&l8D
&l88P
&k2S
&a132M
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   OPEN    50 FREE                                     EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ATSUMI, ERI           24 PC SILICON VALLE                 28.39   1
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV                 28.72   2
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI                 28.76   3
CHANG, MARISA         15 PC ORINDA AQUATI                 28.85   4
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI                 28.87   5
KOZAK, MARISA         20 SC TROJAN SWIMMI                 28.90   6
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI                 29.03   7
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI                 29.08   8
DE MEULENAERE, JENISS 16 PC MISSION SAN J                 29.10   9
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S                 29.12  10
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU                 29.26  11
SURYOUTOMO, TANYA     16 PC MISSION SAN J                 29.28  12
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI                 29.32  13
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI                 29.39  14
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN                 29.43  15
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE                 29.64  16
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J                 29.72  17
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE                 29.73  18
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI                 29.74  19
BEAUDREAU, LAUREN     15 PC ORINDA AQUATI                 29.75  20
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI                 29.75  21
OUELLETTE, LESLEY     18 PC UNATTACHED PA                 29.80  22
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE                 29.83  23
OREGLIA, JULIE        16 PC CAMPBELL WAVE                 29.89  24
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI                 29.96  25
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI                 29.99  26
SIH, JULIANA          16 PC GILROY GATORS                 29.99  27
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI                 30.00  28
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI                 30.00  29
SCHONBORN, LINDSAY    15 PC ORINDA AQUATI                 30.04  30
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J                 30.17  31
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK                  30.17  32
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU                 30.26  33
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI                 30.27  34
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT                 30.35  35
GARCIA, ERIN          15 PC WEST COAST AQ                 30.35  36
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI                 30.36  37
TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN                 30.38  38
ADAMS, LAUREN         13 SN SIERRA MARLIN                 30.42  39
ELLIOTT, JACQUELINE   14 PC TERRAPINS SWI                 30.42  40
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S                 30.47  41
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI                 30.55  42
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI                 30.56  43
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI                 30.68  44
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI                 30.70  45
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J                 30.72  46
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S                 30.73  47
NARUM, ELIZABETH      13 PC PLEASANTON SE                 30.77  48
ALLEN, COURTNEY       15 PC PLEASANTON SE                 30.78  49
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S                 30.78  50
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI                 30.80  51
PETRAKIS, KRISTINA    13 PC UNATTACHED PA                 30.84  52
BRAZELTON, MONICA     15 PC DEANZA CUPERT                 30.90  53
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI                 30.91  54
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                  30.95  55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   OPEN    50 FREE                                     EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                  30.95  56
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI                 30.96  57
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV                 30.97  58
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI                 30.98  59
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI                 31.00  60
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN                 31.00  61
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J                 31.02  62
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE                 31.02  63
STRAVERS, KRISTEN     13 SN SIERRA MARLIN                 31.02  64
DUNN, THERESA         21 PC MORGAN HILL S                 31.04  65
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                  31.07  66
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI                 31.09  67
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI                 31.10  68
SCHULL, KIMBERLY      16 PC PLEASANTON SE                 31.11  69
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE                 31.12  70
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI                 31.13  71
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE                 31.16  72
HADSELL, STEPHANIE,   14 PC TERRAPINS SWI                 31.16  73
GUSTAFSON, ELISE      15 PC DEANZA CUPERT                 31.17  74
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI                 31.18  75
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI                 31.19  76
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE                 31.23  77
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI                 31.23  78
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI                 31.23  79
ESTEP, MELISSA        13 PC SAN RAMON LIV                 31.24  80
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S                 31.24  81
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI                 31.25  82
SENNERT, BREANNA      15 PC SILICON VALLE                 31.27  83
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI                 31.36  84
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU                 31.37  85
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI                 31.40  86
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI                 31.41  87
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN                 31.42  88
DOAN, KAREN           15 PC MISSION SAN J                 31.44  89
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE                 31.44  90
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV                 31.46  91
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA                 31.51  92
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE                 31.58  93
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J                 31.65  94
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI                 31.66  95
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S                 31.69  96
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J                 31.71  97
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT                 31.72  98
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE                 31.77  99
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM                 31.80
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT                 31.83   1
HAYES, LAUREN         14 SN SIERRA MARLIN                 31.84   2
SCLAFANI, EMILIA      14 PC WEST COAST AQ                 31.84   3
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE                 31.88   4
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE                 31.88   5
WHITEHILL, CHRISTINE  14 PC DEANZA CUPERT                 31.98   6
SHOPE, LAURA          13 PC MORGAN HILL S                 31.99   7
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN                 32.00   8
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI                 32.03   9
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S                 32.07  10
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI                 32.08  11
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI                 32.14  12
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI                 32.19  13
SIEW, MILISSA         15 PC MISSION SAN J                 32.24  14
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J                 32.26  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   OPEN    50 FREE                                     EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI                 32.37  16
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI                 32.38  17
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI                 32.39  18
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE                 32.40  19
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S                 32.41  20
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                  32.50  21
VAN HAGEN, HANA       15 PC CAMPBELL WAVE                 32.50  22
TRINGHAM, TORREY      15 SN SIERRA MARLIN                 32.51  23
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT                 32.52  24
GOLDSTEIN, ANNA       11 PC GOLDEN BEAR S                 32.53  25
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN                 32.61  26
BAIR, CAMERON         17 PC MORGAN HILL S                 32.64  27
HENSEY, SARAH         11 PC LOS ALTOS/MTN                 32.64  28
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI                 32.67  29
LEE, KIRSTIN          17 PC DEANZA CUPERT                 32.68  30
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE                 32.69  31
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI                 32.69  32
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI                 32.69  33
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI                 32.70  34
OREGLIA, KELLY        14 PC CAMPBELL WAVE                 32.78  35
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S                 32.88  36
BARTON, PETRA         12 PC LOS ALTOS/MTN                 32.91  37
CRASE, JACQUELINE     13 PC WEST VALLEY S                 32.95  38
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT                 32.98  39
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN                 33.14  40
COBLE, KELLY          14 PC MISSION SAN J                 33.15  41
JONES, ALLYSON        14 PC ORINDA AQUATI                 33.19  42
KLEIN, KATHRYN        13 PC ORINDA AQUATI                 33.20  43
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE                 33.28  44
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE                 33.28  45
WAGGONER, KATE        13 PC SILICON VALLE                 33.35  46
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI                 33.40  47
COUGHLAN, CLAIRE      17 PC ORINDA AQUATI                 33.43  48
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT                 33.47  49
DELKER, ERIN          13 PC SAN RAMON LIV                 33.55  50
OSBORN, CASEY         15 PC GOLDEN BEAR S                 33.55  51
DEWANTE, LARISSA      15 SN SIERRA MARLIN                 33.78  52
PETERSON, CHELSEA     13 PC BARRACUDA AQU                 33.79  53
DORN, DOMINIQUE       13 PC ORINDA AQUATI                 33.80  54
CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN                 33.83  55
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL                 33.89  56
LLOYD, BRITTANY       12 PC ORINDA AQUATI                 34.04  57
CROWE, MELISSA        15 PC TERRAPINS SWI                 34.14  58
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN                 34.19  59
EBADI, SARA           13 PC GOLDEN BEAR S                 34.31  60
WHITEHILL, VICKY      16 PC DEANZA CUPERT                 34.31  61
ATWOOD, LISA          15 PC DEANZA CUPERT                 34.88  62
HOFFMAN, STEPH        13 PC PALO ALTO SWI                 35.46  63
ARMSTRONG, JILLIAN    14 PC SAN RAMON LIV                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   OPEN    100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV               1:01.60   1
HEATH, SAMANTHA       15 PC PLEASANTON SE               1:02.19   2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   OPEN    100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI               1:02.41   3
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE               1:02.52   4
ATSUMI, ERI           24 PC SILICON VALLE               1:02.54   5
BISPO, KARLEE         13 PC SPORTSMAN OF                1:02.62   6
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU               1:02.65   7
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               1:02.72   8
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               1:02.82   9
MCGOWAN, CHRISTINA    15 PC WALNUT CREEK                1:03.01  10
PLANTARIC, SAMANTHA   14 SN SIERRA MARLIN               1:03.09  11
SIMONDS, SHANNON      15 PC WEST COAST AQ               1:03.26  12
LOGAN, MELISSA        17 PC WEST COAST AQ               1:03.28  13
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI               1:03.29  14
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE               1:03.32  15
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               1:03.41  16
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE               1:03.43  17
GARCIA, ERIN          15 PC WEST COAST AQ               1:03.69  18
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               1:03.93  19
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI               1:03.95  20
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               1:03.96  21
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI               1:04.05  22
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               1:04.24  23
YOSHIWARA, CAROL      14 PC WALNUT CREEK                1:04.26  24
LEES, JEN             20 PC PLEASANTON SE               1:04.36  25
GUTIERREZ, SARAH      17 PC WEST COAST AQ               1:04.43  26
WAITE, DARCY          15 PC ORINDA AQUATI               1:04.44  27
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               1:04.55  28
ALLEN, COURTNEY       15 PC PLEASANTON SE               1:04.64  29
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               1:04.68  30
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI               1:04.90  31
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI               1:04.95  32
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               1:05.04  33
FENTON, KERSTIN       14 SN VACAVILLE SWI               1:05.05  34
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE               1:05.15  35
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI               1:05.16  36
BEAUDREAU, LAUREN     15 PC ORINDA AQUATI               1:05.19  37
CHANG, MARISA         15 PC ORINDA AQUATI               1:05.21  38
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN               1:05.35  39
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK                1:05.36  40
TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN               1:05.43  41
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI               1:05.64  42
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               1:05.64  43
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               1:05.67  44
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK                1:05.69  45
NARUM, ELIZABETH      13 PC PLEASANTON SE               1:05.77  46
SCHONBORN, LINDSAY    15 PC ORINDA AQUATI               1:05.79  47
DELRIO, MICHELLE      16 PC ALMADEN SWIM                1:05.93  48
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV               1:05.94  49
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI               1:05.95  50
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI               1:05.95  51
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE               1:05.98  52
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU               1:06.01  53
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI               1:06.04  54
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI               1:06.04  55
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               1:06.16  56
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                1:06.23  57
ARMSTRONG, JILLIAN    14 PC SAN RAMON LIV               1:06.32  58
MORSILLI, HEATHER     19 PC PLEASANTON SE               1:06.36  59
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               1:06.37  60
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI               1:06.50  61
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               1:06.56  62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   OPEN    100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE               1:06.61  63
WHITE, LEANNE         15 SN VACAVILLE SWI               1:06.62  64
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI               1:06.66  65
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE               1:06.69  66
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI               1:06.77  67
ARNASON, GRETCHEN     16 PC GOLDEN BEAR S               1:06.83  68
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               1:06.86  69
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               1:06.93  70
WULF, ASHLEY          15 PC UNATTACHED PA               1:06.97  71
BACON, RUTH           14 PC UNATTACHED PA               1:06.98  72
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               1:07.04  73
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI               1:07.25  74
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI               1:07.29  75
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA               1:07.32  76
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU               1:07.36  77
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI               1:07.37  78
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI               1:07.38  79
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               1:07.54  80
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               1:07.63  81
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE               1:07.75  82
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                1:07.76  83
ADAMS, LAUREN         13 SN SIERRA MARLIN               1:07.78  84
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI               1:07.80  85
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE               1:07.91  86
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               1:07.97  87
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               1:08.05  88
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI               1:08.11  89
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK                1:08.17  90
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               1:08.19  91
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                1:08.22  92
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI               1:08.25  93
HAYES, LAUREN         14 SN SIERRA MARLIN               1:08.39  94
GEORGE, DIANNA        13 SN VACAVILLE SWI               1:08.42  95
ESTEP, MELISSA        13 PC SAN RAMON LIV               1:08.52  96
ELLIOTT, JACQUELINE   14 PC TERRAPINS SWI               1:08.61  97
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               1:08.61  98
GUSTAFSON, ELISE      15 PC DEANZA CUPERT               1:08.80  99
BRAZELTON, MONICA     15 PC DEANZA CUPERT               1:08.96
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI               1:08.96   1
PERIA, HANNAH         15 PC ORINDA AQUATI               1:09.00   2
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI               1:09.06   3
PERRYMAN, KELLY       16 PC WEST COAST AQ               1:09.27   4
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE               1:09.29   5
SCLAFANI, EMILIA      14 PC WEST COAST AQ               1:09.30   6
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               1:09.38   7
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE               1:09.50   8
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI               1:09.66   9
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               1:09.66  10
RATZLIFF, LISA        14 PC DEANZA CUPERT               1:09.77  11
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               1:09.82  12
LEE, KIRSTIN          17 PC DEANZA CUPERT               1:09.92  13
EITZEN, KLAIR         16 PC CAMPBELL WAVE               1:09.93  14
BRENNAN, SHANA        16 PC PLEASANTON SE               1:10.01  15
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE               1:10.13  16
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J               1:10.20  17
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI               1:10.21  18
STRAVERS, KRISTEN     13 SN SIERRA MARLIN               1:10.26  19
GUERRERO, RUDIE       14 SN VACAVILLE SWI               1:10.29  20
HAWKINS, STEFFANIE    15 SN VACAVILLE SWI               1:10.33  21
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                1:10.41  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   OPEN    100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE               1:10.44  23
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S               1:10.51  24
TRINGHAM, TORREY      15 SN SIERRA MARLIN               1:10.54  25
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               1:10.61  26
BILLIET, JENNIE       13 PC SUNNYVALE SWI               1:10.63  27
CRASE, JACQUELINE     13 PC WEST VALLEY S               1:10.69  28
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               1:10.71  29
CASCONE, ANGELA       14 PC SUNNYVALE SWI               1:10.87  30
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S               1:10.95  31
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               1:11.23  32
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               1:11.26  33
GOLDSTEIN, ANNA       11 PC GOLDEN BEAR S               1:11.29  34
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI               1:11.36  35
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN               1:11.39  36
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE               1:11.52  37
TEERIKORPI, NIA       13 PC TERRAPINS SWI               1:11.60  38
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI               1:11.77  39
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI               1:12.22  40
JONES, ALLYSON        14 PC ORINDA AQUATI               1:12.30  41
CROWE, MELISSA        15 PC TERRAPINS SWI               1:12.37  42
SIEW, MILISSA         15 PC MISSION SAN J               1:12.80  43
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI               1:12.97  44
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT               1:13.06  45
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI               1:13.22  46
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               1:13.32  47
HAARZ, COLBY          15 PC ORINDA AQUATI               1:13.36  48
WAGGONER, KATE        13 PC SILICON VALLE               1:13.38  49
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI               1:13.52  50
COUGHLAN, CLAIRE      17 PC ORINDA AQUATI               1:13.96  51
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               1:14.00  52
CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN               1:14.19  53
TRINGHAM, MICHELLE    13 SN SIERRA MARLIN               1:14.60  54
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT               1:16.18  55
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI               1:16.62  56
ATWOOD, LISA          15 PC DEANZA CUPERT               1:23.36  57
LEE, ELIZABETH        15 PC SUNNYVALE SWI               NO SHOW
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   OPEN    200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI               2:08.58   1    1:03.09
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI               2:10.49   2    1:03.64
GLENN, ERIN           20 MA JERSEY WAHOOS               2:11.96   3    1:04.78
LOGAN, MELISSA        17 PC WEST COAST AQ               2:12.39   4    1:05.22
WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               2:12.71   5    1:04.73
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               2:13.22   6    1:05.16
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE               2:14.49   7    1:05.69
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               2:14.49   8    1:06.34
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI               2:15.08   9    1:06.34
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT               2:15.47  10    1:05.95
