&l8D
&l88P
&k2S
&a132M
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    28.36   1    27.68 F1
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK     28.83   4    28.50 F2
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    28.49   2    28.53 F3
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    28.79   3    28.80 F4
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    29.18   5    28.92 F5
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    29.71   8    29.23 F6
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    29.74   9    29.29 F7
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    29.67   7    29.91 F8

ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    29.80  10    29.73 C1
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ    30.07  11    29.84 C2
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     30.58  16    29.98 C3
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    30.74  17    30.24 C4
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI    30.57  15    30.40 C5
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA     30.35  13    30.61 C6
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      30.13  12    30.83 C7
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT     30.56  14    31.33 C8

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    28.36   1
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    28.49   2
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    28.79   3
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK     28.83   4
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    29.18   5
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV    29.43   6
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    29.67   7
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    29.71   8
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    29.74   9
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    29.80  10
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ    30.07  11
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      30.13  12
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA     30.35  13
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT     30.56  14
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI    30.57  15
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     30.58  16
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    30.74  17
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    30.81  18
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE    30.98  20
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A    30.98  19
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE    31.06  21
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM    31.10  22
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    31.15  23
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT     31.16  24
FLYNN, SHANNA         10 PC ALMADEN SWIM     31.23  25
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV    31.30  26
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    31.31  27
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV    31.32  28
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    31.45  29
CORNMAN, NAOMI        10 PC NORTH BAY AQU    31.46  30
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      31.55  31
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT    31.61  32
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE    31.64  33
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    31.67  35
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC    31.67  34
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH      31.94  36
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE    32.06  37

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC    32.18  38
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN    32.34  39
BROWN, ALLISON         9 PC SAN RAMON LIV    32.55  40

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:00.84   1  1:00.30 F1  P    29.06
                                                                    F    29.06
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:02.57   2  1:02.59 F2  P    30.77
                                                                    F    30.64
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:04.38   5  1:03.98 F3  P    31.57
                                                                    F    31.58
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:04.61   7  1:04.15 F4  P    30.62
                                                                    F    30.80
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:04.00   3  1:04.28 F5  P    30.63
                                                                    F    30.91
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:04.56   6  1:04.48 F6  P    31.22
                                                                    F    31.01
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:04.19   4  1:05.32 F7  P    30.49
                                                                    F    31.17
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK   1:04.72   8  1:06.78 F8  P    29.55
                                                                    F    30.19

HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:04.89   9  1:04.25 C1  P    31.21
                                                                    F    31.08
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:07.28  17  1:04.88 C2  P    32.69
                                                                    F    31.11
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:06.67  12  1:06.60 C3  P    32.67
                                                                    F    32.37
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA   1:07.19  15  1:06.82 C4  P    32.37
                                                                    F    31.85
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:06.46  11  1:07.87 C5  P    31.85
                                                                    F    32.28
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:07.23  16  1:07.88 C6  P    32.25
                                                                    F    32.62
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  1:07.05  14  1:07.92 C7  P    31.75
                                                                    F    33.15
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  1:07.00  13  1:09.37 C8  P    31.98
                                                                    F    33.02

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:00.84   1              P    29.06
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:02.57   2              P    30.77
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:04.00   3              P    30.63
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:04.19   4              P    30.49
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:04.38   5              P    31.57
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:04.56   6              P    31.22
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:04.61   7              P    30.62
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK   1:04.72   8              P    29.55
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:04.89   9              P    31.21
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:05.26  10              P    31.49
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:06.46  11              P    31.85
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:06.67  12              P    32.67
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  1:07.00  13              P    31.98
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  1:07.05  14              P    31.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA   1:07.19  15              P    32.37
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:07.23  16              P    32.25
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:07.28  17              P    32.69
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:07.86  18              P    32.74
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE  1:08.06  19              P    32.43
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:08.10  20              P    32.85
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:08.29  21              P    32.90
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT   1:08.40  22              P    32.02
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.48  23              P    32.91
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC  1:08.55  24              P    32.42
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT   1:08.85  25              P    32.37
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV  1:09.11  26              P    32.25
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:09.20  27              P    33.71
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:09.23  28              P    33.54
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A  1:09.56  29              P    33.06
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC  1:09.77  30              P    33.32
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:09.99  31              P    33.67
BURGIN, ADRIENNE      10 PC PLEASANTON SE  1:10.02  32              P    32.00
FLYNN, SHANNA         10 PC ALMADEN SWIM   1:10.05  33              P    32.71
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:10.22  34              P    34.25
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  1:10.35  35              P    32.83
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT  1:10.38  36              P    33.73
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:10.40  37              P    34.00
GEE, STEPHANIE        10 PC MISSION SAN J  1:11.10  38              P    33.59
BROWN, ALLISON         9 PC SAN RAMON LIV  1:12.37  40              P    34.32
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA   1:12.37  39              P    34.27

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:12.88   1  2:11.25 F1  P    30.32  1:04.06  1:38.78
                                                                    F    30.16  1:03.53  1:37.60
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  2:16.50   2  2:17.66 F2  P    32.05  1:08.62  1:42.61
                                                                    F    33.02  1:08.69  1:43.51
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  2:20.02   3  2:17.99 F3  P    31.95  1:07.96  1:44.04
                                                                    F    31.61  1:08.65  1:44.92
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  2:24.06   8  2:21.52 F4  P    31.61  1:08.25  1:46.10
                                                                    F    32.33  1:08.56  1:45.51
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   2:21.93   4  2:23.02 F5  P    32.94  1:09.29  1:45.90
                                                                    F    33.10  1:09.32  1:46.60
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  2:23.41   6  2:23.67 F6  P    32.70  1:09.48  1:47.36
                                                                    F    33.10  1:10.03  1:47.75
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  2:22.45   5  2:23.81 F7  P    32.61  1:08.87  1:45.93
                                                                    F    32.65  1:09.26  1:47.27
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  2:23.51   7  2:24.40 F8  P    33.21  1:09.53  1:46.89
                                                                    F    33.06  1:10.54  1:48.23

HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  2:24.33  10  2:22.95 C1  P    34.86  1:11.63  1:48.66
                                                                    F    34.44  1:11.44  1:48.82
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  2:24.12   9  2:23.52 C2  P    34.09  1:11.33  1:48.08
                                                                    F    34.45  1:11.64  1:47.86
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  2:24.69  11  2:24.13 C3  P    33.83  1:10.45  1:47.58
                                                                    F    33.62  1:10.48  1:47.49
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  2:28.09  14  2:25.70 C4  P    35.47  1:14.39  1:51.89
                                                                    F    32.77  1:10.48  1:48.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA   2:27.95  13  2:28.47 C5  P    33.10  1:10.86  1:50.71
                                                                    F    33.77  1:11.82  1:51.36
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  2:27.47  12  2:28.57 C6  P    34.30  1:12.64  1:50.53
                                                                    F    35.40  1:13.99  1:51.97
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT   2:28.66  16  2:31.79 C7  P    32.15  1:10.06  1:50.28
                                                                    F    33.53  1:12.30  1:53.46
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  2:28.59  15  2:32.65 C8  P    34.15  1:12.64  1:51.08
                                                                    F    34.05  1:12.83  1:52.98

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:12.88   1              P    30.32  1:04.06  1:38.78
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  2:16.50   2              P    32.05  1:08.62  1:42.61
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  2:20.02   3              P    31.95  1:07.96  1:44.04
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   2:21.93   4              P    32.94  1:09.29  1:45.90
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  2:22.45   5              P    32.61  1:08.87  1:45.93
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  2:23.41   6              P    32.70  1:09.48  1:47.36
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  2:23.51   7              P    33.21  1:09.53  1:46.89
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  2:24.06   8              P    31.61  1:08.25  1:46.10
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  2:24.12   9              P    34.09  1:11.33  1:48.08
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  2:24.33  10              P    34.86  1:11.63  1:48.66
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  2:24.69  11              P    33.83  1:10.45  1:47.58
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  2:27.47  12              P    34.30  1:12.64  1:50.53
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA   2:27.95  13              P    33.10  1:10.86  1:50.71
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  2:28.09  14              P    35.47  1:14.39  1:51.89
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  2:28.59  15              P    34.15  1:12.64  1:51.08
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT   2:28.66  16              P    32.15  1:10.06  1:50.28
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT   2:28.92  17              P    33.48  1:11.42  1:51.23
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    2:29.40  18              P    34.61  1:13.00  1:52.07
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE  2:29.53  19              P    34.80  1:12.52  1:51.75
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT  2:29.62  20              P    34.08  1:11.65  1:51.08
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  2:30.11  21              P    34.57  1:12.51  1:51.93
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC  2:31.24  22              P    34.58  1:13.65  1:53.79
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC  2:32.83  23              P    34.75  1:13.41  1:53.65
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  2:34.12  24              P    35.26  1:14.95  1:55.14
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  6:11.22   1  6:08.46 F1  P    33.38  1:10.82  1:49.26  2:27.52  3:05.71  3:43.80  4:21.95
                                                                       4:59.55  5:37.57
                                                                    F    33.62  1:11.10  1:48.27  2:25.81  3:03.34  3:40.93  4:19.13
                                                                       4:56.20  5:33.07
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    6:11.66   2  6:10.34 F2  P    33.75  1:11.72  1:50.76  2:28.30  3:06.40  3:44.49  4:21.84
                                                                       5:00.10  5:37.55
                                                                    F    34.89  1:12.18  1:49.25  2:27.30  3:04.32  3:42.38  4:19.55
                                                                       4:56.71  5:34.56
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  6:31.01   5  6:24.56 F3  P    33.89  1:11.79  1:51.08  2:31.30  3:11.17  3:51.69  4:32.24
                                                                       5:13.13  5:53.03
                                                                    F    35.13  1:13.90  1:52.97  2:31.47  3:11.26  3:51.56  4:30.25
                                                                       5:09.53  5:48.78
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  6:19.25   3  6:27.63 F4  P    35.82  1:14.10  1:51.56  2:29.11  3:06.85  3:44.51  4:23.54
                                                                       5:02.78  5:41.56
                                                                    F    35.22  1:13.98  1:52.41  2:31.52  3:11.89  3:51.11  4:30.55
                                                                       5:10.12  5:49.65

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   10&UN   500 FREE                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  6:29.80   4  6:29.78 F5  P    34.23  1:12.81  1:51.94  2:31.55  3:11.23  3:51.47  4:31.70
                                                                       5:11.43  5:51.52
                                                                    F    34.89  1:13.61  1:51.61  2:31.42  3:11.78  3:52.08  4:32.22
                                                                       5:12.55  5:52.82
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  6:55.10   6  6:47.37 F6  P    37.82  1:19.55  2:01.80  2:43.91  3:25.70  4:08.04  4:50.32
                                                                       5:32.25  6:14.14
                                                                    F    36.10  1:15.79  1:56.56  2:37.76  3:19.51  4:00.93  4:42.96
                                                                       5:25.00  6:06.66

WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  6:11.22   1              P    33.38  1:10.82  1:49.26  2:27.52  3:05.71  3:43.80  4:21.95
                                                                       4:59.55  5:37.57
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    6:11.66   2              P    33.75  1:11.72  1:50.76  2:28.30  3:06.40  3:44.49  4:21.84
                                                                       5:00.10  5:37.55
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  6:19.25   3              P    35.82  1:14.10  1:51.56  2:29.11  3:06.85  3:44.51  4:23.54
                                                                       5:02.78  5:41.56
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  6:29.80   4              P    34.23  1:12.81  1:51.94  2:31.55  3:11.23  3:51.47  4:31.70
                                                                       5:11.43  5:51.52
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  6:31.01   5              P    33.89  1:11.79  1:51.08  2:31.30  3:11.17  3:51.69  4:32.24
                                                                       5:13.13  5:53.03
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  6:55.10   6              P    37.82  1:19.55  2:01.80  2:43.91  3:25.70  4:08.04  4:50.32
                                                                       5:32.25  6:14.14

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    33.26   2    32.44 F1
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    34.04   5    33.08 F2
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    33.91   4    33.65 F3
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV    34.83   7    34.47 F4
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV    34.51   6    34.54 F5
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA     34.96   8    34.84 F6
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    33.56   3    36.11 F7
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK     32.06   1   DQUED  F

ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    35.01   9    34.74 C1
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    35.55  13    34.80 C2
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT     35.66  14    34.99 C3
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI    35.10  10    35.47 C4
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    35.49  12    35.56 C5
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ    35.41  11    35.61 C6
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    35.74  15    36.21 C7
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      35.91  16    36.26 C8

KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK     32.06   1
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    33.26   2
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    33.56   3
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    33.91   4
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    34.04   5
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV    34.51   6
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV    34.83   7
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA     34.96   8
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    35.01   9
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI    35.10  10
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ    35.41  11
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    35.49  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    35.55  13
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT     35.66  14
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    35.74  15
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      35.91  16
ROTH, REBECCA          9 PC NORTH BAY AQU    36.02  17
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    36.13  19
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    36.13  18
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV    36.18  20
MOSCONE, EDEN         10 PC NORTH BAY AQU    36.36  21
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    36.55  22
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT    36.57  23
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC    36.62  24
CORNMAN, NAOMI        10 PC NORTH BAY AQU    36.69  25
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE    36.74  26
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A    36.93  27
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV    36.96  28
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE    37.25  29
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC    37.54  30
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE    37.59  31
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI    37.72  32
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT     37.87  33
WHITE, MADISON M       9 PC UNATTACHED PA    38.02  34
BURGIN, ADRIENNE      10 PC PLEASANTON SE    38.17  35
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC    38.22  36
BRENNAND, KRISTEN     10 PC BURLINGAME AQ    38.26  37
BRUNO, SAMANTHA       10 PC PACIFICA SEA     38.49  38
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      38.50  39
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC    38.64  40
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH      38.73  41
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL    38.99  42
LU, MARIE              9 PC ORINDA AQUATI    39.07  43
MORI, TIFFANY         10 PC PENINSULA COV    39.10  44
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    40.16  45
FENN, CAMILLE         10 PC MONTCLAIR SWI    40.17  46
GEE, STEPHANIE        10 PC MISSION SAN J    40.22  47
PRUTTON, KENDRA        9 PC TERRAPINS SWI   DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ                 34.59
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE                 35.24

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:10.73   1  1:10.72 F1  P    33.88
                                                                    F    34.02
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:12.42   2  1:12.06 F2  P    35.52
                                                                    F    35.07
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:12.47   3  1:12.56 F3  P    35.30
                                                                    F    35.71
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:13.72   4  1:12.83 F4  P    36.32
                                                                    F    35.35
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:14.68   7  1:12.96 F5  P    35.65
                                                                    F    34.89

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:14.45   6  1:14.38 F6  P    37.69
                                                                    F    37.10
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:15.06   8  1:14.95 F7  P    36.70
                                                                    F    36.51
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:13.73   5  1:15.66 F8  P    35.32
                                                                    F    36.96

COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.43  11  1:14.41 C1  P    36.93
                                                                    F    36.43
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:15.24  10  1:14.81 C2  P    36.67
                                                                    F    35.93
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:17.58  19  1:16.60 C3  P    38.13
                                                                    F    37.22
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT  1:17.57  18  1:16.77 C4  P    37.52
                                                                    F    37.43
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:16.67  15  1:17.39 C5  P    37.03
                                                                    F    37.12
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:17.33  16  1:17.78 C6  P    37.71
                                                                    F    37.93
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    1:17.52  17  1:19.09 C7  P    36.63
                                                                    F    37.48
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:15.81  13   DQUED  C   P    36.68

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:10.73   1              P    33.88
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:12.42   2              P    35.52
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:12.47   3              P    35.30
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:13.72   4              P    36.32
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:13.73   5              P    35.32
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:14.45   6              P    37.69
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:14.68   7              P    35.65
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:15.06   8              P    36.70
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:15.13   9              P    36.84
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:15.24  10              P    36.67
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:15.43  11              P    36.93
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:15.69  12              P    37.17
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:15.81  13              P    36.68
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:15.95  14              P    37.54
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:16.67  15              P    37.03
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:17.33  16              P    37.71
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    1:17.52  17              P    36.63
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT  1:17.57  18              P    37.52
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:17.58  19              P    38.13
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:17.73  20              P    38.04
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:17.86  21              P    37.98
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  1:18.50  22              P    38.10
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE  1:18.51  23              P    37.88
MOSCONE, EDEN         10 PC NORTH BAY AQU  1:18.53  24              P    38.17
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:18.61  25              P    38.57
CORNMAN, NAOMI        10 PC NORTH BAY AQU  1:18.81  26              P    38.23
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA   1:18.82  27              P    37.72
WHITE, MADISON M       9 PC UNATTACHED PA  1:18.89  28              P    38.36
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV  1:19.05  29              P    38.79
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:19.25  30              P    39.23
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT   1:19.32  31              P    38.06
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC  1:19.71  32              P    38.33
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A  1:20.68  33              P    38.76
GREER, FIONA          10 PC EAST BAY BAT   1:20.77  34              P    38.65
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:20.97  35              P    39.65
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC  1:21.00  36              P    39.43
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:21.76  37              P    39.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOYAL, SAMANTHA        9 PC ALAMEDA ISLAN  1:22.17  38              P    40.66
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:22.93  39              P    40.15
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:24.42  40              P    41.43
ROTH, REBECCA          9 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P    37.97

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    36.76   3    35.49 F1
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    36.52   1    36.55 F2
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE    38.40   5    36.83 F3
CRANE, KELLEY         10 PC DEWING PARK S    36.73   2    37.15 F4
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC    38.02   4    38.05 F5
ZHOU, SHENGJIA        10 PC GOLDEN BEAR S    39.26   8    38.76 F6
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV    38.96   6    39.03 F7
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      39.02   7    39.54 F8

CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    40.23  14    38.79 C1
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    39.83   9    39.55 C2
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    39.91  10    39.73 C3
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    39.99  11    39.92 C4
FLYNN, SHANNA         10 PC ALMADEN SWIM     40.43  15    40.05 C5
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    40.06  12    40.19 C6
CARLSON, TAYLOR       10 PC WALNUT CREEK     40.68  16    40.30 C7
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA     40.12  13    40.59 C8

DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    36.52   1
CRANE, KELLEY         10 PC DEWING PARK S    36.73   2
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    36.76   3
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC    38.02   4
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE    38.40   5
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV    38.96   6
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS      39.02   7
ZHOU, SHENGJIA        10 PC GOLDEN BEAR S    39.26   8
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    39.83   9
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J    39.91  10
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE    39.99  11
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    40.06  12
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA     40.12  13
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    40.23  14
FLYNN, SHANNA         10 PC ALMADEN SWIM     40.43  15
CARLSON, TAYLOR       10 PC WALNUT CREEK     40.68  16
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV    40.86  17
YAMAUCHI, SOPHIA      10 PC SANTA ROSA NE    40.90  18
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL    40.95  19
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE    40.96  20
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE    41.28  21
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH      41.38  22
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI    41.56  23
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    41.62  24
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV    41.83  25
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC    42.32  26
CHAR, DEMI            10 PC KORET YOUTH S    42.54  27
TONG, CHLOE           10 PC MISSION SAN J    42.59  28
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J    42.62  29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:17.28   1  1:17.41 F1  P    36.33
                                                                    F    36.72
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:18.69   2  1:19.14 F2  P    37.44
                                                                    F    37.64
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:20.03   3  1:19.74 F3  P    38.14
                                                                    F    38.14
CRANE, KELLEY         10 PC DEWING PARK S  1:21.99   5  1:21.50 F4  P    37.78
                                                                    F    38.07
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:21.13   4  1:21.64 F5  P    37.83
                                                                    F    39.08
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:23.48   6  1:23.38 F6  P    40.07
                                                                    F    40.00
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:24.12   8  1:23.50 F7  P    39.75
                                                                    F    39.28
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:24.06   7  1:25.50 F8  P    39.65
                                                                    F    40.40

HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:24.40  10  1:23.05 C1  P    39.13
                                                                    F    39.53
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:24.33   9  1:23.82 C2  P    39.86
                                                                    F    39.53
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:24.79  11  1:23.85 C3  P    40.07
                                                                    F    39.87
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV  1:26.64  12  1:26.27 C4  P    40.76
                                                                    F    40.57
CARLSON, TAYLOR       10 PC WALNUT CREEK   1:26.78  13  1:26.79 C5  P    41.26
                                                                    F    41.23
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:28.58  18  1:28.28 C6  P    41.90
                                                                    F    41.85
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:28.16  16  1:28.75 C7  P    41.57
                                                                    F    42.30
YAMAUCHI, SOPHIA      10 PC SANTA ROSA NE  1:27.47  14  1:29.46 C8  P    41.81
                                                                    F    42.05

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:17.28   1              P    36.33
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:18.69   2              P    37.44
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:20.03   3              P    38.14
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:21.13   4              P    37.83
CRANE, KELLEY         10 PC DEWING PARK S  1:21.99   5              P    37.78
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:23.48   6              P    40.07
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:24.06   7              P    39.65
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:24.12   8              P    39.75
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:24.33   9              P    39.86
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:24.40  10              P    39.13
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:24.79  11              P    40.07
ALLMAN, LAYLA         10 PC PENINSULA COV  1:26.64  12              P    40.76
CARLSON, TAYLOR       10 PC WALNUT CREEK   1:26.78  13              P    41.26
YAMAUCHI, SOPHIA      10 PC SANTA ROSA NE  1:27.47  14              P    41.81
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA   1:28.11  15              P    41.13
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:28.16  16              P    41.57
FLYNN, SHANNA         10 PC ALMADEN SWIM   1:28.20  17              P    40.85
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:28.58  18              P    41.90
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:28.76  19              P    42.43
TONG, CHLOE           10 PC MISSION SAN J  1:30.62  20              P    41.68
TANG, LAUREN          10 PC SANTA CLARA S  1:30.83  21              P    43.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  1:30.87  22              P    42.98
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  1:30.92  23              P    42.08
CHAR, DEMI            10 PC KORET YOUTH S  1:31.15  24              P    44.14
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  1:31.29  25              P    42.14
SCANNELL, STEPHANIE    9 PC ALMADEN SWIM   1:31.78  26              P    43.67
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC  1:31.92  27              P    43.97
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:32.03  28              P    44.23
MULLIN, NINA           9 PC MAVERICKS SWI  1:32.54  29              P    43.23
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:32.63  30              P    44.16
BUZINKY, SELENA       10 PC KORET YOUTH S  1:33.47  32              P    44.61
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:33.47  31              P    44.59
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:33.52  33              P    44.34
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  1:34.68  34              P    44.83
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC  1:38.09  35              P    46.45
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P    44.86

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    30.86   3    30.35 F1
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    30.82   2    30.44 F2
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    30.61   1    30.72 F3
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    31.71   7    31.39 F4
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    31.33   4    31.55 F5
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    31.67   6    32.25 F6
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK     31.50   5    32.55 F7
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     31.77   8    32.63 F8

LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      33.17  11    32.37 C1
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    32.73   9    33.11 C2
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A    33.14  10    33.13 C3
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV    33.57  12    33.55 C4
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ    33.79  13    34.33 C5
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM    35.04  16    34.62 C6
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA     34.59  14    34.72 C7
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    35.00  15    35.84 C8

ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU    30.61   1
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC    30.82   2
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL    30.86   3
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J    31.33   4
KLEIN, CALLIE M       10 PC WALNUT CREEK     31.50   5
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV    31.67   6
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE    31.71   7
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK     31.77   8
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV    32.73   9
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A    33.14  10
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH      33.17  11
HANSEN, CAROLINE      10 PC PENINSULA COV    33.57  12
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ    33.79  13
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA     34.59  14
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE    35.00  15
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM    35.04  16
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    35.41  17
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S    35.56  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT    35.77  19
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA     36.70  20
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL    36.73  21
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE    36.79  22
BURDGE, JESSICA       10 PC TIGER AQUATIC    37.77  23

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:07.33   1  1:06.18 F1  P    31.56
                                                                    F    30.91
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:10.79   4  1:09.26 F2  P    33.68
                                                                    F    32.86
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:11.27   6  1:09.28 F3  P    33.90
                                                                    F    32.01
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:09.30   2  1:09.95 F4  P    32.64
                                                                    F    33.33
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:10.86   5  1:10.71 F5  P    32.83
                                                                    F    32.12
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:09.93   3  1:10.75 F6  P    33.04
                                                                    F    33.50
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:11.88   7  1:12.65 F7  P    33.45
                                                                    F    34.04
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    1:12.98   8  1:13.14 F8  P    33.66
                                                                    F    33.76

RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.81  11  1:15.70 C1  P    36.41
                                                                    F    35.70
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  1:15.28   9  1:16.05 C2  P    35.39
                                                                    F    34.97
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:18.36  12  1:19.99 C3  P    35.98
                                                                    F    36.12
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:21.02  17  1:20.12 C4  P    36.52
                                                                    F    37.44
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:19.92  13  1:20.13 C5  P    36.31
                                                                    F    36.19
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:19.93  14  1:20.47 C6  P    35.69
                                                                    F    36.53
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:20.46  15  1:21.05 C7  P    37.10
                                                                    F    36.52
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:20.92  16  1:22.58 C8  P    36.23
                                                                    F    37.57

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:07.33   1              P    31.56
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  1:09.30   2              P    32.64
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:09.93   3              P    33.04
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:10.79   4              P    33.68
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:10.86   5              P    32.83
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:11.27   6              P    33.90
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:11.88   7              P    33.45
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    1:12.98   8              P    33.66
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  1:15.28   9              P    35.39
CORNMAN, NAOMI        10 PC NORTH BAY AQU  1:16.62  10              P    34.96
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:16.81  11              P    36.41
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:18.36  12              P    35.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  1:19.92  13              P    36.31
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:19.93  14              P    35.69
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:20.46  15              P    37.10
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:20.92  16              P    36.23
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:21.02  17              P    36.52
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  1:21.51  18              P    37.29
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT  1:22.01  19              P    37.96
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:23.71  20              P    39.37

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:10.12   2  1:08.47 F1  P    32.67
                                                                    F    32.30
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:09.81   1  1:09.05 F2  P    31.16
                                                                    F    31.46
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:10.84   3  1:12.64 F3  P    33.14
                                                                    F    33.27
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:13.50   5  1:13.63 F4  P    32.90
                                                                    F    33.31
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:13.53   6  1:13.92 F5  P    36.17
                                                                    F    36.12
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:13.18   4  1:15.25 F6  P    33.70
                                                                    F    35.30
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:13.97   7  1:16.39 F7  P    33.64
                                                                    F    34.63
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:14.42   8  1:16.72 F8  P    34.85
                                                                    F    34.35

HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:15.84  12  1:13.94 C1  P    35.98
                                                                    F    35.10
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:15.36  10  1:15.36 C2  P    36.85
                                                                    F    35.67
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    1:16.23  14  1:15.75 C3  P    35.34
                                                                    F    34.48
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:16.15  13  1:15.94 C4  P    35.70
                                                                    F    36.01
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:17.25  16  1:16.73 C5  P    34.03
                                                                    F    34.13
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:14.78   9  1:16.76 C6  P    35.00
                                                                    F    35.85
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  1:17.06  15  1:19.10 C7  P    35.14
                                                                    F    35.75
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  1:15.36  11   DQUED  C   P    34.42

LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  1:09.81   1              P    31.16
DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  1:10.12   2              P    32.67
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   1:10.84   3              P    33.14
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  1:13.18   4              P    33.70
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  1:13.50   5              P    32.90
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  1:13.53   6              P    36.17
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  1:13.97   7              P    33.64
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  1:14.42   8              P    34.85
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    1:14.78   9              P    35.00
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  1:15.36  11              P    34.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   10&UN   100 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  1:15.36  10              P    36.85
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  1:15.84  12              P    35.98
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  1:16.15  13              P    35.70
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    1:16.23  14              P    35.34
CHAMPAGNE, MADDIE     10 PC TIGER AQUATIC  1:17.06  15              P    35.14
SUN, BEATRICE         10 PC MISSION SAN J  1:17.25  16              P    34.03
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:17.37  17              P    36.21
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  1:17.46  18              P    35.72
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  1:17.62  19              P    36.94
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  1:17.64  20              P    35.89
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC  1:17.77  21              P    35.69
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  1:18.31  22              P    36.68
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:18.40  23              P    34.84
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:18.98  24              P    36.97
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    1:19.49  25              P    37.17
COX, CODIE            10 PC TWIN VALLEY A  1:19.60  27              P    36.23
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC  1:19.60  26              P    36.58
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  1:19.96  28              P    38.83
TOFFT, BAILEY L       10 PC FREMONT AREA   1:20.18  29              P    37.68
MILLER, MICHAELA      10 PC SUNNYVALE SWI  1:20.19  30              P    37.27
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  1:20.74  31              P    38.63
OOSTERHOUSE, HALEY     9 PC DEANZA CUPERT  1:21.06  32              P    37.29
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE  1:21.23  33              P    37.38
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  1:22.48  34              P    39.15
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT   1:22.64  35              P    37.90
ZHOU, SHENGJIA        10 PC GOLDEN BEAR S  1:23.50  36              P    40.31
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI  1:24.04  37              P    39.84
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA    DQUED                   P    36.61

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:31.11   1  2:26.24 F1  P    31.68  1:10.63  1:55.41
                                                                    F    31.79  1:09.78  1:52.49
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  2:35.55   4  2:30.20 F2  P    34.12  1:16.75  2:00.76
                                                                    F    33.02  1:13.88  1:57.10
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  2:34.20   2  2:30.37 F3  P    33.12  1:12.09  1:57.58
                                                                    F    32.74  1:12.68  1:56.00
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   2:35.40   3  2:36.32 F4  P    33.00  1:14.43  1:59.43
                                                                    F    31.94  1:12.27  1:59.31
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  2:38.58   6  2:36.50 F5  P    36.92  1:18.07  2:02.36
                                                                    F    36.96  1:17.53  2:01.69
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  2:39.77   7  2:37.60 F6  P    32.44  1:11.58  2:02.60
                                                                    F    32.48  1:11.60  2:01.11
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  2:40.18   8  2:37.88 F7  P    34.86  1:13.88  2:04.27
                                                                    F    33.58  1:13.55  2:02.71
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:38.27   5  2:39.00 F8  P    34.56  1:16.07  2:03.37
                                                                    F    32.74  1:13.56  2:02.79

DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  2:43.57  11  2:39.45 C1  P    37.62  1:18.42  2:06.59
                                                                    F    36.51  1:15.51  2:02.61
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  2:44.67  14  2:39.82 C2  P    37.58  1:18.49  2:07.37
                                                                    F    37.34  1:17.26  2:04.10
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    2:45.60  16  2:40.25 C3  P    37.12  1:22.47  2:09.38
                                                                    F    36.27  1:18.31  2:04.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  2:41.48   9  2:40.96 C4  P    34.67  1:14.91  2:04.40
                                                                    F    34.31  1:13.83  2:03.44
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  2:43.54  10  2:40.98 C5  P    32.90  1:15.95  2:04.79
                                                                    F    33.55  1:15.46  2:03.95
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    2:45.17  15  2:45.43 C6  P    37.16  1:18.68  2:05.84
                                                                    F    36.89  1:18.31  2:06.73
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  2:43.99  12   DQUED  C   P    37.25  1:20.22  2:07.70
                                                                    F    37.16  1:18.80  2:06.85
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    2:46.13  17   DQUED  C   P    35.23  1:16.86  2:06.90

DIRADO, MADELINE      10 PC SANTA ROSA NE  2:31.11   1              P    31.68  1:10.63  1:55.41
LIANG, SARAH          10 PC OTTER SWIM CL  2:34.20   2              P    33.12  1:12.09  1:57.58
AMOG, JACLYN          10 PC WALNUT CREEK   2:35.40   3              P    33.00  1:14.43  1:59.43
DAVEY, KATE           10 PC RIPON AQUATIC  2:35.55   4              P    34.12  1:16.75  2:00.76
WHYTE, COURTNEY       10 PC SAN RAMON LIV  2:38.27   5              P    34.56  1:16.07  2:03.37
HOUSTON, TORY         10 PC PLEASANTON SE  2:38.58   6              P    36.92  1:18.07  2:02.36
FONG, CATHERINE       10 PC MISSION SAN J  2:39.77   7              P    32.44  1:11.58  2:02.60
DAVIS, SAMANTHA N     10 PC WEST COAST AQ  2:40.18   8              P    34.86  1:13.88  2:04.27
COIRIN, ARISA         10 PC SOS SWIM TEAM  2:41.48   9              P    34.67  1:14.91  2:04.40
ABBOTT, KATHERINE     10 PC BARRACUDA AQU  2:43.54  10              P    32.90  1:15.95  2:04.79
DODERO, MEGAN         10 PC SAN RAMON LIV  2:43.57  11              P    37.62  1:18.42  2:06.59
DEROUSSEAU, KARISSA   10 PC SANTA ROSA NE  2:43.99  12              P    37.25  1:20.22  2:07.70
GARLAND, NATALIE      10 PC CAMPBELL WAVE  2:44.28  13              P    38.91  1:20.06  2:08.02
HUANG, SALENA         10 PC MISSION SAN J  2:44.67  14              P    37.58  1:18.49  2:07.37
NGUYEN, EILEEN        10 PC FLYING FISH    2:45.17  15              P    37.16  1:18.68  2:05.84
LEVERE, JACQUI        10 PC LADERA OAKS    2:45.60  16              P    37.12  1:22.47  2:09.38
LEE, VICTORIA         10 PC FLYING FISH    2:46.13  17              P    35.23  1:16.86  2:06.90
SHERRIN, BRIANNA      10 PC SILICON VALLE  2:46.41  18              P    36.71  1:20.09  2:09.83
RADOS, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  2:46.51  19              P    35.74  1:18.40  2:08.28
VIDUYA, MEGAN C       10 PC RIPON AQUATIC  2:47.82  20              P    36.67  1:20.90  2:10.45
GRIMA, ALICIA          9 PC PENINSULA COV  2:48.05  21              P    37.70  1:18.78  2:11.17
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  2:48.36  22              P    37.96  1:20.92  2:12.00
GREGORIOS, STEVI      10 PC RIPON AQUATIC  2:49.27  23              P    39.98  1:24.02  2:10.76
CHEONG, SINCLAIRE     10 PC OTTER SWIM CL  2:50.26  24              P    36.03  1:19.14  2:08.23
PARKER, HAYLEY        10 PC PENINSULA COV  2:50.45  25              P    36.41  1:19.66  2:09.39
GEE, STEPHANIE        10 PC MISSION SAN J  2:53.58  26              P    38.10  1:20.87  2:14.88
CHUKUNTAROD, SIDNEY   10 PC KORET YOUTH S  2:54.65  27              P    40.18  1:26.31  2:14.98
LEANDRO, TAYLOR M     10 PC FREMONT AREA   2:55.36  28              P    42.17  1:24.73  2:19.35
DALY, MARGARET        10 PC EAST BAY BAT   2:55.43  29              P    42.42  1:24.97  2:19.78
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  2:56.62  30              P    39.65  1:27.00  2:15.52
BREED, CATHERINE      10 PC PLEASANTON SE  2:56.84  31              P    37.34  1:21.69  2:19.08
OROZCO, RYLEE         10 PC RIPON AQUATIC  2:58.88  32              P    40.88  1:24.65  2:19.01
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ   DQUED                   P    36.71  1:17.69  2:10.68

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     25.85   1    25.76 F1
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S    26.09   2    26.39 F2
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    26.46   3    26.41 F3
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    26.61   4    26.74 F4
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    26.91   5    26.81 F5
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    26.94   6    26.96 F6
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK     27.21   7    27.22 F7
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI    27.31   8    27.57 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    27.33   9    27.16 C1
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    27.69  17    27.36 C2
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE    27.68  16    27.76 C3
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK     27.62  14    27.83 C4
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    27.58  12    27.85 C5
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    27.69  18    27.89 C6
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    27.61  13    27.94 C7
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH    27.45  11    28.27 C8

CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     25.85   1
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S    26.09   2
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    26.46   3
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    26.61   4
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    26.91   5
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    26.94   6
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK     27.21   7
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI    27.31   8
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    27.33   9
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK     27.36  10
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH    27.45  11
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    27.58  12
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    27.61  13
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK     27.62  14
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI    27.65  15
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE    27.68  16
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    27.69  18
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    27.69  17
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK     27.73  20
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY     27.73  19
WILDER, MISSY         12 PC SILICON VALLE    27.79  21
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE    27.87  22
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM    27.89  23
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    27.91  24
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK     27.92  25
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI    27.93  26
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI    27.94  27
KRISTOFFERSON, K. MAI 12 PC BURLINGAME AQ    28.06  28
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV    28.27  29
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE    28.34  30
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT    28.54  31
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU    28.58  32
SCHMIDT, MARIE        12 PC SAN RAMON LIV    28.81  33
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE    28.84  34
GOLDSTEIN, ANNA       12 PC GOLDEN BEAR S    28.89  35
LOOK, MACKENZIE       12 PC WEST VALLEY S    28.99  36
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM    29.22  37
RUSH, ALYSSA          11 PC DALY CITY DOL    29.33  38
SIVOK, EMILY          12 PC TERRAPINS SWI    29.44  39
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI    29.51  40
COMIN, ISABELLA       11 PC GILROY GATORS    29.60  41
REED, CALI            12 PC SOS SWIM TEAM    29.75  42
SMITH, OLIVIA         11 PC SUNNYVALE SWI    29.85  43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S    55.77   1    54.91 F1  P    26.96
                                                                    F    26.76
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    57.63   2    57.35 F2  P    28.35
                                                                    F    28.02
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    58.66   5    57.92 F3  P    28.00
                                                                    F    27.95
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    58.23   4    58.71 F4  P    28.05
                                                                    F    28.36
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    58.13   3    59.04 F5  P    28.00
                                                                    F    28.57
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    59.01   6    59.23 F6  P    28.36
                                                                    F    28.78
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE    59.11   8  1:00.13 F7  P    28.66
                                                                    F    29.21
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI    59.06   7  1:00.23 F8  P    27.95
                                                                    F    28.70

BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    59.56  14    58.62 C1  P    28.62
                                                                    F    28.16
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  1:00.62  15    59.90 C2  P    28.77
                                                                    F    28.42
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    59.18  11    59.97 C3  P    29.24
                                                                    F    29.48
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    59.40  12  1:00.10 C4  P    28.57
                                                                    F    28.70
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK     59.46  13  1:00.39 C5  P    28.20
                                                                    F    28.49
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     59.13   9  1:00.77 C6  P    28.67
                                                                    F    29.21
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    59.14  10  1:00.84 C7  P    28.41
                                                                    F    29.26
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:00.69  16  1:00.84 C7  P    29.14
                                                                    F    29.05

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S    55.77   1              P    26.96
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    57.63   2              P    28.35
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    58.13   3              P    28.00
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    58.23   4              P    28.05
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    58.66   5              P    28.00
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    59.01   6              P    28.36
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI    59.06   7              P    27.95
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE    59.11   8              P    28.66
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     59.13   9              P    28.67
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    59.14  10              P    28.41
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    59.18  11              P    29.24
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    59.40  12              P    28.57
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK     59.46  13              P    28.20
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    59.56  14              P    28.62
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  1:00.62  15              P    28.77
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:00.69  16              P    29.14
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK   1:00.78  17              P    28.63
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH  1:00.88  18              P    30.30
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE  1:00.91  19              P    29.59
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI  1:00.94  20              P    29.63
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   1:00.99  21              P    29.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:01.03  22              P    29.35
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  1:01.15  23              P    29.47
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:01.22  24              P    29.81
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  1:01.45  25              P    29.94
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT  1:01.47  26              P    29.15
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  1:01.48  27              P    29.80
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:01.51  28              P    29.28
SCHMIDT, MARIE        12 PC SAN RAMON LIV  1:01.68  29              P    29.55
KRISTOFFERSON, K. MAI 12 PC BURLINGAME AQ  1:01.70  30              P    29.87
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  1:01.86  31              P    30.50
MUNK, TAYLOR          11 PC UNATTACHED PA  1:02.66  32              P    30.30
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA  1:02.79  33              P    29.93
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY   1:03.07  34              P    31.02
GOLDSTEIN, ANNA       12 PC GOLDEN BEAR S  1:03.26  35              P    30.28
SHIUAN, EILEEN        12 PC ORINDA AQUATI  1:03.40  36              P    29.90
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  1:03.47  37              P    30.58
BROSER, STEFI         12 PC NORTH BAY AQU  1:03.84  38              P    30.87
SCHURZ, ELIZABETH     12 PC LOS ALTOS/MTN  1:03.86  39              P    30.55
ELWARD, COURTNEY      12 PC CABRILLO THRE  1:04.02  40              P    31.11
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  1:05.36  41              P    30.97

