&l8D
&l88P
&k2S
&a132M
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    31.43   1    31.74 F1
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    32.46   2    32.15 F2
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    32.51   3    32.16 F3
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    32.96   5    32.82 F4
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      34.02   8    33.07 F5
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    32.82   4    33.10 F6
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    33.37   6    33.58 F7
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    33.98   7    34.34 F8

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    31.43   1
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    32.46   2
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    32.51   3
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    32.82   4
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    32.96   5
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    33.37   6
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    33.98   7
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      34.02   8
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     34.23   9
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK     34.42  10
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S    34.60  11
GOSSEL, ALISON        10 PC NORTH BAY AQU    34.63  12
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    34.72  13
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S    34.77  14
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI    34.79  15
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    34.82  16
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    34.85  17
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    34.90  19
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    34.90  18
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S    34.93  20
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      35.02  21
KLAREN, MELANIE        9 PC TIGER AQUATIC    35.03  22
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY      35.04  23
SCHAEFER, MADDY        8 PC STEELHEAD AQU    35.10  24
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI    35.20  25
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV    35.34  26
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    35.83  27
THOMAS, MEGAN         10 PC BURLINGAME AQ    35.88  28
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    36.00  29
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S    36.04  30
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S    36.20  31
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE    36.63  32
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT    36.66  33
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    36.69  34
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE    36.72  35
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH      37.28  36
LU, ZOE               10 PC FLYING FISH      37.54  37
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    37.81  38
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    37.84  39
SHERIDAN, BECCA       10 PC AGCC OSPREY      38.31  40
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J    38.52  41
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:08.84   1  1:08.08 F1
                                                                    F    32.58
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.81   2  1:10.07 F2
                                                                    F    33.23
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:13.57   6  1:10.64 F3
                                                                    F    33.94
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:13.42   5  1:11.56 F4
                                                                    F    34.25
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  1:13.06   4  1:12.08 F5
                                                                    F    34.49
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:13.65   7  1:13.03 F6
                                                                    F    35.13
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:13.88   8  1:15.01 F7
                                                                    F    36.02
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:14.79   9  1:16.53 F8
                                                                    F    36.82

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:08.84   1
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:10.81   2
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:12.76   3
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  1:13.06   4
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:13.42   5
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:13.57   6
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:13.65   7
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:13.88   8
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:14.79   9
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:15.07  10
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S  1:15.32  11
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA  1:16.02  12
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S  1:16.15  13
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S  1:16.16  14
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  1:16.35  15
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY    1:16.84  16
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK   1:16.86  17
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  1:17.01  18
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  1:17.30  19
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:17.53  20
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  1:18.01  21
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:18.04  22
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:18.79  23
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:18.94  24
SMITH, HALEY           9 PC SANTA CLARA S  1:18.96  25
ALLEN, KAITLYN        10 PC SOUTH VALLEY   1:19.34  26
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  1:19.79  27
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:20.10  28
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  1:20.41  29
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:20.56  30
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE  1:20.58  31
THOMAS, MEGAN         10 PC BURLINGAME AQ  1:21.41  32
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI  1:21.43  33
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:22.96  34
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J  1:23.53  35
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:23.86  36
LU, ZOE               10 PC FLYING FISH    1:25.15  37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:31.80   1  2:25.70 F1  P  1:12.54
                                                                    F  1:10.29  1:10.29  1:48.03
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:32.01   2  2:27.36 F2  P  1:13.43
                                                                    F  1:10.47  1:10.47  1:48.92
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:40.13   5  2:34.88 F3  P  1:19.26
                                                                    F  1:16.20  1:16.20  1:57.06
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:37.23   3  2:35.18 F4  P  1:16.91
                                                                    F  1:15.97  1:15.97  1:56.97
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:37.33   4  2:35.34 F5  P  1:16.96
                                                                    F  1:16.76  1:16.76  1:57.81
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  2:41.58   6  2:37.22 F6  P  1:17.76
                                                                    F  1:17.30  1:17.30  1:58.00
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  2:44.26   8  2:41.55 F7  P  1:19.71
                                                                    F  1:18.59  1:18.59  2:00.64
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY    2:43.89   7  2:54.79 F8  P  1:19.93
                                                                    F  1:23.52  1:23.52  2:08.70

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:31.80   1              P  1:12.54
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:32.01   2              P  1:13.43
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:37.23   3              P  1:16.91
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:37.33   4              P  1:16.96
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:40.13   5              P  1:19.26
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  2:41.58   6              P  1:17.76
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY    2:43.89   7              P  1:19.93
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  2:44.26   8              P  1:19.71
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S  2:44.69   9              P  1:19.35
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  2:45.64  10              P  1:19.26
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  2:47.09  11              P  1:21.30
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  2:47.43  12              P  1:22.39
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK   2:49.90  13              P  1:23.01
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  2:50.25  14              P  1:22.67
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  2:50.55  15              P  1:25.65
SMITH, HALEY           9 PC SANTA CLARA S  2:51.67  16              P  1:23.06
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV  2:52.15  17
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  2:52.31  18              P  1:26.44
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA  2:54.10  19              P  1:26.56
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   2:55.82  20              P  1:27.95
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  2:56.29  21              P  1:26.76
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  2:56.48  22              P  1:25.19
HAHN, MICAELA         10 PC GOLDEN BEAR S  2:59.53  23              P  1:25.66
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J  2:59.55  24              P  1:27.94
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  2:59.94  25              P  1:25.48
RADOS, SAM             9 PC ALAMEDA ISLAN  3:01.48  26              P  1:27.97

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    35.25   1    36.11 F1
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    39.62   4    38.84 F2
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI    39.80   5    39.24 F3

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    39.35   3    39.53 F4
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      39.94   6    40.08 F5
KLAREN, MELANIE        9 PC TIGER AQUATIC    39.21   2    40.09 F6
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK     40.50   7    40.14 F7
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    40.58   8    41.13 F8

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    35.25   1
KLAREN, MELANIE        9 PC TIGER AQUATIC    39.21   2
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    39.35   3
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    39.62   4
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI    39.80   5
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      39.94   6
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK     40.50   7
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    40.58   8
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     40.70   9
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    41.01  10
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    41.35  11
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    41.47  12
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT    41.56  13
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    41.66  14
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S    41.72  15
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S    41.79  16
ALLMAN, LAYLA          9 PC PENINSULA COV    42.02  17
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S    42.10  18
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV    42.28  19
SMITH, HALEY           9 PC SANTA CLARA S    42.57  20
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    42.59  21
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH      42.63  22
PARKER, HAYLEY         9 PC PENINSULA COV    42.65  23
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE    42.67  24
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    42.79  25
GOSSEL, ALISON        10 PC NORTH BAY AQU    42.88  26
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA    43.18  27
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK     43.45  28
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    43.49  29
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE    43.60  30
THOMAS, MEGAN         10 PC BURLINGAME AQ    43.62  31
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE    43.70  33
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    43.70  32
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S    43.96  34
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV    44.01  35
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM    44.07  36
HUNT, HILARY          10 PC ALMADEN SWIM     44.09  37
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J    44.14  38
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    44.16  39
ANDREAS, HALEY         9 PC BARRACUDA AQU    44.18  40
ALLEN, KAITLYN        10 PC SOUTH VALLEY     44.21  42
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY     44.21  41
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     44.56  44
HAHN, MICAELA         10 PC GOLDEN BEAR S    44.56  43
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY      45.16  45
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    45.79  47
LU, ZOE               10 PC FLYING FISH      45.79  46
FOCHA, NATALIE         7 PC UNATTACHED PA  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:21.40   1  1:18.69 F1
                                                                    F    38.36
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.79   2  1:21.03 F2
                                                                    F    39.31
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:24.59   3  1:23.89 F3
                                                                    F    41.00
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  1:27.57   6  1:24.42 F4
                                                                    F    42.35
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:26.96   4  1:25.69 F5
                                                                    F    41.79
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:27.46   5  1:27.32 F6
                                                                    F    42.72
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:28.67   7  1:27.92 F7
                                                                    F    43.67
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH    1:28.85   8  1:29.16 F8
                                                                    F    42.82

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:21.40   1
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.79   2
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:24.59   3
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:26.96   4
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:27.46   5
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  1:27.57   6
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:28.67   7
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH    1:28.85   8
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  1:30.11   9
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:30.12  10
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  1:31.06  11
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:31.14  12
SMITH, HALEY           9 PC SANTA CLARA S  1:31.36  13
HAHN, MICAELA         10 PC GOLDEN BEAR S  1:31.50  14
KLAREN, MELANIE        9 PC TIGER AQUATIC  1:31.74  15
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:31.83  16
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S  1:32.03  17
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:32.45  18
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV  1:32.50  19
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:33.45  20
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA  1:33.85  21
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:33.90  22
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S  1:33.92  23
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:34.18  25
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  1:34.18  24
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  1:34.35  26
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY    1:34.62  27
THOMAS, MEGAN         10 PC BURLINGAME AQ  1:34.79  28
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:35.65  29
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  1:35.78  30
ANDREAS, HALEY         9 PC BARRACUDA AQU  1:35.90  31
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:36.31  32
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCK, CARLY           10 PC TWIN VALLEY A    39.76   1    39.65 F1
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    42.44   2    42.12 F2
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    43.27   3    43.27 F3
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT    43.49   4    44.16 F4
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    44.30   7    44.31 F5
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    44.41   9    44.42 F6
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S    44.05   6    45.28 F7
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    43.78   5    45.59 F8

BUCK, CARLY           10 PC TWIN VALLEY A    39.76   1
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    42.44   2
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    43.27   3
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT    43.49   4
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    43.78   5
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S    44.05   6
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      44.30   8
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S    44.30   7
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    44.41   9
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    45.44  10
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI    45.69  11
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    45.85  12
LA, CHRISTINA         10 PC SUNNYVALE SWI    46.19  13
SHERIDAN, BECCA       10 PC AGCC OSPREY      46.27  14
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    46.31  15
RICK, KATE             9 PC MORGAN HILL S    46.52  16
KUO, SELENA           10 PC DEANZA CUPERT    47.00  17
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    47.39  18
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     47.83  19
ROEPKE, LUCIE         10 PC BISHOP SWIM T    48.51  20
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    48.56  21
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    48.73  22
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH      48.78  23
STREM, KRISTEN        10 PC BURLINGAME AQ    49.19  24
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV    49.46  25
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    49.50  26
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J    56.63  27
LU, ZOE               10 PC FLYING FISH     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:30.45   1  1:29.03 F1  P
                                                                    F    41.62
BUCK, CARLY           10 PC TWIN VALLEY A  1:34.33   2  1:33.09 F2  P
                                                                    F    42.84
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:34.99   4  1:33.65 F3
                                                                    F    44.52
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:34.70   3  1:33.86 F4  P
                                                                    F    43.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:35.02   5  1:35.77 F5  P
                                                                    F    44.89
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:39.11   9  1:37.59 F6  P
                                                                    F    47.35
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:38.76   8  1:40.55 F7  P
                                                                    F    47.63
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S  1:38.55   7   DQUED  F   P
                                                                    F    47.36

BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  1:30.45   1              P
BUCK, CARLY           10 PC TWIN VALLEY A  1:34.33   2              P
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:34.70   3              P
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:34.99   4
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:35.02   5              P
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:35.42   6
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S  1:38.55   7              P
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:38.76   8              P
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:39.11   9              P
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S  1:39.37  10              P
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:39.88  11              P
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:40.01  12              P
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT  1:40.66  13
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  1:41.72  14
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI  1:42.56  15
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:43.47  16
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  1:43.59  17              P
LU, ZOE               10 PC FLYING FISH    1:43.96  18              P
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI  1:44.42  19              P
LA, CHRISTINA         10 PC SUNNYVALE SWI  1:45.59  20
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA  1:46.23  21
RICK, KATE             9 PC MORGAN HILL S  1:46.42  22
ROEPKE, LUCIE         10 PC BISHOP SWIM T  1:46.52  23              P
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  1:47.00  24
ALBIENTO, LAUREN      10 PC DALY CITY DOL  1:47.09  25
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:47.32  26
KUO, SELENA           10 PC DEANZA CUPERT  1:47.51  27
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH    1:47.59  28              P
SHERIDAN, BECCA       10 PC AGCC OSPREY    1:48.39  29              P
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  1:48.43  30              P
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM  1:48.77  31              P
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:48.90  32
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:49.08  33
STREM, KRISTEN        10 PC BURLINGAME AQ  1:49.32  34              P
YE, GLORIA            10 PC DEANZA CUPERT  1:50.29  35
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:50.55  36              P

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      36.99   3    35.12 F1
                                                                    F
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    37.19   4    35.63 F2
                                                                    F
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    36.29   2    36.18 F3
                                                                    F

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S    37.56   5    36.64 F4
                                                                    F
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    38.69   9    36.98 F5
                                                                    F
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     38.08   6    37.25 F6
                                                                    F
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    38.20   7    37.56 F7
                                                                    F
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    38.70  10    38.32 F8
                                                                    F

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    35.70   1
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    36.29   2
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      36.99   3
BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM    37.19   4
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S    37.56   5
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     38.08   6
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    38.20   7
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      38.60   8
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    38.69   9
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S    38.70  10
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    38.85  11
BUCK, CARLY           10 PC TWIN VALLEY A    39.08  12
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI    39.90  13
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    40.31  14
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT    40.39  15
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK     40.61  16
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     41.06  17
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    41.08  18
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH      41.11  19
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    41.46  20
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    41.49  21
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S    41.63  22
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    41.64  23
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY      41.83  24
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT    42.59  25

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:22.16   2  1:19.36 F1
                                                                    F
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:20.92   1  1:20.59 F2
                                                                    F
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:26.61   3  1:26.14 F3
                                                                    F
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  1:29.36   4  1:27.70 F4
                                                                    F
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI  1:34.44   5  1:30.13 F5
                                                                    F
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:37.27  10  1:33.03 F6
                                                                    F
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:35.80   6  1:33.07 F7
                                                                    F

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:36.48   8  1:35.48 F8
                                                                    F

DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:20.92   1
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:22.16   2
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:26.61   3
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  1:29.36   4
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI  1:34.44   5
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:35.80   6
BUCK, CARLY           10 PC TWIN VALLEY A  1:36.39   7
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:36.48   8
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:36.55   9
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:37.27  10
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK   1:37.65  11
SMITH, HALEY           9 PC SANTA CLARA S  1:37.66  12
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA  1:38.60  13
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:39.78  14
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:49.79   1  2:48.65 F1  P  1:21.24
                                                                    F    36.88  1:20.15  2:09.03
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:57.97   3  2:53.09 F2  P  1:28.70
                                                                    F    40.24  1:26.90  2:15.56
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:56.82   2  2:53.28 F3  P  1:22.96
                                                                    F    37.65  1:22.81  2:16.71
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  3:02.04   6  2:59.05 F4  P  1:29.15
                                                                    F    39.96  1:27.65  2:19.65
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  3:01.53   4  3:01.04 F5  P  1:30.27
                                                                    F    41.76  1:30.49  2:22.80
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  3:01.74   5  3:03.55 F6  P  1:28.24
                                                                    F    40.91  1:28.93  2:21.11
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    3:06.18   7  3:05.80 F7  P  1:29.21
                                                                    F    42.32  1:31.31  2:23.59
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S  3:07.31   8  3:07.55 F8  P  1:32.58
                                                                    F    43.59  1:32.08  2:27.39

BISPO, KASSY          10 PC SOS SWIM TEAM  2:49.79   1              P  1:21.24
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:56.82   2              P  1:22.96
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:57.97   3              P  1:28.70
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  3:01.53   4              P  1:30.27
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  3:01.74   5              P  1:28.24
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  3:02.04   6              P  1:29.15
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    3:06.18   7              P  1:29.21
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S  3:07.31   8              P  1:32.58
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  3:08.93   9              P  1:30.28
HEDGE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  3:09.08  10              P  1:33.08
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC GOLDEN BEAR S  3:09.49  11              P  1:31.93
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  3:09.51  12              P  1:33.46
GUARDALABENE, ISA     10 PC GOLDEN BEAR S  3:10.08  13              P  1:34.60
DILLMAN, BRENNA       10 PC UNATTACHED PA  3:10.86  14              P  1:33.10
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   3:11.25  15              P  1:31.97
MORA, JACLYN          10 PC WEST VALLEY S  3:11.88  16              P  1:31.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  3:12.07  17              P  1:32.94
SMITH, HALEY           9 PC SANTA CLARA S  3:12.19  18              P  1:31.80
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  3:12.40  19              P  1:37.14
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  3:12.59  20              P  1:39.58
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY    3:12.80  21              P  1:34.98
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  3:13.96  22              P  1:36.81
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   3:14.09  23              P  1:32.32
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH    3:14.72  24              P  1:32.80
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   3:16.33  25              P  1:32.55
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV  3:17.54  26              P  1:34.34
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  3:18.95  27              P  1:33.57
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  3:21.69  28              P  1:38.87
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  3:24.94  29              P  1:39.31
LU, ZOE               10 PC FLYING FISH    3:33.69  30              P  1:40.76

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 10&UN         10 PC SANTA CLARA S               2:34.27   1      59.51  1:24.79  2:14.56
         HEDGE, ROSHINI      10
         VO, ANYA            10
         OPATRNY, LAUREN     10
         GRAVEN, KRISTINA    10
WV, A 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:35.13   2      55.89  1:24.82  2:12.34
         OOSTERHOUSE, LINDSAY10
         NOLET, MEGAN        10
         LOOK, MACKENZIE     10
         MORA, JACLYN        10
DACA, A 10&UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:42.00   3      39.19  1:36.79  2:18.59
         NGUYEN, STEPHANIE   10
         KUO, SELENA         10
         HU, JULIA           10
         WANG, KAREN         10
BEAR, A 10&UN         10 PC GOLDEN BEAR S               2:43.14   4      56.20  1:29.65  2:18.53
         HAHN, MICAELA       10
         GUARDALABENE, ISA   10
         GOLDSTEIN, ANNA     10
         WALLACE, LIZA       10
AGCC, A 10&UN         10 PC AGCC OSPREY                 2:46.96   5      43.56  1:32.44
         POWER, KELLEN       10
         SHERIDAN, BECCA     10
         WALITSCH, JAMIE     10
         HOYT, KRISTEN        9
PCA, A 10&UN          10 PC PENINSULA COV               2:47.56   6      55.18  1:28.78  2:29.02
         ALLMAN, LAYLA        9
         BRANDL, KATHLEEN    10
         SMITH, HEATHER       9
         BROOKS, DANIELLE    10
OAPB, A 10&UN         10 PC ORINDA AQUATI               2:50.11   7      52.85  1:25.49  2:37.99
         WATSON, KAYLEY       9
         JONES, JILL         10
         WULF, LISA          10
         URE, MOLLY          10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 10&UN         10 PC STANFORD COVI               2:50.65   8    1:00.19  1:31.05  2:14.47
         LINCOLN, ALEX       10
         LEVENS, TEVA         9
         VON KAEPPLER, NATAS  9
         SELINGER, LAUREN     9
FF, A 10&UN           10 PC FLYING FISH                 2:53.22   9      51.09  1:28.66  2:21.17
         DANG, VIVIAN        10
         LU, ZOE             10
         AQUINO, NINA        10
         RITTER, KATIE        9
UCSA, A 10&UN         10 PC STEELHEAD AQU               2:58.97  10    1:01.58  1:37.00  2:21.11
         LIM, STEPHANIE       9
         WESSBECHER, KIRSTIE 10
         CARLSON, DANIELLE   10
         MARTINSON, MARISA   10
WV, B 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               3:01.83  11      47.02  1:37.11  2:20.07
         OOSTERHOUSE, HALEY   8
         CONSTANTINE, KAT    10
         YOUNG, SANDY        10
         HAVERCROFT, CHLOE    8
SRVL, A 10&UN         10 PC SAN RAMON LIV                DQUED           54.56  1:32.69  2:29.09
         ANDERSON, HALEY     10
         HERMAN, SHANNON      8
         WHYTE, COURTNEY      9
         LEE, KRISTI         10

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:17.40   1      35.03  1:09.85  2:01.02
         OOSTERHOUSE, LINDSAY10
         NOLET, MEGAN        10
         MORA, JACLYN        10
         LOOK, MACKENZIE     10
BEAR, A 10&UN         10 PC GOLDEN BEAR S               2:18.89   2      51.82  1:08.09  1:45.66
         GOLDSTEIN, ANNA     10
         WALLACE, LIZA       10
         HAHN, MICAELA       10
         GUARDALABENE, ISA   10
SCSC, A 10&UN         10 PC SANTA CLARA S               2:19.41   3      50.98  1:09.62  2:01.73
         VO, ANYA            10
         HEDGE, ROSHINI      10
         TALBOTT, JENNIFER   10
         GRAVEN, KRISTINA    10
DACA, A 10&UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:26.90   4      39.81  1:10.84  2:03.02
         NGUYEN, STEPHANIE   10
         KUO, SELENA         10
         YE, GLORIA          10
         WANG, KAREN         10
SCRA, A 10&UN         10 PC STANFORD COVI               2:27.74   5    1:00.64  1:16.01  2:13.83
         SELINGER, LAUREN     9
         LINCOLN, ALEX       10
         VON KAEPPLER, NATAS  9
         LEVENS, TEVA         9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF, A 10&UN           10 PC FLYING FISH                 2:29.16   6      36.61  1:14.82
         LU, ZOE             10
         AQUINO, NINA        10
         DANG, VIVIAN        10
         NGUYEN, EILEEN       9
AGCC, A 10&UN         10 PC AGCC OSPREY                 2:30.03   7      34.65  1:10.07  2:10.87
         WALITSCH, JAMIE     10
         POWER, KELLEN       10
         SHERIDAN, BECCA     10
         CONROY, ALESIA      10
SRVL, A 10&UN         10 PC SAN RAMON LIV               2:32.03   8      50.85  1:17.22  1:57.39
         WHYTE, COURTNEY      9
         HERMAN, LYNDSAY     11
         MEYER, NICOLE       10
         ANDERSON, HALEY     10
WV, B 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:44.60   9      42.11  1:24.79  2:24.00
         WOODROW, JO-YEE      9
         OOSTERHOUSE, HALEY   8
         HAVERCROFT, CHLOE    8
         CONSTANTINE, KAT    10
OAPB, A 10&UN         10 PC ORINDA AQUATI                DQUED           50.62  1:07.81  1:58.95
         WATSON, KAYLEY       9
         JONES, JILL         10
         WULF, LISA          10
         URE, KATIE          14

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM    28.16   1    28.37 F1
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     28.84   3    28.69 F2
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    28.79   2    28.72 F3
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    28.87   4    28.73 F4
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    29.79   5    29.35 F5
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    30.04   9    29.50 F6
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    29.86   7    29.76 F7
SIMPSON, CARA         12 PC SILICON VALLE    30.01   8    30.17 F8

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM    28.16   1
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    28.79   2
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     28.84   3
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    28.87   4
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    29.79   5
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    29.80   6
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    29.86   7
SIMPSON, CARA         12 PC SILICON VALLE    30.01   8
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    30.04   9
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     30.10  10
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    30.35  11
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      30.56  12
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    30.70  13
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    30.73  14
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    30.75  15
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    30.86  16
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    30.92  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI    31.02  18
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    31.08  20
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI    31.08  19
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH    31.10  21
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ    31.12  22
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    31.17  23
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV    31.25  25
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM     31.25  24
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    31.32  26
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY      31.54  27
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    31.56  28
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    31.59  29
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI    31.61  30
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC     31.64  31
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY      31.67  32
MICOTTI, KRISTINA     11 PC SILICON VALLE    31.71  34
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A    31.71  33
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU    31.82  35
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI    31.90  36
BRAY, ERIN            12 PC TERRAPINS SWI    32.00  38
UENO, MAO             11 PC DEANZA CUPERT    32.00  37
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU    32.01  39
PERRY, KIMBERLY       12 PC AGCC OSPREY      32.10  40
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    32.15  42
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY     32.15  41
LEVENS, TARA          11 PC STANFORD COVI    32.21  43
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S    32.25  44
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC     32.32  45
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE    32.33  46
BEAUDREAU, MICHELLE   12 PC BURLINGAME AQ    32.36  48
VILLAREAL, GRACE      12 PC BARRACUDA AQU    32.36  47
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J    32.38  49
FREDA, MONICA         12 PC OTTER SWIM CL    32.40  50
MILLER, MICHELLE      12 PC WALNUT CREEK     32.45  51
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI    32.50  52
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM     32.54  53
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK     32.62  54
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI    32.63  55
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI    32.67  56
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     32.87  57
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC    32.88  58
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    32.89  59
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH      32.93  60
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC    33.02  61
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI    33.09  62
SWANK, ZOE            11 PC ORINDA AQUATI    33.19  63
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    33.30  64
CHENG, ELSA           11 PC DEANZA CUPERT    33.31  65
MCDONNELL, MEGAN      11 PC ORINDA AQUATI    33.37  66
LAWSON, MICHAELA      12 PC ALMADEN SWIM     33.43  67
LEE, MORGAN           11 PC SUNNYVALE SWI    33.65  68
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S    33.72  70
GAMUROT, JENNIFER     12 PC SILICON VALLE    33.72  69
COHEN, RACHEL         12 PC ORINDA AQUATI    33.80  71
FISCHER-COLBRIE, MEGA 11 PC SUNNYVALE SWI    34.12  72
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    34.13  73
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI    34.20  74
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE    34.38  75
GOLD, COURTNEY        11 PC AGCC OSPREY      34.51  76
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI    34.55  77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSUJI, VERONICA       11 PC FLYING FISH      34.82  78
MAISEL, SABRINA       11 PC LOS ALTOS/MTN    34.90  79
CHARVOZ, KATELYN      11 PC TERRAPINS SWI    35.14  80
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI    35.31  81

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:02.05   1  1:01.10 F1
                                                                    F    29.47
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  1:02.30   2  1:02.19 F2
                                                                    F    29.45
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:03.69   3  1:03.29 F3
                                                                    F    30.51
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:03.81   4  1:03.45 F4
                                                                    F    30.73
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:03.93   6  1:03.48 F5
                                                                    F    31.15
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.98   7  1:03.76 F6
                                                                    F    31.10
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  1:03.89   5  1:03.93 F7
                                                                    F    30.43
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:05.31   8  1:04.84 F8
                                                                    F    31.92

BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:02.05   1
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  1:02.30   2
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:03.69   3
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:03.81   4
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  1:03.89   5
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:03.93   6
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.98   7
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:05.31   8
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:05.49   9
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:05.65  10
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:06.37  11
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:06.63  12
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  1:06.79  13
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:06.91  14
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  1:07.07  15
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    1:07.20  17
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:07.20  16
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  1:07.21  18
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI  1:07.30  19
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    1:07.53  20
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:07.58  21
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  1:07.63  22
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  1:07.85  23
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.93  24
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC   1:07.97  26
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A  1:07.97  25
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM   1:08.14  27
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT  1:08.16  28
UENO, MAO             11 PC DEANZA CUPERT  1:08.27  29
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:08.38  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:08.39  31
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:08.42  32
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI  1:08.45  33
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:08.47  34
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:08.49  35
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  1:08.82  37
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:08.82  36
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:09.10  38
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM   1:09.38  39
KWONG, AUDREY         11 PC DEANZA CUPERT  1:09.59  40
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU  1:09.71  41
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI  1:09.85  42
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  1:09.93  43
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  1:10.09  44
MILLER, MICHELLE      12 PC WALNUT CREEK   1:10.58  45
BRAY, ERIN            12 PC TERRAPINS SWI  1:10.60  46
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI  1:10.66  47
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  1:10.73  48
LEVENS, TARA          11 PC STANFORD COVI  1:11.16  49
ARGENT, TAWNI         12 PC AGCC OSPREY    1:11.19  50
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  1:11.26  51
PERRY, KIMBERLY       12 PC AGCC OSPREY    1:11.28  52
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  1:11.46  53
JENSEN, LIV           12 PC PALO ALTO SWI  1:11.52  55
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI  1:11.52  54
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK   1:11.88  56
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:11.94  57
CRASE, JACQUIE        12 PC WEST VALLEY S  1:11.98  58
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU  1:12.12  59
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S  1:12.56  60
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI  1:12.66  61
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI  1:13.58  62
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:13.81  63
WILLIAMS, LIANA       12 PC MONTEREY BAY   1:13.94  64
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  1:14.82  65
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  1:15.44  66
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH    NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:22.13   5  2:13.33 F1  P
                                                                    F    31.12  1:04.97  1:39.30
BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  2:19.07   1  2:13.60 F2  P
                                                                    F    32.00  1:05.51  1:40.52
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  2:19.35   2  2:14.47 F3  P  1:08.12
                                                                    F    31.45  1:05.52  1:40.43
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:22.19   6  2:14.56 F4  P  1:08.31
                                                                    F    32.68  1:06.89  1:41.01
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:20.78   4  2:18.44 F5  P  1:09.13
                                                                    F    32.02  1:06.98  1:42.48
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:19.88   3  2:18.87 F6  P  1:07.53
                                                                    F    31.99  1:07.44  1:43.31
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   2:22.87   8  2:20.88 F7  P  1:09.55
                                                                    F    33.16  1:09.22  1:45.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  2:22.79   7  2:23.49 F8  P  1:08.75
                                                                    F    33.20  1:09.99  1:47.48

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  2:19.07   1              P
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  2:19.35   2              P  1:08.12
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:19.88   3              P  1:07.53
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:20.78   4              P  1:09.13
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  2:22.13   5              P
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:22.19   6              P  1:08.31
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  2:22.79   7              P  1:08.75
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   2:22.87   8              P  1:09.55
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:23.00   9              P  1:09.30
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  2:23.99  10              P  1:08.86
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  2:24.52  11              P  1:08.57
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:25.00  12              P  1:09.13
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    2:26.64  13              P  1:10.92
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:26.83  14              P  1:10.66
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:27.10  15              P  1:11.44
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:27.16  16              P  1:11.24
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:27.86  17              P  1:11.67
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  2:28.09  19              P  1:11.92
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:28.09  18              P  1:11.21
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    2:28.36  20              P  1:12.09
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:28.47  21              P  1:11.76
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  2:28.48  22              P  1:11.19
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  2:28.73  23              P  1:10.26
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  2:29.23  24              P  1:12.80
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  2:29.45  25              P  1:13.04
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  2:29.70  26              P  1:11.44
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI  2:29.83  27              P  1:13.66
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM   2:30.22  28              P  1:14.52
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  2:30.39  29              P  1:13.13
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  2:30.75  30              P  1:12.32
UENO, MAO             11 PC DEANZA CUPERT  2:30.98  31              P  1:13.09
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC   2:31.13  32              P  1:15.44
KWONG, AUDREY         11 PC DEANZA CUPERT  2:31.28  33              P  1:12.50
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  2:31.37  34              P  1:14.58
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT  2:31.47  35              P  1:12.35
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT  2:31.64  36              P  1:13.72
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   2:32.22  37              P  1:13.62
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  2:32.83  38              P  1:15.91
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  2:33.50  39              P  1:15.55
BRAY, ERIN            12 PC TERRAPINS SWI  2:33.63  40              P  1:15.89
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  2:34.81  41              P  1:14.17
BONNEL, MELISSA       11 PC PLEASANTON SE  2:35.21  42              P  1:15.88
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI  2:35.23  43              P  1:14.13
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  2:35.68  44              P  1:15.81
DUFFY, AOIFE          12 PC NORTH BAY AQU  2:35.94  45              P  1:14.20
CRASE, JACQUIE        12 PC WEST VALLEY S  2:36.23  46              P  1:16.60
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  2:36.90  47              P  1:17.57
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  2:36.99  48              P  1:15.22
JOVINO, MEGAN         11 PC VALLEJO AQUAT  2:37.23  49              P  1:16.08
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU  2:37.73  50              P  1:16.19
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI  2:37.93  51              P  1:13.64
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S  2:37.98  52              P  1:17.37
ARGENT, TAWNI         12 PC AGCC OSPREY    2:38.14  53              P  1:15.52
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  2:38.25  54              P  1:15.30
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE  2:38.44  55              P  1:15.02
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  2:39.94  56              P  1:17.56
PEZZUTO, MAKENA       11 PC VALLEJO AQUAT  2:40.50  57              P  1:18.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI  2:40.83  58              P  1:18.35
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC  2:42.45  59              P  1:17.99
CHANG, TIFFANY        12 PC DEANZA CUPERT  2:43.69  60              P  1:18.26
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE   DQUED                   P

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  4:56.49   1  4:43.00 F1
                                                                    F    33.58  1:09.15  1:44.72                    2:20.56  4:10.18
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:57.49   2  4:43.13 F2
                                                                    F  1:43.22  2:18.83  2:54.96  3:31.55                    4:08.56
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  4:59.93   3  4:54.51 F3
                                                                    F  1:48.25                                      2:25.42  4:18.10
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  5:03.45   4  4:57.90 F4
                                                                    F  1:50.12  2:27.83  3:06.17                    3:44.16  4:21.76
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  5:03.72   6  4:58.67 F5
                                                                    F  3:05.94                    3:44.07                    4:22.33
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  5:04.78   7  5:01.84 F6
                                                                    F  1:52.49                             3:08.50  3:46.51  4:24.44
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    5:03.46   5  5:03.47 F7
                                                                    F  1:51.93                                               4:26.07
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:06.20   8  5:05.11 F8
                                                                    F    34.84  1:12.14  1:51.30  2:29.98  3:09.09  3:48.01  4:27.61

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  4:56.49   1
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  4:57.49   2
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  4:59.93   3
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  5:03.45   4
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    5:03.46   5
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  5:03.72   6
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  5:04.78   7
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:06.20   8
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  5:07.13   9
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  5:08.29  10
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI  5:08.43  11
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  5:08.92  12
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  5:10.19  13
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  5:10.38  14
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    5:11.66  15
UENO, MAO             11 PC DEANZA CUPERT  5:13.36  16
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  5:13.46  17
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  5:13.67  18
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT  5:13.77  19
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  5:14.77  20
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  5:14.97  21
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  5:15.89  22
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  5:17.68  23
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM   5:18.86  24
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  5:21.66  25
BONNEL, MELISSA       11 PC PLEASANTON SE  5:21.94  26
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  5:23.96  27
KWONG, AUDREY         11 PC DEANZA CUPERT  5:24.02  28
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM   5:24.16  29
DUFFY, AOIFE          12 PC NORTH BAY AQU  5:24.39  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU  5:24.45  31
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  5:25.73  32
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY   5:26.09  33
PEZZUTO, MAKENA       11 PC VALLEJO AQUAT  5:29.56  34
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S  5:29.66  35
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI  5:29.83  36
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  5:30.52  37
CRASE, JACQUIE        12 PC WEST VALLEY S  5:31.59  38
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  5:31.76  39
JOVINO, MEGAN         11 PC VALLEJO AQUAT  5:32.65  40
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  5:33.26  41
WILLIAMS, LIANA       12 PC MONTEREY BAY   5:34.27  42
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  5:36.98  43
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S  5:39.06  44
LEE, MORGAN           11 PC SUNNYVALE SWI  5:41.61  45

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   11-12   800 FREE                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI               9:52.25   1    1:11.74  1:21.70  2:26.75  2:43.95  3:40.47  3:54.12  3:59.44
                                                                       4:04.30  4:53.91  5:23.33  5:28.05  6:08.14  6:47.47  6:55.26
                                                                       9:40.62
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI              10:19.91   2    1:14.40  1:23.24  2:31.04  2:44.35  3:49.45  4:05.78  5:09.78
                                                                       5:27.00  6:28.13  6:48.45  7:46.37  8:09.98  9:03.64  9:31.45
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU              10:28.81   3    1:15.67  2:35.67  3:56.15  5:15.93  6:35.51  7:54.63  9:14.22
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI              10:29.03   4    1:15.24  1:22.68  2:33.88  2:44.47  3:54.06  4:07.91  5:13.87
                                                                       5:31.75  6:33.77  6:56.60  7:52.97  8:21.93  9:11.64  9:47.18
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE              10:33.13   5    1:14.97  2:37.56  3:58.43  5:17.65  6:37.12  7:56.58  9:16.41
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI              10:33.46   6    1:15.59  2:37.18  3:57.26  5:17.62  6:36.69  7:56.63  9:16.60
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S              10:46.21   7    1:06.25  1:17.55  2:15.32  2:23.47  2:38.86  3:40.15  4:00.21
                                                                       5:02.72  5:21.57  6:20.94  6:42.80  7:39.36  8:04.32  8:54.95
                                                                       9:25.95
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE              11:03.34   8    1:03.70  1:16.56  2:17.43  2:39.37  3:30.60  4:02.48  4:44.36
                                                                       5:26.76  5:59.06  6:51.62  7:14.06  8:16.57  8:29.00  9:41.66
                                                                      11:03.43
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU              11:08.33   9    1:08.33  1:17.24  2:27.86  2:39.82  3:47.64  4:03.95  5:06.84
                                                                       5:28.16  6:26.98  6:53.37  7:34.98  7:46.05  8:18.29  9:04.20
                                                                       9:43.86

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   1500 FREE                                   EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI              18:56.94   1    1:12.96  1:12.96           2:29.58           3:44.61
                                                                       4:59.56  5:37.10  6:14.99  6:52.98  7:30.62  8:08.85  8:47.06
                                                                       9:25.11 10:03.97 10:41.79 11:20.22 11:58.84 12:37.46 13:15.75
                                                                      13:54.60 14:34.68 15:13.01 15:51.02 16:28.64 17:06.56 17:44.66
                                                                      18:21.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   1500 FREE                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI              19:40.66   2    1:16.94  1:16.94           2:37.13           3:56.47
                                                                       5:15.59  5:55.26  6:34.50  7:08.03  7:53.82  8:33.35  9:12.69
                                                                       9:52.13 10:31.04 11:10.44 11:49.40 12:22.40 13:07.89 13:47.25
                                                                      14:26.35 15:05.71 15:44.84 16:24.38 17:03.55 17:43.07 18:22.33
                                                                      19:02.02
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT              20:15.13   3    1:17.12  1:17.12           2:38.02           3:58.54
                                                                       5:18.71  5:59.69  6:39.26  7:15.25  7:59.74  8:35.13  9:20.20
                                                                       9:54.64 10:41.77 11:19.02 12:03.63 12:45.27 13:25.50 14:06.76
                                                                      14:46.86 15:28.69 16:08.93 16:45.91 17:31.46 18:12.75 18:53.75
                                                                      19:35.37
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S              20:36.58   4    1:18.85  1:18.85           2:41.91           4:05.09  4:46.66
                                                                       5:28.04  6:09.58  6:50.65  7:31.93  8:13.09  8:54.72  9:35.94
                                                                      10:17.62 10:58.87 11:40.40 12:21.30 13:02.68 13:43.71 14:25.14
                                                                      15:06.51 15:47.80 16:29.28 17:10.87 17:52.44 18:34.15 19:15.51
                                                                      19:56.90
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI              20:53.95   5    1:17.22  1:17.22           2:38.77           4:00.60  4:42.27
                                                                       5:23.06  6:05.36  6:45.75  7:28.14  8:09.40  8:51.81  9:33.24
                                                                      10:15.62 10:57.63 11:40.54 12:22.58 13:05.79 13:47.80 14:30.27
                                                                      15:12.35 15:55.85 16:37.56 17:21.00 18:04.11 18:47.57 19:29.84
                                                                      20:12.75
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM               21:17.72   6    1:18.35  1:18.35           2:41.97           4:05.43  4:44.82
                                                                       5:30.25  6:12.59  6:54.95  7:33.02  8:20.42  9:03.32  9:46.98
                                                                      10:28.51 11:13.68 11:57.08 12:40.92 13:24.53 14:08.50 14:52.01
                                                                      15:35.67 16:19.75 17:03.52 17:47.85 18:31.20 19:14.72 19:57.31
                                                                      20:37.60

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI    33.68   1    33.49 F1
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     35.13   8    34.11 F2
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    34.35   3    34.30 F3
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    35.05   7    34.68 F4
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    34.92   5    34.80 F5
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      34.85   4    34.91 F6
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     34.95   6    35.16 F7
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    33.95   2   DQUED  F

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI    33.68   1
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    33.95   2
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    34.35   3
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      34.85   4
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    34.92   5
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     34.95   6
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    35.05   7
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     35.13   8
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    35.26   9
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    35.49  10
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL    35.70  11
SIMPSON, CARA         12 PC SILICON VALLE    35.77  12
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    35.88  13
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI    35.89  14
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI    36.03  15
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI    36.05  16
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    36.27  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    36.39  18
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI    36.49  19
CHENG, ELSA           11 PC DEANZA CUPERT    36.57  20
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    36.61  21
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE    36.86  23
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY     36.86  22
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    36.94  24
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     36.96  25
CHANG, TIFFANY        12 PC DEANZA CUPERT    37.01  26
YANG, TINA            12 PC OTTER SWIM CL    37.02  27
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S    37.10  28
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT    37.11  29
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH      37.13  31
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI    37.13  30
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE    37.14  32
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    37.18  33
LEVENS, TARA          11 PC STANFORD COVI    37.25  34
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH      37.26  35
TRESENRIDER, AMY      11 PC SEBASTAPOL SE    37.27  36
PERRY, KIMBERLY       12 PC AGCC OSPREY      37.46  37
KWONG, AUDREY         11 PC DEANZA CUPERT    37.50  40
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    37.50  39
WONG, STACEY          12 PC SANTA CLARA S    37.50  38
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU    37.54  41
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI    37.77  42
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI    37.83  43
CHEN, LUCY            12 PC ALMADEN SWIM     37.91  45
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI    37.91  44
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT    37.95  46
VILLAREAL, GRACE      12 PC BARRACUDA AQU    37.96  47
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J    37.99  48
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK     38.00  49
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI    38.06  50
FERRARA, MARISSA      12 PC CABRILLO THRE    38.28  51
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    38.40  52
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S    38.45  53
BONE, JENNIFER        12 PC FLYING FISH      38.52  54
HALL, KELLY           12 PC AGCC OSPREY      38.83  55
ZUO, LOUISA           12 PC FLYING FISH      38.86  56
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A    38.88  57
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY      39.04  58
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J    39.07  59
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU    39.09  60
WILLIAMS, LIANA       12 PC MONTEREY BAY     39.17  61
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC    39.21  62
MEZZANATTO, MARISSA   11 PC SANTA ROSA NE    39.31  63
MCGOWAN, JENNIFER     11 PC WALNUT CREEK     39.46  64
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI    39.60  65
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM     39.65  66
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    39.71  67
MASTERS, HILLARY      12 PC ORINDA AQUATI    39.72  68
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC    39.83  69
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC     39.95  70
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN    40.04  71
CRASE, JACQUIE        12 PC WEST VALLEY S    40.56  72
SWANK, ZOE            11 PC ORINDA AQUATI    40.61  73
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    41.26  74
LESYNA, KATIE         12 PC STEELHEAD AQU    41.31  75
CONTE, MICHELLE       11 PC MONTEREY BAY     41.40  76
COHEN, RACHEL         12 PC ORINDA AQUATI    41.42  77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     41.43  78
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    41.46  79

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:11.57   1  1:10.36 F1
                                                                    F    35.04
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.79   2  1:11.57 F2
                                                                    F    35.19
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:13.99   3  1:12.65 F3
                                                                    F    35.29
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:17.06   7  1:14.06 F4
                                                                    F    36.51
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   1:15.45   4  1:14.77 F5
                                                                    F    36.33
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:15.50   5  1:15.92 F6
                                                                    F    36.57
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:15.97   6  1:16.29 F7
                                                                    F    37.36
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:17.23   8  1:19.93 F8
                                                                    F    38.37

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:11.57   1
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.79   2
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:13.99   3
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   1:15.45   4
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:15.50   5
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:15.97   6
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:17.06   7
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:17.23   8
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:17.35   9
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:17.79  10
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  1:18.45  11
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:18.70  12
KWONG, AUDREY         11 PC DEANZA CUPERT  1:18.92  13
TRESENRIDER, AMY      11 PC SEBASTAPOL SE  1:18.94  14
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI  1:19.10  15
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  1:19.18  16
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:19.31  17
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL  1:19.37  18
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  1:19.47  19
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT  1:20.19  20
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY   1:20.27  21
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI  1:20.33  22
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:20.37  23
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI  1:20.50  25
BONE, JENNIFER        12 PC FLYING FISH    1:20.50  24
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:20.64  26
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  1:20.75  28
LEVENS, TARA          11 PC STANFORD COVI  1:20.75  27
PERRY, KIMBERLY       12 PC AGCC OSPREY    1:20.99  29
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:21.06  30
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  1:21.14  31
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  1:21.26  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VILLAREAL, GRACE      12 PC BARRACUDA AQU  1:21.64  33
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK   1:21.67  34
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI  1:21.71  35
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT  1:21.73  36
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    1:21.76  37
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI  1:21.86  38
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU  1:21.92  39
YANG, TINA            12 PC OTTER SWIM CL  1:21.95  40
CHEN, LUCY            12 PC ALMADEN SWIM   1:22.20  41
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  1:22.67  42
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:22.92  43
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  1:22.93  44
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI  1:23.02  45
MASTERS, HILLARY      12 PC ORINDA AQUATI  1:23.05  46
MCGOWAN, JENNIFER     11 PC WALNUT CREEK   1:23.19  47
FERRARA, MARISSA      12 PC CABRILLO THRE  1:23.20  48
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ  1:23.33  49
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU  1:23.51  50
WONG, STACEY          12 PC SANTA CLARA S  1:23.68  51
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:23.80  52
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A  1:23.83  53
CHENG, ELSA           11 PC DEANZA CUPERT  1:23.84  54
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM   1:23.94  55
WILLIAMS, LIANA       12 PC MONTEREY BAY   1:24.82  56
DUFFY, AOIFE          12 PC NORTH BAY AQU  1:24.84  57
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  1:25.02  58
HALL, KELLY           12 PC AGCC OSPREY    1:25.13  59
MCDONNELL, MEGAN      11 PC ORINDA AQUATI  1:25.69  60
ZUO, LOUISA           12 PC FLYING FISH    1:26.42  61
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE  1:27.13  62
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  1:28.85  63
ARNASON, LIZZY        12 PC GOLDEN BEAR S   DQUED
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:36.62   2  2:35.30 F1  P  1:16.38
                                                                    F  1:16.70  1:16.70  1:56.15
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:38.75   3  2:37.80 F2  P  1:17.77
                                                                    F  1:16.53  1:16.53  1:57.81
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:35.46   1  2:37.82 F3  P  1:16.35
                                                                    F  1:16.53  1:16.53  1:58.19
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:39.55   4  2:38.63 F4  P  1:18.74
                                                                    F  1:17.14  1:17.14  1:59.11
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   2:40.39   5  2:41.26 F5  P  1:18.68
                                                                    F  1:18.01  1:18.01  1:59.97
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:47.82   8  2:42.30 F6  P  1:21.95
                                                                    F  1:19.76  1:19.76  2:01.67
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  2:42.57   6  2:42.71 F7  P  1:18.71
                                                                    F  1:18.01  1:18.01  2:00.81
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:47.48   7  2:45.37 F8  P  1:22.21
                                                                    F  1:20.78  1:20.78  2:03.69

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:35.46   1              P  1:16.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:36.62   2              P  1:16.38
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:38.75   3              P  1:17.77
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  2:39.55   4              P  1:18.74
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   2:40.39   5              P  1:18.68
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  2:42.57   6              P  1:18.71
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:47.48   7              P  1:22.21
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:47.82   8              P  1:21.95
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI  2:48.11   9              P  1:22.43
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:48.33  10              P  1:22.13
AGUAYO, AMANDA        11 PC SALINAS VALLE  2:48.78  11              P  1:20.57
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  2:50.85  12              P  1:24.39
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    2:52.07  13              P  1:22.73
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:52.49  14              P  1:24.62
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  2:53.06  15              P  1:24.56
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  3:02.38  16              P  1:27.60
BONE, JENNIFER        12 PC FLYING FISH     DQUED                   P  1:23.07
WILLIAMS, LIANA       12 PC MONTEREY BAY    DQUED                   P  1:25.57

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     34.71   1    34.63 F1
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    37.11   3    36.22 F2
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    36.94   2    36.82 F3
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    38.47   4    37.62 F4
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ    38.48   5    38.33 F5
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI    39.48   6    39.81 F6
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC     39.64   8    40.07 F7
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    39.55   7    41.17 F8

ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     34.71   1
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    36.94   2
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    37.11   3
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    38.47   4
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ    38.48   5
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI    39.48   6
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    39.55   7
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC     39.64   8
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    39.66   9
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI    39.84  10
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    39.91  11
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST    40.06  12
FREDA, MONICA         12 PC OTTER SWIM CL    40.11  14
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    40.11  13
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH      40.32  15
LESYNA, KATIE         12 PC STEELHEAD AQU    40.51  16
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    40.53  17
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     40.56  18
GOLD, COURTNEY        11 PC AGCC OSPREY      40.60  19
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     40.68  20
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI    40.82  21
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL    40.87  22
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI    40.98  23
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM    41.06  24
ARGENT, TAWNI         12 PC AGCC OSPREY      41.14  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MERCADO, KELLSEY      11 PC OTTER SWIM CL    41.17  26
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI    41.35  27
GAMUROT, JENNIFER     12 PC SILICON VALLE    41.42  28
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    41.45  29
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY     41.52  30
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    41.54  31
FISHER, CLAIRE        11 PC KORET YOUTH S    41.60  32
RAO, KAVYA            12 PC FLYING FISH      41.65  33
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A    41.66  34
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    41.69  35
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL    41.73  36
MICOTTI, KRISTINA     11 PC SILICON VALLE    41.88  37
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    41.91  38
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    42.07  39
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI    42.19  40
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    42.25  41
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI    42.27  42
TSUJI, VERONICA       11 PC FLYING FISH      42.43  43
LAWSON, MICHAELA      12 PC ALMADEN SWIM     42.49  44
BEAUDREAU, MICHELLE   12 PC BURLINGAME AQ    42.54  45
ROSSI, RACHEL         12 PC STANFORD COVI    42.57  46
MAISEL, SABRINA       11 PC LOS ALTOS/MTN    42.59  47
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S    42.69  48
WONG, CAREY           11 PC LOS ALTOS/MTN    42.75  49
YIH, JENNIFER         12 PC STANFORD COVI    42.79  50
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK     42.84  51
SUN, KATIE            12 PC SUNNYVALE SWI    42.87  52
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM     42.88  53
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH    43.18  54
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH      43.57  55
MASTERS, HILLARY      12 PC ORINDA AQUATI    43.62  56
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN    43.64  57
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI    43.90  58
WINKLER, KRISTEN      11 PC STANFORD COVI    44.08  59
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE    44.78  60
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    45.46  61
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC    45.47  62
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    46.11  63
CHARVOZ, KATELYN      11 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  1:18.57   1  1:18.65 F1
                                                                    F    37.01
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:20.12   3  1:19.69 F2
                                                                    F    37.31
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:18.67   2  1:20.30 F3
                                                                    F    35.16
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:23.75   4  1:22.28 F4
                                                                    F    39.16
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:24.02   5  1:22.97 F5
                                                                    F    39.30
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   1:25.26   7  1:24.77 F6
                                                                    F    40.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:25.04   6  1:25.39 F7
                                                                    F    40.79
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   1:26.07   8  1:26.89 F8
                                                                    F    41.12

