Carson Tigersharks 
                   IntermountainClassic - 5/24/02 to 5/27/02                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                         6:18.10  
 
Event 1  Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                        6:09.64  
  2 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        6:10.42  
  3 Mariani, Krista            9 Unattached                     7:04.76  
  4 Jones, Jacque              9 HA-SN                          7:12.10  
 
Event 2  Boys 8 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hargrove, Conor            8 Unattached                     7:13.38  
 
Event 2  Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        6:06.96  
  2 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        6:25.42  
 
Event 3  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Niehoff, Abbey            11 CARS-PC                        5:17.91  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        5:22.22  
  3 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                        5:22.59  
  4 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                        5:33.10  
  5 Mariani, Kayla            12 Unattached                     5:34.09  
  6 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                        5:34.96  
  7 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        5:51.02  
  8 Cottle, Candice           12 CARS-PC                        6:00.70  
  9 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        6:01.44  
 
Event 4  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vierra, Austin            12 HA-SN                          5:22.65  
  2 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        5:30.25  
  3 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        5:34.21  
  4 Collin, William           11 TTST-SN                        6:37.46  
 
Event 5  Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLane, Julianne          14 TERA-PC                       18:04.86  
  2 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                       18:32.57  
  3 Burk, Hailey              13 BEND-OR                       19:39.01  
  4 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                       19:39.18  
  5 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                       20:11.94  
  6 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                       21:33.83  
  7 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                       22:11.17  
 
Event 5  Girls 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                       17:25.48  
  2 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                       18:51.81  
  3 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                       19:10.32  
  4 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                       19:15.99  
  5 Wall, Natalie             17 RENO-PC                       19:47.82  
  6 Doria, Angela             15 TERA-PC                       19:48.40  
  7 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                       19:58.40  
  8 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                       21:59.62  
 
Event 6  Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                       20:24.17  
  2 Gelso, Matthew            13 TTST-SN                       21:03.81  
 
Event 6  Boys 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biel, Matthe              15 TERA-PC                       16:25.50  
  2 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                       16:36.87  
  3 Barber, Justin            17 CARS-PC                       17:06.01  
  4 Hardy, Jason              16 TERA-PC                       17:07.58  
  5 Keenan, Ned               17 TERA-PC                       17:08.76  
  6 Deckert, Mike             15 TERA-PC                       17:24.09  
  7 Gray, Sam                 15 TERA-PC                       17:31.21  
  8 Dwelley, John             16 TERA-PC                       17:38.94  
  9 Madson, Logan             15 BEND-OR                       17:39.88  
 10 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                       18:48.59  
 11 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                       19:55.42  
 
Event 6  Boys 19 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                      X16:42.92  
 -- Costella, Ryan            20 CARS-PC                      X18:23.85  
 
Event 7  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        5:19.18  
  2 Rogers, Lauren            14 TERA-PC                        5:22.30  
  3 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        5:24.46  
  4 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        5:26.57  
  5 White, Heather            14 OAPB-PC                        5:36.38  
  6 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        5:39.52  
  7 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        5:42.23  
  8 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        5:42.67  
  9 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        5:42.89  
 10 Humphrey, Anna            13 DDSC-OR                        5:47.39  
 11 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                        5:59.11  
 12 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                        6:04.54  
 13 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        6:04.81  
 14 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        6:09.88  
 15 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        6:17.13  
 16 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        6:23.98  
 -- Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                             DQ  
 -- Burk, Hailey              13 BEND-OR                             DQ  
 
Event 7  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        5:11.72  
  2 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                        5:20.39  
  3 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        5:20.68  
  4 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        5:21.28  
  5 May, Kaelon               17 TERA-PC                        5:32.77  
  6 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                        5:46.40  
  7 Doria, Angela             15 TERA-PC                        5:50.57  
  8 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                        5:57.28  
  9 Miller, Jojo              16 DDSC-OR                        5:59.14  
 10 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        6:00.50  
 11 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        6:07.32  
 12 Akers, Pascale            15 SSF-PC                         6:21.62  
 13 Wong, Christina           15 SSF-PC                         6:45.08  
 
Event 7  Girls 19 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X5:29.95  
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X5:41.48  
 
Event 8  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        5:45.66  
  2 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        5:53.73  
  3 Garvey, Johathan          14 RENO-PC                        5:55.85  
  4 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        5:59.17  
  5 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        6:00.30  
  6 Smith, Jason              14 SSF-PC                         6:00.51  
  7 Gelso, Matthew            13 TTST-SN                        6:01.29  
  8 Vozmitel, Vadim           13 SSF-PC                         6:01.44  
  9 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        6:08.76  
 10 Agasid, Mark              14 SSF-PC                         6:17.73  
 
Event 8  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Justin            17 CARS-PC                        4:49.95  
  2 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                        4:57.00  
  3 Biel, Matthe              15 TERA-PC                        5:01.32  
  4 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        5:04.99  
  5 Dwelley, John             16 TERA-PC                        5:05.09  
  6 Madson, Logan             15 BEND-OR                        5:07.08  
  7 Hardy, Jason              16 TERA-PC                        5:13.13  
  8 Gray, Sam                 15 TERA-PC                        5:24.41  
  9 Phinney, Josh             17 LASS-SN                        5:28.55  
 10 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        5:30.10  
 11 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                        5:40.96  
 12 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        5:47.51  
 13 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        5:56.71  
 14 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        5:57.41  
 
Event 8  Boys 19 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X4:48.07  
 -- Baker, Dennis             40 DDSC-OR                       X4:57.90  
 -- Costella, Ryan            20 CARS-PC                       X5:29.08  
 
Event 9  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                          29.53  
  2 Bard, Presley             14 TERA-PC                          29.70  
  3 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                          29.99  
  4 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                          30.11  
  5 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                          30.18  
  6 Rogers, Lauren            14 TERA-PC                          30.32  
  7 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                          30.44  
  8 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                          30.48  
  9 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                          30.66  
 10 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                          31.09  
 11 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                          31.12  
 12 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                          31.24  
 13 Lasko, Janelle            14 LAKE-PC                          31.31  
 14 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                          31.45  
 15 Bever, Katy               13 OAPB-PC                          31.47  
 16 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                          31.51  
 17 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                          31.61  
 18 Young, Kaitlin            14 DDST-PC                          31.63  
 19 Hannon, Maggie            14 FBST-SN                          31.94  
 20 Wulf, Ashley              14 OAPB-PC                          31.95  
 21 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                          31.96  
 22 Disbraw, Anya             14 OAPB-PC                          32.05  
 23 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                          32.14  
 24 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                          32.16  
 25 Sigala, Josefina          13 DDST-PC                          32.33  
 26 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                          32.38  
 27 Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                          32.50  
 28 Gent, Natasha             14 FBST-SN                          32.71  
 29 Auble, Gillian            14 RENO-PC                          32.80  
 30 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                          32.92  
 31 Payne, Lacey              13 TAHO-PC                          33.00  
 32 Anderson, Kirsten         13 DDSC-OR                          33.08  
 33 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                          33.14  
 34 Sandberg, Lindsay         14 OAPB-PC                          33.42  
 35 Olsen, Beth               14 BEND-OR                          33.67  
 36 Robinson, Corrie          13 FBST-SN                          33.97  
 37 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                          34.07  
 38 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                          34.28  
 39 King, MaryEllen           13 OAPB-PC                          34.33  
 40 Bloomfield, Meriel        14 LAKE-PC                          34.59  
 41 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                          34.76  
 42 Sawrey-Kubicek, Danielle  13 OAPB-PC                          34.88  
 43 Gent, Tania               13 FBST-SN                          35.57  
 44 Mills, Justeen            13 DDST-PC                          35.94  
 45 Hansen, Lauren            13 RENO-PC                          36.26  
 46 Tabano, Erica             13 LAKE-PC                          37.91  
 47 West, Cami                13 SPKS-SN                          37.96  
 
Event 9  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardt, Kate               17 RENO-PC                          28.87  
  2 Seamons, Konnie           17 DDST-PC                          28.93  
  3 May, Kaelon               17 TERA-PC                          29.07  
  4 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                          29.13  
  5 Theileman, Tara           16 CARS-PC                          29.19  
  6 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                          29.62  
  7 Craig, Skykar'            15 RENO-PC                          29.85  
  8 Denner, Kelly             18 RENO-PC                          30.23  
  9 Busch, Mandee             16 RENO-PC                          30.44  
 10 Rowe, Alison              17 TERA-PC                          30.51  
 11 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                          30.61  
 12 Ward, Jessie              15 Unattached                       31.03  
 13 Wallace, Lindsey          15 LAKE-PC                          31.23  
 14 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                          31.41  
 15 Costella, Lauren          17 CARS-PC                          31.45  
 16 Anstett, Melissa          16 TAHO-PC                          32.80  
 17 McKay, Nicole             18 RENO-PC                          32.98  
 18 Akers, Pascale            15 SSF-PC                           33.33  
 19 Wong, Mandi               16 SSF-PC                           33.94  
 20 Wong, Christina           15 SSF-PC                           34.22  
 21 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                          34.38  
 22 Langley, Sammy            16 BEND-OR                          35.45  
 23 Rauch, Maria              17 DDST-PC                          37.27  
 
Event 9  Girls 19 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hardt, Julie              20 RENO-PC                         X27.82  
 -- Clendenin, Ashley         21 RENO-PC                         X28.29  
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                      X29.17  
 -- Dewey, Vicky              40 Unattached                      X29.23  
 
Event 10  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, David               14 DDST-PC                          27.00  
  2 Dolar, Kevin              14 SSF-PC                           28.20  
  3 Hill, Spencer             13 BEND-OR                          29.26  
  4 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                          29.31  
  5 Powers, Timothy           13 TAHO-PC                          29.64  
  6 Holland, Kent             14 OAPB-PC                          30.18  
  7 Smith, Jason              14 SSF-PC                           30.60  
  8 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                          30.66  
  9 Garvey, Johathan          14 RENO-PC                          31.35  
 10 Wardwell, Scott           13 FBST-SN                          31.40  
 11 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                          31.64  
 12 Gelso, Matthew            13 TTST-SN                          31.74  
 13 Perkins, Brian            13 FBST-SN                          32.10  
 14 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                          32.17  
 15 Stroup, Todd              14 CARS-PC                          32.25  
 16 Hess, Bill                14 RENO-PC                          32.82  
 17 Costella, Sean            13 CARS-PC                          32.84  
 
Event 10  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, James           17 FBST-SN                          25.80  
  2 Madson, Logan             15 BEND-OR                          26.72  
  3 Keenan, Ned               17 TERA-PC                          26.81  
  4 Phinney, Josh             17 LASS-SN                          26.96  
  5 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                          26.98  
  6 Powers, Zachary           16 TAHO-PC                          27.21  
  7 Deckert, Mike             15 TERA-PC                          27.35  
  8 Hardy, Jason              16 TERA-PC                          27.63  
  9 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                          27.74  
 10 Gray, Sam                 15 TERA-PC                          28.61  
 11 Costella, Kiel            16 CARS-PC                          29.54  
 12 Gabriel, Jonathan         15 DDSC-OR                          29.88  
 13 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                          31.93  
 14 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                          32.27  
 -- Stone, Jon                16 CARS-PC                             DQ  
 
Event 10  Boys 19 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Baker, Dennis             40 DDSC-OR                         X27.74  
 
