S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    32.30   2    31.70 F1
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     32.30   1    31.90 F2
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    32.73   4    32.07 F3
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    32.68   3    32.43 F4
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI    33.35   8    32.82 F5
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV    33.06   6    32.88 F6
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU    32.74   5    33.22 F7
BUNTING, JESSICA      10 PC TERRAPINS SWI    33.29   7    33.93 F8

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    32.30   2
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     32.30   1
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    32.68   3
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    32.73   4
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU    32.74   5
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV    33.06   6
BUNTING, JESSICA      10 PC TERRAPINS SWI    33.29   7
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI    33.35   8
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     33.63   9
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    33.65  10
HARRUS, RACHEL         9 PC PALO ALTO SWI    34.09  12
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    34.09  11
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM    34.29  13
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    34.30  14
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S    34.32  15
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      34.33  16
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    34.49  17
XIANG, KRISTINA       10 PC PALO ALTO SWI    34.57  18
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S    34.61  19
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV    34.69  20
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI    34.73  21
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    34.76  22
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI    34.97  23
SELFRIDGE, MOLLIE     10 PC OSPREY AQUATI    35.00  24
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI    35.03  25
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     35.08  26
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S    35.13  27
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    35.15  28
LAM, AMY              10 PC FLYING FISH      35.17  29
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC UNATTACHED PA    35.21  30
THOMAS, NAOMI          8 PC BURLINGAME AQ    35.22  31
LIM, STEPHANIE        10 PC PALO ALTO SWI    35.29  32
RODDY, CHLOE           8 PC KORET YOUTH S    35.60  33
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV    35.78  34
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES    35.79  35
DIAZ, BELLA           10 PC TERRAPINS SWI    35.91  36
HANSON, TAYLOR        10 PC SOS SWIM TEAM    36.07  37
SPRENKEL, ELIZABETH   10 PC SANTA CRUZ CO    36.18  38
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    36.70  39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:11.12   3  1:09.18 F1
                                                                    F    32.82
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:10.92   1  1:09.66 F2
                                                                    F    33.31
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  1:10.97   2  1:10.89 F3
                                                                    F    34.31
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  1:11.83   5  1:12.64 F4
                                                                    F    34.27
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:11.73   4  1:12.88 F5
                                                                    F    34.86
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:12.63   6  1:13.02 F6
                                                                    F    35.34
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:12.65   7  1:13.73 F7
                                                                    F    35.27
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S  1:13.94   8  1:14.01 F8
                                                                    F    35.13

LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:10.92   1
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  1:10.97   2
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:11.12   3
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:11.73   4
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  1:11.83   5
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:12.63   6
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:12.65   7
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S  1:13.94   8
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:13.96   9
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:14.11  10
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:14.33  11
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:14.98  12
HARRUS, RACHEL         9 PC PALO ALTO SWI  1:15.26  13
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.45  14
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV  1:15.50  15
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC UNATTACHED PA  1:15.81  16
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S  1:15.88  17
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:16.05  18
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:16.27  19
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  1:16.30  20
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:16.71  21
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:17.32  22
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:17.40  23
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:17.42  24
THOMAS, NAOMI          8 PC BURLINGAME AQ  1:17.73  25
SELFRIDGE, MOLLIE     10 PC OSPREY AQUATI  1:17.98  26
SANTIAGO, ALEXANDRA   10 PC BURLINGAME AQ  1:18.30  27
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:18.35  28
DIAZ, BELLA           10 PC TERRAPINS SWI  1:18.55  29
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES  1:18.62  30
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI  1:18.71  31
HANSON, TAYLOR        10 PC SOS SWIM TEAM  1:19.26  32
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:19.28  33
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:19.66  34
DONNELLY, SARAH       10 PC SANTA CLARA S  1:19.98  35
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.55  36
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC WEST VALLEY S  1:21.27  37
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV  1:22.03  38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:22.04  39
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU  1:22.08  40
SPRENKEL, ELIZABETH   10 PC SANTA CRUZ CO  1:22.22  41
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE  1:22.98  42

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:32.85   1  2:30.03 F1  P  1:13.71
                                                                    F    34.36  1:12.90  1:51.12
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  2:34.76   2  2:33.30 F2  P  1:13.67
                                                                    F    35.24  1:13.57  1:52.37
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  2:37.66   4  2:37.39 F3  P  1:15.99
                                                                    F    36.95  1:17.63  1:58.61
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   2:39.88   5  2:37.55 F4  P  1:17.17
                                                                    F    36.63  1:16.33  1:57.22
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:37.45   3  2:38.06 F5  P  1:17.32
                                                                    F    36.43  1:16.87  1:58.71
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:41.34   7  2:39.27 F6  P  1:16.70
                                                                    F    37.26  1:17.57  1:58.97
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  2:40.02   6  2:40.13 F7  P  1:16.19
                                                                    F    37.33  1:18.59  2:00.70
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S  2:41.87   8  2:45.34 F8  P  1:19.50
                                                                    F    37.00  1:19.54  2:02.08

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:32.85   1              P  1:13.71
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  2:34.76   2              P  1:13.67
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:37.45   3              P  1:17.32
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  2:37.66   4              P  1:15.99
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   2:39.88   5              P  1:17.17
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  2:40.02   6              P  1:16.19
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:41.34   7              P  1:16.70
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S  2:41.87   8              P  1:19.50
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    2:42.58   9              P  1:17.59
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  2:43.28  10              P  1:19.24
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S  2:43.76  11              P  1:19.03
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI  2:45.39  12              P  1:20.03
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE  2:45.98  13              P  1:20.92
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  2:46.27  14              P  1:19.15
HARRUS, RACHEL         9 PC PALO ALTO SWI  2:46.72  15              P  1:21.62
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM  2:46.77  16              P  1:18.60
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  2:46.94  17              P  1:19.27
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV  2:47.18  18              P  1:20.10
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    2:47.44  19              P  1:21.76
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC UNATTACHED PA  2:49.16  20              P  1:20.97
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES  2:49.31  21              P  1:24.04
DIAZ, BELLA           10 PC TERRAPINS SWI  2:49.73  22              P  1:22.78
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  2:49.83  23              P  1:22.09
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN  2:49.88  24              P  1:22.71
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU  2:54.69  25              P  1:24.66
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  2:56.18  26              P  1:27.43
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE  2:57.81  27              P  1:26.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   400 FREE                                    EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE               5:21.74 F1
                                                                    F    34.85  1:15.42  1:56.61  2:38.16  3:19.73  4:01.03  4:41.11
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S               5:30.54 F2
                                                                    F    37.59  1:19.92  2:01.71  2:43.99  3:24.95  4:07.19  4:49.83
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT               5:33.35 F3
                                                                    F    37.01  1:19.32  2:01.88  2:44.78  3:28.76  4:10.56  4:53.65
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT               5:35.37 F4
                                                                    F    38.74  1:21.03  2:02.85  2:45.97  3:28.86  4:11.63  4:54.55
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE               5:38.02 F5
                                                                    F    38.29  1:21.55  2:04.71  2:47.65  3:30.60  4:14.15  4:56.64
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J               5:40.44 F6
                                                                    F    37.58  1:20.91  2:02.95  2:46.45  3:29.63  4:12.51  4:57.22
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK                5:40.44 F6
                                                                    F    36.93  1:18.71  2:02.03  2:46.04  3:29.66  4:14.88  4:57.90
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN               5:45.41 F8
                                                                    F    37.63  1:19.48  2:01.87  2:46.12  3:30.32  4:15.60  5:00.55

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S    38.00   2    37.22 F1
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    39.18   4    37.52 F2
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU    37.53   1    37.66 F3
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    39.87   7    39.32 F4
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    39.04   3    39.52 F5
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM    39.88   8    39.54 F6
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI    39.25   5    39.69 F7
LAM, AMY              10 PC FLYING FISH      39.85   6    40.79 F8

ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU    37.53   1
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S    38.00   2
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    39.04   3
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    39.18   4
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI    39.25   5
LAM, AMY              10 PC FLYING FISH      39.85   6
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    39.87   7
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM    39.88   8
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV    40.33   9
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI    40.52  10
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    40.87  11
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    40.93  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HURTY, CHRISTINE       9 PC BURLINGAME AQ    41.19  14
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      41.19  13
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV    41.31  17
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    41.31  16
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    41.31  15
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     41.47  18
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI    41.56  19
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI    41.67  20
SPRENKEL, ELIZABETH   10 PC SANTA CRUZ CO    41.81  21
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT     41.93  22
SANTIAGO, ALEXANDRA   10 PC BURLINGAME AQ    42.01  23
HANSON, TAYLOR        10 PC SOS SWIM TEAM    42.02  24
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV    42.06  25
THOMAS, NAOMI          8 PC BURLINGAME AQ    42.72  26
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH      42.80  27
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC WEST VALLEY S    42.81  28
CLARNO, KRISTEN        9 PC SUNNYVALE SWI    43.00  29
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A    43.06  30
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     43.07  31
LIM, STEPHANIE        10 PC PALO ALTO SWI    43.12  32
WILLIAMS, TESSA       10 PC SILICON VALLE    43.15  33
DIAZ, BELLA           10 PC TERRAPINS SWI    43.49  34
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV    43.72  35
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    43.74  36
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI    43.77  37
BUNTING, JESSICA      10 PC TERRAPINS SWI    43.78  38
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    43.93  39
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES    44.06  40
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU    44.22  41
MUNGER, HOLLY         10 PC PIRANHA SWIMM    44.54  42
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI    44.56  43
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC    44.62  44
HARRUS, RACHEL         9 PC PALO ALTO SWI    44.80  45
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    44.92  46
BRENNAND, KRISTEN      9 PC BURLINGAME AQ    47.51  47
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  1:20.10   1  1:19.20 F1
                                                                    F    38.15
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:21.27   2  1:20.25 F2
                                                                    F    38.22
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:25.73   4  1:24.11 F3
                                                                    F    40.62
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:25.29   3  1:24.27 F4
                                                                    F    40.99
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:26.36   5  1:25.65 F5
                                                                    F    41.80
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:27.02   6  1:26.65 F6
                                                                    F    41.95
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  1:27.91   8  1:26.81 F7
                                                                    F    41.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:27.21   7  1:27.63 F8
                                                                    F    43.23

ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  1:20.10   1
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  1:21.27   2
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT  1:25.29   3
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:25.73   4
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:26.36   5
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:27.02   6
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:27.21   7
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  1:27.91   8
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM  1:27.96   9
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:28.69  10
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI  1:28.74  11
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:28.99  12
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  1:29.06  13
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:29.13  14
WILLIAMS, TESSA       10 PC SILICON VALLE  1:29.26  15
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:29.87  16
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE  1:29.96  17
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV  1:30.08  18
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:30.25  19
DIAZ, BELLA           10 PC TERRAPINS SWI  1:30.32  20
HANSON, TAYLOR        10 PC SOS SWIM TEAM  1:30.57  21
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:30.85  22
HURTY, CHRISTINE       9 PC BURLINGAME AQ  1:31.13  23
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:31.17  24
THOMAS, NAOMI          8 PC BURLINGAME AQ  1:31.25  25
HARRUS, RACHEL         9 PC PALO ALTO SWI  1:31.41  26
LAM, AMY              10 PC FLYING FISH    1:31.71  27
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  1:32.29  28
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:32.33  29
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC WEST VALLEY S  1:32.63  30
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU  1:33.68  31
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A  1:34.04  32
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:34.63  33
BRENNAND, KRISTEN      9 PC BURLINGAME AQ  1:38.93  34
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC UNATTACHED PA   DQUED
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL   DQUED
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED
SANTIAGO, ALEXANDRA   10 PC BURLINGAME AQ   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    41.00   1    40.20 F1
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI    44.56   5    42.95 F2
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI    44.18   4    43.56 F3
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES    43.58   2    43.62 F4
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    43.98   3    43.99 F5
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    44.91   7    44.25 F6
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S    44.58   6    44.54 F7
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      44.96   8   DQUED  F

LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    41.00   1

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES    43.58   2
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    43.98   3
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI    44.18   4
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI    44.56   5
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S    44.58   6
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    44.91   7
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      44.96   8
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     44.97   9
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI    45.13  10
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU    45.50  11
BUNTING, JESSICA      10 PC TERRAPINS SWI    45.58  12
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT    45.78  13
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    45.94  14
MCGUINESS, EMMA       10 PC SAN RAMON LIV    46.01  15
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    46.03  16
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK     46.27  17
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S    46.39  18
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH      46.44  19
CHEN, EVA              9 PC DEANZA CUPERT    46.56  20
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI    46.73  21
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV    47.22  22
CARLSON, TAYLOR       10 PC WALNUT CREEK     47.81  23
LIM, STEPHANIE        10 PC PALO ALTO SWI    47.88  24
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC     48.39  25
SELFRIDGE, MOLLIE     10 PC OSPREY AQUATI    48.40  26
SPRENKEL, ELIZABETH   10 PC SANTA CRUZ CO    48.59  27
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV    48.93  28
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL    48.99  29
HERMAN, SHANNON        9 PC SAN RAMON LIV    49.59  30
ALLARD, COURTNEY      10 PC WALNUT CREEK     49.64  31

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:28.10   1  1:28.30 F1
                                                                    F    42.05
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI  1:37.29   6  1:32.89 F2
                                                                    F    44.15
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:36.81   5  1:34.68 F3
                                                                    F    45.72
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  1:35.47   3  1:34.87 F4
                                                                    F    46.78
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:36.80   4  1:35.45 F5
                                                                    F    47.56
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:35.22   2  1:35.92 F6
                                                                    F    45.21
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES  1:37.65   8  1:37.62 F7
                                                                    F    45.77
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S  1:37.61   7  1:40.74 F8
                                                                    F    48.04

LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:28.10   1
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:35.22   2
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  1:35.47   3
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:36.80   4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:36.81   5
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI  1:37.29   6
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S  1:37.61   7
WOHLMUTH, ELLE        10 PC MAMMOTH LAKES  1:37.65   8
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:37.98   9
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:38.13  10
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:38.15  11
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  1:38.43  12
BUNTING, JESSICA      10 PC TERRAPINS SWI  1:38.64  13
ROTH, DEBORAH         10 PC NORTH BAY AQU  1:38.82  14
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:40.08  15
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:40.87  16
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:40.96  17
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:41.01  18
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S  1:41.02  19
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:41.37  20
HERMAN, SHANNON        9 PC SAN RAMON LIV  1:42.53  21
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV  1:42.77  22
HANSON, TAYLOR        10 PC SOS SWIM TEAM  1:43.41  23
CARLSON, TAYLOR       10 PC WALNUT CREEK   1:43.95  24
PADILLA, REBEKAH      10 PC WALNUT CREEK   1:44.07  25
LEE, SANDY            10 PC DALY CITY DOL  1:44.64  26
SPRENKEL, ELIZABETH   10 PC SANTA CRUZ CO  1:45.16  27
SANTIAGO, ALEXANDRA   10 PC BURLINGAME AQ  1:46.12  28
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:47.34  29
MUNGER, HOLLY         10 PC PIRANHA SWIMM  1:47.64  30
SELFRIDGE, MOLLIE     10 PC OSPREY AQUATI  1:48.02  31
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:53.86  32

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    35.39   2    34.39 F1
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    36.05   4    35.30 F2
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    35.92   3    35.39 F3
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    35.27   1    35.55 F4
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     36.39   5    35.89 F5
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    37.90   8    35.99 F6
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    36.68   6    37.67 F7
LIM, STEPHANIE        10 PC PALO ALTO SWI    38.47   9    39.09 F8

ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    35.27   1
LYNCH, KAITLYN        10 PC VALLEJO AQUAT    35.39   2
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    35.92   3
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    36.05   4
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     36.39   5
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI    36.68   6
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    37.53   7
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    37.90   8
LIM, STEPHANIE        10 PC PALO ALTO SWI    38.47   9
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU    38.67  10
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI    38.84  11
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT    39.02  12
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A    39.26  13
WILLIAMS, TESSA       10 PC SILICON VALLE    39.33  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    39.82  15
THOMAS, NAOMI          8 PC BURLINGAME AQ    40.93  16
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE    40.99  17

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:19.78   1  1:17.58 F1
                                                                    F    35.90
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:20.81   2  1:18.10 F2
                                                                    F    37.14
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:22.76   4  1:21.26 F3
                                                                    F    38.19
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:23.41   5  1:23.14 F4
                                                                    F    38.88
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:22.05   3  1:23.39 F5
                                                                    F    39.71
WILLIAMS, TESSA       10 PC SILICON VALLE  1:27.01   8  1:26.56 F6
                                                                    F    40.18
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:26.02   6  1:27.07 F7
                                                                    F    42.98
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:26.71   7  1:27.29 F8
                                                                    F    40.22

ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:19.78   1
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:20.81   2
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:22.05   3
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:22.76   4
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  1:23.41   5
REVIGLIO, KAELIE      10 PC RENO AQUATIC   1:26.02   6
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:26.71   7
WILLIAMS, TESSA       10 PC SILICON VALLE  1:27.01   8
LIM, STEPHANIE        10 PC PALO ALTO SWI  1:27.11   9
SMITH, HEATHER        10 PC PENINSULA COV  1:28.98  10
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:29.14  11
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE  1:29.65  12
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.34  13
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:30.64  14
PEANASKY, ANNE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:32.14  15
HANSON, TAYLOR        10 PC SOS SWIM TEAM  1:32.60  16
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:32.95  17
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:33.64  18
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  1:33.99  19
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:34.93  20
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:35.19  21
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:36.78  22
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU  1:38.82  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:52.92   1  2:46.13 F1  P  1:22.99
                                                                    F    36.10  1:19.45  2:08.18
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  2:57.60   3  2:57.42 F2  P  1:27.74
                                                                    F    38.92  1:27.69  2:16.73
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:58.37   4  2:59.72 F3  P  1:25.48
                                                                    F    41.23  1:26.69  2:20.73
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    3:01.06   7  2:59.90 F4  P  1:31.44
                                                                    F    40.63  1:28.96  2:19.72
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   2:59.95   5  2:59.95 F5  P  1:26.30
                                                                    F    38.65  1:25.47  2:19.77
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  3:01.77   8  3:00.41 F6  P  1:27.62
                                                                    F    39.99  1:25.65  2:21.45
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  3:00.30   6  3:00.91 F7  P  1:27.36
                                                                    F    39.68  1:27.65  2:18.96
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  2:56.66   2  3:07.41 F8  P  1:23.31
                                                                    F    37.42  1:27.71  2:21.92

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:52.92   1              P  1:22.99
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  2:56.66   2              P  1:23.31
LEVENS, TEVA          10 PC STANFORD COVI  2:57.60   3              P  1:27.74
SMITH, HALEY          10 PC SANTA CLARA S  2:58.37   4              P  1:25.48
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   2:59.95   5              P  1:26.30
MIGUEL, CAMILLE       10 PC VALLEJO AQUAT  3:00.30   6              P  1:27.36
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    3:01.06   7              P  1:31.44
SCHAEFER, MADDY        9 PC PALO ALTO SWI  3:01.77   8              P  1:27.62
HU, JENNY             10 PC MONTCLAIR SWI  3:04.31   9              P  1:29.25
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    3:04.73  10              P  1:28.89
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  3:04.75  11              P  1:29.44
WATSON, KAYLEY        10 PC ORINDA AQUATI  3:06.32  12              P  1:29.91
SPYROU, BARBARA       10 PC SUNNYVALE SWI  3:07.89  13              P  1:32.43
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  3:08.88  14              P  1:28.95
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  3:09.64  15              P  1:31.18
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  3:10.29  16              P  1:31.51
WILLIAMS, TESSA       10 PC SILICON VALLE  3:13.33  17              P  1:28.20
SANTIAGO, ALEXANDRA   10 PC BURLINGAME AQ  3:13.70  18              P  1:35.59
MURRAY, ELIZABETH     10 PC WEST VALLEY S  3:14.36  19              P  1:37.53
THOMAS, NAOMI          8 PC BURLINGAME AQ  3:15.44  20              P  1:34.19
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  3:15.56  21              P  1:31.84
FULLER, BROOKE        10 PC SOS SWIM TEAM  3:16.18  22              P  1:34.37
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  3:16.50  23              P  1:31.95
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  3:17.44  24              P  1:35.86
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  3:17.51  25              P  1:39.24
RICK, KATE            10 PC MORGAN HILL S  3:17.97  26              P  1:39.58
PFEIFFER, LESLEY      10 PC SANTA ROSA NE  3:18.40  27              P  1:31.62
HERMAN, SHANNON        9 PC SAN RAMON LIV  3:20.53  28              P  1:39.61
RADOS, SAM            10 PC ALAMEDA ISLAN  3:21.03  29              P  1:34.82
ANDREAS, HALEY        10 PC BARRACUDA AQU  3:21.24  30              P  1:35.15
AGUAYO, SAMANTHA      10 PC SALINAS VALLE  3:24.91  31              P  1:41.61
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P  1:24.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:37.66   1      40.09  1:28.90  2:05.49
         DODERO, MEGAN       10
         HERMAN, SHANNON      9
         WHYTE, COURTNEY     10
         MCGUINESS, EMMA     10
PCA,  A  10-UN        10 PC PENINSULA COV               2:37.90   2      40.16  1:25.12  2:01.93
         GRIMA, ALICIA        9
         PARKER, HAYLEY      10
         SMITH, HEATHER      10
         ALLMAN, LAYLA       10
PASC,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO SWI               2:38.11   3      39.77  1:27.28  2:05.12
         SCHAEFER, MADDY      9
         XIANG, KRISTINA     10
         LIM, STEPHANIE      10
         HARRUS, RACHEL       9
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:45.64   4      43.03  1:29.11  2:09.44
         LAM, AMY            10
         NGUYEN, EILEEN      10
         LEE, VICTORIA       10
         ALEON, SASHA         9
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:51.73   5      44.53  1:25.01  2:11.01
         WEYANT, MELISSA     10
         TROWBRIDGE, JESSICA  9
         LEVENS, TEVA        10
         CRUM, KAITLIN       10
TERA,  A  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:52.73   6      42.51  1:27.26  2:13.18
         DIAZ, BELLA         10
         BUNTING, JESSICA    10
         PRUTTON, KENDRA      9
         MADSEN, DEVIN        8
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:58.14   7      49.46  1:35.25  2:20.18
         HUANG, BRIANA       10
         PETERS, JULIA       10
         LIN, LUCIA           9
         CHEN, EVA            9
OAQ,  A  10-UN        10 PC OSPREY AQUATI               2:59.23   8      51.18  1:40.49  2:27.89
         DEAN, WHITNEY       10
         SELFRIDGE, MOLLIE   10
         SIMMONS, KELLY       9
         HOYT, KRISTEN       10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S                DQUED           37.92  1:29.92  2:08.21
         SMITH, HALEY        10
         TANG, LAUREN         9
         DAVIS, SAMI          9
         PREDESCU, MIRUNA    10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI                DQUED           42.05  1:26.35  2:06.13
         MILLER, MICHAELA    10
         PEANASKY, ANNE      10
         SPYROU, BARBARA     10
         CLARNO, KRISTEN      9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO SWI               2:16.01   1      34.52  1:08.72  1:43.47
         HARRUS, RACHEL       9
         XIANG, KRISTINA     10
         LIM, STEPHANIE      10
         SCHAEFER, MADDY      9
PCA,  A  10-UN        10 PC PENINSULA COV               2:18.80   2      56.13  1:09.72  1:44.75
         HANSEN, CAROLINE    10
         PARKER, HAYLEY      10
         ALMAN, LAYLA        10
         GRIMA, ALICIA        9
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:19.03   3      34.18  1:08.93  1:45.77
         WHYTE, COURTNEY     10
         DODERO, MEGAN       10
         HERMAN, SHANNON      9
         MCGUINESS, EMMA     10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:21.65   4      36.68  1:12.49  1:47.97
         SPYROU, BARBARA     10
         MILLER, MICHAELA    10
         CLARNO, KRISTEN      9
         PEANASKY, ANNE      10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:24.23   5      55.23  1:11.94  1:50.14
         DAVIS, SAMI          9
         PREDESCU, MIRANA    10
         TANG, LAUREN         9
         SMITH, HALEY        10
TERA,  A  10-UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:24.69   6      35.13  1:09.82  1:45.43
         BUNTING, JESSICA    10
         DIAZ, BELLA         10
         PRUTTON, KENDRA      9
         MADSEN, DEVIN        8
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:25.22   7      38.69  1:14.41  1:55.55
         ALEON, SASHA         9
         LAM, AMY            10
         NGUYEN, EILEEN      10
         LEE, VICTORIA       10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:29.69   8      38.29  1:14.55  2:14.13
         LIN, LUCIA           9
         HUANG, BRIANA       10
         HUI, STEPHANIE      10
         CHEN, EVA            9
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:30.00   9      36.42  1:19.84  1:57.60
         CRUM, KATELYN       10
         TROWBRIDGE, JESSICA 10
         WEYANT, MELISSA     10
         LEVENS, TEVA        10
PCA,  B  10-UN        10 PC PENINSULA COV               2:30.50  10      35.87  1:12.32  2:17.01
         SMITH, HEATHER      10
         BEACH, MEGAN        10
         BEACH, SARAH        10
         MORI, TIFFANY       10
OAQ,  A  10-UN        10 PC OSPREY AQUATI               2:31.08  11      34.63  1:20.04  1:53.38
         SELFRIDGE, MOLLIE   10
         DEAN, COURTNEY       9
         HOYT, KRISTEN       10
         DEAN, WHITNEY       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO SWI                DQUED           38.52  1:16.43  1:53.62
         WENZLAU, MARGARET    9
         REESE, ASHLEY       10
         SHERIDAN, ERIN       9

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    30.29   4    29.38 F1
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU    30.09   2    29.51 F2
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK     30.06   1    29.58 F3
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    30.26   3    29.95 F4
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    30.30   5    29.98 F5
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    30.34   6    30.01 F6
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    30.50   9    30.37 F7
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    30.44   8    30.62 F8

CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK     30.06   1
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU    30.09   2
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    30.26   3
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    30.29   4
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    30.30   5
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    30.34   6
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    30.36   7
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    30.44   8
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    30.50   9
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    30.56  10
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI    30.58  11
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI    30.65  12
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE    30.81  14
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK     30.81  13
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI    30.82  15
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI    30.86  16
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK     30.89  18
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT    30.89  17
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI    30.90  19
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    30.92  21
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE    30.92  20
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI    30.97  22
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    30.99  23
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE    31.14  24
GAMLEN, VICTORIA      12 PC PALO ALTO SWI    31.21  25
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN    31.24  26
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S    31.27  27
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI    31.28  28
KAMAI, ELIZABETH      12 PC NORTH BAY AQU    31.29  29
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI    31.44  30
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK     31.51  31
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    31.53  32
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV    31.61  33
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    31.63  34
HERMANSEN, LEIGH      12 PC PALO ALTO SWI    31.69  35
CONTE, MICHELLE       12 PC MONTEREY BAY     31.75  36
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    31.79  37
GOLDSTEIN, ANNA       11 PC GOLDEN BEAR S    31.83  38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    31.88  39
ADAMS, JENNA          12 PC OAKLAND BARRA    31.90  40
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S    31.92  42
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA    31.92  41
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI    32.02  43
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI    32.09  44
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM    32.13  45
LIM, JERIKA           12 PC DALY CITY DOL    32.19  46
WANG, KAREN           11 PC SANTA CLARA S    32.41  47
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI    32.42  48
RUSH, ALYSSA          11 PC DALY CITY DOL    32.43  49
TSUJI, VERONICA       12 PC FLYING FISH      32.44  50
SCHMIDT, MARIE        12 PC SAN RAMON LIV    32.49  51
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE    32.64  52
LOOK, MACKENZIE       11 PC WEST VALLEY S    32.72  53
SIVOK, EMILY          11 PC TERRAPINS SWI    32.74  54
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE    32.82  55
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV    32.84  56
DANG, VIVIAN          11 PC FLYING FISH      32.86  57
ELWARD, COURTNEY      12 PC CABRILLO THRE    32.93  58
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT    32.98  60
TU, JESSICA           11 PC FLYING FISH      32.98  59
MEZZANATTO, MARISSA   12 PC SANTA ROSA NE    33.12  62
PRICE, REMY           12 PC UNATTACHED PA    33.12  61
WINKLER, KRISTEN      12 PC STANFORD COVI    33.33  63
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK     33.88  64
GRYDER, SARAH         11 PC TERRAPINS SWI    36.01  65

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL                 30.48
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL                 33.05

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:04.37   2  1:03.80 F1
                                                                    F    30.76
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:05.19   8  1:03.85 F2
                                                                    F    31.28
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  1:04.54   3  1:03.92 F3
                                                                    F    31.37
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  1:03.95   1  1:04.09 F4
                                                                    F    30.99
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.06   6  1:04.12 F5
                                                                    F    30.91
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:04.86   5  1:04.23 F6
                                                                    F    31.37
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.60   4  1:04.60 F7
                                                                    F    30.52
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  1:05.07   7  1:04.87 F8
                                                                    F    30.97

HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  1:03.95   1
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:04.37   2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  1:04.54   3
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.60   4
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:04.86   5
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.06   6
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  1:05.07   7
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:05.19   8
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI  1:05.72   9
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:05.76  10
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  1:05.77  11
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   1:05.94  12
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:05.98  14
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:05.98  13
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:06.06  15
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  1:06.64  16
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  1:07.11  17
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.43  19
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  1:07.43  18
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  1:07.73  20
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK   1:07.80  21
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  1:07.83  22
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI  1:07.88  23
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI  1:08.10  24
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  1:08.18  25
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:08.41  26
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  1:08.46  27
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI  1:08.49  28
HERMANSEN, LEIGH      12 PC PALO ALTO SWI  1:08.56  29
BOSTON, CHRISTINE     12 PC CABRILLO THRE  1:08.80  30
KAMAI, ELIZABETH      12 PC NORTH BAY AQU  1:08.99  31
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  1:09.02  32
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   1:09.04  33
WANG, KAREN           11 PC SANTA CLARA S  1:09.34  34
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S  1:09.46  35
MA, STEPHANIE         12 PC PLEASANTON SE  1:09.49  36
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  1:09.64  37
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT  1:09.89  38
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK   1:09.99  40
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI  1:09.99  39
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:10.24  41
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV  1:10.36  42
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI  1:10.40  43
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:10.75  44
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  1:10.87  45
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:10.96  46
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT  1:11.12  48
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA  1:11.12  47
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI  1:11.28  49
DUFFY, FIONA          12 PC NORTH BAY AQU  1:11.29  50
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI  1:11.52  51
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV  1:11.76  52
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  1:11.78  53
GOLDSTEIN, ANNA       11 PC GOLDEN BEAR S  1:12.02  54
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:12.08  55
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  1:12.20  56
SCHMIDT, MARIE        12 PC SAN RAMON LIV  1:12.43  57
JOVINO, MEGAN         12 PC VALLEJO AQUAT  1:12.62  58
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:13.30  59
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE  1:14.14  60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:19.32   3  2:15.07 F1  P  1:08.50
                                                                    F    31.85  1:06.20  1:40.81
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:18.52   1  2:15.14 F2  P  1:08.22
                                                                    F    32.16  1:06.81  1:40.61
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  2:22.08   7  2:17.44 F3  P  1:09.72
                                                                    F    32.68  1:07.45  1:42.43
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:19.31   2  2:17.45 F4  P  1:08.73
                                                                    F    32.48  1:07.99  1:42.99
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  2:21.35   4  2:19.17 F5  P  1:09.16
                                                                    F    32.84  1:08.84  1:44.41
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  2:22.24   8  2:19.89 F6  P  1:08.71
                                                                    F    31.96  1:08.15  1:44.55
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  2:21.57   5  2:20.34 F7  P  1:09.12
                                                                    F    32.61  1:08.09  1:44.13
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  2:21.85   6   DQUED  F   P  1:09.09
                                                                    F    33.16  1:08.71  1:44.25

WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:18.52   1              P  1:08.22
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  2:19.31   2              P  1:08.73
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:19.32   3              P  1:08.50
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  2:21.35   4              P  1:09.16
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  2:21.57   5              P  1:09.12
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  2:21.85   6              P  1:09.09
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  2:22.08   7              P  1:09.72
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  2:22.24   8              P  1:08.71
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  2:22.62   9              P  1:09.46
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:22.70  10              P  1:08.88
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:22.97  11              P  1:09.66
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:23.52  12              P  1:10.35
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  2:23.63  13              P  1:10.50
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  2:25.67  14              P  1:11.06
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   2:26.48  15              P  1:11.00
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE  2:26.66  16              P  1:10.88
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM  2:27.16  17              P  1:10.68
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  2:27.46  18              P  1:12.93
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  2:27.57  19              P  1:10.96
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  2:27.94  20              P  1:11.10
BOSTON, CHRISTINE     12 PC CABRILLO THRE  2:28.81  21              P  1:11.79
WANG, KAREN           11 PC SANTA CLARA S  2:28.82  22              P  1:12.15
MA, STEPHANIE         12 PC PLEASANTON SE  2:29.43  23              P  1:11.74
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  2:29.88  24              P  1:12.93
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:30.07  25              P  1:11.30
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  2:30.75  26              P  1:12.89
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   2:30.89  27              P  1:13.60
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  2:30.99  28              P  1:13.66
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI  2:31.96  29              P  1:14.01
HERMANSEN, LEIGH      12 PC PALO ALTO SWI  2:32.12  30              P  1:12.64
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  2:32.78  31              P  1:14.80
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT  2:32.87  32              P  1:14.46
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  2:33.44  33              P  1:13.15
GEE, CHRISTINE        12 PC MISSION SAN J  2:33.52  34              P  1:15.81
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY   2:34.71  35              P  1:15.08
DUFFY, FIONA          12 PC NORTH BAY AQU  2:35.09  36              P    18.62
JOVINO, MEGAN         12 PC VALLEJO AQUAT  2:35.59  37              P  1:14.50
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  2:35.72  38              P  1:14.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOEHNKE, TATUM        12 PC CARSON AQUATI  2:37.03  39              P  1:15.83
LOOK, MACKENZIE       11 PC WEST VALLEY S  2:37.43  40              P  1:15.94
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE  2:40.24  41              P  1:18.47
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT  2:41.25  42              P  1:16.11

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  4:53.78   2  4:43.16 F1  P  1:09.84  2:23.67  3:38.64
                                                                    F    32.49  1:07.97  1:44.08  2:20.29  2:56.77  3:32.77  4:08.44
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  4:54.22   3  4:43.38 F2  P  1:10.59  2:24.37  3:39.77
                                                                    F    33.16  1:09.11  1:45.50  2:22.03  2:57.51  3:33.11  4:08.42
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  4:49.94   1  4:45.82 F3  P  1:10.92  2:24.81  3:38.55
                                                                    F    32.83  1:08.68  1:45.14  2:21.58  2:57.76  3:34.03  4:10.29
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  4:57.42   5  4:55.14 F4  P  1:10.79  2:26.50  3:42.95
                                                                    F    33.56  1:09.58  1:46.46  2:23.96  3:01.69  3:40.22  4:18.35
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE  4:57.36   4  4:55.82 F5  P  1:11.07  2:26.87  3:42.71
                                                                    F    33.17  1:09.66  1:46.67  2:24.60  3:02.71  3:41.21  4:18.97
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  5:00.64   7  4:59.49 F6  P  1:10.54  2:26.77  3:44.85
                                                                    F    33.81  1:10.93  1:48.52  2:26.65  3:04.75  3:43.64  4:21.24
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:00.30   6  5:00.10 F7  P  1:10.41  2:26.92  3:44.25
                                                                    F    33.80  1:11.42  1:49.54  2:27.84  3:05.87  3:44.28  4:22.49
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  5:01.30   8  5:00.46 F8  P  1:11.00  2:27.20  3:45.58
                                                                    F    34.58  1:12.02  1:49.61  2:27.76  3:05.80  3:44.64  4:23.84

NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  4:49.94   1              P  1:10.92  2:24.81  3:38.55
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  4:53.78   2              P  1:09.84  2:23.67  3:38.64
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  4:54.22   3              P  1:10.59  2:24.37  3:39.77
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE  4:57.36   4              P  1:11.07  2:26.87  3:42.71
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  4:57.42   5              P  1:10.79  2:26.50  3:42.95
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:00.30   6              P  1:10.41  2:26.92  3:44.25
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  5:00.64   7              P  1:10.54  2:26.77  3:44.85
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  5:01.30   8              P  1:11.00  2:27.20  3:45.58
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  5:02.25   9              P  1:11.14  2:27.00  3:44.91
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   5:03.59  10              P  1:10.91  2:26.95  3:44.59
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI  5:03.76  11              P  1:12.70  2:30.90  3:48.70
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  5:04.57  12              P  1:13.45  2:32.43  3:49.83
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  5:06.43  13              P  1:12.98  2:30.73  3:49.35
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  5:07.50  14              P  1:13.46  2:30.90  3:49.66
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV  5:08.88  15              P  1:14.39  2:32.71  3:51.97
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  5:11.82  16              P  1:12.66  2:31.83  3:52.11
BOSTON, CHRISTINE     12 PC CABRILLO THRE  5:13.37  17              P  1:14.42  2:34.90  3:55.42
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  5:14.12  18              P  1:14.10  2:35.07  3:56.11
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  5:15.22  19              P  1:15.79  2:35.82  3:56.65
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT  5:15.61  20              P  1:15.14  2:35.55  3:57.01
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  5:16.39  21              P  1:13.15  2:33.70  3:56.29
MA, STEPHANIE         12 PC PLEASANTON SE  5:16.92  22              P  1:14.28  2:35.57  3:58.95
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI  5:17.42  23              P  1:17.26  2:39.17  4:00.97
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC WEST VALLEY S  5:19.06  24              P  1:17.28  2:38.72  3:59.70
HERMANSEN, LEIGH      12 PC PALO ALTO SWI  5:19.65  25              P  1:16.35  2:37.17  3:58.44
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S  5:20.41  26              P  1:16.27  2:38.59  4:00.90
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY   5:20.48  27              P  1:16.64  2:39.05  4:01.25
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  5:21.42  28              P  1:15.57  2:37.65  4:00.87
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK   5:23.05  29              P  1:15.61  2:37.06  4:00.44
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  5:23.42  30              P  1:16.53  2:39.77  4:03.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINKLER, KRISTEN      12 PC STANFORD COVI  5:25.31  31              P  1:16.67  2:39.66  4:02.39
JOVINO, MEGAN         12 PC VALLEJO AQUAT  5:25.98  32              P  1:14.77  2:38.53  4:03.66
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  5:26.18  33              P  1:18.34  2:42.23  4:05.88
BOEHNKE, TATUM        12 PC CARSON AQUATI  5:26.50  34              P  1:19.33  2:44.16  4:07.45
DUFFY, FIONA          12 PC NORTH BAY AQU  5:27.62  35              P  1:17.04  2:41.55  4:06.35
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  5:27.83  36              P  1:15.69  2:39.45  4:04.37
GEE, CHRISTINE        12 PC MISSION SAN J  5:29.42  37              P  1:16.91  2:38.89  4:02.09
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  5:29.70  38              P  1:16.81  2:41.63  4:05.92
GOLD, COURTNEY        12 PC OSPREY AQUATI  5:32.75  39              P  1:17.03  2:42.14  4:09.34
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  5:35.12  40              P  1:19.71  2:45.72  4:11.93
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT  5:44.07  41              P  1:19.22  2:46.36  4:16.91
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  5:44.94  42              P  1:17.36  2:44.84  4:15.40

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE               5:05.70

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    33.06   1    32.77 F1
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    34.67   2    34.62 F2
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    35.20   4    34.65 F3
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI    35.06   3    35.14 F4
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    36.04   7    35.33 F5
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI    35.60   5    35.66 F6
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI    36.06   8    35.95 F7
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI    36.00   6    36.59 F8

DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    33.06   1
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    34.67   2
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI    35.06   3
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S    35.20   4
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI    35.60   5
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI    36.00   6
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    36.04   7
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI    36.06   8
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK     36.13   9
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI    36.34  10
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI    36.38  11
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE    36.39  12
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    36.41  14
HAMMEL, HEATHER       12 PC KORET YOUTH S    36.41  13
WANG, KAREN           11 PC SANTA CLARA S    36.47  15
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    36.50  16
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI    36.51  17
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S    36.55  18
LA, KRISTIE           12 PC DALY CITY DOL    36.57  19
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    36.65  20
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV    36.82  21
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL    36.86  22
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE    37.07  23
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA    37.08  24
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM    37.27  25
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC WEST VALLEY S    37.30  26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE    37.33  27
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM     37.35  28
CONTE, MICHELLE       12 PC MONTEREY BAY     37.55  29
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV    37.63  30
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S    37.64  31
MEZZANATTO, MARISSA   12 PC SANTA ROSA NE    37.90  32
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI    37.97  33
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    38.11  34
RUSH, ALYSSA          11 PC DALY CITY DOL    38.21  35
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK     38.40  36
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE    38.45  37
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    38.59  38
MA, STEPHANIE         12 PC PLEASANTON SE    38.66  39
LIM, JERIKA           12 PC DALY CITY DOL    38.91  40
GRYDER, SARAH         11 PC TERRAPINS SWI    38.95  41
WILDER, MISSY         12 PC SILICON VALLE    38.96  42
DANG, VIVIAN          11 PC FLYING FISH      39.01  43
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    39.08  44
MCGOWAN, JENNIFER     12 PC WALNUT CREEK     39.11  45
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    39.63  46
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    39.84  47
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI    40.01  48
SIVOK, EMILY          11 PC TERRAPINS SWI    40.17  49
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI    40.37  50
ELWARD, COURTNEY      12 PC CABRILLO THRE    40.92  51
WULF, LISA            11 PC ORINDA AQUATI    41.96  52
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:12.06   1  1:11.32 F1
                                                                    F    33.66
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:12.43   2  1:12.28 F2
                                                                    F    34.90
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  1:16.80   7  1:14.33 F3
                                                                    F    36.93
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:15.17   3  1:14.41 F4
                                                                    F    36.56
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  1:16.17   5  1:15.15 F5
                                                                    F    36.96
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:15.97   4  1:15.16 F6
                                                                    F    36.72
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  1:16.93   8  1:15.59 F7
                                                                    F    37.22
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:16.51   6  1:16.05 F8
                                                                    F    37.34

DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:12.06   1
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  1:12.43   2
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:15.17   3
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:15.97   4
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  1:16.17   5
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:16.51   6
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  1:16.80   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ  1:16.93   8
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  1:17.62   9
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  1:17.80  10
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  1:17.84  11
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  1:18.16  12
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  1:18.22  13
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S  1:18.31  14
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI  1:18.80  15
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  1:19.24  16
WANG, KAREN           11 PC SANTA CLARA S  1:19.50  17
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE  1:19.70  18
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:19.87  19
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI  1:20.30  20
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S  1:20.46  21
CONTE, MICHELLE       12 PC MONTEREY BAY   1:20.70  22
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA  1:20.71  23
MA, STEPHANIE         12 PC PLEASANTON SE  1:21.01  24
BLANTON, RAWNY        12 PC TERRAPINS SWI  1:21.15  25
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC WEST VALLEY S  1:21.16  26
HAMMEL, HEATHER       12 PC KORET YOUTH S  1:21.34  27
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   1:21.58  28
LIM, JERIKA           12 PC DALY CITY DOL  1:22.47  29
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI  1:22.51  30
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  1:23.16  31
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT  1:23.20  32
LA, KRISTIE           12 PC DALY CITY DOL  1:23.36  33
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:23.54  34
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT  1:23.70  35
KAMAI, ELIZABETH      12 PC NORTH BAY AQU  1:23.91  36
ELWARD, COURTNEY      12 PC CABRILLO THRE  1:24.27  37
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE  1:24.56  38
MCGOWAN, JENNIFER     12 PC WALNUT CREEK   1:24.78  39
DANG, VIVIAN          11 PC FLYING FISH    1:25.70  40
BOSTON, CHRISTINE     12 PC CABRILLO THRE  1:25.85  41
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  1:27.08  42
FORTIER, KYLIE        12 PC RENO AQUATIC   1:29.66  44
GRYDER, SARAH         11 PC TERRAPINS SWI  1:29.66  43
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI   DQUED
GEE, CHRISTINE        12 PC MISSION SAN J   DQUED
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI   DQUED

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV               1:17.32

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:36.76   2  2:32.19 F1  P  1:17.32
                                                                    F    36.85  1:15.67  1:53.89
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  2:35.87   1  2:34.51 F2  P  1:15.82
                                                                    F    36.81  1:15.74  1:55.51
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  2:38.89   3  2:35.17 F3  P  1:17.49
                                                                    F    36.55  1:15.78  1:56.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  2:42.69   7  2:39.55 F4  P  1:19.32
                                                                    F    37.68  1:17.74  1:58.85
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:41.55   4  2:40.89 F5  P  1:19.17
                                                                    F    37.84  1:18.59  2:00.31
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  2:41.94   5  2:41.86 F6  P  1:19.47
                                                                    F    37.91  1:18.57  2:00.41
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   2:42.06   6  2:42.29 F7  P  1:19.09
                                                                    F    37.38  1:17.91  2:00.44
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  2:43.31   8  2:42.44 F8  P  1:20.32
                                                                    F    38.54  1:19.78  2:01.61

AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  2:35.87   1              P  1:15.82
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:36.76   2              P  1:17.32
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  2:38.89   3              P  1:17.49
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:41.55   4              P  1:19.17
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  2:41.94   5              P  1:19.47
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   2:42.06   6              P  1:19.09
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  2:42.69   7              P  1:19.32
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  2:43.31   8              P  1:20.32
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  2:43.56   9              P  1:20.08
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE  2:48.35  10              P  1:22.94
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI  2:49.92  11              P  1:21.47
BLANTON, RAWNY        12 PC TERRAPINS SWI  2:50.06  12              P  1:23.02
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE   DQUED                   P  1:19.75

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    37.20   1    37.28 F1
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    38.28   4    38.00 F2
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM    38.68   6    38.08 F3
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    38.15   2    38.20 F4
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK     38.49   5    38.42 F5
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    38.28   3    38.55 F6
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI    38.92   8    38.82 F7
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK     38.90   7    38.84 F8

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    37.20   1
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL    38.15   2
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    38.28   4
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    38.28   3
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK     38.49   5
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM    38.68   6
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK     38.90   7
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI    38.92   8
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM    39.01   9
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    39.35  10
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S    39.86  11
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI    40.03  12
KAMAI, ELIZABETH      12 PC NORTH BAY AQU    40.10  13
GOLD, COURTNEY        12 PC OSPREY AQUATI    40.16  14
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE    40.37  15
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE    40.57  16
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV    40.65  17
THAM, ANDREA          12 PC LYNBROOK AQUA    40.85  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURCHARD, ELIZABETH   12 PC WALNUT CREEK     40.89  19
LIM, JERIKA           12 PC DALY CITY DOL    40.96  21
SHEIKHREZAI, TATIANA  12 PC SOLO SWIM CLU    40.96  20
COLES, ZOE            11 PC VALLEJO AQUAT    41.13  22
WINKLER, KRISTEN      12 PC STANFORD COVI    41.32  23
MAISEL, SABRINA       12 PC PENINSULA COV    41.49  24
HORN, ELOISE          12 PC PACIFIC COAST    41.51  25
HAMMEL, HEATHER       12 PC KORET YOUTH S    41.76  26
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S    41.85  27
MERCADO, KELLSEY      12 PC OTTER SWIM CL    41.86  28
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK     42.07  29
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ    42.11  30
TSUJI, VERONICA       12 PC FLYING FISH      42.15  31
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI    42.46  33
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI    42.46  32
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV    42.55  34
DANG, VIVIAN          11 PC FLYING FISH      42.69  35
PRICE, REMY           12 PC UNATTACHED PA    43.51  36
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE    44.05  37
HOYT, ERINN           12 PC OSPREY AQUATI    44.06  38
CHEN, JESSICA         12 PC TERRAPINS SWI    44.39  39
TU, JESSICA           11 PC FLYING FISH     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:23.22   1  1:22.04 F1
                                                                    F    38.52
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK   1:25.66   6  1:22.71 F2
                                                                    F    39.58
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:24.07   3  1:22.91 F3
                                                                    F    38.78
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:23.67   2  1:23.65 F4
                                                                    F    39.04
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  1:24.53   4  1:23.99 F5
                                                                    F    39.42
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  1:25.52   5  1:24.43 F6
                                                                    F    39.41
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  1:25.68   7  1:24.85 F7
                                                                    F    41.10
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:25.93   8  1:25.47 F8
                                                                    F    40.46

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:23.22   1
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:23.67   2
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:24.07   3
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  1:24.53   4
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  1:25.52   5
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK   1:25.66   6
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  1:25.68   7
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:25.93   8
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  1:26.20   9
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  1:26.56  10
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:26.91  11
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM  1:28.10  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAMAI, ELIZABETH      12 PC NORTH BAY AQU  1:28.57  13
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   1:28.63  14
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S  1:28.69  15
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI  1:28.76  16
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  1:28.85  17
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:28.95  18
LIM, JERIKA           12 PC DALY CITY DOL  1:29.61  19
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ  1:30.30  20
THAM, ANDREA          12 PC LYNBROOK AQUA  1:30.42  21
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  1:30.50  23
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT  1:30.50  22
GOLD, COURTNEY        12 PC OSPREY AQUATI  1:30.53  24
BURCHARD, ELIZABETH   12 PC WALNUT CREEK   1:30.62  25
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  1:30.66  26
WINKLER, KRISTEN      12 PC STANFORD COVI  1:30.79  27
HAMMEL, HEATHER       12 PC KORET YOUTH S  1:31.29  28
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV  1:31.37  30
DUFFY, FIONA          12 PC NORTH BAY AQU  1:31.37  29
TARKA, GRACE          11 PC UNATTACHED PA  1:31.39  31
COLES, ZOE            11 PC VALLEJO AQUAT  1:31.41  32
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  1:31.98  33
TU, JESSICA           11 PC FLYING FISH    1:32.15  34
TSUJI, VERONICA       12 PC FLYING FISH    1:32.55  35
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:33.01  36
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  1:33.06  37
MAISEL, SABRINA       12 PC PENINSULA COV  1:33.15  38
SMITH, DANIELLE       12 PC CAMPBELL WAVE  1:33.22  39
PRICE, REMY           12 PC UNATTACHED PA  1:33.42  40
SHEIKHREZAI, TATIANA  12 PC SOLO SWIM CLU  1:33.72  41
HORN, ELOISE          12 PC PACIFIC COAST  1:34.44  42
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI  1:35.62  43
HOYT, ERINN           12 PC OSPREY AQUATI  1:35.87  44
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK   1:35.97  45
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA  1:36.17  46
CHEN, JESSICA         12 PC TERRAPINS SWI  1:37.02  47
MERCADO, KELLSEY      12 PC OTTER SWIM CL  1:39.17  48
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE  1:40.52  49

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:55.47   1  2:52.34 F1  P  1:25.76
                                                                    F    40.43  1:24.87  2:07.81
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  3:03.75   9  2:58.21 F2  P  1:29.73
                                                                    F    41.75  1:27.96  2:13.76
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK   3:01.63   5  2:59.50 F3  P  1:28.82
                                                                    F    41.86  1:27.03  2:13.42
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  3:00.96   3  3:00.67 F4  P  1:26.83
                                                                    F    39.45  1:25.03  2:13.49
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  3:01.76   6  3:00.87 F5  P  1:26.58
                                                                    F    40.46  1:25.78  2:12.34
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM  3:03.59   8  3:01.08 F6  P  1:27.67
                                                                    F    41.35  1:26.58  2:14.59
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:58.31   2  3:01.32 F7  P  1:25.09
                                                                    F    39.29  1:24.40  2:11.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  3:01.36   4  3:04.89 F8  P  1:27.89
                                                                    F    40.54  1:28.28  2:16.40

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:55.47   1              P  1:25.76
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:58.31   2              P  1:25.09
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  3:00.96   3              P  1:26.83
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  3:01.36   4              P  1:27.89
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK   3:01.63   5              P  1:28.82
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  3:01.76   6              P  1:26.58
BUCK, CARLY           11 PC TWIN VALLEY A  3:02.56   7              P  1:29.19
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM  3:03.59   8              P  1:27.67
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  3:03.75   9              P  1:29.73
POWERS, ALEXA         12 PC TERRAPINS SWI  3:05.63  10              P  1:30.61
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  3:05.92  11              P  1:31.24
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  3:06.78  12              P  1:31.69
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   3:08.27  13              P  1:30.45
WINKLER, KRISTEN      12 PC STANFORD COVI  3:11.75  14              P  1:32.39
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  3:12.01  15              P  1:33.54
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  3:14.02  16              P  1:33.52
DUFFY, FIONA          12 PC NORTH BAY AQU  3:14.66  17              P  1:34.95
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT  3:18.15  18              P  1:37.06
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P  1:29.49
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    32.06   2    31.57 F1
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU    31.92   1    31.74 F2
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    32.17   3    31.80 F3
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    32.80   5    32.38 F4
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S    33.14   7    32.59 F5
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    32.65   4    32.73 F6
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    33.22   8    32.78 F7
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    33.02   6    33.14 F8

HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU    31.92   1
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    32.06   2
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL    32.17   3
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    32.65   4
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI    32.80   5
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    33.02   6
PINARBASI, ALISA      12 PC MORGAN HILL S    33.14   7
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV    33.22   8
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    33.54   9
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI    33.69  10
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT    33.70  11
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI    33.74  12
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    33.75  13
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI    33.76  14
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM    33.79  15
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI    33.80  16
REED, SHELLI          11 PC SAN BENITO AQ    34.21  17
SIVOK, EMILY          11 PC TERRAPINS SWI    34.28  18
CARLSON, KASEY        11 PC WALNUT CREEK     34.33  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI    34.33  19
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI    34.45  21
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN    34.54  22
HOYT, ERINN           12 PC OSPREY AQUATI    34.55  23
MA, STEPHANIE         12 PC PLEASANTON SE    35.14  24
THAM, ANDREA          12 PC LYNBROOK AQUA    35.27  25
GAMLEN, VICTORIA      12 PC PALO ALTO SWI    35.31  26
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA    35.33  27
LEE, MORGAN           12 PC SUNNYVALE SWI    35.51  28
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    35.58  29
HAMMEL, HEATHER       12 PC KORET YOUTH S    35.63  30
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC WEST VALLEY S    35.76  31
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK     35.77  32
SCHRAKAMP, DANI       11 PC ORINDA AQUATI    35.80  33
SWANK, ZOE            12 PC ORINDA AQUATI    35.82  34
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE    36.12  35
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    36.24  36
DEMONT, DEVON         11 PC NORTH BAY AQU    36.26  37
HUNT, HILARY          11 PC ALMADEN SWIM     36.29  38
SHIUAN, EILEEN        11 PC ORINDA AQUATI    36.70  39
JOVINO, MEGAN         12 PC VALLEJO AQUAT    37.20  40
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE    37.25  41
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV    37.30  42

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.56   1  1:09.22 F1
                                                                    F    32.12
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  1:12.75   4  1:11.11 F2
                                                                    F    33.30
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:11.85   2  1:11.13 F3
                                                                    F
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:12.14   3  1:11.92 F4
                                                                    F    33.23
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:14.11   8  1:12.57 F5
                                                                    F    35.00
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:13.96   7  1:13.01 F6
                                                                    F    34.66
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  1:12.84   5  1:13.04 F7
                                                                    F    34.33
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  1:12.91   6  1:14.10 F8
                                                                    F    35.54

OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.56   1
LEVENS, TARA          12 PC STANFORD COVI  1:11.85   2
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  1:12.14   3
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  1:12.75   4
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU  1:12.84   5
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  1:12.91   6
ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV  1:13.96   7
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:14.11   8
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:14.83   9
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  1:14.97  10
LUKINS-BOZZINI, CAROL 12 PC ORINDA AQUATI  1:15.00  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI  1:15.47  12
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  1:15.58  13
MORENO, MICHELLE      11 PC TERRAPINS SWI  1:15.84  14
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:16.25  15
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  1:16.42  16
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  1:17.83  17
TSE, VERONICA         12 PC STANFORD COVI  1:18.28  18
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S  1:18.54  19
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI  1:18.55  20
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT  1:18.77  21
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI  1:18.79  22
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   1:18.83  23
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:18.94  24
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  1:19.17  25
LOOK, MACKENZIE       11 PC WEST VALLEY S  1:19.20  26
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV  1:19.25  27
HARRIS, KIMMIE        11 PC SANTA ROSA NE  1:20.13  28
WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE  1:20.39  29
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC WEST VALLEY S  1:20.45  30
SIVOK, EMILY          11 PC TERRAPINS SWI  1:21.44  31
MARKWITH, SARA        12 PC DEANZA CUPERT  1:21.89  32
PREUSSNER, ASTRID     12 PC UNATTACHED PA  1:25.26  33
HUNT, HILARY          11 PC ALMADEN SWIM   1:26.62  34

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV               2:33.64 F1
                                                                    F    34.05  1:13.62  1:54.15
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI               2:36.36 F2
                                                                    F    34.53  1:13.84  1:54.38
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI               2:40.98 F3
                                                                    F    35.78  1:17.44  1:59.41
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI               2:41.06 F4
                                                                    F    33.51  1:14.02  1:57.95
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J               2:48.35 F5
                                                                    F    35.85  1:15.43  2:00.10
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM               2:50.51 F6
                                                                    F    37.37  1:21.63  2:05.79
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM               2:50.71 F7
                                                                    F    37.63  1:22.13  2:03.64
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI                DQUED  F

ANDERSON, ALYSSA      12 PC SAN RAMON LIV
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM
GLASSMAN, NAOMI       12 PC STANFORD COVI
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:38.24   3  2:33.79 F1  P  1:15.60
                                                                    F    34.50  1:13.71  1:59.35
BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:36.45   1  2:34.71 F2  P  1:14.90
                                                                    F    34.29  1:14.38  2:00.17
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  2:37.46   2  2:34.92 F3  P  1:14.99
                                                                    F    34.33  1:13.89  2:00.94
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  2:39.15   4  2:36.81 F4  P  1:17.35
                                                                    F    35.33  1:16.48  2:01.47
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  2:39.38   5  2:37.31 F5  P  1:14.37
                                                                    F    33.63  1:12.94  2:01.21
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:41.07   6  2:37.84 F6  P  1:16.09
                                                                    F    34.51  1:14.39  2:01.07
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT  2:43.23   8  2:45.09 F7  P  1:19.36
                                                                    F    36.26  1:19.85  2:09.12
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:41.65   7  2:49.06 F8  P  1:14.93
                                                                    F    34.20  1:17.39  2:08.70

BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  2:36.45   1              P  1:14.90
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  2:37.46   2              P  1:14.99
WEI, STEPHANIE        11 PC SANTA CLARA S  2:38.24   3              P  1:15.60
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  2:39.15   4              P  1:17.35
OBRIEN, RACHEL        12 PC TERRAPINS SWI  2:39.38   5              P  1:14.37
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:41.07   6              P  1:16.09
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:41.65   7              P  1:14.93
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT  2:43.23   8              P  1:19.36
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM  2:43.48   9              P  1:19.71
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  2:44.45  10              P  1:20.75
CONROW, KELSEY        12 PC ALMADEN SWIM   2:44.68  11              P  1:19.73
CHEN, EMILY           12 PC OTTER SWIM CL  2:44.78  12              P  1:19.34
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  2:45.00  13              P  1:19.87
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  2:45.62  14              P  1:18.41
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  2:46.40  15              P  1:17.49
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   2:46.74  16              P  1:18.86
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  2:46.91  17              P  1:20.22
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  2:46.94  18              P  1:21.23
DIAZ, TONI            12 PC TERRAPINS SWI  2:47.10  19              P  1:18.92
BASILIO, NADIA        12 PC SANTA CLARA S  2:47.27  21              P  1:19.22
NGUYEN, NEDA          12 PC PLEASANTON SE  2:47.27  20              P  1:23.09
TARKA, GRACE          11 PC UNATTACHED PA  2:47.64  22              P  1:21.16
ROGERS, JESSIE        12 PC SANTA ROSA NE  2:48.51  23              P  1:21.80
HAMMEL, HEATHER       12 PC KORET YOUTH S  2:49.71  24              P  1:22.10
BRANDL, KATHLEEN      11 PC PENINSULA COV  2:49.83  25              P  1:22.60
HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI  2:49.97  26              P  1:20.39
MICOTTI, KRISTINA     12 PC SILICON VALLE  2:50.02  27              P  1:21.10
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:50.58  28              P  1:23.45
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV  2:51.35  29              P  1:25.36
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  2:51.80  30              P  1:26.78
WANG, KAREN           11 PC SANTA CLARA S  2:52.18  31              P  1:22.25
WONG, CAREY           12 PC LOS ALTOS/MTN  2:52.40  32              P  1:23.59
DUFFY, FIONA          12 PC NORTH BAY AQU  2:53.22  33              P  1:25.59
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  2:53.92  34              P  1:25.02
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  2:54.74  35              P  1:25.36
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   2:55.88  36              P  1:25.00
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE  2:56.01  37              P  1:22.36
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  2:57.04  38              P  1:22.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINDGASSEN, TAYLOR    11 PC SILICON VALLE  2:57.33  39              P  1:22.95
KAMAI, ELIZABETH      12 PC NORTH BAY AQU  2:58.07  40              P  1:28.38
JOVINO, MEGAN         12 PC VALLEJO AQUAT  3:06.50  41              P  1:29.40

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  5:27.27   1  5:24.08 F1  P  1:15.36  2:39.76  4:14.25
                                                                    F    34.54  1:14.03  1:55.75  2:37.59  3:24.22  4:11.25  4:47.93
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  5:33.71   2  5:30.35 F2  P  1:14.97
                                                                    F    34.76  1:15.60  1:58.25  2:40.36  3:27.72  4:15.92  4:53.54
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  5:44.05   3  5:33.97 F3  P  1:18.07  2:43.71  4:29.00
                                                                    F    35.97  1:16.35  1:59.72  2:41.73  3:32.68  4:23.06  4:59.25
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  5:44.08   4  5:35.92 F4  P
                                                                    F    37.97  1:21.75  2:04.83  2:47.19  3:34.48  4:22.38  4:59.32
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  5:47.45   7  5:42.01 F5  P
                                                                    F    36.43  1:17.69  2:02.37  2:46.70  3:34.51  4:24.00  5:04.00
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT  5:48.38   8  5:45.74 F6  P  1:22.34  2:52.95  4:35.24
                                                                    F    38.16  1:22.16  2:07.13  2:51.75  3:42.13  4:33.35  5:10.52
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  5:46.58   6  5:55.30 F7  P  1:18.04  2:45.58  4:29.22
                                                                    F    37.06  1:22.00  2:06.90  2:51.79  3:43.21  4:36.63  5:16.00
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  5:45.40   5   DQUED  F   P
                                                                    F    37.19  1:20.59  2:05.05  2:47.69  3:39.86  4:32.67  5:10.56

BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI  5:27.27   1              P  1:15.36  2:39.76  4:14.25
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT  5:33.71   2              P  1:14.97
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI  5:44.05   3              P  1:18.07  2:43.71  4:29.00
HANSON, JODI          12 PC SOS SWIM TEAM  5:44.08   4              P
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT  5:45.40   5              P
WALITSCH, JAMIE       11 PC OSPREY AQUATI  5:46.58   6              P  1:18.04  2:45.58  4:29.22
DIMAGMALIW, CHRISTINE 12 PC DALY CITY DOL  5:47.45   7              P
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT  5:48.38   8              P  1:22.34  2:52.95  4:35.24
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE  5:50.28   9              P
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV  5:53.89  10              P
AMOG, JESSICA         12 PC WALNUT CREEK   5:54.05  11              P  1:20.82  2:49.06  4:33.63
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:56.04  12              P  1:28.00  3:02.08  4:36.93
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  5:56.11  13              P  1:16.02
READ, HALEY           12 PC STANFORD COVI  5:56.71  14              P  1:22.28  3:00.50  4:39.16
BISPO, KASSY          11 PC SOS SWIM TEAM  6:02.75  15              P  1:25.91  2:58.97  4:42.57
VO, ANYA              11 PC SANTA CLARA S  6:14.53  16              P
TRESSENDER, AMY       12 PC SEBASTAPOL SE  6:23.78  17              P
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P  1:19.75  2:51.31  4:37.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:14.00   1      36.03  1:12.66  2:04.79
         PRUTTON, DIANDRA    12
         BRADLEY, PAIGE      12
         OBRIEN, RACHEL      12
         AJIMURA, BUFFY      12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:15.26   2      35.22  1:13.25  2:08.61
         LEVENS, TARA        12
         READ, HALEY         12
         GLASSMAN, NAOMI     12
         BARNES-WAYCHUS, CASE12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:19.13   3      37.68  1:15.36  1:47.77
         SCHRAKAMP, DANI     11
         TANG, JENNIFER      12
         LUKINS-BOZZINI, CARO12
         SWANK, ZOE          12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:20.43   4      35.99  1:16.29  1:50.30
         WANG, KAREN         11
         VO, ANYA            11
         BASILIO, NADIA      12
         WEI, STEPHANIE      11
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:21.94   5      36.68  1:18.65  1:51.62
         KWONG, AUDREY       12
         MARKWITH, SARA      12
         GONG, DANIELLE      12
         UENO, MAO           12
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               2:22.77   6      37.46  1:16.85  1:50.74
         LA, KRISTIE         12
         NAJDAWI, NAJELAH    12
         DIMAGMALIW, CHRISTIN12
         LIM, JERIKA         12
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:25.16   7      41.48  1:21.22  1:55.32
         BLANTON, RAWNY      12
         HOCKING, LEAH       12
         DIAZ, TONI          12
         MORENO, MICHELLE    11
SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:25.21   8    1:16.74  1:16.74  1:51.37
         TSE, VERONICA       12
         WINKLER, KRISTEN    12
         YU, BEVERLY         11
         KUAN, AUDREY        12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               2:25.88   9      37.29  1:18.17  1:53.10
         WALITSCH, JAMIE     11
         GOLD, COURTNEY      12
         MEDEIROS, DANIELLE  12
         POWER, KELLEN       11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:26.94  10             1:21.47  1:54.48
         DOUVIKAS, DANIELLE  12
         HERMAN, LYNDSAY     12
         ANDERSON, ALYSSA    12
         ANDERSON, HALEY     11
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               2:27.32  11             1:21.19  1:57.95
         FARBSTEIN, TESSA    12
         WONG, SELINA        11
         CHEN, TERESA        12
         CHEN, EMILY         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:29.89  12             1:21.99  1:57.10
         MA, STEPHANIE       12
         POON, BETHANY       12
         NGUYEN, NEDA        12
         LAU, KRYSTAL        11
BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               2:32.18  13             1:21.13
         THOMAS, MEGAN       11
         COLLINS, CLAIRE     11
         PRATT, AUDREY       11
         KRISTOFFERSON, K. MA12
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               2:32.95  14             1:24.43  2:00.75
         ELWARD, COURTNEY    12
         SATO, MIKI          12
         CORBETT, TAYLOR     12
         BOSTON, CHRISTINE   12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:35.22  15             1:22.83  2:02.02
         HUYNH, JASMINE      13
         PIETKIEWICZ, NICOLE 14
         BONE, JENNIFER      13
         TRAN, TANYA         13

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:55.17   1      36.66  1:14.42           1:38.09  3:11.52  3:50.16
         LEVENS, TARA        12
         READ, HALEY         12
         BARNES-WAYCHUS, CASE12
         GLASSMAN, NAOMI     12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:58.41   2      37.88    45.74           1:18.58  3:14.19  3:52.61  4:23.01
         PRUTTON, DIANDRA    12
         BRADLEY, PAIGE      12
         OBRIEN, RACHEL      12
         AJIMURA, BUFFY      12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               5:13.75   3      36.98  1:17.32  2:01.14  2:50.59  3:23.86  4:03.32  4:36.57
         DOUVIKAS, DANIELLE  12
         HERMAN, LYNDSAY     12
         ANDERSON, ALYSSA    12
         ANDERSON, HALEY     11
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               5:21.39   4      40.55  1:24.29           1:56.26  2:03.89  3:14.65  3:28.07
         DIMAGMALIW, CHRISTIN12
         NAJDAWI, NAJELAH    12
         LIM, JERIKA         12
         RUSH, ALYSSA        11
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               5:26.23   5      39.25  1:21.48  2:02.46  2:59.25  3:30.48  4:14.83  4:48.49
         WALITSCH, JAMIE     11
         GOLD, COURTNEY      12
         MEDEIROS, DANIELLE  12
         POWER, KELLEN       11
SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               5:27.53   6      38.11  1:17.86  1:59.59  2:51.89  3:22.95  4:14.11  4:49.26
         TSE, VERONICA       12
         WINKLER, KRISTEN    12
         YU, BEVERLY         11
         SULLIVAN, CHELSEA   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               5:38.62   7      40.43  1:22.58  2:09.29  3:06.42  3:40.12  4:35.48
         ELWARD, COURTNEY    12
         SATO, MIKI          12
         CORBETT, TAYLOR     12
         BOSTON, CHRISTINE   12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI                DQUED           39.90  1:21.84  2:00.30  2:44.50  3:19.21  3:58.99  4:30.76
         SCHRAKAMP, DANI     11
         TANG, JENNIFER      12
         LUKINS-BOZZINI, CARO12
         SWANK, ZOE          12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S                DQUED           35.43  1:12.63  1:53.67  2:39.84  3:15.38  3:57.78  4:29.34
         WEI, STEPHANIE      11
         VO, ANYA            11
         BASILIO, NADIA      12
         WANG, KAREN         11
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI                DQUED           36.46  1:16.71  1:57.68  2:43.51           3:17.69  3:18.71
         HOCKING, LEAH       12
         POWERS, ALEXA       12
         DIAZ, TONI          12
         MORENO, MICHELLE    11
TERA,  C  11-12       12 PC TERRAPINS SWI                DQUED           40.33  1:23.70  2:12.71  3:10.51  3:47.55  4:30.68  5:02.54
         MADSEN, ALEX        11
         MAY, JESSE          11
         SIVOK, EMILY        11
         TADLOCK, NIKKI      12

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

HOCKING, LEAH         12 PC TERRAPINS SWI               1:16.71

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               1:58.87   1      29.90    58.82  1:29.32
         GLASSMAN, NAOMI     12
         TSE, VERONICA       12
         LEVENS, TARA        12
         BARNES-WAYCHUS, CASE12
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:01.94   2      31.90  1:01.66  1:32.25
         MARKWITH, SARA      12
         KWONG, AUDREY       12
         UENO, MAO           12
         GONG, DANIELLE      12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:02.58   3      30.42  1:00.74  1:32.50
         MORENO, MICHELLE    11
         OBRIEN, RACHEL      12
         PRUTTON, DIANDRA    12
         AJIMURA, BUFFY      12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:04.66   4      31.49  1:02.46  1:33.78
         SWANK, ZOE          12
         SCHRAKAMP, DANI     11
         BOZZINI, CAROLYN    12
         JONES, JILL         11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:04.67   5      31.45  1:02.36  1:34.67
         WANG, KAREN         11
         BASILIO, NADIA      12
         VO, ANYA            11
         WEI, STEPHANIE      11
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               2:05.40   6      51.53  1:02.87  1:34.50
         NAJDAWI, NAJELAH    12
         LIM, JERIKA         12
         RUSH, ALYSSA        11
         DIMAGMALIW, CHRISTIN12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:06.39   7      30.22  1:02.25  1:35.15
         ANDERSON, ALYSSA    12
         SCHMIDT, MARIE      12
         DOUVIKAS, DANIELLE  12
         ANDERSON, HALEY     11
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:06.73   8      31.86  1:02.48  1:34.07
         TADLOCK, NIKKI      12
         BRADLEY, PAIGE      12
         SIVOK, EMILY        11
         HOCKING, LEAH       12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:08.13   9      53.54  1:04.47  1:35.51
         LAU, KRYSTAL        11
         POON, BETHANY       12
         MA, STEPHANIE       12
         NGUYEN, NEDA        12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               2:09.53  10      53.61  1:06.85  1:40.43
         FARBSTEIN, TESSA    12
         CHEN, TERESA        12
         WONG, SELINA        11
         CHEN, EMILY         12
SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:10.99  11      54.64  1:06.72  1:40.69
         WINKLER, KRISTEN    12
         KUAN, AUDREY        12
         YU, BEVERLY         11
         READ, HALEY         12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               2:11.17  12      33.07  1:05.43  1:39.20
         GOLD, COURTNEY      12
         MEDEIROS, DANIELLE  12
         POWER, KELLEN       11
         WALITSCH, JAMIE     11
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               2:12.52  13      53.19  1:04.40  1:40.20
         ELWARD, COURTNEY    12
         BOSTON, CHRISTINE   12
         FERRANTE, MARISSA   11
         SATO, MIKI          12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:14.35  14      32.75  1:10.57  1:43.49
         DANG, VIVIAN        11
         TU, JESSICA         11
         NGUYEN, VERONICA    12
         NGUYEN, PAULINE     12
BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               2:14.36  15      35.01  1:07.71  2:05.63
         THOMAS, MEGAN       11
         COLLINS, CLAIRE     11
         PRATT, AUDREY       11
         KRISTOFFERSON, K. MA12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:17.45  16      33.52  1:06.66  1:48.54
         CHANG, LISA         12
         LEE, MORGAN         12
         SP, ???             12
         FISCHER-COLBRIE, MEG12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:22.52   1      31.64  1:06.24  1:38.15  2:13.00  2:44.49  3:18.05  3:48.84
         GLASSMAN, NAOMI     12
         READ, HALEY         12
         LEVENS, TARA        12
         BARNES-WAYCHUS, CASE12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:27.36   2      31.68  1:05.88  1:37.10  2:12.28  2:44.25  3:19.19  3:51.52
         OBRIEN, RACHEL      12
         AJIMURA, BUFFY      12
         MORENO, MICHELLE    11
         PRUTTON, DIANDRA    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:35.06   3      33.68  1:09.17  1:43.59  2:21.29  2:53.77  3:28.73  3:59.94
         BASILIO, NADIA      12
         VO, ANYA            11
         WANG, KAREN         11
         WEI, STEPHANIE      11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:37.22   4      31.53  1:05.31  1:38.50  2:15.71  2:49.20  3:26.51  4:00.49
         ANDERSON, ALYSSA    12
         DOUVIKAS, DANIELLE  12
         SCHMIDT, MARIE      12
         ANDERSON, HALEY     11
TERA,  B  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:39.84   5      32.78  1:07.94  1:40.39  2:16.56  2:49.46  3:27.24  4:02.34
         TADLOCK, NIKKI      12
         DIAZ, TONI          12
         SIVOK, EMILY        11
         POWERS, ALEXA       12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:40.16   6      33.47  1:09.68  1:42.17  2:18.97  2:52.42  3:29.97  4:02.54
         JONES, JILL         11
         SWANK, ZOE          12
         LUKINS-BOZZINI, CARO12
         SHIUAN, EILEEN      11
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               4:41.16   7      32.54  1:09.19  1:43.38  2:21.39  2:56.10  3:34.31  4:06.36
         DIMAGMALIW, CHRISTIN12
         NAJDAWI, NAJELAH    12
         LIM, JERIKA         12
         RUSH, ALYSSA        11
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               4:46.95   8      33.71  1:10.37  1:44.05  2:21.85  2:56.90  3:35.14  4:08.79
         GOLD, COURTNEY      12
         MEDEIROS, DANIELLE  12
         POWER, KELLEN       11
         WALITSCH, JAMIE     11
SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:47.82   9      32.45  1:07.82  1:42.59  2:23.41  2:57.15  3:35.87  4:09.39
         WINKLER, KRISTEN    12
         YU, BEVERLY         11
         SULLIVAN, CHELSEA   12
         TSE, VERONICA       12
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               4:50.83  10      35.14  1:12.20  1:48.40  2:28.74  3:03.88  3:41.27  4:14.84
         ELWARD, COURTNEY    12
         FERRANTE, MARISSA   11
         SATO, MIKI          12
         BOSTON, CHRISTINE   12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               4:56.51  11      35.34  1:17.25           1:44.70  3:07.44  3:48.37  4:19.76
         WONG, SELINA        11
         FARBSTEIN, TESSA    12
         CHEN, TERESA        12
         CHEN, EMILY         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT                DQUED           33.49  1:10.26  1:41.27  2:14.77  2:45.49  3:19.88  3:51.07
         MARKWITH, SARA      12
         KWONG, AUDREY       12
         GONG, DANIELLE      12
         UENO, MAO           12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE                DQUED           34.23  1:10.86  1:45.00  2:24.18  2:57.37  3:34.27  4:06.84
         NGUYEN, NEDA        12
         LAU, KRYSTAL        11
         POON, BETHANY       12
         MA, STEPHANIE       12

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM    27.85   1    27.69 F1
SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE    27.93   2    27.74 F2
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK     28.58   3    28.29 F3
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV    28.61   4    28.38 F4
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU    29.00   8    28.60 F5
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI    28.79   5    28.87 F6
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI    28.98   7    29.03 F7
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE    28.82   6    29.53 F8

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM    27.85   1
SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE    27.93   2
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK     28.58   3
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV    28.61   4
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI    28.79   5
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE    28.82   6
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI    28.98   7
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU    29.00   8
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI    29.06   9
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI    29.08  10
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ    29.17  11
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA    29.23  13
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK     29.23  12
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN    29.24  14
RODDY, ERIKA          13 PC KORET YOUTH S    29.28  15
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI    29.35  16
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S    29.55  17
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI    29.57  18
CAMPBELL, MACKENZIE   14 PC PALO ALTO SWI    29.62  19
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI    29.67  20
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU    29.68  21
ELLIOTT, JACQUIE      14 PC TERRAPINS SWI    29.72  24
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J    29.72  23
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK     29.72  22
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI    29.76  25
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI    29.80  26
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI    29.83  27
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI    29.87  28
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S    29.89  29
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI    29.92  30
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE    29.93  31
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI    29.95  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI    29.96  33
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI    29.99  35
JAKE, GABBY           14 PC MONTEREY BAY     29.99  34
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU    30.01  36
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI    30.07  37
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE    30.09  38
PLOTT, MELANIE        13 PC OSPREY AQUATI    30.16  39
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI    30.19  40
CHIA, JUSTINE         14 PC WALNUT CREEK     30.20  42
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI    30.20  41
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN    30.21  44
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI    30.21  43
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI    30.22  45
CRAMER, HEATHER       14 PC PIRANHA SWIMM    30.23  46
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI    30.26  47
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH    30.36  48
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI    30.43  49
FRISBIE, ALLISON      13 PC DEANZA CUPERT    30.51  50
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI    30.54  51
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI    30.67  52
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI    30.72  53
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI    30.79  54
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J    30.82  57
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT    30.82  56
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL    30.82  55
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK     30.85  58
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI    30.88  59
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI    30.91  61
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK     30.91  60
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC     30.96  62
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE    30.98  63
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI    31.01  64
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE    31.06  66
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL    31.06  65
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM     31.12  67
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV    31.17  68
GREER, MARGARET       14 PC EAST BAY BAT     31.25  69
HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH      31.27  71
PERRY, KIMBERLY       13 PC OSPREY AQUATI    31.27  70
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI    31.28  72
CUTLER, LAUREN        13 PC SILICON VALLE    31.29  73
FISH, JULIA           14 PC STANFORD COVI    31.42  74
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI    31.48  75
ZUO, LOUISA           13 PC STANFORD COVI    31.59  76
MILLSLAGLE, LAUREN    14 PC MISSION SAN J    32.17  77

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  1:00.21   1  1:00.42 F1
                                                                    F    29.24
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  1:01.01   2  1:01.68 F2
                                                                    F    29.56
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  1:01.88   4  1:01.92 F3
                                                                    F    29.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  1:02.75   7  1:02.21 F4
                                                                    F    30.24
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  1:01.65   3  1:02.32 F5
                                                                    F    30.23
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:02.55   6  1:02.67 F6
                                                                    F    30.42
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  1:02.53   5  1:02.95 F7
                                                                    F    30.26
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:02.83   8  1:03.37 F8
                                                                    F    30.40

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  1:00.21   1
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  1:01.01   2
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  1:01.65   3
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  1:01.88   4
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  1:02.53   5
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:02.55   6
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  1:02.75   7
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:02.83   8
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  1:03.03   9
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:03.06  10
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  1:03.51  11
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.56  12
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:03.68  13
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:03.71  14
CAMPBELL, MACKENZIE   14 PC PALO ALTO SWI  1:03.81  15
RODDY, ERIKA          13 PC KORET YOUTH S  1:03.85  16
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  1:04.07  17
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI  1:04.13  18
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI  1:04.26  19
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   1:04.31  20
CRAMER, HEATHER       14 PC PIRANHA SWIMM  1:04.61  21
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  1:04.91  23
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  1:04.91  22
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  1:05.00  24
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S  1:05.05  25
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU  1:05.06  27
PLOTT, MELANIE        13 PC OSPREY AQUATI  1:05.06  26
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  1:05.21  29
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  1:05.21  28
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK   1:05.22  30
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:05.23  31
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  1:05.31  32
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI  1:05.34  33
SIMPSON, CARA         13 PC SILICON VALLE  1:05.36  34
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  1:05.47  35
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI  1:05.49  36
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:05.55  37
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  1:05.59  38
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  1:05.66  39
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT  1:05.69  40
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  1:05.73  41
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  1:05.78  42
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   1:05.79  45
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI  1:05.79  44
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI  1:05.79  43
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  1:05.81  46
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI  1:05.91  47
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI  1:05.93  48
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  1:05.94  49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  1:06.04  50
KREMER, DONNA         14 PC PALO ALTO SWI  1:06.09  51
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:06.10  52
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI  1:06.13  53
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   1:06.17  54
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:06.24  55
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI  1:06.32  56
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:06.38  57
PETRONI, NATALIE      14 PC TWIN VALLEY A  1:06.49  58
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE  1:06.53  59
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI  1:06.54  60
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV  1:06.59  61
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J  1:06.61  62
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT  1:06.67  63
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:06.72  65
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  1:06.72  64
BROOKS, STEPHANIE     14 PC PENINSULA COV  1:06.97  66
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:06.98  67
SMITH, ARIADNE        14 PC DEANZA CUPERT  1:07.19  68
PERRY, CAITLIN        13 PC SILICON VALLE  1:07.29  69
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  1:07.53  70
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI  1:07.55  71
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  1:07.80  72
ELLIOTT, JACQUIE      14 PC TERRAPINS SWI  1:08.05  73
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   1:08.12  74
WIRICK, CLAIRE        13 PC TWIN VALLEY A  1:08.50  75
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  1:08.57  76
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  1:08.58  77
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  1:08.60  78
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  1:09.25  79
DUFFY, AOIFE          13 PC NORTH BAY AQU  1:09.79  80
MARIUCCI, WHITNEY     14 PC PENINSULA COV  1:10.00  81
MILLSLAGLE, LAUREN    14 PC MISSION SAN J  1:10.02  82

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV               1:01.14

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  2:11.31   1  2:04.85 F1  P  1:04.77
                                                                    F    28.89  1:00.60  1:32.61
SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  2:12.85   2  2:09.79 F2  P  1:05.12
                                                                    F    30.26  1:03.28  1:36.41
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  2:15.52   6  2:12.74 F3  P  1:04.61
                                                                    F    31.94  1:05.75  1:39.88
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:13.57   4  2:13.61 F4  P  1:05.79
                                                                    F    31.49  1:05.38  1:39.66
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:15.89   7  2:14.51 F5  P  1:05.67
                                                                    F    31.91  1:05.70  1:40.63
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  2:15.04   5  2:14.72 F6  P  1:05.51
                                                                    F    30.98  1:05.13  1:40.15
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  2:13.34   3  2:15.91 F7  P  1:05.31
                                                                    F    30.55  1:04.41  1:39.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  2:17.55   8  2:19.17 F8  P  1:07.24
                                                                    F    31.89  1:07.57  1:43.15

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  2:11.31   1              P  1:04.77
SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  2:12.85   2              P  1:05.12
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  2:13.34   3              P  1:05.31
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:13.57   4              P  1:05.79
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  2:15.04   5              P  1:05.51
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  2:15.52   6              P  1:04.61
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:15.89   7              P  1:05.67
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  2:17.55   8              P  1:07.24
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  2:17.76   9              P  1:08.00
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  2:17.83  10              P  1:07.67
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  2:18.29  11              P  1:06.97
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI  2:18.46  12              P  1:07.87
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  2:18.47  13              P  1:07.43
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:18.66  14              P  1:07.86
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  2:19.04  15              P  1:06.06
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI  2:19.06  16              P  1:07.95
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI  2:19.51  17              P  1:08.09
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  2:20.16  18              P  1:06.24
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:20.50  19              P  1:08.09
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:20.61  20              P  1:08.45
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  2:20.76  21              P  1:07.99
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   2:20.96  22              P  1:09.45
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  2:21.15  23              P  1:08.90
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI  2:21.28  24              P  1:08.03
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  2:21.35  25              P  1:08.47
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   2:21.59  26              P  1:08.17
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   2:21.75  27              P  1:07.78
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT  2:21.97  28              P  1:08.89
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  2:22.01  29              P  1:08.63
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI  2:22.16  30              P  1:08.18
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  2:22.68  31              P  1:08.82
CAMPBELL, MACKENZIE   14 PC PALO ALTO SWI  2:22.82  32              P  1:08.12
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:22.97  33              P  1:05.99
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:23.90  34              P  1:10.78
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:23.97  35              P  1:08.95
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  2:24.06  36              P  1:09.15
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  2:24.18  37              P  1:08.97
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  2:24.21  39              P  1:09.66
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU  2:24.21  38              P  1:08.69
LEAVITT, JENNY        14 PC LAKERIDGE SWI  2:24.37  40              P  1:12.10
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  2:24.69  41              P  1:09.72
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI  2:24.70  42              P  1:10.10
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S  2:25.08  43              P  1:11.83
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:25.09  44              P  1:10.05
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  2:25.32  45              P  1:10.07
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  2:25.51  46              P  1:11.45
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  2:25.87  47              P  1:10.98
HUNTER, TARYN         14 PC SANTA CLARA S  2:26.08  48              P  1:11.44
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:26.57  49              P  1:09.13
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   2:26.99  50              P  1:10.33
PETRONI, NATALIE      14 PC TWIN VALLEY A  2:27.00  51              P  1:11.52
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  2:27.06  52              P  1:10.42
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT  2:27.13  53              P  1:12.35
BROOKS, STEPHANIE     14 PC PENINSULA COV  2:27.14  54              P  1:10.96
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  2:27.15  55              P  1:10.80
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  2:27.31  56              P  1:11.51
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:28.60  57              P  1:11.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUFFY, AOIFE          13 PC NORTH BAY AQU  2:28.98  58              P  1:11.61
NOLLETTE, BETH        13 PC ALMADEN SWIM   2:29.30  59              P  1:11.17
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   2:29.55  60              P  1:15.18
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV  2:33.57  61              P  1:14.28
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:33.97  62              P  1:15.49
PERRY, CAITLIN        13 PC SILICON VALLE  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  4:25.37   1  4:23.65 F1  P  1:05.87  2:11.74  3:18.38
                                                                    F    30.09  1:02.93  1:35.39  2:08.66  2:42.35  3:16.30  3:50.26
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  4:42.13   2  4:41.22 F2  P  1:09.29  2:21.26  3:32.61
                                                                    F    32.84  1:07.98  1:43.78  2:19.87  2:54.97  3:30.97  4:06.35
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  4:50.74   7  4:43.57 F3  P  1:10.04  2:24.60  3:38.93
                                                                    F    32.85  1:08.88  1:45.11  2:21.63  2:57.40  3:33.36  4:09.29
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  4:43.33   3  4:44.47 F4  P  1:08.97  2:21.92  3:32.87
                                                                    F    32.93  1:09.36  1:45.26  2:21.87  2:57.39  3:33.88  4:09.18
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  4:47.89   5  4:48.72 F5  P  1:09.51  2:21.61  3:34.83
                                                                    F    32.50  1:08.27  1:44.74  2:21.54  2:58.64  3:36.44  4:13.92
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI  4:43.92   4  4:48.88 F6  P  1:08.18  2:20.63  3:32.63
                                                                    F    33.22  1:09.35  1:46.05  2:23.11  3:00.14  3:36.94  4:13.77
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  4:49.92   6  4:50.22 F7  P  1:09.64  2:23.18  3:38.11
                                                                    F    33.79  1:10.35  1:47.38  2:24.40  3:01.35  3:38.74  4:14.98
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   4:50.79   8  4:50.75 F8  P  1:10.14  2:24.45  3:38.65
                                                                    F    33.33  1:09.96  1:47.32  2:24.64  3:01.76  3:39.04  4:15.26

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  4:25.37   1              P  1:05.87  2:11.74  3:18.38
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  4:42.13   2              P  1:09.29  2:21.26  3:32.61
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  4:43.33   3              P  1:08.97  2:21.92  3:32.87
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI  4:43.92   4              P  1:08.18  2:20.63  3:32.63
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  4:47.89   5              P  1:09.51  2:21.61  3:34.83
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  4:49.92   6              P  1:09.64  2:23.18  3:38.11
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  4:50.74   7              P  1:10.04  2:24.60  3:38.93
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   4:50.79   8              P  1:10.14  2:24.45  3:38.65
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  4:50.87   9              P  1:06.29  2:18.78  3:36.26
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI  4:51.83  10              P  1:09.18  2:22.32  3:37.17
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  4:52.34  11              P  1:08.85  2:21.68  3:37.70
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI  4:52.59  12              P  1:09.63  2:24.18  3:38.96
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI  4:52.88  13              P  1:09.99  2:24.04  3:39.36
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI  4:53.57  14              P  1:11.11  2:25.45  3:40.47
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  4:53.79  15              P  1:01.14  2:23.76  3:40.07
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI  4:54.47  16              P  1:11.62  2:26.54  3:41.05
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  4:54.58  17              P  1:10.33  2:24.48  3:39.38
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  4:54.68  18              P  1:09.75  2:24.01  3:40.16
SPILLNER, MAKENZIE    14 PC VALLEJO AQUAT  4:55.67  19              P  1:11.71  2:27.48  3:42.94
PERKINS, BARBARA      14 PC CARSON AQUATI  4:55.90  20              P  1:11.18  2:26.34  3:41.40
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  4:57.87  21              P  1:12.28  2:27.37  3:43.51
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   4:58.17  22              P  1:12.01  2:28.08  3:44.30
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK   4:58.54  23              P  1:12.18  2:28.25  3:44.52
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S  4:59.28  24              P  1:12.44  2:28.77  3:45.03
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S  4:59.40  25              P  1:09.93  2:25.54  3:42.81
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT  5:00.18  26              P  1:12.50  2:29.22  3:45.48
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  5:00.55  27              P  1:12.50  2:30.20  3:46.57
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  5:01.00  28              P  1:10.60  2:27.03  3:44.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  5:01.11  29              P  1:12.44  2:28.48  3:45.06
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  5:01.95  30              P  1:11.28  2:27.83  3:45.12
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  5:02.27  31              P  1:12.04  2:29.00  3:46.12
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  5:02.95  32              P  1:12.47  2:29.40  3:46.63
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  5:03.88  33              P  1:12.38  2:29.67  3:47.73
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  5:04.51  34              P  1:12.12  2:28.63  3:47.15
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  5:04.70  35              P  1:13.10  2:30.72  3:48.98
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  5:06.64  36              P  1:13.30  2:30.56  3:49.16
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  5:06.73  37              P  1:12.33  2:30.33  3:48.68
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  5:08.43  38              P  1:12.53  2:31.22  3:50.46

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  1:08.19   1  1:07.19 F1
                                                                    F    32.65
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  1:08.61   2  1:07.69 F2
                                                                    F    32.96
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:10.41   3  1:10.39 F3
                                                                    F    33.20
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:11.05   4  1:12.44 F4
                                                                    F    34.81
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  1:14.11   7  1:12.93 F5
                                                                    F    35.57
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  1:14.02   6  1:13.16 F6
                                                                    F    36.10
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:14.12   8  1:13.42 F7
                                                                    F    35.82
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:12.69   5  1:13.72 F8
                                                                    F    35.20

SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  1:08.19   1
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  1:08.61   2
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:10.41   3
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:11.05   4
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:12.69   5
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  1:14.02   6
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  1:14.11   7
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:14.12   8
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:14.13   9
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI  1:14.69  10
JAKE, GABBY           14 PC MONTEREY BAY   1:14.78  11
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:14.93  12
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:14.95  13
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:14.96  14
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI  1:15.17  15
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:15.54  16
RODDY, ERIKA          13 PC KORET YOUTH S  1:15.61  17
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  1:15.63  18
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  1:15.88  19
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  1:16.26  20
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  1:16.63  21
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  1:16.67  22
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:16.89  24
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  1:16.89  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:17.10  25
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI  1:17.12  26
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  1:17.15  27
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  1:17.18  28
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  1:17.19  29
HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH    1:17.22  30
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  1:17.50  31
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT  1:17.52  32
FISH, JULIA           14 PC STANFORD COVI  1:17.80  33
OKHOLM, RENEE         14 PC DEANZA CUPERT  1:17.95  34
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  1:18.45  35
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI  1:18.56  36
CRAMER, HEATHER       14 PC PIRANHA SWIMM  1:18.70  37
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI  1:18.94  38
MILLER, MANDE         14 PC TERRAPINS SWI  1:19.06  39
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:19.16  40
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  1:19.20  42
HUNTER, TARYN         14 PC SANTA CLARA S  1:19.20  41
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  1:19.37  43
BONE, JENNIFER        13 PC FLYING FISH    1:19.45  44
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI  1:19.70  45
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J  1:19.71  46
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI  1:19.82  47
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI  1:19.83  48
ZUO, LOUISA           13 PC STANFORD COVI  1:19.94  49
YANG, TINA            13 PC OTTER SWIM CL  1:20.02  50
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  1:20.09  51
YEE, BRITTANY         13 PC PALO ALTO SWI  1:20.16  52
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  1:20.40  53
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  1:21.09  54
PEANASKY, JILL        13 PC SUNNYVALE SWI  1:21.24  55
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV  1:21.66  56
PERRY, KIMBERLY       13 PC OSPREY AQUATI  1:21.98  57
HALL, KELLY           13 PC OSPREY AQUATI  1:22.69  58
COBLE, KELLY          14 PC MISSION SAN J  1:22.87  59

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  2:27.08   1  2:24.58 F1  P  1:11.81
                                                                    F    33.97  1:10.56  1:47.61
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:34.80   5  2:30.67 F2  P  1:16.36
                                                                    F    36.02  1:15.16  1:53.01
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:34.57   4  2:31.98 F3  P  1:15.14
                                                                    F    35.30  1:13.65  1:52.76
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:34.49   3  2:32.07 F4  P  1:14.82
                                                                    F    35.84  1:14.53  1:53.66
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:36.86   7  2:34.64 F5  P  1:17.08
                                                                    F    37.31  1:16.25  1:55.69
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:32.25   2  2:34.98 F6  P  1:15.20
                                                                    F    37.45  1:16.55  1:55.83
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI  2:35.78   6  2:35.04 F7  P  1:15.72
                                                                    F  1:55.89
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:37.17   8  2:35.75 F8  P  1:16.21
                                                                    F    36.51  1:16.26  1:57.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  2:27.08   1              P  1:11.81
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:32.25   2              P  1:15.20
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:34.49   3              P  1:14.82
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:34.57   4              P  1:15.14
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:34.80   5              P  1:16.36
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI  2:35.78   6              P  1:15.72
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:36.86   7              P  1:17.08
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:37.17   8              P  1:16.21
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  2:38.55   9              P  1:17.88
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  2:38.94  10              P  1:18.19
RODDY, ERIKA          13 PC KORET YOUTH S  2:39.07  11              P  1:19.18
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:39.32  12              P  1:18.44
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:39.71  13              P  1:18.74
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:40.38  14              P  1:19.00
CAMPBELL, MACKENZIE   14 PC PALO ALTO SWI  2:40.40  15              P  1:16.75
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:40.71  16              P  1:18.78
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:40.93  17              P  1:18.57
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  2:41.00  19              P  1:18.75
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT  2:41.00  18              P  1:19.17
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI  2:41.21  20              P  1:18.05
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   2:41.23  21              P  1:18.50
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:41.46  22              P  1:18.95
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  2:42.86  23              P  1:20.20
HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH    2:43.56  24              P  1:18.80
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:44.09  25              P  1:20.13
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:44.44  26              P  1:22.46
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:45.91  27              P  1:20.34
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI  2:46.54  28              P  1:20.50
FISH, JULIA           14 PC STANFORD COVI  2:47.26  29              P  1:22.17
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  2:47.77  30              P  1:22.58
SMITH, HAILEY         13 PC STANFORD COVI  2:47.84  31              P  1:20.37
STEMBER, ALYSSA       13 PC DALY CITY DOL  2:48.40  32              P  1:21.45
MILLER, MANDE         14 PC TERRAPINS SWI  2:48.52  33              P  1:21.17
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:48.80  34              P  1:21.24
HUNTER, TARYN         14 PC SANTA CLARA S  2:49.80  35              P  1:22.42
YEE, BRITTANY         13 PC PALO ALTO SWI  2:50.51  36              P  1:23.43
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  2:50.95  37              P  1:24.61
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  2:52.56  38              P  1:24.90
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI  2:54.09  39              P  1:23.43
YANG, TINA            13 PC OTTER SWIM CL  2:54.79  40              P  1:23.32
COBLE, KELLY          14 PC MISSION SAN J  2:55.55  41              P  1:25.44
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:21.02

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  1:18.36   1  1:18.24 F1
                                                                    F    37.00
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:21.81   8  1:20.16 F2
                                                                    F    38.28
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   1:21.40   6  1:20.32 F3
                                                                    F    39.32
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  1:20.99   4  1:20.39 F4
                                                                    F    38.26

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:19.54   2  1:20.41 F5
                                                                    F    37.43
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   1:20.03   3  1:21.29 F6
                                                                    F    37.51
PRATT, VICTORIA       13 PC BURLINGAME AQ  1:21.74   7  1:22.09 F7
                                                                    F    38.55
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  1:21.28   5  1:22.46 F8
                                                                    F    39.16

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  1:18.36   1
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:19.54   2
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   1:20.03   3
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  1:20.99   4
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  1:21.28   5
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   1:21.40   6
PRATT, VICTORIA       13 PC BURLINGAME AQ  1:21.74   7
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:21.81   8
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:22.31   9
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  1:22.89  10
BALLIN, MAXINE        14 PC BARRACUDA AQU  1:22.98  11
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S  1:23.11  12
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:23.17  13
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:23.39  14
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  1:23.67  15
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:23.83  16
MARIUCCI, WHITNEY     14 PC PENINSULA COV  1:24.04  17
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  1:24.21  19
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  1:24.21  18
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  1:24.33  20
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  1:24.35  21
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  1:24.50  22
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:24.67  23
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  1:24.83  24
PAGAN, LAUREN         13 PC ORINDA AQUATI  1:25.13  25
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  1:25.27  26
OKUDA, KAYCI          13 PC STANFORD COVI  1:25.43  27
KLEESPIES, KELLY      14 PC WALNUT CREEK   1:25.70  28
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  1:25.93  29
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  1:26.04  30
SMITH, ARIADNE        14 PC DEANZA CUPERT  1:26.05  31
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:26.67  32
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:26.71  33
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  1:26.79  34
LEVIN, RACHY          13 PC STANFORD COVI  1:26.96  35
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  1:27.25  36
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S  1:27.54  37
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  1:27.77  38
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J  1:28.22  39
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  1:28.26  40
HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH    1:28.49  41
ROSSI, RACHEL         13 PC STANFORD COVI  1:28.52  42
CHIA, JUSTINE         14 PC WALNUT CREEK   1:28.73  43
PARRISH, ELIZABETH    13 PC WALNUT CREEK   1:28.93  44
DUFFY, AOIFE          13 PC NORTH BAY AQU  1:29.35  45
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.38  46
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  1:29.41  47
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI  1:29.70  48
UMEDA, ELLEN          13 PC DEANZA CUPERT  1:29.97  49
LEAVITT, JENNY        14 PC LAKERIDGE SWI  1:30.54  50
LESYNA, KATIE         13 PC PALO ALTO SWI  1:30.73  51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMPSON, CARA         13 PC SILICON VALLE  1:31.06  52
YEE, BRITTANY         13 PC PALO ALTO SWI  1:31.47  53
GRAY, TESSA           13 PC TERRAPINS SWI  1:32.48  54
KREMER, DONNA         14 PC PALO ALTO SWI  1:33.01  55
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  1:33.42  56
SUN, KATIE            13 PC SUNNYVALE SWI  1:33.90  57
BONE, JENNIFER        13 PC FLYING FISH     DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  2:50.56   2  2:43.65 F1  P  1:22.88
                                                                    F    37.84  1:19.51  2:01.60
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:50.33   1  2:46.12 F2  P  1:23.59
                                                                    F    38.47  1:20.52  2:03.00
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:53.43   4  2:51.46 F3  P  1:25.12
                                                                    F    39.25  1:24.58  2:08.00
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  2:52.59   3  2:51.96 F4  P  1:24.46
                                                                    F    39.32  1:22.97  2:07.26
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  2:53.66   5  2:52.63 F5  P  1:24.75
                                                                    F    39.35  1:24.28  2:08.58
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   2:54.73   6  2:53.85 F6  P  1:27.28
                                                                    F    40.80  1:25.20  2:08.82
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:55.53   8  2:54.22 F7  P  1:25.88
                                                                    F    40.34  1:25.16  2:09.68
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  2:55.29   7  2:57.35 F8  P  1:23.47
                                                                    F    39.77  1:24.65  2:10.99

BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:50.33   1              P  1:23.59
BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  2:50.56   2              P  1:22.88
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  2:52.59   3              P  1:24.46
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:53.43   4              P  1:25.12
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  2:53.66   5              P  1:24.75
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   2:54.73   6              P  1:27.28
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  2:55.29   7              P  1:23.47
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:55.53   8              P  1:25.88
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:55.79   9              P  1:25.87
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:56.03  10              P  1:26.31
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:56.63  11              P  1:24.85
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:57.05  12              P  1:24.35
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:57.23  13              P  1:24.42
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  2:57.45  14              P  1:26.09
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  2:57.52  15              P  1:26.51
OKUDA, KAYCI          13 PC STANFORD COVI  2:58.71  16              P  1:27.88
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  2:58.91  17              P  1:25.78
SMITH, ARIADNE        14 PC DEANZA CUPERT  2:58.93  18              P  1:28.84
PRATT, VICTORIA       13 PC BURLINGAME AQ  2:59.58  19              P  1:25.56
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S  3:00.63  20              P  1:27.89
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   3:01.18  21              P  1:29.50
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  3:01.19  22              P  1:27.59
KLEESPIES, KELLY      14 PC WALNUT CREEK   3:01.61  23              P  1:29.62
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  3:01.64  24              P  1:29.70
BALLIN, MAXINE        14 PC BARRACUDA AQU  3:01.72  25              P  1:26.12
PAGAN, LAUREN         13 PC ORINDA AQUATI  3:01.74  26              P  1:26.57
MRAOVICH, JULIE       13 PC TERRAPINS SWI  3:02.32  27              P  1:27.31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  3:02.34  28              P  1:28.26
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  3:02.65  29              P  1:29.55
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  3:02.89  30              P  1:29.34
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S  3:03.28  31              P  1:29.83
JENSEN, LIV           13 PC PALO ALTO SWI  3:04.78  32              P  1:29.83
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  3:05.41  33              P  1:28.21
DUFFY, AOIFE          13 PC NORTH BAY AQU  3:05.52  34              P  1:28.37
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J  3:06.75  35              P  1:30.68
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  3:06.79  36              P  1:28.79
MARIUCCI, WHITNEY     14 PC PENINSULA COV  3:07.09  37              P  1:27.24
CHU, AUDREY           13 PC DEANZA CUPERT  3:07.54  38              P  1:32.50
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  3:07.86  39              P  1:31.15
LEVIN, RACHY          13 PC STANFORD COVI  3:07.87  40              P  1:30.50
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  3:08.26  41              P  1:32.02
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  3:08.71  42              P  1:29.28
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  3:08.87  43              P  1:32.14
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  3:08.95  44              P  1:33.27
YEE, BRITTANY         13 PC PALO ALTO SWI  3:09.95  45              P  1:32.06
CHIA, JUSTINE         14 PC WALNUT CREEK   3:10.14  46              P  1:28.92
UMEDA, ELLEN          13 PC DEANZA CUPERT  3:10.42  47              P  1:33.90
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  3:10.53  48              P  1:31.94
HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH    3:11.23  49              P  1:32.83
LEAVITT, JENNY        14 PC LAKERIDGE SWI  3:11.56  50              P  1:31.90
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  3:11.92  51              P  1:34.94
LESYNA, KATIE         13 PC PALO ALTO SWI  3:12.00  52              P  1:32.75
GRAY, TESSA           13 PC TERRAPINS SWI  3:15.38  53              P  1:35.38
PARRISH, ELIZABETH    13 PC WALNUT CREEK   3:15.90  54              P  1:34.48
PERKINS, BARBARA      14 PC CARSON AQUATI  3:16.57  55              P  1:35.03
SUN, KATIE            13 PC SUNNYVALE SWI  3:18.26  56              P  1:36.07
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  3:20.38  57              P  1:36.16

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  1:08.13   5  1:03.10 F1
                                                                    F    29.80
DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  1:06.60   1  1:03.74 F2
                                                                    F    29.99
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.27   6  1:07.75 F3
                                                                    F    31.43
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  1:07.93   3  1:08.37 F4
                                                                    F    31.47
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:08.01   4  1:08.87 F5
                                                                    F    32.57
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.84   2  1:08.90 F6
                                                                    F    32.18
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:08.82   7  1:09.69 F7
                                                                    F    32.49
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:09.30   8  1:09.83 F8
                                                                    F    32.45

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  1:06.60   1
MIDDLETON, GINA       14 PC TERRAPINS SWI  1:07.84   2
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  1:07.93   3
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  1:08.01   4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  1:08.13   5
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.27   6
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  1:08.82   7
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:09.30   8
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:09.50   9
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   1:09.69  10
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:09.70  11
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  1:10.14  12
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  1:11.22  13
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:11.46  14
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   1:11.48  15
HOLMAN, AMANDA        13 PC WALNUT CREEK   1:11.52  16
CRAMER, HEATHER       14 PC PIRANHA SWIMM  1:11.69  17
DAVIDSON, SARA        14 PC ORINDA AQUATI  1:11.70  18
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  1:11.72  19
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI  1:12.39  20
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S  1:12.68  21
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  1:12.79  22
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  1:12.90  23
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   1:12.98  24
PLUME, OLIVIA         13 PC PALO ALTO SWI  1:13.00  25
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   1:13.22  26
BONINO, SARA          14 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.30  28
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  1:13.30  27
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   1:13.58  29
CAMPBELL, MACKENZIE   14 PC PALO ALTO SWI  1:13.75  30
PARRISH, ELIZABETH    13 PC WALNUT CREEK   1:13.78  31
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  1:13.82  32
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  1:14.09  34
BILLIET, JENNIE       13 PC SUNNYVALE SWI  1:14.09  33
HUNTER, TARYN         14 PC SANTA CLARA S  1:14.15  35
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI  1:14.35  36
ESPINOZA, GRACIE      14 PC ORINDA AQUATI  1:14.39  37
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  1:14.42  38
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  1:14.54  39
LUNG, NICOLE          14 PC NORTH BAY AQU  1:14.55  40
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  1:14.64  41
PLOTT, MELANIE        13 PC OSPREY AQUATI  1:14.88  42
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK   1:14.99  43
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  1:15.31  44
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  1:15.59  45
PETRONI, NATALIE      14 PC TWIN VALLEY A  1:15.61  46
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  1:15.78  47
CLARKE, EMILY         13 PC SILICON VALLE  1:15.99  48
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  1:16.39  49
KREMER, DONNA         14 PC PALO ALTO SWI  1:17.42  50
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  1:17.44  51
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  1:17.63  52
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU  1:17.87  53
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  1:18.72  54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  2:22.30   1  2:17.30 F1  P  1:07.67
                                                                    F    31.42  1:06.73  1:41.82
DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  2:22.33   2  2:18.83 F2  P  1:08.11
                                                                    F    31.39  1:06.70  1:42.50
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:30.93   3  2:27.66 F3  P  1:12.04
                                                                    F    33.39  1:10.73  1:49.34
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  2:31.41   4  2:29.85 F4  P  1:12.63
                                                                    F    33.83  1:11.69  1:50.85
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:32.01   5  2:31.24 F5  P  1:11.92
                                                                    F    33.89  1:12.13  1:51.13
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   2:33.58   6  2:32.73 F6  P  1:12.70
                                                                    F    33.74  1:12.25  1:52.47
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:34.10   7  2:37.85 F7  P  1:15.12
                                                                    F    35.03  1:14.59  1:56.57
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:40.10   8  2:38.45 F8  P  1:17.36
                                                                    F    35.22  1:15.37  1:57.30

SIMS, AMANDA          14 PC SANTA ROSA NE  2:22.30   1              P  1:07.67
DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  2:22.33   2              P  1:08.11
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:30.93   3              P  1:12.04
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  2:31.41   4              P  1:12.63
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:32.01   5              P  1:11.92
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   2:33.58   6              P  1:12.70
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:34.10   7              P  1:15.12
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:40.10   8              P  1:17.36
KOCH, REBECCA         13 PC LOS ALTOS/MTN  2:40.49   9              P  1:15.89
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK   2:41.24  10              P  1:17.93
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI  2:41.62  11              P  1:16.00
BONINO, SARA          14 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.13  12              P  1:16.16
HUNTER, TARYN         14 PC SANTA CLARA S  2:44.30  13              P  1:16.28
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI  2:44.45  14              P  1:17.89
CRAMER, HEATHER       14 PC PIRANHA SWIMM  2:45.71  15              P  1:15.97
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  2:47.67  16              P  1:19.74
BROOKS, STEPHANIE     14 PC PENINSULA COV  2:53.45  17              P  1:19.56
BEVER, KATY           14 PC ORINDA AQUATI  3:01.72  18              P  1:30.68

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  2:31.50   1  2:27.96 F1  P  1:12.85
                                                                    F    32.34  1:10.49  1:53.46
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:32.09   2  2:28.65 F2  P  1:12.80
                                                                    F    32.38  1:12.08  1:54.41
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  2:33.09   3  2:32.23 F3  P  1:12.05
                                                                    F    33.07  1:10.88  1:58.27
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:36.30   8  2:32.50 F4  P  1:13.17
                                                                    F    32.69  1:13.10  1:58.46
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:34.84   5  2:33.23 F5  P  1:11.48
                                                                    F    31.86  1:10.02  1:57.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  2:34.68   4  2:33.90 F6  P  1:13.59
                                                                    F    34.76  1:12.47  1:59.22
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI  2:34.87   6  2:35.49 F7  P  1:14.42
                                                                    F    33.50  1:14.25  1:59.75
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:35.23   7  2:39.97 F8  P  1:12.90
                                                                    F    33.40  1:14.19  2:02.34

