S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   10&UN;   50 FREE                                     EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ    27.95   4    27.39 F1
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY     27.30   1    27.40 F2
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ    28.07   5    27.81 F3
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    27.93   3    27.89 F4
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P    27.76   2    27.95 F5
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU    28.97   7    28.03 F6
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE    28.97   8    28.59 F7
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU    28.95   6    29.35 F8

PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY     27.30   1
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P    27.76   2
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    27.93   3
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ    27.95   4
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ    28.07   5
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU    28.95   6
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE    28.97   8
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU    28.97   7
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER    29.03   9
FAGAN, GABRIELLA      10 AZ SWIM NEPTUNE     29.35  10
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA    29.39  11
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH    29.45  12
SELIN, ABBEY          10 CO FOOTHILLS SWI    29.48  13
COVELLO, KRISTEN      10 AZ TUCSON FORD D    29.64  14
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA    29.72  15
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A    29.90  16
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU    29.92  17
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A    29.99  18
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ    30.04  19
BIRCHENOUGH, CLAIRE   10 PC NORTH BAY AQU    30.10  20
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S    30.24  21
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ    30.29  23
TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS     30.29  22
SURMA, NIKI           10 PC CAMPBELL WAVE    30.37  24
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A    30.39  25
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE     30.55  26
DITZLER, IZZY         10 PC PALO ALTO STA    30.64  27
HE, JESSICA           10 PC CALIFORNIA DO  NO SHOW
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS     DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S                 27.43
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS                   29.14
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA                 29.79
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL                 29.86
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU                 29.88
SHEN, ELIZABETH       10 PC ALMADEN SWIM                  30.28
HARTMAN, ALEXANDRA    10 PC PALO ALTO STA                 30.54
ZHENG, WYNNE          10 PC FLYING FISH                   30.90
GARDNER, ILLI         10 PC PALO ALTO STA                 31.07

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN;   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S    59.80   2    58.28 F1  P    28.91
                                                                    F    28.25
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY     59.77   1    58.93 F2  P    28.59
                                                                    F    28.43
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:00.30   3  1:00.18 F3  P    29.06
                                                                    F    28.70
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ  1:01.67   7  1:00.28 F4  P    29.55
                                                                    F    28.34
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.30   6  1:00.48 F5  P    29.46
                                                                    F    28.86
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE  1:00.78   4  1:00.81 F6  P    28.86
                                                                    F    28.98
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P  1:01.23   5  1:01.15 F7  P    29.35
                                                                    F    28.69
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:02.22   8  1:01.91 F8  P    30.15
                                                                    F    30.11

PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY     59.77   1              P    28.59
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S    59.80   2              P    28.91
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:00.30   3              P    29.06
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE  1:00.78   4              P    28.86
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P  1:01.23   5              P    29.35
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.30   6              P    29.46
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ  1:01.67   7              P    29.55
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:02.22   8              P    30.15
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  1:02.35   9              P    29.89
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   1:02.46  10              P    29.92
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU  1:02.85  11              P    30.24
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA  1:03.44  12              P    30.52
THEODORE, IMANI       10 AZ EL DORADO AQU  1:03.58  13              P    30.73
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS    1:03.74  14              P    30.78
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:04.31  15              P    30.45
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  1:04.36  16              P    31.48
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA  1:04.42  17              P    30.73
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  1:04.44  18              P    30.75
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  1:04.49  19              P    30.80
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA  1:04.58  20              P    31.58
FAGAN, GABRIELLA      10 AZ SWIM NEPTUNE   1:04.59  21              P    31.12
SELIN, ABBEY          10 CO FOOTHILLS SWI  1:04.61  22              P    31.22
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC  1:04.81  23              P    31.37
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A  1:05.03  24              P    31.05
SURMA, NIKI           10 PC CAMPBELL WAVE  1:05.10  25              P    31.00
MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME  1:05.16  26              P    31.31
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  1:05.22  27              P    31.61
CIPRIANI, LUCY        10 PC MARIN PIRATES  1:05.82  28              P    31.31
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  1:05.91  29              P    31.31
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ  1:06.03  30              P    31.12
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.06  31              P    31.73
COVELLO, KRISTEN      10 AZ TUCSON FORD D  1:06.11  32              P    32.38
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.20  33              P    32.20
HALDEMAN, CLAIRE      10 PC LADERA OAKS    1:06.40  34              P    32.24

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN;   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BIRCHENOUGH, CLAIRE   10 PC NORTH BAY AQU  1:06.46  35              P    31.25
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW  1:06.57  36              P    32.90
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A  1:06.67  37              P    32.21
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU  1:06.81  38              P    31.71
HONNG, EMILY          10 CA BREA AQUATICS  1:07.29  39              P    32.41
ELGENDY, HANNA        10 PC MONTEREY BAY   1:07.31  40              P    31.83
ARECHIGA, ALEXA       10 OR PARKROSE SWIM  1:07.37  41              P    33.47
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU  1:07.50  42              P    32.32
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU  1:07.82  43              P    29.89
BOCKMAN, KATHRYN      10 PC CABRILLO THRE  1:12.57  44              P    33.78

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA               1:04.52

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN;   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  2:08.07   1  2:08.45 F1  P    29.14  1:01.70  1:35.20
                                                                    F    29.36  1:02.67  1:36.08
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   2:10.34   2  2:08.74 F2  P    28.61  1:01.36  1:35.86
                                                                    F    29.68  1:02.82  1:36.22
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         2:12.38   3  2:11.59 F3  P    30.36  1:04.12  1:38.48
                                                                    F    30.25  1:03.65  1:37.84
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.20   6  2:11.85 F4  P    29.91  1:03.70  1:39.35
                                                                    F    29.68  1:03.13  1:38.10
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  2:13.80   5  2:12.30 F5  P    30.18  1:03.23  1:38.64
                                                                    F    30.61  1:04.11  1:38.51
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.54   7  2:12.78 F6  P    30.77  1:04.32  1:39.30
                                                                    F    30.33  1:03.53  1:38.45
THEODORE, IMANI       10 AZ EL DORADO AQU  2:16.24   8  2:14.39 F7  P    31.28  1:05.97  1:41.29
                                                                    F    31.09  1:05.60  1:40.34
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   2:12.55   4  2:15.21 F8  P    30.33  1:04.30  1:38.97
                                                                    F    31.47  1:06.12  1:41.31

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  2:08.07   1              P    29.14  1:01.70  1:35.20
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   2:10.34   2              P    28.61  1:01.36  1:35.86
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         2:12.38   3              P    30.36  1:04.12  1:38.48
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   2:12.55   4              P    30.33  1:04.30  1:38.97
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  2:13.80   5              P    30.18  1:03.23  1:38.64
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.20   6              P    29.91  1:03.70  1:39.35
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:14.54   7              P    30.77  1:04.32  1:39.30
THEODORE, IMANI       10 AZ EL DORADO AQU  2:16.24   8              P    31.28  1:05.97  1:41.29
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE  2:16.57   9              P    30.13  1:04.41  1:41.21
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:16.76  10              P    31.61  1:06.02  1:41.85
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  2:16.92  11              P    31.62  1:06.27  1:42.13
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU  2:17.22  12              P    31.93  1:06.20  1:43.12
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  2:17.57  13              P    30.53  1:05.06  1:41.38
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A  2:17.68  14              P    30.89  1:06.18  1:42.74
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  2:17.82  15              P    31.23  1:06.93  1:42.95
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P  2:18.53  16              P    31.35  1:06.03  1:42.19

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN;   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  2:19.27  17              P    30.86  1:06.15  1:43.37
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU  2:19.35  18              P    32.82  1:07.51  1:43.87
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA  2:19.66  19              P    29.79  1:04.52  1:41.95
MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME  2:19.99  20              P    31.55  1:07.15  1:43.52
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE   2:20.11  21              P    31.63  1:06.94  1:43.75
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS    2:20.31  22              P    31.98  1:08.55  1:46.50
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI  2:20.73  23              P    32.65  1:08.14  1:44.90
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA  2:20.80  24              P    32.12  1:08.03  1:44.65
SURMA, NIKI           10 PC CAMPBELL WAVE  2:20.96  25              P    31.16  1:06.54  1:44.70
HASHIMOTO, CHRISTINA  10 PC CONKHORS BARR  2:21.63  26              P    32.39  1:08.21  1:44.91
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC  2:21.71  27              P    32.67  1:08.06  1:45.45
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU  2:21.82  28              P    30.81  1:06.37  1:44.60
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU  2:22.20  29              P    31.25  1:06.83  1:45.14
LOPEZ WELTI AYALA, SO 10 SI SOUTH BAY AQU  2:22.46  30              P    32.88  1:08.59  1:46.56
SELIN, ABBEY          10 CO FOOTHILLS SWI  2:22.66  31              P    32.01  1:08.68  1:47.01
NOWASKI, DANIELLE      9 SI COLLEGE AREA   2:22.96  32              P    32.96  1:09.73  1:46.87
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW  2:23.79  33              P    33.23  1:09.70  1:47.48
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S  2:23.90  34              P    31.87  1:09.03  1:47.33
ARECHIGA, ALEXA       10 OR PARKROSE SWIM  2:24.79  36              P    33.61  1:10.17  1:47.72
FAGAN, GABRIELLA      10 AZ SWIM NEPTUNE   2:24.79  35              P    31.94  1:08.33  1:46.33
COVELLO, KRISTEN      10 AZ TUCSON FORD D  2:25.17  37              P    33.56  1:11.35  1:48.85
KRULEE, MICHAELA       9 PC ROVELLA'S ATH  2:25.33  38              P    33.90  1:11.16  1:49.02
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  2:25.63  39              P    33.02  1:10.08  1:47.49
HALDEMAN, CLAIRE      10 PC LADERA OAKS    2:25.86  40              P    33.81  1:10.98  1:49.01
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A  2:26.18  41              P    32.73  1:10.36  1:48.09
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ  2:26.67  42              P    32.40  1:08.92  1:47.91
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA  2:27.12  43              P    33.03  1:09.98  1:48.61
ANDERSON, SOPHIA       9 SN SOLANO AQUATI  2:27.88  44              P    33.36  1:10.38  1:49.50
HONNG, EMILY          10 CA BREA AQUATICS  2:28.25  45              P    33.29  1:11.32  1:50.95
NEWMAN, CAMERON       10 PC MARIN PIRATES  2:28.49  46              P    31.98  1:09.72  1:49.20
MCHENRY, ALEXIS       10 CA REDLANDS SWIM  2:28.96  47              P    33.40  1:11.01  1:51.20
FAVAGROSSA, FRANCESCA 10 CC FRESNO DOLPHI  2:30.15  48              P    33.93  1:12.81  1:52.57
MORGAN, ERIN          10 UT EAGLE AQUATIC  2:30.45  49              P    33.17  1:10.64  1:50.66
BOCKMAN, KATHRYN      10 PC CABRILLO THRE  2:34.47  50              P    34.15  1:14.09  1:54.65

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN;   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  5:44.06   1  5:39.26 F1  P    30.07  1:04.12  1:39.85  2:15.24  2:50.35  3:25.79  4:01.24
                                                                       4:36.88  5:11.25
                                                                    F    29.18  1:01.90  1:36.29  2:11.35  2:46.49  3:21.64  3:56.77
                                                                       4:32.03  5:06.22
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   5:50.74   3  5:40.76 F2  P    29.85  1:03.38  1:38.54  2:14.84  2:51.20  3:27.83  4:03.94
                                                                       4:39.90  5:15.79
                                                                    F    29.73  1:02.81  1:37.35  2:12.25  2:47.37  3:22.73  3:58.05
                                                                       4:33.08  5:07.79
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         5:48.58   2  5:40.93 F3  P    31.44  1:06.29  1:41.68  2:17.19  2:52.68  3:28.91  4:04.14
                                                                       4:39.96  5:15.06
                                                                    F    30.37  1:03.99  1:38.76  2:13.79  2:48.22  3:23.84  3:58.79
                                                                       4:33.51  5:07.87

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN;   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  5:53.37   5  5:45.58 F4  P    31.30  1:06.24  1:42.24  2:18.61  2:55.06  3:31.79  4:08.46
                                                                       4:43.72  5:19.66
                                                                    F    30.82  1:05.70  1:41.21  2:17.13  2:52.23  3:28.03  4:02.99
                                                                       4:37.90  5:12.72
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   5:53.00   4  5:51.11 F5  P    31.95  1:06.60  1:42.06  2:17.64  2:53.51  3:30.12  4:06.13
                                                                       4:42.56  5:18.37
                                                                    F    31.58  1:06.98  1:42.87  2:18.97  2:54.66  3:30.85  4:06.66
                                                                       4:42.34  5:17.88
THEODORE, IMANI       10 AZ EL DORADO AQU  5:57.05   6  5:51.84 F6  P    31.64  1:06.79  1:42.84  2:19.12  2:55.04  3:31.89  4:08.08
                                                                       4:44.54  5:21.22
                                                                    F    32.61  1:07.34  1:43.20  2:18.90  2:55.32  3:31.04  4:06.64
                                                                       4:42.24  5:18.03
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  6:00.87   7  5:53.67 F7  P    31.87  1:07.28  1:43.70  2:20.16  2:56.96  3:33.73  4:10.76
                                                                       4:47.66  5:24.82
                                                                    F    31.78  1:06.94  1:42.39  2:17.53  2:53.00  3:29.28  4:05.99
                                                                       4:42.14  5:18.63
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  6:06.44   8  6:03.38 F8  P    33.17  1:09.95  1:47.48  2:25.36  3:03.13  3:40.56  4:18.43
                                                                       4:55.86  5:32.08
                                                                    F    31.77  1:08.09  1:45.28  2:22.53  2:59.80  3:37.58  4:14.87
                                                                       4:51.88  5:28.45

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  5:44.06   1              P    30.07  1:04.12  1:39.85  2:15.24  2:50.35  3:25.79  4:01.24
                                                                       4:36.88  5:11.25
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         5:48.58   2              P    31.44  1:06.29  1:41.68  2:17.19  2:52.68  3:28.91  4:04.14
                                                                       4:39.96  5:15.06
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   5:50.74   3              P    29.85  1:03.38  1:38.54  2:14.84  2:51.20  3:27.83  4:03.94
                                                                       4:39.90  5:15.79
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   5:53.00   4              P    31.95  1:06.60  1:42.06  2:17.64  2:53.51  3:30.12  4:06.13
                                                                       4:42.56  5:18.37
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  5:53.37   5              P    31.30  1:06.24  1:42.24  2:18.61  2:55.06  3:31.79  4:08.46
                                                                       4:43.72  5:19.66
THEODORE, IMANI       10 AZ EL DORADO AQU  5:57.05   6              P    31.64  1:06.79  1:42.84  2:19.12  2:55.04  3:31.89  4:08.08
                                                                       4:44.54  5:21.22
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  6:00.87   7              P    31.87  1:07.28  1:43.70  2:20.16  2:56.96  3:33.73  4:10.76
                                                                       4:47.66  5:24.82
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  6:06.44   8              P    33.17  1:09.95  1:47.48  2:25.36  3:03.13  3:40.56  4:18.43
                                                                       4:55.86  5:32.08
MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME  6:06.94   9              P    32.82  1:09.49  1:46.15  2:23.39  3:00.88  3:38.49  4:16.44
                                                                       4:54.01  5:31.47
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA  6:07.19  10              P    32.50  1:09.23  1:47.19  2:25.17  3:02.46  3:39.25  4:17.00
                                                                       4:54.84  5:32.31
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI  6:08.98  11              P    33.12  1:09.72  1:47.13  2:24.74  3:02.73  3:40.66  4:18.51
                                                                       4:56.17  5:33.57
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  6:10.34  12              P    32.79  1:09.35  1:46.05  2:23.67  3:01.21  3:39.41  4:17.65
                                                                       4:55.82  5:34.16
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC  6:12.30  13              P    33.03  1:09.06  1:46.76  2:24.69  3:02.66  3:39.97  4:18.04
                                                                       4:55.74  5:34.33
HASHIMOTO, CHRISTINA  10 PC CONKHORS BARR  6:14.47  14              P    33.12  1:09.98  1:48.02  2:26.29  3:04.23  3:42.46  4:20.63
                                                                       4:59.10  5:38.00
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE   6:14.57  15              P    33.46  1:11.08  1:49.87  2:27.87  3:06.92  3:45.95  4:24.36
                                                                       5:02.64  5:39.17
KRULEE, MICHAELA       9 PC ROVELLA'S ATH  6:15.77  16              P    33.92  1:10.86  1:49.05  2:27.42  3:05.86  3:44.42  4:23.22
                                                                       5:01.27  5:39.42
MCHENRY, ALEXIS       10 CA REDLANDS SWIM  6:16.05  17              P    33.66  1:10.92  1:49.06  2:26.79  3:05.08  3:43.77  4:22.95
                                                                       5:01.58  5:39.79

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN;   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEWMAN, CAMERON       10 PC MARIN PIRATES  6:43.31  18              P    34.06  1:13.40  1:54.68  2:37.15  3:17.53  3:59.57  4:41.10
                                                                       5:21.49  6:04.16

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN;   50 BACK                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU    31.49   1    30.91 F1
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA    32.79   3    31.45 F2
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A    33.02   4    32.49 F3
WHITE, RHYAN          10 UT SALT LAKE COU    32.43   2    32.90 F4
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI    33.51   7    33.21 F5
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE    33.29   6    33.24 F6
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER    33.29   5    33.52 F7
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    33.52   8    33.69 F8

FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU    31.49   1
WHITE, RHYAN          10 UT SALT LAKE COU    32.43   2
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA    32.79   3
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A    33.02   4
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE    33.29   6
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER    33.29   5
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI    33.51   7
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    33.52   8
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU    33.70   9
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE     33.76  10
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ    33.84  11
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS      34.15  13
TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS     34.15  12
ADAMS, DANICA         10 PC TERRAPINS SWI    34.73  15
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE     34.73  14
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    34.78  16
PENTLARGE, JESSICA    10 SI NORTH COAST A    34.82  17
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA    34.84  18
SANTOS, BROOKE        10 PC BRENTWOOD SEA    34.90  19
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S    35.02  21
SHEN, ELIZABETH       10 PC ALMADEN SWIM     35.02  20
CHAN, CORA            10 PC DE ANZA CUPER    35.05  22
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ    35.06  23
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A    35.10  24
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.12  25
CHANG, NICOLE          9 PC KOA AQUATICS     35.25  26
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M    35.34  27
ELLIS, SARAH          10 UT COTTONWOOD HE    35.37  28
FORVILLY, KAELA       10 PC DOUGLAS DOLFI    35.50  29
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA    35.52  30
UM, JIHYE             10 PC BURLINGAME AQ    35.53  31
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU    35.62  32
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW    35.67  33
LEWIS, ALISHA         10 PC PIEDMONT SWIM    35.75  34
HONNG, EMILY          10 CA BREA AQUATICS    35.84  35
SELIN, ABBEY          10 CO FOOTHILLS SWI    35.89  36

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN;   50 BACK                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME    35.97  38
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.97  37
HANKEE, KARINA        10 SI UNATTACHED (S    36.13  39
BROWN, SCOUT          10 SN DAVIS SWIM TE    36.21  40
NOWACK, THERESA       10 PC NEPTUNE SWIMM    36.34  41
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S    37.00  42
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC    37.86  43
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S                 31.42
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU                 31.50
SHEN, ELIZABETH       10 PC ALMADEN SWIM                  34.62
CHAN, CORA            10 PC DE ANZA CUPER                 35.25
WONG, VICKY           10 PC PALO ALTO STA                 35.64
PENG, SOPHY           10 PC FLYING FISH                   36.16
MENZMER, ELIZABETH     9 SN ARDEN HILLS                   36.34
NEWMAN, CAMERON       10 PC MARIN PIRATES                 37.38
HILDE-JONES, MILAN     9 PC PALO ALTO STA                 38.90
LUCATERO, GENOVA      10 SI SOUTH BAY AQU                 40.60

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN;   100 BACK                                    EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  1:07.63   2  1:05.52 F1  P    33.34
                                                                    F    32.39
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:07.15   1  1:06.23 F2  P    32.49
                                                                    F    32.30
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  1:09.72   3  1:09.02 F3  P    33.83
                                                                    F    33.24
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA  1:11.40   4  1:09.73 F4  P    34.51
                                                                    F    33.07
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI  1:12.49   7  1:10.70 F5  P    35.16
                                                                    F    34.71
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  1:11.60   5  1:10.71 F6  P    34.87
                                                                    F    34.63
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE  1:12.26   6  1:10.91 F7  P    34.29
                                                                    F    34.40
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  1:12.54   8  1:11.68 F8  P    35.20
                                                                    F    35.17

FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:07.15   1              P    32.49
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  1:07.63   2              P    33.34
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  1:09.72   3              P    33.83
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA  1:11.40   4              P    34.51
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  1:11.60   5              P    34.87
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE  1:12.26   6              P    34.29
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI  1:12.49   7              P    35.16
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  1:12.54   8              P    35.20
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P  1:12.98   9              P    34.54

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN;   100 BACK                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW  1:13.14  10              P    36.00
HE, JESSICA           10 PC CALIFORNIA DO  1:13.28  11              P    34.86
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  1:13.66  12              P    35.74
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A  1:13.78  13              P    35.57
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA  1:14.48  14              P    36.06
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.78  15              P    35.85
WHITE, RHYAN          10 UT SALT LAKE COU  1:14.79  16              P    36.45
SANTOS, BROOKE        10 PC BRENTWOOD SEA  1:14.97  17              P    36.62
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS    1:14.98  18              P    36.33
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ  1:15.03  19              P    36.01
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER  1:15.37  20              P    35.73
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU  1:15.55  21              P    35.52
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M  1:15.58  22              P    36.24
PENTLARGE, JESSICA    10 SI NORTH COAST A  1:15.66  23              P    36.68
NEWMAN, CAMERON       10 PC MARIN PIRATES  1:15.91  24              P    36.85
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA  1:16.17  25              P    36.97
MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME  1:16.22  26              P    37.39
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA  1:16.55  27              P    36.68
FORVILLY, KAELA       10 PC DOUGLAS DOLFI  1:16.60  28              P    36.43
TAN, JERI             10 PC SOUTH SAN FRA  1:16.94  29              P    36.49
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S  1:17.09  30              P    37.49
CHAN, CORA            10 PC DE ANZA CUPER  1:17.14  31              P    37.52
ELLIS, SARAH          10 UT COTTONWOOD HE  1:17.15  32              P    36.69
BLACK, PEYTON         10 SN SUN OAKS AQUA  1:18.32  33              P    38.11
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA   DQUED                   P    36.27

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS     35.05   1    35.36 F1
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU    36.30   2    35.85 F2
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH    36.53   3    35.92 F3
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE     36.67   4    36.79 F4
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M    37.09   6    37.20 F5
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU    36.75   5    37.29 F6
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS      37.96   7    37.77 F7
LEONIS, GRACIE        10 PC SAN JOSE AQUA    38.42   8    39.19 F8

TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS     35.05   1
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU    36.30   2
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH    36.53   3
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE     36.67   4
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU    36.75   5
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M    37.09   6
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS      37.96   7
LEONIS, GRACIE        10 PC SAN JOSE AQUA    38.42   8
CIPRIANI, LUCY        10 PC MARIN PIRATES    38.45   9
SAVAGE, SARAH          9 PC DE ANZA CUPER    38.51  10
BUGELLI, BENNETT      10 SI WIND 'N' SEA     38.66  11
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A    38.77  12
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA    38.81  13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SERRANO, MYLENE       10 PC SOUTH SAN FRA    39.09  14
KIM, HANNAH           10 CA PUMA             39.32  15
FAGAN, GABRIELLA      10 AZ SWIM NEPTUNE     39.34  16
MCDOWELL, BLAIR        9 UT STEINER YOUTH    39.36  17
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU    39.50  18
GARDNER, ILLI         10 PC PALO ALTO STA    39.70  19
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    39.81  20
BIRCHENOUGH, CLAIRE   10 PC NORTH BAY AQU    39.84  21
NOWACK, THERESA       10 PC NEPTUNE SWIMM    39.91  22
MCNEVIN, LAUREN       10 PC MARIN PIRATES    40.08  23
JOHNSON, KACEY        10 SN CHICO AQUA JE    40.30  24
YAUNG, AMANDA         10 PC FLYING FISH      40.41  25
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S    40.43  26
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER    40.47  27
KUNG, CLARISSA        10 PC CALIFORNIA DO    41.13  28
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU    41.50  29
PRENDERGAST, KALLI    10 PC UNATTACHED (P    41.81  30
WHITE, ISABELLA       10 UT COTTONWOOD HE    41.86  31
COVELLO, KRISTEN      10 AZ TUCSON FORD D    42.01  32
CHAN, CORA            10 PC DE ANZA CUPER    42.17  33
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC    43.34  34
BRENNAN, TAYLOR       10 PC LIVERMORE AQU  NO SHOW
HE, JESSICA           10 PC CALIFORNIA DO   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.09   1  1:16.59 F1  P    36.06
                                                                    F    36.18
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  1:17.94   2  1:17.49 F2  P    36.77
                                                                    F    36.60
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU  1:19.28   4  1:18.95 F3  P    37.69
                                                                    F    37.08
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M  1:19.76   5  1:19.79 F4  P    39.05
                                                                    F    37.46
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  1:18.11   3  1:21.05 F5  P    37.06
                                                                    F    38.19
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A  1:21.64   6  1:21.15 F6  P    38.45
                                                                    F    38.18
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  1:21.74   7  1:21.59 F7  P
                                                                    F    38.51
TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS   1:21.88   8  1:21.63 F8  P    37.17
                                                                    F    37.24

STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.09   1              P    36.06
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  1:17.94   2              P    36.77
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  1:18.11   3              P    37.06
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU  1:19.28   4              P    37.69
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M  1:19.76   5              P    39.05
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A  1:21.64   6              P    38.45
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  1:21.74   7              P

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS   1:21.88   8              P    37.17
HONNG, EMILY          10 CA BREA AQUATICS  1:22.01   9              P    39.11
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ  1:22.70  10              P    39.12
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  1:22.96  11              P    39.62
KIM, HANNAH           10 CA PUMA           1:23.19  13              P    39.93
NOWACK, THERESA       10 PC NEPTUNE SWIMM  1:23.19  12              P    39.96
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU  1:23.27  14              P    39.27
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS    1:23.42  15              P    40.42
MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME  1:23.47  16              P    38.65
FAGAN, GABRIELLA      10 AZ SWIM NEPTUNE   1:23.67  17              P    39.08
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S  1:24.02  18              P    40.38
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ  1:24.55  19              P    40.91
SAVAGE, SARAH          9 PC DE ANZA CUPER  1:24.77  20              P  1:24.77
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:24.86  21              P    40.16
BUGELLI, BENNETT      10 SI WIND 'N' SEA   1:25.08  22              P    40.90
MCDOWELL, BLAIR        9 UT STEINER YOUTH  1:25.23  23              P
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU  1:25.29  24              P    40.45
SELIN, ABBEY          10 CO FOOTHILLS SWI  1:25.51  25              P    41.00
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA  1:25.78  26              P    40.69
CHRISTENSEN, TAYLOR   10 SI HEARTLAND SWI  1:27.13  27              P    41.85
SERRANO, MYLENE       10 PC SOUTH SAN FRA  1:28.54  28              P    41.58
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE   1:29.26  29              P    42.43
JUNG, CHRISTINE        9 SN SPARE TIME AQ  1:30.14  30              P    44.20
COVELLO, KRISTEN      10 AZ TUCSON FORD D  1:30.79  31              P    43.01
TAO, MEGAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:31.29  32              P    43.10

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN;   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU    29.91   1    29.36 F1
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY     30.52   2    29.92 F2
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S    30.93   3    30.64 F3
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ    31.04   4    31.03 F4
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P    31.10   5    31.27 F5
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA    31.74   7    31.34 F6
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU    31.60   6    31.41 F7
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    31.78   8    32.10 F8

FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU    29.91   1
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY     30.52   2
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S    30.93   3
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ    31.04   4
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P    31.10   5
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU    31.60   6
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA    31.74   7
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    31.78   8
WHITE, RHYAN          10 UT SALT LAKE COU    32.34   9
SAVAGE, SARAH          9 PC DE ANZA CUPER    32.38  10
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ    32.43  11
ARECHIGA, ALEXA       10 OR PARKROSE SWIM    32.48  12
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE    32.49  13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN;   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SURMA, NIKI           10 PC CAMPBELL WAVE    32.76  14
DORAN, CONNOR          9 SN SUN OAKS AQUA    33.02  15
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE     33.03  16
DITZLER, IZZY         10 PC PALO ALTO STA    33.20  17
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU    33.36  18
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI    33.39  19
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A    33.42  20
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    33.53  21
SCHAUM, ALLISON       10 PC MARIN PIRATES    33.73  22
MCHENRY, ALEXIS       10 CA REDLANDS SWIM    33.80  24
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE     33.80  23
TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS     33.90  25
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA    33.91  26
REID, SHANNON         10 PC PALO ALTO STA    33.95  27
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS      34.01  28
RAKOTZ, TALIA         10 SI NORTH COAST A    34.03  29
HETTEMA, SARAH        10 PC OSPREY AQUATI    34.11  31
MARSHBURN, COURTNEY   10 PC SEASIDE AQUAT    34.11  30
TAO, MEGAN            10 PC OTTER SWIM CL    34.33  32
LEONIS, GRACIE        10 PC SAN JOSE AQUA    34.43  33
KIM, SHAWN            10 PC PLEASANTON SE    34.69  34
HUERTA, JAMIE         10 SN BEAR RIVER SW    35.01  35
MCDOWELL, BLAIR        9 UT STEINER YOUTH    35.09  36
TAN, JERI             10 PC SOUTH SAN FRA    35.24  37
NORMAN, ALEXANDRIA    10 PN THURSTON OLYM    36.19  38
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC    36.74  39
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN;   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  1:08.00   2  1:06.09 F1  P    32.37
                                                                    F    31.36
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   1:08.86   4  1:06.96 F2  P    32.04
                                                                    F    31.61
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   1:10.27   6  1:10.23 F3  P    32.29
                                                                    F    32.68
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  1:11.07   8  1:11.04 F4  P    33.48
                                                                    F    33.91
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:09.64   5  1:11.22 F5  P    32.09
                                                                    F    32.94
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  1:10.77   7  1:11.43 F6  P    32.43
                                                                    F    32.66
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:05.07   1   DQUED  F   P    30.26
                                                                    F    29.98
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  1:08.85   3   DQUED  F   P    31.65
                                                                    F    31.63

FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:05.07   1              P    30.26
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  1:08.00   2              P    32.37
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  1:08.85   3              P    31.65

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN;   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   1:08.86   4              P    32.04
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:09.64   5              P    32.09
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   1:10.27   6              P    32.29
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  1:10.77   7              P    32.43
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  1:11.07   8              P    33.48
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA  1:11.40   9              P    33.38
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.77  10              P    32.68
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ  1:12.06  11              P    33.47
COTTRILL, EMMA        10 PC UNATTACHED (P  1:12.08  12              P    33.14
HOPKINS, MADISON      10 SN CHICO AQUA JE  1:12.28  13              P    33.62
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.48  14              P    33.80
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW  1:12.61  16              P    34.27
SAVAGE, SARAH          9 PC DE ANZA CUPER  1:12.61  15              P    33.94
ARECHIGA, ALEXA       10 OR PARKROSE SWIM  1:13.27  17              P    34.92
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  1:13.86  18              P    33.45
HONNG, EMILY          10 CA BREA AQUATICS  1:14.02  19              P    34.26
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU  1:14.05  20              P    34.86
DITZLER, IZZY         10 PC PALO ALTO STA  1:14.13  21              P    34.74
WHITE, RHYAN          10 UT SALT LAKE COU  1:14.28  22              P    34.55
HUERTA, JAMIE         10 SN BEAR RIVER SW  1:14.49  23              P    34.69
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:14.63  24              P    32.88
KUNZLER, EMILY        10 UT SOUTH DAVIS A  1:14.81  25              P    34.89
THEODORE, IMANI       10 AZ EL DORADO AQU  1:15.34  26              P    35.06
DORAN, CONNOR          9 SN SUN OAKS AQUA  1:15.46  27              P    34.21
MARSHBURN, COURTNEY   10 PC SEASIDE AQUAT  1:15.48  28              P    35.08
UM, JIHYE             10 PC BURLINGAME AQ  1:16.25  29              P    34.05
NOWASKI, DANIELLE      9 SI COLLEGE AREA   1:16.39  30              P    36.17
SEBASTIAN, SOPHIA      8 PC SANTA CLARA S  1:16.56  31              P    36.12
KRULEE, MICHAELA       9 PC ROVELLA'S ATH  1:16.64  32              P    36.56
MCHENRY, ALEXIS       10 CA REDLANDS SWIM  1:16.82  33              P    35.69
HALDEMAN, CLAIRE      10 PC LADERA OAKS    1:16.91  34              P    35.84
REID, SHANNON         10 PC PALO ALTO STA  1:17.16  35              P    34.99
BROWN, SCOUT          10 SN DAVIS SWIM TE  1:17.21  36              P    34.98
HETRICK, SARA         10 PC SAN JOSE AQUA  1:17.41  37              P    36.81
MCDOWELL, BLAIR        9 UT STEINER YOUTH  1:17.53  38              P    35.80
LOPEZ WELTI AYALA, SO 10 SI SOUTH BAY AQU  1:17.58  39              P    37.70
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:17.62  40              P    36.46
TAO, MEGAN            10 PC OTTER SWIM CL  1:17.71  41              P    36.18
WITTENBRINK, TRISHA   10 PC PALO ALTO STA  1:17.77  42              P    36.11
HASHIMOTO, CHRISTINA  10 PC CONKHORS BARR  1:18.26  43              P    35.55
SHERMAN, KYLIE        10 PC SUNNYVALE SWI  1:18.33  44              P    35.91
NEWMAN, CAMERON       10 PC MARIN PIRATES  1:18.43  45              P    35.50
SURMA, NIKI           10 PC CAMPBELL WAVE  1:18.75  46              P    34.09
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU   DQUED                   P    34.39

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  1:08.11   1  1:07.18 F1  P    31.57
                                                                    F    30.99

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:11.17   3  1:10.52 F2  P    33.11
                                                                    F    32.43
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   1:11.97   4  1:10.54 F3  P    34.23
                                                                    F    33.89
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  1:12.67   7  1:11.38 F4  P    34.43
                                                                    F    34.39
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.80   8  1:11.67 F5  P    33.41
                                                                    F    32.63
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.29   6  1:11.74 F6  P    33.51
                                                                    F    33.65
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  1:12.12   5  1:12.50 F7  P    33.58
                                                                    F    33.88
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:08.62   2   DQUED  F   P    30.92
                                                                    F    30.88

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  1:08.11   1              P    31.57
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  1:08.62   2              P    30.92
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         1:11.17   3              P    33.11
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   1:11.97   4              P    34.23
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  1:12.12   5              P    33.58
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:12.29   6              P    33.51
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  1:12.67   7              P    34.43
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  1:12.80   9              P    32.61
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:12.80   8              P    33.41
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  1:12.81  10              P    33.55
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  1:12.89  11              P    34.14
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   1:13.39  12              P    34.34
MAYEDA, KATE          10 CA IRVINE NOVAQU  1:13.42  13              P    33.71
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA  1:13.52  14              P    32.96
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS    1:13.88  16              P    36.90
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU  1:13.88  15              P    35.32
HE, JESSICA           10 PC CALIFORNIA DO  1:14.04  17              P    33.29
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A  1:14.25  18              P    35.25
TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS   1:14.28  19              P    33.83
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA  1:14.44  20              P    32.58
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU  1:14.55  21              P    34.75
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.75  22              P    35.28
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S  1:14.94  23              P    35.40
VAN BUREN, AMIRA      10 SI SOUTH BAY AQU  1:14.99  24              P    33.95
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI  1:15.11  25              P    35.02
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  1:15.17  26              P    35.57
SEDDON, JAMIE         10 AZ CHANDLER YMCA  1:15.20  27              P    34.70
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA  1:15.21  28              P    35.02
SELIN, ABBEY          10 CO FOOTHILLS SWI  1:15.64  29              P    35.44
SAVAGE, SARAH          9 PC DE ANZA CUPER  1:15.65  30              P    35.47
BIANCHI, ASHLEY       10 PC BURLINGAME AQ  1:15.86  31              P    35.69
FAGAN, GABRIELLA      10 AZ SWIM NEPTUNE   1:16.09  32              P    35.98
NOWACK, THERESA       10 PC NEPTUNE SWIMM  1:17.34  33              P    35.92
BAKALISH, SHERLYN     10 PC LOS ALTOS & M  1:17.40  34              P    36.89
SEGNERI, EMMA         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:17.71  35              P    36.44
ARECHIGA, ALEXA       10 OR PARKROSE SWIM  1:17.95  36              P    35.39
TOBIN, JESSIE         10 NM SWIM RIO RANC  1:20.48  37              P    37.30

                                                       S  W  I  M   O  F  F

STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE                1:11.28

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A               1:12.99

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  2:22.23   1  2:21.80 F1  P    31.18  1:07.52  1:49.55
                                                                    F    31.25  1:07.68  1:49.33
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  2:24.42   2  2:22.61 F2  P    30.25  1:07.00  1:51.09
                                                                    F    30.31  1:07.02  1:50.38
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         2:29.58   3  2:28.28 F3  P    32.04  1:10.77  1:55.72
                                                                    F    32.27  1:10.80  1:55.50
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:30.82   5  2:29.90 F4  P    33.34  1:11.31  1:58.18
                                                                    F    32.94  1:10.95  1:57.39
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  2:31.73   6  2:31.06 F5  P    33.25  1:10.91  1:57.17
                                                                    F    33.09  1:10.47  1:56.52
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   2:30.29   4  2:32.56 F6  P    32.54  1:12.18  1:58.35
                                                                    F    32.20  1:12.58  1:59.69
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  2:33.07   7  2:32.74 F7  P    30.95  1:11.48  1:57.21
                                                                    F    31.70  1:12.28  1:58.07
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   2:33.10   8  2:35.90 F8  P    32.69  1:13.21  1:59.43
                                                                    F    32.71  1:13.74  2:01.13

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 10 PC SANTA CLARA S  2:22.23   1              P    31.18  1:07.52  1:49.55
FELIX, ANDREA         10 CA IRVINE NOVAQU  2:24.42   2              P    30.25  1:07.00  1:51.09
SNYDER, CAITLYN       10 CC CLOVIS         2:29.58   3              P    32.04  1:10.77  1:55.72
PARSON, HANNAH        10 PC MONTEREY BAY   2:30.29   4              P    32.54  1:12.18  1:58.35
RUCK, TAYLOR           9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:30.82   5              P    33.34  1:11.31  1:58.18
SHUMILOVA, MILAVA     10 UT PARK COUNTY A  2:31.73   6              P    33.25  1:10.91  1:57.17
TRUONG, KELLEY        10 PC SANTA CLARA S  2:33.07   7              P    30.95  1:11.48  1:57.21
PARSON, SARAH         10 PC MONTEREY BAY   2:33.10   8              P    32.69  1:13.21  1:59.43
TUCK, NATALIE         10 PC OTTER SWIM CL  2:33.24   9              P    34.63  1:13.87  1:59.15
JONES, RAIME           9 PC SANTA CLARA S  2:33.84  10              P    33.73  1:12.68  1:58.75
STROLIC, CAROLINE     10 AZ SWIM NEPTUNE   2:35.33  11              P    33.52  1:14.71  1:58.88
LEXVOLD, RILEY         8 PC SANTA CLARA S  2:36.41  12              P    34.71  1:14.67  2:00.37
THOMAS, KATELYN       10 SI RANCHO SAN DI  2:36.82  13              P    34.41  1:13.76  2:02.56
CHANG, WHITNEY        10 CA IRVINE NOVAQU  2:37.40  14              P    32.67  1:15.61  2:02.19
MILEWSKI, SAMANTHA    10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:37.92  15              P    35.51  1:16.04  2:03.96
YANG, JOYCE           10 CA IRVINE NOVAQU  2:38.44  16              P    36.16  1:15.94  2:02.05
TRUONG, ANGELINE      10 PC VALLEY SPLASH  2:38.70  17              P    36.33  1:17.26  2:01.34
MCBRIDE, GWYNNE       10 CC MERCED SKIMME  2:39.62  18              P
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS    2:39.88  19              P    37.57  1:22.01  2:05.70
HONNG, EMILY          10 CA BREA AQUATICS  2:40.05  20              P    34.67  1:17.88  2:03.76
JOHNSON, HOLLI        10 AZ SWIM NEPTUNE   2:40.83  21              P    34.66  1:18.46  2:08.14
ARECHIGA, ALEXA       10 OR PARKROSE SWIM  2:40.87  22              P
HESS, JOELLE          10 UT PARK COUNTY A  2:40.88  23              P    35.61  1:16.98  2:03.42
MCDOWELL, BLAIR        9 UT STEINER YOUTH  2:41.57  24              P
NOWACK, THERESA       10 PC NEPTUNE SWIMM  2:42.34  25              P    34.83  1:16.78  2:03.72
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA  2:43.16  26              P    35.61  1:15.12  2:08.74
BURTON, HAYDN         10 PC NORTHERN NEVA  2:43.21  27              P    32.42  1:11.40  2:05.31
TAM, LARISA           10 PC KOA AQUATICS   2:43.39  28              P    33.79  1:14.68  2:02.10
MCHENRY, ALEXIS       10 CA REDLANDS SWIM  2:43.70  29              P    35.14  1:19.52  2:07.31