Event 11  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Lauren            14 TERA-PC                        1:07.58  
  2 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        1:11.12  
  3 White, Heather            14 OAPB-PC                        1:11.35  
  4 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        1:11.39  
  5 Bard, Presley             14 TERA-PC                        1:12.90  
  6 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        1:15.15  
  7 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        1:16.16  
  8 Humphrey, Anna            13 DDSC-OR                        1:16.54  
  9 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        1:16.66  
 10 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        1:17.43  
 11 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        1:17.65  
 12 Young, Kaitlin            14 DDST-PC                        1:17.70  
 13 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        1:18.57  
 14 Hannon, Maggie            14 FBST-SN                        1:18.91  
 15 Burk, Hailey              13 BEND-OR                        1:19.41  
 16 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                        1:19.55  
 17 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        1:20.39  
 18 Wulf, Ashley              14 OAPB-PC                        1:20.95  
 19 Bever, Katy               13 OAPB-PC                        1:21.03  
 20 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                        1:21.16  
 21 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                        1:21.53  
 22 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                        1:21.67  
 23 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                        1:21.84  
 24 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        1:22.02  
 25 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                        1:22.30  
 26 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        1:22.85  
 27 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        1:23.59  
 28 Auble, Gillian            14 RENO-PC                        1:24.13  
 29 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                        1:24.72  
 30 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                        1:25.15  
 31 Payne, Lacey              13 TAHO-PC                        1:27.61  
 32 King, MaryEllen           13 OAPB-PC                        1:28.15  
 33 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        1:29.40  
 34 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                        1:29.58  
 35 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        1:29.67  
 36 Sandberg, Lindsay         14 OAPB-PC                        1:30.08  
 37 Sawrey-Kubicek, Danielle  13 OAPB-PC                        1:30.64  
 38 Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                        1:30.69  
 39 Robinson, Corrie          13 FBST-SN                        1:32.14  
 40 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        1:32.58  
 41 Bloomfield, Meriel        14 LAKE-PC                        1:32.62  
 42 Beach, Supriya            14 RENO-PC                        1:33.53  
 43 Sigala, Josefina          13 DDST-PC                        1:34.15  
 44 Mills, Justeen            13 DDST-PC                        1:34.93  
 45 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        1:35.72  
 46 Hansen, Lauren            13 RENO-PC                        1:35.81  
 47 West, Cami                13 SPKS-SN                        1:36.99  
 48 Gent, Tania               13 FBST-SN                        1:37.25  
 49 Tabano, Erica             13 LAKE-PC                        1:37.55  
 -- Lasko, Janelle            14 LAKE-PC                             DQ  
 
Event 11  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                        1:09.05  
  2 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        1:11.74  
  3 Hardt, Kate               17 RENO-PC                        1:12.10  
  4 Craig, Skykar'            15 RENO-PC                        1:13.13  
  5 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        1:13.71  
  6 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        1:15.01  
  7 Lillegard, Sarah          17 DDST-PC                        1:17.41  
  8 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        1:18.41  
  9 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        1:18.83  
 10 Rowe, Alison              17 TERA-PC                        1:19.49  
 11 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                        1:20.45  
 12 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                        1:21.72  
 13 Wallace, Lindsey          15 LAKE-PC                        1:22.24  
 14 Anstett, Melissa          16 TAHO-PC                        1:22.32  
 15 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        1:23.03  
 16 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        1:24.82  
 17 Wong, Mandi               16 SSF-PC                         1:25.34  
 18 Akers, Pascale            15 SSF-PC                         1:25.69  
 19 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        1:26.02  
 20 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                        1:26.48  
 21 Wong, Christina           15 SSF-PC                         1:38.68  
 
Event 11  Girls 19 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X1:10.15  
 -- Hardt, Julie              20 RENO-PC                       X1:10.35  
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X1:15.47  
 -- Dewey, Vicky              40 Unattached                    X1:20.30  
 
Event 12  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, David               14 DDST-PC                        1:09.61  
  2 Dolar, Kevin              14 SSF-PC                         1:14.33  
  3 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        1:15.37  
  4 Agasid, Mark              14 SSF-PC                         1:15.83  
  5 Holland, Kent             14 OAPB-PC                        1:17.46  
  6 Powers, Timothy           13 TAHO-PC                        1:19.26  
  7 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        1:20.10  
  8 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        1:20.74  
  9 Garvey, Johathan          14 RENO-PC                        1:21.10  
 10 Smith, Jason              14 SSF-PC                         1:22.39  
 11 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        1:22.43  
 12 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        1:23.09  
 13 Costella, Sean            13 CARS-PC                        1:23.68  
 14 Vozmitel, Vadim           13 SSF-PC                         1:24.02  
 15 Gelso, Matthew            13 TTST-SN                        1:24.33  
 16 Hess, Bill                14 RENO-PC                        1:27.11  
 17 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        1:29.36  
 18 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        1:33.41  
 19 Wardwell, Scott           13 FBST-SN                        1:38.15  
 
Event 12  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biel, Matthe              15 TERA-PC                        1:06.62  
  2 Barber, Justin            17 CARS-PC                        1:06.65  
  3 Dwelley, John             16 TERA-PC                        1:06.98  
  4 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                        1:07.10  
  5 Madson, Logan             15 BEND-OR                        1:07.23  
  6 Gabriel, Jonathan         15 DDSC-OR                        1:09.77  
  7 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                        1:10.51  
  8 Deckert, Mike             15 TERA-PC                        1:12.21  
  9 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        1:15.33  
 10 Anderson, James           17 FBST-SN                        1:15.71  
 11 Stone, Jon                16 CARS-PC                        1:21.16  
 12 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        1:23.45  
 
Event 12  Boys 19 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X1:07.90  
 
Event 13  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        2:48.55  
  2 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        3:01.67  
  3 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        3:02.83  
  4 White, Heather            14 OAPB-PC                        3:04.53  
  5 Wulf, Ashley              14 OAPB-PC                        3:05.27  
  6 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                        3:08.27  
  7 Burk, Hailey              13 BEND-OR                        3:11.53  
  8 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                        3:11.64  
  9 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        3:13.79  
 10 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        3:15.06  
 11 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        3:16.98  
 12 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                        3:18.80  
 13 Sandberg, Lindsay         14 OAPB-PC                        3:19.42  
 14 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        3:20.40  
 15 Anderson, Kirsten         13 DDSC-OR                        3:24.64  
 16 Auble, Gillian            14 RENO-PC                        3:24.95  
 17 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        3:25.93  
 18 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        3:28.81  
 19 Hannon, Maggie            14 FBST-SN                        3:29.78  
 20 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        3:32.11  
 21 Tabano, Erica             13 LAKE-PC                        3:34.12  
 22 Mills, Justeen            13 DDST-PC                        3:37.60  
 23 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                        3:39.33  
 24 Bever, Katy               13 OAPB-PC                        3:42.21  
 25 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        3:43.43  
 26 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        3:47.14  
 27 Beach, Supriya            14 RENO-PC                        4:01.39  
 28 West, Cami                13 SPKS-SN                        4:05.20  
 29 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        4:11.63  
 -- Bloomfield, Meriel        14 LAKE-PC                             DQ  
 -- Disbraw, Anya             14 OAPB-PC                             DQ  
 -- Young, Kaitlin            14 DDST-PC                             DQ  
 
Event 13  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        2:53.76  
  2 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        2:54.18  
  3 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        2:54.69  
  4 Denner, Kelly             18 RENO-PC                        2:57.26  
  5 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        2:57.63  
  6 Miller, Jojo              16 DDSC-OR                        2:59.68  
  7 May, Kaelon               17 TERA-PC                        3:00.13  
  8 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        3:02.47  
  9 Doria, Angela             15 TERA-PC                        3:04.39  
 10 Lillegard, Sarah          17 DDST-PC                        3:10.30  
 11 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        3:10.98  
 12 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        3:11.75  
 13 Anstett, Melissa          16 TAHO-PC                        3:16.62  
 14 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        3:20.57  
 15 Wong, Christina           15 SSF-PC                         3:25.06  
 16 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        3:30.57  
 17 Sachdev, Arthi            15 RENO-PC                        3:34.00  
 
Event 14  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        2:51.82  
  2 Dolar, Kevin              14 SSF-PC                         3:02.55  
  3 Gelso, Matthew            13 TTST-SN                        3:11.32  
  4 Vozmitel, Vadim           13 SSF-PC                         3:21.44  
  5 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        3:22.48  
  6 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        3:23.63  
  7 Holland, Kent             14 OAPB-PC                        3:23.83  
  8 Agasid, Mark              14 SSF-PC                         3:24.14  
  9 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        3:24.88  
 10 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        4:06.85  
 
Event 14  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        2:39.76  
  2 Barber, Justin            17 CARS-PC                        2:40.80  
  3 Dwelley, John             16 TERA-PC                        2:47.48  
  4 Powers, Zachary           16 TAHO-PC                        2:53.15  
  5 Gray, Sam                 15 TERA-PC                        2:58.79  
  6 Anderson, James           17 FBST-SN                        3:05.63  
  7 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        3:11.79  
  8 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        3:12.23  
 
Event 14  Boys 19 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                        2:38.31  
 
Event 15  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Choy, Tammy               12 SSF-PC                         2:24.04  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        2:31.60  
  3 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                        2:32.37  
  4 Mariani, Kayla            12 Unattached                     2:34.43  
  5 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                        2:35.82  
  6 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                        2:38.72  
  7 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                        2:43.45  
  8 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        2:46.99  
  9 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                        2:48.30  
 10 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                        2:51.47  
 11 Cohen, Rachel             12 OAPB-PC                        2:53.08  
 12 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        2:54.16  
 13 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                        2:54.55  
 14 Floodman, Christin        12 WINN-SN                        2:57.24  
 15 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                        2:58.96  
 16 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                        2:59.12  
 17 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        3:00.67  
 18 Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                        3:00.68  
 19 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         3:01.21  
 20 Auble, Cady               11 RENO-PC                        3:01.84  
 21 Larson, Chelsey           12 SPKS-SN                        3:03.81  
 22 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                        3:04.44  
 23 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                        3:05.03  
 24 Swank, Zoe                11 OAPB-PC                        3:08.53  
 
Event 16  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                         2:22.71  
  2 Vierra, Austin            12 HA-SN                          2:28.07  
  3 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                         2:28.30  
  4 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        2:31.63  
  5 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                         2:37.35  
  6 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                        2:39.83  
  7 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        2:40.34  
  8 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        2:42.79  
  9 Bautista, James           12 FOG-PC                         2:55.16  
 
Event 17  Girls 8 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                         2:56.17  
  2 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                        3:45.22  
  3 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                         4:04.66  
 
Event 17  Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                        2:51.01  
  2 Leung, Megan              10 FOG-PC                         2:51.78  
  3 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        2:59.03  
  4 Case, Shelby              10 SPKS-SN                        3:04.75  
  5 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                        3:05.73  
  6 Watson, Kayley             9 OAPB-PC                        3:08.53  
  7 Suh, Caroline             10 CARS-PC                        3:09.14  
  8 Dewey, Alexis              9 ITA-PC                         3:16.01  
  9 Mariani, Krista            9 Unattached                     3:16.87  
 10 Jones, Jacque              9 HA-SN                          3:22.28  
 11 Wulf, Lisa                 9 OAPB-PC                        3:27.10  
 12 Wu, Shucen                10 FOG-PC                         3:29.53  
 13 Biehl, Jessica             9 BST-PC                         3:49.38  
 14 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                        3:52.75  
 
Event 18  Boys 8 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, Steven               8 DDST-PC                        3:16.01  
  2 Hargrove, Conor            8 Unattached                     3:19.37  
  3 Lasko, Jared               8 LAKE-PC                        3:20.53  
  4 Jones, Jeff                7 HA-SN                          4:12.56  
 