BISPO, KARLEE         13 PC SOS SWIM TEAM  2:31.50   1              P  1:12.85
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  2:32.09   2              P  1:12.80
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  2:33.09   3              P  1:12.05
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  2:34.68   4              P  1:13.59
PRUTTON, MARIANA      13 PC TERRAPINS SWI  2:34.84   5              P  1:11.48
CUMMINS, RENATA       14 PC PALO ALTO SWI  2:34.87   6              P  1:14.42
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  2:35.23   7              P  1:12.90
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:36.30   8              P  1:13.17
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:36.50   9              P  1:16.14
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  2:37.78  10              P  1:16.30
BUCHANAN, MCKENZIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:37.93  11              P  1:12.82
FRIEDBERG, EMILY      13 PC PIEDMONT SWIM  2:38.55  12              P  1:14.68
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:38.65  13              P  1:17.19
BURTON, SIERRA        13 PC UNATTACHED PA  2:38.73  14              P  1:16.76
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:38.81  15              P  1:15.85
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:38.96  16              P  1:15.65
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  2:39.98  17              P  1:18.12
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:40.37  18              P  1:19.58
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  2:40.49  19              P  1:15.12
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  2:40.51  20              P  1:17.73
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI  2:40.59  21              P  1:17.52
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  2:40.70  22              P  1:18.63
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   2:40.71  23              P
YUNG, ANITA           13 PC TERRAPINS SWI  2:41.07  24              P  1:14.65
MORENO, JENAE         14 PC TERRAPINS SWI  2:41.41  25              P  1:17.14
CHAPMAN, JILLIAN      13 PC TERRAPINS SWI  2:41.47  26              P  1:19.02
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:41.54  27              P  1:16.57
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  2:41.55  28              P  1:19.05
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:41.89  29              P  1:18.36
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:42.28  30              P  1:15.93
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI  2:42.38  31              P  1:17.71
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  2:42.82  32              P  1:20.74
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  2:43.22  33              P  1:17.02
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   2:43.31  34              P  1:21.98
PFOHL, CHELSEA        13 PC ORINDA AQUATI  2:43.50  35              P  1:16.64
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  2:43.65  36              P  1:18.67
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:43.69  37              P  1:17.47
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:43.84  38              P  1:19.78
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK   2:43.87  40              P  1:20.10
BRAY, SHANNON         13 PC RENO AQUATIC   2:43.87  39              P  1:17.79
BELLINGER, SALLY      13 PC NORTH BAY AQU  2:43.92  41              P  1:18.17
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:43.97  42              P  1:16.24
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S  2:44.08  43              P  1:15.46
SCHLEICHER, KARIN     13 PC MISSION SAN J  2:44.59  44              P  1:20.32
TORIGGINO, NICOLE     14 PC TERRAPINS SWI  2:44.93  45              P  1:19.42
HUNTER, TARYN         14 PC SANTA CLARA S  2:44.96  46              P  1:17.05
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:45.06  47              P  1:18.62
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  2:45.64  48              P  1:17.93
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  2:45.86  49              P  1:20.55
LOFTUS-FARREN, YANA   13 PC NORTH BAY AQU  2:45.95  50              P  1:18.76
PENSKAR, BECKY        13 PC ORINDA AQUATI  2:46.14  51              P  1:20.07
PERRY, CAITLIN        13 PC SILICON VALLE  2:46.41  52              P  1:18.99
MILLER, MICHELLE      13 PC WALNUT CREEK   2:46.87  53              P  1:17.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH    2:46.91  54              P  1:18.30
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI  2:47.60  55              P  1:17.60
ECKOLD, MONIKA        13 PC VALLEY SPLASH  2:50.55  56              P  1:17.25
LEAVITT, JENNY        14 PC LAKERIDGE SWI  2:51.07  57              P  1:20.62
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  2:51.17  58              P  1:23.32
MILLSLAGLE, LAUREN    14 PC MISSION SAN J  2:51.77  59              P  1:21.27
KENNEDY, MADDIE       14 PC ALAMEDA ISLAN  2:52.37  60              P  1:23.59
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  2:53.10  61              P  1:23.30
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  2:53.19  62              P  1:23.64
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P  1:16.10
SHARP, MOLLY          13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:21.25
YEE, BRITTANY         13 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:19.43

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  4:56.31   1  4:57.36 F1  P  1:05.82  2:21.92  3:48.80
                                                                    F    31.33  1:07.18  1:45.61  2:23.62  3:06.84  3:50.14  4:24.05
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  5:18.91   2  5:12.53 F2  P  1:12.13  2:35.02  4:05.01
                                                                    F    33.14  1:10.94  1:52.22  2:33.61  3:16.44  4:00.51  4:37.42
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  5:27.45   5  5:23.17 F3  P  1:13.08  2:38.04  4:13.07
                                                                    F    33.85  1:13.15  1:56.67  2:37.74  3:25.44  4:11.65  4:47.92
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  5:24.70   3  5:24.58 F4  P  1:12.77  2:38.95  4:11.81
                                                                    F    33.75  1:13.18  1:57.55  2:40.27  3:26.50  4:12.95  4:49.46
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  5:26.34   4  5:27.11 F5  P  1:12.77  2:40.41  4:16.06
                                                                    F    33.32  1:13.03  1:56.74  2:40.93  3:27.93  4:15.17  4:50.74
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  5:31.17   8  5:32.05 F6  P  1:13.90  2:37.48  4:16.03
                                                                    F    34.33  1:15.17  1:57.27  2:39.31  3:28.54  4:17.96  4:55.87
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  5:29.25   6  5:32.24 F7  P  1:11.99  2:36.54  4:13.32
                                                                    F    34.00  1:12.28  1:55.22  2:37.90  3:26.02  4:16.18  4:54.35
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   5:29.35   7  5:41.71 F8  P  1:14.80  2:43.49  4:16.81
                                                                    F    35.92  1:18.14  2:03.48  2:49.17  3:36.95  4:26.02  5:04.21

DWELLEY, KATE         14 PC TERRAPINS SWI  4:56.31   1              P  1:05.82  2:21.92  3:48.80
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI  5:18.91   2              P  1:12.13  2:35.02  4:05.01
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  5:24.70   3              P  1:12.77  2:38.95  4:11.81
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  5:26.34   4              P  1:12.77  2:40.41  4:16.06
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  5:27.45   5              P  1:13.08  2:38.04  4:13.07
TORRES, ELISA         13 PC TERRAPINS SWI  5:29.25   6              P  1:11.99  2:36.54  4:13.32
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   5:29.35   7              P  1:14.80  2:43.49  4:16.81
LAMB, JENNIFER        13 PC SAN RAMON LIV  5:31.17   8              P  1:13.90  2:37.48  4:16.03
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA  5:32.04   9              P  1:12.68  2:43.35  4:15.97
ENGSTROM, LIZA        14 PC LAKERIDGE SWI  5:33.26  10              P  1:19.48  2:37.71  4:16.71
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI  5:34.22  11              P  1:16.30  2:42.51  4:18.80
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  5:36.80  12              P  1:17.57  2:44.37  4:20.70
YIM, TIFFANY          14 PC OTTER SWIM CL  5:42.59  13              P  1:17.48  2:48.16  4:25.00
CASTEJON, MARGAUX     13 PC WEST VALLEY S  5:43.36  14              P  1:16.06  2:43.06  4:26.51
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  5:43.84  15              P  1:19.40  2:45.76  4:26.78
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV  5:43.98  17              P  1:23.48  2:54.42  4:25.51
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI  5:43.98  16              P  1:17.90  2:51.57  4:28.90
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK   5:46.32  18              P  1:17.25  2:49.61  4:31.26
FULLER, KELSEY        14 PC STANFORD COVI  5:46.34  19              P  1:19.71  2:50.09  4:28.94
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI  5:47.16  20              P  1:20.02  2:54.20  4:30.30
RYAN, MALLORY         13 PC PALO ALTO SWI  5:47.69  21              P  1:16.59  2:44.19  4:29.79
TANA, KYLIE           13 PC OTTER SWIM CL  5:48.92  22              P  1:19.80  2:52.32  4:27.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUFFY, AOIFE          13 PC NORTH BAY AQU  5:52.66  23              P  1:23.16  2:53.89  4:32.14
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S  5:52.68  24              P  1:24.78  2:57.85  4:34.36
GREEN, JORDYN         13 PC RENO AQUATIC   5:52.82  25              P  1:26.32  2:59.05  4:31.48
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT  5:55.10  26              P  1:25.24  2:51.98  4:37.55
KLEESPIES, KELLY      14 PC WALNUT CREEK   5:58.07  27              P  1:25.63  2:59.82  4:33.16
HUYNH, JASMINE        13 PC FLYING FISH    6:00.65  28              P  1:22.62  2:53.69  4:34.73
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  6:06.59  29              P  1:23.50  3:00.06  4:44.10
ALLARD, CHELSEA       13 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:09.81   1      36.49  1:11.28  1:40.25
         BUCHANAN, MCKENZIE  14
         BRIX, KATELYN       14
         DEGOLIA, HAILEY     16
         MORENO, JENAE       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:12.87   2      35.51  1:12.31  1:43.89
         WATSON, LINDSEY     14
         ESTRADA, MICHELLE   14
         DAVIDSON, SARA      14
         SHARP, MOLLY        13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:13.59   3      34.50  1:14.00  1:44.32
         TEERIKORPI, ONA     14
         CHAPMAN, JILLIAN    13
         MIDDLETON, GINA     14
         CURETON, JILLIAN    14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               2:15.84   4      35.37  1:13.71  1:46.82
         FISH, JULIA         14
         OKUDA, KAYCI        13
         CAMBURN, MICHELLE   14
         SITTS, KAITLYN      14
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:16.17   5      35.40  1:13.96  1:45.88
         PFOHL, CHELSEA      13
         PAGAN, LAUREN       13
         PENSKAR, BECKY      13
         ESPINOZA, GRACIE    14
TERA,  C  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:17.08   6      34.86  1:13.62  1:47.80
         YUNG, ANITA         13
         TORIGGINO, NICOLE   14
         LONGTIN, ELLIOT     13
         ELLIS, CHELSEA      14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:17.79   7      36.07  1:15.20  1:47.76
         YEE, BRITTANY       13
         CUMMINS, RENATA     14
         PLUME, OLIVIA       13
         RYAN, MALLORY       13
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               2:19.62   8      36.61  1:17.13  1:49.65
         TANG, TINA          13
         CHEN, MAXIE         14
         YIM, TIFFANY        14
         TANG, KYLIE         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               2:20.09   9      34.18  1:16.22  1:49.10
         PLOTT, MELANIE      13
         POWER, KELSEY       13
         DEAN, JENNIFER      13
         PERRY, KIMBERLY     13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:21.17  10      57.04  1:16.46  1:51.27
         OKHOLM, RENEE       14
         UMEDA, ELLEN        13
         STILL, JULIA        13
         SMITH, ARIADNE      14
SCRA,  B  13-14       14 PC STANFORD COVI               2:21.52  11      35.17  1:27.55  1:50.77
         ZUO, LOUISA         13
         FULLER, KELSEY      14
         KRUEGER, KIM        14
         SMITH, HAILEY       13
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               2:21.84  12      37.68  1:18.61  1:49.80
         PEANASKY, JILL      13
         SUN, KATIE          13
         BILLIET, JENNIE     13
         YAO, CATHERINE      13
OAQ,  B  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               2:28.12  13      38.22  1:18.51  1:55.18
         HALL, KELLY         13
         ARGENT, TAWNI       13
         ZELLNER, ALEXANDRA  13
         PEZZONI, ASHLEIGH   13
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 2:30.21  14      36.73  1:21.60  1:57.89
         HUYNH, JASMINE      13
         PIETKIEWICZ, NICOLE 14
         TRAN, TANYA         13
         BONE, JENNIFER      13

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:38.94   1      34.32  1:10.17  1:48.34  2:29.94  3:00.61  3:35.55  4:05.91
         BUCHANAN, MCKENZIE  14
         BRIX, KATELYN       14
         DWELLEY, KATE       14
         MORENO, JENAE       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:51.82   2      34.59  1:12.04  1:50.37  2:35.57  3:08.63  3:45.85  4:17.12
         TEERIKORPI, ONA     14
         CURETON, JILLIAN    14
         TORRES, ELISA       13
         ALESSI, ALLIE       14
TERA,  C  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:54.84   3      35.64  1:14.71  1:52.76  2:38.21  3:11.05  3:49.19  4:20.18
         PRUTTON, MARIANA    13
         MRAOVICH, JULIE     13
         MIDDLETON, GINA     14
         CHAPMAN, JILLIAN    13
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               4:56.23   4      35.01  1:13.67  1:52.86  2:38.12  3:12.27  3:52.37  4:22.28
         CAMPBELL, MACKENZIE 14
         CUMMINS, RENATA     14
         PLUME, OLIVIA       13
         CHAMPION, PHOEBE    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               5:01.38   5      37.42  1:18.22  1:58.19  2:42.86  3:16.67  3:57.33  4:27.81
         SMITH, HAILEY       13
         OKUDA, KAYCI        13
         CAMBURN, MICHELLE   14
         SITTS, KAITLYN      14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               5:01.79   6      37.02  1:15.61  1:54.61  2:39.56  3:14.19  3:55.96
         WATSON, LINDSEY     14
         ESTRADA, MICHELLE   14
         PFOHL, CHELSEA      13
         ESPINOZA, GRACIE    14
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               5:02.76   7      37.66  1:28.84  1:57.62  2:42.87  3:17.07  3:56.77
         BONOMO, VICTORIA    13
         PAGAN, LAUREN       13
         PENSKAR, BECKY      13
         SHARP, MOLLY        13
SCRA,  B  13-14       14 PC STANFORD COVI               5:04.59   8      37.00  1:17.03  1:57.16  2:43.22  3:18.26  3:58.38  4:30.29
         FISH, JULIA         14
         LEVIN, RACHY        13
         KRUEGER, KIM        14
         FULLER, KELSEY      14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               5:04.68   9      35.21  1:14.11  1:55.20  2:00.19  3:15.92  3:56.70  4:28.44
         PLOTT, MELANIE      13
         POWER, KELSEY       13
         DEAN, JENNIFER      13
         PERRY, KIMBERLY     13
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               5:07.10  10      38.11  1:18.71           1:44.31  1:59.46  2:46.33  4:32.00
         YANG, TINA          13
         CHEN, MAXIE         14
         YIM, TIFFANY        14
         TANA, KYLIE         13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               5:12.76  11      37.81  1:17.40  1:59.12  2:45.11  3:21.76  4:07.19
         STILL, JULIA        13
         UMEDA, ELLEN        13
         OKHOLM, RENEE       14
         FRISBIE, ALLISON    13
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               5:16.47  12      39.22  1:21.08           1:47.27  2:03.31  3:20.73  4:39.23
         PEANASKY, JILL      13
         YAO, CATHERINE      13
         BILLIET, JENNIE     13
         SUN, KATIE          13
OAQ,  B  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               5:37.91  13      40.26  1:23.27           1:45.30  2:06.07  3:27.33  5:00.01
         HALL, KELLY         13
         ARGENT, TAWNI       13
         ZELLNER, ALEXANDRA  13
         PEZZONI, ASHLEIGH   13

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:55.97   1      29.82    58.74  1:28.16
         MORENO, JENAE       14
         CURETON, JILLIAN    14
         MIDDLETON, GINA     14
         DWELLEY, KATE       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               1:58.53   2      30.10    59.27  1:29.65
         POWER, KELSEY       13
         DEAN, JENNIFER      13
         PERRY, KIMBERLY     13
         PLOTT, MELANIE      13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:59.07   3      29.82    58.90  1:29.53
         DAVIDSON, SARA      14
         ESTRADA, MICHELLE   14
         VANCE, EMILY        13
         SHARP, MOLLY        13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               1:59.15   4      29.28    59.51  1:29.97
         SITTS, KAITLYN      14
         FULLER, KELSEY      14
         KRUEGER, KIM        14
         CAMBURN, MICHELLE   14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:59.73   5      29.91    59.84  1:30.12
         TEERIKORPI, ONA     14
         PRUTTON, MARIANA    13
         TORRES, ELISA       13
         ALESSI, ALLIE       14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:00.64   6      29.61  1:00.41  1:31.18
         CUMMINS, RENATA     14
         YEE, BRITTANY       13
         RYAN, MALLORY       13
         PLUME, OLIVIA       13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:01.21   7      30.37  1:00.59  1:31.15
         ESPINOZA, GRACIE    14
         WATSON, LINDSEY     14
         BONOMO, VICTORIA    13
         PENSKAR, BECKY      13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:02.04   8      30.53  1:01.68  1:32.24
         FRISBIE, ALLISON    13
         RATZLIFF, LISA      14
         STILL, JULIA        13
         SMITH, ARIADNE      14
TERA,  C  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:03.75   9      30.34  1:00.79  1:32.51
         LONGTIN, ELLIOT     13
         HOOPER, CHEYENNE    14
         MILLER, MANDE       14
         GRAY, TESSA         13
SCRA,  B  13-14       14 PC STANFORD COVI               2:04.56  10      31.05  1:02.70  1:33.69
         SMITH, HAILEY       13
         OKUDA, KELSI        15
         ZUO, LOUISA         13
         FISH, JULIA         14
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               2:04.72  11      30.48  1:00.81  1:33.65
         TANG, KYLIE         13
         YIM, TIFFANY        14
         CHEN, MAXIE         14
         YANG, TINA          13
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               2:06.88  12      31.94  1:02.38  1:34.77
         PEANASKY, JILL      13
         BILLIET, JENNIE     13
         SUN, KATIE          13
         YAO, CATHERINE      13
OAQ,  B  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               2:10.84  13      32.38  1:05.59  1:38.06
         ARGENT, TAWNI       13
         PEZZONI, ASHLEIGH   13
         HALL, KELLY         13
         ZELLNER, ALEXANDRA  13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 2:11.01  14      31.43  1:05.42  1:38.93
         HUYNH, JASMINE      13
         PIETKIEWICZ, NICOLE 14
         TRAN, TANYA         13
         BONE, JENNIFER      13

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:12.84   1      28.91    59.87  1:30.57  2:03.12  2:34.21  3:08.84  3:39.40
         DWELLEY, KATE       14
         MORENO, JENAE       14
         MIDDLETON, GINA     14
         TEERIKORPI, ONA     14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               4:16.52   2      30.68  1:04.52           1:27.23  2:39.59  3:13.10  3:42.66
         CHAMPION, PHOEBE    14
         KREMER, DONNA       14
         CAMPBELL, MACKENZIE 14
         CUMMINS, RENATA     14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:18.57   3      30.46  1:04.41           1:28.54  2:41.87  3:15.31
         PRUTTON, MARIANA    13
         TORRES, ELISA       13
         CURETON, JILLIAN    14
         BRIX, KATELYN       14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:21.07   4      31.86  1:06.00  1:37.66  2:12.52           2:33.65  3:47.16
         KRUEGER, KIM        14
         FULLER, KELSEY      14
         CAMBURN, MICHELLE   14
         SITTS, KAITLYN      14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:22.45   5      32.35  1:06.54           1:28.89  1:37.80  2:29.51  2:42.80
         PENSKAR, BECKY      13
         ESTRADA, MICHELLE   14
         SHARP, MOLLY        13
         WATSON, LINDSEY     14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:23.70   6      31.82  1:06.05  1:36.91  2:11.44  2:43.07  3:19.04  3:49.05
         DEAN, JENNIFER      13
         POWER, KELSEY       13
         PERRY, KIMBERLY     13
         PLOTT, MELANIE      13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:28.83   7      31.44  1:06.37  1:39.07  2:14.66  2:46.95  3:22.57  3:54.07
         ESPINOZA, GRACIE    14
         BEVER, KATY         14
         BONOMO, VICTORIA    13
         PFOHL, CHELSEA      13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:29.86   8      32.28  1:07.43  1:39.50  2:16.42           2:42.74  3:55.34
         FRISBIE, ALLISON    13
         RATZLIFF, LISA      14
         STILL, JULIA        13
         SMITH, ARIADNE      14
SCRA,  B  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:33.37   9      32.06  1:07.43  1:40.95  2:17.10  2:48.91  3:24.61  3:57.05
         SMITH, HAILEY       13
         OKUDA, KAYCI        13
         FISH, JULIA         14
         ZUO, LOUISA         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  B  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               4:33.78  10      32.74  1:09.92  1:40.68  2:17.20  2:49.66  3:25.70  3:57.01
         YEE, BRITTANY       13
         JENSEN, LIV         13
         RYAN, MALLORY       13
         PLUME, OLIVIA       13
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               4:41.01  11      33.42  1:09.98  1:44.34  2:22.68  2:55.46  3:31.42  4:04.66
         PEANASKY, JILL      13
         YAO, CATHERINE      13
         BILLIET, JENNIE     13
         SUN, KATIE          13
OAQ,  B  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:43.89  12      33.09  1:09.58  1:42.65  2:18.98  2:53.35  3:31.77  4:05.52
         HALL, KELLY         13
         ARGENT, TAWNI       13
         MACKIN, KELSEY      14
         PEZZONI, ASHLEIGH   13

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:58.44   1      31.53  1:04.81  1:39.49  2:13.56  2:44.81  3:19.68  3:56.09
         TEERIKORPI, ONA     14                                        4:32.21  5:03.53  5:37.97  6:13.61  6:48.86  7:17.99  7:51.04
         PRUTTON, MARIANA    13                                        8:24.96
         BRIX, KATELYN       14
         DWELLEY, KATE       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               9:30.46   2      32.35  1:08.65  1:45.65  2:21.88  2:54.46  3:31.32  4:07.90
         MORENO, JENAE       14                                        4:43.59  5:17.13  5:54.26  6:32.88  7:10.34  7:42.84  8:18.53
         MIDDLETON, GINA     14                                        8:55.35
         ALESSI, ALLIE       14
         TORRES, ELISA       13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               9:31.19   3      32.17  1:06.86  1:43.05  2:18.91           2:37.13  4:09.08
         SITTS, KAITLYN      14                                        4:48.09  5:20.45  5:56.92  6:33.83  7:09.39  7:40.90  8:16.46
         FISH, JULIA         14                                        8:54.26
         KRUEGER, KIM        14
         CAMBURN, MICHELLE   14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               9:35.36   4      32.31  1:07.45  1:42.84  1:51.00           2:17.97  4:04.62
         DEAN, JENNIFER      13                                        4:41.06  5:13.87  5:52.05  6:31.86  7:12.41  7:43.58  8:19.83
         POWER, KELSEY       13                                        8:57.27
         PERRY, KIMBERLY     13
         PLOTT, MELANIE      13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               9:37.05   5      34.64  1:11.17  1:49.82  2:27.38  3:00.64  3:37.43  4:15.01
         BONOMO, VICTORIA    13                                        4:52.17  5:25.00  6:01.97  6:39.38  7:16.42  7:48.51  8:24.12
         PENSKAR, BECKY      13                                        9:00.73
         ESTRADA, MICHELLE   14
         WATSON, LINDSEY     14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               9:41.46   6      32.15  1:10.03  1:48.87  2:27.15  3:00.43  3:37.95  4:16.72
         PLUME, OLIVIA       13                                        4:51.79  5:24.81  6:02.28  6:40.82  7:20.03           7:41.44
         CHAMPION, PHOEBE    14                                        9:04.48
         RYAN, MALLORY       13
         CAMPBELL, MACKENZIE 14
TERA,  C  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               9:43.58   7      32.64  1:07.94  1:43.57  2:18.16  2:52.27  3:30.11  4:08.62
         PORCELLA, KATRIN    13                                        4:47.01  5:20.21  5:58.60  6:38.28  7:17.04  7:49.97  8:27.93
         LONGTIN, ELLIOT     13                                        9:05.96
         GRAY, TESSA         13
         ELLIS, CHELSEA      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  B  13-14       14 PC STANFORD COVI               9:54.93   8      33.16  1:10.37  1:49.18  2:28.61  3:02.49  3:40.96  4:19.30
         SMITH, HAILEY       13                                        4:57.11  5:31.48  6:10.62  6:51.94  7:32.50           7:47.68
         OKUDA, KAYCI        13                                        9:17.91
         ZUO, LOUISA         13
         FULLER, KELSEY      14
OAQ,  B  13-14        14 PC OSPREY AQUATI              10:25.52   9      34.53  1:13.06  1:53.89  2:33.85  3:09.42  3:49.23  4:30.12
         ARGENT, TAWNI       13                                        5:11.59  5:45.39  6:24.10  7:03.93  7:42.41           7:58.09
         PEZZONI, ASHLEIGH   13                                       10:05.64
         HALL, KELLY         13
         RAMASWAMY, SWETHA   14

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:06.23   1      30.48  1:07.47  1:37.85
         ROGERS, LAUREN      16
         DEGOLIA, HAILEY     16
         BARD, PRESLEY       15
         MCLANE, JULIANNE    15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               2:13.28   2      34.39  1:11.35  1:44.25
         FORRENCE, LEILA     16
         NAMBA, ALEXA        16
         BACON, RUTH         15
         PLUME, REBECCA      16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:13.70   3      34.47  1:11.82  1:43.90
         NAVILHON, MELISSA   16
         WULF, ASHLEY        15
         LEE, SYLVIE         15
         CURETON, KELLY      16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               2:14.75   4      35.72  1:13.67  1:46.38
         HEATH, SARAH        16
         THURMAN, HOPE       15
         SHARP, LINDSEY      15
         SUN, NOELLE         15
TERA,  C  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:15.38   5      34.12  1:12.28  1:44.70
         WILSEY, SHANNON     15
         LANGNER, BAILEY     15
         DEYOREO, SARAH      15
         HANNA, REBECCA      16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:17.17   6      34.90  1:12.66  1:46.16
         GONG, JENNIFER      15
         DOUGLAS, JESSICA    16
         CHIN, VIRGINIA      16
         GUSTAFSON, ELISE    15
SCRA,  A  15-16       16 PC STANFORD COVI               2:19.00   7      35.41  1:19.94  1:48.27
         WENZLAU, BECKY      15
         OKUDA, KELSI        15
         SEELOS, LIZZY       16
         DECESARE, DIANA     16
DACA,  B  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:21.30   8      37.22  1:16.29  1:52.99
         CAMPBELL, WHITNEY   16
         CHU, LISA           15
         COLLINS, ERIN       15
         NGO, NICKI          15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAQ,  A  15-16        16 PC OSPREY AQUATI               2:25.28   9      40.04  1:21.29  1:54.19
         WALLRAVEN, ANDREA   16
         POWER, KYLA         15
         REVELS, TINA        15
         KISH, SHAUNA        15
SUNN,  A  15-16       16 PC SUNNYVALE SWI                DQUED           38.65  1:18.22  1:49.52
         LEE, ELIZABETH      16
         BRAGGIN, JAKI       16
         LAIRD, JACKIE       16
         COSGROVE, ANGELA    16

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:33.28   1      32.80  1:07.04  1:43.59  2:24.92  2:56.46  3:32.23  4:01.93
         MCLANE, JULIANNE    15
         DEGOLIA, HAILEY     16
         BARD, PRESLEY       15
         ROGERS, LAUREN      16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:49.74   2      35.18  1:11.72  1:48.92  2:31.71  3:04.84  3:43.86  4:15.33
         NAVILHON, MELISSA   16
         LANGNER, BAILEY     15
         LEE, SYLVIE         15
         DORIA, ANGELA       16
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               4:49.90   3      37.46  1:17.36  1:54.89  2:37.47  3:10.11  3:48.58  4:18.11
         PLUME, REBECCA      16
         NAMBA, ALEXA        16
         FORRENCE, LEILA     16
         CHAMPION, REMY      16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:59.88   4      36.06  1:13.43  1:51.79  2:35.48  3:09.61  3:51.20  4:23.23
         GONG, JENNIFER      15
         DOUGLAS, JESSICA    16
         CHIN, VIRGINIA      16
         GUSTAFSON, ELISE    15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               5:00.50   5      36.69  1:15.15  1:56.04  2:42.40  3:17.22  3:56.39  4:26.49
         URE, KATIE          15
         WAITE, DARCY        16
         UNRELLAS, BETSY     15
         SUN, NOELLE         15
TERA,  C  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               5:00.61   6      35.09  1:12.78  1:54.18  2:42.98  3:15.87  3:55.99  4:26.93
         WILSEY, SHANNON     15
         HANNA, REBECCA      16
         DEYOREO, SARAH      15
         CURETON, KELLY      16
SCRA,  A  15-16       16 PC STANFORD COVI               5:02.69   7      39.33  1:21.51  2:02.02  2:48.15  3:21.95  3:59.48  4:29.54
         SEELOS, LIZZY       16
         OKUDA, KELSI        15
         TICE, GINNY         16
         WENZLAU, BECKY      15
OSC,  A  15-16        16 PC OTTER SWIM CL               5:06.05   8      35.38  1:13.52  1:52.47  2:37.29  3:14.29  3:57.19  4:30.32
         LEUNG, JANICE       15
         SHIRE, KATIE        16
         DUMOND, JENNIFER    16
         PROSEN, ASHLEY      16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAQ,  A  15-16        16 PC OSPREY AQUATI               5:12.43   9      40.22  1:24.50  2:06.04  2:52.23  3:25.55  4:07.20  4:38.10
         WALLRAVEN, ANDREA   16
         POWER, KYLA         15
         REVELS, TINA        15
         KISH, SHAUNA        15
DACA,  B  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               5:35.32  10      39.03  1:23.31  2:05.77  2:54.14  3:29.76  4:14.30  4:51.04
         CAMPBELL, WHITNEY   16
         NGO, NICKI          15
         COLLINS, ERIN       15
         ATWOOD, LISA        15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           37.07  1:16.17  1:53.61  2:36.91  3:09.52  3:49.14  4:20.07
         HEATH, SARAH        16
         THURMAN, HOPE       15
         SCHRAKAMP, DANI     11
         SHARP, LINDSEY      15

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:53.89   1      28.99    57.26  1:26.11
         SUN, NOELLE         15
         HEATH, SARAH        16
         THURMAN, HOPE       15
         SHARP, LINDSEY      15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               1:54.29   2      28.79    56.76  1:26.21
         ROGERS, LAUREN      16
         BARD, PRESLEY       15
         LEE, SYLVIE         15
         MCLANE, JULIANNE    15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               1:56.78   3      28.85    57.76  1:27.51
         FORRENCE, LEILA     16
         LAU, ERICA          16
         NAMBA, ALEXA        16
         PLUME, REBECCA      16
SCRA,  A  15-16       16 PC STANFORD COVI               2:00.10   4      29.29    59.09  1:29.69
         WENZLAU, BECKY      15
         SEELOS, LIZZY       16
         DECESARE, DIANA     16
         MEADOWS, MEGAN      15
TERA,  C  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:00.18   5      29.62    59.62  1:30.35
         CURETON, KELLY      16
         LANGNER, BAILEY     15
         DORIA, ANGELA       16
         HANNA, REBECCA      16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:01.36   6      30.16  1:00.90  1:31.77
         NAVILHON, MELISSA   16
         DEGOLIA, HAILEY     16
         DEYOREO, SARAH      15
         WILLIAMS, SARAH     15
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:03.27   7      30.17  1:01.40  1:56.76
         CAMPBELL, WHITNEY   16
         COLLINS, ERIN       15
         NGO, NICKI          15
         CHIN, VIRGINIA      16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAQ,  A  15-16        16 PC OSPREY AQUATI               2:03.96   8      31.22  1:00.03  1:33.03
         REVELS, TINA        15
         POWER, KYLA         15
         WALLRAVEN, ANDREA   16
         KISH, SHAUNA        15
SUNN,  A  15-16       16 PC SUNNYVALE SWI               2:05.23   9      29.43  1:01.09  1:33.55
         LAIRD, JACKIE       16
         LEE, ELIZABETH      16
         BRAGGIN, JAKI       16
         CASCONE, ANGELA     16
DACA,  B  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:11.37  10      31.32  1:04.54  1:36.41
         CAMPBELL, WHITNEY   16
         COLLINS, ERIN       15
         NGO, NICKI          15
         CHIN, VIRGINIA      16

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:04.44   1      29.64  1:00.82  1:31.22  2:04.14  2:32.69  3:03.45  3:33.42
         BARD, PRESLEY       15
         DEYOREO, SARAH      15
         ROGERS, LAUREN      16
         MCLANE, JULIANNE    15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:11.45   2      30.74  1:03.23  1:32.68  2:05.22  2:35.53  3:08.36
         BEVER, MAGGIE       16
         HEATH, SARAH        16
         THURMAN, HOPE       15
         SHARP, LINDSEY      15
SCRA,  A  15-16       16 PC STANFORD COVI               4:17.87   3      31.46  1:04.91  1:36.15  2:10.32  2:41.93  3:16.14  3:45.61
         DECESARE, DIANA     16
         SEELOS, LIZZY       16
         MEADOWS, MEGAN      15
         WENZLAU, BECKY      15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:19.50   4      30.66  1:02.94  1:33.22  2:07.49  2:38.44  3:13.19  3:44.45
         WAITE, DARCY        16
         SUN, NOELLE         15
         URE, KATIE          15
         PERIA, HANNAH       15
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:24.25   5      31.92  1:06.32  1:37.63  2:11.57  2:43.80  3:18.46  3:49.84
         LEE, SYLVIE         15
         NAVILHON, MELISSA   16
         DORIA, ANGELA       16
         DEGOLIA, HAILEY     16
TERA,  C  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:25.94   6      31.95  1:06.84           2:13.72  2:45.02  3:18.28  3:49.75
         WILSEY, SHANNON     15
         LANGNER, BAILEY     15
         CURETON, JILLIAN    14
         HANNA, REBECCA      16
OAQ,  A  15-16        16 PC OSPREY AQUATI               4:28.52   7      31.00  1:04.39  1:36.16  2:11.09  2:44.39  3:21.78  3:53.34
         POWER, KYLA         15
         KISH, SHAUNA        15
         WALLRAVEN, ANDREA   16
         REVELS, TINA        15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:33.06   8      30.67  1:03.53  1:36.85  2:13.42  2:46.83  3:23.08
         GONG, JENNIFER      15
         DOUGLAS, JESSICA    16
         GUSTAFSON, ELISE    15
         CHIN, VIRGINIA      16
DACA,  B  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:54.60   9      33.59  1:09.74  1:41.41  2:20.17  2:54.16  3:32.36  4:10.57
         NGO, NICKI          15
         CAMPBELL, WHITNEY   16
         COLLINS, ERIN       15
         ATWOOD, LISA        15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI                DQUED           30.00  1:01.79  1:33.11  2:06.61  2:36.61  3:10.06  3:39.18
         FORRENCE, LEILA     16
         NAMBA, ALEXA        16
         PLUME, REBECCA      16
         CHAMPION, REMY      16

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               8:53.97   1      30.69  1:03.38  1:36.55  2:09.72  2:40.20  3:13.45  3:46.64
         MCLANE, JULIANNE    15                                        4:19.55  4:51.06  5:25.90  6:01.10  6:36.66  7:08.33  7:43.07
         ROGERS, LAUREN      16                                        8:18.63
         BARD, PRESLEY       15
         DEYOREO, SARAH      15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               9:06.76   2      32.12  1:07.27  1:42.16  2:16.45  2:48.41  3:23.22  3:58.60
         HEATH, SARAH        16                                        4:33.12  5:04.34  5:39.55  6:15.38  6:51.80  7:23.40  7:26.20
         BEVER, MAGGIE       16                                        8:33.23
         THURMAN, HOPE       15
         SHARP, LINDSEY      15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               9:06.81   3      31.96  1:06.81  1:41.95  2:16.88  2:49.21  3:23.75  3:58.67
         CHAMPION, REMY      16                                        4:33.74  5:04.99  5:40.37  6:17.63  6:54.06  7:25.33  7:59.46
         NAMBA, ALEXA        16                                        8:33.50
         PLUME, REBECCA      16
         FORRENCE, LEILA     16
SCRA,  A  15-16       16 PC STANFORD COVI               9:07.42   4      31.35  1:05.08  1:39.31  2:13.32           3:21.34  3:57.27
         WENZLAU, BECKY      15                                        4:32.78           5:02.42  5:04.78  5:39.50  6:14.16  6:48.36
         OKUDA, KELSI        15                                        8:32.66
         DECESARE, DIANA     16
         SEELOS, LIZZY       16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               9:21.26   5      31.83  1:06.20  1:42.19  2:17.81  2:50.31  3:26.12  4:02.53
         LEE, SYLVIE         15                                        4:38.18  5:11.17  5:47.01  6:23.73  7:00.39           7:20.56
         DEGOLIA, HAILEY     16                                        8:44.77
         NAVILHON, MELISSA   16
         DORIA, ANGELA       16
OAQ,  A  15-16        16 PC OSPREY AQUATI               9:55.12   6      33.06  1:09.76  1:47.36  2:24.78  2:59.09  3:37.41  4:15.65
         REVELS, TINA        15                                        4:52.08  5:26.06  5:30.74           6:03.93  6:42.22  7:20.74
         POWER, KYLA         15                                        9:14.14
         KISH, SHAUNA        15
         WALLRAVEN, ANDREA   16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               9:59.99   7      32.69  1:08.03  1:43.24  2:18.02  2:52.62  3:32.20  4:12.23
         GONG, JENNIFER      15                                        4:50.43  5:26.17  6:06.07  6:45.75  7:24.70  7:59.52  8:39.71
         DOUGLAS, JESSICA    16                                        9:20.42
         CHIN, VIRGINIA      16
         GUSTAFSON, ELISE    15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  B  15-16       16 PC DEANZA CUPERT              11:04.62   8      35.67  1:15.41  1:55.25  2:35.01  3:10.64  3:51.71  4:33.25
         NGO, NICKI          15                                        5:14.45  5:47.62  6:28.04  7:13.31  7:59.86  8:40.25  9:26.94
         COLLINS, ERIN       15                                       10:15.82
         CAMPBELL, WHITNEY   16
         PANG, ANDREA        16

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEALEY, LAURA         18 PC TERRAPINS SWI    27.54   1    27.29 F1
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI    27.99   2    27.86 F2
CAYFORD, ASHLEY       16 PC VALLEJO AQUAT    28.92  39    27.99 F1
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM    28.39  33    28.34 F2
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J    28.54  34    28.34 F2
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI    28.63  35    28.37 F4
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J    28.48   3    28.44 F3
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J    28.58   4    28.56 F4
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI    28.63  36    28.63 F5
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI    28.74  37    28.66 F6
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI    28.87   6    28.70 F5
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI    28.89  38    28.80 F7
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI    28.91   7    28.94 F6
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL    29.14   8    29.13 F7
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S    28.95  40    29.20 F8
OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI    28.80   5    29.29 F8

HEALEY, LAURA         18 PC TERRAPINS SWI    27.54   1
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI    27.99   2
HENRY, ROSE           20 PC TERRAPINS SWI    28.37  95
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM    28.39  33
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J    28.48   3
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J    28.54  34
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J    28.58   4
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI    28.63  36
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI    28.63  35
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI    28.74  37
OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI    28.80   5
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J    28.82  96
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI    28.87   6
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI    28.89  38
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI    28.91   7
CAYFORD, ASHLEY       16 PC VALLEJO AQUAT    28.92  39
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S    28.95  40
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI    28.96  41
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI    29.00  42
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI    29.06  43
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL    29.14   8
KWAN, SARAH           16 PC KORET YOUTH S    29.14  44
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI    29.15   9
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S    29.16  45
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE    29.21  46
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY     29.38  10
WAITE, DARCY          16 PC ORINDA AQUATI    29.38  47
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM     29.44  97
CHARVOZ, CAROLYNE     15 PC TERRAPINS SWI    29.49  48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEVER, MAGGIE         16 PC ORINDA AQUATI    29.50  49
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI    29.53  50
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI    29.58  11
WILLOUGHBY, ELENA     16 PC UKIAH DOLPHIN    29.58  51
HUGHES, EMILY         17 PC SANTA ROSA NE    29.64  12
LIPPE-KLEIN, JULIA    17 PC PALO ALTO SWI    29.65  13
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI    29.70  52
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S    29.71  14
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI    29.72  15
MEDVED, EMILY         16 PC ALAMEDA ISLAN    29.73  53
SHILLING, CHRISTINA   15 PC ALMADEN SWIM     29.76  54
KOEPFGEN, KATIE       17 PC PALO ALTO SWI    29.78  16
BAUER, COURTNEY       15 PC EAST BAY BAT     29.82  58
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM     29.82  57
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI    29.82  56
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI    29.82  55
PLUME, REBECCA        16 PC PALO ALTO SWI    29.84  59
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI    29.88  60
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI    29.92  61
TURMAN, AMANDA        16 PC ALAMEDA ISLAN    29.99  62
PROSEN, ASHLEY        16 PC OTTER SWIM CL    30.00  63
BRUSH, KATIE          15 PC NORTH BAY AQU    30.03  65
CHEN, JESSICA         15 PC LYNBROOK AQUA    30.03  64
ROWE, ALISON          18 PC TERRAPINS SWI    30.07  17
BANGERT, CHELSEA      16 PC PIEDMONT SWIM    30.09  66
MILLSLAGLE, CORYN     16 PC MISSION SAN J    30.17  67
BACON, RUTH           15 PC PALO ALTO SWI    30.23  68
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI    30.30  69
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI    30.31  70
LASKO, JANELLE        15 PC LAKERIDGE SWI    30.48  71
KISH, SHAUNA          15 PC OSPREY AQUATI    30.50  72
BURNS, LORIANNE       15 PC WALNUT CREEK     30.55  74
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI    30.55  73
REVELS, TINA          15 PC OSPREY AQUATI    30.60  75
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE    30.62  76
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM    30.66  18
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S    30.75  77
SHIRE, KATIE          16 PC OTTER SWIM CL    30.83  78
HOCKING, CASEY        15 PC PLEASANTON SE    30.86  80
KEEN, KRISSY          16 PC TIGER AQUATIC    30.86  79
CONROW, KALEY         15 PC ALMADEN SWIM     30.87  81
GUSTAFSON, ELISE      15 PC DEANZA CUPERT    30.89  82
LEIPPER, KATHERINE    15 PC PIEDMONT SWIM    31.00  83
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI    31.01  84
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI    31.06  85
COUDRIGHT, JESSICA    18 PC SEBASTAPOL SE    31.07  20
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE    31.07  86
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI    31.07  19
DOAN, KAREN           16 PC MISSION SAN J    31.10  87
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC     31.14  21
RUPNIK, CHRISTINA     19 PC TERRAPINS SWI    31.18  98
REED, ERIN            16 PC SAN BENITO AQ    31.21  88
GIMA, SHANNON         17 PC ALAMEDA ISLAN    31.40  22
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J    31.48  23
ELGENDY, SARAH        17 PC SALINAS VALLE    31.49  24
VARELLAS, BETSY       16 PC ORINDA AQUATI    31.54  89
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL    31.58  90
GOLEZ, JILLENE        17 PC TERRAPINS SWI    31.60  25
ECKARD, ASHLEY        16 PC MISSION SAN J    31.67  91
KULKA, JENNIFER       16 PC EAST BAY BAT     31.81  92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-18   50 FREE                                     EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK     31.83  93
ROVO, MARINA          18 PC VALLEJO AQUAT    32.00  26
SANGALANG, KRISTINA   18 PC VALLEJO AQUAT    32.31  27
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE    32.31  94
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI    32.45  28
WU, JENNIFER          17 PC FLYING FISH      32.89  29
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J    32.94  99
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI    33.49  30
MATHRE, ANNIE         17 PC FLYING FISH      33.50  31
FULKERSON, EMMA       17 PC LAKERIDGE SWI    33.71  32

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEALEY, LAURA         18 PC TERRAPINS SWI  1:00.16   1    59.52 F1
                                                                    F    28.61
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.72   2  1:00.33 F2
                                                                    F    29.32
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  1:01.74  32  1:00.76 F1
                                                                    F    29.58
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  1:00.76  28  1:00.87 F2
                                                                    F    29.53
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J  1:01.69  31  1:00.96 F3
                                                                    F    29.34
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  1:00.89   3  1:00.97 F3
                                                                    F    28.97
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI  1:01.40  29  1:01.19 F4
                                                                    F    29.57
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI  1:01.77   5  1:01.63 F4
                                                                    F    29.48
ROWE, ALISON          18 PC TERRAPINS SWI  1:02.32   8  1:01.69 F5
                                                                    F    29.57
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  1:01.52  30  1:01.80 F5
                                                                    F    29.93
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:01.58   4  1:02.00 F6
                                                                    F    29.48
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  1:02.02   6  1:02.11 F7
                                                                    F    29.82
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  1:02.36  35  1:02.36 F6
                                                                    F    30.17
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  1:02.31  34  1:02.81 F7
                                                                    F    30.13
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   1:02.08   7  1:02.87 F8
                                                                    F    30.18
MEDVED, EMILY         16 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.19  33  1:03.52 F8
                                                                    F    30.60

HEALEY, LAURA         18 PC TERRAPINS SWI  1:00.16   1
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.72   2
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  1:00.76  28
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  1:00.89   3
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI  1:01.40  29
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  1:01.52  30
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:01.58   4
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J  1:01.69  31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  1:01.74  32
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI  1:01.77   5
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  1:02.02   6
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   1:02.08   7
MEDVED, EMILY         16 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.19  33
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  1:02.31  34
ROWE, ALISON          18 PC TERRAPINS SWI  1:02.32   8
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  1:02.36  35
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  1:02.48  36
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI  1:02.55  37
BEVER, MAGGIE         16 PC ORINDA AQUATI  1:02.78  38
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  1:02.96   9
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  1:03.10  39
WAITE, DARCY          16 PC ORINDA AQUATI  1:03.19  40
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:03.21  10
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI  1:03.38  41
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  1:03.42  42
WHITELEY, ELIZABETH   18 PC PENINSULA COV  1:03.42  11
HEARN, KATRINA        18 PC ALMADEN SWIM   1:03.82  12
OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI  1:04.09  13
KOEPFGEN, KATIE       17 PC PALO ALTO SWI  1:04.15  14
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM   1:04.15  87
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM   1:04.20  43
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  1:04.24  44
CAYFORD, ASHLEY       16 PC VALLEJO AQUAT  1:04.35  45
CURETON, KELLY        16 PC TERRAPINS SWI  1:04.42  46
WILLOUGHBY, ELENA     16 PC UKIAH DOLPHIN  1:04.50  47
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI  1:04.77  48
HENRY, ROSE           20 PC TERRAPINS SWI  1:04.78  88
MCCLELLAND, LINDSAY   16 PC SAN RAMON LIV  1:04.85  49
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  1:04.87  15
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J  1:04.88  89
PLUME, REBECCA        16 PC PALO ALTO SWI  1:04.92  50
PERIA, HANNAH         15 PC ORINDA AQUATI  1:04.95  51
BUSCH, MANDEE         17 PC RENO AQUATIC   1:04.98  16
SHILLING, CHRISTINA   15 PC ALMADEN SWIM   1:04.98  52
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI  1:05.08  53
KEEN, KRISSY          16 PC TIGER AQUATIC  1:05.17  54
MEADOWS, MEGAN        15 PC STANFORD COVI  1:05.57  55
PROSEN, ASHLEY        16 PC OTTER SWIM CL  1:05.60  56
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  1:05.60  17
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI  1:05.65  57
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  1:05.69  58
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI  1:05.70  59
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI  1:05.77  60
BACON, RUTH           15 PC PALO ALTO SWI  1:05.79  61
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S  1:05.84  18
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  1:05.92  19
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  1:05.95  20
POWER, KYLA           15 PC OSPREY AQUATI  1:05.97  62
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI  1:06.07  63
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  1:06.10  64
TURMAN, AMANDA        16 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.12  65
MILLSLAGLE, CORYN     16 PC MISSION SAN J  1:06.15  66
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  1:06.26  67
CHARVOZ, CAROLYNE     15 PC TERRAPINS SWI  1:06.30  68
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE  1:06.38  21
LASKO, JANELLE        15 PC LAKERIDGE SWI  1:06.43  69
BRUSH, KATIE          15 PC NORTH BAY AQU  1:06.53  70
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI  1:06.56  71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   15-18   100 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KISH, SHAUNA          15 PC OSPREY AQUATI  1:06.65  72
BURNS, LORIANNE       15 PC WALNUT CREEK   1:07.37  73
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   1:07.63  74
CONROW, KALEY         15 PC ALMADEN SWIM   1:07.68  75
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK   1:07.92  76
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE  1:08.00  22
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI  1:08.45  77
LAM, LILIAN           15 PC SANTA CLARA S  1:08.51  78
PEDLEY, CHRISTINA     15 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.56  79
COUDRIGHT, JESSICA    18 PC SEBASTAPOL SE  1:08.74  23
DOAN, KAREN           16 PC MISSION SAN J  1:09.12  80
SENNERT, BREANNA      15 PC SILICON VALLE  1:09.23  81
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI  1:09.45  24
VARELLAS, BETSY       16 PC ORINDA AQUATI  1:09.79  82
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI  1:09.92  83
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI  1:10.08  84
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J  1:10.71  25
ECKARD, ASHLEY        16 PC MISSION SAN J  1:11.07  85
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE  1:11.25  86
FULKERSON, EMMA       17 PC LAKERIDGE SWI  1:11.85  26
WU, JENNIFER          17 PC FLYING FISH    1:16.01  27

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  2:10.72  29  2:06.94 F1  P  1:04.75
                                                                    F    30.27  1:02.55  1:34.91
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI  2:10.69  28  2:08.60 F2  P  1:04.33
                                                                    F    30.45  1:02.83  1:35.64
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:12.90   1  2:09.84 F1  P  1:05.71
                                                                    F    30.58  1:03.22  1:36.46
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  2:15.83  33  2:12.25 F3  P  1:05.78
                                                                    F    31.15  1:04.39  1:38.58
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  2:16.20   4  2:13.08 F2  P  1:06.24
                                                                    F    31.37  1:05.39  1:40.00
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  2:13.97  31  2:13.47 F4  P  1:03.57
                                                                    F    31.18  1:04.58  1:39.20
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  2:13.57   3  2:14.03 F3  P  1:04.94
                                                                    F    31.36  1:05.42  1:39.72
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  2:14.97  32  2:14.03 F5  P  1:04.47
                                                                    F    31.60  1:05.26  1:39.48
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  2:13.78  30  2:14.48 F6  P  1:06.27
                                                                    F    31.49  1:05.54  1:39.74
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  2:13.41   2  2:14.93 F4  P  1:05.39
                                                                    F    30.90  1:05.45  1:40.60
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI  2:17.25   7  2:16.27 F5  P  1:06.48
                                                                    F    31.97  1:06.15  1:41.27
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI  2:16.97   6  2:16.48 F6  P  1:06.15
                                                                    F    31.87  1:06.82  1:41.79
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  2:17.07  35  2:16.97 F7  P  1:06.63
                                                                    F    31.79  1:05.78  1:41.28
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC   2:17.56   8  2:17.69 F7  P  1:07.67
                                                                    F    32.54  1:07.38  1:42.91
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   2:16.46   5  2:20.97 F8  P  1:06.13
                                                                    F    32.48  1:07.01  1:44.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  2:16.07  34  2:21.27 F8  P  1:06.55
                                                                    F    32.35  1:07.58  1:44.29

MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI  2:10.69  28              P  1:04.33
ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  2:10.72  29              P  1:04.75
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:12.90   1              P  1:05.71
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  2:13.41   2              P  1:05.39
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  2:13.57   3              P  1:04.94
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  2:13.78  30              P  1:06.27
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  2:13.97  31              P  1:03.57
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  2:14.97  32              P  1:04.47
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  2:15.83  33              P  1:05.78
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  2:16.07  34              P  1:06.55
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  2:16.20   4              P  1:06.24
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   2:16.46   5              P  1:06.13
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI  2:16.97   6              P  1:06.15
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  2:17.07  35              P  1:06.63
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI  2:17.25   7              P  1:06.48
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  2:17.27  36              P  1:07.28
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC   2:17.56   8              P  1:07.67
CURETON, KELLY        16 PC TERRAPINS SWI  2:17.82  37              P  1:07.37
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI  2:17.92  38              P  1:07.79
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI  2:18.13  39              P  1:07.13
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  2:18.33  40              P  1:07.15
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  2:18.73   9              P  1:07.72
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  2:18.95  10              P  1:08.13
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   2:18.98  41              P  1:09.14
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  2:19.24  11              P  1:05.75
KWAN, SARAH           16 PC KORET YOUTH S  2:19.30  42              P  1:08.11
NELSON, KATEY         15 PC SANTA ROSA NE  2:19.57  43              P  1:08.40
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J  2:19.60  44              P  1:08.19
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI  2:19.97  45              P  1:09.29
HEARN, KATRINA        18 PC ALMADEN SWIM   2:20.16  12              P  1:07.24
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE  2:20.26  46              P  1:08.65
MEADOWS, MEGAN        15 PC STANFORD COVI  2:20.29  47              P  1:08.27
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  2:20.77  48              P  1:07.82
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM   2:20.80  81              P  1:07.47
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  2:20.84  49              P  1:07.05
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE  2:20.85  13              P  1:09.60
PLUME, REBECCA        16 PC PALO ALTO SWI  2:21.01  50              P  1:08.99
KEEN, KRISSY          16 PC TIGER AQUATIC  2:21.03  51              P  1:08.44
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI  2:21.08  52              P  1:09.00
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI  2:21.32  14              P  1:08.78
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM   2:21.42  53              P  1:08.22
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE  2:22.18  15              P  1:09.46
TURMAN, AMANDA        16 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.18  54              P  1:10.07
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI  2:22.55  55              P  1:09.90
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.80  56              P  1:10.10
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  2:22.83  57              P  1:09.65
MCCLELLAND, LINDSAY   16 PC SAN RAMON LIV  2:22.84  58              P  1:09.45
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.10  59              P  1:09.85
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  2:23.29  60              P  1:09.62
RUPNIK, CHRISTINA     19 PC TERRAPINS SWI  2:23.75  82              P  1:09.45
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI  2:23.96  16              P  1:09.24
KOEPFGEN, KATIE       17 PC PALO ALTO SWI  2:23.98  17              P  1:08.58
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  2:24.17  61              P  1:10.33
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE  2:24.39  62              P  1:10.51
PERIA, HANNAH         15 PC ORINDA AQUATI  2:24.41  63              P  1:09.59
BAUER, COURTNEY       15 PC EAST BAY BAT   2:24.68  64              P  1:10.43
BACON, RUTH           15 PC PALO ALTO SWI  2:24.87  65              P  1:10.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   15-18   200 FREE                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHARVOZ, CAROLYNE     15 PC TERRAPINS SWI  2:24.94  66              P  1:09.23
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI  2:25.25  67              P  1:10.69
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI  2:25.28  18              P  1:10.73
JOVINO, KATHRYN       15 PC VALLEJO AQUAT  2:25.37  68              P  1:10.62
REVELS, TINA          15 PC OSPREY AQUATI  2:25.60  69              P  1:10.38
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  2:25.71  19              P  1:12.14
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J  2:25.75  83              P  1:09.76
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S  2:25.79  20              P  1:11.78
KISH, SHAUNA          15 PC OSPREY AQUATI  2:25.85  70              P  1:09.71
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI  2:25.99  71              P  1:09.72
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   2:26.25  72              P  1:12.68
PETERSEN, LISA        19 PC MISSION SAN J  2:26.45  84              P  1:11.01
COUDRIGHT, JESSICA    18 PC SEBASTAPOL SE  2:26.54  21              P  1:12.18
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI  2:26.57  22              P  1:11.60
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI  2:26.62  73              P  1:11.37
STITT, CATHERINE      16 PC TERRAPINS SWI  2:26.68  74              P  1:11.62
METCALF, LAUREN       15 PC CARSON AQUATI  2:26.71  75              P  1:10.88
CAYFORD, ASHLEY       16 PC VALLEJO AQUAT  2:26.89  76              P  1:11.39
SANGALANG, KRISTINA   18 PC VALLEJO AQUAT  2:27.09  23              P  1:12.08
ROVO, MARINA          18 PC VALLEJO AQUAT  2:27.93  24              P  1:11.12
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK   2:29.06  77              P  1:11.94
CAYFORD, LAUREN       17 PC VALLEJO AQUAT  2:29.13  25              P  1:12.33
PEDLEY, CHRISTINA     15 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.35  78              P  1:12.75
ELGENDY, SARAH        17 PC SALINAS VALLE  2:29.73  26              P  1:12.46
SENNERT, BREANNA      15 PC SILICON VALLE  2:31.83  79              P  1:11.73
FULKERSON, EMMA       17 PC LAKERIDGE SWI  2:38.48  27              P  1:14.79
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI   DQUED