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HANKEE, KARINA        10 SI UNATTACHED (S  2:44.93  30              P    36.39  1:17.34  2:07.34
SAVAGE, SARAH          9 PC DE ANZA CUPER  2:45.50  31              P    33.92  1:17.10  2:04.95
YNGSON, ANGELIKA      10 SI SOUTH BAY AQU  2:45.63  32              P    34.54  1:18.95  2:08.87
JUNG, CHRISTINE        9 SN SPARE TIME AQ  2:47.95  33              P    37.03  1:22.33  2:11.87
CIPRIANI, LUCY        10 PC MARIN PIRATES  2:48.49  34              P    36.65  1:20.11  2:10.15
FAVAGROSSA, FRANCESCA 10 CC FRESNO DOLPHI  2:50.55  35              P    39.09  1:24.27  2:14.14
BOESE, ISABELA        10 SI SAN DIEGO AQU   DQUED                   P    35.00  1:14.82  2:01.33
NOWASKI, DANIELLE      9 SI COLLEGE AREA    DQUED                   P    35.44  1:16.22  2:04.83

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  10-UN       10 CA IRVINE NOVAQU               2:06.99   1      31.50  1:08.02  1:38.88
         FELIX, ANDREA       10
         CHANG, WHITNEY      10
         MAYEDA, KATE        10
         YANG, JOYCE         10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:09.03   2      31.42  1:09.58  1:40.18
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP10
         LEXVOLD, RILEY       8
         TRUONG, KELLEY      10
         JONES, RAIME         9
NEP,  A  10-UN        10 AZ SWIM NEPTUNE                2:13.25   3      35.12  1:12.62  1:44.75
         FRIVALDO, JACEE     10
         STROLIC, CAROLINE   10
         JOHNSON, HOLLI      10
         FAGAN, GABRIELLA    10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:15.05   4      35.25  1:13.40  1:45.65
         CHAN, CORA          10
         DONG, FLORA         10
         SAVAGE, SARAH        9
         LIN, JOYCE          10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:17.72   5      35.64  1:15.77  1:49.54
         WONG, VICKY         10
         VEJAR-RICHTER, FERNA10
         DITZLER, IZZY       10
         LIN, CLAIRE         10
BAC,  A  10-UN        10 PC BURLINGAME AQ               2:18.37   6      35.39  1:15.14  1:47.17
         UM, JIHYE           10
         BIANCHI, ASHLEY     10
         HUI, CAMILLE        10
         PENDOLINO, MADDIE   10
MP,  A  10-UN         10 PC MARIN PIRATES               2:18.48   7      37.38  1:16.65  1:49.53
         NEWMAN, CAMERON     10
         MCNEVIN, LAUREN     10
         SCHAUM, ALLISON     10
         CIPRIANI, LUCY      10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS                 2:18.55   8      36.34  1:14.16  1:48.52
         MENZMER, ELIZABETH   9
         NABETA, KAILEE      10
         FACKENTHAL, AMALIE  10
         PAIVA, ABBY         10
SBA,  A  10-UN        10 SI SOUTH BAY AQU               2:19.59          36.62  1:15.56  1:51.14
         LUCATERO, GENOVA    10
         YNGSON, ANGELIKA    10
         LOPEZ WELTI AYALA, S10
         VAN BUREN, AMIRA    10
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:20.92          38.90  1:16.11  1:50.36
         HILDE-JONES, MILAN   9
         GARDNER, ILLI       10
         REID, SHANNON       10
         HARTMAN, ALEXANDRA  10
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:22.16          36.51  1:12.59  1:55.29
         GONZALEZ, ALEX      10
         TRUONG, ANGELINE    10
         HIGGINBOTHAM, MARIA 10
         LI, MEGAN           10
SSF,  A  10-UN        10 PC SOUTH SAN FRA               2:23.10          37.19  1:15.32  1:52.80
         LUM, KIONA           9
         SERRANO, MYLENE     10
         LUM, PEONY           9
         TAN, JERI           10
OSC,  A  10-UN        10 PC OTTER SWIM CL               2:24.88          50.34  1:17.40  1:51.61
         ARFANIA, SIMA       10
         TUCK, NATALIE       10
         TAO, MEGAN          10
         WONG, HANA          10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:25.10          36.16  1:25.07  1:53.93
         PENG, SOPHY         10
         YAUNG, AMANDA       10
         ZHAO, ANGELA         9
         ZHENG, WYNNE        10
SOAR,  A  10-UN       10 SN SUN OAKS AQUA               2:26.42          40.60  1:22.23  1:54.29
         BLACK, PEYTON       10
         BRANDT, JULIA       10
         DORAN, CONNOR        9
         PARHAM, OLIVIA       9
CHAT,  A  10-UN       10 UT COTTONWOOD HE               2:26.75          35.63  1:18.20  1:54.43
         ELLIS, SARAH        10
         EDWARDS, HANNAH     10
         WHITE, ISABELLA     10
         HIBBARD, ANNA       10
ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:28.93          34.62  1:20.78  1:57.38
         SHEN, ELIZABETH     10
         GOOK, AVALON        10
         SHIH, SARAH          9
         LANCE, JULIE        10
VS,  B  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:40.64          41.47  1:25.48  2:09.55
         TRUONG, VIVIAN       9
         SANDERS, KARISSA    10
         FELDMAN, DANIELLE   10
         THOMPSON, LEAH      10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               1:57.00   1      27.43    58.34  1:27.58
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP10
         LEXVOLD, RILEY       8
         TRUONG, KELLEY      10
         JONES, RAIME         9
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               1:59.17   2      30.54  1:01.96  1:31.56
         HARTMAN, ALEXANDRA  10
         REID, SHANNON       10
         VEJAR-RICHTER, FERNA10
         LIN, CLAIRE         10
BAC,  A  10-UN        10 PC BURLINGAME AQ               1:59.27   3      27.61    57.58  1:28.82
         HUI, CAMILLE        10
         BIANCHI, ASHLEY     10
         UM, JIHYE           10
         PENDOLINO, MADDIE   10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:00.13   4      29.97  1:00.67  1:30.35
         LIN, JOYCE          10
         DONG, FLORA         10
         SAVAGE, SARAH        9
         CHAN, CORA          10
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:00.48   5      29.73    58.77  1:34.41
         LI, MEGAN           10
         TRUONG, ANGELINE    10
         HIGGINBOTHAM, MARIA 10
         GONZALEZ, ALEX      10
SBA,  A  10-UN        10 SI SOUTH BAY AQU               2:01.13   6      29.88  1:00.96  1:31.65
         YNGSON, ANGELIKA    10
         LUCATERO, GENOVA    10
         LOPEZ WELTI AYALA, S10
         VAN BUREN, AMIRA    10
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS                 2:02.87   7      29.14  1:00.68  1:31.69
         NABETA, KAILEE      10
         REUTER, TINA         9
         FACKENTHAL, AMALIE  10
         PAIVA, ABBY         10
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:05.44   8      31.07  1:01.38  1:33.20
         GARDNER, ILLI       10
         WITTENBRINK, TRISHA 10
         HILDE-JONES, MILAN   9
         JOSEPH, LENA         8
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:05.65          30.90  1:02.70  1:32.83
         ZHENG, WYNNE        10
         PENG, SOPHY         10
         YAUNG, AMANDA       10
         GAN, HEATHER        10
OSC,  A  10-UN        10 PC OTTER SWIM CL               2:07.84          29.76  1:00.60  1:33.19
         TUCK, NATALIE       10
         TAO, MEGAN          10
         WONG, HANA          10
         ARFANIA, SIMA       10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:08.78          30.28  1:02.81  1:36.32
         SHEN, ELIZABETH     10
         LANCE, JULIE        10
         GOOK, AVALON        10
         HALL, MEGHAN        10
CHAT,  A  10-UN       10 UT COTTONWOOD HE               2:11.10          31.74  1:07.13  1:40.57
         EDWARDS, HANNAH     10
         HARRIES, ALEXANDRA   8
         HIBBARD, ANNA       10
         WHITE, ISABELLA     10
VS,  B  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:20.73          35.24  1:11.87  1:46.61
         SANDERS, KARISSA    10
         FELDMAN, DANIELLE   10
         TRUONG, VIVIAN       9
         MAMOLA, MADISON      9

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES    25.48   2    25.39 F1
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    25.63   4    25.41 F2
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    25.15   1    25.46 F3
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE    25.79   6    25.54 F4
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM     25.58   3    25.65 F5
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM     25.84   7    25.73 F6
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE    26.04   8    26.01 F7
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU    25.73   5    26.10 F8

USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    25.15   1
BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES    25.48   2
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM     25.58   3
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    25.63   4
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU    25.73   5
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE    25.79   6
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM     25.84   7
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE    26.04   8
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU    26.16   9
BOX, JULIA            12 CO BOULDER          26.25  10
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES    26.27  11
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER    26.34  12
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA    26.42  13
WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER    26.46  14
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C    26.51  15
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU    26.55  16
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI    26.59  17
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA     26.61  18
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE     26.63  19
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI    26.69  20
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU    26.77  21
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S    26.79  22
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC    26.81  23

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM    26.84  24
MILL, ANDREANNA       12 SN CALIFORNIA CA    26.86  25
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA    26.88  26
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU    26.95  27
MULLISON, MICHAELA    12 CO BOULDER          27.02  28
SCOTT, SARINA         12 SI SOUTH BAY AQU    27.25  29
DELORE, MADDY         11 PC ALAMEDA ISLAN    27.26  30
LADMAN, LINDSAY       11 SI NORTH COAST A    27.28  31
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM    27.47  32
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI    27.58  33
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU    27.68  34
PILAND, EMILY         12 SN SIERRA MARLIN    27.81  35
PETROVA, SASHA        12 PC NORTH BAY AQU    27.93  36
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE                 25.69
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C                 26.38
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM                 26.44
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA                 26.65
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI                 26.82
SCOTT, SARINA         12 SI SOUTH BAY AQU                 27.32
MILL, ANDREANNA       12 SN CALIFORNIA CA                 27.37
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA                 27.64
TKACHENKO, ULYANA     12 PC SANTA CLARA S                 27.71
RUDOLPH, MAEGAN       11 PC OTTER SWIM CL                 28.08
HUANG, ANGELA         11 PC ALMADEN SWIM                  28.32

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    54.15   1    53.58 F1  P    25.84
                                                                    F    25.78
BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES    54.89   2    54.01 F2  P    26.43
                                                                    F    26.30
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S    54.92   3    54.19 F3  P    27.01
                                                                    F    26.38
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM     55.19   4    54.85 F4  P    26.42
                                                                    F    26.37
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM     55.38   5    55.17 F5  P    27.12
                                                                    F    26.79
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH    55.70   8    55.19 F6  P    26.80
                                                                    F    26.36
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    55.56   6    56.13 F7  P    26.74
                                                                    F    26.52
LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU    55.68   7    56.27 F8  P    26.82
                                                                    F    26.99

USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    54.15   1              P    25.84
BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES    54.89   2              P    26.43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S    54.92   3              P    27.01
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM     55.19   4              P    26.42
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM     55.38   5              P    27.12
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    55.56   6              P    26.74
LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU    55.68   7              P    26.82
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH    55.70   8              P    26.80
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU    56.32   9              P    27.02
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV    56.38  10              P    27.45
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU    56.50  11              P    27.43
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ    56.58  12              P    27.34
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE    56.60  13              P    26.94
BOX, JULIA            12 CO BOULDER          56.79  15              P
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU    56.79  14              P    28.22
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE    56.90  16              P
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES    56.95  17              P    27.41
BIRCH, MEGAN          12 AZ EL DORADO AQU    57.04  18              P    27.31
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA     57.26  19              P    27.63
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM    57.38  20              P    27.64
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU    57.48  21              P    27.71
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI    57.67  22              P    28.60
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA    57.92  23              P
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS     57.94  24              P    28.01
LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM    58.03  25              P    28.20
HARTMAN, KELLY        12 IE BARRACUDA SWI    58.05  26              P    27.60
DAL PORTO, SOPHIA     12 PC MARIN PIRATES    58.06  27              P    27.81
MILL, ANDREANNA       12 SN CALIFORNIA CA    58.12  28              P    28.17
CRESWICK, LILLY       12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.13  29              P    28.37
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE     58.32  30              P    27.74
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN    58.36  31              P    28.38
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU    58.37  32              P    27.96
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S    58.38  33              P    27.73
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC     58.42  34              P    28.58
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU    58.48  35              P    28.18
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE    58.56  36              P    28.41
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA    58.57  37              P    28.16
KOONTZ, SHELBY        11 PC DOUGLAS DOLFI    58.63  38              P
LADMAN, LINDSAY       11 SI NORTH COAST A    58.70  39              P    28.60
ECKHARD, HANA         12 CO BOULDER          58.84  40              P    28.37
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C    58.91  41              P    27.74
WHITED, ISABEL        12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.95  42              P    28.43
OGLE, SADIE           12 AZ EL DORADO AQU    59.05  43              P    28.45
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER    59.10  44              P
SNYDER, MONIKA        12 SN REDDING SWIM     59.37  45              P    28.67
PILAND, EMILY         12 SN SIERRA MARLIN    59.64  46              P    29.10
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU    59.76  47              P    27.58
PETROVA, SASHA        12 PC NORTH BAY AQU  1:00.01  48              P    28.65
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI  1:00.18  49              P    28.77
DELORE, MADDY         11 PC ALAMEDA ISLAN  1:00.19  50              P
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM  1:00.27  51              P    28.46
LAROSA, DANIELLE      12 SI HEARTLAND SWI  1:00.80  52              P    29.23
REDNER, KAYLA         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:01.24  53              P    28.82
ACOSTA, ANTIONETTE    12 PC CALIFORNIA DO  1:03.60  54              P    29.01

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU                 55.31

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES                 56.48
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA                 57.45
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU                 58.16
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C                 58.28
HAN, KYLIE            12 PC PIEDMONT SWIM                 58.42
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE                 58.73
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA                 59.18
SCOTT, SARINA         12 SI SOUTH BAY AQU                 59.69
GREEN, LAUREN         11 PC ALMADEN SWIM                1:00.22
TKACHENKO, ULYANA     12 PC SANTA CLARA S               1:00.25
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE               1:00.45
NIE, CELINE           11 CA IRVINE NOVAQU               1:00.93
LYNCH, MARIAH         11 SN REDDING SWIM                1:04.63

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  1:57.35   1  1:55.78 F1  P    27.24    56.66  1:27.41
                                                                    F    26.80    56.33  1:26.56
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  1:59.76   8  1:55.78 F1  P    27.12    57.56  1:29.35
                                                                    F    26.41    55.44  1:25.88
BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES  1:58.64   3  1:56.44 F3  P    27.54    58.03  1:28.31
                                                                    F    26.66    56.44  1:26.93
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  1:59.06   4  1:56.88 F4  P    27.69    57.65  1:28.40
                                                                    F    27.12    56.55  1:27.04
LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU  1:59.52   6  1:57.31 F5  P    27.96    58.15  1:29.17
                                                                    F    27.02    56.86  1:27.37
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM   1:58.47   2  1:57.68 F6  P    26.72    56.55  1:27.67
                                                                    F    26.55    56.14  1:27.04
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  1:59.57   7  1:58.51 F7  P    27.75    57.93  1:28.76
                                                                    F    27.95    57.88  1:28.23
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM   1:59.26   5  1:59.25 F8  P    27.44    57.55  1:28.51
                                                                    F    27.60    57.83  1:28.33

SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  1:57.35   1              P    27.24    56.66  1:27.41
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM   1:58.47   2              P    26.72    56.55  1:27.67
BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES  1:58.64   3              P    27.54    58.03  1:28.31
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  1:59.06   4              P    27.69    57.65  1:28.40
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM   1:59.26   5              P    27.44    57.55  1:28.51
LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU  1:59.52   6              P    27.96    58.15  1:29.17
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  1:59.57   7              P    27.75    57.93  1:28.76
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  1:59.76   8              P    27.12    57.56  1:29.35
BIRCH, MEGAN          12 AZ EL DORADO AQU  2:00.02   9              P    28.16    58.75  1:29.75
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU  2:00.64  10              P    28.41    59.19  1:30.36
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  2:01.63  11              P    27.69    58.54  1:30.19
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  2:02.17  12              P    28.40    59.14  1:30.79
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  2:02.42  13              P    28.36    58.73  1:30.55
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC   2:02.54  14              P    28.77  1:00.17  1:31.48
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  2:02.60  15              P    28.02    59.05  1:30.96
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  2:03.55  16              P    27.74    59.00  1:31.33
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   2:03.67  17              P    28.73    59.95  1:32.06

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE  2:04.92  18              P    28.71  1:00.30  1:32.43
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU  2:04.97  19              P    28.99  1:00.87  1:33.79
CRESWICK, LILLY       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.56  20              P    29.23  1:00.89  1:33.89
LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM  2:05.73  21              P    29.22  1:01.10  1:33.75
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS   2:05.91  22              P    29.47  1:01.77  1:34.03
WHITED, ISABEL        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.95  23              P    28.85  1:00.50  1:33.36
MILL, ANDREANNA       12 SN CALIFORNIA CA  2:06.04  25              P    29.04  1:01.32  1:34.38
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  2:06.04  24              P    30.50  1:02.89  1:35.27
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  2:06.13  26              P    28.86  1:00.45  1:33.31
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  2:06.40  27              P    28.12  1:00.34  1:33.71
WARD, NATALIE         11 AZ TUCSON FORD D  2:06.69  28              P    29.64  1:01.37  1:34.34
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI  2:06.72  29              P    29.66  1:01.57  1:34.23
OGLE, SADIE           12 AZ EL DORADO AQU  2:06.96  30              P    29.22  1:01.47  1:34.47
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE  2:07.18  31              P    28.38  1:00.53  1:34.36
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  2:07.25  32              P    29.79  1:02.11  1:34.96
BURJAKOWSKY, KATERINA 12 CA IRVINE NOVAQU  2:07.38  33              P    29.85  1:02.13  1:34.80
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI  2:07.52  34              P    29.57  1:01.34  1:34.76
ECKHARD, HANA         12 CO BOULDER        2:07.57  35              P    29.60  1:01.84  1:35.10
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D  2:07.94  36              P    29.96  1:02.11  1:35.26
PRINCE-JUDD, MADISON  12 PC NORTH BAY AQU  2:08.09  37              P    29.27  1:01.73  1:35.13
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A  2:08.35  38              P    30.00  1:02.67  1:35.50
LEWIS, BERYL          12 SI NORTH COAST A  2:08.51  39              P    30.00  1:02.69  1:36.23
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  2:08.58  40              P    29.90  1:03.10  1:36.71
PILAND, EMILY         12 SN SIERRA MARLIN  2:08.81  41              P    29.89  1:02.85  1:36.38
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:08.91  42              P    29.49  1:02.29  1:35.82
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU  2:09.40  43              P    29.87  1:03.00  1:37.23
ADDISON, CAYLEE       12 CO NORTH JEFFCO   2:09.59  44              P    29.83  1:02.55  1:36.71
LAROSA, DANIELLE      12 SI HEARTLAND SWI  2:10.32  45              P    30.11  1:03.31  1:37.17
DAGGETT, KATHERINE    12 UT STEINER YOUTH  2:10.42  46              P    30.14  1:03.29  1:37.36
SNYDER, MONIKA        12 SN REDDING SWIM   2:12.42  47              P    29.47  1:02.81  1:37.79
PARSONS, JULIE        11 SI SOUTH BAY AQU  2:12.74  48              P    30.61  1:04.14  1:39.39
BOURDI, IMAN          12 CA IRVINE NOVAQU  NO SHOW
CLOUD, MEGAN          11 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P    29.36  1:02.22  1:35.13

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  5:13.29   1  5:08.04 F1  P    28.34    59.43  1:31.24  2:03.06  2:35.16  3:06.98  3:39.37
                                                                       4:11.58  4:43.39
                                                                    F    27.48    58.07  1:29.53  2:01.02  2:32.67  3:04.24  3:36.06
                                                                       4:07.65  4:38.89
LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU  5:18.69   5  5:08.53 F2  P    29.18  1:01.12  1:33.35  2:05.31  2:37.48  3:09.54  3:41.70
                                                                       4:14.34  4:46.74
                                                                    F    28.00    58.81  1:29.94  2:01.18  2:32.71  3:04.04  3:35.41
                                                                       4:06.90  4:38.19
BIRCH, MEGAN          12 AZ EL DORADO AQU  5:14.32   2  5:09.90 F3  P    28.73  1:00.14  1:32.19  2:03.71  2:35.50  3:07.52  3:39.61
                                                                       4:11.73  4:43.42
                                                                    F    28.16    59.05  1:30.57  2:02.11  2:33.64  3:05.05  3:36.85
                                                                       4:08.51  4:39.82

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  5:19.30   6  5:14.97 F4  P    28.38    59.84  1:32.62  2:04.97  2:37.71  3:10.87  3:43.64
                                                                       4:16.35  4:48.44
                                                                    F    27.68    58.27  1:30.03  2:02.03  2:34.24  3:06.41  3:38.71
                                                                       4:11.16  4:43.86
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  5:16.24   3  5:16.72 F5  P    28.75    59.83  1:31.67  2:03.78  2:35.94  3:07.90  3:39.92
                                                                       4:12.33  4:44.77
                                                                    F    28.41    59.04  1:30.77  2:02.81  2:35.27  3:07.92  3:40.22
                                                                       4:12.86  4:45.41
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU  5:19.56   7  5:19.47 F6  P    28.98  1:00.79  1:33.08  2:05.97  2:38.78  3:11.74  3:44.60
                                                                       4:17.40  4:49.66
                                                                    F    28.91  1:00.67  1:33.10  2:06.12  2:38.74  3:11.43  3:44.44
                                                                       4:17.02  4:49.44
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  5:21.96   8  5:20.26 F7  P    28.87  1:00.98  1:33.69  2:06.33  2:39.60  3:12.37  3:45.39
                                                                       4:18.35  4:50.84
                                                                    F    28.05    59.15  1:31.35  2:04.14  2:37.29  3:09.90  3:42.76
                                                                       4:16.14  4:48.78
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  5:16.73   4  5:22.98 F8  P    28.53  1:00.06  1:32.35  2:04.38  2:36.26  3:08.57  3:41.21
                                                                       4:13.92  4:45.81
                                                                    F    28.08    58.89  1:31.41  2:04.65  2:37.54  3:10.75  3:43.99
                                                                       4:17.53  4:50.87

SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  5:13.29   1              P    28.34    59.43  1:31.24  2:03.06  2:35.16  3:06.98  3:39.37
                                                                       4:11.58  4:43.39
BIRCH, MEGAN          12 AZ EL DORADO AQU  5:14.32   2              P    28.73  1:00.14  1:32.19  2:03.71  2:35.50  3:07.52  3:39.61
                                                                       4:11.73  4:43.42
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  5:16.24   3              P    28.75    59.83  1:31.67  2:03.78  2:35.94  3:07.90  3:39.92
                                                                       4:12.33  4:44.77
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  5:16.73   4              P    28.53  1:00.06  1:32.35  2:04.38  2:36.26  3:08.57  3:41.21
                                                                       4:13.92  4:45.81
LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU  5:18.69   5              P    29.18  1:01.12  1:33.35  2:05.31  2:37.48  3:09.54  3:41.70
                                                                       4:14.34  4:46.74
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  5:19.30   6              P    28.38    59.84  1:32.62  2:04.97  2:37.71  3:10.87  3:43.64
                                                                       4:16.35  4:48.44
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU  5:19.56   7              P    28.98  1:00.79  1:33.08  2:05.97  2:38.78  3:11.74  3:44.60
                                                                       4:17.40  4:49.66
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  5:21.96   8              P    28.87  1:00.98  1:33.69  2:06.33  2:39.60  3:12.37  3:45.39
                                                                       4:18.35  4:50.84
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   5:22.01   9              P    29.62  1:02.01  1:34.77  2:07.46  2:40.29  3:13.23  3:46.25
                                                                       4:18.84  4:51.14
BEEN, OLIVIA          12 SE MIDDLE TENNES  5:22.29  10              P    29.00  1:01.01  1:33.67  2:06.89  2:39.55  3:12.03  3:45.44
                                                                       4:18.13  4:50.59
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE  5:22.76  11              P    29.65  1:01.61  1:34.11  2:07.13  2:39.61  3:12.62  3:45.92
                                                                       4:18.61  4:51.10
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  5:24.21  12              P    27.89    59.62  1:32.24  2:05.51  2:38.58  3:11.97  3:45.30
                                                                       4:18.93  4:52.17
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  5:25.05  13              P    29.04  1:01.15  1:33.71  2:06.87  2:40.21  3:13.41  3:46.91
                                                                       4:19.86  4:52.83
CRESWICK, LILLY       12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:25.92  14              P    29.81  1:01.29  1:33.96  2:06.81  2:39.78  3:13.25  3:47.05
                                                                       4:20.39  4:53.74
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU  5:26.96  15              P    29.14  1:01.78  1:35.55  2:09.12  2:42.77  3:16.38  3:50.08
                                                                       4:24.11  4:57.14
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU  5:27.17  16              P    29.77  1:02.80  1:36.16  2:09.71  2:43.06  3:16.23  3:49.66
                                                                       4:22.64  4:55.52
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC   5:27.70  17              P    29.65  1:01.58  1:34.56  2:08.64  2:42.28  3:16.40  3:50.13
                                                                       4:23.43  4:56.88

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU  5:29.29  18              P    29.26  1:01.86  1:34.95  2:08.64  2:42.76  3:16.64  3:50.32
                                                                       4:23.95  4:57.32
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH  5:29.42  19              P    29.13  1:01.51  1:35.00  2:08.56  2:42.07  3:15.70  3:49.25
                                                                       4:23.24  4:56.92
WARD, NATALIE         11 AZ TUCSON FORD D  5:30.16  20              P    29.85  1:02.15  1:35.22  2:08.65  2:42.22  3:15.87  3:49.54
                                                                       4:23.22  4:57.12
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:33.22  21              P    30.01  1:03.36  1:36.87  2:10.45  2:44.33  3:18.30  3:52.56
                                                                       4:26.94  5:01.11
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV  5:33.36  22              P    30.30  1:02.78  1:36.31  2:10.53  2:44.52  3:18.33  3:52.47
                                                                       4:26.16  5:00.26
LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM  5:33.82  23              P    29.58  1:02.29  1:35.92  2:09.51  2:43.48  3:17.67  3:52.43
                                                                       4:26.96  5:01.30
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D  5:33.86  24              P    30.93  1:04.60  1:38.41  2:12.29  2:46.34  3:20.08  3:53.92
                                                                       4:27.63  5:00.92
DAGGETT, KATHERINE    12 UT STEINER YOUTH  5:34.93  25              P    29.85  1:02.67  1:36.41  2:10.59  2:44.91  3:18.67  3:52.82
                                                                       4:27.27  5:01.53
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA  5:35.62  26              P    30.78  1:03.91  1:37.69  2:12.24  2:46.40  3:20.56  3:54.80
                                                                       4:28.99  5:02.64
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  5:36.04  27              P    29.34  1:01.32  1:35.03  2:09.13  2:43.42  3:17.86  3:52.44
                                                                       4:27.20  5:02.07
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE  5:37.21  28              P    29.79  1:02.84  1:37.37  2:12.10  2:46.77  3:21.05  3:56.35
                                                                       4:31.34  5:04.63
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS  5:37.36  29              P    29.64  1:01.82  1:34.65  2:08.39  2:42.91  3:17.60  3:52.16
                                                                       4:27.44  5:02.68
BURJAKOWSKY, KATERINA 12 CA IRVINE NOVAQU  5:37.61  30              P    30.38  1:03.72  1:38.07  2:12.67  2:46.91  3:21.19  3:55.99
                                                                       4:31.12  5:05.30
SIMPSON, MICHELLE     11 PC PACIFICA SEA   5:37.84  31              P    30.50  1:04.25  1:38.07  2:11.92  2:45.78  3:20.01  3:54.69
                                                                       4:29.49  5:04.35
BOLENDER, SKYLAR      12 PC CABRILLO THRE  5:37.88  32              P    30.66  1:04.80  1:39.24  2:13.65  2:48.12  3:22.19  3:56.71
                                                                       4:30.92  5:04.91
OGLE, SADIE           12 AZ EL DORADO AQU  5:37.99  33              P    30.18  1:03.97  1:38.57  2:13.19  2:47.97  3:22.59  3:57.09
                                                                       4:31.79  5:05.66
LEWIS, BERYL          12 SI NORTH COAST A  5:38.09  34              P    31.18  1:04.65  1:39.13  2:13.76  2:48.02  3:23.01  3:57.86
                                                                       4:32.51  5:06.34
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA  5:38.13  35              P    30.54  1:03.84  1:37.87  2:12.03  2:46.37  3:20.76  3:55.66
                                                                       4:30.49  5:04.77
CLOUD, MEGAN          11 SN ARDEN HILLS    5:38.67  36              P    30.91  1:05.78  1:41.05  2:16.18  2:51.42  3:23.82  3:58.50
                                                                       4:32.79  5:06.93
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA  5:39.08  37              P    30.85  1:03.75  1:38.11  2:12.34  2:47.06  3:22.39  3:57.29
                                                                       4:31.77  5:06.53
ADDISON, CAYLEE       12 CO NORTH JEFFCO   5:39.13  38              P    30.21  1:03.36  1:38.11  2:12.99  2:47.79  3:22.19  3:56.70
                                                                       4:31.74  5:06.01
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI  5:39.60  39              P    31.63  1:06.00  1:40.78  2:14.99  2:49.08  3:23.60  3:57.85
                                                                       4:32.09  5:06.32
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  5:39.75  40              P    30.70  1:04.35  1:38.41  2:13.28  2:47.71  3:22.64  3:57.48
                                                                       4:32.39  5:06.61
BOURDI, IMAN          12 CA IRVINE NOVAQU  5:39.86  41              P    30.66  1:03.90  1:38.55  2:13.15  2:47.41  3:23.23  3:57.26
                                                                       4:32.84  5:07.06
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C  5:41.48  42              P    30.05  1:03.58  1:38.16  2:12.70  2:47.77  3:22.86  3:57.86
                                                                       4:33.10  5:07.87
ANDERSON, JORDAN      12 SN SIERRA MARLIN  5:41.65  43              P    30.47  1:03.72  1:38.24  2:13.13  2:47.78  3:22.60  3:57.38
                                                                       4:32.34  5:07.34
ECKHARD, HANA         12 CO BOULDER        5:41.95  44              P    30.68  1:04.10  1:38.70  2:13.51  2:48.35  3:23.30  3:58.58
                                                                       4:33.53  5:08.50
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  5:42.07  45              P    31.49  1:05.78  1:40.35  2:14.56  2:48.89  3:23.50  3:58.31
                                                                       4:33.40  5:08.45

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A  5:42.12  46              P    31.12  1:05.77  1:39.98  2:14.56  2:49.42  3:24.19  3:59.02
                                                                       4:34.09  5:09.09
MCGINNIS, TEAGAN      11 AZ TUCSON FORD D  5:42.54  47              P    30.40  1:04.25  1:39.06  2:14.26  2:49.66  3:24.83  3:59.80
                                                                       4:34.58  5:09.39
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  5:44.14  48              P    30.52  1:04.75  1:39.67  2:14.75  2:49.81  3:25.46  4:00.36
                                                                       4:35.84  5:10.83
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  5:44.80  49              P    31.03  1:05.16  1:40.08  2:15.13  2:49.94  3:24.73  4:00.27
                                                                       4:36.16  5:11.85
PILAND, EMILY         12 SN SIERRA MARLIN  5:45.12  50              P    30.59  1:04.92  1:40.06  2:15.74  2:50.75  3:25.56  4:00.92
                                                                       4:35.95  5:11.14
DUFFY, ALLYSON        11 CC TULE NATION T  5:45.44  51              P    30.91  1:05.33  1:40.30  2:15.68  2:50.66  3:26.14  4:01.77
                                                                       4:37.23  5:12.30
RICH, JORDON          12 SI NORTH COAST A  5:45.47  52              P    32.47  1:06.88  1:41.81  2:16.79  2:52.05  3:27.04  4:02.00
                                                                       4:37.10  5:11.83
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU  5:45.51  53              P    30.96  1:05.70  1:41.67  2:16.99  2:52.32  3:27.63  4:02.75
                                                                       4:37.81  5:12.93
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  5:46.29  54              P    30.96  1:05.39  1:40.30  2:15.56  2:51.21  3:26.34  4:01.69
                                                                       4:36.69  5:12.21
SNYDER, MONIKA        12 SN REDDING SWIM   5:46.33  55              P    29.97  1:04.16  1:39.06  2:13.78  2:49.62  3:25.06  4:00.72
                                                                       4:36.62  5:12.33
NIE, CELINE           11 CA IRVINE NOVAQU  5:47.95  56              P    29.97  1:04.24  1:40.14  2:15.67  2:51.73  3:27.37  4:03.59
                                                                       4:39.53  5:14.49
PARSONS, JULIE        11 SI SOUTH BAY AQU  5:48.66  57              P    31.01  1:06.09  1:41.96  2:17.56  2:53.97  3:29.77  4:05.75
                                                                       4:41.96  5:16.45
AKIN, LAUREN          12 PC MORGAN HILL S  5:49.25  59              P    31.09  1:05.29  1:40.51  2:15.87  2:51.21  3:26.39  4:01.99
                                                                       4:37.25  5:12.32
LAROSA, DANIELLE      12 SI HEARTLAND SWI  5:49.25  58              P    31.89  1:08.07  1:43.32  2:19.28  2:55.22  3:31.40  4:07.20
                                                                       4:42.19  5:16.82
STRETCH, SARAH        12 PC MAVERICS       5:50.01  60              P    30.36  1:04.56  1:40.49  2:15.68  2:51.53  3:27.99  4:04.68
                                                                       4:40.63  5:16.04
MALDONADO, LISBET     12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:51.47  61              P    30.12  1:04.20  1:39.72  2:14.85  2:50.49  3:26.71  4:03.06
                                                                       4:40.22  5:16.84
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J  5:58.01  62              P    31.00  1:06.80  1:44.12  2:20.24  2:57.81  3:35.63  4:13.15
                                                                       4:49.66  5:24.44
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   5:59.21  63              P    31.85  1:07.18  1:42.74  2:18.46  2:55.11  3:32.53  4:09.73
                                                                       4:47.00  5:24.30

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ               5:16.64
LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM               5:30.26
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE               5:34.93

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH    28.32   1    27.89 F1
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI    28.90   3    28.48 F2
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU    28.80   2    28.51 F3
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU    29.24   6    28.55 F4
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM     28.91   4    28.71 F5

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM     29.03   5    28.76 F6
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    29.35   7    28.87 F7
BOX, JULIA            12 CO BOULDER          29.64   8    29.93 F8

ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH    28.32   1
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU    28.80   2
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI    28.90   3
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM     28.91   4
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM     29.03   5
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU    29.24   6
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    29.35   7
BOX, JULIA            12 CO BOULDER          29.64   8
WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER    29.68   9
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH    29.75  10
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S    29.77  11
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C    29.79  12
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A    29.81  13
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE    29.92  14
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS     29.99  15
WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU    30.49  16
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C    30.77  17
BOURDI, IMAN          12 CA IRVINE NOVAQU    30.80  18
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE     30.88  19
MORLOCK, NATALIE      12 PC ORINDA AQUATI    30.94  20
MCNULTY, EILISH       12 PC HUMBOLDT SWIM    30.96  21
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN    30.97  22
LADMAN, LINDSAY       11 SI NORTH COAST A    31.01  24
REYNOLDS, SOPHIE      12 PC PIEDMONT SWIM    31.01  23
SELZNICK, MARA        12 UT PARK COUNTY A    31.07  25
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU    31.08  26
LIGHTSTONE, SERENA    11 PC MISSION SAN J    31.13  27
SALESKY, MADELEINE    12 PC MARIN PIRATES    31.20  28
MICLAT, JANA          12 SI SOUTH BAY AQU    31.21  29
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER    31.28  30
MCCATHY, EMMA         12 PC NORTH BAY AQU    31.29  31
GARCIA, MARISSA       12 SN AQUASOL          31.33  32
BOLES, CATHERINE      11 PC ALAMEDA ISLAN    31.35  33
BERTICS, ABIGAIL      12 SI WIND 'N' SEA     31.39  34
MILL, ANDREANNA       12 SN CALIFORNIA CA    31.40  35
SIBLEY, KIRSTEN       12 PC ORINDA AQUATI    31.43  36
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA    31.44  37
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU    31.49  38
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A    31.60  39
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S    31.61  40
NEWSOM, KILLION       12 SN DAVIS SWIM TE    31.67  41
DELORE, MADDY         11 PC ALAMEDA ISLAN    31.71  42
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J    31.90  43
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES    32.12  44
CAM, ASHLEY           11 PC WEST COAST AQ    32.13  45
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S    32.20  46
SNYDER, MONIKA        12 SN REDDING SWIM     32.71  47
HSIEH, MICHELLE       12 PC PALO ALTO STA    32.74  48
PARSONS, JULIE        11 SI SOUTH BAY AQU    32.84  49

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C                 27.71
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU                 29.29
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU                 29.74
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J                 29.89
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES                 30.14
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J                 30.70
SALESKY, MADELEINE    12 PC MARIN PIRATES                 30.73
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM                  30.78
BOURDI, IMAN          12 CA IRVINE NOVAQU                 31.16
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE                 31.19
MILL, ANDREANNA       12 SN CALIFORNIA CA                 31.71
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA                 31.74
HSIEH, MICHELLE       12 PC PALO ALTO STA                 32.31
REYNOLDS, SOPHIE      12 PC PIEDMONT SWIM                 32.31
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S                 32.58
PARSONS, JULIE        11 SI SOUTH BAY AQU                 37.26

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  1:00.52   1  1:00.52 F1  P    29.57
                                                                    F    29.90
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM   1:02.11   5  1:00.55 F2  P    30.24
                                                                    F    29.55
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  1:03.41   7  1:00.65 F3  P    30.26
                                                                    F    29.12
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  1:02.06   4  1:01.25 F4  P    30.41
                                                                    F    29.80
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES  1:01.34   2  1:01.33 F5  P    29.84
                                                                    F    29.59
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  1:03.54   8  1:01.68 F6  P    31.21
                                                                    F    30.25
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  1:02.68   6  1:02.38 F7  P    30.01
                                                                    F    30.10
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  1:01.79   3  1:02.42 F8  P    30.17
                                                                    F    30.17

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  1:00.52   1              P    29.57
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES  1:01.34   2              P    29.84
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  1:01.79   3              P    30.17
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  1:02.06   4              P    30.41
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM   1:02.11   5              P    30.24
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  1:02.68   6              P    30.01
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  1:03.41   7              P    30.26
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  1:03.54   8              P    31.21
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  1:03.57   9              P    31.01
WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU  1:04.01  10              P    31.53
WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  1:04.08  11              P    31.30

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  1:04.25  12              P    31.43
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU  1:04.36  13              P    31.04
BOX, JULIA            12 CO BOULDER        1:04.51  14              P    31.08
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS   1:05.00  15              P    31.45
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  1:05.14  16              P    31.69
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C  1:05.55  17              P    31.77
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.57  18              P    31.92
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC   1:05.75  19              P    32.34
PETROVA, SASHA        12 PC NORTH BAY AQU  1:05.79  20              P    32.00
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH  1:05.80  21              P    31.57
BOURDI, IMAN          12 CA IRVINE NOVAQU  1:05.85  22              P    32.38
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM   1:05.88  23              P    31.69
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER  1:06.15  24              P    32.42
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN  1:06.21  26              P    32.25
MORLOCK, NATALIE      12 PC ORINDA AQUATI  1:06.21  25              P    32.15
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C  1:06.26  27              P    32.32
BOLES, CATHERINE      11 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.52  28              P    32.31
MCNULTY, EILISH       12 PC HUMBOLDT SWIM  1:06.58  29              P  1:06.52
LIGHTSTONE, SERENA    11 PC MISSION SAN J  1:06.76  30              P    31.81
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU  1:06.83  31              P    32.53
LADMAN, LINDSAY       11 SI NORTH COAST A  1:06.98  32              P    32.33
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A  1:07.05  33              P    32.85
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE  1:07.07  35              P    32.70
SELZNICK, MARA        12 UT PARK COUNTY A  1:07.07  34              P    32.55
SALESKY, MADELEINE    12 PC MARIN PIRATES  1:07.18  37              P    31.86
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA  1:07.18  36              P    32.67
REYNOLDS, SOPHIE      12 PC PIEDMONT SWIM  1:07.37  38              P    32.80
ECKHARD, HANA         12 CO BOULDER        1:07.41  39              P    33.21
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU  1:07.56  40              P    33.28
CUNNAN, MIA           11 PC MARIN PIRATES  1:07.59  41              P    32.74
JIANG, MELISSA        12 PC MISSION SAN J  1:07.72  42              P    33.04
GARCIA, MARISSA       12 SN AQUASOL        1:07.73  43              P    32.93
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C  1:07.79  44              P    32.89
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J  1:07.90  45              P    32.34
REDNER, KAYLA         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:07.95  46              P    32.46
BORST, LAUREN         12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:08.32  47              P    33.19
MICLAT, JANA          12 SI SOUTH BAY AQU  1:08.33  48              P    32.79
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM  1:08.50  49              P    33.92
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER  1:08.52  50              P    32.76
ELLIOTT, CATHERINE    12 PC LIVERMORE AQU  1:08.55  51              P    33.24
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE  1:08.81  52              P    33.66
ANDERSON, JORDAN      12 SN SIERRA MARLIN  1:09.11  53              P    33.38
BERTICS, ABIGAIL      12 SI WIND 'N' SEA   1:09.13  54              P    33.61
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA  1:09.16  55              P    33.70
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J  1:09.31  56              P    32.92
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S  1:09.63  57              P    33.33
PARSONS, JULIE        11 SI SOUTH BAY AQU  1:10.07  58              P    34.53
VELEZ, ELEANOR        12 SN SIERRA MARLIN  1:10.96  59              P    34.43
HA, CATHERINE         12 PC CALIFORNIA DO  1:11.40  60              P    34.61
BROCKLEY, PIPER       12 PC NEPTUNE SWIMM   DQUED                   P    35.16
KOONTZ, SHELBY        11 PC DOUGLAS DOLFI   DQUED                   P    33.27
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER  NO SHOW

