S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    28.48   1    28.49 F1
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    29.25   3    29.38 F2
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    29.13   2    29.42 F3
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY     29.52   5    29.72 F4
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    29.62   7    29.78 F5
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA    29.39   4    29.86 F6
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    30.08  10    29.99 F7
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    29.62   6    30.04 F8
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     29.86   9  NO SHOW F

DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    30.13  11    29.99 C1
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    30.39  17    30.32 C2
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    30.34  15    30.41 C3
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ    30.27  12    30.51 C4
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI    30.35  16    30.56 C5
COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS    30.49  18    30.71 C6
SLATER, LAURA         10 PC NORTH BAY AQU    30.29  13    30.79 C7
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    30.64  20    30.96 C8

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    28.48   1
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    29.13   2
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    29.25   3
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA    29.39   4
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY     29.52   5
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    29.62   7
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    29.62   6
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    29.83   8
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     29.86   9
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    30.08  10
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    30.13  11
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ    30.27  12
SLATER, LAURA         10 PC NORTH BAY AQU    30.29  13
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     30.30  14
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    30.34  15
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI    30.35  16
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    30.39  17
COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS    30.49  18
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE    30.50  19
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    30.64  20
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    30.77  21
VON KAEPPLER, NATASHA  9 PC STANFORD COVI    30.80  22
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT    30.83  23
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S    30.85  24
SIMS, STEPHANIE       10 PC SANTA ROSA NE    30.86  25
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    30.94  26
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU    30.97  27
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI    30.99  28
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI    31.09  29
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK     31.18  30
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE    31.19  31
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    31.24  32
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    31.29  33
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT    31.34  34
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV    31.38  35
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK     31.39  36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, HILARY          10 PC ALMADEN SWIM     31.69  37
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI    31.76  38
HESH, ROXY            10 PC NORTH BAY AQU    31.83  39
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    31.85  40
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT    31.86  41
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE    31.88  42
WARD, ANDREA          10 PC OAKLAND BARRA    31.97  43
BRITTS, ASHLEY        10 PC LADERA OAKS      32.06  44
RANDALL, MARYELLA     10 PC WALNUT CREEK     32.11  45
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV    32.18  46
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI    32.21  47
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     32.33  48
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    32.35  49
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J    32.53  50
SAYADI, AZITA         10 PC NORTH BAY AQU    32.62  51
SMITH, AMBER          10 PC WALNUT CREEK     32.75  52
LEANDRO, TAYLOR        9 PC FREMONT AREA     33.22  53
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE    33.37  54
GRYDER, SARAH         10 PC BENECIA BLUE     33.56  55
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J  NO SHOW
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:00.40   1    59.63 F1  P    29.24
                                                                    F    29.40
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:02.93   2  1:02.61 F2  P    30.63
                                                                    F    30.32
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:03.45   3  1:03.59 F3  P    30.71
                                                                    F    30.90
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:04.49   6  1:04.31 F4  P    30.98
                                                                    F    31.14
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:03.57   4  1:04.45 F5  P    30.62
                                                                    F    30.74
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:04.64   7  1:05.25 F6  P    30.97
                                                                    F    30.79
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  1:05.34   8  1:05.43 F7  P    31.91
                                                                    F    32.10
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE  1:04.17   5  1:05.92 F8  P    30.27
                                                                    F    31.07

SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:05.58   9  1:05.25 C1  P    31.30
                                                                    F    03.19
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:07.04  16  1:05.51 C2  P    31.92
                                                                    F    03.61
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  1:06.18  10  1:05.88 C3  P    31.32
                                                                    F    31.52
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:06.46  12  1:05.95 C4  P    31.82
                                                                    F    03.40
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:06.74  14  1:05.95 C4  P    32.37
                                                                    F    03.52
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:06.54  13  1:07.44 C6  P    32.23
                                                                    F    32.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS  1:06.77  15  1:07.86 C7  P    32.59
                                                                    F    33.20
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  1:06.20  11  1:08.17 C8  P    31.21
                                                                    F    32.10

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:00.40   1              P    29.24
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:02.93   2              P    30.63
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:03.45   3              P    30.71
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:03.57   4              P    30.62
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE  1:04.17   5              P    30.27
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:04.49   6              P    30.98
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:04.64   7              P    30.97
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  1:05.34   8              P    31.91
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:05.58   9              P    31.30
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  1:06.18  10              P    31.32
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  1:06.20  11              P    31.21
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:06.46  12              P    31.82
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:06.54  13              P    32.23
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:06.74  14              P    32.37
COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS  1:06.77  15              P    32.59
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:07.04  16              P    31.92
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  1:07.31  17              P    32.10
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  1:07.61  18              P    32.64
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:07.62  19              P    32.76
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:07.74  20              P    32.97
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  1:07.76  21              P    32.11
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ  1:07.88  22              P    33.40
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:08.00  23              P    32.12
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:08.12  24              P    33.67
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV  1:08.50  25              P    32.01
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  1:08.69  26              P    32.52
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:08.74  27              P    33.84
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:08.76  28              P    32.87
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:09.18  29              P    33.97
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  1:09.47  30              P    32.75
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE  1:09.71  31              P    33.23
FULLER, BROOKE        10 PC SOSS           1:09.86  32              P    32.91
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:09.98  33              P    33.42
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  1:10.00  34              P    33.90
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK   1:10.19  35              P    32.51
VON KAEPPLER, NATASHA  9 PC STANFORD COVI  1:10.39  36              P    32.56
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  1:10.41  38              P    33.70
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:10.41  37              P    34.81
GARLAND, NATALIE       9 PC CAMPBELL WAVE  1:10.43  39              P    33.76
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:10.74  40              P    34.31
SLATER, LAURA         10 PC NORTH BAY AQU  1:10.79  41              P    33.50
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:11.02  42              P    33.67
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    1:11.66  43              P    34.48
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:11.72  44              P    33.64
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J  1:11.93  45              P    35.20
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:12.55  46              P    34.09
ORNELAS, MARISELA     10 PC ALMADEN SWIM   1:12.74  47              P    35.25
HUSTED, KATRINA       10 PC NAPA VALLEY S  1:13.74  48              P    34.93
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE  1:14.57  49              P    35.91
GRYDER, SARAH         10 PC BENECIA BLUE   1:14.61  50              P    34.42
ALLEN, KAITLYN        10 PC SOUTH VALLEY   1:14.87  51              P    36.00
RADOS, SAM             9 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.30  52              P    36.26
SUN, BEATRICE          9 PC MISSION SAN J  1:18.36  53              P    37.47
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:51.51  54              P    32.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:15.51   1  2:14.46 F1  P    30.00  1:04.27  1:40.01
                                                                    F    30.27  1:04.96  1:39.35
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   2:18.35   2  2:18.92 F2  P    31.81  1:07.42  1:42.91
                                                                    F    32.09  1:07.98  1:44.03
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  2:19.27   4  2:18.99 F3  P    32.29  1:07.73  1:44.77
                                                                    F    32.71  1:08.28  1:43.92
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:21.67   6  2:20.29 F4  P    04.69  1:09.39  1:46.37
                                                                    F    32.25  1:08.44  1:45.79
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  2:21.36   5  2:23.37 F5  P    03.97  1:08.40  1:45.99
                                                                    F    32.93  1:09.49  1:47.29
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  2:23.17   8  2:24.06 F6  P    32.15  1:08.01  1:46.53
                                                                    F    33.02  1:09.40  1:47.47
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  2:19.00   3  2:26.00 F7  P    32.83  1:09.37  1:45.35
                                                                    F    32.62  1:09.84  1:49.36
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  2:25.20   9  2:29.47 F8  P    33.49  1:11.03  1:49.19
                                                                    F    33.92  1:11.72  1:51.03

PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   2:27.87  12  2:25.86 C1  P    33.50  1:10.79  1:49.09
                                                                    F    33.01  1:10.63  1:49.88
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   2:26.73  10  2:26.49 C2  P    33.06  1:11.43  1:50.04
                                                                    F    33.96  1:12.25  1:50.68
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  2:27.93  13  2:27.33 C3  P    34.91  1:12.43  1:50.45
                                                                    F    33.69  1:11.12  1:49.73
COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS  2:28.86  14  2:29.35 C4  P    33.99  1:12.18  1:52.11
                                                                    F    34.46  1:13.89  1:53.97
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  2:27.55  11  2:29.41 C5  P    33.73  1:12.35  1:50.63
                                                                    F    34.12  1:12.09  1:51.96
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  2:30.28  16  2:30.11 C6  P    34.83  1:14.00  1:53.83
                                                                    F    34.27  1:13.34  1:52.91
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  2:30.93  18  2:31.02 C7  P    33.73  1:12.87  1:53.01
                                                                    F    33.70  1:13.21  1:53.51
FULLER, BROOKE        10 PC SOSS           2:29.41  15  2:32.08 C8  P    33.98  1:11.96  1:50.84
                                                                    F    33.61  1:11.25  1:51.44

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:15.51   1              P    30.00  1:04.27  1:40.01
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   2:18.35   2              P    31.81  1:07.42  1:42.91
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  2:19.00   3              P    32.83  1:09.37  1:45.35
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  2:19.27   4              P    32.29  1:07.73  1:44.77
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  2:21.36   5              P    03.97  1:08.40  1:45.99
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:21.67   6              P    04.69  1:09.39  1:46.37
MUNK, TAYLOR          10 PC UNATTACHED PA  2:22.48   7              P    33.12  1:09.69  1:46.25
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  2:23.17   8              P    32.15  1:08.01  1:46.53
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  2:25.20   9              P    33.49  1:11.03  1:49.19
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   2:26.73  10              P    33.06  1:11.43  1:50.04
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  2:27.55  11              P    33.73  1:12.35  1:50.63
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   2:27.87  12              P    33.50  1:10.79  1:49.09
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  2:27.93  13              P    34.91  1:12.43  1:50.45
COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS  2:28.86  14              P    33.99  1:12.18  1:52.11
FULLER, BROOKE        10 PC SOSS           2:29.41  15              P    33.98  1:11.96  1:50.84
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  2:30.28  16              P    34.83  1:14.00  1:53.83
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ  2:30.64  17              P    34.80  1:14.38  1:53.95
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  2:30.93  18              P    33.73  1:12.87  1:53.01
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  2:32.27  19              P    35.16  1:13.88  1:53.62
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    2:32.36  20              P    34.21  1:12.62  1:53.29
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:32.50  21              P    34.54  1:13.43  1:53.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  2:32.64  22              P    05.56  1:13.26  1:53.45
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  2:32.99  23              P    34.86  1:14.08  1:54.33
RADOS, SAM             9 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.15  24              P    04.88  1:15.47  1:54.78
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  2:33.21  25              P    04.77  1:14.91  1:54.80
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  2:33.44  26              P    35.29  1:14.85  1:54.57
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  2:33.50  27              P    34.16  1:13.58  1:53.82
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  2:33.81  28              P    33.85  1:15.49  1:58.19
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  2:35.00  29              P    03.19  1:15.08  1:55.33
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  2:35.65  30              P    35.68  1:14.94  1:56.02
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  2:36.52  31              P    37.36  1:18.00  2:00.51
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI  2:36.61  32              P    35.12  1:14.89  1:55.90
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  2:37.27  33              P    34.44  1:13.19  1:55.28
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   2:40.06  34              P    38.55  1:20.53  2:02.16
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  2:41.12  35              P    36.58  1:18.05  2:01.64
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE  2:41.21  36              P    14.61  1:19.33  2:00.91

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   6:05.03   1  6:08.31 F1  P    32.58  1:09.41  1:46.85  2:24.05  3:01.05  3:38.53  4:15.20
                                                                       4:52.32  5:28.86
                                                                    F    32.09  1:09.21  1:47.47  2:24.83  3:02.17  3:39.90  4:18.54
                                                                       4:55.93  5:33.11
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  6:15.07   2  6:11.87 F2  P    33.58  1:11.15  1:50.28  2:28.33  3:07.69  3:47.22  4:25.51
                                                                       5:03.49  5:40.87
                                                                    F    33.26  1:10.44  1:48.78  2:27.03  3:05.74  3:43.67  4:22.06
                                                                       4:59.68  5:37.14
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  6:16.48   3  6:15.49 F3  P    33.91  1:11.84  1:50.26  2:29.79  3:07.96  3:47.37  4:26.81
                                                                       5:05.32  5:42.11
                                                                    F    33.88  1:11.38  1:49.46  2:27.66  3:05.96  3:44.47  4:23.26
                                                                       5:01.84  5:39.87
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  6:37.06   5  6:26.53 F4  P    35.51  1:14.89  1:55.89  2:36.74  3:17.74  3:59.02  4:40.30
                                                                       5:20.02  5:58.94
                                                                    F    34.95  1:13.72  1:53.37  2:32.28  3:11.73  3:50.30  4:29.34
                                                                       5:08.81  5:48.20
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  6:34.67   4  6:30.66 F5  P    34.74  1:13.67  1:53.78  2:33.49  3:15.14  3:56.14  4:36.27
                                                                       5:16.93  5:57.07
                                                                    F    33.50  1:11.70  1:50.56  2:30.35  3:10.37  3:51.13  4:32.30
                                                                       5:10.47  5:51.08
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   6:50.59   8  6:38.52 F6  P    37.02  1:17.66  1:58.76  2:40.06  3:21.77  4:04.42  4:46.74
                                                                       5:28.63  6:09.80
                                                                    F    35.78  1:16.07  1:57.29  2:37.56  3:18.03  3:58.62  4:39.44
                                                                       5:19.33  5:59.82
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  6:45.06   7  6:41.08 F7  P    35.60  1:16.30  1:57.86  2:39.68  3:21.76  4:03.37  4:44.71
                                                                       5:26.38  6:06.57
                                                                    F    35.29  1:15.18  1:55.02  2:35.73  3:17.48  3:59.21  4:41.36
                                                                       5:22.30  6:03.09
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  6:44.25   6  6:41.23 F8  P    35.65  1:15.71  1:57.92  2:39.37  3:21.18  4:02.75  4:43.83
                                                                       5:25.21  6:05.99
                                                                    F    34.73  1:14.51  1:55.79  2:37.03  3:17.77  3:58.88  4:40.15
                                                                       5:21.70  6:02.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  7:17.09  11  6:38.27 C1  P    37.46  1:20.35  2:03.35  2:47.21  3:32.59  4:17.54  5:03.08
                                                                       5:49.16  6:34.09
                                                                    F    35.54  1:14.98  1:56.15  2:36.58  3:17.39  3:57.79  4:37.90
                                                                       5:18.57  5:59.22
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  6:59.60  10  6:42.52 C2  P    37.26  1:18.93  2:02.14  2:44.52  3:27.48  4:10.38  4:53.83
                                                                       5:37.13  6:19.84
                                                                    F    34.27  1:14.05  1:55.44  2:36.22  3:17.23  3:58.52  4:40.01
                                                                       5:21.76  6:03.21

SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   6:05.03   1              P    32.58  1:09.41  1:46.85  2:24.05  3:01.05  3:38.53  4:15.20
                                                                       4:52.32  5:28.86
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  6:15.07   2              P    33.58  1:11.15  1:50.28  2:28.33  3:07.69  3:47.22  4:25.51
                                                                       5:03.49  5:40.87
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  6:16.48   3              P    33.91  1:11.84  1:50.26  2:29.79  3:07.96  3:47.37  4:26.81
                                                                       5:05.32  5:42.11
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  6:34.67   4              P    34.74  1:13.67  1:53.78  2:33.49  3:15.14  3:56.14  4:36.27
                                                                       5:16.93  5:57.07
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  6:37.06   5              P    35.51  1:14.89  1:55.89  2:36.74  3:17.74  3:59.02  4:40.30
                                                                       5:20.02  5:58.94
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  6:44.25   6              P    35.65  1:15.71  1:57.92  2:39.37  3:21.18  4:02.75  4:43.83
                                                                       5:25.21  6:05.99
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  6:45.06   7              P    35.60  1:16.30  1:57.86  2:39.68  3:21.76  4:03.37  4:44.71
                                                                       5:26.38  6:06.57
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   6:50.59   8              P    37.02  1:17.66  1:58.76  2:40.06  3:21.77  4:04.42  4:46.74
                                                                       5:28.63  6:09.80
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  6:51.83   9              P    36.50  1:16.52  1:58.19  2:40.33  3:22.78  4:05.98  4:47.65
                                                                       5:30.83  6:12.09
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  6:59.60  10              P    37.26  1:18.93  2:02.14  2:44.52  3:27.48  4:10.38  4:53.83
                                                                       5:37.13  6:19.84
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  7:17.09  11              P    37.46  1:20.35  2:03.35  2:47.21  3:32.59  4:17.54  5:03.08
                                                                       5:49.16  6:34.09
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    32.63   1    32.12 F1
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK     34.93   2    33.65 F2
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK     35.13   5    34.45 F3
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    34.95   3    34.67 F4
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    35.31   6    34.79 F5
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    35.40   7    35.40 F6
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     35.12   4    35.43 F7
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE    35.41   8   DQUED  F

OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    35.61  11    34.36 C1
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    35.45   9    35.57 C2
GRYDER, SARAH         10 PC BENECIA BLUE     35.89  13    35.62 C3
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    35.49  10    35.69 C4
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    36.09  14    35.85 C5
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    36.14  15    36.34 C6
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA    35.73  12    37.11 C7
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI    36.25  16    37.61 C8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    32.63   1
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK     34.93   2
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC    34.95   3
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     35.12   4
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK     35.13   5
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL    35.31   6
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    35.40   7
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE    35.41   8
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    35.45   9
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    35.49  10
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    35.61  11
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA    35.73  12
GRYDER, SARAH         10 PC BENECIA BLUE     35.89  13
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    36.09  14
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    36.14  15
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI    36.25  16
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    36.26  17
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI    36.37  18
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT    36.50  19
JAMES-KAVANAUGH, KELS 10 PC MONTCLAIR SWI    36.55  20
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     36.70  21
RANDALL, MARYELLA     10 PC WALNUT CREEK     36.85  22
COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ    36.97  23
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE    37.04  24
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     37.15  25
GRIMA, ALICIA          8 PC PENINSULA COV    37.23  26
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA    37.34  27
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    37.38  28
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J    37.49  29
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV    37.50  30
DODERO, MEGAN          9 PC UNATTACHED PA    37.56  31
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI    37.61  32
FULLER, BROOKE        10 PC SOSS             37.65  33
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE    37.69  35
WARD, ANDREA          10 PC OAKLAND BARRA    37.69  34
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S    37.82  36
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE    37.85  38
SUN, BEATRICE          9 PC MISSION SAN J    37.85  37
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU    37.89  39
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI    37.91  41
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM    37.91  40
GILLEY, PAIGE         10 PC DEANZA CUPERT    37.97  42
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS      38.00  43
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ    38.03  44
HUNT, HILARY          10 PC ALMADEN SWIM     38.04  45
VON KAEPPLER, NATASHA  9 PC STANFORD COVI    38.06  46
CHANG, TRACI          10 PC KORET YOUTH S    38.12  47
FUNG, ERICA           10 PC KORET YOUTH S    38.24  48
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV    38.34  49
WAIS, ASHLEIGH        10 PC STANFORD COVI    38.36  50
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    38.46  51
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S    38.63  52
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI    38.70  53
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI    38.74  54
SLATER, LAURA         10 PC NORTH BAY AQU    38.81  55
HUSTED, KATRINA       10 PC NAPA VALLEY S    39.09  56
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU    39.11  57
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY     39.17  58
WINKLER, MATTIE       10 PC NORTH BAY AQU    39.45  59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT    39.58  60
GARLAND, NATALIE       9 PC CAMPBELL WAVE    39.98  61
DALY, MARGARET         9 PC EAST BAY BAT     40.15  62
DIAZ, BELLA           10 PC TERRAPINS SWI    40.70  63
STREM, KRISTEN        10 PC BURLINGAME AQ    41.56  64
ALLEN, KAITLYN        10 PC SOUTH VALLEY     41.74  65
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE    42.19  66
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J    42.61  67
ALLMAN, LAYLA          9 PC PENINSULA COV   DQUED
LINCOLN, ALEX         10 PC STANFORD COVI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:08.85   1  1:07.26 F1  P    33.53
                                                                    F    32.48
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:12.45   2  1:14.37 F2  P    35.42
                                                                    F    36.34
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:14.69   4  1:14.47 F3  P    36.92
                                                                    F    36.82
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:15.07   5  1:15.08 F4  P    36.80
                                                                    F    36.16
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:15.69   9  1:15.92 F5  P    36.50
                                                                    F    36.89
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE  1:15.08   6  1:16.59 F6  P    35.92
                                                                    F    37.09
RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  1:15.61   8  1:17.59 F7  P    36.10
                                                                    F  1:17.67
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:15.36   7  1:18.44 F8  P    36.75
                                                                    F    37.09

LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:16.06  11  1:15.19 C1  P    38.14
                                                                    F    36.98
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:15.79  10  1:15.55 C2  P    37.41
                                                                    F    37.49
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  1:16.47  12  1:15.87 C3  P    37.56
                                                                    F    38.05
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:16.83  15  1:16.75 C4  P    37.08
                                                                    F    36.78
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:16.77  14  1:17.34 C5  P    37.13
                                                                    F    38.46
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  1:16.92  16  1:17.56 C6  P    37.46
                                                                    F    38.19
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:16.94  18  1:18.70 C7  P    37.59
                                                                    F    38.40
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:16.94  17  1:18.83 C8  P    36.51
                                                                    F    37.64

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:08.85   1              P    33.53
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:12.45   2              P    35.42
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:14.69   4              P    36.92
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:14.69   3              P    36.66
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:15.07   5              P    36.80
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE  1:15.08   6              P    35.92
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:15.36   7              P    36.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUSH, ALYSSA          10 PC DALY CITY DOL  1:15.61   8              P    36.10
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:15.69   9              P    36.50
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:15.79  10              P    37.41
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:16.06  11              P    38.14
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  1:16.47  12              P    37.56
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:16.52  13              P    37.71
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:16.77  14              P    37.13
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:16.83  15              P    37.08
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  1:16.92  16              P    37.46
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:16.94  18              P    37.59
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:16.94  17              P    36.51
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  1:17.23  19              P    37.98
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:17.26  20              P    37.43
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:17.44  21              P    37.45
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:17.64  22              P    38.02
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  1:17.70  23              P    37.52
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:17.86  24              P    37.83
DODERO, MEGAN          9 PC UNATTACHED PA  1:18.21  25              P    38.25
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  1:18.53  26              P    38.06
JAMES-KAVANAUGH, KELS 10 PC MONTCLAIR SWI  1:18.59  27              P    38.13
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:18.77  28              P    37.95
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:18.82  29              P    39.05
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK   1:18.95  30              P    36.95
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI  1:19.30  31              P    37.88
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI  1:19.71  32              P    38.06
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    1:20.02  33              P    39.21
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  1:20.08  34              P    38.55
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  1:20.21  35              P    38.28
COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ  1:20.37  36              P    39.71
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:20.95  37              P    39.61
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  1:21.44  38              P    39.59
RANDALL, MARYELLA     10 PC WALNUT CREEK   1:21.52  39              P    39.50
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:21.64  40              P    39.24
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU  1:21.79  41              P    39.68
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU  1:21.98  42              P    39.80
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:22.06  43              P    40.74
VON KAEPPLER, NATASHA  9 PC STANFORD COVI  1:22.08  44              P    39.98
SLATER, LAURA         10 PC NORTH BAY AQU  1:22.14  45              P    39.75
FULLER, BROOKE        10 PC SOSS           1:22.20  46              P    39.69
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM  1:22.92  47              P    39.62
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  1:23.17  48              P    40.78
HORN, LUCY            10 PC PACIFIC COAST  1:23.77  49              P    41.05
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:23.87  50              P    41.09
WAIS, ASHLEIGH        10 PC STANFORD COVI  1:23.95  51              P    41.05
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:23.98  52              P    40.78
RADOS, SAM             9 PC ALAMEDA ISLAN  1:24.00  53              P    41.28
LEANDRO, TAYLOR        9 PC FREMONT AREA   1:24.58  54              P    40.73
CHANG, TRACI          10 PC KORET YOUTH S  1:25.65  55              P    40.18
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE  1:26.57  56              P    43.45
HUANG, SELENA          9 PC MISSION SAN J  1:27.80  57              P    42.98
GRYDER, SARAH         10 PC BENECIA BLUE    DQUED                   P    37.93
LINCOLN, ALEX         10 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    39.79
SUN, BEATRICE          9 PC MISSION SAN J   DQUED                   P    41.38
WARD, ANDREA          10 PC OAKLAND BARRA   DQUED                   P    39.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    40.00   3    38.27 F1
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    39.57   2    39.52 F2
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     40.38   5    39.71 F3
REMER, JULIA          10 PC MONTCLAIR SWI    38.96   1    39.76 F4
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    40.69   7    39.82 F5
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    40.40   6    40.59 F6
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    40.28   4    40.61 F7
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S    40.75   8    41.50 F8

COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ    41.32  12    40.67 C1
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    41.37  13    40.77 C2
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    40.90  10    40.82 C3
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J    41.65  15    41.09 C4
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT    41.67  16    41.75 C5
WONG, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT    41.14  11    42.40 C6
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    41.40  14    42.41 C7
WARD, ANDREA          10 PC OAKLAND BARRA    41.70  17          C

REMER, JULIA          10 PC MONTCLAIR SWI    38.96   1
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    39.57   2
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    40.00   3
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI    40.28   4
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     40.38   5
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    40.40   6
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    40.69   7
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S    40.75   8
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI    40.87   9
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S    40.90  10
WONG, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT    41.14  11
COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ    41.32  12
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    41.37  13
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    41.40  14
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J    41.65  15
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT    41.67  16
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA    41.85  18
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE    41.88  19
CHUKUNTAROD, SIDNEY    9 PC KORET YOUTH S    41.98  20
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK     42.02  21
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI    42.06  22
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM    42.14  23
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT    42.23  24
HUNT, HILARY          10 PC ALMADEN SWIM     42.30  25
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ    42.37  26
STREM, KRISTEN        10 PC BURLINGAME AQ    42.53  27
CHANG, TRACI          10 PC KORET YOUTH S    42.63  28
BUNTING, JESSICA      10 PC TERRAPINS SWI    42.76  29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:23.44   1  1:22.29 F1  P    39.78
                                                                    F    39.29
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:24.77   3  1:24.79 F2  P    25.21
                                                                    F    40.26
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE  1:24.88   4  1:25.22 F3  P    25.45
                                                                    F    40.54
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:24.71   2  1:25.67 F4  P    41.17
                                                                    F    41.31
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:25.00   5  1:25.84 F5  P    41.16
                                                                    F    41.23
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:26.48   8  1:26.15 F6  P    27.59
                                                                    F    41.59
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:25.81   6  1:27.45 F7  P    26.11
                                                                    F    42.09
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:26.47   7  1:28.15 F8  P    26.53
                                                                    F    42.65

COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ  1:28.05  13  1:25.91 C1  P    42.29
                                                                    F    41.04
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:27.53  11  1:26.46 C2  P    42.05
                                                                    F    41.38
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  1:27.25  10  1:26.50 C3  P    42.29
                                                                    F    41.87
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:29.19  16  1:26.85 C4  P    43.68
                                                                    F    41.76
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:26.62   9  1:27.08 C5  P    41.65
                                                                    F    41.61
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:27.84  12  1:27.78 C6  P    41.78
                                                                    F    41.18
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:29.28  17  1:28.00 C7  P    43.39
                                                                    F    42.33
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:28.13  14  1:28.63 C8  P    42.00
                                                                    F    42.32

TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:23.44   1              P    39.78
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:24.71   2              P    41.17
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:24.77   3              P    25.21
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE  1:24.88   4              P    25.45
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:25.00   5              P    41.16
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  1:25.81   6              P    26.11
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:26.47   7              P    26.53
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:26.48   8              P    27.59
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:26.62   9              P    41.65
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  1:27.25  10              P    42.29
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:27.53  11              P    42.05
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:27.84  12              P    41.78
COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ  1:28.05  13              P    42.29
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:28.13  14              P    42.00
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI  1:29.18  15              P    42.50
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:29.19  16              P    43.68
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:29.28  17              P    43.39
CHUKUNTAROD, SIDNEY    9 PC KORET YOUTH S  1:29.35  18              P    28.60
WONG, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:29.73  19              P    43.48
SMITH, ESTHER         10 PC PENINSULA COV  1:29.94  20              P    42.23
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S  1:30.22  21              P    42.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  1:30.26  22              P    42.51
REMER, JULIA          10 PC MONTCLAIR SWI  1:30.60  23              P    26.42
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:30.67  25              P    43.55
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:30.67  24              P    02.92
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  1:30.68  26              P    43.11
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE  1:31.03  27              P    04.77
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI  1:31.11  28              P    42.89
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ  1:31.67  29              P    43.16
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM  1:31.91  30              P    44.03
GARLAND, NATALIE       9 PC CAMPBELL WAVE  1:32.51  31              P    02.99
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:32.73  32              P    27.90
VON KAEPPLER, NATASHA  9 PC STANFORD COVI  1:33.80  33              P    44.01
CHANG, TRACI          10 PC KORET YOUTH S  1:34.08  34              P    02.98
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  1:34.17  36
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  1:34.17  35              P    45.16
ALLMAN, LAYLA          9 PC PENINSULA COV  1:34.39  37              P    44.00
WINKLER, MATTIE       10 PC NORTH BAY AQU  1:34.89  38              P    44.65
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  1:35.28  39              P    45.48
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:35.45  40              P    46.96
STREM, KRISTEN        10 PC BURLINGAME AQ  1:35.88  41              P    44.27
HUSTED, KATRINA       10 PC NAPA VALLEY S  1:36.33  42              P    44.29
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  1:37.77  43              P    43.48
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:38.95  44              P    04.34
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI  NO SHOW
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE   DQUED                   P    03.40
WARD, ANDREA          10 PC OAKLAND BARRA   DQUED                   P    04.96

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    30.77   1    30.76 F1
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY     31.51   2    31.78 F2
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    32.86   6    32.55 F3
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    32.63   4    32.70 F4
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     32.15   3    32.86 F5
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA    32.88   7    33.29 F6
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU    32.81   5    33.42 F7
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    33.07   8    33.48 F8

LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    33.43  10    33.12 C1
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    33.42   9    33.41 C2
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE    34.32  14    33.84 C3
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    34.41  15    33.95 C4
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     34.27  13    34.11 C5
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    34.41  16    34.23 C6
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    34.25  12    34.40 C7
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK     34.80  17    35.25 C8

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ    30.77   1
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY     31.51   2
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC     32.15   3
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE    32.63   4
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU    32.81   5
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC    32.86   6
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA    32.88   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI    33.07   8
DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU    33.42   9
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM    33.43  10
MUNK, TAYLOR          10 PC UNATTACHED PA    33.88  11
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S    34.25  12
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK     34.27  13
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE    34.32  14
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU    34.41  16
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT    34.41  15
KLEIN, CALLIE          9 PC WALNUT CREEK     34.80  17
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     34.88  18
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE    34.96  19
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK     35.07  20
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    35.12  21
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV    35.23  22
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S    35.33  23
RANDALL, MARYELLA     10 PC WALNUT CREEK     35.41  24
HUNT, HILARY          10 PC ALMADEN SWIM     35.49  25
COMIN, ISABELLA       10 PC GILROY GATORS    35.81  27
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     35.81  26
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    35.91  29
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI    35.91  28
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI    35.92  30
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS      36.09  31
SAYADI, AZITA         10 PC NORTH BAY AQU    36.42  32
SMITH, NATALIE        10 PC ORINDA AQUATI    36.69  33
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA    36.92  34
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU    37.33  35

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:07.70   1  1:06.89 F1  P    31.16
                                                                    F    31.46
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:12.09   3  1:09.02 F2  P    34.04
                                                                    F    32.52
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:09.86   2  1:10.63 F3  P    32.24
                                                                    F    32.69
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:13.66   6  1:13.79 F4  P    35.82
                                                                    F    35.69
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:13.57   5  1:13.87 F5  P    34.02
                                                                    F    33.72
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:13.16   4  1:14.13 F6  P    33.54
                                                                    F    33.94
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:15.63   8  1:15.37 F7  P    34.76
                                                                    F    35.06
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:14.28   7  1:15.45 F8  P    34.99
                                                                    F    35.86

ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU  1:15.85   9  1:17.81 C1  P    34.17
                                                                    F    35.36
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:16.22  10  1:18.44 C2  P    36.00
                                                                    F    36.93
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:18.46  11  1:18.74 C3  P    36.29
                                                                    F    36.81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:20.10  14  1:20.11 C4  P    36.73
                                                                    F    37.72
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    1:21.77  16  1:20.90 C5  P    37.99
                                                                    F    36.53
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE  1:19.60  12  1:21.73 C6  P    36.44
                                                                    F    37.48
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:19.65  13  1:22.31 C7  P    36.49
                                                                    F    38.35
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:21.01  15  1:23.91 C8  P    36.56
                                                                    F    37.01

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:07.70   1              P    31.16
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:09.86   2              P    32.24
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:12.09   3              P    34.04
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   1:13.16   4              P    33.54
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:13.57   5              P    34.02
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:13.66   6              P    35.82
DAVEY, KATE            9 PC TIGER AQUATIC  1:14.28   7              P    34.99
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:15.63   8              P    34.76
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU  1:15.85   9              P    34.17
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:16.22  10              P    36.00
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:18.46  11              P    36.29
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE  1:19.60  12              P    36.44
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:19.65  13              P    36.49
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:20.10  14              P    36.73
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:21.01  15              P    36.56
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    1:21.77  16              P    37.99
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  1:23.17  17              P    38.88
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:23.42  18              P    39.30
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI  1:23.51  19              P    37.39
RANDALL, MARYELLA     10 PC WALNUT CREEK   1:23.58  20              P    38.66
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT  1:23.59  21              P    40.10
TRACY, KAITLYN        10 PC STANFORD COVI  1:24.39  22              P    38.81
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:25.09  23              P    38.84
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:25.17  24              P    38.98
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  1:25.31  25              P    36.60
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:25.32  26              P    36.62
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:29.36  27              P    38.39
RADOS, SAM             9 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED                   P    38.44

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:09.45   1  1:08.16 F1  P    32.22
                                                                    F    31.68
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:14.73   6  1:13.35 F2  P    34.79
                                                                    F    34.63
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:13.86   2  1:14.87 F3  P    33.65
                                                                    F    34.00
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:14.26   3  1:14.94 F4  P    34.86
                                                                    F    35.11
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:15.75   8  1:15.60 F5  P    35.10
                                                                    F    34.30
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:14.52   4  1:15.62 F6  P    34.44
                                                                    F    35.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:15.48   7  1:16.01 F7  P    34.55
                                                                    F    34.49
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:16.09   9  1:16.73 F8  P    37.24
                                                                    F    36.99

NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:17.46  11  1:16.46 C1  P    36.00
                                                                    F    35.37
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:18.38  16  1:17.24 C2  P    34.85
                                                                    F    35.36
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:17.17  10  1:17.33 C3  P    35.96
                                                                    F    36.21
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  1:17.93  14  1:17.93 C4  P    36.07
                                                                    F    36.41
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:17.61  12  1:18.14 C5  P    35.49
                                                                    F    36.45
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:17.91  13  1:18.61 C6  P    34.82
                                                                    F    35.53
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI  1:18.07  15  1:19.59 C7  P    02.91
                                                                    F    36.71
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:18.52  17   DQUED  C   P    38.17
                                                                    F    38.63

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  1:09.45   1              P    32.22
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   1:13.86   2              P    33.65
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  1:14.26   3              P    34.86
GOLDMAN, TORI         10 PC UNATTACHED PA  1:14.52   4              P    34.44
MUNK, TAYLOR          10 PC UNATTACHED PA  1:14.64   5              P    35.30
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  1:14.73   6              P    34.79
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   1:15.48   7              P    34.55
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM  1:15.75   8              P    35.10
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S  1:16.09   9              P    37.24
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:17.17  10              P    35.96
NGUYEN, STEPHANIE     10 PC DEANZA CUPERT  1:17.46  11              P    36.00
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  1:17.61  12              P    35.49
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  1:17.91  13              P    34.82
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  1:17.93  14              P    36.07
YU, BEVERLY           10 PC STANFORD COVI  1:18.07  15              P    02.91
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:18.38  16              P    34.85
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  1:18.52  17              P    38.17
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  1:18.53  18              P    35.99
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    1:18.55  19              P    36.47
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  1:18.76  20              P    36.10
AMOG, JACLYN           9 PC WALNUT CREEK   1:18.79  21              P    36.45
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:19.08  22              P    36.68
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  1:19.34  23              P    36.43
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  1:19.40  24              P    35.73
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:19.41  25              P    37.17
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  1:19.46  26              P    37.28
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI  1:19.52  27              P    36.84
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  1:19.81  28
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  1:19.87  29              P    37.65
GUNTER, KILEY         10 PC SILICON VALLE  1:19.91  30              P    37.90
REYES, NICOLE         10 PC WEST COAST AQ  1:20.10  31              P    36.78
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  1:20.26  32              P    38.68
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT  1:20.37  33              P    37.89
COLLINS, CLAIRE       10 PC BURLINGAME AQ  1:20.74  34              P    38.54
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:20.75  35              P    36.41
ABBOTT, KATHERINE      9 PC BARRACUDA AQU  1:20.90  36              P    35.68
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   1:21.12  37              P    38.41
RANDALL, MARYELLA     10 PC WALNUT CREEK   1:21.96  38              P    36.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  1:22.53  39              P    37.88
REMER, JULIA          10 PC MONTCLAIR SWI  1:22.56  40              P    38.64
WARD, ANDREA          10 PC OAKLAND BARRA  1:22.64  41              P    39.55
SMITH, NATALIE        10 PC ORINDA AQUATI  1:22.70  42              P    37.80
CHANG, TRACI          10 PC KORET YOUTH S  1:22.90  43              P    04.32
HUNT, HILARY          10 PC ALMADEN SWIM   1:24.52  44              P    04.85
WU, SHUCEN            10 PC FOG CITY HAMM  1:25.03  45              P    39.92

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:29.29   1  2:26.42 F1  P    32.09  1:10.30  1:53.36
                                                                    F    31.96  1:08.52  1:51.51
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  2:35.36   3  2:37.45 F2  P    34.50  1:15.30  1:59.86
                                                                    F    34.40  1:15.60  2:01.62
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:38.04   4  2:38.21 F3  P    35.46  1:17.29  2:03.78
                                                                    F    35.72  1:16.42  2:04.07
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  2:44.66   6  2:43.38 F4  P    38.24  1:20.07  2:08.29
                                                                    F    38.32  1:19.72  2:07.69
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   2:45.14   8  2:44.64 F5  P    33.56  1:17.40  2:07.05
                                                                    F    35.74  1:18.04  2:08.17
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  2:46.10  10  2:44.99 F6  P    36.47  1:19.15  2:10.42
                                                                    F    35.99  1:18.50  2:09.31
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  2:45.39   9  2:45.27 F7  P    37.01  1:21.30  2:07.58
                                                                    F    37.54  1:19.90  2:07.31
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  2:44.98   7  2:50.27 F8  P    35.65  1:16.32  2:06.63
                                                                    F    36.60  1:19.33  2:10.83

LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  2:48.71  12  2:44.56 C1  P    38.26  1:21.60  2:12.76
                                                                    F    36.71  1:18.38  2:09.75
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    2:48.96  14  2:45.90 C2  P    38.93  1:20.71  2:10.83
                                                                    F    36.76  1:19.56  2:07.69
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  2:49.19  15  2:47.22 C3  P    36.45  1:22.47  2:11.29
                                                                    F    37.55  1:19.85  2:09.83
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:49.27  16  2:47.34 C4  P    39.62  1:21.92  2:12.88
                                                                    F    39.51  1:20.70  2:11.40
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  2:51.96  21  2:48.28 C5  P    38.33  1:21.83  2:14.17
                                                                    F    38.69  1:21.92  2:11.60
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  2:49.79  18  2:52.35 C6  P    37.65  1:21.84  2:12.68
                                                                    F    38.78  1:21.31  2:14.83
YUEN, VIVIAN          10 PC DEANZA CUPERT  2:50.05  19          C   P    38.45  1:23.65  2:13.15
SHERRIN, BRIANNA       9 PC SILICON VALLE  2:51.01  20          C   P    37.30  1:24.25  2:14.87

GARCIA, MONICA        10 PC WEST COAST AQ  2:29.29   1              P    32.09  1:10.30  1:53.36
DIRADO, MADELINE       9 PC SANTA ROSA NE  2:35.08   2              P    34.90  1:14.06  2:01.09
TARKA, GRACE          10 PC TIGER AQUATIC  2:35.36   3              P    34.50  1:15.30  1:59.86
JONES, JILL           10 PC ORINDA AQUATI  2:38.04   4              P    35.46  1:17.29  2:03.78
SIEFFERT, MELISSA     10 PC RENO AQUATIC   2:39.38   5              P    35.33  1:16.45  2:04.03
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  2:44.66   6              P    38.24  1:20.07  2:08.29
DINIS, CHELSEA        10 PC MISSION SAN J  2:44.98   7              P    35.65  1:16.32  2:06.63
TANEO, TAPER          10 PC MONTEREY BAY   2:45.14   8              P    33.56  1:17.40  2:07.05
NOLET, MEGAN          10 PC WEST VALLEY S  2:45.39   9              P    37.01  1:21.30  2:07.58
ROGERS, KRISTIN       10 PC SANTA ROSA NE  2:46.10  10              P    36.47  1:19.15  2:10.42
LIANG, JOANN          10 PC WALNUT CREEK   2:46.17  11              P    36.95  1:20.21  2:08.47
LAU, KRYSTAL          10 PC PLEASANTON SE  2:48.71  12              P    38.26  1:21.60  2:12.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEMONT, DEVON         10 PC NORTH BAY AQU  2:48.80  13              P    36.14  1:21.86  2:11.97
LEVERE, JACQUI         9 PC LADERA OAKS    2:48.96  14              P    38.93  1:20.71  2:10.83
OOSTERHOUSE, LINDSAY  10 PC WEST VALLEY S  2:49.19  15              P    36.45  1:22.47  2:11.29
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   2:49.27  17              P    34.84  1:17.76  2:10.16
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:49.27  16              P    39.62  1:21.92  2:12.88
ANDERSON, MOLLY       10 PC BARRACUDA AQU  2:49.79  18              P    37.65  1:21.84  2:12.68
TALBOTT, JENNIFER     10 PC SANTA CLARA S  2:51.96  21              P    38.33  1:21.83  2:14.17
ESSERMAN, CAROLYN     10 PC ORINDA AQUATI  2:52.76  22              P    38.19  1:23.08  2:15.32
WOODWARD, BROOKE      10 PC ORINDA AQUATI  2:52.79  23              P    39.60  1:23.81  2:13.71
NICHOLSON, JESSICA    10 PC SOUTH VALLEY   2:52.87  24              P    39.15  1:21.71  2:12.66
RADOS, SAM             9 PC ALAMEDA ISLAN  2:53.11  25              P    39.04  1:23.21  2:14.82
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  2:53.36  26              P    40.83  1:25.64  2:14.27
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   2:53.42  27              P    37.74  1:20.59  2:14.39
MADSEN, ALEX          10 PC TERRAPINS SWI  2:53.51  28              P    38.36  1:21.19  2:14.35
WHYTE, COURTNEY        9 PC SAN RAMON LIV  2:54.88  29              P    38.44  1:24.16  2:18.39
POWER, KELLEN         10 PC OSPREY AQUATI  2:55.80  30              P    38.17  1:23.35  2:15.95
ROTH, DEBORAH         10 PC UNATTACHED PA  2:56.14  31              P    40.63  1:24.87  2:17.74
WULF, LISA            10 PC ORINDA AQUATI  2:58.16  32              P    43.78  1:30.36  2:20.58
REMER, JULIA          10 PC MONTCLAIR SWI  2:58.41  33              P    40.05  1:26.44  2:18.14
FELIX, DANIKA         10 PC VALLEJO AQUAT   DQUED                   P    39.33  1:22.84  2:11.68
HANNIS, MOLLY         10 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P    37.67  1:17.17  2:07.46
HEGDE, ROSHINI        10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    42.94  1:24.33  2:11.94
LEUNG, MEGAN          10 PC FOG CITY HAMM   DQUED                   P    33.99  1:15.84  2:05.33
WANG, KAREN           10 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P    38.52  1:23.59  2:18.20

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS             25.17   1    25.55 F1
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    25.63   2    25.70 F2
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    26.12   4    25.75 F3
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    26.17   5    25.77 F4
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    26.10   3    26.45 F5
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    26.74   6    26.84 F6
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    26.84   8    27.06 F7
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    26.77   7    27.50 F8

HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    27.03  10    26.68 C1
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    26.88   9    26.76 C2
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S    27.14  12    27.11 C3
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    27.08  11    27.17 C4
STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI    27.24  13    27.18 C5
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    27.62  15    27.55 C6
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    27.51  14    27.59 C7
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    27.66  16    27.71 C8

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS             25.17   1
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    25.63   2
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    26.10   3
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    26.12   4
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    26.17   5
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    26.74   6
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    26.77   7
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    26.84   8
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    26.88   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    27.03  10
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    27.08  11
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S    27.14  12
STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI    27.24  13
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    27.51  14
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    27.62  15
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    27.66  16
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU    27.71  17
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI    27.89  18
LEANDRO, JESSICA      12 PC FREMONT AREA     27.90  19
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    27.92  21
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE    27.92  20
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI    27.93  22
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    27.95  23
DAILEY, URSI          12 PC OAKLAND BARRA    27.97  24
HURTUBISE, SARAH      12 PC EAST BAY BAT     28.07  25
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    28.10  26
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST    28.13  28
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J    28.13  27
PERRY, KIMBERLY       12 PC OSPREY AQUATI    28.15  29
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI    28.21  30
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM     28.25  31
RIESER, ABBIE         12 PC NORTH BAY AQU    28.26  32
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     28.28  33
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI    28.34  34
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    28.38  35
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU    28.43  36
VANCE, EMILY          12 PC ORINDA AQUATI    28.45  37
SADJADI, RAHA         12 PC FREMONT AREA     28.50  38
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC    28.55  39
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM     28.57  40
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC     28.59  41
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI    28.61  42
BECERRA, GABBY        12 PC WALNUT CREEK     28.62  45
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    28.62  44
SIMMONS, TARRYN       12 PC SLUG AQUATICS    28.62  43
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI    28.74  46
CUTLER, LAUREN        12 PC SILICON VALLE    28.80  47
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    28.87  48
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC     29.04  49
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE    29.07  50
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI    29.25  52
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    29.25  51
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI    29.32  53
COLIJN, PAIGE         12 PC SALINAS VALLE    29.34  54
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK     29.36  55
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM    29.40  56
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI    29.47  57
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI    29.48  58
ERICKSON, KARA        11 PC SANTA ROSA NE    29.79  59
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI    29.91  60
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    30.02  61
CHEN, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI    30.51  62
GEE, CHRISTINE        12 PC MISSION SAN J    30.63  63
LA, KRISTIE           11 PC DALY CITY DOL   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS             57.15   3    55.79 F1  P    27.47
                                                                    F    26.92
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    56.63   1    56.18 F2  P    27.49
                                                                    F    27.63
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    56.99   2    56.39 F3  P    27.53
                                                                    F    27.39
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    57.67   4    56.75 F4  P    27.52
                                                                    F    27.17
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    58.22   6    59.23 F5  P    28.00
                                                                    F    27.99
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    59.07   9    59.24 F6  P    28.61
                                                                    F    28.49
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI    58.96   7    59.85 F7  P    28.65
                                                                    F    28.73
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC    58.21   5  1:01.52 F8  P    28.06
                                                                    F    29.29

RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    59.15  10    58.11 C1  P    28.02
                                                                    F    27.90
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    59.07   8    58.75 C2  P    28.47
                                                                    F    28.09
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    59.26  11    59.76 C3  P    28.71
                                                                    F    28.41
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  1:00.32  16    59.84 C4  P    29.10
                                                                    F    29.16
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    59.82  12  1:00.25 C5  P    28.86
                                                                    F    28.81
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:00.15  15  1:00.33 C6  P    28.41
                                                                    F    28.68
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC    59.84  13  1:01.00 C7  P    28.64
                                                                    F    29.16
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    59.86  14  1:02.21 C8  P    28.26
                                                                    F    29.69

LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV    56.63   1              P    27.49
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    56.99   2              P    27.53
BISPO, KARLEE         12 PC SOSS             57.15   3              P    27.47
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    57.67   4              P    27.52
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC    58.21   5              P    28.06
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU    58.22   6              P    28.00
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI    58.96   7              P    28.65
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    59.07   9              P    28.61
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    59.07   8              P    28.47
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    59.15  10              P    28.02
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    59.26  11              P    28.71
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    59.82  12              P    28.86
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC    59.84  13              P    28.64
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    59.86  14              P    28.26
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:00.15  15              P    28.41
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  1:00.32  16              P    29.10
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:00.40  17              P    28.98
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  1:00.66  18              P    29.50
LEANDRO, JESSICA      12 PC FREMONT AREA   1:00.71  19              P    29.03
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  1:00.83  20              P    28.94
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  1:00.86  21              P    29.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   1:00.92  23              P    28.74
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  1:00.92  22              P    28.95
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  1:01.01  24              P    29.79
PERRY, KIMBERLY       12 PC OSPREY AQUATI  1:01.54  25              P    29.36
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  1:01.56  26              P    29.02
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU  1:01.58  27              P    29.52
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:01.61  28              P    29.64
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  1:01.65  29              P    30.12
RIESER, ABBIE         12 PC NORTH BAY AQU  1:01.67  30              P    29.70
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:02.21  31              P    29.92
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  1:02.41  32              P    31.10
HURTUBISE, SARAH      12 PC EAST BAY BAT   1:02.49  33              P    29.61
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU  1:02.52  34              P    29.87
SADJADI, RAHA         12 PC FREMONT AREA   1:02.62  35              P    29.73
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  1:02.77  36              P    30.01
BEDELL, AIMEE         12 PC RENO AQUATIC   1:02.78  37              P    30.84
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   1:03.15  38              P    30.18
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC  1:03.16  39              P    30.10
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  1:03.17  40              P    30.55
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI  1:03.30  41              P    30.62
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM   1:03.54  42              P    30.57
STRAUSSER, HALEY      12 PC ORINDA AQUATI  1:03.70  43              P    30.28
GEE, CHRISTINE        12 PC MISSION SAN J  1:04.11  44              P    30.24
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE  1:04.15  45              P    30.34
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI  1:04.33  46              P    30.10
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  1:04.36  47              P    31.08
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  1:04.63  48              P    30.57
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC   1:04.84  49              P    31.79
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  1:05.03  50              P    31.59
HOLDEN, MARISSA       12 PC SAN FRANCISCO  NO SHOW
STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI  NO SHOW

                                                       S  W  I  M   O  F  F

MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE                 57.29     F    27.66
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S                 57.75     F    27.99

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:03.43   3  2:01.32 F1  P    27.63    58.42  1:30.90
                                                                    F    28.72    59.87  1:31.26
BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           2:01.86   1  2:01.42 F2  P    28.70    59.14  1:30.66
                                                                    F    28.90    59.74  1:31.34
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  2:04.81   5  2:03.46 F3  P    28.39    59.75  1:32.44
                                                                    F    28.67  1:00.47  1:32.31
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:02.96   2  2:03.80 F4  P    28.79  1:00.23  1:32.41
                                                                    F    28.99  1:00.49  1:32.60
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  2:04.83   6  2:04.05 F5  P    27.77    59.06  1:31.87
                                                                    F    28.54    59.71  1:32.01
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:04.58   4  2:05.12 F6  P    29.04  1:00.81  1:32.93
                                                                    F    29.25  1:01.19  1:33.29
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:05.51   7  2:05.30 F7  P    29.30  1:01.07  1:33.71
                                                                    F    29.12  1:00.72  1:33.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  2:06.32   8  2:08.70 F8  P    29.39  1:01.62  1:34.00
                                                                    F    29.67  1:01.90  1:35.46

DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  2:07.97  11  2:05.83 C1  P    29.86  1:02.79  1:35.94
                                                                    F    29.75  1:01.82  1:34.14
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:06.88   9  2:06.29 C2  P    29.21  1:01.68  1:34.38
                                                                    F    29.91  1:02.26  1:34.82
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:06.99  10  2:06.35 C3  P    29.76  1:02.29  1:35.21
                                                                    F    29.71  1:02.12  1:35.11
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:09.06  15  2:07.44 C4  P    30.63  1:03.11  1:36.32
                                                                    F    29.87  1:01.94  1:34.80
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:08.48  13  2:08.55 C5  P    29.36  1:01.42  1:34.61
                                                                    F    29.45  1:02.24  1:35.51
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:08.21  12  2:08.88 C6  P    28.99  1:01.30  1:34.97
                                                                    F    29.29  1:02.24  1:35.80
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  2:08.49  14  2:09.22 C7  P    29.39  1:01.71  1:35.00
                                                                    F    29.58  1:02.31  1:36.04
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  2:09.07  16  2:09.26 C8  P    29.35  1:01.92  1:35.62
                                                                    F    29.81  1:02.52  1:36.29

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           2:01.86   1              P    28.70    59.14  1:30.66
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:02.96   2              P    28.79  1:00.23  1:32.41
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:03.43   3              P    27.63    58.42  1:30.90
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:04.58   4              P    29.04  1:00.81  1:32.93
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  2:04.81   5              P    28.39    59.75  1:32.44
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  2:04.83   6              P    27.77    59.06  1:31.87
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:05.51   7              P    29.30  1:01.07  1:33.71
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  2:06.32   8              P    29.39  1:01.62  1:34.00
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:06.88   9              P    29.21  1:01.68  1:34.38
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:06.99  10              P    29.76  1:02.29  1:35.21
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  2:07.97  11              P    29.86  1:02.79  1:35.94
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:08.21  12              P    28.99  1:01.30  1:34.97
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:08.48  13              P    29.36  1:01.42  1:34.61
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  2:08.49  14              P    29.39  1:01.71  1:35.00
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:09.06  15              P    30.63  1:03.11  1:36.32
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  2:09.07  16              P    29.35  1:01.92  1:35.62
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  2:09.38  17              P    29.86  1:02.33  1:35.96
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:09.47  18              P    29.93  1:03.78  1:37.52
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:10.21  19              P    29.94  1:03.08  1:36.93
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE  2:11.25  20              P    29.84  1:03.90  1:38.16
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  2:11.60  21              P    30.43  1:04.16  1:38.11
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  2:11.94  22              P    30.94  1:04.52  1:39.22
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  2:12.11  23              P    29.51  1:03.53  1:38.70
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   2:12.19  24              P    31.24  1:05.45  1:38.59
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  2:12.60  25              P    31.29  1:04.59  1:39.11
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   2:12.63  26              P    30.85  1:04.59  1:38.71
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    2:13.40  27              P    30.59  1:04.85  1:39.55
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  2:13.53  28              P    29.89  1:03.98  1:39.58
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   2:13.59  29              P    30.87  1:04.81  1:39.62
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  2:13.92  30              P    30.64  1:04.89  1:39.98
BECERRA, GABBY        12 PC WALNUT CREEK   2:13.99  31              P    31.39  1:05.56  1:40.23
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  2:14.11  32              P    30.95  1:04.98  1:40.09
HANSON, JODI          12 PC SOSS           2:14.36  33              P    31.96  1:06.61  1:41.01
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU  2:15.03  34              P    30.19  1:03.90  1:39.40
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  2:15.31  35              P    29.57  1:03.83  1:39.73
HOLDEN, MARISSA       12 PC SAN FRANCISCO  2:15.56  36              P    31.31  1:05.98  1:41.53
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  2:15.93  37              P    32.46  1:06.75  1:41.97
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  2:16.11  38              P    31.45  1:05.50  1:40.81
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  2:16.26  39              P    30.26  1:04.95  1:41.07
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  2:16.63  40              P    30.93  1:05.91  1:41.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  2:16.68  41              P    31.97  1:06.19  1:41.59
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           2:16.71  42              P    31.21  1:05.86  1:41.39
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  2:17.14  43              P    31.49  1:06.94  1:42.79
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  2:17.84  44              P    31.91  1:06.70  1:43.15
GEE, CHRISTINE        12 PC MISSION SAN J  2:17.85  45              P    31.80  1:06.21  1:42.67
ERICKSON, KARA        11 PC SANTA ROSA NE  2:18.52  46              P    31.77  1:06.42  1:42.69

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           5:27.11   1  5:24.64 F1  P    30.01  1:02.42  1:35.78  2:09.03  2:42.38  3:15.56  3:48.06
                                                                       4:21.91  4:54.88
                                                                    F    29.45  1:01.97  1:34.43  2:07.31  2:40.93  3:13.45  3:47.08
                                                                       4:19.71  4:52.71
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:27.39   2  5:26.74 F2  P    29.75  1:02.32  1:35.64  2:09.02  2:42.21  3:15.49  3:49.35
                                                                       4:22.47  4:55.56
                                                                    F    29.63  1:02.38  1:35.15  2:08.12  2:41.45  3:14.82  3:47.98
                                                                       4:22.02  4:55.12
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  5:29.82   4  5:27.11 F3  P    28.85  1:01.34  1:35.03  2:09.32  2:43.08  3:16.64  3:50.22
                                                                       4:23.94  4:57.53
                                                                    F    29.95  1:03.03  1:35.92  2:09.12  2:42.55  3:15.82  3:48.87
                                                                       4:22.48  4:55.99
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  5:28.47   3  5:28.53 F4  P    30.18  1:02.62  1:35.81  2:08.86  2:42.55  3:15.57  3:49.05
                                                                       4:22.66  4:56.24
                                                                    F    30.51  1:03.59  1:36.86  2:10.06  2:43.33  3:16.88  3:50.80
                                                                       4:24.19  4:57.02
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  5:31.10   6  5:28.56 F5  P    30.39  1:03.80  1:37.81  2:12.02  2:46.05  3:19.44  3:52.86
                                                                       4:26.16  4:59.08
                                                                    F    30.02  1:03.17  1:36.52  2:09.62  2:43.18  3:16.69  3:50.17
                                                                       4:23.57  4:56.85
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  5:32.18   8  5:38.46 F6  P    30.36  1:03.27  1:36.95  2:10.40  2:43.91  3:17.94  3:52.14
                                                                       4:26.63  4:59.83
                                                                    F    30.04  1:03.05  1:37.02  2:11.38  2:46.17  3:21.35  3:56.31
                                                                       4:31.03  5:04.90
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  5:30.10   5  5:39.03 F7  P    30.22  1:02.82  1:36.16  2:09.21  2:42.65  3:16.07  3:50.10
                                                                       4:23.93  4:57.68
                                                                    F    30.19  1:03.18  1:37.34  2:11.92  2:47.05  3:22.28  3:57.33
                                                                       4:31.86  5:06.36
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  5:32.12   7  5:40.11 F8  P    30.62  1:03.55  1:37.16  2:10.76  2:44.20  3:18.22  3:52.08
                                                                       4:26.80  5:00.13
                                                                    F    31.06  1:05.13  1:39.33  2:13.66  2:48.05  3:22.77  3:58.00
                                                                       4:32.34  5:07.23

DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  5:33.14   9  5:32.97 C1  P    29.09  1:01.89  1:35.84  2:09.27  2:43.30  3:17.32  3:51.32
                                                                       4:25.60  4:59.36
                                                                    F    30.79  1:05.19  1:38.62  2:12.71  2:46.64  3:20.50  3:54.28
                                                                       4:28.10  5:01.14
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  5:36.27  10  5:33.27 C2  P    31.77  1:05.02  1:38.74  2:12.57  2:46.48  3:20.59  3:54.74
                                                                       4:28.69  5:02.89
                                                                    F    31.52  1:04.82  1:38.27  2:11.96  2:45.79  3:19.63  3:53.38
                                                                       4:27.04  5:00.50
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  5:37.17  11  5:35.73 C3  P    30.44  1:03.70  1:37.38  2:11.68  2:46.42  3:20.92  3:55.31
                                                                       4:30.35  5:04.29
                                                                    F    30.74  1:04.78  1:38.92  2:12.83  2:46.68  3:20.59  3:54.78
                                                                       4:28.30  5:01.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  5:45.20  14  5:39.24 C4  P    30.83  1:04.96  1:39.73  2:14.56  2:49.25  3:25.05  4:00.55
                                                                       4:35.93  5:11.23
                                                                    F    30.66  1:04.50  1:38.66  2:12.94  2:47.32  3:22.36  3:56.94
                                                                       4:31.44  5:05.52
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  5:46.79  16  5:40.35 C5  P    30.78  1:05.12  1:39.95  2:15.20  2:50.18  3:26.17  4:01.67
                                                                       4:37.16  5:12.38
                                                                    F    30.54  1:04.29  1:38.25  2:13.05  2:47.76  3:22.72  3:57.60
                                                                       4:32.19  5:06.55
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:42.99  13  5:42.23 C6  P    30.06  1:03.00  1:37.24  2:11.57  2:46.53  3:21.74  3:57.60
                                                                       4:33.02  5:08.57
                                                                    F    30.97  1:05.29  1:39.59  2:13.32  2:47.22  3:21.88  3:56.93
                                                                       4:31.95  5:07.42
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  5:42.56  12  5:45.83 C7  P    31.83  1:07.02  1:41.50  2:16.15  2:51.56  3:25.89  3:59.76
                                                                       4:34.44  5:08.68
                                                                    F    31.89  1:06.37  1:40.95  2:15.65  2:51.01  3:25.97  4:01.18
                                                                       4:36.52  5:11.84
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  5:45.56  15  5:48.52 C8  P    31.54  1:05.83  1:40.27  2:15.02  2:49.98  3:25.35  4:00.65
                                                                       4:36.05  5:12.01
                                                                    F    31.82  1:05.73  1:40.22  2:15.09  2:50.85  3:26.47  4:02.03
                                                                       4:37.83  5:13.60

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           5:27.11   1              P    30.01  1:02.42  1:35.78  2:09.03  2:42.38  3:15.56  3:48.06
                                                                       4:21.91  4:54.88
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:27.39   2              P    29.75  1:02.32  1:35.64  2:09.02  2:42.21  3:15.49  3:49.35
                                                                       4:22.47  4:55.56
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  5:28.47   3              P    30.18  1:02.62  1:35.81  2:08.86  2:42.55  3:15.57  3:49.05
                                                                       4:22.66  4:56.24
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  5:29.82   4              P    28.85  1:01.34  1:35.03  2:09.32  2:43.08  3:16.64  3:50.22
                                                                       4:23.94  4:57.53
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  5:30.10   5              P    30.22  1:02.82  1:36.16  2:09.21  2:42.65  3:16.07  3:50.10
                                                                       4:23.93  4:57.68
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  5:31.10   6              P    30.39  1:03.80  1:37.81  2:12.02  2:46.05  3:19.44  3:52.86
                                                                       4:26.16  4:59.08
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  5:32.12   7              P    30.62  1:03.55  1:37.16  2:10.76  2:44.20  3:18.22  3:52.08
                                                                       4:26.80  5:00.13
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  5:32.18   8              P    30.36  1:03.27  1:36.95  2:10.40  2:43.91  3:17.94  3:52.14
                                                                       4:26.63  4:59.83
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  5:33.14   9              P    29.09  1:01.89  1:35.84  2:09.27  2:43.30  3:17.32  3:51.32
                                                                       4:25.60  4:59.36
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  5:36.27  10              P    31.77  1:05.02  1:38.74  2:12.57  2:46.48  3:20.59  3:54.74
                                                                       4:28.69  5:02.89
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  5:37.17  11              P    30.44  1:03.70  1:37.38  2:11.68  2:46.42  3:20.92  3:55.31
                                                                       4:30.35  5:04.29
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  5:42.56  12              P    31.83  1:07.02  1:41.50  2:16.15  2:51.56  3:25.89  3:59.76
                                                                       4:34.44  5:08.68
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:42.99  13              P    30.06  1:03.00  1:37.24  2:11.57  2:46.53  3:21.74  3:57.60
                                                                       4:33.02  5:08.57
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  5:45.20  14              P    30.83  1:04.96  1:39.73  2:14.56  2:49.25  3:25.05  4:00.55
                                                                       4:35.93  5:11.23
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  5:45.56  15              P    31.54  1:05.83  1:40.27  2:15.02  2:49.98  3:25.35  4:00.65
                                                                       4:36.05  5:12.01
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  5:46.79  16              P    30.78  1:05.12  1:39.95  2:15.20  2:50.18  3:26.17  4:01.67
                                                                       4:37.16  5:12.38
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE  5:46.96  17              P    30.38  1:04.75  1:40.50  2:15.45  2:51.39  3:27.36  4:02.74
                                                                       4:38.25  5:14.07
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  5:48.70  18              P    30.42  1:04.88  1:40.43  2:16.07  2:51.84  3:27.35  4:02.74
                                                                       4:38.65  5:14.30
HAZDOVAC, KATIE       12 PC MONTEREY BAY   5:50.31  19              P    31.33  1:06.28  1:41.85  2:17.80  2:53.16  3:28.81  4:04.32
                                                                       4:40.12  5:15.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  5:50.84  20              P    30.98  1:04.60  1:39.31  2:15.01  2:50.83  3:26.33  4:02.59
                                                                       4:39.22  5:15.68
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  5:52.10  21              P    31.18  1:05.54  1:41.12  2:17.30  2:52.94  3:29.05  4:04.96
                                                                       4:41.09  5:17.51
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  5:52.87  22              P    32.06  1:07.73  1:43.00  2:18.73  2:53.69  3:29.43  4:05.80
                                                                       4:41.53  5:17.88
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  5:52.91  23              P    31.63  1:06.74  1:42.98  2:19.31  2:55.35  3:30.96  4:07.74
                                                                       4:43.65  5:19.24
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  5:54.61  24              P    33.46  1:09.05  1:44.03  2:19.43  2:55.29  3:31.34  4:07.02
                                                                       4:42.75  5:19.55
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   5:55.38  25              P    31.43  1:06.70  1:42.44  2:18.55  2:55.30  3:31.99  4:08.61
                                                                       4:44.85  5:21.06
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   5:58.16  26              P    31.22  1:06.16  1:41.61  2:17.91  2:53.92  3:30.15  4:06.68
                                                                       4:44.36  5:21.95
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  5:59.42  27              P    31.02  1:05.60  1:42.64  2:19.92  2:56.89  3:34.10  4:11.22
                                                                       4:47.64  5:23.60
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           5:59.50  28              P    32.14  1:07.28  1:44.10  2:20.70  2:57.57  3:33.85  4:10.64
                                                                       4:46.71  5:23.70
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  5:59.88  29              P    34.35  1:10.35  1:44.99  2:20.32  2:56.02  3:32.40  4:09.40
                                                                       4:46.50  5:23.76
MEDEIROS, DANIELLE    11 PC OSPREY AQUATI  6:02.70  30              P    32.63  1:08.45  1:44.43  2:20.76  2:57.39  3:34.28  4:11.65
                                                                       4:48.92  5:26.05
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC  6:09.84  31              P    31.56  1:06.86  1:43.28  2:19.97  2:57.67  3:35.81  4:13.91
                                                                       4:53.12  5:31.07
JOVINO, MEGAN         12 PC VALLEJO AQUAT  6:15.02  32              P    32.89  1:09.24  1:47.30  2:26.24  3:04.84  3:43.33  4:21.58
                                                                       5:00.12  5:38.01
PEZZUTO, MAKENA       11 PC VALLEJO AQUAT  6:19.36  33              P    33.66  1:10.88  1:49.55  2:28.32  3:06.87  3:45.93  4:24.59
                                                                       5:03.92  5:41.87

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI    30.67   4    29.90 F1
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    30.26   2    29.92 F2
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    30.26   1    29.93 F3
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI    30.82   5    30.64 F4
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    30.56   3    30.76 F5
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU    31.07   8    31.23 F6
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    30.92   7    31.34 F7
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    30.87   6    31.45 F8

RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    31.14  10    30.84 C1
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    31.12   9    31.06 C2
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    31.58  16    31.08 C3
DAILEY, URSI          12 PC OAKLAND BARRA    31.26  11    31.52 C4
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    31.40  12    31.64 C5
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     31.52  14    31.82 C6
PEIRONA, TESSA        12 PC PACIFIC ATHLE    31.51  13    31.86 C7
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC     31.52  15    32.20 C8

DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    30.26   2
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    30.26   1
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    30.56   3
STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI    30.67   4
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI    30.82   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    30.87   6
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    30.92   7
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU    31.07   8
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    31.12   9
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    31.14  10
DAILEY, URSI          12 PC OAKLAND BARRA    31.26  11
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    31.40  12
PEIRONA, TESSA        12 PC PACIFIC ATHLE    31.51  13
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC     31.52  15
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     31.52  14
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    31.58  16
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI    31.79  17
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    31.87  18
BURMAN, SHELBY        12 PC WALNUT CREEK     31.88  19
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC    31.89  20
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S    32.00  21
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI    32.11  23
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS      32.11  22
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI    32.17  24
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J    32.19  25
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI    32.23  26
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE    32.24  27
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU    32.42  28
TRESENRIDER, AMY      12 PC SEBASTAPOL SE    32.52  29
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    32.58  30
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI    32.69  31
COETSEE, CIKI         12 PC SILICON VALLE    32.77  32
HOLDEN, MARISSA       12 PC SAN FRANCISCO    32.80  33
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    32.82  34
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU    32.84  35
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM     32.93  36
SCHALLERT, LIA        12 PC KORET YOUTH S    33.01  37
VANCE, EMILY          12 PC ORINDA AQUATI    33.06  38
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J    33.26  39
KLEIN, KATHRYN        12 PC ORINDA AQUATI    33.27  40
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI    33.28  41
WONG, STACEY          12 PC SANTA CLARA S    33.36  42
PERRY, KIMBERLY       12 PC OSPREY AQUATI    33.40  44
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A    33.40  43
ERICKSON, KARA        11 PC SANTA ROSA NE    33.41  45
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK     33.43  46
BISPO, KASSY          11 PC SOSS             33.64  47
LA, KRISTIE           11 PC DALY CITY DOL    33.72  48
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE    33.74  49
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI    33.75  50
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST    33.77  51
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK     33.91  52
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI    33.93  53
KOH, ALAYNA           12 PC DEANZA CUPERT    33.95  54
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI    34.02  55
BLANTON, RAWNY        12 PC TERRAPINS SWI    34.17  56
STRAUSSER, HALEY      12 PC ORINDA AQUATI    34.18  57
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    34.19  58
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    34.24  59
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI    34.30  60
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC     34.45  61
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    34.47  62
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN    34.64  63
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC    34.68  64
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI    34.79  65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    34.89  66
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    35.01  67
BEDELL, AIMEE         12 PC RENO AQUATIC     35.32  68
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    35.60  69
FISHER, CLAIRE        12 PC KORET YOUTH S    35.63  70

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:03.58   1  1:03.43 F1  P    31.17
                                                                    F    31.07
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:04.02   2  1:04.35 F2  P    31.52
                                                                    F    31.79
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:04.95   4  1:04.36 F3  P    31.82
                                                                    F    31.42
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:04.63   3  1:05.12 F4  P    31.03
                                                                    F    31.76
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:06.74   5  1:05.87 F5  P    32.77
                                                                    F    32.33
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  1:07.71   7  1:07.81 F6  P    32.24
                                                                    F    32.48
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  1:06.88   6  1:07.83 F7  P    33.03
                                                                    F    33.20
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:07.80   8  1:07.87 F8  P    33.11
                                                                    F    33.11

STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI  1:08.13  11  1:07.48 C1  P    32.60
                                                                    F    32.60
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  1:08.42  12  1:07.92 C2  P    33.41
                                                                    F    33.15
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:07.98  10  1:08.03 C3  P    33.13
                                                                    F    33.15
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:09.00  14  1:08.21 C4  P    33.56
                                                                    F    33.88
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU  1:09.43  16  1:08.23 C5  P    33.65
                                                                    F    33.21
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:09.66  17  1:09.18 C6  P    34.40
                                                                    F    34.63
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  1:09.06  15  1:09.44 C7  P    34.26
                                                                    F    34.54
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:08.45  13  1:09.70 C8  P    33.28
                                                                    F    34.32

CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:03.58   1              P    31.17
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:04.02   2              P    31.52
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:04.63   3              P    31.03
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:04.95   4              P    31.82
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:06.74   5              P    32.77
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  1:06.88   6              P    33.03
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  1:07.71   7              P    32.24
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:07.80   8              P    33.11
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC   1:07.89   9              P    32.77
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:07.98  10              P    33.13
STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI  1:08.13  11              P    32.60
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  1:08.42  12              P    33.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:08.45  13              P    33.28
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:09.00  14              P    33.56
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  1:09.06  15              P    34.26
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU  1:09.43  16              P    33.65
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:09.66  17              P    34.40
ERICKSON, KARA        11 PC SANTA ROSA NE  1:09.72  18              P    34.16
PEIRONA, TESSA        12 PC PACIFIC ATHLE  1:09.75  19              P    33.53
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:09.89  20              P    34.03
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:09.91  21              P    33.20
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU  1:10.21  22              P    33.90
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI  1:10.50  23              P    34.68
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   1:10.58  24              P    34.45
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:10.60  25              P    34.77
KLEIN, KATHRYN        12 PC ORINDA AQUATI  1:10.62  26              P    33.98
DAILEY, URSI          12 PC OAKLAND BARRA  1:10.69  27              P    35.47
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  1:10.72  28              P    34.55
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  1:10.79  29              P    34.56
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM   1:10.80  30              P    34.55
PERRY, KIMBERLY       12 PC OSPREY AQUATI  1:11.37  31              P    34.74
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  1:11.67  32              P    34.42
HOLDEN, MARISSA       12 PC SAN FRANCISCO  1:11.69  33              P    34.48
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A  1:11.77  34              P    34.79
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:12.07  35              P    35.31
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           1:12.18  36              P    35.18
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  1:12.25  37              P    35.17
WONG, STACEY          12 PC SANTA CLARA S  1:12.46  38              P    34.65
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  1:12.52  39              P    35.14
LAWRENCE, ROSALIE     12 PC SANTA CRUZ CO  1:12.55  40              P    35.23
VANCE, EMILY          12 PC ORINDA AQUATI  1:12.70  41              P    34.46
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  1:12.80  42              P    36.29
PENGILLY, LINDSEY     12 PC TIGER AQUATIC  1:13.00  43              P    35.38
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.46  44              P    36.29
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI  1:13.76  45              P    35.26
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  1:13.78  46              P    36.08
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:13.82  47              P    35.78
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI  1:13.99  48              P    35.98
LA, KRISTIE           11 PC DALY CITY DOL  1:14.93  49              P    36.11
SADJADI, RAHA         12 PC FREMONT AREA   1:14.97  50              P    36.57
BLANTON, RAWNY        12 PC TERRAPINS SWI  1:15.24  51              P    36.23
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI  1:16.86  52              P    36.99
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  1:17.71  53              P    38.23
BEDELL, AIMEE         12 PC RENO AQUATIC   NO SHOW
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    35.88

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
   SECTIONAL   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:19.78   1  2:17.38 F1  P    33.53  1:09.07  1:45.06
                                                                    F    32.59  1:07.13  1:42.66
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:21.56   2  2:23.73 F2  P    34.25  1:09.66  1:46.05
                                                                    F    34.30  1:10.66  1:47.61
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  2:27.25   4  2:25.95 F3  P    35.83  1:12.94  1:50.48
                                                                    F    35.79  1:12.78  1:49.74
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  2:22.70   3  2:26.71 F4  P    34.18  1:10.12  1:46.60
                                                                    F    34.79  1:12.02  1:50.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  2:28.05   5  2:29.18 F5  P    34.97  1:12.41  1:50.52
                                                                    F    35.47  1:12.79  1:51.91
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  2:28.30   6  2:29.57 F6  P    35.99  1:13.69  1:50.76
                                                                    F    36.28  1:14.17  1:52.12
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    2:30.06   7  2:30.46 F7  P    35.12  1:12.76  1:52.34
                                                                    F    34.97  1:13.52  1:52.32
WONG, STACEY          12 PC SANTA CLARA S  2:30.76   8  2:33.29 F8  P    35.62  1:13.62  1:53.15
                                                                    F    35.75  1:14.55  1:55.48

TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  2:33.51  10  2:32.78 C1  P    35.51  1:13.87  1:53.68
                                                                    F    36.28  1:14.25  1:54.01

OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:19.78   1              P    33.53  1:09.07  1:45.06
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:21.56   2              P    34.25  1:09.66  1:46.05
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  2:22.70   3              P    34.18  1:10.12  1:46.60
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  2:27.25   4              P    35.83  1:12.94  1:50.48
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  2:28.05   5              P    34.97  1:12.41  1:50.52
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  2:28.30   6              P    35.99  1:13.69  1:50.76
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    2:30.06   7              P    35.12  1:12.76  1:52.34
WONG, STACEY          12 PC SANTA CLARA S  2:30.76   8              P    35.62  1:13.62  1:53.15
TRESENRIDER, AMY      12 PC SEBASTAPOL SE  2:32.29   9              P    35.38  1:14.08  1:53.46
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  2:33.51  10              P    35.51  1:13.87  1:53.68
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    35.71  1:15.21  1:56.33
STOVER, CASSIE        12 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE    33.17   1    32.45 F1
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK     33.99   3    33.40 F2
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    33.89   2    33.98 F3
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     34.37   5    34.60 F4
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    35.11   8    34.65 F5
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    34.59   6    34.81 F6
GOLD, COURTNEY        11 PC OSPREY AQUATI    34.63   7    34.96 F7
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    35.12   9    35.03 F8
FREDA, MONICA         12 PC OTTER SWIM CL    34.22   4  NO SHOW F

OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI    35.48  11    34.72 C1
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN    35.85  15    35.01 C2
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    35.97  16    35.38 C3
BISPO, KASSY          11 PC SOSS             35.97  17    35.43 C4
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU    35.59  13    35.65 C5
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    35.14  10    35.91 C6
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    35.77  14    36.05 C7

NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE    33.17   1
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC    33.89   2
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK     33.99   3
FREDA, MONICA         12 PC OTTER SWIM CL    34.22   4
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK     34.37   5
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI    34.59   6
GOLD, COURTNEY        11 PC OSPREY AQUATI    34.63   7
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL    35.11   8
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    35.12   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    35.14  10
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI    35.48  11
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST    35.58  12
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU    35.59  13
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE    35.77  14
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN    35.85  15
BISPO, KASSY          11 PC SOSS             35.97  17
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    35.97  16
HURTUBISE, SARAH      12 PC EAST BAY BAT     35.99  18
FISHER, CLAIRE        12 PC KORET YOUTH S    36.01  19
SIMMONS, TARRYN       12 PC SLUG AQUATICS    36.21  20
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI    36.41  21
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI    36.49  22
CHAPPELL, CLEO        12 PC TWIN VALLEY A    36.62  23
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK     36.69  24
LEGUIDLEGUID, CARA    12 PC EAST BAY BAT     36.71  25
VANCE, EMILY          12 PC ORINDA AQUATI    36.87  26
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    36.89  27
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI    36.94  28
MAISEL, SABRINA       12 PC UNATTACHED PA    36.96  29
ISAACS, CAROLINE      11 PC WEST COAST AQ    37.02  30
FELDMAN, JESSICA      12 PC SOLO SWIM CLU    37.07  33
HORN, ELOISE          12 PC PACIFIC COAST    37.07  32
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI    37.07  31
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM     37.11  34
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S    37.16  35
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC    37.52  36
RIESER, ABBIE         12 PC NORTH BAY AQU    37.61  37
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI    37.70  38
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    37.87  39
WINKLER, KRISTEN      11 PC STANFORD COVI    38.51  40
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    38.83  41
SADJADI, RAHA         12 PC FREMONT AREA     39.00  42
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN    39.42  43
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           1:09.99   1  1:10.63 F1  P    33.20
                                                                    F    32.82
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:10.83   2  1:11.22 F2  P    04.22
                                                                    F    34.14
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:13.03   3  1:12.24 F3  P    03.59
                                                                    F    33.77
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   1:14.34   6  1:13.95 F4  P    06.71
                                                                    F    35.02
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:13.97   5  1:14.48 F5  P    35.10
                                                                    F    35.14
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   1:13.43   4  1:14.57 F6  P    35.57
                                                                    F    35.90
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK   1:15.00   7  1:15.58 F7  P    06.74
                                                                    F    35.66
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:15.61   8  1:16.87 F8  P    35.84
                                                                    F    36.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:16.25  10  1:15.47 C1  P    36.50
                                                                    F    36.04
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           1:17.67  14  1:16.25 C2  P    36.13
                                                                    F    36.61
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  1:15.68   9  1:16.35 C3  P    36.00
                                                                    F    36.50
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  1:17.80  15  1:17.16 C4  P    38.38
                                                                    F    37.12
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  1:17.05  12  1:18.65 C5  P    36.89
                                                                    F    37.88
CHAPPELL, CLEO        12 PC TWIN VALLEY A  1:17.21  13  1:18.97 C6  P    36.85
                                                                    F    37.75
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:16.95  11  1:19.05 C7  P    36.31
                                                                    F    37.35
HANSON, JODI          12 PC SOSS           1:18.23  16   DQUED  C   P    36.86
                                                                    F    38.54

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           1:09.99   1              P    33.20
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:10.83   2              P    04.22
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:13.03   3              P    03.59
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   1:13.43   4              P    35.57
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:13.97   5              P    35.10
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   1:14.34   6              P    06.71
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK   1:15.00   7              P    06.74
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:15.61   8              P    35.84
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  1:15.68   9              P    36.00
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:16.25  10              P    36.50
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:16.95  11              P    36.31
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  1:17.05  12              P    36.89
CHAPPELL, CLEO        12 PC TWIN VALLEY A  1:17.21  13              P    36.85
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           1:17.67  14              P    36.13
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  1:17.80  15              P    38.38
HANSON, JODI          12 PC SOSS           1:18.23  16              P    36.86
HURTUBISE, SARAH      12 PC EAST BAY BAT   1:18.26  17
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:18.52  18              P    09.12
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   1:18.67  19              P    37.45
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:18.68  20              P    04.09
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU  1:18.71  21              P    37.45
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   1:18.87  22              P    37.59
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI  1:19.00  23              P    38.35
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  1:19.26  24              P    37.27
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A  1:19.54  25              P    37.60
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  1:19.60  26              P    37.02
GOLD, COURTNEY        11 PC OSPREY AQUATI  1:19.77  27              P    36.60
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  1:19.86  28              P    38.22
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:20.07  29              P    15.31
FISHER, CLAIRE        12 PC KORET YOUTH S  1:20.16  30              P    37.45
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  1:20.28  31              P    03.36
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:20.46  32              P    38.20
ISAACS, CAROLINE      11 PC WEST COAST AQ  1:20.73  33              P    37.93
CHU, AUDREY           12 PC DEANZA CUPERT  1:20.78  34              P    39.53
HORN, ELOISE          12 PC PACIFIC COAST  1:21.38  35              P    37.49
MAISEL, SABRINA       12 PC UNATTACHED PA  1:21.72  36              P    38.86
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:21.74  37
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:22.04  38              P    38.75
LEGUIDLEGUID, CARA    12 PC EAST BAY BAT   1:22.05  39              P    38.54
LLOYD, BRITTANY       12 PC ORINDA AQUATI  1:22.41  40              P    39.24
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:23.21  41              P    39.44
WINKLER, KRISTEN      11 PC STANFORD COVI  1:24.08  42              P    39.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COETSEE, CIKI         12 PC SILICON VALLE  1:24.54  43              P    38.95
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P    40.55
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    36.50
TURNER, JORDAN        12 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P    37.28

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
   SECTIONAL   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           2:31.24   1  2:29.27 F1  P    34.16  1:13.41  1:52.53
                                                                    F    33.55  1:11.30  1:50.24
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   2:31.63   2  2:31.48 F2  P    36.83  1:16.20  1:53.57
                                                                    F    36.72  1:15.20  1:53.19
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:36.44   3  2:31.62 F3  P    35.76  1:15.28  1:55.49
                                                                    F    34.37  1:12.84  1:52.42
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:37.53   4  2:32.31 F4  P    35.63  1:15.64  1:56.24
                                                                    F    34.87  1:13.93  1:53.39
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE  2:41.64   7  2:36.09 F5  P    35.18  1:16.99  1:59.37
                                                                    F    35.66  1:16.03  1:56.79
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   2:38.28   5  2:37.23 F6  P    35.52  1:15.87  1:57.23
                                                                    F    35.63  1:15.32  1:56.80
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:40.04   6  2:40.28 F7  P    36.34  1:17.71  1:58.94
                                                                    F    37.22  1:18.51  1:59.78
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:42.43   8  2:40.97 F8  P    37.59  1:18.99  2:01.04
                                                                    F    37.93  1:19.09  2:01.24

HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:42.51   9  2:39.69 C1  P    37.10  1:19.54  2:02.81
                                                                    F    37.75  1:19.07  2:00.49
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  2:44.16  11  2:40.35 C2  P    38.21  1:19.43  2:01.48
                                                                    F    37.47  1:17.99  1:59.11
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  2:43.50  10  2:44.58 C3  P    37.34  1:19.35  2:01.68
                                                                    F    37.69  1:19.98  2:02.79
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           2:47.00  12  2:46.18 C4  P    38.74  1:20.38  2:04.34
                                                                    F    37.74  1:19.72  2:02.76
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL  2:48.60  16  2:46.19 C5  P    38.28  1:20.87  2:04.75
                                                                    F    38.58  1:21.10  2:03.47
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  2:47.38  14  2:46.81 C6  P    39.14  1:21.34  2:04.80
                                                                    F    39.41  1:20.74  2:04.01
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   2:47.07  13  2:47.42 C7  P    38.97  1:20.72  2:03.88
                                                                    F    37.92  1:19.99  2:03.47
ISAACS, CAROLINE      11 PC WEST COAST AQ  2:49.08  17  2:51.16 C8  P    38.91  1:22.42  2:06.38
                                                                    F    39.44  1:23.65  2:07.42

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           2:31.24   1              P    34.16  1:13.41  1:52.53
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   2:31.63   2              P    36.83  1:16.20  1:53.57
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:36.44   3              P    35.76  1:15.28  1:55.49
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:37.53   4              P    35.63  1:15.64  1:56.24
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   2:38.28   5              P    35.52  1:15.87  1:57.23
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:40.04   6              P    36.34  1:17.71  1:58.94
YAMAUCHI, PENELOPE    12 PC SANTA ROSA NE  2:41.64   7              P    35.18  1:16.99  1:59.37
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:42.43   8              P    37.59  1:18.99  2:01.04
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:42.51   9              P    37.10  1:19.54  2:02.81
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  2:43.50  10              P    37.34  1:19.35  2:01.68
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  2:44.16  11              P    38.21  1:19.43  2:01.48
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           2:47.00  12              P    38.74  1:20.38  2:04.34
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   2:47.07  13              P    38.97  1:20.72  2:03.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  2:47.38  14              P    39.14  1:21.34  2:04.80
HANSON, JODI          12 PC SOSS           2:48.26  15              P    39.19  1:21.69  2:05.52
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL  2:48.60  16              P    38.28  1:20.87  2:04.75
ISAACS, CAROLINE      11 PC WEST COAST AQ  2:49.08  17              P    38.91  1:22.42  2:06.38
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  2:49.65  18              P    38.62  1:22.53  2:06.55
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  2:50.02  19              P    37.70  1:20.70  2:05.17
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  2:50.38  20              P    39.20  1:23.08  2:06.64
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI  2:50.51  21              P    39.77  1:23.43  2:08.16
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  2:50.61  22              P    39.16  1:22.30  2:06.74
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   2:51.23  23              P    39.78  1:22.55  2:07.19
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  2:51.29  24              P    38.20  1:22.62  2:06.29
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  2:51.63  25              P    39.58  1:23.18  2:08.07
LEE, ADRIENNE         12 PC PIEDMONT SWIM  2:51.78  26              P    38.55  1:21.60  2:06.41
FISHER, CLAIRE        12 PC KORET YOUTH S  2:52.11  27              P    39.01  1:23.00  2:07.73
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A  2:52.33  28              P    39.36  1:22.86  2:07.40
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU  2:55.17  29              P    39.38  1:23.86  2:09.86
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  2:56.45  30              P    40.70  1:25.66  2:11.49
LEGUIDLEGUID, CARA    12 PC EAST BAY BAT   2:57.37  31              P    39.99  1:23.88  2:09.68
CHEN, JESSICA         11 PC TERRAPINS SWI  2:57.45  32              P    38.97  1:25.40  2:12.06
HURTUBISE, SARAH      12 PC EAST BAY BAT    DQUED                   P    38.43  1:22.60  2:08.10

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    28.04   1    28.00 F1
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    28.82   2    28.14 F2
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    29.19   3    28.58 F3
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    29.67   6    29.35 F4
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    29.63   5    29.40 F5
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    29.48   4    29.49 F6
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK     29.69   7    29.62 F7
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    29.74   8    29.65 F8

NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE    29.97  13    29.16 C1
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM     29.95  11    29.70 C2
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU    30.17  15    29.85 C3
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC     29.88   9    29.91 C4
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     30.44  16    30.58 C5
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI    29.89  10    30.73 C6
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    29.95  12    31.26 C7
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    30.14  14    31.59 C8

PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE    28.04   1
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI    28.82   2
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S    29.19   3
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU    29.48   4
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU    29.63   5
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA    29.67   6
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK     29.69   7
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    29.74   8
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC     29.88   9
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI    29.89  10
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    29.95  12
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM     29.95  11
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE    29.97  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S    30.14  14
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU    30.17  15
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK     30.44  16
COETSEE, CIKI         12 PC SILICON VALLE    30.51  17
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM    30.61  18
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU    30.75  19
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J    30.77  21
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM    30.77  20
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI    30.80  22
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J    30.82  23
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE    31.09  24
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S    31.14  25
CUTLER, LAUREN        12 PC SILICON VALLE    31.19  26
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI    31.20  27
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI    31.23  28
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI    31.34  29
VANCE, EMILY          12 PC ORINDA AQUATI    31.47  30
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST    31.57  31
STRAUSSER, HALEY      12 PC ORINDA AQUATI    31.61  32
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    31.63  33
CARLSON, CASEY        12 PC LADERA OAKS      31.69  34
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI    31.75  35
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE    31.84  36
LEANDRO, JESSICA      12 PC FREMONT AREA     31.97  37
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN    32.16  38
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A    32.26  39
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI    32.27  40
HOYT, ERINN           12 PC OSPREY AQUATI    32.43  41
GOLD, COURTNEY        11 PC OSPREY AQUATI    33.42  42
RIESER, ABBIE         12 PC NORTH BAY AQU    33.95  43
SIMMONS, TARRYN       12 PC SLUG AQUATICS    57.66  44
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL   DQUED
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:02.24   1  1:01.63 F1  P    29.05
                                                                    F    28.91
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  1:04.91   2  1:05.35 F2  P    30.37
                                                                    F    30.11
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:05.68   4  1:05.43 F3  P    30.73
                                                                    F    30.78
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:05.47   3  1:06.09 F4  P    30.49
                                                                    F    30.96
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   1:06.73   7  1:06.20 F5  P    31.74
                                                                    F    31.05
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:06.40   6  1:06.80 F6  P    31.33
                                                                    F    31.52
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:07.33   8  1:06.86 F7  P    32.37
                                                                    F    32.21
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:06.33   5  1:07.92 F8  P    30.79
                                                                    F    31.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  1:07.40   9  1:06.10 C1  P    30.95
                                                                    F    30.85
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:09.15  20  1:06.17 C2  P    32.81
                                                                    F    31.13
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  1:07.83  11  1:07.14 C3  P    31.36
                                                                    F    31.07
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  1:09.31  21  1:07.46 C4  P    04.12
                                                                    F    31.90
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  1:09.05  15  1:07.71 C5  P    32.92
                                                                    F    31.99
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:08.51  13  1:07.92 C6  P    32.12
                                                                    F    32.01
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU  1:08.93  14  1:08.65 C7  P    02.93
                                                                    F    31.84
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:09.06  16  1:09.48 C8  P    31.85
                                                                    F    32.09

HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  1:02.24   1              P    29.05
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  1:04.91   2              P    30.37
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:05.47   3              P    30.49
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:05.68   4              P    30.73
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:06.33   5              P    30.79
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:06.40   6              P    31.33
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   1:06.73   7              P    31.74
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:07.33   8              P    32.37
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  1:07.40   9              P    30.95
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:07.42  10              P    30.77
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  1:07.83  11              P    31.36
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  1:08.14  12              P    31.34
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:08.51  13              P    32.12
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU  1:08.93  14              P    02.93
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  1:09.05  15              P    32.92
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:09.06  16              P    31.85
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  1:09.07  18              P    32.35
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:09.07  17              P    31.18
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:09.09  19              P    31.31
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:09.15  20              P    32.81
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  1:09.31  21              P    04.12
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  1:09.40  22              P    32.84
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:09.49  23              P    31.84
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  1:09.60  24              P    31.81
HOLDEN, MARISSA       12 PC SAN FRANCISCO  1:09.71  26              P    04.88
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE  1:09.71  25              P    32.60
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC   1:09.83  27              P    33.06
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM   1:10.08  28              P    33.12
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A  1:10.71  29              P    32.84
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  1:11.16  30              P    04.49
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:11.54  31              P    03.95
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE  1:11.86  32              P    33.45
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  1:12.10  33              P    33.08
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.45  34              P    03.18
HANSON, JODI          12 PC SOSS           1:12.51  35              P    33.33
HOYT, ERINN           12 PC OSPREY AQUATI  1:13.89  36              P    34.11
LEE, ADRIENNE         12 PC PIEDMONT SWIM  1:14.15  37              P    33.65
SIVOK, EMILY          11 PC TERRAPINS SWI  1:14.49  38              P    35.03
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI  1:15.78  39              P    34.99
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA   DQUED                   P    30.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  2:18.05   1  2:19.05 F1  P    29.98  1:04.43  1:41.16
                                                                    F    30.44  1:05.27  1:41.95
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:22.51   2  2:26.68 F2  P    32.52  1:09.21  1:46.02
                                                                    F    32.10  1:08.75  1:47.62
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:27.35   3  2:26.83 F3  P    32.94  1:11.04  1:49.17
                                                                    F    33.32  1:10.50  1:48.99
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:28.22   4  2:27.99 F4  P    32.07  1:09.95  1:52.25
                                                                    F    32.87  1:10.40  1:49.36
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  2:30.75   5  2:34.29 F5  P    31.96  1:09.92  1:50.55
                                                                    F    33.29  1:12.42  1:54.28
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  2:32.58   6  2:34.71 F6  P    33.42  1:12.21  1:52.37
                                                                    F    33.44  1:13.64  1:54.28
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  2:36.37   7  2:35.02 F7  P    31.74  1:12.34  1:54.65
                                                                    F    32.99  1:11.50  1:55.25
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  2:43.81   8  2:41.66 F8  P    32.77  1:14.51  1:59.08
                                                                    F    33.92  1:14.87  1:57.33

HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI  2:18.05   1              P    29.98  1:04.43  1:41.16
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:22.51   2              P    32.52  1:09.21  1:46.02
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:27.35   3              P    32.94  1:11.04  1:49.17
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:28.22   4              P    32.07  1:09.95  1:52.25
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  2:30.75   5              P    31.96  1:09.92  1:50.55
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  2:32.58   6              P    33.42  1:12.21  1:52.37
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  2:36.37   7              P    31.74  1:12.34  1:54.65
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  2:43.81   8              P    32.77  1:14.51  1:59.08
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  2:50.24   9              P    32.62  1:14.45  2:01.39

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           1:03.65   1  1:03.29 F1  P    30.23
                                                                    F    30.11
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:05.15   3  1:03.81 F2  P    03.42
                                                                    F    30.12
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:03.80   2  1:04.41 F3  P    30.26
                                                                    F    31.09
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:05.63   5  1:05.58 F4  P    04.16
                                                                    F    30.46
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:05.88   6  1:06.14 F5  P    30.29
                                                                    F    30.27
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:07.38   8  1:07.03 F6  P    31.99
                                                                    F    31.81
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:05.52   4  1:07.74 F7  P    03.42
                                                                    F    31.05
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:07.36   7  1:07.89 F8  P    31.75
                                                                    F    31.37

OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:07.97   9  1:07.34 C1  P    31.67
                                                                    F    30.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:08.18  10  1:07.74 C2  P    32.56
                                                                    F    31.86
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:08.62  13  1:08.20 C3  P    05.20
                                                                    F    31.50
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:08.49  12  1:08.78 C4  P    32.50
                                                                    F    32.05
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:09.14  15  1:09.05 C5  P    31.46
                                                                    F    31.47
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:08.45  11  1:09.12 C6  P    31.46
                                                                    F    31.66
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  1:08.83  14  1:10.52 C7  P    32.52
                                                                    F    33.19
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  1:09.24  16  1:11.23 C8  P    32.97
                                                                    F    33.52

