Licensed to Bishop Swim Team                              Hy-Tek's Meet Manager
                 Bishop Invitational 2002 - 6/29/02 to 6/30/02                 
                  Winning isn't everything, but trying to is.                  
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassandra Marin            6 TAHO                             23.09  
  2 Kimberly Davis             6 GGST                             25.52  
  3 Sierra Forvilly            6 TAHO                             28.24  
  4 Brooke King                6 TAHO                             28.86  
  5 Taylor Stoll               6 BST                              30.27  
  6 Amie Adams                 6 IWV                              33.51  
  7 Brea Cook                  6 DOLFINS                          35.28  
  8 Heather Ronci              5 BST                              40.59  
  9 Shara Green                5 ESC                              42.35  
 10 Madison Severy             6 MLST                             43.34  
 11 Lissie Stewart             5 TAHO                             45.25  
 12 Ashley Flatman             5 IWV                              50.41  
 13 Sara Somers                6 MLST                             51.57  
 
Girls 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimberly Davis             6 GGST                             54.88  
  2 Brooke King                6 TAHO                             56.85  
  3 Sierra Forvilly            6 TAHO                           1:04.33  
  4 Brea Cook                  6 DOLFINS                        1:11.06  
  5 Taylor Stoll               6 BST                            1:11.75  
  6 Amie Adams                 6 IWV                            1:12.24  
  7 Natalie Kuznitz            6 MLST                           1:29.37  
  8 Ashley Flatman             5 IWV                            1:33.35  
  9 Madison Severy             6 MLST                           1:34.97  
 10 Heather Ronci              5 BST                            1:39.19  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassandra Marin            6 TAHO                             27.82  
  2 Sierra Forvilly            6 TAHO                             28.88  
  3 Taylor Stoll               6 BST                              29.19  
  4 Kimberly Davis             6 GGST                             29.30  
  5 Brooke King                6 TAHO                             30.92  
  6 Brea Cook                  6 DOLFINS                          32.54  
  7 Lissie Stewart             5 TAHO                             39.13  
  8 Shara Green                5 ESC                              40.21  
  9 Ashley Flatman             5 IWV                              43.56  
 10 Sara Somers                6 MLST                             49.88  
 11 Amie Adams                 6 IWV                              50.64  
 12 Madison Severy             6 MLST                             50.65  
 13 Heather Ronci              5 BST                              52.08  
 
Girls 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassandra Marin            6 TAHO                             56.75  
  2 Kimberly Davis             6 GGST                             59.77  
  3 Brooke King                6 TAHO                           1:02.74  
  4 Sierra Forvilly            6 TAHO                           1:03.91  
  5 Taylor Stoll               6 BST                            1:05.78  
  6 Brea Cook                  6 DOLFINS                        1:17.13  
  7 Amie Adams                 6 IWV                            1:35.52  
  8 Ashley Flatman             5 IWV                            1:45.53  
  9 Natalie Kuznitz            6 MLST                           1:59.55  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimberly Davis             6 GGST                             31.04  
  2 Cassandra Marin            6 TAHO                             31.18  
  3 Taylor Stoll               6 BST                              43.73  
  4 Natalie Kuznitz            6 MLST                             48.64  
  5 Madison Severy             6 MLST                           1:01.21  
 -- Brea Cook                  6 DOLFINS                             DQ  
 -- Shara Green                5 ESC                                 DQ  
 -- Sierra Forvilly            6 TAHO                                DQ  
 -- Brooke King                6 TAHO                                DQ  
 
Girls 6 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimberly Davis             6 GGST                           1:07.54  
  2 Cassandra Marin            6 TAHO                           1:07.64  
 -- Sierra Forvilly            6 TAHO                                DQ  
 -- Brea Cook                  6 DOLFINS                             DQ  
 -- Brooke King                6 TAHO                                DQ  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimberly Davis             6 GGST                             27.60  
  2 Cassandra Marin            6 TAHO                             29.37  
  3 Shara Green                5 ESC                              56.65  
 -- Madison Severy             6 MLST                            X50.24  
 -- Brooke King                6 TAHO                                DQ  
 -- Sierra Forvilly            6 TAHO                                DQ  
 
Girls 6 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassandra Marin            6 TAHO                             58.32  
 -- Sierra Forvilly            6 TAHO                                DQ  
 
Girls 6 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cassandra Marin            6 TAHO                           1:59.51  
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monique Kerstens           7 GGST                             18.45  
  2 Miranda Wiles              7 BST                              18.79  
  3 Lakin Smith                7 TAHO                             21.01  
  4 Mary Kalinowski            7 TAHO                             21.30  
  5 Shelby McIntyre            7 TAHO                             21.38  
  6 Christina Collett          7 GGST                             21.70  
  7 Hayley Ronci               7 BST                              22.35  
  8 Kira Smith                 7 TAHO                             22.63  
  9 Monica Herrera             7 FBST                             23.06  
 10 Annie Genasci              7 TAHO                             24.17  
 11 Kristen Sigmen             7 MLST                             24.66  
 12 Samantha Martin            7 FBST                             26.15  
 13 Kylie Meneses              7 BST                              26.78  
 14 Clara Stewart              7 TAHO                             27.41  
 15 Kirsten Underwood          7 BST                              27.54  
 16 Rebecca Albright           7 MLST                             30.31  
 17 Gloria Herrera             7 FBST                             30.41  
 18 Makenna Dawson             7 MLST                             34.34  
 19 Sarah Schroeder            7 ESC                              52.16  
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monique Kerstens           7 GGST                             40.50  
  2 Miranda Wiles              7 BST                              41.97  
  3 Lakin Smith                7 TAHO                             46.29  
  4 Mary Kalinowski            7 TAHO                             47.34  
  5 Hayley Ronci               7 BST                              47.67  
  6 Shelby McIntyre            7 TAHO                             47.77  
  7 Monica Herrera             7 FBST                             48.99  
  8 Annie Genasci              7 TAHO                             53.58  
  9 Kirsten Underwood          7 BST                              54.55  
 10 Kira Smith                 7 TAHO                             55.65  
 11 Christina Collett          7 GGST                             56.33  
 12 Clara Stewart              7 TAHO                           1:01.30  
 13 Kylie Meneses              7 BST                            1:01.71  
 14 Gloria Herrera             7 FBST                           1:04.44  
 15 Rebecca Albright           7 MLST                           1:06.93  
 -- Kristen Sigmen             7 MLST                            X58.96  
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miranda Wiles              7 BST                              21.89  
  2 Monique Kerstens           7 GGST                             22.83  
  3 Mary Kalinowski            7 TAHO                             24.43  
  4 Lakin Smith                7 TAHO                             25.02  
  5 Monica Herrera             7 FBST                             26.95  
  6 Kira Smith                 7 TAHO                             27.29  
  7 Samantha Martin            7 FBST                             27.38  
  8 Kristen Sigmen             7 MLST                             27.39  
  9 Shelby McIntyre            7 TAHO                             27.94  
 10 Hayley Ronci               7 BST                              28.72  
 11 Christina Collett          7 GGST                             29.51  
 12 Kirsten Underwood          7 BST                              29.76  
 13 Gloria Herrera             7 FBST                             30.00  
 14 Clara Stewart              7 TAHO                             30.61  
 15 Rebecca Albright           7 MLST                             34.19  
 16 Annie Genasci              7 TAHO                             34.27  
 17 Makenna Dawson             7 MLST                             34.33  
 18 Kylie Meneses              7 BST                              34.65  
 -- Sarah Schroeder            7 ESC                                 DQ  
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monique Kerstens           7 GGST                             49.55  
  2 Lakin Smith                7 TAHO                             53.21  
  3 Mary Kalinowski            7 TAHO                             53.75  
  4 Kira Smith                 7 TAHO                             56.02  
  5 Samantha Martin            7 FBST                           1:01.08  
  6 Hayley Ronci               7 BST                            1:02.47  
  7 Christina Collett          7 GGST                           1:05.27  
  8 Rebecca Albright           7 MLST                           1:09.07  
  9 Kirsten Underwood          7 BST                            1:10.15  
 10 Gloria Herrera             7 FBST                           1:14.19  
 11 Clara Stewart              7 TAHO                           1:15.08  
 12 Annie Genasci              7 TAHO                           1:16.29  
 -- Kristen Sigmen             7 MLST                          X1:04.51  
 -- Kylie Meneses              7 BST                                 DQ  
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miranda Wiles              7 BST                              24.18  
  2 Monique Kerstens           7 GGST                             25.02  
  3 Mary Kalinowski            7 TAHO                             26.86  
  4 Kira Smith                 7 TAHO                             27.41  
  5 Shelby McIntyre            7 TAHO                             27.64  
  6 Hayley Ronci               7 BST                              28.49  
  7 Monica Herrera             7 FBST                             32.52  
  8 Kylie Meneses              7 BST                              34.71  
  9 Kristen Sigmen             7 MLST                             36.92  
 10 Samantha Martin            7 FBST                             37.39  
 11 Rebecca Albright           7 MLST                             37.66  
 12 Lakin Smith                7 TAHO                             38.81  
 13 Annie Genasci              7 TAHO                             39.72  
 14 Kirsten Underwood          7 BST                              45.86  
 15 Gloria Herrera             7 FBST                             50.18  
 -- Sarah Schroeder            7 ESC                                 DQ  
 -- Clara Stewart              7 TAHO                                DQ  
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monique Kerstens           7 GGST                             55.48  
  2 Miranda Wiles              7 BST                              57.17  
  3 Kira Smith                 7 TAHO                             59.13  
  4 Shelby McIntyre            7 TAHO                           1:00.92  
  5 Mary Kalinowski            7 TAHO                           1:00.97  
  6 Hayley Ronci               7 BST                            1:04.75  
  7 Kylie Meneses              7 BST                            1:10.81  
  8 Samantha Martin            7 FBST                           1:13.25  
  9 Christina Collett          7 GGST                           1:19.47  
 10 Rebecca Albright           7 MLST                           1:23.43  
 11 Kirsten Underwood          7 BST                            1:42.23  
 12 Gloria Herrera             7 FBST                           1:54.80  
 -- Kristen Sigmen             7 MLST                          X1:19.58  
 -- Monica Herrera             7 FBST                                DQ  
 -- Lakin Smith                7 TAHO                                DQ  
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miranda Wiles              7 BST                              22.58  
  2 Mary Kalinowski            7 TAHO                             26.38  
  3 Annie Genasci              7 TAHO                             27.50  
  4 Monica Herrera             7 FBST                             27.98  
  5 Shelby McIntyre            7 TAHO                             28.18  
  6 Lakin Smith                7 TAHO                             29.29  
  7 Kristen Sigmen             7 MLST                             31.67  
  8 Christina Collett          7 GGST                             31.98  
  9 Clara Stewart              7 TAHO                             37.17  
 10 Rebecca Albright           7 MLST                             37.69  
 11 Samantha Martin            7 FBST                             39.43  
 -- Gloria Herrera             7 FBST                                DQ  
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monique Kerstens           7 GGST                             51.14  
  2 Mary Kalinowski            7 TAHO                             54.35  
  3 Miranda Wiles              7 BST                              55.38  
  4 Kira Smith                 7 TAHO                             55.67  
  5 Hayley Ronci               7 BST                            1:01.48  
  6 Lakin Smith                7 TAHO                           1:03.48  
  7 Monica Herrera             7 FBST                           1:06.50  
  8 Shelby McIntyre            7 TAHO                           1:11.60  
  9 Annie Genasci              7 TAHO                           1:16.62  
 -- Kylie Meneses              7 BST                                 DQ  
 -- Rebecca Albright           7 MLST                                DQ  
 -- Clara Stewart              7 TAHO                                DQ  
 
Girls 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Monique Kerstens           7 GGST                           1:39.85  
  2 Miranda Wiles              7 BST                            1:52.42  
  3 Kira Smith                 7 TAHO                           1:55.75  
  4 Shelby McIntyre            7 TAHO                           2:02.11  
  5 Hayley Ronci               7 BST                            2:03.31  
  6 Christina Collett          7 GGST                           2:25.31  
  7 Kylie Meneses              7 BST                            2:32.41  
 -- Samantha Martin            7 FBST                                DQ  
 -- Monica Herrera             7 FBST                                DQ  
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              15.32  
  2 Kelliann Lass              8 GGST                             17.96  
  3 Hailey Plumb               8 FBST                             18.64  
  4 Samantha Maccarty          8 CARS                             19.28  
  5 Hanna Bratton              8 TAHO                             19.48  
  6 Francesca Comin            8 GGST                             19.51  
  7 Jessica Fahrenbruch        8 CARS                             19.81  
  8 Katie Speer                8 IWV                              20.64  
  9 Allison Churchill          8 TAHO                             20.96  
 10 Emily Radoff               8 BST                              21.27  
 11 Lindsey Gleason            8 BST                              21.39  
 12 Mishelle Fiebiger          8 MLST                             22.57  
 13 Joelle Romo                8 MLST                             22.72  
 14 Madeline Riffel            8 MLST                             22.79  
 15 Anamaria Sanchez           8 BST                              24.17  
 16 Kathern Boehling           8 BST                              24.31  
 17 Chandler Curry             8 CARS                             25.77  
 18 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                             26.03  
 19 Lillie Pieper              8 MLST                             29.40  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              33.66  
  2 Kelliann Lass              8 GGST                             38.88  
  3 Hailey Plumb               8 FBST                             39.94  
  4 Jessica Fahrenbruch        8 CARS                             43.25  
  5 Hanna Bratton              8 TAHO                             43.83  
  6 Samantha Maccarty          8 CARS                             45.70  
  7 Francesca Comin            8 GGST                             46.31  
  8 Emily Radoff               8 BST                              48.04  
  9 Katie Speer                8 IWV                              50.26  
 10 Mishelle Fiebiger          8 MLST                             51.40  
 11 Joelle Romo                8 MLST                             51.44  
 12 Lindsey Gleason            8 BST                              52.25  
 13 Risa Johnson               8 IWV                              53.34  
 14 Chandler Curry             8 CARS                             53.58  
 15 Kathern Boehling           8 BST                              56.24  
 16 Madeline Riffel            8 MLST                             56.32  
 17 Anamaria Sanchez           8 BST                              57.75  
 18 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                           1:01.08  
 19 Lillie Pieper              8 MLST                           1:06.91  
 20 Heidi Kuznitz              8 MLST                           1:17.20  
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              19.57  
  2 Hailey Plumb               8 FBST                             20.84  
  3 Mishelle Fiebiger          8 MLST                             22.19  
  4 Kelliann Lass              8 GGST                             22.31  
  5 Jessica Fahrenbruch        8 CARS                             23.29  
  6 Samantha Maccarty          8 CARS                             24.11  
  7 Hanna Bratton              8 TAHO                             24.46  
  8 Katie Speer                8 IWV                              25.10  
  9 Allison Churchill          8 TAHO                             25.66  
 10 Emily Radoff               8 BST                              26.17  
 11 Lindsey Gleason            8 BST                              27.04  
 12 Anamaria Sanchez           8 BST                              28.07  
 13 Chandler Curry             8 CARS                             28.91  
 14 Kathern Boehling           8 BST                              29.39  
 15 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                             29.42  
 16 Lillie Pieper              8 MLST                             30.86  
 17 Madeline Riffel            8 MLST                             31.19  
 18 Joelle Romo                8 MLST                             32.18  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              41.92  
  2 Hailey Plumb               8 FBST                             47.14  
  3 Mishelle Fiebiger          8 MLST                             51.41  
  4 Hanna Bratton              8 TAHO                             53.27  
  5 Samantha Maccarty          8 CARS                             53.52  
  6 Katie Speer                8 IWV                              53.88  
  7 Emily Radoff               8 BST                              54.57  
  8 Lindsey Gleason            8 BST                            1:00.27  
  9 Kathern Boehling           8 BST                            1:04.43  
 10 Madeline Riffel            8 MLST                           1:05.26  
 11 Risa Johnson               8 IWV                            1:06.29  
 12 Anamaria Sanchez           8 BST                            1:06.65  
 13 Joelle Romo                8 MLST                           1:09.59  
 14 Chandler Curry             8 CARS                           1:11.69  
 15 Heidi Kuznitz              8 MLST                           1:33.24  
 16 Lillie Pieper              8 MLST                           1:33.78  
 -- Jessica Fahrenbruch        8 CARS                            X52.59  
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelliann Lass              8 GGST                             24.09  
  2 Samantha Maccarty          8 CARS                             27.02  
  3 Hanna Bratton              8 TAHO                             27.51  
  4 Risa Johnson               8 IWV                              28.45  
  5 Francesca Comin            8 GGST                             30.35  
  6 Chandler Curry             8 CARS                             31.17  
  7 Emily Radoff               8 BST                              31.91  
  8 Joelle Romo                8 MLST                             32.71  
  9 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                             33.91  
 10 Madeline Riffel            8 MLST                             36.53  
 11 Heidi Kuznitz              8 MLST                             38.98  
 12 Lindsey Gleason            8 BST                              40.79  
 13 Anamaria Sanchez           8 BST                              44.53  
 -- Kathern Boehling           8 BST                                 DQ  
 -- Lillie Pieper              8 MLST                                DQ  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              46.03  
  2 Kelliann Lass              8 GGST                             52.79  
  3 Hailey Plumb               8 FBST                             55.02  
  4 Katie Speer                8 IWV                              58.67  
  5 Samantha Maccarty          8 CARS                           1:00.88  
  6 Hanna Bratton              8 TAHO                           1:02.47  
  7 Francesca Comin            8 GGST                           1:02.60  
  8 Joelle Romo                8 MLST                           1:05.33  
  9 Allison Churchill          8 TAHO                           1:05.82  
 10 Chandler Curry             8 CARS                           1:07.04  
 11 Emily Radoff               8 BST                            1:10.20  
 -- Mishelle Fiebiger          8 MLST                          X1:18.46  
 -- Lindsey Gleason            8 BST                                 DQ  
 -- Kathern Boehling           8 BST                                 DQ  
 -- Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                                DQ  
 -- Madeline Riffel            8 MLST                                DQ  
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              17.47  
  2 Hailey Plumb               8 FBST                             19.46  
  3 Kelliann Lass              8 GGST                             22.41  
  4 Hanna Bratton              8 TAHO                             23.65  
  5 Francesca Comin            8 GGST                             25.66  
  6 Katie Speer                8 IWV                              26.18  
  7 Madeline Riffel            8 MLST                             28.35  
  8 Jessica Fahrenbruch        8 CARS                             29.86  
  9 Lindsey Gleason            8 BST                              29.93  
 10 Mishelle Fiebiger          8 MLST                             33.38  
 11 Chandler Curry             8 CARS                             34.32  
 12 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                             36.14  
 13 Anamaria Sanchez           8 BST                              38.14  
 14 Joelle Romo                8 MLST                             41.62  
 -- Kathern Boehling           8 BST                                 DQ  
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                              39.93  
  2 Hailey Plumb               8 FBST                             44.35  
  3 Kelliann Lass              8 GGST                             54.05  
  4 Hanna Bratton              8 TAHO                             59.38  
  5 Samantha Maccarty          8 CARS                           1:00.76  
  6 Katie Speer                8 IWV                            1:04.11  
  7 Emily Radoff               8 BST                            1:07.69  
  8 Madeline Riffel            8 MLST                           1:22.60  
  9 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                           1:25.27  
 -- Lindsey Gleason            8 BST                           X1:12.79  
 -- Kathern Boehling           8 BST                                 DQ  
 -- Mishelle Fiebiger          8 MLST                                DQ  
 
Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koryn Ternes               8 BST                            1:25.15  
  2 Hailey Plumb               8 FBST                           1:36.79  
  3 Kelliann Lass              8 GGST                           1:43.73  
  4 Katie Speer                8 IWV                            1:54.41  
  5 Francesca Comin            8 GGST                           1:54.68  
  6 Samantha Maccarty          8 CARS                           1:55.11  
  7 Risa Johnson               8 IWV                            2:05.11  
  8 Emily Radoff               8 BST                            2:08.81  
  9 Mishelle Fiebiger          8 MLST                           2:19.57  
 10 Kyla Kortering-Jeter       8 MLST                           2:35.46  
 11 Heidi Kuznitz              8 MLST                           3:21.65  
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       1:20.82  
     1) Koryn Ternes 8                  2) Emily Radoff 8                 
     3) Miranda Wiles 7                 4) Hayley Ronci 7                 
  2 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                1:23.26  
     1) Monique Kerstens 7              2) Kimberly Davis 6               
     3) Francesca Comin 8               4) Kelliann Lass 8                
  3 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        1:29.45  
     1) Shelby McIntyre 7               2) Mary Kalinowski 7              
     3) Lakin Smith 7                   4) Hanna Bratton 8                
  4 TAHOE SWIM CLUB  'B'                                        1:35.78  
     1) Kira Smith 7                    2) Sierra Forvilly 6              
     3) Annie Genasci 7                 4) Cassandra Marin 6              
  5 FALLON BARRACUDA SWIM TEAM  'A'                             1:39.18  
     1) Monica Herrera 7                2) Samantha Martin 7              
     3) Hailey Plumb 8                  4) Gloria Herrera 7               
  6 MAMMOTH LAKES  'A'                                          1:44.04  
     1) Mishelle Fiebiger 8             2) Rebecca Albright 7             
     3) Kyla Kortering-Jeter 8          4) Joelle Romo 8                  
  7 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       1:46.19  
     1) Lindsey Gleason 8               2) Kylie Meneses 7                
     3) Kathern Boehling 8              4) Kirsten Underwood 7            
  8 INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                    2:09.24  
     1) Risa Johnson 8                  2) Amie Adams 6                   
     3) Ashley Flatman 5                4) Katie Speer 8                  
  9 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:10.78  
     1) Madeline Riffel 8               2) Kristen Sigmen 7               
     3) Natalie Kuznitz 6               4) Heidi Kuznitz 8                
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                1:34.17  
     1) Francesca Comin 8               2) Kelliann Lass 8                
     3) Monique Kerstens 7              4) Christina Collett 7            
  2 TAHOE SWIM CLUB  'B'                                        1:39.17  
     1) Allison Churchill 8             2) Shelby McIntyre 7              
     3) Hanna Bratton 8                 4) Lakin Smith 7                  
  3 FALLON BARRACUDA SWIM TEAM  'A'                             1:49.69  
     1) Samantha Martin 7               2) Monica Herrera 7               
     3) Hailey Plumb 8                  4) Gloria Herrera 7               
  4 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        1:51.33  
     1) Sierra Forvilly 6               2) Kira Smith 7                   
     3) Cassandra Marin 6               4) Mary Kalinowski 7              
  5 MAMMOTH LAKES  'Z'                                          2:07.50  
     1) Kristen Sigmen 7                2) Joelle Romo 8                  
     3) Kyla Kortering-Jeter 8          4) Mishelle Fiebiger 8            
 -- BISHOP SWIM TEAM  'A'                                            DQ  
     1) Miranda Wiles 7                 2) Hayley Ronci 7                 
     3) Koryn Ternes 8                  4) Emily Radoff 8                 
 -- MAMMOTH LAKES  'A'                                               DQ  
     1) Madeline Riffel 8               2) Makenna Dawson 7               
     3) Rebecca Albright 7              4) Madison Severy 6               
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mary Hanson                9 IWV                              31.10  
  2 Jordan Tetrilla            9 ITA                              31.26  
  3 Ciara Richman              9 BST                              35.53  
  4 Janelle Freeman            9 BST                              36.02  
  5 Michelle Shields           9 GGST                             36.44  
  6 Rebecca Wiles              9 BST                              36.60  
  7 Laura Nelson               9 IWV                              36.66  
  8 Jessica Biehl              9 BST                              39.14  
  9 Cassidy Curtin             9 ITA                              39.46  
 10 Monique Hautekeet          9 CARS                             40.31  
 11 Savannah Amos              9 TAHO                             41.14  
 12 Sarah Bates                9 DOLFINS                          43.78  
 13 Elizabeth Bennett          9 CARS                             43.83  
 14 Haley Stokes               9 CARS                             45.67  
 15 Kathi Kirkeby              9 MLST                             46.68  
 16 Sara Froiland              9 BST                              46.79  
 17 Melissa Helm               9 IWV                              47.54  
 18 Heather Albright           9 MLST                             56.27  
 19 Allison Vanko              9 MLST                           1:03.93  
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elle Wohlmuth              9 MLST                           1:14.70  
  2 Ciara Richman              9 BST                            1:18.40  
  3 Laura Nelson               9 IWV                            1:21.60  
  4 Rebecca Wiles              9 BST                            1:26.40  
  5 Cassidy Curtin             9 ITA                            1:27.14  
  6 Janelle Freeman            9 BST                            1:29.08  
  7 Michelle Shields           9 GGST                           1:30.86  
  8 Elizabeth Bennett          9 CARS                           1:32.22  
  9 Monique Hautekeet          9 CARS                           1:34.58  
 10 Jessie Yoshioka            9 BST                            1:45.90  
 11 Sara Froiland              9 BST                            1:48.47  
 12 Kathi Kirkeby              9 MLST                           1:49.12  
 13 Melissa Helm               9 IWV                            1:56.90  
 14 Heather Albright           9 MLST                           2:04.41  
 15 Alexandra Perry            9 MLST                           2:54.23  
 
Girls 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mary Hanson                9 IWV                            2:31.99  
  2 Elle Wohlmuth              9 MLST                           2:43.61  
  3 Ciara Richman              9 BST                            2:55.48  
  4 Laura Nelson               9 IWV                            2:55.76  
  5 Jessica Biehl              9 BST                            3:07.72  
  6 Rebecca Wiles              9 BST                            3:08.36  
  7 Michelle Shields           9 GGST                           3:08.53  
  8 Elizabeth Bennett          9 CARS                           3:20.91  
  9 Monique Hautekeet          9 CARS                           3:24.31  
 10 Savannah Amos              9 TAHO                           3:25.40  
 11 Melissa Helm               9 IWV                            3:55.29  
 12 Jessie Yoshioka            9 BST                            3:56.06  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Tetrilla            9 ITA                              37.31  
  2 Elle Wohlmuth              9 MLST                             39.90  
  3 Janelle Freeman            9 BST                              41.38  
  4 Ciara Richman              9 BST                              45.03  
  5 Elizabeth Bennett          9 CARS                             48.79  
  6 Savannah Amos              9 TAHO                             49.22  
  7 Michelle Shields           9 GGST                             50.13  
  8 Cassidy Curtin             9 ITA                              50.22  
  9 Monique Hautekeet          9 CARS                             51.44  
 10 Kathi Kirkeby              9 MLST                             54.62  
 11 Sarah Bates                9 DOLFINS                          55.13  
 12 Jessie Yoshioka            9 BST                              55.91  
 13 Melissa Helm               9 IWV                              56.29  
 14 Heather Albright           9 MLST                           1:00.62  
 15 Allison Vanko              9 MLST                           1:05.87  
 -- Haley Stokes               9 CARS                                DQ  
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Tetrilla            9 ITA                            1:22.24  
  2 Elle Wohlmuth              9 MLST                           1:28.78  
  3 Jessica Biehl              9 BST                            1:42.98  
  4 Rebecca Wiles              9 BST                            1:45.75  
  5 Cassidy Curtin             9 ITA                            1:50.42  
  6 Monique Hautekeet          9 CARS                           1:55.43  
  7 Abby Thornburg             9 BST                            1:58.41  
  8 Michelle Shields           9 GGST                           2:06.41  
  9 Alexandra Perry            9 MLST                           3:00.49  
 -- Melissa Helm               9 IWV                                 DQ  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebecca Wiles              9 BST                              44.75  
  2 Ciara Richman              9 BST                              45.54  
  3 Jordan Tetrilla            9 ITA                              46.62  
  4 Laura Nelson               9 IWV                              46.74  
  5 Michelle Shields           9 GGST                             47.66  
  6 Janelle Freeman            9 BST                              50.17  
  7 Jessica Biehl              9 BST                              51.87  
  8 Elizabeth Bennett          9 CARS                             51.91  
  9 Heather Albright           9 MLST                             54.62  
 10 Jessie Yoshioka            9 BST                              56.63  
 11 Kathi Kirkeby              9 MLST                             57.22  
 12 Abby Thornburg             9 BST                              57.24  
 13 Cassidy Curtin             9 ITA                              58.53  
 14 Haley Stokes               9 CARS                             58.83  
 15 Sarah Bates                9 DOLFINS                        1:07.26  
 16 Allison Vanko              9 MLST                           1:17.45  
 -- Sara Froiland              9 BST                                 DQ  
 -- Alexandra Perry            9 MLST                                DQ  
 -- Monique Hautekeet          9 CARS                                DQ  
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mary Hanson                9 IWV                            1:31.28  
  2 Ciara Richman              9 BST                            1:36.01  
  3 Elle Wohlmuth              9 MLST                           1:36.41  
  4 Rebecca Wiles              9 BST                            1:39.44  
  5 Laura Nelson               9 IWV                            1:39.67  
  6 Michelle Shields           9 GGST                           1:45.97  
  7 Janelle Freeman            9 BST                            1:46.69  
  8 Jessica Biehl              9 BST                            1:48.22  
  9 Monique Hautekeet          9 CARS                           1:55.42  
 10 Elizabeth Bennett          9 CARS                           1:55.47  
 11 Heather Albright           9 MLST                           1:56.05  
 12 Jessie Yoshioka            9 BST                            2:00.13  
 13 Cassidy Curtin             9 ITA                            2:03.89  
 14 Kathi Kirkeby              9 MLST                           2:05.01  
 15 Savannah Amos              9 TAHO                           2:05.37  
 16 Sara Froiland              9 BST                            2:22.92  
 17 Melissa Helm               9 IWV                            2:28.96  
 -- Jordan Tetrilla            9 ITA                                 DQ  
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Tetrilla            9 ITA                              39.59  
  2 Elle Wohlmuth              9 MLST                             41.12  
  3 Janelle Freeman            9 BST                              44.66  
  4 Ciara Richman              9 BST                              46.84  
  5 Laura Nelson               9 IWV                              48.93  
  6 Elizabeth Bennett          9 CARS                             49.99  
  7 Jessica Biehl              9 BST                              50.45  
  8 Jessie Yoshioka            9 BST                              54.34  
  9 Cassidy Curtin             9 ITA                              55.73  
 10 Sarah Bates                9 DOLFINS                          56.83  
 11 Heather Albright           9 MLST                             58.64  
 12 Abby Thornburg             9 BST                              58.73  
 13 Kathi Kirkeby              9 MLST                           1:00.49  
 14 Melissa Helm               9 IWV                            1:17.64  
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mary Hanson                9 IWV                            1:19.48  
  2 Elle Wohlmuth              9 MLST                           1:40.94  
  3 Rebecca Wiles              9 BST                            1:42.35  
  4 Laura Nelson               9 IWV                            1:50.07  
  5 Jessica Biehl              9 BST                            1:51.78  
  6 Jessie Yoshioka            9 BST                            2:02.78  
 -- Kathi Kirkeby              9 MLST                                DQ  
 
Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Tetrilla            9 ITA                            1:24.09  
  2 Elle Wohlmuth              9 MLST                           1:25.29  
  3 Janelle Freeman            9 BST                            1:30.06  
  4 Laura Nelson               9 IWV                            1:30.31  
  5 Ciara Richman              9 BST                            1:32.48  
  6 Rebecca Wiles              9 BST                            1:35.16  
  7 Jessica Biehl              9 BST                            1:39.53  
  8 Elizabeth Bennett          9 CARS                           1:44.13  
  9 Michelle Shields           9 GGST                           1:46.73  
 10 Abby Thornburg             9 BST                            1:48.19  
 11 Jessie Yoshioka            9 BST                            1:49.25  
 12 Monique Hautekeet          9 CARS                           1:56.21  
 13 Sarah Bates                9 DOLFINS                        1:57.21  
 14 Kathi Kirkeby              9 MLST                           1:59.83  
 15 Heather Albright           9 MLST                           2:06.03  
 16 Melissa Helm               9 IWV                            2:20.56  
 -- Alexandra Perry            9 MLST                                DQ  
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Isabella Comin            10 GGST                             31.75  
  2 Kylie Ternes              10 BST                              32.47  
  3 Mikaela Griffiths         10 BST                              33.01  
  4 Caroline Suh              10 CARS                             33.74  
  5 Jennifer Speer            10 IWV                              33.93  
  6 Lucie Roepke              10 BST                              34.50  
  7 Allison Roy               10 MLST                             35.75  
  8 Leah Hartigan             10 IWV                              36.05  
  9 Cassidy Smith             10 MLST                             37.24  
 10 Melissa Davis             10 GGST                             37.51  
 11 Roree Phillips            10 BST                              38.28  
 12 Kelsey Knight             10 BST                              39.77  
 13 Kendall Dill              10 DOLFINS                          39.93  
 14 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                          40.94  
 14 Kaylee Kalinowski         10 TAHO                             40.94  
 16 Kelsey Smith              10 TAHO                             41.68  
 17 Sara Cotter               10 MLST                             42.37  
 18 Alyssa Spratt             10 BST                              43.29  
 19 Carissa Allen             10 MLST                             43.62  
 20 Kendall Dawson            10 MLST                             45.70  
 21 Shannon Marshall          10 TAHO                             45.77  
 22 Brittany Rohrich          10 TAHO                             46.04  
 23 Sophia Humes              10 MLST                             46.36  
 24 Sarah Harvey              10 MLST                             46.38  
 25 Marina Cathers            10 GGST                             46.73  
 26 Jill Stroup               10 CARS                             46.77  
 27 Cassandra Lopez           10 DOLFINS                          49.06  
 28 Megan Knight              10 BST                              50.23  
 29 Julie Jones               10 DOLFINS                          52.07  
 30 Kelli Rowe                10 BST                              58.01  
 -- Julianne Perkins          10 CARS                                DQ  
 
Girls 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kylie Ternes              10 BST                            1:10.69  
  2 Jennifer Speer            10 IWV                            1:12.73  
  3 Lucie Roepke              10 BST                            1:12.92  
  4 Mikaela Griffiths         10 BST                            1:12.93  
  5 Caroline Suh              10 CARS                           1:15.25  
  6 Leah Hartigan             10 IWV                            1:18.58  
  7 Cassidy Smith             10 MLST                           1:23.52  
  8 Allison Roy               10 MLST                           1:23.58  
  9 Melissa Davis             10 GGST                           1:25.27  
 10 Mackenzie Montgomery      10 RENO                           1:27.10  
 11 Kelsey Smith              10 TAHO                           1:29.05  
 12 Kelsey Knight             10 BST                            1:33.40  
 13 Kendall Dill              10 DOLFINS                        1:34.76  
 14 Carissa Allen             10 MLST                           1:35.79  
 15 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                        1:36.15  
 16 Jill Stroup               10 CARS                           1:38.58  
 17 Sophia Humes              10 MLST                           1:42.04  
 18 Sarah Harvey              10 MLST                           1:42.49  
 19 Alyssa Spratt             10 BST                            1:42.86  
 20 Marina Cathers            10 GGST                           1:44.97  
 21 Katherine Kuznitz         10 MLST                           1:48.99  
 22 Brittany Rohrich          10 TAHO                           1:50.98  
 23 Megan Knight              10 BST                            1:51.45  
 24 Cassandra Lopez           10 DOLFINS                        1:54.14  
 25 Julianne Perkins          10 CARS                           1:57.64  
 26 Brittany Wojciehowski     10 IWV                            1:58.04  
 27 Emily Elwell              10 MLST                           2:07.46  
 28 Kelli Rowe                10 BST                            2:09.46  
 
Girls 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Speer            10 IWV                            2:34.04  
  2 Kylie Ternes              10 BST                            2:36.98  
  3 Mikaela Griffiths         10 BST                            2:39.97  
  4 Caroline Suh              10 CARS                           2:45.87  
  5 Leah Hartigan             10 IWV                            2:46.26  
  6 Megan Flatman             10 IWV                            2:48.92  
  7 Melissa Davis             10 GGST                           3:05.83  
  8 Kaylee Kalinowski         10 TAHO                           3:08.28  
  9 Carissa Allen             10 MLST                           3:21.77  
 10 Kelsey Knight             10 BST                            3:25.67  
 11 Sarah Harvey              10 MLST                           3:37.41  
 12 Brittany Rohrich          10 TAHO                           4:05.41  
 13 Megan Knight              10 BST                            4:08.50  
 -- Mackenzie Montgomery      10 RENO                          X3:13.38  
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kylie Ternes              10 BST                              38.77  
  2 Mikaela Griffiths         10 BST                              40.00  
  3 Isabella Comin            10 GGST                             41.60  
  4 Roree Phillips            10 BST                              41.83  
  5 Megan Flatman             10 IWV                              42.06  
  6 Caroline Suh              10 CARS                             42.23  
  7 Leah Hartigan             10 IWV                              42.30  
  8 Lucie Roepke              10 BST                              42.64  
  9 Melissa Davis             10 GGST                             45.21  
 10 Kelsey Smith              10 TAHO                             45.48  
 11 Allison Roy               10 MLST                             45.53  
 12 Cassidy Smith             10 MLST                             46.31  
 13 Carissa Allen             10 MLST                             46.87  
 14 Mackenzie Montgomery      10 RENO                             47.16  
 15 Sara Cotter               10 MLST                             48.61  
 16 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                          48.87  
 17 Kaylee Kalinowski         10 TAHO                             49.08  
 18 Kendall Dill              10 DOLFINS                          49.98  
 19 Jill Stroup               10 CARS                             51.42  
 20 Shannon Marshall          10 TAHO                             51.96  
 21 Alyssa Spratt             10 BST                              56.76  
 22 Kelli Rowe                10 BST                              57.84  
 23 Cassandra Lopez           10 DOLFINS                          57.98  
 24 Kendall Dawson            10 MLST                             58.44  
 25 Julianne Perkins          10 CARS                             59.23  
 26 Megan Knight              10 BST                              59.76  
 27 Julie Jones               10 DOLFINS                        1:00.94  
 28 Sophia Humes              10 MLST                           1:03.32  
 29 Marina Cathers            10 GGST                           1:03.71  
 -- Brittany Rohrich          10 TAHO                            X53.24  
 -- Sarah Harvey              10 MLST                                DQ  
 -- Kelsey Knight             10 BST                                 DQ  
 