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC                2:20.85

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI  4:31.54  21  4:23.16 F1  P  1:06.65  2:15.31  3:24.88
                                                                    F    30.48  1:02.73  1:35.41  2:08.48  2:41.95  3:15.84  3:49.77
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  4:41.42   1  4:36.44 F1  P  1:08.42  2:19.99  3:31.36
                                                                    F    31.92  1:06.76  1:41.60  2:16.81  2:51.78  3:27.64  4:02.71
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  4:37.02  22  4:38.26 F2  P  1:06.53  2:16.65  3:27.05
                                                                    F    31.21  1:05.74  1:41.01  2:16.57  2:52.21  3:27.95  4:03.54
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  4:45.20   4  4:42.62 F2  P  1:08.98  2:21.56  3:33.89
                                                                    F    32.37  1:08.24  1:44.05  2:20.64  2:56.10  3:32.39  4:07.80
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  4:43.37  24  4:43.04 F3  P  1:09.00  2:20.51  3:31.59
                                                                    F    33.17  1:09.11  1:44.77  2:21.13  2:56.39  3:32.32  4:07.95
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI  4:44.17  25  4:43.53 F4  P  1:09.17  2:20.88  3:32.73
                                                                    F    33.20  1:08.67  1:44.39  2:20.55  2:56.76  3:32.72  4:09.02
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  4:44.60  26  4:44.91 F5  P  1:08.38  2:20.45  3:33.08
                                                                    F    32.61  1:08.64  1:43.97  2:20.70  2:56.79  3:33.55  4:09.49
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  4:49.94   9  4:45.28 F3  P  1:09.77  2:22.45  3:36.38
                                                                    F    32.90  1:08.89  1:44.67  2:21.21  2:57.11  3:33.38  4:09.63
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC   4:45.70   5  4:46.64 F4  P  1:09.59  2:22.45  3:34.70
                                                                    F    33.23  1:08.99  1:45.08  2:21.69  2:58.26  3:34.84  4:11.32
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT  4:44.86   3  4:47.31 F5  P  1:07.88  2:20.61  3:32.75
                                                                    F    31.86  1:07.11  1:43.35  2:20.98  2:58.08  3:35.65  4:11.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  4:47.02  27  4:48.17 F6  P  1:09.43  2:21.75  3:34.86
                                                                    F    33.56  1:09.85  1:46.20  2:22.88  2:59.12  3:35.74  4:12.48
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI  4:49.21   7  4:48.21 F6  P  1:08.55  2:20.62  3:34.29
                                                                    F    33.41  1:08.73  1:44.84  2:21.48  2:58.48  3:35.57  4:12.17
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  4:41.74   2  4:50.54 F7  P  1:07.32  2:18.72  3:30.37
                                                                    F    32.28  1:07.74  1:44.02  2:21.57  2:58.70  3:35.90  4:13.46
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  4:46.88   6  4:52.16 F8  P  1:08.88  2:21.42  3:34.45
                                                                    F    33.08  1:09.36  1:45.86  2:23.27  3:00.35  3:38.16  4:15.25
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  4:43.36  23  5:08.57 F7  P  1:08.39  2:19.87  3:31.80
                                                                    F    30.71  1:03.87  1:38.32  2:13.27  3:01.93  3:46.19  4:28.48
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   4:49.94   8   DQUED  F   P  1:09.47  2:22.66  3:37.49
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  4:48.20  29          F   P  1:07.65  2:20.12  3:34.03

ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  4:25.94  20              P  1:05.65  2:12.85  3:19.38
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI  4:31.54  21              P  1:06.65  2:15.31  3:24.88
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  4:37.02  22              P  1:06.53  2:16.65  3:27.05
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  4:41.42   1              P  1:08.42  2:19.99  3:31.36
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  4:41.74   2              P  1:07.32  2:18.72  3:30.37
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  4:43.36  23              P  1:08.39  2:19.87  3:31.80
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  4:43.37  24              P  1:09.00  2:20.51  3:31.59
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI  4:44.17  25              P  1:09.17  2:20.88  3:32.73
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  4:44.60  26              P  1:08.38  2:20.45  3:33.08
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT  4:44.86   3              P  1:07.88  2:20.61  3:32.75
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  4:45.20   4              P  1:08.98  2:21.56  3:33.89
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC   4:45.70   5              P  1:09.59  2:22.45  3:34.70
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  4:46.88   6              P  1:08.88  2:21.42  3:34.45
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  4:47.02  27              P  1:09.43  2:21.75  3:34.86
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   4:47.80  28              P  1:08.24  2:20.85  3:34.90
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI  4:49.21   7              P  1:08.55  2:20.62  3:34.29
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM   4:49.28  62              P  1:08.92  2:21.33  3:35.12
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  4:49.94   9              P  1:09.77  2:22.45  3:36.38
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   4:49.94   8              P  1:09.47  2:22.66  3:37.49
MEYER, ALY            15 PC SANTA CLARA S  4:50.01  30              P  1:09.57  2:23.02  3:37.11
NELSON, KATEY         15 PC SANTA ROSA NE  4:52.04  31              P  1:10.39  2:23.66  3:37.45
POWER, KYLA           15 PC OSPREY AQUATI  4:52.17  32              P  1:10.09  2:25.13  3:39.75
JOVINO, KATHRYN       15 PC VALLEJO AQUAT  4:52.76  33              P  1:09.28  2:22.76  3:37.92
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  4:54.15  34              P  1:12.07  2:26.97  3:41.33
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI  4:54.24  35              P  1:11.47  2:25.86  3:41.47
MEADOWS, MEGAN        15 PC STANFORD COVI  4:54.25  36              P  1:10.21  2:23.66  3:39.44
KEEN, KRISSY          16 PC TIGER AQUATIC  4:55.04  37              P  1:10.70  2:24.97  3:39.78
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE  4:55.44  10              P  1:09.38  2:23.54  3:40.52
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI  4:55.75  38              P  1:10.86  2:24.71  3:39.61
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE  4:56.23  39              P  1:11.30  2:25.19  3:40.24
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI  4:57.41  40              P  1:11.88  2:28.34  3:44.19
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM   4:57.92  41              P  1:11.62  2:28.14  3:43.53
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI  4:58.19  42              P  1:09.99  2:25.16  3:42.39
METCALF, LAUREN       15 PC CARSON AQUATI  4:58.63  43              P  1:11.39  2:26.99  3:43.22
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI  4:59.00  11              P  1:12.87  2:28.89  3:43.90
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE  4:59.64  12              P  1:11.89  2:27.82  3:44.38
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  4:59.80  44              P  1:11.41  2:27.80  3:44.03
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  5:00.93  45              P  1:13.14  2:28.91  3:45.29
RUPNIK, CHRISTINA     19 PC TERRAPINS SWI  5:01.31  63              P  1:10.76  2:28.01  3:45.00
WILLIAMS, SARAH       15 PC TERRAPINS SWI  5:01.40  46              P  1:11.54  2:27.60  3:44.90
KISH, SHAUNA          15 PC OSPREY AQUATI  5:01.51  47              P  1:12.07  2:28.35  3:45.96
HAWKINS, CAITLIN      16 PC SANTA CLARA S  5:01.76  48              P  1:12.11  2:28.93  3:46.14
BACON, RUTH           15 PC PALO ALTO SWI  5:02.06  49              P  1:12.81  2:29.33  3:46.27
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI  5:02.15  50              P  1:10.80  2:26.66  3:44.30
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S  5:02.50  51              P  1:13.57  2:31.35  3:48.57
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  5:03.08  13              P  1:13.55  2:32.23  3:49.00
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI  5:03.68  14              P  1:14.45  2:32.85  3:49.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   15-18   400 FREE                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLSLAGLE, CORYN     16 PC MISSION SAN J  5:04.34  52              P  1:11.40  2:28.21  3:46.28
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   5:04.61  53              P  1:14.82  2:32.86  3:49.68
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK   5:05.05  54              P  1:12.64  2:30.09  3:48.14
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  5:07.98  55              P  1:13.72  2:31.97  3:50.89
KULKA, JENNIFER       16 PC EAST BAY BAT   5:08.11  56              P  1:12.70  2:30.56  3:49.71
FLUD, NICOLE          17 PC TERRAPINS SWI  5:08.72  15              P  1:13.38  2:30.96  3:50.22
STITT, CATHERINE      16 PC TERRAPINS SWI  5:10.54  57              P  1:11.86  2:29.75  3:50.22
SANGALANG, KRISTINA   18 PC VALLEJO AQUAT  5:10.65  16              P  1:14.04  2:32.19  3:52.21
MELICK, RACHEL        20 PC SANTA ROSA NE  5:14.01  64              P  1:14.90  2:33.90  3:54.82
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J  5:15.13  65              P  1:15.59  2:35.16  3:54.13
ROVO, MARINA          18 PC VALLEJO AQUAT  5:16.49  17              P  1:13.54  2:34.03  3:55.93
PEDLEY, CHRISTINA     15 PC ALAMEDA ISLAN  5:16.73  58              P  1:15.48  2:36.17  3:57.61
ATKIN, NICHOLE        17 PC ALMADEN SWIM   5:17.19  18              P  1:16.13  2:37.65  3:58.93
LAUCK, LAUREN         17 PC ORINDA AQUATI  5:19.11  19              P  1:17.12  2:38.10  3:58.60
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT  5:19.55  59              P  1:13.57  2:34.16  3:56.51
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI   DQUED
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:12.09  2:28.45  3:47.31

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  1:08.50  23  1:04.82 F1
                                                                    F    31.54
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI  1:08.87  24  1:07.31 F2
                                                                    F    32.41
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.12   1  1:07.95 F1
                                                                    F    32.95
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  1:11.28  25  1:10.51 F3
                                                                    F    34.76
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI  1:11.46   4  1:10.87 F2
                                                                    F    34.87
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  1:11.31  26  1:11.18 F4
                                                                    F    34.30
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  1:11.21   2  1:11.38 F3
                                                                    F    34.46
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI  1:12.16  27  1:12.40 F5
                                                                    F    35.01
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  1:12.46  28  1:13.06 F6
                                                                    F    35.33
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  1:12.80  29  1:13.23 F7
                                                                    F    35.45
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  1:12.97  30  1:13.26 F8
                                                                    F    34.85
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  1:14.57   8  1:14.19 F4
                                                                    F    36.26
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  1:15.74  12  1:14.65 F5
                                                                    F    36.36
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:14.22   6  1:14.83 F6
                                                                    F    36.44
KOEPFGEN, KATIE       17 PC PALO ALTO SWI  1:18.45  17  1:15.27 F7
                                                                    F    35.92
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI  1:17.22  14  1:16.54 F8
                                                                    F    37.02

ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  1:08.50  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI  1:08.87  24
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:10.12   1
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  1:11.21   2
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  1:11.28  25
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  1:11.31  26
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  1:11.38   3
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI  1:11.46   4
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI  1:12.16  27
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  1:12.46  28
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  1:12.80  29
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  1:12.97  30
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:13.53   5
NELSON, KATEY         15 PC SANTA ROSA NE  1:13.56  31
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  1:13.79  32
CURETON, KELLY        16 PC TERRAPINS SWI  1:14.02  33
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:14.22   6
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE  1:14.46  34
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   1:14.54   7
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  1:14.57   8
SALLEE, MARIA         17 PC SEBASTAPOL SE  1:14.83   9
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI  1:15.00  35
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  1:15.25  36
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI  1:15.28  10
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  1:15.30  11
LASKO, JANELLE        15 PC LAKERIDGE SWI  1:15.53  37
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  1:15.64  38
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  1:15.72  39
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  1:15.74  12
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI  1:15.77  40
KULKA, JENNIFER       16 PC EAST BAY BAT   1:15.94  41
ELGENDY, SARAH        17 PC SALINAS VALLE  1:16.47  13
PLUME, REBECCA        16 PC PALO ALTO SWI  1:16.66  42
MOHR, ALI             15 PC SLUG AQUATICS  1:16.76  43
HOCKING, CASEY        15 PC PLEASANTON SE  1:17.20  44
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  1:17.21  45
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI  1:17.22  14
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  1:17.25  46
MELICK, RACHEL        20 PC SANTA ROSA NE  1:17.66  64
VARELLAS, BETSY       16 PC ORINDA AQUATI  1:17.87  47
GIMA, SHANNON         17 PC ALAMEDA ISLAN  1:17.99  15
ATKIN, NICHOLE        17 PC ALMADEN SWIM   1:18.03  16
BAUER, COURTNEY       15 PC EAST BAY BAT   1:18.29  48
HARTMAN, ERIN         15 PC SANTA ROSA NE  1:18.38  49
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE  1:18.45  50
KOEPFGEN, KATIE       17 PC PALO ALTO SWI  1:18.45  17
SHIRE, KATIE          16 PC OTTER SWIM CL  1:18.82  51
CONROW, KALEY         15 PC ALMADEN SWIM   1:19.03  52
COUDRIGHT, JESSICA    18 PC SEBASTAPOL SE  1:19.12  18
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S  1:19.65  53
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI  1:19.90  54
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT  1:20.47  55
LAUCK, LAUREN         17 PC ORINDA AQUATI  1:21.10  19
YEUNG, RACHEL         15 PC FLYING FISH    1:21.29  56
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S  1:21.31  57
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  1:21.36  58
RUPNIK, CHRISTINA     19 PC TERRAPINS SWI  1:21.46  65
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI  1:22.53  59
LEE, KRISTIN          17 PC DEANZA CUPERT  1:22.72  20
AFFINITO, MICHON      15 PC RENO AQUATIC   1:22.76  60
KISH, SHAUNA          15 PC OSPREY AQUATI  1:24.35  61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-18   100 BACK                                    EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULKERSON, EMMA       17 PC LAKERIDGE SWI  1:25.24  21
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J   DQUED
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT   DQUED
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J   DQUED
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  2:26.24  16  2:17.96 F1  P  1:12.48
                                                                    F    33.03  1:08.15  1:43.36
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  2:30.51   1  2:28.17 F1  P  1:13.69
                                                                    F    35.06  1:12.45  1:50.53
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  2:34.60   3  2:29.86 F2  P  1:15.21
                                                                    F    35.68  1:13.18  1:51.66
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  2:31.28  18  2:30.28 F2  P  1:14.82
                                                                    F    35.89  1:13.68  1:52.15
NELSON, KATEY         15 PC SANTA ROSA NE  2:32.35  19  2:31.16 F3  P  1:13.90
                                                                    F    36.13  1:14.00  1:52.78
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI  2:32.80  21  2:31.67 F4  P  1:14.91
                                                                    F    35.88  1:13.87  1:52.98
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI  2:33.72  23  2:31.76 F5  P  1:16.27
                                                                    F    35.98  1:15.02  1:53.77
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  2:33.12   2  2:32.36 F3  P  1:14.45
                                                                    F    35.68  1:13.75  1:53.07
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  2:33.36  22  2:35.15 F6  P  1:13.39
                                                                    F    36.32  1:15.64  1:56.52
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  2:32.53  20  2:35.45 F7  P  1:15.52
                                                                    F    36.74  1:16.46  1:56.46
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  2:35.01   4  2:36.38 F4  P  1:13.97
                                                                    F    37.11  1:16.89  1:56.76
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  2:43.70   7  2:37.03 F5  P  1:21.06
                                                                    F    37.49  1:16.83  1:57.30
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   2:41.29   6  2:40.15 F6  P  1:17.76
                                                                    F    37.84  1:17.84  1:58.89
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI  2:41.00   5  2:40.76 F7  P  1:19.27
                                                                    F    38.19  1:19.15  2:00.62
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI  2:27.67  17   DQUED  F   P  1:11.55
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  2:43.86   8   DQUED  F   P  1:20.96

ROGERS, LAUREN        16 PC TERRAPINS SWI  2:26.24  16              P  1:12.48
MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI  2:27.67  17              P  1:11.55
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  2:30.51   1              P  1:13.69
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  2:31.28  18              P  1:14.82
NELSON, KATEY         15 PC SANTA ROSA NE  2:32.35  19              P  1:13.90
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  2:32.53  20              P  1:15.52
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI  2:32.80  21              P  1:14.91
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  2:33.12   2              P  1:14.45
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  2:33.36  22              P  1:13.39
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI  2:33.72  23              P  1:16.27
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  2:34.60   3              P  1:15.21
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  2:34.76  24              P  1:16.55
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  2:35.00  25              P  1:15.49
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  2:35.01   4              P  1:13.97
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  2:35.37  26              P  1:17.04

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   15-18   200 BACK                                    EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEDVED, EMILY         16 PC ALAMEDA ISLAN  2:36.03  27              P  1:15.97
FEDRICK, AILEEN       15 PC TWIN VALLEY A  2:38.04  28              P  1:16.27
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:38.25  29              P  1:16.57
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI  2:39.05  30              P  1:18.20
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE  2:39.64  31              P  1:17.49
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI  2:41.00   5              P  1:19.27
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  2:41.06  32              P  1:18.29
LASKO, JANELLE        15 PC LAKERIDGE SWI  2:41.13  33              P  1:17.59
CONTE, ADRIENNE       17 PC MONTEREY BAY   2:41.29   6              P  1:17.76
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   2:42.64  34              P  1:20.77
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  2:43.15  35              P  1:19.44
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J  2:43.64  51              P  1:19.93
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  2:43.70   7              P  1:21.06
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  2:43.86   8              P  1:20.96
KULKA, JENNIFER       16 PC EAST BAY BAT   2:44.58  36              P  1:19.41
MELROY, LAURA         15 PC MORGAN HILL S  2:44.86  37              P  1:20.61
MELICK, RACHEL        20 PC SANTA ROSA NE  2:45.54  52              P  1:20.48
ELGENDY, SARAH        17 PC SALINAS VALLE  2:46.20   9              P  1:22.04
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  2:46.38  38              P  1:23.18
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE  2:47.44  39              P  1:21.09
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE  2:47.95  40              P  1:21.55
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI  2:48.58  41              P  1:24.40
CONROW, KALEY         15 PC ALMADEN SWIM   2:48.60  42              P  1:21.90
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI  2:48.97  10              P  1:23.62
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  2:49.67  43              P  1:22.45
METCALF, LAUREN       15 PC CARSON AQUATI  2:50.37  44              P  1:23.06
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM   2:50.53  53              P  1:22.97
SHIRE, KATIE          16 PC OTTER SWIM CL  2:50.93  45              P  1:22.81
RUPNIK, CHRISTINA     19 PC TERRAPINS SWI  2:51.50  54              P  1:23.40
HARTMAN, ERIN         15 PC SANTA ROSA NE  2:52.09  46              P  1:22.58
FULKERSON, EMMA       17 PC LAKERIDGE SWI  2:52.38  11              P  1:24.34
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI  2:54.02  47              P  1:26.88
BULLMAN, KATIE        16 PC GOLDEN BEAR S  2:54.38  48              P  1:23.42
LEE, KRISTIN          17 PC DEANZA CUPERT  2:55.36  12              P  1:26.66
AFFINITO, MICHON      15 PC RENO AQUATIC   2:55.64  49              P  1:25.88
WALLRAVEN, ANDREA     16 PC OSPREY AQUATI  2:56.49  50              P  1:24.72
SANGALANG, KRISTINA   18 PC VALLEJO AQUAT  2:59.00  13              P  1:26.36
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI  3:04.98  14              P  1:32.97
MATHRE, ANNIE         17 PC FLYING FISH    3:05.53  15              P  1:29.58
ACKERET, ERICKA       20 PC MISSION SAN J   DQUED                   P  1:29.55

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI  1:16.56   1  1:15.65 F1
                                                                    F    35.96
LEE, JESSICA          16 PC KORET YOUTH S  1:18.24  25  1:16.52 F1
                                                                    F    37.44
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:17.48  23  1:16.67 F2
                                                                    F    36.46
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  1:17.68   3  1:16.73 F2
                                                                    F    36.59
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:17.61   2  1:16.90 F3
                                                                    F    36.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  1:18.97  26  1:18.33 F3
                                                                    F    37.21
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI  1:17.62  24  1:18.58 F4
                                                                    F    36.82
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  1:19.93  28  1:18.89 F5
                                                                    F    37.34
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  1:20.05  29  1:19.60 F6
                                                                    F    37.87
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  1:19.92  27  1:20.37 F7
                                                                    F    38.40
BRUSH, KATIE          15 PC NORTH BAY AQU  1:21.09  30  1:20.37 F7
                                                                    F    37.55
JORDAN, LESLIE        17 PC PENINSULA COV  1:21.45   5  1:20.74 F4
                                                                    F    37.60
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  1:23.47   9  1:21.66 F5
                                                                    F    38.47
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  1:22.05   6  1:22.88 F6
                                                                    F    40.45
WHITELEY, ELIZABETH   18 PC PENINSULA COV  1:23.27   8  1:24.26 F7
                                                                    F    40.36
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI  1:22.74   7   DQUED  F
                                                                    F    38.92

OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI  1:16.56   1
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:17.48  23
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:17.61   2
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI  1:17.62  24
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  1:17.68   3
LEE, JESSICA          16 PC KORET YOUTH S  1:18.24  25
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  1:18.97  26
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:19.49   4
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  1:19.92  27
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  1:19.93  28
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  1:20.05  29
BRUSH, KATIE          15 PC NORTH BAY AQU  1:21.09  30
KEEN, KRISSY          16 PC TIGER AQUATIC  1:21.39  31
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  1:21.42  32
JORDAN, LESLIE        17 PC PENINSULA COV  1:21.45   5
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  1:22.05   6
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI  1:22.74   7
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  1:23.05  33
CAYFORD, ASHLEY       16 PC VALLEJO AQUAT  1:23.18  34
WHITELEY, ELIZABETH   18 PC PENINSULA COV  1:23.27   8
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  1:23.47   9
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  1:23.53  10
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE  1:23.63  11
LIPPE-KLEIN, JULIA    17 PC PALO ALTO SWI  1:23.72  12
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  1:23.74  13
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI  1:23.76  35
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J  1:24.00  14
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S  1:24.55  36
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI  1:24.95  37
SHIRE, KATIE          16 PC OTTER SWIM CL  1:24.99  38
WILLOUGHBY, ELENA     16 PC UKIAH DOLPHIN  1:25.54  39
BUSCH, MANDEE         17 PC RENO AQUATIC   1:25.78  15
WAITE, DARCY          16 PC ORINDA AQUATI  1:25.86  40
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK   1:26.19  41
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI  1:26.22  16
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI  1:26.26  42
AFFINITO, MICHON      15 PC RENO AQUATIC   1:26.36  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-18   100 BREAST                                  EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S  1:26.59  17
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM   1:26.64  44
SANDBERG, LINDSAY     15 PC ORINDA AQUATI  1:26.71  45
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  1:26.73  46
TURMAN, AMANDA        16 PC ALAMEDA ISLAN  1:26.92  47
PEDLEY, CHRISTINA     15 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.05  48
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI  1:27.11  49
SALLEE, MARIA         17 PC SEBASTAPOL SE  1:27.15  18
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI  1:27.48  50
BALDWIN, HEATHER      15 PC TWIN VALLEY A  1:27.70  51
MEADOWS, MEGAN        15 PC STANFORD COVI  1:27.97  52
CHARVOZ, CAROLYNE     15 PC TERRAPINS SWI  1:28.02  53
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI  1:28.17  54
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI  1:28.21  55
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  1:28.35  56
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI  1:28.46  19
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  1:28.82  57
LASKO, JANELLE        15 PC LAKERIDGE SWI  1:28.91  58
HANNA, REBECCA        16 PC TERRAPINS SWI  1:29.32  59
SHIMIZU, YOSHIKO      15 PC LYNBROOK AQUA  1:29.79  60
BURNS, LORIANNE       15 PC WALNUT CREEK   1:29.94  61
METCALF, LAUREN       15 PC CARSON AQUATI  1:31.09  62
NGO, NICKI            15 PC DEANZA CUPERT  1:31.60  63
VEGA, CHRISTINA       15 PC UNATTACHED PA  1:31.97  64
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI  1:32.00  20
ECKARD, ASHLEY        16 PC MISSION SAN J  1:32.34  65
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT  1:32.49  66
GRACIA, KRISTEEN      16 PC SALINAS VALLE  1:32.96  67
COUGHLAN, CLAIRE      17 PC ORINDA AQUATI  1:33.13  21
LAM, LILIAN           15 PC SANTA CLARA S  1:33.50  68
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J  1:33.62  70
WING, KELLI           15 PC SILICON VALLE  1:35.26  69
WALITSCH, KELLY       17 PC OSPREY AQUATI  1:40.34  22

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  2:43.74   1  2:41.56 F1  P  1:19.36
                                                                    F    36.98  1:18.41  1:59.48
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:45.01  19  2:42.01 F1  P  1:20.54
                                                                    F    37.36  1:18.75  2:00.22
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  2:52.82  24  2:47.47 F2  P  1:23.12
                                                                    F    38.60  1:21.44  2:04.40
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  2:48.85   3  2:49.18 F2  P  1:21.20
                                                                    F    38.45  1:21.64  2:05.16
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI  2:59.26   9  2:49.90 F3  P  1:26.04
                                                                    F    37.15  1:20.60  2:05.08
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  2:47.45   2  2:50.39 F4  P  1:21.49
                                                                    F    39.57  1:22.67  2:06.70
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  2:50.12  21  2:50.50 F3  P  1:22.73
                                                                    F    39.03  1:22.61  2:06.38
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI  2:49.86  20  2:50.83 F4  P  1:21.61
                                                                    F    38.60  1:22.53  2:05.79
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:50.71  22  2:51.09 F5  P  1:21.52
                                                                    F    38.81  1:22.92  2:06.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, JESSICA          16 PC KORET YOUTH S  2:51.22  23  2:51.62 F6  P  1:21.98
                                                                    F    39.79  1:23.25  2:07.42
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  2:54.35  26  2:51.91 F7  P  1:22.77
                                                                    F    38.92  1:23.33  2:07.72
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI  2:55.96   4  2:52.71 F5  P  1:23.53
                                                                    F    39.33  1:22.86  2:07.14
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  2:53.20  25  2:52.92 F8  P  1:24.48
                                                                    F    40.28  1:24.41  2:08.45
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  2:57.15   7  2:57.74 F6  P  1:26.58
                                                                    F    42.25  1:28.07  2:13.27
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  2:56.93   6  3:00.79 F7  P  1:26.47
                                                                    F    41.20  1:26.64  2:13.60
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  2:56.20   5  3:00.84 F8  P  1:27.02
                                                                    F    42.69  1:29.08  2:14.91

BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  2:43.74   1              P  1:19.36
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:45.01  19              P  1:20.54
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  2:47.45   2              P  1:21.49
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  2:48.85   3              P  1:21.20
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI  2:49.86  20              P  1:21.61
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  2:50.12  21              P  1:22.73
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:50.71  22              P  1:21.52
LEE, JESSICA          16 PC KORET YOUTH S  2:51.22  23              P  1:21.98
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  2:52.82  24              P  1:23.12
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  2:53.20  25              P  1:24.48
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  2:54.35  26              P  1:22.77
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  2:55.16  27              P  1:26.52
KEEN, KRISSY          16 PC TIGER AQUATIC  2:55.57  28              P  1:24.96
DORN, GABRIELLE       17 PC ORINDA AQUATI  2:55.96   4              P  1:23.53
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  2:56.20   5              P  1:27.02
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  2:56.93   6              P  1:26.47
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  2:57.15   7              P  1:26.58
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J  2:57.24   8              P  1:25.12
CAYFORD, ASHLEY       16 PC VALLEJO AQUAT  2:57.76  29              P  1:27.05
THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI  2:59.26   9              P  1:26.04
ROVO, MARINA          18 PC VALLEJO AQUAT  2:59.38  10              P  1:25.98
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE  3:00.21  11              P  1:27.35
BRUSH, KATIE          15 PC NORTH BAY AQU  3:00.23  30              P  1:25.77
JORDAN, LESLIE        17 PC PENINSULA COV  3:00.33  12              P  1:27.44
FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK   3:00.88  31              P  1:27.07
BRAGGIN, JAKI         16 PC SUNNYVALE SWI  3:01.02  32              P  1:26.51
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM   3:01.18  33              P  1:27.28
LIPPE-KLEIN, JULIA    17 PC PALO ALTO SWI  3:01.86  13              P  1:28.34
WILLOUGHBY, ELENA     16 PC UKIAH DOLPHIN  3:01.98  34              P  1:28.53
AFFINITO, MICHON      15 PC RENO AQUATIC   3:02.43  35              P  1:28.65
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI  3:03.65  36              P  1:28.81
BEVER, MAGGIE         16 PC ORINDA AQUATI  3:04.10  37              P  1:28.02
DORIA, ANGELA         16 PC TERRAPINS SWI  3:04.77  38              P  1:28.81
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI  3:06.09  39              P  1:29.83
HAWKINS, CAITLIN      16 PC SANTA CLARA S  3:06.21  40              P  1:31.23
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  3:07.00  14              P  1:31.52
CHARVOZ, CAROLYNE     15 PC TERRAPINS SWI  3:07.17  41              P  1:30.28
BUSCH, MANDEE         17 PC RENO AQUATIC   3:08.30  15              P  1:33.95
LASKO, JANELLE        15 PC LAKERIDGE SWI  3:08.62  42              P  1:31.98
METCALF, LAUREN       15 PC CARSON AQUATI  3:09.14  43              P  1:31.09
BANGERT, CHELSEA      16 PC PIEDMONT SWIM  3:09.35  44              P  1:31.61
BRANNON, DANIELLE     16 PC PLEASANTON SE  3:09.39  45              P  1:31.07
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI  3:09.87  16              P  1:30.95
PEDLEY, CHRISTINA     15 PC ALAMEDA ISLAN  3:10.36  46              P  1:32.88
MEADOWS, MEGAN        15 PC STANFORD COVI  3:11.18  47              P  1:31.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-18   200 BREAST                                  EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI  3:11.27  17              P  1:32.38
MCCLELLAND, LINDSAY   16 PC SAN RAMON LIV  3:11.29  48              P  1:34.32
SANDBERG, LINDSAY     15 PC ORINDA AQUATI  3:11.69  49              P  1:32.26
SCOTT, CAITLIN        18 PC ORINDA AQUATI  3:12.16  18              P  1:32.97
GRACIA, KRISTEEN      16 PC SALINAS VALLE  3:12.23  50              P  1:32.04
BURNS, LORIANNE       15 PC WALNUT CREEK   3:13.55  51              P  1:34.45
SUN, NOELLE           15 PC ORINDA AQUATI  3:14.40  52              P  1:34.53
NGO, NICKI            15 PC DEANZA CUPERT  3:14.45  53              P  1:34.07
WING, KELLI           15 PC SILICON VALLE  3:14.69  54              P  1:34.62
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE  3:16.28  55              P  1:35.08
COLLINS, ERIN         15 PC DEANZA CUPERT  3:16.58  56              P  1:35.00
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI   DQUED                   P  1:29.84

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROWE, ALISON          18 PC TERRAPINS SWI  1:06.24   1  1:06.21 F1
                                                                    F    30.66
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI  1:09.46  26  1:06.50 F1
                                                                    F    31.32
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:10.86  28  1:07.07 F2
                                                                    F    31.54
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  1:09.32   6  1:07.90 F2
                                                                    F    32.18
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  1:08.78  23  1:07.91 F3
                                                                    F    32.29
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:08.81   4  1:07.91 F3
                                                                    F    31.77
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J  1:09.37  25  1:08.02 F4
                                                                    F    31.90
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  1:08.85  24  1:08.03 F5
                                                                    F    31.98
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  1:07.38   2  1:08.15 F4
                                                                    F    31.87
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI  1:08.48   3  1:08.16 F5
                                                                    F    32.02
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   1:09.83  27  1:08.36 F6
                                                                    F    32.72
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  1:10.75   9  1:10.04 F6
                                                                    F    32.40
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:10.03   8  1:10.37 F7
                                                                    F    32.90
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.16  30  1:11.35 F7
                                                                    F    33.14
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  1:09.77   7  1:11.51 F8
                                                                    F    33.59
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI  1:11.01  29  1:12.31 F8
                                                                    F    33.69

ROWE, ALISON          18 PC TERRAPINS SWI  1:06.24   1
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  1:07.38   2
BRADFORD, JACKIE      17 PC TERRAPINS SWI  1:08.48   3
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  1:08.78  23
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  1:08.81   4
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  1:08.85  24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   15-18   100 FLY                                     EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THURMAN, AMY          18 PC ORINDA AQUATI  1:09.31   5
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  1:09.32   6
DEMEULENGERE, JENISSE 16 PC MISSION SAN J  1:09.37  25
BARD, PRESLEY         15 PC TERRAPINS SWI  1:09.46  26
PLUME, ELIZABETH      18 PC PALO ALTO SWI  1:09.77   7
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   1:09.83  27
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  1:10.03   8
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  1:10.75   9
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:10.86  28
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI  1:11.01  29
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.16  30
BANGERT, CHELSEA      16 PC PIEDMONT SWIM  1:11.19  31
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  1:11.34  10
HEARN, KATRINA        18 PC ALMADEN SWIM   1:11.49  11
CARTER, STEPHANIE     19 PC MISSION SAN J  1:11.54  58
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  1:11.58  12
TICE, GINNY           16 PC STANFORD COVI  1:11.64  32
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  1:11.65  33
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  1:11.83  34
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI  1:11.84  35
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  1:11.95  36
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  1:12.05  13
OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI  1:12.10  14
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  1:12.11  37
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  1:12.11  15
BUSCH, MANDEE         17 PC RENO AQUATIC   1:12.30  16
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S  1:12.88  17
SHIRE, KATIE          16 PC OTTER SWIM CL  1:12.93  38
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  1:12.94  39
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   1:13.10  40
GOLEZ, JILLENE        17 PC TERRAPINS SWI  1:13.17  18
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI  1:13.24  41
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI  1:13.54  42
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  1:13.74  43
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE  1:13.87  44
NAVILHON, MELISSA     16 PC TERRAPINS SWI  1:14.00  45
MEDVED, EMILY         16 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.10  46
TICE, LINDSAY         16 PC STANFORD COVI  1:14.18  47
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  1:14.42  48
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  1:14.49  49
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE  1:14.80  19
CAYFORD, LAUREN       17 PC VALLEJO AQUAT  1:15.36  20
PETERSEN, LISA        19 PC MISSION SAN J  1:15.62  59
GOSSAGE, ALEXANDRA    15 PC PIRANHA SWIMM  1:15.94  50
VARELLAS, BETSY       16 PC ORINDA AQUATI  1:16.03  51
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  1:16.33  21
ISABEL, ELI           16 PC PLEASANTON SE  1:16.53  52
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE  1:16.77  53
LEE, JESSICA          16 PC KORET YOUTH S  1:16.78  54
REVELS, TINA          15 PC OSPREY AQUATI  1:17.58  55
COUDRIGHT, JESSICA    18 PC SEBASTAPOL SE  1:18.57  22
YEE, ASHLEY           16 PC PALO ALTO SWI  1:18.97  56
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE  1:19.65  57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-18   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  2:27.02   1  2:25.12 F1  P  1:09.60
                                                                    F    32.35  1:09.07  1:47.01
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.11   2  2:27.40 F2  P  1:12.71
                                                                    F    33.26  1:10.85  1:48.12
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  2:31.63  10  2:27.92 F1  P  1:11.22
                                                                    F    33.32  1:10.42  1:48.58
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   2:35.08  11  2:31.65 F2  P  1:14.93
                                                                    F    34.95  1:13.01  1:51.82
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  2:34.28   3  2:33.96 F3  P  1:13.82
                                                                    F    34.55  1:13.15  1:53.47
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI  2:36.27  12  2:35.77 F3  P  1:13.68
                                                                    F    34.07  1:12.98  1:53.58
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  2:37.43   4  2:35.89 F4  P  1:16.09
                                                                    F    34.91  1:14.95  1:55.60
TICE, GINNY           16 PC STANFORD COVI  2:36.67  14  2:37.90 F4  P  1:14.08
                                                                    F    35.25  1:15.02  1:56.50
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  2:44.61  18  2:39.11 F5  P  1:18.56
                                                                    F    35.89  1:16.43  1:57.94
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  2:39.82   5  2:41.09 F5  P  1:15.45
                                                                    F    35.52  1:15.65  1:57.13
GIMA, SHANNON         17 PC ALAMEDA ISLAN  2:41.77   7  2:41.65 F6  P  1:18.04
                                                                    F    36.67  1:17.85  1:59.57
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S  2:41.88  16  2:43.27 F6  P  1:16.88
                                                                    F    36.16  1:17.35  2:00.34
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   2:43.83  17  2:44.02 F7  P  1:17.49
                                                                    F    37.14  1:18.83  2:01.59
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  2:40.69  15  2:45.40 F8  P  1:15.56
                                                                    F    36.85  1:18.92  2:01.89

URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  2:27.02   1              P  1:09.60
TIEDEMAN, KATE        19 PC PALO ALTO SWI  2:27.53  28              P  1:10.03
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE  2:31.63  10              P  1:11.22
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:33.11   2              P  1:12.71
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  2:34.28   3              P  1:13.82
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   2:35.08  11              P  1:14.93
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI  2:36.27  12              P  1:13.68
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE  2:36.65  13              P  1:14.07
TICE, GINNY           16 PC STANFORD COVI  2:36.67  14              P  1:14.08
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  2:37.43   4              P  1:16.09
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  2:39.82   5              P  1:15.45
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  2:40.69  15              P  1:15.56
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE  2:40.71   6              P  1:15.89
GIMA, SHANNON         17 PC ALAMEDA ISLAN  2:41.77   7              P  1:18.04
JAGUST, AMY           16 PC GOLDEN BEAR S  2:41.88  16              P  1:16.88
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   2:43.83  17              P  1:17.49
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  2:44.61  18              P  1:18.56
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI  2:45.22  19              P  1:16.17
HAWKINS, CAITLIN      16 PC SANTA CLARA S  2:45.57  20              P  1:17.87
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:46.31  21              P  1:16.68
JOVINO, KATHRYN       15 PC VALLEJO AQUAT  2:47.25  22              P  1:20.24
GOLEZ, JILLENE        17 PC TERRAPINS SWI  2:47.81   8              P  1:15.82
SKAGGS, CATHRYN       15 PC TIGER AQUATIC  2:48.02  23              P  1:16.62
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S  2:53.53   9              P  1:22.41
TICE, LINDSAY         16 PC STANFORD COVI  2:58.89  24              P  1:22.72
NELSON, MEGAN         15 PC PLEASANTON SE  3:03.31  25              P  1:21.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-18   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P  1:15.18
MEYER, ALY            15 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:14.02

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  2:31.49  27  2:27.21 F1  P  1:12.20
                                                                    F    32.73  1:10.61  1:52.69
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:32.21  28  2:28.63 F2  P  1:14.67
                                                                    F    31.51  1:11.62  1:53.82
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  2:33.66   5  2:29.16 F1  P  1:17.11
                                                                    F    34.09  1:14.51  1:54.90
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  2:30.33   1  2:30.31 F2  P  1:13.75
                                                                    F    32.09  1:12.94  1:56.51
OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI  2:34.16   6  2:30.85 F3  P  1:14.18
                                                                    F    32.51  1:13.51  1:54.73
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  2:30.76  26  2:31.88 F3  P  1:11.91
                                                                    F    32.58  1:11.15  1:56.80
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  2:33.30  29  2:32.76 F4  P  1:12.04
                                                                    F    32.92  1:12.28  1:59.13
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI  2:31.10   3  2:33.36 F4  P  1:11.86
                                                                    F    32.52  1:12.23  1:57.79
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  2:30.70   2  2:34.12 F5  P  1:12.75
                                                                    F    33.40  1:14.44  1:57.96
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  2:36.04  33  2:35.07 F5  P  1:17.03
                                                                    F    33.13  1:15.76  2:00.30
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  2:35.01   7  2:35.60 F6  P  1:13.27
                                                                    F    33.15  1:14.52  1:59.86
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  2:35.61  31  2:37.37 F6  P  1:15.45
                                                                    F    34.14  1:16.00  2:02.21
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:35.39  30  2:37.76 F7  P  1:12.73
                                                                    F    34.06  1:14.20  1:59.98
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  2:36.00  32  2:37.85 F8  P  1:15.45
                                                                    F    34.52  1:15.85  2:03.41
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  2:36.31   9  2:38.56 F7  P  1:14.50
                                                                    F    34.06  1:15.43  2:01.88
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT  2:38.58  11  2:45.96 F8  P  1:14.61
                                                                    F    34.62  1:18.26  2:09.49

URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  2:30.33   1              P  1:13.75
PETER, MEGAN          17 PC SANTA ROSA NE  2:30.70   2              P  1:12.75
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  2:30.76  26              P  1:11.91
SULPRIZIO, GINA       18 PC TERRAPINS SWI  2:31.10   3              P  1:11.86
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  2:31.49  27              P  1:12.20
MORGAN, ERIN          18 PC MISSION SAN J  2:31.88   4              P  1:14.35
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:32.21  28              P  1:14.67
HDEZ, GABRIELLA       16 PC SANTA CLARA S  2:33.30  29              P  1:12.04
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  2:33.66   5              P  1:17.11
OCHS, JILLIAN         17 PC ORINDA AQUATI  2:34.16   6              P  1:14.18
FULLER, AMY           18 PC STANFORD COVI  2:35.01   7              P  1:13.27
LANGNER, BAILEY       15 PC TERRAPINS SWI  2:35.39  30              P  1:12.73
THURMAN, HOPE         15 PC ORINDA AQUATI  2:35.61  31              P  1:15.45
HEATH, SARAH          16 PC ORINDA AQUATI  2:36.00  32              P  1:15.45
LEE, SYLVIE           15 PC TERRAPINS SWI  2:36.04  33              P  1:17.03
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  2:36.05   8              P  1:14.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   15-18   200 I.M.                                    EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  2:36.31   9              P  1:14.50
SURYOUTOMO, TANYA     17 PC MISSION SAN J  2:36.57  10              P  1:11.93
SHARP, LINDSEY        15 PC ORINDA AQUATI  2:37.18  34              P  1:17.21
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   2:37.51  35              P  1:15.77
DEL RIO, MICHELLE     16 PC ALMADEN SWIM   2:37.60  36              P  1:16.64
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  2:37.74  37              P  1:18.86
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  2:37.76  38              P  1:15.62
GAUTSCHI, RONNI       15 PC SILICON VALLE  2:38.33  39              P  1:14.63
BROPHY, SASHA         17 PC DEANZA CUPERT  2:38.58  11              P  1:14.61
LEUNG, JANICE         15 PC OTTER SWIM CL  2:38.77  40              P  1:14.05
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI  2:39.82  42              P  1:19.16
MAR, LAUREN           15 PC FOG CITY HAMM  2:39.82  41              P  1:14.15
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  2:40.03  43              P  1:17.02
MAY, KAELON           18 PC TERRAPINS SWI  2:40.20  12              P  1:16.58
LAIRD, JACKIE         16 PC SUNNYVALE SWI  2:40.26  44              P  1:12.80
HART, LINDSAY         17 PC TERRAPINS SWI  2:40.49  13              P  1:15.13
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI  2:40.77  45              P  1:18.76
URE, KATIE            15 PC ORINDA AQUATI  2:40.95  46              P  1:17.02
BECK, SYLVIA          17 PC ORINDA AQUATI  2:41.19  14              P  1:17.57
SUCHOMEL, SUSAN       17 PC MORGAN HILL S  2:41.22  15              P  1:16.29
GINSBERG, JENNIFER    17 PC OTTER SWIM CL  2:41.23  16              P  1:14.29
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  2:41.33  47              P  1:14.83
SALLEE, MARIA         17 PC SEBASTAPOL SE  2:41.36  17              P  1:17.17
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  2:41.88  48              P  1:20.99
WULF, ASHLEY          15 PC TERRAPINS SWI  2:42.12  49              P  1:18.42
BRICKER, NATALIE      17 PC PLEASANTON SE  2:42.96  18              P  1:20.42
WILLOUGHBY, ELENA     16 PC UKIAH DOLPHIN  2:43.19  50              P  1:18.96
SCHRAKAMP, NIKI       15 PC ORINDA AQUATI  2:43.65  51              P  1:17.98
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI  2:44.34  19              P  1:18.13
POWER, KYLA           15 PC OSPREY AQUATI  2:44.62  52              P  1:16.53
GIMA, SHANNON         17 PC ALAMEDA ISLAN  2:45.05  20              P  1:17.99
MEYER, ALY            15 PC SANTA CLARA S  2:45.34  53              P  1:19.25
AFFINITO, MICHON      15 PC RENO AQUATIC   2:45.66  54              P  1:20.74
LIPPE-KLEIN, JULIA    17 PC PALO ALTO SWI  2:45.93  21              P  1:23.16
ARMSTRONG, ALYSON     15 PC RENO AQUATIC   2:45.97  55              P  1:19.51
CHU, LISA             15 PC DEANZA CUPERT  2:45.98  56              P  1:23.30
WILSEY, SHANNON       15 PC TERRAPINS SWI  2:46.02  57              P  1:14.79
MARA, KATHRYN         18 PC MISSION SAN J  2:46.33  22              P  1:21.87
DAVIS, ALISON         15 PC PLEASANTON SE  2:46.43  58              P  1:18.98
CHARVOZ, CAROLYNE     15 PC TERRAPINS SWI  2:46.83  59              P  1:19.30
HAWKINS, CAITLIN      16 PC SANTA CLARA S  2:47.37  60              P  1:21.32
SHIRE, KATIE          16 PC OTTER SWIM CL  2:48.00  61              P  1:19.65
KISH, SHAUNA          15 PC OSPREY AQUATI  2:49.24  62              P  1:20.18
ROVO, MARINA          18 PC VALLEJO AQUAT  2:51.43  23              P  1:25.03
MILLSLAGLE, CORYN     16 PC MISSION SAN J  2:53.39  63              P  1:21.65
FULKERSON, EMMA       17 PC LAKERIDGE SWI  2:54.52  24              P  1:21.61
ECKARD, ASHLEY        16 PC MISSION SAN J  2:55.48  64              P  1:23.74
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI  3:00.30  25              P  1:27.18

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-18   400 I.M.                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  5:12.44  12  5:08.89 F1  P  1:11.99  2:34.14  3:59.66
                                                                    F    32.49  1:10.70  1:51.12  2:30.81  3:12.75  3:56.35  4:32.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-18   400 I.M.                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  5:18.11   1  5:13.06 F1  P  1:10.02  2:31.62  4:05.17
                                                                    F    32.54  1:09.80  1:50.46  2:29.85  3:15.10  4:01.48  4:37.71
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  5:18.85  13  5:13.34 F2  P  1:13.70  2:35.37  4:05.07
                                                                    F    33.66  1:11.72  1:52.62  2:32.85  3:16.09  4:01.26  4:37.78
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  5:25.10   4  5:17.06 F2  P  1:13.10  2:41.16  4:13.46
                                                                    F    32.69  1:10.19  1:53.86  2:36.90  3:21.95  4:07.12  4:42.38
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  5:23.45   2  5:20.79 F3  P  1:17.97  2:42.63  4:08.89
                                                                    F    35.32  1:18.41  2:01.46  2:44.20  3:25.33  4:08.28  4:44.63
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  5:23.64   3  5:21.92 F4  P  1:15.20  2:39.08  4:10.43
                                                                    F    34.59  1:15.05  1:57.53  2:38.51  3:24.25  4:09.38  4:45.99
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   5:29.03  16  5:25.57 F3  P  1:13.25  2:40.10  4:15.48
                                                                    F    34.38  1:13.13  1:56.22  2:37.07  3:24.32  4:12.42  4:49.31
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  5:25.33  15  5:25.92 F4  P  1:11.66  2:31.14  4:12.86
                                                                    F    32.92  1:11.77  1:52.17  2:31.69  3:22.43  4:13.96  4:50.52
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  5:32.03  17  5:30.62 F5  P  1:16.86  2:44.90  4:17.50
                                                                    F    36.34  1:18.52  2:03.07  2:47.30  3:31.91  4:17.76  4:54.53
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  5:25.91   5  5:32.95 F5  P  1:15.19  2:36.26  4:10.83
                                                                    F    35.22  1:16.37  1:57.71  2:39.20  3:27.62  4:15.95  4:54.58
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  5:35.44  19  5:33.05 F6  P  1:16.41  2:43.32  4:21.94
                                                                    F    35.63  1:17.70  2:00.81  2:42.39  3:30.78  4:20.55  4:57.08
POWER, KYLA           15 PC OSPREY AQUATI  5:32.36  18  5:38.48 F7  P  1:18.18  2:42.26  4:19.02
                                                                    F    35.85  1:18.57  2:03.21  2:46.35  3:35.15  4:23.82  5:01.47
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  5:36.27   6  5:38.53 F6  P  1:19.39  2:48.13  4:21.36
                                                                    F    36.90  1:20.77  2:05.81  2:50.26  3:37.17  4:24.90  5:03.23
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  5:23.69  14  5:38.77 F8  P  1:14.74  2:34.70  4:08.62
                                                                    F    35.56  1:19.62  2:03.45  2:46.94  3:35.28  4:23.30  5:03.33
HEARN, KATRINA        18 PC ALMADEN SWIM   5:40.18   7  5:39.48 F7  P  1:14.21  2:43.58  4:26.75
                                                                    F    34.48  1:13.75  1:58.50  2:43.43  3:34.77  4:26.85  5:03.68
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI  5:47.01   9          F   P  1:18.66  2:47.53  4:30.27

TIEDEMAN, KATE        19 PC PALO ALTO SWI  5:02.70  25              P  1:08.77  2:26.97  3:55.88
DEGOLIA, HAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  5:12.44  12              P  1:11.99  2:34.14  3:59.66
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI  5:18.11   1              P  1:10.02  2:31.62  4:05.17
GONG, JENNIFER        15 PC DEANZA CUPERT  5:18.85  13              P  1:13.70  2:35.37  4:05.07
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI  5:23.45   2              P  1:17.97  2:42.63  4:08.89
WUNSCHEL, MARI        17 PC SANTA ROSA NE  5:23.64   3              P  1:15.20  2:39.08  4:10.43
FORRENCE, LEILA       16 PC PALO ALTO SWI  5:23.69  14              P  1:14.74  2:34.70  4:08.62
URBAN, JEANNIE        18 PC PALO ALTO SWI  5:25.10   4              P  1:13.10  2:41.16  4:13.46
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI  5:25.33  15              P  1:11.66  2:31.14  4:12.86
KROPP, JULIA          17 PC FOG CITY HAMM  5:25.91   5              P  1:15.19  2:36.26  4:10.83
BRAUN, STEPHANIE      15 PC RENO AQUATIC   5:29.03  16              P  1:13.25  2:40.10  4:15.48
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI  5:32.03  17              P  1:16.86  2:44.90  4:17.50
POWER, KYLA           15 PC OSPREY AQUATI  5:32.36  18              P  1:18.18  2:42.26  4:19.02
BUCHANAN, KRISTEN     15 PC LAKERIDGE SWI  5:35.44  19              P  1:16.41  2:43.32  4:21.94
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI  5:36.27   6              P  1:19.39  2:48.13  4:21.36
HEARN, KATRINA        18 PC ALMADEN SWIM   5:40.18   7              P  1:14.21  2:43.58  4:26.75
BOND, JENNIFER        16 PC ALAMEDA ISLAN  5:41.68  20              P  1:17.36  2:43.73  4:22.94
VAUGHAN, JESSICA      15 PC ALAMEDA ISLAN  5:42.95  21              P  1:16.89  2:46.86  4:25.48
DOUGLAS, JESSICA      16 PC DEANZA CUPERT  5:44.82  22              P  1:23.43  2:54.79  4:27.50
WOO, JENNIFER         17 PC MISSION SAN J  5:45.96   8              P  1:15.13  2:43.65  4:27.12
SILVA, JENNIFER       17 PC PLEASANTON SE  5:48.68  10              P  1:16.44  2:45.34  4:31.07
JOVINO, KATHRYN       15 PC VALLEJO AQUAT  5:49.31  23              P  1:19.28  2:51.63  4:36.33
SALLEE, MARIA         17 PC SEBASTAPOL SE  5:49.74  11              P  1:21.16  2:49.37  4:27.69
AFFINITO, MICHON      15 PC RENO AQUATIC   5:55.93  24              P  1:20.46  2:54.15  4:33.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               2:09.95   1      35.02  1:09.56  1:41.28
         REINGOLD, BECCA     17
         OCHS, JILLIAN       17
         BECK, SYLVIA        17
         THURMAN, AMY        18
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:10.63   2      33.96  1:12.30  1:42.92
         HART, LINDSAY       17
         SULPRIZIO, GINA     18
         BRADFORD, JACKIE    17
         HEALEY, LAURA       18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               2:12.57   3      35.35  1:13.03  1:44.41
         KOEPFGEN, KATIE     17
         LIPPE-KLEIN, JULIA  17
         URBAN, JEANNIE      18
         PLUME, ELIZABETH    18
PCA,  A  17-18        18 PC PENINSULA COV               2:15.99   4      38.54  1:15.13  1:47.80
         YARRANTON, RACHEL   17
         JORDAN, LESLIE      17
         KAPLAN, VALERIE     17
         WHITELEY, ELIZABETH 18
DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT               2:16.51   5      37.48  1:15.56  1:46.79
         LEE, KRISTIN        17
         LEE, JESSICA        17
         DELLAMANO, MONICA   18
         BROPHY, SASHA       17

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:45.76   1             1:18.06  1:54.11  2:36.05  3:09.19  3:59.03  4:14.50
         REINGOLD, BECCA     17
         OCHS, JILLIAN       17
         BECK, SYLVIA        17
         THURMAN, AMY        18
MSJA,  A  17-18       18 PC MISSION SAN J               4:46.67   2             1:11.49  1:49.75  2:33.35  3:06.19  3:43.33  4:13.51
         SURYOUTOMO, TANYA   17
         MARA, KATHRYN       18
         WOO, JENNIFER       17
         MORGAN, ERIN        18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               4:50.55   3             1:17.28  1:56.34  2:40.77  3:11.93  3:48.41  4:18.10
         BEEGER, ELISE       18
         LIPPE-KLEIN, JULIA  17
         URBAN, JEANNIE      18
         PLUME, ELIZABETH    18
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               5:01.35   4             1:14.15  1:55.55  2:43.42  3:16.12  3:55.28
         SULPRIZIO, GINA     18
         HART, LINDSAY       17
         HEALEY, LAURA       18
         MAY, KAELON         18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:54.96   1      27.79    57.17  1:25.33
         HEALEY, LAURA       18
         ROWE, ALISON        18
         SULPRIZIO, GINA     18
         MAY, KAELON         18
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:55.67   2      27.93    56.57  1:26.77
         THURMAN, AMY        18
         BECK, SYLVIA        17
         LAUCK, LAUREN       17
         OCHS, JILLIAN       17
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               1:55.84   3      29.29    58.46  1:28.24
         URBAN, JEANNIE      18
         LIPPE-KLEIN, JULIA  17
         KOEPFGEN, KATIE     17
         PLUME, ELIZABETH    18
PCA,  A  17-18        18 PC PENINSULA COV               2:02.34   4      29.00  1:01.15  1:32.86
         WHITELEY, ELIZABETH 18
         YARRANTON, RACHEL   17
         JORDAN, LESLIE      17
         KAPLAN, VALERIE     17
DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT               2:03.26   5      30.26    58.92  1:31.01
         BROPHY, SASHA       17
         KUNG, CATHERINE     17
         LEE, KRISTIN        17
         DELLAMANO, MONICA   18

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               4:17.99   1      31.00  1:05.48  1:35.48  2:07.93           3:11.69  3:43.05
         KOEPFGEN, KATIE     17
         PLUME, ELIZABETH    18
         URBAN, JEANNIE      18
         LIPPE-KLEIN, JULIA  17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:24.99   2      30.11  1:03.58  1:34.19  2:08.41  2:40.62  3:17.18  3:48.87
         OCHS, JILLIAN       17
         BECK, SYLVIA        17
         REINGOLD, BECCA     17
         THURMAN, AMY        18
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI                DQUED           29.94  1:02.16  1:30.80  2:01.75  2:32.24  3:06.34  3:35.51
         BRADFORD, JACKIE    17
         HEALEY, LAURA       18
         ROWE, ALISON        18
         SULPRIZIO, GINA     18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               9:12.29   1      32.74  1:08.17  1:44.09  2:19.54  2:50.87  3:24.86  3:59.99
         HART, LINDSAY       17                                        4:35.26  5:06.19  5:39.64  6:14.66  6:49.80  7:23.06  7:59.41
         MAY, KAELON         18                                        8:36.38
         BRADFORD, JACKIE    17
         GARDNER, JULIE      18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               9:18.66   2      33.74  1:08.70  1:42.24  2:15.70  2:46.49  3:21.46  3:56.78
         URBAN, JEANNIE      18                                        4:30.95  5:03.62  5:40.25  6:17.22  6:53.85  7:26.51  8:03.92
         PLUME, ELIZABETH    18                                        8:41.69
         BEEGER, ELISE       18
         KOEPFGEN, KATIE     17

