Licensed to Pacific Coast Marlins        Hy-Tek's Meet Manager 8/12/02 12:29 PM
                    RESL 2002 Team Championships - 8/11/02                     
                                    Results                                    
 
Event 11  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yana Loftus-Farren  12 NBA-PC                         2:29.74        
  2 Nicole McAllister   12 PCM-PC                         2:32.78        
  3 Brittany Schlunt    12 NBA-PC                         2:36.59        
  4 Lena Gustafson      12 NBA-PC                         2:38.30        
  5 Alison M Blom       11 QUIK-PC                        2:39.67        
  6 Stephanie Christof  11 NBA-PC                         2:40.48        
  7 Fiona Duffy         11 NBA-PC                         2:41.02        
  8 Stephanie Steil     12 QUIK-PC                        2:43.43        
  9 Chelsea Bingham     12 QUIK-PC                        2:49.01        
 10 Alison Gossel       11 NBA-PC                         2:49.99        
 11 Shelby R Samples    11 QUIK-PC                        2:54.86        
 12 Stefanie Lynch      12 NBA-PC                         2:59.14        
 -- Sadie Guthrie       12 RSD-PC                        X2:55.58        
 
Event 12  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curtis Tuttle       12 QUIK-PC                        2:54.69        
  2 Zachary Zueger      12 QUIK-PC                        3:19.99        
  3 Thomas Maloney      12 NBA-PC                         3:38.48        
 
Event 13  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jen-Jenn Burke      14 QUIK-PC                        2:19.05        
  2 Lexie Jordan        13 NBA-PC                         2:23.80        
  3 JC Sheppard         14 NBA-PC                         2:25.20        
  4 Amber McAllister    14 PCM-PC                         2:27.02        
  5 Nicole Lung         13 NBA-PC                         2:30.78        
  6 Alex Gossage        14 QUIK-PC                        2:32.51        
  7 Katie Brush         14 NBA-PC                         2:34.19        
  8 Jane Gossel         14 NBA-PC                         2:39.19        
  9 Kaitlyn Kalua       13 QUIK-PC                        2:52.35        
 10 Jenny Andre         14 LCCC-PC                        2:53.58        
 -- Alexandra Cortes    14 RSD-PC                        X2:39.79        
 -- Michelle Montellat  13 PCM-PC                        X2:51.72        
 -- Aoife Duffy         13 NBA-PC                              DQ        
 
Event 13  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Summer-Lowry Cowan  17 SHSC-PC                        2:24.39        
  2 Christine Graham    16 QUIK-PC                        2:26.38        
  3 Jenn Walker         15 QUIK-PC                        2:29.33        
  4 Andie Deason        15 QUIK-PC                        2:35.49        
  5 Kaci Robinette      17 QUIK-PC                        2:47.25        
  6 Nadia Atiq          15 QUIK-PC                        2:52.79        
 
Event 14  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ben Dunn            14 PCM-PC                         2:09.34        
  2 Sean Johnson        14 PCM-PC                         2:09.43        
  3 Steve Posadas       14 QUIK-PC                        2:37.95        
  4 Kyle Hunter         13 NBA-PC                         2:41.29        
  5 Jared Gilster       14 QUIK-PC                        2:45.76        
  6 Reed Carter         13 PCM-PC                         2:51.83        
  7 Matthew Gilster     13 QUIK-PC                        3:05.67        
 -- Raymond Kim         13 RSD-PC                        X2:36.12        
 
Event 14  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham Lentz        18 QUIK-PC                        1:57.22        
  2 Alexi Rosichan      16 QUIK-PC                        2:08.94        
  3 Christopher Mai     15 PCM-PC                         2:20.34        
 -- Edmond Kim          16 RSD-PC                        X2:29.29        
 
Event 15  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devon DeMont        10 NBA-PC                         2:55.14        
  2 Deborah Roth         9 PCM-PC                         2:55.18        
  3 Diane Behrens       10 QUIK-PC                        3:00.19        
  4 Mattie Winkler       9 NBA-PC                         3:08.00        
  5 Shawnie Miller      10 QUIK-PC                        3:14.74        
  6 Annie Gall          10 LCCC-PC                        3:30.17        
 -- Sydnie Alquist      10 OPSR-PC                             DQ        
 
Event 16  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peter Landefeld      9 NBA-PC                         2:55.79        
  2 Frankie Steil        9 QUIK-PC                        3:19.41        
  3 Sean Sweeney        10 BBD-PC                         3:23.03        
 
Event 17  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyndsie Dellaria    12 NBA-PC                           26.10        
  2 Yana Loftus-Farren  12 NBA-PC                           27.46        
  3 Heidi Gayman        12 NBA-PC                           27.84        
  4 Gabrielle Cutler    12 NBA-PC                           27.92        
  5 Sasza Danel-Lohey   12 NBA-PC                           28.14        
  6 Elizabeth Kamai     11 PCM-PC                           29.18        
  7 Stephanie Steil     12 QUIK-PC                          29.43        
  8 Alison M Blom       11 QUIK-PC                          29.49        
  9 Emily Ransford      12 QUIK-PC                          29.51        
 10 Cari Sabuco         11 QUIK-PC                          29.58        
 11 Amy Dawson          12 LCCC-PC                          29.77        
 12 Kelsey Louden       12 QUIK-PC                          30.25        
 -- Zea Moscone         12 NBA-PC                          X30.54        
 -- Sidney Austin       12 PCM-PC                          X31.08        
 
Event 18  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel L Gossage    12 QUIK-PC                          24.83        
  2 George Weiss        12 LCCC-PC                          29.27        
  3 Justin Sangster     12 PCM-PC                           29.40        
  4 Zachary Kahn        11 NBA-PC                           30.03        
  5 Shayan Sayadi       12 NBA-PC                           30.28        
  6 Alexander Kamai     11 PCM-PC                           31.05        
  7 Trevor Cohen        12 NBA-PC                           31.19        
  8 Max Simpson         12 PCM-PC                           31.58        
  9 Tyler Owens-Tyson   12 OPSR-PC                          31.78        
 10 Curtis Tuttle       12 QUIK-PC                          31.92        
 11 Christopher Packer  12 NBA-PC                           31.97        
 12 John Wright         12 NBA-PC                           32.80        
 -- Fernando Dimas      11 RSD-PC                          X28.35        
 -- Jan Konjikusic      12 OPSR-PC                         X35.14        
 
Event 19  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jen-Jenn Burke      14 QUIK-PC                          26.47        
  2 JC Sheppard         14 NBA-PC                           26.60        
  3 Sarah Dunn          13 PCM-PC                           26.72        
  4 Katie Brush         14 NBA-PC                           26.82        
  5 Karen Hong          13 QUIK-PC                          26.92        
  6 Heather Cramer      13 QUIK-PC                          27.10        
  7 Jana Valencia       14 QUIK-PC                          27.46        
  8 Flor Sund           14 QUIK-PC                          27.58        
  9 Sandra Short        13 NBA-PC                           27.81        
 10 Daniella Sangster   14 PCM-PC                           28.53        
 11 Christina Sabuco    14 QUIK-PC                          29.39        
 12 Heather Valerio     13 QUIK-PC                          29.91        
 -- Alexandra Cortes    14 RSD-PC                          X28.86        
 -- Kimberly Coburn     13 QUIK-PC                         X30.54        
 
