Licensed to Tiger Aquatics               Hy-Tek's Meet Manager 7/14/02 02:18 PM
       Tiger Aquatics / Zone 2 Long Course A+ Meet - 7/12/02 to 7/14/02        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC               2:27.02    2:21.50  
  2 Lamb, Jennifer A          12 UN                   2:23.06    2:24.60  
  3 Titus, Katie M            12 TIGR-PC              2:26.04    2:24.98  
  4 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              2:26.32    2:25.72  
  5 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              2:32.34    2:32.41  
  6 Hackett, Camille E        12 SOSS-PC              2:38.22    2:34.21  
  7 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC               2:45.21    2:35.47  
  8 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC              2:35.01    2:36.11  
  9 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              2:37.40    2:36.19  
 10 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC              2:39.22    2:36.71  
 11 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              2:38.32    2:39.69  
 12 Plunkett, Andie E         11 SOSS-PC              2:42.24    2:39.97  
 13 Sargent, Krystine M       12 SOSS-PC              2:51.29    2:45.55  
 14 Price, Remy L             11 TIGR-PC              2:50.82    2:55.45  
 -- Francon, Kirdy L          11 SPKS                 2:55.34         DQ  
 
Event 2  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              2:42.71    2:28.64  
  2 Rados, Matthew S          11 AIA-PC               2:40.79    2:34.99  
  3 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC              2:40.34    2:36.28  
  4 Laflamme, David W         11 SOSS-PC              2:38.31    2:39.53  
  5 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC              2:44.43    2:43.55  
  6 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC              2:41.00    2:43.58  
  7 Clements, Zac D           12 UN-PC                2:52.93    2:48.10  
 
Event 3  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               2:15.01    2:13.16  
  2 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               2:15.71    2:17.14  
  3 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              2:20.74    2:21.51  
  4 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC               2:21.55    2:22.45  
  5 Stephenson, Whitney N     14 SMST-SN              2:18.63    2:23.64  
  6 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              2:24.10    2:25.31  
  7 Skropeta, Kathryn N       13 WCAB-PC              2:22.02    2:25.48  
  8 Hackett, Tina M           13 SOSS-PC              2:38.22    2:26.07  
  9 Johnson, Megan E          13 SMST-SN              2:32.59    2:26.34  
 10 Olveda, Stacie M          13 SMST-SN              2:17.53    2:26.68  
 11 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              2:27.12    2:26.88  
 12 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               2:27.07    2:27.42  
 13 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              2:28.56    2:27.91  
 14 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC              2:31.07    2:29.18  
 15 Plunkett, Ryley C         13 SOSS-PC              2:28.63    2:29.47  
 16 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC              2:34.09    2:32.51  
 17 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              2:34.84    2:34.37  
 18 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              2:27.75    2:35.92  
 19 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              2:33.61    2:36.13  
 20 Lee, Eunice               13 OAPB-PC              2:41.00    2:38.28  
 21 Palomar, Danielle         13 TSU-PC               2:45.34    2:42.74  
 22 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC              2:36.51    2:51.10  
 23 Limina, Addison R         13 SPKS                 2:45.30    2:53.85  
 24 Frazier, Karen R          13 SMST-SN              2:36.08    2:58.32  
 
Event 3  Girls 15-16 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              2:07.86    2:08.63  
  2 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              2:11.39    2:12.54  
  3 Abbott, Valerie C         15 TIGR-PC              2:11.68    2:13.90  
  4 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              2:13.85    2:14.56  
  5 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                2:11.68    2:17.51  
  6 Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC              2:15.62    2:17.59  
  7 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              2:18.55    2:21.91  
  8 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC              2:22.62    2:25.65  
  9 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              2:26.20    2:26.18  
 10 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               2:27.44    2:26.48  
 11 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC              2:25.20    2:27.65  
 12 Johnson, Jessica L        15 SMST-SN              2:23.50    2:28.57  
 13 Holloway, Summer A        16 SPKS                 2:29.17    2:29.91  
 14 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              2:31.56    2:32.02  
 15 Pierce, Megan C           15 SMST-SN              2:32.70    2:33.88  
 16 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              2:34.00    2:34.91  
 17 Foster, Katie B           15 SPKS                 2:32.02    2:37.18  
 18 Moradian, Lauren A        15 SOSS-PC              2:45.21    2:42.30  
 19 Brown, Jaime A            15 SMST-SN              2:34.52    2:43.42  
 
Event 3  Girls 17-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              2:12.00    2:13.42  
  2 Draa, Nicole E            17 TIGR-PC              2:12.55    2:14.72  
  3 McNamee, Lyndsay B        18 TIGR-PC              2:20.00    2:15.94  
  4 Ruhl, Nicoletta T         17 TIGR-PC              2:14.50    2:16.19  
  5 Lamay, Brittany L         18 PLS-PC               2:19.70    2:29.23  
 
Event 3  Girls 19 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Errecart, Robin L         20 TIGR-PC              2:05.00    2:07.30  
  2 Catalano, Shannon K       20 CLOV-CC              2:03.00    2:08.67  
  3 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC              2:13.10    2:14.39  
 
Event 4  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David E           13 SMST-SN              2:05.65    2:04.81  
  2 Richman, Garrett S        13 SMST-SN              2:15.50    2:15.75  
  3 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC              2:20.00    2:16.28  
  4 Hill, Cory R              14 TIGR-PC                   NT    2:17.46  
  5 Davie, Cory J             14 TIGR-PC              2:22.82    2:17.71  
  6 Burgin, Paul F            14 UN-PC                2:21.90    2:18.71  
  7 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              2:25.64    2:19.84  
  8 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              2:13.36    2:23.92  
  9 Sheridan, Sean C          14 BEAR-PC              2:37.39    2:31.17  
 10 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              2:35.10    2:33.84  
 
Event 4  Boys 15-16 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Andrew               15 TIGR-PC              2:06.98    2:05.09  
  2 Leicht, George K          15 TIGR-PC              2:04.60    2:05.19  
  3 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              2:08.27    2:07.00  
  4 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC              2:17.00    2:11.39  
  5 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               2:30.89    2:12.63  
  6 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              2:12.54    2:13.43  
  7 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              2:19.45    2:23.45  
  8 Carson, Chrs J            15 SPKS                 2:17.00    2:30.08  
 
Event 4  Boys 17-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC              2:25.00    2:18.71  
 
Event 4  Boys 19 & Over 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smart, Matt E             22 TIGR-PC              1:56.00    1:58.08  
 
Event 5  Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC              5:34.56    5:42.17  
  2 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC              5:55.22    5:46.45  
  3 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 6:09.39    5:51.63  
  4 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC              6:32.33    5:53.01  
  5 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               5:50.06    5:57.83  
  6 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC              6:39.29    6:47.40  
 
Event 5  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tull, Alyssa A            12 SMST-SN              4:56.60    4:50.85  
  2 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              5:08.62    5:04.62  
  3 Lamb, Jennifer A          12 UN                   4:59.88    5:05.26  
  4 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC              5:15.11    5:05.48  
  5 Titus, Katie M            12 TIGR-PC              5:05.99    5:07.18  
  6 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              5:17.91    5:13.09  
  7 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC              5:16.91    5:16.84  
  8 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              5:23.75    5:19.81  
  9 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC              5:34.67    5:26.99  
 10 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC              5:32.88    5:27.29  
 11 Plunkett, Andie E         11 SOSS-PC              5:35.90    5:32.86  
 12 Hackett, Camille E        12 SOSS-PC              5:35.62    5:33.03  
 13 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC              5:39.00    5:37.55  
 14 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              5:34.98    5:46.41  
 15 Price, Remy L             11 TIGR-PC              5:50.64    5:56.98  
 
Event 6  Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wooldridge, Andy M         9 PLS-PC               6:08.00    5:28.80  
  2 Guido, Christopher J      10 UN-PC                6:40.00    5:37.39  
  3 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC              5:42.59    5:48.43  
  4 johnson, Dallian S        10 SMST-SN              5:58.00    5:49.60  
  5 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC              6:30.20    5:49.97  
  6 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC              6:05.79    5:51.12  
 
Event 6  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              5:28.20    5:16.41  
  2 Rados, Matthew S          11 AIA-PC               5:40.77    5:21.42  
  3 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC              5:34.21    5:34.51  
  4 Laflamme, David W         11 SOSS-PC              5:34.11    5:40.81  
  5 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC              5:44.28    5:47.73  
  6 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC              6:00.71    5:47.75  
  7 Clements, Zac D           12 UN-PC                5:54.78    5:54.29  
 
Event 7  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Megan E          13 SMST-SN              6:18.60    5:49.87  
  2 Hackett, Tina M           13 SOSS-PC              6:32.86    5:50.44  
  3 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              5:47.16    5:50.52  
  4 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              5:52.81    5:51.68  
  5 Stephenson, Whitney N     14 SMST-SN              5:25.01    5:56.29  
  6 Olveda, Stacie M          13 SMST-SN              5:38.38    5:58.61  
  7 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               5:54.63    5:59.41  
  8 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              6:05.68    6:00.01  
  9 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC              6:33.78    6:02.48  
 10 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              6:44.09    6:05.23  
 11 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              6:15.33    6:10.20  
 12 Plunkett, Ryley C         13 SOSS-PC              6:39.03    6:11.14  
 13 Frazier, Karen R          13 SMST-SN              6:22.98    6:13.51  
 14 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC              6:24.45    6:21.67  
 15 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              6:36.73    6:36.98  
 16 Palomar, Danielle         13 TSU-PC               6:43.30    6:44.23  
 -- Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              5:48.77         DQ  
 -- Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              6:34.71         DQ  
 
Event 7  Girls 15-16 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              4:58.28    4:58.26  
  2 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              5:23.48    5:24.97  
  3 Jarrard, Linsay R         15 TIGR-PC              5:49.61    5:38.63  
  4 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              5:33.13    5:38.76  
  5 Pierce, Megan C           15 SMST-SN              5:57.86    5:58.24  
  6 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               6:08.49    6:02.78  
  7 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC              6:07.04    6:03.76  
  8 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              6:10.00    6:10.85  
  9 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC              6:10.00    6:13.33  
 10 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              6:18.32    6:15.68  
 11 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              6:29.18    6:16.77  
 12 Johnson, Jessica L        15 SMST-SN              6:29.00    6:21.76  
 
Event 7  Girls 17-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              5:05.00    5:13.46  
 
Event 7  Girls 19 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Sarah E         20 SMST-SN              5:12.72    5:16.94  
  2 Eccleston, Lucy C         21 TIGR-PC              5:15.00    5:20.20  
 
Event 8  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David E           13 SMST-SN              5:15.50    5:22.60  
  2 Richman, Garrett S        13 SMST-SN              5:35.00    5:36.27  
  3 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC              5:34.68    5:40.67  
  4 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              6:10.19    5:42.32  
  5 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              6:01.29    5:42.44  
 
Event 8  Boys 15-16 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Andrew               15 TIGR-PC              4:48.83    4:53.09  
  2 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              5:02.73    4:57.68  
  3 Tikhonoff, Pichit J       15 SMST-SN              4:58.70    5:03.02  
  4 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               6:16.49    5:20.18  
  5 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              5:12.19    5:24.53  
 
Event 9  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torre, Megan M             8 TIGR-PC                52.20      49.78  
  2 Smith, Riley M             8 TIGR-PC                54.67      52.33  
  3 Dillman, Hannah E          7 TSU-PC                 54.13      53.75  
 
Event 10  Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HE, Brian R                8 SRVL-PC                44.57      48.84  
  2 Tait, Ethan O              7 SOSS-PC                55.00      53.05  
 