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI               2:15.74  11    1:06.16
HEATH, SAMANTHA       15 PC PLEASANTON SE               2:15.91  12    1:06.37
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI               2:16.37  13    1:07.14
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI               2:16.74  14    1:08.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   OPEN    200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI               2:16.76  15    1:05.96
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN               2:16.85  16    1:05.46
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE               2:17.15  17    1:06.88
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI               2:17.25  18    1:07.10
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               2:17.72  19    1:07.15
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI               2:18.04  20    1:07.12
ATSUMI, ERI           24 PC SILICON VALLE               2:18.06  21    1:07.51
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE               2:18.71  22    1:08.33
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN               2:18.77  23    1:08.57
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               2:19.07  24    1:08.02
ALLEN, COURTNEY       15 PC PLEASANTON SE               2:19.52  25    1:07.13
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               2:19.93  26    1:08.84
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               2:19.96  27    1:09.07
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               2:20.31  28    1:08.27
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI               2:20.53  29    1:07.88
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               2:20.67  30    1:10.70
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               2:20.75  31    1:09.24
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               2:21.18  32    1:09.22
DE MEULENAERE, JENISS 16 PC MISSION SAN J               2:21.23  33    1:08.71
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               2:21.52  34    1:10.51
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               2:21.69  35    1:10.87
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI               2:21.88  36    1:08.79
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               2:22.09  37    1:07.93
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT               2:22.13  38    1:10.15
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE               2:22.46  39    1:10.28
OREGLIA, JULIE        16 PC CAMPBELL WAVE               2:22.62  40    1:09.15
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               2:22.94  41    1:11.08
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               2:22.94  42    1:09.39
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE               2:23.01  43    1:10.32
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI               2:23.31  44    1:09.84
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               2:23.39  45    1:09.01
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI               2:23.74  46    1:11.64
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI               2:23.92  47
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI               2:24.20  48    1:09.26
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU               2:24.60  49    1:09.69
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI               2:24.60  50    1:10.94
TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN               2:24.83  51    1:10.27
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE               2:24.89  52    1:09.66
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK                2:25.15  53
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI               2:25.16  54    1:10.38
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV               2:25.25  55    1:11.65
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI               2:25.25  56    1:09.76
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               2:25.35  57    1:11.95
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT               2:25.45  58
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT               2:25.51  59    1:11.38
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU               2:25.66  60    1:10.53
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV               2:25.71  61    1:10.48
SCHONBORN, LINDSAY    15 PC ORINDA AQUATI               2:25.95  62    1:11.27
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               2:26.00  63    1:10.81
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI               2:26.08  64    1:12.33
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               2:26.29  65    1:12.22
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU               2:26.50  66    1:11.87
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               2:26.76  67    1:11.64
DIMAGMALIW, R. CHRIST 12 PC DALY CITY DOL               2:26.94  68    1:12.19
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE               2:27.01  69    1:10.90
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI               2:27.02  70    1:11.51
GUSTAFSON, ELISE      15 PC DEANZA CUPERT               2:27.11  71    1:10.40
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               2:27.60  72    1:12.24
WULF, ASHLEY          15 PC UNATTACHED PA               2:27.84  73    1:14.24
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE               2:27.97  74    1:12.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   OPEN    200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PERIA, HANNAH         15 PC ORINDA AQUATI               2:28.10  75    1:10.71
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV               2:28.14  76
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                2:28.24  77    1:11.94
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT               2:28.51  78    1:12.07
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               2:28.56  79    1:12.75
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI               2:28.57  80    1:13.39
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE               2:28.76  81    1:12.12
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE               2:28.86  82
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J               2:29.26  83    1:11.68
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI               2:29.47  84    1:11.55
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI               2:29.47  85    1:10.48
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J               2:29.53  86    1:12.27
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               2:29.54  87    1:14.00
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI               2:29.79  88    1:12.96
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S               2:29.79  89    1:12.52
WILLIAMS, SARAH       14 PC TERRAPINS SWI               2:29.82  90
EITZEN, KLAIR         16 PC CAMPBELL WAVE               2:30.01  91    1:13.33
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI               2:30.28  92    1:13.81
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI               2:30.28  93    1:14.31
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI               2:30.66  94    1:12.54
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J               2:30.82  95    1:14.67
TUPY, NATALIA         14 PC LOS ALTOS/MTN               2:30.82  96    1:12.84
BRENNAN, SHANA        16 PC PLEASANTON SE               2:31.05  97    1:12.45
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               2:31.12  98    1:14.43
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA               2:31.12  99    1:12.09
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN               2:31.25        1:13.48
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI               2:31.48   1    1:13.72
ADAMS, LAUREN         13 SN SIERRA MARLIN               2:31.62   2    1:14.02
DUNN, THERESA         21 PC MORGAN HILL S               2:31.70   3    1:12.02
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE               2:31.80   4    1:13.13
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               2:31.88   5    1:14.35
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               2:32.27   6    1:13.36
SCLAFANI, EMILIA      14 PC WEST COAST AQ               2:32.29   7    1:14.17
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               2:32.41   8    1:13.39
BERGIS, CHRISTINA     13 PC CAMPBELL WAVE               2:32.47   9    1:15.81
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S               2:32.64  10    1:14.02
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE               2:32.67  11    1:14.49
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S               2:32.86  12    1:13.15
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI               2:33.31  13    1:17.52
BAIR, CAMERON         17 PC MORGAN HILL S               2:33.69  14    1:16.37
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               2:34.46  15    1:12.81
CRASE, JACQUELINE     13 PC WEST VALLEY S               2:34.53  16    1:16.14
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               2:34.57  17    1:15.45
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               2:35.18  18
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               2:35.20  19    1:14.04
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI               2:35.39  20    1:16.98
TEERIKORPI, NIA       13 PC TERRAPINS SWI               2:35.51  21    1:16.36
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               2:35.52  22    1:15.40
TRINGHAM, MICHELLE    13 SN SIERRA MARLIN               2:35.72  23    1:17.09
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J               2:36.04  24    1:15.94
JONES, ALLYSON        14 PC ORINDA AQUATI               2:36.05  25    1:17.53
SHOPE, LAURA          13 PC MORGAN HILL S               2:36.05  26    1:15.91
CROWE, MELISSA        15 PC TERRAPINS SWI               2:36.10  27
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               2:36.38  28    1:16.46
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN               2:36.39  29
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                2:36.69  30    1:16.19
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               2:36.77  31    1:17.02
TRINGHAM, TORREY      15 SN SIERRA MARLIN               2:37.08  32    1:16.78
DELKER, ERIN          13 PC SAN RAMON LIV               2:37.23  33    1:18.03
LEE, KIRSTIN          17 PC DEANZA CUPERT               2:37.34  34    1:16.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   OPEN    200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT               2:37.44  35    1:16.67
EBADI, SARA           13 PC GOLDEN BEAR S               2:37.68  36    1:17.78
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI               2:38.06  37    1:15.59
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE               2:38.32  38    1:16.58
GOLDSTEIN, ANNA       11 PC GOLDEN BEAR S               2:39.29  39    1:18.59
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                2:39.54  40    1:16.50
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE               2:39.72  41    1:17.38
PETERSON, CHELSEA     13 PC BARRACUDA AQU               2:40.06  42    1:17.69
SIEW, MILISSA         15 PC MISSION SAN J               2:40.58  43    1:20.02
OSBORN, CASEY         15 PC GOLDEN BEAR S               2:41.00  44    1:18.35
LLOYD, BRITTANY       12 PC ORINDA AQUATI               2:41.22  45    1:18.21
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE               2:41.22  46    1:17.70
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               2:43.58  47    1:20.10
VAN HAGEN, HANA       15 PC CAMPBELL WAVE               2:44.13  48    1:21.09
SONDEREGGER, LAUREN   16 PC GOLDEN BEAR S               2:44.39  49    1:18.38
HAARZ, COLBY          15 PC ORINDA AQUATI               2:45.56  50    1:20.74
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI               NO SHOW
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J                DQUED
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               4:31.08   1    1:06.80  2:15.76  3:24.22
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE               4:33.03   2    1:05.89  2:15.27  3:24.32
LOGAN, MELISSA        17 PC WEST COAST AQ               4:36.01   3    1:06.54  2:16.46  3:26.82
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN               4:36.40   4    1:08.00  2:19.29  3:28.97
MCGOWAN, CHRISTINA    15 PC WALNUT CREEK                4:39.45   5    1:07.98  2:20.38  3:13.87
WELLS, BROOKE,        20 PC SILICON VALLE               4:40.19   6    1:08.10  2:18.94  3:30.25
GUTIERREZ, SARAH      17 PC WEST COAST AQ               4:42.41   7    1:08.64  2:19.57  2:59.10
BISPO, KARLEE         13 PC SPORTSMAN OF                4:46.39   8    1:09.75  2:22.96  3:00.82
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE               4:46.55   9    1:08.89  2:20.92  3:03.85
WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               4:47.28  10    1:10.35  1:47.09  2:24.45
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI               4:47.51  11    1:09.31  1:46.29  2:21.73
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI               4:47.78  12    1:10.21  2:23.51  3:08.20
FENTON, KERSTIN       14 SN VACAVILLE SWI               4:49.18  13      42.88  2:03.77  2:23.83
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK                4:49.37  14    1:09.34  1:46.54  2:23.35
TAHERI, NICOLE        18 PC SILICON VALLE               4:49.55  15    1:09.60  2:21.72  3:34.77
SIMONDS, SHANNON      15 PC WEST COAST AQ               4:49.93  16      41.91  2:23.32
PLANTARIC, SAMANTHA   14 SN SIERRA MARLIN               4:51.38  17      38.27  1:51.47  3:40.10
LEES, JEN             20 PC PLEASANTON SE               4:51.60  18    1:10.83  2:26.33  3:39.12
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               4:52.31  19    1:11.70  1:45.14  2:26.02
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN               4:52.81  20    1:10.04  1:46.42  2:24.41
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               4:52.94  21    1:11.41  2:26.59  3:41.02
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI               4:53.42  22    1:10.74  1:47.68  2:24.81
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               4:53.89  23    1:10.56  2:01.62  3:19.60
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE               4:54.06  24    1:08.87  1:45.22  2:24.51
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               4:55.49  25    1:10.39  2:27.28  3:42.94
MORSILLI, HEATHER     19 PC PLEASANTON SE               4:56.18  26    1:11.82  2:27.24  3:03.97
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI               4:56.82  27      38.61  2:29.85
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               4:57.61  28      40.55  1:56.82  3:44.27
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT               4:58.18  29    1:12.37  1:46.76  2:28.70
CHANG, MARISA         15 PC ORINDA AQUATI               4:59.14  30    1:12.05  1:47.98  2:28.93
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU               4:59.56  31    1:13.33           2:31.06
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV               5:00.23  32    1:13.87  2:31.78  3:47.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI               5:00.66  33    1:11.96  2:29.40  3:45.75
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               5:00.85  34      35.73  1:51.37  3:44.83
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               5:01.24  35    1:12.74  1:46.10  2:29.85
ALLEN, COURTNEY       15 PC PLEASANTON SE               5:01.48  36    1:11.01  2:27.35  3:00.28
SCHONBORN, LINDSAY    15 PC ORINDA AQUATI               5:02.02  37    1:13.22  2:30.53  3:47.23
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE               5:02.15  38             1:46.39
DELRIO, MICHELLE      16 PC ALMADEN SWIM                5:02.74  39      43.65  2:30.63  3:46.99
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               5:03.71  40    1:12.37  1:47.17  2:30.85
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               5:04.37  41    1:12.70  1:45.81  2:30.24
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               5:04.90  42    1:14.81  2:32.07  3:48.99
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE               5:05.51  43    1:13.23  2:30.16  3:48.30
WILLIAMS, SARAH       14 PC TERRAPINS SWI               5:06.28  44      42.37  2:05.87  2:31.12
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT               5:06.48  45      41.82  1:13.58
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI               5:06.75  46    1:13.81  1:50.98  2:31.19
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI               5:06.98  47    1:14.61  1:47.04  2:33.62
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI               5:07.28  48    1:14.86  1:45.57  2:33.90
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               5:07.48  49    1:13.29  1:46.97  2:32.12
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               5:08.35  50    1:14.60  2:33.54  3:52.53
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK                5:08.97  51      42.82  2:02.04  2:33.40
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI               5:09.20  52    1:14.79  1:46.22  2:33.93
HADSELL, STEPHANIE,   14 PC TERRAPINS SWI               5:09.37  53    1:14.39  2:33.69  3:52.72
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               5:09.57  54    1:14.90  2:33.80  3:53.23
TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN               5:09.75  55      43.96  2:32.30  3:50.82
ARNASON, GRETCHEN     16 PC GOLDEN BEAR S               5:09.78  56    1:14.71  2:32.87  3:53.24
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               5:10.41  57    1:16.64  1:46.82  2:35.29
BISPO, KASSY          11 PC SPORTSMAN OF                5:10.96  58    1:14.89           2:33.58
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI               5:11.06  59    1:15.92  1:48.68  2:35.53
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               5:11.42  60      46.65  2:35.31  3:54.01
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT               5:11.42  61      42.67  2:03.43  2:36.82
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE               5:11.85  62    1:15.79  1:48.06  2:35.59
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE               5:12.35  63    1:13.69  1:47.32  2:33.07
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                5:12.75  64    1:16.29  2:36.11  3:56.89
RATZLIFF, LISA        14 PC DEANZA CUPERT               5:13.03  65    1:16.86  2:37.28  3:48.60
BERGIS, CHRISTINA     13 PC CAMPBELL WAVE               5:13.50  66    1:15.46  1:49.58  2:35.52
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI               5:13.87  67             1:48.49
HAWKINS, STEFFANIE    15 SN VACAVILLE SWI               5:14.43  68    1:16.78  2:37.07  3:32.01
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               5:14.67  69    1:15.25  2:06.37  2:36.10
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN               5:15.00  70    1:15.98  1:49.31  2:36.63
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI               5:15.45  71    1:16.01  1:49.36  2:36.46
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               5:15.60  72    1:15.10  1:47.20  2:33.64
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               5:15.95  73    1:15.99  2:36.19  3:57.00
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI               5:17.87  74    1:14.37  1:45.86  2:35.47
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI               5:20.17  75    1:15.67  1:46.39  2:37.03
TRINGHAM, MICHELLE    13 SN SIERRA MARLIN               5:21.17  76      43.58  2:42.11  4:03.57
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               5:21.52  77    1:16.79  2:39.14  4:01.92
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI               5:21.54  78    1:14.74  1:48.04  2:37.30
TUPY, NATALIA         14 PC LOS ALTOS/MTN               5:22.49  79    1:16.20  1:49.56  2:38.72
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               5:23.33  80      43.55  2:03.13  2:41.55
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI               5:23.98  81    1:17.52  1:49.66  2:40.56
GUSTAFSON, ELISE      15 PC DEANZA CUPERT               5:24.28  82    1:17.12  1:50.81  2:40.30
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J               5:24.33  83    1:16.94  1:47.47  2:39.86
CRASE, JACQUELINE     13 PC WEST VALLEY S               5:24.53  84      46.58  2:40.53  4:04.25
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               5:24.65  85             1:49.73  3:12.20
JONES, ALLYSON        14 PC ORINDA AQUATI               5:24.78  86      39.02  1:56.39  2:42.61
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI               5:25.34  87    1:18.05  1:49.02  2:44.55
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               5:25.90  88    1:20.11  1:49.90  2:45.51
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                5:26.63  89    1:19.59  1:49.60  2:43.56
ADAMS, LAUREN         13 SN SIERRA MARLIN               5:30.65  90    1:17.05  2:41.38  4:07.91
BARTON, PETRA         12 PC LOS ALTOS/MTN               5:30.71  91    1:17.90  1:49.67  2:43.26
CROWE, MELISSA        15 PC TERRAPINS SWI               5:31.10  92    1:19.56  2:43.37  4:06.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   OPEN    400 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI               5:37.00  93    1:22.48  2:49.38
PETERSON, CHELSEA     13 PC BARRACUDA AQU               5:38.27  94    1:20.23  2:49.36  4:15.40
CASCONE, ANGELA       14 PC SUNNYVALE SWI               5:43.59  95    1:20.39  1:50.42  2:48.22
BACON, RUTH           14 PC UNATTACHED PA               NO SHOW
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE               9:15.93   1    1:07.64  2:18.92  3:30.04  4:40.14  5:49.61  6:59.12  8:07.34
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               9:20.09   2             2:20.73  3:31.59  4:40.55  5:49.58  6:59.08  8:09.14
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN               9:39.77   3    1:10.96  2:25.35  3:39.13  4:52.18  6:04.36  7:16.53  8:28.43
WELLS, BROOKE,        20 PC SILICON VALLE               9:41.97   4    1:10.68  2:24.12  3:37.18  4:50.97  6:05.02  7:18.58  8:30.91
LEES, JEN             20 PC PLEASANTON SE               9:42.04   5    1:10.04  2:24.67  3:39.30  4:54.78  6:07.08  7:19.62  8:31.92
TAHERI, NICOLE        18 PC SILICON VALLE               9:49.12   6    1:11.63  2:25.70  3:40.16  4:53.68  6:08.16  7:22.52  8:36.63
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               9:51.04   7    1:11.84  2:26.46  3:40.85  4:55.72  6:10.75  7:25.43  8:39.37
FENTON, KERSTIN       14 SN VACAVILLE SWI               9:51.25   8
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               9:51.25   9
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               9:54.97  10
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI              10:09.40  11
YOSHIWARA, CAROL      14 PC WALNUT CREEK               10:09.40  12
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI              10:11.23  13
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE              10:11.39  14
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE              10:11.39  15
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S              10:16.55  16
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI              10:18.95  17
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN              10:18.95  18
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI              10:18.99  19
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI              10:18.99  20
WILLIAMS, SARAH       14 PC TERRAPINS SWI              10:19.09  21
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU              10:21.23  22
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV              10:22.72  23
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE              10:23.22  24
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA              10:23.95  25
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN              10:23.95  26
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT              10:26.95  27
GEORGE, DIANNA        13 SN VACAVILLE SWI              10:26.98  28
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE              10:30.00  29
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE              10:30.35  30
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI              10:30.83  31
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI              10:31.19  32
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI              10:31.28  33
BARTON, ELLEN         14 PC SPORTSMAN OF               10:32.49  34
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI              10:32.72  35
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S              10:32.72  36
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT              10:33.51  37
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S              10:34.39  38
HAWKINS, STEFFANIE    15 SN VACAVILLE SWI              10:35.74  39
