S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    32.28   1    31.79 F1
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    32.34   3    31.93 F2
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS    32.39   4    32.04 F3
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T    32.31   2    32.16 F4
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM     32.83   7    32.26 F5
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    32.77   6    32.45 F6
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR    32.89   8    32.53 F7
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE    32.65   5    32.79 F8

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    32.28   1
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T    32.31   2
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    32.34   3
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS    32.39   4
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE    32.65   5
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    32.77   6
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM     32.83   7
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR    32.89   8
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    32.91   9
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    33.03  10
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC BERKELY BNEAR    33.32  11
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    33.70  12
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU    33.75  13
PADILLA, REBEKAH       9 PC WALNUT CREEK     33.79  14
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC     33.96  15
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT    34.07  16
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    34.17  17
FRABASILIO, MYRIAH     9 AZ SOUTHERN ARIZ    34.18  18
JEONG, ANNIE          10 PN KING AQUATIC     34.27  19
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    34.28  20
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     34.31  21
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    34.36  22
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO    34.43  23
GOSSEL, ALISON        10 PC NORTH BAY AQU    34.44  24
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS      34.47  25
STEWART, HILARY       10 SN ARDEN HILLS      34.61  26
JOHNSON, RYLIE         9 AZ SUN DEVIL AQU    34.75  27
CHRISCO, CLARA        10 SN CHICO AQUA JE    34.77  28
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      34.83  29
OSULLIVAN, KATHERINE  10 SN CHICO AQUA JE    35.12  30
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU    35.16  31
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY      35.26  32
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S    35.72  33

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:09.27   1  1:07.61 F1  P    33.21
                                                                    F    32.68
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  1:11.04   4  1:08.43 F2  P    33.78
                                                                    F    33.03


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:09.77   2  1:08.69 F3  P    33.12
                                                                    F    33.13
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:10.63   3  1:09.68 F4  P    33.94
                                                                    F    33.42
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  1:11.19   5  1:11.07 F5  P    33.95
                                                                    F    34.05
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM   1:12.50   6  1:11.44 F6  P    34.25
                                                                    F    34.20
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:12.61   7  1:13.15 F7  P    34.27
                                                                    F    34.86
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:12.81   8  1:13.69 F8  P    34.46
                                                                    F    35.27

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:09.27   1              P    33.21
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ  1:09.77   2              P    33.12
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:10.63   3              P    33.94
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  1:11.04   4              P    33.78
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  1:11.19   5              P    33.95
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM   1:12.50   6              P    34.25
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:12.61   7              P    34.27
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:12.81   8              P    34.46
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU  1:13.05   9              P    34.85
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC BERKELY BNEAR  1:13.07  10              P    35.35
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:13.24  11              P    34.28
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE  1:13.42  12              P    34.52
BAXTER, TRISTIN       10 CC CLOVIS SWIM C  1:13.48  13              P    35.48
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  1:13.83  14              P    35.31
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:13.96  15              P    35.21
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:14.49  16              P    36.61
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU  1:14.50  17              P    35.46
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:14.76  18              P    36.06
GOSSEL, ALISON        10 PC NORTH BAY AQU  1:15.00  19              P    35.81
JOHNSON, RYLIE         9 AZ SUN DEVIL AQU  1:15.29  20              P    35.75
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S  1:15.32  21              P    36.53
DILLMAN, BRENNA       10 PC TSUNAMI AQUAT  1:15.73  22              P    37.00
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS    1:15.84  23              P    36.70
FRABASILIO, MYRIAH     9 AZ SOUTHERN ARIZ  1:16.26  24              P    36.09
RUNYON, SAMANTHA      10 WV WEST VIRGINIA  1:16.44  25              P    36.29
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR  1:16.65  26              P    37.05
ADKINS, SHANNON       10 SN SIERRA MARLIN  1:17.24  27              P    37.40
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:17.88  28              P    36.81
DUCKWORTH, CLAIRE     10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.00  29              P    37.75
ZHENG, JUNYAN          9 ** WUHAN CHINA    1:25.66  30              P    40.22
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P    34.87

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:29.96   1  2:27.02 F1  P    33.73  1:11.62  1:50.39
                                                                    F    33.94  1:11.03  1:49.08
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  2:31.10   4  2:29.88 F2  P    35.52  1:14.77  1:52.66
                                                                    F    35.13  1:14.03  1:52.65
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  2:30.57   2  2:30.26 F3  P    33.97  1:12.47  1:52.47
                                                                    F    34.48  1:12.77  1:52.02


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   2:30.58   3  2:31.59 F4  P    34.64  1:12.81  1:52.34
                                                                    F    34.88  1:12.84  1:52.24
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:33.16   7  2:32.35 F5  P    34.39  1:14.11  1:54.44
                                                                    F    35.42  1:14.84  1:55.93
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:31.61   5  2:33.37 F6  P    35.38  1:15.62  1:55.02
                                                                    F    35.92  1:15.49  1:55.76
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:32.89   6  2:35.16 F7  P    35.73  1:15.41  1:55.60
                                                                    F    35.79  1:16.34  1:56.25
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  2:34.40   8  2:36.01 F8  P    36.30  1:15.28  1:55.37
                                                                    F    36.38  1:16.45  1:57.02

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:29.96   1              P    33.73  1:11.62  1:50.39
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  2:30.57   2              P    33.97  1:12.47  1:52.47
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   2:30.58   3              P    34.64  1:12.81  1:52.34
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  2:31.10   4              P    35.52  1:14.77  1:52.66
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    2:31.61   5              P    35.38  1:15.62  1:55.02
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:32.89   6              P    35.73  1:15.41  1:55.60
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:33.16   7              P    34.39  1:14.11  1:54.44
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  2:34.40   8              P    36.30  1:15.28  1:55.37
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  2:35.42   9              P    35.88  1:15.95  1:55.80
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   2:37.80  10              P    36.81  1:17.79  1:57.15
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  2:38.38  11              P    36.65  1:18.15  1:58.94
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE  2:39.01  12              P    37.25  1:18.95  2:00.72
FRABASILIO, MYRIAH     9 AZ SOUTHERN ARIZ  2:39.51  13              P    35.63  1:16.55  1:58.27
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC BERKELY BNEAR  2:39.73  14              P    37.53  1:18.26  1:59.48
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  2:40.70  15              P    36.89  1:18.34  1:59.59
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  2:40.92  16              P    38.44  1:20.45  2:02.29
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S  2:41.08  17              P    37.65  1:18.84  2:01.38
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU  2:41.26  18              P    36.23  1:18.32  2:00.57
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU  2:41.73  19              P    36.63  1:18.05  2:00.64
DUCKWORTH, CLAIRE     10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:42.85  20              P    36.81  1:19.38  2:02.43
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  2:42.89  21              P    37.17  1:19.56  2:01.28
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS    2:43.86  22              P    36.74  1:18.13  2:01.21
RUNYON, SAMANTHA      10 WV WEST VIRGINIA  2:44.46  23              P    38.11  1:20.15  2:03.13
POWER, KELLEN         10 PC AGCC OSPREY    2:46.80  24              P    38.68  1:21.77  2:04.10
ADKINS, SHANNON       10 SN SIERRA MARLIN  2:46.83  25              P    38.72  1:21.14  2:05.67
STEWART, HILARY       10 SN ARDEN HILLS    2:51.00  26              P    38.40  1:23.13  2:05.48

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   10&UN   400 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    5:25.99   4  5:09.56 F1  P    38.61  1:20.36  2:01.86  2:42.79  3:23.90  4:05.11  4:45.73
                                                                    F    35.07  1:14.25  1:53.22  2:33.10  3:12.80  3:52.45  4:31.73
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  5:22.30   3  5:11.93 F2  P    38.14  1:20.21  2:01.33  2:41.97  3:22.46  4:02.84  4:42.99
                                                                    F    36.35  1:16.05  1:56.25  2:35.68  3:14.52  3:54.72  4:33.64
BAXTER, TRISTIN       10 CC CLOVIS SWIM C  5:17.64   1  5:13.04 F3  P    37.23  1:18.02  1:58.87  2:39.26  3:20.20  4:00.71  4:40.19
                                                                    F    36.69  1:15.70  1:55.42  2:35.59  3:15.45  3:55.28  4:34.88
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   5:37.36   6  5:13.56 F4  P    37.70  1:19.34  2:01.81  2:44.85  3:28.24  4:11.74  4:55.33
                                                                    F    34.98  1:13.42  1:52.89  2:33.15  3:13.04  3:53.43  4:33.70
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  5:29.47   5  5:16.67 F5  P    37.31  1:19.84  2:01.38  2:42.78  3:24.42  4:07.06  4:49.49
                                                                    F    35.84  1:15.88  1:56.51  2:36.59  3:16.25  3:57.99  4:39.28
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  5:21.25   2  5:16.80 F6  P    36.80  1:17.68  1:58.52  2:39.12  3:20.29  4:01.19  4:41.68
                                                                    F    35.81  1:15.71  1:55.37  2:36.01  3:16.10  3:57.33  4:37.77
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  5:50.86   8  5:39.09 F7  P    40.67  1:24.78  2:09.95  2:54.68  3:39.90  4:24.89  5:08.39
                                                                    F    38.52  1:21.29  2:03.87  2:46.35  3:29.51  4:13.16  4:55.79


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   10&UN   400 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM   5:44.19   7  5:43.31 F8  P    38.92  1:22.64  2:08.21  2:52.67  3:36.75  4:21.28  5:03.58
                                                                    F    38.10  1:21.49  2:06.22  2:50.15  3:34.95  4:19.20  5:02.60

BAXTER, TRISTIN       10 CC CLOVIS SWIM C  5:17.64   1              P    37.23  1:18.02  1:58.87  2:39.26  3:20.20  4:00.71  4:40.19
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  5:21.25   2              P    36.80  1:17.68  1:58.52  2:39.12  3:20.29  4:01.19  4:41.68
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  5:22.30   3              P    38.14  1:20.21  2:01.33  2:41.97  3:22.46  4:02.84  4:42.99
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    5:25.99   4              P    38.61  1:20.36  2:01.86  2:42.79  3:23.90  4:05.11  4:45.73
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  5:29.47   5              P    37.31  1:19.84  2:01.38  2:42.78  3:24.42  4:07.06  4:49.49
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   5:37.36   6              P    37.70  1:19.34  2:01.81  2:44.85  3:28.24  4:11.74  4:55.33
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM   5:44.19   7              P    38.92  1:22.64  2:08.21  2:52.67  3:36.75  4:21.28  5:03.58
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  5:50.86   8              P    40.67  1:24.78  2:09.95  2:54.68  3:39.90  4:24.89  5:08.39

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS    35.78   2    35.23 F1
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    36.06   3    36.07 F2
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    35.78   1    36.57 F3
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    37.03   4    36.77 F4
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM     37.73   5    37.70 F5
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO    38.42   7    38.13 F6
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU    38.28   6    38.78 F7
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU    38.74   8    39.85 F8

GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS    35.78   2
REED, SHELLI          10 PC SAN BENITO AQ    35.78   1
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    36.06   3
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    37.03   4
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM     37.73   5
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU    38.28   6
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO    38.42   7
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU    38.74   8
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI    39.55   9
DOTZEL, SARAH         10 MD NORTH BALTIMO    39.80  10
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      40.00  11
JEONG, ANNIE          10 PN KING AQUATIC     40.04  12
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      40.62  14
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T    40.62  13
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    40.72  15
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    40.93  16
DUCKWORTH, CLAIRE     10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.07  17
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    41.28  18
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT    41.46  19
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE    41.48  20
CHRISCO, CLARA        10 SN CHICO AQUA JE    41.89  21
RUNYON, SAMANTHA      10 WV WEST VIRGINIA    42.08  22
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS      43.11  23


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:16.70   1  1:16.59 F1  P    37.24
                                                                    F    37.44
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  1:18.90   2  1:18.09 F2  P    37.41
                                                                    F    38.00
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:19.04   3  1:20.15 F3  P    38.34
                                                                    F    38.94
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   1:23.45   4  1:22.21 F4  P    39.99
                                                                    F    39.34
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  1:23.65   5  1:22.76 F5  P    40.45
                                                                    F    40.17
DOTZEL, SARAH         10 MD NORTH BALTIMO  1:24.99   8  1:24.63 F6  P    40.94
                                                                    F    41.97
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU  1:23.94   6  1:25.27 F7  P    40.36
                                                                    F    41.02
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:24.62   7  1:25.85 F8  P    41.40
                                                                    F    41.45

DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  1:16.70   1              P    37.24
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  1:18.90   2              P    37.41
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:19.04   3              P    38.34
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   1:23.45   4              P    39.99
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  1:23.65   5              P    40.45
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU  1:23.94   6              P    40.36
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:24.62   7              P    41.40
DOTZEL, SARAH         10 MD NORTH BALTIMO  1:24.99   8              P    40.94
WATSON, KAYLEY         9 PC ORINDA AQUATI  1:25.51   9              P    41.49
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  1:26.51  10              P    41.39
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:26.52  11              P    42.03
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:28.06  12              P    43.78
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:29.40  13              P    43.88
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH    1:29.41  14              P    43.24
JEONG, ANNIE          10 PN KING AQUATIC   1:29.54  15              P
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM    DQUED                   P    40.28
RUNYON, SAMANTHA      10 WV WEST VIRGINIA   DQUED                   P    43.50

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T    40.00   1    39.56 F1
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE    41.25   2    40.89 F2
HERRINGTON, RACHEL    10 AZ SUN DEVIL AQU    41.80   3    41.90 F3
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR    42.87   5    42.15 F4
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    43.15   6    42.39 F5
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC     42.61   4    42.57 F6
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    43.48   8    42.79 F7
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    43.44   7    44.56 F8

MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T    40.00   1
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE    41.25   2
HERRINGTON, RACHEL    10 AZ SUN DEVIL AQU    41.80   3


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC     42.61   4
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR    42.87   5
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    43.15   6
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    43.44   7
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    43.48   8
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    43.50   9
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV    43.67  10
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    43.83  11
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    43.92  12
OSULLIVAN, KATHERINE  10 SN CHICO AQUA JE    43.98  13
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S    44.19  14
STANLEY, AUBREY       10 SN CHICO AQUA JE    44.35  15
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      44.66  16
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY      44.70  17
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT    44.99  18
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS      45.09  19
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI    45.35  20
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    45.40  21
ADKINS, SHANNON       10 SN SIERRA MARLIN    45.48  22
CHRISCO, CLARA        10 SN CHICO AQUA JE    48.18  23
KANE, EMILY           10 SN ARDEN HILLS      48.56  24

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  1:28.69   1  1:26.54 F1  P    41.89
                                                                    F    40.89
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE  1:32.00   2  1:29.36 F2  P    43.02
                                                                    F    42.22
HERRINGTON, RACHEL    10 AZ SUN DEVIL AQU  1:33.88   3  1:31.67 F3  P    43.45
                                                                    F    43.31
DALEIDEN, JILLIAN     10 SN DAVIS SWIM TE  1:35.86   4  1:32.41 F4  P    45.48
                                                                    F    43.37
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:36.19   5  1:33.08 F5  P    44.75
                                                                    F    44.44
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC   1:37.05   6  1:34.33 F6  P    46.19
                                                                    F    45.06
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:37.32   7  1:34.77 F7  P    45.98
                                                                    F    44.78
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:38.06   8  1:36.14 F8  P    46.47
                                                                    F    45.27

MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  1:28.69   1              P    41.89
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE  1:32.00   2              P    43.02
HERRINGTON, RACHEL    10 AZ SUN DEVIL AQU  1:33.88   3              P    43.45
DALEIDEN, JILLIAN     10 SN DAVIS SWIM TE  1:35.86   4              P    45.48
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:36.19   5              P    44.75
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC   1:37.05   6              P    46.19
VO, ANYA              10 PC SANTA CLARA S  1:37.32   7              P    45.98
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:38.06   8              P    46.47
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:38.12   9              P    47.54
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:38.51  10              P    47.26
OSULLIVAN, KATHERINE  10 SN CHICO AQUA JE  1:38.66  11              P    46.53
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    1:38.68  12              P    47.01
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S  1:39.34  13              P    47.85


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STANLEY, AUBREY       10 SN CHICO AQUA JE  1:39.45  14              P    46.72
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS    1:39.47  15              P    47.00
COLES, ZOE            10 PC VALLEJO AQUAT  1:39.91  16              P    46.42
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR  1:40.03  17              P    46.55
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  1:40.27  18              P    46.84
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:40.84  19              P    49.14
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:41.65  20              P    49.29
JOHNSON, RYLIE         9 AZ SUN DEVIL AQU  1:47.23  21              P    51.35
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    35.10   1    34.98 F1
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    36.13   3    35.36 F2
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    36.40   5    36.24 F3
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE    36.07   2    36.58 F4
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS    36.58   8    36.88 F5
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC     36.52   7    37.01 F6
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF     36.50   6    37.55 F7
GOLDMAN, VICTORIA     10 PC PIRANHA SWIMM    36.23   4    37.70 F8

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    35.10   1
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE    36.07   2
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT    36.13   3
GOLDMAN, VICTORIA     10 PC PIRANHA SWIMM    36.23   4
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S    36.40   5
BISPO, KASSY          10 PC SPORTSMEN OF     36.50   6
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC     36.52   7
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS    36.58   8
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR    36.69   9
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO    36.79  10
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU    36.85  11
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    36.86  12
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM     36.96  13
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T    36.99  14
KLAREN, MELANIE        9 PC TIGER AQUATIC    37.37  15
DOTZEL, SARAH         10 MD NORTH BALTIMO    37.52  16
JEONG, ANNIE          10 PN KING AQUATIC     37.61  18
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     37.61  17
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV    37.63  19
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC BERKELY BNEAR    37.65  20
GOSSEL, ALISON        10 PC NORTH BAY AQU    37.93  21
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    38.28  22
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE    38.31  23
OSULLIVAN, KATHERINE  10 SN CHICO AQUA JE    38.85  24
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S    38.87  25
STEWART, HILARY       10 SN ARDEN HILLS      38.96  26
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU    39.03  27
ADKINS, SHANNON       10 SN SIERRA MARLIN    39.16  28
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS      39.20  29
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    39.27  30
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    39.49  31
FAVERO, AMANDA        10 SN ARDEN HILLS      40.07  32
FRABASILIO, MYRIAH     9 AZ SOUTHERN ARIZ    40.19  33


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, RYLIE         9 AZ SUN DEVIL AQU    40.41  34
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    40.74  35
RUNYON, SAMANTHA      10 WV WEST VIRGINIA    41.45  36
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH      41.50  37
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  1:18.94   2  1:16.15 F1  P    36.00
                                                                    F    35.18
GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:18.40   1  1:16.92 F2  P    36.40
                                                                    F    35.78
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:22.13   4  1:18.26 F3  P    37.30
                                                                    F    35.75
BAXTER, TRISTIN       10 CC CLOVIS SWIM C  1:22.33   5  1:20.29 F4  P    38.89
                                                                    F    38.38
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  1:21.42   3  1:20.62 F5  P    38.13
                                                                    F    37.52
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:24.48   7  1:21.84 F6  P    39.12
                                                                    F    38.60
GOLDMAN, VICTORIA     10 PC PIRANHA SWIMM  1:24.56   8  1:24.20 F7  P    38.14
                                                                    F    39.03
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE  1:24.35   6  1:24.43 F8  P    38.37
                                                                    F    39.06

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:18.40   1              P    36.40
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  1:18.94   2              P    36.00
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  1:21.42   3              P    38.13
WALITSCH, JAMIE       10 PC AGCC OSPREY    1:22.13   4              P    37.30
BAXTER, TRISTIN       10 CC CLOVIS SWIM C  1:22.33   5              P    38.89
WINDGASSEN, TAYLOR    10 PC SILICON VALLE  1:24.35   6              P    38.37
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:24.48   7              P    39.12
GOLDMAN, VICTORIA     10 PC PIRANHA SWIMM  1:24.56   8              P    38.14
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:24.73   9              P    38.81
DOTZEL, SARAH         10 MD NORTH BALTIMO  1:24.79  10              P    39.16
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC   1:27.20  11              P    39.00
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU  1:27.27  12              P    40.71
JEONG, ANNIE          10 PN KING AQUATIC   1:27.50  13              P    39.38
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:27.52  14              P    39.20
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  1:27.84  15              P    40.33
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU  1:27.98  16              P    40.46
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR  1:28.26  17              P    40.85
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S  1:28.80  18              P    41.80
LEVENS, TEVA           9 PC STANFORD COVI  1:32.68  19              P    43.05
KANE, EMILY           10 SN ARDEN HILLS    1:33.14  20              P    41.17
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS    1:33.46  21              P    42.61
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM   1:34.14  22              P    43.41
AQUINO, NINA          10 PC FLYING FISH    1:34.36  23              P    41.98
LOOK, MACKENZIE       10 PC WEST VALLEY S  1:39.80  24              P    44.15
STEWART, HILARY       10 SN ARDEN HILLS    1:40.19  25              P    42.71


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:50.55   1  2:44.63 F1  P    36.70  1:19.77  2:10.23
                                                                    F    36.23  1:17.44  2:05.96
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  2:52.12   2  2:45.62 F2  P    36.37  1:20.43  2:12.21
                                                                    F    36.15  1:19.04  2:08.94
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  2:52.85   3  2:46.95 F3  P    37.42  1:21.12  2:14.46
                                                                    F    35.84  1:17.79  2:08.68
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  2:56.68   4  2:53.38 F4  P    39.47  1:25.59  2:15.81
                                                                    F    39.92  1:24.86  2:11.63
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  2:57.37   5  2:56.72 F5  P    38.42  1:25.59  2:17.57
                                                                    F    38.37  1:24.31  2:17.19
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE  3:00.22   7  2:58.94 F6  P    40.76  1:28.76  2:18.00
                                                                    F    41.20  1:29.51  2:19.22
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:58.93   6  2:59.65 F7  P    40.09  1:28.04  2:18.58
                                                                    F    41.60  1:28.38  2:19.46
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  3:02.37   8  3:01.05 F8  P    41.78  1:31.04  2:24.27
                                                                    F    41.39  1:31.36  2:23.90

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:50.55   1              P    36.70  1:19.77  2:10.23
DELISLE, LAURENCE     10 PC DEANZA CUPERT  2:52.12   2              P    36.37  1:20.43  2:12.21
GUTIERREZ DEL  BASQUE 10 BD SUNCITY SEALS  2:52.85   3              P    37.42  1:21.12  2:14.46
MCGOWAN, MALLORY      10 SN COLUSA SWIM T  2:56.68   4              P    39.47  1:25.59  2:15.81
MUNCHEL, CARLY        10 MD NORTH BALTIMO  2:57.37   5              P    38.42  1:25.59  2:17.57
ANDERSON, HALEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:58.93   6              P    40.09  1:28.04  2:18.58
ANDERSON, DARCIE      10 SN CHICO AQUA JE  3:00.22   7              P    40.76  1:28.76  2:18.00
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  3:02.37   8              P    41.78  1:31.04  2:24.27
BRANDL, KATHLEEN      10 PC PENINSULA COV  3:02.39   9              P    39.53  1:28.82  2:20.98
KRAKOSKI, HALEY       10 AZ PHOENIX SWIM   3:03.63  10              P    38.80  1:24.36  2:22.13
SORIA, JESSICA        10 PN KING AQUATIC   3:04.03  11              P    38.95  1:31.22  2:22.93
ANDREWS, TINSLEY      10 AZ SUN DEVIL AQU  3:04.35  12              P    40.25  1:29.12  2:24.42
CORBIN, KAELYN        10 AZ SUN DEVIL AQU  3:04.85  13              P    40.42  1:27.72  2:23.29
HERRINGTON, RACHEL    10 AZ SUN DEVIL AQU  3:04.88  14              P    41.09  1:33.83  2:22.56
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  3:06.14  15              P    40.03  1:29.86  2:23.75
GRAVEN, KRISTINA      10 PC SANTA CLARA S  3:06.68  16              P    45.60  1:33.81  2:27.41
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  3:06.71  17              P    42.70  1:32.22  2:26.55
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   3:06.87  18              P    40.77  1:29.15  2:25.14
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  3:07.39  19              P    41.84  1:29.40  2:27.05
GUARDALABENE, ISA     10 PC BERKELY BNEAR  3:07.69  20              P    40.03  1:31.11  2:26.13
DANG, VIVIAN          10 PC FLYING FISH    3:07.92  21              P    42.68  1:32.59  2:25.99
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  3:10.35  22              P    47.02  1:33.01  2:27.59
RUNYON, SAMANTHA      10 WV WEST VIRGINIA  3:10.64  23              P    42.09  1:30.05  2:27.75
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   3:11.29  24              P    43.00  1:30.33  2:26.02
OPATRNY, LAUREN       10 PC SANTA CLARA S  3:12.11  25              P    42.60  1:33.47  2:28.81
GOLDSTEIN, ANNA       10 PC BERKELY BNEAR  3:14.11  26              P    43.06  1:33.02  2:32.15
UU, GREER             10 SN ARDEN HILLS    3:18.63  27              P    43.34  1:36.98  2:34.30


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SDA, A 10-UN          10 AZ SUN DEVIL AQU               2:30.86   1      39.24  1:21.55  1:57.80
         CORBIN, KAELYN      10
         HERRINGTON, RACHEL  10
         ANDREWS, TINSLEY    10
         JOHNSON, RYLIE       9
SCSC, A 10-UN         10 PC SANTA CLARA S               2:32.55   2      40.69  1:35.65  1:58.85
         HEGDE, ROSHINI      10
         VO, ANYA            10
         OPATRNY, LAUREN     10
         GRAVEN, KRISTINA    10
DACA, A 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:35.02   3      36.56  1:24.08  2:02.06
         DELISLE, LAURENCE   10
         YUEN, VIVIAN        10
         NGUYEN, STEPHANIE   10
         WANG, KAREN         10
CAJ, A 10-UN          10 SN CHICO AQUA JE               2:39.28   4      41.98  1:26.63  2:06.89
         CHRISCO, CLARA      10
         STANLEY, AUBREY     10
         OSULLIVAN, KATHERINE10
         ANDERSON, DARCIE    10
SRN, A 10-UN          10 PC SANTA ROSA NE               2:40.80   5      43.00  1:30.71  2:07.29
         ROGERS, KRISTIN     10
         HANNIS, MOLLY       10
         DIRADO, MADELINE     9
         SIMS, STEPHANIE     10
WV, A 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:40.87   6      41.59  1:25.98  2:04.38
         OOSTERHOUSE, LINDSAY10
         NOLET, MEGAN        10
         LOOK, MACKENZIE     10
         CONSTANTINE, KAT    10
AH, A 10-UN           10 SN ARDEN HILLS                 2:42.55   7      42.11  1:29.48  2:14.88
         UU, GREER           10
         KANE, EMILY         10
         FAVERO, AMANDA      10
         STEWART, HILARY     10
AGCC, A 10-UN         10 PC AGCC OSPREY                 2:45.04   8      43.46  1:32.44  2:07.17
         POWER, KELLEN       10
         SHERIDAN, REBECCA   10
         WALITSCH, JAMIE     10
         HOYT, KRISTEN        9
FF, A 10-UN           10 PC FLYING FISH                 2:46.71   9    1:02.57  1:27.51  2:06.89
         DANG, VIVIAN        10
         LU, ZOE             10
         AQUINO, NINA        10
         NGUYEN, EILEEN       9
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:48.19  10    1:01.38  1:32.04  2:11.89
         LIANG, JOANN        10
         HOOD, NICOLE        10
         AMOG, JACLYN         9
         PADILLA, REBEKAH     9
VJO, A 10-UN          10 PC VALLEJO AQUAT               2:52.45  11      46.85  1:32.47  2:13.94


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PCA, A 10-UN          10 PC PENINSULA COV                DQUED           41.85  1:24.51  2:05.10
         SMITH, ESTHER       10
         BRANDL, KATHLEEN    10
         SMITH, HEATHER       9
         BROOKS, DANIELLE    10

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SDA, A 10-UN          10 AZ SUN DEVIL AQU               2:14.51   1      33.55  1:06.59  1:42.00
         ANDREWS, TINSLEY    10
         CORBIN, KAELYN      10
         HERRINGTON, RACHEL  10
         JOHNSON, RYLIE       9
DACA, A 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:17.67   2      33.98  1:09.34  1:45.81
         WANG, KAREN         10
         NGUYEN, STEPHANIE   10
         YUEN, VIVIAN        10
         DELISLE, LAURENCE   10
SCSC, A 10-UN         10 PC SANTA CLARA S               2:18.72   3      35.57  1:10.28  2:05.22
         VO, ANYA            10
         HEGDE, ROSHINI      10
         OPATRNY, LAUREN     10
         GRAVEN, KRISTINA    10
BEAR, A 10-UN         10 PC BERKELY BNEAR               2:19.27   4      54.23  1:07.97  1:46.72
         GOLDSTEIN, ANNA     10
         WALLACE, LIZA       10
         HAHN, MICAELA       10
         GUARDALABENE, ISA   10
CAJ, A 10-UN          10 SN CHICO AQUA JE               2:20.31   5      35.13  1:09.38  1:46.52
         CHRISCO, CLARA      10
         OSULLIVAN, KATHERINE10
         SMITH, REYSA        10
         ANDERSON, DARCIE    10
WV, A 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:20.89   6      34.75  1:10.42  1:47.10
         OOSTERHOUSE, LINDSAY10
         NOLET, MEGAN        10
         CONSTANTINE, KAT    10
         LOOK, MACKENZIE     10
AH, A 10-UN           10 SN ARDEN HILLS                 2:21.92   7      58.18  1:13.58  1:48.15
         KANE, EMILY         10
         VERNON, ALYX        10
         UU, GREER           10
         STEWART, HILARY     10
SRN, A 10-UN          10 PC SANTA ROSA NE               2:22.74   8      34.78  1:11.90  1:54.18
         DIRADO, MAYA         9
         HARRIS, KIMMIE      10
         ROGERS, KRISTIN     10
         SIMS, STEPHANIE     10
AGCC, A 10-UN         10 PC AGCC OSPREY                 2:23.39   9      33.89  1:07.55  2:06.91
         WALITSCH, JAMIE     10
         POWER, KELLEN       10
         SHERIDAN, REBECCA   10
         HOYT, KRISTEN        9


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:23.69  10      38.04  1:15.99  2:12.44
         AMOG, JACLYN         9
         CURRAN, HANNAH      10
         LIANG, JOANN        10
         PADILLA, REBEKAH     9
FF, A 10-UN           10 PC FLYING FISH                 2:28.13  11    1:01.47  1:10.83  2:15.35
         AQUINO, NINA        10
         DANG, VIVIAN        10
         NGUYEN, EILEEN       9
         TU, JESSICA         10
VJO, A 10-UN          10 PC VALLEJO AQUAT               2:30.00  12      36.20  1:12.35  1:51.17
         FELIX, DANIKA       10
         COLES, ZOE          10
         MIGUEL, CAMILLE      9
         TABOR, SAMANTHA      9

============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  151
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     28.88   1    28.51 F1
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    29.22   2    28.83 F2
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    29.55   3    29.16 F3
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    29.63   5    29.32 F4
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    29.86   7    29.32 F4
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    29.57   4    29.77 F6
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    29.67   6    29.77 F6
CLEMENT, MELANIE      11 AZ SUN DEVIL AQU    29.95   8    30.30 F8

HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     28.88   1
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    29.22   2
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    29.55   3
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    29.57   4
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    29.63   5
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    29.67   6
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    29.86   7
CLEMENT, MELANIE      11 AZ SUN DEVIL AQU    29.95   8
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    30.05   9
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    30.09  10
JAECKEL, KRISTY       12 CO ACES SWIM CLU    30.34  11
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU    30.37  12
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI    30.42  13
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV    30.46  14
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT    30.49  15
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    30.52  17
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU    30.52  16
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU    30.53  19
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      30.53  18
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE    30.64  20
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH     30.70  21
CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO           30.72  22
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO           30.73  23
MCGEE, BRANDIE        12 SN CENTRAL VALLE    30.76  25
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    30.76  24
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    30.83  26
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    30.94  27


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  151
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    31.01  28
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW    31.03  29
GEORGE, CHRISTINA     11 SN VACAVILLE SWI    31.11  30
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    31.12  31
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     31.14  32
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    31.16  33
GAYMAN, HEIDI         12 PC NORTH BAY AQU    31.41  34
SIMPSON, CARA         12 PC SILICON VALLE    31.44  35
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA    31.57  36
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    31.66  37
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH    31.70  38
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    31.76  39
MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO           32.12  40

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:02.81   1  1:02.27 F1  P    29.99
                                                                    F    29.47
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:03.91   4  1:02.68 F2  P    30.42
                                                                    F    30.29
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  1:03.56   2  1:02.92 F3  P    30.34
                                                                    F    30.34
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:03.65   3  1:03.46 F4  P    30.94
                                                                    F    30.66
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:04.07   7  1:03.63 F5  P    30.95
                                                                    F    31.12
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  1:03.94   5  1:03.78 F6  P    30.84
                                                                    F    30.93
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:03.96   6  1:04.07 F7  P    30.78
                                                                    F    30.89
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  1:04.21   8  1:04.35 F8  P    31.32
                                                                    F    31.02

BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:02.81   1              P    29.99
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  1:03.56   2              P    30.34
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:03.65   3              P    30.94
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:03.91   4              P    30.42
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  1:03.94   5              P    30.84
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:03.96   6              P    30.78
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:04.07   7              P    30.95
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  1:04.21   8              P    31.32
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.65   9              P    31.12
BISPO, KARLEE         12 PC SPORTSMEN OF   1:04.86  10              P    30.68
CLEMENT, MELANIE      11 AZ SUN DEVIL AQU  1:04.98  11              P    31.72
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:05.17  12              P    30.35
EDWARDS, KATIE        11 CC MERCED SKIMME  1:05.19  13              P    31.91
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:05.25  14              P    31.66
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:05.62  15              P    31.24
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:05.79  16              P    31.71
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:05.84  17              P    31.30
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  1:06.01  18              P    32.11
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  1:06.07  19              P    31.86
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:06.10  20              P    31.80
CARTER, STACY         12 CC MERCED SKIMME  1:06.18  22              P    32.26


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:06.18  21              P    31.86
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV  1:06.19  23              P    31.89
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:06.24  24              P    31.98
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS    1:06.60  25              P    32.04
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:06.78  26              P    31.91
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:06.85  27              P    32.70
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  1:06.89  28              P    32.64
CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO         1:07.03  29              P    31.61
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH   1:07.21  30              P    32.60
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    1:07.24  31              P    33.22
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:07.31  32              P    32.07
GEORGE, CHRISTINA     11 SN VACAVILLE SWI  1:07.55  33              P    32.79
SALAS, BEATRIZ        12 ** MEXICO         1:07.63  34              P    32.82
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    1:07.77  35              P    33.49
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  1:07.81  36              P    33.91
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  1:07.93  38              P    32.96
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  1:07.93  37              P    33.11
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  1:08.06  39              P    32.76
JAECKEL, KRISTY       12 CO ACES SWIM CLU  1:08.18  40              P    32.10
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA  1:08.26  41              P    33.30
KIRKPATRICK, ALAJNA   11 AZ SWIM TUCSON    1:08.28  42              P    32.63
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT  1:08.59  43              P    33.85
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  1:08.79  44              P    32.40
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:08.95  45              P    32.33
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU  1:09.02  46              P    32.09
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI  1:09.06  47              P    33.84
CONROW, KELSEY        11 PC ALMADEN SWIM   1:09.31  48              P    32.47
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  1:09.40  49              P    33.64
LUCAS, SOPHIE         12 PC UNATTACHED PA  1:09.68  50              P    33.74
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE  1:10.14  51              P    33.09
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  1:10.48  53              P    33.79
MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO         1:10.48  52              P    33.47
ORTIZ, JESSICA        12 ** MEXICO         1:10.61  54              P    34.09
MCGEE, BRANDIE        12 SN CENTRAL VALLE  1:10.78  55              P    33.89
GONZALEZ, ALEJANDRA   12 ** MEXICO         1:10.90  56              P    33.90
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:11.41  57              P    34.18
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO         1:11.82  58              P    33.43
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE   DQUED                   P    33.31
SHARP, MOLLY          12 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    32.57

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:15.08   1  2:12.94 F1  P    31.98  1:06.32  1:40.49
                                                                    F    31.82  1:05.53  1:39.50
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  2:18.27   4  2:13.36 F2  P    31.49  1:07.27  1:42.26
                                                                    F    31.06  1:05.19  1:39.56
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  2:16.92   3  2:17.70 F3  P    31.17  1:06.37  1:41.98
                                                                    F    32.27  1:06.99  1:42.95
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  2:16.77   2  2:17.75 F4  P    32.53  1:07.69  1:42.97
                                                                    F    32.89  1:08.19  1:43.30
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:19.52   7  2:17.78 F5  P    32.37  1:08.45  1:44.17
                                                                    F    33.07  1:07.52  1:43.63
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:18.70   5  2:18.28 F6  P    32.02  1:07.26  1:42.88
                                                                    F    32.38  1:07.44  1:43.33


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  2:19.75   8  2:18.43 F7  P    32.45  1:07.75  1:43.56
                                                                    F    32.06  1:07.61  1:43.54
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  2:19.45   6  2:18.87 F8  P    31.49  1:07.47  1:44.42
                                                                    F    31.27  1:07.22  1:43.95

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:15.08   1              P    31.98  1:06.32  1:40.49
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  2:16.77   2              P    32.53  1:07.69  1:42.97
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  2:16.92   3              P    31.17  1:06.37  1:41.98
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  2:18.27   4              P    31.49  1:07.27  1:42.26
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:18.70   5              P    32.02  1:07.26  1:42.88
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE  2:19.45   6              P    31.49  1:07.47  1:44.42
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:19.52   7              P    32.37  1:08.45  1:44.17
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  2:19.75   8              P    32.45  1:07.75  1:43.56
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS    2:20.17   9              P    32.62  1:08.67  1:45.16
CLEMENT, MELANIE      11 AZ SUN DEVIL AQU  2:20.20  10              P    32.80  1:07.82  1:44.34
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  2:20.38  11              P    33.99  1:09.83  1:46.03
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  2:20.79  12              P    32.26  1:08.41  1:45.04
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:21.18  13              P    32.76  1:08.95  1:45.67
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:21.63  14              P    33.30  1:09.08  1:45.81
DEVINNEY, ERIN        12 AZ PHOENIX SWIM   2:21.64  15              P    32.52  1:09.25  1:46.46
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  2:21.81  16              P    32.98  1:09.05  1:45.89
SALAS, BEATRIZ        12 ** MEXICO         2:22.03  17              P    33.46  1:09.43  1:45.98
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:22.59  18              P    33.01  1:09.64  1:46.41
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:22.60  19              P    33.21  1:10.06  1:46.79
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  2:22.64  20              P    33.44  1:09.75  1:47.02
CARTER, STACY         12 CC MERCED SKIMME  2:22.68  21              P    33.34  1:09.81  1:46.46
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:22.72  22              P    33.61  1:10.67  1:46.67
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         2:23.25  23              P    33.16  1:09.34  1:46.48
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV  2:23.35  24              P    32.12  1:08.28  1:46.21
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH   2:24.29  25              P    33.53  1:11.68  1:49.33
EDWARDS, KATIE        11 CC MERCED SKIMME  2:24.30  26              P    32.92  1:10.22  1:48.37
KIRKPATRICK, ALAJNA   11 AZ SWIM TUCSON    2:24.31  27              P    33.54  1:10.42  1:47.75
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:24.67  28              P    33.09  1:10.14  1:47.78
WESNOVSKY, CAROLYN    12 SN DAVIS SWIM TE  2:24.85  29              P    33.92  1:11.36  1:48.25
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  2:25.09  30              P    33.67  1:09.76  1:47.25
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  2:25.28  31              P    34.59  1:10.46  1:48.42
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO         2:25.86  32              P    33.56  1:10.95  1:49.08
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE  2:26.01  33              P    33.82  1:10.31  1:48.58
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  2:26.28  34              P    33.56  1:11.55  1:49.28
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  2:26.29  35              P    33.70  1:11.29  1:49.80
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO         2:26.48  36              P    33.63  1:11.19  1:49.58
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    2:26.51  37              P    35.16  1:12.89  1:50.15
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  2:26.56  38              P    33.71  1:11.25  1:49.37
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  2:26.64  39              P    33.65  1:11.23  1:49.54
LUCAS, SOPHIE         12 PC UNATTACHED PA  2:26.81  40              P    33.69  1:11.10  1:49.13
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  2:27.46  41              P    34.78  1:12.85  1:50.80
ORTIZ, JESSICA        12 ** MEXICO         2:28.11  42              P    34.34  1:11.68  1:49.75
GONZALEZ, ALEJANDRA   12 ** MEXICO         2:28.14  43              P    33.51  1:10.80  1:49.26
MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO         2:29.39  44              P    33.75  1:12.20  1:50.89
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  2:31.49  45              P    34.61  1:13.05  1:52.64
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM   2:32.50  46              P    33.83  1:12.79  1:52.73


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  4:47.10   1  4:39.01 F1  P    34.26  1:10.48  1:46.70  2:23.09  2:59.42  3:36.04  4:11.56
                                                                    F    32.56  1:07.63  1:42.81  2:18.45  2:53.68  3:29.29  4:04.42
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  4:49.05   2  4:43.53 F2  P    32.16  1:07.93  1:44.64  2:21.50  2:58.34  3:35.80  4:12.99
                                                                    F    31.91  1:07.68  1:43.47  2:19.86  2:55.98  3:32.71  4:08.96
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  4:50.69   3  4:43.58 F3  P    34.36  1:10.53  1:46.73  2:23.30  2:59.65  3:36.61  4:13.94
                                                                    F    32.70  1:07.83  1:43.19  2:19.22  2:54.67  3:30.98  4:07.85
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  4:57.83   8  4:49.76 F4  P    34.66  1:11.79  1:49.73  2:27.83  3:06.09  3:43.88  4:21.05
                                                                    F    33.54  1:09.78  1:46.52  2:23.56  3:00.36  3:37.14  4:13.60
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  4:54.20   4  4:50.09 F5  P    32.80  1:09.31  1:45.95  2:23.84  3:01.53  3:39.35  4:17.21
                                                                    F    32.25  1:08.37  1:44.65  2:21.94  2:58.88  3:36.62  4:13.76
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  4:56.86   6  4:52.24 F6  P    32.96  1:09.03  1:46.32  2:24.29  3:02.28  3:41.24  4:19.54
                                                                    F    32.69  1:09.14  1:45.51  2:23.17  3:00.46  3:38.32  4:15.91
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS    4:54.61   5  4:52.65 F7  P    33.48  1:09.96  1:46.92  2:24.73  3:02.16  3:39.96  4:18.10
                                                                    F    32.79  1:08.54  1:45.17  2:22.47  2:59.78  3:38.08  4:15.83
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  4:57.82   7  4:52.86 F8  P    33.19  1:09.40  1:46.88  2:25.37  3:04.08  3:42.65  4:21.00
                                                                    F    32.95  1:08.50  1:45.63  2:23.14  3:01.47  3:39.24  4:17.35

LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  4:47.10   1              P    34.26  1:10.48  1:46.70  2:23.09  2:59.42  3:36.04  4:11.56
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  4:49.05   2              P    32.16  1:07.93  1:44.64  2:21.50  2:58.34  3:35.80  4:12.99
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  4:50.69   3              P    34.36  1:10.53  1:46.73  2:23.30  2:59.65  3:36.61  4:13.94
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  4:54.20   4              P    32.80  1:09.31  1:45.95  2:23.84  3:01.53  3:39.35  4:17.21
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS    4:54.61   5              P    33.48  1:09.96  1:46.92  2:24.73  3:02.16  3:39.96  4:18.10
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  4:56.86   6              P    32.96  1:09.03  1:46.32  2:24.29  3:02.28  3:41.24  4:19.54
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  4:57.82   7              P    33.19  1:09.40  1:46.88  2:25.37  3:04.08  3:42.65  4:21.00
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  4:57.83   8              P    34.66  1:11.79  1:49.73  2:27.83  3:06.09  3:43.88  4:21.05
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  4:58.03   9              P    34.32  1:11.76  1:49.64  2:27.54  3:05.43  3:44.06  4:21.27
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  4:58.60  10              P    33.42  1:10.37  1:47.92  2:26.63  3:04.83  3:43.36  4:21.52
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  5:00.53  11              P    33.66  1:11.74  1:50.42  2:28.61  3:07.23  3:45.77  4:23.79
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  5:01.37  12              P    34.06  1:10.72  1:48.11  2:26.63  3:05.26  3:44.61  4:23.03
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:01.51  13              P    34.44  1:11.54  1:49.24  2:27.26  3:05.52  3:44.22  4:22.98
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  5:02.16  14              P    35.02  1:13.12  1:51.57  2:30.63  3:08.13  3:46.75  4:25.19
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO         5:03.00  15              P    34.74  1:12.79  1:52.00  2:30.86  3:09.19  3:47.83  4:25.61
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  5:04.51  17              P    34.17  1:11.68  1:50.00  2:29.01  3:07.88  3:46.91  4:25.57
SALAS, BEATRIZ        12 ** MEXICO         5:04.51  16              P    34.52  1:11.91  1:50.12  2:28.98  3:07.72  3:48.13  4:26.76
CLEMENT, MELANIE      11 AZ SUN DEVIL AQU  5:04.55  18              P    34.30  1:10.83  1:48.48  2:27.43  3:07.17  3:47.26  4:26.90
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  5:05.12  19              P    36.29  1:14.12  1:52.43  2:31.00  3:09.09  3:48.18  4:26.79
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH   5:06.33  20              P    34.24  1:13.16  1:51.99  2:31.96  3:12.21  3:52.52  4:31.61
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  5:06.74  21              P    33.96  1:12.65  1:51.32  2:30.62  3:10.11  3:49.17  4:28.54
ORTIZ, JESSICA        12 ** MEXICO         5:06.75  22              P    35.86  1:13.82  1:52.96  2:31.52  3:10.60  3:49.99  4:28.77
WESNOVSKY, CAROLYN    12 SN DAVIS SWIM TE  5:09.03  23              P    34.82  1:12.79  1:52.50  2:32.01  3:11.36  3:51.32  4:30.85
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:09.23  24              P    34.84  1:13.14  1:53.05  2:32.95  3:12.03  3:51.68  4:31.39
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  5:09.88  25              P    35.34  1:14.34  1:54.72  2:34.11  3:14.38  3:54.45  4:33.72
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    5:09.93  26              P    35.27  1:14.05  1:54.13  2:33.34  3:13.10  3:53.50  4:33.03
GONZALEZ, ALEJANDRA   12 ** MEXICO         5:10.01  27              P    35.95  1:14.25  1:53.33  2:32.55  3:12.05  3:52.62  4:32.66
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  5:10.19  28              P    34.68  1:13.23  1:53.33  2:32.79  3:12.66  3:52.32  4:32.24
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  5:12.08  29              P    35.91  1:13.68  1:52.93  2:32.06  3:12.10  3:52.41  4:33.11
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  5:13.40  30              P    34.48  1:13.14  1:52.51  2:32.71  3:12.95  3:53.78  4:34.64
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    5:14.37  31              P    35.52  1:14.09  1:54.86  2:35.75  3:15.83  3:55.37  4:35.04
HUNZIKER, KARA        12 SN REDDING SWIM   5:20.16  32              P    34.88  1:14.02  1:55.30  2:36.06  3:17.14  3:59.00  4:39.87
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  5:21.54  33              P    36.95  1:17.07  1:57.64  2:38.95  3:19.44  4:00.75  4:41.80


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    32.51   1    32.76 F1
JAECKEL, KRISTY       12 CO ACES SWIM CLU    34.45   7    33.27 F2
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI    33.27   2    33.36 F3
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    34.03   4    33.53 F4
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     34.12   5    33.55 F5
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS      34.30   6    33.96 F6
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    34.02   3    34.08 F7
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU    34.49   8    34.92 F8

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    32.51   1
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI    33.27   2
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    34.02   3
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    34.03   4
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     34.12   5
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS      34.30   6
JAECKEL, KRISTY       12 CO ACES SWIM CLU    34.45   7
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU    34.49   8
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI    34.51   9
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      34.74  10
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU    35.06  11
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     35.38  12
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    35.54  13
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    35.73  15
YUNG, ANITA           12 PC HUMBOLDT SWIM    35.73  14
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    35.74  16
SIMPSON, CARA         12 PC SILICON VALLE    35.78  17
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    35.98  18
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI    36.10  20
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE    36.10  19
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    36.11  21
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW    36.16  22
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE    36.21  23
COMPTON, CLAIRE       12 PC MONTCLAIR SWI    36.25  24
CASTEJON, MARGAUX     12 PC DEANZA CUPERT    36.67  25
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI    36.68  26
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL    36.71  27
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV    36.79  28
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO           36.84  29
DIMAGMALIW, R. CHRIST 11 PC DALY CITY DOL    36.87  30
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    36.98  31
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    37.03  32
BARRETO, VALERIA      12 ** MEXICO           37.12  33
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH      37.39  34
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI    37.45  35
DEVINNEY, ERIN        12 AZ PHOENIX SWIM     37.65  36
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    38.12  37
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH    38.21  38
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH     38.47  39
ORTIZ, JESSICA        12 ** MEXICO           38.80  40

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE                 32.16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:09.69   1  1:08.74 F1  P    34.86
                                                                    F    34.04
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.16   2  1:09.65 F2  P    35.34
                                                                    F    34.07
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:14.09   5  1:12.19 F3  P    36.15
                                                                    F    35.40
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:13.38   4  1:12.25 F4  P    35.99
                                                                    F    35.41
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    1:12.39   3  1:13.86 F5  P    35.56
                                                                    F    36.33
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:15.31   7  1:13.94 F6  P    36.13
                                                                    F    36.04
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:15.45   8  1:14.55 F7  P    37.07
                                                                    F    36.44
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:14.96   6  1:15.55 F8  P    36.24
                                                                    F    36.77

COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:09.69   1              P    34.86
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.16   2              P    35.34
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    1:12.39   3              P    35.56
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:13.38   4              P    35.99
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:14.09   5              P    36.15
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:14.96   6              P    36.24
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:15.31   7              P    36.13
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:15.45   8              P    37.07
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:15.59   9              P    36.60
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:16.00  10              P    37.34
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:16.29  12              P    37.29
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:16.29  11              P    37.52
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE  1:16.52  13              P    37.16
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO         1:16.68  14              P    37.36
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  1:17.30  15              P    37.79
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   1:17.53  16              P    37.71
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO         1:17.60  17              P    38.62
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY    1:17.73  18              P    37.10
VIEWEG, JAYME         12 AZ SUN DEVIL AQU  1:17.85  19              P    37.63
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         1:17.91  20              P    37.74
JAECKEL, KRISTY       12 CO ACES SWIM CLU  1:18.18  21              P    37.87
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:18.49  22              P    37.80
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU  1:18.60  23              P    37.85
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS    1:18.78  24              P    38.86
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE  1:18.85  25              P    38.43
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    1:18.96  26              P    39.03
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:19.12  27              P    39.01
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:19.30  28              P    38.56
BARRETO, VALERIA      12 ** MEXICO         1:19.46  29              P    39.23
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  1:20.14  30              P    38.95
YUNG, ANITA           12 PC HUMBOLDT SWIM  1:20.28  31              P    37.95
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  1:20.74  32              P    39.27
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH    1:21.11  33              P    40.71
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  1:21.12  34              P    38.92
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:22.29  35              P    40.23
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    38.69


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:34.13   1  2:29.04 F1  P    36.11  1:15.29  1:54.99
                                                                    F    35.16  1:12.96  1:50.48
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:34.15   2  2:31.54 F2  P    35.86  1:14.95  1:54.88
                                                                    F    35.88  1:14.52  1:54.49
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  2:36.21   4  2:34.93 F3  P    35.66  1:15.32  1:56.45
                                                                    F    35.04  1:13.35  1:54.33
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    2:35.70   3  2:35.90 F4  P    36.26  1:16.13  1:57.03
                                                                    F    36.09  1:15.53  1:56.85
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  2:38.84   7  2:37.27 F5  P    38.65  1:19.01  1:59.40
                                                                    F    38.76  1:18.30  1:58.25
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:38.66   6  2:37.71 F6  P    37.13  1:16.55  1:57.50
                                                                    F    36.57  1:16.21  1:57.17
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO         2:37.69   5  2:38.97 F7  P    37.69  1:17.64  1:58.38
                                                                    F    37.65  1:17.87  1:58.97
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  2:41.43   8  2:39.68 F8  P    38.49  1:19.39  2:00.70
                                                                    F    37.54  1:18.36  1:59.03

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:34.13   1              P    36.11  1:15.29  1:54.99
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:34.15   2              P    35.86  1:14.95  1:54.88
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    2:35.70   3              P    36.26  1:16.13  1:57.03
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  2:36.21   4              P    35.66  1:15.32  1:56.45
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO         2:37.69   5              P    37.69  1:17.64  1:58.38
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:38.66   6              P    37.13  1:16.55  1:57.50
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  2:38.84   7              P    38.65  1:19.01  1:59.40
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  2:41.43   8              P    38.49  1:19.39  2:00.70
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE  2:42.34   9              P    37.46  1:18.10  1:59.83
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         2:42.47  10              P    37.91  1:18.72  2:01.30
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  2:42.78  11              P    38.93  1:20.36  2:02.77
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC   2:43.24  12              P    38.49  1:19.61  2:02.19
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  2:43.32  13              P    38.23  1:19.53  2:01.95
BISPO, KARLEE         12 PC SPORTSMEN OF   2:43.45  14              P    38.32  1:19.71  2:01.93
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:44.49  15              P    38.46  1:19.97  2:03.08
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  2:45.67  16              P    38.53  1:20.01  2:03.55
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:45.83  17              P    39.10  1:21.27  2:03.35
BARRETO, VALERIA      12 ** MEXICO         2:46.08  18              P    39.71  1:22.25  2:05.14
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE  2:46.43  19              P    40.33  1:21.98  2:04.87
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  2:47.23  20              P    39.57  1:22.33  2:05.36
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO          DQUED                   P    39.14  1:20.28  2:02.10

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU    37.28   2    36.68 F1
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    37.15   1    36.84 F2
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU    38.37   6    37.48 F3
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    37.78   4    37.57 F4
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE    38.43   7    37.72 F5
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE    38.72   9    38.06 F6
FERGUSON, JESSICA     12 SN CALIFORNIA CA    38.12   5    38.33 F7
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    38.70   8    38.48 F8


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU    37.15   1
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU    37.28   2
BISPO, KARLEE         12 PC SPORTSMEN OF     37.33   3
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    37.78   4
FERGUSON, JESSICA     12 SN CALIFORNIA CA    38.12   5
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU    38.37   6
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE    38.43   7
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT    38.70   8
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE    38.72   9
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO           39.04  10
RIPLEY, RACHEL        11 AZ SUN DEVIL AQU    39.10  11
EDWARDS, KATIE        11 CC MERCED SKIMME    39.14  12
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    39.39  13
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA    39.58  14
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM    39.64  15
CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO           39.80  16
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    40.05  17
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE    40.15  18
DIMAGMALIW, R. CHRIST 11 PC DALY CITY DOL    40.31  19
MOSBY, PAIGE          12 PC VALLEY SPLASH    40.39  20
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     40.40  23
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI    40.40  22
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     40.40  21
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV    40.43  24
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI    40.48  25
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    40.62  26
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH      40.74  27
FLETCHER, TAYLOR      12 SN ARDEN HILLS      40.75  29
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST    40.75  28
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI    40.83  30
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    40.93  31
TANA, KYLIE           12 PC OTTER SWIM CL    41.05  32
LESYNA, kATHERINE     12 PC UNIV CLUB STE    41.20  33
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU    41.31  34
GUSTAFSON, LENA       12 PC NORTH BAY AQU    41.37  35
FREDA, MONICA         12 PC OTTER SWIM CL    41.43  37
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM     41.43  36
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI    41.48  39
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI    41.48  38
MERCADO, KELLSEY      11 PC OTTER SWIM CL    41.74  40
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO    41.86  41
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH     42.06  42
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI    42.54  43

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  1:20.97   2  1:18.88 F1  P    38.34
                                                                    F    37.73
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  1:21.24   3  1:19.04 F2  P    38.06
                                                                    F    37.31
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:19.67   1  1:19.10 F3  P    37.73
                                                                    F    37.39


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  1:21.43   4  1:20.25 F4  P    39.15
                                                                    F    38.19
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:23.60   6  1:21.66 F5  P    38.92
                                                                    F    37.83
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:23.54   5  1:22.21 F6  P    39.24
                                                                    F    38.14
FERGUSON, JESSICA     12 SN CALIFORNIA CA  1:24.29   8  1:22.51 F7  P    39.39
                                                                    F    38.56
RIPLEY, RACHEL        11 AZ SUN DEVIL AQU  1:24.10   7  1:26.08 F8  P    40.04
                                                                    F    40.63

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  1:19.67   1              P    37.73
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  1:20.97   2              P    38.34
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  1:21.24   3              P    38.06
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  1:21.43   4              P    39.15
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  1:23.54   5              P    39.24
BELLINGER, SALLY      12 PC NORTH BAY AQU  1:23.60   6              P    38.92
RIPLEY, RACHEL        11 AZ SUN DEVIL AQU  1:24.10   7              P    40.04
FERGUSON, JESSICA     12 SN CALIFORNIA CA  1:24.29   8              P    39.39
FLETCHER, TAYLOR      12 SN ARDEN HILLS    1:24.32   9              P    40.50
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         1:25.13  10              P    40.00
CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO         1:25.43  11              P    40.38
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:25.64  12              P    40.01
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:25.87  13              P    40.98
DIMAGMALIW, R. CHRIST 11 PC DALY CITY DOL  1:25.91  14              P    41.11
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE  1:26.31  15              P    40.06
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:26.35  16              P    40.85
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA  1:26.57  17              P    40.82
EDWARDS, KATIE        11 CC MERCED SKIMME  1:27.14  18              P    40.31
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   1:27.90  19              P    42.89
PRIOR, CHRISTA        11 SN CHICO AQUA JE  1:27.91  20              P    41.03
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  1:27.94  21              P    41.99
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   1:28.11  22              P    41.68
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  1:28.37  23              P    41.78
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:28.56  25              P    42.53
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM   1:28.56  24              P    41.53
GUSTAFSON, LENA       12 PC NORTH BAY AQU  1:28.87  26              P    42.04
MOSBY, PAIGE          12 PC VALLEY SPLASH  1:28.91  27              P    41.58
LEE, ADRIENNE         12 PC PIEDMONT SWIM  1:29.01  29              P    41.30
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:29.01  28              P    42.15
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:29.07  30              P    42.45
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:29.32  31              P    41.96
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI  1:29.59  32              P    41.79
STEMBER, ALYSSA       12 PC DALY CITY DOL  1:29.75  33              P    43.34
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  1:30.16  34              P    42.73
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:30.67  35              P    43.25
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    1:30.79  36              P    41.49
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL  1:30.87  37              P    42.91
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI  1:30.91  38              P    42.71
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV  1:30.96  39              P    42.43
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  1:31.71  40              P    42.57


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  2:54.96   2  2:46.59 F1  P    38.33  1:22.64  2:08.84
                                                                    F    38.23  1:20.74  2:03.83
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:49.32   1  2:47.44 F2  P    39.88  1:23.40  2:07.08
                                                                    F    38.57  1:22.75  2:04.78
FLETCHER, TAYLOR      12 SN ARDEN HILLS    2:57.79   3  2:54.32 F3  P    40.58  1:26.23  2:12.23
                                                                    F    40.12  1:25.10  2:09.33
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  2:57.87   4  2:56.95 F4  P    41.10  1:27.06  2:12.21
                                                                    F    40.92  1:25.91  2:11.17
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         3:02.04   7  2:57.38 F5  P    40.76  1:26.31  2:13.89
                                                                    F    41.13  1:25.75  2:11.08
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  3:02.13   8  2:58.17 F6  P    40.94  1:27.87  2:14.74
                                                                    F    40.72  1:26.87  2:12.61
RIPLEY, RACHEL        11 AZ SUN DEVIL AQU  3:00.49   5  3:00.61 F7  P    40.41  1:26.11  2:13.48
                                                                    F    41.93  1:27.31  2:14.09
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  3:01.92   6  3:00.79 F8  P    41.40  1:27.65  2:14.52
                                                                    F    40.86  1:27.27  2:13.67

STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:49.32   1              P    39.88  1:23.40  2:07.08
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  2:54.96   2              P    38.33  1:22.64  2:08.84
FLETCHER, TAYLOR      12 SN ARDEN HILLS    2:57.79   3              P    40.58  1:26.23  2:12.23
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  2:57.87   4              P    41.10  1:27.06  2:12.21
RIPLEY, RACHEL        11 AZ SUN DEVIL AQU  3:00.49   5              P    40.41  1:26.11  2:13.48
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  3:01.92   6              P    41.40  1:27.65  2:14.52
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         3:02.04   7              P    40.76  1:26.31  2:13.89
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  3:02.13   8              P    40.94  1:27.87  2:14.74
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  3:04.79   9              P    42.20  1:29.35  2:16.66
LONGTIN, ELLIOT       12 PC TERRAPINS SWI  3:05.77  10              P    42.12  1:28.81  2:17.10
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  3:06.44  11              P    42.40  1:31.66  2:18.69
FERGUSON, JESSICA     12 SN CALIFORNIA CA  3:06.63  12              P    41.27  1:28.72  2:17.92
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM   3:06.69  13              P    42.45  1:29.78  2:18.41
EDWARDS, KATIE        11 CC MERCED SKIMME  3:07.34  14              P    40.65  1:27.85  2:17.63
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  3:07.94  15              P    42.63  1:31.32  2:19.25
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  3:08.32  16              P    42.68  1:32.09  2:19.38
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  3:08.42  17              P    43.97  1:33.54  2:22.76
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH   3:08.52  18              P    43.60  1:31.73  2:20.18
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   3:09.43  19              P    42.95  1:30.44  2:19.70
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    3:09.58  20              P    42.97  1:31.47  2:20.27
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  3:09.80  21              P    43.96  1:32.42  2:21.84
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    3:10.06  22              P    42.97  1:31.43  2:21.56

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    31.11   1    30.69 F1
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    31.41   2    30.99 F2
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS      31.98   4    31.60 F3
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    31.86   3    31.72 F4
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU    32.08   5    31.73 F5
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    32.31   8    31.77 F6
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     32.11   6    31.87 F7


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO           32.20   7    31.89 F8

KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN    31.11   1
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    31.41   2
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI    31.86   3
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS      31.98   4
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU    32.08   5
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK     32.11   6
CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO           32.20   7
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI    32.31   8
MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO           32.35   9
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    32.37  10
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    32.41  11
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU    32.45  12
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV    32.53  14
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI    32.53  13
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY      32.66  15
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH    32.69  16
DEVINNEY, ERIN        12 AZ PHOENIX SWIM     32.73  17
CARLSON, TESS         12 SN PENGUIN SWIM     32.94  19
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO           32.94  18
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU    32.96  20
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    33.10  21
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU    33.13  22
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU    33.16  24
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI    33.16  23
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH     33.25  25
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    33.38  26
MARIANI, KAYLA        12 PC RENO AQUATIC     33.41  27
GEORGE, CHRISTINA     11 SN VACAVILLE SWI    33.44  28
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI    33.49  29
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE    33.60  31
DIMAGMALIW, R. CHRIST 11 PC DALY CITY DOL    33.60  30
CARTER, STACY         12 CC MERCED SKIMME    33.62  32
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM     33.66  34
VIEWEG, JAYME         12 AZ SUN DEVIL AQU    33.66  33
CLARKE, EMILY         12 PC SILICON VALLE    33.86  35
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI    33.94  36
PLOTT, MELANIE        12 PC AGCC OSPREY      34.04  37
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     34.12  38
LUCAS, SOPHIE         12 PC UNATTACHED PA    34.19  39
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    34.43  40
KRENGEL, ANNA         12 SN LODI CITY SWI    34.44  41
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA    34.63  42
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH      34.70  43
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    35.00  44
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH     35.03  45
BARRETO, VALERIA      12 ** MEXICO           36.43  46

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:10.14   2  1:08.11 F1  P    32.85
                                                                    F    32.09


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO         1:09.94   1  1:09.39 F2  P    32.66
                                                                    F    32.38
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  1:10.85   4  1:09.40 F3  P    32.78
                                                                    F    32.72
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:10.77   3  1:09.56 F4  P    33.22
                                                                    F    32.90
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:11.34   5  1:10.29 F5  P    34.00
                                                                    F    33.49
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:12.01   7  1:10.49 F6  P    33.58
                                                                    F    33.04
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:12.05   8  1:11.16 F7  P    33.99
                                                                    F    33.51
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:11.55   6  1:13.09 F8  P    52.77
                                                                    F    32.81

MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO         1:09.94   1              P    32.66
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  1:10.14   2              P    32.85
PFOHL, CHELSEA        12 PC ORINDA AQUATI  1:10.77   3              P    33.22
KOCH, REBECCA         12 PC LOS ALTOS/MTN  1:10.85   4              P    32.78
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:11.34   5              P    34.00
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  1:11.55   6              P    52.77
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  1:12.01   7              P    33.58
HOLMAN, AMANDA        12 PC WALNUT CREEK   1:12.05   8              P    33.99
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO         1:12.45   9              P    33.45
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  1:12.48  10              P    33.85
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    1:12.97  11              P    34.06
DEVINNEY, ERIN        12 AZ PHOENIX SWIM   1:13.53  12              P    34.71
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  1:13.63  13              P    34.61
CRUZ, AMEYALI         11 ** MEXICO         1:14.25  14              P    33.35
DEAN, JENNIFER        12 PC AGCC OSPREY    1:14.32  15              P    34.23
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  1:14.52  16              P    34.89
BILLIET, JENNIE       12 PC SUNNYVALE SWI  1:14.81  17              P    55.89
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:15.01  18              P    34.01
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  1:15.13  19              P    34.30
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA  1:15.39  20              P    34.69
FRIEDBERG, EMILY      12 PC PIEDMONT SWIM  1:15.47  21              P    34.57
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH   1:15.79  22              P    34.93
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  1:16.05  23              P    36.18
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   1:16.19  25              P    35.67
SELINGER, REBECCA     12 PC STANFORD COVI  1:16.19  24              P    35.51
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  1:16.24  26              P    36.33
PENSKAR, BECKY        12 PC ORINDA AQUATI  1:16.37  27              P    36.22
GLASSMAN, NAOMI       11 PC STANFORD COVI  1:16.42  28              P    36.03
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:16.62  29              P    36.03
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE  1:16.68  30              P    35.39
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:16.74  31              P    35.37
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM   1:16.79  32              P  1:07.58
MINER, CIMONE         11 AZ SUN DEVIL AQU  1:16.96  33              P    34.12
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV  1:16.99  34              P    34.49
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO         1:17.09  36              P    35.97
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH   1:17.09  35              P    36.62
ECKOLD, MONIKA        12 PC VALLEY SPLASH  1:17.22  37              P    35.05
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  1:17.91  38              P    35.93
MAEDA, ANZU           12 PC FLYING FISH    1:17.97  39              P    36.44
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:18.13  40              P    35.47
DIMAGMALIW, R. CHRIST 11 PC DALY CITY DOL  1:18.36  41              P    36.44
BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI  1:18.43  42              P    37.37
CARLSON, TESS         12 SN PENGUIN SWIM   1:18.48  43              P    36.55
CHANG, CONNIE         12 PC DEANZA CUPERT  1:18.51  44              P    38.10
GONZALEZ, ALEJANDRA   12 ** MEXICO         1:18.61  45              P    36.55


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALAS, BEATRIZ        12 ** MEXICO         1:19.02  46              P    36.96
PLUME, OLIVIA         12 PC PALO ALTO SWI  1:19.57  47              P    36.46
CLEMENT, MELANIE      11 AZ SUN DEVIL AQU  1:19.89  48              P    36.62
LUCAS, SOPHIE         12 PC UNATTACHED PA  1:19.90  49              P    36.06
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  1:21.15  50              P    37.84
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  1:21.94  51              P    37.58
ALLENDE, PAULINA      12 CC MERCED SKIMME  1:22.51  52              P    38.50
BARRETO, VALERIA      12 ** MEXICO         1:22.95  53              P    37.45

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:33.36   1  2:29.41 F1  P    33.79  1:12.67  1:53.09
                                                                    F    33.35  1:10.88  1:49.76
MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO         2:41.76   5  2:34.98 F2  P    34.96  1:15.72  1:58.71
                                                                    F    34.51  1:14.44  1:54.73
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    2:38.63   2  2:35.45 F3  P    35.25  1:15.76  1:58.79
                                                                    F    34.09  1:13.65  1:55.16
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  2:41.75   4  2:39.19 F4  P    35.26  1:16.34  1:59.02
                                                                    F    34.21  1:14.52  1:56.55
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  2:42.02   6  2:41.23 F5  P    35.01  1:15.59  1:58.60
                                                                    F    34.61  1:14.94  1:57.03
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO         2:45.83   8  2:42.67 F6  P    34.43  1:15.55  1:59.83
                                                                    F    34.91  1:16.72  2:00.04
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO         2:38.90   3  2:42.79 F7  P    35.67  1:16.19  1:58.34
                                                                    F    35.22  1:16.17  1:58.39
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:44.85   7  2:45.50 F8  P    36.56  1:18.37  2:03.21
                                                                    F    35.77  1:17.07  2:02.13

TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:33.36   1              P    33.79  1:12.67  1:53.09
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    2:38.63   2              P    35.25  1:15.76  1:58.79
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO         2:38.90   3              P    35.67  1:16.19  1:58.34
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  2:41.75   4              P    35.26  1:16.34  1:59.02
MEDRANO, RITA         12 ** MEXICO         2:41.76   5              P    34.96  1:15.72  1:58.71
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  2:42.02   6              P    35.01  1:15.59  1:58.60
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:44.85   7              P    36.56  1:18.37  2:03.21
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO         2:45.83   8              P    34.43  1:15.55  1:59.83
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH   2:48.44   9              P    36.86  1:17.59  2:03.45
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:48.82  10              P    35.49  1:17.44  2:02.68

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  2:36.23   3  2:32.94 F1  P    33.41  1:14.85  2:00.14
                                                                    F    33.23  1:13.80  1:58.00
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  2:35.28   2  2:33.93 F2  P    33.16  1:12.45  1:59.36
                                                                    F    32.94  1:12.23  1:59.84
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:34.61   1  2:34.62 F3  P    33.40  1:13.04  2:00.08
                                                                    F    32.83  1:12.21  1:59.33