Event 11  Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klaren, Melanie R          9 TIGR-PC                41.87      40.69  
  2 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC                43.42      40.70  
  3 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC                46.63      43.19  
  4 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC                45.53      43.40  
  5 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                   44.11      44.97  
  6 Lau, Krystal W            10 PLS-PC                 47.88      45.01  
  7 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC                45.00      45.20  
  8 McCorkle, Sarah A         10 SPKS                   44.98      45.48  
  9 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC                45.00      46.38  
 10 Reis, Katia H             10 PLS-PC                 49.00      47.20  
 11 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC                47.86      47.54  
 12 Naik, Prachl K            10 PLS-PC                 50.69      47.85  
 13 Caselby, She M            10 SPKS                   45.59      48.71  
 14 Houston, Tory M            9 PLS-PC                 50.75      50.79  
 -- Gregorios, Stevi R         9 TIGR-PC                49.45         DQ  
 
Event 12  Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barton, RJ J              10 SOSS-PC                38.49      39.56  
  2 Richard, Timothy R        10 CMST-PC                41.67      39.86  
  3 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC                41.74      41.03  
  4 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC                46.98      43.50  
  5 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC                43.83      43.62  
  6 Guido, Christopher J      10 UN-PC                  46.46      43.64  
  7 johnson, Dallian S        10 SMST-SN                44.80      46.34  
  8 Liao, Eric Y               9 SRVL-PC                49.53      53.88  
 
Event 13  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               2:31.57    2:29.13  
  2 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC               2:32.13    2:33.21  
  3 Stephenson, Whitney N     14 SMST-SN              2:33.13    2:36.85  
  4 Olveda, Stacie M          13 SMST-SN              2:36.86    2:40.40  
  5 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              2:51.19    2:45.58  
  6 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              2:51.66    2:46.15  
  7 Cummins, Renata C         13 PASC-PC              2:51.85    2:46.37  
  8 Plunkett, Ryley C         13 SOSS-PC              2:53.99    2:47.81  
  9 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              3:00.00    2:48.23  
 10 Sun, Noelle               14 OAPB-PC              2:51.00    2:52.03  
 11 Skropeta, Kathryn N       13 WCAB-PC              2:55.52    2:52.22  
 12 Goddard, Jessica C        14 CARS-PC              2:59.50    2:52.33  
 13 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              2:51.56    2:52.49  
 14 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              2:51.32    2:52.70  
 15 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               2:54.54    2:53.49  
 16 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              2:54.05    2:54.09  
 17 Frazier, Karen R          13 SMST-SN              3:02.41    3:01.67  
 18 Skaggs, Cathryn S         14 TIGR-PC              2:56.11    3:01.78  
 19 Held, Jessica A           13 UN-PC                3:10.29    3:02.70  
 20 Limina, Addison R         13 SPKS                 3:08.15    3:04.31  
 21 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC              3:07.41    3:07.69  
 22 Palomar, Danielle         13 TSU-PC               3:10.04    3:07.79  
 23 Papa, Alexis L            13 SPKS                 3:09.97    3:12.32  
 24 Sandberg, Lindsay V       14 OAPB-PC              3:10.20    3:12.46  
 25 King, Maryell D           13 OAPB-PC              3:10.19    3:12.98  
 26 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC              3:00.58    3:14.30  
 27 Herman, Joceline M        14 SMST-SN              3:00.00    3:16.22  
 28 Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC              3:10.20    3:17.58  
 29 Pierson, Kayla L          14 SPKS                 3:05.32    3:23.85  
 
Event 13  Girls 15-16 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              2:36.72    2:34.31  
  2 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               2:41.06    2:39.63  
  3 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC               2:51.11    2:48.07  
  4 Jarrard, Linsay R         15 TIGR-PC              2:46.17    2:49.84  
  5 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               3:01.36    2:51.52  
  6 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC               2:48.16    2:52.57  
  7 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              2:46.89    2:53.00  
  8 Pierce, Megan C           15 SMST-SN              3:05.40    2:56.01  
  9 Moradian, Lauren A        15 SOSS-PC              2:57.29    3:03.82  
 -- Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              2:59.00         DQ  
 -- Johnson, Jessica L        15 SMST-SN              2:52.03         DQ  
 
Event 13  Girls 17-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draa, Nicole E            17 TIGR-PC              2:29.69    2:35.44  
  2 Benner, Carly S           18 TIGR-PC              2:47.00    2:47.84  
 -- Compton, Rachelle R       18 PLS-PC               2:50.50         DQ  
 
Event 13  Girls 19 & Over 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC              2:24.50    2:28.50  
  2 Marshall, Sarah E         20 SMST-SN              2:30.17    2:28.51  
  3 Avilla, Leilani A         20 PLS-PC               2:30.99    2:31.73  
  4 Errecart, Robin L         20 TIGR-PC              2:40.00    2:33.69  
 
Event 14  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David E           13 SMST-SN              2:25.53    2:29.90  
  2 Hill, Cory R              14 TIGR-PC              2:38.14    2:32.09  
  3 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              2:36.53    2:35.42  
  4 Richman, Garrett S        13 SMST-SN              2:55.70    2:39.90  
  5 Adkins, Ryan J            14 SMST-SN              2:41.39    2:41.27  
  6 Burgin, Paul F            14 UN-PC                2:45.05    2:41.60  
  7 Giblin, Jason M           14 OAPB-PC              2:36.86    2:42.02  
  8 Kim, Joseph S             13 PLS-PC               2:45.66    2:43.08  
  9 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              3:00.00    2:48.51  
 10 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              2:48.65    2:48.68  
 11 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              3:06.73    2:50.19  
 12 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              2:55.28    2:51.87  
 13 Kwan, Matthew P           13 PLS-PC               2:58.00    2:54.71  
 14 Clement, Matthew S        13 PLS-PC               3:00.59    3:00.02  
 15 Fischer, Brandon J        13 UN-PC                3:05.41    3:05.19  
 16 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              3:08.89    3:14.92  
 
Event 14  Boys 15-16 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leicht, George K          15 TIGR-PC              2:19.80    2:18.42  
  2 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC              2:28.34    2:27.00  
  3 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               2:38.00    2:33.07  
  4 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               2:58.49    2:35.48  
  5 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              2:35.52    2:38.92  
  6 Carson, Chrs J            15 SPKS                 2:46.87    2:39.87  
  7 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              2:50.04    2:48.14  
  8 Drossulis, Alexander E    16 SPKS                 2:52.50    2:48.26  
 
Event 14  Boys 17-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Newman, Keenan C          17 DAV-SN               2:08.49         DQ  
 
Event 15  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC              1:40.60    1:36.54  
  2 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC              1:38.83    1:40.66  
  3 Houston, Tory M            9 PLS-PC               1:47.13    1:47.35  
  4 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC              1:51.11    1:47.97  
  5 Lau, Krystal W            10 PLS-PC               1:53.81    1:48.10  
  6 Davey, Kate I              9 TIGR-PC              1:46.30    1:48.51  
  7 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               1:47.07    1:48.70  
  8 Caselby, She M            10 SPKS                 1:53.63    1:53.32  
  9 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC              1:57.19    1:56.04  
 10 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC              1:49.96    1:56.19  
 11 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 1:56.17    1:57.16  
 12 Reis, Katia H             10 PLS-PC               1:59.76    1:58.08  
 12 Naik, Prachl K            10 PLS-PC               2:01.49    1:58.08  
 -- Torre, Megan M             8 TIGR-PC              2:01.79         DQ  
 
Event 16  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC              1:35.49    1:38.04  
  2 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC              1:42.40    1:39.46  
  3 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC              1:46.44    1:43.26  
  4 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC              1:45.34    1:45.71  
  5 johnson, Dallian S        10 SMST-SN              1:51.00    1:48.87  
  6 Liao, Eric Y               9 SRVL-PC              1:53.02    1:49.97  
  7 Nelson, Bradley C         10 PLS-PC               1:52.83    1:51.89  
  8 HE, Brian R                8 SRVL-PC              2:00.60    1:55.34  
 
Event 17  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC              1:28.91    1:25.56  
  2 Lamb, Jennifer A          12 UN                   1:25.69    1:26.15  
  3 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC               1:25.79    1:26.22  
  4 Tull, Alyssa A            12 SMST-SN              1:28.63    1:27.40  
  5 Pagan, Lauren A           12 OAPB-PC              1:29.26    1:29.22  
  6 Hackett, Camille E        12 SOSS-PC              1:31.27    1:30.37  
  7 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC              1:33.80    1:31.67  
  8 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              1:32.51    1:31.76  
  9 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              1:31.52    1:32.75  
 10 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC              1:35.07    1:33.36  
 11 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC               1:35.32    1:35.52  
 12 Bone, Jennifer E          12 FF-PC                1:35.27    1:35.99  
 13 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              1:37.24    1:37.98  
 14 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC              1:40.00    1:38.33  
 15 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC              1:37.30    1:39.60  
 16 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC              1:39.38    1:39.63  
 17 Price, Remy L             11 TIGR-PC              1:44.52    1:40.25  
 18 Sargent, Krystine M       12 SOSS-PC              1:46.67    1:41.11  
 19 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC              1:44.19    1:41.32  
 20 Meadows, Alexandra J      11 PLS-PC               1:46.72    1:50.26  
 
Event 18  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC              1:26.26    1:27.02  
  2 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              1:32.95    1:30.63  
  3 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC              1:44.19    1:39.23  
  4 Clements, Zac D           12 UN-PC                1:41.85    1:40.49  
  5 Nelson, Billy R           12 PLS-PC               1:43.78    1:43.38  
  6 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC              1:45.19    1:52.16  
 -- Rados, Matthew S          11 AIA-PC               1:36.97         DQ  
 
Event 19  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               1:19.59    1:18.58  
  2 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               1:25.01    1:23.21  
  3 Frazier, Karen R          13 SMST-SN              1:23.62    1:23.24  
  4 Harrington, Fawn R        14 HA-SN                1:24.62    1:24.73  
  5 Johnson, Megan E          13 SMST-SN              1:29.61    1:26.73  
  6 Hackett, Tina M           13 SOSS-PC              1:29.31    1:28.53  
  7 Nelson, Megan E           14 PLS-PC               1:27.67    1:29.37  
  8 Disbrae, Anya K           14 OAPB-PC              1:37.00    1:30.78  
  9 Sandberg, Lindsay V       14 OAPB-PC              1:29.99    1:30.82  
 10 Stephenson, Whitney N     14 SMST-SN              1:29.07    1:31.01  
 11 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              1:32.19    1:32.01  
 12 Sun, Noelle               14 OAPB-PC              1:31.00    1:32.40  
 13 Osborn, Casey A           14 BEAR-PC              1:31.01    1:32.43  
 14 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              1:34.74    1:32.55  
 15 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC              1:39.38    1:35.00  
 16 Held, Jessica A           13 UN-PC                1:40.99    1:35.09  
 17 Tillman, Samiyyah J       13 PLS-PC               1:34.93    1:36.15  
 18 Limina, Addison R         13 SPKS                 1:39.87    1:37.45  
 19 Tringham, Torrey M        14 SMST-SN              1:38.04    1:37.46  
 20 Lee, Eunice               13 OAPB-PC              1:32.58    1:38.25  
 21 May, Taylor K             13 TERA-PC              1:39.86    1:41.92  
 22 Ferretti, Petra E         13 BEAR-PC              1:40.89    1:42.55  
 23 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC              1:40.00    1:44.03  
 24 Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC              1:40.97    1:45.31  
 25 Palomar, Danielle         13 TSU-PC               1:40.80    1:46.65  
 26 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              1:34.08    1:48.36  
 
