33.54
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:09.08  14  1:09.53 C5  P    33.96
                                                                    F    34.13
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  1:08.55  13  1:09.62 C6  P    32.91
                                                                    F    33.92
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:09.19  15  1:09.91 C7  P    33.07
                                                                    F    33.81
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:07.22   9   DQUED  C   P    33.02
                                                                    F    32.84

JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:01.91   1              P    30.70
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:02.19   2              P    30.88
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.02   3              P    31.42
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  1:04.06   4              P    30.92
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:04.40   5              P    31.52
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.67   6              P    32.41
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  1:05.62   7              P    32.24
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:05.86   8              P    31.71
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:07.22   9              P    33.02
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:07.86  10              P    32.42
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  1:08.06  11              P    32.90
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  1:08.53  12              P    33.89
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  1:08.55  13              P    32.91
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:09.08  14              P    33.96
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:09.19  15              P    33.07
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:09.36  16              P    33.68
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:09.43  17              P    33.75
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST  1:09.53  18              P    33.44
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  1:09.74  19              P    34.05
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    1:09.81  20              P    34.40
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  1:09.91  21              P    33.97
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV  1:10.04  22              P    34.29
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.14  23              P    34.04
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  1:10.20  24              P    34.99
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  1:10.27  25              P    33.82
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    1:10.30  26              P    34.25
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:10.42  27              P    34.40
CAMPBELL, MACKENZIE   12 PC PACIFIC ATHLE  1:10.49  28              P    34.92
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  1:10.52  29              P    34.57
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI  1:10.77  30              P    34.82
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  1:10.97  31              P    34.66
FOUNTANO, NIJA        12 PC SUNNYVALE SWI  1:11.02  32              P    34.27
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI  1:11.25  33              P    34.06
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S  1:11.28  34              P    33.75
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  1:11.39  35              P    34.69
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU  1:11.49  36              P    34.45
TRESENRIDER, AMY      11 PC SEBASTAPOL SE  1:11.68  37              P    34.80
CANONICA, KANDIS      12 PC BURLINGAME AQ  1:11.69  38              P    35.93
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:11.97  39              P    35.49
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:12.03  40              P    35.63
STUHR, ALLIE          12 PC SANTA ROSA NE  1:12.10  41              P    35.17
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  1:12.11  42              P    35.20
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S  1:12.13  43              P    34.82
HAYES, LAUREN         12 PC SAN RAMON LIV  1:12.15  44              P    35.44
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:12.19  45              P    35.29
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  1:12.21  46              P    35.08
CUTLER, GABBY         11 PC UNATTACHED PA  1:12.36  47              P    34.91
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:12.39  48              P    35.57
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  1:12.48  49              P    35.69
BONE, JENNIFER        11 PC FLYING FISH    1:13.00  50              P    36.00
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  1:13.13  51              P    35.87
STILL, JULIA          11 PC UNATTACHED PA  1:13.14  52              P    36.96
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  1:13.17  53              P    36.20
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:13.19  54              P    35.45
CHEN, EMILY           11 PC OTTER SWIM CL  1:13.49  55              P    35.05
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK   1:13.59  56              P    35.64
HONG, KAREN           12 PC PIRANHA SWIMM  1:13.68  57              P    35.98
PERRY, KIMBERLY       11 PC AGCC OSPREY    1:13.86  58              P    35.63
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  1:13.98  59              P    36.81
PADILLA, LAUREN       11 PC PACIFICA SEA   1:14.06  60              P    35.55
DANEL-LOHREY, SASZA   11 PC UNATTACHED PA  1:14.11  61              P    35.01
HILL, DANA            12 PC TERRAPINS SWI  1:14.83  62              P    36.24
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:14.95  63              P    35.74
HOLDEN, MARISSA       11 PC SAN FRANCISCO  1:15.06  64              P    36.33
LEANDRO, JESSICA      11 PC FREMONT AREA   1:15.11  65              P    35.90
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK   1:15.94  66              P    36.19
ELLIS, CHELSEA        12 PC TERRAPINS SWI  1:16.34  67              P    36.96
PETERSON, CHELSEA     12 PC BARRACUDA AQU  1:16.40  68              P    37.19
MILLSLAGLE, LAUREN    12 PC MISSION SAN J  1:16.44  69              P    38.20

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
   SECTIONAL   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:13.95   1  2:13.01 F1  P    32.38  1:05.29  1:39.85
                                                                    F    32.59  1:05.97  1:39.92
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  2:16.91   2  2:14.97 F2  P    31.99  1:06.81  1:42.00
                                                                    F    32.38  1:06.01  1:40.15
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:17.60   3  2:19.50 F3  P    32.06  1:06.63  1:41.98
                                                                    F    32.58  1:07.44  1:43.57
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  2:24.24   5  2:22.65 F4  P    34.38  1:10.15  1:47.45
                                                                    F    33.89  1:09.63  1:46.41
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:25.04   6  2:24.76 F5  P    33.30  1:10.50  1:48.34
                                                                    F    33.74  1:10.08  1:48.13
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:22.70   4  2:25.04 F6  P    33.13  1:08.74  1:45.70
                                                                    F    33.29  1:09.38  1:46.91
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  2:25.34   7  2:28.96 F7  P    34.18  1:11.01  1:48.42
                                                                    F    34.71  1:12.33  1:51.26
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV  2:26.96   8  2:30.08 F8  P    35.58  1:11.99  1:49.66
                                                                    F    35.73  1:13.61  1:52.85
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:27.95  10  2:24.42 C1  P    34.81  1:12.70  1:51.25
                                                                    F    34.27  1:10.65  1:47.52
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU  2:31.53  15  2:28.51 C2  P    35.42  1:12.76  1:52.05
                                                                    F    35.83  1:13.03  1:51.04
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  2:29.16  13  2:28.66 C3  P    36.29  1:14.16  1:51.89
                                                                    F    35.52  1:12.99  1:50.98
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  2:29.35  14  2:29.15 C4  P    37.20  1:14.83  1:52.60
                                                                    F    35.64  1:13.08  1:51.64
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S  2:32.64  16  2:31.12 C5  P    37.05  1:15.04  1:53.57
                                                                    F    36.06  1:13.26  1:52.49
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    2:29.09  12  2:31.32 C6  P    36.42  1:14.90  1:52.30
                                                                    F    35.88  1:14.84  1:54.00
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  2:27.12   9  2:32.20 C7  P    33.56  1:10.69  1:49.21
                                                                    F    35.06  1:13.79  1:53.98
GUNDERSON, JENNA      12 PC SUNNYVALE SWI  2:28.25  11          C   P    34.87  1:12.49  1:50.54

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:13.95   1              P    32.38  1:05.29  1:39.85
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  2:16.91   2              P    31.99  1:06.81  1:42.00
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:17.60   3              P    32.06  1:06.63  1:41.98
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  2:22.70   4              P    33.13  1:08.74  1:45.70
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  2:24.24   5              P    34.38  1:10.15  1:47.45
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:25.04   6              P    33.30  1:10.50  1:48.34
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  2:25.34   7              P    34.18  1:11.01  1:48.42
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV  2:26.96   8              P    35.58  1:11.99  1:49.66
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  2:27.12   9              P    33.56  1:10.69  1:49.21
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:27.95  10              P    34.81  1:12.70  1:51.25
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    2:29.09  12              P    36.42  1:14.90  1:52.30
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  2:29.16  13              P    36.29  1:14.16  1:51.89
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  2:29.35  14              P    37.20  1:14.83  1:52.60
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU  2:31.53  15              P    35.42  1:12.76  1:52.05
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S  2:32.64  16              P    37.05  1:15.04  1:53.57
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI  2:35.18  17              P    35.56  1:13.98  1:55.13
STILL, JULIA          11 PC UNATTACHED PA  2:37.61  18              P    37.31  1:17.58  1:58.62
SHOCKLEY, JACKIE      12 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    35.75  1:15.23  1:52.62

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    32.08   1    32.33 F1
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI    32.59   2    32.54 F2
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    32.82   3    32.82 F3
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    32.89   4    32.96 F4
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    33.43   7    33.32 F5
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     33.03   5    33.45 F6
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     33.30   6    33.78 F7
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     33.66   8    34.28 F8

CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    33.69   9    33.35 C1
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    34.70  11    33.73 C2
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK     34.51  10    34.71 C3
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI    34.94  13    34.96 C4
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      34.70  12    35.16 C5
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS      35.07  14    35.25 C6
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI    35.07  15    35.27 C7
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT    35.28  18    35.96 C8

ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    32.08   1
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI    32.59   2
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM    32.82   3
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    32.89   4
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     33.03   5
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     33.30   6
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA    33.43   7
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     33.66   8
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    33.69   9
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK     34.51  10
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS      34.70  12
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA    34.70  11
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI    34.94  13
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI    35.07  15
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS      35.07  14
YAMAUCHI, PENELOPE    11 PC SANTA ROSA NE    35.09  16
GRAEVEN, RAINEY       12 PC KORET YOUTH S    35.27  17
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT    35.28  18
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    35.38  19
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    35.41  20
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI    35.59  21
MRAOVICH, JULIE       12 PC TERRAPINS SWI    35.68  23
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI    35.68  22
ESTEP, MELISSA        12 PC SAN RAMON LIV    35.72  24
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    35.78  26
SULLIVAN, CAMY        12 PC STANFORD COVI    35.78  25
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI    35.95  27
PAGAN, LAUREN         11 PC ORINDA AQUATI    36.03  28
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    36.35  29
GORMAN, KATHERINE     11 PC STANFORD COVI    36.45  30
CLOHOSSEY, PALOMA     12 PC LADERA OAKS      36.61  31
GIBLIN, KAITLYN       11 PC ORINDA AQUATI    36.73  32
GUSTAFSON, LENA       12 PC UNATTACHED PA    36.74  33
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL    36.93  35
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ    36.93  34
THROWER, LAUREN       12 PC UNATTACHED PA    36.97  36
BALLIN, MAXINE        12 PC BARRACUDA AQU    36.99  37
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA     37.03  39
MORAN, JAMIE          11 PC TERRAPINS SWI    37.03  38
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI    37.06  40
MCALLISTER, NICOLE    11 PC PACIFIC COAST    37.12  41
BOWLEY, EMMA          12 PC STANFORD COVI    37.25  43
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI    37.25  42
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI    37.30  44
HAYES, LAUREN         12 PC SAN RAMON LIV    37.66  45
ENGLEMAN, SAMANTHA    12 PC UNATTACHED PA    37.72  46
WILK, JOANNA          12 PC FREMONT AREA     37.77  47
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI    37.83  48
PADILLA, LAUREN       11 PC PACIFICA SEA     38.05  49
ROACH, ERIKA          12 PC WALNUT CREEK     38.14  50
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA    38.15  51
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE    38.26  52
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK     38.41  53
BEAUDREAU, MICHELLE   12 PC BURLINGAME AQ    38.51  54
MILLSLAGLE, LAUREN    12 PC MISSION SAN J    38.87  55
BERGIS, CHRISTINA     12 PC CAMPBELL WAVE    38.98  56
PENGILLY, LINDSEY     11 PC TIGER AQUATIC    39.78  57
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.35   1  1:09.04 F1  P    33.88
                                                                    F    33.10
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  1:10.38   2  1:10.61 F2  P    33.58
                                                                    F    33.21
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:11.72   4  1:11.57 F3  P    33.85
                                                                    F    33.61
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  1:10.69   3  1:11.79 F4  P    33.35
                                                                    F    33.40
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:11.79   5  1:12.22 F5  P    33.85
                                                                    F    34.40
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:12.71   7  1:12.62 F6  P    35.29
                                                                    F    34.89
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  1:12.69   6  1:13.53 F7  P    33.74
                                                                    F    34.27
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:12.80   8  1:14.30 F8  P    34.19
                                                                    F    34.71

ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:13.21   9  1:12.73 C1  P    34.58
                                                                    F    34.02
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:13.35  11  1:13.23 C2  P    34.34
                                                                    F    34.31
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:14.65  14  1:13.79 C3  P    35.71
                                                                    F    35.19
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:13.24  10  1:14.17 C4  P    34.93
                                                                    F    35.61
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  1:15.76  16  1:16.26 C5  P    35.91
                                                                    F    35.98
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:15.61  15  1:17.02 C6  P    35.38
                                                                    F    35.83
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:13.38  12  1:17.38 C7  P    34.47
                                                                    F    36.12
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:15.85  17  1:17.54 C8  P    36.21
                                                                    F    36.86

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.35   1              P    33.88
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  1:10.38   2              P    33.58
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  1:10.69   3              P    33.35
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:11.72   4              P    33.85
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:11.79   5              P    33.85
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  1:12.69   6              P    33.74
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:12.71   7              P    35.29
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:12.80   8              P    34.19
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:13.21   9              P    34.58
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:13.24  10              P    34.93
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:13.35  11              P    34.34
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:13.38  12              P    34.47
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:13.55  13              P    34.49
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:14.65  14              P    35.71
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:15.61  15              P    35.38
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  1:15.76  16              P    35.91
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:15.85  17              P    36.21
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:16.24  18              P    19.15
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:16.54  19              P    36.14
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK   1:16.62  20              P    35.67
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  1:17.11  21              P    36.42
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:17.39  22              P    37.40
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  1:17.55  23              P    36.75
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  1:17.56  24              P    36.43
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:17.84  25              P    37.57
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  1:17.85  26              P    36.73
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  1:17.95  27              P    37.25
MRAOVICH, JULIE       12 PC TERRAPINS SWI  1:18.15  28              P    37.20
THROWER, LAUREN       12 PC UNATTACHED PA  1:18.32  29              P    36.18
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:18.36  30              P    36.39
PAGAN, LAUREN         11 PC ORINDA AQUATI  1:18.37  31              P    37.31
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  1:18.47  32              P    36.80
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:18.65  33              P    36.60
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:18.75  34              P    37.26
GORMAN, KATHERINE     11 PC STANFORD COVI  1:18.80  35              P    36.85
BALLIN, MAXINE        12 PC BARRACUDA AQU  1:18.90  36              P    37.27
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  1:18.99  37              P    38.05
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE  1:19.01  38              P    37.38
GUSTAFSON, LENA       12 PC UNATTACHED PA  1:19.06  39              P    37.36
BOWLEY, EMMA          12 PC STANFORD COVI  1:19.15  40              P    37.74
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY   1:19.27  41              P    38.01
GIBLIN, KAITLYN       11 PC ORINDA AQUATI  1:19.35  42              P    36.83
STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI  1:19.39  43              P    38.68
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA  1:19.42  44              P    37.34
PADILLA, LAUREN       11 PC PACIFICA SEA   1:19.43  45              P    37.61
CLOHOSSEY, PALOMA     12 PC LADERA OAKS    1:19.51  46              P    37.75
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  1:19.62  47              P    37.71
SULLIVAN, CAMY        12 PC STANFORD COVI  1:20.14  48              P    37.57
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.64  49              P    38.71
WILCOX, TANYA         12 PC ALPINE PORTOL  1:20.69  50              P    38.10
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S  1:20.72  51              P    38.19
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  1:20.83  52              P    38.38
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA   1:21.18  53              P    37.90
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  1:21.20  54              P    37.95
WILK, JOANNA          12 PC FREMONT AREA   1:21.83  55              P    38.55
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:22.02  56              P    39.28
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST  1:22.17  57              P    38.29
BERGIS, CHRISTINA     12 PC CAMPBELL WAVE  1:22.43  58              P    38.74
BEAUDREAU, MICHELLE   12 PC BURLINGAME AQ  1:23.01  59              P    39.30
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  1:23.85  60              P    40.14
ENGLEMAN, SAMANTHA    12 PC UNATTACHED PA  1:23.90  61              P    40.13
COBLE, KELLY          12 PC MISSION SAN J  1:24.80  62              P    40.17
PIETKIEWICZ, NICOLE   12 PC FLYING FISH    1:24.88  63              P    41.10
CHEN, EMILY           11 PC OTTER SWIM CL  1:25.29  64              P    40.34
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    35.03
MCALLISTER, NICOLE    11 PC PACIFIC COAST   DQUED                   P    37.65

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
   SECTIONAL   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:28.31   1  2:26.49 F1  P    33.98  1:11.53  1:49.95
                                                                    F    34.09  1:11.69  1:49.15
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  2:34.13   4  2:29.86 F2  P    35.26  1:14.61  1:55.08
                                                                    F    34.69  1:12.94  1:52.19
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:32.81   2  2:29.95 F3  P    34.86  1:13.74  1:53.58
                                                                    F    34.12  1:12.10  1:50.86
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:33.36   3  2:31.37 F4  P    35.74  1:14.48  1:53.99
                                                                    F    34.85  1:13.23  1:52.46
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:34.29   5  2:32.17 F5  P    34.69  1:14.16  1:54.38
                                                                    F    34.47  1:13.05  1:52.68
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:37.99   8  2:35.83 F6  P    34.94  1:15.63  1:57.58
                                                                    F    35.23  1:15.69  1:56.45
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    2:37.14   6  2:35.90 F7  P    36.84  1:16.76  1:56.87
                                                                    F    36.11  1:15.56  1:55.68
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  2:37.54   7  2:36.05 F8  P    34.81  1:15.09  1:56.76
                                                                    F    35.44  1:16.13  1:56.07

YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  2:38.50   9  2:36.42 C1  P    34.94  1:14.38  1:56.04
                                                                    F    35.49  1:14.54  1:55.83
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:45.11  16  2:39.18 C2  P    37.84  1:19.38  2:02.34
                                                                    F    37.72  1:17.81  1:58.67
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  2:42.34  13  2:39.88 C3  P    36.56  1:17.19  1:59.51
                                                                    F    35.96  1:15.95  1:57.95
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:40.58  10  2:39.96 C4  P    34.91  1:15.47  1:58.08
                                                                    F    36.52  1:16.30  1:58.12
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    2:41.22  11  2:40.09 C5  P    36.98  1:18.13  1:59.81
                                                                    F    36.79  1:17.47  1:59.32
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:46.18  19  2:43.15 C6  P    38.17  1:20.65  2:03.60
                                                                    F    37.50  1:19.38  2:01.78
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   2:45.34  17  2:43.46 C7  P    35.88  1:16.96  2:02.15
                                                                    F    37.34  1:18.29  2:00.94
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  2:45.48  18  2:46.95 C8  P    36.93  1:19.00  2:02.58
                                                                    F    38.14  1:20.61  2:04.04

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:28.31   1              P    33.98  1:11.53  1:49.95
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:32.81   2              P    34.86  1:13.74  1:53.58
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:33.36   3              P    35.74  1:14.48  1:53.99
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  2:34.13   4              P    35.26  1:14.61  1:55.08
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:34.29   5              P    34.69  1:14.16  1:54.38
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    2:37.14   6              P    36.84  1:16.76  1:56.87
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  2:37.54   7              P    34.81  1:15.09  1:56.76
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:37.99   8              P    34.94  1:15.63  1:57.58
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  2:38.50   9              P    34.94  1:14.38  1:56.04
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:40.58  10              P    34.91  1:15.47  1:58.08
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    2:41.22  11              P    36.98  1:18.13  1:59.81
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  2:41.81  12              P    36.18  1:16.51  1:59.98
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  2:42.34  13              P    36.56  1:17.19  1:59.51
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  2:43.58  14              P    36.45  1:17.44  2:00.10
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK   2:44.36  15              P    36.44  1:18.30  2:01.87
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:45.11  16              P    37.84  1:19.38  2:02.34
CHIA, JUSTINE         12 PC WALNUT CREEK   2:45.34  17              P    35.88  1:16.96  2:02.15
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  2:45.48  18              P    36.93  1:19.00  2:02.58
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:46.18  19              P    38.17  1:20.65  2:03.60
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  2:47.21  20              P    37.80  1:20.26  2:04.20
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  2:48.06  21              P    39.38  1:22.87  2:05.72
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  2:48.35  22              P    38.36  1:21.25  2:04.64
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  2:50.35  23              P    39.59  1:22.55  2:06.92
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    2:51.41  24              P    39.40  1:22.61  2:06.88
PADILLA, LAUREN       11 PC PACIFICA SEA   2:52.46  25              P    38.96  1:22.64  2:08.05
GIBLIN, KAITLYN       11 PC ORINDA AQUATI  2:53.49  26              P    38.22  1:22.26  2:08.55
WILK, JOANNA          12 PC FREMONT AREA   2:53.55  27              P    39.29  1:22.43  2:08.11
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  2:53.63  28              P    40.69  1:25.08  2:09.05
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  2:53.67  29              P    39.45  1:23.99  2:09.20
PAGAN, LAUREN         11 PC ORINDA AQUATI  2:53.89  30              P    38.70  1:23.58  2:08.31
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA   2:56.24  31              P    39.61  1:24.17  2:10.16
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK   2:56.39  32              P    39.65  1:25.84  2:12.47
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MRAOVICH, JULIE       12 PC TERRAPINS SWI  2:57.94  33              P    38.36  1:22.23  2:09.55
HOOPER, CHEYENNE      12 PC TERRAPINS SWI  2:59.50  34              P    40.75  1:26.52  2:13.59

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    26.17   1    25.88 F1
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    28.24   3    28.29 F2
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    28.68   6    28.39 F3
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    28.98   7    28.64 F4
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    28.60   4    28.69 F5
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI    28.62   5    29.06 F6
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    29.16   8    29.47 F7
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     29.17   9    29.59 F8

WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI    29.52  10    29.07 C1
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    29.52  11    29.65 C2
PERRY, CAITLIN        11 PC SILICON VALLE    29.84  12    30.17 C3
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      30.25  16    30.34 C4
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    30.45  18    30.34 C4
ALLEN, WHITNEY        12 PC BURLINGAME AQ    30.02  13    30.42 C6
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA     30.17  15    30.63 C7
CATELLI, CAITLIN      12 PC PIRANHA SWIMM    30.10  14    30.65 C8

SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE    26.17   1
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    27.81   2
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA    28.24   3
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    28.60   4
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI    28.62   5
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    28.68   6
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ    28.98   7
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT    29.16   8
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK     29.17   9
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    29.52  11
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI    29.52  10
PERRY, CAITLIN        11 PC SILICON VALLE    29.84  12
ALLEN, WHITNEY        12 PC BURLINGAME AQ    30.02  13
CATELLI, CAITLIN      12 PC PIRANHA SWIMM    30.10  14
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA     30.17  15
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST    30.25  17
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH      30.25  16
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    30.45  18
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI    30.49  19
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI    30.52  20
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA    30.61  21
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    30.67  22
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL    30.72  24
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI    30.72  23
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     31.00  25
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    31.12  26
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    31.14  27
YAMAUCHI, PENELOPE    11 PC SANTA ROSA NE    31.19  28
LUNG, NICOLE          12 PC UNATTACHED PA    31.27  29
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI    31.48  30
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY      31.53  31
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STITT, ELIZABETH      12 PC TERRAPINS SWI    31.58  32
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC    31.68  33
SHIMAMOTO, ISSO       12 PC ALMADEN SWIM     31.72  34
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM    31.79  35
MORAN, JAMIE          11 PC TERRAPINS SWI    31.90  37
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI    31.90  36
ROACH, ERIKA          12 PC WALNUT CREEK     32.13  38
ELLIS, CHELSEA        12 PC TERRAPINS SWI    32.15  39
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI    32.47  41
DANEL-LOHREY, SASZA   11 PC UNATTACHED PA    32.47  40
THOMAS, EMILY         12 PC UNATTACHED PA    32.54  42
LEANDRO, JESSICA      11 PC FREMONT AREA     32.93  43
WOLF, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI    33.14  44
CHANG, KELLY          12 PC SOLO SWIM CLU    33.16  45
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    33.24  46
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE    33.76  47
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI    35.84  48

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:01.82   1    58.69 F1  P    29.85
                                                                    F    28.23
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.39   7  1:02.74 F2  P    30.08
                                                                    F    29.55
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.35   3  1:02.95 F3  P    30.35
                                                                    F    29.60
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:03.96   5  1:03.67 F4  P    30.19
                                                                    F    30.27
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:02.96   2  1:03.98 F5  P    29.59
                                                                    F    29.78
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:04.04   6  1:05.00 F6  P    30.41
                                                                    F    30.65
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:03.79   4  1:05.05 F7  P    29.83
                                                                    F    30.34
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:05.24   8  1:07.14 F8  P    30.80
                                                                    F    31.81

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.34  12  1:04.89 C1  P    31.31
                                                                    F    30.51
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.84   9  1:05.37 C2  P    31.05
                                                                    F    30.48
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:06.49  10  1:06.49 C3  P    30.96
                                                                    F    31.54
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  1:07.53  14  1:06.71 C4  P    31.29
                                                                    F    30.80
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  1:07.46  13  1:06.92 C5  P    31.57
                                                                    F    31.35
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  1:07.95  15  1:07.12 C6  P    31.98
                                                                    F    31.85
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  1:08.04  16  1:08.03 C7  P    31.96
                                                                    F    31.62
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:06.90  11  1:08.26 C8  P    31.69
                                                                    F    32.47
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  1:01.82   1              P    29.85
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:02.96   2              P    29.59
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:03.35   3              P    30.35
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:03.79   4              P    29.83
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:03.96   5              P    30.19
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  1:04.04   6              P    30.41
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.39   7              P    30.08
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:05.24   8              P    30.80
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.84   9              P    31.05
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:06.49  10              P    30.96
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    1:06.90  11              P    31.69
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.34  12              P    31.31
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  1:07.46  13              P    31.57
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  1:07.53  14              P    31.29
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  1:07.95  15              P    31.98
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  1:08.04  16              P    31.96
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  1:08.20  17              P    32.03
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  1:08.43  18              P    31.74
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:08.50  19              P    32.62
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  1:08.68  20              P    31.78
ALLEN, WHITNEY        12 PC BURLINGAME AQ  1:09.44  21              P    31.31
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    1:09.51  22              P    32.14
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:09.76  23              P    33.02
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:09.83  24              P    32.42
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK   1:10.04  25              P    33.38
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  1:10.12  26              P    32.48
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST  1:10.67  27              P    33.09
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:11.15  29              P    32.98
DEAN, JENNIFER        11 PC AGCC OSPREY    1:11.15  28              P    32.95
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA   1:11.56  30              P    33.05
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.62  31              P    33.39
PREUSSNER, NICOLE     12 PC LOS ALTOS/MTN  1:11.63  32              P    33.89
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  1:11.94  33              P    33.39
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA  1:12.46  34              P    33.54
LUNG, NICOLE          12 PC UNATTACHED PA  1:12.80  35              P    33.69
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:13.12  36              P    33.43
OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  1:14.27  37              P    34.44
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  1:14.87  38              P    34.53
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE  1:15.53  39              P    33.84
WOLF, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI  1:15.96  40              P    34.30
DANEL-LOHREY, SASZA   11 PC UNATTACHED PA  1:17.04  41              P    35.32

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:12.33   1  2:08.34 F1  P    30.19  1:04.07  1:38.26
                                                                    F    29.32  1:02.32  1:35.44
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:18.05   2  2:17.56 F2  P    31.44  1:06.67  1:42.65
                                                                    F    30.29  1:05.13  1:40.61
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:20.69   4  2:20.98 F3  P    31.27  1:07.06  1:43.80
                                                                    F    31.59  1:07.29  1:44.23
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:18.96   3  2:21.05 F4  P    30.76  1:05.47  1:41.50
                                                                    F    31.58  1:07.10  1:43.82
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:26.15   5  2:27.41 F5  P    31.69  1:07.70  1:46.56
                                                                    F    32.20  1:09.17  1:48.38
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:26.15   6  2:27.46 F6  P    31.71  1:08.45  1:47.17
                                                                    F    32.73  1:09.77  1:48.45
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  2:27.97   7  2:28.58 F7  P    33.07  1:11.25  1:49.27
                                                                    F    33.74  1:10.93  1:50.08
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:28.97   8  2:31.11 F8  P    33.48  1:11.28  1:49.60
                                                                    F    33.04  1:10.68  1:50.29

SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    2:29.08   9  2:23.76 C1  P    33.71  1:11.53  1:50.68
                                                                    F    33.04  1:09.78  1:46.63
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:33.65  11  2:25.62 C2  P    32.13  1:09.99  1:51.02
                                                                    F    31.93  1:08.17  1:45.57

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:12.33   1              P    30.19  1:04.07  1:38.26
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:18.05   2              P    31.44  1:06.67  1:42.65
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:18.96   3              P    30.76  1:05.47  1:41.50
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:20.69   4              P    31.27  1:07.06  1:43.80
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:26.15   6              P    31.71  1:08.45  1:47.17
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:26.15   5              P    31.69  1:07.70  1:46.56
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  2:27.97   7              P    33.07  1:11.25  1:49.27
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:28.97   8              P    33.48  1:11.28  1:49.60
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    2:29.08   9              P    33.71  1:11.53  1:50.68
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  2:29.51  10              P    32.66  1:08.16  1:47.31
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:33.65  11              P    32.13  1:09.99  1:51.02
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA   2:39.60  12              P    33.07  1:11.95  1:54.23

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.38   2  1:02.02 F1  P    29.51
                                                                    F    28.79
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:03.49   3  1:02.85 F2  P    30.36
                                                                    F    29.34
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  1:03.21   1  1:03.46 F3  P    30.20
                                                                    F    29.67
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:03.87   4  1:03.91 F4  P    30.82
                                                                    F    30.44
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  1:03.98   5  1:04.18 F5  P    30.04
                                                                    F    30.38
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.79   6  1:04.63 F6  P    31.16
                                                                    F    30.94
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:05.41   8  1:05.75 F7  P    30.79
                                                                    F    31.56
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:05.30   7  1:08.08 F8  P    29.59
                                                                    F    29.72

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:07.09  12  1:05.85 C1  P    31.20
                                                                    F    30.83
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:06.26  11  1:06.06 C2  P    32.16
                                                                    F    31.62
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:05.94   9  1:06.34 C3  P    30.90
                                                                    F    31.09
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:06.16  10  1:06.61 C4  P    30.74
                                                                    F    30.54
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:07.56  16  1:07.25 C5  P    32.18
                                                                    F    32.08
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.36  13  1:07.34 C6  P    31.19
                                                                    F    30.78
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  1:07.90  17  1:07.76 C7  P    31.87
                                                                    F    32.48
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  1:07.45  14  1:07.83 C8  P    32.14
                                                                    F    31.91

BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  1:03.21   1              P    30.20
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.38   2              P    29.51
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  1:03.49   3              P    30.36
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  1:03.87   4              P    30.82
ISAACS, DORY          12 PC WEST COAST AQ  1:03.98   5              P    30.04
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.79   6              P    31.16
JORDAN, LEXIE         12 PC UNATTACHED PA  1:05.30   7              P    29.59
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   1:05.41   8              P    30.79
SKROPETA, KATHRYN     12 PC WALNUT CREEK   1:05.94   9              P    30.90
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  1:06.16  10              P    30.74
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  1:06.26  11              P    32.16
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:07.09  12              P    31.20
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.36  13              P    31.19
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  1:07.45  14              P    32.14
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.55  15              P    30.90
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    1:07.56  16              P    32.18
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  1:07.90  17              P    31.87
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA  1:08.05  18              P    31.66
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:08.11  19              P    33.19
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI  1:08.13  20              P    32.68
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  1:08.39  21              P    32.61
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:08.62  22              P    31.74
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  1:08.78  23              P    31.20
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:08.88  24              P    30.87
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:09.21  25              P    32.93
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST  1:09.27  26              P    31.95
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:09.40  27              P    32.03
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  1:09.53  28              P    34.53
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  1:09.70  29              P    33.32
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:09.95  30              P    32.56
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  1:10.09  31              P    33.23
HAYES, LAUREN         12 PC SAN RAMON LIV  1:10.22  32              P    32.59
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:10.25  33              P    33.05
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA  1:10.27  34              P    32.95
MILLER, MELANIE       12 PC FREMONT AREA   1:10.45  35              P    32.17
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA  1:10.59  36              P    32.54
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:10.60  37              P    32.03
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  1:10.74  38              P    32.73
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI  1:10.75  39              P    33.19
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM  1:10.86  40              P    33.04
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:11.12  41              P    33.62
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  1:11.13  42              P    33.29
PADILLA, LAUREN       11 PC PACIFICA SEA   1:11.29  43              P    34.07
CATELLI, CAITLIN      12 PC PIRANHA SWIMM  1:11.31  44              P    32.86
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:11.45  46              P    34.65
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  1:11.45  45              P    33.90
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  1:11.49  48              P    33.88
MAEDA, ANZU           11 PC FLYING FISH    1:11.49  47              P    32.00
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  1:11.51  49              P    35.13
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  1:11.65  50              P    33.09
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  1:11.75  51              P    33.14
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, ELLEN         12 PC SOS SWIM TEAM  1:11.81  52              P    32.88
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  1:11.89  53              P    34.12
CASTEJON, MARGAUX     11 PC DEANZA CUPERT  1:11.97  54              P    33.13
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  1:12.08  56              P    32.89
MRAOVICH, JULIE       12 PC TERRAPINS SWI  1:12.08  55              P    35.28
ALESSI, ALLIE         12 PC TERRAPINS SWI  1:12.22  57              P    32.12
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.27  58              P    34.69
ROACH, ERIKA          12 PC WALNUT CREEK   1:12.31  59              P    33.02
MILLSLAGLE, LAUREN    12 PC MISSION SAN J  1:13.05  60              P    34.60
WILCOX, TANYA         12 PC ALPINE PORTOL  1:13.12  61              P    35.30
CHEN, EMILY           11 PC OTTER SWIM CL  1:13.37  62              P    33.28
GUSTAFSON, LENA       12 PC UNATTACHED PA  1:13.74  63              P    35.98
LEANDRO, JESSICA      11 PC FREMONT AREA   1:13.77  64              P    33.82
OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  1:14.01  65              P    34.15
CUTLER, GABBY         11 PC UNATTACHED PA  1:14.05  66              P    33.67
LEE, ADRIENNE         11 PC PIEDMONT SWIM  1:15.42  67              P    36.85
MILLER, MANDE         12 PC TERRAPINS SWI  1:15.47  68              P    34.80
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  1:15.48  69              P    36.83
ELLIS, CHELSEA        12 PC TERRAPINS SWI  1:15.63  70              P    34.16
COBLE, KELLY          12 PC MISSION SAN J  1:16.04  71              P    35.19
WOLF, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI  1:16.36  72              P    35.68
DANEL-LOHREY, SASZA   11 PC UNATTACHED PA  1:17.00  73              P    33.34
LEGUIDLEGUID, CARA    11 PC UNATTACHED PA  1:19.43  74              P    36.32
CAMPBELL, MACKENZIE   12 PC PACIFIC ATHLE   DQUED                   P    32.99

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:13.75   1  2:09.75 F1  P    28.52  1:03.49  1:42.64
                                                                    F    28.02  1:01.80  1:40.58
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  2:13.80   2  2:14.72 F2  P    27.30  1:01.20  1:43.39
                                                                    F    27.66  1:01.89  1:44.52
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:15.69   3  2:15.48 F3  P    28.70  1:03.39  1:43.70
                                                                    F    28.77  1:03.97  1:44.12
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:16.54   4  2:17.00 F4  P    29.97  1:04.71  1:45.61
                                                                    F    30.13  1:05.63  1:45.88
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:17.00   5  2:17.43 F5  P    30.38  1:05.83  1:44.77
                                                                    F    30.57  1:06.76  1:45.59
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:19.10   7  2:18.92 F6  P    29.90  1:06.50  1:46.89
                                                                    F    30.67  1:07.27  1:46.92
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:17.08   6  2:19.39 F7  P    30.57  1:07.92  1:45.30
                                                                    F    31.44  1:08.40  1:46.31
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:19.75   8  2:22.86 F8  P    29.62  1:05.03  1:46.85
                                                                    F    30.30  1:06.15  1:49.83

BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:20.11   9  2:17.59 C1  P    29.88  1:06.43  1:47.28
                                                                    F    31.04  1:06.36  1:46.20
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:21.36  10  2:19.03 C2  P    30.29  1:07.45  1:48.98
                                                                    F    30.24  1:06.73  1:47.03
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  2:22.40  11  2:20.64 C3  P    30.46  1:05.89  1:48.78
                                                                    F    31.60  1:08.21  1:48.65
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:24.29  15  2:22.36 C4  P    29.38  1:04.89  1:49.53
                                                                    F    31.28  1:06.95  1:49.20
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  2:22.50  12  2:23.61 C5  P    30.79  1:06.03  1:50.13
                                                                    F    31.33  1:06.59  1:50.80
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  2:24.55  16  2:25.31 C6  P    31.78  1:07.83  1:51.19
                                                                    F    32.15  1:09.82  1:53.00
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:23.17  13  2:25.32 C7  P    31.61  1:08.02  1:50.15
                                                                    F    32.08  1:09.77  1:52.22
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:23.93  14  2:25.74 C8  P    30.77  1:07.48  1:51.28
                                                                    F    32.38  1:10.63  1:54.64

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  2:13.75   1              P    28.52  1:03.49  1:42.64
SIMS, AMANDA          12 PC SANTA ROSA NE  2:13.80   2              P    27.30  1:01.20  1:43.39
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:15.69   3              P    28.70  1:03.39  1:43.70
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  2:16.54   4              P    29.97  1:04.71  1:45.61
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  2:17.00   5              P    30.38  1:05.83  1:44.77
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:17.08   6              P    30.57  1:07.92  1:45.30
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   2:19.10   7              P    29.90  1:06.50  1:46.89
TEERIKORPI, ONA       12 PC DEANZA CUPERT  2:19.75   8              P    29.62  1:05.03  1:46.85
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM  2:20.11   9              P    29.88  1:06.43  1:47.28
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:21.36  10              P    30.29  1:07.45  1:48.98
BELLINGER, SALLY      12 PC UNATTACHED PA  2:22.40  11              P    30.46  1:05.89  1:48.78
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  2:22.50  12              P    30.79  1:06.03  1:50.13
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  2:23.17  13              P    31.61  1:08.02  1:50.15
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  2:23.93  14              P    30.77  1:07.48  1:51.28
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:24.29  15              P    29.38  1:04.89  1:49.53
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  2:24.55  16              P    31.78  1:07.83  1:51.19
CHOY, TAMMY           11 PC SOUTH SAN FRA  2:25.14  17              P    31.60  1:09.75  1:52.89
YEUNG, DAPHNE         12 PC SOUTH SAN FRA  2:25.25  18              P    31.95  1:09.58  1:51.26
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:25.63  19              P    31.68  1:09.46  1:49.62
CAMBURN, MICHELLE     12 PC DEANZA CUPERT  2:25.72  20              P    32.39  1:11.11  1:52.14
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    2:26.27  21              P    31.98  1:10.85  1:52.18
BURMEISTER, MEGAN     12 PC LADERA OAKS    2:26.55  22              P    33.68  1:12.03  1:52.92
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:26.82  23              P    32.98  1:13.57  1:51.43
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  2:26.87  24              P    32.74  1:10.63  1:53.66
BRITT, ALYSSA         11 PC TIGER AQUATIC  2:26.88  25              P    31.95  1:11.57  1:51.86
ESTRADA, MICHELLE     12 PC ORINDA AQUATI  2:27.02  26              P    32.05  1:10.05  1:51.17
DUNN, SARAH           12 PC PACIFIC COAST  2:28.99  27              P    32.26  1:10.25  1:54.88
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:29.39  28              P    33.28  1:09.53  1:55.20
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  2:29.48  29              P    32.31  1:12.27  1:56.22
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  2:29.55  30              P    31.73  1:09.23  1:54.71
YEE, BRITTANY         11 PC PALO ALTO SWI  2:29.56  31              P    32.02  1:09.84  1:53.22
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  2:30.26  32              P    32.44  1:09.93  1:54.55
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  2:30.35  33              P    33.24  1:12.32  1:56.12
CARAPINHA, CHRISTINA  12 PC WEST COAST AQ  2:30.43  34              P    33.00  1:11.11  1:55.80
HYDE, HAYES           11 PC STANFORD COVI  2:30.51  35              P    32.14  1:09.86  1:56.44
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  2:30.62  36              P    31.88  1:11.17  1:56.62
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA  2:30.83  37              P    32.83  1:12.46  1:57.14
SELINGER, REBECCA     11 PC STANFORD COVI  2:31.25  38              P    32.34  1:13.55  1:56.81
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI  2:31.75  39              P    33.20  1:11.47  1:58.15
DELLARIA, LYNDSIE     11 PC UNATTACHED PA  2:33.08  40              P    32.40  1:13.59  1:59.31
CORWIN, CAITLIN       12 PC NAPA VALLEY S  2:33.28  41              P    33.05  1:10.46  1:57.95
COLLINS, SARA         12 PC DEANZA CUPERT  2:33.70  42              P    32.80  1:13.02  1:59.59
HADSELL, STEPHANIE    12 PC TERRAPINS SWI  2:34.02  43              P    34.31  1:12.24  1:57.55
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  2:34.15  44              P    33.38  1:10.34  1:57.74
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV  2:34.75  45              P    34.53  1:11.74  1:59.41
PADILLA, LAUREN       11 PC PACIFICA SEA   2:35.30  46              P    34.89  1:14.12  1:58.24
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  2:36.01  47              P    34.44  1:15.02  1:59.65
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:36.02  48              P    34.98  1:14.52  2:02.25
HARPER, SHELLEY       11 PC WALNUT CREEK   2:36.11  49              P    35.16  1:16.73  2:02.29
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  2:36.12  50              P    35.25  1:15.42  2:00.96
CATELLI, CAITLIN      12 PC PIRANHA SWIMM  2:36.50  51              P    31.70  1:12.04  2:01.14
SMITH, APRIL          12 PC WALNUT CREEK   2:36.66  52              P    35.29  1:16.12  2:00.35
GUSTAFSON, LENA       12 PC UNATTACHED PA  2:36.75  53              P    34.40  1:16.54  1:59.22
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  2:37.11  54              P    33.96  1:12.66  2:01.05
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  2:37.52  55              P    34.65  1:15.69  2:00.90
WRAY, LEXI            12 PC TERRAPINS SWI  2:38.38  56              P    30.20  1:09.74  1:53.50
DUFFY, AOIFE          12 PC UNATTACHED PA  2:39.80  57              P    36.11  1:16.52  2:02.24
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE  2:40.29  58              P    35.12  1:17.58  2:03.33
BECERRA, GABBY        11 PC WALNUT CREEK   2:41.23  59              P    34.98  1:17.09  2:06.41
BRAY, ERIN            11 PC TERRAPINS SWI  2:42.94  60              P    38.91  1:21.41  2:06.41
MORAN, JAMIE          11 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    34.50  1:17.03  2:04.11