Event 19  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mary Gossel         15 NBA-PC                           25.84        
  2 Sara Klemin         18 QUIK-PC                          27.05        
  3 Summer-Lowry Cowan  17 SHSC-PC                          27.12        
  4 Christine Graham    16 QUIK-PC                          27.46        
  5 Danielle Posadas    17 QUIK-PC                          27.53        
  6 Emily Hughes        16 OPSR-PC                          28.06        
  7 Jacquelyn Hayes     15 OPSR-PC                          28.12        
  8 Tiffany McCoy       17 QUIK-PC                          28.25        
  9 Jessica Hollenbach  15 PCM-PC                           29.57        
 10 Shahde Tavakoli     15 PCM-PC                           29.80        
 11 Nicole Graeber      15 LCCC-PC                          30.24        
 12 Emily O'Donnell     18 OPSR-PC                          31.15        
 -- Sara Weese          15 OPSR-PC                         X31.14        
 
Event 19  Girls 19 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Jennifer Graham     20 QUIK-PC                         X25.89        
 
Event 20  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brett Gayman        14 NBA-PC                           25.43        
  2 R.P. Ivey           14 QUIK-PC                          26.24        
  3 Kyle Hunter         13 NBA-PC                           26.70        
  4 Wes Bochner         13 PCM-PC                           26.98        
  5 Steve Posadas       14 QUIK-PC                          28.16        
  6 Brandon DeMont      13 NBA-PC                           29.12        
  7 Will Weiss          14 LCCC-PC                          30.78        
  8 Reed Carter         13 PCM-PC                           30.96        
  8 Rob Wilson          13 NBA-PC                           30.96        
 -- Raymond Kim         13 RSD-PC                          X28.38        
 
Event 20  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malcolm Barrack     15 QUIK-PC                          22.40        
  2 Allen Young         17 QUIK-PC                          23.01        
  3 Ross Haverlah       17 QUIK-PC                          23.13        
  4 Britt Wilson        16 NBA-PC                           23.24        
  5 Philip Zucchelli    17 QUIK-PC                          23.62        
  6 Cale S Ajioka       17 QUIK-PC                          24.12        
  7 Sean Emadzadeh      17 NBA-PC                           24.30        
  8 Anthony Disbrow     16 QUIK-PC                          24.43        
  9 Christopher Mai     15 PCM-PC                           24.59        
 10 Dan Shields         17 OPSR-PC                          25.59        
 11 Sam Thompson        15 OPSR-PC                          27.74        
 12 Patrick Dempsey     15 QUIK-PC                          30.95        
 -- Edmond Kim          16 RSD-PC                          X26.93        
 
Event 20  Boys 19 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Sami Atiq           19 QUIK-PC                         X23.06        
 
Event 21  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Lindsay Bettinger    6 NBA-PC                          X22.45        
 -- Emily Sewall         6 QUIK-PC                         X25.79        
 -- Emily Malmquist      6 NBA-PC                          X27.31        
 -- Laura Shanahan       5 OPSR-PC                         X32.58        
 
Event 21  Girls 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Claire Healy         8 NBA-PC                           15.91        
  2 Charlotte Kamai      7 PCM-PC                           17.60        
  3 Rachael Williams     7 OPSR-PC                          17.92        
  4 Lauren Fischer       8 QUIK-PC                          17.93        
  5 Rachel Louie         8 NBA-PC                           18.00        
  6 Rebecca Roth         8 PCM-PC                           18.03        
  7 Tess Mattimore       8 NBA-PC                           18.13        
  8 Belden Long          8 OPSR-PC                          18.69        
  9 Corinne Corn         8 NBA-PC                           19.21        
 10 Olivia Strouse       8 QUIK-PC                          19.35        
 11 Kelsey Tuttle        8 QUIK-PC                          19.99        
 12 Kim Pelfini          7 NBA-PC                           20.53        
 -- Olivia Konttinen     7 NBA-PC                          X19.35        
 -- Mckenzie Newell      8 NBA-PC                          X20.66        
 
Event 22  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- George Healy         6 NBA-PC                          X22.77        
 
Event 22  Boys 7-8 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brad Cline           7 NBA-PC                           16.30        
  2 Ben Christofferson   8 NBA-PC                           16.31        
  3 Patrick Konttinen    8 NBA-PC                           16.56        
  4 Keegan Cohen         8 NBA-PC                           17.70        
  5 Mani Ghiasi          8 NBA-PC                           18.12        
  6 Vaughn Charles       8 OPSR-PC                          18.87        
  7 Conner Evans         7 NBA-PC                           18.94        
  8 Timothy Sweeney      8 BBD-PC                           18.98        
  9 David Slater         7 NBA-PC                           19.04        
 10 Philip Al-Imam       8 PCM-PC                           19.38        
 11 Luke Sewall          8 QUIK-PC                          19.42        
 12 Owen Moscone         7 NBA-PC                           19.47        
 -- Chris Shanahan       8 OPSR-PC                         X21.31        
 
Event 23  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Victoria L Goldman  10 QUIK-PC                          31.15        
  2 Laura Slater        10 NBA-PC                           31.80        
  3 Diane Behrens       10 QUIK-PC                          32.07        
  4 Deborah Roth         9 PCM-PC                           32.83        
  5 Jaclyn Posadas      10 QUIK-PC                          34.36        
  6 Sydnie Alquist      10 OPSR-PC                          34.45        
  7 Azita Sayadi         9 NBA-PC                           34.62        
  8 Sarah Gryder        10 BBD-PC                           34.94        
  9 Naomi Cornman        9 NBA-PC                           35.47        
 10 Annie Gall          10 LCCC-PC                          36.28        
 11 Antje Morris        10 NBA-PC                           38.10        
 12 Eden Moscone         9 NBA-PC                           39.13        
 -- Anisa Green         10 LCCC-PC                         X39.67        
 -- Taylor Decker       10 QUIK-PC                         X41.17        
 
Event 24  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Lynch          10 NBA-PC                           29.40        
  2 Dillon Moscone      10 NBA-PC                           31.17        
  3 Brendan Sangster    10 PCM-PC                           31.79        
  4 Sean Sweeney        10 BBD-PC                           33.88        
  5 Frankie Steil        9 QUIK-PC                          35.65        
  6 Eric Lu              9 QUIK-PC                          36.08        
  7 Nicholas Al-Imam    10 PCM-PC                           36.84        
  8 Kip Atterbury        9 QUIK-PC                          37.37        
  9 Richard Beaumont     9 NBA-PC                           38.22        
 10 Zachary Smith       10 BBD-PC                           38.42        
 11 Jon Rich             9 QUIK-PC                          40.05        
 12 Alexander Factor     9 NBA-PC                           43.42        
 -- Nick Murphey         9 OPSR-PC                         X42.73        
 -- Eric Torre          10 OPSR-PC                         X45.90        
 
Event 25  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabrielle Cutler    12 NBA-PC                         6:00.42        
  2 Alison M Blom       11 QUIK-PC                        6:24.77        
  3 Fiona Duffy         11 NBA-PC                         6:28.43        
  4 Stephanie Steil     12 QUIK-PC                        6:34.66        
  5 Lena Gustafson      12 NBA-PC                         6:36.36        
  6 Shelby R Samples    11 QUIK-PC                        6:44.09        
  7 Kerry Keith         12 QUIK-PC                        7:11.22        
  8 Stefanie Lynch      12 NBA-PC                         7:25.64        
  9 Maria Fischer       11 QUIK-PC                        7:36.44        
 10 Jodi Snider         12 LCCC-PC                        7:48.52        
 11 Natalie Miller      12 QUIK-PC                        8:15.59        
 