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  1:18.57   1
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   1:18.67   2
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:20.12   3
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:23.75   4
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:24.02   5
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:25.04   6
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   1:25.26   7
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   1:26.07   8
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:26.20   9
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:26.46  10
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:26.88  11
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:27.14  12
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI  1:27.21  13
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:27.52  14
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   1:27.97  15
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL  1:28.00  16
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:28.43  17
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  1:28.62  18
CHU, AUDREY           12 PC DEANZA CUPERT  1:28.79  19
GAMUROT, JENNIFER     12 PC SILICON VALLE  1:28.88  20
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:28.98  21
UMEDA, ELLEN          12 PC DEANZA CUPERT  1:29.07  22
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  1:29.14  23
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:29.39  24
MERCADO, KELLSEY      11 PC OTTER SWIM CL  1:30.21  25
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:30.22  26
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  1:30.46  27
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  1:30.48  28
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  1:30.56  29
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:30.61  30
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI  1:30.62  31
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY   1:30.85  32
ARGENT, TAWNI         12 PC AGCC OSPREY    1:30.91  34
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:30.91  33
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM   1:31.10  35
LESYNA, KATIE         12 PC STEELHEAD AQU  1:31.12  36
TSUJI, VERONICA       11 PC FLYING FISH    1:31.13  37
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL  1:31.75  38
BRAY, ERIN            12 PC TERRAPINS SWI  1:31.85  40
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE  1:31.85  39
BEAUDREAU, MICHELLE   12 PC BURLINGAME AQ  1:31.94  41
RAO, KAVYA            12 PC FLYING FISH    1:32.63  42
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK   1:32.77  43
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:32.82  44
NOLLETTE, BETHANY     12 PC ALMADEN SWIM   1:32.98  45
LAWSON, MICHAELA      12 PC ALMADEN SWIM   1:33.17  46
GOLD, COURTNEY        11 PC AGCC OSPREY    1:33.36  47
YIH, JENNIFER         12 PC STANFORD COVI  1:33.64  48
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:33.76  49
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  1:33.89  50
MAISEL, SABRINA       11 PC LOS ALTOS/MTN  1:34.12  51
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A  1:34.14  52
KOHLER, KARA          11 PC TERRAPINS SWI  1:34.24  53
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S  1:34.27  54
DUFFY, AOIFE          12 PC NORTH BAY AQU  1:34.52  55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UENO, MAO             11 PC DEANZA CUPERT  1:34.89  57
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:34.89  56
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  1:34.93  58
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  1:35.06  59
TING, PRISCILLA       12 PC DALY CITY DOL  1:35.63  60
SUN, KATIE            12 PC SUNNYVALE SWI  1:36.08  61
WINKLER, KRISTEN      11 PC STANFORD COVI  1:36.27  62
FREDA, MONICA         12 PC OTTER SWIM CL  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:55.60   2  2:50.42 F1  P  1:25.41
                                                                    F    39.68  1:22.39  2:07.02
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:55.48   1  2:54.68 F2  P  1:22.98
                                                                    F    38.63  1:23.44  2:09.23
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   3:00.98   4  2:55.21 F3  P  1:31.59
                                                                    F    42.89  1:27.44  2:11.69
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:58.07   3  3:00.38 F4  P  1:24.66
                                                                    F    38.93  1:24.21  2:12.00
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  3:03.14   5  3:03.73 F5  P  1:29.35
                                                                    F    42.91  1:29.58  2:16.94
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   3:03.57   7  3:05.61 F6  P  1:27.97
                                                                    F    42.39  1:29.89  2:18.27
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  3:03.52   6  3:06.66 F7  P  1:28.67
                                                                    F    42.57  1:29.52  2:18.96
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  3:07.11   8  3:07.18 F8  P  1:31.17
                                                                    F    44.56  1:32.41  2:20.84

ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:55.48   1              P  1:22.98
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:55.60   2              P  1:25.41
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:58.07   3              P  1:24.66
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   3:00.98   4              P  1:31.59
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  3:03.14   5              P  1:29.35
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  3:03.52   6              P  1:28.67
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   3:03.57   7              P  1:27.97
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI  3:07.11   8              P  1:31.17
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  3:07.18   9              P  1:27.87
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  3:07.65  10              P  1:30.31
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    3:07.99  11              P  1:29.64
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  3:08.05  12              P  1:31.49
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ  3:08.09  13              P  1:30.38
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  3:09.78  14              P  1:31.48
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI  3:10.08  15              P  1:29.63
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI  3:11.36  16              P  1:30.27
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  3:13.32  17              P  1:33.57
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S  3:13.73  18              P  1:34.40
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  3:13.99  19              P  1:31.97
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  3:15.00  20              P  1:32.61
LESYNA, KATIE         12 PC STEELHEAD AQU  3:16.11  21              P  1:32.90
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI  3:17.36  22              P  1:33.95
UMEDA, ELLEN          12 PC DEANZA CUPERT  3:18.31  23              P  1:37.23
ARGENT, TAWNI         12 PC AGCC OSPREY    3:19.19  24              P  1:35.51
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  3:19.35  25              P  1:34.90
AMOG, JESSICA         11 PC WALNUT CREEK   3:19.41  26              P  1:35.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TSUJI, VERONICA       11 PC FLYING FISH    3:21.01  27              P  1:35.39
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  3:22.65  28              P  1:39.63
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  3:23.02  29              P  1:37.41
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  3:25.80  30              P  1:38.44
KOHLER, KARA          11 PC TERRAPINS SWI  3:25.90  31              P  1:38.02

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM    31.21   1    31.02 F1
                                                                    F
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    31.87   2    31.44 F2
                                                                    F
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     32.52   6    31.86 F3
                                                                    F
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    32.36   4    31.89 F4
                                                                    F
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    32.50   5    32.30 F5
                                                                    F
MILLER, MICHELLE      12 PC WALNUT CREEK     32.69   8    32.46 F6
                                                                    F
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    32.66   7   DQUED  F
                                                                    F
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     32.72   9   DQUED  F

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM    31.21   1
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    31.87   2
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    32.06   3
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    32.36   4
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    32.50   5
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     32.52   6
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    32.66   7
MILLER, MICHELLE      12 PC WALNUT CREEK     32.69   8
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK     32.72   9
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI    32.75  10
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI    32.87  11
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY      32.96  13
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    32.96  12
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    33.06  14
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    33.09  15
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    33.30  16
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      33.42  17
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     33.55  18
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL    33.64  19
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH    33.65  20
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI    33.93  21
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     33.94  22
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    34.09  23
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC     34.19  24
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE    34.20  25
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI    34.23  26
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    34.34  27
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    34.49  28
PRATT, VICTORIA       12 PC BURLINGAME AQ    34.53  29
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    34.67  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI    34.68  31
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    34.74  32
CHENG, ELSA           11 PC DEANZA CUPERT    34.76  33
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI    34.87  34
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    34.88  35
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH      34.89  36
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI    34.95  37
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI    34.98  38
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT    35.03  39
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    35.17  40
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM     35.26  41
HOYT, ERINN           11 PC AGCC OSPREY      35.33  42
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    35.61  43
SANTOS, JENNY         12 PC SALINAS VALLE    35.72  44
LEVENS, TARA          11 PC STANFORD COVI    35.76  45
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    35.79  46
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI    35.96  47
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU    36.06  48
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL    36.13  49
CRASE, JACQUIE        12 PC WEST VALLEY S    36.28  51
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    36.28  50
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    36.36  52
GOLD, COURTNEY        11 PC AGCC OSPREY      36.40  53
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM     36.72  55
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     36.72  54
BEAUDREAU, MICHELLE   12 PC BURLINGAME AQ    36.92  56
WIRICK, CLAIRE        12 PC TWIN VALLEY A    37.17  57
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC    37.35  58
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN    37.58  59
FISCHER-COLBRIE, MEGA 11 PC SUNNYVALE SWI    37.64  60
FISHER, CLAIRE        11 PC KORET YOUTH S    37.73  61
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI    37.75  62
CUTLER, LAUREN        12 PC SILICON VALLE    37.81  63
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE    37.93  64
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC    38.80  65
LEE, MORGAN           11 PC SUNNYVALE SWI    38.95  66

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:10.26   1  1:09.51 F1
                                                                    F    32.93
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.89   2  1:11.65 F2
                                                                    F    33.12
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:13.99   5  1:12.07 F3
                                                                    F    34.00
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:12.66   3  1:12.47 F4
                                                                    F    32.66
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:13.97   4  1:12.66 F5
                                                                    F    33.87
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:14.96   8  1:12.97 F6
                                                                    F    33.79
MILLER, MICHELLE      12 PC WALNUT CREEK   1:14.27   6  1:14.06 F7
                                                                    F    34.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:14.84   7  1:15.32 F8
                                                                    F    34.92

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:10.26   1
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.89   2
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:12.66   3
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:13.97   4
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:13.99   5
MILLER, MICHELLE      12 PC WALNUT CREEK   1:14.27   6
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:14.84   7
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:14.96   8
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  1:15.50   9
BURTON, SIERRA        12 PC SALINAS VALLE  1:15.81  10
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   1:16.02  11
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  1:16.14  12
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:16.49  13
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    1:16.55  14
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:17.37  15
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:17.56  16
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:18.05  17
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:18.16  18
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI  1:18.22  19
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:18.30  20
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC   1:18.38  21
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:18.65  22
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:18.69  23
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  1:18.83  24
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  1:18.89  25
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI  1:19.17  26
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:19.64  27
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  1:19.72  28
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  1:19.84  29
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  1:19.92  30
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  1:20.39  31
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL  1:20.67  32
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI  1:20.70  33
CRASE, JACQUIE        12 PC WEST VALLEY S  1:21.63  34
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT  1:22.57  35
SANTOS, JENNY         12 PC SALINAS VALLE  1:22.58  36
SCHLUNT, BRITTANY     12 PC NORTH BAY AQU  1:22.82  37
HOYT, ERINN           11 PC AGCC OSPREY    1:24.01  38
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:24.99  39
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:34.22   1  2:33.18 F1  P  1:12.76
                                                                    F    33.71  1:12.54  1:52.59
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:47.78   2  2:46.29 F2  P  1:19.27
                                                                    F    36.06  1:19.34  2:02.93
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  2:48.52   3  2:47.93 F3  P  1:18.32
                                                                    F    36.39  1:17.86  2:02.15
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  2:48.56   4  2:49.34 F4  P  1:18.59
                                                                    F    36.10  1:18.82  2:04.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANTOS, JENNY         12 PC SALINAS VALLE  3:11.94   5  3:11.71 F5  P  1:27.13
                                                                    F    38.02  1:25.15  2:18.14

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:34.22   1              P  1:12.76
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:47.78   2              P  1:19.27
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  2:48.52   3              P  1:18.32
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  2:48.56   4              P  1:18.59
SANTOS, JENNY         12 PC SALINAS VALLE  3:11.94   5              P  1:27.13

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  2:33.99   1  2:31.77 F1  P  1:13.63
                                                                    F    33.12  1:12.98  1:56.47
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:36.54   2  2:33.86 F2  P  1:14.52
                                                                    F    32.90  1:12.62  1:57.95
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:37.28   3  2:35.38 F3  P  1:13.96
                                                                    F    33.53  1:12.80  2:00.54
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:40.49   7  2:38.83 F4  P  1:17.22
                                                                    F    34.14  1:15.09  2:02.63
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:39.25   5  2:38.88 F5  P  1:18.11
                                                                    F    35.22  1:19.81  2:03.46
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:42.01   8  2:42.97 F6  P  1:16.35
                                                                    F    37.03  1:17.71  2:07.33
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  2:38.02   4   DQUED  F   P  1:14.39
                                                                    F    33.62  1:15.47  2:02.81
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:39.78   6   DQUED  F   P  1:17.74
                                                                    F    35.77  1:17.71  2:05.73

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  2:33.99   1              P  1:13.63
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:36.54   2              P  1:14.52
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:37.28   3              P  1:13.96
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  2:38.02   4              P  1:14.39
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:39.25   5              P  1:18.11
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:39.78   6              P  1:17.74
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:40.49   7              P  1:17.22
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:42.01   8              P  1:16.35
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:42.16   9              P  1:17.62
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  2:44.36  10              P  1:18.92
DIMAGMALIW, CHRISTINE 11 PC DALY CITY DOL  2:45.78  11              P  1:21.28
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:46.08  12              P  1:18.43
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:46.21  13              P  1:18.88
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:46.46  14              P  1:20.37
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:46.71  15              P  1:19.84
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    2:46.94  16              P  1:20.24
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   2:47.17  17              P  1:19.09
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:47.45  18              P  1:19.49
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:48.06  19              P  1:20.01
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  2:48.22  20              P  1:21.20
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI  2:48.30  21              P  1:21.01
ALLARD, CHELSEA       12 PC WALNUT CREEK   2:48.67  22              P  1:21.12
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   2:48.86  23              P  1:27.26
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI  2:49.08  24              P  1:19.77
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  2:49.22  25              P  1:19.12
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  2:49.45  26              P  1:21.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  2:49.49  27              P  1:20.94
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  2:49.73  28              P  1:24.09
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL  2:50.26  29              P  1:20.51
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  2:50.43  30              P  1:20.21
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL  2:50.54  31              P  1:22.09
NIEHOFF, ABBY         11 PC CARSON AQUATI  2:50.55  32              P  1:21.01
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    2:50.76  33              P  1:20.71
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  2:51.38  34              P  1:21.31
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  2:51.55  35              P  1:21.36
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  2:51.69  36              P  1:20.49
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI  2:52.40  37              P  1:23.11
GRAY, TESSA           12 PC TERRAPINS SWI  2:52.56  38              P  1:24.91
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:52.86  39              P  1:20.83
BRAY, SHANNON         12 PC RENO AQUATIC   2:53.16  40              P  1:25.36
GAMUROT, JENNIFER     12 PC SILICON VALLE  2:53.38  41              P  1:23.47
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  2:53.58  42              P  1:23.18
UENO, MAO             11 PC DEANZA CUPERT  2:54.12  43              P  1:26.26
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT  2:54.39  44              P  1:23.50
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  2:54.44  45              P  1:24.22
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI  2:54.71  46              P  1:22.74
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   2:54.89  47              P  1:27.27
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  2:55.84  48              P  1:28.10
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  2:58.46  49              P  1:26.71
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  2:58.64  50              P  1:26.84
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI  2:59.43  51              P  1:26.87
CHENG, ELSA           11 PC DEANZA CUPERT  2:59.60  52              P  1:26.11
HOYT, ERINN           11 PC AGCC OSPREY    3:01.27  53              P  1:24.38
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:19.50
CHAPMAN, JILLIAN      12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:25.13
EASTLAND, SARAH       12 PC SEBASTAPOL SE   DQUED                   P  1:23.47
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:22.81
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED                   P  1:24.26

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  5:27.33   1  5:20.38 F1  P  1:14.41  2:40.34  4:11.55
                                                                    F    32.85  1:12.22  1:54.95  2:36.48  3:21.54  4:06.63  4:43.69
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:42.51   2  5:30.07 F2  P  1:15.89  2:44.23  4:21.71
                                                                    F    34.22  1:13.48  1:56.42  2:38.96  3:26.13  4:14.32  4:52.91
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:55.03   7  5:42.83 F3  P  1:22.11  2:55.62  4:39.67
                                                                    F    35.81  1:18.51  2:03.61  2:48.31  3:37.25  4:28.41  5:06.79
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  5:54.80   6  5:43.69 F4  P  1:24.30  2:54.45  4:38.23
                                                                    F    36.37  1:20.63  2:05.65  2:49.81  3:40.03  4:30.34  5:07.80
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:59.53  10  5:50.60 F5  P  1:26.02  2:59.13  4:41.42
                                                                    F    37.93  1:23.38  2:10.21  2:55.63  3:45.46  4:35.21  5:13.79
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  5:54.45   5  5:51.18 F6  P  1:27.43  2:57.03  4:36.98
                                                                    F    38.35  1:25.50  2:11.86  2:55.36  3:44.33  4:33.06  5:12.83
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  5:57.82   9  5:54.09 F7  P  1:23.33  2:53.15  4:33.58
                                                                    F    37.76  1:23.01  2:07.91  2:52.14  3:40.99  4:30.59  5:13.46
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  5:55.06   8  6:03.07 F8  P  1:20.20  2:53.67  4:33.08
                                                                    F    35.88  1:20.47  2:09.02  2:55.14  3:44.70  4:35.23  5:19.49

BISPO, KARLEE         12 PC SOS SWIM TEAM  5:27.33   1              P  1:14.41  2:40.34  4:11.55
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:42.51   2              P  1:15.89  2:44.23  4:21.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  5:44.97   3              P  1:20.31  2:56.00  4:29.03
PORCELLA, KATRIN      12 PC TERRAPINS SWI  5:49.73   4              P  1:17.98  2:47.13  4:34.04
HANSON, JODI          11 PC SOS SWIM TEAM  5:54.45   5              P  1:27.43  2:57.03  4:36.98
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  5:54.80   6              P  1:24.30  2:54.45  4:38.23
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:55.03   7              P  1:22.11  2:55.62  4:39.67
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  5:55.06   8              P  1:20.20  2:53.67  4:33.08
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  5:57.82   9              P  1:23.33  2:53.15  4:33.58
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:59.53  10              P  1:26.02  2:59.13  4:41.42
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  6:09.27  11              P  1:21.62  2:54.54  4:44.65
STOLLER, URSULA       12 PC GOLDEN BEAR S  6:09.55  12              P  1:28.32  3:06.45  4:46.65
GONZALES, CAILEE      12 PC MONTEREY BAY   6:11.61  13              P  1:24.40  2:59.31  4:46.25
BASILIO, NADIA        11 PC SANTA CLARA S  6:15.98  14              P  1:27.80  3:01.72  4:49.28
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  6:24.65  15              P  1:25.23  3:02.40  4:59.11

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 2:18.79   1      34.59  1:16.03  1:47.53
         PLOTT, MELANIE      12
         GOLD, COURTNEY      11
         DEAN, JENNIFER      12
         POWER, KELSEY       12
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               2:19.26   2      55.90  1:15.52  2:12.80
         PFOHL, CHELSEA      12
         BRADLEY, PAIGE      11
         PENSKAR, BECKY      12
         SHARP, MOLLY        12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:20.98   3      59.77  1:17.67  1:51.71
         TSE, VERONICA       11
         SELINGER, REBECCA   12
         GLASSMAN, NAOMI     11
         HYDE, HAYES         12
SVAA, A 11-12         12 PC SILICON VALLE               2:21.25   4      36.74  1:18.89  1:55.79
         SIMPSON, CARA       12
         GAMUROT, JENNIFER   12
         PERRY, CAITLIN      12
         CLARKE, EMILY       12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               2:22.19   5      38.97  1:17.12  1:51.51
         STILL, JULIA        12
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         GONG, DANIELLE      11
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:25.43   6      40.34  1:18.25  1:52.23
         STEMBER, ALYSSA     12
         NAJDAWI, NAJELAH    11
         DIMAGMALIW, CHRISTIN11
         CHAN, MELANIE       12
AGCC, B 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 2:26.01   7      38.46  1:18.75  1:54.68
         HALL, KELLY         12
         ARGENT, TAWNI       11
         HOYT, ERINN         11
         PERRY, KIMBERLY     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:26.35   8      55.48  1:17.46  2:13.79
         OBRIEN, RACHEL      11
         LONGTIN, ELLIOT     12
         PRUTTON, DIANDRA    11
         CHAPMAN, JILLIAN    12
ALMA, A 11-12         12 PC ALMADEN SWIM                2:27.54   9      39.74  1:21.84  1:56.49
         NOLLETTE, BETHANY   12
         LAWSON, MICHAELA    12
         SAFIR, SARAH        12
         CONROW, KELSEY      11
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:27.55  10      38.33  1:19.44  2:13.06
         LEVENS, TARA        11
         OKUDA, KAYCI        12
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         READ, HALEY         11
TIGR, A 11-12         12 PC TIGER AQUATIC               2:29.72  11      37.27  1:17.82  1:57.81
         KEEN, KATIE         12
         BRITT, ALYSSA       12
         PENGILLY, ASHLEY    13
         SMITH, LINDSEY      12
OAPB, B 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               2:29.97  12      39.69  1:20.41
         MASTERS, HILLARY    12
         PAGAN, LAUREN       12
         TANG, JENNIFER      11
         SWANK, ZOE          11
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 2:30.37  13      39.92  1:23.90  1:58.41
         ZUO, LOUISA         12
         BONE, JENNIFER      12
         MAEDA, ANZU         12
         HUYNH, JASMINE      12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               2:30.92  14      34.24  1:19.55  1:58.11
         COURT, KIMMY        12
         POON, BETHANY       12
         NGUYEN, NEDA        12
         BONNEL, MELISSA     11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:32.36  15      38.51  1:23.70  1:58.80
         ANDERSON, ALYSSA    11
         HERMAN, LYNDSAY     11
         LAMB, JENNIFER      12
         DELKER, ERIN        12
MBSC, A 11-12         12 PC MONTEREY BAY                2:35.46  16      39.55  1:26.93  2:21.06
         WILLIAMS, LIANA     12
         HAZDOVAC, KATIE     12
         GONZALES, CAILEE    12
         CONTE, ADRIENNE     16
DCD, B 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:39.75  17      38.78  1:21.65  2:13.18
         LA, KRISTIE         11
         TING, PRISCILLA     12
         MAGAT, SAM          11
         LIM, JERIKA         11
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:41.27  18      43.49  1:30.06  2:06.58
         NOLET, COURTNEY     12
         HWANG, ANGELA       11
         CRASE, JACQUIE      12
         HEEREMA, GABBY      11
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI                DQUED           35.75  1:12.69  1:45.27
         PRUTTON, MARIANA    12
         STACY, JESSICA      12
         TORRES, ELISA       12
         PORCELLA, KATRIN    12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:47.89   1      35.71  1:16.17  1:51.70  2:33.52  3:06.42  3:43.75  4:14.44
         PRUTTON, MARIANA    12
         STACY, JESSICA      12
         TORRES, ELISA       12
         PORCELLA, KATRIN    12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               5:04.41   2      38.17  1:18.88  1:57.09  2:42.67           3:08.14  4:29.36
         KWONG, AUDREY       11
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         GONG, DANIELLE      11
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               5:07.59   3      39.17  1:21.62  2:01.67  2:47.21  3:19.36  4:00.87
         SHARP, MOLLY        12
         TANG, JENNIFER      11
         PFOHL, CHELSEA      12
         PENSKAR, BECKY      12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               5:08.49   4      38.44  1:19.36  2:01.52  2:48.73  3:23.11  4:03.97  4:34.40
         TSE, VERONICA       11
         OKUDA, KAYCI        12
         SELINGER, REBECCA   12
         HYDE, HAYES         12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               5:10.20   5      35.56  1:12.80  1:51.29  2:35.79  3:14.53  3:58.96  4:32.47
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, LISA         12
         NGUYEN, NEDA        12
         BONNEL, MELISSA     11
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 5:10.67   6      37.09  1:15.77  1:58.62  2:46.29  3:20.98  4:02.77  4:35.10
         PLOTT, MELANIE      12
         ARGENT, TAWNI       12
         DEAN, JENNIFER      12
         POWER, KELSEY       12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               5:13.04   7      38.61  1:18.96  2:00.36  2:46.29  3:21.20  4:03.99
         PRUTTON, DIANDRA    11
         LONGTIN, ELLIOT     12
         OBRIEN, RACHEL      11
         CHAPMAN, JILLIAN    12
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               5:15.82   8      39.45  1:20.12  2:03.54  2:51.02  3:25.56  4:07.18  4:39.21
         LEVENS, TARA        11
         LEVIN, RACHY        12
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         GLASSMAN, NAOMI     11
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               5:18.23   9      38.38  1:18.24  2:00.53  2:48.62  3:24.73  4:05.69  4:40.22
         STEMBER, ALYSSA     12
         NAJDAWI, NAJELAH    11
         DIMAGMALIW, CHRISTIN11
         CHAN, MELANIE       12
TIGR, A 11-12         12 PC TIGER AQUATIC               5:18.36  10      38.35  1:18.79  1:58.47  2:45.66  3:22.18  4:23.37  4:40.14
         KEEN, KATIE         12
         BRITT, ALYSSA       12
         TITUS, KATIE        12
         PENGILLY, ASHLEY    13
DACA, B 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               5:19.56  11      39.27  1:19.82  2:02.13  2:49.63  3:26.68  4:09.92  4:42.97
         STILL, JULIA        12
         UMEDA, ELLEN        12
         CHANG, ELSA         12
         UENO, MAO           11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA, A 11-12         12 PC ALMADEN SWIM                5:21.72  12      40.16  1:24.14  2:06.13  2:55.32  3:31.57  4:15.04  4:46.15
         CHEN, LUCY          12
         NOLLETTE, BETHANY   12
         SAFIR, SARAH        12
         CONROW, KELSEY      11
OAPB, B 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               5:23.56  13      40.64  1:23.77  2:04.81  2:52.09  3:25.63  4:07.10  4:42.87
         MASTERS, HILLARY    12
         PAGAN, LAUREN       12
         BRADLEY, PAIGE      11
         COHEN, RACHEL       12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               5:26.41  14      37.36  1:16.67  2:01.46  2:51.83  4:48.36  4:13.86
         LAMB, JENNIFER      12
         HERMAN, LYNDSAY     11
         ANDERSON, ALYSSA    11
         DELKER, ERIN        12
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 5:28.41  15      39.75  1:21.08  2:01.21  2:50.46  3:27.20  4:12.54  4:48.71
         BONE, JENNIFER      12
         HUYNH, JASMINE      12
         MAEDA, ANZU         12
         TSUJI, VERONICA     11
AGCC, B 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 5:28.57  16      38.95  1:20.83  2:03.04  2:54.24  3:31.33  4:18.22  4:51.51
         HALL, KELLY         12
         GOLD, COURTNEY      11
         HOYT, ERINN         11
         PERRY, KIMBERLY     12
MBSC, A 11-12         12 PC MONTEREY BAY                5:41.97  17      40.77  1:23.19  2:11.80  3:05.84  3:41.90  4:38.13  5:01.20
         WILLIAMS, LIANA     12
         HAZDOVAC, KATIE     12
         GONZALES, CAILEE    12
         CONTE, MICHELLE     11
UCSA, A 11-12         12 PC STEELHEAD AQU               5:57.13  18      43.95  1:33.69  2:16.87  3:05.75  3:47.28  4:44.11  5:17.99
         GAMLEN, VICTORIA    11
         LESYNA, KATIE       12
         LIM, MAXINE         12
         HERMANSEN, LEIGH    11
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S                DQUED                  1:34.56  2:19.73  3:11.07  3:47.86  4:32.25  5:07.67
         NOLET, COURTNEY     12
         HWANG, ANGELA       11
         CRASE, JACQUIE      12
         HEEREMA, GABBY      11

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:02.30   1      30.85  1:02.02  1:49.49
         TORRES, ELISA       12
         OBRIEN, RACHEL      11
         PRUTTON, MARIANA    12
         PORCELLA, KATRIN    12
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 2:03.06   2      31.65  1:01.89  1:33.55
         POWER, KELSEY       12
         DEAN, JENNIFER      12
         PERRY, KIMBERLY     12
         PLOTT, MELANIE      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               2:04.47   3      50.62  1:03.38  1:33.69
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         CASTEJON, MARGAUX   12
         GONG, DANIELLE      11
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               2:04.72   4      47.49  1:01.85  1:32.88
         SHARP, MOLLY        12
         PFOHL, CHELSEA      12
         PENSKAR, BECKY      12
         BRADLEY, PAIGE      11
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:04.92   5      47.20  1:03.37  1:35.70
         CHAPMAN, JILLIAN    12
         LONGTIN, ELLIOT     12
         PRUTTON, DIANDRA    11
         STACY, JESSICA      12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:04.96   6      31.62  1:03.76  1:53.17
         GLASSMAN, NAOMI     11
         TSE, VERONICA       11
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         HYDE, HAYES         12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               2:06.62   7      45.57  1:01.08  1:33.16
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, LISA         12
         POON, BETHANY       12
         NGUYEN, NEDA        12
ALMA, A 11-12         12 PC ALMADEN SWIM                2:09.11   8      32.62  1:05.50  1:37.65
         SAFIR, SARAH        12
         LAWSON, MICHAELA    12
         NOLLETTE, BETHANY   12
         CONROW, KELSEY      11
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:11.87   9      32.93  1:06.07  1:40.30
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         READ, HALEY         11
         XING, SARAH         12
         SELINGER, REBECCA   12
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 2:13.28  10      33.38  1:07.46  1:40.39
         MAEDA, ANZU         12
         TSUJI, VERONICA     11
         HUYNH, JASMINE      12
         BONE, JENNIFER      12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:13.32  11      34.08  1:07.42  1:40.33
         STEMBER, ALYSSA     12
         CHAN, MELANIE       12
         NAJDAWI, NAJELAH    11
         DIMAGMALIW, CHRISTIN11
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:17.59  12      33.16  1:06.57  1:58.19
         CRASE, JACQUIE      12
         NOLET, COURTNEY     12
         HWANG, ANGELA       11
         HEEREMA, GABBY      11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:56.14  13      32.13  1:48.94  2:27.06
         ANDERSON, ALYSSA    11
         DELKER, ERIN        12
         DOUVIKAS, DANIELLE  11
         LAMB, JENNIFER      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:23.05   1      32.12  1:08.33  1:38.97  2:12.71  2:44.66  3:19.18  3:49.70
         OBRIEN, RACHEL      11
         PRUTTON, MARIANA    12
         TORRES, ELISA       12
         PORCELLA, KATRIN    12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               4:29.92   2      33.05  1:07.60  1:40.34  2:16.22           3:23.91  3:55.56
         CASTEJON, MARGAUX   12
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         GONG, DANIELLE      11
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               4:30.93   3      32.26  1:07.18  1:40.01  2:15.36  2:47.12  3:22.62
         SHARP, MOLLY        12
         PENSKAR, BECKY      12
         PFOHL, CHELSEA      12
         BRADLEY, PAIGE      11
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:32.58   4      32.74  1:08.31  1:42.20  2:19.85  2:50.20  3:23.89  3:56.45
         CHAPMAN, JILLIAN    12
         PRUTTON, DIANDRA    11
         STACY, JESSICA      12
         LONGTIN, ELLIOT     12
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 4:32.59   5      32.48  1:08.36  1:39.77  2:15.16  2:47.68  3:26.54  3:57.08
         POWER, KELSEY       12
         DEAN, JENNIFER      12
         PERRY, KIMBERLY     12
         PLOTT, MELANIE      12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               4:33.72   6      32.46  1:06.23  1:37.52  2:11.47  2:44.80  3:22.53  3:56.04
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, LISA         12
         BONNEL, MELISSA     11
         NGUYEN, NEDA        12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               4:34.93   7      33.54  1:10.80  1:43.77  2:19.61  2:53.48  3:30.47  4:00.93
         GLASSMAN, NAOMI     11
         LEVENS, TARA        11
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         HAYES, HYDE         12
SVAA, A 11-12         12 PC SILICON VALLE               4:38.24   8      31.82  1:07.82  1:41.44  2:24.99  2:54.21  3:35.13  4:04.83
         SIMPSON, CARA       12
         PERRY, CAITLIN      12
         GAMUROT, JENNIFER   12
         CLARKE, EMILY       12
ALMA, A 11-12         12 PC ALMADEN SWIM                4:41.56   9      32.25  1:07.15  1:41.94  2:21.22  2:54.49  3:32.42  4:05.65
         CONROW, KELSEY      11
         LAWSON, MICHAELA    12
         CHEN, LUCY          12
         NOLLETTE, BETHANY   12
TIGR, A 11-12         12 PC TIGER AQUATIC               4:42.68  10      33.07  1:08.99  1:43.20  2:21.05  2:55.08  3:33.00  4:06.12
         KEEN, KATIE         12
         SMITH, LINDSEY      12
         PENGILLY, LINDSEY   12
         BRITT, ALYSSA       12
DACA, B 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               4:44.14  11      34.72  1:12.21  1:46.61  2:25.14  2:59.09  3:35.25  4:07.63
         STILL, JULIA        12
         CHANG, TIFFANY      12
         KWONG, AUDREY       11
         UENO, MAO           11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               4:45.30  12      31.56  1:05.08  1:43.05  2:23.98  2:58.35  3:37.92  4:09.81
         LAMB, JENNIFER      12
         DOUVIKAS, DANIELLE  11
         DELKER, ERIN        12
         ANDERSON, ALYSSA    11
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               4:50.30  13      34.16  1:11.73  1:47.27  2:25.30  3:00.87  3:39.60
         SELINGER, REBECCA   12
         REEVES, KATIE       12
         READ, HALEY         11
         TSE, VERONICA       11
MBSC, A 11-12         12 PC MONTEREY BAY                4:53.02  14      35.48  1:14.71  1:50.04  2:30.82  3:05.93  3:43.75  4:17.22
         HAZDOVAC, KATIE     12
         CONTE, MICHELLE     11
         WILLIAMS, LIANA     12
         GONZALES, CAILEE    12
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 4:56.57  15      33.17  1:11.12  1:45.65  2:23.53  3:00.24  3:41.15  4:15.93
         HUYNH, JASMINE      12
         MAEDA, ANZU         12
         TSUJI, VERONICA     11
         ZUO, LOUISA         12
AGCC, B 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 4:56.82  16      33.91  1:11.06  1:45.39  2:23.84  2:59.81  3:41.02
         ARGENT, TAWNI       12
         HALL, KELLY         12
         GOLD, COURTNEY      11
         HOYT, ERINN         11
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               4:59.26  17      34.57  1:12.69  1:50.88  2:03.11           3:46.61  4:19.67
         CHAN, MELANIE       12
         NAJDAWI, NAJELAH    11
         STEMBER, ALYSSA     12
         DIMAGMALIW, CHRISTIN11
OAPB, B 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               5:05.53  18      35.74  1:14.81  1:49.93  2:29.65  3:06.78  3:49.32  4:25.54
         TANG, JENNIFER      11
         PAGAN, LAUREN       12
         SWANK, ZOE          11
         COHEN, RACHEL       12

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI    28.29   1    28.18 F1
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM    28.51   2    28.38 F2
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    29.30   8    29.03 F3
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI    29.00   3    29.10 F4
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    29.02   4    29.10 F4
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI    29.15   7    29.10 F4
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI    29.12   6    29.14 F7
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI    29.04   5    29.54 F8

SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI    28.29   1
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM    28.51   2
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI    29.00   3
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI    29.02   4
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI    29.04   5
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI    29.12   6
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI    29.15   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    29.30   8
HEATH, SAMANTHA       14 PC UNATTACHED PA    29.34   9
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT    29.35  10
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK     29.37  11
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    29.44  12
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE    29.46  13
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA    29.48  14
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI    29.50  15
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU    29.52  16
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM     29.63  17
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI    29.67  18
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI    29.68  20
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI    29.68  19
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK     29.69  21
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S    29.75  22
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI    29.81  23
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI    29.88  24
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI    29.90  25
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI    29.94  26
HAYES, LAUREN         13 PC SAN RAMON LIV    29.97  27
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI    29.98  28
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S    30.00  29
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY      30.06  30
LARSON, NICOLE        13 PC UNATTACHED PA    30.14  31
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS      30.19  32
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE    30.27  33
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI    30.36  34
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY     30.40  35
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM     30.41  36
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI    30.43  37
BEYER, CAITLIN        13 PC STANFORD COVI    30.51  38
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI    30.54  40
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY      30.54  39
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE    30.65  41
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI    30.67  42
PANACCI, GINA         13 PC TERRAPINS SWI    30.68  43
KREMER, DONNA         13 PC DEANZA CUPERT    30.69  44
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI    30.72  45
ANTON, OLYMPIA A.     13 PC NAPA VALLEY S    30.76  47
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU    30.76  46
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI    30.83  48
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI    30.84  49
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN    30.93  50
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI    30.94  51
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE    30.95  53
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI    30.95  52
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI    31.10  54
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC    31.17  55
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI    31.19  56
GUNDERSON, JENNA      13 PC SUNNYVALE SWI    31.21  57
GONZALES, CAMIE       14 PC MONTEREY BAY     31.22  58
EDELMAN, ALICIA       13 PC STANFORD COVI    31.23  59
PETRONI, NATALIE      13 PC TWIN VALLEY A    31.36  61
SLAVICH, DESTINIE     13 PC FOG CITY HAMM    31.36  60
COMES, KELSEY         13 PC SAN RAMON LIV    31.37  62
LAM, LILIAN           14 PC SANTA CLARA S    31.47  63
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE    31.50  64
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI    31.51  65
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI    31.54  66
JONES, ALLYSON        13 PC ORINDA AQUATI    31.57  67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI    31.58  68
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J    31.61  69
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK     31.70  70
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV    31.72  71
NGO, NICKI            14 PC DEANZA CUPERT    31.73  72
CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK     31.74  73
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI    31.76  74
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S    31.77  75
AFFINITO, MICHON      14 PC RENO AQUATIC     31.78  76
CHANG, LYNN           14 PC DEANZA CUPERT    31.82  77
BALLIN, MAXINE        13 PC BARRACUDA AQU    32.12  78
SHORT, SANDRA         13 PC NORTH BAY AQU    32.16  79
REVELS, TINA          14 PC AGCC OSPREY      32.42  80
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN    32.80  81
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J    33.00  82
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  1:00.96   1  1:00.60 F1
                                                                    F    29.06
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:01.29   2  1:01.45 F2
                                                                    F    30.04
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.09   4  1:02.06 F3
                                                                    F    30.14
MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  1:02.31   5  1:02.13 F4
                                                                    F    29.91
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:01.79   3  1:02.16 F5
                                                                    F    29.99
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  1:02.88   8  1:03.29 F6
                                                                    F    30.99
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.57   7  1:03.50 F7
                                                                    F    30.73
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:02.43   6  1:05.84 F8
                                                                    F    31.67

SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  1:00.96   1
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:01.29   2
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:01.79   3
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.09   4
MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  1:02.31   5
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:02.43   6
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.57   7
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  1:02.88   8
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  1:02.96   9
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  1:03.09  10
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:03.21  11
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  1:03.43  12
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  1:03.48  13
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:03.62  14
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI  1:03.71  15
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:03.87  16
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  1:03.94  17
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY    1:04.25  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:04.35  19
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  1:04.49  20
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  1:04.75  21
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:04.79  22
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  1:04.87  23
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   1:05.24  24
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:05.47  25
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  1:05.53  26
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE  1:05.61  27
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:05.82  29
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY    1:05.82  28
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:05.86  30
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE  1:05.90  32
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:05.90  31
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.00  33
LARSON, NICOLE        13 PC UNATTACHED PA  1:06.07  34
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST  1:06.14  35
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:06.30  36
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  1:06.35  37
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY   1:06.37  38
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  1:06.38  39
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:06.45  40
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT  1:06.61  41
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT   1:06.81  42
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS    1:06.91  43
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  1:06.93  44
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:07.04  45
GUNDERSON, JENNA      13 PC SUNNYVALE SWI  1:07.05  46
HAYES, LAUREN         13 PC SAN RAMON LIV  1:07.21  47
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:07.29  48
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI  1:07.32  49
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  1:07.39  50
GONG, SHERYL          14 PC FOG CITY HAMM  1:07.57  51
GONZALES, CAMIE       14 PC MONTEREY BAY   1:07.58  52
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  1:07.60  53
PETRONI, NATALIE      13 PC TWIN VALLEY A  1:07.72  54
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE  1:07.77  55
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE  1:07.78  56
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  1:07.82  57
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI  1:07.89  58
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  1:07.98  59
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  1:08.02  60
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:08.10  61
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI  1:08.13  62
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM   1:08.36  63
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  1:08.44  64
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  1:08.45  65
REVELS, TINA          14 PC AGCC OSPREY    1:08.60  66
NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI  1:08.67  67
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.76  68
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:08.97  69
SLAVICH, DESTINIE     13 PC FOG CITY HAMM  1:09.03  70
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  1:09.04  71
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI  1:09.31  72
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:09.50  73
ANTON, OLYMPIA A.     13 PC NAPA VALLEY S  1:09.63  74
LAM, LILIAN           14 PC SANTA CLARA S  1:09.85  75
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  1:09.97  76
JONES, ALLYSON        13 PC ORINDA AQUATI  1:10.09  77
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   1:10.33  78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.46  79
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  1:10.55  80
PANG, ANDREA          14 PC DEANZA CUPERT  1:10.84  81
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.54  82
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  1:13.24  83

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  2:11.00   1  2:12.21 F1  P  1:04.92
                                                                    F    31.80  1:05.39  1:38.93
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:13.79   5  2:13.00 F2  P  1:05.62
                                                                    F    31.46  1:04.64  1:38.90
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:13.78   4  2:13.06 F3  P  1:04.87
                                                                    F    31.82  1:05.65  1:39.80
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:15.12  10  2:14.36 F4  P  1:06.73
                                                                    F    31.91  1:06.24  1:40.87
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  2:14.20   6  2:14.68 F5  P  1:05.17
                                                                    F    31.34  1:04.53  1:39.73
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:15.11   9  2:15.25 F6  P  1:06.72
                                                                    F    31.74  1:05.34  1:40.22
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:14.77   7  2:16.56 F7  P  1:04.34
                                                                    F    31.40  1:05.33  1:41.02
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  2:15.04   8  2:18.18 F8  P  1:04.01
                                                                    F    31.41  1:04.95  1:41.36

HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  2:11.00   1              P  1:04.92
MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  2:11.79   2              P  1:04.27
HEATH, SAMANTHA       14 PC UNATTACHED PA  2:13.65   3              P  1:04.06
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:13.78   4              P  1:04.87
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:13.79   5              P  1:05.62
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  2:14.20   6              P  1:05.17
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:14.77   7              P  1:04.34
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  2:15.04   8              P  1:04.01
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:15.11   9              P  1:06.72
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:15.12  10              P  1:06.73
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  2:15.58  11              P  1:06.11
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:15.80  12              P  1:06.80
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:16.30  13              P  1:05.20
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  2:16.78  14              P  1:07.33
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   2:17.08  15              P  1:07.63
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:17.12  16              P  1:07.36
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:17.18  17              P  1:06.30
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:17.52  18              P  1:06.30
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI  2:18.04  19              P  1:07.23
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:18.40  20              P  1:07.02
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI  2:18.53  21              P  1:06.02
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE  2:19.53  22              P  1:07.58
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:19.59  23              P  1:06.75
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:19.77  24              P  1:08.17
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:19.81  25              P  1:08.12
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   2:20.11  26              P  1:09.92
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  2:20.26  27              P  1:08.02
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:20.36  28              P  1:07.94
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY    2:20.79  29              P  1:07.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:21.46  30              P  1:09.61
ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  2:21.53  32              P  1:08.88
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN  2:21.53  31              P  1:08.69
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY    2:21.66  33              P  1:07.90
LARSON, NICOLE        13 PC UNATTACHED PA  2:21.73  34              P  1:09.21
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:21.91  35              P  1:09.60
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:21.98  36              P  1:10.50
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT  2:22.24  37              P  1:09.74
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   2:22.42  38              P  1:08.93
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS    2:22.56  39              P  1:10.39
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  2:22.88  40              P  1:10.69
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI  2:22.96  41              P  1:09.71
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  2:23.05  42              P  1:09.35
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:23.07  43              P  1:10.51
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT  2:23.19  44              P  1:09.42
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:23.27  46              P  1:10.54
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  2:23.27  45              P  1:09.29
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  2:23.56  47              P  1:09.25
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT  2:24.11  48              P  1:10.42
ARTZ, LAUREN          14 PC TERRAPINS SWI  2:24.30  49              P  1:09.57
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE  2:24.31  50              P  1:10.92
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:24.51  51              P  1:10.78
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE  2:24.76  52              P  1:11.43
GUNDERSON, JENNA      13 PC SUNNYVALE SWI  2:24.99  53              P  1:11.20
PETRONI, NATALIE      13 PC TWIN VALLEY A  2:25.14  54              P  1:10.97
GONZALES, CAMIE       14 PC MONTEREY BAY   2:25.28  55              P  1:09.90
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:25.31  56              P  1:10.94
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  2:25.37  57              P  1:10.84
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:25.46  58              P  1:10.32
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:26.06  59              P  1:07.84
NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI  2:26.34  60              P  1:11.65
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM   2:26.64  61              P  1:10.78
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  2:28.89  62              P  1:11.68
PANACCI, GINA         13 PC TERRAPINS SWI  2:29.75  63              P  1:13.74
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:29.98  64              P  1:11.32
NGO, NICKI            14 PC DEANZA CUPERT  2:31.68  65              P  1:14.73
LAM, LILIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:32.41  66              P  1:12.67
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  2:33.89  67              P  1:15.32
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI  2:35.39  68              P  1:17.08
SHORT, SANDRA         13 PC NORTH BAY AQU  2:35.96  69              P  1:15.80
WEAKLEY, MELISSA      13 PC NAPA VALLEY S  2:37.20  70              P  1:15.92
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:38.03  71              P  1:13.87
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  2:38.35  72              P  1:15.08

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  4:42.00   3  4:35.95 F1
                                                                    F    31.98  1:06.99  1:42.35  2:17.86  2:52.71  3:27.96  4:02.66
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   4:41.80   1  4:36.95 F2
                                                                    F    32.65  1:07.80  1:42.99  2:18.66  2:53.37  3:28.40  4:02.97
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE  4:43.28   5  4:37.76 F3
                                                                    F    31.99  1:06.64  1:42.19  2:17.50  2:52.86  3:28.49  4:03.53
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  4:41.83   2  4:41.32 F4
                                                                    F    32.45  1:07.47  1:42.49  2:18.29  2:53.75  3:29.51  4:05.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  4:44.12   6  4:42.77 F5
                                                                    F    32.23  1:07.48  1:43.02  2:19.02  2:55.10  3:31.53  4:07.36
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   4:46.23   7  4:44.16 F6
                                                                    F    33.40  1:08.82  1:44.85  2:21.05  2:56.73  3:32.97  4:08.96
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  4:47.19   9  4:46.11 F7
                                                                    F    33.01  1:08.55  1:45.11  2:21.38  2:57.46  3:34.03  4:10.95
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  4:46.88   8  4:49.35 F8
                                                                    F    32.13  1:07.78  1:43.96  2:21.25  2:58.17  3:35.89  4:12.90

MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   4:41.80   1
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  4:41.83   2
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  4:42.00   3
HEATH, SAMANTHA       14 PC UNATTACHED PA  4:43.06   4
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE  4:43.28   5
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  4:44.12   6
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   4:46.23   7
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  4:46.88   8
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  4:47.19   9
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   4:47.23  10
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  4:47.39  11
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI  4:49.11  12
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  4:49.30  13
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   4:50.06  14
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI  4:52.65  15
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  4:52.77  16
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  4:52.81  17
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  4:53.38  18
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  4:53.45  19
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  4:54.00  20
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  4:54.58  21
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  4:54.68  22
ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  4:54.83  23
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  4:55.07  24
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  4:55.81  25
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE  4:55.83  26
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   4:55.99  27
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  4:57.35  28
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI  4:58.08  29
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS    5:00.52  30
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT  5:00.58  31
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  5:00.71  32
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  5:00.82  33
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE  5:01.02  34
ARTZ, LAUREN          14 PC TERRAPINS SWI  5:01.34  35
NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI  5:02.16  36
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT  5:02.47  37
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN  5:02.71  38
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  5:03.84  39
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY    5:03.94  40
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  5:04.56  41
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT  5:05.00  42
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  5:05.32  43
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  5:06.04  44
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   5:06.05  45
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY    5:06.61  46
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    5:06.63  47
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  5:07.63  48
PETRONI, NATALIE      13 PC TWIN VALLEY A  5:08.02  49
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI  5:08.51  50
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE  5:08.71  51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  5:08.90  52
LARSON, NICOLE        13 PC UNATTACHED PA  5:09.90  53
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  5:13.88  54
GONG, SHERYL          14 PC FOG CITY HAMM  5:15.38  55
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  5:16.05  56
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN  5:28.22  57