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   2:01.88   1  2:01.19 F1  P    28.04    58.60  1:30.49
                                                                    F    28.03    58.66  1:30.18
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  2:04.31   2  2:05.09 F2  P    28.99  1:00.35  1:32.19
                                                                    F    28.55  1:00.16  1:33.13
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:04.99   3  2:05.35 F3  P    29.23  1:01.18  1:33.17
                                                                    F    29.02  1:01.10  1:33.35
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  2:07.48   8  2:06.56 F4  P    30.14  1:02.96  1:34.51
                                                                    F    30.36  1:02.92  1:34.81
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:05.56   4  2:07.06 F5  P    28.83  1:00.61  1:33.54
                                                                    F    29.41  1:02.03  1:35.03
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  2:07.11   7  2:07.18 F6  P    29.47  1:01.75  1:34.44
                                                                    F    29.78  1:01.98  1:34.90
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:06.51   6  2:07.27 F7  P    29.52  1:01.57  1:34.17
                                                                    F    29.88  1:02.54  1:35.63
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:06.37   5  2:07.93 F8  P    29.26  1:01.35  1:34.00
                                                                    F    29.88  1:02.54  1:35.64

ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV  2:07.79   9  2:04.86 C1  P    29.73  1:02.63  1:36.15
                                                                    F    28.74  1:01.46  1:33.91
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  2:08.87  12  2:05.08 C2  P    29.71  1:02.44  1:36.46
                                                                    F    29.22  1:01.29  1:33.83
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK   2:08.34  10  2:08.79 C3  P    29.58  1:01.76  1:35.06
                                                                    F    29.04  1:02.11  1:35.99
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  2:09.51  13  2:09.28 C4  P    29.55  1:02.27  1:36.02
                                                                    F    29.71  1:02.77  1:36.74
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  2:09.67  14  2:09.37 C5  P    29.99  1:03.41  1:37.31
                                                                    F    30.39  1:03.13  1:36.81
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:11.82  19  2:09.83 C6  P    31.34  1:04.73  1:38.53
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:11.54  18  2:11.43 C7  P    29.92  1:02.87  1:37.41
                                                                    F    30.15  1:02.66  1:36.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  2:11.41  17  2:11.74 C8  P    29.77  1:02.79  1:37.12
                                                                    F    29.41  1:02.64  1:37.09

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   2:01.88   1              P    28.04    58.60  1:30.49
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  2:04.31   2              P    28.99  1:00.35  1:32.19
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:04.99   3              P    29.23  1:01.18  1:33.17
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:05.56   4              P    28.83  1:00.61  1:33.54
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:06.37   5              P    29.26  1:01.35  1:34.00
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:06.51   6              P    29.52  1:01.57  1:34.17
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  2:07.11   7              P    29.47  1:01.75  1:34.44
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  2:07.48   8              P    30.14  1:02.96  1:34.51
ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV  2:07.79   9              P    29.73  1:02.63  1:36.15
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK   2:08.34  10              P    29.58  1:01.76  1:35.06
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  2:08.59  11              P    29.75  1:02.45  1:35.96
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  2:08.87  12              P    29.71  1:02.44  1:36.46
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  2:09.51  13              P    29.55  1:02.27  1:36.02
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  2:09.67  14              P    29.99  1:03.41  1:37.31
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   2:11.04  15              P    30.37  1:03.83  1:38.31
MUNK, TAYLOR          11 PC UNATTACHED PA  2:11.29  16              P    30.18  1:02.98  1:37.40
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  2:11.41  17              P    29.77  1:02.79  1:37.12
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:11.54  18              P    29.92  1:02.87  1:37.41
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:11.82  19              P    31.34  1:04.73  1:38.53
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI  2:12.02  20              P    29.98  1:03.34  1:38.03
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY   2:12.78  21              P    30.91  1:04.72  1:39.09
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  2:13.06  22              P    30.65  1:04.79  1:39.41
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  2:13.19  23              P    31.27  1:05.37  1:39.60
KRISTOFFERSON, K. MAI 12 PC BURLINGAME AQ  2:13.30  24              P    30.23  1:04.46  1:38.99
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:13.97  25              P    31.22  1:06.13  1:41.24
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE  2:14.16  26              P    30.81  1:05.36  1:40.82
GOLDSTEIN, ANNA       12 PC GOLDEN BEAR S  2:14.57  27              P    31.10  1:05.31  1:39.99
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  2:14.61  28              P    29.37  1:02.71  1:38.65
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  2:15.69  29              P    30.83  1:05.39  1:41.16
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  2:16.03  30              P    31.32  1:05.78  1:41.47
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  2:16.40  31              P    31.34  1:06.37  1:41.90
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  2:16.53  32              P    31.10  1:05.96  1:41.74

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   5:21.22   1  5:23.50 F1  P    28.26    59.71  1:31.90  2:04.42  2:36.99  3:09.93  3:42.95
                                                                       4:15.96  4:49.33
                                                                    F    28.52  1:00.43  1:33.25  2:05.92  2:38.98  3:12.01  3:45.11
                                                                       4:18.15  4:50.99
ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV  5:40.42   4  5:31.09 F2  P    30.98  1:05.63  1:39.77  2:14.72  2:48.71  3:22.46  3:57.27
                                                                       4:32.95  5:07.33
                                                                    F    30.38  1:04.11  1:38.36  2:12.34  2:46.56  3:20.08  3:53.60
                                                                       4:26.82  4:59.57
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:30.20   2  5:32.46 F3  P    29.87  1:02.64  1:36.02  2:09.86  2:43.25  3:16.83  3:50.53
                                                                       4:23.98  4:57.79
                                                                    F    30.07  1:03.04  1:36.56  2:10.29  2:44.12  3:18.10  3:51.96
                                                                       4:26.05  4:59.82
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  5:42.02   6  5:37.78 F4  P    31.41  1:05.93  1:40.63  2:15.68  2:50.35  3:25.15  4:00.31
                                                                       4:35.23  5:09.28
                                                                    F    30.10  1:03.55  1:37.08  2:10.92  2:44.89  3:19.01  3:53.70
                                                                       4:28.57  5:03.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  5:42.25   7  5:39.00 F5  P    29.62  1:03.51  1:38.80  2:13.94  2:47.86  3:22.48  3:57.92
                                                                       4:32.48  5:07.61
                                                                    F    30.73  1:05.08  1:40.01  2:14.87  2:48.45  3:22.80  3:57.04
                                                                       4:31.39  5:05.29
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  5:40.33   3  5:43.68 F6  P    30.91  1:04.36  1:38.85  2:14.14  2:49.19  3:24.58  3:58.87
                                                                       4:33.82  5:08.06
                                                                    F    30.80  1:04.84  1:40.20  2:15.30  2:49.72  3:24.67  3:58.84
                                                                       4:33.81  5:09.38
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  5:40.93   5  5:45.65 F7  P    30.38  1:03.69  1:38.07  2:12.27  2:47.44  3:22.25  3:56.80
                                                                       4:32.51  5:07.68
                                                                    F    30.32  1:04.14  1:39.12  2:14.49  2:49.28  3:25.16  4:00.89
                                                                       4:36.89  5:12.06
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  5:43.69   8  5:51.28 F8  P    31.13  1:05.87  1:41.17  2:17.16  2:52.72  3:28.28  4:03.32
                                                                       4:37.88  5:12.03
                                                                    F    31.02  1:05.24  1:40.14  2:15.44  2:51.69  3:27.80  4:03.73
                                                                       4:39.64  5:16.46

MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  5:45.10   9  5:39.69 C1  P    29.29  1:02.41  1:35.76  2:10.45  2:45.99  3:21.50  3:57.69
                                                                       4:33.67  5:09.85
                                                                    F    29.21  1:02.06  1:36.21  2:11.35  2:46.39  3:21.21  3:56.74
                                                                       4:32.13  5:06.85
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK   5:45.30  10  5:47.95 C2  P    29.98  1:03.34  1:38.05  2:12.82  2:47.57  3:23.13  3:59.25
                                                                       4:34.95  5:10.50
                                                                    F    30.25  1:05.28  1:39.84  2:14.79  2:50.60  3:26.49  4:02.63
                                                                       4:38.46  5:13.88
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI  5:50.41  14  5:50.10 C3  P    30.72  1:05.35  1:40.60  2:16.84  2:53.01  3:28.94  4:05.29
                                                                       4:40.71  5:16.53
                                                                    F    32.51  1:07.98  1:43.98  2:20.45  2:55.55  3:31.24  4:06.96
                                                                       4:42.37  5:16.90
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  5:49.39  13  5:50.71 C4  P    32.40  1:07.18  1:42.74  2:18.49  2:53.16  3:28.89  4:04.59
                                                                       4:39.96  5:15.96
                                                                    F    32.45  1:08.29  1:44.30  2:20.23  2:55.79  3:31.80  4:07.12
                                                                       4:41.90  5:16.87
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  5:49.35  12  5:52.26 C5  P    32.14  1:07.17  1:43.18  2:18.77  2:53.72  3:28.24  4:03.84
                                                                       4:39.84  5:15.75
                                                                    F    32.00  1:07.41  1:43.82  2:19.50  2:55.20  3:31.23  4:07.42
                                                                       4:43.58  5:18.63
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY   5:51.32  15  5:53.24 C6  P    32.40  1:08.35  1:44.52  2:20.35  2:56.25  3:32.53  4:08.17
                                                                       4:43.75  5:17.83
                                                                    F    32.96  1:09.62  1:45.27  2:20.75  2:57.36  3:33.70  4:08.86
                                                                       4:44.83  5:20.26
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  5:45.89  11  5:53.52 C7  P    29.74  1:03.17  1:37.46  2:12.44  2:47.50  3:23.47  3:59.58
                                                                       4:35.81  5:11.77
                                                                    F    30.43  1:04.38  1:40.60  2:16.58  2:52.98  3:29.61  4:06.16
                                                                       4:42.99  5:19.85
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  5:51.80  16  5:56.99 C8  P    30.89  1:05.93  1:42.07  2:18.51  2:54.08  3:30.39  4:05.82
                                                                       4:42.31  5:17.84
                                                                    F    32.57  1:08.76  1:45.50  2:22.04  2:57.97  3:33.83  4:10.00
                                                                       4:45.91  5:22.24

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   5:21.22   1              P    28.26    59.71  1:31.90  2:04.42  2:36.99  3:09.93  3:42.95
                                                                       4:15.96  4:49.33
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:30.20   2              P    29.87  1:02.64  1:36.02  2:09.86  2:43.25  3:16.83  3:50.53
                                                                       4:23.98  4:57.79
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  5:40.33   3              P    30.91  1:04.36  1:38.85  2:14.14  2:49.19  3:24.58  3:58.87
                                                                       4:33.82  5:08.06
ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV  5:40.42   4              P    30.98  1:05.63  1:39.77  2:14.72  2:48.71  3:22.46  3:57.27
                                                                       4:32.95  5:07.33
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  5:40.93   5              P    30.38  1:03.69  1:38.07  2:12.27  2:47.44  3:22.25  3:56.80
                                                                       4:32.51  5:07.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  5:42.02   6              P    31.41  1:05.93  1:40.63  2:15.68  2:50.35  3:25.15  4:00.31
                                                                       4:35.23  5:09.28
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  5:42.25   7              P    29.62  1:03.51  1:38.80  2:13.94  2:47.86  3:22.48  3:57.92
                                                                       4:32.48  5:07.61
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  5:43.69   8              P    31.13  1:05.87  1:41.17  2:17.16  2:52.72  3:28.28  4:03.32
                                                                       4:37.88  5:12.03
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  5:45.10   9              P    29.29  1:02.41  1:35.76  2:10.45  2:45.99  3:21.50  3:57.69
                                                                       4:33.67  5:09.85
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK   5:45.30  10              P    29.98  1:03.34  1:38.05  2:12.82  2:47.57  3:23.13  3:59.25
                                                                       4:34.95  5:10.50
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  5:45.89  11              P    29.74  1:03.17  1:37.46  2:12.44  2:47.50  3:23.47  3:59.58
                                                                       4:35.81  5:11.77
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  5:49.35  12              P    32.14  1:07.17  1:43.18  2:18.77  2:53.72  3:28.24  4:03.84
                                                                       4:39.84  5:15.75
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  5:49.39  13              P    32.40  1:07.18  1:42.74  2:18.49  2:53.16  3:28.89  4:04.59
                                                                       4:39.96  5:15.96
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI  5:50.41  14              P    30.72  1:05.35  1:40.60  2:16.84  2:53.01  3:28.94  4:05.29
                                                                       4:40.71  5:16.53
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY   5:51.32  15              P    32.40  1:08.35  1:44.52  2:20.35  2:56.25  3:32.53  4:08.17
                                                                       4:43.75  5:17.83
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  5:51.80  16              P    30.89  1:05.93  1:42.07  2:18.51  2:54.08  3:30.39  4:05.82
                                                                       4:42.31  5:17.84
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  5:52.06  17              P    31.02  1:06.13  1:42.65  2:18.03  2:53.62  3:29.55  4:05.93
                                                                       4:41.43  5:16.90
WHEELER, MATTIE       12 PC LADERA OAKS    5:52.96  18              P    32.12  1:07.96  1:44.18  2:19.58  2:55.66  3:31.49  4:06.97
                                                                       4:43.59  5:18.95
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK   5:53.34  19              P    31.96  1:07.94  1:43.50  2:18.92  2:55.12  3:31.63  4:07.22
                                                                       4:41.92  5:18.16
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  5:53.59  20              P    31.16  1:05.91  1:41.60  2:17.71  2:54.09  3:30.26  4:06.73
                                                                       4:43.37  5:19.49
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT  5:54.78  21              P    32.07  1:07.34  1:44.09  2:20.83  2:56.72  3:32.33  4:08.65
                                                                       4:44.64  5:20.61
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  5:57.83  22              P    31.22  1:06.31  1:42.52  2:18.84  2:55.08  3:31.82  4:08.81
                                                                       4:45.73  5:21.96
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  5:58.31  23              P    30.39  1:04.99  1:40.35  2:16.60  2:53.30  3:30.06  4:06.94
                                                                       4:44.35  5:21.85
GOLDSTEIN, ANNA       12 PC GOLDEN BEAR S  5:58.42  24              P    32.32  1:06.88  1:42.45  2:18.28  2:54.48  3:30.79  4:07.68
                                                                       4:44.71  5:22.04
HAHN, MICAELA         11 PC GOLDEN BEAR S  6:03.71  25              P    32.30  1:07.65  1:44.13  2:21.10  2:58.51  3:35.49  4:12.69
                                                                       4:50.43  5:28.08
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  6:03.74  26              P    31.20  1:07.19  1:43.81  2:20.57  2:57.73  3:35.27  4:12.89
                                                                       4:50.49  5:27.95

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S    28.90   1    28.67 F1
OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK     29.96   2    29.72 F2
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK     30.05   3    30.17 F3
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI    30.41   4    30.18 F4
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    31.24   7    30.43 F5
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    30.68   5    30.93 F6
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV    31.27   8    31.25 F7
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    31.08   6    31.37 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI    31.54  10    30.84 C1
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    32.14  14    31.47 C2
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI    31.99  13    31.70 C3
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    31.51   9    31.81 C4
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH    31.67  12    32.10 C5
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE    31.61  11    32.28 C6
FUNG, ERICA           11 PC KORET YOUTH S    32.37  16    32.69 C7
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    32.26  15    32.70 C8

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S    28.90   1
OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK     29.96   2
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK     30.05   3
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI    30.41   4
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    30.68   5
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE    31.08   6
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    31.24   7
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV    31.27   8
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    31.51   9
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI    31.54  10
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE    31.61  11
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH    31.67  12
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI    31.99  13
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    32.14  14
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    32.26  15
FUNG, ERICA           11 PC KORET YOUTH S    32.37  16
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL    32.40  17
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    32.43  18
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT    32.44  19
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE    32.46  20
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    32.51  21
LA, KRISTIE           12 PC DALY CITY DOL    32.53  22
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU    32.63  23
MUNK, TAYLOR          11 PC UNATTACHED PA    32.71  24
SRETPISALSILP, ROSELI 12 PC FOG CITY HAMM    32.85  26
WILDER, MISSY         12 PC SILICON VALLE    32.85  25
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    32.89  27
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK     33.09  28
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    33.15  29
ESSERMAN, CAROLYN     11 PC ORINDA AQUATI    33.18  30
HANNIS, MOLLY         11 PC SANTA ROSA NE    33.20  31
MILLER, ASHLEY        12 PC EAST BAY BAT     33.31  32
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM    33.37  33
DANG, VIVIAN          12 PC FLYING FISH      33.44  34
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK     33.47  35
HERRINGTON, KATIE     11 PC TIGER AQUATIC    33.55  36
REVIGLIO, KAELIE      11 PC RENO AQUATIC     33.73  37
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA    33.75  38
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     33.78  39
REED, CALI            12 PC SOS SWIM TEAM    34.01  40
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV    34.15  41
WATSON, KAYLEY        11 PC ORINDA AQUATI    34.22  42
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY     34.48  43
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE    34.50  45
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK     34.50  44
FINLEY, ALLY          12 PC MORGAN HILL S    34.79  46
ELWARD, COURTNEY      12 PC CABRILLO THRE    36.75  47

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   1:02.70   1  1:01.97 F1  P    30.74
                                                                    F    30.67
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  1:04.79   3  1:02.74 F2  P    30.96
                                                                    F    30.70
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:04.18   2  1:04.61 F3  P    31.66
                                                                    F    31.72
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  1:06.18   6  1:04.99 F4  P    32.46
                                                                    F    31.96
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:05.21   4  1:05.30 F5  P    31.68
                                                                    F    32.19
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  1:06.07   5  1:06.47 F6  P    31.95
                                                                    F    31.88
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.36   7  1:06.67 F7  P    32.91
                                                                    F    32.84
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:08.14   8  1:06.89 F8  P    33.19
                                                                    F    32.47

BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:09.39  13  1:07.26 C1  P    33.96
                                                                    F    33.21
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI  1:08.86   9  1:08.12 C2  P    33.78
                                                                    F    33.46
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT  1:10.35  17  1:08.41 C3  P    34.44
                                                                    F    33.57
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  1:10.00  14  1:09.54 C4  P    33.34
                                                                    F    34.17
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  1:10.21  15  1:10.13 C5  P    34.26
                                                                    F    34.10
WHEELER, MATTIE       12 PC LADERA OAKS    1:10.29  16  1:10.50 C6  P    34.48
                                                                    F    34.52
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  1:08.94  10  1:10.60 C7  P    33.08
                                                                    F    33.52
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH  1:09.24  12  1:11.20 C8  P    33.87
                                                                    F    34.57

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   1:02.70   1              P    30.74
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:04.18   2              P    31.66
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  1:04.79   3              P    30.96
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:05.21   4              P    31.68
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  1:06.07   5              P    31.95
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  1:06.18   6              P    32.46
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.36   7              P    32.91
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:08.14   8              P    33.19
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI  1:08.86   9              P    33.78
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  1:08.94  10              P    33.08
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   1:09.18  11              P    33.73
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH  1:09.24  12              P    33.87
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:09.39  13              P    33.96
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  1:10.00  14              P    33.34
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  1:10.21  15              P    34.26
WHEELER, MATTIE       12 PC LADERA OAKS    1:10.29  16              P    34.48
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT  1:10.35  17              P    34.44
FUNG, ERICA           11 PC KORET YOUTH S  1:10.72  18              P    34.04
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:10.76  19              P    34.82
MUNK, TAYLOR          11 PC UNATTACHED PA  1:11.21  20              P    33.86
ESSERMAN, CAROLYN     11 PC ORINDA AQUATI  1:11.23  21              P    34.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  1:11.46  22              P    34.68
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:11.57  23              P    35.18
REED, CALI            12 PC SOS SWIM TEAM  1:12.03  24              P    35.85
WILDER, MISSY         12 PC SILICON VALLE  1:12.23  25              P    35.14
PRATT, AUDREY         11 PC BURLINGAME AQ  1:12.37  26              P    34.29
SRETPISALSILP, ROSELI 12 PC FOG CITY HAMM  1:12.64  27              P    34.70
CHEN, TERESA          12 PC OTTER SWIM CL  1:12.80  28              P    34.89
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  1:12.98  29              P    35.18
WATSON, KAYLEY        11 PC ORINDA AQUATI  1:13.09  30              P    35.56
MILLER, ASHLEY        12 PC EAST BAY BAT   1:13.36  31              P    35.98
REVIGLIO, KAELIE      11 PC RENO AQUATIC   1:13.40  32              P    35.62
LA, KRISTIE           12 PC DALY CITY DOL  1:13.70  33              P    35.47
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  1:13.83  34              P    35.51
HAHN, MICAELA         11 PC GOLDEN BEAR S  1:14.02  35              P    35.84
ELWARD, COURTNEY      12 PC CABRILLO THRE  1:14.06  36              P    36.42
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK   1:14.51  37              P    35.53
RUSH, ALYSSA          11 PC DALY CITY DOL  1:14.66  38              P    36.05

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
   SECTIONAL   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  2:10.76   1  2:08.88 F1  P    31.44  1:04.20  1:37.34
                                                                    F    31.33  1:03.97  1:36.35
OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   2:14.19   2  2:13.03 F2  P    32.09  1:06.12  1:40.44
                                                                    F    31.64  1:05.34  1:39.38
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:18.80   4  2:18.96 F3  P    32.45  1:07.24  1:43.03
                                                                    F    33.25  1:08.39  1:43.80
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  2:18.31   3  2:19.70 F4  P    33.59  1:08.01  1:43.42
                                                                    F    33.71  1:08.82  1:44.72
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   2:22.30   5  2:22.67 F5  P    33.64  1:09.45  1:46.34
                                                                    F    34.06  1:09.96  1:46.07
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  2:26.04   8  2:24.82 F6  P    34.32  1:12.02  1:50.16
                                                                    F    34.36  1:11.57  1:49.16
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  2:24.32   7  2:26.90 F7  P    34.52  1:10.86  1:48.57
                                                                    F    34.97  1:12.01  1:50.03
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:24.19   6  2:28.21 F8  P    34.18  1:10.09  1:47.30
                                                                    F    34.65  1:11.94  1:50.25

LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   2:26.61   9  2:24.95 C1  P    35.15  1:12.32  1:50.02
                                                                    F    33.21  1:09.83  1:48.40

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  2:10.76   1              P    31.44  1:04.20  1:37.34
OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   2:14.19   2              P    32.09  1:06.12  1:40.44
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  2:18.31   3              P    33.59  1:08.01  1:43.42
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  2:18.80   4              P    32.45  1:07.24  1:43.03
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   2:22.30   5              P    33.64  1:09.45  1:46.34
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:24.19   6              P    34.18  1:10.09  1:47.30
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  2:24.32   7              P    34.52  1:10.86  1:48.57
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  2:26.04   8              P    34.32  1:12.02  1:50.16
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   2:26.61   9              P    35.15  1:12.32  1:50.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK     32.80   1    33.15 F1
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    33.02   2    33.44 F2
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     33.27   3    33.44 F2
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM    33.77   5    33.67 F4
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA    33.62   4    33.83 F5
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    34.18   7    34.23 F6
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    33.95   6    34.54 F7
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ    34.82   8    35.81 F8

ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK     35.16   9    35.46 C1
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI    35.64  12    35.66 C2
TU, JESSICA           12 PC FLYING FISH      36.18  13    36.09 C3
COLES, ZOE            12 PC VALLEJO AQUAT    36.28  14    36.10 C4
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE    36.29  15    36.27 C5
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ    35.32  10    36.85 C6
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK     35.54  11    37.17 C7
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    36.44  16    37.43 C8

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK     32.80   1
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    33.02   2
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK     33.27   3
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA    33.62   4
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM    33.77   5
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    33.95   6
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    34.18   7
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ    34.82   8
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK     35.16   9
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ    35.32  10
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK     35.54  11
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI    35.64  12
TU, JESSICA           12 PC FLYING FISH      36.18  13
COLES, ZOE            12 PC VALLEJO AQUAT    36.28  14
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE    36.29  15
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S    36.44  16
LEE, MORGAN           12 PC SUNNYVALE SWI    36.48  17
DANG, VIVIAN          12 PC FLYING FISH      36.60  18
REMER, JULIA          11 PC MONTCLAIR SWI    36.67  19
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE    36.86  20
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL    36.96  21
REED, CALI            12 PC SOS SWIM TEAM    37.28  22
SCHURZ, ELIZABETH     12 PC LOS ALTOS/MTN    37.40  23
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY     37.46  24
SHIUAN, EILEEN        12 PC ORINDA AQUATI    37.81  25
DINIS, CHELSEA        11 PC MISSION SAN J    37.98  26
ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV    38.23  27
WU, SHUCEN            11 PC FOG CITY HAMM    38.81  28
SPYROU, BARBARA       11 PC SUNNYVALE SWI    38.82  29
MAEDA, KELSEY         12 PC WALNUT CREEK     39.20  30
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:11.15   2  1:10.50 F1  P    34.14
                                                                    F    33.28
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:10.99   1  1:10.90 F2  P    33.62
                                                                    F    33.52
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:11.33   3  1:11.39 F3  P    33.75
                                                                    F    33.79
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  1:13.97   6  1:12.97 F4  P    35.38
                                                                    F    34.70
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:13.43   4  1:13.01 F5  P    34.34
                                                                    F    34.62
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  1:14.47   7  1:14.32 F6  P    35.53
                                                                    F    35.68
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK   1:13.96   5  1:14.59 F7  P    35.09
                                                                    F    35.91
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:15.52   8  1:16.60 F8  P    35.62
                                                                    F    36.25

BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:16.03  10  1:14.71 C1  P    35.63
                                                                    F    35.97
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ  1:16.02   9  1:15.26 C2  P    35.91
                                                                    F    35.57
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:16.17  11  1:15.69 C3  P    36.56
                                                                    F    35.69
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:16.97  14  1:16.56 C4  P    36.86
                                                                    F    36.31
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  1:16.31  12  1:16.97 C5  P    36.38
                                                                    F    36.71
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK   1:16.51  13  1:17.29 C6  P    36.08
                                                                    F    36.22
COLES, ZOE            12 PC VALLEJO AQUAT  1:17.28  16  1:18.19 C7  P    36.23
                                                                    F    36.90
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK   1:16.99  15  1:20.46 C8  P    36.53
                                                                    F    37.80

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:10.99   1              P    33.62
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:11.15   2              P    34.14
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:11.33   3              P    33.75
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:13.43   4              P    34.34
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK   1:13.96   5              P    35.09
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  1:13.97   6              P    35.38
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  1:14.47   7              P    35.53
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:15.52   8              P    35.62
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ  1:16.02   9              P    35.91
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:16.03  10              P    35.63
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:16.17  11              P    36.56
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  1:16.31  12              P    36.38
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK   1:16.51  13              P    36.08
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:16.97  14              P    36.86
VAIANA, CAROLYN       12 PC WALNUT CREEK   1:16.99  15              P    36.53
COLES, ZOE            12 PC VALLEJO AQUAT  1:17.28  16              P    36.23
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV  1:17.77  17              P    36.40
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  1:18.05  18              P    36.73
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  1:19.01  19              P    37.66
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  1:19.27  20              P    37.39
HANNIS, MOLLY         11 PC SANTA ROSA NE  1:19.59  21              P    36.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  1:19.78  22              P    37.68
CRUZ, LAUREN          11 PC CAMPBELL WAVE  1:19.90  23              P    38.22
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE  1:20.25  24              P    36.84
TU, JESSICA           12 PC FLYING FISH    1:20.42  25              P    36.82
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   1:20.96  26              P    38.34
SHARPE, ANNA          11 PC ALAMEDA ISLAN  1:21.35  27              P    38.89
DANG, VIVIAN          12 PC FLYING FISH    1:21.62  28              P    37.71
LEE, MORGAN           12 PC SUNNYVALE SWI  1:21.92  29              P    38.80
HU, JENNY             11 PC MONTCLAIR SWI  1:22.11  30              P    37.72
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  1:22.16  31              P    38.26
DEMONT, DEVON         11 PC NORTH BAY AQU  1:22.65  32              P    38.58
MIGUEL, CAMILLE       11 PC VALLEJO AQUAT  1:22.84  33              P    39.63
WU, SHUCEN            11 PC FOG CITY HAMM  1:24.50  34              P    40.12
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S   DQUED                   P    37.12
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA   DQUED                   P    34.79
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY    DQUED                   P    37.80

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
   SECTIONAL   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:29.34   1  2:29.87 F1  P    34.50  1:12.47  1:50.63
                                                                    F    34.82  1:13.11  1:51.63
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:34.72   2  2:34.63 F2  P    34.31  1:12.94  1:54.00
                                                                    F    34.89  1:14.15  1:54.26
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  2:36.42   3  2:36.72 F3  P    35.05  1:14.98  1:55.29
                                                                    F    35.46  1:14.74  1:55.15
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:39.15   4  2:39.50 F4  P    36.09  1:16.24  1:58.46
                                                                    F    35.96  1:17.02  1:58.85
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  2:42.10   5  2:39.67 F5  P    35.64  1:16.61  1:59.10
                                                                    F    35.66  1:17.08  1:58.24
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  2:42.42   6  2:40.08 F6  P    36.78  1:17.82  2:00.46
                                                                    F    36.40  1:16.66  1:58.88
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ  2:45.98   8  2:45.98 F7  P    37.66  1:19.34  2:01.92
                                                                    F    37.80  1:20.02  2:03.27
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  2:43.14   7  2:47.17 F8  P    36.77  1:18.86  2:01.41
                                                                    F    37.65  1:20.60  2:04.34

KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA  2:46.01   9  2:43.11 C1  P    36.38  1:18.04  2:02.01
                                                                    F    35.86  1:16.35  1:59.62
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  2:47.80  12  2:43.60 C2  P    37.62  1:19.84  2:03.90
                                                                    F    36.58  1:18.07  2:00.60
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  2:47.37  11  2:44.92 C3  P    38.16  1:20.74  2:04.28
                                                                    F    38.33  1:20.19  2:02.90
COLES, ZOE            12 PC VALLEJO AQUAT  2:46.94  10  2:46.50 C4  P    36.67  1:18.45  2:02.48
                                                                    F    36.90  1:18.62  2:02.03
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY   2:51.33  16  2:48.60 C5  P    39.31  1:23.05  2:07.63
                                                                    F    38.65  1:21.82  2:06.15
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:53.88  18  2:50.68 C6  P    40.21  1:24.63  2:09.12
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK   2:52.74  17  2:50.75 C7  P    39.09  1:22.61  2:07.95
                                                                    F    38.27  1:21.83  2:06.65
HERMAN, LYNDSAY       12 PC SAN RAMON LIV  2:50.26  15  2:53.30 C8  P    38.38  1:21.04  2:05.41
                                                                    F    39.26  1:23.94  2:09.20

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:29.34   1              P    34.50  1:12.47  1:50.63
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:34.72   2              P    34.31  1:12.94  1:54.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  2:36.42   3              P    35.05  1:14.98  1:55.29
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:39.15   4              P    36.09  1:16.24  1:58.46
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  2:42.10   5              P    35.64  1:16.61  1:59.10
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  2:42.42   6              P    36.78  1:17.82  2:00.46
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  2:43.14   7              P    36.77  1:18.86  2:01.41
COLLINS, CLAIRE       11 PC BURLINGAME AQ  2:45.98   8              P    37.66  1:19.34  2:01.92
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA  2:46.01   9              P    36.38  1:18.04  2:02.01
COLES, ZOE            12 PC VALLEJO AQUAT  2:46.94  10              P    36.67  1:18.45  2:02.48
ISAACS, CAROLINE      12 PC WEST COAST AQ  2:47.37  11              P    38.16  1:20.74  2:04.28
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  2:47.80  12              P    37.62  1:19.84  2:03.90
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  2:48.28  13              P    37.75  1:20.67  2:04.55
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK   2:48.72  14              P    37.91  1:20.08  2:04.17
HERMAN, LYNDSAY       12 PC SAN RAMON LIV  2:50.26  15              P    38.38  1:21.04  2:05.41
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY   2:51.33  16              P    39.31  1:23.05  2:07.63
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK   2:52.74  17              P    39.09  1:22.61  2:07.95
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:53.88  18              P    40.21  1:24.63  2:09.12
LEE, MORGAN           12 PC SUNNYVALE SWI  2:55.43  19              P    40.58  1:25.75  2:11.22
SCHURZ, ELIZABETH     12 PC LOS ALTOS/MTN  2:57.82  20              P    39.85  1:24.56  2:11.25

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    28.06   1    28.18 F1
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    29.04   3    29.07 F2
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    29.60   6    29.24 F3
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    29.82   8    29.32 F4
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    28.72   2    29.52 F5
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM    29.81   7    29.56 F6
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH    29.55   5    29.58 F7
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK     29.51   4    29.92 F8

MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    29.86   9    29.67 C1
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    30.17  11    30.35 C2
COBURN, ALEX          12 PC ORINDA AQUATI    30.18  12    30.56 C3
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    29.91  10    30.65 C4
SIVOK, EMILY          12 PC TERRAPINS SWI    30.54  14    30.72 C5
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    30.92  16    30.90 C6
REVIGLIO, KAELIE      11 PC RENO AQUATIC     30.78  15    30.97 C7
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE    30.39  13    31.61 C8

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI    28.06   1
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI    28.72   2
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J    29.04   3
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK     29.51   4
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH    29.55   5
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU    29.60   6
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM    29.81   7
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ    29.82   8
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    29.86   9
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM    29.91  10
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI    30.17  11
COBURN, ALEX          12 PC ORINDA AQUATI    30.18  12
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE    30.39  13
SIVOK, EMILY          12 PC TERRAPINS SWI    30.54  14
REVIGLIO, KAELIE      11 PC RENO AQUATIC     30.78  15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    30.92  16
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE    30.93  17
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK     30.98  18
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU    31.02  19
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI    31.23  20
CHANG, LISA           12 PC SUNNYVALE SWI    31.36  21
LEE, MORGAN           12 PC SUNNYVALE SWI    31.38  22
MUNK, TAYLOR          11 PC UNATTACHED PA    31.46  23
COMIN, ISABELLA       11 PC GILROY GATORS    31.52  24
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK     31.57  25
HUNT, HILARY          11 PC ALMADEN SWIM     31.83  26
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT    31.84  27
ESSERMAN, CAROLYN     11 PC ORINDA AQUATI    31.87  28
BROSER, STEFI         12 PC NORTH BAY AQU    31.89  29
CALL, MICHELLE        12 PC MONTCLAIR SWI    31.93  30
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY     31.97  31
DEMONT, DEVON         11 PC NORTH BAY AQU    32.06  32
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL    32.13  33
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT    32.18  34
REED, CALI            12 PC SOS SWIM TEAM    32.84  35
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI    33.06  36
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   1:01.45   1  1:02.18 F1  P    28.77
                                                                    F    29.45
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  1:04.63   3  1:03.41 F2  P    30.44
                                                                    F    29.86
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  1:04.57   2  1:04.11 F3  P    29.91
                                                                    F    29.99
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.73   4  1:04.11 F3  P    29.88
                                                                    F    29.40
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:05.39   6  1:05.07 F5  P    30.89
                                                                    F    30.57
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  1:05.06   5  1:05.24 F6  P    30.12
                                                                    F    30.40
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:06.42   7  1:06.37 F7  P    30.66
                                                                    F    30.78
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.65   8  1:06.51 F8  P    31.54
                                                                    F    31.00

CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:08.67  14  1:06.90 C1  P    31.56
                                                                    F    31.32
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.36  11  1:07.00 C2  P    30.78
                                                                    F    30.98
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  1:07.45  12  1:07.62 C3  P    31.33
                                                                    F    31.41
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH  1:06.86   9  1:07.81 C4  P    31.05
                                                                    F    31.30
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  1:07.32  10  1:08.59 C5  P    31.86
                                                                    F    32.15
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT  1:10.91  19  1:09.57 C6  P    33.76
                                                                    F    33.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV  1:09.69  15  1:10.20 C7  P    32.00
                                                                    F    32.59
SIVOK, EMILY          12 PC TERRAPINS SWI  1:10.14  16  1:10.75 C8  P    32.30
                                                                    F    32.99

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   1:01.45   1              P    28.77
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  1:04.57   2              P    29.91
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  1:04.63   3              P    30.44
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.73   4              P    29.88
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  1:05.06   5              P    30.12
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:05.39   6              P    30.89
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:06.42   7              P    30.66
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.65   8              P    31.54
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH  1:06.86   9              P    31.05
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  1:07.32  10              P    31.86
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.36  11              P    30.78
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  1:07.45  12              P    31.33
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  1:08.58  13              P    32.09
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:08.67  14              P    31.56
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV  1:09.69  15              P    32.00
SIVOK, EMILY          12 PC TERRAPINS SWI  1:10.14  16              P    32.30
CHEN, TERESA          12 PC OTTER SWIM CL  1:10.61  17              P    32.65
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:10.67  18              P    32.27
OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT  1:10.91  19              P    33.76
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  1:11.82  20              P    34.40
MEDEIROS, DANIELLE    12 PC OSPREY AQUATI  1:11.84  21              P    33.06
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  1:11.87  22              P    34.08
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:12.08  23              P    35.08
COBURN, ALEX          12 PC ORINDA AQUATI  1:12.60  24              P    33.16
SCHURZ, ELIZABETH     12 PC LOS ALTOS/MTN  1:12.61  25              P    33.21
LOOK, MACKENZIE       12 PC WEST VALLEY S  1:12.63  26              P    33.69
BARTON, PETRA         12 PC LOS ALTOS/MTN  1:13.01  27              P    32.89
COMIN, ISABELLA       11 PC GILROY GATORS  1:14.75  28              P    33.64

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK                2:15.42 F1
                                                                    F    29.97  1:04.00  1:40.49
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE               2:25.59 F2
                                                                    F    31.79  1:08.60  1:47.00
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J               2:27.86 F3
                                                                    F    30.49  1:06.39  1:46.69
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI               2:31.14 F4
                                                                    F    34.41  1:12.99  1:52.02
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH               2:33.25 F5
                                                                    F    33.24  1:11.33  1:52.32
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE               2:34.88 F6
                                                                    F    32.42  1:11.17  1:53.34
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM               2:35.98 F7
                                                                    F    33.23  1:12.43  1:53.05

BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  1:04.74   2  1:02.29 F1  P    29.88
                                                                    F    28.65
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.41   1  1:03.82 F2  P    30.08
                                                                    F    29.77
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:05.94   3  1:05.94 F3  P    30.86
                                                                    F    30.45
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  1:07.20   8  1:07.23 F4  P    30.61
                                                                    F    30.33
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:06.63   5  1:07.27 F5  P    31.25
                                                                    F    31.68
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:06.75   6  1:07.27 F5  P  1:06.76
                                                                    F    31.78
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:06.04   4  1:09.71 F7  P    30.41
                                                                    F    31.26
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.18   7   DQUED  F   P    30.31
                                                                    F    31.57

YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.50  10  1:06.74 C1  P    33.06
                                                                    F    32.81
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:09.04  13  1:07.05 C2  P    32.52
                                                                    F    31.76
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.21   9  1:07.32 C3  P    31.01
                                                                    F    30.83
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  1:08.75  12  1:08.97 C4  P    33.48
                                                                    F    32.80
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  1:08.49  11  1:09.11 C5  P    31.58
                                                                    F    31.66
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:09.11  14  1:09.43 C6  P    32.20
                                                                    F    32.87
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  1:09.26  16  1:10.46 C7  P    32.40
                                                                    F    33.05
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  1:09.15  15  1:13.31 C8  P    32.62
                                                                    F    36.01

BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  1:04.41   1              P    30.08
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  1:04.74   2              P    29.88
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  1:05.94   3              P    30.86
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   1:06.04   4              P    30.41
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU  1:06.63   5              P    31.25
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  1:06.75   6              P  1:06.76
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.18   7              P    30.31
PICHAY, VICTORIA      12 PC MISSION SAN J  1:07.20   8              P    30.61
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:07.21   9              P    31.01
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   1:07.50  10              P    33.06
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  1:08.49  11              P    31.58
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  1:08.75  12              P    33.48
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  1:09.04  13              P    32.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  1:09.11  14              P    32.20
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  1:09.15  15              P    32.62
GOLDMAN, TORI         11 PC SANTA ROSA NE  1:09.26  16              P    32.40
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  1:09.27  17              P    31.86
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  1:09.42  19              P    32.59
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  1:09.42  18              P    32.79
CARLSON, KASEY        12 PC WALNUT CREEK   1:09.51  20              P    33.73
LEUNG, MEGAN          11 PC FOG CITY HAMM  1:09.57  21              P    31.67
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK   1:10.08  22              P    32.69
ESSERMAN, CAROLYN     11 PC ORINDA AQUATI  1:10.41  23              P    31.91
WANG, KAREN           11 PC TERRAPINS SWI  1:10.44  24              P    32.28
MUNK, TAYLOR          11 PC UNATTACHED PA  1:10.48  25              P    32.54
KOHLER, KARA M        12 PC NEW WAVE AQUA  1:10.60  26              P    33.20
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  1:10.69  27              P    34.82
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  1:10.95  28              P    32.34
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  1:11.15  29              P    32.48
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV  1:11.20  30              P    33.47
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  1:11.28  31              P    32.91
LIANG, JOANN          11 PC WALNUT CREEK   1:11.51  32              P    33.57
ALVA, OLIVIA          12 PC WALNUT CREEK   1:11.65  33              P    33.38
SIVOK, EMILY          12 PC TERRAPINS SWI  1:12.25  34              P    32.90
SCHANZER, JESSICA     12 PC MONTEREY BAY   1:12.34  35              P    34.19
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  1:12.39  36              P    33.60

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   2:14.63   1  2:13.24 F1  P    28.88  1:02.01  1:42.81
                                                                    F    28.83  1:02.10  1:42.40
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  2:17.03   2  2:13.32 F2  P    29.53  1:02.74  1:45.06
                                                                    F    29.59  1:03.33  1:43.34
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:21.17   3  2:18.87 F3  P    30.35  1:06.01  1:47.82
                                                                    F    29.96  1:04.80  1:46.01
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:22.69   5  2:23.29 F4  P    29.87  1:06.33  1:48.22
                                                                    F    30.64  1:09.30  1:50.30
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   2:22.85   6  2:23.38 F5  P    30.16  1:05.75  1:48.02
                                                                    F    31.11  1:07.88  1:49.65
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:22.30   4  2:23.82 F6  P    32.35  1:11.03  1:49.69
                                                                    F    32.67  1:11.60  1:51.07
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  2:24.63   8  2:25.15 F7  P    31.66  1:10.44  1:50.62
                                                                    F    31.94  1:10.40  1:51.08
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  2:24.41   7  2:25.94 F8  P    32.16  1:08.54  1:51.05
                                                                    F    32.31  1:09.28  1:52.23

ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV  2:24.82   9  2:23.73 C1  P    32.39  1:09.62  1:52.72
                                                                    F    32.43  1:10.21  1:52.34
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  2:24.92  10  2:24.37 C2  P    32.71  1:10.50  1:53.60
                                                                    F    32.46  1:09.38  1:52.62
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  2:28.02  12  2:27.43 C3  P    32.59  1:09.75  1:54.90
                                                                    F    33.11  1:09.79  1:54.30
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:25.71  11  2:27.54 C4  P    31.91  1:07.80  1:53.00
                                                                    F    32.24  1:08.69  1:54.12
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  2:29.82  15  2:27.55 C5  P    34.45  1:13.65  1:54.33
                                                                    F    32.63  1:13.10  1:52.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  2:28.04  13  2:28.45 C6  P    33.66  1:12.01  1:53.81
                                                                    F    33.75  1:12.25  1:54.32
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:28.81  14  2:29.86 C7  P    33.10  1:11.32  1:55.20
                                                                    F    32.83  1:11.43  1:56.22
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  2:30.57  16  2:30.43 C8  P    33.13  1:11.35  1:55.20
                                                                    F    32.99  1:11.49  1:55.81

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   2:14.63   1              P    28.88  1:02.01  1:42.81
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  2:17.03   2              P    29.53  1:02.74  1:45.06
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  2:21.17   3              P    30.35  1:06.01  1:47.82
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   2:22.30   4              P    32.35  1:11.03  1:49.69
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  2:22.69   5              P    29.87  1:06.33  1:48.22
POWERS, ALEXA         12 PC WALNUT CREEK   2:22.85   6              P    30.16  1:05.75  1:48.02
BISPO, KASSY          12 PC SOS SWIM TEAM  2:24.41   7              P    32.16  1:08.54  1:51.05
TANG, JENNIFER        12 PC ORINDA AQUATI  2:24.63   8              P    31.66  1:10.44  1:50.62
ANDERSON, HALEY       12 PC SAN RAMON LIV  2:24.82   9              P    32.39  1:09.62  1:52.72
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  2:24.92  10              P    32.71  1:10.50  1:53.60
ERICKSON, KARA        12 PC SANTA ROSA NE  2:25.71  11              P    31.91  1:07.80  1:53.00
DOUVIKAS, DANIELLE    12 PC SAN RAMON LIV  2:28.02  12              P    32.59  1:09.75  1:54.90
POON, BETHANY         12 PC PLEASANTON SE  2:28.04  13              P    33.66  1:12.01  1:53.81
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  2:28.81  14              P    33.10  1:11.32  1:55.20
PETRAKIS, DANAE       11 PC FOG CITY HAMM  2:29.82  15              P    34.45  1:13.65  1:54.33
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL  2:30.57  16              P    33.13  1:11.35  1:55.20
BLOM, ALISON          12 PC PIRANHA SWIMM  2:30.68  17              P    29.95  1:10.38  1:56.44
NAJDAWI, NAJELAH      12 PC DALY CITY DOL  2:30.74  18              P    33.76  1:12.15  1:54.26
TAKAKI, MADDIE        12 PC VALLEY SPLASH  2:33.64  19              P    30.50  1:09.81  1:58.30
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  2:34.07  20              P    32.32  1:11.34  1:58.40
SIMS, STEPHANIE       11 PC SANTA ROSA NE  2:34.56  21              P    32.54  1:14.80  2:00.55
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  2:35.11  22              P    32.82  1:11.31  1:59.82
BITER-MUNDT, CHARDONN 12 PC NAPA VALLEY S  2:35.47  23              P    35.28  1:13.46  1:59.69
PEZZUTO, MAKENA       12 PC VALLEJO AQUAT  2:42.66  24              P    36.32  1:16.47  2:06.02
CHRISTOFFERSON, STEPH 12 PC NORTH BAY AQU   DQUED                   P    32.01  1:10.60  1:53.22

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
   SECTIONAL   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   4:47.71   1  4:42.83 F1  P    30.29  1:04.69  1:40.68  2:16.46  2:58.88  3:41.27  4:14.99
                                                                    F    30.14  1:04.05  1:38.66  2:13.22  2:55.74  3:37.87  4:11.21
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  4:53.65   2  4:50.82 F2  P    30.75  1:06.87  1:44.33  2:22.38  3:04.06  3:47.14  4:20.69
                                                                    F    30.92  1:07.77  1:43.73  2:19.54  3:03.01  3:46.37  4:18.47
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  4:57.76   4  4:53.94 F3  P    31.13  1:06.72  1:45.70  2:23.65  3:06.22  3:49.70  4:23.68
                                                                    F    31.75  1:07.29  1:44.70  2:22.04  3:04.56  3:47.42  4:20.81
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  4:54.81   3  4:55.70 F4  P    30.05  1:05.67  1:44.65  2:22.81  3:04.91  3:48.09  4:21.91
                                                                    F    30.29  1:07.57  1:46.84  2:25.20  3:06.59  3:49.06  4:23.24
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:06.19   5  5:00.43 F5  P    34.13  1:15.09  1:55.79  2:35.45  3:15.98  3:57.94  4:33.18
                                                                    F    33.17  1:11.93  1:52.17  2:32.15  3:12.52  3:53.71  4:27.82
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  5:09.59   6  5:06.27 F6  P    34.92  1:14.99  1:54.62  2:33.57  3:18.49  4:03.05  4:36.78
                                                                    F    35.39  1:14.54  1:53.80  2:31.36  3:15.55  3:59.62  4:33.88
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  5:15.41   8  5:12.75 F7  P    35.65  1:16.86  1:56.86  2:35.54  3:19.01  4:03.36  4:39.83
                                                                    F    35.25  1:15.87  1:55.36  2:33.68  3:18.14  4:00.42  4:37.47
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  5:15.26   7  5:14.34 F8  P    35.33  1:16.73  1:58.31  2:38.45  3:21.73  4:05.03  4:41.54
                                                                    F    34.64  1:16.68  1:58.57  2:39.24  3:21.82  4:04.75  4:40.63

TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  5:18.70  10  5:12.16 C1  P    34.63  1:14.15  1:56.04  2:36.78  3:22.77  4:08.13  4:44.03
                                                                    F    33.30  1:12.29  1:52.84  2:32.53  3:17.89  4:02.51  4:38.09

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


OBRIEN, RACHEL        12 PC WALNUT CREEK   4:47.71   1              P    30.29  1:04.69  1:40.68  2:16.46  2:58.88  3:41.27  4:14.99
WEI, STEPHANIE        12 PC SANTA CLARA S  4:53.65   2              P    30.75  1:06.87  1:44.33  2:22.38  3:04.06  3:47.14  4:20.69
BRADLEY, PAIGE        12 PC TERRAPINS SWI  4:54.81   3              P    30.05  1:05.67  1:44.65  2:22.81  3:04.91  3:48.09  4:21.91
GARCIA, MONICA        11 PC WEST COAST AQ  4:57.76   4              P    31.13  1:06.72  1:45.70  2:23.65  3:06.22  3:49.70  4:23.68
YODER, SHAILA         12 PC WALNUT CREEK   5:06.19   5              P    34.13  1:15.09  1:55.79  2:35.45  3:15.98  3:57.94  4:33.18
FISCHER-COLBRIE, MEGA 12 PC SUNNYVALE SWI  5:09.59   6              P    34.92  1:14.99  1:54.62  2:33.57  3:18.49  4:03.05  4:36.78
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  5:15.26   7              P    35.33  1:16.73  1:58.31  2:38.45  3:21.73  4:05.03  4:41.54
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI  5:15.41   8              P    35.65  1:16.86  1:56.86  2:35.54  3:19.01  4:03.36  4:39.83
XU, KATHERINA         12 PC TWIN VALLEY A  5:16.12   9              P    32.25  1:10.16  1:51.19  2:31.99  3:17.11  4:02.01  4:39.26
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI  5:18.70  10              P    34.63  1:14.15  1:56.04  2:36.78  3:22.77  4:08.13  4:44.03
FARBSTEIN, TESSA      12 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P    34.70  1:14.91  1:54.72  2:34.21  3:21.83  4:08.69  4:46.21

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.49
   SECTIONAL     26.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     24.88   1    24.63 F1
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU    25.48   5    25.16 F2
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK     25.15   2    25.34 F3
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ    25.47   4    25.47 F4
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI    25.44   3    25.49 F5
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE    25.63   6    25.69 F6
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL    25.82   8    25.82 F7
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK     25.74   7    26.26 F8

PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI    26.03  14    25.72 C1
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S    25.95  12    25.79 C2
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J    25.88  10    25.81 C3
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J    26.03  13    26.03 C4
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA    25.86   9    26.05 C5
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE    25.92  11    26.24 C6
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE    26.11  16    26.37 C7
SHOPE, LAURA          14 PC MORGAN HILL S    26.04  15    26.69 C8

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     24.88   1
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK     25.15   2
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI    25.44   3
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ    25.47   4
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU    25.48   5
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE    25.63   6
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK     25.74   7
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL    25.82   8
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA    25.86   9
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J    25.88  10
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE    25.92  11
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S    25.95  12
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI    26.03  14
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J    26.03  13
SHOPE, LAURA          14 PC MORGAN HILL S    26.04  15
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE    26.11  16
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI    26.15  17
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S    26.20  18
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI    26.24  19
ALLEN, WHITNEY        14 PC BURLINGAME AQ    26.29  20
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC    26.39  21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE    26.43  22
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI    26.44  24
SHARP, MOLLY          14 PC ORINDA AQUATI    26.44  23
CUTLER, LAUREN        13 PC SILICON VALLE    26.48  25
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI    26.57  26
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI    26.61  27
ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK     26.67  28
HOVERSTEN, SHANNA     14 PC ORINDA AQUATI    26.71  29
MORPHEW, CAYLA        13 PC SANTA ROSA NE    26.75  30
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE    26.76  31
MAZURYK, LYDIA O      13 PC UNATTACHED PA    26.78  32
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH    26.83  33
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE    26.84  34
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU    26.86  35
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI    26.88  36
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI    26.90  37
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK     26.93  38
PLUME, OLIVIA         13 PC BURLINGAME AQ    26.95  39
STRAUSSER, HALEY      13 PC ORINDA AQUATI    26.97  40
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI    27.04  41
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM     27.05  42
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S    27.07  43
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA    27.18  44
HAGAN, RAQUEL         14 PC ORINDA AQUATI    27.20  45
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI    27.26  46
LITVINOVA, ANNA       14 PC KORET YOUTH S    27.29  47
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM     27.30  49
WIRICK, CLAIRE        14 PC TWIN VALLEY A    27.30  48
STIRN, CAROLINE       14 PC LADERA OAKS      27.36  50
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI    27.44  51
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI    27.51  52
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL    27.62  53
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ    27.64  54
CHEN, LUCY            14 PC ALMADEN SWIM     27.75  55
LUNG, NICOLE          14 PC NORTH BAY AQU    27.77  57
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN    27.77  56
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S    27.84  58
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH      27.86  59
SWANK, ZOE            13 PC ORINDA AQUATI    27.87  61
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE    27.87  60
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S    27.97  62
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI    27.99  63
AMOG, JESSICA         13 PC WALNUT CREEK     28.32  64

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL     50.99
   SECTIONAL     56.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     53.69   1    53.77 F1  P    25.78
                                                                    F    25.80
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC    54.95   2    54.24 F2  P    26.77
                                                                    F    26.35
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK     55.05   3    54.70 F3  P    26.75
                                                                    F    26.20
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK     55.32   5    54.80 F4  P    26.97
                                                                    F    26.92

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU    55.60   6    54.83 F5  P    26.32
                                                                    F    26.91
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ    55.19   4    55.63 F6  P    26.73
                                                                    F    26.83
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S    55.72   8    55.82 F7  P    27.14
                                                                    F    27.24
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI    56.07   9    56.02 F8  P    26.67
                                                                    F    26.66

YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA    56.12  10    55.90 C1  P    27.12
                                                                    F    27.08
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE    56.32  12    56.22 C2  P    27.42
                                                                    F    27.36
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI    56.51  14    56.35 C3  P    26.75
                                                                    F    26.45
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI    56.62  16    56.40 C4  P    26.94
                                                                    F    26.99
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S    56.63  17    56.40 C4  P    27.40
                                                                    F    27.42
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI    56.34  13    56.61 C6  P    26.92
                                                                    F    27.33
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI    56.53  15    56.80 C7  P    27.55
                                                                    F    27.71
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J    56.64  18    59.17 C8  P    27.31
                                                                    F    28.54

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     53.69   1              P    25.78
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC    54.95   2              P    26.77
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK     55.05   3              P    26.75
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ    55.19   4              P    26.73
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK     55.32   5              P    26.97
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU    55.60   6              P    26.32
ALLEN, WHITNEY        14 PC BURLINGAME AQ    55.62   7              P    26.42
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S    55.72   8              P    27.14
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI    56.07   9              P    26.67
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA    56.12  10              P    27.12
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI    56.14  11              P    26.65
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE    56.32  12              P    27.42
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI    56.34  13              P    26.92
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI    56.51  14              P    26.75
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI    56.53  15              P    27.55
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI    56.62  16              P    26.94
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S    56.63  17              P    27.40
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J    56.64  18              P    27.31
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE    56.76  19              P    27.67
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK     56.90  20              P    26.83
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI    57.28  21              P    27.72
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK     57.30  22              P    27.69
COETSEE, CIKI         13 PC SILICON VALLE    57.34  23              P    27.58
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE    57.39  24              P    27.75
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE    57.41  25              P    27.36
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE    57.46  26              P    27.94
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU    57.55  27              P    27.03
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE    57.67  28              P    27.60
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI    57.72  29              P    27.44
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J    57.74  31              P    27.30
SHARP, MOLLY          14 PC ORINDA AQUATI    57.74  30              P    26.91
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK     57.77  32              P    27.98
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH    58.02  33              P    27.97
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI    58.06  34              P    27.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHOPE, LAURA          14 PC MORGAN HILL S    58.11  35              P    28.01
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC    58.22  36              P    28.38
MORPHEW, CAYLA        13 PC SANTA ROSA NE    58.26  37              P    27.84
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI    58.27  39              P    28.17
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI    58.27  38              P    28.35
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA    58.47  41              P    28.19
ELLIS, CHELSEA        14 PC TERRAPINS SWI    58.47  40              P    27.89
PLUME, OLIVIA         13 PC BURLINGAME AQ    58.54  42              P    27.40
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL    58.64  43              P    27.75
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM     58.67  44              P    28.24
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI    58.68  45              P    28.01
CUTLER, LAUREN        13 PC SILICON VALLE    58.81  46              P    28.22
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S    59.00  47              P    28.19
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S    59.08  48              P    28.52
OREGLIA, KELLEY       14 PC CAMPBELL WAVE    59.10  49              P    28.50
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI    59.11  50              P    28.30
STIRN, CAROLINE       14 PC LADERA OAKS      59.13  51              P    28.06
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM     59.25  52              P    28.89
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI    59.50  53              P    28.36
STRAUSSER, HALEY      13 PC ORINDA AQUATI    59.52  54              P    28.33
LUNG, NICOLE          14 PC NORTH BAY AQU    59.60  55              P    28.45
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM    59.67  56              P    28.83
GAYMAN, HEIDI         14 PC NORTH BAY AQU    59.89  57              P    27.92
UDINSKI, TARA         14 PC PLEASANTON SE    59.92  58              P    28.72
DANEL-LOHREY, SASZA   13 PC NORTH BAY AQU    59.96  59              P    28.13
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  1:00.19  60              P    28.33
WIRICK, CLAIRE        14 PC TWIN VALLEY A  1:00.51  61              P    28.67
DUFFY, AOIFE          14 PC NORTH BAY AQU  1:00.57  62              P    29.05
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  1:00.69  63              P    29.28
PINARBASI, ALISA      13 PC MORGAN HILL S  1:00.75  64              P    28.57
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  1:00.97  65              P    29.46
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    1:01.02  66              P    28.92
AMOG, JESSICA         13 PC WALNUT CREEK   1:01.14  67              P    29.14
STOVER, CASSIE M      13 PC TERRAPINS SWI  1:01.25  68              P    28.79

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.89
   SECTIONAL   2:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:56.65   1  1:55.38 F1  P    27.39    56.95  1:26.94
                                                                    F    27.15    55.92  1:25.49
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   1:58.24   2  1:56.67 F2  P    27.58    57.72  1:28.11
                                                                    F    27.64    57.05  1:27.27
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:00.90   7  1:59.23 F3  P    27.58    58.39  1:30.32
                                                                    F    28.27    58.95  1:29.54
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:58.83   3  1:59.30 F4  P    28.59    59.56  1:28.08
                                                                    F    27.97    58.26  1:28.06
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  1:59.89   5  1:59.34 F5  P    28.43    59.26  1:29.90
                                                                    F    28.43    58.96  1:29.56
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  2:01.17   8  2:00.38 F6  P    28.03    58.91  1:30.16
                                                                    F    28.15    59.10  1:30.04
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:59.79   4  2:02.14 F7  P    28.27    58.52  1:29.26
                                                                    F    28.40    59.17  1:30.89
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:00.14   6  2:04.10 F8  P    27.74    57.65  1:28.07
                                                                    F    28.66    59.82  1:31.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:02.83  13  1:59.40 C1  P    28.71  1:00.49  1:32.36
                                                                    F    28.47    59.41  1:29.28
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  2:01.95  10  2:01.36 C2  P    28.46    59.56  1:31.67
                                                                    F    28.13    59.31  1:30.77
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  2:02.96  14  2:01.61 C3  P    28.80  1:00.07  1:31.96
                                                                    F    28.34    58.84  1:30.48
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  2:01.66   9  2:02.40 C4  P    28.41    58.96  1:30.53
                                                                    F    28.12    59.23  1:31.52
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  2:02.63  12  2:03.41 C5  P    27.70    58.70  1:30.53
                                                                    F    27.99    59.26  1:31.14
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  2:03.44  18  2:03.92 C6  P    28.97  1:00.37  1:32.00
                                                                    F    28.57    59.86  1:31.99
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  2:03.38  16  2:05.66 C7  P    28.88    59.10  1:31.48
                                                                    F    28.74    59.76  1:32.36
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  2:03.41  17          C   P    29.04  1:00.01  1:31.78

KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:56.65   1              P    27.39    56.95  1:26.94
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   1:58.24   2              P    27.58    57.72  1:28.11
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:58.83   3              P    28.59    59.56  1:28.08
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:59.79   4              P    28.27    58.52  1:29.26
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  1:59.89   5              P    28.43    59.26  1:29.90
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:00.14   6              P    27.74    57.65  1:28.07
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:00.90   7              P    27.58    58.39  1:30.32
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  2:01.17   8              P    28.03    58.91  1:30.16
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  2:01.66   9              P    28.41    58.96  1:30.53
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  2:01.95  10              P    28.46    59.56  1:31.67
ALLEN, WHITNEY        14 PC BURLINGAME AQ  2:02.62  11              P    27.67    58.19  1:30.17
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  2:02.63  12              P    27.70    58.70  1:30.53
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:02.83  13              P    28.71  1:00.49  1:32.36
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  2:02.96  14              P    28.80  1:00.07  1:31.96
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   2:03.02  15              P    28.26    59.45  1:30.50
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  2:03.38  16              P    28.88    59.10  1:31.48
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  2:03.44  18              P    28.97  1:00.37  1:32.00
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK   2:03.56  19              P    28.20    59.84  1:31.73
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI  2:03.78  20              P    29.22  1:00.47  1:32.24
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:04.31  21              P    29.12  1:00.94  1:32.89
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  2:05.09  22              P    29.54  1:01.45  1:33.29
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:05.12  23              P    28.94  1:00.33  1:32.73
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  2:05.13  24              P    29.40  1:01.53  1:33.68
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:05.23  25              P    29.15  1:00.60  1:32.75
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  2:05.56  26              P    29.48  1:01.28  1:33.31
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:05.76  27              P    29.15  1:00.63  1:33.37
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  2:06.76  28              P    29.37  1:02.02  1:36.16
CANONICA, KANDIS      14 PC BURLINGAME AQ  2:07.06  29              P    30.29  1:03.47  1:35.61
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:07.22  30              P    28.92  1:00.64  1:33.93
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:07.25  31              P    29.53  1:02.08  1:35.23
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  2:07.39  32              P    29.09  1:01.47  1:34.42
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:07.86  33              P    29.25  1:01.06  1:34.63
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:08.27  34              P    30.10  1:02.71  1:35.64
CUTLER, LAUREN        13 PC SILICON VALLE  2:08.40  35              P    29.66  1:02.72  1:36.08
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  2:09.01  36              P    29.88  1:02.17  1:35.95
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   2:09.15  37              P    30.29  1:03.72  1:36.24
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   2:09.18  38              P    30.43  1:03.28  1:36.63
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE  2:09.56  39              P    30.06  1:03.01  1:36.67
DUFFY, AOIFE          14 PC NORTH BAY AQU  2:09.81  40              P    29.41  1:02.16  1:36.33
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  2:09.89  41              P    29.31  1:02.43  1:36.71
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:10.03  42              P    30.89  1:04.43  1:37.99
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:10.47  43              P    30.21  1:03.21  1:36.81
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:10.67  44              P    30.54  1:03.78  1:38.15

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  2:10.90  45              P    30.56  1:04.22  1:37.96
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:11.70  46              P    26.22    56.70  1:35.26
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  2:13.91  47              P    29.95  1:03.23  1:37.91
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S  2:16.30  48              P    30.99  1:05.88  1:41.12

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:51.49
   SECTIONAL   5:21.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  5:21.82   4  5:12.97 F1  P    28.63    59.88  1:31.89  2:04.40  2:37.42  3:10.43  3:43.32
                                                                       4:16.55  4:49.46
                                                                    F    29.07  1:00.86  1:32.84  2:04.87  2:36.67  3:08.75  3:39.88
                                                                       4:11.00  4:42.22
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  5:19.24   2  5:13.57 F2  P    29.66  1:01.87  1:34.00  2:06.20  2:38.49  3:09.97  3:42.63
                                                                       4:15.28  4:47.48
                                                                    F    29.66  1:01.53  1:33.94  2:06.18  2:38.07  3:09.68  3:41.61
                                                                       4:13.37  4:44.44
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   5:12.54   1  5:14.22 F3  P    27.96    58.20  1:29.32  2:00.58  2:32.52  3:05.09  3:37.59
                                                                       4:09.64  4:41.68
                                                                    F    28.53    59.66  1:31.47  2:03.86  2:35.96  3:07.93  3:40.12
                                                                       4:12.18  4:44.01
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   5:21.09   3  5:17.84 F4  P    28.34    59.85  1:32.63  2:04.74  2:37.26  3:10.02  3:43.80
                                                                       4:16.85  4:49.73
                                                                    F    28.85  1:01.08  1:33.67  2:05.74  2:37.71  3:09.55  3:41.67
                                                                       4:13.54  4:45.86
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  5:29.36   7  5:21.43 F5  P    28.71  1:00.50  1:33.57  2:07.12  2:41.46  3:14.81  3:48.43
                                                                       4:21.72  4:56.34
                                                                    F    29.28  1:02.02  1:34.53  2:07.36  2:39.39  3:12.11  3:44.69
                                                                       4:17.50  4:50.31
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  5:25.97   5  5:21.44 F6  P    30.09  1:02.26  1:35.05  2:07.85  2:41.11  3:14.49  3:47.92
                                                                       4:20.97  4:53.85
                                                                    F    29.64  1:01.76  1:34.34  2:07.21  2:39.64  3:12.46  3:45.16
                                                                       4:17.90  4:50.32
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  5:30.17   8  5:29.30 F7  P    29.84  1:03.00  1:36.01  2:09.71  2:43.86  3:17.45  3:51.03
                                                                       4:24.60  4:57.58
                                                                    F    30.37  1:03.07  1:36.25  2:09.29  2:42.74  3:16.02  3:49.69
                                                                       4:23.26  4:56.40
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  5:26.45   6  5:33.60 F8  P    29.16  1:01.06  1:33.55  2:05.95  2:39.21  3:12.87  3:44.95
                                                                       4:19.36  4:53.80
                                                                    F    30.03  1:03.19  1:36.84  2:10.56  2:44.19  3:18.09  3:51.92
                                                                       4:25.68  5:00.17

WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE  5:30.77  10  5:25.78 C1  P    30.64  1:03.52  1:36.63  2:09.83  2:43.70  3:17.19  3:50.48
                                                                       4:24.51  4:58.35
                                                                    F    29.82  1:02.14  1:34.72  2:07.20  2:40.43  3:13.77  3:46.94
                                                                       4:20.29  4:53.54
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  5:32.73  11  5:31.02 C2  P    29.99  1:03.39  1:37.61  2:10.70  2:44.89  3:18.10  3:51.87
                                                                       4:25.83  4:59.47
                                                                    F    29.29  1:01.77  1:34.76  2:08.17  2:41.73  3:15.93  3:50.09
                                                                       4:23.94  4:58.06
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  5:30.76   9  5:31.32 C3  P    30.32  1:02.77  1:36.17  2:09.52  2:43.36  3:17.15  3:50.48
                                                                       4:24.36  4:57.91
                                                                    F    29.59  1:02.05  1:35.22  2:08.78  2:42.81  3:16.96  3:50.78
                                                                       4:24.63  4:58.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S  5:36.35  15  5:35.08 C4  P    31.20  1:04.56  1:38.44  2:12.34  2:46.60  3:20.88  3:54.93
                                                                       4:29.23  5:03.30
                                                                    F    30.89  1:04.31  1:38.25  2:12.18  2:46.09  3:20.19  3:54.24
                                                                       4:28.30  5:02.15
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  5:34.53  13  5:37.27 C5  P    30.84  1:04.04  1:37.61  2:11.33  2:45.04  3:19.44  3:53.71
                                                                       4:27.85  5:01.58
                                                                    F    30.65  1:03.65  1:37.37  2:11.47  2:45.93  3:20.49  3:54.73
                                                                       4:29.13  5:03.71
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  5:37.77  17  5:42.98 C6  P    31.12  1:05.13  1:38.94  2:13.86  2:48.57  3:23.25  3:57.57
                                                                       4:31.53  5:05.00
                                                                    F    31.08  1:05.23  1:39.38  2:14.01  2:48.82  3:24.58  4:00.17
                                                                       4:35.61  5:10.86
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   5:38.31  18  5:44.67 C7  P    30.50  1:03.85  1:37.92  2:12.49  2:46.72  3:21.40  3:56.01
                                                                       4:30.33  5:04.51
                                                                    F    30.48  1:04.03  1:38.19  2:12.69  2:47.54  3:22.42  3:57.75
                                                                       4:33.63  5:09.62
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  5:38.37  19          C   P    31.23  1:04.67  1:38.88  2:13.15  2:47.65  3:21.95  3:56.54
                                                                       4:30.89  5:05.34

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   5:12.54   1              P    27.96    58.20  1:29.32  2:00.58  2:32.52  3:05.09  3:37.59
                                                                       4:09.64  4:41.68
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  5:19.24   2              P    29.66  1:01.87  1:34.00  2:06.20  2:38.49  3:09.97  3:42.63
                                                                       4:15.28  4:47.48
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   5:21.09   3              P    28.34    59.85  1:32.63  2:04.74  2:37.26  3:10.02  3:43.80
                                                                       4:16.85  4:49.73
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  5:21.82   4              P    28.63    59.88  1:31.89  2:04.40  2:37.42  3:10.43  3:43.32
                                                                       4:16.55  4:49.46
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  5:25.97   5              P    30.09  1:02.26  1:35.05  2:07.85  2:41.11  3:14.49  3:47.92
                                                                       4:20.97  4:53.85
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  5:26.45   6              P    29.16  1:01.06  1:33.55  2:05.95  2:39.21  3:12.87  3:44.95
                                                                       4:19.36  4:53.80
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  5:29.36   7              P    28.71  1:00.50  1:33.57  2:07.12  2:41.46  3:14.81  3:48.43
                                                                       4:21.72  4:56.34
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  5:30.17   8              P    29.84  1:03.00  1:36.01  2:09.71  2:43.86  3:17.45  3:51.03
                                                                       4:24.60  4:57.58
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  5:30.76   9              P    30.32  1:02.77  1:36.17  2:09.52  2:43.36  3:17.15  3:50.48
                                                                       4:24.36  4:57.91
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE  5:30.77  10              P    30.64  1:03.52  1:36.63  2:09.83  2:43.70  3:17.19  3:50.48
                                                                       4:24.51  4:58.35
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  5:32.73  11              P    29.99  1:03.39  1:37.61  2:10.70  2:44.89  3:18.10  3:51.87
                                                                       4:25.83  4:59.47
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI  5:33.94  12              P    29.87  1:03.02  1:36.25  2:09.91  2:44.05  3:18.29  3:52.13
                                                                       4:26.03  5:00.21
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  5:34.53  13              P    30.84  1:04.04  1:37.61  2:11.33  2:45.04  3:19.44  3:53.71
                                                                       4:27.85  5:01.58
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  5:35.12  14              P    29.88  1:02.29  1:35.67  2:09.57  2:43.44  3:17.77  3:52.55
                                                                       4:26.82  5:01.39
STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S  5:36.35  15              P    31.20  1:04.56  1:38.44  2:12.34  2:46.60  3:20.88  3:54.93
                                                                       4:29.23  5:03.30
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  5:37.59  16              P    30.98  1:04.44  1:38.76  2:12.91  2:47.35  3:21.78  3:56.42
                                                                       4:31.15  5:05.46
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  5:37.77  17              P    31.12  1:05.13  1:38.94  2:13.86  2:48.57  3:23.25  3:57.57
                                                                       4:31.53  5:05.00
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   5:38.31  18              P    30.50  1:03.85  1:37.92  2:12.49  2:46.72  3:21.40  3:56.01
                                                                       4:30.33  5:04.51
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  5:39.33  20              P    30.84  1:04.75  1:38.75  2:13.06  2:47.55  3:22.54  3:57.59
                                                                       4:32.55  5:06.34
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  5:42.66  21              P    29.61  1:02.38  1:36.03  2:10.52  2:45.55  3:20.77  3:56.44
                                                                       4:32.16  5:07.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  5:45.23  22              P    29.29  1:02.73  1:37.32  2:12.71  2:47.97  3:23.76  3:59.29
                                                                       4:35.06  5:11.00
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  5:47.01  23              P    31.62  1:05.80  1:40.46  2:15.18  2:50.05  3:25.84  4:01.35
                                                                       4:37.09  5:12.52
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  5:47.92  25              P    30.79  1:04.68  1:40.30  2:15.38  2:50.85  3:27.14  4:02.69
                                                                       4:39.20  5:14.13
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  5:47.92  24              P    30.70  1:04.79  1:39.95  2:15.45  2:50.87  3:26.71  4:02.88
                                                                       4:38.06  5:13.73

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.49
   SECTIONAL   1:02.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   1:01.59   2  1:00.31 F1  P    30.27
                                                                    F    29.93
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:00.48   1  1:00.41 F2  P    29.86
                                                                    F    29.70
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:02.45   3  1:02.23 F3  P    30.44
                                                                    F    30.59
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:02.94   5  1:02.76 F4  P    30.83
                                                                    F    30.56
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:02.98   7  1:02.94 F5  P    30.96
                                                                    F    31.25
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  1:03.43   8  1:03.06 F6  P    31.60
                                                                    F    30.82
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.74   4  1:03.63 F7  P    30.79
                                                                    F    31.04
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  1:03.73   9  1:04.53 F8  P    31.43
                                                                    F    32.06

YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:03.79  11  1:03.39 C1  P    31.06
                                                                    F    30.94
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  1:03.75  10  1:03.87 C2  P    31.49
                                                                    F    31.54
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    1:05.26  14  1:04.88 C3  P    31.59
                                                                    F    31.30
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  1:05.57  17  1:05.08 C4  P    31.96
                                                                    F    31.65
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  1:05.63  18  1:05.12 C5  P    32.27
                                                                    F    32.08
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:05.76  20  1:05.71 C6  P    31.44
                                                                    F    31.72
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S  1:05.71  19  1:06.13 C7  P    32.04
                                                                    F    32.51
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:05.49  16  1:06.72 C8  P    32.21
                                                                    F    32.35

COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:00.48   1              P    29.86
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   1:01.59   2              P    30.27
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:02.45   3              P    30.44
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.74   4              P    30.79
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:02.94   5              P    30.83
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:02.95   6              P    30.42
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:02.98   7              P    30.96
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  1:03.43   8              P    31.60
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  1:03.73   9              P    31.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  1:03.75  10              P    31.49
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:03.79  11              P    31.06
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  1:04.67  12              P    31.33
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:04.77  13              P    31.33
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    1:05.26  14              P    31.59
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:05.48  15              P    31.73
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:05.49  16              P    32.21
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  1:05.57  17              P    31.96
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  1:05.63  18              P    32.27
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S  1:05.71  19              P    32.04
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:05.76  20              P    31.44
CANONICA, KANDIS      14 PC BURLINGAME AQ  1:05.82  21              P    32.66
STIRN, CAROLINE       14 PC LADERA OAKS    1:06.15  22              P    32.25
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  1:06.29  23              P    32.68
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  1:06.31  24              P    32.23
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  1:06.32  25              P    32.60
ALLEN, WHITNEY        14 PC BURLINGAME AQ  1:06.43  26              P    32.31
DANEL-LOHREY, SASZA   13 PC NORTH BAY AQU  1:06.54  27              P    33.51
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  1:06.65  28              P    33.12
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   1:06.92  29              P    32.36
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  1:06.93  31              P    32.25
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  1:06.93  30              P    33.00
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:06.98  32              P    32.96
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  1:07.02  33              P    33.10
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  1:07.30  34              P    32.93
HOCKING, LEAH         13 PC TERRAPINS SWI  1:07.37  36              P    32.84
KLEIN, KATHRYN        13 PC ORINDA AQUATI  1:07.37  35              P    32.92
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   1:07.39  37              P    32.76
MORPHEW, CAYLA        13 PC SANTA ROSA NE  1:07.52  38              P    33.23
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI  1:07.56  39              P    33.46
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  1:07.70  40              P    33.42
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  1:07.74  42              P    33.23
LAWRENCE, ROSALIE     13 PC SANTA CRUZ CO  1:07.74  41              P    32.79
WIRICK, CLAIRE        14 PC TWIN VALLEY A  1:07.77  43              P    32.75
BONE, JENNIFER        13 PC FLYING FISH    1:07.80  44              P    33.64
LITVINOVA, ANNA       14 PC KORET YOUTH S  1:07.82  45              P    33.18
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:07.84  46              P    33.82
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  1:07.96  47              P    32.66
YANG, TINA            14 PC OTTER SWIM CL  1:08.31  48              P    32.66
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL  1:08.59  49              P    32.36
AMOG, JESSICA         13 PC WALNUT CREEK   1:08.75  50              P    33.86
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  1:08.77  51              P    33.32
STOVER, CASSIE M      13 PC TERRAPINS SWI  1:08.83  52              P    32.92
HALL, KELLY           14 PC OSPREY AQUATI  1:09.28  53              P    33.59
PLUME, OLIVIA         13 PC BURLINGAME AQ  1:09.39  54              P    33.91
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:09.59  55              P    33.58
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  1:09.73  56              P    33.62
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  1:09.98  57              P    33.73
MICOTTI, KRISTINA     13 PC SILICON VALLE  1:11.63  58              P    35.03
GAYMAN, HEIDI         14 PC NORTH BAY AQU  1:13.23  59              P    35.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:01.79
   SECTIONAL   2:14.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  2:09.30   1  2:07.98 F1  P    30.49  1:02.84  1:36.45
                                                                    F    29.92  1:01.99  1:34.97
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   2:13.45   3  2:10.35 F2  P    30.77  1:04.05  1:38.95
                                                                    F    30.59  1:03.73  1:37.66
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:12.98   2  2:10.76 F3  P    31.89  1:05.21  1:39.27
                                                                    F    31.14  1:04.13  1:37.88
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:14.60   5  2:12.76 F4  P    33.13  1:06.88  1:40.72
                                                                    F    32.61  1:05.89  1:39.44
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:14.43   4  2:16.33 F5  P    32.27  1:06.90  1:40.86
                                                                    F    32.03  1:06.29  1:41.37
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:16.99   7  2:17.07 F6  P    32.04  1:06.75  1:41.97
                                                                    F    31.80  1:06.26  1:41.51
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:17.13   8  2:17.92 F7  P    32.64  1:07.47  1:42.19
                                                                    F    33.10  1:07.34  1:42.87
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:18.18  10  2:20.18 F8  P    32.72  1:07.98  1:43.50
                                                                    F    33.59  1:09.81  1:46.11

TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:18.79  12  2:16.06 C1  P    32.24  1:06.93  1:42.67
                                                                    F    31.82  1:05.72  1:40.62
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:19.79  17  2:17.90 C2  P    33.68  1:09.83  1:45.97
                                                                    F    32.91  1:07.96  1:44.29
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  2:20.90  19  2:18.35 C3  P    33.41  1:09.07  1:45.19
                                                                    F    33.31  1:08.30  1:43.62
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.31  13  2:19.14 C4  P    32.62  1:07.39  1:43.36
                                                                    F    32.96  1:07.79  1:43.51
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:20.52  18  2:21.00 C5  P    32.65  1:07.65  1:43.93
                                                                    F    33.61  1:09.49  1:45.80
AGUAYO, AMANDA        13 PC SALINAS VALLE  2:19.34  14  2:21.13 C6  P    33.51  1:08.08  1:43.82
                                                                    F    33.92  1:09.64  1:45.73
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:19.71  16  2:21.42 C7  P    34.05  1:09.10  1:44.66
                                                                    F    34.15  1:09.44  1:45.57
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:18.75  11  2:21.92 C8  P    34.35  1:09.80  1:44.99
                                                                    F    33.45  1:09.22  1:46.89

COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  2:09.30   1              P    30.49  1:02.84  1:36.45
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:12.98   2              P    31.89  1:05.21  1:39.27
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   2:13.45   3              P    30.77  1:04.05  1:38.95
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:14.43   4              P    32.27  1:06.90  1:40.86
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:14.60   5              P    33.13  1:06.88  1:40.72
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  2:16.74   6              P    32.52  1:07.15  1:41.91
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:16.99   7              P    32.04  1:06.75  1:41.97
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:17.13   8              P    32.64  1:07.47  1:42.19
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:17.20   9              P    33.24  1:07.99  1:43.25
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:18.18  10              P    32.72  1:07.98  1:43.50
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:18.75  11              P    34.35  1:09.80  1:44.99
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:18.79  12              P    32.24  1:06.93  1:42.67
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.31  13              P    32.62  1:07.39  1:43.36
AGUAYO, AMANDA        13 PC SALINAS VALLE  2:19.34  14              P    33.51  1:08.08  1:43.82
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.65  15              P    33.65  1:08.22  1:44.04
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:19.71  16              P    34.05  1:09.10  1:44.66
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:19.79  17              P    33.68  1:09.83  1:45.97
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:20.52  18              P    32.65  1:07.65  1:43.93
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  2:20.90  19              P    33.41  1:09.07  1:45.19
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  2:21.27  20              P    33.71  1:08.84  1:45.02
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  2:21.35  21              P    33.85  1:09.08  1:45.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  2:22.54  22              P    33.78  1:09.78  1:46.54
BONE, JENNIFER        13 PC FLYING FISH    2:23.03  23              P    34.66  1:10.43  1:47.13
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  2:23.49  24              P    33.18  1:10.10  1:47.40
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:24.30  25              P    33.94  1:10.36  1:47.77
AMOG, JESSICA         13 PC WALNUT CREEK   2:24.82  26              P    34.81  1:10.86  1:47.68
CHOI, ERIN            14 PC PIEDMONT SWIM  2:25.36  27              P    34.26  1:10.92  1:48.35
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:25.46  28              P    34.45  1:10.92  1:48.69
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S  2:25.66  29              P    35.53  1:12.65  1:49.65
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  2:27.25  30              P    35.10  1:12.65  1:50.31
KLEIN, KATHRYN        13 PC ORINDA AQUATI  2:27.45  31              P    34.33  1:12.09  1:50.33
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   2:28.68  32              P    34.82  1:12.83  1:51.19
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  2:28.71  33              P    35.25  1:12.78  1:50.89
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:29.03  34              P    35.35  1:12.78  1:51.33
STOVER, CASSIE M      13 PC TERRAPINS SWI  2:35.04  35              P    34.65  1:13.71  1:55.02
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    32.98  1:07.97  1:44.67
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI   DQUED
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.99
   SECTIONAL   1:10.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:07.80   2  1:07.71 F1  P    31.96
                                                                    F    32.12
ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   1:07.65   1  1:08.38 F2  P    31.12
                                                                    F    31.99
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:08.35   4  1:08.62 F3  P    33.06
                                                                    F    32.82
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  1:10.70   7  1:09.63 F4  P    34.01
                                                                    F    33.63
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   1:08.05   3  1:09.72 F5  P    32.62
                                                                    F    33.14
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   1:08.42   5  1:09.72 F5  P    32.04
                                                                    F    32.58
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:10.02   6  1:09.89 F7  P    32.74
                                                                    F    33.68
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:10.75   8  1:10.92 F8  P    33.52
                                                                    F    33.30

ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  1:11.32  10  1:11.09 C1  P    33.52
                                                                    F    33.07
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  1:12.50  13  1:11.91 C2  P    33.71
                                                                    F    34.62
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  1:11.15   9  1:12.02 C3  P    33.98
                                                                    F    34.00
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  1:12.51  14  1:12.30 C4  P    34.43
                                                                    F    34.51
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:12.68  15  1:12.92 C5  P    34.69
                                                                    F    35.03
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  1:12.08  11  1:13.00 C6  P    33.88
                                                                    F    34.35
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:12.22  12  1:14.54 C7  P    33.82
                                                                    F    34.28
BALLIN, MAXINE        14 PC BARRACUDA AQU  1:13.22  16  1:15.83 C8  P    33.84
                                                                    F    35.12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   1:07.65   1              P    31.12
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  1:07.80   2              P    31.96
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   1:08.05   3              P    32.62
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:08.35   4              P    33.06
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   1:08.42   5              P    32.04
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  1:10.02   6              P    32.74
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  1:10.70   7              P    34.01
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   1:10.75   8              P    33.52
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  1:11.15   9              P    33.98
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  1:11.32  10              P    33.52
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  1:12.08  11              P    33.88
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:12.22  12              P    33.82
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  1:12.50  13              P    33.71
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  1:12.51  14              P    34.43
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:12.68  15              P    34.69
BALLIN, MAXINE        14 PC BARRACUDA AQU  1:13.22  16              P    33.84
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:13.50  17              P    35.03
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI  1:13.56  18              P    34.81
PARRISH, ELIZABETH    13 PC WALNUT CREEK   1:13.62  19              P    34.86
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   1:13.97  20              P    35.05
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:14.00  21              P    35.00
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  1:14.18  22              P    35.29
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S  1:14.19  23              P    35.22
HURTUBISE, SARAH      13 PC EAST BAY BAT   1:14.48  24              P    34.87
SHOPE, LAURA          14 PC MORGAN HILL S  1:14.57  25              P    34.19
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:14.65  26              P    35.28
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  1:14.79  27              P    35.11
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  1:14.94  28              P    34.92
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  1:15.13  29              P    35.46
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  1:15.37  30              P    35.33
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  1:15.53  31              P    36.03
VANCE, EMILY          13 PC ORINDA AQUATI  1:15.55  32              P    35.73
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   1:15.99  33              P    36.57
PETRAKIS, KRISTINA    14 PC FOG CITY HAMM  1:16.33  34              P    36.09
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  1:16.53  35              P    36.59
HOLDEN, MARISSA       13 PC SAN FRANCISCO  1:16.57  36              P    36.62
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  1:16.58  37              P    36.67
DELLE CESE, FRANCESCA 14 PC ALA GATORS     1:16.72  38              P    35.99
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:17.19  39              P    36.16
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   1:17.31  40              P    36.38
BERGIS, CHRISTINA     14 PC CAMPBELL WAVE  1:17.38  41              P    36.85
LARSON, SARAH         13 PC MISSION SAN J  1:18.14  42              P    37.19
MCDONALD, TEVENE      13 PC RIPON AQUATIC  1:18.25  43              P    37.81
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  1:18.90  44              P    37.37
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  1:18.92  45              P    37.89
STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S  1:19.11  46              P    37.65
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  1:19.59  47              P    38.02
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  1:19.88  48              P    38.01
BONE, JENNIFER        13 PC FLYING FISH    1:19.96  49              P    39.01
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  1:20.56  50              P    37.31
GRAY, TESSA           14 PC TERRAPINS SWI  1:20.81  51              P    38.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:18.29
   SECTIONAL   2:32.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   2:28.38   2  2:25.37 F1  P    33.68  1:10.65  1:49.29
                                                                    F    33.46  1:10.35  1:47.85
ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   2:27.62   1  2:25.61 F2  P    33.23  1:10.75  1:48.98
                                                                    F    33.16  1:10.80  1:47.76
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  2:29.98   4  2:28.86 F3  P    34.73  1:13.10  1:51.80
                                                                    F    33.79  1:11.54  1:50.00
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:28.55   3  2:29.42 F4  P    34.17  1:12.22  1:50.39
                                                                    F    34.10  1:11.93  1:50.47
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:32.26   5  2:29.57 F5  P    34.00  1:13.05  1:52.67
                                                                    F    34.12  1:12.90  1:51.67
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:34.48   7  2:31.71 F6  P    34.35  1:13.33  1:53.88
                                                                    F    34.48  1:13.28  1:51.98
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:33.34   6  2:33.41 F7  P    34.74  1:13.59  1:53.26
                                                                    F    33.92  1:12.48  1:52.46
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:35.48   8  2:37.90 F8  P    34.62  1:14.17  1:54.95
                                                                    F    34.26  1:13.62  1:55.08

ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  2:37.14  10  2:34.47 C1  P    34.51  1:13.78  1:54.68
                                                                    F    34.44  1:13.33  1:53.78
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:37.58  11  2:35.09 C2  P    35.44  1:15.30  1:56.85
                                                                    F    35.93  1:14.97  1:55.37
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:39.38  15  2:36.01 C3  P    35.81  1:16.39  1:57.94
                                                                    F    35.31  1:15.10  1:55.70
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:36.62   9  2:36.10 C4  P    35.27  1:15.13  1:56.21
                                                                    F    35.74  1:15.57  1:55.42
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  2:38.46  14  2:37.36 C5  P    35.78  1:15.70  1:56.58
                                                                    F    36.05  1:15.39  1:56.35
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S  2:40.82  16  2:37.72 C6  P    35.68  1:16.42  1:58.11
                                                                    F    35.33  1:15.32  1:56.28
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  2:38.25  13  2:40.21 C7  P    35.30  1:15.12  1:56.49
                                                                    F    37.23  1:18.69  1:59.64
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:38.02  12  2:40.83 C8  P    35.91  1:16.93  1:58.41
                                                                    F    36.50  1:17.86  1:59.63

ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   2:27.62   1              P    33.23  1:10.75  1:48.98
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   2:28.38   2              P    33.68  1:10.65  1:49.29
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:28.55   3              P    34.17  1:12.22  1:50.39
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  2:29.98   4              P    34.73  1:13.10  1:51.80
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:32.26   5              P    34.00  1:13.05  1:52.67
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:33.34   6              P    34.74  1:13.59  1:53.26
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:34.48   7              P    34.35  1:13.33  1:53.88
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:35.48   8              P    34.62  1:14.17  1:54.95
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:36.62   9              P    35.27  1:15.13  1:56.21
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  2:37.14  10              P    34.51  1:13.78  1:54.68
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:37.58  11              P    35.44  1:15.30  1:56.85
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:38.02  12              P    35.91  1:16.93  1:58.41
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  2:38.25  13              P    35.30  1:15.12  1:56.49
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  2:38.46  14              P    35.78  1:15.70  1:56.58
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:39.38  15              P    35.81  1:16.39  1:57.94
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S  2:40.82  16              P    35.68  1:16.42  1:58.11
PARRISH, ELIZABETH    13 PC WALNUT CREEK   2:41.11  17              P    36.28  1:17.13  1:58.70
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  2:41.47  18              P    37.10  1:18.69  2:00.59
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  2:41.62  19              P    36.28  1:17.19  1:59.21
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:41.82  20              P    37.32  1:17.47  1:59.84
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  2:41.83  21              P    36.80  1:17.38  1:59.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DUFFY, AOIFE          14 PC NORTH BAY AQU  2:42.30  22              P    36.54  1:18.23  1:59.43
MCDONALD, TEVENE      13 PC RIPON AQUATIC  2:42.40  23              P    36.71  1:17.86  1:59.95
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  2:42.88  24              P    37.23  1:19.23  2:01.98
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI  2:43.15  25              P    36.23  1:17.42  2:00.11
HOCKING, LEAH         13 PC TERRAPINS SWI  2:43.76  26              P    37.05  1:19.12  2:01.90
HOLDEN, MARISSA       13 PC SAN FRANCISCO  2:44.22  27              P    36.95  1:17.81  2:00.65
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   2:44.55  28              P    37.34  1:18.31  2:00.86
BERGIS, CHRISTINA     14 PC CAMPBELL WAVE  2:44.65  29              P    37.56  1:19.56  2:01.88
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL  2:44.91  30              P    36.53  1:17.34  2:00.57
FISHER, CLAIRE        13 PC KORET YOUTH S  2:45.55  31              P    36.85  1:18.79  2:02.27
CHEN, MAXIE           14 PC OTTER SWIM CL  2:45.59  32              P    37.01  1:18.38  2:01.47
CANONICA, KANDIS      14 PC BURLINGAME AQ  2:46.26  33              P    38.42  1:21.99  2:04.59
STIRN, CAROLINE       14 PC LADERA OAKS    2:46.66  34              P    37.57  1:20.27  2:04.60
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:46.96  35              P    37.39  1:19.54  2:03.98
LAWRENCE, ROSALIE     13 PC SANTA CRUZ CO  2:47.07  36              P    38.19  1:21.40  2:04.31
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:47.09  37              P    37.26  1:19.90  2:03.34
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:47.18  38              P    37.08  1:20.12  2:04.57
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  2:47.47  39              P    37.99  1:20.85  2:03.88
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  2:47.72  40              P    37.90  1:20.29  2:03.77
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  2:47.82  41              P    38.55  1:21.91  2:05.58
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:48.37  42              P    38.83  1:21.28  2:05.49
LITVINOVA, ANNA       14 PC KORET YOUTH S  2:48.63  43              P    38.06  1:21.17  2:05.06
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:49.24  44              P    37.96  1:20.94  2:04.93
RIPPLE, ZOEY          13 PC SANTA ROSA NE  2:49.35  45              P    38.45  1:22.47  2:06.47
GRAY, TESSA           14 PC TERRAPINS SWI  2:55.67  46              P    38.90  1:23.14  2:09.85
YANG, TINA            14 PC OTTER SWIM CL  2:56.02  47              P    38.58  1:21.97  2:08.18
STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     59.91   1    58.86 F1  P    28.34
                                                                    F    27.83
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:00.11   2    59.33 F2  P    28.05
                                                                    F    27.74
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:01.17   5  1:00.18 F3  P    28.79
                                                                    F    28.20
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   1:01.05   3  1:01.35 F4  P    29.17
                                                                    F    29.31
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:01.43   6  1:02.01 F5  P    28.63
                                                                    F    28.64
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK   1:01.88   8  1:02.16 F6  P    28.77
                                                                    F    29.15
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.09   4  1:02.17 F7  P    28.71
                                                                    F    28.83
ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   1:01.64   7  1:03.06 F8  P    29.02
                                                                    F    29.50

CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:02.96  13  1:01.57 C1  P    29.50
                                                                    F    28.82
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:01.91   9  1:01.73 C2  P    28.82
                                                                    F    29.03
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  1:03.32  15  1:03.23 C3  P    29.95
                                                                    F    29.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  1:03.35  16  1:03.25 C4  P    28.94
                                                                    F    29.03
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:03.71  18  1:03.36 C5  P    29.77
                                                                    F    29.42
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  1:03.05  14  1:03.40 C6  P    29.18
                                                                    F    29.10
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.82  12  1:03.53 C7  P    29.27
                                                                    F    29.82
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   1:02.31  11  1:05.25 C8  P    29.54
                                                                    F    30.25

HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     59.91   1              P    28.34
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:00.11   2              P    28.05
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   1:01.05   3              P    29.17
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.09   4              P    28.71
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  1:01.17   5              P    28.79
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:01.43   6              P    28.63
ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   1:01.64   7              P    29.02
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK   1:01.88   8              P    28.77
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:01.91   9              P    28.82
ALLEN, WHITNEY        14 PC BURLINGAME AQ  1:02.03  10              P    29.14
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   1:02.31  11              P    29.54
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.82  12              P    29.27
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:02.96  13              P    29.50
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  1:03.05  14              P    29.18
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  1:03.32  15              P    29.95
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  1:03.35  16              P    28.94
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:03.52  17              P    29.48
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  1:03.71  18              P    29.77
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   1:03.83  19              P    29.45
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  1:03.86  20              P    30.17
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  1:03.88  21              P    30.03
ALESSI, ALLIE         14 PC TERRAPINS SWI  1:04.51  22              P    30.17
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  1:04.53  23              P    30.79
CAREY, DANI           13 PC NAPA VALLEY S  1:04.78  24              P    30.87
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  1:05.32  25              P    30.61
OREGLIA, KELLEY       14 PC CAMPBELL WAVE  1:05.40  26              P    30.21
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  1:05.64  27              P    30.43
ARNASON, LIZZY        14 PC GOLDEN BEAR S  1:05.73  28              P    30.82
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  1:05.75  29              P    30.80
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   1:05.84  30              P    31.19
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  1:06.01  31              P    30.02
LUNG, NICOLE          14 PC NORTH BAY AQU  1:06.38  32              P    30.81
PARRISH, ELIZABETH    13 PC WALNUT CREEK   1:06.55  33              P    31.46
PLUME, OLIVIA         13 PC BURLINGAME AQ  1:07.20  34              P    30.41
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI  1:07.58  35              P    31.80
MILLSLAGLE, LAUREN    14 PC MISSION SAN J  1:08.01  36              P    31.59
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  1:08.09  37              P    31.72
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL  1:08.21  38              P    31.37
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  1:08.62  39              P    31.38
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  1:08.75  40              P    31.71
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  1:08.87  41              P    32.12
SANTOS, JENNY         14 PC SALINAS VALLE  1:10.29  42              P    32.15
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    1:10.33  43              P    31.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.69
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:14.69   3  2:11.98 F1  P    30.08  1:04.54  1:39.59
                                                                    F    29.53  1:02.51  1:37.14
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:19.97   7  2:14.06 F2  P    29.49  1:04.17  1:41.19
                                                                    F    29.44  1:02.86  1:38.26
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:14.19   2  2:14.32 F3  P    29.84  1:03.70  1:38.68
                                                                    F    29.63  1:02.70  1:38.16
LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   2:13.15   1  2:15.40 F4  P    30.49  1:04.49  1:38.92
                                                                    F    29.96  1:03.90  1:39.33
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK   2:17.59   5  2:16.04 F5  P    30.23  1:04.52  1:40.73
                                                                    F    29.51  1:03.55  1:39.78
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:15.84   4  2:17.93 F6  P    30.20  1:05.08  1:41.33
                                                                    F    31.47  1:06.27  1:43.27
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  2:20.59   9  2:18.83 F7  P    31.20  1:06.23  1:42.80
                                                                    F    31.09  1:05.86  1:41.99
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   2:18.58   6  2:19.13 F8  P    30.10  1:04.72  1:40.85
                                                                    F    30.76  1:06.32  1:42.79

CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:24.94  13  2:17.77 C1  P    32.07  1:08.24  1:47.30
                                                                    F    29.76  1:04.55  1:41.00
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:21.31  10  2:18.39 C2  P    31.61  1:07.19  1:44.08
                                                                    F    31.22  1:07.01  1:42.44
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   2:23.39  11  2:20.13 C3  P    30.99  1:07.49  1:44.08
                                                                    F    31.15  1:06.53  1:44.17
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:24.22  12  2:22.13 C4  P    32.36  1:08.46  1:46.63
                                                                    F    30.45  1:05.71  1:43.18
SHIMAMOTO, ISSO       14 PC ALMADEN SWIM   2:26.41  15  2:26.30 C5  P    31.97  1:08.69  1:47.69
                                                                    F    32.27  1:09.23  1:48.09
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:25.25  14  2:26.94 C6  P    31.40  1:07.34  1:46.06
                                                                    F    31.37  1:07.49  1:46.49
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  2:27.34  16  2:27.03 C7  P    32.22  1:09.31  1:48.58
                                                                    F    31.83  1:08.78  1:48.04
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:28.61  17  2:31.71 C8  P    32.64  1:09.54  1:48.50
                                                                    F    32.33  1:10.23  1:50.41

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   2:13.15   1              P    30.49  1:04.49  1:38.92
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:14.19   2              P    29.84  1:03.70  1:38.68
KEEN, KATIE           13 PC TIGER AQUATIC  2:14.69   3              P    30.08  1:04.54  1:39.59
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:15.84   4              P    30.20  1:05.08  1:41.33
MILLER, MICHELLE      14 PC WALNUT CREEK   2:17.59   5              P    30.23  1:04.52  1:40.73
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   2:18.58   6              P    30.10  1:04.72  1:40.85
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:19.97   7              P    29.49  1:04.17  1:41.19
ALLEN, WHITNEY        14 PC BURLINGAME AQ  2:20.29   8              P    30.86  1:06.83  1:43.13
TITUS, KATIE          13 PC TIGER AQUATIC  2:20.59   9              P    31.20  1:06.23  1:42.80
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:21.31  10              P    31.61  1:07.19  1:44.08
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   2:23.39  11              P    30.99  1:07.49  1:44.08
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:24.22  12              P    32.36  1:08.46  1:46.63
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:24.94  13              P    32.07  1:08.24  1:47.30
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:25.25  14              P    31.40  1:07.34  1:46.06
SHIMAMOTO, ISSO       14 PC ALMADEN SWIM   2:26.41  15              P    31.97  1:08.69  1:47.69
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  2:27.34  16              P    32.22  1:09.31  1:48.58
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S  2:28.61  17              P    32.64  1:09.54  1:48.50
CAREY, DANI           13 PC NAPA VALLEY S  2:29.15  18              P    32.43  1:09.59  1:48.77
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  2:31.46  19              P    33.17  1:10.67  1:50.35
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:31.88  20              P    32.90  1:10.25  1:51.20
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  2:32.50  21              P    32.22  1:09.47  1:50.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LUNG, NICOLE          14 PC NORTH BAY AQU  2:32.52  22              P    32.38  1:10.83  1:50.72
PLUME, OLIVIA         13 PC BURLINGAME AQ  2:33.36  23              P    33.01  1:12.19  1:52.90
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P    33.35  1:11.33  1:49.63

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:03.69
   SECTIONAL   2:17.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   2:09.59   1  2:09.66 F1  P    28.96  1:02.22  1:39.30
                                                                    F    29.05  1:01.97  1:39.28
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:14.94   3  2:13.99 F2  P    27.99  1:01.38  1:42.81
                                                                    F    28.24  1:01.90  1:42.42
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  2:14.47   2  2:14.59 F3  P    29.40  1:04.74  1:43.22
                                                                    F    29.85  1:05.08  1:43.81
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:15.09   4  2:15.95 F4  P    30.17  1:06.57  1:43.63
                                                                    F    30.21  1:06.68  1:44.64
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:15.72   5  2:16.24 F5  P    29.54  1:04.16  1:44.66
                                                                    F    30.06  1:05.28  1:45.34
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:15.90   6  2:16.70 F6  P    29.11  1:04.01  1:43.75
                                                                    F    29.60  1:04.94  1:45.14
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:16.39   7  2:16.80 F7  P    29.90  1:04.73  1:45.36
                                                                    F    30.58  1:05.30  1:47.70
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:17.10   8  2:18.62 F8  P    29.60  1:05.75  1:45.47
                                                                    F    30.67  1:06.90  1:46.60

ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:18.21   9  2:15.51 C1  P    29.89  1:07.19  1:46.45
                                                                    F    29.86  1:06.08  1:45.05
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   2:18.24  10  2:18.08 C2  P    30.68  1:04.81  1:45.60
                                                                    F    31.35  1:06.53  1:46.02
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.32  16  2:18.98 C3  P    29.68  1:04.91  1:46.89
                                                                    F    30.54  1:05.71  1:46.46
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:18.50  11  2:20.47 C4  P    30.94  1:06.28  1:45.89
                                                                    F    31.37  1:08.16  1:48.81
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:18.76  14  2:20.72 C5  P    30.09  1:05.85  1:45.77
                                                                    F    30.24  1:07.35  1:48.46
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:19.60  17  2:20.86 C6  P    30.78  1:06.33  1:46.80
                                                                    F    30.54  1:07.25  1:47.89
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:18.76  13  2:22.44 C7  P    27.88  1:01.50  1:45.55
                                                                    F    28.66  1:03.62  1:48.80
SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:18.97  15  2:23.08 C8  P    30.49  1:07.16  1:45.17
                                                                    F    31.61  1:09.41  1:49.88

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   2:09.59   1              P    28.96  1:02.22  1:39.30
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  2:14.47   2              P    29.40  1:04.74  1:43.22
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:14.94   3              P    27.99  1:01.38  1:42.81
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  2:15.09   4              P    30.17  1:06.57  1:43.63
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   2:15.72   5              P    29.54  1:04.16  1:44.66
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:15.90   6              P    29.11  1:04.01  1:43.75
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV  2:16.39   7              P    29.90  1:04.73  1:45.36
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  2:17.10   8              P    29.60  1:05.75  1:45.47
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  2:18.21   9              P    29.89  1:07.19  1:46.45
SKROPETA, KATHRYN     14 PC WALNUT CREEK   2:18.24  10              P    30.68  1:04.81  1:45.60
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:18.50  11              P    30.94  1:06.28  1:45.89
ALLARD, CHELSEA       14 PC WALNUT CREEK   2:18.75  12              P    28.75  1:06.93  1:45.36
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  2:18.76  14              P    30.09  1:05.85  1:45.77
TEERIKORPI, ONA       14 PC TERRAPINS SWI  2:18.76  13              P    27.88  1:01.50  1:45.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, APRIL          14 PC WALNUT CREEK   2:18.97  15              P    30.49  1:07.16  1:45.17
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.32  16              P    29.68  1:04.91  1:46.89
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  2:19.60  17              P    30.78  1:06.33  1:46.80
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:19.86  18              P    30.14  1:05.97  1:47.70
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:20.51  19              P    28.90  1:04.80  1:47.43
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:20.74  20              P    29.38  1:04.20  1:47.29
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  2:20.76  21              P    30.97  1:05.72  1:47.67
BELLINGER, SALLY      14 PC NORTH BAY AQU  2:20.83  22              P    29.77  1:05.67  1:47.95
ESTRADA, MICHELLE     14 PC ORINDA AQUATI  2:20.99  23              P    31.12  1:08.09  1:48.24
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:21.07  24              P    30.66  1:05.77  1:49.25
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI  2:21.82  25              P    30.80  1:05.63  1:50.49
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  2:22.18  26              P    30.90  1:07.68  1:48.22
STUHR, ALLIE          14 PC SANTA ROSA NE  2:22.29  27              P    30.75  1:07.68  1:51.00
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  2:22.98  28              P    32.23  1:07.03  1:49.57
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  2:23.00  29              P    30.40  1:08.26  1:50.55
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  2:23.02  30              P    30.91  1:06.65  1:50.77
CISAR, JAMIE          14 PC SANTA CLARA S  2:23.39  31              P    30.31  1:08.06  1:50.86
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  2:23.57  32              P    31.81  1:07.06  1:50.91
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  2:23.98  33              P    32.06  1:10.47  1:51.51
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE  2:24.18  34              P    32.24  1:08.86  1:51.52
AGUAYO, AMANDA        13 PC SALINAS VALLE  2:24.37  35              P    31.31  1:06.51  1:50.67
DELLARIA, LYNDSIE     13 PC NORTH BAY AQU  2:24.54  36              P    29.81  1:05.36  1:49.51
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  2:24.57  37              P    29.39  1:06.53  1:52.15
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S  2:24.78  38              P    31.93  1:08.68  1:51.77
CHOI, ERIN            14 PC PIEDMONT SWIM  2:25.15  39              P    31.02  1:07.61  1:51.88
CHUNG, JINI           14 PC KORET YOUTH S  2:25.35  41              P    30.75  1:06.33  1:49.86
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  2:25.35  40              P    31.37  1:10.45  1:52.23
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  2:25.38  42              P    31.98  1:09.68  1:52.31
CHUNG, OLIVIA         14 PC SANTA CLARA S  2:25.90  43              P    31.59  1:10.28  1:51.30
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI  2:26.25  44              P    30.33  1:08.16  1:53.83
GOODSON, VICTORIA     14 PC SAN RAMON LIV  2:26.40  45              P    33.83  1:08.17  1:52.22
SHARP, MOLLY          14 PC ORINDA AQUATI  2:26.75  46              P    31.81  1:07.78  1:52.69
MILLSLAGLE, LAUREN    14 PC MISSION SAN J  2:26.86  47              P    31.50  1:09.81  1:52.62
HOLDEN, MARISSA       13 PC SAN FRANCISCO  2:26.87  48              P    31.97  1:09.76  1:52.64
BONOMO, VICTORIA      13 PC ORINDA AQUATI  2:27.14  49              P    32.37  1:09.73  1:53.92
SAFIR, SARAH          13 PC ALMADEN SWIM   2:27.28  50              P    30.65  1:06.96  1:53.30
POWER, KELSEY         13 PC OSPREY AQUATI  2:27.66  51              P    32.00  1:10.90  1:53.85
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   2:27.83  52              P    32.43  1:10.91  1:53.71
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  2:27.90  53              P    31.82  1:09.53  1:55.09
AMOG, JESSICA         13 PC WALNUT CREEK   2:28.73  54              P    33.20  1:10.38  1:54.14
BERGIS, CHRISTINA     14 PC CAMPBELL WAVE  2:28.85  55              P    32.91  1:12.10  1:54.37
STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S  2:30.19  56              P    34.10  1:13.51  1:56.67
ELGENDY, HAGAR        13 PC SALINAS VALLE  2:30.91  57              P    32.80  1:11.40  1:55.94
DANEL-LOHREY, SASZA   13 PC NORTH BAY AQU  2:30.96  58              P    31.56  1:09.20  1:55.29
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    29.74  1:05.28  1:50.00

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.99
   SECTIONAL   4:49.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   4:34.65   1  4:33.42 F1  P    29.65  1:03.06  1:38.36  2:13.76  2:52.12  3:31.39  4:03.99
                                                                    F    29.69  1:03.18  1:38.23  2:13.79  2:51.93  3:30.68  4:03.10
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   4:43.37   2  4:41.97 F2  P    30.16  1:05.30  1:43.15  2:19.54  3:00.08  3:40.61  4:12.64
                                                                    F    30.47  1:05.76  1:43.10  2:19.45  2:59.94  3:39.82  4:11.44
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  4:47.52   3  4:44.34 F3  P    30.99  1:05.77  1:43.30  2:20.87  3:01.20  3:40.91  4:15.10
                                                                    F    30.80  1:05.92  1:43.39  2:20.36  3:00.16  3:39.92  4:12.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  4:48.69   5  4:48.59 F4  P    31.16  1:07.81  1:45.71  2:22.53  3:01.57  3:42.26  4:16.11
                                                                    F    31.39  1:08.52  1:46.17  2:22.42  3:02.14  3:43.00  4:16.75
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  4:51.33   6  4:50.08 F5  P    31.56  1:07.47  1:46.45  2:24.13  3:03.67  3:44.26  4:18.61
                                                                    F    31.61  1:06.94  1:45.69  2:23.61  3:03.63  3:43.59  4:17.36
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  4:48.62   4  4:50.51 F6  P    29.91  1:04.57  1:41.53  2:18.30  3:00.34  3:42.13  4:15.87
                                                                    F    30.36  1:05.37  1:43.51  2:20.55  3:02.34  3:44.09  4:17.88
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  4:53.44   7  4:50.63 F7  P    30.60  1:06.54  1:43.71  2:20.63  3:02.04  3:45.00  4:20.02
                                                                    F    30.53  1:05.80  1:43.22  2:20.12  3:02.75  3:44.49  4:18.30
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  4:55.98   8  4:55.72 F8  P    29.92  1:03.77  1:40.71  2:16.57  3:01.31  3:46.91  4:21.33
                                                                    F    30.20  1:04.57  1:42.14  2:18.11  3:01.77  3:46.52  4:21.11

BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  4:57.14  10  4:54.83 C1  P    31.10  1:07.08  1:46.02  2:24.12  3:05.36  3:47.72  4:23.34
                                                                    F    30.13  1:04.47  1:42.48  2:19.42  3:02.00  3:44.74  4:20.39
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  5:02.31  16  4:56.75 C2  P    33.51  1:10.49  1:48.58  2:27.03  3:08.61  3:52.80  4:28.97
                                                                    F    32.93  1:09.50  1:49.00  2:27.73  3:09.06  3:50.77  4:24.87
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  4:59.58  11  4:56.82 C3  P    31.95  1:09.81  1:47.98  2:24.89  3:08.38  3:51.76  4:26.08
                                                                    F    32.10  1:09.67  1:46.88  2:23.51  3:06.92  3:50.66  4:24.05
CANONICA, KANDIS      14 PC BURLINGAME AQ  4:59.96  12  4:57.31 C4  P    32.39  1:09.72  1:47.51  2:24.45  3:09.09  3:53.49  4:27.75
                                                                    F    31.42  1:08.30  1:46.24  2:22.57  3:07.16  3:51.21  4:25.43
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  5:00.66  13  4:57.87 C5  P    32.87  1:10.27  1:49.52  2:28.02  3:09.21  3:51.75  4:27.62
                                                                    F    32.55  1:10.47  1:48.39  2:26.81  3:07.47  3:49.36  4:24.87
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  5:01.55  14  4:57.95 C6  P    33.12  1:10.18  1:49.78  2:29.11  3:11.14  3:53.95  4:28.31
                                                                    F    32.83  1:09.91  1:49.05  2:27.69  3:08.90  3:51.14  4:25.39
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    5:02.97  17  5:04.19 C7  P    32.42  1:10.00  1:46.93  2:23.19  3:07.97  3:53.40  4:28.44
                                                                    F    32.91  1:11.62  1:49.54  2:26.26  3:10.87  3:55.90  4:30.64
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  5:01.86  15  5:07.81 C8  P    32.06  1:10.56  1:48.31  2:25.47  3:10.36  3:54.74  4:29.36
                                                                    F    33.82  1:14.39  1:53.22  2:31.60  3:16.71  4:00.73  4:34.68