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN              10:36.76  40
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI              10:37.13  41
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN              10:39.48  42
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI              10:42.26  43
HADSELL, STEPHANIE,   14 PC TERRAPINS SWI              10:44.70  44
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI              10:44.76  45
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI              10:45.98  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RATZLIFF, LISA        14 PC DEANZA CUPERT              10:48.01  47
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT              10:48.15  48
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J              10:48.18  49
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S              10:49.43  50
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI              10:50.77  51
HANSON, JODI          12 PC SPORTSMAN OF               10:52.30  52
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA              10:53.74  53
GUTIERREZ, SARAH      17 PC WEST COAST AQ              10:57.59  54
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S              10:57.59  55
PETERSON, CHELSEA     13 PC BARRACUDA AQU              11:19.88  56
TRINGHAM, MICHELLE    13 SN SIERRA MARLIN              11:20.61  57
GUSTAFSON, ELISE      15 PC DEANZA CUPERT              11:27.45  58
MCGOWAN, CHRISTINA    15 PC WALNUT CREEK                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GLENN, ERIN           20 MA JERSEY WAHOOS              17:40.13   1    1:09.99  2:22.17  3:34.22  4:45.68  5:56.74  7:07.31  8:17.57
                                                                       9:27.95 10:38.43 11:49.53 13:00.43 14:11.08 15:21.72 16:31.66
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI              17:41.01   2    1:08.65  2:19.91  3:30.37  4:41.54  5:53.10  7:04.42  8:15.82
                                                                       9:27.51 10:39.25 11:50.35 13:01.69 14:12.50 15:23.10 16:32.69
ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI              18:01.30   3    1:09.54  2:22.66  3:35.84  4:48.01  6:00.70  7:12.99  8:25.71
                                                                       9:37.95 10:50.06 12:02.28 13:14.24 14:26.55 15:38.33 16:50.35
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE              18:23.67   4
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN              18:31.87   5    1:12.50  2:27.38  3:41.35  4:55.99  6:10.39  7:24.77  8:38.86
                                                                       9:52.76 11:06.83 12:21.09 13:35.29 14:49.88 16:04.12 17:18.16
LOGAN, MELISSA        17 PC WEST COAST AQ              18:35.48   6    1:11.61  2:25.26  3:38.63  4:52.65  6:06.55  7:21.72  8:36.66
                                                                       9:51.53 11:06.81 12:21.69 13:36.56 14:51.99 16:07.16 17:21.66
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI              18:41.44   7    1:12.07  2:27.90  3:43.89  4:59.36  6:15.17  7:29.23  8:44.79
                                                                       9:59.50 11:14.47 12:28.74 13:43.07 14:58.51 16:13.63 17:28.18
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN              19:04.62   8    1:13.45  2:30.67  3:47.40  5:04.05  6:21.11  7:37.36  8:53.86
                                                                      10:10.09 11:26.71 12:43.26 14:00.10 15:17.31 16:34.06 17:50.80
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA              19:08.94   9
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI              19:11.72  10
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI              19:14.96  11
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN              19:15.19  12
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT              19:18.37  13
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK               19:27.33  14
WILLIAMS, SARAH       14 PC TERRAPINS SWI              19:34.21  15
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI              19:43.40  16    1:15.69  2:36.92  3:58.13  5:20.28  6:39.93  8:00.23  9:19.99
                                                                      10:38.37 11:57.62 13:16.26 14:34.55 15:52.28 17:09.31 18:26.49
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE              19:44.10  17
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU              19:57.01  18
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI              20:02.04  19
SENNERT, BREANNA      15 PC SILICON VALLE              20:13.65  20
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI              20:14.98  21
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN              20:16.19  22
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT              20:22.38  23
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI              20:34.68  24
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN              20:42.14  25
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT              20:47.38  26
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE              20:51.30  27
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S              20:55.59  28
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI              20:58.45  29
TRINGHAM, MICHELLE    13 SN SIERRA MARLIN              21:15.78  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PETERSON, CHELSEA     13 PC BARRACUDA AQU              22:14.69  31
BARTON, PETRA         12 PC LOS ALTOS/MTN              22:30.05  32
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S                DQUED
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S                DQUED
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S                DQUED
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   OPEN    100 BACK                                    EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        15 PC TERRAPINS SWI               1:06.27   1
KOZAK, MARISA         20 SC TROJAN SWIMMI               1:08.11   2
WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               1:09.09   3
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI               1:10.85   4
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI               1:10.95   5
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI               1:11.18   6
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI               1:11.42   7
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI               1:11.47   8
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               1:12.54   9
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               1:12.58  10
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               1:13.09  11
SURYOUTOMO, TANYA     16 PC MISSION SAN J               1:13.17  12
PETRAKIS, MARIA       15 PC UNATTACHED PA               1:14.19  13
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               1:14.26  14
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE               1:14.63  15
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI               1:14.68  16
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE               1:15.10  17
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               1:15.39  18
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV               1:15.46  19
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               1:15.63  20
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               1:15.80  21
DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               1:15.93  22
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE               1:15.97  23
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               1:16.24  24
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               1:16.45  25
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI               1:17.08  26
DE MEULENAERE, JENISS 16 PC MISSION SAN J               1:17.16  27
OUELLETTE, LESLEY     18 PC UNATTACHED PA               1:17.39  28
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI               1:17.64  29
DUNN, THERESA         21 PC MORGAN HILL S               1:17.70  30
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI               1:17.73  31
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL               1:17.73  32
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI               1:17.91  33
OKHOLM, RENEE         13 PC DEANZA CUPERT               1:18.06  34
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               1:18.06  35
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI               1:18.09  36
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI               1:18.19  37
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE               1:18.36  38
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI               1:18.85  39
PERRYMAN, KELLY       16 PC WEST COAST AQ               1:19.19  40
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               1:19.35  41
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               1:19.44  42
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT               1:19.49  43
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE               1:19.54  44
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN               1:19.55  45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   OPEN    100 BACK                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT               1:19.67  46
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI               1:19.83  47
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               1:19.94  48
STRAVERS, KRISTEN     13 SN SIERRA MARLIN               1:19.98  49
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               1:20.03  50
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI               1:20.08  51
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI               1:20.36  52
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI               1:20.51  53
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI               1:20.64  54
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA               1:20.68  55
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S               1:20.77  56
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               1:20.77  57
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU               1:20.84  58
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               1:20.88  59
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI               1:21.15  60
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               1:21.25  61
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI               1:21.30  62
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI               1:21.37  63
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J               1:21.37  64
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT               1:21.38  65
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI               1:21.57  66
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               1:21.85  67
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                1:21.85  68
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               1:21.91  69
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                1:21.94  70
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI               1:22.06  71
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE               1:22.15  72
TEERIKORPI, NIA       13 PC TERRAPINS SWI               1:22.38  73
KLEIN, KATHRYN        13 PC ORINDA AQUATI               1:22.42  74
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI               1:22.48  75
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI               1:22.52  76
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               1:22.57  77
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               1:22.63  78
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI               1:22.90  79
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                1:22.98  80
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT               1:22.99  81
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI               1:23.08  82
BRAZELTON, MONICA     15 PC DEANZA CUPERT               1:23.19  83
TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN               1:23.20  84
ELLIOTT, JACQUELINE   14 PC TERRAPINS SWI               1:23.21  85
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               1:23.21  86
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN               1:23.40  87
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S               1:23.54  88
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV               1:23.88  89
ESTEP, MELISSA        13 PC SAN RAMON LIV               1:23.89  90
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI               1:24.45  91
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI               1:24.52  92
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               1:24.74  93
LEE, KIRSTIN          17 PC DEANZA CUPERT               1:24.86  94
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN               1:25.27  95
CROWE, MELISSA        15 PC TERRAPINS SWI               1:25.31  96
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI               1:25.59  97
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI               1:25.59  98
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE               1:25.77  99
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               1:25.85
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE               1:25.86   1
CRASE, JACQUELINE     13 PC WEST VALLEY S               1:25.87   2
EBADI, SARA           13 PC GOLDEN BEAR S               1:26.15   3
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI               1:26.83   4
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               1:27.00   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   OPEN    100 BACK                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN               1:27.27   6
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI               1:27.99   7
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI               1:28.00   8
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT               1:28.30   9
JONES, ALLYSON        14 PC ORINDA AQUATI               1:29.81  10
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI               1:35.38  11
COBLE, KELLY          14 PC MISSION SAN J               NO SHOW
HENSEY, SARAH         11 PC LOS ALTOS/MTN               NO SHOW
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   OPEN    200 BACK                                    EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI               2:25.62   1    1:11.62
WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               2:28.38   2    1:13.31
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI               2:32.56   3    1:16.65
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               2:33.70   4    1:15.10
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               2:34.57   5    1:18.31
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               2:34.77   6    1:17.23
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI               2:36.90   7    1:18.79
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI               2:36.97   8    1:15.96
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE               2:37.84   9    1:18.73
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               2:38.05  10    1:17.93
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI               2:38.18  11    1:17.85
PLANTARIC, SAMANTHA   14 SN SIERRA MARLIN               2:38.54  12    1:18.78
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               2:39.18  13    1:18.66
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV               2:39.58  14    1:18.23
MORSILLI, HEATHER     19 PC PLEASANTON SE               2:39.80  15    1:18.90
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               2:40.11  16    1:20.38
LEES, JEN             20 PC PLEASANTON SE               2:40.17  17    1:21.02
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               2:40.27  18    1:17.84
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV               2:40.47  19    1:18.00
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               2:40.59  20    1:20.08
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE               2:40.70  21    1:19.98
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               2:41.06  22    1:19.82
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI               2:41.85  23    1:19.98
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI               2:42.38  24    1:21.11
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               2:43.00  25    1:20.84
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI               2:43.71  26    1:20.82
DIMAGMALIW, R. CHRIST 12 PC DALY CITY DOL               2:43.72  27    1:23.04
NARUM, ELIZABETH      13 PC PLEASANTON SE               2:44.28  28    1:22.53
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI               2:45.50  29    1:21.37
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE               2:45.60  30    1:21.31
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               2:45.62  31    1:22.23
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE               2:45.65  32    1:21.23
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL               2:46.24  33    1:20.81
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               2:46.55  34    1:22.49
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT               2:46.65  35    1:21.44
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               2:46.73  36    1:22.55
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI               2:46.91  37    1:21.03
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI               2:47.92  38    1:25.00
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN               2:48.20  39    1:22.83
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI               2:48.24  40    1:23.90
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE               2:48.75  41    1:24.73
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               2:49.68  42    1:24.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   OPEN    200 BACK                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OKHOLM, RENEE         13 PC DEANZA CUPERT               2:50.11  43    1:23.76
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                2:50.17  44    1:23.71
PEANOSKY, JILL        13 PC SUNNYVALE SWI               2:50.42  45    1:23.59
PERRYMAN, KELLY       16 PC WEST COAST AQ               2:51.08  46    1:23.29
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA               2:51.70  47    1:22.73
STRAVERS, KRISTEN     13 SN SIERRA MARLIN               2:52.19  48    1:26.51
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE               2:52.47  49    1:25.39
DANEL, ALLISON        14 SN VACAVILLE SWI               2:52.95  50    1:25.62
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               2:53.18  51
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               2:53.18  52    1:24.80
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI               2:53.25  53    1:25.54
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                2:53.29  54    1:25.04
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN               2:53.37  55    1:26.00
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI               2:53.39  56    1:26.90
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI               2:53.39  57    1:26.77
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J               2:53.43  58    1:28.89
MORRILL, JESSICA      14 SN VACAVILLE SWI               2:53.54  59    1:26.98
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI               2:53.76  60    1:23.24
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               2:53.79  61    1:27.00
TEERIKORPI, NIA       13 PC TERRAPINS SWI               2:54.02  62    1:25.16
CHOSICH, KALI         19 PC SUNNYVALE SWI               2:54.22  63    1:25.17
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               2:54.44  64    1:26.73
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI               2:54.44  65    1:26.62
WULF, ASHLEY          15 PC UNATTACHED PA               2:54.79  66    1:25.69
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI               2:55.79  67    1:27.55
TUPY, NATALIA         14 PC LOS ALTOS/MTN               2:55.84  68    1:25.79
CROWE, MELISSA        15 PC TERRAPINS SWI               2:55.93  69    1:25.80
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT               2:56.26  70    1:27.03
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S               2:56.93  71    1:27.81
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE               2:57.01  72    1:27.68
BILLIET, JENNIE       13 PC SUNNYVALE SWI               2:57.19  73    1:27.15
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               2:57.24  74
LEE, KIRSTIN          17 PC DEANZA CUPERT               2:57.36  75    1:27.47
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI               2:57.62  76    1:27.31
BRAZELTON, MONICA     15 PC DEANZA CUPERT               2:59.59  77
TRINGHAM, TORREY      15 SN SIERRA MARLIN               3:00.16  78    1:29.11
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI               3:00.30  79    1:29.98
BARTON, ELLEN         14 PC SPORTSMAN OF                3:01.35  80    1:27.56
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE               3:01.90  81    1:28.37
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               3:02.00  82    1:28.40
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                3:03.36  83    1:29.35
CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN               3:04.15  84    1:31.02
WHITEHILL, CHRISTINE  14 PC DEANZA CUPERT               3:05.23  85
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI               3:05.39  86
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               3:05.43  87    1:31.09
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI               3:07.84  88
SIEW, MILISSA         15 PC MISSION SAN J               3:08.50  89    1:34.18
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI               3:09.72  90    1:35.60
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI                DQUED
BISPO, KASSY          11 PC SPORTSMAN OF                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   OPEN    100 BREAST                                  EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       15 PC PLEASANTON SE               1:16.06   1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   OPEN    100 BREAST                                  EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALLEN, COURTNEY       15 PC PLEASANTON SE               1:16.22   2
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J               1:17.49   3
WULF, ASHLEY          15 PC UNATTACHED PA               1:18.55   4
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               1:19.43   5
BEAUDREAU, LAUREN     15 PC ORINDA AQUATI               1:20.01   6
DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               1:20.09   7
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI               1:20.57   8
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               1:21.63   9
NAMBA, ALEXA          16 PC UNATTACHED PA               1:21.84  10
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               1:22.06  11
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV               1:22.54  12
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               1:23.03  13
SCHONBORN, LINDSAY    15 PC ORINDA AQUATI               1:23.03  14
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI               1:23.04  15
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               1:23.35  16
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               1:23.76  17
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               1:24.05  18
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               1:24.22  19
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J               1:24.29  20
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA               1:24.30  21
NARUM, ELIZABETH      13 PC PLEASANTON SE               1:24.38  22
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               1:24.52  23
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI               1:24.78  24
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI               1:24.93  25
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI               1:24.95  26
OUELLETTE, LESLEY     18 PC UNATTACHED PA               1:25.08  27
SIH, JULIANA          16 PC GILROY GATORS               1:25.26  28
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI               1:25.43  29
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU               1:25.60  30
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               1:26.03  31
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               1:26.25  32