Event 18  Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                        2:48.79  
  2 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        2:49.32  
  3 Gentner, Luke             10 CARS-PC                        3:02.76  
  4 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        3:05.74  
  5 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                         3:05.82  
  6 Chang, Paul               10 CARS-PC                        3:08.48  
  7 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                        3:08.96  
  8 Logue, Tyler              10 Unattached                     3:19.33  
 
Event 19  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                        1:16.18  
  2 Choy, Tammy               12 SSF-PC                         1:21.00  
  3 Gray, Madison             12 WINN-SN                        1:25.00  
  4 Mariani, Kayla            12 Unattached                     1:28.58  
  5 Cottle, Candice           12 CARS-PC                        1:29.58  
  6 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                        1:31.61  
  7 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                        1:32.24  
  8 Floodman, Christin        12 WINN-SN                        1:32.58  
  9 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                        1:36.34  
 10 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         1:44.39  
 11 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        1:47.91  
 12 Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                     1:48.56  
 13 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                        1:50.54  
 14 Yu, Boya                  11 FOG-PC                         1:53.07  
 
Event 20  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                         1:09.81  
  2 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        1:14.55  
  3 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                         1:14.60  
  4 Vierra, Austin            12 HA-SN                          1:24.17  
  5 Bautista, James           12 FOG-PC                         1:44.14  
  6 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        1:51.89  
 -- Collin, William           11 TTST-SN                             DQ  
 
Event 21  Girls 8 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Ternes, Koryn              8 BST-PC                              DQ  
 
Event 21  Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Megan              10 FOG-PC                         1:30.64  
  2 Ternes, Kylie             10 BST-PC                         1:32.83  
  3 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        1:39.26  
  4 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                        1:40.43  
  5 Jones, Jacque              9 HA-SN                          1:49.92  
  6 Case, Shelby              10 SPKS-SN                        1:51.72  
  7 Wu, Shucen                10 FOG-PC                         1:55.76  
  8 Mariani, Krista            9 Unattached                     2:14.07  
  9 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                        2:34.17  
 -- Roepke, Lucie             10 BST-PC                        X1:47.29  
 -- Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                             DQ  
 
Event 22  Boys 8 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lasko, Jared               8 LAKE-PC                        1:59.89  
  2 Hargrove, Conor            8 Unattached                     2:02.26  
 
Event 22  Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        1:30.24  
  2 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                        1:35.62  
  3 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                         1:48.96  
  4 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        2:01.32  
 
Event 23  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariani, Kayla            12 Unattached                       30.69  
  2 Choy, Tammy               12 SSF-PC                           31.24  
  3 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                          31.91  
  4 Gray, Madison             12 WINN-SN                          32.14  
  5 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                          32.89  
  6 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                          33.16  
  7 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                          33.95  
  8 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                          34.10  
  9 Cottle, Candice           12 CARS-PC                          34.36  
 10 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                          34.46  
 11 Cohen, Rachel             12 OAPB-PC                          34.74  
 12 Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                          34.80  
 13 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                          35.23  
 14 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                          35.36  
 15 Floodman, Christin        12 WINN-SN                          35.56  
 16 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                          35.61  
 17 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                          36.00  
 18 Swank, Zoe                11 OAPB-PC                          36.11  
 19 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                          36.66  
 20 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                          36.72  
 21 Biehl, Ashley             11 BST-PC                           36.76  
 22 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                          36.87  
 23 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                          37.21  
 24 Auble, Cady               11 RENO-PC                          37.48  
 25 Larson, Chelsey           12 SPKS-SN                          37.53  
 26 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                          38.03  
 27 Yu, Boya                  11 FOG-PC                           42.91  
 28 Linn, Carrie              11 CARS-PC                          43.88  
 29 Loomis, Morgan            12 CARS-PC                          47.81  
 30 Ramsey, Kateryn           12 CARS-PC                          52.02  
 -- Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                      X41.87  
 
Event 24  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                           30.11  
  2 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                          31.28  
  3 Vierra, Austin            12 HA-SN                            31.45  
  4 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                           32.18  
  5 Cheung, Maurice           12 SSF-PC                           32.71  
  6 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                          32.91  
  7 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                           33.49  
  8 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                          33.53  
  9 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                          33.61  
 10 Bautista, James           12 FOG-PC                           36.45  
 11 Ballard, Sam              11 CARS-PC                          39.07  
 12 Andersen, Kurt            11 CARS-PC                          40.01  
 
Event 25  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                           36.99  
  2 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                          47.62  
  3 Chang, Erin                8 CARS-PC                          53.94  
  4 MacCarty, Samantha         8 CARS-PC                          53.98  
  5 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                           54.95  
  6 Sistler, Katie             7 LAKE-PC                          55.03  
  7 Jones, Jessica             6 HA-SN                          1:02.56  
  8 Donner, Brittany           8 CARS-PC                        1:18.36  
 -- Leung, Kaitlin             6 FOG-PC                          X54.33  
 
Event 25  Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Megan              10 FOG-PC                           36.03  
  2 Petrilla, Jordan           9 ITA-PC                           36.05  
  3 Ternes, Kylie             10 BST-PC                           36.58  
  4 Watson, Kayley             9 OAPB-PC                          36.61  
  5 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                          36.70  
  6 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                          36.98  
  7 Case, Shelby              10 SPKS-SN                          37.23  
  8 Suh, Caroline             10 CARS-PC                          38.58  
  9 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                          38.72  
 10 Wulf, Lisa                 9 OAPB-PC                          40.04  
 11 Mariani, Krista            9 Unattached                       40.11  
 12 Dewey, Alexis              9 ITA-PC                           40.17  
 13 Roepke, Lucie             10 BST-PC                           40.44  
 14 Wu, Shucen                10 FOG-PC                           41.88  
 15 Jones, Jacque              9 HA-SN                            42.71  
 16 Biehl, Jessica             9 BST-PC                           44.81  
 17 Linn, Elisabeth           10 CARS-PC                          45.61  
 18 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                          46.49  
 19 Perkins, Chelsey          10 CARS-PC                          47.49  
 20 Stroup, Jill              10 CARS-PC                          48.64  
 21 Perkins, Julianne         10 CARS-PC                          54.06  
 
Event 26  Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, Steven               8 DDST-PC                          39.66  
  2 Hargrove, Conor            8 Unattached                       42.23  
  3 Lasko, Jared               8 LAKE-PC                          45.24  
  4 Jones, Jeff                7 HA-SN                            48.90  
  5 Gentner, Cory              7 CARS-PC                          58.51  
  6 Branco, Jacob              8 CARS-PC                        1:02.05  
  7 Eckert, Eric               7 CARS-PC                        1:10.06  
  8 Johnson, Scott             8 CARS-PC                        1:12.05  
 
Event 26  Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                          33.36  
  2 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                          33.98  
  3 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                          37.45  
  4 Chang, Paul               10 CARS-PC                          38.22  
  4 Gentner, Luke             10 CARS-PC                          38.22  
  6 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                           38.32  
  7 Logue, Tyler              10 Unattached                       39.02  
  8 Reed, Albert               9 TAHO-PC                          39.98  
 
Event 27  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                        3:12.10  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        3:22.53  
  3 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                        3:24.25  
  4 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                        3:29.34  
  5 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        3:32.80  
  6 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                        3:36.50  
  7 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         3:42.23  
  8 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                        3:49.81  
  9 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                        3:51.18  
 10 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        3:57.37  
 11 Auble, Cady               11 RENO-PC                        4:03.69  
 12 Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                     4:08.81  
 13 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                        4:11.86  
 -- Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                       X3:33.00  
 -- Mariani, Kayla            12 Unattached                    X3:35.14  
 
Event 28  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                         2:53.53  
  2 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                        3:14.47  
  3 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        3:16.80  
  4 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                         3:20.34  
  5 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                         3:22.49  
  6 Bautista, James           12 FOG-PC                         3:26.41  
  7 Vierra, Austin            12 HA-SN                          3:42.91  
  8 Collin, William           11 TTST-SN                        3:57.26  
 
Event 29  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        4:40.87  
  2 Rogers, Lauren            14 TERA-PC                        4:41.86  
  3 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        4:43.26  
  4 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        4:55.61  
  5 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        4:56.25  
  6 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        5:02.80  
  7 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        5:07.36  
  8 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        5:08.51  
  9 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                        5:09.82  
 10 Bard, Presley             14 TERA-PC                        5:09.91  
 11 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        5:12.21  
 12 Burk, Hailey              13 BEND-OR                        5:13.10  
 13 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                        5:14.19  
 14 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        5:17.57  
 15 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        5:18.18  
 16 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                        5:22.17  
 17 Anderson, Kirsten         13 DDSC-OR                        5:22.46  
 18 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                        5:22.72  
 19 Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                        5:25.14  
 20 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        5:25.95  
 21 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                        5:26.23  
 22 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                        5:26.90  
 23 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        5:28.02  
 24 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        5:28.49  
 25 Wulf, Ashley              14 OAPB-PC                        5:28.68  
 26 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                        5:30.64  
 27 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        5:30.82  
 28 Davis, Christina          14 DDSC-OR                        5:32.34  
 29 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                        5:43.84  
 30 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                        5:49.86  
 31 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        5:54.39  
 32 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        6:03.94  
 33 Beach, Supriya            14 RENO-PC                        6:20.57  
 -- White, Heather            14 OAPB-PC                       X4:52.49  
 
Event 29  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        4:33.56  
  2 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        4:39.12  
  3 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        4:40.96  
  4 May, Kaelon               17 TERA-PC                        4:46.36  
  5 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                        4:47.56  
  6 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        4:48.70  
  7 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                        4:50.53  
  8 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        4:56.67  
  9 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                        4:56.72  
 10 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                        4:57.13  
 11 Wall, Natalie             17 RENO-PC                        4:59.09  
 12 Doria, Angela             15 TERA-PC                        5:00.58  
 13 Seamons, Konnie           17 DDST-PC                        5:02.62  
 14 Rowe, Alison              17 TERA-PC                        5:05.63  
 15 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        5:11.64  
 16 Stone, Janine             16 CARS-PC                        5:30.77  
 17 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        5:32.03  
 18 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                        5:40.23  
 19 Wong, Christina           15 SSF-PC                         5:45.13  
 20 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        5:51.07  
 
Event 29  Girls 19 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X5:15.64  
 
Event 30  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, David               14 DDST-PC                        4:54.22  
  2 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        5:00.22  
  3 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        5:04.83  
  4 Smith, Jason              14 SSF-PC                         5:10.39  
  5 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        5:15.45  
  6 Holland, Kent             14 OAPB-PC                        5:15.85  
  7 Vozmitel, Vadim           13 SSF-PC                         5:18.19  
  8 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        5:24.00  
  9 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        5:37.60  
 10 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        5:42.33  
 
Event 30  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Biel, Matthe              15 TERA-PC                        4:14.32  
  2 Deckert, Mike             15 TERA-PC                        4:14.95  
  3 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                        4:18.07  
  4 Keenan, Ned               17 TERA-PC                        4:20.37  
  5 Barber, Justin            17 CARS-PC                        4:23.47  
  6 Hardy, Jason              16 TERA-PC                        4:23.95  
  7 Madson, Logan             15 BEND-OR                        4:26.46  
  8 Gray, Sam                 15 TERA-PC                        4:26.75  
  9 Dwelley, John             16 TERA-PC                        4:28.45  
 10 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                        4:44.70  
 11 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        4:46.04  
 12 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        5:01.38  
 13 Gabriel, Jonathan         15 DDSC-OR                        5:04.47  
 14 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        5:05.55  
 