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
   SECTIONAL   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  4:32.77   1  4:29.43 F1  P    29.22  1:01.87  1:37.56  2:12.06  2:51.59  3:31.88  4:03.53
                                                                    F    29.00  1:01.44  1:36.51  2:10.59  2:49.43  3:29.06  3:59.98
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  4:46.73   2  4:44.90 F2  P    29.98  1:03.89  1:41.99  2:19.05  3:00.03  3:41.58  4:15.22
                                                                    F    29.77  1:03.72  1:42.12  2:19.34  3:00.06  3:40.96  4:13.70
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  4:48.02   3  4:46.76 F3  P    30.72  1:05.98  1:44.77  2:22.56  3:03.69  3:45.12  4:17.62
                                                                    F    31.47  1:07.22  1:45.46  2:22.68  3:03.36  3:44.22  4:16.12
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  4:50.69   5  4:47.83 F4  P    31.66  1:07.28  1:45.59  2:22.89  3:03.16  3:44.05  4:17.90
                                                                    F    31.50  1:07.34  1:45.32  2:22.09  3:01.76  3:41.86  4:15.83
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:48.30   4  4:48.98 F5  P    31.18  1:06.41  1:42.74  2:17.85  3:01.20  3:44.98  4:16.99
                                                                    F    31.45  1:05.96  1:42.51  2:17.93  3:02.00  3:46.01  4:17.87
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   4:51.37   6  4:52.06 F6  P    31.41  1:08.01  1:46.60  2:24.39  3:04.34  3:45.89  4:19.31
                                                                    F    31.89  1:08.60  1:47.07  2:25.49  3:05.70  3:47.07  4:20.25
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  4:53.32   7  4:55.62 F7  P    31.52  1:08.61  1:48.43  2:27.93  3:06.52  3:45.92  4:20.25
                                                                    F    32.25  1:10.01  1:51.04  2:31.50  3:09.72  3:48.73  4:22.89
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  5:01.49   8  5:07.06 F8  P    30.53  1:07.12  1:45.13  2:23.37  3:06.81  3:52.28  4:26.95
                                                                    F    32.91  1:11.21  1:50.22  2:29.91  3:14.14  3:58.97  4:33.40

MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:03.78   9  4:55.92 C1  P    32.16  1:09.89  1:48.48  2:27.62  3:10.62  3:54.12  4:29.03
                                                                    F    32.07  1:08.86  1:46.41  2:23.29  3:05.58  3:47.57  4:22.46
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:06.57  11  5:01.48 C2  P    31.55  1:07.91  1:48.07  2:28.01  3:11.82  3:56.30  4:31.68
                                                                    F    31.40  1:07.04  1:46.44  2:25.53  3:09.35  3:53.25  4:27.84
BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  5:06.27  10  5:01.79 C3  P    32.10  1:09.66  1:47.58  2:24.85  3:10.68  3:56.50  4:32.05
                                                                    F    33.00  1:10.96  1:48.16  2:26.14  3:10.50  3:55.10  4:29.55
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    5:11.41  14  5:05.21 C4  P    33.18  1:10.91  1:52.45  2:32.72  3:16.15  4:00.24  4:37.08
                                                                    F    33.60  1:11.60  1:52.62  2:32.73  3:15.14  3:57.38  4:32.96
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:09.79  12  5:05.46 C5  P    32.07  1:10.70  1:50.06  2:29.34  3:13.94  4:00.72  4:35.92
                                                                    F    33.23  1:11.36  1:50.39  2:29.72  3:13.99  3:59.30  4:34.14
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  5:12.32  15  5:09.66 C6  P    34.34  1:15.35  1:56.31  2:35.43  3:19.19  4:03.41  4:38.38
                                                                    F    34.36  1:14.86  1:54.38  2:33.25  3:17.22  4:00.32  4:35.39
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:12.76  16  5:10.07 C7  P    33.34  1:11.56  1:51.98  2:31.48  3:16.25  4:01.08  4:37.43
                                                                    F    33.76  1:12.73  1:52.20  2:31.66  3:16.05  4:00.35  4:35.72
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  5:11.05  13  5:13.91 C8  P    33.59  1:11.94  1:54.23  2:35.14  3:18.37  4:02.58  4:37.83
                                                                    F    34.51  1:12.69  1:54.30  2:35.27  3:19.78  4:05.83  4:40.05

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI  4:32.77   1              P    29.22  1:01.87  1:37.56  2:12.06  2:51.59  3:31.88  4:03.53
CURETON, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  4:46.73   2              P    29.98  1:03.89  1:41.99  2:19.05  3:00.03  3:41.58  4:15.22
MONSEES, COURTNEY     12 PC SANTA CLARA S  4:48.02   3              P    30.72  1:05.98  1:44.77  2:22.56  3:03.69  3:45.12  4:17.62
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:48.30   4              P    31.18  1:06.41  1:42.74  2:17.85  3:01.20  3:44.98  4:16.99
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI  4:50.69   5              P    31.66  1:07.28  1:45.59  2:22.89  3:03.16  3:44.05  4:17.90
LEWIS, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK   4:51.37   6              P    31.41  1:08.01  1:46.60  2:24.39  3:04.34  3:45.89  4:19.31
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  4:53.32   7              P    31.52  1:08.61  1:48.43  2:27.93  3:06.52  3:45.92  4:20.25
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  5:01.49   8              P    30.53  1:07.12  1:45.13  2:23.37  3:06.81  3:52.28  4:26.95
MADRIGAL, AMANDA      12 PC TERRAPINS SWI  5:03.78   9              P    32.16  1:09.89  1:48.48  2:27.62  3:10.62  3:54.12  4:29.03
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, CAITLIN        12 PC STANFORD COVI  5:06.27  10              P    32.10  1:09.66  1:47.58  2:24.85  3:10.68  3:56.50  4:32.05
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:06.57  11              P    31.55  1:07.91  1:48.07  2:28.01  3:11.82  3:56.30  4:31.68
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC  5:09.79  12              P    32.07  1:10.70  1:50.06  2:29.34  3:13.94  4:00.72  4:35.92
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S  5:11.05  13              P    33.59  1:11.94  1:54.23  2:35.14  3:18.37  4:02.58  4:37.83
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS    5:11.41  14              P    33.18  1:10.91  1:52.45  2:32.72  3:16.15  4:00.24  4:37.08
WATSON, LINDSEY       12 PC ORINDA AQUATI  5:12.32  15              P    34.34  1:15.35  1:56.31  2:35.43  3:19.19  4:03.41  4:38.38
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV  5:12.76  16              P    33.34  1:11.56  1:51.98  2:31.48  3:16.25  4:01.08  4:37.43
CUMMINS, RENATA       12 PC PALO ALTO SWI  5:17.01  17              P    34.29  1:16.30  1:57.44  2:36.89  3:21.63  4:06.20  4:42.15
KEEN, KATIE           11 PC TIGER AQUATIC  5:21.07  18              P    34.13  1:14.43  1:55.15  2:36.16  3:22.29  4:08.42  4:45.25
CHOI, ERIN            12 PC PIEDMONT SWIM  5:21.63  19              P    34.03  1:14.06  1:53.44  2:32.02  3:20.56  4:08.78  4:45.39
LOFTUS-FARREN, YANA   11 PC UNATTACHED PA  5:22.96  20              P    33.32  1:13.60  1:55.48  2:37.32  3:23.66  4:10.58  4:46.83
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   5:23.10  21              P    34.66  1:14.23  1:57.92  2:41.76  3:22.68  4:07.28  4:45.87
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI  5:26.55  22              P    35.38  1:20.07  1:58.27  2:37.19  3:24.27  4:13.78  4:50.33
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  5:27.62  23              P    34.31  1:16.03  1:57.13  2:37.39  3:24.17  4:12.07  4:49.80
OREGLIA, KELLEY       12 PC CAMPBELL WAVE  5:31.01  24              P    34.69  1:14.47  1:56.76  2:39.75  3:26.44  4:15.03  4:53.87
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN  5:31.19  25              P    35.85  1:17.07  2:00.13  2:42.63  3:27.70  4:13.70  4:52.97
BERGIS, CHRISTINA     12 PC CAMPBELL WAVE  5:33.96  26              P    37.55  1:23.20  2:06.21  2:47.04  3:33.45  4:20.43  4:57.50
BISPO, KARLEE         11 PC SOS SWIM TEAM   DQUED                   P    31.20  1:07.92  1:45.74  2:23.23  3:05.46  3:45.85  4:20.20
HOOPER, CHEYENNE      12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    35.39  1:19.47  2:00.42  2:41.00  3:27.31  4:14.39  4:52.78

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK     25.38   1    25.22 F1
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI    25.44   2    25.24 F2
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    25.45   3    25.34 F3
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S    25.47   4    25.47 F4
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC    25.80   5    25.57 F5
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J    25.85   6    25.63 F6
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    25.90   7    25.82 F7
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    26.04   8    26.63 F8

PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN    26.07   9    25.37 C1
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    26.21  11    25.92 C2
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI    26.15  10    26.04 C3
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI    26.27  13    26.05 C4
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI    26.29  14    26.16 C5
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S    26.37  17    26.36 C6
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK     26.23  12    26.40 C7
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    26.31  15    26.46 C8

MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK     25.38   1
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI    25.44   2
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    25.45   3
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S    25.47   4
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC    25.80   5
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J    25.85   6
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    25.90   7
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    26.04   8
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN    26.07   9
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI    26.15  10
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    26.21  11
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK     26.23  12
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI    26.27  13
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI    26.29  14
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    26.31  15
CHAMPION, PHOEBE      13 PC PALO ALTO SWI    26.35  16
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S    26.37  17
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI    26.44  18
OETTINGER, NIKKI      14 PC UNATTACHED PA    26.45  19
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ    26.47  20
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK     26.55  21
OREGLIA, JULIE        14 PC CAMPBELL WAVE    26.61  22
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE    26.63  23
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI    26.65  25
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS    26.65  24
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S    26.66  26
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI    26.70  27
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA    26.74  28
SHEPPARD, J.C.        13 PC UNATTACHED PA    26.83  29
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI    26.85  30
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY     26.86  31
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK     26.89  32
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY      26.93  33
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ    26.95  35
WEBSTER, BRITTANY     14 PC PALO ALTO SWI    26.95  34
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S    26.96  36
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI    26.98  37
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI    27.04  38
CODY, KATE            14 PC BURLINGAME AQ    27.15  39
WEINBERGER, HANNAH    13 PC SEBASTAPOL SE    27.26  40
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE    27.33  41
FRANCIS, LAUREN       13 PC WALNUT CREEK     27.37  42
RIESS, TORI           13 PC WEST COAST AQ    27.47  43
COLE, CATHERINE       14 PC PACIFICA SEA     27.49  44
DAVIDSON, SARA        13 PC ORINDA AQUATI    27.51  46
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI    27.51  45
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY     27.52  47
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S    27.53  48
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE    27.54  49
BEVER, KATY           13 PC ORINDA AQUATI    27.56  51
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI    27.56  50
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK     27.62  52
ROGERS, ALYSSA        14 PC UNATTACHED PA    27.67  53
ROTHROCK, MARIKA      14 PC UNATTACHED PA    27.69  54
BUCK, MAURA           14 PC UNATTACHED PA    27.70  56
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL    27.70  55
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY      27.71  57
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL    27.72  58
SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE    27.79  59
BRUSH, KATIE          13 PC UNATTACHED PA    27.81  60
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI    27.84  61
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI    27.88  63
BISHOP, AMANDA        13 PC TERRAPINS SWI    27.88  62
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT    27.89  64
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S    27.95  65
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA    27.99  66
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA    28.30  67
REVELS, TINA          13 PC AGCC OSPREY      28.46  68
MUNIZ, EMILY          14 PC WEST VALLEY S    29.18  69
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    54.92   4    53.84 F1  P    26.64
                                                                    F    26.19
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI    54.50   3    53.98 F2  P    26.51
                                                                    F    26.21
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI    54.45   2    54.70 F3  P    26.74
                                                                    F    26.82
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S    55.07   5    54.84 F4  P    26.74
                                                                    F    26.31
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK     54.39   1    55.01 F5  P    26.35
                                                                    F    26.51
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J    55.34   6    55.78 F6  P    26.47
                                                                    F    26.83
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    55.67   8    55.82 F7  P    26.62
                                                                    F    26.71
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK     55.40   7    56.67 F8  P    27.38
                                                                    F    27.85

SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI    56.45  15    55.37 C1  P    27.51
                                                                    F    26.83
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI    56.66  16    55.85 C2  P    27.53
                                                                    F    27.04
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN    55.88  10    55.95 C3  P    26.86
                                                                    F    26.95
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    56.03  12    56.09 C4  P    26.74
                                                                    F    26.96
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    56.39  14    56.09 C4  P    27.15
                                                                    F    27.04
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC    56.29  13    56.16 C6  P    27.12
                                                                    F    27.19
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI    55.99  11    56.63 C7  P    27.36
                                                                    F    27.91
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA    55.81   9    57.04 C8  P    27.16
                                                                    F    27.72

MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK     54.39   1              P    26.35
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI    54.45   2              P    26.74
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI    54.50   3              P    26.51
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    54.92   4              P    26.64
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S    55.07   5              P    26.74
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J    55.34   6              P    26.47
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK     55.40   7              P    27.38
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    55.67   8              P    26.62
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA    55.81   9              P    27.16
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN    55.88  10              P    26.86
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI    55.99  11              P    27.36
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI    56.03  12              P    26.74
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC    56.29  13              P    27.12
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    56.39  14              P    27.15
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI    56.45  15              P    27.51
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI    56.66  16              P    27.53
OREGLIA, JULIE        14 PC CAMPBELL WAVE    56.69  17              P    27.07
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS    56.79  18              P    27.35
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI    56.84  19              P    27.19
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S    56.89  20              P    27.63
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI    57.03  21              P    28.04
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK     57.05  22              P    27.72
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ    57.17  24              P    27.67
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI    57.17  23              P    27.97
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S    57.44  26              P    28.05
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK     57.44  25              P    27.36
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S    57.46  27              P    27.44
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE    57.56  28              P    28.26
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY      57.57  29              P    27.81
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI    57.71  30              P    28.25
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE    57.72  31              P    27.65
OETTINGER, NIKKI      14 PC UNATTACHED PA    57.89  32              P    27.58
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY      57.99  33              P    27.81
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI    58.08  34              P    27.81
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI    58.10  35              P    28.10
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI    58.20  36              P    27.75
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI    58.28  38              P    28.21
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI    58.28  37              P    28.36
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ    58.52  39              P    28.30
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL    58.64  40              P    28.46
FRANCIS, LAUREN       13 PC WALNUT CREEK     58.72  41              P    28.04
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE    58.74  42              P    28.05
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY     58.90  43              P    27.69
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI    58.97  44              P    28.45
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI    59.01  45              P    28.60
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI    59.17  46              P    28.39
BUCK, MAURA           14 PC UNATTACHED PA    59.20  48              P    28.22
WEBSTER, BRITTANY     14 PC PALO ALTO SWI    59.20  47              P    28.55
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI    59.25  49              P    28.49
SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE    59.26  50              P    28.33
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT    59.28  51              P    28.64
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA    59.29  52              P    28.40
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S    59.50  53              P    28.31
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI    59.52  54              P    27.92
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI    59.56  55              P    28.74
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA    59.74  56              P    27.80
URE, KATIE            13 PC ORINDA AQUATI    59.86  57              P    28.44
GONZALES, CAMIE       14 PC MONTEREY BAY     59.91  58              P    28.27
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   1:00.00  59              P    29.14
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.05  60              P    29.07
DAVIDSON, SARA        13 PC ORINDA AQUATI  1:00.10  62              P    28.54
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:00.10  61              P    29.00
WEINBERGER, HANNAH    13 PC SEBASTAPOL SE  1:00.14  63              P    28.25
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  1:00.27  64              P    28.88
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:00.40  65              P    29.65
ROGERS, ALYSSA        14 PC UNATTACHED PA  1:00.51  66              P    28.52
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  1:00.53  67              P    29.41
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  1:00.62  68              P    29.22
CONROW, KALEY         13 PC ALMADEN SWIM   1:00.65  69              P    29.10
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  1:00.75  70              P    29.15
RIESS, TORI           13 PC WEST COAST AQ  1:00.80  71              P    28.54
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE  1:01.06  72              P    29.30
MARSHALL, HANNAH      13 PC ALA GATORS     1:01.11  73              P    28.89
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  1:01.67  74              P    29.81
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  1:02.46  75              P    29.46
RETHERFORD, TANYA     13 PC WALNUT CREEK   1:04.90  76              P    31.01
CHAMPION, PHOEBE      13 PC PALO ALTO SWI   DQUED
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  1:57.14   1  1:56.17 F1  P    27.76    58.26  1:28.16
                                                                    F    27.30    57.30  1:27.22
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:57.18   2  1:56.32 F2  P    28.47    58.48  1:28.23
                                                                    F    27.58    57.35  1:27.51
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  1:59.73   7  1:57.69 F3  P    28.02    58.22  1:29.12
                                                                    F    27.87    57.44  1:27.74
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  1:59.29   6  1:58.58 F4  P    28.96    59.14  1:29.09
                                                                    F    28.32    58.49  1:29.03
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:58.58   3  1:58.90 F5  P    28.68    58.88  1:28.78
                                                                    F    28.85    58.91  1:28.95
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:58.98   5  1:59.35 F6  P    27.83    57.85  1:28.55
                                                                    F    28.57    58.89  1:29.22
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:58.89   4  1:59.79 F7  P    27.57    58.01  1:28.91
                                                                    F    27.74    58.03  1:28.99
OREGLIA, JULIE        14 PC CAMPBELL WAVE  2:00.97   8  2:01.65 F8  P    27.99    58.55  1:29.52
                                                                    F    28.47    59.00  1:30.53

ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:01.88  14  1:59.86 C1  P    28.46    59.57  1:31.14
                                                                    F    28.22    58.62  1:29.57
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:01.43   9  2:00.09 C2  P    28.67    59.86  1:31.04
                                                                    F    28.47    59.18  1:30.10
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:01.58  11  2:00.11 C3  P    29.06    59.90  1:31.18
                                                                    F    28.64    59.20  1:30.29
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:01.72  12  2:00.57 C4  P    29.27  1:01.03  1:32.61
                                                                    F    28.57    59.90  1:31.60
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  2:02.18  16  2:00.81 C5  P    28.26    59.12  1:30.72
                                                                    F    27.64    57.71  1:29.14
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:01.82  13  2:02.07 C6  P    28.32    59.31  1:30.78
                                                                    F    28.69    59.53  1:30.91
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J  2:02.06  15  2:02.33 C7  P    28.03    58.88  1:30.54
                                                                    F    29.08  1:00.36  1:31.65
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  2:01.57  10  2:03.09 C8  P    28.35    58.66  1:30.09
                                                                    F    28.48    59.35  1:31.29

LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  1:57.14   1              P    27.76    58.26  1:28.16
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:57.18   2              P    28.47    58.48  1:28.23
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:58.58   3              P    28.68    58.88  1:28.78
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:58.89   4              P    27.57    58.01  1:28.91
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:58.98   5              P    27.83    57.85  1:28.55
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  1:59.29   6              P    28.96    59.14  1:29.09
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  1:59.73   7              P    28.02    58.22  1:29.12
OREGLIA, JULIE        14 PC CAMPBELL WAVE  2:00.97   8              P    27.99    58.55  1:29.52
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:01.43   9              P    28.67    59.86  1:31.04
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  2:01.57  10              P    28.35    58.66  1:30.09
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:01.58  11              P    29.06    59.90  1:31.18
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:01.72  12              P    29.27  1:01.03  1:32.61
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:01.82  13              P    28.32    59.31  1:30.78
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:01.88  14              P    28.46    59.57  1:31.14
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J  2:02.06  15              P    28.03    58.88  1:30.54
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  2:02.18  16              P    28.26    59.12  1:30.72
MOULTON, ASHLEY       14 PC UNATTACHED PA  2:02.82  17              P    29.25  1:00.23  1:31.66
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:03.10  18              P    28.93    59.89  1:31.65
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  2:03.56  19              P    29.26  1:00.30  1:32.46
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:03.65  20              P    29.32  1:01.49  1:33.73
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:03.97  21              P    29.06  1:00.85  1:32.99
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:04.03  22              P    29.10  1:00.68  1:32.03
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:04.34  23              P    28.51    59.81  1:32.11
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  2:04.35  24              P    28.65  1:00.37  1:32.13
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI  2:04.61  25              P    28.44    59.59  1:32.47
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:04.96  26              P    29.72  1:01.68  1:34.05
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:05.23  27              P    29.48  1:00.50  1:32.73
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  2:05.47  28              P    29.20  1:00.46  1:32.94
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:06.00  29              P    28.32    59.89  1:32.43
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  2:06.58  30              P    30.58  1:02.95  1:35.08
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:07.05  31              P    29.37  1:01.66  1:34.62
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  2:07.06  33              P    29.83  1:02.18  1:34.70
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI  2:07.06  32              P    29.06  1:01.48  1:34.55
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:07.16  34              P    30.54  1:03.30  1:35.88
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:07.26  35              P    29.58  1:01.80  1:34.97
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY    2:07.36  36              P    28.50  1:00.29  1:33.50
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:07.53  37              P    30.04  1:02.32  1:35.24
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:07.61  38              P    30.16  1:02.47  1:35.02
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    2:07.63  39              P    29.40  1:01.45  1:34.20
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  2:07.92  40              P    28.59  1:00.63  1:34.45
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:08.12  41              P    28.99  1:01.20  1:34.47
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:08.15  42              P    29.36  1:01.17  1:34.34
JOVINO, KATHRYN       13 PC UNATTACHED PA  2:08.51  43              P    29.48  1:01.79  1:35.48
CHAMPION, PHOEBE      13 PC PALO ALTO SWI  2:08.56  44              P    29.43  1:02.66  1:36.17
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:08.63  45              P    30.04  1:03.16  1:36.56
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  2:08.70  46              P    29.54  1:01.80  1:35.38
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  2:08.83  47              P    30.01  1:02.37  1:35.75
FRANCIS, LAUREN       13 PC WALNUT CREEK   2:09.46  48              P    29.72  1:02.75  1:36.72
ROGERS, ALYSSA        14 PC UNATTACHED PA  2:09.64  49              P    29.04  1:01.32  1:35.33
JIMENEZ, CHELSEA      14 PC SAN RAMON LIV  2:10.03  50              P    30.20  1:03.37  1:37.18
SHEPPARD, J.C.        13 PC UNATTACHED PA  2:10.10  51              P    30.41  1:03.31  1:36.71
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   2:10.11  52              P    30.42  1:03.38  1:37.15
WEINBERGER, HANNAH    13 PC SEBASTAPOL SE  2:10.12  53              P    30.12  1:03.40  1:37.41
OETTINGER, NIKKI      14 PC UNATTACHED PA  2:10.41  54              P    29.53  1:02.93  1:36.84
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  2:10.80  55              P    30.65  1:04.86  1:38.42
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE  2:10.83  56              P    28.79  1:01.92  1:36.27
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  2:10.93  57              P    29.87  1:03.42  1:37.10
LAM, LILIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:11.24  58              P    30.45  1:03.32  1:37.33
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   2:11.53  59              P    30.75  1:04.79  1:39.05
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA  2:11.69  60              P    30.03  1:03.39  1:37.71
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:12.25  61              P    31.28  1:04.85  1:38.67
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  2:13.15  62              P    30.57  1:04.41  1:39.23
HILL, ASHLEY          14 PC TERRAPINS SWI  2:14.29  63              P    31.46  1:05.62  1:40.49
MUNIZ, EMILY          14 PC WEST VALLEY S  2:18.41  64              P    31.40  1:06.87  1:42.78

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   5:09.90   1  5:08.52 F1  P    28.59    58.96  1:29.50  2:00.51  2:31.48  3:02.89  3:34.75
                                                                       4:07.05  4:38.77
                                                                    F    29.40  1:00.69  1:31.46  2:02.71  2:32.98  3:04.02  3:35.29
                                                                       4:06.77  4:37.96
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  5:12.23   2  5:08.84 F2  P    29.37    59.81  1:30.59  2:02.05  2:33.70  3:05.39  3:37.34
                                                                       4:09.29  4:41.07
                                                                    F    29.65  1:00.41  1:30.75  2:01.51  2:32.39  3:04.18  3:35.77
                                                                       4:07.77  4:39.01
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:18.84   4  5:13.47 F3  P    16.28           1:32.90  2:04.92  2:37.27  3:09.67  3:42.19
                                                                       4:14.33  4:46.55
                                                                    F    29.61  1:01.08  1:32.64  2:04.40  2:36.33  3:08.11  3:40.29
                                                                       4:11.87  4:42.95
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  5:20.10   6  5:15.70 F4  P    29.33  1:00.06  1:31.35  2:03.00  2:35.34  3:08.14  3:41.18
                                                                       4:13.55  4:46.82
                                                                    F    29.49  1:00.83  1:32.06  2:03.62  2:35.28  3:06.88  3:38.89
                                                                       4:11.34  4:43.64
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  5:18.97   5  5:17.08 F5  P    28.89  1:00.15  1:32.10  2:04.20  2:36.29  3:08.68  3:41.38
                                                                       4:14.31  4:46.65
                                                                    F    30.22  1:02.29  1:33.47  2:04.84  2:36.47  3:07.93  3:40.33
                                                                       4:13.21  4:45.49
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  5:23.06   9  5:21.61 F6  P    29.45  1:02.10  1:35.05  2:08.14  2:40.91  3:13.66  3:46.16
                                                                       4:18.96  4:51.21
                                                                    F    29.37  1:01.65  1:34.57  2:07.48  2:40.09  3:12.82  3:45.54
                                                                       4:18.19  4:50.62
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   5:21.22   7  5:22.08 F7  P    29.50  1:01.21  1:33.57  2:05.70  2:38.36  3:10.95  3:43.59
                                                                       4:16.39  4:49.23
                                                                    F    29.88  1:02.34  1:34.99  2:07.28  2:40.00  3:12.83  3:45.76
                                                                       4:18.53  4:50.73
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  5:21.82   8  5:27.37 F8  P    29.44  1:00.87  1:32.60  2:04.69  2:37.65  3:10.68  3:43.78
                                                                       4:16.54  4:49.54
                                                                    F    30.25  1:02.75  1:35.84  2:08.56  2:41.44  3:14.39  3:47.64
                                                                       4:21.03  4:54.85

DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  5:25.23  14  5:22.15 C1  P    29.69  1:01.23  1:33.47  2:06.48  2:39.27  3:12.42  3:45.69
                                                                       4:19.33  4:52.72
                                                                    F    29.10  1:00.87  1:33.18  2:06.05  2:38.81  3:11.73  3:44.51
                                                                       4:17.52  4:50.63
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    5:24.71  12  5:23.03 C2  P    29.85  1:03.26  1:36.33  2:09.71  2:42.70  3:14.81  3:47.30
                                                                       4:19.75  4:52.49
                                                                    F    29.78  1:02.91  1:36.08  2:09.28  2:42.70  3:15.20  3:48.14
                                                                       4:20.29  4:52.39
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  5:25.23  13  5:23.48 C3  P    30.73  1:03.09  1:36.53  2:09.72  2:43.06  3:16.04  3:48.89
                                                                       4:21.52  4:54.70
                                                                    F    30.21  1:02.88  1:35.59  2:08.44  2:41.46  3:14.01  3:46.90
                                                                       4:19.93  4:52.60
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  5:27.50  15  5:24.52 C4  P    29.90  1:02.38  1:35.62  2:09.01  2:42.10  3:15.57  3:48.94
                                                                       4:22.13  4:55.63
                                                                    F    30.00  1:02.31  1:35.74  2:09.21  2:41.71  3:14.73  3:47.66
                                                                       4:20.75  4:53.66
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  5:29.64  18  5:34.83 C5  P    30.19  1:02.29  1:35.62  2:08.92  2:41.86  3:15.36  3:48.85
                                                                       4:23.33  4:56.96
                                                                    F    30.37  1:03.46  1:37.11  2:11.18  2:45.09  3:19.50  3:53.42
                                                                       4:27.38  5:01.76
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  5:24.56  11  5:35.68 C6  P    29.91  1:02.33  1:35.35  2:08.29  2:41.46  3:14.20  3:47.32
                                                                       4:20.45  4:53.05
                                                                    F    30.07  1:02.93  1:36.58  2:10.74  2:45.23  3:19.28  3:53.20
                                                                       4:27.53  5:01.82
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  5:27.72  16   DQUED  C   P    29.07  1:01.04  1:33.82  2:06.81  2:39.32  3:12.24  3:45.90
                                                                       4:19.39  4:53.14
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  5:29.39  17   DQUED  C   P    30.30  1:02.87  1:36.20  2:10.06  2:43.70  3:17.66  3:51.67
                                                                       4:24.68  4:57.46

MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   5:09.90   1              P    28.59    58.96  1:29.50  2:00.51  2:31.48  3:02.89  3:34.75
                                                                       4:07.05  4:38.77
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  5:12.23   2              P    29.37    59.81  1:30.59  2:02.05  2:33.70  3:05.39  3:37.34
                                                                       4:09.29  4:41.07
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   5:13.49   3              P    29.48  1:00.75  1:31.80  2:03.65  2:35.45  3:07.13  3:39.04
                                                                       4:11.00  4:42.60
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  5:18.84   4              P    16.28           1:32.90  2:04.92  2:37.27  3:09.67  3:42.19
                                                                       4:14.33  4:46.55
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  5:18.97   5              P    28.89  1:00.15  1:32.10  2:04.20  2:36.29  3:08.68  3:41.38
                                                                       4:14.31  4:46.65
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  5:20.10   6              P    29.33  1:00.06  1:31.35  2:03.00  2:35.34  3:08.14  3:41.18
                                                                       4:13.55  4:46.82
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   5:21.22   7              P    29.50  1:01.21  1:33.57  2:05.70  2:38.36  3:10.95  3:43.59
                                                                       4:16.39  4:49.23
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  5:21.82   8              P    29.44  1:00.87  1:32.60  2:04.69  2:37.65  3:10.68  3:43.78
                                                                       4:16.54  4:49.54
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  5:23.06   9              P    29.45  1:02.10  1:35.05  2:08.14  2:40.91  3:13.66  3:46.16
                                                                       4:18.96  4:51.21
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   5:24.01  10              P    29.38  1:01.22  1:33.33  2:05.95  2:38.33  3:11.35  3:44.33
                                                                       4:17.38  4:50.79
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  5:24.56  11              P    29.91  1:02.33  1:35.35  2:08.29  2:41.46  3:14.20  3:47.32
                                                                       4:20.45  4:53.05
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    5:24.71  12              P    29.85  1:03.26  1:36.33  2:09.71  2:42.70  3:14.81  3:47.30
                                                                       4:19.75  4:52.49
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  5:25.23  14              P    29.69  1:01.23  1:33.47  2:06.48  2:39.27  3:12.42  3:45.69
                                                                       4:19.33  4:52.72
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  5:25.23  13              P    30.73  1:03.09  1:36.53  2:09.72  2:43.06  3:16.04  3:48.89
                                                                       4:21.52  4:54.70
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  5:27.50  15              P    29.90  1:02.38  1:35.62  2:09.01  2:42.10  3:15.57  3:48.94
                                                                       4:22.13  4:55.63
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  5:27.72  16              P    29.07  1:01.04  1:33.82  2:06.81  2:39.32  3:12.24  3:45.90
                                                                       4:19.39  4:53.14
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  5:29.39  17              P    30.30  1:02.87  1:36.20  2:10.06  2:43.70  3:17.66  3:51.67
                                                                       4:24.68  4:57.46
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  5:29.64  18              P    30.19  1:02.29  1:35.62  2:08.92  2:41.86  3:15.36  3:48.85
                                                                       4:23.33  4:56.96
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI  5:29.70  19              P    29.72  1:02.15  1:34.98  2:08.14  2:41.35  3:14.70  3:48.29
                                                                       4:22.07  4:56.24
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J  5:30.05  20              P    29.60  1:02.67  1:36.47  2:09.72  2:42.79  3:16.55  3:50.05
                                                                       4:24.40  4:58.15
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  5:30.18  21              P    30.27  1:03.04  1:36.35  2:09.82  2:43.32  3:17.06  3:50.52
                                                                       4:24.14  4:57.75
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  5:31.12  22              P    31.58  1:04.84  1:38.34  2:11.94  2:45.05  3:18.19  3:51.68
                                                                       4:25.59  4:59.32
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  5:31.37  23              P    30.31  1:03.77  1:37.33  2:11.32  2:44.83  3:18.80  3:52.68
                                                                       4:25.95  4:58.95
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  5:32.29  24              P    30.63  1:03.42  1:36.34  2:09.84  2:43.77  3:17.80  3:52.32
                                                                       4:26.47  5:00.56
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  5:32.81  25              P    29.64  1:02.08  1:35.56  2:09.16  2:42.97  3:16.98  3:51.22
                                                                       4:25.39  4:59.55
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI  5:33.34  26              P    31.00  1:03.34  1:36.75  2:10.71  2:44.65  3:18.50  3:52.36
                                                                       4:26.50  5:00.61
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  5:33.71  27              P    16.56                                      3:17.50  3:51.28
                                                                       4:25.55  4:59.91
SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE  5:34.32  28              P    31.85  1:05.69  1:40.22  2:14.36  2:48.29  3:22.45  3:56.17
                                                                       4:30.07  5:03.43
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  5:34.84  29              P    30.21  1:03.55  1:37.62  2:12.19  2:46.86  3:20.83  3:55.20
                                                                       4:29.41  5:03.08
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  5:36.46  30              P    30.36  1:03.77  1:38.29  2:11.63  2:45.04  3:19.28  3:53.82
                                                                       4:28.59  5:02.90
JOVINO, KATHRYN       13 PC UNATTACHED PA  5:38.74  31              P    30.82  1:04.41  1:38.99  2:13.41  2:48.18  3:22.74  3:57.16
                                                                       4:31.47  5:05.48
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  5:39.98  32              P    31.14  1:05.21  1:39.72  2:14.10  2:48.60  3:22.99  3:57.53
                                                                       4:31.83  5:06.44
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  5:40.18  33              P    32.01  1:05.19  1:40.01  2:14.03  2:48.58  3:23.08  3:57.91
                                                                       4:32.40  5:06.57
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  5:40.57  34              P    30.81  1:04.29  1:38.19  2:13.11  2:48.00  3:22.57  3:57.30
                                                                       4:32.25  5:06.93
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA  5:44.62  35              P    31.78  1:07.18  1:42.77  2:18.96  2:54.72  3:30.11  4:05.30
                                                                       4:39.77  5:13.82
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   5:45.08  36              P    31.89  1:07.49  1:43.44  2:20.22  2:56.25  3:31.34  4:06.47
                                                                       4:39.91  5:13.79
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  5:47.73  37              P    31.36  1:05.60  1:40.79  2:16.30  2:51.73  3:27.38  4:02.92
                                                                       4:37.84  5:13.19
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  5:48.22  38              P    32.55  1:07.23  1:42.72  2:17.96  2:53.39  3:28.45  4:03.45
                                                                       4:38.69  5:14.28
JIMENEZ, CHELSEA      14 PC SAN RAMON LIV  5:52.09  39
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  5:55.47  40              P    31.42  1:06.90  1:42.60  2:19.05  2:55.09  3:30.92  4:06.99
                                                                       4:43.29  5:19.70
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE   DQUED                   P    31.39  1:05.67  1:40.89  2:16.36  2:52.76  3:28.80  4:05.24
                                                                       4:41.46  5:17.89

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI    57.43   1    58.02 F1  P    28.23
                                                                    F    28.60
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI    59.95   2    59.67 F2  P    29.97
                                                                    F    29.95
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:01.84   6  1:00.49 F3  P    29.94
                                                                    F    29.21
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:01.51   5  1:00.72 F4  P    29.81
                                                                    F    29.75
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.93   3  1:01.19 F5  P    29.87
                                                                    F    29.90
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  1:01.32   4  1:03.05 F6  P    29.92
                                                                    F    30.75
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:02.74   7  1:03.25 F7  P    30.87
                                                                    F    30.88
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:03.01   8  1:04.20 F8  P    31.36
                                                                    F    31.70

LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:03.74  11  1:02.34 C1  P    31.17
                                                                    F    30.67
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:03.02   9  1:03.05 C2  P    30.62
                                                                    F    30.81
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:03.65  10  1:03.15 C3  P    30.78
                                                                    F    30.21
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  1:04.13  14  1:04.10 C4  P    31.65
                                                                    F    31.65
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.11  13  1:04.15 C5  P    31.60
                                                                    F    31.61
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:03.83  12  1:04.44 C6  P    31.22
                                                                    F    31.77
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:04.80  17  1:04.68 C7  P    31.74
                                                                    F    31.32
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  1:04.47  15  1:05.53 C8  P    31.86
                                                                    F    32.25

ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI    57.43   1              P    28.23
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI    59.95   2              P    29.97
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.93   3              P    29.87
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  1:01.32   4              P    29.92
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:01.51   5              P    29.81
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:01.84   6              P    29.94
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:02.74   7              P    30.87
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:03.01   8              P    31.36
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  1:03.02   9              P    30.62
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:03.65  10              P    30.78
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:03.74  11              P    31.17
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:03.83  12              P    31.22
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.11  13              P    31.60
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  1:04.13  14              P    31.65
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  1:04.47  15              P    31.86
OREGLIA, JULIE        14 PC CAMPBELL WAVE  1:04.60  16              P    31.72
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:04.80  17              P    31.74
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:04.87  18              P    31.92
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:04.90  19              P    32.40
URE, KATIE            13 PC ORINDA AQUATI  1:05.08  20              P    31.57
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  1:05.49  21              P    32.17
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  1:05.50  22              P    32.05
ROGERS, RACHEL        14 PC PACIFIC ATHLE  1:05.91  23              P    32.50
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY   1:06.07  24              P    31.94
BOND, JENNIFER        14 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.10  25              P    32.57
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  1:06.12  26              P    32.68
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  1:06.25  27              P    32.12
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  1:06.32  28              P    32.66
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  1:06.44  29              P    32.45
ROTHROCK, MARIKA      14 PC UNATTACHED PA  1:06.49  30              P    32.25
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    1:06.55  31              P    32.65
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  1:07.13  32              P    32.66
HARTMAN, ERIN         14 PC SANTA ROSA NE  1:07.20  33              P    32.25
CHAMPION, PHOEBE      13 PC PALO ALTO SWI  1:07.21  34              P    32.63
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA  1:07.64  35              P    32.53
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI  1:07.66  36              P    32.88
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   1:07.78  37              P    32.97
RICHARDS, CHRISTINE   14 PC TERRAPINS SWI  1:07.90  38              P    32.09
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:07.93  39              P    32.82
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  1:07.97  40              P    33.50
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   1:08.07  41              P    33.48
FRANCIS, LAUREN       13 PC WALNUT CREEK   1:08.11  42              P    33.02
BEVER, KATY           13 PC ORINDA AQUATI  1:08.15  43              P    33.50
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:08.20  44              P    32.79
WEINBERGER, HANNAH    13 PC SEBASTAPOL SE  1:08.30  45              P    33.62
CONROW, KALEY         13 PC ALMADEN SWIM   1:08.37  46              P    33.76
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J  1:08.49  47              P    33.25
LAW, NICOLE           13 PC DALY CITY DOL  1:08.86  48              P    34.32
DAVIDSON, SARA        13 PC ORINDA AQUATI  1:08.94  49              P    33.18
GORDON, SARAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.97  51              P    32.88
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  1:08.97  50              P    34.05
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  1:09.03  52              P    33.68
OETTINGER, NIKKI      14 PC UNATTACHED PA  1:09.12  53              P    33.28
BUCK, MAURA           14 PC UNATTACHED PA  1:09.34  54              P    33.65
SCOGGINS, AMANDA      14 PC CAMPBELL WAVE  1:09.39  55              P    33.95
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  1:09.84  56              P    33.72
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   1:10.33  57              P    34.55
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA  1:10.53  58              P    34.13
SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE  1:10.66  59              P    34.31
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:10.92  60              P    33.75
RETHERFORD, TANYA     13 PC WALNUT CREEK   1:11.55  61              P    34.78
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT  1:11.85  62              P    35.73
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  1:14.16  63              P    36.11