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK                9:36.28   1      49.99  1:09.00  2:06.28  3:22.84  4:39.85  5:57.75  7:15.89
                                                                       8:26.72  8:34.38  9:36.31  9:42.16
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI               9:37.35   2      49.09  1:08.00  2:04.23  3:20.08  4:35.39  5:50.60  7:05.24
                                                                       7:11.47  8:19.55  8:25.91
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI               9:37.39   3      50.40  1:08.75  2:06.01  3:21.27  4:36.10  5:50.90  7:06.62
                                                                       7:14.22  8:21.80  8:27.79  9:36.13  9:40.72  9:45.98
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S               9:37.47   4      48.00  1:12.03  2:00.71  2:25.35  3:14.18  3:39.31  4:28.53
                                                                       4:52.55  5:43.58  6:05.08  6:59.45  7:17.30  8:14.61  8:28.59
                                                                       9:28.74
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE               9:40.13   5      49.90  1:10.59  2:06.57  3:24.02  4:41.20  5:59.53  7:15.72
                                                                       8:27.26  8:36.17  9:40.17
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S               9:40.65   6      51.50  1:11.46  2:08.84  3:25.85  4:51.33  6:05.05  6:25.75
                                                                       7:17.70  7:41.09  7:55.28  8:29.60  9:15.15  9:20.89  9:40.76
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S               9:49.49   7      20.23  1:09.00  1:33.63  2:22.46  2:47.33  3:36.20  4:01.17
                                                                       4:51.16  5:13.69  6:06.65  6:26.27  7:21.82  7:37.75  8:37.49
                                                                       8:48.71
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI               9:53.51   8      18.11  1:11.16  2:27.39  3:42.80  4:58.12  5:04.54  6:12.22
                                                                       6:19.10  7:27.45  7:33.45  8:41.55  8:47.26  9:53.55
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK                9:56.10   9    1:09.98  1:33.08  2:25.16  2:48.84  3:40.55  4:07.54  4:55.89
                                                                       5:29.26  6:10.94  6:53.62  7:26.54  8:18.97  8:42.36  9:44.71
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC                9:58.27  10      18.56  1:12.95  2:28.45  3:43.68  4:58.87  5:08.87  6:13.36
                                                                       6:22.25  7:29.30  7:35.88  8:42.39  8:48.20  9:58.31
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK               10:01.62  11      19.14  1:12.75  1:33.42  2:29.81  2:49.57  3:46.21  4:07.12
                                                                       5:00.84  5:24.37  6:15.86  6:41.64  7:30.77  7:59.46  8:46.24
                                                                       9:17.24
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI              10:05.94  12    1:12.84  1:34.30  2:29.99  2:51.94  3:46.99  4:11.64  5:03.49
                                                                       5:32.17  6:20.40  6:52.11  7:37.23  8:10.75  8:52.61  9:29.61
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI              10:06.09  13    1:09.47  1:34.65  2:24.20  2:53.63  3:39.64  4:14.32  4:56.98
                                                                       5:35.43  6:15.02  6:56.16  7:34.75  8:18.00  8:52.62  9:41.10
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI              10:09.74  14    1:11.21  1:34.71  2:27.73  2:50.42  3:44.66  4:07.26  5:01.99
                                                                       5:15.23  5:25.17  6:18.80  6:36.11  7:36.21  8:01.61  8:53.51
                                                                       9:19.48
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE              10:10.27  15      49.92  1:10.90  2:06.40  3:23.49  3:43.17  4:38.58  5:00.58
                                                                       5:53.49  6:17.72  7:08.53  7:35.75  8:23.33  8:53.39  9:39.32
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI              10:11.53  16      19.97  1:11.40  1:35.19  2:28.53  2:52.44  3:44.58  4:09.96
                                                                       5:01.37  5:21.13  5:28.71  6:18.33  6:47.49  7:36.81  8:06.74
                                                                       8:54.85
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI              10:13.12  17    1:12.22  1:34.44  2:28.23  2:52.33  3:44.95  4:10.87  5:02.44
                                                                       5:29.79  6:20.17  6:49.01  7:37.90  8:09.07  8:55.53  9:28.22
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK               10:16.13  18      49.09  1:12.27  2:05.37  2:28.66  3:21.52  3:45.85  4:37.96
                                                                       5:04.39  5:54.39  6:22.93  7:12.58  7:41.98  8:30.82  8:59.81
                                                                       9:39.33
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S              10:16.25  19      50.18  1:12.84  2:06.55  2:29.57  3:23.99  3:46.90  4:40.54
                                                                       5:04.64  5:58.05  6:22.86  7:15.08  7:41.39  8:32.62  8:58.19
                                                                      10:12.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   13-14   800 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE              10:16.35  20      18.47  1:13.05  2:29.53  3:46.24  5:03.34  5:10.41  6:21.83
                                                                       7:36.66  8:46.19  8:59.00 10:16.57
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI              10:17.44  21      19.42  1:12.77  1:32.49  2:30.29  3:47.71  5:05.13  5:11.92
                                                                       6:23.58  7:36.12  7:41.92  8:48.84  9:00.51 10:17.50
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT              10:18.16  22      50.85  1:14.88  2:08.55  2:33.24  3:26.73  3:51.49  4:44.62
                                                                       5:09.04  6:04.74  6:26.31  7:24.02  7:44.09  8:42.73  9:02.11
                                                                      10:18.31
NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI              10:20.18  23    1:11.79  1:35.42  2:29.05  2:53.07  3:47.17  4:11.49  5:04.63
                                                                       5:29.44  6:23.89  6:46.79  7:43.97  8:04.22  9:02.93  9:22.41
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI              10:20.62  24    1:13.07  2:31.26  3:51.29  5:10.84  6:29.12  7:45.70  9:03.58
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI              10:21.47  25    1:11.93  2:30.29  3:48.80  5:08.69  6:28.38  7:45.78  9:03.81
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS                10:22.24  26      51.56  1:13.96  2:10.04  2:33.21  3:29.28  3:52.53  4:49.08
                                                                       5:11.86  6:09.17  6:30.50  7:28.89  7:49.70  8:47.82  9:07.80
                                                                      10:22.20
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE              10:22.26  27      50.95  1:13.94  2:06.96  2:31.38  3:24.23  3:50.88  4:41.95
                                                                       5:09.76  5:59.53  6:29.32  7:17.54  7:49.10  8:28.39  8:35.07
                                                                       9:07.84
ARTZ, LAUREN          14 PC TERRAPINS SWI              10:25.30  28    1:11.84  1:34.80  2:29.83  2:53.00  3:48.62  4:12.29  5:08.57
                                                                       5:31.85  6:28.39  6:50.81  7:48.61  8:09.64  9:07.81  9:28.45
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK               10:25.85  29      52.12  1:13.34  2:09.07  2:32.50  3:19.46  3:25.78  3:52.53
                                                                       4:42.32  5:13.47  5:57.89  6:32.23  7:09.93  7:15.60  7:50.60
                                                                       8:29.75
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN              10:38.63  30    1:14.69  1:35.48  2:35.62  2:55.75  3:55.73  4:17.45  5:15.59
                                                                       5:41.10  6:35.43  7:04.00  7:56.97  8:25.71  9:18.42  9:47.04
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S              10:42.81  31      47.62  1:14.52  2:02.24  2:34.23  3:19.11  3:55.61  4:35.81
                                                                       5:16.26  5:48.61  5:55.08  6:37.65  7:14.82  7:59.81  8:31.03
                                                                       9:22.40
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC              10:45.09  32      48.33  1:10.86  2:03.44  2:28.19  3:18.97  3:48.37  4:33.86
                                                                       5:11.65  5:49.29  6:36.47  7:04.97  8:02.72  8:20.74  9:26.66
                                                                      10:45.19
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI              10:46.86  33      47.10    52.06  1:16.00  1:56.22  2:01.15  2:06.15  2:11.11
                                                                       2:16.71  2:36.99  3:25.47  3:30.27  3:36.53  4:00.21  4:46.86
                                                                       4:51.25
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN              11:10.85  34      20.10  1:17.73  2:42.01  3:50.92  5:13.91  5:32.86  6:24.90
                                                                       6:57.85  7:38.80  8:23.02  8:50.70  9:48.14 11:10.98
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   1500 FREE                                   EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE              18:12.64   1
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE              18:34.38   2
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S              18:44.48   3
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT              18:48.72   4
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK               18:54.10   5
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S              18:58.37   6
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE              19:11.84   7
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI              19:20.87   8
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK               19:23.04   9
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS                19:28.10  10
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE              19:33.79  11
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI              19:41.51  12
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE              19:42.34  13
NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI              19:45.71  14
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT              19:55.70  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   1500 FREE                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS                19:56.59  16
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC              21:15.17  17

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  1:09.32   2  1:09.21 F1
                                                                    F    34.01
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:09.00   1  1:09.55 F2
                                                                    F    34.09
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:10.72   4  1:10.07 F3
                                                                    F    34.15
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  1:11.55   5  1:10.28 F4
                                                                    F    34.61
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  1:13.15   8  1:12.34 F5
                                                                    F    35.56
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:11.94   7  1:12.41 F6
                                                                    F    34.51
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:11.70   6  1:12.73 F7
                                                                    F    35.40
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:09.34   3   DQUED  F
                                                                    F    33.95

MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:09.00   1
MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  1:09.32   2
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:09.34   3
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:10.72   4
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  1:11.55   5
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:11.70   6
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:11.94   7
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  1:13.15   8
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  1:13.19   9
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE  1:13.85  10
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:13.89  11
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  1:13.92  12
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:13.99  13
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:14.32  14
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:14.57  15
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  1:14.65  16
GONG, SHERYL          14 PC FOG CITY HAMM  1:14.79  17
JAKE, GABBY           13 PC MONTEREY BAY   1:15.00  18
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  1:15.02  19
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:15.19  20
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI  1:15.29  21
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:15.87  22
RUTHERFORD, MIKHAILA  14 PC ALAMEDA ISLAN  1:15.89  23
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  1:16.21  24
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  1:16.34  25
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  1:16.36  26
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  1:16.44  27
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI  1:16.45  28
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI  1:16.50  29
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  1:16.51  30
LARSON, NICOLE        13 PC UNATTACHED PA  1:16.53  31
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  1:16.54  33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  1:16.54  32
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:16.70  34
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:17.47  35
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM  1:17.57  36
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   1:17.92  37
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:18.45  38
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  1:18.50  39
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM   1:18.87  40
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  1:18.99  41
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:19.03  42
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI  1:19.19  43
NIEHOFF, REBEKAH      13 PC CARSON AQUATI  1:19.34  44
FISH, JULIA           13 PC STANFORD COVI  1:19.49  45
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:19.52  47
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:19.52  46
PETRONI, NATALIE      13 PC TWIN VALLEY A  1:19.84  48
COLLINS, ERIN         14 PC DEANZA CUPERT  1:20.49  49
SENNERT, BREANNA      14 PC SILICON VALLE  1:20.65  50
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  1:20.83  51
JONES, ALLYSON        13 PC ORINDA AQUATI  1:21.25  52
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT   1:21.51  53
NGO, NICKI            14 PC DEANZA CUPERT  1:21.62  54
PANG, ANDREA          14 PC DEANZA CUPERT  1:22.10  55
GONZALES, CAMIE       14 PC MONTEREY BAY   1:22.90  56
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  1:23.03  57
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  1:26.01  58
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI   DQUED
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J   DQUED
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:27.48   1  2:26.60 F1  P  1:13.45
                                                                    F    34.96  1:12.08  1:49.43
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  2:31.03   3  2:28.64 F2  P  1:12.95
                                                                    F    35.49  1:13.35  1:51.28
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:31.14   4  2:31.04 F3  P  1:13.39
                                                                    F    35.50  1:13.60  1:52.86
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:35.16   9  2:31.51 F4  P  1:16.85
                                                                    F    36.75  1:14.32  1:53.39
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:30.85   2  2:32.39 F5  P  1:14.51
                                                                    F    35.70  1:13.57  1:53.20
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:33.13   7  2:33.24 F6  P  1:13.95
                                                                    F    35.90  1:14.27  1:53.91
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:32.78   5  2:33.50 F7  P  1:15.07
                                                                    F    36.62  1:15.12  1:54.58
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:33.04   6  2:34.23 F8  P  1:14.34
                                                                    F    36.06  1:14.10  1:54.28

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:27.48   1              P  1:13.45
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:30.85   2              P  1:14.51
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  2:31.03   3              P  1:12.95
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:31.14   4              P  1:13.39
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:32.78   5              P  1:15.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:33.04   6              P  1:14.34
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:33.13   7              P  1:13.95
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE  2:33.70   8              P  1:15.72
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:35.16   9              P  1:16.85
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:35.99  10              P  1:16.29
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:37.37  11              P  1:15.17
HEATH, SAMANTHA       14 PC UNATTACHED PA  2:37.83  12              P  1:17.64
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:37.94  13              P  1:17.35
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  2:37.98  14              P  1:17.90
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  2:38.16  15              P  1:19.00
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  2:38.77  16              P  1:17.18
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:39.14  17              P  1:16.43
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  2:40.08  18              P  1:18.00
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:40.29  19              P  1:20.36
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI  2:40.46  20              P  1:18.72
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY    2:40.94  21              P  1:19.26
LARSON, NICOLE        13 PC UNATTACHED PA  2:42.48  22              P  1:19.12
RUTHERFORD, MIKHAILA  14 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.82  23              P  1:18.87
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:43.20  24              P  1:19.86
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  2:43.74  25              P  1:20.85
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  2:43.82  26              P  1:19.84
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:44.30  27              P  1:21.45
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:45.06  28              P  1:20.83
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  2:45.10  29              P  1:21.77
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI  2:48.44  30              P  1:24.19
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  2:49.04  31              P  1:23.59
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  2:49.41  32              P  1:23.15
AFFINITO, MICHON      14 PC RENO AQUATIC   2:50.20  33              P  1:24.56
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:51.73  34              P  1:24.70
SEELOS, BECKY         13 PC STANFORD COVI  2:52.04  35              P  1:23.13
SPILLNER, MAKENZIE    13 PC VALLEJO AQUAT  2:52.34  36              P  1:26.08
COLLINS, ERIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:52.51  37              P  1:24.34
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI   DQUED                   P  1:18.24
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P  1:14.63

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  1:12.96   1  1:14.79 F1
                                                                    F    35.61
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:17.25   3  1:16.76 F2
                                                                    F    36.41
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  1:18.48   4  1:17.83 F3
                                                                    F    36.94
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:19.99   7  1:19.41 F4
                                                                    F    38.68
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:20.12   9  1:19.82 F5
                                                                    F    38.47
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:19.47   5  1:20.67 F6
                                                                    F    38.11
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:19.90   6  1:20.86 F7
                                                                    F    38.52
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:20.04   8  1:20.88 F8
                                                                    F    37.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  1:12.96   1
HEATH, SAMANTHA       14 PC UNATTACHED PA  1:15.20   2
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  1:17.25   3
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  1:18.48   4
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:19.47   5
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:19.90   6
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:19.99   7
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:20.04   8
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   1:20.12   9
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:20.26  10
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  1:20.44  11
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:20.58  12
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  1:21.04  13
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    1:21.32  14
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:21.54  15
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  1:21.57  16
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:21.60  17
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:21.67  18
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:22.73  19
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  1:22.74  20
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  1:23.18  21
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  1:23.54  22
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT  1:23.69  23
CHIA, JUSTINE         13 PC WALNUT CREEK   1:23.97  24
CHU, LISA             14 PC DEANZA CUPERT  1:24.06  25
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   1:24.27  26
CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK   1:24.33  27
MARIUCCI, WHITNEY     13 PC PENINSULA COV  1:24.45  28
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE  1:24.56  29
BALLIN, MAXINE        13 PC BARRACUDA AQU  1:24.69  30
CHANG, LYNN           14 PC DEANZA CUPERT  1:25.26  31
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:25.35  32
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   1:25.77  33
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  1:26.03  34
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:26.04  35
COMES, KELSEY         13 PC SAN RAMON LIV  1:26.08  36
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  1:26.16  37
MARSHALL, HANNAH      14 PC ALA GATORS     1:26.43  38
DELLE CESE, FRANCESCA 13 PC ALA GATORS     1:26.50  39
SHIMIZU, YOSHIKO      14 PC LYNBROOK AQUA  1:26.92  40
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN  1:26.99  41
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  1:27.28  42
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI  1:27.29  43
GRAEVEN, RAINEY       13 PC KORET YOUTH S  1:27.43  44
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  1:27.60  45
HANNON, LEAH          13 PC FOG CITY HAMM  1:28.27  46
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  1:28.39  47
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  1:28.45  48
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  1:28.54  49
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI  1:29.06  50
WRAY, LEXI            13 PC TERRAPINS SWI  1:29.12  51
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  1:29.28  52
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  1:29.50  53
RUTHERFORD, MIKHAILA  14 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.72  54
FULLER, KELSEY        13 PC STANFORD COVI  1:29.80  55
AFFINITO, MICHON      14 PC RENO AQUATIC   1:29.96  56
WING, KELLI           14 PC SILICON VALLE  1:30.06  57
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  1:30.21  58
NGO, NICKI            14 PC DEANZA CUPERT  1:30.40  59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  1:30.46  60
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  1:30.95  61
KREMER, DONNA         13 PC DEANZA CUPERT  1:31.04  62
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI  1:31.05  63
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN  1:31.29  65
PIETKIEWICZ, NICOLE   13 PC FLYING FISH    1:31.29  64
SLAVICH, DESTINIE     13 PC FOG CITY HAMM  1:32.71  66
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM  1:33.76  67
GARCIA, LAUREN        14 PC VALLEJO AQUAT  1:34.33  68
COLLINS, ERIN         14 PC DEANZA CUPERT  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  2:40.99   1  2:40.06 F1  P  1:16.71
                                                                    F    36.40  1:16.90  1:58.53
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:48.49   3  2:42.33 F2  P  1:20.89
                                                                    F    36.76  1:18.58  2:00.82
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:49.83   4  2:46.62 F3  P  1:22.48
                                                                    F    39.06  1:21.29  2:03.95
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:51.14   5  2:49.32 F4  P  1:21.39
                                                                    F    38.75  1:21.16  2:05.31
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:54.46   7  2:51.74 F5  P  1:24.26
                                                                    F    40.10  1:23.63  2:08.01
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:55.53   9  2:51.80 F6  P  1:24.99
                                                                    F    40.93  1:23.92  2:08.41
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:55.41   8  2:53.39 F7  P  1:25.09
                                                                    F    40.28  1:24.64  2:09.43
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:54.23   6  2:53.88 F8  P  1:24.23
                                                                    F    39.82  1:23.91  2:09.65

ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  2:40.99   1              P  1:16.71
HEATH, SAMANTHA       14 PC UNATTACHED PA  2:43.37   2              P  1:18.50
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:48.49   3              P  1:20.89
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:49.83   4              P  1:22.48
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:51.14   5              P  1:21.39
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:54.23   6              P  1:24.23
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:54.46   7              P  1:24.26
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:55.41   8              P  1:25.09
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:55.53   9              P  1:24.99
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:56.72  10              P  1:24.44
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:56.86  11              P  1:25.75
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:57.08  12              P  1:23.45
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:58.07  13              P  1:26.26
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:59.73  14              P  1:25.29
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   3:00.58  15              P  1:26.90
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  3:00.62  16              P  1:25.44
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  3:00.98  17              P  1:25.61
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  3:01.30  18              P  1:27.17
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  3:02.06  19              P  1:27.62
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT  3:02.55  20              P  1:28.19
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  3:03.07  21              P  1:27.02
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  3:03.49  22              P  1:29.58
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  3:04.33  23              P  1:28.12
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  3:04.54  24              P  1:29.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  3:04.90  25              P  1:29.66
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  3:04.94  26              P  1:28.79
CHU, LISA             14 PC DEANZA CUPERT  3:05.14  27              P  1:28.20
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   3:05.19  28              P  1:30.83
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  3:05.23  29              P  1:28.76
MARSHALL, HANNAH      14 PC ALA GATORS     3:05.35  30              P  1:30.61
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  3:05.52  31              P  1:29.44
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI  3:05.65  32              P  1:29.43
CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK   3:06.80  33              P  1:29.31
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  3:07.13  34              P  1:31.02
WRAY, LEXI            13 PC TERRAPINS SWI  3:07.14  35              P  1:29.62
HANNON, LEAH          13 PC FOG CITY HAMM  3:07.36  36              P  1:29.49
ARTZ, LAUREN          14 PC TERRAPINS SWI  3:07.48  37              P  1:29.53
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI  3:07.97  38              P  1:32.23
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  3:08.05  39              P  1:29.40
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  3:08.26  40              P  1:30.77
MARIUCCI, WHITNEY     13 PC PENINSULA COV  3:08.27  41              P  1:29.09
COMES, KELSEY         13 PC SAN RAMON LIV  3:08.93  42              P  1:31.62
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM   3:09.02  43              P  1:30.28
BALLIN, MAXINE        13 PC BARRACUDA AQU  3:09.11  44              P  1:28.92
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   3:09.78  45              P  1:29.64
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  3:10.68  46              P  1:33.12
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  3:10.73  47              P  1:32.07
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN  3:10.78  48              P  1:33.38
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  3:10.89  49              P  1:31.96
SHIMIZU, YOSHIKO      14 PC LYNBROOK AQUA  3:11.07  50              P  1:32.28
CHIA, JUSTINE         13 PC WALNUT CREEK   3:11.13  51              P  1:31.28
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  3:11.43  52              P  1:32.42
FULLER, KELSEY        13 PC STANFORD COVI  3:11.60  53              P  1:32.85
CHANG, LYNN           14 PC DEANZA CUPERT  3:12.17  54              P  1:33.31
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  3:12.42  55              P  1:32.92
GUNDERSON, JENNA      13 PC SUNNYVALE SWI  3:12.75  57              P  1:33.22
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  3:12.75  56              P  1:32.13
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  3:12.96  58              P  1:31.63
COLLINS, ERIN         14 PC DEANZA CUPERT  3:13.93  59              P  1:33.69
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  3:14.15  60              P  1:34.18
AFFINITO, MICHON      14 PC RENO AQUATIC   3:15.28  61              P  1:35.09
WING, KELLI           14 PC SILICON VALLE  3:17.14  62              P  1:36.24
PIETKIEWICZ, NICOLE   13 PC FLYING FISH    3:18.37  63              P  1:32.91
LAM, LILIAN           14 PC SANTA CLARA S  3:19.42  64              P  1:35.20
SLAVICH, DESTINIE     13 PC FOG CITY HAMM  3:19.83  65              P  1:33.01
GARCIA, LAUREN        14 PC VALLEJO AQUAT  3:21.29  66              P  1:38.67
NGO, NICKI            14 PC DEANZA CUPERT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.78   1  1:07.30 F1
                                                                    F    31.58
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:09.26   4  1:07.98 F2
                                                                    F    32.86
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:09.92   8  1:07.99 F3
                                                                    F    31.82
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  1:09.04   3  1:08.82 F4
                                                                    F    32.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:09.32   5  1:09.03 F5
                                                                    F    32.02
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  1:08.96   2  1:09.11 F6
                                                                    F    32.14
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  1:09.35   6  1:11.93 F7
                                                                    F    33.89
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   1:09.40   7  1:12.09 F8
                                                                    F    33.94

THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.78   1
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  1:08.96   2
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  1:09.04   3
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:09.26   4
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:09.32   5
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  1:09.35   6
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   1:09.40   7
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:09.92   8
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:10.67   9
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.76  10
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  1:11.16  11
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   1:11.81  12
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:12.07  13
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:12.29  14
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  1:12.35  15
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:12.49  16
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    1:12.60  17
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  1:12.68  18
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:12.70  19
WRAY, LEXI            13 PC TERRAPINS SWI  1:12.76  20
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:12.85  21
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:13.27  22
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  1:13.30  23
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:14.10  24
GOSSAGE, ALEXANDRA    14 PC PIRANHA SWIMM  1:14.43  25
LAVAGNINO, CAITLIN    14 PC PLEASANTON SE  1:14.65  26
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI  1:14.85  27
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  1:15.03  28
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   1:15.24  29
REVELS, TINA          14 PC AGCC OSPREY    1:15.31  30
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE  1:15.49  31
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  1:17.22  32
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  1:18.47  33
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI  1:18.75  34
WEAKLEY, MELISSA      13 PC NAPA VALLEY S  1:19.32  35
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  1:20.06  36
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  1:21.40  37
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  1:22.29  38
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT   DQUED
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:31.21   2  2:26.80 F1  P  1:10.33
                                                                    F    33.43  1:10.38  1:48.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:30.75   1  2:28.59 F2  P  1:12.93
                                                                    F    34.90  1:13.20  1:50.70
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  2:33.45   5  2:30.30 F3  P  1:12.93
                                                                    F    34.07  1:11.25  1:50.67
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   2:31.70   3  2:33.80 F4  P  1:13.81
                                                                    F    35.04  1:13.85  1:53.55
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:35.29   6  2:34.34 F5  P  1:14.78
                                                                    F    35.05  1:13.79  1:53.86
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:33.02   4  2:35.18 F6  P  1:12.89
                                                                    F    35.33  1:13.51  1:54.51
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   2:37.99   7  2:35.74 F7  P  1:16.89
                                                                    F    35.21  1:14.82  1:55.24
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:38.82   8  2:36.65 F8  P  1:13.95
                                                                    F    34.85  1:14.19  1:55.43

MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:30.75   1              P  1:12.93
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:31.21   2              P  1:10.33
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   2:31.70   3              P  1:13.81
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:33.02   4              P  1:12.89
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  2:33.45   5              P  1:12.93
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:35.29   6              P  1:14.78
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   2:37.99   7              P  1:16.89
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:38.82   8              P  1:13.95
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:39.35   9              P  1:15.96
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:41.67  10              P  1:15.81
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:41.82  11              P  1:13.43
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE  2:42.30  12              P  1:14.93
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI  2:42.41  13              P  1:16.36
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  2:44.39  14              P  1:18.43
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:44.58  15              P  1:14.44
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:46.02  16              P  1:17.08
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:46.78  17              P  1:17.03
WRAY, LEXI            13 PC TERRAPINS SWI  2:50.14  18              P  1:17.22
CHANG, LYNN           14 PC DEANZA CUPERT  2:50.47  19              P  1:18.83
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  2:50.68  20              P  1:20.38
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:53.02  21              P  1:19.34
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT  2:53.63  22              P  1:20.03
SEELOS, BECKY         13 PC STANFORD COVI  2:58.13  23              P  1:20.68
COLLINS, ERIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:58.59  24              P  1:23.97
REVELS, TINA          14 PC AGCC OSPREY    3:01.64  25              P  1:23.28
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS    3:03.11  26              P  1:23.05
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  3:03.75  27              P  1:24.94
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:13.59

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:31.27   2  2:25.93 F1  P  1:09.27
                                                                    F    32.64  1:08.74  1:51.48
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:32.51   4  2:27.41 F2  P  1:12.92
                                                                    F    33.32  1:11.92  1:55.14
MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  2:30.42   1  2:28.09 F3  P  1:10.64
                                                                    F    32.13  1:10.62  1:55.32
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  2:31.59   3  2:28.31 F4  P  1:13.47
                                                                    F    32.60  1:12.41  1:55.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:32.68   5  2:30.24 F5  P  1:14.30
                                                                    F    32.56  1:12.95  1:55.60
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:34.58   7  2:32.94 F6  P  1:13.38
                                                                    F    31.86  1:11.79  1:58.61
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:35.34   8  2:33.52 F7  P  1:16.22
                                                                    F    33.77  1:15.35  2:00.18
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:33.43   6  2:33.96 F8  P  1:11.64
                                                                    F    33.14  1:12.83  1:58.55

MARTINEZ, JAMIE       13 PC DEANZA CUPERT  2:30.42   1              P  1:10.64
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:31.27   2              P  1:09.27
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  2:31.59   3              P  1:13.47
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:32.51   4              P  1:12.92
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:32.68   5              P  1:14.30
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:33.43   6              P  1:11.64
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  2:34.58   7              P  1:13.38
SHARP, LINDSEY        14 PC ORINDA AQUATI  2:35.34   8              P  1:16.22
ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  2:35.35   9              P  1:13.95
BEAUDREAU, LAUREN     14 PC ORINDA AQUATI  2:35.74  10              P  1:12.57
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:35.95  11              P  1:12.23
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  2:37.02  12              P  1:13.10
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:37.08  13              P  1:11.46
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  2:37.15  14              P  1:17.59
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:37.23  15              P  1:12.66
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:37.35  16              P  1:15.86
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   2:38.21  17              P  1:15.98
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:38.26  18              P  1:18.48
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:38.68  19              P  1:16.66
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:39.02  20              P  1:16.56
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:39.08  21              P  1:13.61
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  2:39.13  22              P  1:17.20
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM   2:39.41  23              P  1:14.93
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   2:39.52  24              P  1:17.19
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI  2:39.54  25              P  1:15.68
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:39.60  26              P  1:16.43
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:39.71  27              P  1:15.38
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:39.79  28              P  1:14.74
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:39.82  29              P  1:12.48
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:40.26  30              P  1:20.25
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  2:40.71  32              P  1:17.60
WEISS, ALEX           13 PC LAKERIDGE SWI  2:40.71  31              P  1:14.35
ALLEN, COURTNEY       14 PC PLEASANTON SE  2:40.90  33              P  1:22.91
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  2:40.96  34              P  1:16.46
PERIA, HANNAH         14 PC ORINDA AQUATI  2:41.20  35              P  1:15.74
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:41.49  36              P  1:17.50
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   2:41.99  37              P  1:18.78
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:42.12  38              P  1:20.47
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  2:42.75  39              P  1:14.36
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:42.82  40              P  1:17.44
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:43.78  41              P  1:18.03
LASKO, JANELLE        14 PC LAKERIDGE SWI  2:43.91  42              P  1:17.58
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT  2:43.96  43              P  1:17.69
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:43.98  44              P  1:19.14
WRAY, LEXI            13 PC TERRAPINS SWI  2:44.08  45              P  1:18.24
ARTZ, LAUREN          14 PC TERRAPINS SWI  2:44.16  46              P  1:20.45
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   2:44.19  47              P  1:18.15
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:44.25  48              P  1:18.05
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  2:44.30  49              P  1:20.85
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  2:44.82  50              P  1:18.92
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  2:45.81  51              P  1:16.53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:45.95  52              P  1:23.34
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  2:45.99  53              P  1:20.60
CUMMINS, RENATA       13 PC PALO ALTO SWI  2:46.62  54              P  1:18.32
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  2:46.72  55              P  1:18.75
KISH, SHAUNA          14 PC AGCC OSPREY    2:47.23  56              P  1:19.05
COLLINS, ERIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:47.54  57              P  1:19.98
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT  2:47.82  58              P  1:20.84
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:47.92  59              P  1:21.53
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM  2:47.95  60              P  1:17.82
FULLER, KELSEY        13 PC STANFORD COVI  2:48.42  61              P  1:21.33
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:48.47  62              P  1:19.76
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  2:48.62  63              P  1:21.16
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  2:49.06  64              P  1:22.22
RUTHERFORD, MIKHAILA  14 PC ALAMEDA ISLAN  2:49.16  65              P  1:21.72
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  2:49.69  66              P  1:20.96
AFFINITO, MICHON      14 PC RENO AQUATIC   2:49.73  67              P  2:49.75
TORIGGINO, NICOLE     13 PC TERRAPINS SWI  2:50.68  68              P  1:22.56
SUN, NOELLE           14 PC ORINDA AQUATI  2:50.77  69              P  1:21.29
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  2:51.05  70              P  1:19.56
GUNDERSON, JENNA      13 PC SUNNYVALE SWI  2:51.18  71              P  1:21.95
WEAKLEY, MELISSA      13 PC NAPA VALLEY S  2:51.41  72              P  1:21.30
NGO, NICKI            14 PC DEANZA CUPERT  2:52.26  73              P  1:21.54
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  2:53.36  74              P  1:24.43
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI  2:56.30  75              P  1:24.83
DISBROW, ANYA         14 PC ORINDA AQUATI  2:57.32  76              P  1:26.60

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  5:17.10   1  5:10.68 F1  P  1:12.97  2:37.73  4:09.52
                                                                    F    33.31  1:10.85  1:52.81  2:33.46  3:17.65  4:01.73  4:36.46
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  5:18.11   2  5:14.88 F2  P  1:12.41  2:35.93  4:03.91
                                                                    F    33.31  1:11.07  1:52.91  2:34.69  3:17.79  4:01.70  4:38.70
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  5:21.82   4  5:15.24 F3  P  1:13.61  2:35.43  4:06.46
                                                                    F    33.31  1:11.91  1:53.76  2:34.48  3:18.34  4:03.12  4:40.07
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  5:22.41   5  5:19.62 F4  P  1:14.50  2:33.95  4:07.22
                                                                    F    34.15  1:14.06  1:53.38  2:34.05  3:19.49  4:06.14  4:43.24
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  5:29.31   8  5:27.10 F5  P  1:12.58  2:38.17  4:17.64
                                                                    F    33.45  1:12.19  1:55.07  2:37.14  3:27.43  4:16.49  4:51.82
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   5:28.67   6  5:30.38 F6  P  1:15.89  2:41.02  4:17.13
                                                                    F    35.21  1:14.66  1:58.30  2:39.91  3:28.79  4:16.73  4:53.91
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   5:29.11   7  5:33.11 F7  P  1:14.54  2:39.72  4:18.33
                                                                    F    34.96  1:15.56  1:58.99  2:42.50  3:31.80  4:21.63  4:57.53
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  5:19.61   3   DQUED  F   P  1:12.27  2:39.01  4:09.32
                                                                    F    33.50  1:12.19  1:57.17  2:41.10  3:27.12  4:14.20  4:50.69

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  5:17.10   1              P  1:12.97  2:37.73  4:09.52
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  5:18.11   2              P  1:12.41  2:35.93  4:03.91
HILDEBRANDT, DANIELLE 14 PC STANFORD COVI  5:19.61   3              P  1:12.27  2:39.01  4:09.32
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  5:21.82   4              P  1:13.61  2:35.43  4:06.46
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  5:22.41   5              P  1:14.50  2:33.95  4:07.22
BRAUN, STEPHANIE      14 PC RENO AQUATIC   5:28.67   6              P  1:15.89  2:41.02  4:17.13
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   5:29.11   7              P  1:14.54  2:39.72  4:18.33
FRIEDMAN, MONIKA      14 PC STANFORD COVI  5:29.31   8              P  1:12.58  2:38.17  4:17.64
SWENSEN, KATIE        14 PC PLEASANTON SE  5:29.78   9              P  1:15.56  2:45.58  4:19.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  143
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENGSTROM, LIZA        13 PC LAKERIDGE SWI  5:32.37  10              P  1:23.99  2:43.98  4:21.22
BUCHANAN, KRISTEN     14 PC LAKERIDGE SWI  5:34.34  11              P  1:15.56  2:41.33  4:20.47
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  5:34.92  12              P  1:19.68  2:44.65  4:22.16
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  5:35.39  13              P  1:14.90  2:43.15  4:18.10
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  5:35.58  14              P  1:14.53  2:42.89  4:22.87
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  5:36.11  15              P  1:13.97  2:37.76  4:21.15
HARPER, KIRSTEN       14 PC WALNUT CREEK   5:36.25  16              P  1:17.77  2:48.71  4:22.00
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    5:36.42  17              P  1:15.35  2:47.11  4:20.13
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  5:37.03  18              P  1:14.18  2:39.61  4:24.38
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  5:37.30  19              P  1:15.03  2:44.82  4:18.59
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:38.71  20              P  1:19.86  2:44.78  4:19.45
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  5:39.22  21              P  1:16.24  2:44.09  4:21.47
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   5:39.83  22              P  1:21.72  2:52.22  4:27.50
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  5:40.71  23              P  1:17.47  2:48.53  4:24.61
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  5:41.83  24              P  1:18.78  2:46.89  4:27.67
CAMBURN, MICHELLE     13 PC DEANZA CUPERT  5:42.41  25              P  1:21.06  2:48.38  4:26.03
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  5:42.73  26              P  1:19.17  2:49.01  4:25.88
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  5:46.89  27              P  1:21.09  2:56.27  4:30.65
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  5:47.22  28              P  1:23.89  2:51.72  4:29.75
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  5:50.02  29              P  1:24.67  2:51.37  4:36.40
WRAY, LEXI            13 PC TERRAPINS SWI  5:52.09  30              P  1:19.45  2:52.77  4:32.16
BRANNON, LINDSEY      13 PC TSUNAMI AQUAT  5:53.64  31              P  1:20.62  2:51.49  4:33.41
WEAKLEY, MELISSA      13 PC NAPA VALLEY S  5:55.29  32              P  1:21.22  2:50.64  4:35.32
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   5:56.82  33              P  1:28.25  3:04.29  4:41.21
FULLER, KELSEY        13 PC STANFORD COVI  5:58.44  34              P  1:23.68  2:56.14  4:38.38
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  5:59.89  35              P  1:23.51  2:57.05  4:37.72
SEELOS, BECKY         13 PC STANFORD COVI  5:59.94  36              P  1:19.98  2:49.14  4:40.53
KENNEDY, MADDIE       13 PC ALAMEDA ISLAN  6:00.30  37              P  1:25.35  3:01.17  4:44.70
MEADOWS, MEGAN        14 PC SUNNYVALE SWI  6:00.72  38              P  1:22.40  3:02.07  4:42.74

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:08.68   1      53.43  1:09.80  1:40.36
         WHITE, HEATHER      14
         BEAUDREAU, LAUREN   14
         CHANG, MARISA       14
         SHARP, LINDSEY      14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:09.87   2      34.13  1:10.72  1:41.13
         CURETON, JILLIAN    13
         WULF, ABBY          14
         MIDDLETON, REGINA   13
         LEE, SYLVIE         14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:11.80   3      35.53  1:11.20  1:42.30
         URE, KATIE          14
         ESTRADA, MICHELLE   13
         THURMAN, HOPE       14
         SCHONBORN, LINDSAY  14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:13.75   4      34.61  1:11.80  1:43.98
         DEYOREO, SARAH      14
         LANGNER, BAILEY     14
         BRIX, KATELYN       13
         CHARVOZ, CAROLYNE   14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               2:14.58   5      35.72  1:13.76  1:45.47
         BEYER, CAITLIN      13
         TANSUWAN, MELANIE   14
         FRIEDMAN, MONIKA    14
         WENZLAU, BECKY      14
OAPB, C 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:15.11   6      34.97  1:12.37  1:45.36
         SUN, NOELLE         14
         WULF, ASHLEY        14
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         PERIA, HANNAH       14
LAKE, A 13-14         14 PC LAKERIDGE SWI               2:16.52   7      34.16  1:15.39  1:47.39
         ENGSTROM, LIZA      13
         LASKO, JANELLE      14
         WEISS, ALEX         13
         BUCHANAN, KRISTEN   14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:16.61   8      34.43  1:12.76  1:46.83
         MONSEES, COURTNEY   13
         CHEUNG, OLIVIA      13
         MEYER, ALY          14
         KUCERA, HEIDI       13
SCRA, B 13-14         14 PC STANFORD COVI               2:16.86   9      35.12  1:14.84  2:05.67
         EATON, DI           14
         OKUDA, KELSI        14
         HILDEBRANDT, DANIELL14
         SITTS, KAITLYN      13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               2:19.10  10      34.10  1:16.58  1:48.89
         GAUTSCHI, RONNI     14
         WING, KELLI         14
         RACHFORD, SHANNON   14
         SENNERT, BREANNA    14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               2:20.95  11      36.95  1:16.43  1:51.14
         BRADSHAW, NORA      13
         COMES, KELSEY       13
         GOODSON, VICTORIA   13
         HAYES, LAUREN       13
DACA, A 13-14         14 PC DEANZA CUPERT               2:21.14  12      38.64  1:18.15  1:51.49
         LAZAROVICI, DOMINIQU13
         NGO, NICKI          14
         CHANG, LYNN         14
         KREMER, DONNA       13
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 2:21.44  13      35.73  1:19.71  1:52.63
         POWER, KYLA         14
         SHERIDAN, HEATHER   13
         REVELS, TINA        14
         KISH, SHAUNA        14
FOG, A 13-14          14 PC FOG CITY HAMM               2:21.82  14      51.92  1:14.50
         MAR, LAUREN         14
         HANNON, LEAH        13
         SLAVICH, DESTINIE   13
         CHAU, AMANDA        13
OAPB, D 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:22.00  15      37.49  1:17.05  2:10.68
         WATSON, LINDSEY     13
         SANDBERG, LINDSAY   14
         DISBROW, ANYA       14
         JONES, ALLYSON      13
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                2:22.58  16      36.86  1:19.66  1:52.48
         CONROW, KALEY       14
         REYDA, CAITLIN      13
         SHILLING, CHRISTINA 14
         NGUYEN, CHRISTINE   13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               2:41.28  17      41.51  1:28.95  2:10.16
         FAN, TRACY          13
         HUNG, JANET         13
         WOODROW, LAUREN     13
         FLESHMAN, MARIAM    14

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:38.11   1      34.37  1:09.47           2:28.23  2:59.07  3:35.18  4:04.75
         WHITE, HEATHER      14
         BEAUDREAU, LAUREN   14
         CHANG, MARISA       14
         SHARP, LINDSEY      14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:46.14   2      37.14  1:15.19  1:52.95  2:34.90  3:06.29  3:43.54  4:14.15
         EATON, DI           14
         TANSUWAN, MELANIE   14
         FRIEDMAN, MONIKA    14
         HILDEBRANDT, DANIELL14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:46.99   3      35.36  1:14.79  1:52.68  2:35.07  3:06.95  3:43.95  4:14.20
         CURETON, JILLIAN    13
         LANGNER, BAILEY     14
         MIDDLETON, REGINA   13
         LEE, SYLVIE         14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:48.41   4      35.97  1:14.79  1:51.52  2:34.50  3:06.27  3:44.86
         URE, KATIE          14
         ESTRADA, MICHELLE   13
         THURMAN, HOPE       14
         PERIA, HANNAH       14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:52.23   5      36.09  1:13.94  1:52.86  2:35.41  3:08.94  3:47.34  4:17.95
         DEYOREO, SARAH      14
         WOLF, ABBY          13
         BRIX, KATELYN       13
         CHARVOZ, CAROLYNE   14
OAPB, C 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:54.18   6      36.96  1:16.61  1:54.72  2:38.44  3:10.90  3:50.54
         SUN, NOELLE         14
         WULF, ASHLEY        14
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         SCHONBORN, LINDSAY  14
DACA, A 13-14         14 PC DEANZA CUPERT               4:55.38   7      35.34  1:11.52  1:48.27  2:29.29  3:04.16  3:46.65  4:19.09
         LAZAROVICI, DOMINIQU13
         GONG, JENNIFER      14
         COLLINS, ERIN       14
         NGO, NICKI          14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:55.64   8      37.36  1:14.86  1:54.23  2:37.53  3:12.21  3:51.07  4:22.32
         MONSEES, COURTNEY   13
         CHUNG, OLIVIA       13
         MEYER, ALY          14
         KUCERA, HEIDI       13
SCRA, B 13-14         14 PC STANFORD COVI               5:04.92   9      37.22  1:18.26  1:57.88  2:43.05  3:17.87  3:57.58
         WENZLAU, BECKY      14
         OKUDA, KELSI        14
         BEYER, CAITLIN      13
         SITTS, KAITLYN      13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               5:05.52  10      36.81  1:15.63  2:00.38  2:48.14  3:20.45  3:58.70  4:30.12
         GAUTSCHI, RONNI     14
         WING, KELLI         14
         RACHFORD, SHANNON   14
         SENNERT, BREANNA    14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 5:07.36  11      35.96  1:15.18  1:59.03  2:50.44  3:23.36  4:03.96  4:34.04
         POWER, KYLA         14
         SHERIDAN, HEATHER   13
         POWER, TINA         13
         KISH, SHAUNA        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               5:08.04  12      36.90  1:15.79  1:56.63  2:41.66  3:17.92  4:02.64  4:33.47
         GOODSON, VICTORIA   13
         COMES, KELSEY       13
         BRADSHAW, NORA      13
         HAYES, LAUREN       13
FOG, A 13-14          14 PC FOG CITY HAMM               5:10.94  13      34.18  1:10.40  1:51.24  2:37.70  3:13.45  3:59.99  4:33.62
         MAR, LAUREN         14
         HANNON, LEAH        13
         SLAVICH, DESTINIE   13
         CHAU, AMANDA        13
OAPB, D 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               5:14.45  14      37.91  1:17.73  1:56.92  2:41.31  3:18.75  4:02.96  4:36.74
         WATSON, LINDSEY     13
         SANDBERG, LINDSAY   14
         DISBROW, ANYA       14
         LEE, EUNICE         13
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                5:16.37  15      39.64  1:22.61  2:03.23  2:50.58  3:25.93  4:09.73  4:39.97
         LEE, JOYCE          13
         SHILLING, CHRISTINA 14
         CONROW, KALEY       14
         NGUYEN, CHRISTINE   13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               5:49.65  16      42.61  1:27.83  2:15.92  3:09.57  3:48.40  4:32.63  5:09.66
         FAN, TRACY          13
         HUNG, JANET         13
         WOODROW, LAUREN     13
         FLESHMAN, MARIAM    14

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:55.26   1      29.72    59.08  1:28.20
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         ESTRADA, MICHELLE   13
         BEAUDREAU, LAUREN   14
         SHARP, LINDSEY      14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:55.75   2      49.57    58.81  1:44.32
         THURMAN, HOPE       14
         SCHONBORN, LINDSAY  14
         WHITE, HEATHER      14
         PERIA, HANNAH       14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               1:59.29   3      52.39    58.65  1:44.22
         WENZLAU, BECKY      14
         TANSUWAN, MELANIE   14
         FRIEDMAN, MONIKA    14
         HILDEBRANDT, DANIELL14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:59.69   4      29.24    59.35  1:49.37
         LEE, SYLVIE         14
         DEYOREO, SARAH      14
         TEERIKORPI, ONA     13
         BRIX, KATELYN       13
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:00.05   5      47.30    59.58  1:30.45
         CURETON, JILLIAN    13
         LI, ROBIN           13
         MADRIGAL, AMANDA    13
         MIDDLETON, REGINA   13
OAPB, C 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:00.34   6      29.20    59.50  1:30.59
         BEAUDREAU, LAUREN   14
         URE, KATIE          14
         WATSON, LINDSEY     13
         SUN, NOELLE         14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 2:02.39   7      30.55  1:01.03  1:32.53
         POWER, KYLA         14
         REVELS, TINA        14
         SHERIDAN, HEATHER   13
         KISH, SHAUNA        14
FOG, A 13-14          14 PC FOG CITY HAMM               2:02.81   8      31.05  1:02.05  1:33.97
         MAR, LAUREN         14
         SLAVICH, DESTINIE   13
         CHAU, AMANDA        13
         GONG, SHERYL        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               2:04.09   9      48.50  1:01.60  1:32.57
         HAYES, LAUREN       13
         BRADSHAW, NORA      13
         COMES, KELSEY       13
         GOODSON, VICTORIA   13
SCRA, B 13-14         14 PC STANFORD COVI               2:05.93  10      30.99  1:02.85  1:50.99
         SITTS, KAITLYN      13
         FULLER, KELSEY      13
         SEELOS, BECKY       13
         OKUDA, KELSI        14
OAPB, E 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:09.79  11      30.35  1:03.56  1:38.81
         DISBROW, ANYA       14
         SAWREY-KUBICEK, DAN 14
         SANKARY, KENDL      13
         WULF, ASHLEY        14
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               2:17.93  12      32.76  1:05.29  1:42.04
         WOODROW, LAUREN     13
         FAN, TRACY          13
         HUNG, JANET         13
         FLESHMAN, MARIAM    14

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:12.40   1      30.38  1:02.45  1:33.58  2:08.97  2:38.18  3:09.74  3:39.35
         WHITE, HEATHER      14
         CHANG, MARISA       14
         SHARP, LINDSEY      14
         THURMAN, HOPE       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:13.08   2             1:02.27  1:33.12  2:05.79  2:36.97  3:10.50  3:40.89
         WENZLAU, BECKY      14
         TANSUWAN, MELANIE   14
         FRIEDMAN, MONIKA    14
         HILDEBRANDT, DANIELL14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:18.91   3      30.59  1:04.21  1:34.75  2:08.06  2:38.70  3:12.93  3:44.10
         MIDDLETON, REGINA   13
         LEE, SYLVIE         14
         CURETON, JILLIAN    13
         DEYOREO, SARAH      14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:19.53   4      31.22  1:05.96  1:36.37  2:11.07  2:41.18  3:15.87  3:45.79
         ESTRADA, MICHELLE   13
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         SCHONBORN, LINDSAY  14
         PERIA, HANNAH       14
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               4:21.42   5      29.76  1:01.96  1:32.89  2:07.41  2:40.42  3:17.48  3:47.77
         GAUTSCHI, RONNI     14
         SENNERT, BREANNA    14
         WING, KELLI         14
         RACHFORD, SHANNON   14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 4:23.06   6      30.56  1:04.03  1:35.27  2:10.03  2:42.45  3:22.56  3:49.70
         POWER, KYLA         14
         REVELS, TINA        14
         SHERIDAN, HEATHER   13
         KISH, SHAUNA        14
OAPB, C 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:26.30   7      31.79  1:06.90  1:38.30  2:12.97  2:45.01  3:20.16  3:51.51
         BEAUDREAU, LAUREN   14
         URE, KATIE          14
         WATSON, LINDSEY     13
         SUN, NOELLE         14
FOG, A 13-14          14 PC FOG CITY HAMM               4:33.56   8      29.76  1:01.85  1:34.18  2:09.80  2:46.58  3:27.01  3:58.60
         MAR, LAUREN         14
         SLAVICH, DESTINIE   13
         HANNON, LEAH        13
         GONG, SHERYL        14
SCRA, B 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:33.60   9      32.57  1:09.14  1:41.20  2:16.48  2:49.80  3:26.84  3:58.84
         SITTS, KAITLYN      13
         SEELOS, BECKY       13
         FULLER, KELSEY      13
         OKUDA, KELSI        14
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                4:36.80  10      32.44  1:08.14  1:39.49  2:15.76  2:48.62  3:27.34  4:00.00
         NGUYEN, CHRISTINE   13
         CONROW, KALEY       14
         REYDA, CAITLIN      13
         LEE, JOYCE          13
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:37.13  11      33.35  1:10.01  1:43.14  2:20.43           2:47.88  4:02.60
         BRADSHAW, NORA      13
         GOODSON, VICTORIA   13
         COMES, KELSEY       13
         HAYES, LAUREN       13
OAPB, D 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:37.68  12      32.40  1:09.13           1:36.89  1:40.62  2:17.04  4:01.25
         WULF, ASHLEY        14
         DISBROW, ANYA       14
         SANDBERG, LINDSAY   14
         JONES, ALLYSON      13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               5:02.46  13      34.11  1:11.18  1:49.88  2:32.92  3:06.98  3:43.66  4:21.33
         WOODROW, LAUREN     13
         HUNG, JANET         13
         FAN, TRACY          13
         FLESHMAN, MARIAM    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI                DQUED           30.89  1:05.15           2:12.12  2:44.10  3:18.24  3:49.36
         TEERIKORPI, ONA     13
         WOLF, ABBY          13
         BRIX, KATELYN       13
         LI, ROBIN           13