PERRYMAN, KELLY       16 PC WEST COAST AQ               1:26.30  33
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI               1:26.61  34
PETRAKIS, KRISTINA    13 PC UNATTACHED PA               1:26.97  35
BRENNAN, SHANA        16 PC PLEASANTON SE               1:27.21  36
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S               1:27.21  37
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               1:27.31  38
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI               1:27.47  39
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI               1:27.67  40
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI               1:27.77  41
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI               1:27.90  42
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE               1:28.18  43
WHITEHILL, VICKY      16 PC DEANZA CUPERT               1:28.33  44
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S               1:28.51  45
HADSELL, STEPHANIE,   14 PC TERRAPINS SWI               1:28.60  46
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               1:28.73  47
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               1:28.75  48
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN               1:28.78  49
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN               1:29.10  50
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               1:29.10  51
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI               1:29.10  52
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               1:29.17  53
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J               1:29.36  54
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE               1:29.73  55
BERGIS, CHRISTINA     13 PC CAMPBELL WAVE               1:29.84  56
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL               1:30.19  57
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI               1:30.20  58
EITZEN, KLAIR         16 PC CAMPBELL WAVE               1:30.22  59
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE               1:30.29  60
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               1:30.32  61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   OPEN    100 BREAST                                  EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               1:30.36  62
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               1:30.42  63
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S               1:30.47  64
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN               1:30.55  65
ESTEP, MELISSA        13 PC SAN RAMON LIV               1:31.25  66
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               1:31.31  67
OREGLIA, KELLY        14 PC CAMPBELL WAVE               1:31.44  68
SHOPE, LAURA          13 PC MORGAN HILL S               1:31.46  69
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI               1:31.58  70
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI               1:31.71  71
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE               1:31.89  72
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI               1:32.22  73
WAGGONER, KATE        13 PC SILICON VALLE               1:32.26  74
BRAZELTON, MONICA     15 PC DEANZA CUPERT               1:32.38  75
DUNN, THERESA         21 PC MORGAN HILL S               1:32.45  76
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN               1:32.57  77
LLOYD, BRITTANY       12 PC ORINDA AQUATI               1:32.78  78
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT               1:32.79  79
SCHULL, KIMBERLY      16 PC PLEASANTON SE               1:32.90  80
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT               1:32.94  81
SIEW, MILISSA         15 PC MISSION SAN J               1:33.03  82
DORN, DOMINIQUE       13 PC ORINDA AQUATI               1:33.24  83
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               1:33.41  84
CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN               1:33.63  85
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                1:33.64  86
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S               1:33.72  87
COUGHLAN, CLAIRE      17 PC ORINDA AQUATI               1:34.01  88
OSBORN, CASEY         15 PC GOLDEN BEAR S               1:34.75  89
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE               1:34.86  90
WHITEHILL, CHRISTINE  14 PC DEANZA CUPERT               1:35.09  91
VAN HAGEN, HANA       15 PC CAMPBELL WAVE               1:35.15  92
WING, BRIANA          12 PC UNATTACHED PA               1:35.37  93
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE               1:35.52  94
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE               1:35.84  95
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI               1:35.88  96
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI               1:36.22  97
DOAN, KAREN           15 PC MISSION SAN J               1:36.29  98
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI               1:36.98  99
HENSEY, SARAH         11 PC LOS ALTOS/MTN               1:38.21
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI               1:38.60   1
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI               1:38.92   2
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               1:40.13   3
TRINGHAM, TORREY      15 SN SIERRA MARLIN               1:40.23   4
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                1:42.25   5
ATWOOD, LISA          15 PC DEANZA CUPERT               1:45.80   6
MARSHALL, AMY         15 PC MORGAN HILL S                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   OPEN    200 BREAST                                  EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEAUDREAU, LAUREN     15 PC ORINDA AQUATI               2:48.07   1    1:22.09
BISPO, KARLEE         13 PC SPORTSMAN OF                2:50.18   2    1:22.76
WULF, ASHLEY          15 PC UNATTACHED PA               2:50.67   3    1:21.98
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               2:52.42   4    1:24.30
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               2:53.95   5    1:24.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   OPEN    200 BREAST                                  EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               2:55.82   6    1:25.74
SCHONBORN, LINDSAY    15 PC ORINDA AQUATI               2:57.01   7    1:26.40
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI               2:57.20   8    1:27.01
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               2:57.77   9    1:27.53
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               2:58.07  10    1:25.90
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               2:58.09  11    1:26.66
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI               2:58.31  12    1:25.55
ALLEN, COURTNEY       15 PC PLEASANTON SE               2:59.16  13    1:25.67
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA               2:59.85  14    1:27.48
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               3:00.95  15    1:27.81
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               3:01.43  16    1:29.59
DELRIO, MICHELLE      16 PC ALMADEN SWIM                3:01.46  17    1:27.80
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               3:02.20  18    1:28.44
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               3:02.33  19    1:27.95
MORRILL, JESSICA      14 SN VACAVILLE SWI               3:03.64  20    1:29.87
BERGIS, CHRISTINA     13 PC CAMPBELL WAVE               3:03.83  21    1:29.41
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI               3:04.59  22    1:30.38
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI               3:04.71  23
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               3:04.83  24    1:29.62
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI               3:05.18  25    1:29.36
BISPO, KASSY          11 PC SPORTSMAN OF                3:06.33  26    1:30.59
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI               3:06.55  27    1:28.92
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV               3:06.76  28    1:30.59
EITZEN, KLAIR         16 PC CAMPBELL WAVE               3:07.03  29    1:31.38
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI               3:07.23  30    1:30.77
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN               3:07.26  31    1:31.94
DIMAGMALIW, R. CHRIST 12 PC DALY CITY DOL               3:07.66  32    1:33.02
HANSON, JODI          12 PC SPORTSMAN OF                3:08.05  33    1:31.03
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               3:08.72  34    1:33.05
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI               3:09.37  35    1:33.56
HADSELL, STEPHANIE,   14 PC TERRAPINS SWI               3:09.46  36    1:31.66
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               3:09.63  37    1:32.21
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI               3:10.09  38    1:33.53
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE               3:10.32  39    1:32.24
CHOSICH, KALI         19 PC SUNNYVALE SWI               3:11.74  40    1:32.90
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN               3:12.22  41    1:34.83
ESTEP, MELISSA        13 PC SAN RAMON LIV               3:12.43  42    1:33.68
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                3:12.77  43    1:33.00
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL               3:13.00  44    1:33.96
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI               3:13.16  45    1:33.96
BRENNAN, SHANA        16 PC PLEASANTON SE               3:13.62  46    1:33.16
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE               3:13.74  47    1:35.16
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               3:14.01  48    1:35.16
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI               3:14.14  49    1:33.73
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S               3:14.44  50    1:36.01
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN               3:14.49  51    1:34.64
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               3:14.59  52    1:34.48
WAGGONER, KATE        13 PC SILICON VALLE               3:14.87  53    1:32.92
CAHOON, CORI          14 SN SIERRA MARLIN               3:16.22  54    1:35.68
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI               3:16.28  55    1:38.13
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI               3:16.56  56    1:35.47
SIEW, MILISSA         15 PC MISSION SAN J               3:16.75  57    1:36.08
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               3:17.36  58    1:35.88
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI               3:17.39  59    1:37.52
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT               3:18.07  60    1:34.81
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               3:18.40  61    1:36.12
YAO, CATHERINE        13 PC SUNNYVALE SWI               3:18.41  62    1:36.63
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               3:18.94  63    1:36.89
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE               3:19.30  64    1:35.79
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT               3:19.87  65    1:36.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   OPEN    200 BREAST                                  EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITEHILL, CHRISTINE  14 PC DEANZA CUPERT               3:20.48  66    1:36.26
LEE, MORGAN           11 PC SUNNYVALE SWI               3:21.31  67    1:37.84
CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN               3:21.90  68    1:38.36
COUGHLAN, CLAIRE      17 PC ORINDA AQUATI               3:22.29  69    1:37.33
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J               3:22.83  70    1:38.72
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               3:23.49  71    1:35.87
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI               3:27.88  72    1:43.49
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT                DQUED
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S                DQUED
PEANOSKY, JILL        13 PC SUNNYVALE SWI                DQUED
PERRYMAN, KELLY       16 PC WEST COAST AQ                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   OPEN    100 FLY                                     EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE               1:07.55   1
MCGOWAN, CHRISTINA    15 PC WALNUT CREEK                1:08.60   2
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI               1:08.60   3
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI               1:08.72   4
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               1:08.79   5
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               1:09.19   6
ATSUMI, ERI           24 PC SILICON VALLE               1:09.22   7
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               1:09.40   8
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI               1:09.57   9
CHANG, MARISA         15 PC ORINDA AQUATI               1:09.62  10
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               1:09.67  11
WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               1:09.95  12
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               1:10.74  13
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI               1:10.77  14
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               1:11.03  15
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE               1:11.18  16
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               1:11.18  17
LOGAN, MELISSA        17 PC WEST COAST AQ               1:11.31  18
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI               1:11.34  19
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK                1:11.76  20
LI, CHOR              18 PC SUNNYVALE SWI               1:11.76  21
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               1:12.14  22
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               1:12.41  23
SIMONDS, SHANNON      15 PC WEST COAST AQ               1:12.43  24
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI               1:12.53  25
WHITE, LEANNE         15 SN VACAVILLE SWI               1:12.54  26
PLANTARIC, SAMANTHA   14 SN SIERRA MARLIN               1:12.76  27
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                1:12.80  28
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI               1:12.90  29
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT               1:13.04  30
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               1:13.12  31
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI               1:13.18  32
NARUM, ELIZABETH      13 PC PLEASANTON SE               1:13.27  33
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN               1:13.27  34
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               1:13.45  35
ALESSI, ALLIE         13 PC TERRAPINS SWI               1:13.57  36
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               1:13.59  37
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI               1:13.76  38
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               1:13.80  39
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI               1:14.25  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   OPEN    100 FLY                                     EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN               1:14.28  41
BILLIET, JENNIE       13 PC SUNNYVALE SWI               1:14.55  42
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA               1:14.73  43
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               1:14.83  44
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               1:14.92  45
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               1:14.99  46
ARNASON, GRETCHEN     16 PC GOLDEN BEAR S               1:15.00  47
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               1:15.03  48
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE               1:15.09  49
GARCIA, ERIN          15 PC WEST COAST AQ               1:15.23  50
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE               1:15.23  51
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               1:15.24  52
GEORGE, DIANNA        13 SN VACAVILLE SWI               1:15.69  53
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA               1:15.83  54
YOSHIWARA, CAROL      14 PC WALNUT CREEK                1:15.97  55
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU               1:15.98  56
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               1:16.78  57
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE               1:16.92  58
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI               1:17.01  59
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI               1:17.31  60
CRASE, JACQUELINE     13 PC WEST VALLEY S               1:17.62  61
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               1:17.62  62
EITZEN, KLAIR         16 PC CAMPBELL WAVE               1:17.82  63
DANEL, ALLISON        14 SN VACAVILLE SWI               1:17.95  64
ARMSTRONG, JILLIAN    14 PC SAN RAMON LIV               1:18.72  65
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               1:18.76  66
GUERRERO, RUDIE       14 SN VACAVILLE SWI               1:18.84  67
BRENNAN, SHANA        16 PC PLEASANTON SE               1:19.22  68
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               1:19.29  69
SCLAFANI, EMILIA      14 PC WEST COAST AQ               1:19.56  70
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL               1:19.60  71
LEE, ELIZABETH        15 PC SUNNYVALE SWI               1:19.83  72
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               1:19.89  73
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI               1:19.98  74
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               1:20.10  75
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI               1:20.30  76
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE               1:20.39  77
HAARZ, COLBY          15 PC ORINDA AQUATI               1:20.55  78
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI               1:20.68  79
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               1:20.70  80
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE               1:21.02  81
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               1:21.17  82
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE               1:21.32  83
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               1:21.34  84
RATZLIFF, LISA        14 PC DEANZA CUPERT               1:21.36  85
DEWANTE, LARISSA      15 SN SIERRA MARLIN               1:21.52  86
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI               1:21.82  87
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               1:22.25  88
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT               1:22.28  89
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               1:22.77  90
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE               1:22.87  91
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI               1:23.31  92
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI               1:23.34  93
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S               1:23.34  94
YAO, CATHERINE        13 PC SUNNYVALE SWI               1:23.56  95
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE               1:23.58  96
HOFFMAN, STEPH        13 PC PALO ALTO SWI               1:23.59  97
STRAVERS, KRISTEN     13 SN SIERRA MARLIN               1:24.16  98
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT               1:24.63  99
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               1:24.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   OPEN    100 FLY                                     EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI               1:25.14   1
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                1:25.37   2
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               1:25.47   3
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               1:25.77   4
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI               1:26.26   5
TEERIKORPI, NIA       13 PC TERRAPINS SWI               1:26.34   6
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI               1:26.36   7
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                1:26.51   8
BARTON, PETRA         12 PC LOS ALTOS/MTN               1:27.66   9
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI               1:30.07  10
CASCONE, ANGELA       14 PC SUNNYVALE SWI               1:31.33  11
ATWOOD, LISA          15 PC DEANZA CUPERT                DQUED
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN               NO SHOW
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   OPEN    200 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KOZAK, MARISA         20 SC TROJAN SWIMMI               2:27.39   1    1:10.50
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               2:28.00   2    1:11.26
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI               2:28.75   3    1:11.31
GLENN, ERIN           20 MA JERSEY WAHOOS               2:30.21   4    1:13.37
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE               2:31.00   5    1:12.50
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               2:31.42   6    1:12.19
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI               2:31.77   7    1:12.58
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               2:32.37   8    1:12.79
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE               2:34.04   9    1:14.03
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA               2:34.15  10    1:14.15
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               2:35.05  11    1:15.76
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               2:35.96  12
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               2:36.16  13    1:15.26
DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               2:36.76  14    1:14.84
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               2:39.86  15    1:13.35
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               2:40.77  16
OREGLIA, JULIE        16 PC CAMPBELL WAVE               2:40.81  17    1:16.14
CHANG, MARISA         15 PC ORINDA AQUATI               2:40.91  18    1:17.68
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI               2:41.50  19    1:18.04
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               2:41.64  20    1:17.30
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI               2:42.48  21    1:15.22
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               2:43.19  22    1:16.87
HEATH, SAMANTHA       15 PC PLEASANTON SE               2:43.67  23    1:16.91
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI               2:44.06  24    1:19.88
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI               2:44.24  25    1:17.99
GARCIA, ERIN          15 PC WEST COAST AQ               2:44.74  26    1:16.64
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               2:46.08  27    1:17.76
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN               2:46.80  28    1:17.76
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               2:49.57  29    1:19.99
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV               2:51.14  30    1:18.18
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI               2:51.20  31    1:21.34
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               2:52.34  32    1:24.72
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               2:52.76  33    1:23.68
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               2:54.73  34    1:22.89
OREGLIA, KELLY        14 PC CAMPBELL WAVE               2:55.04  35    1:21.95
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE               2:55.16  36    1:21.76
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S               2:55.60  37    1:23.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   OPEN    200 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, R. CHRIST 12 PC DALY CITY DOL               2:55.83  38    1:21.26
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               2:56.23  39    1:21.83
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                2:56.26  40    1:24.28
OSBORN, CASEY         15 PC GOLDEN BEAR S               2:57.37  41    1:22.63
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE               2:57.74  42    1:23.48
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               2:59.07  43    1:25.34
HAARZ, COLBY          15 PC ORINDA AQUATI               3:00.78  44
DEWANTE, LARISSA      15 SN SIERRA MARLIN               3:02.59  45    1:24.99
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               3:02.78  46    1:27.53
BAIR, CAMERON         17 PC MORGAN HILL S               3:05.14  47    1:27.20
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE               3:05.49  48    1:23.91