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
   SECTIONAL   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:10.61   1  2:07.57 F1  P    31.61  1:04.27  1:37.25
                                                                    F    30.83  1:02.79  1:35.60
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:14.10   3  2:11.38 F2  P    31.19  1:05.13  1:40.25
                                                                    F    31.12  1:04.34  1:38.25
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:14.49   5  2:12.40 F3  P    31.46  1:05.57  1:40.27
                                                                    F    31.10  1:04.71  1:38.66
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:11.28   2  2:14.48 F4  P    31.74  1:04.75  1:37.63
                                                                    F    32.48  1:06.17  1:40.50
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:14.82   6  2:14.51 F5  P    32.69  1:06.64  1:40.83
                                                                    F    32.60  1:06.40  1:40.47
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:15.84   7  2:16.20 F6  P    32.28  1:06.78  1:41.57
                                                                    F    31.89  1:06.18  1:41.05
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:14.31   4  2:17.67 F7  P    32.27  1:06.10  1:40.57
                                                                    F    32.89  1:07.26  1:42.66
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  2:15.89   8  2:19.01 F8  P    32.23  1:05.95  1:41.24
                                                                    F    33.39  1:08.27  1:43.90

LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:16.65   9  2:13.80 C1  P    32.10  1:06.55  1:41.85
                                                                    F    31.86  1:05.65  1:39.97
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:16.87  10  2:15.79 C2  P    32.84  1:07.31  1:42.00
                                                                    F    32.10  1:05.96  1:40.80
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:17.75  12  2:16.23 C3  P    32.59  1:07.94  1:43.73
                                                                    F    32.06  1:06.38  1:41.60
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:17.65  11  2:16.67 C4  P    32.88  1:07.32  1:42.51
                                                                    F    33.13  1:07.36  1:42.25
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:18.22  13  2:18.20 C5  P    32.97  1:08.07  1:43.94
                                                                    F    32.66  1:07.77  1:43.60
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:19.79  14  2:20.01 C6  P    33.79  1:09.34  1:45.35
                                                                    F    33.20  1:08.52  1:45.33
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:20.79  15  2:20.07 C7  P    33.71  1:08.93  1:44.79
                                                                    F    33.87  1:08.99  1:44.75
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:20.96  16  2:20.58 C8  P    31.85  1:07.07  1:44.81
                                                                    F    32.85  1:08.67  1:45.15

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:10.61   1              P    31.61  1:04.27  1:37.25
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:11.28   2              P    31.74  1:04.75  1:37.63
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:14.10   3              P    31.19  1:05.13  1:40.25
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:14.31   4              P    32.27  1:06.10  1:40.57
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:14.49   5              P    31.46  1:05.57  1:40.27
NELSON, KATEY         13 PC SANTA ROSA NE  2:14.82   6              P    32.69  1:06.64  1:40.83
ZEIDLER, KAYLA        14 PC TERRAPINS SWI  2:15.84   7              P    32.28  1:06.78  1:41.57
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI  2:15.89   8              P    32.23  1:05.95  1:41.24
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:16.65   9              P    32.10  1:06.55  1:41.85
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:16.87  10              P    32.84  1:07.31  1:42.00
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:17.65  11              P    32.88  1:07.32  1:42.51
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:17.75  12              P    32.59  1:07.94  1:43.73
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:18.22  13              P    32.97  1:08.07  1:43.94
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:19.79  14              P    33.79  1:09.34  1:45.35
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:20.79  15              P    33.71  1:08.93  1:44.79
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:20.96  16              P    31.85  1:07.07  1:44.81
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY   2:21.29  17              P    33.11  1:08.12  1:44.92
ROTHROCK, MARIKA      14 PC UNATTACHED PA  2:22.67  18              P    34.02  1:09.38  1:46.11
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  2:23.07  19              P    33.50  1:09.22  1:46.39
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  2:23.42  20              P    33.84  1:09.23  1:46.24
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S  2:23.49  21              P    34.32  1:12.13  1:48.75
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  2:23.52  22              P    32.94  1:09.07  1:46.53
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:23.80  23              P    33.92  1:10.19  1:47.47
ROGERS, RACHEL        14 PC PACIFIC ATHLE  2:24.22  24              P    34.37  1:11.50  1:48.75
WEINBERGER, HANNAH    13 PC SEBASTAPOL SE  2:24.38  25              P    33.63  1:10.27  1:48.02
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:24.53  26              P    34.22  1:11.01  1:47.77
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  2:24.68  27              P    34.61  1:11.81  1:48.62
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI  2:24.75  28              P    34.25  1:10.73  1:47.81
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  2:25.19  29              P    33.31  1:09.32  1:47.33
BUCK, MAURA           14 PC UNATTACHED PA  2:25.29  30              P    34.45  1:11.20  1:48.47
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:25.71  31              P    34.76  1:11.93  1:49.16
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA  2:26.29  32              P    33.94  1:11.71  1:49.55
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  2:27.09  33              P    34.53  1:10.79  1:48.82
YIM, TIFFANY          13 PC OTTER SWIM CL  2:27.33  34              P    35.46  1:13.35  1:51.09
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  2:27.52  35              P    34.14  1:11.85  1:50.15
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:28.09  36              P    36.15  1:13.80  1:51.25
SCOGGINS, AMANDA      14 PC CAMPBELL WAVE  2:28.11  37              P    34.52  1:11.38  1:49.88
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:28.22  38              P    35.80  1:13.39  1:51.49
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   2:28.64  39              P    35.10  1:13.94  1:52.20
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA  2:29.34  40              P    34.85  1:12.73  1:52.37
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:29.38  41              P    35.93  1:13.53  1:51.52
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:32.56  42              P    35.16  1:14.50  1:54.06
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  2:33.53  43              P    36.23  1:15.07  1:54.67
BHAT, NIDHI           14 PC WEST VALLEY S  2:39.65  44              P    36.42  1:17.13  1:58.16

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:08.89   2  1:09.06 F1  P    32.81
                                                                    F    33.17
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:10.16   5  1:09.31 F2  P    33.39
                                                                    F    33.21
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:09.52   4  1:09.75 F3  P    32.78
                                                                    F    33.02
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:09.10   3  1:09.82 F4  P    32.85
                                                                    F    33.43
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:11.10   6  1:11.41 F5  P    33.88
                                                                    F    34.04
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:12.13   7  1:11.71 F6  P    34.12
                                                                    F    34.32
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  1:12.18   8  1:12.73 F7  P    34.48
                                                                    F    34.56
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:08.62   1   DQUED  F   P    15.53
                                                                    F    33.13

BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:13.24  13  1:10.80 C1  P    34.80
                                                                    F    32.47
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.56  10  1:11.59 C2  P    34.32
                                                                    F    34.02
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  1:12.28   9  1:11.84 C3  P    34.34
                                                                    F    33.86
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:13.21  12  1:12.14 C4  P    34.54
                                                                    F    34.34
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   1:13.68  16  1:12.79 C5  P    35.10
                                                                    F    34.30
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  1:12.87  11  1:13.18 C6  P    34.57
                                                                    F    34.34
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:13.51  15  1:13.20 C7  P    35.06
                                                                    F    34.96
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  1:13.28  14  1:13.99 C8  P    35.00
                                                                    F    35.07

SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  1:08.62   1              P    15.53
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:08.89   2              P    32.81
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   1:09.10   3              P    32.85
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:09.52   4              P    32.78
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:10.16   5              P    33.39
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:11.10   6              P    33.88
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:12.13   7              P    34.12
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  1:12.18   8              P    34.48
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  1:12.28   9              P    34.34
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.56  10              P    34.32
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  1:12.87  11              P    34.57
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:13.21  12              P    34.54
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:13.24  13              P    34.80
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  1:13.28  14              P    35.00
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:13.51  15              P    35.06
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   1:13.68  16              P    35.10
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  1:13.78  17              P    35.10
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  1:14.02  18              P    34.59
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  1:14.81  19              P    35.59
DEYOREO, MARIA        14 PC TERRAPINS SWI  1:14.88  20              P    35.83
CURRAN, EBEY          13 PC WALNUT CREEK   1:15.37  21              P    35.44
YIM, TIFFANY          13 PC OTTER SWIM CL  1:15.38  22              P    35.18
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  1:15.71  23
SANDBERG, LINDSAY     13 PC ORINDA AQUATI  1:15.73  24              P    36.24
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  1:15.91  25              P    35.81
BRUSH, KATIE          13 PC UNATTACHED PA  1:16.20  26              P    35.68
MARSHALL, HANNAH      13 PC ALA GATORS     1:16.21  27              P    35.60
CHU, LISA             13 PC DEANZA CUPERT  1:16.38  28              P    36.79
SIH, JULIANA          14 PC SAN BENITO AQ  1:16.90  29              P    37.13
MCALLISTER, AMBER     13 PC PACIFIC COAST  1:16.92  30              P    36.37
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  1:16.98  31              P    37.14
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   1:17.59  32              P    36.94
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   1:17.64  33              P    36.52
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  1:17.85  34              P    37.08
BUCK, MAURA           14 PC UNATTACHED PA  1:17.90  35              P    36.82
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  1:18.06  36              P    37.44
ONEILL, LAUREN        13 PC TERRAPINS SWI  1:18.07  37              P    35.29
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:18.11  38              P    36.97
VARTAIN, CAITLIN      14 PC STANFORD COVI  1:18.29  39              P    36.45
BROGAN, KATY          14 PC OAKLAND BARRA  1:18.37  40              P    37.03
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  1:18.56  41              P    37.35
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  1:19.23  42              P    38.00
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  1:19.82  43              P    38.29
CLEARY, COLLEEN       13 PC ALPINE PORTOL  1:19.91  44              P    38.80
RIESS, TORI           13 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    36.89
WEI, JENNY            13 PC LYNBROOK AQUA   DQUED                   P    37.04
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
   SECTIONAL   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:24.35   1  2:22.86 F1  P    33.14  1:09.60  1:46.83
                                                                    F    32.49  1:08.57  1:45.53
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:27.60   2  2:25.35 F2  P    33.58  1:11.22  1:48.95
                                                                    F    33.50  1:10.44  1:47.80
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:28.26   3  2:26.36 F3  P    34.33  1:11.75  1:50.29
                                                                    F    33.84  1:10.66  1:48.38
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:31.84   5  2:31.97 F4  P    35.11  1:13.32  1:52.41
                                                                    F    34.76  1:13.22  1:52.39
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  2:34.17   8  2:32.44 F5  P    35.23  1:13.97  1:54.00
                                                                    F    33.89  1:11.57  1:51.52
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:31.13   4  2:34.00 F6  P    33.83  1:12.01  1:51.29
                                                                    F    34.02  1:12.77  1:53.11
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:33.48   6  2:36.69 F7  P    34.84  1:13.86  1:53.93
                                                                    F    35.17  1:14.41  1:55.40
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:34.06   7  2:37.67 F8  P    34.77  1:13.87  1:53.22
                                                                    F    35.81  1:15.30  1:56.48

DEYOREO, MARIA        14 PC TERRAPINS SWI  2:37.30  14  2:35.51 C1  P    36.44  1:15.93  1:56.52
                                                                    F    36.49  1:15.64  1:55.24
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:34.53  10  2:36.72 C2  P    34.95  1:13.88  1:54.11
                                                                    F    34.84  1:13.91  1:54.57
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:38.17  15  2:37.42 C3  P    37.35  1:17.60  1:57.28
                                                                    F    36.84  1:17.13  1:57.83
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:39.81  17  2:37.97 C4  P    37.02  1:17.45  1:58.59
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  2:36.35  11  2:38.07 C5  P    36.10  1:15.55  1:55.47
                                                                    F    36.51  1:16.27  1:56.87
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.24  16  2:38.32 C6  P    15.90  1:16.31  1:57.46
                                                                    F    36.43  1:16.71  1:57.76
BUCHNER, LINDSAY      14 PC PACIFIC COAST  2:36.81  12  2:39.20 C7  P    35.80  1:16.12  1:56.29
                                                                    F    36.61  1:16.53  1:58.06
ROGERS, ALYSSA        14 PC UNATTACHED PA  2:34.48   9  2:40.07 C8  P    34.65  1:13.27  1:53.64
                                                                    F    35.65  1:15.41  1:57.57

DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:24.35   1              P    33.14  1:09.60  1:46.83
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:27.60   2              P    33.58  1:11.22  1:48.95
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:28.26   3              P    34.33  1:11.75  1:50.29
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:31.13   4              P    33.83  1:12.01  1:51.29
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:31.84   5              P    35.11  1:13.32  1:52.41
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:33.48   6              P    34.84  1:13.86  1:53.93
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:34.06   7              P    34.77  1:13.87  1:53.22
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  2:34.17   8              P    35.23  1:13.97  1:54.00
ROGERS, ALYSSA        14 PC UNATTACHED PA  2:34.48   9              P    34.65  1:13.27  1:53.64
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:34.53  10              P    34.95  1:13.88  1:54.11
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  2:36.35  11              P    36.10  1:15.55  1:55.47
BUCHNER, LINDSAY      14 PC PACIFIC COAST  2:36.81  12              P    35.80  1:16.12  1:56.29
CHAMPION, PHOEBE      13 PC PALO ALTO SWI  2:37.22  13              P    34.89  1:14.85  1:56.31
DEYOREO, MARIA        14 PC TERRAPINS SWI  2:37.30  14              P    36.44  1:15.93  1:56.52
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:38.17  15              P    37.35  1:17.60  1:57.28
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.24  16              P    15.90  1:16.31  1:57.46
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:39.81  17              P    37.02  1:17.45  1:58.59
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  2:39.86  18              P    35.97  1:16.96  1:59.08
JIMENEZ, CHELSEA      14 PC SAN RAMON LIV  2:41.17  19              P    37.10  1:17.70  1:59.14
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  2:41.20  20              P    36.41  1:17.81  1:59.68
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:41.62  21              P    36.90  1:17.15  1:59.66
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  2:42.10  22              P    35.73  1:16.63  1:59.65
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  2:42.72  23              P    36.24  1:17.95  1:59.92
YEE, ASHLEY           14 PC PALO ALTO SWI  2:42.91  24              P    36.77  1:17.91  2:00.65
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:42.97  25              P    35.71  1:16.95  2:00.28
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI  2:43.18  26              P    37.37  1:19.01  2:01.15
SANDBERG, LINDSAY     13 PC ORINDA AQUATI  2:43.99  27              P    37.25  1:18.82  2:02.39
SIH, JULIANA          14 PC SAN BENITO AQ  2:44.26  28              P    37.71  1:19.17  2:01.76
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:44.52  29              P    37.61  1:19.98  2:02.69
BROGAN, KATY          14 PC OAKLAND BARRA  2:44.82  30              P    36.78  1:18.67  2:02.21
BALDWIN, HEATHER      14 PC UNATTACHED PA  2:45.35  31              P    37.19  1:17.50  2:01.05
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  2:45.83  32              P    38.42  1:19.98  2:02.58
HILL, ASHLEY          14 PC TERRAPINS SWI  2:46.28  33              P    38.35  1:20.90  2:03.53
WEI, JENNY            13 PC LYNBROOK AQUA  2:46.34  34              P    38.47  1:20.31  2:03.62
WING, KELLI           14 PC SILICON VALLE  2:46.75  35              P    38.64  1:20.82  2:03.77
GRACIA, KRISTEEN      14 PC SILICON VALLE  2:46.77  36              P    38.50  1:20.42  2:03.31
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  2:46.82  37              P    37.93  1:20.06  2:03.15
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:47.34  38              P    36.85  1:18.97  2:03.32
BRUSH, KATIE          13 PC UNATTACHED PA  2:47.73  39              P    36.83  1:19.03  2:03.29
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  2:47.86  40              P    37.01  1:18.85  2:02.78
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  2:47.92  41              P    38.02  1:19.66  2:03.39
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   2:48.11  42              P    37.37  1:20.34  2:04.06
RIESS, TORI           13 PC WEST COAST AQ  2:49.41  43              P    38.43  1:22.17  2:05.80
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  2:50.05  44              P    38.93  1:21.91  2:06.08
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:51.34  45              P    39.67  1:22.48  2:06.53
BRANNON, DANIELLE     14 PC SAN RAMON LIV  2:51.39  46              P    39.24  1:22.28  2:06.84
SHIMIZU, YOSHIKO      13 PC LYNBROOK AQUA  2:51.44  47              P    39.04  1:22.01  2:06.41
LAM, LILIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:51.50  48              P    39.44  1:22.36  2:07.02
LAW, NICOLE           13 PC DALY CITY DOL  2:52.14  49              P    41.02  1:24.29  2:08.50
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:52.28  50              P    39.72  1:23.54  2:08.03
MUNIZ, EMILY          14 PC WEST VALLEY S  2:58.51  51              P    40.57  1:25.48  2:11.63

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    59.91   1  1:00.02 F1  P    28.30
                                                                    F    27.99
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:00.87   5  1:00.30 F2  P    28.61
                                                                    F    28.17
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:00.45   4  1:00.48 F3  P    28.89
                                                                    F    28.68
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:00.10   3  1:00.66 F4  P    28.03
                                                                    F    28.50
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  1:00.01   2  1:00.71 F5  P    28.06
                                                                    F    28.45
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:02.46   7  1:01.97 F6  P    28.93
                                                                    F    28.63
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:01.50   6  1:02.38 F7  P    29.04
                                                                    F    29.35
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:02.59   8  1:03.13 F8  P    29.74
                                                                    F    29.69

HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  1:02.74   9  1:01.94 C1  P    29.57
                                                                    F    28.85
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  1:03.02  11  1:02.03 C2  P    29.28
                                                                    F    29.32
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:03.28  14  1:02.43 C3  P    29.17
                                                                    F    29.18
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  1:03.07  12  1:03.35 C4  P    29.43
                                                                    F    29.52
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  1:03.74  15  1:03.70 C5  P    29.93
                                                                    F    30.10
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:02.79  10  1:04.11 C6  P    29.14
                                                                    F    29.55
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  1:03.98  17  1:04.26 C7  P    29.53
                                                                    F    29.90
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  1:03.22  13  1:05.14 C8  P    29.85
                                                                    F    30.34

CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    59.91   1              P    28.30
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  1:00.01   2              P    28.06
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:00.10   3              P    28.03
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  1:00.45   4              P    28.89
DEGOLIA, HAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:00.87   5              P    28.61
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  1:01.50   6              P    29.04
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:02.46   7              P    28.93
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  1:02.59   8              P    29.74
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  1:02.74   9              P    29.57
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:02.79  10              P    29.14
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  1:03.02  11              P    29.28
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  1:03.07  12              P    29.43
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  1:03.22  13              P    29.85
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  1:03.28  14              P    29.17
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  1:03.74  15              P    29.93
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  1:03.98  17              P    29.53
SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE  1:03.98  16              P    30.10
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  1:04.09  18              P    29.51
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI  1:04.16  19              P    29.57
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   1:04.24  21              P    30.22
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  1:04.24  20              P    29.71
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  1:04.33  22              P    30.34
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  1:04.55  23              P    30.11
SHEPPARD, J.C.        13 PC UNATTACHED PA  1:04.60  24              P    29.83
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  1:04.72  25              P    30.06
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J  1:04.86  26              P    29.77
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI  1:05.22  27              P    30.85
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  1:05.25  28              P    30.42
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:05.51  29              P    30.15
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:05.55  30              P    30.10
GOSSAGE, ALEXANDRA    13 PC PIRANHA SWIMM  1:05.56  31              P    30.81
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  1:05.66  32              P    31.14
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  1:05.68  33              P    31.44
BUCK, MAURA           14 PC UNATTACHED PA  1:05.73  34              P    30.76
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  1:05.90  35              P    30.60
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   1:06.04  36              P    31.28
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  1:06.24  37              P    31.66
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.44  38              P    31.36
BLIVEN, DEVIN         13 PC SOUTH VALLEY   1:06.56  39              P    30.96
FRANCIS, LAUREN       13 PC WALNUT CREEK   1:06.91  41              P    31.04
OREGLIA, JULIE        14 PC CAMPBELL WAVE  1:06.91  40              P    31.34
RICHARDS, CHRISTINE   14 PC TERRAPINS SWI  1:07.06  42              P    31.38
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY   1:07.23  43              P    30.94
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  1:07.45  44              P    30.72
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  1:07.59  46              P    31.36
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  1:07.59  45              P    31.05
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    1:08.75  47              P    32.40
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIDSON, SARA        13 PC ORINDA AQUATI  1:08.79  48              P    31.10
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:08.80  49              P    31.59
HILL, ASHLEY          14 PC TERRAPINS SWI  1:13.62  50              P    33.59

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:08.60   1  2:10.46 F1  P    30.15  1:02.97  1:36.36
                                                                    F    31.25  1:04.44  1:37.15
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:14.93   2  2:10.74 F2  P    30.54  1:04.11  1:39.68
                                                                    F    29.56  1:02.36  1:36.39
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  2:18.33   6  2:16.33 F3  P    31.24  1:05.87  1:41.83
                                                                    F    29.97  1:04.02  1:39.80
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:17.26   5  2:18.12 F4  P    29.43  1:03.39  1:39.61
                                                                    F    30.82  1:05.80  1:42.50
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:16.12   3  2:18.46 F5  P    31.56  1:07.43  1:40.95
                                                                    F    31.27  1:06.05  1:43.15
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:17.05   4  2:18.50 F6  P    30.17  1:04.53  1:40.29
                                                                    F    30.24  1:04.64  1:40.92
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  2:19.41   8  2:20.71 F7  P    31.20  1:06.28  1:42.24
                                                                    F    30.78  1:05.85  1:42.40
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:19.29   7  2:22.80 F8  P    31.16  1:05.77  1:42.37
                                                                    F    31.88  1:07.40  1:45.01

MOULTON, ASHLEY       14 PC UNATTACHED PA  2:19.50   9  2:15.75 C1  P    32.01  1:07.50  1:43.29
                                                                    F    31.03  1:05.81  1:40.87
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  2:20.59  12  2:18.55 C2  P    31.97  1:07.75  1:43.83
                                                                    F    31.26  1:05.95  1:41.79
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:23.31  16  2:19.25 C3  P    31.30  1:07.29  1:44.76
                                                                    F    32.08  1:06.82  1:42.96
SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE  2:22.73  15  2:19.50 C4  P    32.38  1:08.98  1:46.34
                                                                    F    31.71  1:08.24  1:44.36
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:20.30  11  2:20.85 C5  P    31.19  1:06.82  1:43.76
                                                                    F    31.51  1:07.20  1:44.06
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  2:22.46  14  2:23.03 C6  P    33.10  1:09.09  1:45.93
                                                                    F    32.71  1:08.64  1:45.30
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  2:22.36  13  2:23.95 C7  P    32.71  1:09.45  1:46.14
                                                                    F    31.20  1:07.43  1:45.41
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  2:20.03  10  2:28.58 C8  P    33.09  1:07.94  1:44.98
                                                                    F    31.96  1:07.84  1:44.02

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:08.60   1              P    30.15  1:02.97  1:36.36
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:14.93   2              P    30.54  1:04.11  1:39.68
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:16.12   3              P    31.56  1:07.43  1:40.95
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:17.05   4              P    30.17  1:04.53  1:40.29
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:17.26   5              P    29.43  1:03.39  1:39.61
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  2:18.33   6              P    31.24  1:05.87  1:41.83
ABBOTT, VALERIE       14 PC TIGER AQUATIC  2:19.29   7              P    31.16  1:05.77  1:42.37
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  2:19.41   8              P    31.20  1:06.28  1:42.24
MOULTON, ASHLEY       14 PC UNATTACHED PA  2:19.50   9              P    32.01  1:07.50  1:43.29
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  2:20.03  10              P    33.09  1:07.94  1:44.98
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:20.30  11              P    31.19  1:06.82  1:43.76
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  2:20.59  12              P    31.97  1:07.75  1:43.83
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  2:22.36  13              P    32.71  1:09.45  1:46.14
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  2:22.46  14              P    33.10  1:09.09  1:45.93
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHULZ, CASEY         14 PC CABRILLO THRE  2:22.73  15              P    32.38  1:08.98  1:46.34
TANSUWAN, MELANIE     13 PC STANFORD COVI  2:23.31  16              P    31.30  1:07.29  1:44.76
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:23.77  17              P    31.81  1:07.55  1:45.67
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:24.60  18              P    33.08  1:10.01  1:47.52
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:25.52  19              P    32.77  1:09.55  1:47.07
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  2:26.40  20              P    31.99  1:09.42  1:47.68
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:28.35  21              P    32.45  1:08.92  1:48.10
SCHRAKAMP, NIKI       13 PC WALNUT CREEK   2:29.18  22              P    32.86  1:10.34  1:49.85
BLIVEN, DEVIN         13 PC SOUTH VALLEY   2:30.64  23              P    33.14  1:10.67  1:50.27
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  2:31.59  24              P    31.49  1:09.46  1:52.40
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:32.66  25              P    33.57  1:12.44  1:52.43
DEYOREO, MARIA        14 PC TERRAPINS SWI  2:43.13  26              P    34.47  1:15.06  1:58.41

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:11.66   1  2:07.06 F1  P    29.69  1:02.53  1:39.85
                                                                    F    29.13  1:01.42  1:38.07
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:13.29   2  2:13.11 F2  P    29.05  1:02.30  1:41.63
                                                                    F    29.28  1:02.95  1:42.42
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:14.57   4  2:13.33 F3  P    29.32  1:03.77  1:43.09
                                                                    F    28.92  1:03.12  1:42.64
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:15.71   6  2:14.06 F4  P    29.31  1:03.44  1:43.99
                                                                    F    29.19  1:03.19  1:42.99
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:14.58   5  2:14.30 F5  P    30.02  1:03.66  1:42.64
                                                                    F    30.38  1:04.02  1:42.88
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  2:14.31   3  2:17.82 F6  P    29.43  1:05.92  1:44.19
                                                                    F    29.96  1:07.00  1:46.55
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:17.64   8  2:19.07 F7  P    30.51  1:07.66  1:45.44
                                                                    F    30.16  1:07.64  1:46.77
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:16.90   7  2:19.20 F8  P    30.26  1:05.22  1:44.89
                                                                    F    31.19  1:07.84  1:47.61

LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:18.63  11  2:16.75 C1  P    31.35  1:07.02  1:46.77
                                                                    F    30.75  1:06.60  1:45.85
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  2:18.06   9  2:16.77 C2  P    29.59  1:05.40  1:45.08
                                                                    F    29.95  1:06.38  1:45.13
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:19.11  12  2:18.22 C3  P    29.95  1:06.37  1:47.45
                                                                    F    30.73  1:06.97  1:47.58
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:19.78  15  2:18.26 C4  P    31.42  1:07.99  1:48.74
                                                                    F    32.24  1:07.97  1:48.42
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:19.22  13  2:19.24 C5  P    29.77  1:06.61  1:45.90
                                                                    F    30.19  1:06.79  1:46.49
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:19.87  17  2:19.32 C6  P    30.75  1:06.44  1:48.46
                                                                    F    30.64  1:06.47  1:48.34
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:18.57  10  2:20.68 C7  P    30.27  1:11.05  1:42.38
                                                                    F    31.47  1:08.03  1:49.41
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:19.45  14  2:21.00 C8  P    31.48  1:08.05  1:48.25
                                                                    F    31.81  1:09.62  1:49.73

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  2:11.66   1              P    29.69  1:02.53  1:39.85
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   2:13.29   2              P    29.05  1:02.30  1:41.63
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  2:14.31   3              P    29.43  1:05.92  1:44.19
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:14.57   4              P    29.32  1:03.77  1:43.09
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  2:14.58   5              P    30.02  1:03.66  1:42.64
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  2:15.71   6              P    29.31  1:03.44  1:43.99
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:16.90   7              P    30.26  1:05.22  1:44.89
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:17.64   8              P    30.51  1:07.66  1:45.44
SCHONBORN, LINDSAY    13 PC ORINDA AQUATI  2:18.06   9              P    29.59  1:05.40  1:45.08
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:18.57  10              P    30.27  1:11.05  1:42.38
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:18.63  11              P    31.35  1:07.02  1:46.77
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  2:19.11  12              P    29.95  1:06.37  1:47.45
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:19.22  13              P    29.77  1:06.61  1:45.90
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:19.45  14              P    31.48  1:08.05  1:48.25
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  2:19.78  15              P    31.42  1:07.99  1:48.74
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:19.80  16              P    29.84  1:04.18  1:47.48
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:19.87  17              P    30.75  1:06.44  1:48.46
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI  2:20.17  18              P    30.28  1:05.84  1:48.12
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  2:20.30  19              P    31.00  1:06.20  1:48.72
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  2:20.64  20              P    31.26  1:05.28  1:48.75
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:20.92  21              P    30.05  1:07.08  1:48.71
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  2:21.01  22              P    29.19  1:05.56  1:49.22
VAUGHAN, JESSICA      13 PC ALAMEDA ISLAN  2:21.14  23              P    31.31  1:08.06  1:48.48
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  2:21.19  24              P    29.78  1:05.39  1:49.15
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  2:22.09  25              P    29.98  1:10.67  1:46.08
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:22.36  26              P    32.55  1:13.48  1:46.22
CHAMPION, REMY        14 PC PALO ALTO SWI  2:22.44  27              P    30.55  1:14.05  1:46.26
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY    2:22.74  28              P    31.18  1:08.10  1:51.71
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  2:22.76  29              P    33.21  1:15.44  1:50.36
LEUNG, JANICE         13 PC OTTER SWIM CL  2:23.19  30              P    30.39  1:06.67  1:50.25
DEYOREO, MARIA        14 PC TERRAPINS SWI  2:24.25  31              P    36.22  1:16.50  1:51.77
MCLENNAN, CAILIN      13 PC LAKERIDGE SWI  2:24.36  32              P    30.83  1:08.31  1:51.52
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  2:24.60  33              P    32.55  1:08.67  1:52.01
CYPHERS, FRANNY       13 PC SANTA CLARA S  2:25.05  34              P    30.55  1:09.09  1:52.12
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:25.06  35              P    32.12  1:10.62  1:51.84
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  2:25.30  36              P    36.30  1:22.04  1:52.90
VARELLAS, BETSY       14 PC ORINDA AQUATI  2:25.59  37              P    36.08  1:20.50  1:53.37
ROTHROCK, MARIKA      14 PC UNATTACHED PA  2:25.62  38              P    31.23  1:15.42  1:49.95
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  2:25.70  39              P    32.31  1:10.48  1:52.71
PETRONI, NATALIE      13 PC UNATTACHED PA  2:25.78  40              P    34.42  1:19.74  1:53.35
SHEPPARD, J.C.        13 PC UNATTACHED PA  2:25.91  41              P    30.06  1:08.36  1:52.20
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:26.00  42              P    32.24  1:10.53  1:50.94
KLINE, TORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:26.06  43              P    30.47  1:07.40  1:52.26
MILLSLAGLE, CORYN     14 PC MISSION SAN J  2:26.22  44              P    30.46  1:16.16  1:49.99
YIM, TIFFANY          13 PC OTTER SWIM CL  2:26.70  45              P    31.79  1:10.30  1:52.73
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  2:27.21  46              P    35.33  1:11.10  1:52.55
JOVINO, KATHRYN       13 PC UNATTACHED PA  2:27.24  47              P    37.82  1:22.17  1:54.90
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI  2:27.92  48              P    30.70  1:09.13  1:54.91
WULF, ASHLEY          13 PC ORINDA AQUATI  2:28.05  49              P    33.77  1:11.77  1:53.35
CRAMER, BRITTANY      14 PC UNATTACHED PA  2:28.07  50              P    30.89  1:07.54  1:52.52
JIMENEZ, CHELSEA      14 PC SAN RAMON LIV  2:28.54  51              P    35.76  1:18.66  1:52.31
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  2:29.21  52              P    33.05  1:10.06  1:53.24
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  2:29.81  53              P    32.59  1:13.48  1:54.87
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  2:30.25  54              P    34.13  1:12.24  1:56.66
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  2:30.30  55              P    32.59  1:10.50  1:54.86
VARTAIN, CAITLIN      14 PC STANFORD COVI  2:31.03  56              P    33.39  1:11.24  1:54.07
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE  2:32.00  57              P    37.98  1:25.00  1:59.67
CHAMPION, PHOEBE      13 PC PALO ALTO SWI   DQUED
GHANBARI, SHEEVA      14 PC OAKLAND BARRA   DQUED                   P    30.78  1:17.44  1:52.74
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
   SECTIONAL   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  4:39.93   4  4:31.18 F1  P    30.94  1:06.28  1:41.22  2:16.04  2:54.93  3:33.77  4:06.95
                                                                    F    31.09  1:06.57  1:40.76  2:14.53  2:52.53  3:31.12  4:01.73
MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  4:32.71   1  4:32.79 F2  P    30.24  1:02.85  1:35.12  2:08.69  2:49.33  3:31.27  4:02.09
                                                                    F    30.84  1:03.30  1:36.74  2:09.85  2:51.36  3:32.35  4:03.06
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  4:37.28   2  4:34.06 F3  P    30.25  1:05.59  1:37.75  2:10.26  2:53.22  3:35.99  4:06.97
                                                                    F    30.60  1:05.57  1:38.10  2:10.53  2:52.55  3:34.24  4:04.68
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  4:46.83   6  4:40.74 F4  P    30.72  1:05.47  1:43.30  2:20.61  3:01.08  3:42.42  4:15.23
                                                                    F    30.17  1:04.13  1:42.21  2:19.43  2:58.86  3:38.86  4:10.65
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  4:38.39   3  4:41.25 F5  P    29.79  1:04.14  1:39.18  2:13.03  2:53.77  3:35.24  4:07.41
                                                                    F    30.33  1:05.58  1:41.52  2:16.38  2:58.06  3:39.38  4:10.69
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  4:42.69   5  4:43.78 F6  P    28.84  1:03.06  1:37.31  2:12.34  2:55.04  3:37.63  4:10.11
                                                                    F    30.41  1:06.06  1:40.96  2:15.91  2:57.94  3:39.83  4:12.01
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  4:47.27   7  4:46.85 F7  P    31.03  1:06.47  1:42.45  2:18.35  2:59.12  3:40.50  4:14.42
                                                                    F    32.54  1:08.31  1:44.63  2:19.60  3:00.16  3:40.67  4:14.22
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   4:47.68   8  4:52.17 F8  P    31.23  1:06.47  1:42.10  2:17.50  2:59.43  3:41.88  4:15.17
                                                                    F    31.64  1:08.09  1:44.37  2:20.34  3:03.32  3:45.93  4:19.60

HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   4:50.32   9  4:46.59 C1  P    31.96  1:07.78  1:47.12  2:25.09  3:05.80  3:46.75  4:19.17
                                                                    F    31.50  1:07.27  1:45.78  2:24.08  3:03.90  3:43.87  4:15.64
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI  4:52.36  12  4:50.58 C2  P    30.12  1:05.63  1:42.70  2:18.47  3:02.06  3:46.06  4:19.28
                                                                    F    29.67  1:05.50  1:42.53  2:18.39  3:01.71  3:45.46  4:18.09
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  4:56.49  17  4:50.80 C3  P    30.86  1:06.82  1:44.80  2:22.61  3:05.89  3:48.83  4:24.15
                                                                    F    31.39  1:08.63  1:46.61  2:23.25  3:05.11  3:46.70  4:20.50
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  4:55.45  15  4:52.12 C4  P    30.51  1:05.95  1:44.07  2:21.25  3:04.25  3:47.62  4:21.94
                                                                    F    30.97  1:06.22  1:44.52  2:22.31  3:04.39  3:47.30  4:20.69
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  4:55.93  16  4:53.86 C5  P    32.97  1:10.83  1:48.12  2:25.79  3:08.45  3:50.76  4:23.65
                                                                    F    33.14  1:10.42  1:47.14  2:24.61  3:07.02  3:49.05  4:21.66
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  4:53.17  14  4:55.00 C6  P    32.47  1:09.64  1:48.59  2:26.43  3:07.25  3:48.07  4:21.06
                                                                    F    32.07  1:10.23  1:48.90  2:26.91  3:08.65  3:49.73  4:23.08
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  4:52.24  11  4:56.67 C7  P    32.52  1:10.22  1:46.69  2:22.40  3:05.93  3:49.49  4:21.83
                                                                    F    31.86  1:09.75  1:47.45  2:24.42  3:07.86  3:51.51  4:24.52
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  4:53.12  13  5:01.31 C8  P    30.97  1:07.31  1:45.57  2:24.15  3:05.79  3:47.65  4:20.64
                                                                    F    31.20  1:08.48  1:48.38  2:28.19  3:10.09  3:53.57  4:27.51

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  4:32.71   1              P    30.24  1:02.85  1:35.12  2:08.69  2:49.33  3:31.27  4:02.09
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI  4:37.28   2              P    30.25  1:05.59  1:37.75  2:10.26  2:53.22  3:35.99  4:06.97
LAROCHELLE, NATALIE   14 PC NAPA VALLEY S  4:38.39   3              P    29.79  1:04.14  1:39.18  2:13.03  2:53.77  3:35.24  4:07.41
WHITE, HEATHER        13 PC ORINDA AQUATI  4:39.93   4              P    30.94  1:06.28  1:41.22  2:16.04  2:54.93  3:33.77  4:06.95
BARD, PRESLEY         13 PC TERRAPINS SWI  4:42.69   5              P    28.84  1:03.06  1:37.31  2:12.34  2:55.04  3:37.63  4:10.11
HILDEBRANDT, DANIELLE 13 PC STANFORD COVI  4:46.83   6              P    30.72  1:05.47  1:43.30  2:20.61  3:01.08  3:42.42  4:15.23
LANGNER, BAILEY       13 PC TERRAPINS SWI  4:47.27   7              P    31.03  1:06.47  1:42.45  2:18.35  2:59.12  3:40.50  4:14.42
MOONEY, KELLY         14 PC WALNUT CREEK   4:47.68   8              P    31.23  1:06.47  1:42.10  2:17.50  2:59.43  3:41.88  4:15.17
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   4:50.32   9              P    31.96  1:07.78  1:47.12  2:25.09  3:05.80  3:46.75  4:19.17
PASTERNAK, TESS       14 PC UKIAH DOLPHIN  4:51.47  10              P    30.68  1:07.17  1:43.41  2:19.49  3:02.26  3:45.29  4:19.56
JUCHAU, AMANDA        13 PC NAPA VALLEY S  4:52.24  11              P    32.52  1:10.22  1:46.69  2:22.40  3:05.93  3:49.49  4:21.83
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI  4:52.36  12              P    30.12  1:05.63  1:42.70  2:18.47  3:02.06  3:46.06  4:19.28
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  4:53.12  13              P    30.97  1:07.31  1:45.57  2:24.15  3:05.79  3:47.65  4:20.64
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  4:53.17  14              P    32.47  1:09.64  1:48.59  2:26.43  3:07.25  3:48.07  4:21.06
LEE, SYLVIE           13 PC UNATTACHED PA  4:55.45  15              P    30.51  1:05.95  1:44.07  2:21.25  3:04.25  3:47.62  4:21.94
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI  4:55.93  16              P    32.97  1:10.83  1:48.12  2:25.79  3:08.45  3:50.76  4:23.65
GARCIA, ERIN          13 PC WEST COAST AQ  4:56.49  17              P    30.86  1:06.82  1:44.80  2:22.61  3:05.89  3:48.83  4:24.15
CURETON, KELLY        14 PC TERRAPINS SWI  4:57.00  18              P    31.92  1:08.42  1:45.03  2:21.68  3:05.96  3:49.94  4:24.12
GAUTSCHI, RONNI       13 PC SILICON VALLE  4:57.05  19              P    30.76  1:06.69  1:44.83  2:22.93  3:07.35  3:52.71  4:25.75
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  4:57.29  20              P    31.81  1:09.14  1:48.06  2:27.11  3:09.19  3:50.97  4:25.37
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  4:57.45  21              P    32.13  1:10.16  1:50.48  2:29.99  3:09.04  3:50.21  4:24.18
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  4:57.63  22              P    31.51  1:07.10  1:45.68  2:23.57  3:07.86  3:52.22  4:25.72
MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S  4:59.30  23              P    31.62  1:06.78  1:46.60  2:24.73  3:09.70  3:54.23  4:27.07
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC  5:00.04  24              P    32.16  1:08.08  1:48.34  2:27.72  3:10.74  3:54.20  4:27.87
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE  5:00.89  25              P    30.97  1:06.54  1:44.41  2:22.08  3:09.43  3:56.06  4:28.35
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   5:03.05  26              P    34.00  1:14.84  1:54.68  2:32.58  3:14.33  3:56.59  4:30.56
JOVINO, KATHRYN       13 PC UNATTACHED PA  5:04.66  27              P    32.68  1:10.20  1:49.03  2:27.77  3:12.21  3:57.69  4:31.56
DEYOREO, MARIA        14 PC TERRAPINS SWI  5:05.60  28              P    33.82  1:12.23  1:51.07  2:29.23  3:10.97  3:53.26  4:29.60
SHIRE, KATIE          14 PC OTTER SWIM CL  5:07.56  29              P    32.74  1:10.87  1:51.52  2:30.44  3:13.77  3:56.06  4:32.99
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI  5:10.66  30              P    33.72  1:13.15  1:52.16  2:30.73  3:15.91  4:02.06  4:37.01
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI  5:10.87  31              P    35.01  1:16.46  1:54.06  2:30.48  3:14.51  3:58.58  4:35.63
MCBROOM, TIFFANY      13 PC TIGER AQUATIC  5:11.76  32              P    33.30  1:11.57  1:50.63  2:29.14  3:14.60  3:59.98  4:36.52
ROGERS, ALYSSA        14 PC UNATTACHED PA  5:14.94  33              P    32.79  1:14.03  1:55.78  2:35.60  3:18.68  4:02.40  4:39.61
CONROW, KALEY         13 PC ALMADEN SWIM   5:17.46  34              P    35.99  1:17.16  1:55.44  2:34.13  3:19.52  4:05.85  4:41.54
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY   5:19.54  35
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE   DQUED                   P    32.89  1:10.64  1:50.42  2:30.29  3:16.70  4:03.13  4:37.85
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S   DQUED                   P    30.59  1:05.49  1:42.26  2:18.64  3:01.16  3:45.31  4:18.79