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           1:03.65   1              P    30.23
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  1:03.80   2              P    30.26
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  1:05.15   3              P    03.42
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  1:05.52   4              P    03.42
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  1:05.63   5              P    04.16
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  1:05.88   6              P    30.29
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  1:07.36   7              P    31.75
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:07.38   8              P    31.99
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  1:07.97   9              P    31.67
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  1:08.18  10              P    32.56
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  1:08.45  11              P    31.46
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  1:08.49  12              P    32.50
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:08.62  13              P    05.20
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE  1:08.83  14              P    32.52
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    1:09.14  15              P    31.46
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  1:09.24  16              P    32.97
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  1:09.39  17              P    31.75
HANSON, JODI          12 PC SOSS           1:09.49  18              P    33.54
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  1:09.53  19              P    31.85
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  1:09.81  20              P    31.68
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  1:09.82  21              P    32.39
MCALLISTER, NICOLE    12 PC PACIFIC COAST  1:09.88  22              P    32.46
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:09.89  23              P    32.57
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   1:10.05  24              P    33.39
MORPHEW, CAYLA        12 PC PIRANHA SWIMM  1:10.09  25              P    32.58
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  1:10.10  26              P    33.51
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  1:10.30  27              P    33.13
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  1:10.40  28              P    33.90
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:10.55  29              P    04.25
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           1:10.66  31              P    33.47
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  1:10.66  30              P    32.64
CHRISTOFFERSON, STEPH 11 PC NORTH BAY AQU  1:10.68  32              P    32.14
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   1:10.82  33              P    33.65
PERRY, CAITLIN        12 PC SILICON VALLE  1:10.86  34              P    32.68
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:11.14  35              P    03.82
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   1:11.15  36              P    33.19
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  1:11.30  37              P    31.86
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  1:11.43  38              P    33.69
SCHALLERT, LIA        12 PC KORET YOUTH S  1:11.45  39              P    32.60
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC   1:11.49  40              P    31.70
GREEN, JORDYN         12 PC RENO AQUATIC   1:11.67  41              P    33.78
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  1:11.71  42              P    34.29
PARRISH, ELIZABETH    12 PC WALNUT CREEK   1:12.02  43              P    33.65
CHAPPELL, CLEO        12 PC TWIN VALLEY A  1:12.07  44              P    34.64
BEDELL, AIMEE         12 PC RENO AQUATIC   1:12.26  45              P    33.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI  1:12.52  46              P    32.53
NAJDAWI, NAJELAH      11 PC DALY CITY DOL  1:12.58  47              P    34.29
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  1:12.59  48              P    02.92
TEERIKORPI, NIA       12 PC TERRAPINS SWI  1:12.73  49              P    34.12
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.82  50              P    33.94
TRESENRIDER, AMY      12 PC SEBASTAPOL SE  1:12.97  51              P    33.31
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM   1:13.09  52              P    33.24
XING, SARAH           12 PC STANFORD COVI  1:13.13  53              P    34.61
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  1:13.34  54              P    34.34
FISHER, CLAIRE        12 PC KORET YOUTH S  1:13.46  55              P    34.74
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU  1:13.51  56              P    32.59
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:14.54  57              P    35.55
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  1:14.70  58              P    34.80
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI  1:14.90  59              P    04.08
STRAUSSER, HALEY      12 PC ORINDA AQUATI  1:15.19  60              P    33.87
VANCE, EMILY          12 PC ORINDA AQUATI  1:15.37  61              P    33.87
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  1:15.47  62              P    34.32

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           2:15.77   2  2:13.95 F1  P    04.29  1:04.48  1:43.73
                                                                    F    29.13  1:03.92  1:42.91
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:14.76   1  2:14.84 F2  P    30.32  1:05.06  1:43.40
                                                                    F    29.71  1:05.10  1:44.23
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:17.37   3  2:15.05 F3  P    29.80  1:04.38  1:45.03
                                                                    F    30.39  1:04.75  1:44.21
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:18.37   4  2:18.16 F4  P    04.00  1:04.23  1:45.45
                                                                    F    30.17  1:04.78  1:46.57
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:22.77   8  2:22.50 F5  P    31.01  1:07.92  1:50.15
                                                                    F    31.54  1:08.10  1:50.55
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  2:22.41   6  2:23.21 F6  P    05.08  1:06.19  1:49.72
                                                                    F    30.91  1:07.18  1:51.43
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:22.74   7  2:23.73 F7  P    31.31  1:07.69  1:50.98
                                                                    F    32.14  1:08.59  1:51.93
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:22.00   5  2:24.32 F8  P    03.25  1:07.74  1:50.37
                                                                    F    31.63  1:09.54  1:52.71

BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  2:23.48   9  2:22.86 C1  P    05.77  1:08.73  1:49.49
                                                                    F    30.90  1:07.84  1:48.41
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:24.05  10  2:24.00 C2  P    04.72  1:06.79  1:50.06
                                                                    F    31.59  1:08.40  1:51.32
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  2:26.81  16  2:24.33 C3  P    06.75  1:09.69  1:53.20
                                                                    F    30.56  1:08.43  1:51.91
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  2:24.13  11  2:25.50 C4  P    04.61  1:09.08  1:50.16
                                                                    F    31.91  1:09.21  1:50.47
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:24.95  12  2:26.37 C5  P    09.15  1:10.24  1:51.59
                                                                    F    31.09  1:10.06  1:52.56
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:25.26  13  2:27.48 C6  P    03.78  1:09.81  1:52.93
                                                                    F    32.65  1:10.89  1:54.49
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  2:26.78  15  2:29.11 C7  P    30.48  1:07.69  1:51.52
                                                                    F    33.12  1:11.74  1:55.74
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  2:25.98  14   DQUED  C   P    31.33  1:08.20  1:51.90

NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  2:14.76   1              P    30.32  1:05.06  1:43.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           2:15.77   2              P    04.29  1:04.48  1:43.73
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV  2:17.37   3              P    29.80  1:04.38  1:45.03
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  2:18.37   4              P    04.00  1:04.23  1:45.45
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   2:22.00   5              P    03.25  1:07.74  1:50.37
TITUS, KATIE          12 PC TIGER AQUATIC  2:22.41   6              P    05.08  1:06.19  1:49.72
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:22.74   7              P    31.31  1:07.69  1:50.98
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  2:22.77   8              P    31.01  1:07.92  1:50.15
BRITT, ALYSSA         12 PC TIGER AQUATIC  2:23.48   9              P    05.77  1:08.73  1:49.49
OBRIEN, RACHEL        11 PC TERRAPINS SWI  2:24.05  10              P    04.72  1:06.79  1:50.06
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  2:24.13  11              P    04.61  1:09.08  1:50.16
BRADLEY, PAIGE        11 PC ORINDA AQUATI  2:24.95  12              P    09.15  1:10.24  1:51.59
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:25.26  13              P    03.78  1:09.81  1:52.93
DELLARIA, LYNDSIE     12 PC NORTH BAY AQU  2:25.98  14              P    31.33  1:08.20  1:51.90
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S  2:26.78  15              P    30.48  1:07.69  1:51.52
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU  2:26.81  16              P    06.75  1:09.69  1:53.20
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  2:28.07  17              P    31.30  1:09.42  1:54.86
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:28.56  18              P    32.35  1:09.26  1:53.48
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  2:29.37  19              P    06.74  1:10.03  1:55.00
TSE, VERONICA         11 PC STANFORD COVI  2:29.44  20              P    03.54  1:10.07  1:54.93
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  2:29.66  21              P    07.17  1:11.49  1:55.97
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  2:29.98  23              P    04.54  1:09.09  1:56.12
SMITH, LINDSEY        12 PC TIGER AQUATIC  2:29.98  22              P    33.88  1:12.46  1:56.98
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J  2:30.02  24              P    05.06  1:09.30  1:55.20
RYAN, MALLORY         12 PC LADERA OAKS    2:30.07  25              P    07.36  1:08.85  1:54.68
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  2:30.26  26              P    02.95  1:10.21  1:55.23
BONOMO, VICTORIA      12 PC ORINDA AQUATI  2:31.12  27              P    32.82  1:10.76  1:57.38
CAREY, DANI           12 PC NAPA VALLEY S  2:31.61  28              P    31.68  1:09.21  1:55.18
XU, KATHERINA         11 PC TWIN VALLEY A  2:31.69  29              P    33.17  1:10.74  1:56.24
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   2:32.40  30              P    33.85  1:13.03  1:57.47
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  2:32.41  31              P    35.12  1:16.01  1:59.12
POWERS, ALEXA         11 PC TERRAPINS SWI  2:33.03  32              P    32.71  1:10.52  1:55.29
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.24  34              P    06.63  1:12.99  1:58.17
YODER, SHAILA         11 PC WALNUT CREEK   2:33.24  33              P    33.97  1:14.08  1:57.46
LARSON, SARAH         12 PC MISSION SAN J  2:33.45  35              P    05.09  1:11.84  1:58.29
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI  2:33.47  36              P    03.01  1:08.82  1:57.45
BISPO, KASSY          11 PC SOSS           2:33.61  37              P    35.39  1:14.16  1:58.79
TANG, JENNIFER        11 PC ORINDA AQUATI  2:34.91  38              P    07.13  1:15.28  1:58.58
BLOM, ALISON          11 PC PIRANHA SWIMM  2:35.27  39              P    30.74  1:12.18  1:59.69
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI  2:35.35  40              P    34.45  1:12.87  1:59.59
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  2:35.66  41              P    06.99  1:15.00  1:59.32
HARGROVE, KASSI       11 PC RENO AQUATIC   2:36.50  42              P    04.48  1:11.31  1:59.86
LEVIN, RACHY          12 PC STANFORD COVI  2:36.53  43              P    34.76  1:15.80  1:59.67
CHAPPELL, CLEO        12 PC TWIN VALLEY A  2:37.20  44              P    34.64  1:16.65  2:00.96
DANEL-LOHREY, SASZA   12 PC NORTH BAY AQU  2:37.35  45              P    33.75  1:11.69  2:01.10
TRESENRIDER, AMY      12 PC SEBASTAPOL SE  2:38.81  46              P    03.77  1:13.14  2:01.16
BEDELL, AIMEE         12 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    34.61  1:15.00  2:01.46
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    33.39  1:13.26  1:57.38

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
   SECTIONAL   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           4:46.84   1  4:44.13 F1  P    03.86  1:05.72  1:42.74  2:18.51  3:00.61  3:40.91  4:14.45
                                                                    F    29.74  1:04.30  1:41.74  2:19.04  2:58.20  3:38.54  4:11.64
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:00.04   3  4:57.02 F2  P    33.03  1:11.05  1:49.15  2:27.68  3:11.49  3:54.30  4:27.10
                                                                    F    31.85  1:09.87  1:49.44  2:27.56  3:09.46  3:51.41  4:24.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:00.11   4  4:59.14 F3  P    32.26  1:09.75  1:48.88  2:26.98  3:11.08  3:54.97  4:28.36
                                                                    F    32.11  1:09.82  1:48.80  2:27.81  3:11.08  3:53.80  4:27.28
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  5:06.20   7  4:59.91 F4  P    33.34  1:13.04  1:51.65  2:29.26  3:14.45  3:58.67  4:32.69
                                                                    F    32.65  1:11.67  1:50.05  2:27.67  3:11.15  3:55.07  4:28.58
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  5:02.07   5  4:59.96 F5  P    31.79  1:09.46  1:47.26  2:24.63  3:09.02  3:54.11  4:28.00
                                                                    F    31.81  1:09.91  1:48.33  2:25.40  3:08.43  3:51.82  4:26.08
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  5:05.55   6  5:07.77 F6  P    03.87  1:10.25  1:50.11  2:29.14  3:12.60  3:57.31  4:31.59
                                                                    F    33.37  1:11.70  1:51.83  2:31.60  3:16.25  4:00.47  4:34.46
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  5:11.48   8  5:11.53 F7  P    32.25  1:09.56  1:48.81  2:28.67  3:13.70  3:59.57  4:35.92
                                                                    F    32.61  1:10.80  1:50.14  2:30.22  3:14.79  4:00.73  4:36.19
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  4:54.34   2   DQUED  F   P    05.31  1:09.23  1:46.48  2:23.83  3:04.80  3:46.79  4:20.81
                                                                    F    31.70  1:08.46  1:45.53  2:22.58  3:02.63  3:42.89  4:16.84

HANSON, JODI          12 PC SOSS           5:13.30  10  5:08.88 C1  P    33.29  1:13.46  1:54.43  2:34.18  3:17.52  4:02.96  4:40.53
                                                                    F    34.22  1:13.97  1:52.94  2:31.10  3:13.34  3:57.70  4:34.29
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  5:12.05   9  5:13.76 C2  P    04.66  1:10.79  1:51.35  2:30.04  3:14.39  4:01.20  4:37.10
                                                                    F    33.70  1:13.75  1:53.59  2:33.11  3:17.90  4:06.22  4:40.64
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  5:20.93  13  5:14.58 C3  P    36.18  1:16.51  2:00.77  2:42.59  3:25.60  4:07.89  4:45.13
                                                                    F    34.71  1:16.96  1:59.98  2:42.10  3:23.72  4:06.85  4:42.07
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  5:19.83  12  5:17.54 C4  P    34.23  1:16.43  1:55.84  2:33.95  3:19.88  4:06.87  4:44.14
                                                                    F    34.90  1:17.88  1:57.97  2:36.40  3:22.02  4:08.02  4:44.24
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  5:16.96  11  5:17.82 C5  P    32.56  1:11.18  1:51.68  2:30.69  3:17.38  4:05.60  4:42.41
                                                                    F    32.35  1:12.08  1:52.36  2:31.68  3:18.98  4:06.60  4:43.00
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  5:22.59  15  5:19.86 C6  P    03.28  1:13.19  1:55.47  2:36.09  3:23.23  4:10.45  4:47.00
                                                                    F    32.81  1:11.64  1:53.26  2:34.48  3:21.68  4:08.44  4:44.61
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  5:22.65  16  5:20.43 C7  P    32.96  1:12.76  1:55.56  2:35.58  3:22.79  4:11.99  4:48.40
                                                                    F    33.54  1:12.51  1:55.00  2:36.52  3:22.09  4:08.37  4:44.95
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  5:22.32  14  5:24.10 C8  P    33.59  1:15.08  1:56.44  2:35.02  3:26.53  4:15.76  4:50.52
                                                                    F    33.70  1:15.14  1:56.79  2:36.34  3:28.04  4:16.39  4:50.70

BISPO, KARLEE         12 PC SOSS           4:46.84   1              P    03.86  1:05.72  1:42.74  2:18.51  3:00.61  3:40.91  4:14.45
NARUM, LISA           12 PC PLEASANTON SE  4:54.34   2              P    05.31  1:09.23  1:46.48  2:23.83  3:04.80  3:46.79  4:20.81
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC  5:00.04   3              P    33.03  1:11.05  1:49.15  2:27.68  3:11.49  3:54.30  4:27.10
HARPER, SHELLEY       12 PC WALNUT CREEK   5:00.11   4              P    32.26  1:09.75  1:48.88  2:26.98  3:11.08  3:54.97  4:28.36
CHOY, TAMMY           12 PC SOUTH SAN FRA  5:02.07   5              P    31.79  1:09.46  1:47.26  2:24.63  3:09.02  3:54.11  4:28.00
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  5:05.55   6              P    03.87  1:10.25  1:50.11  2:29.14  3:12.60  3:57.31  4:31.59
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  5:06.20   7              P    33.34  1:13.04  1:51.65  2:29.26  3:14.45  3:58.67  4:32.69
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  5:11.48   8              P    32.25  1:09.56  1:48.81  2:28.67  3:13.70  3:59.57  4:35.92
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  5:12.05   9              P    04.66  1:10.79  1:51.35  2:30.04  3:14.39  4:01.20  4:37.10
HANSON, JODI          12 PC SOSS           5:13.30  10              P    33.29  1:13.46  1:54.43  2:34.18  3:17.52  4:02.96  4:40.53
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S  5:16.96  11              P    32.56  1:11.18  1:51.68  2:30.69  3:17.38  4:05.60  4:42.41
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  5:19.83  12              P    34.23  1:16.43  1:55.84  2:33.95  3:19.88  4:06.87  4:44.14
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI  5:20.93  13              P    36.18  1:16.51  2:00.77  2:42.59  3:25.60  4:07.89  4:45.13
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI  5:22.32  14              P    33.59  1:15.08  1:56.44  2:35.02  3:26.53  4:15.76  4:50.52
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU  5:22.59  15              P    03.28  1:13.19  1:55.47  2:36.09  3:23.23  4:10.45  4:47.00
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  5:22.65  16              P    32.96  1:12.76  1:55.56  2:35.58  3:22.79  4:11.99  4:48.40
HAZDOVAC, KATIE       12 PC MONTEREY BAY   5:23.30  17              P    35.82  1:19.30  1:59.69  2:39.72  3:27.64  4:14.08  4:49.18
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  5:23.70  18              P    03.75  1:11.62  1:52.61  2:33.36  3:21.39  4:12.30  4:49.40
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  5:25.93  19              P    36.04  1:18.59  2:00.64  2:40.47  3:26.28  4:11.94  4:49.67
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  5:27.04  20              P    34.58  1:16.94  1:58.05  2:38.53  3:26.58  4:15.70  4:52.07
WING, BRIANA          12 PC ALAMEDA ISLAN  5:30.16  21              P    07.39  1:18.70  1:59.83  2:40.82  3:28.03  4:15.99  4:54.28
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P    05.40  1:16.35  1:57.26  2:37.81  3:27.57  4:19.21  4:56.41
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    31.69  1:07.89  1:45.81  2:22.13  3:04.09  3:46.31  4:20.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIERWITH, KIM         14 PC WALNUT CREEK     25.12   3    24.44 F1
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK     24.83   2    24.63 F2
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S    25.16   4    24.96 F3
BIERWITH, NAT         14 PC WALNUT CREEK     25.22   5    25.38 F4
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI    25.53   7    25.39 F5
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE    25.42   6    25.40 F6
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU    25.68   9    25.52 F7
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ    25.65   8    26.03 F8

SIMPSON, CARA         13 PC SILICON VALLE    25.90  12    25.74 C1
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI    25.71  10    25.83 C2
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI    26.31  19    25.93 C3
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU    25.74  11    25.98 C4
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE    25.93  13    26.07 C5
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI    26.14  15    26.27 C6
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA    26.19  16    26.36 C7
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK     26.22  18    26.46 C8

SIMS, AMANDA          13 PC SANTA ROSA NE    24.68   1
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK     24.83   2
BIERWITH, KIM         14 PC WALNUT CREEK     25.12   3
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S    25.16   4
BIERWITH, NAT         14 PC WALNUT CREEK     25.22   5
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE    25.42   6
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI    25.53   7
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ    25.65   8
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU    25.68   9
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI    25.71  10
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU    25.74  11
SIMPSON, CARA         13 PC SILICON VALLE    25.90  12
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE    25.93  13
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN    26.05  14
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI    26.14  15
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA    26.19  16
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI    26.20  17
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK     26.22  18
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI    26.31  19
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI    26.35  20
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ    26.37  22
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI    26.37  21
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI    26.38  23
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S    26.39  24
JAKE, GABBY           14 PC MONTEREY BAY     26.41  25
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU    26.42  27
KREMER, DONNA         14 PC LADERA OAKS      26.42  26
PLOTT, MELANIE        13 PC OSPREY AQUATI    26.47  28
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI    26.48  29
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK     26.54  30
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT     26.55  31
SHEPPARD, J.C.        14 PC NORTH BAY AQU    26.57  32
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM     26.58  33
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S    26.75  34
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE    26.76  35
MORENO, JANAE         14 PC TERRAPINS SWI    26.78  37
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI    26.78  36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIESS, TORI           14 PC WEST COAST AQ    26.79  38
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK     26.80  39
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI    26.83  40
CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK     26.86  41
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI    26.95  42
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI    26.98  43
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE    27.01  44
COONRAD, ROBYN        14 PC SLUG AQUATICS    27.03  46
YUNG, ANITA           13 PC UNATTACHED PA    27.03  45
CHIA, JUSTINE         13 PC WALNUT CREEK     27.07  47
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI    27.09  48
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL    27.12  49
THOMPSON, SHAINA      14 PC SALINAS VALLE    27.13  50
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH    27.16  51
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI    27.25  52
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL    27.30  53
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI    27.35  54
LAW, NICOLE           14 PC DALY CITY DOL    27.37  55
BRADSHAW, NORA        13 PC SAN RAMON LIV    27.39  56
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI    27.40  58
LEIPPER, KATHERINE    14 PC PIEDMONT SWIM    27.40  57
SHORT, SANDRA         14 PC NORTH BAY AQU    27.43  59
COMES, KELSEY         13 PC SAN RAMON LIV    27.46  60
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC     27.49  63
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST    27.49  62
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI    27.49  61
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK     27.50  64
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI    27.52  66
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT    27.52  65
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA     27.54  67
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI    27.56  68
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST    27.57  70
REVELS, TINA          14 PC OSPREY AQUATI    27.57  69
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI    27.58  71
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE    27.68  73
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC    27.68  72
ZUO, LOUISA           13 PC UNATTACHED PA    27.69  74
GONZALES, CAILEE      13 PC MONTEREY BAY     27.75  76
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI    27.75  75
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI    27.77  77
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI    27.84  78
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK     27.88  79
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI    27.90  80
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI    27.95  82
JONES, ALLYSON        13 PC ORINDA AQUATI    27.95  81
ELLIOTT, JACQUELINE T 14 PC TERRAPINS SWI    27.96  83
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA    27.98  84
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI    28.01  85
BURMEISTER, MEGAN     13 PC LADERA OAKS      28.02  86
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI    28.12  87
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J    28.13  88
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S    28.15  89
TUPY, NATALIA         14 PC LOS ALTOS/MTN    28.18  90
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL    28.20  91
CHAU, AMANDA          14 PC FOG CITY HAMM    28.34  92
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI    28.43  93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE    54.26   2    54.16 F1  P    25.68
                                                                    F    25.70
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK     54.05   1    54.81 F2  P    25.97
                                                                    F    26.26
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU    55.79   8    54.98 F3  P    26.99
                                                                    F    26.74
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ    54.86   4    55.11 F4  P    26.66
                                                                    F    26.46
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI    55.64   6    55.23 F5  P    26.75
                                                                    F    26.43
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU    55.71   7    55.26 F6  P    26.37
                                                                    F    26.55
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S    54.71   3    55.58 F7  P    26.76
                                                                    F    27.39
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI    55.22   5    56.12 F8  P    26.59
                                                                    F    27.61

LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI    56.36  10    55.21 C1  P    27.45
                                                                    F    27.09
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI    56.81  18    55.22 C2  P    27.36
                                                                    F    26.69
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI    56.43  11    55.96 C3  P    27.04
                                                                    F    26.96
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK     56.66  13    56.37 C4  P    27.89
                                                                    F    27.71
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI    56.78  16    57.09 C5  P    27.38
                                                                    F    27.26
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE    56.17   9    57.66 C6  P    27.42
                                                                    F    27.30
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK     56.62  12    57.95 C7  P    27.51
                                                                    F    27.93
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI    56.68  15   DQUED  C   P    27.44

HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK     54.05   1              P    25.97
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE    54.26   2              P    25.68
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S    54.71   3              P    26.76
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ    54.86   4              P    26.66
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI    55.22   5              P    26.59
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI    55.64   6              P    26.75
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU    55.71   7              P    26.37
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU    55.79   8              P    26.99
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE    56.17   9              P    27.42
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI    56.36  10              P    27.45
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI    56.43  11              P    27.04
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK     56.62  12              P    27.51
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN    56.66  14              P    27.29
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK     56.66  13              P    27.89
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI    56.68  15              P    27.44
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI    56.78  17              P    27.65
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI    56.78  16              P    27.38
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI    56.81  18              P    27.36
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI    56.94  19              P    27.17
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI    57.05  20              P    27.56
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE    57.23  21              P    27.29
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI    57.24  22              P    27.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI    57.30  23              P    27.50
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE    57.42  24              P    27.87
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI    57.43  25              P    27.58
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S    57.47  26              P    27.87
JAKE, GABBY           14 PC MONTEREY BAY     57.67  27              P    27.31
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI    57.68  29              P    27.47
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA    57.68  28              P    27.31
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI    57.70  30              P    28.20
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC    57.81  31              P    27.86
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC     57.82  32              P    27.92
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI    57.97  33              P    27.95
SIMPSON, CARA         13 PC SILICON VALLE    58.09  34              P    26.90
YUNG, ANITA           13 PC UNATTACHED PA    58.15  35              P    27.97
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT     58.25  36              P    27.79
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI    58.27  37              P    28.15
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI    58.38  38              P    28.47
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI    58.41  39              P    27.79
PLOTT, MELANIE        13 PC OSPREY AQUATI    58.53  40              P    28.00
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI    58.54  41              P    28.27
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S    58.64  42              P    27.97
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI    58.66  43              P    28.06
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL    58.75  44              P    27.73
MORENO, JANAE         14 PC TERRAPINS SWI    58.76  45              P    28.16
CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK     58.78  46              P    28.17
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI    58.79  47              P    27.67
SHEPPARD, J.C.        14 PC NORTH BAY AQU    58.87  48              P    28.26
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT    58.91  49              P    28.43
RIESS, TORI           14 PC WEST COAST AQ    58.94  50              P    28.01
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU    59.05  52              P    27.95
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S    59.05  51              P    28.68
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM     59.11  53              P    28.00
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI    59.17  54              P    28.03
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S    59.27  55              P    28.41
BRADSHAW, NORA        13 PC SAN RAMON LIV    59.29  56              P    28.47
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK     59.36  57              P    28.82
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI    59.38  58              P    28.51
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI    59.41  59              P    28.75
REVELS, TINA          14 PC OSPREY AQUATI    59.48  60              P    28.18
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J    59.49  61              P    28.67
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM    59.51  62              P    28.45
LAW, NICOLE           14 PC DALY CITY DOL    59.53  63              P    29.06
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI    59.54  64              P    28.43
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A    59.62  65              P    28.92
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST    59.65  66              P    28.49
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI    59.70  67              P    28.99
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST    59.77  68              P    28.62
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA     59.78  69              P    28.38
MEADOWS, MEGAN        14 PC STANFORD COVI    59.79  70              P    29.25
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS    1:00.02  71              P    28.98
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.14  73              P    28.14
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  1:00.14  72              P    28.82
JONES, ALLYSON        13 PC ORINDA AQUATI  1:00.19  74              P    29.07
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI  1:00.28  75              P    28.76
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   1:00.29  76              P    28.74
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  1:00.36  77              P    29.11
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  1:00.43  78              P    28.99
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  1:00.60  79              P    28.68
TUPY, NATALIA         14 PC LOS ALTOS/MTN  1:01.05  80              P    29.31
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  1:01.08  81              P    30.03
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI  1:01.27  82              P    29.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  1:01.30  83              P    29.27
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:01.37  84              P    29.80
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI  1:01.54  85              P    28.90
ELLIOTT, JACQUELINE T 14 PC TERRAPINS SWI  1:01.55  86              P    28.36
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  1:01.83  87              P    29.55
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  1:01.91  88              P    29.78

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:58.34   1  1:54.45 F1  P    28.09    58.73  1:29.23
                                                                    F    26.13    54.41  1:24.57
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:59.16   3  1:56.20 F2  P    27.68    57.45  1:28.36
                                                                    F    27.12    56.43  1:26.44
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:00.78   8  1:57.89 F3  P    28.43    59.36  1:30.16
                                                                    F    27.98    57.49  1:27.82
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:00.07   7  1:58.60 F4  P    28.51    58.86  1:29.76
                                                                    F    27.83    57.59  1:28.65
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:59.22   4  1:59.84 F5  P    27.53    57.40  1:27.91
                                                                    F    27.63    57.68  1:28.82
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:59.49   5  2:00.06 F6  P    28.55    58.72  1:29.11
                                                                    F    27.83    57.69  1:28.90
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:59.76   6  2:00.70 F7  P    27.81    58.01  1:28.90
                                                                    F    27.55    57.55  1:29.16
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  1:58.47   2   DQUED  F   P    27.87    57.73  1:28.21
                                                                    F    27.30    57.21  1:28.82

BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  2:01.46  11  1:58.92 C1  P    28.13    58.42  1:29.77
                                                                    F    27.87    58.03  1:29.21
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:00.96   9  1:59.54 C2  P    28.97    59.47  1:29.90
                                                                    F    28.53    58.85  1:29.40
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  2:01.88  13  2:01.43 C3  P    28.00    59.21  1:30.79
                                                                    F    27.68    58.12  1:29.54
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:01.52  12  2:01.99 C4  P    28.39    58.87  1:30.14
                                                                    F    28.67    59.62  1:30.77
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:02.14  14  2:02.07 C5  P    28.65    59.64  1:30.93
                                                                    F    28.88  1:00.02  1:31.47
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   2:02.67  16  2:04.94 C6  P    29.32  1:00.97  1:31.29
                                                                    F    28.86  1:00.55  1:32.54
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:01.13  10   DQUED  C   P    28.14    58.26  1:29.50
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:02.32  15   DQUED  C   P    28.77    59.85  1:31.48

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:58.34   1              P    28.09    58.73  1:29.23
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  1:58.47   2              P    27.87    57.73  1:28.21
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:59.16   3              P    27.68    57.45  1:28.36
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:59.22   4              P    27.53    57.40  1:27.91
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:59.49   5              P    28.55    58.72  1:29.11
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:59.76   6              P    27.81    58.01  1:28.90
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:00.07   7              P    28.51    58.86  1:29.76
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:00.78   8              P    28.43    59.36  1:30.16
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:00.96   9              P    28.97    59.47  1:29.90
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:01.13  10              P    28.14    58.26  1:29.50
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  2:01.46  11              P    28.13    58.42  1:29.77
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:01.52  12              P    28.39    58.87  1:30.14
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  2:01.88  13              P    28.00    59.21  1:30.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:02.14  14              P    28.65    59.64  1:30.93
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:02.32  15              P    28.77    59.85  1:31.48
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   2:02.67  16              P    29.32  1:00.97  1:31.29
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  2:02.76  17              P    28.17    59.18  1:31.05
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   2:03.10  18              P    28.94  1:01.00  1:33.07
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:03.16  19              P    29.23  1:00.37  1:31.89
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  2:03.80  20              P    28.66  1:00.15  1:32.56
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  2:04.05  21              P    29.03  1:00.00  1:32.09
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  2:04.14  22              P    29.04  1:00.37  1:32.32
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK   2:04.21  23              P    28.60    59.68  1:31.92
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   2:04.44  24              P    29.45  1:01.65  1:32.75
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  2:04.62  25              P    28.20    59.68  1:32.22
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  2:04.66  26              P    28.67    59.97  1:32.56
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  2:04.83  27              P    28.86    59.87  1:32.61
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:05.27  28              P    29.11  1:01.00  1:33.55
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  2:05.32  29              P    29.29  1:01.29  1:33.51
MCBROOM, TIFFANY      14 PC TIGER AQUATIC  2:05.39  30              P    29.53  1:01.37  1:33.54
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:05.46  31              P    29.27  1:01.33  1:33.57
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  2:05.64  32              P    28.61  1:00.36  1:32.99
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:05.88  33              P    28.88  1:00.70  1:33.35
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:06.09  34              P    29.48  1:01.48  1:33.92
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  2:06.14  36              P    28.59    59.98  1:33.02
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  2:06.14  35              P    29.49  1:01.37  1:33.92
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:06.19  37              P    29.71  1:01.53  1:34.26
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S  2:06.20  38              P    29.14  1:00.87  1:33.79
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:06.25  39              P    29.47  1:01.59  1:34.44
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  2:06.30  40              P    29.34  1:01.44  1:33.97
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA  2:06.35  41              P    29.76  1:01.41  1:33.79
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:06.46  42              P    29.63  1:01.59  1:33.98
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   2:06.51  43              P    29.89  1:01.59  1:34.18
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:06.62  44              P    29.98  1:01.54  1:34.11
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:06.81  45              P    28.97  1:01.02  1:34.08
KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI  2:06.88  46              P    29.94  1:02.42  1:34.79
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:07.17  47              P    28.21    59.63  1:33.23
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  2:07.36  48              P    29.79  1:02.46  1:35.14
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  2:07.37  49              P    29.39  1:01.62  1:34.67
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  2:07.74  50              P    29.62  1:02.81  1:36.40
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT   2:08.40  51              P    29.93  1:02.25  1:35.40
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  2:08.54  52              P    29.39  1:01.91  1:35.30
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:08.64  53              P    29.01  1:01.84  1:35.81
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  2:08.76  54              P    29.96  1:02.67  1:35.83
BRADSHAW, NORA        13 PC SAN RAMON LIV  2:08.80  55              P    29.86  1:02.35  1:35.84
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT  2:09.04  56              P    30.38  1:03.38  1:36.08
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  2:09.50  57              P    30.10  1:02.62  1:36.02
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   2:09.66  58              P    29.22  1:02.75  1:37.07
MEADOWS, MEGAN        14 PC STANFORD COVI  2:09.73  59              P    29.65  1:02.01  1:36.23
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI  2:10.10  60              P    30.20  1:02.81  1:36.72
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  2:10.44  61              P    30.24  1:02.71  1:37.63
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM   2:10.68  62              P    29.76  1:02.67  1:37.28
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  2:11.47  63              P    30.07  1:03.09  1:37.11
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  2:12.05  64              P    30.78  1:04.34  1:38.30
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  2:12.23  66              P    30.81  1:04.17  1:38.70
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:12.23  65              P    30.62  1:04.10  1:38.88
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  2:12.68  67              P    30.51  1:04.48  1:38.89
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  2:12.76  68              P    30.23  1:03.32  1:37.88
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  2:14.08  69              P    29.66  1:03.60  1:39.54
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA   2:14.30  70              P    30.52  1:04.67  1:39.50
ELLIOTT, JACQUELINE T 14 PC TERRAPINS SWI  2:19.88  71              P    30.50  1:04.55  1:41.47
BIERWITH, KIM         14 PC WALNUT CREEK   2:24.67  72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  5:11.09   1  5:06.31 F1  P    29.10  1:01.15  1:33.02  2:05.15  2:36.81  3:08.07  3:39.29
                                                                       4:10.74  4:41.94
                                                                    F    28.74    59.41  1:30.17  2:00.96  2:31.84  3:03.18  3:34.14
                                                                       4:05.13  4:36.11
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  5:13.24   2  5:10.50 F2  P    28.84    59.88  1:31.19  2:02.86  2:34.48  3:06.16  3:37.99
                                                                       4:09.62  4:41.36
                                                                    F    28.69    59.43  1:30.18  2:01.08  2:32.09  3:03.28  3:35.09
                                                                       4:06.68  4:39.11
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  5:14.73   3  5:14.99 F3  P    05.62    28.94  1:31.64  2:03.89  2:36.18  3:08.26  3:40.18
                                                                       4:12.20  4:43.89
                                                                    F    28.64    59.64  1:30.96  2:02.79  2:34.64  3:06.58  3:38.64
                                                                       4:10.80  4:43.15
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   5:15.49   4  5:17.26 F4  P    28.66  1:00.21  1:31.96  2:03.80  2:35.70  3:07.58  3:39.51
                                                                       4:12.07  4:44.28
                                                                    F    28.92  1:00.48  1:32.45  2:04.83  2:36.90  3:09.63  3:41.98
                                                                       4:14.60  4:47.17
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  5:20.49   6  5:19.14 F5  P    29.54  1:02.01  1:34.81  2:07.23  2:39.14  3:11.35  3:43.75
                                                                       4:16.23  4:48.79
                                                                    F    29.20  1:01.27  1:33.82  2:06.83  2:39.66  3:12.20  3:44.86
                                                                       4:16.87  4:48.56
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   5:17.69   5  5:19.72 F6  P    03.89    30.46  1:34.79  2:06.74  2:38.28  3:10.05  3:42.00
                                                                       4:13.87  4:45.66
                                                                    F    30.51  1:02.84  1:35.29  2:07.49  2:39.77  3:11.69  3:44.07
                                                                       4:16.16  4:48.45
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  5:23.81   8  5:26.30 F7  P    05.29  1:02.13  1:34.57  2:06.99  2:39.46  3:12.67  3:45.85
                                                                       4:19.46  4:52.72
                                                                    F    30.19  1:02.51  1:34.99  2:07.76  2:40.16  3:13.06  3:45.96
                                                                       4:19.25  4:53.13
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  5:22.97   7  5:31.96 F8  P    29.79  1:02.01  1:34.54  2:06.92  2:39.57  3:12.18  3:44.96
                                                                       4:17.73  4:50.65
                                                                    F    30.49  1:03.32  1:36.95  2:10.89  2:45.07  3:18.90  3:52.27
                                                                       4:25.86  4:59.01

BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  5:26.03  13  5:21.28 C1  P    28.60  1:01.17  1:34.17  2:07.36  2:40.53  3:14.15  3:47.63
                                                                       4:20.52  4:53.86
                                                                    F    29.24  1:01.49  1:34.12  2:06.81  2:39.31  3:11.84  3:44.97
                                                                       4:17.59  4:50.15
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  5:24.48  11  5:21.73 C2  P    03.14    29.59  1:34.61  2:07.07  2:39.43  3:12.54  3:46.08
                                                                       4:19.31  4:52.82
                                                                    F    29.33  1:01.32  1:33.84  2:06.80  2:39.75  3:12.25  3:45.42
                                                                       4:18.64  4:51.22
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  5:26.13  14  5:24.90 C3  P    29.77  1:01.81  1:34.86  2:07.77  2:41.26  3:14.82  3:48.08
                                                                       4:21.07  4:53.97
                                                                    F    30.03  1:02.63  1:35.28  2:08.68  2:41.53  3:14.69  3:47.69
                                                                       4:21.16  4:53.72
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  5:25.48  12  5:26.12 C4  P    29.78  1:01.67  1:34.30  2:07.30  2:39.92  3:12.60  3:45.60
                                                                       4:18.84  4:52.68
                                                                    F    29.84  1:02.20  1:34.92  2:08.22  2:41.01  3:14.39  3:47.71
                                                                       4:21.19  4:54.31
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  5:23.94   9  5:28.62 C5  P    04.67    29.87  1:35.67  2:08.13  2:40.84  3:13.43  3:46.23
                                                                       4:19.21  4:51.98
                                                                    F    29.97  1:02.78  1:36.87  2:10.18  2:43.86  3:17.55  3:51.16
                                                                       4:24.58  4:57.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  5:24.29  10  5:28.85 C6  P    29.73  1:02.39  1:35.06  2:08.17  2:41.34  3:13.71  3:46.77
                                                                       4:19.87  4:52.54
                                                                    F    29.37  1:02.30  1:35.08  2:08.42  2:41.91  3:15.36  3:49.26
                                                                       4:22.75  4:56.25
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  5:26.81  16  5:30.05 C7  P    29.60  1:01.49  1:33.79  2:06.17  2:38.95  3:11.87  3:45.50
                                                                       4:19.40  4:53.51
                                                                    F    30.33  1:02.10  1:34.54  2:07.32  2:40.58  3:13.98  3:47.94
                                                                       4:21.94  4:56.26
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  5:26.63  15  5:32.64 C8  P    29.88  1:01.80  1:34.98  2:08.36  2:41.39  3:14.53  3:48.28
                                                                       4:21.51  4:54.42
                                                                    F    30.06  1:02.96  1:36.90  2:11.48  2:45.47  3:20.10  3:54.07
                                                                       4:27.19  5:00.13

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  5:11.09   1              P    29.10  1:01.15  1:33.02  2:05.15  2:36.81  3:08.07  3:39.29
                                                                       4:10.74  4:41.94
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  5:13.24   2              P    28.84    59.88  1:31.19  2:02.86  2:34.48  3:06.16  3:37.99
                                                                       4:09.62  4:41.36
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  5:14.73   3              P    05.62    28.94  1:31.64  2:03.89  2:36.18  3:08.26  3:40.18
                                                                       4:12.20  4:43.89
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   5:15.49   4              P    28.66  1:00.21  1:31.96  2:03.80  2:35.70  3:07.58  3:39.51
                                                                       4:12.07  4:44.28
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   5:17.69   5              P    03.89    30.46  1:34.79  2:06.74  2:38.28  3:10.05  3:42.00
                                                                       4:13.87  4:45.66
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  5:20.49   6              P    29.54  1:02.01  1:34.81  2:07.23  2:39.14  3:11.35  3:43.75
                                                                       4:16.23  4:48.79
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  5:22.97   7              P    29.79  1:02.01  1:34.54  2:06.92  2:39.57  3:12.18  3:44.96
                                                                       4:17.73  4:50.65
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  5:23.81   8              P    05.29  1:02.13  1:34.57  2:06.99  2:39.46  3:12.67  3:45.85
                                                                       4:19.46  4:52.72
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  5:23.94   9              P    04.67    29.87  1:35.67  2:08.13  2:40.84  3:13.43  3:46.23
                                                                       4:19.21  4:51.98
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  5:24.29  10              P    29.73  1:02.39  1:35.06  2:08.17  2:41.34  3:13.71  3:46.77
                                                                       4:19.87  4:52.54
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  5:24.48  11              P    03.14    29.59  1:34.61  2:07.07  2:39.43  3:12.54  3:46.08
                                                                       4:19.31  4:52.82
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  5:25.48  12              P    29.78  1:01.67  1:34.30  2:07.30  2:39.92  3:12.60  3:45.60
                                                                       4:18.84  4:52.68
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  5:26.03  13              P    28.60  1:01.17  1:34.17  2:07.36  2:40.53  3:14.15  3:47.63
                                                                       4:20.52  4:53.86
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  5:26.13  14              P    29.77  1:01.81  1:34.86  2:07.77  2:41.26  3:14.82  3:48.08
                                                                       4:21.07  4:53.97
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  5:26.63  15              P    29.88  1:01.80  1:34.98  2:08.36  2:41.39  3:14.53  3:48.28
                                                                       4:21.51  4:54.42
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  5:26.81  16              P    29.60  1:01.49  1:33.79  2:06.17  2:38.95  3:11.87  3:45.50
                                                                       4:19.40  4:53.51
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  5:27.07  17              P    29.52  1:01.45  1:34.26  2:07.03  2:40.29  3:13.44  3:47.13
                                                                       4:21.66  4:55.14
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  5:27.26  18              P    04.77    30.11  1:36.07  2:08.79  2:41.60  3:14.67  3:48.15
                                                                       4:21.75  4:55.09
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA  5:27.45  19              P    30.52  1:03.37  1:36.04  2:08.88  2:41.85  3:14.99  3:48.35
                                                                       4:21.50  4:54.75
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  5:28.48  20              P    29.81  1:02.40  1:34.81  2:07.23  2:40.03  3:12.91  3:46.35
                                                                       4:20.47  4:55.19
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  5:29.29  21              P    30.49  1:03.44  1:36.64  2:09.82  2:42.70  3:15.94  3:49.30
                                                                       4:22.70  4:56.01
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  5:32.41  22              P    30.05  1:03.07  1:36.78  2:11.24  2:45.08  3:18.40  3:52.10
                                                                       4:25.98  5:00.27
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  5:33.18  23              P    31.00  1:03.81  1:37.38  2:11.22  2:44.94  3:18.81  3:52.49
                                                                       4:26.49  5:00.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  5:33.86  24              P    30.34  1:03.77  1:37.51  2:11.05  2:44.56  3:18.30  3:51.89
                                                                       4:25.81  5:00.29
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  5:33.94  25              P    04.99  1:03.62  1:37.05  2:10.80  2:44.27  3:18.05  3:52.35
                                                                       4:26.27  5:00.33
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  5:34.30  26              P    05.80    30.51  1:37.25  2:10.92  2:44.53  3:18.68  3:52.72
                                                                       4:26.92  5:01.13
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  5:34.45  27              P    30.33  1:03.21  1:36.47  2:10.21  2:44.33  3:18.45  3:52.84
                                                                       4:27.21  5:01.31
KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI  5:37.62  28              P    31.44  1:05.01  1:39.17  2:12.97  2:47.54  3:21.64  3:56.24
                                                                       4:30.63  5:04.99
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  5:37.88  29              P    30.00  1:03.38  1:37.15  2:11.50  2:46.21  3:20.89  3:55.34
                                                                       4:29.94  5:04.60
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK   5:38.42  30              P    31.85  1:05.77  1:40.05  2:14.32  2:48.36  3:22.77  3:56.47
                                                                       4:31.32  5:05.44
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  5:39.18  31              P    30.08  1:03.23  1:37.27  2:11.72  2:46.08  3:20.73  3:55.82
                                                                       4:30.65  5:05.15
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  5:39.19  32              P    31.70  1:05.80  1:40.62  2:15.20  2:49.70  3:24.28  3:58.55
                                                                       4:33.12  5:06.84
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  5:40.27  33              P    03.11  1:03.14  1:36.75  2:10.85  2:45.23  3:19.96  3:54.63
                                                                       4:29.91  5:05.63
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  5:40.29  34              P    31.50  1:06.45  1:41.27  2:16.05  2:50.75  3:25.90  3:59.93
                                                                       4:34.16  5:07.88
MEADOWS, MEGAN        14 PC STANFORD COVI  5:40.32  35              P    31.30  1:05.37  1:39.66  2:14.06  2:48.47  3:22.85  3:57.52
                                                                       4:33.09  5:07.10
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    5:40.83  36              P    31.56  1:05.78  1:40.50  2:15.08  2:49.36  3:24.01  3:58.83
                                                                       4:33.26  5:07.60
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  5:42.33  37              P    30.66  1:04.54  1:38.90  2:14.22  2:49.55  3:24.65  3:59.52
                                                                       4:34.18  5:08.68
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  5:43.50  38              P    31.62  1:05.57  1:39.71  2:14.53  2:49.12  3:23.82  3:59.41
                                                                       4:34.39  5:09.77
BACON, RUTH           14 PC LADERA OAKS    5:44.87  39              P    30.96  1:04.40  1:38.77  2:14.01  2:49.05  3:24.19  3:59.40
                                                                       4:35.03  5:10.21
HILL, KRISTINA        14 PC SALINAS VALLE  5:46.01  40              P    30.91  1:04.63  1:39.57  2:14.48  2:49.45  3:25.12  4:00.52
                                                                       4:36.03  5:11.06
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM   5:47.49  41              P    31.40  1:05.42  1:40.15  2:15.23  2:50.71  3:26.42  4:02.17
                                                                       4:37.84  5:13.01
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK   5:47.53  42              P    03.12  1:04.87  1:39.49  2:14.37  2:49.94  3:25.33  4:01.28
                                                                       4:36.96  5:12.52
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S  5:54.66  43              P    04.65    30.10  1:38.66  2:15.88  2:52.71  3:29.77  4:06.74
                                                                       4:43.62  5:20.23

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:01.25   2    59.33 F1  P    30.62
                                                                    F    29.90
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:01.07   1  1:00.17 F2  P    29.85
                                                                    F    29.48
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:02.14   6  1:00.88 F3  P    30.50
                                                                    F    29.88
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.45   3  1:01.35 F4  P    29.93
                                                                    F    29.96
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  1:01.74   4  1:02.01 F5  P    30.75
                                                                    F    30.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:01.84   5  1:02.51 F6  P    30.54
                                                                    F    30.73
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.30   7  1:02.57 F7  P    30.66
                                                                    F    30.68
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:03.15   8  1:04.34 F8  P    31.19
                                                                    F    31.16

PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:03.94  13  1:02.50 C1  P    30.88
                                                                    F    30.96
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  1:03.40  10  1:02.66 C2  P    31.40
                                                                    F    30.97
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:03.33   9  1:03.21 C3  P    31.34
                                                                    F    30.39
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  1:04.10  15  1:03.40 C4  P    31.28
                                                                    F    31.08
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  1:04.55  17  1:04.32 C5  P    31.15
                                                                    F    30.62
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:03.86  12  1:04.73 C6  P    31.45
                                                                    F    31.62
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:03.59  11  1:04.84 C7  P    31.22
                                                                    F    31.54
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  1:04.09  14  1:07.28 C8  P    31.41
                                                                    F    32.74

BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:01.07   1              P    29.85
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:01.25   2              P    30.62
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.45   3              P    29.93
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  1:01.74   4              P    30.75
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:01.84   5              P    30.54
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:02.14   6              P    30.50
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.30   7              P    30.66
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:03.15   8              P    31.19
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:03.33   9              P    31.34
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  1:03.40  10              P    31.40
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:03.59  11              P    31.22
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:03.86  12              P    31.45
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:03.94  13              P    30.88
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  1:04.09  14              P    31.41
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  1:04.10  15              P    31.28
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  1:04.49  16              P    32.12
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  1:04.55  17              P    31.15
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  1:04.62  18              P    31.81
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:04.69  19              P    31.62
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:04.94  20              P    31.28
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  1:05.10  21              P    31.82
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  1:05.30  22              P    32.08
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S  1:05.38  23              P    32.39
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S  1:05.60  24              P    31.68
JAKE, GABBY           14 PC MONTEREY BAY   1:05.64  25              P    25.94
SIMPSON, CARA         13 PC SILICON VALLE  1:05.69  26              P    31.48
YUNG, ANITA           13 PC UNATTACHED PA  1:05.78  27              P    31.88
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI  1:06.18  28              P    31.79
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  1:06.27  29              P    32.32
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL  1:06.30  30              P    32.73
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S  1:06.31  31              P    32.26
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:06.40  32              P    32.44
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  1:06.53  33              P    32.92
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  1:06.61  34              P    33.11
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT   1:06.66  35              P    32.12
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  1:06.71  36              P    32.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  1:06.73  37              P    33.31
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM   1:06.79  38              P    32.49
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:06.88  39              P    33.27
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  1:06.92  40              P    32.96
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   1:07.15  41              P    33.02
LAW, NICOLE           14 PC DALY CITY DOL  1:07.18  42              P    33.07
PLOTT, MELANIE        13 PC OSPREY AQUATI  1:07.28  43              P    32.66
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI  1:07.33  44              P    33.07
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.93  45              P    32.96
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:08.34  46              P    33.60
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  1:08.57  47              P    33.93
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  1:08.74  48              P    33.28
KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI  1:08.84  49              P    34.41
BRADSHAW, NORA        13 PC SAN RAMON LIV  1:08.96  50              P    33.98
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  1:09.00  51              P    34.11
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST  1:09.03  52              P    33.42
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:09.10  53              P    33.90
CANONICA, KANDIS      13 PC BURLINGAME AQ  1:09.14  54              P    34.99
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM  1:09.36  55              P    34.24
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:09.37  56              P    33.43
NELSON, ELISE         14 PC NAPA VALLEY S  1:09.44  57              P    33.91
FISH, JULIA           13 PC STANFORD COVI  1:09.94  58              P    33.85
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  1:10.02  59              P    24.76
SHORT, SANDRA         14 PC NORTH BAY AQU  1:10.07  60              P    33.26
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  1:10.11  61              P    34.05
SEELOS, BECKY         14 PC STANFORD COVI  1:10.31  62              P    34.18
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  1:10.59  64              P    34.35
ZUO, LOUISA           13 PC UNATTACHED PA  1:10.59  63              P    34.53
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT  1:10.94  65              P    34.86
TUPY, NATALIA         14 PC LOS ALTOS/MTN  1:11.65  66              P    34.31
SMITH, HAILEY         13 PC STANFORD COVI  1:11.76  67              P    35.15
ELLIOTT, JACQUELINE T 14 PC TERRAPINS SWI  1:12.21  68              P    35.10
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA   1:12.27  69              P    35.44
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI  1:12.48  70              P    35.61
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI  1:13.61  71              P    35.15
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  1:13.74  72              P    36.24
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.12  73              P    36.09

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
   SECTIONAL   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:13.66   4  2:08.02 F1  P    31.54  1:05.31  1:39.64
                                                                    F    30.81  1:02.65  1:35.03
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:11.01   1  2:11.23 F2  P    31.45  1:04.44  1:37.73
                                                                    F    31.50  1:04.63  1:38.08
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:12.63   3  2:11.92 F3  P    31.61  1:05.13  1:39.04
                                                                    F    31.53  1:04.54  1:37.98
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:14.51   7  2:12.36 F4  P    31.24  1:05.26  1:40.67
                                                                    F    31.10  1:04.88  1:39.11
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  2:11.61   2  2:12.38 F5  P    30.09  1:02.66  1:36.76
                                                                    F    30.51  1:03.30  1:37.82
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  2:13.91   5  2:13.36 F6  P    32.05  1:06.06  1:40.18
                                                                    F    31.30  1:04.80  1:38.87
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:14.32   6  2:14.91 F7  P    32.14  1:06.22  1:40.18
                                                                    F    32.77  1:06.37  1:40.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  2:14.67   8  2:15.65 F8  P    32.17  1:06.03  1:40.50
                                                                    F    32.89  1:07.24  1:41.84

URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  2:15.01   9  2:14.40 C1  P    31.77  1:06.24  1:41.48
                                                                    F    31.66  1:05.90  1:40.66
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:15.95  10  2:15.26 C2  P    32.08  1:06.24  1:41.49
                                                                    F    32.60  1:06.92  1:41.48
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   2:16.45  12  2:15.35 C3  P    31.84  1:07.16  1:42.39
                                                                    F    32.04  1:06.31  1:41.34
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:16.31  11  2:16.28 C4  P    32.58  1:06.70  1:41.45
                                                                    F    32.53  1:06.77  1:41.76
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.57  13  2:17.16 C5  P    32.91  1:07.13  1:42.19
                                                                    F    33.09  1:07.75  1:42.73
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:17.90  14  2:20.03 C6  P    32.73  1:07.69  1:42.65
                                                                    F    33.13  1:07.74  1:43.81
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  2:18.66  15  2:20.52 C7  P    32.99  1:07.81  1:43.64
                                                                    F    33.26  1:08.62  1:44.87
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  2:19.27  17  2:22.48 C8  P    32.76  1:07.50  1:43.18
                                                                    F    33.08  1:08.23  1:45.06

DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:11.01   1              P    31.45  1:04.44  1:37.73
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  2:11.61   2              P    30.09  1:02.66  1:36.76
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:12.63   3              P    31.61  1:05.13  1:39.04
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:13.66   4              P    31.54  1:05.31  1:39.64
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  2:13.91   5              P    32.05  1:06.06  1:40.18
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  2:14.32   6              P    32.14  1:06.22  1:40.18
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:14.51   7              P    31.24  1:05.26  1:40.67
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  2:14.67   8              P    32.17  1:06.03  1:40.50
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  2:15.01   9              P    31.77  1:06.24  1:41.48
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:15.95  10              P    32.08  1:06.24  1:41.49
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:16.31  11              P    32.58  1:06.70  1:41.45
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   2:16.45  12              P    31.84  1:07.16  1:42.39
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.57  13              P    32.91  1:07.13  1:42.19
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:17.90  14              P    32.73  1:07.69  1:42.65
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  2:18.66  15              P    32.99  1:07.81  1:43.64
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE  2:18.96  16              P    33.97  1:09.51  1:45.14
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  2:19.27  17              P    32.76  1:07.50  1:43.18
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:19.53  18              P    32.00  1:06.31  1:42.60
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:20.58  19              P    32.40  1:07.44  1:43.83
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  2:21.39  20              P    34.07  1:09.59  1:45.64
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  2:21.43  21              P    33.90  1:09.96  1:46.08
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:22.20  22              P    33.65  1:09.50  1:46.10
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S  2:22.60  23              P    34.34  1:10.18  1:46.41
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  2:22.62  24              P    33.32  1:09.26  1:46.18
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  2:23.15  25              P    33.94  1:10.40  1:47.33
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM   2:23.20  26              P    34.25  1:10.67  1:47.28
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:23.28  27              P    33.73  1:10.16  1:46.86
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:24.18  28              P    34.44  1:10.59  1:47.49
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:25.33  29              P    34.92  1:11.58  1:48.65
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM  2:25.72  30              P    34.99  1:11.62  1:48.94
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:25.74  31              P    33.67  1:10.61  1:48.75
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  2:26.00  32              P    34.35  1:11.34  1:48.73
KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI  2:26.28  33              P    36.05  1:13.70  1:50.82
BAUER, COURTNEY       14 PC EAST BAY BAT   2:27.44  34              P    32.80  1:09.34  1:48.20
SMITH, HAILEY         13 PC STANFORD COVI  2:28.19  35              P    35.08  1:12.08  1:50.04
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM   2:28.34  36              P    34.48  1:10.84  1:49.69
BLIVEN, DEVIN         14 PC SOUTH VALLEY   2:29.25  37              P    35.22  1:13.52  1:52.57
CANONICA, KANDIS      13 PC BURLINGAME AQ  2:30.33  38              P    36.48  1:14.79  1:54.12
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:31.43  39              P    35.71  1:14.24  1:53.02
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA   2:37.01  40              P    36.66  1:16.28  1:57.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    35.06  1:11.83  1:48.83
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    31.88  1:05.31  1:40.13

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:08.24   1  1:07.61 F1  P    32.66
                                                                    F    32.16
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:08.57   2  1:07.64 F2  P    32.78
                                                                    F    32.14
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  1:08.97   3  1:08.42 F3  P    32.84
                                                                    F    32.69
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:09.58   4  1:09.99 F4  P    33.28
                                                                    F    33.05
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  1:10.47   5  1:10.28 F5  P    33.04
                                                                    F    33.01
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.48   6  1:10.63 F6  P    33.86
                                                                    F    34.21
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:10.85   8  1:10.64 F7  P    33.59
                                                                    F    33.40
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:10.79   7  1:12.44 F8  P    33.05
                                                                    F    33.62

STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  1:11.25   9  1:10.88 C1  P    34.04
                                                                    F    33.88
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   1:11.41  10  1:11.27 C2  P    33.34
                                                                    F    33.01
CHIA, JUSTINE         13 PC WALNUT CREEK   1:11.74  11  1:12.27 C3  P    33.82
                                                                    F    33.89
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   1:12.29  13  1:12.70 C4  P    33.98
                                                                    F    34.50
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  1:13.45  17  1:13.20 C5  P    35.27
                                                                    F    35.60
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:12.29  14  1:13.85 C6  P    33.82
                                                                    F    34.79
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  1:13.16  15  1:14.45 C7  P    34.60
                                                                    F    35.36
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    1:13.37  16  1:14.84 C8  P    35.11
                                                                    F    35.60

LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  1:08.24   1              P    32.66
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:08.57   2              P    32.78
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  1:08.97   3              P    32.84
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  1:09.58   4              P    33.28
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  1:10.47   5              P    33.04
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:10.48   6              P    33.86
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  1:10.79   7              P    33.05
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  1:10.85   8              P    33.59
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  1:11.25   9              P    34.04
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   1:11.41  10              P    33.34
CHIA, JUSTINE         13 PC WALNUT CREEK   1:11.74  11              P    33.82
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:11.89  12              P    34.62
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:12.29  14              P    33.82
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   1:12.29  13              P    33.98
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  1:13.16  15              P    34.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    1:13.37  16              P    35.11
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  1:13.45  17              P    35.27
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  1:13.52  18              P    34.25
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  1:13.64  19              P    34.94
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  1:13.83  21              P    34.54
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  1:13.83  20              P    35.17
MARIUCCI, WHITNEY     14 PC PENINSULA COV  1:13.97  22              P    34.89
BURMEISTER, MEGAN     13 PC LADERA OAKS    1:14.43  23              P    35.55
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  1:14.45  24              P    36.06
WILK, JO              13 PC FREMONT AREA   1:14.64  25              P    35.30
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  1:14.74  26              P    35.92
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  1:14.85  27              P    35.01
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  1:15.04  28              P    03.26
CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK   1:15.10  29              P    35.14
BALLIN, MAXINE        13 PC BARRACUDA AQU  1:15.65  30              P    36.37
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  1:15.80  31              P    36.45
DELLE CESE, FRANCESCA 13 PC ALA GATORS     1:16.04  32              P    35.86
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  1:16.28  33              P    36.09
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  1:16.36  34              P    36.26
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  1:16.62  35              P    03.42
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST  1:16.69  36              P    03.45
MARSHALL, HANNAH      14 PC ALA GATORS     1:16.71  37              P    36.57
KREMER, DONNA         14 PC LADERA OAKS    1:16.82  38              P    04.00
MERRITT, ALLISON      13 PC DEWING PARK    1:16.89  39              P    03.39
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK   1:16.93  40              P    36.71
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  1:16.98  41              P    37.36
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL  1:17.06  42              P    36.53
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  1:17.07  43              P    36.62
MILLER, MISSY         14 PC MORGAN HILL S  1:17.13  44              P    37.15
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  1:17.75  45              P    36.40
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  1:17.76  46              P    36.48
RIESS, TORI           14 PC WEST COAST AQ  1:18.72  47              P    37.39
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:19.78  48              P    37.20
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  1:19.91  49              P    37.06
MEADOWS, MEGAN        14 PC STANFORD COVI  1:20.06  50              P    38.17
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  1:20.32  51              P    38.54
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  1:20.78  52              P    38.41
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  1:22.67  53              P    39.13
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    31.25
BLIVEN, DEVIN         14 PC SOUTH VALLEY    DQUED                   P    38.65

                                                       S  W  I  M   O  F  F

BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU               1:11.96     F    33.63
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               1:12.44     F    34.73

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
   SECTIONAL   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:26.62   2  2:24.51 F1  P    33.81  1:10.63  1:48.38
                                                                    F    33.28  1:10.47  1:48.45
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:25.12   1  2:25.65 F2  P    33.70  1:11.11  1:48.25
                                                                    F    33.65  1:10.79  1:49.61
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:28.16   3  2:27.53 F3  P    32.90  1:09.97  1:48.22
                                                                    F    33.03  1:10.32  1:48.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:30.24   5  2:28.62 F4  P    35.27  1:13.14  1:52.04
                                                                    F    34.56  1:11.89  1:50.28
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:30.09   4  2:30.05 F5  P    34.98  1:12.19  1:50.76
                                                                    F    34.89  1:12.31  1:50.89
COMES, KELSEY         13 PC SAN RAMON LIV  2:32.91   8  2:31.33 F6  P    35.33  1:14.43  1:54.10
                                                                    F    34.84  1:13.85  1:52.48
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  2:31.07   6  2:31.57 F7  P    35.37  1:13.71  1:52.23
                                                                    F    34.30  1:12.83  1:52.27
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:31.57   7  2:31.81 F8  P    33.88  1:12.40  1:51.64
                                                                    F    31.82  1:08.40  1:50.31

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:34.21   9  2:27.61 C1  P    35.11  1:14.00  1:53.51
                                                                    F    34.10  1:11.77  1:49.93
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:35.03  11  2:33.49 C2  P    35.05  1:13.64  1:53.85
                                                                    F    34.52  1:13.55  1:53.37
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  2:36.83  18  2:34.97 C3  P    34.85  1:14.32  1:55.25
                                                                    F    35.66  1:15.56  1:55.27
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  2:36.37  17  2:35.94 C4  P    34.49  1:13.74  1:55.11
                                                                    F    34.76  1:14.26  1:55.08
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  2:36.28  15  2:36.55 C5  P    35.87  1:15.30  1:56.10
                                                                    F    35.91  1:15.87  1:56.09
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  2:35.76  13  2:36.80 C6  P    35.88  1:15.72  1:55.95
                                                                    F    35.26  1:15.20  1:56.24
BURMEISTER, MEGAN     13 PC LADERA OAKS    2:36.35  16  2:39.24 C7  P    35.89  1:15.91  1:56.41
                                                                    F    36.81  1:17.00  1:58.23
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   2:36.23  14  2:39.62 C8  P    34.13  1:14.17  1:55.41
                                                                    F    35.01  1:15.46  1:57.10

LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:25.12   1              P    33.70  1:11.11  1:48.25
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:26.62   2              P    33.81  1:10.63  1:48.38
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:28.16   3              P    32.90  1:09.97  1:48.22
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  2:30.09   4              P    34.98  1:12.19  1:50.76
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:30.24   5              P    35.27  1:13.14  1:52.04
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  2:31.07   6              P    35.37  1:13.71  1:52.23
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:31.57   7              P    33.88  1:12.40  1:51.64
COMES, KELSEY         13 PC SAN RAMON LIV  2:32.91   8              P    35.33  1:14.43  1:54.10
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:34.21   9              P    35.11  1:14.00  1:53.51
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  2:34.91  10              P    37.16  1:16.55  1:55.61
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:35.03  11              P    35.05  1:13.64  1:53.85
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:35.72  12              P    35.40  1:15.12  1:55.67
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  2:35.76  13              P    35.88  1:15.72  1:55.95
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK   2:36.23  14              P    34.13  1:14.17  1:55.41
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  2:36.28  15              P    35.87  1:15.30  1:56.10
BURMEISTER, MEGAN     13 PC LADERA OAKS    2:36.35  16              P    35.89  1:15.91  1:56.41
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  2:36.37  17              P    34.49  1:13.74  1:55.11
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  2:36.83  18              P    34.85  1:14.32  1:55.25
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  2:37.64  19              P    34.93  1:14.80  1:55.39
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  2:37.93  20              P    35.11  1:14.59  1:56.26
MARIUCCI, WHITNEY     14 PC PENINSULA COV  2:38.29  21              P    35.45  1:14.94  1:56.38
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:38.31  22              P    35.63  1:15.97  1:57.11
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:38.84  23              P    35.72  1:16.07  1:57.64
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  2:39.44  24              P    36.00  1:16.06  1:57.83
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  2:40.23  25              P    36.55  1:17.31  1:58.73
WILK, JO              13 PC FREMONT AREA   2:40.25  26              P    36.34  1:16.05  1:59.06
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:40.37  27              P    37.76  1:20.02  2:00.67
CHIA, JUSTINE         13 PC WALNUT CREEK   2:40.72  28              P    35.38  1:15.21  1:57.23
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  2:40.83  29              P    35.77  1:17.23  1:59.26
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S  2:40.96  30              P    37.35  1:18.33  1:59.80
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  2:41.00  31              P    36.53  1:17.14  1:59.10
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:42.07  32              P    34.59  1:16.08  1:58.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CURRAN, EBEY          14 PC WALNUT CREEK   2:42.58  33              P    36.46  1:17.15  1:58.79
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA  2:42.80  34              P    37.03  1:17.79  1:59.73
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  2:43.38  35              P    37.75  1:19.43  2:01.20
BALLIN, MAXINE        13 PC BARRACUDA AQU  2:43.76  36              P    35.90  1:17.38  2:01.24
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  2:44.00  37              P    36.83  1:18.76  2:01.90
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  2:44.17  38              P    37.04  1:18.39  2:01.32
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:44.30  39              P    38.49  1:20.14  2:02.35
SANDBERG, LINDSAY     14 PC ORINDA AQUATI  2:44.58  40              P    37.10  1:17.97  2:00.52
MILLER, MISSY         14 PC MORGAN HILL S  2:44.81  41              P    37.54  1:19.22  2:02.15
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  2:45.04  42              P    38.43  1:20.43  2:03.41
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  2:45.65  43              P    37.23  1:19.10  2:02.30
MCBROOM, TIFFANY      14 PC TIGER AQUATIC  2:45.86  44              P    38.45  1:20.74  2:03.25
MARSHALL, HANNAH      14 PC ALA GATORS     2:46.10  45              P    36.80  1:18.42  2:01.41
MCALLISTER, AMBER     14 PC PACIFIC COAST  2:46.29  46              P    36.74  1:18.42  2:01.94
RIESS, TORI           14 PC WEST COAST AQ  2:46.53  47              P    37.63  1:19.70  2:03.04
SHIMIZU, YOSHIKO      14 PC LYNBROOK AQUA  2:46.84  48              P    38.31  1:20.95  2:03.79
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  2:47.06  49              P    38.38  1:21.75  2:04.13
LEIPPER, KATHERINE    14 PC PIEDMONT SWIM  2:47.15  50              P    38.56  1:20.95  2:04.26
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI  2:47.20  51              P    37.53  1:20.09  2:04.30
GONZALES, CAILEE      13 PC MONTEREY BAY   2:47.63  52              P    37.16  1:18.75  2:03.01
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  2:48.30  53              P    38.30  1:21.01  2:05.30
BERGIS, CHRISTINA     13 PC CAMPBELL WAVE  2:48.37  54              P    39.25  1:22.16  2:04.68
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  2:49.12  55              P    38.90  1:21.49  2:04.88
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S  2:49.32  56              P    37.53  1:20.42  2:04.79
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  2:50.16  57              P    39.45  1:22.86  2:06.45
MEADOWS, MEGAN        14 PC STANFORD COVI  2:50.26  58              P    38.95  1:22.48  2:06.68
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  2:50.30  59              P    39.56  1:23.86  2:07.85
LAW, NICOLE           14 PC DALY CITY DOL  2:51.17  60              P    39.40  1:22.15  2:07.71
CARAPINHA, CHRISTINA  13 PC WEST COAST AQ  2:51.53  61              P    38.34  1:21.75  2:06.80
WAINESS, BECCA        14 PC PIEDMONT SWIM  2:52.64  62              P    38.98  1:22.86  2:07.42
BEAUDREAU, MICHELLE   13 PC BURLINGAME AQ  2:56.18  63              P    38.62  1:22.79  2:09.05
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI    59.67   2    59.84 F1  P    28.40
                                                                    F    28.16
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE  1:00.96   5  1:00.26 F2  P    28.43
                                                                    F    28.40
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI    59.80   3  1:00.28 F3  P    27.68
                                                                    F    27.95
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:01.48   8  1:00.52 F4  P    29.43
                                                                    F    28.86
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:00.70   4  1:00.76 F5  P    28.39
                                                                    F    28.35
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:01.17   6  1:00.84 F6  P    29.13
                                                                    F    28.76
SHEPPARD, J.C.        14 PC NORTH BAY AQU  1:01.59  11  1:02.25 F7  P    29.06
                                                                    F    29.07
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:01.54  10  1:02.45 F8  P    28.53
                                                                    F    28.93

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:01.72  15  1:00.75 C1  P    29.18
                                                                    F    29.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.69  14  1:01.06 C2  P    29.21
                                                                    F    28.83
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.65  13  1:01.48 C3  P    29.11
                                                                    F    29.33
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:02.47  18  1:01.72 C4  P    29.37
                                                                    F    28.77
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.42  17  1:02.85 C5  P    28.82
                                                                    F    29.20
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:01.63  12  1:04.38 C6  P    29.22
                                                                    F    30.56
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  1:02.65  19          C   P    28.93
WILSEY, SHANNON       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.70  20          C   P    28.55

SIMS, AMANDA          13 PC SANTA ROSA NE    57.72   1              P    26.82
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI    59.67   2              P    28.40
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI    59.80   3              P    27.68
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:00.70   4              P    28.39
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE  1:00.96   5              P    28.43
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:01.17   6              P    29.13
BIERWITH, KIM         14 PC WALNUT CREEK   1:01.30   7              P    27.77
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  1:01.48   8              P    29.43
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S  1:01.53   9              P    29.33
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  1:01.54  10              P    28.53
SHEPPARD, J.C.        14 PC NORTH BAY AQU  1:01.59  11              P    29.06
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   1:01.63  12              P    29.22
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.65  13              P    29.11
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:01.69  14              P    29.21
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  1:01.72  15              P    29.18
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  1:02.10  16              P    29.06
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.42  17              P    28.82
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  1:02.47  18              P    29.37
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:03.09  21              P    29.34
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  1:03.64  22              P    29.61
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  1:03.67  23              P    29.31
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   1:03.71  24              P    30.25
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  1:03.75  25              P    29.70
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  1:03.89  26              P    29.73
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  1:04.17  27              P    30.13
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   1:04.21  28              P    30.25
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI  1:04.28  29              P    29.65
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  1:04.30  30              P    30.40
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  1:04.32  31              P    29.02
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  1:04.53  32              P    29.63
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   1:04.90  33              P    30.04
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  1:05.44  34              P    30.41
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  1:05.51  35              P    30.31
LEIPPER, KATHERINE    14 PC PIEDMONT SWIM  1:05.94  36              P    31.41
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  1:06.06  37              P    30.92
NELSON, KATEY         14 PC SANTA ROSA NE  1:06.14  38              P    30.78
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI  1:06.23  39              P    30.33
REVELS, TINA          14 PC OSPREY AQUATI  1:06.24  40              P    30.30
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK   1:06.35  41              P    31.28
FRANCIS, LAUREN       14 PC ORINDA AQUATI  1:06.36  42              P    30.99
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:06.49  44              P    30.48
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST  1:06.49  43              P    31.24
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  1:06.65  45              P    31.83
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  1:06.95  46              P    30.77
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  1:06.97  47              P    30.90
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  1:07.02  48              P    30.76
JAKE, GABBY           14 PC MONTEREY BAY   1:07.54  49              P    30.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  1:07.65  50              P    32.26
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  1:07.66  51              P    32.04
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  1:07.71  52              P    31.43
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  1:07.78  53              P    31.63
LANGNER, BAILEY       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.87  54              P    32.33
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    1:08.26  55              P    32.22
SEELOS, BECKY         14 PC STANFORD COVI  1:08.50  56              P    32.20
MCBROOM, TIFFANY      14 PC TIGER AQUATIC  1:08.52  57              P    32.33
MILLER, MISSY         14 PC MORGAN HILL S  1:08.71  58              P    32.02
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI  1:09.42  59              P    31.45
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  1:09.56  60              P    32.69
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA   1:09.57  61              P    32.83
STITT, ELIZABETH      13 PC TERRAPINS SWI  1:10.42  62              P    32.21
ELLIS, CHELSEA        13 PC TERRAPINS SWI  1:11.46  63              P    33.64
ELLIOTT, JACQUELINE T 14 PC TERRAPINS SWI  1:14.87  64              P    33.53

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:12.65   1  2:10.27 F1  P    30.19  1:04.06  1:38.35
                                                                    F    29.62  1:02.83  1:36.92
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:14.57   3  2:12.89 F2  P    30.43  1:05.15  1:40.46
                                                                    F    30.20  1:03.64  1:38.05
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.03   6  2:13.03 F3  P    30.75  1:05.52  1:40.99
                                                                    F    30.09  1:03.95  1:38.25
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:14.47   2  2:14.70 F4  P    31.32  1:05.84  1:40.13
                                                                    F    30.49  1:03.99  1:39.02
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   2:15.62   5  2:16.25 F5  P    31.69  1:06.44  1:40.68
                                                                    F    31.74  1:06.19  1:40.82
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  2:14.71   4  2:17.76 F6  P    30.57  1:04.55  1:39.88
                                                                    F    30.66  1:04.86  1:41.73
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:17.62   7  2:19.46 F7  P    31.11  1:06.13  1:42.36
                                                                    F    31.15  1:06.92  1:43.14
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:18.12   8  2:20.36 F8  P    31.01  1:05.93  1:41.77
                                                                    F    31.76  1:07.00  1:43.39

BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:18.59   9  2:14.58 C1  P    30.24  1:04.84  1:42.11
                                                                    F    29.65  1:03.89  1:39.31
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:19.28  10  2:16.34 C2  P    30.79  1:05.30  1:41.78
                                                                    F    30.88  1:04.66  1:40.42
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  2:20.97  13  2:19.52 C3  P    32.06  1:07.56  1:44.11
                                                                    F    32.20  1:08.00  1:44.03
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:20.93  12  2:19.59 C4  P    30.87  1:05.90  1:42.72
                                                                    F    30.79  1:05.69  1:41.99
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:22.23  15  2:20.51 C5  P    32.38  1:09.09  1:46.16
                                                                    F    32.06  1:07.98  1:44.34
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:22.90  17  2:21.72 C6  P    32.19  1:08.49  1:45.74
                                                                    F    31.99  1:08.10  1:44.74
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  2:19.53  11  2:23.98 C7  P    31.92  1:07.03  1:43.37
                                                                    F    32.16  1:08.66  1:45.93
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK   2:22.90  16  2:25.13 C8  P    33.22  1:10.50  1:46.70
                                                                    F    32.60  1:10.31  1:48.50

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:12.65   1              P    30.19  1:04.06  1:38.35
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:14.47   2              P    31.32  1:05.84  1:40.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:14.57   3              P    30.43  1:05.15  1:40.46
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  2:14.71   4              P    30.57  1:04.55  1:39.88
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   2:15.62   5              P    31.69  1:06.44  1:40.68
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:16.03   6              P    30.75  1:05.52  1:40.99
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:17.62   7              P    31.11  1:06.13  1:42.36
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S  2:18.12   8              P    31.01  1:05.93  1:41.77
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:18.59   9              P    30.24  1:04.84  1:42.11
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:19.28  10              P    30.79  1:05.30  1:41.78
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  2:19.53  11              P    31.92  1:07.03  1:43.37
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:20.93  12              P    30.87  1:05.90  1:42.72
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  2:20.97  13              P    32.06  1:07.56  1:44.11
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:21.08  14              P    31.10  1:06.05  1:42.86
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:22.23  15              P    32.38  1:09.09  1:46.16
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:22.90  17              P    32.19  1:08.49  1:45.74
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK   2:22.90  16              P    33.22  1:10.50  1:46.70
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:23.10  18              P    31.45  1:07.57  1:45.12
HUANG, CHELSEA        14 PC KORET YOUTH S  2:23.48  19              P    30.53  1:06.11  1:44.12
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA  2:23.96  20              P    32.19  1:08.79  1:46.45
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   2:24.93  21              P    32.09  1:08.17  1:46.18
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  2:25.03  22              P    31.52  1:07.07  1:45.74
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   2:25.59  23              P    30.66  1:07.44  1:46.83
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:26.41  24              P    31.71  1:08.04  1:47.45
MCBROOM, TIFFANY      14 PC TIGER AQUATIC  2:27.09  25              P    31.73  1:08.43  1:47.49
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  2:27.31  26              P    33.26  1:10.40  1:48.74
SEELOS, BECKY         14 PC STANFORD COVI  2:28.31  27              P    32.53  1:09.90  1:49.09
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   2:30.65  28              P    33.22  1:10.22  1:49.96
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:31.31  29              P    31.57  1:08.46  1:49.17
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  2:32.35  30              P    34.67  1:13.45  1:52.97
LASS, KAITLYN         13 PC GILROY GATORS  2:32.81  31              P    32.26  1:10.38  1:51.54

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:11.88   1  2:07.33 F1  P    28.61  1:00.82  1:39.20
                                                                    F    28.67  1:00.54  1:37.75
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:12.53   3  2:12.12 F2  P    03.47  1:03.31  1:42.45
                                                                    F    29.38  1:03.82  1:42.70
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:14.72   5  2:13.21 F3  P    07.01  1:04.52  1:43.02
                                                                    F    29.51  1:04.91  1:42.47
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:12.41   2  2:13.68 F4  P    29.50  1:05.41  1:41.40
                                                                    F    29.52  1:04.81  1:42.78
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:13.96   4  2:15.34 F5  P    29.42  1:03.48  1:42.76
                                                                    F    29.51  1:03.81  1:43.79
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  2:17.53   8  2:16.33 F6  P    29.30  1:06.51  1:46.29
                                                                    F    29.85  1:08.90  1:46.34
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  2:16.40   6  2:16.89 F7  P    29.38  1:05.27  1:46.43
                                                                    F    29.94  1:06.75  1:47.34
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:16.63   7  2:17.59 F8  P    04.95  1:02.27  1:44.95
                                                                    F    29.16  1:02.52  1:46.16

PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:18.12  11  2:16.08 C1  P    29.56  1:03.11  1:46.17
                                                                    F    29.90  1:03.91  1:45.19
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:18.20  12  2:16.40 C2  P    05.69  1:03.67  1:46.12
                                                                    F    29.90  1:04.11  1:45.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:18.76  15  2:17.72 C3  P    30.17  1:06.54  1:46.89
                                                                    F    30.65  1:07.82  1:46.57
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  2:18.72  14  2:17.93 C4  P    29.80  1:05.64  1:46.47
                                                                    F    30.21  1:05.74  1:46.23
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:18.95  16  2:18.20 C5  P    30.05  1:05.65  1:46.23
                                                                    F    30.16  1:06.03  1:46.12
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  2:18.43  13  2:18.98 C6  P    29.44  1:04.73  1:47.75
                                                                    F    29.51  1:04.58  1:47.44
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  2:17.87  10  2:20.26 C7  P    06.20  1:06.53  1:45.13
                                                                    F    31.01  1:08.10  1:47.19
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:17.57   9  2:22.37 C8  P    28.59  1:01.93  1:45.46
                                                                    F    29.76  1:05.01  1:50.09

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  2:11.88   1              P    28.61  1:00.82  1:39.20
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   2:12.41   2              P    29.50  1:05.41  1:41.40
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  2:12.53   3              P    03.47  1:03.31  1:42.45
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  2:13.96   4              P    29.42  1:03.48  1:42.76
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  2:14.72   5              P    07.01  1:04.52  1:43.02
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  2:16.40   6              P    29.38  1:05.27  1:46.43
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  2:16.63   7              P    04.95  1:02.27  1:44.95
ISAACS, DORY          13 PC WEST COAST AQ  2:17.53   8              P    29.30  1:06.51  1:46.29
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI  2:17.57   9              P    28.59  1:01.93  1:45.46
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  2:17.87  10              P    06.20  1:06.53  1:45.13
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:18.12  11              P    29.56  1:03.11  1:46.17
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  2:18.20  12              P    05.69  1:03.67  1:46.12
MIDDLETON, REGINA     14 PC TERRAPINS SWI  2:18.43  13              P    29.44  1:04.73  1:47.75
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  2:18.72  14              P    29.80  1:05.64  1:46.47
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  2:18.76  15              P    30.17  1:06.54  1:46.89
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI  2:18.95  16              P    30.05  1:05.65  1:46.23
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  2:19.13  17              P    29.55  1:05.42  1:48.73
SCHRAKAMP, NIKI       14 PC ORINDA AQUATI  2:19.22  18              P    29.78  1:05.47  1:48.62
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE  2:19.32  19              P    29.27  1:05.62  1:48.73
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:19.37  20              P    30.11  1:06.22  1:46.74
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC   2:19.44  21              P    30.65  1:07.48  1:48.63
SKROPETA, KATHRYN     13 PC WALNUT CREEK   2:19.49  22              P    06.30  1:08.04  1:47.18
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  2:19.90  23              P    30.40  1:06.83  1:47.04
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  2:19.93  24              P    10.34  1:04.79  1:47.90
URE, KATIE            14 PC ORINDA AQUATI  2:19.95  25              P    29.16  1:03.45  1:47.11
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:20.11  26              P    30.39  1:06.02  1:48.33
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:20.61  27              P    05.19  1:08.12  1:47.05
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:21.24  28              P    30.95  1:07.53  1:48.29
PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC  2:21.38  29              P    30.44  1:05.83  1:49.15
SITTS, KAITLYN        13 PC STANFORD COVI  2:22.07  30              P    08.32  1:08.32  1:50.21
WULF, ASHLEY          14 PC ORINDA AQUATI  2:22.12  31              P    31.09  1:08.15  1:47.43
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  2:22.16  32              P    30.02  1:06.08  1:48.79
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  2:22.42  33              P    31.11  1:07.80  1:50.45
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  2:23.00  34              P    31.26  1:08.95  1:50.58
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA  2:23.07  35              P    05.16    31.85  1:08.73
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  2:23.19  36              P    05.66    31.57  1:09.73
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  2:23.34  37              P    31.60  1:09.60  1:50.33
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  2:23.40  38              P    04.92  1:07.31  1:49.68
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI  2:23.51  39              P    32.70  1:07.98  1:50.34
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:23.61  40              P    30.48  1:05.45  1:51.64
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  2:24.02  41              P    31.54  1:09.09  1:50.53
KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI  2:24.14  42              P    31.82  1:08.71  1:51.95
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  2:24.54  43              P    31.52  1:07.63  1:51.07
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK   2:25.66  44              P    31.94  1:10.58  1:52.68
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  2:25.68  45              P    32.58  1:10.72  1:51.73
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J  2:25.69  46              P    04.12    32.19  1:10.72
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM   2:25.93  47              P    06.19  1:08.32  1:52.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  2:26.10  48              P    31.52  1:10.17  1:52.51
CHOI, ERIN            13 PC PIEDMONT SWIM  2:26.34  49              P    03.20    31.81  1:08.56
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE  2:26.64  50              P    30.37  1:09.64  1:53.11
BLIVEN, DEVIN         14 PC SOUTH VALLEY   2:26.77  51              P    31.11  1:09.72  1:52.61
BRUSH, KATIE          14 PC NORTH BAY AQU  2:26.83  52              P    32.32  1:10.81  1:52.49
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    2:26.92  53              P    05.27    32.66  1:12.24
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV  2:27.24  54              P    03.76  1:08.99  1:52.75
MILLER, MISSY         14 PC MORGAN HILL S  2:27.40  55              P    08.26    32.51  1:11.42
BURMEISTER, MEGAN     13 PC LADERA OAKS    2:28.32  56              P    07.39  1:11.21  1:53.03
DUNN, SARAH           13 PC PACIFIC COAST  2:28.80  57              P    31.36  1:09.94  1:54.32
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:29.62  58              P    03.57    30.90  1:57.10
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  2:30.14  59              P    32.80  1:11.46  1:57.79
MILLSLAGLE, LAUREN    13 PC MISSION SAN J  2:30.41  60              P    33.85  1:12.73  1:57.10
MARSHALL, HANNAH      14 PC ALA GATORS     2:30.77  61              P    35.45  1:14.65  1:55.72
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S  2:31.21  62              P    33.66  1:09.48  1:57.24
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  2:31.55  63              P    33.04  1:13.52  1:55.96
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI  2:32.92  64              P    33.78  1:10.90  1:57.76
CARAPINHA, CHRISTINA  13 PC WEST COAST AQ  2:33.02  65              P    32.77  1:12.18  1:57.38
CANONICA, KANDIS      13 PC BURLINGAME AQ  2:33.03  66              P    03.35  1:11.04  1:58.88
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:33.08  67              P    35.07  1:14.77  1:58.37
MILLER, MELANIE       13 PC FREMONT AREA   2:35.04  68              P    03.04    31.47  1:58.98
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI   DQUED
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    12.06  1:06.71  1:49.58
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL   DQUED
SMITH, APRIL          13 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P    32.43  1:10.49  1:49.81
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    32.02  1:11.71  1:53.70
WOLF, ABBY            14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    05.51  1:10.86  1:53.51

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
   SECTIONAL   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  4:44.87   5  4:30.01 F1  P    29.99  1:04.61  1:38.84  2:13.77  2:54.22  3:35.80  4:10.83
                                                                    F    29.83  1:03.47  1:37.10  2:10.87  2:49.26  3:28.16  3:59.60
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  4:38.62   2  4:32.74 F2  P    30.44  1:04.19  1:41.14  2:17.10  2:55.61  3:35.64  4:08.15
                                                                    F    30.26  1:03.48  1:39.89  2:14.39  2:52.85  3:31.77  4:02.69
BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  4:36.73   1  4:34.33 F3  P    29.88  1:03.02  1:38.78  2:13.73  2:52.90  3:32.53  4:05.20
                                                                    F    29.99  1:03.48  1:38.99  2:14.18  2:53.22  3:32.08  4:04.02
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  4:41.62   3  4:42.30 F4  P    30.03  1:04.21  1:39.64  2:14.58  2:55.98  3:36.18  4:09.44
                                                                    F    30.05  1:04.50  1:40.88  2:16.26  2:57.11  3:37.56  4:10.55
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   4:44.63   4  4:44.16 F5  P    30.37  1:05.54  1:42.13  2:19.31  2:58.55  3:39.08  4:12.85
                                                                    F    31.18  1:06.45  1:43.50  2:20.21  2:59.52  3:39.62  4:12.83
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S  4:51.38   8  4:49.37 F6  P    31.29  1:06.75  1:44.44  2:21.15  3:03.63  3:46.10  4:18.97
                                                                    F    30.95  1:08.70  1:46.19  2:21.97  3:03.94  3:45.36  4:17.89
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  4:47.09   6  4:52.15 F7  P    29.77  1:06.02  1:42.66  2:18.77  3:01.16  3:43.58  4:15.46
                                                                    F    31.56  1:09.60  1:47.12  2:23.30  3:05.07  3:47.23  4:20.00
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  4:48.40   7  4:52.76 F8  P    29.56  1:04.03  1:39.15  2:13.47  2:58.17  3:43.60  4:16.27
                                                                    F    30.23  1:05.67  1:41.43  2:16.58  3:02.03  3:48.05  4:20.94

RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  4:52.65  12  4:48.68 C1  P    31.22  1:05.84  1:44.11  2:21.75  3:04.94  3:50.02  4:21.16
                                                                    F    30.75  1:05.17  1:43.55  2:20.73  3:04.49  3:48.22  4:19.27
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  4:51.45   9  4:48.92 C2  P    31.09  1:07.02  1:45.56  2:22.96  3:04.28  3:44.76  4:18.32
                                                                    F    32.04  1:07.40  1:45.82  2:24.02  3:05.59  3:45.69  4:18.20
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  4:51.47  10  4:50.94 C3  P    30.94  1:06.38  1:44.86  2:22.29  3:02.71  3:45.00  4:18.79
                                                                    F    31.07  1:06.78  1:45.41  2:23.74  3:04.58  3:45.65  4:18.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  4:51.64  11  4:51.51 C4  P    32.39  1:07.95  1:44.14  2:20.78  3:03.78  3:45.71  4:19.40
                                                                    F    31.68  1:08.23  1:45.57  2:22.72  3:04.79  3:46.09  4:19.56
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  4:53.31  14  4:56.72 C5  P    32.34  1:08.27  1:46.46  2:24.16  3:04.72  3:45.06  4:20.34
                                                                    F    32.15  1:08.81  1:47.68  2:25.78  3:06.90  3:48.12  4:23.02
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  4:57.25  19  4:56.84 C6  P    31.52  1:06.95  1:43.43  2:20.71  3:05.30  3:51.00  4:24.21
                                                                    F    31.49  1:06.54  1:44.04  2:22.51  3:05.47  3:49.55  4:24.12
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  4:55.03  16   DQUED  C   P    30.38  1:04.70  1:42.18  2:19.68  3:03.47  3:47.84  4:21.51
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  4:56.76  18   DQUED  C   P    31.35  1:07.43  1:46.44  2:25.09  3:06.67  3:49.77  4:23.67

BRIX, KATELYN         13 PC TERRAPINS SWI  4:36.73   1              P    29.88  1:03.02  1:38.78  2:13.73  2:52.90  3:32.53  4:05.20
MONSEES, COURTNEY     13 PC SANTA CLARA S  4:38.62   2              P    30.44  1:04.19  1:41.14  2:17.10  2:55.61  3:35.64  4:08.15
CURETON, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  4:41.62   3              P    30.03  1:04.21  1:39.64  2:14.58  2:55.98  3:36.18  4:09.44
LEWIS, KELSEY         13 PC WALNUT CREEK   4:44.63   4              P    30.37  1:05.54  1:42.13  2:19.31  2:58.55  3:39.08  4:12.85
WHITE, HEATHER        14 PC ORINDA AQUATI  4:44.87   5              P    29.99  1:04.61  1:38.84  2:13.77  2:54.22  3:35.80  4:10.83
WATSON, LINDSEY       13 PC ORINDA AQUATI  4:47.09   6              P    29.77  1:06.02  1:42.66  2:18.77  3:01.16  3:43.58  4:15.46
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI  4:48.40   7              P    29.56  1:04.03  1:39.15  2:13.47  2:58.17  3:43.60  4:16.27
JUCHAU, AMANDA        14 PC NAPA VALLEY S  4:51.38   8              P    31.29  1:06.75  1:44.44  2:21.15  3:03.63  3:46.10  4:18.97
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S  4:51.45   9              P    31.09  1:07.02  1:45.56  2:22.96  3:04.28  3:44.76  4:18.32
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI  4:51.47  10              P    30.94  1:06.38  1:44.86  2:22.29  3:02.71  3:45.00  4:18.79
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI  4:51.64  11              P    32.39  1:07.95  1:44.14  2:20.78  3:03.78  3:45.71  4:19.40
RACHFORD, SHANNON     14 PC SILICON VALLE  4:52.65  12              P    31.22  1:05.84  1:44.11  2:21.75  3:04.94  3:50.02  4:21.16
BURTON, SIERRA        13 PC SALINAS VALLE  4:53.21  13              P    31.03  1:07.45  1:47.40  2:25.75  3:07.37  3:49.85  4:22.26
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI  4:53.31  14              P    32.34  1:08.27  1:46.46  2:24.16  3:04.72  3:45.06  4:20.34
GARCIA, ERIN          14 PC WEST COAST AQ  4:53.94  15              P    31.07  1:07.29  1:45.37  2:22.54  3:05.31  3:48.07  4:21.92
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  4:55.03  16              P    30.38  1:04.70  1:42.18  2:19.68  3:03.47  3:47.84  4:21.51
JORDAN, LEXIE         13 PC NORTH BAY AQU  4:55.08  17              P    30.24  1:05.42  1:42.58  2:18.98  3:04.73  3:49.71  4:22.57
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  4:56.76  18              P    31.35  1:07.43  1:46.44  2:25.09  3:06.67  3:49.77  4:23.67
LEUNG, JANICE         14 PC OTTER SWIM CL  4:57.25  19              P    31.52  1:06.95  1:43.43  2:20.71  3:05.30  3:51.00  4:24.21
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  4:57.59  20              P    30.81  1:05.93  1:44.04  2:21.62  3:04.49  3:47.71  4:23.20
POWER, KYLA           14 PC OSPREY AQUATI  4:57.87  21              P    30.18  1:05.96  1:43.23  2:20.88  3:06.03  3:51.01  4:24.79
KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI  4:58.17  22              P    31.81  1:08.76  1:47.14  2:24.79  3:08.74  3:53.50  4:27.06
LEE, SYLVIE           14 PC TERRAPINS SWI  5:00.17  23              P    31.12  1:06.94  1:46.60  2:25.18  3:08.01  3:51.79  4:26.52
ESTRADA, MICHELLE     13 PC ORINDA AQUATI  5:00.91  24              P    31.69  1:08.79  1:47.58  2:26.08  3:08.52  3:51.17  4:26.39
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK   5:01.00  25              P    32.89  1:10.41  1:50.38  2:29.71  3:10.77  3:53.45  4:27.43
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  5:01.60  26              P    31.12  1:07.94  1:47.43  2:25.99  3:09.76  3:54.04  4:28.13
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  5:01.79  27              P    32.00  1:08.77  1:48.09  2:27.45  3:09.54  3:53.10  4:27.85
MADRIGAL, AMANDA      13 PC TERRAPINS SWI  5:01.98  28              P    33.06  1:10.22  1:49.36  2:27.60  3:10.10  3:53.64  4:28.38
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S  5:02.42  29              P    31.45  1:08.54  1:48.71  2:27.32  3:09.91  3:54.07  4:28.64
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   5:02.72  30              P    31.37  1:07.84  1:47.70  2:26.07  3:07.89  3:50.05  4:28.40
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS    5:02.77  31              P    32.38  1:09.08  1:49.87  2:30.08  3:11.63  3:53.55  4:29.15
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  5:03.40  32              P    32.30  1:10.28  1:51.25  2:29.62  3:10.77  3:52.75  4:29.01
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  5:04.17  33              P    31.86  1:08.42  1:46.71  2:24.55  3:06.14  3:49.02  4:26.52
HADSELL, STEPHANIE    13 PC TERRAPINS SWI  5:04.34  34              P    31.70  1:10.22  1:48.94  2:27.58  3:09.88  3:53.78  4:29.93
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA  5:06.59  35              P    32.23  1:08.92  1:49.01  2:28.41  3:12.40  3:57.49  4:32.69
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  5:06.99  36              P    03.91    32.00  1:49.75  2:28.79  3:13.90  3:59.04  4:34.10
CORWIN, CAITLIN       13 PC NAPA VALLEY S  5:08.11  37              P    32.16  1:08.30  1:48.19  2:25.03  3:10.49  3:55.82  4:33.56
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK   5:08.15  38              P    03.48    33.36  1:50.92  2:30.34  3:14.97  4:00.00  4:34.83
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  5:09.94  39              P    31.27  1:07.50  1:47.94  2:27.83  3:15.64  4:04.29  4:37.18
FEDRICK, AILEEN       14 PC TWIN VALLEY A  5:09.96  40              P    33.34  1:12.94  1:50.57  2:27.79  3:13.35  3:58.48  4:33.44
LAW, NICOLE           14 PC DALY CITY DOL  5:10.18  41              P    35.08  1:16.92  1:55.90  2:34.50  3:18.91  4:02.88  4:37.12
BURMEISTER, MEGAN     13 PC LADERA OAKS    5:11.58  42              P    34.34  1:15.19  1:56.65  2:36.46  3:19.32  4:02.07  4:37.62
MILLER, MISSY         14 PC MORGAN HILL S  5:12.62  43              P    32.71  1:10.80  1:50.83  2:29.85  3:14.61  4:00.19  4:36.91
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT  5:12.71  44              P    33.69  1:11.96  1:52.44  2:32.06  3:18.31  4:05.27  4:39.07
YEUNG, DAPHNE         13 PC UNATTACHED PA  5:18.28  45              P    34.31  1:17.58  1:57.27  2:36.15  3:20.98  4:06.13  4:42.35
CARAPINHA, CHRISTINA  13 PC WEST COAST AQ  5:22.78  46              P    32.55  1:10.04  1:51.61  2:32.16  3:19.87  4:07.54  4:45.46
WEI, JENNY            14 PC LYNBROOK AQUA  5:29.32  47              P    03.24    34.19  1:58.16  2:40.24  3:27.19  4:15.24  4:53.04
HILL, KRISTINA        14 PC SALINAS VALLE   DQUED                   P    32.49  1:10.90  1:52.74  2:33.64  3:21.39  4:09.99  4:45.93
JAQUEZ, LISA          14 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    31.79  1:06.61  1:44.51  2:21.69  3:03.68  3:45.60  4:17.26
MCBROOM, TIFFANY      14 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P    31.94  1:08.70  1:47.33  2:25.74  3:10.26  3:54.55  4:29.47
NELSON, MEGAN         14 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    31.90  1:08.59  1:51.46  2:33.71  3:19.13  4:06.01  4:42.37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENGILLY, ASHLEY      13 PC TIGER AQUATIC   DQUED                   P    30.36  1:05.54  1:43.68  2:21.40  3:05.39  3:51.63  4:25.77