Event 25  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aoife Duffy         13 NBA-PC                         5:56.86        
  2 Flor Sund           14 QUIK-PC                        5:59.26        
  3 Nicole Lung         13 NBA-PC                         6:06.99        
  4 Katie Brush         14 NBA-PC                         6:10.30        
  5 Alex Gossage        14 QUIK-PC                        6:11.13        
  6 Heather Cramer      13 QUIK-PC                        6:13.71        
  7 Jane Gossel         14 NBA-PC                         6:27.63        
  8 Jenny Andre         14 LCCC-PC                        6:45.31        
  9 Shannon Rich        13 QUIK-PC                        6:51.94        
 10 Kate O'Donnell      14 OPSR-PC                        7:54.38        
 
Event 25  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lindsay Bochner     15 PCM-PC                         5:40.97        
  2 Mary Gossel         15 NBA-PC                         5:43.36        
  3 Andie Deason        15 QUIK-PC                        6:01.40        
  4 Aurora Blackburn    16 QUIK-PC                        6:39.23        
  5 Nadia Atiq          15 QUIK-PC                        6:49.66        
 
Event 26  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christopher Packer  12 NBA-PC                         6:47.25        
  2 Shayan Sayadi       12 NBA-PC                         6:58.41        
  3 Jan Konjikusic      12 OPSR-PC                        7:28.58        
  4 Zachary Zueger      12 QUIK-PC                        8:16.14        
  5 Thomas Maloney      12 NBA-PC                         8:20.54        
  6 Bobby Hallock       12 OPSR-PC                        8:25.91        
 
Event 26  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 R.P. Ivey           14 QUIK-PC                        5:41.03        
  2 Wes Bochner         13 PCM-PC                         5:49.49        
  3 Brett Gayman        14 NBA-PC                         6:13.90        
 
Event 26  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anthony Disbrow     16 QUIK-PC                        5:26.10        
  2 Cale S Ajioka       17 QUIK-PC                        5:53.80        
 
Event 27  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sasza Danel-Lohey   12 NBA-PC                           31.38        
  2 Emily Ransford      12 QUIK-PC                          32.37        
  3 Stephanie Christof  11 NBA-PC                           32.66        
  4 Brittany Schlunt    12 NBA-PC                           34.87        
  5 Amy Dawson          12 LCCC-PC                          34.93        
  6 Skyler Atterbury    11 QUIK-PC                          35.13        
  7 Stephanie Steil     12 QUIK-PC                          36.17        
  8 Sara Shanahan       12 OPSR-PC                          36.80        
  9 Eloise Horn         11 PCM-PC                           36.92        
 10 Shelby R Samples    11 QUIK-PC                          37.57        
 11 Nicola Beaumont     11 NBA-PC                           37.64        
 12 Kelsey Louden       12 QUIK-PC                          38.21        
 13 Stefanie Lynch      12 NBA-PC                           38.97        
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel L Gossage    12 QUIK-PC                          30.64        
  2 Dustin Johnson      12 PCM-PC                           33.43        
  3 Alexander Kamai     11 PCM-PC                           36.50        
  4 Zachary Kahn        11 NBA-PC                           36.91        
  5 Tyler Owens-Tyson   12 OPSR-PC                          38.42        
  6 Trevor Cohen        12 NBA-PC                           39.29        
  7 John Wright         12 NBA-PC                           39.62        
  8 Zachary Zueger      12 QUIK-PC                          41.57        
  9 Pierce Corn         11 NBA-PC                           45.23        
 10 Thomas Maloney      12 NBA-PC                           46.39        
 11 Steve Morales       12 QUIK-PC                          52.19        
 -- Fernando Dimas      11 RSD-PC                          X35.44        
 
Event 29  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lexie Jordan        13 NBA-PC                         1:02.01        
  2 Sarah Dunn          13 PCM-PC                         1:06.79        
  3 Karen Hong          13 QUIK-PC                        1:07.30        
  4 Sandra Short        13 NBA-PC                         1:09.78        
  5 Heather Cramer      13 QUIK-PC                        1:09.96        
  6 Jane Gossel         14 NBA-PC                         1:14.84        
  7 Jenny Andre         14 LCCC-PC                        1:17.96        
  8 Heather Valerio     13 QUIK-PC                        1:19.08        
  9 Michelle Montellat  13 PCM-PC                         1:19.58        
 10 Christina Sabuco    14 QUIK-PC                        1:23.10        
 -- Alexandra Cortes    14 RSD-PC                        X1:11.08        
 -- Jenna Gall          14 LCCC-PC                       X1:24.56        
 -- Shahrou Tavakoli    13 PCM-PC                              DQ        
 
Event 29  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sara Klemin         18 QUIK-PC                        1:07.67        
  2 Jenn Walker         15 QUIK-PC                        1:08.86        
  3 Danielle Posadas    17 QUIK-PC                        1:09.48        
  4 Andie Deason        15 QUIK-PC                        1:14.74        
  5 Jessica Hollenbach  15 PCM-PC                         1:16.66        
  6 Emily Hughes        16 OPSR-PC                        1:16.96        
  7 Emily O'Donnell     18 OPSR-PC                        1:17.44        
  8 Sara Weese          15 OPSR-PC                        1:20.03        
  9 Nadia Atiq          15 QUIK-PC                        1:25.87        
 10 Nicole Graeber      15 LCCC-PC                        1:27.16        
 
Event 29  Girls 19 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Jennifer Graham     20 QUIK-PC                       X1:04.16        
 
Event 30  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sean Johnson        14 PCM-PC                           58.36        
  2 Ben Dunn            14 PCM-PC                           59.42        
  3 R.P. Ivey           14 QUIK-PC                        1:13.27        
  4 Kyle Hunter         13 NBA-PC                         1:15.44        
  5 Brandon DeMont      13 NBA-PC                         1:19.82        
  6 Matthew Gilster     13 QUIK-PC                        1:23.59        
  7 Rob Wilson          13 NBA-PC                         1:25.43        
  8 Will Weiss          14 LCCC-PC                        1:26.13        
 -- Raymond Kim         13 RSD-PC                        X1:09.47        
 
Event 30  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Philip Zucchelli    17 QUIK-PC                          56.74        
  2 Malcolm Barrack     15 QUIK-PC                          59.43        
  3 Dan Shields         17 OPSR-PC                        1:03.32        
  4 Britt Wilson        16 NBA-PC                         1:04.70        
  5 Sam Thompson        15 OPSR-PC                        1:15.65        
  6 Patrick Dempsey     15 QUIK-PC                        1:26.35        
 -- Sean Emadzadeh      17 NBA-PC                              DQ        
 -- Allen Young         17 QUIK-PC                             DQ        
 
Event 31  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bettinger       8 NBA-PC                           19.41        
  2 Claire Healy         8 NBA-PC                           19.64        
  3 Belden Long          8 OPSR-PC                          21.07        
  4 Charlotte Kamai      7 PCM-PC                           21.24        
  5 Tess Mattimore       8 NBA-PC                           22.93        
  6 Hannah Smith         8 BBD-PC                           23.23        
  7 Rebecca Roth         8 PCM-PC                           23.28        
  8 Bridget Konttinen    7 NBA-PC                           23.73        
  9 Corinne Corn         8 NBA-PC                           24.15        
 10 Olivia Strouse       8 QUIK-PC                          24.85        
 11 Mckenzie Newell      8 NBA-PC                           25.72        
 12 Allison Straus       8 OPSR-PC                          26.20        
 -- Lizzy Gossage        8 QUIK-PC                         X25.79        
 