============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  151
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               9:09.35   1      31.22  1:05.65  1:40.59  2:13.88  2:45.16  3:20.06  3:56.04
         SHARP, LINDSEY      14                                        4:31.54  5:03.05  5:39.05  6:16.21  6:52.56           9:09.36
         PERIA, HANNAH       14                                        8:33.51
         THURMAN, AMY        17
         WHITE, HEATHER      14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               9:15.33   2      31.42  1:05.85  1:41.38  2:16.74  2:49.20  3:25.61  4:02.66
         FRIEDMAN, MONIKA    14                                        4:39.61  5:10.16  5:44.40  6:21.46  6:58.13  7:29.88  8:04.34
         OKUDA, KELSI        14                                        8:39.60
         WENZLAU, BECKY      14
         HILDEBRANDT, DANIELL14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:25.63   3      30.85  1:04.99  1:40.37  2:15.21           2:43.84  4:09.00
         MADRIGAL, AMANDA    13                                        4:51.16  5:26.70  6:06.82  6:49.43  7:32.14  8:04.97  8:41.54
         LI, ROBIN           13                                        9:20.21
         TEERIKORPI, ONA     13
         LANGNER, BAILEY     14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:26.84   4      32.01  1:07.27  1:43.81  2:20.55  2:53.21  3:29.11  4:05.51
         DEYOREO, SARAH      14                                        4:49.31  5:13.66  5:50.66  6:27.70  7:04.48  7:35.73  8:10.68
         BRIX, KATELYN       13                                        8:48.80
         MIDDLETON, REGINA   13
         LEE, SYLVIE         14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               9:37.78   5      33.47  1:10.21  1:47.43  2:23.62  2:56.67  3:34.29  4:13.79
         WATSON, LINDSEY     13                                        4:52.04           5:18.55  5:23.87  5:59.06  6:35.75  7:37.56
         SCHRAKAMP, NIKI     14                                        9:01.20
         SCHONBORN, LINDSAY  14
         ESTRADA, MICHELLE   13
SCRA, B 13-14         14 PC STANFORD COVI               9:41.12   6      32.65  1:08.44  1:46.26  2:23.08  2:57.14  3:34.44  4:13.98
         SITTS, KAITLYN      13                                        4:52.98  5:27.10  6:04.88  6:44.57  7:23.11  7:54.44  8:29.39
         SEELOS, BECKY       13                                        9:06.29
         FULLER, KELSEY      13
         TANSUWAN, MELANIE   14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 9:43.44   7      31.69  1:05.89  1:42.71  2:20.18  2:52.69  3:29.51  4:07.70
         KISH, SHAUNA        14                                        4:45.26  5:18.97  5:58.52  6:39.80  7:21.83  7:52.55  8:28.18
         REVELS, TINA        14                                        9:06.09
         SHERIDAN, HEATHER   13
         POWER, KYLA         14
FOG, A 13-14          14 PC FOG CITY HAMM               9:59.00   8      30.85  1:04.99  1:40.37  2:15.21           2:43.84  4:09.00
                                                                       4:51.16  5:26.70  6:06.82  6:49.43  7:32.14  8:04.97  8:41.54
                                                                       9:20.21
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV              10:06.51   9      34.08  1:12.07  1:51.57  2:41.67  3:05.30  3:43.92  4:24.15
         GOODSON, VICTORIA   13                                        5:02.93           5:28.64  6:58.01  7:36.94  8:11.47  8:49.27
         BRADSHAW, NORA      13                                        9:28.50
         COMES, KELSEY       13
         HAYES, LAUREN       13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               2:05.24   1      30.70  1:06.99  1:37.66
         BISHOP, BROOKE      15
         NAMBA, ALEXA        15
         BEYER, COURTNEY     15
         SITTS, KELLY        15
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:05.75   2      32.02  1:06.90  1:38.42
         ARNOLD, KATIE       16
         OCHS, JILLIAN       16
         BECK, SYLVIA        16
         RUSSELL, MONICA     15
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:11.57   3      34.23  1:11.51  1:42.25
         HEATH, SARAH        15
         BEVER, MAGGIE       15
         REINGOLD, REBECCA   16
         JOHNSON, EVA        16
PCA, A 15-16          16 PC PENINSULA COV               2:16.32   4      35.47  1:12.52  1:46.40
         DUNN, MEGHAN        15
         JORDAN, LESLIE D.   16
         HAGEY, KATIE        15
         YARRANTON, RACHEL   16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:18.56   5      35.35  1:15.28  1:49.82
         NAVILHON, MELISSA   15
         JUMPER, LAURA       16
         HANNA, REBECCA      15
         ZEIDLER, KAYLA      15
SCRA, B 15-16         16 PC STANFORD COVI               2:19.61   6      50.57  1:15.65  1:49.55
         SEELOS, LIZZY       15
         EATON, LAINEY       15
         PUGLIESE, CARLA     16
         DECESARE, DIANA     15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:19.73   7      35.62  1:13.83  1:48.75
         CURETON, KELLY      15
         LYONS, OLIVIA       16
         STITT, CATHERINE    15
         FLUD, NICOLE        16
OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:20.15   8      36.23  1:13.67  1:48.35
         VARELLAS, BETSY     15
         KORN, CAMERYN       16
         METCALF, VANESSA    16
         CHEN, AMY           15
DACA, A 15-16         16 PC DEANZA CUPERT               2:22.73   9      41.29  1:21.15  1:51.91
         DOUGLAS, JESSICA    15
         WHITEHILL, VICKY    15
         KUNG, CATHERINE     16
         BAHT, NIDHI         15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               4:35.58   1      32.11  1:06.92  1:43.00  2:23.36  2:55.58  3:32.18  4:01.83
         BISHOP, BROOKE      15
         NAMBA, ALEXA        15
         BEYER, COURTNEY     15
         SITTS, KELLY        15
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:40.81   2      33.11  1:09.66  1:46.16  2:29.96  3:02.02  3:39.37  4:08.42
         ARNOLD, KATIE       16
         OCHS, JILLIAN       16
         BECK, SYLVIA        16
         HEATH, SARAH        15
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:51.15   3      36.24  1:15.56  1:54.05  2:36.75  3:08.27  3:49.27  4:19.35
         VARELLAS, BETSY     15
         BEVER, MAGGIE       15
         REINGOLD, REBECCA   16
         RUSSELL, MONICA     15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:54.87   4      36.12  1:14.61  1:53.85  2:39.65  3:12.31  3:51.09  4:21.17
         NAVILHON, MELISSA   15
         LYONS, OLIVIA       16
         GOLEZ, JILLENE      16
         ZEIDLER, KAYLA      15
DACA, A 15-16         16 PC DEANZA CUPERT               4:59.38   5      38.76  1:20.92  2:00.30  2:43.79  3:14.52  3:51.68  4:23.63
         BROPHY, SASHA       16
         DOUGLAS, JESSICA    15
         KUNG, CATHERINE     16
         BHAT, NIDHI         16
SCRA, B 15-16         16 PC STANFORD COVI               5:00.59   6      38.29  1:19.16  1:57.93  2:41.13  3:15.34  3:55.19  4:26.76
         SEELOS, LIZZY       15
         EATON, LAINEY       15
         PUGLIESE, CARLA     16
         DECESARE, DIANA     15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               5:05.59   7      36.72  1:14.66  1:55.01  2:41.21  3:16.39  4:00.76  4:31.97
         CURETON, KELLY      15
         HANNA, REBECCA      15
         STITT, CATHERINE    15
         FLUD, NICOLE        16
OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           38.75  1:21.99  2:04.29  2:52.08  3:28.13  4:08.22  4:40.31
         KORN, CAMERYN       16
         COUGHLAN, CLAIRE    16
         CHEN, AMY           15
         METCALF, VANESSA    16

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:53.82   1      28.48    56.59  1:25.13
         RUSSELL, MONICA     15
         ARNOLD, KATIE       16
         HEATH, SARAH        15
         BEVER, MAGGIE       15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               1:55.41   2      28.74    59.10  1:28.70
         SITTS, KELLY        15
         DECESARE, DIANA     15
         BEYER, COURTNEY     15
         BISHOP, BROOKE      15
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:59.07   3      29.58    59.95  1:29.35
         JOHNSON, EVA        16
         OCHS, JILLIAN       16
         BECK, SYLVIA        16
         REINGOLD, REBECCA   16
PCA, A 15-16          16 PC PENINSULA COV               2:02.58   4      30.67  1:01.17  1:31.51
         DUNN, MEGHAN        15
         YARRANTON, RACHEL   16
         HAGEY, KATIE        15
         JORDAN, LESLIE D.   16
SCRA, B 15-16         16 PC STANFORD COVI               2:02.76   5      46.89  1:01.73  1:33.57
         SEELOS, LIZZY       15
         OTTER, LIZ          16
         PUGLIESE, CARLA     16
         EATON, LAINEY       15
DACA, B 15-16         16 PC DEANZA CUPERT               2:05.76   6      46.64  1:01.60  1:55.19
         KUNG, CATHERINE     16
         DOUGLAS, JESSICA    15
         WHITEHILL, VICKY    15
         BROPHY, SASHA       16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:11.52   7      32.82  1:05.90  1:40.36
         JUMPER, LAURA       16
         LYONS, OLIVIA       16
         STITT, CATHERINE    15
         DEYOREO, MARIA      15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI                DQUED           29.30    59.53  1:29.30
         ZEIDLER, KAYLA      15
         FLUD, NICOLE        16
         CURETON, KELLY      15
         HANNA, REBECCA      15

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:17.55   1      30.67  1:02.17  1:32.60  2:05.86  2:37.02  3:12.43  3:41.86
         RUSSELL, MONICA     15
         HEATH, SARAH        15
         OCHS, JILLIAN       16
         ARNOLD, KATIE       16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:22.26   2      32.09  1:06.87           2:11.01  2:42.78  3:16.79  3:48.21
         NAVILHON, MELISSA   15
         ZEIDLER, KAYLA      15
         CURETON, KELLY      15
         STITT, CATHERINE    15
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:23.32   3      30.70  1:04.88  1:36.65  2:11.53  2:43.40  3:19.01  3:49.66
         JOHNSON, EVA        16
         VARELLAS, BETSY     15
         REINGOLD, REBECCA   16
         BECK, SYLVIA        16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, B 15-16         16 PC STANFORD COVI               4:24.19   4      31.70  1:05.18  1:38.77  2:15.71  2:47.25  3:21.10  3:51.15
         SEELOS, LIZZY       15
         PUGLIESE, CARLA     16
         DECESARE, DIANA     15
         EATON, LAINEY       15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:39.13   5      33.32           1:43.64  2:22.23  2:54.78  3:32.73  4:04.87
         GOLEZ, JILLENE      16
         LYONS, OLIVIA       16
         HANNA, REBECCA      15
         FLUD, NICOLE        16
SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI                DQUED           29.89  1:02.53  1:33.37  2:06.94  2:36.36  3:08.29  3:36.65
         SITTS, KELLY        15
         NAMBA, ALEXA        15
         BEYER, COURTNEY     15
         BISHOP, BROOKE      15

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               9:00.70   1      31.78  1:06.08  1:40.71  2:15.41           2:34.35  2:46.99
         BEYER, COURTNEY     15                                        3:21.81  3:57.10  4:32.34  6:15.24  6:50.59  7:19.26  7:52.11
         NAMBA, ALEXA        15                                        8:26.08
         DECESARE, DIANA     15
         BISHOP, BROOKE      15
SCRA, B 15-16         16 PC STANFORD COVI               9:30.68   2      33.53  1:09.25  1:46.56  2:22.48           2:40.56  2:57.18
         SEELOS, LIZZY       15                                        3:35.25  5:24.01  5:59.11  6:35.82  7:12.73  7:42.67  8:17.53
         PUGLIESE, CARLA     16                                        8:54.06
         EATON, LAINEY       15
         SITTS, KELLY        15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               9:31.51   3      33.33  1:10.09  1:47.57  2:23.74           2:48.33  2:57.64
         CURETON, KELLY      15                                        3:34.82  4:12.44  4:49.08           7:09.35  7:41.19  8:17.29
         NAVILHON, MELISSA   15                                        8:54.66
         FLUD, NICOLE        16
         STITT, CATHERINE    15
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               9:41.43   4      32.02  1:07.68  1:43.29  2:19.82           2:38.77  2:53.35
         JOHNSON, EVA        16                                        3:30.67  4:08.35  4:45.04  6:37.68  7:16.19           7:38.40
         METCALF, VANESSA    16                                        9:03.96
         OCHS, JILLIAN       16
         BECK, SYLVIA        16
DACA, A 15-16         16 PC DEANZA CUPERT              10:07.79   5      31.27  1:06.69  1:43.50  2:19.40           2:38.72  2:54.68
         KUNG, CATHERINE     16                                        3:34.21  4:14.00  4:52.74  6:54.30  7:36.76           8:48.99
         DOUGLAS, JESSICA    15                                        9:28.95
         WHITEHILL, VICKY    15
         BAHT, NIDHI         15

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN    28.28   1    28.04 F1
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI    28.42  32    28.35 F1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABBOTT, VALERIE       15 PC TIGER AQUATIC    28.63  34    28.40 F2
RUSSELL, MONICA       15 PC ORINDA AQUATI    28.31  31    28.44 F3
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI    28.36   2    28.44 F2
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS      28.67  35    28.48 F4
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI    28.60   3    28.56 F3
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI    28.57  33    28.58 F5
MEDVED, EMILY         15 PC ALAMEDA ISLAN    28.83  36    28.66 F6
BRADFORD, JACKIE      16 PC SILICON VALLE    28.93  38    28.81 F7
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC     29.29   5    28.92 F4
JOHNSON, EVA          16 PC ORINDA AQUATI    28.93  37    29.03 F8
WHITELEY, ELIZABETH   17 PC PENINSULA COV    29.16   4    29.18 F5
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI    29.52   8    29.38 F6
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI    29.29   6    29.57 F7
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM     29.46   7    29.63 F8

MULYAYEVA, MARINA     21 PC ORINDA AQUATI    27.82  83
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN    28.28   1
RUSSELL, MONICA       15 PC ORINDA AQUATI    28.31  31
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI    28.36   2
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI    28.42  32
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI    28.57  33
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI    28.60   3
ABBOTT, VALERIE       15 PC TIGER AQUATIC    28.63  34
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS      28.67  35
MEDVED, EMILY         15 PC ALAMEDA ISLAN    28.83  36
BRADFORD, JACKIE      16 PC SILICON VALLE    28.93  38
JOHNSON, EVA          16 PC ORINDA AQUATI    28.93  37
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT    28.94  39
WHITELEY, ELIZABETH   17 PC PENINSULA COV    29.16   4
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK     29.18  40
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN    29.20  41
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI    29.29   6
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC     29.29   5
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S    29.35  42
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI    29.37  43
SHASKY, ALLISON       19 PC ORINDA AQUATI    29.44  84
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM     29.46   7
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI    29.52   8
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S    29.54  44
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI    29.61  45
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS      29.66  46
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH    29.77   9
SILVA, JENNIFER       16 PC UNATTACHED PA    29.80  47
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI    29.84  10
SCHULTZ, MEGAN        16 PC SAN RAMON LIV    29.86  48
CORWIN, ELYSE         20 PC ORINDA AQUATI    29.88  85
JIMENEZ, MEGAN        18 PC SAN RAMON LIV    29.93  11
OCHS, JILLIAN         16 PC ORINDA AQUATI    29.95  49
MILLER, KATIE         18 PC ORINDA AQUATI    29.97  12
KORN, CAMERYN         16 PC ORINDA AQUATI    30.03  50
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM     30.03  13
GELLERMAN, ERICA      18 PC PENINSULA COV    30.06  14
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE    30.08  51
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI    30.09  52
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM     30.11  53
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S    30.12  54
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN    30.14  55
BROPHY, SASHA         16 PC DEANZA CUPERT    30.15  56
NICHOLSON, EMILY      18 PC SANTA CRUZ CO    30.19  15
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN    30.20  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCK, MAURA L.        15 PC TWIN VALLEY A    30.22  57
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI    30.25  17
HANNA, REBECCA        15 PC TERRAPINS SWI    30.27  58
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN    30.32  59
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI    30.37  18
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI    30.37  60
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN    30.57  61
HOSAIN, RIZZA         15 PC ALAMEDA ISLAN    30.59  62
BANGERT, CHELSEA      15 PC PIEDMONT SWIM    30.61  63
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM     30.66  64
FLUD, NICOLE          16 PC TERRAPINS SWI    30.69  66
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI    30.69  65
REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI    30.72  67
KLINE, TORI           15 PC NAPA VALLEY S    30.75  68
PEZZUTO, KAYLIE       15 PC VALLEJO AQUAT    30.82  70
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL    30.82  69
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S    30.83  19
SULLIVAN, MEGAN       16 PC WALNUT CREEK     30.92  71
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI    30.94  20
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI    31.08  21
COMPTON, RACHELLE     18 PC PLEASANTON SE    31.12  22
OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI    31.26  72
LEVY, SOPHIE          18 PC ORINDA AQUATI    31.30  23
BHAT, NIDHI           15 PC DEANZA CUPERT    31.35  73
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS      31.42  24
STRAW, LIZZY          18 PC ORINDA AQUATI    31.63  25
ARNASON, GRETCHEN     15 PC GOLDEN BEAR S    31.75  74
ECKARD, ASHLEY        15 PC MISSION SAN J    31.78  75
MARA, KATHRYN         17 PC MISSION SAN J    31.80  26
MCCLELLAND, LINDSAY   15 PC SAN RAMON LIV    31.84  76
FULKERSON, EMMA L.    16 PC LAKERIDGE SWI    31.87  77
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S    31.93  27
SANGALANG, KRISTINA   17 PC VALLEJO AQUAT    32.02  28
MATHRE, ANNIE         16 PC FLYING FISH      32.21  78
LI, SAM               16 PC FLYING FISH      32.24  79
REED, KIRSTEN         15 PC PLEASANTON SE    32.57  80
DAHL, TAYLOR          19 PC ORINDA AQUATI    32.64  86
WILLIAMS, MEGAN       18 PC SLUG AQUATICS    33.05  29
WU, MONICA            16 PC FLYING FISH      33.19  81
WHITEHILL, VICKY      15 PC DEANZA CUPERT    33.28  82
SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VANDENBERG, KIM       18 PC ORINDA AQUATI  1:01.26   2  1:00.34 F1
                                                                    F    29.58
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:01.43  24  1:01.07 F1
                                                                    F    29.66
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:01.55  25  1:01.45 F2
                                                                    F    29.51
RUSSELL, MONICA       15 PC ORINDA AQUATI  1:02.36  28  1:01.60 F3
                                                                    F    29.84
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  1:01.83   3  1:01.79 F2
                                                                    F    30.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:02.12  26  1:02.09 F4
                                                                    F    29.68
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC   1:03.83   7  1:02.11 F3
                                                                    F    30.34
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  1:02.50  31  1:02.35 F5
                                                                    F    30.48
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  1:03.83   6  1:02.77 F4
                                                                    F    29.58
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:02.31  27  1:03.16 F6
                                                                    F    30.26
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  1:02.39  29  1:03.38 F7
                                                                    F    30.24
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   1:03.04   4  1:03.82 F5
                                                                    F    30.40
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  1:03.20  33  1:04.10 F8
                                                                    F    30.80
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   1:03.61   5  1:04.11 F6
                                                                    F    30.83
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  1:06.04  10  1:06.82 F7
                                                                    F    30.78
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:06.09  11  1:07.99 F8
                                                                    F    32.72

NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  1:01.24   1
VANDENBERG, KIM       18 PC ORINDA AQUATI  1:01.26   2
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  1:01.43  24
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:01.55  25
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  1:01.83   3
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:02.12  26
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  1:02.31  27
RUSSELL, MONICA       15 PC ORINDA AQUATI  1:02.36  28
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  1:02.39  29
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  1:02.46  30
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  1:02.50  31
PETER, MEGHAN         16 PC SANTA ROSA NE  1:02.63  32
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   1:03.04   4
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  1:03.20  33
CORWIN, ELYSE         20 PC ORINDA AQUATI  1:03.25  89
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI  1:03.53  34
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:03.57  35
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   1:03.61   5
COLER, CATHY          20 PC PLEASANTON SE  1:03.63  90
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  1:03.77  36
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  1:03.79  37
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  1:03.82  38
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC   1:03.83   7
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  1:03.83   6
BROPHY, SASHA         16 PC DEANZA CUPERT  1:04.27  39
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY   1:04.42  40
SHASKY, ALLISON       19 PC ORINDA AQUATI  1:04.47  91
FLUD, NICOLE          16 PC TERRAPINS SWI  1:04.58  41
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  1:04.78  42
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS    1:04.90  43
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:04.92  44
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  1:05.00  45
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:05.03  46
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  1:05.20  47
SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE  1:05.23   8
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  1:05.29  48
JOHNSON, EVA          16 PC ORINDA AQUATI  1:05.31  49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUSCH, MANDEE         16 PC RENO AQUATIC   1:05.37  50
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM   1:05.38  51
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  1:05.44  52
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  1:05.49  53
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  1:05.61  54
COMPTON, RACHELLE     18 PC PLEASANTON SE  1:05.70   9
MEDVED, EMILY         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:05.72  55
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:05.76  56
BECK, SYLVIA          16 PC ORINDA AQUATI  1:05.85  57
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  1:05.86  58
BRICKER, NATALIE      16 PC PLEASANTON SE  1:05.95  59
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  1:06.03  60
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  1:06.04  10
YARRANTON, RACHEL     16 PC PENINSULA COV  1:06.06  61
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:06.09  11
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC   1:06.21  62
KLINE, TORI           15 PC NAPA VALLEY S  1:06.28  63
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI  1:06.39  64
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  1:06.55  65
MILLER, KATIE         18 PC ORINDA AQUATI  1:06.55  12
HANNA, REBECCA        15 PC TERRAPINS SWI  1:06.57  67
STITT, CATHERINE      15 PC TERRAPINS SWI  1:06.57  66
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   1:06.74  68
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  1:06.77  13
BUCK, MAURA L.        15 PC TWIN VALLEY A  1:06.89  69
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  1:06.93  14
BANGERT, CHELSEA      15 PC PIEDMONT SWIM  1:07.13  70
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  1:07.14  15
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  1:07.27  16
METCALF, VANESSA      16 PC ORINDA AQUATI  1:07.61  71
PEZZUTO, KAYLIE       15 PC VALLEJO AQUAT  1:07.64  72
BRECHT, LAUREN        16 PC SANTA ROSA NE  1:07.91  73
OCHS, JILLIAN         16 PC ORINDA AQUATI  1:08.08  74
SULLIVAN, MEGAN       16 PC WALNUT CREEK   1:08.14  75
SHATNAYA, LENA        21 PC ORINDA AQUATI  1:08.18  92
GELLERMAN, ERICA      18 PC PENINSULA COV  1:08.34  17
MORSILLI, HEATHER     18 PC PLEASANTON SE  1:08.37  18
OETTINGER, NIKKI      15 PC VALLEJO AQUAT  1:08.43  76
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    1:08.54  19
MCCLELLAND, LINDSAY   15 PC SAN RAMON LIV  1:08.66  77
BUCHANAN, KARA        18 PC AGCC OSPREY    1:08.76  20
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  1:08.78  78
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.95  79
REED, KIRSTEN         15 PC PLEASANTON SE  1:09.43  80
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  1:09.84  81
PERRY, KAYSEA         15 PC AGCC OSPREY    1:10.47  82
OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI  1:10.48  83
RILEY, SARA           16 PC SANTA CRUZ CO  1:10.91  84
MAYS, WHITNEY         18 PC SEBASTAPOL SE  1:11.49  21
FULKERSON, EMMA L.    16 PC LAKERIDGE SWI  1:12.58  85
WHITEHILL, VICKY      15 PC DEANZA CUPERT  1:13.89  86
TACHIBANA, MIASO      15 PC FOG CITY HAMM  1:16.74  87
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN   DQUED
REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI   DQUED
WILLIAMS, MEGAN       18 PC SLUG AQUATICS   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  2:10.98   1  2:10.37 F1  P  1:04.54
                                                                    F    31.38  1:05.14  1:38.79
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  2:11.32   2  2:10.60 F2  P  1:05.25
                                                                    F    30.96  1:04.73  1:37.47
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:10.87  31  2:11.66 F1  P  1:04.55
                                                                    F    30.78  1:04.42  1:38.76
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:12.60  32  2:12.38 F2  P  1:05.45
                                                                    F    30.79  1:04.54  1:38.43
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  2:13.29   3  2:14.19 F3  P  1:05.06
                                                                    F    31.95  1:05.79  1:40.34
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:14.62  33  2:14.32 F3  P  1:05.92
                                                                    F    31.14  1:05.57  1:40.01
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  2:13.49   5  2:14.51 F4  P  1:04.62
                                                                    F    31.96  1:06.37  1:40.95
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:16.07  38  2:14.69 F4  P  1:04.56
                                                                    F    31.65  1:05.97  1:40.33
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:15.38  37  2:14.79 F5  P  1:04.98
                                                                    F    31.94  1:06.08  1:40.74
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  2:15.33  36  2:15.92 F6  P  1:06.43
                                                                    F    31.44  1:05.68  1:41.14
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   2:15.90   7  2:17.17 F5  P  1:06.72
                                                                    F    32.30  1:06.98  1:42.23
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:14.93  34  2:17.18 F7  P  1:05.89
                                                                    F    32.05  1:06.38  1:42.22
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:13.43   4  2:17.22 F6  P  1:05.55
                                                                    F    32.68  1:08.13  1:43.48
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   2:16.30   8  2:17.75 F7  P  1:06.21
                                                                    F    32.05  1:07.08  1:43.32
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  2:15.06   6  2:18.05 F8  P  1:06.74
                                                                    F    32.97  1:09.00  1:45.01
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY   2:15.30  35  2:18.34 F8  P  1:06.34
                                                                    F    32.06  1:07.05  1:42.74

AVILLA, LEILANI       20 PC PLEASANTON SE  2:10.41  81              P  1:03.77
CORWIN, ELYSE         20 PC ORINDA AQUATI  2:10.70  82              P  1:03.54
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:10.87  31              P  1:04.55
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  2:10.98   1              P  1:04.54
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  2:11.32   2              P  1:05.25
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:12.60  32              P  1:05.45
BOEHM, BETH           21 PC PLEASANTON SE  2:13.07  83              P  1:05.78
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  2:13.29   3              P  1:05.06
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:13.43   4              P  1:05.55
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  2:13.49   5              P  1:04.62
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:14.62  33              P  1:05.92
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:14.93  34              P  1:05.89
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  2:15.06   6              P  1:06.74
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY   2:15.30  35              P  1:06.34
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  2:15.33  36              P  1:06.43
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:15.38  37              P  1:04.98
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   2:15.90   7              P  1:06.72
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:16.07  38              P  1:04.56
SURYOUTOMO, TANYA     16 PC MISSION SAN J  2:16.12  39              P  1:07.45
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   2:16.30   8              P  1:06.21
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI  2:16.32  40              P  1:06.37
TAHERI, NICOLE        17 PC SILICON VALLE  2:16.42   9              P  1:06.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE  2:16.78  10              P  1:05.61
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC   2:16.88  11              P  1:08.17
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  2:17.44  41              P  1:06.67
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  2:17.48  42              P  1:08.24
ZERN, ABBY            18 PC SILICON VALLE  2:17.59  12              P  1:07.44
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:17.63  13              P  1:07.29
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  2:17.79  43              P  1:07.94
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS    2:18.00  44              P  1:07.48
THURMAN, AMY          17 PC ORINDA AQUATI  2:18.21  14              P  1:06.00
BRADFORD, JACKIE      16 PC SILICON VALLE  2:18.27  45              P  1:05.97
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  2:18.63  46              P  1:06.89
CARTMELL, KATIE       21 PC PLEASANTON SE  2:18.68  84              P  1:07.13
KLINE, TORI           15 PC NAPA VALLEY S  2:18.77  47              P  1:06.72
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC   2:18.89  48              P  1:08.23
TAHERI, KIANA         19 PC SILICON VALLE  2:18.94  85              P  1:05.10
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  2:19.28  49              P  1:07.72
RUSSELL, MONICA       15 PC ORINDA AQUATI  2:19.47  50              P  1:06.96
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  2:19.50  51              P  1:09.43
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  2:19.53  15              P  1:07.62
WILSON, KATE          17 PC TERRAPINS SWI  2:19.65  16              P  1:07.83
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  2:20.15  17              P  1:08.18
SILVA, JENNIFER       16 PC UNATTACHED PA  2:20.44  52              P  1:08.88
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  2:20.52  18              P  1:08.20
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  2:20.68  53              P  1:07.96
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:20.73  19              P  1:08.24
FLUD, NICOLE          16 PC TERRAPINS SWI  2:20.78  54              P  1:08.24
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM   2:20.80  55              P  1:08.52
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:21.07  56              P  1:08.45
JOHNSON, EVA          16 PC ORINDA AQUATI  2:21.16  57              P  1:08.41
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  2:21.58  58              P  1:11.51
MILLSLAGLE, CORYN     15 PC MISSION SAN J  2:22.12  59              P  1:09.00
WOO, JENNIFER         16 PC MISSION SAN J  2:22.37  60              P  1:09.67
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:22.58  20              P  1:09.65
MORSILLI, HEATHER     18 PC PLEASANTON SE  2:22.62  21              P  1:09.43
SCHULTZ, MEGAN        16 PC SAN RAMON LIV  2:22.79  61              P  1:08.77
BRICKER, NATALIE      16 PC PLEASANTON SE  2:23.17  62              P  1:07.64
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  2:23.19  63              P  1:09.75
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  2:23.28  64              P  1:10.09
HANNA, REBECCA        15 PC TERRAPINS SWI  2:23.33  65              P  1:08.23
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  2:23.73  66              P  1:10.46
STITT, CATHERINE      15 PC TERRAPINS SWI  2:23.79  67              P  1:08.72
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  2:23.85  22              P  1:09.20
PEZZUTO, KAYLIE       15 PC VALLEJO AQUAT  2:23.87  68              P  1:09.14
YARRANTON, RACHEL     16 PC PENINSULA COV  2:24.15  69              P  1:09.24
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  2:24.49  70              P  1:11.22
CARTER, STEPHANIE     18 PC MISSION SAN J  2:24.55  23              P  1:09.24
BECK, SYLVIA          16 PC ORINDA AQUATI  2:25.16  71              P  1:10.92
WADDEL, SERENA        16 PC MONTEREY BAY   2:25.41  72              P  1:11.60
BUCK, MAURA L.        15 PC TWIN VALLEY A  2:25.96  73              P  1:11.78
PETERSEN, LISA        18 PC MISSION SAN J  2:25.98  24              P  1:10.85
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  2:26.32  74              P  1:12.45
SANGALANG, KRISTINA   17 PC VALLEJO AQUAT  2:26.45  25              P  1:11.43
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI  2:26.83  26              P  1:11.04
HAILE, BAILEY         18 PC SOS SWIM TEAM  2:27.27  27              P  1:11.25
METCALF, VANESSA      16 PC ORINDA AQUATI  2:27.34  75              P  1:11.40
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  2:28.63  28              P  1:12.15
SULLIVAN, MEGAN       16 PC WALNUT CREEK   2:28.93  76              P  1:09.68
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  2:29.09  29              P  1:12.22
MCCLELLAND, LINDSAY   15 PC SAN RAMON LIV  2:30.16  77              P  1:12.95
BHAT, NIDHI           15 PC DEANZA CUPERT  2:30.63  78              P  1:12.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREIRA, AMY          16 PC TWIN VALLEY A  2:30.68  79              P  1:13.12
OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI  2:31.25  80              P  1:13.46
MAYS, WHITNEY         18 PC SEBASTAPOL SE  2:35.36  30              P  1:13.37

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  4:47.86  25  4:37.21 F1
                                                                    F  1:08.14  1:08.14  1:43.34  2:18.96  2:54.19  3:30.02  4:04.60
TAHERI, NICOLE        17 PC SILICON VALLE  4:39.45   1  4:38.26 F1
                                                                    F    32.10  1:06.24  1:40.93  2:16.18  2:51.77  3:27.70  4:03.47
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI  4:43.92  23  4:40.68 F2
                                                                    F  1:07.73  1:07.73  1:42.91  2:18.47  2:53.91  3:29.78  4:05.31
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  4:42.69   2  4:42.18 F2
                                                                    F    32.80  1:08.07  1:43.97  2:20.06  2:55.68  3:31.07  4:06.87
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  4:43.24   3  4:43.71 F3
                                                                    F    32.81  1:08.70  1:43.80  2:20.10  2:55.95  3:32.30  4:08.34
SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE  4:49.93   6  4:45.33 F4
                                                                    F    32.47  1:08.18  1:44.29  2:20.59  2:57.13  3:33.28  4:10.12
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY   4:49.63  28  4:46.17 F3
                                                                    F  1:10.39  1:10.39  1:46.89  2:22.89  2:59.44  3:35.58  4:11.81
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC   4:49.30  27  4:46.53 F4
                                                                    F  1:09.82  1:09.82  1:46.26  2:23.52  2:59.49  3:35.86  4:11.88
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  4:46.00   4  4:46.75 F5
                                                                    F    32.37  1:07.86  1:44.58  2:21.18  2:58.24  3:34.98  4:11.71
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  4:48.95  26  4:47.38 F5
                                                                    F  1:09.45  1:09.45  1:45.72  2:22.13  2:58.75  3:35.40  4:11.95
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  4:52.26   9  4:50.45 F6
                                                                    F    32.94  1:08.66  1:45.23  2:21.95  2:59.45  3:36.67  4:13.94
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  4:47.18  24  4:51.40 F6
                                                                    F  1:09.90  1:09.90  1:46.14  2:22.87  2:59.84  3:36.53  4:14.20
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  4:56.53  32  4:52.99 F7
                                                                    F  1:10.81  1:10.81  1:48.28  2:25.10  3:02.35  3:39.36  4:17.01
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    4:52.48  30  4:58.96 F8
                                                                    F  1:10.98  1:10.98  1:48.21  2:26.46  3:04.80  3:43.24  4:21.65
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC   4:50.08   7          F
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  4:56.84  12          F

ZAVAREH, SEMAH        20 PC SILICON VALLE  4:36.48  52
CORWIN, ELYSE         20 PC ORINDA AQUATI  4:39.10  53
TAHERI, NICOLE        17 PC SILICON VALLE  4:39.45   1
BOEHM, BETH           21 PC PLEASANTON SE  4:40.13  54
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  4:42.69   2
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  4:43.24   3
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI  4:43.92  23
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  4:46.00   4
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   4:46.26   5
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  4:47.18  24
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  4:47.86  25
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  4:48.95  26
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC   4:49.30  27
WELLS, BROOKE         19 PC SILICON VALLE  4:49.49  55
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY   4:49.63  28
SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE  4:49.93   6
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  4:50.48  29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COMPTON, RACHELLE     18 PC PLEASANTON SE  4:52.01   8
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  4:52.26   9
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  4:52.34  10
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    4:52.48  30
SURYOUTOMO, TANYA     16 PC MISSION SAN J  4:53.23  31
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   4:53.88  11
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  4:56.53  32
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  4:56.90  33
ZERN, ABBY            18 PC SILICON VALLE  4:57.13  13
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS    4:57.73  34
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI  4:57.76  14
BUCHANAN, KARA        18 PC AGCC OSPREY    4:58.29  15
FLUD, NICOLE          16 PC TERRAPINS SWI  4:59.66  35
AVILLA, LEILANI       20 PC PLEASANTON SE  5:00.34  56
WADDEL, SERENA        16 PC MONTEREY BAY   5:00.34  36
STITT, CATHERINE      15 PC TERRAPINS SWI  5:00.89  37
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S  5:01.23  38
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  5:01.85  16
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   5:02.05  39
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  5:03.82  40
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    5:04.62  17
PEZZUTO, KAYLIE       15 PC VALLEJO AQUAT  5:05.00  41
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  5:05.42  42
HAILE, BAILEY         18 PC SOS SWIM TEAM  5:05.84  18
MILLSLAGLE, CORYN     15 PC MISSION SAN J  5:05.98  43
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  5:06.12  19
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  5:08.42  20
OBRIEN, MEGHAN        15 PC PLEASANTON SE  5:08.97  44
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  5:10.79  45
COLER, CATHY          20 PC PLEASANTON SE  5:11.40  57
PEREIRA, AMY          16 PC TWIN VALLEY A  5:12.80  46
SANGALANG, KRISTINA   17 PC VALLEJO AQUAT  5:16.17  21
PUGLIESE, CARLA       16 PC STANFORD COVI  5:19.74  47
SULLIVAN, MEGAN       16 PC WALNUT CREEK   5:19.86  48
MCCLELLAND, LINDSAY   15 PC SAN RAMON LIV  5:20.49  49
BHAT, NIDHI           15 PC DEANZA CUPERT  5:30.55  50
WILLIAMS, MEGAN       18 PC SLUG AQUATICS  5:36.27  22

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   15-18   800 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI               9:32.25   1    1:09.40  1:19.61  2:21.37  2:33.84  3:33.15  3:47.77  4:45.19
                                                                       5:01.37  5:56.90  6:13.67  7:09.19  7:26.94  8:21.53  8:40.38
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI               9:37.91   2    1:10.07  1:20.26  2:23.15  2:35.89  3:35.71  3:52.92  4:48.87
                                                                       5:09.74  6:01.99  6:26.51  7:14.58  7:43.68  8:26.42  9:00.63
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN               9:40.87   3    1:09.22  1:19.02  2:21.58  2:30.81  3:33.41  3:44.63  4:45.74
                                                                       4:59.57  6:00.03  6:14.91  7:14.03  7:25.73  7:30.83  8:27.81
                                                                       8:46.62
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI               9:42.23   4      59.93  1:11.61  2:11.69  2:25.45  3:23.54  3:38.85  4:35.41
                                                                       4:52.38  5:47.36  6:04.98  6:59.57  7:18.06  8:11.88  8:31.24
                                                                       9:42.28
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC                9:45.49   5    1:09.61  1:20.86  2:22.77  2:36.48  3:36.81  3:52.27  4:50.44
                                                                       5:08.64  6:04.29  6:25.37  7:18.36  7:41.96  8:32.38  8:58.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   15-18   800 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE               9:46.21   6    1:04.31  1:09.90  2:13.85  2:20.75  3:36.64  4:50.20  4:54.92
                                                                       6:03.62  6:12.11  7:17.91  7:28.77  8:32.75  8:45.17  9:46.49
                                                                       9:52.35
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM                9:49.21   7    1:10.50  1:24.19  2:24.30  2:43.71  3:37.66  3:55.00  4:03.93
                                                                       4:51.60  5:23.68  6:05.27  6:43.16  7:19.53  8:04.30  8:35.45
                                                                       9:24.95
SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE               9:49.41   8    1:08.39  1:23.31  2:22.49  2:39.50  3:36.52  3:56.20  4:51.41
                                                                       5:06.27  5:13.74  6:06.21  6:31.03  7:21.59  7:48.40  8:36.95
                                                                       9:06.48
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S               9:52.69   9      59.82  1:09.26  2:12.17  2:21.83  3:23.66  3:36.34  4:37.04
                                                                       4:52.06  5:51.33  6:07.19  7:05.22  7:23.23  8:11.48  8:15.59
                                                                       8:38.65
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI               9:53.19  10    1:03.75  1:12.25  2:18.24  2:28.94  3:33.63  3:44.61  4:48.69
                                                                       5:00.21  6:03.37  6:14.21  7:08.21  7:18.10  7:28.17  8:32.84
                                                                       8:41.28
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM                9:54.39  11    1:10.64  1:21.19  2:24.69  2:39.50  3:39.59  3:51.51  3:57.35
                                                                       4:54.89  5:07.30  5:14.38  6:09.69  6:31.52  7:25.03  7:49.16
                                                                       8:40.74
WADDEL, SERENA        16 PC MONTEREY BAY                9:54.98  12    1:11.33  1:20.16  2:26.39  2:36.13  3:41.27  3:52.14  4:57.34
                                                                       5:07.93  6:11.64  6:22.47  7:26.13  7:36.57  8:41.03  8:50.09
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI               9:55.19  13    1:09.91  1:23.99  2:23.85  2:43.43  3:38.58  4:04.64  4:53.68
                                                                       5:16.29  5:26.03  6:08.48  6:48.13  7:24.23  8:10.05  8:39.95
                                                                       9:32.41
COMPTON, RACHELLE     18 PC PLEASANTON SE              10:03.68  14    1:11.67  1:21.73  2:26.71  2:41.59  3:42.73  4:01.53  4:59.21
                                                                       5:20.50  6:16.04  6:38.86  7:32.73  7:57.53  8:49.01
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC              10:06.76  15    1:00.78  1:13.10  2:14.38  2:28.92  3:21.66  3:28.17  3:44.84
                                                                       4:37.32  4:42.09  5:01.81  5:51.66  6:18.12  7:10.35  7:35.07
                                                                       8:18.15
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI              10:08.24  16    1:00.36  1:13.03  2:16.27  2:30.03  3:33.64  3:47.24  4:51.48
                                                                       5:04.54  6:10.14  6:21.64  7:29.00  7:38.17  8:47.20  8:54.37
                                                                      10:08.27
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE              10:08.53  17    1:11.39  1:18.97  2:27.85  3:44.54  4:58.65  6:11.93  6:19.02
                                                                       7:26.18  7:36.02  8:40.86  8:52.88
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU              10:09.41  18      53.88  1:01.06  1:12.29  2:10.87  2:28.99  3:26.66  3:46.06
                                                                       4:32.11  4:40.10  5:02.67  5:45.46  5:52.90  6:19.74  6:59.98
                                                                       7:05.08
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI              10:13.13  19    1:02.25  1:14.82  2:17.10  2:32.98  3:31.78  3:50.48  4:47.10
                                                                       5:07.65  6:02.01  6:25.32  7:17.56  7:42.73  8:33.05  8:58.85
                                                                      10:13.16
BRADFORD, JACKIE      16 PC SILICON VALLE              10:13.24  20    1:10.88  1:23.37  2:26.73  2:38.43  3:42.90  3:56.33  5:00.62
                                                                       5:13.48  6:19.27  6:27.50  7:37.97  7:48.34  8:56.60  9:04.52
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS                10:13.38  21    1:12.98  1:22.83  2:30.83  2:40.69  3:49.34  3:58.39  5:07.01
                                                                       5:16.64  6:25.26  6:34.46  7:42.80  7:53.12  9:00.00  9:11.17
                                                                      10:13.48
STITT, CATHERINE      15 PC TERRAPINS SWI              10:13.77  22      57.17  1:13.20  2:11.16  2:29.50  3:25.46  3:46.38  4:40.63
                                                                       5:04.31  5:55.83  6:21.33  7:11.55  7:38.83  8:15.82  8:26.41
                                                                       8:57.13
BROPHY, SASHA         16 PC DEANZA CUPERT              10:16.81  23    1:10.26  1:21.47  2:27.88  2:38.14  3:46.50  3:56.61  5:05.95
                                                                       5:16.41  6:25.59  6:35.81  7:44.50  7:55.07  9:02.17  9:14.03
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S              10:17.12  24    1:03.69  1:13.76  2:21.72  2:31.63  3:40.34  3:49.31  4:58.21
                                                                       5:07.46  6:15.61  6:26.10  7:33.49  7:44.17  8:42.07  8:49.82
                                                                       9:02.35
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS                10:23.53  25    1:10.37  1:15.21  2:33.69  3:53.20  5:11.92  5:22.03  6:29.98
                                                                       6:45.90  7:48.69  8:09.45  9:07.56  9:32.25 10:23.79 10:28.57
                                                                      10:34.31
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT              10:23.67  26    1:00.66  1:11.16  2:13.14  2:19.27  2:29.29  3:37.89  3:48.06
                                                                       4:57.08  5:07.85  6:16.96  6:27.46  7:35.45  7:46.51  8:35.97
                                                                       8:42.05
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI              10:28.23  27
PEZZUTO, KAYLIE       15 PC VALLEJO AQUAT              10:29.20  28    1:13.75  2:33.69  3:54.58  5:16.42  6:35.77  7:55.08  9:14.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   15-18   800 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, MEGHAN        15 PC PLEASANTON SE              10:35.90  29      59.18  1:16.02  2:12.81  2:35.64  3:26.24  3:55.70  4:40.03
                                                                       5:14.95  5:53.99  6:35.12  7:08.98  7:56.69  8:14.38  8:20.63
                                                                       9:17.29
PEREIRA, AMY          16 PC TWIN VALLEY A              10:47.34  30
PUGLIESE, CARLA       16 PC STANFORD COVI              11:00.57  31    1:17.07  1:24.10  2:32.68  2:37.19  2:43.35  3:47.92  3:52.93
                                                                       4:02.01  5:03.28  5:18.12  5:27.28  6:24.82  6:39.12  6:52.45
                                                                       7:57.26

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   15-18   1500 FREE                                   EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI              18:13.38   1
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI              18:22.21   2
TAYLOR, SARAH         16 PC SAN RAMON LIV              18:30.09   3
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN              18:42.47   4
SMITH, LAUREN         17 PC SILICON VALLE              18:47.31   5
WADDEL, SERENA        16 PC MONTEREY BAY               18:47.47   6
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE              18:48.98   7
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI              18:50.76   8
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC               18:50.78   9
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM               18:51.52  10
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI              18:51.65  11
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI              19:10.03  12
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU              19:10.76  13
WILSON, KATE          17 PC TERRAPINS SWI              19:13.17  14
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI              19:16.39  15
BROPHY, SASHA         16 PC DEANZA CUPERT              19:19.90  16
STITT, CATHERINE      15 PC TERRAPINS SWI              19:34.97  17
BRADFORD, JACKIE      16 PC SILICON VALLE              19:37.51  18
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S              19:41.06  19
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI              19:52.09  20
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS                19:57.36  21
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE              20:07.01  22
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS                20:21.30  23
PEREIRA, AMY          16 PC TWIN VALLEY A              20:42.82  24
PEZZUTO, KAYLIE       15 PC VALLEJO AQUAT              20:55.87  25

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  1:08.17  20  1:07.21 F1
                                                                    F    32.76
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  1:09.38  21  1:07.73 F2
                                                                    F    33.04
DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:09.11   1  1:08.18 F1
                                                                    F    33.28
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.24   2  1:10.61 F2
                                                                    F    36.08
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:10.86  23  1:10.75 F3
                                                                    F    34.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  1:10.87   3  1:11.46 F3
                                                                    F    34.94
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  1:12.10  28  1:11.90 F4
                                                                    F    35.21
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  1:10.46  22  1:12.08 F5
                                                                    F    34.78
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  1:11.11  24  1:12.11 F6
                                                                    F    35.12
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:12.04  26  1:12.33 F7
                                                                    F    34.94
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  1:12.06  27  1:12.41 F8
                                                                    F    35.43
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  1:14.22   5  1:13.21 F4
                                                                    F    35.44
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:14.98   7  1:15.12 F5
                                                                    F    36.56
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    1:17.09   9  1:18.11 F6
                                                                    F    37.78
NICHOLSON, EMILY      18 PC SANTA CRUZ CO  1:16.72   8  1:18.43 F7
                                                                    F    37.91
MABERLEY, URSI        17 PC KORET YOUTH S  1:19.53  12  1:21.25 F8
                                                                    F    39.21

BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  1:08.17  20
DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:09.11   1
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  1:09.38  21
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.24   2
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  1:10.46  22
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:10.86  23
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  1:10.87   3
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  1:11.11  24
SURYOUTOMO, TANYA     16 PC MISSION SAN J  1:11.31  25
WILSON, TERESA        17 PC UKIAH DOLPHIN  1:11.63   4
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:12.04  26
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  1:12.06  27
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  1:12.10  28
AVILLA, LEILANI       20 PC PLEASANTON SE  1:12.14  67
MEDVED, EMILY         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.44  29
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:12.55  30
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   1:12.74  31
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  1:12.94  32
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  1:12.96  33
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  1:13.39  34
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  1:13.67  35
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  1:13.81  36
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  1:14.01  37
TAHERI, KIANA         19 PC SILICON VALLE  1:14.02  68
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  1:14.22   5
HOSAIN, RIZZA         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.26  38
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  1:14.44   6
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI  1:14.48  39
SCHULTZ, MEGAN        16 PC SAN RAMON LIV  1:14.90  40
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:14.98   7
WOO, JENNIFER         16 PC MISSION SAN J  1:15.02  41
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY   1:15.08  42
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  1:15.30  43
ROTHROCK, MARIKA      15 PC TWIN VALLEY A  1:15.37  44
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  1:15.40  45
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI  1:15.41  46
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  1:15.47  47