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL  10:01.09
   SECTIONAL  10:58.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI              10:55.79   1      30.10  1:02.51  1:35.40  2:08.42  2:40.94  3:13.45  3:46.84
                                                                       4:19.88  4:53.36  5:26.63  6:00.21  6:33.12  7:06.27  7:39.84
                                                                       8:13.15  8:45.92  9:19.08  9:51.89 10:24.27
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI              11:00.77   2      30.64  1:03.55  1:36.48  2:09.03  2:41.92  3:14.89  3:48.15
                                                                       4:21.32  4:54.92  5:28.08  6:01.59  6:35.07  7:08.48  7:41.56
                                                                       8:15.13  8:48.57  9:21.82  9:55.01 10:28.61
KUCERA, HEIDI         14 PC SANTA CLARA S              11:04.64   3      31.13  1:04.20  1:37.30  2:10.74  2:43.91  3:17.17  3:50.69
                                                                       4:23.70  4:57.31  5:31.05  6:04.43  6:37.74  7:11.35  7:45.07
                                                                       8:18.57  8:52.31  9:25.73  9:59.37 10:33.08
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S              11:05.22   4      30.14  1:02.77  1:35.75  2:08.80  2:42.33  3:14.45  3:47.48
                                                                       4:21.13  4:54.51  5:28.13  6:01.63  6:35.59  7:09.89  7:43.56
                                                                       8:17.54  8:51.43  9:25.25  9:59.01 10:32.61
TEERIKORPI, ONA       13 PC TERRAPINS SWI              11:08.63   5      30.37  1:03.84  1:37.26  2:11.01  2:44.99  3:18.60  3:51.92
                                                                       4:25.68  4:59.99  5:33.98  6:07.80  6:41.97  7:17.23  7:50.31
                                                                       8:24.18  8:58.31  9:31.21 10:04.27 10:37.02
YOSHIWARA, CAROLE     14 PC WALNUT CREEK               11:09.29   6      30.71  1:03.77  1:37.31  2:11.32  2:45.41  3:19.45  3:53.69
                                                                       4:27.80  5:02.10  5:36.38  6:10.45  6:44.94  7:18.86  7:52.65
                                                                       8:26.12  8:59.10  9:32.05 10:04.67 10:37.38
CAMBURN, MICHELLE     13 PC STANFORD COVI              11:15.70   7      30.89  1:04.65  1:38.07  2:11.72  2:45.33  3:19.00  3:52.85
                                                                       4:26.85  5:00.65  5:34.65  6:08.77  6:43.45  7:18.02  7:52.40
                                                                       8:26.79  9:01.05  9:35.41 10:09.82 10:43.66
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI              11:16.81   8      30.57  1:04.04  1:38.20  2:12.45  2:46.47  3:20.58  3:54.91
                                                                       4:28.91  5:02.95  5:37.44  6:11.50  6:45.43  7:19.55  7:53.48
                                                                       8:27.50  9:01.85  9:35.76 10:09.87 10:43.69
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU              11:16.86   9      31.45  1:05.57  1:39.14  2:13.12  2:47.37  3:21.71  3:55.94
                                                                       4:30.04  5:04.24  5:38.42  6:12.97  6:47.08  7:21.55  7:56.02
                                                                       8:30.40  9:04.43  9:38.38 10:11.44 10:44.62
LAMB, JENNIFER        12 PC SAN RAMON LIV              11:17.09  10      31.41  1:05.53  1:39.59  2:13.90  2:48.09  3:21.77  3:55.73
                                                                       4:29.93  5:03.82  5:37.88  6:12.31  6:46.25  7:20.51  7:54.24
                                                                       8:28.86  9:03.14  9:37.16 10:11.70 10:45.48
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA              11:22.09  11      03.38  1:04.81  1:38.50  2:12.28  2:46.61  3:20.66  3:54.96
                                                                       4:29.43  5:03.77  5:38.56  6:12.78  6:47.34  7:21.87  7:56.44
                                                                       8:30.99  9:05.37  9:40.10 10:14.82 10:49.24
JOVINO, KATHRYN       14 PC VALLEJO AQUAT              11:22.78  12      30.82  1:04.55  1:38.61  2:13.39  2:47.22  3:21.35  3:55.57
                                                                       4:29.89  5:04.43  5:38.81  6:13.14  6:47.41  7:22.03  7:56.64
                                                                       8:31.01  9:05.55  9:40.31 10:15.01 10:49.27
EATON, DI             14 PC STANFORD COVI              11:24.11  13      04.98  1:04.23  1:37.80  2:11.48  2:45.44  3:19.50  3:53.48
                                                                       4:27.77  5:01.89  5:36.03  6:10.82  6:45.32  7:20.04  7:55.18
                                                                       8:29.90  9:05.25  9:40.07 10:15.03 10:50.19
SCHONBORN, LINDSAY    14 PC ORINDA AQUATI              11:28.28  14      30.92  1:04.85  1:39.74  2:14.30  2:49.15  3:24.35  3:59.56
                                                                       4:34.55  5:09.77  5:44.77  6:19.61  6:53.93  7:28.82  8:03.65
                                                                       8:38.71  9:12.91  9:47.02 10:21.44 10:55.90
MESSER, CHRISTINA     12 PC SANTA ROSA NE              11:28.41  15      30.73  1:04.62  1:38.21  2:12.70  2:47.32  3:21.39  3:55.51
                                                                       4:29.58  5:04.07  5:39.18  6:14.22  6:49.44  7:24.39  7:59.78
                                                                       8:35.47  9:10.60  9:46.03 10:20.65 10:55.26
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK               11:30.79  16      05.80  1:06.55  1:41.40  2:16.40  2:51.54  3:25.88  4:01.17
                                                                       4:36.56  5:11.50  5:46.40  6:21.33  6:56.44  7:31.72  8:06.30
                                                                       8:41.13  9:15.23  9:49.90 10:24.82 10:58.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRUEGER, KIM          13 PC STANFORD COVI              11:31.34  17      04.31  1:06.37  1:41.21  2:16.10  2:50.89  3:25.78  4:00.67
                                                                       4:35.75  5:10.99  5:46.32  6:21.52  6:56.43  7:31.68  8:06.81
                                                                       8:41.78  9:16.19  9:51.14 10:25.75 10:59.92
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI              11:31.58  18      32.11  1:06.49  1:41.11  2:15.65  2:50.73  3:25.70  4:00.43
                                                                       4:35.34  5:10.30  5:45.64  6:20.40  6:55.15  7:29.99  8:04.74
                                                                       8:39.37  9:13.84  9:48.60 10:23.23 10:57.86
HYDE, HAYES           12 PC STANFORD COVI              11:31.58  19      32.12  1:05.95  1:39.96  2:13.75  2:48.23  3:22.25  3:57.13
                                                                       4:31.78  5:06.35  5:41.24  6:15.86  6:50.75  7:25.91  8:01.15
                                                                       8:36.81  9:12.15  9:47.72 10:22.82 10:58.23
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S              11:36.36  20      31.76  1:06.73  1:41.51  2:17.24  2:52.36  3:26.97  4:01.96
                                                                       4:37.08  5:12.57  5:47.74  6:23.17  6:58.25  7:33.99  8:08.97
                                                                       8:43.95  9:19.09  9:54.14 10:29.42 11:03.32
DEAN, JENNIFER        12 PC OSPREY AQUATI              11:37.28  21      31.56  1:06.32  1:41.44  2:15.70  2:51.15  3:26.10  4:00.73
                                                                       4:36.14  5:11.59  5:46.85  6:22.45  6:58.15  7:33.59  8:08.70
                                                                       8:43.97  9:18.90  9:53.56 10:27.72 11:02.69
HILL, KRISTINA        14 PC SALINAS VALLE              11:39.11  22      30.92  1:05.27  1:39.95  2:14.43  2:49.26  3:24.17  3:59.43
                                                                       4:34.64  5:09.97  5:45.25  6:20.41  6:55.64  7:30.70  8:06.14
                                                                       8:41.55  9:16.40  9:52.04 10:27.84 11:04.04
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI              11:41.43  23      30.56  1:04.31  1:38.93  2:13.73  2:48.66  3:23.50  3:58.70
                                                                       4:34.18  5:09.61  5:45.07  6:20.40  6:56.07  7:31.57  8:07.11
                                                                       8:42.82  9:18.16  9:53.50 10:29.57 11:05.89
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI              11:42.21  24      32.71  1:08.71  1:44.29  2:20.04  2:55.44  3:30.82  4:06.17
                                                                       4:41.35  5:16.32  5:51.54  6:26.37  7:02.17  7:37.86  8:13.05
                                                                       8:48.16  9:23.47  9:58.77 10:33.76 11:08.84
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE              11:42.36  25      31.46  1:05.84  1:40.72  2:16.22  2:51.75  3:27.46  4:02.83
                                                                       4:38.56  5:14.38  5:50.28  6:25.62  7:00.96  7:36.47  8:12.04
                                                                       8:47.69  9:22.98  9:57.99 10:33.14 11:08.16
SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS                11:44.55  26      31.90  1:06.43  1:42.08  2:17.29  2:53.41  3:29.79  4:06.18
                                                                       4:42.41  5:18.76  5:54.33  6:30.57  7:06.72  7:42.88  8:17.38
                                                                       8:51.87  9:26.62 10:00.97 10:36.14 11:10.88
CHUNG, JINI           13 PC KORET YOUTH S              11:46.78  27      30.52  1:03.94  1:38.64  2:13.33  2:48.29  3:23.89  3:59.63
                                                                       4:34.94  5:10.89  5:47.13  6:22.93  6:59.16  7:35.21  8:11.18
                                                                       8:46.94  9:23.23  9:59.65 10:36.04 11:12.26
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE              11:47.58  28      31.49  1:06.80  1:42.62  2:18.07  2:53.57  3:28.70  4:04.01
                                                                       4:39.55  5:15.28  5:51.24  6:27.09  7:02.88  7:38.96  8:14.16
                                                                       8:50.11  9:25.87 10:01.60 10:37.50 11:12.99
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM               11:48.39  29      32.90  1:08.32  1:43.94  2:19.92  2:56.15  3:32.56  4:08.28
                                                                       4:44.25  5:20.03  5:55.64  6:31.31  7:06.80  7:42.19  8:18.15
                                                                       8:53.97  9:29.52 10:05.21 10:40.61 11:15.05
MEADOWS, MEGAN        14 PC STANFORD COVI              11:49.40  30      32.87  1:09.06  1:45.02  2:21.17  2:57.09  3:32.52  4:07.85
                                                                       4:43.91  5:20.05  5:55.38  6:30.78  7:06.20  7:42.38  8:18.37
                                                                       8:54.17  9:29.87 10:05.21 10:40.48 11:15.50
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI              11:52.67  31      32.37  1:07.77  1:44.00  2:20.63  2:57.50  3:33.77  4:10.11
                                                                       4:46.43  5:22.16  5:58.03  6:33.82  7:09.44  7:45.40  8:21.67
                                                                       8:56.84  9:32.24 10:07.74 10:43.48 11:19.17
BRADSHAW, NORA        13 PC SAN RAMON LIV              11:56.22  32      31.26  1:05.72  1:41.16  2:17.09  2:52.74  3:28.18  4:03.13
                                                                       4:38.69  5:14.72  5:51.72  6:28.65  7:05.90  7:43.11  8:18.95
                                                                       8:55.05  9:31.86 10:08.49 10:44.88 11:21.35
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE              11:57.67  33      32.04  1:07.73  1:43.52  2:18.88  2:54.65  3:30.39  4:06.84
                                                                       4:43.30  5:19.69  5:56.32  6:32.61  7:08.93  7:45.24  8:21.00
                                                                       8:57.50  9:34.10 10:10.42 10:46.67 11:23.84
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S              11:59.18  34      32.28  1:07.78  1:44.15  2:21.08  2:57.82  3:34.46  4:11.13
                                                                       4:47.67  5:24.35  6:00.34  6:37.14  7:13.52  7:50.00  8:26.20
                                                                       9:02.95  9:38.41 10:14.43 10:49.86 11:25.04
PICHAY, VICTORIA      11 PC MISSION SAN J              12:02.28  35      34.24  1:10.99  1:47.90  2:24.92  3:02.58  3:38.06  4:14.16
                                                                       4:51.14  5:26.80  6:02.63  6:39.28  7:15.19  7:51.50  8:27.92
                                                                       9:03.40  9:39.51 10:16.29 10:52.27 11:27.82
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE              12:07.76  36      31.92  1:07.51  1:43.52  2:19.33  2:55.54  3:31.25  4:08.17
                                                                       4:44.52  5:21.94  5:59.56  6:36.15  7:13.54  7:51.40  8:28.85
                                                                       9:06.66  9:43.13 10:20.37 10:57.41 11:32.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAZDOVAC, KATIE       12 PC MONTEREY BAY               12:11.70  37      32.07  1:07.43  1:43.74  2:19.57  2:56.15  3:32.37  4:09.11
                                                                       4:46.24  5:23.59  6:01.09  6:38.13  7:15.50  7:52.97  8:30.27
                                                                       9:07.96  9:45.29 10:22.97 11:00.26 11:36.73
CUTLER, GABBY         12 PC NORTH BAY AQU              12:12.74  38      31.82  1:07.06  1:43.34  2:19.55  2:56.03  3:32.79  4:09.21
                                                                       4:46.52  5:23.36  6:00.24  6:37.33  7:14.20  7:51.36  8:28.84
                                                                       9:06.33  9:43.72 10:21.35 10:59.02 11:36.36
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI              12:15.35  39      08.15    32.96  1:07.92  1:44.50  2:21.73  2:58.82  3:35.73
                                                                       4:13.18  4:49.57  5:26.51  6:03.76  6:41.02  7:17.76  7:54.39
                                                                       8:30.36  9:07.40  9:44.80 10:23.02 11:00.17
LOFTUS-FARREN, YANA   12 PC NORTH BAY AQU              12:19.65  40      32.61  1:08.99  1:45.61  2:22.87  3:00.07  3:36.91  4:14.25
                                                                       4:51.52  5:28.88  6:06.76  6:44.22  7:22.19  7:59.80  8:37.31
                                                                       9:14.82  9:51.93 10:29.36 11:06.28 11:43.04
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S              12:20.57  41      31.98  1:07.52  1:43.82  2:20.85  2:58.36  3:35.83  4:12.96
                                                                       4:50.07  5:27.61  6:05.86  6:43.06  7:20.23  7:58.16  8:35.27
                                                                       9:12.48  9:50.02 10:27.62 11:04.00 11:40.04

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:46.89
   SECTIONAL  18:26.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI              18:10.17   1      29.98  1:02.16  1:35.20  2:08.30  2:41.07  3:14.28  3:47.84
                                                                       4:20.74  4:53.96  5:27.42  6:01.29  6:34.52  7:07.77  7:41.85
                                                                       8:15.03  8:47.40  9:21.07  9:54.05 10:26.91 10:59.91 11:33.19
                                                                      12:06.42 12:38.95 13:12.48 13:45.99 14:18.78 14:52.59 15:25.28
                                                                      15:58.67 16:32.41 17:05.38 17:38.15
OKUDA, KELSI          14 PC STANFORD COVI              18:21.82   2      30.37  1:03.36  1:36.48  2:09.84  2:43.31  3:16.93  3:50.31
                                                                       4:23.75  4:57.22  5:30.82  6:04.35  6:37.68  7:10.80  7:44.06
                                                                       8:17.36  8:50.76  9:24.29  9:57.72 10:31.05 11:04.96 11:38.44
                                                                      12:12.17 12:45.49 13:19.26 13:52.79 14:26.53 15:00.28 15:34.20
                                                                      16:07.82 16:41.54 17:15.27 17:48.96
MEYER, ALY            14 PC SANTA CLARA S              18:44.92   3      30.58  1:03.25  1:37.11  2:11.16  2:45.11  3:19.34  3:53.29
                                                                       4:27.58  5:01.59  5:35.90  6:10.10  6:43.64  7:17.93  7:52.37
                                                                       8:26.93  9:01.40  9:36.14 10:10.39 10:45.31 11:19.44 11:53.57
                                                                      12:27.64 13:02.50 13:37.11 14:11.95 14:46.77 15:21.37 15:56.20
                                                                      16:30.58 17:04.91 17:38.35 18:12.12
BRANNON, LINDSEY      13 PC UNATTACHED PA              18:48.09   4      30.60  1:03.66  1:37.49  2:11.29  2:45.40  3:19.07  3:52.90
                                                                       4:26.83  5:00.95  5:35.62  6:09.63  6:43.54  7:18.04  7:52.21
                                                                       8:26.50  9:01.14  9:35.20 10:09.78 10:44.45 11:19.00 11:53.51
                                                                      12:28.37 13:02.82 13:37.81 14:12.62 14:47.22 15:21.89 15:56.49
                                                                      16:30.77 17:05.47 17:40.61 18:14.74
HUNT, EMMA            11 PC BARRACUDA AQU              19:01.71   5      31.04  1:04.52  1:38.99  2:13.92  2:48.88  3:22.96  3:57.69
                                                                       4:32.39  5:07.73  5:42.62  6:17.68  6:52.56  7:27.76  8:02.12
                                                                       8:37.10  9:12.13  9:46.88 10:21.80 10:56.83 11:31.79 12:06.36
                                                                      12:41.34 13:16.47 13:51.02 14:25.87 15:00.83 15:35.91 16:10.93
                                                                      16:45.56 17:20.47 17:54.94 18:29.27
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI              19:02.72   6      32.52  1:07.37  1:41.76  2:16.79  2:51.81  3:26.95  4:01.93
                                                                       4:36.92  5:11.76  5:46.68  6:20.46  6:54.74  7:29.08  8:03.92
                                                                       8:38.64  9:13.46  9:48.64 10:24.14 10:58.91 11:33.07 12:07.19
                                                                      12:41.98 13:17.31 13:51.87 14:27.28 15:01.42 15:36.87 16:12.55
                                                                      16:47.60 17:21.73 17:55.93 18:30.12
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI              19:04.32   7
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI              19:07.49   8      31.64  1:06.38  1:41.87  2:16.95  2:52.73  3:28.15  4:03.71
                                                                       4:39.58  5:15.29  5:50.68  6:25.81  7:01.17  7:35.49  8:10.33
                                                                       8:45.32  9:19.56  9:53.96 10:28.10 11:02.49 11:36.80 12:10.90
                                                                      12:44.86 13:18.45 13:52.63 14:26.98 15:01.12 15:35.61 16:10.19
                                                                      16:44.02 17:18.07 17:52.45 18:25.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUTHERLAND, KATIE     13 PC LADERA OAKS                19:22.80   9      32.18  1:07.20  1:43.15  2:18.21  2:54.17  3:29.69  4:05.63
                                                                       4:41.49  5:17.97  5:53.84  6:29.66  7:05.69  7:41.39  8:17.74
                                                                       8:53.45  9:28.93 10:05.47 10:41.15 11:16.86 11:52.48 12:28.19
                                                                      13:03.68 13:38.36 14:12.88 14:47.40 15:21.69 15:56.44 16:30.99
                                                                      17:05.51 17:40.14 18:14.56 18:49.25
ELGENDY, HAGAR        12 PC SALINAS VALLE              19:26.26  10      32.02  1:06.79  1:42.25  2:18.38  2:54.49  3:30.37  4:06.38
                                                                       4:42.61  5:18.48  5:53.95  6:29.60  7:05.15  7:40.25  8:15.91
                                                                       8:51.57  9:27.16 10:02.64 10:38.11 11:13.27 11:49.39 12:24.68
                                                                      13:00.04 13:35.35 14:11.09 14:46.23 15:21.52 15:56.56 16:32.09
                                                                      17:07.19 17:42.19 18:17.20 18:52.12
ROACH, ERIKA          13 PC WALNUT CREEK               19:38.04  11      32.12  1:07.31  1:43.46  2:19.63  2:55.74  3:31.37  4:07.43
                                                                       4:44.36  5:20.32  5:56.06  6:32.02  7:08.22  7:44.02  8:20.02
                                                                       8:55.92  9:31.83 10:07.30 10:42.86 11:18.90 11:54.73 12:30.53
                                                                      13:06.26 13:41.91 14:18.22 14:54.41 15:30.70 16:06.31 16:42.28
                                                                      17:18.06 17:53.44 18:28.81 19:04.18
BLAND, DORI           13 PC NAPA VALLEY S              20:02.34  12      31.65  1:05.65  1:40.51  2:16.14  2:51.82  3:28.01  4:03.98
                                                                       4:40.12  5:15.89  5:51.69  6:27.40  7:03.36  7:40.01  8:16.70
                                                                       8:54.05  9:31.43 10:08.94 10:46.24 11:23.77 12:01.45 12:38.97
                                                                      13:16.63 13:53.19 14:30.73 15:08.47 15:46.33 16:23.72 17:00.56
                                                                      17:38.22 18:14.78 18:51.37 19:27.27
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE              20:03.20  13      32.39  1:08.55  1:45.10  2:21.88  2:58.08  3:34.65  4:11.38
                                                                       4:48.20  5:25.02  6:01.65  6:38.79  7:15.24  7:51.95  8:28.06
                                                                       9:04.21  9:40.69 10:17.69 10:53.25 11:29.69 12:06.37 12:42.78
                                                                      13:19.24 13:56.10 14:33.72 15:11.20 15:48.63 16:26.63 17:03.46
                                                                      17:40.66 18:17.78 18:54.16 19:30.62
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE              20:03.49  14      32.40  1:08.56  1:44.49  2:21.10  2:58.12  3:34.80  4:11.76
                                                                       4:48.66  5:25.55  6:02.49  6:39.38  7:16.28  7:53.12  8:29.79
                                                                       9:06.48  9:43.94 10:20.70 10:57.37 11:34.95 12:11.96 12:48.96
                                                                      13:26.36 14:03.40 14:40.17 15:16.77 15:53.47 16:30.24 17:07.03
                                                                      17:42.57 18:18.48 18:54.47 19:29.88
HOOPER, CHEYENNE      13 PC TERRAPINS SWI              20:04.26  15      31.50  1:06.57  1:43.00  2:19.67  2:56.17  3:32.57  4:09.31
                                                                       4:46.74  5:23.24  5:59.71  6:36.71  7:13.36  7:50.20  8:26.67
                                                                       9:03.28  9:39.94 10:16.55 10:53.65 11:30.69 12:07.83 12:44.32
                                                                      13:21.29 13:58.32 14:35.35 15:12.18 15:48.44 16:25.15 17:02.54
                                                                      17:39.11 18:15.31 18:52.71 19:28.97
HAZDOVAC, KATIE       12 PC MONTEREY BAY               20:24.11  16      32.58  1:08.49  1:45.53  2:21.60  2:58.06  3:34.77  4:11.43
                                                                       4:48.39  5:25.14  6:01.87  6:38.85  7:15.45  7:52.21  8:28.78
                                                                       9:06.31  9:43.28 10:21.11 10:59.22 11:36.87 12:15.04 12:52.94
                                                                      13:30.70 14:08.57 14:46.67 15:24.70 16:02.51 16:40.42 17:18.67
                                                                      17:56.04 18:33.67 19:11.08 19:48.38
REEVES, KATIE         12 PC STANFORD COVI              20:25.34  17      34.58  1:11.56  1:49.55  2:28.25  3:05.80  3:43.93  4:21.67
                                                                       4:59.31  5:37.79  6:15.61  6:53.36  7:31.38  8:08.84  8:46.52
                                                                       9:23.37 10:01.20 10:37.88 11:15.05 11:52.47 12:29.89 13:06.53
                                                                      13:42.95 14:19.84 14:56.59 15:33.28 16:09.68 16:46.86 17:24.25
                                                                      18:01.47 18:38.03 19:13.96 19:50.63
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE              20:29.32  18      33.76  1:10.67  1:48.08  2:25.52  3:03.32  3:41.09  4:17.83
                                                                       4:55.96  5:33.96  6:11.72  6:49.52  7:27.33  8:04.98  8:43.38
                                                                       9:21.98  9:58.83 10:36.13 11:13.54 11:50.98 12:27.75 13:05.27
                                                                      13:42.31 14:19.72 14:56.71 15:33.26 16:10.26 16:46.73 17:24.60
                                                                      18:01.73 18:38.15 19:15.81 19:53.00
PEZZUTO, MAKENA       11 PC VALLEJO AQUAT              21:05.42  19      34.20  1:11.32  1:49.11  2:26.87  3:04.28  3:41.91  4:19.32
                                                                       4:57.52  5:35.61  6:14.29  6:52.77  7:31.79  8:10.63  8:49.04
                                                                       9:27.72 10:06.76 10:45.57 11:23.83 12:02.35 12:41.56 13:20.58
                                                                      14:00.12 14:39.01 15:18.04 15:57.13 16:36.60 17:15.81 17:54.69
                                                                      18:33.92 19:12.13 19:50.50 20:28.58
OKUDA, KAYCI          12 PC STANFORD COVI              21:10.04  20      34.65  1:11.96  1:49.90  2:27.58  3:05.22  3:42.98  4:21.17
                                                                       4:58.99  5:37.55  6:15.90  6:53.88  7:32.03  8:10.91  8:49.05
                                                                       9:27.26 10:06.27 10:45.53 11:24.77 12:04.43 12:43.76 13:23.28
                                                                      14:02.52 14:42.73 15:22.14 16:02.51 16:42.28 17:22.10 18:01.48
                                                                      18:40.24 19:18.74 19:57.04 20:34.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOOK, MACKENZIE       11 PC WEST VALLEY S              21:22.86  21      35.74  1:14.19  1:52.82  2:31.58  3:10.66  3:49.76  4:28.93
                                                                       5:08.95  5:48.33  6:28.11  7:06.98  7:46.90  8:26.23  9:04.89
                                                                       9:44.10 10:24.03 11:03.81 11:43.31 12:22.41 13:01.92 13:41.34
                                                                      14:20.58 14:58.54 15:36.91 16:16.29 16:55.66 17:34.83 18:14.07
                                                                      18:52.77 19:30.70 20:08.58 20:46.15
READ, HALEY           11 PC STANFORD COVI              21:42.59  22      35.27  1:14.30  1:54.00  2:33.06  3:12.99  3:52.44  4:32.23
                                                                       5:12.21  5:52.34  6:32.45  7:12.08  7:52.23  8:31.60  9:11.97
                                                                       9:51.60 10:31.88 11:12.29 11:52.05 12:31.54 13:11.45 13:51.59
                                                                      14:31.53 15:12.00 15:51.91 16:32.39 17:12.47 17:52.18 18:31.95
                                                                      19:10.66 19:49.33 20:28.58 21:06.28
WINKLER, KRISTEN      11 PC STANFORD COVI              22:05.90  23      35.41  1:13.76  1:52.52  2:31.61  3:10.92  3:50.45  4:30.04
                                                                       5:09.91  5:50.34  6:30.14  7:10.36  7:50.39  8:30.58  9:10.69
                                                                       9:51.00 10:30.84 11:11.17 11:52.08 12:32.44 13:13.22 13:54.60
                                                                      14:35.82 15:17.00 15:58.03 16:39.29 17:19.77 18:01.14 18:42.74
                                                                      19:24.64 20:06.11 20:45.77 21:26.56

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    28.12   1    27.96 F1
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI    28.34   2    28.26 F2
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI    28.97   4    28.30 F3
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     28.65   3    28.66 F4
KINGERY, STEPHEN      10 PC ORINDA AQUATI    29.62   8    29.66 F5
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    29.14   5    29.69 F6
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA    29.32   6    29.93 F7
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    29.60   7    30.39 F8

DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    30.26  12    29.65 C1
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    29.96   9    29.67 C2
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI    30.34  14    30.25 C3
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK     29.97  10    30.30 C4
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J    30.90  19    30.57 C5
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV    30.32  13    30.92 C6
THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE    30.63  17    31.33 C7
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S    30.79  18    31.47 C8
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI    30.38  15  NO SHOW C

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    28.12   1
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI    28.34   2
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     28.65   3
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI    28.97   4
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    29.14   5
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA    29.32   6
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    29.60   7
KINGERY, STEPHEN      10 PC ORINDA AQUATI    29.62   8
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    29.96   9
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK     29.97  10
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             30.09  11
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    30.26  12
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV    30.32  13
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI    30.34  14
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI    30.38  15
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    30.54  16
THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE    30.63  17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S    30.79  18
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J    30.90  19
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S    31.04  20
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    31.06  22
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    31.06  21
FAHMY, ADAM            9 PC SALINAS VALLE    31.08  24
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    31.08  23
PESKE, ERICH           9 PC WEST VALLEY S    31.15  25
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S    31.20  26
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO    31.39  27
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS    31.40  28
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     31.41  29
SANGSTER, BRENDAN     10 PC PACIFIC COAST    31.90  30
TAPIZ, NATHAN         10 PC CABRILLO THRE    32.00  31
KLEIN, PARKER         10 PC WALNUT CREEK     32.07  32
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE    32.60  33
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S    32.78  34
FAN, ANSON             9 PC MISSION SAN J    34.60  35

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:01.64   2  1:01.52 F1  P    29.30
                                                                    F    29.57
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  1:03.03   4  1:01.79 F2  P    30.57
                                                                    F    30.10
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:01.45   1  1:01.87 F3  P    29.58
                                                                    F    30.04
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  1:02.58   3  1:03.86 F4  P    29.84
                                                                    F    30.25
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:04.29   6  1:04.87 F5  P    30.87
                                                                    F    31.26
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:03.43   5  1:05.54 F6  P    30.62
                                                                    F    31.38
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:06.27   7  1:06.48 F7  P    31.90
                                                                    F    32.53
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:06.30   8  1:07.23 F8  P    31.22
                                                                    F    31.91

TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK   1:07.29  12  1:06.63 C1  P    31.82
                                                                    F    31.42
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:08.03  15  1:06.75 C2  P    33.07
                                                                    F    32.52
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:06.88  10  1:07.26 C3  P    31.87
                                                                    F    32.52
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:07.50  14  1:07.32 C4  P    32.97
                                                                    F    32.62
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:07.32  13  1:07.51 C5  P    32.46
                                                                    F    33.04
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:08.13  16  1:07.74 C6  P    32.89
                                                                    F    32.79
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:06.41   9  1:08.00 C7  P    03.14
                                                                    F    33.57
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:07.06  11  1:08.08 C8  P    32.28
                                                                    F    33.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:01.45   1              P    29.58
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:01.64   2              P    29.30
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  1:02.58   3              P    29.84
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  1:03.03   4              P    30.57
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:03.43   5              P    30.62
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:04.29   6              P    30.87
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:06.27   7              P    31.90
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:06.30   8              P    31.22
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:06.41   9              P    03.14
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:06.88  10              P    31.87
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:07.06  11              P    32.28
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK   1:07.29  12              P    31.82
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:07.32  13              P    32.46
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:07.50  14              P    32.97
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:08.03  15              P    33.07
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:08.13  16              P    32.89
TAPIZ, NATHAN         10 PC CABRILLO THRE  1:08.17  17              P    32.76
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY   1:08.59  18              P    33.74
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:08.62  19              P    33.09
KINGERY, STEPHEN      10 PC ORINDA AQUATI  1:08.69  20              P    31.84
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:08.77  21              P    32.27
BELETSKY, ALEX        10 PC SILICON VALLE  1:08.95  22              P    32.94
FAHMY, ADAM            9 PC SALINAS VALLE  1:09.04  23              P    33.04
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS  1:09.08  24              P    33.31
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:09.63  25              P    33.19
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  1:09.75  26              P    33.28
STRAUSSER, JEFFREY     9 PC ORINDA AQUATI  1:09.80  27              P    32.40
LANDEFELD, PETER      10 PC NORTH BAY AQU  1:10.56  28              P    33.66
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S  1:10.74  29              P    33.45
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI  1:12.11  30              P    32.84
FAN, ANSON             9 PC MISSION SAN J  1:15.75  31              P    35.00
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    31.57

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:14.92   1  2:12.88 F1  P    30.72  1:05.08  1:41.03
                                                                    F    30.58  1:04.12  1:38.98
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:17.01   2  2:15.75 F2  P    31.41  1:07.02  1:42.63
                                                                    F    31.60  1:06.09  1:41.70
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  2:19.34   6  2:18.43 F3  P    32.69  1:08.74  1:45.08
                                                                    F    31.91  1:07.63  1:44.33
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  2:17.42   3  2:18.86 F4  P    32.56  1:07.86  1:43.22
                                                                    F    32.11  1:07.57  1:43.90
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  2:18.98   4  2:18.89 F5  P    32.64  1:08.23  1:44.42
                                                                    F    31.54  1:06.48  1:43.67
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  2:19.20   5  2:18.91 F6  P    33.25  1:09.23  1:45.10
                                                                    F    32.69  1:08.22  1:44.05
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  2:22.22   7  2:20.32 F7  P    33.60  1:10.48  1:47.67
                                                                    F    32.38  1:08.21  1:45.39
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  2:22.59   8  2:23.78 F8  P    33.64  1:10.23  1:47.25
                                                                    F    33.47  1:09.99  1:45.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  2:22.73   9  2:20.40 C1  P    32.88  1:09.74  1:46.80
                                                                    F    32.13  1:08.27  1:45.05
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  2:25.29  13  2:23.49 C2  P    32.35  1:08.97  1:47.80
                                                                    F    32.35  1:09.79  1:47.90
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  2:23.74  10  2:23.85 C3  P    33.80  1:10.72  1:48.17
                                                                    F    32.88  1:09.86  1:47.79
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:23.86  11  2:24.60 C4  P    33.21  1:10.51  1:47.93
                                                                    F    33.67  1:10.58  1:47.93
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  2:27.69  14  2:29.56 C5  P    33.86  1:12.32  1:50.94
                                                                    F    33.96  1:12.92  1:52.54
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE  2:27.69  15  2:30.00 C6  P    33.99  1:12.17  1:51.28
                                                                    F    34.32  1:12.81  1:51.48
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  2:31.33  20  2:30.11 C7  P    34.34  1:14.09  1:53.93
                                                                    F    34.20  1:13.18  1:52.76
MALICK, EDDIE         10 PC GILROY GATORS  2:25.18  12  2:32.68 C8  P    34.47  1:11.07  1:48.84
                                                                    F    35.19  1:15.37  1:55.96

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:14.92   1              P    30.72  1:05.08  1:41.03
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:17.01   2              P    31.41  1:07.02  1:42.63
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  2:17.42   3              P    32.56  1:07.86  1:43.22
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  2:18.98   4              P    32.64  1:08.23  1:44.42
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  2:19.20   5              P    33.25  1:09.23  1:45.10
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  2:19.34   6              P    32.69  1:08.74  1:45.08
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  2:22.22   7              P    33.60  1:10.48  1:47.67
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  2:22.59   8              P    33.64  1:10.23  1:47.25
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  2:22.73   9              P    32.88  1:09.74  1:46.80
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  2:23.74  10              P    33.80  1:10.72  1:48.17
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:23.86  11              P    33.21  1:10.51  1:47.93
MALICK, EDDIE         10 PC GILROY GATORS  2:25.18  12              P    34.47  1:11.07  1:48.84
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  2:25.29  13              P    32.35  1:08.97  1:47.80
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE  2:27.69  15              P    33.99  1:12.17  1:51.28
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  2:27.69  14              P    33.86  1:12.32  1:50.94
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   2:27.88  16              P    33.40  1:10.68  1:50.04
HOLLAND-MCCOWAN, JOHN 10 PC SANTA CLARA S  2:29.39  17              P    35.25  1:14.93  1:52.20
TAPIZ, NATHAN         10 PC CABRILLO THRE  2:31.17  18              P    35.55  1:13.90  1:53.46
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY   2:31.28  19              P    34.23  1:13.90  1:54.64
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  2:31.33  20              P    34.34  1:14.09  1:53.93
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  2:31.64  21              P    34.97  1:15.17  1:53.67
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S  2:31.74  22              P    34.51  1:13.93  1:54.51
VAIANA, NICK          10 PC WALNUT CREEK   2:32.98  23              P    33.45  1:11.60  1:52.96
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  2:33.30  24              P    34.32  1:13.99  1:54.32
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  2:35.08  25              P    36.88  1:17.92  1:57.75
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS  2:36.98  26              P    35.77  1:15.29  1:56.58
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI  2:38.33  27              P    35.30  1:16.20  1:57.75
MARTINEZ, ANDY         9 PC SOLO SWIM CLU  2:38.78  28              P    35.04  1:16.28  1:57.51

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   5:48.69   1  5:45.08 F1  P    30.60  1:04.58  1:39.36  2:14.71  2:50.03  3:25.40  4:01.15
                                                                       4:36.91  5:13.80
                                                                    F    31.00  1:05.43  1:40.63  2:16.13  2:51.14  3:26.15  4:01.53
                                                                       4:36.64  5:11.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  6:06.34   4  5:55.14 F2  P    32.13  1:08.68  1:46.08  2:23.61  3:01.20  3:39.11  4:17.21
                                                                       4:54.65  5:32.08
                                                                    F    32.18  1:07.01  1:42.78  2:18.61  2:55.28  3:31.42  4:07.79
                                                                       4:44.16  5:20.45
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  5:58.91   2  5:56.81 F3  P    32.10  1:07.99  1:44.66  2:21.25  2:57.55  3:34.08  4:11.13
                                                                       4:47.52  5:23.54
                                                                    F    31.72  1:07.35  1:43.00  2:19.24  2:55.82  3:32.12  4:08.37
                                                                       4:44.96  5:21.32
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  6:04.19   3  6:06.46 F4  P    33.48  1:10.54  1:47.44  2:24.35  3:01.42  3:38.60  4:15.87
                                                                       4:52.85  5:29.35
                                                                    F    33.47  1:10.47  1:48.23  2:25.67  3:02.95  3:40.44  4:17.84
                                                                       4:55.11  5:31.64
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  6:16.62   5  6:17.89 F5  P    34.07  1:11.70  1:50.49  2:28.46  3:05.66  3:44.57  4:22.58
                                                                       5:01.50  5:39.59
                                                                    F    34.57  1:12.50  1:52.53  2:30.32  3:08.77  3:46.09  4:25.17
                                                                       5:03.16  5:41.39
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  6:24.55   8  6:27.29 F6  P    34.76  1:13.63  1:52.34  2:31.98  3:10.65  3:49.53  4:28.85
                                                                       5:08.38  5:47.19
                                                                    F    34.61  1:12.99  1:51.84  2:31.00  3:09.58  3:48.84  4:29.21
                                                                       5:08.87  5:48.67
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  6:30.69   9  6:38.56 F7  P    33.29  1:10.98  1:49.95  2:29.63  3:09.42  3:49.72  4:30.90
                                                                       5:11.23  5:51.87
                                                                    F    34.86  1:14.15  1:54.43  2:34.63  3:15.11  3:56.47  4:37.95
                                                                       5:19.99  6:00.39
MALICK, EDDIE         10 PC GILROY GATORS  6:20.18   6  6:42.32 F8  P    33.97  1:12.39  1:50.79  2:29.39  3:09.40  3:48.49  4:27.13
                                                                       5:05.68  5:44.06
                                                                    F    36.95  1:19.13  2:00.32  2:41.46  3:23.02  4:04.01  4:44.65
                                                                       5:25.25  6:04.84

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   5:48.69   1              P    30.60  1:04.58  1:39.36  2:14.71  2:50.03  3:25.40  4:01.15
                                                                       4:36.91  5:13.80
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  5:58.91   2              P    32.10  1:07.99  1:44.66  2:21.25  2:57.55  3:34.08  4:11.13
                                                                       4:47.52  5:23.54
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  6:04.19   3              P    33.48  1:10.54  1:47.44  2:24.35  3:01.42  3:38.60  4:15.87
                                                                       4:52.85  5:29.35
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  6:06.34   4              P    32.13  1:08.68  1:46.08  2:23.61  3:01.20  3:39.11  4:17.21
                                                                       4:54.65  5:32.08
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  6:16.62   5              P    34.07  1:11.70  1:50.49  2:28.46  3:05.66  3:44.57  4:22.58
                                                                       5:01.50  5:39.59
MALICK, EDDIE         10 PC GILROY GATORS  6:20.18   6              P    33.97  1:12.39  1:50.79  2:29.39  3:09.40  3:48.49  4:27.13
                                                                       5:05.68  5:44.06
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  6:20.38   7              P    34.27  1:11.89  1:50.38  2:28.45  3:06.57  3:45.29  4:24.53
                                                                       5:03.90  5:43.56
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  6:24.55   8              P    34.76  1:13.63  1:52.34  2:31.98  3:10.65  3:49.53  4:28.85
                                                                       5:08.38  5:47.19
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  6:30.69   9              P    33.29  1:10.98  1:49.95  2:29.63  3:09.42  3:49.72  4:30.90
                                                                       5:11.23  5:51.87

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    33.75   1    33.22 F1
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    34.05   3    33.66 F2
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI    35.14   8    33.72 F3
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI    34.90   6    33.82 F4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV    34.23   4    33.88 F5
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    33.98   2    34.04 F6
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     34.75   5    34.09 F7
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    35.04   7    34.77 F8

STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    35.94  16    34.70 C1
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    35.59  12    35.12 C2
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    35.43  11    35.19 C3
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             35.80  14    35.51 C4
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    35.86  15    35.82 C5
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S    35.41  10    36.14 C6
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    35.37   9    36.44 C7
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE    35.65  13   DQUED  C

DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S    33.75   1
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    33.98   2
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    34.05   3
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV    34.23   4
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     34.75   5
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI    34.90   6
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    35.04   7
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI    35.14   8
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    35.37   9
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S    35.41  10
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    35.43  11
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    35.59  12
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE    35.65  13
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             35.80  14
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL    35.86  15
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT    35.94  17
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S    35.94  16
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S    36.05  18
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    36.06  19
SANGSTER, BRENDAN     10 PC PACIFIC COAST    36.17  20
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S    36.23  21
TAPIZ, NATHAN         10 PC CABRILLO THRE    36.38  22
FAN, ANSON             9 PC MISSION SAN J    36.67  23
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J    36.86  24
LANDEFELD, PETER      10 PC NORTH BAY AQU    36.87  25
FREEMAN, CLINT        10 PC TERRAPINS SWI    36.88  26
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S    36.95  27
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO    37.25  28
KLEIN, PARKER         10 PC WALNUT CREEK     37.28  29
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV    37.30  30
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT    37.54  31
FAHMY, ADAM            9 PC SALINAS VALLE    37.74  32
WEBER, LUKE           10 PC MONTCLAIR SWI    37.85  33
WEN, BOBBY             8 PC SANTA CLARA S    37.88  34
KINGERY, STEPHEN      10 PC ORINDA AQUATI    38.06  35
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK     38.29  36
STRAUSSER, JEFFREY     9 PC ORINDA AQUATI    38.31  37
BELETSKY, ALEX        10 PC SILICON VALLE    38.51  38
CONROY, BRANDON        8 PC UNATTACHED PA    38.62  39
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    38.71  40
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU    40.23  41
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI  NO SHOW
PESKE, ERICH           9 PC WEST VALLEY S   DQUED
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE   DQUED
SHAPIRO, JAKE         10 PC MONTCLAIR SWI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                       S  W  I  M   O  F  F

STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S                 33.90
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT                 34.15

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:12.44   2  1:10.78 F1  P    35.12
                                                                    F    34.90
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:12.20   1  1:11.12 F2  P    35.24
                                                                    F    35.17
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:13.86   5  1:13.25 F3  P    35.35
                                                                    F    35.00
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  1:13.23   4  1:13.83 F4  P    36.04
                                                                    F    35.59
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:15.81  10  1:14.57 F5  P    36.33
                                                                    F    35.66
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:14.60   7  1:15.67 F6  P    36.65
                                                                    F    37.61
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:14.46   6  1:16.00 F7  P    36.19
                                                                    F    37.02
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:15.55   8  1:16.50 F8  P    36.99
                                                                    F    37.30
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV  1:13.23   3  NO SHOW F   P    36.39

STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:16.87  17  1:15.30 C1  P    37.60
                                                                    F    36.13
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:17.04  19  1:15.65 C2  P    37.81
                                                                    F    36.71
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:16.76  15  1:16.30 C3  P    37.70
                                                                    F    37.23
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:16.06  11  1:16.35 C4  P    37.01
                                                                    F    37.29
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE  1:16.29  12  1:17.01 C5  P    37.18
                                                                    F    37.44
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:16.77  16  1:18.55 C6  P    38.07
                                                                    F    38.90
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:15.70   9   DQUED  C   P    36.39
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:16.45  14   DQUED  C   P    37.62

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:12.20   1              P    35.24
HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:12.44   2              P    35.12
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  1:13.23   4              P    36.04
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV  1:13.23   3              P    36.39
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:13.86   5              P    35.35
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:14.46   6              P    36.19
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:14.60   7              P    36.65
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:15.55   8              P    36.99
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:15.70   9              P    36.39
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:15.81  10              P    36.33
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:16.06  11              P    37.01
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE  1:16.29  12              P    37.18
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:16.45  14              P    37.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAPIZ, NATHAN         10 PC CABRILLO THRE  1:16.45  13              P    37.60
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:16.76  15              P    37.70
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:16.77  16              P    38.07
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:16.87  17              P    37.60
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S  1:16.89  18              P    37.70
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:17.04  19              P    37.81
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:17.62  20              P    38.35
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  1:18.30  21              P    38.94
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK   1:18.52  22              P    36.74
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  1:18.57  23              P    37.75
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:18.74  24              P    38.03
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:19.52  25              P    38.96
FAN, ANSON             9 PC MISSION SAN J  1:19.72  26              P    38.41
WEBER, LUKE           10 PC MONTCLAIR SWI  1:19.77  27              P    38.40
MARTINEZ, ANDY         9 PC SOLO SWIM CLU  1:19.81  28              P    38.25
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  1:20.23  29              P    39.37
PESKE, ERICH           9 PC WEST VALLEY S  1:20.66  30              P    39.76
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI  1:20.79  31              P    40.16
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:21.52  32              P    39.79
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:22.24  33              P    39.59
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU  1:23.72  34              P    40.46
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO   DQUED                   P    39.02
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    36.94

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    37.07   1    36.86 F1
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA    37.78   2    37.04 F2
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     38.48   3    38.55 F3
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    39.51   5    39.34 F4
SONG, MITCHELL         9 PC DEANZA CUPERT    39.67   6    39.98 F5
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             40.11   7    40.29 F6
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    40.66   8    40.71 F7
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S    39.40   4    40.85 F8

BERSTEIN, JACK         9 PC PIEDMONT SWIM    41.43  10    41.20 C1
THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE    41.92  11    41.44 C2
WEN, BOBBY             8 PC SANTA CLARA S    42.82  15    41.77 C3
VAIANA, NICK          10 PC WALNUT CREEK     42.30  13    42.07 C4
FONG, MICHAEL         10 PC SANTA CLARA S    42.29  12    42.71 C5
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI    42.46  14    42.80 C6
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE    44.67  18    45.48 C7
RISINGER, JESSE       10 PC NAPA VALLEY S    43.65  16  NO SHOW C
HIGGINS, RYAN         10 PC ORINDA AQUATI    44.04  17          C

LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    37.07   1
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA    37.78   2
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM     38.48   3
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S    39.40   4
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    39.51   5
SONG, MITCHELL         9 PC DEANZA CUPERT    39.67   6
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             40.11   7
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    40.66   8
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK     40.90   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BERSTEIN, JACK         9 PC PIEDMONT SWIM    41.43  10
THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE    41.92  11
FONG, MICHAEL         10 PC SANTA CLARA S    42.29  12
VAIANA, NICK          10 PC WALNUT CREEK     42.30  13
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI    42.46  14
WEN, BOBBY             8 PC SANTA CLARA S    42.82  15
RISINGER, JESSE       10 PC NAPA VALLEY S    43.65  16
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE    44.67  18
CONROY, BRANDON        8 PC UNATTACHED PA   DQUED
STRAUSSER, JEFFREY     9 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:19.17   1  1:19.79 F1  P    36.84
                                                                    F    37.83
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:25.54   4  1:22.17 F2  P    41.43
                                                                    F    39.96
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:22.74   2  1:22.18 F3  P    38.58
                                                                    F    38.63
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:23.96   3  1:23.50 F4  P    39.80
                                                                    F    39.72
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  1:27.76   5  1:26.95 F5  P    40.60
                                                                    F    42.24
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:28.66   7  1:27.60 F6  P    42.53
                                                                    F    42.37
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:28.62   6  1:28.96 F7  P    43.60
                                                                    F    42.79
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM   1:29.26   8  1:29.21 F8  P    41.86
                                                                    F    41.56

THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE  1:30.19   9  1:29.07 C1  P    43.17
                                                                    F    42.55
SONG, MITCHELL         9 PC DEANZA CUPERT  1:30.54  10  1:31.66 C2
                                                                    F    44.11
BELETSKY, ALEX        10 PC SILICON VALLE  1:33.00  12  1:32.80 C3  P    44.59
                                                                    F    43.90
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV  1:31.70  11  1:32.82 C4  P    43.87
                                                                    F    42.67
JOHNSON, NICK          9 PC SEBASTAPOL SE  1:33.89  13  1:34.88 C5  P    45.12
                                                                    F    45.41

GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:19.17   1              P    36.84
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:22.74   2              P    38.58
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:23.96   3              P    39.80
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:25.54   4              P    41.43
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  1:27.76   5              P    40.60
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:28.62   6              P    43.60
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:28.66   7              P    42.53
PIUNTI, JACK          10 PC ALMADEN SWIM   1:29.26   8              P    41.86
THOMPSON, SPENSER     10 PC SALINAS VALLE  1:30.19   9              P    43.17
SONG, MITCHELL         9 PC DEANZA CUPERT  1:30.54  10
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV  1:31.70  11              P    43.87
BELETSKY, ALEX        10 PC SILICON VALLE  1:33.00  12              P    44.59
JOHNSON, NICK          9 PC SEBASTAPOL SE  1:33.89  13              P    45.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    42.09

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     29.72   1    29.76 F1
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    32.57   2    32.40 F2
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT    33.41   6    33.01 F3
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI    33.30   3    33.08 F4
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             33.90   8    33.30 F5
BERSTEIN, JACK         9 PC PIEDMONT SWIM    33.39   4    33.98 F6
PESKE, ERICH           9 PC WEST VALLEY S    33.41   5    34.94 F7
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    33.81   7    35.00 F8

POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S    34.11  11    32.87 C1
STRAUSSER, JEFFREY     9 PC ORINDA AQUATI    34.09  10    33.34 C2
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS    34.22  13    33.60 C3
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY     34.16  12    33.81 C4
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI    34.09   9    34.21 C5
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV    34.91  15    34.29 C6
KLEIN, PARKER         10 PC WALNUT CREEK     35.11  16    34.34 C7
FONG, MICHAEL         10 PC SANTA CLARA S    34.63  14    35.39 C8

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK     29.72   1
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    32.57   2
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI    33.30   3
BERSTEIN, JACK         9 PC PIEDMONT SWIM    33.39   4
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT    33.41   6
PESKE, ERICH           9 PC WEST VALLEY S    33.41   5
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL    33.81   7
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS             33.90   8
STRAUSSER, JEFFREY     9 PC ORINDA AQUATI    34.09  10
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI    34.09   9
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S    34.11  11
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY     34.16  12
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS    34.22  13
FONG, MICHAEL         10 PC SANTA CLARA S    34.63  14
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV    34.91  15
KLEIN, PARKER         10 PC WALNUT CREEK     35.11  16
HIGGINS, RYAN         10 PC ORINDA AQUATI    35.17  17
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV    35.28  18
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK     35.40  19
TAPIZ, NATHAN         10 PC CABRILLO THRE    35.54  20
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    35.65  21
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI    35.72  22
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO    36.14  23
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S    36.39  24
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT    36.41  25
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT    36.49  26
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    37.70  27
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI    38.12  28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:07.89   1  1:07.50 F1  P    32.28
                                                                    F    32.18
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:13.11   2  1:13.51 F2  P    34.55
                                                                    F    34.28
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:14.29   3  1:15.03 F3  P    34.32
                                                                    F    35.31
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:15.15   4  1:15.74 F4  P    34.96
                                                                    F    34.75
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:17.94   7  1:16.31 F5  P    36.03
                                                                    F    35.86
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:18.51   8  1:16.48 F6  P    37.72
                                                                    F    36.35
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  1:17.91   6  1:18.04 F7  P    38.48
                                                                    F    37.55
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:17.29   5  1:18.64 F8  P    35.05
                                                                    F    36.98

STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:20.90  14  1:17.40 C1  P    37.67
                                                                    F    36.21
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:19.39  10  1:17.75 C2  P    36.14
                                                                    F    36.16
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  1:19.90  11  1:19.75 C3  P    37.64
                                                                    F    36.75
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:20.10  12  1:22.25 C4  P    36.79
                                                                    F    37.38
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:22.04  15  1:23.86 C5  P    35.41
                                                                    F    37.59
KLEIN, PARKER         10 PC WALNUT CREEK   1:23.51  17  1:24.65 C6  P    37.61
                                                                    F    38.13
BALDWIN, MORGAN        9 PC TWIN VALLEY A  1:22.30  16  1:25.88 C7  P    37.51
                                                                    F    38.07
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:23.72  18          C   P    39.31

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   1:07.89   1              P    32.28
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:13.11   2              P    34.55
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:14.29   3              P    34.32
TANA, RYAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:15.15   4              P    34.96
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:17.29   5              P    35.05
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  1:17.91   6              P    38.48
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:17.94   7              P    36.03
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:18.51   8              P    37.72
BERSTEIN, JACK         9 PC PIEDMONT SWIM  1:19.26   9              P    37.01
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:19.39  10              P    36.14
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  1:19.90  11              P    37.64
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:20.10  12              P    36.79
LANDEFELD, PETER      10 PC NORTH BAY AQU  1:20.89  13              P    38.84
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:20.90  14              P    37.67
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:22.04  15              P    35.41
BALDWIN, MORGAN        9 PC TWIN VALLEY A  1:22.30  16              P    37.51
KLEIN, PARKER         10 PC WALNUT CREEK   1:23.51  17              P    37.61
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S  1:23.74  19              P    37.61
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS  1:23.92  20              P    38.77
RHODES, GARRETT        9 PC MONTEREY BAY   1:24.55  21              P    36.79
STUEWE, CONNOR         9 PC BARRACUDA AQU  1:26.41  22              P    39.83
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S   DQUED                   P    34.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE   DQUED                   P    35.74

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:12.78   1  1:11.80 F1  P    34.29
                                                                    F    34.08
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:13.37   3  1:11.91 F2  P    33.85
                                                                    F    33.07
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:14.70   5  1:14.11 F3  P    33.70
                                                                    F    33.94
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:13.36   2  1:14.57 F4  P    34.07
                                                                    F    34.83
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:14.91   6  1:14.67 F5  P    34.51
                                                                    F    35.04
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  1:13.47   4  1:14.71 F6  P    34.81
                                                                    F    35.14
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:15.87   7  1:16.29 F7  P    36.10
                                                                    F    36.27
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  1:16.10   8  1:17.47 F8  P    33.73
                                                                    F    33.79

VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:16.85   9  1:15.35 C1  P    35.70
                                                                    F    34.95
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:17.52  13  1:16.44 C2  P    35.98
                                                                    F    37.42
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  1:16.89  11  1:16.45 C3  P    34.95
                                                                    F    34.94
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:16.88  10  1:17.88 C4  P    34.32
                                                                    F    35.04
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:17.59  14  1:18.04 C5  P    36.14
                                                                    F    36.53
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:17.44  12  1:18.42 C6  P    36.05
                                                                    F    36.22
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  1:18.18  16  1:18.70 C7  P    36.16
                                                                    F    37.13
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:17.92  15  1:19.12 C8  P    36.48
                                                                    F    37.25

GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  1:12.78   1              P    34.29
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:13.36   2              P    34.07
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:13.37   3              P    33.85
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  1:13.47   4              P    34.81
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS           1:14.70   5              P    33.70
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  1:14.91   6              P    34.51
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  1:15.87   7              P    36.10
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  1:16.10   8              P    33.73
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  1:16.85   9              P    35.70
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:16.88  10              P    34.32
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI  1:16.89  11              P    34.95
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  1:17.44  12              P    36.05
ZHANG, MICHAEL        10 PC WEST VALLEY S  1:17.52  13              P    35.98
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:17.59  14              P    36.14
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:17.92  15              P    36.48
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  1:18.18  16              P    36.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:18.34  17              P    35.54
HOVERSTEN, NICK       10 PC ORINDA AQUATI  1:18.77  18              P    03.85
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   1:18.89  19              P    39.27
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  1:18.91  20              P    36.46
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  1:18.93  21              P    36.63
STILL, CONNOR         10 PC WEST VALLEY S  1:19.09  22              P    35.16
TITTERINGTON, BLAKE   10 PC WALNUT CREEK   1:19.39  23              P    34.43
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  1:19.40  24              P    36.68
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S  1:19.42  25              P    37.12
WEN, BOBBY             8 PC SANTA CLARA S  1:19.66  26              P    04.59
STRAUSSER, JEFFREY     9 PC ORINDA AQUATI  1:19.67  27              P    36.15
HIGGINS, RYAN         10 PC ORINDA AQUATI  1:20.17  28              P    36.86
BERSTEIN, JACK         9 PC PIEDMONT SWIM  1:20.49  29              P    37.68
WALTON, LUKE           9 PC GILROY GATORS  1:22.11  30              P    02.98
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  1:22.17  31              P    38.22
RISINGER, JESSE       10 PC NAPA VALLEY S  1:23.04  32              P    40.03
HAAS, MATTHEW         10 PC TERRAPINS SWI  1:23.59  33              P    38.37

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:31.36   1  2:28.95 F1  P    33.20  1:12.39  1:58.07
                                                                    F    32.45  1:11.49  1:56.32
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  2:36.52   3  2:33.46 F2  P    34.01  1:14.85  2:01.33
                                                                    F    33.83  1:13.09  1:59.02
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:41.25   4  2:35.16 F3  P    36.33  1:15.98  2:06.15
                                                                    F    35.65  1:15.52  2:02.32
GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  2:36.23   2  2:35.33 F4  P    35.22  1:16.52  2:02.46
                                                                    F    34.86  1:15.83  2:01.63
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  2:42.51   5  2:42.42 F5  P    39.28  1:19.33  2:04.95
                                                                    F    37.69  1:18.44  2:04.98
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  2:44.32   8  2:44.71 F6  P    37.04  1:17.20  2:08.49
                                                                    F    36.84  1:19.42  2:09.28
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  2:43.26   6  2:44.79 F7  P    37.21  1:17.77  2:06.85
                                                                    F    36.36  1:18.70  2:07.97
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  2:44.04   7  2:45.82 F8  P    37.39  1:20.24  2:09.86
                                                                    F    37.62           2:11.27

HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  2:48.12  15  2:40.91 C1  P    37.71  1:20.32  2:12.38
                                                                    F    03.05  1:17.03  2:06.18
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  2:44.66   9  2:41.84 C2  P    37.79  1:19.38  2:08.96
                                                                    F    02.94  1:17.27  2:05.04
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  2:47.59  14  2:45.20 C3  P    35.54  1:18.59  2:07.69
                                                                    F    35.08  1:18.67  2:06.93
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:45.02  11  2:45.41 C4  P    37.17  1:19.13  2:08.12
                                                                    F    02.95  1:18.95  2:08.48
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  2:47.35  13  2:46.53 C5  P    38.64  1:19.41  2:11.67
                                                                    F    02.94  1:18.37  2:10.52
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  2:53.37  19  2:46.98 C6  P    35.03  1:18.99  2:13.97
                                                                    F    04.80  1:16.18  2:09.72
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE  2:45.96  12  2:51.19 C7  P    37.77  1:18.91  2:08.12
                                                                    F    38.95  1:20.53  2:13.03
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  2:49.99  16  NO SHOW C   P    38.17  1:19.18  2:14.40

HARPER, GREGORY       10 PC WALNUT CREEK   2:31.36   1              P    33.20  1:12.39  1:58.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUIDO, CHRISTOPHER    10 PC UNATTACHED PA  2:36.23   2              P    35.22  1:16.52  2:02.46
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  2:36.52   3              P    34.01  1:14.85  2:01.33
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:41.25   4              P    36.33  1:15.98  2:06.15
LIU, MARK             10 PC DEANZA CUPERT  2:42.51   5              P    39.28  1:19.33  2:04.95
WALTER, CARLTON       10 PC TERRAPINS SWI  2:43.26   6              P    37.21  1:17.77  2:06.85
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  2:44.04   7              P    37.39  1:20.24  2:09.86
SAMSON, ANTHONY       10 PC SILICON VALLE  2:44.32   8              P    37.04  1:17.20  2:08.49
VELASQUEZ, NIKO       10 PC DALY CITY DOL  2:44.66   9              P    37.79  1:19.38  2:08.96
LU, KEVIN              9 PC SAN RAMON LIV  2:44.87  10              P    35.76  1:19.54  2:06.20
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:45.02  11              P    37.17  1:19.13  2:08.12
GAMUROT, BRANDON       9 PC SILICON VALLE  2:45.96  12              P    37.77  1:18.91  2:08.12
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  2:47.35  13              P    38.64  1:19.41  2:11.67
DEZWIREK, JEREMIE      9 PC DEANZA CUPERT  2:47.59  14              P    35.54  1:18.59  2:07.69
HAVERCROFT, WILL      10 PC WEST VALLEY S  2:48.12  15              P    37.71  1:20.32  2:12.38
SINZIG, NICK           9 PC SANTA CLARA S  2:49.99  16              P    38.17  1:19.18  2:14.40
CHAU, EUGENE          10 PC SAN FRANCISCO  2:50.17  17              P    37.65  1:20.14  2:12.30
ROLLER, WILLIAM       10 PC PENINSULA COV  2:52.05  18              P    37.62  1:19.93  2:13.81
POMEROY, HUNTER        9 PC WEST VALLEY S  2:53.37  19              P    35.03  1:18.99  2:13.97
MARTINEZ, JONATHON     9 PC DEANZA CUPERT  2:54.69  20              P    38.98  1:23.20  2:16.46
FONG, MICHAEL         10 PC SANTA CLARA S  2:55.03  21              P    37.15  1:22.90  2:15.37
GUIMARIN, CHRISTOPHER 10 PC SANTA CLARA S  2:55.54  22              P    40.15  1:24.24  2:14.81
HOLMAN, ALEX          10 PC NAPA VALLEY S  2:59.60  23              P    42.36  1:27.31  2:21.24
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  3:05.99  24              P    42.22  1:29.33  2:25.29
COVRIG, DANIEL        10 PC SOSS            DQUED                   P    35.77  1:16.04  2:03.62
DAVIS, COLE           10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    37.34  1:17.69  2:10.28

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    24.73   1    25.07 F1
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    25.05   2    25.21 F2
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    25.93   3    25.51 F3
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J    26.12   4    25.71 F4
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    26.18   6    26.01 F5
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    26.35   8    26.02 F6
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM     26.15   5    26.30 F7
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    26.30   7    27.31 F8

SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    26.36   9    26.29 C1
ESPIRITU, JULIUS      11 PC CAMPBELL WAVE    26.62  11    26.78 C2
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK      27.18  16    26.79 C3
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    27.16  15    27.27 C4
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    26.57  10    27.30 C5
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA     27.13  14    27.42 C6
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY     27.40  17    27.67 C7
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA    27.01  12    28.01 C8

SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    24.73   1
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    25.05   2
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    25.93   3
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J    26.12   4
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM     26.15   5
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    26.18   6
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    26.30   7
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    26.35   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    26.36   9
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    26.57  10
ESPIRITU, JULIUS      11 PC CAMPBELL WAVE    26.62  11
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA    27.01  12
SZETO, HENRY          12 PC SAN FRANCISCO    27.08  13
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA     27.13  14
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    27.16  15
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK      27.18  16
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY     27.40  17
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI    27.42  18
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    27.60  19
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    27.63  20
HEALY, ZACHARY        12 PC PENINSULA COV    27.66  21
SHIELDS, DANIEL       12 PC GILROY GATORS    27.75  22
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV    27.83  23
FULLER, BRAD          12 PC SOSS             28.01  24
HORRELL, MAX          11 PC PIRANHA SWIMM    28.10  26
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S    28.10  25
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV    28.18  27
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA    28.20  28
FEDERLE, ART          12 PC TSUNAMI AQUAT    28.21  29
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI    28.22  30
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J    28.30  31
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI    28.50  32
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI    28.57  33
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK     28.62  34
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI    28.67  35
RAIMONDI, NICHOLAS    12 PC MISSION SAN J    28.76  36
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS             29.02  37
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV    29.04  38
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI    29.07  39
DITO, TONY            12 PC LOS ALTOS/MTN    29.40  40
KEARNEY, GREGORY      12 PC TERRAPINS SWI    29.77  41

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    54.94   2    54.24 F1  P    27.22
                                                                    F    26.44
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    54.80   1    54.48 F2  P    03.87
                                                                    F    26.67
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    55.38   4    54.74 F3  P    05.92
                                                                    F    27.19
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    55.35   3    54.98 F4  P    26.68
                                                                    F    26.93
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    56.94   5    57.06 F5  P    27.35
                                                                    F    27.48
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J    57.04   6    57.65 F6  P    27.52
                                                                    F    27.35
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    57.36   8    57.92 F7  P    05.73
                                                                    F    27.92
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    57.31   7    58.66 F8  P    05.27
                                                                    F    28.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    57.65   9    56.84 C1  P    28.21
                                                                    F    27.67
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM     58.21  10    58.29 C2  P    03.24
                                                                    F    28.21
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    58.26  11    58.33 C3  P    05.42
                                                                    F    27.89
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    59.91  13    58.97 C4  P    03.39
                                                                    F    28.20
SZETO, HENRY          12 PC SAN FRANCISCO    58.57  12    59.07 C5  P    03.12
                                                                    F    28.37
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA   1:00.26  14  1:00.24 C6  P    03.91
                                                                    F    28.61
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:00.45  16  1:00.34 C7  P    28.78
                                                                    F    28.94

CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:00.34  15  NO SHOW     P    28.95
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    54.80   1              P    03.87
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    54.94   2              P    27.22
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    55.35   3              P    26.68
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    55.38   4              P    05.92
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    56.94   5              P    27.35
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J    57.04   6              P    27.52
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    57.31   7              P    05.27
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    57.36   8              P    05.73
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    57.65   9              P    28.21
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM     58.21  10              P    03.24
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    58.26  11              P    05.42
SZETO, HENRY          12 PC SAN FRANCISCO    58.57  12              P    03.12
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    59.91  13              P    03.39
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA   1:00.26  14              P    03.91
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:00.34  15              P    28.95
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:00.45  16              P    28.78
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA  1:00.86  17              P    29.12
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   1:00.93  18              P    29.39
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           1:00.94  19              P    29.66
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  1:01.65  20              P    29.29
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV  1:01.84  21              P    07.16
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:01.89  22              P    29.58
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA  1:02.05  23              P    03.54
SHIELDS, DANIEL       12 PC GILROY GATORS  1:02.18  24              P    30.40
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:02.22  25              P    03.25
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  1:02.25  26              P    30.27
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  1:02.37  27              P    30.11
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA  1:02.68  28              P    30.54
RAIMONDI, NICHOLAS    12 PC MISSION SAN J  1:02.76  29              P    30.40
FEDERLE, ART          12 PC TSUNAMI AQUAT  1:02.78  30              P    30.13
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA  1:02.84  31              P    30.14
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK   1:03.06  32              P    29.32
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  1:03.29  33              P    30.98
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:03.87  34              P    04.39
BALDWIN, DEREK        12 PC TWIN VALLEY A  1:04.00  35              P    30.68
HORRELL, MAX          11 PC PIRANHA SWIMM  1:04.07  36              P    30.40
GREER, GEORGE         12 PC EAST BAY BAT   1:04.12  37              P    30.52
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI  1:04.64  38              P    30.97
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS           1:04.82  39              P    30.21
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  1:05.83  40              P    31.18
KEARNEY, GREGORY      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.02  41              P    32.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:05.25   6  1:56.96 F1  P    30.27  1:02.58  1:32.92
                                                                    F    28.34    58.26  1:28.31
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:03.98   3  1:58.78 F2  P    28.96  1:01.38  1:33.47
                                                                    F    28.10    58.78  1:29.89
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:01.12   1  1:59.20 F3  P    29.38  1:00.71  1:31.43
                                                                    F    27.88    58.12  1:29.42
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  2:04.93   5  2:01.54 F4  P    30.14  1:01.72  1:33.83
                                                                    F    28.69    59.60  1:30.91
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:02.76   2  2:01.83 F5  P    28.20    59.24  1:31.45
                                                                    F    27.45    57.84  1:29.67
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:04.41   4  2:02.66 F6  P    28.68  1:00.38  1:32.71
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:05.48   7  2:07.08 F7  P    28.80  1:00.68  1:33.15
                                                                    F    28.41    59.90  1:33.61
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:06.88   8  2:10.18 F8  P    29.87  1:02.48  1:34.43
                                                                    F    30.30  1:03.24  1:36.65

MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  2:09.83  13  2:05.83 C1  P    29.24  1:01.60  1:35.67
                                                                    F    29.30  1:01.60  1:34.13
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  2:09.39  11  2:05.84 C2  P    29.11  1:02.02  1:36.65
                                                                    F    27.82    59.95  1:33.57
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:10.03  15  2:08.21 C3  P    30.38  1:03.65  1:36.62
                                                                    F    29.87  1:02.68  1:35.84
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   2:08.80   9  2:08.66 C4  P    30.33  1:03.73  1:37.18
                                                                    F    29.74  1:02.80  1:36.23
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI  2:09.70  12  2:08.80 C5  P    29.17  1:03.26  1:38.23
                                                                    F    29.86  1:03.95  1:38.75
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  2:08.94  10  2:09.01 C6  P    30.68  1:03.96  1:37.71
                                                                    F    30.28  1:04.24  1:37.76
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  2:11.50  17  2:10.41 C7  P    29.87  1:03.25  1:38.30
                                                                    F    29.84  1:02.94  1:37.22
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:10.87  16  2:14.06 C8  P    30.03  1:03.12  1:37.83
                                                                    F    30.77  1:05.81  1:39.80

HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:01.12   1              P    29.38  1:00.71  1:31.43
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:02.76   2              P    28.20    59.24  1:31.45
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:03.98   3              P    28.96  1:01.38  1:33.47
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:04.41   4              P    28.68  1:00.38  1:32.71
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S  2:04.93   5              P    30.14  1:01.72  1:33.83
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:05.25   6              P    30.27  1:02.58  1:32.92
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:05.48   7              P    28.80  1:00.68  1:33.15
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:06.88   8              P    29.87  1:02.48  1:34.43
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   2:08.80   9              P    30.33  1:03.73  1:37.18
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  2:08.94  10              P    30.68  1:03.96  1:37.71
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  2:09.39  11              P    29.11  1:02.02  1:36.65
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI  2:09.70  12              P    29.17  1:03.26  1:38.23
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           2:09.83  14              P    29.96  1:02.82  1:36.40
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  2:09.83  13              P    29.24  1:01.60  1:35.67
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:10.03  15              P    30.38  1:03.65  1:36.62
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:10.87  16              P    30.03  1:03.12  1:37.83
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  2:11.50  17              P    29.87  1:03.25  1:38.30
BARTON, RJ            11 PC SOSS           2:11.94  18              P    30.08  1:03.30  1:37.66
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA   2:12.90  19              P    30.24  1:03.71  1:38.65
HARTZ, REID           12 PC SANTA ROSA NE  2:12.95  20              P    31.14  1:04.91  1:39.20
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  2:13.18  21              P    30.78  1:05.11  1:39.17
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  2:13.25  22              P    30.53  1:05.32  1:39.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SZETO, HENRY          12 PC SAN FRANCISCO  2:13.49  23              P    30.34  1:04.15  1:38.99
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:14.04  24              P    31.17  1:06.01  1:40.14
ESPIRITU, JULIUS      11 PC CAMPBELL WAVE  2:14.21  25              P    30.23  1:03.84  1:39.45
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  2:14.53  26              P    31.81  1:05.92  1:40.84
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:14.56  27              P    30.24  1:04.92  1:40.22
HEALY, ZACHARY        12 PC PENINSULA COV  2:15.63  28              P    31.17  1:06.75  1:42.60
FEDERLE, ART          12 PC TSUNAMI AQUAT  2:16.34  29              P    30.88  1:05.70  1:40.79
RICHARD, TIMOTHY      11 PC UNATTACHED PA  2:16.87  30              P    31.21  1:06.24  1:42.74
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  2:17.08  31              P    30.97  1:06.49  1:42.35
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:18.06  32              P    32.01  1:07.25  1:43.10
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  2:18.25  33              P    31.53  1:06.46  1:43.10
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  2:18.73  34              P    31.10  1:06.90  1:42.98
SHIELDS, DANIEL       12 PC GILROY GATORS  2:20.23  35              P    32.17  1:09.05  1:46.26

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  5:30.57   4  5:22.45 F1  P    30.12  1:03.24  1:37.03  2:11.18  2:45.27  3:19.17  3:52.13
                                                                       4:25.87  4:59.26
                                                                    F    29.48  1:01.17  1:33.19  2:05.93  2:38.62  3:11.19  3:44.11
                                                                       4:17.35  4:50.45
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  5:27.59   1  5:25.39 F2  P    29.10  1:02.15  1:35.91  2:09.55  2:42.38  3:15.39  3:48.66
                                                                       4:22.23  4:55.88
                                                                    F    28.06    59.27  1:31.64  2:04.94  2:38.55  3:11.64  3:45.74
                                                                       4:19.90  4:52.95
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  5:28.63   2  5:28.84 F3  P    29.94  1:03.31  1:37.20  2:11.02  2:44.38  3:16.67  3:50.50
                                                                       4:23.71  4:57.17
                                                                    F    28.84  1:01.01  1:33.30  2:06.42  2:39.48  3:12.69  3:46.69
                                                                       4:21.20  4:55.00
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  5:28.66   3  5:33.62 F4  P    31.04  1:04.26  1:38.07  2:11.96  2:44.70  3:17.76  3:50.91
                                                                       4:24.31  4:57.24
                                                                    F    30.37  1:03.27  1:36.61  2:10.54  2:43.95  3:17.90  3:51.90
                                                                       4:26.05  5:00.12
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  5:41.96   6  5:40.76 F5  P    30.05  1:03.79  1:38.04  2:12.82  2:47.17  3:22.13  3:57.45
                                                                       4:32.86  5:07.70
                                                                    F    31.09  1:05.13  1:38.75  2:13.14  2:47.03  3:21.58  3:56.36
                                                                       4:31.47  5:06.14
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  5:43.77   7  5:44.04 F6  P    31.36  1:05.16  1:39.68  2:14.46  2:49.30  3:24.12  3:59.54
                                                                       4:35.55  5:10.08
                                                                    F    31.35  1:06.19  1:41.67  2:16.61  2:51.35  3:25.78  4:00.38
                                                                       4:36.13  5:10.27
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           5:41.32   5  5:44.24 F7  P    30.63  1:04.63  1:39.01  2:13.37  2:48.01  3:22.59  3:56.70
                                                                       4:31.76  5:07.24
                                                                    F    30.75  1:05.34  1:40.17  2:15.74  2:51.00  3:26.07  4:00.68
                                                                       4:36.20  5:11.15
BARTON, RJ            11 PC SOSS           5:45.55   8  5:45.88 F8  P    31.00  1:05.83  1:41.73  2:17.29  2:51.62  3:26.85  4:01.73
                                                                       4:37.10  5:12.11
                                                                    F    30.58  1:04.46  1:39.17  2:14.16  2:49.01  3:24.54  3:59.22
                                                                       4:34.59  5:10.51

SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   5:50.62  10  5:43.35 C1  P    30.26  1:04.86  1:41.23  2:18.11  2:54.35  3:31.20  4:07.15
                                                                       4:42.82  5:18.00
                                                                    F    30.22  1:03.83  1:38.89  2:14.72  2:49.00  3:24.87  4:00.28
                                                                       4:35.29  5:10.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  5:50.77  11  5:46.90 C2  P    30.39  1:06.24  1:41.53  2:17.73  2:53.10  3:29.06  4:04.71
                                                                       4:40.74  5:16.43
                                                                    F    30.62  1:05.55  1:41.53  2:16.13  2:51.02  3:26.63  4:01.87
                                                                       4:37.09  5:12.78
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   5:47.81   9  5:47.39 C3  P    31.74  1:06.12  1:40.74  2:16.12  2:51.76  3:27.14  4:03.23
                                                                       4:39.17  5:14.37
                                                                    F    30.92  1:05.77  1:41.16  2:15.87  2:50.80  3:26.41  4:01.98
                                                                       4:37.83  5:14.31
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  5:50.86  12  5:54.39 C4  P    32.81  1:08.23  1:43.97  2:19.62  2:55.20  3:30.75  4:06.62
                                                                       4:42.38  5:17.35
                                                                    F    32.31  1:07.35  1:43.17  2:19.32  2:54.82  3:31.16  4:07.56
                                                                       4:43.88  5:19.56
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  5:58.21  15  5:56.70 C5  P    31.14  1:06.78  1:42.94  2:19.37  2:55.83  3:32.49  4:09.76
                                                                       4:46.44  5:22.66
                                                                    F    31.64  1:07.26  1:43.09  2:19.09  2:55.32  3:31.63  4:08.41
                                                                       4:45.13  5:21.41
HDEZ, JASON           12 PC SANTA CLARA S  5:57.92  14  5:57.89 C6  P    32.26  1:07.88  1:44.12  2:20.14  2:56.24  3:33.12  4:09.79
                                                                       4:46.82  5:23.15
                                                                    F    31.88  1:06.73  1:42.85  2:19.46  2:56.40  3:33.52  4:10.02
                                                                       4:45.94  5:22.94
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  5:59.98  16  6:00.69 C7  P    32.04  1:07.54  1:43.02  2:19.30  2:55.23  3:32.21  4:09.13
                                                                       4:46.67  5:23.42
                                                                    F    32.40  1:08.42  1:44.70  2:21.47  2:58.01  3:34.43  4:10.90
                                                                       4:47.35  5:24.15
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  5:52.53  13  6:03.76 C8  P    30.46  1:05.15  1:41.31  2:17.50  2:53.75  3:30.00  4:06.04
                                                                       4:42.06  5:17.65
                                                                    F    30.41  1:05.10  1:41.38  2:18.98  2:56.41  3:34.64  4:12.03
                                                                       4:49.81  5:27.36

REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  5:27.59   1              P    29.10  1:02.15  1:35.91  2:09.55  2:42.38  3:15.39  3:48.66
                                                                       4:22.23  4:55.88
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  5:28.63   2              P    29.94  1:03.31  1:37.20  2:11.02  2:44.38  3:16.67  3:50.50
                                                                       4:23.71  4:57.17
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  5:28.66   3              P    31.04  1:04.26  1:38.07  2:11.96  2:44.70  3:17.76  3:50.91
                                                                       4:24.31  4:57.24
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  5:30.57   4              P    30.12  1:03.24  1:37.03  2:11.18  2:45.27  3:19.17  3:52.13
                                                                       4:25.87  4:59.26
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           5:41.32   5              P    30.63  1:04.63  1:39.01  2:13.37  2:48.01  3:22.59  3:56.70
                                                                       4:31.76  5:07.24
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  5:41.96   6              P    30.05  1:03.79  1:38.04  2:12.82  2:47.17  3:22.13  3:57.45
                                                                       4:32.86  5:07.70
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  5:43.77   7              P    31.36  1:05.16  1:39.68  2:14.46  2:49.30  3:24.12  3:59.54
                                                                       4:35.55  5:10.08
BARTON, RJ            11 PC SOSS           5:45.55   8              P    31.00  1:05.83  1:41.73  2:17.29  2:51.62  3:26.85  4:01.73
                                                                       4:37.10  5:12.11
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   5:47.81   9              P    31.74  1:06.12  1:40.74  2:16.12  2:51.76  3:27.14  4:03.23
                                                                       4:39.17  5:14.37
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   5:50.62  10              P    30.26  1:04.86  1:41.23  2:18.11  2:54.35  3:31.20  4:07.15
                                                                       4:42.82  5:18.00
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE  5:50.77  11              P    30.39  1:06.24  1:41.53  2:17.73  2:53.10  3:29.06  4:04.71
                                                                       4:40.74  5:16.43
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  5:50.86  12              P    32.81  1:08.23  1:43.97  2:19.62  2:55.20  3:30.75  4:06.62
                                                                       4:42.38  5:17.35
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  5:52.53  13              P    30.46  1:05.15  1:41.31  2:17.50  2:53.75  3:30.00  4:06.04
                                                                       4:42.06  5:17.65
HDEZ, JASON           12 PC SANTA CLARA S  5:57.92  14              P    32.26  1:07.88  1:44.12  2:20.14  2:56.24  3:33.12  4:09.79
                                                                       4:46.82  5:23.15
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  5:58.21  15              P    31.14  1:06.78  1:42.94  2:19.37  2:55.83  3:32.49  4:09.76
                                                                       4:46.44  5:22.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  5:59.98  16              P    32.04  1:07.54  1:43.02  2:19.30  2:55.23  3:32.21  4:09.13
                                                                       4:46.67  5:23.42
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  6:00.81  17              P    34.38  1:10.34  1:46.15  2:22.33  2:58.05  3:34.27  4:10.93
                                                                       4:47.74  5:24.71
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  6:01.20  18              P    32.30  1:08.59  1:46.28  2:23.36  3:01.01  3:37.27  4:50.52
                                                                       5:26.67  6:01.20
SHIELDS, DANIEL       12 PC GILROY GATORS  6:03.23  19              P    32.22  1:09.47  1:47.05  2:24.06  3:02.08  3:39.85  4:16.90
                                                                       4:54.02  5:30.07
RICHARD, TIMOTHY      11 PC UNATTACHED PA  6:03.95  20              P    31.61  1:07.92  1:44.65  2:21.45  2:59.37  3:35.58  4:14.13
                                                                       4:51.21  5:28.88
BALDWIN, DEREK        12 PC TWIN VALLEY A  6:05.30  21              P    31.70  1:07.54  1:45.27  2:22.36  2:59.74  3:37.48  4:15.00
                                                                       4:53.15  5:29.81
WEYANT, CHRISTOPHER   12 PC STANFORD COVI  6:08.54  22              P    33.27  1:08.50  1:44.65  2:22.63  2:59.70  3:38.06  4:16.16
                                                                       4:53.94  5:31.86

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    28.18   1    28.34 F1
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    29.51   3    29.36 F2
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    29.28   2    29.41 F3
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    29.75   4    29.52 F4
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    30.55   6    29.92 F5
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    30.32   5    30.32 F6
CHOW, BRYAN           12 PC PLEASANTON SE    31.21   7    31.13 F7
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S    31.31   8    31.46 F8

KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    31.64  12    30.88 C1
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    31.90  16    31.05 C2
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    31.39   9    31.37 C3
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    31.48  10    31.51 C4
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    31.50  11    31.90 C5
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    31.87  15    31.96 C6
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    32.29  18    32.06 C7
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL    32.07  17    32.08 C8
JIANG, TERRY          12 PC SANTA CLARA S    31.65  13  NO SHOW C

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    28.18   1
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    29.28   2
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    29.51   3
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    29.75   4
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    30.32   5
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    30.55   6
CHOW, BRYAN           12 PC PLEASANTON SE    31.21   7
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S    31.31   8
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    31.39   9
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    31.48  10
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    31.50  11
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    31.64  12
JIANG, TERRY          12 PC SANTA CLARA S    31.65  13
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA    31.69  14
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    31.87  15
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    31.90  16
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL    32.07  17
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    32.29  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI    32.37  19
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI    32.45  20
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S    32.63  21
RAIMONDI, NICHOLAS    12 PC MISSION SAN J    32.79  22
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J    32.89  24
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI    32.89  23
FULLER, BRAD          12 PC SOSS             33.13  25
FEDERLE, ART          12 PC TSUNAMI AQUAT    33.16  26
JOHNSON, DUSTIN       12 PC PACIFIC COAST    33.19  27
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI    33.35  28
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY     33.65  29
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC     33.69  30
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    33.74  31
SHAPIRO, SAM          12 PC MONTCLAIR SWI    33.86  32
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI    34.14  33
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV    34.26  34
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS             34.44  35
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI    34.45  36
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE    34.48  37
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK     34.49  38
RICHARD, TIMOTHY      11 PC UNATTACHED PA    34.74  39
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    34.97  40
RHODES, CONNOR        11 PC MONTEREY BAY     35.04  41
DITO, TONY            12 PC LOS ALTOS/MTN    35.32  42
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:00.89   1  1:00.84 F1  P    29.86
                                                                    F    29.66
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:03.34   2  1:03.30 F2  P    31.02
                                                                    F    30.95
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:04.04   3  1:06.12 F3  P    31.22
                                                                    F    31.62
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:06.01   4  1:06.22 F4  P    32.62
                                                                    F    32.85
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:06.22   5  1:06.38 F5  P    32.58
                                                                    F    32.76
ESPIRITU, JULIUS      11 PC CAMPBELL WAVE  1:06.48   6  1:06.43 F6  P    32.85
                                                                    F    32.63
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:06.87   8  1:06.65 F7  P    32.67
                                                                    F    32.50
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  1:06.70   7  1:07.67 F8  P    33.43
                                                                    F    33.76

SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:07.45   9  1:05.56 C1  P    33.35
                                                                    F    32.68
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:09.55  13  1:05.92 C2  P    33.41
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  1:08.07  10  1:08.02 C3  P    32.99
                                                                    F    32.83
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:08.47  11  1:08.67 C4  P    32.99
                                                                    F    33.72
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  1:10.26  15  1:09.86 C5  P    34.58
                                                                    F    34.14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA  1:10.21  14  1:10.12 C6  P    34.17
                                                                    F    34.21
HARTZ, REID           12 PC SANTA ROSA NE  1:09.34  12  1:10.60 C7  P    34.23
                                                                    F    34.88
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA  1:10.70  16  1:11.98 C8  P    34.98
                                                                    F    35.56

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:00.89   1              P    29.86
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:03.34   2              P    31.02
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:04.04   3              P    31.22
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:06.01   4              P    32.62
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:06.22   5              P    32.58
ESPIRITU, JULIUS      11 PC CAMPBELL WAVE  1:06.48   6              P    32.85
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  1:06.70   7              P    33.43
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:06.87   8              P    32.67
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:07.45   9              P    33.35
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  1:08.07  10              P    32.99
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:08.47  11              P    32.99
HARTZ, REID           12 PC SANTA ROSA NE  1:09.34  12              P    34.23
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:09.55  13              P    33.41
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA  1:10.21  14              P    34.17
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  1:10.26  15              P    34.58
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA  1:10.70  16              P    34.98
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  1:10.85  17              P    34.83
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           1:11.34  19              P    35.14
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:11.34  18              P    34.77
BARTON, RJ            11 PC SOSS           1:11.66  20              P    35.33
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS           1:11.78  21              P    35.09
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  1:11.88  22              P    35.14
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:12.52  23              P    35.03
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  1:13.35  24              P    35.69
FEDERLE, ART          12 PC TSUNAMI AQUAT  1:13.65  25              P    36.08
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA   1:14.12  26              P    36.08
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI  1:14.22  27              P    35.70
RAIMONDI, NICHOLAS    12 PC MISSION SAN J  1:17.35  28              P    37.22
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    34.43
DITO, TONY            12 PC LOS ALTOS/MTN   DQUED                   P    36.69
HORRELL, MAX          11 PC PIRANHA SWIMM   DQUED                   P    35.66

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
   SECTIONAL   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:15.15   2  2:12.29 F1  P    33.81  1:08.72  1:42.60
                                                                    F    31.18  1:05.23  1:39.58
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:14.58   1  2:14.41 F2  P    32.26  1:06.34  1:41.30
                                                                    F    32.05  1:05.83  1:40.32
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:17.34   3  2:17.43 F3  P    31.79  1:07.15  1:42.63
                                                                    F    32.73  1:07.11  1:43.07
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:21.92   5  2:18.26 F4  P    34.78  1:10.84  1:46.22
                                                                    F    33.19  1:08.19  1:43.70
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:20.69   4  2:21.27 F5  P    34.09  1:10.40  1:46.33
                                                                    F    33.55  1:09.61  1:46.21
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   2:22.75   6  2:22.07 F6  P    34.60  1:10.75  1:47.03
                                                                    F    34.31  1:10.23  1:46.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  2:23.77   7  2:25.19 F7  P    34.88  1:11.15  1:48.04
                                                                    F    34.02  1:10.69  1:47.86
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  2:25.72   8  2:26.54 F8  P    34.47  1:11.91  1:49.19
                                                                    F    34.68  1:11.77  1:49.64

WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  2:27.67   9  2:25.56 C1  P    34.47  1:11.77  1:50.18
                                                                    F    35.04  1:13.00  1:50.41
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   2:29.58  10  2:27.74 C2  P    37.37  1:15.74  1:53.17
                                                                    F    36.42  1:14.54  1:52.01
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  2:29.85  11  2:28.22 C3  P    35.43  1:13.34  1:52.16
                                                                    F    34.82  1:12.58  1:51.20

SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  2:14.58   1              P    32.26  1:06.34  1:41.30
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  2:15.15   2              P    33.81  1:08.72  1:42.60
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  2:17.34   3              P    31.79  1:07.15  1:42.63
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:20.69   4              P    34.09  1:10.40  1:46.33
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:21.92   5              P    34.78  1:10.84  1:46.22
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   2:22.75   6              P    34.60  1:10.75  1:47.03
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  2:23.77   7              P    34.88  1:11.15  1:48.04
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  2:25.72   8              P    34.47  1:11.91  1:49.19
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  2:27.67   9              P    34.47  1:11.77  1:50.18
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   2:29.58  10              P    37.37  1:15.74  1:53.17
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI  2:29.85  11              P    35.43  1:13.34  1:52.16
BARTON, RJ            11 PC SOSS            DQUED                   P    36.02  1:13.17  1:50.86

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    30.38   1    30.27 F1
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    32.07   2    31.64 F2
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    33.10   3    32.40 F3
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    33.28   4    32.71 F4
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    33.33   6    33.02 F5
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV    33.47   8    33.28 F6
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    33.39   7    33.50 F7
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    33.29   5    33.57 F8

CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU    33.54   9    33.59 C1
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK      35.01  14    35.02 C2
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK     34.47  12    35.03 C3
BAUTISTA, JAMES DEVIN 12 PC FOG CITY HAMM    35.66  17    35.04 C4
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S    35.38  16    35.45 C5
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S    35.36  15    35.98 C6
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    34.67  13    36.04 C7
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    34.34  11    36.34 C8
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    33.86  10  NO SHOW C

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    30.38   1
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    32.07   2
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A    33.10   3
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J    33.28   4
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    33.29   5
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    33.33   6
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S    33.39   7
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV    33.47   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU    33.54   9
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    33.86  10
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    34.34  11
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK     34.47  12
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV    34.67  13
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK      35.01  14
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S    35.36  15
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S    35.38  16
BAUTISTA, JAMES DEVIN 12 PC FOG CITY HAMM    35.66  17
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC     36.00  18
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI    36.07  19
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK     36.13  20
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI    36.41  21
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI    36.48  22
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA    36.61  23
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI    36.77  24
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI    36.86  25
RAFTER, ALEX          11 PC LADERA OAKS      37.19  26
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV    37.64  27
RICHARD, TIMOTHY      11 PC UNATTACHED PA    37.66  28
PELIKAN, LAJOS        11 PC CAMPBELL WAVE    37.69  29
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN    39.69  30

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:06.11   1  1:06.03 F1  P    30.80
                                                                    F    30.63
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:07.42   2  1:06.95 F2  P    31.98
                                                                    F    31.42
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:10.26   3  1:09.61 F3  P    34.01
                                                                    F    32.92
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  1:12.49   7  1:11.10 F4  P    03.69
                                                                    F    33.45
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI  1:10.31   4  1:11.24 F5  P    32.89
                                                                    F    33.53
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:12.36   6  1:12.36 F6  P    33.84
                                                                    F    34.92
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  1:11.20   5  1:13.68 F7  P    03.59
                                                                    F    34.71
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:12.57   8  1:14.30 F8  P    34.44
                                                                    F    36.17

PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:12.74   9  1:12.56 C1  P    34.15
                                                                    F    34.33
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  1:12.79  10  1:13.03 C2  P    34.09
                                                                    F    34.28
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:14.52  11  1:13.39 C3  P    35.48
                                                                    F    34.78
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA  1:14.71  12  1:15.39 C4  P    35.00
                                                                    F    35.46
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  1:15.98  13  1:16.48 C5  P    04.87
                                                                    F    36.34
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:16.51  15  1:16.55 C6  P    36.94
                                                                    F    37.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  1:17.03  16  1:17.83 C7  P    05.77
                                                                    F    37.37
BARTON, RJ            11 PC SOSS           1:16.34  14  1:18.59 C8  P    36.19
                                                                    F    37.57

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:06.11   1              P    30.80
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:07.42   2              P    31.98
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:10.26   3              P    34.01
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI  1:10.31   4              P    32.89
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  1:11.20   5              P    03.59
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:12.36   6              P    33.84
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  1:12.49   7              P    03.69
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   1:12.57   8              P    34.44
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:12.74   9              P    34.15
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  1:12.79  10              P    34.09
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:14.52  11              P    35.48
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA  1:14.71  12              P    35.00
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  1:15.98  13              P    04.87
BARTON, RJ            11 PC SOSS           1:16.34  14              P    36.19
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:16.51  15              P    36.94
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  1:17.03  16              P    05.77
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK   1:17.28  17              P    36.77
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  1:17.37  18              P    03.30
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA  1:17.39  20              P    36.41
HEALY, ZACHARY        12 PC PENINSULA COV  1:17.39  19              P    04.13
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   1:17.57  21              P    36.80
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:18.16  22              P    36.54
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:18.65  23              P    37.13
BAUTISTA, JAMES DEVIN 12 PC FOG CITY HAMM  1:19.01  24              P    37.59
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  1:19.25  25              P    37.01
CHOW, BRYAN           12 PC PLEASANTON SE  1:19.47  26              P    36.90
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI  1:20.34  27              P    37.92
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.92  28              P    39.41
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI  1:21.19  29              P    38.68
RICHARD, TIMOTHY      11 PC UNATTACHED PA  1:21.88  30              P    38.39
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  1:22.85  31              P    39.05

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
   SECTIONAL   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:25.74   1  2:20.77 F1  P    33.65  1:11.34  1:48.00
                                                                    F    31.87  1:07.51  1:42.93
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:31.36   2  2:24.28 F2  P    34.46  1:12.93  1:51.66
                                                                    F    32.45  1:07.92  1:45.53
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   2:36.06   4  2:32.62 F3  P    36.31  1:15.97  1:56.58
                                                                    F    36.24  1:15.20  1:54.38
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:31.63   3  2:33.03 F4  P    33.64  1:11.76  1:51.90
                                                                    F    33.51  1:11.98  1:52.03
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:40.79   7  2:34.59 F5  P    35.67  1:16.98  1:58.96
                                                                    F    34.56  1:13.39  1:53.80
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:38.72   5  2:37.01 F6  P    36.60  1:17.84  1:58.00
                                                                    F    35.08  1:14.73  1:55.14
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:39.11   6  2:38.13 F7  P    35.46  1:15.78  1:57.94
                                                                    F    35.57  1:15.24  1:56.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:41.61   8  2:42.26 F8  P    37.17  1:18.63  1:59.77
                                                                    F    37.52  1:18.99  2:00.65

PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  2:42.56   9  2:38.70 C1  P    35.09  1:16.50  1:59.29
                                                                    F    35.40  1:16.13  1:57.07
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  2:46.66  12  2:45.39 C2  P    36.97  1:18.54  2:00.71
                                                                    F    36.80  1:18.10  2:01.06
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   2:46.27  11  2:46.16 C3  P    38.21  1:19.71  2:03.02
                                                                    F    37.27  1:20.48  2:03.25
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:45.11  10  2:46.38 C4  P    37.84  1:19.90  2:02.50
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK   2:48.41  14  2:50.21 C5  P    37.32  1:06.27  2:05.87
                                                                    F    37.37  1:20.73  2:05.84

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:25.74   1              P    33.65  1:11.34  1:48.00
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:31.36   2              P    34.46  1:12.93  1:51.66
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:31.63   3              P    33.64  1:11.76  1:51.90
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   2:36.06   4              P    36.31  1:15.97  1:56.58
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:38.72   5              P    36.60  1:17.84  1:58.00
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:39.11   6              P    35.46  1:15.78  1:57.94
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:40.79   7              P    35.67  1:16.98  1:58.96
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  2:41.61   8              P    37.17  1:18.63  1:59.77
PANKOV, ALEX          12 PC KORET YOUTH S  2:42.56   9              P    35.09  1:16.50  1:59.29
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:45.11  10              P    37.84  1:19.90  2:02.50
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   2:46.27  11              P    38.21  1:19.71  2:03.02
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  2:46.66  12              P    36.97  1:18.54  2:00.71
BARTON, RJ            11 PC SOSS           2:46.73  13              P    38.25  1:20.71  2:04.01
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK   2:48.41  14              P    37.32  1:06.27  2:05.87
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J   DQUED                   P    34.33  1:12.99  1:52.79