Event 32  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patrick Konttinen    8 NBA-PC                           20.45        
  2 Keegan Cohen         8 NBA-PC                           20.68        
  3 Ben Christofferson   8 NBA-PC                           20.92        
  4 Jordon Zueger-Bise   8 QUIK-PC                          23.50        
  5 Timothy Sweeney      8 BBD-PC                           23.94        
  6 Philip Al-Imam       8 PCM-PC                           24.21        
  7 Conner Evans         7 NBA-PC                           24.41        
  8 Vaughn Charles       8 OPSR-PC                          25.18        
  9 David Slater         7 NBA-PC                           25.69        
 10 Mani Ghiasi          8 NBA-PC                           26.51        
 11 Owen Moscone         7 NBA-PC                           26.99        
 12 Chris Shanahan       8 OPSR-PC                          28.01        
 -- Mikie Snider         7 LCCC-PC                         X32.62        
 
Event 33  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deborah Roth         9 PCM-PC                           37.31        
  2 Victoria L Goldman  10 QUIK-PC                          37.39        
  3 Sarah Gryder        10 BBD-PC                           38.31        
  4 Laura Slater        10 NBA-PC                           38.77        
  5 Diane Behrens       10 QUIK-PC                          38.97        
  6 Mattie Winkler       9 NBA-PC                           40.05        
  7 Naomi Cornman        9 NBA-PC                           41.45        
  8 Eden Moscone         9 NBA-PC                           42.07        
  9 Antje Morris        10 NBA-PC                           43.41        
 10 Holly Munger         9 QUIK-PC                          43.73        
 11 Lucy Horn           10 PCM-PC                           44.83        
 12 Shawnie Miller      10 QUIK-PC                          45.75        
 -- Jaclyn Posadas      10 QUIK-PC                         X48.72        
 -- Taylor Decker       10 QUIK-PC                         X49.53        
 
Event 34  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dillon Moscone      10 NBA-PC                           35.44        
  2 Peter Landefeld      9 NBA-PC                           35.78        
  3 Brendan Sangster    10 PCM-PC                           36.30        
  4 Ryan Lynch          10 NBA-PC                           36.70        
  5 Sean Sweeney        10 BBD-PC                           40.59        
  6 Zachary Smith       10 BBD-PC                           41.95        
  7 Frankie Steil        9 QUIK-PC                          42.78        
  8 Eddie Mazzoleni     10 QUIK-PC                          50.66        
  9 Austen DuBois        9 BBD-PC                           55.30        
 10 Alexander Factor     9 NBA-PC                           55.85        
 11 Nick Murphey         9 OPSR-PC                        1:01.68        
 -- Kip Atterbury        9 QUIK-PC                             DQ        
 
Event 35  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyndsie Dellaria    12 NBA-PC                         2:06.56        
  2 Yana Loftus-Farren  12 NBA-PC                         2:08.97        
  3 Gabrielle Cutler    12 NBA-PC                         2:14.77        
  4 Brittany Schlunt    12 NBA-PC                         2:20.54        
  5 Fiona Duffy         11 NBA-PC                         2:22.42        
  6 Emily Ransford      12 QUIK-PC                        2:22.68        
  7 Kelsey Louden       12 QUIK-PC                        2:25.15        
  8 Chelsea Bingham     12 QUIK-PC                        2:26.15        
  9 Lena Gustafson      12 NBA-PC                         2:26.21        
 10 Alison Gossel       11 NBA-PC                         2:26.48        
 11 Sidney Austin       12 PCM-PC                         2:27.26        
 12 Amy Dawson          12 LCCC-PC                        2:34.55        
 -- Amy Malmquist       11 NBA-PC                        X2:35.24        
 -- Kerry Keith         12 QUIK-PC                       X2:43.82        
 
Event 36  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel L Gossage    12 QUIK-PC                        1:59.44        
  2 Dustin Johnson      12 PCM-PC                         2:21.01        
  3 Justin Sangster     12 PCM-PC                         2:25.39        
  4 Christopher Packer  12 NBA-PC                         2:30.32        
  5 Shayan Sayadi       12 NBA-PC                         2:30.33        
  6 Curtis Tuttle       12 QUIK-PC                        2:33.66        
  7 Trevor Cohen        12 NBA-PC                         2:44.37        
  8 Jan Konjikusic      12 OPSR-PC                        2:52.13        
  9 Thomas Maloney      12 NBA-PC                         3:15.94        
 
Event 37  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jen-Jenn Burke      14 QUIK-PC                        1:59.42        
  2 Lexie Jordan        13 NBA-PC                         2:04.64        
  3 Karen Hong          13 QUIK-PC                        2:07.40        
  4 Amber McAllister    14 PCM-PC                         2:08.62        
  5 Aoife Duffy         13 NBA-PC                         2:12.42        
  6 Alex Gossage        14 QUIK-PC                        2:13.67        
  7 Flor Sund           14 QUIK-PC                        2:14.50        
  8 Nicole Lung         13 NBA-PC                         2:15.54        
  9 Sandra Short        13 NBA-PC                         2:15.87        
 10 Jana Valencia       14 QUIK-PC                        2:15.96        
 11 Daniella Sangster   14 PCM-PC                         2:16.54        
 12 Jane Gossel         14 NBA-PC                         2:22.89        
 -- Heather Valerio     13 QUIK-PC                       X2:31.28        
 
Event 37  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mary Gossel         15 NBA-PC                         2:08.36        
  2 Sara Klemin         18 QUIK-PC                        2:09.03        
  3 Jacquelyn Hayes     15 OPSR-PC                        2:15.59        
  4 Andie Deason        15 QUIK-PC                        2:15.64        
  5 Emily Hughes        16 OPSR-PC                        2:15.77        
  6 Aurora Blackburn    16 QUIK-PC                        2:31.38        
  7 Nadia Atiq          15 QUIK-PC                        2:33.92        
  8 Shahde Tavakoli     15 PCM-PC                         2:36.51        
  9 Nicole Graeber      15 LCCC-PC                        2:43.85        
 
Event 38  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sean Johnson        14 PCM-PC                         1:56.70        
  2 Ben Dunn            14 PCM-PC                         1:57.93        
  3 R.P. Ivey           14 QUIK-PC                        2:04.78        
  4 Brett Gayman        14 NBA-PC                         2:10.63        
  5 Steve Posadas       14 QUIK-PC                        2:15.82        
  6 Brandon DeMont      13 NBA-PC                         2:20.41        
  7 Matthew Gilster     13 QUIK-PC                        2:31.37        
  8 Jared Gilster       14 QUIK-PC                        2:32.19        
  9 Rob Wilson          13 NBA-PC                         2:42.63        
 10 Will Weiss          14 LCCC-PC                        2:53.33        
 
Event 38  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Britt Wilson        16 NBA-PC                         1:54.05        
  2 Anthony Disbrow     16 QUIK-PC                        1:56.09        
  3 Malcolm Barrack     15 QUIK-PC                        1:56.18        
  4 Alexi Rosichan      16 QUIK-PC                        1:57.00        
  5 Allen Young         17 QUIK-PC                        2:03.00        
 
Event 38  Boys 19 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Sami Atiq           19 QUIK-PC                       X1:52.66        
 