Girls 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Speer            10 IWV                            1:22.24  
  2 Kylie Ternes              10 BST                            1:24.14  
  3 Megan Flatman             10 IWV                            1:31.27  
  4 Isabella Comin            10 GGST                           1:31.70  
  5 Roree Phillips            10 BST                            1:36.21  
  6 Leah Hartigan             10 IWV                            1:38.97  
  7 Kelsey Smith              10 TAHO                           1:39.35  
  8 Cassidy Smith             10 MLST                           1:40.12  
  9 Carissa Allen             10 MLST                           1:44.68  
 10 Jill Stroup               10 CARS                           1:47.81  
 11 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                        1:48.40  
 12 Kelsey Knight             10 BST                            1:56.64  
 13 Kendall Dill              10 DOLFINS                        1:57.40  
 14 Katherine Kuznitz         10 MLST                           1:58.10  
 15 Kelli Rowe                10 BST                            2:09.98  
 16 Megan Knight              10 BST                            2:09.99  
 17 Brittany Wojciehowski     10 IWV                            2:13.68  
 18 Marina Cathers            10 GGST                           2:17.67  
 19 Cassandra Lopez           10 DOLFINS                        2:23.06  
 20 Sophia Humes              10 MLST                           2:24.60  
 -- Emily Elwell              10 MLST                                DQ  
 -- Caroline Suh              10 CARS                                DQ  
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikaela Griffiths         10 BST                              42.55  
  2 Lucie Roepke              10 BST                              42.74  
  3 Leah Hartigan             10 IWV                              45.21  
  4 Isabella Comin            10 GGST                             46.44  
  5 Mackenzie Montgomery      10 RENO                             46.74  
  6 Melissa Davis             10 GGST                             47.73  
  7 Allison Roy               10 MLST                             48.61  
  8 Roree Phillips            10 BST                              48.81  
  9 Sarah Harvey              10 MLST                             49.90  
 10 Megan Flatman             10 IWV                              51.21  
 11 Sophia Humes              10 MLST                             52.48  
 12 Kelsey Smith              10 TAHO                             52.69  
 13 Marina Cathers            10 GGST                             54.81  
 14 Katherine Kuznitz         10 MLST                             58.12  
 15 Megan Knight              10 BST                              58.33  
 16 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                        1:01.48  
 17 Kelli Rowe                10 BST                            1:05.14  
 18 Kelsey Knight             10 BST                            1:05.99  
 19 Julianne Perkins          10 CARS                           1:09.96  
 20 Alyssa Spratt             10 BST                            1:19.40  
 21 Julie Jones               10 DOLFINS                        1:32.27  
 -- Cassandra Lopez           10 DOLFINS                             DQ  
 -- Brittany Rohrich          10 TAHO                                DQ  
 -- Brittany Wojciehowski     10 IWV                                 DQ  
 -- Emily Elwell              10 MLST                                DQ  
 
Girls 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Speer            10 IWV                            1:28.86  
  2 Lucie Roepke              10 BST                            1:30.44  
  3 Mikaela Griffiths         10 BST                            1:31.86  
  4 Mackenzie Montgomery      10 RENO                           1:39.68  
  5 Leah Hartigan             10 IWV                            1:41.45  
  6 Isabella Comin            10 GGST                           1:42.02  
  7 Allison Roy               10 MLST                           1:44.31  
  8 Cassidy Smith             10 MLST                           1:45.43  
  9 Melissa Davis             10 GGST                           1:45.79  
 10 Megan Flatman             10 IWV                            1:45.86  
 11 Sarah Harvey              10 MLST                           1:46.66  
 12 Caroline Suh              10 CARS                           1:48.14  
 13 Roree Phillips            10 BST                            1:48.15  
 14 Carissa Allen             10 MLST                           1:49.04  
 15 Kaylee Kalinowski         10 TAHO                           1:50.78  
 16 Kendall Dawson            10 MLST                           1:52.58  
 17 Kelsey Smith              10 TAHO                           1:52.88  
 18 Marina Cathers            10 GGST                           2:06.16  
 19 Megan Knight              10 BST                            2:06.87  
 20 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                        2:10.13  
 21 Jill Stroup               10 CARS                           2:21.61  
 22 Kelsey Knight             10 BST                            2:23.96  
 -- Sophia Humes              10 MLST                                DQ  
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kylie Ternes              10 BST                              34.91  
  2 Isabella Comin            10 GGST                             38.83  
  3 Mikaela Griffiths         10 BST                              39.10  
  4 Jennifer Speer            10 IWV                              39.14  
  5 Allison Roy               10 MLST                             43.36  
  6 Lucie Roepke              10 BST                              43.50  
  7 Caroline Suh              10 CARS                             43.60  
  8 Megan Flatman             10 IWV                              45.15  
  9 Cassidy Smith             10 MLST                             47.29  
 10 Melissa Davis             10 GGST                             48.95  
 11 Carissa Allen             10 MLST                             55.04  
 12 Kendall Dill              10 DOLFINS                          56.63  
 13 Sarah Harvey              10 MLST                             56.95  
 14 Sophia Humes              10 MLST                           1:00.75  
 15 Jill Stroup               10 CARS                           1:03.21  
 16 Julie Jones               10 DOLFINS                        1:09.63  
 
Girls 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kylie Ternes              10 BST                            1:19.88  
  2 Jennifer Speer            10 IWV                            1:30.83  
  3 Lucie Roepke              10 BST                            1:32.18  
  4 Isabella Comin            10 GGST                           1:32.72  
  5 Megan Flatman             10 IWV                            1:37.22  
  6 Jill Stroup               10 CARS                           2:16.91  
 -- Allison Roy               10 MLST                                DQ  
 
Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kylie Ternes              10 BST                            1:18.52  
  2 Jennifer Speer            10 IWV                            1:18.92  
  3 Mikaela Griffiths         10 BST                            1:24.11  
  4 Isabella Comin            10 GGST                           1:25.90  
  5 Lucie Roepke              10 BST                            1:26.07  
  6 Megan Flatman             10 IWV                            1:30.67  
  7 Leah Hartigan             10 IWV                            1:31.31  
  8 Caroline Suh              10 CARS                           1:32.89  
  9 Allison Roy               10 MLST                           1:34.98  
 10 Cassidy Smith             10 MLST                           1:36.04  
 11 Kelsey Smith              10 TAHO                           1:37.52  
 12 Melissa Davis             10 GGST                           1:38.75  
 13 Mackenzie Montgomery      10 RENO                           1:40.07  
 14 Carissa Allen             10 MLST                           1:41.58  
 15 Roree Phillips            10 BST                            1:42.70  
 16 Sarah Harvey              10 MLST                           1:44.76  
 17 Kendall Dill              10 DOLFINS                        1:50.48  
 18 Kelsey Knight             10 BST                            1:51.42  
 19 Lindsay O'Brien           10 DOLFINS                        1:51.82  
 20 Katherine Kuznitz         10 MLST                           1:54.13  
 21 Jill Stroup               10 CARS                           1:54.34  
 22 Marina Cathers            10 GGST                           2:03.24  
 23 Julianne Perkins          10 CARS                           2:25.18  
 -- Brittany Wojciehowski     10 IWV                                 DQ  
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:18.87  
     1) Kylie Ternes 10                 2) Mikaela Griffiths 10           
     3) Lucie Roepke 10                 4) Janelle Freeman 9              
  2 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:37.83  
     1) Elle Wohlmuth 9                 2) Allison Roy 10                 
     3) Cassidy Smith 10                4) Kathi Kirkeby 9                
  3 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       2:38.39  
     1) Ciara Richman 9                 2) Roree Phillips 10              
     3) Jessica Biehl 9                 4) Rebecca Wiles 9                
  4 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:42.10  
     1) Melissa Davis 10                2) Marina Cathers 10              
     3) Michelle Shields 9              4) Isabella Comin 10              
  5 CARSON TIGERSHARKS  'A'                                     2:49.20  
     1) Caroline Suh 10                 2) Elizabeth Bennett 9            
     3) Jill Stroup 10                  4) Monique Hautekeet 9            
  6 MAMMOTH LAKES  'B'                                          3:06.34  
  7 CARSON TIGERSHARKS  'B'                                     3:07.59  
     1) Jessica Fahrenbruch 8           2) Haley Stokes 9                 
     3) Samantha Maccarty 8             4) Julianne Perkins 10            
  8 BISHOP SWIM TEAM  'D'                                       3:30.59  
     1) Alyssa Spratt 10                2) Megan Knight 10                
     3) Sara Froiland 9                 4) Kelli Rowe 10                  
  9 MAMMOTH LAKES  'C'                                          4:13.24  
     1) Heather Albright 9              2) Emily Elwell 10                
     3) Alexandra Perry 9               4) Allison Vanko 9                
 -- INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                         DQ  
     1) Leah Hartigan 10                2) Jennifer Speer 10              
     3) Melissa Helm 9                  4) Megan Flatman 10               
 -- DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                                    DQ  
     1) Kendall Dill 10                 2) Sarah Bates 9                  
     3) Cassandra Lopez 10              4) Lindsay O'Brien 10             
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:38.30  
     1) Mikaela Griffiths 10            2) Lucie Roepke 10                
     3) Kylie Ternes 10                 4) Janelle Freeman 9              
  2 INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                    2:38.67  
     1) Leah Hartigan 10                2) Jennifer Speer 10              
     3) Megan Flatman 10                4) Mary Hanson 9                  
  3 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:55.30  
     1) Carissa Allen 10                2) Cassidy Smith 10               
     3) Allison Roy 10                  4) Elle Wohlmuth 9                
  4 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       3:02.97  
     1) Ciara Richman 9                 2) Rebecca Wiles 9                
     3) Roree Phillips 10               4) Jessica Biehl 9                
  5 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                3:10.44  
     1) Marina Cathers 10               2) Michelle Shields 9             
     3) Isabella Comin 10               4) Melissa Davis 10               
  6 CARSON TIGERSHARKS  'A'                                     3:19.76  
     1) Elizabeth Bennett 9             2) Monique Hautekeet 9            
     3) Caroline Suh 10                 4) Jill Stroup 10                 
  7 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        3:24.25  
     1) Kelsey Smith 10                 2) Savannah Amos 9                
     3) Kaylee Kalinowski 10            4) Brittany Rohrich 10            
  8 CARSON TIGERSHARKS  'B'                                     4:14.60  
     1) Julianne Perkins 10             2) Chandler Curry 8               
     3) Samantha Maccarty 8             4) Haley Stokes 9                 
 -- DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                                    DQ  
     1) Kendall Dill 10                 2) Cassandra Lopez 10             
     3) Lindsay O'Brien 10              4) Sarah Bates 9                  
 -- MAMMOTH LAKES  'A'                                               DQ  
     1) Sarah Harvey 10                 2) Kendall Dawson 10              
     3) Kathi Kirkeby 9                 4) Sara Cotter 10                 
 
Girls 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                             28.35  
  2 Annemieke Kerstens        11 GGST                             29.81  
  3 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                          31.02  
  4 Ashley Smith              11 DOLFINS                          31.31  
  5 Sarah Burks               11 TAHO                             31.94  
  6 Ashley Biehl              11 BST                              32.26  
  7 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                          33.03  
  8 Emma Romo                 11 MLST                             33.14  
  9 Maegan Collett            11 GGST                             33.98  
 10 Jessi Cook                11 DOLFINS                          34.09  
 11 Ceina Runley              11 MLST                             35.38  
 12 Jessie Arechiga           11 MLST                             36.18  
 13 Michelle Rebaleati        11 ESC                              37.03  
 14 Taylor Burson             11 BST                              37.65  
 15 Adrianna Mari             11 BST                              38.66  
 16 Meghan Lass               11 GGST                             39.98  
 17 Ava Stavros               11 MLST                             40.49  
 18 Ingrid Humes              11 MLST                             41.25  
 19 Veronica Holmes           11 BST                              41.51  
 20 Chelsea Walsh             11 BST                              41.72  
 21 Allison Radoff            11 BST                              42.22  
 22 Jackie Cole               11 BST                              42.98  
 23 Lauren Castruita          11 GGST                             43.30  
 24 Angela Churchill          11 TAHO                             43.45  
 25 Natalie Sheckter          11 MLST                             43.60  
 26 Emily Scharer             11 TAHO                             44.13  
 27 Mallie Jason              11 BST                              45.36  
 28 Dominique Longley         11 ESC                              51.00  
 29 Nicole Shallcross         11 BST                              58.79  
 
Girls 11 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                           1:02.56  
  2 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                        1:07.96  
  3 Deanna Wiles              11 BST                            1:08.96  
  4 Ashley Smith              11 DOLFINS                        1:09.57  
  5 Annemieke Kerstens        11 GGST                           1:09.59  
  6 Ashley Biehl              11 BST                            1:09.96  
  7 Sarah Burks               11 TAHO                           1:11.44  
  8 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                        1:12.78  
  9 Emma Romo                 11 MLST                           1:15.53  
 10 Maegan Collett            11 GGST                           1:16.34  
 11 Jessie Arechiga           11 MLST                           1:21.67  
 12 Ceina Runley              11 MLST                           1:21.68  
 13 Erin Koehn                11 MLST                           1:22.11  
 14 Alexandra Seitz           11 BST                            1:23.45  
 15 Ingrid Humes              11 MLST                           1:24.87  
 16 Michelle Rebaleati        11 ESC                            1:26.15  
 17 Veronica Holmes           11 BST                            1:26.92  
 18 Meghan Lass               11 GGST                           1:29.02  
 19 Taylor Burson             11 BST                            1:30.20  
 20 Jackie Cole               11 BST                            1:32.43  
 21 Chelsea Walsh             11 BST                            1:33.38  
 22 Emily Scharer             11 TAHO                           1:33.43  
 23 Lauren Castruita          11 GGST                           1:37.07  
 24 Allison Radoff            11 BST                            1:37.92  
 25 Natalie Sheckter          11 MLST                           1:40.77  
 26 Kirstie Hart              11 IWV                            1:46.33  
 27 Dominique Longley         11 ESC                            2:01.19  
 28 Nicole Shallcross         11 BST                            2:03.66  
 
Girls 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                           2:13.87  
  2 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                        2:25.47  
  3 Annemieke Kerstens        11 GGST                           2:28.19  
  4 Deanna Wiles              11 BST                            2:30.17  
  5 Ashley Biehl              11 BST                            2:35.73  
  6 Jessi Cook                11 DOLFINS                        2:40.77  
  7 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                        2:44.98  
  8 Ashley Smith              11 DOLFINS                        2:45.54  
  9 Emma Romo                 11 MLST                           2:45.86  
 10 Jessie Arechiga           11 MLST                           2:57.85  
 11 Ceina Runley              11 MLST                           2:58.56  
 12 Meghan Lass               11 GGST                           3:04.58  
 13 Veronica Holmes           11 BST                            3:06.92  
 14 Taylor Burson             11 BST                            3:15.80  
 15 Ingrid Humes              11 MLST                           3:21.80  
 16 Ava Stavros               11 MLST                           3:22.91  
 17 Angela Churchill          11 TAHO                           3:30.68  
 18 Chelsea Walsh             11 BST                            3:31.91  
 19 Allison Radoff            11 BST                            3:32.24  
 20 Lauren Castruita          11 GGST                           3:39.82  
 21 Kirstie Hart              11 IWV                            3:57.12  
 -- Maegan Collett            11 GGST                                DQ  
 
Girls 11 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                             33.54  
  2 Deanna Wiles              11 BST                              35.56  
  3 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                          36.07  
  4 Annemieke Kerstens        11 GGST                             36.12  
  5 Sarah Burks               11 TAHO                             37.66  
  6 Jessi Cook                11 DOLFINS                          37.75  
  7 Emma Romo                 11 MLST                             40.09  
  8 Maegan Collett            11 GGST                             41.25  
  9 Ashley Smith              11 DOLFINS                          41.40  
 10 Ceina Runley              11 MLST                             41.95  
 11 Taylor Burson             11 BST                              44.77  
 12 Michelle Rebaleati        11 ESC                              46.02  
 13 Jessie Arechiga           11 MLST                             46.61  
 14 Ava Stavros               11 MLST                             47.80  
 15 Chelsea Walsh             11 BST                              48.30  
 16 Meghan Lass               11 GGST                             48.38  
 17 Kirstie Hart              11 IWV                              49.21  
 18 Emily Scharer             11 TAHO                             50.09  
 19 Jackie Cole               11 BST                              50.16  
 20 Natalie Sheckter          11 MLST                             50.32  
 21 Mallie Jason              11 BST                              50.99  
 22 Ingrid Humes              11 MLST                             51.36  
 23 Veronica Holmes           11 BST                              51.52  
 24 Lauren Castruita          11 GGST                             51.61  
 25 Adrianna Mari             11 BST                              51.92  
 26 Allison Radoff            11 BST                              52.47  
 27 Dominique Longley         11 ESC                              57.63  
 28 Angela Churchill          11 TAHO                             59.16  
 29 Nicole Shallcross         11 BST                            1:07.50  
 
Girls 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                           1:10.77  
  2 Deanna Wiles              11 BST                            1:17.37  
  3 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                        1:18.27  
  4 Annemieke Kerstens        11 GGST                           1:20.04  
  5 Sarah Burks               11 TAHO                           1:21.16  
  6 Jessi Cook                11 DOLFINS                        1:25.51  
  7 Ashley Smith              11 DOLFINS                        1:26.50  
  8 Emma Romo                 11 MLST                           1:30.65  
  9 Ceina Runley              11 MLST                           1:33.28  
 10 Erin Koehn                11 MLST                           1:34.95  
 11 Maegan Collett            11 GGST                           1:36.71  
 12 Alexandra Seitz           11 BST                            1:39.47  
 13 Taylor Burson             11 BST                            1:42.79  
 14 Adrianna Mari             11 BST                            1:48.55  
 15 Kirstie Hart              11 IWV                            1:50.52  
 16 Meghan Lass               11 GGST                           1:50.61  
 17 Chelsea Walsh             11 BST                            1:51.42  
 18 Lauren Castruita          11 GGST                           1:52.57  
 19 Emily Scharer             11 TAHO                           1:56.82  
 20 Natalie Sheckter          11 MLST                           2:01.13  
 21 Allison Radoff            11 BST                            2:11.37  
 -- Nicole Shallcross         11 BST                           X2:27.36  
 -- Ingrid Humes              11 MLST                                DQ  
 -- Jackie Cole               11 BST                                 DQ  
 