Event 30  Boys 19 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X4:11.30  
 -- Baker, Dennis             40 DDSC-OR                       X4:22.38  
 -- Costella, Ryan            20 CARS-PC                       X4:42.89  
 
Event 31  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        1:20.68  
  2 Wulf, Ashley              14 OAPB-PC                        1:24.39  
  3 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                        1:24.46  
  4 White, Heather            14 OAPB-PC                        1:26.08  
  5 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        1:26.14  
  6 Humphrey, Anna            13 DDSC-OR                        1:27.60  
  7 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                        1:28.69  
  8 Burk, Hailey              13 BEND-OR                        1:29.30  
  9 Sandberg, Lindsay         14 OAPB-PC                        1:29.95  
 10 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        1:31.68  
 11 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        1:32.19  
 12 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        1:32.34  
 13 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                        1:32.91  
 14 Disbraw, Anya             14 OAPB-PC                        1:33.50  
 15 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        1:35.65  
 16 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        1:35.69  
 17 Sigala, Josefina          13 DDST-PC                        1:35.83  
 18 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                        1:35.86  
 19 Auble, Gillian            14 RENO-PC                        1:37.84  
 20 Hannon, Maggie            14 FBST-SN                        1:37.90  
 21 Payne, Lacey              13 TAHO-PC                        1:38.31  
 22 Tabano, Erica             13 LAKE-PC                        1:39.80  
 23 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        1:40.02  
 24 Davis, Christina          14 DDSC-OR                        1:40.04  
 25 Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                        1:40.05  
 26 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        1:41.38  
 27 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                        1:41.84  
 28 Liming, Addison           13 SPKS-SN                        1:42.43  
 29 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        1:42.59  
 30 Mills, Justeen            13 DDST-PC                        1:42.80  
 31 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        1:44.43  
 32 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        1:45.63  
 33 Bever, Katy               13 OAPB-PC                        1:47.13  
 34 Erger, Alli               13 LAKE-PC                        1:48.48  
 35 West, Cami                13 SPKS-SN                        1:54.11  
 36 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        1:54.91  
 37 Hansen, Lauren            13 RENO-PC                        1:58.23  
 
Event 31  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Denner, Kelly             18 RENO-PC                        1:18.01  
  2 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        1:20.34  
  3 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        1:21.86  
  4 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        1:22.39  
  5 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        1:23.85  
  6 May, Kaelon               17 TERA-PC                        1:23.96  
  7 Miller, Jojo              16 DDSC-OR                        1:25.24  
  8 Doria, Angela             15 TERA-PC                        1:26.69  
  9 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        1:27.29  
 10 Foster, Katie             15 SPKS-SN                        1:28.76  
 11 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        1:29.34  
 12 Anstett, Melissa          16 TAHO-PC                        1:29.60  
 13 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        1:30.67  
 14 Wong, Christina           15 SSF-PC                         1:34.77  
 15 Akers, Pascale            15 SSF-PC                         1:37.59  
 16 Sachdev, Arthi            15 RENO-PC                        1:40.01  
 17 Wong, Mandi               16 SSF-PC                         1:40.96  
 18 Pedersen, Elyse           15 LAKE-PC                        1:42.30  
 19 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        1:42.41  
 20 Stone, Janine             16 CARS-PC                        1:45.44  
 21 Stevens, Stefanie         16 FBST-SN                        1:57.34  
 
Event 31  Girls 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X1:31.62  
 
Event 32  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        1:18.43  
  2 Dolar, Kevin              14 SSF-PC                         1:19.65  
  3 Smith, Jason              14 SSF-PC                         1:27.76  
  4 Powers, Timothy           13 TAHO-PC                        1:28.59  
  5 Agasid, Mark              14 SSF-PC                         1:29.39  
  6 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        1:36.14  
  7 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        1:39.34  
  8 Wardwell, Scott           13 FBST-SN                        1:41.85  
  9 Hess, Bill                14 RENO-PC                        1:41.91  
 10 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        1:44.00  
 
Event 32  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        1:13.85  
  2 Barber, Justin            17 CARS-PC                        1:15.62  
  3 Powers, Zachary           16 TAHO-PC                        1:16.60  
  4 Gray, Sam                 15 TERA-PC                        1:23.08  
  5 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        1:23.15  
  6 Anderson, James           17 FBST-SN                        1:25.26  
  7 Stone, Jon                16 CARS-PC                        1:31.42  
  8 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        1:32.02  
  9 Meller, Ryan              17 TAHO-PC                        1:33.16  
 
Event 33  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Lauren            14 TERA-PC                        2:25.26  
  2 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        2:32.90  
  3 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        2:34.60  
  4 White, Heather            14 OAPB-PC                        2:35.05  
  5 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        2:40.29  
  6 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        2:41.72  
  7 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        2:41.78  
  8 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        2:43.09  
  9 Bard, Presley             14 TERA-PC                        2:46.99  
 10 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        2:48.05  
 11 Burk, Hailey              13 BEND-OR                        2:49.41  
 12 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                        2:51.68  
 13 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        2:52.00  
 14 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        2:53.96  
 15 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                        2:54.33  
 16 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                        2:54.52  
 17 Hannon, Maggie            14 FBST-SN                        2:54.80  
 18 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                        2:54.88  
 19 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                        2:56.44  
 20 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        2:58.43  
 21 Bever, Katy               13 OAPB-PC                        3:00.51  
 22 Auble, Gillian            14 RENO-PC                        3:00.68  
 23 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                        3:01.74  
 24 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        3:07.39  
 25 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                        3:10.57  
 26 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        3:13.60  
 27 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        3:13.82  
 28 Robinson, Corrie          13 FBST-SN                        3:14.07  
 29 Sandberg, Lindsay         14 OAPB-PC                        3:15.11  
 30 West, Cami                13 SPKS-SN                        3:24.30  
 31 Beach, Supriya            14 RENO-PC                        3:25.29  
 32 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        3:26.28  
 33 Gent, Tania               13 FBST-SN                        3:27.64  
 -- Liming, Addison           13 SPKS-SN                             DQ  
 -- Tippett, Kellie           13 BEND-OR                             DQ  
 
Event 33  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                        2:27.18  
  2 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        2:30.49  
  3 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        2:32.71  
  4 Craig, Skykar'            15 RENO-PC                        2:35.30  
  5 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                        2:35.80  
  6 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        2:43.43  
  7 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        2:51.64  
  8 Wallace, Lindsey          15 LAKE-PC                        2:52.25  
  9 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                        2:53.98  
 10 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                        2:54.48  
 11 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                        2:57.48  
 12 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        2:57.86  
 13 Wong, Mandi               16 SSF-PC                         2:58.79  
 14 Akers, Pascale            15 SSF-PC                         3:05.16  
 
Event 33  Girls 19 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X2:33.14  
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X2:36.21  
 
Event 34  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin              14 SSF-PC                         2:40.86  
  2 Agasid, Mark              14 SSF-PC                         2:51.29  
  3 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        2:51.33  
  4 Holland, Kent             14 OAPB-PC                        2:51.75  
  5 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        2:55.85  
  6 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        2:56.84  
  7 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        3:00.04  
  8 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        3:03.10  
  9 Hess, Bill                14 RENO-PC                        3:07.39  
 10 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        3:23.04  
 -- Hill, Spencer             13 BEND-OR                             DQ  
 
Event 34  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                        2:19.17  
  2 Barber, Justin            17 CARS-PC                        2:22.15  
  3 Biel, Matthe              15 TERA-PC                        2:22.54  
  4 Dwelley, John             16 TERA-PC                        2:24.79  
  5 Madson, Logan             15 BEND-OR                        2:28.36  
  6 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                        2:29.37  
  7 Gabriel, Jonathan         15 DDSC-OR                        2:33.47  
  8 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        2:42.69  
 
Event 34  Boys 19 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X2:34.08  
 
Event 35  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        1:04.02  
  2 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        1:05.57  
  3 Humphrey, Anna            13 DDSC-OR                        1:06.16  
  4 Estrada, Michelle         13 OAPB-PC                        1:07.29  
  5 Bard, Presley             14 TERA-PC                        1:07.49  
  6 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        1:07.73  
  7 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        1:08.27  
  8 Schonborn, Lindsay        14 OAPB-PC                        1:08.43  
  9 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        1:08.53  
 10 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                        1:08.55  
 11 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                        1:08.57  
 12 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        1:08.63  
 13 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        1:08.88  
 14 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                        1:09.04  
 15 Watson, Lindsey           13 OAPB-PC                        1:09.94  
 16 Bever, Katy               13 OAPB-PC                        1:10.40  
 17 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        1:10.55  
 18 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        1:10.84  
 19 Anderson, Kirsten         13 DDSC-OR                        1:11.35  
 20 Sigala, Josefina          13 DDST-PC                        1:12.20  
 21 Wulf, Ashley              14 OAPB-PC                        1:12.48  
 22 Francis, Lauren           13 OAPB-PC                        1:12.54  
 23 Disbraw, Anya             14 OAPB-PC                        1:12.58  
 24 Auble, Gillian            14 RENO-PC                        1:12.75  
 25 Payne, Lacey              13 TAHO-PC                        1:13.31  
 26 Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                        1:13.69  
 27 Hannon, Maggie            14 FBST-SN                        1:13.75  
 28 Davis, Christina          14 DDSC-OR                        1:13.79  
 29 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                        1:14.49  
 30 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        1:14.73  
 31 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        1:14.80  
 32 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                        1:14.81  
 33 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        1:15.18  
 34 King, MaryEllen           13 OAPB-PC                        1:15.52  
 35 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        1:16.06  
 36 Erger, Alli               13 LAKE-PC                        1:16.46  
 37 Robinson, Corrie          13 FBST-SN                        1:17.07  
 38 Sandberg, Lindsay         14 OAPB-PC                        1:17.41  
 39 Mills, Justeen            13 DDST-PC                        1:17.91  
 40 Sawrey-Kubicek, Danielle  13 OAPB-PC                        1:19.49  
 41 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        1:20.41  
 42 Hansen, Lauren            13 RENO-PC                        1:22.75  
 43 Tabano, Erica             13 LAKE-PC                        1:25.32  
 44 Liming, Addison           13 SPKS-SN                        1:26.65  
 45 West, Cami                13 SPKS-SN                        1:29.24  
 -- White, Heather            14 OAPB-PC                       X1:05.16  
 
Event 35  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        1:01.44  
  2 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        1:01.58  
  3 May, Kaelon               17 TERA-PC                        1:03.60  
  3 Seamons, Konnie           17 DDST-PC                        1:03.60  
  5 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        1:04.05  
  6 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        1:04.08  
  7 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                        1:04.11  
  8 Craig, Skykar'            15 RENO-PC                        1:06.15  
  9 Wall, Natalie             17 RENO-PC                        1:06.79  
 10 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        1:08.20  
 11 Rowe, Alison              17 TERA-PC                        1:08.94  
 12 Ward, Jessie              15 Unattached                     1:09.09  
 13 Wallace, Lindsey          15 LAKE-PC                        1:09.51  
 14 Miller, Jojo              16 DDSC-OR                        1:09.98  
 15 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        1:10.41  
 16 Anstett, Melissa          16 TAHO-PC                        1:12.43  
 17 Foster, Katie             15 SPKS-SN                        1:12.75  
 18 Akers, Pascale            15 SSF-PC                         1:14.44  
 19 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        1:14.52  
 20 Wong, Christina           15 SSF-PC                         1:15.50  
 21 Wong, Mandi               16 SSF-PC                         1:16.38  
 22 Pedersen, Elyse           15 LAKE-PC                        1:16.81  
 23 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                        1:17.11  
 24 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        1:18.37  
 25 Stone, Janine             16 CARS-PC                        1:18.40  
 26 Stevens, Stefanie         16 FBST-SN                        1:29.84  
 -- Rauch, Maria              17 DDST-PC                             DQ  
 