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TIEDEMAN, KATE        19 PC PALO ALTO SWI               9:05.72   1      31.49  1:06.07  1:40.15  2:15.07  2:49.30  3:24.04  3:58.39
                                                                       4:32.88  5:06.77  5:41.42  6:15.63  6:50.14  7:18.02  7:58.72
                                                                       8:23.10
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN               9:30.35   2      33.25  1:09.61  1:32.09  2:22.23  2:47.89  3:34.25  3:59.17
                                                                       4:45.80  5:12.49  5:57.38  6:32.17  7:08.40  7:37.14  8:19.91
                                                                       8:55.96
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI               9:33.72   3      33.31  1:09.54  1:43.20  2:21.75  2:51.12  3:33.97  4:09.77
                                                                       4:46.07  5:14.23  5:58.03  6:33.95  7:10.04  7:46.13  8:22.55
                                                                       8:53.24
JOHNSON, LILY         18 PC LAKERIDGE SWI               9:41.50   4      33.94  1:11.42  1:48.51  2:25.98  3:01.84  3:38.27  4:13.24
                                                                       4:50.90  5:16.90  6:02.98  6:33.25  7:15.59  7:39.38  8:28.75
                                                                       8:58.02
NAMBA, ALEXA          16 PC PALO ALTO SWI               9:45.46   5      33.82  1:10.76  1:47.05  2:23.92  3:00.27  3:37.06  4:13.59
                                                                       4:50.55  5:26.91  6:03.73  6:40.09  7:17.45  7:51.02  8:31.54
                                                                       9:01.61
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM                9:45.83   6      33.77  1:10.74  1:43.21  2:24.44  2:56.87  3:38.18  4:09.86
                                                                       4:52.38  5:28.52  6:06.77  6:37.04  7:19.90  7:48.33  8:33.57
                                                                       9:01.54
WENZLAU, BECKY        15 PC STANFORD COVI               9:46.87   7      32.96  1:08.54  1:45.07  2:21.83  2:58.32  3:35.59  4:12.37
                                                                       4:49.76  5:27.43  6:05.41  6:43.37  7:21.11  7:58.62  8:35.77
                                                                       9:12.02
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI               9:50.79   8      33.91  1:10.74  1:47.14  2:24.07  3:01.33  3:38.69  4:15.96
                                                                       4:54.08  5:31.00  6:08.21  6:46.01  7:23.33  8:00.70  8:38.26
                                                                       9:14.62
GONG, DANIELLE        12 PC DEANZA CUPERT               9:51.04   9      34.33  1:11.69  1:48.98  2:26.32  3:03.54  3:41.15  4:18.64
                                                                       4:56.14  5:27.47  6:10.34  6:35.28  7:24.58  7:59.57  8:38.54
                                                                       9:15.36
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI               9:51.38  10      34.41  1:11.68  1:45.63  2:25.68  2:57.64  3:40.05  4:16.97
                                                                       4:54.64  5:31.26  6:08.45  6:45.68  7:23.39  8:00.37  8:38.06
                                                                       9:15.17
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI               9:52.41  11      35.02  1:12.38  1:49.80  2:27.89  3:04.99  3:42.47  4:19.67
                                                                       4:57.30  5:34.44  6:12.46  6:49.28  7:26.52  8:03.23  8:40.56
                                                                       9:17.01
DEYOREO, SARAH        15 PC TERRAPINS SWI               9:54.76  12      34.42  1:12.24  1:49.90  2:27.78  3:05.10  3:42.84  4:20.22
                                                                       4:57.87  5:35.07  6:12.51  6:49.70  7:27.03  8:03.98  8:41.54
                                                                       9:18.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI               9:56.46  13      33.67  1:10.68  1:47.90  2:25.49  3:02.79  3:39.98  4:17.53
                                                                       4:55.41  5:33.44  6:10.71  6:48.57  7:27.15  8:04.89  8:42.72
                                                                       9:20.61
SIMS, JENNIFER        16 PC SANTA ROSA NE               9:57.66  14      33.60  1:10.84  1:44.39  2:25.59  3:02.38  3:40.26  4:17.56
                                                                       4:55.88  5:33.15  6:11.07  6:43.05  7:26.89  7:57.51  8:43.05
                                                                       9:14.95
BUCHANAN, JESSICA     17 PC LAKERIDGE SWI               9:57.97  15      35.09  1:12.87  1:33.23  2:27.97  3:05.57  3:42.97  4:06.71
                                                                       4:57.97  5:35.45  6:12.56  6:49.97  7:27.44  8:05.12  8:43.01
                                                                       9:20.95
WILLIAMS, SARAH       15 PC TERRAPINS SWI               9:58.83  16      33.64  1:10.97  1:48.64  2:26.15  3:03.31  3:41.38  4:18.79
                                                                       4:56.92  5:34.67  6:12.55  6:48.82  7:28.40  7:58.49  8:44.36
                                                                       9:11.73
WEISS, ALEX           14 PC LAKERIDGE SWI               9:58.98  17      35.08  1:14.53  1:49.83  2:29.51  3:07.78  3:45.64  4:24.02
                                                                       5:00.81  5:37.78  6:15.12  6:52.46  7:30.03  8:07.43  8:45.11
                                                                       9:22.80
CAMBURN, MICHELLE     14 PC STANFORD COVI              10:01.74  18      34.67  1:12.50  1:46.15  2:27.78  3:05.09  3:42.95  4:20.07
                                                                       4:57.99  5:35.66  6:14.03  6:47.09  7:30.73  8:09.09  8:47.53
                                                                       9:25.20
SITTS, KAITLYN        14 PC STANFORD COVI              10:02.93  19      34.38  1:10.91  1:39.10  2:25.09  3:02.06  3:39.99  4:10.86
                                                                       4:55.84  5:33.68  6:12.28  6:50.27  7:29.05  8:07.23  8:46.51
                                                                       9:19.32
NELSON, KATEY         15 PC SANTA ROSA NE              10:03.58  20      34.52  1:11.91  1:49.52  2:28.72  3:06.70  3:46.66  4:23.56
                                                                       5:01.34  5:38.98  6:17.32  6:51.12  7:33.41  8:09.71  8:48.96
                                                                       9:26.58
STILL, JULIA          13 PC DEANZA CUPERT              10:04.44  21      35.53  1:13.85  1:52.53  2:31.50  3:09.50  3:48.06  4:25.96
                                                                       5:04.22  5:41.66  6:20.06  6:58.09  7:36.14  7:57.34  8:51.99
                                                                       9:21.90
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI              10:06.46  22      35.82  1:13.89  1:52.46  2:30.79  2:58.04  3:46.41  4:07.56
                                                                       5:03.09  5:31.41  6:20.45  6:49.34  7:37.07  8:04.18  8:53.45
                                                                       9:20.71
PERKINS, BARBARA      14 PC CARSON AQUATI              10:06.57  23      35.40  1:12.93  1:51.20  2:29.89  3:08.18  3:46.39  4:24.80
                                                                       5:03.24  5:41.39  6:19.77  6:58.03  7:36.45  8:14.45  8:52.36
                                                                       9:29.80
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI              10:06.61  24      34.84  1:12.45  1:50.05  2:27.90  3:05.51  3:43.64  4:21.81
                                                                       5:00.22  5:38.18  6:16.81  6:55.30  7:34.21  8:12.15  8:50.57
                                                                       9:24.21
METCALF, LAUREN       15 PC CARSON AQUATI              10:07.39  25      34.68  1:12.02  1:50.42  2:29.23  3:07.34  3:45.94  4:24.03
                                                                       5:03.04  5:41.29  6:19.96  6:58.26  7:37.20  8:15.49  8:53.52
                                                                       9:31.07
FOWLER, ALI           18 PC LAKERIDGE SWI              10:07.90  26      35.73  1:14.23  1:53.03  2:31.08  3:09.32  3:47.18  4:18.51
                                                                       5:03.54  5:34.98  6:20.31  6:58.58  7:36.57  8:09.04  8:52.76
                                                                       9:25.80
LI, ROBIN             14 PC TERRAPINS SWI              10:08.33  27      34.34  1:11.84  1:49.41  2:27.81  3:00.55  3:44.07  4:19.89
                                                                       5:00.78  5:39.08  6:17.67  6:49.72  7:35.69  8:14.03  8:52.99
                                                                       9:30.87
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S              10:09.19  28      35.16  1:13.64  1:52.11  2:30.80  3:09.25  3:48.26  4:26.21
                                                                       5:05.00  5:43.11  6:22.01  7:00.07  7:38.58  8:16.66  8:54.74
                                                                       9:32.43
ROACH, ERIKA          14 PC WALNUT CREEK               10:09.40  29      34.26  1:11.38  1:49.23  2:26.95  2:56.11  3:43.11  4:21.26
                                                                       5:00.25  5:38.79  6:18.11  6:57.06  7:35.20  8:14.22  8:52.95
                                                                       9:31.75
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM              10:11.08  30      34.64  1:12.66  1:48.93  2:28.92  3:05.29  3:46.17  4:24.89
                                                                       5:03.82  5:27.20  6:21.65  6:57.68  7:38.27  8:05.12  8:54.88
                                                                       9:27.43
LARSON, NICOLE        14 PC LAKERIDGE SWI              10:11.15  31    1:43.55  2:32.41                    3:00.07  3:48.89  4:25.87
                                                                       5:04.85  5:43.17  6:21.40  6:51.13  7:37.93  8:16.33  8:54.93
                                                                       9:30.24
FARMER, DEVON         15 PC PLEASANTON SE              10:11.36  32      34.73  1:12.79  1:50.78  2:29.02  3:07.41  3:45.73  4:24.14
                                                                       5:02.68  5:41.11  6:19.93  6:58.47  7:37.24  8:15.67  8:54.60
                                                                       9:32.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE              10:11.84  33      33.04  1:10.38  1:48.74  2:27.80  3:06.49  3:45.46  4:24.17
                                                                       5:03.43  5:41.71  6:20.88  6:59.02  7:38.22  8:08.48  8:56.13
                                                                       9:18.08
SEELOS, LIZZY         16 PC STANFORD COVI              10:11.87  34      35.08  1:13.94  1:53.02  2:31.83  3:10.13  3:48.89  4:27.50
                                                                       5:06.24  5:44.57  6:22.96  6:42.91  7:40.40  8:10.24  8:57.33
                                                                       9:35.30
MEADOWS, MEGAN        15 PC STANFORD COVI              10:14.38  35      34.93  1:12.73  1:50.90  2:29.35  3:06.13  3:46.72  4:25.59
                                                                       5:04.90  5:39.80  6:22.67  7:01.43  7:40.37  8:19.36  8:58.62
                                                                       9:37.05
RUPNIK, CHRISTINA     19 PC TERRAPINS SWI              10:14.56  36      34.52  1:12.63  1:51.79  2:30.92  3:09.52  3:49.03  4:25.67
                                                                       5:06.34  5:44.91  6:24.05  7:02.59  7:41.48  8:19.82  8:58.83
                                                                       9:36.99
JOVINO, KATHRYN       15 PC VALLEJO AQUAT              10:14.87  37      35.55  1:13.97  1:38.79  2:31.69  2:57.61  3:49.49  4:13.72
                                                                       5:07.37  5:37.32  6:25.09  6:57.67  7:42.59  8:09.72  8:59.85
                                                                       9:38.19
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI              10:15.58  38      35.71  1:14.18  1:35.69  2:31.22  2:51.99  3:48.33  4:19.62
                                                                       5:05.44  5:30.89  6:23.58  6:52.71  7:40.87  8:06.19  8:58.60
                                                                       9:34.53
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE              10:15.59  39      34.16  1:11.47  1:49.54  2:27.90  3:06.73  3:45.64  4:24.88
                                                                       5:04.24  5:43.15  6:23.00  7:01.83  7:41.32  8:20.31  8:59.80
                                                                       9:38.40
UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT              10:16.50  40      35.65  1:15.48  1:55.22  2:35.11  3:14.89  3:54.41  4:33.87
                                                                       5:12.88  5:39.85  6:30.89  7:02.37  7:48.41  8:16.92  9:04.15
                                                                       9:41.69
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI              10:18.98  41      34.58  1:13.24  1:52.02  2:31.72  3:00.96  3:50.86  4:15.97
                                                                       5:10.06  5:49.40  6:28.80  6:50.20  7:46.33  8:24.86  9:03.26
                                                                       9:41.36
HAWKINS, CAITLIN      16 PC SANTA CLARA S              10:19.33  42      34.78  1:12.87  1:51.58  2:31.09  3:09.79  3:49.42  4:28.05
                                                                       5:07.65  5:46.94  6:26.86  7:06.17  7:46.25  8:25.21  9:04.57
                                                                       9:33.40
LAU, ERICA            16 PC PALO ALTO SWI              10:19.84  43      35.40  1:14.18  1:53.05  2:32.99  3:12.40  3:52.25  4:32.11
                                                                       5:12.32  5:51.87  6:31.93  7:11.08  7:50.17  8:28.75  9:06.77
                                                                       9:43.56
HUNT, EMMA            12 PC BARRACUDA AQU              10:20.56  44      35.26  1:13.91  1:43.23  2:30.34  3:00.99  3:47.89  4:16.88
                                                                       5:05.94  5:37.13  6:25.04  6:55.99  7:44.45  8:16.62  9:03.44
                                                                       9:35.62
BEEGER, ELISE         18 PC PALO ALTO SWI              10:27.79  45      36.50  1:16.39  1:56.67  2:36.76  3:17.00  3:57.03  4:36.57
                                                                       5:16.66  5:55.91  6:35.22  6:57.19  7:54.04  8:33.16  9:12.35
                                                                       9:50.64
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE              10:27.99  46      36.90  1:16.51  1:55.87  2:35.71  3:15.71  3:56.02  4:20.36
                                                                       5:15.72  5:55.27  6:35.37  7:14.58  7:54.14  8:33.50  9:12.60
                                                                       9:51.05
KWONG, AUDREY         12 PC DEANZA CUPERT              10:29.59  47      36.25  1:16.74  1:57.26  2:37.27  3:12.06  3:56.88  4:37.19
                                                                       5:16.51  5:55.45  6:34.95  6:59.28  7:53.36  8:31.88  9:12.35
                                                                       9:51.82
BACON, RUTH           15 PC PALO ALTO SWI              10:31.12  48      35.82  1:15.33  1:54.26  2:34.09  3:13.57  3:53.78  4:32.97
                                                                       5:12.95  5:52.46  6:32.69  7:12.21  7:52.89  8:32.73  9:12.85
                                                                       9:52.52
LONGTIN, ELLIOT       13 PC TERRAPINS SWI              10:32.71  49      35.97  1:15.65  1:54.78  2:34.50  3:14.16  3:53.97  4:33.48
                                                                       5:13.80  5:53.58  6:34.30  7:13.93  7:54.60  8:34.60  9:15.39
                                                                       9:55.00
AGUAYO, AMANDA        12 PC SALINAS VALLE              10:41.59  50      36.81  1:17.63  1:57.50  2:38.74  3:11.40  3:59.65  4:38.63
                                                                       5:19.20  5:49.67  6:39.97  7:12.39  8:00.77  8:33.48  9:22.89
                                                                       9:55.46
ANDERSON, HALEY       11 PC SAN RAMON LIV              10:43.14  51      36.33  1:17.58  1:58.50  2:39.38  3:13.85  4:01.08  4:41.59
                                                                       5:22.01  5:51.04  6:42.91  7:23.68  8:04.64  8:44.06  9:24.88
                                                                       9:56.98
BRADSHAW, NORA        14 PC SAN RAMON LIV              10:44.46  52      36.22  1:15.98  1:56.20  2:37.53  3:10.08  3:58.71  4:39.06
                                                                       5:19.73  6:00.35  6:41.64  7:22.66  8:03.63  8:34.72  9:25.37
                                                                       9:56.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULL, MARY            15 PC WALNUT CREEK               10:46.00  53      36.25  1:15.76  1:55.91  2:36.47  3:17.35  3:58.32  4:39.30
                                                                       5:20.34  6:01.33  6:42.52  7:23.68  8:05.12  8:45.84  9:26.83
                                                                      10:07.30
SENNERT, BREANNA      15 PC SILICON VALLE              10:49.64  54      35.61  1:15.16  1:49.32  2:35.64  3:16.45  3:58.23  4:33.85
                                                                       5:20.40  5:56.18  6:42.56  7:16.75  8:05.29  8:36.45  9:27.29
                                                                      10:08.94
GRAY, TESSA           13 PC TERRAPINS SWI              10:52.23  55      36.72  1:17.43  1:58.63  2:39.96  3:20.57  4:01.77  4:43.57
                                                                       5:25.15  6:06.01  6:47.13  7:28.53  8:09.61  8:50.54  9:32.28
                                                                      10:12.89
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE              10:52.57  56      37.06  1:18.15  1:53.92  2:39.32  3:13.84  4:01.44  4:37.67
                                                                       5:24.16  6:01.37  6:47.22  7:22.28  8:09.58  8:41.47  9:31.41
                                                                      10:05.37
NOLLETTE, BETH        13 PC ALMADEN SWIM               11:11.35  57      37.36  1:18.81  1:54.34  2:40.76  3:14.13  4:05.68  4:39.83
                                                                       5:30.70  6:08.82  6:56.40  7:35.64  8:22.34  9:00.92  9:48.40
                                                                      10:21.14
LYONS, OLIVIA         17 PC TERRAPINS SWI              11:49.35  58      38.77  1:21.90  2:05.51  2:49.88  3:33.95  4:19.40  5:04.46
                                                                       5:50.05  6:22.72  7:19.93  7:53.58  8:50.40  9:35.51 10:20.79
                                                                      11:04.91
COMES, KELSEY         14 PC SAN RAMON LIV                DQUED
GARCIA, DANIELLE      16 PC SANTA CLARA S                DQUED
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC                 DQUED

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK                9:52.97
WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE              10:18.30

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCLANE, JULIANNE      15 PC TERRAPINS SWI              17:27.33   1      31.83  1:06.64  1:41.02  2:16.51  2:50.94  3:26.39  4:01.17
                                                                       4:36.82  5:11.38  5:46.69  6:21.47  6:57.12  7:32.21  8:07.68
                                                                       8:42.61  9:18.57  9:53.12 10:28.34 11:02.77 11:38.39 12:12.99
                                                                      12:48.73 13:23.34 13:58.80 14:33.83 15:09.24 15:35.08 16:18.87
                                                                      16:53.55
RADECKE, JEN          18 PC ALAMEDA ISLAN              18:19.46   2      34.53  1:12.31  1:49.26  2:26.84  3:03.47  3:40.58  4:17.31
                                                                       4:54.36  5:22.34  6:08.18  6:44.55  7:21.37  7:57.37  8:33.67
                                                                       9:09.84  9:46.36 10:22.88 10:59.83 11:36.16 12:13.20 12:49.84
                                                                      13:26.95 14:03.15 14:40.06 15:16.64 15:53.65 16:29.92 17:06.83
                                                                      17:41.21
BRIX, KATELYN         14 PC TERRAPINS SWI              18:28.34   3      32.32  1:08.21  1:44.57  2:21.98  2:53.33  3:36.60  4:13.91
                                                                       4:51.40  5:28.34  6:05.83  6:38.34  7:20.61  7:51.40  8:34.42
                                                                       8:59.03  9:48.90 10:13.68 11:02.82 11:39.88 12:17.45 12:54.26
                                                                      13:31.74 14:08.83 14:46.00 15:53.84 16:00.32 16:37.38 17:14.94
                                                                      17:51.78
SHAW, DANA            19 PC ALMADEN SWIM               18:44.28   4      34.15  1:12.06  1:50.02  2:27.99  3:05.93  3:44.00  4:22.28
                                                                       5:00.37  5:37.97  6:15.04  6:52.39  7:30.30  8:07.80  8:45.62
                                                                       9:23.42 10:00.86 10:38.16 11:15.75 11:43.90 12:30.50 13:07.57
                                                                      13:45.73 14:23.35 15:01.32 15:37.92 16:15.11 16:48.87 17:29.89
                                                                      17:54.01
DECESARE, DIANA       16 PC STANFORD COVI              18:44.55   5      34.97  1:12.53  1:50.07  2:27.89  3:05.41  3:43.09  4:20.57
                                                                       4:58.12  5:35.64  6:13.10  6:49.92  7:26.95  8:04.14  8:41.67
                                                                       9:19.11  9:56.72 10:34.17 11:12.13 11:49.89 12:27.84 13:05.33
                                                                      13:43.54 14:21.51 15:00.02 15:37.75 16:16.14 16:53.26 17:31.52
                                                                      18:08.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 12 PC STANFORD COVI              18:47.60   6      34.57  1:12.38  1:43.82  2:28.09  2:58.03  3:43.98  4:13.06
                                                                       5:00.13  5:30.69  6:15.71  6:45.92  7:31.73  8:09.54  8:47.45
                                                                       9:14.69 10:02.65 10:31.98 11:17.78 11:45.13 12:32.89 13:05.01
                                                                      13:47.92 14:16.71 15:03.31 15:41.10 16:18.17 16:47.63 17:33.57
                                                                      18:01.61
KAUFMANN, KAREN       17 PC RENO AQUATIC               18:52.78   7      35.00  1:12.66  1:50.17  2:27.98  3:05.21  3:43.02  4:20.53
                                                                       4:58.20  5:36.22  6:13.86  6:51.51  7:29.61  8:07.49  8:46.02
                                                                       9:24.37 10:02.12 10:40.27 11:18.53 11:56.76 12:35.30 13:11.51
                                                                      13:51.66 14:29.75 15:08.17 15:45.86 16:24.21 17:02.08 17:39.78
                                                                      18:16.97
NIEHOFF, REBEKAH      14 PC CARSON AQUATI              19:02.68   8      34.41  1:11.76  1:49.63  2:27.25  3:04.19  3:41.75  4:18.75
                                                                       4:55.50  5:32.35  6:09.64  6:46.92  7:24.72  8:02.11  8:40.05
                                                                       9:18.11  9:56.63 10:35.15 11:13.55 11:51.99 12:31.06 13:09.45
                                                                      13:47.86 14:27.49 15:06.94 15:46.56 16:26.15 17:05.57 17:45.13
                                                                      18:24.29
NIEHOFF, ABBY         12 PC CARSON AQUATI              19:05.14   9      34.99  1:14.03  1:52.64  2:32.09  3:10.11  3:49.45  4:27.59
                                                                       5:06.35  5:44.88  6:23.90  7:02.27  7:40.79  8:19.04  8:57.65
                                                                       9:35.57 10:13.24 10:50.90 11:28.72 12:06.55 12:44.76 13:23.35
                                                                      14:02.16 14:38.19 15:19.06 15:57.43 16:35.77 17:13.54 17:51.71
                                                                      18:29.69
WILLIAMS, SARAH       15 PC TERRAPINS SWI              19:08.97  10      33.86  1:11.25  1:49.44  2:27.73  3:06.16  3:44.68  4:22.93
                                                                       5:01.17  5:39.02  6:17.07  6:54.70  7:32.85  8:04.19  8:49.28
                                                                       9:27.91 10:06.39 10:44.13 11:22.61 12:01.13 12:39.97 13:18.35
                                                                      13:57.36 14:36.23 15:15.71 15:54.70 16:33.94 17:13.05 17:52.58
                                                                      18:21.75
OKUDA, KELSI          15 PC STANFORD COVI              19:10.91  11      34.86  1:12.35  1:49.61  2:27.65  3:05.37  3:43.23  4:21.04
                                                                       4:59.25  5:37.32  6:15.86  6:53.93  7:32.54  8:10.64  8:49.39
                                                                       9:27.99 10:06.66 10:45.20 11:24.17 12:03.15 12:42.34 13:21.25
                                                                      14:00.54 14:39.39 15:18.31 15:57.09 16:35.93 17:14.86 17:53.96
                                                                      18:30.68
SUTHERLAND, KATIE     14 PC UNATTACHED PA              19:12.03  12      35.07  1:13.11  1:50.97  2:29.21  3:07.40  3:46.27  4:24.51
                                                                       5:02.40  5:40.50  6:18.97  6:57.47  7:36.36  8:14.65  8:53.67
                                                                       9:32.66 10:11.83 10:50.48 11:29.71 12:08.47 12:47.41 13:26.27
                                                                      14:05.05 14:43.88 15:22.98 16:01.81 16:40.91 17:19.63 17:58.71
                                                                      18:36.17
KRUEGER, KIM          14 PC STANFORD COVI              19:13.35  13      35.19  1:12.97  1:44.76  2:28.92  3:00.83  3:45.61  4:15.00
                                                                       5:02.72  5:41.55  6:19.98  6:58.57  7:36.94  8:15.70  8:54.34
                                                                       9:26.07 10:11.92 10:44.43 11:29.68 12:08.65 12:47.57 13:26.21
                                                                      14:05.23 14:37.00 15:23.15 16:02.32 16:41.14 17:20.16 17:58.92
                                                                      18:37.04
PERKINS, BARBARA      14 PC CARSON AQUATI              19:20.35  14      35.31  1:13.88  1:52.94  2:32.52  3:10.95  3:49.96  4:28.29
                                                                       5:07.13  5:45.52  6:24.70  7:02.56  7:41.57  8:19.84  8:58.47
                                                                       9:36.45 10:15.42 10:54.03 11:33.15 12:12.02 12:51.13 13:29.89
                                                                      14:09.10 14:47.85 15:27.25 16:05.71 16:44.77 17:23.51 18:02.72
                                                                      18:39.50
PORCELLA, KATRIN      13 PC TERRAPINS SWI              19:21.29  15      34.14  1:12.67  1:50.07  2:28.51  3:05.98  3:45.03  4:18.72
                                                                       5:01.65  5:40.63  6:19.84  6:59.11  7:37.76  8:16.02  8:55.76
                                                                       9:35.60 10:14.49 10:53.93 11:33.79 12:12.10 12:51.40 13:31.05
                                                                      14:09.59 14:49.05 15:28.54 16:06.84 16:46.07 17:25.03 18:05.13
                                                                      18:28.90
AJIMURA, BUFFY        12 PC TERRAPINS SWI              19:23.12  16      34.47  1:13.53  1:52.45  2:32.16  3:05.68  3:50.84  4:29.15
                                                                       5:08.25  5:46.82  6:25.80  6:57.00  7:42.95  8:13.60  9:00.65
                                                                       9:29.79 10:17.86 10:51.30 11:36.58 12:15.77 12:55.30 13:34.81
                                                                      14:13.60 14:52.68 15:32.23 16:12.32 16:51.09 17:24.45 18:07.46
                                                                      18:34.23
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE              19:23.88  17      34.38  1:12.02  1:44.22  2:28.92  2:59.54  3:46.61  4:24.86
                                                                       5:04.00  5:42.45  6:21.48  6:59.86  7:38.96  8:17.14  8:56.31
                                                                       9:26.70 10:13.85 10:52.16 11:31.16 12:10.33 12:49.81 13:19.53
                                                                      14:08.24 14:38.07 15:27.09 16:03.68 16:46.25 17:19.28 18:05.32
                                                                      18:34.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELLS, ALEX           12 PC SILICON VALLE              19:25.30  18      34.78  1:12.53  1:50.66  2:29.75  3:08.46  3:47.52  4:26.84
                                                                       5:05.70  5:45.05  6:24.40  7:03.15  7:42.03  8:21.16  9:00.70
                                                                       9:39.44 10:18.30 10:57.72 11:36.70 12:16.08 12:55.51 13:34.33
                                                                      14:13.29 14:52.11 15:32.17 16:11.84 16:51.20 17:29.81 18:07.81
                                                                      18:41.16
GARDNER, JULIE        18 PC TERRAPINS SWI              19:40.17  19      29.17  1:14.24  1:44.81  2:31.03  3:01.93  3:48.28  4:21.93
                                                                       5:06.38  5:44.90  6:24.13  7:03.25  7:42.80  8:22.30  9:01.73
                                                                       9:40.96 10:21.45 11:00.75 11:41.43 12:21.64 13:02.46 13:42.76
                                                                      14:22.87 15:02.32 15:42.30 16:21.84 17:01.46 17:41.21 18:21.38
                                                                      19:01.15
STOLLER, URSULA       13 PC GOLDEN BEAR S              19:47.16  20      35.76  1:15.47  1:48.84  2:35.21  3:14.72  3:54.89  4:34.52
                                                                       5:14.71  5:54.44  6:34.93  7:14.58  7:54.93  8:29.74  9:14.09
                                                                       9:49.29 10:33.11 11:07.49 11:52.38 12:31.89 13:11.92 13:51.51
                                                                      14:32.07 15:09.81 15:51.88 16:31.78 17:11.81 17:51.46 18:30.77
                                                                      19:03.31
WILLOUGHBY, ELENA     16 PC UKIAH DOLPHIN              20:00.71  21      34.59  1:13.49  1:53.25  2:32.96  3:12.79  3:52.99  4:33.17
                                                                       5:12.92  5:52.73  6:32.81  7:12.79  7:53.03  8:33.14  9:13.74
                                                                       9:53.79 10:34.32 11:07.46 11:55.23 12:33.32 13:15.95 13:55.93
                                                                      14:36.99 15:17.73 15:58.10 16:38.46 17:19.89 17:59.41 18:42.57
                                                                      19:16.60
JOVINO, KATHRYN       15 PC VALLEJO AQUAT              20:10.02  22      36.38  1:16.13  1:55.78  2:36.08  3:10.31  3:56.99  4:37.45
                                                                       5:18.52  5:52.43  6:39.97  7:20.31  8:01.80  8:38.71  9:23.27
                                                                      10:04.08 10:45.13 11:25.84 12:07.32 12:47.70 13:28.42 14:09.26
                                                                      14:49.68 15:30.42 16:12.14 16:52.12 17:31.96 18:11.59 18:51.68
                                                                      19:30.72
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK               20:11.41  23      33.43  1:09.73  1:46.35  2:23.69  3:00.83  3:38.98  4:16.78
                                                                       4:53.74  5:24.83  6:09.53  6:38.89  7:25.19  8:03.04  8:40.01
                                                                       9:06.35  9:52.97 10:46.28 11:30.10 12:12.91 12:56.14 13:38.57
                                                                      14:21.48 15:03.78 15:46.33 16:31.04 17:15.97 18:00.85 18:43.79
                                                                      19:17.43
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT              20:29.33  24      35.90  1:15.78  1:56.37  2:37.92  3:18.24  3:59.55  4:39.80
                                                                       5:20.87  6:01.76  6:43.07  7:21.95  8:05.11  8:46.29  9:27.75
                                                                      10:08.91 10:50.30 11:31.39 12:13.60 12:54.76 13:36.74 14:18.09
                                                                      14:59.62 15:40.87 16:23.09 17:05.02 17:47.50 18:29.12 19:10.41
                                                                      19:49.23
SMITH, HELEN          16 PC SILICON VALLE              20:43.54  25      38.12  1:19.23  1:55.24  2:43.35  3:23.59  4:05.45  4:45.60
                                                                       5:27.43  6:04.37  6:51.01  7:25.93  8:13.71  8:53.93  9:35.64
                                                                      10:16.59 10:58.88 11:40.18 12:22.72 13:03.61 13:45.12 14:21.05
                                                                      15:08.54 15:49.86 16:32.32 17:13.96 17:56.58 18:32.56 19:20.85
                                                                      20:02.18
SENNERT, BREANNA      15 PC SILICON VALLE              20:55.90  26      35.64  1:15.32  1:49.35  2:36.52  3:13.77  3:58.95  4:30.56
                                                                       5:22.70  6:01.06  6:45.82  7:26.92  8:08.73  8:42.22  9:32.37
                                                                      10:14.85 10:57.86 11:37.17 12:23.48 12:56.49 13:47.75 14:28.65
                                                                      15:10.92 15:46.93 16:36.46 17:14.34 18:03.22 18:46.04 19:30.24
                                                                      20:05.70
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ              20:59.42  27      35.74  1:15.55  1:50.17  2:36.73  3:02.59  3:59.25  4:24.51
                                                                       5:23.67  5:52.46  6:47.58  7:19.30  8:11.63  8:53.04  9:37.20
                                                                      10:13.84 11:01.69 11:36.83 12:27.75 13:06.57 13:53.46 14:36.87
                                                                      15:19.62 15:57.81 16:46.09 17:23.19 18:12.52 18:54.32 19:36.58
                                                                      20:15.00
COUDRIGHT, JESSICA    18 PC SEBASTAPOL SE              21:25.81  28      36.33  1:17.31  1:52.84  2:41.45  3:22.71  4:04.56  4:38.41
                                                                       5:28.33  6:01.83  6:51.77  7:26.10  8:15.57  8:57.20  9:41.17
                                                                      10:24.99 11:09.12 11:46.45 12:36.67 13:13.64 14:06.22 14:43.95
                                                                      15:35.20 16:18.98 17:03.16 17:46.30 18:30.32 19:14.34 19:59.11
                                                                      20:35.49
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY               21:38.87  29      36.56  1:18.51  2:01.17  2:42.70  3:25.87  4:08.97  4:51.51
                                                                       5:34.05  6:17.43  7:00.80  7:34.61  8:27.33  9:02.05  9:55.47
                                                                      10:38.97 11:23.16 12:07.83 12:52.33 13:27.42 14:20.06 15:04.29
                                                                      15:48.80 16:24.67 17:17.57 17:44.81 18:46.25 19:13.82 20:14.77
                                                                      20:57.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UENO, MAO             12 PC DEANZA CUPERT                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    30.55   1    30.43 F1
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    31.38   2    31.48 F2
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    32.49   3    32.07 F3
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK     32.93   6    32.59 F4
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S    33.12   7    32.64 F5
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S    32.75   4    32.77 F6
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    32.92   5    32.94 F7
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV    33.36   8    33.55 F8

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    30.55   1
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    31.38   2
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    32.49   3
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S    32.75   4
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    32.92   5
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK     32.93   6
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S    33.12   7
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV    33.36   8
LINDSAY, KYLE         10 PC TSUNAMI AQUAT    33.38   9
GALLIANI, ROBBY       10 PC PALO ALTO SWI    33.60  10
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J    33.97  11
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE    34.15  12
CUNNINGHAM, SEAN      10 PC WALNUT CREEK     34.39  13
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE    34.49  14
GALBRAITH, KYLE       10 PC SANTA ROSA NE    34.55  15
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT    34.56  16
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK     34.58  17
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV    34.59  18
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL    34.66  20
XU, ALEXANDER         10 PC TWIN VALLEY A    34.66  19
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV    34.79  21
BUTLER, WYATT         10 PC BURLINGAME AQ    34.84  22
VIRAY, GABRIEL        10 PC VALLEJO AQUAT    35.02  23
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV    35.30  25
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM     35.30  24
NUNAN, MICHAEL         9 PC WEST VALLEY S    35.32  26
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ    35.39  27
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    35.48  28
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S    35.60  29
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN    36.16  30
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    36.70  31
NOLLETTE, TYLER       10 PC ALMADEN SWIM     36.73  32
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J    36.78  33

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT                 34.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:07.02   1  1:06.37 F1
                                                                    F    31.04
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:09.83   2  1:08.63 F2
                                                                    F    33.04
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   1:11.43   4  1:10.68 F3
                                                                    F    33.79
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:11.28   3  1:11.83 F4
                                                                    F    34.19
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:13.81   8  1:12.20 F5
                                                                    F    33.84
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:12.66   6  1:12.65 F6
                                                                    F    33.88
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   1:12.77   7  1:13.50 F7
                                                                    F    35.29
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S  1:12.38   5  1:14.14 F8
                                                                    F    35.44

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:07.02   1
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:09.83   2
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:11.28   3
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   1:11.43   4
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S  1:12.38   5
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:12.66   6
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   1:12.77   7
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:13.81   8
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  1:13.88   9
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:14.15  10
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV  1:14.96  11
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT  1:14.97  12
CUNNINGHAM, SEAN      10 PC WALNUT CREEK   1:15.35  13
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:15.45  14
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE  1:16.19  15
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   1:16.36  16
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:17.00  17
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S  1:17.10  18
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:17.56  19
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV  1:18.03  20
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT  1:18.82  21
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.42  22
BUTLER, WYATT         10 PC BURLINGAME AQ  1:19.65  23
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI  1:19.67  24
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:21.56  25

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  2:27.74   2  2:23.45 F1  P  1:11.18
                                                                    F    34.09  1:11.40  1:47.90
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:25.39   1  2:23.71 F2  P  1:11.12
                                                                    F    34.52  1:11.86  1:48.30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  2:34.13   3  2:32.97 F3  P  1:14.74
                                                                    F    35.32  1:14.72  1:54.55
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   2:35.14   4  2:33.30 F4  P  1:15.73
                                                                    F    35.71  1:14.23  1:54.20
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  2:35.47   6  2:36.05 F5  P  1:17.09
                                                                    F    37.63  1:17.44  1:57.57
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   2:36.89   7  2:36.46 F6  P    51.52
                                                                    F    36.23  1:15.90  1:56.98
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  2:40.72   8  2:36.48 F7  P  1:16.43
                                                                    F    36.90  1:17.37  1:57.67
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:35.44   5   DQUED  F   P  1:15.27
                                                                    F    35.98  1:15.29  1:55.60

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:25.39   1              P  1:11.12
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  2:27.74   2              P  1:11.18
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  2:34.13   3              P  1:14.74
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   2:35.14   4              P  1:15.73
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:35.44   5              P  1:15.27
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  2:35.47   6              P  1:17.09
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   2:36.89   7              P    51.52
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  2:40.72   8              P  1:16.43
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  2:40.88   9              P  1:16.82
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  2:41.76  10              P  1:18.01
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT  2:42.42  11              P  1:19.34
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  2:42.55  12              P  1:19.82
GALBRAITH, KYLE       10 PC SANTA ROSA NE  2:43.47  13              P  1:20.76
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL  2:43.97  14              P  1:20.59
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  2:44.12  15              P  1:19.77
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  2:44.45  16              P  1:19.76
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  2:45.74  17              P  1:22.27
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE  2:45.87  18              P  1:20.07
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S  2:45.97  19              P  1:21.14
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV  2:46.73  20              P  1:18.03
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   2:46.83  21              P  1:20.81
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S  2:47.13  22              P  1:20.78
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV  2:48.07  23              P  1:23.01
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV  2:48.24  24              P  1:22.61
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU  2:49.38  25              P  1:22.08
NUNAN, MICHAEL         9 PC WEST VALLEY S  2:51.40  26              P  1:24.50
LINDSAY, KYLE         10 PC TSUNAMI AQUAT  2:51.78  27              P  1:24.16
BUTLER, WYATT         10 PC BURLINGAME AQ  2:52.47  28              P  1:23.20
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI  2:53.71  29              P  1:22.53
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:21.24

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  5:03.94   1  4:59.32 F1  P  1:14.05  2:32.43  3:49.66
                                                                    F    35.22  1:12.65  1:50.30  2:28.16  3:05.96  3:44.23  4:22.94
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  5:11.07   2  5:04.57 F2  P  1:15.85  2:34.87  3:53.89
                                                                    F    34.68  1:12.62  1:50.56  2:28.97  3:07.86  3:46.85  4:25.80
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  5:24.13   3  5:19.10 F3  P  1:19.21  2:41.32  4:04.40
                                                                    F    37.98  1:17.87  1:58.31  2:39.25  3:20.45  4:00.83  4:41.27
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   5:32.98   4  5:25.73 F4  P  1:19.95  2:44.44  4:09.59
                                                                    F    37.08  1:18.45  1:59.27  2:41.06  3:23.19  4:04.97  4:46.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  5:41.84   8  5:37.41 F5  P  1:24.04  2:52.77  4:19.22
                                                                    F    39.35  1:22.79  2:04.60  2:47.39  3:30.59  4:13.28  4:56.12
GALBRAITH, KYLE       10 PC SANTA ROSA NE  5:41.69   7  5:40.76 F6  P  1:20.59  2:49.17  4:17.68
                                                                    F    38.18  1:21.21  2:04.79  2:47.79  3:32.17  4:15.89  4:59.93
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  5:38.49   6  5:47.11 F7
                                                                    F    37.79  1:20.85  2:05.34  2:50.57  3:35.82  4:20.04  5:05.98
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S  5:49.51  10  5:47.62 F8  P  1:21.78  2:51.82  4:21.99
                                                                    F    39.04  1:23.22  2:07.47  2:52.30  3:35.65  4:20.01  5:04.41

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  5:03.94   1              P  1:14.05  2:32.43  3:49.66
WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  5:11.07   2              P  1:15.85  2:34.87  3:53.89
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  5:24.13   3              P  1:19.21  2:41.32  4:04.40
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   5:32.98   4              P  1:19.95  2:44.44  4:09.59
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  5:36.78   5              P  1:18.82  2:45.76  4:12.74
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  5:38.49   6
GALBRAITH, KYLE       10 PC SANTA ROSA NE  5:41.69   7              P  1:20.59  2:49.17  4:17.68
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  5:41.84   8              P  1:24.04  2:52.77  4:19.22
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  5:48.49   9              P  1:23.05  2:52.69  4:22.07
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S  5:49.51  10              P  1:21.78  2:51.82  4:21.99
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU  5:56.24  11              P  1:24.67  2:54.99  4:26.25

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    38.17   2    37.46 F1
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    38.10   1    37.66 F2
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT    38.37   3    37.93 F3
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL    39.10   6    38.22 F4
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    38.53   4    38.26 F5
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S    38.79   5    38.82 F6
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    39.23   7    39.06 F7
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    39.38   8    39.90 F8

BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    38.10   1
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S    38.17   2
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT    38.37   3
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    38.53   4
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S    38.79   5
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL    39.10   6
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    39.23   7
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    39.38   8
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV    40.43   9
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE    40.57  10
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S    40.60  11
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT    40.92  12
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV    40.95  13
NORTON, DEVIN         10 PC RENO AQUATIC     41.42  14
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    41.74  15
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI    42.19  16
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J    42.26  17
LINDSAY, KYLE         10 PC TSUNAMI AQUAT    42.30  18
BAMBERG, PHIL         10 PC BURLINGAME AQ    42.48  19
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU    42.64  20
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM     42.78  21
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN    42.94  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, GARRICK          10 PC KORET YOUTH S    42.97  23
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    42.98  24
CUNNINGHAM, SEAN      10 PC WALNUT CREEK     43.01  25
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE    43.83  26
GALBRAITH, KYLE       10 PC SANTA ROSA NE    43.90  27

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S                 38.47

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:21.15   3  1:19.97 F1
                                                                    F    39.58
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:21.82   4  1:21.29 F2
                                                                    F    39.75
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:20.60   2  1:21.68 F3
                                                                    F    39.60
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL  1:22.82   5  1:22.86 F4
                                                                    F    39.98
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S  1:24.71   6  1:24.73 F5
                                                                    F    41.35
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:25.70   7  1:24.97 F6
                                                                    F    41.22
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE  1:26.27   8  1:25.78 F7
                                                                    F    41.61
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:26.57   9  1:27.79 F8
                                                                    F    42.77

COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT  1:20.34   1
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:20.60   2
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  1:21.15   3
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:21.82   4
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL  1:22.82   5
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S  1:24.71   6
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:25.70   7
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE  1:26.27   8
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S  1:26.57   9
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   1:26.93  10
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S  1:27.15  11
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:27.34  12
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:28.46  13
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU  1:28.71  14
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV  1:28.78  15
LINDSAY, KYLE         10 PC TSUNAMI AQUAT  1:29.43  16
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:30.09  17
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  1:30.28  18
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV  1:30.33  19
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:30.55  20
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  1:30.68  21
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:30.89  22
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:31.40  23
LEE, GARRICK          10 PC KORET YOUTH S  1:33.19  24
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:35.62  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARGROVE, CONOR        9 PC RENO AQUATIC     45.31   7    43.00 F1
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    43.39   1    43.35 F2
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI    43.92   2    44.39 F3
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    44.46   4    44.40 F4
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV    44.12   3    44.50 F5
LEE, ALBERT           10 PC OTTER SWIM CL    44.75   5    45.16 F6
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK     45.09   6    46.40 F7
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM     45.82   8    46.78 F8

LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    43.39   1
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI    43.92   2
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV    44.12   3
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT    44.46   4
LEE, ALBERT           10 PC OTTER SWIM CL    44.75   5
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK     45.09   6
HARGROVE, CONOR        9 PC RENO AQUATIC     45.31   7
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM     45.82   8
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S    46.04   9
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    46.10  10
CUNNINGHAM, SEAN      10 PC WALNUT CREEK     46.24  11
GERRITY, BRIAN         9 PC SANTA CLARA S    46.51  12
SONG, MITCHELL         9 PC DEANZA CUPERT    46.78  13
NGUYEN, ANDREW        10 PC DEANZA CUPERT    46.80  14
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL    46.93  15
KANE, JONATHAN         9 PC OSPREY AQUATI    48.49  16
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV    48.59  17
GALLIANI, ROBBY       10 PC PALO ALTO SWI    50.68  18
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S    50.73  19
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT   DQUED
NORTON, DEVIN         10 PC RENO AQUATIC    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:32.06   1  1:33.29 F1
                                                                    F    44.51
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT  1:36.08   3  1:34.19 F2
                                                                    F    45.65
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:36.18   4  1:35.87 F3
                                                                    F    45.77
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   1:39.52   9  1:36.41 F4
                                                                    F    45.41
HARGROVE, CONOR        9 PC RENO AQUATIC   1:36.98   5  1:36.73 F5
                                                                    F    46.37
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI  1:37.78   7  1:36.94 F6
                                                                    F    45.36
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV  1:37.74   6  1:37.37 F7
                                                                    F    47.34
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  1:35.70   2   DQUED  F
                                                                    F    46.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:32.06   1
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  1:35.70   2
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT  1:36.08   3
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:36.18   4
HARGROVE, CONOR        9 PC RENO AQUATIC   1:36.98   5
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV  1:37.74   6
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI  1:37.78   7
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:38.13   8
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   1:39.52   9
COFFIN, TOBY          10 PC DEANZA CUPERT  1:39.97  10
CUNNINGHAM, SEAN      10 PC WALNUT CREEK   1:40.76  11
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL  1:40.91  12
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:42.10  13
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:42.88  14
GERRITY, BRIAN         9 PC SANTA CLARA S  1:43.37  15
KANE, JONATHAN         9 PC OSPREY AQUATI  1:43.60  16
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S  1:45.04  17
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    34.13   1    33.17 F1
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S    34.93   3    34.21 F2
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S    34.89   2    35.16 F3
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    36.29   4    35.80 F4
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI    36.92   7    36.30 F5
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI    36.78   5    36.66 F6
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV    36.78   6    37.09 F7
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK     37.44   8    37.11 F8

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE    34.13   1
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S    34.89   2
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S    34.93   3
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    36.29   4
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV    36.78   6
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI    36.78   5
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI    36.92   7
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK     37.44   8
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT    38.00   9
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV    38.19  10
STANBURY, TREVOR      10 PC WEST VALLEY S    38.20  11
HE, BRIAN              9 PC SAN RAMON LIV    38.36  12
YU, STEPHEN            8 PC STANFORD COVI    38.90  13
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE    38.91  14
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    38.95  15
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    39.04  16
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU    39.64  17
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A    40.22  18
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN    40.99  19
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    41.01  20
CLINE, BRADLEY         8 PC NORTH BAY AQU    41.60  21
NARUNS, NICHOLAS       9 PC STANFORD COVI    41.89  22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:17.81   1  1:17.31 F1
                                                                    F    35.90
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  1:21.25   2  1:18.85 F2
                                                                    F    37.32
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT  1:25.62   5  1:22.34 F3
                                                                    F    39.42
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S  1:25.17   4  1:23.11 F4
                                                                    F    38.92
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:25.68   6  1:23.17 F5
                                                                    F    38.64
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   1:26.13   7  1:24.78 F6
                                                                    F    39.46
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S  1:21.28   3  1:25.77 F7
                                                                    F    39.87
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  1:27.17   8  1:26.18 F8
                                                                    F    41.53

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  1:17.81   1
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  1:21.25   2
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST VALLEY S  1:21.28   3
PESKE, ERICH          10 PC WEST VALLEY S  1:25.17   4
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT  1:25.62   5
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  1:25.68   6
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   1:26.13   7
CLARK, DYLAN          10 PC WEST VALLEY S  1:27.17   8
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.52   9
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU  1:27.66  10
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI  1:28.47  11
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:33.96  12
NUNAN, MICHAEL         9 PC WEST VALLEY S  1:36.14  13
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:36.80  14
NARUNS, NICHOLAS       9 PC STANFORD COVI  1:37.23  15
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  NO SHOW
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  2:49.37   1  2:45.74 F1  P  1:20.43
                                                                    F    35.65  1:18.69  2:08.32
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  2:53.26   3  2:53.49 F2  P  1:23.00
                                                                    F    37.91  1:23.57  2:15.05
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  2:53.37   4  2:53.91 F3  P  1:23.77
                                                                    F    36.61  1:23.77  2:14.10
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:57.89   6  2:56.01 F4  P  1:25.51
                                                                    F    37.76  1:24.72  2:16.63
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:52.72   2  2:56.48 F5  P  1:23.96
                                                                    F    40.52  1:25.90  2:20.06
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  2:54.36   5  2:57.15 F6  P  1:23.79
                                                                    F    37.88  1:25.13  2:16.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL  2:58.35   7  2:57.82 F7  P  1:24.92
                                                                    F    40.64  1:25.87  2:18.96
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  2:59.89   8  3:03.08 F8  P  1:24.34
                                                                    F    41.69  1:27.25  2:21.31

WOOLDRIDGE, ANDY      10 PC PLEASANTON SE  2:49.37   1              P  1:20.43
HINSHAW, ADAM          9 PC WEST VALLEY S  2:52.72   2              P  1:23.96
BAN, SHOTARO           9 PC DEANZA CUPERT  2:53.26   3              P  1:23.00
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  2:53.37   4              P  1:23.77
SPELT, CHRISTIAN      10 PC SUNNYVALE SWI  2:54.36   5              P  1:23.79
GOODSON, WESLEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:57.89   6              P  1:25.51
CHEN, RAYMOND         10 PC OTTER SWIM CL  2:58.35   7              P  1:24.92
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  2:59.89   8              P  1:24.34
MARTINEZ, JONATHON    10 PC DEANZA CUPERT  3:00.32   9              P  1:28.14
BURBIDGE, NICK        10 PC WALNUT CREEK   3:03.05  10              P  1:25.53
LIAO, ERIC            10 PC SAN RAMON LIV  3:06.08  11              P  1:31.31
ZHANG, KEVIN          10 PC MISSION SAN J  3:06.09  12              P  1:28.13
MOONEY, SEAN           9 PC WALNUT CREEK   3:08.19  13              P  1:34.84
CONROY, BRANDON        9 PC STANFORD COVI  3:08.41  14              P  1:30.76
CLARK, CHRISTOPHER    10 PC PLEASANTON SE  3:08.48  15              P  1:27.58
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV  3:09.01  16              P  1:33.16
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  3:10.67  17              P  1:31.24
LEONG, MICHAEL         9 PC DEANZA CUPERT  3:11.33  18              P  1:29.01
LINDSAY, KYLE         10 PC TSUNAMI AQUAT  3:11.34  19              P  1:33.04
CUNNINGHAM, SEAN      10 PC WALNUT CREEK   3:11.93  20              P  1:34.44
LAWLER, KELTAN         8 PC SANTA CLARA S  3:12.91  21              P  1:37.35
STUEWE, CONNOR        10 PC BARRACUDA AQU  3:14.90  22              P  1:32.04
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  3:15.19  23              P  1:34.30
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  3:17.36  24              P  1:33.75
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  3:17.80  25              P  1:36.28
MCDANIELS, RYAN       10 PC ALAMEDA ISLAN  3:23.73  26              P  1:37.46

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV,  A  10-UN         10 PC WEST VALLEY S               2:31.23   1      38.47  1:21.84  1:59.04
         HINSHAW, ADAM        9
         CLARK, DYLAN        10
         POMEROY, HUNTER     10
         STANBURY, TREVOR    10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:33.85   2      37.88  1:23.88  1:59.77
         COFFIN, TOBY        10
         SONG, MITCHELL       9
         BAN, SHOTARO         9
         MARTINEZ, JONATHON  10
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:36.17   3      41.12  1:24.36  2:02.11
         GOODSON, WESLEY     10
         LU, KEVIN           10
         LIAO, ERIC          10
         HE, BRIAN            9
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:37.55   4      39.36  1:29.43  2:25.62
         CLARK, CHRISTOPHER  10
         JACOBE, MATT        10
         WOOLDRIDGE, ANDY    10
         SEITZ, ANDREW       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:39.77   5    1:03.56  1:25.22  2:04.37
         YU, STEPHEN          8
         CONROY, BRANDON      9
         POWERS, LUKE        10
         MULCAHY, COLIN       9
DACA,  B  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:48.17   6      45.22  1:31.70  2:12.31
         YUH, IAN             9
         NGUYEN, ANDREW      10
         LEUNG, MICHAEL       9
         FLEMING, CASEY       9
OSC,  A  10-UN        10 PC OTTER SWIM CL                DQUED           45.65  1:34.42  2:13.34
         SEEBURGER, WILLY     9
         LEE, ALBERT         10
         CHEN, RAYMOND       10
         CHEN, RONALD         9

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WV,  A  10-UN         10 PC WEST VALLEY S               2:10.35   1      32.97  1:06.52  2:10.02
         POMEROY, HUNTER     10
         PESKE, ERICH        10
         STANBURY, TREVOR    10
         HINSHAW, ADAM        9
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:14.84   2      33.74  1:06.65  1:41.20
         GOODSON, WESLEY     10
         LU, KEVIN           10
         LIAO, ERIC          10
         HE, BRIAN            9
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:14.94   3      31.13  1:06.41  2:03.46
         TAN, DANIEL         10
         LAWLER, KELTAN       8
         WEN, BOBBY           9
         SINZIG, NICK        10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:18.40   4      34.96  1:09.44  2:07.50
         MARTINEZ, JONATHON  10
         COFFIN, TOBY        10
         FLEMING, CASEY       9
         BAN, SHOTARO         9
SCRA,  A  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:23.36   5      35.05  1:10.27  1:48.93
         POWERS, LUKE        10
         MULCAHY, COLIN       9
         YU, STEPHEN          8
         CONROY, BRANDON      9
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:24.84   6      35.46           1:47.01
         SEITZ, ANDREW       10
         CLARK, CHRISTOPHER  10
         JACOBE, MATT        10
         UDINSKI, MICHAEL    10
DACA,  B  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:29.81   7      38.86  1:16.54  1:53.56
         YUH, IAN             9
         SONG, MITCHELL       9
         LEUNG, MICHAEL       9
         ZAVALA, A.J.         9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  B  10-UN       10 PC STANFORD COVI               2:36.48   8    1:01.98  1:21.55  2:00.30
         NARUNS, NICHOLAS     9
         CASES, SCOTT        10
         HASEGAWA, TAKU       9
         KREMER, TOM          8

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    27.65   1    27.78 F1
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU    28.35   2    27.88 F2
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ    28.92   3    28.22 F3
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT    28.98   5    28.94 F4
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI    28.97   4    29.01 F5
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    29.59   6    29.71 F6
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    29.83   8    29.71 F6
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S    29.69   7    29.74 F8