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  2:37.82   4  2:34.64 F4  P    35.27  1:18.49  2:02.46
                                                                    F    34.37  1:15.55  1:59.36
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:37.93   5  2:35.40 F5  P    33.07  1:14.19  2:00.49
                                                                    F    32.99  1:13.67  1:58.83
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:38.20   7  2:36.02 F6  P    34.27  1:15.48  2:02.75
                                                                    F    33.70  1:13.07  2:02.18
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  2:38.79   8  2:37.11 F7  P    35.67  1:17.90  2:04.27
                                                                    F    35.39  1:15.30  2:02.51
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    2:38.00   6  2:38.27 F8  P    33.72  1:14.92  2:03.20
                                                                    F    33.47  1:15.59  2:02.96

PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI  2:34.61   1              P    33.40  1:13.04  2:00.08
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  2:35.28   2              P    33.16  1:12.45  1:59.36
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  2:36.23   3              P    33.41  1:14.85  2:00.14
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  2:37.82   4              P    35.27  1:18.49  2:02.46
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  2:37.93   5              P    33.07  1:14.19  2:00.49
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    2:38.00   6              P    33.72  1:14.92  2:03.20
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  2:38.20   7              P    34.27  1:15.48  2:02.75
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  2:38.79   8              P    35.67  1:17.90  2:04.27
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:38.91   9              P    34.35  1:14.92  2:02.21
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO         2:39.08  10              P    35.03  1:16.65  2:03.97
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  2:39.16  11              P    36.42  1:16.31  2:03.23
STACY, JESSICA        12 PC TERRAPINS SWI  2:39.45  12              P    35.42  1:17.91  2:01.95
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  2:40.12  13              P    34.25  1:17.53  2:05.31
DELGADO, GINELE       11 ** MEXICO         2:40.15  14              P    35.33  1:16.06  2:03.15
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:40.74  15              P    35.62  1:17.36  2:05.63
COURT, KIMMY          12 PC PLEASANTON SE  2:40.91  16              P    36.29  1:15.42  2:05.77
HIER, HANNAH          12 AZ WESTSIDE SILV  2:42.26  17              P    34.63  1:17.30  2:06.13
FLORES, MARENE        11 ** MEXICO         2:42.49  18              P    34.75  1:16.13  2:05.02
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  2:42.74  19              P    34.20  1:17.39  2:08.05
KELLEY, JAMILYN       12 PC DEANZA CUPERT  2:43.30  20              P    36.41  1:17.87  2:04.47
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  2:44.05  21              P    34.61  1:16.70  2:05.78
BRANDFASS, LARA       12 WV WEST VIRGINIA  2:44.29  22              P    35.64  1:20.63  2:08.08
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:44.63  23              P    35.12  1:18.50  2:08.48
DIMAGMALIW, R. CHRIST 11 PC DALY CITY DOL  2:44.71  24              P    36.89  1:20.49  2:06.70
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  2:44.88  25              P    35.44  1:21.45  2:08.27
ANDERSON, ALYSSA      11 PC SAN RAMON LIV  2:45.53  26              P    37.07  1:18.89  2:08.53
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  2:45.67  27              P    34.78  1:16.58  2:08.05
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE  2:45.74  28              P    36.25  1:18.38  2:08.57
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH   2:45.79  29              P    35.19  1:18.00  2:08.89
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE  2:46.38  30              P    36.02  1:19.88  2:07.28
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  2:46.74  31              P    37.08  1:20.85  2:09.06
MACIAS, CELESTE       12 ** MEXICO         2:46.76  32              P    36.56  1:18.27  2:09.35
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  2:46.99  33              P    36.00  1:19.08  2:09.90
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM   2:47.09  34              P    35.06  1:19.75  2:08.29
LUCAS, SOPHIE         12 PC UNATTACHED PA  2:47.82  35              P    36.13  1:18.51  2:09.79
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  2:48.35  36              P    36.03  1:20.78  2:11.34
SALAS, BEATRIZ        12 ** MEXICO         2:48.47  37              P    35.82  1:21.51  2:10.72
RIPLEY, RACHEL        11 AZ SUN DEVIL AQU  2:48.63  38              P    36.63  1:21.52  2:09.91
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:48.88  39              P    36.54  1:21.53  2:10.64
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    2:49.42  40              P    36.23  1:20.60  2:08.52
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:49.63  41              P    35.66  1:19.09  2:09.09
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:51.85  42              P    36.09  1:21.53  2:13.18
POWER, KELSEY         12 PC AGCC OSPREY    2:54.05  43              P    38.77  1:24.37  2:15.72


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  5:22.70   1  5:18.55 F1  P    34.73  1:14.60  1:55.35  2:35.85  3:22.88  4:12.34  4:47.52
                                                                    F    35.64  1:14.85  1:55.60  2:36.14  3:22.05  4:09.01  4:44.37
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:30.77   5  5:19.66 F2  P    34.40  1:13.93  1:56.90  2:39.45  3:26.12  4:13.73  4:52.90
                                                                    F    33.80  1:12.53  1:54.17  2:35.55  3:21.05  4:07.03  4:43.71
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  5:26.77   2  5:23.94 F3  P    34.79  1:16.16  2:01.05  2:42.98  3:27.32  4:12.70  4:50.18
                                                                    F    34.67  1:16.95  2:00.79  2:43.78  3:27.53  4:13.38  4:48.98
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  5:27.89   3  5:24.46 F4  P    34.96  1:14.93  1:57.14  2:39.64  3:27.04  4:14.77  4:51.04
                                                                    F    33.62  1:13.49  1:55.83  2:37.98  3:25.26  4:13.62  4:49.01
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  5:27.93   4  5:24.96 F5  P    34.92  1:15.92  1:57.80  2:38.84  3:25.05  4:13.82  4:51.12
                                                                    F    34.40  1:14.36  1:56.29  2:37.87  3:23.67  4:10.84  4:48.41
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  5:33.73   7  5:32.32 F6  P    34.76  1:15.33  1:59.39  2:43.68  3:32.20  4:22.33  4:58.81
                                                                    F    35.04  1:15.23  1:59.65  2:42.60  3:31.74  4:20.43  4:57.21
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  5:33.49   6  5:32.81 F7  P    33.93  1:15.64  1:59.31  2:40.61  3:29.26  4:19.86  4:57.15
                                                                    F    34.72  1:16.32  1:58.64  2:40.44  3:29.48  4:19.85  4:56.71
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    5:34.12   8   DQUED  F   P    34.53  1:15.45  1:58.78  2:41.14  3:29.65  4:18.77  4:56.88
                                                                    F    34.46  1:13.71  1:56.75  2:38.82  3:24.81  4:12.43  4:50.61

LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO  5:22.70   1              P    34.73  1:14.60  1:55.35  2:35.85  3:22.88  4:12.34  4:47.52
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU  5:26.77   2              P    34.79  1:16.16  2:01.05  2:42.98  3:27.32  4:12.70  4:50.18
LOPUS, WHITNEY        12 AZ SUN DEVIL AQU  5:27.89   3              P    34.96  1:14.93  1:57.14  2:39.64  3:27.04  4:14.77  4:51.04
NARUM, ELIZABETH      12 PC PLEASANTON SE  5:27.93   4              P    34.92  1:15.92  1:57.80  2:38.84  3:25.05  4:13.82  4:51.12
TORRES, ELISA         12 PC TERRAPINS SWI  5:30.77   5              P    34.40  1:13.93  1:56.90  2:39.45  3:26.12  4:13.73  4:52.90
LINDBERG, SARAH       12 AZ SUN DEVIL AQU  5:33.49   6              P    33.93  1:15.64  1:59.31  2:40.61  3:29.26  4:19.86  4:57.15
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN  5:33.73   7              P    34.76  1:15.33  1:59.39  2:43.68  3:32.20  4:22.33  4:58.81
HOFF, KELSEY          12 SN ARDEN HILLS    5:34.12   8              P    34.53  1:15.45  1:58.78  2:41.14  3:29.65  4:18.77  4:56.88
GONG, DANIELLE        11 PC DEANZA CUPERT  5:38.80   9              P    35.16  1:17.58  2:00.84  2:44.51  3:33.71  4:24.54  5:01.77
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO  5:39.29  10              P    38.08  1:21.50  2:04.74  2:48.33  3:35.08  4:23.07  5:01.50
OGESEN, NINA          12 AZ SUN DEVIL AQU  5:41.41  11              P    34.72  1:15.36  1:59.68  2:43.38  3:31.98  4:23.30  5:03.63
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  5:41.92  12              P    36.09  1:20.08  2:03.53  2:45.02  3:33.95  4:23.86  5:03.72
DEVINNEY, ERIN        12 AZ PHOENIX SWIM   5:43.72  13              P    35.51  1:16.12  2:02.31  2:45.89  3:38.41  4:30.01  5:07.90
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:45.38  14              P    35.66  1:18.75  2:03.61  2:48.22  3:38.15  4:28.73  5:07.56
HAMILTON, SAVANNAH    12 ** UNIV BRITISH   5:46.18  15              P    36.41  1:17.06  2:01.48  2:44.51  3:36.13  4:27.30  5:07.02
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:47.64  16              P    35.81  1:20.38  2:04.60  2:49.64  3:38.84  4:29.09  5:08.69
RUTEMILLER, SHANNA    12 AZ PHOENIX SWIM   5:49.82  17              P    35.89  1:17.36  2:04.95  2:50.40  3:39.79  4:29.11  5:10.50
LEFORT, MONIQUE       12 LA BAYOU BARRACU  5:50.63  18              P    37.43  1:21.31  2:08.47  2:53.62  3:41.84  4:30.86  5:11.84
MOTEKAITIS, SAMANTHA  12 SN DAVIS SWIM TE  5:57.31  19              P    36.67  1:20.15  2:06.42  2:52.04  3:44.59  4:37.98  5:17.76
GRAY, MADISON         12 SN WINNEMUCCA SW  5:58.20  20              P    38.55  1:26.62  2:12.24  2:55.92  3:46.56  4:38.81  5:20.07
HANSON, JODI          11 PC SPORTSMEN OF   6:00.25  21              P    39.51  1:28.94  2:15.31  3:00.62  3:49.48  4:40.51  5:21.82
HUYNH, JASMINE        12 PC FLYING FISH    6:00.72  22              P    36.86  1:22.64  2:10.45  2:56.16  3:44.11  4:34.95  5:18.64

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SDA, A 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               2:10.51   1      34.15  1:10.52  1:41.50
         LINDBERG, SARAH     12
         BARTON, EMILY       12
         MINER, CIMONE       11
         LOPUS, WHITNEY      12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:12.60   2      33.65  1:10.80  1:42.30
         PRUTTON, MARIANA    12
         STACY, JESSICA      12
         TORRES, ELISA       12
         OBRIEN, RACHEL      11
NBA, A 11-12          12 PC NORTH BAY AQU               2:16.95   3      36.64  1:13.79  1:47.39
         DANEL-LOHREY, SASZA 12
         BELLINGER, SALLY    12
         DELLARIA, LYNDSIE   12
         LOFTUS-FARREN, YANA 12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               2:18.16   4      53.70  1:09.43  1:46.43
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, ELIZABETH    12
         NGUYEN, NEDA        11
         POON, BETHANY       11
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      2:18.64   5      36.89  1:16.15  1:48.40
         MEJIA, CAL          12
         DELGADO, GINELE     11
         CRUZ, AMEYALI       11
         FLORES, MARENE      11
SDA, B 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               2:18.65   6      35.92  1:15.38  1:48.45
         VIEWEG, JAYME       12
         RIPLEY, RACHEL      11
         OGESEN, NINA        12
         CLEMENT, MELANIE    11
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 2:19.69   7      34.92  1:16.13  1:49.02
         PLOTT, MELANIE      12
         GOLD, COURTNEY      11
         DEAN, JENNIFER      12
         POWER, KELSEY       12
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               2:20.05   8      35.79  1:16.26  2:10.91
         PFOHL, CHELSEA      12
         PAGAN, LAUREN       12
         PENSKAR, BECKY      12
         SHARP, MOLLY        12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:20.22   9    1:00.02  1:16.29  2:09.21
         PALACIOS, SIERRA    12
         FLETCHER, TAYLOR    12
         HOFF, KELSEY        12
         STEWART, SHELBY     12
SVAA, A 11-12         12 PC SILICON VALLE               2:20.41  10      36.65  1:19.63  2:12.63
         SIMPSON, CARA       12
         MICOTTI, KRISTINA   11
         PERRY, CAITLIN      12
         CLARKE, EMILY       12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               2:21.26  11      37.55  1:16.24  1:50.42
         KWONG, AUDREY       11
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         GONG, DANIELLE      11
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:21.33  12      33.97  1:14.06  1:48.86
         HOLMAN, AMANDA      12
         YODER, SHAILA       11
         HARPER, SHELLEY     12
         AMOG, JESSICA       11
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:22.40  13      36.37  1:19.44  1:53.46
         TSE, VERONICA       11
         SELINGER, REBECCA   12
         GLASSMAN, NAOMI     11
         HYDE, HAYES         12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN, A 11-12         12 PC SUNNYVALE SWI               2:25.03  14      39.79  1:21.31  1:52.19
         PEANASKY, JILL      12
         ELLIS, SAMANTHA     12
         BILLIET, JENNIE     12
         SUN, KATIE          12
PASC, A 11-12         12 PC PALO ALTO SWI               2:25.22  15      36.95  1:16.66  1:53.88
         PLUME, OLIVIA       12
         YEE, BRITTANY       12
         HOFFMAN, STEPHANIE  12
         JENSEN, LIV         12
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 2:26.89  16      37.43  1:18.82  1:54.87
         HUYNH, JASMINE      12
         MAEDA, ANZU         12
         BONE, JENNIFER      12
         TSUJI, VERONICA     11
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               2:29.54  17      37.05  1:25.97  1:57.93
         BASILIO, NADIA      12
         DONNELLY, CATHERINE 11
         WEI, STEPHANIE      11
         WONG, STACEY        12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:33.26  18      38.61  1:21.88  1:59.46
         TEERKORPI, NIA      11
         LONGTIN, ELLIOT     12
         PRUTTON, DIANDRA    11
         GRAY, TESSA         12

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:48.33   1      34.90  1:11.57  1:49.33  2:31.32  3:03.69  3:40.42
         PRUTTON, MARIANA    12
         STACY, JESSICA      12
         TORRES, ELISA       12
         OBRIEN, RACHEL      11
SDA, A 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               4:49.25   2      35.27  1:12.80  1:49.93  2:33.00  3:06.29  3:44.87  4:15.85
         LINDBERG, SARAH     12
         BARTON, EMILY       12
         LOPUS, WHITNEY      12
         CLEMENT, MELANIE    11
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               5:03.42   3      34.84  1:10.99           2:31.98  3:10.04  3:53.43  4:27.45
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, LISA         12
         NGUYEN, NEDA        11
         BONNELL, MELISSA    11
SDA, B 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               5:06.86   4      37.64  1:18.10  1:58.20  2:43.89  3:17.43  3:57.86  4:30.26
         VIEWEG, JAYME       12
         RIPLEY, RACHEL      11
         OGESEN, NINA        12
         MINER, CIMONE       11
NBA, A 11-12          12 PC NORTH BAY AQU               5:07.18   5      39.10  1:21.86  1:59.54  2:44.83           3:14.03  4:33.52
         CUTLER, GABBY       12
         BELLINGER, SALLY    12
         DELLARIA, LYNDSIE   12
         LOFTUS-FARREN, YANA 12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               5:07.88   6      39.34  1:20.40  1:59.57  2:45.06           3:17.16  4:33.74
         CASTEJON, MARGAUX   12
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         GONG, DANIELLE      11
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               5:08.67   7      38.69  1:19.31  2:01.23  2:48.87  3:23.64  4:04.25  4:35.12
         LEVENS, TARA        11
         OKUDA, KAYCI        12
         SELINGER, REBECCA   12
         HYDE, HAYES         12
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               5:10.84   8      36.10  1:16.36  1:57.30  2:44.24  3:18.24  4:04.25  4:36.05
         PFOHL, CHELSEA      12
         TANG, JENNIFER      11
         BRADLEY, PAIGE      11
         PENSKAR, BECKY      12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                5:11.66   9      35.86  1:13.25  1:54.48  2:41.17  3:18.84  4:00.64  4:33.61
         HOLMAN, AMANDA      12
         YODER, SHAILA       11
         HARPER, SHELLEY     12
         AMOG, JESSICA       11
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 5:12.48  10      35.85  1:16.34  1:58.53  2:47.79  3:22.43  4:04.18  4:36.93
         PLOTT, MELANIE      12
         ARGENT, TAWNI       12
         DEAN, JENNIFER      12
         POWER, KELSEY       12
MERC, A 11-12         12 CC MERCED SKIMME               5:16.70  11      42.40  1:26.59  2:06.10  2:53.00  3:27.10  4:08.28  4:41.24
         GALLERY, BECCA      12
         EDWARDS, KATIE      11
         CARTER, STACY       12
         ALLENDE, PAULINA    12
SVAA, A 11-12         12 PC SILICON VALLE               5:20.49  12      39.59  1:23.48  2:07.50  3:00.31  3:34.40  4:15.53  4:46.46
         SIMPSON, CARA       12
         MICOTTI, KRISTINA   11
         PERRY, CAITLIN      12
         CLARKE, EMILY       12
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 5:25.76  13      40.19  1:21.49  2:05.35  2:54.79  3:31.28  4:13.35
         BONE, JENNIFER      12
         TSUJI, VERONICA     11
         MAEDA, ANZU         12
         HUYNH, JASMINE      12
TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               5:31.12  14      40.28  1:23.42  2:06.21  2:54.12           3:20.56  4:52.96
         GRAY, TESSA         12
         POWERS, ALEXA       11
         BRAY, ERIN          12
         AJIMURA, BUFFY      11
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               5:32.12  15      40.60  1:24.27  2:06.10  2:14.84           2:53.21  4:54.19
         TEERKORPI, NIA      11
         LONGTIN, ELLIOT     12
         PRUTTON, DIANDRA    11
         CHAPMAN, JILLIAN    12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                  DQUED           35.92  1:13.84           2:38.95           3:58.70  4:30.58
         HOFF, KELSEY        12
         FLETCHER, TAYLOR    12
         CHIH, SHELBY        12
         PALACIOS, SIERRA    12
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                       DQUED           38.04  1:18.14  1:58.31  2:43.93  3:17.35  3:57.92  4:30.56
         MEJIA, CELESTE      12
         DELGADO, GINELE     11
         MACEDO, RITA        12
         CRUZ, AMEYALI       11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SDA, A 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               1:59.39   1      30.25  1:00.01  1:29.72
         BARTON, EMILY       12
         LOPUS, CHELSEA      13
         LINDBERG, SARAH     12
         MINER, CIMONE       11
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:00.49   2      30.44    59.18  1:30.21
         PRUTTON, MARIANA    12
         STACY, JESSICA      12
         OBRIEN, RACHEL      11
         TORRES, ELISA       12
SVAA, A 11-12         12 PC SILICON VALLE               2:00.54   3      30.73  1:01.51  1:32.46
         SIMPSON, CARA       12
         PERRY, CAITLIN      12
         MICOTTI, KRISTINA   11
         CLARKE, EMILY       12
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      2:01.53   4      29.82  1:00.30  1:31.43
         FLORES, MARENE      11
         DELGADO, GINELE     11
         BARRETO, VALERIA    12
         CRUZ, AMEYALI       11
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 2:02.13   5      30.40  1:01.35  1:32.47
         DEAN, JENNIFER      12
         POWER, KELSEY       12
         PERRY, KIMMI        12
         PLOTT, MELANIE      12
OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               2:02.71   6      31.08  1:01.87  1:33.06
         PENSKAR, BECKY      12
         PFOHL, CHELSEA      12
         BRADLEY, PAIGE      11
         SHARP, MOLLY        12
MERC, A 11-12         12 CC MERCED SKIMME               2:03.44   7      32.00  1:03.27  1:33.94
         GALLERY, BECCA      12
         ALLENDE, PAULINA    12
         CARTER, STACY       12
         EDWARDS, KATIE      11
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               2:04.00   8      31.98  1:03.50  1:54.46
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         CASTEJON, MARGAUX   12
         GONG, DANIELLE      11
SDA, B 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               2:05.09   9      31.78  1:03.09  1:34.92
         OGESEN, NINA        12
         VIEWEG, JAYME       12
         RIPLEY, RACHEL      11
         CLEMENT, MELANIE    11
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:05.48  10      32.25  1:04.32  1:36.03
         GLASSMAN, NAOMI     11
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         SELINGER, REBECCA   12
         HYDE, HAYES         12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:05.51  11      29.04  1:01.65  1:33.79
         HOLMAN, AMANDA      12
         AMOG, JESSICA       11
         YODER, SHAILA       11
         HARPER, SHELLEY     12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:06.32  12      31.55  1:03.31  1:35.45
         PALACIOS, SIERRA    12
         STEWART, SHELBY     12
         FLETCHER, TAYLOR    12
         HOFF, KELSEY        12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE               2:06.58  13      30.91  1:01.27  1:33.65
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, LISA         12
         POON, BETHANY       11
         NGUYEN, NEDA        11
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               2:08.92  14      31.17  1:03.47  1:37.85
         WEI, STEPHANIE      11
         WONG, STACEY        12
         DONNELLY, CATHERINE 11
         BASILIO, NADIA      12
SUNN, A 11-12         12 PC SUNNYVALE SWI               2:08.94  15      31.98  1:03.89  1:36.07
         BILLIET, JENNIE     12
         PEANASKY, JILL      12
         ELLIS, SAMANTHA     12
         SUN, KATIE          12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:09.94  16      32.57  1:05.64  1:36.56
         PRUTTON, DIANDRA    11
         TEERKORPI, NIA      11
         LONGTIN, ELLIOT     12
         GRAY, TESSA         12
FF, A 11-12           12 PC FLYING FISH                 2:11.89  17      31.82  1:04.47  1:39.14
         HUYNH, JASMINE      12
         ZUO, LOUISA         12
         TSUJI, VERONICA     11
         BONE, JENNIFER      12
TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:13.03  18      32.83  1:04.92  1:38.48
         CHAPMAN, JILLIAN    12
         AJIMURA, BUFFY      11
         POWERS, ALEXA       11
         MIDDLETON, LUCY     11
NBA, A 11-12          12 PC NORTH BAY AQU                DQUED           29.76    59.34  1:30.55
         BELLINGER, SALLY    12
         DELLARIA, LYNDSIE   12
         LOFTUS-FARREN, YANA 12
         CUTLER, GABBY       12

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SDA, A 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               4:22.06   1      31.43  1:06.35  1:37.85  2:12.81  2:43.76  3:18.37  3:48.80
         LINDBERG, SARAH     12
         CLEMENT, MELANIE    11
         LOPUS, WHITNEY      12
         BARTON, EMILY       12
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:23.33   2      30.96  1:04.10  1:35.42  2:09.52  2:42.63  3:19.59  3:50.19
         STACY, JESSICA      12
         TORRES, ELISA       12
         OBRIEN, RACHEL      11
         PRUTTON, DIANDRA    11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB, A 11-12         12 PC ORINDA AQUATI               4:26.59   3      31.75  1:05.78  1:36.81  2:11.95  2:43.91  3:20.10  3:51.00
         PENSKAR, BECKY      12
         PFOHL, CHELSEA      12
         BRADLEY, PAIGE      11
         SHARP, MOLLY        12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               4:30.82   4      32.88  1:08.16  1:40.73  2:17.58  2:50.76  3:27.31  3:57.65
         BARNES-WAYCHUS, CASE11
         LEVENS, TARA        11
         GLASSMAN, NAOMI     11
         HYDE, HAYES         12
NBA, A 11-12          12 PC NORTH BAY AQU               4:31.27   5      32.53  1:07.26  1:39.79  2:16.46  2:49.17  3:26.16  3:56.86
         LOFTUS-FARREN, YANA 12
         DELLARIA, LYNDSIE   12
         CUTLER, GABBY       12
         GAYMAN, HEIDI       12
AGCC, A 11-12         12 PC AGCC OSPREY                 4:31.77   6    1:40.48  2:15.88  2:49.29  3:26.29                    3:57.47
         DEAN, JENNIFER      12
         POWER, KELSEY       12
         ARGENT, TAWNI       12
         PLOTT, MELANIE      12
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      4:32.03   7      32.18  1:06.33  1:38.75  2:15.14  2:49.28  3:25.67  3:57.16
         SALAS, BEATRIZ      12
         MEDRANO, RITA       12
         ORTIZ, JESSICA      12
         CRUZ, AMEYALI       11
SDA, B 11-12          12 AZ SUN DEVIL AQU               4:32.49   8      33.34  1:09.42  1:41.43  2:17.32  2:49.67  3:24.78  3:57.24
         RIPLEY, RACHEL      11
         MINER, CIMONE       11
         VIEWEG, JAYME       12
         OGESEN, NINA        12
DACA, A 11-12         12 PC DEANZA CUPERT               4:33.27   9      33.63  1:09.24  2:49.31                    3:24.49  3:57.07
         KELLEY, JAMILYN     12
         CHANG, CONNIE       12
         GONG, DANIELLE      11
         CASTEJON, MARGAUX   12
SVAA, A 11-12         12 PC SILICON VALLE               4:33.85  10      32.33  1:09.39  1:41.87  2:19.50  2:51.28  3:28.23  3:59.23
         SIMPSON, CARA       12
         PERRY, CAITLIN      12
         MICOTTI, KRISTINA   11
         CLARKE, EMILY       12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                4:34.29  11      34.52  1:10.73  1:40.95  2:13.12  2:45.86  3:23.14  3:57.01
         HARPER, SHELLEY     12
         HOLMAN, ALISON      18
         AMOG, JACLYN         9
         YODER, SHAILA       11
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 4:36.46  12      32.54  1:08.18  1:41.95  2:20.45  2:54.10  3:30.99
         HOFF, KELSEY        12
         STEWART, SHELBY     12
         FLETCHER, TAYLOR    12
         PALACIOS, SIERRA    12
TERA, B 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:43.36  13      34.55  1:10.42  1:45.46  2:23.88  2:56.56  3:32.17  4:05.95
         CHAPMAN, JILLIAN    12
         PRUTTON, DIANDRA    11
         LONGTIN, ELLIOT     12
         BRAY, ERIN          12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               4:49.30  14      33.71  1:12.05  1:45.07  2:21.56  2:58.63  3:40.47  4:11.93
         WONG, STACEY        12
         BASILIO, NADIA      12
         DONNELLY, CATHERINE 11
         WEI, STEPHANIE      11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, C 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:54.31  15      34.71  1:11.82  1:49.84  2:31.17  3:05.00  3:42.06  4:16.00
         AJIMURA, BUFFY      11
         POWERS, ALEXA       11
         TEERKORPI, NIA      12
         GRAY, TESSA         12
PLS, A 11-12          12 PC PLEASANTON SE                DQUED           32.31  1:06.62  1:38.81  2:14.83  2:48.52  3:25.89  3:58.90
         COURT, KIMMY        12
         NARUM, LISA         11
         NGUYEN, NEDA        11
         BONNELL, MELISSA    11

============================================================================================================================
   EVENT  157                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  157
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S    29.13   7    28.72 F1
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI    29.05   3    28.88 F2
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ    29.08   5    29.07 F3
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI    29.15   8    29.08 F4
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    28.84   1    29.12 F5
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI    29.12   6    29.20 F6
GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO           29.00   2    29.23 F7
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI    29.06   4    29.23 F7

MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI    28.84   1
GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO           29.00   2
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI    29.05   3
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI    29.06   4
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ    29.08   5
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI    29.12   6
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S    29.13   7
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI    29.15   8
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI    29.24   9
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM    29.27  10
O'DONNELL, KERRY      14 MD NORTH BALTIMO    29.32  11
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI    29.36  12
KAUFMAN, TRICIA       14 AZ SUN DEVIL AQU    29.39  13
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ    29.41  14
DELP, KRISTINA        13 MD NORTH BALTIMO    29.43  15
PICAZO, KATIA         13 ** MEXICO           29.44  16
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM     29.45  17
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI    29.46  18
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE    29.52  19
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI    29.56  20
DEFRANCESCO, ALLISON  14 SI RANCHO SAN DI    29.60  21
SHEPPARD, J.C.        14 PC NORTH BAY AQU    29.64  22
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA    29.78  23
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI    29.79  26
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU    29.79  25
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK     29.79  24
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI    29.81  27
MARTINEZ, CAROLINA    14 ** MEXICO           29.90  28
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT    29.95  29
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS    30.01  30
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE    30.12  31
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI    30.13  32


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  157                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  157
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI    30.23  33
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI    30.66  34

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.00   2    59.57 F1  P    29.15
                                                                    F    28.55
SIMMS, AMAMNDA        13 PC SANTA ROSA NE    59.94   1    59.79 F2  P    28.96
                                                                    F    28.84
GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO         1:01.02   4  1:00.44 F3  P    29.93
                                                                    F    29.52
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:01.59   5  1:00.98 F4  P    29.92
                                                                    F    30.20
DELP, KRISTINA        13 MD NORTH BALTIMO  1:02.09   6  1:01.16 F5  P    29.78
                                                                    F    29.20
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  1:00.30   3  1:01.63 F6  P    29.46
                                                                    F    29.43
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.25   8  1:02.26 F7  P    30.18
                                                                    F    29.97
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:02.10   7  1:03.12 F8  P    29.95
                                                                    F    30.74

SIMMS, AMAMNDA        13 PC SANTA ROSA NE    59.94   1              P    28.96
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.00   2              P    29.15
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  1:00.30   3              P    29.46
GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO         1:01.02   4              P    29.93
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:01.59   5              P    29.92
DELP, KRISTINA        13 MD NORTH BALTIMO  1:02.09   6              P    29.78
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:02.10   7              P    29.95
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.25   8              P    30.18
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  1:02.39   9              P    29.74
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.89  10              P    30.01
KAUFMAN, TRICIA       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:03.01  11              P    29.77
DINKEL, PALOMA        14 ** MEXICO         1:03.03  12              P    30.40
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  1:03.08  13              P    30.70
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:03.13  14              P    30.41
O'DONNELL, KERRY      14 MD NORTH BALTIMO  1:03.45  15              P    29.83
ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI  1:03.71  16              P    30.61
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  1:03.79  17              P    31.07
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:03.90  18              P    30.88
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:03.94  19              P    30.18
RANGEL, VIRIDIANA     14 ** MEXICO         1:04.02  20              P    31.30
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:04.06  22              P    30.74
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  1:04.06  21              P    30.38
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:04.07  23              P    30.89
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:04.43  24              P    31.65
COCHRANE, MEGAN       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:04.50  25              P    30.95
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   1:04.60  26              P    31.06
MARTINEZ, CAROLINA    14 ** MEXICO         1:04.74  27              P    31.37
DEFRANCESCO, ALLISON  14 SI RANCHO SAN DI  1:04.80  28              P    30.91
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.85  30              P    31.10
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S  1:04.85  29              P    31.71
CHARVOZ, CAROLYNE     14 PC TERRAPINS SWI  1:04.99  32              P    31.82
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:04.99  31              P    30.95


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:05.02  33              P    31.03
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  1:05.05  34              P    31.56
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  1:05.10  35              P    31.19
BALND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  1:05.19  36              P    31.33
LEOPOLD, JENNIFER     14 SN ARDEN HILLS    1:05.25  37              P    31.31
CAREY, LEA            14 PC SANTA ROSA NE  1:05.28  38              P    31.19
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:05.36  39              P    31.59
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI  1:05.43  40              P    31.05
PICAZO, KATIA         13 ** MEXICO         1:05.67  41              P    31.09
POWER, KYLA           14 PC AGCC OSPREY    1:05.70  42              P    31.47
CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         1:05.74  43              P    31.86
PLANTARIC, SAMANTHA   13 SN SIERRA MARLIN  1:05.87  44              P    31.62
NIGHTINGALE, AMY      13 SN PARADISE PIRA  1:06.24  45              P    31.44
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:06.41  46              P    31.46
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM   1:06.52  47              P    31.18
ALANIS, SANDRA        14 ** MEXICO         1:07.09  48              P    32.86
ENRIQUE, JUDITH       13 ** MEXICO         1:07.94  49              P    32.06

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO         2:09.33   1  2:08.07 F1  P    31.14  1:04.35  1:36.83
                                                                    F    30.96  1:03.62  1:35.90
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  2:10.54   4  2:08.46 F2  P    30.57  1:05.08  1:37.55
                                                                    F    30.11  1:03.67  1:36.83
MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:09.36   2  2:08.67 F3  P    30.79  1:04.08  1:37.03
                                                                    F    30.71  1:03.62  1:36.56
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  2:10.41   3  2:10.74 F4  P    30.62  1:04.00  1:37.41
                                                                    F    30.51  1:03.32  1:37.09
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:13.26   8  2:12.02 F5  P    31.13  1:04.83  1:39.30
                                                                    F    30.90  1:04.61  1:39.04
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:13.02   7  2:12.91 F6  P    31.14  1:04.62  1:38.74
                                                                    F    31.26  1:04.78  1:39.32
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:11.87   5  2:13.08 F7  P    31.21  1:04.47  1:37.74
                                                                    F    31.66  1:05.05  1:39.53
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:12.49   6  2:14.64 F8  P    31.13  1:04.88  1:38.66
                                                                    F    30.92  1:04.75  1:39.69

GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO         2:09.33   1              P    31.14  1:04.35  1:36.83
MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:09.36   2              P    30.79  1:04.08  1:37.03
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  2:10.41   3              P    30.62  1:04.00  1:37.41
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  2:10.54   4              P    30.57  1:05.08  1:37.55
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:11.87   5              P    31.21  1:04.47  1:37.74
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:12.49   6              P    31.13  1:04.88  1:38.66
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:13.02   7              P    31.14  1:04.62  1:38.74
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:13.26   8              P    31.13  1:04.83  1:39.30
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:14.41   9              P    30.84  1:04.29  1:39.17
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  2:14.53  10              P    31.37  1:05.37  1:39.88
DELP, KRISTINA        13 MD NORTH BALTIMO  2:15.08  11              P    31.40  1:05.61  1:40.55
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:15.09  12              P    31.73  1:05.34  1:40.62
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO         2:16.09  13              P    31.49  1:06.33  1:41.29
O'DONNELL, KERRY      14 MD NORTH BALTIMO  2:16.10  14              P    31.82  1:06.26  1:40.64
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   2:16.37  15              P    32.13  1:06.53  1:41.69
ALANIS, SANDRA        14 ** MEXICO         2:16.46  16              P    32.04  1:06.82  1:41.40
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:16.49  18              P    31.87  1:06.50  1:41.85


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:16.49  17              P    32.21  1:06.13  1:40.93
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO  2:16.54  20              P    32.50  1:07.12  1:42.29
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  2:16.54  19              P    31.78  1:06.44  1:41.45
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:16.62  21              P    31.77  1:06.79  1:42.13
MARTINEZ, CAROLINA    14 ** MEXICO         2:17.00  22              P    32.53  1:07.50  1:42.82
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:17.22  23              P    33.57  1:08.13  1:43.26
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:17.45  24              P    32.14  1:07.22  1:43.37
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   2:18.11  25              P    32.98  1:07.39  1:43.11
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:18.50  26              P    31.70  1:06.95  1:43.02
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:18.60  27              P    31.70  1:07.11  1:43.15
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  2:18.71  28              P    32.61  1:08.60  1:44.31
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:18.84  29              P    32.41  1:07.73  1:43.40
CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         2:20.21  30              P    33.06  1:08.41  1:44.56
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:20.68  31              P    32.05  1:07.56  1:44.09
MIERNICKI, KRISTEN    13 AZ SUN DEVIL AQU  2:21.20  32              P    32.67  1:08.68  1:46.10
ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI  2:21.49  33              P    32.42  1:08.00  1:45.33

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO         4:37.51   4  4:28.17 F1  P    33.12  1:08.09  1:43.15  2:18.61  2:52.51  3:27.62  4:02.40
                                                                    F    32.14  1:06.60  1:41.23  2:15.70  2:48.72  3:23.12  3:56.23
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  4:37.20   3  4:28.41 F2  P    32.29  1:07.60  1:43.09  2:18.74  2:53.90  3:28.79  4:03.65
                                                                    F    31.82  1:06.09  1:40.47  2:14.56  2:48.60  3:22.86  3:56.17
MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  4:33.52   1  4:30.37 F3  P    32.68  1:07.58  1:43.31  2:17.89  2:52.43  3:26.83  4:00.41
                                                                    F    31.95  1:06.05  1:40.39  2:14.64  2:48.77  3:23.08  3:57.08
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  4:38.53   5  4:34.02 F4  P    33.31  1:08.90  1:44.62  2:19.66  2:54.74  3:29.60  4:04.45
                                                                    F    32.27  1:06.39  1:41.47  2:16.17  2:50.96  3:26.07  4:01.27
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO         4:38.78   6  4:35.80 F5  P    32.33  1:07.69  1:43.19  2:18.89  2:54.24  3:29.68  4:04.91
                                                                    F    32.46  1:07.55  1:42.10  2:17.17  2:51.82  3:27.03  4:01.70
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  4:38.81   7  4:37.53 F6  P    32.45  1:07.80  1:43.32  2:19.01  2:54.39  3:29.79  4:05.05
                                                                    F    32.75  1:07.10  1:42.17  2:17.63  2:53.15  3:28.34  4:03.95
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   4:36.50   2  4:38.93 F7  P    32.89  1:07.80  1:43.20  2:18.15  2:52.71  3:27.63  4:02.49
                                                                    F    32.13  1:06.58  1:41.70  2:17.04  2:52.31  3:28.60  4:04.21
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  4:40.18   8  4:44.75 F8  P    33.39  1:09.08  1:44.85  2:20.49  2:55.72  3:30.57  4:05.86
                                                                    F    33.66  1:08.98  1:44.83  2:20.73  2:56.89  3:33.31  4:09.24

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  4:33.52   1              P    32.68  1:07.58  1:43.31  2:17.89  2:52.43  3:26.83  4:00.41
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   4:36.50   2              P    32.89  1:07.80  1:43.20  2:18.15  2:52.71  3:27.63  4:02.49
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  4:37.20   3              P    32.29  1:07.60  1:43.09  2:18.74  2:53.90  3:28.79  4:03.65
GALAN, ALEJANDRA      13 ** MEXICO         4:37.51   4              P    33.12  1:08.09  1:43.15  2:18.61  2:52.51  3:27.62  4:02.40
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  4:38.53   5              P    33.31  1:08.90  1:44.62  2:19.66  2:54.74  3:29.60  4:04.45
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO         4:38.78   6              P    32.33  1:07.69  1:43.19  2:18.89  2:54.24  3:29.68  4:04.91
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  4:38.81   7              P    32.45  1:07.80  1:43.32  2:19.01  2:54.39  3:29.79  4:05.05
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  4:40.18   8              P    33.39  1:09.08  1:44.85  2:20.49  2:55.72  3:30.57  4:05.86
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  4:40.37   9              P    33.00  1:08.08  1:43.08  2:18.07  2:53.44  3:28.75  4:04.69
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO  4:40.54  10              P    33.28  1:08.19  1:43.79  2:19.36  2:55.00  3:30.36  4:06.02
ALANIS, SANDRA        14 ** MEXICO         4:41.75  11              P    33.46  1:08.94  1:45.27  2:20.99  2:56.59  3:31.87  4:06.95
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE  4:45.82  12              P    33.60  1:08.82  1:44.96  2:20.64  2:57.18  3:33.74  4:10.26
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  4:46.13  13              P    33.02  1:08.72  1:45.14  2:21.38  2:57.80  3:34.67  4:11.33
MARTINEZ, CAROLINA    14 ** MEXICO         4:46.16  14              P    33.11  1:08.92  1:45.26  2:21.43  2:57.83  3:33.91  4:10.46
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  4:48.48  15              P    33.79  1:09.90  1:46.47  2:23.21  2:59.36  3:36.03  4:12.49
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  4:48.50  16              P    33.28  1:09.81  1:47.20  2:24.88  3:01.03  3:37.66  4:13.57
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  4:50.39  17              P    33.37  1:08.92  1:46.26  2:23.76  3:00.69  3:37.94  4:15.03
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   4:50.43  18              P    33.40  1:09.18  1:45.40  2:21.68  2:58.50  3:35.53  4:13.13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         4:51.07  19              P    33.70  1:09.68  1:47.23  2:23.71  3:00.94  3:38.20  4:14.78
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   4:51.25  20              P    32.79  1:08.86  1:45.66  2:22.38  2:59.86  3:37.49  4:15.45
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  4:52.01  21              P    33.39  1:09.70  1:46.97  2:23.88  3:01.12  3:38.48  4:16.07
MCGHEE, MELISSA       13 SN ARDEN HILLS    4:53.14  22              P    34.55  1:11.08  1:47.78  2:25.09  3:01.69  3:39.22  4:17.13
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  4:55.24  23              P    33.73  1:10.04  1:47.53  2:24.93  3:02.52  3:40.38  4:18.29
LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI  4:59.97  24              P    33.83  1:10.69  1:47.66  2:25.07  3:03.41  3:42.78  4:21.68
ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI  5:03.40  25              P    32.87  1:09.32  1:46.84  2:25.71  3:04.93  3:44.37  4:24.16

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  1:07.27   1  1:06.73 F1  P    32.94
                                                                    F    32.64
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:10.21   4  1:07.83 F2  P    34.28
                                                                    F    32.91
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:09.99   3  1:08.12 F3  P    34.39
                                                                    F    33.90
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  1:08.59   2  1:08.44 F4  P    33.07
                                                                    F    32.84
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:10.91   7  1:10.12 F5  P    34.56
                                                                    F    34.35
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:11.12   8  1:10.15 F6  P    34.40
                                                                    F    34.04
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  1:10.40   5  1:10.21 F7  P    34.39
                                                                    F    33.94
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:10.70   6  1:10.33 F8  P    34.30
                                                                    F    34.11

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  1:07.27   1              P    32.94
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  1:08.59   2              P    33.07
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:09.99   3              P    34.39
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:10.21   4              P    34.28
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  1:10.40   5              P    34.39
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  1:10.70   6              P    34.30
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:10.91   7              P    34.56
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:11.12   8              P    34.40
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:11.47   9              P    34.72
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:12.03  10              P    35.00
DELGADO, MARISOL      14 ** MEXICO         1:12.27  11              P    35.40
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:12.53  12              P    35.69
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:13.23  13              P    35.19
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  1:13.30  14              P    36.21
MORALES, JANET        13 ** MEXICO         1:13.82  15              P    36.33
LOPUS, CHELSEA        13 AZ SUN DEVIL AQU  1:13.98  16              P    36.22
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  1:14.01  17              P    35.42
MIERNICKI, KRISTEN    13 AZ SUN DEVIL AQU  1:14.03  18              P    36.31
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  1:14.22  19              P    36.73
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  1:14.39  20              P    36.19
COCHRANE, MEGAN       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:14.71  21              P    36.68
MCGHEE, MELISSA       13 SN ARDEN HILLS    1:14.74  22              P    35.88
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  1:14.82  23              P    35.59
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI  1:14.83  24              P    36.42
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  1:14.96  25              P    37.00
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:15.22  26              P    36.39
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  1:15.29  27              P    36.71


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAUFMAN, TRICIA       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:15.80  28              P    36.98
ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI  1:16.47  29              P    36.38
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:16.52  30              P    37.58
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  1:17.74  31              P    37.32
DAVIS, ALISON         14 PC PLEASANTON SE  1:18.57  32              P    37.89
HOCK, STEPHANIE       13 MD NORTH BALTIMO  1:18.84  33              P    37.55
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    34.91

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:22.14   1  2:21.83 F1  P    33.16  1:08.70  1:45.73
                                                                    F    33.44  1:09.39  1:45.42
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:28.94   3  2:26.48 F2  P    36.15  1:14.69  1:52.08
                                                                    F    35.02  1:12.41  1:49.96
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:28.74   2  2:27.36 F3  P    35.55  1:12.46  1:50.92
                                                                    F    34.86  1:11.89  1:49.52
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:30.46   5  2:30.47 F4  P    35.59  1:13.52  1:51.84
                                                                    F    35.39  1:13.34  1:51.93
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:33.13   8  2:30.47 F4  P    37.07  1:15.54  1:54.52
                                                                    F    36.36  1:14.17  1:52.05
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:29.89   4  2:30.88 F6  P    35.66  1:13.66  1:52.27
                                                                    F    35.76  1:14.05  1:52.90
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:32.79   6  2:32.37 F7  P    36.09  1:14.86  1:53.69
                                                                    F    36.35  1:14.96  1:53.83
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:33.09   7  2:35.47 F8  P    36.46  1:14.40  1:53.70
                                                                    F    36.43  1:15.22  1:55.45

MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:22.14   1              P    33.16  1:08.70  1:45.73
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:28.74   2              P    35.55  1:12.46  1:50.92
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:28.94   3              P    36.15  1:14.69  1:52.08
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:29.89   4              P    35.66  1:13.66  1:52.27
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:30.46   5              P    35.59  1:13.52  1:51.84
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:32.79   6              P    36.09  1:14.86  1:53.69
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:33.09   7              P    36.46  1:14.40  1:53.70
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:33.13   8              P    37.07  1:15.54  1:54.52
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:33.99   9              P    37.08  1:15.90  1:55.14
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:34.02  10              P    35.63  1:14.47  1:54.24
LOPUS, CHELSEA        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:34.13  11              P    36.86  1:16.11  1:56.43
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  2:34.73  12              P    35.99  1:14.51  1:54.51
MC ANDREW, NICOLE     13 AZ SUN DEVIL AQU  2:34.93  13              P    36.95  1:16.36  1:55.96
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO         2:34.96  14              P    36.36  1:16.49  1:55.70
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:35.23  15              P    36.13  1:14.63  1:54.69
MORALES, JANET        13 ** MEXICO         2:35.87  16              P    36.65  1:15.79  1:56.60
DELGADO, MARISOL      14 ** MEXICO         2:35.98  17              P    35.95  1:16.02  1:57.05
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:36.57  18              P    36.03  1:14.73  1:55.51
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:37.74  19              P    37.26  1:16.21  1:57.47
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  2:38.26  20              P    38.38  1:17.94  1:58.28
MIERNICKI, KRISTEN    13 AZ SUN DEVIL AQU  2:38.29  21              P    36.87  1:16.42  1:57.62
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  2:38.38  22              P    37.76  1:18.17  1:58.60
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:38.49  23              P    36.96  1:16.43  1:57.40
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  2:38.72  24              P    36.05  1:16.35  1:57.69
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  2:39.80  25              P    38.27  1:19.06  2:00.31
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:40.50  26              P    38.36  1:19.41  2:00.82
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  2:40.53  27              P    38.67  1:18.75  1:59.99


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUNTNER, LAUREN       13 MD NORTH BALTIMO  2:41.02  28              P    38.32  1:18.59  2:00.71
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI  2:41.55  29              P    37.99  1:17.92  1:59.88
COCHRANE, MEGAN       14 AZ SUN DEVIL AQU  2:42.14  30              P    37.50  1:18.54  2:00.84
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI  2:43.20  31              P    37.33  1:18.67  2:01.23
RUTHERFORD, MIKHAILA  14 PC ALAMEDA ISLAN  2:43.32  32              P    39.23  1:20.32  2:02.16
ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI  2:43.58  33              P    37.75  1:19.52  2:02.08
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:43.64  34              P    39.36  1:19.95  2:02.40
DEFRANCESCO, ALLISON  14 SI RANCHO SAN DI  2:44.79  35              P    39.64  1:21.09  2:03.28
BIENATI, ANGIE        14 PC VALLEJO AQUAT  2:48.42  36              P    37.85  1:19.88  2:04.06
KAUFMAN, TRICIA       14 AZ SUN DEVIL AQU   DQUED                   P    37.93  1:19.20  2:01.78

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  1:18.71   5  1:16.39 F1  P    37.80
                                                                    F    36.21
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:18.34   2  1:16.61 F2  P    37.46
                                                                    F    37.05
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:17.94   1  1:17.21 F3  P    37.18
                                                                    F    36.90
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:20.01   7  1:18.08 F4  P    37.82
                                                                    F    37.35
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:18.47   3  1:18.57 F5  P    37.90
                                                                    F    37.79
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  1:21.32   8  1:19.58 F6  P    38.71
                                                                    F    37.42
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:18.51   4  1:20.92 F7  P    36.22
                                                                    F    38.66
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:19.98   6  1:21.16 F8  P    37.94
                                                                    F    38.88

WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  1:17.94   1              P    37.18
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:18.34   2              P    37.46
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:18.47   3              P    37.90
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:18.51   4              P    36.22
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  1:18.71   5              P    37.80
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  1:19.98   6              P    37.94
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:20.01   7              P    37.82
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  1:21.32   8              P    38.71
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:21.36   9              P    38.87
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  1:21.76  10              P    37.37
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  1:21.77  11              P    39.22
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:21.98  12              P    38.25
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:22.22  13              P    38.32
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:22.49  14              P    39.09
CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         1:23.13  15              P    39.90
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  1:23.19  16              P    39.25
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    1:23.20  17              P    39.96
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:23.27  18              P    38.98
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S  1:23.29  19              P    38.88
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:23.65  20              P    40.27
BALDWIN, HEATHER      14 PC TWIN VALLEY A  1:24.02  21              P    39.71
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  1:24.11  22              P    40.78
CAMBURN, MICHELLE     13 PC UNATTACHED PA  1:24.12  23              P    40.46
YIM, TIFFANY          13 PC OTTER SWIM CL  1:24.28  24              P    39.53


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRAZIER, KAREN        13 SN SIERRA MARLIN  1:24.37  25              P    39.53
VAUGHAN, JESSICA      14 PC ALAMEDA ISLAN  1:24.65  26              P    39.94
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  1:24.69  27              P    40.05
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  1:25.26  28              P    40.05
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   1:25.41  29              P    40.55
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   1:26.02  30              P    40.73
DEFRANCESCO, ALLISON  14 SI RANCHO SAN DI  1:26.36  31              P    41.19
ENRIQUE, JUDITH       13 ** MEXICO         1:26.73  32              P    40.88
PEDLEY, CHRISTINA     14 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.90  33              P    42.04
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  1:29.29  34              P    43.40
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  1:29.58  35              P    42.45
SHILLING, CHRISTINA   14 PC ALMADEN SWIM   1:30.67  36              P    41.32

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:47.18   1  2:44.02 F1  P    39.14  1:21.41  2:03.97
                                                                    F    38.13  1:19.96  2:01.79
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:48.40   2  2:44.23 F2  P    38.73  1:21.41  2:04.41
                                                                    F    37.21  1:18.92  2:00.93
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:48.52   3  2:44.49 F3  P    39.09  1:21.87  2:05.39
                                                                    F    38.37  1:20.44  2:02.52
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:53.71   8  2:47.72 F4  P    40.44  1:25.66  2:10.69
                                                                    F    38.71  1:22.03  2:04.58
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:52.64   6  2:48.86 F5  P    39.82  1:23.26  2:28.92
                                                                    F    38.18  1:21.38  2:04.97
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:51.42   5  2:51.73 F6  P    39.60  1:22.95  2:07.23
                                                                    F    39.54  1:22.94  2:07.01
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:50.88   4  2:54.99 F7  P    40.72  1:23.45  2:07.29
                                                                    F    40.75  1:24.71  2:09.42
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:53.53   7  2:56.31 F8  P    40.99  1:25.72  2:10.42
                                                                    F    41.67  1:26.40  2:11.64

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:47.18   1              P    39.14  1:21.41  2:03.97
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:48.40   2              P    38.73  1:21.41  2:04.41
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:48.52   3              P    39.09  1:21.87  2:05.39
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  2:50.88   4              P    40.72  1:23.45  2:07.29
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:51.42   5              P    39.60  1:22.95  2:07.23
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:52.64   6              P    39.82  1:23.26  2:28.92
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:53.53   7              P    40.99  1:25.72  2:10.42
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:53.71   8              P    40.44  1:25.66  2:10.69
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  2:53.90   9              P    39.47  1:23.47  2:08.37
CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         2:53.97  10              P    41.17  1:24.96  2:09.53
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:55.05  11              P    39.64  1:23.47  2:08.96
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:55.17  12              P    39.56  1:23.72  2:09.07
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:57.17  13              P    40.12  1:25.01  2:11.05
CAMBURN, MICHELLE     13 PC UNATTACHED PA  2:57.21  14              P    40.59  1:25.41  2:11.28
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:57.74  15              P    40.45  1:25.63  2:11.50
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   2:58.72  16              P    40.79  1:25.15  2:11.59
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  2:58.87  17              P  1:23.74  1:25.42  2:12.51
SIMONDS, SHANNON      14 PC WEST COAST AQ  2:58.96  18              P    40.90  1:26.08  2:12.37
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:59.25  19              P    39.89  1:24.56  2:11.39
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO  2:59.48  20              P    41.83  1:27.42  2:13.82
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:59.56  21              P    40.13  1:25.72  2:12.13
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  3:00.41  22              P    41.09  1:26.74  2:13.51


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAUGHAN, JESSICA      14 PC ALAMEDA ISLAN  3:00.73  23              P    40.88  1:26.72  2:13.31
HARRINGTON, FAWN      14 SN HUDSON AQUATI  3:01.23  24              P    41.00  1:27.17  2:14.16
KETTERER, BRIANA      14 AZ SUN DEVIL AQU  3:01.26  25              P    41.35  1:27.17  2:14.13
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  3:01.28  26              P    39.92  1:26.42  2:13.67
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  3:01.37  27              P    40.65  1:26.59  2:13.64
BALDWIN, HEATHER      14 PC TWIN VALLEY A  3:01.90  28              P    41.00  1:26.37  2:13.57
ENRIQUE, JUDITH       13 ** MEXICO         3:02.83  29              P    42.74  1:30.61  2:17.22
GUNTNER, LAUREN       13 MD NORTH BALTIMO  3:02.93  30              P    41.77  1:27.69  2:15.25
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  3:03.58  31              P    43.33  1:29.85  2:16.54
MCGHEE, MELISSA       13 SN ARDEN HILLS    3:03.85  32              P    42.18  1:29.36  2:16.85
FRAZIER, KAREN        13 SN SIERRA MARLIN  3:04.00  33              P    40.82  1:27.46  2:16.44
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  3:04.71  34              P    41.91  1:28.22  2:16.37
HOCK, STEPHANIE       13 MD NORTH BALTIMO  3:05.29  36              P    40.76  1:26.90  2:15.48
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S  3:05.29  35              P    41.98  1:29.33  2:18.45
DEFRANCESCO, ALLISON  14 SI RANCHO SAN DI  3:05.60  37              P    42.37  1:29.22  2:17.04
YIM, TIFFANY          13 PC OTTER SWIM CL  3:06.82  38              P    41.83  1:29.00  2:17.95
HOCH, MOLLY           14 PC HUMBOLDT SWIM  3:09.62  39              P    44.72  1:32.36  2:21.50
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    41.90  1:28.07  2:14.57

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  1:07.62   1  1:06.17 F1  P    31.64
                                                                    F    31.38
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:07.80   2  1:06.47 F2  P    32.00
                                                                    F    31.26
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:08.51   6  1:07.34 F3  P    31.78
                                                                    F    31.61
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  1:08.28   3  1:07.59 F4  P    32.88
                                                                    F    31.86
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.42   5  1:08.01 F5  P    32.28
                                                                    F    32.28
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:08.37   4  1:08.02 F6  P    33.06
                                                                    F    32.55
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:09.12   7  1:08.08 F7  P    32.90
                                                                    F    32.63
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:09.27   8  1:08.13 F8  P    32.64
                                                                    F    32.10

BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  1:07.62   1              P    31.64
BUCHANAN, MCKENZIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:07.80   2              P    32.00
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  1:08.28   3              P    32.88
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   1:08.37   4              P    33.06
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.42   5              P    32.28
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  1:08.51   6              P    31.78
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  1:09.12   7              P    32.90
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:09.27   8              P    32.64
LOPUS, CHELSEA        13 AZ SUN DEVIL AQU  1:09.53   9              P    32.32
SHEPPARD, J.C.        14 PC NORTH BAY AQU  1:09.93  10              P    32.58
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  1:10.13  11              P    33.47
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.20  12              P    55.44
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  1:10.32  13              P    32.49
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  1:10.53  14              P    32.97
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:10.67  15              P    32.93
KAUFMAN, TRICIA       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:10.72  16              P    33.34


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:11.00  17              P    33.13
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:11.03  18              P    32.67
RUIZ, ERIKA           14 ** MEXICO         1:11.04  19              P    33.26
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   1:11.09  20              P    50.32
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  1:11.21  21              P    33.28
RANGEL, VIRIDIANA     14 ** MEXICO         1:11.26  22              P    32.95
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:11.30  23              P    33.38
DELP, KRISTINA        13 MD NORTH BALTIMO  1:11.34  24              P    32.91
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  1:11.42  25              P    33.99
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S  1:12.06  26              P    33.05
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  1:12.20  27              P    33.65
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:12.33  28              P    33.72
COCHRANE, MEGAN       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:12.36  29              P    33.47
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:12.60  30              P
DELGADO, MARISOL      14 ** MEXICO         1:12.96  31              P    34.53
MARTINEZ, CAROLINA    14 ** MEXICO         1:13.35  32              P    34.62
FERNANDEZ, AMBAR      13 ** MEXICO         1:13.96  33              P    35.22
MCGHEE, MELISSA       13 SN ARDEN HILLS    1:14.01  34              P    34.05
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  1:14.36  35              P    34.02
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  1:14.58  36              P    34.99
ADAMS, LINDSEY        14 SI RANCHO SAN DI  1:15.55  37              P    34.08
MILLS, KATIE          13 SN ARDEN HILLS    1:15.69  38              P    35.37
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  1:16.45  39              P    35.49

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  2:22.41   1  2:21.21 F1  P    32.29  1:08.29  1:45.35
                                                                    F    31.93  1:08.10  1:44.62
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  2:30.77   2  2:25.62 F2  P    34.06  1:12.82  1:51.55
                                                                    F    32.52  1:09.80  1:46.99
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:33.04   7  2:27.50 F3  P    35.26  1:14.73  1:54.31
                                                                    F    33.83  1:10.69  1:49.16
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:31.85   4  2:31.02 F4  P    35.17  1:14.53  1:53.02
                                                                    F    34.72  1:13.92  1:52.14
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:32.40   6  2:31.52 F5  P    33.46  1:12.29  1:51.81
                                                                    F    34.14  1:13.29  1:52.20
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:31.82   3  2:31.71 F6  P    34.11  1:12.69  1:52.22
                                                                    F    34.16  1:12.41  1:51.21
RANGEL, VIRIDIANA     14 ** MEXICO         2:32.24   5  2:33.43 F7  P    35.18  1:14.48  1:52.90
                                                                    F    33.99  1:12.62  1:52.71
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:33.21   8  2:35.93 F8  P    34.24  1:12.51  1:51.86
                                                                    F    33.94  1:12.89  1:53.58

DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  2:22.41   1              P    32.29  1:08.29  1:45.35
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  2:30.77   2              P    34.06  1:12.82  1:51.55
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:31.82   3              P    34.11  1:12.69  1:52.22
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK   2:31.85   4              P    35.17  1:14.53  1:53.02
RANGEL, VIRIDIANA     14 ** MEXICO         2:32.24   5              P    35.18  1:14.48  1:52.90
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:32.40   6              P    33.46  1:12.29  1:51.81
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:33.04   7              P    35.26  1:14.73  1:54.31
MIDDLETON, REGINA     13 PC TERRAPINS SWI  2:33.21   8              P    34.24  1:12.51  1:51.86
LOPUS, CHELSEA        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:33.30   9              P    33.29  1:11.81  1:51.83
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE  2:34.09  10              P    35.12  1:14.00  1:53.52
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:34.82  11              P    33.54  1:12.53  1:53.86


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC   2:35.20  12              P    35.43  1:14.23  1:54.21
ALANIS, SANDRA        14 ** MEXICO         2:35.93  13              P    34.97  1:14.17  1:55.32
RUIZ, ERIKA           14 ** MEXICO         2:35.96  14              P    34.33  1:14.61  1:55.54
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:36.21  15              P    35.36  1:13.95  1:53.97
DELGADO, MARISOL      14 ** MEXICO         2:36.35  16              P    35.56  1:15.53  1:56.69
KAUFMAN, TRICIA       14 AZ SUN DEVIL AQU  2:36.81  17              P    33.52  1:12.71  1:54.14
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  2:37.11  18              P    35.23  1:14.49  1:55.08
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:38.02  19              P    35.45  1:15.01  1:55.92
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  2:39.09  20              P    35.54  1:15.50  1:57.21
GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  2:39.34  21              P    34.19  1:13.93  1:56.32
FERNANDEZ, AMBAR      13 ** MEXICO         2:40.08  22              P    35.42  1:16.09  1:58.33
TRINGHAM, HANNAH      14 SN SIERRA MARLIN  2:40.35  23              P    34.99  1:15.54  1:58.15
BLIVEN, DEVIN         14 PC SOUTH VALLEY   2:41.04  24              P    35.70  1:15.84  1:57.91
WHITE, LEANNE         14 SN VACAVILLE SWI  2:42.93  25              P    34.78  1:15.73  1:59.80
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:43.00  26              P    35.04  1:16.23  2:00.13
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:43.54  27              P    35.55  1:16.40  1:59.91
MARTIN, KATELYN       14 PC NAPA VALLEY S  2:45.02  28              P    35.61  1:16.77  2:00.04
KOCHALKO, SARAH       14 SI RANCHO SAN DI  2:46.90  29              P    36.30  1:17.81  2:01.91
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  2:48.52  30              P    37.36  1:19.94  2:04.63

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  2:28.82   2  2:25.33 F1  P    31.32  1:10.03  1:53.74
                                                                    F    31.10  1:08.49  1:52.36
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:30.37   4  2:26.04 F2  P    32.99  1:12.72  1:54.83
                                                                    F    32.79  1:11.47  1:52.22
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:29.28   3  2:26.90 F3  P    33.14  1:13.18  1:56.35
                                                                    F    33.02  1:11.07  1:54.80
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:30.43   5  2:28.70 F4  P    32.73  1:13.03  1:55.21
                                                                    F    32.95  1:12.46  1:54.22
BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  2:27.69   1  2:30.34 F5  P    32.05  1:10.22  1:53.32
                                                                    F    32.25  1:11.02  1:55.31
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:31.71   6  2:31.17 F6  P    33.99  1:12.71  1:55.88
                                                                    F    33.59  1:12.28  1:55.13
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  2:31.90   7  2:32.22 F7  P    32.88  1:12.56  1:56.17
                                                                    F    33.76  1:12.70  1:57.13
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:32.58   8  2:32.65 F8  P    32.80  1:13.11  1:57.77
                                                                    F    33.93  1:14.22  1:58.03

BARD, PRESLEY         14 PC TERRAPINS SWI  2:27.69   1              P    32.05  1:10.22  1:53.32
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  2:28.82   2              P    31.32  1:10.03  1:53.74
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:29.28   3              P    33.14  1:13.18  1:56.35
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  2:30.37   4              P    32.99  1:12.72  1:54.83
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:30.43   5              P    32.73  1:13.03  1:55.21
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:31.71   6              P    33.99  1:12.71  1:55.88
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  2:31.90   7              P    32.88  1:12.56  1:56.17
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  2:32.58   8              P    32.80  1:13.11  1:57.77
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:32.68   9              P    32.47  1:11.99  1:57.33
DINKEL, PALOMA        14 ** MEXICO         2:33.40  10              P    32.79  1:13.20  1:59.17
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:33.97  11              P    33.72  1:15.03  1:58.31
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:34.13  12              P    32.71  1:11.93  1:59.12
LOPUS, CHELSEA        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:34.14  13              P    32.35  1:11.85  1:57.98
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:34.19  14              P    33.00  1:11.60  1:58.54
THURMAN, HOPE         14 PC ORINDA AQUATI  2:35.56  15              P    33.18  1:13.48  1:59.67


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GAUTSCHI, RONNI       14 PC SILICON VALLE  2:36.65  16              P    33.24  1:13.42  2:01.72
CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         2:36.76  17              P    34.60  1:16.61  2:01.15
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  2:36.78  18              P    34.68  1:16.77  2:01.27
MAR, LAUREN           14 PC FOG CITY HAMM  2:37.94  19              P    33.85  1:13.62  2:02.34
GUNTNER, LAUREN       13 MD NORTH BALTIMO  2:38.20  20              P    33.98  1:15.48  2:01.81
MCGHEE, MELISSA       13 SN ARDEN HILLS    2:38.29  21              P    34.36  1:14.90  2:02.80
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  2:38.91  22              P    35.21  1:15.13  2:05.13
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  2:39.19  23              P    34.47  1:16.35  2:04.82
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  2:39.25  24              P    33.68  1:13.88  2:02.77
DELGADO, MARISOL      14 ** MEXICO         2:39.85  25              P    34.16  1:13.63  2:03.32
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:39.92  26              P    34.55  1:16.20  2:04.08
MALLINGER, NICOLLE    14 PC SANTA ROSA NE  2:41.03  27              P    34.92  1:18.43  2:04.43
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:42.26  28              P    34.49  1:17.05  2:06.87
MORALES, JANET        13 ** MEXICO         2:44.00  29              P    34.64  1:14.94  2:05.08
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    33.65  1:15.39  2:00.60

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  5:11.78   1  5:01.70 F1  P    32.61  1:08.92  1:49.66  2:28.40  3:13.03  3:58.33  4:35.25
                                                                    F    32.01  1:08.36  1:46.90  2:25.08  3:09.09  3:53.77  4:27.96
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  5:15.47   4  5:06.05 F2  P    34.17  1:12.49  1:55.17  2:36.11  3:20.76  4:05.54  4:40.84
                                                                    F    33.32  1:10.39  1:52.12  2:32.12  3:15.51  3:59.24  4:33.20
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  5:15.09   3  5:10.65 F3  P    33.76  1:11.87  1:53.43  2:34.23  3:17.72  4:01.94  4:39.13
                                                                    F    33.25  1:10.28  1:51.47  2:31.66  3:14.58  3:58.61  4:35.26
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  5:19.54   6  5:11.10 F4  P    34.12  1:13.84  1:56.48  2:37.31  3:21.24  4:06.60  4:43.55
                                                                    F    33.45  1:11.47  1:52.88  2:32.90  3:15.95  4:00.57  4:36.45
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  5:12.91   2  5:15.06 F5  P    33.21  1:10.87  1:51.87  2:31.41  3:16.53  4:02.32  4:38.47
                                                                    F    32.39  1:09.84  1:51.12  2:31.05  3:15.83  4:01.58  4:38.85
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO         5:18.71   5  5:19.23 F6  P    33.35  1:11.12  1:52.18  2:32.11  3:19.04  4:06.80  4:42.83
                                                                    F    33.64  1:12.44  1:53.39  2:33.22  3:20.44  4:07.58  4:44.27
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  5:24.95   8  5:20.94 F7  P    33.59  1:13.11  1:56.13  2:38.57  3:24.81  4:11.78  4:48.86
                                                                    F    32.98  1:12.18  1:54.09  2:35.56  3:21.24  4:07.23  4:44.69
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO  5:24.16   7  5:27.73 F8  P    35.65  1:15.96  1:59.42  2:42.04  3:27.79  4:14.24  4:50.24
                                                                    F    36.16  1:16.40  2:00.47  2:42.96  3:29.92  4:16.04  4:52.54

DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI  5:11.78   1              P    32.61  1:08.92  1:49.66  2:28.40  3:13.03  3:58.33  4:35.25
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO  5:12.91   2              P    33.21  1:10.87  1:51.87  2:31.41  3:16.53  4:02.32  4:38.47
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  5:15.09   3              P    33.76  1:11.87  1:53.43  2:34.23  3:17.72  4:01.94  4:39.13
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  5:15.47   4              P    34.17  1:12.49  1:55.17  2:36.11  3:20.76  4:05.54  4:40.84
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO         5:18.71   5              P    33.35  1:11.12  1:52.18  2:32.11  3:19.04  4:06.80  4:42.83
GONG, JENNIFER        14 PC DEANZA CUPERT  5:19.54   6              P    34.12  1:13.84  1:56.48  2:37.31  3:21.24  4:06.60  4:43.55
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO  5:24.16   7              P    35.65  1:15.96  1:59.42  2:42.04  3:27.79  4:14.24  4:50.24
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  5:24.95   8              P    33.59  1:13.11  1:56.13  2:38.57  3:24.81  4:11.78  4:48.86
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  5:25.20   9              P    33.39  1:12.43  1:52.75  2:32.27  3:21.42  4:12.01  4:48.70
CAVAZOS, BARBARA      14 ** MEXICO         5:25.88  10              P    34.52  1:14.86  1:58.11  2:40.97  3:26.47  4:12.89  4:49.92
DINKEL, PALOMA        14 ** MEXICO         5:26.24  11              P    34.79  1:17.27  1:58.83  2:40.56  3:28.90  4:17.18  4:53.37
LAZAROVICI, DOMINIQUE 13 PC DEANZA CUPERT  5:26.83  12              P    34.78  1:15.98  1:57.52  2:37.55  3:26.09  4:14.90  4:51.82
LOPUS, CHELSEA        13 AZ SUN DEVIL AQU  5:27.64  13              P    32.42  1:11.23  1:53.82  2:36.26  3:23.59  4:12.50  4:51.29
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  5:28.00  14              P    36.27  1:18.43  1:59.12  2:38.86  3:25.07  4:11.47  4:50.06
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S  5:29.42  15              P    35.08  1:14.96  2:00.62  2:44.74  3:30.96  4:17.10  4:53.96
CHAMBERS, MEGAN       14 SN CHICO AQUA JE  5:31.05  16              P    35.15  1:14.99  1:58.39  2:40.42  3:27.07  4:15.40  4:54.17
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  5:31.83  17              P    34.90  1:13.95  1:58.54  2:41.94  3:31.19  4:20.14  4:56.15
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   5:31.92  18              P    34.57  1:16.11  2:00.06  2:42.89  3:29.87  4:17.00  4:55.19
MCGHEE, MELISSA       13 SN ARDEN HILLS    5:31.99  19              P    34.80  1:15.71  1:58.63  2:41.39  3:29.66  4:17.88  4:56.00