Event 35  Girls 19 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Clendenin, Ashley         21 RENO-PC                       X1:01.97  
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X1:05.38  
 -- Dewey, Vicky              40 Unattached                    X1:05.52  
 
Event 36  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, David               14 DDST-PC                          58.61  
  2 Dolar, Kevin              14 SSF-PC                         1:03.92  
  3 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        1:04.08  
  4 Powers, Timothy           13 TAHO-PC                        1:06.58  
  5 Schlenker, Tyler          14 OAPB-PC                        1:06.80  
  6 Holland, Kent             14 OAPB-PC                        1:07.23  
  7 Vozmitel, Vadim           13 SSF-PC                         1:08.26  
  8 Smith, Jason              14 SSF-PC                         1:09.46  
  9 Agasid, Mark              14 SSF-PC                         1:10.48  
 10 Costella, Sean            13 CARS-PC                        1:11.32  
 11 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        1:11.50  
 12 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        1:11.60  
 13 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        1:12.60  
 14 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        1:15.07  
 15 Hess, Bill                14 RENO-PC                        1:16.03  
 16 Wardwell, Scott           13 FBST-SN                        1:20.63  
 
Event 36  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, Ned               17 TERA-PC                          56.59  
  2 Phinney, Josh             17 LASS-SN                          57.56  
  3 Biel, Matthe              15 TERA-PC                          57.62  
  4 Deckert, Mike             15 TERA-PC                          58.07  
  5 Hardy, Jason              16 TERA-PC                          58.09  
  6 Anderson, James           17 FBST-SN                          58.26  
  7 Dwelley, John             16 TERA-PC                          58.34  
  8 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                          59.37  
  9 Gray, Sam                 15 TERA-PC                          59.47  
 10 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                          59.62  
 11 Powers, Zachary           16 TAHO-PC                        1:01.55  
 12 Meller, Ryan              17 TAHO-PC                        1:02.55  
 13 Cronk, Scott              16 DDST-PC                        1:02.72  
 14 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        1:03.82  
 15 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        1:04.31  
 16 Gabriel, Jonathan         15 DDSC-OR                        1:05.66  
 17 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        1:08.19  
 18 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        1:08.50  
 19 Stone, Jon                16 CARS-PC                        1:12.28  
 
Event 37  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        2:29.05  
  2 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        2:37.60  
  3 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        2:45.79  
  4 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        2:46.77  
  5 Thurman, Hope             14 OAPB-PC                        2:47.32  
  6 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                        2:58.39  
  7 Schrakamp, Niki           14 OAPB-PC                        2:59.34  
  8 Mills, Justeen            13 DDST-PC                        3:59.66  
 
Event 37  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        2:26.57  
  2 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        2:30.31  
  3 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                        2:32.44  
  4 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        2:37.02  
  5 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                        2:49.18  
  6 Sachdev, Arthi            15 RENO-PC                        2:52.59  
  7 Rowe, Alison              17 TERA-PC                        2:53.86  
  8 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        2:56.26  
  9 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                        2:56.52  
 10 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        3:13.80  
 
Event 37  Girls 19 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Clendenin, Ashley         21 RENO-PC                       X2:45.27  
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X2:45.93  
 
Event 38  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        2:58.96  
  2 Vozmitel, Vadim           13 SSF-PC                         2:59.27  
  3 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        3:08.87  
 -- Smith, Jason              14 SSF-PC                        X2:54.12  
 
Event 38  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Justin            17 CARS-PC                        2:19.68  
  2 Madson, Logan             15 BEND-OR                        2:20.94  
  3 Hardy, Jason              16 TERA-PC                        2:21.87  
  4 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        2:29.23  
  5 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        2:39.46  
  6 Cronk, Scott              16 DDST-PC                        2:46.28  
  7 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        2:50.85  
 
Event 38  Boys 19 & Over 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Baker, Dennis             40 DDSC-OR                       X2:10.72  
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X2:15.13  
 -- Costella, Ryan            20 CARS-PC                       X2:37.60  
 
Event 39  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Choy, Tammy               12 SSF-PC                         2:43.90  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        2:50.18  
  3 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                        2:51.91  
  4 Mariani, Kayla            12 Unattached                     2:52.54  
  5 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                        3:03.76  
  6 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                        3:04.81  
  7 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        3:08.24  
  8 Greene, Jordan            11 BST-PC                         3:12.40  
  9 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                        3:15.13  
 10 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         3:15.93  
 11 Cottle, Candice           12 CARS-PC                        3:16.03  
 12 Cohen, Rachel             12 OAPB-PC                        3:16.30  
 13 Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                        3:16.92  
 14 Floodman, Christin        12 WINN-SN                        3:17.97  
 15 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                        3:19.51  
 16 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        3:22.65  
 17 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        3:25.99  
 18 Ploussard, Alysse         11 LAKE-PC                        3:41.94  
 19 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                        3:47.54  
 
Event 40  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                         2:35.89  
  2 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                         2:46.47  
  3 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        2:52.29  
  4 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        2:55.32  
  5 Vierra, Austin            12 HA-SN                          2:55.78  
  6 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                        2:57.02  
  7 Bautista, James           12 FOG-PC                         3:04.26  
  8 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        3:16.96  
  9 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                        3:25.61  
 10 Collin, William           11 TTST-SN                        3:27.87  
 
Event 41  Girls 8 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                         3:32.71  
 
Event 41  Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                        3:16.62  
  2 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        3:18.05  
  3 Leung, Megan              10 FOG-PC                         3:18.38  
  4 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                        3:19.16  
  5 Vessie, Lauren            10 LAKE-PC                        3:22.30  
  6 Watson, Kayley             9 OAPB-PC                        3:22.83  
  7 Ternes, Kylie             10 BST-PC                         3:25.55  
  8 Case, Shelby              10 SPKS-SN                        3:30.45  
  9 Jones, Jacque              9 HA-SN                          3:38.55  
 10 Cook, Jessica             10 DDST-PC                        3:40.00  
 11 Wu, Shucen                10 FOG-PC                         3:40.06  
 12 Suh, Caroline             10 CARS-PC                        3:44.31  
 13 Mariani, Krista            9 Unattached                     3:50.57  
 14 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                        3:52.11  
 15 Biehl, Jessica             9 BST-PC                         4:05.60  
 -- Roepke, Lucie             10 BST-PC                        X3:34.97  
 
Event 42  Boys 8 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hargrove, Conor            8 Unattached                     3:47.65  
  2 Shih, Steven               8 DDST-PC                        3:54.36  
  3 Scalise, Kyle              8 SPKS-SN                        4:17.51  
 
Event 42  Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        3:04.27  
  2 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                        3:09.03  
  3 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                         3:36.07  
  4 Logue, Tyler              10 Unattached                     3:45.66  
  5 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        3:46.57  
 
Event 43  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariani, Kayla            12 Unattached                       35.20  
  2 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                          35.32  
  3 Gray, Madison             12 WINN-SN                          36.54  
  4 Choy, Tammy               12 SSF-PC                           37.29  
  5 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                          39.10  
  6 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                          39.20  
  7 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                          40.92  
  8 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                          41.66  
  9 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                          42.09  
 10 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                          42.22  
 11 Swank, Zoe                11 OAPB-PC                          42.39  
 12 Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                          42.43  
 13 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                          42.64  
 14 Floodman, Christin        12 WINN-SN                          42.71  
 15 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                          42.85  
 16 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                          43.05  
 17 Greene, Jordan            11 BST-PC                           43.11  
 17 Cohen, Rachel             12 OAPB-PC                          43.11  
 19 Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                       43.12  
 20 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                          43.99  
 21 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                          44.06  
 22 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                          44.43  
 23 Pedersen, Julie           11 LAKE-PC                          44.63  
 24 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                          44.89  
 25 Biehl, Ashley             11 BST-PC                           45.26  
 26 Yu, Boya                  11 FOG-PC                           46.32  
 27 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                          51.32  
 28 Ploussard, Alysse         11 LAKE-PC                          52.39  
 29 Olsen, Krysta             11 DDST-PC                          53.92  
 30 McEwan, Katie             11 CARS-PC                        1:02.03  
 
Event 44  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                           34.63  
  2 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                          36.35  
  3 Vierra, Austin            12 HA-SN                            37.65  
  4 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                           37.66  
  5 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                          38.85  
  6 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                           39.50  
  7 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                          40.48  
  8 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                          41.46  
  9 Bautista, James           12 FOG-PC                           42.52  
 10 Wood, Logan               12 SPKS-SN                          43.55  
 11 Cheung, Maurice           12 SSF-PC                           44.39  
 12 Collin, William           11 TTST-SN                          44.45  
 13 Ballard, Sam              11 CARS-PC                          45.65  
 14 Bailey, Blake             11 RENO-PC                          45.88  
 15 Andersen, Kurt            11 CARS-PC                          46.13  
 16 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                          46.33  
 
Event 45  Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                           46.28  
  2 MacCarty, Samantha         8 CARS-PC                        1:15.23  
  3 Jones, Jessica             6 HA-SN                          1:24.36  
 
Event 45  Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Megan              10 FOG-PC                           40.19  
  2 Ternes, Kylie             10 BST-PC                           40.93  
  3 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                          41.02  
  4 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                          41.65  
  5 Cook, Jessica             10 DDST-PC                          43.14  
  5 Vessie, Lauren            10 LAKE-PC                          43.14  
  7 Petrilla, Jordan           9 ITA-PC                           43.54  
  8 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                          44.22  
  9 Wu, Shucen                10 FOG-PC                           46.83  
 10 Roepke, Lucie             10 BST-PC                           48.07  
 11 Wulf, Lisa                 9 OAPB-PC                          48.96  
 12 Case, Shelby              10 SPKS-SN                          49.56  
 13 Jones, Jacque              9 HA-SN                            50.11  
 14 Suh, Caroline             10 CARS-PC                          52.11  
 15 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                          52.45  
 16 Mariani, Krista            9 Unattached                       54.08  
 17 Biehl, Jessica             9 BST-PC                           58.63  
 18 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                          59.86  
 19 Perkins, Chelsey          10 CARS-PC                        1:08.08  
 20 Stroup, Jill              10 CARS-PC                        1:09.25  
 21 Linn, Elisabeth           10 CARS-PC                        1:14.26  
 -- Watson, Kayley             9 OAPB-PC                         X49.18  
 
Event 46  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hargrove, Conor            8 Unattached                       55.81  
  2 Scalise, Kyle              8 SPKS-SN                          57.07  
  3 Jones, Jeff                7 HA-SN                          1:11.85  
 
Event 46  Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                          37.09  
  2 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                          37.75  
  3 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                          46.66  
  4 Reed, Albert               9 TAHO-PC                          51.64  
 -- Chang, Paul               10 CARS-PC                         X55.14  
 -- Logue, Tyler              10 Unattached                          DQ  
 