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU               1:00.62

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU               1:03.81
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES               1:03.81
WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU               1:06.15
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA               1:06.20
REYNOLDS, SOPHIE      12 PC PIEDMONT SWIM               1:07.41
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE               1:07.69
SALESKY, MADELEINE    12 PC MARIN PIRATES               1:07.84
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER               1:08.64
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S               1:08.73
SMITH, LAUREN         11 PC ALMADEN SWIM                1:09.46
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA               1:10.90
TAO, MARIAH           12 PC OTTER SWIM CL               1:11.34
KRUGLER, CLAIRE       11 PC PALO ALTO STA               1:11.80

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  2:10.24   1  2:08.78 F1  P    30.46  1:02.93  1:36.32
                                                                    F    29.97  1:01.96  1:35.52
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM   2:14.54   6  2:10.07 F2  P    30.79  1:05.60  1:40.75
                                                                    F    30.17  1:03.78  1:37.72
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  2:13.89   4  2:11.44 F3  P    32.92  1:06.84  1:40.92
                                                                    F    31.67  1:05.38  1:39.01
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  2:13.07   2  2:13.04 F4  P    31.80  1:05.38  1:39.57
                                                                    F    31.68  1:05.20  1:39.55
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES  2:13.44   3  2:13.66 F5  P    30.17  1:02.98  1:38.05
                                                                    F    31.59  1:05.48  1:39.96
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  2:15.30   7  2:14.10 F6  P    31.58  1:06.35  1:41.68
                                                                    F    30.30  1:04.23  1:39.89
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  2:13.93   5  2:14.25 F7  P    32.06  1:05.91  1:40.40
                                                                    F    32.25  1:06.37  1:40.70
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM   2:16.27   8  2:15.30 F8  P    31.85  1:06.45  1:41.76
                                                                    F    31.15  1:05.52  1:40.76

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  2:10.24   1              P    30.46  1:02.93  1:36.32
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  2:13.07   2              P    31.80  1:05.38  1:39.57
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES  2:13.44   3              P    30.17  1:02.98  1:38.05
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  2:13.89   4              P    32.92  1:06.84  1:40.92
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  2:13.93   5              P    32.06  1:05.91  1:40.40
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM   2:14.54   6              P    30.79  1:05.60  1:40.75
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  2:15.30   7              P    31.58  1:06.35  1:41.68
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM   2:16.27   8              P    31.85  1:06.45  1:41.76
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  2:16.83   9              P    31.34  1:06.41  1:41.95
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  2:17.07  10              P    32.21  1:07.07  1:42.20
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  2:17.23  11              P    31.93  1:06.95  1:42.77
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C  2:17.37  12              P    32.04  1:06.64  1:42.08
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  2:17.86  13              P    32.77  1:07.39  1:42.88
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS   2:18.25  14              P    32.34  1:07.30  1:43.04
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA  2:18.50  15              P    33.09  1:07.83  1:43.09
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C  2:19.09  16              P    31.90  1:07.09  1:43.19
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  2:19.40  17              P    32.91  1:08.23  1:43.88

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU  2:20.74  18              P    33.18  1:09.75  1:46.57
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:21.18  19              P    34.42  1:09.79  1:45.69
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J  2:21.24  20              P    32.94  1:09.14  1:46.27
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH  2:21.52  21              P    33.24  1:09.22  1:45.03
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE   2:21.54  22              P    32.96  1:08.90  1:45.96
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC   2:21.71  23              P    34.24  1:10.36  1:46.77
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  2:21.82  24              P    33.50  1:09.24  1:45.72
MALYSZ, EMMA          12 PC BAY            2:21.89  25              P    33.04  1:08.95  1:45.58
PARSONS, JULIE        11 SI SOUTH BAY AQU  2:22.22  26              P    35.03  1:10.63  1:47.23
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH  2:22.55  27              P    33.56  1:08.99  1:45.85
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  2:22.73  28              P    33.70  1:09.51  1:46.00
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI  2:22.75  29              P    34.34  1:10.89  1:47.30
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A  2:23.08  30              P    34.04  1:10.55  1:47.54
VENNERI, MARIA        12 NM PARAJITO AQUA  2:23.58  31              P    33.90  1:09.95  1:47.32
PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE  2:23.74  32              P    35.43  1:12.01  1:48.69
BORST, LAUREN         12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:23.92  33              P    34.76  1:11.43  1:48.08
CHEN, IVY             11 PC DE ANZA CUPER  2:24.22  34              P    34.55  1:10.78  1:47.76
MORLOCK, NATALIE      12 PC ORINDA AQUATI  2:24.36  35              P    34.91  1:12.52  1:48.88
JIANG, MELISSA        12 PC MISSION SAN J  2:24.62  37              P    33.60  1:10.40  1:48.10
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN  2:24.62  36              P    34.94  1:12.12  1:49.13
MCDONNELL, MIRANDA    12 PC TIGER AQUATIC  2:25.99  38              P    34.72  1:11.31  1:48.66
ECKHARD, HANA         12 CO BOULDER        2:26.13  39              P    34.62  1:11.53  1:49.13
ADDISON, CAYLEE       12 CO NORTH JEFFCO   2:26.23  40              P    34.40  1:11.60  1:49.15
REYNOLDS, SOPHIE      12 PC PIEDMONT SWIM  2:26.88  41              P    34.34  1:11.40  1:49.00
ANDERSON, JORDAN      12 SN SIERRA MARLIN  2:27.25  42              P    35.16  1:12.61  1:50.23
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J  2:28.60  43              P    34.60  1:11.69  1:50.58
REDNER, KAYLA         12 SN TRUCKEE-TAHOE  2:30.81  44              P    34.36  1:12.32  1:51.94
VELEZ, ELEANOR        12 SN SIERRA MARLIN   DQUED                   P    34.29  1:11.34  1:49.90

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER    32.49   1    31.94 F1
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE    33.54   7    32.14 F2
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES    32.60   2    32.16 F3
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C    32.67   3    32.24 F4
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA    32.69   4    32.53 F5
PHILAPIL, KAYA        12 PC CROW CANYON C    33.05   5    32.77 F6
KORENWINDER, MALLORY  11 CC TULE NATION T    33.30   6    32.88 F7
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA    33.61   8    33.92 F8

WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER    32.49   1
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES    32.60   2
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C    32.67   3
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA    32.69   4
PHILAPIL, KAYA        12 PC CROW CANYON C    33.05   5
KORENWINDER, MALLORY  11 CC TULE NATION T    33.30   6
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE    33.54   7
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA    33.61   8
HANLEY, ALEXA         12 PC ORINDA AQUATI    33.73   9
SARGIS, TAYLOR        11 PC NEPTUNE SWIMM    33.80  10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCKENNAN, MORGANNE    11 PC ALMADEN SWIM     33.87  11
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU    33.89  12
BAYNES-TADENA, JULIEN 12 SN SIERRA MARLIN    34.15  13
HARTZELL, ABBY        12 PC OTTER SWIM CL    34.20  14
SMITH, MARAH          12 UT SOUTH DAVIS A    34.35  15
PEREZ, ANNALISA       12 PC BAY              34.55  16
GRIFFITH, CASSIDY     12 PC MONTEREY BAY     34.58  18
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH    34.58  17
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH    34.83  19
GARDNER, NIA          12 PC PALO ALTO STA    34.86  20
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU    34.91  21
ANANTH, SHAHINI       12 PC LIVERMORE AQU    34.96  22
HSIEH, MICHELLE       12 PC PALO ALTO STA    35.00  23
KOONTZ, SHELBY        11 PC DOUGLAS DOLFI    35.02  24
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS      35.05  26
PRINCE-JUDD, MADISON  12 PC NORTH BAY AQU    35.05  25
MARRA, KATE           12 PC PALO ALTO STA    35.09  27
ZIMMERMAN, MORGAN     12 SN VACAVILLE SWI    35.23  28
MILLER, CHLOE         11 SN SIERRA MARLIN    35.25  29
DAVIS, LAUREN         12 CC FIG GARDEN SW    35.26  30
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU    35.27  31
SIMONDS, MORIAH       12 PC PLEASANTON SE    35.31  32
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER    35.33  33
DELORE, MADDY         11 PC ALAMEDA ISLAN    35.37  34
FONG, OLIVIA          11 PC OTTER SWIM CL    35.40  35
GARCIA, MARISSA       12 SN AQUASOL          35.42  36
TING, STEFANIE        11 PC DE ANZA CUPER    35.44  37
O'CONNELL, KIYOMI     12 PC MAVERICS         35.64  38
HANSEN, JULIA         12 PC KOA AQUATICS     35.74  39
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA    35.81  40
LANGONE, RACHEL       12 NM SANTA FE AQUA    35.87  41
ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A    35.94  42
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA    36.37  44
WITKAY, KELSEY        11 PC WALNUT CREEK     36.37  43
BORST, LAUREN         12 AZ SCOTTSDALE AQ    37.08  45
ORTEGA-RIEK, SABRINA  12 AZ FLAGSTAFF SNO    37.92  46
BROCKLEY, PIPER       12 PC NEPTUNE SWIMM   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE                 33.36
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE                 33.49
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE                 33.69

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  1:10.16   1  1:08.73 F1  P    33.45
                                                                    F    32.87
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  1:10.92   3  1:10.07 F2  P    33.38
                                                                    F    33.51

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  1:10.67   2  1:10.43 F3  P    33.86
                                                                    F    33.52
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  1:11.97   5  1:11.54 F4  P    33.49
                                                                    F    33.69
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  1:11.10   4  1:11.67 F5  P    33.38
                                                                    F    33.92
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  1:12.83   6  1:12.80 F6  P    34.00
                                                                    F    33.92
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA  1:12.92   7  1:13.65 F7  P    34.39
                                                                    F    34.86
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  1:14.10   8  1:14.58 F8  P    36.26
                                                                    F    36.60

WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  1:10.16   1              P    33.45
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  1:10.67   2              P    33.86
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  1:10.92   3              P    33.38
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  1:11.10   4              P    33.38
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  1:11.97   5              P    33.49
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  1:12.83   6              P    34.00
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA  1:12.92   7              P    34.39
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  1:14.10   8              P    36.26
KORENWINDER, MALLORY  11 CC TULE NATION T  1:14.23   9              P    35.38
HARTZELL, ABBY        12 PC OTTER SWIM CL  1:14.41  10              P    35.27
ANANTH, SHAHINI       12 PC LIVERMORE AQU  1:14.43  11              P    35.42
MCKENNAN, MORGANNE    11 PC ALMADEN SWIM   1:14.55  12              P    35.40
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU  1:14.63  13              P    34.76
PHILAPIL, KAYA        12 PC CROW CANYON C  1:14.74  14              P    35.09
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE  1:14.78  15              P    35.12
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C  1:15.11  16              P    36.05
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS    1:15.25  17              P    36.22
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH  1:15.34  18              P    34.92
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU  1:15.82  19              P    35.83
HANLEY, ALEXA         12 PC ORINDA AQUATI  1:15.86  20              P    35.67
SARGIS, TAYLOR        11 PC NEPTUNE SWIMM  1:15.93  22              P    35.21
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER  1:15.93  21              P    35.62
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  1:15.96  23              P    36.38
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU  1:16.00  24              P    35.94
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D  1:16.13  25              P    36.13
HSIEH, MICHELLE       12 PC PALO ALTO STA  1:16.25  26              P    35.65
GRIFFITH, CASSIDY     12 PC MONTEREY BAY   1:16.58  27              P    35.37
DAVIS, LAUREN         12 CC FIG GARDEN SW  1:16.61  28              P    36.76
O'CONNELL, KIYOMI     12 PC MAVERICS       1:16.73  29              P    36.19
LANGONE, RACHEL       12 NM SANTA FE AQUA  1:16.80  31              P    35.74
PRINCE-JUDD, MADISON  12 PC NORTH BAY AQU  1:16.80  30              P    36.30
SMITH, MARAH          12 UT SOUTH DAVIS A  1:16.86  32              P    35.86
GARCIA, MARISSA       12 SN AQUASOL        1:17.00  33              P    36.34
FONG, OLIVIA          11 PC OTTER SWIM CL  1:17.04  34              P    36.28
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH  1:17.12  35              P    36.09
LISKER, AIDAN         11 PC USF KORET YOU  1:17.24  36              P    36.45
BAYNES-TADENA, JULIEN 12 SN SIERRA MARLIN  1:17.37  37              P    36.68
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA  1:17.70  38              P    37.25
GARDNER, NIA          12 PC PALO ALTO STA  1:17.82  39              P    37.01
TKACHENKO, ULYANA     12 PC SANTA CLARA S  1:18.07  40              P    36.33
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO   1:18.12  41              P    36.73
ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A  1:18.43  42              P    38.02
BORST, LAUREN         12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.53  43              P    37.35

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURJAKOWSKY, KATERINA 12 CA IRVINE NOVAQU  1:18.70  44              P    37.86
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI  1:18.75  45              P    37.43
NIE, CELINE           11 CA IRVINE NOVAQU  1:19.11  46              P    37.89
FENNELL, KELSEY       11 PC PIEDMONT SWIM  1:19.15  47              P    37.95
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.39  48              P    37.44
ORTEGA-RIEK, SABRINA  12 AZ FLAGSTAFF SNO  1:20.80  49              P    39.74
ONG, EVALYNNA         11 PC BURLINGAME AQ   DQUED                   P    36.54

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE               1:10.33

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  2:27.04   1  2:25.15 F1  P    33.21  1:10.04  1:48.67
                                                                    F    32.74  1:08.98  1:46.87
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  2:30.27   4  2:28.26 F2  P    33.45  1:10.63  1:49.89
                                                                    F    33.38  1:10.54  1:49.19
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  2:27.34   2  2:28.40 F3  P    33.71  1:10.46  1:48.73
                                                                    F    33.36  1:10.33  1:49.17
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  2:28.11   3  2:29.93 F4  P    33.76  1:11.66  1:50.16
                                                                    F    33.40  1:11.76  1:50.54
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  2:31.39   5  2:32.44 F5  P    34.07  1:12.00  1:51.52
                                                                    F    34.36  1:12.70  1:52.48
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:35.32   6  2:35.09 F6  P    36.17  1:15.74  1:55.59
                                                                    F    36.32  1:14.90  1:55.27
MCKENNAN, MORGANNE    11 PC ALMADEN SWIM   2:36.09   7  2:37.33 F7  P    35.65  1:15.71  1:56.33
                                                                    F    34.90  1:14.21  1:56.16
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA  2:36.27   8  2:38.11 F8  P    35.30  1:14.87  1:55.58
                                                                    F    35.24  1:14.94  1:56.23

WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  2:27.04   1              P    33.21  1:10.04  1:48.67
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  2:27.34   2              P    33.71  1:10.46  1:48.73
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  2:28.11   3              P    33.76  1:11.66  1:50.16
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  2:30.27   4              P    33.45  1:10.63  1:49.89
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  2:31.39   5              P    34.07  1:12.00  1:51.52
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:35.32   6              P    36.17  1:15.74  1:55.59
MCKENNAN, MORGANNE    11 PC ALMADEN SWIM   2:36.09   7              P    35.65  1:15.71  1:56.33
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA  2:36.27   8              P    35.30  1:14.87  1:55.58
HARTZELL, ABBY        12 PC OTTER SWIM CL  2:37.47   9              P    36.65  1:16.93  1:57.00
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE  2:37.65  10              P    34.60  1:14.78  1:56.55
MORRIS, HALLE         11 PC SIERRA AQUATI  2:38.07  12              P    35.87  1:15.58  1:58.15
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU  2:38.07  11              P    35.74  1:15.27  1:57.02
PHILAPIL, KAYA        12 PC CROW CANYON C  2:38.61  13              P    35.86  1:15.85  1:57.53
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH  2:38.72  14              P    36.45  1:16.62  1:57.49
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C  2:39.16  15              P    36.83  1:16.93  1:58.14
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  2:39.37  16              P    37.59  1:17.43  1:58.51
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI  2:39.49  17              P    37.04  1:17.74  1:58.69
SMITH, MARAH          12 UT SOUTH DAVIS A  2:39.56  18              P    35.82  1:16.34  1:58.33
ANANTH, SHAHINI       12 PC LIVERMORE AQU  2:39.68  19              P    36.90  1:17.67  1:59.07

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KORENWINDER, MALLORY  11 CC TULE NATION T  2:39.85  20              P    36.04  1:17.14  1:58.86
O'CONNELL, KIYOMI     12 PC MAVERICS       2:39.89  21              P    36.34  1:16.46  1:57.98
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA  2:40.11  22              P    36.48  1:17.52  1:58.82
DAVIS, LAUREN         12 CC FIG GARDEN SW  2:40.82  23              P    37.71  1:18.14  2:00.03
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J  2:41.23  24              P    37.21  1:18.14  1:59.62
PEREZ, ANNALISA       12 PC BAY            2:41.56  25              P    36.32  1:17.75  2:00.87
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS    2:41.66  26              P    36.84  1:17.59  1:59.90
NIE, CELINE           11 CA IRVINE NOVAQU  2:42.05  27              P    36.93  1:18.10  2:00.46
HANLEY, ALEXA         12 PC ORINDA AQUATI  2:42.27  28              P    36.25  1:18.13  2:01.00
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER  2:42.83  29              P    36.26  1:17.75  2:00.40
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  2:43.09  30              P    38.19  1:19.79  2:01.81
LANGONE, RACHEL       12 NM SANTA FE AQUA  2:43.99  31              P    36.67  1:18.80  2:01.61
FONG, OLIVIA          11 PC OTTER SWIM CL  2:44.38  32              P    38.04  1:19.96  2:02.91
ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A  2:44.42  33              P    37.15  1:19.26  2:02.16
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  2:44.52  34              P    37.46  1:19.55  2:02.39
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:44.64  35              P    38.42  1:20.33  2:02.19
GARDNER, NIA          12 PC PALO ALTO STA  2:44.92  36              P    37.40  1:20.17  2:03.26
SIMONDS, MORIAH       12 PC PLEASANTON SE  2:45.01  37              P    36.16  1:17.16  2:01.25
ONG, EVALYNNA         11 PC BURLINGAME AQ  2:45.70  38              P    37.16  1:18.96  2:02.38
BAYNES-TADENA, JULIEN 12 SN SIERRA MARLIN  2:45.86  39              P    36.83  1:20.14  2:03.94
JIANG, MELISSA        12 PC MISSION SAN J  2:46.34  40              P    37.82  1:20.25  2:03.77
HANSEN, JULIA         12 PC KOA AQUATICS   2:46.72  41              P    36.71  1:18.84  2:02.51
HSIEH, MICHELLE       12 PC PALO ALTO STA  2:47.23  42              P    37.59  1:20.47  2:03.91
GUILLORY, CLAUDIA     12 SN FEATHER RIVER  2:47.28  43              P    37.25  1:20.05  2:03.62
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO   2:47.49  44              P    38.47  1:21.12  2:04.62
O'NEILL, MEGAN        12 PC PALO ALTO STA  2:47.86  45              P    38.33  1:21.76  2:05.16
FENNELL, KELSEY       11 PC PIEDMONT SWIM  2:48.48  46              P    38.17  1:21.40  2:05.20
ORTEGA-RIEK, SABRINA  12 AZ FLAGSTAFF SNO  2:48.97  47              P    38.85  1:21.89  2:05.33
INMAN, BRIANA         12 PC MARIN PIRATES  2:49.06  48              P    39.02  1:21.65  2:05.76
CHAN, JOCELYN         12 PC OTTER SWIM CL  2:49.25  49              P    38.64  1:21.31  2:05.16
BORST, LAUREN         12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:50.76  50              P    38.57  1:22.41  2:07.52
ZIMMERMAN, MORGAN     12 SN VACAVILLE SWI  2:51.92  51              P    38.22  1:20.80  2:06.27
RODDY, MORGAN         12 PC LIVERMORE AQU  2:52.69  52              P    39.66  1:24.56  2:08.97
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER   DQUED                   P    38.62  1:22.79  2:07.95
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C   DQUED                   P    35.53  1:16.72  1:59.80

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C    26.75   1    26.35 F1
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    27.21   2    26.90 F2
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE    27.82   3    27.46 F3
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER    28.19   5    27.79 F4
BOX, JULIA            12 CO BOULDER          28.06   4    27.82 F5
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C    28.39   7    28.05 F6
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C    28.53   8    28.25 F7
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE    28.27   6    28.39 F8

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C    26.75   1
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES    27.21   2
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE    27.82   3

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOX, JULIA            12 CO BOULDER          28.06   4
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER    28.19   5
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE    28.27   6
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C    28.39   7
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C    28.53   8
MILLER, CHLOE         11 SN SIERRA MARLIN    28.62   9
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C    28.71  10
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE    28.76  11
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU    28.78  12
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM    28.83  13
HARTMAN, KELLY        12 IE BARRACUDA SWI    28.86  14
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK     29.03  15
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S    29.05  16
BERTICS, ABIGAIL      12 SI WIND 'N' SEA     29.09  17
HANLEY, ALEXA         12 PC ORINDA AQUATI    29.11  18
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU    29.17  19
MCCATHY, EMMA         12 PC NORTH BAY AQU    29.20  20
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA     29.23  21
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA    29.28  22
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J    29.36  23
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH    29.40  25
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER    29.40  24
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S    29.44  26
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A    29.54  27
DAL PORTO, SOPHIA     12 PC MARIN PIRATES    29.65  28
MULLISON, MICHAELA    12 CO BOULDER          29.67  29
WEN, LARISSA          11 PC DE ANZA CUPER    29.73  30
PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE    29.75  31
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS      29.76  33
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J    29.76  32
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D    29.81  34
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN    29.85  35
HUFFAKER, MARINETH    11 CO BOULDER          29.88  36
ZIMMERMAN, MORGAN     12 SN VACAVILLE SWI    29.90  37
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI    29.91  38
SNYDER, MONIKA        12 SN REDDING SWIM     29.92  39
LISKER, AIDAN         11 PC USF KORET YOU    29.93  40
PETROVA, SASHA        12 PC NORTH BAY AQU    30.02  41
SMITH, MARAH          12 UT SOUTH DAVIS A    30.07  42
SELZNICK, MARA        12 UT PARK COUNTY A    30.19  43
LANGONE, RACHEL       12 NM SANTA FE AQUA    30.21  44
MORLOCK, NATALIE      12 PC ORINDA AQUATI    30.28  45
GRIFFITH, CASSIDY     12 PC MONTEREY BAY     30.29  46
VIDANO, LAURA         12 PC YMCA PRESIDIO    30.34  47
ARITA, MEGHAN         12 PC VALLEY SPLASH    30.36  48
WOOD, LAUREN          12 PC UNATTACHED (P    30.44  49
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE     30.49  50
MCNULTY, EILISH       12 PC HUMBOLDT SWIM    30.63  51
WITKAY, KELSEY        11 PC WALNUT CREEK     30.80  52
SOWARD, MEREDITH      12 PC LOS ALTOS & M   DQUED
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE                 31.58

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    58.09   2    56.66 F1  P    27.33
                                                                    F    26.66
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C    57.66   1    57.51 F2  P    27.36
                                                                    F    27.23
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES  1:01.48   4  1:00.25 F3  P    28.03
                                                                    F    27.48
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  1:00.41   3  1:00.35 F4  P  1:00.43
                                                                    F    28.50
BOX, JULIA            12 CO BOULDER        1:02.00   5  1:01.63 F5  P    29.31
                                                                    F    29.19
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU  1:02.84   8  1:02.16 F6  P    29.32
                                                                    F    28.88
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C  1:02.68   7  1:02.94 F7  P    29.33
                                                                    F    28.93
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  1:02.40   6  1:02.96 F8  P    29.35
                                                                    F    29.10

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C    57.66   1              P    27.36
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    58.09   2              P    27.33
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  1:00.41   3              P  1:00.43
MELLEN, ANNIKA        12 PC MARIN PIRATES  1:01.48   4              P    28.03
BOX, JULIA            12 CO BOULDER        1:02.00   5              P    29.31
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  1:02.40   6              P    29.35
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C  1:02.68   7              P    29.33
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU  1:02.84   8              P    29.32
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE  1:02.92   9              P    29.32
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   1:02.95  10              P    30.82
PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE  1:03.61  11              P    30.37
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  1:03.64  12              P    30.12
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU  1:03.66  13              P    29.98
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C  1:03.80  14              P    29.33
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C  1:04.06  15              P    30.20
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J  1:04.08  16              P    30.15
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM  1:04.18  17              P    29.71
HANLEY, ALEXA         12 PC ORINDA AQUATI  1:04.57  18              P    29.88
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  1:04.73  19              P    29.82
HUFFAKER, MARINETH    11 CO BOULDER        1:04.74  20              P    30.26
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  1:04.77  21              P    29.96
SUMROW, AMANDA        12 SI HEARTLAND SWI  1:04.87  22              P    30.89
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA  1:04.93  23              P    31.29
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM   1:04.95  24              P    30.26
MULLISON, MICHAELA    12 CO BOULDER        1:05.05  26              P    30.87
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  1:05.05  25              P    31.04
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.08  27              P    31.10
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS  1:05.22  28              P    30.59
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   1:05.25  29              P    30.15
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  1:05.27  30              P    30.51
BERTICS, ABIGAIL      12 SI WIND 'N' SEA   1:05.32  32              P    30.68
MILLER, CHLOE         11 SN SIERRA MARLIN  1:05.32  31              P    30.32
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  1:05.39  33              P    30.37
ZIMMERMAN, MORGAN     12 SN VACAVILLE SWI  1:05.51  34              P    30.45

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU  1:05.53  35              P    30.49
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE  1:05.56  36              P    30.86
TAKAHASHI, ALISA      11 PC OTTER SWIM CL  1:05.71  37              P    30.34
DAL PORTO, SOPHIA     12 PC MARIN PIRATES  1:05.93  38              P    29.71
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D  1:05.96  39              P    31.22
LIMQUECO, EMILY       12 PC FLYING FISH    1:06.02  40              P    30.69
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  1:06.05  41              P    30.59
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S  1:06.07  42              P    30.92
POWELL, ALYSSA        11 PC VALLEJO AQUAT  1:06.13  43              P    31.36
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV  1:06.20  44              P    31.58
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A  1:06.36  45              P    32.55
ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A  1:06.50  46              P    30.95
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC  1:06.59  47              P    31.79
BAYNES-TADENA, JULIEN 12 SN SIERRA MARLIN  1:06.95  48              P    30.70
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  1:07.01  49              P    31.49
JIANG, MELISSA        12 PC MISSION SAN J  1:07.17  51              P    31.00
TZENG, ERICA          12 PC DE ANZA CUPER  1:07.17  50              P    31.34
ARITA, MEGHAN         12 PC VALLEY SPLASH  1:07.23  52              P    30.94
SOWARD, MEREDITH      12 PC LOS ALTOS & M  1:07.26  53              P    31.80
CAM, ASHLEY           11 PC WEST COAST AQ  1:07.48  54              P    31.91
HARTMAN, KELLY        12 IE BARRACUDA SWI  1:07.55  55              P    31.23
SMITH, MARAH          12 UT SOUTH DAVIS A  1:07.57  57              P    31.29
VIDANO, LAURA         12 PC YMCA PRESIDIO  1:07.57  56              P    30.98
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J  1:07.70  58              P    31.54
CLOUD, MEGAN          11 SN ARDEN HILLS    1:07.85  59              P    31.87
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  1:08.01  60              P    31.59
GOODBAR, EMILY        12 CC TULE NATION T  1:08.97  61              P    31.59
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO   1:10.90  62              P    32.33
LAROSA, DANIELLE      12 SI HEARTLAND SWI  1:11.13  63              P    32.58
SNYDER, MONIKA        12 SN REDDING SWIM   1:11.15  64              P    32.16
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS     DQUED                   P    31.06

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE               1:08.32

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  2:07.82   1  2:06.55 F1  P    30.18  1:04.25  1:35.36
                                                                    F    29.13  1:01.52  1:33.87
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  2:08.92   2  2:09.69 F2  P  1:01.18  1:34.81  2:08.99
                                                                    F    28.89  1:01.73  1:35.51
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:16.49   5  2:13.47 F3  P  1:05.61  1:41.18  2:16.89
                                                                    F    30.77  1:05.36  1:40.02
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  2:12.60   3  2:14.38 F4  P  1:03.18  1:37.83  2:12.67
                                                                    F    29.88  1:03.69  1:39.14
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   2:15.69   4  2:15.39 F5  P    32.14  1:06.28  1:41.39
                                                                    F    31.88  1:06.26  1:40.96
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  2:16.68   6  2:17.47 F6  P    30.36  1:04.55  1:40.24
                                                                    F    30.57  1:05.83  1:41.51

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE  2:18.25   7  2:17.92 F7  P    33.13  1:08.86  1:43.10
                                                                    F    33.88  1:09.39  1:43.76
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS  2:20.59   9  2:20.62 F8  P    31.02  1:05.70  1:42.97
                                                                    F    31.91  1:07.50  1:43.54

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  2:07.82   1              P    30.18  1:04.25  1:35.36
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  2:08.92   2              P  1:01.18  1:34.81  2:08.99
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  2:12.60   3              P  1:03.18  1:37.83  2:12.67
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   2:15.69   4              P    32.14  1:06.28  1:41.39
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:16.49   5              P  1:05.61  1:41.18  2:16.89
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  2:16.68   6              P    30.36  1:04.55  1:40.24
PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE  2:18.25   7              P    33.13  1:08.86  1:43.10
BOX, JULIA            12 CO BOULDER        2:20.41   8              P    30.79  1:06.44  1:43.85
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS  2:20.59   9              P    31.02  1:05.70  1:42.97
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.76  10              P  1:07.62  1:45.23  2:21.93
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C  2:22.74  11              P    30.23  1:05.15  1:44.02
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C  2:23.36  12              P    30.32  1:05.41  1:43.27
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  2:23.50  13              P  1:08.63  1:46.06  2:24.58
VARGAS, ALEX          12 PC ROVELLA'S ATH  2:24.46  14              P    32.71  1:09.42  1:47.19
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV  2:25.03  15              P  1:09.44  1:47.92  2:25.03
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS    2:25.21  16              P  1:10.96  1:48.22  2:25.33
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA  2:25.86  17              P    31.61  1:08.80  1:48.08
TZENG, ERICA          12 PC DE ANZA CUPER  2:26.01  18              P    32.66  1:09.65  1:48.32
CLOUD, MEGAN          11 SN ARDEN HILLS    2:26.23  19              P    31.68  1:08.87  1:48.30
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  2:26.35  20              P    31.58  1:08.32  1:47.57
HUFFAKER, MARINETH    11 CO BOULDER        2:26.65  21              P    31.55  1:09.07  1:49.18
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  2:27.74  22              P    31.38  1:08.71  1:48.46
CAM, ASHLEY           11 PC WEST COAST AQ  2:27.92  23              P    33.23  1:10.36  1:48.48
VARGAS, MACKENZIE     11 SN CALIFORNIA CA  2:28.33  24              P    33.10  1:10.72  1:49.38
WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU  2:28.73  25              P    31.48  1:09.71  1:50.01
WARD, NATALIE         11 AZ TUCSON FORD D  2:28.78  26              P  1:10.99  1:49.84  2:28.94
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:29.31  27              P    34.16  1:12.19  1:51.14
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER  2:29.58  28              P    32.29  1:09.86  1:49.56
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  2:34.08  29              P    33.36  1:12.15  1:53.15
MULLISON, MICHAELA    12 CO BOULDER        2:35.58  30              P  1:13.95  1:55.17  2:35.65
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J  2:37.31  31              P    30.67  1:07.87  1:50.89

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  1:01.26   1  1:00.25 F1  P    27.51
                                                                    F    27.28
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  1:02.98   3  1:00.95 F2  P    28.64
                                                                    F    27.88
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  1:02.15   2  1:02.40 F3  P    28.39
                                                                    F    28.19
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM   1:04.53   7  1:02.69 F4  P    29.78
                                                                    F    28.85
WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  1:03.13   4  1:03.46 F5  P    29.05
                                                                    F    29.58

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  1:04.29   5  1:04.22 F6  P    30.41
                                                                    F    30.09
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS   1:04.59   8  1:04.84 F7  P    29.80
                                                                    F    29.74
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  1:04.42   6  1:05.72 F8  P    29.11
                                                                    F    30.22

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  1:01.26   1              P    27.51
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  1:02.15   2              P    28.39
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  1:02.98   3              P    28.64
WANG, VALERIE         11 PC DE ANZA CUPER  1:03.13   4              P    29.05
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  1:04.29   5              P    30.41
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  1:04.42   6              P    29.11
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM   1:04.53   7              P    29.78
HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS   1:04.59   8              P    29.80
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  1:04.67  10              P    29.48
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU  1:04.67   9              P    29.93
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  1:04.70  11              P    29.11
BARKSDALE, EMMA       12 SN DAVIS SWIM TE  1:04.75  12              P    30.19
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE  1:04.79  14              P    29.88
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  1:04.79  13              P    31.21
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER  1:04.80  15              P    29.96
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU  1:05.42  16              P    29.62
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C  1:05.72  17              P    29.86
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER  1:05.75  18              P    30.70
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C  1:05.98  19              P    30.39
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU  1:06.36  20              P    31.56
PADILLA, ALLYSON      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.43  21              P    30.17
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM  1:06.80  22              P    30.35
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN  1:07.10  23              P    30.78
PHILAPIL, KAYA        12 PC CROW CANYON C  1:07.17  24              P    32.45
HSIEH, MICHELLE       12 PC PALO ALTO STA  1:07.48  25              P    31.84
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH  1:07.60  26              P    30.17
MILLER, CHLOE         11 SN SIERRA MARLIN  1:07.84  27              P    30.55
PRINCE-JUDD, MADISON  12 PC NORTH BAY AQU  1:08.03  28              P    31.93
LANGONE, RACHEL       12 NM SANTA FE AQUA  1:08.25  29              P    31.73
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S  1:08.29  30              P    31.20
PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE  1:08.31  31              P    31.80
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA  1:08.46  32              P    31.67
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU  1:08.48  33              P    32.06
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA  1:08.59  34              P    31.74
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC  1:08.66  35              P    32.33
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV  1:08.74  36              P    32.08
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C  1:08.92  37              P    31.20
SMITH, MARAH          12 UT SOUTH DAVIS A  1:09.70  38              P    32.79
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO   1:09.98  39              P    32.63
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  1:10.18  40              P    32.67
BROCKLEY, PIPER       12 PC NEPTUNE SWIMM  1:13.52  41              P    33.64
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI   DQUED                   P    30.84

                                                       S  W  I  M   O  F  F

KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A               1:04.25
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU               1:04.64

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  2:12.99   1  2:09.31 F1  P    28.77  1:02.69  1:42.30
                                                                    F    27.93  1:01.16  1:39.87
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  2:13.90   2  2:10.52 F2  P    27.86  1:01.13  1:42.83
                                                                    F    27.04    59.67  1:39.57
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  2:15.99   3  2:12.99 F3  P    30.23  1:03.30  1:44.02
                                                                    F    29.73  1:02.02  1:42.14
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:17.78   4  2:15.32 F4  P    29.95  1:05.35  1:45.51
                                                                    F    28.97  1:03.94  1:43.66
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  2:17.79   5  2:16.74 F5  P    30.56  1:05.07  1:47.26
                                                                    F    30.47  1:04.32  1:45.69
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  2:17.98   7  2:17.52 F6  P    31.61  1:06.59  1:47.25
                                                                    F    30.85  1:06.00  1:46.57
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  2:18.25   8  2:18.06 F7  P    29.63  1:02.63  1:46.16
                                                                    F    30.14  1:04.01  1:46.83
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  2:17.80   6  2:18.07 F8  P    29.37  1:04.97  1:46.72
                                                                    F    29.29  1:05.39  1:47.44

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  2:12.99   1              P    28.77  1:02.69  1:42.30
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  2:13.90   2              P    27.86  1:01.13  1:42.83
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  2:15.99   3              P    30.23  1:03.30  1:44.02
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  2:17.78   4              P    29.95  1:05.35  1:45.51
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  2:17.79   5              P    30.56  1:05.07  1:47.26
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  2:17.80   6              P    29.37  1:04.97  1:46.72
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV  2:17.98   7              P    31.61  1:06.59  1:47.25
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  2:18.25   8              P    29.63  1:02.63  1:46.16
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  2:18.90   9              P    29.79  1:05.07  1:47.13
KHIERALLA, AMBER      11 CC BAKERSFIELD A  2:18.93  10              P    29.40  1:03.97  1:47.40
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU  2:19.12  11              P    30.17  1:06.92  1:48.54
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  2:19.16  12              P    30.24  1:06.48  1:46.17
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  2:19.26  13              P    31.25  1:07.01  1:48.08
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  2:19.40  14              P    31.32  1:07.62  1:46.62
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  2:19.44  15              P    30.52  1:07.81  1:47.09
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  2:19.62  16              P    30.51  1:06.70  1:49.47
LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM  2:20.00  17              P    30.02  1:06.86  1:48.76
LIGHT, AISLINN        11 CA IRVINE NOVAQU  2:20.15  18              P    29.85  1:04.76  1:47.85
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C  2:20.49  19              P    29.56  1:05.86  1:48.03
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA  2:20.77  20              P    30.24  1:06.41  1:49.48
KOONTZ, SHELBY        11 PC DOUGLAS DOLFI  2:20.80  21              P    31.40  1:07.16  1:48.22
YRAMATEGUI, SKY       12 PC PALO ALTO STA  2:20.92  22              P    31.65  1:09.21  1:49.63
PEREZ, RACHEL         12 PC CABRILLO THRE  2:21.02  23              P    31.18  1:07.75  1:49.85
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI  2:21.11  24              P    31.54  1:06.78  1:48.67
JOHNSON, KEELY SHAYE  12 SN CHICO AQUA JE  2:21.45  25              P    29.46  1:05.30  1:48.22
SHANAHAN, BRENDA      12 PC CROW CANYON C  2:21.60  26              P    31.23  1:06.97  1:49.34
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC   2:21.87  27              P    32.24  1:08.32  1:50.75
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER  2:22.13  28              P    30.68  1:07.42  1:49.69
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D  2:22.21  29              P    31.68  1:08.22  1:49.93
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM   2:22.27  30              P    30.15  1:04.04  1:48.45
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM   2:22.54  31              P    29.91  1:05.94  1:50.93
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER  2:22.75  32              P    29.37  1:06.52  1:48.53
WANG, SARAH           11 PC CROW CANYON C  2:22.99  33              P    30.05  1:06.28  1:49.93
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:23.28  34              P    31.03  1:08.93  1:51.88

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOFFMAN, RILEY        12 CO FORT COLLINS   2:23.63  35              P    31.75  1:05.81  1:51.42
BAYNES-TADENA, JULIEN 12 SN SIERRA MARLIN  2:23.85  36              P    30.60  1:08.74  1:51.05
SUMROW, AMANDA        12 SI HEARTLAND SWI  2:24.45  37              P    31.65  1:08.88  1:53.26
SEALE, ADDISON        12 SI SOUTH BAY AQU  2:24.54  38              P    30.45  1:08.02  1:51.80
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  2:24.99  39              P    31.60  1:08.11  1:51.33
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:25.36  40              P    32.42  1:11.13  1:53.46
ANDERSON, JORDAN      12 SN SIERRA MARLIN  2:25.64  41              P    32.34  1:09.57  1:52.76
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS  2:26.20  42              P    31.32  1:07.44  1:50.87
JIANG, MELISSA        12 PC MISSION SAN J  2:26.40  43              P    31.93  1:09.33  1:52.08
ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A  2:26.54  44              P    32.19  1:09.73  1:52.90
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  2:26.67  45              P    32.07  1:53.85  2:26.68
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC  2:26.71  46              P    31.94  1:10.38  1:53.80
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA  2:26.81  47              P    35.69  1:12.08  1:53.59
KAN, KELSIE           12 CA IRVINE NOVAQU  2:26.95  48              P    34.39  1:11.48  1:54.17
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO   2:27.10  49              P    31.98  1:09.83  1:53.62
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE  2:27.77  50              P    32.78  1:10.88  1:55.31
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   2:27.97  51              P    30.46  1:08.66  1:53.76
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  2:28.20  52              P    31.58  1:09.50  1:55.99
NIE, CELINE           11 CA IRVINE NOVAQU  2:28.25  53              P    33.16  1:11.69  1:54.67
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI  2:28.89  54              P    31.69  1:09.93  1:54.63
MULLISON, MICHAELA    12 CO BOULDER        2:29.01  55              P    31.58  1:11.08  1:57.02
WEINS, LAUREN         12 CA IRVINE NOVAQU  2:29.03  56              P    32.17  1:09.48  1:56.60
LANGONE, RACHEL       12 NM SANTA FE AQUA  2:29.58  57              P    31.29  1:09.75  1:56.00
KORENWINDER, MALLORY  11 CC TULE NATION T  2:29.89  58              P    32.51  1:10.52  1:54.54
WERMER, ANNA          12 NM PARAJITO AQUA  2:30.50  59              P    32.60  1:12.10  1:57.56
LISKER, AIDAN         11 PC USF KORET YOU  2:31.76  60              P    32.22  1:15.38  1:57.92