ARNASON, LIZZY        13 PC GOLDEN BEAR S               3:07.21  49    1:31.71
HOFFMAN, STEPH        13 PC PALO ALTO SWI               3:08.80  50    1:27.51
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT               3:14.64  51    1:30.68
HAYES, LAUREN         14 SN SIERRA MARLIN                DQUED
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI                DQUED
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   OPEN    200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI               2:28.32   1    1:11.03
WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               2:29.13   2    1:10.16
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J               2:29.28   3    1:11.40
KOZAK, MARISA         20 SC TROJAN SWIMMI               2:30.14   4    1:08.27
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI               2:31.62   5    1:11.05
GLENN, ERIN           20 MA JERSEY WAHOOS               2:32.13   6    1:13.56
NARUM, JENNIFER       14 PC PLEASANTON SE               2:32.67   7    1:13.01
HEATH, SAMANTHA       15 PC PLEASANTON SE               2:32.74   8    1:16.11
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI               2:32.83   9    1:11.95
BEAUDREAU, LAUREN     15 PC ORINDA AQUATI               2:33.30  10    1:15.13
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN               2:33.86  11    1:13.77
NARUM, ELIZABETH      13 PC PLEASANTON SE               2:33.87  12    1:14.87
SWENSEN, KATIE        15 PC PLEASANTON SE               2:34.22  13    1:15.97
DEGOLIA, HAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               2:34.40  14    1:16.57
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               2:34.48  15    1:13.47
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               2:34.66  16    1:12.31
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI               2:34.84  17    1:13.51
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI               2:34.96  18    1:11.13
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               2:35.40  19    1:14.18
LOGAN, MELISSA        17 PC WEST COAST AQ               2:35.59  20    1:15.17
YOSHIDA, KAYLEE       14 PC CAMPBELL WAVE               2:36.15  21    1:12.98
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV               2:36.82  22    1:12.95
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               2:37.46  23    1:11.29
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               2:37.69  24    1:14.32
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI               2:38.30  25    1:14.90
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               2:39.05  26    1:13.42
NAMBA, ALEXA          16 PC UNATTACHED PA               2:39.12  27
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT               2:39.26  28    1:15.62
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI               2:39.37  29    1:16.08
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI               2:39.74  30    1:15.48
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               2:39.95  31    1:16.66
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN               2:40.44  32    1:15.48
DIMAGMALIW, R. CHRIST 12 PC DALY CITY DOL               2:40.46  33    1:15.22
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN               2:40.82  34    1:17.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   OPEN    200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE               2:41.24  35    1:15.63
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               2:41.25  36    1:16.31
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV               2:41.63  37    1:20.79
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               2:41.67  38    1:19.52
COURT, KIMMY          13 PC PLEASANTON SE               2:41.80  39    1:16.81
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               2:42.04  40    1:19.24
CHANG, MARISA         15 PC ORINDA AQUATI               2:42.29  41    1:18.90
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI               2:42.49  42    1:16.58
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI               2:42.83  43    1:17.49
SURYOUTOMO, TANYA     16 PC MISSION SAN J               2:42.91  44    1:15.44
HYDE, HAYES           13 PC WEST VALLEY S               2:43.28  45    1:17.73
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT               2:43.53  46
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI               2:43.92  47
STACY, JESSICA        13 PC TERRAPINS SWI               2:44.16  48    1:20.45
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               2:44.19  49    1:21.17
MONOBE, ELLIE         13 PC MISSION SAN J               2:44.27  50    1:20.17
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI               2:44.36  51    1:17.56
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               2:44.37  52    1:15.90
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI               2:44.47  53    1:18.34
OUELLETTE, LESLEY     18 PC UNATTACHED PA               2:44.53  54    1:18.52
KEEN, KATIE           12 PC TIGER AQUATIC               2:44.57  55
PETRAKIS, MARIA       15 PC UNATTACHED PA               2:44.67  56    1:17.19
DUNN, THERESA         21 PC MORGAN HILL S               2:44.90  57    1:17.57
WULF, ASHLEY          15 PC UNATTACHED PA               2:45.12  58    1:22.62
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               2:45.29  59    1:18.64
BRENNAN, SHANA        16 PC PLEASANTON SE               2:45.36  60    1:20.00
ATSUMI, ERI           24 PC SILICON VALLE               2:45.55  61    1:16.22
BONNEL, MELISSA       12 PC PLEASANTON SE               2:45.68  62    1:20.26
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               2:45.84  63    1:20.36
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE               2:45.97  64    1:19.59
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI               2:45.99  65    1:20.81
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               2:46.11  66    1:23.67
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               2:46.35  67    1:16.66
EITZEN, KLAIR         16 PC CAMPBELL WAVE               2:46.37  68    1:20.62
OREGLIA, KELLY        14 PC CAMPBELL WAVE               2:46.42  69    1:19.02
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI               2:46.51  70    1:18.49
HAYES, LAUREN         14 SN SIERRA MARLIN               2:46.67  71    1:19.51
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE               2:46.68  72    1:20.41
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               2:46.75  73    1:18.39
LAVAGNINO, CAITLIN    15 PC PLEASANTON SE               2:47.01  74    1:19.96
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI               2:47.07  75    1:19.38
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S               2:47.09  76    1:17.75
HADSELL, STEPHANIE,   14 PC TERRAPINS SWI               2:47.20  77    1:20.73
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI               2:47.32  78    1:18.79
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE               2:47.48  79    1:23.58
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI               2:47.52  80    1:21.84
BERGIS, CHRISTINA     13 PC CAMPBELL WAVE               2:47.68  81    1:22.67
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV               2:47.80  82    1:19.08
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               2:47.81  83
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               2:48.00  84    1:17.98
RYAN, MALLORY         13 PC UNATTACHED PA               2:48.09  85    1:19.08
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J               2:48.12  86    1:18.49
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI               2:48.56  87    1:21.40
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S               2:48.92  88    1:21.48
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN               2:48.95  89    1:23.63
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               2:49.06  90
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE               2:49.30  91    1:22.84
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J               2:49.47  92    1:19.04
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT               2:49.51  93    1:21.48
TAJERAN, SHEEVA       14 SN SIERRA MARLIN               2:49.77  94    1:20.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   OPEN    200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI               2:50.45  95
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI               2:50.55  96    1:22.80
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT               2:50.61  97    1:21.55
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN               2:50.71  98    1:21.25
PRUTTON, DIANDRA      11 PC TERRAPINS SWI               2:50.73  99    1:17.14
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE               2:50.96        1:22.67
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI               2:51.14   1    1:22.57
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE               2:51.35   2    1:24.71
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               2:51.40   3    1:23.76
RODDY, ERIKA          12 PC KORET YOUTH S               2:51.62   4    1:20.37
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI               2:51.82   5    1:19.85
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU               2:52.03   6    1:22.07
VARELLAS, BETSY       15 PC ORINDA AQUATI               2:52.07   7    1:20.92
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI               2:52.12   8    1:23.68
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT               2:52.13   9    1:21.79
YEE, BRITTANY         12 PC PALO ALTO SWI               2:52.16  10    1:20.43
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               2:52.83  11    1:24.87
SCHULL, KIMBERLY      16 PC PLEASANTON SE               2:52.87  12
SIH, JULIANA          16 PC GILROY GATORS               2:52.87  13    1:26.47
TADLOCK, NICOLE       11 PC TERRAPINS SWI               2:52.88  14
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI               2:52.99  15    1:19.93
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE               2:53.02  16    1:24.70
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                2:53.03  17    1:21.43
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J               2:53.09  18    1:25.68
ESTEP, MELISSA        13 PC SAN RAMON LIV               2:53.16  19    1:23.41
OBRIEN, MEGHAN        16 PC PLEASANTON SE               2:53.19  20    1:26.42
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI               2:53.24  21    1:23.14
MARSHALL, AMY         15 PC MORGAN HILL S               2:53.34  22    1:24.13
STRAVERS, KRISTEN     13 SN SIERRA MARLIN               2:53.51  23
WILLIAMS, SARAH       14 PC TERRAPINS SWI               2:53.59  24    1:24.25
HELD, JESSICA         14 PC PLEASANTON SE               2:53.60  25    1:20.05
OKHOLM, RENEE         13 PC DEANZA CUPERT               2:53.64  26    1:22.02
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               2:53.78  27    1:23.74
SAFIR, SARAH          12 PC ALMADEN SWIM                2:53.95  28    1:19.11
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               2:54.30  29    1:26.88
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               2:55.21  30    1:25.75
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI               2:55.61  31    1:26.09
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT               2:55.65  32    1:22.32
OSBORN, CASEY         15 PC GOLDEN BEAR S               2:55.70  33    1:23.25
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI               2:55.73  34    1:22.91
ADAMS, LAUREN         13 SN SIERRA MARLIN               2:55.78  35    1:23.73
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               2:57.15  36    1:25.48
CONROW, KALEY         14 PC ALMADEN SWIM                2:57.48  37    1:24.52
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               2:57.62  38    1:21.94
TEERIKORPI, NIA       13 PC TERRAPINS SWI               2:57.71  39
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE               2:57.76  40    1:26.08
BAIR, CAMERON         17 PC MORGAN HILL S               2:57.97  41    1:23.84
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J               2:58.62  42    1:26.31
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE               2:59.46  43    1:25.68
GUARDALABENE, ISA     11 PC GOLDEN BEAR S               2:59.77  44    1:26.60
DOAN, KAREN           15 PC MISSION SAN J               2:59.84  45    1:26.21
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT               2:59.89  46    1:27.99
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI               3:00.04  47    1:27.35
WANG, REBECCA         14 PC DEANZA CUPERT               3:00.35  48    1:29.00
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN               3:00.39  49    1:26.01
COBLE, KELLY          14 PC MISSION SAN J               3:00.61  50    1:25.62
SHARP, EMILY          17 PC ORINDA AQUATI               3:00.85  51    1:30.88
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J               3:00.92  52    1:23.81
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE               3:00.94  53
CAHOON, HOLLY         13 SN SIERRA MARLIN               3:01.33  54    1:27.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   OPEN    200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRINGHAM, TORREY      15 SN SIERRA MARLIN               3:01.44  55    1:28.42
YU, STEPHANIE         20 PC MISSION SAN J               3:01.47  56    1:28.30
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI               3:02.45  57
DELKER, ERIN          13 PC SAN RAMON LIV               3:04.29  58    1:29.48
WHITEHILL, CHRISTINE  14 PC DEANZA CUPERT               3:04.29  59    1:30.39
SONDEREGGER, LAUREN   16 PC GOLDEN BEAR S               3:04.40  60    1:29.84
WHITEHILL, VICKY      16 PC DEANZA CUPERT               3:04.44  61    1:31.10
HAARZ, COLBY          15 PC ORINDA AQUATI               3:04.62  62    1:26.98
LLOYD, BRITTANY       12 PC ORINDA AQUATI               3:04.87  63    1:30.42
PAGAN, LAUREN         12 PC ORINDA AQUATI               3:06.98  64    1:32.23
NOLLETTE, BETHANY     13 PC ALMADEN SWIM                3:07.15  65    1:30.42
TRINGHAM, MICHELLE    13 SN SIERRA MARLIN               3:07.22  66
SHOPE, LAURA          13 PC MORGAN HILL S               3:08.01  67    1:30.98
COUGHLAN, CLAIRE      17 PC ORINDA AQUATI               3:08.07  68    1:30.90
EBADI, SARA           13 PC GOLDEN BEAR S               3:09.37  69    1:29.74
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI               3:11.14  70    1:37.10
HOFFMAN, STEPH        13 PC PALO ALTO SWI               3:12.14  71    1:29.99
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI                DQUED
DEWANTE, LARISSA      15 SN SIERRA MARLIN                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, HEATHER        15 PC ORINDA AQUATI               5:13.53   1    1:12.60  2:30.22  4:00.98
BISPO, KARLEE         13 PC SPORTSMAN OF                5:16.98   2    1:12.01  2:34.42  4:04.70
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI               5:19.54   3    1:15.12  2:32.02  4:07.23
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               5:19.75   4    1:12.86  2:36.22  4:07.09
RACHFORD, SHANNON     15 PC SILICON VALLE               5:21.14   5    1:12.33  2:35.95  4:10.52
TAHERI, NICOLE        18 PC SILICON VALLE               5:22.72   6    1:12.97  2:41.30  4:11.38
CAINES, LAUREN        16 SN SIERRA MARLIN               5:24.48   7    1:13.70  2:37.28  4:12.05
WELLS, BROOKE,        20 PC SILICON VALLE               5:26.75   8    1:13.10  2:38.71  4:14.95
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI               5:28.88   9    1:14.02  2:39.94  4:13.60
NAVALA, JENNIFER      16 PC SILICON VALLE               5:29.17  10    1:14.93  2:39.03  4:17.34
DEYOREO, SARAH        14 PC TERRAPINS SWI               5:31.77  11    1:12.56  2:31.60  4:17.93
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI               5:32.68  12    1:13.93  2:42.23  4:17.97
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT               5:34.55  13    1:16.10  2:42.96  4:21.10
CAINES, AMANDA        14 SN UNATTACHED SI               5:34.60  14    1:17.02  2:41.85  4:22.32
TULL, ALYSSA          13 SN SIERRA MARLIN               5:34.82  15    1:17.61  2:44.30  4:22.44
TRINGHAM, HANNAH      15 SN SIERRA MARLIN               5:35.78  16    1:16.92  2:42.73  4:22.72
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI               5:37.66  17    1:13.66  2:38.91  4:19.53
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI               5:40.04  18    1:14.00  2:41.32  4:21.89
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV               5:40.59  19    1:21.70  2:52.62  4:22.51
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA               5:40.84  20    1:16.82           4:24.88
HARRINGTON, FAWN      15 SN SIERRA MARLIN               5:41.86  21    1:17.71  2:48.00  4:24.97
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI               5:42.40  22    1:19.07  2:46.82  4:25.18
GARCIA, ERIN          15 PC WEST COAST AQ               5:43.74  23    1:18.65  2:47.93  4:27.41
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI               5:44.32  24    1:22.18  2:49.50  4:28.04
CHANG, CONNIE         13 PC WEST VALLEY S               5:45.03  25    1:19.36  2:43.05  4:29.80
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               5:45.98  26    1:18.25  2:43.90  4:29.28
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI               5:46.56  27    1:16.75  2:48.46  4:29.13
FRAZIER, KAREN        14 SN SIERRA MARLIN               5:46.87  28    1:20.82  2:53.33  4:27.17
WATSON, LINDSAY       14 PC ORINDA AQUATI               5:47.67  29    1:23.60  2:51.13  4:30.87
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               5:48.84  30    1:17.36  2:45.52  4:33.66
DIMAGMALIW, R. CHRIST 12 PC DALY CITY DOL               5:49.03  31    1:19.68  2:49.47  4:30.15
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI               5:49.16  32    1:22.91  2:52.34  4:30.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   OPEN    400 I.M.                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI               5:49.94  33    1:20.36  2:46.59  4:31.77
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE               5:51.11  34    1:22.71  2:52.32  4:34.99
MCMAHON, TESS         13 SN SIERRA MARLIN               5:51.22  35    1:27.53  2:54.48  4:33.14
CASTEJON, MARGAUX     12 PC WEST VALLEY S               5:51.81  36    1:17.83  2:46.89  4:34.15
GUERRERO, RUDIE       14 SN VACAVILLE SWI               5:52.03  37    1:20.80  2:52.98  4:33.44
MORRILL, JESSICA      14 SN VACAVILLE SWI               5:52.06  38    1:24.54  2:55.40  4:33.26
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT               5:52.48  39    1:25.33  2:58.68  4:32.62
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S               5:52.84  40    1:19.06  2:51.90  4:33.46
GEORGE, DIANNA        13 SN VACAVILLE SWI               5:53.02  41    1:19.57  2:48.58  4:36.28
HANSON, JODI          12 PC SPORTSMAN OF                5:53.41  42    1:23.47  2:54.79  4:35.41
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK                5:57.15  43    1:28.02  3:01.94  4:40.84
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT               5:57.16  44    1:25.42  2:54.37  4:42.18
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI               5:57.80  45    1:23.62  2:59.13  4:39.54
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT               5:58.03  46    1:24.37  2:56.39  4:42.97
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI               5:58.66  47    1:25.65  2:57.35  4:40.55
CAMPBELL, MACKENZIE   13 PC PALO ALTO SWI               5:58.73  48    1:19.11  2:47.42  4:36.19
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S               5:59.53  49    1:25.71  3:00.95  4:39.67
RATZLIFF, LISA        14 PC DEANZA CUPERT               6:00.17  50    1:22.97  2:55.92  4:41.66
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI               6:00.23  51    1:27.01  2:58.96  4:36.27
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT               6:02.31  52    1:24.82  3:04.45  4:40.48
GOODSON, VICTORIA     13 PC SAN RAMON LIV               6:02.32  53    1:34.68  2:56.25  4:41.98
BISPO, KASSY          11 PC SPORTSMAN OF                6:02.97  54    1:24.75  2:58.77  4:43.71
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM                6:03.60  55    1:25.67  2:58.42  4:43.70
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J               6:03.75  56    1:21.09  2:56.39  4:41.48
HAYES, LAUREN         14 SN SIERRA MARLIN               6:06.06  57    1:26.92  3:01.55  4:46.52
DANEL, ALLISON        14 SN VACAVILLE SWI               6:07.87  58    1:19.94           4:43.64
ROAN, MARIAN          18 PC WEST VALLEY S               6:09.41  59    1:24.72  3:03.24  4:49.02
MOLZON, LIZ           17 PC WEST VALLEY S               6:12.34  60    1:23.86  3:04.59  4:48.43
DEWANTE, LARISSA      15 SN SIERRA MARLIN               6:13.10  61    1:24.72  3:01.66  4:51.77
FERGUSON, JESSICA     13 SN SIERRA MARLIN               6:13.54  62    1:25.48  3:03.36  4:50.57
ROBERTSON, RACHEL     13 SN SIERRA MARLIN               6:13.96  63    1:35.77  3:11.65  4:54.34
YAO, CATHERINE        13 PC SUNNYVALE SWI               6:14.13  64    1:26.25  2:59.72  4:48.67
PEANOSKY, JILL        13 PC SUNNYVALE SWI               6:14.28  65    1:30.23  3:01.75  4:52.89
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI               6:19.06  66    1:29.73  3:05.38  4:51.91
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN               6:21.00  67    1:28.55  3:12.09  4:55.75
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE               6:23.69  68    1:30.80  3:09.04  5:01.80
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI               6:37.49  69    1:39.37  3:18.61  5:02.09
BARTON, ELLEN         14 PC SPORTSMAN OF                 DQUED
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT                DQUED
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI                DQUED
STILL, JULIA          12 PC DEANZA CUPERT                DQUED
WHITE, LEANNE         15 SN VACAVILLE SWI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    OPEN    50 FREE                                     EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGAN, MARKUS         21 PC STANFORD SWIM                 24.65   1
DISBROW, ZACHARY      18 PC ORINDA AQUATI                 25.42   2
ROTHBERG, DASH        16 PC WALNUT CREEK                  25.53   3
SIMON, BRETT          20 PC PALO ALTO SWI                 25.71   4
HAMILTON, JOEY        24 PC OAKLAND BARRA                 25.83   5
BROWN, THOMAS         19 PC UNATTACHED PA                 25.89   6
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                  26.08   7
MORSS, GREG           18 PC PLEASANTON SE                 26.26   8
WATTS, TIM            16 PC SILICON VALLE                 26.50   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    OPEN    50 FREE                                     EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT                 26.55  10
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI                 26.56  11
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI                 26.60  12
ZUCKER, ZACK          19 PC PLEASANTON SE                 26.75  13
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL                 26.79  14
DUNIPACE, ERIC        18 PC PLEASANTON SE                 26.85  15
MCCOID, SCOTT         16 PC WEST COAST AQ                 26.88  16
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI                 26.92  17
KEENAN, JAMES         18 PC TERRAPINS SWI                 26.93  18
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN                 26.94  19
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE                 27.05  20
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI                 27.06  21
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN                 27.09  22
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE                 27.12  23
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J                 27.13  24
KUBALSKI, ARTUR       15 PC WEST COAST AQ                 27.17  25
RADER, JARRETT        14 SN SIERRA MARLIN                 27.22  26
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE                 27.31  27
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI                 27.35  28
SCLAFANI, RODOLFO     16 PC WEST COAST AQ                 27.36  29
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT                 27.38  30
JARVIS, MICHAEL       16 PC CAMPBELL WAVE                 27.40  31
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN                 27.53  32
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE                 27.56  33
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA                 27.86  34
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI                 27.87  35
KOZLOSKI, KYLE        15 PC PLEASANTON SE                 27.98  36
MARYATT, BRANDON      13 SN SIERRA MARLIN                 28.08  37
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S                 28.08  38
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT                 28.11  39