Event 19  Girls 15-16 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              1:18.50    1:16.74  
  2 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              1:16.83    1:17.03  
  3 Pierce, Megan C           15 SMST-SN              1:22.79    1:22.97  
  4 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              1:19.19    1:23.57  
  5 Bricker, Natalie R        16 PLS-PC               1:21.55    1:25.77  
  6 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC              1:29.00    1:26.02  
  7 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC               1:18.99    1:27.20  
  8 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC              1:29.40    1:27.70  
  9 Foster, Katie B           15 SPKS                 1:29.50    1:27.91  
 10 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              1:28.10    1:30.83  
 11 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC               1:28.94    1:31.14  
 12 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               1:33.91    1:31.27  
 13 Holloway, Summer A        16 SPKS                 1:26.22    1:32.41  
 14 Haarz, Colby E            15 OAPB-PC              1:36.09    1:33.22  
 15 SmytH, Mycal              16 SOSS-PC              1:31.91    1:35.24  
 16 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               1:40.78    1:35.92  
 17 Girimaji, Shilpa M        15 PLS-PC               1:35.99    1:36.48  
 18 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              1:40.00    1:40.56  
 19 Brown, Jaime A            15 SMST-SN              1:38.71    1:41.64  
 
Event 19  Girls 17-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              1:19.00    1:20.81  
 
Event 19  Girls 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Errecart, Robin L         20 TIGR-PC              1:30.00    1:24.81  
  2 Goyette, Nicole G         19 TIGR-PC              1:26.00    1:27.14  
 
Event 20  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giblin, Jason M           14 OAPB-PC              1:18.31    1:19.13  
  2 Burgin, Paul F            14 UN-PC                1:19.48    1:19.68  
  3 Pagan, Darren C           13 OAPB-PC              1:21.27    1:21.31  
  4 Davie, Cory J             14 TIGR-PC              1:21.97    1:22.01  
  5 Hill, Cory R              14 TIGR-PC              1:23.40    1:22.11  
  6 Adkins, Ryan J            14 SMST-SN              1:21.19    1:23.20  
  7 Seiler, David E           13 SMST-SN              1:19.48    1:25.26  
  8 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC               1:25.26    1:26.71  
  9 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              1:27.88    1:26.98  
 10 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              1:31.89    1:27.37  
 11 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              1:28.11    1:30.29  
 12 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              1:30.47    1:30.85  
 13 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              1:35.00    1:34.29  
 14 Lee, Kenzie O             13 PASC-PC              1:34.14    1:35.75  
 15 Romam, Shawn R            14 TIGR-PC              1:34.23    1:36.46  
 16 Sheridan, Sean C          14 BEAR-PC              1:35.19    1:37.19  
 17 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              1:34.00    1:39.72  
 18 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              1:35.19    1:43.36  
 
Event 20  Boys 15-16 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              1:12.02    1:12.46  
  2 May, Andrew               15 TIGR-PC              1:16.88    1:17.48  
  3 Swanson, David            15 TIGR-PC              1:19.00    1:21.34  
  4 Leicht, George K          15 TIGR-PC              1:25.00    1:21.86  
  5 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               1:19.00    1:25.56  
  6 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              1:29.45    1:28.44  
  7 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC              1:27.40    1:28.56  
  8 Drossulis, Alexander E    16 SPKS                 1:22.70    1:31.30  
 
Event 20  Boys 17-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN               1:07.70    1:11.06  
 
Event 20  Boys 19 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempfer, Cody T           19 TIGR-PC              1:08.00    1:09.77  
 
Event 21  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 1:34.57    1:30.69  
  2 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               1:37.25    1:31.10  
  3 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC              1:35.34    1:36.89  
  4 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC              1:44.48    1:40.35  
 
Event 22  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barton, RJ J              10 SOSS-PC              1:19.87    1:19.33  
  2 Richard, Timothy R        10 CMST-PC              1:30.53    1:30.14  
  3 Guido, Christopher J      10 UN-PC                1:49.29    1:32.62  
  4 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC              1:29.83    1:33.11  
  5 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC              1:40.83    1:40.66  
  6 Mesches, Ben J             9 SOSS-PC              1:48.50    1:51.01  
 
Event 23  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Jennifer A          12 UN                     30.49      30.41  
  2 Tull, Alyssa A            12 SMST-SN                31.52      30.68  
  3 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC                 30.65      30.93  
  4 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC                32.46      31.81  
  5 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC                31.44      31.83  
  6 Titus, Katie M            12 TIGR-PC                32.78      32.35  
  7 Dailey, Ursi A            11 CUDA-PC                32.50      32.43  
  8 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC                32.45      32.82  
  9 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC                33.45      32.90  
 10 Hackett, Camille E        12 SOSS-PC                33.18      33.07  
 11 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC                32.99      33.14  
 12 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC                33.71      33.20  
 13 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC                32.46      33.29  
 14 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC                 34.09      33.52  
 15 Pagan, Lauren A           12 OAPB-PC                34.10      33.97  
 16 Price, Remy L             11 TIGR-PC                35.25      34.94  
 17 Bone, Jennifer E          12 FF-PC                  33.75      34.97  
 18 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC                36.00      35.12  
 19 Sargent, Krystine M       12 SOSS-PC                35.73      35.22  
 20 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC                34.86      35.25  
 21 Plunkett, Andie E         11 SOSS-PC                35.39      35.38  
 22 Francon, Kirdy L          11 SPKS                   36.84      35.46  
 23 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC                35.92      36.37  
 24 Meadows, Alexandra J      11 PLS-PC                 36.57      36.72  
 
Event 24  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC                33.19      31.26  
  2 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC                31.18      31.72  
  3 Fuller, Brad              12 SOSS-PC                32.95      32.64  
  4 Laflamme, David W         11 SOSS-PC                33.29      32.94  
  5 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC                33.61      34.18  
  6 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC                34.73      34.21  
  7 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC                35.38      35.47  
  8 Clements, Zac D           12 UN-PC                  35.87      36.33  
  9 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC                34.09      37.32  
 10 Rose, Noah H              12 BEAR-PC                37.00      38.53  
 
Event 25  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC                 30.04      29.92  
  2 Skropeta, Kathryn N       13 WCAB-PC                29.56      30.25  
  3 Cummins, Renata C         13 PASC-PC                29.87      30.40  
  4 Sun, Noelle               14 OAPB-PC                31.50      30.50  
  4 Tringham, Hannah B        14 SMST-SN                31.93      30.50  
  6 Stephenson, Whitney N     14 SMST-SN                29.01      30.56  
  7 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC                30.85      30.90  
  8 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC                30.43      30.91  
  9 Disbrae, Anya K           14 OAPB-PC                32.00      31.08  
 10 Johnson, Megan E          13 SMST-SN                31.84      31.39  
 11 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC                31.94      31.75  
 12 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC                 31.79      31.79  
 13 Udinski, Tara M           13 PLS-PC                 32.30      31.82  
 14 Skaggs, Cathryn S         14 TIGR-PC                31.30      31.92  
 15 Hackett, Tina M           13 SOSS-PC                32.44      32.10  
 16 Plunkett, Ryley C         13 SOSS-PC                32.22      32.11  
 17 Tillman, Samiyyah J       13 PLS-PC                 32.55      32.19  
 17 Olveda, Stacie M          13 SMST-SN                33.20      32.19  
 19 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC                31.72      32.24  
 20 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC                32.79      32.36  
 21 Frazier, Karen R          13 SMST-SN                31.60      32.45  
 22 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC                32.20      32.59  
 23 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC                33.33      32.69  
 24 Herman, Joceline M        14 SMST-SN                31.84      32.76  
 24 Goddard, Jessica C        14 CARS-PC                33.24      32.76  
 26 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC                32.31      32.99  
 27 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC                29.93      33.08  
 28 Tringham, Torrey M        14 SMST-SN                34.04      33.12  
 29 Osborn, Casey A           14 BEAR-PC                35.79      33.39  
 30 Papa, Alexis L            13 SPKS                   33.11      33.41  
 31 Pierson, Kayla L          14 SPKS                   32.50      33.62  
 32 Palomar, Danielle         13 TSU-PC                 33.79      34.07  
 33 Lee, Eunice               13 OAPB-PC                33.45      34.26  
 33 Sandberg, Lindsay V       14 OAPB-PC                32.90      34.26  
 35 King, Maryell D           13 OAPB-PC                34.02      35.06  
 36 Sawrey-Kubicek, Danielle  13 OAPB-PC                34.95      35.65  
 37 May, Taylor K             13 TERA-PC                35.85      36.60  
 38 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC                33.10      36.73  
 39 Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC                35.23      36.84  
 40 Ferretti, Petra E         13 BEAR-PC                35.56      37.26  
 
Event 25  Girls 15-16 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC                29.01      28.65  
  2 Abbott, Valerie C         15 TIGR-PC                28.37      28.84  
  3 Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC                28.82      29.23  
  4 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC                29.45      29.65  
  5 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                  30.00      30.76  
  6 Bricker, Natalie R        16 PLS-PC                 31.00      31.13  
  7 Pierce, Megan C           15 SMST-SN                30.40      31.22  
  8 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC                31.05      31.53  
  9 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC                 31.18      31.60  
 10 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC                30.42      31.80  
 11 Holloway, Summer A        16 SPKS                   31.64      32.23  
 12 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC                31.27      32.27  
 13 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC                31.52      32.32  
 14 Johnson, Jessica L        15 SMST-SN                31.42      32.44  
 15 Moradian, Lauren A        15 SOSS-PC                33.13      32.92  
 16 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC                 31.50      33.21  
 17 Foster, Katie B           15 SPKS                   34.20      33.42  
 18 Girimaji, Shilpa M        15 PLS-PC                 33.02      33.61  
 19 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC                 32.82      33.91  
 20 Haarz, Colby E            15 OAPB-PC                32.64      34.14  
 21 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC                33.00      34.44  
 22 Brown, Jaime A            15 SMST-SN                34.04      35.90  
 
Event 25  Girls 17-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamee, Lyndsay B        18 TIGR-PC                27.50      28.15  
  2 Ruhl, Nicoletta T         17 TIGR-PC                27.80      28.61  
  3 Draa, Nicole E            17 TIGR-PC                28.70      28.86  
  4 Short, Kendal E           17 TIGR-PC                29.07      29.48  
  5 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC                29.70      29.51  
 
Event 25  Girls 19 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catalano, Shannon K       20 CLOV-CC                26.99      27.44  
  2 Errecart, Robin L         20 TIGR-PC                27.00      27.92  
  3 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC                27.15      28.49  
  4 Avilla, Leilani A         20 PLS-PC                 29.09      29.08  
  5 Goyette, Nicole G         19 TIGR-PC                31.00      29.43  
  6 Marshall, Sarah E         20 SMST-SN                28.99      29.65  
  7 Cartmell, Katie L         21 PLS-PC                 30.50      31.08  
 
Event 26  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Cory R              14 TIGR-PC                28.15      26.94  
  2 Seiler, David E           13 SMST-SN                26.88      27.28  
  3 Adkins, Ryan J            14 SMST-SN                28.27      28.11  
  4 Kim, Joseph S             13 PLS-PC                 28.09      28.17  
  5 Burgin, Paul F            14 UN-PC                  28.36      28.43  
  6 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC                 28.70      28.47  
  7 Pagan, Darren C           13 OAPB-PC                29.53      29.08  
  8 Richman, Garrett S        13 SMST-SN                29.50      29.21  
  9 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC                29.37      29.55  
 10 Afjei, Aria R             13 PASC-PC                29.89      29.60  
 11 Davie, Cory J             14 TIGR-PC                29.54      29.71  
 12 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC                31.82      29.77  
 13 Romam, Shawn R            14 TIGR-PC                30.06      30.11  
 14 Giblin, Jason M           14 OAPB-PC                29.54      30.18  
 15 Kwan, Matthew P           13 PLS-PC                 29.59      30.24  
 16 Salamati, Behan           14 SRVL-PC                29.65      30.37  
 17 Sheridan, Sean C          14 BEAR-PC                33.89      31.49  
 18 McKenna, Sean P           13 CARS-PC                31.00      31.66  
 19 Stroup, Todd S            14 CARS-PC                33.80      31.81  
 20 Lee, Kenzie O             13 PASC-PC                33.89      32.13  
 21 Fischer, Brandon J        13 UN-PC                  33.79      34.09  
 22 Clement, Matthew S        13 PLS-PC                 32.69      49.20  
 -- Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC                31.49         DQ  
 