LEWIS, KELSEY         14 PC WALNUT CREEK   4:34.65   1              P    29.65  1:03.06  1:38.36  2:13.76  2:52.12  3:31.39  4:03.99
HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK   4:43.37   2              P    30.16  1:05.30  1:43.15  2:19.54  3:00.08  3:40.61  4:12.64
NARUM, LISA           13 PC PLEASANTON SE  4:47.52   3              P    30.99  1:05.77  1:43.30  2:20.87  3:01.20  3:40.91  4:15.10
CURETON, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  4:48.62   4              P    29.91  1:04.57  1:41.53  2:18.30  3:00.34  3:42.13  4:15.87
YAMAUCHI, PENELOPE    13 PC SANTA ROSA NE  4:48.69   5              P    31.16  1:07.81  1:45.71  2:22.53  3:01.57  3:42.26  4:16.11
MONOBE, ELLIE         14 PC MISSION SAN J  4:51.33   6              P    31.56  1:07.47  1:46.45  2:24.13  3:03.67  3:44.26  4:18.61
MADRIGAL, AMANDA      14 PC TERRAPINS SWI  4:53.44   7              P    30.60  1:06.54  1:43.71  2:20.63  3:02.04  3:45.00  4:20.02
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  4:55.98   8              P    29.92  1:03.77  1:40.71  2:16.57  3:01.31  3:46.91  4:21.33
ISAACS, DORY          14 PC WEST COAST AQ  4:57.08   9              P    29.84  1:05.30  1:44.26  2:22.70  3:03.26  3:46.76  4:22.60
BRITT, ALYSSA         13 PC RIPON AQUATIC  4:57.14  10              P    31.10  1:07.08  1:46.02  2:24.12  3:05.36  3:47.72  4:23.34
CHOY, TAMMY           13 PC SOUTH SAN FRA  4:59.58  11              P    31.95  1:09.81  1:47.98  2:24.89  3:08.38  3:51.76  4:26.08
CANONICA, KANDIS      14 PC BURLINGAME AQ  4:59.96  12              P    32.39  1:09.72  1:47.51  2:24.45  3:09.09  3:53.49  4:27.75
TANA, KYLIE           14 PC OTTER SWIM CL  5:00.66  13              P    32.87  1:10.27  1:49.52  2:28.02  3:09.21  3:51.75  4:27.62
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  5:01.55  14              P    33.12  1:10.18  1:49.78  2:29.11  3:11.14  3:53.95  4:28.31
WATSON, LINDSEY       14 PC ORINDA AQUATI  5:01.86  15              P    32.06  1:10.56  1:48.31  2:25.47  3:10.36  3:54.74  4:29.36
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  5:02.31  16              P    33.51  1:10.49  1:48.58  2:27.03  3:08.61  3:52.80  4:28.97
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    5:02.97  17              P    32.42  1:10.00  1:46.93  2:23.19  3:07.97  3:53.40  4:28.44
YEUNG, DAPHNE         14 PC SOUTH SAN FRA  5:05.57  18              P    33.67  1:12.98  1:51.43  2:29.84  3:13.20  3:56.87  4:31.49
ECKOLD, MONIKA        14 PC VALLEY SPLASH  5:06.13  19              P    31.32  1:07.68  1:46.54  2:25.05  3:13.15  3:59.24  4:33.32
HADSELL, STEPHANIE    14 PC TERRAPINS SWI  5:06.37  20              P    31.01  1:08.53  1:46.19  2:24.53  3:10.12  3:56.88  4:31.74
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   5:06.49  21              P    31.47  1:07.56  1:45.92  2:24.45  3:10.15  3:56.51  4:32.68
OREGLIA, KELLEY       14 PC CAMPBELL WAVE  5:06.50  22              P    31.30  1:07.19  1:46.08  2:23.91  3:07.43  3:51.91  4:29.38
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  5:07.23  23              P    32.41  1:10.98  1:52.10  2:32.42  3:15.33  3:58.27  4:33.20
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI  5:07.96  24              P    32.25  1:10.35  1:47.82  2:24.61  3:10.42  3:56.06  4:33.19
BERGIS, CHRISTINA     14 PC CAMPBELL WAVE  5:09.30  25              P    33.59  1:12.35  1:52.26  2:31.58  3:14.12  3:57.32  4:33.79
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  5:12.14  26              P    32.55  1:11.45  1:49.87  2:27.37  3:14.55  4:01.40  4:37.75
STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S  5:12.56  27              P    35.06  1:15.85  1:57.18  2:37.08  3:20.91  4:04.75  4:39.39
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM  5:13.89  28              P    33.29  1:13.99  1:55.18  2:34.82  3:19.64  4:05.78  4:40.18
CONROW, KELSEY        13 PC ALMADEN SWIM   5:14.13  29              P    32.66  1:13.24  1:54.06  2:34.70  3:18.74  4:02.97  4:39.22
DUFFY, AOIFE          14 PC NORTH BAY AQU  5:16.21  30              P    33.79  1:14.17  1:53.12  2:32.61  3:16.27  4:01.02  4:39.12
CORWIN, CAITLIN       14 PC NAPA VALLEY S  5:16.44  31              P    33.18  1:12.21  1:51.81  2:30.91  3:18.50  4:05.72  4:41.44
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    32.50  1:08.36  1:44.89  2:20.87  3:03.60  3:46.14  4:19.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL  10:01.09
   SECTIONAL  10:58.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK               10:44.49   1      29.77  1:01.69  1:34.39  2:06.59  2:38.88  3:11.57  3:43.94
                                                                       4:16.53  4:48.82  5:21.75  5:54.26  6:27.09  7:00.00  7:33.28
                                                                       8:05.27  8:37.28  9:09.45  9:41.57 10:13.30
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE              11:02.25   2      29.94  1:02.28  1:35.33  2:08.29  2:41.42  3:14.59  3:47.54
                                                                       4:20.78  4:54.36  5:27.94  6:01.14  6:34.49  7:07.87  7:41.40
                                                                       8:15.07  8:48.82  9:22.35  9:56.24 10:29.58
ANDERSON, ALYSSA      13 PC SAN RAMON LIV              11:09.47   3      30.52  1:03.36  1:36.55  2:09.85  2:43.37  3:17.13  3:50.90
                                                                       4:24.66  4:58.32  5:32.44  6:07.14  6:41.00  7:15.03  7:49.05
                                                                       8:23.28  8:57.01  9:31.10 10:04.26 10:37.71
DEAN, JENNIFER        13 PC OSPREY AQUATI              11:21.51   4      30.18  1:03.79  1:37.67  2:11.31  2:45.67  3:19.53  3:54.26
                                                                       4:28.59  5:03.30  5:37.90  6:12.44  6:47.55  7:22.62  7:57.48
                                                                       8:32.18  9:06.49  9:40.95 10:15.20 10:48.49
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI              11:26.88   5      30.10  1:04.26  1:38.58  2:12.69  2:47.15  3:21.13  3:55.77
                                                                       4:30.25  5:05.01  5:39.75  6:14.17  6:49.07  7:23.80  7:58.61
                                                                       8:33.35  9:08.07  9:42.70 10:17.85 10:52.58
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE              11:26.93   6      31.51  1:05.03  1:38.68  2:12.57  2:46.87  3:20.19  3:54.41
                                                                       4:28.80  5:03.43  5:38.15  6:13.37  6:48.17  7:23.25  7:58.08
                                                                       8:32.97  9:08.06  9:43.53 10:18.14 10:53.18
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM              11:32.44   7      31.19  1:05.72  1:40.51  2:14.98  2:49.94  3:24.41  3:59.43
                                                                       4:34.23  5:09.30  5:44.93  6:19.16  6:54.05  7:28.94  8:04.00
                                                                       8:38.74  9:14.15  9:48.86 10:23.77 10:58.51
PRUTTON, DIANDRA      12 PC TERRAPINS SWI              11:39.02   8      32.34  1:07.66  1:43.11  2:18.59  2:54.00  3:29.06  4:04.17
                                                                       4:39.12  5:13.90  5:48.86  6:23.96  6:59.13  7:34.37  8:09.24
                                                                       8:44.29  9:19.88  9:55.49 10:30.60 11:05.38
MICOTTI, KRISTINA     13 PC SILICON VALLE              11:40.94   9      31.70  1:05.74  1:40.48  2:15.79  2:51.40  3:26.85  4:02.43
                                                                       4:38.44  5:14.09  5:49.87  6:25.11  7:00.84  7:35.97  8:11.80
                                                                       8:47.04  9:22.62  9:57.94 10:33.42 11:07.92
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI              11:45.71  10      31.30  1:05.34  1:40.83  2:16.48  2:52.34  3:28.27  4:03.96
                                                                       4:39.03  5:14.87  5:51.53  6:27.18  7:03.05  7:39.46  8:15.23
                                                                       8:49.94  9:25.42 10:00.50 10:35.90 11:11.52
BLAND, DORI           14 PC NAPA VALLEY S              12:03.49  11      32.56  1:08.06  1:44.20  2:20.70  2:57.04  3:33.38  4:09.65
                                                                       4:46.12  5:22.43  5:58.69  6:35.61  7:12.24  7:48.85  8:25.68
                                                                       9:02.51  9:39.49 10:15.69 10:52.18 11:28.12
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI                DQUED
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI                DQUED
PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:46.89
   SECTIONAL  18:26.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, SHELLEY       13 PC WALNUT CREEK               17:52.15   1
BRANNON, LINDSEY      14 PC PLEASANTON SE              18:31.98   2      30.99  1:03.86  1:37.37  2:11.07  2:44.75  3:18.57  3:52.49
                                                                       4:26.36  5:00.34  5:34.07  6:07.87  6:42.20  7:16.39  7:50.49
                                                                       8:24.24  8:58.24  9:32.41 10:06.46 10:40.84 11:15.03 11:48.51
                                                                      12:21.90 12:55.65 13:29.14 14:02.97 14:37.00 15:11.18 15:44.61
                                                                      16:18.33 16:51.97 17:25.86 17:59.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORCELLA, KATRIN      14 PC TERRAPINS SWI              18:59.01   3      31.31  1:05.73  1:40.69  2:15.68  2:50.57  3:25.94  4:00.59
                                                                       4:35.26  5:10.33  5:45.16  6:19.63  6:54.58  7:29.48  8:05.09
                                                                       8:40.35  9:15.39  9:50.66 10:25.34 11:00.80 11:36.02 12:10.08
                                                                      12:44.68 13:19.24 13:53.75 14:28.17 15:02.77 15:37.20 16:11.44
                                                                      16:45.31 17:18.97 17:52.04 18:25.72
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE              19:01.86   4      30.60  1:03.97  1:37.90  2:11.52  2:45.14  3:18.96  3:52.77
                                                                       4:26.85  5:01.47  5:35.91  6:10.57  6:44.84  7:19.77  7:55.07
                                                                       8:29.83  9:04.81  9:40.37 10:15.70 10:50.60 11:25.83 12:01.13
                                                                      12:36.44 13:11.78 13:47.38 14:22.87 14:57.95 15:33.33 16:08.50
                                                                      16:44.05 17:18.89 17:54.15 18:29.11
HOOPER, CHEYENNE      14 PC TERRAPINS SWI              19:09.51   5      30.64  1:04.46  1:38.56  2:13.03  2:47.44  3:22.47  3:57.44
                                                                       4:32.03  5:06.71  5:41.22  6:16.05  6:50.24  7:24.83  8:00.10
                                                                       8:35.05  9:10.36  9:45.40 10:20.59 10:56.15 11:30.83 12:05.69
                                                                      12:40.66 13:16.08 13:51.39 14:26.67 15:01.96 15:37.64 16:13.40
                                                                      16:49.08 17:24.33 17:59.54 18:35.15
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI              19:21.84   6      29.41  1:02.85  1:36.91  2:10.98  2:45.62  3:20.34  3:54.55
                                                                       4:29.53  5:04.84  5:39.67  6:15.50  6:50.64  7:26.00  8:01.44
                                                                       8:37.40  9:13.03  9:48.95 10:24.86 11:00.66 11:36.21 12:12.19
                                                                      12:48.55 13:24.64 14:01.09 14:36.92 15:12.40 15:48.45 16:24.59
                                                                      17:00.60 17:36.45 18:12.16 18:47.43
BARTON, ELLEN         14 PC SOS SWIM TEAM              19:23.95   7      31.17  1:05.78  1:40.92  2:15.62  2:51.03  3:25.57  4:00.25
                                                                       4:35.05  5:10.28  5:45.58  6:20.92  6:56.02  7:31.69  8:07.26
                                                                       8:42.84  9:18.06  9:53.60 10:29.25 11:05.19 11:41.02 12:16.58
                                                                      12:52.04 13:27.61 14:03.32 14:38.69 15:14.29 15:50.52 16:26.58
                                                                      17:02.11 17:37.84 18:13.19 18:48.47
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE              19:34.29   8      31.21  1:05.66  1:40.20  2:15.21  2:50.32  3:25.73  4:01.41
                                                                       4:36.83  5:12.38  5:48.06  6:23.82  6:59.10  7:34.79  8:10.59
                                                                       8:46.75  9:22.95  9:58.54 10:34.65 11:10.81 11:47.12 12:22.59
                                                                      12:58.90 13:34.66 14:10.29 14:46.31 15:22.29 15:58.71 16:35.29
                                                                      17:11.61 17:47.69 18:23.41 18:59.75
TADLOCK, NIKKI        12 PC TERRAPINS SWI              19:35.33   9      32.00  1:07.26  1:42.19  2:17.47  2:53.30  3:28.54  4:03.70
                                                                       4:39.00  5:14.99  5:51.09  6:26.46  7:02.21  7:38.03  8:14.48
                                                                       8:50.15  9:25.58 10:01.39 10:36.77 11:13.23 11:49.43 12:25.46
                                                                      13:01.16 13:37.95 14:14.60 14:49.77 15:25.67 16:02.01 16:37.82
                                                                      17:14.12 17:50.26 18:26.14 19:01.19
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S              19:54.81  10      31.39  1:07.15  1:42.88  2:18.41  2:54.38  3:31.50  4:09.19
                                                                       4:46.68  5:23.95  6:01.52  6:38.32  7:15.04  7:52.04  8:28.31
                                                                       9:05.49  9:41.16 10:18.12 10:55.69 11:32.44 12:09.62 12:45.45
                                                                      13:22.24 14:00.21 14:37.38 15:13.23 15:49.16 16:25.10 17:00.80
                                                                      17:36.16 18:12.10 18:47.64 19:22.18
DELAY, SARA           12 PC WALNUT CREEK               19:58.03  11      31.44  1:06.62  1:42.64  2:18.68  2:54.62  3:30.77  4:07.30
                                                                       4:42.79  5:19.18  5:55.39  6:31.57  7:07.61  7:44.12  8:20.66
                                                                       8:56.02  9:32.66 10:09.27 10:46.56 11:23.29 12:00.39 12:37.07
                                                                      13:13.72 13:50.82 14:27.91 15:04.46 15:41.73 16:19.27 16:56.59
                                                                      17:33.94 18:11.29 18:47.88 19:24.39
TARKA, GRACE          11 PC TERRAPINS SWI              19:58.15  12      31.00  1:05.91  1:42.24  2:19.10  2:56.09  3:33.53  4:10.71
                                                                       4:47.67  5:24.85  6:01.28  6:37.68  7:14.45  7:51.54  8:27.68
                                                                       9:03.90  9:40.01 10:17.00 10:52.62 11:29.23 12:05.61 12:41.80
                                                                      13:18.70 13:55.17 14:32.43 15:10.10 15:46.60 16:22.91 16:59.35
                                                                      17:35.54 18:12.07 18:48.44 19:23.90
HUELGA, MONICA        12 PC MONTEREY BAY               20:19.20  13      32.90  1:09.94  1:46.81  2:24.07  3:01.23  3:39.06  4:16.23
                                                                       4:53.82  5:31.59  6:08.67  6:46.35  7:23.33  8:00.62  8:38.11
                                                                       9:16.20  9:54.42 10:30.83 11:07.67 11:44.86 12:22.05 12:59.65
                                                                      13:37.50 14:14.27 14:51.67 15:29.41 16:06.26 16:43.86 17:21.13
                                                                      17:57.88 18:34.02 19:10.32 19:45.97
JONES, JILL           11 PC ORINDA AQUATI              20:19.22  14      32.34  1:08.88  1:46.22  2:23.61  3:00.71  3:39.05  4:17.00
                                                                       4:55.06  5:32.38  6:09.12  6:46.53  7:24.14  8:00.94  8:38.58
                                                                       9:16.71  9:55.40 10:32.43 11:09.89 11:46.74 12:23.81 13:01.61
                                                                      13:39.06 14:15.90 14:53.32 15:30.39 16:07.37 16:44.96 17:21.96
                                                                      17:58.62 18:35.11 19:11.16 19:46.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OOSTERHOUSE, LINDSAY  11 PC DEANZA CUPERT              20:25.15  15      33.45  1:10.65  1:48.32  2:25.26  3:02.72  3:40.20  4:17.04
                                                                       4:54.41  5:31.63  6:09.10  6:46.20  7:23.29  8:00.16  8:37.08
                                                                       9:14.14  9:51.11 10:28.06 11:05.58 11:43.13 12:19.87 12:56.97
                                                                      13:34.44 14:11.93 14:49.83 15:27.14 16:04.64 16:42.06 17:20.15
                                                                      17:57.95 18:36.23 19:13.92 19:50.53
BARTON, PETRA         12 PC LOS ALTOS/MTN              20:45.13  16      32.78  1:09.48  1:47.75  2:25.68  3:03.24  3:41.38  4:19.33
                                                                       4:57.53  5:35.24  6:13.13  6:51.33  7:28.62  8:06.75  8:45.60
                                                                       9:22.86 10:00.41 10:38.37 11:16.76 11:54.81 12:31.95 13:09.74
                                                                      13:47.34 14:26.03 15:03.91 15:42.26 16:20.56 16:58.48 17:36.89
                                                                      18:14.61 18:52.89 19:31.57 20:09.61
LAU, KRYSTAL          11 PC PLEASANTON SE              21:16.77  17      33.04  1:10.37  1:48.61  2:26.36  3:04.42  3:43.12  4:21.24
                                                                       4:59.67  5:38.05  6:16.94  6:56.00  7:35.29  8:14.70  8:54.25
                                                                       9:33.17 10:12.90 10:52.13 11:31.50 12:10.75 12:50.52 13:30.62
                                                                      14:10.22 14:50.40 15:30.11 16:09.35 16:48.82 17:28.11 18:07.94
                                                                      18:46.35 19:25.61 20:03.78 20:41.32
SHARPE, ANNA          11 PC ALAMEDA ISLAN              21:17.02  18      33.71  1:11.75  1:50.95  2:29.61  3:08.53  3:47.61  4:25.52
                                                                       5:04.68  5:43.50  6:22.34  7:01.21  7:39.76  8:18.67  8:56.71
                                                                       9:35.66 10:14.57 10:53.12 11:32.07 12:11.09 12:50.30 13:29.68
                                                                      14:09.07 14:48.04 15:28.23 16:07.69 16:46.83 17:26.36 18:05.35
                                                                      18:44.43 19:23.74 20:02.61 20:40.81
LOOK, MACKENZIE       12 PC WEST VALLEY S              21:37.54  19      33.18  1:10.35  1:49.94  2:28.46  3:06.80  3:46.00  4:25.51
                                                                       5:05.03  5:45.46  6:24.01  7:02.93  7:42.79  8:24.20  9:04.86
                                                                       9:45.90 10:26.23 11:08.02 11:47.48 12:27.65 13:06.70 13:46.47
                                                                      14:25.59 15:04.71 15:44.10 16:23.53 17:03.49 17:42.95 18:23.93
                                                                      19:03.96 19:43.54 20:21.45 21:00.19
MEADOWS, ALEX         12 PC PLEASANTON SE              22:07.49  20      33.42  1:11.74  1:51.36  2:30.56  3:10.40  3:50.06  4:30.34
                                                                       5:11.05  5:50.65  6:31.81  7:12.55  7:52.65  8:32.84  9:14.18
                                                                       9:54.43 10:35.27 11:15.94 11:56.75 12:38.17 13:19.83 14:02.23
                                                                      14:43.61 15:24.84 16:06.52 16:47.96 17:28.67 18:09.95 18:49.86
                                                                      19:30.50 20:10.15 20:49.82 21:28.94
CALL, MICHELLE        12 PC MONTCLAIR SWI              22:17.85  21      34.61  1:13.05  1:52.89  2:33.96  3:15.18  3:55.70  4:36.91
                                                                       5:19.31  6:00.85  6:41.06  7:22.59  8:03.74  8:45.57  9:27.16
                                                                      10:08.71 10:49.62 11:30.79 12:11.06 12:52.02 13:32.60 14:13.74
                                                                      14:54.98 15:36.17 16:17.87 16:59.49 17:39.12 18:19.38 19:00.48
                                                                      19:41.41 20:21.61 21:01.32 21:41.07
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    28.27   1    28.19 F1
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY     28.93   2    28.47 F2
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ    29.11   3    29.25 F3
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI    29.29   5    29.35 F4
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    29.69   8    29.46 F5
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE    29.14   4    29.70 F6
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI    29.42   6    30.06 F7
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    29.59   7    30.17 F8

FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ    29.93   9    29.78 C1
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    30.49  11    30.23 C2
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    31.01  17    30.64 C3
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    30.03  10    30.66 C4
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    30.82  15    30.71 C5
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J    30.67  14    30.79 C6

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STUMPH, STEVEN         9 PC WALNUT CREEK     30.51  13    31.13 C7
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV    31.06  19    31.37 C8

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    28.27   1
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY     28.93   2
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ    29.11   3
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE    29.14   4
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI    29.29   5
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI    29.42   6
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    29.59   7
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    29.69   8
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ    29.93   9
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    30.03  10
ASHBY, ROBBIE         10 PC TERRAPINS SWI    30.49  12
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    30.49  11
STUMPH, STEVEN         9 PC WALNUT CREEK     30.51  13
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J    30.67  14
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    30.82  15
XU, ALEXANDER         10 PC TWIN VALLEY A    30.83  16
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    31.01  17
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK     31.04  18
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV    31.06  19
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN    31.17  20
NOLLETTE, TYLER       10 PC ALMADEN SWIM     31.25  21
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO    31.34  22
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA    31.49  23
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU    31.61  24
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A    31.64  25
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    31.66  26
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    31.73  27
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM     31.75  28
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI    31.79  29
SHIELDS, MICHAEL      10 PC GILROY GATORS    31.81  30

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:04.63   4  1:02.18 F1  P    30.61
                                                                    F    30.22
PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:05.19   5  1:02.30 F2  P    30.56
                                                                    F    30.14
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  1:03.78   1  1:03.14 F3  P    29.99
                                                                    F    29.53
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:03.78   2  1:03.39 F4  P    30.10
                                                                    F    30.14
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:04.44   3  1:03.62 F5  P    30.38
                                                                    F    30.29
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:05.48   7  1:05.11 F6  P    31.13
                                                                    F    31.09
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:05.44   6  1:05.36 F7  P    31.38
                                                                    F    30.88
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:05.76   8  1:07.77 F8  P    31.95
                                                                    F    32.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:05.96   9  1:05.57 C1  P    31.96
                                                                    F    32.30
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:07.52  15  1:06.76 C2  P    31.55
                                                                    F    31.66
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:06.98  12  1:07.17 C3  P    30.96
                                                                    F    31.80
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:06.77  11  1:07.51 C4  P    31.88
                                                                    F    32.23
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE  1:06.26  10  1:07.56 C5  P    31.44
                                                                    F    31.90
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:07.26  13  1:07.86 C6  P    32.26
                                                                    F    32.74
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  1:07.56  16  1:09.14 C7  P    32.12
                                                                    F    33.40

SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:03.78   2              P    30.10
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  1:03.78   1              P    29.99
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:04.44   3              P    30.38
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:04.63   4              P    30.61
PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:05.19   5              P    30.56
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:05.44   6              P    31.38
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:05.48   7              P    31.13
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:05.76   8              P    31.95
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:05.96   9              P    31.96
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE  1:06.26  10              P    31.44
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:06.77  11              P    31.88
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:06.98  12              P    30.96
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:07.26  13              P    32.26
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI  1:07.43  14              P    30.59
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:07.52  15              P    31.55
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  1:07.56  16              P    32.12
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  1:07.87  17              P    31.80
ASHBY, ROBBIE         10 PC TERRAPINS SWI  1:08.11  18              P    32.07
XU, ALEXANDER         10 PC TWIN VALLEY A  1:08.15  19              P    32.72
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO  1:08.17  20              P    32.36
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:08.39  21              P    32.58
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:08.54  22              P    32.45
LAU, TONY              8 PC SAN FRANCISCO  1:09.24  23              P    33.12
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU  1:09.27  24              P    32.87
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA  1:09.31  25              P    33.13
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   1:09.34  26              P    33.51
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV  1:09.42  27              P    32.95
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:14.94  28              P    34.76

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  2:18.17   2  2:16.16 F1  P    30.88  1:07.13  1:43.36
                                                                    F    30.87  1:05.83  1:42.06
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:17.84   1  2:16.53 F2  P    32.56  1:08.02  1:43.20
                                                                    F    32.05  1:07.02  1:41.84
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  2:21.46   3  2:20.38 F3  P    34.00  1:10.58  1:45.63
                                                                    F    33.26  1:09.08  1:44.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  2:23.19   5  2:22.49 F4  P    32.46  1:08.64  1:46.71
                                                                    F    32.40  1:08.83  1:46.33
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  2:23.92   7  2:23.19 F5  P    33.21  1:10.16  1:47.56
                                                                    F    32.64  1:09.75  1:47.52
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.01   4  2:23.57 F6  P    32.55  1:10.13  1:46.85
                                                                    F    33.06  1:09.94  1:48.17
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  2:23.27   6  2:25.43 F7  P    31.84  1:08.77  1:46.93
                                                                    F    32.41  1:09.52  1:48.07
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  2:27.85   8  2:28.65 F8  P    33.86  1:12.00  1:51.58
                                                                    F    34.52  1:12.63  1:51.86

POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  2:29.37  11  2:26.76 C1  P    33.79  1:12.73  1:52.32
                                                                    F    34.01  1:12.99  1:51.02
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  2:30.46  16  2:26.88 C2  P    33.83  1:12.86  1:52.62
                                                                    F    35.06  1:13.74  1:51.52
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ  2:30.25  13  2:27.16 C3  P    32.39  1:11.29  1:51.39
                                                                    F    33.55  1:12.02  1:50.46
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO  2:28.55  10  2:29.24 C4  P    33.05  1:10.51  1:49.40
                                                                    F    33.55  1:11.29  1:51.53
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   2:29.99  12  2:29.88 C5  P    33.98  1:12.85  1:52.65
STRENFEL, ZACH        10 PC BARRACUDA AQU  2:30.34  14  2:31.28 C6  P    34.32  1:12.46  1:52.17
                                                                    F    34.03  1:13.08  1:52.65
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   2:30.38  15  2:32.40 C7  P    34.23  1:13.15  1:52.62
                                                                    F    35.13  1:14.29  1:53.84
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  2:28.15   9  2:32.88 C8  P    34.03  1:11.72  1:51.36
                                                                    F    33.64  1:12.50  1:50.00

MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:17.84   1              P    32.56  1:08.02  1:43.20
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  2:18.17   2              P    30.88  1:07.13  1:43.36
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  2:21.46   3              P    34.00  1:10.58  1:45.63
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  2:22.01   4              P    32.55  1:10.13  1:46.85
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  2:23.19   5              P    32.46  1:08.64  1:46.71
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  2:23.27   6              P    31.84  1:08.77  1:46.93
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  2:23.92   7              P    33.21  1:10.16  1:47.56
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  2:27.85   8              P    33.86  1:12.00  1:51.58
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  2:28.15   9              P    34.03  1:11.72  1:51.36
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO  2:28.55  10              P    33.05  1:10.51  1:49.40
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  2:29.37  11              P    33.79  1:12.73  1:52.32
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   2:29.99  12              P    33.98  1:12.85  1:52.65
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ  2:30.25  13              P    32.39  1:11.29  1:51.39
STRENFEL, ZACH        10 PC BARRACUDA AQU  2:30.34  14              P    34.32  1:12.46  1:52.17
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   2:30.38  15              P    34.23  1:13.15  1:52.62
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  2:30.46  16              P    33.83  1:12.86  1:52.62
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE  2:30.51  17              P    34.92  1:14.50  1:53.30
ASHBY, ROBBIE         10 PC TERRAPINS SWI  2:30.68  18              P    35.05  1:14.93  1:55.28
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU  2:31.00  19              P    33.81  1:12.77  1:53.20
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  2:31.45  20              P    34.10  1:12.94  1:53.04
PISER, ZACH           10 PC PIEDMONT SWIM  2:36.39  21              P    35.60  1:14.18  1:55.69
TERZICH, CALEB        10 PC CABRILLO THRE  2:38.92  22              P    35.30  1:15.02  1:57.54
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  2:40.51  23              P    34.68  1:15.70  1:58.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    10&UN   500 FREE                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  6:13.90   3  6:07.73 F1  P    32.88  1:10.54  1:47.61  2:25.78  3:03.98  3:41.77  4:19.80
                                                                       4:58.42  5:36.79
                                                                    F    32.84  1:09.92  1:47.52  2:25.83  3:04.43  3:42.02  4:19.53
                                                                       4:56.61  5:33.90
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   6:27.36   5  6:07.76 F2  P    33.47  1:09.94  1:47.14  2:25.11  3:03.45  3:44.64  4:26.14
                                                                       5:06.28  5:46.95
                                                                    F    33.61  1:10.00  1:47.27  2:24.59  3:02.59  3:40.48  4:18.33
                                                                       4:55.53  5:32.20
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   6:17.74   4  6:13.76 F3  P    34.10  1:11.46  1:50.05  2:27.11  3:05.33  3:44.20  4:23.05
                                                                       5:01.59  5:40.24
                                                                    F    33.30  1:11.24  1:49.08  2:27.65  3:05.72  3:43.87  4:22.07
                                                                       5:00.23  5:38.25
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  6:04.73   2  6:19.91 F4  P    32.79  1:09.33  1:46.27  2:23.53  3:01.27  3:38.43  4:15.43
                                                                       4:52.58  5:30.15
                                                                    F    31.91  1:08.08  1:45.95  2:23.99  3:02.09  3:39.90  4:19.68
                                                                       4:59.89  5:40.58
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   6:46.74   6  6:36.12 F5  P    35.51  1:15.66  1:57.05  2:38.44  3:20.39  4:02.59  4:44.42
                                                                       5:26.25  6:06.69
                                                                    F    35.42  1:14.87  1:55.42  2:35.53  3:16.22  3:57.03  4:37.42
                                                                       5:17.10  5:57.33

WALTON, LUKE          10 PC GILROY GATORS  6:04.59   1              P    32.86  1:08.31  1:45.97  2:23.25  3:00.80  3:39.00  4:16.52
                                                                       4:53.10  5:30.97
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  6:04.73   2              P    32.79  1:09.33  1:46.27  2:23.53  3:01.27  3:38.43  4:15.43
                                                                       4:52.58  5:30.15
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  6:13.90   3              P    32.88  1:10.54  1:47.61  2:25.78  3:03.98  3:41.77  4:19.80
                                                                       4:58.42  5:36.79
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   6:17.74   4              P    34.10  1:11.46  1:50.05  2:27.11  3:05.33  3:44.20  4:23.05
                                                                       5:01.59  5:40.24
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   6:27.36   5              P    33.47  1:09.94  1:47.14  2:25.11  3:03.45  3:44.64  4:26.14
                                                                       5:06.28  5:46.95
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   6:46.74   6              P    35.51  1:15.66  1:57.05  2:38.44  3:20.39  4:02.59  4:44.42
                                                                       5:26.25  6:06.69

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    33.66   2    32.72 F1
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    33.69   4    33.27 F2
WORTHING, MICHAEL     10 PC ORINDA AQUATI    33.69   3    33.33 F3
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI    33.20   1    33.36 F4
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    33.71   5    33.91 F5
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI    34.79   6    34.89 F6
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE    35.23   8    34.97 F7
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J    35.11   7    36.00 F8

NORTON, DEVIN         10 PC RENO AQUATIC     35.25  10    34.22 C1
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY     35.24   9    35.29 C2
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    36.15  13    35.44 C3
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    36.65  15    35.97 C4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY     35.79  12    36.22 C5
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    36.47  14    36.79 C6
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A    36.91  18    39.63 C7
CAMPBELL, SVEN         9 PC MONTCLAIR SWI    36.89  17          C

DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI    33.20   1
PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    33.66   2
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    33.69   4
WORTHING, MICHAEL     10 PC ORINDA AQUATI    33.69   3
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    33.71   5
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI    34.79   6
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J    35.11   7
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE    35.23   8
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY     35.24   9
NORTON, DEVIN         10 PC RENO AQUATIC     35.25  10
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN    35.50  11
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY     35.79  12
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    36.15  13
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    36.47  14
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    36.65  15
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ    36.81  16
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A    36.91  18
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ    37.07  20
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO    37.07  19
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    37.14  21
ASHBY, ROBBIE         10 PC TERRAPINS SWI    37.19  22
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    37.21  23
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM     37.47  24
ORDOG, NORBERT        10 PC RENO AQUATIC     37.73  25
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI    37.82  26
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA    37.84  27
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM     37.85  28
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU    38.48  29
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE    38.55  30
SUNDARESAN, VISHNU    10 PC MISSION SAN J    38.65  31
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J    39.45  32

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:14.71   6  1:12.01 F1  P    34.95
                                                                    F    35.31
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:12.46   1  1:12.34 F2  P    35.00
                                                                    F    35.26
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:12.65   2  1:13.18 F3  P    35.40
                                                                    F    35.31
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  1:13.81   4  1:13.20 F4  P    36.39
                                                                    F    35.63
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI  1:12.76   3  1:13.53 F5  P    34.81
                                                                    F    35.02
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:14.17   5  1:14.30 F6  P    35.68
                                                                    F    36.12
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:15.61   7  1:16.42 F7  P    37.63
                                                                    F    37.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:16.10   8  1:16.77 F8  P    36.76
                                                                    F    37.22

RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:16.57  10  1:15.32 C1  P    36.99
                                                                    F    36.78
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   1:16.49   9  1:15.48 C2  P    38.02
                                                                    F    37.52
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  1:17.69  12  1:16.92 C3  P    37.14
                                                                    F    36.55
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:17.66  11  1:18.76 C4  P    37.60
                                                                    F    38.94
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:18.17  13  1:18.81 C5  P    38.05
                                                                    F    38.46
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:19.63  16  1:20.23 C6  P    39.09
                                                                    F    39.28
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:19.26  15  1:20.85 C7  P    38.23
                                                                    F    39.02
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI  1:19.88  17  1:21.18 C8  P    38.16
                                                                    F    39.39

GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  1:12.46   1              P    35.00
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:12.65   2              P    35.40
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI  1:12.76   3              P    34.81
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  1:13.81   4              P    36.39
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:14.17   5              P    35.68
PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:14.71   6              P    34.95
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:15.61   7              P    37.63
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:16.10   8              P    36.76
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   1:16.49   9              P    38.02
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:16.57  10              P    36.99
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:17.66  11              P    37.60
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  1:17.69  12              P    37.14
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:18.17  13              P    38.05
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:18.65  14              P    37.73
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:19.26  15              P    38.23
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:19.63  16              P    39.09
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI  1:19.88  17              P    38.16
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   1:20.69  18              P    39.08
ORDOG, NORBERT        10 PC RENO AQUATIC   1:21.98  19              P    39.78
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM   1:22.52  20              P    39.42
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    39.57
WORTHING, MICHAEL     10 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    36.36

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE    38.33   2    37.00 F1
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    37.96   1    37.49 F2
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     38.36   3    37.83 F3
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J    39.84   5    39.67 F4
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ    40.71   7    40.11 F5
PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    39.04   4    40.48 F6
KANE, JONATHAN         9 PC OSPREY AQUATI    40.76   8    41.03 F7
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM     40.56   6    41.19 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    41.22  12    40.00 C1
LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK     41.49  14    40.08 C2
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    41.05  10    40.63 C3
HENRI, PEARSON J      10 PC WALNUT CREEK     40.90   9    41.38 C4
GERRITY, BRIAN        10 PC MAVERICKS SWI    41.98  16    41.60 C5
LAU, TONY              8 PC SAN FRANCISCO    41.91  15    41.66 C6
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    42.66  18    42.22 C7
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    42.09  17    42.55 C8

LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    37.96   1
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE    38.33   2
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     38.36   3
PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    39.04   4
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J    39.84   5
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM     40.56   6
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ    40.71   7
KANE, JONATHAN         9 PC OSPREY AQUATI    40.76   8
HENRI, PEARSON J      10 PC WALNUT CREEK     40.90   9
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    41.05  10
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI    41.19  11
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    41.22  12
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK     41.29  13
LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK     41.49  14
LAU, TONY              8 PC SAN FRANCISCO    41.91  15
GERRITY, BRIAN        10 PC MAVERICKS SWI    41.98  16
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    42.09  17
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    42.66  18
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J    42.68  19
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO    43.49  20
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU    43.52  21
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE    43.78  22
NORTON, DEVIN         10 PC RENO AQUATIC    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:23.58   2  1:22.85 F1  P    39.19
                                                                    F    39.64
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE  1:23.29   1  1:23.81 F2  P    38.39
                                                                    F    39.17
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:25.57   4  1:24.96 F3  P    41.07
                                                                    F    40.58
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:25.54   3  1:25.31 F4  P    40.96
                                                                    F    40.84
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:25.98   5  1:25.44 F5  P    40.94
                                                                    F    40.85
KANE, JONATHAN         9 PC OSPREY AQUATI  1:27.56   7  1:26.16 F6  P    40.99
                                                                    F    42.60
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:27.36   6  1:27.41 F7  P    42.64
                                                                    F    42.03
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ  1:27.70   8  1:29.15 F8  P    40.86
                                                                    F    41.86

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


HENRI, PEARSON J      10 PC WALNUT CREEK   1:29.12  11  1:28.64 C1  P    42.66
                                                                    F    42.47
LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK   1:28.45   9  1:28.83 C2  P    40.69
                                                                    F    41.01
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:29.04  10  1:29.99 C3  P    42.40
                                                                    F    43.10
GERRITY, BRIAN        10 PC MAVERICKS SWI  1:32.32  14  1:32.09 C4  P    44.31
                                                                    F    44.47
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:34.78  15  1:32.17 C5  P    45.21
                                                                    F    43.59
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:31.18  12   DQUED  C   P    42.77
                                                                    F    42.85

PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:35.06  16  NO SHOW     P    46.12
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE  1:23.29   1              P    38.39
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:23.58   2              P    39.19
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:25.54   3              P    40.96
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:25.57   4              P    41.07
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:25.98   5              P    40.94
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:27.36   6              P    42.64
KANE, JONATHAN         9 PC OSPREY AQUATI  1:27.56   7              P    40.99
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ  1:27.70   8              P    40.86
LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK   1:28.45   9              P    40.69
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:29.04  10              P    42.40
HENRI, PEARSON J      10 PC WALNUT CREEK   1:29.12  11              P    42.66
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:31.18  12              P    42.77
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:31.90  13              P    43.93
GERRITY, BRIAN        10 PC MAVERICKS SWI  1:32.32  14              P    44.31
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:34.78  15              P    45.21
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:35.06  16              P    46.12
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV   DQUED                   P    42.52
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE   DQUED                   P    43.89
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    40.94

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    31.53   1    30.55 F1
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ    31.73   2    30.62 F2
WALTON, LUKE          10 PC GILROY GATORS    32.65   3    32.33 F3
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI    32.93   4    32.87 F4
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY     32.98   5    32.97 F5
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY     33.68   7    33.60 F6
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    33.31   6    33.81 F7
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    33.71   8    34.10 F8

GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    34.78  13    33.26 C1
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    33.97   9    33.39 C2
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA    34.66  12    33.72 C3
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI    34.01  10    34.44 C4
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    35.75  17    34.95 C5
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    34.18  11    35.24 C6
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A    35.02  14    35.34 C7
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     35.64  16    36.13 C8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT    31.53   1
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ    31.73   2
WALTON, LUKE          10 PC GILROY GATORS    32.65   3
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI    32.93   4
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY     32.98   5
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S    33.31   6
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY     33.68   7
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    33.71   8
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV    33.97   9
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI    34.01  10
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    34.18  11
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA    34.66  12
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE    34.78  13
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A    35.02  14
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI    35.03  15
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     35.64  16
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S    35.75  17
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI    36.73  18
ASHBY, ROBBIE         10 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:09.80   1  1:12.02 F1  P    32.22
                                                                    F    31.93
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:15.21   4  1:14.21 F2  P    34.25
                                                                    F    34.09
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA  1:15.15   3  1:15.70 F3  P    34.22
                                                                    F    35.08
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:17.28   6  1:16.28 F4  P    35.51
                                                                    F    35.20
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   1:16.27   5  1:16.69 F5  P    36.07
                                                                    F    36.12
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI  1:18.60   8  1:17.02 F6  P    36.52
                                                                    F    36.35
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:17.40   7  1:17.86 F7  P    35.37
                                                                    F    36.97
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  1:14.90   2  1:18.00 F8  P    35.28
                                                                    F    35.24

LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK   1:24.25  12  1:19.09 C1  P    37.36
                                                                    F    35.67
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  1:20.46   9  1:23.58 C2  P    36.27
                                                                    F    36.88
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:26.92  13  1:23.68 C3  P    39.18
                                                                    F    38.47
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:22.54  10  1:23.70 C4  P    38.99
                                                                    F    39.46
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:28.11  14  1:29.53 C5  P    39.98
                                                                    F    40.90

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:09.80   1              P    32.22
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  1:14.90   2              P    35.28
NUNAN, MICHAEL         9 PC UNATTACHED PA  1:15.15   3              P    34.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:15.21   4              P    34.25
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   1:16.27   5              P    36.07
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:17.28   6              P    35.51
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:17.40   7              P    35.37
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI  1:18.60   8              P    36.52
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  1:20.46   9              P    36.27
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:22.54  10              P    38.99
XU, ALEXANDER         10 PC TWIN VALLEY A  1:22.58  11              P    38.41
LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK   1:24.25  12              P    37.36
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:26.92  13              P    39.18
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:28.11  14              P    39.98
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    32.40

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:13.05   1  1:11.31 F1  P    32.46
                                                                    F    31.50
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:13.59   2  1:12.37 F2  P    34.71
                                                                    F    34.61
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:14.33   4  1:13.40 F3  P    33.88
                                                                    F    33.63
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:14.47   5  1:14.15 F4  P    33.95
                                                                    F    34.55
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:15.62   8  1:16.26 F5  P    33.78
                                                                    F    34.64
STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  1:14.67   6  1:16.65 F6  P    33.75
                                                                    F    34.23
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI  1:15.52   7  1:17.04 F7  P    32.60
                                                                    F    33.83
WALTON, LUKE          10 PC GILROY GATORS  1:13.86   3   DQUED  F   P    33.84
                                                                    F    33.66

HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:16.80  12  1:15.27 C1  P    35.81
                                                                    F    34.93
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:16.29  10  1:15.91 C2  P    36.09
                                                                    F    36.04
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:16.40  11  1:18.12 C3  P    36.89
                                                                    F    38.73
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  1:16.14   9  1:18.14 C4  P    33.20
                                                                    F    34.13
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:17.49  13  1:18.34 C5  P    35.93
                                                                    F    36.34
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:18.52  16  1:19.15 C6  P    37.15
                                                                    F    37.40
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  1:17.87  14  1:19.37 C7  P    35.76
                                                                    F    37.09
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM   1:18.04  15   DQUED  C   P    36.23
                                                                    F    37.38

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  1:13.05   1              P    32.46
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  1:13.59   2              P    34.71
WALTON, LUKE          10 PC GILROY GATORS  1:13.86   3              P    33.84
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  1:14.33   4              P    33.88
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   1:14.47   5              P    33.95

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    10&UN   100 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STRAUSSER, JEFFREY    10 PC ORINDA AQUATI  1:14.67   6              P    33.75
DEAVER, NICK          10 PC ORINDA AQUATI  1:15.52   7              P    32.60
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  1:15.62   8              P    33.78
POMEROY, HUNTER       10 PC WEST COAST AQ  1:16.14   9              P    33.20
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  1:16.29  10              P    36.09
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  1:16.40  11              P    36.89
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:16.80  12              P    35.81
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  1:17.49  13              P    35.93
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  1:17.87  14              P    35.76
SHILLING, STEPHEN      9 PC ALMADEN SWIM   1:18.04  15              P    36.23
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:18.52  16              P    37.15
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO  1:18.60  17              P    36.42
LAU, TONY              8 PC SAN FRANCISCO  1:19.20  18              P    37.49
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:19.72  19              P    37.28
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:19.88  20              P    37.96
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  1:20.04  21              P    37.26
JOHNSON, NICK         10 PC SEBASTAPOL SE  1:20.21  22              P    39.51
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:20.42  23              P    37.35
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI  1:21.17  24              P    36.80
STRENFEL, ZACH        10 PC BARRACUDA AQU  1:21.29  25              P    37.98
GILLENWATER, CODY     10 PC REDWOOD SWIM   1:22.03  26              P    37.42
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE   DQUED                   P    33.36