Event 39  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Victoria L Goldman  10 QUIK-PC                        2:27.68        
  2 Devon DeMont        10 NBA-PC                         2:35.22        
  3 Laura Slater        10 NBA-PC                         2:45.87        
  4 Shawnie Miller      10 QUIK-PC                        2:52.68        
  5 Naomi Cornman        9 NBA-PC                         2:54.31        
  6 Annie Gall          10 LCCC-PC                        3:00.87        
  7 Holly Munger         9 QUIK-PC                        3:06.39        
  8 Azita Sayadi         9 NBA-PC                         3:06.94        
  9 Jaclyn Posadas      10 QUIK-PC                        3:13.01        
 10 Nicole Harrington    9 NBA-PC                         3:18.01        
 
Event 40  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Lynch          10 NBA-PC                         2:27.89        
  2 Peter Landefeld      9 NBA-PC                         2:30.28        
  3 Dillon Moscone      10 NBA-PC                         2:30.97        
  4 Sean Sweeney        10 BBD-PC                         2:47.74        
  5 Eric Lu              9 QUIK-PC                        2:52.20        
  6 Frankie Steil        9 QUIK-PC                        3:06.07        
  7 Eddie Mazzoleni     10 QUIK-PC                        3:17.97        
  8 Jon Rich             9 QUIK-PC                        3:19.11        
  9 Richard Beaumont     9 NBA-PC                         3:30.91        
 10 Enzo Capone          9 OPSR-PC                        3:39.85        
 11 Eric Torre          10 OPSR-PC                        3:45.81        
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stephanie Christof  11 NBA-PC                           35.60        
  2 Lena Gustafson      12 NBA-PC                           36.02        
  3 Nicole McAllister   12 PCM-PC                           36.31        
  4 Chelsea Bingham     12 QUIK-PC                          36.83        
  5 Heidi Gayman        12 NBA-PC                           37.45        
  6 Eloise Horn         11 PCM-PC                           37.96        
  7 Elizabeth Kamai     11 PCM-PC                           38.33        
  8 Kelsey Louden       12 QUIK-PC                          39.02        
  9 Nicola Beaumont     11 NBA-PC                           39.47        
 10 Shelby R Samples    11 QUIK-PC                          40.73        
 11 Stefanie Lynch      12 NBA-PC                           41.53        
 -- Sadie Guthrie       12 RSD-PC                          X39.70        
 -- Fiona Duffy         11 NBA-PC                              DQ        
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Sangster     12 PCM-PC                           40.93        
  2 John Wright         12 NBA-PC                           40.99        
  3 Curtis Tuttle       12 QUIK-PC                          41.81        
  4 Tyler Owens-Tyson   12 OPSR-PC                          45.10        
  5 Pierce Corn         11 NBA-PC                           45.51        
  6 Bobby Hallock       12 OPSR-PC                          49.85        
  7 Trevor Love         12 OPSR-PC                          54.58        
 -- Max Simpson         12 PCM-PC                              DQ        
 -- Steve Morales       12 QUIK-PC                             DQ        
 
Event 43  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Katie Brush         14 NBA-PC                         1:10.93        
  2 Aoife Duffy         13 NBA-PC                         1:17.59        
  3 Daniella Sangster   14 PCM-PC                         1:20.83        
  4 Jana Valencia       14 QUIK-PC                        1:22.62        
  5 Kaitlyn Kalua       13 QUIK-PC                        1:23.26        
  6 Christina Sabuco    14 QUIK-PC                        1:31.91        
  7 Shannon Rich        13 QUIK-PC                        1:39.63        
  8 Nicole Andre        14 LCCC-PC                        1:40.46        
  9 Makala Murphey      13 OPSR-PC                        1:43.24        
 10 Jenna Gall          14 LCCC-PC                        1:44.17        
 11 Jennifer Esberg     13 LCCC-PC                        1:53.61        
 -- Kate O'Donnell      14 OPSR-PC                             DQ        
 
Event 43  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Summer-Lowry Cowan  17 SHSC-PC                        1:14.68        
  2 Lindsay Bochner     15 PCM-PC                         1:14.93        
  3 Christine Graham    16 QUIK-PC                        1:15.97        
  4 Sara Klemin         18 QUIK-PC                        1:18.20        
  5 Jenn Walker         15 QUIK-PC                        1:19.09        
  6 Tiffany McCoy       17 QUIK-PC                        1:21.62        
  7 Jacquelyn Hayes     15 OPSR-PC                        1:23.38        
  8 Emily Hughes        16 OPSR-PC                        1:23.58        
  9 Kaci Robinette      17 QUIK-PC                        1:23.75        
 10 Jessica Hollenbach  15 PCM-PC                         1:31.24        
 11 Nicole Graeber      15 LCCC-PC                        1:34.89        
 
Event 43  Girls 19 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Jennifer Graham     20 QUIK-PC                       X1:08.94        
 
Event 44  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ben Dunn            14 PCM-PC                         1:11.62        
  2 Brett Gayman        14 NBA-PC                         1:17.61        
  3 Kyle Hunter         13 NBA-PC                         1:18.27        
  4 Jared Gilster       14 QUIK-PC                        1:20.53        
  5 Brandon DeMont      13 NBA-PC                         1:25.37        
  6 Reed Carter         13 PCM-PC                         1:30.01        
  7 Rob Wilson          13 NBA-PC                         1:34.54        
 -- Raymond Kim         13 RSD-PC                        X1:16.23        
 
Event 44  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham Lentz        18 QUIK-PC                          59.49        
  2 Ross Haverlah       17 QUIK-PC                        1:03.62        
  3 Cale S Ajioka       17 QUIK-PC                        1:03.95        
  4 Philip Zucchelli    17 QUIK-PC                        1:05.84        
  5 Christopher Mai     15 PCM-PC                         1:06.54        
  6 Alexi Rosichan      16 QUIK-PC                        1:08.11        
 
Event 45  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bettinger       8 NBA-PC                           22.84        
  2 Lauren Fischer       8 QUIK-PC                          23.01        
  3 Rachael Williams     7 OPSR-PC                          23.43        
  4 Charlotte Kamai      7 PCM-PC                           23.47        
  5 Rebecca Roth         8 PCM-PC                           23.57        
  6 Belden Long          8 OPSR-PC                          23.82        
  7 Rachel Louie         8 NBA-PC                           23.85        
  8 Brigitte Winkler     7 NBA-PC                           24.47        
  9 Corinne Corn         8 NBA-PC                           24.83        
 10 Bridget Konttinen    7 NBA-PC                           24.90        
 11 Hannah Smith         8 BBD-PC                           24.94        
 12 Kim Pelfini          7 NBA-PC                           26.85        
 -- Allison Straus       8 OPSR-PC                         X26.37        
 -- Tess Mattimore       8 NBA-PC                          X27.57        
 
Event 46  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patrick Konttinen    8 NBA-PC                           23.71        
  2 Ben Christofferson   8 NBA-PC                           23.83        
  3 Brad Cline           7 NBA-PC                           24.19        
  4 Luke Sewall          8 QUIK-PC                          27.16        
  5 Mani Ghiasi          8 NBA-PC                           27.38        
  6 Chris Shanahan       8 OPSR-PC                          27.41        
  7 Jordon Zueger-Bise   8 QUIK-PC                          27.55        
  8 Kieran Higgins       7 BBD-PC                           33.07        
 