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MC ANDREW, NICOLE     13 AZ SUN DEVIL AQU  5:32.77  20              P    35.64  1:18.30  1:59.99  2:40.60  3:30.18  4:20.31  4:56.53
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN  5:32.84  21              P    35.86  1:16.27  1:58.68  2:39.29  3:30.21  4:21.94  4:57.05
DELGADO, MARISOL      14 ** MEXICO         5:32.88  22              P    35.09  1:15.44  1:58.07  2:38.81  3:30.00  4:19.79  4:57.27
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  5:32.89  23              P    33.94  1:13.13  1:56.05  2:38.56  3:29.08  4:21.79  4:58.07
GUNTNER, LAUREN       13 MD NORTH BALTIMO  5:32.95  24              P    35.19  1:17.15  1:59.98  2:42.17  3:28.36  4:17.03  4:55.42
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    5:34.47  25              P    34.88  1:13.66  2:00.65  2:45.57  3:31.66  4:19.16  4:57.64
TANSUWAN, MELANIE     14 PC STANFORD COVI  5:34.75  26              P    35.43  1:15.43  2:00.58  2:44.49  3:31.49  4:19.79  4:57.36
CAMBURN, MICHELLE     13 PC UNATTACHED PA  5:34.80  27              P    36.11  1:17.60  2:00.44  2:43.18  3:31.85  4:19.54  4:57.67
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  5:35.16  28              P    34.78  1:15.11  1:58.41  2:41.16  3:30.22  4:20.23  4:58.59
MIERNICKI, KRISTEN    13 AZ SUN DEVIL AQU  5:35.66  29              P    35.80  1:18.05  2:02.09  2:43.52  3:33.65  4:22.97  5:00.85
WARREN, DANIELLE      14 PC SLUG AQUATICS  5:37.59  30              P    35.27  1:16.02  2:01.88  2:45.37  3:34.90  4:24.35  5:01.27
WOLF, ABBY            13 PC TERRAPINS SWI  5:38.69  31              P    36.79  1:19.97  2:05.67  2:50.01  3:36.35  4:24.18  5:02.00
HARPOLE, NICOLE       13 MD NORTH BALTIMO  5:39.39  32              P    34.18  1:13.57  1:56.36  2:38.14  3:29.56  4:23.61  5:02.37
VAUGHAN, JESSICA      14 PC ALAMEDA ISLAN  5:40.27  33              P    35.27  1:18.48  2:03.61  2:47.48  3:35.06  4:23.43  5:02.58
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  5:41.38  34              P    36.49  1:18.07  2:02.74  2:46.25  3:34.78  4:23.90  5:04.34
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK   5:42.22  35              P    37.98  1:22.60  2:09.39  2:54.52  3:41.68  4:30.11  5:07.22
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  5:42.25  36              P    35.94  1:17.85  2:03.08  2:47.57  3:38.05  4:30.64  5:07.06
MORALES, JANET        13 ** MEXICO         5:42.26  37              P    35.99  1:17.66  2:01.37  2:44.44  3:35.15  4:27.92  5:06.39
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  5:42.29  38              P    36.69  1:19.20  2:05.45  2:50.68  3:37.68  4:25.78  5:04.15
RUIZ, ERIKA           14 ** MEXICO         5:42.51  39              P    33.87  1:13.64  1:57.76  2:40.68  3:33.80  4:27.66  5:06.51
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  5:42.61  40              P    35.74  1:19.72  2:03.80  2:47.12  3:37.52  4:27.50  5:06.24
CHANG, MARISA         14 PC ORINDA AQUATI  5:44.99  41              P    37.23  1:19.36  2:05.86  2:49.29  3:40.03  4:29.71  5:08.95
FULL, MARY            14 PC WALNUT CREEK   5:46.90  42              P    37.99  1:23.60  2:10.42  2:54.32  3:42.01  4:31.00  5:09.63
HOCK, STEPHANIE       13 MD NORTH BALTIMO  5:49.16  43              P    35.42  1:15.89  2:00.95  2:45.49  3:36.68  4:28.55  5:09.20
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  5:52.14  44              P    37.98  1:23.99  2:09.15  2:53.59  3:42.83  4:32.23  5:12.82
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    36.16  1:16.47  1:59.72  2:42.89  3:33.39  4:24.46  5:01.02

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:05.33   1      53.52  1:08.52  1:37.52
         MCLANE, JULIANNE    14
         WOLF, ABBY          13
         DWELLEY, KATE       13
         BARD, PRESLEY       14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:07.59   2      54.68  1:09.21  1:38.84
         WHITE, HEATHER      14
         ESTRADA, MICHELLE   13
         CHANG, MARISA       14
         SCHRAKAMP, NIKI     14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:08.14   3      31.88  1:08.56  1:38.77
         BUCHANAN, MCKENZIE  13
         LANGNER, BAILEY     14
         MIDDLETON, REGINA   13
         LEE, SYLVIE         14
SRN, A 13-14          14 PC SANTA ROSA NE               2:08.92   4      34.31  1:11.26  1:39.61
         NELSON, KATEY       14
         MALLINGER, NICOLLE  14
         SIMMS, AMAMNDA      13
         CAREY, LEA          14
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               2:09.96   5      34.36  1:11.19  1:41.87
         HARPOLE, NICOLE     13
         GONZALEZ, JAKIE     13
         DELP, KRISTINA      13
         O'DONNELL, KERRY    14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NBA, A 13-14          14 PC NORTH BAY AQU               2:10.66   6      32.57  1:09.30  1:39.84
         JORDAN, LEXIE       13
         BRUSH, KATIE        14
         SHEPPARD, J.C.      14
         LUNG, NICOLE        13
MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      2:12.20   7      33.86  1:11.96  2:05.59
         DELGADO, MARISOL    14
         CAVAZOS, BARBARA    14
         RUIZ, ERIKA         14
         GALAN, ALEJANDRA    13
TERA, C 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:12.82   8    1:04.47  1:11.82  1:43.55
         TEERIKORPI, ONA     13
         BRIX, KATELYN       13
         CURETON, JILLIAN    13
         PORCELLA, KATRIN    13
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:13.12   9      34.17  1:12.81  1:43.82
         FRANCIS, LAUREN     14
         WULF, ASHLEY        14
         THURMAN, HOPE       14
         SCHONBORN, LINDSAY  14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:13.84  10      57.26  1:11.12  1:43.86
         SKROPETA, KATHRYN   13
         ALLARD, CHELSEA     13
         LEWIS, KELSEY       13
         YOSHIWARA, CAROLE   13
SDA, A 13-14          14 AZ SUN DEVIL AQU               2:14.79  11      35.11  1:15.31  1:46.61
         MIERNICKI, KRISTEN  13
         KETTERER, BRIANA    14
         LOPUS, CHELSEA      13
         KAUFMAN, TRICIA     14
TERA, D 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:15.15  12      34.69  1:14.29  1:46.01
         ALESSI, ALLIE       13
         HADSELL, STEPHANIE  13
         WRAY, LEXI          13
         CHARVOZ, CAROLYNE   14
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:15.72  13      34.69  1:12.51  1:45.32
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         SMITH, APRIL        13
         MILLER, MICHELLE    13
         FULL, MARY          14
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               2:16.07  14      35.39  1:11.67  1:45.96
         OLVEDA, STACIE      13
         FRAZIER, KAREN      13
         TRINGHAM, HANNAH    14
         JOHNSON, MEGAN      13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               2:16.80  15      57.38  1:15.15  1:46.21
         WENZLAU, BECKY      14
         OKUDA, KELSI        14
         TANSUWAN, MELANIE   14
         SITTS, KAITLYN      13
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:16.81  16      34.27  1:13.24  1:46.90
         MONSEES, COURTNEY   13
         CHUNG, OLIVIA       13
         MEYER, ALY          14
         KUCERA, HEIDI       13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               2:17.75  17      33.39  1:15.50  2:07.62
         GAUTSCHI, RONNI     14
         GAMUROT, JENNIFER   13
         RACHFORD, SHANNON   14
         SENNERT, BREANNA    14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAJ, A 13-14          14 SN CHICO AQUA JE               2:19.01  18      37.88  1:17.19  1:49.80
         CHAMBERS, MALLORI   13
         ANDERSON, JOCELYN   14
         TORRES, TAWNI       13
         CHAMBERS, MEGAN     14
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               2:19.54  19    1:03.73  1:16.49  1:49.40
         RUTHERFORD, MIKHAILA14
         PEDLEY, CHRISTINA   14
         VAUGHAN, JESSICA    14
         KENNEDY, MADDIE     13
NAPA, A 13-14         14 PC NAPA VALLEY S               2:20.04  20      35.50  1:15.77  1:49.29
         CORWIN, CAITLIN     13
         BLAND, DORI         13
         MARTIN, KATELYN     14
         NELSON, ELISE       14
VACA, A 13-14         14 SN VACAVILLE SWI               2:20.86  21      38.02  1:18.54  1:50.26
         HAWKINS, STEFFANIE  14
         MORRILL, JESSICA    13
         WHITE, LEANNE       14
         GEORGE, DIANNA      13
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               2:23.97  22      58.38  1:19.42  1:53.59
         BRADSHAW, NORA      13
         ARMSTRONG, JILLIAN  13
         GOODSON, VICTORIA   13
         HAYES, LAUREN       13
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               2:26.20  23      57.10  1:20.73  1:56.38
         BIANATI, ANGIE      14
         GARCIA, LAUREN      14
         JOVINO, KATHRYN     14
         SPILLNER, MACKENZIE 13

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:32.05   1      33.48  1:07.98  1:44.94  2:25.54  2:56.00  3:30.48  4:00.12
         MCLANE, JULIANNE    14
         LANGNER, BAILEY     14
         DWELLEY, KATE       13
         BARD, PRESLEY       14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:37.30   2      33.39  1:08.11  1:45.55  2:27.51  2:58.77  3:35.00  4:05.02
         BUCHANAN, MCKENZIE  13
         WOLF, ABBY          13
         MIDDLETON, REGINA   13
         LEE, SYLVIE         14
SRN, A 13-14          14 PC SANTA ROSA NE               4:42.94   3      35.79  1:12.83  1:50.40  2:35.41  3:04.33  3:38.65  4:09.37
         MALLINGER, NICOLLE  14
         SIMS, AMANDA        14
         CAREY, LEA          14
         NELSON, KATEY       14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:43.81   4      34.49  1:10.98  1:47.90  2:31.65  3:03.33  3:40.90
         WHITE, HEATHER      14
         ESTRADA, MICHELLE   13
         THURMAN, HOPE       14
         SCHONBORN, LINDSAY  14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      4:47.44   5      35.74  1:13.67  1:52.90  2:35.98  3:08.60  3:46.62  4:16.18
         DELGADO, MARISOL    14
         CAVAZOS, BARBARA    14
         RUIZ, ERIKA         14
         GALAN, ALEJANDRA    13
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               4:48.45   6      36.26  1:15.41  1:54.01  2:37.28  3:09.01  3:46.88  4:15.86
         O'DONNELL, KERRY    14
         GONZALEZ, JAKIE     13
         HARPOLE, NICOLE     13
         DELP, KRISTINA      13
NBA, A 13-14          14 PC NORTH BAY AQU               4:50.44   7      35.27  1:12.21  1:49.36  2:32.69  3:04.61  3:42.05  4:14.39
         JORDAN, LEXIE       13
         BRUSH, KATIE        14
         SHEPPARD, J.C.      14
         LUNG, NICOLE        13
SDA, A 13-14          14 AZ SUN DEVIL AQU               4:52.72   8      35.44  1:13.07  1:53.59  2:39.38  3:11.78  3:49.23  4:19.36
         LOPUS, CHELSEA      13
         KETTERER, BRIANA    14
         KAUFMAN, TRICIA     14
         COCHRANE, MEGAN     14
TERA, C 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:53.72   9      35.90  1:13.74  1:53.11  2:37.65  3:10.47  3:47.88  4:19.06
         DEYOREO, SARAH      14
         CURETON, JILLIAN    13
         BRIX, KATELYN       13
         LEE, SYLVIE         14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:54.20  10      35.98  1:13.72  1:51.44  2:34.74  3:08.67  3:48.93  4:20.23
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         ALLARD, CHELSEA     13
         LEWIS, KELSEY       13
         YOSHIWARA, CAROLE   13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:55.52  11      36.57  1:15.23           1:50.72  3:12.98  3:49.96  4:21.21
         WENZLAU, BECKY      14
         OKUDA, KELSI        14
         TANSUWAN, MELANIE   14
         SITTS, KAITLYN      13
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:57.28  12      35.96  1:15.66  1:53.77  2:38.22  3:11.13  3:50.65  4:21.98
         FRANCIS, LAUREN     14
         WULF, ASHLEY        14
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         WATSON, LINDSEY     13
TERA, D 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:58.79  13      34.93  1:12.42           1:40.83  3:12.48  3:54.37
         TEERIKORPI, ONA     13
         TORRIGINO, NICOLE   13
         WRAY, LEXIE         13
         CHARVOZ, CAROLYNE   14
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               5:01.53  14      36.57  1:15.65  1:53.20  2:38.52  3:13.44  3:56.84  4:27.34
         OLVEDA, STACIE      13
         FRAZIER, KAREN      13
         TRINGHAM, HANNAH    14
         PLANTARIC, SAMANTHA 13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               5:03.43  15      34.93  1:13.81  1:56.08  2:45.44  3:18.09  3:56.25  4:27.85
         GAUTSCHI, RONNI     14
         GAMUROT, JEN        13
         RACHFORD, SHANNON   14
         SENNERT, BREANNA    14
NAPA, A 13-14         14 PC NAPA VALLEY S               5:07.62  16      36.80  1:14.24  1:56.83  2:43.97  3:17.99  3:59.11  4:31.17
         JUCHAU, AMANDA      14
         BLAND, DORI         13
         MARTIN, KATELYN     14
         NELSON, ELISE       14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               5:08.11  17      38.00  1:16.96  1:58.22  2:45.22  3:19.29  4:00.84  4:32.17
         RUTHERFORD, MIKHAILA14
         PEDLEY, CHRISTINA   14
         VAUGHAN, JESSICA    14
         KENNEDY, MADDIE     13
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               5:18.67  18      37.35  1:18.13  2:03.80  2:54.47  3:30.82  4:13.08  4:44.44
         BIANATI, ANGIE      14
         GARCIA, LAUREN      14
         JOVINO, KATHRYN     14
         SPILLNER, MACKENZIE 13
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S                DQUED           35.70  1:11.47           1:43.36  1:50.70  3:49.96  4:20.78
         MONSEES, COURTNEY   13
         CHUNG, OLIVIA       13
         KUCERA, HEIDI       13
         MEYER, ALY          14

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:53.66   1      28.62    57.47  1:25.10
         BARD, PRESLEY       14
         MCLANE, JULIANNE    14
         DWELLEY, KATE       13
         LEE, SYLVIE         14
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:56.22   2      29.49    58.50  1:27.87
         CHARVOZ, CAROLYNE   14
         BUCHANAN, MCKENZIE  13
         PORCELLA, KATRIN    13
         MIDDLETON, REGINA   13
MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      1:56.89   3      29.55    58.55  1:27.87
         PICAZO, KATIA       13
         DINKEL, PALOMA      14
         MARTINEZ, CAROLINA  14
         GALAN, ALEJANDRA    13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:56.95   4      30.38    59.18  1:27.99
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         CHANG, MARISA       14
         THURMAN, HOPE       14
         ESTRADA, MICHELLE   13
SDA, A 13-14          14 AZ SUN DEVIL AQU               1:57.01   5      29.53    59.09  1:28.48
         COCHRANE, MEGAN     14
         KETTERER, BRIANA    14
         LOPUS, CHELSEA      13
         KAUFMAN, TRICIA     14
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               1:57.16   6      29.06    59.06  1:28.94
         O'DONNELL, KERRY    14
         GONZALEZ, JAKIE     13
         HARPOLE, NICOLE     13
         DELP, KRISTINA      13
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:58.53   7      52.58    58.88  1:29.62
         WHITE, HEATHER      14
         FRANCIS, LAUREN     14
         WULF, ASHLEY        14
         SCHONBORN, LINDSAY  14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:58.84   8      29.69    59.11  1:29.18
         SKROPETA, KATHRYN   13
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
         LEWIS, KELSEY       13
         YOSHIWARA, CAROLE   13
NBA, A 13-14          14 PC NORTH BAY AQU               1:59.13   9      29.55    59.36  1:29.83
         JORDAN, LEXIE       13
         SHEPPARD, J.C.      14
         BRUSH, KATIE        14
         LUNG, NICOLE        13
AH, A 13-14           14 SN ARDEN HILLS                 1:59.19  10      30.08  1:00.04  1:30.49
         MCGHEE, MELISSA     13
         OWNBEY, JANICE      13
         CURTIS, SARA        14
         LEOPOLD, JENNIFER   14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               1:59.20  11      50.22    59.77  1:30.36
         WENZLAU, BECKY      14
         SITTS, KAITLYN      13
         OKUDA, KELSI        14
         TANSUWAN, MELANIE   14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               1:59.84  12      28.58    59.73  1:30.22
         MONSEES, COURTNEY   13
         MEYER, ALY          14
         LAM, LILIAN         14
         KUCERA, HEIDI       13
TERA, C 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:59.86  13      30.22  1:00.01  1:29.41
         TEERIKORPI, ONA     13
         WOLF, ABBY          13
         CURETON, JILLIAN    13
         BRIX, KATELYN       13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               2:00.62  14      28.87    59.58  1:51.51
         GAUTSCHI, RONNI     14
         SENNERT, BREANNA    14
         RACHFORD, SHANNON   14
         WING, KELLI         14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 2:01.35  15      29.88  1:00.38  1:31.84
         POWER, KYLA         14
         REVELS, TINA        14
         SHERIDAN, HEATHER   13
         KISH, SHAUNA        14
TERA, D 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:01.84  16      30.87  1:00.87  1:31.22
         PANACCI, GINA       13
         ALESSI, ALLIE       13
         HADSELL, STEPHANIE  13
         STITT, ELIZABETH    13
VACA, A 13-14         14 SN VACAVILLE SWI               2:02.12  17      31.20  1:01.56  1:31.93
         HAWKINS, STEFFANIE  14
         MORRILL, JESSICA    13
         GEORGE, DIANNA      13
         FENTON, KERSTIN     13
WCAB, B 13-14         14 PC WALNUT CREEK                2:02.46  18      30.85  1:01.49  1:35.06
         FULL, MARY          14
         CURRAN, EBEY        14
         SMITH, APRIL        13
         ALLARD, CHELSEA     13
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               2:02.54  19      30.46  1:01.83  1:32.77
         TRINGHAM, HANNAH    14
         FRAZIER, KAREN      13
         TRAUB, LESLIE       13
         OLVEDA, STACIE      13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAJ, A 13-14          14 SN CHICO AQUA JE               2:02.62  20      30.56  1:01.96  1:33.91
         TORRES, TAWNI       14
         CHAMBERS, MALLORI   14
         ANDERSON, JOCELYN   14
         CHAMBERS, MEGAN     14
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               2:03.19  21      30.68  1:01.54  1:33.11
         VAUGHAN, JESSICA    14
         IDLE, KELLY         14
         PEDLEY, CHRISTINA   14
         KENNEDY, MADDIE     13
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               2:04.38  22      30.92  1:00.77  1:33.52
         BIANATI, ANGIE      14
         SPILLNER, MACKENZIE 13
         BUENO, NOELLE       14
         JOVINO, KATHRYN     14

============================================================================================================================
   EVENT  165                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  165
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:08.69   1      30.28  1:01.86  1:31.26  2:03.41  2:32.45  3:04.47  3:34.95
         MCLANE, JULIANNE    14
         LEE, SYLVIE         14
         DWELLEY, KATE       13
         BARD, PRESLEY       14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:11.03   2      31.74  1:05.61  1:34.41  2:07.38           2:35.57  3:39.40
         SCHRAKAMP, NIKI     14
         WHITE, HEATHER      14
         SCHONBORN, LINDSAY  14
         THURMAN, HOPE       14
MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      4:11.53   3      30.79  1:04.01           2:07.71  2:38.13  3:10.47  3:40.17
         DINKEL, PALOMA      14
         RANGEL, VIRIDIANA   14
         CAROLINA, ???       13
         GALAN, ALEJANDRA    13
SDA, A 13-14          14 AZ SUN DEVIL AQU               4:16.32   4      30.34  1:03.35  1:34.27  2:08.34  2:38.49  3:12.51  3:42.88
         KAUFMAN, TRICIA     14
         LOPUS, CHELSEA      13
         KETTERER, BRIANA    14
         COCHRANE, MEGAN     14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:16.64   5      30.78  1:03.06           1:32.27  2:39.48  3:13.44  3:43.65
         WENZLAU, BECKY      14
         OKUDA, KELSI        14
         SITTS, KAITLYN      13
         TANSUWAN, MELANIE   14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:17.00   6      31.01  1:04.60  1:35.86  1:45.25  2:40.86  3:14.70  3:44.98
         LEWIS, KELSEY       13
         YOSHIWARA, CAROLE   13
         SKROPETA, KATHRYN   13
         MCGOWAN, CHRISTINA  14
TERA, C 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:17.11   7      31.19  1:05.46           2:09.32  2:40.75  3:14.53  3:44.49
         CHARVOZ, CAROLYNE   14
         TEERIKORPI, ONA     13
         WOLF, ABBY          13
         CURETON, JILLIAN    13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  165                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  165
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:17.65   8      31.08  1:04.79  1:35.21  2:08.75  2:40.33  3:14.59  3:44.46
         MIDDLETON, REGINA   13
         BUCHANAN, MCKENZIE  13
         BRIX, KATELYN       13
         PORCELLA, KATRIN    13
NAPA, A 13-14         14 PC NAPA VALLEY S               4:20.08   9      31.03  1:04.91  1:36.86  2:11.75  2:42.00  3:15.63  3:46.43
         BLAND, DORI         13
         NELSON, ELISE       14
         JUCHAU, AMANDA      14
         MARTIN, KATELYN     14
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               4:20.68  10      31.24  1:04.91  1:36.69  2:11.45  2:42.68  3:17.57  3:48.15
         PLANTARIC, SAMANTHA 13
         TRINGHAM, HANNAH    14
         JOHNSON, MEGAN      13
         OLVEDA, STACIE      13
AH, A 13-14           14 SN ARDEN HILLS                 4:21.19  11      31.37  1:04.83  1:35.67  2:09.11  2:40.37  3:16.22  3:46.97
         LEOPOLD, JENNIFER   14
         MCGHEE, MELISSA     13
         CURTIS, SARA        14
         OWNBEY, JANICE      13
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:23.02  12      30.44  1:01.93           1:31.76  2:42.42  3:19.14
         MONSEES, COURTNEY   13
         MEYER, ALY          14
         CHUNG, OLIVIA       13
         KUCERA, HEIDI       13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               4:23.82  13      30.05  1:02.67  1:35.43  2:12.77  2:43.08  3:16.63  3:48.49
         GAUTSCHI, RONNI     14
         WING, KELLI         14
         RACHFORD, SHANNON   14
         SENNERT, BREANNA    14
AGCC, A 13-14         14 PC AGCC OSPREY                 4:26.39  14      30.80  1:04.43  1:36.16  2:10.91  2:43.39  3:21.34  3:51.78
         KISH, SHAUNA        14
         REVELS, TINA        14
         SHERIDAN, HEATHER   13
         POWER, KYLA         14
OAPB, B 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:27.73  15      31.40  1:05.81  1:36.60  2:11.29  2:44.16  3:19.39  3:51.11
         ESTRADA, MICHELLE   13
         FRANCIS, LAUREN     14
         WATSON, LINDSEY     13
         WULF, ASHLEY        14
TERA, D 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:29.85  16      32.19  1:06.44  1:38.11  2:12.21  2:44.09  3:20.18  3:53.09
         LANGNER, BAILEY     14
         LI, ROBIN           13
         PANACCI, GINA       13
         STITT, ELIZABETH    13
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               4:32.83  17      31.30  1:04.76  1:36.70  2:11.15  2:45.61  3:24.98  3:56.64
         SPILLNER, MACKENZIE 13
         JOVINO, KATHRYN     14
         GARCIA, LAUREN      14
         BENIATI, ANGIE      14
AIA, A 13-14          14 PC ALAMEDA ISLAN               4:45.35  18      32.71  1:10.30  1:44.77  2:23.17  2:57.97  3:35.87  4:08.40
         IDLE, KELLY         14
         PEDLEY, CHRISTINA   14
         RUTHERFORD, MIKHAILA14
         KENNEDY, MADDIE     13
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO                DQUED           29.67  1:01.75  1:30.96  2:04.49  2:35.64  3:09.53  3:40.37
         DELP, KRISTINA      13
         O'DONNELL, KERRY    14
         HARPOLE, NICOLE     13
         GONZALEZ, JAKIE     13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               8:47.04   1      29.01  1:01.00  1:34.83  2:07.99  2:37.76  3:11.20  3:46.36
         DWELLEY, KATE       13                                        4:21.18  4:51.11  5:24.12  5:57.66  6:30.91  7:01.49  7:35.96
         BARD, PRESLEY       14                                        8:12.13
         MCLANE, JULIANNE    14
         PORCELLA, KATRIN    13
MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      8:53.67   2    1:06.36  1:06.36           2:14.74           2:42.27  3:53.87
         ALANIS, SANDRA      14                                        4:28.30  5:00.52  5:34.76  6:10.50  6:44.72  7:14.86  7:47.26
         ESCOBAR, SUSANA     14                                        8:20.67
         MARTINEZ, CAROLINA  14
         GALAN, ALEJANDRA    13
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               9:03.06   3      30.53  1:03.67  1:39.56  2:16.24  2:47.09  3:20.79  3:55.13
         O'DONNELL, KERRY    14                                        4:29.57  5:01.72  5:36.21  6:12.17  6:47.33  7:17.11  7:51.06
         GONZALEZ, JAKIE     13                                        8:27.13
         BRAY, NATASHA       14
         DELP, KRISTINA      13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               9:09.15   4    1:05.05  1:05.05           2:13.43  2:45.18  2:45.19  3:57.03
         WHITE, HEATHER      14                                        4:33.28  5:04.33  5:39.23  6:15.06  6:50.05  7:21.25  7:55.95
         WATSON, KAYLEY       9                                        8:32.67
         SCHONBORN, LINDSAY  14
         THURMAN, HOPE       14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                9:10.64   5      31.19  1:04.17           2:11.62  2:44.17  3:19.58  3:56.01
         MCGOWAN, CHRISTINA  14                                        4:33.36  5:04.93  5:40.19  6:16.52  6:52.14  7:23.32  7:58.20
         SKROPETA, KATHRYN   13                                        8:34.70
         LEWIS, KELSEY       13
         YOSHIWARA, CAROLE   13
TERA, B 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:11.72   6    1:06.59  1:06.59           2:16.41           2:36.28  3:55.51
         LEE, SYLVIE         14                                        4:31.43  5:04.07  5:39.66  6:16.09  6:52.86  7:24.58  7:59.71
         TEERIKORPI, ONA     13                                        8:35.72
         CHARVOZ, CAROLYNE   14
         LI, ROBIN           13
SDA, A 13-14          14 AZ SUN DEVIL AQU               9:12.34   7      30.93  1:05.66  1:41.97  2:17.81  2:49.35  3:24.42  4:00.53
         KAUFMAN, TRICIA     14                                        4:35.04  5:06.48  5:42.67  6:19.91  6:56.18  7:27.17  8:01.98
         MIERNICKI, KRISTEN  13                                        8:37.46
         LOPUS, CHELSEA      13
         MCANDREW, TRICIA    13
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               9:19.79   8      33.15  1:08.39  1:44.41  2:19.45  2:51.86  3:27.09  4:02.67
         KUCERA, HEIDI       13                                        4:38.42  5:11.64  5:49.21  6:28.76  7:08.95  7:38.58  8:11.82
         MEYER, ALY          14                                        8:46.27
         LAM, LILIAN         14
         MONSEES, COURTNEY   13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               9:23.79   9      31.97  1:06.59  1:42.68  2:19.32  2:51.21  3:27.71  4:05.82
         TANSUWAN, MELANIE   14                                        4:43.24  5:17.13  5:53.80  6:31.63  7:08.12  7:38.45  8:11.58
         SITTS, KAITLYN      13                                        8:47.79
         OKUDA, KELSI        14
         WENZLAU, BECKY      14
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               9:38.51  10      32.13  1:08.41  1:45.93  2:23.03  2:56.09  3:35.43  4:16.05
         TRINGHAM, HANNAH    14                                        4:55.54  5:28.62  6:06.32  6:44.51  7:21.20  7:53.24  8:28.10
         FRAZIER, KAREN      13                                        9:03.66
         JOHNSON, MEGAN      13
         OLVEDA, STACIE      13
SVAA, A 13-14         14 PC SILICON VALLE               9:38.61  11      31.52  1:05.36  1:40.86  2:16.49  2:51.61  3:29.22  4:09.63
         RACHFORD, SHANNON   14                                        4:50.32  5:23.88  5:25.93  6:41.38  7:21.81  7:53.31  8:26.61
         WING, KELLI         14                                        9:02.49
         SENNERT, BREANNE    14
         GAUTSCHI, RONNI     14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               9:44.15  12    1:07.07  1:07.07           2:19.93           2:39.70  4:03.89
         SPILLNER, MACKENZIE 13                                        4:39.58  5:14.65  5:53.44  6:34.22  7:15.51  7:47.99  8:25.10
         JOVINO, KATHRYN     14                                        9:04.62
         BUENO, NOELLE       14
         BIANATI, ANGIE      14

============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  155
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT    28.82   2    28.17 F1
GHANBARI, SHEEVA      15 PC OAKLAND BARRA    28.76   1    28.54 F2
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S    29.19   7    28.54 F2
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO           28.95   4    28.69 F4
SALCEDO, REGINA       16 ** MEXICO           29.01   5    28.77 F5
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL    29.07   6    28.83 F6
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S    29.21   8    29.08 F7
BURDICK, PATRICIA     16 PC WALNUT CREEK     28.89   3    29.13 F8

GHANBARI, SHEEVA      15 PC OAKLAND BARRA    28.76   1
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT    28.82   2
BURDICK, PATRICIA     16 PC WALNUT CREEK     28.89   3
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO           28.95   4
SALCEDO, REGINA       16 ** MEXICO           29.01   5
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL    29.07   6
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S    29.19   7
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S    29.21   8
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU    29.27   9
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS      29.41  10
PLUME, REBECCA        15 PC PALO ALTO SWI    29.43  11
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC    29.53  12
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI    29.62  13
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN    29.67  14
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI    29.72  15
BAIER, KATHRYN        15 SN TUOLUMNE COUN    29.73  16
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK     29.74  17
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO    29.82  18
OETTINGER, NIKKI      15 PC VALLEJO AQUAT    29.88  19
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S    30.04  20
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI    30.05  21
GOSSEL, MARY          15 PC NORTH BAY AQU    30.25  22

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:00.88   1  1:00.23 F1  P    29.38
                                                                    F    29.40
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         1:01.38   2  1:00.40 F2  P    30.13
                                                                    F    29.40
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  1:02.18   4  1:01.87 F3  P    29.69
                                                                    F    29.64


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALCEDO, REGINA       16 ** MEXICO         1:02.12   3  1:02.13 F4  P    29.90
                                                                    F    29.87
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:02.47   8  1:02.15 F5  P    30.28
                                                                    F    30.02
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:02.28   5  1:02.17 F6  P    30.28
                                                                    F    30.54
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  1:02.41   7  1:02.23 F7  P    30.01
                                                                    F    29.83
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:02.74   9  1:02.61 F8  P    30.06
                                                                    F    30.12

WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:00.88   1              P    29.38
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         1:01.38   2              P    30.13
SALCEDO, REGINA       16 ** MEXICO         1:02.12   3              P    29.90
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  1:02.18   4              P    29.69
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:02.28   5              P    30.28
WUNSCHEL, MARI        16 PC SANTA ROSA NE  1:02.40   6              P    29.80
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  1:02.41   7              P    30.01
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:02.47   8              P    30.28
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:02.74   9              P    30.06
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  1:02.85  10              P    30.40
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  1:03.06  11              P    30.45
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  1:03.38  12              P    30.74
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:04.06  13              P    31.92
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC  1:04.23  14              P    30.78
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  1:04.35  15              P    30.98
GRIFFIN, KATIE        16 PC CABRILLO THRE  1:04.54  16              P    30.54
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI  1:04.59  17              P    30.70
BURDICK, PATRICIA     16 PC WALNUT CREEK   1:04.79  18              P    31.24
PLUME, REBECCA        15 PC PALO ALTO SWI  1:05.09  19              P    30.74
PETER, MEGHAN         16 PC SANTA ROSA NE  1:05.11  20              P    30.87
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  1:05.84  21              P    30.88
GOSSEL, MARY          15 PC NORTH BAY AQU  1:06.17  22              P    31.32

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:12.83   1  2:11.53 F1  P    31.08  1:04.68  1:38.38
                                                                    F    30.67  1:04.24  1:37.44
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:14.45   4  2:13.07 F2  P    31.95  1:06.33  1:40.70
                                                                    F    31.66  1:05.55  1:40.08
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         2:14.75   5  2:13.21 F3  P    31.32  1:06.67  1:40.79
                                                                    F    31.83  1:06.33  1:40.41
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:14.21   2  2:13.78 F4  P    31.64  1:06.40  1:40.35
                                                                    F    31.27  1:05.09  1:39.38
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  2:14.31   3  2:14.61 F5  P    31.71  1:06.41  1:40.64
                                                                    F    31.76  1:06.47  1:41.03
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  2:15.03   6  2:16.42 F6  P    31.57  1:06.91  1:40.85
                                                                    F    31.94  1:07.15  1:41.91
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  2:17.55   8  2:16.91 F7  P    33.06  1:08.41  1:43.62
                                                                    F    32.34  1:07.20  1:42.42
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  2:17.32   7  2:19.50 F8  P    32.09  1:07.14  1:42.46
                                                                    F    32.45  1:07.93  1:44.34

HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:12.83   1              P    31.08  1:04.68  1:38.38


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:14.21   2              P    31.64  1:06.40  1:40.35
PRICE, AMANDA         16 PC NAPA VALLEY S  2:14.31   3              P    31.71  1:06.41  1:40.64
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:14.45   4              P    31.95  1:06.33  1:40.70
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         2:14.75   5              P    31.32  1:06.67  1:40.79
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  2:15.03   6              P    31.57  1:06.91  1:40.85
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  2:17.32   7              P    32.09  1:07.14  1:42.46
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  2:17.55   8              P    33.06  1:08.41  1:43.62
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS    2:17.66   9              P    31.96  1:06.83  1:42.49
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  2:17.69  10              P    32.03  1:07.31  1:42.37
PLUME, REBECCA        15 PC PALO ALTO SWI  2:20.32  11              P    31.23  1:06.72  1:43.28
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  2:20.69  12              P    32.48  1:08.22  1:44.29
TORRES, MA JOSE       16 ** SAN AGUSTIN-M  2:21.61  13              P    32.39  1:08.20  1:45.18

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   15-16   400 FREE                                    EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  4:41.02   1  4:36.15 F1  P    33.39  1:09.23  1:44.40  2:19.63  2:55.08  3:30.73  4:06.67
                                                                    F    32.36  1:07.83  1:42.37  2:17.49  2:52.55  3:28.09  4:02.53
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  4:41.62   2  4:38.28 F2  P    32.79  1:08.00  1:43.55  2:18.75  2:54.17  3:30.48  4:06.37
                                                                    F    32.23  1:06.83  1:41.86  2:17.38  2:52.58  3:28.07  4:03.24
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  4:43.15   4  4:38.70 F3  P    33.44  1:08.69  1:44.63  2:20.56  2:56.80  3:32.22  4:08.35
                                                                    F    32.41  1:07.29  1:42.54  2:18.32  2:54.14  3:29.86  4:05.32
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO  4:45.08   5  4:41.94 F4  P    33.09  1:08.43  1:44.51  2:20.62  2:56.98  3:33.75  4:09.58
                                                                    F    33.19  1:08.67  1:44.57  2:20.17  2:55.86  3:31.50  4:07.37
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  4:42.74   3  4:43.28 F5  P    32.94  1:08.35  1:42.57  2:18.21  2:54.57  3:31.09  4:07.69
                                                                    F    32.88  1:08.60  1:44.31  2:20.55  2:55.78  3:32.13  4:08.86
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  4:49.82   8  4:43.38 F6  P    33.21  1:08.31  1:44.06  2:20.14  2:56.67  3:34.38  4:12.33
                                                                    F    31.87  1:06.33  1:41.47  2:17.28  2:53.55  3:29.90  4:07.19
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI  4:49.17   6  4:50.53 F7  P    33.21  1:08.70  1:45.00  2:21.39  2:58.17  3:35.42  4:13.11
                                                                    F    32.76  1:08.33  1:44.33  2:20.77  2:58.03  3:35.42  4:13.19
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS    4:49.35   7  5:03.17 F8  P    33.33  1:09.28  1:46.10  2:23.19  3:00.93  3:37.72  4:14.29
                                                                    F    34.35  1:11.77  1:51.13  2:29.57  3:09.06  3:47.40  4:26.06

SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  4:41.02   1              P    33.39  1:09.23  1:44.40  2:19.63  2:55.08  3:30.73  4:06.67
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  4:41.62   2              P    32.79  1:08.00  1:43.55  2:18.75  2:54.17  3:30.48  4:06.37
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  4:42.74   3              P    32.94  1:08.35  1:42.57  2:18.21  2:54.57  3:31.09  4:07.69
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  4:43.15   4              P    33.44  1:08.69  1:44.63  2:20.56  2:56.80  3:32.22  4:08.35
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO  4:45.08   5              P    33.09  1:08.43  1:44.51  2:20.62  2:56.98  3:33.75  4:09.58
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI  4:49.17   6              P    33.21  1:08.70  1:45.00  2:21.39  2:58.17  3:35.42  4:13.11
LAU, ERICA            15 PC LADERA OAKS    4:49.35   7              P    33.33  1:09.28  1:46.10  2:23.19  3:00.93  3:37.72  4:14.29
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  4:49.82   8              P    33.21  1:08.31  1:44.06  2:20.14  2:56.67  3:34.38  4:12.33
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  4:49.88   9              P    32.92  1:08.52  1:44.84  2:21.48  2:58.27  3:35.52  4:12.68
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  4:50.66  10              P    34.61  1:11.39  1:48.54  2:25.30  3:01.70  3:38.03  4:15.01
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  4:51.96  11              P    32.92  1:08.18  1:44.08  2:20.78  2:58.54  3:36.23  4:14.64
ANDERSON, ERICA       16 SN ARDEN HILLS    4:52.38  12              P    33.87  1:09.44  1:46.04  2:23.16  3:00.86  3:38.34  4:15.93
BANIEWICH, CHRISTINE  15 PC TIGER AQUATIC  4:52.44  13              P    33.77  1:09.30  1:45.37  2:22.15  2:59.70  3:37.03  4:14.85
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  4:53.11  14              P    34.35  1:10.13  1:46.20  2:22.92  3:00.43  3:38.43  4:16.71
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI  4:55.09  15              P    33.74  1:09.79  1:46.78  2:24.37  3:02.19  3:40.36  4:18.37
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  4:56.17  16              P    34.47  1:10.74  1:47.81  2:24.61  3:02.07  3:39.68  4:18.36
MILLER, ANDREA        15 OR SALEM AQUATIC  4:59.31  17              P    33.18  1:08.90  1:46.33  2:24.24  3:02.95  3:41.71  4:20.85
DINSMORE, CAITLIN     16 OR SALEM AQUATIC  4:59.98  18              P    33.96  1:10.35  1:47.91  2:25.94  3:03.92  3:42.95  4:21.68
MOLZON, LIZ           16 PC WEST VALLEY S  5:04.46  19              P    34.48  1:11.75  1:50.05  2:28.66  3:07.60  3:46.75  4:25.81


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI  1:07.95   1  1:05.74 F1  P    32.92
                                                                    F    32.18
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  1:10.97   5  1:09.20 F2  P    34.65
                                                                    F    33.76
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:10.91   3  1:09.66 F3  P    35.01
                                                                    F    33.75
SALINAS, KENIA        15 ** MEXICO         1:11.62   8  1:09.68 F4  P    34.26
                                                                    F    33.71
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  1:11.14   6  1:10.38 F5  P    34.66
                                                                    F    34.44
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  1:10.96   4  1:10.85 F6  P    34.48
                                                                    F    34.35
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:11.37   7  1:10.89 F7  P    34.38
                                                                    F    34.03
ROBLES, ADRIANA       16 ** MEXICO         1:12.05   9          F   P    35.55

ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI  1:07.95   1              P    32.92
HART, LINDSAY         16 PC TERRAPINS SWI  1:08.18   2              P    33.37
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:10.91   3              P    35.01
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  1:10.96   4              P    34.48
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  1:10.97   5              P    34.65
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  1:11.14   6              P    34.66
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  1:11.37   7              P    34.38
SALINAS, KENIA        15 ** MEXICO         1:11.62   8              P    34.26
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  1:12.41  10              P    35.13
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:12.50  11              P    35.63
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  1:12.61  12              P    35.61
SALDANA, YARA         16 ** MEXICO         1:12.78  13              P    35.76
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:12.86  14              P    35.90
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  1:12.94  15              P    35.75
WALKER, SARAH         15 SN CALIFORNIA CA  1:13.27  16              P    35.82
GRIFFIN, KATIE        16 PC CABRILLO THRE  1:13.41  17              P    35.56
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  1:13.75  18              P    36.15
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  1:13.87  19              P    35.78
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  1:14.09  20              P    36.05
SMITH, HELEN          15 PC SILICON VALLE  1:14.13  21              P    35.95
LASS, SATCEY          16 PC GILROY GATORS  1:14.32  22              P    36.27
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC  1:14.34  23              P    36.08
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  1:14.74  24              P    36.15
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  1:15.00  25              P    35.67
ATKIN, NICHOLE        16 PC ALMADEN SWIM   1:15.19  26              P    36.19
WHALEN, ASHLEY        16 SN ARDEN HILLS    1:15.23  27              P    36.79
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN  1:15.63  29              P    36.78
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  1:15.63  28              P    37.29
ZEIDLER, KAYLA        15 PC TERRAPINS SWI  1:16.57  30              P    37.09
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  1:17.07  31              P    36.74
REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI  1:17.93  32              P    37.39
OETTINGER, NIKKI      15 PC VALLEJO AQUAT  1:18.81  33              P    36.97
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  1:18.95  34              P    38.30


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI  2:22.97   2  2:18.70 F1  P    33.78  1:10.14  1:47.06
                                                                    F    33.04  1:08.16  1:43.57
HART, LINDSAY         16 PC TERRAPINS SWI  2:18.58   1  2:19.58 F2  P    33.50  1:08.53  1:44.02
                                                                    F    33.19  1:08.56  1:44.22
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  2:29.13   3  2:28.70 F3  P    34.82  1:11.79  1:50.94
                                                                    F    35.17  1:12.70  1:50.75
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  2:30.53   5  2:30.03 F4  P    35.56  1:13.11  1:51.76
                                                                    F    35.42  1:12.91  1:51.89
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  2:30.43   4  2:30.67 F5  P    36.20  1:14.01  1:52.33
                                                                    F    35.56  1:13.69  1:52.53
SALDANA, YARA         16 ** MEXICO         2:30.63   6  2:30.74 F6  P    36.23  1:13.95  1:53.14
                                                                    F    35.70  1:14.09  1:53.29
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  2:33.01   7  2:32.17 F7  P    36.30  1:14.32  1:53.78
                                                                    F    36.18  1:13.85  1:53.07
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:33.38   8  2:33.20 F8  P    36.11  1:14.57
                                                                    F    35.32  1:14.01  1:53.74

HART, LINDSAY         16 PC TERRAPINS SWI  2:18.58   1              P    33.50  1:08.53  1:44.02
ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI  2:22.97   2              P    33.78  1:10.14  1:47.06
NAVILHON, MELISSA     15 PC TERRAPINS SWI  2:29.13   3              P    34.82  1:11.79  1:50.94
CARTER, LESLIE        15 CC MERCED SKIMME  2:30.43   4              P    36.20  1:14.01  1:52.33
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  2:30.53   5              P    35.56  1:13.11  1:51.76
SALDANA, YARA         16 ** MEXICO         2:30.63   6              P    36.23  1:13.95  1:53.14
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  2:33.01   7              P    36.30  1:14.32  1:53.78
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:33.38   8              P    36.11  1:14.57
WALKER, SARAH         15 SN CALIFORNIA CA  2:33.92   9              P    36.12  1:14.93  1:54.91
WUNSCHEL, MARI        16 PC SANTA ROSA NE  2:34.13  10              P    36.84  1:15.77  1:55.96
HOWARD-ANDERSON, JESS 16 PC SUNNYVALE SWI  2:34.63  11              P    36.42  1:14.57  1:55.04
ROBLES, ADRIANA       16 ** MEXICO         2:34.66  12              P    36.55  1:15.11  1:55.32
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  2:35.52  13              P    37.62  1:16.65  1:56.56
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:36.39  14              P    37.15  1:16.32  1:56.34
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  2:36.92  15              P    38.00  1:17.33  1:57.76
ISABEL, ELI           15 PC PLEASANTON SE  2:37.21  16              P    37.33  1:16.43  1:56.86
GINSBERG, JENNIFER    16 PC OTTER SWIM CL  2:37.81  17              P    37.01  1:17.04  1:57.55
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC  2:37.91  18              P    37.17  1:17.10  1:58.20
GRIFFIN, KATIE        16 PC CABRILLO THRE  2:38.61  19              P    38.20  1:17.66  1:58.62
SMITH, HELEN          15 PC SILICON VALLE  2:39.02  20              P    37.00  1:16.72  1:58.02
JANITSKI, MICHELLE    16 PC SANTA CLARA S  2:39.57  21              P    39.12  1:19.07  1:59.78
BOND, JENNIFER        15 PC ALAMEDA ISLAN  2:40.17  22              P    37.47  1:17.29  1:58.61
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:41.30  23              P    38.24  1:18.53  2:00.01
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:41.36  24              P    37.67  1:17.79  2:00.51
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  2:42.03  25              P    38.19  1:19.09  2:01.32
ROTHROCK, MARIKA      15 PC TWIN VALLEY A  2:44.00  26              P    38.95  1:21.32  2:03.20
MILLER, ANDREA        15 OR SALEM AQUATIC  2:45.48  27              P    39.34  1:20.55  2:03.13
SALINAS, KENIA        15 ** MEXICO          DQUED                   P    35.93  1:15.52  1:56.31


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  1:16.64   1  1:15.30 F1  P    36.38
                                                                    F    36.03
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  1:17.89   2  1:16.88 F2  P    36.70
                                                                    F    36.30
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  1:18.23   3  1:17.03 F3  P    36.40
                                                                    F    36.21
HARPER, KIRSTEN       15 PC WALNUT CREEK   1:18.60   4  1:17.14 F4  P    37.51
                                                                    F    36.79
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:20.01   8  1:18.91 F5  P    38.21
                                                                    F    37.53
BALLENGER, MARIE      15 PC SANTA CLARA S  1:18.94   5  1:19.17 F6  P    37.39
                                                                    F    37.72
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:19.70   6  1:19.42 F7  P    37.40
                                                                    F    36.95
HILLER, MARYANN       15 PC PALO ALTO SWI  1:19.93   7  1:20.31 F8  P    37.49
                                                                    F    37.69

DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  1:16.64   1              P    36.38
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  1:17.89   2              P    36.70
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  1:18.23   3              P    36.40
HARPER, KIRSTEN       15 PC WALNUT CREEK   1:18.60   4              P    37.51
BALLENGER, MARIE      15 PC SANTA CLARA S  1:18.94   5              P    37.39
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:19.70   6              P    37.40
HILLER, MARYANN       15 PC PALO ALTO SWI  1:19.93   7              P    37.49
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  1:20.01   8              P    38.21
LEE, JESSICA          16 PC DEANZA CUPERT  1:20.26   9              P    37.79
GOTTSCHALK, LINDSEY   15 MD NORTH BALTIMO  1:20.39  10              P    37.87
KEEN, KRISSY          15 PC TIGER AQUATIC  1:20.61  11              P    37.93
LOEHR, KELLYN         15 SN PENGUIN SWIM   1:21.15  12              P    38.10
BURDICK, PATRICIA     16 PC WALNUT CREEK   1:21.50  13              P    39.68
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  1:21.81  14              P    38.26
CASTILLO, ROCIO       15 ** MEXICO         1:21.94  15              P    38.39
PIERCE, MEGAN         15 SN SIERRA MARLIN  1:22.47  16              P    39.27
REED, KIRSTEN         15 PC PLEASANTON SE  1:22.97  17              P    38.85
FRAZIER, BARBARA      16 SN SIERRA MARLIN  1:24.03  18              P    39.63
SIH, JULIANA          15 PC GILROY GATORS  1:24.55  19              P    39.57
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  1:24.59  20              P    41.18
BRICKER, NATALIE      16 PC PLEASANTON SE  1:24.78  21              P    39.94
LYONS, OLIVIA         16 PC TERRAPINS SWI  1:25.16  22              P    39.72
BOCHNER, LINDSAY      15 PC PACIFIC COAST  1:25.98  23              P    41.27
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  1:26.12  24              P    40.72
DUNN, MEGHAN          15 PC PENINSULA COV  1:26.35  25              P    40.36
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  1:26.77  26              P    40.34
WHALEN, ASHLEY        16 SN ARDEN HILLS    1:26.83  27              P    41.30
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  1:26.84  28              P    40.96
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI  1:26.93  29              P    42.09
JUMPER, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  1:27.15  30              P    40.66
ROGERS, ALYSSA        15 PC TWIN VALLEY A  1:27.37  31              P    41.00
GRIFFIN, KATIE        16 PC CABRILLO THRE  1:28.44  32              P    41.56
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  1:30.71  33              P    43.15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:40.99   1  2:38.73 F1  P    37.12  1:18.04  1:59.24
                                                                    F    36.22  1:16.77  1:57.44
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  2:50.77   4  2:46.59 F2  P    39.89  1:23.31  2:06.26
                                                                    F    39.22  1:22.28  2:04.04
CASTILLO, ROCIO       15 ** MEXICO         2:49.92   2  2:46.90 F3  P    38.25  1:20.54  2:04.71
                                                                    F    38.36  1:21.02  2:03.22
HARPER, KIRSTEN       15 PC WALNUT CREEK   2:51.24   5  2:47.11 F4  P    39.50  1:23.19  2:07.06
                                                                    F    38.92  1:21.00  2:04.40
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  2:54.18   8  2:50.07 F5  P    40.04  1:23.81  2:08.33
                                                                    F    38.73  1:21.08  2:04.75
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  2:50.19   3  2:52.27 F6  P    38.52  1:21.30  2:06.01
                                                                    F    38.37  1:21.98  2:06.46
GOTTSCHALK, LINDSEY   15 MD NORTH BALTIMO  2:52.45   6  2:53.12 F7  P    38.23  1:21.51  2:06.62
                                                                    F    39.22  1:22.53  2:08.16
HILLER, MARYANN       15 PC PALO ALTO SWI  2:54.12   7  2:53.88 F8  P    38.49  1:22.20  2:08.57
                                                                    F    40.68  1:25.29  2:10.12

DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:40.99   1              P    37.12  1:18.04  1:59.24
CASTILLO, ROCIO       15 ** MEXICO         2:49.92   2              P    38.25  1:20.54  2:04.71
LEE, JESSICA          15 PC KORET YOUTH S  2:50.19   3              P    38.52  1:21.30  2:06.01
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  2:50.77   4              P    39.89  1:23.31  2:06.26
HARPER, KIRSTEN       15 PC WALNUT CREEK   2:51.24   5              P    39.50  1:23.19  2:07.06
GOTTSCHALK, LINDSEY   15 MD NORTH BALTIMO  2:52.45   6              P    38.23  1:21.51  2:06.62
HILLER, MARYANN       15 PC PALO ALTO SWI  2:54.12   7              P    38.49  1:22.20  2:08.57
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  2:54.18   8              P    40.04  1:23.81  2:08.33
KEEN, KRISSY          15 PC TIGER AQUATIC  2:54.66   9              P    39.31  1:23.55  2:09.18
LOEHR, KELLYN         15 SN PENGUIN SWIM   2:54.69  10              P    39.76  1:23.56  2:08.42
FRAZIER, BARBARA      16 SN SIERRA MARLIN  2:55.34  11              P    40.26  1:24.13  2:09.30
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:56.23  12              P    39.69  1:23.34  2:08.99
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI  2:56.33  13              P    41.45  1:25.98  2:11.95
PIERCE, MEGAN         15 SN SIERRA MARLIN  2:56.66  14              P    39.41  1:23.73  2:09.00
BALLENGER, MARIE      15 PC SANTA CLARA S  2:57.09  15              P    40.51  1:26.03  2:12.04
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  2:57.15  16              P    41.36  1:25.76  2:11.70
BURDICK, PATRICIA     16 PC WALNUT CREEK   2:57.82  17              P    41.77  1:28.63  2:15.47
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI  2:58.30  18              P    41.41  1:25.69  2:12.74
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO  2:59.55  19              P    41.33  1:26.00  2:12.50
CAYFORD, ASHLEY       15 PC VALLEJO AQUAT  3:00.18  20              P    40.51  1:26.02  2:13.31
BRICKER, NATALIE      16 PC PLEASANTON SE  3:00.57  21              P    40.43  1:26.08  2:12.79
REED, KIRSTEN         15 PC PLEASANTON SE  3:01.47  22              P    39.94  1:25.55  2:13.28
DINSMORE, CAITLIN     16 OR SALEM AQUATIC  3:02.46  23              P    40.80  1:26.67  2:13.99
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  3:02.92  24              P    40.46  1:26.34  2:14.09
LYONS, OLIVIA         16 PC TERRAPINS SWI  3:02.97  25              P    41.16  1:27.84  2:15.65
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  3:03.13  27              P    41.56  1:28.06  2:15.89
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  3:03.13  26              P    42.46  1:29.15  2:16.13
BOCHNER, LINDSAY      15 PC PACIFIC COAST  3:04.12  28              P    43.65  1:30.31  2:17.46
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  3:05.71  29              P    43.30  1:29.82  2:17.87
JUMPER, LAURA         16 PC TERRAPINS SWI  3:06.60  30              P    41.42  1:28.75  2:17.27
PROCEVIAT, ALIX       16 PC LOS ALTOS/MTN  3:07.13  31              P    41.41  1:28.79  2:18.34
DEYOREO, MARIA        15 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    42.97  1:29.20  2:16.58


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         1:06.54   1  1:05.10 F1  P    30.75
                                                                    F    30.55
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:08.59   2  1:07.28 F2  P    31.34
                                                                    F    32.07
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  1:08.69   3  1:07.80 F3  P    31.91
                                                                    F    32.14
LARSSON, ANNIKA       16 PC LOS ALTOS/MTN  1:09.36   4  1:07.85 F4  P    32.02
                                                                    F    31.94
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:09.50   5  1:08.64 F5  P    31.82
                                                                    F    32.52
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC  1:10.89   8  1:08.92 F6  P    33.23
                                                                    F    32.25
BALLENGER, MARIE      15 PC SANTA CLARA S  1:09.86   6  1:10.04 F7  P    32.44
                                                                    F    32.45
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  1:10.75   7  1:10.44 F8  P    33.45
                                                                    F    33.26

PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         1:06.54   1              P    30.75
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    1:08.59   2              P    31.34
PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  1:08.69   3              P    31.91
LARSSON, ANNIKA       16 PC LOS ALTOS/MTN  1:09.36   4              P    32.02
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   1:09.50   5              P    31.82
BALLENGER, MARIE      15 PC SANTA CLARA S  1:09.86   6              P    32.44
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  1:10.75   7              P    33.45
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC  1:10.89   8              P    33.23
FAVERO, JENNA         15 SN ARDEN HILLS    1:11.14   9              P    33.46
SMITH, HELEN          15 PC SILICON VALLE  1:11.28  10              P    33.06
HARTMAN, CASEY        15 SI RANCHO SAN DI  1:11.56  11              P    33.51
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  1:11.59  12              P    33.13
SHIRE, KATIE          15 PC OTTER SWIM CL  1:11.89  13              P    34.28
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  1:12.45  14              P    32.94
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  1:12.72  15              P    33.64
BANGERT, CHELSEA      15 PC PIEDMONT SWIM  1:13.19  16              P    33.78
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI  1:13.36  17              P    34.00
REINGOLD, REBECCA     16 PC ORINDA AQUATI  1:13.41  18              P    34.95
WHALEN, ASHLEY        16 SN ARDEN HILLS    1:13.43  19              P    33.99
TORRES, MA JOSE       16 ** SAN AGUSTIN-M  1:14.50  20              P    35.62
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI  1:14.66  21              P    34.81
PLUME, REBECCA        15 PC PALO ALTO SWI  1:16.21  22              P    34.47
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  1:17.12  23              P    35.72

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  2:31.67   1  2:27.55 F1  P    33.27  1:10.64  1:50.67
                                                                    F    32.78  1:09.84  1:47.85
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  2:32.88   3  2:29.84 F2  P    34.09  1:12.36  1:52.08
                                                                    F    33.52  1:11.45  1:50.05
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI  2:38.00   8  2:32.84 F3  P    35.50  1:14.68  1:56.02
                                                                    F    34.56  1:12.52  1:52.10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  2:32.28   2  2:33.50 F4  P    34.31  1:13.00  1:52.24
                                                                    F    34.28  1:13.18  1:53.31
FAVERO, JENNA         15 SN ARDEN HILLS    2:34.82   4  2:34.40 F5  P    34.24  1:12.96  1:53.93
                                                                    F    34.11  1:13.48  1:54.07
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:36.79   7  2:35.74 F6  P    34.64  1:13.99  1:54.82
                                                                    F    34.68  1:14.01  1:54.83
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI  2:35.37   5  2:35.82 F7  P    34.26  1:13.07  1:53.96
                                                                    F    34.38  1:13.49  1:54.83
HARTMAN, CASEY        15 SI RANCHO SAN DI  2:36.63   6  2:36.14 F8  P    34.77  1:13.59  1:54.16
                                                                    F    33.93  1:12.55  1:52.90

PEREGINO, ELISHA      15 MD NORTH BALTIMO  2:31.67   1              P    33.27  1:10.64  1:50.67
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI  2:32.28   2              P    34.31  1:13.00  1:52.24
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  2:32.88   3              P    34.09  1:12.36  1:52.08
FAVERO, JENNA         15 SN ARDEN HILLS    2:34.82   4              P    34.24  1:12.96  1:53.93
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI  2:35.37   5              P    34.26  1:13.07  1:53.96
HARTMAN, CASEY        15 SI RANCHO SAN DI  2:36.63   6              P    34.77  1:13.59  1:54.16
CRAMER, BRITTANY      15 PC TWIN VALLEY A  2:36.79   7              P    34.64  1:13.99  1:54.82
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI  2:38.00   8              P    35.50  1:14.68  1:56.02
TORRES, MA JOSE       16 ** SAN AGUSTIN-M  2:40.17   9              P    34.92  1:15.63  1:57.27
GOLEZ, JILLENE        16 PC TERRAPINS SWI  2:40.55  10              P    34.11  1:12.56  1:55.34
KELLY, ALEXANDRA      15 SN REDDING AQUAT  2:40.72  11              P    34.51  1:13.99  1:55.85
HAY, ANNE             15 OR SALEM AQUATIC  2:40.86  12              P    34.61  1:15.29  1:57.75
LARSSON, ANNIKA       16 PC LOS ALTOS/MTN  2:41.99  13              P    34.23  1:14.02  1:57.22
GIMA, SHANNON         16 PC ALAMEDA ISLAN  2:44.01  14              P    37.45  1:18.09  2:00.55
GOTTSCHALK, LINDSEY   15 MD NORTH BALTIMO  2:50.09  15              P    34.98  1:16.09  2:02.43

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  2:32.11   2  2:29.77 F1  P    33.70  1:13.52  1:56.81
                                                                    F    33.22  1:12.01  1:53.91
MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:31.83   1  2:31.39 F2  P    32.87  1:12.12  1:56.82
                                                                    F    32.87  1:12.61  1:56.38
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:34.39   3  2:32.11 F3  P    32.70  1:12.98  2:01.00
                                                                    F    33.46  1:12.25  1:59.14
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  2:35.14   4  2:33.05 F4  P    33.64  1:13.45  2:00.58
                                                                    F    32.58  1:11.44  1:58.15
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  2:35.36   5  2:33.97 F5  P    33.36  1:14.79  2:01.11
                                                                    F    33.73  1:15.36  2:00.37
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:35.66   6  2:34.23 F6  P    33.56  1:13.98  2:02.38
                                                                    F    32.14  1:12.73  2:00.61
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:35.88   8  2:34.24 F7  P    34.39  1:13.62  2:00.76
                                                                    F    34.28  1:13.67  2:00.42
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         2:35.70   7  2:39.93 F8  P    32.22  1:12.75  2:01.97
                                                                    F    33.62  1:15.20  2:04.75

MOONEY, KELLY         15 PC WALNUT CREEK   2:31.83   1              P    32.87  1:12.12  1:56.82
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  2:32.11   2              P    33.70  1:13.52  1:56.81
HDEZ, GABRIELLA       15 PC SANTA CLARA S  2:34.39   3              P    32.70  1:12.98  2:01.00
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  2:35.14   4              P    33.64  1:13.45  2:00.58
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  2:35.36   5              P    33.36  1:14.79  2:01.11
WONG, KATHERINE       15 PC LADERA OAKS    2:35.66   6              P    33.56  1:13.98  2:02.38
PAREDES, MARITZA      16 ** MEXICO         2:35.70   7              P    32.22  1:12.75  2:01.97
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  2:35.88   8              P    34.39  1:13.62  2:00.76


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALKER, SARAH         15 SN CALIFORNIA CA  2:36.12   9              P    33.87  1:14.11  2:00.85
KEEN, KRISSY          15 PC TIGER AQUATIC  2:37.28  10              P    34.74  1:17.30  2:01.23
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI  2:37.29  11              P    35.32  1:17.46  2:01.17
SALDANA, YARA         16 ** MEXICO         2:38.00  12              P    34.12  1:13.94  2:01.04
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  2:40.47  13              P    33.74  1:14.63  2:04.65
DINSMORE, CAITLIN     16 OR SALEM AQUATIC  2:41.61  14              P    34.77  1:18.24  2:04.81
SALLEE, MARIA         16 PC SEBASTAPOL SE  2:42.38  15              P    35.45  1:17.25  2:03.33

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  5:22.51   4  5:17.11 F1  P    35.48  1:15.53  1:56.91  2:38.64  3:22.27  4:07.10  4:44.84
                                                                    F    35.19  1:16.05  1:57.34  2:37.63  3:21.38  4:05.17  4:41.51
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  5:20.45   2  5:18.92 F2  P    35.16  1:16.10  1:57.72  2:37.92  3:23.79  4:10.46  4:45.76
                                                                    F    34.94  1:15.85  1:57.22  2:37.81  3:23.86  4:10.52  4:45.26
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  5:21.36   3  5:19.32 F3  P    33.52  1:11.90  1:53.53  2:36.24  3:22.77  4:10.16  4:46.39
                                                                    F    34.37  1:13.16  1:55.01  2:36.41  3:23.16  4:10.55  4:45.32
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  5:25.09   5  5:23.97 F4  P    33.56  1:12.46  1:52.27  2:31.51  3:20.81  4:12.90  4:48.95
                                                                    F    33.65  1:12.55  1:51.81  2:30.58  3:20.65  4:11.09  4:47.23
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO  5:29.68   8  5:27.13 F5  P    36.01  1:16.34  2:00.26  2:43.28  3:28.60  4:15.16  4:53.16
                                                                    F    36.08  1:16.26  2:00.14  2:42.47  3:28.18  4:14.69  4:52.07
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  5:28.35   7  5:27.40 F6  P    35.35  1:16.59  1:57.76  2:38.41  3:25.19  4:13.76  4:50.83
                                                                    F    34.26  1:15.33  1:56.02  2:37.01  3:24.49  4:12.76  4:49.51
WHALEN, ASHLEY        16 SN ARDEN HILLS    5:27.79   6  5:30.51 F7  P    34.14  1:13.81  1:56.75  2:38.71  3:24.98  4:14.17  4:51.24
                                                                    F    34.72  1:15.55  1:59.41  2:41.79  3:28.39  4:16.70  4:54.13
GOTTSCHALK, LINDSEY   15 MD NORTH BALTIMO  5:29.88   9  5:34.83 F8  P    33.86  1:12.73  1:59.70  2:45.60  3:29.50  4:15.90  4:53.99
                                                                    F    34.22  1:15.05  2:02.68  2:48.28  3:32.46  4:19.09  4:57.48

HART, LINDSAY         16 PC TERRAPINS SWI  5:12.18   1              P    33.46  1:11.44  1:49.59  2:27.21  3:14.36  4:01.71  4:37.10
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA  5:20.45   2              P    35.16  1:16.10  1:57.72  2:37.92  3:23.79  4:10.46  4:45.76
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO  5:21.36   3              P    33.52  1:11.90  1:53.53  2:36.24  3:22.77  4:10.16  4:46.39
GIVENS, VICTORIA      15 LA BAYOU BARRACU  5:22.51   4              P    35.48  1:15.53  1:56.91  2:38.64  3:22.27  4:07.10  4:44.84
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO  5:25.09   5              P    33.56  1:12.46  1:52.27  2:31.51  3:20.81  4:12.90  4:48.95
WHALEN, ASHLEY        16 SN ARDEN HILLS    5:27.79   6              P    34.14  1:13.81  1:56.75  2:38.71  3:24.98  4:14.17  4:51.24
KROPP, JULIA          16 PC KORET YOUTH S  5:28.35   7              P    35.35  1:16.59  1:57.76  2:38.41  3:25.19  4:13.76  4:50.83
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO  5:29.68   8              P    36.01  1:16.34  2:00.26  2:43.28  3:28.60  4:15.16  4:53.16
GOTTSCHALK, LINDSEY   15 MD NORTH BALTIMO  5:29.88   9              P    33.86  1:12.73  1:59.70  2:45.60  3:29.50  4:15.90  4:53.99
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI  5:30.12  10              P    34.77  1:13.73  1:58.89  2:42.83  3:28.74  4:15.08  4:53.56
PASTERNAK, TESS       15 PC UKIAH DOLPHIN  5:31.89  11              P    35.25  1:16.21  1:58.42  2:40.09  3:27.99  4:16.27  4:54.47
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE  5:33.21  12              P    33.72  1:12.85  1:55.90  2:38.04  3:28.15  4:18.72  4:55.99
FAVERO, JENNA         15 SN ARDEN HILLS    5:33.39  13              P    34.77  1:14.66  1:57.85  2:40.47  3:29.17  4:19.17  4:56.95
KEEN, KRISSY          15 PC TIGER AQUATIC  5:33.74  14              P    35.37  1:17.79  2:00.71  2:44.18  3:29.83  4:17.18  4:56.31
DINSMORE, CAITLIN     16 OR SALEM AQUATIC  5:37.16  15              P    34.85  1:16.79  2:01.03  2:45.03  3:31.45  4:19.74  4:58.30
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI  5:39.16  16              P    35.55  1:16.78  3:32.28  4:23.84  5:01.79  5:39.26
HARTMAN, CASEY        15 SI RANCHO SAN DI  5:40.10  17              P    34.96  1:15.28  1:59.34  2:42.34  3:31.30  4:22.49  5:01.26
BOND, JENNIFER        15 PC ALAMEDA ISLAN  5:41.85  18              P    36.98  1:17.95  2:00.76  2:43.53  3:32.13  4:21.90  5:01.93
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI   DQUED                   P    34.87  1:14.20  1:59.56  2:43.67  3:32.82  4:23.14  5:01.50


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      2:07.73   1      32.57  1:09.22  1:38.60
         SALINAS, KENIA      15
         CASTILLO, ROCIO     15
         PAREDES, MARITZA    16
         SALCEDO, REGINA     16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:09.33   2      32.31  1:09.01  1:40.76
         HART, LINDSAY       16
         DORIA, ANGELA       15
         GOLEZ, JILLENE      16
         ZEIDLER, KAYLA      15
SRN, A 15-16          16 PC SANTA ROSA NE               2:09.48   3      34.25  1:09.79  1:40.61
         WUNSCHEL, MARI      16
         PETER, MEGHAN       16
         SIMS, JENNIFER      15
         BRECHT, LAUREN      16
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               2:11.66   4      33.35  1:09.77  1:41.51
         JANITSKI, MICHELLE  16
         BALLENGER, MARIE    15
         HDEZ, GABRIELLA     15
         TARANTO, KACIE      15
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:12.05   5      34.44  1:11.96  1:43.30
         MOONEY, KELLY       15
         HARPER, KIRSTEN     15
         BURDICK, PATRICIA   16
         ROGERS, REBECCA     16
GGST, A 15-16         16 PC GILROY GATORS               2:12.93   6      55.00  1:11.63  1:43.03
         LASS, SATCEY        16
         SIH, JULIANA        15
         RODRIGUEZ, ERIKA    15
         BEEN, LINDSAY       15
PLS, A 15-16          16 PC PLEASANTON SE               2:14.86   7      37.60  1:13.50  1:45.23
         FERRARIS, CHRISTINE 16
         REED, KIRSTEN       15
         ISABEL, ELI         15
         BRICKER, NATALIE    16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:19.55   8      33.88  1:12.59  1:49.00
         NAVILHON, MELISSA   15
         LYONS, OLIVIA       16
         DEYOREO, MARIA      15
         STITT, CATHERINE    15
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               2:19.91   9      35.69  1:11.68  1:46.29
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:20.77  10      36.64  1:17.99  1:49.32
         MCCRIMMON, JAMIE    16
         LIND, MEGAN         16
         STRIPLING, ASHLEY   15
         FAMBRINI, ANNA      15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRN, A 15-16          16 PC SANTA ROSA NE               4:49.23   1      36.64  1:14.85  1:51.74  2:34.72  3:06.52  3:43.72  4:14.87
         SIMS, JENNIFER      15
         PETER, MEGHAN       16
         BRECHT, LAUREN      16
         WUNSCHEL, MARI      16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:54.71   2      36.00  1:13.21           1:39.08  1:52.52  2:37.17  3:10.60
         CURETON, KELLY      15
         LYONS, OLIVIA       16
         NAVILHON, MELISSA   15
         FLUD, NICOLE        16
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               4:54.95   3      35.53  1:12.84           1:40.16  1:55.32  2:42.47  3:14.63
         JANITSKI, MICHELLE  16
         HAWKINS, CAITLIN    15
         BALLENGER, MARIE    15
         HDEZ, GABRIELLA     15
PLS, A 15-16          16 PC PLEASANTON SE               4:56.31   4      38.54  1:18.57  1:55.89  2:40.12  3:12.37  3:51.09  4:21.75
         FERRARIS, CHRISTINE 16
         REED, KIRSTEN       15
         ISABEL, ELI         15
         BRICKER, NATALIE    16
MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                       DQUED           34.17  1:10.59  1:47.34  2:31.43  3:02.11  3:39.36  4:08.88
         SALINAS, KENIA      15
         CASTILLO, ROCIO     15
         PAREDES, MARITZA    16
         SALCEDO, REGINA     16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI                DQUED           33.40  1:07.85  1:45.11  2:28.86  3:01.29  3:39.42  4:09.06
         HART, LINDSAY       16
         DORIA, ANGELA       15
         GOLEZ, JILLENE      16
         ZEIDLER, KAYLA      15