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  2:37.21   1  2:36.38 F1  P    33.92  1:12.90  2:03.09
                                                                    F    33.44  1:13.07  2:03.28
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  2:41.98   3  2:36.42 F2  P    34.96  1:17.45  2:04.09
                                                                    F    34.46  1:15.53  2:00.89
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   2:41.37   2  2:36.76 F3  P    36.53  1:16.97  2:08.06
                                                                    F    34.43  1:13.68  2:03.90
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  2:43.71   8  2:43.19 F4  P    36.91  1:18.62  2:08.50
                                                                    F    38.51  1:18.47  2:07.84
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  2:45.67  11  2:43.83 F5  P    35.15  1:18.42  2:08.08
                                                                    F    36.10  1:19.51  2:06.67
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  2:43.83   9  2:44.06 F6  P    36.89  1:20.03  2:06.69
                                                                    F    36.46  1:19.84  2:06.91
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  2:42.13   5  2:44.35 F7
                                                                    F    37.08  1:19.60  2:07.87
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  2:42.97   7  2:45.49 F8  P    36.40  1:18.31  2:06.90
                                                                    F    37.08  1:19.62  2:09.56

PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  2:46.51  12  2:43.62 C1  P    37.49  1:18.78  2:09.43
                                                                    F    37.55  1:18.45  2:07.31
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  2:47.04  15  2:45.67 C2  P    40.31  1:23.19  2:10.85
                                                                    F    38.92  1:21.19  2:09.18
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV  2:47.55  16  2:46.07 C3  P    38.08  1:22.23  2:10.98
                                                                    F    38.53  1:22.62  2:10.34
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  2:50.09  18  2:46.40 C4  P    38.92  1:21.07  2:11.93
                                                                    F    39.53  1:21.13  2:09.54
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO  2:50.98  19  2:47.98 C5  P    37.32  1:19.75  2:12.48
                                                                    F    38.43  1:20.94  2:12.02
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  2:46.76  13  2:48.02 C6  P    38.78  1:21.37  2:11.04
                                                                    F    39.62  1:20.51  2:11.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   2:50.01  17  2:50.16 C7  P    36.40  1:18.83  2:11.30
                                                                    F    37.03  1:18.26  2:11.87
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:47.03  14  NO SHOW C   P    39.87  1:23.77  2:11.52

PESKE, ERICH          10 PC DEANZA CUPERT  2:37.21   1              P    33.92  1:12.90  2:03.09
RHODES, GARRETT       10 PC MONTEREY BAY   2:41.37   2              P    36.53  1:16.97  2:08.06
LU, KEVIN             10 PC SAN RAMON LIV  2:41.98   3              P    34.96  1:17.45  2:04.09
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  2:42.00   4              P    35.73  1:17.19  2:06.80
GAMUROT, BRANDON      10 PC SILICON VALLE  2:42.13   5
XU, ALEXANDER         10 PC TWIN VALLEY A  2:42.51   6              P    36.72  1:19.99  2:07.86
WEN, BOBBY             9 PC SANTA CLARA S  2:42.97   7              P    36.40  1:18.31  2:06.90
SEITZ, ANDREW         10 PC PLEASANTON SE  2:43.71   8              P    36.91  1:18.62  2:08.50
WU, MICHAEL           10 PC MISSION SAN J  2:43.83   9              P    36.89  1:20.03  2:06.69
SINZIG, NICK          10 PC SANTA CLARA S  2:45.13  10              P    37.12  1:17.88  2:09.06
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  2:45.67  11              P    35.15  1:18.42  2:08.08
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  2:46.51  12              P    37.49  1:18.78  2:09.43
MARTINEZ, ANDY        10 PC SOLO SWIM CLU  2:46.76  13              P    38.78  1:21.37  2:11.04
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:47.03  14              P    39.87  1:23.77  2:11.52
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  2:47.04  15              P    40.31  1:23.19  2:10.85
ANDALUZ, OSCAR        10 PC PENINSULA COV  2:47.55  16              P    38.08  1:22.23  2:10.98
STUEWE, CONNOR        10 PC MONTEREY BAY   2:50.01  17              P    36.40  1:18.83  2:11.30
FAN, ANSON            10 PC MISSION SAN J  2:50.09  18              P    38.92  1:21.07  2:11.93
VU, JARED              8 PC SAN FRANCISCO  2:50.98  19              P    37.32  1:19.75  2:12.48
LIN, LUCAS H          10 PC WALNUT CREEK   2:51.18  20              P    36.47  1:23.36  2:12.46
FINCH, JACK           10 PC BURLINGAME AQ  2:51.24  21              P    38.75  1:21.52  2:13.45
BALDWIN, MORGAN       10 PC TWIN VALLEY A  2:51.94  22              P    35.37  1:20.57  2:13.00
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   2:51.95  23              P    38.61  1:24.24  2:12.73
VANHOVEN, DIRK        10 PC TERRAPINS SWI  2:52.92  24              P    36.88  1:21.00  2:14.93
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI  2:55.84  25              P    38.42  1:21.80  2:14.74

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    25.69   1    25.40 F1
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI    25.87   3    25.49 F2
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    26.19   6    25.73 F3
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    25.95   4    25.79 F4
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     25.79   2    25.86 F5
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM    26.10   5    26.24 F6
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE    26.40   7    26.75 F7
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS      26.53   8    26.87 F8

CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC     26.74  10    26.79 C1
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     26.62   9    26.97 C2
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI    27.16  14    26.99 C3
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    27.38  18    27.17 C4
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    27.14  12    27.18 C5
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     27.15  13    27.19 C6
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    26.95  11    27.20 C7
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    27.28  15    27.91 C8

MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    25.69   1
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     25.79   2
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI    25.87   3
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    25.95   4

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM    26.10   5
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    26.19   6
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE    26.40   7
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS      26.53   8
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     26.62   9
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC     26.74  10
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    26.95  11
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    27.14  12
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     27.15  13
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI    27.16  14
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    27.28  16
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    27.28  15
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA    27.34  17
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    27.38  18
KINGERY, STEPHEN      11 PC ORINDA AQUATI    27.40  19
MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU    27.47  20
WALTERS, NATE         12 PC EAST BAY BAT     27.59  21
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    27.75  22
DAVIS, COLE           11 PC SANTA CLARA S    28.07  23
VELACRUZ-RAHMAAN, JAV 12 PC PLEASANTON SE    28.16  24
FONG, JEFFREY         12 PC MISSION SAN J    28.21  25
STANBURY, TREVOR      11 PC DEANZA CUPERT    28.81  26
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI    29.10  27
BURBIDGE, NICK        11 PC WALNUT CREEK     29.22  28
CAMPBELL, JODY        12 PC SANTA ROSA NE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE    55.43   1    55.71 F1  P    25.91
                                                                    F    25.90
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     56.97   2    56.08 F2  P    27.43
                                                                    F    26.83
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    57.91   4    56.12 F3  P    28.09
                                                                    F    27.29
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU    58.31   7    56.64 F4  P    28.55
                                                                    F    27.75
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    57.75   3    58.00 F5  P    27.52
                                                                    F    27.46
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     58.14   5    58.48 F6  P    27.93
                                                                    F    28.25
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC    58.70   8    59.58 F7  P    27.88
                                                                    F    28.39
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM    58.28   6    59.87 F8  P    27.81
                                                                    F    28.64

WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    58.83   9    58.37 C1  P    28.14
                                                                    F    28.01
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    59.47  14    58.71 C2  P    28.44
                                                                    F    28.24
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC     59.02  11    58.76 C3  P    28.68
                                                                    F    28.80
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS      58.91  10    59.00 C4  P    28.08
                                                                    F    28.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    59.07  13    59.87 C5  P    28.69
                                                                    F    28.76
WALTERS, NATE         12 PC EAST BAY BAT   1:00.15  17  1:00.25 C6  P    29.15
                                                                    F    29.19
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    59.59  15  1:00.52 C7  P    28.74
                                                                    F    29.03
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.19  18  1:01.42 C8  P    29.34
                                                                    F    29.96

ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE    55.43   1              P    25.91
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     56.97   2              P    27.43
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    57.75   3              P    27.52
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    57.91   4              P    28.09
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     58.14   5              P    27.93
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM    58.28   6              P    27.81
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU    58.31   7              P    28.55
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC    58.70   8              P    27.88
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    58.83   9              P    28.14
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS      58.91  10              P    28.08
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC     59.02  11              P    28.68
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    59.07  13              P    28.69
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    59.07  12              P    27.89
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    59.47  14              P    28.44
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    59.59  15              P    28.74
MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU    59.98  16              P    28.82
WALTERS, NATE         12 PC EAST BAY BAT   1:00.15  17              P    29.15
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.19  18              P    29.34
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE  1:00.48  19              P    28.57
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  1:00.62  20              P    29.43
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  1:00.73  21              P    29.16
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  1:00.80  22              P    28.90
WEISS, PATRICK        12 PC UNATTACHED PA  1:01.29  23              P    29.00
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  1:01.31  24              P    29.59
STUHR, MATT           12 PC SANTA ROSA NE  1:01.55  25              P    29.66
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:01.61  26              P    30.06
STANBURY, TREVOR      11 PC DEANZA CUPERT  1:01.65  27              P    29.37
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA  1:01.87  28              P    30.06
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  1:02.55  29              P    29.94
FONG, JEFFREY         12 PC MISSION SAN J  1:03.74  30              P    30.43
BURBIDGE, NICK        11 PC WALNUT CREEK   1:05.19  31              P    30.47

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:01.43   1  2:01.39 F1  P    27.79    58.26  1:29.90
                                                                    F    28.21    58.75  1:30.61
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  2:05.48   6  2:01.40 F2  P    28.71  1:00.06  1:32.93
                                                                    F    29.10    59.89  1:31.74
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   2:05.20   5  2:01.70 F3  P    28.35    59.45  1:31.78
                                                                    F    28.51    59.32  1:30.86
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:03.89   2  2:02.05 F4  P    28.49    59.38  1:31.48
                                                                    F    28.64    59.27  1:31.08
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  2:05.10   4  2:03.63 F5  P    29.61  1:00.94  1:32.73
                                                                    F    28.70    59.83  1:31.78

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  2:05.08   3  2:04.76 F6  P    28.50  1:00.14  1:33.20
                                                                    F    28.65    59.92  1:32.55
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  2:06.31   8  2:04.76 F6  P    29.49  1:01.80  1:34.94
                                                                    F    29.42  1:00.94  1:33.45
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:06.20   7  2:07.29 F8  P    29.25  1:01.54  1:34.07
                                                                    F    29.19  1:01.13  1:34.11

WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  2:06.48   9  2:04.14 C1  P    28.61  1:00.31  1:33.47
                                                                    F    29.23  1:01.15  1:32.17
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:06.54  10  2:06.12 C2  P    29.17  1:01.17  1:34.47
                                                                    F    29.05  1:00.83  1:33.81
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:08.40  14  2:07.37 C3  P    29.77  1:02.46  1:36.54
                                                                    F    29.84  1:03.13  1:35.63
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    2:10.50  16  2:09.63 C4  P    30.51  1:03.54  1:37.52
                                                                    F    30.13  1:02.73  1:36.35
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE  2:08.03  12  2:11.49 C5  P    29.53  1:03.25  1:37.17
                                                                    F    29.29  1:02.33  1:37.31
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  2:11.18  18  2:12.14 C6  P    30.07  1:03.13  1:37.62
                                                                    F    29.53  1:03.07  1:38.34
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:06.59  11  2:12.40 C7  P    28.63  1:01.25  1:34.71
                                                                    F    29.58  1:03.30  1:37.65
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   2:09.93  15   DQUED  C   P    29.38  1:02.34  1:36.85

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:01.43   1              P    27.79    58.26  1:29.90
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:03.89   2              P    28.49    59.38  1:31.48
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  2:05.08   3              P    28.50  1:00.14  1:33.20
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  2:05.10   4              P    29.61  1:00.94  1:32.73
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   2:05.20   5              P    28.35    59.45  1:31.78
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  2:05.48   6              P    28.71  1:00.06  1:32.93
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:06.20   7              P    29.25  1:01.54  1:34.07
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  2:06.31   8              P    29.49  1:01.80  1:34.94
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  2:06.48   9              P    28.61  1:00.31  1:33.47
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:06.54  10              P    29.17  1:01.17  1:34.47
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:06.59  11              P    28.63  1:01.25  1:34.71
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE  2:08.03  12              P    29.53  1:03.25  1:37.17
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  2:08.11  13              P    28.84  1:00.96  1:34.24
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:08.40  14              P    29.77  1:02.46  1:36.54
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   2:09.93  15              P    29.38  1:02.34  1:36.85
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    2:10.50  16              P    30.51  1:03.54  1:37.52
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  2:10.95  17              P    28.76  1:01.39  1:35.94
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  2:11.18  18              P    30.07  1:03.13  1:37.62
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  2:11.82  19              P    30.60  1:04.18  1:38.20
STUHR, MATT           12 PC SANTA ROSA NE  2:12.98  20              P    29.79  1:03.67  1:39.27
MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU  2:13.30  21              P    29.93  1:03.31  1:38.27
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  2:13.57  22              P    30.63  1:04.52  1:39.26
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI  2:13.71  23              P    29.94  1:04.04  1:39.53
WALTERS, NATE         12 PC EAST BAY BAT   2:15.69  24              P    30.78  1:05.12  1:41.55
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  2:15.77  25              P    30.74  1:05.04  1:40.81
STANBURY, TREVOR      11 PC DEANZA CUPERT  2:15.84  26              P    30.64  1:05.71  1:41.49
DROGEMULLER, BRANDON  12 PC SALINAS VALLE  2:19.53  27              P    32.05  1:07.83  1:43.81
BURBIDGE, NICK        11 PC WALNUT CREEK   2:22.57  28              P    31.72  1:07.41  1:45.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   5:23.96   1  5:19.72 F1  P    28.68  1:00.03  1:32.67  2:05.49  2:38.48  3:11.56  3:44.97
                                                                       4:18.10  4:51.39
                                                                    F    28.48    59.70  1:31.71  2:04.08  2:36.81  3:09.73  3:42.44
                                                                       4:14.99  4:47.85
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  5:38.02   6  5:29.54 F2  P    29.37  1:02.01  1:36.13  2:10.80  2:45.47  3:20.18  3:55.28
                                                                       4:30.07  5:04.33
                                                                    F    28.78  1:00.00  1:33.01  2:06.99  2:41.56  3:15.47  3:49.29
                                                                       4:23.34  4:57.27
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  5:30.71   2  5:29.56 F3  P    29.94  1:02.58  1:36.72  2:10.83  2:44.57  3:18.44  3:52.35
                                                                       4:25.60  4:59.22
                                                                    F    29.53  1:02.47  1:36.10  2:10.17  2:43.91  3:17.77  3:50.75
                                                                       4:24.49  4:58.72
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  5:38.89   7  5:33.48 F4  P    30.19  1:03.22  1:37.50  2:12.19  2:46.52  3:20.58  3:55.27
                                                                       4:29.93  5:04.74
                                                                    F    30.25  1:03.66  1:37.11  2:10.99  2:44.74  3:18.49  3:52.59
                                                                       4:26.65  5:00.30
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  5:33.61   4  5:35.62 F5  P    30.11  1:03.33  1:37.17  2:11.18  2:45.13  3:19.24  3:52.86
                                                                       4:27.15  5:00.92
                                                                    F    29.72  1:02.36  1:35.99  2:09.85  2:43.99  3:18.21  3:52.75
                                                                       4:27.93  5:02.51
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  5:32.68   3  5:36.19 F6  P    30.28  1:03.69  1:37.36  2:11.32  2:45.34  3:19.26  3:53.02
                                                                       4:27.44  5:00.95
                                                                    F    30.22  1:04.29  1:37.83  2:12.37  2:45.89  3:20.55  3:54.63
                                                                       4:29.43  5:04.10
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    5:37.09   5  5:36.28 F7  P    30.59  1:04.28  1:38.23  2:12.61  2:47.27  3:21.60  3:55.78
                                                                       4:29.49  5:03.72
                                                                    F    30.43  1:03.51  1:37.36  2:11.52  2:45.81  3:20.01  3:54.39
                                                                       4:28.70  5:03.02
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   5:39.37   8  5:58.35 F8  P    30.59  1:04.46  1:38.91  2:13.63  2:48.21  3:23.15  3:57.39
                                                                       4:32.13  5:06.25
                                                                    F    30.85  1:05.99  1:42.24  2:18.85  2:56.07  3:31.90  4:08.45
                                                                       4:45.76  5:20.55

GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  5:42.34   9  5:38.69 C1  P    30.02  1:03.56  1:38.38  2:13.27  2:48.93  3:24.18  3:59.55
                                                                       4:35.22  5:08.88
                                                                    F    29.30  1:02.76  1:36.80  2:11.43  2:45.40  3:20.52  3:54.91
                                                                       4:29.83  5:04.90
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  5:45.70  10  5:44.89 C2  P    31.74  1:06.74  1:41.36  2:16.57  2:51.28  3:26.50  4:01.99
                                                                       4:37.04  5:12.28
                                                                    F    30.87  1:04.93  1:39.83  2:15.11  2:49.93  3:24.70  4:00.84
                                                                       4:36.29  5:11.29
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  5:47.20  12  5:47.33 C3  P    30.71  1:05.36  1:40.91  2:16.49  2:51.83  3:26.71  4:02.50
                                                                       4:37.93  5:13.72
                                                                    F    31.64  1:07.09  1:41.80  2:16.56  2:52.23  3:27.89  4:03.56
                                                                       4:39.28  5:13.68
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  5:47.34  13  5:50.60 C4  P    30.10  1:03.72  1:38.18  2:13.16  2:48.83  3:24.80  4:00.55
                                                                       4:36.40  5:12.95
                                                                    F    30.11  1:03.65  1:38.28  2:13.93  2:49.74  3:26.17  4:02.54
                                                                       4:38.70  5:15.58
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  5:52.67  14  5:52.26 C5  P    30.98  1:06.68  1:42.90  2:19.01  2:55.53  3:31.04  4:06.98
                                                                       4:42.73  5:17.98
                                                                    F    30.95  1:06.37  1:42.75  2:18.81  2:54.41  3:30.46  4:06.58
                                                                       4:42.20  5:17.68

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE  5:59.52  15  5:54.89 C6  P    30.83  1:07.14  1:44.74  2:22.62  2:58.65  3:35.21  4:13.78
                                                                       4:49.58  5:24.59
                                                                    F    30.97  1:06.98  1:43.63  2:20.45  2:56.86  3:33.02  4:10.15
                                                                       4:46.82  5:21.67
ZLOTOFF, ZACK         12 PC SILICON VALLE  6:01.70  16  6:03.45 C7  P    31.38  1:06.62  1:42.64  2:19.25  2:57.08  3:33.75  4:10.92
                                                                       4:47.97  5:25.92
                                                                    F    32.29  1:07.90  1:44.95  2:22.98  2:59.33  3:36.98  4:13.61
                                                                       4:51.09  5:27.64
MALICK, EDDIE         11 PC GILROY GATORS  6:02.28  17  6:12.46 C8  P    31.22  1:07.40  1:44.23  2:21.63  2:58.51  3:35.83  4:13.00
                                                                       4:50.40  5:26.56
                                                                    F    33.90  1:11.99  1:50.52  2:28.48  3:06.09  3:45.20  4:22.05
                                                                       5:00.13  5:37.13

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   5:23.96   1              P    28.68  1:00.03  1:32.67  2:05.49  2:38.48  3:11.56  3:44.97
                                                                       4:18.10  4:51.39
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  5:30.71   2              P    29.94  1:02.58  1:36.72  2:10.83  2:44.57  3:18.44  3:52.35
                                                                       4:25.60  4:59.22
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  5:32.68   3              P    30.28  1:03.69  1:37.36  2:11.32  2:45.34  3:19.26  3:53.02
                                                                       4:27.44  5:00.95
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  5:33.61   4              P    30.11  1:03.33  1:37.17  2:11.18  2:45.13  3:19.24  3:52.86
                                                                       4:27.15  5:00.92
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    5:37.09   5              P    30.59  1:04.28  1:38.23  2:12.61  2:47.27  3:21.60  3:55.78
                                                                       4:29.49  5:03.72
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  5:38.02   6              P    29.37  1:02.01  1:36.13  2:10.80  2:45.47  3:20.18  3:55.28
                                                                       4:30.07  5:04.33
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  5:38.89   7              P    30.19  1:03.22  1:37.50  2:12.19  2:46.52  3:20.58  3:55.27
                                                                       4:29.93  5:04.74
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   5:39.37   8              P    30.59  1:04.46  1:38.91  2:13.63  2:48.21  3:23.15  3:57.39
                                                                       4:32.13  5:06.25
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  5:42.34   9              P    30.02  1:03.56  1:38.38  2:13.27  2:48.93  3:24.18  3:59.55
                                                                       4:35.22  5:08.88
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  5:45.70  10              P    31.74  1:06.74  1:41.36  2:16.57  2:51.28  3:26.50  4:01.99
                                                                       4:37.04  5:12.28
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  5:46.20  11              P    30.09  1:04.76  1:38.59  2:13.86  2:49.69  3:25.02  4:01.33
                                                                       4:36.71  5:12.40
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  5:47.20  12              P    30.71  1:05.36  1:40.91  2:16.49  2:51.83  3:26.71  4:02.50
                                                                       4:37.93  5:13.72
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  5:47.34  13              P    30.10  1:03.72  1:38.18  2:13.16  2:48.83  3:24.80  4:00.55
                                                                       4:36.40  5:12.95
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  5:52.67  14              P    30.98  1:06.68  1:42.90  2:19.01  2:55.53  3:31.04  4:06.98
                                                                       4:42.73  5:17.98
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE  5:59.52  15              P    30.83  1:07.14  1:44.74  2:22.62  2:58.65  3:35.21  4:13.78
                                                                       4:49.58  5:24.59
ZLOTOFF, ZACK         12 PC SILICON VALLE  6:01.70  16              P    31.38  1:06.62  1:42.64  2:19.25  2:57.08  3:33.75  4:10.92
                                                                       4:47.97  5:25.92
MALICK, EDDIE         11 PC GILROY GATORS  6:02.28  17              P    31.22  1:07.40  1:44.23  2:21.63  2:58.51  3:35.83  4:13.00
                                                                       4:50.40  5:26.56
FONG, JEFFREY         12 PC MISSION SAN J  6:03.10  18              P    31.32  1:06.09  1:42.70  2:19.34  2:55.51  3:33.09  4:10.91
                                                                       4:48.65  5:26.52
STANBURY, TREVOR      11 PC DEANZA CUPERT  6:03.27  19              P    32.29  1:08.95  1:45.35  2:22.33  2:59.16  3:36.04  4:14.17
                                                                       4:51.30  5:28.46
GOODSON, WESLEY       11 PC SAN RAMON LIV  6:06.89  20              P    32.33  1:09.09  1:46.56  2:23.78  3:01.11  3:38.32  4:15.97
                                                                       4:52.62  5:30.08
SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE  6:08.19  21              P    33.12  1:09.97  1:46.54  2:24.12  3:01.92  3:39.55  4:17.45
                                                                       4:54.13  5:31.50
DROGEMULLER, BRANDON  12 PC SALINAS VALLE  6:14.95  22              P    32.23  1:08.52  1:45.95  2:23.83  3:02.03  3:40.54  4:19.29
                                                                       4:57.91  5:36.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    29.42   2    28.96 F1
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     29.78   4    29.70 F2
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM    29.29   1    29.75 F3
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE    29.56   3    29.81 F4
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S    30.86   6    30.40 F5
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    30.87   7    30.98 F6
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI    30.81   5    31.18 F7
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     31.22   8    31.64 F8

HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    31.61   9    31.00 C1
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    32.27  15    31.31 C2
MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU    32.31  16    31.70 C3
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    32.11  14    31.82 C4
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    31.92  12    31.86 C5
CAMPBELL, JODY        12 PC SANTA ROSA NE    31.84  10    31.96 C6
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC    31.99  13    32.16 C7
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    31.88  11    32.44 C8

HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM    29.29   1
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J    29.42   2
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE    29.56   3
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     29.78   4
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI    30.81   5
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S    30.86   6
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    30.87   7
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     31.22   8
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    31.61   9
CAMPBELL, JODY        12 PC SANTA ROSA NE    31.84  10
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    31.88  11
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    31.92  12
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC    31.99  13
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    32.11  14
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    32.27  15
MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU    32.31  16
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    32.34  17
MILLSTEIN, MIKE       12 PC WALNUT CREEK     32.44  18
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC     32.79  19
LATHROPE, BRET D      12 PC ORINDA AQUATI    33.20  20
DAVIS, COLE           11 PC SANTA CLARA S    33.75  21
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI    34.45  22

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:03.06   1  1:02.42 F1  P    30.72
                                                                    F    30.84
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:04.09   2  1:02.64 F2  P    31.75
                                                                    F    31.42
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  1:04.97   3  1:04.26 F3  P    31.89
                                                                    F    31.57

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI  1:06.58   5  1:06.61 F4  P    32.85
                                                                    F    32.60
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   1:07.86   7  1:06.99 F5  P    33.15
                                                                    F    32.80
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:06.54   4  1:07.67 F6  P    32.84
                                                                    F    33.50
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI  1:08.13   8  1:07.92 F7  P    33.04
                                                                    F    32.93
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  1:07.62   6  1:09.56 F8  P    32.60
                                                                    F    33.35

MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU  1:09.20  15  1:07.73 C1  P    33.81
                                                                    F    33.12
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:08.14   9  1:07.87 C2  P    33.53
                                                                    F    33.29
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.18  10  1:08.46 C3  P    33.31
                                                                    F    33.88
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  1:08.39  11  1:08.54 C4  P    33.39
                                                                    F    33.48
STUHR, MATT           12 PC SANTA ROSA NE  1:09.43  17  1:09.58 C5  P    33.37
                                                                    F    34.23
CAMPBELL, JODY        12 PC SANTA ROSA NE  1:09.41  16  1:09.70 C6  P    33.05
                                                                    F    33.50
VELASQUEZ, NIKO       11 PC DALY CITY DOL  1:10.68  19  1:09.78 C7  P    33.82
                                                                    F    34.02
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  1:10.68  20   DQUED  C   P    34.29
                                                                    F    35.34

SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:03.06   1              P    30.72
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:04.09   2              P    31.75
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  1:04.97   3              P    31.89
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:06.54   4              P    32.84
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI  1:06.58   5              P    32.85
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  1:07.62   6              P    32.60
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   1:07.86   7              P    33.15
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI  1:08.13   8              P    33.04
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:08.14   9              P    33.53
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:08.18  10              P    33.31
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  1:08.39  11              P    33.39
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  1:08.62  12              P    34.42
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.90  13              P    33.43
LATHROPE, BRET D      12 PC ORINDA AQUATI  1:09.13  14              P    33.58
MOSCONE, DILLON       12 PC NORTH BAY AQU  1:09.20  15              P    33.81
CAMPBELL, JODY        12 PC SANTA ROSA NE  1:09.41  16              P    33.05
STUHR, MATT           12 PC SANTA ROSA NE  1:09.43  17              P    33.37
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE  1:09.60  18              P    33.75
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  1:10.68  20              P    34.29
VELASQUEZ, NIKO       11 PC DALY CITY DOL  1:10.68  19              P    33.82
FONG, JEFFREY         12 PC MISSION SAN J  1:10.75  21              P    34.36
DAVIS, COLE           11 PC SANTA CLARA S  1:14.52  22              P    35.60
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    35.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
   SECTIONAL   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:18.34   1  2:15.04 F1  P    33.31  1:08.26  1:43.61
                                                                    F    32.51  1:07.01  1:40.88
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE  2:19.16   2  2:22.34 F2  P    31.72  1:07.30  1:43.52
                                                                    F    33.46  1:09.39  1:46.32
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   2:22.98   3  2:24.17 F3  P    33.28  1:09.53  1:46.39
                                                                    F    33.81  1:09.73  1:47.34
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   2:24.91   4  2:24.82 F4  P    34.80  1:11.79  1:48.25
                                                                    F    34.71  1:11.75  1:48.01
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:31.35   6  2:25.74 F5  P    35.67  1:13.94  1:53.31
                                                                    F    34.24  1:11.17  1:49.08
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  2:28.25   5  2:25.88 F6  P    34.89  1:12.31  1:50.25
                                                                    F    34.69  1:11.48  1:48.78
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  2:41.28   7  2:34.12 F7  P    37.11  1:17.12  1:59.81
                                                                    F    34.92  1:12.80  1:53.84

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:18.34   1              P    33.31  1:08.26  1:43.61
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE  2:19.16   2              P    31.72  1:07.30  1:43.52
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   2:22.98   3              P    33.28  1:09.53  1:46.39
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   2:24.91   4              P    34.80  1:11.79  1:48.25
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  2:28.25   5              P    34.89  1:12.31  1:50.25
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:31.35   6              P    35.67  1:13.94  1:53.31
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  2:41.28   7              P    37.11  1:17.12  1:59.81
LATHROPE, BRET D      12 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    34.68  1:12.74  1:51.79

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    31.64   1    31.88 F1
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    33.19   2    33.06 F2
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     33.37   3    33.14 F3
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU    34.06   5    33.70 F4
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE    33.64   4    34.05 F5
PELIKAN, LAJOS        12 PC CAMPBELL WAVE    34.87   8    34.55 F6
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     34.28   6    34.70 F7
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    34.43   7    35.50 F8

WEISS, PATRICK        12 PC UNATTACHED PA    34.96  12    33.79 C1
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA    34.88  10    34.22 C2
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    34.93  11    35.11 C3
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE    36.43  15    35.82 C4
MILLSTEIN, MIKE       12 PC WALNUT CREEK     36.28  14    36.08 C5
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA    35.63  13    36.29 C6
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    36.95  16    37.77 C7
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI    34.87   9   DQUED  C

MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI    31.64   1
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S    33.19   2
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM     33.37   3
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE    33.64   4
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU    34.06   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     34.28   6
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    34.43   7
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI    34.87   9
PELIKAN, LAJOS        12 PC CAMPBELL WAVE    34.87   8
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA    34.88  10
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    34.93  11
WEISS, PATRICK        12 PC UNATTACHED PA    34.96  12
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA    35.63  13
MILLSTEIN, MIKE       12 PC WALNUT CREEK     36.28  14
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE    36.43  15
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    36.95  16
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE    37.05  17
SMITH, TIM            12 PC TERRAPINS SWI    37.91  18
KIKUTA, NIKOLAS       12 PC VALLEY SPLASH   DQUED
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC    DQUED

                                                       S  W  I  M   O  F  F

PELIKAN, LAJOS        12 PC CAMPBELL WAVE                 33.35
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI                 33.60

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.78   2  1:10.71 F1  P    33.40
                                                                    F    33.72
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:11.14   3  1:10.75 F2  P    34.15
                                                                    F    33.44
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:10.67   1  1:11.69 F3  P    33.53
                                                                    F    34.08
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   1:13.17   7  1:12.32 F4  P    35.67
                                                                    F    34.62
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:12.11   4  1:12.82 F5  P    34.14
                                                                    F    34.92
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   1:12.21   6  1:12.91 F6  P    34.89
                                                                    F    34.79
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  1:12.17   5  1:13.03 F7  P    33.92
                                                                    F    34.48
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.35   8  1:16.13 F8  P    34.76
                                                                    F    36.49

LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA  1:16.56  10  1:14.40 C1  P    35.82
                                                                    F    35.10
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.64   9  1:15.13 C2  P    35.01
                                                                    F    35.98
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  1:21.10  15  1:18.35 C3  P    38.11
                                                                    F    37.40
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    1:19.04  12  1:18.66 C4  P    37.01
                                                                    F    36.81
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  1:19.04  13  1:18.70 C5  P    36.48
                                                                    F    36.82
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:21.49  16  1:18.97 C6  P    37.57
                                                                    F    37.34
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.78  14  1:19.68 C7  P    37.70
                                                                    F    38.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   38
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:10.67   1              P    33.53
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  1:10.78   2              P    33.40
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:11.14   3              P    34.15
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:12.11   4              P    34.14
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  1:12.17   5              P    33.92
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   1:12.21   6              P    34.89
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   1:13.17   7              P    35.67
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.35   8              P    34.76
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.64   9              P    35.01
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA  1:16.56  10              P    35.82
WEISS, PATRICK        12 PC UNATTACHED PA  1:16.95  11              P    35.43
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  1:19.04  13              P    36.48
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    1:19.04  12              P    37.01
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:19.78  14              P    37.70
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  1:21.10  15              P    38.11
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:21.49  16              P    37.57
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  1:23.86  17              P    39.51
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU   DQUED                   P    35.73

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
   SECTIONAL   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   2:34.96   3  2:32.42 F1  P    35.87  1:16.59  1:55.83
                                                                    F    35.22  1:14.51  1:53.47
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:34.66   2  2:32.85 F2  P    36.74  1:16.21  1:56.60
                                                                    F    36.21  1:14.81  1:53.89
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  2:34.03   1  2:33.17 F3  P    34.99  1:15.99  1:55.55
                                                                    F    34.44  1:14.32  1:54.59
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:35.93   4  2:35.76 F4  P    35.28  1:15.44  1:55.80
                                                                    F    35.29  1:14.49  1:54.96
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:42.43   7  2:36.46 F5  P    36.82  1:18.04  1:59.55
                                                                    F    35.51  1:15.21  1:55.91
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  2:40.55   5  2:36.62 F6  P    36.51  1:16.73  1:58.53
                                                                    F    36.09  1:16.42  1:56.64
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:40.65   6  2:37.43 F7  P    36.35  1:17.31  1:59.15
                                                                    F    35.56  1:15.73  1:56.99
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  3:00.79   8  2:52.71 F8  P    39.39  1:26.33  2:15.36
                                                                    F    37.54  1:21.92  2:08.03

MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  2:34.03   1              P    34.99  1:15.99  1:55.55
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:34.66   2              P    36.74  1:16.21  1:56.60
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   2:34.96   3              P    35.87  1:16.59  1:55.83
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  2:35.93   4              P    35.28  1:15.44  1:55.80
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  2:40.55   5              P    36.51  1:16.73  1:58.53
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:40.65   6              P    36.35  1:17.31  1:59.15
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:42.43   7              P    36.82  1:18.04  1:59.55
FOCHA, EDWARD         11 PC UNATTACHED PA  3:00.79   8              P    39.39  1:26.33  2:15.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE    28.88   5    27.99 F1
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK     28.63   1    28.22 F2
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI    28.71   2    28.91 F3
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     29.38   7    29.20 F4
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC    28.85   3    29.37 F5
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    29.13   6    29.38 F6
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    29.44   8    29.44 F7
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     28.86   4    29.63 F8

MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    29.85  10    29.84 C1
PATNAIK, ROHAN        11 PC FLYING FISH      29.67   9    29.93 C2
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    30.17  11    30.42 C3
KLOCK, TYLER          12 PC NEW WAVE AQUA    31.32  16    30.80 C4
MILLSTEIN, MIKE       12 PC WALNUT CREEK     30.55  12    30.91 C5
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC     30.87  14    31.03 C6
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK     30.85  13    31.22 C7
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    31.01  15    31.29 C8

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK     28.63   1
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI    28.71   2
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC    28.85   3
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT     28.86   4
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE    28.88   5
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN    29.13   6
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK     29.38   7
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI    29.44   8
PATNAIK, ROHAN        11 PC FLYING FISH      29.67   9
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    29.85  10
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    30.17  11
MILLSTEIN, MIKE       12 PC WALNUT CREEK     30.55  12
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK     30.85  13
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC     30.87  14
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI    31.01  15
KLOCK, TYLER          12 PC NEW WAVE AQUA    31.32  16
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI    31.90  17
KIKUTA, NIKOLAS       12 PC VALLEY SPLASH    32.00  18
CAMPBELL, JODY        12 PC SANTA ROSA NE    32.43  19

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   1:03.24   2  1:02.61 F1  P    29.79
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  1:03.08   1  1:02.72 F2  P    29.33
                                                                    F    29.33
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   1:04.36   3  1:05.14 F3  P    30.63
                                                                    F    30.59
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI  1:05.33   5  1:05.49 F4  P    30.88
                                                                    F    30.64
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:06.03   6  1:05.63 F5  P    30.53
                                                                    F    30.99

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  1:05.03   4  1:05.76 F6  P    30.32
                                                                    F    30.22
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:06.04   7  1:06.34 F7  P    30.85
                                                                    F    31.04
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.94   9  1:08.50 F8  P    31.10
                                                                    F    31.70

KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  1:13.40  12   DQUED  C   P    35.31

LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  1:03.08   1              P    29.33
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   1:03.24   2              P    29.79
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   1:04.36   3              P    30.63
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  1:05.03   4              P    30.32
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI  1:05.33   5              P    30.88
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:06.03   6              P    30.53
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:06.04   7              P    30.85
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.97   8              P    31.21
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.94   9              P    31.10
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  1:09.22  10              P    31.96
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:12.85  11              P    33.00
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  1:13.40  12              P    35.31
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN   DQUED                   P    31.03

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
   SECTIONAL   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK                2:18.89 F1
                                                                    F    30.80  1:06.58  1:43.08
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK                2:22.44 F2
                                                                    F    31.30  1:07.98  1:45.81
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK                2:23.98 F3
                                                                    F    32.39  1:10.73  1:47.74
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S               2:26.83 F4
                                                                    F    32.32  1:09.50  1:47.70
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC               2:28.51 F5
                                                                    F    32.65  1:09.74  1:48.38
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA               2:30.70 F6
                                                                    F    32.18  1:09.82  1:49.19
SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE               2:39.61 F7
                                                                    F    35.63  1:16.95  1:58.89

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK
SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE  1:02.95   1  1:02.55 F1  P    29.11
                                                                    F    28.09
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:05.03   3  1:03.08 F2  P    30.14
                                                                    F    29.60
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:04.03   2  1:03.48 F3  P    30.08
                                                                    F    29.68
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.73   5  1:05.12 F4  P    31.49
                                                                    F    31.05
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:05.44   4  1:05.53 F5  P    31.04
                                                                    F    30.55
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  1:06.17   7  1:05.55 F6  P    31.48
                                                                    F    31.22
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  1:05.98   6  1:06.71 F7  P    30.24
                                                                    F    30.25
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   1:06.63   8  1:07.18 F8  P    31.59
                                                                    F    31.49

CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   1:06.69   9  1:06.47 C1  P    31.09
                                                                    F    30.40
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI  1:06.94  10  1:06.72 C2  P    30.15
                                                                    F    30.05
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.09  11  1:07.02 C3  P    30.82
                                                                    F    30.34
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.02  15  1:07.82 C4  P    31.03
                                                                    F    31.39
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:07.57  13  1:07.89 C5  P    31.11
                                                                    F    31.44
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.59  14  1:08.60 C6  P    30.66
                                                                    F    31.13
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:07.51  12  1:10.49 C7  P    32.02
                                                                    F    33.03
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  1:08.05  16   DQUED  C   P    31.13
                                                                    F    31.54

ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE  1:02.95   1              P    29.11
SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   1:04.03   2              P    30.08
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  1:05.03   3              P    30.14
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:05.44   4              P    31.04
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI  1:05.73   5              P    31.49
HORRELL, MAX          12 PC PIRANHA SWIMM  1:05.98   6              P    30.24
HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  1:06.17   7              P    31.48
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   1:06.63   8              P    31.59
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   1:06.69   9              P    31.09
DYER, CHRIS           12 PC ORINDA AQUATI  1:06.94  10              P    30.15
HAUFLER, SEAN         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.09  11              P    30.82
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  1:07.51  12              P    32.02
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:07.57  13              P    31.11
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.59  14              P    30.66
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:08.02  15              P    31.03
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  1:08.05  16              P    31.13
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:08.26  17              P    33.22
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC   1:08.37  18              P    31.64
RICK, STEVEN          12 PC MORGAN HILL S  1:08.76  19              P    32.22
EGAN, NICK            11 PC TERRAPINS SWI  1:09.68  20              P    32.22
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA  1:09.88  21              P    34.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEISS, PATRICK        12 PC UNATTACHED PA  1:10.04  22              P    33.87
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    1:10.29  23              P    32.68
MILLSTEIN, MIKE       12 PC WALNUT CREEK   1:10.43  24              P    32.23
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:10.92  25              P    32.94
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI  1:11.87  26              P    33.77
DAVIS, COLE           11 PC SANTA CLARA S  1:15.45  27              P    34.78
DROGEMULLER, BRANDON  12 PC SALINAS VALLE  1:19.96  28              P    38.54
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    33.35

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   2:14.21   1  2:13.14 F1  P    29.48  1:03.07  1:42.34
                                                                    F    29.57  1:03.74  1:42.17
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  2:19.45   4  2:17.24 F2  P    31.66  1:05.35  1:47.06
                                                                    F    31.13  1:05.16  1:46.17
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:20.02   5  2:17.45 F3  P    31.67  1:06.38  1:46.75
                                                                    F    30.93  1:04.81  1:45.69
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   2:18.81   3  2:18.38 F4  P    30.64  1:07.82  1:48.03
                                                                    F    30.27  1:07.17  1:47.52
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:18.04   2  2:19.44 F5  P    30.42  1:06.06  1:46.00
                                                                    F    31.10  1:07.70  1:48.31
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:20.18   6  2:21.57 F6  P    30.05  1:07.59  1:49.69
                                                                    F    29.96  1:07.33  1:49.71
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  2:21.72   7  2:23.59 F7  P    33.08  1:09.38  1:50.07
                                                                    F    33.44  1:11.14  1:51.77
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   2:23.49   8  2:23.76 F8  P    33.05  1:09.26  1:49.07
                                                                    F    32.32  1:09.58  1:49.80

RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    2:25.88  11  2:24.22 C1  P    31.86  1:08.51  1:51.62
                                                                    F    31.35  1:07.81  1:50.51
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI  2:27.51  13  2:25.29 C2  P    29.61  1:09.24  1:52.80
                                                                    F    31.54  1:09.55  1:51.90
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  2:30.42  17  2:27.99 C3  P    31.64  1:10.13  1:58.58
                                                                    F    33.13  1:09.81  1:56.52
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:23.98   9  2:28.68 C4  P    30.72  1:09.47  1:51.36
                                                                    F    32.04  1:11.89  1:54.60
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  2:29.00  15  2:29.17 C5  P    32.01  1:10.07  1:54.24
                                                                    F    32.53  1:10.72  1:54.90
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA  2:31.43  18  2:29.44 C6  P    32.75  1:12.09  1:55.72
                                                                    F    33.52  1:13.15  1:55.18
PELIKAN, LAJOS        12 PC CAMPBELL WAVE  2:28.16  14  2:29.61 C7  P    33.86  1:13.15  1:53.56
                                                                    F    33.55  1:13.33  1:54.59
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  2:30.17  16  2:31.25 C8  P    34.12  1:13.85  1:55.68
                                                                    F    34.45  1:16.01  1:58.16

SHILLING, BRANDON     12 PC ALMADEN SWIM   2:14.21   1              P    29.48  1:03.07  1:42.34
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:18.04   2              P    30.42  1:06.06  1:46.00
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   2:18.81   3              P    30.64  1:07.82  1:48.03
HUANG, EDWARD         12 PC MISSION SAN J  2:19.45   4              P    31.66  1:05.35  1:47.06
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  2:20.02   5              P    31.67  1:06.38  1:46.75
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   2:20.18   6              P    30.05  1:07.59  1:49.69
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  2:21.72   7              P    33.08  1:09.38  1:50.07
NORTON, KYLE          12 PC RENO AQUATIC   2:23.49   8              P    33.05  1:09.26  1:49.07
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE  2:23.98   9              P    30.72  1:09.47  1:51.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HONG, RICHARD         12 PC SOLO SWIM CLU  2:25.21  10              P    33.04  1:10.89  1:52.04
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    2:25.88  11              P    31.86  1:08.51  1:51.62
LAFLAMME, DAVID       12 PC RIPON AQUATIC  2:26.96  12              P    31.24  1:08.23  1:53.10
CHANG, JEREMY         12 PC ORINDA AQUATI  2:27.51  13              P    29.61  1:09.24  1:52.80
PELIKAN, LAJOS        12 PC CAMPBELL WAVE  2:28.16  14              P    33.86  1:13.15  1:53.56
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  2:29.00  15              P    32.01  1:10.07  1:54.24
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  2:30.17  16              P    34.12  1:13.85  1:55.68
HANNI, RYAN           12 PC LOS ALTOS/MTN  2:30.42  17              P    31.64  1:10.13  1:58.58
LI, DAN               12 PC PALO ALTO/STA  2:31.43  18              P    32.75  1:12.09  1:55.72
CHAU, ALEX            11 PC RENO AQUATIC   2:34.87  19              P    32.51  1:11.24  1:58.35
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  2:37.63  20              P    34.34  1:13.69  2:02.80
GOODSON, WESLEY       11 PC SAN RAMON LIV  2:38.22  21              P    33.72  1:13.37  2:00.46

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
   SECTIONAL   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  4:57.55   3  4:47.26 F1  P    32.59  1:10.37  1:47.56  2:24.54  3:06.32  3:48.87  4:23.14
                                                                    F    31.27  1:08.03  1:43.83  2:19.42  3:00.30  3:42.16  4:14.79
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   4:51.55   1  4:48.95 F2  P    29.99  1:06.54  1:44.46  2:22.16  3:04.69  3:47.63  4:20.25
                                                                    F    30.80  1:05.94  1:44.01  2:21.50  3:04.11  3:46.38  4:18.04
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   4:54.92   2  4:49.66 F3  P    32.04  1:08.21  1:47.46  2:24.69  3:06.75  3:47.83  4:21.62
                                                                    F    31.28  1:06.78  1:45.12  2:23.44  3:03.89  3:45.38  4:17.98
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  5:04.19   5  4:57.53 F4  P    34.20  1:15.11  1:53.78  2:30.79  3:13.10  3:55.17  4:29.83
                                                                    F    32.55  1:11.71  1:51.03  2:29.26  3:09.51  3:50.68  4:25.19
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE  4:58.98   4  5:00.95 F5  P    31.08  1:08.49  1:46.07  2:23.46  3:05.78  3:50.31  4:24.75
                                                                    F    31.02  1:08.32  1:46.09  2:23.82  3:06.95  3:50.95  4:25.74
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   5:16.64   8  5:04.62 F6  P    33.32  1:12.11  1:53.20  2:34.00  3:18.71  4:04.63  4:40.95
                                                                    F    32.06  1:10.55  1:49.58  2:28.13  3:12.20  3:57.02  4:31.39
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    5:08.89   6  5:08.79 F7  P    33.19  1:13.16  1:52.36  2:30.65  3:14.30  3:58.50  4:35.10
                                                                    F    32.94  1:13.86  1:52.34  2:31.15  3:15.01  3:59.01  4:34.34
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  5:16.41   7  5:17.14 F8  P    32.68  1:11.15  1:52.29  2:32.48  3:18.10  4:04.99  4:41.26
                                                                    F    32.59  1:09.83  1:51.07  2:31.91  3:18.56  4:05.33  4:41.93

STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   5:17.83   9  5:09.50 C1  P    31.72  1:10.16  1:51.34  2:31.38  3:19.06  4:07.42  4:43.49
                                                                    F    31.43  1:10.80  1:50.11  2:28.78  3:15.35  4:01.72  4:36.10
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  5:22.68  10  5:20.17 C2  P    34.43  1:15.67  1:59.80  2:41.50  3:25.65  4:10.65  4:47.42
                                                                    F    34.28  1:16.41  1:59.50  2:41.62  3:24.83  4:09.85  4:45.37
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  5:31.58  11  5:28.75 C3  P    36.22  1:21.14  2:00.70  2:40.42  3:29.03  4:19.02  4:54.56
                                                                    F    35.90  1:20.83  2:01.79  2:41.83  3:30.19  4:17.56  4:53.15
ZLOTOFF, ZACK         12 PC SILICON VALLE  5:32.63  12  5:30.10 C4  P    36.89  1:20.71  2:02.01  2:43.31  3:31.56  4:20.36  4:56.15
                                                                    F    36.96  1:21.12  2:02.46  2:43.06  3:29.55  4:17.49  4:53.24

HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK   4:51.55   1              P    29.99  1:06.54  1:44.46  2:22.16  3:04.69  3:47.63  4:20.25
LIN, CURTIS           12 PC WALNUT CREEK   4:54.92   2              P    32.04  1:08.21  1:47.46  2:24.69  3:06.75  3:47.83  4:21.62
FRONCZAK, SEAN        12 PC SANTA CLARA S  4:57.55   3              P    32.59  1:10.37  1:47.56  2:24.54  3:06.32  3:48.87  4:23.14
ESPIRITU, JULIUS      12 PC CAMPBELL WAVE  4:58.98   4              P    31.08  1:08.49  1:46.07  2:23.46  3:05.78  3:50.31  4:24.75
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  5:04.19   5              P    34.20  1:15.11  1:53.78  2:30.79  3:13.10  3:55.17  4:29.83
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS    5:08.89   6              P    33.19  1:13.16  1:52.36  2:30.65  3:14.30  3:58.50  4:35.10
WILSON, MATT          12 PC UNATTACHED PA  5:16.41   7              P    32.68  1:11.15  1:52.29  2:32.48  3:18.10  4:04.99  4:41.26
CRUZ, JERRY           12 PC EAST BAY BAT   5:16.64   8              P    33.32  1:12.11  1:53.20  2:34.00  3:18.71  4:04.63  4:40.95
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   5:17.83   9              P    31.72  1:10.16  1:51.34  2:31.38  3:19.06  4:07.42  4:43.49
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE  5:22.68  10              P    34.43  1:15.67  1:59.80  2:41.50  3:25.65  4:10.65  4:47.42
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  5:31.58  11              P    36.22  1:21.14  2:00.70  2:40.42  3:29.03  4:19.02  4:54.56
ZLOTOFF, ZACK         12 PC SILICON VALLE  5:32.63  12              P    36.89  1:20.71  2:02.01  2:43.31  3:31.56  4:20.36  4:56.15
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P    34.84  1:16.08  1:59.25  2:41.94  3:27.52  4:12.96  4:49.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE   DQUED                   P    34.71  1:14.17  1:55.10  2:35.78  3:26.79  4:17.14  4:55.32

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL     20.49
   SECTIONAL     22.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    23.60   2    22.63 F1
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ    22.70   1    22.80 F2
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    23.61   3    23.82 F3
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    23.78   4    23.91 F4
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    23.81   5    23.94 F5
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    23.86   7    24.00 F6
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI    23.83   6    24.03 F7
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    23.94   8    24.07 F8

GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE    23.98  10    23.84 C1
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    23.96   9    24.04 C2
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S    24.27  12    24.19 C3
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL    24.86  19    24.27 C4
MARTINEZ, MATT        13 PC ORINDA AQUATI    24.64  15    24.41 C5
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM     24.88  20    24.85 C6
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA    25.09  23    25.40 C7
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE    24.95  22          C

MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ    22.70   1
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    23.60   2
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    23.61   3
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    23.78   4
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    23.81   5
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI    23.83   6
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    23.86   7
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    23.94   8
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    23.96   9
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE    23.98  10
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA    24.26  11
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    24.27  13
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S    24.27  12
BISHOP, MATT          13 PC TERRAPINS SWI    24.43  14
MARTINEZ, MATT        13 PC ORINDA AQUATI    24.64  15
PANKOV, ALEX          13 PC KORET YOUTH S    24.74  16
CHHOKAR, AARON        14 PC DALY CITY DOL    24.77  18
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA    24.77  17
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL    24.86  19
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM     24.88  20
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL    24.92  21
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA    25.09  23
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI    25.10  24
POSSOKHOV, DANILA     14 PC KORET YOUTH S    25.14  25
BISHOP, MATTHEW D     14 PC TERRAPINS SWI    25.29  26
SHIELDS, MATTHEW      14 PC GILROY GATORS    25.31  27
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN    25.42  28
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH      25.55  29
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL    25.58  31
SZETO, HENRY          13 PC SAN FRANCISCO    25.58  30
BIBBS, ADAM           13 PC BURLINGAME AQ    25.65  33
ZAPPEL, JASE          14 PC WEST COAST AQ    25.65  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURKE, KYLE           13 PC MAVERICKS SWI    25.82  34
CULLENWARD, SEAN S    13 PC TERRAPINS SWI    25.89  35
YARRANTON, CHRIS      13 PC PENINSULA COV    25.94  36
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S    26.00  37
MAGAT, CHARLES        14 PC DALY CITY DOL    26.57  38
SHIELDS, DANIEL       13 PC GILROY GATORS    26.68  39

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL     44.89
   SECTIONAL     49.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    49.15   1    48.46 F1  P    23.79
                                                                    F    23.46
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ    51.60   3    50.19 F2  P    24.56
                                                                    F    24.32
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    51.55   2    51.82 F3  P    24.92
                                                                    F    24.96
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA    52.30   8    52.57 F4  P    25.38
                                                                    F    25.65
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE    51.75   4    52.61 F5  P    24.51
                                                                    F    25.09
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA    52.18   5    52.67 F6  P    24.70
                                                                    F    25.27
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    52.19   7    52.91 F7  P    25.10
                                                                    F    25.33
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    52.18   6    53.16 F8  P    25.31
                                                                    F    26.18

LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA    52.41   9    51.79 C1  P    25.45
                                                                    F    24.96
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S    53.51  17    52.57 C2  P    25.59
                                                                    F    25.56
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI    52.78  11    52.92 C3  P    25.28
                                                                    F    25.62
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    52.58  10    53.12 C4  P    24.72
                                                                    F    25.56
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    53.19  15    53.89 C5  P    24.96
                                                                    F    25.04
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    53.18  14    54.26 C6  P    24.95
                                                                    F    25.34
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL    53.89  18    55.01 C7  P    26.10
                                                                    F    26.61
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ    53.20  16    55.10 C8  P    25.82
                                                                    F    27.10

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    49.15   1              P    23.79
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    51.55   2              P    24.92
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ    51.60   3              P    24.56
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE    51.75   4              P    24.51
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    52.18   6              P    25.31
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA    52.18   5              P    24.70
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    52.19   7              P    25.10
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA    52.30   8              P    25.38
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA    52.41   9              P    25.45
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    52.58  10              P    24.72
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI    52.78  11              P    25.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   40
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    53.02  12              P    25.04
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S    53.04  13              P    25.72
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    53.18  14              P    24.95
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    53.19  15              P    24.96
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ    53.20  16              P    25.82
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S    53.51  17              P    25.59
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL    53.89  18              P    26.10
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE    54.13  19              P    25.72
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A    54.76  20              P    26.28
MARTINEZ, MATT        13 PC ORINDA AQUATI    54.81  21              P    26.66
PANKOV, ALEX          13 PC KORET YOUTH S    55.31  22              P    26.36
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN    55.51  23              P    26.60
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM     55.53  24              P    26.58
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA    55.62  25              P    26.68
CHHOKAR, AARON        14 PC DALY CITY DOL    55.69  26              P    26.42
JIANG, TERRY          13 PC SANTA CLARA S    55.87  27              P    27.22
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH      56.07  28              P    26.53
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S    56.23  29              P    26.81
CULLENWARD, SEAN S    13 PC TERRAPINS SWI    57.02  30              P    27.38
BISHOP, MATTHEW D     14 PC TERRAPINS SWI    57.53  31              P    26.51
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC   DQUED                   P    26.17

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:38.89
   SECTIONAL   1:49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:51.00   1  1:47.00 F1  P    25.64    53.65  1:22.55
                                                                    F    24.79    51.75  1:19.81
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  1:52.59   2  1:51.27 F2  P    26.07    54.38  1:23.75
                                                                    F    25.62    53.46  1:22.50
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  1:53.43   4  1:52.87 F3  P    26.79    55.67  1:24.87
                                                                    F    26.16    54.24  1:23.75
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  1:55.20   7  1:52.96 F4  P    26.69    55.73  1:25.73
                                                                    F    26.61    55.15  1:24.30
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  1:53.65   5  1:53.43 F5  P    27.01    55.78  1:25.23
                                                                    F    26.84    55.41  1:24.71
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  1:53.37   3  1:54.16 F6  P    26.88    55.56  1:24.45
                                                                    F    26.38    55.09  1:24.23
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  1:54.64   6  1:55.85 F7  P    27.17    56.34  1:25.32
                                                                    F    25.76    55.58  1:26.58
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  1:55.74   8  1:56.07 F8  P    26.65    56.25  1:26.53
                                                                    F    26.49    56.10  1:26.48

KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S  1:57.36  12  1:55.30 C1  P    26.98    57.19  1:28.19
                                                                    F    26.58    56.39  1:26.55
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  1:56.24  10  1:56.69 C2  P    25.97    55.77  1:25.86
                                                                    F    26.06    56.21  1:26.54
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  1:57.57  13  1:57.13 C3  P    27.78    56.57  1:27.07
                                                                    F    28.07    57.27  1:27.20
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   1:55.75   9  1:58.05 C4  P    26.77    56.33  1:26.59
                                                                    F    26.40    56.45  1:27.81
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  2:00.64  16  1:58.45 C5  P    27.02    57.67  1:29.44
                                                                    F    26.71    56.66  1:27.72
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:01.39  18  2:00.35 C6  P    27.68    59.10  1:30.34
                                                                    F    27.45    57.54  1:28.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ  2:29.79  19  2:15.06 C7  P    24.20    50.89  1:47.33
                                                                    F    24.57    51.93  1:39.48
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  1:57.88  14  NO SHOW C   P    27.02    56.44  1:27.00
MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S  2:00.97  17          C   P    27.64    58.19  1:29.92

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  1:51.00   1              P    25.64    53.65  1:22.55
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  1:52.59   2              P    26.07    54.38  1:23.75
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  1:53.37   3              P    26.88    55.56  1:24.45
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  1:53.43   4              P    26.79    55.67  1:24.87
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  1:53.65   5              P    27.01    55.78  1:25.23
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  1:54.64   6              P    27.17    56.34  1:25.32
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  1:55.20   7              P    26.69    55.73  1:25.73
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  1:55.74   8              P    26.65    56.25  1:26.53
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   1:55.75   9              P    26.77    56.33  1:26.59
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  1:56.24  10              P    25.97    55.77  1:25.86
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  1:57.15  11              P    26.26    55.24  1:26.31
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S  1:57.36  12              P    26.98    57.19  1:28.19
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  1:57.57  13              P    27.78    56.57  1:27.07
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  1:57.88  14              P    27.02    56.44  1:27.00
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  1:58.51  15              P    26.77    56.59  1:27.54
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  2:00.64  16              P    27.02    57.67  1:29.44
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:01.39  18              P    27.68    59.10  1:30.34
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ  2:29.79  19              P    24.20    50.89  1:47.33

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:27.19
   SECTIONAL   4:56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  5:01.68   1  4:58.45 F1  P    27.88    57.18  1:27.13  1:57.15  2:27.91  2:58.43  3:29.37
                                                                       4:00.61  4:31.38
                                                                    F    27.48    56.57  1:26.24  1:56.43  2:26.71  2:57.42  3:28.14
                                                                       3:59.25  4:29.87
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  5:09.40   3  4:58.79 F2  P    27.80    58.18  1:29.24  2:01.23  2:33.06  3:04.91  3:35.71
                                                                       4:06.55  4:38.21
                                                                    F    27.49    57.01  1:27.24  1:58.04  2:29.72  3:00.40  3:31.51
                                                                       4:02.04  4:32.45
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  5:11.22   4  5:08.34 F3  P    27.29    57.38  1:28.41  1:59.87  2:31.84  3:04.48  3:36.52
                                                                       4:09.12  4:40.28
                                                                    F    28.12    59.40  1:29.81  2:00.39  2:31.28  3:02.72  3:33.78
                                                                       4:05.25  4:37.23
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  5:09.30   2  5:10.95 F4  P    27.86    58.49  1:29.48  2:00.85  2:32.25  3:04.03  3:35.94
                                                                       4:07.65  4:39.34
                                                                    F    27.82    58.47  1:30.04  2:01.53  2:32.90  3:04.67  3:36.66
                                                                       4:08.54  4:40.57
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S  5:13.88   7  5:11.24 F5  P    28.27    59.78  1:32.17  2:04.22  2:36.27  3:08.83  3:41.27
                                                                       4:12.97  4:44.49
                                                                    F    28.39  1:00.15  1:32.20  2:04.18  2:35.77  3:07.11  3:38.56
                                                                       4:10.39  4:41.62
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  5:14.47   8  5:15.57 F6  P    28.53    59.35  1:30.75  2:02.38  2:34.32  3:06.68  3:38.95
                                                                       4:11.12  4:43.21
                                                                    F    28.69    59.73  1:31.12  2:02.95  2:35.03  3:07.49  3:40.14
                                                                       4:12.52  4:44.30
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  5:13.74   6  5:21.68 F7  P    28.12    58.94  1:30.42  2:02.17  2:33.65  3:05.83  3:37.99
                                                                       4:09.99  4:42.63
                                                                    F    27.97    59.52  1:31.18  2:03.08  2:36.03  3:09.11  3:42.48
                                                                       4:15.71  4:49.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  5:12.82   5  5:26.19 F8  P    28.77  1:00.71  1:32.25  2:04.13  2:36.15  3:07.76  3:39.88
                                                                       4:11.65  4:42.51
                                                                    F    28.55  1:00.05  1:32.29  2:04.82  2:38.39  3:12.34  3:45.77
                                                                       4:19.59  4:53.22

GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  5:16.92  11  5:13.37 C1  P    28.45    59.89  1:31.68  2:03.47  2:35.19  3:07.75  3:39.61
                                                                       4:12.22  4:45.46
                                                                    F    27.59    57.69  1:28.60  2:00.07  2:32.35  3:04.42  3:36.64
                                                                       4:09.26  4:41.30
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  5:16.82  10  5:18.15 C2  P    27.73    58.41  1:30.38  2:02.07  2:34.37  3:07.47  3:39.55
                                                                       4:13.17  4:46.94
                                                                    F    27.81    58.61  1:30.46  2:03.23  2:36.02  3:08.97  3:42.06
                                                                       4:14.93  4:47.85
GREER, GEORGE         13 PC EAST BAY BAT   5:14.97   9  5:19.85 C3  P    27.86    58.09  1:29.31  2:01.11  2:33.27  3:05.54  3:38.22
                                                                       4:10.53  4:43.09
                                                                    F    27.91    58.84  1:31.20  2:04.44  2:37.32  3:10.14  3:42.95
                                                                       4:15.89  4:48.48
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  5:28.47  14  5:20.09 C4  P    28.68  1:00.49  1:33.00  2:05.65  2:38.09  3:12.17  3:46.24
                                                                       4:20.10  4:54.98
                                                                    F    28.58  1:00.21  1:32.91  2:05.97  2:38.80  3:11.70  3:44.01
                                                                       4:16.18  4:48.39
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  5:30.40  15  5:22.00 C5  P    28.59  1:00.84  1:32.81  2:05.19  2:38.40  3:12.06  3:46.11
                                                                       4:21.12  4:56.00
                                                                    F    29.22  1:02.17  1:34.87  2:07.64  2:40.41  3:12.73  3:45.36
                                                                       4:18.43  4:50.60
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  5:24.40  13  5:22.67 C6  P    29.54  1:01.94  1:34.46  2:06.79  2:39.67  3:12.27  3:45.27
                                                                       4:18.87  4:52.00
                                                                    F    29.39  1:01.87  1:34.70  2:07.45  2:40.01  3:12.81  3:45.52
                                                                       4:18.23  4:50.96
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  5:18.68  12  5:23.15 C7  P    28.17    59.95  1:32.37  2:04.87  2:37.45  3:10.00  3:42.52
                                                                       4:14.83  4:47.29
                                                                    F    28.59  1:33.42  2:06.00           2:39.67  3:12.57  3:45.74
                                                                       4:18.70  4:51.96
FULLER, BRAD          13 PC RIPON AQUATIC  5:30.94  16  5:26.60 C8  P    28.62  1:00.46  1:32.98  2:06.77  2:40.41  3:14.32  3:48.12
                                                                       4:22.79  4:57.10
                                                                    F    28.29  1:00.32  1:33.55  2:06.65  2:39.54  3:12.13  3:45.06
                                                                       4:18.76  4:52.79

WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  5:01.68   1              P    27.88    57.18  1:27.13  1:57.15  2:27.91  2:58.43  3:29.37
                                                                       4:00.61  4:31.38
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  5:09.30   2              P    27.86    58.49  1:29.48  2:00.85  2:32.25  3:04.03  3:35.94
                                                                       4:07.65  4:39.34
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  5:09.40   3              P    27.80    58.18  1:29.24  2:01.23  2:33.06  3:04.91  3:35.71
                                                                       4:06.55  4:38.21
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  5:11.22   4              P    27.29    57.38  1:28.41  1:59.87  2:31.84  3:04.48  3:36.52
                                                                       4:09.12  4:40.28
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  5:12.82   5              P    28.77  1:00.71  1:32.25  2:04.13  2:36.15  3:07.76  3:39.88
                                                                       4:11.65  4:42.51
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  5:13.74   6              P    28.12    58.94  1:30.42  2:02.17  2:33.65  3:05.83  3:37.99
                                                                       4:09.99  4:42.63
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S  5:13.88   7              P    28.27    59.78  1:32.17  2:04.22  2:36.27  3:08.83  3:41.27
                                                                       4:12.97  4:44.49
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  5:14.47   8              P    28.53    59.35  1:30.75  2:02.38  2:34.32  3:06.68  3:38.95
                                                                       4:11.12  4:43.21
GREER, GEORGE         13 PC EAST BAY BAT   5:14.97   9              P    27.86    58.09  1:29.31  2:01.11  2:33.27  3:05.54  3:38.22
                                                                       4:10.53  4:43.09
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  5:16.82  10              P    27.73    58.41  1:30.38  2:02.07  2:34.37  3:07.47  3:39.55
                                                                       4:13.17  4:46.94
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  5:16.92  11              P    28.45    59.89  1:31.68  2:03.47  2:35.19  3:07.75  3:39.61
                                                                       4:12.22  4:45.46

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  5:18.68  12              P    28.17    59.95  1:32.37  2:04.87  2:37.45  3:10.00  3:42.52
                                                                       4:14.83  4:47.29
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  5:24.40  13              P    29.54  1:01.94  1:34.46  2:06.79  2:39.67  3:12.27  3:45.27
                                                                       4:18.87  4:52.00
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  5:28.47  14              P    28.68  1:00.49  1:33.00  2:05.65  2:38.09  3:12.17  3:46.24
                                                                       4:20.10  4:54.98
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  5:30.40  15              P    28.59  1:00.84  1:32.81  2:05.19  2:38.40  3:12.06  3:46.11
                                                                       4:21.12  4:56.00
FULLER, BRAD          13 PC RIPON AQUATIC  5:30.94  16              P    28.62  1:00.46  1:32.98  2:06.77  2:40.41  3:14.32  3:48.12
                                                                       4:22.79  4:57.10
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  5:39.74  17              P    30.21  1:04.65  1:38.82  2:13.37  2:47.78  3:21.82  3:56.50
                                                                       4:31.16  5:05.85

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.99
   SECTIONAL     56.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    57.03   1    55.51 F1  P    29.02
                                                                    F    27.51
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    57.73   2    57.54 F2  P    28.23
                                                                    F    28.25
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    58.10   4    57.72 F3  P    28.76
                                                                    F    28.63
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ    58.09   3    57.74 F4  P    28.57
                                                                    F    28.32
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ    59.53   6    58.03 F5  P    29.50
                                                                    F    28.79
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    58.16   5    59.35 F6  P    28.75
                                                                    F    29.43
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE    59.85   7  1:00.45 F7  P    29.49
                                                                    F    29.62
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    59.95   8  1:02.41 F8  P    28.87
                                                                    F    30.47

ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  1:01.05  13  1:00.31 C1  P    30.34
                                                                    F    29.90
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  1:01.15  14  1:00.91 C2  P    29.84
                                                                    F    29.77
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  1:00.63  12  1:00.97 C3  P    29.48
                                                                    F    30.23
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  1:00.47  10  1:00.99 C4  P    29.89
                                                                    F    30.30
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:00.52  11  1:01.93 C5  P    29.27
                                                                    F    29.92
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:02.17  17  1:03.49 C6  P    30.41
                                                                    F    31.19
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  1:02.39  18  1:04.12 C7  P    30.14
                                                                    F    30.49
CHHOKAR, AARON        14 PC DALY CITY DOL  1:02.67  19          C   P    30.52

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    57.03   1              P    29.02
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    57.73   2              P    28.23
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ    58.09   3              P    28.57
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    58.10   4              P    28.76
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    58.16   5              P    28.75
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ    59.53   6              P    29.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE    59.85   7              P    29.49
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    59.95   8              P    28.87
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   1:00.40   9              P    29.38
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  1:00.47  10              P    29.89
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:00.52  11              P    29.27
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  1:00.63  12              P    29.48
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  1:01.05  13              P    30.34
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  1:01.15  14              P    29.84
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:01.19  15              P    29.14
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  1:01.21  16              P    29.96
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:02.17  17              P    30.41
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  1:02.39  18              P    30.14
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  1:02.70  20              P    30.36
BURKE, KYLE           13 PC MAVERICKS SWI  1:02.82  21              P    30.83
TIRTADINATA, WILBERT  13 PC DALY CITY DOL  1:03.60  22              P    30.98
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE  1:03.62  24              P    31.12
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN  1:03.62  23              P    30.57
SHIELDS, MATTHEW      14 PC GILROY GATORS  1:03.63  25              P    31.05
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S  1:03.68  26              P    31.04
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   1:03.75  27              P    31.45
HARTMAN, JONATHAN     14 PC SANTA ROSA NE  1:03.84  28              P    30.60
YARRANTON, CHRIS      13 PC PENINSULA COV  1:03.87  29              P    30.83
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  1:04.01  30              P    30.62
JIANG, TERRY          13 PC SANTA CLARA S  1:04.11  31              P    31.63
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  1:04.27  32              P    31.38
ZAPPEL, JASE          14 PC WEST COAST AQ  1:04.30  33              P    31.64
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI  1:04.41  34              P    32.01
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   1:04.60  35              P    31.44
PEIRCE, SCOTT         14 PC ORINDA AQUATI  1:04.83  36              P    31.49
RAIMONDI, NICHOLAS    13 PC MISSION SAN J  1:04.93  37              P    31.44
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  1:05.01  38              P    31.26
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  1:05.20  39              P    32.13
POSSOKHOV, DANILA     14 PC KORET YOUTH S  1:05.25  40              P    31.29
MARTINEZ, JUAN        14 PC WEST COAST AQ  1:06.22  41              P    32.48
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  1:06.63  42              P    31.91
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:07.80  43              P    33.12
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH    1:08.19  44              P    33.27
BISHOP, MATTHEW D     14 PC TERRAPINS SWI  1:09.42  45              P    32.89

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:48.79
   SECTIONAL   2:01.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:04.03   2  2:01.69 F1  P    31.02  1:01.75  1:33.66
                                                                    F    29.49    59.69  1:30.57
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  2:03.87   1  2:04.53 F2  P    29.29  1:00.06  1:32.35
                                                                    F    29.41  1:00.69  1:32.87
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  2:06.72   3  2:06.90 F3  P    30.46  1:02.84  1:35.22
                                                                    F    30.28  1:02.49  1:35.54
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:08.14   4  2:08.80 F4  P    29.99  1:01.84  1:34.96
                                                                    F    30.38  1:02.68  1:35.94
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  2:08.90   5  2:09.69 F5  P    29.18  1:00.67  1:34.21
                                                                    F    29.99  1:02.29  1:35.85
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  2:10.95   6  2:11.98 F6  P    30.34  1:02.27  1:36.60
                                                                    F    30.98  1:03.80  1:38.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:11.21   7  2:13.40 F7  P    30.86  1:03.21  1:37.08
                                                                    F    30.63  1:03.37  1:38.18
SHIELDS, MATTHEW      14 PC GILROY GATORS  2:12.37   8  2:15.17 F8  P    31.57  1:04.29  1:38.64
                                                                    F    31.69  1:04.73  1:40.06

DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:13.05   9  2:09.55 C1  P    30.59  1:05.06  1:39.34
                                                                    F    30.26  1:03.45  1:37.15
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  2:13.37  10  2:13.82 C2  P    32.54  1:06.63  1:40.31
                                                                    F    31.92  1:06.50  1:40.81
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:15.35  13  2:13.87 C3  P    32.38  1:06.74  1:41.14
                                                                    F    31.96  1:05.86  1:39.98
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:14.09  12  2:16.15 C4  P    30.65  1:06.22  1:41.06
                                                                    F    32.44  1:07.75  1:42.81
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:15.86  14  2:16.63 C5  P    30.93  1:04.74  1:39.95
                                                                    F    33.07  1:09.00  1:43.29
HARTMAN, JONATHAN     14 PC SANTA ROSA NE  2:16.08  15  2:17.29 C6  P    31.51  1:05.82  1:41.12
                                                                    F    32.42  1:07.48  1:43.26
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  2:13.85  11  2:18.56 C7  P    30.88  1:05.32  1:40.14
                                                                    F    31.62  1:06.71  1:42.90
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  2:16.69  16  2:21.49 C8  P    31.94  1:07.23  1:42.12
                                                                    F    32.02  1:08.18  1:44.94

DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  2:03.87   1              P    29.29  1:00.06  1:32.35
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT  2:04.03   2              P    31.02  1:01.75  1:33.66
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  2:06.72   3              P    30.46  1:02.84  1:35.22
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:08.14   4              P    29.99  1:01.84  1:34.96
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  2:08.90   5              P    29.18  1:00.67  1:34.21
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  2:10.95   6              P    30.34  1:02.27  1:36.60
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:11.21   7              P    30.86  1:03.21  1:37.08
SHIELDS, MATTHEW      14 PC GILROY GATORS  2:12.37   8              P    31.57  1:04.29  1:38.64
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:13.05   9              P    30.59  1:05.06  1:39.34
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  2:13.37  10              P    32.54  1:06.63  1:40.31
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  2:13.85  11              P    30.88  1:05.32  1:40.14
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:14.09  12              P    30.65  1:06.22  1:41.06
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:15.35  13              P    32.38  1:06.74  1:41.14
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:15.86  14              P    30.93  1:04.74  1:39.95
HARTMAN, JONATHAN     14 PC SANTA ROSA NE  2:16.08  15              P    31.51  1:05.82  1:41.12
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  2:16.69  16              P    31.94  1:07.23  1:42.12
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN  2:16.87  17              P    31.49  1:05.54  1:41.15
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:17.14  18              P    32.12  1:06.97  1:42.41
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ  2:17.15  19              P    31.74  1:06.09  1:41.74
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  2:17.17  20              P    31.98  1:07.04  1:41.97
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  2:17.64  21              P    32.96  1:07.62  1:42.94
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:17.96  22              P    33.18  1:07.72  1:42.83
ZAPPEL, JASE          14 PC WEST COAST AQ  2:18.41  23              P    33.27  1:08.28  1:44.07
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:19.63  24              P    32.55  1:07.62  1:43.89
BURKE, KYLE           13 PC MAVERICKS SWI  2:19.96  25              P    32.91  1:08.87  1:44.96
RAIMONDI, NICHOLAS    13 PC MISSION SAN J  2:20.67  26              P    33.31  1:09.57  1:46.05
BIBBS, ADAM           13 PC BURLINGAME AQ  2:21.86  27              P    32.49  1:08.25  1:45.82
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  2:22.11  28              P    33.47  1:10.54  1:46.49
FULLER, BRAD          13 PC RIPON AQUATIC  2:22.25  29              P    34.02  1:09.64  1:46.40
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  2:22.36  30              P    33.78  1:10.52  1:47.00
GRAVES, LOGAN         14 PC CABRILLO THRE  2:22.54  31              P    33.85  1:10.18  1:47.05
JOHNSON, DUSTIN       13 PC PACIFIC COAST  2:24.50  32              P    34.02  1:10.81  1:48.21
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  2:24.52  33              P    33.88  1:10.80  1:48.09
REINGOLD, JAKE        13 PC ORINDA AQUATI  2:24.92  34              P    33.91  1:11.32  1:48.62
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL   DQUED                   P    33.16  1:09.52  1:46.62
MARTINEZ, JUAN        14 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    33.56  1:08.89  1:44.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL     56.29
   SECTIONAL   1:03.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  1:03.09   2  1:02.92 F1  P    29.81
                                                                    F    29.79
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  1:02.36   1  1:02.99 F2  P    29.41
                                                                    F    29.44
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  1:03.53   3  1:03.38 F3  P    29.89
                                                                    F    29.90
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  1:04.73   5  1:03.45 F4  P    30.59
                                                                    F    30.11
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:05.63   7  1:05.14 F5  P    31.20
                                                                    F    30.48
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:04.16   4  1:05.17 F6  P    30.33
                                                                    F    30.71
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  1:05.26   6  1:06.41 F7  P    31.16
                                                                    F    31.66
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  1:07.45   8  1:06.89 F8  P    31.81
                                                                    F    31.50

PIQUETTE, CHRIS       14 PC FREMONT AREA   1:07.54   9  1:07.58 C1  P    30.98
                                                                    F    31.63
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  1:09.01  11  1:09.15 C2  P    32.17
                                                                    F    32.43
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:09.51  12  1:09.32 C3  P    32.60
                                                                    F    32.91
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  1:10.21  14  1:09.68 C4  P    33.86
                                                                    F    32.88
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  1:10.55  15  1:09.84 C5  P    32.74
                                                                    F    32.00
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:11.88  19  1:11.21 C6  P    33.66
                                                                    F    33.67
SZETO, HENRY          13 PC SAN FRANCISCO  1:12.12  21  1:12.32 C7  P    34.12
                                                                    F    33.92
MCCOID, BRYAN         14 PC WEST COAST AQ  1:11.91  20          C   P    33.87

FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  1:02.36   1              P    29.41
LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  1:03.09   2              P    29.81
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  1:03.53   3              P    29.89
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:04.16   4              P    30.33
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  1:04.73   5              P    30.59
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  1:05.26   6              P    31.16
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  1:05.63   7              P    31.20
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  1:07.45   8              P    31.81
PIQUETTE, CHRIS       14 PC FREMONT AREA   1:07.54   9              P    30.98
BISHOP, MATT          13 PC TERRAPINS SWI  1:08.65  10              P    32.12
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  1:09.01  11              P    32.17
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  1:09.51  12              P    32.60
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  1:09.71  13              P    32.98
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  1:10.21  14              P    33.86
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  1:10.55  15              P    32.74
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  1:10.61  16              P    33.62
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA  1:10.69  17              P    33.09
CANO, FRANCISCO       14 PC ALA GATORS     1:11.28  18              P    33.89
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:11.88  19              P    33.66
SZETO, HENRY          13 PC SAN FRANCISCO  1:12.12  21              P    34.12
CULLENWARD, SEAN S    13 PC TERRAPINS SWI  1:12.62  22              P    34.20
BAUTISTA, JAMES DEVIN 13 PC FOG CITY HAMM  1:12.97  23              P    33.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV  1:17.90  24              P    36.89
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P    32.71