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT                 28.15  40
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI                 28.16  41
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI                 28.19  42
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI                 28.23  43
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI                 28.30  44
SHIUAN, KEVIN         15 PC WEST VALLEY S                 28.34  45
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI                 28.35  46
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI                 28.35  47
WONG, STEPHEN         15 PC PALO ALTO SWI                 28.39  48
CONNORS, PATRICK      15 PC PALO ALTO SWI                 28.41  49
PAWLOWSKI, ADAM       15 PC PLEASANTON SE                 28.45  50
KELLY, JEFFREY        17 PC PALO ALTO SWI                 28.47  51
BORDMOR, STEVE        17 PC CAMPBELL WAVE                 28.48  52
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI                 28.48  53
HENLEY, JOHN          17 PC CAMPBELL WAVE                 28.62  54
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI                 28.71  55
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI                 28.72  56
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE                 28.73  57
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM                  28.73  58
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI                 28.74  59
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN                 28.77  60
PLUME, JOSEPH         15 PC PALO ALTO SWI                 28.77  61
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT                 28.83  62
SHERIDAN, SEAN        14 PC GOLDEN BEAR S                 28.86  63
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI                 28.93  64
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT                 28.93  65
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S                 29.11  66
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT                 29.18  67
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI                 29.21  68
CHEN, MATTHEW         14 PC DEANZA CUPERT                 29.41  69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    OPEN    50 FREE                                     EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI                 29.52  70
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S                 29.54  71
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S                 29.55  72
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE                 29.56  73
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ                 29.58  74
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT                 29.60  75
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J                 29.64  76
NEUMAYR, BRENDEN      15 PC PLEASANTON SE                 29.84  77
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT                 29.89  78
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN                 29.91  79
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN                 30.12  80
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE                 30.16  81
HANNI, RYAN           11 PC LOS ALTOS/MTN                 30.46  82
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S                 30.50  83
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI                 30.62  84
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE                 30.72  85
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S                 30.86  86
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI                 30.87  87
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN                 31.06  88
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV                 31.55  89
WALKER, RYAN          13 PC PLEASANTON SE                 31.68  90
RIVENES, LOGAN        14 PC PLEASANTON SE                 31.82  91
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE                 31.90  92
WHYTE, RYAN           13 PC SAN RAMON LIV                 32.08  93
CHAN, KEVIN           14 PC WEST VALLEY S                 32.42  94
HSING, MITCHELL       13 PC WEST COAST AQ                 32.42  95
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI                 32.94  96
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE                 33.03  97
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S                 33.68  98
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT                 34.23  99

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    OPEN    100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZOCHOWSKI, THOMAS     23 PC STANFORD SWIM                 53.89   1
DISBROW, ZACHARY      18 PC ORINDA AQUATI                 54.28   2
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                  54.95   3
SIMON, BRETT          20 PC PALO ALTO SWI                 55.78   4
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                  56.64   5
MORSS, GREG           18 PC PLEASANTON SE                 56.69   6
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE                 56.85   7
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI                 56.90   8
FARRELL, TIM          16 PC WALNUT CREEK                  56.97   9
KUBALSKI, ARTUR       15 PC WEST COAST AQ                 57.00  10
WATTS, TIM            16 PC SILICON VALLE                 57.05  11
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI                 57.22  12
MCCOID, SCOTT         16 PC WEST COAST AQ                 57.49  13
ROTHBERG, DASH        16 PC WALNUT CREEK                  57.68  14
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT                 57.84  15
SCLAFANI, RODOLFO     16 PC WEST COAST AQ                 57.93  16
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI                 58.57  17
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN                 58.77  18
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI                 58.78  19
CHEN, EASTON          16 PC WALNUT CREEK                  58.81  20
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL                 59.27  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    OPEN    100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORRELL, JOSH         17 SN VACAVILLE SWI                 59.30  22
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI                 59.38  23
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN                 59.59  24
ANDERSON, CHRIS       19 PC TERRAPINS SWI                 59.65  25
CAMPBELL, JARED       16 PC WALNUT CREEK                  59.66  26
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI                 59.83  27
MILLER, ALEX          15 SN VACAVILLE SWI                 59.88  28
ZUCKER, ZACK          19 PC PLEASANTON SE               1:00.15  29
TEGELER, MATT         17 SN VACAVILLE SWI               1:00.21  30
JARVIS, MICHAEL       16 PC CAMPBELL WAVE               1:00.36  31
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               1:00.42  32
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               1:00.48  33
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT               1:00.59  34
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI               1:00.62  35
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               1:00.83  36
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI               1:01.05  37
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               1:01.07  38
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI               1:01.12  39
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE               1:01.22  40
BRYAN, KYLE           15 SN VACAVILLE SWI               1:01.26  41
HILL, AUSTIN          15 PC WEST COAST AQ               1:01.32  42
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               1:01.37  43
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI               1:01.43  44
SHIUAN, KEVIN         15 PC WEST VALLEY S               1:01.44  45
ANDERSON, DANIEL      20 PC TERRAPINS SWI               1:01.50  46
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT               1:01.64  47
MARYATT, BRANDON      13 SN SIERRA MARLIN               1:01.67  48
PAWLOWSKI, ADAM       15 PC PLEASANTON SE               1:01.74  49
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               1:01.74  50
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI               1:01.82  51
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               1:01.84  52
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               1:01.98  53
DOMENECH, ANDREW      15 SN VACAVILLE SWI               1:02.29  54
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S               1:02.30  55
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM                1:02.40  56
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT               1:02.52  57
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               1:02.55  58
BORDMOR, STEVE        17 PC CAMPBELL WAVE               1:02.62  59
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE               1:02.94  60
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI               1:03.40  61
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               1:03.59  62
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI               1:03.77  63
SHERIDAN, SEAN        14 PC GOLDEN BEAR S               1:03.96  64
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE               1:04.07  65
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               1:04.27  66
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT               1:04.45  67
DEL RIO, JOSEPH       13 PC ALMADEN SWIM                1:04.48  68
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               1:04.60  69
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT               1:04.61  70
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               1:04.66  71
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT               1:04.69  72
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM                1:04.71  73
JACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI               1:04.76  74
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE               1:05.14  75
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               1:05.27  76
CHEN, MATTHEW         14 PC DEANZA CUPERT               1:05.41  77
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN               1:05.49  78
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               1:05.70  79
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               1:06.00  80
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               1:06.01  81

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    OPEN    100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT               1:06.09  82
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE               1:06.35  83
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI               1:06.44  84
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               1:06.77  85
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN               1:07.13  86
FULLER, BRAD          13 PC SPORTSMAN OF                1:07.18  87
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE               1:07.52  88
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               1:07.63  89
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               1:07.90  90
RIVENES, LOGAN        14 PC PLEASANTON SE               1:08.05  91
HANNI, RYAN           11 PC LOS ALTOS/MTN               1:08.54  92
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S               1:09.30  93
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S               1:09.78  94
TRINH, CALVIN         15 PC DEANZA CUPERT               1:10.78  95
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI               NO SHOW
LUIS, KRISTOPHER      15 PC SPORTSMAN OF                NO SHOW
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    OPEN    200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGAN, MARKUS         21 PC STANFORD SWIM               1:52.57   1      55.24
DI IULIO, ERIC        20 PC PALO ALTO SWI               1:58.61   2      58.52
BIEL, MATTHEW         16 PC TERRAPINS SWI               1:58.69   3      59.17
BROWN, THOMAS         19 PC UNATTACHED PA               1:58.78   4      59.62
DISBROW, ZACHARY      18 PC ORINDA AQUATI               2:00.02   5      58.28
KEENAN, JAMES         18 PC TERRAPINS SWI               2:01.06   6      58.60
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               2:04.02   7    1:00.81
SIMON, BRETT          20 PC PALO ALTO SWI               2:04.07   8      59.86
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE               2:04.43   9      59.37
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                2:04.52  10    1:00.63
MORSS, GREG           18 PC PLEASANTON SE               2:05.39  11    1:00.94
WATTS, TIM            16 PC SILICON VALLE               2:05.39  12    1:01.44
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               2:05.61  13    1:01.46
ROTHBERG, DASH        16 PC WALNUT CREEK                2:05.79  14    1:02.02
KUBALSKI, ARTUR       15 PC WEST COAST AQ               2:06.38  15    1:02.52
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI               2:06.46  16    1:03.73
SCLAFANI, RODOLFO     16 PC WEST COAST AQ               2:06.51  17    1:03.43
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               2:06.90  18    1:01.70
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI               2:07.53  19    1:01.93
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN               2:07.60  20
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT               2:08.19  21    1:01.73
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               2:08.21  22    1:02.33
CUNNINGHAM, TUCKER    19 PC STANFORD SWIM               2:08.63  23
QUINN, STEPHEN        16 PC PLEASANTON SE               2:08.79  24    1:03.21
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               2:09.31  25    1:02.10
MCCOID, SCOTT         16 PC WEST COAST AQ               2:10.08  26    1:03.20
CONNORS, PATRICK      15 PC PALO ALTO SWI               2:10.10  27    1:04.00
LETO, KYLE            17 PC SILICON VALLE               2:10.35  28    1:03.84
RUST, NATE            19 PC PIRANHA SWIMM               2:10.82  29    1:03.55
PAWLOWSKI, ADAM       15 PC PLEASANTON SE               2:11.23  30    1:05.06
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI               2:11.25  31    1:04.05
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI               2:11.30  32    1:03.08
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI               2:11.55  33
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               2:11.64  34    1:05.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    OPEN    200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI               2:11.82  35    1:07.00
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI               2:12.03  36    1:05.31
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               2:12.34  37    1:04.89
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               2:12.76  38    1:05.63
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               2:12.86  39
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J               2:13.13  40    1:04.90
DUNIPACE, ERIC        18 PC PLEASANTON SE               2:13.25  41    1:04.04
DUNN, DAVID           17 PC MORGAN HILL S               2:13.38  42
HILL, AUSTIN          15 PC WEST COAST AQ               2:13.51  43
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               2:13.82  44    1:04.96
ZUCKER, ZACK          19 PC PLEASANTON SE               2:14.14  45    1:05.87
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               2:14.78  46    1:05.99
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT               2:15.26  47    1:06.50
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI               2:15.78  48
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               2:16.30  49    1:06.26
PLUME, JOSEPH         15 PC PALO ALTO SWI               2:16.31  50    1:07.20
DUNN, THOMAS          19 PC MORGAN HILL S               2:16.35  51    1:04.99
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT               2:16.70  52    1:06.04
HAMILTON, JOEY        24 PC OAKLAND BARRA               2:16.77  53    1:06.87
BORCK, IAN            15 PC MISSION SAN J               2:17.05  54    1:08.35
SHIUAN, KEVIN         15 PC WEST VALLEY S               2:17.34  55    1:06.76
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE               2:18.18  56    1:08.73
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ               2:18.76  57    1:08.35
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               2:19.46  58    1:08.91
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               2:19.75  59    1:09.15
BORDMOR, STEVE        17 PC CAMPBELL WAVE               2:20.08  60    1:07.97
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               2:20.19  61    1:07.28
KELLY, JEFFREY        17 PC PALO ALTO SWI               2:20.19  62    1:07.95
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE               2:20.63  63
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               2:20.80  64    1:08.48
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI               2:20.93  65
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               2:20.99  66    1:07.72
SUCHOMEL, FRANK       20 PC MORGAN HILL S               2:21.15  67    1:08.84
HSING, MITCHELL       13 PC WEST COAST AQ               2:21.38  68    1:09.83
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE               2:21.42  69    1:07.69
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               2:21.44  70    1:10.74
DEL RIO, JOSEPH       13 PC ALMADEN SWIM                2:21.61  71
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI               2:21.67  72    1:09.51
NEUMAYR, BRENDEN      15 PC PLEASANTON SE               2:21.85  73    1:09.33
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               2:22.31  74    1:07.68
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               2:22.38  75    1:09.16
HENLEY, JOHN          17 PC CAMPBELL WAVE               2:22.58  76    1:08.26
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN               2:22.59  77    1:11.07
RADER, JARRETT        14 SN SIERRA MARLIN               2:22.77  78    1:10.06
ROCKWELL, MATHAN      16 PC ALA GATORS                  2:22.94  79    1:08.91
MORGAN, SCOTT         15 PC WEST COAST AQ               2:23.03  80    1:10.62
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               2:23.03  81    1:10.74
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI               2:23.37  82    1:10.10
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               2:23.66  83    1:08.56
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM                2:23.80  84    1:11.25
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE               2:25.43  85    1:10.05
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               2:25.84  86    1:11.18
RIVENES, LOGAN        14 PC PLEASANTON SE               2:26.15  87    1:10.59
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN               2:26.18  88    1:10.86
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI               2:26.80  89    1:11.39
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE               2:27.03  90    1:12.51
MACDONALD, JONATHAN   13 SN SIERRA MARLIN               2:27.40  91    1:12.57
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               2:27.67  92    1:12.27
WHYTE, RYAN           13 PC SAN RAMON LIV               2:27.69  93    1:12.49
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT               2:27.80  94    1:13.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    OPEN    200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDERSON, DANIEL      20 PC TERRAPINS SWI               2:28.02  95    1:10.87
CHAN, KEVIN           14 PC WEST VALLEY S               2:28.19  96    1:12.39
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT               2:28.50  97    1:13.56
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S               2:28.58  98    1:13.95
EGAN, NICK            10 PC TERRAPINS SWI               2:31.35  99    1:13.13
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI               2:31.65        1:14.97
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE               2:37.90   1
WALKER, RYAN          13 PC PLEASANTON SE               2:39.94   2    1:17.05
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, JAMES         18 PC TERRAPINS SWI               4:16.91   1    1:01.85  2:07.14  3:12.60
DECKERT, MICHAEL      16 PC TERRAPINS SWI               4:20.27   2    1:01.97  2:08.28  3:15.45
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI               4:20.98   3    1:03.80  2:09.84  3:16.01
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               4:21.64   4    1:05.83  2:16.01  3:20.10
SIMON, BRETT          20 PC PALO ALTO SWI               4:24.52   5    1:04.34  2:12.71  3:19.22
FARRINGTON, BEN       13 SN VACAVILLE SWI               4:26.76   6
DISBROW, ZACHARY      18 PC ORINDA AQUATI               4:27.53   7    1:04.36  2:13.56  3:22.54
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               4:27.86   8    1:04.56  2:13.68  3:22.57
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE               4:28.76   9
KUBALSKI, ARTUR       15 PC WEST COAST AQ               4:29.50  10
LETO, KYLE            17 PC SILICON VALLE               4:29.57  11    1:04.42  2:13.60  3:22.52
PAWLOWSKI, ADAM       15 PC PLEASANTON SE               4:29.88  12
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI               4:30.76  13
MORSS, GREG           18 PC PLEASANTON SE               4:31.18  14
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               4:31.57  15
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                4:32.35  16
SCLAFANI, RODOLFO     16 PC WEST COAST AQ               4:34.29  17
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               4:34.56  18
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               4:35.98  19
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT               4:37.20  20
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               4:37.55  21
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S               4:41.04  22
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI               4:41.54  23
WATTS, TIM            16 PC SILICON VALLE               4:42.12  24
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI               4:42.24  25
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               4:42.67  26
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               4:43.03  27
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               4:43.09  28
HILL, AUSTIN          15 PC WEST COAST AQ               4:43.84  29
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI               4:44.32  30
FARRELL, TIM          16 PC WALNUT CREEK                4:44.71  31
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               4:44.97  32
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               4:45.30  33
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK                4:45.34  34
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               4:48.84  35
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI               4:49.48  36
DOMENECH, ANDREW      15 SN VACAVILLE SWI               4:49.75  37
BRYAN, KYLE           15 SN VACAVILLE SWI               4:51.35  38
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                4:53.31  39
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               4:54.43  40
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S               4:54.83  41
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT               4:55.10  42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    OPEN    400 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               4:55.79  43
TEGELER, MATT         17 SN VACAVILLE SWI               4:55.96  44
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN               4:56.11  45
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               4:57.36  46
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               4:58.17  47
MACDONALD, JONATHAN   13 SN SIERRA MARLIN               4:58.75  48
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE               4:59.08  49
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               5:00.73  50
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM                5:00.79  51
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               5:01.13  52
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI               5:01.33  53
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI               5:02.56  54
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE               5:02.63  55
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE               5:03.28  56
DEL RIO, JOSEPH       13 PC ALMADEN SWIM                5:04.44  57
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE               5:06.90  58