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:56.10   1      28.95    57.61  1:27.43
         BURDICK, PATRICIA   16
         MOONEY, KELLY       15
         HARPER, KIRSTEN     15
         ROGERS, REBECCA     16
MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      1:57.83   2      57.67  1:00.59  1:29.86
         SALCEDO, REGINA     16
         SALDANA, YARA       16
         ROBLES, ADRIANA     16
         PAREDES, MARITZA    16
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               1:58.37   3      29.86    58.62  1:28.51
         HDEZ, GABRIELLA     15
         JANITSKI, MICHELLE  16
         TARANTO, KACIE      15
         BALLENGER, MARIE    15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:59.73   4      29.09    58.87  1:29.21
         ZEIDLER, KAYLA      15
         NAVILHON, MELISSA   15
         DORIA, ANGELA       15
         CURETON, KELLY      15
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               2:02.66   5      30.88  1:03.70  1:35.14
         OETTINGER, NIKKI    15
         BURT, VICKY         15
         BUENO, NADINE       16
         CAYFORD, ASHLEY     15
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:04.17   6      30.83  1:02.38  1:32.87
         SULLIVAN, MEGAN     13
         MCCRIMMON, JAMIE    16
         STRIPLING, ASHLEY   15
         FAMBRINI, ANNA      15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI                DQUED           30.62  1:03.07  1:33.17
         FLUG, NICOLE        16
         LYONS, OLIVIA       16
         GOLEZ, JILLENE      16
         STITT, CATHERINE    15

============================================================================================================================
   EVENT  163                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  163
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      4:15.71   1      30.53  1:02.52           2:06.56  2:39.56  3:14.15  3:44.05
         SALCEDO, REGINA     16
         ROBLES, ADRIANA     16
         SALDANA, YARA       16
         PAREDES, MARITZA    16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:18.15   2      30.23  1:02.39  1:33.92  2:09.08  2:40.56  3:14.32  3:44.58
         HART, LINDSAY       16
         DORIA, ANGELA       15
         NAVILHON, MELISSA   15
         ZEIDLER, KAYLA      15
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                4:22.59   3      30.68  1:03.11  1:34.50  2:07.90  2:40.75  3:16.64  3:47.88
         MOONEY, KELLY       15
         BURDICK, PATRICIA   16
         MCCRIMMON, JAMIE    16
         STRIPLING, ASHLEY   15
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               4:24.26   4      31.46  1:05.85  1:38.47  2:14.05  2:46.19  3:21.16  3:50.59
         HDEZ, GABRIELLA     15
         HAWKINS, CAITLIN    15
         BALLENGER, MARIE    15
         JANITSKI, MICHELLE  16
PLS, A 15-16          16 PC PLEASANTON SE               4:26.23   5      31.51    34.00           2:12.86  2:44.90  3:19.80  3:51.24
         BRICKER, NATALIE    16
         ISABEL, ELI         15
         REED, KIRSTEN       15
         FERRARIS, CHRISTINE 16
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               4:32.62   6      31.69  1:05.19           1:32.84  1:39.05  3:30.10  3:59.17
         OETTINGER, NIKKI    15
         ANDERSON-MARTINEZ, S15
         BURT, VICKY         15
         CAYFORD, ASHLEY     15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                9:09.72   1      30.09  1:02.43  1:36.55  2:10.54           2:29.22  3:51.28
         ROGERS, REBECCA     16                                        4:26.05  4:58.07  5:33.09  6:09.89  6:46.14  7:19.44  7:55.87
         MOONEY, KELLY       15                                        8:32.97
         HARPER, KIRSTEN     15
         BURDICK, PATRICIA   16
MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      9:16.63   2      31.20  1:05.11  1:39.86  2:13.84           2:41.00  3:55.82
         PAREDES, MARITZA    16                                        4:32.75  5:05.07  5:40.49  6:18.07  6:55.75           7:25.21
         SALCEDO, REGINA     16                                        8:41.38
         SALINAS, KENIA      15
         SALDANA, YARA       16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               9:17.66   3      30.75  1:04.61  1:39.29  2:14.02  2:45.63  3:21.02  3:57.71
         HART, LINDSAY       16                                        4:35.09  5:06.45  5:41.72  6:18.82  6:55.89  7:28.03  8:03.97
         DORIA, ANGELA       15                                        8:41.20
         STITT, CATHERINE    15
         FLUD, NICOLE        16
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               9:30.63   4      31.08  1:04.86  1:38.74  2:13.09  2:45.71  3:22.21  3:59.90
         HDEZ, GABRIELLA     15                                        4:36.71  5:11.26  5:49.02  6:27.27  7:04.91  7:36.80  8:13.45
         HAWKINS, CAITLIN    15                                        8:51.77
         BALLENGER, MARIE    15
         JANITSKI, MICHELLE  16
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT              10:19.16   5      34.04  1:12.26  1:52.49  2:32.21           2:57.22  4:23.82
         CANFORD, ASHLEY     15                                        5:02.45  5:35.70  5:37.96  6:55.67  7:36.27  8:11.35  8:52.21
         OETTINGER, NIKKI    15                                        9:37.02
         BUENO, NADINE       16
         ANDERSON-MARTINEZ, S15

============================================================================================================================
   EVENT  153                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  153
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEALEY, LAURA         17 PC TERRAPINS SWI    28.46   1    28.08 F1
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT    30.24   6    28.99 F2
HOLMAN, ALISON        18 PC WALNUT CREEK     29.84   4    29.31 F3
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI    30.31   8    29.43 F4
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM     29.09   3    29.44 F5
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN    30.31   7    29.68 F6
CARTER, STEPHANIE     18 PC MISSION SAN J    29.85   5    29.79 F7
COUDRIGHT, JESSICA    17 SN UNATTACHED SI    30.39   9    30.01 F8

HEALEY, LAURA         17 PC TERRAPINS SWI    28.46   1
DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI    28.53   2
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM     29.09   3
HOLMAN, ALISON        18 PC WALNUT CREEK     29.84   4
CARTER, STEPHANIE     18 PC MISSION SAN J    29.85   5
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT    30.24   6
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI    30.31   8
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN    30.31   7
COUDRIGHT, JESSICA    17 SN UNATTACHED SI    30.39   9
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI    30.46  10
BAINES, MORGAN        18 CO GRAND JUNCTIO    30.67  11
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO          DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEALEY, LAURA         17 PC TERRAPINS SWI  1:02.54   3  1:00.62 F1  P    30.38
                                                                    F    29.55
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  1:01.69   1  1:01.04 F2  P    29.97
                                                                    F    29.80
SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  1:02.19   2  1:01.81 F3  P    30.06
                                                                    F    29.93
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   1:03.64   6  1:02.45 F4  P    30.88
                                                                    F    30.48
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   1:03.25   4  1:02.59 F5  P    30.37
                                                                    F    30.29
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  1:03.92   8  1:03.34 F6  P    30.79
                                                                    F    30.15
JIMENEZ, MEGAN        18 PC SAN RAMON LIV  1:03.42   5  1:03.53 F7  P    30.90
                                                                    F    30.81
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  1:03.88   7  1:03.91 F8  P    31.32
                                                                    F    31.32

ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  1:01.69   1              P    29.97
SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  1:02.19   2              P    30.06
HEALEY, LAURA         17 PC TERRAPINS SWI  1:02.54   3              P    30.38
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   1:03.25   4              P    30.37
JIMENEZ, MEGAN        18 PC SAN RAMON LIV  1:03.42   5              P    30.90
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   1:03.64   6              P    30.88
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  1:03.88   7              P    31.32
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  1:03.92   8              P    30.79
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  1:04.06   9              P    31.12
NORDSTROM, BRITTA     17 PC SAN BENITO AQ  1:04.16  10              P    30.58
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:04.39  11              P    31.56
MAY, KAELON           17 PC TERRAPINS SWI  1:05.49  12              P    31.22
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   1:05.53  13              P    31.60
BAINES, MORGAN        18 CO GRAND JUNCTIO  1:05.57  14              P    31.09
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   1:05.63  15              P    31.70
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:06.83  16              P    31.45
CARTER, STEPHANIE     18 PC MISSION SAN J  1:07.25  17              P    31.47

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         2:13.23   2  2:11.06 F1  P    31.76  1:05.86  1:39.17
                                                                    F    31.37  1:04.88  1:38.14
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  2:14.98   5  2:12.56 F2  P    30.88  1:04.27  1:39.23
                                                                    F    31.10  1:04.59  1:38.80
FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         2:15.53   7  2:13.42 F3  P    32.79  1:07.56  1:41.57
                                                                    F    32.22  1:05.90  1:40.10
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  2:13.74   3  2:14.77 F4  P    32.16  1:06.33  1:40.53
                                                                    F    31.74  1:05.76  1:41.08
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   2:14.93   4  2:14.86 F5  P    31.68  1:05.76  1:40.50
                                                                    F    31.68  1:05.37  1:40.28
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   2:15.85   8  2:15.05 F6  P    31.33  1:06.17  1:41.36
                                                                    F    31.21  1:05.31  1:40.20


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   2:16.91  10  2:15.65 F7  P    32.07  1:06.94  1:41.99
                                                                    F    31.79  1:06.33  1:41.33
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:16.35   9  2:23.71 F8  P    31.91  1:06.39  1:41.60
                                                                    F    33.95  1:10.54  1:48.02

SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  2:12.25   1              P    30.48  1:03.24  1:37.06
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         2:13.23   2              P    31.76  1:05.86  1:39.17
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  2:13.74   3              P    32.16  1:06.33  1:40.53
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   2:14.93   4              P    31.68  1:05.76  1:40.50
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  2:14.98   5              P    30.88  1:04.27  1:39.23
MAY, KAELON           17 PC TERRAPINS SWI  2:15.52   6              P    31.20  1:05.77  1:40.85
FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         2:15.53   7              P    32.79  1:07.56  1:41.57
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   2:15.85   8              P    31.33  1:06.17  1:41.36
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:16.35   9              P    31.91  1:06.39  1:41.60
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   2:16.91  10              P    32.07  1:06.94  1:41.99
BENNER, CARLY         18 PC TIGER AQUATIC  2:19.35  11              P    33.54  1:08.74  1:43.88
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:19.63  12              P    32.61  1:08.81  1:44.84
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI  2:20.13  13              P    32.34  1:08.19  1:44.64
SMITH, LAUREN         18 PC SILICON VALLE  2:20.74  14              P    32.29  1:08.44  1:44.89
NORDSTROM, BRITTA     17 PC SAN BENITO AQ  2:20.77  15              P    31.64  1:07.18  1:43.98
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  2:21.06  16              P    32.61  1:08.00  1:44.44
TUTTLE, ELISE         18 SN PENGUIN SWIM   2:21.76  17              P    33.43  1:09.17  1:45.55
BAINES, MORGAN        18 CO GRAND JUNCTIO  2:21.87  18              P    33.09  1:09.47  1:45.68
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:21.91  19              P    33.58  1:09.50  1:45.54
MILLIGAN, MEREDITH    18 PC BARRACUDA AQU  2:24.57  20              P    33.89  1:10.19  1:47.55
COUDRIGHT, JESSICA    17 SN UNATTACHED SI  2:26.81  21              P    35.22  1:12.43  1:48.95

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         4:39.52   1  4:33.29 F1  P    33.28  1:07.69  1:43.10  2:18.11  2:53.76  3:29.10  4:04.66
                                                                    F    32.70  1:07.06  1:40.96  2:15.27  2:49.59  3:24.56  3:59.26
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         4:45.59   2  4:35.47 F2  P    33.47  1:09.67  1:46.62  2:23.06  2:58.95  3:35.26  4:10.95
                                                                    F    32.95  1:08.09  1:42.71  2:17.88  2:52.43  3:27.43  4:01.84
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  4:47.31   5  4:39.34 F3  P    32.18  1:07.53  1:43.71  2:19.49  2:56.63  3:33.47  4:10.82
                                                                    F    31.89  1:06.58  1:41.46  2:16.98  2:52.46  3:28.52  4:04.53
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   4:46.33   4  4:42.69 F4  P    33.42  1:09.56  1:46.53  2:23.08  2:59.17  3:35.64  4:11.45
                                                                    F    33.10  1:08.67  1:44.31  2:19.90  2:55.56  3:31.59  4:07.64
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  4:45.59   3  4:44.04 F5  P    33.61  1:09.71  1:46.37  2:22.71  2:59.27  3:35.48  4:11.67
                                                                    F    33.12  1:08.85  1:44.80  2:21.51  2:58.13  3:34.62  4:10.49
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   4:53.03   8  4:47.36 F6  P    32.92  1:09.58  1:46.86  2:23.79  3:01.63  3:38.92  4:16.71
                                                                    F    32.48  1:08.34  1:44.69  2:21.66  2:58.43  3:35.23  4:12.02
BENNER, CARLY         18 PC TIGER AQUATIC  4:50.62   6  4:48.56 F7  P    34.64  1:10.37  1:47.08  2:23.77  2:59.94  3:36.89  4:13.96
                                                                    F    33.88  1:09.81  1:46.41  2:23.20  2:59.63  3:36.21  4:12.72
MILLIGAN, MEREDITH    18 PC BARRACUDA AQU  4:52.97   7  4:53.51 F8  P    33.68  1:10.03  1:46.92  2:24.50  3:01.70  3:39.09  4:16.52
                                                                    F    33.75  1:09.37  1:46.35  2:23.50  3:01.64  3:38.90  4:16.70

FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         4:39.52   1              P    33.28  1:07.69  1:43.10  2:18.11  2:53.76  3:29.10  4:04.66
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  4:45.59   3              P    33.61  1:09.71  1:46.37  2:22.71  2:59.27  3:35.48  4:11.67
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         4:45.59   2              P    33.47  1:09.67  1:46.62  2:23.06  2:58.95  3:35.26  4:10.95
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   4:46.33   4              P    33.42  1:09.56  1:46.53  2:23.08  2:59.17  3:35.64  4:11.45
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  4:47.31   5              P    32.18  1:07.53  1:43.71  2:19.49  2:56.63  3:33.47  4:10.82
BENNER, CARLY         18 PC TIGER AQUATIC  4:50.62   6              P    34.64  1:10.37  1:47.08  2:23.77  2:59.94  3:36.89  4:13.96
MILLIGAN, MEREDITH    18 PC BARRACUDA AQU  4:52.97   7              P    33.68  1:10.03  1:46.92  2:24.50  3:01.70  3:39.09  4:16.52
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM   4:53.03   8              P    32.92  1:09.58  1:46.86  2:23.79  3:01.63  3:38.92  4:16.71


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  4:53.33   9              P    34.76  1:11.54  1:49.11  2:26.18  3:03.38  3:40.56  4:17.75
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   4:55.06  10              P    33.76  1:10.36  1:48.02  2:25.21  3:03.27  3:41.25  4:19.10
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  4:56.57  11              P    33.20  1:09.53  1:47.12  2:24.81  3:02.68  3:41.00  4:19.02
BAINES, MORGAN        18 CO GRAND JUNCTIO  4:58.74  12              P    33.55  1:09.73  1:46.76  2:24.29  3:02.41  3:41.10  4:20.77
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  4:59.32  13              P    34.23  1:11.54  1:49.73  2:27.51  3:05.94  3:44.16  4:22.15
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI  5:00.45  14              P    34.07  1:11.25  1:49.87  2:28.13  3:06.82  3:45.09  4:23.19
LAMAY, BRITTANY       18 PC PLEASANTON SE  5:10.86  15              P    35.88  1:14.63  1:53.94  2:33.08  3:12.06  3:51.78  4:31.17
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  5:11.59  16              P    31.29  1:04.99  1:40.40  2:15.33  3:08.59  3:49.55  4:31.01

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEALEY, LAURA         17 PC TERRAPINS SWI  1:12.36   1  1:10.15 F1  P    35.69
                                                                    F    34.70
LINSMEIER, KIRA       17 PC TERRAPINS SWI  1:13.62   4  1:12.30 F2  P    35.63
                                                                    F    35.06
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  1:13.45   2  1:12.35 F3  P    35.65
                                                                    F    35.18
JOSLIN, MARIE         17 PC TWIN VALLEY A  1:13.55   3  1:13.25 F4  P    35.19
                                                                    F    35.91
SMITH, KATHLEEN       17 PC KORET YOUTH S  1:14.05   5  1:13.46 F5  P    35.81
                                                                    F    36.00
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:15.03   6  1:14.71 F6  P    36.48
                                                                    F    36.24
STICKEL, AMIE         18 SN PARADISE PIRA  1:16.84   7  1:16.70 F7  P    37.22
                                                                    F    37.72
TUTTLE, ELISE         18 SN PENGUIN SWIM   1:17.23   8  1:16.89 F8  P    38.60
                                                                    F    38.24

HEALEY, LAURA         17 PC TERRAPINS SWI  1:12.36   1              P    35.69
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  1:13.45   2              P    35.65
JOSLIN, MARIE         17 PC TWIN VALLEY A  1:13.55   3              P    35.19
LINSMEIER, KIRA       17 PC TERRAPINS SWI  1:13.62   4              P    35.63
SMITH, KATHLEEN       17 PC KORET YOUTH S  1:14.05   5              P    35.81
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:15.03   6              P    36.48
STICKEL, AMIE         18 SN PARADISE PIRA  1:16.84   7              P    37.22
TUTTLE, ELISE         18 SN PENGUIN SWIM   1:17.23   8              P    38.60
COUDRIGHT, JESSICA    17 SN UNATTACHED SI  1:18.25   9              P    37.97
LILLARD, ELIZABETH    17 SN VACAVILLE SWI  1:18.73  10              P    37.72
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    1:18.89  11              P    37.84
DELLAMANO, MONICA     17 PC DEANZA CUPERT  1:20.70  12              P    39.54
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:21.08  13              P    38.80
CHINN, SARAH          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.53  14              P    39.68
MABERLEY, URSI        17 PC KORET YOUTH S  1:21.75  15              P    39.47
WONG, GENEVIEVE       18 SN ARDEN HILLS    1:22.04  16              P    39.04


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOSLIN, MARIE         17 PC TWIN VALLEY A  2:36.93   1  2:34.33 F1  P    37.40  1:17.50  1:58.25
                                                                    F    36.93  1:16.39  1:56.60
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:38.48   2  2:35.66 F2  P    37.14  1:16.99  1:57.78
                                                                    F    36.51  1:16.02  1:56.48
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  2:39.57   4  2:36.75 F3  P    38.30  1:18.72  2:00.15
                                                                    F    36.90  1:16.18  1:57.01
SMITH, KATHLEEN       17 PC KORET YOUTH S  2:39.35   3  2:39.01 F4  P    37.92  1:17.90  1:59.21
                                                                    F    37.58  1:17.86  1:58.69
STICKEL, AMIE         18 SN PARADISE PIRA  2:42.28   5  2:42.06 F5  P    39.11  1:20.05  2:01.24
                                                                    F    38.73  1:19.37  2:01.39
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  2:44.34   7  2:43.42 F6  P    39.43  1:20.75  2:03.02
                                                                    F    38.69  1:19.25  2:02.48
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    2:43.53   6  2:44.05 F7  P    38.56  1:19.69  2:01.62
                                                                    F    38.31  1:19.63  2:02.62
LAPLANTE, MEGAN       17 PC UNATTACHED PA  2:44.85   8  2:45.40 F8  P    39.59  1:21.80  2:03.73
                                                                    F    39.87  1:22.47  2:44.38

JOSLIN, MARIE         17 PC TWIN VALLEY A  2:36.93   1              P    37.40  1:17.50  1:58.25
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:38.48   2              P    37.14  1:16.99  1:57.78
SMITH, KATHLEEN       17 PC KORET YOUTH S  2:39.35   3              P    37.92  1:17.90  1:59.21
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  2:39.57   4              P    38.30  1:18.72  2:00.15
STICKEL, AMIE         18 SN PARADISE PIRA  2:42.28   5              P    39.11  1:20.05  2:01.24
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS    2:43.53   6              P    38.56  1:19.69  2:01.62
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  2:44.34   7              P    39.43  1:20.75  2:03.02
LAPLANTE, MEGAN       17 PC UNATTACHED PA  2:44.85   8              P    39.59  1:21.80  2:03.73
KELLY, ALECIA         17 SN REDDING AQUAT  2:46.96   9              P    39.86  1:21.12  2:03.72
LILLARD, ELIZABETH    17 SN VACAVILLE SWI  2:50.08  10              P    39.05  1:21.07  2:05.32
COUDRIGHT, JESSICA    17 SN UNATTACHED SI  2:51.85  11              P    39.70  1:21.75  2:06.47
MABERLEY, URSI        17 PC KORET YOUTH S  2:55.71  12              P    41.69  1:26.02  2:11.54
LINSMEIER, KIRA       17 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    38.53  1:19.52  2:02.43

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  1:20.35   1  1:18.79 F1  P    37.55
                                                                    F    36.92
BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         1:20.71   3  1:18.90 F2  P    37.90
                                                                    F    37.08
ROBERTS, ELISE        17 OR SALEM AQUATIC  1:20.67   2  1:18.97 F3  P    37.37
                                                                    F    36.80
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   1:22.28   5  1:19.15 F4  P    38.93
                                                                    F    37.38
MAY, KAELON           17 PC TERRAPINS SWI  1:23.32   8  1:20.31 F5  P    39.13
                                                                    F    38.13
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:22.33   6  1:20.62 F6  P    39.52
                                                                    F    38.78
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:22.59   7  1:21.33 F7  P    39.13
                                                                    F    38.28
SALISBURY, LOUISA     17 PC TWIN VALLEY A  1:21.16   4  1:21.80 F8  P    37.67
                                                                    F    37.17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  1:20.35   1              P    37.55
ROBERTS, ELISE        17 OR SALEM AQUATIC  1:20.67   2              P    37.37
BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         1:20.71   3              P    37.90
SALISBURY, LOUISA     17 PC TWIN VALLEY A  1:21.16   4              P    37.67
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   1:22.28   5              P    38.93
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  1:22.33   6              P    39.52
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:22.59   7              P    39.13
MAY, KAELON           17 PC TERRAPINS SWI  1:23.32   8              P    39.13
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  1:23.56   9              P    39.11
SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  1:23.64  10              P    39.47
ROBERTSON, HOLLY      17 PC KORET YOUTH S  1:24.22  11              P    39.51
SZMIDT, HEATHER       17 PC NAPA VALLEY S  1:25.49  12              P    40.04
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:25.65  13              P    40.19
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  1:26.08  14              P    39.37
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  1:26.28  15              P    40.78
WHALEN, ERIN          18 SN ARDEN HILLS    1:26.66  17              P    41.59
WONG, GENEVIEVE       18 SN ARDEN HILLS    1:26.66  16              P    41.10
NORDSTROM, BRITTA     17 PC SAN BENITO AQ  1:26.70  18              P    40.42
FINLEY, MORGAN        17 AZ SUN DEVIL AQU  1:26.80  19              P    38.06
CHINN, SARAH          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.00  20              P    41.93
BUDD, CARRIE          17 PC AGCC OSPREY    1:31.98  21              P    42.06

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:46.15   1  2:36.02 F1  P    38.63  1:21.09  2:03.85
                                                                    F    36.35  1:15.43  1:55.38
BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         2:49.44   2  2:44.66 F2  P    39.80  1:23.06  2:06.16
                                                                    F    36.83  1:18.33  2:01.01
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   2:50.89   4  2:48.00 F3  P    39.81  1:23.64  2:07.29
                                                                    F    39.17  1:21.96  2:05.10
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:50.26   3  2:51.23 F4  P    39.80  1:23.17  2:06.33
                                                                    F    39.68  1:23.04  2:07.25
ROBERTS, ELISE        17 OR SALEM AQUATIC  2:58.44   8  2:54.32 F5  P    41.78  1:27.07  2:12.05
                                                                    F    40.36  1:25.10  2:09.99
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:55.69   6  2:54.73 F6  P    40.60  1:25.44  2:10.55
                                                                    F    39.90  1:24.20  2:09.23
BRICE, SHILOH         17 PC TERRAPINS SWI  2:54.72   5  2:55.71 F7  P    41.61  1:26.56  2:11.04
                                                                    F    41.88  1:26.90  2:11.14
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:57.60   7  2:56.06 F8  P    40.41  1:25.19  2:11.87
                                                                    F    39.54  1:24.44  2:11.35

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:46.15   1              P    38.63  1:21.09  2:03.85
BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         2:49.44   2              P    39.80  1:23.06  2:06.16
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:50.26   3              P    39.80  1:23.17  2:06.33
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   2:50.89   4              P    39.81  1:23.64  2:07.29
BRICE, SHILOH         17 PC TERRAPINS SWI  2:54.72   5              P    41.61  1:26.56  2:11.04
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:55.69   6              P    40.60  1:25.44  2:10.55
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:57.60   7              P    40.41  1:25.19  2:11.87
ROBERTS, ELISE        17 OR SALEM AQUATIC  2:58.44   8              P    41.78  1:27.07  2:12.05
MILLER, MOLLY         18 PC KORET YOUTH S  3:01.26   9              P    41.50  1:28.17  2:14.68
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  3:01.28  10              P    40.10  1:26.26  2:13.01
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  3:02.26  11              P    42.08  1:28.85  2:15.55
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  3:02.58  12              P    42.12  1:29.22  2:16.07


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, GENEVIEVE       18 SN ARDEN HILLS    3:02.97  13              P    41.57  1:28.20  2:15.66
WHALEN, ERIN          18 SN ARDEN HILLS    3:03.76  14              P    42.62  1:29.99  2:17.10
FINLEY, MORGAN        17 AZ SUN DEVIL AQU  3:04.85  15              P    41.56  1:27.52  2:13.71
ROBERTSON, HOLLY      17 PC KORET YOUTH S  3:05.09  16              P    41.67  1:28.86  2:17.28
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI  3:05.24  17              P    41.25  1:27.67  2:16.79
SALISBURY, LOUISA     17 PC TWIN VALLEY A  3:06.40  18              P    42.43  1:29.34  2:17.66
SZMIDT, HEATHER       17 PC NAPA VALLEY S  3:09.93  19              P    43.60  1:31.90  2:20.80
CHINN, SARAH          18 PC ALAMEDA ISLAN  3:15.65  20              P    45.00  1:34.30  2:24.86
BUDD, CARRIE          17 PC AGCC OSPREY    3:21.37  21              P    43.47  1:33.11  2:26.80

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:05.63   2  1:02.50 F1  P    31.44
                                                                    F    29.77
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  1:05.19   1  1:04.01 F2  P    30.30
                                                                    F    30.18
BRICE, SHILOH         17 PC TERRAPINS SWI  1:08.47   3  1:07.27 F3  P    32.63
                                                                    F    31.50
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         1:08.85   4  1:07.91 F4  P    32.41
                                                                    F    32.12
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         1:10.78   6  1:08.90 F5  P    32.75
                                                                    F    32.20
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   1:10.79   7  1:09.25 F6  P    33.59
                                                                    F    33.41
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:10.72   5  1:09.46 F7  P    33.41
                                                                    F    32.81
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  1:11.04   8  1:10.14 F8  P    32.88
                                                                    F    32.47

ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  1:05.19   1              P    30.30
DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  1:05.63   2              P    31.44
BRICE, SHILOH         17 PC TERRAPINS SWI  1:08.47   3              P    32.63
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         1:08.85   4              P    32.41
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  1:10.72   5              P    33.41
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         1:10.78   6              P    32.75
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   1:10.79   7              P    33.59
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  1:11.04   8              P    32.88
WHALEN, ERIN          18 SN ARDEN HILLS    1:11.80   9              P    33.51
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  1:11.88  10              P    33.82
SZMIDT, HEATHER       17 PC NAPA VALLEY S  1:12.51  11              P    33.95
DELLAMANO, MONICA     17 PC DEANZA CUPERT  1:12.96  12              P    33.45
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM   1:13.02  13              P    33.70
ROBERTSON, HOLLY      17 PC KORET YOUTH S  1:13.60  14              P    34.21
MARTIN, JESSICA       17 SN DAVIS SWIM TE  1:13.77  15              P    34.68
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  1:15.71  16              P    34.68


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:24.47   1  2:18.00 F1  P    32.43  1:09.01  1:46.71
                                                                    F    31.21  1:05.82  1:41.22
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  2:27.21   2  2:24.10 F2  P    31.76  1:07.93  1:46.86
                                                                    F    31.88  1:08.32  1:45.62
FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         2:30.48   4  2:24.66 F3  P    34.33  1:11.96  1:50.66
                                                                    F    33.33  1:09.91  1:46.86
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         2:28.80   3  2:24.90 F4  P    34.13  1:11.23  1:49.73
                                                                    F    33.16  1:09.87  1:47.16
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   2:36.00   6  2:30.92 F5  P    35.56  1:14.66  1:55.77
                                                                    F    34.26  1:12.01  1:51.05
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         2:33.78   5  2:33.87 F6  P    35.05  1:13.09  1:52.68
                                                                    F    34.44  1:12.35  1:52.03
MARTIN, JESSICA       17 SN DAVIS SWIM TE  2:36.43   7  2:35.69 F7  P    36.15  1:16.31  1:56.78
                                                                    F    36.25  1:15.66  1:55.24
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  2:37.20   8  2:39.48 F8  P    34.90  1:15.22  1:56.99
                                                                    F    35.31  1:16.38  1:58.17

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:24.47   1              P    32.43  1:09.01  1:46.71
ROWE, ALISON          17 PC TERRAPINS SWI  2:27.21   2              P    31.76  1:07.93  1:46.86
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         2:28.80   3              P    34.13  1:11.23  1:49.73
FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         2:30.48   4              P    34.33  1:11.96  1:50.66
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         2:33.78   5              P    35.05  1:13.09  1:52.68
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   2:36.00   6              P    35.56  1:14.66  1:55.77
MARTIN, JESSICA       17 SN DAVIS SWIM TE  2:36.43   7              P    36.15  1:16.31  1:56.78
ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S  2:37.20   8              P    34.90  1:15.22  1:56.99
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:38.43   9              P    35.24  1:15.55  1:57.14
SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  2:38.98  10              P    34.28  1:13.95  1:56.01
GRAY, ALLISON         17 SN CALIFORNIA CA  2:39.86  11              P    35.47  1:15.13  1:56.56
WHALEN, ERIN          18 SN ARDEN HILLS    2:41.57  12              P    35.22  1:16.31  1:59.85
DELLAMANO, MONICA     17 PC DEANZA CUPERT  2:43.06  13              P    33.80  1:14.50  1:57.88
ROBERTSON, HOLLY      17 PC KORET YOUTH S  2:48.72  14              P    36.21  1:18.81  2:04.21

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:27.15   1  2:22.15 F1  P    33.51  1:08.79  1:50.33
                                                                    F    31.23  1:08.98  1:48.81
SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  2:31.07   2  2:30.92 F2  P    33.16  1:12.84  1:56.68
                                                                    F    32.69  1:12.55  1:56.56
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:31.44   3  2:31.89 F3  P    32.55  1:12.60  1:57.06
                                                                    F    32.24  1:12.56  1:57.53
BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         2:32.50   4  2:33.42 F4  P    33.83  1:14.64  1:57.46
                                                                    F    33.95  1:14.48  1:57.45
MAY, KAELON           17 PC TERRAPINS SWI  2:33.10   5  2:35.06 F5  P    33.58  1:13.09  1:58.04
                                                                    F    33.17  1:12.96  1:59.85
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         2:35.53   6  2:35.09 F6  P    32.70  1:12.84  2:01.28
                                                                    F    33.17  1:14.02  2:01.16
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         2:35.57   7  2:36.02 F7  P    32.77  1:13.61  1:59.72
                                                                    F    33.22  1:13.85  2:01.58


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  143
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   2:35.98   8  2:38.04 F8  P    33.80  1:14.91  2:00.95
                                                                    F    33.83  1:16.85  2:02.59

DAVIS, LAURA          18 PC TERRAPINS SWI  2:27.15   1              P    33.51  1:08.79  1:50.33
SULPRIZIO, GINA       17 PC TERRAPINS SWI  2:31.07   2              P    33.16  1:12.84  1:56.68
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  2:31.44   3              P    32.55  1:12.60  1:57.06
BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         2:32.50   4              P    33.83  1:14.64  1:57.46
MAY, KAELON           17 PC TERRAPINS SWI  2:33.10   5              P    33.58  1:13.09  1:58.04
TORNELL, DESIREE      17 ** MEXICO         2:35.53   6              P    32.70  1:12.84  2:01.28
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         2:35.57   7              P    32.77  1:13.61  1:59.72
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   2:35.98   8              P    33.80  1:14.91  2:00.95
ROBERTS, ELISE        17 OR SALEM AQUATIC  2:36.00   9              P    35.46  1:18.05  2:00.30
FULLER, AMY           17 PC STANFORD COVI  2:36.47  10              P    33.86  1:14.97  2:00.02
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  2:36.79  11              P    34.30  1:17.41  2:01.42
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  2:39.22  12              P    35.34  1:15.74  2:03.94
ROBERTSON, HOLLY      17 PC KORET YOUTH S  2:39.88  13              P    34.01  1:18.22  2:01.76
BENNER, CARLY         18 PC TIGER AQUATIC  2:40.23  14              P    35.06  1:17.43  2:04.28
GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  2:41.83  15              P    34.80  1:17.51  2:04.94
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE  2:42.47  16              P    35.48  1:18.95  2:05.79
PASTERNAK, NATASJA    18 PC UKIAH DOLPHIN  2:43.86  17              P    34.48  1:18.92  2:05.33
ZACKERY, MORGAN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:45.31  18              P    34.57  1:18.41  2:05.41
JOSLIN, MARIE         17 PC TWIN VALLEY A  2:47.37  19              P    36.26  1:18.37  2:08.50
CHINN, SARAH          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:49.76  20              P    37.70  1:22.52  2:10.81
LAMAY, BRITTANY       18 PC PLEASANTON SE  2:53.19  21              P    37.68  1:21.69  2:14.48
LAPLANTE, MEGAN       17 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    36.77  1:20.53  2:07.11

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         5:17.18   1  5:10.64 F1  P    34.01  1:12.98  1:55.90  2:36.78  3:20.76  4:05.02  4:41.99
                                                                    F    33.29  1:11.32  1:53.00  2:33.23  3:15.89  3:59.90  4:36.34
FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         5:17.42   2  5:11.09 F2  P    33.59  1:11.20  1:53.99  2:35.71  3:20.94  4:07.47  4:42.76
                                                                    F    33.36  1:09.63  1:51.85  2:32.86  3:17.99  4:03.49  4:37.87
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   5:21.29   4  5:18.38 F3  P    33.94  1:12.36  1:55.30  2:37.95  3:22.89  4:09.10  4:45.72
                                                                    F    33.78  1:11.81  1:54.81  2:36.83  3:21.85  4:07.90  4:43.78
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  5:24.98   5  5:24.50 F4  P    33.72  1:13.12  1:56.24  2:38.92  3:25.71  4:13.90  4:49.19
                                                                    F    34.51  1:14.20  1:57.61  2:39.27  3:26.01  4:13.29  4:49.64
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         5:19.42   3  5:25.80 F5  P    32.61  1:10.10  1:51.72  2:32.63  3:18.89  4:06.98  4:43.33
                                                                    F    33.21  1:11.73  1:54.82  2:36.96  3:24.91  4:14.14  4:50.93
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  5:28.30   6  5:28.02 F6  P    35.42  1:16.31  1:59.75  2:43.04  3:28.16  4:13.95  4:51.65
                                                                    F    36.46  1:18.51  2:03.22  2:46.45  3:30.98  4:15.86  4:52.83
WHALEN, ERIN          18 SN ARDEN HILLS    5:34.91   8  5:28.15 F7  P    34.82  1:16.08  2:03.33  2:48.78  3:34.51  4:21.33  4:59.15
                                                                    F    34.33  1:14.79  2:00.65  2:45.95  3:31.16  4:17.54  4:54.40
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   5:28.97   7  5:28.62 F8  P    35.41  1:16.82  2:02.43  2:45.57  3:29.29  4:13.96  4:51.79
                                                                    F    35.83  1:17.71  2:03.41  2:45.95  3:30.05  4:13.99  4:52.26

BERNAL, NORMA         17 ** MEXICO         5:17.18   1              P    34.01  1:12.98  1:55.90  2:36.78  3:20.76  4:05.02  4:41.99
FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO         5:17.42   2              P    33.59  1:11.20  1:53.99  2:35.71  3:20.94  4:07.47  4:42.76
HERNANDEZ, HIILDA     17 ** MEXICO         5:19.42   3              P    32.61  1:10.10  1:51.72  2:32.63  3:18.89  4:06.98  4:43.33
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH   5:21.29   4              P    33.94  1:12.36  1:55.30  2:37.95  3:22.89  4:09.10  4:45.72
NELSON, JULIE         18 PC PLEASANTON SE  5:24.98   5              P    33.72  1:13.12  1:56.24  2:38.92  3:25.71  4:13.90  4:49.19
GARDNER, JULIE        17 PC TERRAPINS SWI  5:28.30   6              P    35.42  1:16.31  1:59.75  2:43.04  3:28.16  4:13.95  4:51.65
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH   5:28.97   7              P    35.41  1:16.82  2:02.43  2:45.57  3:29.29  4:13.96  4:51.79
WHALEN, ERIN          18 SN ARDEN HILLS    5:34.91   8              P    34.82  1:16.08  2:03.33  2:48.78  3:34.51  4:21.33  4:59.15
KIBBY, BRIANNA        17 OR SALEM AQUATIC  5:34.93   9              P    35.12  1:17.19  2:00.13  2:42.36  3:30.58  4:19.54  4:57.76


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRIMM, ERIN           17 PC SANTA ROSA NE  5:35.33  10              P    34.42  1:14.39  1:59.12  2:43.01  3:32.30  4:21.08  4:58.83
SZMIDT, HEATHER       17 PC NAPA VALLEY S  5:36.61  11              P    34.86  1:14.92  1:59.06  2:42.53  3:30.69  4:20.04  4:58.92
ROBERTS, ELISE        17 OR SALEM AQUATIC  5:39.17  12              P    36.73  1:19.30  2:04.88  2:49.76  3:35.68  4:22.22  5:00.78
MARTIN, JESSICA       17 SN DAVIS SWIM TE  5:43.18  13              P    36.06  1:17.24  2:02.76  2:46.84  3:37.43  4:28.48  5:05.37
MILLIGAN, MEREDITH    18 PC BARRACUDA AQU  5:45.23  14              P    35.94  1:17.55  2:03.98  2:50.43  3:39.24  4:29.68  5:07.88
BAINES, MORGAN        18 CO GRAND JUNCTIO  5:47.02  15              P    36.35  1:19.13  2:03.63  2:46.96  3:40.40  4:32.62  5:09.47
STICKEL, AMIE         18 SN PARADISE PIRA  5:58.33  16              P    38.36  1:22.67  2:08.03  2:51.53  3:44.81  4:38.20  5:18.70
BENNER, CARLY         18 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P    34.86  1:13.63  1:57.27  2:40.52  3:27.09  4:14.79  4:51.60

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               2:08.47   1      32.79  1:10.38  1:39.65
         HEALEY, LAURA       17
         MAY, KAELON         17
         ROWE, ALISON        17
         SULPRIZIO, GINA     17
KYSC, A 17-18         18 PC KORET YOUTH S               2:13.07   2      34.23  1:10.37  1:43.30
         SMITH, KATHLEEN     17
         HUANG, JESSICA      17
         ROBERTSON, HOLLY    17
         MILLER, MOLLY       18
TERA, B 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               2:13.62   3      34.65  1:13.43  1:43.70
         LINSMEIER, KIRA     17
         GARDNER, JULIE      17
         BRICE, SHILOH       17
         TORRES, CASSIE      17
MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      2:15.15   4      35.42  1:12.07  1:43.67
         TORNELL, DESIREE    17
         BERNAL, NORMA       17
         HERNANDEZ, ELIZABETH14
         FARIAS, CLAUDIA     17
AH, A 17-18           18 SN ARDEN HILLS                 2:17.38   5      37.86  1:16.01  1:46.50
         NISSEN, JESSICA     17
         WONG, GENEVIEVE     18
         WHALEN, ERIN        18
         CHIH, SHANNON       17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                2:24.08   6      38.49  1:20.90  1:55.08
         BUFORD, MARY        17
         STRIPLING, LINDSAY  17
         YUDELSON, MAGGIE    17
         HOLMAN, ALISON      18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               4:42.05   1      35.73  1:12.36  1:50.33  2:34.02           3:00.09  4:09.39
         SULPRIZIO, GINA     17
         MAY, KAELON         17
         ROWE, ALISON        17
         HEALEY, LAURA       17
MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      4:50.16   2      37.03  1:16.17  1:54.04  2:36.67  3:08.36  3:45.28  4:16.69
         TORNELL, DESIREE    17
         BERNAL, NORMA       17
         HERNANDEZ, HIILDA   17
         FARIAS, CLAUDIA     17
KYSC, A 17-18         18 PC KORET YOUTH S               4:53.45   3      36.69  1:16.06  1:54.30  2:37.90  3:11.41  3:51.33  4:21.47
         SMITH, KATHLEEN     17
         MILLER, MOLLY       18
         ROBERTSON, HOLLY    17
         HUANG, JESSICA      17
TERA, B 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               4:54.50   4      36.58  1:16.15  1:55.76  2:39.26  3:11.91  3:49.16  4:20.19
         LINSMEIER, KIRA     17
         GARDNER, JULIE      17
         BRICE, SHILOH       17
         TORRES, CASSIE      17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                5:20.90   5      38.74  1:20.76  2:04.18  2:55.02  3:30.39  4:15.81  4:46.75
         BUFORD, MARY        18
         STRIPLING, LINDSAY  17
         YUDELSON, MAGGIE    17
         HOLMAN, ALISON      18

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KYSC, A 17-18         18 PC KORET YOUTH S               1:59.13   1      30.33    59.53  1:30.09
         SMITH, KATHLEEN     17
         MILLER, MOLLY       18
         ROBERTSON, HOLLY    17
         HUANG, JESSICA      17
TERA, B 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               2:00.45   2      29.79    59.88  1:30.60
         LINSMEIER, KIRA     17
         RUPNIK, CHRISTINA   18
         WILSON, KATIE     ] 17
         GARDNER, JULIE      17
MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      2:00.70   3      52.14  1:00.27  1:30.17
         TORNELL, DESIREE    17
         BERNAL, NORMA       17
         HERNANDEZ, HIILDA   17
         FARIAS, CLAUDIA     17
AH, A 17-18           18 SN ARDEN HILLS                 2:01.90   4      29.96  1:01.26  1:33.19
         WONG, GENEVIEVE     18
         NISSEN, JESSICA     17
         CHIH, SHANNON       17
         WHALEN, ERIN        18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                2:03.66   5      30.99  1:00.83  1:32.60
         STRIPLING, LINDSAY  17
         NGUYEN, VI          18
         BUFORD, MARY        17
         FAMBRINI, KATIE     17

============================================================================================================================
   EVENT  161                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT  161
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               4:12.68   1      30.01  1:02.46  1:33.23  2:06.07  2:35.88  3:08.76  3:39.09
         SULPRIZIO, GINA     17
         HEALEY, LAURA       17
         ROWE, ALISON        17
         MAY, KAELON         17
MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      4:19.85   2      32.20  1:05.70  1:36.19  2:08.77  2:40.27  3:14.07  3:45.10
         FARIAS, CLAUDIA     17
         TORNELL, DESIREE    17
         BERNAL, NORMA       17
         HERNANDEZ, HIILDA   17
TERA, B 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               4:21.33   3      31.53  1:04.62  1:35.29  2:08.20  2:39.99  3:15.14  3:46.16
         BRICE, SHILOH       17
         GARDNER, JULIE      17
         TORRES, CASSIE      17
         RUPNIK, CHRISTINA   18

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               9:00.38   1      31.11  1:04.33  1:38.14  2:12.44  2:43.54  2:51.73  3:51.74
         SULPRIZIO, GINA     17                                        4:26.15  4:57.97  5:33.40  6:09.26  6:44.24  7:15.92  7:50.40
         ROWE, ALISON        17                                        8:25.95
         HEALEY, LAURA       17
         MAY, KAELON         17
MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      9:01.67   2      31.63  1:04.76  1:38.93  2:12.51  2:44.03  2:44.96
         TORNELL, DESIREE    17                                        3:18.59  3:55.23  4:31.12  5:03.12  5:37.66  6:13.04  6:47.60
         HERNANDEZ, ELIZABETH14                                        8:28.11
         BERNAL, NORMA       17
         FARIAS, CLAUDIA     17
TERA, B 17-18         18 PC TERRAPINS SWI               9:36.03   3      32.76  1:07.98  1:44.75  2:21.28  2:51.87  2:54.61
         BRICE, SHILOH       17                                        3:28.02  4:07.07  4:44.64  5:18.56  5:55.67  6:33.45  7:10.03
         LINSMEIER, KIRA     17                                        8:59.23
         WILSON, KATE        17
         GARDNER, JULIE      17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO                      9:10.66   1      32.78  1:07.40  1:41.95  2:16.52  2:51.18  3:26.06  4:00.62
                                                                       4:35.31  5:09.74  5:44.35  6:19.02  6:53.63  7:28.18  8:02.98
                                                                       8:37.26
DWELLEY, KATE         13 PC TERRAPINS SWI               9:14.27   2      32.32  1:07.54  1:34.45  2:17.83  2:52.62  3:27.67  4:02.13
                                                                       4:36.78  5:11.73  5:46.77  6:21.14  6:56.45  7:31.07  8:05.61
                                                                       8:40.41
ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI               9:14.34   3      32.20  1:07.51  1:43.06  2:17.97  2:52.91  3:27.67  4:02.51
                                                                       4:37.50  5:12.06  5:46.49  6:21.28  6:56.32  7:31.35  8:05.98
                                                                       8:28.28
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO               9:27.11   4      33.73  1:08.95  1:44.65  2:20.42  2:56.47  3:32.49  4:08.59
                                                                       4:44.36  5:20.87  5:56.69  6:32.77  7:08.18  7:43.87  8:18.61
                                                                       8:53.87
GONZALEZ, JACKIE      13 MD NORTH BALTIMO               9:27.77   5      32.20  1:06.80  1:40.69  2:17.98  2:53.44  3:29.13  3:56.12
                                                                       4:41.52  5:06.04  5:54.02  6:19.82  7:05.97  7:30.36  8:17.91
                                                                       8:39.51
ESCOBAR, SUSANA       14 ** MEXICO                      9:29.06   6      33.67  1:10.39  1:47.92  2:25.41  3:01.15  3:37.40  4:13.76
                                                                       4:49.78  5:24.71  5:59.94  6:34.96  7:09.90  7:44.83  8:19.75
                                                                       8:54.85
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO               9:31.54   7      33.67  1:09.17  1:36.25  2:21.57  2:47.95  3:33.76  4:06.15
                                                                       4:46.23  5:12.84  5:57.99  6:33.86  7:09.71  7:37.08  8:21.50
                                                                       8:46.09
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S               9:31.54   8      34.43  1:11.28  1:48.02  2:23.92  2:57.36  3:36.57  4:12.91
                                                                       4:48.89  5:21.27  6:00.72  6:37.05  7:12.58  7:48.81  8:24.18
                                                                       8:51.64
ALANIS, SANDRA        14 ** MEXICO                      9:31.57   9      34.28  1:10.52  1:47.04  2:23.61  3:00.28  3:36.88  4:13.34
                                                                       4:49.05  5:24.96  6:00.45  6:35.26  7:10.38  7:46.00  8:21.41
                                                                       8:56.85
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO               9:38.65  10      33.41  1:08.65  1:36.25  2:20.47  2:46.02  3:32.41  4:08.72
                                                                       4:45.50  5:13.73  5:58.81  6:26.96  7:12.52  7:41.14  8:26.08
                                                                       8:47.69
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE               9:38.92  11      34.08  1:10.22  1:46.40  2:22.66  2:58.62  3:34.50  4:10.73
                                                                       4:47.02  5:22.78  5:58.91  6:30.72  7:11.50  7:42.39  8:25.50
                                                                       9:02.34
MARTINEZ, CAROLINA    14 ** MEXICO                      9:39.17  12      34.39  1:10.70  1:47.42  2:23.75  3:00.30  3:36.44  4:12.57
                                                                       4:49.21  5:25.32  6:01.72  6:38.16  7:14.60  7:51.47  8:28.26
                                                                       9:04.30
SCHNEEHAGEN, JILL     15 MD NORTH BALTIMO               9:41.76  13      33.80  1:09.91  1:47.08  2:23.14  2:59.72  3:36.05  4:12.73
                                                                       4:49.31  5:26.50  6:03.21  6:40.73  7:17.42  7:54.49  8:31.08
                                                                       9:07.32
MC ANDREW, NICOLE     13 AZ SUN DEVIL AQU               9:43.06  14      32.90  1:08.73  1:45.39  2:21.84  2:58.69  3:35.23  4:12.36
                                                                       4:48.95  5:26.16  6:02.75  6:39.81  7:16.46  7:49.58  8:30.53
                                                                       8:57.68
NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE               9:44.10  15      32.53  1:07.95  1:43.90  2:20.67  2:53.67  3:34.12  4:06.72
                                                                       4:48.17  5:16.53  6:02.14  6:29.30  7:16.21  7:53.54  8:30.86
                                                                       9:08.03
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI               9:44.73  16      34.11  1:10.86  1:47.84  2:25.26  2:53.21  3:39.30  4:16.30
                                                                       4:53.37  5:29.80  6:06.70  6:34.83  7:20.23  7:47.31  8:33.56
                                                                       9:00.19
BENNER, CARLY         18 PC TIGER AQUATIC               9:45.12  17      34.53  1:11.09  1:48.11  2:24.88  3:01.63  3:38.58  4:15.34
                                                                       4:52.28  5:28.63  6:05.21  6:42.21  7:19.17  7:56.02  8:33.03
                                                                       9:09.56
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT               9:45.50  18      33.70  1:10.29  1:47.26  2:24.18  2:53.01  3:37.75  4:08.75
                                                                       4:51.60  5:26.08  6:05.47  6:42.40  7:19.56  7:51.33  8:33.40
                                                                       9:08.82


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S               9:45.69  19      33.95  1:10.56  1:47.42  2:24.34  2:55.51  3:38.03  4:08.57
                                                                       4:51.65  5:28.41  6:05.41  6:42.22  7:19.82  7:56.71  8:33.86
                                                                       9:10.61
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM                9:46.44  20      33.46  1:09.77  1:47.21  2:24.43  3:01.98  3:38.63  4:15.90
                                                                       4:52.83  5:29.91  6:06.42  6:38.31  7:19.97  7:57.03  8:34.23
                                                                       9:01.47
GRAHAM, JAIMIE        17 ** UNIV BRITISH                9:46.51  21      34.23  1:10.49  1:47.68  2:24.43  3:01.34  3:37.86  4:14.53
                                                                       4:51.29  5:28.17  6:04.88  6:42.37  7:19.27  7:56.60  8:33.49
                                                                       9:10.48
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S               9:46.56  22      34.37  1:10.50  1:40.82  2:23.99  3:00.65  3:37.19  4:12.38
                                                                       4:50.69  5:27.44  6:04.49  6:41.26  7:18.54  7:55.69  8:33.04
                                                                       9:04.01
KAUFMANN, KAREN       16 PC RENO AQUATIC                9:46.76  23      33.87  1:09.88  1:47.02  2:24.08  2:58.82  3:37.96  4:13.33
                                                                       4:52.08  5:25.19  6:05.60  6:39.38  7:19.99  7:53.26  8:34.63
                                                                       9:11.75
HALL, JULIA           15 SN CALIFORNIA CA               9:48.91  24      33.47  1:09.76  1:46.85  2:23.92  3:01.32  3:38.73  4:16.31
                                                                       4:53.94  5:16.78  6:08.68  6:46.38  7:23.65  8:00.52  8:36.96
                                                                       9:13.62
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 15 MD NORTH BALTIMO               9:50.65  25      33.32  1:10.18  1:31.79  2:24.45  3:01.52  3:39.11  4:16.38
                                                                       4:53.91  5:31.48  6:09.31  6:35.93  7:23.92  7:56.10  8:38.93
                                                                       9:02.39
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S               9:50.66  26      33.33  1:08.79  1:46.01  2:22.92  3:00.23  3:37.83  4:15.54
                                                                       4:52.86  5:22.05  6:07.58  6:45.10  7:22.66  8:00.39  8:37.78
                                                                       9:15.30
FARMER, DEVON         14 PC PLEASANTON SE               9:50.84  27      34.41  1:11.47  1:48.65  2:25.75  3:02.95  3:40.38  4:17.97
                                                                       4:55.37  5:32.19  6:09.40  6:46.19  7:23.28  8:00.26  8:37.49
                                                                       9:14.42
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK                9:52.12  28      33.15  1:10.10  1:47.02  2:24.66  3:01.86  3:39.64  4:16.81
                                                                       4:54.60  5:31.86  6:09.70  6:46.76  7:24.46  8:02.17  8:39.86
                                                                       9:12.84
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               9:53.04  29      33.22  1:10.41  1:43.36  2:26.44  2:56.04  3:41.66  4:10.43
                                                                       4:56.19  5:23.51  6:09.84  6:46.53  7:23.96  8:01.28  8:39.11
                                                                       9:16.30
FAVERO, JENNA         15 SN ARDEN HILLS                 9:53.42  30      34.12  1:11.25  1:43.11  2:25.01  2:54.90  3:39.01  4:15.75
                                                                       4:53.03  5:30.06  6:08.01  6:42.19  7:23.45  7:53.59  8:39.68
                                                                       9:17.41
SMITH, LAUREN         18 PC SILICON VALLE               9:53.80  31      33.24  1:09.53  1:47.04  2:24.33  3:01.73  3:38.62  4:15.96
                                                                       4:53.00  5:30.06  6:06.78  6:44.59  7:22.24  8:00.13  8:38.49
                                                                       9:08.16
OLVEDA, STACIE        13 SN SIERRA MARLIN               9:54.08  32      33.69  1:10.42  1:39.05  2:25.88  2:54.94  3:41.63  4:17.33
                                                                       4:56.93  5:24.34  6:11.42  6:41.28  7:26.46  7:55.50  8:41.34
                                                                       9:11.89
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               9:55.72  33      34.74  1:11.75  1:48.37  2:25.86  3:02.91  3:40.64  4:15.61
                                                                       4:55.69  5:25.18  6:09.30  6:46.46  7:24.45  8:02.47  8:41.00
                                                                       9:18.60
MILLIGAN, MEREDITH    18 PC BARRACUDA AQU               9:55.97  34      34.71  1:11.51  1:49.52  2:27.40  3:05.50  3:42.71  4:16.92
                                                                       4:57.94  5:32.36  6:13.33  6:50.67  7:28.36  8:06.44  8:43.83
                                                                       9:20.96
TORRES, MA JOSE       16 ** SAN AGUSTIN-M               9:56.92  35      34.08  1:11.48  1:48.64  2:26.42  3:03.69  3:41.29  4:18.91
                                                                       4:56.36  5:34.17  6:12.31  6:50.18  7:28.25  8:06.40  8:44.38
                                                                       9:22.21
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI               9:56.95  36      34.53  1:11.68  1:48.75  2:25.99  2:53.91  3:40.17  4:06.74
                                                                       4:55.21  5:19.94  6:10.23  6:34.47  7:26.16  7:49.35  8:42.47
                                                                       9:06.00
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN               9:58.28  37      34.38  1:11.42  1:48.97  2:26.73  3:04.45  3:42.68  4:20.51
                                                                       4:58.57  5:36.61  6:14.52  6:52.29  7:29.64  8:07.45  8:44.67
                                                                       9:22.22
WENZLAU, BECKY        14 PC STANFORD COVI               9:58.89  38      33.59  1:10.64  1:47.68  2:25.38  2:49.25  3:40.76  4:18.21
                                                                       4:55.97  5:33.75  6:11.74  6:49.72  7:28.06  8:06.11  8:44.49
                                                                       9:08.84


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI               9:58.99  39      34.70  1:10.96  1:48.45  2:26.04  3:03.95  3:41.23  4:18.45
                                                                       4:56.01  5:34.52  6:11.92  6:44.11  7:27.27  8:05.35  8:43.11
                                                                       9:17.88
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI              10:00.01  40      34.42  1:11.30  1:48.83  2:26.67  2:51.71  3:42.44  4:20.68
                                                                       4:58.47  5:29.81  6:14.20  6:45.22  7:30.26  7:58.87  8:45.99
                                                                       9:23.41
DINSMORE, CAITLIN     16 OR SALEM AQUATIC              10:01.13  41      35.05  1:12.24  1:49.72  2:27.31  3:05.00  3:42.69  4:20.56
                                                                       4:58.93  5:36.61  6:14.67  6:52.63  7:30.68  8:08.53  8:46.58
                                                                       9:24.16
JOHNSON, MEGAN        13 SN SIERRA MARLIN              10:01.62  42      35.38  1:13.58  1:45.06  2:29.65  3:08.06  3:46.18  4:24.35
                                                                       5:02.52  5:40.24  6:18.12  6:55.72  7:33.21  8:03.55  8:48.26
                                                                       9:17.35
YOSHIWARA, CAROLE     13 PC WALNUT CREEK               10:03.12  43      35.52  1:13.84  1:52.99  2:31.81  3:11.03  3:49.32  4:28.22
                                                                       5:06.48  5:45.49  6:23.07  7:01.35  7:38.73  8:17.21  8:53.39
                                                                       9:29.07
CURETON, KELLY        15 PC TERRAPINS SWI              10:03.43  44      34.95  1:12.01  1:47.06  2:27.19  3:05.18  3:42.65  4:20.30
                                                                       4:57.86  5:36.04  6:14.03  6:49.88  7:30.75  8:09.33  8:47.81
                                                                       9:26.53
MANNING, JESSICA      17 ** UNIV BRITISH               10:04.05  45      34.96  1:12.30  1:50.26  2:27.62  3:05.72  3:43.12  4:20.85
                                                                       4:58.59  5:37.19  6:15.21  6:53.90  7:32.18  8:11.14  8:49.27
                                                                       9:27.73
TRINGHAM, HANNAH      14 SN SIERRA MARLIN              10:05.12  46      34.18  1:11.59  1:50.36  2:29.02  3:08.18  3:46.78  4:25.89
                                                                       5:03.55  5:43.01  6:21.79  6:59.84  7:37.67  8:15.59  8:52.78
                                                                       9:30.92
SEELOS, LIZZY         15 PC STANFORD COVI              10:05.41  47      35.65  1:13.29  1:44.41  2:29.99  3:00.38  3:47.14  4:25.45
                                                                       5:03.99  5:37.45  6:20.74  6:50.34  7:37.28  7:58.91  8:53.32
                                                                       9:17.47
HEARN, KATRINA        17 PC ALMADEN SWIM               10:05.89  48      33.74  1:10.77  1:48.06  2:25.60  3:02.74  3:40.24  4:18.43
                                                                       4:56.66  5:34.97  6:13.68  6:51.82  7:31.05  8:10.16  8:49.17
                                                                       9:28.04
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI              10:06.16  49      34.99  1:12.43  1:50.38  2:28.28  3:06.09  3:43.91  4:21.90
                                                                       4:59.29  5:37.38  6:15.58  6:53.99  7:31.82  8:10.61  8:49.37
                                                                       9:28.32
MIERNICKI, KRISTEN    13 AZ SUN DEVIL AQU              10:06.60  50      33.31  1:09.98  1:40.33  2:25.29  2:56.81  3:41.78  4:10.68
                                                                       4:58.62  5:34.35  6:17.07  6:56.49  7:35.10  8:14.19  8:52.69
                                                                       9:31.19
MCGOWAN, CHRISTINA    14 PC WALNUT CREEK               10:07.54  51      34.50  1:12.59  1:50.94  2:29.30  2:57.79  3:45.46  4:23.32
                                                                       5:02.14  5:39.90  6:18.92  6:57.50  7:35.96  8:13.62  8:52.27
                                                                       9:30.29
MILLER, ANDREA        15 OR SALEM AQUATIC              10:07.93  52      34.31  1:12.20  1:41.89  2:28.68  3:00.56  3:45.30  4:23.72
                                                                       5:02.25  5:40.70  6:19.39  6:57.26  7:36.00  8:14.46  8:52.91
                                                                       9:30.99
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS                10:08.19  53      33.24  1:11.10  1:42.50  2:27.17  2:48.83  3:43.91  4:04.72
                                                                       5:01.01  5:23.28  6:18.89  6:45.45  7:36.36  8:09.81  8:53.39
                                                                       9:13.75
ANDERSON, ERICA       16 SN ARDEN HILLS                10:09.32  54      34.43  1:11.57  1:41.66  2:27.12  2:57.37  3:43.27  4:14.22
                                                                       5:00.47  5:37.02  6:18.26  6:56.58  7:35.57  8:14.14  8:53.10
                                                                       9:31.43
GRAY, KATHRYN         17 SN CALIFORNIA CA              10:10.51  55      34.99  1:12.29  1:44.58  2:28.61  3:06.99  3:44.95  4:23.55
                                                                       5:02.07  5:40.97  6:19.60  6:47.38  7:37.27  8:16.32  8:55.05
                                                                       9:33.72
HAMMOND, MORGAN       11 MD NORTH BALTIMO              10:10.67  56      34.24  1:12.00  1:46.60  2:28.96  3:06.97  3:45.29  4:23.37
                                                                       5:02.00  5:40.70  6:19.45  6:51.30  7:36.78  8:15.82  8:54.70
                                                                       9:33.36
BARAJAS, JENNIFER     11 ** MEXICO                     10:10.95  57      34.62  1:13.14  1:52.05  2:31.06  3:10.26  3:49.05  4:29.14
                                                                       5:07.48  5:45.77  6:24.76  7:02.73  7:41.14  8:19.63  8:58.55
                                                                       9:35.59
RUPNIK, CHRISTINA     18 PC TERRAPINS SWI              10:11.96  58      35.58  1:13.80  1:48.12  2:31.09  3:10.35  3:49.60  4:24.79
                                                                       5:07.44  5:39.08  6:24.84  6:59.61  7:41.68  8:10.12  8:57.31
                                                                       9:24.87


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, ROBIN             13 PC TERRAPINS SWI              10:13.62  59      34.30  1:11.35  1:48.68  2:26.64  2:56.99  3:43.02  4:14.72
                                                                       4:59.78  5:24.95  6:17.55  6:49.78  7:35.86  8:06.92  8:54.64
                                                                       9:28.26
KOCHALKO, SARAH       14 SI RANCHO SAN DI              10:13.89  60      35.11  1:12.73  1:51.31  2:29.84  3:05.45  3:47.06  4:18.04
                                                                       5:05.26  5:36.11  6:23.78  6:58.76  7:41.52  8:17.34  8:58.40
                                                                       9:36.51
MOLZON, LIZ           16 PC WEST VALLEY S              10:16.81  61      35.17  1:13.18  1:51.24  2:29.99  3:08.31  3:47.23  4:25.93
                                                                       5:04.90  5:43.69  6:22.90  7:01.83  7:41.11  8:20.46  8:59.70
                                                                       9:38.55
GREEN, NICOLE         18 PC SILICON VALLE              10:18.37  62      36.79  1:15.92  1:55.16  2:34.56  3:14.14  3:53.21  4:25.70
                                                                       5:11.88  5:50.04  6:28.57  7:07.07  7:45.34  8:23.71  9:02.46
                                                                       9:32.01
GARNER, BREA          12 ** UNIV BRITISH               10:22.58  63      34.12  1:12.46  1:51.93  2:31.33  3:11.06  3:51.03  4:30.75
                                                                       5:11.68  5:49.90  6:29.54  7:08.08  7:47.58  8:26.82  9:04.01
                                                                       9:46.16
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE              10:22.92  64      34.83  1:13.04  1:38.31  2:31.07  3:10.12  3:49.68  4:14.35
                                                                       5:07.79  5:40.19  6:27.09  6:59.65  7:46.39  8:22.43  9:05.69
                                                                       9:36.63
BEEGER, ELISE         17 PC LADERA OAKS                10:25.36  65      36.36  1:16.23  1:56.25  2:36.63  3:01.60  3:55.12  4:34.06
                                                                       5:13.14  5:48.25  6:31.43  7:01.33  7:50.26  8:20.88  9:09.44
                                                                       9:41.90
JAQUEZ, LISA          13 PC RENO AQUATIC                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARIAS, CLAUDIA       17 ** MEXICO                     17:14.57   1      32.55  1:06.70  1:41.00  2:15.59  2:49.86  3:24.59  3:59.09
                                                                       4:33.82  5:08.41  5:44.13  6:18.65  6:53.64  7:28.35  8:03.26
                                                                       8:37.56  9:12.25  9:46.58 10:21.41 10:55.83 11:30.71 12:04.84
                                                                      12:39.67 13:13.97 13:48.71 14:23.29 14:58.18 15:32.35 16:07.12
                                                                      16:41.10
MCLANE, JULIANNE      14 PC TERRAPINS SWI              17:44.11   2      32.46  1:07.44  1:42.41  2:17.36  2:52.73  3:28.88  4:04.28
                                                                       4:39.87  5:15.04  5:50.59  6:25.90  7:02.09  7:37.34  8:13.42
                                                                       8:49.02  9:25.09 10:00.43 10:36.39 11:12.29 11:48.35 12:23.92
                                                                      13:00.00 13:35.40 14:11.25 14:46.83 15:22.58 15:58.03 16:33.98
                                                                      17:09.30
LANPHIER, KATELYN     12 MD NORTH BALTIMO              18:00.18   3      34.07  1:09.55  1:36.26  2:20.76  2:56.50  3:32.58  4:09.03
                                                                       4:45.57  5:14.76  5:58.51  6:34.45  7:10.50  7:36.42  8:22.25
                                                                       8:58.58  9:35.15 10:11.49 10:47.82 11:23.69 12:00.01 12:35.77
                                                                      13:12.13 13:48.06 14:24.44 15:00.58 15:36.23 16:11.90 16:48.53
                                                                      17:25.14
BRAY, NATASHA         14 MD NORTH BALTIMO              18:10.31   4      33.93  1:09.86  1:45.63  2:22.11  2:58.10  3:34.87  4:10.91
                                                                       4:47.21  5:23.39  5:59.72  7:09.33  7:12.34  8:10.76  8:24.63
                                                                       9:15.27  9:37.74 10:44.13 10:50.45 11:52.09 12:03.23 12:59.16
                                                                      13:16.79 14:15.74 14:30.22 15:22.95 15:44.01 16:53.05 16:57.49
                                                                      18:07.88
ALANIS, SANDRA        14 ** MEXICO                     18:18.00   5      34.86  1:12.12  1:48.94  2:25.73  3:02.47  3:39.11  4:15.61
                                                                       4:51.96  5:28.21  6:04.89  6:41.36  7:18.00  7:54.38  8:30.82
                                                                       9:07.67  9:44.66 10:21.55 10:58.34 11:35.12 12:12.19 12:48.82
                                                                      13:25.73 14:02.39 14:39.61 15:16.48 15:52.90 16:29.24 17:05.99
                                                                      17:42.45