Event 47  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Choy, Tammy               12 SSF-PC                         1:07.29  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        1:08.94  
  3 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                        1:09.58  
  4 Mariani, Kayla            12 Unattached                     1:11.16  
  5 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                        1:13.26  
  6 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                        1:13.67  
  7 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                        1:13.83  
  8 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                        1:16.31  
  9 Greene, Jordan            11 BST-PC                         1:18.37  
 10 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                        1:19.07  
 11 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                        1:19.10  
 12 Cohen, Rachel             12 OAPB-PC                        1:19.19  
 13 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                        1:19.72  
 14 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                        1:19.83  
 15 Swank, Zoe                11 OAPB-PC                        1:20.75  
 16 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         1:21.65  
 17 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                        1:22.05  
 18 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        1:22.14  
 19 Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                        1:22.66  
 20 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        1:23.00  
 21 Floodman, Christin        12 WINN-SN                        1:23.26  
 22 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                        1:24.46  
 23 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                        1:31.97  
 24 Ploussard, Alysse         11 LAKE-PC                        1:32.24  
 25 Pedersen, Julie           11 LAKE-PC                        1:32.33  
 26 Yu, Boya                  11 FOG-PC                         1:36.11  
 27 Linn, Carrie              11 CARS-PC                        1:37.28  
 28 Olsen, Krysta             11 DDST-PC                        1:43.11  
 -- Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                    X1:31.05  
 
Event 48  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                         1:05.44  
  2 Vierra, Austin            12 HA-SN                          1:08.42  
  3 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                         1:10.11  
  4 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                        1:11.12  
  5 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        1:11.36  
  6 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                         1:13.36  
  7 Cheung, Maurice           12 SSF-PC                         1:14.99  
  8 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        1:16.34  
  9 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        1:17.27  
 10 Bautista, James           12 FOG-PC                         1:24.40  
 11 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                        1:25.04  
 12 Wood, Logan               12 SPKS-SN                        1:26.31  
 13 Bailey, Blake             11 RENO-PC                        1:27.28  
 14 Ballard, Sam              11 CARS-PC                        1:28.72  
 
Event 49  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                           53.26  
  2 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                           58.93  
  3 Chang, Erin                8 CARS-PC                        1:01.43  
  4 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                        1:01.70  
  5 MacCarty, Samantha         8 CARS-PC                        1:08.74  
  6 McEwan, Morgan             8 CARS-PC                        1:08.90  
  7 Jessberger, Maggie         8 CARS-PC                        1:14.04  
  8 Jones, Jessica             6 HA-SN                          1:56.70  
 
Event 49  Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                          47.24  
  2 Roepke, Lucie             10 BST-PC                           49.55  
  3 Wu, Shucen                10 FOG-PC                           50.13  
  4 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                          50.91  
  5 Ternes, Kylie             10 BST-PC                           51.08  
  6 Leung, Megan              10 FOG-PC                           51.27  
  7 Watson, Kayley             9 OAPB-PC                          52.01  
  8 Case, Shelby              10 SPKS-SN                          53.16  
  9 Petrilla, Jordan           9 ITA-PC                           53.50  
 10 Wulf, Lisa                 9 OAPB-PC                          54.02  
 11 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                          54.09  
 12 Mariani, Krista            9 Unattached                       54.26  
 13 Jones, Jacque              9 HA-SN                            54.77  
 14 Vessie, Lauren            10 LAKE-PC                          56.48  
 15 Jensen, Mikaela            9 RENO-PC                          56.99  
 16 Cook, Jessica             10 DDST-PC                          57.94  
 17 Erger, Amy                10 LAKE-PC                          58.93  
 18 Biehl, Jessica             9 BST-PC                         1:00.76  
 19 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                        1:00.96  
 20 Suh, Caroline             10 CARS-PC                        1:01.54  
 21 Linn, Elisabeth           10 CARS-PC                        1:06.41  
 22 Stroup, Jill              10 CARS-PC                        1:09.72  
 23 Perkins, Chelsey          10 CARS-PC                        1:20.47  
 24 Perkins, Julianne         10 CARS-PC                        1:35.97  
 -- Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                         X56.11  
 
Event 50  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hargrove, Conor            8 Unattached                       51.33  
  2 Scalise, Kyle              8 SPKS-SN                          58.17  
  3 Shih, Steven               8 DDST-PC                          59.92  
  4 Bautista, Kekoa            7 FOG-PC                         1:04.12  
  5 Jones, Jeff                7 HA-SN                          1:09.09  
  6 Gentner, Cory              7 CARS-PC                        1:11.13  
  7 Johnson, Scott             8 CARS-PC                        1:16.19  
 
Event 50  Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                          43.62  
  2 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                          48.50  
  3 Gentner, Luke             10 CARS-PC                          51.11  
  4 Chang, Paul               10 CARS-PC                          54.33  
  5 Logue, Tyler              10 Unattached                       54.85  
  6 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                           55.75  
  7 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                          57.23  
  8 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        1:03.33  
  9 Todd, Kelby                9 CARS-PC                        1:08.32  
 -- Bautista, Chioke          10 FOG-PC                          X50.70  
 
Event 51  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                          41.57  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                          42.22  
  3 Choy, Tammy               12 SSF-PC                           42.88  
  4 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                          44.35  
  5 Giblin, Kaitlyn           11 OAPB-PC                          44.37  
  6 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                          44.83  
  7 Penskar, Becky            12 OAPB-PC                          45.37  
  8 Mariani, Kayla            12 Unattached                       45.51  
  9 Sharp, Molly              12 OAPB-PC                          46.61  
 10 Greene, Jordan            11 BST-PC                           47.50  
 11 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                          48.25  
 12 Biehl, Ashley             11 BST-PC                           48.37  
 13 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                          48.87  
 14 Cottle, Candice           12 CARS-PC                          48.93  
 15 Floodman, Christin        12 WINN-SN                          49.05  
 16 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                          49.90  
 17 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                          50.05  
 18 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                          50.76  
 19 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                          50.99  
 20 Swank, Zoe                11 OAPB-PC                          52.73  
 21 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                          53.10  
 22 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                          55.19  
 23 Yu, Boya                  11 FOG-PC                           55.81  
 24 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                          56.93  
 25 Pedersen, Julie           11 LAKE-PC                          57.80  
 26 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                          58.08  
 27 Olsen, Krysta             11 DDST-PC                          58.75  
 28 Linn, Carrie              11 CARS-PC                        1:04.55  
 29 McEwan, Katie             11 CARS-PC                        1:04.56  
 -- Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                      X51.26  
 
Event 52  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flores-Maxfield, Kam      12 SSF-PC                           36.83  
  2 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                          40.61  
  3 Bautista, James           12 FOG-PC                           41.31  
  4 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                          43.31  
  5 Agasid, Thomas            11 SSF-PC                           43.32  
  6 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                           44.65  
  7 Vierra, Austin            12 HA-SN                            46.28  
  8 Collin, William           11 TTST-SN                          48.33  
  9 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                          49.55  
 10 Wood, Logan               12 SPKS-SN                          52.52  
 11 Cheung, Maurice           12 SSF-PC                           56.35  
 12 Bailey, Blake             11 RENO-PC                          56.81  
 13 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                          57.17  
 
Event 53  Girls 8 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                         1:47.37  
  2 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                        1:48.42  
  3 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                         2:02.51  
  4 Chang, Erin                8 CARS-PC                        2:10.75  
  5 McEwan, Morgan             8 CARS-PC                        2:13.30  
 
Event 53  Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Megan              10 FOG-PC                         1:31.60  
  2 Petrilla, Jordan           9 ITA-PC                         1:33.34  
  3 Watson, Kayley             9 OAPB-PC                        1:33.52  
  4 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                        1:34.61  
  5 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                        1:34.68  
  6 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        1:34.78  
  7 Vessie, Lauren            10 LAKE-PC                        1:36.71  
  8 Cook, Jessica             10 DDST-PC                        1:39.04  
  9 Case, Shelby              10 SPKS-SN                        1:39.71  
 10 Jones, Jacque              9 HA-SN                          1:41.89  
 11 Suh, Caroline             10 CARS-PC                        1:42.20  
 12 Wu, Shucen                10 FOG-PC                         1:42.41  
 13 Wulf, Lisa                 9 OAPB-PC                        1:42.96  
 14 Ternes, Kylie             10 BST-PC                         1:43.30  
 15 Mariani, Krista            9 Unattached                     1:46.30  
 16 Jensen, Mikaela            9 RENO-PC                        1:52.54  
 17 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                        1:54.07  
 18 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                        1:58.62  
 19 Stroup, Jill              10 CARS-PC                        2:03.96  
 
Event 54  Boys 8 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, Steven               8 DDST-PC                        1:42.96  
  2 Hargrove, Conor            8 Unattached                     1:53.16  
  3 Scalise, Kyle              8 SPKS-SN                        2:02.39  
 
Event 54  Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                        1:30.75  
  2 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        1:32.98  
  3 Gentner, Luke             10 CARS-PC                        1:36.71  
  4 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                        1:40.34  
  5 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                         1:40.42  
  6 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        1:42.58  
  7 Logue, Tyler              10 Unattached                     1:45.03  
  8 Chang, Paul               10 CARS-PC                        1:49.81  
 
Event 55  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariani, Kayla            12 Unattached                     2:46.11  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        2:51.77  
  3 Pfohl, Chelsea            12 OAPB-PC                        2:53.86  
  4 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        3:06.08  
  5 McDonnell, Megan          11 OAPB-PC                        3:11.97  
  6 Hames, Kaylee             12 DDST-PC                        3:15.34  
  7 Ashmore, Samantha         12 CARS-PC                        3:18.45  
  8 Greene, Jordan            11 BST-PC                         3:19.06  
  9 Swank, Zoe                11 OAPB-PC                        3:22.99  
 10 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         3:23.21  
 11 Sankary, Kendl            12 OAPB-PC                        3:24.77  
 12 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        3:30.70  
 
Event 56  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        2:52.61  
  2 Vierra, Austin            12 HA-SN                          2:53.80  
  3 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                        3:09.13  
  4 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        3:17.63  
 
Event 57  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        2:13.44  
  2 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        2:16.84  
  3 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        2:21.31  
  4 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        2:22.45  
  5 Humphrey, Anna            13 DDSC-OR                        2:24.79  
  6 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        2:25.37  
  7 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        2:26.12  
  8 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                        2:27.50  
  9 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        2:29.00  
 10 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        2:30.27  
 11 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        2:31.08  
 12 Anderson, Kirsten         13 DDSC-OR                        2:31.22  
 13 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                        2:33.64  
 14 Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                        2:34.50  
 15 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        2:34.60  
 16 Lasko, Janelle            14 LAKE-PC                        2:36.15  
 17 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        2:36.87  
 18 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        2:37.58  
 19 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        2:38.28  
 20 Davis, Christina          14 DDSC-OR                        2:38.66  
 21 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        2:42.36  
 22 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        2:46.65  
 23 Robinson, Corrie          13 FBST-SN                        2:46.70  
 24 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                        2:46.92  
 25 Affinito, Michon          14 RENO-PC                        2:47.56  
 26 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        2:53.21  
 27 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        2:54.16  
 
Event 57  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        2:10.34  
  2 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        2:13.38  
  3 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                        2:15.08  
  4 May, Kaelon               17 TERA-PC                        2:15.29  
  5 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        2:16.07  
  6 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                        2:20.27  
  7 Doria, Angela             15 TERA-PC                        2:22.14  
  8 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        2:22.21  
  9 Wall, Natalie             17 RENO-PC                        2:22.29  
 10 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                        2:22.68  
 11 Craig, Skykar'            15 RENO-PC                        2:22.93  
 12 Rowe, Alison              17 TERA-PC                        2:26.10  
 13 Seamons, Konnie           17 DDST-PC                        2:27.89  
 14 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        2:29.63  
 15 Miller, Jojo              16 DDSC-OR                        2:31.52  
 16 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                        2:35.95  
 17 Sachdev, Arthi            15 RENO-PC                        2:36.80  
 18 Ward, Jessie              15 Unattached                     2:46.96  
 19 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        2:48.60  
 