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE               5:07.95  59
RIVENES, LOGAN        14 PC PLEASANTON SE               5:08.31  60
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S               5:08.70  61
CAYWOOD, ALEC         13 PC WEST VALLEY S               5:10.85  62
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI               5:10.88  63
MORGAN, SCOTT         15 PC WEST COAST AQ               5:12.35  64
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S               5:14.68  65
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN               5:22.31  66
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE               5:41.34  67
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARRINGTON, BEN       13 SN VACAVILLE SWI               9:10.08   1    1:06.74  2:17.21  3:27.55  4:37.81  5:47.57  6:56.05  8:03.75
PAWLOWSKI, ADAM       15 PC PLEASANTON SE               9:15.16   2    1:05.50  2:14.72  3:24.32  4:35.01  5:46.34  6:55.65  8:05.14
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               9:20.05   3    1:07.51  2:18.45  3:29.07  4:39.19  5:49.23  7:00.13  8:11.18
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI               9:20.18   4    1:06.54  2:18.17  3:29.38  4:41.29  5:51.99  7:02.29  8:13.11
MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI               9:27.36   5
LETO, KYLE            17 PC SILICON VALLE               9:31.99   6    1:07.23  2:19.25  3:31.07  4:43.40  5:55.53  7:07.76  8:20.23
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               9:33.66   7    1:09.33  2:21.76  3:34.09  4:47.45  6:00.15  7:13.86  8:26.13
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               9:37.21   8    1:09.26  2:22.33  3:36.61  4:51.07  6:03.17  7:15.00  8:26.21
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S               9:40.92   9
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               9:46.00  10
HILL, AUSTIN          15 PC WEST COAST AQ               9:51.90  11
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               9:57.80  12
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               9:59.42  13
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI              10:01.86  14
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI              10:05.34  15
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI              10:06.67  16
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT              10:11.83  17
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S              10:12.85  18
LUIS, KRISTOPHER      15 PC SPORTSMAN OF               10:13.42  19
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE              10:15.39  20
MACDONALD, JONATHAN   13 SN SIERRA MARLIN              10:21.84  21
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI              10:25.92  22
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK               10:25.93  23
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S              10:29.56  24
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SPORTSMAN OF               10:31.66  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE              10:33.19  26
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S              10:33.19  27
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI              10:34.55  28
FULLER, BRAD          13 PC SPORTSMAN OF               10:38.28  29
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI              10:45.39  30
BARTON, RJ            11 PC SPORTSMAN OF               11:19.75  31

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATTHEW         16 PC TERRAPINS SWI              16:10.78   1    1:03.20  2:08.20  3:13.37  4:18.39  5:23.75  6:28.73  7:33.80
                                                                       8:39.19  9:44.30 10:49.41 11:54.36 12:59.54 14:03.98 15:08.19
KEENAN, JAMES         18 PC TERRAPINS SWI              16:49.12   2    1:04.49  2:10.63  3:17.30  4:24.51  5:32.26  6:39.86  7:46.37
                                                                       8:54.57 10:02.23 11:10.07 12:17.94 13:26.21 14:34.51 15:41.64
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI              17:11.13   3    1:05.52  2:14.96  3:24.08  4:33.26  5:42.39  6:51.06  7:59.97
                                                                       9:08.89 10:17.31 11:26.29 12:34.99 13:43.82 14:52.88 16:01.76
PAWLOWSKI, ADAM       15 PC PLEASANTON SE              17:36.66   4
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S              17:51.36   5    1:07.29  2:17.73  3:29.33  4:40.98  5:52.08  7:04.07  8:16.21
                                                                       9:28.19 10:40.51 11:53.10 13:04.99 14:18.11 15:30.01 16:41.98
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM               18:02.81   6    1:08.38  2:21.62  3:33.53  4:47.06  6:01.44  7:15.23  8:27.99
                                                                       9:40.65 10:52.79 12:05.04 13:17.49 14:29.55 15:41.51 16:52.57
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI              18:10.00   7    1:11.42  2:24.36  3:37.40  4:50.14  6:03.10  7:15.41  8:28.19
                                                                       9:41.94 10:56.26 12:08.85 13:21.65 14:34.36 15:47.34 17:00.78
MOBERLY, TARO         13 PC SANTA CLARA S              18:16.61   8    1:08.06  2:20.38  3:32.10  4:44.98  5:58.57  7:12.32  8:26.48
                                                                       9:40.86 10:54.38 12:08.32 13:21.78 14:35.75 15:49.90 17:04.12
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN              18:30.82   9
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI              18:46.21  10
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI              19:11.68  11
MACDONALD, JONATHAN   13 SN SIERRA MARLIN              19:56.84  12
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI              20:00.06  13
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE              20:13.58  14
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE              20:13.85  15
CAYWOOD, ALEC         13 PC WEST VALLEY S                DQUED
HSING, MITCHELL       13 PC WEST COAST AQ                DQUED
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S                DQUED
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S                DQUED
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM                 DQUED
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN                DQUED
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    OPEN    100 BACK                                    EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGAN, MARKUS         21 PC STANFORD SWIM                 57.00   1
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               1:00.88   2
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               1:02.42   3
CUNNINGHAM, TUCKER    19 PC STANFORD SWIM               1:02.74   4
WATTS, TIM            16 PC SILICON VALLE               1:03.23   5
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J               1:03.90   6
MCDONALD, MATT        20 PC UNATTACHED PA               1:04.10   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    OPEN    100 BACK                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DI IULIO, ERIC        20 PC PALO ALTO SWI               1:05.73   8
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI               1:05.99   9
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J               1:06.44  10
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE               1:06.47  11
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI               1:06.63  12
DUNIPACE, ERIC        18 PC PLEASANTON SE               1:06.68  13
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               1:06.94  14
MCCOID, SCOTT         16 PC WEST COAST AQ               1:07.19  15
BROWN, THOMAS         19 PC UNATTACHED PA               1:07.25  16
DUNN, DAVID           17 PC MORGAN HILL S               1:07.39  17
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               1:08.29  18
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI               1:08.74  19
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI               1:08.87  20
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI               1:09.22  21
QUINN, STEPHEN        16 PC PLEASANTON SE               1:09.83  22
WONG, STEPHEN         15 PC PALO ALTO SWI               1:09.86  23
DUNN, THOMAS          19 PC MORGAN HILL S               1:10.00  24
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL               1:10.03  25
HILL, AUSTIN          15 PC WEST COAST AQ               1:10.99  26
DEL RIO, JOSEPH       13 PC ALMADEN SWIM                1:11.11  27
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               1:11.38  28
PLUME, JOSEPH         15 PC PALO ALTO SWI               1:11.57  29
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               1:11.62  30
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI               1:11.70  31
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               1:11.83  32
SCLAFANI, RODOLFO     16 PC WEST COAST AQ               1:11.88  33
BORDMOR, STEVE        17 PC CAMPBELL WAVE               1:11.93  34
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               1:11.93  35
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               1:12.32  36
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               1:12.37  37
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI               1:12.37  38
ROCKWELL, MATHAN      16 PC ALA GATORS                  1:12.48  39
MORSS, GREG           18 PC PLEASANTON SE               1:13.07  40
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE               1:13.08  41
KUBALSKI, ARTUR       15 PC WEST COAST AQ               1:13.16  42
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI               1:13.47  43
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               1:13.99  44
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI               1:14.05  45
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI               1:14.05  46
RADER, JARRETT        14 SN SIERRA MARLIN               1:14.06  47
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               1:14.21  48
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI               1:14.32  49
LANDRITH, TYLER       15 PC DEANZA CUPERT               1:14.41  50
QUISTAD, STEVEN       14 PC LOS ALTOS/MTN               1:14.48  51
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               1:14.71  52
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE               1:14.83  53
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI               1:15.46  54
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                1:15.47  55
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               1:15.55  56
SHIUAN, KEVIN         15 PC WEST VALLEY S               1:15.59  57
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               1:15.59  58
KOZLOSKI, KYLE        15 PC PLEASANTON SE               1:15.72  59
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI               1:15.73  60
TALAUE, CARL          15 PC MISSION SAN J               1:15.73  61
JARVIS, MICHAEL       16 PC CAMPBELL WAVE               1:15.74  62
KELLY, JEFFREY        17 PC PALO ALTO SWI               1:16.09  63
MORGAN, SCOTT         15 PC WEST COAST AQ               1:16.15  64
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               1:16.66  65
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM                1:16.79  66
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               1:16.91  67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    OPEN    100 BACK                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT               1:16.95  68
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE               1:16.97  69
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               1:17.34  70
HENLEY, JOHN          17 PC CAMPBELL WAVE               1:17.63  71
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE               1:17.95  72
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               1:18.43  73
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT               1:18.66  74
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               1:18.87  75
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI               1:19.02  76
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE               1:19.29  77
NEUMAYR, BRENDEN      15 PC PLEASANTON SE               1:19.48  78
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE               1:19.79  79
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV               1:19.80  80
TRINH, CALVIN         15 PC DEANZA CUPERT               1:19.81  81
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS                  1:20.12  82
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               1:20.32  83
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S               1:20.37  84
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN               1:21.19  85
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN               1:21.43  86
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT               1:21.90  87
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE               1:22.82  88
CANO, FRANCESCO       13 PC ALA GATORS                  1:23.12  89
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S               1:28.05  90
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT                DQUED
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM                 DQUED
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    OPEN    200 BACK                                    EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               2:07.34   1    1:02.90
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               2:17.72   2    1:05.77
WATTS, TIM            16 PC SILICON VALLE               2:19.72   3    1:08.97
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI               2:21.58   4    1:09.82
ROTHBERG, DASH        16 PC WALNUT CREEK                2:23.58   5    1:11.35
PRESTON, NATE         16 PC WALNUT CREEK                2:23.59   6    1:06.83
MCCOID, SCOTT         16 PC WEST COAST AQ               2:25.07   7    1:11.12
FARRINGTON, BEN       13 SN VACAVILLE SWI               2:25.10   8    1:12.42
CAMPBELL, JARED       16 PC WALNUT CREEK                2:25.95   9    1:12.72
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI               2:26.56  10    1:10.87
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               2:27.13  11    1:11.44
KROMPIER, JESSE       15 PC WALNUT CREEK                2:28.12  12    1:13.88
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               2:28.30  13    1:14.19
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT               2:30.02  14    1:14.91
MILLER, ALEX          15 SN VACAVILLE SWI               2:30.42  15    1:13.47
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI               2:30.61  16    1:13.60
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               2:30.74  17    1:15.37
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               2:31.05  18    1:17.71
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI               2:31.15  19    1:12.79
DOMENECH, ANDREW      15 SN VACAVILLE SWI               2:31.96  20    1:14.90
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               2:32.81  21    1:14.05
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               2:33.45  22    1:15.67
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI               2:33.60  23    1:16.06
MARYATT, BRANDON      13 SN SIERRA MARLIN               2:35.65  24    1:18.55
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S               2:36.18  25    1:16.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    OPEN    200 BACK                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               2:36.26  26    1:17.30
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI               2:36.65  27    1:16.49
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               2:37.28  28    1:18.91
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               2:37.76  29    1:20.04
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               2:37.81  30    1:17.20
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT               2:38.17  31    1:17.31
ZUCKER, ZACK          19 PC PLEASANTON SE               2:38.93  32    1:18.86
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI               2:40.07  33    1:20.60
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE               2:40.14  34    1:20.08
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT               2:40.16  35    1:18.19
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI               2:40.27  36    1:19.06
JARVIS, MICHAEL       16 PC CAMPBELL WAVE               2:40.58  37    1:18.15
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               2:40.69  38    1:18.82
SHIUAN, KEVIN         15 PC WEST VALLEY S               2:41.37  39    1:20.14
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE               2:41.76  40    1:20.91
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               2:41.84  41    1:19.58
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI               2:43.01  42    1:20.74
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               2:43.19  43    1:20.53
BORDMOR, STEVE        17 PC CAMPBELL WAVE               2:43.28  44    1:18.79
MORGAN, SCOTT         15 PC WEST COAST AQ               2:44.22  45    1:23.12
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               2:44.54  46    1:21.32
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT               2:45.09  47    1:20.32
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS                  2:46.04  48    1:22.22
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT               2:46.15  49    1:22.24
JACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI               2:46.47  50    1:20.67
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               2:46.90  51    1:23.07
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               2:48.39  52    1:20.63
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT               2:48.71  53    1:23.23
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN               2:48.87  54    1:23.78
STEPHANOPOULOS, SCOTT 14 SN SIERRA MARLIN               2:49.23  55    1:23.24
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               2:50.42  56    1:22.39
FULLER, BRAD          13 PC SPORTSMAN OF                2:50.94  57    1:24.48
CAYWOOD, ALEC         13 PC WEST VALLEY S               2:51.89  58    1:24.50
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT               2:52.16  59    1:25.92
TRINH, CALVIN         15 PC DEANZA CUPERT               2:52.52  60    1:25.60
BARTON, RJ            11 PC SPORTSMAN OF                2:53.43  61    1:25.10
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SPORTSMAN OF                2:54.07  62    1:26.41
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE               2:55.62  63    1:25.74
HANNI, RYAN           11 PC LOS ALTOS/MTN               2:56.00  64    1:27.35

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    OPEN    100 BREAST                                  EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARSHALL, GARY        21 PC STANFORD SWIM               1:06.41   1
BRUCE, MICHAEL        21 PC STANFORD SWIM               1:06.89   2
EDDY, RICKY           18 PC UNATTACHED PA               1:07.93   3
DUNN, THOMAS          19 PC MORGAN HILL S               1:11.44   4
ZUCKER, ZACK          19 PC PLEASANTON SE               1:11.63   5
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI               1:11.98   6
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               1:12.23   7
BROWN, THOMAS         19 PC UNATTACHED PA               1:12.38   8
DUNN, DAVID           17 PC MORGAN HILL S               1:12.88   9
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT               1:13.12  10
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT               1:13.49  11
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI               1:13.86  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    OPEN    100 BREAST                                  EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BORCK, IAN            15 PC MISSION SAN J               1:15.16  13
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               1:15.43  14
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               1:16.42  15
MARYATT, BRANDON      13 SN SIERRA MARLIN               1:16.49  16
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               1:17.43  17
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               1:18.05  18
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI               1:18.13  19
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL               1:18.14  20
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI               1:18.61  21
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI               1:18.64  22
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI               1:19.22  23
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               1:20.43  24
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE               1:20.78  25
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               1:20.83  26
RADER, JARRETT        14 SN SIERRA MARLIN               1:20.84  27
KOZLOSKI, KYLE        15 PC PLEASANTON SE               1:20.86  28
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT               1:21.14  29
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               1:21.21  30
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               1:21.45  31
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               1:21.56  32
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI               1:22.27  33
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               1:22.49  34
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               1:22.96  35
CHEN, MATTHEW         14 PC DEANZA CUPERT               1:23.29  36
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT               1:23.31  37
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J               1:23.50  38
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI               1:23.61  39
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE               1:23.68  40
JARVIS, MICHAEL       16 PC CAMPBELL WAVE               1:24.36  41
SUCHOMEL, FRANK       20 PC MORGAN HILL S               1:25.34  42
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI               1:25.43  43
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ               1:25.74  44
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE               1:25.91  45
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM                1:26.02  46
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI               1:26.19  47
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT               1:26.22  48
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               1:26.30  49
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               1:26.39  50
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S               1:26.65  51
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               1:26.65  52
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               1:26.76  53
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               1:27.62  54
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV               1:27.85  55
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT               1:27.91  56
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE               1:29.29  57
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               1:29.76  58
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE               1:30.31  59
CHAN, KEVIN           14 PC WEST VALLEY S               1:30.77  60
CANO, FRANCESCO       13 PC ALA GATORS                  1:30.78  61
WHYTE, RYAN           13 PC SAN RAMON LIV               1:31.94  62
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE               1:32.69  63
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S               1:34.78  64
WALKER, RYAN          13 PC PLEASANTON SE               1:34.83  65
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI                DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    OPEN    200 BREAST                                  EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI               2:28.62   1    1:10.41
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               2:34.16   2    1:15.44
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI               2:35.50   3    1:14.78
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT               2:38.37   4    1:15.25
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI               2:38.60   5    1:15.80
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               2:40.59   6    1:17.19
ZUCKER, ZACK          19 PC PLEASANTON SE               2:42.91   7    1:18.26
MARYATT, BRANDON      13 SN SIERRA MARLIN               2:44.53   8    1:20.83
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               2:46.68   9    1:18.86
MORRELL, JOSH         17 SN VACAVILLE SWI               2:47.48  10    1:21.85