Event 26  Boys 15-16 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Andrew               15 TIGR-PC                26.97      26.87  
  2 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC                26.85      26.91  
  3 Leicht, George K          15 TIGR-PC                27.00      27.14  
  4 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC                26.82      27.22  
  5 Swanson, David            15 TIGR-PC                27.00      27.64  
  6 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC                27.79      27.65  
  7 Quinn, Stephen            15 TSU-PC                 31.89      27.71  
  8 Drossulis, Alexander E    16 SPKS                   27.22      30.10  
  9 Carson, Chrs J            15 SPKS                   28.02      31.01  
 10 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC                31.24      31.78  
 
Event 26  Boys 17-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN                 24.41      26.11  
  2 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC                28.00      27.18  
 
Event 26  Boys 19 & Over 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smart, Matt E             22 TIGR-PC                23.90      24.55  
 
Event 27  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torre, Megan M             8 TIGR-PC                40.68      42.21  
  2 Smith, Riley M             8 TIGR-PC                44.92      45.29  
  3 Dillman, Hannah E          7 TSU-PC                 45.61      45.54  
  4 Mesches, Olivia L          7 SOSS-PC                48.10      53.42  
 
Event 28  Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HE, Brian R                8 SRVL-PC                38.34      41.90  
  2 Tait, Ethan O              7 SOSS-PC                46.09      45.27  
 
Event 29  Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC                34.40      33.19  
  2 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC                34.37      33.36  
  3 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC                34.05      35.04  
  4 Klaren, Melanie R          9 TIGR-PC                36.47      35.32  
  5 Dillman, Spud K           10 TSU-PC                 36.91      35.61  
  6 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC                36.59      35.65  
  7 Davey, Kate I              9 TIGR-PC                35.10      35.70  
  8 Fuller, Brooke             9 SOSS-PC                37.11      36.71  
  9 McCorkle, Sarah A         10 SPKS                   38.01      37.38  
 10 Caselby, She M            10 SPKS                   37.29      37.42  
 11 Reis, Katia H             10 PLS-PC                 38.52      37.54  
 12 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC                38.85      37.79  
 13 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC                38.77      38.22  
 14 Lau, Krystal W            10 PLS-PC                 37.48      38.31  
 15 Naik, Prachl K            10 PLS-PC                 41.59      40.08  
 16 Gregorios, Stevi R         9 TIGR-PC                40.42      40.57  
 17 Houston, Tory M            9 PLS-PC                 39.98      41.00  
 
Event 30  Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Timothy R        10 CMST-PC                32.18      32.86  
  2 Guido, Christopher J      10 UN-PC                  34.99      33.52  
  3 johnson, Dallian S        10 SMST-SN                36.40      34.95  
  4 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC                36.38      34.96  
  5 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC                36.01      35.72  
  6 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC                37.48      38.44  
  7 Nelson, Bradley C         10 PLS-PC                 37.64      38.94  
  8 Liao, Eric Y               9 SRVL-PC                42.18      41.51  
  9 Mesches, Ben J             9 SOSS-PC                36.50      41.91  
 
Event 31  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keen, Katie L             12 TIGR-PC                36.60      36.88  
  2 Lamb, Jennifer A          12 UN                     37.17      37.44  
  3 Titus, Katie M            12 TIGR-PC                39.77      38.03  
  4 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC                38.48      38.14  
  5 Bone, Jennifer E          12 FF-PC                  39.11      38.77  
  6 Dailey, Ursi A            11 CUDA-PC                39.43      38.89  
  7 Hackett, Camille E        12 SOSS-PC                38.57      39.56  
  8 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC                39.77      40.19  
  9 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC                40.36      40.21  
 10 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC                39.80      40.37  
 11 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC                39.46      40.54  
 12 Plunkett, Andie E         11 SOSS-PC                41.11      40.65  
 13 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC                41.91      41.59  
 14 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC                41.00      42.34  
 15 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC                39.12      42.45  
 16 Francon, Kirdy L          11 SPKS                   43.44      42.72  
 17 Pagan, Lauren A           12 OAPB-PC                41.72      43.69  
 18 Sargent, Krystine M       12 SOSS-PC                41.59      45.77  
 19 Meadows, Alexandra J      11 PLS-PC                 44.55      48.14  
 
Event 32  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC                38.76      36.48  
  2 Fuller, Brad              12 SOSS-PC                40.51      39.21  
  3 Laflamme, David W         11 SOSS-PC                38.24      39.45  
  4 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC                39.57      39.65  
  5 Nelson, Billy R           12 PLS-PC                 42.79      41.12  
  6 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC                38.28      41.45  
  7 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC                41.63      41.60  
  8 Clements, Zac D           12 UN-PC                  42.65      42.56  
  9 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC                44.03      44.27  
 10 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC                39.74      44.54  
 
Event 33  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               2:36.23    2:32.46  
  2 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               2:37.70    2:38.36  
  3 Tringham, Hannah B        14 SMST-SN              2:50.18    2:44.19  
  4 Stephenson, Whitney N     14 SMST-SN              2:40.71    2:45.41  
  5 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              2:44.04    2:45.88  
  6 Skropeta, Kathryn N       13 WCAB-PC              2:44.02    2:47.81  
  7 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               2:50.24    2:48.36  
  8 Cummins, Renata C         13 PASC-PC              2:47.16    2:48.53  
  9 Olveda, Stacie M          13 SMST-SN              2:35.91    2:49.25  
 10 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              2:49.03    2:49.52  
 11 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC              2:55.65    2:50.92  
 12 Johnson, Megan E          13 SMST-SN              2:51.06    2:51.95  
 13 Frazier, Karen R          13 SMST-SN              2:49.73    2:52.82  
 14 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              2:55.45    2:53.80  
 15 Nelson, Megan E           14 PLS-PC               2:54.35    2:53.85  
 16 Osborn, Casey A           14 BEAR-PC              2:53.65    2:53.92  
 17 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              2:52.25    2:55.10  
 18 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC              2:55.45    2:55.81  
 19 Plunkett, Ryley C         13 SOSS-PC              2:54.59    2:56.26  
 20 Sun, Noelle               14 OAPB-PC              2:53.00    2:56.71  
 21 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              2:56.56    2:58.01  
 22 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              2:51.79    3:01.13  
 23 Held, Jessica A           13 UN-PC                3:10.79    3:01.46  
 24 Tringham, Torrey M        14 SMST-SN              3:05.82    3:01.96  
 25 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              3:02.37    3:03.52  
 26 Lee, Eunice               13 OAPB-PC              3:02.41    3:03.81  
 27 Udinski, Tara M           13 PLS-PC               3:07.76    3:04.53  
 28 Tillman, Samiyyah J       13 PLS-PC               3:09.72    3:06.91  
 29 Palomar, Danielle         13 TSU-PC               3:10.54    3:07.72  
 30 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              3:09.26    3:10.01  
 31 Limina, Addison R         13 SPKS                 3:08.70    3:13.52  
 -- Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC              3:10.75         DQ  
 -- Goddard, Jessica C        14 CARS-PC              2:58.50         DQ  
 
Event 33  Girls 15-16 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              2:23.85    2:23.36  
  2 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              2:26.00    2:26.22  
  3 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              2:36.79    2:42.36  
  4 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               2:41.07    2:43.11  
  5 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC              2:44.74    2:47.21  
  6 Bricker, Natalie R        16 PLS-PC               2:44.28    2:48.91  
  7 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC               2:42.63    2:50.20  
  8 Pierce, Megan C           15 SMST-SN              2:47.84    2:52.42  
  9 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              3:05.00    2:54.18  
 10 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC              2:55.69    2:54.45  
 11 SmytH, Mycal              16 SOSS-PC              2:53.99    2:55.63  
 12 Foster, Katie B           15 SPKS                 2:52.02    2:55.96  
 13 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              3:06.29    2:57.53  
 14 Haarz, Colby E            15 OAPB-PC              2:58.97    2:57.57  
 15 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC              3:00.09    2:57.76  
 16 Holloway, Summer A        16 SPKS                 2:45.13    2:58.83  
 17 Girimaji, Shilpa M        15 PLS-PC               2:58.32    3:03.17  
 -- Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC              2:35.30         DQ  
 -- Johnson, Jessica L        15 SMST-SN              2:51.85         DQ  
 
Event 33  Girls 17-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              2:28.00    2:30.01  
  2 Short, Kendal E           17 TIGR-PC              2:32.08    2:37.45  
  3 Benner, Carly S           18 TIGR-PC              2:39.00    2:41.11  
 -- Ruhl, Nicoletta T         17 TIGR-PC              2:35.50         DQ  
 
Event 33  Girls 19 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC              2:29.10    2:31.59  
  2 Marshall, Sarah E         20 SMST-SN              2:31.89    2:34.52  
  3 Avilla, Leilani A         20 PLS-PC               2:31.99    2:35.74  
  4 Catalano, Shannon K       20 CLOV-CC              2:45.69    2:35.86  
  5 Goyette, Nicole G         19 TIGR-PC              2:45.00    2:45.21  
 
Event 34  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David E           13 SMST-SN              2:27.49    2:30.97  
  2 Hill, Cory R              14 TIGR-PC              2:35.42    2:33.15  
  3 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC              2:37.00    2:35.25  
  4 Kim, Joseph S             13 PLS-PC               2:43.55    2:43.12  
  5 Davie, Cory J             14 TIGR-PC              2:46.26    2:43.24  
  6 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              2:28.01    2:44.31  
  7 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              2:49.97    2:46.92  
  8 Richman, Garrett S        13 SMST-SN              2:39.00    2:49.41  
  9 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              2:55.34    2:53.74  
 10 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC               2:46.14    2:56.05  
 11 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              3:00.59    2:56.73  
 12 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              2:55.00    3:00.24  
 13 Romam, Shawn R            14 TIGR-PC              3:00.28    3:09.91  
 -- Clement, Matthew S        13 PLS-PC               2:59.99         DQ  
 
Event 34  Boys 15-16 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Andrew               15 TIGR-PC              2:18.89    2:21.05  
  2 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              2:23.70    2:23.89  
  3 Tikhonoff, Pichit J       15 SMST-SN              2:21.53    2:25.27  
  4 Leicht, George K          15 TIGR-PC              2:20.80    2:25.72  
  5 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               2:51.29    2:31.80  
  6 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              2:24.50    2:36.61  
  7 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               2:33.00    2:37.09  
  8 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              2:41.62    2:39.68  
  9 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC              2:51.04    2:41.61  
 10 Carson, Chrs J            15 SPKS                 2:33.70    2:54.74  
 
Event 34  Boys 17-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN               2:08.55    2:14.53  
  2 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC              2:37.00    2:35.29  
 
Event 34  Boys 19 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempfer, Cody T           19 TIGR-PC              2:12.50    2:15.29  
 
Event 35  Girls 8 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torre, Megan M             8 TIGR-PC              3:48.00    3:53.56  
 
Event 35  Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC              3:02.61    2:59.92  
  2 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC              3:17.00    3:11.88  
  3 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               3:15.07    3:19.04  
  4 Lau, Krystal W            10 PLS-PC               3:43.00    3:24.77  
  5 Fuller, Brooke             9 SOSS-PC              3:33.87    3:29.32  
  6 Reis, Katia H             10 PLS-PC               3:26.85    3:29.46  
  7 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC              3:20.86    3:29.48  
  8 Klaren, Melanie R          9 TIGR-PC              3:47.39    3:31.09  
  9 Caselby, She M            10 SPKS                 3:30.45    3:33.06  
 10 McCorkle, Sarah A         10 SPKS                 3:43.86    3:34.74  
 11 Houston, Tory M            9 PLS-PC               3:48.35    3:38.02  
 12 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC              3:46.29    3:39.17  
 13 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC              3:47.38    3:48.87  
 -- Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 3:23.62         DQ  
 