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  4:40.13   1  4:33.52 F1  P    29.16  1:02.80  1:38.34  2:13.65  2:54.64  3:35.58  4:08.59
                                                                    F    29.28  1:02.98  1:37.09  2:11.12  2:51.03  3:30.18  4:01.86
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  4:45.96   2  4:39.12 F2  P    28.49  1:03.84  1:39.37  2:15.04  2:58.51  3:40.71  4:14.14
                                                                    F    28.27  1:02.15  1:36.20  2:10.56  2:52.01  3:33.60  4:06.47
MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  4:48.72   5  4:43.16 F3  P    31.44  1:08.15  1:44.44  2:20.56  3:02.97  3:45.52  4:18.11
                                                                    F    30.97  1:06.70  1:42.00  2:17.43  2:59.02  3:39.87  4:12.22
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  4:48.54   4  4:46.52 F4  P    30.05  1:04.16  1:42.46  2:19.60  3:00.84  3:42.53  4:16.16
                                                                    F    30.99  1:05.39  1:42.84  2:19.43  3:00.29  3:41.18  4:14.67
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  4:47.55   3  4:47.46 F5  P    31.75  1:08.26  1:44.06  2:19.40  3:01.06  3:43.19  4:15.62
                                                                    F    32.93  1:10.06  1:45.94  2:21.65  3:02.77  3:44.91  4:16.63
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  4:49.41   6  4:47.77 F6  P    31.56  1:08.45  1:44.72  2:20.60  3:03.16  3:45.88  4:18.18
                                                                    F    32.77  1:09.93  1:45.51  2:21.30  3:03.60  3:45.70  4:17.29
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  4:55.53   8  4:50.64 F7  P    31.88  1:08.62  1:46.25  2:23.11  3:07.64  3:52.15  4:24.21
                                                                    F    31.71  1:08.73  1:45.55  2:21.90  3:05.32  3:48.68  4:20.14
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  4:55.08   7  4:52.07 F8  P    31.03  1:07.07  1:45.31  2:22.60  3:06.23  3:50.46  4:23.70
                                                                    F    30.77  1:06.12  1:43.09  2:20.39  3:03.48  3:46.87  4:19.96

SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  4:40.13   1              P    29.16  1:02.80  1:38.34  2:13.65  2:54.64  3:35.58  4:08.59
ISLETA, CHLOE         11 PC ROVELLA'S ATH  4:45.96   2              P    28.49  1:03.84  1:39.37  2:15.04  2:58.51  3:40.71  4:14.14
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH  4:47.55   3              P    31.75  1:08.26  1:44.06  2:19.40  3:01.06  3:43.19  4:15.62
JEFFERIES, DANIELLE   12 HI SOUTH MAUI SH  4:48.54   4              P    30.05  1:04.16  1:42.46  2:19.60  3:00.84  3:42.53  4:16.16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MYKKANEN, COURTNEY    11 CA IRVINE NOVAQU  4:48.72   5              P    31.44  1:08.15  1:44.44  2:20.56  3:02.97  3:45.52  4:18.11
PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH  4:49.41   6              P    31.56  1:08.45  1:44.72  2:20.60  3:03.16  3:45.88  4:18.18
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  4:55.08   7              P    31.03  1:07.07  1:45.31  2:22.60  3:06.23  3:50.46  4:23.70
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  4:55.53   8              P    31.88  1:08.62  1:46.25  2:23.11  3:07.64  3:52.15  4:24.21
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  4:55.75   9              P    33.47  1:12.02  1:49.96  2:27.33  3:06.65  3:46.50  4:22.16
BROWN, VANESSA        12 SI HEARTLAND SWI  4:57.08  10              P    32.36  1:08.53  1:45.12  2:21.81  3:05.18  3:48.62  4:23.21
LEE, AILEEN           12 PC CROW CANYON C  4:57.79  11              P    31.80  1:08.22  1:47.37  2:26.04  3:07.14  3:48.88  4:23.83
MEYER, MCKENNA        11 PC RENO AQUATIC   4:57.84  12              P    32.59  1:10.45  1:47.82  2:24.58  3:08.35  3:52.68  4:26.28
EASTIN, EMILY         12 CA IRVINE NOVAQU  4:58.39  13              P    31.04  1:07.79  1:44.90  2:21.26  3:06.39  3:51.34  4:25.63
SUMROW, AMANDA        12 SI HEARTLAND SWI  4:59.23  14              P    32.15  1:08.78  1:46.87  2:26.26  3:10.21  3:55.31  4:27.76
CHUNG, EVA            12 PC PLEASANTON SE  4:59.80  15              P    30.78  1:07.29  1:46.37  2:23.74  3:05.33  3:47.41  4:24.86
REILLY, GEORGIA       12 SI PACIFIC SWIM   5:00.04  16              P    32.37  1:11.57  1:48.49  2:24.58  3:10.80  3:53.18  4:26.93
BAYNES-TADENA, JULIEN 12 SN SIERRA MARLIN  5:00.77  17              P    32.41  1:10.88  1:50.68  2:30.85  3:12.74  3:54.48  4:28.04
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU  5:00.95  18              P    32.68  1:12.82  1:52.98  2:32.03  3:13.97  3:56.26  4:29.11
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  5:01.78  19              P    31.60  1:06.91  1:46.26  2:25.22  3:09.23  3:53.42  4:27.68
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS  5:02.06  20              P    31.13  1:06.71  1:44.83  2:22.13  3:07.26  3:52.18  4:27.68
PINCIN, JAMIE         12 SN REDDING SWIM   5:02.43  21              P    32.61  1:08.01  1:45.41  2:22.68  3:09.14  3:55.73  4:29.84
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER  5:02.89  22              P    31.46  1:08.02  1:46.92  2:25.90  3:09.73  3:54.00  4:29.04
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO   5:03.03  23              P    32.68  1:11.89  1:51.38  2:30.22  3:13.06  3:55.58  4:29.97
KOONTZ, SHELBY        11 PC DOUGLAS DOLFI  5:03.25  24              P    33.36  1:14.07  1:53.38  2:31.82  3:15.08  3:58.68  4:31.70
ZHANG, JANICE         12 PC PALO ALTO STA  5:03.77  25              P    33.33  1:11.33  1:48.79  2:26.35  3:12.37  3:56.22  4:30.46
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:03.83  26              P    32.19  1:09.36  1:48.49  2:26.62  3:11.52  3:56.37  4:30.75
BAILEY, ELEORA        11 AZ TUCSON FORD D  5:04.38  27              P    32.63  1:10.72  1:49.80  2:28.56  3:13.15  3:57.36  4:31.22
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN  5:04.92  28              P    32.25  1:09.64  1:47.81  2:24.97  3:12.17  3:58.93  4:32.72
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE  5:05.23  29              P    33.36  1:12.59  1:51.55  2:29.81  3:14.51  3:57.82  4:32.85
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  5:05.29  30              P    32.61  1:10.67  1:48.66  2:26.68  3:12.85  3:58.13  4:32.54
VARGAS, ALEX          12 PC ROVELLA'S ATH  5:05.38  31              P    31.99  1:08.77  1:48.02  2:27.31  3:13.68  3:59.11  4:33.10
ABRAHAMSON, SARAH     11 SI NORTH COAST A  5:05.83  32              P    32.45  1:10.26  1:49.45  2:28.72  3:11.85  3:57.54  4:31.90
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:06.28  33              P    33.77  1:11.55  1:51.44  2:30.79  3:13.88  3:57.88  4:32.34
MAKAROWSKI, TARA      12 SI NORTH COAST A  5:06.83  34              P    34.70  1:13.84  1:53.18  2:32.31  3:16.59  4:00.86  4:34.52
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER  5:06.86  35              P    30.38  1:06.85  1:47.06  2:25.96  3:09.77  3:54.46  4:31.76
NORMAN, SARAH         12 PN THURSTON OLYM  5:06.96  36              P    31.36  1:08.96  1:49.50  2:28.33  3:13.57  3:57.65  4:32.62
JIANG, MELISSA        12 PC MISSION SAN J  5:07.85  37              P    32.58  1:11.26  1:51.10  2:30.32  3:14.41  3:59.39  4:34.96
ANDERSON, JORDAN      12 SN SIERRA MARLIN  5:08.24  38              P    33.78  1:11.45  1:51.42  2:29.63  3:14.93  4:01.04  4:34.51
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV  5:09.04  39              P    32.55  1:09.40  1:47.75  2:26.28  3:12.97  4:00.15  4:35.36
WARD, NATALIE         11 AZ TUCSON FORD D  5:09.38  40              P    33.00  1:11.78  1:51.83  2:30.62  3:16.27  4:01.68  4:36.41
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  5:10.01  41              P    32.94  1:11.55  1:50.78  2:29.83  3:15.99  4:01.77  4:36.52
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI  5:10.21  42              P    35.80  1:13.48  1:54.13  2:34.06  3:17.50  4:02.73  4:37.43
SEARS, MONICA         11 PC PACIFIC COAST  5:11.24  43              P    34.31  1:12.37  1:52.91  2:33.42  3:17.84  4:02.45  4:37.97
NIE, CELINE           11 CA IRVINE NOVAQU  5:11.39  44              P    34.23  1:15.25  1:55.26  2:34.25  3:18.15  4:02.34  4:37.56
FRANCIS, KATHERINE    12 PC PALO ALTO STA  5:12.33  45              P    31.72  1:09.30  1:51.59  2:31.61  3:17.30  4:01.30  4:37.42
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA  5:12.51  46              P    36.86  1:19.27  1:58.16  2:36.22  3:19.02  4:02.99  4:38.18
CROOKS, ERIN          12 SN ARDEN HILLS    5:12.58  47              P    33.44  1:11.05  1:51.44  2:31.04  3:17.43  4:02.51  4:38.75
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU  5:12.96  48              P    33.06  1:13.23  1:52.34  2:31.11  3:18.57  4:05.06  4:39.71
WERMER, ANNA          12 NM PARAJITO AQUA  5:13.16  49              P    32.55  1:10.70  1:51.27  2:31.27  3:18.55  4:06.34  4:40.80
HERRERA, KATELYN      12 CC TULE NATION T  5:13.38  50              P    33.88  1:12.40  1:52.28  2:33.19  3:19.36  4:06.04  4:40.62
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   5:13.57  51              P    32.16  1:10.72  1:50.55  2:30.54  3:16.38  4:02.55  4:38.31
HA, CATHERINE         12 PC CALIFORNIA DO  5:14.22  52              P    32.99  1:13.10  1:51.83  2:30.53  3:16.36  4:02.65  4:38.49
MILLER, CHLOE         11 SN SIERRA MARLIN  5:14.24  53              P    31.45  1:08.27  1:48.98  2:28.91  3:14.68  4:00.61  4:38.78
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J  5:14.90  54              P    30.75  1:06.12  1:46.41  2:25.45  3:11.96  3:59.40  4:37.14
PAMPEYAN, KRISTIN     11 PC SANTA CLARA S  5:15.36  55              P    34.06  1:12.05  1:52.77  2:31.97  3:19.26  4:05.55  4:40.80
CHEUNG, HEIDI         12 PC MISSION SAN J  5:15.71  56              P    33.74  1:14.00  1:55.59  2:35.34  3:21.81  4:06.57  4:44.63
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA  5:17.02  57              P    36.73  1:18.97  2:00.04  2:40.02  3:23.06  4:07.58  4:43.20
FACEY, MIA            12 PC NAPA VALLEY S  5:17.21  58              P    31.61  1:10.57  1:52.19  2:32.17  3:18.49  4:04.52  4:41.45
ADDISON, CAYLEE       12 CO NORTH JEFFCO   5:17.40  59              P    34.52  1:15.85  1:53.85  2:32.98  3:22.66  4:11.15  4:44.34
XU, JENNY             12 PC DE ANZA CUPER  5:17.42  60              P    34.22  1:13.99  1:53.60  2:33.11  3:17.86  4:04.34  4:41.85

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MULLISON, MICHAELA    12 CO BOULDER        5:19.03  61              P    31.76  1:09.16  1:51.74  2:32.32  3:19.71  4:06.54  4:43.14
DAGGETT, KATHERINE    12 UT STEINER YOUTH  5:19.35  62              P    34.75  1:16.52  1:57.65  2:36.08  3:24.68  4:11.66  4:46.12
MCCARTHY, KHLOE       12 CC TULE NATION T  5:21.15  63              P    35.76  1:18.02  1:56.99  2:36.78  3:22.34  4:08.44  4:45.63
KING, MADELEINE       12 SN CALIFORNIA CA  5:23.31  64              P    33.86  1:13.74  1:55.94  2:37.15  3:24.44  4:12.13  4:48.46
HANLEY, ALEXA         12 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    33.56  1:13.00  1:52.91  2:32.90  3:18.52  4:03.52  4:41.98
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C   DQUED                   P    30.65  1:06.57  1:44.99  2:22.98  3:07.25  3:53.43  4:28.21

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               1:53.61   1      27.71  1:00.61  1:28.46
         SAGHAFI, ARIANA     12
         LEE, AILEEN         12
         MILLER, ABIGAIL     12
         USINGER, BRITTANY   12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               1:56.28   2      30.14  1:01.99  1:29.26
         RAUKAR, CALI        12
         SCOTT, RILEY        12
         MELLEN, ANNIKA      12
         DAL PORTO, SOPHIA   12
CROW,  B  11-12       12 PC CROW CANYON C               1:57.60   3      29.89  1:03.26  1:31.63
         GARCIA, GIANNA      11
         PHILAPIL, KAYA      12
         WANG, SARAH         11
         SHANAHAN, BRENDA    12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               1:58.24   4      29.74  1:03.69  1:32.43
         EASTIN, EMILY       12
         KAN, KELSIE         12
         NEWTON, TAYLOR      11
         LIGHT, AISLINN      11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:58.41   5      30.70  1:03.34  1:32.05
         XU, JENNY           12
         WANG, VALERIE       11
         LU, ROSYLN          12
         FARIDNIA, SAYEH     12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               1:58.69   6      29.29  1:03.91  1:33.23
         MYKKANEN, COURTNEY  11
         THEDERS, AMBER      12
         WEINS, LAUREN       12
         KAMPFER, BRITTANY   12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:59.92   7      32.31  1:05.27  1:33.92
         HSIEH, MICHELLE     12
         YRAMATEGUI, SKY     12
         FRANCIS, KATHERINE  12
         STENSTROM, BROOKE   12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               2:00.85   8      31.35  1:05.22  1:33.81
         MITCHELL, CHLOE     12
         BAYNES-TADENA, JULIE12
         MILLER, CHLOE       11
         PILAND, EMILY       12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:01.59          29.89  1:05.67  1:34.55
         CHEUNG, HEIDI       12
         JIANG, MELISSA      12
         PICHAY, ISABELLE    12
         LIGHTSTONE, SERENA  11
NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S               2:02.02          30.37  1:05.79  1:34.10
         MINOR, MEGAN        12
         BALLANTINE, ROSE    12
         FACEY, MIA          12
         HA-HOANG, OLIVIA    11
BLDR,  A 11-12        12 CO BOULDER                     2:03.21          29.90  1:05.91  1:35.53
         BOX, JULIA          12
         HUFFAKER, MARINETH  11
         MULLISON, MICHAELA  12
         ECKHARD, HANA       12
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               2:03.27          30.39  1:06.19  1:35.27
         MAYNARD, PAIGE      12
         ZIMMERMAN, MORGAN   12
         CURRY, JOANNA       12
         JONES, VICTORIA     12
SYAC,  A  11-12       12 UT STEINER YOUTH               2:03.64          31.29  1:05.11  1:35.22
         PHILLIPS, ZOE       12
         MCDOWELL, ALANDRA   12
         GONTRUM, EVA        12
         DAGGETT, KATHERINE  12
ALMA,  A  1-12        12 PC ALMADEN SWIM                2:03.92          30.78  1:05.61  1:36.19
         SOE, SANDRA         12
         MCKENNAN, MORGANNE  11
         RIOS, AMANDA        12
         JURICH, ALANNA      11
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               2:03.93          31.93  1:06.44  1:36.46
         RUDOLPH, MAEGAN     11
         HARTZELL, ABBY      12
         TAKAHASHI, ALISA    11
         FONG, OLIVIA        11
NOVA,  C  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               2:04.11          31.16  1:06.11  1:37.76
         BOURDI, IMAN        12
         BURJAKOWSKY, KATERIN12
         NIE, CELINE         11
         RETTBERG, NICQUELINE12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               2:04.19          31.80  1:07.97  1:36.74
         BORST, LAUREN       12
         RIETH, GILLIAN      12
         FOURNIER, DANIELLE  12
         WHITED, ISABEL      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:04.51          31.19  1:05.37  1:37.02
         WOODS, KATIE        12
         CHUNG, EVA          12
         CHINN, ANALESE      11
         KAUFFELD, MAGGIE    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:04.74          32.58  1:08.06  1:37.03
         MOHINDRA, ANIKA     12
         TKACHENKO, ULYANA   12
         SHIMOMURA, SARAH    12
         PAMPEYAN, KRISTIN   11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               2:04.86          30.03  1:11.29  1:36.68
         CALAYAG, KIARA      12
         CHOU, EMILY         12
         ARITA, MEGHAN       12
         RUZSA, ALLIE        11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:05.38          31.74  1:06.51  1:37.22
         ZHANG, JANICE       12
         MARRA, KATE         12
         GARDNER, NIA        12
         O'NEILL, MEGAN      12
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AQU               2:05.49          37.26  1:08.16  1:38.63
         PARSONS, JULIE      11
         SEALE, ADDISON      12
         MICLAT, JANA        12
         SCOTT, SARINA       12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:05.74          32.22  1:06.03  1:35.94
         SIBLEY, KIRSTEN     12
         HANLEY, ALEXA       12
         MORLOCK, NATALIE    12
         BAKER, LIV          11
CCA,  A  11-12        12 SN CALIFORNIA CA               2:06.05          31.71  1:06.34  1:37.75
         MILL, ANDREANNA     12
         KIM, HANNAH         12
         KING, MADELEINE     12
         VOTAVA, LAUREN      12
PST,  A  11-12        12 PC PIEDMONT SWIM               2:06.56          32.31  1:08.72  1:39.85
         REYNOLDS, SOPHIE    12
         HAN, KYLIE          12
         FENNELL, KELSEY     11
         HAN, MALORIE        11
MP,  B  11-12         12 PC MARIN PIRATES               2:07.27          30.73  1:07.60  1:38.94
         SALESKY, MADELEINE  12
         INMAN, BRIANA       12
         TROCKI, GRACIE      11
         CUNNAN, MIA         11
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               2:07.95          30.84  1:09.06  1:49.99
         LADMAN, LINDSAY     11
         RICH, JORDON        12
         ABRAHAMSON, SARAH   11
         LEWIS, BERYL        12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 2:08.59          33.61  1:08.27  1:39.46
         HENSON, KASSIDY     11
         CROOKS, ERIN        12
         CLOUD, MEGAN        11
         GRIGGS, JULIA       12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:15.73          33.35  1:12.98  1:45.66
         WALN, SAMANTHA      12
         WILLIAMS, CHARLOTTE 12
         WYNNE, CLAIRE       11
         KOO, CAITLYN        11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:45.09
   SECTIONAL   4:15.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               4:06.85   1      31.29  1:04.98  1:37.79  2:14.70  2:42.61  3:12.71  3:38.20
         GARCIA, GIANNA      11
         LEE, AILEEN         12
         SAGHAFI, ARIANA     12
         USINGER, BRITTANY   12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:12.87   2      29.66  1:00.62  1:35.13  2:14.05  2:43.20  3:16.39  3:43.36
         MYKKANEN, COURTNEY  11
         THEDERS, AMBER      12
         LIGHT, AISLINN      11
         KAMPFER, BRITTANY   12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               4:14.65   3      30.47  1:03.81  1:36.12  2:13.71  2:40.73  3:15.38  3:43.35
         RAUKAR, CALI        12
         SCOTT, RILEY        12
         MELLEN, ANNIKA      12
         DAL PORTO, SOPHIA   12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:20.92   4      32.10  1:06.20  1:40.12  2:17.88  2:47.21  3:21.85  3:49.90
         ZHANG, JANICE       12
         YRAMATEGUI, SKY     12
         FRANCIS, KATHERINE  12
         STENSTROM, BROOKE   12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:21.75   5      33.24  1:08.64  1:41.65  2:17.85  2:48.14  3:24.05  3:51.07
         XU, JENNY           12
         WANG, VALERIE       11
         LU, ROSYLN          12
         FARIDNIA, SAYEH     12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               4:24.51   6      32.38  1:06.87  1:43.53  2:23.88  2:53.38  3:27.31  3:54.85
         BORST, LAUREN       12
         RIETH, GILLIAN      12
         FOURNIER, DANIELLE  12
         WHITED, ISABEL      12
SYAC,  A  11-12       12 UT STEINER YOUTH               4:25.06   7      31.88  1:05.66  1:40.15  2:20.39  2:50.75  3:25.95  3:54.43
         PHILLIPS, ZOE       12
         MCDOWELL, ALANDRA   12
         GONTRUM, EVA        12
         DAGGETT, KATHERINE  12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:25.53   8      30.41  1:03.58  1:41.01  2:22.70  2:52.25  3:27.62  3:47.73
         EASTIN, EMILY       12
         NIE, CELINE         11
         NEWTON, TAYLOR      11
         RETTBERG, NICQUELINE12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               4:26.05          32.29  1:06.26  1:40.58  2:21.11  2:52.07  3:26.92  3:54.89
         MITCHELL, CHLOE     12
         BAYNES-TADENA, JULIE12
         RIOS, KAYLA         12
         PILAND, EMILY       12
NOVA,  C  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:26.78          32.30  1:06.15  1:41.61  2:22.58  2:42.68  3:29.35  3:56.39
         WEINS, LAUREN       12
         BURJAKOWSKY, KATERIN12
         BOURDI, IMAN        12
         KAN, KELSIE         12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLDR,  A 11-12        12 CO BOULDER                     4:26.92          31.56  1:05.29  1:41.88  2:23.28  2:53.02  3:27.91  3:56.21
         BOX, JULIA          12
         HUFFAKER, MARINETH  11
         MULLISON, MICHAELA  12
         ECKHARD, HANA       12
NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S               4:27.04          30.75  1:02.39  1:38.71  2:20.84  2:50.15  3:24.80  3:54.60
         MINOR, MEGAN        12
         BALLANTINE, ROSE    12
         FACEY, MIA          12
         BREWSTER, NATHALIE  11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:27.74          31.14  1:09.04  1:42.18  2:23.38  2:53.21  3:28.32  3:56.56
         CHEUNG, HEIDI       12
         JIANG, MELISSA      12
         PICHAY, ISABELLE    12
         LIGHTSTONE, SERENA  11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:28.30          32.66  1:07.69  1:41.25  2:18.45  2:49.85  3:26.40  3:55.45
         WOODS, KATIE        12
         CHUNG, EVA          12
         KAUFFELD, MAGGIE    12
         SIMONDS, MORIAH     12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:30.44          33.03  1:08.75  1:44.87  2:26.62  2:56.11  3:30.33  3:58.72
         MOHINDRA, ANIKA     12
         TKACHENKO, ULYANA   12
         SHIMOMURA, SARAH    12
         PAMPEYAN, KRISTIN   11
ALMA,  A  1-12        12 PC ALMADEN SWIM                4:31.16          33.72  1:09.46  1:45.62  2:26.00  2:58.03  3:34.68  4:01.38
         SMITH, LAUREN       11
         MCKENNAN, MORGANNE  11
         GREEN, LAUREN       11
         SOE, SANDRA         12
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               4:32.19          32.54  1:06.95  1:42.99  2:24.48  2:56.17  3:31.73  4:01.27
         LADMAN, LINDSAY     11
         ABRAHAMSON, SARAH   11
         MAKAROWSKI, TARA    12
         LEWIS, BERYL        12
CCA,  A  11-12        12 SN CALIFORNIA CA               4:33.38          34.54  1:10.90  1:46.79  2:27.05  2:58.47  3:35.89  4:03.25
         VOTAVA, LAUREN      12
         KIM, HANNAH         12
         KING, MADELEINE     12
         MILL, ANDREANNA     12
PST,  A  11-12        12 PC PIEDMONT SWIM               4:33.84          32.36  1:07.41  1:44.34  2:26.14  2:58.15  3:34.53  4:02.63
         REYNOLDS, SOPHIE    12
         FENNELL, KELSEY     11
         HAN, MALORIE        11
         HAN, KYLIE          12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               4:34.83          33.57  1:11.34  1:29.78  2:26.05  2:57.04  3:33.12  4:02.04
         TAO, MARIAH         12
         HARTZELL, ABBY      12
         TAKAHASHI, ALISA    11
         FONG, OLIVIA        11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:37.78          34.81  1:11.80  1:47.15  2:28.25  2:57.97  3:36.74  4:05.72
         KRUGLER, CLAIRE     11
         GARDNER, NIA        12
         HSIEH, MICHELLE     12
         O'NEILL, MEGAN      12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               4:38.99          31.23  1:05.94  1:44.94  2:27.43  2:57.55  3:34.61  4:04.34
         CALAYAG, KIARA      12
         CHOU, EMILY         12
         ARITA, MEGHAN       12
         RUZSA, ALLIE        11
MP,  B  11-12         12 PC MARIN PIRATES               4:42.28          32.12  1:07.84  1:26.86  1:45.55  2:26.93  3:00.12  3:54.63
         SALESKY, MADELEINE  12
         INMAN, BRIANA       12
         TROCKI, GRACIE      11
         CUNNAN, MIA         11
CROW,  B  11-12       12 PC CROW CANYON C                DQUED           31.11  1:04.34  1:37.17  2:15.38  2:44.59  3:19.38  3:45.86
         SHANAHAN, BRENDA    12
         PHILAPIL, KAYA      12
         WANG, SARAH         11
         MILLER, ABIGAIL     12
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AQU                DQUED           34.64  1:13.32  1:48.38  2:32.20  3:05.19  3:49.19  4:09.70
         PARSONS, JULIE      11
         SEALE, ADDISON      12
         MICLAT, JANA        12
         SCOTT, SARINA       12

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               1:44.30   1      25.66    51.92  1:19.05
         SAGHAFI, ARIANA     12
         GARCIA, GIANNA      11
         LEE, AILEEN         12
         USINGER, BRITTANY   12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               1:45.72   2      25.82    53.02  1:19.86
         MELLEN, ANNIKA      12
         DAL PORTO, SOPHIA   12
         SCOTT, RILEY        12
         RAUKAR, CALI        12
CROW,  B  11-12       12 PC CROW CANYON C               1:46.77   3      26.38    53.53  1:20.81
         MILLER, ABIGAIL     12
         WANG, SARAH         11
         PHILAPIL, KAYA      12
         SHANAHAN, BRENDA    12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:47.62   4      26.31    53.75  1:21.24
         FARIDNIA, SAYEH     12
         XU, JENNY           12
         LU, ROSYLN          12
         WANG, VALERIE       11
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:47.62   4      26.65    53.54  1:20.94
         STENSTROM, BROOKE   12
         HSIEH, MICHELLE     12
         GARDNER, NIA        12
         ZHANG, JANICE       12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:48.67   6      27.71    53.43  1:20.98
         TKACHENKO, ULYANA   12
         SHIMOMURA, SARAH    12
         MOHINDRA, ANIKA     12
         PAMPEYAN, KRISTIN   11
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               1:48.73   7      27.21    53.69  1:21.47
         CRESWICK, LILLY     12
         FOURNIER, DANIELLE  12
         RIETH, GILLIAN      12
         WHITED, ISABEL      12
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AQU               1:48.74   8      27.32    55.36  1:22.21
         SCOTT, SARINA       12
         PARSONS, JULIE      11
         MICLAT, JANA        12
         SEALE, ADDISON      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:49.11          25.69    54.76  1:22.10
         WOODS, KATIE        12
         SIMONDS, MORIAH     12
         CHUNG, EVA          12
         KAUFFELD, MAGGIE    12
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               1:49.35          26.82    55.43  1:22.62
         MAYNARD, PAIGE      12
         JONES, VICTORIA     12
         ZIMMERMAN, MORGAN   12
         CURRY, JOANNA       12
SYAC,  A  11-12       12 UT STEINER YOUTH               1:50.08          27.21    55.00  1:22.98
         PHILLIPS, ZOE       12
         MCDOWELL, ALANDRA   12
         DAGGETT, KATHERINE  12
         GONTRUM, EVA        12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               1:50.14          27.67    55.11  1:22.63
         CHEUNG, HEIDI       12
         JIANG, MELISSA      12
         PICHAY, ISABELLE    12
         LIGHTSTONE, SERENA  11
NAPA,  A  11-12       12 PC NAPA VALLEY S               1:50.46          26.76    55.28  1:23.87
         FACEY, MIA          12
         BALLANTINE, ROSE    12
         HA-HOANG, OLIVIA    11
         MINOR, MEGAN        12
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               1:50.55          27.81    54.68  1:22.99
         ARITA, MEGHAN       12
         CALAYAG, KIARA      12
         WILLIS, ISABEL      12
         RUZSA, ALLIE        11
ALMA,  A  1-12        12 PC ALMADEN SWIM                1:51.65          28.32    56.45  1:24.72
         HUANG, ANGELA       11
         JURICH, ALANNA      11
         RIOS, AMANDA        12
         SOE, SANDRA         12
PST,  A  11-12        12 PC PIEDMONT SWIM               1:51.68          26.44    54.97  1:24.70
         HAN, MALORIE        11
         REYNOLDS, SOPHIE    12
         FENNELL, KELSEY     11
         HAN, KYLIE          12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  11-12        12 SN CALIFORNIA CA               1:55.87          27.37    57.25  1:26.75
         MILL, ANDREANNA     12
         VARGAS, MACKENZIE   11
         KIM, HANNAH         12
         VOTAVA, LAUREN      12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               1:56.25          28.08    57.48  1:26.07
         RUDOLPH, MAEGAN     11
         HARTZELL, ABBY      12
         FONG, OLIVIA        11
         CHAN, JOCELYN       12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:01.30          30.60  1:02.22  1:32.50
         KOO, CAITLYN        11
         FERGUSON, RHIANA    12
         STEINMEIER, CARMEN  11
         WALN, SAMANTHA      12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           27.64    54.84  1:23.54
         FRANCIS, KATHERINE  12
         YRAMATEGUI, SKY     12
         O'NEILL, MEGAN      12
         MARRA, KATE         12

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:25.99
   SECTIONAL   3:50.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               3:42.98   1      26.87    55.31  1:22.98  1:51.60  2:18.64  2:47.42  3:13.91
         MYKKANEN, COURTNEY  11
         NEWTON, TAYLOR      11
         KAMPFER, BRITTANY   12
         LIGHT, AISLINN      11
CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               3:44.18   2      26.60    55.09  1:22.43  1:52.28  2:20.13  2:50.78  3:15.95
         SAGHAFI, ARIANA     12
         LEE, AILEEN         12
         GARCIA, GIANNA      11
         USINGER, BRITTANY   12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               3:50.52   3      27.11    56.48  1:24.96  1:55.72  2:14.85  2:53.19  3:19.99
         MELLEN, ANNIKA      12
         DAL PORTO, SOPHIA   12
         SCOTT, RILEY        12
         RAUKAR, CALI        12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               3:51.36   4      27.60    58.16  1:25.98  1:56.65  2:23.84  2:53.82  3:20.77
         RETTBERG, NICQUELINE12
         BOURDI, IMAN        12
         KAN, KELSIE         12
         EASTIN, EMILY       12
SYAC,  A  11-12       12 UT STEINER YOUTH               3:52.70   5      27.21    56.87  1:24.86  1:55.87  2:24.59  2:55.89  3:23.13
         GONTRUM, EVA        12
         MCDOWELL, ALANDRA   12
         DAGGETT, KATHERINE  12
         PHILLIPS, ZOE       12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               3:52.86   6      28.27    58.32  1:25.99  1:56.21  2:24.33  2:54.85  3:22.59
         CRESWICK, LILLY     12
         FOURNIER, DANIELLE  12
         RIETH, GILLIAN      12
         WHITED, ISABEL      12
CROW,  B  11-12       12 PC CROW CANYON C               3:53.84   7      27.47    58.28  1:25.61  1:55.79  2:23.39  2:55.61  3:22.88
         MILLER, ABIGAIL     12
         SHANAHAN, BRENDA    12
         PHILAPIL, KAYA      12
         WANG, SARAH         11
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:54.12   8      27.72    57.45  1:26.03  1:58.44  2:26.10  2:56.45  3:24.23
         STENSTROM, BROOKE   12
         GARDNER, NIA        12
         ZHANG, JANICE       12
         YRAMATEGUI, SKY     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               3:54.85          28.27    58.73  1:26.57  1:56.83  2:26.44  2:59.31  3:25.04
         KAUFFELD, MAGGIE    12
         CHUNG, EVA          12
         SIMONDS, MORIAH     12
         WOODS, KATIE        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:55.37          28.95  1:00.25  1:28.71  2:00.82  2:28.64  2:59.85  3:26.28
         TKACHENKO, ULYANA   12
         PAMPEYAN, KRISTIN   11
         MOHINDRA, ANIKA     12
         SHIMOMURA, SARAH    12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               3:55.50          27.04    57.44  1:26.03  1:57.99  2:25.64  2:56.57  3:24.03
         FARIDNIA, SAYEH     12
         XU, JENNY           12
         LU, ROSYLN          12
         WANG, VALERIE       11
BLDR,  A 11-12        12 CO BOULDER                     3:55.66          27.42    57.19  1:25.04  1:56.34  2:24.63  2:57.37  3:25.21
         BOX, JULIA          12
         MULLISON, MICHAELA  12
         HUFFAKER, MARINETH  11
         ECKHARD, HANA       12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               3:56.75          28.74    59.15  1:27.59  1:58.69  2:27.15  2:59.15  3:26.40
         MITCHELL, CHLOE     12
         RIOS, KAYLA         12
         MILLER, CHLOE       11
         PILAND, EMILY       12
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AQU               3:57.05          27.77    59.69  1:27.85  1:58.16  2:27.42  2:59.01  3:26.31
         SCOTT, SARINA       12
         MICLAT, JANA        12
         PARSONS, JULIE      11
         SEALE, ADDISON      12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               3:58.26          28.77    59.81  1:28.55  1:59.59  2:27.45  2:57.58  3:25.36
         LIGHTSTONE, SERENA  11
         JIANG, MELISSA      12
         CHEUNG, HEIDI       12
         PICHAY, ISABELLE    12
ALMA,  A  1-12        12 PC ALMADEN SWIM                3:59.70          28.74  1:00.22  1:29.80  2:02.52  2:31.49  3:04.47  3:30.66
         GREEN, LAUREN       11
         SMITH, LAUREN       11
         JURICH, ALANNA      11
         SOE, SANDRA         12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               4:00.15          28.04    58.28  1:27.02  1:58.19  2:27.19  2:58.53  3:28.10
         LADMAN, LINDSAY     11
         MAKAROWSKI, TARA    12
         LEWIS, BERYL        12
         ABRAHAMSON, SARAH   11
PST,  A  11-12        12 PC PIEDMONT SWIM               4:00.41          27.99    58.42  1:27.55  2:00.22  2:29.60  3:03.35  3:30.42
         HAN, KYLIE          12
         REYNOLDS, SOPHIE    12
         FENNELL, KELSEY     11
         HAN, MALORIE        11
NOVA,  C  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:00.74          29.25  1:00.93  1:29.99  2:02.68  2:30.38  3:01.13  3:29.96
         NIE, CELINE         11
         WEINS, LAUREN       12
         THEDERS, AMBER      12
         BURJAKOWSKY, KATERIN12
RAD,  A  11-12        12 SN REDDING SWIM                4:02.62          30.79  1:04.63  1:32.73  2:04.43  2:34.17  3:07.55  3:33.91
         LYNCH, MARIAH       11
         SNYDER, MONIKA      12
         KIKUT, ADELINE      11
         PINCIN, JAMIE       12
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               4:03.23          28.31    59.73  1:29.66  2:03.02  2:31.51  3:04.00  3:32.01
         CALAYAG, KIARA      12
         RUZSA, ALLIE        11
         WILLIS, ISABEL      12
         ARITA, MEGHAN       12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:05.12          28.47    59.18  1:28.80  2:02.12  2:31.03  3:04.18  3:33.39
         FRANCIS, KATHERINE  12
         GIFFEN, CAITLIN     11
         MOESER, HEIDI       12
         O'NEILL, MEGAN      12

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P    24.37   3    23.35 F1
HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    23.96   1    23.89 F2
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    24.03   2    24.13 F3
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P    24.77   5    24.92 F4
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE    24.76   4    25.04 F5
BATCHELLER, COURTNEY  14 PC PALO ALTO STA    24.99   8    25.13 F6
DUFFIELD, KRISTA      13 AZ TJCC STINGRAY    24.92   6    25.26 F7
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    24.97   7    25.37 F8

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    23.96   1
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    24.03   2
MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P    24.37   3
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE    24.76   4
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P    24.77   5
DUFFIELD, KRISTA      13 AZ TJCC STINGRAY    24.92   6
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    24.97   7
BATCHELLER, COURTNEY  14 PC PALO ALTO STA    24.99   8
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI    25.00   9
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA    25.05  10
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY    25.09  11
ORLANDI, DANIELLA     14 PC UNATTACHED (P    25.13  12
FUNG, LESLIE          14 PC UNATTACHED (P    25.23  13
KAMIN, COURTNEY       13 AZ SCOTTSDALE AQ    25.27  14
MATSUMURA, RACHEL     14 PC LAKERIDGE SWI    25.29  16
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ    25.29  15
OXLEY, BRITTANY       14 SN SPARE TIME AQ    25.34  17
FONG, KRISTINA        13 PC DE ANZA CUPER    25.40  18
BARATTOLO, GABRIELLA  14 PC CROW CANYON C    25.42  20
COOKE, SIDNEY         14 PC CROW CANYON C    25.42  19
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C    25.45  22
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P    25.45  21
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P    25.48  24
SMITH, MARINA         13 PC CROW CANYON C    25.48  23
OLSON, COLLEEN        14 CO FOOTHILLS SWI    25.49  25
LADD, CATHERINE       13 PC OSPREY AQUATI    25.52  26
CHOCK, MACKENZIE      14 PC UNATTACHED (P    25.56  27
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING    25.61  28
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P    25.62  29
CHANG, JENNIFER       14 PC UNATTACHED (P    25.65  30
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C    25.66  32
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA    25.66  31
THORSEN, TAYLOR       14 PC TERRAPINS SWI    25.69  33
O'LEARY, SARAH        13 PC TIGER AQUATIC    25.70  34
SCHOENFELD, ERIN      13 PC ORINDA AQUATI    25.71  35
BERGMAN, HAYLEY       13 PC PALO ALTO STA    25.72  36
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING    25.79  37
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE    25.82  38
LEW-KOGA, ALIKA       13 PC USF KORET YOU    25.83  39
HULL, VALERIE         13 SI SAN DIEGO AQU    25.85  40
BUTLER, ROBYN         13 SN ARDEN HILLS      25.88  41
CARTER, MIRANDA       14 PC UNATTACHED (P    25.90  43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/20/10 AT 08:18AM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU    25.90  42
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM     25.91  44
KITZE, ISABELLE       14 PC NORTH BAY AQU    25.93  45
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS    26.00  46
ROSENTHAL, HALEY      13 PC SANTA CRUZ AQ    26.08  47
SHORT, ALLISON        13 PC CONKHORS BARR    26.11  48
MACKEY, CHINASA       14 PC OAKLAND UNDER    26.17  49
AIRD, CYDNI           14 SN CHICO AQUA JE    26.21  50
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN    26.29  51
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI    26.30  52
BAILEY, AUBREY        13 SI HEARTLAND SWI    26.31  53
HUA, VIVY             13 PC MISSION SAN J    26.35  54
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI    26.43  55
HORBOL, GRETCHEN      14 SI NORTH COAST A    26.49  56
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM    26.57  57
IONOVA, KRISTINA      14 PC SAN RAMON VAL    26.64  58
BERGH, HANNAH         13 PC TRI VALLEY AQ    26.67  59
AUNG, ARIELLA         13 SN REDDING SWIM     27.27  60
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA   DQUED
REID, CARLY           13 PC PALO ALTO STA   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU                 24.09
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI                 24.82
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE                 26.03
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING                 26.23
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER                 26.35
TAKAHASHI, GEMMA      13 PC ALMADEN SWIM                  26.51
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA                 26.53
MARKLE, COURTNEY      14 PC ALMADEN SWIM                  26.58
HOXIE, MIMI           14 SN REDDING SWIM                  26.65
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING                 27.14
HOPEWELL, TAYLOR      14 VA NOVA SWIMMING                 27.25
VOLKMUTH, NINA        13 PC OTTER SWIM CL                 27.41
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J                 53.15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU                 24.09
SCOTT, MIRANDA        14 PC PALO ALTO STA                 24.79
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI                 24.82
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE                 26.03
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING                 26.23
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER                 26.35
TAKAHASHI, GEMMA      13 PC ALMADEN SWIM                  26.51
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA                 26.53
MARKLE, COURTNEY      14 PC ALMADEN SWIM                  26.58
HOXIE, MIMI           14 SN REDDING SWIM                  26.65
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING                 27.14
HOPEWELL, TAYLOR      14 VA NOVA SWIMMING                 27.25
VOLKMUTH, NINA        13 PC OTTER SWIM CL                 27.41
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J                 53.15

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P    52.75   3    50.97 F1  P
                                                                    F    24.24
HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    51.97   2    51.04 F2  P    52.11
                                                                    F    24.44
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    51.66   1    51.68 F3  P    25.12
                                                                    F    24.58
LADD, CATHERINE       13 PC OSPREY AQUATI    53.29   5    52.52 F4  P
                                                                    F    25.11
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P    53.51   8    52.53 F5  P    25.90
                                                                    F    25.23
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM    53.45   6    53.29 F6  P
                                                                    F    25.70
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P    53.60   9    53.77 F7  P    26.02
                                                                    F    25.81
REID, CARLY           13 PC PALO ALTO STA    53.26   4    53.90 F8  P
                                                                    F    25.32

ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    51.66   1              P    25.12
HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    51.97   2              P    52.11
MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P    52.75   3              P
REID, CARLY           13 PC PALO ALTO STA    53.26   4              P
LADD, CATHERINE       13 PC OSPREY AQUATI    53.29   5              P
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM    53.45   6              P
BRITTON, KATELIN      14 PC RIPON AQUATIC    53.50   7              P
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P    53.51   8              P    25.90
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P    53.60   9              P    26.02
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J    53.75  10              P
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C    53.88  12              P    26.42
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S    53.88  11              P
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA    53.98  13              P

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARCELLONA, JENNY     14 PC UNATTACHED (P    54.07  14              P    25.97
HORBOL, GRETCHEN      14 SI NORTH COAST A    54.21  15              P    26.61
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM     54.34  16              P
KAMIN, COURTNEY       13 AZ SCOTTSDALE AQ    54.46  17              P    26.38
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    54.53  18              P    25.96
OXLEY, BRITTANY       14 SN SPARE TIME AQ    54.56  19              P    26.68
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S    54.73  21              P
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P    54.73  20              P    26.63
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P    54.74  22              P    26.65
BATCHELLER, COURTNEY  14 PC PALO ALTO STA    54.76  23              P    26.39
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING    54.78  25              P
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P    54.78  24              P    26.76
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P    54.79  26              P    26.08
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY    54.89  27              P    26.34
BARATTOLO, GABRIELLA  14 PC CROW CANYON C    54.91  28              P    26.03
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ    54.93  29              P    26.64
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM    54.97  30              P    26.87
MATSUMURA, RACHEL     14 PC LAKERIDGE SWI    55.05  31              P    26.58
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P    55.11  32              P    26.66
THORSEN, TAYLOR       14 PC TERRAPINS SWI    55.12  33              P
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE    55.14  34              P    26.86
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ    55.16  35              P    26.70
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU    55.33  36              P    26.42
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA    55.38  38              P    26.88
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING    55.38  37              P    26.62
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA    55.49  39              P    26.72
GREEN, NATALIE        14 SN UNATTACHED (S    55.50  40              P    26.34
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C    55.51  41              P    26.67
HULL, VALERIE         13 SI SAN DIEGO AQU    55.58  43              P    26.69
KULP, KATIE           13 PC LIVERMORE AQU    55.58  42              P    27.17
DUFFIELD, KRISTA      13 AZ TJCC STINGRAY    55.68  44              P
ALONSO, MONIQUE       14 PC CABRILLO THRE    55.72  45              P    27.21
ORLANDI, DANIELLA     14 PC UNATTACHED (P    55.74  47              P    26.68
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS    55.74  46              P    27.03
AHNELL, KYLIE         14 SN UNATTACHED (S    55.75  48              P    27.29
BAILEY, AUBREY        13 SI HEARTLAND SWI    55.80  49              P    27.22
BERGMAN, HAYLEY       13 PC PALO ALTO STA    55.82  50              P    26.56
CHOCK, MACKENZIE      14 PC UNATTACHED (P    55.84  52              P    26.51
PERCIN, BRITTANY      13 SN UNATTACHED (S    55.84  51              P
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE    55.85  53              P    27.24
OLSON, COLLEEN        14 CO FOOTHILLS SWI    55.87  54              P    26.98
GETZEN, SAMANTHA      14 AZ SCOTTSDALE AQ    55.90  56              P    27.10
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING    55.90  55              P    26.99
HUA, VIVY             13 PC MISSION SAN J    55.92  57              P
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P    55.94  58              P    26.77
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI    55.95  59              P    26.80
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P    55.96  60              P    26.92
MAYONE, COLLEEN       14 PC CONKHORS BARR    56.13  61              P    27.18
CARTER, MIRANDA       14 PC UNATTACHED (P    56.20  62              P    27.16
KITZE, ISABELLE       14 PC NORTH BAY AQU    56.27  63              P    27.22
BERGH, HANNAH         13 PC TRI VALLEY AQ    56.43  64              P    27.49
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU    56.53  65              P    27.10
BUTLER, ROBYN         13 SN ARDEN HILLS      56.59  66              P    27.27
LA FRENIERE, ALEX     13 SN ARDEN HILLS      56.60  67              P    56.73
WINTER, HAYLEY        14 SN BEAR RIVER SW    56.76  68              P    27.31
HOXIE, MIMI           14 SN REDDING SWIM     56.79  69              P    27.05

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

IONOVA, KRISTINA      14 PC SAN RAMON VAL    56.84  70              P    27.27
SCHOENFELD, ERIN      13 PC ORINDA AQUATI    56.97  71              P    27.38
ROSENTHAL, HALEY      13 PC SANTA CRUZ AQ    57.03  72              P    27.90
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM    57.04  73              P    27.26
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D    57.30  74              P    27.49
MACKEY, CHINASA       14 PC OAKLAND UNDER    57.39  75              P    27.52
FULLER, CASSIDY       13 PC ORINDA AQUATI    57.81  76              P    28.33
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A    58.14  77              P    28.10

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI                 54.57
KAMIN, COURTNEY       13 AZ SCOTTSDALE AQ                 54.88
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING                 55.26
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA                 55.77
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J                 55.85
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE                 55.85
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING                 56.31
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU                 56.54
SHORT, ALLISON        13 PC CONKHORS BARR                 57.47
MARKLE, COURTNEY      14 PC ALMADEN SWIM                  57.76
ONWELLER, BRYN        13 VA NOVA SWIMMING                 58.19

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  1:53.98   4  1:51.82 F1  P    26.88    55.60  1:24.65
                                                                    F    25.86    53.87  1:22.63
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU  1:53.89   2  1:53.07 F2  P    25.59    54.17  1:24.41
                                                                    F    25.66    54.37  1:24.15
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P  1:53.05   1  1:53.51 F3  P    26.58    55.08  1:23.87
                                                                    F    25.67    53.50  1:23.02
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  1:54.57   6  1:53.60 F4  P    26.86    55.83  1:25.55
                                                                    F    26.55    55.18  1:24.50
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  1:53.92   3  1:53.76 F5  P    26.49    55.31  1:24.77
                                                                    F    26.32    55.03  1:24.61
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  1:54.49   5  1:54.97 F6  P    26.47    54.66  1:24.06
                                                                    F    26.56    55.08  1:24.48
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P  1:56.16   8  1:56.11 F7  P    26.60    55.59  1:25.84
                                                                    F    26.78    56.00  1:25.90
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  1:56.07   7  1:57.07 F8  P    26.58    55.79  1:25.89
                                                                    F    26.81    56.21  1:26.70

LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P  1:53.05   1              P    26.58    55.08  1:23.87
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU  1:53.89   2              P    25.59    54.17  1:24.41
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  1:53.92   3              P    26.49    55.31  1:24.77
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  1:53.98   4              P    26.88    55.60  1:24.65
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  1:54.49   5              P    26.47    54.66  1:24.06
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  1:54.57   6              P    26.86    55.83  1:25.55
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  1:56.07   7              P    26.58    55.79  1:25.89
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P  1:56.16   8              P    26.60    55.59  1:25.84

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  1:56.23   9              P    27.58    57.26  1:27.30
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM   1:56.46  10              P    26.43    55.40  1:25.71
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S  1:56.83  11              P    27.74    57.18  1:27.32
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P  1:56.91  12              P    27.47    57.05  1:27.27
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM  1:57.08  13              P    26.71    55.86  1:26.29
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  1:57.12  14              P    26.98    56.43  1:26.82
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA  1:57.39  15              P    27.20    56.42  1:26.31
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P  1:57.48  16              P    27.39    57.10  1:27.30
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY  1:57.49  18              P    27.07    56.13  1:26.76
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:57.49  17              P    27.49    57.02  1:27.25
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P  1:57.65  19              P    27.94    57.31  1:27.37
BARCELLONA, JENNY     14 PC UNATTACHED (P  1:57.66  20              P    27.12    57.03  1:27.88
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P  1:57.93  21              P    27.31    57.20  1:27.77
HORBOL, GRETCHEN      14 SI NORTH COAST A  1:58.24  22              P    27.74    56.55  1:26.91
BRITTON, KATELIN      14 PC RIPON AQUATIC  1:58.30  23              P    27.21    56.73  1:27.67
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  1:58.34  25              P    27.16    57.01  1:27.50
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P  1:58.34  24              P    27.45    57.16  1:27.80
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  1:58.46  27              P    26.94    56.59  1:27.25
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  1:58.46  26              P    27.40    57.43  1:28.05
MATSUMURA, RACHEL     14 PC LAKERIDGE SWI  1:58.49  28              P    27.23    57.24  1:28.06
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  1:58.50  29              P    27.51    57.18  1:28.15
OXLEY, BRITTANY       14 SN SPARE TIME AQ  1:58.51  30              P    27.63    58.14  1:28.85
KULP, KATIE           13 PC LIVERMORE AQU  1:58.87  31              P    27.86    58.30  1:28.82
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:59.03  32              P    27.29    57.07  1:28.01
GETZEN, SAMANTHA      14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:59.05  33              P    27.50    57.56  1:28.48
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE  1:59.09  34              P    27.00    57.19  1:28.26
BATCHELLER, COURTNEY  14 PC PALO ALTO STA  1:59.31  35              P    27.67    57.14  1:28.32
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING  1:59.45  36              P    27.82    57.58  1:28.36
KAMIN, COURTNEY       13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:59.61  37              P    27.01    57.17  1:28.73
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  1:59.70  38              P    28.41    58.86  1:29.57
MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL  1:59.77  39              P    28.08    58.54  1:29.60
REID, CARLY           13 PC PALO ALTO STA  2:00.01  40              P    27.03    57.45  1:29.20
MAYONE, COLLEEN       14 PC CONKHORS BARR  2:00.24  41              P    27.70    57.87  1:29.12
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE  2:00.40  42              P    27.85    58.65  1:29.60
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA  2:00.52  43              P    27.27    57.70  1:29.14
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI  2:00.79  44              P    27.06    57.45  1:28.99
ZANOLLI, NICOLE       13 PC SOLO AQUATICS  2:01.06  45              P    28.17    58.39  1:30.00
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA  2:01.20  46              P    28.11    59.16  1:30.69
BENJAMIN, MIRIAM      13 PC WALNUT CREEK   2:01.51  47              P    28.20    58.75  1:30.19
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  2:01.71  48              P    27.22    57.80  1:29.29
HULL, VALERIE         13 SI SAN DIEGO AQU  2:01.75  50              P    28.00    58.16  1:30.08
WINTER, HAYLEY        14 SN BEAR RIVER SW  2:01.75  49              P    28.16    58.76  1:30.61
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA  2:02.02  51              P    28.45    59.65  1:31.69
BERGH, HANNAH         13 PC TRI VALLEY AQ  2:02.33  52              P    28.01    58.34  1:30.27
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN  2:02.83  53              P    28.51    59.94  1:31.77
CAMPBELL, JENNIFER    13 PC PALO ALTO STA  2:02.85  54              P    28.45    59.05  1:30.68
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS    2:03.20  55              P    28.12    59.35  1:31.55
HUA, VIVY             13 PC MISSION SAN J  2:03.77  56              P    28.63    59.86  1:31.79
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER  2:03.78  57              P    28.30    59.41  1:31.40
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:03.92  58              P    28.32    59.74  1:31.72
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  2:03.95  59              P    27.55    58.15  1:30.58
PERCIN, BRITTANY      13 SN UNATTACHED (S  2:04.79  60              P    29.42  1:00.05  1:32.40
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    2:04.80  61              P    28.76  1:00.39  1:33.02
FINLEY, ALAINA        14 UT EAGLE AQUATIC  2:05.26  62              P    28.32    59.75  1:32.21
BAILEY, MACKENZIE     13 CO ROCKY MOUNTAI  2:09.04  63              P    28.17  1:00.07  1:34.17
GIGGEY, KIMBERLEE     13 SN VACAVILLE SWI  2:10.62  64              P    27.44    59.37  1:35.55

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA               1:56.04
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA               1:59.58
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA               2:01.39
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE               2:02.32

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  5:02.90   1  4:58.83 F1  P    26.94    56.75  1:27.05  1:57.88  2:28.72  2:59.80  3:30.60
                                                                       4:02.03  4:32.84
                                                                    F    26.64    55.67  1:25.53  1:55.97  2:26.35  2:56.82  3:27.62
                                                                       3:58.27  4:28.97
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  5:05.52   2  5:02.04 F2  P    27.84    58.03  1:28.60  1:59.64  2:30.70  3:01.49  3:32.48
                                                                       4:03.66  4:34.81
                                                                    F    27.45    56.80  1:26.76  1:57.05  2:27.67  2:58.50  3:29.20
                                                                       4:00.19  4:31.42
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  5:05.92   3  5:02.82 F3  P    27.49    57.61  1:28.69  2:00.33  2:31.85  3:03.16  3:34.25
                                                                       4:05.32  4:35.99
                                                                    F    27.42    57.20  1:27.85  1:58.71  2:29.55  3:00.55  3:31.83
                                                                       4:03.12  4:33.40
RICHEY, AMANDA        13 CO BOULDER        5:08.87   8  5:04.24 F4  P    27.75    57.73  1:28.30  1:59.61  2:30.91  3:02.73  3:34.41
                                                                       4:06.17  4:37.83
                                                                    F    27.75    58.15  1:28.88  1:59.44  2:29.90  3:00.74  3:31.91
                                                                       4:03.08  4:34.17
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  5:08.45   7  5:05.76 F5  P    28.06    58.58  1:29.91  2:01.04  2:32.37  3:03.84  3:35.02
                                                                       4:06.48  4:37.88
                                                                    F    28.19    58.78  1:29.68  2:00.59  2:31.83  3:03.00  3:34.31
                                                                       4:05.28  4:36.18
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU  5:07.51   6  5:06.28 F6  P    27.38    57.81  1:28.87  2:00.11  2:31.79  3:03.34  3:34.82
                                                                       4:06.47  4:37.83
                                                                    F    27.43    58.24  1:29.25  2:00.64  2:31.88  3:03.36  3:34.70
                                                                       4:05.72  4:36.81
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:07.47   5  5:07.07 F7  P    28.20    58.83  1:29.77  2:00.68  2:31.83  3:02.96  3:34.39
                                                                       4:06.07  4:37.50
                                                                    F    28.22    58.68  1:29.53  2:00.53  2:31.84  3:03.08  3:34.34
                                                                       4:05.50  4:36.78
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:07.16   4  5:07.41 F8  P    27.83    57.87  1:28.45  1:59.20  2:30.17  3:01.39  3:32.72
                                                                       4:04.08  4:35.87
                                                                    F    28.19    58.41  1:29.28  2:00.44  2:31.83  3:03.32  3:34.87
                                                                       4:06.28  4:37.43

HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  5:02.90   1              P    26.94    56.75  1:27.05  1:57.88  2:28.72  2:59.80  3:30.60
                                                                       4:02.03  4:32.84
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  5:05.52   2              P    27.84    58.03  1:28.60  1:59.64  2:30.70  3:01.49  3:32.48
                                                                       4:03.66  4:34.81
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  5:05.92   3              P    27.49    57.61  1:28.69  2:00.33  2:31.85  3:03.16  3:34.25
                                                                       4:05.32  4:35.99

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:07.16   4              P    27.83    57.87  1:28.45  1:59.20  2:30.17  3:01.39  3:32.72
                                                                       4:04.08  4:35.87
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:07.47   5              P    28.20    58.83  1:29.77  2:00.68  2:31.83  3:02.96  3:34.39
                                                                       4:06.07  4:37.50
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU  5:07.51   6              P    27.38    57.81  1:28.87  2:00.11  2:31.79  3:03.34  3:34.82
                                                                       4:06.47  4:37.83
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  5:08.45   7              P    28.06    58.58  1:29.91  2:01.04  2:32.37  3:03.84  3:35.02
                                                                       4:06.48  4:37.88
RICHEY, AMANDA        13 CO BOULDER        5:08.87   8              P    27.75    57.73  1:28.30  1:59.61  2:30.91  3:02.73  3:34.41
                                                                       4:06.17  4:37.83
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM  5:10.78   9              P    27.96    58.22  1:29.03  2:00.01  2:31.38  3:02.71  3:34.41
                                                                       4:06.77  4:39.29
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING  5:11.43  10              P    28.56    59.62  1:30.85  2:02.11  2:33.45  3:05.01  3:36.57
                                                                       4:08.30  4:40.20
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S  5:12.49  11              P    28.65    59.36  1:31.00  2:02.18  2:33.62  3:05.28  3:37.12
                                                                       4:08.86  4:41.00
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  5:12.91  12              P    28.01    58.62  1:30.21  2:01.77  2:33.57  3:05.57  3:37.56
                                                                       4:09.86  4:42.17
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P  5:14.43  13              P    27.96    58.22  1:29.18  2:00.62  2:32.15  3:04.06  3:36.45
                                                                       4:09.17  4:42.21
AHNELL, KYLIE         14 SN UNATTACHED (S  5:16.78  14              P    28.96  1:00.16  1:32.23  2:04.38  2:36.48  3:09.07  3:41.26
                                                                       4:13.58  4:45.81
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA  5:16.96  15              P    28.59  1:00.57  1:32.65  2:04.78  2:36.88  3:09.27  3:41.91
                                                                       4:14.33  4:46.40
CAMPBELL, JENNIFER    13 PC PALO ALTO STA  5:17.29  16              P    28.98  1:00.78  1:32.18  2:04.09  2:35.95  3:08.05  3:40.44
                                                                       4:13.04  4:45.64
MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL  5:17.63  17              P    28.41    59.60  1:31.94  2:04.65  2:37.53  3:10.13  3:42.91
                                                                       4:15.31  4:47.43
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  5:18.22  18              P    27.71    58.56  1:29.48  2:00.88  2:32.74  3:04.94  3:37.41
                                                                       4:10.14  4:43.49
BENJAMIN, MIRIAM      13 PC WALNUT CREEK   5:18.46  19              P    29.11  1:00.46  1:32.22  2:04.47  2:36.77  3:09.20  3:41.84
                                                                       4:14.63  4:47.24
GETZEN, SAMANTHA      14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:18.56  20              P    28.48    59.56  1:31.40  2:03.98  2:36.13  3:08.87  3:41.54
                                                                       4:14.04  4:46.70
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P  5:18.63  21              P    29.22  1:00.88  1:33.19  2:05.53  2:36.95  3:08.97  3:41.00
                                                                       4:13.13  4:45.96
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA  5:18.92  22              P    29.48  1:01.07  1:33.52  2:05.84  2:38.22  3:10.50  3:43.02
                                                                       4:15.45  4:48.20
BRIDGES, CHRISTIANA   14 PC UNATTACHED (P  5:19.02  23              P    29.29  1:01.10  1:33.92  2:06.31  2:38.55  3:11.05  3:43.44
                                                                       4:15.63  4:47.95
ANDERSON, COLLEEN     13 SI SAN DIEGO AQU  5:19.13  24              P    28.86  1:00.21  1:32.02  2:03.94  2:36.05  3:08.68  3:41.32
                                                                       4:14.04  4:46.90
WINTER, HAYLEY        14 SN BEAR RIVER SW  5:19.27  25              P    29.20  1:01.50  1:34.28  2:06.64  2:39.67  3:12.25  3:44.31
                                                                       4:16.35  4:48.22
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  5:19.49  26              P    29.07  1:01.05  1:33.17  2:05.41  2:37.87  3:10.18  3:43.15
                                                                       4:15.70  4:48.11
MAYONE, COLLEEN       14 PC CONKHORS BARR  5:19.73  27              P    28.67  1:00.15  1:32.85  2:05.76  2:38.28  3:11.05  3:43.85
                                                                       4:16.30  4:48.41
ZANOLLI, NICOLE       13 PC SOLO AQUATICS  5:19.88  28              P    28.63    59.57  1:31.66  2:04.21  2:36.44  3:09.12  3:41.83
                                                                       4:14.83  4:47.71
GREEN, NATALIE        14 SN UNATTACHED (S  5:20.06  29              P    28.08    59.43  1:31.96  2:04.88  2:38.09  3:11.16  3:43.75
                                                                       4:17.15  4:49.56
BRUNDAGE, MAIA        14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:21.19  30              P    28.34  1:00.20  1:33.00  2:05.27  2:37.55  3:10.41  3:43.41
                                                                       4:16.97  4:50.25
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE  5:21.35  31              P    29.21  1:01.09  1:33.34  2:06.18  2:39.60  3:12.00  3:44.57
                                                                       4:17.34  4:49.66

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINKLER, JO JO        14 PC UNATTACHED (P  5:22.00  32              P    29.54  1:01.66  1:34.87  2:08.22  2:41.29  3:13.51  3:46.10
                                                                       4:18.94  4:51.54
WEISBERG, KATY        14 VA NOVA SWIMMING  5:22.18  33              P    29.06  1:00.23  1:32.16  2:04.70  2:37.59  3:10.82  3:43.76
                                                                       4:17.01  4:50.13
BERGH, HANNAH         13 PC TRI VALLEY AQ  5:22.69  34              P    29.17  1:00.94  1:33.57  2:07.06  2:39.79  3:12.74  3:45.42
                                                                       4:18.55  4:51.19
MONTOYA, SOFIA        13 PC PALO ALTO STA  5:23.32  35              P    28.93  1:00.70  1:33.38  2:05.98  2:38.67  3:11.87  3:45.31
                                                                       4:18.36  4:51.30
PERCIN, BRITTANY      13 SN UNATTACHED (S  5:24.02  36              P    29.25  1:01.56  1:33.38  2:06.00  2:39.17  3:12.34  3:45.73
                                                                       4:19.07  4:52.33
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN  5:24.49  37              P    29.12  1:00.90  1:32.99  2:05.55  2:38.27  3:11.27  3:44.31
                                                                       4:17.86  4:51.52
HULL, VALERIE         13 SI SAN DIEGO AQU  5:24.58  38              P    28.95  1:00.53  1:33.43  2:06.62  2:39.85  3:12.66  3:45.56
                                                                       4:19.32  4:52.73
CARRADE, LIZZIE       14 PC SIERRA AQUATI  5:24.86  39              P    29.67  1:01.01  1:33.65  2:06.13  2:39.18  3:12.48  3:45.97
                                                                       4:19.36  4:52.49
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A  5:25.77  40              P    28.18    59.34  1:31.86  2:04.61  2:37.08  3:10.41  3:44.26
                                                                       4:18.20  4:52.53
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY  5:26.22  41              P    28.34    58.99  1:30.23  2:01.91  2:34.16  3:07.53  3:42.17
                                                                       4:16.95  4:52.17
FELLOWS, ALLYSON      14 SN UNATTACHED (S  5:26.58  42              P    29.85  1:02.39  1:35.31  2:08.38  2:41.65  3:14.79  3:48.16
                                                                       4:21.61  4:54.63
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P  5:26.90  43              P    28.42    59.64  1:32.36  2:05.55  2:39.78  3:14.47  3:48.52
                                                                       4:22.30  4:55.28
LAMPRON, ROBIN        14 PC SAN RAMON VAL  5:27.36  44              P    29.18  1:02.07  1:35.36  2:09.23  2:42.53  3:16.43  3:49.92
                                                                       4:23.00  4:55.91
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  5:28.89  45              P    28.20    59.35  1:31.43  2:04.16  2:37.27  3:11.11  3:45.19
                                                                       4:19.78  4:54.45
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  5:31.45  46              P    28.07  1:00.99  1:34.44  2:07.96  2:42.05  3:15.79  3:50.56
                                                                       4:25.06  4:58.70
CULPEPPER, CAROLINE   13 SN CALIFORNIA CA  5:38.13  47              P    29.51  1:02.33  1:36.29  2:10.54  2:44.75  3:19.59  3:54.38
                                                                       4:29.59  5:04.41

============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   13-14   50 BACK                                     EVENT  151
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU                 26.75
HATAMIAN, DIANA       14 PC ALMADEN SWIM                  31.62

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    56.24   1    55.42 F1  P    27.13
                                                                    F    27.15
MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P    58.66   6    56.20 F2  P    28.07
                                                                    F    27.01
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU    58.76   7    56.51 F3  P    28.61
                                                                    F    27.34
COOKE, SIDNEY         14 PC CROW CANYON C    58.15   2    56.86 F4  P    27.96
                                                                    F    27.81
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P    58.60   5    57.85 F5  P    28.54
                                                                    F    28.30
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI    58.55   4    58.43 F6  P    28.73
                                                                    F    28.84
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    58.35   3    58.67 F7  P    28.51
                                                                    F    28.56
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C    59.59   8    59.84 F8  P    29.57
                                                                    F    29.57

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    56.24   1              P    27.13
COOKE, SIDNEY         14 PC CROW CANYON C    58.15   2              P    27.96
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    58.35   3              P    28.51
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI    58.55   4              P    28.73
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P    58.60   5              P    28.54
MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P    58.66   6              P    28.07
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU    58.76   7              P    28.61
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C    59.59   8              P    29.57
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ    59.62   9              P    29.12
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  1:00.04  10              P    29.41
LADD, CATHERINE       13 PC OSPREY AQUATI  1:00.21  11              P    29.27
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  1:00.54  12              P    29.22
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  1:00.79  13              P    29.16
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING  1:00.96  14              P    29.69
BARCELLONA, JENNY     14 PC UNATTACHED (P  1:01.04  15              P    29.67
ORLANDI, DANIELLA     14 PC UNATTACHED (P  1:01.18  16              P    29.29
STURZENEGGER, SELBY   13 PC BURLINGAME AQ  1:01.36  17              P    29.90
MATSUMURA, RACHEL     14 PC LAKERIDGE SWI  1:01.51  18              P    29.85
GREEN, NATALIE        14 SN UNATTACHED (S  1:01.75  20              P    30.01
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU  1:01.75  19              P    30.16
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM  1:01.78  21              P    29.85
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P  1:02.08  22              P    30.47
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM  1:02.16  23              P    29.93
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  1:02.19  24              P    30.75
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  1:02.37  25              P    30.22
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P  1:02.40  26              P    30.16
AIRD, CYDNI           14 SN CHICO AQUA JE  1:02.55  27              P    30.29
CARTER, MIRANDA       14 PC UNATTACHED (P  1:02.61  28              P    30.42
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  1:02.72  29              P    30.44
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  1:02.84  30              P    29.90
NICOLOSI, SARA        13 PC CROW CANYON C  1:02.87  31              P    30.33
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  1:02.88  32              P    30.77
SKILLING, MEAGAN      14 PC DOUGLAS DOLFI  1:02.97  33              P    30.57
KULP, KATIE           13 PC LIVERMORE AQU  1:02.98  34              P    31.09

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENNEY, ALYSSA        13 SN CALIFORNIA CA  1:03.07  35              P    30.34
SCHOENFELD, ERIN      13 PC ORINDA AQUATI  1:03.09  36              P    30.88
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA  1:03.10  39              P    31.18
REILLY, DOROTHY       13 VA NOVA SWIMMING  1:03.10  38              P    30.54
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA  1:03.10  37              P    30.77
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER  1:03.29  40              P    30.81
HOCH, MEAGHAN         13 PC CONKHORS BARR  1:03.31  41              P    30.59
DUFFIELD, KRISTA      13 AZ TJCC STINGRAY  1:03.32  42              P    30.86
THORSEN, TAYLOR       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.38  43              P    30.71
SHORT, ALLISON        13 PC CONKHORS BARR  1:03.67  44              P    30.82
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS    1:03.93  45              P    31.39
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  1:03.98  46              P    31.18
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA  1:04.05  47              P    31.38
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN  1:04.06  48              P    31.06
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING  1:04.20  49              P    31.65
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    1:04.23  50              P    31.42
O'LEARY, SARAH        13 PC TIGER AQUATIC  1:04.24  51              P    31.80
HABERMAN, NEA         14 PC UNATTACHED (P  1:04.25  52              P  1:35.20
HENDERSON, ANASTASIA  13 PC CROW CANYON C  1:04.44  53              P    31.50
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  1:04.47  54              P    32.05
CHOCK, MACKENZIE      14 PC UNATTACHED (P  1:04.55  55              P    30.45
SEACAT, JULIA         14 SI NORTH COAST A  1:04.75  56              P    31.71
DRESEL, AISLINN       14 PC SIERRA AQUATI  1:04.79  57              P    31.08
BANDMAN, RACHEL       14 VA NOVA SWIMMING  1:05.07  58              P    31.74
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D  1:05.27  59              P    31.45
HOXIE, MIMI           14 SN REDDING SWIM   1:05.40  60              P    31.18
TOHMON, MAKI          14 PC UNATTACHED (P  1:05.51  61              P    31.79
MILLER, LINDY         14 PC SAN RAMON VAL  1:05.69  62              P    31.62
STEVENSON, HANNAH     13 SI HEARTLAND SWI  1:05.78  63              P    31.89
CULPEPPER, CAROLINE   13 SN CALIFORNIA CA  1:05.87  64              P    31.56
FINLEY, ALAINA        14 UT EAGLE AQUATIC  1:06.21  65              P    16.82
COOPER, LEAH          13 PC OTTER SWIM CL  1:06.24  66              P    32.31
MCDONALD, NATALIE     13 UT PARK COUNTY A  1:06.42  67              P    32.96
VALLE, CHOKI          13 PC MISSION SAN J  1:06.69  68              P    32.38
ROJAS, ALEXIA         13 PC OTTER SWIM CL  1:07.26  69              P    32.29
ZANOLLI, NICOLE       13 PC SOLO AQUATICS  1:08.29  70              P    32.98
WEISBERG, KATY        14 VA NOVA SWIMMING  1:08.33  71              P    33.73

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LADD, CATHERINE       13 PC OSPREY AQUATI                 57.96
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU                 58.16
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI                 59.21
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING               1:01.67
KEIGHLEY, HEATHER     14 PC ALMADEN SWIM                1:02.49
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA               1:02.88
REILLY, DOROTHY       13 VA NOVA SWIMMING               1:03.94
BANDMAN, RACHEL       14 VA NOVA SWIMMING               1:04.82
BRUNDAGE, MAIA        14 AZ SCOTTSDALE AQ               1:04.89
COOPER, LEAH          13 PC OTTER SWIM CL               1:05.50
KOSSOW, ROSIE         14 PC HUMBOLDT SWIM               1:07.62

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA  2:02.91   1  2:00.24 F1  P    28.88    59.90  1:31.68
                                                                    F    27.91    58.21  1:29.36
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  2:04.78   2  2:02.72 F2  P    30.10  1:01.59  1:33.40
                                                                    F    28.78    59.56  1:31.18
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  2:04.93   3  2:04.34 F3  P    29.97  1:01.47  1:33.45
                                                                    F    29.92  1:01.12  1:33.06
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU  2:07.76   7  2:04.85 F4  P    29.95  1:02.22  1:35.13
                                                                    F    29.41  1:01.56  1:33.74
COOKE, SIDNEY         14 PC CROW CANYON C  2:05.23   4  2:06.64 F5  P    28.42    59.25  1:31.88
                                                                    F    28.31    59.82  1:33.10
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  2:07.38   6  2:07.31 F6  P    30.85  1:02.95  1:35.19
                                                                    F    29.93  1:01.77  1:34.53
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.56   5  2:07.53 F7  P    29.70  1:00.98  1:33.37
                                                                    F    29.71  1:01.51  1:34.50
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU  2:07.96   8  2:08.15 F8  P    29.99  1:02.03  1:35.10
                                                                    F    29.65  1:02.02  1:35.34

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA  2:02.91   1              P    28.88    59.90  1:31.68
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  2:04.78   2              P    30.10  1:01.59  1:33.40
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  2:04.93   3              P    29.97  1:01.47  1:33.45
COOKE, SIDNEY         14 PC CROW CANYON C  2:05.23   4              P    28.42    59.25  1:31.88
WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.56   5              P    29.70  1:00.98  1:33.37
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  2:07.38   6              P    30.85  1:02.95  1:35.19
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU  2:07.76   7              P    29.95  1:02.22  1:35.13
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU  2:07.96   8              P    29.99  1:02.03  1:35.10
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  2:08.15   9              P    30.11  1:02.09  1:35.19
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI  2:08.62  10              P    30.65  1:03.79  1:37.03
BARCELLONA, JENNY     14 PC UNATTACHED (P  2:08.80  11              P    30.05  1:02.18  1:35.47
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  2:09.95  12              P    30.68  1:04.10  1:38.23
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P  2:09.98  13              P    30.65  1:03.17  1:36.53
MATSUMURA, RACHEL     14 PC LAKERIDGE SWI  2:10.30  14              P    31.12  1:03.97  1:37.85
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM  2:10.91  15              P    30.30  1:02.83  1:36.68
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA  2:12.77  17              P    30.98  1:04.36  1:38.79
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU  2:12.77  16              P    32.05  1:05.74  1:39.80
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  2:12.97  18              P    31.03  1:04.39  1:38.76
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING  2:13.06  19              P    31.27  1:04.31  1:38.74
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS    2:13.07  20              P    31.20  1:04.85  1:39.05
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P  2:13.32  21              P    31.98  1:04.99  1:38.68
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  2:13.34  22              P    31.77  1:05.67  1:39.60
NICOLOSI, SARA        13 PC CROW CANYON C  2:13.37  23              P    31.48  1:05.11  1:39.74
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  2:13.66  24              P    30.70  1:04.68  1:39.50
MONTOYA, SOFIA        13 PC PALO ALTO STA  2:13.88  25              P    31.23  1:04.83  1:39.60
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  2:14.06  26              P    31.94  1:05.53  1:40.06
OLSON, COLLEEN        14 CO FOOTHILLS SWI  2:14.08  27              P    32.02  1:05.52  1:40.28
DRETZKA, FIONA        14 CO BROOMFIELD BA  2:14.21  28              P    32.10  1:05.10  1:40.00
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER  2:14.23  29              P    31.75  1:05.31  1:39.73
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  2:14.66  30              P    31.67  1:05.28  1:40.26
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  2:14.87  31              P    32.34  1:06.63  1:41.11
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY  2:15.11  32              P    31.81  1:05.64  1:40.62
REILLY, DOROTHY       13 VA NOVA SWIMMING  2:15.15  33              P    31.80  1:06.06  1:40.94
BRITTON, KATELIN      14 PC RIPON AQUATIC  2:15.27  34              P    33.05  1:07.41  1:41.68

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P  2:15.93  35              P    32.71  1:07.44  1:42.07
FINLEY, ALAINA        14 UT EAGLE AQUATIC  2:15.95  36              P    31.63  1:05.65  1:41.05
PENNEY, ALYSSA        13 SN CALIFORNIA CA  2:16.07  37              P    32.10  1:06.20  1:41.35
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  2:16.23  38              P    32.42  1:07.41  1:42.66
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE  2:16.24  39              P    32.99  1:07.69  1:42.56
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  2:16.26  40              P    32.38  1:06.25  1:41.25
FELLOWS, ALLYSON      14 SN UNATTACHED (S  2:16.65  41              P    32.57  1:06.93  1:42.06
SHORT, ALLISON        13 PC CONKHORS BARR  2:16.69  42              P    32.24  1:07.05  1:42.66
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  2:16.87  43              P    32.06  1:05.96  1:41.32
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN  2:17.01  44              P    31.82  1:05.54  1:40.87
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE  2:17.03  45              P    31.34  1:05.90  1:41.94
KEIGHLEY, HEATHER     14 PC ALMADEN SWIM   2:17.15  46              P    31.78  1:06.29  1:41.81
BANDMAN, RACHEL       14 VA NOVA SWIMMING  2:17.43  47              P    32.82  1:07.33  1:42.51
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    2:17.63  48              P    32.78  1:07.94  1:43.44
MCDONALD, NATALIE     13 UT PARK COUNTY A  2:18.02  49              P    32.77  1:07.19  1:42.61
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  2:18.09  50              P    31.94  1:07.15  1:42.51
SUN, LILLIAN          13 PC PLEASANTON SE  2:18.14  51              P    32.91  1:07.70  1:42.89
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A  2:18.20  52              P    32.51  1:07.02  1:42.70
GAGNON, SIMONE        14 PC UNATTACHED (P  2:18.28  53              P    32.59  1:07.24  1:42.68
MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  2:18.33  54              P    32.94  1:07.57  1:43.50
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D  2:18.49  55              P    32.58  1:07.30  1:43.07
ZANOLLI, NICOLE       13 PC SOLO AQUATICS  2:18.66  56              P    32.14  1:06.51  1:42.55
CHOCK, MACKENZIE      14 PC UNATTACHED (P  2:18.71  57              P    32.21  1:06.97  1:42.81
RALPH, ALEXIS         14 UT SOUTH DAVIS A  2:18.86  58              P    32.35  1:07.42  1:43.41
HOPEWELL, TAYLOR      14 VA NOVA SWIMMING  2:19.66  59              P    33.48  1:08.69  1:44.46
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM  2:19.82  60              P    32.09  1:06.93  1:43.49
COOPER, LEAH          13 PC OTTER SWIM CL  2:19.97  61              P    32.56  1:07.35  1:43.48
ROSENTHAL, HALEY      13 PC SANTA CRUZ AQ  2:20.35  62              P    32.99  1:08.66  1:44.84
VALLE, CHOKI          13 PC MISSION SAN J  2:20.40  63              P    33.06  1:08.19  1:44.20
BURTON, HOLLY         13 PC NORTHERN NEVA  2:21.18  64              P    33.04  1:08.37  1:45.10
HOCHEDER, ERIKA       14 AZ TJCC STINGRAY  2:21.35  65              P    33.44  1:09.28  1:45.64
SEACAT, JULIA         14 SI NORTH COAST A  2:22.04  66              P    33.52  1:09.19  1:46.03
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA  2:22.89  67              P    34.15  1:10.05  1:46.76
CARTER, MIRANDA       14 PC UNATTACHED (P   DQUED
GREEN, NATALIE        14 SN UNATTACHED (S   DQUED                   P    30.68  1:03.33  1:37.03
MACK, LINNEA          14 PC UNATTACHED (P   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  1:06.29   4  1:03.38 F1  P    31.56
                                                                    F    30.23
WINKLER, JO JO        14 PC UNATTACHED (P  1:05.74   1  1:04.53 F2  P    31.03
                                                                    F    30.55
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  1:06.20   3  1:04.93 F3  P    31.00
                                                                    F    30.78
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  1:06.64   5  1:06.03 F4  P    31.70
                                                                    F    31.22
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU  1:07.33   7  1:06.15 F5  P    32.01
                                                                    F    31.86

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  1:06.98   6  1:06.71 F6  P    31.58
                                                                    F    31.31
NELSON, LILLY         14 PC UNATTACHED (P  1:07.46   8  1:06.72 F7  P    32.24
                                                                    F    31.99
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  1:06.05   2  1:06.90 F8  P    31.73
                                                                    F    31.65

WINKLER, JO JO        14 PC UNATTACHED (P  1:05.74   1              P    31.03
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  1:06.05   2              P    31.73
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  1:06.20   3              P    31.00
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  1:06.29   4              P    31.56
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  1:06.64   5              P    31.70
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  1:06.98   6              P    31.58
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU  1:07.33   7              P    32.01
NELSON, LILLY         14 PC UNATTACHED (P  1:07.46   8              P    32.24
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM   1:07.97   9              P    32.27
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  1:08.11  10              P    32.19
MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  1:08.47  11              P    32.84
OXLEY, BRITTANY       14 SN SPARE TIME AQ  1:08.83  12              P    32.49
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU  1:09.39  13              P    32.54
SWANSON, ALEX         13 PC NAPA VALLEY S  1:09.41  14              P    32.86
MILLER, LINDSEY       13 PC PALO ALTO STA  1:09.55  15              P    32.79
MILLER, AMANDA        14 PC CROW CANYON C  1:09.70  16              P    32.12
PERSONENI, JULIA      14 PC UNATTACHED (P  1:09.78  17              P    32.99
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P  1:09.88  18              P    32.85
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA  1:09.98  19              P    33.11
BENJAMIN, KATHLEEN    13 SN DAVIS SWIM TE  1:10.02  20              P    33.29
PETERSON, AMY         13 PC HUMBOLDT SWIM  1:10.22  21              P    33.07
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  1:10.39  22              P    33.32
MORROW, HANNAH        13 PC DE ANZA CUPER  1:10.63  23              P    33.65
LOHMANN, DANA         14 SN UNATTACHED (S  1:10.68  24              P    33.22
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  1:10.71  25              P    33.59
MAXFIELD, LILY        13 PC NEPTUNE SWIMM  1:10.76  26              P    33.31
SCOTT, MIRANDA        14 PC PALO ALTO STA  1:10.86  27              P    33.88
BARNEY, BROOKE        14 SN CHICO AQUA JE  1:10.96  28              P    32.92
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P  1:11.03  29              P    33.83
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS  1:11.09  30              P    33.67
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE  1:11.11  31              P    33.06
NUNN, TIFFANY         13 PC HUMBOLDT SWIM  1:11.19  32              P    33.86
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  1:11.29  33              P    34.18
DIDION, KATE          13 PC TERRAPINS SWI  1:11.39  34              P    33.86
GASPARICH, CHRISTINA  13 PC SANTA CRUZ AQ  1:11.86  35              P    34.02
REID, CARLY           13 PC PALO ALTO STA  1:11.91  36              P    33.08
SOLTZ, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  1:12.01  37              P    33.89
WOOD, CATHERINE (ELLI 14 VA NOVA SWIMMING  1:12.06  38              P    33.81
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  1:12.14  39              P    34.46
BURTON, HOLLY         13 PC NORTHERN NEVA  1:12.16  40              P    34.92
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  1:12.17  41              P    34.54
AIKENS, JAIDA         14 SN UNATTACHED (S  1:12.24  42              P    34.32
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING  1:12.33  43              P    34.55
STURZENEGGER, SELBY   13 PC BURLINGAME AQ  1:12.37  44              P    34.65
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C  1:12.60  45              P    33.89
KEANE, ELIZABETH      14 SN CHICO AQUA JE  1:12.65  46              P    35.16
SHEALY, BRITTANY      13 VA NOVA SWIMMING  1:12.66  47              P    35.14
SELLERS, SAVANNAH     14 SN ARDEN HILLS    1:12.69  48              P    33.98
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER  1:12.72  49              P    34.66