Event 47  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deborah Roth         9 PCM-PC                           43.15        
  2 Mattie Winkler       9 NBA-PC                           43.60        
  3 Diane Behrens       10 QUIK-PC                          43.72        
  4 Sydnie Alquist      10 OPSR-PC                          46.70        
  5 Holly Munger         9 QUIK-PC                          47.45        
  6 Shawnie Miller      10 QUIK-PC                          47.75        
  7 Taylor Decker       10 QUIK-PC                          48.25        
  8 Antje Morris        10 NBA-PC                           48.34        
  9 Annie Gall          10 LCCC-PC                          49.78        
 10 Lucy Horn           10 PCM-PC                           50.79        
 11 Anisa Green         10 LCCC-PC                          51.30        
 12 Eden Moscone         9 NBA-PC                           52.21        
 -- Sara Thompson       10 OPSR-PC                         X51.27        
 
Event 48  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas Al-Imam    10 PCM-PC                           45.75        
  2 Brendan Sangster    10 PCM-PC                           45.82        
  3 Eric Lu              9 QUIK-PC                          46.50        
  4 Austen DuBois        9 BBD-PC                           49.70        
  5 Zachary Smith       10 BBD-PC                           50.40        
  6 Jon Rich             9 QUIK-PC                        1:03.13        
  7 Eddie Mazzoleni     10 QUIK-PC                        1:07.89        
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyndsie Dellaria    12 NBA-PC                           29.26        
  2 Yana Loftus-Farren  12 NBA-PC                           30.34        
  3 Stephanie Christof  11 NBA-PC                           30.84        
  4 Sasza Danel-Lohey   12 NBA-PC                           31.34        
  5 Brittany Schlunt    12 NBA-PC                           31.54        
  6 Alison M Blom       11 QUIK-PC                          31.81        
  7 Heidi Gayman        12 NBA-PC                           32.35        
  8 Lena Gustafson      12 NBA-PC                           33.23        
  9 Stephanie Steil     12 QUIK-PC                          33.56        
 10 Zea Moscone         12 NBA-PC                           34.31        
 11 Sara Shanahan       12 OPSR-PC                          35.09        
 -- Sidney Austin       12 PCM-PC                          X34.99        
 -- Cari Sabuco         11 QUIK-PC                         X36.07        
 -- Emily Ransford      12 QUIK-PC                             DQ        
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel L Gossage    12 QUIK-PC                          26.64        
  2 Dustin Johnson      12 PCM-PC                           33.10        
  3 Shayan Sayadi       12 NBA-PC                           33.67        
  4 Trevor Cohen        12 NBA-PC                           33.95        
  5 Zachary Kahn        11 NBA-PC                           35.75        
  6 George Weiss        12 LCCC-PC                          35.81        
  7 Alexander Kamai     11 PCM-PC                           36.35        
  8 Zachary Zueger      12 QUIK-PC                          36.68        
  9 Bobby Hallock       12 OPSR-PC                          49.63        
 -- Fernando Dimas      11 RSD-PC                          X32.06        
 
Event 51  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 JC Sheppard         14 NBA-PC                         1:00.83        
  2 Jen-Jenn Burke      14 QUIK-PC                        1:01.63        
  3 Lexie Jordan        13 NBA-PC                         1:04.78        
  4 Sarah Dunn          13 PCM-PC                         1:05.26        
  5 Heather Cramer      13 QUIK-PC                        1:05.95        
  6 Alex Gossage        14 QUIK-PC                        1:07.07        
  7 Amber McAllister    14 PCM-PC                         1:08.20        
  8 Sandra Short        13 NBA-PC                         1:12.29        
  9 Jana Valencia       14 QUIK-PC                        1:14.42        
 10 Flor Sund           14 QUIK-PC                        1:16.19        
 11 Christina Sabuco    14 QUIK-PC                        1:20.56        
 -- Kate O'Donnell      14 OPSR-PC                       X1:30.60        
 -- Nicole Lung         13 NBA-PC                              DQ        
 
Event 51  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mary Gossel         15 NBA-PC                         1:07.30        
  2 Christine Graham    16 QUIK-PC                        1:07.39        
  3 Jessica Hollenbach  15 PCM-PC                         1:15.02        
  4 Tiffany McCoy       17 QUIK-PC                        1:17.20        
  5 Nadia Atiq          15 QUIK-PC                        1:19.76        
  6 Sara Weese          15 OPSR-PC                        1:24.14        
 
Event 51  Girls 19 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Graham     20 QUIK-PC                        1:03.11        
 
Event 52  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sean Johnson        14 PCM-PC                         1:01.79        
  2 Will Weiss          14 LCCC-PC                        1:33.89        
 
Event 52  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Graham Lentz        18 QUIK-PC                          52.90        
  2 Sean Emadzadeh      17 NBA-PC                           57.32        
  3 Ross Haverlah       17 QUIK-PC                          57.34        
  4 Cale S Ajioka       17 QUIK-PC                          58.39        
  5 Malcolm Barrack     15 QUIK-PC                          58.50        
  6 Alexi Rosichan      16 QUIK-PC                          59.77        
  7 Dan Shields         17 OPSR-PC                        1:06.64        
  8 Sam Thompson        15 OPSR-PC                        1:06.97        
 
Event 52  Boys 19 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Sami Atiq           19 QUIK-PC                         X57.35        
 
Event 53  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bettinger       8 NBA-PC                           18.50        
  2 Claire Healy         8 NBA-PC                           20.79        
  3 Rebecca Roth         8 PCM-PC                           21.61        
  4 Bridget Konttinen    7 NBA-PC                           22.10        
  5 Olivia Konttinen     7 NBA-PC                           22.56        
  6 Rachel Louie         8 NBA-PC                           22.85        
  7 Belden Long          8 OPSR-PC                          23.24        
  8 Tess Mattimore       8 NBA-PC                           23.73        
  9 Kim Pelfini          7 NBA-PC                           25.14        
 10 Hannah Smith         8 BBD-PC                           25.17        
 11 Lindsay Bettinger    6 NBA-PC                           25.82        
 12 Mckenzie Newell      8 NBA-PC                           26.11        
 -- Lizzy Gossage        8 QUIK-PC                         X24.84        
 
Event 54  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keegan Cohen         8 NBA-PC                           18.97        
  2 Jordon Zueger-Bise   8 QUIK-PC                          23.25        
  3 David Slater         7 NBA-PC                           24.62        
  4 Luke Sewall          8 QUIK-PC                          24.98        
  5 Timothy Sweeney      8 BBD-PC                           28.22        
 -- Mikie Snider         7 LCCC-PC                             DQ        
 
Event 55  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Victoria L Goldman  10 QUIK-PC                          34.41        
  2 Devon DeMont        10 NBA-PC                           34.77        
  3 Azita Sayadi         9 NBA-PC                           37.18        
  4 Laura Slater        10 NBA-PC                           37.22        
  5 Deborah Roth         9 PCM-PC                           37.27        
  6 Diane Behrens       10 QUIK-PC                          38.90        
  7 Naomi Cornman        9 NBA-PC                           39.17        
  7 Mattie Winkler       9 NBA-PC                           39.17        
  9 Sarah Gryder        10 BBD-PC                           39.62        
 10 Antje Morris        10 NBA-PC                           40.54        
 11 Sydnie Alquist      10 OPSR-PC                          41.81        
 12 Shawnie Miller      10 QUIK-PC                          43.49        
 -- Lucy Horn           10 PCM-PC                          X44.52        
 -- Eden Moscone         9 NBA-PC                          X45.13        
 