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI  1:15.97  48
NICHOLSON, EMILY      18 PC SANTA CRUZ CO  1:16.72   8
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.84  49
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  1:17.00  50
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    1:17.09   9
BARNES, ALYSSA        15 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.08  51
COMPTON, RACHELLE     18 PC PLEASANTON SE  1:18.48  10
MELLONI, LISA         15 PC TERRAPINS SWI  1:18.61  52
JOHNSON, EVA          16 PC ORINDA AQUATI  1:18.86  53
MORSILLI, HEATHER     18 PC PLEASANTON SE  1:18.92  11
KLINE, TORI           15 PC NAPA VALLEY S  1:19.06  54
OBRIEN, MEGHAN        15 PC PLEASANTON SE  1:19.49  55
MILLSLAGLE, CORYN     15 PC MISSION SAN J  1:19.52  56
MABERLEY, URSI        17 PC KORET YOUTH S  1:19.53  12
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  1:20.44  57
RILEY, SARA           16 PC SANTA CRUZ CO  1:21.19  58
GELLERMAN, ERICA      18 PC PENINSULA COV  1:21.62  13
PERRY, KAYSEA         15 PC AGCC OSPREY    1:21.65  59
DUMOND, JENNIFER      15 PC LADERA OAKS    1:21.67  60
FULKERSON, EMMA L.    16 PC LAKERIDGE SWI  1:21.84  61
OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI  1:21.98  62
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  1:22.14  14
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  1:22.40  15
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI  1:22.62  16
ARNASON, GRETCHEN     15 PC GOLDEN BEAR S  1:22.97  63
BHAT, NIDHI           15 PC DEANZA CUPERT  1:28.43  64
CARTER, STEPHANIE     18 PC MISSION SAN J   DQUED
JUMPER, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI   DQUED
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI   DQUED
MULYAYEVA, MARINA     21 PC ORINDA AQUATI  NO SHOW
TACHIBANA, MIASO      15 PC FOG CITY HAMM   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:28.17  15  2:28.47 F1  P  1:11.70
                                                                    F           1:12.04  1:50.33
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  2:31.70  16  2:30.22 F2  P  1:13.88
                                                                    F           1:12.50  1:51.84
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  2:37.24  23  2:32.77 F3  P  1:16.29
                                                                    F           1:13.78  1:53.08
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  2:32.03   3  2:33.12 F1  P  1:14.89
                                                                    F    37.47  1:16.74  1:56.21
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.92   4  2:33.48 F2  P  1:14.12
                                                                    F    37.08  1:15.76  1:55.29
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  2:34.25  17  2:35.18 F4  P  1:14.36
                                                                    F           1:14.77  1:55.29
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  2:34.26  18  2:36.98 F5  P  1:14.13
                                                                    F           1:14.85  1:56.03
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  2:36.94  22  2:37.34 F6  P  1:16.29
                                                                    F           1:16.33  1:57.40
HOSAIN, RIZZA         15 PC ALAMEDA ISLAN  2:36.59  21  2:38.49 F7  P  1:19.44
                                                                    F           1:17.45  1:57.15
WILSON, TERESA        17 PC UKIAH DOLPHIN  2:39.37   5  2:39.22 F3  P  1:17.77
                                                                    F    37.66  1:18.79  1:59.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    2:44.91  10  2:44.11 F4  P  1:20.33
                                                                    F    38.92  1:19.83  2:02.55
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  2:29.63   1   DQUED  F   P  1:13.83
                                                                    F    35.62  1:13.03  1:51.59
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  2:30.36   2   DQUED  F   P  1:14.18
                                                                    F    36.65  1:13.99  1:51.39
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  2:36.26  20   DQUED  F   P  1:16.53
                                                                    F           1:15.22  1:55.97
NICHOLSON, EMILY      18 PC SANTA CRUZ CO  2:47.18  11          F   P  1:19.78
MABERLEY, URSI        17 PC KORET YOUTH S  2:56.08  12          F   P  1:26.33

BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:28.17  15              P  1:11.70
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  2:29.63   1              P  1:13.83
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  2:30.36   2              P  1:14.18
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  2:31.70  16              P  1:13.88
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  2:32.03   3              P  1:14.89
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.92   4              P  1:14.12
SHASKY, ALLISON       19 PC ORINDA AQUATI  2:32.98  59              P  1:14.32
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  2:34.25  17              P  1:14.36
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  2:34.26  18              P  1:14.13
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:34.61  19              P  1:15.34
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  2:36.26  20              P  1:16.53
HOSAIN, RIZZA         15 PC ALAMEDA ISLAN  2:36.59  21              P  1:19.44
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  2:36.94  22              P  1:16.29
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  2:37.24  23              P  1:16.29
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  2:37.82  24              P  1:18.14
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  2:37.93  25              P  1:16.39
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:38.32  26              P  1:18.34
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:39.14  27              P  1:18.35
WILSON, TERESA        17 PC UKIAH DOLPHIN  2:39.37   5              P  1:17.77
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  2:39.82  28              P  1:18.44
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   2:39.85  29              P  1:18.83
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  2:40.42   6              P  1:20.20
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  2:40.57  30              P  1:18.28
MEDVED, EMILY         15 PC ALAMEDA ISLAN  2:40.59  31              P  1:18.26
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:41.13  32              P  1:18.77
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:41.18  33              P  1:20.01
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  2:41.22  34              P  1:21.35
ROTHROCK, MARIKA      15 PC TWIN VALLEY A  2:41.46  35              P  1:17.88
SILVA, JENNIFER       16 PC UNATTACHED PA  2:41.52  36              P  1:19.93
JUMPER, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  2:41.97  37              P  1:19.42
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:42.32   7              P  1:19.83
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.59  38              P  1:20.80
SMITH, KATHLEEN       17 PC KORET YOUTH S  2:42.67   8              P  1:20.91
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  2:43.33   9              P  1:20.69
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  2:43.36  39              P  1:20.31
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  2:43.44  40              P  1:20.20
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI  2:43.74  41              P  1:19.25
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  2:44.13  42              P  1:19.29
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    2:44.91  10              P  1:20.33
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI  2:45.13  43              P  1:19.45
OBRIEN, MEGHAN        15 PC PLEASANTON SE  2:45.14  44              P  1:22.26
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  2:46.33  45              P  1:20.99
KLINE, TORI           15 PC NAPA VALLEY S  2:46.55  46              P  1:21.74
MELLONI, LISA         15 PC TERRAPINS SWI  2:47.18  47              P  1:20.77
BARNES, ALYSSA        15 PC ALAMEDA ISLAN  2:47.46  48              P  1:21.02
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC   2:48.62  49              P  1:23.53
REED, ERIN            15 PC SAN BENITO AQ  2:48.75  50              P  1:22.04
FULKERSON, EMMA L.    16 PC LAKERIDGE SWI  2:49.63  51              P  1:22.51
OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI  2:54.23  52              P  1:24.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRICKER, NATALIE      16 PC PLEASANTON SE  2:55.33  53              P  1:25.15
SANGALANG, KRISTINA   17 PC VALLEJO AQUAT  2:56.36  13              P  1:26.61
WALLRAVEN, ANDREA     15 PC AGCC OSPREY    2:57.07  54              P  1:25.45
MAYS, WHITNEY         18 PC SEBASTAPOL SE  3:08.92  14              P  1:30.12
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:14.30
CONTE, ADRIENNE       16 PC MONTEREY BAY    DQUED                   P  1:17.53
REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:18.95

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:15.93   1  1:13.72 F1
                                                                    F    35.85
NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI  1:20.81  29  1:18.46 F1
                                                                    F    37.89
OCHS, JILLIAN         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.76  24  1:19.69 F2
                                                                    F    37.76
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:19.93  25  1:20.04 F3
                                                                    F    37.48
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  1:20.74   5  1:20.21 F2
                                                                    F    38.57
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  1:20.07  27  1:20.83 F4
                                                                    F    37.89
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  1:20.12  28  1:21.12 F5
                                                                    F    38.76
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:21.33   6  1:21.56 F3
                                                                    F    38.61
MILLER, KATIE         18 PC ORINDA AQUATI  1:22.09   7  1:22.31 F4
                                                                    F    39.67
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:23.06  32  1:22.38 F6
                                                                    F    39.23
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:23.78   9  1:23.08 F5
                                                                    F    39.13
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  1:23.82  10  1:23.20 F6
                                                                    F    39.62
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:23.64   8  1:23.71 F7
                                                                    F    39.19
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  1:21.46  30  1:24.41 F7
                                                                    F    40.40
SCHULTZ, MEGAN        16 PC SAN RAMON LIV  1:23.02  31  1:24.63 F8
                                                                    F    40.15
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:24.36  11  1:25.43 F8
                                                                    F    41.09

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:15.93   1
MORGAN, ERIN          17 PC MISSION SAN J  1:17.89   2
KENDALL, ASHLEY       16 PC MISSION SAN J  1:19.19  23
OCHS, JILLIAN         16 PC ORINDA AQUATI  1:19.76  24
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:19.93  25
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  1:20.06  26
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  1:20.07  27
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  1:20.12  28
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  1:20.29   3
WEIMAN, CANDACE       18 PC PLEASANTON SE  1:20.46   4
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  1:20.74   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAMBA, ALEXA          15 PC STANFORD COVI  1:20.81  29
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:21.33   6
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  1:21.46  30
MILLER, KATIE         18 PC ORINDA AQUATI  1:22.09   7
DAHL, TAYLOR          19 PC ORINDA AQUATI  1:22.78  60
SCHULTZ, MEGAN        16 PC SAN RAMON LIV  1:23.02  31
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:23.06  32
JORDAN, LESLIE D.     16 PC PENINSULA COV  1:23.24  33
KEEN, KRISSY          15 PC TIGER AQUATIC  1:23.52  34
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:23.64   8
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:23.78   9
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  1:23.82  10
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:24.36  11
REED, KIRSTEN         15 PC PLEASANTON SE  1:24.40  35
SHATNAYA, LENA        21 PC ORINDA AQUATI  1:24.51  61
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  1:24.81  36
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC   1:24.98  12
WHITEHILL, VICKY      15 PC DEANZA CUPERT  1:25.19  37
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  1:25.20  38
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  1:25.45  13
MARA, KATHRYN         17 PC MISSION SAN J  1:25.63  14
HANNA, REBECCA        15 PC TERRAPINS SWI  1:25.71  39
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  1:25.76  15
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  1:26.11  40
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  1:26.34  41
LYONS, OLIVIA         16 PC TERRAPINS SWI  1:27.12  42
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:27.34  43
KORN, CAMERYN         16 PC ORINDA AQUATI  1:27.38  45
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  1:27.38  44
BANGERT, CHELSEA      15 PC PIEDMONT SWIM  1:27.45  46
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  1:27.68  16
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM   1:27.87  47
OBRIEN, MEGHAN        15 PC PLEASANTON SE  1:28.25  48
CHEN, AMY             15 PC ORINDA AQUATI  1:29.60  49
COUGHLAN, CLAIRE      16 PC ORINDA AQUATI  1:29.73  50
JUMPER, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:29.93  51
WHITELEY, ELIZABETH   17 PC PENINSULA COV  1:30.00  17
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S  1:30.69  52
PUGLIESE, CARLA       16 PC STANFORD COVI  1:31.59  53
ECKARD, ASHLEY        15 PC MISSION SAN J  1:32.21  54
DEYOREO, MARIA        15 PC TERRAPINS SWI  1:33.62  55
SATA, NICOLE          17 PC FLYING FISH    1:33.69  18
MCCLELLAND, LINDSAY   15 PC SAN RAMON LIV  1:34.02  56
BUDD, CARRIE          17 PC AGCC OSPREY    1:34.70  19
MAYS, WHITNEY         18 PC SEBASTAPOL SE  1:35.48  20
WILLIAMS, MEGAN       18 PC SLUG AQUATICS  1:35.56  21
BHAT, NIDHI           15 PC DEANZA CUPERT  1:38.44  57
KISH, DANIELLE        17 PC AGCC OSPREY    1:39.77  22

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:46.09   1  2:38.46 F1  P  1:22.15
                                                                    F    36.43  1:16.60  1:57.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  2:50.80  17  2:50.51 F1  P  1:22.33
                                                                    F    39.76  1:22.49  2:06.46
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:52.70  18  2:50.60 F2  P  1:22.58
                                                                    F    38.78  1:21.91  2:06.09
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  2:53.57  20  2:51.30 F3  P  1:22.91
                                                                    F    39.01  1:22.43  2:06.63
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  2:51.53   2  2:51.90 F2  P  1:22.91
                                                                    F    38.08  1:21.09  2:06.14
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  2:55.49   3  2:53.61 F3  P  1:24.46
                                                                    F    39.45  1:23.29  2:08.42
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:55.67   4  2:56.12 F4  P  1:26.43
                                                                    F    41.57  1:26.01  2:11.88
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  3:00.12  26  2:56.91 F4  P  1:26.56
                                                                    F    40.32  1:24.73  2:10.91
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  2:58.86  22  2:57.92 F5  P  1:28.40
                                                                    F    39.91  1:25.13  2:11.70
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  3:01.44   8  2:58.52 F5  P  1:25.82
                                                                    F    39.64  1:25.39  2:12.02
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  2:59.30  23  2:58.56 F6  P  1:25.20
                                                                    F    39.58  1:24.46  2:10.92
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  2:59.07   7  2:59.23 F6  P  1:26.96
                                                                    F    41.16  1:26.19  2:13.07
JORDAN, LESLIE D.     16 PC PENINSULA COV  3:01.17  27  3:00.35 F7  P  1:26.71
                                                                    F    40.72  1:26.78  2:13.29
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:56.88   5  3:00.55 F7  P  1:25.10
                                                                    F    40.59  1:26.50  2:13.03
LYONS, OLIVIA         16 PC TERRAPINS SWI  2:59.55  24  3:01.48 F8  P  1:25.38
                                                                    F    40.43  1:25.60  2:13.66
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  3:08.93  10  3:06.94 F8  P  1:31.38
                                                                    F    42.55  1:30.34  2:18.58

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:46.09   1              P  1:22.15
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  2:50.80  17              P  1:22.33
SHATNAYA, LENA        21 PC ORINDA AQUATI  2:50.86  51              P  1:23.39
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  2:51.53   2              P  1:22.91
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:52.70  18              P  1:22.58
PETER, MEGHAN         16 PC SANTA ROSA NE  2:53.54  19              P  1:23.48
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  2:53.57  20              P  1:22.91
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  2:55.49   3              P  1:24.46
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:55.67   4              P  1:26.43
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  2:56.79  21              P  1:22.81
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:56.88   5              P  1:25.10
MILLER, KATIE         18 PC ORINDA AQUATI  2:58.52   6              P  1:26.34
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  2:58.86  22              P  1:28.40
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  2:59.07   7              P  1:26.96
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  2:59.30  23              P  1:25.20
LYONS, OLIVIA         16 PC TERRAPINS SWI  2:59.55  24              P  1:25.38
OCHS, JILLIAN         16 PC ORINDA AQUATI  2:59.74  25              P  1:25.70
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  3:00.12  26              P  1:26.56
JORDAN, LESLIE D.     16 PC PENINSULA COV  3:01.17  27              P  1:26.71
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  3:01.44   8              P  1:25.82
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  3:01.68  28              P  1:29.50
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  3:02.32   9              P  1:27.48
BRICKER, NATALIE      16 PC PLEASANTON SE  3:02.94  29              P  1:27.20
OBRIEN, MEGHAN        15 PC PLEASANTON SE  3:03.82  30              P  1:29.95
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM   3:04.39  31              P  1:28.89
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  3:05.49  32              P  1:30.19
HANNA, REBECCA        15 PC TERRAPINS SWI  3:06.81  33              P  1:29.00
REED, KIRSTEN         15 PC PLEASANTON SE  3:07.25  34              P  1:28.30
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  3:08.93  10              P  1:31.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JUMPER, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  3:09.26  35              P  1:29.43
GRACIA, KRISTEEN      15 PC UNATTACHED PA  3:09.90  36              P  1:33.09
BUSCH, MANDEE         16 PC RENO AQUATIC   3:09.97  37              P  1:31.24
THIELE, TASHA         16 PC SANTA ROSA NE  3:10.24  38              P  1:31.87
STITT, CATHERINE      15 PC TERRAPINS SWI  3:10.61  39              P  1:31.13
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  3:10.69  40              P  1:32.22
BRANNON, DANIELLE     15 PC TSUNAMI AQUAT  3:13.32  41              P  1:33.75
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S  3:13.80  42              P  1:34.31
COUGHLAN, CLAIRE      16 PC ORINDA AQUATI  3:14.40  43              P  1:32.93
CHEN, AMY             15 PC ORINDA AQUATI  3:15.90  44              P  1:33.66
MCCLELLAND, LINDSAY   15 PC SAN RAMON LIV  3:17.59  45              P  1:35.85
ELLIOTT, JADE         16 PC SANTA CRUZ CO  3:20.94  46
SATA, NICOLE          17 PC FLYING FISH    3:22.21  11
PUGLIESE, CARLA       16 PC STANFORD COVI  3:23.40  47              P  1:38.09
WILLIAMS, MEGAN       18 PC SLUG AQUATICS  3:23.83  12              P  1:39.56
PEREIRA, AMY          16 PC TWIN VALLEY A  3:24.64  48              P  1:37.36
KISH, DANIELLE        17 PC AGCC OSPREY    3:31.05  13
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI   DQUED                   P  1:25.43
MORSILLI, HEATHER     18 PC PLEASANTON SE   DQUED
WHITEHILL, VICKY      15 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:27.87
YARRANTON, RACHEL     16 PC PENINSULA COV   DQUED                   P  1:31.83

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:04.94   1  1:02.70 F1
                                                                    F    29.78
VANDENBERG, KIM       18 PC ORINDA AQUATI  1:06.43   2  1:04.57 F2
                                                                    F    30.95
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  1:08.16   4  1:07.06 F3
                                                                    F    32.07
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.86   3  1:07.17 F4
                                                                    F    32.17
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  1:10.36  24  1:07.47 F1
                                                                    F    32.08
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  1:08.16  20  1:08.07 F2
                                                                    F    30.98
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:08.44  21  1:08.29 F3
                                                                    F    32.73
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  1:10.87   8  1:09.68 F5
                                                                    F    32.74
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  1:10.10  23  1:10.00 F4
                                                                    F    32.54
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  1:10.85   7  1:10.21 F6
                                                                    F    33.39
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:10.79  26  1:10.27 F5
                                                                    F    33.58
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  1:11.30  28  1:10.71 F6
                                                                    F    32.84
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  1:10.75  25  1:11.12 F7
                                                                    F    33.31
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  1:11.47   9  1:11.46 F7
                                                                    F    33.68
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:11.65  10  1:11.91 F8
                                                                    F    33.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  1:11.42  29  1:12.82 F8
                                                                    F    34.36

MULYAYEVA, MARINA     21 PC ORINDA AQUATI  1:04.76  62
DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:04.94   1
VANDENBERG, KIM       18 PC ORINDA AQUATI  1:06.43   2
RADECKE, JEN          17 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.86   3
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  1:08.16   4
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  1:08.16  20
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:08.44  21
COLER, CATHY          20 PC PLEASANTON SE  1:08.63  63
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  1:09.49   5
PETER, MEGHAN         16 PC SANTA ROSA NE  1:09.52  22
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  1:09.99   6
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  1:10.10  23
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  1:10.36  24
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  1:10.75  25
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:10.79  26
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  1:10.84  27
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  1:10.85   7
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  1:10.87   8
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  1:11.30  28
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  1:11.42  29
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  1:11.47   9
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  1:11.62  30
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  1:11.64  31
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:11.65  10
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  1:11.73  11
REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI  1:11.76  32
BECK, SYLVIA          16 PC ORINDA AQUATI  1:11.89  33
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  1:11.94  34
THIELE, TASHA         16 PC SANTA ROSA NE  1:12.33  35
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  1:12.35  12
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  1:12.42  36
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   1:12.49  13
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI  1:12.75  37
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  1:13.05  38
BUCHANAN, KARA        18 PC AGCC OSPREY    1:13.10  14
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:13.31  39
BUCK, MAURA L.        15 PC TWIN VALLEY A  1:13.41  40
BANGERT, CHELSEA      15 PC PIEDMONT SWIM  1:13.82  41
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  1:14.18  42
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:14.47  43
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  1:14.48  44
PUGLIESE, CARLA       16 PC STANFORD COVI  1:14.73  45
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   1:15.23  47
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  1:15.23  46
BRECHT, LAUREN        16 PC SANTA ROSA NE  1:15.49  48
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  1:15.58  15
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  1:15.64  49
COMPTON, RACHELLE     18 PC PLEASANTON SE  1:15.70  16
CORWIN, ELYSE         20 PC ORINDA AQUATI  1:15.88  64
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  1:15.88  17
BUSCH, MANDEE         16 PC RENO AQUATIC   1:15.97  50
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  1:16.28  51
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.77  52
KLINE, TORI           15 PC NAPA VALLEY S  1:16.81  53
GRACIA, KRISTEEN      15 PC UNATTACHED PA  1:17.42  54
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM   1:18.33  55
BROPHY, SASHA         16 PC DEANZA CUPERT  1:18.41  56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI  1:18.58  57
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:19.25  18
MEDVED, EMILY         15 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.05  58
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI  1:21.87  19
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  1:24.01  59
TACHIBANA, MIASO      15 PC FOG CITY HAMM  1:27.94  60
METCALF, VANESSA      16 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-18   200 FLY                                     EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:25.51   2  2:18.23 F1  P  1:11.07
                                                                    F    31.40  1:06.54  1:41.79
BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  2:24.29   1  2:23.42 F2  P  1:08.69
                                                                    F    32.16  1:08.29  1:45.68
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  2:26.24   4  2:26.64 F3  P  1:11.34
                                                                    F    33.92  1:11.21  1:48.48
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:28.00  14  2:29.54 F1  P  1:11.19
                                                                    F    33.26  1:11.73  1:50.64
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  2:32.72  16  2:32.02 F2  P  1:11.72
                                                                    F    32.54  1:11.25  1:51.28
TAHERI, NICOLE        17 PC SILICON VALLE  2:32.83   6  2:32.48 F4  P  1:11.84
                                                                    F    34.64  1:13.06  1:52.83
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:32.59  15  2:33.29 F3  P  1:09.91
                                                                    F    33.16  1:13.09  1:52.99
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.60   5  2:33.48 F5  P  1:11.90
                                                                    F    34.37  1:12.86  1:52.84
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  2:34.98   7  2:34.58 F6  P  1:14.33
                                                                    F    34.01  1:13.60  1:54.70
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  2:35.21  17  2:35.75 F4  P  1:13.72
                                                                    F    34.76  1:14.29  1:55.34
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  2:35.07   8  2:36.14 F7  P  1:14.47
                                                                    F    34.63  1:13.43  1:53.89
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:38.17  21  2:37.83 F5  P  1:14.89
                                                                    F    34.37  1:13.80  1:55.04
BUCHANAN, KARA        18 PC AGCC OSPREY    2:35.82   9  2:38.27 F8  P  1:15.60
                                                                    F    36.31  1:16.40  1:57.95
BECK, SYLVIA          16 PC ORINDA AQUATI  2:42.55  26  2:38.63 F6  P  1:16.16
                                                                    F    34.19  1:13.03  1:54.77
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  2:42.22  25  2:43.27 F7  P  1:15.43
                                                                    F    34.64  1:15.47  1:59.97
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  2:39.61  23          F   P  1:14.93

BAILEY, LAUREN        17 PC STANFORD COVI  2:24.29   1              P  1:08.69
LEWIS, KRISTEN        20 PC ORINDA AQUATI  2:24.74  33              P  1:07.97
DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:25.51   2              P  1:11.07
COLER, CATHY          20 PC PLEASANTON SE  2:25.62  34              P  1:09.55
WEIMAN, CANDACE       18 PC PLEASANTON SE  2:25.95   3              P  1:10.63
MIRCH, KATEY          18 PC LAKERIDGE SWI  2:26.24   4              P  1:11.34
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:28.00  14              P  1:11.19
MULYAYEVA, MARINA     21 PC ORINDA AQUATI  2:31.34  35              P  1:10.09
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:32.59  15              P  1:09.91
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.60   5              P  1:11.90
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  2:32.72  16              P  1:11.72
TAHERI, NICOLE        17 PC SILICON VALLE  2:32.83   6              P  1:11.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   15-18   200 FLY                                     EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  2:34.98   7              P  1:14.33
HODGKINSON, SYDNEY    17 PC ORINDA AQUATI  2:35.07   8              P  1:14.47
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  2:35.21  17              P  1:13.72
WOO, JENNIFER         16 PC MISSION SAN J  2:35.53  18              P  1:12.95
SILVA, JENNIFER       16 PC UNATTACHED PA  2:35.57  19              P  1:14.40
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  2:35.71  20              P  1:14.78
BUCHANAN, KARA        18 PC AGCC OSPREY    2:35.82   9              P  1:15.60
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:38.17  21              P  1:14.89
WELLS, BROOKE         19 PC SILICON VALLE  2:38.79  36              P  1:14.96
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:39.04  10              P  1:15.51
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  2:39.36  22              P  1:17.00
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  2:40.07  11              P  1:10.56
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  2:41.04  24              P  1:15.47
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  2:42.22  25              P  1:15.43
BECK, SYLVIA          16 PC ORINDA AQUATI  2:42.55  26              P  1:16.16
PETERSEN, LISA        18 PC MISSION SAN J  2:43.95  12              P  1:18.02
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN  2:44.31  27              P  1:17.87
PUGLIESE, CARLA       16 PC STANFORD COVI  2:44.61  28              P  1:17.31
SMITH, HELEN L.       15 PC SILICON VALLE  2:46.34  29              P  1:13.35
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S  2:47.30  30              P  1:17.38
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  2:49.21  31              P  1:16.11
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  2:53.67  13              P  1:19.00
DUMOND, JENNIFER      15 PC LADERA OAKS    3:04.46  32              P  1:25.02

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:24.80   1  2:21.12 F1  P  1:08.27
                                                                    F    31.12  1:06.89  1:47.89
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:28.22  25  2:29.17 F1  P  1:07.52
                                                                    F    31.41  1:09.42  1:56.37
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:30.36  26  2:29.50 F2  P  1:10.69
                                                                    F    32.13  1:10.45  1:56.83
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  2:29.75   2  2:30.23 F2  P  1:09.99
                                                                    F    33.51  1:10.96  1:56.70
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:34.16  30  2:30.90 F3  P  1:14.85
                                                                    F    32.31  1:12.71  1:57.08
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:31.53  27  2:31.56 F4  P  1:11.90
                                                                    F    32.43  1:11.61  1:56.89
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  2:31.28   3  2:31.63 F3  P  1:11.16
                                                                    F    33.16  1:11.43  1:57.63
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  2:34.05   5  2:33.50 F4  P  1:15.67
                                                                    F    33.01  1:14.75  1:59.94
WILSON, TERESA        17 PC UKIAH DOLPHIN  2:34.56   6  2:33.51 F5  P  1:13.77
                                                                    F    32.81  1:13.22  1:59.78
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:33.74   4  2:34.88 F6  P  1:12.38
                                                                    F    33.92  1:13.72  2:01.04
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:34.82  31  2:35.04 F5  P  1:12.42
                                                                    F    33.45  1:12.96  2:01.18
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:34.73   7  2:35.15 F7  P  1:13.81
                                                                    F    33.44  1:14.39  1:59.55
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:35.75  32  2:36.32 F6  P  1:12.65
                                                                    F    33.96  1:13.12  2:01.05
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  2:37.83  10  2:36.95 F8  P  1:16.24
                                                                    F    33.92  1:16.54  2:00.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  2:35.94  33  2:37.28 F7  P  1:13.42
                                                                    F    33.47  1:13.82  2:02.10
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:33.20  28  2:37.56 F8  P  1:12.27
                                                                    F    33.14  1:13.87  2:03.62

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:24.80   1              P  1:08.27
BISHOP, BROOKE        15 PC STANFORD COVI  2:28.22  25              P  1:07.52
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  2:29.75   2              P  1:09.99
HEATH, SARAH          15 PC ORINDA AQUATI  2:30.36  26              P  1:10.69
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  2:31.28   3              P  1:11.16
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:31.53  27              P  1:11.90
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:33.20  28              P  1:12.27
PETER, MEGHAN         16 PC SANTA ROSA NE  2:33.22  29              P  1:14.03
KNAPP, ASHLEY         17 PC ORINDA AQUATI  2:33.74   4              P  1:12.38
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  2:34.05   5              P  1:15.67
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  2:34.16  30              P  1:14.85
WILSON, TERESA        17 PC UKIAH DOLPHIN  2:34.56   6              P  1:13.77
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:34.73   7              P  1:13.81
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:34.82  31              P  1:12.42
DAHL, TAYLOR          19 PC ORINDA AQUATI  2:35.51  71              P  1:15.11
LEWIS, KRISTEN        20 PC ORINDA AQUATI  2:35.60  72              P  1:14.30
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:35.75  32              P  1:12.65
SHATNAYA, LENA        21 PC ORINDA AQUATI  2:35.81  73              P  1:15.73
MORSILLI, HEATHER     18 PC PLEASANTON SE  2:35.84   8              P  1:15.26
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:35.91   9              P  1:15.23
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  2:35.94  33              P  1:13.42
SITTS, KELLY          15 PC STANFORD COVI  2:36.90  34              P  1:13.37
ARNOLD, KATIE         16 PC ORINDA AQUATI  2:37.19  35              P  1:12.68
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  2:37.53  36              P  1:16.08
OCHS, JILLIAN         16 PC ORINDA AQUATI  2:37.64  37              P  1:16.17
IVRY, JESSICA         17 PC ORINDA AQUATI  2:37.83  10              P  1:16.24
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  2:37.89  38              P  1:15.77
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  2:37.91  11              P  1:15.12
KUNG, CATHERINE       16 PC DEANZA CUPERT  2:38.10  39              P    32.13  1:10.45  1:56.83
COTTRELL, REBECCA     15 PC UNATTACHED PA  2:38.15  40              P  1:18.21
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   2:38.47  41              P  1:14.16
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  2:38.77  42              P  1:13.79
DEL RIO, MICHELLE     15 PC ALMADEN SWIM   2:39.25  43              P  1:17.27
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  2:39.44  44              P  1:17.17
SILVA, JENNIFER       16 PC UNATTACHED PA  2:39.87  45              P  1:17.37
BEVER, MAGGIE         15 PC ORINDA AQUATI  2:40.08  46              P  1:17.16
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  2:40.27  47              P  1:15.76
VINCENT, DANYELLE     16 PC PIRANHA SWIMM  2:40.45  48              P  1:13.06
JOHNSON, EVA          16 PC ORINDA AQUATI  2:40.55  49              P  1:16.96
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  2:40.81  50              P  1:18.48
BECK, SYLVIA          16 PC ORINDA AQUATI  2:41.26  51              P  1:18.47
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  2:41.48  52              P  1:16.25
BROWNING, LAUREN      17 PC RENO AQUATIC   2:41.52  12              P  1:20.85
BRECHT, LAUREN        16 PC SANTA ROSA NE  2:41.66  53              P  1:16.55
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  2:41.72  13              P  1:17.35
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  2:41.82  54              P  1:17.65
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  2:41.98  55              P  1:15.12
LATHROPE, ALLISON     18 PC ORINDA AQUATI  2:41.98  14              P  1:18.34
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:42.17  15              P  1:20.53
THIELE, TASHA         16 PC SANTA ROSA NE  2:42.37  56              P  1:16.19
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:42.60  57              P  1:14.87
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  2:42.79  58              P  1:14.43
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI  2:42.79  16              P  1:19.59
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  2:42.88  17              P    33.45  1:12.96  2:01.18
SCHULTZ, MEGAN        16 PC SAN RAMON LIV  2:43.26  59              P  1:17.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  2:43.37  60              P  1:16.75
ROVO, MARINA          17 PC NAPA VALLEY S  2:43.62  18              P    32.43  1:11.61  1:56.89
HAWKINS, CAITLIN      15 PC SANTA CLARA S  2:43.92  61              P  1:19.43
SMITH, KATHLEEN       17 PC KORET YOUTH S  2:44.15  19              P    32.31  1:12.71  1:57.08
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  2:44.28  20              P  1:21.04
ROTHROCK, MARIKA      15 PC TWIN VALLEY A  2:44.67  62              P  1:16.84
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  2:45.95  21              P  1:22.69
BUCK, MAURA L.        15 PC TWIN VALLEY A  2:46.35  63              P  1:18.23
JIMENEZ, MEGAN        18 PC SAN RAMON LIV  2:46.39  22              P    33.14  1:13.87  2:03.62
OTTER, LIZ            16 PC STANFORD COVI  2:47.49  64              P    31.41  1:09.42  1:56.37
HAILE, BAILEY         18 PC SOS SWIM TEAM  2:47.52  23              P  1:20.93
METCALF, VANESSA      16 PC ORINDA AQUATI  2:47.64  65              P  1:21.52
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  2:48.09  66              P  1:24.25
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  2:49.62  67              P  1:25.80
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  2:52.46  24              P  1:23.00
MELLONI, LISA         15 PC TERRAPINS SWI  2:55.94  68              P  1:20.25
DEYOREO, MARIA        15 PC TERRAPINS SWI  2:57.91  69              P  1:27.99
BHAT, NIDHI           15 PC DEANZA CUPERT  2:59.82  70              P  1:24.96

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   15-18   400 I.M.                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  5:10.67   1  4:58.88 F1  P  1:09.58  2:32.39  3:59.01
                                                                    F  1:07.96  2:25.98  3:50.29
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  5:17.52   2  5:16.44 F2  P  1:13.21  2:32.33  4:04.42
                                                                    F  1:14.00  2:34.23  4:04.68
BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  5:18.32  11  5:17.31 F1  P  1:11.96  2:35.37  4:07.95
                                                                    F  1:10.78  2:34.72  4:07.30
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  5:20.39   3  5:21.70 F3  P  1:13.26  2:32.48  4:08.54
                                                                    F  1:15.39  2:35.48  4:11.19
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  5:22.89   4  5:23.11 F4  P  1:13.83  2:39.88  4:12.40
                                                                    F  1:13.15  2:40.99  4:13.39
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  5:28.95  12  5:28.85 F2  P  1:14.63  2:36.76  4:13.28
                                                                    F  1:16.55  2:38.40  4:15.47
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  5:34.00  13  5:32.57 F3  P  1:16.22  2:40.77  4:16.39
                                                                    F  1:15.71  2:38.31  4:15.61
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI  5:35.73   7  5:34.25 F5  P  1:21.19  2:47.19  4:23.16
                                                                    F  1:20.80  2:45.68  4:22.12
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  5:34.48  15  5:36.43 F4  P  1:15.07  2:39.78  4:20.44
                                                                    F  1:15.33  2:41.52  4:23.29
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  5:34.95   6  5:36.79 F6  P  1:15.59  2:44.91  4:19.26
                                                                    F  1:19.25  2:49.53  4:23.71
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  5:39.48   8  5:37.61 F7  P  1:14.11  2:43.59  4:23.55
                                                                    F  1:16.60  2:45.94  4:24.32
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  5:34.38  14  5:41.03 F5  P  1:16.99  2:45.18  4:17.35
                                                                    F  1:22.83  2:54.02  4:24.90
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    5:40.40  18  5:43.38 F6  P  1:20.69  2:49.68  4:29.48
                                                                    F  1:14.72  2:46.18  4:29.68
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  5:37.79  17   DQUED  F   P  1:15.18  2:47.41  4:25.07
                                                                    F  1:14.97  2:45.46  4:24.06
KENDALL, ASHLEY       16 PC MISSION SAN J  5:41.96  19          F   P  1:20.09  2:51.83  4:25.17
MILLIGAN, MEREDITH    17 PC BARRACUDA AQU  5:46.66  10          F   P  1:16.38  2:48.54  4:30.36

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  5:10.67   1              P  1:09.58  2:32.39  3:59.01
JOHNSON, LILY         17 PC LAKERIDGE SWI  5:17.52   2              P  1:13.21  2:32.33  4:04.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   15-18   400 I.M.                                    EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, COURTNEY       15 PC STANFORD COVI  5:18.32  11              P  1:11.96  2:35.37  4:07.95
GREGG, LAURA          17 PC STANFORD COVI  5:20.39   3              P  1:13.26  2:32.48  4:08.54
NGUYEN, CONNIE        17 PC STANFORD COVI  5:22.89   4              P  1:13.83  2:39.88  4:12.40
SHATNAYA, LENA        21 PC ORINDA AQUATI  5:26.97  26              P  1:18.34  2:42.43  4:11.76
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  5:28.95  12              P  1:14.63  2:36.76  4:13.28
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  5:29.55   5              P  1:13.84  2:40.27  4:16.75
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  5:34.00  13              P  1:16.22  2:40.77  4:16.39
EATON, LAINEY         15 PC STANFORD COVI  5:34.38  14              P  1:16.99  2:45.18  4:17.35
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  5:34.48  15              P  1:15.07  2:39.78  4:20.44
SILVA, JENNIFER       16 PC UNATTACHED PA  5:34.60  16              P  1:15.43  2:42.83  4:22.10
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  5:34.95   6              P  1:15.59  2:44.91  4:19.26
FOWLER, ALI           17 PC LAKERIDGE SWI  5:35.73   7              P  1:21.19  2:47.19  4:23.16
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  5:37.79  17              P  1:15.18  2:47.41  4:25.07
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  5:39.48   8              P  1:14.11  2:43.59  4:23.55
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    5:40.40  18              P  1:20.69  2:49.68  4:29.48
TAKAKI, CARLENE       17 PC VALLEY SPLASH  5:44.85   9              P  1:16.71  2:44.75  4:28.06
LARSSON, ANNIKA       15 PC LOS ALTOS/MTN  5:45.88  20              P  1:19.17  2:55.44  4:32.30
KEEN, KRISSY          15 PC TIGER AQUATIC  5:45.94  21              P  1:20.96  2:51.24  4:25.98
DOUGLAS, JESSICA      15 PC DEANZA CUPERT  5:47.12  22              P  1:24.69  2:55.95  4:28.81
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  5:52.66  23              P  1:23.86  2:54.03  4:31.28
ECKARD, ASHLEY        15 PC MISSION SAN J  6:12.48  24              P  1:21.39  3:00.68  4:47.13
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:18.63  2:42.77  4:29.40

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               2:09.35   1      35.25  1:11.91
         KNAPP, ASHLEY       17
         IVRY, JESSICA       17
         THURMAN, AMY        17
         HODGKINSON, SYDNEY  17
SCRA, A 17-18         18 PC STANFORD COVI               2:09.49   2      34.13  1:11.67  1:41.73
         GREGG, LAURA        17
         FULLER, AMY         17
         BAILEY, LAUREN      17
         NGUYEN, CONNIE      17
OAPB, B 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               2:16.84   3      36.17  1:12.42  1:46.01
         MILLER, KATIE       18
         SHARP, EMILY        17
         LATHROPE, ALLISON   18
         LEVY, SOPHIE        18

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               4:47.94   1      35.54  1:14.74  1:53.07  2:37.73  3:07.99  3:45.18
         KNAPP, ASHLEY       17
         IVRY, JESSICA       17
         HODGKINSON, SYDNEY  17
         THURMAN, AMY        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 17-18         18 PC STANFORD COVI               4:47.99   2      34.85  1:11.41  1:50.78  2:36.80  3:09.12  3:46.91  4:16.35
         GREGG, LAURA        17
         LONHART, RITA       17
         FULLER, AMY         17
         NGUYEN, CONNIE      17

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               1:55.98   1      49.34    58.21  1:27.78
         HODGKINSON, SYDNEY  17
         KNAPP, ASHLEY       17
         MILLER, KATIE       18
         THURMAN, AMY        17
OAPB, B 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               1:59.92   2      51.70    58.42  1:46.53
         VANDENBERG, KIM     18
         IVRY, JESSICA       17
         SHARP, EMILY        17
         LATHROPE, ALLISON   18

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 17-18         18 PC STANFORD COVI               4:12.15   1      30.49  1:03.99  1:33.67  2:05.38  2:36.67  3:11.16  3:40.32
         GREGG, LAURA        17
         NGUYEN, CONNIE      17
         FULLER, AMY         17
         BAILEY, LAUREN      17
OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               4:19.09   2      29.73  1:03.53  1:34.05  2:06.71  2:39.16  3:14.91  3:45.49
         THURMAN, AMY        17
         KNAPP, ASHLEY       17
         LATHROPE, ALLISON   18
         HODGKINSON, SYDNEY  17

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 17-18         18 PC STANFORD COVI               9:07.76   1      32.08  1:07.37  1:43.54  2:17.99           2:36.76  2:50.90
         GREGG, LAURA        17                                        3:28.07  4:05.50  4:42.33  6:22.51  6:57.06  7:26.80  7:59.89
         NGUYEN, CONNIE      17                                        8:34.60
         FULLER, AMY         17
         BAILEY, LAUREN      17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               9:17.50   2      32.60  1:07.51  1:42.86  2:17.00  2:50.08  3:25.58  4:02.67
         KNAPP, ASHLEY       17                                        4:38.76  5:11.24  5:47.41  6:23.58  6:59.04  7:29.15  8:03.07
         LEVY, SOPHIE        18                                        8:40.19
         HODGKINSON, SYDNEY  17
         THURMAN, AMY        17

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    30.92   1    31.06 F1
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    32.16   4    31.27 F2
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    31.46   2    31.46 F3
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    32.12   3    31.74 F4
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     32.18   5    32.33 F5
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES    32.93   8    32.56 F6
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    32.62   6    32.57 F7
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    32.81   7    33.48 F8

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    30.92   1
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    31.46   2
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    32.12   3
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    32.16   4
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     32.18   5
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    32.62   6
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    32.81   7
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES    32.93   8
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    32.96   9
TAN, DANIEL            9 PC SANTA CLARA S    33.51  10
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    33.66  11
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    33.68  12
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S    34.00  13
COVRIG, DANIEL        10 PC SOS SWIM TEAM    34.33  14
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    34.38  15
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     34.52  16
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK     34.61  17
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV    34.64  18
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK     34.76  19
WONG, KAI             10 PC MONTCLAIR SWI    34.97  20
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S    35.30  21
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     35.41  22
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV    35.43  23
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J    35.44  24
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    35.50  25
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    35.53  26
KREBS, SAM            10 PC MONTEREY BAY     35.60  28
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE    35.60  27
CORBETT, JASON        10 PC EAST BAY BAT     35.74  29
VAIANA, NICK          10 PC WALNUT CREEK     35.83  30
KOEHLER, DEREK        10 PC STANFORD COVI    35.85  31
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA    35.86  32
CLARK, DYLAN           9 PC WEST VALLEY S    35.92  33
STEPHENS, SCOTT       10 PC STANFORD COVI    36.02  34
MOONEY, SEAN           8 PC WALNUT CREEK     36.15  35
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J    36.30  36
HOLMAN, PATRICK A.     9 PC NAPA VALLEY S    36.33  37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOCHA, EDWARD         10 PC UNATTACHED PA    36.55  38
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI    37.10  39
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT    37.33  40
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY     37.57  41
SHIH, STEVEN           8 PC DOUGLAS DOLFI    37.69  42

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:08.19   1  1:07.14 F1
                                                                    F    31.93
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  1:08.99   2  1:09.36 F2
                                                                    F    33.68
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:10.25   3  1:09.51 F3
                                                                    F    33.74
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  1:12.48   4  1:11.51 F4
                                                                    F    33.89
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S  1:15.91   9  1:14.48 F5
                                                                    F    36.38
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:15.48   7  1:14.51 F6
                                                                    F    35.96
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.62   8  1:15.30 F7
                                                                    F    36.15
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:13.92   6  1:15.33 F8
                                                                    F    36.34

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:08.19   1
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  1:08.99   2
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:10.25   3
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  1:12.48   4
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.45   5
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:13.92   6
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:15.48   7
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.62   8
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S  1:15.91   9
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:16.19  10
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV  1:16.24  11
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J  1:16.30  12
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:16.55  13
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:16.83  14
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J  1:17.18  15
TAN, DANIEL            9 PC SANTA CLARA S  1:17.56  16
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:17.63  17
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK   1:17.64  18
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK   1:17.83  19
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:18.67  20
CLARK, DYLAN           9 PC WEST VALLEY S  1:18.80  21
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY   1:19.02  22
MOONEY, SEAN           8 PC WALNUT CREEK   1:19.05  23
RISINGER, JESSE       10 PC NAPA VALLEY S  1:19.44  24
KREBS, SAM            10 PC MONTEREY BAY   1:19.48  25
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  1:20.71  26
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:20.92  27
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA  1:21.74  28
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J  1:23.68  29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:27.94   1  2:26.22 F1  P  1:11.64
                                                                    F    33.05  1:10.37  1:48.28
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:32.57   3  2:29.31 F2  P  1:13.75
                                                                    F    34.73  1:13.21  1:51.66
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  2:31.01   2  2:29.51 F3  P  1:13.62
                                                                    F    34.55  1:12.05  1:51.72
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  2:34.50   4  2:30.18 F4  P  1:15.06
                                                                    F    34.02  1:12.51  1:52.72
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  2:34.65   5  2:32.21 F5  P  1:16.17
                                                                    F    36.27  1:15.34  1:55.10
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:35.50   6  2:32.89 F6  P  1:19.28
                                                                    F    37.50  1:16.82  1:56.78
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  2:40.07   7  2:36.81 F7  P  1:17.68
                                                                    F    36.05  1:15.93  1:56.18
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  2:40.15   8  2:41.99 F8  P  1:17.46
                                                                    F    38.13  1:18.41  2:00.88

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:27.94   1              P  1:11.64
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  2:31.01   2              P  1:13.62
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:32.57   3              P  1:13.75
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  2:34.50   4              P  1:15.06
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  2:34.65   5              P  1:16.17
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:35.50   6              P  1:19.28
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  2:40.07   7              P  1:17.68
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  2:40.15   8              P  1:17.46
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  2:41.87   9              P  1:19.44
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S  2:42.94  10              P  1:19.94
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  2:43.07  11              P  1:19.35
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J  2:44.73  12              P  1:18.90
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  2:45.07  13              P  1:20.73
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   2:45.76  14              P  1:19.71
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J  2:46.16  15              P  1:21.04
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  2:47.52  16              P  1:21.16
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK   2:48.47  17              P  1:22.20
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  2:50.28  18              P  1:23.03
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  2:50.78  19              P  1:23.24
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  2:51.11  20              P  1:22.21
MOONEY, SEAN           8 PC WALNUT CREEK   2:52.77  21              P  1:22.47
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J  2:53.74  22              P  1:22.72
KREBS, SAM            10 PC MONTEREY BAY   2:54.72  23              P  1:23.67
CLARK, DYLAN           9 PC WEST VALLEY S  3:04.65  24              P  1:24.93
THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE  3:32.71  25              P  1:44.31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    36.12   1    36.44 F1
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    37.95   2    37.21 F2
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    38.25   3    38.12 F3
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    39.02   5    39.01 F4
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    38.75   4    39.05 F5
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    39.44   7    39.20 F6
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    39.40   6    39.77 F7
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    39.78   8    40.28 F8

FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    36.12   1
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    37.95   2
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    38.25   3
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    38.75   4
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    39.02   5
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    39.40   6
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    39.44   7
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    39.78   8
COVRIG, DANIEL        10 PC SOS SWIM TEAM    39.94   9
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES    39.98  10
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     40.37  11
FOCHA, EDWARD         10 PC UNATTACHED PA    40.46  12
HOLMAN, PATRICK A.     9 PC NAPA VALLEY S    40.57  13
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT    40.67  14
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S    40.74  15
TAN, DANIEL            9 PC SANTA CLARA S    40.77  16
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    41.24  17
CHEN, RAYMOND          9 PC OTTER SWIM CL    41.37  18
KREBS, SAM            10 PC MONTEREY BAY     41.59  19
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S    42.02  20
CORBETT, JASON        10 PC EAST BAY BAT     42.06  21
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    42.07  22
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV    42.24  23
STEPHENS, SCOTT       10 PC STANFORD COVI    42.26  24
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA    42.55  25
CLARK, DYLAN           9 PC WEST VALLEY S    42.65  26
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI    42.66  27
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV    42.90  28
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J    42.98  29
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT    43.04  30
TRAN, WILLIAM         10 PC DEANZA CUPERT    43.06  32
WEN, BOBBY             8 PC SANTA CLARA S    43.06  31
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK     43.19  33
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU    43.57  34
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE    43.63  35
LEE, GARRICK           9 PC KORET YOUTH S    43.73  36
GRACIA, JOEY          10 PC UNATTACHED PA    43.92  37
VAIANA, NICK          10 PC WALNUT CREEK     44.81  38
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J    45.10  39
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY     45.19  40
KOEHLER, DEREK        10 PC STANFORD COVI    46.88  41
LIE, JONATHAN         10 PC ALMADEN SWIM     47.46  42
SHIH, STEVEN           8 PC DOUGLAS DOLFI    48.37  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:22.76   1  1:19.28 F1
                                                                    F    38.30
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.86   2  1:22.54 F2
                                                                    F    41.02
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:26.47   6  1:24.01 F3
                                                                    F    41.87
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:26.01   4  1:25.48 F4
                                                                    F    42.28
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:25.13   3  1:25.64 F5
                                                                    F    42.86
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  1:28.79   7  1:26.16 F6
                                                                    F    42.59
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:28.97   8  1:28.41 F7
                                                                    F    44.01
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:29.19   9  1:28.83 F8
                                                                    F    43.58

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:22.76   1
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  1:22.86   2
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:25.13   3
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:26.01   4
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:26.45   5
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:26.47   6
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  1:28.79   7
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:28.97   8
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:29.19   9
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:29.92  10
TAN, DANIEL            9 PC SANTA CLARA S  1:30.32  11
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA  1:31.69  12
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:31.95  13
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK   1:32.23  14
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:32.25  15
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S  1:32.43  16
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J  1:33.60  17
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU  1:34.24  18
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J  1:35.43  19
GRACIA, JOEY          10 PC UNATTACHED PA  1:36.18  20
KREBS, SAM            10 PC MONTEREY BAY    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    41.66   1    41.49 F1
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM    42.23   2    41.87 F2
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV    45.53   6    43.05 F3
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    44.98   4    44.87 F4
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    45.90   7    45.22 F5
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     46.25   9    45.52 F6
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    45.17   5    45.72 F7
LEWIS, BRENDEN        10 PC OTTER SWIM CL    46.23   8    49.08 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    41.66   1
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM    42.23   2
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    44.44   3
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    44.98   4
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    45.17   5
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV    45.53   6
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    45.90   7
LEWIS, BRENDEN        10 PC OTTER SWIM CL    46.23   8
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     46.25   9
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     47.34  10
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT    47.54  11
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT    48.09  12
RISINGER, JESSE       10 PC NAPA VALLEY S    48.10  13
MOONEY, SEAN           8 PC WALNUT CREEK     48.73  14
CLARK, DYLAN           9 PC WEST VALLEY S    50.39  15
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J    50.95  16
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  1:33.55   1  1:29.04 F1  P
                                                                    F    42.74
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV  1:34.04   2  1:30.22 F2  P
                                                                    F    42.76
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:36.85   3  1:31.41 F3
                                                                    F    43.45
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:37.62   4  1:36.04 F4
                                                                    F    46.95
FOCHA, EDWARD         10 PC UNATTACHED PA  1:41.73   5  1:39.88 F5
                                                                    F    45.92
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:42.51   6  1:40.18 F6  P
                                                                    F    47.89
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:42.69   7  1:40.31 F7  P
                                                                    F    48.09
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:42.75   8  1:40.45 F8
                                                                    F    47.06

BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  1:33.55   1              P
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV  1:34.04   2              P
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:36.85   3
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:37.62   4
FOCHA, EDWARD         10 PC UNATTACHED PA  1:41.73   5
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:42.51   6              P
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:42.69   7              P
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:42.75   8
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:42.77   9              P
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  1:44.37  10              P
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:44.62  11              P
TRAN, WILLIAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:44.95  12              P
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM   1:47.19  13              P
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J  1:52.70  14              P
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J  1:55.56  15
CLARK, DYLAN           9 PC WEST VALLEY S  1:56.63  16              P

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOONEY, SEAN           8 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    34.18   1    33.36 F1
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     35.02   2    34.16 F2
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM    37.10   4    36.09 F3
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    36.20   3    36.43 F4
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    38.20   5    37.23 F5
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK     38.30   6    38.06 F6
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA    38.60   7    38.69 F7
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    39.51   8    41.30 F8

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    34.18   1
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     35.02   2
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    36.20   3
BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM    37.10   4
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    38.20   5
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK     38.30   6
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA    38.60   7
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    39.51   8
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    39.61   9
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI    39.66  10
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    39.91  11
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S    40.66  12
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV    40.73  13
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    40.96  14
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK     41.61  15
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT    41.95  16
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J    41.96  17
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S    42.62  18
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU    42.71  19
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J    43.56  20
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    43.66  21
GRACIA, JOEY          10 PC UNATTACHED PA   DQUED
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:18.10   1  1:13.56 F1
                                                                    F    35.10
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:20.52   2  1:14.36 F2
                                                                    F    36.07
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA  1:28.05   3  1:26.38 F3
                                                                    F    39.58
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:28.94   4  1:26.96 F4
                                                                    F    41.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:29.58   5  1:28.29 F5
                                                                    F    42.09
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:31.14   8  1:28.84 F6
                                                                    F    42.08
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:30.31   7  1:31.97 F7
                                                                    F    42.45
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.23   6  1:33.01 F8
                                                                    F    41.55

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:18.10   1
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:20.52   2
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA  1:28.05   3
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:28.94   4
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:29.58   5
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.23   6
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:30.31   7
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:31.14   8
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:33.48   9
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  1:33.63  10
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  1:34.22  11
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:34.42  12
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK   1:34.44  13
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:35.61  14
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J  1:36.01  15
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:36.55  16
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU  1:38.26  17
KREBS, SAM            10 PC MONTEREY BAY   1:41.11  18
COVRIG, DANIEL        10 PC SOS SWIM TEAM  NO SHOW
GRACIA, JOEY          10 PC UNATTACHED PA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  2:46.63   1  2:46.38 F1  P  1:20.94
                                                                    F    36.71  1:19.72  2:08.60
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:50.95   2  2:48.86 F2  P  1:24.20
                                                                    F    37.40  1:21.68  2:11.85
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:55.25   4  2:53.79 F3  P  1:25.62
                                                                    F    42.06  1:25.31  2:18.60
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  2:51.00   3  2:56.39 F4  P  1:26.84
                                                                    F    41.54  1:28.62  2:19.41
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  2:59.45   6  3:00.11 F5  P  1:28.12
                                                                    F    43.37  1:29.08  2:22.88
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV  3:00.35   8  3:01.67 F6  P  1:29.64
                                                                    F    43.37  1:31.90  2:22.03
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  3:00.24   7  3:02.20 F7  P  1:29.58
                                                                    F    40.54  1:30.79  2:22.95
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  2:57.05   5   DQUED  F   P  1:23.14
                                                                    F    37.59  1:23.31  2:18.04

BARTON, ROBERT J      10 PC SOS SWIM TEAM  2:46.63   1              P  1:20.94
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:50.95   2              P  1:24.20
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  2:51.00   3              P  1:26.84
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:55.25   4              P  1:25.62
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  2:57.05   5              P  1:23.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  2:59.45   6              P  1:28.12
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  3:00.24   7              P  1:29.58
ANDALUZ, ALVARO       10 PC PENINSULA COV  3:00.35   8              P  1:29.64
COVRIG, DANIEL        10 PC SOS SWIM TEAM  3:01.93   9              P  1:25.62
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  3:03.44  10              P  1:29.38
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  3:03.85  11              P  1:27.52
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  3:06.22  12              P  1:29.90
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  3:07.55  13              P  1:29.93
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  3:11.26  14              P  1:29.58
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  3:11.92  15              P  1:33.01
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  3:13.44  16              P  1:32.82
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  3:14.49  17              P  1:30.90
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J  3:15.01  18              P  1:34.73
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK   3:17.47  19              P  1:34.36
FOCHA, EDWARD         10 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P  1:38.20
HANSON, TEDDY         10 PC MISSION SAN J   DQUED                   P  1:32.01
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P  1:29.73
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P  1:27.14

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:34.07   1      49.47           1:59.60
         STILL, CONNOR       10
         HINSHAW, ADAM        8
         MURRAY, MATTHEW     10
         STANBURY, TREVOR     9
DACA, A 10&UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:37.38   2      51.41  1:25.67  2:16.86
         LAZAROVICI, JULIAN  10
         TRAN, WILLIAM       10
         MARTINEZ, JONATHON   9
         FLEMING, SHAYNE     10
SCRA, A 10&UN         10 PC STANFORD COVI               2:55.82   3      53.54  1:38.02  2:29.71
         STEVENS, SCOTT      10
         KOHLER, DEREK       10
         HUDNALL, MARK       10
         GLASSMAN, ETHAN     10
WV, B 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:56.02   4      54.89  1:37.44  2:29.49
         CLARK, DYLAN         9
         COLLINS, ALEX       10
         HAVERCROFT, WILL    10
         SHIUAN, JASON        9
SRVL, A 10&UN         10 PC SAN RAMON LIV               3:00.36   5      54.87  1:38.05  2:36.24
         GOODSON, WESLEY      9
         LIAO, ERIC           9
         LU, KEVIN            9
         LIU, ANDREW         10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:11.91   1      32.54  1:06.05  1:40.87
         HINSHAW, ADAM        8
         STILL, CONNOR       10
         STANBURY, TREVOR     9
         MURRAY, MATTHEW     10
DACA, A 10&UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:23.06   2      50.32  1:07.92  1:46.10
         FLEMING, SHAYNE     10
         LAZAROVICI, JULIAN  10
         TRAN, WILLIAM       10
         MARTINEZ, JONATHON   9
WV, B 10&UN           10 PC WEST VALLEY S               2:26.94   3      36.32  1:14.07  1:52.20
         CLARK, DYLAN         9
         SHIUAN, JASON        9
         COLLINS, ALEX       10
         HAVERCROFT, WILL    10
SRVL, A 10&UN         10 PC SAN RAMON LIV               2:27.76   4      37.62  1:15.36  1:52.93
         LU, KEVIN            9
         HE, BRIAN            8
         LIAO, ERIC           9
         GOODSON, WESLEY      9
SCRA, A 10&UN         10 PC STANFORD COVI               2:28.18   5      36.66  1:14.15  1:52.84
         HUDNALL, MARK       10
         KOEHLER, DEREK      10
         GLASSMAN, ETHAN     10
         STEVENS, SCOTT      10
OSC, A 10&UN          10 PC OTTER SWIM CL               2:29.35   6      37.15  1:14.41  1:54.47
         CHEN, RAYMOND        9
         LEWIS, BRENDEN      10
         SO, SAMSON          10
         TANA, RYAN          10
ALMA, A 10&UN         10 PC ALMADEN SWIM                2:31.88   7      36.52  1:15.99  2:30.62
         FAN, BRIAN          10
         LIE, JONATHAN       10
         NOLLETTE, TYLER      9
         PIUNTI, JACK        10

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    28.11   1    28.42 F1
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    28.50   4    28.62 F2
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    28.32   3    28.65 F3
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    28.92   5    28.87 F4
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI    29.37   7    28.97 F5
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    29.37   6    29.40 F6
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    29.84  11    29.45 F7
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    29.45   9    29.78 F8

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    28.11   1
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S    28.13   2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    28.32   3
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    28.50   4
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    28.92   5
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI    29.37   7
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    29.37   6
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    29.42   8
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    29.45   9
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK     29.72  10
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    29.84  11
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J    29.99  12
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    30.43  13
MAO, AUGUST           12 PC WALNUT CREEK     30.85  15
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    30.85  14
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA    31.14  17
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM     31.14  16
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV    31.17  18
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU    31.19  19
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S    31.29  20
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL    31.30  22
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    31.30  21
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    31.39  23
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       31.44  24
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    31.45  25
SCHMIDT, BRIAN        12 PC AGCC OSPREY      31.50  26
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    31.92  27
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA    31.93  29
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    31.93  28
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE    31.96  30
CONROY, DANIEL        12 PC SUNNYVALE SWI    32.01  31
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV    32.04  32
DUNLAP, MAT           12 PC MONTEREY BAY     32.18  33
IM, NICHOLAS          11 PC MONTEREY BAY     32.22  34
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S    32.27  35
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV    32.30  36
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S    32.65  37
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY     32.70  38
HEALY, ZACHARY        12 PC PENINSULA COV    32.74  39
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    32.75  40
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE    33.00  41
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI    33.17  42
REINGOLD, JAKE        11 PC MONTCLAIR SWI    33.18  43
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI    33.35  44
BURKE, KYLE           11 PC SUNNYVALE SWI    33.36  45
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J    33.74  46
MCMAHON, JACK         12 PC WALNUT CREEK     33.90  47
CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI    34.02  48
RHODES, CONNOR        11 PC MONTEREY BAY     35.73  49

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:01.92   2  1:01.51 F1
                                                                    F    29.48
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:03.02   6  1:01.73 F2
                                                                    F    29.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:02.15   3  1:01.79 F3
                                                                    F    30.31
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  1:01.74   1  1:03.56 F4
                                                                    F    29.37
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:03.24   7  1:03.95 F5
                                                                    F    30.33
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:04.36   8  1:05.05 F6
                                                                    F    31.48
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:05.62  10  1:05.65 F7
                                                                    F    31.26
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:04.96   9  1:07.58 F8
                                                                    F    32.03
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  1:06.64  12  1:07.58 F8
                                                                    F    32.03

SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  1:01.74   1
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:01.92   2
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:02.15   3
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  1:02.16   4
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:02.26   5
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:03.02   6
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:03.24   7
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:04.36   8
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:04.96   9
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:05.62  10
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:06.56  11
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  1:06.64  12
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   1:06.70  13
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:06.92  14
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  1:07.16  15
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:07.64  16
CONROY, DANIEL        12 PC SUNNYVALE SWI  1:07.68  17
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:07.72  18
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:07.76  19
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL  1:08.14  20
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:08.15  21
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  1:08.25  22
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:08.40  23
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  1:09.06  24
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  1:09.22  25
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:09.36  26
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S  1:09.66  27
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV  1:09.88  28
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  1:10.08  29
YOUNG, JAMES          12 PC KORET YOUTH S  1:10.24  30
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA  1:10.97  31
FULLER, BRAD          12 PC SOS SWIM TEAM  1:11.06  32
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S  1:11.27  33
SCHMIDT, BRIAN        12 PC AGCC OSPREY    1:11.36  34
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:11.45  35
REINGOLD, JAKE        11 PC MONTCLAIR SWI  1:11.47  36
JIANG, TERRY          12 PC DEANZA CUPERT  1:11.77  37
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA  1:12.12  38
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  1:12.16  39
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:13.28  40
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI  1:13.64  41
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI  1:14.14  42
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  1:14.78  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  2:16.16   1  2:12.10 F1  P  1:05.49
                                                                    F    30.71  1:04.40  1:38.86
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:17.49   3  2:13.15 F2  P  1:07.00
                                                                    F    31.02  1:05.24  1:39.54
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  2:19.95   5  2:14.34 F3  P  1:06.10
                                                                    F    30.47  1:04.61  1:39.61
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:19.27   4  2:16.93 F4  P  1:07.09
                                                                    F    31.97  1:06.28  1:42.39
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:20.31   6  2:17.31 F5  P  1:07.63
                                                                    F    31.64  1:06.13  1:42.35
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:16.90   2  2:17.47 F6  P  1:05.64
                                                                    F    31.37  1:05.61  1:41.77
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   2:20.98   7  2:20.09 F7  P  1:09.95
                                                                    F    31.88  1:07.29  1:44.24
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:21.08   8  2:20.97 F8  P  1:09.03
                                                                    F    31.21  1:06.76  1:44.67

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  2:16.16   1              P  1:05.49
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:16.90   2              P  1:05.64
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:17.49   3              P  1:07.00
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:19.27   4              P  1:07.09
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  2:19.95   5              P  1:06.10
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:20.31   6              P  1:07.63
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   2:20.98   7              P  1:09.95
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:21.08   8              P  1:09.03
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:22.27   9              P  1:08.29
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:22.55  10              P  1:09.21
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   2:23.02  11              P  1:09.76
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:23.25  12              P  1:08.75
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:24.82  13              P  1:06.39
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  2:26.33  14              P  1:11.93
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:26.40  15              P  1:09.82
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  2:27.45  16              P  1:11.71
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:27.57  17              P  1:11.30
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE  2:27.63  18              P  1:11.81
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  2:28.85  19              P  1:11.68
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     2:28.87  20              P  1:12.09
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  2:28.91  21              P  1:09.56
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  2:29.00  22              P  1:11.26
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  2:31.73  23              P
FULLER, BRAD          12 PC SOS SWIM TEAM  2:32.77  24              P  1:12.96
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S  2:33.48  25              P  1:11.96
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  2:33.79  26              P  1:14.43
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S  2:34.16  27              P  1:15.59
WENZLAU, TIM          11 PC STANFORD COVI  2:36.42  28              P  1:16.07
IM, NICHOLAS          11 PC MONTEREY BAY   2:36.50  29              P  1:15.40
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV  2:39.44  30              P  1:17.01
RADOS, MATTHEW        11 PC ALAMEDA ISLAN  2:39.60  31              P  1:18.97
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S  2:44.03  32              P  1:19.32
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  2:44.79  33              P  1:19.03
WONG, ALVIN           12 PC WEST VALLEY S  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  4:56.40   3  4:47.93 F1
                                                                    F    31.86  1:07.23  1:43.82  2:20.99  2:58.57  3:36.07  4:12.66
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   4:58.29   5  4:49.28 F2
                                                                    F    33.75  1:10.53  1:47.56  2:24.99  3:01.57  3:38.29  4:14.57
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  4:55.92   2  4:51.86 F3
                                                                    F    32.14  1:07.75  1:44.72  2:21.77  2:59.85  3:37.23  4:14.63
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  5:01.69   8  4:52.70 F4
                                                                    F    33.94  1:10.55  1:47.60  2:25.08  3:02.30  3:40.02  4:16.92
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  4:56.40   4  4:57.41 F5
                                                                    F    33.89  1:10.88  1:48.45  2:26.10  3:04.10  3:42.73  4:20.63
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  5:00.19   6  4:58.84 F6
                                                                    F    34.03  1:11.48  1:49.47  2:27.73  3:05.98  3:43.67  4:21.19
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  5:01.18   7  5:05.28 F7
                                                                    F    34.95  1:13.15  1:51.31  2:30.04  3:09.08  3:48.34  4:28.21
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE  5:08.44  10  5:08.42 F8
                                                                    F    35.23  1:13.90  1:52.75  2:32.13  3:11.28  3:50.51  4:30.89

KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  4:47.28   1
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  4:55.92   2
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  4:56.40   4
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  4:56.40   3
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   4:58.29   5
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  5:00.19   6
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  5:01.18   7
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  5:01.69   8
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   5:07.34   9
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE  5:08.44  10
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  5:09.12  11
WONG, ALVIN           12 PC WEST VALLEY S  5:11.46  12
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     5:12.79  13
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  5:13.24  14
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA  5:16.58  15
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  5:16.59  16
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S  5:19.03  17
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  5:19.59  18
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  5:19.60  19
IM, NICHOLAS          11 PC MONTEREY BAY   5:20.05  20
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  5:21.71  21
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  5:22.27  22
FULLER, BRAD          12 PC SOS SWIM TEAM  5:22.42  23
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  5:22.82  24
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   5:23.98  25
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S  5:25.96  26
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S  5:26.51  27
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  5:27.30  28
CRETCHER, SAMUEL      12 PC MORGAN HILL S  5:28.08  29
WENZLAU, TIM          11 PC STANFORD COVI  5:30.10  30
HDEZ, JASON           11 PC SANTA CLARA S  5:31.40  31
RADOS, MATTHEW        11 PC ALAMEDA ISLAN  5:32.54  32
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  5:34.20  33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    11-12   800 FREE                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI               9:55.43   1
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S              10:06.51   2
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI              10:13.90   3
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S              10:14.15   4
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S              10:14.55   5
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV              10:37.40   6
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE              10:39.02   7
WONG, ALVIN           12 PC WEST VALLEY S              10:41.52   8
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE              11:06.80   9

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   1500 FREE                                   EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S              19:06.24   1      35.14  1:13.51  1:51.75  2:30.96  3:09.10  3:47.86  4:25.22
                                                                       5:03.90  5:42.03  6:20.57  6:59.05  7:37.63  8:16.17  8:54.33
                                                                       9:32.62 10:11.33 10:49.61 11:28.01 12:01.01 12:44.48 13:22.58
                                                                      14:01.48 14:40.15 15:18.39 15:56.69 16:35.41 17:04.44 17:51.52
                                                                      18:20.96
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV              19:25.26   2      35.34  1:13.84  1:52.13  2:31.86  3:02.13  3:48.79  4:26.11
                                                                       5:05.30  5:43.33  6:22.44  7:00.60  7:39.96  8:12.21  8:58.14
                                                                       9:36.97 10:17.84 10:57.20 11:37.11 12:16.45 12:56.42 13:29.28
                                                                      14:15.03 14:40.19 15:33.76 16:12.65 16:51.71 17:30.43 18:09.82
                                                                      18:47.99
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S              19:42.81   3      36.38  1:16.38  1:56.08  2:35.21  3:14.91  3:54.49  4:34.66
                                                                       5:14.57  5:53.25  6:33.16  7:12.35  7:52.50  8:31.89  9:12.63
                                                                       9:52.42 10:32.08 11:11.79 11:50.53 12:19.10 13:10.65 13:49.44
                                                                      14:29.02 15:07.79 15:47.08 16:11.85 17:06.49 17:34.43 18:25.34
                                                                      19:04.83
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM              20:07.50   4      34.39  1:13.73  1:52.02  2:32.22  3:09.99  3:52.06  4:25.03
                                                                       5:13.36  5:42.96  6:34.39  7:04.92  7:57.11  8:32.90  9:17.51
                                                                       9:51.28 10:39.71 11:10.03 12:00.56 12:30.01 13:21.59 13:54.11
                                                                      14:42.68 15:12.50 16:04.13 16:36.74 17:26.31 17:54.31 18:47.74
                                                                      19:28.42
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE              20:45.52   5      36.53  1:18.18  2:01.06  2:43.31  3:22.73  4:06.17  4:43.16
                                                                       5:30.03  6:11.85  6:53.59  7:35.12  8:17.08  8:56.96  9:41.35
                                                                      10:22.99 11:05.02 11:48.42 12:30.34 13:12.08 13:54.58 14:37.06
                                                                      15:18.49 15:58.76 16:40.81 17:22.66 18:03.38 18:45.52 19:25.52
                                                                      20:06.80
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE              20:50.82   6      39.13  1:21.61  2:04.02  2:47.16  3:29.94  4:13.06  4:56.18
                                                                       5:39.34  6:21.79  7:04.39  7:40.32  8:28.10  9:10.12  9:51.73
                                                                      10:33.93 11:15.42 11:58.01 12:39.44 13:20.92 14:02.87 14:43.49
                                                                      15:25.63 16:07.33 16:48.70 17:29.78 18:11.14 18:51.81 19:32.22
                                                                      20:12.64
CRETCHER, SAMUEL      12 PC MORGAN HILL S              21:57.59   7      36.70  1:18.47  2:00.79  2:44.10  3:27.29  4:11.27  4:55.24
                                                                       5:38.88  6:17.09  7:07.75  7:50.55  8:35.52  9:18.69 10:03.35
                                                                      10:47.24 11:31.23 12:15.69 13:00.66 13:46.25 14:31.13 15:16.60
                                                                      16:02.58 16:46.31 17:30.57 18:16.53 19:01.77 19:47.16 20:30.94
                                                                      21:13.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    31.96   1    31.85 F1
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     32.71   2    32.92 F2
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    33.48   3    33.66 F3
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    34.23   7    33.82 F4
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    34.40   9    33.83 F5
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    34.07   5    33.98 F6
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    34.35   8    34.17 F7
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    34.15   6    34.50 F8

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    31.96   1
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     32.71   2
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    33.48   3
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S    33.67   4
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    34.07   5
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    34.15   6
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    34.23   7
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    34.35   8
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    34.40   9
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI    34.57  10
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    34.81  11
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S    35.58  12
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    35.72  13
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    35.95  15
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK     35.95  14
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL    36.22  16
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S    36.33  17
FONG, JIMMY           12 PC SANTA ROSA NE    36.39  18
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM     36.48  19
JIANG, TERRY          12 PC DEANZA CUPERT    36.49  20
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA    36.55  21
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    36.83  22
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM    36.94  23
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       37.02  24
WENZLAU, TIM          11 PC STANFORD COVI    37.25  25
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY     37.49  26
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    37.59  27
REINGOLD, JAKE        11 PC MONTCLAIR SWI    37.72  28
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV    37.86  29
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE    37.89  30
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI    38.33  31
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    38.56  32
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    38.92  33
CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI    38.97  34
MARTIN, MAX           12 PC NAPA VALLEY S    39.66  35
SCHMIDT, BRIAN        12 PC AGCC OSPREY      39.95  36
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI    40.04  37
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J    40.61  38
MCMAHON, JACK         12 PC WALNUT CREEK     40.79  39
RHODES, CONNOR        11 PC MONTEREY BAY     41.79  40
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.42   1  1:09.35 F1
                                                                    F    33.44
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:11.67   2  1:10.87 F2
                                                                    F    34.30
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:13.35   5  1:11.58 F3
                                                                    F    34.69
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:13.00   4  1:12.11 F4
                                                                    F    35.14
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:13.70   6  1:12.35 F5
                                                                    F    36.05
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.86   3  1:12.67 F6
                                                                    F    35.63
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.02   7  1:14.04 F7
                                                                    F    35.86
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:15.53   8  1:14.93 F8
                                                                    F    36.67

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.42   1
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:11.67   2
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.86   3
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:13.00   4
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:13.35   5
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:13.70   6
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.02   7
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:15.53   8
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA  1:16.85   9
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:16.98  10
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:17.00  11
FONG, JIMMY           12 PC SANTA ROSA NE  1:18.27  12
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:18.47  13
KIM, ANDREW           11 PC PACIFIC ATHLE  1:18.49  14
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:18.58  15
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY   1:18.83  16
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  1:18.88  17
WENZLAU, TIM          11 PC STANFORD COVI  1:19.07  18
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL  1:19.10  19
JIANG, TERRY          12 PC DEANZA CUPERT  1:19.61  20
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:19.76  21
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:20.96  22
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV  1:21.20  23
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE  1:21.39  24
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:21.56  25
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  1:21.74  26
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:21.90  27
REINGOLD, JAKE        11 PC MONTCLAIR SWI  1:22.11  28
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:22.91  29
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  1:24.95  30
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:34.76   1  2:31.53 F1  P  1:14.69
                                                                    F    34.72  1:12.72  1:52.12
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  2:37.88   3  2:35.31 F2  P  1:16.86
                                                                    F    37.50  1:17.52  1:57.75
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.80   2  2:35.49 F3  P  1:17.12
                                                                    F    37.63  1:17.82  1:57.44
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:40.01   6  2:35.95 F4  P  1:18.98
                                                                    F    37.00  1:16.20  1:56.98
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:39.38   4  2:37.05 F5  P  1:17.29
                                                                    F    37.97  1:17.33  1:58.08
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   2:39.63   5  2:39.71 F6  P  1:18.78
                                                                    F    37.89  1:19.03  2:00.68
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  2:43.93   8  2:44.37 F7  P  1:19.50
                                                                    F    38.63  1:20.65  2:04.14
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:43.74   7   DQUED  F   P  1:19.21
                                                                    F    38.17  1:20.54  2:02.77

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:34.76   1              P  1:14.69
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.80   2              P  1:17.12
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  2:37.88   3              P  1:16.86
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:39.38   4              P  1:17.29
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   2:39.63   5              P  1:18.78
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:40.01   6              P  1:18.98
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:43.74   7              P  1:19.21
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  2:43.93   8              P  1:19.50
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  2:44.79   9              P  1:21.75
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   2:45.29  10              P  1:22.42
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA  2:46.55  11              P  1:23.55
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  2:46.70  12              P  1:22.33
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  2:50.49  13              P  1:22.96
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY   2:53.23  14              P  1:25.94
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:56.84  15              P  1:25.25
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV  2:59.64  16              P  1:27.92
DUNLAP, MAT           12 PC MONTEREY BAY   2:59.73  17              P  1:28.76
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  2:59.82  18              P  1:27.70
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:19.73

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI    37.43   2    36.69 F1
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    36.33   1    36.85 F2
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    38.10   5    37.42 F3
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     37.53   3    37.99 F4
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI    38.17   6    37.99 F4
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    39.09   9    38.39 F6
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    38.34   7    38.69 F7
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV    38.95   8    38.95 F8

BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    36.33   1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI    37.43   2
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     37.53   3
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    37.95   4
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    38.10   5
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI    38.17   6
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    38.34   7
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV    38.95   8
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL    39.09  10
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    39.09   9
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S    39.30  11
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    39.49  12
CONROY, DANIEL        12 PC SUNNYVALE SWI    39.55  13
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC     39.85  14
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU    40.13  15
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI    40.34  16
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL    40.42  17
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA    40.67  18
LEUNG, TERENCE        11 PC DALY CITY DOL    40.96  19
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM     40.99  20
HEALY, ZACHARY        12 PC PENINSULA COV    41.24  22
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S    41.24  21
CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI    41.30  23
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    41.41  24
CURRAN, DAVID         12 PC WALNUT CREEK     42.32  25
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S    42.54  26
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE    42.87  27
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY     43.02  28
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    43.36  29
WONG, ALVIN           12 PC WEST VALLEY S    44.04  30
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI    44.39  31
IM, NICHOLAS          11 PC MONTEREY BAY     44.46  32
SCHMIDT, BRIAN        12 PC AGCC OSPREY      44.47  33
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J    44.55  34
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI    44.71  35

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:18.06   1  1:16.06 F1
                                                                    F    35.53
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:20.07   2  1:20.62 F2
                                                                    F    36.79
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  1:22.18   3  1:22.12 F3
                                                                    F    38.48
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL  1:24.89   6  1:23.17 F4
                                                                    F    40.05
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:24.86   5  1:23.60 F5
                                                                    F    39.21
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:25.36   8  1:24.88 F6
                                                                    F    40.92
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:25.23   7  1:25.05 F7
                                                                    F    40.12
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:22.60   4  1:25.54 F8
                                                                    F    39.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:18.06   1
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:20.07   2
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  1:22.18   3
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:22.60   4
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:24.86   5
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL  1:24.89   6
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:25.23   7
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:25.36   8
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:25.87   9
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   1:26.05  10
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  1:26.14  11
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV  1:26.22  12
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:27.08  13
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA  1:27.61  14
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:28.01  15
CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI  1:28.74  16
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:29.18  17
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  1:29.43  18
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:29.96  19
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:30.06  20
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:30.09  21
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  1:30.18  22
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:30.79  23
LEUNG, TERENCE        11 PC DALY CITY DOL  1:31.01  24
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:32.19  25
CURRAN, DAVID         12 PC WALNUT CREEK   1:32.78  26
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY   1:32.94  27
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S  1:33.31  28
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S  1:34.09  29
RADOS, MATTHEW        11 PC ALAMEDA ISLAN  1:35.03  30
SCHMIDT, BRIAN        12 PC AGCC OSPREY    1:35.30  31
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI  1:37.32  32
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI  1:39.21  33

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  2:53.25   1  2:50.86 F1  P  1:24.62
                                                                    F    40.37  1:23.30  2:06.95
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  3:00.42   2  2:58.38 F2  P  1:26.77
                                                                    F    40.35  1:24.44  2:10.89
CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI  3:05.57   3  3:01.67 F3  P  1:30.71
                                                                    F    42.45  1:29.47  2:16.29
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV  3:11.14   4  3:04.26 F4  P  1:31.25
                                                                    F    42.85  1:29.78  2:17.48
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM   3:22.64   6  3:13.15 F5  P  1:34.84
                                                                    F    45.56  1:34.55  2:25.31
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S  3:17.09   5  3:13.88 F6  P  1:37.44
                                                                    F    44.35  1:33.92  2:23.88
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY   3:23.99   7  3:16.82 F7  P  1:41.03
                                                                    F    47.34  1:38.93  2:29.79

HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  2:53.25   1              P  1:24.62
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  3:00.42   2              P  1:26.77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI  3:05.57   3              P  1:30.71
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV  3:11.14   4              P  1:31.25
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S  3:17.09   5              P  1:37.44
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM   3:22.64   6              P  1:34.84
KREBS, MATTHEW        11 PC MONTEREY BAY   3:23.99   7              P  1:41.03

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     30.74   1    30.48 F1
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    31.08   2    31.12 F2
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    31.21   5    31.12 F2
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    31.78   7    31.14 F4
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    31.18   4    31.29 F5
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    31.15   3    31.47 F6
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    31.76   6    31.77 F7
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     32.13   8    32.37 F8

DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM     30.74   1
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    31.08   2
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    31.15   3
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    31.18   4
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    31.21   5
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    31.76   6
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    31.78   7
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     32.13   8
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    32.36   9
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S    32.54  10
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    33.01  11
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       33.42  12
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV    34.01  13
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL    34.22  14
LANGDON, MICHAEL      11 PC SANTA CLARA S    34.23  15
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV    34.35  16
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    34.42  17
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S    34.54  18
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL    34.61  19
FONG, JIMMY           12 PC SANTA ROSA NE    34.81  20
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    35.12  21
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S    35.34  22
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA    35.35  23
KALBUS, PORTER        12 PC SAN RAMON LIV    35.36  24
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI    35.63  25
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI    35.86  26
MAO, AUGUST           12 PC WALNUT CREEK     35.93  28
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA    35.93  27
DUNLAP, MAT           12 PC MONTEREY BAY     35.95  29
IM, NICHOLAS          11 PC MONTEREY BAY     35.99  30
CONROY, DANIEL        12 PC SUNNYVALE SWI    36.00  31
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S    36.72  32
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    37.13  33
SCHMIDT, BRIAN        12 PC AGCC OSPREY      37.26  34
BURKE, KYLE           11 PC SUNNYVALE SWI    37.54  35
MCMAHON, JACK         12 PC WALNUT CREEK     38.21  36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:10.97   4  1:09.14 F1
                                                                    F    32.09
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:10.13   2  1:09.23 F2
                                                                    F    32.15
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:11.47   5  1:09.81 F3
                                                                    F    33.26
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:10.71   3  1:10.35 F4
                                                                    F    32.93
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:11.84   6  1:11.75 F5
                                                                    F    33.56
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:14.61  10  1:15.03 F6
                                                                    F    34.03
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:12.54   7  1:15.24 F7
                                                                    F    33.92
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:17.94  12  1:16.85 F8
                                                                    F    35.77

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:09.87   1
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:10.13   2
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:10.71   3
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   1:10.97   4
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:11.47   5
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:11.84   6
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:12.54   7
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  1:13.77   8
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:14.12   9
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:14.61  10
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  1:16.70  11
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:17.94  12
LANGDON, MICHAEL      11 PC SANTA CLARA S  1:18.48  13
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV  1:18.55  14
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S  1:18.60  15
KALBUS, PORTER        12 PC SAN RAMON LIV  1:19.66  16
CRETCHER, SAMUEL      12 PC MORGAN HILL S  1:20.99  17
MURRAY, BRAD          11 PC WEST VALLEY S  1:22.38  18
JIANG, TERRY          12 PC DEANZA CUPERT  1:26.02  19
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA  1:26.57  20
MEADOWS, JEFFREY      11 PC SUNNYVALE SWI  1:27.85  21
AGRAMONTE, WILL       12 PC STANFORD COVI  1:28.08  22

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  2:38.39   1  2:36.45 F1  P  1:17.14
                                                                    F    36.24  1:17.52  1:59.22
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:46.46   3  2:37.57 F2  P  1:16.90
                                                                    F    35.60  1:16.65  1:57.96
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  2:41.00   2  2:41.80 F3  P  1:16.78
                                                                    F    35.41  1:17.24  1:58.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:56.90   7  2:45.30 F4  P  1:21.48
                                                                    F    34.93  1:17.93  2:00.84
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:51.63   4  2:48.43 F5  P  1:19.09
                                                                    F    36.30  1:20.25  2:03.48
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S  2:52.93   6  2:52.52 F6  P  1:22.71
                                                                    F    38.40  1:21.76  2:07.86
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  2:52.43   5  2:54.24 F7  P  1:15.24
                                                                    F    35.94  1:20.18  2:07.53
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  3:10.03   8  3:00.81 F8  P  1:26.32
                                                                    F    37.01  1:22.15  2:13.36

TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  2:38.39   1              P  1:17.14
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  2:41.00   2              P  1:16.78
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:46.46   3              P  1:16.90
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:51.63   4              P  1:19.09
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  2:52.43   5              P  1:15.24
HSING, MITCHELL       12 PC WEST VALLEY S  2:52.93   6              P  1:22.71
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:56.90   7              P  1:21.48
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  3:10.03   8              P  1:26.32

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  2:33.81   2  2:34.25 F1  P  1:14.28
                                                                    F    33.24  1:14.79  1:59.63
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:35.53   3  2:34.47 F2  P  1:16.61
                                                                    F    33.52  1:13.64  2:00.36
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   2:36.49   5  2:35.88 F3  P  1:15.27
                                                                    F    33.29  1:13.79  2:01.40
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   2:36.08   4  2:38.21 F4  P  1:16.10
                                                                    F    34.34  1:17.50  2:03.10
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:40.71   7  2:41.26 F5  P  1:12.99
                                                                    F    32.60  1:14.23  2:04.23
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  2:42.46   9  2:41.42 F6  P  1:15.67
                                                                    F    34.24  1:15.91  2:04.55
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  2:41.84   8   DQUED  F   P  1:18.73
                                                                    F    35.28  1:18.45  2:03.47
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:43.12  10          F   P  1:16.15

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  2:32.23   1              P  1:14.37
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  2:33.81   2              P  1:14.28
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:35.53   3              P  1:16.61
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   2:36.08   4              P  1:16.10
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   2:36.49   5              P  1:15.27
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:36.67   6              P  1:13.01
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:40.71   7              P  1:12.99
HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  2:41.84   8              P  1:18.73
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  2:42.46   9              P  1:15.67
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  2:44.64  11              P  1:20.75
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:45.76  12              P  1:21.45
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:46.44  13              P  1:21.55
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  2:47.42  14              P  1:18.71
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  2:47.99  15              P  1:21.36
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  2:48.17  16              P  1:19.83
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   2:49.53  17              P  1:25.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:50.54  18              P  1:22.22
YARRANTON, CHRIS      12 PC PENINSULA COV  2:50.72  19              P  1:20.76
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:51.67  20              P  1:23.60
CLAYTON, GARRETT      12 PC CARSON AQUATI  2:52.33  21              P  1:27.43
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  2:52.64  22              P  1:21.71
JIANG, TERRY          12 PC DEANZA CUPERT  2:54.04  23              P  1:21.40
IM, NICHOLAS          11 PC MONTEREY BAY   2:56.67  24              P  1:26.16
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE  2:57.42  25              P  1:26.00
RADOS, MATTHEW        11 PC ALAMEDA ISLAN  2:57.46  26              P  1:29.13
HAWKINS, KEITH        12 PC SANTA CLARA S  2:59.24  27              P  1:27.97
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  3:10.11  28              P  1:33.74
FONG, JIMMY           12 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P  1:19.90
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P  1:24.93
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:19.32
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI   DQUED                   P  1:20.01

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  5:33.72   1  5:30.38 F1  P  1:17.44  2:45.77  4:16.36
                                                                    F    34.36  1:15.29  1:59.37  2:42.78  3:27.77  4:13.17  4:52.65
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   5:39.84   2  5:40.79 F2  P  1:14.93  2:41.62  4:20.43
                                                                    F    34.11  1:15.01  2:00.73  2:43.44  3:32.51  4:24.05  5:02.17
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  5:55.55   4  5:41.92 F3  P  1:23.73  2:59.16  4:38.44
                                                                    F    37.95  1:21.79  2:07.94  2:53.33  3:42.20  4:30.37  5:06.34
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  6:00.44   5  5:42.09 F4  P  1:23.78  2:54.91  4:40.05
                                                                    F    36.11  1:19.61  2:02.73  2:44.91  3:35.40  4:26.83  5:05.00
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  6:07.08   6  5:51.52 F5  P  1:25.15  2:57.52  4:39.92
                                                                    F    37.17  1:19.81  2:05.47  2:50.07  3:39.03  4:27.48  5:09.31
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  5:43.97   3          F   P  1:16.63  2:45.10  4:25.50

HANNA, COLIN          12 PC TERRAPINS SWI  5:33.72   1              P  1:17.44  2:45.77  4:16.36
DEL RIO, JOEY         12 PC ALMADEN SWIM   5:39.84   2              P  1:14.93  2:41.62  4:20.43
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  5:55.55   4              P  1:23.73  2:59.16  4:38.44
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  6:00.44   5              P  1:23.78  2:54.91  4:40.05
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  6:07.08   6              P  1:25.15  2:57.52  4:39.92

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:08.86   1      52.08  1:08.83  1:40.58
         WALTER, DONALD      12
         BISHOP, MATT        11
         REILLY, SEAN        12
         DENTONE, MATTHEW    12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               2:19.49   2    1:02.62  1:15.27  1:49.41
         FRONCZAK, SEAN      11
         SIXT, KEISH         12
         LANGDON, MICHAEL    11
         TALBOTT, PATCH      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:21.69   3      53.43  1:17.82  1:50.02
         SMITH, CONNER       12
         LI, DAN             11
         THIVIERGE, JAMES    12
         WENZLAU, TIM        11
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:23.88   4      56.92  1:17.17  1:52.24
         CHHOKAR, AARON      12
         APOLINARIO, KEVIN   11
         TIRTADINATA, WILBERT11
         MAGAT, CHARLES      12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:24.73   5      56.11  1:17.47  2:12.41
         HUNTER, PIERCE      12
         PERFECT, BRAD       11
         KALBUS, PORTER      12
         WHYTE, RYAN         12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:26.11   6      37.64  1:19.53  1:54.59
         HINSHAW, BEN        11
         MURRAY, BRAD        11
         HSING, MITCHELL     12
         HINSHAW, RYAN       12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               2:26.20   7      56.52  1:18.51  1:54.31
         PARIZI, KEVIN       12
         ZHU, OLIVER         11
         JIANG, TERRY        12
         CHIEN, STEVEN       12
ALMA, A 11-12         12 PC ALMADEN SWIM                2:26.28   8      33.93  1:20.21  1:55.60
         DEL RIO, JOEY       12
         JEN, AARON          11
         SHILLING, BRANDON   11
         SONU, JAMES         12
PCA, A 11-12          12 PC PENINSULA COV               2:27.78   9      38.40  1:19.75  1:54.11
         BROCHIER, TIMOTHY   12
         HEALY, ZACHARY      12
         YARRANTON, CHRIS    12
         SOLIS, SERGIO       12
MBSC, A 11-12         12 PC MONTEREY BAY                2:33.50  10      59.99  1:23.76  1:58.57
         KREBS, MATTHEW      11
         IM, NICHOLAS        11
         DUNLAP, MAT         12
         RHODES, CONNOR      11
DCD, B 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:36.44  11      42.09  1:22.80  2:13.72
         CUAL, JARRED        12
         LEUNG, TERENCE      11
         CHEN, KENNETH       12
         LAW, RYAN           11
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI                DQUED           39.22  1:23.88  2:21.12
         TROWBRIDGE, NICK    11
         WANG, GENG          12
         AGRAMONTE, WILL     12
         BIBL, DANIEL        11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:53.10   1      34.50  1:12.09  1:52.23  2:37.65  3:09.94  3:49.76  4:19.89
         WALTER, DONALD      12
         HANNA, COLIN        12
         REILLY, SEAN        12
         DENTONE, MATTHEW    12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               5:07.40   2      36.54  1:15.44  1:54.57  2:39.80  3:15.43  3:57.37  4:30.46
         FRONCZAK, SEAN      11
         SIXT, KEISH         12
         LANGDON, MICHAEL    11
         HAWKINS, KEITH      12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               5:10.62   3      38.05  1:17.72  1:57.67  2:42.18  3:17.84  4:00.49
         CHHOKAR, AARON      12
         APOLINARIO, KEVIN   11
         TIRTADINATA, WILBERT11
         MAGAT, CHARLES      12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               5:12.85   4      36.80  1:15.26  1:59.49  2:50.85  3:22.80  4:01.51  4:34.66
         SMITH, CONNER       12
         LI, DAN             11
         THIVIERGE, JAMES    12
         WENZLAU, TIM        11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               5:16.22   5      38.43  1:17.99  1:59.15  2:46.47  3:23.17  4:07.10  4:40.82
         HUNTER, PIERCE      12
         PERFECT, BRAD       11
         KALBUS, PORTER      12
         WHYTE, RYAN         12
ALMA, A 11-12         12 PC ALMADEN SWIM                5:23.91   6      41.14  1:24.46  2:09.61  3:02.80  3:34.39  4:14.98  4:47.02
         SHILLING, BRANDON   11
         SONG, STEVEN        11
         DEL RIO, JOEY       12
         SONU, JAMES         12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               5:24.33   7      38.32  1:19.96  1:59.35  2:45.58  3:25.04  4:11.88  4:44.93
         JIANG, TERRY        12
         PARIZI, KEVIN       12
         ZHU, OLIVER         11
         CHIEN, STACY        12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               5:27.82   8      40.06  1:22.32  2:06.47  2:58.37  3:34.64  4:15.72  4:49.68
         HINSHAW, BEN        11
         MURRAY, BRAD        11
         HSING, MITCHELL     12
         HINSHAW, RYAN       12
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               5:46.43   9      39.85  1:23.39  2:08.08  2:59.48  3:41.65  4:33.11  5:07.20
         TROWBRIDGE, NICK    11
         WONG, GENG          12
         WEYANT, CHRISTOPHER 12
         AGRAMONTE, WILL     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               1:56.28   1      46.62    57.54  1:47.17
         WALTER, DONALD      12
         BISHOP, MATT        11
         DENTONE, MATTHEW    12
         REILLY, SEAN        12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:04.76   2      31.62  1:03.05  1:33.95
         WONG, ALVIN         12
         HINSHAW, RYAN       12
         KUO, DAVID          12
         HINSHAW, BEN        11
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               2:06.38   3      49.32  1:05.22  1:37.22
         CHIEN, STEVEN       12
         ZHU, OLIVER         11
         JIANG, TERRY        12
         PARIZI, KEVIN       12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               2:06.65   4      50.36  1:04.83  1:35.36
         FRONCZAK, SEAN      11
         LANGDON, MICHAEL    11
         SIXT, KEISH         12
         HAWKINS, KEITH      12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:07.36   5      44.67  1:03.32  1:35.85
         THIVIERGE, JAMES    12
         TROWBRIDGE, NICK    11
         WENZLAU, TIM        11
         SMITH, CONNER       12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:07.90   6      47.14  1:04.29  1:54.92
         CHHOKAR, AARON      12
         LEUNG, TERENCE      11
         MAGAT, CHARLES      12
         TIRTADINATA, WILBERT11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:09.97   7      47.15  1:06.65  1:51.30
         HUNTER, PIERCE      12
         CHANG, CRAIG        12
         WHYTE, RYAN         12
         KALBUS, PORTER      12
PCA, A 11-12          12 PC PENINSULA COV               2:10.19   8      32.78  1:03.98  1:36.14
         YARRANTON, CHRIS    12
         BROCHIER, TIMOTHY   12
         HEALY, ZACHARY      12
         SOLIS, SERGIO       12
DCD, B 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:13.97   9      32.56  1:06.65  1:40.40
         APOLINARIO, KEVIN   11
         CHEN, KENNETH       12
         CUAL, JARRED        12
         LAW, RYAN           11
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:14.66  10      33.09  1:08.59  1:58.36
         WENG, GENG          12
         WEYANT, CHRISTOPHER 12
         LI, DAN             11
         AGRAMONTE, WILL     12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:17.71   1      29.44  1:03.12  1:34.75  2:10.31  2:40.65  3:13.85  3:43.81
         BISHOP, MATT        11
         REILLY, SEAN        12
         DENTONE, MATTHEW    12
         WALTER, DONALD      12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               4:30.90   2      31.93  1:07.09  1:37.57  2:11.40  2:43.82  3:20.21
         SIXT, KEISH         12
         TALBOTT, PATCH      12
         FRONCZAK, SEAN      11
         HAWKINS, KEITH      12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               4:35.33   3      32.38  1:08.01  1:41.98  2:18.98  2:51.92  3:27.80
         WONG, ALVIN         12
         HINSHAW, RYAN       12
         KUO, DAVID          12
         HINSHAW, BEN        11
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               4:36.08   4      33.70  1:09.16  1:43.19  2:21.18  2:54.81  3:32.74  4:02.81
         SMITH, CONNER       12
         TROWBRIDGE, NICK    11
         WENZLAU, TIM        11
         THIVIERGE, JAMES    12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               4:41.96   5      33.23  1:11.40  1:46.53  2:25.20           2:51.64  4:07.86
         CHIEN, STEVEN       12
         ZHU, OLIVER         11
         JIANG, TERRY        12
         PARIZI, KEVIN       12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               4:42.77   6      34.73  1:13.25  1:48.30  2:24.39  2:57.45  3:32.81
         APOLINARIO, KEVIN   11
         MAGAT, CHARLES      12
         CHHOKAR, AARON      12
         TIRTADINATA, WILBERT11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               4:47.55   7      33.29  1:09.30  1:41.62  2:17.28  2:54.35  3:34.10  4:08.87
         HUNTER, PIERCE      12
         WHYTE, RYAN         12
         KALBUS, PORTER      12
         PERFECT, BRAD       11
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               4:59.35   8      35.10  1:13.46           1:41.10  3:04.48  3:45.21  4:20.17
         LI, DAN             11
         WENG, GENG          12
         WEYANT, CHRISTOPHER 12
         AGRAMONTE, WILL     12

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    26.27   1    26.12 F1
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     26.56   2    26.33 F2
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     26.68   4    26.53 F3
TAYLOR, J.T.          14 PC STEELHEAD AQU    26.67   3    26.63 F4
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    27.01   7    26.78 F5
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA    27.07   8    26.93 F6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      26.88   5    26.94 F7
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    27.00   6    26.94 F7

RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    26.27   1
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     26.56   2
TAYLOR, J.T.          14 PC STEELHEAD AQU    26.67   3
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     26.68   4
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      26.88   5
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    27.00   6
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    27.01   7
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA    27.07   8
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT    27.15   9
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE    27.23  10
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA    27.30  11
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    27.32  12
EDELEANU, CHRISTIAN   14 PC ORINDA AQUATI    27.44  13
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU    27.59  14
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI    27.76  15
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT    27.80  16
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE    27.83  17
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    27.89  18
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    27.93  19
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE    28.00  20
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN    28.05  21
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV    28.12  22
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    28.29  23
BURGIN, PAUL          14 PC UNATTACHED PA    28.33  24
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    28.35  25
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ    28.37  26
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S    28.38  27
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM     28.40  28
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI    28.47  29
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI    28.48  30
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE    28.57  31
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    28.59  33
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI    28.59  32
NOSAL, JOSHUA         13 PC SILICON VALLE    28.65  34
LAIMAN, BRIGHTON      13 PC FLYING FISH      28.66  35
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE    28.67  36
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI    28.71  37
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT    28.85  38
KWAN, MATT            13 PC PLEASANTON SE    28.88  39
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S    29.05  40
CHEN, MATTHEW         13 PC DEANZA CUPERT    29.07  41
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT    29.09  42
FISCHER-COLBRIE, TYLE 14 PC SUNNYVALE SWI    29.10  43
PLUME, JOE            14 PC PALO ALTO SWI    29.14  44
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM     29.28  45
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S    29.33  46
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI    29.38  47
MATHRE, ERIK          14 PC FLYING FISH      29.47  48
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI    29.48  49
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI    29.50  50
GRIFFIN, DAN          14 PC STANFORD COVI    29.64  51
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL    29.66  52
KIM, JAMES            13 PC ALMADEN SWIM     29.74  53
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT     29.91  54
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI    30.01  55
ASKHAM, TRAVIS        14 PC TERRAPINS SWI    30.31  56
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC     30.47  57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VIZCARRA, NATHAN      14 PC TWIN VALLEY A    30.88  58
CHEN, DENNIS          14 PC WEST VALLEY S    31.43  59
DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    57.73   4    56.16 F1
                                                                    F    27.54
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     57.67   3    57.82 F2
                                                                    F    28.30
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    57.45   2    57.85 F3
                                                                    F    28.19
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA    58.26   5    58.47 F4
                                                                    F    28.73
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA    59.08   6    58.47 F4
                                                                    F    27.86
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     59.58   8    59.31 F6
                                                                    F    28.33
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    59.33   7    59.46 F7
                                                                    F    28.59
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:00.10   9  1:00.33 F8
                                                                    F    29.75