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PENNEY, ALYSSA        13 SN CALIFORNIA CA  1:13.02  50              P    34.49
CHANG, JENNIFER       14 PC UNATTACHED (P  1:13.40  51              P    34.48
GWYNN, MICHAELA       14 PC CROW CANYON C  1:13.63  52              P    34.82
GREEN, NATALIE        14 SN UNATTACHED (S  1:13.82  53              P    34.70
AUCHARD, LAYNA        13 PC ALMADEN SWIM   1:13.91  54              P    34.36
TAKACH, SARAH         13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.00  55              P    35.32
TOHMON, MAKI          14 PC UNATTACHED (P  1:14.37  56              P    35.39
LONG, CAMILLE         13 SN SOLANO AQUATI  1:14.65  57              P    35.30
HO, KATHLEEN          14 PC UNATTACHED (P  1:14.92  58              P    35.42
RALPH, ALEXIS         14 UT SOUTH DAVIS A  1:15.17  59              P    34.47
STEVENSON, HANNAH     13 SI HEARTLAND SWI  1:15.51  60              P    34.92
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI   DQUED                   P    32.89

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  2:21.89   2  2:17.61 F1  P    32.14  1:07.96  1:44.80
                                                                    F    31.26  1:06.16  1:41.71
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  2:20.74   1  2:18.79 F2  P    32.46  1:08.23  1:44.97
                                                                    F    32.01  1:07.56  1:43.50
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  2:22.16   3  2:21.33 F3  P    32.28  1:08.91  1:45.22
                                                                    F    31.24  1:06.87  1:43.23
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM   2:26.37   6  2:25.42 F4  P
                                                                    F    33.56  1:10.25  1:47.43
OXLEY, BRITTANY       14 SN SPARE TIME AQ  2:28.13   7  2:26.10 F5  P    33.41  1:11.53  1:50.07
                                                                    F    32.91  1:10.37  1:48.16
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  2:25.87   4  2:26.83 F6  P    33.24  1:11.56  1:48.81
                                                                    F    32.39  1:09.98  1:48.23
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  2:26.09   5  2:27.80 F7  P    33.02  1:10.09  1:47.38
                                                                    F    33.30  1:10.61  1:48.51
MILLER, LINDSEY       13 PC PALO ALTO STA  2:28.33   8  2:28.84 F8  P    33.59  1:11.65  1:50.67
                                                                    F    33.64  1:11.46  1:50.20

LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  2:20.74   1              P    32.46  1:08.23  1:44.97
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  2:21.89   2              P    32.14  1:07.96  1:44.80
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  2:22.16   3              P    32.28  1:08.91  1:45.22
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  2:25.87   4              P    33.24  1:11.56  1:48.81
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  2:26.09   5              P    33.02  1:10.09  1:47.38
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM   2:26.37   6              P
OXLEY, BRITTANY       14 SN SPARE TIME AQ  2:28.13   7              P    33.41  1:11.53  1:50.07
MILLER, LINDSEY       13 PC PALO ALTO STA  2:28.33   8              P    33.59  1:11.65  1:50.67
MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  2:28.38   9              P    33.52  1:11.46  1:50.13
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  2:28.48  10              P  2:28.48  2:28.48  2:28.48
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P  2:28.59  11              P    33.38  1:11.29  1:49.78
PERSONENI, JULIA      14 PC UNATTACHED (P  2:28.79  12              P    34.04  1:11.53  1:49.75
HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA  2:29.38  13              P    33.17  1:10.93  1:49.90
LOHMANN, DANA         14 SN UNATTACHED (S  2:29.42  14              P    33.58  1:11.33  1:50.31
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI  2:29.53  15              P    33.69  1:11.54  1:50.68
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS  2:29.73  16              P    34.73  1:12.99  1:51.12
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU  2:30.40  17              P    33.64  1:11.90  1:50.78
DIDION, KATE          13 PC TERRAPINS SWI  2:31.94  18              P    35.43  1:14.21  1:53.30

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE  2:31.99  19              P    34.50  1:13.22  1:52.55
LADD, CATHERINE       13 PC OSPREY AQUATI  2:32.21  20              P    33.95  1:12.26  1:52.00
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C  2:32.29  21              P    35.13  1:14.52  1:53.77
SHEALY, BRITTANY      13 VA NOVA SWIMMING  2:32.40  22              P    35.64  1:14.24  1:53.39
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING  2:32.94  23              P    34.70  1:13.07  1:52.96
NUNN, TIFFANY         13 PC HUMBOLDT SWIM  2:33.04  24              P    34.67  1:14.37  1:54.25
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A  2:33.20  25              P    34.71  1:13.43  1:53.36
GARCIA, CALLIE        13 PC OTTER SWIM CL  2:33.51  26              P    35.13  1:14.80  1:54.12
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA  2:33.58  27              P    34.70  1:13.92  1:53.90
KEANE, ELIZABETH      14 SN CHICO AQUA JE  2:33.70  28              P    36.22  1:15.71  1:54.73
DEAN-PELIKAN, RAHEL   13 PC SANTA CLARA S  2:33.75  29              P    35.33  1:13.99  1:53.64
BENJAMIN, KATHLEEN    13 SN DAVIS SWIM TE  2:33.89  30              P    33.94  1:12.75  1:52.90
AIKENS, JAIDA         14 SN UNATTACHED (S  2:34.10  31              P    34.72  1:13.62  1:53.71
MAXFIELD, LILY        13 PC NEPTUNE SWIMM  2:34.14  32              P    35.23  1:14.02  1:53.86
FELLOWS, ALLYSON      14 SN UNATTACHED (S  2:34.49  33              P    35.28  1:14.69  1:55.39
AUCHARD, LAYNA        13 PC ALMADEN SWIM   2:34.50  34              P    34.67  1:13.26  1:54.21
BARNEY, BROOKE        14 SN CHICO AQUA JE  2:34.75  35              P    34.68  1:13.18  1:53.19
GASPARICH, CHRISTINA  13 PC SANTA CRUZ AQ  2:34.85  36              P    35.42  1:14.61
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  2:34.88  37              P    35.60  1:15.05  1:55.01
VELO, MARINA          14 PC CROW CANYON C  2:35.17  38              P    35.09  1:14.97  1:55.12
MORROW, HANNAH        13 PC DE ANZA CUPER  2:35.19  39              P    35.56  1:14.92  1:55.16
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  2:35.21  40              P    35.54  1:14.97  1:54.98
CHENG, CHRISTINA      13 PC DE ANZA CUPER  2:35.35  41              P    35.26  1:15.05  1:55.17
TAKACH, SARAH         13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:35.38  42              P  1:56.10
STURZENEGGER, SELBY   13 PC BURLINGAME AQ  2:35.53  43              P    35.91  1:15.94  1:56.22
ALLISON, RACHEL       14 PC UNATTACHED (P  2:35.72  44              P    35.04  1:14.54  1:54.94
RALPH, ALEXIS         14 UT SOUTH DAVIS A  2:35.84  45              P    35.48  1:15.22  1:55.89
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS    2:35.87  46              P    36.28  1:15.79  1:56.08
PENNEY, ALYSSA        13 SN CALIFORNIA CA  2:35.90  47              P    35.18  1:14.57  1:54.87
AIRD, CYDNI           14 SN CHICO AQUA JE  2:36.06  48              P    35.44  1:15.57  1:56.33
REID, CARLY           13 PC PALO ALTO STA  2:36.39  49              P    34.44  1:14.05  1:55.24
BURTON, HOLLY         13 PC NORTHERN NEVA  2:36.59  50              P    35.65  1:15.27  1:55.99
CAMPBELL, MEGAN       14 PC MARIN PIRATES  2:36.62  51              P    35.58  1:15.81  1:56.03
SELLERS, SAVANNAH     14 SN ARDEN HILLS    2:36.72  52              P    35.45  1:14.24  1:55.65
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:36.73  53              P    35.61  1:16.00  1:56.54
HO, KATHLEEN          14 PC UNATTACHED (P  2:36.87  54              P    36.20  1:16.48  1:57.39
AHNELL, KYLIE         14 SN UNATTACHED (S  2:37.03  55              P    35.46  1:15.35  1:56.53
HULL, VALERIE         13 SI SAN DIEGO AQU  2:37.18  56              P    36.09  1:16.48  1:56.72
SWANSON, ALEX         13 PC NAPA VALLEY S  2:37.30  57              P    34.85  1:14.91  1:56.52
SOLTZ, HANNAH         13 PC ORINDA AQUATI  2:37.80  58              P    35.43  1:15.40  1:56.86
PETERSON, AMY         13 PC HUMBOLDT SWIM  2:38.30  59              P    34.35  1:15.51  1:56.61
OWENS, HALEY          13 SN AQUASOL        2:38.61  60              P    36.04  1:17.37  1:58.61
DIEP, MONICA          14 PC UNATTACHED (P  2:38.62  61              P    36.92  1:16.47  1:57.58
WOOD, CATHERINE (ELLI 14 VA NOVA SWIMMING  2:38.67  62              P    35.06  1:14.77  1:56.35
MA, KIMBERLY          13 PC SANTA CLARA S  2:39.08  63              P    36.66  1:16.57  1:57.75
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  2:39.13  64              P    36.27  1:16.62  1:58.25
LONG, CAMILLE         13 SN SOLANO AQUATI  2:39.31  65              P    37.21  1:18.13  1:59.11
HOPEWELL, TAYLOR      14 VA NOVA SWIMMING  2:39.45  66              P    36.26  1:16.26  1:57.50
MILLER, AMANDA        14 PC CROW CANYON C  2:39.52  67              P    34.70  1:14.18  1:55.80
STEVENSON, HANNAH     13 SI HEARTLAND SWI  2:39.91  68              P    35.71  1:15.48  1:57.79
PRYOR, ALEXANDRA      14 UT STEINER YOUTH  2:39.99  69              P    35.82  1:15.76  1:57.70
CLARK, KYLIE          14 PC UNATTACHED (P  2:40.01  70              P    35.40  1:15.85  1:57.33
NELSON, KIERSTON      13 VA NOVA SWIMMING  2:40.12  71              P    38.00  1:17.62  1:59.64
JONES, JESSICA        13 SN SIERRA MARLIN  2:40.68  72              P    37.18  1:17.48  1:59.42
MONETTE, FLORENCE     14 PC UNATTACHED (P  2:40.71  73              P    36.60  1:16.97  1:58.94
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA  2:41.48  74              P    37.63  1:18.67  2:00.20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARRADE, LIZZIE       14 PC SIERRA AQUATI  2:42.04  75              P    36.52  1:17.08  1:58.93
MALICK, BRITTNEY      14 PC UNATTACHED (P  2:42.58  76              P    36.96  1:17.95  2:00.00
POMPA, ELYSIA         14 PC BRENTWOOD SEA  2:46.94  77              P    37.42  1:20.61  2:04.44
FUNAI, CHARLENE       13 PC ORINDA AQUATI   DQUED                   P    36.38  1:17.81  2:00.12

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    55.22   1    54.67 F1  P    25.85
                                                                    F    25.47
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU    57.15   3    55.16 F2  P    26.80
                                                                    F    25.40
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J    56.87   2    56.86 F3  P    26.95
                                                                    F    26.72
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P    57.60   4    57.66 F4  P    27.26
                                                                    F    27.29
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P    58.17   6    58.19 F5  P    27.45
                                                                    F    27.43
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    58.40   7    58.46 F6  P    27.39
                                                                    F    27.19
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S    58.59   8    58.54 F7  P    27.86
                                                                    F    27.29
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P    58.13   5    59.67 F8  P    27.43
                                                                    F    27.79

HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA    55.22   1              P    25.85
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J    56.87   2              P    26.95
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU    57.15   3              P    26.80
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P    57.60   4              P    27.26
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P    58.13   5              P    27.43
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P    58.17   6              P    27.45
ENGEL, LINDSEY        13 CA IRVINE NOVAQU    58.40   7              P    27.39
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S    58.59   8              P    27.86
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P    58.81   9              P    27.68
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI    58.89  10              P    27.98
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ    59.07  11              P    27.99
HORBOL, GRETCHEN      14 SI NORTH COAST A    59.14  12              P    28.02
BRITTON, KATELIN      14 PC RIPON AQUATIC    59.18  13              P    27.93
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA    59.24  14              P    27.88
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA    59.43  15              P    28.08
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P    59.51  16              P    28.43
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM    59.62  17              P    28.21
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P    59.69  18              P    27.97
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING    59.93  19              P    28.08
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB    59.97  20              P    27.88
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  1:00.25  21              P    27.86
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  1:00.32  23              P    28.30
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  1:00.32  22              P    29.31
ORLANDI, DANIELLA     14 PC UNATTACHED (P  1:00.52  24              P    27.87
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  1:00.62  25              P    28.21
CAMPBELL, MEGAN       14 PC MARIN PIRATES  1:00.89  26              P    28.33

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  1:00.97  27              P    28.50
CAMPBELL, JENNIFER    13 PC PALO ALTO STA  1:01.03  28              P    28.78
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  1:01.12  29              P    28.91
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D  1:01.13  30              P    28.74
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING  1:01.23  31              P    28.68
AHNELL, KYLIE         14 SN UNATTACHED (S  1:01.25  33              P    28.62
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM  1:01.25  32              P    28.81
HOXIE, MIMI           14 SN REDDING SWIM   1:01.28  34              P    28.36
NICOLOSI, SARA        13 PC CROW CANYON C  1:01.29  35              P    29.13
O'LEARY, SARAH        13 PC TIGER AQUATIC  1:01.33  36              P    28.86
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  1:01.35  37              P    27.96
BAILEY, AUBREY        13 SI HEARTLAND SWI  1:01.44  39              P    28.59
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS  1:01.44  38              P    29.05
KAMIN, COURTNEY       13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.54  40              P    28.70
BURTON, HOLLY         13 PC NORTHERN NEVA  1:01.74  41              P    28.93
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING  1:01.84  42              P    29.37
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  1:01.86  43              P    28.70
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    1:01.95  45              P  1:01.95
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI  1:01.95  44              P    28.55
DUFFIELD, KRISTA      13 AZ TJCC STINGRAY  1:01.97  46              P    28.40
GETZEN, SAMANTHA      14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.10  47              P    29.43
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  1:02.17  48              P    29.51
DRESEL, AISLINN       14 PC SIERRA AQUATI  1:02.23  49              P    29.55
BATCHELLER, COURTNEY  14 PC PALO ALTO STA  1:02.27  50              P    29.18
FULLER, CASSIDY       13 PC ORINDA AQUATI  1:02.31  52              P    29.61
KULP, KATIE           13 PC LIVERMORE AQU  1:02.31  51              P    29.80
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI  1:02.51  53              P    29.33
CULPEPPER, CAROLINE   13 SN CALIFORNIA CA  1:02.58  54              P    29.13
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P  1:02.62  55              P    29.87
REILLY, DOROTHY       13 VA NOVA SWIMMING  1:02.71  56              P    29.56
THIELEN, SHANNON      13 PC OTTER SWIM CL  1:02.75  57              P    29.33
MACKEY, CHINASA       14 PC OAKLAND UNDER  1:02.96  58              P    28.73
PENNEY, ALYSSA        13 SN CALIFORNIA CA  1:03.06  59              P    28.99
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C  1:03.07  60              P    29.76
LAMPRON, ROBIN        14 PC SAN RAMON VAL  1:03.09  62              P    29.71
SCHOENFELD, ERIN      13 PC ORINDA AQUATI  1:03.09  61              P    29.30
LOHMANN, DANA         14 SN UNATTACHED (S  1:03.12  63              P    29.09
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER  1:03.23  64              P    29.52
MAYONE, COLLEEN       14 PC CONKHORS BARR  1:03.25  65              P    29.76
VALLE, CHOKI          13 PC MISSION SAN J  1:03.28  66              P    29.47
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  1:03.35  67              P    29.62
PERCIN, BRITTANY      13 SN UNATTACHED (S  1:03.66  68              P    29.53
MA, KIMBERLY          13 PC SANTA CLARA S  1:03.72  69              P    30.71
BARCELLONA, JENNY     14 PC UNATTACHED (P  1:03.73  70              P    30.03
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  1:03.87  71              P    29.29
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.97  72              P    29.50
NELSON, KIERSTON      13 VA NOVA SWIMMING  1:03.98  73              P    29.51
BUCCI, EVELYN         14 PC HUMBOLDT SWIM  1:03.99  74              P    30.63
MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  1:04.14  75              P    29.94
WOOD, CATHERINE (ELLI 14 VA NOVA SWIMMING  1:04.64  76              P    30.30
GUENIOT, JORDAN       14 SI HEARTLAND SWI  1:04.81  77              P    30.45
SMITH, MARINA         13 PC CROW CANYON C  1:05.03  78              P    29.80
LA FRENIERE, ALEX     13 SN ARDEN HILLS    1:05.27  79              P    30.20
ONWELLER, BRYN        13 VA NOVA SWIMMING  1:05.35  80              P    30.65
SIMCOCK, MARY         13 PC NORTH BAY AQU  1:08.95  81              P    31.48

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY               1:03.19

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  2:05.75   1  2:02.53 F1  P    28.67  1:00.24  1:32.75
                                                                    F    27.50    58.09  1:29.56
HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA  2:06.41   2  2:03.63 F2  P    28.12    59.97  1:33.30
                                                                    F    27.47    58.78  1:30.85
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:07.56   4  2:07.27 F3  P    29.32  1:01.80  1:34.39
                                                                    F    28.97  1:01.19  1:34.08
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P  2:07.28   3  2:08.41 F4  P    28.66  1:00.63  1:32.83
                                                                    F    28.90  1:00.99  1:33.80
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P  2:09.39   6  2:09.44 F5  P    28.84  1:01.40  1:34.88
                                                                    F    28.79  1:01.46  1:35.22
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  2:13.53   9  2:13.01 F6  P    29.63  1:03.07  1:38.09
                                                                    F    29.48  1:03.39  1:38.30
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  2:09.54   7  2:14.65 F7  P    29.40  1:02.59  1:35.98
                                                                    F    30.42  1:04.86  1:40.00
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  2:10.15   8  2:14.86 F8  P    28.96  1:02.29  1:35.55
                                                                    F    29.36  1:03.34  1:39.35

CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  2:05.75   1              P    28.67  1:00.24  1:32.75
HOWE, ALLY            14 PC PALO ALTO STA  2:06.41   2              P    28.12    59.97  1:33.30
AISAWA, MICHI         14 PC UNATTACHED (P  2:07.28   3              P    28.66  1:00.63  1:32.83
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:07.56   4              P    29.32  1:01.80  1:34.39
HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  2:08.43   5              P    28.95  1:01.72  1:35.08
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P  2:09.39   6              P    28.84  1:01.40  1:34.88
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  2:09.54   7              P    29.40  1:02.59  1:35.98
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  2:10.15   8              P    28.96  1:02.29  1:35.55
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  2:13.53   9              P    29.63  1:03.07  1:38.09
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  2:14.22  10              P    29.40  1:04.22  1:39.47
MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL  2:14.39  11              P    30.19  1:04.26  1:39.38
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY  2:14.89  12              P    29.71  1:03.19  1:38.85
GETZEN, SAMANTHA      14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:15.89  13              P    30.09  1:04.87  1:40.27
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  2:16.09  14              P    30.05  1:04.37  1:39.97
LEE, ANGELA           13 PC TIGER AQUATIC  2:16.47  15              P    30.92  1:05.41  1:40.49
AHNELL, KYLIE         14 SN UNATTACHED (S  2:16.84  16              P    29.66  1:03.43  1:39.47
FULLER, CASSIDY       13 PC ORINDA AQUATI  2:16.87  17              P    30.94  1:06.38  1:42.13
KULP, KATIE           13 PC LIVERMORE AQU  2:17.14  18              P    32.39  1:06.99  1:41.96
MA, KIMBERLY          13 PC SANTA CLARA S  2:17.19  19              P    31.33  1:05.88  1:41.50
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA  2:17.85  20              P    30.72  1:05.77  1:42.18
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  2:17.89  21              P    30.97  1:07.08  1:43.11
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING  2:17.93  22              P    30.73  1:05.62  1:41.45
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  2:17.95  23              P    30.66  1:06.05  1:42.49
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  2:18.28  24              P    31.78  1:07.01  1:43.23
ANDERSON, COLLEEN     13 SI SAN DIEGO AQU  2:18.44  25              P    31.12  1:05.79  1:42.19
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    2:18.45  26              P    31.37  1:06.89  1:42.91

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CULPEPPER, CAROLINE   13 SN CALIFORNIA CA  2:18.84  27              P    30.51  1:05.84  1:42.36
CAMPBELL, MEGAN       14 PC MARIN PIRATES  2:18.98  28              P    29.71  1:04.63  1:41.51
LOHMANN, DANA         14 SN UNATTACHED (S  2:19.34  29              P    30.19  1:05.01  1:41.98
HORBOL, GRETCHEN      14 SI NORTH COAST A  2:20.08  30              P    30.44  1:05.65  1:42.69
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  2:20.10  31              P    31.39  1:05.46  1:42.25
NOWACK, ANGELICA      14 PC NEPTUNE SWIMM  2:20.16  32              P    29.87  1:04.84  1:42.19
WOOD, CATHERINE (ELLI 14 VA NOVA SWIMMING  2:20.35  33              P    30.66  1:05.91  1:42.69
REILLY, DOROTHY       13 VA NOVA SWIMMING  2:20.52  34              P    31.09  1:06.67  1:43.41
MONTOYA, SOFIA        13 PC PALO ALTO STA  2:20.78  35              P    32.12  1:06.97  1:44.39
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  2:21.04  36              P    31.23  1:06.70  1:43.41
NICOLOSI, SARA        13 PC CROW CANYON C  2:21.32  37              P    30.79  1:06.39  1:43.97
THIELEN, SHANNON      13 PC OTTER SWIM CL  2:21.64  38              P    30.93  1:06.60  1:44.63
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:21.74  39              P    30.18  1:05.27  1:43.36
VALLE, CHOKI          13 PC MISSION SAN J  2:21.98  40              P    30.95  1:06.23  1:43.11
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  2:22.17  41              P    31.27  1:06.89  1:43.62
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING  2:22.20  42              P    29.85  1:04.57  1:42.00
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM  2:23.98  43              P    31.69  1:09.02  1:46.06
HOXIE, MIMI           14 SN REDDING SWIM   2:24.38  44              P    30.69  1:06.29  1:44.33
STURZENEGGER, SELBY   13 PC BURLINGAME AQ  2:24.40  45              P    32.32  1:10.09  1:48.98
BAILEY, AUBREY        13 SI HEARTLAND SWI  2:24.43  46              P    31.81  1:08.04  1:46.43
NIEMIRA, BECKY        14 PC UNATTACHED (P  2:24.52  47              P    30.40  1:06.49  1:44.32
POMPA, ELYSIA         14 PC BRENTWOOD SEA  2:24.67  48              P    30.73  1:06.80  1:44.48
NELSON, KIERSTON      13 VA NOVA SWIMMING  2:25.03  49              P    31.27  1:07.10  1:45.77
STAAB, KATELIN        14 SN SIERRA MARLIN  2:25.10  50              P    32.16  1:08.81  1:46.86
ONWELLER, BRYN        13 VA NOVA SWIMMING  2:25.22  51              P    31.37  1:08.32  1:48.08
HOCHEDER, ERIKA       14 AZ TJCC STINGRAY  2:25.55  52              P    32.32  1:08.85  1:46.94
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P  2:25.59  53              P    30.29  1:06.56  1:45.63
GUENIOT, JORDAN       14 SI HEARTLAND SWI  2:26.02  54              P    32.61  1:09.57  1:48.28
PERCIN, BRITTANY      13 SN UNATTACHED (S  2:26.09  55              P    31.28  1:07.11  1:45.73
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D  2:26.60  56              P    31.76  1:08.70  1:47.71
DRETZKA, FIONA        14 CO BROOMFIELD BA  2:27.88  57              P    31.19  1:08.07  1:47.97
LUCATERO, LARYSSA     13 SI SOUTH BAY AQU  2:34.56  58              P    31.40  1:08.50  1:50.88

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU  2:10.45   7  2:03.95 F1  P    27.51  1:01.07  1:40.04
                                                                    F    26.45    58.12  1:34.15
YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  2:08.11   1  2:06.58 F2  P    28.46  1:01.19  1:38.18
                                                                    F    27.96  1:00.65  1:36.69
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  2:09.73   5  2:06.73 F3  P    28.56  1:00.87  1:39.53
                                                                    F    27.98    59.06  1:36.75
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P  2:10.16   6  2:07.22 F4  P    28.31  1:00.73  1:39.36
                                                                    F    27.28    58.85  1:37.01
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  2:08.50   2  2:08.89 F5  P    28.12  1:01.68  1:38.41
                                                                    F    27.60  1:01.10  1:37.89
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  2:09.33   3  2:10.00 F6  P    28.25  1:00.44  1:39.51
                                                                    F    28.12  1:00.46  1:39.46
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  2:10.55   8  2:10.95 F7  P    29.11  1:01.11  1:41.12
                                                                    F    28.63  1:00.73  1:41.55

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  2:09.50   4  2:12.39 F8  P    28.54  1:03.95  1:39.59
                                                                    F    28.80  1:04.31  1:41.13

YOUNG, TAYLOR         14 PC UNATTACHED (P  2:08.11   1              P    28.46  1:01.19  1:38.18
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P  2:08.50   2              P    28.12  1:01.68  1:38.41
CHEUNG, HILVY         14 PC MISSION SAN J  2:09.33   3              P    28.25  1:00.44  1:39.51
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  2:09.50   4              P    28.54  1:03.95  1:39.59
BAUER, JENNA          14 PC NEPTUNE SWIMM  2:09.73   5              P    28.56  1:00.87  1:39.53
BAXLEY, REBECCA       14 PC UNATTACHED (P  2:10.16   6              P    28.31  1:00.73  1:39.36
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU  2:10.45   7              P    27.51  1:01.07  1:40.04
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  2:10.55   8              P    29.11  1:01.11  1:41.12
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P  2:11.92   9              P    28.63  1:02.79
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  2:11.93  10              P    29.20  1:02.50  1:42.37
POPPE, HEIDI          14 PC UNATTACHED (P  2:12.35  11              P    28.95  1:02.93  1:40.31
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:12.41  12              P    27.85  1:01.88  1:41.79
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S  2:12.73  13              P    27.86  1:01.70  1:42.12
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM   2:12.81  14              P    28.98  1:02.96  1:41.46
HORBOL, GRETCHEN      14 SI NORTH COAST A  2:12.87  15              P    28.37  1:02.31  1:43.48
MATSUMURA, RACHEL     14 PC LAKERIDGE SWI  2:13.01  16              P    29.21  1:02.21  1:43.40
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C  2:13.20  17              P    29.16  1:03.69  1:42.51
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  2:13.90  18              P    28.91  1:02.92  1:43.89
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  2:13.97  19              P    28.20  1:01.62  1:42.72
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING  2:13.99  20              P    28.96
BICOMONG, MEGHAN      14 PC UNATTACHED (P  2:14.14  21              P    30.33  1:03.95  1:43.70
GREEN, NATALIE        14 SN UNATTACHED (S  2:14.55  22              P    28.79  1:01.92  1:43.07
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  2:14.59  23              P    28.22  1:02.02  1:42.28
NICOLOSI, SARA        13 PC CROW CANYON C  2:14.65  24              P    28.92  1:03.23  1:43.93
AHNELL, KYLIE         14 SN UNATTACHED (S  2:14.86  25              P    28.46  1:03.61  1:44.28
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  2:15.10  26              P    29.85  1:04.51  1:44.47
LEONARD, KELSEY       14 PC UNATTACHED (P  2:15.34  28              P    28.06  1:02.72  1:44.39
NEWTON, DEVIN         13 CA IRVINE NOVAQU  2:15.34  27              P    29.22  1:03.49  1:43.85
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS  2:15.49  29              P    29.42  1:04.88  1:43.72
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI  2:15.64  30              P    29.70  1:04.37  1:43.84
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA  2:15.65  31              P    28.58  1:03.63  1:45.74
YANG, FLORINA         14 PC DE ANZA CUPER  2:15.76  32              P    29.59  1:03.42  1:44.26
MAYONE, COLLEEN       14 PC CONKHORS BARR  2:16.02  33              P    30.13  1:04.29  1:45.43
NESTER, J ANE         14 VA NOVA SWIMMING  2:16.22  34              P    29.16  1:04.19  1:45.56
LUDERS, MICAELA       13 PC NEPTUNE SWIMM  2:16.25  35              P    29.18  1:02.78  1:45.72
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE  2:16.27  36              P    29.53  1:03.68  1:44.89
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  2:16.43  37              P    28.55  1:04.40  1:44.96
BRITTON, KATELIN      14 PC RIPON AQUATIC  2:16.62  39              P    28.77  1:02.83  1:43.97
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  2:16.62  38              P    29.60  1:05.09  1:45.28
BURTON, HOLLY         13 PC NORTHERN NEVA  2:16.77  40              P    29.53  1:04.93  1:45.16
BARCELLONA, JENNY     14 PC UNATTACHED (P  2:16.78  41              P    30.12  1:03.21  1:46.30
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  2:16.79  42              P    29.25  1:02.31  1:43.99
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI  2:16.90  43              P    29.80  1:04.05  1:45.18
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P  2:17.16  44              P    30.37  1:06.29  1:47.31
MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  2:17.33  45              P    30.43  1:07.50  1:44.88
DIAMOND, BONA         14 AZ TJCC STINGRAY  2:17.34  46              P    28.52  1:01.90  1:43.97
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  2:17.61  47              P    29.30  1:04.13  1:46.43
LOHMANN, DANA         14 SN UNATTACHED (S  2:17.69  48              P    29.63  1:06.66  1:45.56
MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL  2:17.74  49              P    29.83  1:05.02  1:47.19
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN  2:17.94  50              P    29.65  1:04.29  1:45.18
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    2:18.00  51              P    29.99  1:05.14  1:47.92
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING  2:18.02  52              P    29.74  1:05.53  1:46.94
MILLER, LINDSEY       13 PC PALO ALTO STA  2:18.07  53              P    30.28  1:05.80  1:45.82

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLSON, COLLEEN        14 CO FOOTHILLS SWI  2:18.14  54              P    30.73  1:04.71  1:46.58
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  2:18.46  55              P    30.62  1:06.70  1:46.02
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  2:18.61  56              P    30.22  1:05.37  1:46.87
BAILEY, AUBREY        13 SI HEARTLAND SWI  2:18.66  57              P    29.96  1:05.04  1:46.70
KULP, KATIE           13 PC LIVERMORE AQU  2:18.72  58              P    30.47  1:04.98  1:47.36
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A  2:18.92  59              P    30.84  1:06.52  1:46.96
HOPEWELL, TAYLOR      14 VA NOVA SWIMMING  2:19.24  60              P    30.88  1:06.41  1:47.41
TAKACH, SARAH         13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:19.47  61              P    31.17  1:06.65  1:47.40
BANDMAN, RACHEL       14 VA NOVA SWIMMING  2:19.57  62              P    31.03  1:05.71  1:47.71
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P  2:19.63  63              P    30.32  1:06.56  1:48.30
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D  2:19.74  64              P    29.73  1:04.29  1:48.73
BENJAMIN, KATHLEEN    13 SN DAVIS SWIM TE  2:19.86  65              P    29.93  1:06.18  1:45.97
GETZEN, SAMANTHA      14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:20.53  66              P    29.20  1:06.07  1:49.87
SHEALY, BRITTANY      13 VA NOVA SWIMMING  2:20.86  67              P    32.13  1:07.61  1:48.50
MORROW, HANNAH        13 PC DE ANZA CUPER  2:21.27  68              P    31.98  1:07.60  1:48.18
CULPEPPER, CAROLINE   13 SN CALIFORNIA CA  2:23.02  69              P    30.21  1:07.35  1:50.60
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB   DQUED                   P    27.90  1:01.45  1:41.08

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  4:44.86  10  4:29.66 F1  P    30.83  1:05.94  1:43.36  2:19.13  3:00.53  3:42.10  4:13.27
                                                                    F    29.24  1:02.45  1:36.86  2:10.40  2:49.83  3:29.07  3:59.66
RICHEY, AMANDA        13 CO BOULDER        4:36.63   3  4:32.99 F2  P    29.98  1:04.63  1:38.43  2:12.30  2:52.77  3:33.95  4:05.44
                                                                    F    30.19  1:04.36  1:38.65  2:12.14  2:51.63  3:31.01  4:02.38
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING  4:42.70   9  4:36.55 F3  P    30.18  1:03.82  1:40.12  2:15.08  2:57.87  3:40.31  4:11.89
                                                                    F    29.98  1:03.51  1:39.72  2:14.46  2:55.01  3:35.99  4:07.00
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  4:39.02   4  4:37.29 F4  P    28.42  1:00.53  1:36.98  2:11.71  2:51.70  3:33.03  4:06.11
                                                                    F    29.44  1:03.12  1:40.42  2:15.63  2:55.20  3:35.25  4:06.40
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  4:42.17   8  4:38.00 F5  P    29.59  1:03.65  1:40.08  2:16.04  2:57.65  3:39.81  4:11.10
                                                                    F    29.02  1:02.52  1:38.44  2:13.58  2:55.64  3:37.48  4:08.75
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  4:41.15   6  4:38.09 F6  P    29.44  1:03.20  1:38.23  2:13.18  2:55.05  3:36.83  4:09.53
                                                                    F    29.53  1:03.31  1:38.29  2:13.16  2:55.04  3:36.43  4:08.33
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  4:41.63   7  4:42.25 F7  P    30.06  1:04.19  1:41.78  2:18.45  2:59.17  3:39.91  4:11.55
                                                                    F    30.42  1:04.52  1:42.16  2:18.66  2:59.11  3:39.87  4:11.67
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P  4:40.08   5  4:43.57 F8  P    29.80  1:03.92  1:40.57  2:16.18  2:56.13  3:36.80  4:09.15
                                                                    F    30.51  1:04.29  1:41.84  2:18.32  2:59.01  3:39.74  4:12.14

HALSTED, TARA         14 SN UNATTACHED (S  4:31.86   1              P    29.07  1:02.28  1:37.17  2:11.16  2:51.81  3:32.50  4:02.66
LLOYD, MEGAN          14 PC LAKERIDGE SWI  4:33.75   2              P    29.08  1:02.28  1:39.60  2:15.86  2:53.24  3:30.25  4:03.15
RICHEY, AMANDA        13 CO BOULDER        4:36.63   3              P    29.98  1:04.63  1:38.43  2:12.30  2:52.77  3:33.95  4:05.44
GARZA, HALLI          13 PC THE SWIM CLUB  4:39.02   4              P    28.42  1:00.53  1:36.98  2:11.71  2:51.70  3:33.03  4:06.11
LOCKE, ELISE          14 PC UNATTACHED (P  4:40.08   5              P    29.80  1:03.92  1:40.57  2:16.18  2:56.13  3:36.80  4:09.15
DELISLE, MARIE-PIERRE 13 PC PALO ALTO STA  4:41.15   6              P    29.44  1:03.20  1:38.23  2:13.18  2:55.05  3:36.83  4:09.53
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  4:41.63   7              P    30.06  1:04.19  1:41.78  2:18.45  2:59.17  3:39.91  4:11.55
PESETTI, SYDNEY       13 VA NOVA SWIMMING  4:42.17   8              P    29.59  1:03.65  1:40.08  2:16.04  2:57.65  3:39.81  4:11.10
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING  4:42.70   9              P    30.18  1:03.82  1:40.12  2:15.08  2:57.87  3:40.31  4:11.89
KISH, MARY KATHERINE  14 VA NOVA SWIMMING  4:44.86  10              P    30.83  1:05.94  1:43.36  2:19.13  3:00.53  3:42.10  4:13.27
YOSHII, SARA          13 CA IRVINE NOVAQU  4:45.43  11              P    29.64  1:03.71  1:40.58  2:16.60  2:58.27  3:40.56  4:13.75
WASKO, RACHEL         14 SN REDDING SWIM   4:45.75  12              P    30.56  1:06.07  1:44.38  2:19.87  3:00.47  3:41.33  4:14.44
JONES, ABBY           13 VA NOVA SWIMMING  4:46.67  13              P    30.18  1:04.69  1:41.06  2:16.57  2:58.86  3:40.29  4:13.61

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  4:47.35  14              P    30.79  1:07.09  1:45.08  2:21.85  3:00.63  3:40.61  4:14.75
GOLDMAN, LEAH         14 PC PENINSULA COV  4:47.73  15              P    30.31  1:05.30  1:41.81  2:18.33  3:01.72  3:44.01  4:16.16
FELLOWS, ALLYSON      14 SN UNATTACHED (S  4:47.90  16              P    31.84  1:09.41  1:45.67  2:21.19  3:02.49  3:43.68  4:16.04
CALTON, HANNAH        14 SN UNATTACHED (S  4:48.39  17              P    29.87  1:03.43  1:40.71  2:16.95  2:59.49  3:42.23  4:15.69
MOREFIELD, SHAELIN    14 PC DOUGLAS DOLFI  4:48.71  18              P    30.60  1:05.57  1:43.06  2:19.95  3:02.30  3:43.55  4:17.14
NICOLOSI, SARA        13 PC CROW CANYON C  4:48.93  19              P    30.66  1:06.02  1:42.25  2:16.88  3:00.19  3:42.78  4:16.26
BURTON, HOLLY         13 PC NORTHERN NEVA  4:48.97  20              P    30.47  1:04.99  1:42.14  2:18.99  2:59.98  3:42.25  4:16.05
ISLETA, CZSARINA      14 PC UNATTACHED (P  4:49.49  21              P    28.50  1:02.17  1:38.36  2:14.69  2:56.20  3:39.62  4:14.99
JONES, ILIANA         13 WY CASPER SWIM C  4:49.70  22              P    30.40  1:05.65  1:43.36  2:20.24  3:00.90  3:42.01  4:16.62
LIGHT, AUDREY         14 CA IRVINE NOVAQU  4:49.75  23              P    30.80  1:06.04  2:20.33  3:02.63  3:44.06  4:17.54  4:49.84
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P  4:50.00  24              P    31.02  1:05.60  1:43.35  2:21.33  3:03.62  3:46.41  4:18.27
GRUBBS, HANNAH        13 PC ORINDA AQUATI  4:50.45  25              P    31.49  1:07.41  1:44.12  2:20.14  3:02.21  3:44.73  4:18.20
RIEGER, ALEX          14 SN DAVIS SWIM TE  4:50.46  26              P    29.54  1:04.67  1:41.17  2:16.99  2:59.84  3:42.66  4:16.35
HOPEWELL, TAYLOR      14 VA NOVA SWIMMING  4:50.57  27              P    30.93  1:07.01  1:44.37  2:20.68  3:02.28  3:44.04  4:17.96
NELSON, KIERSTON      13 VA NOVA SWIMMING  4:50.75  28              P    31.01  1:05.68  1:42.76  2:19.52  3:02.27  3:44.60  4:17.57
LOHMANN, DANA         14 SN UNATTACHED (S  4:51.84  29              P    30.46  1:06.05  1:45.10  2:22.89  3:03.16  3:44.25  4:18.72
PHETBENJAKUL, ANSHANI 14 CA MESA AQUATICS  4:52.46  30              P    30.74  1:06.28  1:45.41  2:23.74  3:03.75  3:44.94  4:19.27
REILLY, DOROTHY       13 VA NOVA SWIMMING  4:52.48  31              P    30.89  1:05.38  1:42.37  2:19.40  3:02.87  3:46.76  4:20.30
SHEALY, BRITTANY      13 VA NOVA SWIMMING  4:52.63  32              P    33.10  1:09.43  1:46.79  2:23.08  3:04.84  3:46.90  4:20.22
NELSON, LILLY         14 PC UNATTACHED (P  4:52.75  33              P    33.78  1:12.82  1:49.76  2:25.89  3:05.88  3:46.06  4:20.16
TAKACH, SARAH         13 AZ SCOTTSDALE AQ  4:53.06  34              P    31.57  1:09.05  1:46.48  2:23.96  3:05.32  3:47.11  4:21.28
JOHNSON, MADDISON     13 SN ARDEN HILLS    4:53.27  35              P    30.05  1:05.96  1:43.20  2:20.57  3:03.79  3:47.89  4:21.05
MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL  4:53.62  36              P    30.30  1:04.71  1:42.80  2:20.08  3:04.92  3:50.32  4:22.24
LITTLE, ISABELLE      14 VA NOVA SWIMMING  4:53.97  37              P    32.22  1:09.80  1:47.95  2:25.71  3:06.39  3:48.26  4:21.22
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  4:54.35  38              P    29.74  1:04.69  1:43.58  2:22.86  3:05.07  3:47.91  4:21.21
HULL, VALERIE         13 SI SAN DIEGO AQU  4:54.40  39              P    31.70  1:09.32  1:48.95  2:26.36  3:09.14  3:51.72  4:23.67
LEHR, TAYLOR          14 SN SIERRA MARLIN  4:54.97  40              P    31.14  1:07.66  1:44.76  2:21.30  3:03.78  3:47.65  4:21.47
MAXFIELD, LILY        13 PC NEPTUNE SWIMM  4:55.22  41              P    32.15  1:09.06  1:48.16  2:25.99  3:05.60  3:46.85  4:22.21
ONWELLER, BRYN        13 VA NOVA SWIMMING  4:55.71  42              P    31.29  1:06.93  1:45.29  2:23.07  3:06.54  3:49.49  4:23.31
MA, KIMBERLY          13 PC SANTA CLARA S  4:55.77  43              P    31.08  1:05.76  1:44.37  2:21.98  3:05.51  3:48.97  4:22.90
JONES, JESSICA        13 SN SIERRA MARLIN  4:56.05  44              P    32.35  1:08.59  1:47.49  2:25.94  3:07.71  3:48.83  4:23.67
MONTOYA, SOFIA        13 PC PALO ALTO STA  4:56.72  45              P    31.25  1:07.12  1:43.79  2:19.77  3:05.34  3:50.47  4:24.00
BENJAMIN, KATHLEEN    13 SN DAVIS SWIM TE  4:57.93  46              P    31.15  1:08.09  1:47.23  2:24.75  3:05.58  3:47.13  4:23.32
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A  4:58.07  47              P    32.23  1:11.19  1:49.10  2:26.02  3:08.61  3:51.59  4:25.53
HON, FIONA            13 PC PALO ALTO STA  4:58.41  48              P    29.53  1:05.66  1:40.64  2:17.33  3:02.50  3:48.13  4:23.18
ZANOLLI, NICOLE       13 PC SOLO AQUATICS  4:58.53  49              P    33.48  1:11.70  1:48.58  2:24.63  3:09.14  3:53.29  4:26.56
STURZENEGGER, SELBY   13 PC BURLINGAME AQ  4:58.64  50              P    32.38  1:10.89  1:48.44  2:25.22  3:08.94  3:51.14  4:25.11
BRUNDAGE, MAIA        14 AZ SCOTTSDALE AQ  4:58.72  51              P    31.84  1:09.44  1:47.19  2:24.52  3:08.92  3:53.48  4:26.37
DIDION, KATE          13 PC TERRAPINS SWI  4:59.14  52              P    33.44  1:11.28  1:50.38  2:28.62  3:09.68  3:49.64  4:25.07
WINTER, HAYLEY        14 SN BEAR RIVER SW  4:59.37  53              P    32.08  1:10.76  1:48.04  2:24.30  3:09.95  3:54.29  4:27.88
DRESEL, AISLINN       14 PC SIERRA AQUATI  4:59.52  54              P    31.18  1:07.03  1:46.05  2:22.64  3:07.36  3:50.63  4:25.09
RALPH, ALEXIS         14 UT SOUTH DAVIS A  4:59.86  55              P    32.28  1:10.79  1:48.01  2:24.38  3:06.92  3:49.29  4:25.37
MILLER, LINDSEY       13 PC PALO ALTO STA  5:00.50  56              P    31.82  1:09.65  1:48.89  2:27.72  3:10.36  3:52.80  4:27.35
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA  5:00.74  57              P    32.65  1:11.89  1:50.84  2:28.66  3:12.94  3:57.02  4:29.88
BANDMAN, RACHEL       14 VA NOVA SWIMMING  5:00.83  58              P    32.51  1:10.22  1:48.25  2:25.68  3:09.54  3:53.54  4:27.89
CROMAN, CECELIA       13 AZ TUCSON FORD D  5:01.58  59              P    30.87  1:07.96  1:45.29  2:22.90  3:08.42  3:54.14  4:28.26
GUENIOT, JORDAN       14 SI HEARTLAND SWI  5:04.62  60              P    31.19  1:07.51  1:47.35  2:25.55  3:11.36  3:58.62  4:31.52
SARGIS, CELINE        13 PC NEPTUNE SWIMM  5:04.96  61              P    30.70  1:06.95  1:44.17  2:19.66  3:06.29  3:56.58  4:30.10
HOCHEDER, ERIKA       14 AZ TJCC STINGRAY  5:05.27  62              P    32.12  1:08.91  1:47.97  2:26.28  3:11.92  3:58.32  4:32.02
GAGNON, SIMONE        14 PC UNATTACHED (P  5:05.32  63              P    30.61  1:06.31  1:44.60  2:22.14  3:06.40  3:51.09  4:26.30
BERGH, HANNAH         13 PC TRI VALLEY AQ  5:06.42  64              P    31.61  1:07.68  1:46.85  2:25.10  3:12.29  3:59.23  4:33.07
BAILEY, AUBREY        13 SI HEARTLAND SWI   DQUED                   P    30.70  1:06.36  1:44.66  2:22.67  3:06.47  3:50.24  4:24.40
EASTIN, ELLA          13 CA IRVINE NOVAQU   DQUED                   P    28.67  1:01.34  1:37.15  2:12.17  2:50.51  3:28.68  4:02.20
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    29.60  1:03.29  1:38.53  2:13.65  2:52.63  3:31.87  4:03.38