Girls 11 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                          38.93  
  2 Deanna Wiles              11 BST                              39.18  
  3 Annemieke Kerstens        11 GGST                             39.45  
  4 Sarah Burks               11 TAHO                             40.25  
  5 Ashley Biehl              11 BST                              40.32  
  6 Ashley Smith              11 DOLFINS                          41.81  
  7 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                          46.06  
  8 Michelle Rebaleati        11 ESC                              46.55  
  9 Jessie Arechiga           11 MLST                             46.95  
 10 Veronica Holmes           11 BST                              47.66  
 11 Emma Romo                 11 MLST                             48.04  
 12 Jessi Cook                11 DOLFINS                          48.39  
 13 Allison Radoff            11 BST                              48.91  
 14 Erin Koehn                11 MLST                             49.13  
 15 Alexandra Seitz           11 BST                              49.46  
 16 Meghan Lass               11 GGST                             51.38  
 17 Mallie Jason              11 BST                              53.21  
 18 Ingrid Humes              11 MLST                             54.64  
 19 Jackie Cole               11 BST                              55.84  
 20 Adrianna Mari             11 BST                              56.65  
 21 Emily Scharer             11 TAHO                             56.72  
 22 Dominique Longley         11 ESC                              59.10  
 23 Lauren Castruita          11 GGST                           1:00.36  
 24 Natalie Sheckter          11 MLST                           1:00.42  
 25 Nicole Shallcross         11 BST                            1:03.66  
 26 Taylor Burson             11 BST                            1:03.92  
 -- Chelsea Walsh             11 BST                                 DQ  
 
Girls 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                        1:22.28  
  2 Deanna Wiles              11 BST                            1:24.10  
  3 Sarah Burks               11 TAHO                           1:25.13  
  4 Annemieke Kerstens        11 GGST                           1:25.41  
  5 Ashley Biehl              11 BST                            1:28.62  
  6 Ashley Smith              11 DOLFINS                        1:32.21  
  7 Michelle Rebaleati        11 ESC                            1:39.24  
  8 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                        1:39.79  
  9 Jessie Arechiga           11 MLST                           1:40.51  
 10 Emma Romo                 11 MLST                           1:42.44  
 11 Veronica Holmes           11 BST                            1:43.08  
 12 Ceina Runley              11 MLST                           1:43.26  
 13 Jessi Cook                11 DOLFINS                        1:47.02  
 14 Allison Radoff            11 BST                            1:50.15  
 15 Meghan Lass               11 GGST                           1:51.17  
 16 Ingrid Humes              11 MLST                           1:56.67  
 17 Kirstie Hart              11 IWV                            1:59.12  
 18 Angela Churchill          11 TAHO                           2:00.42  
 19 Jackie Cole               11 BST                            2:03.75  
 20 Dominique Longley         11 ESC                            2:04.65  
 21 Natalie Sheckter          11 MLST                           2:08.19  
 22 Chelsea Walsh             11 BST                            2:09.42  
 -- Nicole Shallcross         11 BST                           X2:04.25  
 
Girls 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                             32.27  
  2 Ashley Biehl              11 BST                              35.97  
  3 Maegan Collett            11 GGST                             38.28  
  4 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                          38.62  
  5 Sarah Burks               11 TAHO                             38.69  
  6 Ceina Runley              11 MLST                             38.76  
  7 Jessi Cook                11 DOLFINS                          39.80  
  8 Jessie Arechiga           11 MLST                             40.73  
  9 Emma Romo                 11 MLST                             41.00  
 10 Ashley Smith              11 DOLFINS                          41.38  
 11 Taylor Burson             11 BST                              47.37  
 12 Michelle Rebaleati        11 ESC                              48.22  
 13 Allison Radoff            11 BST                              50.00  
 14 Jackie Cole               11 BST                              51.69  
 15 Chelsea Walsh             11 BST                              52.01  
 16 Meghan Lass               11 GGST                             52.72  
 17 Mallie Jason              11 BST                              54.27  
 18 Ingrid Humes              11 MLST                             56.67  
 19 Natalie Sheckter          11 MLST                             58.80  
 20 Veronica Holmes           11 BST                            1:01.69  
 21 Kirstie Hart              11 IWV                            1:03.71  
 22 Dominique Longley         11 ESC                            1:05.80  
 
Girls 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                           1:08.46  
  2 Deanna Wiles              11 BST                            1:22.41  
  3 Ashley Biehl              11 BST                            1:23.79  
  4 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                        1:32.36  
  5 Michelle Rebaleati        11 ESC                            1:42.27  
  6 Taylor Burson             11 BST                            1:46.76  
  7 Jackie Cole               11 BST                            1:52.56  
  8 Kirstie Hart              11 IWV                            2:24.32  
 -- Maegan Collett            11 GGST                          X1:29.40  
 
Girls 11 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abby Niehoff              11 CARS                           2:32.12  
  2 Whitney Lindsey           11 DOLFINS                        2:39.40  
  3 Deanna Wiles              11 BST                            2:45.18  
  4 Ashley Biehl              11 BST                            2:54.35  
  5 Annemieke Kerstens        11 GGST                           2:58.56  
  6 Jessi Cook                11 DOLFINS                        2:59.76  
  7 Alyssa Hamilton           11 DOLFINS                        3:06.26  
  8 Erin Koehn                11 MLST                           3:07.99  
  9 Maegan Collett            11 GGST                           3:15.82  
 10 Michelle Rebaleati        11 ESC                            3:19.95  
 11 Ceina Runley              11 MLST                           3:21.61  
 12 Jessie Arechiga           11 MLST                           3:25.49  
 13 Veronica Holmes           11 BST                            3:49.07  
 14 Kirstie Hart              11 IWV                            4:12.97  
 15 Dominique Longley         11 ESC                            4:31.31  
 -- Alexandra Seitz           11 BST                           X3:18.05  
 
Girls 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Greene             12 BST                              28.18  
  2 Kaitlyn Lass              12 GGST                             29.55  
  3 Whitney Simpson           12 DOLFINS                          30.05  
  4 Shayne Phillips           12 BST                              30.17  
  5 Tabitha Weaver            12 IWV                              31.78  
  6 Kellie Hartl              12 HDA                              32.30  
  7 Kimberly Burke            12 CARS                             32.91  
  8 Dayna Mead                12 MLST                             33.16  
  9 Mary O'Brien              12 DOLFINS                          33.38  
 10 Denai Neilander           12 DOLFINS                          33.97  
 11 Alexandria Comin          12 GGST                             34.03  
 12 Sophie Leonard            12 MLST                             34.16  
 13 Rebecca Chappell          12 DOLFINS                          34.55  
 14 Brittin Aukee             12 BST                              37.30  
 15 Brett Parmenter           12 BST                              39.22  
 16 Madeline Roy              12 MLST                             40.20  
 17 Alyssa MacDonald          12 DOLFINS                          41.44  
 18 Chelsea Beavers           12 IWV                              42.64  
 19 Krysta Olsen              12 DOLFINS                          44.26  
 20 Jennifer Winters          12 TAHO                             49.14  
 21 Brittney Cronin           12 BST                              55.07  
 
Girls 12 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Greene             12 BST                            1:03.97  
  2 Whitney Simpson           12 DOLFINS                        1:04.27  
  3 Kaitlyn Lass              12 GGST                           1:05.78  
  4 Shayne Phillips           12 BST                            1:05.81  
  5 Kimberly Burke            12 CARS                           1:09.28  
  6 Kaylee Hames              12 DOLFINS                        1:09.41  
  7 Rebecca Chappell          12 DOLFINS                        1:12.98  
  8 Alexandria Comin          12 GGST                           1:13.52  
  9 Dayna Mead                12 MLST                           1:13.90  
 10 Mary O'Brien              12 DOLFINS                        1:17.74  
 11 Denai Neilander           12 DOLFINS                        1:18.00  
 12 Sophie Leonard            12 MLST                           1:18.46  
 13 Brett Parmenter           12 BST                            1:21.55  
 14 Sarah Kuznitz             12 MLST                           1:24.66  
 15 Krysta Olsen              12 DOLFINS                        1:26.27  
 16 Brittin Aukee             12 BST                            1:30.70  
 17 Chelsea Beavers           12 IWV                            1:34.36  
 18 Madeline Roy              12 MLST                           1:40.02  
 19 Jennifer Winters          12 TAHO                           1:43.01  
 20 Alyssa MacDonald          12 DOLFINS                        1:43.93  
 21 Brittney Cronin           12 BST                            1:50.12  
 -- Katie Broughton           12 RENO                          X1:24.46  
 
Girls 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Greene             12 BST                            2:15.55  
  2 Kaitlyn Lass              12 GGST                           2:16.30  
  3 Whitney Simpson           12 DOLFINS                        2:25.15  
  4 Kaylee Hames              12 DOLFINS                        2:28.55  
  5 Kimberly Burke            12 CARS                           2:33.27  
  6 Tabitha Weaver            12 IWV                            2:38.93  
  7 Alexandria Comin          12 GGST                           2:42.85  
  8 Sophie Leonard            12 MLST                           2:46.32  
  9 Brett Parmenter           12 BST                            3:04.89  
 10 Mary O'Brien              12 DOLFINS                        3:07.44  
 -- Jennifer Winters          12 TAHO                          X3:50.76  
 
Girls 12 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaitlyn Lass              12 GGST                             34.28  
  2 Jordan Greene             12 BST                              35.27  
  3 Shayne Phillips           12 BST                              35.68  
  4 Whitney Simpson           12 DOLFINS                          36.67  
  5 Denai Neilander           12 DOLFINS                          38.81  
  6 Kellie Hartl              12 HDA                              38.95  
  7 Kaylee Hames              12 DOLFINS                          39.09  
  8 Dayna Mead                12 MLST                             39.67  
  9 Rebecca Chappell          12 DOLFINS                          39.80  
 10 Tabitha Weaver            12 IWV                              40.50  
 11 Alexandria Comin          12 GGST                             41.15  
 12 Kimberly Burke            12 CARS                             41.16  
 13 Brett Parmenter           12 BST                              43.17  
 14 Mary O'Brien              12 DOLFINS                          44.65  
 15 Krysta Olsen              12 DOLFINS                          46.50  
 16 Brittin Aukee             12 BST                              47.69  
 17 Chelsea Beavers           12 IWV                              53.18  
 17 Madeline Roy              12 MLST                             53.18  
 19 Jennifer Winters          12 TAHO                             54.44  
 20 Alyssa MacDonald          12 DOLFINS                        1:00.53  
 
Girls 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaitlyn Lass              12 GGST                           1:14.98  
  2 Jordan Greene             12 BST                            1:16.43  
  3 Shayne Phillips           12 BST                            1:18.68  
  4 Dayna Mead                12 MLST                           1:22.39  
  5 Kaylee Hames              12 DOLFINS                        1:23.44  
  6 Kimberly Burke            12 CARS                           1:25.64  
  7 Rebecca Chappell          12 DOLFINS                        1:28.39  
  8 Alexandria Comin          12 GGST                           1:31.09  
  9 Katie Broughton           12 RENO                           1:32.66  
 10 Mary O'Brien              12 DOLFINS                        1:36.79  
 11 Sarah Kuznitz             12 MLST                           1:37.93  
 12 Brett Parmenter           12 BST                            1:38.57  
 13 Chelsea Beavers           12 IWV                            1:54.74  
 -- Krysta Olsen              12 DOLFINS                             DQ  
 
Girls 12 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitney Simpson           12 DOLFINS                          39.18  
  2 Denai Neilander           12 DOLFINS                          39.20  
  3 Shayne Phillips           12 BST                              41.84  
  4 Kimberly Burke            12 CARS                             42.64  
  5 Sophie Leonard            12 MLST                             44.83  
  6 Dayna Mead                12 MLST                             45.55  
  7 Alexandria Comin          12 GGST                             46.40  
  8 Brett Parmenter           12 BST                              47.53  
  9 Mary O'Brien              12 DOLFINS                          48.96  
 10 Krysta Olsen              12 DOLFINS                          49.78  
 11 Sarah Kuznitz             12 MLST                             53.00  
 12 Madeline Roy              12 MLST                             54.75  
 13 Brittney Cronin           12 BST                              54.77  
 14 Alyssa MacDonald          12 DOLFINS                        1:01.92  
 -- Brittin Aukee             12 BST                                 DQ  
 -- Chelsea Beavers           12 IWV                                 DQ  
 
Girls 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitney Simpson           12 DOLFINS                        1:25.49  
  2 Denai Neilander           12 DOLFINS                        1:26.51  
  3 Kellie Hartl              12 HDA                            1:27.13  
  4 Shayne Phillips           12 BST                            1:30.48  
  5 Kimberly Burke            12 CARS                           1:32.03  
  6 Dayna Mead                12 MLST                           1:37.46  
  7 Sophie Leonard            12 MLST                           1:37.64  
  8 Alexandria Comin          12 GGST                           1:42.10  
  9 Mary O'Brien              12 DOLFINS                        1:43.08  
 10 Brett Parmenter           12 BST                            1:46.24  
 11 Krysta Olsen              12 DOLFINS                        1:49.09  
 12 Brittney Cronin           12 BST                            1:52.74  
 13 Madeline Roy              12 MLST                           1:58.96  
 
Girls 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaitlyn Lass              12 GGST                             33.36  
  2 Jordan Greene             12 BST                              34.77  
  3 Rebecca Chappell          12 DOLFINS                          37.74  
  4 Kaylee Hames              12 DOLFINS                          38.46  
  5 Whitney Simpson           12 DOLFINS                          38.49  
  6 Sophie Leonard            12 MLST                             38.93  
  7 Denai Neilander           12 DOLFINS                          39.21  
  8 Kimberly Burke            12 CARS                             40.36  
  9 Dayna Mead                12 MLST                             40.41  
 10 Katie Broughton           12 RENO                             43.94  
 11 Krysta Olsen              12 DOLFINS                          48.58  
 12 Madeline Roy              12 MLST                             51.42  
 13 Mary O'Brien              12 DOLFINS                          52.09  
 
Girls 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaitlyn Lass              12 GGST                           1:12.60  
  2 Jordan Greene             12 BST                            1:18.03  
  3 Kaylee Hames              12 DOLFINS                        1:21.07  
  4 Kellie Hartl              12 HDA                            1:23.76  
  5 Sophie Leonard            12 MLST                           1:32.28  
  6 Madeline Roy              12 MLST                           1:46.38  
  7 Tabitha Weaver            12 IWV                            1:55.80  
 
Girls 12 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan Greene             12 BST                            2:43.00  
  2 Whitney Simpson           12 DOLFINS                        2:44.81  
  3 Kaitlyn Lass              12 GGST                           2:45.31  
  4 Kaylee Hames              12 DOLFINS                        2:47.78  
  5 Alexandria Comin          12 GGST                           3:06.23  
  6 Sophie Leonard            12 MLST                           3:08.43  
  7 Katie Broughton           12 RENO                           3:24.15  
  8 Sarah Kuznitz             12 MLST                           3:30.00  
  9 Madeline Roy              12 MLST                           3:58.32  
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:03.66  
     1) Deanna Wiles 11                 2) Ashley Biehl 11                
     3) Shayne Phillips 12              4) Jordan Greene 12               
  2 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:07.15  
     1) Annemieke Kerstens 11           2) Alexandria Comin 12            
     3) Maegan Collett 11               4) Kaitlyn Lass 12                
  3 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                               2:07.74  
     1) Whitney Simpson 12              2) Whitney Lindsey 11             
     3) Kaylee Hames 12                 4) Alyssa Hamilton 11             
  4 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'B'                               2:17.93  
     1) Ashley Smith 11                 2) Rebecca Chappell 12            
     3) Denai Neilander 12              4) Mary O'Brien 12                
  5 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:22.78  
     1) Dayna Mead 12                   2) Ceina Runley 11                
     3) Emma Romo 11                    4) Sophie Leonard 12              
  6 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:37.65  
     1) Jessie Arechiga 11              2) Erin Koehn 11                  
     3) Ingrid Humes 11                 4) Sarah Kuznitz 12               
  7 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       2:39.50  
     1) Taylor Burson 11                2) Brett Parmenter 12             
     3) Alexandra Seitz 11              4) Jackie Cole 11                 
  8 BISHOP SWIM TEAM  'C'                                       2:39.69  
     1) Veronica Holmes 11              2) Allison Radoff 11              
     3) Brittin Aukee 12                4) Adrianna Mari 11               
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:22.46  
     1) Shayne Phillips 12              2) Deanna Wiles 11                
     3) Jordan Greene 12                4) Ashley Biehl 11                
  2 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:28.81  
     1) Alexandria Comin 12             2) Annemieke Kerstens 11          
     3) Kaitlyn Lass 12                 4) Maegan Collett 11              
  3 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                               2:33.70  
     1) Jessi Cook 11                   2) Ashley Smith 11                
     3) Alyssa Hamilton 11              4) Rebecca Chappell 12            
  4 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:42.58  
     1) Dayna Mead 12                   2) Sophie Leonard 12              
     3) Jessie Arechiga 11              4) Emma Romo 11                   
  5 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       2:59.82  
     1) Brett Parmenter 12              2) Veronica Holmes 11             
     3) Taylor Burson 11                4) Alexandra Seitz 11             
  6 MAMMOTH LAKES  'A'                                          3:13.15  
     1) Ava Stavros 11                  2) Natalie Sheckter 11            
     3) Ceina Runley 11                 4) Madeline Roy 12                
  7 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        3:16.10  
     1) Angela Churchill 11             2) Emily Scharer 11               
     3) Sarah Burks 11                  4) Jennifer Winters 12            
  8 BISHOP SWIM TEAM  'C'                                       3:26.57  
     1) Adrianna Mari 11                2) Allison Radoff 11              
     3) Mallie Jason 11                 4) Jackie Cole 11                 
 
Girls 13 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebekaha Niehoff          13 CARS                             27.86  
  2 Justeen Mills             13 DOLFINS                          29.34  
  3 AJ Watkins                13 GGST                             29.64  
  4 Lauren Falls              13 TAHO                             29.84  
  5 Barbara Perkins           13 CARS                             29.97  
  6 Kayla Tindall             13 MLST                             32.30  
  7 Danielle Longley          13 ESC                              33.31  
  8 Amanda McRae              13 DOLFINS                          35.43  
  9 Agnes Feldman             13 MLST                             39.42  
 -- Jeralyn Robison           13 ESC                                 DQ  
 
Girls 13 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebekaha Niehoff          13 CARS                           1:00.02  
  2 Barbara Perkins           13 CARS                           1:05.21  
  3 Justeen Mills             13 DOLFINS                        1:05.53  
  4 AJ Watkins                13 GGST                           1:05.83  
  5 Lauren Falls              13 TAHO                           1:07.30  
  6 Candice Cottle            13 CARS                           1:07.32  
  7 Alli Bratton              13 TAHO                           1:09.39  
  8 Katie Elwell              13 MLST                           1:12.10  
  9 Noelle Patterson          13 BST                            1:12.24  
 10 Amanda McRae              13 DOLFINS                        1:16.83  
 11 Danielle Longley          13 ESC                            1:18.86  
 12 Shannon Schreiner         13 BST                            1:19.55  
 13 Jeralyn Robison           13 ESC                            1:40.58  
 