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVALA, JENNIFER      15 PC SILICON VALLE              18:25.66   6      33.10  1:09.21  1:46.16  2:23.09  3:00.12  3:37.13  4:14.06
                                                                       4:51.12  5:28.32  6:05.21  6:41.85  7:18.97  7:55.53  8:32.74
                                                                       9:04.93  9:46.79 10:23.69 11:00.85 11:38.17 12:15.82 12:52.54
                                                                      13:30.13 14:07.00 14:44.22 15:21.17 15:58.51 16:21.37 17:12.77
                                                                      17:49.45
BERKOWITZ, MORGAN     15 MD NORTH BALTIMO              18:27.53   7      34.88  1:10.94  1:43.46  2:24.42  2:54.04  3:38.64  4:16.33
                                                                       4:53.35  5:19.66  6:08.42  6:45.86  7:23.20  7:58.04  8:37.99
                                                                       9:15.50  9:52.49 10:20.67 11:06.58 11:35.48 12:19.93 12:56.15
                                                                      13:33.82 14:02.74 14:48.12 15:21.52 16:02.29 16:29.69 17:16.10
                                                                      17:43.07
MC ANDREW, NICOLE     13 AZ SUN DEVIL AQU              18:27.63   8      33.40  1:09.57  1:46.71  2:23.68  3:00.89  3:38.39  4:10.31
                                                                       4:53.49  5:31.37  6:09.07  6:46.44  7:24.35  8:02.23  8:39.10
                                                                       9:16.91  9:53.62 10:30.29 11:06.67 11:43.26 12:19.56 12:51.42
                                                                      13:33.18 14:03.25 14:47.61 15:20.02 16:01.76 16:32.78 17:15.87
                                                                      17:48.88
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT              18:33.78   9    1:10.42  1:11.10  1:48.39  2:25.80  2:51.53  3:40.58  4:17.18
                                                                       4:54.07  5:30.55  6:07.77  6:44.58  7:21.83  7:58.71  8:36.09
                                                                       9:12.93  9:50.35 10:27.37 11:04.93 11:32.50 12:20.17 12:48.51
                                                                      13:35.10 14:12.45 14:50.19 15:20.34 16:05.44 16:36.36 17:20.60
                                                                      17:57.71
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE              18:35.19  10      34.30  1:10.18  1:46.69  2:23.21  2:59.84  3:36.55  4:13.44
                                                                       4:50.23  5:27.41  6:04.31  6:41.51  7:19.24  7:56.63  8:34.08
                                                                       9:12.00  9:49.72 10:27.30 11:05.20 11:42.46 12:19.48 12:54.16
                                                                      13:34.65 14:01.79 14:49.45 15:26.72 16:04.79 16:36.03 17:20.53
                                                                      17:58.05
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI              18:40.06  11      34.95  1:12.39  1:49.31  2:26.00  2:58.24  3:39.53  4:09.61
                                                                       4:53.83  5:24.90  6:08.32  6:45.44  7:23.14  7:55.06  8:37.74
                                                                       9:14.89  9:52.35 10:29.37 11:06.60 11:37.66 12:21.99 12:55.74
                                                                      13:37.82 14:15.72 14:54.02 15:23.49 16:09.12 16:46.93 17:25.36
                                                                      17:58.90
KUCERA, HEIDI         13 PC SANTA CLARA S              18:41.28  12      34.71  1:11.48  1:43.84  2:25.82  3:02.88  3:40.52  4:11.58
                                                                       4:55.45  5:26.29  6:10.33  6:35.28  7:25.14  8:02.82  8:40.72
                                                                       9:14.82  9:55.93 10:25.09 11:10.99 11:48.31 12:26.41 13:00.93
                                                                      13:41.47 14:19.00 14:57.06 15:34.87 16:12.95 16:45.73 17:27.54
                                                                      18:00.58
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S              18:43.96  13      33.20  1:09.63  1:47.29  2:24.79  3:02.78  3:40.77  4:18.07
                                                                       4:55.79  5:33.69  6:11.25  6:49.05  7:27.35  8:05.06  8:43.33
                                                                       9:20.85  9:58.70 10:36.67 11:14.23 11:52.18 12:30.49 13:07.76
                                                                      13:45.75 14:23.74 15:01.73 15:39.24 16:16.83 16:53.69 17:31.72
                                                                      18:08.49
DECESARE, DIANA       15 PC STANFORD COVI              18:44.56  14      34.86  1:12.78  1:51.14  2:29.24  3:06.81  3:44.63  4:22.03
                                                                       4:59.54  5:37.05  6:14.52  6:51.89  7:29.45  8:07.24  8:44.87
                                                                       9:22.37  9:59.77 10:37.35 11:15.03 11:52.79 12:30.61 13:07.93
                                                                      13:45.49 14:23.23 15:00.98 15:38.55 16:16.39 16:54.17 17:31.93
                                                                      18:09.62
FAVERO, JENNA         15 SN ARDEN HILLS                18:49.64  15      34.83  1:11.63  1:34.42  2:26.60  2:57.06  3:42.29  4:10.86
                                                                       4:57.91  5:35.52  6:12.54  6:50.46  7:28.07  8:05.39  8:43.17
                                                                       9:20.68  9:58.03 10:26.80 11:14.22 11:44.60 12:30.08 12:57.06
                                                                      13:46.37 14:13.14 15:02.63 15:34.68 16:19.49 16:45.73 17:35.75
                                                                      18:03.02
BARTON, EMILY         12 AZ SUN DEVIL AQU              18:52.83  16      34.12  1:11.08  1:48.43  2:26.02  3:03.00  3:40.65  4:18.34
                                                                       4:56.22  5:25.86  6:10.81  6:49.07  7:27.48  8:05.11  8:43.11
                                                                       9:20.88  9:59.17 10:27.65 11:15.93 11:54.08 12:32.14 13:10.07
                                                                      13:48.31 14:26.72 15:05.19 15:43.43 16:22.39 17:00.94 17:38.93
                                                                      18:16.36
SHAW, DANA            18 PC ALMADEN SWIM               18:53.16  17      33.83  1:11.11  1:48.54  2:26.19  3:03.54  3:41.70  4:19.32
                                                                       4:58.12  5:36.35  6:13.97  6:52.13  7:31.02  8:09.03  8:47.89
                                                                       9:25.28 10:04.21 10:41.32 11:19.67 11:57.20 12:35.21 13:12.77
                                                                      13:51.24 14:29.05 15:06.78 15:44.39 16:22.49 17:00.62 17:39.14
                                                                      18:16.17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROAN, MARIAN          17 PC WEST VALLEY S              18:54.57  18      35.08  1:11.60  1:48.62  2:25.27  2:51.00  3:39.40  4:16.80
                                                                       4:54.15  5:31.74  6:09.35  6:47.47  7:25.37  7:57.89  8:41.71
                                                                       9:12.99  9:58.63 10:37.12 11:15.16 11:42.43 12:31.83 12:58.74
                                                                      13:48.53 14:27.43 15:05.09 15:44.65 16:22.84 17:02.04 17:40.62
                                                                      18:18.58
TULL, ALYSSA          12 SN SIERRA MARLIN              19:02.42  19      34.28  1:11.28  1:48.86  2:26.85  3:04.71  3:42.88  4:20.62
                                                                       4:58.84  5:36.91  6:15.00  6:44.82  7:31.14  8:09.51  8:48.19
                                                                       9:26.38 10:05.02 10:43.32 11:21.87 12:00.20 12:38.85 13:17.75
                                                                      13:56.42 14:26.15 15:13.84 15:52.73 16:31.14 17:01.90 17:48.26
                                                                      18:20.01
MILLIGAN, MEREDITH    18 PC BARRACUDA AQU              19:03.42  20      34.79  1:12.01  1:44.22  2:27.84  2:52.26  3:44.21  4:08.00
                                                                       5:00.84  5:29.61  6:17.30  6:45.57  7:34.19  8:12.14  8:50.68
                                                                       9:28.78 10:07.56 10:45.29 11:23.68 12:01.87 12:40.63 13:11.73
                                                                      13:57.22 14:36.06 15:14.48 15:46.67 16:31.37 16:59.91 17:48.28
                                                                      18:26.00
ANDERSON, ERICA       16 SN ARDEN HILLS                19:03.44  21      34.52  1:12.16  1:50.20  2:28.33  3:06.21  3:44.17  4:17.96
                                                                       4:59.92  5:37.47  6:15.40  6:47.59  7:31.42  8:08.87  8:46.26
                                                                       9:23.02 10:00.30 10:37.79 11:15.98 11:54.39 12:33.91 13:13.28
                                                                      13:52.83 14:32.24 15:11.76 15:51.39 16:30.48 17:09.08 17:48.02
                                                                      18:26.63
KOCHALKO, ANNA        16 SI RANCHO SAN DI              19:09.48  22      34.18  1:11.08  1:48.58  2:26.13  2:52.56  3:41.76  4:19.74
                                                                       4:57.75  5:23.87  6:13.61  6:37.32  7:29.94  8:08.63  8:47.38
                                                                       9:14.75 10:05.32 10:31.59 11:23.34 11:49.10 12:41.70 13:07.73
                                                                      13:59.89 14:28.69 15:17.73 15:44.68 16:35.37 16:57.74 17:53.00
                                                                      18:21.35
PRUTTON, MARIANA      12 PC TERRAPINS SWI              19:13.89  23      35.03  1:13.64  1:47.70  2:30.40  3:09.15  3:47.97  4:20.82
                                                                       5:05.97  5:34.23  6:24.39  6:52.02  7:39.91  8:09.34  8:56.58
                                                                       9:25.22 10:14.24 10:42.14 11:32.20 12:02.69 12:50.57 13:14.34
                                                                      14:06.00 14:44.72 15:22.97 15:49.73 16:40.05 17:08.84 17:57.45
                                                                      18:27.22
SANCHEZ, BRITNEY      15 SI RANCHO SAN DI              19:14.98  24      34.32  1:10.97  1:37.90  2:26.10  2:52.11  3:42.07  4:20.01
                                                                       4:58.47  5:24.25  6:14.88  6:41.66  7:32.63  8:00.15  8:50.38
                                                                       9:13.87 10:07.76 10:32.81 11:25.64 12:04.83 12:44.11 13:11.37
                                                                      14:02.64 14:37.79 15:20.99 15:51.12 16:39.54 17:03.87 17:57.80
                                                                      18:20.52
DINSMORE, CAITLIN     16 OR SALEM AQUATIC              19:17.74  25      34.87  1:12.96  1:51.29  2:29.17  3:07.41  3:45.70  4:23.70
                                                                       5:01.81  5:40.21  6:18.44  6:54.97  7:35.45  8:14.15  8:52.93
                                                                       9:31.61 10:10.64 10:47.19 11:28.56 12:07.83 12:46.98 13:25.99
                                                                      14:05.19 14:44.41 15:23.88 15:58.29 16:42.23 17:13.32 18:01.16
                                                                      18:34.18
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI              19:18.32  26      29.42  1:12.76  1:44.49  2:28.99  3:07.09  3:45.87  4:23.91
                                                                       5:02.94  5:41.39  6:20.70  6:55.88  7:38.38  8:11.50  8:56.51
                                                                       9:31.57 10:14.76 10:53.66 11:32.53 12:07.06 12:50.23 13:29.16
                                                                      14:08.24 14:43.07 15:26.55 16:05.06 16:44.40 17:15.93 18:01.42
                                                                      18:36.19
PALACIOS, GENEVIEVE   12 SN ARDEN HILLS                19:28.38  27      35.73  1:14.94  1:54.00  2:33.88  3:05.35  3:52.95  4:23.06
                                                                       5:11.70  5:38.74  6:28.89  6:58.21  7:49.39  8:27.52  9:07.37
                                                                       9:34.80 10:25.66 10:50.08 11:43.53 12:11.50 13:00.94 13:39.95
                                                                      14:19.25 14:47.71 15:37.06 15:58.03 16:55.94 17:23.76 18:12.70
                                                                      18:38.26
MOLZON, LIZ           16 PC WEST VALLEY S              19:33.85  28      35.43  1:13.77  1:52.51  2:31.67  3:10.33  3:49.98  4:28.86
                                                                       5:08.35  5:47.04  6:26.40  7:04.90  7:44.15  8:23.13  9:02.73
                                                                       9:41.51 10:20.58 10:59.47 11:39.23 12:18.44 12:57.96 13:37.21
                                                                      14:16.98 14:56.34 15:36.12 16:15.68 16:55.80 17:35.06 18:14.85
                                                                      18:54.37
UNO, ALYSSA           13 PC WEST VALLEY S              19:35.83  29      33.56  1:11.54  1:49.97  2:28.92  2:58.05  3:47.66  4:27.40
                                                                       5:06.98  5:44.14  6:26.77  7:01.34  7:46.41  8:16.07  9:05.23
                                                                       9:35.45 10:24.42 11:02.58 11:44.02 12:17.63 13:03.48 13:43.16
                                                                      14:22.83 15:02.41 15:41.90 16:22.07 17:01.83 17:41.12 18:20.62
                                                                      18:59.21


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 11 PC STANFORD COVI              19:38.22  30      37.21  1:16.31  1:55.16  2:34.59  3:13.69  3:53.55  4:32.43
                                                                       5:12.18  5:51.06  6:30.69  7:09.79  7:49.53  8:28.52  9:08.53
                                                                       9:47.42 10:27.08 11:06.23 11:46.06 12:25.51 13:05.24 13:44.28
                                                                      14:24.12 15:03.61 15:43.19 16:22.60 17:02.40 17:41.42 18:21.04
                                                                      18:59.95
WESNOVSKY, CAROLYN    12 SN DAVIS SWIM TE              19:40.28  31      36.47  1:16.19  1:55.11  2:34.81  3:07.26  3:53.25  4:25.43
                                                                       5:12.69  5:51.99  6:30.71  7:10.37  7:50.35  8:29.80  9:09.12
                                                                       9:48.63 10:28.59 11:08.09 11:47.32 12:09.30 13:05.89 13:38.08
                                                                      14:25.12 14:51.64 15:44.05 16:23.18 17:03.14 17:38.82 18:22.45
                                                                      19:01.18
MILLER, ANDREA        15 OR SALEM AQUATIC              19:41.73  32      35.48  1:13.73  1:37.81  2:32.82  3:04.80  3:52.60  4:31.01
                                                                       5:12.17  5:48.22  6:31.37  7:10.90  7:49.54  8:29.28  9:08.84
                                                                       9:48.98 10:28.50 11:08.48 11:47.80 12:27.55 13:07.13 13:46.62
                                                                      14:25.97 15:06.21 15:45.43 16:25.44 17:05.29 17:45.39 18:24.69
                                                                      19:03.89
DORIA, ANGELA         15 PC TERRAPINS SWI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    31.53   3    30.45 F1
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    31.33   2    31.10 F2
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    31.12   1    31.21 F3
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    32.12   4    31.74 F4
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM     32.59   7    32.35 F5
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA    32.28   5    32.43 F6
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    32.60   8    32.77 F7
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    32.54   6    33.37 F8

HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    31.12   1
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    31.33   2
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    31.53   3
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    32.12   4
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA    32.28   5
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    32.54   6
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM     32.59   7
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    32.60   8
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI    32.68   9
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    32.81  10
TAN, DANIEL           10 PC SANTA CLARA S    32.84  11
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU    32.93  13
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    32.93  12
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     33.24  14
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO    33.25  15
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    33.50  16
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF     33.71  18
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU    33.71  17
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     33.80  19
LYNCH, RYAN           10 PC NORTH BAY AQU    33.86  20
UU, PARKER             7 SN ARDEN HILLS      34.05  21
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    34.06  22
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE    34.22  23
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S    34.33  24
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    34.53  25
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW    34.54  26


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    34.86  27
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK     34.93  28
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK     35.63  29
JOHNSON, DALLIN       10 SN SIERRA MARLIN    35.93  30
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     36.05  31
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S    36.07  32
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV    36.12  34
WONG, KAI             10 PC MONTCLAIR SWI    36.12  33
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA    36.29  35
COUDRIGHT, MICHAEL    10 SN UNATTACHED SI    38.25  36

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:08.95   2  1:06.90 F1  P    32.92
                                                                    F    32.34
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:08.86   1  1:08.55 F2  P    34.09
                                                                    F    33.17
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:09.33   3  1:08.72 F3  P    33.36
                                                                    F    32.88
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  1:10.11   5  1:09.28 F4  P    34.09
                                                                    F    33.59
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   1:10.38   6  1:09.34 F5  P    33.70
                                                                    F    33.58
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  1:10.40   7  1:09.93 F6  P    33.66
                                                                    F    33.90
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:09.84   4  1:10.16 F7  P    33.75
                                                                    F    34.12
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI  1:11.13   8  1:11.32 F8  P    34.66
                                                                    F    34.61

FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:08.86   1              P    34.09
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:08.95   2              P    32.92
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  1:09.33   3              P    33.36
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:09.84   4              P    33.75
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  1:10.11   5              P    34.09
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   1:10.38   6              P    33.70
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  1:10.40   7              P    33.66
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI  1:11.13   8              P    34.66
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU  1:12.05   9              P    34.33
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:12.48  10              P    35.14
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:13.02  11              P    35.68
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF   1:13.30  12              P    34.79
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.07  13              P    35.59
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:14.44  14              P    36.13
BOYCE, JORDAN         10 PC SANTA ROSA NE  1:15.14  15              P    35.74
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.20  16              P    36.49
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:15.29  17              P    35.83
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA  1:15.47  18              P    35.76
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:15.57  19              P    35.90
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   1:15.82  20              P    36.56
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO  1:15.95  21              P    36.00
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S  1:16.17  22              P    36.53
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW  1:16.92  23              P    36.04
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:18.45  24              P    37.29


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J  1:24.82  25              P    38.81

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:27.04   1  2:22.94 F1  P    33.23  1:10.24  1:48.43
                                                                    F    32.85  1:09.23  1:45.76
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:28.04   2  2:25.32 F2  P    33.41  1:10.51  1:49.02
                                                                    F    33.36  1:10.24  1:48.09
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  2:30.25   5  2:25.42 F3  P    34.23  1:13.43  1:52.69
                                                                    F    34.04  1:11.25  1:49.07
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   2:29.23   3  2:28.46 F4  P    34.46  1:12.79  1:51.65
                                                                    F    34.40  1:11.56  1:50.77
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  2:30.57   6  2:30.10 F5  P    34.57  1:13.85  1:54.01
                                                                    F    35.04  1:13.46  1:52.80
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   2:29.38   4  2:33.07 F6  P    34.90  1:13.09  1:51.74
                                                                    F    35.34  1:14.18  1:53.58
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  2:32.38   7  2:33.47 F7  P    35.39  1:15.08  1:54.30
                                                                    F    36.62  1:16.29  1:56.18
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU  2:33.43   8  2:35.45 F8  P    34.73  1:14.01  1:54.13
                                                                    F    35.54  1:14.53  1:55.23

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:27.04   1              P    33.23  1:10.24  1:48.43
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:28.04   2              P    33.41  1:10.51  1:49.02
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   2:29.23   3              P    34.46  1:12.79  1:51.65
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   2:29.38   4              P    34.90  1:13.09  1:51.74
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  2:30.25   5              P    34.23  1:13.43  1:52.69
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  2:30.57   6              P    34.57  1:13.85  1:54.01
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  2:32.38   7              P    35.39  1:15.08  1:54.30
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU  2:33.43   8              P    34.73  1:14.01  1:54.13
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI  2:33.66   9              P    35.68  1:15.49  1:55.69
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:34.83  10              P    35.65  1:16.53  1:57.13
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  2:37.35  11              P    35.39  1:15.48  1:57.14
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  2:38.10  12              P           1:16.44  1:57.48
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO  2:39.46  13              P    36.90  1:18.05  2:00.67
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  2:40.06  14              P    36.80  1:18.44  2:00.26
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA  2:40.69  15              P    37.13  1:18.04  1:59.54
BOYCE, JORDAN         10 PC SANTA ROSA NE  2:41.13  16              P    35.98  1:17.34  2:00.30
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S  2:42.02  17              P    36.36  1:18.61  2:01.26
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW  2:42.30  18              P    36.93  1:18.91  2:01.28
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  2:42.31  19              P    37.94  1:20.19  2:02.55
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  2:42.40  21              P    36.66  1:18.47  2:01.49
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  2:42.40  20              P    37.58  1:19.62  2:01.49
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   2:42.84  22              P    36.55  1:18.99  2:01.78
BURBIDGE, NICK         9 PC WALNUT CREEK   2:46.22  23              P    38.43  1:21.75  2:05.74
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   2:46.26  24              P    38.37  1:19.93  2:03.17
ZHANG, KEVIN           9 PC MISSION SAN J  2:46.49  25              P    37.95  1:20.67  2:04.90
KOROTKIN, BRIAN       10 SN ARDEN HILLS    2:49.80  26              P    38.55  1:22.07  2:06.42
HOWELL, TREY          10 PC MISSION SAN J  2:56.58  27              P    38.15  1:22.98  2:10.28


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  5:13.78   4  4:59.89 F1  P    35.31  1:14.49  1:53.73  2:34.41  3:14.57  3:55.10  4:34.55
                                                                    F    31.74  1:07.97  1:46.01  2:24.64  3:03.45  3:43.11  4:22.15
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  5:12.65   2  5:01.83 F2  P    35.77  1:15.05  1:54.52  2:34.40  3:15.21  3:55.27  4:34.73
                                                                    F    33.92  1:12.29  1:51.10  2:29.33  3:08.05  3:47.14  4:25.81
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   5:10.95   1  5:03.53 F3  P    34.88  1:13.64  1:53.17  2:32.89  3:13.66  3:53.75  4:32.01
                                                                    F    33.88  1:11.99  1:50.83  2:30.04  3:09.15  3:48.47  4:26.38
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   5:13.38   3  5:06.68 F4  P    36.16  1:16.45  1:57.20  2:37.40  3:17.71  3:57.44  4:36.31
                                                                    F    34.68  1:12.82  1:51.58  2:31.09  3:10.27  3:50.00  4:28.75
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  5:15.22   5  5:12.91 F5  P    35.73  1:15.48  1:55.64  2:36.16  3:16.60  3:57.55  4:37.48
                                                                    F    35.77  1:15.24  1:54.81  2:34.90  3:15.12  3:55.94  4:35.52
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  5:22.67   7  5:17.75 F6  P    36.59  1:18.59  1:59.96  2:41.71  3:22.65  4:03.91  4:43.66
                                                                    F    35.06  1:15.10  1:55.88  2:36.20  3:16.97  3:57.63  4:38.31
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   5:22.13   6  5:18.83 F7  P    36.53  1:18.07  2:00.14  2:41.08  3:21.56  4:02.75  4:43.18
                                                                    F    35.35  1:14.01  1:54.44  2:35.68  3:16.50  3:57.69  4:38.72
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI  5:23.23   8  5:30.74 F8  P    36.55  1:16.50  1:56.44  2:37.69  3:20.14  4:01.10  4:43.31
                                                                    F    35.35  1:15.89  1:56.78  2:39.27  3:21.02  4:05.00  4:46.92

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   5:10.95   1              P    34.88  1:13.64  1:53.17  2:32.89  3:13.66  3:53.75  4:32.01
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  5:12.65   2              P    35.77  1:15.05  1:54.52  2:34.40  3:15.21  3:55.27  4:34.73
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   5:13.38   3              P    36.16  1:16.45  1:57.20  2:37.40  3:17.71  3:57.44  4:36.31
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  5:13.78   4              P    35.31  1:14.49  1:53.73  2:34.41  3:14.57  3:55.10  4:34.55
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  5:15.22   5              P    35.73  1:15.48  1:55.64  2:36.16  3:16.60  3:57.55  4:37.48
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   5:22.13   6              P    36.53  1:18.07  2:00.14  2:41.08  3:21.56  4:02.75  4:43.18
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  5:22.67   7              P    36.59  1:18.59  1:59.96  2:41.71  3:22.65  4:03.91  4:43.66
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI  5:23.23   8              P    36.55  1:16.50  1:56.44  2:37.69  3:20.14  4:01.10  4:43.31
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  5:25.56   9              P    36.70  1:17.94  2:00.12  2:41.91  3:23.26  4:05.63  4:45.68
BOYCE, JORDAN         10 PC SANTA ROSA NE  5:35.69  10              P    37.91  1:19.60  2:01.79  2:44.19  3:27.56  4:10.66  4:53.70
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  5:38.40  11              P    37.89  1:20.82  2:04.06  2:47.52  3:31.38  4:14.77  4:57.81

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM     36.44   2    36.38 F1
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    36.27   1    36.54 F2
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    38.29   5    37.31 F3
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    37.55   4    37.54 F4
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    36.91   3    37.58 F5
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI    38.33   6    38.45 F6
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA    38.38   7    39.24 F7
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    38.51   8    39.28 F8

FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT    36.27   1
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM     36.44   2
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    36.91   3
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    37.55   4
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    38.29   5
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI    38.33   6
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA    38.38   7
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    38.51   8
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU    38.76   9


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     38.84  10
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU    38.87  12
MOSCONE, DILLON       10 PC NORTH BAY AQU    38.87  11
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    38.97  13
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI    39.35  14
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    39.39  15
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    39.62  16
TAN, DANIEL           10 PC SANTA CLARA S    39.86  17
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    40.00  18
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF     40.16  19
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    40.25  20
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    40.41  21
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT    40.46  22
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     40.58  23
STANBURY, TREVOR       9 PC WEST VALLEY S    40.60  24
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO    40.65  25
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA    40.95  26
COFFIN, TOBIAS         9 PC DEANZA CUPERT    41.30  27
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC     41.38  28
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT    41.46  29
HOLMAN, PATRICK        9 PC NAPA VALLEY S    41.47  30
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    41.54  31
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW    41.88  32
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE    42.04  33
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES    42.18  34
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    42.22  35
CHEN, RAYMOND          9 PC OTTER SWIM CL    42.26  36
FOCHA, EDWARD         10 PC MARIN PIRATES    42.68  37
LOMAS, JUSTIN         10 SN FAIRFIELD AQU    44.02  38

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   1:19.16   1  1:16.87 F1  P    38.10
                                                                    F    37.45
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:22.07   4  1:18.36 F2  P    41.47
                                                                    F    39.36
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:20.78   2  1:20.62 F3  P    38.75
                                                                    F    38.61
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI  1:20.85   3  1:21.29 F4  P    39.32
                                                                    F    39.00
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:22.48   6  1:23.37 F5  P    39.95
                                                                    F    41.55
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU  1:22.41   5  1:24.71 F6  P    39.44
                                                                    F    41.34
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   1:23.96   7  1:25.08 F7  P    40.34
                                                                    F    42.11
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:24.82   8  1:27.36 F8  P    40.80
                                                                    F    42.19

ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   1:19.16   1              P    38.10
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:20.78   2              P    38.75
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI  1:20.85   3              P    39.32
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  1:22.07   4              P    41.47
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU  1:22.41   5              P    39.44


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:22.48   6              P    39.95
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   1:23.96   7              P    40.34
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:24.82   8              P    40.80
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF   1:25.18   9              P    41.39
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU  1:25.28  10              P    41.32
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:25.61  11              P    40.27
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:25.83  12              P    41.36
MOSCONE, DILLON       10 PC NORTH BAY AQU  1:26.70  13              P    43.10
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA  1:27.00  14              P    42.48
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO  1:27.03  15              P    42.88
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:27.26  16              P    42.55
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  1:27.64  17              P    43.10
KOROTKIN, BRIAN       10 SN ARDEN HILLS    1:28.20  18              P    43.60
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:29.04  19              P    44.71
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:29.92  20              P    44.73
HOLMAN, PATRICK        9 PC NAPA VALLEY S  1:30.33  21              P    43.05
FOCHA, EDWARD         10 PC MARIN PIRATES  1:30.41  22              P    43.68
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  1:30.63  23              P    43.81
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:31.66  24              P    44.48
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW  1:32.26  25              P    44.46
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU    40.67   1    40.34 F1
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    41.06   3    40.91 F2
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    40.99   2    41.26 F3
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE    42.94   4    42.12 F4
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    44.79   6    44.21 F5
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    44.88   8    44.39 F6
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    43.95   5    44.71 F7
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF     44.81   7    45.10 F8

PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU    40.67   1
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    40.99   2
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    41.06   3
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE    42.94   4
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    43.95   5
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    44.79   6
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF     44.81   7
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    44.88   8
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    45.17   9
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    45.26  10
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     45.68  11
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     45.69  12
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    45.97  13
FOCHA, EDWARD         10 PC MARIN PIRATES    46.05  14
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC     46.10  15
UU, PARKER             7 SN ARDEN HILLS      46.58  16
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     46.64  17
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    46.85  18
LEWIS, BRENDEN        10 PC OTTER SWIM CL    48.34  19


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   1:32.23   1  1:28.55 F1  P    44.62
                                                                    F    43.11
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:33.01   2  1:30.88 F2  P    43.12
                                                                    F    42.83
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  1:34.39   6  1:32.21 F3  P    45.14
                                                                    F    43.87
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:34.24   4  1:32.27 F4  P    44.73
                                                                    F    43.37
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:33.16   3  1:34.17 F5  P    43.52
                                                                    F    44.50
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU  1:34.38   5  1:34.91 F6  P    44.30
                                                                    F    44.88
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:38.46   7  1:35.06 F7  P    46.25
                                                                    F    45.34
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   1:40.28   8  1:38.08 F8  P    48.04
                                                                    F    46.47

BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF   1:32.23   1              P    44.62
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:33.01   2              P    43.12
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE  1:33.16   3              P    43.52
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  1:34.24   4              P    44.73
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU  1:34.38   5              P    44.30
RICHARD, TIMOTHY      10 PC CITY OF MODES  1:34.39   6              P    45.14
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:38.46   7              P    46.25
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   1:40.28   8              P    48.04
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  1:40.46   9              P    46.02
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:40.81  10              P    48.26
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF   1:41.02  11              P    47.53
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:41.32  12              P    48.77
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:41.43  13              P    48.48
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  1:41.63  14              P    49.83
FOCHA, EDWARD         10 PC MARIN PIRATES  1:41.80  15              P    47.29
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:41.85  16              P    50.32
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:42.03  17              P    50.29
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   1:43.79  18              P    48.88
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    47.30

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    34.44   3    32.66 F1
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     34.36   1    33.34 F2
SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI    34.36   2    34.45 F3
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM     35.74   7    34.61 F4
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI    35.30   4    35.10 F5
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    35.64   6    35.82 F6
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU    36.14   8    36.47 F7
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    35.42   5   DQUED  F

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     34.36   1


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAAKE, CODY         10 SN VACAVILLE SWI    34.36   2
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S    34.44   3
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI    35.30   4
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN    35.42   5
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE    35.64   6
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM     35.74   7
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU    36.14   8
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN    36.30   9
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA    36.46  10
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC     36.94  11
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA    36.96  12
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO    36.97  13
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI    37.29  14
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL    37.63  15
BARTON, R.J.          10 PC SPORTSMEN OF     37.69  16
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU    37.90  17
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT    38.02  18
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK     38.09  19
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA    38.19  20
CLARE, SHANE          10 PN KING AQUATIC     38.38  21
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT    38.71  22
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF     39.29  23
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW    39.31  24
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S    39.51  25
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK     39.53  26
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    40.39  27
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    40.48  28
KOROTKIN, BRIAN       10 SN ARDEN HILLS      41.34  29
BOYCE, JORDAN         10 PC SANTA ROSA NE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:19.56   2  1:14.05 F1  P    37.37
                                                                    F    34.67
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:20.23   4  1:16.64 F2  P    38.50
                                                                    F    37.11
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   1:19.74   3  1:16.95 F3  P    37.25
                                                                    F    36.17
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI  1:19.37   1  1:18.25 F4  P    37.67
                                                                    F    36.93
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  1:20.36   5  1:20.21 F5  P    37.31
                                                                    F    37.68
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:24.13   7  1:23.64 F6  P    39.68
                                                                    F    39.64
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   1:23.72   6  1:24.08 F7  P    39.23
                                                                    F    39.21
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA  1:25.02   8  1:26.35 F8  P    39.20
                                                                    F    39.86

CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI  1:19.37   1              P    37.67
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  1:19.56   2              P    37.37
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   1:19.74   3              P    37.25
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:20.23   4              P    38.50
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  1:20.36   5              P    37.31


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   1:23.72   6              P    39.23
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:24.13   7              P    39.68
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA  1:25.02   8              P    39.20
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  1:25.04   9              P    40.69
STRINGER, SHAUN       10 PC WALNUT CREEK   1:25.39  10              P    38.69
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU  1:25.93  11              P    39.13
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO  1:26.53  12              P    41.04
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:26.92  13              P    40.16
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF   1:28.54  14              P    40.31
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW  1:28.75  15              P    41.46
MOLINA, MICHAEL       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.96  16              P    41.12
KOROTKIN, BRIAN       10 SN ARDEN HILLS    1:29.03  17              P    42.31
BOYCE, JORDAN         10 PC SANTA ROSA NE  1:29.22  18              P    40.53
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.29  19              P    42.37
STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  1:31.16  20              P    43.39
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:32.13  21              P    43.85
POMEROY, HUNTER        9 PC UNATTACHED PA  1:32.18  22              P    40.23
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  1:32.70  23              P    42.26
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:35.66  24              P    43.87
CLARE, SHANE          10 PN KING AQUATIC    DQUED                   P    39.07

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:54.48   5  2:44.46 F1  P    37.39  1:23.40  2:16.28
                                                                    F    35.57  1:17.21  2:09.86
ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   2:48.74   1  2:44.98 F2  P    36.31  1:18.21  2:10.88
                                                                    F    35.38  1:16.63  2:07.80
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:49.45   2  2:49.06 F3  P    36.89  1:23.10  2:13.23
                                                                    F    37.06  1:21.63  2:12.09
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:52.41   3  2:52.90 F4  P    41.59  1:25.37  2:15.55
                                                                    F    39.94  1:25.06  2:16.65
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  2:52.89   4  2:53.91 F5  P    38.28  1:23.31  2:16.45
                                                                    F    37.66  1:23.48  2:16.54
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF   2:59.18   6  3:00.88 F6  P    39.57  1:25.21  2:18.50
                                                                    F    40.44  1:27.47  2:20.93
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  2:59.85   7  3:01.13 F7  P    39.34  1:28.43  2:19.88
                                                                    F    40.38  1:30.12  2:23.21
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE  3:00.14   8  3:02.17 F8  P    39.97  1:27.94  2:20.56
                                                                    F    40.21  1:29.84  2:22.39

ENDRES, KYLE          10 PN CASCADE SWIM   2:48.74   1              P    36.31  1:18.21  2:10.88
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:49.45   2              P    36.89  1:23.10  2:13.23
FLEMING, SHAYNE       10 PC DEANZA CUPERT  2:52.41   3              P    41.59  1:25.37  2:15.55
RIVAS, MARCOS         10 SI UNATTACHED SA  2:52.89   4              P    38.28  1:23.31  2:16.45
MURRAY, MATTHEW       10 PC WEST VALLEY S  2:54.48   5              P    37.39  1:23.40  2:16.28
COVRIG, DANIEL        10 PC SPORTSMEN OF   2:59.18   6              P    39.57  1:25.21  2:18.50
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC TSUNAMI AQUAT  2:59.85   7              P    39.34  1:28.43  2:19.88
GELSO, DANIEL         10 SN TRUCKEE-TAHOE  3:00.14   8              P    39.97  1:27.94  2:20.56
HINSHAW, ADAM          8 PC WEST VALLEY S  3:00.24   9              P    40.13  1:26.51  2:22.81
CLARKE, DANNY         10 AZ ARIZONA MARLI  3:00.57  10              P    38.52  1:24.38  2:21.32
CANN, D'VOREAUX       10 PN KING AQUATIC   3:00.94  11              P    40.19  1:29.25  2:21.69
PIERCE, KIP            9 LA BAYOU BARRACU  3:02.76  12              P    39.99  1:27.80  2:22.35
DIGNAN, RYAN          10 AZ SUN DEVIL AQU  3:02.77  13              P    40.24  1:23.20  2:24.25
WOOLDRIDGE, ANDY       9 PC PLEASANTON SE  3:03.09  14              P    39.86  1:27.70  2:23.72


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STEMBER, JOSEPH       10 PC DALY CITY DOL  3:05.01  15              P    40.02  1:27.45  2:23.87
KULKARNI, AKASH       10 PC SUNNYVALE SWI  3:05.61  16              P    41.41  1:29.43  2:24.68
MOONEY, TREVOR        10 PC WALNUT CREEK   3:06.65  17              P    41.17  1:27.71  2:24.23
HUDNALL, MARK         10 PC STANFORD COVI  3:06.84  19              P    40.63  1:28.18  2:25.01
KOROTKIN, BRIAN       10 SN ARDEN HILLS    3:06.84  18              P    41.10  1:27.88  2:25.26
STEPHEN, ANDREW       10 SN WINNEMUCCA SW  3:06.85  20              P    40.36  1:29.89  2:24.07
COSGAREA, ANDREW       9 MD NORTH BALTIMO  3:07.81  21              P    41.55  1:30.24  2:29.36
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  3:07.82  22              P    43.05  1:30.26  2:29.25
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  3:07.90  23              P    40.74  1:28.70  2:26.63
LAZAROVICI, JULIAN    10 PC DEANZA CUPERT  3:10.52  24              P    42.91  1:31.07  2:28.83
GOODSON, WESLEY        9 PC SAN RAMON LIV  3:11.28  25              P    45.31  1:34.60  2:31.13
MC GRAW, TREY         10 WV WEST VIRGINIA  3:11.66  26              P    40.89  1:29.89  2:29.87
CLARE, SHANE          10 PN KING AQUATIC    DQUED                   P    38.86  1:28.93  2:22.38
HANNI, RYAN           10 PC LOS ALTOS/MTN   DQUED                   P    37.90  1:24.39  2:18.89

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:30.96   1      38.54  1:25.11  1:57.50
         STILL, CONNOR       10
         HINSHAW, ADAM        8
         MURRAY, BRAD        11
         STANBURY, TREVOR     9
DACA, A 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:31.48   2      41.34  1:22.91  2:00.68
         LAZAROVICI, JULIAN  10
         LIU, MARK           10
         DEZWIREK, JEREMIE    9
         FLEMING, SHAYNE     10
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:34.97   3      40.16  1:24.03  2:01.12
         MOONEY, TREVOR      10
         HARPER, GREGORY     10
         STRINGER, SHAUN     10
         BURBIDGE, NICK       9
SCSC, A 10-UN         10 PC SANTA CLARA S               2:44.97   4      40.32  1:29.35  2:30.75
         SINZIG, NICK         9
         DAVIS, COLE         10
         TAN, DANIEL         10
         HOLLAND-MCGOWAN, JO 10
AH, A 10-UN           10 SN ARDEN HILLS                 2:46.89   5    1:05.33  1:30.70  2:10.34
         SAN PEDRO, DINOS    12
         UU, PARKER           7
         KOROTKIN, BRIAN     10
         MCALLISTER, MICHAEL  9
OSC, A 10-UN          10 PC OTTER SWIM CL               2:49.42   6      42.14  1:37.89  2:15.09
         CHEN, RAYMOND        9
         SHIRE, JOSEPH       10
         LEWIS, BRENDEN      10
         TANA, RYAN          10
WV, B 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:53.01   7      46.76  1:47.02  2:13.62
         SHIUAN, JASON        9
         CLARK, DYLAN         9
         HAVERCROFT, WILL    10
         COLLINS, ALEX       10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA, B 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT                DQUED           41.42  1:29.52  2:35.68
         COFFIN, TOBIAS       9
         TRAN, WILLIAM       10
         BAN, SHOTARO         8
         MARTINEZ, JONATHON   9

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV, A 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:10.91   1      33.05  1:07.43  1:40.49
         HINSHAW, ADAM        8
         STANBURY, TREVOR     9
         STILL, CONNOR       10
         MURRAY, BRAD        11
WCAB, A 10-UN         10 PC WALNUT CREEK                2:15.89   2      34.29  1:08.37  1:43.27
         MOONEY, TREVOR      10
         BURBIDGE, NICK       9
         STRINGER, SHAUN     10
         HARPER, GREGORY     10
SCSC, A 10-UN         10 PC SANTA CLARA S               2:18.25   3      34.37  1:10.03  1:44.84
         DAVIS, COLE         10
         HOLLAND-MCGOWAN, JO 10
         SINZIG, NICK         9
         TAN, DANIEL         10
DACA, A 10-UN         10 PC DEANZA CUPERT               2:20.10   4      58.12  1:12.37  1:49.17
         LIU, MARK           10
         LAZAROVICI, JULIAN  10
         DEZWIREK, JEREMIE    9
         FLEMING, SHAYNE     10
AH, A 10-UN           10 SN ARDEN HILLS                 2:27.60   5      38.40  1:17.60  1:53.38
         MCALLISTER, MICHAEL  9
         SAN PEDRO, DINOS    12
         KOROTKIN, BRIAN     10
         UU, PARKER           7
WV, B 10-UN           10 PC WEST VALLEY S               2:27.60   6      35.66  1:14.24  1:52.89
         CLARK, DYLAN         9
         SHIUAN, JASON        9
         COLLINS, ALEX       10
         HAVERCROFT, WILL    10
OSC, A 10-UN          10 PC OTTER SWIM CL               2:29.00   7      58.11  1:18.16  1:54.83
         CHEN, RAYMOND        9
         SO, SAMSON          10
         LEWIS, BRENDEN      10
         TANA, RYAN          10

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  152
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      28.79   7    27.82 F1
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    28.22   2    28.02 F2


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  152
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    28.15   1    28.09 F3
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S    28.78   6    28.13 F4
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           28.34   3    28.28 F5
MILCOVICH, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK     28.73   5    28.43 F6
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM    28.65   4    28.92 F7
NAVARRETE, OMAR       12 ** MEXICO           28.98   8    29.50 F8

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    28.15   1
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    28.22   2
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           28.34   3
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM    28.65   4
MILCOVICH, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK     28.73   5
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S    28.78   6
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      28.79   7
NAVARRETE, OMAR       12 ** MEXICO           28.98   8
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    29.09   9
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH     29.14  10
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    29.22  11
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER    29.25  12
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    29.29  13
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN    29.30  14
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO           29.38  15
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S    29.45  16
STERLING, SETH        12 AZ MOON VALLEY A    29.50  17
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO           29.65  18
MITCHELL, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM     29.82  19
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK     29.90  20
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    30.12  21
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    30.15  23
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO           30.15  22
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM     30.31  24
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    30.60  26
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM     30.60  25
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    30.69  27
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM     30.73  29
SURHOFF, AUSTIN       11 MD NORTH BALTIMO    30.73  28
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO    30.87  30
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J    31.07  31
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM     31.97  32
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         1:00.86   2  1:00.01 F1  P    29.48
                                                                    F    29.35
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    1:01.86   4  1:00.83 F2  P    29.92
                                                                    F    29.24
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:00.70   1  1:01.41 F3  P    29.28
                                                                    F    30.05
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:01.95   5  1:01.83 F4  P    29.85
                                                                    F    30.01
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  1:02.28   7  1:01.95 F5  P    30.13
                                                                    F    30.40


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  1:01.57   3  1:02.80 F6  P    29.49
                                                                    F    30.38
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:02.57   8  1:02.83 F7  P    30.13
                                                                    F    30.83
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   1:02.21   6  1:03.08 F8  P    29.90
                                                                    F    30.53

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:00.70   1              P    29.28
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         1:00.86   2              P    29.48
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  1:01.57   3              P    29.49
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    1:01.86   4              P    29.92
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:01.95   5              P    29.85
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   1:02.21   6              P    29.90
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  1:02.28   7              P    30.13
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:02.57   8              P    30.13
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:02.95   9              P    30.56
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:03.04  10              P    30.61
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  1:03.09  11              P    29.64
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         1:03.45  12              P    30.84
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:03.56  13              P    29.64
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  1:03.84  14              P    31.14
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         1:04.38  15              P    30.46
NAVARRETE, OMAR       12 ** MEXICO         1:04.68  16              P    31.00
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   1:04.77  17              P    31.71
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER  1:05.06  18              P    30.54
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:05.90  19              P    31.82
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         1:06.08  20              P    31.54
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM   1:06.19  21              P    31.56
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:06.40  22              P    31.43
MITCHELL, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:06.52  23              P    30.98
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:06.63  24              P    30.99
SHUDO, TAI            12 ** UNIV BRITISH   1:06.69  25              P    31.83
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  1:06.70  26              P    31.11
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO  1:06.76  27              P    32.46
SURHOFF, AUSTIN       11 MD NORTH BALTIMO  1:07.28  28              P    31.94
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  1:07.61  29              P    32.64
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  1:07.69  30              P    32.93
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  1:07.76  31              P    31.82
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:08.03  32              P    31.96
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM   1:08.18  33              P    32.78
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  1:08.19  34              P    32.84
BERRY, PHILIP         12 WV WEST VIRGINIA  1:08.31  35              P    32.43
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:08.73  36              P    33.90
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:09.40  37              P    32.95
LIANG, PENCHENG       11 ** WUHAN CHINA    1:09.70  38              P    33.04
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:11.18  39              P    33.83
XIAO, YUHAO           11 ** WUHAN CHINA    1:16.67  40              P    36.10

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:13.06   2  2:10.28 F1  P    31.85  1:06.29  1:40.46
                                                                    F    30.83  1:04.65  1:37.87
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:12.98   1  2:12.04 F2  P    30.97  1:05.77  1:39.50
                                                                    F    30.97  1:05.18  1:39.04


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    2:15.71   8  2:12.76 F3  P    32.07  1:07.40  1:41.61
                                                                    F    31.03  1:05.04  1:39.04
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         2:14.51   4  2:13.25 F4  P    32.05  1:07.84  1:41.95
                                                                    F    31.96  1:06.79  1:40.95
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   2:14.35   3  2:14.34 F5  P    31.12  1:05.82  1:40.19
                                                                    F    31.41  1:05.53  1:40.16
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         2:15.30   6  2:15.39 F6  P    32.51  1:07.78  1:42.32
                                                                    F    31.87  1:06.92  1:41.39
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:14.90   5  2:17.22 F7  P    31.49  1:06.53  1:41.64
                                                                    F    32.31  1:07.33  1:42.76
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  2:15.62   7  2:17.48 F8  P    31.88  1:07.46  1:43.01
                                                                    F    32.13  1:07.56  1:43.60

DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:12.98   1              P    30.97  1:05.77  1:39.50
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:13.06   2              P    31.85  1:06.29  1:40.46
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   2:14.35   3              P    31.12  1:05.82  1:40.19
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         2:14.51   4              P    32.05  1:07.84  1:41.95
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:14.90   5              P    31.49  1:06.53  1:41.64
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         2:15.30   6              P    32.51  1:07.78  1:42.32
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  2:15.62   7              P    31.88  1:07.46  1:43.01
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    2:15.71   8              P    32.07  1:07.40  1:41.61
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:17.03   9              P    32.20  1:06.61  1:42.19
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  2:17.15  10              P    30.40  1:05.46  1:40.64
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:17.24  11              P    32.73  1:07.91  1:43.43
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:17.87  12              P    33.36  1:09.20  1:43.96
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  2:18.04  13              P    32.60  1:08.31  1:43.52
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   2:19.87  14              P    32.83  1:08.89  1:44.65
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  2:20.00  15              P    32.67  1:09.03  1:45.83
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   2:20.02  16              P    32.69  1:09.11  1:45.33
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:20.20  17              P    31.62  1:07.51  1:44.12
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         2:21.24  18              P    32.60  1:09.12  1:46.09
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO  2:21.69  19              P    33.39  1:09.88  1:46.53
CARTER, JUSTIN        11 CC MERCED SKIMME  2:21.86  20              P    33.31  1:09.87  1:46.52
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:22.17  21              P    32.29  1:08.68  1:45.80
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:22.69  22              P    32.94  1:10.07  1:45.97
SHUDO, TAI            12 ** UNIV BRITISH   2:22.76  23              P    33.42  1:10.05  1:47.03
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:22.96  24              P    33.13  1:09.70  1:46.59
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM   2:24.00  25              P    31.87  1:09.53  1:47.98
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:24.41  26              P    32.85  1:09.60  1:48.19
SURHOFF, AUSTIN       11 MD NORTH BALTIMO  2:24.48  27              P    32.78  1:09.77  1:47.74
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   2:24.58  28              P    33.48  1:10.92  1:48.27
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:24.80  29              P    32.59  1:10.26  1:48.35
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:25.00  30              P    33.60  1:10.61  1:47.80
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:25.34  31              P    31.94  1:08.63  1:47.44
VIERRA, AUSTIN        12 SN HUDSON AQUATI  2:25.71  32              P    33.29  1:11.20  1:49.22
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  2:26.12  33              P    33.09  1:10.83  1:48.61
BERRY, PHILIP         12 WV WEST VIRGINIA  2:26.15  34              P    32.95  1:10.79  1:49.05
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:26.69  35              P    33.02  1:10.37  1:48.69
SIEVERS, BOWIE        12 MD NORTH BALTIMO  2:26.89  36              P    32.97  1:10.60  1:48.96
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM   2:27.58  37              P    33.42  1:10.43  1:49.15
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM   2:28.01  38              P    33.85  1:11.98  1:50.06
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  2:28.91  39              P    35.31  1:13.12  1:51.12
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  2:29.38  40              P    32.98  1:10.71  1:50.02
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:30.08  41              P    34.91  1:13.20  1:51.38
MITCHELL, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   2:31.14  42              P    33.28  1:11.87  1:52.49


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  4:47.49   1  4:42.73 F1  P    32.91  1:08.50  1:44.34  2:20.70  2:57.96  3:35.57  4:12.67
                                                                    F    32.00  1:07.34  1:42.81  2:19.27  2:55.37  3:32.15  4:08.20
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         4:52.44   8  4:43.15 F2  P    34.06  1:11.48  1:49.07  2:27.00  3:04.10  3:41.54  4:17.89
                                                                    F    33.16  1:10.10  1:46.13  2:23.45  2:59.81  3:36.53  4:10.61
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  4:47.52   2  4:43.87 F3  P    32.44  1:08.39  1:45.73  2:22.76  2:59.79  3:36.84  4:12.61
                                                                    F    32.51  1:08.21  1:44.61  2:21.09  2:57.41  3:34.53  4:09.69
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  4:50.29   4  4:45.56 F4  P    33.47  1:09.61  1:46.68  2:24.28  3:02.09  3:39.15  4:15.98
                                                                    F    32.38  1:08.40  1:44.69  2:21.54  2:58.21  3:35.70  4:11.18
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   4:47.98   3  4:46.22 F5  P    32.90  1:08.52  1:45.12  2:22.27  2:59.21  3:36.58  4:13.07
                                                                    F    32.23  1:07.61  1:43.76  2:20.29  2:56.98  3:34.23  4:10.83
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  4:50.80   5  4:48.26 F6  P    33.50  1:10.61  1:47.97  2:24.54  3:01.19  3:38.48  4:15.57
                                                                    F    32.67  1:08.46  1:45.43  2:22.42  2:59.24  3:36.48  4:13.12
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  4:51.72   6  4:48.78 F7  P    32.79  1:09.92  1:47.64  2:25.48  3:02.46  3:40.03  4:17.22
                                                                    F    32.68  1:08.75  1:45.64  2:22.70  2:59.37  3:36.65  4:12.93
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         4:52.38   7  4:54.09 F8  P  1:47.52  2:25.39  3:03.17  3:41.11  4:17.44  4:52.42
                                                                    F    32.95  1:09.36  1:46.58  2:22.95  3:01.21  3:40.10  4:18.26

NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI  4:47.49   1              P    32.91  1:08.50  1:44.34  2:20.70  2:57.96  3:35.57  4:12.67
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  4:47.52   2              P    32.44  1:08.39  1:45.73  2:22.76  2:59.79  3:36.84  4:12.61
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   4:47.98   3              P    32.90  1:08.52  1:45.12  2:22.27  2:59.21  3:36.58  4:13.07
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  4:50.29   4              P    33.47  1:09.61  1:46.68  2:24.28  3:02.09  3:39.15  4:15.98
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  4:50.80   5              P    33.50  1:10.61  1:47.97  2:24.54  3:01.19  3:38.48  4:15.57
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  4:51.72   6              P    32.79  1:09.92  1:47.64  2:25.48  3:02.46  3:40.03  4:17.22
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         4:52.38   7              P  1:47.52  2:25.39  3:03.17  3:41.11  4:17.44  4:52.42
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         4:52.44   8              P    34.06  1:11.48  1:49.07  2:27.00  3:04.10  3:41.54  4:17.89
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  4:52.96   9              P    31.62  1:06.45  1:43.49  2:21.28  2:59.54  3:37.68  4:16.13
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  4:53.02  10              P    32.70  1:09.92  1:48.19  2:25.78  3:04.54  3:41.82  4:18.77
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  4:55.68  11              P    33.83  1:10.82  1:48.67  2:26.29  3:03.86  3:41.50  4:19.43
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   4:56.66  12              P    33.13  1:09.33  1:46.90  2:25.43  3:04.04  3:42.53  4:20.73
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   4:57.45  13              P    33.72  1:11.91  1:50.14  2:28.03  3:05.57  3:44.40  4:21.89
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   4:57.81  14              P    33.22  1:09.87  1:47.88  2:25.88  3:04.38  3:42.62  4:20.30
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  5:02.08  15              P    34.35  1:11.87  1:51.29  2:29.41  3:08.70  3:46.60  4:25.05
SHUDO, TAI            12 ** UNIV BRITISH   5:03.28  16              P    34.14  1:11.54  1:50.26  2:29.50  3:08.78  3:47.74  4:26.29
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  5:04.65  17              P    33.88  1:10.63  1:49.45  2:30.04  3:08.85  3:48.24  4:27.36
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  5:05.95  18              P    36.25  1:15.61  1:54.72  2:33.60  3:13.42  3:52.35  4:30.09
RUSSELL, DAVID        12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:05.96  19              P    34.67  1:13.36  1:51.79  2:31.71  3:11.48  3:50.88  4:29.59
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  5:06.12  20              P    34.83  1:12.96  1:51.87  2:31.10  3:10.23  3:48.98  4:27.91
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO  5:06.97  21              P    34.45  1:12.21  1:51.73  2:30.64  3:10.51  3:49.35  4:29.03
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S  5:08.42  22              P    34.68  1:12.78  1:52.58  2:31.55  3:11.93  3:51.16  4:31.40
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  5:08.49  23              P    34.98  1:14.33  1:53.94  2:32.77  3:13.23  3:52.82  4:32.29
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  5:09.86  24              P    33.99  1:11.82  1:51.21  2:30.60  3:10.45  3:49.80  4:30.28
GRIFFIN, JIM          11 PC CABRILLO THRE  5:09.93  25              P    35.17  1:14.28  1:53.75  2:32.10  3:12.29  3:51.41  4:31.86
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM   5:10.76  26              P    34.98  1:14.35  1:52.68  2:32.32  3:12.26  3:52.23  4:32.40
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  5:11.15  27              P    33.47  1:09.49  1:48.43  2:26.96  3:08.30  3:48.80  4:30.38
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     5:11.24  28              P    35.51  1:13.13  1:52.76  2:32.19  3:12.52  3:51.94  4:32.52
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM   5:12.23  29              P    34.11  1:14.05  1:54.12  2:34.64  3:15.20  3:55.53  4:34.15
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM   5:13.81  30              P    35.26  1:13.76  1:53.03  2:33.11  3:13.57  3:54.38  4:34.81
VIERRA, AUSTIN        12 SN HUDSON AQUATI  5:14.40  31              P    34.76  1:14.04  1:54.32  2:35.31  3:15.78  3:55.95  4:35.91
WONG, ALVIN           12 PC WEST VALLEY S  5:14.94  32              P    34.68  1:14.10  1:54.75  2:35.50  3:16.34  3:57.52  4:37.61
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  5:15.29  33              P    34.02  1:12.75  1:53.60  2:33.99  3:15.12  3:56.77  4:37.73
MALLINGER, ERIC       12 PC SANTA ROSA NE  5:15.56  34              P    35.38  1:15.33  1:55.53  2:36.12  3:16.34  3:56.57  4:36.68
BERRY, PHILIP         12 WV WEST VIRGINIA  5:16.35  35              P    34.06  1:12.87  1:52.95  2:34.61  3:15.73  3:56.61  4:37.63
MCALLISTER, ANDREW    12 SN ARDEN HILLS    5:39.08  36              P    37.40  1:20.20  2:02.95  2:47.15  3:30.74  4:14.26  4:57.47


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    32.04   1    31.56 F1
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO           32.22   2    31.70 F2
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      33.44   4    33.11 F3
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    33.43   3    33.32 F4
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    33.56   5    33.57 F5
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    33.74   6    33.84 F6
CARTER, JUSTIN        11 CC MERCED SKIMME    33.95   8    34.18 F7
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    33.79   7    34.53 F8

WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    32.04   1
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO           32.22   2
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI    33.43   3
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      33.44   4
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    33.56   5
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    33.74   6
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    33.79   7
CARTER, JUSTIN        11 CC MERCED SKIMME    33.95   8
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    34.34   9
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK     34.45  10
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    34.47  11
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI    34.51  12
SHUDO, TAI            12 ** UNIV BRITISH     34.97  13
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER    35.05  14
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    35.08  15
SURHOFF, AUSTIN       11 MD NORTH BALTIMO    35.11  16
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO    35.21  17
HARTMAN, JONATHAN     12 PC SANTA ROSA NE    35.22  18
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    35.30  19
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    35.54  20
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA    35.79  21
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           35.86  22
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S    35.91  23
MILCOVICH, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK     36.05  24
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM     36.14  25
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S    36.56  26
DONDERO, TRENT        12 PC SANTA ROSA NE    36.63  27
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM     36.74  28
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    36.89  29
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM     36.93  30
MITCHELL, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM     36.94  31
BERRY, PHILIP         12 WV WEST VIRGINIA    36.98  32
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    37.10  33
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI    37.74  34
HALLADAY, DAVID       12 SN CHICO AQUA JE    38.70  35
JIANG, TERRY          12 PC DEANZA CUPERT    38.78  36
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM    DQUED
FONG, JIMMY           12 PC SANTA ROSA NE   DQUED
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA   DQUED


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         1:08.72   1  1:08.07 F1  P    33.71
                                                                    F    33.79
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.00   2  1:08.55 F2  P    34.58
                                                                    F    33.36
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:12.83   8  1:11.04 F3  P    35.67
                                                                    F    34.52
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  1:12.11   4  1:11.11 F4  P    34.98
                                                                    F    33.96
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:12.26   6  1:11.18 F5  P    36.24
                                                                    F    34.89
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:11.77   3  1:11.33 F6  P    35.22
                                                                    F    34.66
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.13   5  1:12.21 F7  P    35.84
                                                                    F    35.62
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:12.80   7  1:13.43 F8  P    35.28
                                                                    F    35.93

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         1:08.72   1              P    33.71
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.00   2              P    34.58
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:11.77   3              P    35.22
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  1:12.11   4              P    34.98
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.13   5              P    35.84
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  1:12.26   6              P    36.24
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:12.80   7              P    35.28
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:12.83   8              P    35.67
CARTER, JUSTIN        11 CC MERCED SKIMME  1:12.97  10              P    35.32
NAVARRETE, OMAR       12 ** MEXICO         1:12.97   9              P    36.37
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    1:13.06  11              P    36.02
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:13.90  12              P    36.45
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO  1:14.92  13              P    37.03
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:15.07  14              P    37.29
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:15.39  15              P    36.44
SHUDO, TAI            12 ** UNIV BRITISH   1:15.79  16              P    36.77
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER  1:16.00  17              P    36.56
MARTINO, ANDREW       12 PC WALNUT CREEK   1:16.12  18              P    36.83
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:16.13  19              P    36.79
POMEROY, CHASE        11 PC UNATTACHED PA  1:16.28  20              P    37.70
HARTZ, REID           12 PC SANTA ROSA NE  1:17.01  21              P    37.86
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:17.13  22              P    37.94
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:17.27  23              P    37.84
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM   1:18.00  24              P    37.84
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:18.26  25              P    37.99
SURHOFF, AUSTIN       11 MD NORTH BALTIMO  1:18.51  26              P    38.28
FONG, JIMMY           12 PC SANTA ROSA NE  1:18.77  27              P    37.09
BERRY, PHILIP         12 WV WEST VIRGINIA  1:18.92  28              P    38.10
VIERRA, AUSTIN        12 SN HUDSON AQUATI  1:19.07  29              P    38.53
HARTMAN, JONATHAN     12 PC SANTA ROSA NE  1:19.09  30              P    38.18
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:19.28  31              P    39.49
LEOPOLD, JONATHAN     12 SN ARDEN HILLS    1:19.32  32              P    38.90
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         1:19.88  33              P    39.39
KIM, ANDREW           11 PC PACIFIC ATHLE  1:20.89  34
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM   1:21.03  35              P    39.25
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM   1:21.10  36              P    39.50
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:21.57  37              P    39.23
MITCHELL, ROBERT      12 AZ PHOENIX SWIM   1:22.88  38              P    39.49


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  1:23.65  39              P    39.95
WENZLAU, TIM          11 PC STANFORD COVI  1:24.31  40              P    40.64
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    39.37

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:31.16   1  2:27.70 F1  P    36.17  1:14.48  1:53.68
                                                                    F    35.44  1:12.97  1:51.45
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:33.22   2  2:30.38 F2  P    36.66  1:15.64  1:54.82
                                                                    F    36.18  1:14.35  1:52.42
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:35.11   3  2:34.29 F3  P    36.08  1:16.24  1:56.67
                                                                    F    35.49  1:14.00  1:54.46
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:36.10   5  2:34.54 F4  P    38.18  1:19.53  1:59.79
                                                                    F    37.28  1:16.59  1:56.50
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  2:37.54   7  2:35.52 F5  P    36.75  1:17.70  1:58.17
                                                                    F    37.30  1:16.75  1:57.93
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.47   4  2:35.75 F6  P    37.15  1:17.18  1:57.41
                                                                    F    37.59  1:16.72  1:56.94
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  2:36.41   6  2:37.27 F7  P    37.31  1:17.40  1:58.21
                                                                    F    37.72  1:17.81  1:58.53
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    2:37.99   8  2:38.70 F8  P    38.80  1:18.99  1:58.92
                                                                    F    39.29  1:20.28  2:00.21

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:31.16   1              P    36.17  1:14.48  1:53.68
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:33.22   2              P    36.66  1:15.64  1:54.82
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:35.11   3              P    36.08  1:16.24  1:56.67
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  2:35.47   4              P    37.15  1:17.18  1:57.41
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:36.10   5              P    38.18  1:19.53  1:59.79
SMITH, CONNER         12 PC STANFORD COVI  2:36.41   6              P    37.31  1:17.40  1:58.21
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  2:37.54   7              P    36.75  1:17.70  1:58.17
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    2:37.99   8              P    38.80  1:18.99  1:58.92
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:39.39   9              P    37.41  1:17.59  1:59.01
NAVARRETE, OMAR       12 ** MEXICO         2:39.66  10              P    38.13  1:19.27  2:01.49
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM   2:41.66  11              P    37.81  1:18.94  2:00.82

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           35.84   2    34.73 F1
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    35.15   1    34.79 F2
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    37.98   7    36.10 F3
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    36.78   3    36.61 F4
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      37.16   5    37.07 F5
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    37.11   4    37.55 F6
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     38.28   8    37.68 F7
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI    37.71   6    37.90 F8

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    35.15   1
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           35.84   2


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    36.78   3
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    37.11   4
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      37.16   5
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI    37.71   6
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    37.98   7
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     38.28   8
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S    38.49   9
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI    38.52  11
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI    38.52  10
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER    38.57  12
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    38.76  13
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    38.77  14
BAXTER, TRENT         12 CC CLOVIS SWIM C    38.88  15
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN    39.07  16
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    39.15  17
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM     39.30  18
SIEVERS, BOWIE        12 MD NORTH BALTIMO    39.34  19
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL    39.47  20
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    39.57  21
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV    39.74  22
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO           39.90  23
CHOU, STEVEN          12 PC WEST COAST AQ    39.94  24
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC     40.03  25
CONROY, DANIEL        12 PC SUNNYVALE SWI    40.09  26
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S    40.31  27
KWONG, PRINCETON      12 PC STANFORD COVI    40.37  28
BAUTISTA, JAMES DEVIN 12 PC FOG CITY HAMM    40.47  29
HUANG, ABE            11 PC WEST COAST AQ    40.67  30
CHHOKAR, AARON        12 PC DALY CITY DOL    40.79  31
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU    40.84  32
MILCOVICH, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK     41.02  33
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM     41.03  34
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO    41.14  35
YNAG, GUICHEN         12 ** WUHAN CHINA    NO SHOW

                                                       S  W  I  M   O  F  F

FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI                 37.30
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI                 38.69

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:17.18   1  1:15.22 F1  P    35.86
                                                                    F    34.86
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         1:18.98   2  1:15.80 F2  P    37.39
                                                                    F    35.72
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:19.21   3  1:19.80 F3  P    37.04
                                                                    F    37.19
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    1:21.62   4  1:20.76 F4  P    38.58
                                                                    F    38.12
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:22.78   5  1:21.92 F5  P    39.10
                                                                    F    37.91
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI  1:24.05   7  1:22.69 F6  P    38.76
                                                                    F    38.84


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   1:23.17   6  1:23.42 F7  P    38.92
                                                                    F    38.95
BAXTER, TRENT         12 CC CLOVIS SWIM C  1:24.53   8  1:24.48 F8  P    39.86
                                                                    F    39.57

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:17.18   1              P    35.86
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         1:18.98   2              P    37.39
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:19.21   3              P    37.04
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS    1:21.62   4              P    38.58
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:22.78   5              P    39.10
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   1:23.17   6              P    38.92
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI  1:24.05   7              P    38.76
BAXTER, TRENT         12 CC CLOVIS SWIM C  1:24.53   8              P    39.86
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:24.74   9              P    40.51
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  1:25.11  10              P    39.66
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  1:25.14  11              P    39.93
APOLINARIO, KEVIN     11 PC DALY CITY DOL  1:25.17  12              P    40.49
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:25.33  13              P    39.74
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   1:25.42  14              P    40.08
SIEVERS, BOWIE        12 MD NORTH BALTIMO  1:26.84  15              P    40.97
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  1:27.26  16              P    40.66
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:27.66  17              P    41.40
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER  1:28.15  18              P    40.36
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:28.24  19              P    41.45
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  1:28.51  20              P    41.57
CHOU, STEVEN          12 PC WEST COAST AQ  1:28.55  21              P    40.80
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM   1:29.36  22              P    42.54
PERFECT, BRAD         11 PC SAN RAMON LIV  1:29.48  23              P    42.59
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:30.20  24              P    41.74
VERNON, ANDREI        12 SN ARDEN HILLS    1:30.73  25              P    44.02
YNAG, GUICHEN         12 ** WUHAN CHINA    1:47.21  26              P    49.28

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:51.77   1  2:40.72 F1  P    39.83  1:24.52  2:07.75
                                                                    F    36.22  1:17.37  1:58.13
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         2:56.07   2  2:51.35 F2  P    40.48  1:25.62  2:10.31
                                                                    F    39.45  1:23.09  2:06.41
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  3:04.93   4  2:57.44 F3  P    41.99  1:28.36  2:16.76
                                                                    F    40.46  1:25.27  2:10.86
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   3:01.88   3  2:57.71 F4  P    40.93  1:27.43  2:13.81
                                                                    F    40.50  1:26.05  2:11.68
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI  3:06.80   6  3:01.55 F5  P    43.54  1:31.32  2:19.95
                                                                    F    40.23  1:26.14  2:13.51
CHOU, STEVEN          12 PC WEST COAST AQ  3:06.17   5          F   P    40.64  1:27.94  2:17.22

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:51.77   1              P    39.83  1:24.52  2:07.75
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO         2:56.07   2              P    40.48  1:25.62  2:10.31
MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH   3:01.88   3              P    40.93  1:27.43  2:13.81
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  3:04.93   4              P    41.99  1:28.36  2:16.76
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI  3:06.80   6              P    43.54  1:31.32  2:19.95


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO           30.99   4    30.44 F1
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    30.79   3    30.47 F2
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    30.63   1    30.58 F3
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM    30.77   2    30.61 F4
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           31.29   5    30.73 F5
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      31.69   7    31.55 F6
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    31.74   8    31.56 F7
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    31.62   6    31.69 F8

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    30.63   1
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM    30.77   2
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    30.79   3
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO           30.99   4
DIAZ COUDER, GERADO   12 ** MEXICO           31.29   5
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    31.62   6
UU, DRAKE             12 SN ARDEN HILLS      31.69   7
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT    31.74   8
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM     31.76   9
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI    31.82  11
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI    31.82  10
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN    31.87  12
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA    31.94  14
MILCOVICH, ANDREW     12 PC WALNUT CREEK     31.94  13
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    32.00  15
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI    32.11  16
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC     32.20  17
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI    32.21  18
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS       32.36  19
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO           32.52  20
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    32.59  21
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER    32.75  22
CARTER, JUSTIN        11 CC MERCED SKIMME    32.95  23
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE    33.36  24
LAFLAMME, DAVID       11 PC SPORTSMEN OF     33.60  25
CHOU, STEVEN          12 PC WEST COAST AQ    34.03  26
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM     34.67  27
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV    34.71  28
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM     35.04  29
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM     35.20  31
STERLING, SETH        12 AZ MOON VALLEY A    35.20  30
RYLE, TIMMY           12 SN ARDEN HILLS      35.25  32

                                                       S  W  I  M   O  F  F

BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI                 31.32
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI                 31.72


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         1:06.94   1  1:05.37 F1  P    32.18
                                                                    F    31.67
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  1:08.88   2  1:07.57 F2  P    32.18
                                                                    F    31.53
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         1:09.02   3  1:07.95 F3  P    32.49
                                                                    F    32.20
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   1:09.04   4  1:08.24 F4  P    32.70
                                                                    F    32.34
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:09.13   5  1:08.32 F5  P    32.49
                                                                    F    32.96
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:09.91   6  1:09.09 F6  P    50.13
                                                                    F    32.55
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         1:10.56   8  1:09.39 F7  P    34.00
                                                                    F    32.84
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:10.38   7  1:10.96 F8  P    55.72
                                                                    F    33.90

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         1:06.94   1              P    32.18
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  1:08.88   2              P    32.18
CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         1:09.02   3              P    32.49
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   1:09.04   4              P    32.70
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:09.13   5              P    32.49
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:09.91   6              P    50.13
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:10.38   7              P    55.72
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         1:10.56   8              P    34.00
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  1:11.12   9              P    33.58
NAVARRETE, OMAR       12 ** MEXICO         1:11.28  10              P    33.38
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  1:11.38  11              P    34.11
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  1:11.73  12              P    34.04
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  1:11.94  13              P    33.93
DENTONE, MATTHEW      12 PC TERRAPINS SWI  1:12.41  14              P    32.26
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:12.51  15              P  1:06.04
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:13.15  16              P    34.80
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  1:13.35  17              P    33.43
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  1:13.49  18              P    34.35
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   1:13.85  19              P    34.04
WONNER, CASEY         12 PC ALA GATORS     1:13.90  20              P    34.29
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  1:16.17  21              P    35.47
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:16.22  22              P    35.30
TIRTADINATA, WILBERT  11 PC DALY CITY DOL  1:16.47  23              P    36.05
COSTA, ANDREW         11 SN SIERRA MARLIN  1:16.57  24              P    36.53
LAFLAMME, DAVID       11 PC SPORTSMEN OF   1:16.67  25              P  1:04.31
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  1:16.99  26              P    34.45
CARTER, JUSTIN        11 CC MERCED SKIMME  1:17.01  27              P    36.10
WHITTEN, TAYLOR       12 SN SIERRA MARLIN  1:17.36  28              P    36.55
SIEVERS, BOWIE        12 MD NORTH BALTIMO  1:17.57  29              P    35.33
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM   1:18.09  30              P    35.76
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM   1:18.28  31              P    35.78
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:18.82  32              P    36.56
CHOU, STEVEN          12 PC WEST COAST AQ  1:19.21  33              P    35.49
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  1:20.46  34              P    37.51
STERLING, SETH        12 AZ MOON VALLEY A  1:22.57  35              P    36.19
HALL, DAVID           12 SN FEATHER RIVER   DQUED                   P    32.88


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         2:33.71   1  2:25.85 F1  P    33.83  1:14.13  1:53.65
                                                                    F    32.66  1:10.18  1:48.53
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:35.87   3  2:26.11 F2  P    34.86  1:14.60  1:55.74
                                                                    F    32.79  1:09.80  1:48.19
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         2:36.36   4  2:28.98 F3  P    34.71  1:14.63  1:55.62
                                                                    F    33.40  1:11.62  1:49.90
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  2:34.18   2  2:30.28 F4  P    35.28  1:15.31  1:54.92
                                                                    F    32.69  1:10.79  1:49.83
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:37.08   6  2:30.97 F5  P    34.36  1:14.92  1:55.41
                                                                    F    33.02  1:11.21  1:50.56
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  2:36.57   5  2:32.13 F6  P    34.63  1:16.22  1:57.28
                                                                    F    34.54  1:14.14  1:53.65
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:37.49   7  2:33.99 F7  P    35.08  1:15.77  1:57.77
                                                                    F    34.87  1:13.25  1:53.38
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:38.08   8  2:35.02 F8  P    34.37  1:14.31  1:56.69
                                                                    F    33.91  1:12.87  1:53.28

CASTILLO, VICTOR      12 ** MEXICO         2:33.71   1              P    33.83  1:14.13  1:53.65
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  2:34.18   2              P    35.28  1:15.31  1:54.92
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:35.87   3              P    34.86  1:14.60  1:55.74
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         2:36.36   4              P    34.71  1:14.63  1:55.62
TUTASS, SHANE         12 PC ORINDA AQUATI  2:36.57   5              P    34.63  1:16.22  1:57.28
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:37.08   6              P    34.36  1:14.92  1:55.41
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S  2:37.49   7              P    35.08  1:15.77  1:57.77
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:38.08   8              P    34.37  1:14.31  1:56.69
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:38.10   9              P    35.42  1:16.29  1:57.98