Event 56  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peter Landefeld      9 NBA-PC                           35.74        
  2 Zachary Smith       10 BBD-PC                           42.33        
  3 Nicholas Al-Imam    10 PCM-PC                           42.35        
  4 Sean Sweeney        10 BBD-PC                           42.40        
  5 Eric Lu              9 QUIK-PC                          43.57        
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyndsie Dellaria    12 NBA-PC                           57.76        
  2 Yana Loftus-Farren  12 NBA-PC                           59.62        
  3 Gabrielle Cutler    12 NBA-PC                         1:01.25        
  4 Heidi Gayman        12 NBA-PC                         1:01.39        
  5 Sasza Danel-Lohey   12 NBA-PC                         1:02.97        
  6 Brittany Schlunt    12 NBA-PC                         1:03.90        
  7 Nicole McAllister   12 PCM-PC                         1:04.55        
  8 Fiona Duffy         11 NBA-PC                         1:05.50        
  9 Alison M Blom       11 QUIK-PC                        1:06.99        
 10 Elizabeth Kamai     11 PCM-PC                         1:08.19        
 11 Zea Moscone         12 NBA-PC                         1:09.28        
 12 Alison Gossel       11 NBA-PC                         1:11.06        
 -- Skyler Atterbury    11 QUIK-PC                       X1:08.19        
 -- Amy Dawson          12 LCCC-PC                       X1:09.09        
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniel L Gossage    12 QUIK-PC                          55.39        
  2 Dustin Johnson      12 PCM-PC                         1:04.92        
  3 Justin Sangster     12 PCM-PC                         1:06.31        
  4 George Weiss        12 LCCC-PC                        1:07.37        
  5 Shayan Sayadi       12 NBA-PC                         1:08.01        
  6 Christopher Packer  12 NBA-PC                         1:10.49        
  7 Max Simpson         12 PCM-PC                         1:11.29        
  8 Zachary Kahn        11 NBA-PC                         1:12.29        
  9 Trevor Cohen        12 NBA-PC                         1:12.59        
 10 Tyler Owens-Tyson   12 OPSR-PC                        1:13.05        
 11 John Wright         12 NBA-PC                         1:14.29        
 12 Zachary Zueger      12 QUIK-PC                        1:16.05        
 -- Jan Konjikusic      12 OPSR-PC                       X1:18.91        
 -- Pierce Corn         11 NBA-PC                        X1:26.29        
 
Event 59  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jen-Jenn Burke      14 QUIK-PC                          56.75        
  2 JC Sheppard         14 NBA-PC                           56.96        
  3 Lexie Jordan        13 NBA-PC                           57.36        
  4 Karen Hong          13 QUIK-PC                          57.96        
  5 Sarah Dunn          13 PCM-PC                           58.85        
  6 Katie Brush         14 NBA-PC                           59.41        
  7 Heather Cramer      13 QUIK-PC                        1:00.02        
  8 Sandra Short        13 NBA-PC                         1:01.50        
  9 Nicole Lung         13 NBA-PC                         1:01.57        
 10 Flor Sund           14 QUIK-PC                        1:01.63        
 11 Daniella Sangster   14 PCM-PC                         1:02.41        
 12 Jana Valencia       14 QUIK-PC                        1:02.68        
 -- Alexandra Cortes    14 RSD-PC                        X1:03.32        
 -- Jane Gossel         14 NBA-PC                        X1:04.84        
 
Event 59  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mary Gossel         15 NBA-PC                           56.74        
  2 Sara Klemin         18 QUIK-PC                          58.29        
  3 Summer-Lowry Cowan  17 SHSC-PC                          59.15        
  4 Danielle Posadas    17 QUIK-PC                          59.85        
  5 Christine Graham    16 QUIK-PC                        1:00.03        
  6 Jenn Walker         15 QUIK-PC                        1:00.84        
  7 Jacquelyn Hayes     15 OPSR-PC                        1:02.88        
  8 Tiffany McCoy       17 QUIK-PC                        1:04.27        
  9 Emily Hughes        16 OPSR-PC                        1:04.30        
 10 Kaci Robinette      17 QUIK-PC                        1:05.35        
 11 Jessica Hollenbach  15 PCM-PC                         1:07.72        
 12 Shahde Tavakoli     15 PCM-PC                         1:09.89        
 13 Sara Weese          15 OPSR-PC                        1:10.33        
 14 Nicole Graeber      15 LCCC-PC                        1:12.46        
 
Event 60  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ben Dunn            14 PCM-PC                           52.93        
  2 R.P. Ivey           14 QUIK-PC                          56.51        
  3 Brett Gayman        14 NBA-PC                           57.72        
  4 Wes Bochner         13 PCM-PC                           59.21        
  5 Kyle Hunter         13 NBA-PC                           59.91        
  6 Steve Posadas       14 QUIK-PC                        1:01.07        
  7 Brandon DeMont      13 NBA-PC                         1:04.30        
  8 Jared Gilster       14 QUIK-PC                        1:08.16        
  9 Reed Carter         13 PCM-PC                         1:09.00        
 10 Rob Wilson          13 NBA-PC                         1:10.45        
 11 Matthew Gilster     13 QUIK-PC                        1:12.13        
 12 Will Weiss          14 LCCC-PC                        1:16.93        
 
Event 60  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allen Young         17 QUIK-PC                          49.50        
  2 Britt Wilson        16 NBA-PC                           50.68        
  3 Malcolm Barrack     15 QUIK-PC                          51.50        
  4 Philip Zucchelli    17 QUIK-PC                          51.78        
  5 Cale S Ajioka       17 QUIK-PC                          52.39        
  6 Anthony Disbrow     16 QUIK-PC                          52.50        
  7 Sean Emadzadeh      17 NBA-PC                           53.18        
  8 Christopher Mai     15 PCM-PC                           56.52        
  9 Dan Shields         17 OPSR-PC                        1:01.29        
 10 Sam Thompson        15 OPSR-PC                        1:03.83        
 11 Patrick Dempsey     15 QUIK-PC                        1:11.04        
 
Event 60  Boys 19 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
 -- Sami Atiq           19 QUIK-PC                         X51.27        
 
Event 61  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bettinger       8 NBA-PC                           36.45        
  2 Claire Healy         8 NBA-PC                           36.50        
  3 Rachael Williams     7 OPSR-PC                          40.42        
  4 Bridget Konttinen    7 NBA-PC                           41.10        
  5 Tess Mattimore       8 NBA-PC                           42.21        
  6 Rachel Louie         8 NBA-PC                           42.38        
  7 Rebecca Roth         8 PCM-PC                           42.56        
  8 Allison Straus       8 OPSR-PC                          44.70        
  9 Corinne Corn         8 NBA-PC                           44.75        
 10 Kim Pelfini          7 NBA-PC                           45.26        
 11 Kelsey Tuttle        8 QUIK-PC                          45.54        
 12 Hannah Smith         8 BBD-PC                           47.29        
 -- Olivia Konttinen     7 NBA-PC                          X43.67        
 -- Allison Hallock      8 OPSR-PC                         X46.86        
 