Girls 13 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebekaha Niehoff          13 CARS                           2:08.40  
  2 Barbara Perkins           13 CARS                           2:17.68  
  3 Lauren Falls              13 TAHO                           2:25.47  
  4 Candice Cottle            13 CARS                           2:28.56  
  5 Justeen Mills             13 DOLFINS                        2:28.97  
  6 Danielle Longley          13 ESC                            2:54.73  
  7 Jeralyn Robison           13 ESC                            3:59.97  
 
Girls 13 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 AJ Watkins                13 GGST                             34.43  
  2 Barbara Perkins           13 CARS                             36.00  
  3 Kayla Tindall             13 MLST                             36.67  
  4 Candice Cottle            13 CARS                             37.23  
  5 Lauren Falls              13 TAHO                             37.72  
  6 Amanda McRae              13 DOLFINS                          43.73  
  7 Amanda Parrish            13 DOLFINS                          49.60  
  8 Agnes Feldman             13 MLST                             51.19  
  9 Jeralyn Robison           13 ESC                              55.91  
 
Girls 13 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebekaha Niehoff          13 CARS                           1:09.28  
  2 Barbara Perkins           13 CARS                           1:16.25  
  3 Alli Bratton              13 TAHO                           1:19.29  
  4 Kayla Tindall             13 MLST                           1:20.47  
  5 Candice Cottle            13 CARS                           1:23.74  
  6 Noelle Patterson          13 BST                            1:29.35  
  7 Shannon Schreiner         13 BST                            1:31.48  
  8 Amanda McRae              13 DOLFINS                        1:34.47  
  9 Danielle Longley          13 ESC                            1:38.67  
 10 Jeralyn Robison           13 ESC                            2:20.42  
 -- Agnes Feldman             13 MLST                                DQ  
 
Girls 13 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 AJ Watkins                13 GGST                             34.90  
  2 Lauren Falls              13 TAHO                             35.30  
  3 Justeen Mills             13 DOLFINS                          39.04  
  4 Barbara Perkins           13 CARS                             39.81  
  5 Kayla Tindall             13 MLST                             40.24  
  6 Katie Elwell              13 MLST                             42.43  
  7 Shannon Schreiner         13 BST                              43.76  
  8 Alli Bratton              13 TAHO                             45.03  
  9 Amanda McRae              13 DOLFINS                          45.43  
 10 Noelle Patterson          13 BST                              45.76  
 11 Jeralyn Robison           13 ESC                              51.62  
 -- Agnes Feldman             13 MLST                                DQ  
 
Girls 13 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 AJ Watkins                13 GGST                           1:15.58  
  2 Lauren Falls              13 TAHO                           1:19.63  
  3 Barbara Perkins           13 CARS                           1:22.74  
  4 Justeen Mills             13 DOLFINS                        1:24.36  
  5 Rebekaha Niehoff          13 CARS                           1:25.68  
  6 Kayla Tindall             13 MLST                           1:31.12  
  7 Candice Cottle            13 CARS                           1:33.07  
  8 Amanda McRae              13 DOLFINS                        1:35.03  
  9 Danielle Longley          13 ESC                            1:50.33  
 10 Jeralyn Robison           13 ESC                            1:51.25  
 11 Amanda Parrish            13 DOLFINS                        1:52.83  
 
Girls 13 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 AJ Watkins                13 GGST                             31.41  
  2 Rebekaha Niehoff          13 CARS                             32.46  
  3 Kayla Tindall             13 MLST                             34.60  
  4 Candice Cottle            13 CARS                             35.11  
  5 Katie Elwell              13 MLST                             35.14  
  6 Lauren Falls              13 TAHO                             36.33  
  7 Justeen Mills             13 DOLFINS                          36.67  
  8 Alli Bratton              13 TAHO                             39.67  
  9 Shannon Schreiner         13 BST                              41.12  
 10 Danielle Longley          13 ESC                              45.03  
 11 Noelle Patterson          13 BST                              45.49  
 -- Agnes Feldman             13 MLST                                DQ  
 
Girls 13 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebekaha Niehoff          13 CARS                           1:11.59  
  2 Candice Cottle            13 CARS                           1:18.48  
  3 Kayla Tindall             13 MLST                           1:22.67  
  4 Justeen Mills             13 DOLFINS                        1:26.25  
  5 Danielle Longley          13 ESC                            1:38.18  
 -- Amanda Parrish            13 DOLFINS                             DQ  
 
Girls 13 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rebekaha Niehoff          13 CARS                           2:27.27  
  2 Barbara Perkins           13 CARS                           2:38.94  
  3 Justeen Mills             13 DOLFINS                        2:42.94  
  4 Candice Cottle            13 CARS                           2:52.25  
  5 Kayla Tindall             13 MLST                           2:57.62  
  6 Danielle Longley          13 ESC                            3:16.96  
 
Girls 14 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natalie Turner            14 TAHO                             27.38  
  2 Leah Hanson               14 IWV                              27.63  
  3 Bailey Flood              14 TAHO                             29.00  
  4 Amanda Marcellin          14 BST                              29.07  
  5 Erin Humphrey             14 MLST                             30.19  
  6 Lacey Leonard             14 TAHO                             30.22  
  7 Ellen Gallanty            14 TAHO                             30.95  
  8 Brittany Wiles            14 BST                              31.03  
  9 Teryn Falkingham          14 MLST                             31.14  
 10 Vanessa Quintana          14 BST                              31.23  
 11 Lauren Romo               14 MLST                             32.34  
 
Girls 14 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natalie Turner            14 TAHO                           1:00.09  
  2 Amanda Marcellin          14 BST                            1:02.90  
  3 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                        1:03.15  
  4 Bailey Flood              14 TAHO                           1:04.72  
  5 Ellen Gallanty            14 TAHO                           1:06.90  
  6 Erin Humphrey             14 MLST                           1:07.36  
  7 Teryn Falkingham          14 MLST                           1:09.18  
  8 Brittany Wiles            14 BST                            1:09.98  
  9 Vanessa Quintana          14 BST                            1:10.94  
 10 Lauren Romo               14 MLST                           1:12.32  
 
Girls 14 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natalie Turner            14 TAHO                           2:08.56  
  2 Leah Hanson               14 IWV                            2:10.01  
  3 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                        2:14.81  
  4 Amanda Marcellin          14 BST                            2:22.43  
  5 Bailey Flood              14 TAHO                           2:24.76  
  6 Erin Humphrey             14 MLST                           2:25.55  
  7 Teryn Falkingham          14 MLST                           2:31.01  
  8 Brittany Wiles            14 BST                            2:36.67  
  9 Lacey Leonard             14 TAHO                           2:37.75  
 
Girls 14 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                          33.36  
  2 Lacey Leonard             14 TAHO                             35.23  
  3 Ellen Gallanty            14 TAHO                             35.71  
  4 Amanda Marcellin          14 BST                              35.78  
  5 Erin Humphrey             14 MLST                             36.08  
  6 Brittany Wiles            14 BST                              36.93  
  7 Teryn Falkingham          14 MLST                             37.16  
  8 Vanessa Quintana          14 BST                              40.55  
  9 Lauren Romo               14 MLST                             42.68  
 
Girls 14 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey Flood              14 TAHO                           1:18.25  
  2 Brittany Wiles            14 BST                            1:23.09  
  3 Vanessa Quintana          14 BST                            1:31.65  
 -- Ellen Gallanty            14 TAHO                                DQ  
 
Girls 14 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erin Humphrey             14 MLST                             35.47  
  2 Natalie Turner            14 TAHO                             36.07  
  3 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                          37.76  
  4 Bailey Flood              14 TAHO                             38.43  
  5 Ellen Gallanty            14 TAHO                             39.08  
  6 Teryn Falkingham          14 MLST                             40.49  
  7 Brittany Wiles            14 BST                              40.73  
  8 Amanda Marcellin          14 BST                              41.87  
  9 Vanessa Quintana          14 BST                              43.86  
 10 Lauren Romo               14 MLST                             45.04  
 
Girls 14 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leah Hanson               14 IWV                            1:15.38  
  2 Erin Humphrey             14 MLST                           1:16.96  
  3 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                        1:18.23  
  4 Natalie Turner            14 TAHO                           1:20.45  
  5 Ellen Gallanty            14 TAHO                           1:25.60  
  6 Bailey Flood              14 TAHO                           1:26.21  
  7 Teryn Falkingham          14 MLST                           1:26.45  
  8 Brittany Wiles            14 BST                            1:29.57  
  9 Lauren Romo               14 MLST                           1:40.93  
 
Girls 14 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natalie Turner            14 TAHO                             30.93  
  2 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                          32.52  
  3 Erin Humphrey             14 MLST                             33.36  
  4 Teryn Falkingham          14 MLST                             33.67  
  5 Vanessa Quintana          14 BST                              39.91  
  6 Lauren Romo               14 MLST                             42.77  
 
Girls 14 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natalie Turner            14 TAHO                           1:07.14  
  1 Leah Hanson               14 IWV                            1:07.14  
  3 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                        1:14.45  
  4 Bailey Flood              14 TAHO                           1:18.44  
 
Girls 14 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Natalie Turner            14 TAHO                           2:24.80  
  2 Andrea Lindsey            14 DOLFINS                        2:27.55  
  3 Erin Humphrey             14 MLST                           2:39.95  
  4 Bailey Flood              14 TAHO                           2:43.20  
  5 Teryn Falkingham          14 MLST                           2:50.31  
  6 Brittany Wiles            14 BST                            3:02.44  
 
Girls 15 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lindsay Been              15 GGST                             26.81  
  2 Erika Rodriguez           15 GGST                             27.63  
  2 Stacey Lass               15 GGST                             27.63  
  4 Stephanie Denson          15 DOLFINS                          28.80  
  5 Elizabeth Coufal          15 BST                              28.92  
  6 Jessica Obenberger        15 MLST                             29.70  
  7 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                             30.64  
  8 Ashley Bratton            15 TAHO                             30.79  
  9 Andrea Ramirez            15 BST                              32.23  
 10 Katie Vanko               15 MLST                             32.36  
 11 Brianna Harries           15 BST                              32.47  
 12 Alexandria Cronin         15 BST                              37.33  
 
Girls 15 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erika Rodriguez           15 GGST                             59.50  
  2 Lindsay Been              15 GGST                             59.54  
  3 Stacey Lass               15 GGST                             59.55  
  4 Kristen Kamei             15 BST                            1:02.42  
  5 Stephanie Denson          15 DOLFINS                        1:02.95  
  6 Jessica Obenberger        15 MLST                           1:05.92  
  7 Lauren Pollini            15 BST                            1:06.77  
  8 Elizabeth Coufal          15 BST                            1:07.26  
  9 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                           1:07.98  
 10 Ashley Bratton            15 TAHO                           1:09.49  
 11 Andrea Ramirez            15 BST                            1:13.33  
 12 Katie Vanko               15 MLST                           1:13.93  
 13 Brianna Harries           15 BST                            1:13.98  
 
Girls 15 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stacey Lass               15 GGST                           2:07.05  
  2 Lindsay Been              15 GGST                           2:12.80  
  3 Erika Rodriguez           15 GGST                           2:13.03  
  4 Stephanie Denson          15 DOLFINS                        2:26.28  
  5 Jessica Obenberger        15 MLST                           2:27.13  
  6 Elizabeth Coufal          15 BST                            2:30.08  
  7 Ashley Bratton            15 TAHO                           2:36.75  
  8 Katie Vanko               15 MLST                           2:50.40  
 
Girls 15 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stacey Lass               15 GGST                           5:39.48  
  2 Lindsay Been              15 GGST                           6:06.39  
  3 Kristen Kamei             15 BST                            6:23.39  
  4 Elizabeth Coufal          15 BST                            6:33.22  
 
Girls 15 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stacey Lass               15 GGST                           1:04.31  
  2 Erika Rodriguez           15 GGST                           1:07.95  
  3 Lindsay Been              15 GGST                           1:08.53  
  4 Stephanie Denson          15 DOLFINS                        1:12.49  
  5 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                           1:20.16  
  6 Jessica Obenberger        15 MLST                           1:20.30  
  7 Brianna Harries           15 BST                            1:21.75  
  8 Andrea Ramirez            15 BST                            1:27.13  
  9 Katie Vanko               15 MLST                           1:30.73  
 
Girls 15 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stacey Lass               15 GGST                           2:20.02  
  2 Erika Rodriguez           15 GGST                           2:26.55  
  3 Stephanie Denson          15 DOLFINS                        2:42.86  
  4 Lauren Pollini            15 BST                            2:54.03  
  5 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                           2:55.34  
 
Girls 15 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephanie Denson          15 DOLFINS                        1:18.59  
  2 Erika Rodriguez           15 GGST                           1:18.89  
  3 Kristen Kamei             15 BST                            1:19.00  
  4 Lindsay Been              15 GGST                           1:19.01  
  5 Elizabeth Coufal          15 BST                            1:23.40  
  6 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                           1:28.50  
  7 Jessica Obenberger        15 MLST                           1:32.93  
  8 Lauren Pollini            15 BST                            1:33.62  
  9 Ashley Bratton            15 TAHO                           1:34.34  
 10 Andrea Ramirez            15 BST                            1:34.58  
 11 Alexandria Cronin         15 BST                            1:37.84  
 12 Katie Vanko               15 MLST                           1:49.76  
 
Girls 15 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephanie Denson          15 DOLFINS                        2:50.03  
  2 Elizabeth Coufal          15 BST                            3:01.44  
  3 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                           3:09.84  
  4 Ashley Bratton            15 TAHO                           3:21.11  
  5 Alexandria Cronin         15 BST                            3:30.81  
 
Girls 15 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erika Rodriguez           15 GGST                             29.35  
  2 Stacey Lass               15 GGST                             30.13  
  3 Kristen Kamei             15 BST                              30.95  
  4 Nelli-Ann Robinson        15 FBST                             33.77  
  5 Stephanie Denson          15 DOLFINS                          34.53  
  6 Jessica Obenberger        15 MLST                             35.60  
  7 Ashley Bratton            15 TAHO                             36.07  
  8 Andrea Ramirez            15 BST                              37.11  
  9 Lauren Pollini            15 BST                              38.28  
 10 Alexandria Cronin         15 BST                              41.70  
 11 Katie Vanko               15 MLST                             44.17  
 
Girls 15 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erika Rodriguez           15 GGST                           1:05.49  
  2 Stacey Lass               15 GGST                           1:05.70  
  3 Ashley Bratton            15 TAHO                           1:28.09  
 
Girls 16 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloane Brown              16 MLST                             27.77  
  2 Janet Lillegard           16 DOLFINS                          29.06  
  3 Kinley Berger             16 MLST                             29.97  
  4 Arlene Manuelito          16 BST                              30.17  
  5 Linzey Simonson           16 MLST                             30.47  
  6 Keri Hurley               16 MLST                             30.53  
  7 Janine Stone              16 CARS                             32.34  
  8 Cassidy Arechiga          16 MLST                             33.59  
  9 Lindsey Aspel             16 BST                              34.02  
 
Girls 16 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloane Brown              16 MLST                           1:00.43  
  2 Whitney Higgins           16 DOLFINS                        1:03.74  
  3 Arlene Manuelito          16 BST                            1:06.55  
  4 Linzey Simonson           16 MLST                           1:06.81  
  5 Janine Stone              16 CARS                           1:08.48  
  6 Keri Hurley               16 MLST                           1:09.68  
  7 Cassidy Arechiga          16 MLST                           1:10.77  
  8 Lindsey Aspel             16 BST                            1:14.85  
 
Girls 16 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Janine Stone              16 CARS                           2:22.78  
  2 Arlene Manuelito          16 BST                            2:24.84  
  3 Keri Hurley               16 MLST                           2:30.99  
  4 Linzey Simonson           16 MLST                           2:32.84  
  5 Cassidy Arechiga          16 MLST                           2:35.24  
  6 Lindsey Aspel             16 BST                            2:50.92  
 
Girls 16 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Janet Lillegard           16 DOLFINS                        5:49.89  
  2 Janine Stone              16 CARS                           6:07.80  
  3 Sloane Brown              16 MLST                           6:13.82  
  4 Cassidy Arechiga          16 MLST                           7:07.49  
  5 Keri Hurley               16 MLST                           7:07.88  
 
Girls 16 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinley Berger             16 MLST                           1:12.33  
  2 Arlene Manuelito          16 BST                            1:14.37  
  3 Sloane Brown              16 MLST                           1:14.69  
  4 Whitney Higgins           16 DOLFINS                        1:16.06  
  5 Linzey Simonson           16 MLST                           1:17.45  
  6 Keri Hurley               16 MLST                           1:24.06  
  7 Lindsey Aspel             16 BST                            1:27.14  
  8 Janine Stone              16 CARS                           1:27.46  
  9 Cassidy Arechiga          16 MLST                           1:29.67  
 
Girls 16 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloane Brown              16 MLST                           2:38.21  
  2 Arlene Manuelito          16 BST                            2:41.77  
  3 Linzey Simonson           16 MLST                           2:49.51  
 
Girls 16 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloane Brown              16 MLST                           1:20.28  
  2 Kinley Berger             16 MLST                           1:23.98  
  3 Janet Lillegard           16 DOLFINS                        1:24.68  
  4 Lindsey Aspel             16 BST                            1:24.79  
  5 Cassidy Arechiga          16 MLST                           1:27.11  
  6 Janine Stone              16 CARS                           1:29.04  
  7 Linzey Simonson           16 MLST                           1:30.43  
  8 Keri Hurley               16 MLST                           1:36.46  
 
Girls 16 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloane Brown              16 MLST                           2:52.81  
  2 Janet Lillegard           16 DOLFINS                        2:54.00  
  3 Lindsey Aspel             16 BST                            3:06.07  
  4 Cassidy Arechiga          16 MLST                           3:06.44  
  5 Linzey Simonson           16 MLST                           3:10.22  
 
Girls 16 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinley Berger             16 MLST                             33.02  
  2 Whitney Higgins           16 DOLFINS                          33.38  
  3 Arlene Manuelito          16 BST                              33.61  
  4 Janet Lillegard           16 DOLFINS                          36.46  
  5 Cassidy Arechiga          16 MLST                             37.55  
  6 Keri Hurley               16 MLST                             39.98  
  7 Janine Stone              16 CARS                             43.05  
 
Girls 16 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloane Brown              16 MLST                           1:11.30  
  2 Whitney Higgins           16 DOLFINS                        1:12.51  
  3 Keri Hurley               16 MLST                           1:40.67  
 
Girls 17 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Karly Dawson              17 BST                              27.86  
  2 Sarah Lillegard           17 DOLFINS                          28.16  
  3 Paige Maillet             17 BST                              28.67  
  4 Krista Schumacher         17 BST                              29.79  
 