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL  10:01.09
   SECTIONAL  10:58.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI              10:19.91   1      29.14  1:00.23  1:31.54  2:02.79  2:34.25  3:05.59  3:36.72
                                                                       4:08.14  4:39.29  5:10.35  5:41.11  6:11.90  6:42.90  7:14.06
                                                                       7:45.38  8:16.52  8:47.65  9:18.74  9:49.64
DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI              10:32.39   2      29.69  1:01.73  1:33.84  2:06.04  2:38.36  3:10.69  3:42.67
                                                                       4:14.52  4:46.39  5:18.08  5:49.39  6:21.04  6:52.58  7:24.42
                                                                       7:55.50  8:27.11  8:58.81  9:30.47 10:01.59
ROGERS, LAUREN        14 PC TERRAPINS SWI              10:37.64   3      29.62  1:01.11  1:33.10  2:05.41  2:37.66  3:09.93  3:42.37
                                                                       4:14.70  4:46.72  5:18.76  5:50.94  6:23.21  6:55.36  7:27.39
                                                                       7:59.12  8:31.13  9:03.06  9:34.93 10:06.91
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK               10:41.23   4      29.32  1:00.85  1:33.44  2:06.33  2:38.70  3:10.82  3:42.76
                                                                       4:15.04  4:47.40  5:19.74  5:52.05  6:24.39  6:56.77  7:29.28
                                                                       8:01.34  8:33.65  9:05.95  9:38.21 10:10.15
MOULTON, ASHLEY       14 PC UNATTACHED PA              10:48.83   5      30.42  1:02.84  1:35.56  2:08.03  2:40.52  3:12.99  3:45.45
                                                                       4:18.02  4:50.52  5:23.09  5:55.75  6:28.34  7:01.22  7:33.90
                                                                       8:06.74  8:39.42  9:12.14  9:44.92 10:17.43
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI              10:50.41   6      31.21  1:05.22  1:38.76  2:11.58  2:44.15  3:17.25  3:50.12
                                                                       4:23.35  4:56.39  5:29.60  6:01.71  6:34.41  7:07.37  7:39.96
                                                                       8:12.74  8:45.00  9:16.98  9:49.12 10:20.48
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK               10:50.49   7      30.56  1:03.63  1:36.82  2:09.91  2:43.08  3:16.50  3:49.81
                                                                       4:22.75  4:55.71  5:28.98  6:01.83  6:34.59  7:07.53  7:40.23
                                                                       8:12.54  8:44.99  9:17.11  9:49.23 10:20.66
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE              10:56.15   8      30.83  1:03.94  1:37.01  2:10.03  2:42.85  3:15.68  3:48.32
                                                                       4:20.92  4:53.42  5:25.88  5:58.51  6:30.91  7:04.03  7:37.24
                                                                       8:10.51  8:43.64  9:16.96  9:50.04 10:23.51
BANIEWICH, CHRISTINE  14 PC TIGER AQUATIC              11:06.70   9      31.19  1:04.94  1:39.15  2:12.92  2:46.71  3:20.50  3:54.23
                                                                       4:27.89  5:01.54  5:35.27  6:08.97  6:42.81  7:16.59  7:49.96
                                                                       8:23.15  8:56.37  9:29.18 10:02.14 10:34.74
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI              11:06.97  10      31.54  1:05.74  1:40.04  2:14.29  2:48.49  3:22.17  3:56.24
                                                                       4:29.99  5:03.68  5:37.30  6:10.57  6:44.20  7:17.27  7:50.21
                                                                       8:23.42  8:56.65  9:29.63 10:03.04 10:35.95
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI              11:08.63  11      30.58  1:03.64  1:37.67  2:11.50  2:45.43  3:19.49  3:53.44
                                                                       4:27.48  5:01.66  5:35.51  6:09.47  6:43.00  7:16.39  7:49.58
                                                                       8:23.15  8:56.09  9:29.26 10:03.11 10:36.58
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEYER, ALY            13 PC SANTA CLARA S              11:10.18  12      30.47  1:03.44  1:37.24  2:11.40  2:45.41  3:19.29  3:53.10
                                                                       4:27.26  5:00.94  5:34.79  6:09.12  6:43.30  7:17.25  7:50.92
                                                                       8:24.27  8:58.10  9:32.45 10:05.71 10:38.96
PERIA, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI              11:12.08  13      30.48  1:03.28  1:36.90  2:10.33  2:44.19  3:17.63  3:51.43
                                                                       4:25.35  4:59.21  5:33.31  6:07.20  6:41.14  7:15.12  7:48.70
                                                                       8:22.88  8:56.63  9:30.57 10:04.69 10:39.00
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK               11:12.66  14      31.18  1:05.35  1:39.69  2:14.20  2:48.41  3:22.65  3:56.97
                                                                       4:31.28  5:05.50  5:39.54  6:13.94  6:48.10  7:22.43  7:56.68
                                                                       8:29.80  9:02.79  9:35.63 10:08.37 10:41.07
STITT, CATHERINE      14 PC TERRAPINS SWI              11:17.46  15      30.67  1:03.98  1:37.67  2:11.58  2:45.42  3:19.71  3:54.25
                                                                       4:29.04  5:03.38  5:37.77  6:11.73  6:46.00  7:20.51  7:54.86
                                                                       8:28.43  9:02.63  9:36.64 10:10.81 10:44.85
DECESARE, DIANA       14 PC STANFORD COVI              11:18.67  16      30.68  1:03.93  1:37.81  2:11.71  2:45.80  3:19.82  3:54.02
                                                                       4:28.04  5:02.15  5:35.99  6:09.78  6:43.79  7:17.81  7:51.97
                                                                       8:26.28  9:01.00  9:35.65 10:10.27 10:45.25
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S              11:20.42  17      30.55  1:03.56  1:37.25  2:11.11  2:45.25  3:19.32  3:53.35
                                                                       4:27.01  5:01.44  5:35.62  6:09.36  6:43.42  7:17.44  7:52.07
                                                                       8:26.78  9:01.19  9:36.06 10:10.88 10:46.27
POWER, KYLA           13 PC AGCC OSPREY                11:21.43  18      30.64  1:05.05  1:40.06  2:14.97  2:49.87  3:24.62  3:59.13
                                                                       4:33.46  5:07.86  5:42.14  6:16.85  6:51.52  7:26.07  8:00.26
                                                                       8:34.46  9:08.32  9:42.67 10:16.07 10:49.58
WENZLAU, BECKY        13 PC STANFORD COVI              11:24.34  19      32.51  1:07.21  1:41.45  2:15.92  2:50.15  3:24.37  3:58.92
                                                                       4:33.14  5:08.02  5:42.48  6:16.90  6:51.73  7:26.19  8:00.02
                                                                       8:34.67  9:09.01  9:43.05 10:17.18 10:51.46
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI              11:29.16  20      31.12  1:05.04  1:39.53  2:14.26  2:49.28  3:24.73  4:00.16
                                                                       4:35.80  5:11.06  5:46.40  6:20.48  6:55.17  7:29.40  8:03.94
                                                                       8:38.82  9:13.31  9:47.81 10:22.48 10:56.70
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC              11:30.24  21      31.94  1:06.51  1:41.09  2:15.49  2:50.04  3:24.86  3:59.53
                                                                       4:34.40  5:09.75  5:45.11  6:19.57  6:54.62  7:29.69  8:04.39
                                                                       8:39.43  9:14.20  9:48.67 10:23.26 10:57.36
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI              11:31.27  22      31.30  1:06.37  1:41.46  2:16.11  2:51.10  3:26.03  4:00.84
                                                                       4:36.09  5:11.69  5:47.20  6:21.39  6:55.86  7:30.95  8:05.72
                                                                       8:40.19  9:14.62  9:49.54 10:24.09 10:58.58
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI              11:32.24  23      30.55  1:04.07  1:38.59  2:12.87  2:47.78  3:22.63  3:57.60
                                                                       4:32.44  5:07.29  5:42.69  6:17.92  6:53.24  7:28.34  8:03.39
                                                                       8:38.54  9:13.52  9:48.65 10:23.59 10:58.58
JOVINO, KATHRYN       13 PC UNATTACHED PA              11:36.60  24      31.52  1:06.30  1:41.21  2:16.77  2:51.77  3:27.15  4:02.37
                                                                       4:37.73  5:13.35  5:48.78  6:24.62  6:59.66  7:34.78  8:10.20
                                                                       8:45.37  9:20.34  9:54.91 10:29.60 11:03.48
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY                11:39.36  25      31.46  1:05.12  1:39.36  2:14.24  2:49.43  3:25.09  4:01.14
                                                                       4:36.74  5:12.21  5:48.43  6:24.68  7:00.64  7:35.69  8:10.91
                                                                       8:46.20  9:20.88  9:56.23 10:30.96 11:05.77
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI              11:39.48  26      33.52  1:08.24  1:42.65  2:17.62  2:52.47  3:27.36  4:02.56
                                                                       4:38.11  5:13.31  5:48.80  6:24.12  6:59.77  7:35.65  8:11.07
                                                                       8:45.41  9:20.21  9:55.84 10:31.07 11:05.85
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI              11:42.93  27      32.67  1:07.14  1:41.16  2:15.57  2:50.23  3:24.89  3:59.93
                                                                       4:34.89  5:10.25  5:46.52  6:22.49  6:58.68  7:35.04  8:11.07
                                                                       8:46.53  9:22.11  9:57.67 10:33.21 11:08.77
NIEHOFF, REBEKAH      12 PC CARSON AQUATI              11:50.48  28      31.62  1:06.54  1:42.05  2:17.21  2:52.79  3:28.36  4:04.21
                                                                       4:40.38  5:17.38  5:52.77  6:28.53  7:03.65  7:39.48  8:16.18
                                                                       8:51.76  9:28.67 10:04.33 10:40.76 11:17.26
NELSON, ELISE         13 PC NAPA VALLEY S              11:52.29  29      31.50  1:06.74  1:41.70  2:17.39  2:53.36  3:29.62  4:05.31
                                                                       4:41.56  5:18.53  5:54.88  6:31.36  7:07.72  7:44.22  8:19.93
                                                                       8:55.71  9:31.97 10:07.66 10:43.26 11:18.61
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI              11:55.22  30      32.22  1:07.55  1:43.32  2:19.39  2:55.30  3:31.46  4:07.77
                                                                       4:44.15  5:20.22  5:56.76  6:33.03  7:09.17  7:45.76  8:22.22
                                                                       8:57.73  9:33.89 10:10.21 10:46.06 11:21.62
ARMSTRONG, CASEY      14 PC SOUTH VALLEY               11:56.78  31      31.20  1:06.71  1:43.52  2:20.44  2:57.40  3:33.57  4:10.02
                                                                       4:46.87  5:23.48  5:59.61  6:35.42  7:11.18  7:47.43  8:23.45
                                                                       9:00.77  9:35.27 10:10.92 10:47.50 11:23.44
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STILL, JULIA          11 PC UNATTACHED PA              12:00.67  32      33.79  1:10.29  1:46.90  2:23.49  3:00.16  3:37.10  4:13.31
                                                                       4:49.86  5:26.07  6:02.28  6:38.51  7:14.72  7:50.50  8:26.74
                                                                       9:02.77  9:38.53 10:14.96 10:50.89 11:26.40
CARAPINHA, CHRISTINA  12 PC WEST COAST AQ              12:07.00  33      33.60  1:10.16  1:46.81  2:23.43  2:59.99  3:36.67  4:13.38
                                                                       4:50.20  5:26.25  6:02.26  6:38.67  7:15.67  7:52.01  8:28.25
                                                                       9:05.00  9:42.22 10:19.77 10:57.43 11:32.01
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI              12:14.73  34      34.46  1:11.88  1:48.57  2:24.99  3:01.50  3:38.08  4:14.77
                                                                       4:50.88  5:27.81  6:04.53  6:41.71  7:18.53  7:55.81  8:33.11
                                                                       9:10.53  9:47.80 10:24.85 11:01.79 11:38.83
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI              12:16.48  35      34.27  1:11.24  1:48.39  2:25.14  3:01.78  3:38.58  4:16.03
                                                                       4:53.19  5:30.36  6:07.49  6:44.38  7:21.56  7:58.65  8:35.79
                                                                       9:12.85  9:49.60 10:26.37 11:03.73 11:40.86
PLUNKETT, RYLEY       12 PC SOS SWIM TEAM              12:17.84  36      33.07  1:08.73  1:44.74  2:20.32  2:57.10  3:33.51  4:10.62
                                                                       4:48.25  5:25.62  6:02.72  6:40.14  7:17.92  7:55.56  8:33.45
                                                                       9:11.40  9:49.28 10:27.01 11:04.68 11:41.65
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE              12:18.16  37      32.17  1:08.31  1:45.04  2:22.52  2:59.66  3:36.87  4:15.04
                                                                       4:52.82  5:30.74  6:07.96  6:45.11  7:21.33  7:58.69  8:36.52
                                                                       9:13.22  9:50.26 10:28.03 11:05.13 11:42.68
BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S              12:20.76  38      32.10  1:07.65  1:44.25  2:20.50  2:57.81  3:35.45  4:13.66
                                                                       4:51.70  5:29.92  6:07.64  6:45.53  7:23.88  8:01.76  8:38.94
                                                                       9:16.40  9:54.34 10:31.19 11:08.76 11:45.65
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE              12:27.49  39      33.59  1:10.34  1:48.95  2:26.98  3:04.56  3:41.83  4:19.44
                                                                       4:57.12  5:35.23  6:13.02  6:51.09  7:28.75  8:06.41  8:44.50
                                                                       9:22.66 10:00.29 10:37.99 11:15.90 11:52.53
PETERSON, CHELSEA     12 PC BARRACUDA AQU              12:54.63  40      34.10  1:12.56  1:51.76  2:31.74  3:10.15  3:48.91  4:28.08
                                                                       5:07.44  5:47.04  6:26.88  7:06.08  7:45.25  8:24.77  9:04.58
                                                                       9:43.68 10:22.01 11:01.43 11:39.93 12:17.63

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:46.89
   SECTIONAL  18:26.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         12 PC TERRAPINS SWI              17:47.61   1
MOULTON, ASHLEY       14 PC UNATTACHED PA              17:54.03   2      30.65  1:03.78  1:37.14  2:10.18  2:43.33  3:16.56  3:49.73
                                                                       4:22.62  4:55.33  5:28.36  6:01.08  6:33.89  7:06.39  7:38.59
                                                                       8:10.88  8:43.23  9:15.71  9:48.08 10:20.46 10:52.78 11:25.36
                                                                      11:57.73 12:30.44 13:02.92 13:35.49 14:08.11 14:40.60 15:13.11
                                                                      15:45.46 16:17.96 16:50.39 17:22.65
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK               18:21.21   3      30.51  1:03.31  1:36.61  2:10.17  2:43.31  3:16.53  3:50.27
                                                                       4:24.09  4:57.22  5:31.10  6:04.19  6:38.32  7:12.36  7:46.26
                                                                       8:20.10  8:54.35  9:28.88 10:02.79 10:36.98 11:11.08 11:44.25
                                                                      12:18.32 12:52.25 13:26.00 13:59.62 14:32.35 15:05.24 15:38.41
                                                                      16:11.41 16:43.97 17:16.51 17:48.78
RACHFORD, SHANNON     13 PC SILICON VALLE              18:27.11   4      31.32  1:04.75  1:38.60  2:12.37  2:45.68  3:19.27  3:52.94
                                                                       4:26.35  4:59.81  5:33.15  6:06.45  6:39.84  7:13.46  7:47.16
                                                                       8:20.74  8:54.31  9:27.71 10:01.12 10:34.71 11:08.26 11:42.07
                                                                      12:15.67 12:49.36 13:22.40 13:56.02 14:29.67 15:03.78 15:37.86
                                                                      16:11.99 16:45.99 17:19.99 17:54.02
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI              18:28.99   5
SEELOS, LIZZY         14 PC STANFORD COVI              18:53.02   6      33.43  1:08.19  1:42.77  2:17.43  2:52.00  3:26.77  4:00.97
                                                                       4:35.58  5:10.02  5:44.50  6:19.10  6:53.55  7:28.11  8:03.02
                                                                       8:37.55  9:11.96  9:46.87 10:21.07 10:55.63 11:30.09 12:04.71
                                                                      12:39.36 13:13.57 13:47.97 14:22.32 14:56.46 15:30.66 16:05.22
                                                                      16:39.28 17:13.34 17:47.31 18:20.45
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI              18:53.17   7      30.47  1:03.64  1:37.70  2:11.93  2:46.54  3:21.15  3:56.17
                                                                       4:30.87  5:05.71  5:40.46  6:14.86  6:49.27  7:23.85  7:58.24
                                                                       8:32.65  9:07.13  9:41.58 10:16.46 10:51.11 11:26.37 12:01.04
                                                                      12:35.62 13:09.76 13:43.82 14:18.37 14:53.57 15:28.67 16:03.43
                                                                      16:37.49 17:11.66 17:45.66 18:19.85
BRIX, KATELYN         12 PC TERRAPINS SWI              19:05.36   8      32.12  1:07.25  1:43.01  2:18.58  2:53.95  3:29.12  4:04.44
                                                                       4:39.75  5:15.06  5:49.94  6:24.72  6:59.83  7:35.41  8:10.78
                                                                       8:46.20  9:21.60  9:56.39 10:31.11 11:05.39 11:40.12 12:14.82
                                                                      12:49.30 13:23.28 13:57.75 14:32.43 15:06.83 15:41.23 16:15.55
                                                                      16:49.80 17:24.90 17:59.00 18:33.03
ARTZ, LAUREN          13 PC TERRAPINS SWI              19:13.67   9      31.57  1:05.09  1:39.12  2:13.31  2:47.70  3:22.32  3:56.98
                                                                       4:31.78  5:06.78  5:41.69  6:16.45  6:51.24  7:26.03  8:01.17
                                                                       8:36.11  9:11.55  9:46.88 10:22.09 10:58.10 11:33.48 12:09.22
                                                                      12:44.85 13:20.50 13:56.35 14:31.65 15:06.89 15:42.43 16:18.08
                                                                      16:53.91 17:29.98 18:05.93 18:40.80
DEYOREO, SARAH        13 PC TERRAPINS SWI              19:22.12  10      31.81  1:06.59  1:41.90  2:17.58  2:53.31  3:29.65  4:05.92
                                                                       4:41.57  5:17.75  5:53.52  6:29.26  7:04.72  7:40.59  8:15.77
                                                                       8:51.57  9:27.18 10:02.73 10:38.02 11:13.07 11:48.59 12:23.67
                                                                      12:59.02 13:34.78 14:09.79 14:44.32 15:19.38 15:54.65 16:29.70
                                                                      17:04.51 17:38.91 18:13.18 18:48.27
SUTHERLAND, KATIE     12 PC LADERA OAKS                19:22.15  11      32.78  1:08.16  1:43.63  2:19.17  2:54.31  3:29.43  4:04.95
                                                                       4:40.40  5:15.98  5:51.37  6:26.89  7:02.21  7:37.95  8:13.05
                                                                       8:48.57  9:23.27  9:59.04 10:34.23 11:09.74 11:44.85 12:20.28
                                                                      12:55.22 13:30.35 14:05.37 14:40.62 15:15.97 15:51.21 16:26.54
                                                                      17:02.20 17:37.78 18:13.81 18:48.99
HILL, KRISTINA        13 PC SALINAS VALLE              19:23.82  12      31.98  1:06.87  1:42.58  2:17.45  2:52.23  3:26.92  4:01.65
                                                                       4:36.17  5:10.73  5:45.86  6:21.22  6:56.54  7:32.35  8:08.20
                                                                       8:43.36  9:19.13  9:54.97 10:30.65 11:06.34 11:42.40 12:18.11
                                                                      12:53.48 13:29.34 14:05.25 14:41.08 15:17.19 15:53.44 16:29.18
                                                                      17:04.64 17:39.57 18:14.59 18:49.40
SITTS, KAITLYN        12 PC STANFORD COVI              19:27.12  13      32.66  1:07.76  1:43.14  2:18.06  2:53.36  3:28.53  4:04.10
                                                                       4:39.69  5:15.29  5:50.89  6:26.64  7:02.04  7:37.63  8:13.09
                                                                       8:48.43  9:23.49  9:58.85 10:34.21 11:09.56 11:45.01 12:20.33
                                                                      12:55.84 13:31.36 14:07.23 14:42.67 15:18.43 15:54.32 16:29.89
                                                                      17:06.00 17:42.16 18:17.64 18:52.74
BRANNON, LINDSEY      12 PC SAN RAMON LIV              19:27.31  14      32.80  1:07.79  1:43.02  2:18.11  2:53.27  3:28.19  4:02.72
                                                                       4:37.54  5:13.08  5:48.86  6:23.79  6:59.00  7:34.52  8:10.00
                                                                       8:45.70  9:20.96  9:56.42 10:31.32 11:06.96 11:42.70 12:18.01
                                                                      12:53.56 13:29.35 14:05.26 14:41.02 15:17.49 15:53.44 16:29.71
                                                                      17:06.25 17:42.35 18:18.26 18:53.67
JOVINO, KATHRYN       13 PC UNATTACHED PA              19:31.62  15      32.89  1:08.54  1:44.58  2:20.32  2:56.02  3:31.75  4:07.26
                                                                       4:43.04  5:18.14  5:53.44  6:29.53  7:05.37  7:40.77  8:16.40
                                                                       8:52.24  9:27.90 10:03.59 10:39.22 11:15.04 11:50.69 12:26.34
                                                                      13:01.63 13:37.40 14:13.05 14:48.29 15:23.23 15:58.32 16:33.17
                                                                      17:07.96 17:42.20 18:16.56 18:50.78
PENGILLY, ASHLEY      12 PC TIGER AQUATIC              19:38.32  16
EATON, DI             13 PC STANFORD COVI              19:52.42  17      32.58  1:08.48  1:44.15  2:20.48  2:56.51  3:32.98  4:09.53
                                                                       4:46.28  5:22.68  5:59.99  6:36.49  7:13.02  7:49.64  8:25.60
                                                                       9:01.96  9:37.93 10:14.33 10:50.60 11:27.22 12:03.34 12:39.55
                                                                      13:15.96 13:52.15 14:28.46 15:04.60 15:41.12 16:17.39 16:53.89
                                                                      17:30.31 18:06.50 18:42.39 19:18.20
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI              20:03.73  18      34.11  1:10.66  1:47.48  2:24.48  3:01.59  3:38.82  4:16.26
                                                                       4:53.64  5:30.56  6:07.24  6:43.89  7:20.65  7:57.37  8:33.92
                                                                       9:10.42  9:46.90 10:23.08 10:59.31 11:35.78 12:12.09 12:48.42
                                                                      13:24.74 14:01.42 14:38.15 15:14.59 15:51.06 16:27.70 17:04.10
                                                                      17:40.21 18:16.31 18:52.52 19:28.59
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLAND, DORI           12 PC NAPA VALLEY S              20:10.62  19      32.84  1:09.25  1:46.08  2:22.82  2:58.46  3:34.04  4:10.11
                                                                       4:46.98  5:23.30  6:00.59  6:37.62  7:14.16  7:51.04  8:28.21
                                                                       9:05.56  9:42.44 10:19.72 10:56.83 11:34.22 12:11.28 12:47.66
                                                                      13:25.25 14:03.16 14:40.84 15:18.52 15:56.43 16:34.50 17:12.54
                                                                      17:49.99 18:26.85 19:03.79 19:38.05
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI              20:13.54  20      33.00  1:08.20  1:43.88  2:19.34  2:55.07  3:31.56  4:07.94
                                                                       4:45.20  5:22.71  6:00.07  6:37.65  7:15.53  7:49.61  8:24.15
                                                                       9:01.80  9:40.04 10:17.75 10:55.23 11:33.97 12:12.42 12:49.71
                                                                      13:26.74 14:04.02 14:40.98 15:19.33 15:58.21 16:36.11 17:12.98
                                                                      17:51.14 18:28.61 19:05.34 19:41.62
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE              20:16.88  21      32.52  1:08.97  1:45.96  2:23.49  3:00.21  3:37.37  4:15.52
                                                                       4:52.69  5:29.99  6:07.86  6:43.72  7:20.38  7:56.35  8:32.92
                                                                       9:07.62  9:43.54 10:21.27 10:58.53 11:35.76 12:13.07 12:50.71
                                                                      13:27.79 14:05.44 14:43.35 15:21.65 15:59.19 16:37.09 17:12.87
                                                                      17:50.46 18:28.18 19:05.20 19:41.97
SMITH, HAILEY         12 PC STANFORD COVI              20:28.47  22      35.61  1:13.50  1:51.26  2:28.63  3:06.19  3:43.32  4:20.22
                                                                       4:57.27  5:34.38  6:11.87  6:49.15  7:26.41  8:04.04  8:41.10
                                                                       9:19.03  9:56.10 10:32.76 11:10.07 11:46.92 12:24.39 13:01.57
                                                                      13:39.03 14:16.00 14:53.53 15:31.14 16:08.78 16:46.50 17:24.19
                                                                      18:01.54 18:38.89 19:15.87 19:52.58
BRADSHAW, NORA        12 PC SAN RAMON LIV              20:39.65  23      33.58  1:10.24  1:47.79  2:26.22  3:04.24  3:41.57  4:19.74
                                                                       4:57.09  5:34.32  6:11.94  6:49.17  7:26.56  8:04.63  8:42.44
                                                                       9:19.99  9:57.45 10:35.59 11:13.49 11:51.83 12:29.97 13:07.63
                                                                      13:46.10 14:23.78 15:01.28 15:39.03 16:16.63 16:54.91 17:32.61
                                                                      18:10.95 18:48.60 19:26.44 20:03.92
HOOPER, CHEYENNE      12 PC TERRAPINS SWI              20:49.21  24      33.62  1:10.14  1:47.24  2:24.93  3:02.99  3:40.75  4:18.34
                                                                       4:56.48  5:33.72  6:11.64  6:50.07  7:28.04  8:06.16  8:44.16
                                                                       9:21.96 10:00.73 10:39.45 11:17.57 11:56.13 12:34.98 13:13.86
                                                                      13:52.36 14:31.12 15:09.67 15:48.40 16:26.85 17:04.77 17:42.36
                                                                      18:20.23 18:58.03 19:35.93 20:12.88
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI              20:50.82  25      34.28  1:12.32  1:50.82  2:28.75  3:06.82  3:45.29  4:23.57
                                                                       5:01.97  5:40.02  6:18.04  6:56.22  7:34.70  8:13.07  8:52.25
                                                                       9:31.15 10:09.19 10:47.64 11:26.02 12:04.51 12:42.85 13:20.59
                                                                      13:58.40 14:36.41 15:15.69 15:54.82 16:32.40 17:10.69 17:47.95
                                                                      18:24.81 19:02.35 19:39.60 20:16.21
FAN, TRACY            12 PC WEST VALLEY S              20:54.39  26      34.39  1:10.87  1:48.60  2:26.53  3:04.59  3:42.94  4:20.88
                                                                       4:58.70  5:36.50  6:14.24  6:52.00  7:29.89  8:07.67  8:45.87
                                                                       9:23.89 10:02.29 10:40.33 11:18.66 11:57.54 12:36.06 13:14.82
                                                                      13:53.52 14:32.03 15:10.68 15:48.20 16:26.98 17:05.86 17:44.46
                                                                      18:23.12 19:01.75 19:39.91 20:18.25
GOODSON, VICTORIA     12 PC SAN RAMON LIV              20:57.49  27      34.98  1:12.77  1:50.58  2:28.63  3:06.48  3:44.29  4:22.09
                                                                       4:59.62  5:37.87  6:15.45  6:53.05  7:30.98  8:09.69  8:47.93
                                                                       9:25.79 10:03.46 10:41.50 11:19.82 11:58.12 12:36.45 13:14.65
                                                                      13:52.52 14:31.29 15:10.31 15:49.18 16:27.31 17:06.51 17:45.47
                                                                      18:24.07 19:02.65 19:41.77 20:20.06
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S              21:01.76  28      34.84  1:12.44  1:50.94  2:28.95  3:06.86  3:45.00  4:23.42
                                                                       5:02.16  5:40.75  6:19.33  6:57.16  7:35.60  8:14.19  8:52.48
                                                                       9:30.61 10:09.28 10:47.76 11:26.04 12:04.70 12:43.28 13:21.80
                                                                      14:00.14 14:38.90 15:17.41 15:56.07 16:34.60 17:13.00 17:51.29
                                                                      18:29.54 19:08.01 19:46.59 20:24.86
BERGIS, CHRISTINA     12 PC CAMPBELL WAVE              21:08.50  29      35.17  1:13.35  1:52.24  2:31.55  3:09.78  3:47.68  4:25.93
                                                                       5:04.43  5:42.52  6:20.97  6:59.98  7:39.52  8:18.24  8:57.54
                                                                       9:36.28 10:14.50 10:53.08 11:32.43 12:11.19 12:50.54 13:29.99
                                                                      14:09.48 14:49.17 15:28.43 16:07.42 16:45.19 17:23.84 18:02.40
                                                                      18:39.48 19:18.13 19:57.09 20:34.53
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE              21:19.05  30      33.71  1:11.46  1:49.59  2:29.15  3:07.42  3:45.74  4:24.04
                                                                       5:02.27  5:41.22  6:19.32  6:58.47  7:38.09  8:17.04  8:56.16
                                                                       9:34.86 10:14.29 10:53.06 11:32.78 12:11.60 12:50.73 13:30.40
                                                                      14:10.07 14:49.75 15:29.69 16:09.39 16:48.12 17:26.84 18:05.89
                                                                      18:45.67 19:24.40 20:03.06 20:42.22
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PETERSON, CHELSEA     12 PC BARRACUDA AQU              21:42.30  31      34.65  1:13.27  1:51.40  2:31.71  3:09.95  3:48.96  4:27.75
                                                                       5:07.43  5:46.91  6:27.19  7:07.84  7:46.93  8:27.88  9:08.04
                                                                       9:48.36 10:27.81 11:07.98 11:48.55 12:28.77 13:09.12 13:49.67
                                                                      14:29.72 15:10.00 15:50.87 16:30.91 17:11.00 17:50.70 18:31.26
                                                                      19:11.02 19:48.82 20:27.51 21:05.84
WING, BRIANA          11 PC ALAMEDA ISLAN              21:47.46  32      35.54  1:14.67  1:54.44  2:34.01  3:14.18  3:54.78  4:34.64
                                                                       5:14.94  5:55.50  6:36.49  7:16.74  7:57.12  8:36.68  9:16.85
                                                                       9:57.19 10:36.71 11:16.39 11:56.65 12:36.43 13:15.63 13:55.15
                                                                      14:34.51 15:14.48 15:54.71 16:33.97 17:13.44 17:53.71 18:33.00
                                                                      19:12.37 19:52.32 20:32.41 21:11.63
MILLER, AMANDA        12 PC TERRAPINS SWI              22:09.49  33      34.34  1:12.68  1:51.75  2:30.75  3:10.51  3:49.59  4:30.33
                                                                       5:10.69  5:51.09  6:32.06  7:13.63  7:54.74  8:35.27  9:17.14
                                                                       9:58.04 10:40.00 11:21.71 12:01.99 12:41.35 13:21.40 14:02.79
                                                                      14:43.82 15:24.95 16:06.01 16:48.11 17:28.72 18:09.42 18:51.18
                                                                      19:32.64 20:11.97 20:51.57 21:31.97
FOUNTANO, NIJA        12 PC SUNNYVALE SWI              22:19.56  34      34.85  1:13.67  1:53.26  2:33.35  3:13.96  3:55.03  4:36.16
                                                                       5:17.25  5:58.52  6:39.66  7:21.03  8:01.81  8:42.73  9:23.46
                                                                      10:04.15 10:45.11 11:25.81 12:05.81 12:46.76 13:27.89 14:08.73
                                                                      14:50.07 15:31.47 16:12.60 16:53.52 17:34.45 18:15.49 18:56.84
                                                                      19:38.04 20:19.38 20:59.95 21:40.22
MESSER, CHRISTINA     11 PC SANTA ROSA NE              22:53.43  35      32.52  1:10.89  1:49.22  2:26.92  3:05.05  3:43.36  4:22.69
                                                                       5:01.88  5:42.61  6:24.29  7:06.50  7:46.72  8:29.15  9:12.21
                                                                       9:54.52 10:38.27 11:23.61 12:07.76 12:51.45 13:32.38 14:15.21
                                                                      14:58.37 15:42.52 16:24.68 17:08.23 17:49.80 18:33.96 19:16.54
                                                                      20:00.89 20:44.85 21:27.73 22:09.52

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    27.72   1    27.09 F1
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    28.53   3    27.94 F2
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    27.96   2    28.14 F3
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    28.56   4    28.55 F4
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    30.08   7    29.02 F5
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM    29.47   5    29.05 F6
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    29.95   6    29.60 F7
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI    30.16   8    29.63 F8

HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     30.17   9    29.79 C1
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI    31.05  14    29.81 C2
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S    31.27  18    30.41 C3
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK     31.16  15    30.66 C4
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE    31.66  20    30.88 C5
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE    30.82  11    30.89 C6
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    31.22  17    32.03 C7
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    31.29  19          C

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    27.72   1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    27.96   2
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    28.53   3
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    28.56   4
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM    29.47   5
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    29.95   6
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    30.08   7
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI    30.16   8
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK     30.17   9
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    30.29  10
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE    30.82  11
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT    30.96  12
VILLENEUVE, GRANT     10 PC LADERA OAKS      30.99  13
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI    31.05  14
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK     31.16  15
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     31.18  16
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    31.22  17
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S    31.27  18
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE    31.66  20
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU    31.86  21
ESPIRITU, JULIUS      10 PC CAMPBELL WAVE    31.96  22
HORRELL, MAX          10 PC PIRANHA SWIMM    32.00  23
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    32.20  24
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA     32.23  25
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    32.32  26

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:00.59   1    59.94 F1  P    29.14
                                                                    F    28.70
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:01.58   3  1:00.30 F2  P    29.72
                                                                    F    29.30
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:01.51   2  1:02.10 F3  P    29.52
                                                                    F    29.92
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:01.89   4  1:02.72 F4  P    29.93
                                                                    F    30.65
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:04.98   5  1:05.62 F5  P    30.82
                                                                    F    31.33
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:06.26   7  1:05.85 F6  P    31.18
                                                                    F    31.64
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:05.53   6  1:06.70 F7  P    31.60
                                                                    F    32.13
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI  1:07.08   8  1:07.30 F8  P    32.10
                                                                    F    32.70

HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:08.18  11  1:06.32 C1  P    32.69
                                                                    F    32.16
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:07.96  10  1:06.80 C2  P    32.73
                                                                    F    31.92
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:08.23  13  1:07.15 C3  P    32.28
                                                                    F    31.98
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:07.87   9  1:07.19 C4  P    32.43
                                                                    F    32.53
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.20  12  1:08.09 C5  P    32.36
                                                                    F    32.65
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE  1:09.24  16  1:08.23 C6  P    32.48
                                                                    F    32.28
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:08.44  14  1:08.48 C7  P    31.75
                                                                    F    32.33
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  1:09.02  15  1:08.52 C8  P    32.56
                                                                    F    32.75
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:00.59   1              P    29.14
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:01.51   2              P    29.52
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:01.58   3              P    29.72
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:01.89   4              P    29.93
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:04.98   5              P    30.82
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:05.53   6              P    31.60
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:06.26   7              P    31.18
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI  1:07.08   8              P    32.10
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:07.87   9              P    32.43
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:07.96  10              P    32.73
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:08.18  11              P    32.69
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.20  12              P    32.36
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:08.23  13              P    32.28
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:08.44  14              P    31.75
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  1:09.02  15              P    32.56
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE  1:09.24  16              P    32.48
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE  1:09.73  17              P    33.37
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   1:10.69  18              P    33.98
ESPIRITU, JULIUS      10 PC CAMPBELL WAVE  1:11.05  19              P    33.15
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:11.66  20              P    33.71
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT  1:11.93  21              P    34.76
SINZIG, NICK           8 PC UNATTACHED PA  1:12.64  22              P    34.43

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:11.66   1  2:08.60 F1  P    31.50  1:05.56  1:38.71
                                                                    F    30.17  1:02.65  1:35.62
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:11.70   2  2:09.64 F2  P    30.89  1:05.52  1:39.13
                                                                    F    30.75  1:03.29  1:36.42
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:13.84   3  2:12.67 F3  P    31.56  1:06.21  1:40.18
                                                                    F    30.79  1:04.47  1:38.91
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:17.79   5  2:14.29 F4  P    32.04  1:07.66  1:42.83
                                                                    F    30.46  1:04.85  1:40.25
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  2:15.12   4  2:14.58 F5  P    31.94  1:06.88  1:41.30
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:22.14   6  2:22.83 F6  P    33.53  1:09.80  1:46.95
                                                                    F    32.88  1:09.21  1:46.29
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  2:24.03   7  2:25.69 F7  P    32.42  1:08.75  1:42.17
                                                                    F    32.61  1:09.80  1:47.96
HAVERCROFT, WILL       9 PC WEST VALLEY S  2:29.26   8  2:33.36 F8  P    34.70  1:13.57  1:52.12
                                                                    F    35.79  1:15.37  1:55.03

TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   2:30.91   9  2:27.34 C1  P    33.38  1:11.36  1:50.74
                                                                    F    33.19  1:11.41  1:49.87
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   2:31.91  10  2:30.09 C2  P    35.39  1:13.82  1:53.16
                                                                    F    34.17  1:11.56  1:50.92
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:31.92  11  2:30.66 C3  P    33.68  1:12.37  1:53.28
                                                                    F    33.84  1:12.94  1:52.30
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  2:35.35  14  2:32.16 C4  P    35.89  1:15.55  1:56.82
                                                                    F    34.35  1:12.57  1:52.62
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S  2:34.74  13  2:33.85 C5  P    35.40  1:16.06  1:55.90
                                                                    F    34.92  1:14.77  1:54.52
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  2:32.62  12  2:36.12 C6  P    33.59  1:13.89  1:53.02
                                                                    F    33.80  1:13.25  1:54.74
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:11.66   1              P    31.50  1:05.56  1:38.71
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:11.70   2              P    30.89  1:05.52  1:39.13
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:13.84   3              P    31.56  1:06.21  1:40.18
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  2:15.12   4              P    31.94  1:06.88  1:41.30
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:17.79   5              P    32.04  1:07.66  1:42.83
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:22.14   6              P    33.53  1:09.80  1:46.95
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  2:24.03   7              P    32.42  1:08.75  1:42.17
HAVERCROFT, WILL       9 PC WEST VALLEY S  2:29.26   8              P    34.70  1:13.57  1:52.12
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   2:30.91   9              P    33.38  1:11.36  1:50.74
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   2:31.91  10              P    35.39  1:13.82  1:53.16
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:31.92  11              P    33.68  1:12.37  1:53.28
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  2:32.62  12              P    33.59  1:13.89  1:53.02
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S  2:34.74  13              P    35.40  1:16.06  1:55.90
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  2:35.35  14              P    35.89  1:15.55  1:56.82

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  5:48.53   2  5:36.58 F1  P    33.34  1:09.63  1:45.70  2:21.47  2:57.60  3:33.31  4:09.21
                                                                       4:43.88  5:16.87
                                                                    F    30.73  1:04.49  1:38.36  2:12.53  2:46.48  3:20.71  3:55.19
                                                                       4:29.60  5:03.74
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  5:48.38   1  5:47.88 F2  P    32.30  1:08.28  1:44.28  2:20.13  2:56.27  3:32.20  4:07.15
                                                                       4:42.48  5:16.07
                                                                    F    30.78  1:04.17  1:37.90  2:12.22  2:47.37  3:23.68  3:59.71
                                                                       4:36.22  5:12.04
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  5:52.35   3  5:50.74 F3  P    33.39  1:10.15  1:46.47  2:22.06  2:57.96  3:33.88  4:09.27
                                                                       4:43.29  5:18.25
                                                                    F    31.00  1:05.84  1:41.28  2:17.39  2:53.10  3:28.49  4:04.44
                                                                       4:40.49  5:16.12
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  5:58.94   4  5:58.22 F4  P    32.99  1:09.20  1:46.07  2:23.36  3:00.44  3:36.24  4:12.24
                                                                       4:48.26  5:24.05
                                                                    F    31.89  1:07.21  1:43.23  2:19.69  2:56.72  3:33.26  4:09.79
                                                                       4:46.12  5:22.22
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   6:18.69   5  6:17.11 F5  P    34.32  1:11.45  1:48.82  2:26.94  3:05.94  3:45.03  4:25.30
                                                                       5:05.11  5:43.56
                                                                    F    33.42  1:10.48  1:49.08  2:27.32  3:06.10  3:46.16  4:23.78
                                                                       5:02.45  5:41.01
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  6:21.25   6  6:17.78 F6  P    34.13  1:11.76  1:50.26  2:29.25  3:08.18  3:47.31  4:26.40
                                                                       5:05.92  5:44.53
                                                                    F    33.39  1:10.44  2:27.48  3:06.23                    5:02.46
HAVERCROFT, WILL       9 PC WEST VALLEY S  6:53.60   7  6:44.29 F7  P    38.76  1:20.57  2:02.16  2:44.29  3:26.64  4:08.58  4:50.68
                                                                       5:33.19  6:15.06
                                                                    F    36.06  1:16.92  1:58.89  2:39.94  3:22.17  4:02.81  4:44.75
                                                                       5:25.32  6:05.93

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  5:48.38   1              P    32.30  1:08.28  1:44.28  2:20.13  2:56.27  3:32.20  4:07.15
                                                                       4:42.48  5:16.07
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  5:48.53   2              P    33.34  1:09.63  1:45.70  2:21.47  2:57.60  3:33.31  4:09.21
                                                                       4:43.88  5:16.87
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  5:52.35   3              P    33.39  1:10.15  1:46.47  2:22.06  2:57.96  3:33.88  4:09.27
                                                                       4:43.29  5:18.25
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  5:58.94   4              P    32.99  1:09.20  1:46.07  2:23.36  3:00.44  3:36.24  4:12.24
                                                                       4:48.26  5:24.05
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   6:18.69   5              P    34.32  1:11.45  1:48.82  2:26.94  3:05.94  3:45.03  4:25.30
                                                                       5:05.11  5:43.56
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  6:21.25   6              P    34.13  1:11.76  1:50.26  2:29.25  3:08.18  3:47.31  4:26.40
                                                                       5:05.92  5:44.53
HAVERCROFT, WILL       9 PC WEST VALLEY S  6:53.60   7              P    38.76  1:20.57  2:02.16  2:44.29  3:26.64  4:08.58  4:50.68
                                                                       5:33.19  6:15.06

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    32.52   1    32.45 F1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    33.33   3    32.81 F2
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    33.23   2    32.94 F3
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    34.00   4    34.51 F4
SANGSTER, BRENDAN      9 PC PACIFIC COAST    35.22   6    35.38 F5
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    35.49   7    35.38 F5
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    35.67   8    35.49 F7
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    35.03   5    35.75 F8

HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI    35.92  12    35.23 C1
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    35.74   9    35.92 C2
STILL, CONNOR          9 PC WEST VALLEY S    36.11  13    36.03 C3
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S    36.11  14    36.51 C4
ESPIRITU, JULIUS      10 PC CAMPBELL WAVE    36.37  16    36.74 C5
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    35.91  11    36.92 C6
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    36.28  15    37.37 C7
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    35.85  10   DQUED  C

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S    32.52   1
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S    33.23   2
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    33.33   3
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    34.00   4
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    35.03   5
SANGSTER, BRENDAN      9 PC PACIFIC COAST    35.22   6
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    35.49   7
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    35.67   8
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    35.74   9
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    35.85  10
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    35.91  11
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI    35.92  12
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S    36.11  14
STILL, CONNOR          9 PC WEST VALLEY S    36.11  13
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    36.28  15
ESPIRITU, JULIUS      10 PC CAMPBELL WAVE    36.37  16
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    36.55  17
RHODES, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY     36.64  18
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    36.69  19
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE    36.88  20
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT    37.09  21
VILLENEUVE, GRANT     10 PC LADERA OAKS      37.15  22
GALLANT, BRADLEY      10 PC SILICON VALLE    37.74  23
NAKAMURA, JAMIE       10 PC PALO ALTO SWI    37.78  24
SINZIG, NICK           8 PC UNATTACHED PA    37.80  25
SWARTZ, SCOTT         10 PC LADERA OAKS      37.86  26
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU    38.35  27
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUZ, JAYCOB          10 PC MISSION SAN J    38.49  28
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL    38.87  29
PALMER, FREDRIK       10 PC SOS SWIM TEAM    39.14  30
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT    39.31  31
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA     39.35  32
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE    40.38  33
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI   DQUED
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:10.04   1  1:08.94 F1  P    34.49
                                                                    F    33.91
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:10.87   2  1:10.28 F2  P    35.58
                                                                    F    35.11
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:12.89   3  1:10.88 F3  P    36.16
                                                                    F    35.68
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:13.19   4  1:11.75 F4  P    35.73
                                                                    F    35.67
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:15.71   6  1:14.03 F5  P    36.93
                                                                    F    35.42
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:14.77   5  1:16.65 F6  P    36.19
                                                                    F    38.04
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.44   7  1:18.72 F7  P    37.81
                                                                    F    38.49
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:17.08   8   DQUED  F   P    37.46
                                                                    F    37.40

SANGSTER, BRENDAN      9 PC PACIFIC COAST  1:17.16   9  1:17.16 C1  P    36.90
                                                                    F    36.65
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  1:17.49  10  1:17.67 C2  P    37.05
                                                                    F    37.11
ESPIRITU, JULIUS      10 PC CAMPBELL WAVE  1:19.31  15  1:17.71 C3  P  1:19.23
                                                                    F    37.68
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE  1:17.95  12  1:17.73 C4  P    37.64
                                                                    F    37.53
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:17.80  11  1:18.48 C5  P    37.48
                                                                    F    38.57
STILL, CONNOR          9 PC WEST VALLEY S  1:18.89  13  1:21.23 C6  P    38.83
                                                                    F    38.83
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT  1:20.66  18          C   P    39.50
NAKAMURA, JAMIE       10 PC PALO ALTO SWI  1:20.84  19          C   P    39.89

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:10.04   1              P    34.49
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:10.87   2              P    35.58
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:12.89   3              P    36.16
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:13.19   4              P    35.73
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:14.77   5              P    36.19
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:15.71   6              P    36.93
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.44   7              P    37.81
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:17.08   8              P    37.46
SANGSTER, BRENDAN      9 PC PACIFIC COAST  1:17.16   9              P    36.90
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  1:17.49  10              P    37.05
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:17.80  11              P    37.48
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE  1:17.95  12              P    37.64
STILL, CONNOR          9 PC WEST VALLEY S  1:18.89  13              P    38.83
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:18.98  14              P  1:18.97
ESPIRITU, JULIUS      10 PC CAMPBELL WAVE  1:19.31  15              P  1:19.23
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:19.74  16              P  1:19.82
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:20.36  17              P    39.36
RAFTER, ALEX          10 PC LADERA OAKS    1:20.95  20              P    38.47
RHODES, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   1:21.10  21              P    39.09
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:22.11  22              P    39.50
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:22.34  23              P    39.15
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT  1:22.35  24              P    40.07
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:22.59  25              P    40.69
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU  1:22.74  26              P    40.88
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE  1:24.12  27              P    41.17
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   1:27.16  28              P    42.18
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL  1:27.48  29              P    42.84
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    38.75

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    36.35   1    35.98 F1
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    38.46   5    37.85 F2
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    37.51   2    37.89 F3
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI    37.77   3    38.09 F4
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK     38.38   4    39.41 F5
LEWIS, JEREMY         10 PC SAN RAMON LIV    38.53   6    39.55 F6
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    40.83   8    40.13 F7
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    39.69   7    40.22 F8

WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI    41.39  10    39.69 C1
TANA, RYAN             9 PC OTTER SWIM CL    41.79  11    40.57 C2
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    41.09   9    41.74 C3
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     42.30  13    42.03 C4
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU    42.76  15    42.15 C5
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    41.81  12    42.89 C6
STRAUSSER, JEFFREY     8 PC ORINDA AQUATI    44.87  17    44.03 C7

GOUSSEN, OSCAR        10 PC OAKLAND UNDER    43.27  16  NO SHOW
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM    36.35   1
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI    37.51   2
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI    37.77   3
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK     38.38   4
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    38.46   5
LEWIS, JEREMY         10 PC SAN RAMON LIV    38.53   6
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    39.69   7
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    40.83   8
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    41.09   9
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI    41.39  10
TANA, RYAN             9 PC OTTER SWIM CL    41.79  11
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    41.81  12
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     42.30  13
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    42.64  14
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU    42.76  15
GOUSSEN, OSCAR        10 PC OAKLAND UNDER    43.27  16
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STRAUSSER, JEFFREY     8 PC ORINDA AQUATI    44.87  17
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S    46.16  18

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:19.63   1  1:18.83 F1
                                                                    F    37.92
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:19.76   2  1:19.10 F2
                                                                    F    38.02
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:20.11   3  1:19.18 F3
                                                                    F    36.81
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:20.45   4  1:20.23 F4  P    38.59
                                                                    F    38.54
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:20.99   5  1:21.46 F5  P    38.80
                                                                    F    39.31
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI  1:24.97   7  1:23.22 F6  P    40.10
                                                                    F    38.75
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:25.99   8  1:23.93 F7
                                                                    F    39.82
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:24.25   6  1:26.97 F8  P    39.71
                                                                    F    40.63

HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU  1:30.78  10  1:28.40 C1
                                                                    F    42.55
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:33.28  12  1:30.26 C2
                                                                    F    43.10
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S  1:30.40   9  1:30.56 C3  P    42.22
                                                                    F    42.69
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:32.32  11  1:33.96 C4
                                                                    F    45.64

TANA, RYAN             9 PC OTTER SWIM CL  1:33.49  13  NO SHOW     P    43.19
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:19.63   1
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:19.76   2
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:20.11   3
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:20.45   4              P    38.59
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:20.99   5              P    38.80
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:24.25   6              P    39.71
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI  1:24.97   7              P    40.10
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:25.99   8
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S  1:30.40   9              P    42.22
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU  1:30.78  10
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:32.32  11
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:33.28  12
TANA, RYAN             9 PC OTTER SWIM CL  1:33.49  13              P    43.19
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S   DQUED
PALMER, FREDRIK       10 PC SOS SWIM TEAM   DQUED                   P    44.02
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    30.96   2    30.31 F1
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    30.73   1    30.55 F2
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    31.26   3    30.57 F3
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI    33.62   6    32.80 F4
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    33.42   4    33.44 F5
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT    33.61   5    33.51 F6
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    33.78   7    34.05 F7
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL    34.46   8    34.73 F8

HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    35.17  11    34.10 C1
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT    34.63   9    34.26 C2
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI    35.30  13    34.27 C3
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA     36.99  17    34.55 C4
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI    35.67  14    35.45 C5
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    35.28  12    35.48 C6
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK     34.87  10    35.55 C7
STRAUSSER, JEFFREY     8 PC ORINDA AQUATI    36.74  15    36.19 C8

KLOCK, TYLER          10 PC TERRAPINS SWI    36.79  16  NO SHOW
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    30.73   1
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S    30.96   2
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM    31.26   3
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    33.42   4
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT    33.61   5
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI    33.62   6
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI    33.78   7
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL    34.46   8
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT    34.63   9
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK     34.87  10
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    35.17  11
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    35.28  12
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI    35.30  13
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI    35.67  14
STRAUSSER, JEFFREY     8 PC ORINDA AQUATI    36.74  15
KLOCK, TYLER          10 PC TERRAPINS SWI    36.79  16
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA     36.99  17
SINZIG, NICK           8 PC UNATTACHED PA    37.39  18

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:08.09   1  1:08.05 F1  P    31.60
                                                                    F    31.82
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:09.69   3  1:08.85 F2  P    32.95
                                                                    F    32.43
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:09.31   2  1:09.41 F3  P    32.40
                                                                    F    31.97
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:10.73   4  1:09.49 F4  P    33.32
                                                                    F    33.47
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.79   5  1:11.85 F5  P    32.78
                                                                    F    33.37
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   1:16.40   6  1:16.97 F6  P    15.79
                                                                    F    36.47
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:18.68   7  1:17.09 F7  P    35.42
                                                                    F    35.60
CRUZ, JAYCOB          10 PC MISSION SAN J  1:18.75   8  1:19.19 F8  P    36.78
                                                                    F    36.31

DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT  1:19.03   9  1:17.72 C1  P    36.20
                                                                    F    35.81
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT  1:20.12  11  1:18.23 C2  P    36.27
                                                                    F    36.50
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.70  15  1:18.88 C3  P    37.02
                                                                    F    35.88
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:19.65  10  1:19.20 C4  P    38.65
                                                                    F    37.41
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:21.49  14  1:19.87 C5  P    37.66
                                                                    F    37.53
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL  1:20.88  13  1:20.67 C6  P    36.40
                                                                    F    38.02
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:20.81  12  1:20.84 C7  P    38.27
                                                                    F    38.07

POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:08.09   1              P    31.60
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:09.31   2              P    32.40
FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:09.69   3              P    32.95
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:10.73   4              P    33.32
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.79   5              P    32.78
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   1:16.40   6              P    15.79
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:18.68   7              P    35.42
CRUZ, JAYCOB          10 PC MISSION SAN J  1:18.75   8              P    36.78
DEZWIREK, JEREMIE      8 PC DEANZA CUPERT  1:19.03   9              P    36.20
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI  1:19.65  10              P    38.65
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT  1:20.12  11              P    36.27
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:20.81  12              P    38.27
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL  1:20.88  13              P    36.40
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:21.49  14              P    37.66
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.70  15              P    37.02
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE  1:22.98  16              P    37.96

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:09.74   1  1:09.02 F1  P    32.49
                                                                    F    32.21
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:10.16   2  1:09.72 F2  P    33.29
                                                                    F    33.58
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:10.18   3  1:10.73 F3  P    31.80
                                                                    F    31.87
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.18   4  1:10.79 F4  P    32.61
                                                                    F    33.19
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:12.39   5  1:13.48 F5  P    34.78
                                                                    F    35.83
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.23   7  1:13.99 F6  P    34.67
                                                                    F    34.46
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:14.57   6  1:15.72 F7  P    35.99
                                                                    F    36.24
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:15.77   9  1:16.62 F8  P    34.11
                                                                    F    34.96

MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:15.77   8  1:14.82 C1  P    34.29
                                                                    F    34.76
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:16.04  10  1:15.05 C2  P    35.30
                                                                    F    35.61
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.77  12  1:16.77 C3  P    34.72
                                                                    F    34.91
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:18.61  15  1:17.31 C4  P    38.50
                                                                    F    37.29
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI  1:18.17  14  1:17.43 C5  P    35.86
                                                                    F    35.15
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:17.28  13  1:17.52 C6  P    36.31
                                                                    F    37.06
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:16.60  11  1:17.77 C7  P    34.26
                                                                    F    35.43
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:18.97  16  1:20.59 C8  P    35.82
                                                                    F    36.81

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  1:09.74   1              P    32.49
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  1:10.16   2              P    33.29
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.18   4              P    32.61
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  1:10.18   3              P    31.80
NORTON, KYLE          10 PC SOS SWIM TEAM  1:12.39   5              P    34.78
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   1:14.57   6              P    35.99
LAFLAMME, DAVID       10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.23   7              P    34.67
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:15.77   9              P    34.11
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  1:15.77   8              P    34.29
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   1:16.04  10              P    35.30
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:16.60  11              P    34.26
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.77  12              P    34.72
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  1:17.28  13              P    36.31
HAUFLER, SEAN         10 PC ORINDA AQUATI  1:18.17  14              P    35.86
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  1:18.61  15              P    38.50
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:18.97  16              P    35.82
LEWIS, JEREMY         10 PC SAN RAMON LIV  1:19.27  17              P    38.23
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT  1:19.43  18              P    36.26
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:19.90  19              P    37.33
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  1:19.96  20              P    36.60
EGAN, NICK             9 PC TERRAPINS SWI  1:20.09  21              P    35.76
HONG, RICHARD         10 PC SOLO SWIM CLU  1:20.78  22              P    38.17
KLOCK, TYLER          10 PC TERRAPINS SWI  1:21.92  23              P    36.89
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   1:22.49  24              P    36.50
VELASQUEZ, NIKO        9 PC DALY CITY DOL  1:23.29  25              P    37.99
STRAUSSER, JEFFREY     8 PC ORINDA AQUATI  1:23.72  26              P    37.78
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE  1:24.33  27              P    41.10
KASHI, EVAN           10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P    38.42
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:30.71   1  2:26.39 F1  P    33.97  1:12.19  1:55.74
                                                                    F    33.57  1:09.90  1:53.47
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  2:34.23   3  2:28.03 F2  P    34.92  1:15.49  1:58.74
                                                                    F    33.43  1:11.88  1:54.17
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:33.13   2  2:30.07 F3  P    34.89  1:14.54  1:58.80
                                                                    F    34.85  1:13.93  1:57.96
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:36.00   4  2:33.12 F4  P    33.69  1:13.60  2:02.33
                                                                    F    33.28  1:11.84  1:59.86
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:37.95   5  2:35.89 F5  P    34.47  1:15.13  2:02.49
                                                                    F    33.69  1:13.19  2:01.69
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:42.77   6  2:39.41 F6  P    37.43  1:20.04  2:07.60
                                                                    F    35.95  1:17.30  2:04.93
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   2:42.98   7  2:41.84 F7  P    36.62  1:20.30  2:03.30
                                                                    F    35.95  1:18.31  2:03.47
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  2:47.72   8  2:47.18 F8  P    36.80  1:17.81  2:10.35
                                                                    F    35.08  1:17.55  2:09.80

STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE  2:51.65  10  2:47.24 C1  P    37.49  1:22.18  2:14.64
                                                                    F    36.29  1:18.02  2:10.33
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  2:52.48  12  2:48.79 C2  P    39.37  1:25.23  2:16.44
                                                                    F    39.35  1:22.85  2:14.34
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  2:52.79  13  2:52.36 C3  P    39.27  1:22.14  2:16.73
                                                                    F    38.79  1:20.62  2:14.11
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE  2:52.44  11  2:57.41 C4  P    39.23  1:25.31  2:16.65
                                                                    F    39.98  1:26.42  2:19.53
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  2:49.78   9   DQUED  C   P    36.99  1:20.54  2:11.03
                                                                    F    35.56  1:18.34  2:08.20
TANAKIT, RYAN         10 PC FREMONT AREA   3:00.60  17          C   P    38.36  1:22.32  2:22.31
RICK, STEVEN          10 PC MORGAN HILL S  3:02.22  18          C   P    44.23  1:33.09  2:22.48

FRONCZAK, SEAN        10 PC SANTA CLARA S  2:30.71   1              P    33.97  1:12.19  1:55.74
HINSHAW, BEN          10 PC WEST VALLEY S  2:33.13   2              P    34.89  1:14.54  1:58.80
BARTON, RJ            10 PC SOS SWIM TEAM  2:34.23   3              P    34.92  1:15.49  1:58.74
POMEROY, CHASE        10 PC SANTA CLARA S  2:36.00   4              P    33.69  1:13.60  2:02.33
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:37.95   5              P    34.47  1:15.13  2:02.49
HARPER, GREGORY        9 PC WALNUT CREEK   2:42.77   6              P    37.43  1:20.04  2:07.60
LIN, CURTIS           10 PC WALNUT CREEK   2:42.98   7              P    36.62  1:20.30  2:03.30
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  2:47.72   8              P    36.80  1:17.81  2:10.35
MEINTS, JOSHUA        10 PC TERRAPINS SWI  2:49.78   9              P    36.99  1:20.54  2:11.03
STUHR, MATT           10 PC SANTA ROSA NE  2:51.65  10              P    37.49  1:22.18  2:14.64
ZLOTOFF, ZACK         10 PC SILICON VALLE  2:52.44  11              P    39.23  1:25.31  2:16.65
WALTER, CARLTON        9 PC TERRAPINS SWI  2:52.48  12              P    39.37  1:25.23  2:16.44
DAVIS, COLE            9 PC SANTA CLARA S  2:52.79  13              P    39.27  1:22.14  2:16.73
BALASSONE, JAMES      10 PC STANFORD COVI  2:53.02  14              P    40.76  1:25.68  2:12.85
ZECH, STEPHEN         10 PC DEANZA CUPERT  2:53.07  15              P    37.11  1:21.70  2:14.77
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   2:54.71  16              P    39.51  1:24.62  2:15.02
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    24.80   1    24.43 F1
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    24.88   2    24.82 F2
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S    26.30   5    25.45 F3
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI    25.34   3    25.48 F4
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH      26.50   6    25.77 F5
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    26.07   4    26.33 F6
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     26.72   8    26.58 F7
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ    26.80  11    27.24 F8

CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    27.05  14    26.49 C1
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    26.90  12    26.74 C2
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    27.59  19    26.91 C3
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    27.09  15    27.25 C4
GOSSAGE, DANIEL       11 PC PIRANHA SWIMM    27.58  18    27.51 C5
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV    27.44  16    27.54 C6
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV    27.68  21    27.66 C7
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE    27.66  20          C

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    24.80   1
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    24.88   2
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI    25.34   3
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    26.07   4
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S    26.30   5
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH      26.50   6
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    26.52   7
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     26.72   8
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI    26.75   9
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT    26.78  10
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ    26.80  11
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    26.90  12
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    27.00  13
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    27.05  14
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    27.09  15
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV    27.44  16
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM     27.49  17
GOSSAGE, DANIEL       11 PC PIRANHA SWIMM    27.58  18
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    27.59  19
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV    27.68  21
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA    27.70  22
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    27.73  23
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J    27.82  24
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI    27.84  25
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI    27.98  26
PARIZI, KEVIN         11 PC DEANZA CUPERT    28.05  27
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    28.14  28
SCHAFFER, ADAM        11 PC ORINDA AQUATI    28.28  29
GINGERELLI, BRANDON   12 PC TERRAPINS SWI    28.32  30
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       28.34  31
MORLEY, SCOTT         12 PC CAMPBELL WAVE    28.45  32
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S    28.70  33
LAM, ARTHUR           12 PC DEANZA CUPERT    28.84  34
WEINBERGER, HANK      12 PC SEBASTAPOL SE    28.91  35
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI    29.04  36
ARELLANO, SCOTTY      11 PC FREMONT AREA     29.05  37
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S    29.16  38
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE    29.19  39
RIANDA, JAKE          12 PC SALINAS VALLE    29.21  40
MAO, AUGUST           12 PC WALNUT CREEK     29.27  41
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    29.36  42
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK     29.49  43
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    29.50  44
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL    29.98  45
JESIONEK, ADAM        12 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    55.08   1    53.29 F1  P    26.86
                                                                    F    25.49
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    56.56   4    54.87 F2  P    27.63
                                                                    F    26.88
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S    55.86   2    55.27 F3  P    27.04
                                                                    F    26.34
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI    56.22   3    56.11 F4  P    26.77
                                                                    F    26.05
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    57.88   8    57.83 F5  P    27.83
                                                                    F    28.07
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE    57.44   6    57.94 F6  P    28.57
                                                                    F    28.00
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ    57.84   7    58.81 F7  P    28.04
                                                                    F    28.37
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI    57.27   5  1:25.41 F8  P    27.84
                                                                    F    28.73

FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    57.90   9    57.45 C1  P    27.67
                                                                    F    27.32
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    58.26  11    58.71 C2  P    27.91
                                                                    F    27.82
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     59.10  13    59.07 C3  P    28.51
                                                                    F    28.12
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    57.98  10    59.38 C4  P    28.13
                                                                    F    28.32
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    58.32  12  1:00.44 C5  P    27.90
                                                                    F    28.37
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:00.72  16  1:01.12 C6  P    29.08
                                                                    F    29.38
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ    59.39  14  1:01.82 C7  P    28.36
                                                                    F    29.57
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM   1:00.67  15  1:03.70 C8  P    29.00
                                                                    F    31.18

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    55.08   1              P    26.86
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S    55.86   2              P    27.04
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI    56.22   3              P    26.77
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    56.56   4              P    27.63
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI    57.27   5              P    27.84
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE    57.44   6              P    28.57
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ    57.84   7              P    28.04
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    57.88   8              P    27.83
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    57.90   9              P    27.67
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    57.98  10              P    28.13
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    58.26  11              P    27.91
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    58.32  12              P    27.90
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     59.10  13              P    28.51
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ    59.39  14              P    28.36
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM   1:00.67  15              P    29.00
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:00.72  16              P    29.08
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:01.15  17              P    28.90
GINGERELLI, BRANDON   12 PC TERRAPINS SWI  1:01.53  18              P    28.71
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  1:01.92  19              P    29.77
FEDERLE, ART          11 PC SAN RAMON LIV  1:02.09  20              P    29.62
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI  1:02.17  21              P    29.56
WILLIAMS, DOUGLAS     12 PC MARIN PIRATES  1:02.35  22              P    30.49
MORLEY, SCOTT         12 PC CAMPBELL WAVE  1:02.66  23              P    30.96
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  1:02.76  24              P    29.89
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  1:03.13  25              P    30.41
BANKS, DAVID          12 PC SEBASTAPOL SE  1:03.39  26              P    29.89
OLCOTT, WILL          12 PC STANFORD COVI  1:03.54  27              P    30.66
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:03.60  28              P    30.24
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  1:03.72  29              P    30.38
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:03.90  30              P    30.83
WEINBERGER, HANK      12 PC SEBASTAPOL SE  1:04.25  31              P    30.72
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   1:04.37  32              P    30.58
LAM, ARTHUR           12 PC DEANZA CUPERT  1:04.53  33              P    30.84
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:04.87  34              P    31.81
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  1:05.16  35              P    29.90
ARELLANO, SCOTTY      11 PC FREMONT AREA   1:05.99  36              P    31.71

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  2:02.31   3  2:00.19 F1  P    28.76    59.67  1:31.42
                                                                    F    28.63    59.35  1:29.82
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  2:01.64   1  2:01.18 F2  P    28.39    59.26  1:30.77
                                                                    F    29.01    59.94  1:31.20
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  2:03.58   5  2:01.35 F3  P    28.07  1:00.10  1:32.90
                                                                    F    28.73    59.91  1:31.15
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:02.29   2  2:01.45 F4  P    29.03  1:00.78  1:33.37
                                                                    F    29.07  1:00.84  1:32.26
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:03.92   6  2:01.81 F5  P    28.93  1:01.13  1:33.78
                                                                    F    29.25  1:00.48  1:31.54
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  2:03.12   4  2:02.96 F6  P    28.60  1:00.02  1:32.11
                                                                    F    29.18  1:01.43  1:33.15
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:05.05   8  2:06.60 F7  P    28.67  1:00.82  1:33.44
                                                                    F    29.19  1:01.76  1:34.44
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:06.44   9  2:08.93 F8  P    29.30  1:01.79  1:34.60
                                                                    F    29.63  1:02.71  1:36.10

REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  2:07.41  10  2:05.39 C1  P    28.59  1:01.04  1:34.97
                                                                    F    28.89  1:00.84  1:33.23
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  2:10.08  14  2:08.00 C2  P    29.42  1:02.18  1:36.75
                                                                    F    29.40  1:02.56  1:36.78
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV  2:07.75  11  2:08.32 C3  P    29.06  1:01.56  1:35.00
                                                                    F    29.40  1:02.04  1:35.09
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:08.13  12  2:08.83 C4  P    29.05  1:01.05  1:34.84
                                                                    F    29.89  1:02.97  1:37.00
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  2:10.17  15  2:09.04 C5  P    31.31  1:04.30  1:37.93
                                                                    F    30.69  1:02.93  1:36.53
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:10.95  17  2:09.36 C6  P    30.72  1:04.41  1:38.79
                                                                    F    29.36  1:02.13  1:36.18
GOSSAGE, DANIEL       11 PC PIRANHA SWIMM  2:11.21  18  2:13.91 C7  P    30.21  1:04.78  1:39.45
                                                                    F    30.61  1:04.94  1:40.66
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  2:10.66  16  NO SHOW C   P    28.93  1:01.94  1:36.52

WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  2:01.64   1              P    28.39    59.26  1:30.77
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  2:02.29   2              P    29.03  1:00.78  1:33.37
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  2:02.31   3              P    28.76    59.67  1:31.42
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  2:03.12   4              P    28.60  1:00.02  1:32.11
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  2:03.58   5              P    28.07  1:00.10  1:32.90
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  2:03.92   6              P    28.93  1:01.13  1:33.78
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:04.77   7              P    28.28  1:00.60  1:33.72
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:05.05   8              P    28.67  1:00.82  1:33.44
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:06.44   9              P    29.30  1:01.79  1:34.60
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  2:07.41  10              P    28.59  1:01.04  1:34.97
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV  2:07.75  11              P    29.06  1:01.56  1:35.00
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:08.13  12              P    29.05  1:01.05  1:34.84
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  2:08.57  13              P    29.26  1:02.31  1:35.82
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  2:10.08  14              P    29.42  1:02.18  1:36.75
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  2:10.17  15              P    31.31  1:04.30  1:37.93
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  2:10.66  16              P    28.93  1:01.94  1:36.52
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:10.95  17              P    30.72  1:04.41  1:38.79
GOSSAGE, DANIEL       11 PC PIRANHA SWIMM  2:11.21  18              P    30.21  1:04.78  1:39.45
MAXWELL, TOM          12 PC UNATTACHED PA  2:12.56  19              P    29.41  1:03.76  1:39.05
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  2:12.86  20              P    30.56  1:04.43  1:39.43
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH    2:13.38  21              P    29.66  1:03.24  1:38.93
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  2:13.53  22              P    29.90  1:03.74  1:38.99
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  2:14.01  23              P    30.63  1:04.82  1:40.28
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  2:14.18  24              P    30.39  1:03.76  1:39.31
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  2:15.41  25              P    30.81  1:05.41  1:40.75
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ  2:15.53  26              P    30.74  1:06.08  1:41.34
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM   2:15.55  27              P    30.59  1:05.98  1:42.37
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  2:15.80  28              P    32.25  1:07.19  1:41.87
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  2:16.70  29              P    29.91  1:05.06  1:41.00
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   2:17.03  30              P    30.76  1:05.81  1:41.58
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  2:18.27  31              P    30.89  1:05.84  1:42.07
CRETCHER, SAMUEL      11 PC MORGAN HILL S  2:18.55  32              P    31.33  1:06.90  1:43.19
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:18.63  33              P    31.94  1:07.50  1:43.80
MORLEY, SCOTT         12 PC CAMPBELL WAVE  2:18.64  34              P    31.25  1:06.75  1:43.09

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  5:24.23   1  5:22.74 F1  P    29.60  1:01.12  1:33.16  2:06.31  2:39.35  3:12.91  3:45.99
                                                                       4:19.14  4:52.06
                                                                    F    29.26  1:00.57  1:32.97  2:06.05  2:39.28  3:12.82  3:46.24
                                                                       4:19.56  4:51.92
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  5:30.23   3  5:28.98 F2  P    29.84  1:02.74  1:37.11  2:11.56  2:45.61  3:19.36  3:53.03
                                                                       4:26.98  4:59.60
                                                                    F    30.32  1:03.23  1:36.92  2:10.61  2:44.23  3:18.40  3:52.27
                                                                       4:24.55  4:57.97
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  5:33.25   7  5:29.22 F3  P    29.29  1:03.38  1:37.56  2:10.98  2:45.70  3:19.99  3:54.83
                                                                       4:29.59  5:02.61
                                                                    F    28.94  1:01.53  1:34.94  2:09.06  2:43.05  3:17.37  3:51.20
                                                                       4:25.84  4:58.82
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  5:33.17   6  5:29.71 F4  P    29.78  1:03.20  1:37.06  2:10.98  2:45.28  3:19.68  3:54.24
                                                                       4:28.22  5:01.81
                                                                    F    29.38  1:01.74  1:34.53  2:08.15  2:41.85  3:15.74  3:50.31
                                                                       4:24.52  4:58.23
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  5:30.23   2  5:30.66 F5  P    30.57  1:04.05  1:38.11  2:12.04  2:46.15  3:19.74  3:53.29
                                                                       4:26.98  4:59.20
                                                                    F    29.84  1:02.85  1:36.48  2:09.62  2:43.29  3:16.99  3:51.05
                                                                       4:24.49  4:58.36
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:32.60   5  5:31.83 F6  P    28.55  1:00.51  1:33.38  2:07.52  2:42.03  3:16.76  3:50.94
                                                                       4:25.04  4:59.44
                                                                    F    29.52  1:02.13  1:35.40  2:09.41  2:43.39  3:17.45  3:51.80
                                                                       4:25.60  4:59.42
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  5:34.19   8  5:38.55 F7  P    30.00  1:03.44  1:37.10  2:11.82  2:45.85  3:20.53  3:54.77
                                                                       4:28.91  5:02.88
                                                                    F    29.66  1:02.30  1:36.03  2:10.66  2:45.29  3:19.80  3:54.65
                                                                       4:29.76  5:04.91
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  5:31.11   4  5:49.47 F8  P    30.26  1:03.04  1:36.56  2:09.97  2:43.42  3:17.14  3:50.75
                                                                       4:25.01  4:58.67
                                                                    F    31.01  1:05.64  1:41.27  2:17.41  2:53.25  3:28.85  4:04.62
                                                                       4:40.30  5:15.68

MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  5:46.92  12  5:37.43 C1  P    30.46  1:04.69  1:40.06  2:15.90  2:51.19  3:26.67  4:01.86
                                                                       4:37.01  5:12.09
                                                                    F    30.06  1:03.19  1:37.68  2:12.26  2:46.61  3:21.23  3:56.03
                                                                       4:30.55  5:04.96
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  5:47.47  13  5:38.13 C2  P    30.89  1:05.01  1:40.22  2:16.02  2:51.64  3:27.73  4:03.72
                                                                       4:39.75  5:15.04
                                                                    F    30.87  1:04.74  1:39.05  2:13.44  2:48.05  3:22.97  3:57.74
                                                                       4:32.20  5:06.34
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  5:42.37   9  5:39.10 C3  P    32.10  1:06.81  1:42.03  2:17.32  2:51.05  3:25.66  4:01.01
                                                                       4:34.75  5:09.20
                                                                    F    31.18  1:04.95  1:39.46  2:14.56  2:48.88  3:23.75  3:57.90
                                                                       4:32.69  5:06.59
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  5:44.06  10  5:47.31 C4  P    30.85  1:05.63  1:40.54  2:15.08  2:49.76  3:24.52  3:59.74
                                                                       4:35.11  5:10.07
                                                                    F    30.86  1:05.69  1:41.36  2:17.68  2:53.57  3:29.17  4:04.60
                                                                       4:39.02  5:13.70
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     5:49.02  15  5:50.34 C5  P    31.25  1:05.82  1:41.06  2:16.61  2:52.10  3:27.85  4:03.60
                                                                       4:38.90  5:14.37
                                                                    F    30.75  1:05.54  1:40.93  2:16.13  2:52.00  3:27.98  4:04.08
                                                                       4:40.08  5:16.03
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  5:48.37  14  5:55.80 C6  P    31.64  1:06.39  1:41.44  2:16.65  2:51.83  3:26.92  4:02.91
                                                                       4:38.50  5:14.09
                                                                    F    32.00  1:08.12  1:43.18  2:18.75  2:54.89  3:31.36  4:07.69
                                                                       4:43.80  5:19.78
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  5:53.58  17  6:08.18 C7  P    31.35  1:05.95  1:41.71  2:17.89  2:54.24  3:30.25  4:05.73
                                                                       4:42.71  5:19.16
                                                                    F    31.91  1:07.70  1:44.47  2:22.94  2:59.93  3:37.49  4:16.19
                                                                       4:54.56  5:31.89
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   5:52.31  16  NO SHOW C   P    31.33  1:07.13  1:42.18  2:17.33  2:53.60  3:29.51  4:06.02
                                                                       4:41.81  5:18.54
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  5:24.23   1              P    29.60  1:01.12  1:33.16  2:06.31  2:39.35  3:12.91  3:45.99
                                                                       4:19.14  4:52.06
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  5:30.23   3              P    29.84  1:02.74  1:37.11  2:11.56  2:45.61  3:19.36  3:53.03
                                                                       4:26.98  4:59.60
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  5:30.23   2              P    30.57  1:04.05  1:38.11  2:12.04  2:46.15  3:19.74  3:53.29
                                                                       4:26.98  4:59.20
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  5:31.11   4              P    30.26  1:03.04  1:36.56  2:09.97  2:43.42  3:17.14  3:50.75
                                                                       4:25.01  4:58.67
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:32.60   5              P    28.55  1:00.51  1:33.38  2:07.52  2:42.03  3:16.76  3:50.94
                                                                       4:25.04  4:59.44
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  5:33.17   6              P    29.78  1:03.20  1:37.06  2:10.98  2:45.28  3:19.68  3:54.24
                                                                       4:28.22  5:01.81
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  5:33.25   7              P    29.29  1:03.38  1:37.56  2:10.98  2:45.70  3:19.99  3:54.83
                                                                       4:29.59  5:02.61
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  5:34.19   8              P    30.00  1:03.44  1:37.10  2:11.82  2:45.85  3:20.53  3:54.77
                                                                       4:28.91  5:02.88
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  5:42.37   9              P    32.10  1:06.81  1:42.03  2:17.32  2:51.05  3:25.66  4:01.01
                                                                       4:34.75  5:09.20
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  5:44.06  10              P    30.85  1:05.63  1:40.54  2:15.08  2:49.76  3:24.52  3:59.74
                                                                       4:35.11  5:10.07
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA  5:46.28  11              P    31.04  1:05.80  1:40.87  2:16.30  2:51.73  3:26.73  4:02.47
                                                                       4:37.39  5:12.59
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S  5:46.92  12              P    30.46  1:04.69  1:40.06  2:15.90  2:51.19  3:26.67  4:01.86
                                                                       4:37.01  5:12.09
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  5:47.47  13              P    30.89  1:05.01  1:40.22  2:16.02  2:51.64  3:27.73  4:03.72
                                                                       4:39.75  5:15.04
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  5:48.37  14              P    31.64  1:06.39  1:41.44  2:16.65  2:51.83  3:26.92  4:02.91
                                                                       4:38.50  5:14.09
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     5:49.02  15              P    31.25  1:05.82  1:41.06  2:16.61  2:52.10  3:27.85  4:03.60
                                                                       4:38.90  5:14.37
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   5:52.31  16              P    31.33  1:07.13  1:42.18  2:17.33  2:53.60  3:29.51  4:06.02
                                                                       4:41.81  5:18.54
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  5:53.58  17              P    31.35  1:05.95  1:41.71  2:17.89  2:54.24  3:30.25  4:05.73
                                                                       4:42.71  5:19.16
MAXWELL, TOM          12 PC UNATTACHED PA  5:56.53  18              P    31.40  1:06.66  1:42.91  2:19.13  2:54.97  3:31.63  4:07.98
                                                                       4:44.44  5:21.26
BRIETZKE, ERIC        12 PC UNATTACHED PA  5:58.53  19              P    32.90  1:08.57  1:45.12  2:22.10  2:58.78  3:35.52  4:11.76
                                                                       4:48.66  5:23.81
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  5:59.01  20              P    31.17  1:06.82  1:43.81  2:19.93  2:56.49  3:34.33  4:11.57
                                                                       4:49.34  5:24.10
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  6:03.25  21              P    32.08  1:07.63  1:42.24  2:18.57  2:55.49  3:32.67  4:10.25
                                                                       4:48.21  5:26.27
CRETCHER, SAMUEL      11 PC MORGAN HILL S  6:06.72  22              P    32.26  1:08.27  1:45.54  2:22.56  2:59.92  3:38.01  4:15.30
                                                                       4:53.08  5:30.05
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  6:07.70  23              P    33.37  1:10.14  1:47.88  2:25.14  3:02.67  3:40.59  4:18.70
                                                                       4:57.11  5:32.58