Event 57  Girls 19 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hardt, Julie              20 RENO-PC                       X2:08.69  
 -- Clendenin, Ashley         21 RENO-PC                       X2:19.52  
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X2:32.34  
 
Event 58  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, David               14 DDST-PC                        2:15.63  
  2 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        2:22.41  
  3 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        2:27.39  
  4 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        2:28.81  
  5 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        2:35.81  
  6 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        2:38.26  
  7 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        2:44.58  
  8 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        2:48.72  
 
Event 58  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keenan, Ned               17 TERA-PC                        2:03.37  
  2 Barber, Justin            17 CARS-PC                        2:04.77  
  3 Hardy, Jason              16 TERA-PC                        2:05.09  
  4 Dwelley, John             16 TERA-PC                        2:05.36  
  5 Madson, Logan             15 BEND-OR                        2:06.55  
  6 Gray, Sam                 15 TERA-PC                        2:07.18  
  7 Phinney, Josh             17 LASS-SN                        2:08.71  
  8 Cronk, Scott              16 DDST-PC                        2:12.90  
  9 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        2:17.03  
 10 Anderson, James           17 FBST-SN                        2:17.19  
 11 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                        2:18.19  
 12 Gabriel, Jonathan         15 DDSC-OR                        2:20.06  
 13 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        2:27.50  
 14 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        2:29.74  
 15 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        2:33.25  
 16 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        2:33.53  
 17 Stone, Jon                16 CARS-PC                        2:37.32  
 
Event 58  Boys 19 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Costella, Ryan            20 CARS-PC                       X2:12.21  
 
Event 59  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        1:08.13  
  2 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        1:12.85  
  3 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        1:14.20  
  4 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        1:15.14  
  5 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        1:16.85  
  6 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                        1:17.04  
  7 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        1:19.82  
  8 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        1:20.09  
  9 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        1:20.38  
 10 Sigala, Josefina          13 DDST-PC                        1:24.18  
 11 Lasko, Janelle            14 LAKE-PC                        1:24.33  
 12 Affinito, Michon          14 RENO-PC                        1:24.82  
 13 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        1:24.96  
 14 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        1:30.43  
 15 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        1:31.97  
 16 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        1:41.10  
 
Event 59  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        1:07.53  
  2 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        1:08.84  
  3 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        1:09.86  
  4 Rowe, Alison              17 TERA-PC                        1:10.64  
  5 Hardt, Kate               17 RENO-PC                        1:10.80  
  6 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                        1:11.29  
  7 Craig, Skykar'            15 RENO-PC                        1:12.53  
  8 Lillegard, Sarah          17 DDST-PC                        1:15.05  
  9 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                        1:16.64  
 10 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        1:17.09  
 11 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        1:19.30  
 12 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        1:22.83  
 13 Foster, Katie             15 SPKS-SN                        1:23.00  
 14 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        1:24.10  
 
Event 59  Girls 19 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hardt, Julie              20 RENO-PC                       X1:06.05  
 -- Clendenin, Ashley         21 RENO-PC                       X1:11.01  
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X1:17.34  
 
Event 60  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        1:20.58  
  2 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        1:21.89  
  3 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        1:34.14  
  4 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        1:41.46  
  5 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        1:48.67  
 
Event 60  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Justin            17 CARS-PC                        1:03.26  
  2 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        1:04.24  
  3 Madson, Logan             15 BEND-OR                        1:04.44  
  4 Hardy, Jason              16 TERA-PC                        1:04.65  
  5 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                        1:06.58  
  6 Cronk, Scott              16 DDST-PC                        1:06.70  
  7 Phinney, Josh             17 LASS-SN                        1:08.26  
  8 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        1:12.94  
  9 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        1:14.36  
 10 Anderson, James           17 FBST-SN                        1:15.72  
 11 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                        1:19.03  
 
Event 60  Boys 19 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Baker, Dennis             40 DDSC-OR                       X1:00.44  
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X1:02.19  
 
Event 61  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dwelley, Kate             13 TERA-PC                        2:34.94  
  2 DeGolia, Hailey           14 TERA-PC                        2:37.79  
  3 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                        2:42.32  
  4 Braun, Stephanie          14 RENO-PC                        2:42.66  
  5 Weiss, Alex               13 LAKE-PC                        2:44.87  
  6 Humphrey, Anna            13 DDSC-OR                        2:45.59  
  7 Burk, Hailey              13 BEND-OR                        2:45.71  
  8 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                        2:47.01  
  9 Tippett, Kellie           13 BEND-OR                        2:48.94  
 10 Adams, Kristy             13 DDSC-OR                        2:51.11  
 11 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                        2:52.25  
 12 Armstrong, Casey          14 SOVA-PC                        2:56.89  
 13 Lindsey, Andrea           13 DDST-PC                        2:57.42  
 14 Affinito, Michon          14 RENO-PC                        2:58.67  
 15 Anderson, Kirsten         13 DDSC-OR                        2:58.68  
 16 Larson, Nicole            13 LAKE-PC                        2:59.04  
 17 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                        3:02.37  
 18 Olsen, Beth               14 BEND-OR                        3:02.90  
 19 Sigala, Josefina          13 DDST-PC                        3:05.34  
 20 Davis, Christina          14 DDSC-OR                        3:07.97  
 21 Gent, Natasha             14 FBST-SN                        3:10.04  
 22 Eichner, Samantha         13 DDSC-OR                        3:10.10  
 23 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                        3:12.44  
 24 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                        3:14.02  
 25 Pierson, Kayla            14 SPKS-SN                        3:15.72  
 26 Robinson, Corrie          13 FBST-SN                        3:19.73  
 27 Stephen, Amanda           13 WINN-SN                        3:27.68  
 -- Leavitt, Jenny            13 LAKE-PC                       X3:02.68  
 
Event 61  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardt, Kate               17 RENO-PC                        2:28.85  
  2 Stratton, Jenni           16 DDSC-OR                        2:32.28  
  3 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        2:34.99  
  4 Brice, Shiloh             16 TERA-PC                        2:35.80  
  5 Mirch, Katey              18 LAKE-PC                        2:38.97  
  6 May, Kaelon               17 TERA-PC                        2:40.05  
  7 Sulprizio, Gina           17 TERA-PC                        2:42.30  
  8 Denner, Kelly             18 RENO-PC                        2:47.01  
  9 Busch, Mandee             16 RENO-PC                        2:49.76  
 10 Miller, Jojo              16 DDSC-OR                        2:50.67  
 11 Buchanan, Jessica         16 LAKE-PC                        2:50.74  
 12 McKay, Nicole             18 RENO-PC                        2:51.91  
 13 Romaniak, Mende           15 BEND-OR                        2:53.16  
 14 Foster, Katie             15 SPKS-SN                        2:54.99  
 15 Sachdev, Arthi            15 RENO-PC                        2:56.78  
 16 Langley, Sammy            16 BEND-OR                        3:09.61  
 
Event 61  Girls 19 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Hardt, Julie              20 RENO-PC                       X2:30.37  
 -- Rigdon, Charlene          19 Unattached                    X2:42.51  
 -- Walk, Jackie              20 RENO-PC                       X2:43.85  
 
Event 62  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, David               14 DDST-PC                        2:39.66  
  2 Hill, Spencer             13 BEND-OR                        2:47.56  
  3 Stroup, Todd              14 CARS-PC                        2:49.64  
  4 Oliaee, Milad             13 LAKE-PC                        2:51.05  
  5 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                        2:53.63  
  6 Perkins, Brian            13 FBST-SN                        3:11.70  
  7 Blakeley, Robert          14 LAKE-PC                        3:15.44  
  8 VanAntwerp, Adam          14 LAKE-PC                        3:20.33  
 
Event 62  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Justin            17 CARS-PC                        2:19.79  
  2 Theileman, Ryan           18 CARS-PC                        2:25.47  
  3 Madson, Logan             15 BEND-OR                        2:25.61  
  4 Phinney, Josh             17 LASS-SN                        2:35.05  
  5 Martin, Shawn             15 DDSC-OR                        2:39.35  
  6 Anderson, James           17 FBST-SN                        2:41.04  
  7 Perkins, Chris            17 FBST-SN                        2:42.34  
  8 Costella, Kiel            16 CARS-PC                        2:47.53  
  9 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                        2:54.47  
 
Event 63  Girls 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Madison             12 WINN-SN                       11:10.85  
 
Event 63  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McLane, Julianne          14 TERA-PC                        9:35.20  
  2 Buchanan, Kristen         14 LAKE-PC                       10:09.78  
  3 Engstrom, Liza            13 LAKE-PC                       10:18.72  
  4 Niehoff, Rebekah          13 CARS-PC                       10:29.99  
  5 Adelman, Jessica          13 BEND-OR                       10:35.57  
  6 Burk, Hailey              13 BEND-OR                       10:42.76  
  7 Metcalf, Lauren           14 CARS-PC                       11:18.70  
  8 Davis, Christina          14 DDSC-OR                       11:29.85  
  9 Perkins, Barbara          13 CARS-PC                       11:32.99  
 10 Affinito, Michon          14 RENO-PC                       11:56.75  
 11 Metcalf, Sarah            13 CARS-PC                       12:16.20  
 
Event 63  Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costella, Lauren          17 CARS-PC                        9:14.85  
  2 Theileman, Tara           16 CARS-PC                        9:49.04  
  3 Kaufmann, Karen           16 RENO-PC                       10:12.97  
  4 Marceau, Kristin          15 BEND-OR                       10:16.08  
  5 Wall, Natalie             17 RENO-PC                       10:24.01  
  6 Doria, Angela             15 TERA-PC                       10:24.26  
  7 Hart, Lindsay             16 TERA-PC                       10:36.42  
  8 Seamons, Konnie           17 DDST-PC                       11:06.67  
  9 Loper, Sasha              15 DDSC-OR                       11:32.93  
 
Event 64  Boys 9-10 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                       12:49.91  
 
Event 64  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 VanAntwerp, Michael       14 LAKE-PC                       11:03.37  
  2 Stroup, Todd              14 CARS-PC                       11:42.27  
 
Event 64  Boys 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmberg, Henry           16 BEND-OR                        8:50.14  
  2 Hardy, Jason              16 TERA-PC                        8:50.71  
  3 Deckert, Mike             15 TERA-PC                        8:55.73  
  4 Keenan, Ned               17 TERA-PC                        8:59.87  
  5 Barber, Justin            17 CARS-PC                        9:08.84  
  6 Gray, Sam                 15 TERA-PC                        9:15.63  
  7 Dwelley, John             16 TERA-PC                        9:19.48  
  8 Costella, Kiel            16 CARS-PC                       10:02.70  
  9 Zeh, Adrian               15 CARS-PC                       10:38.74  
 10 Stroup, Jeff              16 CARS-PC                       10:56.84  
 
Event 64  Boys 19 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Kaufmann, Scott           19 RENO-PC                       X8:44.96  
 -- Costella, Ryan            20 CARS-PC                       X9:40.59  
 
Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariani, Kayla            12 Unattached                       32.96  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                          35.77  
  3 Niehoff, Abbey            11 CARS-PC                          36.74  
  4 Greene, Jordan            11 BST-PC                           38.68  
  5 Cottle, Candice           12 CARS-PC                          38.92  
  6 Floodman, Christin        12 WINN-SN                          39.38  
  7 VanAntwerp, Adrienne      11 LAKE-PC                          40.31  
  8 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                          41.71  
  9 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                          42.30  
 10 Biehl, Ashley             11 BST-PC                           42.41  
 11 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                          42.52  
 12 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                          43.48  
 13 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                          44.57  
 14 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                          47.54  
 15 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                          47.77  
 16 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                          48.77  
 17 Broughton, Katie          12 RENO-PC                          49.08  
 18 Yu, Boya                  11 FOG-PC                           49.22  
 -- Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                      X46.48  
 