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    27.39   1    27.26 F1
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    28.19   3    27.35 F2
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    27.96   2    27.56 F3
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    28.78   5    28.76 F4
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    28.45   4    28.86 F5
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    29.18   6    29.36 F6
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA    29.92   8    29.62 F7
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    29.61   7    29.64 F8

MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    29.95   9    29.19 C1
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS             30.04  10    30.27 C2
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    30.48  13    30.35 C3
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK      31.25  16    30.49 C4
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA    30.42  12    30.94 C5
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    30.08  11    31.27 C6
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    31.23  15    31.57 C7
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI    31.06  14    31.75 C8

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    27.39   1
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI    27.96   2
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ    28.19   3
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE    28.45   4
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    28.78   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI    29.18   6
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE    29.61   7
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA    29.92   8
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    29.95   9
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS             30.04  10
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA    30.08  11
DUNLAP, MAT           12 PC UNATTACHED PA    30.42  12
KUO, DAVID            12 PC WEST VALLEY S    30.48  13
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI    31.06  14
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    31.23  15
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK      31.25  16
GREER, GEORGE         12 PC EAST BAY BAT     31.33  17
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV    31.34  19
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI    31.34  18
HORRELL, MAX          11 PC PIRANHA SWIMM    31.73  20
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT    31.76  21
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI    31.77  22
SHAPIRO, SAM          12 PC MONTCLAIR SWI    31.81  23
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI    31.87  24
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK     31.88  25
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV    31.93  26
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S    32.53  27
SAYADI, SHAYAN        12 PC NORTH BAY AQU    32.71  28
MIRACCHI, DAVID       12 PC STANFORD COVI    32.74  29
KALBUS, PORTER        12 PC SAN RAMON LIV    32.79  30
KEARNEY, GREGORY      12 PC TERRAPINS SWI    33.60  31
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    58.94   1    59.51 F1  P    27.21
                                                                    F    27.33
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:01.21   2  1:00.87 F2  P    28.89
                                                                    F    28.83
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:02.26   3  1:03.74 F3  P    02.99
                                                                    F    29.58
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:04.37   4  1:03.83 F4  P    30.12
                                                                    F    30.06
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  1:05.13   5  1:04.75 F5  P    05.49
                                                                    F    29.76
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS           1:07.40   7  1:05.97 F6  P    30.90
                                                                    F    30.51
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:05.27   6  1:06.27 F7  P    06.61
                                                                    F    30.42
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  1:07.48   8  1:08.32 F8  P    31.87
                                                                    F    32.28

TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:07.60   9  1:07.02 C1  P    31.52
                                                                    F    31.13
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:10.55  13  1:08.81 C2  P    32.72
                                                                    F    31.38
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:09.19  10  1:09.48 C3  P    32.43
                                                                    F    32.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  1:10.77  15  1:10.78 C4  P    32.68
                                                                    F    32.93
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   1:10.65  14  1:10.92 C5  P    03.05
                                                                    F    32.94
GREER, GEORGE         12 PC EAST BAY BAT   1:12.20  16  1:11.03 C6  P    06.93
                                                                    F    33.30
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  1:10.08  12  1:11.77 C7  P    32.44
                                                                    F    33.03
KALBUS, PORTER        12 PC SAN RAMON LIV  1:12.31  17  1:11.91 C8  P    06.95
                                                                    F    33.70

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA    58.94   1              P    27.21
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:01.21   2              P    28.89
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI  1:02.26   3              P    02.99
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:04.37   4              P    30.12
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  1:05.13   5              P    05.49
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:05.27   6              P    06.61
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS           1:07.40   7              P    30.90
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  1:07.48   8              P    31.87
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:07.60   9              P    31.52
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:09.19  10              P    32.43
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV  1:09.89  11              P    32.43
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  1:10.08  12              P    32.44
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:10.55  13              P    32.72
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   1:10.65  14              P    03.05
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  1:10.77  15              P    32.68
GREER, GEORGE         12 PC EAST BAY BAT   1:12.20  16              P    06.93
KALBUS, PORTER        12 PC SAN RAMON LIV  1:12.31  17              P    06.95
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA  1:12.84  18              P    05.48
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  1:15.54  19              P    33.95
KEARNEY, GREGORY      12 PC TERRAPINS SWI  1:16.92  20              P    35.01
HARTZ, REID           12 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P    32.64

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
   SECTIONAL   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ               2:14.45 F1
                                                                    F    29.93  1:04.36  1:40.11
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA               2:20.84 F2
                                                                    F    32.30  1:08.76  1:45.84
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI               2:22.05 F3
                                                                    F    30.04  1:05.41  1:44.87
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV               2:38.16 F4
                                                                    F    33.65  1:13.12  1:56.90

AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:00.29   1    59.75 F1  P    28.53
                                                                    F    28.01
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:02.51   3  1:01.95 F2  P    29.56
                                                                    F    29.32
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:02.31   2  1:02.02 F3  P    29.14
                                                                    F    28.98
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI  1:04.59   5  1:04.25 F4  P    30.37
                                                                    F    30.59
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  1:05.07   7  1:04.87 F5  P    30.48
                                                                    F    30.86
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:04.96   6  1:05.91 F6  P    29.56
                                                                    F    30.32
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:06.18   8  1:06.55 F7  P    31.25
                                                                    F    30.56
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:03.95   4  1:07.11 F8  P    28.87
                                                                    F    29.71

HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  1:07.57  11  1:05.24 C1  P    31.69
                                                                    F    31.02
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  1:06.61   9  1:06.93 C2  P    30.45
                                                                    F    31.13
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:07.34  10  1:07.12 C3  P    31.51
                                                                    F    31.41
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:07.78  12  1:07.50 C4  P    32.90
                                                                    F    32.57
CHOW, BRYAN           12 PC PLEASANTON SE  1:08.01  13  1:08.35 C5  P    31.34
                                                                    F    31.93
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK    1:08.12  15  1:08.50 C6  P    32.04
                                                                    F    32.69
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:08.51  16  1:08.85 C7  P    31.97
                                                                    F    31.65
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:08.04  14  1:08.87 C8  P    31.97
                                                                    F    32.22

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  1:00.29   1              P    28.53
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  1:02.31   2              P    29.14
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:02.51   3              P    29.56
GARCIA, RYAN          12 PC WEST COAST AQ  1:03.95   4              P    28.87
SCHAFFER, ADAM        12 PC ORINDA AQUATI  1:04.59   5              P    30.37
SALLEE, DAVID         12 PC SEBASTAPOL SE  1:04.96   6              P    29.56
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  1:05.07   7              P    30.48
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  1:06.18   8              P    31.25
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  1:06.61   9              P    30.45
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:07.34  10              P    31.51
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  1:07.57  11              P    31.69
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  1:07.78  12              P    32.90
CHOW, BRYAN           12 PC PLEASANTON SE  1:08.01  13              P    31.34
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV  1:08.04  14              P    31.97
MARTINEZ, MATTHEW     12 PC DEWING PARK    1:08.12  15              P    32.04
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:08.51  16              P    31.97
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA  1:08.68  17              P    33.69
BARTON, RJ            11 PC SOSS           1:08.84  18              P    31.95
CONROY, DANIEL        12 PC UNATTACHED PA  1:09.24  19              P    32.12
HEALY, ZACHARY        12 PC PENINSULA COV  1:09.46  20              P    33.85
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  1:09.88  21              P    31.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   1:09.96  22              P    33.19
BALASSONE, JAMES      11 PC STANFORD COVI  1:10.14  23              P    32.52
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:10.36  24              P    34.01
JIANG, TERRY          12 PC SANTA CLARA S  1:10.51  25              P    32.19
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:10.59  26              P    32.87
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           1:10.90  27              P    33.70
BALDWIN, DEREK        12 PC TWIN VALLEY A  1:11.13  28              P    33.53
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   1:11.27  29              P    34.55
CULLENWARD, SEAN      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.34  30              P    32.57
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  1:11.51  31              P    33.70
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV  1:11.57  32              P    33.22
BAUTISTA, JAMES DEVIN 12 PC FOG CITY HAMM  1:11.97  33              P    34.86
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS           1:12.13  34              P    32.62
FEDERLE, ART          12 PC TSUNAMI AQUAT  1:12.27  35              P    33.29
HUANG, EDWARD         11 PC MISSION SAN J  1:12.32  36              P    34.05
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  1:12.38  37              P    34.09
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   1:12.60  38              P    33.20
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  1:12.85  39              P    33.21
LAN, IRVIN            12 PC LYNBROOK AQUA  1:12.92  40              P    33.63
HAUFLER, SEAN         11 PC ORINDA AQUATI  1:13.06  41              P    33.50
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  1:13.26  42              P    34.85
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK   1:13.31  43              P    36.57
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.87  44              P    34.81
RAIMONDI, NICHOLAS    12 PC MISSION SAN J  1:14.88  45              P    34.72
POMEROY, CHASE        11 PC WEST VALLEY S  1:15.05  46              P    33.32
DITO, TONY            12 PC LOS ALTOS/MTN   DQUED                   P    36.72

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:08.90   1  2:08.54 F1  P    28.25  1:02.43  1:38.14
                                                                    F    28.10  1:00.89  1:37.75
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:13.81   2  2:10.47 F2  P    29.76  1:04.57  1:42.40
                                                                    F    28.90  1:02.30  1:39.17
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:14.91   3  2:14.54 F3  P    28.71  1:03.09  1:43.49
                                                                    F    28.37  1:03.45  1:42.73
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:22.35   5  2:17.32 F4  P    31.36  1:07.14  1:48.99
                                                                    F    30.35  1:05.83  1:45.14
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:24.13   8  2:21.02 F5  P    14.98  1:09.42  1:50.69
                                                                    F    03.77  1:09.44  1:49.86
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  2:23.15   6  2:21.92 F6  P    31.56  1:08.79  1:51.75
                                                                    F    31.20  1:08.19  1:50.63
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:23.52   7  2:21.94 F7  P    32.34  1:09.70  1:51.91
                                                                    F    31.93  1:08.98  1:50.63
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  2:22.10   4  2:24.15 F8  P    29.67  1:06.21  1:49.30
                                                                    F    29.69  1:06.82  1:50.69

BARTON, RJ            11 PC SOSS           2:25.34   9  2:22.42 C1  P    31.92  1:09.78  1:50.71
                                                                    F    31.03  1:09.01  1:49.86
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:25.36  10  2:23.65 C2  P    34.64  1:11.38  1:51.75
                                                                    F    33.83  1:10.93  1:49.93
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  2:29.26  13  2:26.60 C3  P    32.04  1:09.89  1:56.63
                                                                    F    31.41  1:07.45  1:54.16
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  2:28.74  12  2:28.92 C4  P    33.03  1:11.24  1:54.96
                                                                    F    33.33  1:11.71  1:54.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   2:31.93  16  2:30.39 C5  P    33.02  1:14.13  1:58.08
                                                                    F    32.99  1:13.92  1:56.54
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA  2:30.13  15  2:31.30 C6  P    33.14  1:12.09  1:57.46
                                                                    F    33.25  1:12.62  1:56.80
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           2:27.30  11  2:31.35 C7  P    32.03  1:08.93  1:53.13
                                                                    F    32.70  1:11.92  1:57.58
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   2:29.67  14  2:35.64 C8  P    31.88  1:11.43  1:57.73
                                                                    F    33.96  1:15.06  2:00.97

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  2:08.90   1              P    28.25  1:02.43  1:38.14
CHEN, BOB             12 PC MISSION SAN J  2:13.81   2              P    29.76  1:04.57  1:42.40
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:14.91   3              P    28.71  1:03.09  1:43.49
RIANDA, TRAV          12 PC SALINAS VALLE  2:22.10   4              P    29.67  1:06.21  1:49.30
GAULT, WALTER         12 PC TWIN VALLEY A  2:22.35   5              P    31.36  1:07.14  1:48.99
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  2:23.15   6              P    31.56  1:08.79  1:51.75
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  2:23.52   7              P    32.34  1:09.70  1:51.91
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J  2:24.13   8              P    14.98  1:09.42  1:50.69
BARTON, RJ            11 PC SOSS           2:25.34   9              P    31.92  1:09.78  1:50.71
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU  2:25.36  10              P    34.64  1:11.38  1:51.75
FULLER, BRAD          12 PC SOSS           2:27.30  11              P    32.03  1:08.93  1:53.13
MEADOWS, JEFFREY      12 PC STANFORD COVI  2:28.74  12              P    33.03  1:11.24  1:54.96
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  2:29.26  13              P    32.04  1:09.89  1:56.63
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   2:29.67  14              P    31.88  1:11.43  1:57.73
CAI, MATTHEW          12 PC LYNBROOK AQUA  2:30.13  15              P    33.14  1:12.09  1:57.46
LIN, CURTIS           11 PC WALNUT CREEK   2:31.93  16              P    33.02  1:14.13  1:58.08
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV  2:33.45  17              P    33.11  1:13.28  1:58.71
NORTON, KYLE          11 PC RENO AQUATIC   2:34.06  18              P    38.39  1:17.94  1:59.48
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  2:34.35  19              P    34.76  1:13.83  1:57.41
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:34.55  20              P    04.54  1:16.30  2:00.99
RICHARD, TIMOTHY      11 PC UNATTACHED PA  2:34.73  21              P    35.45  1:14.71  1:59.92
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI  2:35.60  22              P    35.16  1:15.22  1:59.76
RAIMONDI, NICHOLAS    12 PC MISSION SAN J  2:36.82  23              P    36.63  1:17.43  2:02.58
ARELLANO, SCOTTY      12 PC FREMONT AREA   2:43.69  24              P    03.22  1:16.35  2:07.76
DIMAS, FERNANDO       12 PC RICHMOND SILV   DQUED                   P    31.80  1:13.74  2:01.93
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    31.96  1:08.11  1:51.34
LAFLAMME, DAVID       11 PC SOSS            DQUED                   P    03.47  1:10.85  1:56.39
SZETO, HENRY          12 PC SAN FRANCISCO   DQUED                   P    34.52  1:12.36  1:57.48

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
   SECTIONAL   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  4:58.54   1  4:37.50 F1  P    32.25  1:08.96  1:46.43  2:25.09  3:07.04  3:49.94  4:23.80
                                                                    F    29.79  1:04.40  1:39.88  2:15.64  2:52.96  3:32.21  4:05.02
FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  5:08.61   2  4:54.23 F2  P    05.29    33.70  1:51.90  2:30.35  3:14.65  3:58.37  4:34.27
                                                                    F    32.44  1:09.83  1:46.88  2:23.93  3:06.55  3:49.47  4:22.24
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   5:21.94   6  4:59.95 F3  P    04.37    34.54  1:58.52  2:39.27  3:22.81  4:06.82  4:44.93
                                                                    F    33.62  1:12.22  1:50.64  3:10.08  3:51.83           4:26.60
BARTON, RJ            11 PC SOSS           5:14.18   4  5:07.56 F4  P    04.20    34.59  1:57.09  2:37.35  3:21.09  4:05.53  4:41.12
                                                                    F    33.11  1:10.88  1:51.02  2:29.82  3:13.14  3:56.74  4:32.34
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  5:18.55   5  5:14.75 F5  P    05.38    33.38  1:53.46  2:34.16  3:19.60  4:05.85  4:42.78
                                                                    F    32.80  1:12.62  1:52.59  2:32.00  3:17.46  4:03.73  4:39.53
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  5:12.19   3   DQUED  F   P    04.05    35.99  1:57.69  2:37.71  3:22.25  4:07.82  4:41.25
                                                                    F    33.56  1:12.64  1:50.86  2:28.33  3:09.52  3:52.97  4:24.63

FLORES-MAXFIELD, KAME 12 PC SOUTH SAN FRA  4:58.54   1              P    32.25  1:08.96  1:46.43  2:25.09  3:07.04  3:49.94  4:23.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        11 PC SANTA CLARA S  5:08.61   2              P    05.29    33.70  1:51.90  2:30.35  3:14.65  3:58.37  4:34.27
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S  5:12.19   3              P    04.05    35.99  1:57.69  2:37.71  3:22.25  4:07.82  4:41.25
BARTON, RJ            11 PC SOSS           5:14.18   4              P    04.20    34.59  1:57.09  2:37.35  3:21.09  4:05.53  4:41.12
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  5:18.55   5              P    05.38    33.38  1:53.46  2:34.16  3:19.60  4:05.85  4:42.78
SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM   5:21.94   6              P    04.37    34.54  1:58.52  2:39.27  3:22.81  4:06.82  4:44.93
JIANG, TERRY          12 PC SANTA CLARA S  5:22.95   7              P    03.25    34.31  1:54.56  2:33.79  3:22.63  4:11.36  4:47.73

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     22.66   1    22.88 F1
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    23.73   3    23.74 F2
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK     23.69   2    23.86 F3
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    23.86   6    24.01 F4
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH    23.84   4    24.04 F5
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI    23.85   5    24.31 F6
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    24.11   7    24.34 F7
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE    24.13   8    24.83 F8

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    24.55  11    24.46 C1
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT     24.66  15    24.55 C2
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    24.47   9    24.68 C3
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S    24.76  16    24.68 C3
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM     24.94  21    24.86 C5
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV    24.61  13    24.94 C6
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ    24.92  20    24.95 C7
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S    24.64  14    25.06 C8

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     22.66   1
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK     23.69   2
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    23.73   3
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH    23.84   4
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI    23.85   5
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    23.86   6
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    24.11   7
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE    24.13   8
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    24.47   9
FONG, JUSTIN          14 PC SAN FRANCISCO    24.54  10
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    24.55  11
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI    24.57  12
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV    24.61  13
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S    24.64  14
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT     24.66  15
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S    24.76  16
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM     24.80  17
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ    24.83  18
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI    24.86  19
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ    24.92  20
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM     24.94  21
BOONE, MATT           13 PC TERRAPINS SWI    24.98  22
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI    25.00  24
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    25.00  23
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK     25.05  25
KIM, JAMES            13 PC ALMADEN SWIM     25.08  26
CUSHING, ALEX         14 PC RICHMOND SILV    25.12  27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S    25.14  28
TALBOTT, PATCH        13 PC SANTA CLARA S    25.16  29
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI    25.23  30
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE    25.28  31
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV    25.31  32
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    25.37  33
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK     25.43  34
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI    25.50  35
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI    25.51  36
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL    25.58  37
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE    25.66  38
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM     25.70  39
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL    25.73  40
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S    25.78  41
CASTRUITA, SCOTT      14 PC GILROY GATORS    25.82  42
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ    26.01  43
JOHNSON, ERIC         13 PC ORINDA AQUATI    26.11  44
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC    26.43  45
KANERVA, JUSTIN       13 PC LOS ALTOS/MTN    26.72  46
CHEN, WESLEY          14 PC TERRAPINS SWI    26.80  47

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     49.50   1    49.68 F1  P    23.90
                                                                    F    23.59
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    50.91   2    50.25 F2  P    24.82
                                                                    F    24.40
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    52.48   8    51.58 F3  P    24.85
                                                                    F    24.69
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    52.30   5    52.31 F4  P    25.34
                                                                    F    24.77
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE    52.40   7    52.48 F5  P    25.19
                                                                    F    25.15
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE    52.25   4    52.71 F6  P    25.69
                                                                    F    25.69
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    51.52   3    53.10 F7  P    24.57
                                                                    F    25.20
FONG, JUSTIN          14 PC SAN FRANCISCO    52.36   6    53.31 F8  P    25.05
                                                                    F    25.67

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    53.76  15    53.01 C1  P    25.67
                                                                    F    25.40
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI    52.57   9    53.51 C2  P    24.72
                                                                    F    24.97
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    53.64  12    53.51 C2  P    25.49
                                                                    F    25.67
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI    53.88  17    53.74 C4  P    25.87
                                                                    F    25.80
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM     53.88  18    54.34 C5  P    25.83
                                                                    F    26.04
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE    53.68  14    55.18 C6  P    25.31
                                                                    F    25.91
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV    53.67  13   DQUED  C   P    25.59
                                                                    F    25.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    54.18  19   DQUED  C   P    25.78

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     49.50   1              P    23.90
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    50.91   2              P    24.82
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    51.52   3              P    24.57
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE    52.25   4              P    25.69
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    52.30   5              P    25.34
FONG, JUSTIN          14 PC SAN FRANCISCO    52.36   6              P    25.05
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE    52.40   7              P    25.19
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    52.48   8              P    24.85
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI    52.57   9              P    24.72
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ    53.35  10              P    24.74
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI    53.49  11              P    25.60
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    53.64  12              P    25.49
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV    53.67  13              P    25.59
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE    53.68  14              P    25.31
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    53.76  15              P    25.67
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S    53.78  16              P    26.38
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM     53.88  18              P    25.83
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI    53.88  17              P    25.87
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    54.18  19              P    25.78
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH    54.21  20              P    25.84
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S    54.33  21              P    25.83
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI    54.55  22              P    26.23
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK     54.69  23              P    26.32
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL    54.74  24              P    26.34
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI    55.01  25              P    26.45
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI    55.04  26              P    26.32
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV    55.06  27              P    26.74
BOONE, MATT           13 PC TERRAPINS SWI    55.12  28              P    25.99
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S    55.18  29              P    26.95
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT    55.26  30              P    26.60
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM     55.42  31              P    26.17
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ    55.53  32              P    26.51
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK     55.58  33              P    26.59
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE    55.70  34              P    27.36
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK     55.90  35              P    26.51
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM     55.97  36              P    26.56
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT     56.23  37              P    27.47
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC    56.39  38              P    26.76
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI    56.50  39              P    27.98
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI    56.53  40              P    27.22
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI    56.69  41              P    26.55
CASTRUITA, SCOTT      14 PC GILROY GATORS    57.08  42              P    26.82
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN    57.36  43              P    27.04

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:51.04   3  1:49.79 F1  P    25.79    53.48  1:22.32
                                                                    F    26.01    54.58  1:22.59
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   1:50.90   2  1:50.19 F2  P    25.68    53.07  1:22.27
                                                                    F    25.95    53.22  1:22.41
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:50.71   1  1:50.28 F3  P    26.41    55.07  1:22.61
                                                                    F    26.05    54.47  1:22.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S  1:51.68   4  1:50.87 F4  P    26.14    54.74  1:23.44
                                                                    F    26.04    54.44  1:23.24
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  1:53.50   7  1:52.69 F5  P    26.55    54.96  1:24.45
                                                                    F    26.28    54.53  1:23.49
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  1:52.20   6  1:52.91 F6  P    26.30    54.71  1:23.69
                                                                    F    26.72    55.57  1:24.61
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  1:53.69   8  1:53.99 F7  P    26.70    55.91  1:24.76
                                                                    F    27.20    56.34  1:25.35
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:52.03   5  1:54.55 F8  P    26.64    55.66  1:23.88
                                                                    F    26.72    55.50  1:25.28

SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  1:54.99   9  1:54.39 C1  P    26.17    55.27  1:25.72
                                                                    F    26.98    56.42  1:25.71
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  1:57.41  13  1:55.78 C2  P    26.46    56.16  1:27.05
                                                                    F    26.11    55.61  1:25.99
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  1:56.94  11  1:57.48 C3  P    27.70    57.27  1:27.32
                                                                    F    27.93    57.77  1:28.03
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  1:56.60  10  1:57.75 C4  P    27.04    56.60  1:26.58
                                                                    F    26.99    56.97  1:27.47
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:57.50  14  1:57.81 C5  P    28.12    58.14  1:28.43
                                                                    F    27.35    57.27  1:27.89
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  1:57.12  12   DQUED  C   P    27.34    56.71  1:27.09
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:57.70  16   DQUED  C   P    27.59    57.64  1:27.90
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  1:58.19  17          C   P    27.85    57.99  1:28.34

WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:50.71   1              P    26.41    55.07  1:22.61
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   1:50.90   2              P    25.68    53.07  1:22.27
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  1:51.04   3              P    25.79    53.48  1:22.32
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S  1:51.68   4              P    26.14    54.74  1:23.44
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  1:52.03   5              P    26.64    55.66  1:23.88
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  1:52.20   6              P    26.30    54.71  1:23.69
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  1:53.50   7              P    26.55    54.96  1:24.45
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  1:53.69   8              P    26.70    55.91  1:24.76
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  1:54.99   9              P    26.17    55.27  1:25.72
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  1:56.60  10              P    27.04    56.60  1:26.58
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  1:56.94  11              P    27.70    57.27  1:27.32
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  1:57.12  12              P    27.34    56.71  1:27.09
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  1:57.41  13              P    26.46    56.16  1:27.05
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:57.50  14              P    28.12    58.14  1:28.43
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  1:57.67  15              P    26.04    56.14  1:27.32
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:57.70  16              P    27.59    57.64  1:27.90
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  1:58.46  18              P    27.21    57.59  1:28.51
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:58.81  19              P    27.79    57.91  1:28.09
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  1:58.84  20              P    26.89    56.92  1:28.00
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  1:59.52  21              P    26.93    56.35  1:27.53
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  1:59.77  22              P    27.46    58.09  1:29.41
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  1:59.93  23              P    27.47    57.89  1:29.27
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:59.95  24              P    27.79    58.50  1:30.56
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  2:00.00  25              P    25.57    56.18  1:28.73
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   2:01.19  26              P    27.05    57.04  1:28.83
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  2:01.89  27              P    27.89    58.67  1:30.35
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE  2:02.28  28              P    27.34    58.56  1:30.66
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  2:02.41  29              P    27.06    57.45  1:29.95
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  2:03.89  30              P    27.20    58.20  1:31.33
BOONE, MATT           13 PC TERRAPINS SWI  2:08.70  31              P    27.88  1:00.01  1:34.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  4:55.98   1  4:55.99 F1  P    26.66    56.89  1:27.15  1:57.28  2:27.24  2:57.34  3:26.61
                                                                       3:56.31  4:26.54
                                                                    F    26.28    55.53  1:25.23  1:55.16  2:25.43  2:55.73  3:25.96
                                                                       3:56.44  4:26.61
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  5:01.24   2  4:57.85 F2  P    27.74    57.63  1:27.87  1:58.44  2:29.04  2:59.63  3:30.54
                                                                       4:01.41  4:32.08
                                                                    F    27.40    56.72  1:26.65  1:56.82  2:27.13  2:57.41  3:27.89
                                                                       3:58.29  4:28.41
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  5:06.49   5  4:58.88 F3  P    27.54    57.56  1:28.44  1:59.17  2:30.08  3:01.19  3:32.65
                                                                       4:04.25  4:35.82
                                                                    F    26.92    56.26  1:26.48  1:57.10  2:27.83  2:58.66  3:29.19
                                                                       3:59.82  4:30.17
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  5:01.67   3  4:58.94 F4  P    27.09    56.32  1:26.53  1:57.43  2:28.98  2:59.86  3:30.96
                                                                       4:01.60  4:32.42
                                                                    F    26.76    56.62  1:26.05  1:56.30  2:26.84  2:57.99  3:28.60
                                                                       3:59.58  4:29.74
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  5:02.37   4  5:08.69 F5  P    26.65    56.83  1:27.46  1:57.69  2:28.56  2:59.20  3:29.95
                                                                       4:01.59  4:32.58
                                                                    F    27.55    57.42  1:28.28  2:00.27  2:30.91  3:03.27  3:34.86
                                                                       4:07.14  4:38.70
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  5:11.64   6  5:11.70 F6  P    28.74    59.82  1:32.00  2:04.14  2:36.71  3:09.26  3:39.25
                                                                       4:10.10  4:41.29
                                                                    F    28.28    59.94  1:31.90  2:04.13  2:36.65  3:08.70  3:40.21
                                                                       4:10.78  4:41.71
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  5:15.92   8  5:17.39 F7  P    03.66    59.65  1:31.18  2:03.12  2:35.45  3:07.62  3:39.94
                                                                       4:12.63  4:44.66
                                                                    F    28.70    59.85  1:31.97  2:04.41  2:36.71  3:09.03  3:41.57
                                                                       4:13.78  4:46.32
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  5:15.88   7  5:22.98 F8  P    28.72  1:00.44  1:32.95  2:05.40  2:37.35  3:09.32  3:41.72
                                                                       4:14.11  4:45.92
                                                                    F    29.40  1:01.03  1:34.17  2:07.19  2:39.94  3:12.51  3:45.13
                                                                       4:18.63  4:51.37

THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  5:19.92  10  5:13.09 C1  P    28.25    59.98  1:32.43  2:04.93  2:37.73  3:10.34  3:43.17
                                                                       4:16.61  4:48.56
                                                                    F    28.63  1:00.29  1:32.96  2:04.94  2:37.35  3:09.31  3:41.44
                                                                       4:13.44  4:43.60
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  5:22.58  12  5:13.14 C2  P    27.50    58.08  1:30.59  2:03.76  2:36.49  3:09.41  3:42.72
                                                                       4:16.71  4:49.71
                                                                    F    28.36    59.41  1:31.98  2:04.64  2:36.89  3:08.50  3:40.82
                                                                       4:12.94  4:44.11
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S  5:16.09   9  5:13.92 C3  P    28.71  1:00.11  1:32.55  2:04.69  2:36.71  3:08.48  3:40.54
                                                                       4:12.71  4:45.03
                                                                    F    28.38    59.74  1:32.53  2:04.75  2:36.23  3:08.03  3:40.07
                                                                       4:11.81  4:43.58
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  5:25.10  14  5:23.84 C4  P    28.52  1:00.29  1:33.04  2:06.63  2:40.95  3:14.60  3:49.16
                                                                       4:21.98  4:54.40
                                                                    F    26.52    56.78  1:28.35  2:00.61  2:33.85  3:07.47  3:41.39
                                                                       4:15.46  4:50.17
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC  5:29.78  18  5:25.77 C5  P    02.94  1:01.62  1:35.17  2:09.12  2:43.02  3:16.91  3:50.38
                                                                       4:24.40  4:57.73
                                                                    F    28.92  1:00.96  1:33.93  2:07.79  2:41.26  3:14.96  3:48.55
                                                                       4:21.91  4:54.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLINE, PETER          13 PC NAPA VALLEY S  5:27.60  16  5:26.02 C6  P    29.95  1:02.89  1:35.81  2:09.02  2:42.27  3:15.80  3:48.89
                                                                       4:22.32  4:55.44
                                                                    F    30.21  1:03.05  1:36.59  2:09.81  2:43.20  3:17.14  3:49.90
                                                                       4:22.71  4:55.18
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   5:28.25  17  5:27.94 C7  P    27.96    59.67  1:32.39  2:06.75  2:40.72  3:15.29  3:49.74
                                                                       4:23.46  4:57.26
                                                                    F    27.79    59.13  1:31.85  2:04.60  2:38.20  3:12.06  3:46.50
                                                                       4:20.90  4:55.42
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  5:39.95  19  5:39.76 C8  P    29.79  1:02.31  1:35.91  2:10.32  2:43.94  3:18.54  3:53.62
                                                                       4:29.24  5:04.85
                                                                    F    29.31  1:01.39  1:34.17  2:07.74  2:42.04  3:17.25  3:52.82
                                                                       4:29.13  5:04.70

ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  4:55.98   1              P    26.66    56.89  1:27.15  1:57.28  2:27.24  2:57.34  3:26.61
                                                                       3:56.31  4:26.54
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  5:01.24   2              P    27.74    57.63  1:27.87  1:58.44  2:29.04  2:59.63  3:30.54
                                                                       4:01.41  4:32.08
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE  5:01.67   3              P    27.09    56.32  1:26.53  1:57.43  2:28.98  2:59.86  3:30.96
                                                                       4:01.60  4:32.42
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  5:02.37   4              P    26.65    56.83  1:27.46  1:57.69  2:28.56  2:59.20  3:29.95
                                                                       4:01.59  4:32.58
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  5:06.49   5              P    27.54    57.56  1:28.44  1:59.17  2:30.08  3:01.19  3:32.65
                                                                       4:04.25  4:35.82
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  5:11.64   6              P    28.74    59.82  1:32.00  2:04.14  2:36.71  3:09.26  3:39.25
                                                                       4:10.10  4:41.29
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  5:15.88   7              P    28.72  1:00.44  1:32.95  2:05.40  2:37.35  3:09.32  3:41.72
                                                                       4:14.11  4:45.92
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  5:15.92   8              P    03.66    59.65  1:31.18  2:03.12  2:35.45  3:07.62  3:39.94
                                                                       4:12.63  4:44.66
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S  5:16.09   9              P    28.71  1:00.11  1:32.55  2:04.69  2:36.71  3:08.48  3:40.54
                                                                       4:12.71  4:45.03
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  5:19.92  10              P    28.25    59.98  1:32.43  2:04.93  2:37.73  3:10.34  3:43.17
                                                                       4:16.61  4:48.56
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  5:20.29  11              P    28.73  1:00.79  1:33.03  2:05.88  2:38.72  3:11.87  3:43.84
                                                                       4:16.56  4:48.75
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  5:22.58  12              P    27.50    58.08  1:30.59  2:03.76  2:36.49  3:09.41  3:42.72
                                                                       4:16.71  4:49.71
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  5:24.92  13              P    28.29  1:00.04  1:32.65  2:05.11  2:38.15  3:10.55  3:43.95
                                                                       4:18.50  4:52.30
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  5:25.10  14              P    28.52  1:00.29  1:33.04  2:06.63  2:40.95  3:14.60  3:49.16
                                                                       4:21.98  4:54.40
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  5:25.18  15              P    27.58    58.36  1:30.44  2:03.57  2:36.42  3:10.25  3:45.11
                                                                       4:19.55  4:53.21
KLINE, PETER          13 PC NAPA VALLEY S  5:27.60  16              P    29.95  1:02.89  1:35.81  2:09.02  2:42.27  3:15.80  3:48.89
                                                                       4:22.32  4:55.44
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   5:28.25  17              P    27.96    59.67  1:32.39  2:06.75  2:40.72  3:15.29  3:49.74
                                                                       4:23.46  4:57.26
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC  5:29.78  18              P    02.94  1:01.62  1:35.17  2:09.12  2:43.02  3:16.91  3:50.38
                                                                       4:24.40  4:57.73
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  5:39.95  19              P    29.79  1:02.31  1:35.91  2:10.32  2:43.94  3:18.54  3:53.62
                                                                       4:29.24  5:04.85
MCGUIRE, CEAN         14 PC SLUG AQUATICS  5:47.77  20              P    30.44  1:05.50  1:42.02  2:17.97  2:53.80  3:29.17  4:04.67
                                                                       4:39.75  5:14.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK     56.24   1    55.94 F1  P    27.12
                                                                    F    27.21
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    58.67   3    58.02 F2  P    28.71
                                                                    F    28.56
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    59.11   4    58.54 F3  P    28.79
                                                                    F    28.60
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    58.35   2    58.66 F4  P    28.48
                                                                    F    28.78
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    59.57   6    59.39 F5  P    29.17
                                                                    F    29.18
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI    59.73   7  1:00.22 F6  P    29.08
                                                                    F    29.51
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    59.44   5  1:00.35 F7  P    29.23
                                                                    F    29.75
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI    59.79   8  1:01.04 F8  P    29.27
                                                                    F    29.54

READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:00.33  10    59.39 C1  P    29.71
                                                                    F    29.54
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  1:01.14  12  1:00.20 C2  P    30.73
                                                                    F    29.89
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  1:00.64  11  1:00.50 C3  P    29.73
                                                                    F    29.64
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:01.99  15  1:01.59 C4  P    30.16
                                                                    F    29.84
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:01.38  13  1:02.37 C5  P    30.07
                                                                    F    30.60
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:02.79  19  1:02.47 C6  P    30.19
                                                                    F    29.77
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.08  17  1:03.09 C7  P    30.22
                                                                    F    30.55
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:01.82  14  1:05.19 C8  P    29.96
                                                                    F    30.95

KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK     56.24   1              P    27.12
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    58.35   2              P    28.48
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    58.67   3              P    28.71
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI    59.11   4              P    28.79
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT    59.44   5              P    29.23
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    59.57   6              P    29.17
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI    59.73   7              P    29.08
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI    59.79   8              P    29.27
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  1:00.32   9              P    29.86
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:00.33  10              P    29.71
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  1:00.64  11              P    29.73
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  1:01.14  12              P    30.73
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:01.38  13              P    30.07
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:01.82  14              P    29.96
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:01.99  15              P    30.16
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.08  17              P    30.22
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  1:02.08  16              P    30.31
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  1:02.52  18              P    30.61
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:02.79  19              P    30.19
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  1:02.84  20              P    30.51
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   1:03.03  21              P    30.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  1:03.06  22              P    30.83
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  1:03.31  23              P    30.53
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  1:03.36  24              P    30.77
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ  1:03.41  25              P    30.55
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  1:03.56  26              P    31.59
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   1:03.63  27              P    30.35
BOONE, MATT           13 PC TERRAPINS SWI  1:03.79  28              P    30.99
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE  1:03.85  29              P    31.18
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  1:03.94  30              P    30.96
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  1:04.06  31              P    31.84
SINZIG, VIKTOR        14 PC SANTA CLARA S  1:04.07  32              P    31.52
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  1:04.12  33              P    31.50
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK   1:04.78  34              P    31.43
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI  1:04.90  35              P    32.26
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  1:05.15  36              P    32.45
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:05.30  37              P    31.96
KIM, JAMES            13 PC ALMADEN SWIM   1:05.31  38              P    31.56
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN  1:05.92  39              P    32.24
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK   1:06.06  40              P    31.72
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT  1:06.07  41              P    32.41
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE  1:06.44  42              P    32.86
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI  1:06.86  43              P    32.91
KANERVA, JUSTIN       13 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.05  44              P    32.21
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  1:07.27  45              P    32.97
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE  1:07.49  46              P    32.95
JOHNSON, ERIC         13 PC ORINDA AQUATI  1:08.30  47              P    33.04

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
   SECTIONAL   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:05.47   2  2:05.20 F1  P    29.74  1:02.34  1:34.76
                                                                    F    29.41  1:00.38  1:33.13
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:09.40   5  2:06.63 F2  P    30.14  1:02.70  1:36.15
                                                                    F    29.63  1:01.92  1:34.43
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:05.26   1  2:07.91 F3  P    29.39  1:01.23  1:33.38
                                                                    F    29.75  1:02.07  1:35.23
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  2:08.43   3  2:08.67 F4  P    29.52  1:01.74  1:35.24
                                                                    F    30.43  1:03.07  1:36.70
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  2:09.38   4  2:08.88 F5  P    30.00  1:02.93  1:36.44
                                                                    F    29.64  1:02.42  1:36.08
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:09.70   6  2:10.05 F6  P    31.16  1:04.03  1:38.20
                                                                    F    30.97  1:04.18  1:37.68
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:10.06   7  2:11.18 F7  P    31.54  1:04.55  1:37.66
                                                                    F    31.39  1:03.86  1:37.76
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  2:10.45   8  2:11.22 F8  P    30.76  1:04.15  1:37.87
                                                                    F    31.19  1:04.27  1:38.17

KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  2:11.66   9  2:09.91 C1  P    31.82  1:05.91  1:39.28
                                                                    F    31.17  1:05.07  1:38.38
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  2:12.63  13  2:10.27 C2  P    31.32  1:05.04  1:39.33
                                                                    F    31.34  1:04.51  1:37.94
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:12.13  10  2:10.35 C3  P    32.01  1:05.58  1:39.55
                                                                    F    31.75  1:04.82  1:38.22
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:14.28  16  2:11.10 C4  P    32.28  1:05.82  1:40.28
                                                                    F    31.85  1:04.84  1:38.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.46  12  2:11.70 C5  P    30.51  1:03.80  1:38.74
                                                                    F    30.71  1:03.81  1:38.02
KLINE, PETER          13 PC NAPA VALLEY S  2:13.62  14  2:11.75 C6  P    32.07  1:06.38  1:40.72
                                                                    F    31.70  1:05.84  1:39.02
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  2:13.91  15  2:16.53 C7  P    31.29  1:05.07  1:40.00
                                                                    F    31.96  1:06.58  1:41.79
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  2:15.54  17  2:20.46 C8  P    32.17  1:07.00  1:42.29
                                                                    F    32.79  1:08.22  1:44.55

JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:05.26   1              P    29.39  1:01.23  1:33.38
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:05.47   2              P    29.74  1:02.34  1:34.76
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  2:08.43   3              P    29.52  1:01.74  1:35.24
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  2:09.38   4              P    30.00  1:02.93  1:36.44
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:09.40   5              P    30.14  1:02.70  1:36.15
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:09.70   6              P    31.16  1:04.03  1:38.20
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:10.06   7              P    31.54  1:04.55  1:37.66
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  2:10.45   8              P    30.76  1:04.15  1:37.87
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  2:11.66   9              P    31.82  1:05.91  1:39.28
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:12.13  10              P    32.01  1:05.58  1:39.55
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:12.38  11              P    30.98  1:04.85  1:39.27
HOLLAND, KENT         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.46  12              P    30.51  1:03.80  1:38.74
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  2:12.63  13              P    31.32  1:05.04  1:39.33
KLINE, PETER          13 PC NAPA VALLEY S  2:13.62  14              P    32.07  1:06.38  1:40.72
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  2:13.91  15              P    31.29  1:05.07  1:40.00
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:14.28  16              P    32.28  1:05.82  1:40.28
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  2:15.54  17              P    32.17  1:07.00  1:42.29
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  2:15.97  18              P    31.84  1:06.02  1:41.75
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  2:16.69  19              P    33.12  1:07.47  1:42.64
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   2:17.09  20              P    32.36  1:06.97  1:43.05
KIM, JOSEPH           13 PC PLEASANTON SE  2:17.28  21              P    32.92  1:08.07  1:43.69
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE  2:17.69  22              P    32.61  1:07.16  1:42.44
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S  2:17.72  23              P    32.30  1:07.03  1:42.63
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ  2:19.06  24              P    32.02  1:06.72  1:42.89
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:19.14  25              P    31.86  1:07.16  1:43.75
MCGUIRE, CEAN         14 PC SLUG AQUATICS  2:19.20  26              P    35.46  1:12.53  1:46.84
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  2:19.35  27              P    32.68  1:08.33  1:44.79
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  2:19.79  28              P    32.79  1:07.94  1:44.15
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI  2:21.25  29              P    33.77  1:09.69  1:46.02
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  2:22.89  30              P    33.90  1:10.28  1:46.92
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE  2:24.53  31              P    33.83  1:10.14  1:47.67
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    34.27  1:10.62  1:47.51

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:03.07   1  1:03.16 F1  P    30.22
                                                                    F    30.32
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:03.18   2  1:03.27 F2  P    30.04
                                                                    F    04.77
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:04.79   3  1:03.96 F3  P    30.42
                                                                    F    04.62
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:05.04   4  1:04.59 F4  P    30.47
                                                                    F    06.31
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK   1:05.23   5  1:06.58 F5  P    30.65
                                                                    F    03.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  1:06.47   6  1:07.12 F6  P    32.22
                                                                    F    05.02
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  1:07.82   7  1:07.28 F7  P    31.55
                                                                    F    31.98
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:07.83   8  1:07.53 F8  P    31.80
                                                                    F    03.47

CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  1:08.70   9  1:07.28 C1  P    32.32
                                                                    F    31.86
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  1:09.31  11  1:08.95 C2  P    33.35
                                                                    F    32.78
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  1:10.20  13  1:09.59 C3  P    33.52
                                                                    F    32.55
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:09.76  12  1:10.17 C4  P    32.86
                                                                    F    32.79
CASTRUITA, SCOTT      14 PC GILROY GATORS  1:13.81  18  1:12.52 C5  P    34.54
                                                                    F    34.41
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  1:13.00  17  1:13.89 C6  P    35.18
                                                                    F    35.38
SMITH, JASON          14 PC SOUTH SAN FRA  1:11.52  14  NO SHOW C   P    34.30
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  1:12.25  16  NO SHOW C   P    34.06

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  1:03.07   1              P    30.22
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   1:03.18   2              P    30.04
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:04.79   3              P    30.42
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:05.04   4              P    30.47
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK   1:05.23   5              P    30.65
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  1:06.47   6              P    32.22
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  1:07.82   7              P    31.55
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  1:07.83   8              P    31.80
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  1:08.70   9              P    32.32
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  1:08.95  10              P    32.96
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  1:09.31  11              P    33.35
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:09.76  12              P    32.86
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  1:10.20  13              P    33.52
SMITH, JASON          14 PC SOUTH SAN FRA  1:11.52  14              P    34.30
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ  1:11.59  15              P    33.36
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  1:12.25  16              P    34.06
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  1:13.00  17              P    35.18
CASTRUITA, SCOTT      14 PC GILROY GATORS  1:13.81  18              P    34.54
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  1:14.01  19              P    34.84
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  1:14.80  20              P    35.25
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  1:15.97  21              P    36.11
MCCOID, BRYAN         13 PC WEST COAST AQ  1:17.26  22              P    35.63
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU   DQUED
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI   DQUED                   P    33.76
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT    DQUED                   P    30.69
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    33.84

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
   SECTIONAL   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:16.59   1  2:15.62 F1  P    31.03  1:06.09  1:41.54
                                                                    F    03.15  1:05.34  1:40.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:19.62   2  2:17.47 F2  P    32.43  1:08.82  1:43.65
                                                                    F    04.53  1:07.92  1:42.87
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:21.13   4  2:18.37 F3  P    31.58  1:07.44  1:43.83
                                                                    F    03.17  1:06.70  1:42.35
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:21.21   5  2:20.59 F4  P    31.79  1:07.81  1:44.66
                                                                    F    05.82  1:08.17  1:44.76
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   2:20.46   3  2:21.18 F5  P    32.69  1:08.46  1:44.28
                                                                    F    04.90  1:08.21  1:44.51
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  2:22.96   6  2:24.33 F6  P    32.52  1:08.86  1:45.83
                                                                    F    05.34  1:08.26  1:46.26
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  2:27.97   8  2:26.43 F7  P    33.06  1:10.08  1:49.40
                                                                    F    04.24  1:09.74  1:47.67
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  2:26.41   7  2:27.07 F8  P    33.77  1:10.74  1:48.74
                                                                    F    05.64  1:10.08  1:48.16

CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  2:28.23   9  2:24.55 C1  P    33.20  1:11.21  1:49.56
                                                                    F    32.70  1:09.94  1:47.90
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK   2:29.88  12  2:25.21 C2  P    32.04  1:09.68  1:50.00
                                                                    F    31.50  1:08.98  1:47.56
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  2:28.96  11  2:29.63 C3  P    34.17  1:11.94  1:50.31
                                                                    F    33.64  1:11.44  1:50.54
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:29.91  13  2:29.79 C4  P    33.62  1:11.97  1:51.21
                                                                    F    34.15  1:12.03  1:51.38
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  2:34.68  16  2:29.90 C5  P    35.34  1:14.61  1:54.73
                                                                    F    33.63  1:12.05  1:51.52
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI  2:34.48  15  2:34.81 C6  P    34.30  1:12.66  1:53.30
                                                                    F    33.52  1:11.89  1:52.97
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ  2:35.58  17  2:35.49 C7  P    34.09  1:13.35  1:55.10
                                                                    F    34.26  1:14.08  1:55.17
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  2:37.03  18  2:36.22 C8  P    36.17  1:16.46  1:56.82
                                                                    F    35.48  1:14.86  1:55.18

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:16.59   1              P    31.03  1:06.09  1:41.54
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:19.62   2              P    32.43  1:08.82  1:43.65
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   2:20.46   3              P    32.69  1:08.46  1:44.28
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:21.13   4              P    31.58  1:07.44  1:43.83
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:21.21   5              P    31.79  1:07.81  1:44.66
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  2:22.96   6              P    32.52  1:08.86  1:45.83
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  2:26.41   7              P    33.77  1:10.74  1:48.74
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  2:27.97   8              P    33.06  1:10.08  1:49.40
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  2:28.23   9              P    33.20  1:11.21  1:49.56
VANHOVEN, SEBASTIAN   14 PC TERRAPINS SWI  2:28.82  10              P    33.61  1:11.82  1:51.25
MURPHY, GARRETT       14 PC SAN RAMON LIV  2:28.96  11              P    34.17  1:11.94  1:50.31
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK   2:29.88  12              P    32.04  1:09.68  1:50.00
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:29.91  13              P    33.62  1:11.97  1:51.21
SORDO, VINCENT        14 PC SLUG AQUATICS  2:32.65  14              P    34.78  1:14.58  1:53.87
OLCOTT, WILL          13 PC STANFORD COVI  2:34.48  15              P    34.30  1:12.66  1:53.30
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  2:34.68  16              P    35.34  1:14.61  1:54.73
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ  2:35.58  17              P    34.09  1:13.35  1:55.10
KRISTOFFERSON, JUN    13 PC BURLINGAME AQ  2:37.03  18              P    36.17  1:16.46  1:56.82
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  2:38.08  19              P    35.45  1:15.91  1:57.17
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  2:39.12  20              P    34.51  1:15.83  1:57.88
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   2:39.49  21              P    35.45  1:15.44  1:57.59
WONG, TIM             14 PC LADERA OAKS    2:39.76  22              P    35.72  1:16.02  1:58.00
CASTRUITA, SCOTT      14 PC GILROY GATORS  2:39.90  23              P    35.82  1:16.09  1:57.21
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  2:41.24  24              P    37.72  1:18.63  2:00.04
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM   2:43.60  25              P    35.84  1:16.76  2:00.80
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT   DQUED                   P    34.71  1:13.97  1:54.60
CHEN, WESLEY          14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    34.03  1:13.03  1:56.39
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P    29.86  1:04.10  1:38.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    33.16  1:09.19  1:45.73