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:31.02   2  2:26.45 F1  P    33.59  1:13.38  1:54.21
                                                                    F    32.78  1:11.91  1:51.78
RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:27.66   1  2:27.47 F2  P    32.06  1:09.99  1:54.20
                                                                    F    33.18  1:11.20  1:56.35
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  2:33.25   3  2:32.17 F3  P    33.27  1:13.45  1:59.66
                                                                    F    33.06  1:11.34  1:58.22
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         2:35.08   5  2:35.02 F4  P    33.34  1:14.31  2:01.62
                                                                    F    34.39  1:16.62  2:02.48
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  2:35.50   6  2:35.58 F5  P    33.00  1:14.64  1:59.03
                                                                    F    33.20  1:15.20  1:59.91
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:34.68   4  2:35.66 F6  P    33.49  1:13.48  1:58.04
                                                                    F    34.00  1:15.35  2:00.15
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:36.44   7  2:38.03 F7  P    33.36  1:10.31  2:00.40
                                                                    F    33.92  1:12.60  2:03.36
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:36.69   8  2:38.52 F8  P    32.75  1:11.93  2:01.02
                                                                    F    33.16  1:14.58  2:02.94

RODRIGUEZ, AMAURI     12 ** MEXICO         2:27.66   1              P    32.06  1:09.99  1:54.20
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:31.02   2              P    33.59  1:13.38  1:54.21
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA  2:33.25   3              P    33.27  1:13.45  1:59.66


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:34.68   4              P    33.49  1:13.48  1:58.04
RAMIREZ, RAMIRO       12 ** MEXICO         2:35.08   5              P    33.34  1:14.31  2:01.62
BISHOP, MATT          11 PC TERRAPINS SWI  2:35.50   6              P    33.00  1:14.64  1:59.03
WALTER, DONALD        12 PC TERRAPINS SWI  2:36.44   7              P    33.36  1:10.31  2:00.40
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:36.69   8              P    32.75  1:11.93  2:01.02
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  2:36.77   9              P    31.97  1:13.75  2:02.95
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN  2:36.80  10              P    33.06  1:15.57  2:02.56
PARIZI, KEVIN         12 PC DEANZA CUPERT  2:39.29  11              P    32.61  1:13.13  2:01.32
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC   2:40.15  12              P    35.22  1:16.87  2:03.47
SIMENSTAD, ALEX       12 PC NAPA VALLEY S  2:40.39  13              P    34.08  1:16.78  2:05.24
SIXT, KEISH           12 PC SANTA CLARA S  2:41.07  14              P    35.86  1:15.42  2:04.53
BILLEY, MICHAEL       12 PC TERRAPINS SWI  2:41.29  15              P    34.76  1:15.39  2:03.00
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM   2:41.49  16              P    34.29  1:17.59  2:04.53
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:41.54  17              P    33.77  1:14.39  2:03.80
SURHOFF, AUSTIN       11 MD NORTH BALTIMO  2:41.66  18              P    35.91  1:16.67  2:04.77
WALTON, BENJAMIN      12 CO GRAND JUNCTIO  2:42.08  19              P    36.75  1:17.51  2:05.56
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM  2:42.41  20              P    31.93  1:14.97  2:07.19
SIEVERS, BOWIE        12 MD NORTH BALTIMO  2:43.50  21              P    35.44  1:18.07  2:05.79
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  2:44.11  22              P    37.70  1:18.25  2:08.96
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:44.42  23              P    36.89  1:21.06  2:09.24
FORTUNE, MICHAEL      11 PC PALO ALTO SWI  2:45.58  24              P    36.05  1:19.34  2:09.10
BROCHIER, TIMOTHY     12 PC PENINSULA COV  2:46.77  25              P    35.10  1:18.63  2:06.83
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM   2:47.43  26              P    36.14  1:18.76  2:10.00
RUSSELL, DAVID        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:47.56  27              P    36.33  1:20.64  2:10.71
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:48.01  28              P    38.62  1:21.22  2:09.20
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:48.03  29              P    35.78  1:17.21  2:10.03
CARDENAS, PATRICK     12 AZ PHOENIX SWIM   2:48.09  30              P    35.25  1:19.29  2:09.48
RIANDA, TRAV          11 PC SALINAS VALLE  2:48.30  31              P    36.27  1:18.48  2:11.55
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:48.52  32              P    36.82  1:18.26  2:09.35
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM   2:50.19  33              P    37.01  1:20.90  2:13.75
TALBOTT, PATCH        12 PC SANTA CLARA S  2:50.35  34              P    36.63  1:20.73  2:14.65
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:55.11  35              P    35.68  1:21.43  2:16.09
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  2:55.77  36              P    39.56  1:24.28  2:15.66
SHILLING, BRANDON     11 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P    37.29  1:21.35  2:11.29
SHUDO, TAI            12 ** UNIV BRITISH    DQUED                   P    35.70  1:17.17  2:09.72

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA               5:13.62 F1
                                                                    F    33.28  1:12.00  1:53.32  2:34.40  3:15.80  3:59.36  4:36.91
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA               5:23.04 F2
                                                                    F    34.12  1:13.67  1:54.48  2:35.08  3:22.51  4:10.62  4:47.86
BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN               5:24.60 F3
                                                                    F    34.86  1:14.61  1:57.08  2:39.39  3:25.70  4:13.75  4:50.19
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI               5:28.62 F4
                                                                    F    33.46  1:12.11  1:55.66  2:38.71  3:26.42  4:15.67  4:52.42
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI               5:36.29 F5
                                                                    F    36.27  1:17.62  2:00.01  2:41.98  3:29.45  4:18.35  4:57.49
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S               5:41.40 F6
                                                                    F    37.12  1:19.77  2:04.97  2:48.88  3:37.93  4:27.23  5:04.60

BAYER-TORRES, TIMOTHY 12 SN SIERRA MARLIN
FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA
THIVIERGE, JAMES      12 PC STANFORD COVI
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               2:04.53   1      31.65  1:07.37  1:37.54
         WALTER, DONALD      12
         BISHOP, MATT        11
         REILLY, SEAN        12
         DENTONE, MATTHEW    12
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      2:07.10   2      32.53  1:07.46  1:39.11
         RODRIGUEZ, AMAURI   12
         DIAZ COUDER, GERADO 12
         CASTILLO, VICTOR    12
         NAVARRETE, OMAR     12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:15.66   3      33.86  1:12.19  1:43.35
         SMITH, CONNER       12
         BALASSONE, JAMES    11
         THIVIERGE, JAMES    12
         WENZLAU, TIM        11
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:18.63   4      37.04  1:13.38  1:47.77
         LEOPOLD, JONATHAN   12
         UU, DRAKE           12
         RYLE, TIMMY         12
         FAVERO, AUSTIN      12
PSC, A 11-12          12 AZ PHOENIX SWIM                2:18.68   5      36.25  1:15.21  1:49.19
         LEE, CHRIS          12
         LARCHE, JUSTIN      12
         CARDENAS, PATRICK   12
         MITCHELL, ROBERT    12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               2:20.96   6      56.67  1:13.45  1:46.63
         FRONCZAK, SEAN      11
         SIXT, KEISH         12
         TALBOTT, CHRIS      16
         JACKSON, STEVEN     12
SMST, A 11-12         12 SN SIERRA MARLIN               2:21.07   7      37.53  1:15.63  1:49.22
         WHITTEN, TAYLOR     12
         COTA, ANDREW        11
         BAYER-TORRES, TIMOTH12
         MCDONALD, JON       11
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:21.13   8      56.65  1:15.46  2:19.66
         CHHOKAR, AARON      12
         APOLINARIO, KEVIN   11
         TIRTADINATA, WILBERT11
         MAGAT, CHARLES      12
PCA, A 11-12          12 PC PENINSULA COV               2:23.86   9      38.90  1:17.99  1:50.96
         BROCHIER, TIMOTHY   12
         HEALY, ZACHARY      12
         YARRANTON, CHRIS    12
         SOLIS, SERGIO       12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC, A 11-12         12 PC PALO ALTO SWI               2:25.49  10      37.13  1:15.26  1:54.73
         FORTUNE, MICHAEL    11
         NAVARRO, ALEX       12
         KIM, SUNG           12
         NORTON, TIM         12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:25.71  11      36.08  1:16.74  2:18.70
         MARTINO, ANDREW     12
         MILCOVICH, ANDREW   12
         MAO, AUGUST         12
         MCMAHON, JACK       12
KYSC, A 11-12         12 PC KORET YOUTH S               2:26.54  12      39.35  1:17.19  1:53.66
         KOZINSKY, SIEVA     12
         PANKOV, ALEX        12
         YOUNG, JAMES        12
         TSANG, JONATHAN     12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:28.49  13      37.24  1:20.19  1:58.02
         HINSHAW, BEN        11
         MURRAY, BRAD        11
         KUO, DAVID          12
         WONG, ALVIN         12
CAJ, A 11-12          12 SN CHICO AQUA JE               2:32.08  14      38.47  1:23.48  1:57.16
         HALLADAY, DAVID     12
         HOLMES, REX         11
         ATKINS, NOLAN       11
         PRATER, WESLEY      11

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:38.09   1      34.18  1:09.70  1:46.38  2:29.65  3:00.68  3:37.76  4:06.78
         WALTER, DONALD      12
         BISHOP, MATT        11
         REILLY, SEAN        12
         DENTONE, MATTHEW    12
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      4:38.36   2      34.42  1:09.31  1:46.03  2:27.15  2:58.91  3:35.79  4:05.41
         RODRIGUEZ, AMAURI   12
         DIAZ COUDER, GERADO 12
         CASTILLO, VICTOR    12
         RAMIREZ, RAMIRO     12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               5:03.27   3      35.86  1:12.72  1:54.01  2:41.24           3:12.08  4:23.95
         SMITH, CONNER       12
         BALASSONE, JAMES    11
         THIVIERGE, JAMES    12
         WENZLAU, TIM        11
PSC, A 11-12          12 AZ PHOENIX SWIM                5:04.90   4      37.42  1:17.21  1:57.11  2:42.85  3:18.49  3:59.72  4:30.91
         LEE, CHRIS          12
         LARCHE, TYLER       12
         CARDENAS, PATRICK   12
         MITCHELL, ROBERT    12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               5:11.54   5      38.22  1:17.64  1:57.23  2:41.36  3:16.90  3:58.93  4:34.22
         CHHOKAR, AARON      12
         APOLINARIO, KEVIN   11
         TIRTADINATA, WILBERT11
         MAGAT, CHARLES      12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               5:14.19   6      37.58  1:17.30  1:56.09  2:41.13           4:00.00  4:35.87
         FRONCZAK, SEAN      11
         SIXT, KEISH         12
         TALBOTT, PATCH      12
         JACKSON, STEVEN     12
DACA, 11-12           12 PC DEANZA CUPERT               5:18.62   7      35.90  1:13.56  1:58.69  2:48.45  3:24.83  4:08.81  4:41.28
         PARIZI, KEVIN       12
         ZHU, OLIVER         11
         JIANG, TERRY        12
         CHIEN, STEVEN       11
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               5:20.43   8      39.82  1:20.61           1:46.46  2:02.70  3:11.51  4:44.39
         HUNTER, PIERCE      12
         PERFECT, BRAD       11
         KALBUS, PORTER      12
         WHYTE, RYAN         12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               5:27.32   9      40.09  1:23.03  2:07.17  2:58.19  3:36.57  4:19.11  4:50.82
         KUO, DAVID          12
         MURRAY, BRAD        11
         HINSHAW, BEN        11
         WONG, ALVIN         12
AH, B 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 5:31.76  10      38.91  1:19.92  2:02.73  2:49.19  3:27.53  4:15.92  4:51.67
         SAN PEDRO, DINOS    12
         VERNON, ANDREI      12
         FAVERO, AUSTIN      12
         MCALLISTER, ANDREW  12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                  DQUED           39.30  1:19.57  1:57.89  2:42.52           3:11.96  4:35.01
         LEOPOLD, JONATHAN   12
         UU, DRAKE           12
         RYLE, TIMMY         12
         DEIS, NICHOLAS      11

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               1:51.79   1      27.83    56.65  1:24.24
         WALTER, DONALD      12
         REILLY, SEAN        12
         BISHOP, MATT        11
         DENTONE, MATTHEW    12
MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      1:54.32   2      49.77    57.79  1:26.96
         DIAZ COUDER, GERADO 12
         CASTILLO, VICTOR    12
         RAMIREZ, RAMIRO     12
         RODRIGUEZ, AMAURI   12
PSC, A 11-12          12 AZ PHOENIX SWIM                2:02.18   3      29.76  1:00.62  1:31.59
         MITCHELL, ROBERT    12
         CARDENAS, PATRICK   12
         KRAKOSKI, KYLE      12
         LARCHE, JUSTIN      12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                2:02.18   4      28.68    58.30  1:31.77
         MILCOVICH, ANDREW   12
         MARTINO, ANDREW     12
         MCMAHON, JACK       12
         MAO, AUGUST         12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:04.07   5      31.49  1:02.41  1:34.87
         SMITH, CONNER       12
         BALASSONE, JAMES    11
         WENZLAU, TIM        11
         THIVIERGE, JAMES    12
AH, A 11-12           12 SN ARDEN HILLS                 2:04.22   6      30.62  1:02.78  1:36.10
         FAVERO, AUSTIN      12
         DEIS, NICHOLAS      11
         MCALLISTER, ANDREW  12
         UU, DRAKE           12
KYSC, A 11-12         12 PC KORET YOUTH S               2:05.03   7      30.79  1:03.50  1:36.35
         YOUNG, JAMES        12
         KOZINSKY, SIEVA     12
         TSANG, JONATHAN     12
         PANKOV, ALEX        12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               2:05.03   8      30.69  1:03.09  1:34.47
         WONG, ALVIN         12
         HINSHAW, RYAN       12
         KUO, DAVID          12
         HINSHAW, BEN        11
SMST, A 11-12         12 SN SIERRA MARLIN               2:05.10   9      32.41  1:05.18  1:36.86
         MCDONALD, JON       11
         COTA, ANDREW        11
         WHITTEN, TAYLOR     12
         BAYER-TORRES, TIMOTH12
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               2:06.03  10      29.70  1:00.07  1:53.18
         TALBOTT, PATCH      12
         SIXT, KEISH         12
         FRONCZAK, SEAN      11
         JACKSON, STEVEN     12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               2:06.17  11      31.64  1:03.57  1:34.97
         CHHOKAR, AARON      12
         APOLINARIO, KEVIN   11
         TIRTADINATA, WILBERT11
         MAGAT, CHARLES      12
DACA, 11-12           12 PC DEANZA CUPERT               2:06.51  12      32.61  1:05.79  1:37.24
         CHIEN, STEVEN       11
         ZHU, OLIVER         11
         JIANG, TERRY        12
         PARIZI, KEVIN       12
SRVL, A 11-12         12 PC SAN RAMON LIV               2:08.45  13      33.64  1:04.66  1:56.64
         CHANG, CRAIG        12
         HUNTER, PIERCE      12
         WHYTE, RYAN         12
         PERFECT, BRAD       11
PCA, A 11-12          12 PC PENINSULA COV               2:08.68  14      32.02  1:03.78  1:36.80
         YARRANTON, CHRIS    12
         BROCHIER, TIMOTHY   12
         SOLIS, SERGIO       12
         HEALY, ZACHARY      12
SCRA, B 11-12         12 PC STANFORD COVI               2:13.23  15      33.71  1:05.93  1:40.05
         WENG, GENG          12
         LI, DAN             11
         BIBL, DAVID         11
         TROWBRIDGE, NICK    11
CAJ, A 11-12          12 SN CHICO AQUA JE               2:13.69  16      32.95  1:06.61  1:41.46
         ATKINS, NOLAN       12
         HOLMES, REX         12
         PRATER, WESLEY      12
         HOLLANDER, DAVID    12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  160                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  160
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 11-12          12 ** MEXICO                      4:11.65   1      30.94  1:03.09  1:33.57  2:06.38  2:37.28  3:11.04  3:40.57
         RAMIREZ, RAMIRO     12
         DIAZ COUDER, GERADO 12
         NAVARRETE, OMAR     12
         RODRIGUEZ, AMAURI   12
TERA, A 11-12         12 PC TERRAPINS SWI               4:15.77   2      30.29  1:03.73  1:33.58  2:07.72  2:38.25  3:12.32  3:42.41
         BISHOP, MATT        11
         REILLY, SEAN        12
         WALTER, DONALD      12
         DENTONE, MATTHEW    12
PSC, A 11-12          12 AZ PHOENIX SWIM                4:28.22   3      35.39  1:09.62  1:40.43  2:15.16  2:46.39  3:20.99  3:52.55
         CARDENAS, PATRICK   12
         MITCHELL, ROBERT    12
         LARCHE, JUSTIN      12
         LEE, CHRIS          12
WV, A 11-12           12 PC WEST VALLEY S               4:29.15   4      32.80  1:06.99  1:39.87  2:15.56  2:47.39  3:23.96
         WONG, ALVIN         12
         HINSHAW, RYAN       12
         KUO, DAVID          12
         HINSHAW, BEN        11
SCSC, A 11-12         12 PC SANTA CLARA S               4:34.67   5      32.86  1:06.73  1:38.95  2:14.64  2:51.77  3:30.59  4:00.88
         SIXT, KEISH         12
         FRONCZAK, SEAN      11
         JACKSON, STEVEN     12
         TALBOTT, PATCH      12
DACA, 11-12           12 PC DEANZA CUPERT               4:38.74   6      33.56  1:11.17  1:46.15  2:24.31  2:57.36  3:34.94  4:05.20
         JIANG, TERRY        12
         ZHU, OLIVER         11
         CHIEN, STEVEN       11
         PARIZI, KEVIN       12
WCAB, A 11-12         12 PC WALNUT CREEK                4:39.55   7               16.88  1:37.22  2:10.46  2:42.46  3:20.41  3:57.42
         MARTINO, ANDREW     12
         MILCOVICH, ANDREW   12
         MCMAHON, JACK       12
         MAO, AUGUST         12
PASC, A 11-12         12 PC PALO ALTO SWI               4:40.91   8      31.96  1:07.63  1:37.21  2:10.37           3:20.18
         FORTUNE, MICHAEL    11
         NAVARRO, ALEX       12
         NORTON, TIM         12
         KIM, SUNG           12
DCD, A 11-12          12 PC DALY CITY DOL               4:45.79   9      33.03  1:12.74  1:45.63  2:20.94  2:54.17  3:32.35  4:06.88
         APOLINARIO, KEVIN   11
         CHHOKAR, AARON      12
         TIRTADINATA, WILBERT11
         MAGAT, CHARLES      12
SCRA, A 11-12         12 PC STANFORD COVI                DQUED           32.37  1:06.30  1:38.67  2:15.99           2:41.86  3:58.01
         SMITH, CONNER       12
         BALASSONE, JAMES    11
         WENZLAU, TIM        11
         THIVIERGE, JAMES    12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  158
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    26.62   5    25.90 F1
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     26.61   4    26.13 F2
SMITH, DANIEL         13 SN ARDEN HILLS      26.84   7    26.46 F3
PEREDO, LUIS          14 ** MEXICO           26.80   6    26.74 F4
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE    26.88   8    26.75 F5
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN    26.54   2    26.76 F6
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     26.55   3    26.77 F7
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    26.53   1    27.01 F8

UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    26.53   1
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN    26.54   2
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     26.55   3
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     26.61   4
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI    26.62   5
PEREDO, LUIS          14 ** MEXICO           26.80   6
SMITH, DANIEL         13 SN ARDEN HILLS      26.84   7
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE    26.88   8
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT    26.92   9
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV    27.04  10
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU    27.07  11
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    27.15  13
TAYLOR, JONATHAN      14 PC UNIV CLUB STE    27.15  12
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    27.30  14
ADKINS, RYAN          14 SN SIERRA MARLIN    27.32  15
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT    27.38  17
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI    27.38  16
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO           27.45  19
LOZANO, DANIEL        13 ** MEXICO           27.45  18
POPLAWSKY, VICTOR     14 ** MEXICO           27.52  21
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH     27.52  20
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    27.54  22
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ    27.57  24
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA    27.57  23
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA    27.76  25
MILLER, PETE          13 AZ PHOENIX SWIM     27.77  26
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S    27.81  27
CHAN, JOHN            14 SN FAIRFIELD AQU    27.83  28
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     27.84  30
HEIMAN, BRENDAN       14 SN SIERRA MARLIN    27.84  29
EDELEANU, CHRISTIAN   14 PC ORINDA AQUATI    27.85  31
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE    27.94  32
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH     28.04  33
LEI, DUSTIN           14 PC WEST VALLEY S    28.19  35
QUISTAD, STEVEN       13 PC LOS ALTOS/MTN    28.19  34
ANG, RANDY            13 PC MID PENINSULA    28.21  37
DOLAR, KEVIN          14 PC SOUTH SAN FRA    28.21  36
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU    28.24  38
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE    28.31  39
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK     28.42  41
THOMAS, JOHN          14 CO MONTROSE MARL    28.42  40
MILLER, ALEX          14 SN VACAVILLE SWI    28.44  42
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    28.45  43
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE    28.47  44
SWEENEY, SHAUN        14 SI BLUE FINS SWI    28.49  45
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI    28.57  46


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  158
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    28.60  47
WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO    28.67  48
HIER, ALEX            13 AZ WESTSIDE SILV    28.73  49
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI    28.86  50
LAIMAN, BRIGHTON      13 PC FLYING FISH      28.90  51

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     56.39   1    56.35 F1  P    27.49
                                                                    F    27.33
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    57.51   3    57.12 F2  P    27.50
                                                                    F    27.98
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     57.40   2    57.36 F3  P    27.63
                                                                    F    27.38
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      58.35   6    57.78 F4  P    27.81
                                                                    F    27.98
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU    58.19   4    57.93 F5  P    28.26
                                                                    F    28.37
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO           58.48   7    58.22 F6  P    28.30
                                                                    F    28.47
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN    58.24   5    58.69 F7  P    28.49
                                                                    F    28.57
POPLAWSKY, VICTOR     14 ** MEXICO           58.51   8    58.79 F8  P    28.12
                                                                    F    28.21

SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM     56.39   1              P    27.49
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK     57.40   2              P    27.63
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S    57.51   3              P    27.50
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU    58.19   4              P    28.26
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN    58.24   5              P    28.49
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY      58.35   6              P    27.81
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO           58.48   7              P    28.30
POPLAWSKY, VICTOR     14 ** MEXICO           58.51   8              P    28.12
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO           58.59   9              P    28.38
LOZANO, DANIEL        13 ** MEXICO           58.70  10              P    28.05
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA    58.71  11              P    28.14
KIRKPATRICK, ADRIAN   13 AZ SWIM TUCSON      58.81  12              P    27.57
ADKINS, RYAN          14 SN SIERRA MARLIN    58.89  13              P    28.37
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT    58.95  14              P    27.99
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA    59.08  15              P    28.63
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE    59.38  16              P    28.20
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO    59.58  17              P    28.68
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE    59.72  18              P    29.45
PEREDO, LUIS          14 ** MEXICO           59.78  19              P    28.19
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    59.86  20              P    28.63
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    59.87  21              P    28.60
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI    59.92  22              P    28.45
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK     59.95  23              P    28.47
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  1:00.19  24              P    28.82
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  1:00.22  25              P    29.14
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV  1:00.23  26              P    28.50
MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:00.36  27              P    28.68
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH   1:00.78  28              P    29.25
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  1:00.86  29              P    29.60


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:00.91  30              P    29.19
EDELEANU, CHRISTIAN   14 PC ORINDA AQUATI  1:01.43  31              P    29.68
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH   1:01.72  32              P    29.60
LEI, DUSTIN           14 PC WEST VALLEY S  1:02.15  33              P    29.71
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  1:02.27  34              P    29.86
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ  1:02.55  35              P    29.95
RICHMAN, GARRETT      13 SN SIERRA MARLIN  1:02.85  36              P    29.92

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  2:03.93   1  2:02.23 F1  P    29.08  1:01.17  1:32.64
                                                                    F    29.47  1:01.15  1:32.71
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:04.14   2  2:02.90 F2  P    28.61  1:00.53  1:32.21
                                                                    F    29.29  1:01.18  1:32.41
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:04.73   3  2:03.29 F3  P    28.65  1:00.28  1:32.33
                                                                    F    29.57  1:01.24  1:32.84
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:05.62   8  2:03.52 F4  P    29.51  1:01.76  1:33.77
                                                                    F    29.14  1:00.39  1:32.22
KIRKPATRICK, ADRIAN   13 AZ SWIM TUCSON    2:05.56   7  2:04.07 F5  P    29.84  1:02.82  1:34.46
                                                                    F    29.25  1:00.65  1:32.36
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  2:05.26   5  2:05.22 F6  P    29.22  1:01.23  1:33.40
                                                                    F    29.58  1:01.34  1:33.19
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:04.82   4  2:05.75 F7  P    28.70  1:00.42  1:31.89
                                                                    F    29.55  1:02.16  1:34.11
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM   2:05.27   6  2:06.81 F8  P    28.19    58.91  1:31.73
                                                                    F    29.29  1:00.96  1:33.82

MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  2:03.93   1              P    29.08  1:01.17  1:32.64
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:04.14   2              P    28.61  1:00.53  1:32.21
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  2:04.73   3              P    28.65  1:00.28  1:32.33
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:04.82   4              P    28.70  1:00.42  1:31.89
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  2:05.26   5              P    29.22  1:01.23  1:33.40
SCURTI, TYLER         13 PC ALMADEN SWIM   2:05.27   6              P    28.19    58.91  1:31.73
KIRKPATRICK, ADRIAN   13 AZ SWIM TUCSON    2:05.56   7              P    29.84  1:02.82  1:34.46
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:05.62   8              P    29.51  1:01.76  1:33.77
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:05.73   9              P    28.22  1:00.31  1:33.37
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO         2:05.94  10              P    29.67  1:01.84  1:34.13
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU  2:06.48  11              P    30.32  1:03.42  1:35.20
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:07.56  12              P    29.62  1:02.26  1:35.11
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:07.65  13              P    29.13  1:02.04  1:35.04
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  2:08.01  14              P    30.62  1:03.30  1:36.52
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:08.60  15              P    29.11  1:01.40  1:35.47
ADKINS, RYAN          14 SN SIERRA MARLIN  2:08.65  16              P    30.32  1:03.37  1:36.48
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:09.05  17              P    29.57  1:02.00  1:35.69
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  2:09.29  18              P    29.23  1:02.39  1:36.65
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH   2:09.64  19              P    29.57  1:02.38  1:35.86
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:10.00  20              P    30.23  1:03.65  1:36.54
LYNCH, ERIC           14 PC SANTA CLARA S  2:10.06  22              P    30.83  1:04.12  1:37.49
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  2:10.06  21              P    29.33  1:02.47  1:36.49
POPLAWSKY, VICTOR     14 ** MEXICO         2:10.31  23              P    29.97  1:02.87  1:36.20
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV  2:10.32  24              P    29.35  1:03.89  1:37.69
WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO  2:10.35  25              P    30.18  1:03.73  1:37.41
LOZANO, DANIEL        13 ** MEXICO         2:10.94  27              P    31.46  1:04.67  1:38.72
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  2:10.94  26              P    30.53  1:04.24  1:37.76


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREDO, LUIS          14 ** MEXICO         2:12.21  28              P    29.78  1:02.67  1:37.56
WOODRUFF, ANDREW      14 SN ARDEN HILLS    2:12.43  29              P    29.32  1:03.18  1:37.65
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  2:13.13  30              P    30.71  1:04.39  1:39.02
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH   2:15.14  31              P    30.56  1:04.06  1:39.47

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    4:23.75   1  4:17.31 F1  P    30.09  1:03.39  1:36.87  2:10.61  2:43.32  3:16.66  3:50.83
                                                                    F    29.51  1:01.96  1:34.73  2:08.02  2:39.87  3:12.49  3:45.06
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         4:27.39   4  4:22.20 F2  P    31.29  1:05.01  1:39.04  2:13.24  2:46.45  3:20.40  3:53.78
                                                                    F    30.83  1:03.93  1:37.27  2:11.15  2:43.92  3:17.43  3:50.37
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO         4:29.79   8  4:24.92 F3  P    31.35  1:05.41  1:39.91  2:14.26  2:48.68  3:23.08  3:57.20
                                                                    F    31.16  1:04.89  1:38.22  2:11.99  2:45.10  3:19.07  3:52.52
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:25.18   2  4:24.98 F4  P    30.11  1:03.35  1:37.08  2:10.79  2:44.20  3:18.11  3:52.06
                                                                    F    29.74  1:02.69  1:36.06  2:09.80  2:43.47  3:17.48  3:51.93
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  4:25.95   3  4:25.52 F5  P    30.35  1:03.91  1:37.72  2:11.67  2:45.55  3:19.60  3:54.07
                                                                    F    29.64  1:02.05  1:35.05  2:08.46  2:42.05  3:16.65  3:51.98
LYNCH, ERIC           14 PC SANTA CLARA S  4:29.25   7  4:25.99 F6  P    31.29  1:05.21  1:39.35  2:13.71  2:47.62  3:21.84  3:55.96
                                                                    F    31.02  1:04.67  1:38.39  2:12.36  2:46.25  3:20.14  3:53.95
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  4:28.11   5  4:26.06 F7  P    30.12  1:03.01  1:36.71  2:10.97  2:45.81  3:20.03  3:54.56
                                                                    F    30.24  1:03.69  1:37.79  2:12.19  2:45.95  3:20.00  3:53.83
PEREZ, ADAN           13 ** MEXICO         4:28.38   6  4:26.40 F8  P    31.31  1:05.62  1:39.58  2:13.99  2:47.42  3:21.67  3:55.97
                                                                    F    31.14  1:04.67  1:38.66  2:12.86  2:46.33  3:20.64  3:54.51

SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    4:23.75   1              P    30.09  1:03.39  1:36.87  2:10.61  2:43.32  3:16.66  3:50.83
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:25.18   2              P    30.11  1:03.35  1:37.08  2:10.79  2:44.20  3:18.11  3:52.06
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  4:25.95   3              P    30.35  1:03.91  1:37.72  2:11.67  2:45.55  3:19.60  3:54.07
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         4:27.39   4              P    31.29  1:05.01  1:39.04  2:13.24  2:46.45  3:20.40  3:53.78
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  4:28.11   5              P    30.12  1:03.01  1:36.71  2:10.97  2:45.81  3:20.03  3:54.56
PEREZ, ADAN           13 ** MEXICO         4:28.38   6              P    31.31  1:05.62  1:39.58  2:13.99  2:47.42  3:21.67  3:55.97
LYNCH, ERIC           14 PC SANTA CLARA S  4:29.25   7              P    31.29  1:05.21  1:39.35  2:13.71  2:47.62  3:21.84  3:55.96
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO         4:29.79   8              P    31.35  1:05.41  1:39.91  2:14.26  2:48.68  3:23.08  3:57.20
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  4:30.64   9              P    30.83  1:04.60  1:38.29  2:13.02  2:47.11  3:22.70  3:57.43
ADKINS, RYAN          14 SN SIERRA MARLIN  4:31.59  10              P    30.80  1:04.91  1:39.33  2:14.33  2:48.48  3:23.56  3:58.49
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  4:32.25  11              P    30.73  1:04.94  1:39.67  2:14.04  2:47.95  3:23.01  3:57.68
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  4:34.08  12              P    30.69  1:04.86  1:39.82  2:15.17  2:49.94  3:24.96  3:59.79
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  4:34.77  13              P    30.78  1:04.34  1:39.12  2:14.36  2:50.31  3:25.90  4:00.73
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  4:34.92  14              P    31.56  1:05.78  1:40.99  2:16.60  2:51.58  3:26.90  4:01.47
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  4:35.07  15              P    31.36  1:05.50  1:40.72  2:15.67  2:49.51  3:25.93  4:02.86
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH   4:35.35  16              P    31.11  1:05.16  1:39.78  2:14.82  2:50.07  3:25.64  4:00.71
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  4:36.09  17              P    31.56  1:05.86  1:40.62  2:16.12  2:51.44  3:27.16  4:02.29
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  4:36.13  18              P    31.33  1:05.74  1:41.21  2:16.90  2:52.30  3:27.60  4:02.27
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU  4:36.40  19              P    30.75  1:04.47  1:39.75  2:15.88  2:51.40  3:27.49  4:02.29
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  4:37.45  20              P    30.30  1:04.83  1:40.70  2:16.82  2:52.61  3:28.40  4:04.20
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  4:37.90  21              P    30.67  1:04.79  1:39.79  2:15.43  2:51.41  3:27.71  4:03.29
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  4:37.95  22              P    30.62  1:05.10  1:40.81  2:16.38  2:52.74  3:28.18  4:04.11
SWEENEY, SHAUN        14 SI BLUE FINS SWI  4:38.43  23              P    31.63  1:06.28  1:41.92  2:17.19  2:52.99  3:28.54  4:04.36
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    4:39.54  24              P    31.20  1:05.48  1:40.65  2:16.01  2:52.42  3:29.08  4:04.88
POPLAWSKY, VICTOR     14 ** MEXICO         4:39.67  25              P    31.36  1:06.36  1:42.37  2:18.74  2:54.50  3:30.59  4:05.84
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  4:39.79  26              P    32.23  1:06.34  1:41.75  2:17.47  2:53.29  3:29.09  4:04.88
WOODRUFF, ANDREW      14 SN ARDEN HILLS    4:40.38  27              P    30.64  1:05.47  1:40.22  2:15.86  2:51.57  3:28.22  4:04.48
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 13 MD NORTH BALTIMO  4:41.68  28              P    32.23  1:07.24  1:42.98  2:18.86  2:54.52  3:30.64  4:06.91
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   4:41.95  29              P    32.49  1:07.62  1:43.18  2:19.26  2:55.36  3:31.25  4:07.28
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  4:44.33  30              P    30.57  1:05.28  1:41.43  2:17.66  2:54.24  3:30.90  4:08.11


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT  138
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  4:44.58  31              P    31.32  1:05.91  1:41.51  2:17.85  2:54.80  3:31.75  4:08.69
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S  4:44.83  32              P    32.96  1:08.20  1:44.42  2:20.74  2:57.00  3:33.26  4:09.46
PAIGE, MATTHEW        13 SN ARDEN HILLS    4:49.27  33              P    31.08  1:06.58  1:42.92  2:19.55  2:56.59  3:34.91  4:12.25

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:05.79   4  1:03.72 F1  P    31.76
                                                                    F    31.17
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         1:04.89   1  1:03.79 F2  P    31.60
                                                                    F    31.38
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         1:05.57   2  1:04.56 F3  P    32.21
                                                                    F    32.28
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  1:05.57   3  1:04.58 F4  P    31.81
                                                                    F    31.71
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.18   6  1:06.21 F5  P    32.31
                                                                    F    32.17
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:05.80   5  1:06.74 F6  P    31.32
                                                                    F    32.25
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  1:07.36   8  1:06.80 F7  P    32.85
                                                                    F    32.63
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:07.34   7  1:07.00 F8  P    32.87
                                                                    F    32.33

BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         1:04.89   1              P    31.60
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  1:05.57   3              P    31.81
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         1:05.57   2              P    32.21
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:05.79   4              P    31.76
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:05.80   5              P    31.32
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.18   6              P    32.31
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:07.34   7              P    32.87
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  1:07.36   8              P    32.85
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  1:07.43   9              P    32.80
WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO  1:07.47  10              P    32.85
SMITH, DANIEL         13 SN ARDEN HILLS    1:07.78  11              P    33.10
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU  1:07.79  12              P
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:07.94  13              P    33.20
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  1:08.16  14              P    33.69
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  1:08.24  15              P    33.78
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  1:08.75  16              P    33.23
PAIGE, MATTHEW        13 SN ARDEN HILLS    1:09.00  17              P    33.98
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  1:09.16  18              P    33.24
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  1:09.57  19              P    34.07
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:09.71  20              P    33.11
THOMAS, JOHN          14 CO MONTROSE MARL  1:09.73  21              P    34.08
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  1:09.86  22              P    34.34
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    1:10.01  23              P    34.37
WEINBERG, SHAUN       14 MD NORTH BALTIMO  1:10.25  24              P    33.85
SMITH, JORDAN         14 PC RENO AQUATIC   1:10.40  25              P    34.49
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  1:10.90  26              P    34.72
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:10.97  27              P    34.71
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:11.13  28              P    34.60
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:11.48  29              P    34.53
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:11.50  30              P    34.98
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH   1:11.70  31              P    34.47


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ  1:11.83  32              P    35.21
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  1:11.89  33              P    35.10
PLUME, JOSEPH         14 PC PALO ALTO SWI  1:12.24  34              P    34.95
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV  1:12.38  35              P    34.40
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:12.62  36              P    35.70
MILLER, ALEX          14 SN VACAVILLE SWI  1:14.05  37              P    35.15

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         2:20.27   2  2:17.08 F1  P    33.81  1:09.43  1:45.69
                                                                    F    33.05  1:07.99  1:44.02
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:22.62   5  2:18.74 F2  P    32.76  1:08.37  1:45.54
                                                                    F    33.37  1:08.30  1:43.79
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:21.20   3  2:20.17 F3  P    34.03  1:09.29  1:45.81
                                                                    F    34.02  1:09.41  1:45.39
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  2:20.15   1  2:20.31 F4  P    33.49  1:08.76  1:44.65
                                                                    F    33.26  1:08.86  1:45.01
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:22.70   6  2:20.75 F5  P    33.92  1:09.80  1:46.60
                                                                    F    33.16  1:08.49  1:44.59
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         2:22.45   4  2:21.10 F6  P    33.61  1:09.44  1:46.80
                                                                    F    32.84  1:09.78  1:46.69
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:23.17   7  2:24.06 F7  P    34.51  1:10.88  1:47.08
                                                                    F    34.24  1:10.65  1:47.76
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   2:24.04   8  2:25.34 F8  P    34.75  1:11.16  1:47.94
                                                                    F    34.43  1:11.27  1:48.34

TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  2:20.15   1              P    33.49  1:08.76  1:44.65
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         2:20.27   2              P    33.81  1:09.43  1:45.69
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:21.20   3              P    34.03  1:09.29  1:45.81
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         2:22.45   4              P    33.61  1:09.44  1:46.80
JACKSON, SCOTT        14 PC SANTA CLARA S  2:22.62   5              P    32.76  1:08.37  1:45.54
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:22.70   6              P    33.92  1:09.80  1:46.60
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:23.17   7              P    34.51  1:10.88  1:47.08
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   2:24.04   8              P    34.75  1:11.16  1:47.94
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:24.15   9              P    32.64  1:08.70  1:46.86
SMITH, DANIEL         13 SN ARDEN HILLS    2:24.34  10              P    33.18  1:09.89  1:47.97
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:24.83  11              P    34.81  1:11.73  1:48.89
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:25.02  12              P    35.47  1:12.57  1:49.32
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:25.09  13              P    34.42  1:11.14  1:48.98
COLES, GALEN          14 PC VALLEJO AQUAT  2:25.89  14              P    34.55  1:10.89  1:49.07
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU  2:26.26  15              P    35.55  1:12.37  1:50.04
WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO  2:26.35  16              P    33.84  1:10.91  1:49.29
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:27.29  17              P    34.66  1:12.05  1:49.75
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  2:28.72  18              P    34.33  1:11.54  1:50.17
WEINBERG, SHAUN       14 MD NORTH BALTIMO  2:28.81  19              P    34.37  1:11.24  1:50.81
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH   2:29.10  20              P    35.05  1:12.16  1:51.81
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:29.82  21              P    35.37  1:13.18  1:52.06
SHIH, DAVID           14 PC UNATTACHED PA  2:30.22  22              P    34.90  1:12.87  1:52.67
PAIGE, MATTHEW        13 SN ARDEN HILLS    2:30.31  23              P    35.40  1:13.47  1:52.72
UNRUH, JOE            14 PC ORINDA AQUATI  2:30.52  24              P    35.03  1:12.62  1:51.81
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:30.91  25              P    35.83  1:13.67  1:52.79
SAKELL, NICK          13 MD NORTH BALTIMO  2:31.02  26              P    36.02  1:13.85  1:52.69
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:31.12  27              P    36.50  1:14.66  1:53.37
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:31.55  28              P    34.58  1:11.71  1:52.07


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMAS, JOHN          14 CO MONTROSE MARL  2:31.61  29              P    35.22  1:13.69  1:53.25
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:31.65  30              P    36.09  1:13.66  1:53.55
HEIMAN, BRENDAN       14 SN SIERRA MARLIN  2:32.31  31              P    34.58  1:12.65  1:52.53
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:33.12  32              P    36.16  1:15.15  1:53.89
WONG, MICHAEL         14 PC STANFORD COVI  2:33.20  33              P    35.85  1:14.46  1:54.03
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:34.15  34              P    35.77  1:14.97  1:54.62
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  2:34.29  35              P    36.19  1:15.24  1:54.93
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  2:35.35  36              P    35.79  1:14.40  1:54.74
PLUME, JOSEPH         14 PC PALO ALTO SWI  2:36.65  37              P    35.86  1:15.30  1:56.21
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ  2:38.29  38              P    37.19  1:17.46  1:58.84
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    36.03  1:14.14  1:53.91

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.11   1  1:08.99 F1  P    33.18
                                                                    F    32.90
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         1:12.42   3  1:10.56 F2  P    34.52
                                                                    F    33.44
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  1:11.82   2  1:11.09 F3  P    32.98
                                                                    F    32.75
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    1:12.70   4  1:12.03 F4  P    34.04
                                                                    F    34.02
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:13.79   5  1:12.39 F5  P    35.05
                                                                    F    33.44
LO, PETER             13 PC SANTA CLARA S  1:14.01   7  1:12.55 F6  P    35.20
                                                                    F    34.47
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:14.08   8  1:13.17 F7  P    34.64
                                                                    F    34.72
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   1:13.87   6  1:13.20 F8  P    34.89
                                                                    F    35.26

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.11   1              P    33.18
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  1:11.82   2              P    32.98
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         1:12.42   3              P    34.52
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    1:12.70   4              P    34.04
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:13.79   5              P    35.05
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   1:13.87   6              P    34.89
LO, PETER             13 PC SANTA CLARA S  1:14.01   7              P    35.20
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:14.08   8              P    34.64
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:14.17   9              P    35.05
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:14.20  10              P    34.82
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU  1:14.94  11              P    35.14
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  1:15.29  12              P    35.39
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:15.40  13              P    35.64
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:15.59  14              P    35.42
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:15.96  15              P    36.08
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  1:17.09  16              P    36.66
LEONHART, WILLIAM     14 CO GRAND JUNCTIO  1:17.33  17              P    36.78
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   1:17.37  18              P    35.99
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH   1:18.55  19              P    36.93
KRAFT, TRAVIS         14 AZ SUN DEVIL AQU  1:18.65  20              P    35.34
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:18.84  21              P    36.89
LIN, KAIRON           14 PC MID PENINSULA  1:18.93  22              P    36.67
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC   1:19.63  23              P    37.22


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANG, RANDY            13 PC MID PENINSULA  1:20.18  24              P    37.66
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  1:20.23  25              P    37.67
MILLER, PETE          13 AZ PHOENIX SWIM   1:20.90  26              P    38.47
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  1:21.07  27              P    37.43
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  1:21.48  28              P    38.55
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:21.56  29              P    38.47
ZHOU, ZHILING         14 ** WUHAN CHINA    1:23.40  30              P    39.54
SAPOZHNIKOV, ANTON    14 PC WALNUT CREEK   1:23.44  31              P    39.21
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  1:23.93  32              P    39.55
CHAN, JOHN            14 SN FAIRFIELD AQU  1:24.51  33              P    39.65
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  1:25.37  34              P    39.52
HIER, ALEX            13 AZ WESTSIDE SILV  1:25.44  35              P    39.46

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:31.86   1  2:28.82 F1  P    35.07  1:14.35  1:53.82
                                                                    F    33.24  1:11.35  1:50.26
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    2:34.50   2  2:33.16 F2  P    35.12  1:14.33  1:53.62
                                                                    F    35.32  1:14.54  1:53.12
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:37.84   8  2:33.88 F3  P    35.41  1:14.80  1:55.56
                                                                    F    35.31  1:14.24  1:53.60
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:35.55   3  2:34.63 F4  P    35.99  1:15.08  1:55.02
                                                                    F    35.23  1:14.59  1:54.32
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:36.05   4  2:34.85 F5  P    35.40  1:15.35  1:55.05
                                                                    F    35.66  1:15.49  1:54.38
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:37.43   6  2:34.91 F6  P    36.50  1:17.16  1:57.87
                                                                    F    35.60  1:15.72  1:55.33
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:37.80   7  2:36.50 F7  P    35.52  1:15.23  1:56.23
                                                                    F    35.47  1:14.94  1:55.54
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  2:37.38   5  2:37.03 F8  P    35.62  1:15.68  1:57.06
                                                                    F    36.22  1:15.78  1:56.67

MAHONEY, SEAN         13 PC TERRAPINS SWI  2:31.86   1              P    35.07  1:14.35  1:53.82
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    2:34.50   2              P    35.12  1:14.33  1:53.62
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:35.55   3              P    35.99  1:15.08  1:55.02
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:36.05   4              P    35.40  1:15.35  1:55.05
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  2:37.38   5              P    35.62  1:15.68  1:57.06
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:37.43   6              P    36.50  1:17.16  1:57.87
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:37.80   7              P    35.52  1:15.23  1:56.23
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:37.84   8              P    35.41  1:14.80  1:55.56
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   2:37.93   9              P    36.61  1:16.71  1:56.88
LO, PETER             13 PC SANTA CLARA S  2:38.82  10              P    35.88  1:15.42  1:56.11
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:40.81  11              P    37.16  1:17.75  1:58.88
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:41.43  12              P    36.76  1:17.39  1:59.82
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:43.02  13              P    36.59  1:17.33  2:00.65
LEONHART, WILLIAM     14 CO GRAND JUNCTIO  2:43.95  14              P    36.90  1:19.15  2:01.43
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   2:44.58  15              P    36.84  1:18.33  2:01.54
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH   2:46.04  16              P    37.25  1:19.06  2:02.18
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:46.98  17              P    37.47  1:19.85  2:03.35
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  2:47.05  18              P    38.06  1:20.12  2:03.42
DUPLANTIS, RYAN       14 LA BAYOU BARRACU  2:48.15  19              P    37.78  1:20.13  2:04.02
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:49.80  20              P    38.65  1:21.33  2:05.86
MILLER, PETE          13 AZ PHOENIX SWIM   2:50.86  21              P    39.54  1:24.10  2:07.58
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:50.91  22              P    37.10  1:20.61  2:04.98


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  2:52.15  23              P    39.45  1:23.47  2:07.77
SAPOZHNIKOV, ANTON    14 PC WALNUT CREEK   2:53.90  24              P    39.38  1:24.00  2:07.97
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         2:54.39  25              P    39.81  1:24.60  2:09.41
DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  2:54.62  26              P    38.97  1:22.44  2:07.89
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  2:55.01  27              P    39.24  1:24.12  2:09.80
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  2:58.59  28              P    40.79  1:26.32  2:12.60
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:59.48  29              P    39.31  1:25.06  2:12.52
ICE, TIM              13 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    36.93  1:19.21  2:01.96

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.10   4  1:00.75 F1  P    29.89
                                                                    F    28.60
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:01.56   1  1:00.82 F2  P    28.29
                                                                    F    28.79
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:02.45   3  1:01.16 F3  P    28.60
                                                                    F    29.41
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  1:01.68   2  1:01.53 F4  P    28.57
                                                                    F    29.66
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO         1:03.36   7  1:02.31 F5  P    29.72
                                                                    F    29.60
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:03.76   8  1:02.81 F6  P    29.55
                                                                    F    29.27
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:03.31   6  1:03.15 F7  P    51.12
                                                                    F    29.35
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         1:03.11   5  1:03.94 F8  P    29.61
                                                                    F    29.65

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   1:01.56   1              P    28.29
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  1:01.68   2              P    28.57
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:02.45   3              P    28.60
RANAHAN, KELLEN       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.10   4              P    29.89
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         1:03.11   5              P    29.61
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   1:03.31   6              P    51.12
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO         1:03.36   7              P    29.72
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    1:03.76   8              P    29.55
PRECIADO, JESUS       14 ** MEXICO         1:03.78   9              P    29.36
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         1:03.86  10              P    29.97
WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO  1:04.27  11              P    54.31
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S  1:05.01  12              P    30.36
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  1:05.09  13              P    29.81
LEONHART, WILLIAM     14 CO GRAND JUNCTIO  1:05.34  14              P    30.64
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  1:05.39  15              P    30.81
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  1:05.47  16              P    30.31
FLETCHER, BLAINE      14 SN ARDEN HILLS    1:05.59  17              P    30.43
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:05.74  18              P    30.95
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  1:05.81  19              P    31.75
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    1:06.02  20              P    31.17
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV  1:06.04  21              P    30.65
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  1:06.05  22              P    30.74
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  1:06.10  23              P    31.06
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:06.16  24              P    30.87
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:06.61  25              P    31.16
HIER, ALEX            13 AZ WESTSIDE SILV  1:07.01  26              P    30.90


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  1:07.13  27              P    31.26
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  1:07.16  28              P    31.89
MONKELIEN, SEAN       14 AZ SUN DEVIL AQU  1:07.34  29              P    31.23
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:07.76  30              P    31.78
GERMANO, KEVIN        14 PC PACIFICA SEA   1:07.80  31              P    31.04
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   1:07.89  32              P    31.36
WOODRUFF, ANDREW      14 SN ARDEN HILLS    1:08.49  33              P    53.01
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:08.62  34              P    32.67
LEWKOWITZ, BLAKE      13 AZ ARIZONA MARLI  1:08.73  35              P    32.81
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   1:08.96  36              P    32.89
SIEVERS, QUINN        14 MD NORTH BALTIMO  1:08.98  37              P    32.10
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  1:09.48  38              P    31.98

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO  2:20.70   4  2:16.08 F1  P    31.17  1:05.65  1:42.84
                                                                    F    31.33  1:06.86  1:41.94
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  2:16.94   1  2:16.20 F2  P    31.41  1:06.97  1:42.03
                                                                    F    31.40  1:06.84  1:41.61
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         2:19.67   3  2:16.20 F2  P    31.17  1:06.73  1:43.28
                                                                    F    31.20  1:06.52  1:42.58
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  2:19.25   2  2:16.23 F4  P    30.80  1:06.14  1:42.24
                                                                    F    31.35  1:06.72  1:41.78
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         2:21.87   6  2:19.46 F5  P    31.10  1:07.33  1:45.83
                                                                    F    30.48  1:06.30  1:43.60
PRECIADO, JESUS       14 ** MEXICO         2:22.60   8  2:20.58 F6  P    31.20  1:07.91  1:45.46
                                                                    F    30.05  1:05.01  1:41.56
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:21.49   5  2:20.89 F7  P    32.17  1:07.55  1:44.55
                                                                    F    32.19  1:08.29  1:44.68
LEONHART, WILLIAM     14 CO GRAND JUNCTIO  2:22.53   7  2:22.93 F8  P    32.35  1:08.57  1:45.78
                                                                    F    32.47  1:08.78  1:45.86

TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  2:16.94   1              P    31.41  1:06.97  1:42.03
SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN  2:19.25   2              P    30.80  1:06.14  1:42.24
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         2:19.67   3              P    31.17  1:06.73  1:43.28
WILLS, CONNOR         13 MD NORTH BALTIMO  2:20.70   4              P    31.17  1:05.65  1:42.84
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S  2:21.49   5              P    32.17  1:07.55  1:44.55
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         2:21.87   6              P    31.10  1:07.33  1:45.83
LEONHART, WILLIAM     14 CO GRAND JUNCTIO  2:22.53   7              P    32.35  1:08.57  1:45.78
PRECIADO, JESUS       14 ** MEXICO         2:22.60   8              P    31.20  1:07.91  1:45.46
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    2:23.83   9              P    32.72  1:09.74  1:46.49
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:24.08  10              P    32.59  1:09.68  1:47.23
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:24.27  11              P    32.28  1:08.91  1:46.35
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:24.29  12              P    31.57  1:07.58  1:45.22
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:24.41  13              P    31.97  1:07.82  1:45.53
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  2:24.44  14              P    30.11  1:05.28  1:43.73
FLETCHER, BLAINE      14 SN ARDEN HILLS    2:25.62  15              P    31.53  1:08.01  1:46.02
HAMMAKER, SPENCER     14 PC AGCC OSPREY    2:25.71  16              P    31.22  1:07.94  1:46.75
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:27.87  17              P    31.79  1:08.16  1:46.97
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   2:29.02  18              P    32.40  1:09.34  1:48.22
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV  2:30.07  19              P    33.70  1:11.91  1:51.29
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:30.50  20              P    33.04  1:11.86  1:50.38
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:31.09  21              P    32.81  1:11.18  1:51.38
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:31.70  22              P    33.65  1:12.77  1:52.94


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWKOWITZ, BLAKE      13 AZ ARIZONA MARLI  2:32.66  23              P    33.37  1:11.15  1:51.03
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  2:34.21  24              P    33.10  1:11.04  1:52.57
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  2:34.49  25              P    32.60  1:10.80  1:50.99
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 13 MD NORTH BALTIMO  2:34.71  26              P    33.92  1:12.24  1:53.29
HARTER, MATTHEW       14 PC LOS ALTOS/MTN  2:34.77  27              P    35.49  1:14.94  1:55.94
SIEVERS, QUINN        14 MD NORTH BALTIMO  2:35.28  28              P    33.55  1:11.84  1:53.15
BAXTER, KYLE          14 CC CLOVIS SWIM C  2:37.69  29              P    34.32  1:13.63  1:55.55
GUTIERREZ DEL BOSQUE, 13 BD SUNCITY SEALS  2:38.27  30              P    34.71  1:14.61  1:56.65
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:38.72  31              P    33.21  1:13.25  1:55.46
HIER, ALEX            13 AZ WESTSIDE SILV  2:41.07  32              P    32.89  1:12.06  1:56.23
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU   DQUED                   P    33.39  1:11.03  1:50.80
ZHOU, ZHILING         14 ** WUHAN CHINA    NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:21.10   3  2:17.06 F1  P    30.42  1:07.81  1:48.23
                                                                    F    30.44  1:07.05  1:46.52
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:18.57   1  2:17.57 F2  P    30.33  1:06.42  1:45.47
                                                                    F    31.44  1:07.22  1:46.09
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  2:20.90   2  2:20.16 F3  P    30.75  1:06.75  1:48.02
                                                                    F    31.16  1:06.65  1:47.46
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:23.75   7  2:23.26 F4  P    30.02  1:07.25  1:49.02
                                                                    F    30.82  1:08.93  1:50.12
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:22.70   6  2:23.30 F5  P    29.65  1:10.08  1:50.13
                                                                    F    29.89  1:10.35  1:50.80
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  2:24.61   8  2:23.49 F6  P    30.41  1:09.71  1:51.06
                                                                    F    30.36  1:09.19  1:50.86
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    2:21.91   4  2:27.03 F7  P    30.37  1:08.67  1:47.79
                                                                    F    31.81  1:11.59  1:51.30
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:22.13   5   DQUED  F   P    29.43  1:07.00  1:47.78
                                                                    F    30.24  1:08.07  1:48.35

OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO         2:18.57   1              P    30.33  1:06.42  1:45.47
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  2:20.90   2              P    30.75  1:06.75  1:48.02
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    2:21.10   3              P    30.42  1:07.81  1:48.23
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    2:21.91   4              P    30.37  1:08.67  1:47.79
MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   2:22.13   5              P    29.43  1:07.00  1:47.78
ANGELO, TYLER         14 PC WALNUT CREEK   2:22.70   6              P    29.65  1:10.08  1:50.13
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:23.75   7              P    30.02  1:07.25  1:49.02
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  2:24.61   8              P    30.41  1:09.71  1:51.06
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:26.05   9              P    30.64  1:08.47  1:51.77
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:26.51  10              P    31.85  1:11.91  1:52.63
BARAJAS, ALDEBARAN    14 ** MEXICO         2:27.07  11              P    30.83  1:09.15  1:54.82
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:27.24  12              P    30.97  1:10.94  1:53.53
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH   2:27.44  13              P    31.76  1:08.45  1:51.89
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:27.48  14              P    31.80  1:09.80  1:52.82
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  2:27.53  15              P    32.32  1:08.78  1:53.35
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  2:27.56  16              P    33.60  1:10.77  1:53.45
ADKINS, RYAN          14 SN SIERRA MARLIN  2:27.67  17              P    32.64  1:12.03  1:55.58
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:27.81  18              P    31.97  1:12.32  1:54.49
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  2:28.07  19              P    31.67  1:08.72  1:54.63
LO, PETER             13 PC SANTA CLARA S  2:28.69  20              P    31.90  1:10.79  1:52.71
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:29.02  22              P    31.59  1:11.49  1:55.94
WANG, MICHAEL         14 PC UNATTACHED PA  2:29.02  21              P    31.57  1:11.42  1:55.94


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUNN, BEN             14 PC PACIFIC COAST  2:29.29  23              P    32.30  1:10.20  1:55.03
BAXTER, KYLE          14 CC CLOVIS SWIM C  2:29.48  24              P    32.35  1:11.13  1:56.24
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   2:30.16  26              P    32.43  1:10.44  1:55.99
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  2:30.16  25              P    32.72  1:13.94  1:57.33
HUTTER, TIM           14 AZ WESTSIDE SILV  2:30.75  27              P    31.40  1:11.35  1:55.92
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:31.52  28              P    32.26  1:09.28  1:56.40
WEINBERG, SHAUN       14 MD NORTH BALTIMO  2:32.03  29              P    32.48  1:09.86  1:57.97
STERANKA, MICHAEL     14 PC SILICON VALLE  2:33.17  30              P    31.18  1:11.13  1:58.31
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  2:34.70  31              P    32.56  1:14.30  2:00.43
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P    31.46  1:13.78  1:54.63
PEREZ, ADAN           13 ** MEXICO          DQUED                   P    32.63  1:12.43  1:57.55

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:53.71   1  4:47.83 F1  P    30.06  1:04.95  1:43.42  2:21.84  3:02.39  3:44.31  4:19.28
                                                                    F    30.46  1:05.54  1:44.08  2:22.60  3:02.59  3:43.43  4:15.58
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  4:56.60   2  4:51.41 F2  P    31.83  1:08.02  1:46.12  2:24.10  3:05.98  3:50.02  4:23.55
                                                                    F    31.03  1:06.30  1:43.29  2:20.09  3:01.69  3:45.10  4:18.34
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    5:00.59   4  4:54.04 F3  P    32.83  1:10.75  1:50.12  2:28.25  3:10.43  3:53.56  4:27.85
                                                                    F    32.18  1:09.12  1:47.98  2:25.78  3:06.86  3:49.02  4:22.05
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  4:59.78   3  4:58.22 F4  P    31.13  1:07.75  1:48.84  2:28.20  3:11.10  3:52.53  4:26.94
                                                                    F    30.91  1:07.27  1:47.61  2:25.83  3:07.70  3:49.38  4:24.59
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  5:04.92   8  5:00.78 F5  P    31.90  1:08.63  1:50.61  2:30.19  3:11.98  3:55.31  4:30.91
                                                                    F    31.40  1:07.76  1:48.65  2:27.85  3:09.84  3:53.06  4:27.40
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    5:01.87   5  5:03.00 F6  P    32.49  1:08.72  1:48.23  2:27.31  3:07.37  3:50.26  4:26.52
                                                                    F    32.54  1:08.69  1:48.71  2:28.28  3:09.67  3:52.52  4:27.97
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         5:02.39   6   DQUED  F   P    30.67  1:05.27  1:43.85  2:21.18  3:07.32  3:52.30  4:28.64
                                                                    F    30.92  1:05.95  1:44.27  2:21.07  3:04.31  3:47.91  4:22.35
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  5:04.28   7   DQUED  F   P    31.81  1:09.23  1:48.45  2:29.27  3:12.76  3:57.63  4:30.61
                                                                    F    32.19  1:08.31  1:48.43  2:27.39  3:10.89  3:54.72  4:27.96

MCCREERY, RYAN        14 PC WALNUT CREEK   4:53.71   1              P    30.06  1:04.95  1:43.42  2:21.84  3:02.39  3:44.31  4:19.28
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI  4:56.60   2              P    31.83  1:08.02  1:46.12  2:24.10  3:05.98  3:50.02  4:23.55
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  4:59.78   3              P    31.13  1:07.75  1:48.84  2:28.20  3:11.10  3:52.53  4:26.94
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS    5:00.59   4              P    32.83  1:10.75  1:50.12  2:28.25  3:10.43  3:53.56  4:27.85
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS    5:01.87   5              P    32.49  1:08.72  1:48.23  2:27.31  3:07.37  3:50.26  4:26.52
LOPEZ, RAUL           14 ** MEXICO         5:02.39   6              P    30.67  1:05.27  1:43.85  2:21.18  3:07.32  3:52.30  4:28.64
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  5:04.28   7              P    31.81  1:09.23  1:48.45  2:29.27  3:12.76  3:57.63  4:30.61
KOBB, JORDAN          14 MD NORTH BALTIMO  5:04.92   8              P    31.90  1:08.63  1:50.61  2:30.19  3:11.98  3:55.31  4:30.91
WEBER, JUSTIN         14 PC CABRILLO THRE  5:08.02   9              P    30.19  1:05.19  1:47.80  2:30.46  3:15.26  4:00.37  4:34.91
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU  5:09.46  10              P    32.31  1:09.72  1:47.75  2:25.75  3:13.07  4:00.65  4:35.43
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  5:10.25  11              P    31.69  1:08.72  1:48.08  2:27.90  3:12.06  3:58.21  4:34.57
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  5:13.70  12              P    32.96  1:10.03  1:52.98  2:34.53  3:17.29  4:00.97  4:39.22
KIRKPATRICK, ADRIAN   13 AZ SWIM TUCSON    5:14.33  13              P    31.95  1:10.18  1:50.11  2:31.08  3:16.56  4:04.01  4:38.58
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  5:15.64  14              P    32.86  1:10.91  1:54.13  2:35.16  3:19.26  4:05.63  4:42.28
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  5:16.13  15              P    33.13  1:12.69  1:52.18  2:30.34  3:17.14  4:04.82  4:41.28
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH   5:16.24  16              P    33.75  1:11.53  1:51.13  2:29.74  3:16.11  4:02.89  4:40.43
HINE, TRACY           14 PC VALLEJO AQUAT  5:17.59  17              P    33.84  1:14.26  1:56.19  2:37.25  3:22.92  4:08.07  4:43.70
LEONHART, WILLIAM     14 CO GRAND JUNCTIO  5:17.60  18              P    32.97  1:11.12  1:53.91  2:35.82  3:20.59  4:05.19  4:41.88
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS  5:17.72  19              P    31.49  1:07.34  1:47.03  2:25.24  3:11.37  4:01.09  4:40.01
WU, ANDREW            13 PC WEST VALLEY S  5:18.42  20              P    34.33  1:13.89  1:55.55  2:37.06  3:21.96  4:07.11  4:43.64
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH   5:19.16  21              P    32.53  1:09.97  1:49.96  2:30.02  3:15.19  4:02.57  4:40.58
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 13 MD NORTH BALTIMO  5:19.64  22              P    33.84  1:12.80  1:53.65  2:33.56  3:20.99  4:08.47  4:44.19
CAMPBELL, NICK        13 PC WALNUT CREEK   5:21.09  23              P    32.61  1:11.82  1:54.67  2:36.68  3:21.78  4:08.14  4:45.21


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S  5:21.85  24              P    34.18  1:14.07  1:56.54  2:39.51  3:25.19  4:12.56  4:47.23
PAGAN, DARREN         13 PC ORINDA AQUATI  5:22.18  25              P    33.37  1:12.43  1:53.89  2:34.98  3:21.10  4:08.44  4:45.59
PAIGE, MATTHEW        13 SN ARDEN HILLS    5:23.05  26              P    33.77  1:13.73  1:53.23  2:34.25  3:21.84  4:11.38  4:47.25
SMITH, JORDAN         14 PC RENO AQUATIC   5:23.86  27              P    33.40  1:13.30  1:55.53  2:37.29  3:25.15  4:14.54  4:50.05
SUN, ANDREW           13 PC SUNNYVALE SWI  5:24.13  28              P    34.94  1:15.43  1:55.53  2:34.96  3:20.19  4:05.80  4:46.10
FLETCHER, BLAINE      14 SN ARDEN HILLS    5:24.36  29              P    31.78  1:08.74  1:53.82  2:37.13  3:24.21  4:11.47  4:48.60
SIEVERS, QUINN        14 MD NORTH BALTIMO  5:25.01  30              P    34.20  1:13.94  1:54.34  2:34.51  3:22.64  4:11.89  4:48.71
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   5:25.79  31              P    32.63  1:10.26  1:50.46  2:30.69  3:16.99  4:05.43  4:45.67
LEWKOWITZ, BLAKE      13 AZ ARIZONA MARLI  5:25.82  32              P    33.35  1:12.50  1:54.50  2:37.17  3:24.26  4:12.96  4:49.06
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  5:27.00  33              P    33.00  1:12.26  1:55.97  2:38.07  3:25.61  4:15.00  4:52.07
MILLER, PETE          13 AZ PHOENIX SWIM   5:27.14  34              P    34.68  1:15.70  1:58.59  2:42.46  3:26.67  4:12.18  4:49.12
WEINBERG, SHAUN       14 MD NORTH BALTIMO  5:28.61  35              P    33.63  1:13.06  1:54.84  2:34.68  3:25.16  4:15.75  4:52.85
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  5:32.27  36              P    34.07  1:14.89  2:00.11  2:43.91  3:28.76  4:14.70  4:54.31
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  5:35.48  37              P    33.90  1:12.66  1:54.28  2:35.19  3:26.41  4:18.83  4:58.80
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO          DQUED                   P    32.05  1:07.71  1:45.93  2:22.29  3:03.17  3:45.64  4:21.44

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      1:58.87   1      30.47  1:03.90  1:32.55
         BARAJAS, ALDEBARAN  14
         OLVERA, OSCAR       14
         CORPI, CARLOS       13
         PEREDO, LUIS        14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:59.03   2      53.66  1:04.41  1:33.38
         KROMPIER, JESSE     14
         CAMPBELL, NICK      13
         ANGELO, TYLER       14
         MCCREERY, RYAN      14
AH, A 13-14           14 SN ARDEN HILLS                 2:00.47   3      31.19  1:04.93  1:34.56
         SMITH, DANIEL       13
         NISSEN, TROY        14
         FLETCHER, BLAINE    14
         SCOGGAN, BYRON      13
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:01.13   4      31.61  1:05.47  1:34.95
         JACKSON, SCOTT      14
         LO, PETER           13
         WONG, SCOTT         14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               2:02.79   5      33.38  1:05.42  1:55.20
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         MAHONEY, SEAN       13
         RANAHAN, KELLEN     14
         DAVIS, KENDALL      13
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               2:03.09   6      34.52  1:08.05  1:35.70
         HEIMAN, BRENDAN     14
         ADKINS, RYAN        14
         SEILER, DAVID       13
         RICHMAN, GARRETT    13
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               2:03.42   7      32.07  1:05.40  1:35.55
         COLES, GALEN        14
         HINE, TRACY         14
         MATA, DONNY         13
         SANGALANG, CAESAR   14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               2:04.17   8      32.61  1:06.68  1:35.20
         WEINBERG, SHAUN     14
         KOBB, JORDAN        14
         WILLS, CONNOR       13
         SIEVERS, QUINN      14
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               2:05.40   9      33.48  1:07.72  2:05.18
         PAGAN, DARREN       13
         TANG, ERIC          14
         SCHLENKER, TYLER    14
         UNRUH, JOE          14
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:06.54  10      32.20  1:07.16  1:37.41
         AUSICH, ROYCE       14
         WEN, LARRY          13
         ROSE, BRIAN         14
         LYNCH, ERIC         14
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                2:06.63  11      32.31  1:09.08  1:37.67
         KIM, JONATHAN       14
         RAMOS, NICK         13
         SCURTI, TYLER       13
         KIM, JAMES          13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               2:08.21  12      32.85  1:08.74  1:40.40
         SMITH, TAYLOR       13
         WU, ANDREW          13
         HWANG, FRED         14
         LEI, DUSTIN         14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               2:09.51  13      53.58  1:10.32  1:40.78
         READ, TRAVIS        14
         OLCOTT, WILL        13
         WONG, MICHAEL       14
         GRIFFIN, DAN        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               2:11.72  14      34.55  1:11.63  1:41.20
         ARNDT, MICHAEL      14
         MURPHY, GARRETT     14
         SALAMATI, BEHAN     14
         HASSELFELD, DAVID   13
SRN, A 13-14          14 PC SANTA ROSA NE               2:12.03  15      35.83  1:10.40  1:42.19
         SHANNON, MAX        14
         BRANCHE, KYLE       14
         PFEIFFER, ERIK      13
         HEASELL, BRENT      14
SCSC, C 13-14         14 PC SANTA CLARA S               2:16.43  16      36.34  1:13.86  1:46.63
         FRONCZAK, IAN       14
         OVERBY, JOSH        14
         VO, CORY            14
         MOBERLY, TARO       13