Girls 17 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Karly Dawson              17 BST                              59.86  
  2 Krista Schumacher         17 BST                            1:07.97  
  3 Katie Smith               17 BST                            1:10.35  
 
Girls 17 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarah Lillegard           17 DOLFINS                        2:07.90  
  2 Karly Dawson              17 BST                            2:22.35  
  3 Krista Schumacher         17 BST                            2:39.39  
 
Girls 17 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarah Lillegard           17 DOLFINS                        5:50.07  
  2 Krista Schumacher         17 BST                            7:06.67  
 
Girls 17 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krista Schumacher         17 BST                            1:15.49  
  2 Karly Dawson              17 BST                            1:15.91  
 
Girls 17 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarah Lillegard           17 DOLFINS                        2:27.78  
  2 Karly Dawson              17 BST                            2:49.19  
 
Girls 17 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarah Lillegard           17 DOLFINS                        1:18.27  
  2 Karly Dawson              17 BST                            1:26.23  
  3 Katie Smith               17 BST                            1:31.13  
 
Girls 17 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Karly Dawson              17 BST                              30.28  
  2 Krista Schumacher         17 BST                              37.30  
 
Girls 17 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarah Lillegard           17 DOLFINS                        1:05.96  
  2 Karly Dawson              17 BST                            1:10.00  
 
Girls 18 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                             31.66  
 
Girls 18 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                           1:10.69  
 
Girls 18 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                           2:37.40  
 
Girls 18 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                           1:21.13  
 
Girls 18 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                           2:56.05  
 
Girls 18 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                             36.04  
 
Girls 18 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melissa Strehlow          18 MLST                           1:21.92  
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                1:51.52  
     1) Stacey Lass 15                  2) AJ Watkins 13                  
     3) Erika Rodriguez 15              4) Lindsay Been 15                
  2 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                               1:56.59  
     1) Sarah Lillegard 17              2) Whitney Higgins 16             
     3) Janet Lillegard 16              4) Stephanie Denson 15            
  3 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        1:59.06  
     1) Lauren Falls 13                 2) Bailey Flood 14                
     3) Alli Bratton 13                 4) Natalie Turner 14              
  4 MAMMOTH LAKES  'A'                                          1:59.08  
     1) Sloane Brown 16                 2) Kinley Berger 16               
     3) Jessica Obenberger 15           4) Erin Humphrey 14               
  5 CARSON TIGERSHARKS  'A'                                     1:59.20  
     1) Abby Niehoff 11                 2) Barbara Perkins 13             
     3) Candice Cottle 13               4) Rebekaha Niehoff 13            
  6 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       1:59.36  
     1) Krista Schumacher 17            2) Lauren Pollini 15              
     3) Arlene Manuelito 16             4) Brianna Harries 15             
  7 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:00.34  
     1) Kristen Kamei 15                2) Brittany Wiles 14              
     3) Amanda Marcellin 14             4) Elizabeth Coufal 15            
  8 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'B'                               2:06.56  
     1) Andrea Lindsey 14               2) Jessi Cook 11                  
     3) Amanda McRae 13                 4) Justeen Mills 13               
  9 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:07.15  
     1) Teryn Falkingham 14             2) Keri Hurley 16                 
     3) Melissa Strehlow 18             4) Linzey Simonson 16             
 10 MAMMOTH LAKES  'C'                                          2:11.43  
     1) Cassidy Arechiga 16             2) Katie Elwell 13                
     3) Kayla Tindall 13                4) Katie Vanko 15                 
 11 BISHOP SWIM TEAM  'C'                                       2:13.60  
     1) Noelle Patterson 13             2) Vanessa Quintana 14            
     3) Katie Smith 17                  4) Lindsey Aspel 16               
 12 TAHOE SWIM CLUB  'B'                                        2:18.84  
     1) Ellen Gallanty 14               2) Sarah Burks 11                 
     3) Ashley Bratton 15               4) Emily Scharer 11               
 13 EUREKA SWIM CLUB  'A'                                       2:44.85  
     1) Danielle Longley 13             2) Dominique Longley 11           
     3) Jeralyn Robison 13              4) Michelle Rebaleati 11          
 
Girls 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:01.14  
     1) Stacey Lass 15                  2) AJ Watkins 13                  
     3) Erika Rodriguez 15              4) Lindsay Been 15                
  2 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        2:11.32  
     1) Ellen Gallanty 14               2) Lauren Falls 13                
     3) Lacey Leonard 14                4) Natalie Turner 14              
  3 MAMMOTH LAKES  'C'                                          2:13.98  
     1) Sloane Brown 16                 2) Erin Humphrey 14               
     3) Melissa Strehlow 18             4) Kinley Berger 16               
  4 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:14.10  
     1) Krista Schumacher 17            2) Arlene Manuelito 16            
     3) Karly Dawson 17                 4) Elizabeth Coufal 15            
  5 BISHOP SWIM TEAM  'C'                                       2:22.76  
     1) Brianna Harries 15              2) Katie Smith 17                 
     3) Paige Maillet 17                4) Brittany Wiles 14              
  6 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:23.13  
     1) Katie Vanko 15                  2) Teryn Falkingham 14            
     3) Kayla Tindall 13                4) Keri Hurley 16                 
  7 CARSON TIGERSHARKS  'A'                                     2:25.04  
     1) Kimberly Burke 12               2) Barbara Perkins 13             
     3) Rebekaha Niehoff 13             4) Candice Cottle 13              
  8 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:25.40  
     1) Jessica Obenberger 15           2) Lauren Romo 14                 
     3) Linzey Simonson 16              4) Cassidy Arechiga 16            
  9 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                               2:41.59  
     1) Amanda Parrish 13               2) Denai Neilander 12             
     3) Justeen Mills 13                4) Amanda McRae 13                
 -- EUREKA SWIM CLUB  'A'                                            DQ  
     1) Danielle Longley 13             2) Dominique Longley 11           
     3) Michelle Rebaleati 11           4) Jeralyn Robison 13             
 -- BISHOP SWIM TEAM  'B'                                            DQ  
     1) Chelsea Walsh 11                2) Lindsey Aspel 16               
     3) Andrea Ramirez 15               4) Amanda Marcellin 14            
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael Schroeder          5 ESC                              32.24  
  2 Dan Kalinowski             5 TAHO                             36.54  
  3 Spenser Buchholz           6 TAHO                             37.06  
  4 Blaine Robison             5 ESC                              38.98  
  5 Justin Weaver              5 IWV                              39.30  
  6 Russell Maddock            6 BST                              42.39  
  7 Matthew Nelson             4 IWV                              50.66  
 
Boys 6 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael Schroeder          5 ESC                            1:21.05  
  2 Blaine Robison             5 ESC                            1:26.37  
  3 Justin Weaver              5 IWV                            1:28.73  
  4 Spenser Buchholz           6 TAHO                           1:34.77  
 -- Matthew Nelson             4 IWV                                 DQ  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael Schroeder          5 ESC                              33.91  
  2 Dan Kalinowski             5 TAHO                             40.39  
  3 Russell Maddock            6 BST                              41.46  
  4 Blaine Robison             5 ESC                              43.42  
  5 Justin Weaver              5 IWV                              47.10  
  6 Spenser Buchholz           6 TAHO                           1:02.94  
 
Boys 6 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael Schroeder          5 ESC                            1:16.92  
  2 Blaine Robison             5 ESC                            1:34.94  
  3 Matthew Nelson             4 IWV                            1:50.61  
  4 Justin Weaver              5 IWV                            1:59.49  
 -- Spenser Buchholz           6 TAHO                          X2:04.14  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael Schroeder          5 ESC                              44.10  
 -- Blaine Robison             5 ESC                                 DQ  
 
Boys 6 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Michael Schroeder          5 ESC                                 DQ  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Michael Schroeder          5 ESC                                 DQ  
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             17.41  
  2 Evan Richman               7 BST                              21.00  
  3 Eric Eckert                7 CARS                             29.22  
  4 Steven Feldman             7 MLST                             41.51  
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             42.40  
  2 Evan Richman               7 BST                              48.24  
  3 John McRae                 7 DOLFINS                          55.53  
  4 Eric Eckert                7 CARS                           1:10.93  
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             21.55  
  2 Eric Eckert                7 CARS                             38.09  
  3 Steven Feldman             7 MLST                             52.15  
 -- Evan Richman               7 BST                                 DQ  
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             50.30  
  2 John McRae                 7 DOLFINS                        1:02.51  
  3 Evan Richman               7 BST                            1:04.18  
  4 Eric Eckert                7 CARS                           1:38.15  
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evan Richman               7 BST                              28.78  
  2 John McRae                 7 DOLFINS                          38.79  
 -- Eric Eckert                7 CARS                                DQ  
 -- Steven Feldman             7 MLST                                DQ  
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             57.33  
 -- Evan Richman               7 BST                                 DQ  
 -- Eric Eckert                7 CARS                                DQ  
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             20.36  
  2 John McRae                 7 DOLFINS                          42.66  
  3 Steven Feldman             7 MLST                             52.98  
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                             49.98  
  2 Evan Richman               7 BST                            1:05.07  
 
Boys 7 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston Wohlmuth            7 MLST                           1:50.29  
  2 Evan Richman               7 BST                            2:03.93  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                          15.70  
  2 Patrick Miller             8 DOLFINS                          16.65  
  3 Kyle Collett               8 GGST                             17.31  
  4 Adam Obenberger            8 MLST                             17.86  
  5 Daniel Hartl               8 HDA                              18.11  
  6 Paolo Humes                8 MLST                             18.39  
  7 James Weaver               8 IWV                              18.72  
  8 Kyle Hart                  8 IWV                              19.00  
  9 Kenneth Flatman            8 IWV                              20.55  
 10 Jordan Hill                8 MVN                              21.56  
 11 Erik Edwards               8 TAHO                             22.37  
 12 Scott Johnson              8 CARS                             26.46  
 13 Francisco Marin            8 TAHO                             28.03  
 14 Brandon Keil               8 BST                              29.37  
 15 Pierce Bickert             8 TAHO                             32.67  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                          33.59  
  2 Kyle Collett               8 GGST                             40.17  
  3 Paolo Humes                8 MLST                             42.28  
  4 Adam Obenberger            8 MLST                             43.32  
  5 Kenneth Flatman            8 IWV                              44.21  
  6 James Weaver               8 IWV                              44.99  
  7 Kyle Hart                  8 IWV                              46.68  
  8 Erik Edwards               8 TAHO                             46.96  
  9 Francisco Marin            8 TAHO                             56.78  
 10 Scott Johnson              8 CARS                           1:05.25  
 11 Brandon Keil               8 BST                            1:14.07  
 12 Pierce Bickert             8 TAHO                           1:24.21  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                          19.10  
  2 Patrick Miller             8 DOLFINS                          19.88  
  3 Daniel Hartl               8 HDA                              21.46  
  4 Kyle Hart                  8 IWV                              22.03  
  5 Kyle Collett               8 GGST                             22.17  
  6 Adam Obenberger            8 MLST                             22.18  
  7 Kenneth Flatman            8 IWV                              23.26  
  8 Francisco Marin            8 TAHO                             23.83  
  9 James Weaver               8 IWV                              24.57  
 10 Jordan Hill                8 MVN                              26.58  
 11 Erik Edwards               8 TAHO                             28.46  
 12 Paolo Humes                8 MLST                             29.29  
 13 Scott Johnson              8 CARS                             29.57  
 14 Pierce Bickert             8 TAHO                             33.91  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                          40.33  
  2 Kyle Hart                  8 IWV                              48.93  
  3 Adam Obenberger            8 MLST                             49.67  
  4 James Weaver               8 IWV                              51.17  
  5 Kyle Collett               8 GGST                             52.26  
  6 Kenneth Flatman            8 IWV                              52.43  
  7 Francisco Marin            8 TAHO                             52.92  
  8 Erik Edwards               8 TAHO                           1:00.06  
  9 Paolo Humes                8 MLST                           1:08.65  
 10 Pierce Bickert             8 TAHO                           1:20.86  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                          22.52  
  2 Adam Obenberger            8 MLST                             26.36  
  3 James Weaver               8 IWV                              26.87  
  4 Francisco Marin            8 TAHO                             27.81  
  5 Paolo Humes                8 MLST                             28.26  
  6 Erik Edwards               8 TAHO                             28.52  
  7 Scott Johnson              8 CARS                             28.53  
  8 Kyle Hart                  8 IWV                              29.13  
  9 Brandon Keil               8 BST                              43.24  
 -- Pierce Bickert             8 TAHO                                DQ  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kyle Collett               8 GGST                             52.78  
  2 Steven Shih                8 DOLFINS                          54.37  
  3 Daniel Hartl               8 HDA                              56.46  
  4 James Weaver               8 IWV                              57.68  
  5 Adam Obenberger            8 MLST                             59.71  
  6 Kyle Hart                  8 IWV                            1:02.06  
  7 Jordan Hill                8 MVN                            1:02.55  
  8 Francisco Marin            8 TAHO                           1:03.76  
  9 Scott Johnson              8 CARS                           1:08.07  
 10 Paolo Humes                8 MLST                           1:08.40  
 11 Erik Edwards               8 TAHO                           1:08.98  
 12 Kenneth Flatman            8 IWV                            1:11.66  
 -- Brandon Keil               8 BST                                 DQ  
 -- Pierce Bickert             8 TAHO                               XDQ  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kyle Collett               8 GGST                             23.17  
  2 Kenneth Flatman            8 IWV                              26.13  
 -- Paolo Humes                8 MLST                                DQ  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                          43.63  
  2 Daniel Hartl               8 HDA                              47.34  
  3 Kyle Collett               8 GGST                             52.81  
  4 Kenneth Flatman            8 IWV                            1:01.43  
  5 Adam Obenberger            8 MLST                           1:03.86  
  6 James Weaver               8 IWV                            1:05.29  
  7 Francisco Marin            8 TAHO                           1:10.69  
  8 Kyle Hart                  8 IWV                            1:10.85  
  9 Paolo Humes                8 MLST                           1:11.70  
 10 Jordan Hill                8 MVN                            1:12.86  
 -- Patrick Miller             8 DOLFINS                             DQ  
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steven Shih                8 DOLFINS                        1:27.37  
  2 Kyle Collett               8 GGST                           1:47.19  
  3 Adam Obenberger            8 MLST                           1:51.68  
  4 Kyle Hart                  8 IWV                            1:57.56  
  5 Kenneth Flatman            8 IWV                            1:58.59  
  6 Francisco Marin            8 TAHO                           2:10.27  
  7 Scott Johnson              8 CARS                           2:38.04  
 -- James Weaver               8 IWV                                 DQ  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 MAMMOTH LAKES  'A'                                          1:39.88  
     1) Weston Wohlmuth 7               2) Adam Obenberger 8              
     3) Paolo Humes 8                   4) Steven Feldman 7               
  2 INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                    2:20.17  
     1) Kyle Hart 8                     2) Justin Weaver 5                
     3) Matthew Nelson 4                4) Kenneth Flatman 8              
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                    1:30.76  
     1) Kyle Hart 8                     2) Joshua Hanson 8                
     3) Kenneth Flatman 8               4) James Weaver 8                 
  2 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:05.82  
     1) Paolo Humes 8                   2) Adam Obenberger 8              
     3) Weston Wohlmuth 7               4) Steven Feldman 7               
 -- TAHOE SWIM CLUB  'A'                                             DQ  
     1) Dan Kalinowski 5                2) Erik Edwards 8                 
     3) Francisco Marin 8               4) Spenser Buchholz 6             
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                             30.93  
  2 Alex Broome                9 IWV                              34.54  
  3 Dylan Brooks               9 MLST                             35.98  
  4 Michael Sheilds            9 GGST                             37.51  
  5 Nelse Willard              9 FBST                             37.74  
  6 Walker Higgins             9 DOLFINS                          39.49  
  7 Rupert Boehling            9 BST                              41.03  
  8 Kiko Gonzales              9 BST                              43.49  
  9 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                          44.86  
 10 Joey Robertson             9 BST                              45.23  
 11 Ben Coney                  9 BST                              47.07  
 12 Terren Maddock             9 BST                              50.34  
 13 Jerrid Burson              9 BST                              53.34  
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                           1:08.82  
  2 Alex Broome                9 IWV                            1:16.05  
  3 Dylan Brooks               9 MLST                           1:24.82  
  4 Michael Sheilds            9 GGST                           1:26.65  
  5 Nelse Willard              9 FBST                           1:27.46  
  6 Walker Higgins             9 DOLFINS                        1:31.19  
  7 Rupert Boehling            9 BST                            1:34.31  
  8 Kiko Gonzales              9 BST                            1:35.80  
  9 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                        1:40.83  
 10 Zach Koehn                 9 MLST                           1:54.92  
 11 Terren Maddock             9 BST                            1:59.41  
 12 Joey Robertson             9 BST                            2:02.69  
 13 Jerrid Burson              9 BST                            2:07.77  
 