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               1:49.79   1      26.75    57.73  1:26.06
         EASTIN, ELLA        13
         NEWTON, DEVIN       13
         LIGHT, AUDREY       14
         ENGEL, LINDSEY      13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:49.95   2      26.15    58.55  1:25.67
         HOWE, ALLY          14
         MILLER, LINDSEY     13
         DELISLE, MARIE-PIERR13
         REID, CARLY         13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:51.22   3      26.92    58.56  1:26.10
         COOKE, SIDNEY       14
         MILLER, AMANDA      14
         NICOLOSI, SARA      13
         SMITH, MARINA       13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:54.05   4      27.90  1:01.25  1:29.26
         GRUBBS, HANNAH      13
         SOLTZ, HANNAH       13
         FULLER, CASSIDY     13
         ASHBY, MARY         13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:54.72   5      29.15  1:00.67  1:28.59
         JONES, ABBY         13
         LITTLE, ISABELLE    14
         PESETTI, SYDNEY     13
         NESTER, J ANE       14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               1:55.49   6      27.73    59.39  1:27.91
         LADD, CATHERINE     13
         OWEN, RACHEL        14
         YAGHUTIEL, JASMINE  13
         DEPANGHER, EMILY    14
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               1:55.71   7      28.43  1:02.72  1:30.40
         WALKER, HAYDEN      14
         TAKACH, SARAH       13
         GRIFFIN, KENDRA     14
         KAMIN, COURTNEY     13
CCA,  A  13-14        14 SN CALIFORNIA CA               1:56.01   8      29.64  1:02.48  1:30.16
         PENNEY, ALYSSA      13
         JOHNSON, LEXI       13
         CULPEPPER, CAROLINE 13
         HAMMOND, CLAIRE     14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:56.44          30.33  1:02.61  1:31.67
         MORROW, HANNAH      13
         MARELLA, CHRISTINE  13
         YANG, FLORINA       14
         FONG, KRISTINA      13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:56.92          28.94  1:02.81  1:31.86
         AMBERG, NATALIE     14
         GWYNN, MICHAELA     14
         HENDERSON, ANASTASIA13
         BARATTOLO, GABRIELLA14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:57.17          28.14  1:02.85  1:31.69
         CHEUNG, HILVY       14
         YUAN, CHARLOTTE     13
         VALLE, CHOKI        13
         HUA, VIVY           13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:57.31          30.22  1:03.17  1:30.81
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 1:57.48          29.87  1:08.23  1:31.86
         YAMAHATA, TAYLOR    13
         SELLERS, SAVANNAH   14
         JOHNSON, MADDISON   13
         BUTLER, ROBYN       13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:58.49          29.92  1:03.69  1:32.38
         KISH, MARY KATHERINE14
         WOOD, CATHERINE (ELL14
         HALL, BAILEY        14
         BANDMAN, RACHEL     14
SRVL, A  13-14        14 PC SAN RAMON VAL               1:58.69          30.77  1:04.87  1:33.26
         MILLER, LINDY       14
         ZHONG, ALLISON      13
         MATHERSON, PAIGE    13
         LAMPRON, ROBIN      14
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               1:59.66          31.14  1:05.17  1:33.60
         COOPER, LEAH        13
         GARCIA, CALLIE      13
         THIELEN, SHANNON    13
         ROJAS, ALEXIA       13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                2:00.66          29.47  1:04.70  1:32.47
         WASKO, RACHEL       14
         AUNG, ARIELLA       13
         HOXIE, MIMI         14
         WYSE, ROSE          14
SAM,  A  13-14        14 PC SIERRA AQUATI               2:01.45          30.15  1:05.80  1:35.73
         DRESEL, AISLINN     14
         SULLIVAN, MAYA      13
         VUCCI, MADDIE       13
         CARRADE, LIZZIE     14
KOHR,  A  13-14       14 PC CONKHORS BARR               2:01.64          30.47  1:07.07  1:35.71
         HOCH, MEAGHAN       13
         VUCINA, AVA         14
         MAYONE, COLLEEN     14
         SHORT, ALLISON      13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:02.21          31.62  1:06.17  1:35.05
         HATAMIAN, DIANA     14
         AUCHARD, LAYNA      13
         MARKLE, COURTNEY    14
         LINDSLEY, JEANA     14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:02.56          32.52  1:07.37  1:36.98
         MOESER, CAROLINE    13
         VAN LINGE, KINDLE   13
         MONTOYA, SOFIA      13
         BERGMAN, HAYLEY     13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               2:02.68          30.43  1:05.37  1:35.82
         REILLY, DOROTHY     13
         SHEALY, BRITTANY    13
         NELSON, KIERSTON    13
         ONWELLER, BRYN      13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  B  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:07.83          33.94  1:09.56  1:39.53
         CEZAR, KATE         13
         NIEDERS, KARA       14
         AUCHARD, LAYNA      13
         NARASIMHAN, MOHINI  14

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:45.09
   SECTIONAL   4:15.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:58.66   1      28.82    59.00  1:31.82  2:09.82  2:35.28  3:05.10  3:30.65
         DELISLE, MARIE-PIERR13
         MILLER, LINDSEY     13
         HOWE, ALLY          14
         WITTENBRINK, JAYNA  13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:00.29   2      27.67    57.92  1:29.64  2:06.91  2:35.48  3:07.93  3:33.01
         COOKE, SIDNEY       14
         MILLER, AMANDA      14
         NICOLOSI, SARA      13
         AMBERG, NATALIE     14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               4:00.32   3      28.01    58.16  1:20.86  2:07.79  2:36.55  3:08.86  3:33.29
         EASTIN, ELLA        13
         NEWTON, DEVIN       13
         YOSHII, SARA        13
         ENGEL, LINDSEY      13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               4:05.66   4      29.78  1:01.67  1:33.58  2:10.32  2:37.96  3:10.88  3:36.89
         JONES, ABBY         13
         LITTLE, ISABELLE    14
         PESETTI, SYDNEY     13
         KISH, MARY KATHERINE14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:07.09   5      29.37    59.21  1:33.13  2:11.54  2:39.87  3:12.72  3:38.28
         GRUBBS, HANNAH      13
         SOLTZ, HANNAH       13
         LARSEN, ANNIE       14
         ASHBY, MARY         13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:10.89   6      30.65  1:03.02  1:37.46  2:17.03  2:44.64  3:17.23  3:42.47
         HON, FIONA          13
         SCOTT, MIRANDA      14
         VAN LINGE, KINDLE   13
         REID, CARLY         13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               4:12.54   7      30.72  1:03.94  1:38.31  2:16.80  2:45.40  3:17.42  3:43.74
         REILLY, DOROTHY     13
         SHEALY, BRITTANY    13
         HALL, BAILEY        14
         NESTER, J ANE       14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               4:12.60   8      31.63  1:06.20  1:26.47  2:20.62  2:46.39  3:16.12  3:42.40
         VALLE, CHOKI        13
         YUAN, CHARLOTTE     13
         CHEUNG, HILVY       14
         HUA, VIVY           13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  13-14        14 SN CALIFORNIA CA               4:14.23          30.58  1:02.88  1:36.92  2:15.14  2:43.70  3:16.82  3:44.27
         HAMMOND, CLAIRE     14
         JOHNSON, LEXI       13
         CULPEPPER, CAROLINE 13
         DUGAN, VANESSA      14
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               4:15.46          30.67  1:04.89  1:38.44  2:17.94  2:47.76  3:20.97  3:47.01
         BRUNDAGE, MAIA      14
         TAKACH, SARAH       13
         GETZEN, SAMANTHA    14
         KAMIN, COURTNEY     13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:15.95          30.12  1:02.49  1:36.40  2:14.91  2:28.03  2:43.45  3:18.59
         KEIGHLEY, HEATHER   14
         AUCHARD, LAYNA      13
         MARKLE, COURTNEY    14
         HATAMIAN, DIANA     14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 4:16.21          30.46  1:03.33  1:37.25  2:16.25  2:45.69  3:19.84  3:46.39
         YAMAHATA, TAYLOR    13
         SELLERS, SAVANNAH   14
         JOHNSON, MADDISON   13
         LA FRENIERE, ALEX   13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               4:16.22          31.15  1:03.90  1:22.78  2:13.88  2:43.20  3:17.89  3:45.34
         YANG, FLORINA       14
         MARELLA, CHRISTINE  13
         CHENG, CHRISTINA    13
         MORROW, HANNAH      13
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:16.39          28.23    57.96  1:29.81  2:07.52  2:37.68  3:12.25  3:42.04
         LADD, CATHERINE     13
         OWEN, RACHEL        14
         SHEWCHUK, DANI      13
         YAGHUTIEL, JASMINE  13
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               4:19.80          31.76  1:05.50  1:39.78  2:17.45  2:47.12  3:21.67  3:49.45
         COOPER, LEAH        13
         GARCIA, CALLIE      13
         ROJAS, ALEXIA       13
         THIELEN, SHANNON    13
HSC,  A  13-14        14 PC HUMBOLDT SWIM               4:21.34          32.59  1:07.62  1:19.85  1:39.71  2:18.77  2:29.77  2:48.78
         KOSSOW, ROSIE       14
         PETERSON, AMY       13
         BUCCI, EVELYN       14
         NUNN, TIFFANY       13
SRVL, A  13-14        14 PC SAN RAMON VAL               4:21.54          31.73  1:06.19  1:42.07  2:23.35  2:52.19  3:25.04  3:51.78
         MILLER, LINDY       14
         ZHONG, ALLISON      13
         MATHERSON, PAIGE    13
         IONOVA, KRISTINA    14
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               4:22.32          31.97  1:04.82  1:38.94  2:18.28  2:48.29  3:23.36  3:51.88
         BANDMAN, RACHEL     14
         WOOD, CATHERINE (ELL14
         NELSON, KIERSTON    13
         WEISBERG, KATY      14
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C                DQUED           31.72  1:04.52  1:38.83  2:17.17  2:45.50  3:21.43  3:47.05
         HENDERSON, ANASTASIA13
         VELO, MARINA        14
         SMITH, MARINA       13
         BARATTOLO, GABRIELLA14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:37.42   1      24.79    49.36  1:12.68
         REID, CARLY         13
         BATCHELLER, COURTNEY14
         HOWE, ALLY          14
         WITTENBRINK, JAYNA  13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               1:40.01   2      24.09    50.42  1:15.76
         ENGEL, LINDSEY      13
         YOSHII, SARA        13
         NEWTON, DEVIN       13
         EASTIN, ELLA        13
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               1:40.83   3      25.58    51.15  1:16.01
         GRIFFIN, KENDRA     14
         GETZEN, SAMANTHA    14
         WALKER, HAYDEN      14
         KAMIN, COURTNEY     13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:41.01   4      25.82    51.01  1:16.12
         BARATTOLO, GABRIELLA14
         SMITH, MARINA       13
         COOKE, SIDNEY       14
         AMBERG, NATALIE     14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               1:42.20   5      24.82    48.82  1:16.14
         OWEN, RACHEL        14
         LADD, CATHERINE     13
         DEPANGHER, EMILY    14
         YAGHUTIEL, JASMINE  13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:42.22   6      25.38    51.51  1:16.67
         DELISLE, MARIE-PIERR13
         VAN LINGE, KINDLE   13
         CAMPBELL, JENNIFER  13
         BERGMAN, HAYLEY     13
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:43.08   7      24.77    50.06  1:17.19
         CHEUNG, HILVY       14
         HUA, VIVY           13
         YUAN, CHARLOTTE     13
         VALLE, CHOKI        13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:43.24   8      26.23    52.61  1:18.05
         KISH, MARY KATHERINE14
         NESTER, J ANE       14
         PESETTI, SYDNEY     13
         LITTLE, ISABELLE    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:43.45          25.19    50.28  1:16.77
         ASHBY, MARY         13
         GRUBBS, HANNAH      13
         FULLER, CASSIDY     13
         SOLTZ, HANNAH       13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:44.43          26.35    52.95  1:19.50
         YANG, FLORINA       14
         MARELLA, CHRISTINE  13
         MORROW, HANNAH      13
         FONG, KRISTINA      13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  13-14        14 SN CALIFORNIA CA               1:44.69          26.53    52.91  1:18.44
         JOHNSON, LEXI       13
         HAMMOND, CLAIRE     14
         PENNEY, ALYSSA      13
         DUGAN, VANESSA      14
KOHR,  A  13-14       14 PC CONKHORS BARR               1:45.08          26.86    54.18  1:19.83
         HOCH, MEAGHAN       13
         VUCINA, AVA         14
         SHORT, ALLISON      13
         MAYONE, COLLEEN     14
SRVL, A  13-14        14 PC SAN RAMON VAL               1:45.53          26.64    53.00  1:19.77
         IONOVA, KRISTINA    14
         MATHERSON, PAIGE    13
         ZHONG, ALLISON      13
         LAMPRON, ROBIN      14
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                1:46.98          26.65    55.78  1:22.32
         HOXIE, MIMI         14
         WYSE, ROSE          14
         AUNG, ARIELLA       13
         WASKO, RACHEL       14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:47.10          26.03    52.44  1:19.44
         BRAND, IRIS         13
         KNOWLES, RACHEL     13
         SUN, LILLIAN        13
         FOLMAR, HANNAH      13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:47.36          27.14    54.20  1:21.05
         JONES, ABBY         13
         REILLY, DOROTHY     13
         ONWELLER, BRYN      13
         BANDMAN, RACHEL     14
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:48.20          27.25    53.62  1:21.27
         HOPEWELL, TAYLOR    14
         HALL, BAILEY        14
         NELSON, KIERSTON    13
         WEISBERG, KATY      14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:48.31          26.58    54.54  1:22.06
         MARKLE, COURTNEY    14
         LINDSLEY, JEANA     14
         AUCHARD, LAYNA      13
         HATAMIAN, DIANA     14
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               1:49.14          27.41    55.13  1:22.23
         VOLKMUTH, NINA      13
         THIELEN, SHANNON    13
         ROJAS, ALEXIA       13
         GARCIA, CALLIE      13
ALMA,  B  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:51.46          26.51    54.24  1:22.97
         TAKAHASHI, GEMMA    13
         NARASIMHAN, MOHINI  14
         NIEDERS, KARA       14
         CEZAR, KATE         13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA                DQUED           26.79    53.20  1:20.29

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:25.99
   SECTIONAL   3:50.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               3:37.72   1      26.99    56.54  1:21.63  1:49.45  2:16.42  2:45.66  3:10.30
         NEWTON, DEVIN       13
         EASTIN, ELLA        13
         YOSHII, SARA        13
         ENGEL, LINDSEY      13
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               3:38.14   2      26.20    54.88  1:20.98  1:49.28  2:15.30  2:44.24  3:10.08
         KAMIN, COURTNEY     13
         GETZEN, SAMANTHA    14
         GRIFFIN, KENDRA     14
         WALKER, HAYDEN      14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:39.17   3      26.18    55.26  1:21.26  1:49.84  2:15.89  2:44.11  3:10.32
         PESETTI, SYDNEY     13
         KISH, MARY KATHERINE14
         NESTER, J ANE       14
         LITTLE, ISABELLE    14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:39.58   4      26.29    55.72  1:20.96  1:49.95  2:16.43  2:46.13  3:12.00
         BARATTOLO, GABRIELLA14
         SMITH, MARINA       13
         COOKE, SIDNEY       14
         AMBERG, NATALIE     14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:40.82   5      26.67    55.67  1:21.55  1:49.97  2:16.46  2:44.82  3:11.08
         VAN LINGE, KINDLE   13
         DELISLE, MARIE-PIERR13
         CAMPBELL, JENNIFER  13
         BERGMAN, HAYLEY     13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               3:43.71   6      26.15    55.20  1:21.45  1:51.05  2:17.78  2:47.33  3:14.61
         ASHBY, MARY         13
         SCHOENFELD, ERIN    13
         GRUBBS, HANNAH      13
         FULLER, CASSIDY     13
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 3:44.18   7      27.01    55.66  1:22.12  1:51.46  2:18.88  2:48.04  3:15.11
         LA FRENIERE, ALEX   13
         YAMAHATA, TAYLOR    13
         JOHNSON, MADDISON   13
         BUTLER, ROBYN       13
SRVL, A  13-14        14 PC SAN RAMON VAL               3:46.48   8      27.64    57.50  1:24.11  1:53.19  2:20.49  2:50.91  3:17.31
         IONOVA, KRISTINA    14
         MATHERSON, PAIGE    13
         MILLER, LINDY       14
         LAMPRON, ROBIN      14
CCA,  A  13-14        14 SN CALIFORNIA CA               3:46.81          27.08    55.77  1:22.59  1:52.64  2:20.73  2:50.69  3:17.28
         HAMMOND, CLAIRE     14
         PENNEY, ALYSSA      13
         DUGAN, VANESSA      14
         JOHNSON, LEXI       13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:47.93          27.10    56.31  1:23.36  1:53.53  2:21.12  2:50.92  3:18.29
         JONES, ABBY         13
         REILLY, DOROTHY     13
         BANDMAN, RACHEL     14
         HALL, BAILEY        14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               3:48.04          25.59    53.15  1:20.37  1:50.80  2:19.88  2:52.04  3:18.15
         CHEUNG, HILVY       14
         VALLE, CHOKI        13
         SILMARO, KRISTINE   13
         HUA, VIVY           13
KOHR,  A  13-14       14 PC CONKHORS BARR               3:48.75          27.65    57.47  1:24.46  1:54.91  2:21.22  2:49.99  3:17.99
         SHORT, ALLISON      13
         HOCH, MEAGHAN       13
         MAYONE, COLLEEN     14
         VUCINA, AVA         14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:48.88          27.09    55.85  1:22.54  1:50.85  2:19.26  2:51.24  3:18.74
         KNOWLES, RACHEL     13
         BRAND, IRIS         13
         FOLMAR, HANNAH      13
         SUN, LILLIAN        13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:49.58          26.86    56.04  1:23.58  1:54.40  2:22.11  2:51.63  3:19.23
         YANG, FLORINA       14
         CHENG, CHRISTINA    13
         MORROW, HANNAH      13
         MARELLA, CHRISTINE  13
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               3:50.40          25.97    54.57  1:19.56  1:48.22  2:18.84  2:52.65  3:20.43
         OWEN, RACHEL        14
         LADD, CATHERINE     13
         SHEWCHUK, DANI      13
         YAGHUTIEL, JASMINE  13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:54.60          27.86    58.19  1:25.78  1:56.86  2:25.56  2:56.53  3:24.46
         ONWELLER, BRYN      13
         NELSON, KIERSTON    13
         SHEALY, BRITTANY    13
         WEISBERG, KATY      14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                3:55.18          27.37    57.76  1:25.47  1:57.13  2:24.62  2:55.86  3:24.13
         MARKLE, COURTNEY    14
         AUCHARD, LAYNA      13
         KEIGHLEY, HEATHER   14
         TAKAHASHI, GEMMA    13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA                DQUED           25.59    54.27  1:19.95  1:48.27  2:13.56  2:42.50  3:06.94
         REID, CARLY         13
         WITTENBRINK, JAYNA  13
         BATCHELLER, COURTNEY14
         HOWE, ALLY          14

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:20.39
   SECTIONAL   8:17.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:50.26   1      26.62    55.98  1:26.19  1:56.04  2:22.79  2:53.37  3:24.83
         HOWE, ALLY          14                                        3:55.52  4:23.55  4:52.82  5:23.28  5:54.08  6:20.53  6:49.96
         DELISLE, MARIE-PIERR13                                        7:19.79
         BATCHELLER, COURTNEY14
         WITTENBRINK, JAYNA  13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               7:52.86   2      26.83    56.43  1:27.21  1:57.78  2:24.26  2:54.36  3:24.85
         PESETTI, SYDNEY     13                                        3:56.27  4:23.43  4:53.72  5:24.07  5:54.10  6:21.32  6:50.98
         LITTLE, ISABELLE    14                                        7:21.93
         NESTER, J ANE       14
         KISH, MARY KATHERINE14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               7:58.93   3      26.34    54.67  1:24.26  1:54.08  2:19.97  2:50.04  3:22.13
         AMBERG, NATALIE     14                                        3:54.41  4:21.89  4:52.83  5:24.52  5:55.70  6:22.89  6:54.09
         BARATTOLO, GABRIELLA14                                        7:26.36
         SMITH, MARINA       13
         NICOLOSI, SARA      13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:07.69   4      28.42    59.25  1:29.38  1:59.58  2:28.02  2:59.34  3:31.76
         VAN LINGE, KINDLE   13                                        4:03.60  4:30.94  5:02.08  5:34.48  6:06.10  6:32.69  7:03.11
         MONTOYA, SOFIA      13                                        7:35.60
         MILLER, LINDSEY     13
         REID, CARLY         13
CCA,  A  13-14        14 SN CALIFORNIA CA               8:07.80   5      27.38    57.92  1:29.61  2:01.39  2:28.89  2:59.22  3:30.44
         JOHNSON, LEXI       13                                        4:02.18  4:30.53  5:01.45  5:33.78  6:04.12  6:32.85  7:04.83
         HAMMOND, CLAIRE     14                                        7:37.05
         DUGAN, VANESSA      14
         CULPEPPER, CAROLINE 13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               8:07.86   6      27.66    57.90  1:28.99  2:00.36  2:27.73  2:58.48  3:29.95
         JONES, ABBY         13                                        4:00.27  4:28.77  5:00.70  5:33.08  6:05.13  6:33.83  7:04.87
         HALL, BAILEY        14                                        7:36.92
         BANDMAN, RACHEL     14
         WEISBERG, KATY      14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               8:22.91   7      28.55    59.93  1:31.19  2:02.32  2:30.09  3:00.60  3:31.88
         KNOWLES, RACHEL     13                                        4:02.22  4:30.90  5:03.00  5:36.94  6:10.50  6:29.29  7:13.69
         BRAND, IRIS         13                                        7:48.22
         SUN, LILLIAN        13
         FOLMAR, HANNAH      13

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC     24.55   3    24.36 F1
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE    24.97   8    24.45 F2
AOYAMA, BRITTANY      15 PC UNATTACHED (P    24.84   5    24.72 F3
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P    24.85   6    24.83 F4
CHAN, KRISTIE         15 PC UNATTACHED (P    25.15   9    25.08 F5
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J    25.21  10          F
SIEGEL, KATIE         15 PC UNATTACHED (P    25.28  12          F
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P    25.29  13          F

SCHAEFER, MADDY       16 PC UNATTACHED (P    23.71   1
LOVE, HALEY ROSE      15 PC UNATTACHED (P    24.29   2
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC     24.55   3
RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P    24.81   4
AOYAMA, BRITTANY      15 PC UNATTACHED (P    24.84   5
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P    24.85   6
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P    24.94   7
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE    24.97   8

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHAN, KRISTIE         15 PC UNATTACHED (P    25.15   9
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P    25.23  11
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM    25.31  14
KAMAI, CHARLOTTE      15 PC UNATTACHED (P    25.36  15
MORRIS, MEGAN         16 PC UNATTACHED (P    25.43  16
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE    25.51  18
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P    25.51  17
GARGALIKIS, ALLISON   16 PC UNATTACHED (P    25.52  19
SHEWCHUK, KASEY       15 PC UNATTACHED (P    25.53  20
MURPHY, SAMANTHA      15 PC UNATTACHED (P    25.54  21
WINKLER, MIKAYLA      15 SN UNATTACHED (S    25.59  22
FONG, STEPHANIE       16 PC UNATTACHED (P    25.71  25
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM    25.71  24
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P    25.71  23
LEIGH, RACHEL         15 VA NOVA SWIMMING    25.78  26
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ    25.88  27
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC UNATTACHED (P    25.93  28
SUN, BEATRICE         16 PC UNATTACHED (P    25.94  29
POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P    25.98  30
SCHMITT, JULIE        15 WY CASPER SWIM C    26.00  31
KLOTZ, STEPHANIE      15 SN UNATTACHED (S    26.04  32
FURBERSHAW, JOSIE     15 PC UNATTACHED (P    26.05  33
LAM, RACHEL           15 PC UNATTACHED (P    26.09  34
WILLIAMS, CASEY       16 VA NOVA SWIMMING    26.10  35
PEREZ, SAM            16 PC CABRILLO THRE    26.19  36
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE    26.28  37
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE    26.34  38
ANDERSON, JESSI       15 WY RAWLINS SWIM     26.35  39
CHEN, STEPHANIE       16 PC EAST BAY BAT     26.67  40

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P    52.42   2    51.75 F1  P    25.52
                                                                    F    25.46
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE    52.79   3    52.08 F2  P    25.73
                                                                    F    25.33
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC     52.27   1    52.87 F3  P    25.14
                                                                    F    25.38
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P    53.16   5    53.03 F4  P    25.70
                                                                    F    25.56
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P    52.84   4    53.07 F5  P    25.54
                                                                    F    25.44
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J    53.31   6    53.19 F6  P    25.75
                                                                    F    25.23
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE    54.05   7    53.38 F7  P    25.97
                                                                    F    25.53
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P    54.22   9    54.46 F8  P    25.81
                                                                    F    26.09

HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC     52.27   1              P    25.14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P    52.42   2              P    25.52
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE    52.79   3              P    25.73
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P    52.84   4              P    25.54
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P    53.16   5              P    25.70
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J    53.31   6              P    25.75
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE    54.05   7              P    25.97
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P    54.22   9              P    25.81
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ    54.22   8              P    26.38
KAMAI, CHARLOTTE      15 PC UNATTACHED (P    54.52  10              P    26.06
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P    54.56  11              P    26.15
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P    54.77  12              P    26.56
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P    54.94  13              P    26.64
RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P    54.99  14              P    26.65
FULLER, MIKAELA       15 SN AQUASOL          55.37  15              P    26.77
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P    55.50  16              P    26.64
POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P    55.56  17              P
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE    55.59  18              P
LEIGH, RACHEL         15 VA NOVA SWIMMING    55.64  19              P    26.66
DEAN, COURTNEY        16 PC UNATTACHED (P    55.71  20              P    26.74
SMITH, RILEY          15 PC UNATTACHED (P    55.80  21              P    27.32
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM    55.93  22              P    26.88
BROWN, MARISSA        16 PC UNATTACHED (P    55.94  23              P    26.90
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P    55.98  24              P    27.21
WHALEY, REID          15 PC UNATTACHED (P    56.13  25              P
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM    56.25  27              P    27.01
SCHMITT, JULIE        15 WY CASPER SWIM C    56.25  26              P    27.24
LONNEMAN, MOLLY       15 CO FOOTHILLS SWI    56.36  28              P    26.87
WILLIAMS, CASEY       16 VA NOVA SWIMMING    56.40  29              P    27.67
DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P    56.57  30              P    27.21
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE    56.78  31              P    27.29
FONG, STEPHANIE       16 PC UNATTACHED (P    56.86  32              P    27.51
AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P    57.18  33              P    27.82
JONES, LARISA         15 WY CASPER SWIM C    57.59  34              P    27.75
ANDERSON, JESSI       15 WY RAWLINS SWIM     57.88  35              P    27.34
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P    58.04  36              P    28.35
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA    58.17  37              P
BELL, MARISSA         16 UT PARK COUNTY A    58.35  38              P    27.91

                                                       S  W  I  M   O  F  F

BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P                 53.37
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ                 54.06

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  1:50.76   1  1:51.03 F1  P    25.98    54.06  1:22.94
                                                                    F    26.31    54.67  1:23.25
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  1:51.79   2  1:52.18 F2  P    26.26    54.15  1:22.80
                                                                    F    26.77    55.19  1:23.92

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  1:54.15   3  1:53.56 F3  P    26.98    55.71  1:25.02
                                                                    F    27.08    56.15  1:25.02
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P  1:57.46   8  1:53.96 F4  P    27.07    56.34  1:26.62
                                                                    F    27.54    57.38  1:25.79
CARLSON, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  1:57.29   6  1:54.26 F5  P    27.52    57.14  1:27.49
                                                                    F    26.74    55.58  1:25.26
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   1:55.56   4  1:55.42 F6  P    26.99    56.20  1:25.86
                                                                    F    26.35    55.25  1:25.22
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE  1:56.48   5  1:55.90 F7  P    26.28    55.37  1:25.76
                                                                    F    26.47    55.89  1:25.90
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P  1:57.36   7  1:56.19 F8  P    27.40    57.15  1:27.53
                                                                    F    26.59    55.96  1:26.23

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  1:50.76   1              P    25.98    54.06  1:22.94
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  1:51.79   2              P    26.26    54.15  1:22.80
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  1:54.15   3              P    26.98    55.71  1:25.02
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   1:55.56   4              P    26.99    56.20  1:25.86
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE  1:56.48   5              P    26.28    55.37  1:25.76
CARLSON, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  1:57.29   6              P    27.52    57.14  1:27.49
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P  1:57.36   7              P    27.40    57.15  1:27.53
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P  1:57.46   8              P    27.07    56.34  1:26.62
BERRY, MICHELLE       16 PC UNATTACHED (P  1:57.64   9              P    27.02    56.28  1:26.99
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P  1:57.97  11              P    27.40    57.38  1:27.70
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P  1:57.97  10              P    27.72    57.67  1:28.17
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S  1:58.32  12              P    27.72    57.81  1:28.44
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM  1:58.54  13              P    27.36    57.42  1:28.19
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S  1:58.62  14              P    27.20    56.83  1:27.71
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P  1:58.65  15              P    27.63    58.29  1:28.80
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  1:59.01  16              P    27.81    57.83  1:28.49
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:59.09  17              P    27.78    57.70  1:28.55
BROWN, MARISSA        16 PC UNATTACHED (P  1:59.17  18              P    27.84    57.89  1:28.67
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P  1:59.66  19              P    27.89    58.54  1:29.04
WHALEY, REID          15 PC UNATTACHED (P  1:59.95  20              P    27.57    57.91  1:29.08
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  1:59.99  21              P    28.42    58.99  1:29.85
STRUCKMEYER, HAILIE   16 SN UNATTACHED (S  2:00.14  22              P    27.84    57.89  1:28.96
RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P  2:00.18  23              P    27.34    58.10  1:29.48
LONNEMAN, MOLLY       15 CO FOOTHILLS SWI  2:00.36  24              P    28.21    57.96  1:28.77
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  2:00.68  25              P    28.77    59.10  1:30.21
FITZGERALD, LAUREN    15 SN UNATTACHED (S  2:00.73  26              P    28.02    58.62  1:29.83
POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P  2:01.03  27              P    27.96    58.50  1:29.83
DOYLE, JACKIE         15 PC UNATTACHED (P  2:01.50  28              P    28.06    59.02  1:30.67
LEIGH, RACHEL         15 VA NOVA SWIMMING  2:01.64  29              P    27.78    58.54  1:29.93
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P  2:02.08  30              P    27.36    57.65  1:29.81
FULLER, MIKAELA       15 SN AQUASOL        2:02.41  31              P    27.36    58.20  1:30.43
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P  2:02.49  32              P    27.92    59.37  1:30.88
CUTHBERT, MAGGIE      16 VA NOVA SWIMMING  2:02.74  33              P    28.11    59.22  1:31.07
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA  2:02.94  34              P    28.90    59.67  1:31.00
BATIZA, DELISE        16 PC UNATTACHED (P  2:03.29  35              P    28.36    59.63  1:31.84
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA  2:03.88  36              P    28.30    59.43  1:31.91
MORAN, BRIDGET        16 PC UNATTACHED (P  2:04.16  37              P    29.39  1:00.51  1:32.29
JONES, LARISA         15 WY CASPER SWIM C  2:04.83  38              P    28.16    59.51  1:32.52
DEAN, COURTNEY        16 PC UNATTACHED (P  2:05.06  39              P    28.27    59.08  1:31.66
ANDERSON, JESSI       15 WY RAWLINS SWIM   2:05.18  40              P    28.45    59.80  1:32.46
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  2:06.37  41              P    29.43  1:01.12  1:33.84
SCHEFCIK, DANIELLE    16 SN UNATTACHED (S  2:06.38  42              P    28.34    59.49  1:32.49
FIELDS, JENNIFER      16 PC UNATTACHED (P  2:08.65  43              P    29.32  1:02.09  1:35.50

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHENAULT, CHELSEA     15 PC UNATTACHED (P  4:47.00   1  4:43.58 F1  P    55.00  1:24.27  1:53.52  2:22.57  2:51.74  3:20.26  3:49.19
                                                                       4:18.00  4:47.03
                                                                    F    26.56    55.18  1:23.92  1:52.79  2:21.56  2:50.40  3:19.00
                                                                       3:47.29  4:15.59
WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  4:53.76   2  4:55.81 F2  P    56.48  1:25.90  1:55.60  2:25.33  2:55.35  3:25.03  3:55.22
                                                                       4:24.89  4:53.73
                                                                    F    27.73    57.54  1:27.57  1:57.47  2:27.21  2:57.07  3:26.78
                                                                       3:56.68  4:26.57
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  5:00.28   4  4:57.23 F3  P    27.53    56.99  1:27.19  1:57.55  2:28.00  2:58.40  3:28.99
                                                                       3:59.76  4:30.24
                                                                    F    27.37    57.01  1:27.19  1:57.26  2:27.43  2:57.57  3:27.60
                                                                       3:57.62  4:27.64
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  5:02.57   5  5:01.49 F4  P    58.20  1:28.97  1:59.52  2:30.23  3:00.97  4:02.02  4:32.69
                                                                       5:02.54  5:28.41
                                                                    F    28.13    58.24  1:28.27  1:58.44  2:28.83  2:59.12  3:29.91
                                                                       4:00.81  4:31.54
BROWN, MARISSA        16 PC UNATTACHED (P  5:10.26   7  5:15.70 F5  P    28.50    59.69  1:31.26  2:02.86  2:34.75  3:06.77  3:38.07
                                                                       4:09.62  4:40.75
                                                                    F    29.03  1:00.14  1:32.21  2:03.70  2:35.41  3:07.95  3:40.11
                                                                       4:12.35  4:43.85
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  5:12.05   8  5:19.72 F6  P    59.03  1:29.92  2:01.09  2:32.60  3:04.38  3:36.72  4:08.78
                                                                       4:40.71  5:12.20
                                                                    F    28.79  1:00.53  1:32.66  2:05.08  2:37.44  3:10.15  3:43.17
                                                                       4:15.78  4:48.46
BERRY, MICHELLE       16 PC UNATTACHED (P  5:15.21  11          F   P    58.61  1:30.14  2:02.45  2:35.14  3:07.44  3:39.62  4:11.66
                                                                       4:43.70
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S  5:15.65  12          F   P    28.44    59.06  1:30.68  2:02.22  2:34.23  3:05.95  3:38.25
                                                                       4:10.95  4:43.74

CHENAULT, CHELSEA     15 PC UNATTACHED (P  4:47.00   1              P    55.00  1:24.27  1:53.52  2:22.57  2:51.74  3:20.26  3:49.19
                                                                       4:18.00  4:47.03
WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  4:53.76   2              P    56.48  1:25.90  1:55.60  2:25.33  2:55.35  3:25.03  3:55.22
                                                                       4:24.89  4:53.73
WINKLER, MIKAYLA      15 SN UNATTACHED (S  4:57.50   3              P    57.10  1:26.91  1:57.21  2:27.38  2:57.71  3:28.00  3:58.31
                                                                       4:28.37  4:57.48
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  5:00.28   4              P    27.53    56.99  1:27.19  1:57.55  2:28.00  2:58.40  3:28.99
                                                                       3:59.76  4:30.24
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  5:02.57   5              P    58.20  1:28.97  1:59.52  2:30.23  3:00.97  4:02.02  4:32.69
                                                                       5:02.54  5:28.41
APPLEGATE, MADISON    15 PC UNATTACHED (P  5:09.99   6              P    29.05    59.99  1:31.45  2:03.09  2:34.71  3:05.76  3:36.87
                                                                       4:08.19  4:39.44
BROWN, MARISSA        16 PC UNATTACHED (P  5:10.26   7              P    28.50    59.69  1:31.26  2:02.86  2:34.75  3:06.77  3:38.07
                                                                       4:09.62  4:40.75
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  5:12.05   8              P    59.03  1:29.92  2:01.09  2:32.60  3:04.38  3:36.72  4:08.78
                                                                       4:40.71  5:12.20
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S  5:12.57   9              P    28.40    58.94  1:30.52  2:02.44  2:34.14  3:06.18  3:38.16
                                                                       4:10.30  4:42.10
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  5:13.27  10              P    58.78  1:30.47  2:02.18  2:32.89  3:04.47  4:08.92  4:41.24
                                                                       5:13.35  5:32.60
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P  5:16.37  13              P    59.87  1:31.84  2:04.14  2:36.39  3:08.80  3:40.93  4:13.07
                                                                       4:45.24