Event 36  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Timothy R        10 CMST-PC              3:05.25    2:56.68  
  2 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC              3:06.57    3:05.63  
  3 Guido, Christopher J      10 UN-PC                3:11.82    3:10.12  
  4 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC              3:15.80    3:15.42  
  5 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC              3:25.96    3:19.15  
  6 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC              3:23.87    3:20.71  
  7 johnson, Dallian S        10 SMST-SN              3:26.47    3:26.04  
  8 Nelson, Bradley C         10 PLS-PC               3:37.52    3:35.09  
 
Event 37  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tull, Alyssa A            12 SMST-SN              1:13.85    1:11.85  
  2 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC               1:14.97    1:14.11  
  3 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              1:17.85    1:15.93  
  4 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              1:19.95    1:18.21  
  5 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC              1:19.56    1:19.85  
  6 Titus, Katie M            12 TIGR-PC              1:20.72    1:20.36  
  7 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC               1:23.15    1:23.16  
  8 Dailey, Ursi A            11 CUDA-PC              1:25.46    1:24.59  
  9 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              1:25.36    1:27.73  
 10 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              1:30.82    1:32.49  
 11 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC              1:33.29    1:37.81  
 -- Plunkett, Andie E         11 SOSS-PC              1:32.81         DQ  
 
Event 38  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laflamme, David W         11 SOSS-PC              1:16.98    1:18.03  
  2 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC              1:21.49    1:19.06  
  3 Rados, Matthew S          11 AIA-PC               1:30.02    1:26.71  
  4 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC              1:25.51    1:27.36  
  5 Nelson, Billy R           12 PLS-PC               1:34.29    1:34.36  
  6 Rose, Noah H              12 BEAR-PC              1:33.80    1:43.35  
 
Event 39  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hackett, Tina M           13 SOSS-PC              2:45.39    2:40.66  
  2 Tringham, Hannah B        14 SMST-SN              2:47.76    2:43.54  
  3 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              2:46.96    2:47.89  
  4 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              2:47.94    2:50.74  
  5 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               2:56.91    2:56.99  
 -- Goddard, Jessica C        14 CARS-PC              3:15.05         DQ  
 
Event 39  Girls 15-16 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              2:23.00    2:22.25  
  2 Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC              2:26.23    2:30.49  
  3 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              2:31.80    2:31.45  
  4 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                2:27.13    2:37.20  
  5 Abbott, Valerie C         15 TIGR-PC              2:30.14    2:38.06  
  6 Jarrard, Linsay R         15 TIGR-PC              2:40.02    2:40.21  
  7 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               2:53.93    2:48.32  
  8 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              2:50.98    2:54.54  
  9 Haarz, Colby E            15 OAPB-PC              2:59.74    2:54.60  
 -- SmytH, Mycal              16 SOSS-PC              3:09.00         DQ  
 
Event 40  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              2:24.71    2:25.77  
  2 Borchard, Adam C          13 WOOD-SN              2:34.07    2:38.71  
 
Event 40  Boys 15-16 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              2:24.65    2:30.97  
 
Event 40  Boys 17-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN               2:17.49    2:19.64  
  2 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC              2:33.00    2:38.07  
 
Event 41  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lamb, Jennifer A          12 UN                   2:40.40    2:42.60  
  2 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              2:46.10    2:43.60  
  3 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC              3:06.70    2:48.94  
  4 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC              2:48.81    2:50.19  
  5 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC              2:50.86    2:50.66  
  6 Titus, Katie M            12 TIGR-PC              2:51.06    2:51.06  
  7 Hackett, Camille E        12 SOSS-PC              3:02.21    2:54.97  
  8 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC               2:55.18    2:59.10  
  9 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC              2:57.58    3:00.85  
 10 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              3:00.83    3:02.07  
 11 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC              3:05.00    3:04.76  
 12 Pagan, Lauren A           12 OAPB-PC              3:07.40    3:06.60  
 13 Plunkett, Andie E         11 SOSS-PC              3:04.20    3:08.17  
 14 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC              3:09.47    3:10.15  
 15 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC              3:17.57    3:11.03  
 16 Sargent, Krystine M       12 SOSS-PC              3:12.82    3:16.87  
 17 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              3:17.02    3:17.67  
 18 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC              3:21.49    3:19.08  
 
Event 42  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              2:56.79    2:45.40  
  2 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC              2:50.08    2:49.09  
  3 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC              2:55.32    2:56.34  
  4 Rados, Matthew S          11 AIA-PC               3:04.77    2:56.64  
  5 Laflamme, David W         11 SOSS-PC              2:57.43    2:57.99  
  6 Fuller, Brad              12 SOSS-PC              3:06.28    2:58.67  
  7 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC              3:02.72    3:09.39  
  8 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC              3:18.33    3:14.93  
  9 Clements, Zac D           12 UN-PC                3:13.16    3:15.21  
 
Event 43  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               9:41.76    9:37.13  
  2 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC              10:01.00   10:00.44  
  3 Johnson, Megan E          13 SMST-SN             10:40.30   10:12.11  
  4 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC             11:05.59   10:26.78  
  5 Cummins, Renata C         13 PASC-PC             10:44.36   10:32.02  
  6 Hackett, Tina M           13 SOSS-PC             11:01.36   10:34.74  
  7 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC              11:01.68   10:35.15  
  8 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC             10:17.36   10:43.75  
  9 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC             10:54.20   10:46.62  
 10 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC             12:14.24   10:47.80  
 11 Plunkett, Ryley C         13 SOSS-PC             11:18.01   10:48.38  
 12 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC             11:25.33   10:51.15  
 13 Nelson, Megan E           14 PLS-PC              10:22.59   10:51.85  
 14 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC             11:04.25   10:55.59  
 15 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC             11:09.31   10:56.17  
 16 Held, Jessica A           13 UN-PC               12:14.29   11:48.95  
 17 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC             12:14.19   11:53.85  
 
Event 43  Girls 15-16 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              9:36.04    9:50.33  
  2 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                9:35.01   10:15.39  
  3 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC             10:11.00   10:28.25  
  4 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC              10:35.12   10:31.00  
  5 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC              11:13.52   10:44.94  
  6 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC             10:47.66   10:46.04  
  7 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC             11:18.69   10:48.60  
  8 Johnson, Jessica L        15 SMST-SN             10:44.85   10:49.12  
  9 Brown, Jaime A            15 SMST-SN             11:25.76   11:25.78  
 10 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC             12:03.00   11:37.34  
 
Event 43  Girls 17-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benner, Carly S           18 TIGR-PC             10:10.00   10:00.17  
 
Event 43  Girls 19 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cartmell, Katie L         21 PLS-PC               9:35.00    9:57.66  
 
Event 44  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchard, Adam C          13 WOOD-SN              9:33.89    9:49.55  
  2 Richman, Garrett S        13 SMST-SN              9:59.00    9:54.65  
  3 Davie, Cory J             14 TIGR-PC             11:22.02   10:02.00  
  4 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC             10:30.00   10:06.84  
  5 Burgin, Paul F            14 UN-PC               10:36.54   10:17.43  
  6 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC             11:17.09   10:17.80  
  7 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC              10:51.50   11:09.99  
  8 Vallone, Eric H           13 PASC-PC             11:42.78   11:21.10  
  9 Clement, Matthew S        13 PLS-PC              11:13.42   11:35.01  
 
Event 44  Boys 15-16 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               9:08.61    9:08.59  
  2 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              9:28.06    9:35.22  
  3 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC             10:00.00    9:40.67  
  4 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC              9:50.77    9:52.16  
  5 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC             11:01.43   10:07.15  
  6 Quinn, Stephen            15 TSU-PC              11:32.19   10:10.35  
 
Event 45  Girls 8 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torre, Megan M             8 TIGR-PC              3:14.43    3:18.57  
 
Event 45  Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC              2:45.00    2:45.24  
  2 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC              2:57.43    2:46.34  
  3 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 2:51.01    2:49.19  
  4 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               2:49.14    2:51.93  
  5 Reis, Katia H             10 PLS-PC               3:07.32    2:53.44  
  6 Lau, Krystal W            10 PLS-PC               3:17.24    3:00.25  
  7 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC              2:59.12    3:02.54  
  8 Fuller, Brooke             9 SOSS-PC              3:11.80    3:03.02  
  9 Caselby, She M            10 SPKS                 3:04.00    3:03.62  
 10 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC              3:07.36    3:10.35  
 -- Anderson, Haley D         10 SRVL-PC              2:36.85         DQ  
 
Event 46  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Timothy R        10 CMST-PC              2:33.29    2:31.40  
  2 Guido, Christopher J      10 UN-PC                2:48.44    2:41.21  
  3 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC              2:48.41    2:47.52  
  4 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC              2:53.98    2:48.18  
  5 Edwards, Tuffer B         10 MERC-CC              3:00.27    3:08.24  
  6 Mesches, Ben J             9 SOSS-PC              3:19.00    3:34.56  
 -- Wooldridge, Andy M         9 PLS-PC               2:40.55         DQ  
 
Event 47  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               4:42.00    4:41.04  
  2 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               4:36.77    4:42.27  
  3 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC               4:56.36    4:54.91  
  4 Kennedy, Maddie A         13 AIA-PC               5:04.50    5:04.07  
  5 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              5:04.34    5:04.41  
  6 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               5:05.37    5:04.65  
  7 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              5:02.81    5:06.51  
  8 Cummins, Renata C         13 PASC-PC              5:06.00    5:06.71  
  9 Goddard, Jessica C        14 CARS-PC              5:24.00    5:09.57  
 10 Nelson, Megan E           14 PLS-PC               5:11.27    5:11.81  
 11 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              4:57.82    5:12.42  
 12 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              5:08.33    5:13.98  
 13 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC              5:28.70    5:15.69  
 14 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              5:23.88    5:17.52  
 15 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              5:26.07    5:26.02  
 16 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              5:51.50    5:27.07  
 17 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC              5:31.25    5:27.80  
 18 Held, Jessica A           13 UN-PC                5:52.49    5:39.99  
 19 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              5:10.38    5:43.64  
 20 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              5:45.12    5:49.63  
 
Event 47  Girls 15-16 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              4:23.00    4:25.98  
  2 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              4:28.97    4:38.40  
  3 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              4:40.09    4:44.34  
  4 Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC              4:43.73    4:50.68  
  5 Abbott, Valerie C         15 TIGR-PC              4:40.44    4:55.44  
  6 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                4:37.04    4:55.84  
  7 Baniewich, Christine L    15 TIGR-PC              4:52.50    4:57.77  
  8 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              4:52.27    5:00.38  
  9 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               5:05.99    5:02.91  
 10 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC              5:03.03    5:10.21  
 11 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC               5:17.52    5:12.25  
 12 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               5:12.47    5:14.72  
 13 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              5:14.97    5:21.12  
 14 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              5:25.00    5:26.13  
 15 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC              5:32.00    5:41.20  
 
Event 47  Girls 17-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              4:38.00    4:42.38  
  2 Benner, Carly S           18 TIGR-PC              5:00.00    4:55.61  
  3 Haile, Baily R            18 SOSS-PC              5:05.60    5:04.77  
 
Event 47  Girls 19 & Over 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Avilla, Leilani A         20 PLS-PC               4:47.13    4:43.24  
  2 Eccleston, Lucy C         21 TIGR-PC              5:00.00    4:52.49  
 