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    28.39   1    27.99 F1  P    32.97
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    28.95   2    28.74 F2
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI    29.48   3    29.12 F3
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     30.39   5    29.71 F4  P    33.72
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ    29.97   4    30.18 F5  P    33.95
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    30.71   7    30.46 F6
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S    30.54   6    30.60 F7  P    33.76
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    30.89   8    30.96 F8

BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    31.23  10    30.49 C1
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT    31.66  13    30.93 C2
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV    31.23   9    31.42 C3
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    31.58  12    32.09 C4
GINGERELLI, BRANDON   12 PC TERRAPINS SWI    31.89  14    32.63 C5
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    32.35  17    32.98 C6
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J    32.27  16    33.19 C7
THOMPSON, TYLER       12 PC UNATTACHED PA    31.50  11  NO SHOW C

KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE    31.97  15  NO SHOW     P    33.50
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    28.39   1              P    32.97
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    28.95   2
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI    29.48   3
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ    29.97   4              P    33.95
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     30.39   5              P    33.72
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S    30.54   6              P    33.76
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL    30.71   7
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    30.89   8
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT    31.23  10
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV    31.23   9
THOMPSON, TYLER       12 PC UNATTACHED PA    31.50  11
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    31.58  12
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT    31.66  13
GINGERELLI, BRANDON   12 PC TERRAPINS SWI    31.89  14
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE    31.97  15              P    33.50
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J    32.27  16
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    32.35  17
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    32.36  18
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI    32.48  19
PARIZI, KEVIN         11 PC DEANZA CUPERT    32.57  20
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV    32.85  21
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       32.95  22
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    33.10  24              P    34.13
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    33.10  23
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM     33.12  25              P    34.78
HARTMAN, JONATHAN     12 PC SANTA ROSA NE    33.17  26
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA    33.41  27
LEIPPER, IAN          11 PC MONTCLAIR SWI    33.52  28
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV    33.69  29
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI    33.76  30
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH      34.25  31              P    32.88
TOMKINS, WILLIAM      12 PC CAMPBELL WAVE    34.31  32
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    35.06  33

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:02.65   1  1:00.73 F1  P    30.72
                                                                    F    30.36
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:03.37   3  1:02.32 F2  P    31.83
                                                                    F    31.04
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  1:02.74   2  1:02.78 F3  P    30.92
                                                                    F    30.61
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:06.03   7  1:04.05 F4  P    32.31
                                                                    F    31.45
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:04.70   5  1:04.10 F5  P    31.16
                                                                    F    31.56
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  1:04.79   6  1:05.28 F6  P    31.38
                                                                    F    31.55
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:04.62   4  1:05.34 F7  P    31.81
                                                                    F    31.71
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:06.23   8  1:07.57 F8  P    32.70
                                                                    F    33.30

CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:06.98  11  1:04.20 C1  P    32.34
                                                                    F    31.27
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:06.34   9  1:05.65 C2  P    32.40
                                                                    F    32.23
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  1:06.60  10  1:06.79 C3  P    32.70
                                                                    F    32.87
PARIZI, KEVIN         11 PC DEANZA CUPERT  1:09.33  16  1:07.99 C4  P    33.61
                                                                    F    33.04
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.34  12  1:08.72 C5  P    32.68
                                                                    F    33.84
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  1:07.59  13  1:08.83 C6  P    33.52
                                                                    F    34.05
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:09.41  17  1:09.29 C7  P    34.38
                                                                    F    34.20
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  1:08.63  14  1:09.60 C8  P    32.37
                                                                    F    33.87

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:02.65   1              P    30.72
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  1:02.74   2              P    30.92
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:03.37   3              P    31.83
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:04.62   4              P    31.81
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:04.70   5              P    31.16
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  1:04.79   6              P    31.38
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:06.03   7              P    32.31
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:06.23   8              P    32.70
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:06.34   9              P    32.40
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  1:06.60  10              P    32.70
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:06.98  11              P    32.34
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.34  12              P    32.68
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  1:07.59  13              P    33.52
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  1:08.63  14              P    32.37
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  1:08.91  15              P    33.22
PARIZI, KEVIN         11 PC DEANZA CUPERT  1:09.33  16              P    33.61
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:09.41  17              P    34.38
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  1:10.22  18              P    33.59
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA  1:10.57  19              P    34.87
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:10.83  20              P    34.09
SALLEE, DAVID         11 PC SEBASTAPOL SE  1:11.11  21              P    34.78
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI  1:11.28  22              P    33.92
HARTZ, REID           11 PC SANTA ROSA NE  1:11.51  23              P    35.55
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA  1:11.88  24              P    35.59
LEIPPER, IAN          11 PC MONTCLAIR SWI  1:11.89  26              P    35.11
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:11.89  25              P    34.55
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  1:12.21  27              P    35.46
TOMKINS, WILLIAM      12 PC CAMPBELL WAVE  1:12.51  28              P    35.44
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEINBERGER, HANK      12 PC SEBASTAPOL SE  1:13.37  29              P    35.93
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY   1:13.42  30              P    36.11
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:16.76  31              P    37.52
MAO, AUGUST           12 PC WALNUT CREEK   1:17.32  32              P    37.06

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
   SECTIONAL   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  2:10.85   1  2:12.33 F1  P    31.43  1:04.28  1:38.24
                                                                    F    31.82  1:05.84  1:39.48
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  2:16.33   2  2:18.79 F2  P    32.43  1:06.81  1:42.12
                                                                    F    32.95  1:07.82  1:44.07
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  2:20.20   4  2:20.42 F3  P    32.34  1:07.61  1:43.81
                                                                    F    32.28  1:08.48  1:44.74
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:19.52   3  2:22.49 F4  P    33.61  1:09.06  1:44.71
                                                                    F    34.21  1:09.75  1:46.37
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  2:23.91   5  2:24.14 F5  P    34.05  1:09.99  1:47.27
                                                                    F    34.30  1:11.40  1:49.02
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:26.24   7  2:28.45 F6  P    34.16  1:11.52  1:49.67
                                                                    F    36.31  1:13.25  1:51.27
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  2:24.86   6  2:28.90 F7  P    32.36  1:09.68  1:47.98
                                                                    F    34.23  1:13.07  1:51.34
TOMKINS, WILLIAM      12 PC CAMPBELL WAVE  2:33.96   8  2:35.20 F8  P    36.62  1:15.35  1:54.98
                                                                    F    36.60  1:15.79  1:55.52

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  2:10.85   1              P    31.43  1:04.28  1:38.24
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ  2:16.33   2              P    32.43  1:06.81  1:42.12
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:19.52   3              P    33.61  1:09.06  1:44.71
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  2:20.20   4              P    32.34  1:07.61  1:43.81
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  2:23.91   5              P    34.05  1:09.99  1:47.27
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  2:24.86   6              P    32.36  1:09.68  1:47.98
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:26.24   7              P    34.16  1:11.52  1:49.67
TOMKINS, WILLIAM      12 PC CAMPBELL WAVE  2:33.96   8              P    36.62  1:15.35  1:54.98
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    32.19  1:07.61  1:44.01

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    32.15   4    30.44 F1
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    31.60   2    31.38 F2
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S    31.66   3    31.65 F3
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA    31.60   1    31.86 F4
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    33.35   5    33.32 F5
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    33.95   6    33.73 F6
OLCOTT, WILL          12 PC STANFORD COVI    34.05   7    33.99 F7
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI    34.73   8    34.66 F8

CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU    36.28  13    35.39 C1
WILLIAMS, DOUGLAS     12 PC MARIN PIRATES    35.27  10    35.46 C2
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI    35.20   9    35.56 C3
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI    35.67  11    36.21 C4
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ    35.82  12    36.52 C5
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV    36.88  17    37.00 C6
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV    36.60  15    37.10 C7
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    36.78  16    37.27 C8

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    31.60   2
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA    31.60   1
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S    31.66   3
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    32.15   4
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI    33.35   5
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    33.95   6
OLCOTT, WILL          12 PC STANFORD COVI    34.05   7
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI    34.73   8
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI    35.20   9
WILLIAMS, DOUGLAS     12 PC MARIN PIRATES    35.27  10
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI    35.67  11
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ    35.82  12
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA    36.28  14
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU    36.28  13
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV    36.60  15
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    36.78  16
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV    36.88  17
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL    37.25  18
RIANDA, JAKE          12 PC SALINAS VALLE    37.35  19
BAUTISTA, JAMES DEVIN 11 PC SAN FRANCISCO    37.53  20
KEANE, PATRICK        11 PC TERRAPINS SWI    37.81  21
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S    37.85  22
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    38.65  23
BOCHNER, WES          12 PC PACIFIC COAST    39.92  24

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  1:08.16   1  1:06.98 F1  P    32.56
                                                                    F    32.09
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:09.11   3  1:07.06 F2  P    32.41
                                                                    F    32.08
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:10.19   4  1:11.15 F3  P    33.50
                                                                    F    33.54
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:10.59   5  1:11.35 F4  P    33.59
                                                                    F    33.65
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  1:11.85   6  1:12.20 F5  P    34.27
                                                                    F    34.27
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:13.26   8  1:12.73 F6  P    34.53
                                                                    F    34.13
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  1:13.46   9  1:17.15 F7  P    33.71
                                                                    F    35.32

CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.79  10  1:14.36 C1  P    35.79
                                                                    F    34.91
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:16.11  14  1:14.68 C2  P    35.19
                                                                    F    34.57
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  1:15.83  13  1:14.69 C3  P    35.80
                                                                    F    35.26
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLCOTT, WILL          12 PC STANFORD COVI  1:15.00  11  1:14.78 C4  P    36.60
                                                                    F    35.25
VANCE, BRIAN          12 PC SANTA ROSA NE  1:15.34  12  1:15.74 C5  P    35.72
                                                                    F    36.20
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  1:16.36  15  1:16.43 C6  P    36.80
                                                                    F    35.94
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  1:16.99  16  1:16.81 C7  P    35.79
                                                                    F    35.23
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  1:17.99  17  1:17.34 C8  P    36.65
                                                                    F    36.39

NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:12.33   7   DQUED      P    33.82
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  1:08.16   1              P    32.56
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  1:08.64   2              P    32.90
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:09.11   3              P    32.41
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:10.19   4              P    33.50
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:10.59   5              P    33.59
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  1:11.85   6              P    34.27
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:12.33   7              P    33.82
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:13.26   8              P    34.53
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  1:13.46   9              P    33.71
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.79  10              P    35.79
OLCOTT, WILL          12 PC STANFORD COVI  1:15.00  11              P    36.60
VANCE, BRIAN          12 PC SANTA ROSA NE  1:15.34  12              P    35.72
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  1:15.83  13              P    35.80
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:16.11  14              P    35.19
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  1:16.36  15              P    36.80
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  1:16.99  16              P    35.79
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  1:17.99  17              P    36.65
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  1:18.24  18              P    37.59
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA  1:18.42  19              P    37.74
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  1:18.51  20              P    35.79
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV  1:18.92  21              P    37.49
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA  1:19.04  22              P    37.62
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI  1:19.12  23              P    37.77
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL  1:19.67  24              P    32.38
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ  1:20.21  25              P    37.89
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:20.86  26              P    37.76
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:21.53  27              P    37.93
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:22.28  28              P    38.94

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
   SECTIONAL   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  2:39.15   4  2:25.06 F1  P    36.87  1:16.44  1:56.75
                                                                    F    32.94  1:09.07  1:47.13
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  2:32.22   3  2:26.80 F2  P    34.92  1:13.99  1:53.61
                                                                    F    34.19  1:11.69  1:50.03
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:31.77   1  2:28.78 F3  P    33.77  1:13.03  1:52.71
                                                                    F    34.28  1:12.70  1:50.90
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  2:32.04   2  2:31.31 F4  P    34.89  1:13.59  1:52.86
                                                                    F    34.76  1:13.06  1:52.10
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  2:39.50   5  2:38.32 F5  P    37.15  1:17.41  1:58.33
                                                                    F    35.72  1:15.37  1:56.11
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  2:40.38   6  2:39.75 F6  P    36.14  1:16.55  1:58.81
                                                                    F    35.50  1:15.78  1:57.71
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:50.79  10  2:47.58 F7  P    38.95  1:23.06  2:07.64
                                                                    F    37.64  1:19.83  2:03.99
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  2:55.81  12  2:52.66 F8  P    39.80  1:24.78  2:11.05
                                                                    F    38.76  1:22.64  2:07.91
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:51.56  11  NO SHOW F   P    39.14  1:23.41  2:08.50

HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:31.77   1              P    33.77  1:13.03  1:52.71
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  2:32.04   2              P    34.89  1:13.59  1:52.86
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  2:32.22   3              P    34.92  1:13.99  1:53.61
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  2:39.15   4              P    36.87  1:16.44  1:56.75
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  2:39.50   5              P    37.15  1:17.41  1:58.33
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  2:40.38   6              P    36.14  1:16.55  1:58.81
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:40.41   7              P    36.33  1:17.34  1:59.49
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  2:40.54   8              P    36.91  1:17.28  1:58.96
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  2:50.62   9              P    39.36  1:22.75  2:06.03
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:50.79  10              P    38.95  1:23.06  2:07.64
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:51.56  11              P    39.14  1:23.41  2:08.50
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  2:55.81  12              P    39.80  1:24.78  2:11.05

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    27.22   1    27.27 F1
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    28.45   3    28.01 F2
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     28.88   6    28.53 F3
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE    28.75   4    28.56 F4
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    28.14   2    28.62 F5
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    28.80   5    28.91 F6
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    28.91   7    28.95 F7
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    29.05   8    29.87 F8

THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    29.84  11    29.31 C1
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA    29.71  10    29.39 C2
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S    29.46   9    30.05 C3
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE    30.49  14    30.07 C4
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       30.13  12    30.42 C5
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    30.56  15    31.02 C6
WILLIAMS, DOUGLAS     12 PC MARIN PIRATES    30.83  16    31.08 C7
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV    31.01  17    31.35 C8

MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ    27.22   1
MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT    28.14   2
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL    28.45   3
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE    28.75   4
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI    28.80   5
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     28.88   6
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA    28.91   7
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL    29.05   8
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S    29.46   9
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA    29.71  10
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    29.84  11
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       30.13  12
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA    30.40  13
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE    30.49  14
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    30.56  15
WILLIAMS, DOUGLAS     12 PC MARIN PIRATES    30.83  16
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV    31.01  17
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA    31.10  18
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    31.13  19
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM     31.19  20
GLARROW, C.J.         12 PC CAMPBELL WAVE    31.23  21
LEIPPER, IAN          11 PC MONTCLAIR SWI    31.57  22
GINGERELLI, BRANDON   12 PC TERRAPINS SWI    31.84  23
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    31.89  24
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    31.91  25
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI    32.08  26
BANKS, DAVID          12 PC SEBASTAPOL SE    32.56  27
MAXWELL, TOM          12 PC UNATTACHED PA    33.81  28
ARELLANO, SCOTTY      11 PC FREMONT AREA     33.94  29
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK     34.31  30
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    36.10  31

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:02.97   2  1:01.91 F1  P    29.58
                                                                    F    29.47
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:03.51   3  1:02.93 F2  P    29.15
                                                                    F    28.80
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  1:02.89   1  1:03.04 F3  P    30.00
                                                                    F    30.06
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:05.55   9  1:06.28 F4  P    29.60
                                                                    F    29.51
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:06.28  10  1:06.28 F4  P    30.66
                                                                    F    30.67
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:05.41   8  1:06.84 F6  P    31.38
                                                                    F    31.68
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:05.17   7  1:07.09 F7  P    30.24
                                                                    F    30.05
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:04.40   4   DQUED  F   P    29.27
                                                                    F    30.43

AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  1:06.95  12  1:06.30 C1  P    31.76
                                                                    F    30.64
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  1:09.94  21  1:07.63 C2  P    32.74
                                                                    F    31.37
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:09.24  17  1:07.90 C3  P    31.75
                                                                    F    31.86
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:08.71  16  1:08.09 C4  P    32.11
                                                                    F    32.08
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:09.86  20  1:09.29 C5  P    31.83
                                                                    F    31.56
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:09.75  19  1:10.01 C6  P    32.77
                                                                    F    32.56
GOSSAGE, DANIEL       11 PC PIRANHA SWIMM  1:09.31  18  1:12.42 C7  P    32.56
                                                                    F    33.15
CRETCHER, SAMUEL      11 PC MORGAN HILL S  1:08.57  15  NO SHOW C   P    34.35
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  1:02.89   1              P    30.00
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:02.97   2              P    29.58
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:03.51   3              P    29.15
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:04.40   4              P    29.27
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  1:04.84   5              P    30.26
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  1:04.98   6              P    30.14
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:05.17   7              P    30.24
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:05.41   8              P    31.38
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:05.55   9              P    29.60
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:06.28  10              P    30.66
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:06.62  11              P    30.33
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  1:06.95  12              P    31.76
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT  1:08.22  13              P    31.97
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  1:08.39  14              P    31.16
CRETCHER, SAMUEL      11 PC MORGAN HILL S  1:08.57  15              P    34.35
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:08.71  16              P    32.11
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:09.24  17              P    31.75
GOSSAGE, DANIEL       11 PC PIRANHA SWIMM  1:09.31  18              P    32.56
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:09.75  19              P    32.77
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:09.86  20              P    31.83
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  1:09.94  21              P    32.74
GLARROW, C.J.         12 PC CAMPBELL WAVE  1:11.45  22              P    32.89
JESIONEK, ADAM        12 PC WALNUT CREEK   1:11.57  23              P    30.55
PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S  1:12.71  24              P    32.83
HARTZ, REID           11 PC SANTA ROSA NE  1:13.76  25              P    35.05
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:16.37  26              P    34.66

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
   SECTIONAL   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ               2:22.05 F1
                                                                    F    31.97  1:09.22  1:47.47
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL               2:22.77 F2
                                                                    F    32.52  1:09.38  1:47.39
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE               2:25.67 F3
                                                                    F    31.60  1:09.93  1:49.57
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA               2:26.00 F4
                                                                    F    32.56  1:09.69  1:47.33
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS                  2:26.74 F5
                                                                    F    31.27  1:08.72  1:47.20
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ               2:27.00 F6
                                                                    F    30.31  1:08.18  1:48.35
GLARROW, C.J.         12 PC CAMPBELL WAVE               2:38.92 F7
                                                                    F    33.45  1:13.64  1:56.68

FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ
GLARROW, C.J.         12 PC CAMPBELL WAVE
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:01.35   1  1:01.01 F1  P    28.73
                                                                    F    29.09
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:03.16   3  1:01.48 F2  P    27.96
                                                                    F    28.38
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  1:01.82   2  1:01.55 F3  P    29.53
                                                                    F    30.07
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:04.51   5  1:04.27 F4  P    31.22
                                                                    F    30.73
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:05.59   7  1:05.10 F5  P    30.87
                                                                    F    30.61
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:04.20   4  1:05.21 F6  P    30.79
                                                                    F    31.44
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:05.59   8  1:05.59 F7  P    30.55
                                                                    F    30.40
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  1:05.03   6  1:05.83 F8  P    30.17
                                                                    F    32.01

REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:07.39  13  1:05.42 C1  P    31.15
                                                                    F    30.09
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  1:06.30   9  1:06.13 C2  P    30.24
                                                                    F    29.77
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:07.04  12  1:06.18 C3  P    30.72
                                                                    F    29.74
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  1:06.64  10  1:07.37 C4  P    32.22
                                                                    F    31.16
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:06.98  11  1:08.16 C5  P    31.02
                                                                    F    31.70
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:07.44  14  1:09.18 C6  P    31.77
                                                                    F    33.23
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:07.81  15  1:10.19 C7  P    32.83
                                                                    F    32.33
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  1:08.90  20  1:10.29 C8  P    32.33
                                                                    F    32.94

MATA, DONNY           12 PC VALLEJO AQUAT  1:01.35   1              P    28.73
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  1:01.82   2              P    29.53
MCCOID, BRYAN         12 PC WEST COAST AQ  1:03.16   3              P    27.96
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  1:04.20   4              P    30.79
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  1:04.51   5              P    31.22
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  1:05.03   6              P    30.17
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL  1:05.59   8              P    30.55
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  1:05.59   7              P    30.87
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  1:06.30   9              P    30.24
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  1:06.64  10              P    32.22
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:06.98  11              P    31.02
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:07.04  12              P    30.72
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  1:07.39  13              P    31.15
CHEN, MATTHEW         12 PC DEANZA CUPERT  1:07.44  14              P    31.77
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:07.81  15              P    32.83
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  1:08.12  16              P    31.85
HASSELFELD, DAVID     12 PC SAN RAMON LIV  1:08.13  17              P    32.20
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA  1:08.52  18              P    32.00
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE  1:08.57  19              P    31.69
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  1:08.90  20              P    32.33
CHEN, BOB             11 PC MISSION SAN J  1:09.11  21              P    32.70
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:09.24  22              P    31.89
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:09.57  23              P    32.38
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  1:09.63  24              P    32.43
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA  1:10.00  25              P    32.75
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:10.26  26              P    32.70
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  1:10.33  27              P    33.01
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  1:10.49  28              P    32.52
KIM, JAMES            12 PC ALMADEN SWIM   1:10.51  29              P    32.50
PARIZI, KEVIN         11 PC DEANZA CUPERT  1:10.58  30              P    32.54
BISHOP, MATTHEW       11 PC TERRAPINS SWI  1:10.65  31              P    33.08
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:10.73  32              P    33.49
KRISTOFFERSON, JUN    12 PC BURLINGAME AQ  1:11.47  33              P    33.91
LAIMAN, BRIGHTON      12 PC FLYING FISH    1:11.52  34              P    33.12
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:12.30  35              P    32.18
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  1:12.82  36              P    34.45
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   1:13.45  37              P    34.45
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:13.67  38              P    33.90
LEIPPER, IAN          11 PC MONTCLAIR SWI  1:13.85  39              P    32.28
BRIETZKE, ERIC        12 PC UNATTACHED PA  1:14.11  40              P    35.10
GINGERELLI, BRANDON   12 PC TERRAPINS SWI  1:14.17  41              P    32.82
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:15.40  42              P    35.95

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  2:16.23   2  2:13.53 F1  P    29.94  1:05.24  1:42.92
                                                                    F    29.99  1:05.00  1:42.32
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:19.10   3  2:14.90 F2  P    29.76  1:06.41  1:45.38
                                                                    F    29.58  1:06.28  1:44.51
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  2:13.99   1  2:14.96 F3  P    29.75  1:04.81  1:42.87
                                                                    F    30.22  1:07.09  1:45.13
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  2:19.10   4  2:17.98 F4  P    30.83  1:06.49  1:46.19
                                                                    F    30.48  1:06.22  1:45.96
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:20.71   5  2:19.77 F5  P    30.96  1:07.62  1:48.57
                                                                    F    31.39  1:07.70  1:48.71
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:21.72   6  2:21.50 F6  P    32.18  1:07.04  1:49.37
                                                                    F    30.80  1:06.18  1:49.85
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  2:23.00   8  2:23.35 F7  P    31.54  1:07.59  1:50.08
                                                                    F    31.75  1:09.15  1:50.18
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:21.91   7  2:23.78 F8  P    31.69  1:07.14  1:48.86
                                                                    F    33.15  1:08.11  1:51.06

WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  2:25.70  12  2:22.09 C1  P    31.43  1:06.88  1:52.09
                                                                    F    31.49  1:05.58  1:50.38
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:23.78   9  2:23.04 C2  P    30.27  1:06.80  1:50.47
                                                                    F    30.97  1:07.45  1:51.41
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:25.59  11  2:25.28 C3  P    30.38  1:07.89  1:53.28
                                                                    F    30.98  1:09.85  1:53.47
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  2:29.48  16  2:27.27 C4  P    31.87  1:09.99  1:56.61
                                                                    F    32.06  1:10.38  1:54.73
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA  2:29.33  15  2:27.93 C5  P    32.16  1:11.58  1:55.45
                                                                    F    31.58  1:09.27  1:54.47
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE  2:25.15  10  2:28.49 C6  P    29.96  1:09.49  1:54.36
                                                                    F    31.05  1:10.61  1:55.70
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  2:25.92  13  2:31.88 C7  P    33.37  1:10.48  1:51.53
                                                                    F    33.31  1:11.76  1:55.29
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:32.69  17  2:32.30 C8  P    34.09  1:13.08  1:58.60
                                                                    F    34.61  1:12.76  1:57.39

WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  2:13.99   1              P    29.75  1:04.81  1:42.87
LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  2:16.23   2              P    29.94  1:05.24  1:42.92
FLORES-MAXFIELD, KAME 11 PC SOUTH SAN FRA  2:19.10   4              P    30.83  1:06.49  1:46.19
HONG, JARROD          12 PC OTTER SWIM CL  2:19.10   3              P    29.76  1:06.41  1:45.38
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI  2:20.71   5              P    30.96  1:07.62  1:48.57
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:21.72   6              P    32.18  1:07.04  1:49.37
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  2:21.91   7              P    31.69  1:07.14  1:48.86
TAKAMINE, LELAND      12 PC PALO ALTO SWI  2:23.00   8              P    31.54  1:07.59  1:50.08
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:23.78   9              P    30.27  1:06.80  1:50.47
KIM, JOSEPH           12 PC PLEASANTON SE  2:25.15  10              P    29.96  1:09.49  1:54.36
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:25.59  11              P    30.38  1:07.89  1:53.28
WALTER, DON           12 PC TERRAPINS SWI  2:25.70  12              P    31.43  1:06.88  1:52.09
TAKAMINE, JUSTIN      12 PC PALO ALTO SWI  2:25.92  13              P    33.37  1:10.48  1:51.53
PRESTON, CHRISTOPHER  12 PC ALPINE PORTOL  2:28.85  14              P    31.69  1:11.45  1:55.44
VOZMITSEL, VADIM      12 PC SOUTH SAN FRA  2:29.33  15              P    32.16  1:11.58  1:55.45
AGASID, THOMAS        11 PC SOUTH SAN FRA  2:29.48  16              P    31.87  1:09.99  1:56.61
HUNTER, PIERCE        11 PC SAN RAMON LIV  2:32.69  17              P    34.09  1:13.08  1:58.60
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV  2:33.70  18              P    32.25  1:12.39  2:00.11
CHINN, ZACK           11 PC BARRACUDA AQU  2:34.34  19              P    36.47  1:15.40  1:58.93
BANKS, DAVID          12 PC SEBASTAPOL SE  2:35.93  20              P    33.09  1:12.78  1:59.32
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK   2:36.10  21              P    34.99  1:14.31  1:59.95
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  2:36.13  22              P    34.70  1:15.76  2:01.57
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  2:37.46  23              P    35.09  1:16.80  2:02.39
CHAN, CHRISTOPHER     12 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P    30.69  1:06.22  1:47.54
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS      DQUED                   P    31.16  1:09.54  1:54.28

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
   SECTIONAL   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  4:51.54   2  4:46.68 F1  P    31.37  1:07.60  1:46.16  2:23.73  3:01.54  3:41.77  4:16.81
                                                                    F    31.42  1:07.66  1:44.86  2:21.56  3:00.48  3:40.49  4:13.77
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  4:58.19   3  4:56.04 F2  P    33.62  1:12.79  1:49.09  2:25.15  3:07.73  3:50.86  4:24.99
                                                                    F    32.36  1:12.10  1:47.71  2:24.40  3:07.31  3:48.68  4:22.60
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  4:59.28   4  4:56.29 F3  P    32.78  1:09.50  1:46.80  2:23.90  3:07.53  3:52.50  4:26.60
                                                                    F    32.22  1:07.76  1:45.30  2:22.29  3:05.20  3:49.39  4:23.79
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:03.41   6  5:01.92 F4  P    31.01  1:08.55  1:46.59  2:25.43  3:11.02  3:56.62  4:30.27
                                                                    F    31.69  1:09.90  1:48.16  2:26.29  3:10.60  3:56.18  4:29.20
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  5:01.02   5  5:05.48 F5  P    32.22  1:09.99  1:49.34  2:27.14  3:11.30  3:56.80  4:30.03
                                                                    F    32.19  1:11.10  1:50.31  2:28.52  3:13.54  3:59.25  4:32.69
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  5:13.07   8  5:11.15 F6  P    31.14  1:08.09  1:47.30  2:26.27  3:16.28  4:05.70  4:39.94
                                                                    F    30.98  1:08.54  1:47.11  2:26.92  3:17.45  4:05.99  4:40.25
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  5:19.67   9  5:15.96 F7  P    31.66  1:08.91  1:49.56  2:29.50  3:13.15  3:57.82  4:39.48
                                                                    F    31.51  1:09.24  1:50.02  2:29.76  3:13.06  3:57.85  4:37.21
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  5:11.11   7   DQUED  F   P    31.29  1:08.56  1:50.37  2:29.73  3:15.30  4:00.37  4:36.61
                                                                    F    29.96  1:08.38  1:49.52  2:28.44  3:12.07  3:57.09  4:32.47

SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  5:22.55  10  5:18.09 C1  P    34.31  1:14.47  1:55.74  2:36.51  3:23.08  4:10.82  4:47.86
                                                                    F    33.65  1:13.19  1:53.46  2:33.50  3:19.65  4:05.91  4:43.31

WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA  4:45.17   1              P    30.47  1:05.91  1:43.94  2:20.62  3:00.65  3:41.15  4:14.01
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LO, PETER             12 PC SANTA CLARA S  4:51.54   2              P    31.37  1:07.60  1:46.16  2:23.73  3:01.54  3:41.77  4:16.81
HERMAN, TAYLOR        12 PC SAN RAMON LIV  4:58.19   3              P    33.62  1:12.79  1:49.09  2:25.15  3:07.73  3:50.86  4:24.99
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  4:59.28   4              P    32.78  1:09.50  1:46.80  2:23.90  3:07.53  3:52.50  4:26.60
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  5:01.02   5              P    32.22  1:09.99  1:49.34  2:27.14  3:11.30  3:56.80  4:30.03
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI  5:03.41   6              P    31.01  1:08.55  1:46.59  2:25.43  3:11.02  3:56.62  4:30.27
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  5:11.11   7              P    31.29  1:08.56  1:50.37  2:29.73  3:15.30  4:00.37  4:36.61
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE  5:13.07   8              P    31.14  1:08.09  1:47.30  2:26.27  3:16.28  4:05.70  4:39.94
LEE, DERRICK          12 PC DEANZA CUPERT  5:19.67   9              P    31.66  1:08.91  1:49.56  2:29.50  3:13.15  3:57.82  4:39.48
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  5:22.55  10              P    34.31  1:14.47  1:55.74  2:36.51  3:23.08  4:10.82  4:47.86
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT   DQUED                   P    31.87  1:08.74  1:46.42  2:23.47  3:07.01  3:51.06  4:25.08

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     22.52   1    22.30 F1
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    23.25   2    22.98 F2
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     23.37   3    23.35 F3
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    23.67   4    23.58 F4
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      23.78   6    23.64 F5
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     23.95   7    24.08 F6
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    24.09   8    24.25 F7
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J    24.16   9    24.59 F8

HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA    24.25  10    23.98 C1
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    24.67  17    24.14 C2
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     24.47  12    24.19 C3
STEFAN, NICK          13 PC ORINDA AQUATI    24.38  11    24.34 C4
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA    24.65  15    24.42 C5
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI    24.88  20    24.55 C6
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI    24.67  18    24.72 C7
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI    24.76  19          C

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     22.52   1
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    23.25   2
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     23.37   3
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    23.67   4
WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI    23.77   5
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      23.78   6
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     23.95   7
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    24.09   8
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J    24.16   9
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA    24.25  10
STEFAN, NICK          13 PC ORINDA AQUATI    24.38  11
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     24.47  12
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA    24.50  13
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE    24.64  14
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI    24.65  16
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA    24.65  15
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI    24.67  18
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    24.67  17
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI    24.88  20
SOLLOM-BROTHERTON, CH 14 PC PLEASANTON SE    24.90  21
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST    24.91  22
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA    24.92  23
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI    25.00  24
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI    25.03  25
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST    25.06  26
KIM, CHAN             13 PC PALO ALTO SWI    25.11  27
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE    25.18  28
LEI, DUSTIN           14 PC WEST VALLEY S    25.21  29
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI    25.24  30
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU    25.26  31
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI    25.29  32
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE    25.36  33
LOGAN, TYLER          14 PC WEST COAST AQ    25.37  34
RIANDA, KAM           14 PC SALINAS VALLE    25.38  35
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S    25.41  36
JARDIN, JEREMY        13 PC CAMPBELL WAVE    25.51  37
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI    25.57  38
DOLAR, KEVIN          14 PC SOUTH SAN FRA    25.61  39
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV    25.66  41
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE    25.66  40
BROWNE, CAMPBELL      13 PC ALPINE PORTOL    25.81  43
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM     25.81  42
CHEN, CHRIS           14 PC LYNBROOK AQUA    25.98  44
THIVIERGE, SHAUN      14 PC STANFORD COVI    26.05  45
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV    26.07  46
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM    26.09  47
BURRISS, ERIC         14 PC SILICON VALLE    26.16  49
DAVIS, KENDALL        13 PC TERRAPINS SWI    26.16  48
CASEY, LANCE          14 PC SOS SWIM TEAM    26.23  51
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI    26.23  50
LEE, RYAN             13 PC MISSION SAN J    26.31  52
KIM, JONATHAN         13 PC ALMADEN SWIM     26.41  53
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI    26.89  54
GINGERELLI, RICHIE    13 PC TERRAPINS SWI    26.91  55
ALLEN, DANIEL         14 PC SOUTH VALLEY     27.02  56
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI    27.30  57

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    50.48   3    49.99 F1  P    24.67
                                                                    F    24.48
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     49.89   2    50.78 F2  P    24.11
                                                                    F    24.82
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    51.32   6    51.04 F3  P    24.96
                                                                    F    24.32
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     51.08   4    51.25 F4  P    24.34
                                                                    F    24.70
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA    51.87   7    52.20 F5  P    25.34
                                                                    F    25.55
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     52.06   8    52.34 F6  P    24.91
                                                                    F    25.47
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      52.77  10    52.51 F7  P    25.38
                                                                    F    25.51
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    52.26   9    52.75 F8  P    25.19
                                                                    F    26.13
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    53.05  12    52.73 C1  P    25.41
                                                                    F    24.97
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA    53.64  15    52.96 C2  P    25.78
                                                                    F    25.47
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J    53.27  13    53.33 C3  P    25.20
                                                                    F    25.47
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     54.29  18    53.44 C4  P    25.83
                                                                    F    25.65
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA    53.75  16    53.70 C5  P    25.82
                                                                    F    25.75
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ    54.29  19    54.90 C6  P    26.38
                                                                    F    26.38
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI    53.48  14    54.95 C7  P    25.65
                                                                    F    25.50
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI    53.88  17          C   P    25.80

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     49.83   1              P    23.99
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     49.89   2              P    24.11
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    50.48   3              P    24.67
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     51.08   4              P    24.34
WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI    51.28   5              P    24.76
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    51.32   6              P    24.96
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA    51.87   7              P    25.34
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     52.06   8              P    24.91
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S    52.26   9              P    25.19
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      52.77  10              P    25.38
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     52.91  11              P    25.48
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    53.05  12              P    25.41
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J    53.27  13              P    25.20
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI    53.48  14              P    25.65
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA    53.64  15              P    25.78
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA    53.75  16              P    25.82
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ    54.29  19              P    26.38
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     54.29  18              P    25.83
STEFAN, NICK          13 PC ORINDA AQUATI    54.31  20              P    26.34
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI    54.51  21              P    26.54
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST    54.69  22              P    25.99
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA    54.73  23              P    25.71
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE    54.79  24              P    26.14
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J    54.82  25              P    26.43
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI    54.93  26              P    25.90
SOLLOM-BROTHERTON, CH 14 PC PLEASANTON SE    54.99  27              P    26.10
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S    55.13  28              P    26.07
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE    55.15  29              P    26.29
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE    55.16  30              P    26.34
CASEY, LANCE          14 PC SOS SWIM TEAM    55.42  31              P    26.38
KIM, CHAN             13 PC PALO ALTO SWI    55.43  32              P    26.19
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI    55.63  33              P    26.18
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S    55.70  34              P    27.01
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI    55.73  35              P    25.39
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI    55.77  36              P    26.68
RIANDA, KAM           14 PC SALINAS VALLE    55.94  37              P    26.99
LEI, DUSTIN           14 PC WEST VALLEY S    56.10  38              P    26.71
LOGAN, TYLER          14 PC WEST COAST AQ    56.27  39              P    26.96
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY     56.32  40              P    26.62
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI    56.38  41              P    26.88
KIM, JONATHAN         13 PC ALMADEN SWIM     56.40  42              P    26.82
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM    56.43  43              P    27.15
DOLAR, KEVIN          14 PC SOUTH SAN FRA    56.67  44              P    26.36
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV    56.80  45              P    27.42
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S    56.94  46              P    27.19
LEE, RYAN             13 PC MISSION SAN J    57.04  47              P    27.45
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI    57.09  48              P    27.02
JARDIN, JEREMY        13 PC CAMPBELL WAVE    57.15  49              P    26.87
DAVIS, KENDALL        13 PC TERRAPINS SWI    58.28  50              P    27.60
GINGERELLI, RICHIE    13 PC TERRAPINS SWI    58.34  51              P    27.98
SINZIG, VIKTOR        13 PC UNATTACHED PA  1:00.18  52              P    28.35

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:51.28   2  1:47.84 F1  P    25.84    53.60  1:23.24
                                                                    F    25.81    53.77  1:21.94
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:51.05   1  1:48.18 F2  P    25.85    54.02  1:22.84
                                                                    F    25.60    53.40  1:20.91
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:51.72   3  1:50.23 F3  P    26.06    53.90  1:23.31
                                                                    F    25.54    53.81  1:21.95
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  1:51.93   4  1:50.49 F4  P    26.29    54.72  1:23.81
                                                                    F    26.54    54.90  1:23.23
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:52.44   6  1:53.05 F5  P    26.39    54.60  1:23.91
                                                                    F    25.85    54.17  1:23.50
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  1:54.36   9  1:53.10 F6  P    26.88    55.99  1:25.51
                                                                    F    26.65    55.48  1:24.38
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  1:53.45   8  1:53.86 F7  P    26.76    55.56  1:24.67
                                                                    F    26.55    55.32  1:24.76
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:52.52   7  1:59.45 F8  P    26.02    54.39  1:23.69
                                                                    F    26.72    56.18  1:28.36

RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  1:55.20  10  1:53.25 C1  P    27.04    55.97  1:25.58
                                                                    F    26.20    54.92  1:23.99
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  1:59.17  16  1:55.74 C2  P    26.94    56.66  1:28.23
                                                                    F    26.32    55.24  1:25.41
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:58.10  13  1:57.16 C3  P    26.67    56.30  1:27.39
                                                                    F    26.39    56.21  1:27.00
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  1:55.83  11  1:57.24 C4  P    27.03    56.09  1:25.95
                                                                    F    26.71    55.85  1:26.36
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA  1:59.88  19  1:58.72 C5  P    27.29    57.44  1:28.85
                                                                    F    27.05    57.40  1:28.72
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  1:59.99  20  1:59.63 C6  P    27.74    57.61  1:28.92
                                                                    F    27.80    58.09  1:28.73
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  1:59.84  18  2:00.09 C7  P    27.58    58.21  1:29.37
                                                                    F    27.68    58.77  1:30.12
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:58.07  12  2:00.74 C8  P    27.19    56.96  1:27.60
                                                                    F    27.17    57.44  1:29.50