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    27.65   1
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU    28.35   2
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ    28.92   3
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI    28.97   4
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT    28.98   5
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    29.59   6
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S    29.69   7
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    29.83   8
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    29.89   9
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    29.97  10
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    29.98  11
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM    30.12  12
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    30.22  13
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI    30.40  14
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU    30.41  15
GRIFFITH, A J         12 PC MISSION SAN J    30.59  16
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    30.65  18
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     30.65  17
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S    30.71  19
REISS-GOLDBERG, MITCH 12 PC CABRILLO THRE    30.87  20
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS      30.98  21
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI    31.02  23
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S    31.02  22
KROLL, MATT           12 PC STANFORD COVI    31.13  24
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI    31.17  25
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM    31.20  26
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI    31.69  27
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE    31.88  28
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI    31.90  29
BREWER, KEN           12 PC VALLEJO AQUAT    31.93  30
MOLINA, MICHAEL       11 PC ALAMEDA ISLAN    31.97  31
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH      31.98  32
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI    32.04  33
LIN, ERIC             12 PC FLYING FISH      32.28  34
STEMBER, JOSEPH       11 PC DALY CITY DOL    32.29  35
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV    32.35  36
LIN, MICHAEL          12 PC FLYING FISH      32.44  37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIS, COLE           11 PC SANTA CLARA S    32.53  38
KAMAI, ALEXANDER      12 PC NORTH BAY AQU    32.59  39
KELLY, LIAM           12 PC MONTCLAIR SWI    32.72  40
SONG, STEVEN          12 PC ALMADEN SWIM     32.84  41
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE    33.25  42

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:00.83   1  1:00.53 F1
                                                                    F    29.35
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  1:02.14   2  1:01.50 F2
                                                                    F    29.48
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  1:02.33   3  1:02.66 F3
                                                                    F    30.04
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  1:03.15   4  1:03.25 F4
                                                                    F    30.06
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:03.67   6  1:03.25 F4
                                                                    F    30.44
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:03.50   5  1:03.93 F6
                                                                    F    30.65
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  1:03.74   7  1:04.58 F7
                                                                    F    31.40
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  1:04.51   8  1:05.44 F8
                                                                    F    31.44

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:00.83   1
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  1:02.14   2
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  1:02.33   3
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  1:03.15   4
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:03.50   5
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  1:03.67   6
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  1:03.74   7
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  1:04.51   8
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  1:04.77   9
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  1:04.80  10
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:05.35  11
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ  1:05.53  12
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  1:06.06  13
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI  1:06.09  14
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  1:06.44  15
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   1:06.87  16
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:06.97  17
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  1:07.14  18
HIGGINS, MARK         11 PC PALO ALTO SWI  1:07.32  19
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH    1:07.38  20
REISS-GOLDBERG, MITCH 12 PC CABRILLO THRE  1:07.43  21
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  1:07.44  22
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  1:07.50  23
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE  1:07.67  24
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    1:08.12  25
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S  1:08.17  26
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM  1:08.18  27
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI  1:08.20  28
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:08.63  29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI  1:08.82  31
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  1:08.82  30
KROLL, MATT           12 PC STANFORD COVI  1:08.86  32
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  1:09.52  33
KULKARNI, AKASH       11 PC SUNNYVALE SWI  1:09.88  34
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:10.03  35
SCHOUWEILER, SAM      12 PC RENO AQUATIC   1:10.44  36
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:10.78  37
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  1:10.81  38
GRACIA, JOEY          11 PC SALINAS VALLE  1:10.99  39
STUHR, MATT           12 PC SANTA ROSA NE  1:13.75  40
GRIFFITH, A J         12 PC MISSION SAN J  1:14.35  41
STRINGER, SHAUN       11 PC WALNUT CREEK   1:14.97  42
BREWER, KEN           12 PC VALLEJO AQUAT  1:15.47  43

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  2:15.84   1  2:15.43 F1  P  1:07.37
                                                                    F    31.86  1:05.33  1:40.91
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  2:16.00   2  2:15.46 F2  P  1:06.52
                                                                    F    31.81  1:06.39  1:41.57
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  2:21.70   8  2:18.05 F3  P  1:08.20
                                                                    F    32.58  1:08.55  1:43.36
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:19.84   4  2:18.16 F4  P  1:08.20
                                                                    F    32.26  1:07.17  1:42.89
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  2:20.10   5  2:18.77 F5  P  1:07.48
                                                                    F    32.51  1:07.89  1:43.66
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  2:18.48   3  2:19.30 F6  P  1:07.29
                                                                    F    31.95  1:07.24  1:43.05
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  2:20.45   6  2:19.75 F7  P  1:08.12
                                                                    F    32.58  1:07.95  1:44.15
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:21.51   7  2:22.57 F8  P  1:08.08
                                                                    F    31.76  1:06.98  1:44.37

FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  2:15.84   1              P  1:07.37
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  2:16.00   2              P  1:06.52
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  2:18.48   3              P  1:07.29
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:19.84   4              P  1:08.20
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  2:20.10   5              P  1:07.48
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  2:20.45   6              P  1:08.12
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:21.51   7              P  1:08.08
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  2:21.70   8              P  1:08.20
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  2:21.94   9              P  1:09.00
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  2:22.56  10              P  1:09.33
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ  2:23.65  11              P  1:09.88
HIGGINS, MARK         11 PC PALO ALTO SWI  2:23.89  12              P  1:10.09
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE  2:23.96  13              P  1:10.58
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  2:24.27  14              P  1:10.20
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  2:24.32  15              P  1:11.05
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  2:24.74  16              P  1:10.04
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   2:24.80  17              P  1:09.24
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  2:27.94  18              P  1:10.09
STRINGER, SHAUN       11 PC WALNUT CREEK   2:27.97  19              P  1:10.91
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI  2:28.46  20              P  1:13.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  2:28.52  21              P  1:15.41
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  2:28.74  22              P    29.67
REISS-GOLDBERG, MITCH 12 PC CABRILLO THRE  2:29.01  23              P  1:12.23
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  2:29.12  24              P  1:12.80
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.56  25              P  1:12.74
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:29.66  26              P  1:12.25
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI  2:30.12  27              P  1:11.93
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  2:30.37  28              P  1:12.54
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  2:31.26  29              P  1:15.28
KULKARNI, AKASH       11 PC SUNNYVALE SWI  2:31.43  30              P  1:13.72
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:32.14  31              P  1:13.71
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  2:34.46  32              P  1:15.36
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:35.38  33              P  1:14.90
SCHOUWEILER, SAM      12 PC RENO AQUATIC   2:35.73  34              P  1:14.72
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  2:38.40  35              P  1:15.65
DROGEMULLER, BRANDON  12 PC UNATTACHED PA  2:41.55  36              P  1:16.78

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  4:45.93   1  4:40.06 F1  P  1:08.72  2:21.72  3:35.63
                                                                    F    32.39  1:07.06  1:42.38  2:18.17  2:54.08  3:30.08  4:05.90
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   4:49.62   2  4:46.39 F2  P  1:10.28  2:24.86  3:38.42
                                                                    F    32.57  1:07.73  1:43.47  2:20.18  2:56.76  3:33.60  4:10.39
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  4:49.65   3  4:47.95 F3  P  1:10.37  2:24.85  3:38.47
                                                                    F    33.54  1:09.33  1:45.79  2:22.41  2:58.78  3:36.05  4:12.65
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  4:50.20   4  4:48.15 F4  P  1:10.20  2:24.68  3:39.98
                                                                    F    33.36  1:09.88  1:47.01  2:24.37  3:01.27  3:38.27  4:14.52
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  4:52.62   5  4:48.75 F5  P  1:10.17  2:24.88  3:38.96
                                                                    F    33.33  1:08.96  1:45.18  2:22.29  2:58.89  3:36.10  4:12.93
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  4:57.32   6  4:58.26 F6  P  1:11.97  2:27.70  3:41.84
                                                                    F    32.50  1:09.32  1:47.43  2:25.22  3:03.15  3:41.92  4:20.75
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE  4:58.32   8  4:59.63 F7  P  1:12.29  2:27.83  3:43.04
                                                                    F    33.38  1:10.96  1:48.39  2:27.27  3:04.79  3:43.61  4:21.09
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  4:57.84   7   DQUED  F   P  1:10.88  2:27.68  3:44.08

HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  4:45.93   1              P  1:08.72  2:21.72  3:35.63
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   4:49.62   2              P  1:10.28  2:24.86  3:38.42
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  4:49.65   3              P  1:10.37  2:24.85  3:38.47
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  4:50.20   4              P  1:10.20  2:24.68  3:39.98
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  4:52.62   5              P  1:10.17  2:24.88  3:38.96
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  4:57.32   6              P  1:11.97  2:27.70  3:41.84
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  4:57.84   7              P  1:10.88  2:27.68  3:44.08
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE  4:58.32   8              P  1:12.29  2:27.83  3:43.04
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  4:58.88   9              P  1:09.43  2:26.81  3:44.07
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   5:06.20  10              P  1:11.73  2:28.89  3:49.24
ANDALUZ, ALVARO       11 PC PENINSULA COV  5:10.92  11              P  1:14.71  2:33.40  3:54.45
KULKARNI, AKASH       11 PC SUNNYVALE SWI  5:11.11  12              P  1:14.07  2:32.83  3:53.65
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  5:12.49  13              P  1:14.14  2:34.51  3:54.34
STRINGER, SHAUN       11 PC WALNUT CREEK   5:12.93  14              P  1:15.70  2:35.18  3:55.17
REISS-GOLDBERG, MITCH 12 PC CABRILLO THRE  5:13.23  15              P  1:12.55  2:31.58  3:52.30
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  5:13.88  16              P  1:18.51  2:41.53  3:59.27
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  5:14.55  17              P  1:15.80  2:35.24  3:55.56
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    5:14.91  18              P  1:16.30  2:37.52  3:57.16
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  5:15.01  19              P  1:13.31  2:33.27  3:55.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  5:16.91  20              P  1:15.28  2:34.57  3:56.32
SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE  5:17.67  21              P  1:16.46  2:36.55  3:57.62
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  5:21.53  22              P  1:16.38  2:39.66  4:02.41
RUMPLE, GEOFFREY      12 PC CABRILLO THRE  5:22.92  23              P  1:17.85  2:41.00  4:02.90
COLLINS, ALEX         11 PC WEST VALLEY S  5:24.18  24              P  1:16.25  2:38.91  4:00.46
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI  5:27.63  25              P  1:16.34  2:39.54  4:04.02
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM  5:29.93  26              P  1:15.41  2:39.85  4:06.56
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  5:33.45  27              P  1:14.16  2:39.87  4:07.99
DROGEMULLER, BRANDON  12 PC UNATTACHED PA  5:38.72  28              P  1:16.51  2:43.45  4:11.75

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT    33.25   1    32.78 F1
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    34.65   4    33.91 F2
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT    34.60   3    34.24 F3
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S    34.20   2    34.36 F4
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    34.68   5    34.70 F5
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL    34.72   7    35.09 F6
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI    34.70   6    35.11 F7
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI    34.99   8    35.60 F8

FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT    33.25   1
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S    34.20   2
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT    34.60   3
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    34.65   4
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    34.68   5
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI    34.70   6
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL    34.72   7
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI    34.99   8
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    35.23   9
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI    35.32  10
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI    35.33  11
HIGGINS, MARK         11 PC PALO ALTO SWI    35.61  12
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ    35.83  13
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI    35.88  14
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT    36.26  15
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    36.30  16
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM    36.58  17
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE    37.14  18
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    37.15  19
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI    37.21  20
STEMBER, JOSEPH       11 PC DALY CITY DOL    37.31  21
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI    37.58  22
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH      37.60  23
STILL, CONNOR         11 PC UNATTACHED PA    37.66  24
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S    37.98  25
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC     38.12  26
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY     39.19  27
VELASQUEZ, NIKO       11 PC DALY CITY DOL    39.26  28
KIKUTA, NIKOLAS       12 PC VALLEY SPLASH    40.12  29
GRIFFITH, A J         12 PC MISSION SAN J   DQUED
LIANG, VINCENT        12 PC ORINDA AQUATI   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:10.01   1  1:10.60 F1
                                                                    F    34.56
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  1:11.72   2  1:11.53 F2
                                                                    F    34.78
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:13.85   4  1:13.95 F3
                                                                    F    35.43
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.58   5  1:14.72 F4
                                                                    F    36.22
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  1:13.75   3  1:14.85 F5
                                                                    F    36.55
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  1:16.21   7  1:15.35 F6
                                                                    F    37.34
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI  1:17.15   8  1:16.48 F7
                                                                    F    37.08
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  1:15.96   6  1:17.24 F8
                                                                    F    36.85

KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:10.01   1
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  1:11.72   2
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  1:13.75   3
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:13.85   4
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.58   5
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  1:15.96   6
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  1:16.21   7
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI  1:17.15   8
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  1:17.17   9
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  1:17.74  10
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ  1:17.99  11
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM  1:18.08  12
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  1:18.15  13
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  1:18.32  14
GRIFFITH, A J         12 PC MISSION SAN J  1:18.57  15
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH    1:18.94  16
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  1:19.53  17
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:20.07  18
MOLINA, MICHAEL       11 PC ALAMEDA ISLAN  1:20.77  19
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  1:20.99  20
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   1:21.37  21
LIANG, VINCENT        12 PC ORINDA AQUATI  1:21.41  22
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  1:21.78  23
MIRACCHI, DAVID       12 PC STANFORD COVI  1:22.35  24
STILL, CONNOR         11 PC UNATTACHED PA  1:22.36  25
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    1:22.98  26
SCHOUWEILER, SAM      12 PC RENO AQUATIC   1:23.01  27
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI  1:23.60  28
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT  1:23.97  29
DAVIS, COLE           11 PC SANTA CLARA S  1:25.66  30
STUHR, MATT           12 PC SANTA ROSA NE  1:25.90  31
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:32.83   1  2:27.92 F1  P  1:14.70
                                                                    F    34.95  1:12.36  1:50.78
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:37.84   3  2:30.72 F2  P  1:18.11
                                                                    F    35.43  1:13.69  1:51.88
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  2:39.83   4  2:36.06 F3  P  1:17.87
                                                                    F    36.68  1:15.97  1:56.28
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  2:36.80   2  2:40.06 F4  P  1:18.07
                                                                    F    37.56  1:18.76  2:00.31
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  2:42.91   6  2:41.19 F5  P  1:19.55
                                                                    F    37.54  1:19.38  2:01.40
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI  2:40.95   5  2:42.32 F6  P  1:18.98
                                                                    F    39.36  1:20.81  2:02.24
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  2:45.60   7  2:42.66 F7  P  1:21.79
                                                                    F    39.02  1:20.24  2:02.36
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  2:47.06   8  2:47.48 F8  P  1:23.99
                                                                    F    38.73  1:21.87  2:04.78

KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:32.83   1              P  1:14.70
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI  2:36.80   2              P  1:18.07
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:37.84   3              P  1:18.11
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  2:39.83   4              P  1:17.87
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI  2:40.95   5              P  1:18.98
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  2:42.91   6              P  1:19.55
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI  2:45.60   7              P  1:21.79
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  2:47.06   8              P  1:23.99
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   2:48.77   9              P  1:24.03
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  2:48.96  10              P  1:23.79
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  2:49.35  11              P  1:22.23
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  2:49.75  12              P  1:24.51
LIANG, VINCENT        12 PC ORINDA AQUATI  2:52.44  13              P  1:24.64
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI  3:05.82  14              P  1:28.55

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    37.40   4    35.47 F1
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    35.34   1    35.60 F2
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    37.01   3    36.22 F3
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI    36.72   2    36.26 F4
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    37.62   8    37.24 F5
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU    37.43   5    38.20 F6
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT    37.53   6    38.22 F7
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S    38.15   9    38.40 F8

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    35.34   1
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI    36.72   2
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL    37.01   3
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    37.40   4
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU    37.43   5
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT    37.53   6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOEY, JORDAN          12 PC KORET YOUTH S    37.54   7
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    37.62   8
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S    38.15   9
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV    38.29  10
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S    38.93  11
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI    39.14  12
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU    39.29  13
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE    39.38  15
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     39.38  14
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    39.74  16
SONG, STEVEN          12 PC ALMADEN SWIM     40.16  17
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC     40.21  18
WELLS, TYLER          12 PC SALINAS VALLE    40.23  19
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     40.36  20
ANDALUZ, ALVARO       11 PC PENINSULA COV    40.71  21
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS      40.84  22
GRIFFIN, JIM          12 PC CABRILLO THRE    41.95  23
LIN, ERIC             12 PC FLYING FISH      42.85  24
STEMBER, JOSEPH       11 PC DALY CITY DOL    43.25  25
MOLINA, MICHAEL       11 PC ALAMEDA ISLAN    44.36  26

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:19.56   1  1:18.14 F1
                                                                    F    36.79
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  1:20.12   2  1:18.90 F2
                                                                    F    37.05
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  1:22.20   4  1:20.69 F3
                                                                    F    37.89
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:23.67   6  1:21.01 F4
                                                                    F    38.71
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:21.62   3  1:21.17 F5
                                                                    F    37.85
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  1:23.15   5  1:23.85 F6
                                                                    F    40.78
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI  1:24.80   7  1:24.26 F7
                                                                    F    39.78
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  1:25.34   8  1:25.53 F8
                                                                    F    40.48

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:19.56   1
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  1:20.12   2
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  1:21.62   3
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  1:22.20   4
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  1:23.15   5
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  1:23.67   6
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI  1:24.80   7
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  1:25.34   8
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:25.53   9
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT  1:25.54  10
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  1:25.58  11
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  1:25.70  12
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  1:26.20  13
SONG, STEVEN          12 PC ALMADEN SWIM   1:26.67  14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  1:26.97  15
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  1:27.15  16
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:27.26  17
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   1:27.45  18
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  1:28.59  19
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  1:29.10  20
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:31.53  21
IM, NICHOLAS          12 PC MONTEREY BAY   1:32.32  22
HIGGINS, MARK         11 PC PALO ALTO SWI  1:32.49  23
LIN, ERIC             12 PC FLYING FISH    1:34.14  24
ANDALUZ, ALVARO       11 PC PENINSULA COV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:55.41   1  2:52.11 F1  P  1:23.90
                                                                    F    38.66  1:22.49  2:07.11
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  2:56.23   2  2:53.36 F2  P  1:26.79
                                                                    F    39.99  1:25.83  2:10.43
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   3:01.27   6  2:57.91 F3  P  1:28.91
                                                                    F    41.18  1:27.63  2:13.33
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  3:02.72   8  2:58.36 F4  P  1:26.47
                                                                    F    40.38  1:25.81  2:12.09
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   3:00.17   4  2:59.31 F5  P  1:29.24
                                                                    F    42.55  1:28.37  2:12.87
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  3:01.23   5  2:59.78 F6  P  1:28.66
                                                                    F    41.05  1:27.27  2:13.65
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  2:58.62   3  3:01.07 F7  P  1:26.12
                                                                    F    42.32  1:28.50  2:14.92
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT  3:01.61   7  3:02.37 F8  P  1:27.64
                                                                    F    41.50  1:28.30  2:15.38

PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:55.41   1              P  1:23.90
APOLINARIO, KEVIN     12 PC DALY CITY DOL  2:56.23   2              P  1:26.79
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  2:58.62   3              P  1:26.12
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   3:00.17   4              P  1:29.24
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  3:01.23   5              P  1:28.66
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   3:01.27   6              P  1:28.91
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT  3:01.61   7              P  1:27.64
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI  3:02.72   8              P  1:26.47
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  3:03.40   9              P  1:30.96
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI  3:04.18  10              P  1:28.49
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  3:04.76  11              P  1:31.14
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  3:05.88  12              P  1:31.02
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  3:06.11  13              P  1:30.46
ANDALUZ, ALVARO       11 PC PENINSULA COV  3:06.17  14              P  1:31.75
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  3:07.00  15              P  1:28.32
SONG, STEVEN          12 PC ALMADEN SWIM   3:07.84  16              P  1:30.00
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  3:10.82  17              P  1:32.67
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  3:11.86  18              P  1:32.56
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  3:12.00  19              P  1:31.41
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI  3:13.23  20              P  1:35.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU    30.51   2    29.77 F1
BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    30.14   1    30.00 F2
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    32.20   7    31.61 F3
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    31.61   4    31.63 F4
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    31.36   3    31.67 F5
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL    32.27   8    31.94 F6
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI    32.01   5    32.14 F7
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    32.04   6    32.56 F8

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI    30.14   1
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU    30.51   2
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI    31.36   3
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA    31.61   4
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI    32.01   5
BALASSONE, JAMES      12 PC STANFORD COVI    32.04   6
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S    32.20   7
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL    32.27   8
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S    32.36   9
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ    32.51  10
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT    32.98  11
MIRACCHI, DAVID       12 PC STANFORD COVI    33.03  12
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI    33.61  13
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     33.64  14
KROLL, MATT           12 PC STANFORD COVI    33.68  15
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    34.06  16
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM    34.18  17
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH      34.37  18
ZECH, STEPHEN         12 PC DEANZA CUPERT    34.75  19
VELASQUEZ, NIKO       11 PC DALY CITY DOL    35.03  20
MOLINA, MICHAEL       11 PC ALAMEDA ISLAN    35.10  21
STRINGER, SHAUN       11 PC WALNUT CREEK     35.77  22
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT    35.90  23

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:08.96   1  1:07.53 F1
                                                                    F    31.54
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  1:09.66   3  1:07.57 F2
                                                                    F    31.85
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:09.54   2  1:08.49 F3
                                                                    F    32.60
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:09.99   4  1:09.21 F4
                                                                    F    32.78
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   1:12.97   7  1:11.18 F5
                                                                    F    33.83
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  1:11.97   6  1:11.44 F6
                                                                    F    34.77
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:11.73   5  1:12.12 F7
                                                                    F    33.53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.36   8  1:13.47 F8
                                                                    F    33.67

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  1:08.96   1
AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA  1:09.54   2
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  1:09.66   3
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  1:09.99   4
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  1:11.73   5
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S  1:11.97   6
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   1:12.97   7
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.36   8
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   1:14.41   9
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S  1:14.70  10
MIRACCHI, DAVID       12 PC STANFORD COVI  1:15.66  11
BURKE, KYLE           12 PC STANFORD COVI  1:17.78  12
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  1:17.96  13
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH    1:18.15  14
BIBBS, ADAM           12 PC BURLINGAME AQ  1:18.31  15
STRINGER, SHAUN       11 PC WALNUT CREEK   1:19.61  16
RUMPLE, GEOFFREY      12 PC CABRILLO THRE  1:20.59  17
KASHI, EVAN           11 PC SUNNYVALE SWI  1:21.34  18
SCHOUWEILER, SAM      12 PC RENO AQUATIC   1:21.98  19
KULKARNI, AKASH       11 PC SUNNYVALE SWI  1:24.49  20
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI  1:24.98  21
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA               2:28.51 F1
                                                                    F    33.54  1:11.07  1:49.94
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK                2:36.95 F2
                                                                    F    34.65  1:13.84  1:55.05
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S               2:42.60 F3
                                                                    F    36.63  1:17.97  2:00.20
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL               2:42.71 F4
                                                                    F    35.10  1:15.93  1:59.83
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK                2:44.19 F5
                                                                    F    35.65  1:17.47  2:00.92
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S               2:46.72 F6
                                                                    F    34.46  1:15.91  2:00.53
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN               2:55.50 F7
                                                                    F    37.39  1:20.51  2:06.13
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT                DQUED  F
                                                                    F    36.96  1:21.05  2:03.89

AGASID, THOMAS        12 PC SOUTH SAN FRA
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK
MURRAY, MATTHEW       11 PC WEST VALLEY S
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:28.89   1  2:27.02 F1  P  1:12.32
                                                                    F    31.07  1:09.65  1:51.61
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  2:34.54   4  2:33.13 F2  P  1:15.42
                                                                    F    34.62  1:16.15  2:00.88
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:33.59   3  2:34.15 F3  P  1:13.21
                                                                    F    34.49  1:12.63  1:59.23
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  2:36.71   5  2:34.57 F4  P  1:14.04
                                                                    F    32.11  1:13.11  1:59.79
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:31.09   2  2:35.16 F5  P  1:10.52
                                                                    F    33.18  1:12.49  1:59.66
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  2:38.66   7  2:36.79 F6  P  1:13.91
                                                                    F    36.09  1:14.54  2:01.85
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  2:37.28   6  2:37.07 F7  P  1:16.95
                                                                    F    35.39  1:17.22  2:03.10
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  2:39.33   8  2:39.60 F8  P  1:15.31
                                                                    F    33.87  1:15.56  2:04.31

BISHOP, MATT          12 PC TERRAPINS SWI  2:28.89   1              P  1:12.32
KIM, ANDREW           12 PC STANFORD COVI  2:31.09   2              P  1:10.52
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:33.59   3              P  1:13.21
FORTUNE, MICHAEL      12 PC PALO ALTO SWI  2:34.54   4              P  1:15.42
RIANDA, TRAV          12 PC BARRACUDA AQU  2:36.71   5              P  1:14.04
HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S  2:37.28   6              P  1:16.95
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  2:38.66   7              P  1:13.91
TIRTADINATA, WILBERT  12 PC DALY CITY DOL  2:39.33   8              P  1:15.31
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:39.43   9              P  1:17.29
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   2:39.73  10              P  1:18.00
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  2:45.39  11              P  1:20.60
CHIEN, STEVEN         12 PC DEANZA CUPERT  2:45.48  12              P  1:18.08
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  2:46.13  13              P  1:20.34
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  2:46.71  14              P  1:22.20
HOBERG, ZACK          12 PC STANFORD COVI  2:46.91  15              P  1:19.69
WU, MIKE              12 PC MORGAN HILL S  2:47.14  16              P  1:20.72
LANGDON, MICHAEL      12 PC SANTA CLARA S  2:48.40  17              P  1:18.81
PERFECT, BRAD         12 PC SAN RAMON LIV  2:48.60  18              P  1:24.89
WENZLAU, TIM          12 PC STANFORD COVI  2:48.67  19              P  1:19.96
ANDALUZ, ALVARO       11 PC PENINSULA COV  2:48.72  20              P  1:23.78
LI, DAN               12 PC STANFORD COVI  2:49.55  21              P  1:22.48
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT  2:50.86  22              P  1:24.63
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  2:51.14  23              P  1:21.58
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  2:51.16  24              P  1:24.75
CHEN, GEORGE          12 PC FLYING FISH    2:51.38  25              P  1:20.41
MIRACCHI, DAVID       12 PC STANFORD COVI  2:51.59  26              P  1:20.26
CHIEN, DUSTIN         12 PC DEANZA CUPERT  2:52.38  27              P  1:19.35
KULKARNI, AKASH       11 PC SUNNYVALE SWI  2:54.78  28              P  1:24.62
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:54.95  29              P  1:26.33
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN  2:54.99  30              P  1:27.17
STRINGER, SHAUN       11 PC WALNUT CREEK   2:55.22  31              P  1:23.01
REINGOLD, JAKE        12 PC MONTCLAIR SWI  2:55.79  32              P  1:21.49
COVRIG, DANIEL        11 PC SOS SWIM TEAM  2:56.17  33              P  1:24.69
LIANG, VINCENT        12 PC ORINDA AQUATI  2:56.52  34              P  1:23.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  5:32.76   1  5:23.15 F1  P  1:17.62  2:40.61  4:16.89
                                                                    F    35.04  1:15.24  1:55.91  2:35.44  3:21.95  4:09.99  4:47.04
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  5:36.84   2  5:34.51 F2  P  1:23.46  2:43.60  4:20.11
                                                                    F    38.69  1:26.72  2:06.47  2:46.60  3:33.55  4:20.99  4:58.72
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   5:37.69   3  5:34.74 F3  P  1:16.36  2:45.72  4:25.52
                                                                    F    35.57  1:16.28  2:00.23  2:44.31  3:34.06  4:23.71  4:59.89
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  5:37.86   4  5:38.29 F4  P  1:21.55  2:48.79  4:24.27
                                                                    F    37.36  1:22.08  2:06.60  2:49.36  3:36.59  4:24.10  5:02.05
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   5:48.60   7  5:39.95 F5  P  1:17.24  2:47.95  4:28.28
                                                                    F  5:01.68
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  5:46.68   5  5:49.25 F6  P  1:21.34  2:51.85  4:28.60
                                                                    F    37.16  1:21.93  2:07.32  2:52.80  3:40.15  4:28.12  5:08.10
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  5:47.35   6  5:50.94 F7  P  1:18.71  2:47.66  4:28.07
                                                                    F    36.27  1:18.22  2:01.38  2:45.67  3:35.78  4:27.84  5:09.71
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  5:54.52   8  5:52.98 F8  P  1:22.55  2:52.28  4:34.87
                                                                    F    36.47  1:18.55  2:04.28  2:50.91  3:40.90  4:32.72  5:14.09

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  5:32.76   1              P  1:17.62  2:40.61  4:16.89
FLEMING, SHAYNE       11 PC DEANZA CUPERT  5:36.84   2              P  1:23.46  2:43.60  4:20.11
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   5:37.69   3              P  1:16.36  2:45.72  4:25.52
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM  5:37.86   4              P  1:21.55  2:48.79  4:24.27
BARTON, RJ            11 PC SOS SWIM TEAM  5:46.68   5              P  1:21.34  2:51.85  4:28.60
CHIN, ANDREW          12 PC DEANZA CUPERT  5:47.35   6              P  1:18.71  2:47.66  4:28.07
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   5:48.60   7              P  1:17.24  2:47.95  4:28.28
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S  5:54.52   8              P  1:22.55  2:52.28  4:34.87
LAFLAMME, DAVID       12 PC SOS SWIM TEAM  5:57.35   9              P  1:16.98  2:48.88  4:33.60
KULKARNI, AKASH       11 PC SUNNYVALE SWI  6:08.81  10              P  1:27.08  3:02.37  4:47.48
LIU, MARK             11 PC DEANZA CUPERT  6:09.25  11              P  1:25.98  3:01.46  4:43.35
PRIEST, JAKE          12 PC CARSON AQUATI  6:09.99  12              P  1:24.45  2:59.12  4:45.52

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:12.49   1      33.08  1:11.68  1:43.88
         FLEMING, SHAYNE     11
         LIU, MARK           11
         CHIN, ANDREW        12
         CHIEN, STEVEN       12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:12.64   2      34.64  1:11.01  1:42.74
         WENZLAU, TIM        12
         BALASSONE, JAMES    12
         KIM, ANDREW         12
         TROWBRIDGE, NICK    12
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               2:16.74   3      36.75  1:13.05  1:45.68
         STEMBER, JONATHAN   16
         APOLINARIO, KEVIN   12
         TIRTADINATA, WILBERT12
         LEUNG, TERENCE      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:17.16   4      36.50  1:13.52  1:43.04
         EGAN, NICK          11
         BISHOP, MATT        12
         MEINTS, JOSHUA      12
         BRIX, NICK          12
SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:17.68   5      34.91  1:13.86  2:07.37
         BURKE, KYLE         12
         LI, DAN             12
         MIRACCHI, DAVID     12
         BIBL, DANIEL        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:26.30   6      55.58  1:19.60  1:51.44
         FRONCZAK, SEAN      12
         DAVIS, COLE         11
         LANGDON, MICHAEL    12
         GUIMARIN, MICHAEL   16
SOSS,  A  11-12       12 PC SOS SWIM TEAM               2:26.95   7    1:14.81  1:23.83  2:21.24
         COVRIG, DANIEL      11
         BARTON, RJ          11
         LAFLAMME, DAVID     12
         RICHARD, TIMOTHY    11
SCRA,  C  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:27.13   8      36.44  1:19.38  1:53.16
         HOBERG, ZACK        12
         MIYAGI, DANIEL      12
         KROLL, MATT         12
         HUDNALL, MARK       11
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:27.95   9      36.68  1:16.97  1:55.09
         CHEN, GEORGE        12
         LIN, ERIC           12
         PATNAIK, ROHAN      11
         LIN, MICHAEL        12
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               2:28.88  10      40.25  1:19.72  1:57.18
         TAPIZ, NATHAN       11
         HOFSTETTER, KYLE    12
         RUMPLE, GEOFFREY    12
         GRIFFIN, JIM        12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:30.60  11      43.78  1:27.43  2:02.40
         KAO, AUSTIN         11
         CHUANG, MARTIN      12
         ZECH, STEPHEN       12
         CHIEN, DUSTIN       12

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:50.73   1      35.65  1:13.07  1:50.07  2:33.69           2:55.16  3:05.91
         WENZLAU, TIM        12
         BALASSONE, JAMES    12
         KIM, ANDREW         12
         BURKE, KYLE         12
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:52.68   2      35.92  1:11.82  1:50.91  2:36.51  3:09.93  3:49.73  4:19.01
         FLEMING, CASEY       9
         LIU, MARK           11
         CHIN, ANDREW        12
         CHIEN, STEVEN       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               5:00.48   3      37.27  1:16.99           1:46.17  1:55.24  2:39.32  4:25.88
         TROWBRIDGE, NICK    12
         LI, DAN             12
         MIRACCHI, DAVID     12
         BIBL, DANIEL        12
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               5:05.73   4      39.68  1:21.85           1:44.98  1:59.09  2:41.31
         TIRTADINATA, WILBERT12
         APOLINARIO, KEVIN   12
         LEUNG, TERENCE      12
         STEMBER, JONATHAN   16
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               5:07.11   5      38.68  1:19.21  1:57.04  2:42.89           3:07.97  4:27.50
         EGAN, NICK          11
         MEINTS, JOSHUA      12
         BISHOP, MATT        12
         BRIX, NICK          12
WV,  A  11-12         12 PC WEST VALLEY S               5:14.52   6      37.30  1:16.43  1:58.18  2:46.03  3:21.63  4:01.00  4:35.70
         HINSHAW, ADAM        9
         MURRAY, BRAD        12
         MURRAY, MATTHEW     11
         COLLINS, ALEX       11
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               5:22.37   7      39.90  1:21.84           1:50.78  2:03.80  2:51.62  4:46.22
         TAPIZ, NATHAN       11
         HOFSTETTER, KYLE    12
         RUMPLE, GEOFFREY    12
         GRIFFIN, JIM        12
SCRA,  C  11-12       12 PC STANFORD COVI               5:29.95   8      38.30  1:17.94  2:02.80  2:52.09  3:28.79  4:14.74  4:50.78
         HOBERG, ZACK        12
         MIYAGI, DANIEL      12
         KROLL, MATT         12
         HUDNALL, MARK       11
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT                DQUED           44.76  1:32.48  2:15.82  3:05.65  3:44.14  4:29.44  4:59.94
         KAO, AUSTIN         11
         CHUANG, MARTIN      12
         ZECH, STEPHEN       12
         CHIEN, DUSTIN       12

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

HINSHAW, BEN          12 PC WEST VALLEY S               1:16.43

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               1:56.37   1      28.75    57.96  1:27.73
         CHIEN, DUSTIN       12
         CHIN, ANDREW        12
         FLEMING, SHAYNE     11
         CHIEN, STEVEN       12
SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               1:59.15   2      29.69  1:00.38  1:30.20
         BALASSONE, JAMES    12
         BIBL, DANIEL        12
         KIM, ANDREW         12
         BURKE, KYLE         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:01.35   3      30.52  1:00.11  1:30.85
         TROWBRIDGE, NICK    12
         LI, DAN             12
         WENZLAU, TIM        12
         KROLL, MATT         12
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               2:01.90   4      51.96  1:00.40  1:31.79
         APOLINARIO, KEVIN   12
         LEUNG, TERENCE      12
         STEMBER, JONATHAN   16
         TIRTADINATA, WILBERT12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:03.07   5      27.55  1:02.12  1:32.93
         BISHOP, MATT        12
         BRIX, NICK          12
         MEINTS, JOSHUA      12
         EGAN, NICK          11
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               2:05.97   6      30.49  1:01.55  2:02.50
         REISS-GOLDBERG, MITC12
         GRIFFIN, JIM        12
         TAPIZ, NATHAN       11
         RUMPLE, GEOFFREY    12
SOSS,  A  11-12       12 PC SOS SWIM TEAM               2:06.59   7      33.71  1:04.70  1:56.55
         COVRIG, DANIEL      11
         BARTON, RJ          11
         LAFLAMME, DAVID     12
         RICHARD, TIMOTHY    11
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:07.49   8      32.87  1:05.23  1:37.04
         LIU, MARK           11
         CHUANG, MARTIN      12
         ZECH, STEPHEN       12
         KAO, AUSTIN         11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:09.41   9      31.26  1:03.65  1:59.64
         LANGDON, MICHAEL    12
         DAVIS, COLE         11
         GUIMARIN, MICHAEL   16
         FRONCZAK, SEAN      12
SCRA,  C  11-12       12 PC STANFORD COVI               2:09.72  10      31.54  1:03.42  1:38.16
         HOBERG, ZACK        12
         MIYAGI, DANIEL      12
         HUDNALL, MARK       11
         MIRACCHI, DAVID     12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:11.70  11      33.31  1:04.19  1:35.96
         CHEN, GEORGE        12
         LIN, ERIC           12
         LIN, MICHAEL        12
         PATNAIK, ROHAN      11

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:18.58   1      30.97  1:04.87  1:35.76  2:10.68  2:40.90  3:15.30  3:45.34
         CHIEN, DUSTIN       12
         CHIN, ANDREW        12
         FLEMING, SHAYNE     11
         CHIEN, STEVEN       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCRA,  A  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:23.18   2      31.27  1:04.62  1:36.76  2:11.22           3:17.48  3:47.95
         KIM, ANDREW         12
         BIBL, DANIEL        12
         BALASSONE, JAMES    12
         BURKE, KYLE         12
SCRA,  B  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:30.69   3      31.75  1:05.69  1:37.58  2:12.03  2:44.22  3:20.68  3:54.18
         TROWBRIDGE, NICK    12
         LI, DAN             12
         KROLL, MATT         12
         HOBERG, ZACK        12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:32.04   4      31.90  1:06.40  1:38.43  2:14.71  2:51.40  3:31.62  3:59.53
         EGAN, NICK          11
         MEINTS, JOSHUA      12
         BRIX, NICK          11
         BISHOP, MATT        12
DCD,  A  11-12        12 PC DALY CITY DOL               4:36.06   5      32.34  1:08.26  1:41.88  2:46.44  2:53.39  3:29.44  4:00.61
         APOLINARIO, KEVIN   12
         LEUNG, TERENCE      12
         STEMBER, JONATHAN   16
         TIRTADINATA, WILBERT12
WV,  A  11-12         12 PC WEST VALLEY S               4:36.93   6      32.05  1:06.81  1:40.14  2:17.98  2:49.61  3:24.28  3:58.63
         MURRAY, MATTHEW     11
         MURRAY, BRAD        12
         HINSHAW, BEN        12
         COLLINS, ALEX       11
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               4:38.90   7      31.60  1:07.12  1:41.63  2:19.08  2:53.35  3:30.67  4:02.21
         REISS-GOLDBERG, MITC12
         RUMPLE, GEOFFREY    12
         TAPIZ, NATHAN       11
         GRIFFIN, JIM        12
PASC,  A  11-12       12 PC PALO ALTO SWI               4:42.10   8      30.47  1:04.53           1:25.06  1:39.13  3:26.67  4:01.86
         FORTUNE, MICHAEL    12
         NAKAMURA, JAMIE     12
         HIGGINS, MARK       11
         LEE, BRANDON        12
SCRA,  C  11-12       12 PC STANFORD COVI               4:47.96   9      32.42  1:08.28  1:43.81  2:23.22  2:57.77  3:35.30  4:09.51
         WENZLAU, TIM        12
         HUDNALL, MARK       11
         MIYAGI, DANIEL      12
         MIRACCHI, DAVID     12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:53.52  10      33.23  1:12.15  1:46.84  2:26.56  3:01.54  3:41.52  4:15.31
         KAO, AUSTIN         11
         CHUANG, MARTIN      12
         ZECH, STEPHEN       12
         LIU, MARK           11

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     26.10   1    25.51 F1
BUCK, ALEX            14 PC UNATTACHED PA    26.59   2    26.34 F2
WHITELEY, ANDREW      14 PC PENINSULA COV    26.66   3    26.69 F3
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S    26.91   5    26.90 F4
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK     26.97   6    26.96 F5
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    27.10   7    27.00 F6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   86
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    26.75   4    27.28 F7
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI    27.37   9    27.88 F8

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     26.10   1
BUCK, ALEX            14 PC UNATTACHED PA    26.59   2
WHITELEY, ANDREW      14 PC PENINSULA COV    26.66   3
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    26.75   4
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S    26.91   5
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK     26.97   6
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    27.10   7
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT    27.11   8
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI    27.37   9
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    27.51  10
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI    27.53  11
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK     27.63  12
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK     27.71  13
FERRARI, KEEGAN       13 PC LAKERIDGE SWI    27.99  15
YU, YALUEN            14 PC ALAMEDA ISLAN    27.99  14
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM     28.00  16
KIM, JAMES            14 PC ALMADEN SWIM     28.04  17
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI    28.07  18
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT    28.08  19
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH      28.12  21
MILCOVICH, ANDREW     13 PC WALNUT CREEK     28.12  20
KUO, DAVID            13 PC WEST VALLEY S    28.17  22
PRIOR, MARK           14 PC PALO ALTO SWI    28.23  23
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM     28.24  24
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL    28.26  27
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE    28.26  26
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI    28.26  25
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT    28.29  29
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI    28.29  28
CURTICE, BLANE        14 PC SAN BENITO AQ    28.35  30
HEASELL, BRENT        14 PC SANTA ROSA NE    28.44  31
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE    28.48  32
FORSTER, BEN          14 PC ALAMEDA ISLAN    28.49  33
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI    28.58  34
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI    28.61  35
LOEY, JARED           14 PC KORET YOUTH S    28.62  36
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN    28.70  37
ONEILL, GAVIN         13 PC UNATTACHED PA    28.86  38
KONOVALOV, ARTOM      14 PC KORET YOUTH S    28.87  39
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S    28.94  40
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM     29.04  41
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    29.05  42
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE    29.09  43
BRIETZKE, RYAN        14 PC VALLEJO AQUAT    29.15  44
MAO, AUGUST           13 PC WALNUT CREEK     29.39  45
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI    29.54  46
YARRANTON, CHRIS      13 PC PENINSULA COV    29.66  47
SIMMONS, BRET         14 PC OSPREY AQUATI    29.74  48
SHOEMAKER, BRIAN      14 PC UNATTACHED PA   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     56.09   1    56.26 F1
                                                                    F    26.95
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    58.35   2    58.36 F2
                                                                    F    28.27
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI    58.48   3    58.72 F3
                                                                    F    28.27
WHITELEY, ANDREW      14 PC PENINSULA COV    59.90   7    58.89 F4
                                                                    F    28.55
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI    59.76   6  1:00.63 F5
                                                                    F    29.13
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  1:00.93  10  1:01.03 F6
                                                                    F    30.56
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  1:00.60   8  1:03.83 F7
                                                                    F    29.93
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT  1:00.74   9          F

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM     56.09   1
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    58.35   2
DENTONE, MATTHEW      13 PC TERRAPINS SWI    58.48   3
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S    59.18   4
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    59.49   5
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI    59.76   6
WHITELEY, ANDREW      14 PC PENINSULA COV    59.90   7
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  1:00.60   8
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  1:00.93  10
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK   1:01.18  11
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK   1:01.31  12
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  1:01.39  13
PRIOR, MARK           14 PC PALO ALTO SWI  1:01.51  14
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM   1:01.52  15
KUO, DAVID            13 PC WEST VALLEY S  1:01.56  16
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  1:01.75  17
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI  1:01.80  18
KIM, JAMES            14 PC ALMADEN SWIM   1:01.85  19
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH    1:01.87  20
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  1:02.05  21
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  1:02.28  22
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:02.51  23
YU, YALUEN            14 PC ALAMEDA ISLAN  1:02.71  24
HEASELL, BRENT        14 PC SANTA ROSA NE  1:02.86  25
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI  1:03.21  26
HASSELFELD, DAVID     14 PC SAN RAMON LIV  1:03.25  27
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  1:03.30  28
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  1:03.34  29
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE  1:03.41  30
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  1:03.48  31
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:03.68  32
KONOVALOV, ARTOM      14 PC KORET YOUTH S  1:03.90  33
HERMAN, TAYLOR        14 PC SAN RAMON LIV  1:04.17  34
FERRARI, KEEGAN       13 PC LAKERIDGE SWI  1:06.28  35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   2:07.84   1  2:04.63 F1  P  1:00.62
                                                                    F    28.10    58.58  1:30.74
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:09.70   3  2:07.69 F2  P  1:03.31
                                                                    F    28.82  1:00.54  1:34.27
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:11.83   5  2:08.46 F3  P  1:02.77
                                                                    F    30.49  1:03.27  1:35.91
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT  2:08.90   2  2:08.71 F4  P  1:02.33
                                                                    F    29.79  1:02.10  1:35.15
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  2:13.44   7  2:09.54 F5  P  1:04.48
                                                                    F    30.71  1:03.47  1:37.65
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  2:12.58   6  2:12.54 F6  P  1:03.65
                                                                    F    29.96  1:03.41  1:38.21
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK   2:14.23  10  2:14.55 F7  P  1:05.00
                                                                    F    30.50  1:05.30  1:40.75
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  2:13.70   9  2:16.51 F8  P  1:05.16
                                                                    F    31.92  1:06.45  1:41.99

SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   2:07.84   1              P  1:00.62
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT  2:08.90   2              P  1:02.33
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:09.70   3              P  1:03.31
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  2:10.85   4              P  1:01.95
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:11.83   5              P  1:02.77
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  2:12.58   6              P  1:03.65
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  2:13.44   7              P  1:04.48
GOSSAGE, DANIEL       13 PC UNATTACHED PA  2:13.68   8              P
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  2:13.70   9              P  1:05.16
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK   2:14.23  10              P  1:05.00
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  2:14.45  11              P  1:05.71
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:15.65  12              P  1:03.99
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S  2:15.99  13              P  1:05.50
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  2:17.36  14              P  1:05.83
CURTICE, BLANE        14 PC SAN BENITO AQ  2:19.36  15              P  1:06.08
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  2:19.60  16              P  1:07.45
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  2:25.19  17              P  1:09.51
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM   2:27.24  18              P  1:08.62

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  4:31.70   1  4:31.00 F1  P  1:06.00  2:15.18  3:23.68
                                                                    F    32.03  1:05.92  1:39.95  2:14.82  2:49.17  3:23.76  3:58.32
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  4:42.07   5  4:33.55 F2  P  1:08.00  2:19.36  3:31.63
                                                                    F    30.81  1:04.23  1:39.00  2:14.14  2:49.25  3:24.76  4:00.10
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  4:38.01   4  4:37.46 F3  P  1:07.29  2:16.82  3:27.02
                                                                    F    32.76  1:07.39  1:41.69  2:17.25  2:52.67  3:28.72  4:04.22
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  4:37.08   2  4:39.61 F4  P  1:06.83  2:17.58  3:28.62
                                                                    F    32.23  1:06.90  1:41.92  2:17.30  2:52.81  3:28.67  4:04.28
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  4:46.37   9  4:41.91 F5  P  1:07.84  2:19.65  3:33.56
                                                                    F    30.53  1:04.64  1:40.22  2:16.58  2:53.03  3:30.07  4:06.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  4:44.88   7  4:45.09 F6  P  1:08.19  2:21.54  3:34.89
                                                                    F    33.08  1:09.95  1:45.60  2:22.54  2:58.12  3:35.29  4:10.39
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE  4:47.80  10  4:45.47 F7  P  1:09.34  2:23.10  3:37.10
                                                                    F    32.83  1:08.67  1:44.83  2:21.62  2:57.75  3:34.31  4:10.42
CARRICO, MICHAEL      14 PC RENO AQUATIC   4:45.99   8  4:45.74 F8  P  1:08.98  2:21.40  3:33.65
                                                                    F    32.63  1:08.62  1:44.44  2:21.78  2:57.73  3:34.72  4:11.52

WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  4:31.70   1              P  1:06.00  2:15.18  3:23.68
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  4:37.08   2              P  1:06.83  2:17.58  3:28.62
GOSSAGE, DANIEL       13 PC UNATTACHED PA  4:37.95   3              P  1:07.47  2:15.60  3:26.99
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  4:38.01   4              P  1:07.29  2:16.82  3:27.02
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  4:42.07   5              P  1:08.00  2:19.36  3:31.63
SIMENSTAD, ALEX       13 PC NAPA VALLEY S  4:43.49   6              P  1:06.17  2:19.17  3:32.44
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  4:44.88   7              P  1:08.19  2:21.54  3:34.89
CARRICO, MICHAEL      14 PC RENO AQUATIC   4:45.99   8              P  1:08.98  2:21.40  3:33.65
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  4:46.37   9              P  1:07.84  2:19.65  3:33.56
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE  4:47.80  10              P  1:09.34  2:23.10  3:37.10
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK   4:48.83  11              P  1:09.10  2:23.46  3:36.92
PRIOR, MARK           14 PC PALO ALTO SWI  4:50.41  12              P  1:09.26  2:25.78  3:41.59
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  4:51.67  13              P  1:09.69  2:24.25  3:38.67
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  4:55.69  14              P  1:09.78  2:24.91  3:40.71
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  4:58.41  15              P  1:11.01  2:26.95  3:42.90
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S  5:01.06  16              P  1:11.87  2:28.68  3:46.34
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  5:07.55  17              P  1:11.31  2:29.57  3:49.17
WHYTE, RYAN           13 PC SAN RAMON LIV  5:09.47  18              P  1:10.33  2:29.51  3:50.55

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  1:05.28   1  1:05.41 F1
                                                                    F    32.12
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:07.38   3  1:06.09 F2
                                                                    F    32.56
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  1:08.29   6  1:07.47 F3
                                                                    F    33.09
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  1:07.86   5  1:07.52 F4
                                                                    F    33.11
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  1:07.10   2  1:07.75 F5
                                                                    F    32.81
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  1:07.40   4  1:07.95 F6
                                                                    F    33.55
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  1:08.83   8  1:08.70 F7
                                                                    F    34.27
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  1:08.63   7  1:08.89 F8
                                                                    F    33.64

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  1:05.28   1
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  1:07.10   2
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:07.38   3
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  1:07.40   4
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  1:07.86   5
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  1:08.29   6
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  1:08.63   7
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  1:08.83   8
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   1:09.15   9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  1:09.52  10
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK   1:10.52  11
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT  1:10.55  12
LI, TOM               13 PC KORET YOUTH S  1:10.76  13
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK   1:10.82  14
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:11.36  15
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE  1:11.38  16
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  1:11.53  17
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  1:11.68  18
HARTMAN, JONATHAN     13 PC SANTA ROSA NE  1:11.93  19
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  1:11.97  21
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  1:11.97  20
CHHOKAR, AARON        13 PC DALY CITY DOL  1:12.30  22
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   1:12.61  23
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN  1:12.62  24
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  1:12.64  25
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE  1:12.67  26
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  1:13.06  27
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  1:13.07  28
WHITELEY, ANDREW      14 PC PENINSULA COV  1:13.39  29
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE  1:13.56  30
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE  1:13.68  31
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  1:13.82  32
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT  1:13.95  33
ONEILL, GAVIN         13 PC UNATTACHED PA  1:13.96  34
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM   1:14.58  35
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH    1:15.76  36
CARRICO, MICHAEL      14 PC RENO AQUATIC   1:15.96  37
KIM, JAMES            14 PC ALMADEN SWIM   1:16.36  38
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:16.65  39
FONG, JIMMY           13 PC SANTA ROSA NE  1:17.05  40
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI  1:17.16  41
RIANDA, JAKE          14 PC BARRACUDA AQU  1:18.27  42
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM   1:18.91  43

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  2:19.77   1  2:19.18 F1  P  1:07.02
                                                                    F    32.53  1:07.41  1:43.15
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  2:25.22   2  2:24.47 F2  P  1:10.76
                                                                    F    34.07  1:10.68  1:48.25
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:26.64   4  2:24.81 F3  P  1:11.24
                                                                    F    34.87  1:11.68  1:48.78
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:27.57   5  2:25.76 F4  P  1:12.54
                                                                    F    34.73  1:11.93  1:49.15
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  2:26.49   3  2:26.29 F5  P  1:12.81
                                                                    F    34.95  1:12.08  1:49.68
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  2:28.02   6  2:26.98 F6  P  1:12.20
                                                                    F    34.87  1:12.18  1:50.01
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:28.35   7  2:27.09 F7  P  1:15.24
                                                                    F    34.89  1:12.47  1:50.23
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:30.13   9  2:31.35 F8  P  1:14.87
                                                                    F    35.82  1:14.24  1:52.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  2:19.77   1              P  1:07.02
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  2:25.22   2              P  1:10.76
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  2:26.49   3              P  1:12.81
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:26.64   4              P  1:11.24
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:27.57   5              P  1:12.54
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  2:28.02   6              P  1:12.20
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:28.35   7              P  1:15.24
MARTINO, ANDREW       13 PC WALNUT CREEK   2:29.78   8              P  1:12.77
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:30.13   9              P  1:14.87
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  2:30.29  10              P  1:14.63
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:30.65  11              P  1:14.25
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT  2:30.73  12              P  1:13.32
LI, TOM               13 PC KORET YOUTH S  2:31.40  13              P  1:13.99
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  2:31.89  14              P  1:14.27
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT  2:32.29  15              P  1:15.45
SCHNEIDER, ANDREW     14 PC ORINDA AQUATI  2:32.38  16              P  1:15.45
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  2:32.61  17              P  1:15.93
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:32.80  18              P  1:14.09
BUCK, ALEX            14 PC UNATTACHED PA  2:33.63  19              P  1:14.70
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  2:35.36  20              P  1:17.05
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:36.17  21              P  1:16.90
HARTMAN, JONATHAN     13 PC SANTA ROSA NE  2:36.19  22              P  1:17.29
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE  2:36.32  23              P  1:17.84
CARRICO, MICHAEL      14 PC RENO AQUATIC   2:36.54  24              P  1:17.27
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE  2:37.43  25              P  1:17.30
HERMAN, TAYLOR        14 PC SAN RAMON LIV  2:37.88  26              P  1:16.21
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  2:37.95  27              P  1:17.80
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE  2:38.45  28              P  1:18.31
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT  2:38.58  29              P  1:16.61
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK   2:38.80  30              P  1:17.19
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  2:38.99  31              P  1:16.53
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  2:39.07  32              P  1:17.92
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI  2:39.97  33              P  1:17.97
HARTZ, REID           13 PC SANTA ROSA NE  2:40.11  34              P  1:18.02
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  2:40.92  35              P  1:17.76
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:41.87  36              P  1:18.45
KONOVALOV, ARTOM      14 PC KORET YOUTH S  2:42.47  37              P  1:19.87
WONG, TIM             14 PC LADERA OAKS    2:42.93  38              P  1:19.09
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS     2:45.42  39              P  1:20.55
FONG, JIMMY           13 PC SANTA ROSA NE  2:46.64  40              P  1:21.83
DONDERO, TRENT        13 PC SANTA ROSA NE  2:50.40  41              P  1:22.37
PRIOR, MARK           14 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:17.88

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  1:09.73   1  1:07.59 F1
                                                                    F    32.01
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  1:13.51   3  1:11.30 F2
                                                                    F    33.59
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  1:12.62   2  1:11.96 F3
                                                                    F    34.32
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:14.43   5  1:13.05 F4
                                                                    F    33.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  1:14.64   6  1:14.36 F5
                                                                    F    35.42
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:13.57   4  1:15.75 F6
                                                                    F    35.40
LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  1:15.52   8  1:15.95 F7
                                                                    F    34.76
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  1:15.48   7  1:16.18 F8
                                                                    F    36.30