Event 48  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              4:44.19    4:48.04  
  2 Davie, Cory J             14 TIGR-PC              5:01.12    4:49.73  
  3 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC              4:58.21    4:53.37  
  4 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              5:05.20    4:59.68  
  5 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC               5:14.32    5:17.12  
  6 Kwan, Matthew P           13 PLS-PC               5:23.79    5:17.76  
  7 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              5:30.20    5:21.28  
  8 Clement, Matthew S        13 PLS-PC               5:24.40    5:27.31  
  9 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              5:35.00    5:28.56  
 10 Fischer, Brandon J        13 UN-PC                5:36.90    5:31.84  
 
Event 48  Boys 15-16 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 May, Andrew               15 TIGR-PC              4:24.69    4:22.15  
  2 Leicht, George K          15 TIGR-PC              4:24.00    4:25.07  
  3 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               4:28.00    4:29.15  
  4 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              4:33.02    4:36.02  
  5 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               5:26.09    4:45.35  
  6 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC              5:04.60    4:54.28  
  7 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              5:06.77    5:11.25  
 
Event 48  Boys 17-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN               4:17.89    4:21.25  
  2 Morss, Greg S             17 PLS-PC               4:28.90    4:29.29  
 
Event 49  Girls 8 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torre, Megan M             8 TIGR-PC              1:45.00    1:49.54  
 
Event 49  Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC              1:36.99    1:29.43  
  2 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               1:32.44    1:29.59  
  3 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 1:34.68    1:32.70  
  4 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC              1:39.65    1:32.77  
  5 Klaren, Melanie R          9 TIGR-PC              1:35.77    1:34.26  
  6 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC              1:38.56    1:36.04  
  7 Caselby, She M            10 SPKS                 1:39.71    1:36.79  
  8 Lau, Krystal W            10 PLS-PC               1:41.50    1:37.27  
  9 Fuller, Brooke             9 SOSS-PC              1:38.93    1:37.39  
 10 Naik, Prachl K            10 PLS-PC               1:46.69    1:39.42  
 11 Houston, Tory M            9 PLS-PC               1:33.03    1:48.45  
 12 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC              1:45.25    1:48.87  
 -- Reis, Katia H             10 PLS-PC               1:42.02         DQ  
 
Event 50  Boys 8 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HE, Brian R                8 SRVL-PC              1:46.09    1:47.82  
 
Event 50  Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC              1:29.79    1:25.48  
  2 Richard, Timothy R        10 CMST-PC              1:29.80    1:27.14  
  3 Wooldridge, Andy M         9 PLS-PC               1:29.44    1:29.29  
  4 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC              1:40.90    1:32.76  
  5 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC              1:35.62    1:32.99  
  6 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC              1:39.12    1:38.94  
  7 Edwards, Tuffer B         10 MERC-CC              1:40.19    1:43.33  
  8 Popp, Dante A              9 BEAR-PC              1:44.00    1:45.22  
 
Event 51  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC               1:11.78    1:14.30  
  2 Cummins, Renata C         13 PASC-PC              1:19.89    1:19.13  
  3 Skropeta, Kathryn N       13 WCAB-PC              1:15.70    1:19.71  
  4 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              1:19.60    1:21.35  
  5 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              1:20.17    1:21.54  
  6 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               1:22.33    1:22.13  
  7 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              1:18.93    1:22.16  
  8 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              1:19.70    1:22.46  
  9 Goddard, Jessica C        14 CARS-PC              1:21.43    1:23.07  
 10 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC              1:25.01    1:23.30  
 11 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC              1:24.79    1:23.35  
 12 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              1:25.01    1:24.35  
 13 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              1:22.43    1:24.52  
 14 Skaggs, Cathryn S         14 TIGR-PC              1:23.35    1:25.49  
 15 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              1:28.81    1:25.55  
 16 Held, Jessica A           13 UN-PC                1:29.29    1:26.78  
 17 Limina, Addison R         13 SPKS                 1:28.13    1:27.06  
 18 King, Maryell D           13 OAPB-PC              1:28.03    1:27.95  
 19 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              1:25.81    1:28.47  
 20 Barton, Ellen E           13 SOSS-PC              1:27.44    1:28.66  
 21 Sawrey-Kubicek, Danielle  13 OAPB-PC              1:28.95    1:28.76  
 22 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              1:26.61    1:30.35  
 23 Lewin, Nikki M            13 BEAR-PC              1:22.93    1:30.39  
 24 Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC              1:20.66    1:30.74  
 25 Pierson, Kayla L          14 SPKS                 1:24.78    1:31.05  
 26 Papa, Alexis L            13 SPKS                 1:28.98    1:32.04  
 
Event 51  Girls 15-16 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              1:13.31    1:12.10  
  2 Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC              1:12.29    1:12.61  
  3 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               1:13.99    1:14.84  
  4 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC               1:23.17    1:20.92  
  5 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC               1:23.22    1:21.06  
  6 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              1:19.07    1:21.97  
  7 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               1:22.24    1:22.03  
  8 Holloway, Summer A        16 SPKS                 1:16.73    1:22.24  
  9 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              1:18.55    1:22.29  
 10 Baniewich, Christine L    15 TIGR-PC              1:25.58    1:22.79  
 11 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              1:20.50    1:23.11  
 12 Bricker, Natalie R        16 PLS-PC               1:20.75    1:24.18  
 13 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC              1:24.69    1:25.60  
 14 Moradian, Lauren A        15 SOSS-PC              1:26.07    1:25.69  
 15 Girimaji, Shilpa M        15 PLS-PC               1:24.29    1:28.08  
 
Event 51  Girls 17-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Draa, Nicole E            17 TIGR-PC              1:08.69    1:11.37  
  2 Short, Kendal E           17 TIGR-PC              1:11.02    1:14.37  
 
Event 51  Girls 19 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalonzo, Lindsay D        19 TIGR-PC              1:06.70    1:06.71  
  2 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC              1:06.50    1:08.29  
  3 Avilla, Leilani A         20 PLS-PC               1:12.39    1:12.29  
  4 Goyette, Nicole G         19 TIGR-PC              1:18.00    1:15.73  
 
Event 52  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC              1:11.69    1:12.90  
  2 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              1:16.40    1:19.61  
  3 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              1:22.50    1:19.74  
  4 Kwan, Matthew P           13 PLS-PC               1:21.89    1:20.37  
  5 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              1:22.18    1:21.23  
  6 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              1:21.00    1:21.66  
  7 Clement, Matthew S        13 PLS-PC               1:22.80    1:23.90  
  8 Romam, Shawn R            14 TIGR-PC              1:22.48    1:24.00  
  9 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              1:26.89    1:28.74  
 
Event 52  Boys 15-16 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leicht, George K          15 TIGR-PC              1:06.00    1:05.44  
  2 May, Andrew               15 TIGR-PC              1:11.64    1:08.86  
  3 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC              1:12.26    1:10.27  
  4 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               1:22.19    1:10.99  
  5 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              1:12.00    1:11.28  
  6 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               1:13.00    1:16.57  
  7 Carson, Chrs J            15 SPKS                 1:20.56    1:16.81  
  8 Beattie, Julian H         15 SRVL-PC              1:16.81    1:17.15  
  9 Drossulis, Alexander E    16 SPKS                 1:17.50    1:18.10  
 10 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              1:13.28    1:18.54  
 11 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              1:18.31    1:19.37  
 12 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC              1:20.14    1:22.34  
 
Event 52  Boys 17-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN                 59.67    1:03.94  
  2 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC              1:10.00    1:07.63  
  3 Morss, Greg S             17 PLS-PC               1:12.83    1:12.56  
 
Event 53  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              1:17.48    1:16.24  
  2 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC              1:17.48    1:16.55  
  3 Lamb, Jennifer A          12 UN                   1:17.57    1:17.99  
  4 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC              1:20.42    1:20.72  
  5 Titus, Katie M            12 TIGR-PC              1:25.61    1:22.00  
  6 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              1:23.14    1:22.07  
  7 Bone, Jennifer E          12 FF-PC                1:22.30    1:24.40  
  8 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC              1:29.06    1:24.64  
  9 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC              1:26.86    1:24.86  
 10 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              1:21.15    1:26.47  
 11 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC               1:27.58    1:27.33  
 12 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC              1:26.86    1:27.39  
 13 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC              1:30.36    1:27.80  
 14 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC              1:30.00    1:30.18  
 15 Francon, Kirdy L          11 SPKS                 1:36.33    1:32.29  
 16 Swank, Zoe N              11 OAPB-PC              1:35.44    1:33.60  
 
Event 54  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              1:21.18    1:17.32  
  2 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC              1:22.30    1:21.33  
  3 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC              1:28.46    1:26.20  
  4 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC              1:25.73    1:26.66  
  5 Laflamme, David W         11 SOSS-PC              1:26.96    1:26.81  
  6 Nelson, Billy R           12 PLS-PC               1:29.78    1:28.08  
  7 Clements, Zac D           12 UN-PC                1:32.98    1:31.26  
  8 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC              1:35.09    1:31.71  
  9 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC              1:29.73    1:32.94  
 
Event 55  Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dillman, Hannah E          7 TSU-PC                 58.77    1:05.76  
  2 Mesches, Olivia L          7 SOSS-PC                57.40    1:05.96  
 
Event 56  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HE, Brian R                8 SRVL-PC                53.60      50.57  
 
Event 57  Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC                40.00      37.95  
  2 Klaren, Melanie R          9 TIGR-PC                41.23      39.15  
  3 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC                40.19      39.96  
  4 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                   38.33      39.99  
  5 Davey, Kate I              9 TIGR-PC                43.62      41.78  
  6 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC                42.06      41.99  
  7 Dillman, Spud K           10 TSU-PC                 42.33      43.03  
  8 Naik, Prachl K            10 PLS-PC                 46.79      45.80  
  9 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC                46.75      45.84  
 10 Lau, Krystal W            10 PLS-PC                 46.62      46.50  
 11 Reis, Katia H             10 PLS-PC                 46.73      49.82  
 12 Houston, Tory M            9 PLS-PC                 46.65      54.29  
 
Event 58  Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wooldridge, Andy M         9 PLS-PC                 37.27      37.32  
  2 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC                39.49      37.60  
  3 Guido, Christopher J      10 UN-PC                  41.54      40.08  
  4 Richard, Timothy R        10 CMST-PC                41.07      40.70  
  5 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC                41.19      44.08  
  6 Mesches, Ben J             9 SOSS-PC                44.30      45.18  
  7 Edwards, Tuffer B         10 MERC-CC                46.64      46.99  
  8 Liao, Eric Y               9 SRVL-PC                47.19      47.87  
 
Event 59  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               1:10.10    1:10.22  
  2 Osborn, Casey A           14 BEAR-PC              1:15.08    1:16.24  
  3 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              1:16.77    1:16.97  
  4 Skaggs, Cathryn S         14 TIGR-PC              1:16.55    1:17.09  
  5 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              1:14.33    1:17.64  
  6 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC               1:16.14    1:18.33  
  7 Sargent, Kelli A          14 SOSS-PC              1:19.41    1:18.42  
  8 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               1:20.66    1:20.06  
  9 Nelson, Megan E           14 PLS-PC               1:21.11    1:21.73  
 10 Kennedy, Maddie A         13 AIA-PC               1:21.09    1:22.21  
 11 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              1:26.10    1:28.55  
 12 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              1:21.71    1:28.99  
 13 Held, Jessica A           13 UN-PC                1:27.49    1:29.97  
 14 May, Taylor K             13 TERA-PC              1:26.72    1:31.88  
 15 Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC              1:27.48    1:44.19  
 
Event 59  Girls 15-16 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeckel, Katie A          16 TIGR-PC              1:05.52    1:07.78  
  2 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              1:07.28    1:08.22  
  3 Abbott, Valerie C         15 TIGR-PC              1:08.54    1:09.87  
  4 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              1:09.74    1:10.44  
  5 Jarrard, Linsay R         15 TIGR-PC              1:13.02    1:11.94  
  6 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                1:12.16    1:12.17  
  7 Isabel, Eli B             15 PLS-PC               1:11.49    1:13.53  
  8 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC              1:15.09    1:14.09  
  9 Baniewich, Christine L    15 TIGR-PC              1:16.41    1:14.73  
 10 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              1:23.55    1:18.72  
 11 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              1:17.59    1:20.87  
 12 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              1:24.00    1:20.95  
 13 Foster, Katie B           15 SPKS                 1:17.02    1:24.23  
 14 Moradian, Lauren A        15 SOSS-PC              1:23.76    1:27.83  
 