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:51.05   1              P    25.85    54.02  1:22.84
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   1:51.28   2              P    25.84    53.60  1:23.24
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:51.72   3              P    26.06    53.90  1:23.31
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  1:51.93   4              P    26.29    54.72  1:23.81
WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI  1:52.01   5              P    26.59    55.60  1:24.26
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:52.44   6              P    26.39    54.60  1:23.91
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:52.52   7              P    26.02    54.39  1:23.69
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  1:53.45   8              P    26.76    55.56  1:24.67
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  1:54.36   9              P    26.88    55.99  1:25.51
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  1:55.20  10              P    27.04    55.97  1:25.58
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  1:55.83  11              P    27.03    56.09  1:25.95
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:58.07  12              P    27.19    56.96  1:27.60
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:58.10  13              P    26.67    56.30  1:27.39
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  1:58.32  14              P    26.93    57.45  1:28.11
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  1:58.86  15              P    26.57    56.23  1:27.70
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  1:59.17  16              P    26.94    56.66  1:28.23
SOLLOM-BROTHERTON, CH 14 PC PLEASANTON SE  1:59.82  17              P    27.57    58.51  1:30.00
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  1:59.84  18              P    27.58    58.21  1:29.37
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA  1:59.88  19              P    27.29    57.44  1:28.85
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  1:59.99  20              P    27.74    57.61  1:28.92
ARBIOS, ALEX          14 PC SANTA ROSA NE  2:00.47  21              P    28.69    59.21  1:30.49
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  2:00.83  22              P    29.10  1:00.09  1:29.79
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  2:01.50  23              P    27.76    58.63  1:30.51
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  2:01.58  24              P    29.00    59.94  1:31.33
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  2:01.81  25              P    27.54    58.35  1:30.21
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:02.43  26              P    28.18    59.37  1:31.34
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  2:02.63  27              P    28.32    59.78  1:31.71
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:02.81  28              P    28.40  1:00.11  1:31.88
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  2:02.94  29              P    28.63    59.43  1:31.75
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY   2:03.01  30              P    27.79    58.02  1:30.66
STEFAN, NICK          13 PC ORINDA AQUATI  2:03.14  31              P    27.32    57.91  1:30.33
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  2:03.54  32              P    27.57    58.44  1:31.07
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI  2:05.34  33              P    27.71    59.48  1:32.50
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM  2:05.36  34              P    28.39  1:00.41  1:33.12
LOGAN, TYLER          14 PC WEST COAST AQ  2:06.75  35              P    27.95  1:00.69  1:34.13
LEI, DUSTIN           14 PC WEST VALLEY S  2:07.04  36              P    28.47    59.84  1:33.22
LEE, RYAN             13 PC MISSION SAN J  2:07.93  37              P    28.49  1:00.97  1:34.97
CURLEY, JOE           13 PC TERRAPINS SWI  2:20.90  38              P    30.53  1:05.38  1:42.65

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:51.45   1  4:52.36 F1  P    26.24    55.14  1:24.18  1:53.20  2:22.32  2:51.51  3:21.21
                                                                       3:51.30  4:21.70
                                                                    F    26.61    55.67  1:25.02  1:54.49  2:24.03  2:53.52  3:23.17
                                                                       3:52.93  4:22.61
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  4:56.68   2  4:53.05 F2  P    26.78    56.09  1:25.78  1:55.68  2:25.37  2:55.50  3:25.35
                                                                       3:55.51  4:26.19
                                                                    F    26.87    55.91  1:25.62  1:55.48  2:25.19  2:54.90  3:24.65
                                                                       3:54.34  4:23.96
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  5:03.63   6  5:02.82 F3  P    26.74    56.34  1:26.52  1:57.07  2:27.96  2:59.19  3:30.49
                                                                       4:02.56  4:34.08
                                                                    F    27.55    57.50  1:28.42  1:59.63  2:30.59  3:01.32  3:32.67
                                                                       4:03.52  4:33.97
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  5:04.57   8  5:02.87 F4  P    27.61    58.30  1:29.77  2:01.13  2:32.77  3:03.83  3:34.29
                                                                       4:05.06  4:35.25
                                                                    F    27.57    57.92  1:28.92  2:00.23  2:31.22  3:02.11  3:33.16
                                                                       4:04.02  4:34.54
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  5:02.33   4  5:02.97 F5  P    27.37    57.58  1:28.66  1:59.74  2:30.11  3:00.97  3:31.65
                                                                       4:02.07  4:32.54
                                                                    F    27.94    58.02  1:29.11  2:00.50  2:31.12  3:02.18  3:32.90
                                                                       4:03.54  4:33.69
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  5:04.31   7  5:04.48 F6  P    27.21    57.30  1:27.70  1:58.28  2:29.73  3:00.40  3:31.70
                                                                       4:03.14  4:34.25
                                                                    F    27.34    57.77  1:28.57  1:59.52  2:30.02  3:00.95  3:31.86
                                                                       4:02.97  4:34.24
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   5:01.75   3  5:09.50 F7  P    26.62    56.53  1:28.13  1:59.49  2:31.24  3:01.80  3:33.44
                                                                       4:03.55  4:33.59
                                                                    F    27.09    57.33  1:28.70  1:59.74  2:31.14  3:03.14  3:34.77
                                                                       4:07.39  4:39.04
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  5:04.58   9  5:09.60 F8  P    27.69    57.89  1:29.13  1:59.58  2:30.58  3:01.58  3:32.31
                                                                       4:03.58  4:35.16
                                                                    F    27.36    57.84  1:29.28  2:00.56  2:31.78  3:03.17  3:34.44
                                                                       4:06.35  4:38.25

RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  5:05.45  11  5:02.80 C1  P    27.59    57.83  1:28.54  1:59.39  2:30.19  3:01.32  3:32.04
                                                                       4:03.21  4:34.89
                                                                    F    27.25    57.06  1:27.21  1:57.83  2:28.76  2:59.70  3:30.46
                                                                       4:01.42  4:32.42
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  5:10.20  13  5:11.01 C2  P    28.88  1:00.04  1:31.82  2:03.71  2:35.41  3:06.67  3:38.19
                                                                       4:09.58  4:40.39
                                                                    F    28.67    59.65  1:31.09  2:02.92  2:34.41  3:06.42  3:37.91
                                                                       4:09.85  4:40.70
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  5:13.19  15  5:12.12 C3  P    28.68    59.92  1:31.71  2:03.49  2:35.97  3:08.03  3:40.11
                                                                       4:12.10  4:43.16
                                                                    F    27.82    58.54  1:30.41  2:02.19  2:34.10  3:06.14  3:37.96
                                                                       4:10.06  4:41.48
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  5:09.86  12  5:13.46 C4  P    28.44    59.95  1:31.95  2:04.22  2:35.82  3:07.38  3:38.55
                                                                       4:09.92  4:40.91
                                                                    F    28.54    59.93  1:32.31  2:04.73  2:36.37  3:07.76  3:40.29
                                                                       4:12.22  4:43.81
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  5:12.65  14  5:16.08 C5  P    27.88    58.75  1:30.21  2:01.84  2:33.49  3:05.59  3:37.50
                                                                       4:10.07  4:41.80
                                                                    F    28.96  1:00.64  1:32.81  2:04.99  2:37.13  3:09.46  3:41.50
                                                                       4:13.94  4:45.76
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  5:14.04  16  5:16.78 C6  P    28.59  1:00.17  1:32.24  2:04.50  2:36.17  3:08.27  3:40.27
                                                                       4:12.37  4:43.97
                                                                    F    28.34  1:00.43  1:32.68  2:05.25  2:37.24  3:09.29  3:41.38
                                                                       4:13.69  4:46.29
PAWLOWSKI, ADAM       13 PC PLEASANTON SE  5:19.58  19  5:23.46 C7  P    28.62  1:00.61  1:33.39  2:05.58  2:38.28  3:11.05  3:44.20
                                                                       4:17.08  4:48.64
                                                                    F    28.98  1:00.50  1:32.66  2:05.68  2:38.27  3:11.43  3:44.94
                                                                       4:18.89  4:52.07
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    5:04.78  10   DQUED  C   P    27.57    58.01  1:29.22  2:00.49  2:31.85  3:03.34  3:34.76
                                                                       4:06.30  4:36.74

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:51.45   1              P    26.24    55.14  1:24.18  1:53.20  2:22.32  2:51.51  3:21.21
                                                                       3:51.30  4:21.70
GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI  4:56.68   2              P    26.78    56.09  1:25.78  1:55.68  2:25.37  2:55.50  3:25.35
                                                                       3:55.51  4:26.19
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   5:01.75   3              P    26.62    56.53  1:28.13  1:59.49  2:31.24  3:01.80  3:33.44
                                                                       4:03.55  4:33.59
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  5:02.33   4              P    27.37    57.58  1:28.66  1:59.74  2:30.11  3:00.97  3:31.65
                                                                       4:02.07  4:32.54
WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI  5:03.42   5              P    27.55    57.62  1:28.37  1:59.79  2:31.21  3:01.96  3:33.08
                                                                       4:03.77  4:34.22
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  5:03.63   6              P    26.74    56.34  1:26.52  1:57.07  2:27.96  2:59.19  3:30.49
                                                                       4:02.56  4:34.08
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  5:04.31   7              P    27.21    57.30  1:27.70  1:58.28  2:29.73  3:00.40  3:31.70
                                                                       4:03.14  4:34.25
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  5:04.57   8              P    27.61    58.30  1:29.77  2:01.13  2:32.77  3:03.83  3:34.29
                                                                       4:05.06  4:35.25
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  5:04.58   9              P    27.69    57.89  1:29.13  1:59.58  2:30.58  3:01.58  3:32.31
                                                                       4:03.58  4:35.16
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    5:04.78  10              P    27.57    58.01  1:29.22  2:00.49  2:31.85  3:03.34  3:34.76
                                                                       4:06.30  4:36.74
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  5:05.45  11              P    27.59    57.83  1:28.54  1:59.39  2:30.19  3:01.32  3:32.04
                                                                       4:03.21  4:34.89
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  5:09.86  12              P    28.44    59.95  1:31.95  2:04.22  2:35.82  3:07.38  3:38.55
                                                                       4:09.92  4:40.91
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  5:10.20  13              P    28.88  1:00.04  1:31.82  2:03.71  2:35.41  3:06.67  3:38.19
                                                                       4:09.58  4:40.39
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  5:12.65  14              P    27.88    58.75  1:30.21  2:01.84  2:33.49  3:05.59  3:37.50
                                                                       4:10.07  4:41.80
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  5:13.19  15              P    28.68    59.92  1:31.71  2:03.49  2:35.97  3:08.03  3:40.11
                                                                       4:12.10  4:43.16
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  5:14.04  16              P    28.59  1:00.17  1:32.24  2:04.50  2:36.17  3:08.27  3:40.27
                                                                       4:12.37  4:43.97
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  5:14.53  17              P    27.69    59.46  1:31.95  2:04.44  2:36.71  3:09.45  3:42.07
                                                                       4:12.91  4:44.43
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  5:16.48  18              P    28.64  1:00.01  1:31.60  2:03.49  2:35.45  3:07.63  3:39.84
                                                                       4:12.25  4:44.63
PAWLOWSKI, ADAM       13 PC PLEASANTON SE  5:19.58  19              P    28.62  1:00.61  1:33.39  2:05.58  2:38.28  3:11.05  3:44.20
                                                                       4:17.08  4:48.64
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  5:20.35  20              P    28.25    59.20  1:30.84  2:02.88  2:35.48  3:07.56  3:39.48
                                                                       4:12.93  4:47.05
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  5:20.42  21              P    59.95  1:32.18  2:04.84  2:37.69  3:10.37  3:43.29  4:16.04
                                                                                4:49.06
VO, CORY              13 PC SANTA CLARA S  5:21.22  22              P  1:01.20  1:33.45  2:06.01  2:39.00  3:11.64  3:44.58  4:17.75
                                                                                4:50.19
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  5:21.96  23              P    29.50  1:01.66  1:34.10  2:06.70  2:39.18  3:11.79  3:44.51
                                                                       4:17.17  4:50.05
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  5:22.26  24              P    28.37  1:00.46  1:33.09  2:04.92  2:36.11  3:09.17  3:42.36
                                                                       4:15.88  4:49.76
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  5:23.53  25              P    28.29    59.71  1:32.38  2:05.15  2:38.29  3:11.29  3:44.50
                                                                       4:17.96  4:51.40
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  5:25.34  26              P  1:00.81  1:33.03  2:05.58  2:38.42  3:11.73  3:44.68  4:18.44
                                                                                4:51.80
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  5:26.22  27              P    30.10  1:02.22  1:35.24  2:07.71  2:40.68  3:14.46  3:47.45
                                                                       4:20.65  4:53.91
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  5:27.26  28              P    28.61  1:00.27  1:32.30  2:05.21  2:38.25  3:11.76  3:45.65
                                                                       4:20.11  4:54.06
CASEY, LANCE          14 PC SOS SWIM TEAM  5:27.94  29              P  1:01.14  1:33.93  2:06.60  2:39.89  3:13.27  3:46.69  4:20.71
                                                                                4:54.36
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  5:30.08  30              P    29.15  1:01.92  1:35.31  2:08.29  2:41.13  3:14.72  3:48.63
                                                                       4:22.79  4:56.75
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM  5:30.75  31              P    30.59  1:03.34  1:37.24  2:11.17  2:43.97  3:17.69  3:51.13
                                                                       4:24.70  4:58.35
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S  5:32.04  32
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  5:54.14  33              P    31.12  1:06.12  1:42.02  2:17.68  2:53.08  3:29.25  4:06.41
                                                                       4:43.43  5:18.33

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    57.15   2    55.87 F1  P    27.98
                                                                    F    27.65
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      58.19   3    57.13 F2  P    28.90
                                                                    F    28.25
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE    58.42   5    58.41 F3  P    28.68
                                                                    F    28.37
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     58.41   4    58.68 F4  P    28.82
                                                                    F    28.83
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    59.42   7    59.24 F5  P    29.03
                                                                    F    28.92
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK     59.27   6    59.67 F6  P    28.57
                                                                    F    28.86
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  1:00.29   9  1:00.36 F7  P    29.45
                                                                    F    29.42
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:00.19   8  1:01.46 F8  P    29.42
                                                                    F    30.05

WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA  1:01.24  17  1:00.90 C1  P    29.84
                                                                    F    30.02
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  1:00.31  10  1:00.94 C2  P    29.21
                                                                    F    30.06
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.34  11  1:01.54 C3  P    29.39
                                                                    F    29.75
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  1:01.55  19  1:01.62 C4  P    30.88
                                                                    F    30.42
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:00.70  15  1:01.86 C5  P    29.58
                                                                    F    30.45
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  1:00.97  16  1:02.10 C6  P    30.03
                                                                    F    29.96
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  1:01.71  20  1:02.33 C7  P    30.76
                                                                    F    30.51
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  1:01.90  21          C   P    29.91

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     55.53   1              P    26.53
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    57.15   2              P    27.98
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      58.19   3              P    28.90
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     58.41   4              P    28.82
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE    58.42   5              P    28.68
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK     59.27   6              P    28.57
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    59.42   7              P    29.03
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:00.19   8              P    29.42
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  1:00.29   9              P    29.45
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  1:00.31  10              P    29.21
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.34  11              P    29.39
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:00.47  12              P    29.13
BEHNKE, JON           14 PC ORINDA AQUATI  1:00.64  13              P    29.84
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  1:00.68  14              P    29.66
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:00.70  15              P    29.58
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  1:00.97  16              P    30.03
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA  1:01.24  17              P    29.84
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:01.45  18              P    30.53
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  1:01.55  19              P    30.88
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  1:01.71  20              P    30.76
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  1:02.06  22              P    30.03
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  1:02.34  23              P    30.50
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  1:02.84  24              P  1:02.84
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:02.93  25              P    30.85
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:03.02  26              P    30.46
STEFAN, NICK          13 PC ORINDA AQUATI  1:03.14  27              P    31.01
KIM, JONATHAN         13 PC ALMADEN SWIM   1:03.16  28              P    30.63
KIM, CHAN             13 PC PALO ALTO SWI  1:03.20  29              P    29.98
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:03.55  30              P    31.22
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  1:03.58  31              P    30.97
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  1:03.79  32              P    31.87
CASEY, LANCE          14 PC SOS SWIM TEAM  1:03.97  33              P    30.98
PLUME, JOE            13 PC PALO ALTO SWI  1:04.01  34              P    31.59
READ, TRAVIS          13 PC STANFORD COVI  1:04.03  35              P    31.18
CHEN, CHRIS           14 PC LYNBROOK AQUA  1:04.10  37              P    31.60
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  1:04.10  36              P  1:04.12
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:04.43  38              P    31.52
YEH, ALEX             14 PC PALO ALTO SWI  1:04.78  39              P    31.70
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  1:04.79  40              P    31.65
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.82  41              P    31.28
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  1:04.90  42              P    32.12
DOLAR, KEVIN          14 PC SOUTH SAN FRA  1:04.95  43              P    31.74
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI  1:05.10  44              P    31.14
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   1:05.83  45              P    31.40
GUNDERSON, MATT       14 PC SUNNYVALE SWI  1:05.95  46              P    32.98
LEE, RYAN             13 PC MISSION SAN J  1:06.12  47              P    32.29
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI  1:06.25  48              P    32.03
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  1:06.39  49              P    32.02
RIANDA, KAM           14 PC SALINAS VALLE  1:06.49  50              P  1:06.52
KYFFIN, CHADWICK      13 PC SILICON VALLE  1:06.53  51              P    32.80
AGASID, MARK          14 PC SOUTH SAN FRA  1:07.12  52              P    33.11
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   1:07.43  54              P  1:07.42
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  1:07.43  53              P    32.62
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM  1:07.50  56              P  1:07.45
TALAUE, CARL          13 PC MISSION SAN J  1:07.50  55              P  1:07.54
SINZIG, VIKTOR        13 PC UNATTACHED PA  1:07.53  57              P  1:08.79
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI  1:07.89  58              P    33.40
LOGAN, TYLER          14 PC WEST COAST AQ  1:07.96  59              P  1:07.96
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  1:11.29  60              P    34.65
DAVIS, KENDALL        13 PC TERRAPINS SWI  1:11.81  61              P    34.77

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
   SECTIONAL   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:03.04   2  1:59.18 F1  P    28.25  1:00.28  1:32.85
                                                                    F    28.63    59.50  1:30.48
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  2:02.84   1  1:59.23 F2  P    29.92  1:01.61  1:32.40
                                                                    F    29.04    59.68  1:30.12
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:06.22   4  2:03.46 F3  P    30.16  1:01.78  1:34.34
                                                                    F    28.91  1:00.10  1:32.34
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:06.21   3  2:04.38 F4  P    30.60  1:01.97  1:34.90
                                                                    F    30.16  1:01.20  1:33.21
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   2:09.22   5  2:08.53 F5  P    30.25  1:02.76  1:36.37
                                                                    F    30.24  1:02.93  1:36.07
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:11.63   9  2:09.23 F6  P    31.16  1:04.79  1:38.52
                                                                    F    30.43  1:03.24  1:36.87
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  2:09.84   6  2:12.53 F7  P    30.78  1:03.30  1:36.72
                                                                    F    30.49  1:03.12  1:38.04
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:10.54   7  2:13.19 F8  P    30.88  1:04.33  1:37.98
                                                                    F    30.95  1:04.85  1:39.68

WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA  2:11.73  10  2:09.71 C1  P    30.73  1:04.17  1:37.92
                                                                    F    31.07  1:04.28  1:37.72
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  2:12.07  11  2:10.67 C2  P    31.74  1:05.47  1:38.94
                                                                    F    31.96  1:05.19  1:38.13
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:14.87  17  2:14.23 C3  P    32.47  1:07.30  1:41.15
                                                                    F    31.91  1:06.30  1:40.34
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  2:15.90  18  2:14.40 C4  P    33.81  1:08.21  1:42.66
                                                                    F    33.22  1:08.27  1:41.91
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:16.30  19  2:15.02 C5  P    32.48  1:07.05  1:42.14
                                                                    F    31.52  1:05.78  1:40.50
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:14.79  16  2:15.23 C6  P    32.31  1:06.48  1:40.95
                                                                    F    32.58  1:06.90  1:41.48
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  2:13.84  13  2:16.83 C7  P    32.83  1:06.62  1:41.15
                                                                    F    32.98  1:07.48  1:42.65
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:14.46  14  2:17.42 C8  P    30.76  1:04.20  1:40.47
                                                                    F    32.07  1:06.67  1:42.88

MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  2:02.84   1              P    29.92  1:01.61  1:32.40
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:03.04   2              P    28.25  1:00.28  1:32.85
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:06.21   3              P    30.60  1:01.97  1:34.90
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:06.22   4              P    30.16  1:01.78  1:34.34
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   2:09.22   5              P    30.25  1:02.76  1:36.37
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  2:09.84   6              P    30.78  1:03.30  1:36.72
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:10.54   7              P    30.88  1:04.33  1:37.98
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:11.59   8              P    32.56  1:05.54  1:38.96
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:11.63   9              P    31.16  1:04.79  1:38.52
WATSON, TAYLOR        14 PC UNATTACHED PA  2:11.73  10              P    30.73  1:04.17  1:37.92
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ  2:12.07  11              P    31.74  1:05.47  1:38.94
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  2:13.49  12              P    33.50  1:08.39  1:41.13
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  2:13.84  13              P    32.83  1:06.62  1:41.15
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:14.46  14              P    30.76  1:04.20  1:40.47
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  2:14.47  15              P    31.74  1:05.47  1:40.01
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:14.79  16              P    32.31  1:06.48  1:40.95
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:14.87  17              P    32.47  1:07.30  1:41.15
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  2:15.90  18              P    33.81  1:08.21  1:42.66
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:16.30  19              P    32.48  1:07.05  1:42.14
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  2:16.70  20              P    32.35  1:07.07  1:42.06
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  2:16.85  21              P    32.27  1:07.82  1:42.52
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:16.92  22              P    32.82  1:07.26  1:42.61
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  2:17.32  23              P    32.22  1:06.30  1:41.74
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S  2:18.53  24              P    32.77  1:07.64  1:43.58
GUNDERSON, MATT       14 PC SUNNYVALE SWI  2:18.54  26              P    34.13  1:09.24  1:44.31
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  2:18.54  25              P    33.18  1:09.05  1:44.27
DENTONE, PETER        14 PC TERRAPINS SWI  2:18.76  27              P    32.22  1:06.44  1:42.46
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:18.89  28              P    31.96  1:07.16  1:42.94
KIM, JONATHAN         13 PC ALMADEN SWIM   2:18.96  29              P    32.27  1:07.96  1:44.01
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:19.10  30              P    33.47  1:09.80  1:45.41
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:19.39  31              P    34.49  1:09.91  1:45.56
KYFFIN, CHADWICK      13 PC SILICON VALLE  2:20.09  32              P    33.89  1:09.48  1:45.68
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  2:20.37  33              P    33.35  1:08.56  1:44.96
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  2:20.58  34              P    33.31  1:08.60  1:44.74
READ, TRAVIS          13 PC STANFORD COVI  2:20.72  35              P    32.56  1:08.30  1:44.79
THIVIERGE, SHAUN      14 PC STANFORD COVI  2:20.80  36              P    33.15  1:09.79  1:45.97
PAWLOWSKI, ADAM       13 PC PLEASANTON SE  2:20.85  37              P    33.27  1:09.10  1:45.56
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  2:21.46  38              P    33.46  1:10.28  1:46.26
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM  2:21.57  39              P    33.35  1:09.42  1:45.65
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI  2:21.65  40              P    33.31  1:10.25  1:47.25
RIANDA, KAM           14 PC SALINAS VALLE  2:22.49  41              P    34.64  1:10.69  1:46.48
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S  2:23.08  42
PLUME, JOE            13 PC PALO ALTO SWI  2:24.31  43              P    34.00  1:10.81  1:48.32
SINZIG, VIKTOR        13 PC UNATTACHED PA  2:24.93  44              P    34.65  1:11.68  1:48.87
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  2:29.47  45              P    35.08  1:13.16  1:52.04
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, CHRIS           14 PC LYNBROOK AQUA   DQUED                   P    32.98  1:07.78  1:42.84

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   1:01.76   1  1:01.87 F1  P    29.60
                                                                    F    29.37
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:02.35   2  1:02.95 F2  P    29.65
                                                                    F    29.71
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:03.40   4  1:03.94 F3  P    30.41
                                                                    F    30.27
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  1:04.76   7  1:04.14 F4  P    30.32
                                                                    F    30.30
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:03.91   5  1:05.15 F5  P    30.68
                                                                    F    30.96
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:06.27   8  1:07.02 F6  P    31.47
                                                                    F    31.94
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:02.71   3   DQUED  F   P    29.41
                                                                    F    29.96
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:04.47   6   DQUED  F   P    30.97
                                                                    F    30.55

GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  1:06.45   9  1:06.91 C1  P    31.25
                                                                    F    31.46
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  1:07.94  14  1:07.35 C2  P    32.27
                                                                    F    32.24
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  1:07.56  11  1:07.48 C3  P    32.19
                                                                    F    32.42
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI  1:07.54  10  1:07.57 C4  P    32.21
                                                                    F    32.22
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   1:07.85  12  1:08.11 C5  P    31.76
                                                                    F    32.09
ICE, TIM              13 PC UNATTACHED PA  1:08.46  15  1:08.67 C6  P    32.16
                                                                    F    32.10
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:08.90  17  1:09.46 C7  P    33.05
                                                                    F    33.26
JACOBSON, CHRIS       14 PC CABRILLO THRE  1:08.85  16  1:10.60 C8  P    32.14
                                                                    F    33.60

CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   1:01.76   1              P    29.60
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:02.35   2              P    29.65
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   1:02.71   3              P    29.41
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:03.40   4              P    30.41
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:03.91   5              P    30.68
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:04.47   6              P    30.97
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  1:04.76   7              P    30.32
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  1:06.27   8              P    31.47
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  1:06.45   9              P    31.25
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI  1:07.54  10              P    32.21
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  1:07.56  11              P    32.19
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   1:07.85  12              P    31.76
WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI  1:07.88  13              P    32.39
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  1:07.94  14              P    32.27
ICE, TIM              13 PC UNATTACHED PA  1:08.46  15              P    32.16
JACOBSON, CHRIS       14 PC CABRILLO THRE  1:08.85  16              P    32.14
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:08.90  17              P    33.05
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI  1:09.09  18              P    32.84
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  1:09.27  19              P    32.61
FONG, ELLIOT          14 PC OAKLAND BARRA  1:09.36  20              P    32.78
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  1:09.40  21              P    32.91
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  1:09.93  22              P    33.01
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  1:10.26  23              P    33.39
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  1:10.35  24              P    33.84
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  1:10.76  25              P    33.32
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:10.90  26              P    33.88
GINGERELLI, RICHIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:10.96  27              P    33.19
GRIM, COLE            14 PC TERRAPINS SWI  1:11.23  28              P    33.97
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA  1:11.53  29              P    34.27
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   1:12.45  30              P    33.66
TSAI, JESSE           14 PC SOUTH SAN FRA  1:12.47  31              P    34.85
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  1:13.19  32              P    34.64
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  1:13.50  33              P    35.04
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:14.70  34              P    35.71
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  1:15.35  35              P    35.12
THIVIERGE, SHAUN      14 PC STANFORD COVI  1:16.65  36              P    35.79
CURLEY, JOE           13 PC TERRAPINS SWI  1:16.82  37              P    35.35
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    31.76
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    36.08

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
   SECTIONAL   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:15.09   1  2:13.69 F1  P    31.01  1:05.81  1:40.61
                                                                    F    31.03  1:05.34  1:39.81
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.52   3  2:14.92 F2  P    31.60  1:06.28  1:41.69
                                                                    F    30.59  1:04.64  1:39.73
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:16.44   2  2:15.06 F3  P    31.40  1:06.40  1:42.00
                                                                    F    30.76  1:05.51  1:40.20
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:18.04   4  2:15.10 F4  P    31.96  1:07.01  1:42.46
                                                                    F    31.33  1:06.52  1:40.38
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   2:19.70   6  2:17.79 F5  P    32.11  1:08.21  1:44.36
                                                                    F    32.12  1:08.10  1:43.31
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:19.21   5  2:18.52 F6  P    31.73  1:07.80  1:43.54
                                                                    F    31.98  1:07.12  1:42.70
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  2:21.04   7  2:18.90 F7  P    32.02  1:07.82  1:43.99
                                                                    F    32.22  1:07.88  1:43.78
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  2:24.83  10  2:25.89 F8  P    32.72  1:09.43  1:47.17
                                                                    F    32.90  1:09.91  1:47.92

GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  2:28.37  15  2:24.36 C1  P    33.93  1:12.19  1:50.18
                                                                    F    33.06  1:10.08  1:47.27
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  2:28.25  14  2:26.69 C2  P    33.34  1:10.77  1:49.14
                                                                    F    33.02  1:10.34  1:48.71
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   2:27.15  13  2:27.92 C3  P    33.22  1:10.41  1:48.81
                                                                    F    33.43  1:10.68  1:49.61
FONG, ELLIOT          14 PC OAKLAND BARRA  2:31.03  19  2:30.30 C4  P    34.55  1:12.83  1:51.70
                                                                    F    34.02  1:12.34  1:51.52
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  2:31.65  21  2:32.47 C5  P    33.49  1:11.71  1:51.51
                                                                    F    34.44  1:13.78  1:53.64
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ICE, TIM              13 PC UNATTACHED PA  2:26.86  12   DQUED  C   P    33.33  1:10.95  1:49.31
                                                                    F    33.24  1:10.34  1:49.37
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  2:31.51  20          C   P    34.18  1:12.84  1:52.74
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:32.06  22          C   P    35.22  1:13.48  1:53.10

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:15.09   1              P    31.01  1:05.81  1:40.61
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:16.44   2              P    31.40  1:06.40  1:42.00
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.52   3              P    31.60  1:06.28  1:41.69
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:18.04   4              P    31.96  1:07.01  1:42.46
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:19.21   5              P    31.73  1:07.80  1:43.54
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   2:19.70   6              P    32.11  1:08.21  1:44.36
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  2:21.04   7              P    32.02  1:07.82  1:43.99
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  2:21.05   8              P    31.60  1:07.34  1:43.82
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:21.87   9              P    32.66  1:08.80  1:45.28
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  2:24.83  10              P    32.72  1:09.43  1:47.17
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  2:26.31  11              P    33.79  1:11.42  1:48.91
ICE, TIM              13 PC UNATTACHED PA  2:26.86  12              P    33.33  1:10.95  1:49.31
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   2:27.15  13              P    33.22  1:10.41  1:48.81
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  2:28.25  14              P    33.34  1:10.77  1:49.14
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  2:28.37  15              P    33.93  1:12.19  1:50.18
WIGLEY, DOUGLAS       14 PC ALPINE PORTOL  2:29.60  16              P    33.31  1:11.51  1:50.40
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI  2:30.31  17              P    33.25  1:11.12  1:51.35
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:30.51  18              P    34.53  1:12.51  1:51.73
FONG, ELLIOT          14 PC OAKLAND BARRA  2:31.03  19              P    34.55  1:12.83  1:51.70
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  2:31.65  21              P    33.49  1:11.71  1:51.51
DOLAR, KEVIN          14 PC SOUTH SAN FRA  2:33.22  23              P    35.44  1:14.21  1:53.26
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  2:33.39  24              P    34.30  1:13.11  1:53.61
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  2:33.70  25              P    33.01  1:11.42  1:51.96
TSAI, JESSE           14 PC SOUTH SAN FRA  2:34.96  26              P    35.33  1:14.65  1:55.02
PICKENS, MICHAEL      13 PC CAMPBELL WAVE  2:35.22  27              P    34.57  1:13.70  1:54.10
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI  2:35.72  28              P    34.06  1:13.76  1:54.76
GRIM, COLE            14 PC TERRAPINS SWI  2:35.82  29              P    35.99  1:15.71  1:56.32
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:36.05  30              P    35.41  1:15.90  1:55.88
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:36.11  31              P    36.50  1:16.59  1:56.31
JARDIN, JEREMY        13 PC CAMPBELL WAVE  2:36.92  32              P    35.37  1:14.41  1:55.76
GINGERELLI, RICHIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:37.03  33              P    34.85  1:14.85  1:57.19
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:37.16  34              P    36.10  1:16.53  1:57.63
SO, SOLOMON           13 PC OTTER SWIM CL  2:37.20  35              P    35.63  1:15.55  1:56.62
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  2:37.44  36              P    35.78  1:16.46  1:57.39
DAVIS, ALEXANDER      14 PC STANFORD COVI  2:38.18  37              P    36.33  1:16.38  1:57.60
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:38.20  38              P    36.10  1:16.25  1:57.12
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  2:38.22  39              P    36.60  1:17.16  1:57.65
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:38.62  40              P    36.61  1:17.28  1:58.02
KIM, CHAN             13 PC PALO ALTO SWI  2:39.13  41              P    34.11  1:14.25  1:56.79
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  2:39.35  42              P    15.65    36.38  1:59.39
THIVIERGE, SHAUN      14 PC STANFORD COVI  2:42.66  43              P    35.76  1:16.73  1:59.67
PRICE, MATTHEW        14 PC SOUTH VALLEY   2:47.32  44              P    37.83  1:19.80  2:03.03
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:47.37  45              P    37.86  1:20.37  2:03.81
CURLEY, JOE           13 PC TERRAPINS SWI  2:55.93  46              P    39.19  1:23.62  2:10.16
LOH, ALEX             14 PC LYNBROOK AQUA   DQUED                   P    34.91  1:13.75  1:54.80
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P    34.57  1:14.89  1:57.85
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     55.43   1    54.95 F1  P    25.99
                                                                    F    25.89
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     56.45   3    56.06 F2  P    26.61
                                                                    F    26.06
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    57.22   5    56.35 F3  P    27.15
                                                                    F    26.69
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA    57.25   6    56.80 F4  P    27.22
                                                                    F    26.89
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK     57.13   4    56.92 F5  P    27.40
                                                                    F    26.68
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    57.94   8    57.07 F6  P    26.90
                                                                    F    27.07
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     57.43   7    58.12 F7  P    26.57
                                                                    F    27.18
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J    58.18   9    59.76 F8  P    27.57
                                                                    F    27.52

WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:00.38  20    58.37 C1  P    27.96
                                                                    F    26.95
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J    58.62  11    58.79 C2  P    27.80
                                                                    F    27.91
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    59.94  16    59.55 C3  P    27.92
                                                                    F    28.09
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  1:00.23  17  1:00.18 C4  P    28.27
                                                                    F    28.15
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     58.37  10  1:01.41 C5  P    27.02
                                                                    F    28.34
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:00.24  18  1:03.34 C6  P    28.01
                                                                    F    29.25
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      59.24  12   DQUED  C   P    27.85
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  1:00.27  19          C   P    28.51

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     55.43   1              P    25.99
WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI    56.11   2              P    26.68
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK     56.45   3              P    26.61
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK     57.13   4              P    27.40
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    57.22   5              P    27.15
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA    57.25   6              P    27.22
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK     57.43   7              P    26.57
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ    57.94   8              P    26.90
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J    58.18   9              P    27.57
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     58.37  10              P    27.02
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J    58.62  11              P    27.80
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      59.24  12              P    27.85
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK     59.31  13              P    27.94
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE    59.59  14              P    27.65
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S    59.65  15              P    27.84
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI    59.94  16              P    27.92
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  1:00.23  17              P    28.27
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  1:00.24  18              P    28.01
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  1:00.38  20              P    27.96
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  1:01.05  21              P    28.21
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  1:01.07  22              P    28.26
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  1:01.25  23              P    28.46
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  1:01.45  24              P    29.24
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARBIOS, ALEX          14 PC SANTA ROSA NE  1:01.88  25              P    29.45
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  1:02.36  26              P    29.64
TSAI, JESSE           14 PC SOUTH SAN FRA  1:02.40  27              P    29.92
CASEY, LANCE          14 PC SOS SWIM TEAM  1:02.42  28              P    28.65
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  1:02.67  29              P    29.04
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:02.74  30              P    29.51
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  1:02.85  31              P    28.89
GERMANO, KEVIN        13 PC PACIFICA SEA   1:02.87  32              P    29.08
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:03.11  33              P    29.65
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:03.30  34              P    29.38
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  1:03.68  35              P    28.81
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  1:03.79  36              P    29.93
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  1:04.36  37              P    29.30
LEE, RYAN             13 PC MISSION SAN J  1:05.30  38              P    30.94
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  1:05.54  39              P    30.63
DAVIS, KENDALL        13 PC TERRAPINS SWI  1:07.08  40              P    30.31

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
   SECTIONAL   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:06.97   2  2:05.43 F1  P    29.16  1:01.23  1:34.19
                                                                    F    28.11  1:00.07  1:32.24
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  2:08.65   4  2:07.07 F2  P    17.68  1:00.27  1:34.37
                                                                    F    28.35  1:00.79  1:33.80
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  2:08.84   5  2:07.35 F3  P    29.26  1:03.04  1:37.26
                                                                    F    28.62  1:00.76  1:34.23
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:10.69   7  2:08.39 F4  P    29.41  1:03.14  1:37.80
                                                                    F    28.76  1:01.59  1:35.45
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  2:11.62   8  2:08.59 F5  P    28.95  1:01.84  1:37.20
                                                                    F    28.74  1:01.80  1:35.26
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  2:08.07   3  2:08.99 F6  P    28.46  1:00.54  1:34.56
                                                                    F    28.29  1:00.76  1:34.56
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:10.41   6  2:11.08 F7  P    29.05  1:02.63  1:35.84
                                                                    F    29.53  1:02.14  1:36.19
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:13.31   9  2:13.36 F8  P    29.94  1:03.78  1:38.53
                                                                    F    29.75  1:03.22  1:37.94

KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  2:14.82  13  2:12.73 C1  P    30.11  1:04.11  1:39.33
                                                                    F    29.65  1:02.95  1:37.70
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:15.05  14  2:14.76 C2  P    29.65  1:04.60  1:40.56
                                                                    F    29.37  1:04.06  1:40.23
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:18.08  19  2:15.91 C3  P    31.35  1:06.97  1:42.62
                                                                    F    30.77  1:05.19  1:40.72
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:17.30  18  2:16.80 C4  P    30.99  1:06.44  1:42.15
                                                                    F    30.90  1:06.51  1:42.11
GERMANO, KEVIN        13 PC PACIFICA SEA   2:13.95  11  2:17.71 C5  P    29.56  1:03.06  1:37.68
                                                                    F    29.83  1:04.04  1:41.39
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:13.72  10   DQUED  C   P    29.40  1:03.43  1:38.61
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:19.22  20          C   P    29.73  1:04.34  1:41.58
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  2:32.48  21          C   P    31.40  1:10.42  1:51.94

WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI  2:04.53   1              P    28.70  1:00.76  1:32.67
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:06.97   2              P    29.16  1:01.23  1:34.19
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  2:08.07   3              P    28.46  1:00.54  1:34.56
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  2:08.65   4              P    17.68  1:00.27  1:34.37
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  2:08.84   5              P    29.26  1:03.04  1:37.26
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:10.41   6              P    29.05  1:02.63  1:35.84
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:10.69   7              P    29.41  1:03.14  1:37.80
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  2:11.62   8              P    28.95  1:01.84  1:37.20
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:13.31   9              P    29.94  1:03.78  1:38.53
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:13.72  10              P    29.40  1:03.43  1:38.61
GERMANO, KEVIN        13 PC PACIFICA SEA   2:13.95  11              P    29.56  1:03.06  1:37.68
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:14.44  12              P    30.76  1:05.71  1:40.11
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  2:14.82  13              P    30.11  1:04.11  1:39.33
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:15.05  14              P    29.65  1:04.60  1:40.56
ARBIOS, ALEX          14 PC SANTA ROSA NE  2:15.38  15              P    30.51  1:04.70  1:39.93
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:16.40  16              P    29.80  1:04.15  1:40.01
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:17.14  17              P    30.94  1:05.78  1:42.24
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:17.30  18              P    30.99  1:06.44  1:42.15
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:18.08  19              P    31.35  1:06.97  1:42.62