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI               2:47.64  11    1:22.05
TSUI, BRIAN           18 PC SUNNYVALE SWI               2:48.06  12    1:17.89
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL               2:48.64  13    1:22.68
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               2:48.95  14    1:21.63
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               2:49.70  15    1:25.27
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               2:49.78  16    1:22.58
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               2:51.60  17    1:23.82
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               2:52.26  18    1:20.11
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT               2:54.40  19    1:24.03
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               2:55.28  20    1:24.17
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               2:55.95  21    1:27.72
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               2:56.21  22    1:27.11
JACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI               2:57.17  23    1:26.25
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               2:57.62  24    1:27.63
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               2:59.60  25    1:30.06
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT               3:00.12  26    1:28.07
TOMKINS, JOE          16 PC CAMPBELL WAVE               3:02.91  27    1:29.16
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT               3:03.00  28    1:28.41
CHEN, MATTHEW         14 PC DEANZA CUPERT               3:03.61  29    1:26.70
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               3:03.71  30    1:29.39
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               3:04.89  31    1:30.39
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               3:05.43  32    1:30.67
FULLER, BRAD          13 PC SPORTSMAN OF                3:05.93  33    1:30.99
MEINTS, JOSHUA        11 PC TERRAPINS SWI               3:05.99  34    1:30.71
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SPORTSMAN OF                3:07.60  35    1:31.75
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               3:07.87  36    1:29.21
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               3:08.10  37    1:32.64
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI               3:08.43  38    1:33.26
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               3:09.38  39    1:33.06
BARTON, RJ            11 PC SPORTSMAN OF                3:11.21  40    1:33.15
LUIS, KRISTOPHER      15 PC SPORTSMAN OF                3:12.67  41    1:32.21
CANO, FRANCESCO       13 PC ALA GATORS                  3:17.88  42    1:35.12
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE               3:18.01  43    1:38.23
HENSEY, COLIN         14 PC LOS ALTOS/MTN               3:22.85  44    1:37.93
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S               3:23.68  45    1:39.43
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI                DQUED
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI               NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    OPEN    100 FLY                                     EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DISBROW, ZACHARY      18 PC ORINDA AQUATI                 58.35   1
ANGELO, TYLER         15 PC WALNUT CREEK                1:00.40   2
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                1:00.71   3
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               1:00.92   4
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               1:02.93   5
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               1:03.86   6
MCCOID, SCOTT         16 PC WEST COAST AQ               1:04.00   7
MORSS, GREG           18 PC PLEASANTON SE               1:04.18   8
KROMPIER, JESSE       15 PC WALNUT CREEK                1:04.73   9
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               1:05.13  10
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                1:05.28  11
MILLER, ALEX          15 SN VACAVILLE SWI               1:05.36  12
SCLAFANI, RODOLFO     16 PC WEST COAST AQ               1:05.78  13
ANDERSON, CHRIS       19 PC TERRAPINS SWI               1:06.62  14
TEGELER, MATT         17 SN VACAVILLE SWI               1:06.68  15
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE               1:06.85  16
KUBALSKI, ARTUR       15 PC WEST COAST AQ               1:06.90  17
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL               1:06.91  18
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI               1:07.45  19
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               1:07.57  20
JACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI               1:07.84  21
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               1:07.86  22
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               1:08.06  23
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               1:08.34  24
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               1:08.41  25
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI               1:08.84  26
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI               1:08.99  27
DEL RIO, JOSEPH       13 PC ALMADEN SWIM                1:09.08  28
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI               1:09.17  29
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT               1:09.59  30
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE               1:09.72  31
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               1:10.50  32
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               1:10.52  33
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               1:10.93  34
MORRELL, JOSH         17 SN VACAVILLE SWI               1:11.14  35
JARVIS, MICHAEL       16 PC CAMPBELL WAVE               1:11.34  36
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               1:11.49  37
ANDERSON, DANIEL      20 PC TERRAPINS SWI               1:11.71  38
BRYAN, KYLE           15 SN VACAVILLE SWI               1:11.72  39
BORDMOR, STEVE        17 PC CAMPBELL WAVE               1:11.85  40
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS                  1:11.94  41
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               1:12.53  42
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               1:12.62  43
CHEN, MATTHEW         14 PC DEANZA CUPERT               1:12.72  44
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               1:12.76  45
HSING, MITCHELL       13 PC WEST COAST AQ               1:12.84  46
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               1:12.86  47
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               1:12.96  48
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               1:13.80  49
TSUI, BRIAN           18 PC SUNNYVALE SWI               1:13.96  50
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI               1:14.09  51
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT               1:14.33  52
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI               1:15.14  53
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT               1:15.41  54
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               1:16.42  55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    OPEN    100 FLY                                     EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACDONALD, JONATHAN   13 SN SIERRA MARLIN               1:16.81  56
CAYWOOD, ALEC         13 PC WEST VALLEY S               1:17.94  57
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM                1:18.20  58
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               1:18.95  59
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               1:19.12  60
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               1:27.91  61
CAMPBELL, JARED       16 PC WALNUT CREEK                NO SHOW
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               NO SHOW
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI               NO SHOW
MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI                DQUED
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    OPEN    200 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WORTHY, STEVE         22 PC TERRAPINS SWI               2:07.53   1    1:01.44
MCDONALD, MATT        20 PC UNATTACHED PA               2:10.32   2
DI IULIO, ERIC        20 PC PALO ALTO SWI               2:13.42   3
DISBROW, ZACHARY      18 PC ORINDA AQUATI               2:13.86   4    1:02.13
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               2:14.23   5
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               2:17.40   6
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               2:18.29   7    1:04.13
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                2:18.68   8    1:05.07
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI               2:22.91   9    1:06.98
LETO, KYLE            17 PC SILICON VALLE               2:24.39  10    1:09.03
DUNN, THOMAS          19 PC MORGAN HILL S               2:26.11  11    1:10.44
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               2:27.44  12    1:12.46
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               2:27.73  13    1:09.22
DUNN, DAVID           17 PC MORGAN HILL S               2:28.10  14    1:11.29
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               2:28.26  15    1:11.20
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J               2:29.18  16    1:09.22
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI               2:32.22  17    1:13.16
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI               2:32.34  18    1:14.54
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               2:33.36  19    1:12.40
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               2:34.42  20    1:13.05
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               2:34.82  21    1:14.09
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI               2:34.92  22    1:13.75
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               2:36.13  23    1:16.33
HSING, MITCHELL       13 PC WEST COAST AQ               2:36.14  24    1:16.23
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               2:36.67  25    1:13.09
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI               2:37.77  26    1:12.33
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               2:38.16  27    1:17.10
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE               2:38.42  28    1:18.26
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               2:38.70  29    1:15.93
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               2:38.90  30    1:13.65
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               2:40.41  31    1:15.96
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI               2:41.71  32    1:16.98
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS                  2:43.77  33    1:16.32
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               2:45.98  34    1:18.85
CAYWOOD, ALEC         13 PC WEST VALLEY S               2:48.65  35    1:22.46
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               2:50.08  36
TALAUE, CARL          15 PC MISSION SAN J               2:50.27  37    1:19.52
SUCHOMEL, FRANK       20 PC MORGAN HILL S               2:51.25  38
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               2:53.03  39    1:22.09
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI               2:58.03  40    1:23.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    OPEN    200 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               3:02.96  41    1:33.16
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               3:04.97  42    1:32.26

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    OPEN    200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DI IULIO, ERIC        20 PC PALO ALTO SWI               2:11.90   1    1:03.57
LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               2:12.45   2    1:01.32
BROWN, THOMAS         19 PC UNATTACHED PA               2:17.50   3    1:07.94
MCDONALD, MATT        20 PC UNATTACHED PA               2:18.24   4    1:03.00
SIMON, BRETT          20 PC PALO ALTO SWI               2:18.70   5
DUNN, THOMAS          19 PC MORGAN HILL S               2:20.25   6    1:07.77
MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI               2:20.72   7    1:09.48
DUNN, DAVID           17 PC MORGAN HILL S               2:21.69   8    1:08.06
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI               2:22.29   9    1:09.66
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               2:22.49  10    1:08.26
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               2:22.64  11    1:05.39
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                2:22.71  12    1:07.49
QUINN, STEPHEN        16 PC PLEASANTON SE               2:23.23  13    1:08.78
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               2:23.94  14    1:07.15
KAO, KRIS             15 PC ORINDA AQUATI               2:24.00  15    1:08.99
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J               2:24.70  16    1:05.41
RAIMONDI, CHRIS       19 PC MISSION SAN J               2:24.74  17    1:07.06
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI               2:25.11  18    1:06.51
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               2:25.75  19    1:09.32
RUST, NATE            19 PC PIRANHA SWIMM               2:26.06  20    1:07.99
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J               2:26.30  21    1:05.75
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               2:26.32  22    1:05.60
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT               2:26.34  23
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI               2:26.43  24    1:09.45
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI               2:26.82  25    1:09.47
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               2:27.53  26    1:11.72
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               2:27.98  27    1:11.51
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               2:28.62  28    1:10.63
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               2:28.77  29    1:09.91
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI               2:29.75  30    1:10.62
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI               2:30.01  31    1:12.26
MARYATT, BRANDON      13 SN SIERRA MARLIN               2:30.19  32    1:14.47
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                2:31.13  33    1:10.91
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J               2:31.44  34    1:11.79
BURGIN, PAUL          14 PC PLEASANTON SE               2:31.53  35    1:12.68
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               2:31.96  36
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               2:32.02  37    1:12.58
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               2:32.19  38    1:12.49
DUNIPACE, ERIC        18 PC PLEASANTON SE               2:33.26  39    1:09.88
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               2:33.67  40    1:11.55
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               2:34.11  41    1:15.56
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI               2:34.15  42    1:11.78
HEIMAN, BRENDAN       15 SN SIERRA MARLIN               2:34.44  43    1:11.50
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT               2:34.50  44    1:13.26
SUCHOMEL, FRANK       20 PC MORGAN HILL S               2:35.29  45    1:12.95
BORCK, IAN            15 PC MISSION SAN J               2:35.40  46    1:16.21
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S               2:35.49  47    1:14.17
BAYER-TORRES, TIMOTHY 13 SN SIERRA MARLIN               2:35.78  48    1:13.76
DEL RIO, JOSEPH       13 PC ALMADEN SWIM                2:35.78  49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    OPEN    200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               2:35.81  50    1:14.66
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI               2:35.86  51    1:13.02
HENGL, NICK           16 PC ORINDA AQUATI               2:35.89  52    1:14.12
TANI, FRANCESCO       16 PC DEANZA CUPERT               2:35.90  53    1:12.75
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT               2:36.05  54    1:14.90
CONNORS, PATRICK      15 PC PALO ALTO SWI               2:36.24  55    1:17.24
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI               2:36.67  56    1:14.46
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI               2:36.91  57    1:14.80
SHIUAN, KEVIN         15 PC WEST VALLEY S               2:36.98  58    1:13.92
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE               2:37.07  59    1:14.82
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               2:38.56  60    1:14.63
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI               2:38.65  61    1:14.06
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI               2:38.68  62    1:14.46
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               2:39.57  63    1:16.03
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE               2:39.93  64    1:15.98
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               2:40.80  65    1:20.28
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM                2:40.93  66    1:17.23
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE               2:41.07  67
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               2:41.54  68    1:16.83
ROCKWELL, MATHAN      16 PC ALA GATORS                  2:41.83  69    1:13.95
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               2:41.83  70    1:17.81
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               2:42.00  71    1:18.06
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               2:42.34  72    1:17.18
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI               2:42.53  73    1:16.77
HEARD, THOMAS         13 PC MISSION SAN J               2:42.92  74    1:17.89
KWON, MATTHEW         14 PC PLEASANTON SE               2:43.06  75
CURTICE, BLANE        13 PC SAN BENITO AQ               2:43.96  76    1:19.72
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV               2:44.27  77    1:19.61
TALAUE, CARL          15 PC MISSION SAN J               2:44.39  78    1:16.88
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               2:44.46  79    1:17.17
HSING, MITCHELL       13 PC WEST COAST AQ               2:44.76  80    1:18.76
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               2:44.76  81
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT               2:45.83  82    1:16.13
CHEN, MATTHEW         14 PC DEANZA CUPERT               2:46.14  83    1:20.07
ANDERSON, DANIEL      20 PC TERRAPINS SWI               2:46.16  84    1:15.72
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS                  2:46.50  85    1:18.15
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               2:48.49  86    1:21.55
MACDONALD, JONATHAN   13 SN SIERRA MARLIN               2:49.55  87    1:21.36
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE               2:52.48  88    1:24.63
TRINH, CALVIN         15 PC DEANZA CUPERT               2:52.56  89    1:22.68
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S               2:52.65  90    1:23.65
CAYWOOD, ALEC         13 PC WEST VALLEY S               2:54.21  91    1:22.79
POON, NATHAN          14 PC PLEASANTON SE               2:54.76  92
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S               2:54.81  93    1:24.75
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S               2:55.42  94    1:26.11
NELSON, BILLY         12 PC PLEASANTON SE               2:56.18  95    1:25.47
CANO, FRANCESCO       13 PC ALA GATORS                  3:04.11  96    1:29.09
CUNNINGHAM, TUCKER    19 PC STANFORD SWIM                DQUED
MORSILLI, NICK        16 PC PLEASANTON SE                DQUED
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI                DQUED
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI                DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                                   O R I N D A  A Q U A T I C S

MEET SANCTION NUMBER PC82-03                          05/31/03  THRU  06/01/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    OPEN    400 I.M.                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LATHROPE, SCOTT       16 PC ORINDA AQUATI               4:42.91   1    1:03.99  2:14.28  3:36.45
STEPHENS, MARK        19 PC UNATTACHED PA               4:52.08   2    1:04.78  2:20.73  3:42.71
MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI               4:52.80   3    1:08.80  2:26.45  3:43.95
ANGELO, TYLER         15 PC WALNUT CREEK                4:57.10   4    1:05.25           3:50.66
SMITH, TAYLOR         14 PC WEST VALLEY S               5:03.57   5    1:07.31  2:23.44  3:55.65
CHEN, EASTON          16 PC WALNUT CREEK                5:04.16   6    1:07.57  2:31.04  3:54.50
BURKE, TOKI           17 PC PIRANHA SWIMM               5:05.46   7    1:06.16  2:24.07  3:57.04
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM                5:06.78   8    1:05.61  2:29.32  3:57.87
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI               5:10.16   9    1:10.68  2:30.01  3:55.98
SCHLENKER, TYLER      15 PC ORINDA AQUATI               5:10.49  10    1:08.12  2:33.23  3:57.43
KAWASAKI, JASON       17 PC ORINDA AQUATI               5:10.91  11    1:10.50  2:31.80  4:00.18
DONNELLY, DANNY       15 PC CABRILLO THRE               5:11.51  12    1:05.12  2:22.09  3:59.44
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               5:12.82  13    1:14.36  2:32.70  4:02.25
DAMANTE, JACOB        17 SN VACAVILLE SWI               5:12.98  14    1:09.71  2:29.57  3:59.60
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI               5:13.21  15    1:10.01  2:31.62  3:59.05
SEILER, DAVID         14 SN SIERRA MARLIN               5:14.31  16    1:07.15  2:30.39  4:05.97
LETO, KYLE            17 PC SILICON VALLE               5:15.90  17    1:08.29  2:31.83  4:08.46
TANG, ERIC            14 PC ORINDA AQUATI               5:16.08  18    1:11.77  2:38.83  4:03.58
CAMPBELL, NICHOLAS    14 PC UNATTACHED PA               5:16.82  19    1:06.75  2:32.22  4:02.18
KROMPIER, JESSE       15 PC WALNUT CREEK                5:17.78  20    1:06.55  2:30.00  4:01.41
NAVARRO, ALEX         12 PC PALO ALTO SWI               5:17.82  21    1:14.54  2:37.70  4:08.16
HWANG, FRED           15 PC WEST VALLEY S               5:17.85  22    1:11.63  2:37.18  4:08.71
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI               5:19.48  23    1:16.96  2:37.83  4:09.09
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI               5:23.70  24    1:09.71  2:32.19  4:08.91
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM                5:25.13  25    1:10.74  2:39.98  4:18.02
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI               5:26.22  26    1:11.55  2:35.80  4:08.11
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI               5:28.00  27    1:15.19  2:40.21  4:11.12
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J               5:28.44  28    1:12.92  2:41.33  4:12.04
NICOLAYSEN, JEFF      15 SN SIERRA MARLIN               5:31.39  29    1:14.79  2:37.35  4:14.09
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI               5:32.61  30    1:12.37  2:38.63  4:18.47
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI               5:32.78  31    1:14.22  2:39.04  4:22.04
BASILIO, PAOLO        15 PC SANTA CLARA S               5:33.47  32    1:16.70  2:39.15  4:18.02
WONG, ALVIN           13 PC WEST VALLEY S               5:34.89  33    1:18.24  2:45.96  4:21.38
COTA, ANDREW          12 SN SIERRA MARLIN               5:36.96  34    1:18.38  2:44.76  4:24.21
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               5:41.16  35    1:20.41  2:45.21  4:25.45
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               5:44.36  36    1:20.10  2:49.55  4:32.63
TAKAMINE, JUSTIN      14 PC PALO ALTO SWI               5:44.78  37    1:22.95  2:49.68  4:25.52
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE               5:44.85  38    1:14.91  2:42.76  4:25.49
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI               5:45.49  39    1:21.55  2:48.46  4:25.55
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT               5:46.26  40    1:16.43  2:45.80  4:25.11
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S               5:46.79  41    1:15.57  2:53.86  4:29.95
NAKAMURA, ROBERT      14 PC PALO ALTO SWI               5:49.69  42    1:20.27  2:51.37  4:34.56
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               5:50.79  43    1:20.10  2:51.53  4:34.44
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SPORTSMAN OF                5:52.05  44    1:24.80  2:55.26  4:34.59
BARTON, RJ            11 PC SPORTSMAN OF                5:54.14  45    1:21.14  2:53.59  4:32.03
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S               6:08.27  46    1:24.40  3:04.38  4:47.76
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI                DQUED