Event 59  Girls 17-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruhl, Nicoletta T         17 TIGR-PC              1:12.00    1:09.09  
  2 Short, Kendal E           17 TIGR-PC              1:06.23    1:09.89  
  3 Benner, Carly S           18 TIGR-PC              1:16.00    1:15.25  
  4 Haile, Baily R            18 SOSS-PC              1:16.82    1:17.08  
 
Event 59  Girls 19 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC              1:04.95    1:06.07  
  2 Dalonzo, Lindsay D        19 TIGR-PC              1:07.50    1:06.12  
  3 Eccleston, Lucy C         21 TIGR-PC              1:08.00    1:11.17  
 
Event 60  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              1:05.11    1:06.43  
  2 Arndt, Michael B          14 SRVL-PC              1:12.33    1:12.84  
  3 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              1:19.35    1:15.22  
  4 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              1:22.28    1:21.09  
  5 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              1:21.47    1:22.56  
  6 Kwan, Matthew P           13 PLS-PC               1:22.00    1:24.00  
  7 Sheridan, Sean C          14 BEAR-PC              1:22.29    1:26.55  
  8 Romam, Shawn R            14 TIGR-PC              1:22.29    1:37.93  
 
Event 60  Boys 15-16 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              1:03.00    1:04.79  
  2 May, Andrew               15 TIGR-PC              1:03.50    1:05.14  
  3 Leicht, George K          15 TIGR-PC              1:07.00    1:05.61  
  4 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              1:07.38    1:07.30  
  5 Beattie, Julian H         15 SRVL-PC              1:09.62    1:08.71  
  6 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC              1:11.93    1:10.00  
  7 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              1:09.64    1:11.25  
  8 Drossulis, Alexander E    16 SPKS                 1:11.77    1:15.81  
 
Event 60  Boys 17-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN               1:02.11    1:02.73  
  2 Morss, Greg S             17 PLS-PC               1:02.88    1:04.92  
  3 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC              1:10.50    1:07.66  
 
Event 60  Boys 19 & Over 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempfer, Cody T           19 TIGR-PC                58.30      58.72  
 
Event 61  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Katie B          11 MERC-CC              1:05.59    1:05.52  
  2 Lamb, Jennifer A          12 UN                   1:06.09    1:06.50  
  3 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC              1:08.66    1:06.77  
  4 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC               1:07.33    1:06.95  
  5 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              1:09.98    1:08.47  
  6 Titus, Katie M            12 TIGR-PC              1:09.78    1:08.76  
  7 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC              1:13.13    1:09.52  
  8 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC              1:11.67    1:10.57  
  9 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC              1:13.48    1:10.82  
 10 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              1:10.26    1:11.34  
 11 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC              1:12.95    1:11.61  
 12 Tirapelle, Nicole A       12 TIGR-PC              1:12.69    1:13.39  
 13 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC               1:14.72    1:13.63  
 14 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              1:16.99    1:15.08  
 15 Bone, Jennifer E          12 FF-PC                1:14.69    1:15.51  
 16 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              1:12.59    1:16.35  
 17 Price, Remy L             11 TIGR-PC              1:18.44    1:17.19  
 18 Swank, Zoe N              11 OAPB-PC              1:20.75    1:20.19  
 19 Francon, Kirdy L          11 SPKS                 1:17.21    1:20.39  
 20 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC              1:20.04    1:21.59  
 
Event 62  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              1:11.69    1:08.67  
  2 Laflamme, David W         11 SOSS-PC              1:12.93    1:10.79  
  3 Fuller, Brad              12 SOSS-PC              1:11.96    1:11.24  
  4 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC              1:16.57    1:14.93  
  5 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC              1:17.35    1:16.03  
  6 Clements, Zac D           12 UN-PC                1:19.34    1:17.83  
  7 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC              1:21.69    1:23.49  
 -- Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC              1:06.47         DQ  
 
Event 63  Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torre, Megan M             8 TIGR-PC              1:34.43    1:33.61  
  2 Smith, Riley M             8 TIGR-PC              1:41.94    1:39.02  
  3 Dillman, Hannah E          7 TSU-PC               1:45.02    1:45.51  
  4 Mesches, Olivia L          7 SOSS-PC              1:45.50    2:05.97  
 
Event 64  Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HE, Brian R                8 SRVL-PC              1:31.96    1:29.11  
  2 Tait, Ethan O              7 SOSS-PC              1:40.09    1:44.41  
 
Event 65  Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC              1:06.08    1:14.48  
  2 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC              1:16.44    1:15.31  
  3 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC              1:15.27    1:16.15  
  4 Wilhite, Katrina L        10 SPKS                 1:16.53    1:17.48  
  5 Dillman, Spud K           10 TSU-PC               1:21.15    1:20.02  
  6 Whyte, Courtney M          9 SRVL-PC              1:22.13    1:20.30  
  7 Lau, Krystal W            10 PLS-PC               1:22.97    1:21.19  
  8 Davey, Kate I              9 TIGR-PC              1:23.20    1:23.14  
  9 Caselby, She M            10 SPKS                 1:23.36    1:23.81  
 10 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC              1:27.94    1:24.78  
 11 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC              1:29.13    1:24.86  
 12 Fuller, Brooke             9 SOSS-PC              1:25.58    1:25.03  
 13 Naik, Prachl K            10 PLS-PC               1:31.09    1:28.93  
 14 Gregorios, Stevi R         9 TIGR-PC              1:33.08    1:30.19  
 15 Houston, Tory M            9 PLS-PC               1:33.45    1:32.80  
 -- Klaren, Melanie R          9 TIGR-PC              1:26.20         DQ  
 
Event 66  Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guido, Christopher J      10 UN-PC                1:17.74    1:13.70  
  2 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC              1:15.11    1:14.03  
  3 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC              1:19.78    1:18.11  
  4 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC              1:18.93    1:18.32  
  5 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC              1:26.63    1:24.67  
  6 Mesches, Ben J             9 SOSS-PC              1:30.00    1:42.16  
 
Event 67  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               2:56.44    2:52.78  
  2 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               3:00.03    2:58.69  
  3 Harrington, Fawn R        14 HA-SN                3:01.95    3:01.60  
  4 Nelson, Megan E           14 PLS-PC               3:12.76    3:11.75  
  5 Cummins, Renata C         13 PASC-PC              3:09.65    3:13.03  
  6 McBroom, Tiffany L        14 TIGR-PC              3:17.30    3:18.90  
  7 Tillman, Samiyyah J       13 PLS-PC               3:32.61    3:21.85  
  8 Osborn, Casey A           14 BEAR-PC              3:19.50    3:22.08  
  9 Limina, Addison R         13 SPKS                 3:37.28    3:28.60  
 10 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              3:25.65    3:29.53  
 11 Held, Jessica A           13 UN-PC                3:39.29    3:31.10  
 12 Pierson, Kayla L          14 SPKS                 3:25.01    3:34.72  
 13 Lewin, Nikki M            13 BEAR-PC              3:27.42    3:41.78  
 14 Ferretti, Petra E         13 BEAR-PC              3:39.23    3:42.66  
 15 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              3:38.20    3:45.61  
 
Event 67  Girls 15-16 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              2:49.00    2:44.32  
  2 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC              3:08.00    3:00.81  
  3 Keen, Krissy M            15 TIGR-PC              2:49.45    3:01.92  
  4 Bricker, Natalie R        16 PLS-PC               2:58.43    3:04.16  
  5 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC               2:58.45    3:06.04  
  6 Foster, Katie B           15 SPKS                 3:10.50    3:09.04  
  7 Jarrard, Linsay R         15 TIGR-PC              3:09.61    3:09.33  
  8 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC              3:10.58    3:10.39  
  9 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC               3:11.22    3:11.09  
 10 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               3:13.48    3:13.00  
 11 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              3:08.02    3:13.09  
 12 Girimaji, Shilpa M        15 PLS-PC               3:22.19    3:24.00  
 13 Jagust, Amy M             15 BEAR-PC              3:30.00    3:37.93  
 
Event 67  Girls 17-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              2:48.00    2:50.84  
 
Event 68  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davie, Cory J             14 TIGR-PC              2:58.69    2:59.03  
  2 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              2:59.08    3:00.47  
  3 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC               3:15.28    3:08.91  
  4 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              3:12.69    3:08.94  
  5 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              3:08.19    3:12.73  
  6 Lee, Kenzie O             13 PASC-PC              3:21.15    3:16.93  
  7 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              3:25.30    3:19.44  
  8 Fischer, Brandon J        13 UN-PC                3:26.51    3:23.48  
  9 Sheridan, Sean C          14 BEAR-PC              3:27.49    3:33.06  
 10 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              3:27.49    3:36.59  
 
Event 68  Boys 15-16 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC              2:34.50    2:36.80  
  2 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC              3:05.56    3:11.00  
 
Event 68  Boys 17-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Keenan C          17 DAV-SN               2:26.59    2:36.65  
 
Event 68  Boys 19 & Over 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rempfer, Cody T           19 TIGR-PC              2:30.00    2:29.29  
 
Event 69  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Katie B          11 MERC-CC                39.65      39.39  
  2 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC                39.86      39.54  
  3 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC                 42.61      40.38  
  4 Lamb, Jennifer A          12 UN                     40.40      40.98  
  5 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC                45.64      42.56  
  6 Gallery, Becca R          12 MERC-CC                43.21      43.60  
  7 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC                42.35      43.75  
  8 Tirapelle, Nicole A       12 TIGR-PC                43.15      43.96  
  9 Bone, Jennifer E          12 FF-PC                  43.27      44.07  
 10 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC                44.38      44.20  
 11 Price, Remy L             11 TIGR-PC                44.66      44.58  
 12 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC                44.76      44.73  
 13 Titus, Katie M            12 TIGR-PC                44.78      44.87  
 14 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC                44.46      45.01  
 15 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC                46.49      45.60  
 16 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC                46.19      46.47  
 17 Swank, Zoe N              11 OAPB-PC                48.19      52.47  
 
Event 70  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC                39.84      42.01  
  2 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC                42.48      42.73  
  3 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC                47.00      44.75  
  4 Laflamme, David W         11 SOSS-PC                44.94      44.88  
  5 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC                47.70      46.33  
  6 Nelson, Billy R           12 PLS-PC                 49.07      46.46  
  7 Fuller, Brad              12 SOSS-PC                45.50      47.00  
  8 Clements, Zac D           12 UN-PC                  49.29      47.73  
  9 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC                44.58      54.45  
 
Event 71  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Riley M             8 TIGR-PC                58.46      57.26  
  2 Torre, Megan M             8 TIGR-PC                57.21      58.22  
  3 Mesches, Olivia L          7 SOSS-PC              1:00.30    1:11.67  
 
Event 72  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HE, Brian R                8 SRVL-PC                52.89      52.70  
  2 Tait, Ethan O              7 SOSS-PC                57.00      58.96  
 
Event 73  Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Haley D         10 SRVL-PC                45.98      45.22  
  2 Tarka, Grace M            10 TIGR-PC                48.24      46.82  
  3 Davey, Kate I              9 TIGR-PC                48.81      49.25  
  4 Goldstein, Anna S         10 BEAR-PC                48.38      50.19  
  5 Houston, Tory M            9 PLS-PC                 50.57      51.01  
  6 Caselby, She M            10 SPKS                   53.16      52.88  
  7 Wulf, Lisa K              10 OAPB-PC                52.66      53.24  
  7 Champagne, Maddie L        9 TIGR-PC                52.76      53.24  
  9 Reis, Katia H             10 PLS-PC                 53.71      54.01  
 10 Gregorios, Stevi R         9 TIGR-PC                52.77      54.06  
 11 Fuller, Brooke             9 SOSS-PC                53.49      56.95  
 