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S    56.99   1    56.32 F1  P    26.72
                                                                    F    26.26
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV    58.41   7    58.12 F2  P    27.88
                                                                    F    28.16
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH    57.62   3    58.21 F3  P    27.22
                                                                    F    28.11
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     58.40   5    58.26 F4  P    26.94
                                                                    F    27.11
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK     58.66   9    58.65 F5  P    27.15
                                                                    F    26.93
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI    58.43   8    59.02 F6  P    28.14
                                                                    F    27.44
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S    57.50   2  1:01.04 F7  P    27.38
                                                                    F    27.96
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE    58.40   6  1:02.49 F8  P    27.33
                                                                    F    28.46

AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    58.96  10    58.39 C1  P    27.53
                                                                    F    27.42
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  1:00.42  18    59.62 C2  P    28.53
                                                                    F    28.52
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    59.61  12    59.96 C3  P    28.05
                                                                    F    27.64
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  1:00.50  21    59.99 C4  P    28.01
                                                                    F    27.86
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:00.08  17  1:00.11 C5  P    28.27
                                                                    F    28.27
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI  1:00.44  19  1:00.44 C6  P    27.86
                                                                    F    27.84
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    59.86  15  1:00.96 C7  P    27.85
                                                                    F    28.78
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  1:00.47  20          C   P    28.17

ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S    56.99   1              P    26.72
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S    57.50   2              P    27.38
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH    57.62   3              P    27.22
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI    58.03   4              P    27.14
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE    58.40   6              P    27.33
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     58.40   5              P    26.94
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV    58.41   7              P    27.88
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI    58.43   8              P    28.14
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK     58.66   9              P    27.15
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S    58.96  10              P    27.53
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST    59.45  11              P    27.56
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC    59.61  12              P    28.05
FONG, JUSTIN          14 PC SAN FRANCISCO    59.65  13              P    27.51
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI    59.84  14              P    28.30
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI    59.86  15              P    27.85
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM     59.88  16              P    27.86
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  1:00.08  17              P    28.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  1:00.42  18              P    28.53
STEFAN, NICK          14 PC ORINDA AQUATI  1:00.44  19              P    27.86
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  1:00.50  21              P    28.01
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  1:00.61  22              P    28.56
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  1:00.74  23              P    28.58
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  1:01.35  24              P    29.01
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  1:01.38  25              P    29.64
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  1:01.54  26              P    27.99
KIM, JONATHAN         14 PC ALMADEN SWIM   1:02.02  27              P    28.50
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   1:02.08  28              P    29.85
BOONE, MATT           13 PC TERRAPINS SWI  1:02.33  29              P    28.19
CUSHING, ALEX         14 PC RICHMOND SILV  1:02.53  30              P    29.11
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  1:02.54  31              P    28.60
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  1:02.90  32              P    29.46
DAVIS, KENDALL        14 PC TERRAPINS SWI  1:03.60  33              P    28.76

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
   SECTIONAL   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:07.61   6  2:03.72 F1  P    29.40  1:03.20  1:36.37
                                                                    F    27.33    58.64  1:31.09
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S  2:05.69   1  2:05.24 F2  P    28.65  1:00.61  1:33.67
                                                                    F    28.29  1:00.17  1:32.86
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:07.50   3  2:07.67 F3  P    28.92  1:02.35  1:35.19
                                                                    F    28.62  1:01.14  1:34.74
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:07.54   5  2:08.26 F4  P    29.59  1:03.24  1:36.77
                                                                    F    28.93  1:02.32  1:35.61
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:10.30   8  2:10.82 F5  P    29.35  1:02.54  1:36.15
                                                                    F    29.37  1:02.34  1:36.56
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:07.50   4  2:12.00 F6  P    29.04  1:01.68  1:34.78
                                                                    F    29.32  1:02.08  1:37.43
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  2:10.08   7  2:12.01 F7  P    28.69  1:01.94  1:36.30
                                                                    F    28.24  1:02.06  1:37.06
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  2:11.38   9  2:16.28 F8  P    29.27  1:02.37  1:36.86
                                                                    F    30.48  1:04.46  1:40.96

CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  2:17.29  11  2:12.41 C1  P    30.49  1:04.88  1:41.01
                                                                    F    29.86  1:03.75  1:38.55
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:13.94  10  2:13.04 C2  P    31.06  1:06.11  1:39.92
                                                                    F    30.46  1:05.83  1:40.95
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:17.31  12  2:15.86 C3  P    31.46  1:06.50  1:41.43
                                                                    F    30.96  1:05.21  1:40.58
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:21.80  14  2:16.27 C4  P    30.15  1:06.63  1:44.13
                                                                    F    30.34  1:05.38  1:40.71
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:25.95  15  2:27.95 C5  P    32.79  1:10.06  1:48.76
                                                                    F    31.55  1:08.47  1:49.11

SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S  2:05.69   1              P    28.65  1:00.61  1:33.67
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S  2:07.19   2              P    29.65  1:02.55  1:34.98
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:07.50   4              P    29.04  1:01.68  1:34.78
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  2:07.50   3              P    28.92  1:02.35  1:35.19
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:07.54   5              P    29.59  1:03.24  1:36.77
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:07.61   6              P    29.40  1:03.20  1:36.37
AUSICH, ROYCE         14 PC SANTA CLARA S  2:10.08   7              P    28.69  1:01.94  1:36.30
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  2:10.30   8              P    29.35  1:02.54  1:36.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  2:11.38   9              P    29.27  1:02.37  1:36.86
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:13.94  10              P    31.06  1:06.11  1:39.92
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  2:17.29  11              P    30.49  1:04.88  1:41.01
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:17.31  12              P    31.46  1:06.50  1:41.43
PFEIFFER, ERIK        13 PC SANTA ROSA NE  2:17.82  13              P    29.90  1:05.02  1:40.78
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:21.80  14              P    30.15  1:06.63  1:44.13
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  2:25.95  15              P    32.79  1:10.06  1:48.76
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT    DQUED                   P    32.50  1:08.11  1:43.55

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:04.61   1  2:04.52 F1  P    26.67    58.04  1:34.53
                                                                    F    26.69    59.00  1:34.74
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:09.85   7  2:06.33 F2  P    27.22  1:00.24  1:39.93
                                                                    F    27.36    58.96  1:37.72
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:08.44   4  2:07.18 F3  P    26.66  1:00.09  1:38.30
                                                                    F    27.93  1:01.85  1:39.29
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  2:09.15   6  2:07.64 F4  P    27.11    59.80  1:39.16
                                                                    F    28.21  1:02.07  1:38.85
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:06.79   2  2:08.40 F5  P    03.67    27.29  1:37.86
                                                                    F    28.19  1:01.28  1:38.67
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:08.67   5  2:09.21 F6  P    27.12  1:00.61  1:38.62
                                                                    F    27.18  1:01.49  1:39.45
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:07.60   3  2:09.23 F7  P    27.31    59.31  1:37.81
                                                                    F    27.56    59.58  1:38.90
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  2:10.12   8  2:12.55 F8  P    04.73    28.50  1:39.52
                                                                    F    29.26  1:02.38  1:41.02

SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:10.93   9  2:09.74 C1  P    02.92    28.43  1:39.09
                                                                    F    28.65  1:03.04  1:38.96
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:12.05  11  2:09.95 C2  P    27.60  1:01.50  1:41.95
                                                                    F    27.29  1:01.64  1:40.13
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:11.73  10  2:11.09 C3  P    28.52  1:02.66  1:40.01
                                                                    F    28.83  1:03.15  1:40.13
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:13.74  17  2:11.70 C4  P    28.99  1:02.68  1:42.71
                                                                    F    29.05  1:01.89  1:41.44
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  2:12.73  13  2:12.79 C5  P    28.12  1:01.51  1:40.59
                                                                    F    28.46  1:03.02  1:41.84
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:13.62  15  2:13.74 C6  P    28.44  1:02.25  1:43.69
                                                                    F    28.70  1:02.23  1:43.51
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   2:13.63  16  2:14.44 C7  P    28.53  1:03.27  1:43.57
                                                                    F    28.87  1:04.10  1:44.27
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  2:12.97  14  2:17.94 C8  P    29.76  1:03.83  1:42.17
                                                                    F    30.04  1:04.72  1:46.05

KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   2:04.61   1              P    26.67    58.04  1:34.53
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  2:06.79   2              P    03.67    27.29  1:37.86
JOHNSON, SEAN         14 PC PACIFIC COAST  2:07.60   3              P    27.31    59.31  1:37.81
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  2:08.44   4              P    26.66  1:00.09  1:38.30
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:08.67   5              P    27.12  1:00.61  1:38.62
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  2:09.15   6              P    27.11    59.80  1:39.16
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI  2:09.85   7              P    27.22  1:00.24  1:39.93
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  2:10.12   8              P    04.73    28.50  1:39.52
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  2:10.93   9              P    02.92    28.43  1:39.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  2:11.73  10              P    28.52  1:02.66  1:40.01
HILL, CORY            14 PC TIGER AQUATIC  2:12.05  11              P    27.60  1:01.50  1:41.95
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   2:12.19  12              P    29.45  1:05.23  1:42.05
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  2:12.73  13              P    28.12  1:01.51  1:40.59
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  2:12.97  14              P    29.76  1:03.83  1:42.17
READ, TRAVIS          14 PC STANFORD COVI  2:13.62  15              P    28.44  1:02.25  1:43.69
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   2:13.63  16              P    28.53  1:03.27  1:43.57
ARNDT, MICHAEL        14 PC SAN RAMON LIV  2:13.74  17              P    28.99  1:02.68  1:42.71
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI  2:14.32  18              P    28.24  1:01.26  1:43.43
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  2:14.41  19              P    28.14  1:02.96  1:43.86
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   2:14.70  20              P    27.51  1:02.19  1:45.50
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  2:15.54  22              P    03.03    27.92  1:42.39
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  2:15.54  21              P    04.56  1:04.63  1:45.09
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  2:15.86  23              P    28.78  1:03.24  1:43.69
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  2:15.89  24              P    28.08  1:00.70  1:43.51
GINGERELLI, RICHIE    14 PC WALNUT CREEK   2:16.70  25              P    29.08  1:04.46  1:43.33
KLINE, PETER          13 PC NAPA VALLEY S  2:16.94  26              P    30.24  1:04.78  1:44.99
WU, ANDREW            14 PC WEST VALLEY S  2:16.96  27              P    29.20  1:05.14  1:43.47
SMITH, JASON          14 PC SOUTH SAN FRA  2:18.56  28              P    28.02  1:07.12  1:46.38
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  2:19.47  29              P    29.91  1:04.44  1:46.71
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC  2:21.33  30              P    31.16  1:08.37  1:49.87
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  2:22.14  31              P    31.16  1:07.40  1:49.29
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  2:22.28  32              P    07.82  1:07.46  1:48.58
MCGUIRE, CEAN         14 PC SLUG AQUATICS  2:23.71  33              P    31.95  1:08.43  1:54.01
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    31.68  1:11.73  1:55.19

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
   SECTIONAL   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  4:26.97   2  4:21.16 F1  P    28.23  1:01.00  1:36.01  2:10.00  2:47.25  3:24.49  3:56.08
                                                                    F    03.66    59.05  1:32.46  2:05.64  2:43.49  3:21.06  3:51.92
ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  4:26.01   1  4:26.15 F2  P    27.83  1:00.19  1:34.01  2:09.54  2:47.39  3:25.08  3:55.81
                                                                    F    28.50  1:00.91  1:36.25  2:11.68  2:48.71  3:26.21  3:56.76
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  4:30.40   3  4:28.20 F3  P    29.32  1:02.46  1:37.78  2:12.04  2:50.29  3:29.47  4:00.67
                                                                    F    29.46  1:02.24  1:37.33  2:11.74  2:50.06  3:28.77  3:59.86
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  4:34.18   5  4:34.13 F4  P    29.65  1:03.43  1:39.91  2:16.11  2:53.80  3:33.49  4:04.60
                                                                    F    29.65  1:02.77  1:39.07  2:15.33  2:54.35  3:33.77  4:04.57
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  4:34.89   6  4:35.97 F5  P    28.65  1:02.56  1:39.29  2:14.98  2:53.75  3:32.91  4:04.17
                                                                    F    29.56  1:04.42  1:40.17  2:14.91  2:54.54  3:35.63  4:06.46
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   4:36.49   8  4:35.97 F5  P    28.59  1:01.97  1:38.72  2:14.64  2:52.87  3:32.21  4:05.15
                                                                    F    28.14  1:02.08  1:38.61  2:13.94  2:53.27  3:32.24  4:05.12
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  4:36.70  10  4:42.72 F7  P    28.85  1:02.72  1:37.98  2:12.37  2:52.45  3:32.18  4:05.08
                                                                    F    03.23  1:05.82  1:41.36  2:17.10  2:57.84  3:37.71  4:11.06
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   4:33.77   4  4:51.93 F8  P    28.12    59.89  1:34.88  2:09.24  2:48.00  3:27.84  4:01.82
                                                                    F    04.93  1:05.20  1:44.07  2:22.21  3:02.53  3:43.11  4:18.64

SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  4:37.81  12  4:35.74 C1  P    30.26  1:05.01  1:41.94  2:17.36  2:54.70  3:32.78  4:05.94
                                                                    F    29.73  1:04.05  1:40.24  2:15.83  2:53.11  3:30.93  4:03.89
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  4:37.80  11  4:40.06 C2  P    29.58  1:02.47  1:37.62  2:12.03  2:53.45  3:33.76  4:06.08
                                                                    F    29.15  1:03.90  1:38.48  2:12.98  2:55.12  3:37.64  4:09.56
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  4:46.76  17  4:40.17 C3  P    29.85  1:04.21  1:41.58  2:18.47  2:58.99  3:40.34  4:14.90
                                                                    F    30.15  1:05.21  1:41.89  2:17.83  2:57.29  3:37.04  4:09.20
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   4:46.87  19  4:43.37 C4  P    30.85  1:06.33  1:44.54  2:21.89  3:00.80  3:40.19  4:14.58
                                                                    F    31.03  1:06.97  1:45.19  2:21.98  3:01.02  3:39.13  4:12.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  4:43.20  13  4:45.24 C5  P    30.07  1:05.23  1:41.94  2:17.69  2:59.91  3:41.77  4:13.17
                                                                    F    30.71  1:06.01  1:43.50  2:19.06  3:01.75  3:44.06  4:15.68
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   4:46.18  16  4:46.44 C6  P    29.41  1:03.83  1:42.18  2:19.63  3:01.60  3:42.94  4:14.42
                                                                    F    29.47  1:04.05  1:42.18  2:19.47  3:01.71  3:43.89  4:15.55
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  4:46.84  18  4:46.59 C7  P    29.63  1:04.33  1:41.83  2:18.58  2:58.14  3:38.78  4:13.64
                                                                    F    31.47  1:07.19  1:44.55  2:21.09  3:01.73  3:43.08  4:16.17
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  4:45.23  14  4:47.29 C8  P    30.00  1:03.23  1:38.12  2:14.20  2:56.53  3:39.07  4:12.41
                                                                    F    29.75  1:03.76  1:40.31  2:15.40  2:57.50  3:40.59  4:14.17

ROSE, BRIAN           14 PC SANTA CLARA S  4:26.01   1              P    27.83  1:00.19  1:34.01  2:09.54  2:47.39  3:25.08  3:55.81
WONG, SCOTT           14 PC SANTA CLARA S  4:26.97   2              P    28.23  1:01.00  1:36.01  2:10.00  2:47.25  3:24.49  3:56.08
SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV  4:30.40   3              P    29.32  1:02.46  1:37.78  2:12.04  2:50.29  3:29.47  4:00.67
KROMPIER, JESSE       14 PC WALNUT CREEK   4:33.77   4              P    28.12    59.89  1:34.88  2:09.24  2:48.00  3:27.84  4:01.82
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S  4:34.18   5              P    29.65  1:03.43  1:39.91  2:16.11  2:53.80  3:33.49  4:04.60
KIKUTA, ANDREW        14 PC VALLEY SPLASH  4:34.89   6              P    28.65  1:02.56  1:39.29  2:14.98  2:53.75  3:32.91  4:04.17
MCLAUGHLIN, JAMES     14 PC NORTH BAY AQU  4:35.19   7              P    27.24  1:00.21  1:36.83  2:12.74  2:49.27  3:27.70  4:02.12
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   4:36.49   8              P    28.59  1:01.97  1:38.72  2:14.64  2:52.87  3:32.21  4:05.15
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE  4:36.60   9              P    28.55  1:01.99  1:37.58  2:14.53  2:53.70  3:33.49  4:05.45
HERMAN, TAYLOR        13 PC SAN RAMON LIV  4:36.70  10              P    28.85  1:02.72  1:37.98  2:12.37  2:52.45  3:32.18  4:05.08
SHVEYD, MARK          14 PC ORINDA AQUATI  4:37.80  11              P    29.58  1:02.47  1:37.62  2:12.03  2:53.45  3:33.76  4:06.08
SCHLENKER, TYLER      14 PC ORINDA AQUATI  4:37.81  12              P    30.26  1:05.01  1:41.94  2:17.36  2:54.70  3:32.78  4:05.94
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S  4:43.20  13              P    30.07  1:05.23  1:41.94  2:17.69  2:59.91  3:41.77  4:13.17
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT  4:45.23  14              P    30.00  1:03.23  1:38.12  2:14.20  2:56.53  3:39.07  4:12.41
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI  4:45.91  15              P    30.02  1:04.00  1:41.48  2:18.90  2:57.94  3:37.70  4:12.33
DEL RIO, JOEY         13 PC ALMADEN SWIM   4:46.18  16              P    29.41  1:03.83  1:42.18  2:19.63  3:01.60  3:42.94  4:14.42
CHAN, CHRISTOPHER     13 PC OTTER SWIM CL  4:46.76  17              P    29.85  1:04.21  1:41.58  2:18.47  2:58.99  3:40.34  4:14.90
HONG, JARROD          13 PC OTTER SWIM CL  4:46.84  18              P    29.63  1:04.33  1:41.83  2:18.58  2:58.14  3:38.78  4:13.64
OLDENHAGE, MATT       14 PC EAST BAY BAT   4:46.87  19              P    30.85  1:06.33  1:44.54  2:21.89  3:00.80  3:40.19  4:14.58
MATA, DONNY           13 PC VALLEJO AQUAT  4:50.15  20              P    30.18  1:04.97  1:43.50  2:20.37  3:03.56  3:45.36  4:18.66
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  4:54.92  21              P    30.21  1:06.08  1:44.13  2:20.32  3:02.95  3:47.55  4:22.19
SO, SOLOMON           14 PC OTTER SWIM CL  4:56.29  22              P    32.64  1:12.23  1:49.29  2:25.64  3:07.49  3:49.84  4:23.13
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  4:57.70  23              P    31.80  1:09.39  1:46.80  2:24.28  3:06.09  3:47.99  4:23.67
SINZIG, VIKTOR        14 PC SANTA CLARA S  5:01.83  24              P    32.55  1:10.38  1:49.20  2:25.95  3:10.57  3:54.01  4:28.37
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   5:02.65  25              P    29.70  1:04.69  1:45.02  2:26.41  3:11.40  3:38.12  3:57.51
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  5:03.34  26              P    33.58  1:13.68  1:51.71  2:29.43  3:12.59  3:55.30  4:29.87
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  5:03.61  27              P    32.65  1:10.37  1:45.84  2:21.93  3:08.98  3:56.73  4:31.38
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT  5:04.12  28              P    32.59  1:11.42  1:50.32  2:28.38  3:10.73  3:53.70  4:29.49

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:20.99
   SECTIONAL  10:14.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S              10:04.31   1      08.16    27.10    56.54  1:26.56  1:56.79  2:27.28  2:57.59
                                                                       3:28.15  3:59.52  4:29.75  5:00.36  5:31.00  6:01.85  6:32.32
                                                                       7:02.21  7:32.58  8:03.37  8:34.29  9:04.71
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S              10:10.00   2      03.15    27.85    58.09  1:28.61  1:59.19  2:29.73  3:00.41
                                                                       3:31.16  4:02.04  4:32.79  5:03.73  5:34.33  6:05.56  6:36.53
                                                                       7:07.68  7:38.86  8:09.83  8:40.26  9:10.62
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S              10:13.18   3      03.19    28.23    58.65  1:29.32  1:59.86  2:30.76  3:01.86
                                                                       3:32.89  4:04.05  4:34.95  5:06.00  5:37.02  6:08.03  6:38.95
                                                                       7:10.18  7:41.01  8:11.64  8:42.37  9:13.07
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE              10:23.67   4      03.28    28.22    59.21  1:29.87  2:01.54  2:32.86  3:04.45
                                                                       3:36.13  4:08.30  4:40.39  5:11.76  5:43.27  6:15.05  6:46.75
                                                                       7:18.51  7:50.28  8:22.17  8:53.29  9:24.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALAMATI, BEHAN       14 PC SAN RAMON LIV              10:23.70   5      05.44    27.74    58.31  1:29.84  2:01.28  2:33.37  3:04.54
                                                                       3:35.35  4:06.59  4:38.09  5:09.01  5:40.68  6:12.36  6:44.73
                                                                       7:16.96  7:47.04  8:18.14  8:49.55  9:21.66
KAO, KRISTOFER        14 PC ORINDA AQUATI              10:28.53   6      05.52    29.56  1:00.76  1:32.47  2:04.08  2:36.03  3:07.42
                                                                       3:39.17  4:11.22  4:42.91  5:14.70  5:46.38  6:18.11  6:49.50
                                                                       7:21.24  7:52.76  8:24.41  8:56.31  9:27.59
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S              10:33.22   7      04.85    29.22  1:00.15  1:31.63  2:03.35  2:35.37  3:07.28
                                                                       3:39.22  4:11.45  4:43.74  5:16.02  5:47.75  6:19.63  6:51.59
                                                                       7:23.59  7:55.86  8:27.92  8:59.29  9:30.96
FRONCZAK, IAN         14 PC SANTA CLARA S              10:35.67   8      29.14  1:00.17  1:32.05  2:03.79  2:35.59  3:07.50  3:39.36
                                                                       4:11.12  4:42.97  5:15.16  5:47.18  6:19.28  6:51.52  7:23.76
                                                                       7:55.85  8:28.28  9:00.26  9:32.59 10:04.57
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI              10:51.14   9      29.38  1:02.17  1:35.29  2:08.77  2:40.96  3:14.15  3:46.56
                                                                       4:19.19  4:52.03  5:24.69  5:57.82  6:30.81  7:04.01  7:37.04
                                                                       8:10.12  8:43.09  9:14.54  9:47.08 10:19.72
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI              10:53.71  10      29.96  1:02.87  1:36.18  2:09.32  2:43.00  3:16.13  3:49.48
                                                                       4:22.94  4:56.44  5:29.87  6:02.96  6:36.58  7:09.62  7:42.69
                                                                       8:15.80  8:48.16  9:20.67  9:52.72 10:23.47
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S              10:53.84  11      29.36  1:01.15  1:33.51  2:06.38  2:39.17  3:12.08  3:45.04
                                                                       4:17.75  4:50.76  5:24.00  5:57.35  6:30.79  7:04.01  7:37.20
                                                                       8:10.14  8:43.99  9:16.81  9:49.10 10:22.86
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S              10:57.65  12      30.61  1:03.88  1:37.41  2:10.99  2:44.07  3:16.80  3:49.46
                                                                       4:22.29  4:55.51  5:28.72  6:01.83  6:34.82  7:08.24  7:41.25
                                                                       8:14.34  8:47.26  9:19.89  9:52.48 10:25.36
PFEIFFER, ERIK        13 PC SANTA ROSA NE              11:02.93  13      29.39  1:02.32  1:35.73  2:08.65  2:42.46  3:15.28  3:48.78
                                                                       4:21.67  4:55.25  5:29.02  6:03.01  6:36.76  7:10.99  7:44.59
                                                                       8:18.50  8:52.99  9:26.51  9:59.78 10:31.73
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S              11:05.30  14      29.69  1:02.25  1:35.31  2:08.05  2:41.30  3:15.03  3:48.13
                                                                       4:21.26  4:55.43  5:29.36  6:03.12  6:36.43  7:10.68  7:44.16
                                                                       8:16.75  8:50.72  9:24.86  9:59.11 10:33.28
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC              11:05.48  15      29.90  1:03.50  1:37.65  2:11.37  2:45.16  3:18.35  3:51.83
                                                                       4:25.43  4:59.11  5:33.26  6:06.75  6:40.42  7:14.13  7:47.89
                                                                       8:21.26  8:54.65  9:27.96 10:01.43 10:34.39
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI              11:10.79  16      29.08  1:01.27  1:33.96  2:07.03  2:40.16  3:12.90  3:47.03
                                                                       4:21.02  4:55.38  5:29.98  6:03.97  6:38.22  7:12.62  7:47.28
                                                                       8:21.51  8:55.84  9:30.32 10:04.29 10:38.26
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S              11:13.50  17      27.26    59.71  1:33.14  2:06.46  2:39.90  3:13.98  3:47.71
                                                                       4:23.10  4:57.89  5:33.18  6:08.34  6:43.64  7:18.22  7:52.88
                                                                       8:27.33  9:01.22  9:34.75 10:08.62 10:41.87
BICOMONG, VINCENT     13 PC VALLEJO AQUAT              11:13.62  18      29.24  1:01.90  1:35.07  2:08.52  2:41.15  3:14.33  3:46.99
                                                                       4:19.82  4:52.98  5:26.10  5:59.85  6:34.24  7:08.68  7:43.83
                                                                       8:18.74  8:53.73  9:29.03 10:04.46 10:39.81
HEARD, THOMAS         12 PC MISSION SAN J              11:23.48  19      30.89  1:06.10  1:41.06  2:16.33  2:50.99  3:26.03  4:00.60
                                                                       4:35.25  5:09.51  5:43.37  6:17.59  6:51.89  7:26.34  8:00.74
                                                                       8:35.02  9:08.90  9:43.91 10:17.73 10:51.47
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV              11:24.61  20      30.84  1:04.53  1:39.00  2:13.53  2:48.57  3:23.03  3:58.40
                                                                       4:33.08  5:08.31  5:42.55  6:17.43  6:52.94  7:27.33  8:01.90
                                                                       8:35.52  9:09.75  9:43.46 10:17.56 10:52.12
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S              11:32.13  21      31.42  1:06.39  1:41.16  2:15.87  2:51.05  3:26.42  4:01.23
                                                                       4:36.77  5:12.05  5:46.98  6:22.08  6:57.25  7:32.06  8:07.15
                                                                       8:41.60  9:16.27  9:50.98 10:25.27 10:59.45
CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU              11:36.78  22      31.04  1:05.77  1:40.54  2:15.27  2:49.67  3:24.45  3:59.39
                                                                       4:34.47  5:09.53  5:44.49  6:19.78  6:54.99  7:30.27  8:05.46
                                                                       8:40.99  9:16.88  9:52.01 10:27.83 11:03.12
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S              11:39.44  23      31.11  1:06.47  1:41.95  2:17.89  2:52.50  3:28.05  4:03.38
                                                                       4:38.59  5:13.83  5:49.24  6:23.89  6:58.61  7:33.96  8:09.10
                                                                       8:44.21  9:19.53  9:54.96 10:30.34 11:05.73
WONG, TIM             14 PC LADERA OAKS                11:43.02  24      31.29  1:05.26  1:40.21  2:15.02  2:50.18  3:25.52  4:00.94
                                                                       4:36.61  5:12.71  5:48.43  6:24.11  6:59.85  7:35.65  8:11.51
                                                                       8:47.59  9:22.49  9:58.04 10:33.75 11:08.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SONU, JAMES           12 PC ALMADEN SWIM               11:52.03  25      31.10  1:06.37  1:41.86  2:16.90  2:52.71  3:28.42  4:04.77
                                                                       4:41.21  5:18.00  5:54.66  6:30.93  7:07.72  7:43.34  8:19.32
                                                                       8:55.04  9:30.41 10:06.56 10:42.46 11:17.82
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE              11:52.12  26      03.42    31.87  1:07.67  1:43.65  2:19.34  2:55.22  3:32.13
                                                                       4:08.62  4:44.75  5:22.01  5:58.08  6:33.56  7:09.44  7:45.02
                                                                       8:20.24  8:55.81  9:31.80 10:07.29 10:43.14
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI              11:54.44  27      32.55  1:07.59  1:43.15  2:18.72  2:54.66  3:31.39  4:07.23
                                                                       4:43.59  5:19.61  5:55.70  6:32.33  7:08.46  7:44.51  8:20.43
                                                                       8:56.83  9:32.92 10:08.85 10:44.51 11:20.06
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY               11:54.48  28      31.99  1:06.39  1:42.12  2:18.21  2:52.96  3:29.82  4:06.54
                                                                       4:43.43  5:20.09  5:57.34  6:32.68  7:08.57  7:45.25  8:20.97
                                                                       8:57.16  9:32.81 10:08.95 10:46.10 11:21.14
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN              12:07.05  29      04.50    33.90  1:10.53  1:46.86  2:23.49  3:00.87  3:37.63
                                                                       4:14.58  4:51.65  5:28.17  6:05.26  6:42.13  7:18.43  7:54.27
                                                                       8:30.41  9:06.07  9:41.93 10:18.40 10:54.87
WHYTE, RYAN           12 PC SAN RAMON LIV              12:17.82  30      32.10  1:07.48  1:43.90  2:20.28  2:57.12  3:34.66  4:11.63
                                                                       4:49.29  5:27.06  6:04.11  6:40.93  7:18.85  7:56.04  8:33.72
                                                                       9:11.62  9:49.97 10:27.50 11:05.35 11:42.31
WEYANT, CHRISTOPHER   12 PC STANFORD COVI              12:40.20  31      33.61  1:09.52  1:46.16  2:23.11  3:00.46  3:37.86  4:15.82
                                                                       4:53.23  5:31.68  6:10.83  6:50.37  7:29.28  8:08.59  8:47.87
                                                                       9:26.08 10:06.04 10:43.58 11:23.48 12:02.17

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL  15:34.99
   SECTIONAL  17:12.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S              16:42.58   1      27.08    56.93  1:27.15  1:57.70  2:28.32  2:59.03  3:29.58
                                                                       4:00.36  4:31.24  5:01.96  5:32.72  6:03.26  6:34.17  7:04.63
                                                                       7:34.55  8:05.35  8:36.15  9:06.93  9:37.81 10:08.83 10:38.88
                                                                      11:09.36 11:40.19 12:11.04 12:41.84 13:12.09 13:42.83 14:13.58
                                                                      14:44.03 15:13.54 15:43.74 16:13.74
HWANG, FRED           14 PC WEST VALLEY S              17:06.84   2      28.48    58.95  1:29.93  2:00.59  2:31.55  3:02.78  3:33.75
                                                                       4:04.94  4:36.28  5:07.15  5:37.98  6:09.02  6:39.85  7:10.83
                                                                       7:42.02  8:13.01  8:44.30  9:15.48  9:46.73 10:18.29 10:49.82
                                                                      11:21.36 11:53.18 12:24.43 12:55.69 13:26.77 13:58.53 14:30.01
                                                                      15:01.74 15:33.13 16:04.64 16:36.09
VO, CORY              14 PC SANTA CLARA S              17:17.98   3      28.55    59.62  1:31.23  2:02.86  2:34.87  3:06.64  3:38.23
                                                                       4:09.82  4:41.50  5:12.76  5:44.70  6:16.29  6:48.03  7:19.67
                                                                       7:51.35  8:23.27  8:54.95  9:26.15  9:57.69 10:29.25 11:00.70
                                                                      11:32.44 12:04.11 12:35.39 13:06.84 13:38.43 14:09.93 14:41.56
                                                                      15:13.33 15:45.08 16:16.56 16:47.53
PAWLOWSKI, ADAM       14 PC PLEASANTON SE              17:43.36   4      28.28    59.10  1:30.56  2:02.02  2:33.97  3:05.90  3:38.53
                                                                       4:11.28  4:43.53  5:16.08  5:47.99  6:20.50  6:52.04  7:23.99
                                                                       7:56.16  8:28.86  9:00.82  9:33.53 10:06.68 10:39.04 11:11.62
                                                                      11:45.02 12:17.25 12:49.22 13:22.59 13:55.29 14:28.07 15:01.13
                                                                      15:33.88 16:06.85 16:39.10 17:11.56
WEN, LARRY            13 PC SANTA CLARA S              17:46.49   5      28.73    59.90  1:31.73  2:04.19  2:36.48  3:08.97  3:41.51
                                                                       4:14.42  4:47.08  5:19.78  5:52.80  6:25.24  6:58.14  7:30.82
                                                                       8:03.36  8:35.97  9:08.50  9:40.86 10:13.73 10:46.63 11:19.31
                                                                      11:52.13 12:24.62 12:56.51 13:29.00 14:01.40 14:33.88 15:06.42
                                                                      15:38.64 16:11.23 16:43.41 17:15.49
KLINE, PETER          13 PC NAPA VALLEY S              18:00.87   6      29.09  1:01.11  1:33.56  2:06.60  2:39.06  3:11.97  3:45.20
                                                                       4:18.11  4:51.27  5:24.21  5:57.40  6:30.51  7:03.61  7:36.80
                                                                       8:09.55  8:42.45  9:15.76  9:48.13 10:20.64 10:53.57 11:26.83
                                                                      11:59.59 12:32.87 13:06.41 13:39.36 14:12.86 14:45.00 15:18.21
                                                                      15:51.38 16:24.70 16:57.51 17:29.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI              18:02.32   7      29.29  1:01.44  1:34.52  2:07.32  2:40.17  3:13.00  3:46.22
                                                                       4:19.38  4:52.69  5:25.19  5:58.75  6:32.01  7:04.71  7:37.98
                                                                       8:10.55  8:43.49  9:16.71  9:49.28 10:22.54 10:55.75 11:29.07
                                                                      12:02.07 12:35.19 13:08.73 13:41.88 14:14.64 14:47.70 15:21.05
                                                                      15:53.96 16:26.56 16:59.67 17:31.79
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S              18:12.21   8      28.96  1:00.84  1:33.37  2:05.90  2:39.09  3:11.94  3:45.13
                                                                       4:18.67  4:51.97  5:25.07  5:58.60  6:32.15  7:05.33  7:39.02
                                                                       8:12.66  8:45.65  9:19.03  9:52.07 10:25.63 10:58.94 11:32.27
                                                                      12:05.74 12:39.32 13:12.93 13:46.80 14:20.51 14:53.86 15:27.36
                                                                      16:01.06 16:34.92 17:09.20 17:42.15
HINSHAW, BEN          11 PC WEST VALLEY S              18:21.36   9      30.56  1:03.82  1:37.57  2:11.62  2:45.16  3:19.44  3:53.33
                                                                       4:26.96  5:00.88  5:35.06  6:08.90  6:42.45  7:16.08  7:49.81
                                                                       8:23.71  8:57.07  9:30.66 10:04.05 10:38.04 11:11.38 11:43.86
                                                                      12:16.86 12:50.30 13:23.53 13:56.68 14:30.01 15:03.49 15:36.86
                                                                      16:10.42 16:43.56 17:16.58 17:49.73
SHIUAN, KEVIN         14 PC WEST VALLEY S              18:24.10  10      29.76  1:02.28  1:35.52  2:09.04  2:42.56  3:16.18  3:49.86
                                                                       4:23.33  4:56.79  5:30.42  6:03.91  6:37.74  7:11.61  7:45.76
                                                                       8:19.42  8:53.03  9:26.81 10:00.78 10:34.37 11:08.75 11:42.66
                                                                      12:16.17 12:50.22 13:24.36 13:58.17 14:32.30 15:06.14 15:39.97
                                                                      16:13.78 16:47.30 17:20.78 17:53.30
AURANDT, ANDREW       14 PC TIGER AQUATIC              18:42.21  11      29.42  1:02.72  1:36.70  2:11.01  2:45.44  3:20.01  3:54.07
                                                                       4:28.85  5:03.75  5:37.92  6:12.50  6:46.61  7:21.04  7:55.16
                                                                       8:29.23  9:03.63  9:38.10 10:12.38 10:46.45 11:20.36 11:54.49
                                                                      12:28.51 13:02.61 13:36.68 14:10.90 14:45.16 15:19.32 15:53.37
                                                                      16:27.57 17:01.94 17:36.10 18:10.03
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S              18:45.73  12      30.95  1:04.97  1:40.03  2:14.64  2:49.95  3:25.07  4:00.38
                                                                       4:35.78  5:10.51  5:45.14  6:19.77  6:54.83  7:29.51  8:04.06
                                                                       8:38.48  9:12.80  9:47.16 10:21.32 10:55.24 11:29.66 12:04.05
                                                                      12:37.91 13:11.54 13:45.37 14:19.34 14:53.24 15:26.66 16:00.00
                                                                      16:33.50 17:06.98 17:40.53 18:13.63
WONG, TIM             14 PC LADERA OAKS                18:50.97  13      31.98  1:06.13  1:40.58  2:14.92  2:49.17  3:23.54  3:57.79
                                                                       4:32.05  5:06.51  5:40.90  6:15.37  6:49.87  7:24.45  7:58.69
                                                                       8:33.06  9:07.75  9:41.96 10:16.30 10:50.53 11:24.66 11:58.79
                                                                      12:33.23 13:07.80 13:42.18 14:16.51 14:51.00 15:25.29 16:00.11
                                                                      16:34.53 17:09.32 17:43.91 18:18.21
REILLY, SEAN          12 PC TERRAPINS SWI              18:53.73  14      29.49  1:02.41  1:36.39  2:10.47  2:45.00  3:19.82  3:54.33
                                                                       4:29.42  5:03.75  5:38.74  6:13.82  6:48.39  7:23.23  7:58.65
                                                                       8:33.06  9:08.88  9:44.52 10:19.91 10:53.67 11:27.16 12:02.06
                                                                      12:37.33 13:11.28 13:45.04 14:19.11 14:53.10 15:27.46 16:00.90
                                                                      16:35.84 17:11.34 17:46.78 18:22.10
HUNTER, PIERCE        12 PC SAN RAMON LIV              19:10.91  15      30.93  1:05.62  1:41.63  2:16.89  2:51.83  3:26.81  4:02.66
                                                                       4:38.73  5:14.52  5:50.56  6:26.35  7:02.08  7:36.90  8:12.72
                                                                       8:48.43  9:23.24  9:58.40 10:33.83 11:08.22 11:43.08 12:17.27
                                                                      12:51.53 13:25.19 13:59.97 14:33.97 15:08.51 15:43.45 16:18.64
                                                                      16:52.99 17:28.31 18:02.73 18:37.68
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI              19:13.94  16      30.24  1:04.23  1:38.49  2:13.03  2:47.85  3:23.11  3:58.32
                                                                       4:33.61  5:08.74  5:43.90  6:18.93  6:54.19  7:29.39  8:04.80
                                                                       8:40.52  9:15.77  9:51.05 10:26.44 11:01.70 11:37.03 12:12.55
                                                                      12:48.05 13:23.35 13:59.27 14:35.11 15:10.56 15:46.30 16:21.51
                                                                      16:56.87 17:32.10 18:06.98 18:41.66
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV              19:20.34  17      30.84  1:04.65  1:39.33  2:14.28  2:49.47  3:24.78  4:00.21
                                                                       4:35.44  5:10.99  5:46.41  6:21.73  6:57.04  7:32.44  8:07.71
                                                                       8:43.20  9:18.55  9:53.75 10:28.70 11:03.74 11:38.62 12:13.68
                                                                      12:49.21 13:24.57 14:00.07 14:35.59 15:11.53 15:47.19 16:22.63
                                                                      16:58.48 17:34.57 18:10.26 18:45.79
HSING, MITCHELL       13 PC WEST VALLEY S              19:23.08  18      32.50  1:06.73  1:41.69  2:16.46  2:51.76  3:27.42  4:02.37
                                                                       4:37.96  5:12.76  5:48.32  6:24.23  6:59.80  7:35.67  8:10.75
                                                                       8:47.08  9:22.09  9:57.98 10:34.30 11:09.74 11:45.04 12:20.60
                                                                      12:57.34 13:32.56 14:08.99 14:45.41 15:20.81 15:56.30 16:30.83
                                                                      17:05.56 17:40.67 18:15.60 18:49.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHINN, ZACK           12 PC BARRACUDA AQU              19:30.57  19      31.52  1:06.77  1:41.93  2:17.67  2:53.27  3:29.34  4:05.24
                                                                       4:41.08  5:16.75  5:52.05  6:27.74  7:03.00  7:38.65  8:14.39
                                                                       8:50.30  9:25.91 10:00.89 10:35.38 11:10.50 11:46.42 12:22.71
                                                                      12:58.76 13:34.80 14:10.35 14:46.45 15:21.93 15:58.06 16:33.23
                                                                      17:09.25 17:45.04 18:20.27 18:55.90
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY               19:51.11  20      32.65  1:08.12  1:44.66  2:20.76  2:57.61  3:34.19  4:10.24
                                                                       4:46.63  5:24.05  6:00.94  6:36.97  7:13.38  7:50.17  8:25.71
                                                                       9:02.93  9:38.37 10:14.45 10:50.42 11:27.61 12:03.03 12:39.38
                                                                      13:14.76 13:50.10 14:26.09 15:02.47 15:38.32 16:15.48 16:51.59
                                                                      17:28.14 18:04.28 18:40.70 19:16.89
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE              19:57.52  21      31.36  1:07.67  1:44.02  2:20.55  2:57.47  3:33.94  4:10.62
                                                                       4:46.60  5:23.40  5:59.58  6:36.42  7:12.59  7:49.09  8:24.88
                                                                       9:01.20  9:37.70 10:13.85 10:49.80 11:26.05 12:02.26 12:38.88
                                                                      13:14.95 13:50.88 14:28.15 15:05.65 15:42.42 16:19.62 16:56.41
                                                                      17:33.49 18:09.70 18:46.86 19:23.11
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN              20:02.09  22      34.21  1:10.77  1:46.95  2:22.87  2:58.94  3:35.45  4:12.40
                                                                       4:48.85  5:25.23  6:01.84  6:38.53  7:15.78  7:52.31  8:29.06
                                                                       9:05.64  9:42.39 10:19.05 10:55.66 11:32.69 12:10.03 12:46.73
                                                                      13:23.38 13:59.96 14:36.08 15:12.49 15:48.68 16:25.66 17:02.64
                                                                      17:39.31 18:15.97 18:52.07 19:27.82
TROWBRIDGE, NICK      11 PC STANFORD COVI              20:11.94  23      33.27  1:09.84  1:45.93  2:22.99  2:59.25  3:35.88  4:12.85
                                                                       4:49.62  5:26.76  6:03.26  6:40.61  7:17.34  7:54.21  8:31.21
                                                                       9:08.06  9:45.71 10:22.93 11:00.22 11:37.27 12:14.72 12:51.46
                                                                      13:27.24 14:05.59 14:42.31 15:20.84 15:58.18 16:34.29 17:11.05
                                                                      17:47.74 18:24.46 19:00.46 19:36.94
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S              20:16.33  24      32.14  1:07.61  1:43.74  2:20.91  2:58.00  3:34.92  4:11.61
                                                                       4:48.45  5:25.06  6:03.05  6:39.25  7:15.47  7:53.28  8:30.58
                                                                       9:07.55  9:44.78 10:21.80 10:58.31 11:35.57 12:12.96 12:49.25
                                                                      13:26.66 14:04.12 14:41.33 15:18.82 15:56.64 16:33.73 17:11.65
                                                                      17:48.54 18:25.64 19:03.42 19:40.67
GOLTRA, COLIN         12 PC WALNUT CREEK               20:27.57  25      32.87  1:09.33  1:46.74  2:26.04  3:03.77  3:40.82  4:18.58
                                                                       4:56.38  5:33.03  6:10.31  6:47.62  7:25.26  8:03.04  8:40.84
                                                                       9:18.34  9:55.38 10:33.52 11:11.77 11:48.96 12:25.28 13:02.44
                                                                      13:39.65 14:17.98 14:56.48 15:33.98 16:10.85 16:49.79 17:25.62
                                                                      18:03.78 18:39.91 19:16.48 19:53.95
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI              20:48.07  26      35.04  1:11.41  1:48.48  2:26.09  3:02.88  3:40.26  4:17.68
                                                                       4:55.00  5:32.52  6:09.47  6:47.26  7:24.99  8:03.05  8:40.22
                                                                       9:17.66  9:55.48 10:32.89 11:11.29 11:50.11 12:27.73 13:06.03
                                                                      13:45.30 14:24.68 15:04.12 15:42.68 16:21.79 17:00.66 17:39.98
                                                                      18:18.38 18:56.24 19:34.54 20:12.47
HDEZ, JASON           12 PC SANTA CLARA S              20:51.92  27      05.37    33.73  1:11.18  1:48.83  2:25.81  3:03.68  3:41.69
                                                                       4:20.15  4:58.70  5:37.01  6:14.37  6:52.71  7:31.41  8:09.69
                                                                       8:47.42  9:24.87 10:03.68 10:42.56 11:21.60 12:00.64 12:38.91
                                                                      13:16.84 13:54.60 14:32.58 15:10.49 15:48.74 16:27.55 17:06.57
                                                                      17:45.01 18:22.64 19:00.11 19:37.71
CAYWOOD, ALEC         12 PC WEST VALLEY S              20:53.63  28      34.75  1:12.95  1:51.19  2:29.42  3:06.87  3:45.70  4:24.04
                                                                       5:02.15  5:40.98  6:19.35  6:57.71  7:35.31  8:13.48  8:51.54
                                                                       9:29.84 10:08.34 10:46.26 11:25.00 12:02.92 12:41.77 13:19.59
                                                                      13:58.22 14:36.77 15:15.44 15:53.88 16:32.20 17:09.28 17:47.20
                                                                      18:24.43 19:00.96 19:38.89 20:16.82
RAFTER, ALEX          11 PC LADERA OAKS                21:02.70  29      34.60  1:12.69  1:50.99  2:30.06  3:09.35  3:48.57  4:28.57
                                                                       5:06.59  5:45.56  6:24.28  7:03.07  7:41.76  8:20.23  8:58.91
                                                                       9:37.45 10:16.40 10:54.92 11:33.21 12:11.57 12:49.95 13:28.50
                                                                      14:07.68 14:46.03 15:24.73 16:02.64 16:41.99 17:19.95 17:58.36
                                                                      18:35.54 19:12.60 19:49.75 20:26.80
WEYANT, CHRISTOPHER   12 PC STANFORD COVI              21:13.88  30      33.34  1:09.68  1:46.06  2:23.13  3:00.29  3:37.73  4:16.01
                                                                       4:54.87  5:33.31  6:13.00  6:51.69  7:30.67  8:09.33  8:48.15
                                                                       9:26.50 10:05.07 10:44.49 11:23.54 12:02.90 12:42.52 13:20.91
                                                                      14:01.44 14:41.87 15:22.37 16:01.83 16:42.11 17:20.99 18:00.60
                                                                      18:39.82 19:18.69 19:58.38 20:36.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC2-186                          12/06/02  THRU  12/08/02          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZLOTOFF, ZACK         11 PC SILICON VALLE              21:17.69  31      33.01  1:10.10  1:48.04  2:26.38  3:04.50  3:43.06  4:22.46
                                                                       5:02.26  5:41.86  6:21.24  7:00.02  7:39.57  8:18.63  8:57.95
                                                                       9:36.59 10:15.45 10:56.13 11:35.12 12:13.08 12:52.90 13:33.65
                                                                      14:12.59 14:51.42 15:31.35 16:10.00 16:49.09 17:27.89 18:06.23
                                                                      18:46.44 19:25.41 20:03.99 20:41.50
LI, DAN               11 PC STANFORD COVI              21:52.73  32      34.92  1:12.73  1:50.76  2:29.84  3:09.15  3:48.97  4:28.82
                                                                       5:09.22  5:50.03  6:29.79  7:09.98  7:49.47  8:29.03  9:09.63
                                                                       9:50.00 10:29.64 11:10.26 11:51.10 12:31.69 13:12.23 13:52.26
                                                                      14:33.10 15:14.32 15:54.49 16:35.27 17:15.96 17:56.49 18:36.81
                                                                      19:16.92 19:56.76 20:36.04 21:15.24