Boys 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                           2:29.18  
  2 Alex Broome                9 IWV                            2:45.58  
  3 Dylan Brooks               9 MLST                           2:58.45  
  4 Michael Sheilds            9 GGST                           3:05.65  
  5 Nelse Willard              9 FBST                           3:15.03  
  6 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                        3:46.93  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                             40.18  
  2 Walker Higgins             9 DOLFINS                          43.28  
  3 Kiko Gonzales              9 BST                              45.08  
  4 Michael Sheilds            9 GGST                             46.70  
  5 Nelse Willard              9 FBST                             46.72  
  6 Rupert Boehling            9 BST                              53.37  
  7 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                          54.06  
  8 Joey Robertson             9 BST                              55.59  
  9 Terren Maddock             9 BST                              58.24  
 10 Ben Coney                  9 BST                            1:04.00  
 11 Jerrid Burson              9 BST                            1:05.61  
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                           1:27.25  
  2 Alex Broome                9 IWV                            1:31.13  
  3 Walker Higgins             9 DOLFINS                        1:37.52  
  4 Kiko Gonzales              9 BST                            1:45.70  
  5 Zach Koehn                 9 MLST                           1:58.73  
  6 Rupert Boehling            9 BST                            2:01.56  
  7 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                        2:03.53  
  8 Joey Robertson             9 BST                            2:19.22  
  9 Jerrid Burson              9 BST                            2:26.25  
 -- Michael Sheilds            9 GGST                                DQ  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dylan Brooks               9 MLST                             46.15  
  2 Alex Broome                9 IWV                              47.99  
  3 Kiko Gonzales              9 BST                              49.58  
  4 Michael Sheilds            9 GGST                             53.66  
  5 Nelse Willard              9 FBST                             54.08  
  6 Andrew Broughton           9 RENO                             58.46  
  7 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                        1:01.68  
  8 Walker Higgins             9 DOLFINS                        1:01.76  
  9 Ben Coney                  9 BST                            1:08.50  
 10 Zach Koehn                 9 MLST                           1:12.82  
 11 Jerrid Burson              9 BST                            1:28.41  
 -- Terren Maddock             9 BST                                 DQ  
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                           1:39.77  
  2 Alex Broome                9 IWV                            1:41.42  
  3 Dylan Brooks               9 MLST                           1:52.65  
  4 Kiko Gonzales              9 BST                            1:53.96  
  5 Michael Sheilds            9 GGST                           1:57.56  
  6 Nelse Willard              9 FBST                           1:59.46  
  7 Walker Higgins             9 DOLFINS                        2:25.06  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dylan Brooks               9 MLST                             39.79  
  2 Luca Genasci               9 TAHO                             39.80  
  3 Nelse Willard              9 FBST                             53.23  
  4 Rupert Boehling            9 BST                              59.39  
  5 Shawn Stubnar              9 DOLFINS                        1:05.67  
  6 Ben Coney                  9 BST                            1:21.35  
 -- Andrew Broughton           9 RENO                          X1:00.05  
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dylan Brooks               9 MLST                           1:40.31  
  2 Alex Broome                9 IWV                            1:40.70  
  3 Rupert Boehling            9 BST                            2:05.74  
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Luca Genasci               9 TAHO                           1:23.30  
  2 Alex Broome                9 IWV                            1:27.55  
  3 Dylan Brooks               9 MLST                           1:28.78  
  4 Michael Sheilds            9 GGST                           1:37.75  
  5 Nelse Willard              9 FBST                           1:48.82  
  6 Walker Higgins             9 DOLFINS                        1:51.22  
  7 Jerrid Burson              9 BST                            2:27.86  
  8 Rupert Boehling            9 BST                            3:15.80  
  9 Zach Koehn                 9 MLST                           3:31.91  
 10 Ben Coney                  9 BST                            3:39.82  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                              28.57  
  2 Phillip Watkins           10 GGST                             30.35  
  3 Albert Reed               10 TAHO                             35.21  
  4 Patrick Shields           10 GGST                             36.68  
  5 Matthew Derose            10 FBST                             38.20  
  6 Colton Dale               10 DOLFINS                          38.37  
  7 Colby Cain                10 DOLFINS                          42.53  
  8 Kelly Kirk                10 BST                              43.14  
  9 Stephan Rogers            10 BST                              48.12  
 10 Andres Sanchez            10 BST                              49.74  
 11 Miguel Mirano             10 IWV                              51.45  
 -- Joshua Hanson              8 IWV                             X35.04  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                            1:07.04  
  2 Albert Reed               10 TAHO                           1:16.22  
  3 Patrick Shields           10 GGST                           1:25.76  
  4 Matthew Derose            10 FBST                           1:26.25  
  5 Jeremiah Weaver           10 IWV                            1:31.87  
  6 Colton Dale               10 DOLFINS                        1:33.72  
  7 Kelly Kirk                10 BST                            1:36.55  
  8 Colby Cain                10 DOLFINS                        1:37.09  
  9 Keegan Meade              10 MLST                           1:38.73  
 10 Stephan Rogers            10 BST                            1:47.55  
 11 Miguel Mirano             10 IWV                            1:52.15  
 12 Andres Sanchez            10 BST                            2:01.08  
 
Boys 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Albert Reed               10 TAHO                           2:43.14  
  2 Patrick Shields           10 GGST                           3:04.46  
  3 Jeremiah Weaver           10 IWV                            3:15.81  
  4 Colton Dale               10 DOLFINS                        3:20.00  
  5 Matthew Derose            10 FBST                           3:21.48  
  6 Kelly Kirk                10 BST                            3:29.66  
  7 Miguel Mirano             10 IWV                            4:05.42  
 -- Joshua Hanson              8 IWV                           X2:44.93  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                              39.07  
  2 Jeremiah Weaver           10 IWV                              43.73  
  3 Albert Reed               10 TAHO                             44.22  
  4 Stephan Rogers            10 BST                              47.66  
  5 Matthew Derose            10 FBST                             51.11  
  6 Colby Cain                10 DOLFINS                          52.78  
  7 Miguel Mirano             10 IWV                              58.81  
  8 Andres Sanchez            10 BST                              59.65  
 -- Phillip Watkins           10 GGST                                DQ  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Albert Reed               10 TAHO                           1:33.30  
  2 Jeremiah Weaver           10 IWV                            1:43.62  
  3 Colton Dale               10 DOLFINS                        1:55.11  
  4 Matthew Derose            10 FBST                           1:55.25  
  5 Colby Cain                10 DOLFINS                        2:02.29  
  6 Miguel Mirano             10 IWV                            2:33.25  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                              39.28  
  2 Phillip Watkins           10 GGST                             42.70  
  3 Jeremiah Weaver           10 IWV                              48.54  
  4 Patrick Shields           10 GGST                             50.77  
  5 Keegan Meade              10 MLST                             58.46  
  6 Matthew Derose            10 FBST                           1:05.39  
  7 Kelly Kirk                10 BST                            1:18.90  
 -- Stephan Rogers            10 BST                                 DQ  
 -- Colby Cain                10 DOLFINS                             DQ  
 -- Miguel Mirano             10 IWV                                 DQ  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                            1:27.90  
  2 Patrick Shields           10 GGST                           1:52.59  
  3 Jeremiah Weaver           10 IWV                            2:01.93  
  4 Matthew Derose            10 FBST                           2:27.56  
  5 Miguel Mirano             10 IWV                            2:33.55  
 -- Joshua Hanson              8 IWV                           X1:42.02  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillip Watkins           10 GGST                             32.63  
  2 Fritz Roepke              10 GST                              32.73  
  3 Albert Reed               10 TAHO                             46.33  
  4 Colton Dale               10 DOLFINS                          52.84  
  5 Kelly Kirk                10 BST                            1:10.07  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                            1:18.87  
  2 Phillip Watkins           10 GGST                           1:21.53  
  3 Joshua Hanson              8 IWV                            1:31.89  
  4 Albert Reed               10 TAHO                           1:42.33  
  5 Jeremiah Weaver           10 IWV                            2:11.45  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fritz Roepke              10 GST                            1:16.14  
  2 Phillip Watkins           10 GGST                           1:17.36  
  3 Albert Reed               10 TAHO                           1:35.05  
  4 Jeremiah Weaver           10 IWV                            1:37.76  
  5 Matthew Derose            10 FBST                           1:51.19  
  6 Keegan Meade              10 MLST                           1:58.37  
  7 Kelly Kirk                10 BST                            3:21.80  
  8 Colton Dale               10 DOLFINS                        3:50.76  
 -- Patrick Shields           10 GGST                                DQ  
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:28.72  
     1) Patrick Shields 10              2) Kyle Collett 8                 
     3) Michael Sheilds 9               4) Phillip Watkins 10             
  2 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:48.88  
     1) Weston Wohlmuth 7               2) Dylan Brooks 9                 
     3) Zach Koehn 9                    4) Keegan Meade 10                
  3 INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                    2:52.58  
     1) Kyle Hart 8                     2) James Weaver 8                 
     3) Jeremiah Weaver 10              4) Alex Broome 9                  
  4 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                               2:58.97  
     1) Shawn Stubnar 9                 2) Colby Cain 10                  
     3) Colton Dale 10                  4) Walker Higgins 9               
  5 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       3:07.21  
     1) Kiko Gonzales 9                 2) Kelly Kirk 10                  
     3) Stephan Rogers 10               4) Rupert Boehling 9              
  6 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        4:02.51  
     1) Albert Reed 10                  2) Spenser Buchholz 6             
     3) Pierce Bickert 8                4) Luca Genasci 9                 
  7 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       4:06.67  
     1) Terren Maddock 9                2) Ben Coney 9                    
     3) Jerrid Burson 9                 4) Joey Robertson 9               
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:45.80  
     1) Michael Sheilds 9               2) Kyle Collett 8                 
     3) Phillip Watkins 10              4) Patrick Shields 10             
  2 INDIAN WELLS VALLEY  'A'                                    3:04.46  
     1) Jeremiah Weaver 10              2) Alex Broome 9                  
     3) Joshua Hanson 8                 4) Miguel Mirano 10               
  3 DOUGLAS DOLFIN SWIM TEAM  'A'                               3:22.34  
     1) Steven Shih 8                   2) Walker Higgins 9               
     3) Shawn Stubnar 9                 4) Colton Dale 10                 
  4 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       3:39.89  
     1) Stephan Rogers 10               2) Kiko Gonzales 9                
     3) Kelly Kirk 10                   4) Rupert Boehling 9              
 -- BISHOP SWIM TEAM  'B'                                            DQ  
     1) Terren Maddock 9                2) Ben Coney 9                    
     3) Jerrid Burson 9                 4) Joey Robertson 9               
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James Luhn                11 IWV                              31.37  
  2 Brandon Griffiths         11 BST                              32.28  
  3 Marcus Peterson           11 BST                              34.99  
  4 Andrew Crandall           11 SDA                              35.42  
  5 Jesse Vint                11 MLST                             38.01  
  6 Kurt Andersen             11 CARS                             38.18  
  7 Dalton Smith              11 MLST                             38.93  
  8 Darren Baumwohl           11 MLST                             52.18  
  9 John Russell              11 ESC                              55.54  
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sam Schoweiler            11 RENO                           1:05.89  
  2 Robert Steele             11 IWV                            1:07.61  
  3 James Luhn                11 IWV                            1:08.67  
  4 Adam Brooks               11 MLST                           1:13.52  
  5 Wade Meade                11 MLST                           1:14.15  
  6 Brandon Griffiths         11 BST                            1:15.71  
  7 Kurt Andersen             11 CARS                           1:17.21  
  8 Andrew Crandall           11 SDA                            1:19.28  
  9 Dalton Smith              11 MLST                           1:22.18  
 10 Jesse Vint                11 MLST                           1:25.68  
 11 John Hoehne               11 ESC                            1:34.52  
 12 Kyle Pieper               11 MLST                           1:45.89  
 13 John Russell              11 ESC                            1:59.41  
 
Boys 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sam Schoweiler            11 RENO                           2:21.84  
  2 James Luhn                11 IWV                            2:21.94  
  3 Robert Steele             11 IWV                            2:25.30  
  4 Brandon Griffiths         11 BST                            2:40.64  
  5 Adam Brooks               11 MLST                           2:44.21  
  6 Kurt Andersen             11 CARS                           2:48.99  
  7 Andrew Crandall           11 SDA                            2:51.63  
  8 Marcus Peterson           11 BST                            2:54.84  
  9 Jesse Vint                11 MLST                           3:07.43  
 10 Darren Baumwohl           11 MLST                           4:06.11  
 11 John Russell              11 ESC                            4:18.78  
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sam Schoweiler            11 RENO                             34.86  
  2 Robert Steele             11 IWV                              35.64  
  3 Brandon Griffiths         11 BST                              39.83  
  4 Marcus Peterson           11 BST                              40.21  
  5 Kurt Andersen             11 CARS                             41.44  
  6 Adam Brooks               11 MLST                             42.89  
  7 Andrew Crandall           11 SDA                              43.41  
  8 Jesse Vint                11 MLST                             47.48  
  9 Kyle Pieper               11 MLST                             53.68  
 10 Darren Baumwohl           11 MLST                             56.84  
 11 John Russell              11 ESC                            1:01.24  
 -- Dalton Smith              11 MLST                                DQ  
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James Luhn                11 IWV                            1:15.42  
  2 Sam Schoweiler            11 RENO                           1:16.47  
  3 Robert Steele             11 IWV                            1:20.06  
  4 Kurt Andersen             11 CARS                           1:28.79  
  5 Andrew Crandall           11 SDA                            1:35.46  
  6 Wade Meade                11 MLST                           1:38.74  
  7 Jesse Vint                11 MLST                           1:44.19  
  8 John Russell              11 ESC                            2:17.51  
  9 John Hoehne               11 ESC                            2:21.68  
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandon Griffiths         11 BST                              40.17  
  2 James Luhn                11 IWV                              42.05  
  3 Adam Brooks               11 MLST                             43.90  
  4 Wade Meade                11 MLST                             46.53  
  5 Kurt Andersen             11 CARS                             48.58  
  6 Dalton Smith              11 MLST                             49.85  
  7 John Hoehne               11 ESC                              53.07  
  8 Jesse Vint                11 MLST                             54.54  
  9 Kyle Pieper               11 MLST                             55.38  
 -- John Russell              11 ESC                                 DQ  
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandon Griffiths         11 BST                            1:30.67  
  2 Sam Schoweiler            11 RENO                           1:30.98  
  3 Robert Steele             11 IWV                            1:31.42  
  4 James Luhn                11 IWV                            1:32.59  
  5 Adam Brooks               11 MLST                           1:42.82  
  6 Dalton Smith              11 MLST                           1:43.38  
  7 Marcus Peterson           11 BST                            1:45.89  
  8 Kurt Andersen             11 CARS                           1:47.31  
  9 Kyle Pieper               11 MLST                           1:58.64  
 10 Darren Baumwohl           11 MLST                           2:01.13  
 11 John Russell              11 ESC                            2:09.94  
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sam Schoweiler            11 RENO                             34.59  
  2 Robert Steele             11 IWV                              36.08  
  3 Adam Brooks               11 MLST                             36.28  
  4 Brandon Griffiths         11 BST                              37.74  
  5 Andrew Crandall           11 SDA                              46.96  
  6 Jesse Vint                11 MLST                             56.00  
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sam Schoweiler            11 RENO                           1:15.20  
  2 Adam Brooks               11 MLST                           1:18.45  
  3 James Luhn                11 IWV                            1:21.97  
 -- Robert Steele             11 IWV                                 DQ  
 
Boys 11 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sam Schoweiler            11 RENO                           2:42.19  
  2 Robert Steele             11 IWV                            2:44.52  
  3 James Luhn                11 IWV                            2:46.47  
  4 Adam Brooks               11 MLST                           2:52.11  
  5 Brandon Griffiths         11 BST                            3:06.55  
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                             26.31  
  2 Austin Vierra             12 HA                               27.59  
  3 Jeffery Ramsey            12 FBST                             28.90  
  4 Daniel Shields            12 GGST                             29.24  
  5 Robert Holder             12 BST                              29.56  
  6 Andrew Kamei              12 BST                              30.22  
  7 Kevin Dyer                12 CARS                             30.32  
  8 Garrett Clayton           12 CARS                             30.84  
  9 Jason Obenberger          12 MLST                             30.95  
 10 Shawn Louth               12 BST                              32.30  
 11 Maarten Kerstens          12 GGST                             32.48  
 12 Ryan Galloway             12 BST                              33.93  
 13 Marc Pereira              12 FBST                             34.07  
 14 Tommy Doman               12 MLST                             34.92  
 15 Sam Ballard               12 CARS                             35.31  
 16 Keith Allen               12 MLST                             35.39  
 17 Chas Coufal               12 BST                              35.58  
 18 Zachary Harries           12 BST                              36.93  
 19 Ricky Dela Rosa           12 BST                              38.92  
 20 Jake Robertson            12 BST                              41.14  
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                             57.52  
  2 Austin Vierra             12 HA                             1:00.96  
  3 Daniel Shields            12 GGST                           1:04.91  
  4 Robert Holder             12 BST                            1:05.39  
  5 Andrew Kamei              12 BST                            1:05.47  
  6 Jeffery Ramsey            12 FBST                           1:05.63  
  7 Jason Obenberger          12 MLST                           1:06.74  
  8 Garrett Clayton           12 CARS                           1:07.72  
  9 Kevin Dyer                12 CARS                           1:10.12  
 10 Maarten Kerstens          12 GGST                           1:11.25  
 11 Marc Pereira              12 FBST                           1:16.78  
 12 Sam Ballard               12 CARS                           1:17.13  
 13 Keith Allen               12 MLST                           1:17.54  
 14 Ryan Galloway             12 BST                            1:17.89  
 15 Zachary Harries           12 BST                            1:19.49  
 16 Chas Coufal               12 BST                            1:23.67  
 17 Jake Robertson            12 BST                            1:35.52  
 18 Ricky Dela Rosa           12 BST                            1:41.15  
 
Boys 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                           2:05.79  
  2 Austin Vierra             12 HA                             2:11.64  
  3 Daniel Shields            12 GGST                           2:18.47  
  4 Robert Holder             12 BST                            2:21.41  
  5 Garrett Clayton           12 CARS                           2:21.95  
  6 Kevin Dyer                12 CARS                           2:23.00  
  7 Andrew Kamei              12 BST                            2:26.92  
  8 Maarten Kerstens          12 GGST                           2:32.74  
  9 Shawn Louth               12 BST                            2:40.09  
 10 Ryan Galloway             12 BST                            2:41.83  
 11 Sam Ballard               12 CARS                           2:42.09  
 12 Tommy Doman               12 MLST                           2:46.95  
 13 Keith Allen               12 MLST                           2:52.75  
 14 Marc Pereira              12 FBST                           3:00.10  
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin Vierra             12 HA                               32.89  
  2 Jeffery Ramsey            12 FBST                             33.98  
  3 Jason Obenberger          12 MLST                             34.14  
  4 Garrett Clayton           12 CARS                             34.80  
  5 Shawn Louth               12 BST                              35.85  
  6 Andrew Kamei              12 BST                              36.51  
  7 Kevin Dyer                12 CARS                             38.20  
  8 Marc Pereira              12 FBST                             38.56  
  9 Daniel Shields            12 GGST                             38.88  
 10 Maarten Kerstens          12 GGST                             39.71  
 11 Tommy Doman               12 MLST                             40.13  
 12 Sam Ballard               12 CARS                             40.62  
 13 Zachary Harries           12 BST                              42.06  
 14 Jake Robertson            12 BST                              44.88  
 15 Chas Coufal               12 BST                              45.12  
 16 Ricky Dela Rosa           12 BST                              47.50  
 17 Keith Allen               12 MLST                             47.67  
 -- Ryan Galloway             12 BST                                 DQ  
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Austin Vierra             12 HA                             1:08.60  
  2 Jason Obenberger          12 MLST                           1:13.70  
  3 Garrett Clayton           12 CARS                           1:17.16  
  4 Shawn Louth               12 BST                            1:19.91  
  5 Kevin Dyer                12 CARS                           1:21.70  
  6 Marc Pereira              12 FBST                           1:25.83  
  7 Sam Ballard               12 CARS                           1:26.90  
  8 Maarten Kerstens          12 GGST                           1:33.38  
  9 Keith Allen               12 MLST                           1:35.68  
 10 Chas Coufal               12 BST                            1:39.93  
 -- Jake Robertson            12 BST                                 DQ  
 -- Zachary Harries           12 BST                                 DQ  
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                             34.29  
  2 Garrett Clayton           12 CARS                             35.31  
  3 Robert Holder             12 BST                              38.17  
  4 Jason Obenberger          12 MLST                             39.35  
  5 Jeffery Ramsey            12 FBST                             39.68  
  6 Andrew Kamei              12 BST                              41.60  
  7 Daniel Shields            12 GGST                             43.33  
  8 Zachary Harries           12 BST                              44.26  
  9 Maarten Kerstens          12 GGST                             44.27  
 10 Ryan Galloway             12 BST                              44.47  
 11 Chas Coufal               12 BST                              45.25  
 12 Marc Pereira              12 FBST                             45.79  
 13 Shawn Louth               12 BST                              46.01  
 14 Ricky Dela Rosa           12 BST                              47.38  
 15 Jake Robertson            12 BST                              52.38  
 16 Keith Allen               12 MLST                             52.42  
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                           1:15.56  
  2 Garrett Clayton           12 CARS                           1:16.60  
  3 Robert Holder             12 BST                            1:22.13  
  4 Jeffery Ramsey            12 FBST                           1:24.48  
  5 Jason Obenberger          12 MLST                           1:26.53  
  6 Daniel Shields            12 GGST                           1:33.36  
  7 Maarten Kerstens          12 GGST                           1:36.27  
  8 Zachary Harries           12 BST                            1:38.03  
  9 Ryan Galloway             12 BST                            1:39.13  
 10 Ricky Dela Rosa           12 BST                            1:39.47  
 11 Tommy Doman               12 MLST                           1:40.39  
 12 Chas Coufal               12 BST                            1:41.33  
 13 Marc Pereira              12 FBST                           1:43.11  
 14 Keith Allen               12 MLST                           1:47.58  
 15 Jake Robertson            12 BST                            1:52.53  
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                             29.78  
  2 Jason Obenberger          12 MLST                             30.03  
  3 Austin Vierra             12 HA                               33.00  
  4 Andrew Kamei              12 BST                              33.19  
  5 Jeffery Ramsey            12 FBST                             33.95  
  6 Ryan Galloway             12 BST                              34.80  
  7 Kevin Dyer                12 CARS                             34.87  
  8 Robert Holder             12 BST                              35.53  
  9 Shawn Louth               12 BST                              39.31  
 10 Daniel Shields            12 GGST                             39.49  
 11 Sam Ballard               12 CARS                             42.18  
 12 Marc Pereira              12 FBST                             44.43  
 13 Maarten Kerstens          12 GGST                             45.62  
 14 Keith Allen               12 MLST                             52.83  
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                           1:05.93  
  2 Jason Obenberger          12 MLST                           1:12.09  
  3 Austin Vierra             12 HA                             1:12.84  
  4 Andrew Kamei              12 BST                            1:18.96  
  5 Jeffery Ramsey            12 FBST                           1:22.84  
  6 Robert Holder             12 BST                            1:24.09  
  7 Sam Ballard               12 CARS                           1:31.78  
 -- Kevin Dyer                12 CARS                                DQ  
 