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  1:09.73   1
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  1:12.62   2
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  1:13.51   3
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:13.57   4
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:14.43   5
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  1:14.64   6
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  1:15.48   7
LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  1:15.52   8
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:15.91   9
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:16.59  10
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT  1:16.80  11
YU, YALUEN            14 PC ALAMEDA ISLAN  1:17.16  12
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  1:17.57  13
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  1:18.99  14
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  1:19.06  15
FERRARI, KEEGAN       13 PC LAKERIDGE SWI  1:19.63  16
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK   1:20.13  17
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  1:21.27  18
HERMAN, TAYLOR        14 PC SAN RAMON LIV  1:21.43  19
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  1:21.80  20
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   1:21.91  21
WHITELEY, ANDREW      14 PC PENINSULA COV  1:21.96  22
CHOW, ADRIAN          14 PC PALO ALTO SWI  1:23.61  23
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  1:23.66  24
RIANDA, JAKE          14 PC BARRACUDA AQU  1:23.94  25
BELOV, ARSENII        13 PC BURLINGAME AQ  1:24.04  26
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  1:24.31  27
HEALY, ZACHARY        13 PC PENINSULA COV  1:24.48  28
CAI, MATTHEW          13 PC LYNBROOK AQUA  1:24.85  29
CONROY, DANIEL        13 PC STANFORD COVI  1:25.33  30
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  1:25.49  31
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:25.51  32
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  1:26.17  33

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  2:29.67   1  2:23.87 F1  P  1:11.16
                                                                    F    32.49  1:09.30  1:46.22
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:37.50   2  2:32.98 F2  P  1:15.13
                                                                    F    34.60  1:13.15  1:51.95
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:46.99   6  2:34.78 F3  P  1:20.36
                                                                    F    35.47  1:14.62  1:54.35
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:41.17   3  2:40.91 F4  P  1:18.13
                                                                    F    35.56  1:16.37  1:59.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  2:41.94   4  2:41.89 F5  P  1:17.86
                                                                    F    36.56  1:17.49  1:59.37
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:47.10   7  2:43.16 F6  P  1:23.37
                                                                    F    37.93  1:19.70  2:01.33
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  2:46.66   5  2:43.40 F7  P  1:20.82
                                                                    F    36.47  1:18.15  2:00.41
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  2:47.36   8  2:46.58 F8  P  1:22.78
                                                                    F    36.93  1:19.39  2:02.64

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  2:29.67   1              P  1:11.16
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:37.50   2              P  1:15.13
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:41.17   3              P  1:18.13
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  2:41.94   4              P  1:17.86
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  2:46.66   5              P  1:20.82
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:46.99   6              P  1:20.36
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:47.10   7              P  1:23.37
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  2:47.36   8              P  1:22.78
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:47.63   9              P  1:22.72
SOO-THO, SCHYLER      14 PC VALLEJO AQUAT  2:48.06  10              P  1:20.07
CURLEY, JOE           14 PC TERRAPINS SWI  2:48.58  11              P  1:21.82
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:48.78  12              P  1:21.87
LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  2:49.74  13              P  1:21.37
YU, YALUEN            14 PC ALAMEDA ISLAN  2:50.29  14              P  1:23.55
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:51.20  15              P  1:24.68
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  2:51.85  16              P  1:24.42
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  2:52.14  17              P  1:23.11
HERMAN, TAYLOR        14 PC SAN RAMON LIV  2:52.66  18              P  1:24.99
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  2:53.23  19              P  1:23.15
FERRARI, KEEGAN       13 PC LAKERIDGE SWI  2:53.34  20              P  1:22.82
CURTICE, BLANE        14 PC SAN BENITO AQ  2:53.39  21              P  1:22.81
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  2:56.37  22              P  1:24.74
PANKOV, ALEX          13 PC KORET YOUTH S  2:56.83  23              P  1:26.36
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  2:57.19  24              P  1:24.75
MORRIS, ALEX          14 PC SALINAS VALLE  2:57.30  25              P  1:26.56
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  2:58.08  26              P  1:26.38
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  2:59.49  27              P  1:26.50
CAI, MATTHEW          13 PC LYNBROOK AQUA  2:59.76  28              P  1:24.53
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM   3:01.04  29              P  1:24.15
HEALY, ZACHARY        13 PC PENINSULA COV  3:01.58  30              P  1:27.55
WONG, TIM             14 PC LADERA OAKS    3:01.75  31              P  1:27.09
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT  3:02.27  32              P  1:29.25
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  3:02.45  33              P  1:28.99
BELOV, ARSENII        13 PC BURLINGAME AQ  3:02.77  34              P  1:28.98
LEE, NICO             14 PC KORET YOUTH S  3:04.27  35              P  1:27.49
FAST, KYLE            14 PC SILICON VALLE  3:05.22  36              P  1:29.45

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:02.72   1  1:02.97 F1
                                                                    F    29.55
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  1:04.62   3  1:03.18 F2
                                                                    F    29.62
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   1:04.35   2  1:04.07 F3
                                                                    F    29.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  1:05.62   7  1:04.08 F4
                                                                    F    30.78
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  1:05.67   8  1:04.26 F5
                                                                    F    30.11
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   1:05.24   5  1:04.55 F6
                                                                    F    30.60
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:05.52   6  1:05.82 F7
                                                                    F    30.94
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  1:04.99   4  1:05.93 F8
                                                                    F    31.36

CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   1:02.72   1
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   1:04.35   2
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  1:04.62   3
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  1:04.99   4
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   1:05.24   5
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:05.52   6
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  1:05.62   7
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  1:05.67   8
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  1:06.96  10
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  1:06.96   9
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  1:07.08  11
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  1:07.33  12
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  1:08.27  13
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  1:08.31  14
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:08.70  15
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  1:09.17  16
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM   1:09.23  17
YARRANTON, CHRIS      13 PC PENINSULA COV  1:09.41  18
KONOVALOV, ARTOM      14 PC KORET YOUTH S  1:09.52  19
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  1:09.94  20
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  1:10.29  21
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE  1:10.81  22
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  1:10.85  23
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  1:11.15  24
HEASELL, BRENT        14 PC SANTA ROSA NE  1:12.39  26
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS     1:12.39  25
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  1:13.44  27
HASSELFELD, DAVID     14 PC SAN RAMON LIV  1:14.81  28

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  2:22.18   1  2:19.78 F1  P  1:06.77
                                                                    F    31.67  1:06.94  1:43.58
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:22.75   2  2:22.44 F2  P  1:08.40
                                                                    F    30.84  1:07.09  1:44.14
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:30.94   7  2:23.84 F3  P  1:11.56
                                                                    F    31.39  1:07.63  1:44.82
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:26.95   3  2:26.03 F4  P  1:10.95
                                                                    F    33.71  1:11.22  1:48.73
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   2:28.19   5  2:26.92 F5  P  1:12.03
                                                                    F    32.53  1:10.63  1:48.14
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:30.70   6  2:29.34 F6  P  1:11.94
                                                                    F    33.31  1:11.09  1:50.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  2:27.67   4  2:29.73 F7  P  1:10.61
                                                                    F    33.52  1:11.52  1:50.81
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM   2:33.39   8  2:34.32 F8  P  1:12.56
                                                                    F    34.00  1:12.13  1:52.72

THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  2:22.18   1              P  1:06.77
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:22.75   2              P  1:08.40
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:26.95   3              P  1:10.95
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  2:27.67   4              P  1:10.61
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   2:28.19   5              P  1:12.03
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:30.70   6              P  1:11.94
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:30.94   7              P  1:11.56
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM   2:33.39   8              P  1:12.56
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  2:33.53   9              P  1:11.85
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  2:33.92  10              P  1:13.48
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  2:33.95  11              P  1:12.44
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:36.71  12              P  1:15.65
PRIOR, MARK           14 PC PALO ALTO SWI  2:37.91  13              P  1:13.20
WONNER, CASEY         13 PC ALA GATORS     2:38.76  14              P  1:14.25
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  2:38.96  15              P  1:13.15

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  2:16.25   1  2:16.64 F1  P  1:05.32
                                                                    F    30.57  1:06.45  1:44.01
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:22.32   2  2:20.51 F2  P  1:08.45
                                                                    F    30.66  1:08.14  1:47.71
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:24.84   5  2:21.07 F3  P  1:08.79
                                                                    F    30.12  1:07.73  1:48.29
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:23.67   3  2:21.26 F4  P  1:08.48
                                                                    F    31.29  1:08.10  1:48.50
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  2:26.49   6  2:22.44 F5  P  1:10.87
                                                                    F    31.18  1:08.48  1:50.57
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  2:24.44   4  2:23.84 F6  P  1:08.91
                                                                    F    31.20           1:49.57
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  2:27.70   8  2:28.05 F7  P  1:12.48
                                                                    F    32.43  1:13.26  1:54.67
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   2:27.42   7  2:35.32 F8  P  1:08.79
                                                                    F    30.15  1:12.72  2:02.31

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  2:16.25   1              P  1:05.32
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:22.32   2              P  1:08.45
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  2:23.67   3              P  1:08.48
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  2:24.44   4              P  1:08.91
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   2:24.84   5              P  1:08.79
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI  2:26.49   6              P  1:10.87
SCURTI, TYLER         14 PC ALMADEN SWIM   2:27.42   7              P  1:08.79
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  2:27.70   8              P  1:12.48
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT  2:28.20   9              P  1:10.23
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:28.21  10              P  1:11.38
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI  2:30.28  11              P  1:13.55
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   2:30.61  12              P  1:12.26
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  2:31.07  13              P  1:12.39
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:31.86  14              P  1:09.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:31.90  15              P  1:13.69
HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  2:34.23  16              P  1:15.48
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  2:34.31  17              P  1:12.91
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:34.59  18              P  1:15.47
PARIZI, KEVIN         13 PC DEANZA CUPERT  2:34.83  19              P  1:11.98
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  2:35.39  20              P  1:13.15
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI  2:35.46  21              P  1:12.15
OZANIAN, JESSE        14 PC REDWOOD SWIM   2:35.47  22              P  1:13.36
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  2:36.71  23              P  1:14.07
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  2:36.92  24              P  1:15.33
KYFFIN, CHADWICK      14 PC SILICON VALLE  2:37.41  25              P  1:12.12
CARRICO, MICHAEL      14 PC RENO AQUATIC   2:37.72  26              P  1:15.67
KWON, SCOTT           14 PC WALNUT CREEK   2:37.75  27              P  1:14.80
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  2:37.97  28              P  1:12.31
WALTER, DONALD        13 PC TERRAPINS SWI  2:38.43  29              P  1:10.50
KWAN, MATT            14 PC PLEASANTON SE  2:38.65  30              P  1:12.60
FERRARI, KEEGAN       13 PC LAKERIDGE SWI  2:38.69  31              P  1:15.52
HASSELFELD, DAVID     14 PC SAN RAMON LIV  2:39.13  32              P  1:15.34
RAMOS, NICK           14 PC ALMADEN SWIM   2:39.74  33              P  1:16.27
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE  2:41.52  34              P  1:17.24
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI  2:43.06  35              P  1:18.88

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  4:50.08   1  4:42.53 F1  P  1:07.46  2:23.14  3:40.19
                                                                    F    30.32  1:06.06  1:42.22  2:18.31  2:55.90  3:34.57  4:08.22
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  5:01.46   2  5:01.33 F2  P  1:09.18  2:27.62  3:53.63
                                                                    F    32.79  1:10.97  1:50.28  2:29.28  3:09.54  3:51.96  4:26.35
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  5:09.71   4  5:07.55 F3  P  1:12.46  2:30.96  3:56.47
                                                                    F    32.88  1:13.16  1:52.74  2:32.38  3:14.12  3:57.48  4:33.05
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   5:07.83   3  5:08.76 F4  P  1:08.08  2:28.13  3:55.04
                                                                    F    31.03  1:08.23  1:49.43  2:29.37  3:12.91  3:57.78  4:34.22
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  5:11.85   5  5:10.68 F5  P  1:09.64  2:29.64  3:58.94
                                                                    F    32.24  1:09.33  1:50.17  2:30.12  3:14.25  3:59.06  4:35.41
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  5:16.59   6  5:12.28 F6  P  1:07.91  2:33.43  4:06.32
                                                                    F    31.64  1:08.97  1:50.54  2:32.43  3:18.16  4:04.95  4:38.79
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  5:20.86   8  5:12.56 F7  P  1:10.38  2:35.13  4:06.82
                                                                    F    31.77  1:09.55  1:50.51  2:30.70  3:14.76  4:00.47  4:37.97
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  5:19.07   7  5:13.42 F8  P  1:10.81  2:35.07  4:04.87
                                                                    F    32.83  1:10.37  1:52.41  2:34.01  3:17.34  4:01.74  4:38.11

MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI  4:50.08   1              P  1:07.46  2:23.14  3:40.19
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  5:01.46   2              P  1:09.18  2:27.62  3:53.63
CAMPBELL, NICK        14 PC WALNUT CREEK   5:07.83   3              P  1:08.08  2:28.13  3:55.04
LO, PETER             14 PC PALO ALTO SWI  5:09.71   4              P  1:12.46  2:30.96  3:56.47
PAGAN, DARREN         14 PC ORINDA AQUATI  5:11.85   5              P  1:09.64  2:29.64  3:58.94
THIVIERGE, JAMES      13 PC STANFORD COVI  5:16.59   6              P  1:07.91  2:33.43  4:06.32
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  5:19.07   7              P  1:10.81  2:35.07  4:04.87
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  5:20.86   8              P  1:10.38  2:35.13  4:06.82
DEL RIO, JOE          13 PC ALMADEN SWIM   5:21.10   9              P  1:09.02  2:30.95  4:05.74
BILLEY, MICHAEL       13 PC TERRAPINS SWI  5:21.20  10              P  1:11.24  2:33.63  4:09.62
SUN, ANDREW           14 PC SUNNYVALE SWI  5:23.54  11              P  1:12.17  2:33.41  4:05.90
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   5:27.36  12              P  1:18.27  2:42.10  4:12.49
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI  5:27.80  13              P  1:14.49  2:40.41  4:16.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANNA, COLIN          13 PC TERRAPINS SWI  5:28.79  14              P  1:14.14  2:41.46  4:12.60
BROCHIER, TIMOTHY     13 PC PENINSULA COV  5:30.55  15              P  1:14.24  2:37.90  4:13.69
HERMAN, TAYLOR        14 PC SAN RAMON LIV  5:32.25  16              P  1:18.24  2:46.01  4:20.00
IACOB, SIMON          14 PC SUNNYVALE SWI  5:33.07  17              P  1:09.09  2:37.09  4:15.68
NAKAMURA, ROBBIE      14 PC PALO ALTO SWI  5:35.15  18              P  1:15.05  2:42.51  4:23.38
LAM, ARTHUR           13 PC DEANZA CUPERT  5:35.51  19              P  1:13.22  2:39.43  4:16.75
SIXT, KEISH           13 PC SANTA CLARA S  5:35.93  20              P  1:17.66  2:40.67  4:18.53
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  5:36.94  21              P  1:17.47  2:39.54  4:21.95
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI  5:37.40  22              P  1:18.17  2:39.35  4:26.09
HASSELFELD, DAVID     14 PC SAN RAMON LIV  5:39.00  23              P  1:13.85  2:44.56  4:22.33
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  5:39.23  24              P  1:18.63  2:45.22  4:23.59
YARRANTON, CHRIS      13 PC PENINSULA COV  5:43.45  25              P  1:14.01  2:43.30  4:24.73
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  5:48.19  26              P  1:18.73  2:48.99  4:30.32
CAI, MATTHEW          13 PC LYNBROOK AQUA  5:50.20  27              P  1:19.91  2:51.99  4:30.68
VALLONE, ERIC         14 PC PALO ALTO SWI  5:51.69  28              P  1:23.38  2:50.62  4:31.25
PRIOR, MARK           14 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:15.78  2:46.66  4:28.05
TUTASS, SHANE         13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:14.03  2:36.90  4:15.48

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:00.72   1      31.21  1:03.11  1:33.21
         WALTER, DONALD      13
         MAHONEY, SEAN       14
         BILLEY, MICHAEL     13
         REILLY, SEAN        13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:03.28   2      32.09  1:08.92  1:56.69
         DEL RIO, JOE        13
         SONU, JAMES         13
         SCURTI, TYLER       14
         RAMOS, NICK         14
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               2:05.71   3      31.47  1:07.57  1:38.26
         LO, PETER           14
         KRISTOFFERSON, JUN  14
         NAVARRO, ALEX       13
         NAKAMURA, ROBBIE    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:06.04   4      33.01  1:08.20  1:38.46
         SCHNEIDER, ANDREW   14
         PAGAN, DARREN       14
         TUTASS, SHANE       13
         SCHAFFER, ADAM      13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               2:10.38   5      53.94  1:11.72  1:41.36
         SMITH, CONNER       13
         CONROY, DANIEL      13
         THIVIERGE, JAMES    13
         OLCOTT, WILL        14
CAB,  A  13-14        14 PC CABRILLO THRE               2:26.64   6    1:07.00  1:20.33  2:16.33
         GRAVES, LOGAN       13
         PARTIN, CHRIS       13
         FERRANTE, MATT      14
         MARIN, ROMAN        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PCA,  A  13-14        14 PC PENINSULA COV                DQUED           34.09  1:12.04  1:42.14
         BROCHIER, TIMOTHY   13
         HEALY, ZACHARY      13
         YARRANTON, CHRIS    13
         WHITELEY, ANDREW    14

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:25.68   1      33.24  1:08.47  1:41.00  2:17.76  2:48.79  3:24.08  3:52.67
         WALTER, DONALD      13
         MAHONEY, SEAN       14
         BILLEY, MICHAEL     13
         REILLY, SEAN        13
PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               4:32.17   2      35.74  1:12.84  1:46.76  2:24.36  2:55.41  3:31.56  4:00.96
         PRIOR, MARK         14
         LO, PETER           14
         NAVARRO, ALEX       13
         TAKAMINE, LELAND    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:34.03   3      33.85  1:10.75  1:46.17  2:25.71  2:57.02  3:32.84  4:01.79
         SCHNEIDER, ANDREW   14
         PAGAN, DARREN       14
         TUTASS, SHANE       13
         SCHAFFER, ADAM      13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:34.46   4      35.62  1:13.20  1:50.40  2:33.35  3:03.46  3:39.08  4:05.70
         SONU, JAMES         13
         RAMOS, NICK         14
         DEL RIO, JOE        13
         SCURTI, TYLER       14
PCA,  A  13-14        14 PC PENINSULA COV               4:48.98   5      34.78  1:13.99  1:52.76  2:36.94  3:09.19  3:47.65  4:15.86
         BROCHIER, TIMOTHY   13
         HEALY, ZACHARY      13
         YARRANTON, CHRIS    13
         WHITELEY, ANDREW    14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:49.75   6      34.21  1:10.14  1:50.86  2:38.79  3:08.96  3:44.12  4:16.96
         SMITH, CONNER       13
         OLCOTT, WILL        14
         THIVIERGE, JAMES    13
         CONROY, DANIEL      13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:49.96   7      33.65  1:08.91  1:47.32  2:32.37  3:04.68  3:43.94  4:15.18
         PARIZI, KEVIN       13
         WU, CALVIN          14
         LAM, ARTHUR         13
         LEE, DEREK           8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               1:48.02   1      27.49    53.98  1:21.15
         NAVARRO, ALEX       13
         NAKAMURA, ROBBIE    14
         LO, PETER           14
         KRISTOFFERSON, JUN  14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:48.06   2      28.27    55.51  1:23.00
         DEL RIO, JOE        13
         RAMOS, NICK         14
         KIM, JAMES          14
         SCURTI, TYLER       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:51.70   3      27.72    55.60  1:22.93
         WALTER, DONALD      13
         REILLY, SEAN        13
         MAHONEY, SEAN       14
         BILLEY, MICHAEL     13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:52.60   4      29.34    56.65  1:24.94
         TUTASS, SHANE       13
         PAGAN, DARREN       14
         SCHNEIDER, ANDREW   14
         SCHAFFER, ADAM      13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               1:53.60   5      49.55    58.19  1:27.34
         SMITH, CONNER       13
         CONROY, DANIEL      13
         OLCOTT, WILL        14
         THIVIERGE, JAMES    13
PCA,  A  13-14        14 PC PENINSULA COV               1:55.56   6      29.91    59.17  1:28.34
         HEALY, ZACHARY      13
         YARRANTON, CHRIS    13
         BROCHIER, TIMOTHY   13
         WHITELEY, ANDREW    14
CAB,  A  13-14        14 PC CABRILLO THRE               2:05.68   7      30.33  1:00.81  1:54.28
         PARTIN, CHRIS       13
         FERRANTE, MATT      14
         GRAVES, LOGAN       13
         MARIN, ROMAN        13

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               3:58.86   1      28.86  1:00.52  1:28.84  1:59.79  2:28.91  3:00.21  3:28.17
         PRIOR, MARK         14
         LO, PETER           14
         NAKAMURA, ROBBIE    14
         NAVARRO, ALEX       13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:03.11   2               12.07    29.61  2:04.93  2:34.82  3:07.30  3:34.46
         DEL RIO, JOE        13
         RAMOS, NICK         14
         KIM, JAMES          14
         SCURTI, TYLER       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:03.84   3      28.42    58.88  1:27.98  1:59.85  2:29.10  3:01.74  3:31.14
         MAHONEY, SEAN       14
         REILLY, SEAN        13
         WALTER, DONALD      13
         CURLEY, JOE         14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:07.12   4      29.43  1:02.72  1:31.64  2:04.02  2:32.82  3:04.24  3:34.09
         SCHAFFER, ADAM      13
         SCHNEIDER, ANDREW   14
         PAGAN, DARREN       14
         TUTASS, SHANE       13
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               4:12.32   5      28.16    58.62  1:29.02  2:03.83  2:34.30  3:10.65  3:40.03
         THIVIERGE, JAMES    13
         OLCOTT, WILL        14
         CONROY, DANIEL      13
         SMITH, CONNER       13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT                DQUED           30.01  1:03.66  1:34.00  2:08.70  2:39.74  3:15.53  3:44.90
         LAM, ARTHUR         13
         LEE, DEREK           8
         ZHANG, DANIEL       14
         PARIZI, KEVIN       13

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  13-14       14 PC PALO ALTO SWI               8:43.06   1             1:00.98  1:34.75  2:06.09  2:35.56  3:08.14  3:41.95
         NAVARRO, ALEX       13                                        4:15.62  4:46.93  5:20.04  5:54.12  6:27.88  6:58.06  7:33.08
         LO, PETER           14                                        8:09.42
         TAKAMINE, LELAND    14
         NAKAMURA, ROBBIE    14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:55.55   2      28.73  1:00.98  1:34.57  2:05.14  2:35.31  3:08.50  3:42.78
         MAHONEY, SEAN       14                                        4:14.91           5:20.45  5:58.05  6:36.72  7:06.98  7:42.34
         DENTONE, MATTHEW    13                                        8:19.13
         WALTER, DONALD      13
         REILLY, SEAN        13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                9:11.46   3      29.76  1:05.00  1:40.95  2:16.73  2:49.16  3:24.25  3:59.55
         DEL RIO, JOE        13                                        4:34.23  5:06.33  5:44.01  6:23.73  6:59.50  7:28.53  8:01.49
         SONU, JAMES         13                                        8:36.11
         KIM, JAMES          14
         SCURTI, TYLER       14
SCRA,  A  13-14       14 PC STANFORD COVI               9:56.29   4      32.90  1:10.32  1:49.24  2:26.87  2:58.43           4:20.44
         SMITH, CONNER       13                                        5:04.30  5:39.97           6:59.34  7:39.19  8:09.10  8:43.93
         OLCOTT, WILL        14                                        9:20.47
         CONROY, DANIEL      13
         THIVIERGE, JAMES    13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               1:56.02   1      30.06  1:02.29  1:30.63
         TRAN, FRED          16
         LUU, KEVIN          16
         WANG, MICHAEL       15
         LANDRITH, TYLER     16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:57.05   2      30.80  1:02.98  1:31.42
         WATSON, TAYLOR      16
         STINSON, BOB        16
         KAO, KRISTOFER      15
         UNRUH, JOE          15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:58.85   3      30.42  1:02.91  1:56.27
         BEHNKE, JON         16
         TANG, ERIC          15
         SHVEYD, MARK        15
         STEFAN, NICK        15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               2:02.49   4      32.23  1:06.52  1:36.19
         PLUME, JOE          15
         GOLDFIELD, ALEC     16
         THOMPSON, BRADLEY   16
         KIM, CHAN           15

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:13.60   1      31.07  1:03.66  1:36.17  2:13.40  2:42.92  3:17.06  3:44.11
         TRAN, FRED          16
         LUU, KEVIN          16
         WANG, MICHAEL       15
         LANDRITH, TYLER     16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:15.13   2      31.57  1:04.86  1:37.88  2:15.99  2:45.62  3:18.79  3:45.19
         WATSON, TAYLOR      16
         TANG, ERIC          15
         KAO, KRISTOFER      15
         UNRUH, JOE          15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:17.30   3      31.19  1:04.29  1:38.56  2:18.88  2:47.37  3:19.44  3:47.44
         BIEL, MATT          16
         GRIM, COLE          16
         RANAHAN, KELLEN     15
         GRAY, SAM           16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:24.96   4      32.49  1:06.63           1:27.24  2:49.35  3:26.13
         BEHNKE, JON         16
         STINSON, BOB        16
         SHVEYD, MARK        15
         SAVAGE, JOHN        16
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               4:27.85   5      33.21  1:07.88  1:42.77  2:23.71  2:52.95  3:29.34  3:57.41
         PLUME, JOE          15
         WIGLEY, DOUGLAS     16
         THOMPSON, BRADLEY   16
         CONNORS, PATRICK    16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  15-16       16 PC MISSION SAN J               4:28.20   6      32.14  1:06.83  1:41.05  2:20.72  2:50.61  3:25.05  3:53.68
         NGUYEN, CHRISTOPHER 16
         BORCK, IAN          16
         RICO, MICHAEL       16
         CHU, DAVID          15

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               1:43.05   1      26.33    51.76  1:17.22
         TRAN, FRED          16
         LUU, KEVIN          16
         LANDRITH, TYLER     16
         WANG, MICHAEL       15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:43.85   2      26.42    52.27  1:43.21
         UNRUH, JOE          15
         WATSON, TAYLOR      16
         BEHNKE, JON         16
         KAO, KRISTOFER      15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:45.25   3      26.73    52.29  1:39.51
         STEFAN, NICK        15
         SAVAGE, JOHN        16
         SHVEYD, MARK        15
         STINSON, BOB        16
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               1:46.06   4      26.66    52.77  1:19.48
         KIM, CHAN           15
         THOMPSON, BRADLEY   16
         PLUME, JOE          15
         CONNORS, PATRICK    16
SUNN,  A  15-16       16 PC SUNNYVALE SWI               1:49.68   5      27.16    55.34  1:47.67
         KHALSA, KARTA       16
         FISCHER-COLBRIE, TYL15
         OH, TAEMIN          16
         PLUEMER, ADAM       16

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               3:49.01   1      27.47    56.56  1:24.14  1:54.00  2:21.36  2:51.26  3:19.36
         LANDRITH, TYLER     16
         LUU, KEVIN          16
         TRAN, FRED          16
         WANG, MICHAEL       15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               3:49.73   2      27.52    58.06  1:25.69  1:56.71  2:23.68  2:53.90  3:20.68
         UNRUH, JOE          15
         SAVAGE, JOHN        16
         WATSON, TAYLOR      16
         KAO, KRISTOFER      15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               3:53.99   3      28.03    57.77  1:25.25  1:54.18  2:24.12  2:57.99  3:24.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN,  A  15-16       16 PC SUNNYVALE SWI               4:03.49   4      27.42    58.62  1:28.34  2:00.78  2:30.68  3:04.47  3:31.88
         KHALSA, KARTA       16
         FISCHER-COLBRIE, TYL15
         OH, TAEMIN          16
         UNDERWOOD, RUSS     15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           29.07    58.52  1:27.34  1:59.55  2:28.12  3:00.05
         STEFAN, NICK        15
         HENGL, NICHOLAS     16
         SHVEYD, MARK        15
         STINSON, BOB        16
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI                DQUED           27.94    58.55  1:27.01  1:57.51  2:24.81  2:54.94  3:22.06
         THOMPSON, BRADLEY   16
         PLUME, JOE          15
         CONNORS, PATRICK    16
         KIM, CHAN           15

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               8:21.75   1      29.15  1:00.69  1:33.68  2:05.85           2:27.25  3:38.04
         TRAN, FRED          16                                        4:09.55  4:39.14  5:11.69  5:44.38  6:16.86  6:46.12  7:17.84
         LANDRITH, TYLER     16                                        7:49.75
         LUU, KEVIN          16
         WANG, MICHAEL       15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               8:29.92   2      27.80    57.80  1:28.09  1:58.16  2:26.32  2:57.89  3:29.81
         BIEL, MATT          16                                        4:01.11  4:29.48  5:01.86  5:34.83  6:07.55  6:39.57  6:39.88
         GRAY, SAM           16                                        7:53.27
         RANAHAN, KELLEN     15
         GRIM, COLE          16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               8:30.62   3      29.51  1:01.95  1:35.69  2:08.63  2:37.84  3:10.35  3:43.68
         WATSON, TAYLOR      16                                        4:16.97           4:41.91  4:46.25  5:19.88  5:55.42  6:30.56
         UNRUH, JOE          15                                        7:59.57
         SHVEYD, MARK        15
         KAO, KRISTOFER      15
PASC,  A  15-16       16 PC PALO ALTO SWI               8:30.81   4      28.83  1:01.40  1:34.97  2:05.90  3:38.43           2:34.18
         CONNORS, PATRICK    16                                        4:09.73  4:39.00  5:11.97  5:46.43  6:20.76  6:50.69  7:24.41
         THOMPSON, BRADLEY   16                                        7:59.07
         GOLDFIELD, ALEC     16
         PLUME, JOE          15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               9:10.54   5      29.14  1:02.01  1:36.31  2:09.85  2:40.69  3:15.67  3:52.67
         SAVAGE, JOHN        16                                        4:28.60           4:54.60  5:00.93  5:38.15  6:16.26  6:54.04
         HOLLAND, KENT       15                                        8:37.54
         SCOTT, COLIN        16
         BEHNKE, JON         16

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 18 PC FOG CITY HAMM    23.66   1    23.51 F1
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM     25.14   2    24.70 F2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REINHARDT, ROBERT     17 PC PALO ALTO SWI    25.27   3    24.92 F3
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI    25.53   4    25.26 F4
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN    25.93  19    25.45 F1
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI    26.23  22    25.85 F2
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI    25.59   5    25.88 F5
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI    26.05   7    25.98 F6
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J    25.94  20    26.03 F3
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS    25.99   6    26.15 F7
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT    26.36  25    26.27 F4
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT    26.29  23    26.37 F5
LANDRITH, TYLER       16 PC DEANZA CUPERT    26.35  24    26.39 F6
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL    26.30   8    26.40 F8
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI    26.52  28    26.55 F7
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI    26.46  27    26.64 F8

WILDMAN-TOBRINER, BEN 18 PC FOG CITY HAMM    23.66   1
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM     25.14   2
REINHARDT, ROBERT     17 PC PALO ALTO SWI    25.27   3
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI    25.53   4
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI    25.59   5
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN    25.93  19
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J    25.94  20
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS    25.99   6
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI    26.05   7
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE    26.11  21
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI    26.23  22
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT    26.29  23
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL    26.30   8
LANDRITH, TYLER       16 PC DEANZA CUPERT    26.35  24
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT    26.36  26
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT    26.36  25
BUCHER, BRIAN         17 PC SUNNYVALE SWI    26.41   9
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI    26.46  27
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI    26.52  28
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J    26.56  10
SANDBERG, JESSE       17 PC ORINDA AQUATI    26.63  11
BEHNKE, JON           16 PC ORINDA AQUATI    26.67  29
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI    26.70  30
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI    26.71  31
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI    26.74  32
MA, LAWRENCE          17 PC LYNBROOK AQUA    26.79  12
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI    26.83  33
JIAN, STEVEN          17 PC LYNBROOK AQUA    26.87  13
HEALY, SPENCER        16 PC PENINSULA COV    26.93  34
HENGL, NICHOLAS       16 PC ORINDA AQUATI    26.98  36
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT    26.98  35
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL    26.99  37
SHIN, HOWARD          18 PC PALO ALTO SWI    27.02  14
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI    27.03  15
WILSON, MARK          16 PC SANTA ROSA NE    27.03  38
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J    27.15  16
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI    27.17  39
KIM, CHAN             15 PC PALO ALTO SWI    27.26  40
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI    27.44  41
BUGAJSKI, GABE        17 PC SANTA CLARA S    27.49  17
RIANDA, KAM           16 PC BARRACUDA AQU    27.50  42
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE    27.53  43
BORCK, IAN            16 PC MISSION SAN J    27.61  44
WEI, SPENCER          16 PC GOLDEN BEAR S    27.62  45
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI    27.66  46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-18   50 FREE                                     EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI    27.79  47
BURGIN, PAUL          15 PC PLEASANTON SE    27.97  48
COLES, GALEN          15 PC VALLEJO AQUAT    28.18  49
WESTOVER, TYLER       18 PC FLYING FISH      28.18  18
DAVIS, CREIGHTON      16 PC OTTER SWIM CL    28.25  50
MATHRE, ERIK          15 PC FLYING FISH      28.70  51
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI    29.97  52

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 18 PC FOG CITY HAMM    54.92   2    52.44 F1
                                                                    F    24.96
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM     54.53   1    52.99 F2
                                                                    F    25.87
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE    55.59   4    55.40 F3
                                                                    F    26.78
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI    56.60  22    55.69 F1
                                                                    F    26.99
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN    56.04  20    56.00 F2
                                                                    F    27.62
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI    56.56  21    56.05 F3
                                                                    F    27.41
LANDRITH, TYLER       16 PC DEANZA CUPERT    57.60  26    56.65 F4
                                                                    F    27.44
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI    55.87   5    56.74 F4
                                                                    F    27.63
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI    56.56   6    57.17 F5
                                                                    F    28.05
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT    57.82  27    57.32 F5
                                                                    F    28.06
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT    56.61  23    57.48 F6
                                                                    F    28.08
REINHARDT, ROBERT     17 PC PALO ALTO SWI    56.85   7    57.57 F6
                                                                    F    27.27
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J    56.93   8    57.63 F7
                                                                    F    28.01
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI    57.33  25    57.98 F7
                                                                    F    28.25
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT    58.00  28    58.20 F8
                                                                    F    28.53
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI    55.13   3   DQUED  F
                                                                    F    26.66

POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM     54.53   1
WILDMAN-TOBRINER, BEN 18 PC FOG CITY HAMM    54.92   2
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI    55.13   3
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE    55.59   4
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI    55.87   5
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN    56.04  20
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI    56.56  21
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI    56.56   6
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI    56.60  22
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT    56.61  23
REINHARDT, ROBERT     17 PC PALO ALTO SWI    56.85   7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    15-18   100 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J    56.93   8
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS    57.01   9
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE    57.07  24
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI    57.33  25
FRINK, STEPHEN        18 PC LYNBROOK AQUA    57.53  10
LANDRITH, TYLER       16 PC DEANZA CUPERT    57.60  26
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT    57.82  27
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT    58.00  28
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J    58.08  29
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT    58.11  30
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI    58.13  31
ANDERSON, CHRIS       19 PC TERRAPINS SWI    58.16  56
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J    58.32  11
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI    58.40  32
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI    58.44  33
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI    58.48  12
FAN, DAVIN            17 PC MISSION SAN J    58.55  13
BUCHER, BRIAN         17 PC SUNNYVALE SWI    58.57  14
SHIN, HOWARD          18 PC PALO ALTO SWI    59.11  15
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU    59.37  34
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI    59.42  35
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J    59.56  16
COLES, GALEN          15 PC VALLEJO AQUAT    59.71  36
HEALY, SPENCER        16 PC PENINSULA COV    59.84  37
SANDBERG, JESSE       17 PC ORINDA AQUATI  1:00.02  17
WESTOVER, TYLER       18 PC FLYING FISH    1:00.09  18
STERANKA, MICHAEL     15 PC SILICON VALLE  1:00.17  38
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT  1:00.19  57
BEHNKE, JON           16 PC ORINDA AQUATI  1:00.25  39
RIANDA, KAM           16 PC BARRACUDA AQU  1:00.33  40
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI  1:00.38  41
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI  1:00.42  42
WILSON, MARK          16 PC SANTA ROSA NE  1:00.57  43
PLUEMER, ADAM         16 PC SUNNYVALE SWI  1:00.59  44
KIM, CHAN             15 PC PALO ALTO SWI  1:00.62  45
HENGL, NICHOLAS       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.95  46
FISCHER-COLBRIE, TYLE 15 PC SUNNYVALE SWI  1:01.01  47
DAVIS, CREIGHTON      16 PC OTTER SWIM CL  1:01.63  48
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  1:02.15  19
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  1:02.25  49
WONG, MICHAEL         15 PC STANFORD COVI  1:02.27  50
RETORT, GABRIEL       15 PC PLEASANTON SE  1:02.47  51
BORCK, IAN            16 PC MISSION SAN J  1:02.59  52
BURGIN, PAUL          15 PC PLEASANTON SE  1:04.52  53
MATHRE, ERIK          15 PC FLYING FISH    1:07.02  54

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            16 PC TERRAPINS SWI  1:59.76  23  1:58.33 F1  P  1:00.07
                                                                    F    28.60    58.96  1:28.87
KEENAN, NED           18 PC TERRAPINS SWI  1:59.17   1  1:58.39 F1  P    59.73
                                                                    F    28.55    58.62  1:28.73
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S  2:03.11  26  1:58.67 F2  P  1:00.85
                                                                    F    28.77    58.98  1:28.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  2:02.60   5  1:59.07 F2  P  1:00.87
                                                                    F    28.22    58.28  1:29.21
DECKERT, MIKE         17 PC TERRAPINS SWI  2:02.47   4  2:00.14 F3  P  1:00.34
                                                                    F    28.33    58.61  1:29.73
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  2:00.46   2  2:00.23 F4  P    58.39
                                                                    F    27.83    58.35  1:29.29
HARDY, JASON          17 PC TERRAPINS SWI  2:01.05   3  2:00.86 F5  P    59.38
                                                                    F    28.76    59.62  1:30.56
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  2:02.36  25  2:01.24 F3  P    59.45
                                                                    F    28.53    59.19  1:30.01
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI  2:02.33  24  2:02.34 F4  P    59.93
                                                                    F    29.06    59.98  1:31.45
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  2:05.26  28  2:02.51 F5  P  1:00.17
                                                                    F    28.67    59.71  1:31.47
LANDRITH, TYLER       16 PC DEANZA CUPERT  2:04.23  27  2:03.89 F6  P
                                                                    F    28.75    59.94  1:31.48
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  2:05.13   7  2:04.78 F6  P  1:01.03
                                                                    F    29.15  1:00.45  1:32.86
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  2:04.08   6  2:04.97 F7  P  1:00.37
                                                                    F    28.65  1:00.53  1:33.27
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT  2:05.78  30  2:05.66 F7  P  1:01.44
                                                                    F    29.58  1:01.05  1:33.29
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:06.56   8  2:05.95 F8  P  1:02.27
                                                                    F    29.31  1:01.66  1:34.33
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI  2:05.38  29  2:06.25 F8  P  1:00.93
                                                                    F    29.30  1:01.35  1:34.04

KEENAN, NED           18 PC TERRAPINS SWI  1:59.17   1              P    59.73
BIEL, MATT            16 PC TERRAPINS SWI  1:59.76  23              P  1:00.07
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  2:00.46   2              P    58.39
HARDY, JASON          17 PC TERRAPINS SWI  2:01.05   3              P    59.38
MIRKOVICH, BRIAN      21 PC TERRAPINS SWI  2:02.04  50              P    59.89
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI  2:02.33  24              P    59.93
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  2:02.36  25              P    59.45
DECKERT, MIKE         17 PC TERRAPINS SWI  2:02.47   4              P  1:00.34
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  2:02.60   5              P  1:00.87
SIMON, BRETT          20 PC PALO ALTO SWI  2:02.80  51              P    59.44
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S  2:03.11  26              P  1:00.85
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  2:04.08   6              P  1:00.37
LANDRITH, TYLER       16 PC DEANZA CUPERT  2:04.23  27              P
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  2:05.13   7              P  1:01.03
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  2:05.26  28              P  1:00.17
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI  2:05.38  29              P  1:00.93
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT  2:05.78  30              P  1:01.44
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:06.56   8              P  1:02.27
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  2:06.91  31              P  1:01.30
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  2:06.94  32              P  1:00.38
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI  2:07.73   9              P  1:02.47
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J  2:07.74  10              P  1:01.66
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  2:08.62  33              P  1:03.72
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  2:08.81  34              P  1:02.62
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI  2:08.85  35              P  1:03.08
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI  2:08.98  36              P  1:03.21
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI  2:09.10  37              P  1:03.14
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI  2:09.27  38              P  1:03.07
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS  2:09.34  11              P  1:03.31
COLES, GALEN          15 PC VALLEJO AQUAT  2:09.36  39              P  1:02.39
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  2:09.49  40              P  1:02.91
FRINK, STEPHEN        18 PC LYNBROOK AQUA  2:09.52  12              P  1:02.59
FAN, DAVIN            17 PC MISSION SAN J  2:09.59  13              P  1:01.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    15-18   200 FREE                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI  2:09.84  41              P  1:04.64
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  2:09.85  14              P  1:03.03
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  2:10.13  42              P  1:02.94
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  2:10.45  15              P  1:03.59
SHIN, HOWARD          18 PC PALO ALTO SWI  2:10.72  16              P  1:03.05
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J  2:10.76  17              P  1:02.43
RAIMONDI, CHRIS       19 PC MISSION SAN J  2:11.13  52              P  1:01.41
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI  2:11.23  43              P  1:02.97
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S  2:11.57  44              P  1:03.97
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  2:12.24  18              P  1:04.86
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC  2:12.36  19              P  1:04.80
WESTOVER, TYLER       18 PC FLYING FISH    2:12.74  20              P  1:03.36
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI  2:14.26  45              P  1:05.16
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  2:14.35  21              P  1:05.42
ANDERSON, CHRIS       19 PC TERRAPINS SWI  2:14.48  53              P  1:05.18
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI  2:14.89  54              P  1:05.38
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  2:15.14  46              P  1:05.56
WEBB, STEVE           18 PC PLEASANTON SE  2:15.44  22              P  1:05.15
HENGL, NICHOLAS       16 PC ORINDA AQUATI  2:17.81  47              P  1:04.69
BEHNKE, JON           16 PC ORINDA AQUATI  2:19.04  48              P  1:06.57
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:21.57  49              P  1:07.32

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            16 PC TERRAPINS SWI  4:07.71  17  4:06.39 F1  P  1:01.23  2:03.35  3:05.64
                                                                    F    28.93    59.91  1:31.25  2:02.66  2:33.60  3:04.98  3:35.87
KEENAN, NED           18 PC TERRAPINS SWI  4:08.89   1  4:09.33 F1  P  1:00.13  2:03.14  3:06.42
                                                                    F    29.22  1:00.03  1:31.24  2:02.82  2:34.25  3:06.23  3:37.89
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  4:17.08   5  4:12.00 F2  P  1:02.73  2:08.21  3:12.86
                                                                    F    28.72  1:00.04  1:31.72  2:03.54  2:35.25  3:07.56  3:40.36
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI  4:16.75  18  4:15.03 F2  P  1:00.89  2:05.71  3:11.18
                                                                    F    29.54  1:01.42  1:33.44  2:05.87  2:38.09  3:10.62  3:43.06
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  4:19.23  19  4:17.52 F3  P  1:03.25  2:08.94  3:13.30
                                                                    F    30.34  1:02.10  1:35.12  2:08.15  2:41.28  3:13.88  3:45.82
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   4:15.96   3  4:17.99 F3  P  1:02.03  2:07.55  3:12.24
                                                                    F    28.95  1:00.50  1:32.89  2:05.45  2:38.40  3:12.01  3:45.16
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI  4:23.53  20  4:22.03 F4  P  1:02.00  2:08.38  3:16.21
                                                                    F    29.89  1:02.53  1:35.50  2:08.95  2:42.24  3:15.81  3:48.94
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI  4:31.95  24  4:24.77 F5  P  1:06.21  2:15.24  3:25.36
                                                                    F    29.31  1:02.54  1:36.88  2:11.14  2:45.13  3:19.21  3:52.66
DECKERT, MIKE         17 PC TERRAPINS SWI  4:16.29   4  4:28.10 F4  P  1:01.37  2:05.61  3:10.98
                                                                    F    29.52  1:01.31  1:34.56  2:08.41  2:43.20  3:18.10  3:53.32
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S  4:30.50  21  4:28.37 F6  P  1:05.22  2:13.06  3:22.04
                                                                    F    31.09  1:04.35  1:37.75  2:11.65  2:45.89  3:20.27  3:54.64
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI  4:30.94  22  4:32.18 F7  P  1:05.07  2:14.39  3:23.82
                                                                    F    30.50  1:04.13  1:38.59  2:13.84  2:48.65  3:23.35  3:57.86
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  4:35.60   8  4:34.53 F5  P  1:06.69  2:16.93  3:26.67
                                                                    F    30.86  1:05.24  1:40.14  2:15.82  2:50.20  3:25.36  3:59.95
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  4:34.45   7  4:35.83 F6  P  1:05.99  2:14.74  3:24.84
                                                                    F    31.73  1:05.47  1:39.95  2:15.32  2:50.64  3:26.33  4:01.57
WEBB, STEVE           18 PC PLEASANTON SE  4:35.74   9  4:36.72 F7  P  1:05.73  2:16.11  3:27.17
                                                                    F    31.37  1:05.69  1:40.81  2:16.20  2:51.61  3:27.30  4:02.63
MARTIN, JASON         17 PC ALMADEN SWIM   4:37.94  12  4:39.00 F8  P  1:06.04  2:16.71  3:28.43
                                                                    F    31.75  1:06.15  1:41.21  2:16.74  2:52.29  3:28.84  4:04.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    15-18   400 FREE                                    EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  4:31.54  23  4:40.69 F8  P  1:04.22  2:13.62  3:23.05
                                                                    F    30.97  1:04.63  1:39.50  2:15.27  2:51.41  3:27.98  4:04.10

BIEL, MATT            16 PC TERRAPINS SWI  4:07.71  17              P  1:01.23  2:03.35  3:05.64
KEENAN, NED           18 PC TERRAPINS SWI  4:08.89   1              P  1:00.13  2:03.14  3:06.42
HARDY, JASON          17 PC TERRAPINS SWI  4:13.54   2              P  1:01.48  2:05.61  3:10.48
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   4:15.96   3              P  1:02.03  2:07.55  3:12.24
MIRKOVICH, BRIAN      21 PC TERRAPINS SWI  4:16.00  31              P  1:02.59  2:08.32  3:13.82
DECKERT, MIKE         17 PC TERRAPINS SWI  4:16.29   4              P  1:01.37  2:05.61  3:10.98
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI  4:16.75  18              P  1:00.89  2:05.71  3:11.18
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  4:17.08   5              P  1:02.73  2:08.21  3:12.86
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  4:19.23  19              P  1:03.25  2:08.94  3:13.30
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI  4:23.53  20              P  1:02.00  2:08.38  3:16.21
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S  4:30.50  21              P  1:05.22  2:13.06  3:22.04
FAN, DAVIN            17 PC MISSION SAN J  4:30.85   6              P  1:06.46  2:14.64  3:22.47
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI  4:30.94  22              P  1:05.07  2:14.39  3:23.82
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  4:31.54  23              P  1:04.22  2:13.62  3:23.05
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI  4:31.95  24              P  1:06.21  2:15.24  3:25.36
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  4:34.45   7              P  1:05.99  2:14.74  3:24.84
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  4:35.52  25              P  1:07.13  2:16.76  3:26.41
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  4:35.60   8              P  1:06.69  2:16.93  3:26.67
WEBB, STEVE           18 PC PLEASANTON SE  4:35.74   9              P  1:05.73  2:16.11  3:27.17
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS  4:37.07  10              P  1:05.09  2:16.35  3:28.44
RAQUEL, DEREK         17 PC TIGER AQUATIC  4:37.93  11              P  1:05.19  2:13.77  3:26.67
MARTIN, JASON         17 PC ALMADEN SWIM   4:37.94  12              P  1:06.04  2:16.71  3:28.43
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  4:38.26  26              P  1:04.63  2:16.29  3:27.63
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC  4:39.98  13              P  1:09.61  2:20.18  3:31.06
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  4:40.34  27              P  1:07.89  2:18.88  3:30.64
JIAN, STEVEN          17 PC LYNBROOK AQUA  4:40.71  14              P  1:02.80  2:13.54  3:26.85
PALLESEN, JEFF        15 PC TIGER AQUATIC  4:41.01  28              P  1:06.98  2:18.66  3:31.50
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  4:41.22  15              P  1:07.33  2:18.69  3:30.68
MEHECH, BRUNO         15 PC SANTA CLARA S  4:41.34  29              P  1:07.33  2:18.50  3:30.84
MACKIN, OLIVER        17 PC OSPREY AQUATI  4:47.68  16              P  1:10.93  2:23.62  3:36.30
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  1:02.95   2  1:02.57 F1
                                                                    F    30.31
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  1:03.98  17  1:03.70 F1
                                                                    F    31.08
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  1:04.43  18  1:03.94 F2
                                                                    F    31.42
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  1:05.43   5  1:04.01 F2
                                                                    F    31.32
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  1:05.02   4  1:04.61 F3
                                                                    F    31.69
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI  1:05.03  20  1:04.70 F3
                                                                    F    31.44
PLUEMER, ADAM         16 PC SUNNYVALE SWI  1:04.73  19  1:05.40 F4
                                                                    F    31.28
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  1:05.80   7  1:05.56 F4
                                                                    F    31.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI  1:06.46  22  1:06.01 F5
                                                                    F    32.22
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI  1:06.70   8  1:06.01 F5
                                                                    F    32.77
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  1:08.94  27  1:06.71 F6
                                                                    F    32.07
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  1:07.74   9  1:07.70 F6
                                                                    F    32.67
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI  1:08.91  26  1:08.11 F7
                                                                    F    33.41
MARTIN, JASON         17 PC ALMADEN SWIM   1:10.18  12  1:08.31 F7
                                                                    F    33.79
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI  1:08.70  25  1:10.59 F8
                                                                    F    33.64
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  1:10.52  13  1:11.05 F8
                                                                    F    34.76

YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J  1:01.69   1
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  1:02.95   2
PATTERSON, GEOFF      20 PC PALO ALTO SWI  1:03.00  45
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  1:03.67   3
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  1:03.98  17
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  1:04.43  18
PLUEMER, ADAM         16 PC SUNNYVALE SWI  1:04.73  19
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  1:05.02   4
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI  1:05.03  20
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  1:05.43   5
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  1:05.51   6
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  1:05.80   7
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  1:06.09  21
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI  1:06.46  22
PEART, THOMAS         16 PC PLEASANTON SE  1:06.54  23
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI  1:06.70   8
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  1:07.74   9
MACIEL, SANTIAGO      15 PC GILROY GATORS  1:08.10  24
STEFAN, NICK          15 PC ORINDA AQUATI  1:08.70  25
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI  1:08.91  26
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  1:08.94  27
ENGLISH, NATHAN       16 PC SANTA ROSA NE  1:08.95  29
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  1:08.95  28
SO, SOLOMON           15 PC OTTER SWIM CL  1:09.05  30
PALLESEN, JEFF        15 PC TIGER AQUATIC  1:09.36  31
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI  1:09.44  32
BUCHER, BRIAN         17 PC SUNNYVALE SWI  1:09.47  10
ROEDEL, HENNING       17 PC SEBASTAPOL SE  1:09.52  11
ROCKWELL, NATHAN      16 PC ALA GATORS     1:09.93  33
MARTIN, JASON         17 PC ALMADEN SWIM   1:10.18  12
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI  1:10.24  34
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI  1:10.28  35
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  1:10.52  13
CHEN, CHRIS           16 PC LYNBROOK AQUA  1:10.90  37
KIM, CHAN             15 PC PALO ALTO SWI  1:10.90  36
WONG, MICHAEL         15 PC STANFORD COVI  1:10.93  38
JIAN, STEVEN          17 PC LYNBROOK AQUA  1:11.13  14
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  1:11.16  39
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  1:11.20  15
REINHARDT, ROBERT     17 PC PALO ALTO SWI  1:11.46  16
TANI, FRANESCO        16 PC DEANZA CUPERT  1:12.12  40
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  1:12.83  41
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  1:13.07  42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-18   100 BACK                                    EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEHNKE, JON           16 PC ORINDA AQUATI   DQUED
STERANKA, MICHAEL     15 PC SILICON VALLE  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  2:17.87   2  2:13.09 F1  P  1:05.81
                                                                    F    31.11  1:04.52  1:38.97
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J  2:17.13   1  2:16.86 F2  P  1:06.19
                                                                    F    32.19  1:06.54  1:41.42
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  2:20.48  15  2:17.44 F1  P  1:08.64
                                                                    F    32.58  1:06.84  1:41.94
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  2:18.92  14  2:18.16 F2  P  1:07.07
                                                                    F    32.72  1:08.24  1:43.78
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI  2:22.79  16  2:18.86 F3  P  1:09.04
                                                                    F    32.97  1:08.30  1:43.80
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  2:21.58   3  2:20.94 F3  P  1:08.65
                                                                    F    33.09  1:08.08  1:44.63
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI  2:24.71  19  2:21.06 F4  P  1:11.15
                                                                    F    33.58  1:09.34  1:45.69
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  2:23.01   4  2:21.68 F4  P  1:10.02
                                                                    F    32.38  1:08.63  1:46.28
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI  2:24.80  20  2:22.19 F5  P  1:11.48
                                                                    F    34.39  1:10.22  1:47.21
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  2:23.90  17  2:23.26 F6  P  1:10.61
                                                                    F    33.59  1:10.04  1:46.85
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  2:24.77   5  2:23.73 F5  P  1:11.56
                                                                    F    33.75  1:10.22  1:47.55
MACIEL, SANTIAGO      15 PC GILROY GATORS  2:24.06  18  2:24.72 F7  P  1:10.48
                                                                    F    35.04  1:11.75  1:48.21
PALLESEN, JEFF        15 PC TIGER AQUATIC  2:25.02  21  2:28.08 F8  P  1:11.61
                                                                    F    36.45  1:13.41  1:50.89
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI  2:29.54   6  2:28.40 F6  P  1:11.52
                                                                    F    35.17  1:13.77  1:53.16
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  2:33.55   9  2:28.61 F7  P  1:13.77
                                                                    F    34.87  1:12.23  1:50.92
ROEDEL, HENNING       17 PC SEBASTAPOL SE  2:30.83   7  2:29.02 F8  P  1:12.01
                                                                    F    34.79  1:12.52  1:50.85

YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J  2:17.13   1              P  1:06.19
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  2:17.87   2              P  1:05.81
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  2:18.92  14              P  1:07.07
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  2:20.48  15              P  1:08.64
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  2:21.58   3              P  1:08.65
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI  2:22.79  16              P  1:09.04
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  2:23.01   4              P  1:10.02
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  2:23.90  17              P  1:10.61
MACIEL, SANTIAGO      15 PC GILROY GATORS  2:24.06  18              P  1:10.48
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI  2:24.71  19              P  1:11.15
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  2:24.77   5              P  1:11.56
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI  2:24.80  20              P  1:11.48
PALLESEN, JEFF        15 PC TIGER AQUATIC  2:25.02  21              P  1:11.61
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  2:26.01  22              P  1:10.88
RAIMONDI, CHRIS       19 PC MISSION SAN J  2:26.07  40              P  1:09.70
COLES, GALEN          15 PC VALLEJO AQUAT  2:26.91  23              P  1:11.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    15-18   200 BACK                                    EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  2:27.40  24              P  1:12.11
ENGLISH, NATHAN       16 PC SANTA ROSA NE  2:27.47  25              P  1:11.40
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  2:28.07  26              P  1:10.91
SO, SOLOMON           15 PC OTTER SWIM CL  2:28.59  27              P  1:11.23
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  2:28.62  28              P  1:11.73
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:28.82  29              P  1:12.92
STIRN, ANDREW         17 PC PALO ALTO SWI  2:29.54   6              P  1:11.52
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  2:29.88  30              P  1:13.45
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI  2:30.27  31              P  1:12.66
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  2:30.29  32              P  1:13.96
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  2:30.83  33              P  1:13.22
ROEDEL, HENNING       17 PC SEBASTAPOL SE  2:30.83   7              P  1:12.01
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  2:31.82   8              P  1:14.47
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S  2:32.75  34              P  1:15.71
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  2:33.55   9              P  1:13.77
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  2:33.60  10              P  1:16.18
WONG, MICHAEL         15 PC STANFORD COVI  2:33.98  35              P  1:15.39
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT  2:34.21  41              P  1:15.97
BEHNKE, JON           16 PC ORINDA AQUATI  2:37.01  36              P  1:15.07
TANI, FRANESCO        16 PC DEANZA CUPERT  2:37.62  37              P  1:16.18
TALAUE, CARL          15 PC MISSION SAN J  2:38.54  38              P  1:16.97
HOLLAND, KENT         15 PC ORINDA AQUATI  2:40.67  39              P  1:16.63
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC  2:41.92  11              P  1:18.91
KANE, ROBERT          18 PC OSPREY AQUATI  2:47.00  12              P  1:21.60
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:20.21