Event 66  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                          32.85  
  2 Vierra, Austin            12 HA-SN                            35.98  
  3 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                          39.19  
  4 Bautista, James           12 FOG-PC                           41.07  
  5 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                          41.90  
  6 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                          46.05  
  7 Ballard, Sam              11 CARS-PC                          48.78  
 
Event 67  Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                         1:23.11  
  2 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                        1:41.48  
  3 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                         1:54.05  
  4 MacCarty, Samantha         8 CARS-PC                        1:55.88  
  5 Chang, Erin                8 CARS-PC                        2:04.38  
  6 Sistler, Katie             7 LAKE-PC                        2:12.18  
 -- Jones, Jessica             6 HA-SN                         X2:18.90  
 
Event 67  Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                        1:17.98  
  2 Leung, Megan              10 FOG-PC                         1:18.00  
  3 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        1:20.09  
  4 Ternes, Kylie             10 BST-PC                         1:22.81  
  5 Suh, Caroline             10 CARS-PC                        1:23.31  
  6 Case, Shelby              10 SPKS-SN                        1:23.36  
  7 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                        1:24.76  
  8 Petrilla, Jordan           9 ITA-PC                         1:25.56  
  9 Cook, Jessica             10 DDST-PC                        1:28.52  
 10 Mariani, Krista            9 Unattached                     1:31.39  
 11 Jensen, Mikaela            9 RENO-PC                        1:32.60  
 12 Rawlings, Shawna           9 TAHO-PC                        1:33.31  
 13 Wu, Shucen                10 FOG-PC                         1:34.96  
 14 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                        1:38.29  
 15 Biehl, Jessica             9 BST-PC                         1:45.66  
 16 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                        1:46.23  
 17 Stroup, Jill              10 CARS-PC                        1:51.80  
 18 Perkins, Julianne         10 CARS-PC                        2:04.93  
 -- Jones, Jacque              9 HA-SN                         X1:32.36  
 
Event 68  Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, Steven               8 DDST-PC                        1:33.04  
  2 Lasko, Jared               8 LAKE-PC                        1:37.43  
  3 Hargrove, Conor            8 Unattached                     1:38.19  
 -- Jones, Jeff                7 HA-SN                         X1:48.83  
 
Event 68  Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                        1:13.38  
  2 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        1:13.47  
  3 Gentner, Luke             10 CARS-PC                        1:21.99  
  4 Reed, Albert               9 TAHO-PC                        1:25.55  
  5 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                        1:25.59  
  6 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                         1:26.65  
  7 Chang, Paul               10 CARS-PC                        1:29.39  
  8 Logue, Tyler              10 Unattached                     1:34.37  
 
Event 69  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Falls, Lauren             12 TAHO-PC                        1:30.81  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        1:33.46  
  3 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                        1:36.30  
  4 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        1:39.50  
  5 Greene, Jordan            11 BST-PC                         1:42.25  
  6 Mariani, Kayla            12 Unattached                     1:42.64  
  7 Niehoff, Abbey            11 CARS-PC                        1:42.83  
  8 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         1:43.07  
  9 Floodman, Christin        12 WINN-SN                        1:45.77  
 10 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                        1:49.68  
 11 Reynolds, Amelia          11 LAKE-PC                        1:50.84  
 12 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        1:51.02  
 13 VanAntwerp, Adrienne      11 LAKE-PC                        1:52.62  
 14 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        1:53.90  
 15 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                        1:57.46  
 16 Olsen, Krysta             11 DDST-PC                        2:01.99  
 16 Yu, Boya                  11 FOG-PC                         2:01.99  
 -- Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                    X1:50.83  
 
Event 70  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferrari, Keegan           12 LAKE-PC                        1:25.58  
  2 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        1:30.46  
  3 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                         1:35.24  
  4 Bautista, James           12 FOG-PC                         1:36.59  
  5 Vierra, Austin            12 HA-SN                          1:41.58  
  6 Collin, William           11 TTST-SN                        1:44.14  
  7 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        1:47.35  
  8 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                        1:59.75  
 
Event 71  Girls 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                         1:53.89  
  2 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                        2:10.40  
  3 Chang, Erin                8 CARS-PC                        2:11.05  
  4 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                         2:15.40  
  5 MacCarty, Samantha         8 CARS-PC                        2:30.10  
 
Event 71  Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roepke, Lucie             10 BST-PC                         1:41.70  
  2 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                        1:42.86  
  3 Leung, Megan              10 FOG-PC                         1:46.51  
  4 Wu, Shucen                10 FOG-PC                         1:47.47  
  5 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                        1:49.98  
  6 Rawlings, Shawna           9 TAHO-PC                        1:53.30  
  7 Case, Shelby              10 SPKS-SN                        1:53.63  
  8 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                        2:01.67  
  9 Jensen, Mikaela            9 RENO-PC                        2:02.47  
 10 Suh, Caroline             10 CARS-PC                        2:03.36  
 11 Cook, Jessica             10 DDST-PC                        2:05.49  
 12 Mariani, Krista            9 Unattached                     2:07.45  
 13 Biehl, Jessica             9 BST-PC                         2:07.65  
 14 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                        2:18.54  
 15 Stroup, Jill              10 CARS-PC                        2:24.36  
 -- Jones, Jacque              9 HA-SN                         X1:52.98  
 -- Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                       X1:56.17  
 
Event 72  Boys 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hargrove, Conor            8 Unattached                     1:58.30  
  2 Lasko, Jared               8 LAKE-PC                        2:17.52  
 -- Johnson, Scott             8 CARS-PC                             DQ  
 
Event 72  Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                        1:34.38  
  2 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                        1:44.99  
  3 Gentner, Luke             10 CARS-PC                        1:54.31  
  4 Bautista, Chioke          10 FOG-PC                         1:57.98  
  5 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                         1:58.22  
  6 Chang, Paul               10 CARS-PC                        1:59.57  
  7 Logue, Tyler              10 Unattached                     2:00.38  
  8 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                        2:03.89  
 -- Broughton, Andrew          9 RENO-PC                             DQ  
 
Event 73  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariani, Kayla            12 Unattached                     1:16.23  
  2 Gray, Madison             12 WINN-SN                        1:20.17  
  3 Niehoff, Abbey            11 CARS-PC                        1:26.44  
  4 Lindsey, Whitney          11 DDST-PC                        1:29.92  
  5 Phinney, Jenny            12 LASS-SN                        1:31.99  
  6 Greene, Jordan            11 BST-PC                         1:33.07  
  7 Simpson, Whitney          12 DDST-PC                        1:33.41  
  8 Larson, Jacqueline        11 SPKS-SN                        1:33.89  
  9 Floodman, Christin        12 WINN-SN                        1:34.05  
 10 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         1:34.73  
 11 Boehnke, Tatum            11 CARS-PC                        1:34.83  
 12 Cottle, Candice           12 CARS-PC                        1:35.17  
 13 Sretpisalsilp, Roselin    11 Unattached                     1:35.34  
 14 Hamilton, Alyssa          11 DDST-PC                        1:36.95  
 15 VanAntwerp, Adrienne      11 LAKE-PC                        1:41.51  
 16 Yu, Boya                  11 FOG-PC                         1:43.03  
 17 Escobedo, Irene           11 CARS-PC                        1:51.03  
 18 Olsen, Krysta             11 DDST-PC                        2:05.09  
 -- Broughton, Katie          12 RENO-PC                             DQ  
 
Event 74  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        1:18.29  
  2 Vierra, Austin            12 HA-SN                          1:20.13  
  3 Clayton, Garrett          12 CARS-PC                        1:25.73  
  4 Gillenwater, Timothy      12 RSC-PC                         1:28.57  
  5 Bautista, James           12 FOG-PC                         1:30.19  
  6 Ramsey, Jeff              12 FBST-SN                        1:32.55  
  7 Mangiaracina, Michael     12 DDST-PC                        1:42.85  
 -- Ballard, Sam              11 CARS-PC                             DQ  
 
Event 75  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ternes, Koryn              8 BST-PC                           48.93  
  2 Plumb, Hailey              8 FBST-SN                          50.93  
  3 Baumgartner, Kris          8 CARS-PC                          55.36  
  4 Chang, Erin                8 CARS-PC                          56.60  
  5 Gillenwater, Michaela      6 RSC-PC                           56.63  
  6 Leung, Kaitlin             6 FOG-PC                           59.38  
  7 Sistler, Katie             7 LAKE-PC                        1:02.37  
  8 Richter, Kayleen           8 LAKE-PC                        1:06.09  
  9 MacCarty, Samantha         8 CARS-PC                        1:06.36  
 -- Jones, Jessica             6 HA-SN                         X1:05.67  
 
Event 75  Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petrilla, Jordan           9 ITA-PC                           42.02  
  2 Leung, Megan              10 FOG-PC                           42.58  
  3 Hickey, Shelbie           10 LAKE-PC                          43.54  
  4 Gray, McKenzie            10 WINN-SN                          44.12  
  5 Cook, Jessica             10 DDST-PC                          44.44  
  6 Case, Shelby              10 SPKS-SN                          45.59  
  7 Wilhite, Katrina          10 SPKS-SN                          45.85  
  8 Wu, Shucen                10 FOG-PC                           46.17  
  9 Ternes, Kylie             10 BST-PC                           46.26  
 10 Suh, Caroline             10 CARS-PC                          46.48  
 11 Mariani, Krista            9 Unattached                       48.63  
 12 Jensen, Mikaela            9 RENO-PC                          49.48  
 13 Mangiaracina, Sara        10 DDST-PC                          49.99  
 14 Rawlings, Shawna           9 TAHO-PC                          50.54  
 15 Biehl, Jessica             9 BST-PC                           55.36  
 16 Perkins, Chelsey          10 CARS-PC                          55.66  
 17 Bennett, Elizabeth         9 CARS-PC                          56.73  
 18 Stroup, Jill              10 CARS-PC                          58.00  
 19 Perkins, Julianne         10 CARS-PC                        1:19.02  
 -- Jones, Jacque              9 HA-SN                           X45.87  
 -- Roepke, Lucie             10 BST-PC                          X50.49  
 
Event 76  Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shih, Steven               8 DDST-PC                          48.85  
  2 Lasko, Jared               8 LAKE-PC                          49.95  
  3 Hargrove, Conor            8 Unattached                       54.36  
  4 Bautista, Kekoa            7 FOG-PC                           58.17  
  5 Branco, Jacob              8 CARS-PC                        1:04.84  
 -- Jones, Jeff                7 HA-SN                         X1:01.20  
 
Event 76  Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gelso, Daniel             10 TTST-SN                          39.21  
  2 Stephen, Andrew           10 WINN-SN                          41.80  
  3 Gentner, Luke             10 CARS-PC                          44.30  
  4 Sistler, Michael          10 LAKE-PC                          46.03  
  5 Logue, Tyler              10 Unattached                       46.91  
  6 Gillenwater, Cody          9 RSC-PC                           47.20  
  7 Reed, Albert               9 TAHO-PC                          48.33  
  8 Chang, Paul               10 CARS-PC                          48.44  
  9 Bautista, Chioke          10 FOG-PC                           58.53  
 
Event 77  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gray, Madison             12 WINN-SN                        3:20.67  
  2 Biehl, Ashley             11 BST-PC                         3:53.32  
 
Event 78  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tutass, Shane             12 OAPB-PC                        2:53.57  
  2 Vierra, Austin            12 HA-SN                          3:26.96