Event 62  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brad Cline           7 NBA-PC                           36.27        
  2 Patrick Konttinen    8 NBA-PC                           37.43        
  3 Ben Christofferson   8 NBA-PC                           38.29        
  4 Keegan Cohen         8 NBA-PC                           38.40        
  5 Mani Ghiasi          8 NBA-PC                           41.61        
  6 Jordon Zueger-Bise   8 QUIK-PC                          42.67        
  7 Owen Moscone         7 NBA-PC                           43.36        
  8 Timothy Sweeney      8 BBD-PC                           43.61        
  9 Luke Sewall          8 QUIK-PC                          43.88        
 10 David Slater         7 NBA-PC                           44.83        
 11 Vaughn Charles       8 OPSR-PC                          46.36        
 12 Chris Shanahan       8 OPSR-PC                          50.17        
 -- George Healy         6 NBA-PC                          X51.04        
 
Event 63  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Victoria L Goldman  10 QUIK-PC                        1:09.03        
  2 Devon DeMont        10 NBA-PC                         1:10.14        
  3 Laura Slater        10 NBA-PC                         1:15.08        
  4 Sydnie Alquist      10 OPSR-PC                        1:18.66        
  5 Sarah Gryder        10 BBD-PC                         1:20.42        
  6 Annie Gall          10 LCCC-PC                        1:20.50        
  7 Naomi Cornman        9 NBA-PC                         1:21.15        
  8 Azita Sayadi         9 NBA-PC                         1:22.00        
  9 Lucy Horn           10 PCM-PC                         1:24.29        
 10 Jaclyn Posadas      10 QUIK-PC                        1:24.59        
 11 Holly Munger         9 QUIK-PC                        1:27.43        
 12 Alex Robertson      10 OPSR-PC                        1:35.17        
 -- Anisa Green         10 LCCC-PC                       X1:31.49        
 
Event 64  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Lynch          10 NBA-PC                         1:07.83        
  2 Peter Landefeld      9 NBA-PC                         1:08.82        
  3 Dillon Moscone      10 NBA-PC                         1:11.14        
  4 Brendan Sangster    10 PCM-PC                         1:16.35        
  5 Frankie Steil        9 QUIK-PC                        1:25.44        
  6 Richard Beaumont     9 NBA-PC                         1:32.09        
  7 Jon Rich             9 QUIK-PC                        1:32.25        
  8 Alexander Factor     9 NBA-PC                         1:36.88        
  9 Eddie Mazzoleni     10 QUIK-PC                        1:38.62        
 10 Eric Torre          10 OPSR-PC                        1:43.05        
 11 Nick Murphey         9 OPSR-PC                        1:46.98        
 
Event 65  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicole McAllister   12 PCM-PC                         5:34.81        
  2 Gabrielle Cutler    12 NBA-PC                         5:38.04        
  3 Shelby R Samples    11 QUIK-PC                        6:07.73        
 
Event 65  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amber McAllister    14 PCM-PC                         5:07.51        
  2 Aoife Duffy         13 NBA-PC                         5:18.39        
  3 Sarah Dunn          13 PCM-PC                         5:19.30        
  4 Alex Gossage        14 QUIK-PC                        5:36.52        
  5 Kaitlyn Kalua       13 QUIK-PC                        6:14.10        
 -- Shannon Rich        13 QUIK-PC                             DQ        
 
Event 65  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lindsay Bochner     15 PCM-PC                         5:00.84        
  2 Jenn Walker         15 QUIK-PC                        5:26.48        
  3 Andie Deason        15 QUIK-PC                        5:36.50        
  4 Aurora Blackburn    16 QUIK-PC                        6:17.93        
 
Event 66  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dustin Johnson      12 PCM-PC                         5:38.18        
  2 Curtis Tuttle       12 QUIK-PC                        6:08.01        
 
Event 66  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sean Johnson        14 PCM-PC                         4:40.77        
 
Event 67  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyndsie Dellaria    12 NBA-PC                         1:06.65        
  2 Heidi Gayman        12 NBA-PC                         1:11.42        
  3 Sasza Danel-Lohey   12 NBA-PC                         1:11.43        
  4 Stephanie Christof  11 NBA-PC                         1:11.50        
  5 Emily Ransford      12 QUIK-PC                        1:12.65        
  6 Kelsey Louden       12 QUIK-PC                        1:16.24        
  6 Alison Gossel       11 NBA-PC                         1:16.24        
  8 Skyler Atterbury    11 QUIK-PC                        1:16.85        
  9 Elizabeth Kamai     11 PCM-PC                         1:17.51        
 10 Sidney Austin       12 PCM-PC                         1:17.79        
 11 Cari Sabuco         11 QUIK-PC                        1:18.32        
 12 Chelsea Bingham     12 QUIK-PC                        1:18.78        
 -- Zea Moscone         12 NBA-PC                        X1:18.72        
 -- Sadie Guthrie       12 RSD-PC                        X1:18.95        
 
Event 68  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Sangster     12 PCM-PC                         1:20.11        
  2 Alexander Kamai     11 PCM-PC                         1:20.22        
  3 Christopher Packer  12 NBA-PC                         1:21.70        
  4 John Wright         12 NBA-PC                         1:22.97        
  5 Max Simpson         12 PCM-PC                         1:23.65        
  6 George Weiss        12 LCCC-PC                        1:23.91        
  7 Bobby Hallock       12 OPSR-PC                        1:47.50        
 -- Fernando Dimas      11 RSD-PC                        X1:15.59        
 -- Pierce Corn         11 NBA-PC                              DQ        
 -- Zachary Kahn        11 NBA-PC                              DQ        
 
Event 69  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bettinger       8 NBA-PC                         1:32.33        
  2 Claire Healy         8 NBA-PC                         1:42.52        
  3 Rachael Williams     7 OPSR-PC                        1:42.94        
  4 Bridget Konttinen    7 NBA-PC                         1:45.45        
  5 Charlotte Kamai      7 PCM-PC                         1:47.00        
  6 Corinne Corn         8 NBA-PC                         1:50.16        
  7 Rachel Louie         8 NBA-PC                         1:51.05        
  8 Brigitte Winkler     7 NBA-PC                         1:57.40        
  9 Olivia Konttinen     7 NBA-PC                         1:58.14        
 10 Kelsey Tuttle        8 QUIK-PC                        1:58.85        
 11 Kim Pelfini          7 NBA-PC                         1:59.42        
 12 Lizzy Gossage        8 QUIK-PC                        2:10.61        
 -- Belden Long          8 OPSR-PC                             DQ        
 
Event 70  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brad Cline           7 NBA-PC                         1:36.15        
  2 Luke Sewall          8 QUIK-PC                        2:02.31        
 
Event 71  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devon DeMont        10 NBA-PC                         1:23.86        
  2 Mattie Winkler       9 NBA-PC                         1:25.46        
  3 Azita Sayadi         9 NBA-PC                         1:31.78        
  4 Sarah Gryder        10 BBD-PC                         1:32.10        
  5 Lucy Horn           10 PCM-PC                         1:33.99        
  6 Antje Morris        10 NBA-PC                         1:37.37        
  7 Eden Moscone         9 NBA-PC                         1:39.81        
  8 Taylor Decker       10 QUIK-PC                        1:42.02        
  9 Cecilia Daniels     10 OPSR-PC                        1:45.30        
 10 Sara Thompson       10 OPSR-PC                        1:51.07        
 11 Anisa Green         10 LCCC-PC                        1:51.21        
 
Event 72  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                             Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dillon Moscone      10 NBA-PC                         1:21.75        
  2 Brendan Sangster    10 PCM-PC                         1:23.16        
  3 Jon Rich             9 QUIK-PC                        1:54.97        
 -- Ryan Lynch          10 NBA-PC                              DQ