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:02.59
   SECTIONAL   2:17.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  2:19.34   3  2:14.77 F1  P    31.28  1:06.96  1:43.21
                                                                    F    30.42  1:04.29  1:39.08
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  2:17.93   1  2:15.47 F2  P    31.76  1:06.07  1:41.56
                                                                    F    31.73  1:06.33  1:41.04
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:19.69   4  2:16.52 F3  P    31.07  1:06.36  1:42.87
                                                                    F    32.03  1:07.06  1:41.85
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:19.19   2  2:18.44 F4  P    32.15  1:07.70  1:43.82
                                                                    F    31.78  1:07.12  1:42.89
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  2:21.43   5  2:20.12 F5  P    32.26  1:08.04  1:44.58
                                                                    F    32.06  1:07.69  1:44.04
LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  2:26.83   8  2:20.73 F6  P    34.00  1:10.94  1:48.41
                                                                    F    31.78  1:07.42  1:44.16
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:23.94   7  2:23.74 F7  P    33.09  1:09.35  1:46.69
                                                                    F    33.03  1:09.58  1:46.96
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:22.82   6  2:25.46 F8  P    32.16  1:08.22  1:45.55
                                                                    F    32.45  1:09.02  1:47.08

CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA  2:27.92  10  2:24.52 C1  P    33.97  1:11.42  1:49.93
                                                                    F    33.15  1:10.19  1:47.41
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  2:27.61   9  2:26.30 C2  P    33.66  1:11.19  1:49.84
                                                                    F    33.35  1:10.68  1:48.87
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  2:30.03  13  2:26.69 C3  P    33.25  1:11.74  1:50.77
                                                                    F    32.47  1:10.29  1:49.20
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  2:30.29  15  2:30.04 C4  P    34.26  1:12.08  1:50.74
                                                                    F    34.31  1:13.02  1:51.00
SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  2:32.80  17  2:30.91 C5  P    34.70  1:14.60  1:54.10
                                                                    F    34.43  1:14.07  1:53.59
GOLTRA, COLIN R       13 PC WALNUT CREEK   2:30.18  14  2:32.93 C6  P    32.88  1:11.17  1:50.96
                                                                    F    33.15  1:11.71  1:52.24
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:33.06  19  2:42.69 C7  P    35.13  1:13.77  1:53.42
                                                                    F    35.76  1:17.31  2:00.45
CHEN, MATTHEW         14 PC SANTA CLARA S  2:32.94  18          C   P    34.28  1:13.09  1:52.42

LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  2:17.93   1              P    31.76  1:06.07  1:41.56
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:19.19   2              P    32.15  1:07.70  1:43.82
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  2:19.34   3              P    31.28  1:06.96  1:43.21
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:19.69   4              P    31.07  1:06.36  1:42.87
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  2:21.43   5              P    32.26  1:08.04  1:44.58
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:22.82   6              P    32.16  1:08.22  1:45.55
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:23.94   7              P    33.09  1:09.35  1:46.69
LEE, BRANDON          14 PC KORET YOUTH S  2:26.83   8              P    34.00  1:10.94  1:48.41
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  2:27.61   9              P    33.66  1:11.19  1:49.84
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA  2:27.92  10              P    33.97  1:11.42  1:49.93
PANKOV, ALEX          13 PC KORET YOUTH S  2:28.73  11              P    34.06  1:11.63  1:49.89
BISHOP, MATT          13 PC TERRAPINS SWI  2:29.21  12              P    32.72  1:10.25  1:49.48
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE  2:30.03  13              P    33.25  1:11.74  1:50.77
GOLTRA, COLIN R       13 PC WALNUT CREEK   2:30.18  14              P    32.88  1:11.17  1:50.96
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  2:30.29  15              P    34.26  1:12.08  1:50.74
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  2:30.95  16              P    34.33  1:12.60  1:51.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFFER, ADAM        13 PC ORINDA AQUATI  2:32.80  17              P    34.70  1:14.60  1:54.10
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:33.06  19              P    35.13  1:13.77  1:53.42
CHHOKAR, AARON        14 PC DALY CITY DOL  2:34.37  20              P    35.36  1:14.64  1:54.58
PERFECT, BRAD         13 PC SAN RAMON LIV  2:36.36  21              P    34.69  1:14.18  1:55.12
SZETO, HENRY          13 PC SAN FRANCISCO  2:37.23  22              P    34.93  1:14.33  1:56.19
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  2:38.79  23              P    36.82  1:17.01  1:58.60
CANO, FRANCISCO       14 PC ALA GATORS     2:39.06  24              P    35.85  1:15.27  1:57.40
MORRIS, ALEX          14 PC SALINAS VALLE  2:39.28  25              P    35.10  1:15.50  1:57.23
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:42.66  26              P    35.33  1:16.16  1:59.56
LEUNG, TERENCE        13 PC DALY CITY DOL  2:42.76  27              P    36.44  1:18.00  2:01.23
BAUTISTA, JAMES DEVIN 13 PC FOG CITY HAMM  2:42.93  28              P    35.52  1:16.77  2:00.67

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.19
   SECTIONAL     54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL    56.64   2    55.87 F1  P    26.54
                                                                    F    26.34
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA    56.36   1    55.90 F2  P    26.65
                                                                    F    26.38
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    57.39   7    56.26 F3  P    27.07
                                                                    F    26.87
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA    56.89   3    56.83 F4  P    26.53
                                                                    F    26.37
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI    57.01   4    56.91 F5  P    26.86
                                                                    F    26.60
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    57.16   5    57.10 F6  P    26.51
                                                                    F    27.29
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ    57.58   8    57.42 F7  P    26.76
                                                                    F    27.25
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM     57.21   6    57.57 F8  P    26.95
                                                                    F    27.40

LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA    58.13   9    58.17 C1  P    27.31
                                                                    F    27.30
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE    58.53  11    58.48 C2  P    27.04
                                                                    F    26.49
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    58.89  12    59.48 C3  P    27.54
                                                                    F    27.93
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    58.25  10    59.56 C4  P    26.77
                                                                    F    27.45
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:00.46  16  1:00.28 C5  P    27.96
                                                                    F    28.20
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    59.25  13  1:00.87 C6  P    27.37
                                                                    F    27.75
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  1:00.50  17  1:02.18 C7  P    27.72
                                                                    F    28.42
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:01.27  19          C   P    27.77

THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA    56.36   1              P    26.65
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL    56.64   2              P    26.54
FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA    56.89   3              P    26.53
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI    57.01   4              P    26.86
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J    57.16   5              P    26.51
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM     57.21   6              P    26.95
MATA, DONNY           14 PC VALLEJO AQUAT    57.39   7              P    27.07

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   74
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ    57.58   8              P    26.76
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA    58.13   9              P    27.31
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI    58.25  10              P    26.77
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE    58.53  11              P    27.04
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE    58.89  12              P    27.54
BOONE, MATT           14 PC TERRAPINS SWI    59.25  13              P    27.37
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S    59.50  14              P    28.04
YARRANTON, CHRIS      13 PC PENINSULA COV  1:00.35  15              P    27.71
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  1:00.46  16              P    27.96
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  1:00.50  17              P    27.72
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  1:00.72  18              P    28.87
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  1:01.56  20              P    28.80
JIANG, TERRY          13 PC SANTA CLARA S  1:01.76  21              P    28.93
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  1:02.25  22              P    28.00
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   1:03.43  24              P    29.49
SHIELDS, MATTHEW      14 PC GILROY GATORS   DQUED                   P    28.51

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:49.69
   SECTIONAL   2:01.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:05.08   2  2:04.70 F1  P    28.54  1:00.69  1:32.06
                                                                    F    28.27  1:00.33  1:32.54
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:05.87   3  2:04.78 F2  P    29.07  1:01.73  1:34.45
                                                                    F    28.13  1:00.88  1:33.71
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:06.04   4  2:05.06 F3  P    28.54  1:01.15  1:33.57
                                                                    F    28.41  1:00.30  1:33.24
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  2:04.83   1  2:05.93 F4  P    27.67    59.28  1:32.32
                                                                    F    28.16    59.59  1:33.30
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  2:06.48   5  2:08.41 F5  P    29.15  1:01.14  1:33.97
                                                                    F    29.08  1:01.45  1:35.20
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  2:12.92   6  2:13.25 F6  P    29.16  1:03.32  1:38.07
                                                                    F    29.44  1:03.50  1:38.51
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  2:14.09   7  2:17.48 F7  P    29.62  1:03.81  1:38.56
                                                                    F    29.59  1:04.94  1:41.77
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  2:16.55   8  2:17.88 F8  P    30.26  1:05.10  1:40.74
                                                                    F    30.10  1:05.19  1:41.82

KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:18.67   9  2:16.24 C1  P    29.74  1:04.79  1:41.80
                                                                    F    30.09  1:04.80  1:41.66
JIANG, TERRY          13 PC SANTA CLARA S  2:19.98  11  2:16.26 C2  P    29.45  1:04.50  1:40.94
                                                                    F    29.48  1:04.11  1:39.95
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:21.31  12  2:16.46 C3  P    30.84  1:06.78  1:43.79
                                                                    F    29.52  1:03.76  1:40.52
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.41  10  2:19.89 C4  P    31.75  1:07.71  1:43.93
                                                                    F    31.27  1:06.24  1:42.91
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:24.95  14  2:23.23 C5  P    31.95  1:08.48  1:46.64
                                                                    F    32.73  1:08.50  1:46.27
TIRTADINATA, WILBERT  13 PC DALY CITY DOL  2:24.15  13  2:25.44 C6  P    31.49  1:07.38  1:45.53
                                                                    F    30.95  1:06.68  1:45.18

THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  2:04.83   1              P    27.67    59.28  1:32.32
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:05.08   2              P    28.54  1:00.69  1:32.06
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:05.87   3              P    29.07  1:01.73  1:34.45
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:06.04   4              P    28.54  1:01.15  1:33.57
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  2:06.48   5              P    29.15  1:01.14  1:33.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE  2:12.92   6              P    29.16  1:03.32  1:38.07
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  2:14.09   7              P    29.62  1:03.81  1:38.56
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  2:16.55   8              P    30.26  1:05.10  1:40.74
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:18.67   9              P    29.74  1:04.79  1:41.80
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  2:19.41  10              P    31.75  1:07.71  1:43.93
JIANG, TERRY          13 PC SANTA CLARA S  2:19.98  11              P    29.45  1:04.50  1:40.94
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:21.31  12              P    30.84  1:06.78  1:43.79
TIRTADINATA, WILBERT  13 PC DALY CITY DOL  2:24.15  13              P    31.49  1:07.38  1:45.53
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:24.95  14              P    31.95  1:08.48  1:46.64
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P    30.23  1:05.51  1:44.06

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:50.49
   SECTIONAL   2:03.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:04.24   1  2:02.26 F1  P    28.48  1:00.05  1:35.18
                                                                    F    27.87    58.72  1:33.75
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  2:04.84   2  2:02.53 F2  P    27.50    59.06  1:34.26
                                                                    F    27.94    59.32  1:33.41
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:07.25   3  2:06.23 F3  P    27.68  1:00.22  1:38.55
                                                                    F    27.63    59.34  1:37.42
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  2:08.52   5  2:08.23 F4  P    27.00  1:00.82  1:39.06
                                                                    F    27.59  1:00.93  1:39.94
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:08.09   4  2:09.10 F5  P    27.68  1:01.37  1:37.89
                                                                    F    27.44  1:01.74  1:38.58
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  2:09.69   6  2:09.10 F5  P    27.30    59.17  1:39.39
                                                                    F    26.90    59.33  1:39.63
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  2:09.74   7  2:09.59 F7  P    27.86  1:01.15  1:38.64
                                                                    F    27.97  1:01.93  1:39.49
KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:10.28   8  2:15.06 F8  P    28.07  1:00.23  1:40.65
                                                                    F    28.18  1:02.40  1:44.34

HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:11.81   9  2:09.75 C1  P    28.57  1:03.83  1:40.74
                                                                    F    27.91  1:02.48  1:39.19
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:14.95  18  2:12.67 C2  P    28.39  1:02.11  1:43.28
                                                                    F    29.20  1:02.19  1:42.66
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:13.74  16  2:12.69 C3  P    28.49  1:01.67  1:42.55
                                                                    F    28.38  1:01.08  1:42.38
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:13.67  15  2:13.29 C4  P    30.07  1:04.16  1:42.94
                                                                    F    29.93  1:03.60  1:41.91
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.81  12  2:13.72 C5  P    27.97  1:01.63  1:43.38
                                                                    F    28.75  1:03.18  1:44.90
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  2:14.78  17  2:16.90 C6  P    30.62  1:02.86  1:42.72
                                                                    F    30.46  1:04.38  1:44.69
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  2:13.50  14  2:17.83 C7  P    26.51  1:00.13  1:43.18
                                                                    F    27.86  1:03.67  1:48.21
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:12.31  11  2:19.11 C8  P    29.57  1:03.10  1:42.59
                                                                    F    29.42  1:04.74  1:47.95

FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  2:04.24   1              P    28.48  1:00.05  1:35.18
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  2:04.84   2              P    27.50    59.06  1:34.26
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:07.25   3              P    27.68  1:00.22  1:38.55
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  2:08.09   4              P    27.68  1:01.37  1:37.89
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  2:08.52   5              P    27.00  1:00.82  1:39.06
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  2:09.69   6              P    27.30    59.17  1:39.39
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  2:09.74   7              P    27.86  1:01.15  1:38.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KIM, JOSEPH           14 PC PLEASANTON SE  2:10.28   8              P    28.07  1:00.23  1:40.65
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  2:11.81   9              P    28.57  1:03.83  1:40.74
REILLY, SEAN          13 PC TERRAPINS SWI  2:12.15  10              P    27.93  1:02.00  1:42.54
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:12.31  11              P    29.57  1:03.10  1:42.59
BISHOP, MATT          13 PC TERRAPINS SWI  2:12.81  13              P    28.36  1:03.73  1:41.63
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:12.81  12              P    27.97  1:01.63  1:43.38
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  2:13.50  14              P    26.51  1:00.13  1:43.18
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   2:13.67  15              P    30.07  1:04.16  1:42.94
SALLEE, DAVID         13 PC SEBASTAPOL SE  2:13.74  16              P    28.49  1:01.67  1:42.55
ONEILL, GAVIN         13 PC RIPON AQUATIC  2:14.78  17              P    30.62  1:02.86  1:42.72
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:14.95  18              P    28.39  1:02.11  1:43.28
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  2:16.19  19              P    29.03  1:03.95  1:46.58
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  2:16.78  20              P    29.65  1:05.49  1:44.84
FULLER, BRAD          13 PC RIPON AQUATIC  2:19.21  21              P    31.13  1:06.18  1:47.97
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  2:19.50  22              P    31.66  1:06.50  1:46.39
KUO, DAVID            13 PC SANTA CLARA S  2:19.92  23              P    30.21  1:06.17  1:50.33
SZETO, HENRY          13 PC SAN FRANCISCO  2:20.01  24              P    30.33  1:06.22  1:47.75
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA   DQUED                   P    30.21  1:06.54  1:47.06
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    29.59  1:04.48  1:45.17
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    28.45  1:02.14  1:37.89

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:56.59
   SECTIONAL   4:23.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  4:23.97   1  4:20.98 F1  P    28.31  1:01.03  1:34.16  2:07.60  2:44.36  3:22.54  3:53.23
                                                                    F    28.35  1:01.88  1:34.82  2:07.22  2:43.78  3:20.91  3:51.12
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  4:26.81   2  4:21.80 F2  P    28.22  1:01.68  1:36.06  2:10.23  2:46.61  3:23.91  3:55.41
                                                                    F    29.10  1:02.46  1:36.31  2:09.71  2:45.74  3:22.35  3:52.37
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  4:27.31   4  4:22.01 F3  P    28.29  1:00.36  1:34.41  2:08.73  2:46.34  3:24.20  3:56.15
                                                                    F    28.05  1:00.77  1:35.15  2:08.27  2:44.68  3:22.03  3:53.01
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  4:27.26   3  4:25.29 F4  P    28.92  1:01.49  1:36.60  2:11.47  2:48.88  3:26.87  3:57.53
                                                                    F    28.59  1:01.34  1:37.18  2:12.62  2:49.25  3:26.83  3:56.57
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   4:29.28   5  4:31.90 F5  P    28.24  1:00.52  1:34.85  2:08.94  2:48.37  3:28.46  3:58.39
                                                                    F    29.07  1:02.63  1:37.82  2:12.30  2:51.78  3:31.20  4:01.69
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  4:33.49   6  4:32.58 F6  P    28.75  1:01.44  1:37.20  2:12.65  2:50.58  3:28.64  4:01.49
                                                                    F    29.05  1:01.86  1:38.01  2:13.25  2:50.49  3:28.57  4:01.04
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  4:36.85   7  4:36.83 F7  P    27.61    59.92  1:36.55  2:13.08  2:54.62  3:35.67  4:06.47
                                                                    F    28.68  1:02.00  1:38.93  2:15.47  2:55.38  3:36.44  4:07.00
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  4:37.92   8  4:40.58 F8  P    29.06  1:02.18  1:37.84  2:12.18  2:55.34  3:36.61  4:07.39
                                                                    F    29.30  1:03.09  1:39.56  2:14.59  2:56.75  3:38.37  4:09.71

GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  4:39.74  10  4:31.49 C1  P    30.52  1:06.65  1:42.70  2:18.70  2:57.37  3:35.77  4:07.96
                                                                    F    29.35  1:03.74  1:39.46  2:14.00  2:50.84  3:28.79  4:00.38
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  4:39.13   9  4:39.22 C2  P    27.58    59.53  1:34.57  2:10.03  2:51.98  3:34.59  4:07.29
                                                                    F    28.97  1:02.17  1:37.51  2:11.21  2:53.73  3:35.94  4:07.54
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  4:43.42  11  4:41.45 C3  P    29.44  1:03.65  1:40.92  2:17.17  2:55.97  3:36.06  4:10.68
                                                                    F    29.22  1:03.54  1:40.60  2:16.67  2:55.45  3:35.30  4:09.08
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA  4:50.80  15  4:44.76 C4  P    30.02  1:05.76  1:44.78  2:23.64  3:03.53  3:45.52  4:19.09
                                                                    F    30.72  1:06.18  1:45.14  2:23.73  3:03.76  3:43.07  4:14.55
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  4:44.07  12  4:44.81 C5  P    29.76  1:04.13  1:40.61  2:17.11  2:58.61  3:40.34  4:13.00
                                                                    F    30.22  1:04.73  1:41.90  2:18.64  3:00.74  3:42.36  4:14.52
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  4:50.44  14  4:45.98 C6  P    29.82  1:05.42  1:41.86  2:18.55  3:01.78  3:45.61  4:18.31
                                                                    F    29.79  1:05.70  1:41.68  2:17.54  3:00.34  3:43.78  4:15.88
TIRTADINATA, WILBERT  13 PC DALY CITY DOL  4:56.31  17  4:57.80 C7  P    30.94  1:06.35  1:43.46  2:20.59  3:04.23  3:48.83  4:22.05
                                                                    F    31.14  1:07.56  1:44.51  2:20.97  3:05.19  3:49.47  4:23.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   4:44.81  13   DQUED  C   P    31.81  1:09.18  1:45.36  2:21.11  3:00.96  3:40.05  4:12.97
                                                                    F    31.00  1:08.04  1:44.80  2:21.06  3:02.25  3:41.83  4:14.17

FLORES-MAXFIELD, KAME 13 PC SOUTH SAN FRA  4:23.97   1              P    28.31  1:01.03  1:34.16  2:07.60  2:44.36  3:22.54  3:53.23
LO, PETER             14 PC PALO ALTO/STA  4:26.81   2              P    28.22  1:01.68  1:36.06  2:10.23  2:46.61  3:23.91  3:55.41
WEN, LARRY            14 PC SANTA CLARA S  4:27.26   3              P    28.92  1:01.49  1:36.60  2:11.47  2:48.88  3:26.87  3:57.53
CHEN, BOB             13 PC MISSION SAN J  4:27.31   4              P    28.29  1:00.36  1:34.41  2:08.73  2:46.34  3:24.20  3:56.15
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   4:29.28   5              P    28.24  1:00.52  1:34.85  2:08.94  2:48.37  3:28.46  3:58.39
CHAN, CHRISTOPHER     14 PC OTTER SWIM CL  4:33.49   6              P    28.75  1:01.44  1:37.20  2:12.65  2:50.58  3:28.64  4:01.49
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO/STA  4:36.85   7              P    27.61    59.92  1:36.55  2:13.08  2:54.62  3:35.67  4:06.47
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  4:37.92   8              P    29.06  1:02.18  1:37.84  2:12.18  2:55.34  3:36.61  4:07.39
GARCIA, RYAN          13 PC WEST COAST AQ  4:39.13   9              P    27.58    59.53  1:34.57  2:10.03  2:51.98  3:34.59  4:07.29
GAULT, WALTER         13 PC TWIN VALLEY A  4:39.74  10              P    30.52  1:06.65  1:42.70  2:18.70  2:57.37  3:35.77  4:07.96
HONG, JARROD          14 PC OTTER SWIM CL  4:43.42  11              P    29.44  1:03.65  1:40.92  2:17.17  2:55.97  3:36.06  4:10.68
AGASID, THOMAS        13 PC SOUTH SAN FRA  4:44.07  12              P    29.76  1:04.13  1:40.61  2:17.11  2:58.61  3:40.34  4:13.00
SONU, JAMES           13 PC ALMADEN SWIM   4:44.81  13              P    31.81  1:09.18  1:45.36  2:21.11  3:00.96  3:40.05  4:12.97
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  4:50.44  14              P    29.82  1:05.42  1:41.86  2:18.55  3:01.78  3:45.61  4:18.31
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA  4:50.80  15              P    30.02  1:05.76  1:44.78  2:23.64  3:03.53  3:45.52  4:19.09
GOSSAGE, DANIEL       13 PC SANTA ROSA NE  4:54.73  16              P    28.62  1:01.97  1:40.70  2:18.24  3:03.16  3:49.99  4:22.89
TIRTADINATA, WILBERT  13 PC DALY CITY DOL  4:56.31  17              P    30.94  1:06.35  1:43.46  2:20.59  3:04.23  3:48.83  4:22.05
CHINN, ZACK           13 PC BARRACUDA AQU  4:56.53  18              P    32.90  1:13.30  1:49.55  2:27.45  3:08.21  3:49.60  4:23.23
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI  4:57.62  19              P    31.91  1:07.89  1:45.94  2:23.54  3:06.60  3:50.22  4:24.94
KANERVA, JUSTIN       14 PC LOS ALTOS/MTN  5:02.30  20              P    30.98  1:08.39  1:46.20  2:23.38  3:08.76  3:54.18  4:28.86
LAIMAN, BRIGHTON      14 PC FLYING FISH    5:03.73  21              P    31.35  1:08.41  1:48.56  2:27.75  3:12.01  3:56.09
RAIMONDI, NICHOLAS    13 PC MISSION SAN J  5:07.21  22              P    32.70  1:12.13  1:50.21  2:28.54  3:13.70  3:58.61  4:34.23
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P    31.27  1:07.01  1:45.55  2:23.37  3:07.78  3:52.03  4:25.26

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:20.99
   SECTIONAL  10:14.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S              10:30.90   1      27.61    57.63  1:28.63  1:59.80  2:30.77  3:02.12  3:33.98
                                                                       4:05.65  4:37.61  5:09.63  5:41.60  6:13.72  6:46.09  7:18.26
                                                                       7:50.46  8:22.99  8:55.53  9:27.78  9:59.76
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI              10:40.84   2      28.42    59.26  1:30.55  2:02.53  2:34.57  3:06.80  3:39.35
                                                                       4:11.97  4:44.76  5:17.89  5:50.57  6:23.26  6:56.14  7:28.96
                                                                       8:01.66  8:34.22  9:06.89  9:38.61 10:10.57
PFEIFFER, ERIK        14 PC SANTA ROSA NE              10:49.10   3      29.10  1:00.81  1:33.75  2:06.60  2:39.52  3:12.41  3:45.27
                                                                       4:17.92  4:50.92  5:24.07  5:57.16  6:30.09  7:02.98  7:36.08
                                                                       8:09.55  8:42.21  9:14.52  9:46.57 10:18.54
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK               11:01.65   4      29.34  1:01.40  1:34.42  2:07.46  2:40.41  3:13.50  3:46.90
                                                                       4:20.28  4:53.93  5:27.41  6:01.12  6:34.77  7:08.67  7:42.06
                                                                       8:15.24  8:48.60  9:22.14  9:55.35 10:28.85
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV              11:04.05   5      29.14  1:01.20  1:34.04  2:07.30  2:40.49  3:14.59  3:48.68
                                                                       4:22.42  4:56.19  5:30.14  6:03.77  6:37.99  7:11.36  7:45.23
                                                                       8:17.77  8:51.26  9:24.48  9:58.42 10:31.63
HANNIS, TYLER         14 PC SANTA ROSA NE              11:04.26   6      28.77  1:00.67  1:33.78  2:06.93  2:40.46  3:13.77  3:47.58
                                                                       4:21.64  4:56.00  5:30.27  6:04.16  6:37.91  7:12.05  7:46.08
                                                                       8:20.82  8:53.71  9:28.09 10:01.97 10:33.68
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI              11:10.39   7      30.31  1:03.34  1:36.24  2:09.67  2:43.24  3:17.02  3:51.10
                                                                       4:25.17  4:59.11  5:33.02  6:06.65  6:40.58  7:14.25  7:47.93
                                                                       8:21.99  8:55.79  9:29.43 10:03.84 10:37.47
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA              11:17.28   8      28.56  1:00.36  1:33.47  2:06.95  2:40.82  3:14.70  3:49.22
                                                                       4:23.59  4:57.81  5:32.45  6:07.67  6:42.82  7:17.80  7:52.79
                                                                       8:27.97  9:02.67  9:37.59 10:11.42 10:45.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    OPEN    1000 FREE                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE              11:24.60   9      30.85  1:05.21  1:39.45  2:13.88  2:48.59  3:23.05  3:57.82
                                                                       4:32.55  5:06.74  5:41.05  6:15.39  6:49.51  7:23.81  7:58.06
                                                                       8:32.32  9:06.83  9:41.37 10:16.10 10:50.38
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI              11:32.68  10      31.67  1:06.42  1:41.11  2:15.22  2:49.91  3:24.64  3:59.35
                                                                       4:33.91  5:08.45  5:43.51  6:18.22  6:53.58  7:28.58  8:04.38
                                                                       8:39.42  9:14.79  9:50.04 10:24.71 10:59.88
TAPIZ, NATHAN         11 PC CABRILLO THRE              11:50.44  11      32.68  1:08.31  1:44.43  2:19.78  2:54.61  3:30.45  4:06.54
                                                                       4:42.66  5:18.97  5:55.19  6:31.00  7:07.20  7:43.44  8:19.46
                                                                       8:55.59  9:31.07 10:06.60 10:42.30 11:17.16
GUIDO, CHRISTOPHER    11 PC PLEASANTON SE              11:59.50  12      31.62  1:05.66  1:39.82  2:14.76  2:49.82  3:26.50  4:02.53
                                                                       4:39.12  5:16.49  5:54.00  6:29.85  7:07.24  7:44.16  8:21.72
                                                                       8:59.57  9:36.89 10:12.35 10:48.92 11:24.38
MOAZENI, SHAYAN       12 PC SILICON VALLE              12:21.63  13      31.92  1:07.05  1:42.70  2:19.32  2:54.38  3:30.06  4:07.34
                                                                       4:43.59  5:20.67  5:57.69  6:35.40  7:13.47  7:51.70  8:30.71
                                                                       9:09.54  9:49.73 10:29.81 11:07.16 11:46.23
SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE              12:41.40  14      33.89  1:11.72  1:50.39  2:29.59  3:07.31  3:46.12  4:24.69
                                                                       5:02.55  5:40.75  6:18.71  6:57.40  7:36.01  8:14.59  8:53.63
                                                                       9:31.77 10:10.90 10:48.51 11:26.22 12:04.17

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL  15:34.99
   SECTIONAL  17:12.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOBERLY, TARO         14 PC SANTA CLARA S              17:39.55   1      29.05  1:00.79  1:33.04  2:06.19  2:36.68  3:07.95  3:39.93
                                                                       4:12.16  4:44.03  5:15.58  5:47.71  6:19.86  6:52.11  7:24.23
                                                                       7:56.38  8:28.53  9:00.67  9:33.31 10:05.36 10:37.65 11:10.04
                                                                      11:42.64 12:15.40 12:47.99 13:20.77 13:53.37 14:26.08 14:58.81
                                                                      15:31.61 16:04.03 16:36.70 17:09.39
HARPER, GREGORY       11 PC WALNUT CREEK               18:10.76   2      29.39  1:01.57  1:34.38  2:07.20  2:40.44  3:13.70  3:46.97
                                                                       4:20.50  4:54.24  5:27.76  6:00.60  6:34.03  7:07.49  7:41.07
                                                                       8:13.66  8:46.70  9:20.12  9:54.19 10:26.88 11:00.36 11:34.16
                                                                      12:06.57 12:39.70 13:13.25 13:47.15 14:19.59 14:53.27 15:27.30
                                                                      16:00.32 16:33.87 17:07.20 17:39.87
GREER, GEORGE         13 PC EAST BAY BAT               18:10.95   3      29.03  1:00.99  1:33.77  2:07.13  2:40.10  3:13.23  3:45.99
                                                                       4:19.53  4:52.63  5:26.07  5:59.19  6:32.54  7:06.12  7:39.61
                                                                       8:12.80  8:46.23  9:19.90  9:53.90 10:27.36 11:00.58 11:33.94
                                                                      12:07.26 12:40.94 13:14.36 13:47.52 14:20.69 14:53.91 15:27.61
                                                                      16:00.99 16:34.22 17:07.27 17:39.58
GENDOTTI, NATHAN      14 PC TERRAPINS SWI              18:34.62   4      29.97  1:03.16  1:37.03  2:11.07  2:44.47  3:18.14  3:52.14
                                                                       4:26.20  5:00.30  5:34.60  6:08.98  6:43.32  7:17.26  7:51.59
                                                                       8:25.64  8:59.30  9:33.19 10:07.18 10:40.79 11:14.81 11:48.34
                                                                      12:22.19 12:55.78 13:29.44 14:03.26 14:37.51 15:11.13 15:45.21
                                                                      16:19.35 16:53.45 17:28.34 18:02.13
HUNTER, PIERCE        13 PC SAN RAMON LIV              18:43.14   5      29.14  1:01.51  1:34.55  2:08.16  2:41.29  3:14.50  3:47.85
                                                                       4:21.94  4:55.70  5:29.31  6:03.03  6:37.21  7:11.80  7:46.22
                                                                       8:20.86  8:55.04  9:30.03 10:04.35 10:38.66 11:13.44 11:48.38
                                                                      12:22.89 12:57.77 13:31.65 14:06.45 14:42.03 15:17.13 15:52.00
                                                                      16:26.69 17:01.37 17:35.79 18:09.94
CAI, MATTHEW          13 PC UNATTACHED PA              18:53.44   6      30.56  1:04.68  1:39.63  2:15.03  2:49.14  3:23.41  3:57.87
                                                                       4:33.02  5:08.31  5:43.06  6:17.83  6:52.41  7:27.49  8:02.14
                                                                       8:37.27  9:11.95  9:46.86 10:21.20 10:55.84 11:30.19 12:04.33
                                                                      12:39.48 13:14.21 13:48.22 14:22.58 14:57.12 15:31.60 16:06.12
                                                                      16:40.70 17:14.98 17:48.65 18:22.43

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GOLTRA, COLIN R       13 PC WALNUT CREEK               18:53.64   7      28.99  1:02.46  1:36.06  2:11.18  2:44.86  3:19.79  3:53.40
                                                                       4:28.69  5:02.90  5:38.02  6:12.81  6:46.99  7:21.96  7:56.60
                                                                       8:31.92  9:06.25  9:41.11 10:15.95 10:51.04 11:25.51 12:00.72
                                                                      12:35.12 13:10.10 13:44.28 14:19.82 14:55.18 15:29.60 16:04.58
                                                                      16:39.79 17:14.20 17:49.29 18:22.19
REISS-GOLDBERG, MITCH 13 PC CABRILLO THRE              18:55.29   8      29.81  1:03.31  1:37.05  2:11.60  2:45.87  3:20.37  3:55.16
                                                                       4:29.18  5:04.04  5:39.00  6:13.59  6:47.87  7:23.42  7:57.76
                                                                       8:32.34  9:07.50  9:41.83 10:16.90 10:51.67 11:26.36 12:01.12
                                                                      12:35.80 13:11.20 13:46.04 14:20.83 14:56.28 15:31.17 16:06.01
                                                                      16:40.52 17:15.70 17:49.91 18:23.34
FISCHER, BRANDON      14 PC PLEASANTON SE              19:04.94   9      30.77  1:04.84  1:39.89  2:14.81  2:49.04  3:23.01  3:57.98
                                                                       4:33.23  5:08.64  5:43.63  6:18.48  6:53.38  7:27.93  8:03.11
                                                                       8:37.47  9:12.49  9:46.92 10:21.55 10:56.01 11:29.91 12:04.82
                                                                      12:40.06 13:15.12 13:49.96 14:24.77 14:59.64 15:35.50 16:10.87
                                                                      16:46.17 17:22.45 17:58.56 18:34.08
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK               19:12.07  10      30.67  1:05.57  1:40.56  2:15.94  2:50.69  3:25.37  4:00.47
                                                                       4:35.61  5:10.46  5:45.73  6:20.98  6:55.84  7:31.12  8:05.99
                                                                       8:40.96  9:16.47  9:51.78 10:26.88 11:02.27 11:37.74 12:13.39
                                                                      12:48.40 13:23.67 13:58.60 14:33.78 15:08.72 15:43.74 16:18.56
                                                                      16:53.85 17:28.80 18:03.68 18:38.97
RAFTER, ALEX          12 PC LADERA OAKS                19:20.56  11      32.09  1:07.22  1:43.44  2:19.31  2:54.39  3:30.35  4:05.82
                                                                       4:41.55  5:17.51  5:53.48  6:28.68  7:04.38  7:40.47  8:15.52
                                                                       8:50.87  9:26.48 10:02.10 10:37.27 11:13.00 11:48.44 12:23.97
                                                                      12:59.18 13:34.01 14:09.56 14:44.46 15:18.82 15:53.69 16:28.34
                                                                      17:03.16 17:37.90 18:12.59 18:47.81
MEINTS, JOSHUA        12 PC TERRAPINS SWI              19:24.93  12      30.95  1:05.83  1:41.46  2:16.77  2:52.75  3:28.91  4:05.20
                                                                       4:41.52  5:17.53  5:53.60  6:28.47  7:03.85  7:39.04  8:13.90
                                                                       8:49.21  9:24.76 10:00.03 10:35.47 11:10.62 11:45.92 12:21.50
                                                                      12:57.31 13:33.16 14:08.62 14:44.29 15:19.81 15:55.45 16:31.14
                                                                      17:06.73 17:42.39 18:17.19 18:52.01
TIRTADINATA, WILBERT  13 PC DALY CITY DOL              19:33.85  13      29.28  1:02.93  1:37.62  2:12.07  2:47.06  3:21.57  3:56.66
                                                                       4:31.75  5:06.67  5:42.17  6:17.49  6:52.50  7:28.84  8:04.42
                                                                       8:40.31  9:15.52  9:51.63 10:27.54 11:03.35 11:40.02 12:16.95
                                                                      12:53.66 13:30.04 14:06.36 14:43.56 15:19.63 15:56.56 16:33.12
                                                                      17:09.88 17:46.76 18:23.51 18:58.99
SOLLOM-BROTHERTON, GA 12 PC PLEASANTON SE              19:49.75  14      31.49  1:08.35  1:45.88  2:22.68  3:00.41  3:37.99  4:15.25
                                                                       4:52.13  5:28.90  6:06.85  6:42.53  7:18.74  7:57.01  8:32.52
                                                                       9:07.68  9:43.44 10:20.13 10:55.82 11:32.37 12:08.31 12:43.60
                                                                      13:20.26 13:56.44 14:31.97 15:07.93 15:44.39 16:20.64 16:56.64
                                                                      17:32.97 18:08.59 18:44.39 19:18.25
KULKARNI, AKASH       12 PC SUNNYVALE SWI              19:53.84  15      32.35  1:08.48  1:44.42  2:20.66  2:56.90  3:32.92  4:09.75
                                                                       4:45.75  5:21.53  5:57.87  6:34.41  7:11.16  7:47.64  8:24.74
                                                                       9:00.26  9:36.33 10:13.04 10:49.41 11:25.52 12:02.07 12:39.46
                                                                      13:15.56 13:52.13 14:29.05 15:05.42 15:42.37 16:18.95 16:55.15
                                                                      17:31.94 18:07.85 18:43.80 19:19.86
ZLOTOFF, ZACK         12 PC SILICON VALLE              20:21.92  16      32.05  1:08.60  1:45.66  2:23.13  3:00.60  3:38.34  4:15.31
                                                                       4:52.38  5:29.25  6:06.82  6:43.08  7:19.74  7:57.47  8:34.03
                                                                       9:11.13  9:48.69 10:26.54 11:04.43 11:42.13 12:20.42 12:57.27
                                                                      13:35.50 14:12.94 14:51.39 15:29.01 16:06.41 16:43.56 17:20.61
                                                                      17:57.92 18:34.50 19:10.78 19:47.81
MALICK, EDDIE         11 PC GILROY GATORS              20:23.09  17      33.09  1:09.30  1:46.63  2:23.60  3:00.82  3:38.13  4:14.87
                                                                       4:52.25  5:29.22  6:06.67  6:43.70  7:20.48  7:58.24  8:35.37
                                                                       9:13.14  9:50.36 10:28.42 11:06.23 11:43.85 12:21.31 12:58.90
                                                                      13:36.39 14:14.37 14:52.63 15:29.52 16:06.83 16:44.37 17:21.94
                                                                      17:58.44 18:35.53 19:13.07 19:48.79
SAMSON, ANTHONY       11 PC SILICON VALLE              20:55.06  18      33.28  1:10.51  1:48.44  2:26.05  3:04.19  3:42.67  4:21.32
                                                                       4:59.84  5:37.57  6:16.48  6:53.94  7:32.19  8:09.94  8:48.63
                                                                       9:27.50 10:06.17 10:45.02 11:23.52 12:02.52 12:40.47 13:19.53
                                                                      13:57.22 14:35.39 15:13.47 15:51.62 16:29.70 17:07.31 17:46.18
                                                                      18:24.80 19:02.97 19:40.82 20:18.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                             PACIFIC SWIMMING AGE GROUP CHAMPIONSHIPS

MEET SANCTION NUMBER PC157-03                         12/05/03  THRU  12/07/03          SHORT COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    OPEN    1650 FREE                                   EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAUSSERMANN, ALEX     12 PC MONTEREY BAY               21:20.52  19      32.82  1:10.72  1:50.37  2:30.08  3:09.86  3:48.19  4:27.58
                                                                       5:08.21  5:47.80  6:28.44  7:07.88  7:47.79  8:27.67  9:07.35
                                                                       9:47.02 10:27.35 11:07.04 11:46.79 12:27.07 13:06.40 13:45.47
                                                                      14:24.65 15:03.57 15:41.63 16:21.03 16:59.79 17:38.44 18:17.01
                                                                      18:55.04 19:32.58 20:09.98 20:46.22
DROGEMULLER, BRANDON  12 PC SALINAS VALLE              21:37.46  20      33.42  1:10.48  1:48.79  2:26.59  3:05.32  3:43.81  4:22.70
                                                                       5:02.33  5:41.88  6:21.10  6:59.84  7:40.85  8:20.06  8:59.50
                                                                       9:39.47 10:19.74 10:59.61 11:39.76 12:20.72 13:00.78 13:40.36
                                                                      14:20.77 15:00.96 15:41.89 16:21.57 17:01.69 17:42.52 18:22.89
                                                                      19:02.85 19:43.18 20:22.52 21:01.11