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:00.33   1  1:59.00 F1  P    25.47    57.25  1:31.60
                                                                    F    25.96    56.86  1:30.87
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:05.17   4  2:05.28 F2  P    28.02  1:00.75  1:35.15
                                                                    F    28.28  1:01.53  1:36.19
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  2:04.34   2  2:05.31 F3  P    27.21  1:00.53  1:35.33
                                                                    F    26.98  1:00.17  1:35.81
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   2:05.69   6  2:05.98 F4  P    27.27  1:00.10  1:36.33
                                                                    F    27.32  1:00.74  1:37.78
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  2:08.06   9  2:06.03 F5  P    26.85    58.85  1:38.86
                                                                    F    27.40    59.12  1:38.18
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:07.66   8  2:08.09 F6  P    28.12  1:03.78  1:38.63
                                                                    F    27.69  1:03.26  1:38.59
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:04.63   3  2:08.10 F7  P    26.81    58.03  1:34.40
                                                                    F    27.51    59.87  1:37.30
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:06.42   7  2:08.11 F8  P    26.18    57.42  1:38.18
                                                                    F    26.52    59.07  1:39.47

HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  2:09.02  12  2:07.07 C1  P    26.99  1:01.60  1:39.36
                                                                    F    27.58  1:02.06  1:38.64
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:08.17  10  2:08.01 C2  P    28.78  1:01.99  1:38.45
                                                                    F    28.69  1:02.40  1:38.11
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:08.91  11  2:08.17 C3  P    27.27  1:01.51  1:39.69
                                                                    F    26.39    59.15  1:39.38
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:11.49  17  2:09.75 C4  P    28.58  1:02.33  1:40.18
                                                                    F    28.96  1:02.37  1:39.50
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:11.40  16  2:17.50 C5
                                                                    F    29.45  1:03.65  1:45.23
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   2:10.72  14  2:20.06 C6  P    28.18  1:01.95  1:41.16
                                                                    F    28.37  1:04.02  1:46.67
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  2:12.65  18          C   P    28.66  1:02.22  1:40.93
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:12.77  19          C   P    29.10  1:02.00  1:42.81

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:00.33   1              P    25.47    57.25  1:31.60
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  2:04.34   2              P    27.21  1:00.53  1:35.33
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  2:04.63   3              P    26.81    58.03  1:34.40
CHEN, EASTON          14 PC WALNUT CREEK   2:05.17   4              P    28.02  1:00.75  1:35.15
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         14 PC SUNNYVALE SWI  2:05.35   5              P    27.31  1:00.02  1:36.38
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   2:05.69   6              P    27.27  1:00.10  1:36.33
ROTHBERG, DASH        14 PC WALNUT CREEK   2:06.42   7              P    26.18    57.42  1:38.18
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:07.66   8              P    28.12  1:03.78  1:38.63
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ  2:08.06   9              P    26.85    58.85  1:38.86
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:08.17  10              P    28.78  1:01.99  1:38.45
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:08.91  11              P    27.27  1:01.51  1:39.69
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  2:09.02  12              P    26.99  1:01.60  1:39.36
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  2:10.62  13              P    27.72    58.24  1:39.36
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   2:10.72  14              P    28.18  1:01.95  1:41.16
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  2:11.18  15              P    28.00  1:02.88  1:41.63
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  2:11.40  16
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  2:11.49  17              P    28.58  1:02.33  1:40.18
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  2:12.93  20              P    27.38  1:01.68  1:42.79
AUSICH, ROYCE         13 PC SANTA CLARA S  2:13.22  21              P    28.32  1:02.86  1:42.92
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  2:13.47  22              P    27.96  1:02.39  1:43.31
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  2:13.49  23              P    28.16  1:04.31  1:41.15
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  2:14.02  24              P    27.67  1:02.10  1:44.66
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU  2:15.16  25              P    29.56  1:03.19  1:43.86
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  2:15.37  26              P    27.75  1:03.83  1:44.11
JACOBSON, CHRIS       14 PC CABRILLO THRE  2:15.81  27              P    29.27  1:05.95  1:46.48
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  2:15.84  28
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  2:15.94  29              P    29.54  1:02.90  1:44.56
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  2:15.96  30              P    29.01  1:04.12  1:44.83
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  2:16.38  31              P    29.68  1:04.04  1:45.06
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  2:16.44  32              P    29.56  1:04.21  1:45.24
HESSLER, WALTER       14 PC SANTA CLARA S  2:16.54  33              P    28.42  1:05.59  1:44.45
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   2:17.05  34              P    29.61  1:05.74  1:44.16
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  2:17.44  35              P    30.72  1:07.08  1:44.82
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:17.88  36              P    30.03  1:04.36  1:47.36
GOLDSTEIN, JEREMY     14 PC STANFORD COVI  2:18.66  37
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:18.69  38
CASEY, LANCE          14 PC SOS SWIM TEAM  2:19.06  39
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  2:19.29  40              P    31.02  1:05.25  1:47.33
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  2:19.61  41
KIM, JONATHAN         13 PC ALMADEN SWIM   2:19.65  42              P    30.25  1:48.04  2:19.67
ICE, TIM              13 PC UNATTACHED PA  2:20.14  43              P    32.10  1:10.39  1:48.04
TANG, ERIC            13 PC ORINDA AQUATI  2:20.16  44              P    29.29  1:05.58  1:47.28
VANHOVEN, SEBASTIAN   13 PC TERRAPINS SWI  2:20.46  45              P    33.24  1:08.11  1:48.83
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:20.82  46              P    31.69  1:07.99  1:47.88
BURGIN, PAUL          13 PC SAN RAMON LIV  2:21.23  47              P    29.84  1:06.66  1:48.22
CHEN, CHRIS           14 PC LYNBROOK AQUA  2:21.66  48              P    29.36  1:05.21  1:48.94
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  2:21.70  49
TSAI, JESSE           14 PC SOUTH SAN FRA  2:22.70  50              P    29.41  1:07.84  1:49.62
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  2:23.02  51              P    31.41  1:08.61  1:51.74
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:23.38  52              P    32.42  1:08.55  1:49.23
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  2:30.67  53

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
   SECTIONAL   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:14.67   1  4:14.16 F1  P    27.40    58.66  1:31.77  2:04.95  2:39.90  3:15.65  3:45.48
                                                                    F    27.61    59.08  1:31.94  2:04.50  2:39.76  3:15.81  3:45.34
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  4:24.73   3  4:22.24 F2  P    27.52    59.27  1:33.06  2:06.34  2:45.25  3:23.41  3:54.23
                                                                    F    27.57    59.95  1:33.46  2:06.99  2:45.42  3:22.91  3:53.24
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  4:24.15   2  4:23.92 F3  P    27.58    58.90  1:33.74  2:08.41  2:45.09  3:23.05  3:54.32
                                                                    F    27.36    59.81  1:34.79  2:08.89  2:46.14  3:23.85  3:54.51
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   4:27.84   4  4:26.84 F4  P    28.40  1:01.20  1:36.78  2:10.79  2:48.26  3:26.60  3:58.19
                                                                    F    28.56  1:01.80  1:36.61  2:10.47  2:48.57  3:26.45  3:57.77
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  4:31.51   5  4:32.28 F5  P    28.16  1:00.13  1:36.90  2:12.65  2:50.99  3:29.78  4:01.27
                                                                    F    28.93  1:01.00  1:37.81  2:13.45  2:51.88  3:30.50  4:01.91
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  4:36.48   6  4:33.81 F6  P    29.37  1:03.36  1:38.99  2:14.17  2:52.62  3:31.14  4:03.79
                                                                    F    29.71  1:03.42  1:39.04  2:13.52  2:51.64  3:31.02  4:02.67
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  4:37.02   8  4:36.90 F7  P    29.39  1:03.18  1:40.67  2:15.95  2:55.72  3:36.08  4:07.27
                                                                    F    30.29  1:05.28  1:43.49  2:19.24  2:59.20  3:38.80  4:08.50
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  4:36.80   7   DQUED  F   P    28.18  1:00.40  1:36.82  2:12.05  2:54.44  3:35.67  4:06.78
                                                                    F    28.96  1:01.66  1:38.24  2:13.81  2:54.85  3:35.02  4:06.31

MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  4:43.96  17  4:35.78 C1  P    29.78  1:05.70  1:44.53  2:21.83  2:59.75  3:38.14  4:11.72
                                                                    F    28.47  1:03.11  1:40.87  2:18.09  2:54.54  3:31.78  4:04.97
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  4:42.31  14  4:45.62 C2  P    30.23  1:05.43  1:40.87  2:14.95  2:56.71  3:38.41  4:11.29
                                                                    F    30.30  1:06.61  1:42.90  2:17.93  2:59.34  3:40.55  4:13.95
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  4:48.66  20  4:46.71 C3  P    30.80  1:06.73  1:43.31  2:19.13  3:00.65  3:42.75  4:17.13
                                                                    F    30.44  1:05.56  1:42.20  2:17.25  2:59.38  3:41.72  4:15.42
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  4:45.41  18  4:46.83 C4  P    29.48  1:04.75  1:41.10  2:17.63  2:57.60  3:37.88  4:11.51
                                                                    F    30.67  1:07.73  1:45.20  2:21.85  3:01.86  3:42.34  4:15.56
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  4:49.98  21  4:50.34 C5  P    32.19  1:10.53  1:48.90  2:25.08  3:04.25  3:43.64  4:17.24
                                                                    F    31.56  1:09.28  1:47.27  2:23.90  3:04.53  3:43.77  4:17.22
SALAMATI, BEHAN       13 PC SAN RAMON LIV  4:40.30  12          C   P    30.08  1:02.91  1:39.98  2:16.21  2:56.37  3:37.27  4:09.10
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  4:47.51  19          C   P    31.57  1:09.17  1:45.47  2:21.09  3:01.11  3:40.28  4:14.44
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  4:50.20  22          C   P    30.49  1:06.07  1:42.68  2:19.55  3:00.92  3:42.68  4:17.12

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:14.67   1              P    27.40    58.66  1:31.77  2:04.95  2:39.90  3:15.65  3:45.48
WELTZ, SCOTT          14 PC SILICON VALLE  4:24.15   2              P    27.58    58.90  1:33.74  2:08.41  2:45.09  3:23.05  3:54.32
WONG, SCOTT           13 PC SANTA CLARA S  4:24.73   3              P    27.52    59.27  1:33.06  2:06.34  2:45.25  3:23.41  3:54.23
CAMPBELL, JARED       14 PC WALNUT CREEK   4:27.84   4              P    28.40  1:01.20  1:36.78  2:10.79  2:48.26  3:26.60  3:58.19
HU, DEKE              14 PC UNATTACHED PA  4:31.51   5              P    28.16  1:00.13  1:36.90  2:12.65  2:50.99  3:29.78  4:01.27
GUIMARIN, MICHAEL     14 PC SANTA CLARA S  4:36.48   6              P    29.37  1:03.36  1:38.99  2:14.17  2:52.62  3:31.14  4:03.79
RICO, MICHAEL         14 PC MISSION SAN J  4:36.80   7              P    28.18  1:00.40  1:36.82  2:12.05  2:54.44  3:35.67  4:06.78
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S  4:37.02   8              P    29.39  1:03.18  1:40.67  2:15.95  2:55.72  3:36.08  4:07.27
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE  4:39.01   9              P    28.48  1:01.72  1:37.40  2:12.53  2:55.01  3:37.79  4:08.70
KROMPIER, JESSE       13 PC WALNUT CREEK   4:39.30  10              P    29.29  1:02.56  1:38.02  2:13.45  2:53.80  3:33.77  4:07.12
DONNELLY, DANNY       13 PC CABRILLO THRE  4:39.97  11              P    28.35  1:01.37  1:35.22  2:08.90  2:52.68  3:35.56  4:07.61
WEBER, JUSTIN         13 PC CABRILLO THRE  4:41.09  13              P    28.80  1:02.40  1:41.23  2:17.72  2:57.81  3:38.05  4:10.39
JOHNSON, SEAN         13 PC PACIFIC COAST  4:42.31  14              P    30.23  1:05.43  1:40.87  2:14.95  2:56.71  3:38.41  4:11.29
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  4:42.62  15              P    29.85  1:02.96  1:38.60  2:13.08  2:54.89  3:37.32  4:10.31
NGUYEN, CHRISTOPHER   14 PC MISSION SAN J  4:43.07  16              P    28.54  1:01.72  1:37.80  2:12.88  2:53.71  3:35.75  4:10.22
MCLAUGHLIN, JAMES     13 PC UNATTACHED PA  4:43.96  17              P    29.78  1:05.70  1:44.53  2:21.83  2:59.75  3:38.14  4:11.72
HINE, TRACY           14 PC UNATTACHED PA  4:45.41  18              P    29.48  1:04.75  1:41.10  2:17.63  2:57.60  3:37.88  4:11.51
ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV  4:48.66  20              P    30.80  1:06.73  1:43.31  2:19.13  3:00.65  3:42.75  4:17.13
GALLANT, KURTIS       14 PC SILICON VALLE  4:49.98  21              P    32.19  1:10.53  1:48.90  2:25.08  3:04.25  3:43.64  4:17.24
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  4:50.69  23              P    29.90  1:05.61  1:41.56  2:18.48  3:01.42  3:43.84  4:17.82
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA  4:50.71  24              P    30.04  1:04.61  1:42.62  2:19.61  3:03.22  3:46.87  4:19.27
GIBLIN, JASON         14 PC ORINDA AQUATI  4:51.04  25              P    30.91  1:06.28  1:44.21  2:21.53  3:01.21  3:41.70  4:16.52
SHVEYD, MARK          13 PC ORINDA AQUATI  4:51.35  26              P    31.02  1:07.89  1:43.42  2:19.39  3:01.85  3:44.28  4:17.86
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   4:51.59  27              P    16.96  1:06.99  1:45.52  2:22.89  3:02.57  3:42.76  4:18.18
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  4:52.86  28              P    31.21  1:07.48  1:42.74  2:17.80  3:02.14  3:45.79  4:19.73
SCHLENKER, TYLER      13 PC ORINDA AQUATI  4:57.14  29              P    31.28  1:08.22  1:48.22  2:27.36  3:07.91  3:48.46  4:24.88
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  4:57.34  30              P    31.61  1:07.16  1:44.68  2:21.78  3:06.90  3:52.14  4:25.66
NICHOLSON, ANDREW     14 PC TERRAPINS SWI  4:57.48  31              P    31.48  1:08.32  1:46.41  2:24.80  3:09.78  3:54.32  4:26.31
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   4:58.83  32              P    32.87  1:12.33  1:48.59  2:24.65  3:05.68  3:49.02  4:24.47
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S  4:59.85  33              P    34.37  1:13.32  1:51.09  2:27.80  3:11.07  3:54.10  4:27.27
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  5:01.31  34              P    33.11  1:09.59  1:48.83  2:27.02  3:10.42  3:54.77  4:28.21
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S  5:08.32  35              P    32.80  1:10.33  1:52.22  2:31.81  3:17.50  4:02.99  4:35.92
HENGL, NICHOLAS       14 PC ORINDA AQUATI  5:11.13  36              P    30.01  1:07.29  1:45.68  2:24.65  3:09.86  3:56.12  4:34.48
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    29.02  1:02.89  1:37.79  2:12.12  2:48.41  3:24.52  3:56.61

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:20.99
   SECTIONAL  10:14.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI              10:02.36   1      27.39    57.54  1:28.20  1:58.99  2:29.80  3:00.05  3:30.29
                                                                       4:00.57  4:31.03  5:01.75  5:31.84  6:02.06  6:32.39  7:02.82
                                                                       7:33.06  8:03.24  8:33.16  9:03.35  9:33.39
MARQUEZ, JONATHAN     13 PC SANTA CLARA S              10:25.51   2      28.67    59.58  1:30.70  2:02.13  2:33.51  3:04.68  3:36.25
                                                                       4:07.51  4:39.06  5:10.47  5:42.16  6:13.48  6:44.72  7:16.06
                                                                       7:47.81  8:19.73  8:51.33  9:23.18  9:54.89
MCCOID, SCOTT         14 PC WEST COAST AQ              10:30.50   3      28.94  1:00.90  1:33.76  2:05.88  2:38.63  3:10.78  3:43.17
                                                                       4:15.46  4:47.40  5:19.85  5:51.03  6:22.84  6:54.61  7:25.83
                                                                       7:57.41  8:28.72  8:59.74  9:30.89 10:01.73
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S              10:33.43   4      28.97  1:00.63  1:32.69  2:04.85  2:37.11  3:09.44  3:41.16
                                                                       4:13.22  4:45.36  5:17.40  5:49.72  6:21.79  6:54.05  7:25.71
                                                                       7:57.47  8:29.44  9:00.66  9:32.00 10:03.28
HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ              10:34.99   5      28.80  1:00.67  1:33.28  2:06.10  2:38.75  3:11.03  3:43.37
                                                                       4:16.01  4:48.35  5:20.40  5:52.87  6:24.93  6:56.97  7:29.08
                                                                       8:00.68  8:31.97  9:03.06  9:34.17 10:05.65
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S              10:40.37   6      29.33  1:00.92  1:33.32  2:06.14  2:38.28  3:10.57  3:43.00
                                                                       4:15.91  4:48.40  5:21.08  5:53.25  6:25.58  6:57.72  7:29.41
                                                                       8:01.47  8:33.46  9:05.40  9:37.16 10:08.84
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE              10:45.62   7      28.79  1:00.46  1:32.85  2:05.26  2:37.56  3:10.23  3:42.88
                                                                       4:15.73  4:48.28  5:21.10  5:53.71  6:26.17  6:58.94  7:31.74
                                                                       8:04.49  8:36.92  9:09.38  9:41.75 10:14.29
WEN, LARRY            12 PC UNATTACHED PA              10:57.09   8      30.69  1:03.93  1:37.04  2:10.38  2:43.73  3:17.00  3:50.56
                                                                       4:23.97  4:57.23  5:30.94  6:04.29  6:37.55  7:10.85  7:43.77
                                                                       8:17.06  8:49.90  9:22.50  9:55.22 10:27.28
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA              10:58.77   9      30.49  1:03.07  1:36.24  2:10.07  2:43.61  3:16.41  3:49.91
                                                                       4:23.65  4:56.63  5:30.14  6:03.50  6:36.60  7:09.98  7:43.25
                                                                       8:16.63  8:49.30  9:22.13  9:54.85 10:27.18
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S              10:59.54  10      31.00  1:03.94  1:37.11  2:10.62  2:43.78  3:16.98  3:50.61
                                                                       4:23.58  4:56.82  5:30.03  6:03.47  6:36.49  7:09.99  7:43.04
                                                                       8:16.33  8:49.38  9:22.44  9:55.29 10:27.73
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY               11:00.25  11      29.98  1:03.58  1:37.39  2:10.94  2:44.54  3:18.05  3:51.54
                                                                       4:24.94  4:58.03  5:31.38  6:04.58  6:37.46  7:10.71  7:43.51
                                                                       8:16.57  8:49.47  9:22.63  9:56.05 10:28.61
PAWLOWSKI, ADAM       13 PC PLEASANTON SE              11:01.74  12      29.80  1:02.61  1:35.49  2:08.68  2:42.54  3:15.85  3:50.16
                                                                       4:24.34  4:57.32  5:30.97  6:04.41  6:37.86  7:11.63  7:44.71
                                                                       8:17.98  8:51.37  9:25.34  9:58.77 10:31.12
ARBIOS, ALEX          14 PC SANTA ROSA NE              11:04.08  13      30.25  1:03.69  1:37.36  2:11.28  2:44.58  3:18.42  3:52.01
                                                                       4:25.43  4:59.26  5:32.63  6:06.34  6:39.93  7:13.77  7:47.68
                                                                       8:21.46  8:54.98  9:28.11 10:01.39 10:33.78
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS              11:05.27  14      29.02  1:00.85  1:33.55  2:06.17  2:39.51  3:13.12  3:46.72
                                                                       4:20.71  4:54.71  5:28.67  6:02.17  6:36.05  7:10.00  7:43.65
                                                                       8:17.39  8:51.29  9:24.99  9:58.93 10:32.64
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE              11:07.50  15      30.31  1:04.27  1:38.27  2:12.18  2:45.53  3:19.34  3:52.25
                                                                       4:26.48  5:00.00  5:33.35  6:07.95  6:40.61  7:15.25  7:49.30
                                                                       8:23.36  8:55.69  9:29.16 10:03.93 10:36.60
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI              11:13.28  16      30.63  1:04.00  1:37.56  2:11.22  2:45.34  3:19.43  3:53.50
                                                                       4:27.43  5:01.37  5:36.10  6:09.74  6:44.18  7:17.55  7:51.50
                                                                       8:25.99  8:59.44  9:33.00 10:06.69 10:40.72
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S              11:18.03  17      31.06  1:04.60  1:38.73  2:12.58  2:46.46  3:21.00  3:55.10
                                                                       4:29.36  5:03.68  5:37.99  6:12.51  6:46.81  7:21.17  7:55.21
                                                                       8:29.52  9:03.61  9:37.46 10:11.85 10:45.52
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S              11:19.31  18      31.44  1:05.96  1:40.50  2:14.63  2:48.60  3:22.73  3:56.78
                                                                       4:31.14  5:05.64  5:39.64  6:14.15  6:48.51  7:22.52  7:56.95
                                                                       8:31.57  9:05.81  9:39.94 10:13.68 10:46.99
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI              11:19.45  19      30.27  1:03.87  1:37.52  2:11.63  2:45.79  3:20.24  3:54.45
                                                                       4:28.98  5:04.06  5:39.51  6:13.65  6:48.16  7:22.77  7:57.27
                                                                       8:31.85  9:06.46  9:40.60 10:14.89 10:48.60
GARCIA, RYAN          11 PC WEST COAST AQ              11:19.65  20      31.47  1:05.22  1:39.78  2:13.55  2:47.75  3:22.51  3:56.85
                                                                       4:31.59  5:06.12  5:40.05  6:12.33  6:48.35  7:23.65  7:58.71
                                                                       8:33.39  9:08.63  9:42.83 10:16.32 10:49.23
DAVIS, ALEXANDER      14 PC STANFORD COVI              11:23.58  21      31.57  1:04.52  1:38.54  2:12.56  2:46.55  3:20.52  3:54.75
                                                                       4:28.94  5:03.34  5:37.86  6:12.44  6:47.30  7:21.97  7:56.48
                                                                       8:31.19  9:05.65  9:40.96 10:15.85 10:50.21
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV              11:30.92  22      31.79  1:06.56  1:41.35  2:16.13  2:50.84  3:26.04  4:00.88
                                                                       4:35.78  5:10.99  5:46.21  6:21.14  6:55.84  7:30.66  8:05.82
                                                                       8:40.51  9:15.20  9:49.78 10:24.12 10:58.44
BICOMONG, VINCENT     12 PC VALLEJO AQUAT              11:31.80  23      31.51  1:05.56  1:39.92  2:14.61  2:48.78  3:23.48  3:58.86
                                                                       4:33.83  5:07.80  5:43.21  6:17.74  6:52.36  7:27.23  8:02.19
                                                                       8:36.94  9:12.22  9:47.68 10:22.59 10:57.50
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S              11:32.36  24      30.84  1:04.89  1:39.09  2:13.75  2:48.60  3:23.67  3:58.51
                                                                       4:33.55  5:08.31  5:44.37  6:19.32  6:54.74  7:30.01  8:05.89
                                                                       8:40.81  9:15.83  9:50.14 10:24.73 10:59.56
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI              11:42.40  25      31.27  1:05.75  1:39.94  2:14.44  2:49.96  3:26.08  4:00.25
                                                                       4:36.49  5:12.26  5:48.73  6:25.38  7:00.89  7:36.86  8:12.14
                                                                       8:47.27  9:22.34  9:57.70 10:33.54 11:08.33
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S              11:50.03  26      32.91  1:09.27  1:45.37  2:21.88  2:57.92  3:34.02  4:10.14
                                                                       4:46.39  5:22.25  5:58.55  6:33.52  7:09.00  7:44.53  8:19.90
                                                                       8:55.11  9:30.22 10:06.22 10:41.40 11:16.42
CLAYTON, TYLER        14 PC SOUTH VALLEY               11:58.20  27      29.04  1:01.59  1:35.86  2:10.16  2:45.20  3:21.26  3:58.58
                                                                       4:35.31  5:12.84  5:50.31  6:27.38  7:05.24  7:42.71  8:18.56
                                                                       8:55.91  9:33.68 10:11.12 10:47.30 11:23.00
MOONEY, CONNOR        12 PC WALNUT CREEK               13:07.02  28      33.28  1:11.51  1:50.35  2:29.41  3:09.28  3:49.38  4:30.26
                                                                       5:10.40  5:51.36  6:31.60  7:11.99  7:52.08  8:32.50  9:12.46
                                                                       9:52.72 10:32.63 11:12.66 11:52.20 12:30.39

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL  15:34.99
   SECTIONAL  17:12.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAY, SAM             14 PC TERRAPINS SWI              16:56.21   1      27.64    58.03  1:28.96  2:00.30  2:31.44  3:02.41  3:33.60
                                                                       4:04.41  4:35.38  5:06.59  5:38.02  6:08.80  6:39.65  7:10.60
                                                                       7:41.61  8:12.51  8:43.41  9:13.94  9:45.12 10:15.85 10:46.61
                                                                      11:17.04 11:47.75 12:18.53 12:49.20 13:20.12 13:51.37 14:22.23
                                                                      14:53.17 15:23.97 15:55.19 16:26.16
HWANG, FRED           13 PC WEST VALLEY S              17:26.46   2      28.25    59.65  1:31.28  2:03.15  2:34.78  3:06.68  3:38.60
                                                                       4:10.77  4:42.74  5:14.65  5:46.45  6:18.27  6:50.15  7:22.24
                                                                       7:54.32  8:26.31  8:58.55  9:30.27 10:02.33 10:34.17 11:06.24
                                                                      11:38.18 12:10.06 12:41.70 13:13.58 13:45.36 14:17.31 14:48.92
                                                                      15:20.75 15:52.46 16:23.97 16:55.34
SHIUAN, KEVIN         13 PC WEST VALLEY S              18:03.56   3      28.85  1:00.14  1:31.94  2:04.50  2:36.99  3:09.59  3:42.34
                                                                       4:14.71  4:47.18  5:20.27  5:53.29  6:26.14  6:59.01  7:32.26
                                                                       8:05.19  8:38.46  9:12.13  9:45.05 10:18.32 10:51.64 11:25.11
                                                                      11:58.34 12:31.63 13:05.01 13:38.59 14:12.25 14:46.28 15:19.57
                                                                      15:52.07 16:25.24 16:59.10 17:32.80
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILL, AUSTIN          14 PC WEST COAST AQ              18:05.21   4      29.09  1:01.33  1:34.52  2:07.92  2:41.28  3:14.69  3:47.95
                                                                       4:21.06  4:54.05  5:27.32  6:00.64  6:33.86  7:07.16  7:40.56
                                                                       8:14.13  8:47.65  9:21.16  9:55.38 10:28.83 11:01.93 11:35.35
                                                                      12:08.76 12:41.95 13:14.94 13:48.17 14:21.18 14:54.08 15:26.75
                                                                      15:59.85 16:32.70 17:05.13 17:37.07
MOLDA, MICHAEL        14 PC CABRILLO THRE              18:05.36   5      28.69  1:00.98  1:34.36  2:07.39  2:40.45  3:13.82  3:47.43
                                                                       4:20.82  4:54.19  5:27.38  6:00.91  6:34.38  7:07.75  7:40.74
                                                                       8:14.18  8:47.36  9:20.31  9:53.22 10:26.54 10:59.65 11:33.11
                                                                      12:06.07 12:38.92 13:11.65 13:45.27 14:18.98 14:51.96 15:25.65
                                                                      15:58.82 16:31.44 17:04.72 17:36.42
ARBIOS, ALEX          14 PC SANTA ROSA NE              18:18.47   6      29.18  1:00.81  1:32.70  2:05.93  2:39.49  3:12.82  3:46.50
                                                                       4:20.95  4:54.50  5:27.65  6:01.61  6:35.49  7:08.93  7:42.90
                                                                       8:16.11  8:49.83  9:23.30  9:56.93 10:30.98 11:04.60 11:38.38
                                                                      12:11.61 12:45.50 13:18.63 13:52.27 14:25.96 14:59.91 15:34.48
                                                                      16:07.88 16:41.43 17:14.73 17:47.82
KUMAR, KEVIN          14 PC UNATTACHED PA              18:25.17   7      30.42  1:03.58  1:37.38  2:11.73  2:46.38  3:20.69  3:55.09
                                                                       4:30.00  5:04.47  5:39.29  6:13.74  6:47.74  7:21.24  7:55.13
                                                                       8:28.81  9:02.42  9:35.69 10:09.41 10:42.92 11:16.29 11:49.57
                                                                      12:23.28 12:56.94 13:30.19 14:03.31 14:36.63 15:09.88 15:42.88
                                                                      16:15.84 16:48.74 17:21.53 17:53.97
PRIOR, MATTHEW        14 PC SOLO SWIM CLU              18:26.64   8      30.87  1:04.72  1:38.70  2:13.04  2:47.41  3:22.07  3:57.05
                                                                       4:31.18  5:04.88  5:40.56  6:14.46  6:48.30  7:23.10  7:57.59
                                                                       8:31.69  9:04.93  9:38.82 10:12.22 10:45.37 11:18.71 11:52.03
                                                                      12:24.34 12:57.95 13:31.61 14:05.02 14:38.41 15:11.41 15:44.83
                                                                      16:18.02 16:50.76 17:23.37 17:56.09
VO, CORY              13 PC SANTA CLARA S              18:29.67   9      30.59  1:03.53  1:37.11  2:10.57  2:44.43  3:18.13  3:51.41
                                                                       4:25.73  4:59.81  5:33.68  6:07.60  6:41.28  7:15.57  7:49.54
                                                                       8:23.94  8:57.33  9:31.50 10:05.65 10:39.45 11:13.16 11:46.56
                                                                      12:20.24 12:53.95 13:27.46 14:01.34 14:34.89 15:08.92 15:42.92
                                                                      16:16.79 16:50.99 17:24.93 17:58.08
FRONCZAK, IAN         13 PC SANTA CLARA S              18:31.78  10      31.00  1:04.22  1:37.67  2:11.10  2:44.64  3:17.95  3:51.66
                                                                       4:25.44  4:59.05  5:32.75  6:06.61  6:40.14  7:13.84  7:47.59
                                                                       8:21.22  8:54.88  9:28.78 10:02.93 10:36.55 11:10.71 11:44.32
                                                                      12:18.42 12:52.25 13:26.45 14:00.27 14:34.75 15:08.80 15:42.71
                                                                      16:16.88 16:51.05 17:25.24 17:59.02
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY               18:32.80  11      29.38  1:02.13  1:34.98  2:07.85  2:40.85  3:13.83  3:46.65
                                                                       4:19.79  4:53.13  5:26.52  6:00.22  6:33.99  7:08.00  7:43.09
                                                                       8:16.81  8:52.17  9:27.13 10:01.50 10:35.80 11:09.82 11:43.76
                                                                      12:17.90 12:51.68 13:25.94 14:00.56 14:34.59 15:08.62 15:43.11
                                                                      16:16.56 16:50.59 17:25.31 17:58.94
NUSSE, YSBRAND        14 PC STANFORD COVI              18:47.63  12      30.71  1:04.65  1:38.81  2:12.59  2:47.06  3:20.72  3:54.99
                                                                       4:28.90  5:03.53  5:38.38  6:13.42  6:48.17  7:22.91  7:57.66
                                                                       8:32.68  9:07.32  9:42.21 10:16.87 10:51.33 11:25.62 11:59.99
                                                                      12:35.19 13:10.17 13:44.74 14:16.62 14:50.46 15:24.74 15:59.04
                                                                      16:33.13 17:06.35 17:40.99 18:15.62
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S              18:49.67  13      31.08  1:05.51  1:40.18  2:14.89  2:49.45  3:24.13  3:58.92
                                                                       4:33.71  5:08.04  5:42.50  6:17.12  6:51.65  7:26.52  8:01.16
                                                                       8:35.99  9:10.25  9:45.62 10:20.11 10:54.81 11:29.42 12:04.03
                                                                      12:38.70 13:12.89 13:47.37 14:22.05 14:56.13 15:30.18 16:03.87
                                                                      16:37.69 17:10.63 17:43.96 18:17.40
PFEIFFER, ERIK        12 PC SANTA ROSA NE              18:56.73  14      29.68  1:03.25  1:37.85  2:12.20  2:47.18  3:22.27  3:56.65
                                                                       4:31.21  5:06.86  5:42.06  6:16.63  6:52.09  7:26.85  8:02.86
                                                                       8:37.15  9:11.81  9:45.91 10:20.63 10:55.88 11:30.69 12:05.69
                                                                      12:40.05 13:14.75 13:49.96 14:24.72 14:59.40 15:34.62 16:09.29
                                                                      16:42.84 17:15.81 17:51.19 18:26.07
DAVIS, ALEXANDER      14 PC STANFORD COVI              19:04.46  15      31.65  1:05.88  1:40.67  2:15.25  2:49.76  3:24.40  3:59.15
                                                                       4:34.07  5:09.08  5:44.09  6:18.90  6:53.77  7:28.51  8:03.51
                                                                       8:38.25  9:13.24  9:48.19 10:23.04 10:58.50 11:33.24 12:07.92
                                                                      12:42.97 13:18.05 13:52.78 14:27.74 15:02.66 15:37.42 16:12.57
                                                                      16:47.33 17:22.02 17:56.76 18:31.13
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ARNDT, MICHAEL        13 PC SAN RAMON LIV              19:22.99  16      30.31  1:03.57  1:37.24  2:11.13  2:45.01  3:19.06  3:53.77
                                                                       4:28.63  5:03.92  5:39.32  6:15.19  6:50.85  7:26.95  8:03.13
                                                                       8:39.07  9:15.17  9:51.22 10:27.16 11:03.68 11:39.75 12:15.77
                                                                      12:52.26 13:28.42 14:04.20 14:40.35 15:16.85 15:52.77 16:28.72
                                                                      17:04.70 17:40.97 18:15.81 18:50.05
MOBERLY, TARO         12 PC SANTA CLARA S              19:25.20  17      31.38  1:05.98  1:40.79  2:16.23  2:51.86  3:27.26  4:02.67
                                                                       4:38.04  5:13.24  5:48.42  6:23.57  6:58.91  7:34.42  8:09.93
                                                                       8:45.75  9:21.47  9:57.16 10:32.88 11:08.75 11:43.70 12:19.40
                                                                      12:55.22 13:30.85 14:06.29 14:42.11 15:18.51 15:54.00 16:30.14
                                                                      17:06.26 17:42.23 18:17.53 18:52.41
WHYTE, RYAN           11 PC SAN RAMON LIV              19:26.46  18      32.75  1:06.82  1:42.11  2:17.58  2:53.24  3:28.73  4:03.58
                                                                       4:38.72  5:13.85  5:48.48  6:23.49  6:58.93  7:34.46  8:09.94
                                                                       8:45.39  9:21.17  9:56.96 10:32.72 11:08.64 11:44.62 12:20.51
                                                                      12:56.23 13:32.39 14:08.52 14:44.74 15:20.72 15:57.63 16:33.62
                                                                      17:09.76 17:44.47 18:18.98 18:53.95
NAVARRO, ALEX         11 PC PALO ALTO SWI              19:40.67  19      30.56  1:05.08  1:39.41  2:13.84  2:48.64  3:23.66  3:59.83
                                                                       4:35.24  5:11.53  5:46.91  6:23.56  6:59.22  7:35.18  8:10.93
                                                                       8:46.98  9:23.36  9:59.85 10:35.98 11:12.47 11:49.35 12:25.17
                                                                      13:01.85 13:38.36 14:15.35 14:51.98 15:28.77 16:05.22 16:42.32
                                                                      17:19.52 17:56.19 18:32.03 19:07.38
IVEY, R.P.            13 PC PIRANHA SWIMM              19:43.12  20      29.57  1:02.76  1:37.58  2:13.04  2:47.33  3:22.95  3:59.15
                                                                       4:35.36  5:11.96  5:49.06  6:25.48  7:02.97  7:39.68  8:16.35
                                                                       8:52.69  9:27.09 10:02.70 10:38.89 11:15.59 11:52.40 12:29.19
                                                                      13:05.29 13:41.12 14:17.91 14:53.16 15:29.35 16:05.41 16:41.98
                                                                      17:18.43 17:54.92 18:31.43 19:07.93
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S              19:44.83  21      32.68  1:09.16  1:45.29  2:21.47  2:57.38  3:32.84  4:08.64
                                                                       4:45.19  5:21.19  5:57.40  6:33.10  7:08.78  7:45.37  8:22.05
                                                                       8:58.44  9:34.80 10:10.58 10:46.65 11:22.91 11:59.51 12:35.52
                                                                      13:11.17 13:47.52 14:24.09 15:00.02 15:36.12 16:11.93 16:47.31
                                                                      17:22.93 17:58.54 18:34.57 19:10.24
REILLY, SEAN          11 PC TERRAPINS SWI              19:46.91  22      31.29  1:06.35  1:40.85  2:16.73  2:52.30  3:28.64  4:04.29
                                                                       4:40.16  5:16.86  5:53.16  6:29.00  7:05.45  7:42.15  8:16.77
                                                                       8:53.65  9:30.77 10:08.12 10:45.05 11:21.45 11:58.36 12:34.95
                                                                      13:11.11 13:47.92 14:23.44 14:59.17 15:35.24 16:12.00 16:47.93
                                                                      17:24.89 18:00.53 18:36.68 19:12.42
BRIETZKE, RYAN        12 PC UNATTACHED PA              19:56.14  23      33.59  1:10.65  1:47.68  2:24.70  3:01.67  3:38.83  4:16.31
                                                                       4:53.58  5:30.84  6:08.55  6:45.78  7:23.49  8:00.78  8:37.50
                                                                       9:14.26  9:50.72 10:27.38 11:03.98 11:40.35 12:16.41 12:52.43
                                                                      13:28.22 14:03.76 14:39.21 15:14.32 15:50.06 16:24.85 17:00.36
                                                                      17:35.68 18:11.26 18:47.25 19:22.11
MAXWELL, TOM          12 PC UNATTACHED PA              20:08.71  24      31.75  1:07.06  1:42.82  2:18.85  2:54.77  3:31.28  4:07.85
                                                                       4:44.48  5:21.10  5:57.99  6:35.44  7:12.13  7:48.78  8:26.01
                                                                       9:02.75  9:39.99 10:16.70 10:53.43 11:30.82 12:07.73 12:45.29
                                                                      13:22.94 13:59.52 14:36.27 15:13.39 15:49.62 16:27.33 17:05.11
                                                                      17:42.21 18:19.70 18:57.19 19:34.03
GENDOTTI, NATHAN      12 PC SAN RAMON LIV              20:38.39  25      33.67  1:10.80  1:48.58  2:25.01  3:02.35  3:38.16  4:16.53
                                                                       4:53.29  5:31.28  6:08.44  6:46.63  7:24.15  8:02.54  8:40.14
                                                                       9:18.47  9:55.66 10:34.31 11:12.76 11:49.83 12:28.48 13:05.28
                                                                      13:43.84 14:22.83 15:00.62 15:38.62 16:15.29 16:53.40 17:31.50
                                                                      18:09.10 18:47.43 19:25.54 20:02.73
BRIETZKE, ERIC        12 PC UNATTACHED PA              20:44.05  26      34.37  1:12.90  1:51.59  2:30.36  3:08.76  3:48.08  4:26.61
                                                                       5:04.85  5:43.51  6:21.68  6:59.75  7:37.72  8:15.08  8:52.80
                                                                       9:30.66 10:08.46 10:45.69 11:23.07 12:00.42 12:37.81 13:15.80
                                                                      13:53.30 14:31.19 15:09.23 15:47.24 16:24.95 17:01.92 17:39.75
                                                                      18:16.28 18:54.13 19:31.18 20:08.12
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE              21:19.83  27      31.32  1:06.39  1:42.98  2:20.26  2:56.66  3:34.50  4:13.21
                                                                       4:52.90  5:32.78  6:13.40  6:53.06  7:33.47  8:14.09  8:54.40
                                                                       9:32.90 10:14.26 10:55.37 11:35.48 12:16.91 12:56.25 13:35.06
                                                                      14:14.76 14:52.33 15:30.81 16:10.66 16:48.07 17:28.08 18:07.61
                                                                      18:47.71 19:25.37 20:03.66 20:42.53
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                            P A C I F I C  S W I M M I N G  A G E  G R O U P  C H A M P I O N S H I P S

MEET SANCTION NUMBER PC1-201                          12/07/01  THRU  12/09/01          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PATEL, RYAN           12 PC SANTA CLARA S              21:37.50  28      31.88  1:08.30  1:45.54  2:23.53  3:02.37  3:40.61  4:19.41
                                                                       4:57.81  5:36.85  6:16.18  6:55.76  7:35.22  8:14.57  8:52.91
                                                                       9:31.68 10:10.69 10:50.63 11:30.85 12:11.14 12:51.99 13:32.03
                                                                      14:12.45 14:52.15 15:31.87 16:13.11 16:54.03 17:35.12 18:16.08
                                                                      18:57.20 19:38.20 20:18.65 20:58.69