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     57.34   1
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    57.45   2
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     57.67   3
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    57.73   4
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA    58.26   5
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA    59.08   6
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    59.33   7
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     59.58   8
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:00.10   9
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  1:00.11  10
SMITH, JORDAN         14 PC RENO AQUATIC   1:00.14  11
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  1:00.41  12
EDELEANU, CHRISTIAN   14 PC ORINDA AQUATI  1:00.76  13
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:00.81  14
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:01.04  15
DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  1:01.17  16
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  1:01.79  17
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  1:01.82  18
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT  1:01.88  19
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  1:02.01  20
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:02.08  21
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:02.10  22
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  1:02.22  23
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  1:02.24  24
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:02.45  25
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:02.65  26
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  1:02.72  27
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:02.80  28
LEE, RYAN             14 PC MISSION SAN J  1:02.82  29
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  1:03.11  30
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM   1:03.51  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  1:03.85  32
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  1:04.08  33
PLUME, JOE            14 PC PALO ALTO SWI  1:04.39  34
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  1:04.94  35
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE  1:05.92  36
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.83  37
KIM, JAMES            13 PC ALMADEN SWIM   1:06.88  38
GRIFFIN, DAN          14 PC STANFORD COVI  1:07.17  39
CHEN, DENNIS          14 PC WEST VALLEY S  1:07.78  40
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  1:08.28  41
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  2:07.09   3  2:04.56 F1  P  1:01.63
                                                                    F    29.48  1:01.49  1:33.69
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:05.90   1  2:05.15 F2  P  1:00.15
                                                                    F    29.63  1:01.78  1:33.79
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:08.02   4  2:06.85 F3  P  1:01.57
                                                                    F    28.13    59.59  1:33.31
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:09.87   6  2:08.60 F4  P  1:02.12
                                                                    F    30.49  1:03.52  1:37.20
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:09.94   7  2:09.58 F5  P  1:01.52
                                                                    F    29.28  1:02.01  1:36.09
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  2:09.85   5  2:09.78 F6  P  1:01.61
                                                                    F    30.29  1:03.56  1:37.27
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  2:11.77   9  2:11.12 F7  P  1:04.87
                                                                    F    30.27  1:03.29  1:37.24
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:10.25   8  2:14.74 F8  P  1:03.87
                                                                    F    30.73  1:04.53  1:40.01

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:05.90   1              P  1:00.15
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:06.59   2              P    59.42
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  2:07.09   3              P  1:01.63
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:08.02   4              P  1:01.57
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  2:09.85   5              P  1:01.61
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:09.87   6              P  1:02.12
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:09.94   7              P  1:01.52
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:10.25   8              P  1:03.87
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  2:11.77   9              P  1:04.87
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  2:11.85  10              P  1:03.52
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  2:12.09  11              P  1:03.76
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  2:12.47  12              P  1:03.64
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  2:12.69  13              P  1:04.43
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN  2:12.95  14              P  1:05.28
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:12.97  15              P  1:05.11
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:13.52  16              P  1:04.56
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  2:13.79  17              P  1:03.49
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:13.88  18              P  1:06.17
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:13.89  19              P  1:05.58
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  2:14.39  20              P  1:05.40
BURRISS, ERIC         14 PC SILICON VALLE  2:14.40  21              P  1:04.94
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:14.59  22              P  1:03.13
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  2:14.93  23              P  1:05.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:15.68  24              P  1:05.74
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  2:16.11  25              P  1:06.13
LEE, RYAN             14 PC MISSION SAN J  2:16.99  26              P  1:06.74
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  2:17.70  28              P  1:05.45
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  2:17.70  27              P  1:06.69
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  2:17.83  29              P  1:08.34
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:18.41  30              P  1:05.61
EDELEANU, CHRISTIAN   14 PC ORINDA AQUATI  2:18.58  31              P  1:06.22
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  2:19.89  32              P  1:06.24
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   2:19.98  33              P  1:06.24
CHEN, DENNIS          14 PC WEST VALLEY S  2:20.69  34              P  1:08.77
PLUME, JOE            14 PC PALO ALTO SWI  2:21.01  35              P  1:08.12
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  2:22.98  36              P  1:07.23

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  4:33.03   2  4:24.13 F1
                                                                    F    29.97  1:03.76  1:37.27  2:11.63  2:45.42  3:19.72  3:53.45
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  4:37.16   4  4:30.92 F2
                                                                    F    30.66  1:04.35  1:38.93  2:14.32  2:49.08  3:23.53  3:57.61
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  4:38.47   6  4:31.49 F3
                                                                    F    31.04  1:05.15  1:39.80  2:14.43  2:49.05  3:24.06  3:59.26
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  4:38.67   7  4:34.58 F4
                                                                    F    31.97  1:05.93  1:40.24  2:15.70  2:51.38  3:27.17  4:01.67
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  4:35.84   3  4:36.66 F5
                                                                    F    31.02  1:05.48  1:40.02  2:15.71  2:50.86  3:26.88  4:02.49
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  4:40.26   9  4:36.66 F5
                                                                    F    30.97  1:04.48  1:39.04  2:14.33  2:50.37  3:26.30  4:02.29
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  4:38.86   8  4:39.54 F7
                                                                    F    31.98  1:06.60  1:42.15  2:17.74  2:53.45  3:29.39  4:05.04
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  4:38.21   5  4:52.45 F8
                                                                    F    31.13  1:05.42  1:41.82  2:19.56  2:55.17  3:33.78  4:13.25

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:26.94   1
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  4:33.03   2
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  4:35.84   3
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  4:37.16   4
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  4:38.21   5
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  4:38.47   6
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  4:38.67   7
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  4:38.86   8
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  4:40.26   9
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  4:40.92  10
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  4:41.57  11
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  4:41.71  12
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  4:43.77  13
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  4:44.26  14
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT  4:48.04  15
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  4:48.07  16
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  4:48.28  17
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   4:48.69  18
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  4:49.91  19
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN  4:51.60  20
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  4:53.75  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, RYAN             14 PC MISSION SAN J  4:54.27  22
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  4:55.13  23
CHEN, DENNIS          14 PC WEST VALLEY S  4:55.58  24
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  4:58.33  25
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  4:59.11  26
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S  5:00.56  27

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    13-14   800 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S               9:19.45   1    1:06.26  1:23.43  2:16.82  2:36.72  3:27.63  3:54.32  4:38.81
                                                                       5:12.13  5:49.07  6:29.37  7:00.38  7:49.34  8:10.05  9:08.81
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S               9:26.22   2    1:07.23  1:22.69  2:19.06  2:35.81  3:30.74  3:49.40  4:41.90
                                                                       5:02.34  5:53.81  6:16.20  7:05.37  7:30.62  8:16.28  8:45.41
                                                                       9:26.37
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S               9:28.21   3    1:07.90  1:22.52  2:19.19  2:35.69  3:31.20  3:49.89  4:43.19
                                                                       5:05.53  5:54.54  6:21.08  7:06.78  7:36.12  8:18.74  8:51.16
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI               9:31.94   4    1:06.40           2:17.33  3:29.71                    4:42.50
                                                                       5:55.34  7:07.95  8:21.49
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S               9:33.22   5    1:08.22  1:21.86  2:19.36  2:35.00  3:31.54  3:48.89  4:43.56
                                                                       4:58.75  5:56.88  6:21.30  7:09.92  7:38.83  8:22.20  8:56.24
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY                9:45.86   6      53.34  1:09.20  2:04.83  2:22.82  3:16.37  3:35.94  4:28.14
                                                                       4:49.57  5:39.71  6:03.54  6:50.86  7:18.55  8:01.80  8:33.25
                                                                       9:45.98
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE               9:48.39   7    1:11.76           2:25.85           3:40.88           4:55.02
                                                                       6:09.51  7:24.21  8:38.31
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI               9:49.76   8      53.96  1:09.24  2:05.58  2:23.17  3:17.24  3:38.18  4:28.72
                                                                       4:53.54  5:40.88  6:09.30  6:52.40  7:23.55  8:04.32  8:38.85
                                                                       9:49.77
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT               9:49.81   9      58.38  1:08.18  2:14.20  2:22.54  3:29.26  3:37.09  4:44.22
                                                                       4:52.60  5:58.96  6:08.40  7:13.49  7:23.08  8:26.62  8:38.47
                                                                       9:49.84
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S               9:51.98  10    1:10.83  1:21.92  2:26.40  2:35.26  3:41.77  3:48.30  4:56.97
                                                                       5:04.71  6:11.72  6:17.08  7:26.34  7:35.98  8:39.90  8:46.82
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA               9:55.43  11      53.69  1:08.09  2:05.49  2:21.66  3:17.43  3:37.38  4:30.17
                                                                       4:51.77  5:43.53  6:09.43  6:55.74  7:27.30  8:07.94  8:46.08
                                                                       9:55.47
CHEN, DENNIS          14 PC WEST VALLEY S              10:09.83  12
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S              10:14.47  13      51.61  1:10.28  2:02.55  2:25.77  3:13.33  3:43.04  4:23.81
                                                                       5:00.44  5:34.91  6:20.02  6:45.17  7:39.07  7:55.36  8:59.05
                                                                      10:14.50
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S              10:34.17  14    1:10.54  1:24.31  2:27.75  2:38.71  3:46.99  3:54.59  5:08.37
                                                                       6:29.05  7:46.99  7:53.01  9:05.51  9:14.15 10:22.64

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   1500 FREE                                   EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S              17:53.43   1
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S              17:56.32   2
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S              18:10.02   3

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   1500 FREE                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S              18:11.03   4
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT              18:20.40   5
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S              18:26.82   6
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE              18:28.71   7
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI              18:28.79   8
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS              19:04.61   9
CHEN, DENNIS          14 PC WEST VALLEY S              19:13.58  10
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S              19:39.16  11

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  1:03.04   1  1:02.50 F1
                                                                    F    29.94
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:05.48   2  1:06.02 F2
                                                                    F    31.64
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.89   3  1:07.13 F3
                                                                    F    33.05
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  1:08.21   5  1:07.47 F4
                                                                    F    32.97
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:08.75   7  1:08.84 F5
                                                                    F    33.41
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  1:08.21   4  1:09.04 F6
                                                                    F    33.27
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  1:08.36   6  1:09.66 F7
                                                                    F    33.76
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:09.57   8  1:09.77 F8
                                                                    F    34.28

DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  1:03.04   1
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:05.48   2
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.89   3
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  1:08.21   5
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  1:08.21   4
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  1:08.36   6
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:08.75   7
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:09.57   8
PLUME, JOE            14 PC PALO ALTO SWI  1:09.58   9
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:10.03  10
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  1:10.19  11
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:10.23  12
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  1:10.24  13
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:10.59  14
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:10.66  15
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  1:10.79  16
SMITH, JORDAN         14 PC RENO AQUATIC   1:10.91  17
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:11.07  18
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  1:11.21  19
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:11.31  20
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:11.71  21
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:11.83  22
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  1:11.99  23
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  1:12.06  24
CUSHING, ALEX         14 PC RICHMOND SILV  1:12.28  25
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  1:12.66  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  1:12.78  27
PALLESEN, JEFF        14 PC TIGER AQUATIC  1:13.32  28
LEE, RYAN             14 PC MISSION SAN J  1:13.85  29
ASKHAM, TRAVIS        14 PC TERRAPINS SWI  1:14.59  30
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM   1:14.79  32
THOMPSON, TYLER       13 PC PALO ALTO SWI  1:14.79  31
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  1:14.92  33
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   1:15.04  34
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  1:15.08  35
BURGIN, PAUL          14 PC UNATTACHED PA  1:15.34  36
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  1:15.54  37
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT  1:16.60  38
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  1:17.18  39
KIM, JAMES            13 PC ALMADEN SWIM   1:17.79  40
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI  1:18.11  41
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE  1:19.43  42
WIRICK, CHRISTOPHER   14 PC TWIN VALLEY A  1:19.55  43
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  2:17.78   1  2:18.24 F1  P  1:07.38
                                                                    F    32.02  1:07.09  1:42.65
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:24.54   2  2:21.24 F2  P  1:09.29
                                                                    F    32.59  1:08.01  1:45.48
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:27.01   6  2:25.89 F3  P  1:13.07
                                                                    F    34.74  1:12.10  1:49.26
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:24.83   3  2:26.79 F4  P  1:10.16
                                                                    F    33.99  1:10.80  1:49.53
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:29.00   7  2:26.94 F5  P  1:11.72
                                                                    F    34.63  1:12.59  1:49.91
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  2:30.26   8  2:27.84 F6  P  1:13.88
                                                                    F    34.75  1:12.64  1:50.54
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:26.83   5  2:30.82 F7  P  1:12.42
                                                                    F    35.90  1:14.57  1:52.65
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:26.75   4  2:30.93 F8  P  1:11.81
                                                                    F    34.10  1:11.34  1:50.81

DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  2:17.78   1              P  1:07.38
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:24.54   2              P  1:09.29
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:24.83   3              P  1:10.16
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:26.75   4              P  1:11.81
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:26.83   5              P  1:12.42
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:27.01   6              P  1:13.07
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:29.00   7              P  1:11.72
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  2:30.26   8              P  1:13.88
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:30.61   9              P  1:12.49
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:31.62  10              P  1:14.67
PLUME, JOE            14 PC PALO ALTO SWI  2:31.79  11              P  1:14.92
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  2:31.89  12              P  1:15.81
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:31.96  13              P  1:15.43
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  2:32.78  14              P  1:14.79
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:33.00  15              P  1:16.84
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:33.09  16              P  1:14.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:33.60  17              P  1:16.18
PALLESEN, JEFF        14 PC TIGER AQUATIC  2:33.70  18              P  1:15.97
CUSHING, ALEX         14 PC RICHMOND SILV  2:34.12  19              P  1:13.80
WILLETT, ANDREW       13 PC CARSON AQUATI  2:34.47  20              P  1:15.62
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN  2:35.14  21              P  1:17.00
KYFFIN, CHADWICK      13 PC SILICON VALLE  2:35.20  22              P  1:15.59
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   2:36.32  23              P  1:16.80
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  2:36.66  24              P  1:16.53
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  2:37.12  25              P  1:17.75
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  2:37.41  26              P  1:17.30
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  2:37.44  27              P  1:17.69
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  2:38.34  28              P  1:16.83
ASKHAM, TRAVIS        14 PC TERRAPINS SWI  2:40.19  29              P  1:18.61
NOSAL, JOSHUA         13 PC SILICON VALLE  2:40.35  30              P  1:18.94
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  2:41.04  31              P  1:20.04
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:41.62  32              P  1:19.41
BURGIN, PAUL          14 PC UNATTACHED PA  2:42.80  33              P  1:20.57
THOMPSON, TYLER       13 PC PALO ALTO SWI  2:43.21  34              P  1:18.05
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  2:45.04  35              P  1:19.20
WIRICK, CHRISTOPHER   14 PC TWIN VALLEY A  2:46.23  36              P  1:21.66
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  2:46.36  37              P  1:20.66
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:47.33  38              P  1:21.95
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE  2:54.28  39              P  1:25.72
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:14.03

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  1:11.59   1  1:11.37 F1
                                                                    F    33.28
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:13.14   2  1:13.48 F2
                                                                    F    34.61
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:13.67   4  1:13.66 F3
                                                                    F    34.49
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:14.56   5  1:14.17 F4
                                                                    F    35.14
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:13.21   3  1:14.22 F5
                                                                    F    34.53
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:16.14   7  1:16.01 F6
                                                                    F    36.24
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:14.91   6  1:16.16 F7
                                                                    F    35.93
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC   1:16.69   8  1:17.85 F8
                                                                    F    36.88

MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  1:11.59   1
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:13.14   2
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:13.21   3
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:13.67   4
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:14.56   5
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:14.91   6
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:16.14   7
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC   1:16.69   8
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  1:17.27   9
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:17.69  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURGIN, PAUL          14 PC UNATTACHED PA  1:18.46  11
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:19.19  12
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  1:19.64  13
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  1:20.10  14
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:21.11  15
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  1:22.04  16
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:23.64  17
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM   1:24.62  18
CHEN, MATTHEW         13 PC DEANZA CUPERT  1:25.39  19
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:25.69  20
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  1:26.11  22
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE  1:26.11  21
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:26.15  23
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:28.28  24
SORDO, VINCENT        14 PC SLUG AQUATICS  1:28.45  25
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL   DQUED
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  2:37.11   1  2:33.75 F1  P  1:13.76
                                                                    F    33.63  1:12.49  1:52.76
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:41.22   4  2:39.73 F2  P  1:18.59
                                                                    F    35.60  1:16.49  1:59.07
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:43.50   5  2:40.44 F3  P  1:18.01
                                                                    F    36.41  1:16.38  1:57.75
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:41.01   3  2:41.75 F4  P  1:15.16
                                                                    F    35.00  1:14.93  1:57.69
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:45.34   6  2:43.56 F5  P  1:18.36
                                                                    F    36.96  1:18.45  2:01.25
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:52.26  11  2:48.86 F6  P  1:22.00
                                                                    F    38.25  1:19.70  2:04.67
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:51.35  10  2:51.39 F7  P  1:21.78
                                                                    F    39.15  1:22.03  2:06.85
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC   2:50.84   9  2:52.76 F8  P  1:20.92
                                                                    F    38.36  1:21.71  2:08.20

MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  2:37.11   1              P  1:13.76
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:38.29   2              P  1:15.71
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:41.01   3              P  1:15.16
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:41.22   4              P  1:18.59
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:43.50   5              P  1:18.01
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:45.34   6              P  1:18.36
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:46.81   7              P  1:19.72
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   2:50.15   8              P  1:20.62
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC   2:50.84   9              P  1:20.92
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:51.35  10              P  1:21.78
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:52.26  11              P  1:22.00
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  2:52.90  12              P  1:21.81
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:52.92  13              P  1:21.67
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  2:55.30  14              P  1:23.04
BURGIN, PAUL          14 PC UNATTACHED PA  2:55.64  15              P  1:22.63
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY   2:59.26  16              P  1:26.32
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:59.71  17              P  1:25.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  3:00.25  18              P  1:23.62
SORDO, VINCENT        14 PC SLUG AQUATICS  3:01.55  19              P  1:28.86
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  3:01.57  20              P  1:28.46
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  3:09.63  21              P  1:31.29
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM   3:10.07  22              P  1:28.80
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE  3:13.23  23              P  1:31.26
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI   DQUED                   P  1:26.41

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.33   2  1:01.13 F1
                                                                    F    28.62
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:02.18   1  1:02.52 F2
                                                                    F    28.89
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:04.02   3  1:04.13 F3
                                                                    F    29.66
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  1:06.10   5  1:04.61 F4
                                                                    F    30.28
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  1:06.41   6  1:06.99 F5
                                                                    F    31.24
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  1:07.58   7  1:07.76 F6
                                                                    F    31.80
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:08.68  10  1:08.35 F7
                                                                    F    31.82
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:07.79   8  1:08.90 F8
                                                                    F    32.04

KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:02.18   1
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.33   2
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:04.02   3
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  1:05.86   4
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  1:06.10   5
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  1:06.41   6
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  1:07.58   7
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:07.79   8
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:07.84   9
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:08.68  10
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:08.87  11
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:09.30  12
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:09.58  13
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:09.66  14
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:09.68  15
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:09.75  16
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM   1:09.81  17
EDELEANU, CHRISTIAN   14 PC ORINDA AQUATI  1:10.15  18
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:10.53  19
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  1:10.69  20
LEE, RYAN             14 PC MISSION SAN J  1:10.73  21
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  1:11.90  22
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:13.60  23
GRIFFIN, DAN          14 PC STANFORD COVI  1:13.91  24
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  1:18.94  25
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI  1:19.89  26
DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  2:19.09   1  2:14.89 F1  P  1:04.18
                                                                    F    29.65  1:03.75  1:38.85
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:23.06   3  2:18.32 F2  P  1:06.55
                                                                    F    31.91  1:06.86  1:41.85
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:22.87   2  2:20.80 F3  P  1:07.43
                                                                    F    31.32  1:07.24  1:43.94
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  2:26.71   4  2:23.57 F4  P  1:06.32
                                                                    F    31.04  1:07.25  1:45.47
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:26.94   5  2:24.35 F5  P  1:08.10
                                                                    F    32.03  1:08.48  1:46.42
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:37.83   6  2:35.07 F6  P  1:15.10
                                                                    F    34.65  1:14.11  1:55.04
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:44.21   7  2:37.21 F7  P  1:16.79
                                                                    F    34.30  1:13.87  1:54.76
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  2:51.12   8  2:48.22 F8  P  1:20.38
                                                                    F    37.24  1:20.12  2:04.43

DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  2:19.09   1              P  1:04.18
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:22.87   2              P  1:07.43
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:23.06   3              P  1:06.55
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  2:26.71   4              P  1:06.32
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:26.94   5              P  1:08.10
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:37.83   6              P  1:15.10
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:44.21   7              P  1:16.79
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  2:51.12   8              P  1:20.38

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:24.62   3  2:20.91 F1  P  1:11.11
                                                                    F    29.92  1:09.55  1:48.88
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:23.10   1  2:21.94 F2  P  1:07.03
                                                                    F    31.06  1:06.91  1:48.89
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:23.66   2  2:22.12 F3  P  1:07.45
                                                                    F    30.67  1:08.87  1:49.54
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  2:25.38   5  2:24.14 F4  P  1:11.19
                                                                    F    30.85  1:11.36  1:50.35
DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  2:24.99   4  2:26.65 F5  P  1:04.33
                                                                    F    30.27  1:05.55  1:52.12
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:27.51   6  2:26.92 F6  P  1:10.66
                                                                    F    31.38  1:09.05  1:53.92
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  2:28.26   7  2:29.72 F7  P  1:10.91
                                                                    F    31.78  1:12.02  1:56.83
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:28.30   8  2:30.47 F8  P  1:08.09
                                                                    F    31.36  1:09.55  1:56.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:23.10   1              P  1:07.03
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:23.66   2              P  1:07.45
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:24.62   3              P  1:11.11
DONNELLY, DANNY       14 PC CABRILLO THRE  2:24.99   4              P  1:04.33
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  2:25.38   5              P  1:11.19
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:27.51   6              P  1:10.66
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  2:28.26   7              P  1:10.91
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:28.30   8              P  1:08.09
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:28.89   9              P  1:09.66
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:28.93  10              P  1:11.45
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  2:29.80  11              P  1:10.66
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:30.00  12              P  1:12.32
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:30.56  13              P  1:11.57
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:31.04  14              P  1:09.39
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:31.08  15              P  1:14.70
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:31.09  16              P  1:10.90
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  2:32.67  17              P  1:13.76
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  2:32.79  18              P  1:10.52
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:33.60  19              P  1:11.03
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:34.33  20              P  1:12.72
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM   2:34.84  21              P  1:12.95
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:34.86  22              P  1:14.71
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  2:35.34  23              P  1:15.87
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  2:36.13  24              P  1:16.84
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  2:36.16  25              P  1:15.65
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  2:36.59  26              P  1:13.57
BURGIN, PAUL          14 PC UNATTACHED PA  2:36.99  27              P  1:15.28
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:37.02  28              P  1:11.96
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  2:37.28  29              P  1:13.52
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:37.38  30              P  1:16.15
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   2:37.85  31              P  1:11.28
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC   2:39.40  32              P  1:20.10
LEE, RYAN             14 PC MISSION SAN J  2:39.44  33              P  1:14.96
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   2:39.96  34              P  1:18.30
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN  2:41.87  35              P  1:16.23
PLUME, JOE            14 PC PALO ALTO SWI  2:42.89  36              P  1:15.34
RETORT, GABRIEL       14 PC PLEASANTON SE  2:42.93  37              P  1:19.30
RAMOS, NICK           13 PC ALMADEN SWIM   2:44.39  38              P  1:18.96
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  2:44.55  39              P  1:19.03
DARLING, KALEN        14 PC MONTEREY BAY    DQUED                   P  1:13.97

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  5:04.64   1  5:01.76 F1  P  1:07.76  2:26.90  3:53.60
                                                                    F    31.01  1:07.29  1:47.39  2:26.44  3:08.41  3:51.51  4:27.66
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  5:09.96   2  5:10.77 F2  P  1:09.68  2:30.22  3:59.69
                                                                    F    31.72  1:07.74  1:47.25  2:26.62  3:12.43  3:58.64  4:34.53
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  5:21.41   5  5:14.85 F3  P  1:10.88  2:37.57  4:05.80
                                                                    F    33.28  1:10.79  1:54.04  2:36.27  3:18.57  4:01.84  4:38.78
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  5:20.32   4  5:20.30 F4  P  1:15.01  2:33.28  4:07.17
                                                                    F    33.80  1:14.11  1:54.24  2:33.58  3:20.36  4:07.70  4:45.32
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  5:22.96   8  5:22.95 F5  P  1:13.82  2:40.29  4:13.00
                                                                    F    34.90  1:14.76  1:58.22  2:40.31  3:27.18  4:13.99  4:49.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, JORDAN         14 PC RENO AQUATIC   5:29.33   9  5:24.04 F6  P  1:13.59  2:38.53  4:16.64
                                                                    F    33.74  1:13.85  1:55.69  2:36.59  3:24.97  4:13.85  4:50.02
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  5:21.51   6  5:26.61 F7  P  1:14.58  2:37.58  4:08.79
                                                                    F    34.25  1:14.20  1:57.20  2:38.52  3:25.72  4:13.32  4:50.48
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  5:32.06  10  5:39.78 F8  P  1:20.47  2:43.82  4:19.32
                                                                    F    37.91  1:23.30  2:07.31  2:49.46  3:37.45  4:25.57  5:03.09

WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  5:04.64   1              P  1:07.76  2:26.90  3:53.60
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  5:09.96   2              P  1:09.68  2:30.22  3:59.69
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   5:10.20   3              P  1:08.49  2:27.10  3:59.31
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  5:20.32   4              P  1:15.01  2:33.28  4:07.17
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  5:21.41   5              P  1:10.88  2:37.57  4:05.80
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  5:21.51   6              P  1:14.58  2:37.58  4:08.79
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  5:22.86   7              P  1:13.12  2:33.51  4:05.92
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  5:22.96   8              P  1:13.82  2:40.29  4:13.00
SMITH, JORDAN         14 PC RENO AQUATIC   5:29.33   9              P  1:13.59  2:38.53  4:16.64
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  5:32.06  10              P  1:20.47  2:43.82  4:19.32
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  5:33.78  11              P  1:14.48  2:45.62  4:16.66
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  5:33.92  12              P  1:14.66  2:39.40  4:20.02
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  5:37.37  13              P  1:23.05  2:46.72  4:21.43
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  5:52.63  14              P  1:23.77  2:54.82  4:30.93
WIRICK, CHRISTOPHER   14 PC TWIN VALLEY A  5:57.94  15              P  1:22.03  2:54.32  4:39.51
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S   DQUED                   P  1:12.62  2:37.78  4:10.76

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:03.99   1      53.93  1:06.95  1:37.26
         JACKSON, SCOTT      14
         WONG, SCOTT         14
         AUSICH, ROYCE       14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:04.40   2      52.47  1:07.30  1:37.83
         PAGAN, DARREN       13
         SCHLENKER, TYLER    14
         KAO, KRISTOFER      14
         UNRUH, JOE          14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:07.85   3      35.36  1:10.55  1:59.51
         ASKHAM, TRAVIS      14
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         RANAHAN, KELLEN     14
         DAVIS, KENDALL      14
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                2:08.06   4      33.63  1:09.87  1:39.31
         KIM, JONATHAN       14
         RAMOS, NICK         13
         SCURTI, TYLER       13
         KIM, JAMES          13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               2:10.51   5      33.77  1:13.73  2:06.49
         KYFFIN, CHADWICK    13
         NOSAL, JOSHUA       13
         STERANKA, MICHAEL   14
         BURRISS, ERIC       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               2:11.32   6      34.86  1:11.47  1:42.02
         ARNDT, MICHAEL      14
         MURPHY, GARRETT     14
         SALAMATI, BEHAN     14
         HASSELFELD, DAVID   13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               2:13.30   7      34.30  1:13.25  1:44.52
         WONG, MICHAEL       14
         READ, TRAVIS        14
         GRIFFIN, DAN        14
         OLCOTT, WILL        13
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE               2:14.05   8      37.27  1:15.15  2:09.87
         KWAN, MATT          13
         RETORT, GABRIEL     14
         KIM, JOSEPH         13
         PAWLOWSKI, ADAM     14
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               2:16.50   9      37.06  1:12.67  1:45.05
         MORA, BOBBY         13
         WU, ANDREW          13
         SHIUAN, KEVIN       14
         CHEN, DENNIS        14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 2:21.32  10      31.45  1:15.94  1:52.00
         HAMMAKER, SPENCER   14
         SIMMONS, BRET       13
         SCHMIDT, KEVIN      14
         ELLINGTON, JEFF     14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI                DQUED           34.32  1:08.85  1:39.47
         HOLLAND, KENT       14
         TANG, ERIC          14
         EDELEANU, CHRISTIAN 14
         CHU, CALVIN         14

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:29.14   1      33.73  1:10.15           2:24.93  2:55.97  3:31.00
         JACKSON, SCOTT      14
         WONG, SCOTT         14
         AUSICH, ROYCE       14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:32.21   2      34.06  1:10.68  1:45.35  2:25.26  2:56.47  3:32.96  4:00.85
         PAGAN, DARREN       13
         SCHLENKER, TYLER    14
         KAO, KRISTOFER      14
         UNRUH, JOE          14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:38.36   3      34.57  1:11.47           2:25.09  2:56.80  3:32.79
         HOLLAND, KENT       14
         TANG, ERIC          14
         SHVEYD, MARK        14
         EDELEANU, CHRISTIAN 14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:39.61   4      36.80  1:15.33  1:51.41  2:32.22  3:01.51  3:35.26
         ASKHAM, TRAVIS      14
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         RANAHAN, KELLEN     14
         DAVIS, KENDALL      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               4:41.84   5      35.29  1:12.99  1:52.56  2:36.98  3:05.88  3:40.90  4:08.98
         KYFFIN, CHADWICK    13
         NOSAL, JOSHUA       13
         STERANKA, MICHAEL   14
         BURRISS, ERIC       14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:44.45   6      35.16  1:12.07  1:49.21  2:32.14  3:02.49  3:37.83  4:08.92
         ARNDT, MICHAEL      14
         MURPHY, GARRETT     14
         SALAMATI, BEHAN     14
         HASSELFELD, DAVID   13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:49.35   7      34.61  1:11.70  1:49.83  2:34.69  3:06.41  3:43.66  4:13.70
         WONG, MICHAEL       14
         OLCOTT, WILL        13
         READ, TRAVIS        14
         GRIFFIN, DAN        14
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                4:50.01   8      34.37  1:11.91  1:49.28  2:32.96  3:06.14  3:43.15
         KIM, JONATHAN       14
         RAMOS, NICK         13
         SCURTI, TYLER       13
         KIM, JAMES          13
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE               4:54.56   9      37.58  1:18.00  1:57.32  2:41.46  3:14.69  3:55.01  4:23.58
         KWAN, MATT          13
         RETORT, GABRIEL     14
         KIM, JOSEPH         13
         PAWLOWSKI, ADAM     14
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               4:55.96  10      38.51  1:18.95  1:55.41  2:35.36  3:08.75  3:49.77  4:22.13
         MORA, BOBBY         13
         WU, ANDREW          13
         SHIUAN, KEVIN       14
         CHEN, DENNIS        14
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S                DQUED           36.51  1:15.19           2:32.08  3:05.08  3:44.46
         FRONCZAK, IAN       14
         WEN, LARRY          13
         OVERBY, JOSH        14
         VO, CORY            14

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:50.03   1      46.37    55.28  1:23.21
         EDELEANU, CHRISTIAN 14
         KAO, KRISTOFER      14
         TANG, ERIC          14
         UNRUH, JOE          14
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE               1:50.97   2      27.97    54.87  1:37.62
         RETORT, GABRIEL     14
         KIM, JOSEPH         13
         PAWLOWSKI, ADAM     14
         KWAN, MATT          13
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               1:51.33   3      45.64    56.39  1:24.29
         JACKSON, SCOTT      14
         WONG, SCOTT         14
         AUSICH, ROYCE       14
         MARQUEZ, JONATHAN   14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                1:52.43   4      29.69    58.39  1:24.75
         KIM, JAMES          13
         KIM, JONATHAN       14
         SCURTI, TYLER       13
         RAMOS, NICK         13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               1:53.99   5      44.55    57.63  1:26.12
         READ, TRAVIS        14
         GRIFFIN, DAN        14
         OLCOTT, WILL        13
         WONG, MICHAEL       14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:54.35   6      43.54    55.20  1:24.86
         RANAHAN, KELLEN     14
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         ASKHAM, TRAVIS      14
         DAVIS, KENDALL      14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:56.69   7      44.68    57.57  1:26.44
         HOLLAND, KENT       14
         PAGAN, DARREN       13
         SCHLENKER, TYLER    14
         SHVEYD, MARK        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               1:57.74   8      28.35    57.79  1:43.06
         MURPHY, GARRETT     14
         ARNDT, MICHAEL      14
         SALAMATI, BEHAN     14
         HASSELFELD, DAVID   13
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:00.64   9      29.05    59.72  1:31.63
         WEN, LARRY          13
         OVERBY, JOSH        14
         FRONCZAK, IAN       14
         VO, CORY            14
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               2:03.07  10      29.03  1:01.21  1:32.98
         WU, ANDREW          13
         CHEN, DENNIS        14
         MORA, BOBBY         13
         SHIUAN, KEVIN       14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                  DQUED
         ELLINGTON, JEFF     14
         SCHMIDT, KEVIN      14
         SIMMONS, BRET       13

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:00.28   1      28.83  1:01.15  1:30.01  2:01.07  2:30.30  3:02.53  3:30.18
         WONG, SCOTT         14
         AUSICH, ROYCE       14
         JACKSON, SCOTT      14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:00.95   2      28.73  1:00.28  1:28.20  1:59.54  2:28.48  3:02.35  3:29.82
         EDELEANU, CHRISTIAN 14
         KAO, KRISTOFER      14
         TANG, ERIC          14
         UNRUH, JOE          14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                4:08.18   3      29.47  1:02.59  1:33.54  2:08.02  2:35.65  3:05.73  3:33.99
         KIM, JONATHAN       14
         KIM, JAMES          13
         SCURTI, TYLER       13
         RAMOS, NICK         13
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE               4:08.22   4      30.81  1:02.03  1:31.38  2:02.84  2:31.91  3:05.19
         KIM, JOSEPH         13
         PAWLOWSKI, ADAM     14
         RETORT, GABRIEL     14
         KWAN, MATT          13
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:10.33   5      29.15  1:00.95           1:28.44  2:32.04  3:04.45  3:35.11
         HOLLAND, KENT       14
         SCHLENKER, TYLER    14
         PAGAN, DARREN       13
         SHVEYD, MARK        14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:11.50   6      27.39    57.95           1:59.88  2:30.45  3:05.28  3:36.66
         RANAHAN, KELLEN     14
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         DAVIS, KENDALL      14
         ASKHAM, TRAVIS      14
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:15.54   7      30.25  2:05.34  2:37.36  3:11.80           3:37.55  3:42.95
         WEN, LARRY          13
         VO, CORY            14
         FRONCZAK, IAN       14
         OVERBY, JOSH        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:15.66   8      30.80  1:03.45  1:35.35  2:10.78  2:40.72  3:14.22  3:42.98
         ARNDT, MICHAEL      14
         HASSELFELD, DAVID   13
         SALAMATI, BEHAN     14
         MURPHY, GARRETT     14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:17.27   9      30.11  1:02.31  1:32.93  2:07.31  2:37.14  3:14.31  3:44.09
         WONG, MICHAEL       14
         GRIFFIN, DAN        14
         OLCOTT, WILL        13
         READ, TRAVIS        14
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               4:21.74  10      30.06  1:02.30  1:35.70  2:12.92  2:45.39  3:20.02  3:49.51
         SHIUAN, JASON        9
         MORA, BOBBY         13
         CHEN, DENNIS        14
         WU, ANDREW          13
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                  DQUED
         SCHMIDT, KEVIN      14
         ELLINGTON, JEFF     14
         SIMMONS, BRET       13
         HAMMAKER, SPENCER   14

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  152
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               8:45.99   1      30.93  1:04.72  1:38.67  2:12.13  2:42.94  3:17.67  3:51.64
         OVERBY, JOSH        14                                        4:24.57  4:54.49  5:28.11  6:02.60  6:36.34  7:06.31  7:39.20
         AUSICH, ROYCE       14                                        8:12.88
         WONG, SCOTT         14
         MARQUEZ, JONATHAN   14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  152
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               9:01.13   2      31.04  1:05.66  1:40.54  2:14.96  2:45.96  3:20.24  3:55.21
         VO, CORY            14                                        4:29.40  5:02.42  5:37.44  6:13.12  6:47.73  7:18.14  7:51.86
         WEN, LARRY          13                                        8:26.95
         FRONCZAK, IAN       14
         JACKSON, SCOTT      14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               9:03.45   3      31.82  1:06.91  1:43.02  2:18.40           3:25.48  4:02.71
         SCHLENKER, TYLER    14                                        4:38.58           5:41.18  6:16.26  6:50.55  7:19.89  7:54.56
         EDELEANU, CHRISTIAN 14                                        8:29.62
         KAO, KRISTOFER      14
         UNRUH, JOE          14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               9:12.45   4      30.03  1:04.19  1:39.54  2:14.39  2:45.08  3:19.66  3:57.24
         MURPHY, GARRETT     14                                        4:33.49  5:05.44  5:40.53  6:15.94  6:49.18           7:57.77
         ARNDT, MICHAEL      14                                        8:35.12
         SALAMATI, BEHAN     14
         HASSELFELD, DAVID   13
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE               9:14.95   5      33.46  1:10.05  1:48.27  2:22.57  2:52.45  3:25.00  3:59.00
         KWAN, MATT          13                                        4:31.67  5:04.22  5:41.76  6:20.53  6:55.39           7:22.62
         PAWLOWSKI, ADAM     14                                        8:41.36
         RETORT, GABRIEL     14
         KIM, JOSEPH         13
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:17.80   6      30.18  1:04.51  1:37.53  2:10.51           3:16.59  3:51.80
         RANAHAN, KELLEN     14                                        4:26.54  4:59.00  5:36.06  6:12.91  6:49.75           7:58.71
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14                                        8:39.40
         ASKHAM, TRAVIS      14
         DAVIS, KENDALL      14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               9:23.24   7
         PAGAN, DARREN       13
         HOLLAND, KENT       14
         TANG, ERIC          14
         SHVEYD, MARK        14
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                9:32.73   8      30.94  1:06.21  1:43.09  2:20.87           3:26.21  4:02.50
         KIM, JONATHAN       14                                        4:36.87           5:48.95  6:28.12  7:05.50  7:37.24  8:14.01
         SCURTI, TYLER       13                                        8:53.56
         KIM, JAMES          13
         RAMOS, NICK         13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               9:33.77   9      32.35  1:07.78  1:44.04  2:19.18  2:52.48  3:28.20  4:04.94
         SHIUAN, KEVIN       14                                        4:41.56           5:07.25  5:16.19  5:55.25  6:36.46  7:17.46
         CHEN, DENNIS        14                                        8:57.73
         MORA, BOBBY         13
         WU, ANDREW          13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               9:43.00  10      31.69  1:07.91  1:44.61  2:18.63  2:48.28  3:22.86  3:59.13
         WONG, MICHAEL       14                                        4:35.09           5:04.12  5:06.93  5:44.81  6:27.26  7:09.22
         READ, TRAVIS        14                                        9:02.76
         OLCOTT, WILL        13
         GRIFFIN, DAN        14

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:56.57   1      29.60  1:02.35  1:30.18
         LATHROPE, SCOTT     16
         STINSON, BOB        15
         SANDBERG, JESSE     16
         SHAKIBNIA, ALEX     15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:02.24   2      31.23  1:06.77  1:36.15
         BEHNKE, JON         15
         HARTSTEIN, BRAD     16
         KIM, JONATHAN       15
         CROSSLEY, JOHN      16
SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               2:10.89   3      32.55  1:10.30  1:41.62
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:12.73   4      34.21  1:14.42  1:45.44
         PORCELLA, TOMMY     15
         NICHOLSON, ANDREW   15
         MCCABE, PATRICK     16
         DENTONE, PETER      15
DCD, A 15-16          16 PC DALY CITY DOL               2:12.79   5      36.91  1:13.93  1:45.24
         CHAN, WILBERT       16
         CHEN, MORRIS        16
         STEMBER, JONATHAN   15
         APOLINARIO, MARC    15
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           31.51  1:04.96  1:33.06
         WATSON, TAYLOR      15
         HENGL, NICHOLAS     15
         KAWASAKI, JASON     16
         MARTIN, MATT        16

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:17.11   1      31.91  1:05.34  1:39.73  2:18.98  2:47.55  3:20.76  3:47.77
         WATSON, TAYLOR      15
         STINSON, BOB        15
         LATHROPE, SCOTT     16
         SANDBERG, JESSE     16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:25.05   2      32.50  1:06.82  1:41.62  2:21.84  2:50.79  3:25.72  3:54.09
         BEHNKE, JON         15
         KAWASAKI, JASON     16
         MARTIN, MATT        16
         SHAKIBNIA, ALEX     15
SVAA, A 15-16         16 PC SILICON VALLE               4:29.47   3      33.95  1:10.44  1:43.54  2:21.22  2:51.37  3:28.79  3:57.57
         CHEN, ALBERT        15
         WELTZ, SCOTT        15
         WATTS, TIM          15
         LETO, KYLE          16
OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:40.92   4      35.17  1:12.91  1:49.29  2:31.20  3:02.67  3:42.30  4:09.71
         SCOTT, COLIN        15
         HARTSTEIN, BRAD     16
         HENGL, NICHOLAS     15
         CROSSLEY, JOHN      16
DCD, A 15-16          16 PC DALY CITY DOL               4:46.06   5      35.83  1:15.42  1:53.89  2:36.98  3:08.95  3:45.30  4:14.47
         CHAN, WILBERT       16
         CHEN, MORRIS        16
         STEMBER, JONATHAN   15
         APOLINARIO, MARC    15
SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               4:49.35   6      34.66  1:13.81           2:36.41  3:07.87  3:46.64  4:16.05
         GOLDSTEIN, JEREMY   15
         DAVIS, ALEXANDER    15
         THIVIERGE, SHAUN    15
         NUSSE, YSBRAND      15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:45.71   1      42.22    52.72  1:40.76
         LATHROPE, SCOTT     16
         KAWASAKI, JASON     16
         CROSSLEY, JOHN      16
         WATSON, TAYLOR      15
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:45.99   2      25.72    52.10  1:19.38
         SANDBERG, JESSE     16
         SHAKIBNIA, ALEX     15
         STINSON, BOB        15
         MARTIN, MATT        16
DACA, A 15-16         16 PC DEANZA CUPERT               1:48.71   3      44.60    52.99  1:22.12
         TRAN, FRED          15
         LANDRITH, TYLER     15
         TANI, FRANCESCO     15
         LUU, KEVIN          15
OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               1:49.84   4      44.33    55.07  1:23.16
         BROWN, MATT W.      15
         KIM, JONATHAN       15
         SCOTT, COLIN        15
         BEHNKE, JON         15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:50.72   5      27.03    54.43  1:38.15
         NICHOLSON, ANDREW   15
         DENTONE, PETER      15
         PORCELLA, TOMMY     15
         MCCABE, PATRICK     16
SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               1:53.38   6      28.30    56.84  1:41.24
         NUSSE, YSBRAND      15
         THIVIERGE, SHAUN    15
         DAVIS, ALEXANDER    15
         GOLDSTEIN, JEREMY   15
DCD, A 15-16          16 PC DALY CITY DOL               1:54.73   7      28.25    57.30  1:45.20
         STEMBER, JONATHAN   15
         CHAN, WILBERT       16
         CHEN, MORRIS        16
         APOLINARIO, MARC    15

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               3:52.51   1      27.86    58.11  1:25.86  1:56.52  2:24.12  2:55.11  3:21.99
         LATHROPE, SCOTT     16
         SHAKIBNIA, ALEX     15
         MARTIN, MATT        16
         SANDBERG, JESSE     16
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               3:57.85   2      28.40    59.28  1:27.27  1:58.45  2:26.78  2:57.68  3:25.62
         WATSON, TAYLOR      15
         KAWASAKI, JASON     16
         CROSSLEY, JOHN      16
         STINSON, BOB        15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SVAA, A 15-16         16 PC SILICON VALLE               3:59.20   3      28.13    58.30  1:27.23  1:59.93  2:28.69  3:00.50
         WELTZ, SCOTT        15
         CHEN, ALBERT        15
         LETO, KYLE          16
         WATTS, TIM          15
DACA, A 15-16         16 PC DEANZA CUPERT               4:00.49   4      27.63    57.57  1:26.45  1:57.82  2:28.56  3:01.75  3:29.67
         TRAN, FRED          15
         LANDRITH, TYLER     15
         TANI, FRANCESCO     15
         LUU, KEVIN          15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:05.21   5      28.62  1:00.75  1:29.54  2:01.42  2:30.32  3:03.14  3:32.79
         NICHOLSON, ANDREW   15
         DENTONE, PETER      15
         PORCELLA, TOMMY     15
         MCCABE, PATRICK     16
OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               4:13.88   6      28.60    59.18  1:27.79  1:59.60  2:30.33  3:03.96  3:36.89
         BEHNKE, JON         15
         KIM, JONATHAN       15
         SCOTT, COLIN        15
         HARTSTEIN, BRAD     16
SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               4:16.23   7      29.48  1:02.25  1:32.60  2:05.50  2:36.24  3:11.23  3:41.68
         NUSSE, YSBRAND      15
         DAVIS, ALEXANDER    15
         THIVIERGE, SHAUN    15
         GOLDSTEIN, JEREMY   15
DCD, A 15-16          16 PC DALY CITY DOL               4:20.01   8      30.47  1:03.05  1:34.57  2:09.60  2:41.94  3:17.61  3:47.78
         STEMBER, JONATHAN   15
         CHAN, WILBERT       16
         CHEN, MORRIS        16
         APOLINARIO, MARC    15

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               8:34.01   1      30.38  1:03.28  1:36.72  2:08.57           2:30.64  2:38.92
         SHAKIBNIA, ALEX     15                                        3:12.45  4:48.88  5:21.66  5:55.40  6:28.69  6:56.58  7:28.18
         SANDBERG, JESSE     16                                        8:01.06
         KAWASAKI, JASON     16
         LATHROPE, SCOTT     16
OAPB, B 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               8:46.68   2             1:03.84           2:09.43           2:28.06
         WATSON, TAYLOR      15                                        4:19.41           4:42.20           5:23.91           6:37.15
         CROSSLEY, JOHN      16
         STINSON, BOB        15
         MARTIN, MATT        16
SCRA, A 15-16         16 PC STANFORD COVI               9:11.70   3      31.99  1:06.75  1:41.47  2:16.71           2:37.21  4:00.74
         NUSSE, YSBRAND      15                                        4:35.89           4:54.82  5:07.47  5:44.64  6:22.67  6:59.85
         DAVIS, ALEXANDER    15                                        8:38.41
         THIVIERGE, SHAUN    15
         GOLDSTEIN, JEREMY   15
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               9:12.44   4      31.73  1:05.69  1:41.02  2:15.78           2:36.08  3:58.22
         MCCABE, PATRICK     16                                        4:33.16  5:04.02  5:41.67  6:19.84  6:55.70           7:14.92
         DENTONE, PETER      15                                        8:39.27
         PORCELLA, TOMMY     15
         NICHOLSON, ANDREW   15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DCD, A 15-16          16 PC DALY CITY DOL               9:58.41   5      35.16  1:16.84  2:00.59  2:43.02  3:16.13  3:52.75  4:31.27
         CHEN, MORRIS        16                                        5:08.12  5:44.09  6:23.16  7:03.98  7:41.42  8:13.55  8:47.70
         APOLINARIO, MARC    15                                        9:23.54
         CHAN, WILBERT       16
         STEMBER, JONATHAN   15
OAPB, C 15-16         16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           31.28  1:05.18  1:40.62  1:42.50           2:23.84  2:44.03
                                                                       3:53.34  3:55.96  4:31.93           4:50.69  5:02.34  5:37.46
                                                                       8:32.53

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM    24.30   1    23.89 F1
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    25.50   2    25.41 F2
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI    26.05  25    25.74 F1
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE    25.94   3    25.87 F3
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      26.02  24    26.02 F2
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI    26.22  26    26.10 F3
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI    26.26   4    26.26 F4
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT    26.90   6    26.43 F5
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM    26.39  28    26.47 F4
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER    26.24  27    26.49 F5
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL    26.60   5    26.53 F6
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK     26.73  31    26.53 F6
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL    26.61  30    26.67 F7
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT    26.78  33    26.78 F8
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI    27.26  10    26.89 F7
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY      27.33  11    27.81 F8

WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM    24.30   1
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    25.50   2
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK     25.87  23
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE    25.94   3
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      26.02  24
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI    26.05  25
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI    26.22  26
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER    26.24  27
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI    26.26   4
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM    26.39  28
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK     26.47  29
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL    26.60   5
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL    26.61  30
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK     26.73  31
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S    26.76  32
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT    26.78  33
NICHOLSON, ANDREW     15 PC TERRAPINS SWI    26.81  34
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI    26.88  36
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI    26.88  35
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT    26.90   6
SMITH, CHRISTIAN      16 PC AGCC OSPREY      26.92  37
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT     27.07  38
CRAWFORD, CARL        20 PC SILICON VALLE    27.09  51
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI    27.11  40
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE    27.11  39
RAIMONDI, CHRIS       18 PC MISSION SAN J    27.13   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHMIT, CASON         18 PC ALAMEDA ISLAN    27.13   7
MCCARTHY, PAT         17 PC MISSION SAN J    27.14   9
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI    27.26  10
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI    27.26  41
MA, LAWRENCE          16 PC LYNBROOK AQUA    27.27  43
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI    27.27  42
CROSSLEY, JOHN        16 PC ORINDA AQUATI    27.30  44
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY      27.33  11
KENT, BRIAN           17 PC TWIN VALLEY A    27.35  12
DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI    27.38  45
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT    27.38  13
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM    27.51  46
BEENE, NICK           17 PC ALMADEN SWIM     27.86  14
YAMASAKI, KIMBALL     18 PC MISSION SAN J    27.91  15
VOSSOUGHI, JAMES      17 PC MISSION SAN J    27.99  16
FRASER, IAN           17 PC ORINDA AQUATI    28.06  17
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S    28.19  18
STEMBER, JONATHAN     15 PC DALY CITY DOL    28.94  47
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT    29.47  19
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI    29.57  20
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT    30.17  21
BROWN, MATT W.        15 PC ORINDA AQUATI   DQUED
GIMBUTIS, ROLANDAS    21 PC OAKLAND UNDER   DQUED
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM    DQUED
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM    55.17   1    52.61 F1
                                                                    F    25.28
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM     56.62  21    56.07 F1
                                                                    F    27.18
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    57.10   2    56.34 F2
                                                                    F    25.97
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI    57.62   3    56.48 F3
                                                                    F    27.54
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK     58.17  31    56.69 F2
                                                                    F    27.13
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI    57.13  24    56.79 F3
                                                                    F    27.06
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE    57.83   5    57.03 F4
                                                                    F    27.41
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI    56.98  23    57.35 F4
                                                                    F    27.48
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      56.95  22    57.43 F5
                                                                    F    27.24
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI    57.78   4    57.68 F5
                                                                    F    28.40
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI    58.03   6    57.69 F6
                                                                    F    28.20
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT    57.84  28    58.35 F6
                                                                    F    28.13
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT    58.11  30    58.57 F7
                                                                    F    28.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT    58.68   7    59.55 F7
                                                                    F    28.66
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI    59.30   8  1:03.20 F8
                                                                    F    30.89
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM    58.00  29  1:04.60 F8
                                                                    F    30.44

CHILES, JUSTIN        19 PC ORINDA AQUATI    54.69  61
WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM    55.17   1
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM     56.62  21
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      56.95  22
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI    56.98  23
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    57.10   2
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI    57.13  24
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK     57.40  25
KRAUSE, BOBBY         15 PC SAN RAMON LIV    57.49  26
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI    57.62   3
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK     57.73  27
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI    57.78   4
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE    57.83   5
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT    57.84  28
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM    58.00  29
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI    58.03   6
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT    58.11  30
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK     58.17  31
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S    58.18  32
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI    58.31  33
SMITH, CHRISTIAN      16 PC AGCC OSPREY      58.44  34
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM    58.58  35
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI    58.61  36
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT    58.68   7
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT    58.94  37
DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI    58.97  38
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI    59.06  39
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI    59.10  40
JIAN, STEVEN          16 PC LYNBROOK AQUA    59.23  41
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT    59.26  42
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL    59.27  43
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI    59.30   8
CROSSLEY, JOHN        16 PC ORINDA AQUATI    59.37  44
CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE    59.55   9
SCHMIT, CASON         18 PC ALAMEDA ISLAN    59.65  10
ACCURSO, VINCENT      18 PC NAPA VALLEY S    59.77  11
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT    59.81  12
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE    59.95  45
KENT, BRIAN           17 PC TWIN VALLEY A  1:00.06  13
MA, LAWRENCE          16 PC LYNBROOK AQUA  1:00.11  46
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  1:00.12  47
KIM, JONATHAN         15 PC ORINDA AQUATI  1:00.13  48
NICHOLSON, ANDREW     15 PC TERRAPINS SWI  1:00.53  49
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT  1:01.05  50
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    1:01.43  14
GREER, ROBERT         15 PC EAST BAY BAT   1:01.52  51
BEENE, NICK           17 PC ALMADEN SWIM   1:01.73  15
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM  1:01.90  52
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE  1:02.11  53
PORCELLA, TOMMY       15 PC TERRAPINS SWI  1:02.22  54
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  1:02.30  55
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  1:02.79  16
NUSSE, YSBRAND        15 PC STANFORD COVI  1:03.07  56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  1:03.81  17
TANI, FRANCESCO       15 PC DEANZA CUPERT  1:04.32  57
BROWN, MATT W.        15 PC ORINDA AQUATI  1:04.33  58
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT  1:05.78  18
MARTIN, JEREMY        17 PC TERRAPINS SWI  1:06.47  19
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  1:06.80  20
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER   DQUED
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM  2:04.67   1  1:59.85 F1  P  1:00.93
                                                                    F    28.57    58.14  1:29.22
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:07.43  25  2:04.32 F1  P  1:02.45
                                                                    F    29.38  1:00.58  1:32.37
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  2:04.95   2  2:05.41 F2  P  1:02.17
                                                                    F    29.49  1:01.25  1:33.96
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  2:06.48  23  2:05.73 F2  P  1:02.81
                                                                    F    30.26  1:02.68  1:35.28
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  2:05.59   4  2:05.89 F3  P  1:01.43
                                                                    F    29.63  1:02.02  1:35.08
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   2:04.93  18  2:05.93 F3  P  1:01.70
                                                                    F    29.67  1:02.66  1:34.92
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  2:05.53  22  2:05.95 F4  P  1:02.04
                                                                    F    29.80  1:02.18  1:35.35
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  2:06.73  24  2:06.00 F5  P  1:02.73
                                                                    F    29.61  1:01.64  1:34.20
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:04.99  20  2:06.42 F6  P  1:01.90
                                                                    F    29.75  1:02.14  1:34.97
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:04.96  19  2:06.91 F7  P    59.51
                                                                    F    29.87  1:02.39  1:33.84
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:08.54   8  2:07.15 F4  P  1:02.75
                                                                    F    30.24  1:02.56  1:35.73
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  2:08.99  10  2:07.37 F5  P  1:02.62
                                                                    F    30.07  1:02.68  1:36.11
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S  2:09.38  11  2:11.60 F6  P  1:03.61
                                                                    F    30.79  1:04.45  1:38.85
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV  2:08.61   9  2:11.81 F7  P  1:02.81
                                                                    F    30.39  1:03.84  1:38.09
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI  2:05.40  21  2:13.73 F8  P  1:01.52
                                                                    F    31.26  1:05.42  1:39.84
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    2:13.13  13          F   P  1:05.28

WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM  2:04.67   1              P  1:00.93
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   2:04.93  18              P  1:01.70
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  2:04.95   2              P  1:02.17
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:04.96  19              P    59.51
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:04.99  20              P  1:01.90
KILPATRICK, COREY     18 PC PLEASANTON SE  2:05.17   3              P  1:01.36
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI  2:05.40  21              P  1:01.52
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  2:05.53  22              P  1:02.04
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  2:05.59   4              P  1:01.43
SURYOUTOMO, JASON     18 PC MISSION SAN J  2:05.97   5              P  1:02.31
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  2:06.48  23              P  1:02.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  2:06.73  24              P  1:02.73
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE  2:07.32   6              P  1:00.25
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:07.43  25              P  1:02.45
CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE  2:07.64   7              P  1:02.23
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT  2:08.06  26              P  1:02.62
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  2:08.11  27              P  1:03.91
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  2:08.16  28              P  1:02.33
FAN, DAVIN            16 PC MISSION SAN J  2:08.50  29              P  1:02.23
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:08.54   8              P  1:02.75
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV  2:08.61   9              P  1:02.81
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:08.71  31              P  1:03.90
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS    2:08.71  30              P  1:00.75
COLER, MATT           22 PC PLEASANTON SE  2:08.74  58              P  1:00.66
LETO, KYLE            16 PC SILICON VALLE  2:08.79  33              P  1:03.19
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI  2:08.79  32              P  1:02.71
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  2:08.99  10              P  1:02.62
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE  2:09.12  34              P  1:02.96
SMITH, CHRISTIAN      16 PC AGCC OSPREY    2:09.35  35              P  1:01.84
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S  2:09.38  11              P  1:03.61
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  2:09.53  36              P  1:03.34
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT  2:09.99  37              P  1:02.03
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT  2:10.17  38              P  1:02.68
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  2:10.56  39              P  1:03.15
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM  2:10.84  40              P  1:03.09
CROSSLEY, JOHN        16 PC ORINDA AQUATI  2:11.00  42              P  1:04.55
DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI  2:11.00  41              P  1:02.30
SOLLOM-BROTHERTON, CH 15 PC PLEASANTON SE  2:11.14  43              P  1:03.59
DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY   2:11.44  44              P  1:04.35
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT  2:11.66  45              P  1:02.62
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:11.68  46              P  1:03.84
NGUYEN, CHRISTOPHER   15 PC MISSION SAN J  2:11.80  47              P  1:03.77
ACCURSO, VINCENT      18 PC NAPA VALLEY S  2:12.32  12              P  1:04.23
JIAN, STEVEN          16 PC LYNBROOK AQUA  2:12.58  48              P  1:03.55
GREER, ROBERT         15 PC EAST BAY BAT   2:13.31  49              P  1:04.30
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  2:13.69  50              P  1:04.14
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  2:13.72  14              P  1:04.39
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI  2:13.74  51              P  1:06.19
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  2:13.92  15              P  1:05.19
NUSSE, YSBRAND        15 PC STANFORD COVI  2:14.33  52              P  1:04.94
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM  2:14.92  53              P  1:05.84
PORCELLA, TOMMY       15 PC TERRAPINS SWI  2:14.96  54              P  1:03.16
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:15.34  16              P  1:05.81
ARBIOS, ALEX          15 PC SANTA ROSA NE  2:15.39  55              P  1:05.16
CHEN, ALBERT          15 PC SILICON VALLE  2:15.74  56              P  1:04.34
TANI, FRANCESCO       15 PC DEANZA CUPERT  2:21.86  57              P  1:07.27
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  2:23.46  17              P  1:07.91

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  4:23.58  17  4:21.44 F1
                                                                    F    30.47  1:03.80  1:37.38  2:10.87  2:44.24  3:17.80  3:50.19
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  4:29.93  20  4:22.94 F2
                                                                    F    30.68  1:03.78  1:37.46  2:10.89  2:44.42  3:17.89  3:50.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LETO, KYLE            16 PC SILICON VALLE  4:26.36  18  4:23.90 F3
                                                                    F    30.48  1:03.87  1:37.42  2:11.12  2:44.56  3:18.05  3:51.36
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  4:34.95   5  4:26.01 F1
                                                                    F    30.41  1:04.18  1:39.02  2:14.07  2:48.06  3:22.15  3:55.79
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S  4:32.34   4  4:26.29 F2
                                                                    F    30.91  1:04.71  1:38.72  2:13.08  2:46.89  3:20.97  3:54.27
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  4:30.66   2  4:29.96 F3
                                                                    F    29.73  1:02.33  1:35.91  2:10.41  2:45.11  3:20.37  3:55.46
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  4:31.77  21  4:31.02 F4
                                                                    F    30.52  1:04.13  1:38.50  2:13.17  2:48.34  3:23.65  3:58.67
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  4:42.44  11  4:31.20 F4
                                                                    F    31.64  1:05.71  1:41.08  2:15.96  2:51.29  3:25.78  3:59.66
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  4:40.33   9  4:31.30 F5
                                                                    F    30.74  1:04.50  1:39.12  2:13.64  2:48.10  3:23.02  3:57.68
DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY   4:34.83  23  4:32.61 F5
                                                                    F    30.88  1:05.39  1:40.34  2:15.81  2:50.59  3:25.32  3:59.47
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  4:39.72  25  4:33.40 F6
                                                                    F    31.72  1:05.82  1:41.46  2:15.83  2:51.10  3:25.56  4:00.55
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  4:35.91   7  4:33.54 F6
                                                                    F    30.84  1:04.54  1:38.94  2:13.65  2:47.91  3:22.96  3:58.73
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV  4:30.90   3  4:35.27 F7
                                                                    F    30.54  1:04.55  1:39.74  2:15.19  2:50.15  3:25.32  4:00.70
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI  4:40.81  26  4:35.86 F7
                                                                    F    31.20  1:04.91  1:39.61  2:14.65  2:49.71  3:25.21  4:01.39
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  4:43.50  28  4:41.00 F8
                                                                    F    30.78  1:05.79  1:41.21  2:17.70  2:54.63  3:30.71  4:06.76
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  4:40.50  10  4:42.22 F8
                                                                    F    32.34  1:07.05  1:42.79  2:18.91  2:55.18  3:32.02  4:07.77

MAY, ANDREW           16 PC TIGER AQUATIC  4:20.76  16
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  4:23.58  17
LETO, KYLE            16 PC SILICON VALLE  4:26.36  18
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  4:27.02   1
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE  4:29.66  19
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  4:29.93  20
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  4:30.66   2
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV  4:30.90   3
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  4:31.77  21
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S  4:32.34   4
GREMBAN, MARK         15 PC SAN RAMON LIV  4:33.19  22
DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY   4:34.83  23
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  4:34.95   5
SURYOUTOMO, JASON     18 PC MISSION SAN J  4:35.64   6
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  4:35.91   7
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  4:37.32   8
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI  4:37.72  24
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  4:39.72  25
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  4:40.33   9
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  4:40.50  10
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI  4:40.81  26
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  4:42.44  11
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  4:42.64  12
KUMAR, KEVIN          15 PC TWIN VALLEY A  4:43.14  27
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  4:43.50  28
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI  4:43.93  29
ARBIOS, ALEX          15 PC SANTA ROSA NE  4:43.97  30
BEENE, NICK           17 PC ALMADEN SWIM   4:44.06  13
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  4:44.13  14
MACKIN, OLIVER        16 PC AGCC OSPREY    4:45.04  31
NUSSE, YSBRAND        15 PC STANFORD COVI  4:48.00  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI  4:48.39  33
DAVIS, ALEXANDER      15 PC STANFORD COVI  4:48.53  34
PORCELLA, TOMMY       15 PC TERRAPINS SWI  4:49.15  35
GREER, ROBERT         15 PC EAST BAY BAT   4:49.95  36
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  4:50.98  37
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  4:52.48  38
TANI, FRANCESCO       15 PC DEANZA CUPERT  5:00.30  39
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    15-18   800 FREE                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRAUSE, BOBBY         15 PC SAN RAMON LIV               8:50.60   1    1:03.49  1:16.95  2:10.39  2:25.79  3:16.85  3:35.55  4:23.99
                                                                       4:45.47  5:31.00  5:56.04  6:37.66  7:06.47  7:44.99  8:17.17
GREMBAN, MARK         15 PC SAN RAMON LIV               9:09.63   2    1:04.53  1:19.52  2:13.14  2:32.15  3:22.38  3:38.42  3:45.73
                                                                       4:32.07  4:51.51  5:00.88  5:42.19  6:10.33  6:15.46  6:51.94
                                                                       7:25.45
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S               9:12.79   3    1:05.89           2:15.48           3:25.08  4:34.71  5:44.82
                                                                       6:54.99  8:04.70
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV               9:14.81   4
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ               9:18.41   5    1:07.07  1:18.56  2:17.07  2:29.52  3:26.53  3:44.29  4:36.31
                                                                       5:02.54  5:45.68  6:12.02  6:21.69  6:55.70  7:41.36  8:06.12
                                                                       8:53.00
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT               9:24.01   6    1:06.84  1:18.76  2:18.10  2:31.86  3:29.76  3:46.84  4:41.45
                                                                       5:01.48  5:53.16  6:16.12  7:04.45  7:31.89  8:14.67  8:46.50
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI               9:26.22   7    1:07.24  2:18.82           3:30.78  4:43.81  5:56.48  7:08.92
                                                                       8:19.59
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT               9:29.91   8    1:04.82  1:18.83  2:14.38  2:30.85  3:25.17  3:44.10  4:37.27
                                                                       4:58.18  5:50.70  6:12.27  7:04.81  7:25.60  8:18.91  8:38.70
KUMAR, KEVIN          15 PC TWIN VALLEY A               9:39.36   9
NUSSE, YSBRAND        15 PC STANFORD COVI               9:45.25  10    1:08.94  2:22.45  3:35.89  4:50.31  6:04.30  7:19.12  8:33.46
PORCELLA, TOMMY       15 PC TERRAPINS SWI               9:45.76  11
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI               9:45.94  12
ARBIOS, ALEX          15 PC SANTA ROSA NE               9:46.45  13    1:09.76  2:23.64  3:39.10  4:54.22  6:08.39  7:21.48  8:35.47
DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY                9:47.43  14    1:09.68  1:20.03  2:24.23  2:33.44  3:39.58  3:49.68  4:54.70
                                                                       5:06.81  6:09.34  6:23.72  7:23.09  7:40.63  8:37.77  8:56.62
                                                                       9:47.61
DAVIS, ALEXANDER      15 PC STANFORD COVI              10:04.77  15    1:09.09  2:23.96  3:39.85  4:56.69  6:12.73  7:30.30  8:48.06
DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI              10:05.16  16
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT              10:11.57  17

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    15-18   1500 FREE                                   EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRAUSE, BOBBY         15 PC SAN RAMON LIV              17:02.03   1
MAY, ANDREW           16 PC TIGER AQUATIC              17:13.16   2
LETO, KYLE            16 PC SILICON VALLE              17:32.45   3
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S              17:40.65   4
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT              17:41.47   5
GREMBAN, MARK         15 PC SAN RAMON LIV              17:45.78   6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    15-18   1500 FREE                                   EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY               17:47.48   7
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV              17:49.61   8
ARBIOS, ALEX          15 PC SANTA ROSA NE              18:19.83   9
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT              18:27.88  10
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT              18:30.68  11
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI              18:31.60  12
NUSSE, YSBRAND        15 PC STANFORD COVI              18:47.65  13
SOLLOM-BROTHERTON, CH 15 PC PLEASANTON SE              18:54.64  14
MOLDA, MICHAEL        15 PC CABRILLO THRE              19:04.67  15
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT              19:17.26  16
DAVIS, ALEXANDER      15 PC STANFORD COVI              19:28.05  17
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ                DQUED
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  1:03.31  12  1:02.34 F1
                                                                    F    30.41
WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM  1:04.94   4  1:02.40 F1
                                                                    F    30.53
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:04.09   1  1:03.34 F2
                                                                    F    31.09
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  1:04.03  13  1:03.92 F2
                                                                    F    31.08
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE  1:04.43   2  1:04.34 F3
                                                                    F    31.42
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  1:05.97  18  1:05.39 F3
                                                                    F    32.00
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   1:05.54  16  1:05.48 F4
                                                                    F    31.69
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  1:06.30  20  1:05.69 F5
                                                                    F    32.34
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  1:05.67  17  1:05.80 F6
                                                                    F    32.03
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI  1:06.10  19  1:05.90 F7
                                                                    F    31.95
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  1:04.85  14  1:06.51 F8
                                                                    F    32.46
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    1:10.16   6  1:10.65 F4
                                                                    F    34.10
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  1:16.04   9  1:14.53 F5
                                                                    F    36.16
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  1:20.65  10  1:20.74 F6
                                                                    F    39.13

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  1:03.31  12
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  1:04.03  13
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:04.09   1
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE  1:04.43   2
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  1:04.44   3
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  1:04.85  14
WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM  1:04.94   4
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  1:05.05  15
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   1:05.54  16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  1:05.67  17
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  1:05.97  18
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI  1:06.10  19
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  1:06.30  20
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS    1:07.23  21
NGUYEN, CHRISTOPHER   15 PC MISSION SAN J  1:07.35  22
HENGL, NICHOLAS       15 PC ORINDA AQUATI  1:07.68  23
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI  1:07.72  24
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   1:08.51  25
SURYOUTOMO, JASON     18 PC MISSION SAN J  1:08.53   5
MCCABE, PATRICK       16 PC TERRAPINS SWI  1:08.93  26
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM  1:09.14  28
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  1:09.14  27
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  1:09.24  29
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT  1:09.54  30
FAN, DAVIN            16 PC MISSION SAN J  1:09.61  31
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    1:10.16   6
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.35  32
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  1:10.52  33
DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI  1:10.54  34
CHEN, ALBERT          15 PC SILICON VALLE  1:10.67  35
SOLLOM-BROTHERTON, CH 15 PC PLEASANTON SE  1:11.36  36
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  1:11.52  37
ACCURSO, VINCENT      18 PC NAPA VALLEY S  1:11.56   7
KENT, BRIAN           17 PC TWIN VALLEY A  1:11.68   8
CHEN, CHRIS           15 PC LYNBROOK AQUA  1:11.89  38
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S  1:11.94  40
JIAN, STEVEN          16 PC LYNBROOK AQUA  1:11.94  39
CROSSLEY, JOHN        16 PC ORINDA AQUATI  1:12.28  41
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT  1:12.44  42
STEMBER, JONATHAN     15 PC DALY CITY DOL  1:12.98  43
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  1:13.47  44
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT  1:13.59  45
NICHOLSON, ANDREW     15 PC TERRAPINS SWI  1:14.10  46
TANI, FRANCESCO       15 PC DEANZA CUPERT  1:14.81  47
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  1:16.04   9
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  1:20.65  10
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   NO SHOW
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  2:13.56  12  2:10.22 F1  P  1:02.70
                                                                    F    31.36  1:04.51  1:37.60
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE  2:19.30   1  2:18.47 F1  P  1:08.91
                                                                    F    32.24  1:07.55  1:43.28
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  2:20.85  14  2:18.90 F2  P  1:09.17
                                                                    F    32.60  1:08.57  1:44.74
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:22.69  16  2:19.15 F3  P  1:08.71
                                                                    F    33.13  1:08.78  1:44.62
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:22.30  15  2:20.69 F4  P  1:09.40
                                                                    F    33.13  1:09.06  1:45.19
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:25.06   4  2:21.62 F2  P  1:10.97
                                                                    F    33.64  1:09.39  1:45.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:19.78   2  2:22.51 F3  P  1:08.72
                                                                    F    34.13  1:09.91  1:47.08
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  2:24.53  19  2:23.45 F5  P  1:10.91
                                                                    F    33.34  1:09.82  1:47.20
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  2:24.49  18  2:25.89 F6  P  1:10.20
                                                                    F    33.89  1:10.64  1:48.60
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI  2:27.12  22  2:26.26 F7  P  1:11.74
                                                                    F    33.42  1:11.00  1:49.70
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  2:28.57   5  2:26.52 F4  P  1:12.48
                                                                    F    32.48  1:09.74  1:49.64
FRASER, IAN           17 PC ORINDA AQUATI  2:32.95   8  2:30.43 F5  P  1:13.43
                                                                    F    35.46  1:13.23  1:51.60
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    2:31.30   7  2:31.13 F6  P  1:12.19
                                                                    F    35.36  1:13.48  1:52.40
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:30.99   6  2:34.41 F7  P  1:16.54
                                                                    F    37.42  1:15.82  1:56.51
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  2:44.38  10  2:43.37 F8  P  1:18.93
                                                                    F    37.82  1:18.01  2:01.68
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  2:26.83  20   DQUED  F   P  1:13.81
                                                                    F    35.68  1:13.39  1:53.82

METCALF, SCOTT        19 PC ORINDA AQUATI  2:13.10  43              P  1:03.47
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  2:13.56  12              P  1:02.70
DUNIPACE, ERIC        17 PC PLEASANTON SE  2:19.30   1              P  1:08.91
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:19.78   2              P  1:08.72
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  2:20.48   3              P  1:08.40
KRAUSE, BOBBY         15 PC SAN RAMON LIV  2:20.78  13              P  1:09.67
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  2:20.85  14              P  1:09.17
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:22.30  15              P  1:09.40
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:22.69  16              P  1:08.71
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  2:22.70  17              P  1:10.08
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  2:24.49  18              P  1:10.20
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  2:24.53  19              P  1:10.91
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:25.06   4              P  1:10.97
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  2:26.83  20              P  1:13.81
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS    2:26.96  21              P  1:10.55
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI  2:27.12  22              P  1:11.74
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:27.37  23              P  1:13.11
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  2:27.82  24              P  1:13.29
MCCABE, PATRICK       16 PC TERRAPINS SWI  2:27.87  25              P  1:12.34
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  2:28.57   5              P  1:12.48
DENTONE, PETER        15 PC TERRAPINS SWI  2:30.66  26              P  1:13.38
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  2:30.88  27              P  1:13.07
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:30.99   6              P  1:16.54
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    2:31.30   7              P  1:12.19
SOLLOM-BROTHERTON, CH 15 PC PLEASANTON SE  2:31.39  28              P  1:13.56
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI  2:32.14  29              P  1:16.08
FRASER, IAN           17 PC ORINDA AQUATI  2:32.95   8              P  1:13.43
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  2:33.49  30              P  1:17.99
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  2:33.59  31              P  1:16.07
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S  2:34.97  32              P  1:16.92
CHEN, ALBERT          15 PC SILICON VALLE  2:35.26  33              P  1:15.41
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  2:35.64  34              P  1:16.12
PORCELLA, TOMMY       15 PC TERRAPINS SWI  2:36.68  35              P  1:16.04
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT  2:36.97  36              P  1:17.33
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  2:37.46   9              P  1:16.27
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  2:37.58  37              P  1:17.51
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM   2:38.27  38              P  1:18.25
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT  2:40.12  39              P  1:17.11
DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY   2:41.72  40              P  1:20.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  2:44.38  10              P  1:18.93
CROSSLEY, JOHN        16 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:15.45
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT   DQUED                   P  1:16.98
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:10.92

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    15-18   100 BREAST                                  EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:11.74   1  1:09.67 F1
                                                                    F    33.51
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:14.05   2  1:09.84 F2
                                                                    F    33.43
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  1:14.39   3  1:10.96 F3
                                                                    F    33.26
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:12.32  16  1:11.07 F1
                                                                    F    33.86
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   1:10.00  14  1:11.11 F2
                                                                    F    33.20
BEATTIE, JULIAN       15 PC SAN RAMON LIV  1:12.47  17  1:11.34 F3
                                                                    F    34.77
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   1:11.47  15  1:11.52 F4
                                                                    F    33.30
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  1:13.52  18  1:13.08 F5
                                                                    F    34.73
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  1:14.92  20  1:15.35 F6
                                                                    F    35.52
STANWICK, MICHAEL     16 PC VALLEJO AQUAT  1:15.46  21  1:16.13 F7
                                                                    F    35.47
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  1:15.57  22  1:16.19 F8
                                                                    F    36.31
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  1:20.22   7  1:18.49 F4
                                                                    F    37.77
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  1:21.43   8  1:20.69 F5
                                                                    F    37.08
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  1:24.24  11  1:23.81 F6
                                                                    F    39.26
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  1:25.86  12  1:24.53 F7
                                                                    F    39.51
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT  1:24.08  10  1:28.51 F8
                                                                    F    40.59

CAVALLERO, MARC R.    22 PC ORINDA AQUATI  1:09.52  34
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   1:10.00  14
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   1:11.47  15
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:11.74   1
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:12.32  16
BEATTIE, JULIAN       15 PC SAN RAMON LIV  1:12.47  17
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  1:13.52  18
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:14.05   2
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  1:14.16  19
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  1:14.39   3
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  1:14.92  20
STANWICK, MICHAEL     16 PC VALLEJO AQUAT  1:15.46  21
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  1:15.57  22
CRAWFORD, CARL        20 PC SILICON VALLE  1:15.62  35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    15-18   100 BREAST                                  EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE  1:16.23   4
MCCARTHY, PAT         17 PC MISSION SAN J  1:16.75   5
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT  1:17.70  23
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT  1:18.49  24
YAMASAKI, KIMBALL     18 PC MISSION SAN J  1:18.63   6
HARTSTEIN, BRAD       16 PC ORINDA AQUATI  1:19.31  25
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  1:19.53  26
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM   1:19.62  27
LITVAK, IGOR          16 PC FOG CITY HAMM  1:20.15  28
BROWN, MATT W.        15 PC ORINDA AQUATI  1:20.22  29
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  1:20.22   7
STEMBER, JONATHAN     15 PC DALY CITY DOL  1:20.49  30
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT  1:21.43   8
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  1:22.61  31
VOSSOUGHI, JAMES      17 PC MISSION SAN J  1:22.79   9
SMITH, CHRISTIAN      16 PC AGCC OSPREY    1:23.15  32
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT  1:24.08  10
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  1:24.24  11
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  1:25.86  12
DARLING, QUINTON      16 PC MONTEREY BAY   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    15-18   200 BREAST                                  EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEATTIE, JULIAN       15 PC SAN RAMON LIV  2:31.48   9  2:28.96 F1  P  1:13.81
                                                                    F    34.44  1:12.46  1:50.78
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:37.83   2  2:31.27 F1  P  1:15.77
                                                                    F    34.66  1:12.79  1:51.75
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:32.53  10  2:31.45 F2  P  1:14.65
                                                                    F    35.12  1:13.36  1:52.27
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:34.43  11  2:31.47 F3  P  1:14.61
                                                                    F    34.64  1:12.98  1:52.75
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.43   1  2:32.97 F2  P  1:13.58
                                                                    F    34.79  1:13.67  1:53.41
NORMAN, CRAIG         16 PC SALINAS VALLE  2:35.67  13  2:33.10 F4  P  1:15.35
                                                                    F    35.41  1:13.53  1:53.56
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:38.32   3  2:33.40 F3  P  1:16.77
                                                                    F    35.20  1:14.09  1:53.20
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  2:38.59  15  2:38.41 F5  P  1:17.31
                                                                    F    36.07  1:15.92  1:56.94
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  2:46.30  18  2:41.40 F6  P  1:18.70
                                                                    F    36.06  1:15.74  1:57.89
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:42.17  16  2:43.94 F7  P  1:17.30
                                                                    F    36.92  1:18.03  2:01.59
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  2:46.28  17  2:45.14 F8  P  1:19.86
                                                                    F    38.28  1:20.09  2:02.62
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:47.39   5  2:45.93 F4  P  1:21.10
                                                                    F    38.21  1:21.29  2:04.57
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  2:45.95   4  2:47.35 F5  P  1:20.16
                                                                    F    38.71  1:21.10  2:04.74
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  3:09.36   7  3:09.41 F6  P  1:29.56
                                                                    F    42.35  1:29.52  2:19.21

BEATTIE, JULIAN       15 PC SAN RAMON LIV  2:31.48   9              P  1:13.81
CAVALLERO, MARC R.    22 PC ORINDA AQUATI  2:32.41  28              P  1:12.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    15-18   200 BREAST                                  EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  2:32.43   1              P  1:13.58
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:32.53  10              P  1:14.65
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:34.43  11              P  1:14.61
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   2:35.32  12              P  1:15.00
NORMAN, CRAIG         16 PC SALINAS VALLE  2:35.67  13              P  1:15.35
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  2:36.31  14              P  1:16.72
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:37.83   2              P  1:15.77
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:38.32   3              P  1:16.77
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  2:38.59  15              P  1:17.31
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:42.17  16              P  1:17.30
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  2:45.95   4              P  1:20.16
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  2:46.28  17              P  1:19.86
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  2:46.30  18              P  1:18.70
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:47.39   5              P  1:21.10
HARTSTEIN, BRAD       16 PC ORINDA AQUATI  2:51.66  19              P  1:22.98
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  2:52.85  20              P  1:23.86
LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT  2:53.12  21              P  1:22.89
STANWICK, MICHAEL     16 PC VALLEJO AQUAT  2:53.57  22              P  1:21.36
GREMBAN, DAN          17 PC SAN RAMON LIV  2:54.49   6              P  1:23.54
STEMBER, JONATHAN     15 PC DALY CITY DOL  2:55.36  23              P  1:24.37
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  2:56.48  24              P  1:25.52
CHEN, MORRIS          16 PC DALY CITY DOL  2:59.66  25              P  1:27.77
SMITH, CHRISTIAN      16 PC AGCC OSPREY    2:59.99  26              P  1:28.31
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE  3:03.98  27              P  1:28.08
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  3:09.36   7              P  1:29.56
TRINH, BRIAN          17 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:22.69

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM  1:00.56   1    58.31 F1
                                                                    F    27.33
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM   1:00.85  14    59.42 F1
                                                                    F    27.85
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER    59.76  13    59.53 F2
                                                                    F    28.20
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  1:02.59   3  1:00.33 F2
                                                                    F    28.59
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  1:01.72  15  1:01.80 F3
                                                                    F    28.83
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM  1:03.51  19  1:01.82 F4
                                                                    F    29.64
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  1:03.84  20  1:02.65 F5
                                                                    F    28.89
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:05.47   7  1:02.68 F3
                                                                    F    29.81
NORMAN, CRAIG         16 PC SALINAS VALLE  1:02.98  16  1:02.91 F6
                                                                    F    29.81
ACCURSO, VINCENT      18 PC NAPA VALLEY S  1:03.48   4  1:03.25 F4
                                                                    F    29.57
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  1:04.01   5  1:03.85 F5
                                                                    F    30.14
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:03.19  18  1:04.01 F7
                                                                    F    30.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  1:04.05  21  1:04.18 F8
                                                                    F    30.37
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  1:08.75   9  1:05.79 F6
                                                                    F    30.07
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  1:11.56  11  1:08.13 F7
                                                                    F    31.17
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  1:08.28   8  1:09.93 F8
                                                                    F    31.86

CHILES, JUSTIN        19 PC ORINDA AQUATI    59.28  45
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER    59.76  13
WILDMAN-TOBRINER, BEN 17 PC FOG CITY HAMM  1:00.56   1
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM   1:00.85  14
CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE  1:01.50   2
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  1:01.72  15
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  1:02.59   3
NORMAN, CRAIG         16 PC SALINAS VALLE  1:02.98  16
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI  1:03.06  17
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:03.19  18
ACCURSO, VINCENT      18 PC NAPA VALLEY S  1:03.48   4
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM  1:03.51  19
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  1:03.84  20
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  1:04.01   5
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  1:04.05  21
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  1:04.29   6
MARTIN, MATT          16 PC ORINDA AQUATI  1:04.39  22
TRAN, FRED            15 PC DEANZA CUPERT  1:04.54  23
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   1:04.61  24
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM  1:04.63  25
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  1:04.91  26
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  1:05.03  27
KUMAR, KEVIN          15 PC TWIN VALLEY A  1:05.19  28
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   1:05.22  29
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  1:05.36  30
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:05.47   7
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   1:06.02  31
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  1:06.75  32
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI  1:07.21  33
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS    1:07.61  34
MA, LAWRENCE          16 PC LYNBROOK AQUA  1:07.97  35
MCCABE, PATRICK       16 PC TERRAPINS SWI  1:08.15  36
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  1:08.28   8
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  1:08.75   9
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT  1:09.20  37
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  1:09.24  38
KIM, JONATHAN         15 PC ORINDA AQUATI  1:09.37  39
SHAKIBNIA, ALEX       15 PC ORINDA AQUATI  1:09.90  40
SCHMIT, CASON         18 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.00  10
MACKIN, OLIVER        16 PC AGCC OSPREY    1:10.48  41
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  1:11.09  42
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  1:11.56  11
BROWN, MATT W.        15 PC ORINDA AQUATI  1:14.72  43
TANI, FRANCESCO       15 PC DEANZA CUPERT  1:15.78  44
MARTIN, JEREMY        17 PC TERRAPINS SWI  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    15-18   200 FLY                                     EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  2:17.34   9  2:13.18 F1  P  1:04.96
                                                                    F    30.25  1:04.26  1:38.43
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI  2:15.43   8  2:18.17 F2  P  1:04.42
                                                                    F    31.68  1:05.79  1:40.86
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  2:16.30   2  2:18.19 F1  P  1:03.83
                                                                    F    30.99  1:05.63  1:42.46
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  2:22.27  12  2:22.64 F3  P  1:07.21
                                                                    F    31.63  1:07.56  1:45.10
LETO, KYLE            16 PC SILICON VALLE  2:25.20  15  2:25.12 F4  P  1:08.94
                                                                    F    32.08  1:09.19  1:47.08
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  2:24.98  14  2:25.81 F5  P  1:06.83
                                                                    F    32.13  1:08.73  1:48.40
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  2:25.48  16  2:25.88 F6  P  1:08.13
                                                                    F    33.81  1:11.93  1:49.82
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI  2:24.41  13  2:26.46 F7  P  1:07.70
                                                                    F    31.87  1:07.93  1:46.96
KANE, ROBERT          17 PC AGCC OSPREY    2:43.74   6  2:35.12 F2  P  1:14.22
                                                                    F    33.53  1:13.10  1:53.81
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM  2:17.75  10   DQUED  F   P  1:05.37
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  2:28.37   4   DQUED  F   P  1:09.61
                                                                    F    32.39  1:09.66  1:50.53

CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE  2:13.88   1              P  1:02.87
RICO, MICHAEL         15 PC MISSION SAN J  2:15.29   7              P  1:03.00
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI  2:15.43   8              P  1:04.42
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  2:16.30   2              P  1:03.83
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  2:17.34   9              P  1:04.96
BURKE, TOKI           16 PC PIRANHA SWIMM  2:17.75  10              P  1:05.37
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  2:20.86   3              P  1:07.65
MAY, ANDREW           16 PC TIGER AQUATIC  2:21.99  11              P  1:05.81
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  2:22.27  12              P  1:07.21
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI  2:24.41  13              P  1:07.70
GOLDSTEIN, JEREMY     15 PC STANFORD COVI  2:24.98  14              P  1:06.83
LETO, KYLE            16 PC SILICON VALLE  2:25.20  15              P  1:08.94
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  2:25.48  16              P  1:08.13
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  2:25.77  17              P  1:07.40
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM  2:25.92  18              P  1:08.61
KUMAR, KEVIN          15 PC TWIN VALLEY A  2:27.23  19              P  1:08.56
ARBIOS, ALEX          15 PC SANTA ROSA NE  2:27.78  20              P  1:08.92
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  2:28.37   4              P  1:09.61
ACCURSO, VINCENT      18 PC NAPA VALLEY S  2:28.61   5              P  1:08.63
GREMBAN, MARK         15 PC SAN RAMON LIV  2:29.30  21              P  1:10.42
MACKIN, OLIVER        16 PC AGCC OSPREY    2:29.53  22              P  1:09.05
FAN, DAVIN            16 PC MISSION SAN J  2:30.20  23              P  1:07.28
KANE, ROBERT          17 PC AGCC OSPREY    2:43.74   6              P  1:14.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   200 I.M.                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  2:18.38  19  2:14.31 F1  P  1:03.84
                                                                    F    29.06  1:02.17  1:42.80
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:18.26   1  2:15.20 F1  P  1:05.51
                                                                    F    29.23  1:03.98  1:43.80
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:20.58  23  2:16.76 F2  P  1:06.77
                                                                    F    29.11  1:05.39  1:44.95
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:18.55  20  2:18.42 F3  P  1:09.00
                                                                    F    30.02  1:08.52  1:45.60
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  2:21.99  25  2:19.85 F4  P  1:07.98
                                                                    F    29.60  1:06.80  1:47.22
NORMAN, CRAIG         16 PC SALINAS VALLE  2:23.15  27  2:20.55 F5  P  1:08.02
                                                                    F    30.08  1:08.97  1:48.53
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:24.39   4  2:20.56 F2  P  1:11.33
                                                                    F    30.53  1:10.41  1:48.32
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:19.75  22  2:21.13 F6  P  1:06.15
                                                                    F    30.65  1:07.15  1:48.18
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  2:22.76   2  2:22.01 F3  P  1:08.64
                                                                    F    30.35  1:08.24  1:49.83
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  2:22.91  26  2:22.77 F7  P  1:06.87
                                                                    F    29.54  1:06.86  1:49.24
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  2:25.11   5  2:23.23 F4  P  1:10.01
                                                                    F    29.77  1:08.84  1:53.06
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  2:24.30  28  2:23.34 F8  P  1:09.62
                                                                    F    30.18  1:08.63  1:51.09
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  2:25.59   7  2:23.60 F5  P  1:11.96
                                                                    F    32.36  1:11.19  1:50.26
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  2:25.67   8  2:24.87 F6  P  1:08.88
                                                                    F    31.22  1:10.18  1:52.30
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:25.12   6  2:29.44 F7  P  1:07.64
                                                                    F    31.09  1:10.78  1:54.88
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:29.08  10  2:30.32 F8  P  1:12.30
                                                                    F    33.41  1:13.59  1:57.20

VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:18.26   1              P  1:05.51
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  2:18.38  19              P  1:03.84
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:18.55  20              P  1:09.00
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  2:19.66  21              P  1:06.49
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  2:19.75  22              P  1:06.15
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:20.58  23              P  1:06.77
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   2:20.89  24              P  1:08.78
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  2:21.99  25              P  1:07.98
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  2:22.76   2              P  1:08.64
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  2:22.91  26              P  1:06.87
CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE  2:23.11   3              P  1:08.02
NORMAN, CRAIG         16 PC SALINAS VALLE  2:23.15  27              P  1:08.02
SANDBERG, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  2:24.30  28              P  1:09.62
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:24.39   4              P  1:11.33
DISBROW, ZACH         17 PC ORINDA AQUATI  2:25.11   5              P  1:10.01
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:25.12   6              P  1:07.64
WATSON, TAYLOR        15 PC ORINDA AQUATI  2:25.21  29              P  1:08.23
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM   2:25.53  30              P  1:06.91
BURKE, TANNER         17 PC ORINDA AQUATI  2:25.59   7              P  1:11.96
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  2:25.67   8              P  1:08.88
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  2:26.22  31              P  1:07.87
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  2:26.33   9              P  1:07.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    15-18   200 I.M.                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUU, KEVIN            15 PC DEANZA CUPERT  2:26.99  32              P  1:10.49
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  2:27.22  33              P  1:10.25
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  2:27.31  34              P  1:07.55
QUINN, STEPHEN        15 PC TSUNAMI AQUAT  2:27.38  35              P  1:10.32
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:29.08  10              P  1:12.30
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S  2:29.34  11              P  1:12.13
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:29.35  36              P  1:11.63
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:30.54  12              P  1:13.33
STINSON, BOB          15 PC ORINDA AQUATI  2:30.56  37              P  1:10.18
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  2:32.06  38              P  1:12.76
FRASER, IAN           17 PC ORINDA AQUATI  2:32.26  13              P  1:11.59
MCCABE, PATRICK       16 PC TERRAPINS SWI  2:32.29  39              P  1:11.11
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  2:32.56  14              P  1:14.66
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT  2:32.59  40              P  1:10.75
STEMBER, JONATHAN     15 PC DALY CITY DOL  2:32.77  41              P  1:13.19
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  2:33.33  15              P  1:08.63
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:34.18  16              P  1:12.21
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT  2:35.70  42              P  1:10.71
MACKIN, OLIVER        16 PC AGCC OSPREY    2:36.43  43              P  1:12.36
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  2:51.00  17              P  1:22.83
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT  2:55.83  18              P  1:23.07

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    15-18   400 I.M.                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  4:57.34  10  4:47.34 F1  P  1:05.95  2:20.30  3:48.40
                                                                    F  1:03.14  2:13.73  3:39.70
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  5:01.72  11  4:56.50 F2  P  1:08.31  2:28.98  3:52.41
                                                                    F  1:06.84  2:24.93  3:49.27
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  5:02.07   2  4:59.11 F1  P  1:08.24  2:29.08  3:56.11
                                                                    F  1:08.11  2:28.26  3:53.48
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  5:09.51   5  5:00.60 F2  P  1:08.71  2:34.59  3:57.89
                                                                    F  1:09.03  2:34.93  3:54.90
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  5:03.63  15  5:02.97 F3  P  1:06.24  2:28.89  3:54.96
                                                                    F  1:08.41  2:31.89  3:56.99
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  5:02.91  13  5:03.00 F4  P  1:09.54  2:26.73  3:52.32
                                                                    F  1:10.11  2:28.52  3:53.51
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  5:07.91   4  5:06.06 F3  P  1:06.96  2:33.02  4:02.75
                                                                    F  1:07.72  2:34.51  4:01.48
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  5:03.22  14  5:07.04 F5  P  1:06.22  2:22.64  3:54.99
                                                                    F  1:07.04  2:26.90  3:59.47
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  5:20.76   6  5:07.67 F4  P  1:08.86  2:32.34  4:06.40
                                                                    F  1:08.17  2:28.03  3:57.08
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  5:06.69  16  5:09.46 F6  P  1:09.31  2:29.88  3:56.00
                                                                    F  1:06.71  2:30.00  3:58.19
BEATTIE, JULIAN       15 PC SAN RAMON LIV  5:13.74  17  5:10.47 F7  P  1:11.14  2:37.84  4:00.39
                                                                    F  1:11.19  2:36.38  3:58.00
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  5:16.02  18  5:12.50 F8  P  1:12.03  2:34.38  4:03.17
                                                                    F  1:10.86  2:33.18  4:01.58
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  5:26.02   7  5:19.40 F5  P  1:16.74  2:40.71  4:14.92
                                                                    F  1:15.34  2:37.42  4:07.73
RAIMONDI, CHRIS       18 PC MISSION SAN J  5:04.74   3  NO SHOW F   P  1:07.12  2:21.63  3:56.63

CHAVES, QUINLAN       18 PC PLEASANTON SE  4:56.08   1              P  1:03.77  2:24.72  3:49.31
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI  4:57.34  10              P  1:05.95  2:20.30  3:48.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    15-18   400 I.M.                                    EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  5:01.72  11              P  1:08.31  2:28.98  3:52.41
DUNN, DAVID           16 PC MORGAN HILL S  5:01.81  12              P  1:08.74  2:27.82  3:51.30
WECHT, KEVIN          17 PC ORINDA AQUATI  5:02.07   2              P  1:08.24  2:29.08  3:56.11
KAWASAKI, JASON       16 PC ORINDA AQUATI  5:02.91  13              P  1:09.54  2:26.73  3:52.32
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  5:03.22  14              P  1:06.22  2:22.64  3:54.99
HAILE, BRYAN          16 PC SOS SWIM TEAM  5:03.63  15              P  1:06.24  2:28.89  3:54.96
RAIMONDI, CHRIS       18 PC MISSION SAN J  5:04.74   3              P  1:07.12  2:21.63  3:56.63
CATHEY, DOMINIC       16 PC OAKLAND UNDER  5:06.69  16              P  1:09.31  2:29.88  3:56.00
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  5:07.91   4              P  1:06.96  2:33.02  4:02.75
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  5:09.51   5              P  1:08.71  2:34.59  3:57.89
BEATTIE, JULIAN       15 PC SAN RAMON LIV  5:13.74  17              P  1:11.14  2:37.84  4:00.39
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  5:16.02  18              P  1:12.03  2:34.38  4:03.17
THIVIERGE, SHAUN      15 PC STANFORD COVI  5:17.45  19              P  1:09.25  2:31.09  4:05.18
SCOTT, COLIN          15 PC ORINDA AQUATI  5:17.70  20              P  1:12.89  2:34.85  4:06.49
MAHONEY, DANIEL       17 PC ORINDA AQUATI  5:20.76   6              P  1:08.86  2:32.34  4:06.40
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  5:22.73  21              P  1:08.79  2:33.67  4:11.24
POLLARD, JUSTIN       16 PC ALMADEN SWIM   5:23.67  22              P  1:08.09  2:36.09  4:10.77
MCCABE, PATRICK       16 PC TERRAPINS SWI  5:25.75  23              P  1:11.95  2:34.37  4:13.30
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  5:26.02   7              P  1:16.74  2:40.71  4:14.92
KUMAR, KEVIN          15 PC TWIN VALLEY A  5:29.22  24              P  1:13.09  2:39.32  4:18.34
FRASER, IAN           17 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:16.07  2:38.67  4:13.97
SCHMIT, CASON         18 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED                   P  1:16.07  2:40.95  4:14.54
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM   DQUED                   P  1:08.00  2:33.86  4:03.97
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P  1:08.81  2:30.36  4:02.17

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               1:59.58   1      31.96  1:05.53  1:33.22
         MAHONEY, DANIEL     17
         BURKE, TANNER       17
         DISBROW, ZACH       17
         DORSHKIND, MARK     17
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT                DQUED           30.82  1:08.42  1:38.52
         GALUTIRA, JED       18
         MAXWELL, AARON      17
         PACHECO, FRANCO     18
         MCGREGOR, KIRK      18

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               4:33.76   1      34.68  1:10.12  1:46.79  2:26.99  2:56.45  3:32.08  4:01.06
         MAHONEY, DANIEL     17
         BURKE, TANNER       17
         DISBROW, ZACH       17
         WECHT, KEVIN        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               4:45.94   2      35.12  1:12.97  1:51.76  2:36.87  3:05.75  3:40.42  4:11.31
         PACHECO, FRANCO     18
         MCGREGOR, KIRK      18
         GALUTIRA, JED       18
         MAXWELL, AARON      17

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               1:47.46   1      26.69    54.45  1:21.28
         MAHONEY, DANIEL     17
         DORSHKIND, MARK     17
         WECHT, KEVIN        17
         DISBROW, ZACH       17
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               1:50.25   2      27.16    55.58  1:25.12
         PACHECO, FRANCO     18
         MAXWELL, AARON      17
         MCGREGOR, KIRK      18
         GALUTIRA, JED       18

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               3:54.11   1      27.73    58.37  1:26.77  1:56.79  2:25.28  2:56.84  3:24.45
         MAHONEY, DANIEL     17
         WECHT, KEVIN        17
         DORSHKIND, MARK     17
         DISBROW, ZACH       17
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               4:12.67   2      30.82  1:06.87  1:38.23  2:14.53  2:43.32  3:16.26  3:42.55
         MAXWELL, AARON      17
         MCGREGOR, KIRK      18
         PACHECO, FRANCO     18
         GALUTIRA, JED       18

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 17-18         18 PC ORINDA AQUATI               8:37.95   1      29.37  1:02.55  1:35.96  2:06.62           2:27.99  2:36.48
         DISBROW, ZACH       17                                        3:09.98  4:47.94  5:21.47  5:55.56  6:28.92           6:47.62
         MAHONEY, DANIEL     17                                        8:05.30
         BURKE, TANNER       17
         WECHT, KEVIN        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-103                          07/18/02  THRU  07/21/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               9:47.13   2      33.96  1:13.54  1:56.42  2:42.20  3:15.04  3:54.70  4:36.50
         MAXWELL, AARON      17                                        5:18.82           5:39.72  5:47.69  6:21.02  6:56.57  7:30.24
         MCGREGOR, KIRK      18                                        9:11.82
         GALUTIRA, JED       18
         PACHECO, FRANCO     18