Event 74  Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guido, Christopher J      10 UN-PC                  44.28      42.12  
  2 Richard, Timothy R        10 CMST-PC                42.49      43.66  
  3 Covrig, Daniel M          10 SOSS-PC                44.39      44.20  
  4 Wooldridge, Andy M         9 PLS-PC                 44.13      44.56  
  5 LU, Kevin Z                9 SRVL-PC                47.69      46.93  
  6 Goodson, Wesley T          9 SRVL-PC                49.40      48.06  
  7 Schlager, Nicholas        10 CARS-PC                50.19      50.07  
  8 Liao, Eric Y               9 SRVL-PC                50.13      50.36  
  9 Popp, Dante A              9 BEAR-PC                55.50      54.46  
 10 Means, Westin T            9 BEAR-PC                53.42      54.79  
 11 Mesches, Ben J             9 SOSS-PC                54.30      59.01  
 
Event 75  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Narum, Elisabeth A        12 PLS-PC                 35.33      33.90  
  2 Keen, Katie L             12 TIGR-PC                35.95      34.03  
  3 Lamb, Jennifer A          12 UN                     34.33      35.05  
  4 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC                35.35      35.34  
  5 Titus, Katie M            12 TIGR-PC                36.26      36.00  
  6 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC                36.09      36.72  
  7 Smith, Lindsey N          12 TIGR-PC                37.69      36.96  
  8 Pengilly, Little A        11 TIGR-PC                36.89      37.27  
  9 Anderson, Alyssa J        11 SRVL-PC                36.70      37.66  
 10 Nguyen, Neda L            11 PLS-PC                 37.10      37.75  
 11 Tirapelle, Nicole A       12 TIGR-PC                37.61      38.51  
 12 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC                41.32      39.16  
 13 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC                41.49      41.29  
 14 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC                39.56      41.58  
 15 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC                38.19      42.37  
 16 Swank, Zoe N              11 OAPB-PC                40.97      43.27  
 
Event 76  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whyte, Ryan M             12 SRVL-PC                34.02      33.51  
  2 Laflamme, David W         11 SOSS-PC                33.95      34.66  
  3 Kalbus, Porter J          12 SRVL-PC                36.38      36.28  
  4 Dyer, Kevin M             12 CARS-PC                37.70      38.03  
  5 Nelson, Billy R           12 PLS-PC                 41.56      40.27  
  6 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC                41.69      40.43  
  7 Fuller, Brad              12 SOSS-PC                40.97      42.77  
  8 McKee, Cameron C          12 TIGR-PC                41.50      49.72  
 
Event 77  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swensen, Katie B          14 PLS-PC               1:02.64    1:03.33  
  2 Narum, Jennifer L         14 PLS-PC               1:04.71    1:05.24  
  3 Skropeta, Kathryn N       13 WCAB-PC              1:05.57    1:06.14  
  4 Pengilly, Ashley L        13 TIGR-PC              1:06.54    1:06.91  
  5 Kennedy, Maddie A         13 AIA-PC               1:07.49    1:06.98  
  6 Kadi, Sara S              13 CUDA-PC              1:05.19    1:07.40  
  7 Cummins, Renata C         13 PASC-PC              1:05.64    1:07.55  
  8 Skaggs, Cathryn S         14 TIGR-PC              1:08.90    1:08.93  
  9 Goddard, Jessica C        14 CARS-PC              1:11.50    1:09.14  
 10 Lavagnino, Caitlin E      14 PLS-PC               1:06.58    1:09.21  
 11 Brannon, Lindsey N        13 TSU-PC               1:07.57    1:09.55  
 12 Niehoff, Rebekah A        13 CARS-PC              1:08.11    1:09.61  
 13 Bradshaw, Nora A          13 SRVL-PC              1:09.01    1:11.19  
 14 Osborn, Casey A           14 BEAR-PC              1:08.08    1:11.44  
 15 Ball, Chanel M            13 CUDA-PC              1:12.48    1:11.84  
 16 Gregorios, Alexa L        14 TIGR-PC              1:11.07    1:12.05  
 17 Metcalf, Sarah J          13 CARS-PC              1:17.09    1:12.79  
 18 Lewin, Nikki M            13 BEAR-PC              1:12.25    1:12.93  
 19 Nelson, Megan E           14 PLS-PC               1:12.38    1:13.53  
 20 Crowe, Melissa D          14 TERA-PC              1:12.39    1:13.89  
 21 Tillman, Samiyyah J       13 PLS-PC               1:15.66    1:14.41  
 22 Pierson, Kayla L          14 SPKS                 1:12.32    1:14.79  
 23 Metcalf, Lauren E         14 CARS-PC              1:12.10    1:14.94  
 24 Papa, Alexis L            13 SPKS                 1:15.15    1:15.84  
 25 King, Maryell D           13 OAPB-PC              1:15.35    1:17.37  
 26 Sawrey-Kubicek, Danielle  13 OAPB-PC              1:17.01    1:19.35  
 27 May, Taylor K             13 TERA-PC              1:17.10    1:21.27  
 28 Limina, Addison R         13 SPKS                 1:16.21    1:22.19  
 29 Sankary, Kendl M          13 OAPB-PC              1:15.71    1:22.82  
 30 Ferretti, Petra E         13 BEAR-PC              1:17.27    1:23.61  
 
Event 77  Girls 15-16 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cotton, Jessica A         15 TIGR-PC              1:00.50    1:01.08  
  2 Bragg, Ja-Neil            16 TIGR-PC              1:03.10    1:01.94  
  3 Abbott, Valerie C         15 TIGR-PC              1:00.89    1:02.61  
  4 Podesto, Marisa C         16 TIGR-PC              1:04.32    1:04.45  
  5 Silva, Jennifer L         16 UN-PC                1:02.46    1:05.90  
  6 Bricker, Natalie R        16 PLS-PC               1:05.61    1:06.21  
  7 Baniewich, Christine L    15 TIGR-PC              1:05.95    1:06.31  
  8 Brogan, Katy M            15 CUDA-PC              1:06.93    1:08.81  
  9 Jarrard, Breanna L        16 TIGR-PC              1:07.29    1:09.11  
 10 Krier, Caitlin R          15 CUDA-PC              1:07.54    1:09.52  
 11 Brannon, Danielle M       15 TSU-PC               1:08.33    1:09.67  
 12 Holloway, Summer A        16 SPKS                 1:08.39    1:10.40  
 13 Reed, Kirsten L           15 PLS-PC               1:06.62    1:11.21  
 14 Arnason, Gretchen M       15 BEAR-PC              1:10.75    1:11.39  
 15 Obrien, Meghan M          15 PLS-PC               1:12.98    1:12.00  
 16 Moradian, Lauren A        15 SOSS-PC              1:13.78    1:13.32  
 17 Girimaji, Shilpa M        15 PLS-PC               1:12.22    1:14.34  
 18 Lyons, Olivia M           16 TERA-PC              1:13.00    1:15.25  
 
Event 77  Girls 17-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruhl, Nicoletta T         17 TIGR-PC              1:00.60    1:01.29  
  2 Draa, Nicole E            17 TIGR-PC              1:00.32    1:02.23  
  3 Houck, Sarah E            18 TIGR-PC              1:02.50    1:03.29  
  4 Short, Kendal E           17 TIGR-PC              1:04.47    1:05.41  
  5 Haile, Baily R            18 SOSS-PC              1:09.77    1:11.00  
 
Event 77  Girls 19 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smart, Lindsey I          20 TIGR-PC              1:00.99    1:00.97  
  2 Avilla, Leilani A         20 PLS-PC               1:02.00    1:02.63  
  3 Goyette, Nicole G         19 TIGR-PC              1:08.00    1:06.91  
 
Event 78  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salamati, Behan           14 SRVL-PC              1:05.36    1:04.12  
  2 Davie, Cory J             14 TIGR-PC              1:04.94    1:04.81  
  3 Hasselfeld, David W       13 SRVL-PC              1:07.12    1:05.66  
  4 Kwan, Matthew P           13 PLS-PC               1:08.50    1:05.70  
  5 Retort, Gabriel J         14 PLS-PC               1:05.32    1:06.51  
  6 Romam, Shawn R            14 TIGR-PC              1:07.98    1:07.45  
  7 Aurandt, Andrew P         14 TIGR-PC              1:07.00    1:07.55  
  8 Afjei, Aria R             13 PASC-PC              1:08.89    1:07.74  
  9 Vallone, Eric H           13 PASC-PC              1:11.59    1:08.45  
 10 Clement, Matthew S        13 PLS-PC               1:10.73    1:10.27  
 11 McKenna, Sean P           13 CARS-PC              1:08.30    1:11.34  
 12 Sheridan, Sean C          14 BEAR-PC              1:12.59    1:11.80  
 13 Stroup, Todd S            14 CARS-PC              1:09.40    1:12.05  
 
Event 78  Boys 15-16 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leicht, George K          15 TIGR-PC                58.40      58.52  
  2 Easterday, Nick M         16 CUDA-PC                59.20      59.00  
  3 Campbell, Jared T         15 WCAB-PC                57.50      59.02  
  4 Quinn, Stephen            15 TSU-PC               1:09.49      59.33  
  5 Ugarkovich, Steven R      16 TIGR-PC              1:02.72    1:00.44  
  6 Beattie, Julian H         15 SRVL-PC              1:05.79    1:01.96  
  7 Morsicci, Nick C          16 PLS-PC               1:03.00    1:03.10  
  8 Swanson, David            15 TIGR-PC                59.00    1:03.17  
  9 Riolo, Danny F            16 TIGR-PC              1:02.49    1:03.44  
 10 Drossulis, Alexander E    16 SPKS                 1:01.50    1:05.09  
 11 Stroup, Jeff L            16 CARS-PC              1:09.32    1:08.27  
 12 Carson, Chrs J            15 SPKS                 1:02.89    1:08.89  
 
Event 78  Boys 17-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morss, Greg S             17 PLS-PC                 57.13      57.15  
  2 Oxford, Carlos G          17 CUDA-PC              1:03.00    1:00.65  
 
Event 79  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Katie B          11 MERC-CC              3:05.76    3:01.36  
  2 Britt, Alyssa M           12 TIGR-PC              3:12.16    3:05.30  
  3 Stoller, Ursula E         12 BEAR-PC              3:09.72    3:10.15  
  4 Gallery, Becca R          12 MERC-CC              3:10.72    3:14.99  
  5 Keen, Katie L             12 TIGR-PC              3:11.11    3:16.92  
  6 Goodson, Victoria A       12 SRVL-PC              3:24.82    3:19.65  
  7 Niehoff, Abby L           11 CARS-PC              3:40.00    3:22.93  
  8 Tirapelle, Nicole A       12 TIGR-PC              3:37.44    3:24.28  
  9 Masters, Hillary C        12 OAPB-PC              3:44.59    3:28.40  
 10 Turner, Jordan A          12 TIGR-PC              3:27.00    3:28.94  
 11 McDonnell, Megan F        11 OAPB-PC              3:31.20    3:32.83  
 12 Price, Remy L             11 TIGR-PC              3:44.10    3:35.05  
 13 Arnason, Lizzy C          12 BEAR-PC              3:44.00    3:53.57  
 
Event 80  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clayton, Garrett A        12 CARS-PC              2:57.52    3:11.38  
  2 Hunter, Pierce A          12 SRVL-PC              3:06.01    3:20.14  
  3 Fuller, Brad              12 SOSS-PC              3:30.74    3:26.22  
  4 Clements, Zac D           12 UN-PC                3:31.69    3:35.57