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      4:21.71   1      33.60  1:07.39  1:41.72  2:20.54  2:49.69  3:23.08  3:51.28
         BARAJAS, ALDEBARAN  14
         OLVERA, OSCAR       14
         CORPI, CARLOS       13
         POPLAWSKY, VICTOR   14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 13-14           14 SN ARDEN HILLS                 4:21.96   2      31.67  1:05.64  1:40.08  2:19.15  2:49.19  3:24.33  3:51.65
         SMITH, DANIEL       13
         NISSEN, TROY        14
         FLETCHER, BLAINE    14
         SCOGGAN, BYRON      13
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                4:22.69   3      32.42  1:07.75           1:41.34  2:51.44  3:24.18  3:52.07
         KROMPIER, JESSE     14
         CAMPBELL, NICK      13
         MCCREERY, RYAN      14
         ANGELO, TYLER       14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:24.16   4      33.09  1:08.82  1:43.30  2:22.52  2:52.19  3:27.07  3:54.29
         JACKSON, SCOTT      14
         LO, PETER           13
         ROSE, BRIAN         14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:26.23   5      34.86  1:12.41           1:44.11  2:48.32  3:22.36  3:51.94
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         MAHONEY, SEAN       13
         RANAHAN, KELLEN     14
         DAVIS, KENDALL      14
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:29.83   6      35.12  1:10.69  1:46.51  2:25.66  2:55.32  3:30.07  3:58.75
         LYNCH, ERIC         14
         WEN, LARRY          13
         WONG, SCOTT         14
         AUSICH, ROYCE       14
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               4:31.08   7      33.54  1:08.92  1:43.17  2:23.02  2:53.04  3:27.85  3:57.68
         WEINBERG, SHAUN     14
         KOBB, JORDAN        14
         WILLS, CONNOR       13
         SIEVERS, QUINN      14
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               4:31.42   8      34.09  1:11.09  1:47.73  2:29.63  2:58.41  3:31.56  4:00.52
         HEIMAN, BRENDAN     14
         ADKINS, RYAN        14
         SEILER, DAVID       13
         RICHMAN, GARRETT    13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               4:31.61   9      34.54  1:11.51           1:44.47  1:47.15  3:33.15  4:00.91
         PAGAN, DARREN       13
         SCHLENKER, TYLER    14
         KAO, KRISTOFER      14
         UNRUH, JOE          14
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               4:32.08  10      34.27  1:09.99  1:43.68  2:22.63  2:54.60  3:32.00  4:00.82
         COLES, GALEN        14
         HINE, TRACY         14
         SANGALANG, CAESAR   14
         MATA, DONNY         13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               4:38.14  11      34.13  1:09.15  1:45.03  2:25.24  2:58.41  3:35.71  4:05.25
         SMITH, TAYLOR       13
         WU, ANDREW          13
         HWANG, FRED         14
         LEI, DUSTIN         14
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:46.53  12      34.96  1:11.34  1:50.14  2:34.66           3:43.25  3:06.22
         READ, TRAVIS        14
         OLCOTT, WILLIAM     13
         WONG, MICHAEL       14
         GRIFFIN, DAN        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:46.81  13      35.26  1:13.06  1:52.08  2:34.80  3:05.17  3:39.79  4:12.08
         ARNDT, MICHAEL      14
         HERMAN, TAYLOR      13
         SALAMATI, BEHAN     14
         HASSELFELD, DAVID   13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                4:55.35  14      34.30  1:11.94  1:52.74  2:38.43  3:10.92  3:50.57  4:21.88
         KIM, JONATHAN       14
         RAMOS, NICK         13
         SCURTI, TYLER       13
         KIM, JAMES          13
SRN, A 13-14          14 PC SANTA ROSA NE               5:03.15  15      38.70  1:20.33  1:59.25  2:41.30  3:14.34  3:54.62
         SHANNON, MAX        14
         BRANCHE, KYLE       14
         PFEIFFER, ERIK      13
         HEASELL, BRENT      14
SCSC, C 13-14         14 PC SANTA CLARA S               5:09.22  16      37.48  1:16.03  1:59.97  2:51.63  3:26.43  4:06.08
         FRONCZAK, IAN       14
         HAWKINS, KEITH      13
         OVERBY, JOSH        14
         VO, CORY            14

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      1:46.31   1      27.04    53.88  1:20.42
         BARAJAS, ALDEBARAN  14
         OLVERA, OSCAR       14
         LOZANO, DANIEL      13
         PEREDO, LUIS        14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                1:47.13   2      27.22    53.08  1:40.71
         ANGELO, TYLER       14
         MCCREERY, RYAN      14
         KROMPIER, JESSE     14
         CAMPBELL, NICK      13
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               1:48.15   3      27.07    54.94  1:45.00
         ADKINS, RYAN        14
         RICHMAN, GARRETT    13
         HEIMAN, BRENDAN     14
         SEILER, DAVID       13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               1:48.55   4      27.19    54.83  1:22.02
         EDELEANU, CHRISTIAN 14
         TANG, ERIC          14
         KAO, KRISTOFER      14
         UNRUH, JOE          14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               1:49.58   5      27.94    55.71  1:23.06
         JACKSON, SCOTT      14
         AUSICH, ROYCE       14
         WONG, SCOTT         14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               1:49.69   6      26.96    55.04  1:21.77
         HINE, TRACY         14
         BICOMONG, VINCENT   13
         COLES, GALEN        14
         MATA, DONNY         13
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               1:50.13   7      26.35    54.67  1:21.84
         RANAHAN, KELLEN     14
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         MAHONEY, SEAN       13
         DAVIS, KENDALL      13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH, A 13-14           14 SN ARDEN HILLS                 1:50.29   8      27.61    55.22  1:23.72
         SMITH, DANIEL       13
         WOODRUFF, ANDREW    14
         PAIGE, MATTHEW      13
         SCOGGAN, BYRON      13
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                1:51.00   9      28.94    56.68  1:25.16
         KIM, JONATHAN       14
         RAMOS, NICK         13
         KIM, JAMES          13
         SCURTI, TYLER       13
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               1:52.31  10      27.37    55.32  1:24.50
         KOBB, JORDAN        14
         WEINBERG, SHAUN     14
         SIEVERS, QUINN      14
         WILLS, CONNOR       13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               1:52.46  11      28.77    56.95  1:24.76
         SMITH, TAYLOR       13
         WU, ANDREW          13
         HWANG, FRED         14
         LEI, DUSTIN         14
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               1:52.58  12      28.39    55.99  1:24.53
         ROSE, BRIAN         14
         LO, PETER           13
         LYNCH, ERIC         14
         WEN, LARRY          13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               1:53.16  13      27.72    55.66  1:24.98
         WONG, MICHAEL       14
         FRIFFIN, DAN        14
         OLCOTT, WILLIAM     13
         READ, TRAVIS        14
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE               1:54.74  14      28.30    55.52  1:23.83
         KIM, JOSEPH         13
         PAWLOWSKI, ADAM     14
         KWAN, MATT          14
         CLEMENT, MATT       14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               1:54.78  15      28.49    55.89  1:24.91
         SALAMATI, BEHAN     14
         MURPHY, GARRETT     14
         ARNDT, MICHAEL      14
         HASSELFELD, DAVID   13
VACA, A 13-14         14 SN VACAVILLE SWI               1:55.15  16      29.56    57.20  1:25.81
         MILLER, ALEX        14
         FARRINGTON, BEN     13
         BRYAN, KYLE         14
         DOMENECH, DREW      14
SCSC, C 13-14         14 PC SANTA CLARA S               1:57.91  17      28.91    59.02  1:29.08
         VO, CORY            14
         FRONCZAK, IAN       14
         MOBERLY, TARO       13
         OVERBY, JOSH        14
VJO, B 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               2:00.99  18      28.05    59.42  1:31.19
         SANGALANG, CAESAR   14
         BRIETZKE, ERIC      13
         CARPIO, RAFFY       13
         BRIETZKY, RYAN      13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  166                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  166
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      3:56.00   1      28.01    58.47  1:27.10  1:58.48  2:26.24  2:56.88  3:25.26
         POPLAWSKY, VICTOR   14
         CORPI, CARLOS       13
         LOZANO, DANIEL      13
         OLVERA, OSCAR       14
SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               3:56.70   2      28.11    59.03  1:28.06  1:59.39  2:28.13  3:00.53  3:27.17
         ADKINS, RYAN        14
         RICHMAN, GARRETT    13
         HEIMAN, BRENDAN     14
         SEILER, DAVID       13
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                3:58.60   3      28.40    59.65  1:28.79  2:00.94           2:58.49  3:26.84
         ANGELO, TYLER       14
         CAMPBELL, NICK      13
         MCCREERY, RYAN      14
         KROMPIER, JESSE     14
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               3:58.89   4      28.61  1:00.06  1:27.78  1:59.14  2:28.61  2:59.75  3:28.10
         HINE, TRACY         14
         COLES, GALEN        14
         SANGALANG, CAESAR   14
         MATA, DONNY         13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               3:59.69   5      29.64  1:01.52  1:29.07  1:59.57  2:29.18  3:01.47
         EDELEANU, CHRISTIAN 14
         KAO, KRISTOFER      14
         SCHLENKER, TYLER    14
         UNRUH, JOE          14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:00.60   6      29.22  1:00.82           2:02.43  2:31.15  3:02.94  3:30.49
         JACKSON, SCOTT      14
         WONG, SCOTT         14
         AUSICH, ROYCE       14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
AH, A 13-14           14 SN ARDEN HILLS                 4:01.83   7      28.79  1:00.18  1:29.64  2:01.53  2:31.09  3:03.92  3:31.78
         SMITH, DANIEL       13
         PAIGE, MATTHEW      13
         WOODRUFF, ANDREW    14
         SCOGGAN, BYRON      13
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               4:02.01   8      27.40    56.44           1:56.21  2:25.77  2:58.31  3:28.00
         RANAHAN, KELLEN     14
         MAHONEY, SEAN       13
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         DAVIS, KENDALL      13
NBAC, A 13-14         14 MD NORTH BALTIMO               4:03.83   9      29.04  1:00.67  1:29.98  2:01.74  2:31.71  3:05.15  3:33.07
         WEINBERG, SHAUN     14
         WILLS, CONNOR       13
         SIEVERS, QUINN      14
         KOBB, JORDAN        14
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               4:04.20  10      29.95  1:00.96  1:30.29  2:01.90  2:30.85  3:02.33  3:31.58
         SMITH, TAYLOR       13
         LEI, DUSTIN         14
         HWANG, FRED         14
         SHIVAN, KEVIN       14
ALMA, A 13-14         14 PC ALMADEN SWIM                4:08.13  11      30.49  1:04.23  1:33.32  2:06.83  2:38.24  3:11.93  3:38.81
         RAMOS, NICK         13
         KIM, JONATHAN       14
         KIM, JAMES          13
         SCURTI, TYLER       13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  166                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  166
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:08.24  12      29.76  1:01.75  1:30.34  2:02.78  2:33.31  3:06.23  3:35.98
         ROSE, BRIAN         14
         LO, PETER           13
         LYNCH, ERIC         14
         WEN, LARRY          13
SCRA, A 13-14         14 PC STANFORD COVI               4:13.09  13      30.03  1:01.80  1:32.77  2:07.68  2:37.62  3:12.19  3:41.17
         WONG, MICHAEL       14
         OLCOTT, WILLIAM     13
         GRIFFIN, DAN        14
         READ, TRAVIS        14
SCSC, C 13-14         14 PC SANTA CLARA S               4:14.65  14      30.44  1:02.23           2:07.68  2:38.93  3:12.56  3:42.60
         VO, CORY            14
         FRONCZAK, IAN       14
         MOBERLY, TARO       13
         OVERBY, JOSH        14
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               4:17.94  15      31.75  1:06.51  1:36.38  2:08.98  2:39.73  3:13.23  3:43.41
         HASSELFELD, DAVID   13
         SALAMATI, BEHAN     14
         ARNDT, MICHAEL      14
         HERMAN, TAYLOR      13
PLS, A 13-14          14 PC PLEASANTON SE                DQUED           29.62  1:00.38  1:29.86  2:02.14  2:32.50  3:05.51  3:38.34
         PAWLOWSKI, ADAM     14
         KIM, JOSEPH         13
         KWAN, MATT          14
         CLEMENT, MATT       14

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 13-14          14 ** MEXICO                      8:35.48   1      30.58  1:03.21  1:36.45  2:09.37  2:38.69  3:11.09  3:44.93
         CORPI, CARLOS       13                                        4:18.88  4:49.27  5:22.46  5:56.37  6:27.71  6:56.78  7:29.30
         POPLAWSKY, VICTOR   14                                        8:02.34
         LOZANO, DANIEL      13
         OLVERA, OSCAR       14
SCSC, A 13-14         14 PC SANTA CLARA S               8:37.00   2      30.45  1:03.49  1:36.97  2:09.83  2:40.18  3:13.71  3:47.72
         LYNCH, ERIC         14                                        4:21.00  4:50.66  5:23.79  5:58.50  6:32.21  7:01.04  7:32.25
         WONG, SCOTT         14                                        8:04.93
         AUSICH, ROYCE       14
         MARQUEZ, JONATHAN   14
WCAB, A 13-14         14 PC WALNUT CREEK                8:42.33   3      29.04  1:01.70  1:34.19  2:06.38  2:36.46  3:11.00  3:46.83
         ANGELO, TYLER       14                                        4:21.95           5:21.70  5:53.33  6:25.19  6:54.74  7:30.04
         KROMPIER, JESSE     14                                        8:06.63
         MCCREERY, RYAN      14
         CAMPBELL, NICK      13
OAPB, A 13-14         14 PC ORINDA AQUATI               8:48.37   4      29.14  1:01.30  1:34.71  2:07.12  2:36.26  3:09.99  3:44.08
         KAO, KRISTOFER      14                                        4:17.53           5:21.17  5:56.02  6:31.37           7:00.59
         UNRUH, JOE          14                                        8:12.84
         SCHLENKER, TYLER    14
         PAGAN, DARREN       13
VJO, A 13-14          14 PC VALLEJO AQUAT               8:48.81   5      29.31  1:02.67  1:36.84  2:10.78  2:40.98  3:15.60  3:50.33
         HINE, TRACY         14                                        4:24.70  4:54.48  5:28.13  6:03.29  6:38.12  7:07.00  7:40.11
         MATA, DONNY         13                                        8:14.70
         SANGALANG, CAESAR   14
         COLES, GALEN        14


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMST, A 13-14         14 SN SIERRA MARLIN               8:51.62   6      30.52  1:04.79  1:40.21  2:13.90  2:43.21  3:16.50  3:51.21
         RICHMAN, GARRETT    13                                        4:25.82  4:55.80  5:30.91  6:08.19  6:45.28  7:14.44  7:47.14
         ADKINS, RYAN        14                                        8:20.13
         HEIMAN, BRENDAN     14
         SEILER, DAVID       13
WV, A 13-14           14 PC WEST VALLEY S               8:52.15   7      30.03  1:02.84  1:36.34  2:08.42  2:39.79  3:14.05  3:48.98
         SMITH, TAYLOR       13                                        4:23.12  4:53.21  5:27.26  6:03.79  6:40.70  7:10.13  7:44.01
         WU, ANDREW          13                                        8:18.76
         LEI, DUSTIN         14
         HWANG, FRED         14
SCSC, B 13-14         14 PC SANTA CLARA S               8:55.56   8      30.05  1:02.95  1:37.67  2:11.56  2:41.26  3:14.71  3:50.43
         ROSE, BRIAN         14                                        4:27.34  4:58.56  5:32.15  6:07.21  6:40.96           7:06.01
         LO, PETER           13                                        8:20.66
         OVERBY, JOSH        14
         JACKSON, SCOTT      14
SCSC, C 13-14         14 PC SANTA CLARA S               9:03.48   9      31.37  1:05.73  1:40.05  2:13.87  2:45.80  3:21.73  3:58.64
         LO, PETER           13                                        4:35.08  5:07.14  5:41.60  6:16.80  6:51.25           7:18.66
         FRONCZAK, IAN       14                                        8:30.33
         MOBERLY, TARO       13
         WEN, LARRY          13
SRVL, A 13-14         14 PC SAN RAMON LIV               9:07.47  10      30.35  1:04.20  1:39.42  2:13.62  2:44.08  3:18.41  3:52.47
         MURPHY, GARRETT     14                                        4:27.44  4:59.94  5:37.22  6:14.53  6:51.05  7:22.27  7:56.57
         SALAMATI, BEHAN     14                                        8:31.76
         HASSELFELD, DAVID   13
         ARNDT, MICHAEL      14
TERA, A 13-14         14 PC TERRAPINS SWI               9:25.16  11      29.69  1:01.51  1:33.70  2:05.45  2:37.01  3:14.36  3:53.52
         RANAHAN, KELLEN     14                                        4:32.58  5:04.81  5:40.68  6:17.86  6:54.85  7:27.65  8:06.95
         DAVIS, HENDALL      14                                        8:46.91
         VANHOVEN, SEBASTIAN 14
         HANNA, COLIN        13

============================================================================================================================
   EVENT  156                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  156
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRETE, RAMON      15 ** MEXICO           25.72   1    25.65 F1
MILLER, MITCHELL      15 AZ PHOENIX SWIM     25.97   3    25.89 F2
REVELES, VICTOR       16 ** MEXICO           25.79   2    25.92 F3
VELAZQUEZ, GIOVANNI   15 ** MEXICO           26.30   7    25.94 F4
FRAUSTRO, DAVID       16 ** MEXICO           26.22   5    26.07 F5
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      26.24   6    26.13 F6
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK     26.10   4    26.52 F7
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK     26.67   8    26.56 F8

NAVARRETE, RAMON      15 ** MEXICO           25.72   1
REVELES, VICTOR       16 ** MEXICO           25.79   2
MILLER, MITCHELL      15 AZ PHOENIX SWIM     25.97   3
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK     26.10   4
FRAUSTRO, DAVID       16 ** MEXICO           26.22   5
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      26.24   6
VELAZQUEZ, GIOVANNI   15 ** MEXICO           26.30   7
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK     26.67   8
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT    26.68   9
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA    26.77  10
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S    27.08  11
TSAI, ROGER           16 PC WEST VALLEY S    27.12  12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  156                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  156
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAN PEDRO, JAMES JULI 15 SN ARDEN HILLS      27.13  13

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI    56.07   1    54.90 F1  P    27.07
                                                                    F    27.08
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S    56.17   2    55.42 F2  P    27.52
                                                                    F    27.29
VELAZQUEZ, GIOVANNI   15 ** MEXICO           56.84   8    55.77 F3  P    26.93
                                                                    F    27.35
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO           56.70   4    55.96 F4  P    27.79
                                                                    F    27.52
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI    56.66   3    56.03 F5  P    27.02
                                                                    F    26.91
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT     56.77   5    56.49 F6  P    27.14
                                                                    F    27.32
REVELES, VICTOR       16 ** MEXICO           57.05   9    56.96 F7  P    27.29
                                                                    F    27.38
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK     56.83   7    57.11 F8  P    27.47
                                                                    F    27.70

HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI    56.07   1              P    27.07
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S    56.17   2              P    27.52
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI    56.66   3              P    27.02
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO           56.70   4              P    27.79
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT     56.77   5              P    27.14
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK     56.79   6              P    27.20
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK     56.83   7              P    27.47
VELAZQUEZ, GIOVANNI   15 ** MEXICO           56.84   8              P    26.93
REVELES, VICTOR       16 ** MEXICO           57.05   9              P    27.29
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS      57.17  10              P    27.54
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT    57.24  11              P    27.11
CARTER, BRIAN         16 CC MERCED SKIMME    57.31  12              P    28.37
MCDANIELS, SCOTT      15 PC ALAMEDA ISLAN    57.47  13              P    28.19
MILLER, MITCHELL      15 AZ PHOENIX SWIM     57.67  14              P    28.55
TRAN, FREDERICK       15 PC DEANZA CUPERT    58.25  15              P    28.11
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S    58.44  16              P    27.87
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA    58.48  17              P    28.21
TSAI, ROGER           16 PC WEST VALLEY S    59.09  18              P    28.92
HU, DEKE              15 PC TWIN VALLEY A    59.29  19              P    28.69
CROSSLEY, JOHN        16 PC ORINDA AQUATI  1:01.24  20              P    28.77
FRAUSTRO, DAVID       16 ** MEXICO          DQUED                   P    27.26

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  2:01.05   4  1:55.66 F1  P    27.42    58.76  1:29.75
                                                                    F    27.02    55.85  1:25.59


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  1:56.77   1  1:56.39 F2  P    27.84    57.63  1:27.69
                                                                    F    28.03    57.67  1:27.99
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S  2:01.88   5  1:57.69 F3  P    28.50    59.33  1:29.89
                                                                    F    27.61    57.36  1:27.40
DECKERT, MIKE         16 PC TERRAPINS SWI  1:57.93   3  1:57.93 F4  P    27.92    58.19  1:28.93
                                                                    F    27.66    57.98  1:28.35
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  1:57.69   2  1:59.04 F5  P    27.09    57.00  1:27.19
                                                                    F    28.30    58.44  1:28.45
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO         2:02.32   7  2:00.31 F6  P    27.84    58.10  1:29.84
                                                                    F    29.02    59.31  1:29.86
VELAZQUEZ, GIOVANNI   15 ** MEXICO         2:02.29   6  2:02.33 F7  P    27.59    58.81  1:30.33
                                                                    F    27.97    58.63  1:30.53
FRAUSTRO, DAVID       16 ** MEXICO         2:03.78   8  2:03.12 F8  P    28.80  1:00.53  1:31.87
                                                                    F    29.02  1:00.28  1:31.92

HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  1:56.77   1              P    27.84    57.63  1:27.69
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  1:57.69   2              P    27.09    57.00  1:27.19
DECKERT, MIKE         16 PC TERRAPINS SWI  1:57.93   3              P    27.92    58.19  1:28.93
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  2:01.05   4              P    27.42    58.76  1:29.75
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S  2:01.88   5              P    28.50    59.33  1:29.89
VELAZQUEZ, GIOVANNI   15 ** MEXICO         2:02.29   6              P    27.59    58.81  1:30.33
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO         2:02.32   7              P    27.84    58.10  1:29.84
FRAUSTRO, DAVID       16 ** MEXICO         2:03.78   8              P    28.80  1:00.53  1:31.87
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO     2:04.10   9              P    28.22    59.14  1:31.79
GRAY, SAM             15 PC TERRAPINS SWI  2:04.40  10              P    29.38  1:00.81  1:32.40
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   2:05.58  11              P    29.77  1:01.85  1:34.05
KOLLMANN, DREW        15 CC MERCED SKIMME  2:05.74  12              P    29.42  1:01.46  1:33.87
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT  2:05.80  13              P    28.76  1:00.40  1:33.33
MILLER, MITCHELL      15 AZ PHOENIX SWIM   2:05.84  14              P    30.61  1:02.63  1:34.78
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:06.06  15              P    29.24  1:02.37  1:34.51
KING, RODNEY          15 MD NORTH BALTIMO  2:06.62  16              P    28.82  1:00.25  1:33.65
MORENO, LUIS          15 ** MEXICO         2:07.03  17              P    28.93  1:00.90  1:33.90
GIULINI, FRANCIS      16 SN PENGUIN SWIM   2:07.08  19              P    29.41  1:00.92  1:33.56
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA  2:07.08  18              P    29.08  1:01.34  1:34.26
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   2:08.15  20              P    29.96  1:02.65  1:36.30
THOMPSON, BRADLEY     15 PC PALO ALTO SWI  2:08.17  21              P    30.25  1:02.92  1:36.50
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:08.28  22              P    29.98  1:02.06  1:35.58
TSAI, ROGER           16 PC WEST VALLEY S  2:08.62  23              P    30.59  1:02.76  1:35.57
TRAN, FREDERICK       15 PC DEANZA CUPERT  2:08.92  24              P    30.41  1:03.38  1:37.08
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:09.64  25              P    29.62  1:02.44  1:36.20
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:10.36  26              P    29.54  1:02.54  1:36.80
HUANG, JACKIE         16 PC WEST COAST AQ  2:10.95  27              P    30.24  1:03.54  1:37.81

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            15 PC TERRAPINS SWI  4:15.76   3  4:05.15 F1  P    30.02  1:02.50  1:35.77  2:08.48  2:41.25  3:13.73  3:45.14
                                                                    F    29.15  1:00.38  1:32.05  2:03.15  2:33.42  3:04.31  3:35.04
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  4:17.69   6  4:05.91 F2  P    30.32  1:02.64  1:35.66  2:08.56  2:41.19  3:13.87  3:46.02
                                                                    F    28.86    59.54  1:30.70  2:02.21  2:33.58  3:04.64  3:35.55
HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  4:09.13   1  4:07.34 F3  P    29.38  1:01.02  1:32.50  2:04.05  2:35.56  3:07.02  3:38.54
                                                                    F    28.98  1:00.31  1:32.08  2:03.79  2:35.02  3:06.37  3:37.42
DECKERT, MIKE         16 PC TERRAPINS SWI  4:09.32   2  4:09.67 F4  P    28.35    58.56  1:29.81  2:01.54  2:34.31  3:06.64  3:39.11
                                                                    F    29.25  1:00.61  1:32.34  2:04.31  2:35.99  3:08.23  3:39.78


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO         4:15.94   5  4:09.97 F5  P    30.34  1:02.88  1:35.69  2:08.34  2:41.21  3:13.53  3:45.48
                                                                    F    29.89  1:01.45  1:33.34  2:05.13  2:37.12  3:08.64  3:40.00
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S  4:15.84   4  4:13.12 F6  P    29.51  1:01.81  1:33.71  2:06.50  2:39.11  3:12.13  3:44.85
                                                                    F    29.02  1:00.38  1:32.02  2:04.01  2:36.16  3:08.60  3:41.31
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  4:19.29   8  4:15.56 F7  P    30.32  1:03.14  1:35.82  2:08.89  2:41.26  3:14.25  3:46.74
                                                                    F    29.53  1:01.99  1:34.12  2:06.73  2:38.76  3:11.26  3:43.49
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO     4:18.06   7  4:16.98 F8  P    29.38  1:00.67  1:32.99  2:05.76  2:39.29  3:12.56  3:45.63
                                                                    F    29.97  1:01.48  1:33.79  2:05.57  2:38.14  3:11.39  3:44.45

HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  4:09.13   1              P    29.38  1:01.02  1:32.50  2:04.05  2:35.56  3:07.02  3:38.54
DECKERT, MIKE         16 PC TERRAPINS SWI  4:09.32   2              P    28.35    58.56  1:29.81  2:01.54  2:34.31  3:06.64  3:39.11
BIEL, MATT            15 PC TERRAPINS SWI  4:15.76   3              P    30.02  1:02.50  1:35.77  2:08.48  2:41.25  3:13.73  3:45.14
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S  4:15.84   4              P    29.51  1:01.81  1:33.71  2:06.50  2:39.11  3:12.13  3:44.85
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO         4:15.94   5              P    30.34  1:02.88  1:35.69  2:08.34  2:41.21  3:13.53  3:45.48
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  4:17.69   6              P    30.32  1:02.64  1:35.66  2:08.56  2:41.19  3:13.87  3:46.02
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO     4:18.06   7              P    29.38  1:00.67  1:32.99  2:05.76  2:39.29  3:12.56  3:45.63
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  4:19.29   8              P    30.32  1:03.14  1:35.82  2:08.89  2:41.26  3:14.25  3:46.74
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   4:23.54   9              P    30.02  1:02.34  1:35.54  2:09.00  2:42.75  3:16.70  3:50.50
KING, RODNEY          15 MD NORTH BALTIMO  4:23.77  10              P    29.85  1:02.07  1:35.58  2:09.07  2:43.00  3:17.18  3:51.65
GRAY, SAM             15 PC TERRAPINS SWI  4:24.13  11              P    30.40  1:03.06  1:36.12  2:09.30  2:43.14  3:16.95  3:51.05
BENSON, ZACHARY       15 SN CALIFORNIA CA  4:30.40  12              P    29.74  1:01.90  1:35.46  2:09.79  2:44.94  3:20.38  3:55.89
THOMPSON, BRADLEY     15 PC PALO ALTO SWI  4:31.55  13              P    30.84  1:03.44  1:37.67  2:11.94  2:47.01  3:22.22  3:57.42
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC  4:35.44  14              P    31.66  1:05.90  1:41.06  2:15.87  2:50.46  3:25.72  4:01.33
MCDANIELS, SCOTT      15 PC ALAMEDA ISLAN  4:47.58  15              P    31.78  1:06.71  1:41.19  2:16.16  2:52.41  3:30.07  4:09.03

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRETE, RAMON      15 ** MEXICO         1:05.13   5  1:03.31 F1  P    32.26
                                                                    F    31.30
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   1:05.00   3  1:04.06 F2  P    31.47
                                                                    F    31.21
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  1:05.51   8  1:04.17 F3  P    31.70
                                                                    F    31.61
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   1:04.75   2  1:04.60 F4  P    31.31
                                                                    F    31.41
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   1:05.50   7  1:05.33 F5  P    31.91
                                                                    F    32.49
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  1:05.42   6  1:05.85 F6  P    31.54
                                                                    F    32.12
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS    1:05.12   4  1:06.01 F7  P    31.75
                                                                    F    31.96
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  1:04.69   1  1:07.41 F8  P    31.36
                                                                    F    32.70

DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  1:04.69   1              P    31.36
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   1:04.75   2              P    31.31
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   1:05.00   3              P    31.47
STIRN, ANDREW         16 PC LADERA OAKS    1:05.12   4              P    31.75
NAVARRETE, RAMON      15 ** MEXICO         1:05.13   5              P    32.26
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  1:05.42   6              P    31.54
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   1:05.50   7              P    31.91
WONG, JASON           16 PC OTTER SWIM CL  1:05.51   8              P    31.70
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA  1:05.94   9              P    32.13
TRAN, FREDERICK       15 PC DEANZA CUPERT  1:06.30  10              P    32.18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  1:06.31  11              P    32.32
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  1:06.57  12              P    32.05
MARTINEZ, RAUL        16 ** MEXICO         1:07.71  13              P    33.17
CARTER, BRIAN         16 CC MERCED SKIMME  1:07.87  14              P    33.51
HOLT, TAYLOR          15 SN CENTRAL VALLE  1:09.07  15              P    33.48
GLUVERS, JOE          16 SN SIERRA MARLIN  1:09.79  16              P    33.96
BEHNKE, JON           15 PC ORINDA AQUATI  1:09.83  17              P    33.59
FRENN, TYSON          16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.17  18              P    33.28

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  2:19.58   2  2:18.96 F1  P    33.25  1:08.93  1:44.48
                                                                    F    32.81  1:08.07  1:43.69
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   2:19.58   1  2:19.54 F2  P    32.25  1:07.29  1:43.47
                                                                    F    32.74  1:07.88  1:44.38
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  2:20.55   3  2:20.39 F3  P    33.17  1:08.46  1:44.28
                                                                    F    33.51  1:08.76  1:44.61
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA  2:22.54   5  2:20.81 F4  P    33.92  1:10.09  1:46.84
                                                                    F    33.37  1:08.94  1:45.27
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  2:22.31   4  2:21.83 F5  P    33.61  1:09.11  1:45.73
                                                                    F    34.10  1:10.02  1:46.31
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:24.07   8  2:23.42 F6  P    34.13  1:11.01  1:48.42
                                                                    F    33.71  1:10.57  1:47.35
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:23.67   7  2:23.97 F7  P    34.39  1:11.04  1:47.66
                                                                    F    34.08  1:10.18  1:47.55
TRAN, FREDERICK       15 PC DEANZA CUPERT  2:23.27   6  2:27.19 F8  P    34.25  1:10.79  1:47.23
                                                                    F    34.89  1:11.92  1:49.30

GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  2:19.58   2              P    33.25  1:08.93  1:44.48
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   2:19.58   1              P    32.25  1:07.29  1:43.47
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  2:20.55   3              P    33.17  1:08.46  1:44.28
GALLAGHER, MARCUS     15 PC FOG CITY HAMM  2:22.31   4              P    33.61  1:09.11  1:45.73
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA  2:22.54   5              P    33.92  1:10.09  1:46.84
TRAN, FREDERICK       15 PC DEANZA CUPERT  2:23.27   6              P    34.25  1:10.79  1:47.23
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:23.67   7              P    34.39  1:11.04  1:47.66
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK   2:24.07   8              P    34.13  1:11.01  1:48.42
MCDANIELS, SCOTT      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:34.22   9              P    35.35  1:13.01  1:53.31
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:39.89  10              P    36.66  1:16.26  1:58.20

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAYLOR, RUSSELL       16 PC HUMBOLDT SWIM  1:12.64   5  1:09.45 F1  P    33.93
                                                                    F    32.55
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   1:09.87   1  1:09.73 F2  P    32.86
                                                                    F    32.91
VOLLRATH, JORGE       16 ** MEXICO         1:11.27   2  1:10.49 F3  P    33.50
                                                                    F    32.96


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:12.11   4  1:10.49 F3  P    34.71
                                                                    F    33.69
VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         1:11.91   3  1:10.73 F5  P    34.35
                                                                    F    33.63
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   1:12.91   6  1:11.64 F6  P    34.60
                                                                    F    34.36
WRIGHT, STEVEN        16 PC LADERA OAKS    1:13.91   8  1:13.70 F7  P    34.43
                                                                    F    35.48
MOLINA, HERON         16 ** MEXICO         1:13.23   7   DQUED  F   P    34.19
                                                                    F    33.92

CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   1:09.87   1              P    32.86
VOLLRATH, JORGE       16 ** MEXICO         1:11.27   2              P    33.50
VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         1:11.91   3              P    34.35
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:12.11   4              P    34.71
TAYLOR, RUSSELL       16 PC HUMBOLDT SWIM  1:12.64   5              P    33.93
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   1:12.91   6              P    34.60
MOLINA, HERON         16 ** MEXICO         1:13.23   7              P    34.19
WRIGHT, STEVEN        16 PC LADERA OAKS    1:13.91   8              P    34.43
STANWICK, MICHAEL     16 PC VALLEJO AQUAT  1:14.08   9              P    35.03
SAN PEDRO, JAMES JULI 15 SN ARDEN HILLS    1:15.82  10              P    35.08
TANG, ALEX            16 PC WALNUT CREEK   1:16.19  11              P    35.25
KOBB, HARRISON        16 MD NORTH BALTIMO  1:16.46  12              P    35.95
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  1:17.40  13              P    36.20
GOLDFIELD, ALEC       15 PC PALO ALTO SWI  1:18.50  14              P    37.26
MCCREERY, SEAN        16 PC WALNUT CREEK   1:18.54  15              P    36.39
DOYLE, SPENCER        15 SN SIERRA MARLIN  1:18.66  16              P    37.51

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAYLOR, RUSSELL       16 PC HUMBOLDT SWIM  2:35.46   3  2:28.33 F1  P    34.89  1:14.06  1:54.68
                                                                    F    34.45  1:11.49  1:49.85
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:35.81   6  2:29.41 F2  P    35.85  1:15.76  1:56.97
                                                                    F    34.06  1:12.36  1:50.96
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   2:30.63   1  2:29.48 F3  P    33.68  1:13.17  1:51.70
                                                                    F    33.52  1:11.96  1:50.59
VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         2:35.23   2  2:30.99 F4  P    34.83  1:13.94  1:54.63
                                                                    F    33.89  1:12.53  1:52.39
VOLLRATH, JORGE       16 ** MEXICO         2:35.72   4  2:32.50 F5  P    33.67  1:12.15  1:53.08
                                                                    F    33.91  1:12.10  1:51.82
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:35.77   5  2:35.86 F6  P    36.39  1:16.10  1:56.28
                                                                    F    35.83  1:15.00  1:54.90
MOLINA, HERON         16 ** MEXICO         2:38.28   7  2:36.10 F7  P    35.89  1:15.85  1:56.65
                                                                    F    35.15  1:14.40  1:55.60
WIGLEY, DOUGLAS       15 PC UNATTACHED PA  2:40.91   8  2:40.08 F8  P    36.03  1:16.70  1:59.01
                                                                    F    36.14  1:16.78  1:58.17

CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   2:30.63   1              P    33.68  1:13.17  1:51.70
VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         2:35.23   2              P    34.83  1:13.94  1:54.63
TAYLOR, RUSSELL       16 PC HUMBOLDT SWIM  2:35.46   3              P    34.89  1:14.06  1:54.68
VOLLRATH, JORGE       16 ** MEXICO         2:35.72   4              P    33.67  1:12.15  1:53.08
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:35.77   5              P    36.39  1:16.10  1:56.28
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  2:35.81   6              P    35.85  1:15.76  1:56.97
MOLINA, HERON         16 ** MEXICO         2:38.28   7              P    35.89  1:15.85  1:56.65


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WIGLEY, DOUGLAS       15 PC UNATTACHED PA  2:40.91   8              P    36.03  1:16.70  1:59.01
KOBB, HARRISON        16 MD NORTH BALTIMO  2:41.27   9              P    35.98  1:16.54  1:58.80
GUIMARIN, MICHAEL     15 PC SANTA CLARA S  2:41.86  10              P    35.96  1:16.88  1:59.25
SAN PEDRO, JAMES JULI 15 SN ARDEN HILLS    2:42.63  11              P    35.65  1:16.29  1:58.47
GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  2:44.83  12              P    37.53  1:19.39  2:01.76
GOLDFIELD, ALEC       15 PC PALO ALTO SWI  2:46.10  13              P    37.82  1:20.15  2:02.77
TANG, ALEX            16 PC WALNUT CREEK   2:46.16  14              P    36.14  1:17.69  2:01.93
DOYLE, SPENCER        15 SN SIERRA MARLIN  2:46.44  15              P    38.94  1:20.84  2:03.26
MCCREERY, SEAN        16 PC WALNUT CREEK   2:51.51  16              P    38.44  1:22.33  2:06.95

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, RAUL        16 ** MEXICO         1:00.48   2    59.46 F1  P    28.16
                                                                    F    27.88
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S    59.49   1    59.49 F2  P    28.10
                                                                    F    28.01
LEON, ALAN            16 ** MEXICO         1:03.39   7  1:01.30 F3  P    29.81
                                                                    F    28.65
HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  1:01.30   4  1:01.36 F4  P    28.69
                                                                    F    29.63
CURTIS, KEVIN         16 AZ SUN DEVIL AQU  1:03.03   5  1:02.30 F5  P    29.54
                                                                    F    28.93
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   1:03.77   9  1:02.33 F6  P    29.07
                                                                    F    28.79
HU, DEKE              15 PC TWIN VALLEY A  1:03.29   6  1:03.23 F7  P    29.43
                                                                    F    29.93
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   1:03.69   8  1:03.26 F8  P    29.75
                                                                    F    30.27

TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S    59.49   1              P    28.10
MARTINEZ, RAUL        16 ** MEXICO         1:00.48   2              P    28.16
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   1:01.22   3              P    28.54
HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  1:01.30   4              P    28.69
CURTIS, KEVIN         16 AZ SUN DEVIL AQU  1:03.03   5              P    29.54
HU, DEKE              15 PC TWIN VALLEY A  1:03.29   6              P    29.43
LEON, ALAN            16 ** MEXICO         1:03.39   7              P    29.81
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   1:03.69   8              P    29.75
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK   1:03.77   9              P    29.07
KRPICAK, BEAU         16 WV WEST VIRGINIA  1:04.07  10              P    29.02
TSAI, ROGER           16 PC WEST VALLEY S  1:04.19  11              P    29.91
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   1:04.42  12              P    30.26
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM  1:04.50  13              P    30.42
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  1:04.75  14              P    29.52
MORENO, LUIS          15 ** MEXICO         1:05.52  15              P    29.93
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC  1:06.38  16              P    30.95
GOLDFIELD, ALEC       15 PC PALO ALTO SWI  1:06.42  17              P    30.76
ALLENDE, MANUEL       16 CC MERCED SKIMME  1:07.00  18              P    31.03
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  1:07.46  19              P    31.66
FRAUSTRO, DAVID       16 ** MEXICO         1:07.71  20              P    30.86
YOSHIWARA, KAZ        16 PC WALNUT CREEK   1:09.55  21              P    31.57
SAN PEDRO, JAMES JULI 15 SN ARDEN HILLS    1:13.06  22              P    33.21
ROBINSON, DAN         15 SN PENGUIN SWIM   1:15.53  23              P    34.67
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    28.86
ROTHBERG, DASH        15 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    29.05


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  2:14.05   1  2:09.79 F1  P    30.79  1:05.83  1:40.47
                                                                    F    29.20  1:03.37  1:37.83
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO         2:14.20   2  2:11.41 F2  P    30.23  1:03.51  1:37.91
                                                                    F    30.07  1:03.16  1:36.97
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S  2:15.24   4  2:12.67 F3  P    29.75  1:02.50  1:38.03
                                                                    F    30.15  1:04.18  1:38.55
LEON, ALAN            16 ** MEXICO         2:16.71   6  2:13.71 F4  P    30.29  1:05.71  1:41.30
                                                                    F    29.95  1:04.70  1:38.96
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI  2:15.14   3  2:15.33 F5  P    30.52  1:05.55  1:39.62
                                                                    F    30.98  1:05.08  1:39.58
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   2:16.66   5  2:16.75 F6  P    30.29  1:04.55  1:40.52
                                                                    F    30.50  1:04.97  1:40.49
MARTINEZ, RAUL        16 ** MEXICO         2:19.15   9  2:16.91 F7  P    30.33  1:05.47  1:41.61
                                                                    F    30.55  1:05.89  1:40.37
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC  2:21.12  10  2:18.85 F8  P    31.58  1:07.32  1:44.31
                                                                    F    30.57  1:06.55  1:42.26

MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  2:14.05   1              P    30.79  1:05.83  1:40.47
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO         2:14.20   2              P    30.23  1:03.51  1:37.91
KHALSA, KARTA         15 PC SUNNYVALE SWI  2:15.14   3              P    30.52  1:05.55  1:39.62
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S  2:15.24   4              P    29.75  1:02.50  1:38.03
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   2:16.66   5              P    30.29  1:04.55  1:40.52
LEON, ALAN            16 ** MEXICO         2:16.71   6              P    30.29  1:05.71  1:41.30
HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI  2:17.79   7              P    31.38  1:06.81  1:41.61
BIEL, MATT            15 PC TERRAPINS SWI  2:18.81   8              P    29.87  1:04.81  1:41.80
MARTINEZ, RAUL        16 ** MEXICO         2:19.15   9              P    30.33  1:05.47  1:41.61
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC  2:21.12  10              P    31.58  1:07.32  1:44.31
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO     2:21.69  11              P    31.32  1:06.36  1:43.50
WONG, CHRIS           15 PC FOG CITY HAMM  2:22.61  12              P    31.43  1:06.54  1:43.34
SHORES, KEVIN         15 AZ SUN DEVIL AQU  2:22.77  13              P    31.06  1:06.78  1:44.24
BUGAJSKI, GABE        16 PC SANTA CLARA S  2:23.19  14              P    31.66  1:06.64  1:43.97
HU, DEKE              15 PC TWIN VALLEY A  2:24.46  15              P    30.73  1:06.32  1:44.16
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  2:26.76  16              P    33.49  1:10.06  1:48.66
TSAI, ROGER           16 PC WEST VALLEY S  2:26.92  17              P    31.69  1:08.28  1:47.02
COSTELLA, KIEL        16 PC CARSON AQUATI  2:29.14  18              P    33.32  1:10.86  1:49.83
MACKIN, OLIVER        16 PC AGCC OSPREY    2:31.51  19              P    32.44  1:09.61  1:50.09
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  2:32.20  20              P    32.69  1:11.34  1:51.48
SCHIFFERER, ZACH      15 AZ SUN DEVIL AQU  2:32.28  21              P    32.46  1:10.41  1:50.19
GOLDFIELD, ALEC       15 PC PALO ALTO SWI  2:34.35  22              P    33.74  1:12.15  1:52.93
HESSLER, WALTER       15 PC SANTA CLARA S  2:34.82  23              P    30.94  1:08.54  1:50.47
STONER, MICHAEL       15 SN UNATTACHED SI  2:42.68  24              P    33.92  1:14.90  1:58.25
MORENO, LUIS          15 ** MEXICO         NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  2:16.90   1  2:09.24 F1  P    28.52  1:03.88  1:44.87
                                                                    F    27.64  1:01.68  1:39.91
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  2:18.14   2  2:15.22 F2  P    28.95  1:05.79  1:45.62
                                                                    F    28.84  1:03.95  1:43.12


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT  146
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         2:19.28   3  2:18.10 F3  P    30.87  1:07.52  1:46.87
                                                                    F    30.42  1:07.29  1:45.97
GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  2:22.04   4  2:21.91 F4  P    30.57  1:06.68  1:49.88
                                                                    F    30.84  1:05.87  1:49.50
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:23.23   6  2:23.09 F5  P    30.38  1:10.08  1:49.40
                                                                    F    31.15  1:10.71  1:50.05
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:22.07   5  2:24.05 F6  P    29.57  1:05.56  1:48.42
                                                                    F    30.45  1:06.96  1:50.37
HU, DEKE              15 PC TWIN VALLEY A  2:26.40   7  2:26.57 F7  P    29.84  1:09.32  1:53.65
                                                                    F    30.26  1:09.02  1:54.17
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:28.40   8  2:28.86 F8  P    32.68  1:10.13  1:54.40
                                                                    F    32.45  1:10.74  1:54.45

MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S  2:16.90   1              P    28.52  1:03.88  1:44.87
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI  2:18.14   2              P    28.95  1:05.79  1:45.62
VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         2:19.28   3              P    30.87  1:07.52  1:46.87
GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  2:22.04   4              P    30.57  1:06.68  1:49.88
BAUER, CURTIS         16 PC EAST BAY BAT   2:22.07   5              P    29.57  1:05.56  1:48.42
CHEN, EASTON          15 PC WALNUT CREEK   2:23.23   6              P    30.38  1:10.08  1:49.40
HU, DEKE              15 PC TWIN VALLEY A  2:26.40   7              P    29.84  1:09.32  1:53.65
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:28.40   8              P    32.68  1:10.13  1:54.40
ZHU, TONY             16 PC SUNNYVALE SWI  2:29.03   9              P    32.12  1:11.29  1:55.23
GOLDFIELD, ALEC       15 PC PALO ALTO SWI  2:29.22  10              P    30.84  1:10.68
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC  2:31.11  11              P    30.36  1:10.04  1:57.83
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    29.38  1:06.61  1:46.22

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         4:52.60   1  4:49.12 F1  P    31.04  1:07.60  1:46.01  2:24.09  3:03.89  3:45.02  4:19.09
                                                                    F    31.08  1:07.21  1:45.69  2:23.69  3:02.91  3:43.69  4:17.02
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  5:00.69   7  4:49.96 F2  P    30.66  1:07.28  1:46.83  2:26.16  3:07.77  3:51.67  4:26.63
                                                                    F    31.09  1:06.61  1:46.21  2:23.89  3:03.83  3:44.14  4:17.96
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   4:54.66   2  4:51.89 F3  P    29.69  1:04.65  1:44.90  2:23.84  3:04.10  3:46.24  4:21.40
                                                                    F    29.92  1:04.94  1:44.64  2:24.66  3:05.68  3:46.94  4:19.75
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO     4:57.61   4  4:55.70 F4  P    30.52  1:05.06  1:43.82  2:22.58  3:05.95  3:51.24  4:24.39
                                                                    F    30.65  1:05.25  1:43.78  2:22.48  3:05.44  3:51.17  4:23.72
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   5:00.64   6  4:55.72 F5  P    30.74  1:05.78  1:45.63  2:24.05  3:07.99  3:52.92  4:28.54
                                                                    F    30.25  1:05.03  1:45.10  2:23.95  3:07.15  3:50.89  4:24.60
CARTER, BRIAN         16 CC MERCED SKIMME  4:57.64   5  4:57.85 F6  P    31.00  1:07.08  1:45.70  2:24.20  3:08.49  3:52.94  4:26.10
                                                                    F    31.72  1:08.95  1:47.62  2:25.33  3:08.58  3:52.65  4:25.82
GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  4:57.58   3  5:01.06 F7  P    31.20  1:07.26  1:44.77  2:21.56  3:04.31  3:48.26  4:22.93
                                                                    F    31.56  1:08.01  1:45.75  2:23.04  3:07.09  3:52.01  4:26.71
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  5:04.31   8  5:20.15 F8  P    31.57  1:07.80  1:47.21  2:26.01  3:10.94  3:57.50  4:31.42
                                                                    F    32.12  1:09.13  1:52.03  2:32.94  3:19.98  4:07.39  4:44.30

VILLALVAZO, MARCO     16 ** MEXICO         4:52.60   1              P    31.04  1:07.60  1:46.01  2:24.09  3:03.89  3:45.02  4:19.09
CAMPBELL, JARED       15 PC WALNUT CREEK   4:54.66   2              P    29.69  1:04.65  1:44.90  2:23.84  3:04.10  3:46.24  4:21.40
GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO  4:57.58   3              P    31.20  1:07.26  1:44.77  2:21.56  3:04.31  3:48.26  4:22.93
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO     4:57.61   4              P    30.52  1:05.06  1:43.82  2:22.58  3:05.95  3:51.24  4:24.39
CARTER, BRIAN         16 CC MERCED SKIMME  4:57.64   5              P    31.00  1:07.08  1:45.70  2:24.20  3:08.49  3:52.94  4:26.10
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH   5:00.64   6              P    30.74  1:05.78  1:45.63  2:24.05  3:07.99  3:52.92  4:28.54
WELTZ, SCOTT          15 PC SILICON VALLE  5:00.69   7              P    30.66  1:07.28  1:46.83  2:26.16  3:07.77  3:51.67  4:26.63
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ  5:04.31   8              P    31.57  1:07.80  1:47.21  2:26.01  3:10.94  3:57.50  4:31.42
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE  5:08.96   9              P    31.91  1:08.94  1:47.88  2:25.63  3:12.46  3:59.69  4:35.89


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDFIELD, ALEC       15 PC PALO ALTO SWI  5:15.17  10              P    33.00  1:11.01  1:52.84  2:35.36  3:18.29  4:03.06  4:39.67
COSTELLA, KIEL        16 PC CARSON AQUATI  5:17.41  11              P    32.65  1:09.70  1:50.28  2:30.35  3:17.95  4:06.85  4:42.30
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  5:22.90  12              P    33.83  1:12.96  1:54.77  2:36.04  3:21.04  4:07.09  4:45.19
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    29.66  1:04.62  1:41.58  2:17.55  3:01.20  3:44.54  4:19.09

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      1:54.52   1      29.63  1:01.98  1:29.33
         NAVARRETE, RAMON    15
         VOLLRATH, JORGE     16
         MARTINEZ, RAUL      16
         FRAUSTRO, DAVID     16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:56.41   2      51.18  1:02.05  1:30.42
         ROTHBERG, DASH      15
         CAMPBELL, JARED     15
         PRESTON, NATE       16
         CHEN, EASTON        15
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               1:58.56   3      29.91  1:04.72  1:32.22
         MONSEES, ZACHARY    16
         GUIMARIN, CHRISTOPHE10
         BUGAJSKI, GABE      16
         TALBOTT, CHRIS      16
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                2:00.92   4      29.45  1:02.81  1:33.54
         NGUYEN, THUY        16
         TANG, ALEX          16
         YOSHIWARA, KAZ      16
         MCCREERY, SEAN      16
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               2:01.25   5      31.93  1:05.15  1:34.68
         FRENN, TYSON        16
         STANWICK, MICHAEL   16
         REED-GREEN, GABE    15
         REAY, ROB           16
OAPB, A 15-16         16 PC ORINDA AQUATI               2:05.24   6      31.30  1:04.83  1:36.79
         BEHNKE, JON         15
         HENGL, NICHOLAS     15
         GIBLIN, JASON       15
         SCOTT, COLIN        16
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               2:08.33   7      33.23  1:10.50  1:40.79
         PORCELLA, TOM       15
         GRAY, SAM           15
         NICHOLSON, ANDREW   15
         DENTONE, PETER      15
SMST, A 15-16         16 SN SIERRA MARLIN                DQUED           33.02  1:09.03  2:00.57
         GLUVERS, JOE        16
         DOYLE, SPENCER      15
         DAVID, JON          15
         TRAUB, MATT         15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      4:12.28   1      31.25  1:03.99  1:36.74  2:15.16           2:41.33  3:43.02
         NAVARRETE, RAMON    15
         VOLLRATH, JORGE     16
         MARTINEZ, RAUL      16
         VELAZQUEZ, GIOVANNI 15
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               4:14.53   2      30.93  1:03.04  1:38.26  1:54.69           3:17.13  3:44.48
         MONSEES, ZACHARY    16
         GUIMARIN, CHRISTOPHE10
         TALBOTT, CHRIS      16
         BUGAJSKI, GABE      16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                4:18.92   3      33.20  1:07.42           1:36.86  2:46.02  3:19.95
         ROTHBERG, DASH      15
         CHEN, EASTON        15
         CAMPBELL, JARED     15
         PRESTON, NATE       16
TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:22.35   4      32.74  1:06.71           1:36.57  2:47.82  3:22.72  3:50.87
         HARDY, JASON        16
         DWELLEY, JOHN       16
         DECKERT, MIKE       16
         DENTONE, PETER      16
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               4:35.93   5      34.72  1:13.68  1:49.14  2:30.26  3:00.85  3:36.28  4:05.25
         REED-GREEN, GABE    15
         STANWICK, MICHAEL   16
         FRENN, TYSON        16
         REAY, ROB           16
SMST, A 15-16         16 SN SIERRA MARLIN               4:42.77   6      34.77  1:12.08  1:48.47  2:28.85  3:00.59  3:37.59  4:07.25
         GLUVERS, JOE        16
         DOYLE, SPENCER      15
         DAVID, JON          15
         TRAUB, MATT         15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:42.86   7      34.86  1:12.84  1:50.87  2:33.37  3:04.94  3:41.99  4:10.66
         PORCELLA, TOM       15
         GRAY, SAM           15
         MCCABE, PATRICK     16
         NICHOLSON, ANDREW   15

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      1:41.30   1      25.54    50.53  1:16.73
         REBELES, VICTOR     16
         FRAUSTRO, DAVID     16
         VELAZQUEZ, GIOVANNI 15
         NAVARRETE, RAMON    15
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:42.66   2      26.05    50.95  1:16.81
         PRESTON, NATE       16
         NGUYEN, THUY        16
         ROTHBERG, DASH      15
         CAMPBELL, JARED     15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               1:43.55   3      26.55    51.77  1:17.35
         DECKERT, MIKE       16
         DWELLEY, JOHN       16
         HARDY, JASON        16
         NICHOLSON, ANDREW   15
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               1:45.32   4      26.07    51.05  1:17.58
         TALBOTT, CHRIS      16
         MONSEES, ZACHARY    16
         BUGAJSKI, GABE      16
         GUIMARIN, CHRISTOPHE10
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               1:47.91   5      26.36    54.21  1:21.29
         FRENN, TYSON        16
         STANWICK, MICHAEL   16
         REED-GREEN, GABE    15
         REAY, ROB           16
WCAB, B 15-16         16 PC WALNUT CREEK                1:49.49   6      28.12    55.62  1:22.75
         MCCREERY, SEAN      16
         TANG, ALEX          16
         YOSHIWARA, KAZ      16
         CHEN, EASTON        15
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               1:51.01   7      27.59    54.65  1:22.39
         DENTONE, PETER      15
         GRAY, SAM           15
         PORCELLA, TOM       15
         MCCABE, PATRICK     16
SMST, A 15-16         16 SN SIERRA MARLIN               1:52.75   8      28.18    57.08  1:24.83
         TRAUB, MATT         15
         GLUVERS, JOE        16
         DOYLE, SPENCER      15
         DAVID, JON          15

============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               3:46.43   1      27.71    57.16  1:23.75  1:52.00  2:19.98  2:51.27  3:17.32
         DECKERT, MIKE       16
         HARDY, JASON        16
         DENTONE, PETER      15
         DWELLEY, JOHN       16
MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      3:46.77   2      28.29    57.46  1:24.92  1:54.42  2:21.74  2:51.26  3:17.75
         JIMINEZ, ANDRES     16
         FRAUSTRO, DAVID     16
         REVELES, VICTOR     16
         VELAZQUEZ, GIOVANNI 15
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               3:51.26   3      28.22    58.55  1:25.22  1:54.16  2:20.30  2:48.97  3:17.99
         BUGAJSKI, GABE      16
         TALBOTT, CHRIS      16
         MONSEES, ZACHARY    16
         BASILO, PAOLO       15
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                3:53.52   4      27.74    57.78           1:23.80  2:23.36  2:54.86  3:21.82
         ROTHBERG, DASH      15
         CAMPBELL, JARED     15
         CHEN, EASTON        15
         PRESTON, NATE       16


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               4:01.37   5      27.47    57.55  1:26.82  1:59.95  2:27.67  3:02.27  3:30.77
         FRENN, TYSON        16
         STANWICK, MICHAEL   16
         REED-GREEN, GABE    15
         REAY, ROB           16
AH, A 15-16           16 SN ARDEN HILLS                 4:06.86   6      28.95  1:00.20  1:30.44  2:04.37  2:33.93  3:05.77  3:34.65
         SAN PEDRO, JAMES JUL15
         WATSON, ROBERT      15
         CHIH, LANCE         15
         RYLE, JOHN          15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               4:28.89   7      28.40    58.47  1:31.59  2:14.38  2:45.91  3:24.84  3:55.41
         GRAY, SAM           15
         PORCELLA, TOM       15
         NICHOLSON, ANDREW   15
         MCCABE, PATRICK     16

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA, A 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               7:53.51   1      27.94    57.58  1:28.28  1:58.09  2:25.21  2:55.23  3:26.40
         DECKERT, MIKE       16                                        3:57.77  4:25.57  4:56.18  5:27.19  5:56.18  6:23.70  6:53.78
         DWELLEY, JOHN       16                                        7:24.01
         HARDY, JASON        16
         BIEL, MATT          15
MEX, A 15-16          16 ** MEXICO                      8:16.91   2      27.74    58.36  1:31.67  2:04.40  2:32.51  3:03.63  3:36.66
         FRAUSTRO, DAVID     16                                        4:08.84           4:34.75  5:42.82  6:15.38  6:45.31  7:15.80
         VELAZQUEZ, GIOVANNI 15                                        7:46.85
         MORENO, LUIS        15
         JIMINEZ, ANDRES     16
SCSC, A 15-16         16 PC SANTA CLARA S               8:17.83   3      27.37    56.92  1:27.93  1:58.00  2:26.49  2:58.75  3:32.49
         MONSEES, ZACHARY    16                                        4:06.24  4:36.40  5:10.17  5:45.01  6:19.53  6:46.83  7:16.76
         BUGAJSKI, GABE      16                                        7:47.59
         GUIMARIN, CHRISTOPHE10
         TALBOTT, CHRIS      16
WCAB, A 15-16         16 PC WALNUT CREEK                8:34.37   4      28.15    59.09  1:32.70  2:06.98  2:35.79  3:08.15  3:40.78
         NGUYEN, THUY        16                                        4:12.03           4:39.00  5:49.49  6:24.39  6:53.45  7:26.87
         CAMPBELL, JARED     15                                        8:00.63
         CHEN, EASTON        15
         ROTHBERG, DASH      15
TERA, B 15-16         16 PC TERRAPINS SWI               8:48.18   5      28.62    59.68  1:31.47  2:03.19  2:33.60  3:08.86  3:45.92
         GRAY, SAM           15                                        4:20.44  4:49.60  5:22.54  5:57.40  6:32.55  7:03.05  7:36.99
         NICHOLSON, ANDREW   15                                        8:12.56
         DENTONE, PETER      15
         MCCABE, PATRICK     16
VJO, A 15-16          16 PC VALLEJO AQUAT               9:52.64   6      30.11  1:05.84  1:44.85  2:24.42  2:55.41  3:33.09  4:14.91
         STANWICK, MICHAEL   16                                        4:54.95  5:26.83  6:03.18  6:42.16  7:19.63  7:54.55  8:33.44
         REED-GREEN, GABE    15                                        9:14.45
         DOMERNS, BRIAN      16
         BAUTISTA, GARRET    15


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT  154
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH     25.63   2    25.55 F1
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    25.56   1    25.56 F2
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK     25.88   3    25.76 F3
ANDERSON, jAMES       18 SN FALLON BARRAC    25.99   4    25.81 F4
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           26.29   6    25.82 F5
BACHARACH, KEVIN      17 PC WALNUT CREEK     26.51   7    25.83 F6
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           26.18   5    26.05 F7
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL    27.04   8    27.47 F8

GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    25.56   1
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH     25.63   2
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK     25.88   3
ANDERSON, jAMES       18 SN FALLON BARRAC    25.99   4
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           26.18   5
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           26.29   6
BACHARACH, KEVIN      17 PC WALNUT CREEK     26.51   7
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL    27.04   8
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT    27.12   9
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT    28.83  10
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT    30.17  11

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH     55.79   2    54.38 F1  P    26.77
                                                                    F    26.22
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK     54.91   1    54.49 F2  P    26.59
                                                                    F    25.98
KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI    56.52   4    55.48 F3  P    27.61
                                                                    F    26.95
CHIU, MANUEL          17 ** MEXICO           56.05   3    55.66 F4  P    27.04
                                                                    F    27.09
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           56.74   6    55.67 F5  P    27.32
                                                                    F    26.84
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    57.65   8    56.05 F6  P    27.11
                                                                    F    27.51
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           56.59   5    57.00 F7  P    27.16
                                                                    F    27.35
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK     57.10   7    57.31 F8  P    27.32
                                                                    F    27.30

ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK     54.91   1              P    26.59
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH     55.79   2              P    26.77
CHIU, MANUEL          17 ** MEXICO           56.05   3              P    27.04
KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI    56.52   4              P    27.61
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           56.59   5              P    27.16
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO           56.74   6              P    27.32
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK     57.10   7              P    27.32
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT    57.65   8              P    27.11
AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO           58.01   9              P    28.13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, MATT          18 PC WALNUT CREEK     58.33  10              P    27.95
PORTEOUS, BRENT       18 PC WALNUT CREEK     59.28  11              P    28.69
BACHARACH, KEVIN      17 PC WALNUT CREEK   1:00.02  12              P    27.51
ERWIN, DAN            18 PC WALNUT CREEK   1:00.10  13              P    29.07
CHIANG, ALEXANDER     17 PC WALNUT CREEK   1:00.60  14              P    28.82

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI  1:57.36   1  1:57.47 F1  P    27.60    57.65  1:27.50
                                                                    F    27.76    57.86  1:27.83
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   1:58.40   2  1:57.90 F2  P    27.81    58.42  1:28.19
                                                                    F    27.61    57.24  1:27.60
CHIU, MANUEL          17 ** MEXICO         2:01.73   5  1:58.19 F3  P    28.74    59.76  1:30.62
                                                                    F    27.87    57.05  1:27.55
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         2:04.56   6  1:59.13 F4  P    29.08  1:00.07  1:32.07
                                                                    F    27.84    58.07  1:28.62
AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO         2:01.16   3  2:02.20 F5  P    28.48    59.42  1:29.98
                                                                    F    28.86    59.45  1:31.08
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:01.35   4  2:02.42 F6  P    28.87    59.80  1:30.29
                                                                    F    28.30    58.70  1:30.20
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:05.91   7  2:06.98 F7  P    29.08  1:00.68  1:33.41
                                                                    F    29.44  1:00.69  1:33.70
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  2:07.40   8  2:13.95 F8  P    28.57  1:01.16  1:34.46
                                                                    F    26.23  1:01.94  1:39.16

KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI  1:57.36   1              P    27.60    57.65  1:27.50
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   1:58.40   2              P    27.81    58.42  1:28.19
AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO         2:01.16   3              P    28.48    59.42  1:29.98
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:01.35   4              P    28.87    59.80  1:30.29
CHIU, MANUEL          17 ** MEXICO         2:01.73   5              P    28.74    59.76  1:30.62
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         2:04.56   6              P    29.08  1:00.07  1:32.07
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:05.91   7              P    29.08  1:00.68  1:33.41
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  2:07.40   8              P    28.57  1:01.16  1:34.46
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:07.93   9              P    29.40  1:01.46  1:34.75
ROGERS, MATT          18 PC WALNUT CREEK   2:08.53  10              P    30.33  1:03.01  1:35.74
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:08.93  11              P    30.02  1:02.88  1:36.19
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  2:11.55  12              P    29.87  1:02.39  1:36.74

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    17-18   400 FREE                                    EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI  4:12.52   1  4:07.63 F1  P    29.65  1:00.75  1:32.82  2:05.63  2:38.08  3:10.27  3:41.71
                                                                    F    28.86  1:00.52  1:31.83  2:03.46  2:34.84  3:06.45  3:37.62
CHIU, MANUEL          17 ** MEXICO         4:18.20   2  4:10.10 F2  P    30.22  1:02.62  1:35.46  2:07.95  2:40.68  3:14.25  3:47.27
                                                                    F    28.91  1:00.44  1:32.15  2:03.61  2:35.48  3:07.30  3:39.06
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   4:19.49   4  4:13.69 F3  P    30.04  1:01.91  1:35.35  2:08.64  2:41.68  3:14.16  3:46.83
                                                                    F    28.91  1:00.66  1:32.45  2:04.57  2:36.60  3:09.56  3:42.56
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  4:18.23   3  4:14.68 F4  P    30.35  1:03.05  1:36.26  2:09.36  2:41.87  3:14.32  3:47.29
                                                                    F    29.24  1:00.86  1:32.68  2:05.23  2:37.44  3:10.35  3:43.10


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    17-18   400 FREE                                    EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO         4:21.05   5  4:16.01 F5  P    30.30  1:02.05  1:34.80  2:08.02  2:41.24  3:14.82  3:48.63
                                                                    F    30.06  1:01.61  1:33.67  2:06.24  2:38.69  3:12.15  3:45.05
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  4:27.27   7  4:23.85 F6  P    30.77  1:03.82  1:38.16  2:12.27  2:46.58  3:20.54  3:54.12
                                                                    F    30.73  1:03.48  1:37.37  2:11.52  2:45.70  3:19.11  3:52.22
WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE  4:29.74   8  4:24.55 F7  P    30.33  1:03.24  1:37.10  2:11.48  2:46.39  3:21.45  3:55.97
                                                                    F    30.70  1:03.60  1:37.00  2:10.51  2:43.92  3:17.95  3:51.98
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         4:25.82   6  4:24.98 F8  P    30.61  1:02.75  1:36.12  2:09.48  2:43.66  3:17.88  3:51.98
                                                                    F    29.77  1:01.75  1:34.34  2:07.90  2:41.97  3:16.29  3:50.87

KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI  4:12.52   1              P    29.65  1:00.75  1:32.82  2:05.63  2:38.08  3:10.27  3:41.71
CHIU, MANUEL          17 ** MEXICO         4:18.20   2              P    30.22  1:02.62  1:35.46  2:07.95  2:40.68  3:14.25  3:47.27
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  4:18.23   3              P    30.35  1:03.05  1:36.26  2:09.36  2:41.87  3:14.32  3:47.29
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   4:19.49   4              P    30.04  1:01.91  1:35.35  2:08.64  2:41.68  3:14.16  3:46.83
AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO         4:21.05   5              P    30.30  1:02.05  1:34.80  2:08.02  2:41.24  3:14.82  3:48.63
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         4:25.82   6              P    30.61  1:02.75  1:36.12  2:09.48  2:43.66  3:17.88  3:51.98
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  4:27.27   7              P    30.77  1:03.82  1:38.16  2:12.27  2:46.58  3:20.54  3:54.12
WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE  4:29.74   8              P    30.33  1:03.24  1:37.10  2:11.48  2:46.39  3:21.45  3:55.97
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE  4:30.78   9              P    30.29  1:03.68  1:38.37  2:12.62  2:47.27  3:22.20  3:57.04
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT  4:30.94  10              P    30.62  1:03.48  1:37.86  2:12.80  2:48.03  3:23.20  3:57.99
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S  4:33.20  11              P    31.29  1:05.16  1:39.43  2:14.11  2:48.99  3:24.24  3:58.95
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI  4:35.26  12              P    31.17  1:05.08  1:39.92  2:15.18  2:50.66  3:26.16  4:01.40
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  4:37.38  13              P    31.71  1:05.42  1:40.55  2:16.06  2:51.41  3:26.81  4:02.47
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  4:40.09  14              P    32.40  1:07.74  1:43.81  2:19.34  2:55.01  3:30.30  4:05.89
ROGERS, MATT          18 PC WALNUT CREEK   4:41.68  15              P    33.00  1:07.74  1:42.97  2:18.88  2:54.39  3:29.99  4:06.39
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  4:47.85  16              P    31.84  1:05.95  1:41.41  2:17.96  2:54.75  3:32.24  4:10.58

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  1:03.29   2  1:02.37 F1  P    30.59
                                                                    F    30.31
ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         1:03.15   1  1:03.11 F2  P    31.10
                                                                    F    30.80
YOO, ARAM             17 PC MISSION SAN J  1:04.12   3  1:03.36 F3  P    30.82
                                                                    F    30.48
NUNEZ, KENJI          17 ** MEXICO         1:04.81   5  1:03.98 F4  P    31.45
                                                                    F    31.15
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  1:04.73   4  1:03.99 F5  P    32.01
                                                                    F    31.38
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   1:06.19   7  1:05.38 F6  P    32.58
                                                                    F    32.10
OXFORD, CARLOS        17 PC OAKLAND BARRA  1:06.66   8  1:06.44 F7  P    32.15
                                                                    F    31.79
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE  1:07.19   9  1:07.89 F8  P    32.54
                                                                    F    32.86

ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         1:03.15   1              P    31.10
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  1:03.29   2              P    30.59
YOO, ARAM             17 PC MISSION SAN J  1:04.12   3              P    30.82
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  1:04.73   4              P    32.01
NUNEZ, KENJI          17 ** MEXICO         1:04.81   5              P    31.45
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:05.29   6              P    31.91
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   1:06.19   7              P    32.58
OXFORD, CARLOS        17 PC OAKLAND BARRA  1:06.66   8              P    32.15
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE  1:07.19   9              P    32.54


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORTEOUS, GARRETT     18 PC WALNUT CREEK   1:07.78  10              P    32.90
YAMASAKI, KIMBALL     18 PC MISSION SAN J  1:08.24  11              P    33.12
CHIANG, ALEXANDER     17 PC WALNUT CREEK   1:08.97  12              P    32.44
BLINKOV, MISHA        17 PC KORET YOUTH S  1:09.51  13              P    33.84
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    1:11.23  14              P    34.53
BARNETT, MATTHEW      18 SN TUOLUMNE COUN  1:11.40  15              P    34.72
PORTEOUS, BRENT       18 PC WALNUT CREEK   1:12.11  16              P    35.27
ERWIN, DAN            18 PC WALNUT CREEK   1:12.31  17              P    35.24

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:17.14   2  2:12.18 F1  P    32.92  1:06.92  1:42.30
                                                                    F    31.84  1:04.74  1:38.50
ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         2:14.85   1  2:13.51 F2  P    31.84  1:05.42  1:40.19
                                                                    F    31.82  1:05.12  1:39.35
YOO, ARAM             17 PC MISSION SAN J  2:18.11   3  2:17.24 F3  P    31.64  1:05.97  1:41.74
                                                                    F    31.76  1:06.13  1:41.69
NUNEZ, KENJI          17 ** MEXICO         2:21.17   7  2:18.97 F4  P    33.30  1:08.18  1:44.80
                                                                    F    33.38  1:08.72  1:44.57
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE  2:20.36   4  2:19.64 F5  P    32.95  1:08.21  1:44.56
                                                                    F    33.10  1:08.51  1:44.13
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:21.34   8  2:20.49 F6  P    34.02  1:09.32  1:46.25
                                                                    F    33.51  1:08.77  1:45.04
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:21.16   6  2:21.52 F7  P    33.54  1:08.83  1:45.06
                                                                    F    33.98  1:10.23  1:46.02
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  2:20.91   5  2:23.73 F8  P    32.72  1:07.78  1:44.42
                                                                    F    32.48  1:07.96  1:45.65

ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         2:14.85   1              P    31.84  1:05.42  1:40.19
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:17.14   2              P    32.92  1:06.92  1:42.30
YOO, ARAM             17 PC MISSION SAN J  2:18.11   3              P    31.64  1:05.97  1:41.74
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE  2:20.36   4              P    32.95  1:08.21  1:44.56
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  2:20.91   5              P    32.72  1:07.78  1:44.42
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:21.16   6              P    33.54  1:08.83  1:45.06
NUNEZ, KENJI          17 ** MEXICO         2:21.17   7              P    33.30  1:08.18  1:44.80
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:21.34   8              P    34.02  1:09.32  1:46.25
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:26.63   9              P    35.96  1:13.15  1:50.64
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:28.49  10              P    35.34  1:12.77  1:51.51
KEMP, NIK             17 SN SIERRA MARLIN  2:29.29  11              P    34.43  1:11.75  1:50.60
YAMASAKI, KIMBALL     18 PC MISSION SAN J  2:30.13  12              P    36.27  1:14.46  1:52.18
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   2:31.94  13              P    36.56  1:15.09  1:53.98
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:32.72  14              P    36.49  1:15.20  1:54.56
GIUFFRIDA, JOEY       17 SN CALIFORNIA CA  2:34.19  15              P    35.67  1:13.85  1:53.69
FRASER, IAN           17 PC ORINDA AQUATI  2:35.00  16              P    36.46  1:15.19  1:54.98
IMAMOTO, DANIEL       17 PC AGCC OSPREY    2:35.22  17              P    35.32  1:13.43  1:54.28
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  2:35.43  18              P    36.32  1:15.22  1:54.69
RILEY, JONATHAN       18 PC SAN FRANCISCO  2:38.06  19              P    36.50  1:16.32  1:57.41
ARAVZ, ROBERTO        18 PC ALAMEDA ISLAN  2:39.18  20              P    36.81  1:16.94  1:58.27
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  2:40.40  21              P    37.86  1:17.85  1:59.36


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:09.44   1  1:08.85 F1  P    33.19
                                                                    F    32.85
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   1:11.36   2  1:10.50 F2  P    33.37
                                                                    F    33.52
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  1:14.58   4  1:10.90 F3  P    35.24
                                                                    F    33.86
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:13.18   3  1:11.40 F4  P    34.62
                                                                    F    34.15
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  1:17.01   7  1:14.99 F5  P    36.30
                                                                    F    35.41
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  1:16.27   5  1:15.59 F6  P    36.61
                                                                    F    36.36
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  1:16.48   6  1:15.75 F7  P    36.00
                                                                    F    35.69
MICHELMORE, KEVIN     17 SN ARDEN HILLS    1:18.22   8  1:18.80 F8  P    36.94
                                                                    F    37.59

FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:09.44   1              P    33.19
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   1:11.36   2              P    33.37
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  1:13.18   3              P    34.62
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  1:14.58   4              P    35.24
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  1:16.27   5              P    36.61
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  1:16.48   6              P    36.00
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  1:17.01   7              P    36.30
MICHELMORE, KEVIN     17 SN ARDEN HILLS    1:18.22   8              P    36.94
YAMASAKI, KIMBALL     18 PC MISSION SAN J  1:20.25   9              P    36.76
VELASQUEZ, DANIEL     18 PC SILICON VALLE  1:20.54  10              P    36.06
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT  1:25.70  11              P    39.41
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO          DQUED                   P    32.58
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT   DQUED                   P    39.25

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:40.38   4  2:29.87 F1  P    36.05  1:16.63  1:57.81
                                                                    F    34.74  1:12.95  1:51.33
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         2:33.37   2  2:30.19 F2  P    35.15  1:14.55  1:54.03
                                                                    F    34.12  1:12.86  1:51.74
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:32.93   1  2:35.47 F3  P    35.65  1:15.59  1:54.02
                                                                    F    36.19  1:16.45  1:55.83
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:39.75   3  2:39.50 F4  P    37.91  1:18.69  1:58.48
                                                                    F    36.94  1:17.05  1:56.94
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:44.68   7  2:41.99 F5  P    38.26  1:20.74  2:03.16
                                                                    F    38.85  1:20.31  2:01.73
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:44.07   5  2:42.98 F6  P    37.21  1:19.26  2:01.33
                                                                    F    37.76  1:20.01  2:01.29
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI  2:45.67   8  2:43.79 F7  P    36.46  1:19.46  2:02.86
                                                                    F    37.82  1:19.08  2:01.13
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:44.35   6  2:44.59 F8  P    38.11  1:20.08  2:02.29
                                                                    F    37.95  1:19.99  2:02.80


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:32.93   1              P    35.65  1:15.59  1:54.02
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         2:33.37   2              P    35.15  1:14.55  1:54.03
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:39.75   3              P    37.91  1:18.69  1:58.48
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:40.38   4              P    36.05  1:16.63  1:57.81
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:44.07   5              P    37.21  1:19.26  2:01.33
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:44.35   6              P    38.11  1:20.08  2:02.29
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:44.68   7              P    38.26  1:20.74  2:03.16
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI  2:45.67   8              P    36.46  1:19.46  2:02.86
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  2:46.92   9              P    38.56  1:21.20  2:04.08
MICHELMORE, KEVIN     17 SN ARDEN HILLS    2:47.72  10              P    37.78  1:19.83  2:03.77
PIPER, JACK           17 PC UKIAH DOLPHIN  2:52.23  11              P    38.50  1:21.87  2:07.05
VELASQUEZ, DANIEL     18 PC SILICON VALLE  2:58.42  12              P    37.84  1:21.94  2:09.36
MCGREGOR, KIRK        18 PC SEASIDE AQUAT  3:07.06  13
MAXWELL, AARON        17 PC SEASIDE AQUAT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   1:00.67   2    59.67 F1  P    28.95
                                                                    F    28.29
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO    59.85   1  1:00.56 F2  P    28.13
                                                                    F    28.23
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         1:02.46   4  1:01.62 F3  P    29.52
                                                                    F    29.01
NUNEZ, KENJI          17 ** MEXICO         1:02.34   3  1:02.38 F4  P    29.53
                                                                    F    28.70
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   1:02.92   6  1:02.48 F5  P    30.03
                                                                    F    29.27
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:03.69   7  1:03.52 F6  P    30.13
                                                                    F    30.16
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  1:04.14   8  1:03.53 F7  P    30.02
                                                                    F    29.49
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         1:02.85   5   DQUED  F   P    30.05

HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO    59.85   1              P    28.13
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   1:00.67   2              P    28.95
NUNEZ, KENJI          17 ** MEXICO         1:02.34   3              P    29.53
GARCIA, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         1:02.46   4              P    29.52
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         1:02.85   5              P    30.05
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   1:02.92   6              P    30.03
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  1:03.69   7              P    30.13
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  1:04.14   8              P    30.02
HALL, JOSHWIN         17 PC KORET YOUTH S  1:05.22   9              P    30.08
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  1:05.31  10              P    30.18
BACHARACH, KEVIN      17 PC WALNUT CREEK   1:05.94  11              P    29.28
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT  1:06.03  12              P    30.41
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  1:07.16  13              P    31.00
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  1:10.37  14              P    31.91
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P    29.32


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:12.26   1  2:08.83 F1  P    29.80  1:02.85  1:37.55
                                                                    F    28.37  1:00.40  1:33.83
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:24.13   6  2:14.78 F2  P    31.39  1:08.02  1:46.67
                                                                    F    29.89  1:04.26  1:39.14
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK   2:18.22   2  2:16.05 F3  P    30.65  1:05.18  1:40.98
                                                                    F    29.77  1:04.58  1:39.92
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   2:19.23   3  2:16.51 F4  P    30.11  1:03.65  1:40.43
                                                                    F    29.71  1:03.20  1:38.81
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  2:21.78   4  2:19.60 F5  P    32.65  1:09.45  1:46.14
                                                                    F    31.44  1:07.45  1:43.58
WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE  2:22.76   5  2:21.77 F6  P    31.43  1:06.90  1:44.68
                                                                    F    30.80  1:05.78  1:43.40
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:26.00   7  2:26.86 F7  P    31.71  1:08.21  1:46.54
                                                                    F    32.66  1:09.63  1:48.84
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  2:39.63   9  2:42.94 F8  P    34.17  1:13.28  1:56.44
                                                                    F    34.37  1:15.35  1:58.93
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  2:41.73  10  2:42.94 F8  P    34.03  1:14.36  1:57.89
                                                                    F    34.37  1:15.35  1:58.93

CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:12.26   1              P    29.80  1:02.85  1:37.55
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK   2:18.22   2              P    30.65  1:05.18  1:40.98
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   2:19.23   3              P    30.11  1:03.65  1:40.43
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  2:21.78   4              P    32.65  1:09.45  1:46.14
WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE  2:22.76   5              P    31.43  1:06.90  1:44.68
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:24.13   6              P    31.39  1:08.02  1:46.67
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:26.00   7              P    31.71  1:08.21  1:46.54
DORSHKIND, MARK       17 PC ORINDA AQUATI  2:33.35   8              P    34.77  1:13.59  1:53.61
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  2:39.63   9              P    34.17  1:13.28  1:56.44
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT  2:41.73  10              P    34.03  1:14.36  1:57.89
GALUTIRA, JED         18 PC SEASIDE AQUAT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         2:17.70   3  2:13.65 F1  P    29.01  1:03.98  1:45.30
                                                                    F    28.60  1:02.21  1:42.70
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:17.50   2  2:15.90 F2  P    28.95  1:03.68  1:46.41
                                                                    F    28.30  1:02.29  1:45.04
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         2:18.10   4  2:16.21 F3  P    29.79  1:07.06  1:45.95
                                                                    F    29.34  1:06.16  1:44.17
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:21.74   7  2:18.14 F4  P    30.49  1:10.28  1:47.99
                                                                    F    30.21  1:09.71  1:46.69
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:20.25   6  2:20.19 F5  P    29.28  1:08.56  1:49.40
                                                                    F    29.72  1:08.44  1:49.20
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK   2:15.67   1  2:22.31 F6  P    28.98  1:04.40  1:44.50
                                                                    F    29.53  1:09.06  1:50.67
YOO, ARAM             17 PC MISSION SAN J  2:22.48   8  2:23.62 F7  P    30.00  1:04.78  1:47.52
                                                                    F    31.06  1:06.38  1:49.96
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:23.54   9  2:27.44 F8  P    31.60  1:10.54  1:51.39
                                                                    F    31.88  1:11.88  1:54.07


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK   2:15.67   1              P    28.98  1:04.40  1:44.50
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  2:17.50   2              P    28.95  1:03.68  1:46.41
ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         2:17.70   3              P    29.01  1:03.98  1:45.30
JACOBO, ALEJANDRO     17 ** MEXICO         2:18.10   4              P    29.79  1:07.06  1:45.95
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL  2:19.92   5              P    30.40  1:05.80  1:46.89
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  2:20.25   6              P    29.28  1:08.56  1:49.40
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  2:21.74   7              P    30.49  1:10.28  1:47.99
YOO, ARAM             17 PC MISSION SAN J  2:22.48   8              P    30.00  1:04.78  1:47.52
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  2:23.54   9              P    31.60  1:10.54  1:51.39
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  2:25.45  10              P    30.90  1:08.35  1:51.00
KEMP, NIK             17 SN SIERRA MARLIN  2:26.04  11              P    32.36  1:10.98  1:54.25
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI  2:26.79  12              P    32.01  1:09.80  1:52.99
ROTHWAY, MATHEW       18 PC WALNUT CREEK   2:27.28  13              P    31.29  1:10.02  1:52.62
ERWIN, DAN            18 PC WALNUT CREEK   2:28.10  14              P    32.00  1:11.59  1:53.23
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL  2:28.71  15              P    32.86  1:12.41  1:54.99

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         4:50.41   1  4:45.20 F1  P    30.01  1:03.72  1:39.59  2:15.22  2:57.88  3:42.15  4:16.49
                                                                    F    29.26  1:02.99  1:39.00  2:14.20  2:56.32  3:39.73  4:12.70
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  4:55.66   4  4:47.80 F2  P    29.85  1:05.26  1:45.27  2:24.38  3:05.41  3:46.31  4:20.38
                                                                    F    30.02  1:04.26  1:44.57  2:22.44  3:03.22  3:43.91  4:16.27
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  4:54.17   3  4:50.26 F3  P    29.03  1:02.18  1:39.19  2:15.68  3:01.53  3:47.78  4:21.36
                                                                    F    29.03  1:01.97  1:38.49  2:14.52  2:59.27  3:44.72  4:18.06
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK   4:50.67   2  4:51.96 F4  P    29.97  1:04.82  1:43.30  2:23.05  3:04.01  3:47.04  4:18.96
                                                                    F    29.90  1:03.73  1:42.93  2:22.39  3:03.97  3:47.16  4:20.27
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  4:58.60   7  4:56.84 F5  P    30.70  1:07.43  1:45.40  2:22.70  3:05.42  3:48.98  4:24.20
                                                                    F    30.97  1:07.27  1:45.75  2:23.43  3:06.55  3:50.59  4:24.07
WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE  4:56.88   5  5:00.43 F6  P    30.39  1:05.79  1:45.99  2:26.27  3:07.06  3:49.53  4:23.96
                                                                    F    30.54  1:05.35  1:46.61  2:26.46  3:08.60  3:52.40  4:26.98
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  5:10.26   9  5:14.34 F7  P    32.68  1:09.46  1:52.72  2:32.96  3:16.27  3:59.04  4:35.92
                                                                    F    32.42  1:09.74  1:52.65  2:33.72  3:17.11  4:01.23  4:38.89
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  5:09.66   8  5:16.33 F8  P    31.97  1:08.01  1:51.35  2:33.44  3:18.24  4:03.18  4:36.12
                                                                    F    31.80  1:07.71  1:53.38  2:37.97  3:23.69  4:08.24  4:43.03

ESCOBAR, LUIS         17 ** MEXICO         4:50.41   1              P    30.01  1:03.72  1:39.59  2:15.22  2:57.88  3:42.15  4:16.49
MCGOWAN, JON          17 PC WALNUT CREEK   4:50.67   2              P    29.97  1:04.82  1:43.30  2:23.05  3:04.01  3:47.04  4:18.96
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE  4:54.17   3              P    29.03  1:02.18  1:39.19  2:15.68  3:01.53  3:47.78  4:21.36
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO  4:55.66   4              P    29.85  1:05.26  1:45.27  2:24.38  3:05.41  3:46.31  4:20.38
WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE  4:56.88   5              P    30.39  1:05.79  1:45.99  2:26.27  3:07.06  3:49.53  4:23.96
SZE, MARC             17 ** UNIV BRITISH   4:58.27   6              P    30.11  1:04.19  1:44.34  2:23.46  3:08.35  3:53.68  4:27.01
ALLISON, ANDREW       17 PC VALLEJO AQUAT  4:58.60   7              P    30.70  1:07.43  1:45.40  2:22.70  3:05.42  3:48.98  4:24.20
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT  5:09.66   8              P    31.97  1:08.01  1:51.35  2:33.44  3:18.24  4:03.18  4:36.12
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT  5:10.26   9              P    32.68  1:09.46  1:52.72  2:32.96  3:16.27  3:59.04  4:35.92
FELIX, NIKO           17 PC VALLEJO AQUAT  5:10.31  10              P    32.40  1:09.29  1:52.58  2:35.36  3:15.98  3:59.27  4:35.95
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI  5:10.95  11              P    32.32  1:11.57  1:53.37  2:33.72  3:17.40  4:02.47  4:37.53
JACKSON, BRET         17 WV WEST VIRGINIA  5:13.42  12              P    32.54  1:11.78  1:54.20  2:35.16  3:18.52  4:03.13  4:39.15
KEMP, NIK             17 SN SIERRA MARLIN  5:14.86  13              P    33.59  1:12.57  1:52.07  2:31.18  3:17.38  4:04.44  4:39.69
LU, JEFFREY           17 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    33.75  1:12.91  1:53.91  2:34.36  3:17.85  4:02.27  4:38.33
VERGARA, JUSTIN       17 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    31.71  1:09.37  1:50.33  2:28.96  3:10.82  3:52.93  4:28.49


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      1:53.62   1      29.71  1:00.26  1:27.84
         NUNEZ, KENJI        17
         JACOBO, ALEJANDRO   17
         GARCIA, ALEJANDRO   17
         CHIU, MANUEL        17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:56.83   2      30.34  1:02.29  1:30.18
         CHIANG, ALEXANDER   17
         ROTHWAY, MATHEW     18
         BAKER, MATT         18
         ERWIN, DAN          18
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               2:00.23   3      31.70  1:03.87  1:34.13
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               2:05.48   4      29.35  1:05.70  1:36.89
         GALUTIRA, JED       18
         MCGREGOR, KIRK      18
         PACHECO, FRANCO     18
         VOGEL, ANDREW       18

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      4:07.37   1      31.37  1:04.06  1:35.23  2:11.68  2:39.41  3:12.04  3:38.60
         NUNEZ, KENJI        17
         JACOBO, ALEJANDRO   17
         ESCOBAR, LUIS       17
         GARCIA, ALEJANDRO   17
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               4:18.21   2      32.73  1:06.85           1:33.99  1:39.27  2:15.83  2:46.00
         ALLISON, ANDREW     17
         FELIX, NIKO         17
         DESENNA, MARIO      18
         SCRUTCHINS, BEN     17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                4:30.24   3      32.38  1:07.04  1:42.23  2:23.03  2:52.31  3:25.57  3:56.11
         ROTHWAY, MATHEW     18
         MCGOWAN, JON        17
         BAKER, MARK         18
         SAPOZHNIKOV, IVAN   18
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               4:54.64   4      39.99  1:23.80  2:02.45  2:48.30  3:18.22  3:27.51
         MAXWELL, AARON      17
         MCGREGOR, KIRK      18
         GALUTIRA, JED       18
         PACHECO, FRANCO     18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:41.28   1      24.92    49.58  1:15.57
         CHASE, ADRIAN       18
         ROTHWAY, MATHEW     18
         PORTEOUS, GARRETT   18
         MCGOWAN, JON        17
MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      1:42.97   2      25.46    50.86  1:17.52
         GARCIA, ALEJANDRO   17
         JACOBO, ALEJANDRO   17
         AROESTI, JOSE       17
         CHIU, MANUEL        17
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               1:47.30   3      26.88    53.29  1:19.96
         SCRUTCHINS, BEN     17
         ALLISON, ANDREW     17
         FELIX, NIKO         17
         KEARNEY, BRENDAN    17
WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                1:48.90   4      27.17    54.37  1:22.92
         ERWIN, DAN          18
         ROGERS, MATT        18
         SAPOZHNIKOV, IVAN   18
         BAKER, MARK         18
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               1:51.33   5      27.57    56.65  1:26.30
         PACHECO, FRANCO     18
         MAXWELL, AARON      17
         MCGREGOR, KIRK      18
         GALUTIRA, JED       18

============================================================================================================================
   EVENT  162                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT  162
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      3:44.51   1      27.29    55.70  1:23.34  1:53.23  2:19.80  2:49.41  3:16.04
         CHIU, MANUEL        17
         JACOBO, ALEJANDRO   17
         ESCOBAR, LUIS       17
         GARCIA, ALEJANDRO   17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                3:50.92   2      28.29    57.74  1:25.99  1:56.30  2:24.11  2:54.47  3:20.70
         MCGOWAN, JON        17
         BAKER, M            18
         ROGERS, MATT        18
         ROTHWAY, MATHEW     18
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               3:53.41   3      28.27    58.09  1:26.21  1:55.91  2:23.53  2:53.94
         SCRUTCHINS, BEN     17
         FELIX, NIKO         17
         ALLISON, ANDREW     17
         KEARNEY, BRENDAN    17
SEA, A 17-18          18 PC SEASIDE AQUAT               4:06.99   4      27.93    56.62  1:27.10  2:01.39  2:31.54  3:07.88  3:35.57
         GALUTIRA, JED       18
         MCGREGOR, KIRK      18
         MCGREGOR, AARON     17
         PACHECO, FRANCO     18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX, A 17-18          18 ** MEXICO                      8:10.71   1      28.93  1:00.10  1:31.53  2:02.52  2:31.37  3:02.51  3:34.98
         GARCIA, ALEJANDRO   17                                        4:07.42  4:35.05  5:05.39  5:37.24  6:09.43  6:37.65  7:08.44
         AROESTI, JOSE       17                                        7:40.09
         ESCOBAR, LUIS       17
         CHIU, MANUEL        17
WCAB, A 17-18         18 PC WALNUT CREEK                8:26.02   2      29.28  1:01.28  1:34.36  2:05.21  2:33.65  3:05.08  3:38.82
         MCGOWAN, JON        17                                        4:13.21  4:42.79  5:14.61  5:48.70  6:21.72  6:50.95  7:23.65
         PORTEOUS, GARRETT   18                                        7:55.56
         ROGERS, MATT        18
         ROTHBERG, DASH      15
VJO, A 17-18          18 PC VALLEJO AQUAT               8:27.06   3      29.16  1:00.72  1:33.59  2:05.41  2:34.90  3:07.50  3:41.73
         SCRUTCHINS, BEN     17                                        4:15.35  4:44.09  5:16.28  5:50.48  6:21.53  6:50.79  7:23.39
         FELIX, NIKO         17                                        7:55.70
         ALLISON, ANDREW     17
         DESENNA, MARIO      18
WCAB, B 17-18         18 PC WALNUT CREEK                8:56.91   4      30.01  1:02.46  1:37.29  2:12.71  2:44.63  3:18.73  3:54.19
         PORTEOUS, BRENT     18                                        4:29.19  4:58.78  5:33.96  6:11.28  6:47.73  7:16.58  7:48.84
         ERWIN, DAN          18                                        8:22.98
         CHIANG, ALEXANDER   17
         BANNOWSKY, SHAYN    17

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI               8:31.87   1    1:02.37  1:02.37  1:34.88  2:06.73  2:39.21  3:10.89  3:43.32
                                                                       4:15.35  4:39.79  5:19.90  5:52.46  6:25.25  6:49.76  7:30.82
                                                                       7:56.75
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S               8:32.34   2      58.61    58.61  1:30.70  2:03.17  2:35.99  3:08.60  3:41.56
                                                                       4:14.08  4:46.78  5:19.54  5:52.23  6:25.11  6:57.98  7:30.77
                                                                       8:02.65
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO                      8:32.86   3    1:02.29  1:02.29  1:34.64  2:07.17  2:39.80  3:12.25  3:44.91
                                                                       4:17.89  4:50.69  5:23.16  5:55.30  6:27.45  6:59.92  7:32.15
                                                                       8:02.73
HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI               8:36.58   4    1:02.82  1:02.82  1:35.33  2:07.55  2:40.17  3:12.75  3:43.39
                                                                       4:18.14  4:51.08  5:23.86  5:56.77  6:29.85  7:01.94  7:34.15
                                                                       8:05.87
DECKERT, MIKE         16 PC TERRAPINS SWI               8:40.10   5    1:02.57  1:02.57  1:35.62  2:08.15  2:40.69  3:13.22  3:45.83
                                                                       4:18.73  4:51.47  5:24.51  5:57.23  6:30.26  7:02.96  7:35.90
                                                                       8:08.71
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO                  8:49.55   6      30.10  1:02.35  1:35.95  2:09.27  2:43.58  3:17.23  3:50.89
                                                                       4:24.43  4:57.80  5:30.86  6:04.32  6:37.46  7:10.43  7:43.20
                                                                       8:17.05
CARRANZA, TRAVIS      17 PC SANTA ROSA NE               8:52.01   7      30.23  1:02.98  1:35.97  2:08.85  2:42.09  3:15.30  3:49.06
                                                                       4:23.04  4:47.79  5:29.99  6:03.63  6:37.62  7:11.21  7:45.48
                                                                       8:19.34
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH                8:52.89   8      30.23  1:03.33  1:37.13  2:11.29  2:44.93  3:19.00  3:42.76
                                                                       4:26.49  4:59.99  5:33.67  6:07.40  6:41.24  7:14.79  7:48.19
                                                                       8:19.83


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS                 8:53.77   9      30.36  1:03.46  1:23.30  2:10.63  2:44.41  3:18.39  3:52.32
                                                                       4:26.02  4:49.34  5:32.57  5:57.20  6:40.13  7:14.32  7:48.15
                                                                       8:11.67
KOLLMANN, DREW        15 CC MERCED SKIMME               8:54.00  10      30.43  1:03.75  1:37.79  2:11.47  2:45.27  3:19.19  3:52.62
                                                                       4:26.52  5:00.19  5:34.32  6:08.25  6:42.37  7:16.11  7:49.65
                                                                       8:22.50
KING, RODNEY          15 MD NORTH BALTIMO               8:54.51  11      30.08  1:02.65  1:24.24  2:09.19  2:42.92  3:16.43  3:50.25
                                                                       4:24.31  4:58.16  5:32.12  6:06.14  6:40.31  7:14.25  7:47.80
                                                                       8:05.63
TALBOTT, CHRIS        16 PC SANTA CLARA S               8:54.64  12    1:01.31  1:01.31  1:34.80  2:07.57  2:41.14  3:14.53  3:48.60
                                                                       4:22.26  4:56.40  5:30.52  6:05.47  6:39.63  7:14.30  7:48.90
                                                                       8:22.85
AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO                      8:54.81  13    1:03.57  1:03.57  1:37.05  2:10.48  2:44.16  3:18.17  3:52.53
                                                                       4:27.17  5:01.38  5:35.50  6:09.70  6:43.72  7:17.41  7:50.81
                                                                       8:23.30
DWELLEY, JOHN         16 PC TERRAPINS SWI               8:55.45  14      30.05  1:03.82  1:37.24  2:10.96  2:40.24  3:18.47  3:51.92
                                                                       4:25.30  4:47.75  5:31.93  6:05.38  6:39.40  7:13.17  7:47.67
                                                                       8:15.22
GRAY, SAM             15 PC TERRAPINS SWI               8:56.02  15    1:03.10  1:03.10  1:36.51  2:10.13  2:43.65  3:17.39  3:47.09
                                                                       4:25.37  4:52.35  5:33.07  6:05.13  6:40.93  7:14.62  7:49.08
                                                                       8:17.23
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT               8:59.92  16      31.52  1:05.70  1:40.68  2:15.62  2:50.49  3:25.36  3:59.30
                                                                       4:32.60  5:06.99  5:40.43  6:10.02  6:48.10  7:21.49  7:54.77
                                                                       8:20.90
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S               9:05.98  17      31.49  1:05.47  1:39.67  2:13.96  2:48.08  3:22.52  3:56.84
                                                                       4:31.27  5:05.31  5:40.18  6:14.69  6:49.38  7:23.70  7:58.83
                                                                       8:26.95
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S               9:06.95  18      31.90  1:05.98  1:40.09  2:14.49  2:48.75  3:23.49  3:58.05
                                                                       4:32.81  5:07.55  5:42.43  6:17.04  6:52.31  7:27.16  8:01.81
                                                                       8:36.31
OLVERA, OSCAR         14 ** MEXICO                      9:07.27  19      31.53  1:06.18  1:41.13  2:16.21  2:51.16  3:26.06  4:00.78
                                                                       4:35.32  5:09.33  5:43.50  6:17.78  6:52.22  7:26.43  8:00.59
                                                                       8:34.18
LYNCH, ERIC           14 PC SANTA CLARA S               9:07.39  20      30.99  1:04.76  1:39.03  2:13.38  2:47.96  3:22.10  3:56.85
                                                                       4:31.33  5:06.23  5:40.47  6:11.91  6:49.77  7:24.69  7:58.95
                                                                       8:25.83
GROTH, TIMOTHY        15 MD NORTH BALTIMO               9:10.63  21      30.63  1:04.47  1:38.99  2:13.69  2:48.25  3:22.95  3:57.81
                                                                       4:32.68  5:07.56  5:42.56  6:17.51  6:52.75  7:27.63  8:02.93
                                                                       8:36.68
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC               9:11.34  22      30.98  1:05.41  1:40.02  2:14.11  2:48.90  3:23.38  3:58.00
                                                                       4:32.53  5:06.76  5:42.00  6:16.96  6:52.36  7:27.93  8:02.85
                                                                       8:38.43
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE               9:11.57  23      30.06  1:03.36  1:37.76  2:12.30  2:46.89  3:21.83  3:56.90
                                                                       4:31.98  5:06.67  5:41.73  6:16.64  6:51.71  7:26.99  8:02.21
                                                                       8:37.38
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S               9:11.88  24      31.48  1:06.01  1:41.33  2:16.30  2:51.45  3:26.65  4:01.70
                                                                       4:36.88  5:11.88  5:47.37  6:22.17  6:56.56  7:31.31  8:05.43
                                                                       8:39.69
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ               9:13.25  25      31.89  1:05.51  1:28.09  2:14.23  2:39.43  3:23.65  3:50.44
                                                                       4:34.97  5:05.18  5:46.32  6:21.25  6:56.89  7:22.67  8:05.88
                                                                       8:40.08
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI               9:14.20  26      30.76  1:04.67  1:39.33  2:14.28  2:48.89  3:24.02  3:59.10
                                                                       4:33.68  5:08.62  5:43.94  6:19.42  6:54.77  7:30.16  8:05.09
                                                                       8:36.28
BENSON, ZACHARY       15 SN CALIFORNIA CA               9:14.28  27      31.59  1:05.55  1:40.37  2:15.31  2:44.69  3:25.87  3:51.32
                                                                       4:36.18  5:07.61  5:46.07  6:13.14  6:56.49  7:29.85  8:06.11
                                                                       8:31.34
THOMPSON, BRADLEY     15 PC PALO ALTO SWI               9:17.48  28      30.59  1:04.67  1:39.68  2:14.61  2:49.67  3:25.13  4:00.10
                                                                       4:34.98  5:09.98  5:45.35  6:21.11  6:56.76  7:32.46  8:07.74
                                                                       8:43.18


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ADKINS, RYAN          14 SN SIERRA MARLIN               9:18.04  29      31.72  1:06.87  1:42.29  2:17.59  2:52.98  3:28.46  4:03.87
                                                                       4:39.08  5:14.54  5:49.31  6:24.14  6:59.23  7:34.42  8:09.63
                                                                       8:44.43
SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT               9:18.04  30      31.19  1:05.58  1:40.59  2:15.97  2:51.69  3:27.32  3:56.37
                                                                       4:38.16  5:13.82  5:49.32  6:25.00  7:00.25  7:35.53  8:10.88
                                                                       8:36.81
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S               9:18.28  31      31.68  1:06.04  1:40.70  2:15.92  2:51.31  3:26.90  4:02.35
                                                                       4:37.67  4:57.72  5:48.54  6:24.48  7:00.32  7:35.53  8:11.14
                                                                       8:45.94
HOGUE, JACOB          17 CO GRAND JUNCTIO               9:18.51  32      30.77  1:05.38  1:41.11  2:16.75  2:53.01  3:29.36  4:05.17
                                                                       4:40.39  5:16.69  5:52.38  6:28.37  7:04.30  7:32.80  8:15.19
                                                                       8:48.02
KEMP, NIK             17 SN SIERRA MARLIN               9:18.84  33      31.73  1:07.02  1:38.38  2:19.02  2:54.21  3:29.91  4:05.26
                                                                       4:40.51  5:03.05  5:50.24  6:25.14  7:00.11  7:35.91  8:10.91
                                                                       8:39.70
MONKELIEN, CAMERON    15 AZ SUN DEVIL AQU               9:19.84  34      30.76  1:04.62  1:39.40  2:14.58  2:49.39  3:24.85  4:00.28
                                                                       4:35.68  5:11.21  5:47.84  6:21.01  7:00.75  7:36.02  8:12.16
                                                                       8:40.64
WOODRUFF, ANDREW      14 SN ARDEN HILLS                 9:20.08  35      30.47  1:05.28  1:40.59  2:16.25  2:41.30  3:26.75  4:01.76
                                                                       4:36.86  5:03.09  5:47.83  6:23.23  6:59.49  7:29.46  8:10.63
                                                                       8:45.88
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S               9:20.43  36      30.80  1:05.30  1:40.61  2:16.35  2:51.74  3:27.38  4:02.73
                                                                       4:38.13  5:13.81  5:49.64  6:21.34  7:00.22  7:30.96  8:11.42
                                                                       8:46.51
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S               9:21.03  37      31.07  1:05.96  1:41.75  2:16.85  2:52.87  3:28.47  3:55.26
                                                                       4:39.86  5:15.48  5:51.22  6:22.63  7:02.27  7:37.52  8:12.98
                                                                       8:42.56
SHORES, KEVIN         15 AZ SUN DEVIL AQU               9:22.44  38      29.88  1:03.86  1:37.37  2:14.61  2:50.41  3:25.83  3:59.38
                                                                       4:36.75  5:04.08  5:48.83  6:24.86  7:01.11  7:37.31  8:13.49
                                                                       8:41.76
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S               9:23.97  39      32.29  1:07.26  1:42.79  2:18.55  2:54.48  3:30.17  4:06.07
                                                                       4:41.48  5:13.76  5:52.67  6:28.66  7:03.78  7:39.45  8:14.68
                                                                       8:50.12
DOYLE, SPENCER        15 SN SIERRA MARLIN               9:24.84  40      32.67  1:08.77  1:45.00  2:20.64  2:56.74  3:32.38  4:07.88
                                                                       4:43.90  5:19.49  5:55.26  6:30.70  7:06.49  7:41.74  8:16.75
                                                                       8:51.44
COSTELLA, KIEL        16 PC CARSON AQUATI               9:26.41  41      32.55  1:07.81  1:43.21  2:18.89  2:54.54  3:30.12  4:05.83
                                                                       4:41.60  5:17.03  5:52.88  6:29.03  7:04.93  7:40.64  8:16.18
                                                                       8:51.95
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S               9:26.57  42      32.21  1:06.83  1:42.42  2:17.70  2:53.74  3:29.45  4:05.48
                                                                       4:40.92  5:15.37  5:52.84  6:20.94  7:04.32  7:40.16  8:16.01
                                                                       8:51.81
RICHMAN, GARRETT      13 SN SIERRA MARLIN               9:27.57  43      32.00  1:07.03  1:42.44  2:18.07  2:53.32  3:28.48  4:04.06
                                                                       4:39.26  5:14.82  5:50.15  6:26.41  7:03.73  7:34.23  8:17.75
                                                                       8:49.38
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT               9:28.98  44      32.52  1:08.16  1:43.32  2:19.03  2:54.98  3:31.44  4:07.03
                                                                       4:42.72  5:18.59  5:54.45  6:31.41  7:07.54  7:43.93  8:20.43
                                                                       8:55.98
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI               9:29.32  45      31.56  1:06.70  1:42.32  2:18.61  2:39.71  3:30.51  4:06.44
                                                                       4:42.47  5:03.18  5:54.81  6:31.02  7:07.12  7:43.19  8:19.22
                                                                       8:48.75
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE               9:29.69  46      33.61  1:09.40  1:41.43  2:21.71  2:52.82  3:32.97  4:03.10
                                                                       4:45.50  5:15.55  5:58.56  6:31.20  7:10.73  7:41.50  8:22.48
                                                                       8:56.52
SWEENEY, SHAUN        14 SI BLUE FINS SWI               9:31.26  47      32.91  1:08.23  1:44.45  2:19.82  2:55.72  3:31.44  4:08.46
                                                                       4:44.33  5:15.12  5:57.11  6:33.95  7:09.59  7:46.00  8:21.61
                                                                       8:57.16
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S               9:33.10  48      32.32  1:07.65  1:43.21  2:19.15  2:55.36  3:31.72  4:08.15
                                                                       4:44.76  5:21.02  5:57.31  6:33.72  7:09.70  7:46.16  8:22.24
                                                                       8:58.22


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEILER, DAVID         13 SN SIERRA MARLIN               9:34.29  49
HESSLER, WALTER       15 PC SANTA CLARA S               9:34.96  50      31.69  1:06.55  1:41.97  2:17.87  2:54.40  3:30.67  4:07.03
                                                                       4:43.30  5:19.65  5:56.02  6:32.87  7:09.59  7:46.09  8:22.36
                                                                       8:59.18
REAY, ROB             16 PC VALLEJO AQUAT               9:35.96  51      32.10  1:08.46  1:44.83  2:21.44  2:58.50  3:35.32  4:11.87
                                                                       4:48.46  5:18.86  6:01.71  6:38.62  7:15.25  7:51.55  8:27.34
                                                                       9:03.32
BROTZSY, ILYA         13 ** UNIV BRITISH                9:36.77  52      33.35  1:09.00  1:45.14  2:21.50  2:57.98  3:34.74  4:11.50
                                                                       4:47.89  5:24.80  6:01.56  6:38.20  7:14.68  7:51.02  8:20.33
                                                                       9:02.73
SAKELL, NICK          13 MD NORTH BALTIMO               9:38.59  53      32.53  1:08.49  1:45.31  2:21.93  2:58.57  3:35.33  4:10.97
                                                                       4:47.86  5:24.58  6:01.28  6:37.87  7:14.28  7:50.42  8:26.96
                                                                       8:47.58
STONER, MICHAEL       15 SN UNATTACHED SI               9:39.44  54      33.01  1:09.88  1:40.91  2:22.77  2:59.49  3:35.79  4:11.95
                                                                       4:48.62  5:24.57  6:00.92  6:37.50  7:14.25  7:50.26  8:27.00
                                                                       9:03.47
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S               9:40.13  55      32.11  1:07.24  1:43.40  2:19.80  2:56.36  3:32.89  4:09.85
                                                                       4:46.89  5:23.96  6:01.11  6:38.24  7:14.82  7:51.75  8:28.45
                                                                       9:04.73
PAIGE, MATTHEW        13 SN ARDEN HILLS                 9:40.45  56      32.43  1:08.11  1:44.88  2:22.04  2:48.73  3:34.85  4:02.32
                                                                       4:48.62  5:15.82  6:01.78  6:38.21  7:14.89  7:51.70  8:28.41
                                                                       9:04.64
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               9:43.08  57      32.24  1:07.31  1:42.74  2:19.56  2:46.37  3:33.56  4:10.56
                                                                       4:48.29  5:15.62  6:02.70  6:39.98  7:17.58  7:48.28  8:32.21
                                                                       9:05.39
MC GRAW, TODD         12 WV WEST VIRGINIA               9:43.71  58      33.47  1:09.81  1:42.17  2:21.98  2:54.89  3:36.01  4:00.76
                                                                       4:50.84  5:17.92  6:05.41  6:28.77  7:19.68  7:49.87  8:34.06
                                                                       9:00.62
SANGALANG, CAESAR     14 PC VALLEJO AQUAT               9:44.25  59      32.02  1:06.78  1:43.30  2:19.55  2:56.21  3:33.07  4:10.05
                                                                       4:46.87  5:21.55  6:01.47  6:35.41  7:15.24  7:48.36  8:29.95
                                                                       9:00.47
NISSEN, TROY          14 SN ARDEN HILLS                 9:45.01  60      31.39  1:06.15  1:41.61  2:17.99  2:53.85  3:31.25  4:01.00
                                                                       4:46.72  5:14.14  6:02.13  6:30.36  7:16.72  7:40.92  8:31.81
                                                                       9:03.14
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 13 MD NORTH BALTIMO               9:45.34  61      32.89  1:08.10  1:44.52  2:20.31  2:56.76  3:33.27  4:10.37
                                                                       4:47.51  5:24.98  6:02.37  6:39.84  7:16.86  7:54.61  8:32.05
                                                                       9:09.38
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S               9:45.38  62      32.70  1:08.31  1:44.80  2:21.99  2:58.88  3:36.06  4:12.66
                                                                       4:50.54  5:16.49  6:05.05  6:41.69  7:19.61  7:48.99  8:33.78
                                                                       9:04.33
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S               9:55.42  63      33.92  1:10.56  1:47.99  2:25.02  3:02.76  3:40.52  4:18.28
                                                                       4:56.12  5:33.62  6:10.86  6:48.66  7:26.53  8:04.54  8:41.76
                                                                       9:19.37
SZE, MATTHEW          14 ** UNIV BRITISH                9:56.43  64      31.02  1:04.99  1:39.95  2:15.56  2:51.72  3:28.62  4:05.65
                                                                       4:43.09  5:21.21  6:00.44  6:39.13  7:18.61  7:57.56  8:37.26
                                                                       9:16.89
MACIEL, SANTIAGO      14 PC GILROY GATORS               9:57.03  65      32.72  1:09.38  1:46.83  2:24.65  3:02.05  3:39.72  4:17.66
                                                                       4:55.83  5:33.90  6:11.82  6:50.05  7:27.93  8:06.81  8:43.63
                                                                       9:20.96
GOSSAGE, DANIEL       12 PC PIRANHA SWIMM               9:58.29  66      32.54  1:10.70  1:48.76  2:25.35  3:03.51  3:40.98  4:19.53
                                                                       4:57.29  5:28.49  6:13.59  6:49.08  7:31.09  8:01.50  8:47.20
                                                                       9:23.80
LEWKOWITZ, BLAKE      13 AZ ARIZONA MARLI              10:07.82  67      33.31  1:08.97  1:37.63  2:24.07  3:02.08  3:39.94  4:18.70
                                                                       4:56.82  5:32.68  6:13.41  6:52.71  7:31.34  8:10.61  8:49.35
                                                                       9:29.22
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI              10:08.75  68      32.31  1:08.17  1:43.36  2:23.79  2:57.03  3:42.21  4:13.92
                                                                       5:00.97  5:40.63  6:19.21  6:58.52  7:38.43  8:11.94  8:56.10
                                                                       9:32.56


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANOJLOVIC-KOLARSKI,  12 ** UNIV BRITISH               10:09.16  69      32.81  1:09.00  1:45.49  2:23.58  3:01.59  3:40.13  4:18.43
                                                                       4:57.98  5:36.48  6:15.96  6:54.58  7:34.27  8:13.32  8:53.05
                                                                       9:31.54
ROEPKE, BOOMER        12 PC RENO AQUATIC               10:10.16  70      33.82  1:11.62  1:49.93  2:28.24  3:07.07  3:45.74  4:24.03
                                                                       5:02.62  5:41.67  6:20.80  7:00.11  7:38.80  8:17.64  8:56.13
                                                                       9:33.81
LARCHE, JUSTIN        12 AZ PHOENIX SWIM               10:12.11  71      34.53  1:12.31  1:46.74  2:29.55  3:02.69  3:47.15  4:26.17
                                                                       5:05.27  5:44.28  6:23.55  7:03.23  7:42.33  8:16.70  8:59.67
                                                                       9:37.34
WIESER, RAYMOND       12 SN SOLANO AQUATI              10:13.17  72      34.60  1:12.22  1:50.23  2:28.53  3:07.08  3:45.46  4:24.09
                                                                       5:02.91  5:41.73  6:20.60  6:59.50  7:38.72  8:17.91  8:57.02
                                                                       9:35.30
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV              10:13.77  73      33.71  1:11.26  1:49.28  2:27.98  3:06.58  3:46.36  4:26.14
                                                                       5:05.70  5:45.53  6:25.81  7:04.79  7:43.83  8:21.89  9:00.24
                                                                       9:37.56
LEE, CHRIS            12 AZ PHOENIX SWIM               10:17.66  74      34.01  1:12.30  1:50.37  2:28.99  3:07.44  3:46.82  4:26.09
                                                                       5:05.47  5:44.88  6:23.66  7:03.75  7:42.98  8:21.74  9:00.90
                                                                       9:34.20
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S              10:22.56  75      34.89  1:13.04  1:51.31  2:30.02  3:08.53  3:46.97  4:26.78
                                                                       5:06.34  5:45.98  6:25.48  7:05.29  7:44.41  8:24.00  9:04.02
                                                                       9:43.89
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S              10:37.95  76      35.56  1:14.74  1:52.67  2:33.98  3:14.31  3:54.18  4:34.22
                                                                       5:14.55  5:55.67  6:35.97  7:16.95  7:56.70  8:37.30  9:17.90
                                                                       9:53.97
KRAKOSKI, KYLE        12 AZ PHOENIX SWIM               10:46.23  77      36.38  1:16.09  1:52.73  2:35.97  3:15.97  3:56.16  4:37.03
                                                                       5:18.01  5:59.59  6:41.02  7:22.64  8:03.80  8:45.30  9:26.70
                                                                      10:07.58
BIEL, MATT            15 PC TERRAPINS SWI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            15 PC TERRAPINS SWI              15:57.90   1      29.99  1:02.36  1:34.27  2:06.58  2:38.59  3:11.06  3:43.31
                                                                       4:15.51  4:47.64  5:20.19  5:52.32  6:24.49  6:56.28  7:28.61
                                                                       8:00.70  8:33.05  9:05.19  9:37.64 10:09.76 10:42.00 11:13.32
                                                                      11:45.11 12:16.86 12:48.71 13:20.45 13:52.40 14:24.18 14:56.48
                                                                      15:27.93
MONSEES, ZACHARY      16 PC SANTA CLARA S              15:58.12   2      50.15  1:00.41  2:02.59  2:04.26  3:04.43  3:08.08  3:59.87
                                                                       4:11.97  5:02.66  5:15.94  5:29.37  6:20.03  6:51.99  7:24.58
                                                                       7:50.77  8:28.41  9:00.07  9:32.71 10:04.95 10:37.32 11:09.63
                                                                      11:42.50 12:09.90 12:47.72 13:14.18 13:53.15 14:25.53 14:57.79
                                                                      15:28.41
KEENAN, NED           17 PC TERRAPINS SWI              16:20.72   3      30.78  1:03.85  1:36.51  2:09.38  2:41.74  3:14.46  3:41.55
                                                                       4:20.14  4:53.36  5:26.85  5:52.66  6:31.95  7:00.52  7:37.36
                                                                       8:10.47  8:43.07  9:16.41  9:49.36 10:22.62 10:55.46 11:24.02
                                                                      12:01.39 12:27.01 13:07.50 13:40.78 14:13.51 14:46.01 15:18.99
                                                                      15:50.94
JIMINEZ, ANDRES       16 ** MEXICO                     16:21.44   4      30.54  1:03.11  1:35.63  2:08.77  2:41.31  3:13.39  3:45.88
                                                                       4:18.79  4:51.59  5:25.12  5:58.17  6:31.51  7:04.20  7:36.98
                                                                       8:10.09  8:43.38  9:16.37  9:49.80 10:22.69 10:55.91 11:28.85
                                                                      12:02.14 12:35.08 13:08.53 13:41.50 14:14.31 14:46.03 15:18.69
                                                                      15:51.00


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARDY, JASON          16 PC TERRAPINS SWI              16:30.47   5      30.54  1:03.76  1:36.67  2:09.69  2:42.33  3:14.68  3:47.54
                                                                       4:20.48  4:53.51  5:27.07  6:00.24  6:32.51  7:05.70  7:38.79
                                                                       8:06.05  8:45.21  9:18.60  9:51.71 10:25.31 10:58.67 11:32.31
                                                                      12:05.72 12:39.24 13:12.68 13:46.46 14:19.32 14:52.46 15:25.49
                                                                      15:58.53
DECKERT, MIKE         16 PC TERRAPINS SWI              16:40.57   6      30.25  1:03.52  1:37.00  2:11.05  2:44.01  3:17.57  3:50.82
                                                                       4:24.31  4:57.50  5:31.00  6:04.49  6:38.26  7:11.59  7:45.39
                                                                       8:18.65  8:52.62  9:25.65  9:59.30 10:32.43 11:06.20 11:39.27
                                                                      12:13.31 12:46.56 13:20.59 13:53.92 14:28.09 15:01.43 15:35.36
                                                                      16:05.25
AROESTI, JOSE         17 ** MEXICO                     16:46.46   7      30.36  1:03.25  1:36.13  2:09.60  2:42.46  3:15.79  3:49.50
                                                                       4:23.61  4:57.52  5:31.81  6:05.56  6:39.56  7:13.46  7:47.88
                                                                       8:21.50  8:55.29  9:29.39 10:03.21 10:37.19 11:11.61 11:44.95
                                                                      12:18.71 12:52.51 13:27.29 14:01.90 14:36.58 15:09.71 15:43.78
                                                                      16:16.44
SANCHEZ, IGOR         16 ** ANV-MEXICO                 16:46.62   8      30.55  1:03.44  1:36.49  2:10.05  2:43.92  3:17.53  3:51.05
                                                                       4:24.91  4:58.60  5:32.70  6:06.36  6:39.99  7:13.54  7:47.26
                                                                       8:21.09  8:54.89  9:28.84 10:02.48 10:36.92 11:11.79 11:45.80
                                                                      12:19.61 12:53.04 13:27.27 14:01.74 14:36.36 15:09.88 15:43.69
                                                                      16:16.56
SCOGGAN, BYRON        13 SN ARDEN HILLS                16:50.46   9      30.66  1:04.15  1:37.91  2:11.98  2:40.21  3:20.07  3:44.68
                                                                       4:28.43  4:56.00  5:36.70  6:09.18  6:44.86  7:13.29  7:51.69
                                                                       8:23.06  8:58.28  9:30.24 10:04.89 10:30.96 11:11.90 11:38.30
                                                                      12:19.61 12:49.22 13:27.46 13:56.76 14:35.53 14:57.59 15:43.72
                                                                      16:08.89
KING, RODNEY          15 MD NORTH BALTIMO              16:51.60  10      30.68  1:04.29  1:38.10  2:12.03  2:46.16  3:20.81  3:55.03
                                                                       4:29.91  5:04.88  5:39.80  6:13.66  6:48.06  7:21.87  7:55.41
                                                                       8:29.23  9:02.95  9:36.64 10:10.52 10:44.34 11:18.12 11:51.84
                                                                      12:25.52 12:59.26 13:33.05 14:06.80 14:40.72 15:14.52 15:47.65
                                                                      16:21.08
GRAY, SAM             15 PC TERRAPINS SWI              17:03.04  11      30.87  1:04.08  1:37.25  2:10.80  2:44.43  3:18.22  3:51.74
                                                                       4:25.51  4:58.94  5:32.98  6:06.74  6:40.59  7:14.51  7:48.66
                                                                       8:22.89  8:57.00  9:31.42 10:05.84 10:40.12 11:14.73 11:49.37
                                                                      12:23.99 12:58.85 13:33.52 14:08.40 14:43.31 15:18.35 15:53.45
                                                                      16:28.62
CUTHBERT, JENS        15 ** UNIV BRITISH               17:06.55  12      30.40  1:04.02  1:37.45  2:11.50  2:45.24  3:19.36  3:49.34
                                                                       4:27.22  5:00.95  5:35.15  6:09.00  6:43.31  7:12.42  7:51.19
                                                                       8:25.16  8:59.64  9:33.96 10:09.06 10:44.16 11:19.46 11:54.63
                                                                      12:29.84 13:04.97 13:40.35 14:10.01 14:49.88 15:24.36 15:58.90
                                                                      16:32.95
LYNCH, ERIC           14 PC SANTA CLARA S              17:08.32  13      31.26  1:04.89  1:33.16  2:12.94  2:42.76  3:21.34  3:55.59
                                                                       4:29.99  5:04.26  5:38.55  6:09.87  6:47.13  7:15.01  7:55.81
                                                                       8:30.10  9:04.71  9:31.84 10:13.37 10:47.91 11:22.67 11:57.31
                                                                      12:32.16 13:03.85 13:41.64 14:16.08 14:50.84 15:25.39 15:59.98
                                                                      16:28.88
TELEP, NATE           14 AZ ARIZONA MARLI              17:09.87  14      31.20  1:05.14  1:39.25  2:14.14  2:48.76  3:24.00  3:58.47
                                                                       4:33.41  5:07.88  5:42.79  6:17.17  6:52.32  7:26.49  8:01.31
                                                                       8:23.93  9:10.01  9:44.18 10:18.76 10:53.21 11:28.05 12:02.56
                                                                      12:37.02 13:11.28 13:46.00 14:20.39 14:54.76 15:15.93 16:03.04
                                                                      16:23.16
KOLLMANN, DREW        15 CC MERCED SKIMME              17:10.06  15      31.72  1:05.76  1:39.52  2:14.00  2:48.62  3:22.52  3:57.10
                                                                       4:32.17  5:06.47  5:40.91  6:16.74  6:50.89  7:25.62  7:59.46
                                                                       8:34.14  9:09.56  9:44.72 10:18.17 10:52.26 11:27.64 12:02.80
                                                                      12:36.12 13:10.86 13:46.39 14:21.90 14:55.41 15:30.16 16:04.12
                                                                      16:38.13
DESENNA, MARIO        18 PC VALLEJO AQUAT              17:12.14  16      32.35  1:07.20  1:42.55  2:17.84  2:53.14  3:28.67  4:03.94
                                                                       4:38.66  5:13.68  5:48.55  6:23.24  6:57.68  7:32.53  8:07.02
                                                                       8:41.79  9:15.71  9:50.27 10:24.68 10:59.63 11:33.90 12:08.24
                                                                      12:41.85 13:15.86 13:49.76 14:23.92 14:58.22 15:32.56 16:06.29
                                                                      16:39.81


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEBB, STEVE           17 PC PLEASANTON SE              17:26.36  17      30.12  1:03.12  1:37.10  2:11.15  2:34.94  3:20.31  3:55.12
                                                                       4:29.83  4:55.65  5:39.58  6:06.87  6:50.29  7:25.62  8:00.74
                                                                       8:36.38  9:11.53  9:37.17 10:22.21 10:48.39 11:32.66 11:57.23
                                                                      12:43.44 13:06.73 13:54.37 14:21.22 15:05.60 15:34.50 16:16.89
                                                                      16:47.27
RIOLO, DANNY          16 PC TIGER AQUATIC              17:27.16  18      30.75  1:04.68  1:38.90  2:12.85  2:47.47  3:21.88  3:56.20
                                                                       4:31.01  5:05.79  5:40.18  6:14.87  6:50.51  7:25.68  8:01.14
                                                                       8:36.10  9:11.76  9:46.97 10:22.23 10:57.98 11:33.58 12:08.95
                                                                      12:44.09 13:20.28 13:55.63 14:31.10 15:07.35 15:42.81 16:18.03
                                                                      16:50.12
CORPI, CARLOS         13 ** MEXICO                     17:27.55  19      32.08  1:06.16  1:40.73  2:16.16  2:51.16  3:27.01  4:01.53
                                                                       4:36.81  5:11.78  5:47.14  6:22.39  6:58.05  7:33.03  8:08.91
                                                                       8:44.12  9:19.40  9:54.46 10:30.42 11:05.63 11:41.06 12:16.37
                                                                      12:51.82 13:26.77 14:01.89 14:36.48 15:11.68 15:46.62 16:21.67
                                                                      16:55.40
SMITH, TAYLOR         13 PC WEST VALLEY S              17:27.63  20      31.48  1:05.53  1:40.09  2:14.52  2:49.07  3:23.44  3:58.22
                                                                       4:32.79  5:07.77  5:42.65  6:17.74  6:52.65  7:27.88  8:02.97
                                                                       8:29.77  9:13.80  9:48.12 10:25.07 10:55.86 11:36.66 12:11.34
                                                                      12:48.28 13:23.93 13:59.49 14:34.83 15:10.25 15:45.40 16:20.59
                                                                      16:42.66
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S              17:32.54  21      32.09  1:07.25  1:42.48  2:17.63  2:50.83  3:28.04  3:54.20
                                                                       4:38.34  5:13.74  5:48.78  6:24.14  6:59.27  7:33.01  8:09.67
                                                                       8:43.40  9:19.94  9:45.87 10:30.19 11:03.75 11:40.50 12:15.62
                                                                      12:50.57 13:26.09 14:01.34 14:36.72 15:11.94 15:38.47 16:22.81
                                                                      16:58.11
BENSON, ZACHARY       15 SN CALIFORNIA CA              17:36.80  22      32.01  1:06.48  1:41.78  2:17.43  2:53.61  3:29.20  4:04.76
                                                                       4:39.91  5:14.92  5:49.93  6:24.98  7:00.51  7:36.05  8:11.84
                                                                       8:42.26  9:21.47  9:56.68 10:32.39 11:07.76 11:42.95 12:18.17
                                                                      12:53.75 13:29.25 14:04.84 14:40.01 15:15.47 15:51.50 16:26.83
                                                                      16:59.94
FOWLER, AUSTIN        13 AZ SUN DEVIL AQU              17:37.25  23      31.19  1:05.86  1:40.78  2:15.98  2:51.59  3:27.06  4:02.90
                                                                       4:39.05  5:06.94  5:50.34  6:25.50  7:01.00  7:36.41  8:12.06
                                                                       8:44.84  9:23.23  9:53.11 10:34.25 11:02.15 11:45.27 12:16.39
                                                                      12:56.93 13:32.72 14:08.43 14:43.82 15:19.12 15:49.54 16:29.46
                                                                      17:02.17
HENNING, TANNER       17 PC CABRILLO THRE              17:37.96  24      30.65  1:04.71  1:35.80  2:14.15  2:48.79  3:23.68  3:52.06
                                                                       4:33.91  5:02.46  5:43.99  6:13.65  6:53.84  7:23.43  8:04.17
                                                                       8:39.61  9:15.07  9:44.15 10:26.28 10:54.00 11:37.72 12:07.45
                                                                      12:49.59 13:20.22 14:02.11 14:37.94 15:14.56 15:50.72 16:27.00
                                                                      16:58.29
SCHUMER, BEN          17 PC SANTA CLARA S              17:40.73  25      31.61  1:05.89  1:40.31  2:15.02  2:49.80  3:24.66  3:59.67
                                                                       4:34.51  5:09.74  5:45.00  6:20.50  6:55.85  7:31.48  8:07.28
                                                                       8:33.42  9:18.96  9:55.17 10:31.08 11:07.00 11:43.06 12:18.90
                                                                      12:55.28 13:31.25 14:07.57 14:43.90 15:19.87 15:55.53 16:31.13
                                                                      16:57.83
MORRIS, JON           16 PC BURLINGAME AQ              17:44.68  26      33.78  1:10.92  1:47.78  2:24.18  2:51.95  3:36.74  4:13.01
                                                                       4:49.42  5:26.06  6:02.46  6:37.26  7:12.52  7:47.81  8:22.53
                                                                       8:48.69  9:32.71 10:08.12 10:43.29 11:18.38 11:53.79 12:28.50
                                                                      13:03.81 13:38.94 14:14.21 14:49.35 15:24.56 15:59.78 16:34.97
                                                                      17:08.83
PEREZ, ADAN           13 ** MEXICO                     17:46.51  27      32.11  1:07.11  1:42.55  2:18.83  2:54.66  3:30.70  4:06.76
                                                                       4:42.67  5:18.24  5:54.29  6:29.59  7:05.29  7:41.27  8:17.12
                                                                       8:52.78  9:28.29 10:04.01 10:40.11 11:16.07 11:52.63 12:27.76
                                                                      13:03.79 13:39.61 14:15.36 14:50.89 15:26.59 16:01.57 16:37.00
                                                                      17:11.93
THOMPSON, BRADLEY     15 PC PALO ALTO SWI              17:47.93  28      32.69  1:08.11  1:43.22  2:19.22  2:54.41  3:29.94  4:05.03
                                                                       4:40.57  5:15.44  5:50.79  6:26.24  7:01.70  7:36.80  8:12.75
                                                                       8:48.35  9:24.38 10:00.33 10:36.43 11:11.92 11:48.05 12:23.91
                                                                      12:59.86 13:36.07 14:12.44 14:48.14 15:24.89 16:01.40 16:37.70
                                                                      17:13.13


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRUTCHINS, BEN       17 PC VALLEJO AQUAT              17:49.57  29      30.64  1:04.42  1:29.36  2:13.54  2:37.27  3:23.86  3:52.33
                                                                       4:34.64  5:09.91  5:45.37  6:20.87  6:56.74  7:21.73  8:08.28
                                                                       8:35.11  9:20.30  9:45.60 10:33.10 11:00.58 11:46.56 12:23.30
                                                                      13:00.68 13:37.77 14:14.77 14:39.64 15:28.19 15:55.00 16:40.35
                                                                      17:03.23
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S              17:51.22  30      30.74  1:04.31  1:38.98  2:13.75  2:49.45  3:24.36  3:59.89
                                                                       4:35.14  5:11.11  5:46.94  6:22.85  6:58.53  7:34.74  8:10.43
                                                                       8:41.47  9:22.98  9:58.86 10:35.19 11:10.25 11:47.80 12:18.67
                                                                      13:00.56 13:36.64 14:13.00 14:37.27 15:25.95 16:02.71 16:39.11
                                                                      17:15.95
MARQUEZ, JONATHAN     14 PC SANTA CLARA S              17:51.83  31      32.66  1:07.59  1:42.66  2:17.96  2:53.26  3:29.01  3:58.27
                                                                       4:40.17  5:08.86  5:51.67  6:20.25  7:03.19  7:29.13  8:15.27
                                                                       8:43.61  9:27.68 10:01.13 10:39.76 11:15.86 11:52.22 12:18.11
                                                                      13:04.83 13:41.09 14:17.63 14:54.05 15:31.12 16:07.60 16:43.36
                                                                      17:18.78
WOODRUFF, ANDREW      14 SN ARDEN HILLS                17:51.99  32      30.64  1:05.77  1:40.80  2:16.83  2:52.30  3:28.87  4:04.85
                                                                       4:41.13  5:17.11  5:54.00  6:30.43  7:07.15  7:43.43  8:19.95
                                                                       8:45.25  9:32.68 10:08.71 10:45.02 11:12.72 11:56.76 12:32.81
                                                                      13:09.10 13:36.13 14:18.89 14:45.32 15:30.07 15:56.15 16:41.44
                                                                      17:17.21
WIGGANS, CHRIS        14 ** UNIV BRITISH               17:52.02  33      31.48  1:06.15  1:41.41  2:16.80  2:52.60  3:28.23  4:03.30
                                                                       4:39.17  5:14.73  5:50.75  6:26.95  7:03.60  7:39.91  8:16.49
                                                                       8:53.15  9:30.00 10:06.42 10:42.39 11:17.94 11:53.51 12:29.04
                                                                      13:05.27 13:41.05 14:17.37 14:53.50 15:29.51 16:05.36 16:41.90
                                                                      17:17.76
OVERBY, JOSH          14 PC SANTA CLARA S              17:52.42  34      33.07  1:08.44  1:44.99  2:21.70  2:52.67  3:34.19  4:10.90
                                                                       4:47.25  5:22.49  5:58.18  6:34.04  7:09.80  7:45.70  8:21.10
                                                                       8:54.86  9:32.45 10:08.45 10:43.83 11:19.65 11:55.07 12:30.65
                                                                      13:06.31 13:40.62 14:18.31 14:54.52 15:30.58 16:06.63 16:42.32
                                                                      17:18.06
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S              17:54.20  35      32.54  1:07.42  1:32.48  2:18.12  2:42.52  3:28.95  3:48.95
                                                                       4:40.33  5:16.10  5:52.03  6:28.76  7:04.76  7:32.73  8:17.81
                                                                       8:53.82  9:29.74  9:48.65 10:42.06 11:18.30 11:54.17 12:30.53
                                                                      13:06.46 13:40.74 14:18.68 14:44.12 15:31.11 16:07.16 16:43.06
                                                                      17:15.20
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S              17:54.68  36      30.21  1:04.06  1:39.84  2:15.79  2:47.15  3:27.07  4:03.02
                                                                       4:38.75  5:05.74  5:51.50  6:28.03  7:04.31  7:37.57  8:18.24
                                                                       8:54.34  9:30.97 10:07.58 10:43.73 11:20.07 11:56.54 12:32.01
                                                                      13:08.73 13:43.09 14:20.58 14:51.16 15:32.75 16:01.49 16:44.92
                                                                      17:15.69
WATTS, TIM            15 PC SILICON VALLE              17:58.29  37      31.98  1:08.51  1:39.23  2:20.49  2:51.92  3:31.95  4:07.54
                                                                       4:43.16  5:18.94  5:54.61  6:31.07  7:07.48  7:43.42  8:19.82
                                                                       8:55.87  9:32.74  9:58.67 10:44.96 11:20.62 11:57.48 12:33.62
                                                                      13:10.42 13:46.65 14:23.51 14:59.26 15:36.43 16:12.95 16:49.86
                                                                      17:17.93
KEARNEY, BRENDAN      17 PC VALLEJO AQUAT              17:58.31  38      33.72  1:09.99  1:45.90  2:22.22  2:58.16  3:34.25  4:10.10
                                                                       4:46.11  5:23.00  5:59.26  6:35.56  7:11.41  7:48.11  8:25.00
                                                                       9:01.38  9:37.31 10:13.86 10:50.53 11:26.31 12:01.87 12:38.27
                                                                      13:14.29 13:50.74 14:26.56 15:02.79 15:38.89 16:15.19 16:50.99
                                                                      17:20.87
SHORES, KEVIN         15 AZ SUN DEVIL AQU              17:58.88  39      29.50  1:03.32  1:31.12  2:13.58  2:48.83  3:24.52  3:59.77
                                                                       4:35.40  5:08.60  5:46.82  6:22.51  6:58.52  7:34.75  8:11.15
                                                                       8:47.61  9:24.64 10:01.04 10:38.16 11:15.05 11:52.08 12:28.75
                                                                      13:05.89 13:43.21 14:20.65 14:57.41 15:34.38 16:11.09 16:48.00
                                                                      17:24.47
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S              18:04.76  40      32.53  1:07.90  1:43.69  2:19.92  2:56.35  3:32.64  4:09.04
                                                                       4:44.86  5:21.51  5:57.37  6:33.59  7:09.82  7:46.58  8:22.89
                                                                       8:59.31  9:35.82 10:12.08 10:48.20 11:24.55 12:00.77 12:37.47
                                                                      13:13.76 13:50.30 14:26.90 15:03.75 15:40.48 16:17.42 16:53.45
                                                                      17:30.17


 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                          FAR WESTERN AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC2-002                          07/31/02  THRU  08/04/02          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COSTELLA, KIEL        16 PC CARSON AQUATI              18:10.44  41      33.34  1:09.60  1:45.94  2:22.80  2:59.18  3:35.94  4:12.08
                                                                       4:48.27  5:24.38  6:00.86  6:36.80  7:13.49  7:49.81  8:26.65
                                                                       9:02.90  9:39.46 10:15.54 10:52.25 11:28.34 12:04.66 12:41.25
                                                                      13:17.74 13:53.84 14:30.89 15:07.61 15:44.72 16:21.34 16:57.98
                                                                      17:34.83
STONER, MICHAEL       15 SN UNATTACHED SI              18:21.77  42      32.38  1:07.82  1:36.70  2:19.21  2:55.07  3:31.41  4:07.82
                                                                       4:44.07  5:20.10  5:56.97  6:25.74  7:10.07  7:47.18  8:23.57
                                                                       8:53.44  9:36.49 10:13.00 10:49.87 11:26.62 12:04.13 12:39.64
                                                                      13:16.95 13:45.57 14:32.05 15:10.04 15:48.61 16:27.06 17:06.23
                                                                      17:37.41
ROBERTSON-PHILLIPS, Z 13 MD NORTH BALTIMO              18:21.80  43      33.53  1:09.25  1:45.18  2:21.01  2:57.03  3:33.14  4:08.92
                                                                       4:45.80  5:22.01  5:58.50  6:35.57  7:12.64  7:49.77  8:26.79
                                                                       9:03.47  9:40.53 10:17.31 10:55.06 11:32.34 12:09.64 12:46.98
                                                                      13:24.43 14:01.16 14:38.76 15:15.93 15:53.87 16:31.35 17:08.73
                                                                      17:46.07
BORCHARD, ADAM        13 SN UNATTACHED SI              18:22.13  44      32.93  1:09.03  1:45.60  2:21.99  2:58.12  3:34.96  4:12.12
                                                                       4:49.21  5:21.40  6:02.95  6:27.32  7:16.30  7:51.25  8:27.78
                                                                       8:58.30  9:42.72 10:09.64 10:57.49 11:32.70 12:10.41 12:33.45
                                                                      13:26.48 13:57.31 14:41.20 15:07.92 15:57.19 16:35.18 17:11.67
                                                                      17:47.82
KLINE, PETER          12 PC NAPA VALLEY S              18:37.74  45      33.30  1:09.10  1:45.92  2:22.78  2:59.91  3:37.39  4:14.59
                                                                       4:51.76  5:29.00  6:06.57  6:44.24  7:21.46  7:58.68  8:36.35
                                                                       9:06.79  9:51.64 10:29.34 11:07.25 11:37.51 12:22.61 13:00.24
                                                                      13:38.76 14:16.74 14:54.57 15:26.25 16:09.92 16:46.79 17:24.35
                                                                      18:01.48
PACHECO, FRANCO       18 PC SEASIDE AQUAT              18:39.97  46      32.97  1:09.22  1:45.97  2:23.27  3:00.51  3:38.11  4:15.44
                                                                       4:53.15  5:30.36  6:08.51  6:29.67  7:24.37  7:47.90  8:40.61
                                                                       9:18.51  9:57.07 10:35.27 11:13.56 11:51.43 12:29.24 13:07.00
                                                                      13:45.22 14:22.77 14:59.81 15:36.67 16:13.52 16:50.19 17:27.81
                                                                      17:59.25
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S              18:47.59  47      33.48  1:10.07  1:47.48  2:24.52  3:02.24  3:39.77  4:17.66
                                                                       4:55.38  5:33.30  6:11.24  6:39.40  7:27.22  7:49.54  8:42.98
                                                                       9:06.84  9:58.33 10:36.23 11:13.93 11:51.47 12:29.27 13:07.13
                                                                      13:45.12 14:23.02 15:00.69 15:38.69 16:16.63 16:54.84 17:33.23
                                                                      18:11.12
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI              18:53.94  48      35.08  1:12.58  1:49.63  2:26.97  3:04.47  3:42.30  4:19.69
                                                                       4:57.17  5:34.60  6:12.17  6:49.41  7:27.30  8:04.67  8:42.55
                                                                       9:20.70  9:58.70 10:36.74 11:15.07 11:53.21 12:31.67 13:09.83
                                                                      13:48.53 14:27.04 15:05.22 15:44.03 16:22.75 17:00.75 17:38.78
                                                                      18:17.13
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI              19:33.89  49      33.76  1:10.85  1:48.04  2:25.25  2:50.77  3:41.70  4:20.37
                                                                       4:59.64  5:35.57  6:18.34  6:48.21  7:36.84  8:16.70  8:55.99
                                                                       9:25.64 10:16.04 10:56.23 11:36.77 12:16.47 12:57.11 13:33.77
                                                                      14:15.24 14:51.23 15:35.73 16:15.67 16:56.61 17:37.22 18:16.50
                                                                      18:52.57
HINSHAW, RYAN         12 PC WEST VALLEY S              19:53.81  50      36.33  1:15.49  1:55.69  2:35.17  3:14.42  3:54.11  4:33.96
                                                                       5:13.82  5:51.83  6:31.33  7:11.48  7:51.19  8:30.72  9:10.69
                                                                       9:50.55 10:30.38 11:09.36 11:50.51 12:30.89 13:10.94 13:51.48
                                                                      14:31.54 15:12.11 15:53.22 16:33.45 17:14.68 17:55.00 18:34.40
                                                                      19:09.91