Boys 12 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boomer Roepke             12 RENO                           2:21.98  
  2 Austin Vierra             12 HA                             2:32.66  
  3 Garrett Clayton           12 CARS                           2:36.74  
  4 Jeffery Ramsey            12 FBST                           2:41.21  
  5 Robert Holder             12 BST                            2:47.91  
  6 Kevin Dyer                12 CARS                           2:51.69  
  7 Ryan Galloway             12 BST                            2:59.73  
  8 Sam Ballard               12 CARS                           3:13.65  
  9 Ricky Dela Rosa           12 BST                            3:42.15  
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:07.06  
     1) Shawn Louth 12                  2) Andrew Kamei 12                
     3) Ryan Galloway 12                4) Robert Holder 12               
  2 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       2:13.03  
     1) Chas Coufal 12                  2) Zachary Harries 12             
     3) Marcus Peterson 11              4) Brandon Griffiths 11           
  3 CARSON TIGERSHARKS  'A'                                     2:13.17  
     1) Kurt Andersen 11                2) Sam Ballard 12                 
     3) Kevin Dyer 12                   4) Garrett Clayton 12             
  4 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:20.97  
     1) Jason Obenberger 12             2) Wade Meade 11                  
     3) Adam Brooks 11                  4) Keith Allen 12                 
  5 MAMMOTH LAKES  'B'                                          2:47.76  
     1) Kyle Pieper 11                  2) Dalton Smith 11                
     3) Jesse Vint 11                   4) Dylan Brooks 9                 
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 CARSON TIGERSHARKS  'A'                                     2:26.34  
     1) Sam Ballard 12                  2) Garrett Clayton 12             
     3) Kevin Dyer 12                   4) Kurt Andersen 11               
  2 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       2:41.51  
     1) Zachary Harries 12              2) Ricky Dela Rosa 12             
     3) Brandon Griffiths 11            4) Chas Coufal 12                 
  3 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:44.77  
     1) Jason Obenberger 12             2) Tommy Doman 12                 
     3) Adam Brooks 11                  4) Jesse Vint 11                  
 -- BISHOP SWIM TEAM  'A'                                            DQ  
     1) Shawn Louth 12                  2) Robert Holder 12               
     3) Ryan Galloway 12                4) Andrew Kamei 12                
 
Boys 13 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Wardwell            13 FBST                             27.11  
  2 Brian Perkins             13 FBST                             27.93  
  3 Josh Cathers              13 GGST                             28.21  
  4 Matthew Shields           13 GGST                             29.30  
  5 Greg Peterson             13 BST                              29.57  
  6 Jake Yoshioka             13 BST                              32.19  
  7 Alex Pollini              13 BST                              32.33  
  8 Travis Swoger             13 TAHO                             33.95  
  9 Taylor Rowe               13 BST                              35.85  
 10 Lee Williams              13 TAHO                             38.58  
 11 Garrett Stotko            13 MLST                             40.01  
 
Boys 13 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Josh Cathers              13 GGST                           1:02.59  
  2 Brian Perkins             13 FBST                           1:03.17  
  3 Scott Wardwell            13 FBST                           1:05.29  
  4 Matthew Shields           13 GGST                           1:06.62  
  5 Alex Pollini              13 BST                            1:11.46  
  6 Travis Swoger             13 TAHO                           1:17.13  
  7 Taylor Rowe               13 BST                            1:26.32  
  8 Lee Williams              13 TAHO                           1:26.86  
  9 Garrett Stotko            13 MLST                           1:31.55  
 
Boys 13 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Josh Cathers              13 GGST                           2:17.75  
  2 Matthew Shields           13 GGST                           2:18.81  
  3 Brian Perkins             13 FBST                           2:23.57  
  4 Scott Wardwell            13 FBST                           2:28.86  
  5 Greg Peterson             13 BST                            2:30.63  
  6 Jake Yoshioka             13 BST                            2:36.44  
  7 Alex Pollini              13 BST                            2:42.45  
  8 Travis Swoger             13 TAHO                           2:58.04  
  9 Taylor Rowe               13 BST                            2:59.80  
 10 Garrett Stotko            13 MLST                           3:27.39  
 
Boys 13 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthew Shields           13 GGST                             34.56  
  2 Scott Wardwell            13 FBST                             35.67  
  3 Josh Cathers              13 GGST                             37.37  
  4 Jake Yoshioka             13 BST                              37.80  
  5 Alex Pollini              13 BST                              38.40  
  6 Lee Williams              13 TAHO                             45.22  
 
Boys 13 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Perkins             13 FBST                           1:17.80  
  2 Matthew Shields           13 GGST                           1:18.46  
  3 Scott Wardwell            13 FBST                           1:21.98  
  4 Alex Pollini              13 BST                            1:25.99  
  5 Travis Swoger             13 TAHO                           1:28.41  
  6 Taylor Rowe               13 BST                            1:34.97  
  7 Garrett Stotko            13 MLST                           1:42.72  
 
Boys 13 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Perkins             13 FBST                             35.42  
  2 Josh Cathers              13 GGST                             36.54  
  3 Alex Pollini              13 BST                              41.32  
  4 Matthew Shields           13 GGST                             42.64  
  5 Lee Williams              13 TAHO                             49.04  
 
Boys 13 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Perkins             13 FBST                           1:18.39  
  2 Josh Cathers              13 GGST                           1:22.24  
  3 Scott Wardwell            13 FBST                           1:25.95  
  4 Jake Yoshioka             13 BST                            1:27.35  
  5 Matthew Shields           13 GGST                           1:29.81  
  6 Alex Pollini              13 BST                            1:31.33  
  7 Greg Peterson             13 BST                            1:39.11  
  8 Taylor Rowe               13 BST                            1:44.56  
  9 Lee Williams              13 TAHO                           1:47.27  
 10 Garrett Stotko            13 MLST                           1:48.65  
 11 Travis Swoger             13 TAHO                           2:03.92  
 
Boys 13 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Wardwell            13 FBST                             31.76  
  2 Matthew Shields           13 GGST                             34.49  
  3 Taylor Rowe               13 BST                              42.93  
 
Boys 13 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Perkins             13 FBST                           1:14.90  
  2 Greg Peterson             13 BST                            1:26.63  
  3 Taylor Rowe               13 BST                            1:40.86  
  4 Garrett Stotko            13 MLST                           2:02.38  
 
Boys 13 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Perkins             13 FBST                           2:39.02  
  2 Matthew Shields           13 GGST                           2:44.21  
  3 Scott Wardwell            13 FBST                           2:53.03  
  4 Taylor Rowe               13 BST                            3:21.50  
  5 Garrett Stotko            13 MLST                           3:38.54  
 
Boys 14 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Travis Matsumoto          14 BST                              25.74  
  2 Timothy Powers            14 TAHO                             25.82  
  3 Scott Castruita           14 GGST                             26.03  
  4 Todd Stroup               14 CARS                             28.22  
  5 Keith Posekian            14 MLST                             31.08  
  6 Bryce Keil                14 BST                              31.88  
  7 John Weaver               14 IWV                              32.59  
  8 Chris Cotter              14 MLST                             35.70  
 
Boys 14 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 David Shih                14 UNATT                            52.25  
  2 Scott Castruita           14 GGST                             58.08  
  3 Travis Matsumoto          14 BST                              58.11  
  4 Timothy Powers            14 TAHO                             59.28  
  5 Todd Stroup               14 CARS                           1:02.61  
  6 Alexander Leonard         14 MLST                           1:07.01  
  7 Bryce Keil                14 BST                            1:10.50  
  8 Keith Posekian            14 MLST                           1:10.70  
  9 John Weaver               14 IWV                            1:19.62  
 
Boys 14 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 David Shih                14 UNATT                          1:57.16  
  2 Scott Castruita           14 GGST                           2:05.35  
  3 Todd Stroup               14 CARS                           2:14.76  
  4 John Weaver               14 IWV                            2:40.70  
  5 Bryce Keil                14 BST                            2:42.88  
 
Boys 14 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd Stroup               14 CARS                             31.56  
  2 Travis Matsumoto          14 BST                              32.03  
  3 Timothy Powers            14 TAHO                             32.77  
  4 Keith Posekian            14 MLST                             36.84  
  5 Bryce Keil                14 BST                              38.90  
 
Boys 14 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 David Shih                14 UNATT                          1:03.74  
  2 Todd Stroup               14 CARS                           1:09.99  
  3 Timothy Powers            14 TAHO                           1:10.86  
  4 Keith Posekian            14 MLST                           1:20.88  
  5 Bryce Keil                14 BST                            1:21.18  
  6 John Weaver               14 IWV                            1:27.16  
 
Boys 14 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Castruita           14 GGST                             34.03  
  2 Timothy Powers            14 TAHO                             34.69  
  3 Travis Matsumoto          14 BST                              34.72  
  4 Keith Posekian            14 MLST                             42.11  
  5 Alexander Leonard         14 MLST                             43.87  
  6 Bryce Keil                14 BST                              46.38  
 
Boys 14 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Castruita           14 GGST                           1:12.82  
  2 Timothy Powers            14 TAHO                           1:12.93  
  3 David Shih                14 UNATT                          1:13.78  
  4 Travis Matsumoto          14 BST                            1:15.13  
  5 John Weaver               14 IWV                            1:23.14  
  6 Keith Posekian            14 MLST                           1:29.25  
 
Boys 14 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Travis Matsumoto          14 BST                              27.84  
  2 Timothy Powers            14 TAHO                             28.61  
  3 Scott Castruita           14 GGST                             30.67  
  4 Todd Stroup               14 CARS                             31.40  
  5 Alexander Leonard         14 MLST                             37.04  
  6 Keith Posekian            14 MLST                             37.61  
  7 John Weaver               14 IWV                              39.64  
 
Boys 14 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 David Shih                14 UNATT                          1:02.86  
  2 Timothy Powers            14 TAHO                           1:04.29  
  3 Travis Matsumoto          14 BST                            1:07.79  
  4 Todd Stroup               14 CARS                           1:10.28  
  5 Scott Castruita           14 GGST                           1:12.46  
  6 John Weaver               14 IWV                            1:30.79  
 
Boys 14 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 David Shih                14 UNATT                          2:15.42  
  2 Scott Castruita           14 GGST                           2:24.97  
  3 Todd Stroup               14 CARS                           2:28.53  
  4 John Weaver               14 IWV                            3:05.02  
 
Boys 15 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                          24.79  
  2 Walt Smith                15 BST                              27.37  
  3 Erik Gallanty             15 TAHO                             28.80  
  4 Dave Harvey               15 MLST                             29.45  
 
Boys 15 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                          53.51  
  2 Walt Smith                15 BST                            1:02.52  
  3 Erik Gallanty             15 TAHO                           1:04.10  
 
Boys 15 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erik Gallanty             15 TAHO                           2:22.22  
  2 Walt Smith                15 BST                            2:23.34  
 
Boys 15 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                        5:11.20  
  2 Walt Smith                15 BST                            6:46.90  
 
Boys 15 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                        2:12.98  
 
Boys 15 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erik Gallanty             15 TAHO                           1:21.47  
 
Boys 15 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                        2:39.70  
 
Boys 15 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                          26.87  
  2 Walt Smith                15 BST                              31.59  
  3 Erik Gallanty             15 TAHO                             34.62  
 
Boys 15 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brian Shepard             15 DOLFINS                          59.78  
  2 Walt Smith                15 BST                            1:14.39  
 
Boys 16 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                             24.51  
  2 Sean Tinnell              16 DOLFINS                          24.52  
  3 Ryan Orr                  16 BST                              25.31  
  4 Jeff Stroup               16 CARS                             27.19  
 
Boys 16 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                             52.26  
  2 Sean Tinnell              16 DOLFINS                          55.01  
  3 Ryan Orr                  16 BST                              55.86  
  4 Jeff Stroup               16 CARS                           1:01.03  
 
Boys 16 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                           1:57.12  
  2 Ryan Orr                  16 BST                            2:05.95  
  3 Jeff Stroup               16 CARS                           2:14.47  
 
Boys 16 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeff Stroup               16 CARS                           5:42.96  
 
Boys 16 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                           1:02.39  
  2 Ryan Orr                  16 BST                            1:07.28  
  3 Jeff Stroup               16 CARS                           1:11.44  
 
Boys 16 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                           1:06.56  
  2 Sean Tinnell              16 DOLFINS                        1:10.98  
  3 Ryan Orr                  16 BST                            1:14.83  
  4 Jeff Stroup               16 CARS                           1:19.12  
 
Boys 16 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                           2:26.20  
  2 Sean Tinnell              16 DOLFINS                        2:31.07  
  3 Ryan Orr                  16 BST                            2:41.59  
  4 Jeff Stroup               16 CARS                           2:47.52  
 
Boys 16 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zachary Powers            16 TAHO                             27.96  
  2 Ryan Orr                  16 BST                              30.94  
  3 Jeff Stroup               16 CARS                             31.42  
 -- Sean Tinnell              16 DOLFINS                             DQ  
 
Boys 16 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sean Tinnell              16 DOLFINS                        1:08.17  
 
Boys 17 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Bourne               17 MLST                             22.68  
  2 Eric Watkins              17 GGST                             23.27  
  3 Scott Cronk               17 DOLFINS                          24.08  
 
Boys 17 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Bourne               17 MLST                             51.54  
  2 Eric Watkins              17 GGST                             51.65  
  3 Scott Cronk               17 DOLFINS                          52.20  
 
Boys 17 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Cronk               17 DOLFINS                        1:52.18  
  2 Eric Bourne               17 MLST                           2:05.25  
 
Boys 17 Year Olds 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Cronk               17 DOLFINS                        5:10.38  
 
Boys 17 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Watkins              17 GGST                             58.25  
  2 Scott Cronk               17 DOLFINS                        1:01.06  
 
Boys 17 Year Olds 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Watkins              17 GGST                           2:11.27  
 
Boys 17 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Bourne               17 MLST                           1:06.16  
  2 Scott Cronk               17 DOLFINS                        1:10.68  
 
Boys 17 Year Olds 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Bourne               17 MLST                           2:31.14  
 
Boys 17 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Watkins              17 GGST                             26.10  
  1 Scott Cronk               17 DOLFINS                          26.10  
  3 Eric Bourne               17 MLST                             27.14  
 
Boys 17 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Watkins              17 GGST                             56.72  
  2 Scott Cronk               17 DOLFINS                          56.85  
  3 Eric Bourne               17 MLST                           1:03.02  
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                1:47.04  
     1) Scott Castruita 14              2) Matthew Shields 13             
     3) Josh Cathers 13                 4) Eric Watkins 17                
  2 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       1:50.23  
     1) Travis Matsumoto 14             2) Bryce Keil 14                  
     3) Walt Smith 15                   4) Ryan Orr 16                    
  3 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        1:53.44  
     1) Timothy Powers 14               2) Travis Swoger 13               
     3) Erik Gallanty 15                4) Zachary Powers 16              
  4 FALLON BARRACUDA SWIM TEAM  'A'                             2:00.23  
     1) Brian Perkins 13                2) Jeffery Ramsey 12              
     3) Marc Pereira 12                 4) Scott Wardwell 13              
  5 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:02.72  
     1) Eric Bourne 17                  2) Keith Posekian 14              
     3) Alexander Leonard 14            4) Garrett Stotko 13              
 
Boys 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GILROY GATORS SWIM TEAM  'A'                                2:05.53  
     1) Eric Watkins 17                 2) Josh Cathers 13                
     3) Scott Castruita 14              4) Matthew Shields 13             
  2 BISHOP SWIM TEAM  'A'                                       2:06.05  
     1) Travis Matsumoto 14             2) Ryan Orr 16                    
     3) Jake Yoshioka 13                4) Walt Smith 15                  
  3 TAHOE SWIM CLUB  'A'                                        2:09.87  
     1) Travis Swoger 13                2) Timothy Powers 14              
     3) Zachary Powers 16               4) Erik Gallanty 15               
  4 FALLON BARRACUDA SWIM TEAM  'A'                             2:14.82  
     1) Marc Pereira 12                 2) Brian Perkins 13               
     3) Jeffery Ramsey 12               4) Scott Wardwell 13              
  5 MAMMOTH LAKES  'A'                                          2:26.03  
     1) Keith Posekian 14               2) Eric Bourne 17                 
     3) Dave Harvey 15                  4) Chris Cotter 14                
  6 BISHOP SWIM TEAM  'B'                                       2:33.88  
     1) Bryce Keil 14                   2) Alex Pollini 13                
     3) Taylor Rowe 13                  4) Greg Peterson 13