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-18   100 BREAST                                  EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  1:11.96   1  1:09.72 F1
                                                                    F    33.30
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  1:11.99  13  1:10.10 F1
                                                                    F    33.03
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  1:12.48   2  1:10.31 F2
                                                                    F    33.84
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  1:12.25  14  1:11.09 F2
                                                                    F    33.63
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  1:11.15  12  1:11.32 F3
                                                                    F    33.70
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT  1:12.25  15  1:11.43 F4
                                                                    F    34.48
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI  1:12.66  17  1:11.61 F5
                                                                    F    34.03
HARTSTEIN, BRAD       17 PC ORINDA AQUATI  1:13.64   3  1:12.44 F3
                                                                    F    34.90
BORCK, IAN            16 PC MISSION SAN J  1:12.58  16  1:12.82 F6
                                                                    F    34.94
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   1:14.21   4  1:13.63 F4
                                                                    F    35.02
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  1:14.50  18  1:14.17 F7
                                                                    F    35.37
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  1:16.89   5  1:14.30 F5
                                                                    F    35.17
SONG, ANDREW          17 PC ALMADEN SWIM   1:17.45   6  1:15.24 F6
                                                                    F    35.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-18   100 BREAST                                  EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI  1:15.53  19  1:15.31 F8
                                                                    F    35.28
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT  1:19.81   8  1:18.95 F7
                                                                    F    37.55
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  1:19.68   7  1:19.49 F8
                                                                    F    38.21

GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT  1:09.50  31
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  1:11.15  12
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  1:11.96   1
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  1:11.99  13
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT  1:12.25  15
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  1:12.25  14
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  1:12.48   2
BORCK, IAN            16 PC MISSION SAN J  1:12.58  16
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI  1:12.66  17
HARTSTEIN, BRAD       17 PC ORINDA AQUATI  1:13.64   3
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   1:14.21   4
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  1:14.50  18
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI  1:15.53  19
HESSLER, WALTER       16 PC SANTA CLARA S  1:15.91  20
HENGL, NICHOLAS       16 PC ORINDA AQUATI  1:16.53  21
KIM, CHAN             15 PC PALO ALTO SWI  1:16.75  22
GRIM, COLE            16 PC TERRAPINS SWI  1:16.78  23
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  1:16.84  24
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  1:16.89   5
SONG, ANDREW          17 PC ALMADEN SWIM   1:17.45   6
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  1:18.00  25
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  1:18.06  26
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  1:18.68  27
HEALY, SPENCER        16 PC PENINSULA COV  1:19.17  28
BURGIN, PAUL          15 PC PLEASANTON SE  1:19.44  29
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  1:19.68   7
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT  1:19.81   8
SORDO, VINCENT        15 PC SLUG AQUATICS  1:20.16  30
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  1:21.14   9
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS  1:21.15  10
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J  1:22.96  11

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-18   200 BREAST                                  EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  2:32.99   1  2:29.59 F1  P  1:14.61
                                                                    F    34.86  1:13.74  1:52.62
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  2:34.68   2  2:29.63 F2  P  1:14.83
                                                                    F    34.78  1:12.97  1:51.05
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  2:35.72  11  2:34.70 F1  P  1:16.44
                                                                    F    35.64  1:15.73  1:56.26
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  2:39.88  14  2:34.89 F2  P  1:16.56
                                                                    F    34.53  1:12.93  1:52.94
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT  2:37.84  12  2:36.15 F3  P  1:15.38
                                                                    F    35.82  1:15.05  1:55.92
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  2:37.98  13  2:37.78 F4  P  1:13.57
                                                                    F    35.31  1:15.42  1:56.77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-18   200 BREAST                                  EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI  2:40.91  15  2:38.96 F5  P  1:17.35
                                                                    F    35.92  1:16.54  1:57.09
HARTSTEIN, BRAD       17 PC ORINDA AQUATI  2:41.13   3  2:40.63 F3  P  1:19.90
                                                                    F    37.08  1:18.70  2:00.86
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  2:40.97  16  2:40.74 F6  P  1:18.29
                                                                    F    36.63  1:17.44  1:58.90
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  2:41.86  17  2:40.85 F7  P  1:18.39
                                                                    F    37.57  1:18.96  1:59.88
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  2:42.76  18  2:41.02 F8  P  1:17.88
                                                                    F    36.99  1:18.07  1:59.52
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  2:47.35   4  2:46.37 F4  P  1:22.24
                                                                    F    39.11  1:21.76  2:04.43
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  2:50.19   6  2:49.02 F5  P  1:22.41
                                                                    F    38.64  1:21.62  2:05.26
SONG, ANDREW          17 PC ALMADEN SWIM   2:48.36   5  2:50.18 F6  P  1:18.91
                                                                    F    37.54  1:20.30  2:04.47
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT  2:52.20   8  2:52.18 F7  P  1:22.02
                                                                    F    39.72  1:22.65  2:06.99
TSUI, BRIAN           18 PC SUNNYVALE SWI  2:54.19  10  3:01.10 F8  P  1:20.68
                                                                    F    38.35  1:23.05  2:11.19
FRINK, STEPHEN        18 PC LYNBROOK AQUA  2:51.26   7  NO SHOW F   P  1:21.06

PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  2:32.99   1              P  1:14.61
GOGGANS, NEAL         19 PC DEANZA CUPERT  2:33.85  29              P  1:13.11
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  2:34.68   2              P  1:14.83
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  2:35.72  11              P  1:16.44
HINE, TRACY           15 PC VALLEJO AQUAT  2:37.84  12              P  1:15.38
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  2:37.98  13              P  1:13.57
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  2:39.88  14              P  1:16.56
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI  2:40.91  15              P  1:17.35
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  2:40.97  16              P  1:18.29
HARTSTEIN, BRAD       17 PC ORINDA AQUATI  2:41.13   3              P  1:19.90
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  2:41.86  17              P  1:18.39
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  2:42.76  18              P  1:17.88
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI  2:42.84  19              P  1:17.69
BORCK, IAN            16 PC MISSION SAN J  2:43.42  20              P  1:18.95
HESSLER, WALTER       16 PC SANTA CLARA S  2:43.66  21              P  1:17.96
GRIM, COLE            16 PC TERRAPINS SWI  2:45.90  22              P  1:20.05
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  2:47.35   4              P  1:22.24
HENGL, NICHOLAS       16 PC ORINDA AQUATI  2:47.41  23              P  1:21.93
SONG, ANDREW          17 PC ALMADEN SWIM   2:48.36   5              P  1:18.91
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  2:48.92  24              P  1:21.77
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  2:50.19   6              P  1:22.41
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S  2:50.78  25              P  1:23.77
FRINK, STEPHEN        18 PC LYNBROOK AQUA  2:51.26   7              P  1:21.06
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:52.20  26              P  1:23.67
TRINH, BRIAN          18 PC DEANZA CUPERT  2:52.20   8              P  1:22.02
SORDO, VINCENT        15 PC SLUG AQUATICS  2:52.64  27              P  1:24.67
WEBB, STEVE           18 PC PLEASANTON SE  2:53.09   9              P  1:22.42
TSUI, BRIAN           18 PC SUNNYVALE SWI  2:54.19  10              P  1:20.68
LOH, ALEX             16 PC LYNBROOK AQUA  3:06.51  28              P  1:27.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILDMAN-TOBRINER, BEN 18 PC FOG CITY HAMM  1:00.65   5    57.21 F1
                                                                    F    26.75
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE    59.98   2    58.93 F2
                                                                    F    27.74
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  1:00.49   4    58.99 F3
                                                                    F    28.10
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI  1:00.43  23    59.03 F1
                                                                    F    28.15
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM     59.48   1    59.07 F4
                                                                    F    27.88
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  1:01.37  24  1:01.00 F2
                                                                    F    28.32
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S  1:03.54  27  1:01.92 F3
                                                                    F    29.46
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  1:03.40  26  1:02.00 F4
                                                                    F    28.75
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI  1:03.28  25  1:02.11 F5
                                                                    F    29.02
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  1:03.77  28  1:02.36 F6
                                                                    F    29.55
BUGAJSKI, GABE        17 PC SANTA CLARA S  1:03.94   8  1:03.19 F5
                                                                    F    30.08
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J  1:02.81   6  1:03.38 F6
                                                                    F    29.98
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  1:04.39  30  1:03.82 F7
                                                                    F    30.44
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  1:04.20  29  1:04.47 F8
                                                                    F    30.12
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  1:03.41   7  1:05.80 F7
                                                                    F    30.19
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  1:00.05   3   DQUED  F
                                                                    F    28.76

WORTHY, STEVE         22 PC TERRAPINS SWI    57.71  44
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM     59.48   1
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE    59.98   2
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  1:00.05   3
RANAHAN, KELLEN       15 PC TERRAPINS SWI  1:00.43  23
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  1:00.49   4
WILDMAN-TOBRINER, BEN 18 PC FOG CITY HAMM  1:00.65   5
RAIMONDI, CHRIS       19 PC MISSION SAN J  1:01.24  45
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  1:01.37  24
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J  1:02.81   6
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI  1:03.28  25
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  1:03.40  26
MARTIN, MATT          17 PC ORINDA AQUATI  1:03.41   7
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S  1:03.54  27
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  1:03.77  28
BUGAJSKI, GABE        17 PC SANTA CLARA S  1:03.94   8
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  1:04.20  29
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  1:04.39  30
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  1:04.56   9
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  1:04.75  31
SMITH, CHRISTIAN      17 PC GILROY GATORS  1:04.96  10
KUMAR, KEVIN          16 PC TWIN VALLEY A  1:05.08  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    15-18   100 FLY                                     EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  1:05.43  11
ENGLISH, NATHAN       16 PC SANTA ROSA NE  1:05.66  33
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI  1:05.71  34
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  1:05.91  12
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  1:06.12  35
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  1:06.37  36
WESTOVER, TYLER       18 PC FLYING FISH    1:06.45  13
HESSLER, WALTER       16 PC SANTA CLARA S  1:06.50  37
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  1:06.75  38
ANDERSON, CHRIS       19 PC TERRAPINS SWI  1:06.81  46
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT  1:06.86  39
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC  1:06.94  14
MACKIN, OLIVER        17 PC OSPREY AQUATI  1:07.23  15
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  1:07.29  40
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  1:07.40  16
BUCHER, BRIAN         17 PC SUNNYVALE SWI  1:07.76  17
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  1:07.87  18
FAN, DAVIN            17 PC MISSION SAN J  1:07.88  19
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  1:07.96  41
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  1:08.27  20
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  1:08.99  21
PLUME, JOE            15 PC PALO ALTO SWI  1:09.59  42
ANDERSON, DANIEL      20 PC TERRAPINS SWI  1:09.61  47
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI  1:10.17  48
BURGIN, PAUL          15 PC PLEASANTON SE  1:10.91  43
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-18   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   2:13.62   1  2:10.66 F1  P  1:03.68
                                                                    F    29.36  1:02.21  1:36.41
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  2:16.35   2  2:10.66 F1  P  1:04.45
                                                                    F    29.04  1:02.29  1:36.97
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S  2:21.27  17  2:15.62 F1  P  1:07.68
                                                                    F    30.11  1:04.21  1:39.31
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI  2:20.97  16  2:16.40 F2  P  1:07.99
                                                                    F    31.08  1:05.94  1:41.58
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  2:20.09  15  2:17.89 F3  P  1:07.12
                                                                    F    30.76  1:04.82  1:40.02
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC  2:26.82   7  2:20.33 F3  P  1:10.67
                                                                    F    32.04  1:07.86  1:44.90
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J  2:23.12   3  2:20.46 F4  P  1:05.49
                                                                    F    30.83  1:05.45  1:42.62
BUGAJSKI, GABE        17 PC SANTA CLARA S  2:24.38   4  2:21.80 F5  P  1:07.87
                                                                    F    31.28  1:06.81  1:43.74
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  2:26.14   6  2:22.04 F6  P  1:09.33
                                                                    F    31.83  1:08.24  1:45.11
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  2:44.64  21  2:23.78 F4  P  1:19.17
                                                                    F    31.81  1:08.07  1:45.83
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT  2:26.08  18  2:23.95 F5  P  1:08.20
                                                                    F    31.79  1:08.61  1:46.00
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  2:25.81   5  2:24.09 F7  P  1:09.55
                                                                    F    32.64  1:08.19  1:46.03

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-18   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  2:28.51  19  2:26.13 F6  P  1:10.60
                                                                    F    32.36  1:09.24  1:47.23
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  2:29.09  20  2:26.24 F7  P  1:08.73
                                                                    F    31.28  1:07.99  1:46.28
RAQUEL, DEREK         17 PC TIGER AQUATIC  2:28.96   8  2:31.80 F8  P  1:10.73
                                                                    F    32.52  1:10.88  1:50.70

WORTHY, STEVE         22 PC TERRAPINS SWI  2:09.09  23              P  1:03.65
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   2:13.62   1              P  1:03.68
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  2:16.35   2              P  1:04.45
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  2:20.09  15              P  1:07.12
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI  2:20.97  16              P  1:07.99
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S  2:21.27  17              P  1:07.68
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J  2:23.12   3              P  1:05.49
BUGAJSKI, GABE        17 PC SANTA CLARA S  2:24.38   4              P  1:07.87
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  2:25.81   5              P  1:09.55
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT  2:26.08  18              P  1:08.20
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  2:26.14   6              P  1:09.33
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC  2:26.82   7              P  1:10.67
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  2:28.51  19              P  1:10.60
RAQUEL, DEREK         17 PC TIGER AQUATIC  2:28.96   8              P  1:10.73
GOLDSTEIN, JEREMY     16 PC STANFORD COVI  2:29.09  20              P  1:08.73
FAN, DAVIN            17 PC MISSION SAN J  2:29.17   9              P  1:08.10
MA, LAWRENCE          17 PC LYNBROOK AQUA  2:33.39  10              P  1:11.12
WEBB, STEVE           18 PC PLEASANTON SE  2:34.41  11              P  1:09.84
MACKIN, OLIVER        17 PC OSPREY AQUATI  2:35.60  12              P  1:12.04
WESTOVER, TYLER       18 PC FLYING FISH    2:40.44  13              P  1:09.76
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  2:44.64  21              P  1:19.17
KANE, ROBERT          18 PC OSPREY AQUATI  2:50.02  14              P  1:19.37
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:14.40
NORTON, JOHN          20 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:13.09

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    15-18   200 I.M.                                    EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  2:19.22   2  2:14.55 F1  P  1:04.73
                                                                    F    28.22  1:02.15  1:42.19
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  2:21.19   3  2:17.72 F2  P  1:05.48
                                                                    F    28.90  1:04.99  1:45.80
POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   2:18.55   1  2:18.22 F3  P  1:06.53
                                                                    F    28.68  1:05.67  1:47.29
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI  2:22.44  19  2:20.95 F1  P  1:07.88
                                                                    F    30.42  1:07.37  1:50.13
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  2:24.18  22  2:21.95 F2  P  1:07.61
                                                                    F    30.41  1:07.21  1:51.33
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:24.86  24  2:22.22 F3  P  1:09.53
                                                                    F    32.26  1:08.15  1:49.83
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.42  21  2:23.40 F4  P  1:06.88
                                                                    F    30.66  1:06.50  1:51.96
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  2:26.59   8  2:23.56 F4  P  1:12.20
                                                                    F    31.02  1:11.55  1:50.32
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  2:25.18  26  2:25.53 F5  P  1:09.48
                                                                    F    31.15  1:09.82  1:51.75
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  2:23.33  20  2:25.67 F6  P  1:07.68
                                                                    F    30.60  1:07.17  1:51.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    15-18   200 I.M.                                    EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  2:24.91  25  2:26.25 F7  P  1:07.02
                                                                    F    30.45  1:07.49  1:54.41
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  2:26.27   7  2:26.42 F5  P  1:09.14
                                                                    F    31.10  1:09.58  1:53.50
MARTIN, JASON         17 PC ALMADEN SWIM   2:31.53  12  2:32.31 F6  P  1:11.96
                                                                    F    33.19  1:13.09  1:57.52
MACKIN, OLIVER        17 PC OSPREY AQUATI  2:38.32  17  2:36.57 F7  P  1:15.16
                                                                    F    32.63  1:13.88  2:01.77
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  2:24.19  23   DQUED  F   P  1:08.42
                                                                    F    31.95  1:09.68  1:54.02
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  2:31.66  13          F   P  1:11.60

POLLARD, JUSTIN       17 PC ALMADEN SWIM   2:18.55   1              P  1:06.53
SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  2:19.22   2              P  1:04.73
DWELLEY, JOHN         17 PC TERRAPINS SWI  2:21.19   3              P  1:05.48
MCCARTHY, PAT         18 PC MISSION SAN J  2:21.47   4              P  1:06.46
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI  2:22.44  19              P  1:07.88
PATTERSON, GEOFF      20 PC PALO ALTO SWI  2:22.79  45              P  1:07.82
YOO, ARAM             18 PC MISSION SAN J  2:23.32   5              P  1:06.16
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  2:23.33  20              P  1:07.68
KEIL, CHRISTIAN       15 PC ALAMEDA ISLAN  2:23.42  21              P  1:06.88
PAYNE, KYLE           18 PC MISSION SAN J  2:23.44   6              P  1:10.26
KAO, KRISTOFER        15 PC ORINDA AQUATI  2:24.18  22              P  1:07.61
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  2:24.19  23              P  1:08.42
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  2:24.86  24              P  1:09.53
TRAN, FRED            16 PC DEANZA CUPERT  2:24.91  25              P  1:07.02
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  2:25.18  26              P  1:09.48
WANG, MICHAEL         15 PC DEANZA CUPERT  2:25.22  27              P  1:09.98
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  2:25.44  28              P  1:09.82
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  2:26.10  29              P  1:08.70
NGUYEN, CHRISTOPHER   16 PC MISSION SAN J  2:26.13  30              P  1:08.24
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  2:26.22  31              P  1:10.38
WONG, JASON           17 PC OTTER SWIM CL  2:26.27   7              P  1:09.14
LUU, KEVIN            16 PC DEANZA CUPERT  2:26.31  32              P  1:12.01
KHALSA, KARTA         16 PC SUNNYVALE SWI  2:26.52  33              P  1:10.83
MACIEL, SANTIAGO      15 PC GILROY GATORS  2:26.58  34              P  1:08.38
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  2:26.59   8              P  1:12.20
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  2:26.75  35              P  1:08.55
WATSON, TAYLOR        16 PC ORINDA AQUATI  2:26.76  36              P  1:08.18
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  2:26.88   9              P  1:12.58
PLUEMER, ADAM         16 PC SUNNYVALE SWI  2:27.69  37              P  1:08.34
HESSLER, WALTER       16 PC SANTA CLARA S  2:28.23  38              P  1:10.01
ENGLISH, NATHAN       16 PC SANTA ROSA NE  2:28.30  39              P  1:08.50
GIBLIN, JASON         15 PC ORINDA AQUATI  2:28.89  40              P  1:10.61
RAQUEL, DEREK         17 PC TIGER AQUATIC  2:28.89  10              P  1:11.48
WECHT, KEVIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:29.10  11              P  1:11.90
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  2:29.76  41              P  1:10.76
MARTIN, JASON         17 PC ALMADEN SWIM   2:31.53  12              P  1:11.96
BORCK, IAN            16 PC MISSION SAN J  2:31.64  42              P  1:15.33
SAVAGE, JOHN          16 PC ORINDA AQUATI  2:32.44  43              P  1:11.64
ROEDEL, HENNING       17 PC SEBASTAPOL SE  2:32.66  14              P  1:08.55
FAN, DAVIN            17 PC MISSION SAN J  2:33.11  15              P  1:11.05
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  2:37.90  16              P  1:15.61
MACKIN, OLIVER        17 PC OSPREY AQUATI  2:38.32  17              P  1:15.16
COBLE, DANIEL         18 PC MISSION SAN J   DQUED                   P  1:12.42
STINSON, BOB          16 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P  1:12.35

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-18   400 I.M.                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  4:50.11   1  4:45.03 F1  P  1:03.45  2:16.55  3:41.36
                                                                    F    29.20  1:02.05  1:38.57  2:13.90  2:55.42  3:38.22  4:12.46
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  5:34.43   5  4:45.79 F2  P  1:06.95  2:34.75  4:17.99
                                                                    F    28.68  1:01.55  1:37.49  2:13.83  2:58.42  3:43.74  4:15.23
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  5:07.17   9  5:00.33 F1  P  1:09.22  2:29.20  3:57.78
                                                                    F    31.31  1:06.43  1:45.22  2:23.47  3:06.72  3:50.64  4:25.90
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  5:05.58   8  5:04.82 F2  P  1:09.60  2:26.80  3:55.97
                                                                    F    31.87  1:07.77  1:46.21  2:24.32  3:08.75  3:54.52  4:29.65
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  5:28.79   4  5:05.36 F3  P  1:11.76  2:42.31  4:12.35
                                                                    F    31.96  1:08.15  1:51.26  2:33.87  3:13.65  3:54.70  4:30.55
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  5:14.30  16  5:05.81 F3  P  1:09.91  2:34.44  4:01.14
                                                                    F    32.54  1:10.35  1:50.97  2:31.21  3:13.19  3:56.23  4:31.71
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  5:11.24  12  5:07.05 F4  P  1:11.24  2:34.89  4:00.51
                                                                    F    33.05  1:11.44  1:52.50  2:33.71  3:15.54  3:58.47  4:32.93
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  5:09.96  11  5:07.66 F5  P  1:11.95  2:29.60  3:57.74
                                                                    F    32.79  1:10.73  1:49.52  2:28.67  3:12.22  3:57.34  4:33.41
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  5:11.98  13  5:08.20 F6  P  1:09.34  2:28.65  4:01.93
                                                                    F    33.47  1:11.81  1:50.32  2:28.73  3:13.71  4:00.03  4:35.36
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  5:13.68  15  5:12.53 F7  P  1:09.93  2:30.47  4:02.34
                                                                    F    33.55  1:11.75  1:51.71  2:30.30  3:16.17  4:01.76  4:37.48
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  5:41.75   7  5:13.65 F4  P  1:13.96  2:42.64  4:23.44
                                                                    F    32.06  1:08.11  1:48.35  2:27.86  3:15.18  4:02.25  4:38.29
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  5:17.62   2  5:13.79 F5  P  1:08.70  2:32.18  4:05.41
                                                                    F    31.71  1:08.39  1:50.42  2:31.84  3:16.48  4:03.11  4:38.35
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  5:27.86   3  5:30.21 F6  P  1:17.42  2:39.55  4:13.55
                                                                    F    34.43  1:17.58  1:59.75  2:40.49  3:28.51  4:16.50  4:53.71
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  5:13.57  14   DQUED  F   P  1:11.35  2:33.13  4:02.48
                                                                    F    32.88  1:11.01  1:52.48  2:32.18  3:16.21  4:01.06  4:37.13
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  5:40.21   6   DQUED  F   P  1:11.62  2:44.31  4:17.83
                                                                    F    33.64  1:11.89  1:56.40  2:37.30  3:22.23  4:07.82  4:45.77

SCLAFANI, BARNABAS    18 PC PALO ALTO SWI  4:50.11   1              P  1:03.45  2:16.55  3:41.36
SHVEYD, MARK          15 PC ORINDA AQUATI  5:05.58   8              P  1:09.60  2:26.80  3:55.97
RICO, MICHAEL         16 PC MISSION SAN J  5:07.17   9              P  1:09.22  2:29.20  3:57.78
HESSLER, WALTER       16 PC SANTA CLARA S  5:07.23  10              P  1:08.09  2:31.04  3:56.62
SCOTT, COLIN          16 PC ORINDA AQUATI  5:09.96  11              P  1:11.95  2:29.60  3:57.74
WIGLEY, DOUGLAS       16 PC PALO ALTO SWI  5:11.24  12              P  1:11.24  2:34.89  4:00.51
PRIOR, MATTHEW        16 PC SOLO SWIM CLU  5:11.98  13              P  1:09.34  2:28.65  4:01.93
GUIMARIN, MICHAEL     16 PC SANTA CLARA S  5:13.57  14              P  1:11.35  2:33.13  4:02.48
STEMBER, JONATHAN     16 PC DALY CITY DOL  5:13.68  15              P  1:09.93  2:30.47  4:02.34
GOLDFIELD, ALEC       16 PC PALO ALTO SWI  5:14.30  16              P  1:09.91  2:34.44  4:01.14
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI  5:15.99  17              P  1:12.04  2:37.47  4:12.91
ZHU, TONY             17 PC SUNNYVALE SWI  5:17.62   2              P  1:08.70  2:32.18  4:05.41
MCLAUGHLIN, JAMES     15 PC NORTH BAY AQU  5:18.69  18              P  1:11.19  2:37.06  4:05.21
PLUEMER, ADAM         16 PC SUNNYVALE SWI  5:21.72  19              P  1:07.33  2:29.41  4:05.64
TANG, ERIC            15 PC ORINDA AQUATI  5:22.58  20              P  1:12.29  2:38.06  4:07.01
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S  5:23.83  21              P  1:16.18  2:38.31  4:09.59
FRASER, IAN           18 PC ORINDA AQUATI  5:27.86   3              P  1:17.42  2:39.55  4:13.55
FELIX, NIKO           18 PC VALLEJO AQUAT  5:28.79   4              P  1:11.76  2:42.31  4:12.35
CARRANZA, TRAVIS      18 PC SANTA ROSA NE  5:34.43   5              P  1:06.95  2:34.75  4:17.99
KEARNEY, BRENDAN      18 PC VALLEJO AQUAT  5:40.21   6              P  1:11.62  2:44.31  4:17.83
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI  5:41.75   7              P  1:13.96  2:42.64  4:23.44
MATHRE, ERIK          15 PC FLYING FISH     DQUED                   P  1:16.69  2:46.84  4:25.08
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI   DQUED                   P  1:06.26  2:22.50  3:51.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               1:55.73   1      28.98  1:01.47  1:31.32
         SCLAFANI, BARNABAS  18
         STIRN, ANDREW       17
         SHIN, HOWARD        18
         REINHARDT, ROBERT   17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               2:00.03   2      32.04  1:05.90  1:33.82
         WECHT, KEVIN        18
         HARTSTEIN, BRAD     17
         MARTIN, MATT        17
         SANDBERG, JESSE     17

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  17-18       18 PC MISSION SAN J               4:11.98   1      29.71  1:01.57           1:22.61  1:34.95  3:15.61  3:42.36
         YOO, ARAM           18
         PAYNE, KYLE         18
         COBLE, DANIEL       18
         MCCARTHY, PAT       18
TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               4:22.72   2      32.62  1:07.28  1:43.39  2:22.69  2:52.52  3:26.03  3:53.20
         DWELLEY, JOHN       17
         KEENAN, NED         18
         HARDY, JASON        17
         DECKERT, MIKE       17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:24.75   3      33.63  1:08.22  1:43.07  2:21.26  2:50.74  3:25.73  3:53.52
         WECHT, KEVIN        18
         HARTSTEIN, BRAD     17
         MARTIN, MATT        17
         SANDBERG, JESSE     17
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               4:28.39   4      32.78  1:06.09           1:31.00  2:57.26  3:29.47  3:57.09
         STIRN, ANDREW       17
         REINHARDT, ROBERT   17
         SCLAFANI, BARNABAS  18
         SHIN, HOWARD        18
SUNN,  A  17-18       18 PC SUNNYVALE SWI               4:31.03   5      34.29  1:11.56  1:44.57  2:25.42  2:55.80  3:30.19  3:59.34
         BUCHER, BRIAN       17
         TSUI, BRIAN         18
         ZHU, TONY           17
         HOCK, ADAM          17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               1:41.30   1      24.69    49.98  1:16.06
         REINHARDT, ROBERT   17
         SCLAFANI, BARNABAS  18
         SHIN, HOWARD        18
         STIRN, ANDREW       17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:45.05   2      26.04    51.28  1:18.33
         MARTIN, MATT        17
         SANDBERG, JESSE     17
         FRASER, IAN         18
         WECHT, KEVIN        18

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI               3:42.02   1      27.07    55.16  1:22.15  1:51.14  2:17.99  2:46.66  3:12.80
         KEENAN, NED         18
         DECKERT, MIKE       17
         HARDY, JASON        17
         DWELLEY, JOHN       17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               3:56.02   2      27.75    57.84  1:25.83  1:57.11  2:25.43  2:57.39  3:25.97
         MARTIN, MATT        17
         SANDBERG, JESSE     17
         FRASER, IAN         18
         WECHT, KEVIN        18
PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI                DQUED           26.81    57.43  1:25.20  1:54.63  2:22.60  2:53.42  3:19.81
         REINHARDT, ROBERT   17
         STIRN, ANDREW       17
         SHIN, HOWARD        18
         SCLAFANI, BARNABAS  18

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASC,  A  17-18       18 PC PALO ALTO SWI               8:36.17   1      28.37    59.15  1:31.16  2:01.88  2:30.29  3:01.20  3:32.95
         SCLAFANI, BARNABAS  18                                        4:03.52  4:30.86  5:01.17  5:33.04  6:05.16           7:03.58
         STIRN, ANDREW       17                                        7:34.63
         REINHARDT, ROBERT   17
         SHIN, HOWARD        18
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               9:16.37   2
         WECHT, KEVIN        18
         FRASER, IAN         18
         SANDBERG, JESSE     17
         MARTIN, MATT        17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  17-18       18 PC TERRAPINS SWI                DQUED           30.02  1:02.72  1:36.62  2:08.22  2:38.71  3:13.92  3:51.37
         DECKERT, MIKE       17                                        4:27.35  5:01.12  5:38.94  6:17.62  6:55.93  7:27.16  8:03.49
         HARDY, JASON        17                                        8:40.81
         DWELLEY, JOHN       17
         KEENAN, NED         18

============================================================================================================================
   EVENT  204                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEENAN, NED           18 PC TERRAPINS SWI               8:31.43   1      29.51  1:01.67  1:33.63  2:05.57  2:37.82  3:10.12  3:42.61
                                                                       4:14.97  4:47.45  5:19.73  5:51.79  6:24.17  6:56.75  7:29.07
                                                                       8:00.66
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI               8:44.24   2      30.15  1:02.05  1:34.39  2:07.18  2:40.17  3:13.08  3:46.12
                                                                       4:18.98  4:52.04  5:24.89  5:57.96  6:31.07  7:04.61  7:37.81
                                                                       8:11.31
HARDY, JASON          17 PC TERRAPINS SWI               8:52.81   3      30.08  1:02.52  1:35.39  2:08.19  2:41.39  3:15.28  3:48.58
                                                                       4:22.14  4:56.23  5:29.82  6:03.94  6:37.71  7:11.72  7:45.58
                                                                       8:19.82
DECKERT, MIKE         17 PC TERRAPINS SWI               9:06.51   4      30.43  1:03.08  1:36.88  2:10.76  2:44.97  3:19.24  3:54.07
                                                                       4:29.24  5:04.42  5:39.61  6:14.89  6:50.37  7:25.81  8:01.17
                                                                       8:36.45
MAHONEY, SEAN         14 PC TERRAPINS SWI               9:06.70   5      30.10  1:03.38  1:37.84  2:12.99  2:47.65  3:23.00  3:58.01
                                                                       4:33.21  5:06.98  5:41.93  6:17.09  6:52.81  7:27.73  8:03.12
                                                                       8:36.37
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI               9:09.35   6      32.32  1:07.57  1:42.98  2:17.96  2:52.53  3:27.97  4:03.03
                                                                       4:37.65  5:12.41  5:47.06  6:21.82  6:56.22  7:30.21  8:04.52
                                                                       8:37.74
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S               9:12.46   7      31.57  1:04.91  1:38.98  2:13.18  2:47.52  3:22.31  3:57.26
                                                                       4:32.07  5:07.01  5:42.32  6:17.69  6:52.71  7:27.83  8:02.96
                                                                       8:38.11
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI               9:16.40   8      31.10  1:04.90  1:39.52  2:14.38  2:49.39  3:24.38  3:59.29
                                                                       4:34.46  5:09.67  5:44.73  6:20.06  6:55.46  7:30.98  8:06.98
                                                                       8:42.75
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI               9:17.80   9      32.45  1:08.06  1:42.92  2:18.30  2:52.90  3:28.46  4:03.44
                                                                       4:38.46  5:13.49  5:49.02  6:24.60  6:59.64  7:35.20  8:10.35
                                                                       8:45.52
UNRUH, JOE            15 PC ORINDA AQUATI               9:23.77  10      31.65  1:07.28  1:42.85  2:18.59  2:54.65  3:29.93  4:06.16
                                                                       4:42.23  5:17.90  5:53.46  6:16.56  7:04.89  7:40.34  8:15.26
                                                                       8:39.31
OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI               9:28.47  11      32.80  1:08.00  1:43.17  2:19.48  2:54.76  3:30.60  4:06.25
                                                                       4:42.82  5:18.13  5:54.37  6:29.33  7:05.55  7:41.10  8:17.19
                                                                       8:53.13
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC               9:31.89  12      32.59  1:09.21  1:44.89  2:20.90  2:57.49  3:34.00  4:09.43
                                                                       4:44.34  5:20.89  5:57.11  6:33.80  7:10.69  7:47.72  8:23.85
                                                                       8:59.67
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S               9:34.99  13      32.99  1:08.30  1:44.36  2:19.82  2:55.79  3:31.88  4:09.02
                                                                       4:44.92  5:21.99  5:58.55  6:35.28  7:11.82  7:48.70  8:24.24
                                                                       9:00.27
RAQUEL, DEREK         17 PC TIGER AQUATIC               9:41.56  14      31.45  1:05.74  1:41.41  2:17.88  2:54.98  3:32.83  4:09.36
                                                                       4:46.59  5:23.57  6:01.63  6:30.81  7:16.40  7:53.50  8:30.99
                                                                       9:08.98
BICOMONG, VINCENT     14 PC VALLEJO AQUAT               9:41.71  15      32.00  1:07.69  1:43.86  2:20.44  2:56.53  3:32.87  4:09.36
                                                                       4:46.24  5:23.19  6:00.49  6:37.69  7:15.43  7:53.23  8:30.54
                                                                       9:07.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  204                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRICO, MICHAEL      14 PC RENO AQUATIC                9:44.12  16      32.77  1:09.74  1:34.60  2:21.99  2:58.54  3:35.90  3:59.53
                                                                       4:49.00  5:25.16  6:02.93  6:23.61  7:17.78  7:54.90  8:32.06
                                                                       9:03.81
PALLESEN, JEFF        15 PC TIGER AQUATIC               9:45.04  17      33.35  1:09.84  1:46.91  2:23.90  3:02.35  3:39.86  4:17.01
                                                                       4:52.91  5:29.28  6:06.07  6:42.59  7:19.31  7:55.94  8:32.23
                                                                       9:09.38
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE               9:49.53  18      33.16  1:08.56  1:45.49  2:22.39  2:59.72  3:37.18  4:15.36
                                                                       4:52.67  5:30.14  6:08.19  6:46.00  7:23.38  8:01.09  8:38.26
                                                                       9:15.49
SANGALANG, CAESAR     15 PC VALLEJO AQUAT               9:51.08  19      32.64  1:07.81  1:35.93  2:20.39  2:48.91  3:35.00  4:05.28
                                                                       4:51.39  5:22.66  6:08.50  6:37.22  7:25.09  7:53.73  8:40.78
                                                                       9:11.28
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI               9:51.13  20      31.96  1:07.96  1:43.86  2:20.06  2:57.57  3:35.42  4:13.38
                                                                       4:50.97  5:29.04  6:06.94  6:44.53  7:22.10  8:00.86  8:40.10
                                                                       9:18.14
BRIETZKE, RYAN        14 PC VALLEJO AQUAT               9:51.86  21      34.09  1:11.20  1:49.01  2:25.96  3:03.38  3:40.49  4:17.47
                                                                       4:54.66  5:31.90  6:09.27  6:46.61  7:24.30  8:01.95  8:39.40
                                                                       9:16.55
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI               9:53.06  22      34.75  1:11.18  1:48.67  2:26.17  3:03.47  3:41.22  4:19.04
                                                                       4:56.53  5:34.53  6:11.74  6:49.16  7:26.42  8:04.29  8:41.26
                                                                       9:18.32
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK                9:53.46  23      34.67  1:11.83  1:49.29  2:27.15  2:59.35  3:42.15  4:10.80
                                                                       4:57.77  5:27.17  6:11.69  6:47.89  7:26.41  7:56.32  8:41.44
                                                                       9:10.76
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI               9:56.47  24      33.59  1:09.99  1:40.76  2:24.28  2:54.89  3:39.55  4:16.82
                                                                       4:54.36  5:25.87  6:10.25  6:45.49  7:25.59  8:00.60  8:41.78
                                                                       9:08.46
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI              10:01.25  25      34.49  1:11.78  1:49.47  2:27.15  3:04.92  3:42.54  4:20.42
                                                                       4:57.62  5:36.04  6:13.75  6:51.97  7:29.56  8:07.82  8:45.67
                                                                       9:24.10
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S              10:07.99  26      35.48  1:12.67  1:51.15  2:29.04  3:07.59  3:46.09  4:25.01
                                                                       5:02.79  5:41.55  6:19.53  6:58.03  7:35.79           8:53.01
                                                                       9:31.22
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV              10:08.66  27    1:09.27  1:09.94  1:46.77  2:24.46  3:02.27  3:39.99  4:05.27
                                                                       4:56.53  5:24.37  6:14.20  6:53.43  7:32.78  8:12.08  8:51.26
                                                                       9:25.60
RICHARD, TIMOTHY      11 PC SOS SWIM TEAM              10:13.08  28      34.56  1:12.83  1:51.08  2:29.33  3:08.27  3:46.71  4:25.90
                                                                       5:05.07  5:44.67  6:24.04  7:02.48  7:41.67  8:20.56  8:59.78
                                                                       9:38.45
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI              10:14.65  29      33.85  1:11.92  1:50.54  2:28.85  3:08.35  3:47.76  4:26.30
                                                                       5:04.72  5:44.27  6:22.97  7:02.13  7:41.13  8:20.48  8:59.19
                                                                       9:38.38
DAVIE, CORY           15 PC TIGER AQUATIC              10:15.88  30      33.27  1:10.29  1:47.38  2:26.13  3:03.64  3:41.89  4:21.19
                                                                       5:00.11  5:39.80  6:19.53  6:58.78  7:38.77  8:19.28  8:58.11
                                                                       9:38.06
WHYTE, RYAN           13 PC SAN RAMON LIV              10:20.02  31      33.83  1:11.32  1:38.24  2:27.44  3:06.05  3:46.18  4:25.97
                                                                       5:05.87  5:45.03  6:25.10  7:05.40  7:45.83  8:25.34  9:04.22
                                                                      10:10.97
CLEMENT, MATT         14 PC PLEASANTON SE              10:22.89  32      34.93  1:13.06  1:36.25  2:31.20  3:00.97  3:50.60  4:30.53
                                                                       5:10.19  5:49.74  6:29.60  7:08.19  7:48.98  8:12.83  9:07.36
                                                                       9:45.96
MACIEL, SANTIAGO      15 PC GILROY GATORS              10:26.74  33      34.52  1:11.84  1:50.96  2:30.01  3:10.08  3:49.19  4:23.42
                                                                       5:09.50  5:50.35  6:30.39  7:11.59  7:51.58  8:31.13  9:10.33
                                                                       9:49.14
MURRAY, BRAD          12 PC WEST VALLEY S              10:32.33  34      34.68  1:12.45  1:43.71  2:29.42  3:08.12  3:46.97  4:26.49
                                                                       5:05.84  5:39.82  6:24.73  7:05.79  7:47.45  8:28.99  9:11.08
                                                                       9:53.02
WEBB, STEVE           18 PC PLEASANTON SE                DQUED
WILLIAMS, BRIAN       16 PC SANTA CLARA S                DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIEL, MATT            16 PC TERRAPINS SWI              16:31.68   1      31.73  1:06.38  1:40.11  2:14.21  2:47.79  3:21.69  3:55.30
                                                                       4:29.08  5:02.37  5:36.13  6:09.40  6:43.02  7:15.90  7:49.41
                                                                       8:22.55  8:56.56  9:29.46 10:02.53 10:34.40 11:07.14 11:39.21
                                                                      12:12.18 12:44.23 13:17.06 13:49.08 14:22.28 14:54.84 15:27.64
                                                                      15:59.94
KEENAN, NED           18 PC TERRAPINS SWI              16:40.72   2      31.93  1:06.13  1:39.50  2:13.17  2:46.69  3:20.13  3:53.41
                                                                       4:27.01  5:00.08  5:33.99  6:07.19  6:40.64  7:13.54  7:47.51
                                                                       8:21.29  8:55.25  9:28.80 10:02.96 10:36.08 11:09.53 11:42.91
                                                                      12:16.38 12:49.57 13:23.74 13:57.12 14:31.10 15:03.07 15:36.48
                                                                      16:08.95
HARDY, JASON          17 PC TERRAPINS SWI              16:54.62   3      31.73  1:05.77  1:39.92  2:13.90  2:47.08  3:21.10  3:46.38
                                                                       4:28.30  4:53.99  5:36.20  6:09.64  6:43.71  7:17.39  7:51.40
                                                                       8:25.08  8:59.35  9:32.98 10:07.11 10:26.64 11:14.95 11:48.44
                                                                      12:22.47 12:55.96 13:30.48 14:04.26 14:38.86 15:12.68 15:47.40
                                                                      16:20.99
GRAY, SAM             16 PC TERRAPINS SWI              17:05.57   4      31.67  1:05.73  1:39.79  2:14.09  2:47.97  3:21.52  3:54.91
                                                                       4:28.84  5:02.46  5:36.27  6:09.73  6:43.69  7:17.51  7:51.72
                                                                       8:25.39  8:59.74  9:33.46 10:07.72 10:41.43 11:15.73 11:49.71
                                                                      12:24.21 12:58.97 13:34.23 14:09.21 14:44.63 15:19.53 15:55.07
                                                                      16:30.42
DECKERT, MIKE         17 PC TERRAPINS SWI              17:21.27   5      31.61  1:05.45  1:39.72  2:13.63  2:47.67  3:21.35  3:55.37
                                                                       4:29.49  5:02.99  5:37.59  6:11.83  6:46.90  7:21.80  7:56.92
                                                                       8:31.95  9:07.51  9:42.62 10:17.95 10:53.25 11:29.08 12:04.02
                                                                      12:39.57 13:14.54 13:50.50 14:25.43 15:00.97 15:36.21 16:11.82
                                                                      16:47.18
FRONCZAK, IAN         15 PC SANTA CLARA S              17:31.51   6      32.32  1:06.43  1:40.92  2:15.43  2:50.38  3:25.29  4:00.08
                                                                       4:35.32  5:10.82  5:46.01  6:21.23  6:56.78  7:31.89  8:07.05
                                                                       8:42.24  9:17.16  9:52.28 10:27.53 11:02.57 11:38.01 12:12.99
                                                                      12:48.23 13:23.49 13:58.91 14:34.11 15:09.64 15:45.41 16:21.55
                                                                      16:57.16
CONNORS, PATRICK      16 PC PALO ALTO SWI              17:48.85   7      33.62  1:10.11  1:46.24  2:22.55  2:58.35  3:34.24  4:10.46
                                                                       4:47.23  5:15.41  5:58.21  6:33.60  7:08.92  7:44.04  8:19.66
                                                                       8:52.45  9:31.03 10:01.67 10:42.14 11:17.87 11:54.09 12:24.18
                                                                      13:05.25 13:40.66 14:16.60 14:48.80 15:28.83 16:01.31 16:40.28
                                                                      17:10.85
COSTELLA, KIEL        17 PC CARSON AQUATI              17:59.98   8      34.22  1:10.77  1:46.63  2:22.88  2:58.73  3:34.83  4:10.44
                                                                       4:46.40  5:22.34  5:58.39  6:33.77  7:09.94  7:45.84  8:22.21
                                                                       8:58.21  9:34.65 10:10.38 10:46.40 11:22.08 11:57.96 12:33.69
                                                                      13:09.77 13:45.67 14:22.40 14:59.04 15:35.80 16:11.96 16:48.57
                                                                      17:24.62
RIOLO, DANNY          17 PC TIGER AQUATIC              18:00.55   9      32.53  1:08.43  1:40.67  2:20.08  2:55.52  3:31.59  4:06.05
                                                                       4:41.61  5:17.40  5:53.69  6:29.24  7:04.29  7:40.49  8:16.67
                                                                       8:53.15  9:29.22 10:05.79 10:42.36 11:18.92 11:55.25 12:31.52
                                                                      13:08.50 13:44.86 14:21.55 14:58.36 15:35.18 16:11.48 16:48.70
                                                                      17:25.06
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S              18:05.66  10      31.84  1:06.83  1:41.56  2:16.95  2:52.09  3:27.98  4:03.56
                                                                       4:39.73  5:15.60  5:51.99  6:28.23  7:04.54  7:40.86  8:16.92
                                                                       8:53.04  9:29.52 10:05.53 10:42.37 11:19.17 11:55.81 12:32.38
                                                                      13:09.86 13:46.79 14:23.91 15:01.06 15:38.42 16:15.29 16:52.67
                                                                      17:29.67
THOMPSON, BRADLEY     16 PC PALO ALTO SWI              18:06.42  11      33.18  1:09.07  1:44.66  2:20.89  2:56.87  3:33.30  4:00.79
                                                                       4:45.34  5:21.44  5:57.99  6:26.82  7:10.47  7:46.58  8:22.75
                                                                       8:58.54  9:35.15 10:04.10 10:48.28 11:24.52 12:00.91 12:37.28
                                                                      13:14.07 13:50.74 14:27.53 15:04.61 15:41.42 16:17.94 16:54.85
                                                                      17:31.16

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIAEE, MILAD         14 PC LAKERIDGE SWI              18:15.79  12      33.28  1:09.68  1:45.56  2:21.62  2:51.36  3:34.32  4:10.66
                                                                       4:48.20  5:20.90  6:01.72  6:37.86  7:15.14  7:45.03  8:28.53
                                                                       8:56.87  9:41.67 10:18.03 10:54.81 11:23.64 12:08.74 12:44.74
                                                                      13:21.70 13:58.35 14:35.40 15:12.12 15:49.81 16:18.54 17:04.27
                                                                      17:40.45
NAVARRO, ALEX         13 PC PALO ALTO SWI              18:17.35  13      32.45  1:07.88  1:42.53  2:18.33  2:52.93  3:28.89  4:04.96
                                                                       4:41.56  5:17.48  5:54.46  6:31.82  7:09.27  7:45.56  8:23.10
                                                                       8:59.37  9:36.90 10:14.25 10:50.97 11:29.45 12:07.49 12:43.30
                                                                      13:20.52 13:54.68 14:34.78 15:11.86 15:50.06 16:24.69 17:04.68
                                                                      17:37.94
PALLESEN, JEFF        15 PC TIGER AQUATIC              18:48.50  14      32.88  1:08.29  1:45.32  2:22.01  2:58.63  3:34.40  4:10.79
                                                                       4:47.70  5:24.44  6:01.33  6:38.72  7:16.63  7:54.54  8:32.12
                                                                       9:10.65  9:48.37 10:27.10 11:05.18 11:43.66 12:22.72 13:02.12
                                                                      13:41.08 14:20.13 14:59.24 15:38.68 16:16.79 16:55.29 17:33.35
                                                                      18:11.65
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI              18:48.91  15      32.91  1:09.41  1:43.91  2:21.85  2:53.56  3:36.14  4:05.74
                                                                       4:51.99  5:21.40  6:08.34  6:37.90  7:24.75  7:56.56  8:41.70
                                                                       9:13.32  9:58.85 10:37.71 11:15.87 11:49.06 12:31.32 13:00.58
                                                                      13:46.00 14:18.88 15:03.33 15:31.95 16:20.54 16:52.03 17:36.69
                                                                      18:03.76
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV              18:51.73  16      33.87  1:10.32  1:47.51  2:25.24  3:02.86  3:40.85  4:19.36
                                                                       4:57.58  5:35.24  6:13.50  6:51.76  7:29.95  8:08.51  8:46.36
                                                                       9:24.08 10:01.74 10:39.65 11:17.00 11:52.73 12:31.92 13:07.23
                                                                      13:47.96 14:26.50 15:04.42 15:39.48 16:21.77 16:59.28 17:37.64
                                                                      18:15.29
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI              18:58.02  17      34.00  1:10.97  1:47.85  2:24.93  2:55.76  3:39.79  4:11.48
                                                                       4:55.18  5:26.41  6:11.61  6:40.84  7:27.88  8:00.08  8:43.79
                                                                       9:17.57 10:00.21 10:32.08 11:16.76 11:47.33 12:33.00 13:02.32
                                                                      13:48.92 14:19.94 15:06.34 15:36.24 16:24.60 16:45.04 17:42.43
                                                                      18:17.69
HINSHAW, RYAN         13 PC WEST VALLEY S              19:10.58  18      35.51  1:14.43  1:53.21  2:30.93  3:09.98  3:48.83  4:27.14
                                                                       5:05.90  5:44.78  6:23.32  7:01.73  7:40.27  8:18.98  8:57.72
                                                                       9:36.81 10:14.72 10:52.21 11:30.18 12:04.28 12:46.29 13:22.78
                                                                      14:03.32 14:35.70 15:20.37 15:55.62 16:38.38 17:16.89 17:55.58
                                                                      18:33.60
WONG, TIM             14 PC LADERA OAKS                19:14.61  19      34.55  1:11.77  1:49.59  2:27.83  3:02.14  3:44.65  4:19.61
                                                                       5:01.54  5:40.12  6:19.30  6:53.22  7:36.99  8:08.60  8:54.90
                                                                       9:25.32 10:13.17 10:44.43 11:30.47 12:09.05 12:47.82 13:26.77
                                                                      14:06.06 14:38.07 15:23.65 15:55.54 16:41.54 17:15.01 17:58.65
                                                                      18:31.33
TROWBRIDGE, NICK      12 PC STANFORD COVI              19:19.20  20      36.27  1:14.13  1:52.11  2:30.82  3:08.74  3:47.23  4:25.49
                                                                       5:04.83  5:43.23  6:22.21  7:01.18  7:39.75  8:18.43  8:57.99
                                                                       9:36.59 10:15.32 10:48.72 11:32.92 12:12.24 12:51.29 13:30.28
                                                                      14:09.44 14:43.53 15:27.65 16:06.36 16:44.89 17:17.62 18:04.11
                                                                      18:42.20
FAST, KYLE            14 PC SILICON VALLE              19:25.44  21      33.81  1:10.64  1:47.91  2:25.76  3:03.54  3:41.47  4:19.37
                                                                       4:58.02  5:36.21  6:14.63  6:53.04  7:31.79  8:10.46  8:49.23
                                                                       9:28.67 10:07.64 10:47.11 11:26.18 12:05.46 12:45.30 13:24.82
                                                                      14:05.20 14:45.73 15:26.16 16:06.43 16:46.94 17:26.84 18:06.91
                                                                      18:46.71
TAKAMINE, LELAND      14 PC PALO ALTO SWI              19:33.10  22      33.43  1:10.40  1:47.74  2:26.16  3:01.50  3:41.74  4:19.59
                                                                       4:58.05  5:36.58  6:14.93  6:53.46  7:32.00  8:11.28  8:50.14
                                                                       9:29.49 10:09.41 10:49.10 11:29.21 12:09.08 12:48.79 13:23.44
                                                                      14:09.93 14:50.67 15:31.92 16:12.90 16:53.78 17:33.05 18:14.41
                                                                      18:54.53
BIBL, DANIEL          12 PC STANFORD COVI              19:38.40  23      36.23  1:16.52  1:47.49  2:37.19  3:08.80  3:56.98  4:35.18
                                                                       5:17.16  5:50.95  6:36.79  7:11.24  7:56.16  8:29.66  9:14.91
                                                                       9:54.35 10:33.63 11:13.02 11:52.43 12:31.86 13:11.03 13:49.95
                                                                      14:29.31 14:56.91 15:47.35 16:26.12 17:04.83 17:43.36 18:22.25
                                                                      18:56.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                       PACIFIC SWIMMING LONG COURSE AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC84-03                          07/17/03  THRU  07/20/03          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVIE, CORY           15 PC TIGER AQUATIC              19:44.71  24      34.10  1:11.45  1:48.68  2:26.73  3:05.31  3:43.62  4:22.24
                                                                       5:01.66  5:35.05  6:21.02  7:00.38  7:39.94  8:19.39  8:59.51
                                                                       9:39.54 10:19.35 10:59.43 11:39.98 12:19.80 13:00.59 13:40.80
                                                                      14:21.11 15:02.09 15:42.41 16:23.56 17:04.95 17:44.65 18:25.24
                                                                      19:05.16
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI              19:55.81  25      35.82  1:15.30  1:55.42  2:35.93  3:15.76  3:55.46  4:34.87
                                                                       5:14.87  5:54.63  6:34.69  7:13.23  7:53.76  8:33.83  9:14.31
                                                                       9:54.00 10:34.36 11:14.02 11:54.17 12:33.79 13:13.99 13:53.83
                                                                      14:34.58 15:13.97 15:55.26 16:35.32 17:15.86 17:56.42 18:36.88
                                                                      19:16.27
NELSON, BILLY         13 PC PLEASANTON SE              20:07.29  26      34.03  1:13.25  1:52.67  2:32.11  3:12.27  3:51.69  4:31.24
                                                                       5:12.12  5:46.98  6:31.93  7:11.33  7:51.91  8:31.36  9:14.15
                                                                       9:54.20 10:34.36 11:15.36 11:55.60 12:35.65 13:17.10 13:57.96
                                                                      14:36.28 15:17.97 15:58.70 16:39.51 17:20.64 18:01.89 18:45.23
                                                                      19:26.84
RADOS, MATTHEW        12 PC ALAMEDA ISLAN              21:02.99  27      35.80  1:15.25  1:44.15  2:35.69  3:09.02  3:56.33  4:36.31
                                                                       5:18.17  5:45.03  6:40.86  7:13.14  8:03.30  8:41.23  9:26.50
                                                                      10:04.75 10:49.67 11:19.20 12:13.48 12:48.02 13:40.08 14:16.65
                                                                      15:09.13 15:44.43 16:35.16 17:18.48 18:01.02 18:45.30 19:30.47
                                                                      20:10.06
ZLOTOFF, ZACK         12 PC SILICON VALLE              21:15.05  28      36.49  1:17.64  1:58.98  2:40.82  3:22.79  4:04.92  4:46.11
                                                                       5:29.09  6:10.00  6:53.22  7:28.34  8:16.44  8:59.90  9:42.40
                                                                      10:26.36 11:09.32 11:43.50 12:35.36 13:11.72 14:02.73 14:40.49
                                                                      15:30.10 16:07.53 16:57.58 17:41.53 18:25.08 19:08.23 19:52.03
                                                                      20:33.81
SMITH, CONNER         13 PC STANFORD COVI                DQUED