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KLOTZ, STEPHANIE      15 SN UNATTACHED (S  5:17.21  14              P    28.85    59.82  1:31.72  2:03.58  2:35.56  3:08.37  3:41.34
                                                                       4:14.18  4:46.56
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  5:17.34  15              P  1:01.77  1:33.66  2:05.75  2:37.61  3:09.77  3:41.87  4:14.15
                                                                       4:46.01  5:17.43
STRUCKMEYER, HAILIE   16 SN UNATTACHED (S  5:18.82  17              P  1:00.68  1:32.84  2:05.03  2:37.29  3:09.70  3:42.25  4:14.47
                                                                       4:47.10  5:18.81
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  5:18.82  16              P    29.31  1:00.91  1:33.08  2:05.58  2:37.66  3:09.87  3:42.38
                                                                       4:15.14  4:47.33
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA  5:19.13  18              P  1:00.41  1:32.57  2:04.86  2:37.13  3:09.52  3:42.30  4:14.79
                                                                       4:47.68
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA  5:19.72  19              P  1:01.69  1:33.25  2:05.71  2:37.44  3:10.18  3:43.12  4:15.66
                                                                       4:47.68  5:19.78
FULLER, MIKAELA       15 SN AQUASOL        5:20.30  20              P    28.64  1:00.41  1:32.50  2:04.99  2:37.67  3:10.62  3:43.85
                                                                       4:16.92  4:48.93
YU, KATE              15 PC UNATTACHED (P  5:21.09  21              P    59.89  1:32.18  2:04.00  2:36.65  3:09.41  3:42.18  4:15.24
                                                                       4:48.48
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ  5:21.70  22              P  1:02.16  1:34.39  2:06.67  2:38.96  3:11.83  3:44.70  4:17.42
                                                                       4:49.79  5:21.71
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING  5:22.55  23              P    28.98  1:00.77  1:32.85  2:05.30  2:37.58  3:10.51  3:43.32
                                                                       4:16.80  4:50.03
FITZGERALD, LAUREN    15 SN UNATTACHED (S  5:27.47  24              P  1:01.47  1:34.05  2:06.95  2:40.24  3:13.95  3:47.43  4:20.87
                                                                       4:54.55  5:27.46
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE  5:27.79  25              P    29.44  1:01.43  1:34.24  2:07.50  2:41.17  3:14.65  3:48.20
                                                                       4:22.03  4:55.60
CHAN, EMILY           16 PC UNATTACHED (P  5:28.91  26              P  1:00.92  1:33.62  2:06.69  2:40.07  3:13.83  3:47.80  4:21.79
                                                                       4:55.72
DEAN, COURTNEY        16 PC UNATTACHED (P  5:29.77  27              P    29.29  1:01.15  1:33.63  2:06.34  2:39.74  3:13.03  3:46.89
                                                                       4:21.09  4:55.19
MORAN, BRIDGET        16 PC UNATTACHED (P  5:29.88  28              P  1:02.48  1:35.39  2:08.67  2:42.25  3:15.69  3:48.84  4:22.38
                                                                       4:56.70
POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P  5:29.99  29              P    29.01  1:00.52  1:32.88  2:05.78  2:39.00  3:12.92  3:47.08
                                                                       4:21.45  4:56.02
LEE, SABRINA          16 PC UNATTACHED (P  5:42.90  30              P  1:02.88  1:35.79  2:08.65  2:41.37  3:14.01  3:46.81  4:18.97
                                                                       4:51.74  5:24.14

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOSKY, JASMINE        16 PC UNATTACHED (P    58.11   3    56.29 F1  P    28.32
                                                                    F    27.44
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P    58.02   2    57.46 F2  P    28.59
                                                                    F    28.11
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P    57.96   1    57.77 F3  P    28.20
                                                                    F    27.81
LOVE, HALEY ROSE      15 PC UNATTACHED (P    59.60   7    59.10 F4  P    29.21
                                                                    F    28.35
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM    59.90   8    59.61 F5  P    29.34
                                                                    F    29.14
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P    59.43   5  1:00.04 F6  P    28.70
                                                                    F    29.09

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   1:00.09  10  1:01.36 F7  P    29.10
                                                                    F    29.66
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:00.26  11          F   P    30.24

DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P    57.96   1              P    28.20
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P    58.02   2              P    28.59
TOSKY, JASMINE        16 PC UNATTACHED (P    58.11   3              P    28.32
CHENAULT, CHELSEA     15 PC UNATTACHED (P    59.07   4              P    29.05
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P    59.43   5              P    28.70
GRIMA, ALICIA         16 PC UNATTACHED (P    59.44   6              P    28.89
LOVE, HALEY ROSE      15 PC UNATTACHED (P    59.60   7              P    29.21
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM    59.90   8              P    29.34
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P    59.99   9              P    29.18
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   1:00.09  10              P    29.10
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P  1:00.47  12              P    29.38
SIEGEL, KATIE         15 PC UNATTACHED (P  1:00.56  13              P    29.02
LEIGH, RACHEL         15 VA NOVA SWIMMING  1:00.84  14              P    29.42
REN, DOROTHY          15 PC UNATTACHED (P  1:00.86  15              P    29.73
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  1:01.03  16              P    29.41
DOYLE, JACKIE         15 PC UNATTACHED (P  1:01.09  17              P    29.58
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  1:01.24  18              P    30.01
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P  1:01.27  19              P    29.73
APPLEGATE, MADISON    15 PC UNATTACHED (P  1:01.48  20              P    29.69
THOMAS, NAOMI         15 PC UNATTACHED (P  1:01.55  21              P    29.81
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  1:01.79  22              P    29.91
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P  1:02.05  23              P    30.53
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  1:02.32  24              P    29.86
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  1:02.41  25              P    30.70
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P  1:02.51  26              P    30.80
SUN, BEATRICE         16 PC UNATTACHED (P  1:02.66  27              P    30.33
FITZGERALD, LAUREN    15 SN UNATTACHED (S  1:02.73  28              P    30.69
YU, KATE              15 PC UNATTACHED (P  1:02.83  29              P    30.27
BERRY, MICHELLE       16 PC UNATTACHED (P  1:02.89  30              P    30.35
FONG, STEPHANIE       16 PC UNATTACHED (P  1:02.98  31              P    30.53
CLARK-WARREN, LINDSAY 15 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.51  32              P    31.10
HUNZIKER, PEYTON      15 PC UNATTACHED (P  1:03.56  33              P    31.18
RUBIO, KAITLYNN       16 SN UNATTACHED (S  1:03.64  34              P    31.08
AOYAMA, BRITTANY      15 PC UNATTACHED (P  1:03.72  35              P    30.33
SCHEFCIK, DANIELLE    16 SN UNATTACHED (S  1:03.78  36              P    31.00
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA  1:03.90  37              P    31.43
LONNEMAN, MOLLY       15 CO FOOTHILLS SWI  1:04.17  38              P    31.63
STRUCKMEYER, HAILIE   16 SN UNATTACHED (S  1:04.27  39              P    31.46
ADARME, CHRISSIE      16 PC UNATTACHED (P  1:04.37  40              P    31.48
DEAN, COURTNEY        16 PC UNATTACHED (P  1:04.62  41              P    31.99
RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P  1:04.66  42              P    31.72
JONES, LARISA         15 WY CASPER SWIM C  1:04.78  43              P    31.79
CHAN, CLARA           16 VA NOVA SWIMMING  1:04.83  44              P    31.77
BAUTISTA, ANNA        16 PC UNATTACHED (P  1:04.90  45              P    31.56
CHAN, KRISTIE         15 PC UNATTACHED (P  1:04.99  46              P    31.30
WILLIAMS, CASEY       16 VA NOVA SWIMMING  1:05.00  47              P    31.11
BERZON, NOA           15 PC UNATTACHED (P  1:05.02  48              P    31.40
LAMPE, KATHLEEN       16 VA NOVA SWIMMING  1:05.05  49              P    31.78
HAPPNEY, KATELYNN     15 VA NOVA SWIMMING  1:05.21  50              P    31.90
GIBSON, SIERRA        16 PC UNATTACHED (P  1:05.36  51              P    31.94
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE  1:05.40  52              P    31.63
WHALEY, REID          15 PC UNATTACHED (P  1:05.59  53              P    31.31

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P  1:05.83  54              P    32.08
SPENCER-WONG, ALEXAND 15 PC UNATTACHED (P  1:06.13  55              P    32.09
FURBERSHAW, JOSIE     15 PC UNATTACHED (P  1:06.41  56              P    32.24
NAKASHIMA, LAUREN     15 PC UNATTACHED (P  1:06.42  57              P    32.51
BELL, MARISSA         16 UT PARK COUNTY A  1:06.82  58              P    32.87
SCANNELL, STEPHANIE   15 PC UNATTACHED (P  1:07.08  59              P    31.87
WONG, TIFFANY         15 PC UNATTACHED (P  1:07.12  60              P    32.25
HARRIS, EMILY         15 PC UNATTACHED (P  1:07.82  61              P    33.62
SALAZAR, BRITTANY     16 PC UNATTACHED (P  1:10.46  62              P    34.74
NGUYEN, JULIE         15 PC UNATTACHED (P  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  1:59.14   1  1:59.12 F1  P    28.35    58.23  1:28.92
                                                                    F    28.07    58.08  1:28.92
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P  2:03.66   2  2:06.28 F2  P    29.62  1:00.39  1:31.63
                                                                    F    30.32  1:02.97  1:34.51
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P  2:08.29   5  2:07.11 F3  P    29.74  1:02.19  1:34.84
                                                                    F    29.63  1:01.94  1:34.55
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  2:05.44   3  2:07.82 F4  P    31.01  1:02.52  1:34.01
                                                                    F    30.72  1:03.14  1:35.92
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P  2:10.43   8  2:08.61 F5  P    30.22  1:02.38  1:36.12
                                                                    F    30.10  1:02.23  1:35.39
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   2:09.84   7  2:09.26 F6  P    30.52  1:03.03  1:36.40
                                                                    F    30.67  1:03.14  1:36.52
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P  2:08.99   6  2:09.64 F7  P    30.21  1:02.73  1:36.03
                                                                    F    30.55  1:03.34  1:36.98
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  2:07.73   4  2:09.97 F8  P    29.86  1:01.66  1:34.42
                                                                    F    30.14  1:02.25  1:36.36

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  1:59.14   1              P    28.35    58.23  1:28.92
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P  2:03.66   2              P    29.62  1:00.39  1:31.63
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  2:05.44   3              P    31.01  1:02.52  1:34.01
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  2:07.73   4              P    29.86  1:01.66  1:34.42
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P  2:08.29   5              P    29.74  1:02.19  1:34.84
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P  2:08.99   6              P    30.21  1:02.73  1:36.03
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   2:09.84   7              P    30.52  1:03.03  1:36.40
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P  2:10.43   8              P    30.22  1:02.38  1:36.12
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM  2:11.09   9              P    31.20  1:03.73  1:37.72
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P  2:12.03  10              P    31.77  1:05.46  1:39.13
DOYLE, JACKIE         15 PC UNATTACHED (P  2:12.12  11              P    30.32  1:02.78  1:37.21
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  2:12.27  12              P    31.86  1:05.65  1:39.42
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  2:12.52  13              P    32.32  1:06.41  1:40.19
BERRY, MICHELLE       16 PC UNATTACHED (P  2:13.09  14              P    31.07  1:04.68  1:38.88
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  2:14.86  15              P    30.17  1:03.93  1:38.81
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  2:15.27  16              P    32.17  1:06.54  1:40.36
SMITH, RILEY          15 PC UNATTACHED (P  2:15.35  17              P    32.14  1:06.34  1:41.29
BURDGE, JESSICA       16 PC UNATTACHED (P  2:15.36  18              P    31.44  1:05.83  1:41.09
FITZGERALD, LAUREN    15 SN UNATTACHED (S  2:15.50  19              P    31.93  1:05.75  1:40.57
HUNZIKER, PEYTON      15 PC UNATTACHED (P  2:15.91  20              P    32.61  1:06.80  1:41.28

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUBIO, KAITLYNN       16 SN UNATTACHED (S  2:16.35  21              P    31.42  1:05.89  1:41.16
MARTIN, SAMANTHA      15 SN FALLON BARRAC  2:16.74  22              P    31.98  1:06.64  1:41.61
SCHEFCIK, DANIELLE    16 SN UNATTACHED (S  2:16.98  23              P    32.05  1:06.77  1:42.32
WONG, LAUREN          15 PC UNATTACHED (P  2:17.00  24              P    32.19  1:07.11  1:42.28
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC UNATTACHED (P  2:17.14  25              P    32.59  1:07.31  1:42.66
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA  2:17.18  26              P    32.79  1:07.48  1:42.50
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE  2:17.21  27              P    31.99  1:06.27  1:41.84
LONNEMAN, MOLLY       15 CO FOOTHILLS SWI  2:17.38  28              P    32.46  1:07.42  1:42.73
BELL, MARISSA         16 UT PARK COUNTY A  2:17.70  29              P    32.61  1:07.44  1:43.20
POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P  2:17.81  30              P    32.61  1:06.95  1:42.66
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  2:17.88  31              P    32.44  1:07.40  1:43.06
NGUYEN, JULIE         15 PC UNATTACHED (P  2:18.08  32              P    31.53  1:05.78  1:42.11
LAMPE, KATHLEEN       16 VA NOVA SWIMMING  2:18.37  33              P    33.18  1:08.28  1:43.90
STOTLER, CELINA       16 PC ROVELLA'S ATH  2:18.41  34              P    32.31  1:07.06  1:43.03
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S  2:18.44  35              P    32.52  1:07.63  1:43.30
SANBORN, KYRA         15 SN UNATTACHED (S  2:20.28  36              P    32.82  1:07.80  1:43.96
CHAN, CLARA           16 VA NOVA SWIMMING  2:20.49  37              P    33.23  1:08.52  1:44.76
CHEN, STEPHANIE       16 PC EAST BAY BAT   2:20.82  38              P    32.05  1:07.05  1:43.69
GIBSON, SIERRA        16 PC UNATTACHED (P  2:20.83  39              P    33.76  1:09.43  1:45.17
DEVORE, ASHLEY        15 PC UNATTACHED (P  2:21.57  40              P    33.33  1:08.77  1:45.29
HAPPNEY, KATELYNN     15 VA NOVA SWIMMING  2:22.18  41              P    33.39  1:09.15  1:45.84
CORBISHLEY, BEKAH     16 PC UNATTACHED (P  2:22.41  42              P    33.28  1:09.15  1:45.87
SCANNELL, STEPHANIE   15 PC UNATTACHED (P  2:22.95  43              P    32.30  1:08.39  1:46.27
BERZON, NOA           15 PC UNATTACHED (P  2:23.58  44              P    33.06  1:08.42  1:45.80
DEAN, COURTNEY        16 PC UNATTACHED (P  2:25.13  45              P    33.84  1:10.28  1:47.88
SALAZAR, BRITTANY     16 PC UNATTACHED (P  2:26.49  46              P    36.22  1:50.24
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    32.49  1:07.23  1:41.92
LEIGH, RACHEL         15 VA NOVA SWIMMING   DQUED                   P    31.55  1:05.89  1:39.78
STRUCKMEYER, HAILIE   16 SN UNATTACHED (S   DQUED                   P    31.24  1:04.50  1:38.78

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARGALIKIS, ALLISON   16 PC UNATTACHED (P  1:03.91   1  1:03.53 F1  P    29.96
                                                                    F    29.71
TOSKY, JASMINE        16 PC UNATTACHED (P  1:05.58   3  1:04.99 F2  P    31.45
                                                                    F    30.53
DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  1:05.52   2  1:05.96 F3  P    31.57
                                                                    F    31.56
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  1:06.37   4  1:06.55 F4  P    31.79
                                                                    F    32.10
CARLSON, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  1:07.17   6  1:07.02 F5  P    31.78
                                                                    F    31.56
BENAVIDEZ, MADELINE   15 PC UNATTACHED (P  1:07.26   7  1:07.27 F6  P    32.01
                                                                    F    31.78
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  1:07.08   5  1:07.32 F7  P    31.76
                                                                    F    31.97
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  1:08.14   8  1:07.34 F8  P    32.28
                                                                    F    31.72

GARGALIKIS, ALLISON   16 PC UNATTACHED (P  1:03.91   1              P    29.96

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  1:05.52   2              P    31.57
TOSKY, JASMINE        16 PC UNATTACHED (P  1:05.58   3              P    31.45
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  1:06.37   4              P    31.79
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  1:07.08   5              P    31.76
CARLSON, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  1:07.17   6              P    31.78
BENAVIDEZ, MADELINE   15 PC UNATTACHED (P  1:07.26   7              P    32.01
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  1:08.14   8              P    32.28
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE  1:08.44   9              P    32.04
AMA, JULIA            15 PC UNATTACHED (P  1:08.58  10              P    32.49
KLOTZ, STEPHANIE      15 SN UNATTACHED (S  1:08.77  11              P    32.39
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  1:08.94  12              P    32.67
AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P  1:09.10  13              P    32.51
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P  1:09.21  14              P    32.67
GEBHARD, MADDY        16 PC UNATTACHED (P  1:09.44  15              P    32.90
JOHNSON, VANESSA      15 PC CROW CANYON C  1:09.56  16              P    32.84
GRIMA, ALICIA         16 PC UNATTACHED (P  1:09.61  17              P    32.64
THOMAS, NAOMI         15 PC UNATTACHED (P  1:09.64  18              P    32.70
WILLIAMS, CASEY       16 VA NOVA SWIMMING  1:10.45  19              P    33.52
LOOMIS, MICHAELA      15 PC UNATTACHED (P  1:10.61  20              P    33.22
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P  1:10.76  21              P    32.73
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  1:11.00  22              P    33.41
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P  1:11.19  23              P    33.80
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P  1:11.64  24              P    34.06
DOTSON, AMANDA        15 SN UNATTACHED (S  1:11.82  25              P    34.07
FLYNN, SHANNA         16 PC UNATTACHED (P  1:11.84  26              P    33.45
PEREZ, SAM            16 PC CABRILLO THRE  1:11.88  27              P    33.67
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  1:11.99  28              P    34.25
CROCKER, SARAH        16 SN UNATTACHED (S  1:12.19  29              P    33.73
SCANNELL, STEPHANIE   15 PC UNATTACHED (P  1:12.30  30              P    34.25
WISMAN, JERI          16 VA NOVA SWIMMING  1:12.48  31              P    34.48
MOORE, NATALIA        15 NM PARAJITO AQUA  1:12.87  32              P    34.84
BUTLER, JEANETTE      16 PC UNATTACHED (P  1:12.89  33              P    34.14
CHENG, LUCY           15 PC UNATTACHED (P  1:13.11  35              P    34.57
HAPPNEY, KATELYNN     15 VA NOVA SWIMMING  1:13.11  34              P    35.30
LAM, RACHEL           15 PC UNATTACHED (P  1:13.36  36              P    33.97
SIEGEL, KATIE         15 PC UNATTACHED (P  1:13.52  37              P    34.60
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  1:13.63  38              P    35.04
PEYKO, NICOLA         16 PC CROW CANYON C  1:13.82  39              P    35.18
BROWN, MARISSA        16 PC UNATTACHED (P  1:14.35  40              P    35.21
STATON, VANESSA       15 PC UNATTACHED (P  1:14.77  41              P    34.81
VOSICKA, STEPHANIE    15 PC UNATTACHED (P  1:14.80  42              P    35.14
MULLIN, NINA          16 PC UNATTACHED (P  1:15.61  43              P    35.74
CHAN, CLARA           16 VA NOVA SWIMMING  1:15.81  44              P    35.95
SCHMITT, JULIE        15 WY CASPER SWIM C  1:16.16  45              P    35.82
WHALEY, REID          15 PC UNATTACHED (P  1:17.52  46              P    36.47
CLARK-WARREN, LINDSAY 15 PC NEPTUNE SWIMM  1:18.69  47              P    37.38

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  2:21.52   1  2:20.55 F1  P    31.95  1:07.67  1:44.48
                                                                    F    31.96  1:07.34  1:43.85
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  2:22.02   2  2:21.19 F2  P    32.89  1:08.84  1:45.05
                                                                    F    33.00  1:08.61  1:44.95
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:23.27   3  2:21.59 F3  P    33.56  1:09.18  1:46.53
                                                                    F    32.78  1:08.46  1:44.98
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  2:23.61   4  2:22.68 F4  P    33.39  1:09.19  1:46.86
                                                                    F    32.50  1:09.12  1:45.81
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  2:25.21   6  2:25.39 F5  P    32.83  1:08.95  1:46.67
                                                                    F    33.07  1:09.75  1:47.40
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  2:27.93   8  2:26.62 F6  P    33.55  1:11.15  1:49.37
                                                                    F    32.76  1:09.59  1:47.89
AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P  2:24.14   5  2:26.75 F7  P    32.40  1:08.82  1:46.04
                                                                    F    32.91  1:09.92  1:48.06
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING  2:27.26   7  2:27.33 F8  P    33.95  1:11.29  1:49.38
                                                                    F    33.63  1:10.78  1:49.09

DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  2:21.52   1              P    31.95  1:07.67  1:44.48
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  2:22.02   2              P    32.89  1:08.84  1:45.05
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:23.27   3              P    33.56  1:09.18  1:46.53
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  2:23.61   4              P    33.39  1:09.19  1:46.86
AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P  2:24.14   5              P    32.40  1:08.82  1:46.04
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  2:25.21   6              P    32.83  1:08.95  1:46.67
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING  2:27.26   7              P    33.95  1:11.29  1:49.38
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  2:27.93   8              P    33.55  1:11.15  1:49.37
CARLSON, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:29.13   9              P    33.82  1:12.21  1:50.96
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S  2:29.16  10              P    34.16  1:12.16  1:50.75
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC UNATTACHED (P  2:29.60  11              P    33.96
BENAVIDEZ, MADELINE   15 PC UNATTACHED (P  2:29.96  12              P    33.52  1:12.21  1:51.37
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P  2:30.47  13              P    34.92  1:13.41  1:52.38
JOHNSON, VANESSA      15 PC CROW CANYON C  2:30.72  14              P    34.21  1:12.13  1:50.91
BALDWIN, HAILEE       15 PC UNATTACHED (P  2:30.80  15              P    34.01  1:11.74  1:51.07
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  2:30.83  16              P    34.66  1:13.24  1:52.16
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE  2:31.13  17              P    34.16  1:12.61  1:52.05
DOTSON, AMANDA        15 SN UNATTACHED (S  2:32.17  18              P    34.27  1:12.67  1:52.20
GEBHARD, MADDY        16 PC UNATTACHED (P  2:32.25  19              P    35.06  1:14.05  1:51.90
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  2:33.77  20              P    34.62  1:12.93  1:53.34
LOOMIS, MICHAELA      15 PC UNATTACHED (P  2:34.33  21              P    34.68  1:13.81  1:54.30
WILLIAMS, CASEY       16 VA NOVA SWIMMING  2:35.22  22              P    35.39  1:14.30  1:54.54
WISMAN, JERI          16 VA NOVA SWIMMING  2:36.08  23              P    35.04  1:56.03  2:37.45
HAPPNEY, KATELYNN     15 VA NOVA SWIMMING  2:36.18  24              P    35.27  1:14.22  1:54.93
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  2:38.33  25              P    35.16  1:14.97  1:56.07
PEREZ, SAM            16 PC CABRILLO THRE  2:39.03  26              P    35.51  1:16.26  1:57.40
BOTTENE, MADELINE     15 PC UNATTACHED (P  2:39.89  27              P    35.56  1:15.99  1:57.99
PEYKO, NICOLA         16 PC CROW CANYON C  2:39.92  28              P    34.79  1:13.29  1:55.27
LEONIS, SAMANTHA      16 PC UNATTACHED (P  2:41.73  29              P    35.72  1:16.01  1:58.77
SCHMITT, JULIE        15 WY CASPER SWIM C  2:42.25  30              P    35.38  1:16.15  1:58.99
FIELDS, JENNIFER      16 PC UNATTACHED (P  2:44.20  31              P    36.58  1:18.66  2:01.08
SCANNELL, STEPHANIE   15 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    35.25  1:13.90  1:54.04

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P    57.04   2    55.42 F1  P    27.21
                                                                    F    26.08
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P    56.45   1    55.84 F2  P    26.73
                                                                    F    26.22
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE    58.24   3    57.46 F3  P    27.56
                                                                    F    28.00
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P    58.43   4    57.70 F4  P    27.79
                                                                    F    27.11
REN, DOROTHY          15 PC UNATTACHED (P    58.72   6    58.25 F5  P    27.91
                                                                    F    27.58
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P    58.66   5    58.47 F6  P    27.96
                                                                    F    27.86
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P    59.75   8    58.69 F7  P    28.42
                                                                    F    27.23
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC     58.93   7  1:00.54 F8  P    27.22
                                                                    F    27.95

NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P    56.45   1              P    26.73
RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P    57.04   2              P    27.21
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE    58.24   3              P    27.56
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P    58.43   4              P    27.79
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P    58.66   5              P    27.96
REN, DOROTHY          15 PC UNATTACHED (P    58.72   6              P    27.91
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC     58.93   7              P    27.22
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P    59.75   8              P    28.42
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM    59.84   9              P    27.65
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P    59.95  10              P    27.96
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  1:00.17  11              P    28.61
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING  1:00.72  12              P    28.34
DOYLE, JACKIE         15 PC UNATTACHED (P  1:00.94  13              P    28.36
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  1:01.03  14              P    28.87
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S  1:01.15  15              P    29.41
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE  1:01.21  16              P    28.60
BERGH, MARISSA        15 PC UNATTACHED (P  1:01.22  17              P    28.88
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  1:01.39  18              P    28.63
ZIOLKOWSKI, SAMANTHA  15 PC UNATTACHED (P  1:01.65  19              P    29.23
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE  1:01.76  20              P    29.29
BERZON, NOA           15 PC UNATTACHED (P  1:02.68  21              P    29.24
NAKASHIMA, LAUREN     15 PC UNATTACHED (P  1:02.84  22              P    29.35
BENAVIDEZ, MADELINE   15 PC UNATTACHED (P  1:02.85  24              P    29.48
WHALEY, REID          15 PC UNATTACHED (P  1:02.85  23              P    29.70
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S  1:02.96  25              P    29.41
CURRY, ELLEN          15 SN UNATTACHED (S  1:03.03  26              P    29.69
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.25  27              P    29.38
BALDWIN, HAILEE       15 PC UNATTACHED (P  1:03.47  28              P    29.32
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  1:03.69  29              P    28.97
ANDERSON, JESSI       15 WY RAWLINS SWIM   1:03.74  30              P    29.56
GIBSON, SIERRA        16 PC UNATTACHED (P  1:03.81  31              P    29.87
MOORE, NATALIA        15 NM PARAJITO AQUA  1:04.82  32              P    29.43
CORBISHLEY, BEKAH     16 PC UNATTACHED (P  1:04.92  33              P    29.93
STOTLER, CELINA       16 PC ROVELLA'S ATH  1:07.48  34              P    30.95

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TOSKY, JASMINE        16 PC UNATTACHED (P  1:57.70   1  1:58.96 F1  P    26.53    56.24  1:26.92
                                                                    F    26.71    56.83  1:27.57
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  2:08.66   6  2:03.97 F2  P    29.10  1:01.63  1:35.13
                                                                    F    28.09    59.35  1:31.35
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:05.70   4  2:05.21 F3  P    28.71  1:00.39  1:33.38
                                                                    F    28.77  1:00.27  1:33.24
REN, DOROTHY          15 PC UNATTACHED (P  2:11.26   9  2:07.07 F4  P    29.29  1:02.29  1:36.53
                                                                    F    28.78  1:01.32  1:34.05
APPLEGATE, MADISON    15 PC UNATTACHED (P  2:06.88   5  2:07.41 F5  P    28.52  1:00.26  1:32.65
                                                                    F    28.75  1:00.66  1:33.77
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P  2:09.62   7  2:07.88 F6  P    29.50  1:02.96  1:36.87
                                                                    F    29.13  1:02.10  1:35.45
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  2:11.74  10  2:10.60 F7  P    29.95  1:03.82  1:37.55
                                                                    F    29.16  1:02.67  1:36.63
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  2:10.44   8  2:12.15 F8  P    29.94  1:02.62  1:35.76
                                                                    F    29.79  1:02.94  1:37.28

TOSKY, JASMINE        16 PC UNATTACHED (P  1:57.70   1              P    26.53    56.24  1:26.92
NEEL, MARISSA         15 PC UNATTACHED (P  2:02.84   2              P    28.05  1:00.30  1:31.53
WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  2:05.18   3              P    28.32  1:00.07  1:32.80
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:05.70   4              P    28.71  1:00.39  1:33.38
APPLEGATE, MADISON    15 PC UNATTACHED (P  2:06.88   5              P    28.52  1:00.26  1:32.65
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  2:08.66   6              P    29.10  1:01.63  1:35.13
ZHAI, RITTY           15 PC UNATTACHED (P  2:09.62   7              P    29.50  1:02.96  1:36.87
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  2:10.44   8              P    29.94  1:02.62  1:35.76
REN, DOROTHY          15 PC UNATTACHED (P  2:11.26   9              P    29.29  1:02.29  1:36.53
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  2:11.74  10              P    29.95  1:03.82  1:37.55
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S  2:12.06  11              P    29.87  1:03.32  1:37.13
GRIMA, ALICIA         16 PC UNATTACHED (P  2:12.18  12              P    29.38  1:03.02  1:38.77
RAY, CHRISTINA        15 PC UNATTACHED (P  2:13.35  13              P    29.14  1:02.78  1:37.16
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING  2:13.85  14              P    29.72  1:03.40  1:38.22
BATIZA, DELISE        16 PC UNATTACHED (P  2:14.42  15              P    30.15  1:04.22  1:39.29
AMA, JULIA            15 PC UNATTACHED (P  2:14.46  16              P    29.83  1:04.05  1:39.19
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  2:16.45  17              P    31.01  1:05.90  1:41.14
KLOTZ, STEPHANIE      15 SN UNATTACHED (S  2:16.61  18              P    30.12  1:03.80  1:39.63
MCNULTY, ERIN         15 PC HUMBOLDT SWIM  2:17.02  19              P    29.99  1:03.93  1:40.10
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE  2:17.32  20              P    31.07  1:06.30  1:41.91
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA  2:17.59  21              P    30.80  1:05.29  1:41.44
SABOURIN, KATE        15 PC UNATTACHED (P  2:17.82  22              P    31.90  1:06.91  1:42.83
SIEGEL, KATIE         15 PC UNATTACHED (P  2:18.34  23              P    29.65  1:04.26  1:40.63
AOYAMA, BRITTANY      15 PC UNATTACHED (P  2:18.45  24              P    29.31  1:03.76  1:40.73
DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  2:19.70  25              P    30.47  1:05.44  1:42.43
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE  2:21.19  26              P    31.22  1:06.88  1:43.74
CURRY, ELLEN          15 SN UNATTACHED (S  2:21.37  27              P    30.31  1:05.91  1:43.51
CUTHBERT, MAGGIE      16 VA NOVA SWIMMING  2:22.31  28              P    31.62  1:07.43  1:45.00
NAGARAJ, EELA         15 PC UNATTACHED (P  2:22.43  29              P    31.89  1:07.37  1:44.33
MALONEY, KATHERINE    16 PC UNATTACHED (P  2:22.44  30              P    30.35  1:06.14  1:43.87
GIBSON, SIERRA        16 PC UNATTACHED (P  2:23.08  31              P    32.16  1:08.19  1:45.50
POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P  2:24.14  32              P    30.91  1:07.21  1:44.88
STOTLER, CELINA       16 PC ROVELLA'S ATH  2:24.57  33              P    30.88  1:08.30  1:47.52
FULLER, MIKAELA       15 SN AQUASOL        2:26.16  34              P    32.19  1:08.91  1:47.03

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZIOLKOWSKI, SAMANTHA  15 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    30.56  1:04.61  1:40.52

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:08.64   5  2:06.95 F1  P    29.13  1:02.55  1:39.89
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  2:07.31   2  2:08.78 F2  P    28.63  1:00.73  1:38.09
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  2:12.88   9  2:11.91 F3  P    30.02  1:05.26  1:42.27
                                                                    F    29.90  1:04.48  1:40.88
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC UNATTACHED (P  2:13.90  12  2:12.39 F4  P    29.21  1:04.15  1:42.93
                                                                    F    29.10  1:03.35  1:41.49
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  2:12.93  10  2:13.51 F5  P    28.77  1:03.16  1:40.77
                                                                    F    29.11  1:03.83  1:41.77
GARGALIKIS, ALLISON   16 PC UNATTACHED (P  2:11.88   6          F   P    28.60  1:03.01  1:40.56
LAMPE, CYPRESS        15 SN CHICO AQUA JE  2:12.77   8          F   P    28.44  1:03.54  1:41.96
BRENNAND, KRISTEN     16 PC UNATTACHED (P  2:13.13  11          F   P    28.27  1:02.04  1:42.37

CHENAULT, CHELSEA     15 PC UNATTACHED (P  2:06.57   1              P    27.39    58.96  1:37.97
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  2:07.31   2              P    28.63  1:00.73  1:38.09
SCHAEFER, MADDY       16 PC UNATTACHED (P  2:08.32   3              P    27.87  1:00.07  1:39.62
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P  2:08.60   4              P    28.29  1:00.46  1:38.60
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  2:08.64   5              P    29.13  1:02.55  1:39.89
MORRIS, MEGAN         16 PC UNATTACHED (P  2:12.02   7              P    28.62  1:01.56  1:41.44
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  2:12.88   9              P    30.02  1:05.26  1:42.27
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  2:12.93  10              P    28.77  1:03.16  1:40.77
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC UNATTACHED (P  2:13.90  12              P    29.21  1:04.15  1:42.93
HAYES, LAURA          15 PC RENO AQUATIC   2:13.96  13              P    28.01  1:01.33  1:43.08
LEE, SABRINA          16 PC UNATTACHED (P  2:14.25  14              P    30.18  1:04.07  1:44.28
LANGE, KELSEY         15 PC UNATTACHED (P  2:14.43  16              P    29.27  1:04.23  1:43.84
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  2:14.43  15              P    29.47  1:03.26  1:43.01
KLOTZ, STEPHANIE      15 SN UNATTACHED (S  2:14.47  17              P    28.89  1:06.00  1:43.97
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  2:14.89  18              P    29.09  1:03.33  1:43.44
WINKLER, MIKAYLA      15 SN UNATTACHED (S  2:15.03  19              P    28.90  1:04.66  1:45.08
AOYAMA, BRITTANY      15 PC UNATTACHED (P  2:15.12  20              P    26.67  1:01.82  1:44.07
LEE, AUSTINE          15 PC UNATTACHED (P  2:15.17  21              P    29.92  1:05.14  1:43.73
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  2:15.28  22              P    29.78  1:02.43  1:43.27
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING  2:16.26  24              P    29.85  1:05.74  1:45.40
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  2:16.26  23              P    29.46  1:05.52  1:45.98
FITZGERALD, LAUREN    15 SN UNATTACHED (S  2:16.81  25              P    30.00  1:04.68  1:45.74
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE  2:16.99  26              P    29.54  1:04.96  1:46.27
SIEGEL, KATIE         15 PC UNATTACHED (P  2:17.00  27              P    28.86  1:02.51  1:45.23
DAMIAN, LAUREN        16 PC UNATTACHED (P  2:17.26  28              P    29.10  1:01.14  1:44.97
BERRY, MICHELLE       16 PC UNATTACHED (P  2:17.30  29              P    29.46  1:04.27  1:45.79
JOHNSON, VANESSA      15 PC CROW CANYON C  2:17.42  30              P    29.81  1:06.18  1:45.71
RASMUSSEN, CHLOE      15 PC UNATTACHED (P  2:17.62  31              P    29.44  1:03.67  1:46.86
LEIGH, RACHEL         15 VA NOVA SWIMMING  2:17.69  32              P    30.18  1:05.02  1:45.83
AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P  2:18.02  33              P    31.09  1:06.15  1:45.53
WISMAN, JERI          16 VA NOVA SWIMMING  2:18.20  34              P    30.60  1:06.24  1:46.19
DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  2:18.82  35              P    30.58  1:07.58  1:46.69
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE  2:19.25  36              P    29.97  1:04.55  1:47.42
SUN, BEATRICE         16 PC UNATTACHED (P  2:19.31  37              P    29.61  1:04.66  1:47.14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAPPNEY, KATELYNN     15 VA NOVA SWIMMING  2:20.41  38              P    31.49  1:05.83  1:47.03
NAIR, ROSHNI          15 PC UNATTACHED (P  2:20.61  39              P    30.75  1:06.44  1:47.87
BLAKE, ABBY           15 PC SANTA CLARA S  2:21.77  40              P    31.75  1:08.74  1:50.97
MOORE, NATALIA        15 NM PARAJITO AQUA  2:22.29  41              P    30.09  1:07.63  1:48.09
CLARK-WARREN, LINDSAY 15 PC NEPTUNE SWIMM  2:22.56  42              P    31.33  1:06.55  1:49.54
CURRY, ELLEN          15 SN UNATTACHED (S  2:24.11  43              P    30.63  1:07.17  1:51.61
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S   DQUED                   P    29.33  1:04.50  1:43.60

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  4:29.06   4  4:21.43 F1  P    28.96  1:01.49  1:33.97  2:06.03  2:47.62  3:29.65  3:59.45
                                                                    F    28.70  1:00.70  1:32.26  2:03.71  2:43.86  3:22.94  3:52.44
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  4:24.70   1  4:22.50 F2  P    29.14  1:01.50  1:34.70  2:07.62  2:46.12  3:24.47  3:55.10
                                                                    F    28.63  1:00.86  1:34.35  2:07.42  2:45.34  3:24.02  3:54.25
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  4:28.43   3  4:23.34 F3  P    29.96  1:02.35  1:36.19  2:10.54  2:49.23  3:28.54  3:58.35
                                                                    F    28.58  1:00.23  1:34.50  2:08.98  2:47.03  3:24.49  3:54.42
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P  4:32.44   5  4:28.30 F4  P    29.26  1:02.35  1:36.31  2:09.72  2:49.75  3:29.25  4:01.35
                                                                    F    28.44  1:00.85  1:34.79  2:08.31  2:47.44  3:26.70  3:57.97
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  4:27.17   2  4:28.87 F5  P    29.10  1:01.40  1:35.27  2:07.58  2:46.81  3:26.40  3:57.65
                                                                    F    28.79  1:01.95  1:35.68  2:08.38  2:47.82  3:28.34  3:59.61
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  4:38.16   6  4:36.40 F6  P    29.86  1:03.69  1:39.71  2:15.49  2:54.01  3:33.02  4:06.32
                                                                    F    29.67  1:03.04  1:39.08  2:14.56  2:53.00  3:31.45  4:04.78
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  4:40.27   7  4:37.50 F7  P    31.77  1:07.62  1:44.93  2:21.47  2:59.75  3:38.27  4:09.64
                                                                    F    31.25  1:06.58  1:43.13  2:19.15  2:56.77  3:34.75  4:06.73
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  4:40.98   8  4:42.02 F8  P    29.88  1:03.45  1:40.73  2:16.84  2:57.31  3:38.37  4:10.40
                                                                    F    29.71  1:03.61  1:40.48  2:16.66  2:56.97  3:38.60  4:10.98

NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE  4:24.70   1              P    29.14  1:01.50  1:34.70  2:07.62  2:46.12  3:24.47  3:55.10
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P  4:27.17   2              P    29.10  1:01.40  1:35.27  2:07.58  2:46.81  3:26.40  3:57.65
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P  4:28.43   3              P    29.96  1:02.35  1:36.19  2:10.54  2:49.23  3:28.54  3:58.35
WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P  4:29.06   4              P    28.96  1:01.49  1:33.97  2:06.03  2:47.62  3:29.65  3:59.45
UPSHAW, ARLYN         15 PC UNATTACHED (P  4:32.44   5              P    29.26  1:02.35  1:36.31  2:09.72  2:49.75  3:29.25  4:01.35
SELLERS, PAIGE        16 SN UNATTACHED (S  4:38.16   6              P    29.86  1:03.69  1:39.71  2:15.49  2:54.01  3:33.02  4:06.32
HOUSTON, TORY         16 PC UNATTACHED (P  4:40.27   7              P    31.77  1:07.62  1:44.93  2:21.47  2:59.75  3:38.27  4:09.64
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P  4:40.98   8              P    29.88  1:03.45  1:40.73  2:16.84  2:57.31  3:38.37  4:10.40
WONG, NATALIE         16 PC UNATTACHED (P  4:41.63   9              P    30.76  1:05.53  1:41.45  2:16.68  2:57.08  3:37.30  4:09.88
TURPEN, LAURA         16 SN UNATTACHED (S  4:42.73  10              P    29.29  1:03.53  1:41.12  2:17.08  2:57.23  3:37.72  4:10.53
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  4:45.29  11              P    29.02  1:01.91  1:39.81  2:15.86  2:58.72  3:43.43  4:14.69
RINALDI, SARAH        16 PC LAKERIDGE SWI  4:45.77  12              P    30.08  1:05.13  1:41.60  2:16.53  2:58.14  3:39.73  4:13.40
SABOURIN, KATE        15 PC UNATTACHED (P  4:46.50  13              P    30.96  1:05.79  1:43.14  2:19.54  3:00.72  3:41.63  4:14.70
SMITH, RILEY          15 PC UNATTACHED (P  4:46.66  14              P    30.71  1:06.18  1:42.67  2:17.96  3:00.14  3:43.25  4:15.77
WEST, KATHLEEN        15 SN CHICO AQUA JE  4:46.88  15              P    31.04  1:04.91  1:41.32  2:18.05  2:59.87  3:42.47  4:15.33
AKIN, ANNALEE         15 PC UNATTACHED (P  4:46.97  16              P    31.51  1:07.76  1:44.67  2:20.53  3:00.94  3:40.26  4:14.52
REN, DOROTHY          15 PC UNATTACHED (P  4:47.41  17              P    29.70  1:03.61  1:41.02  2:17.67  2:58.85  3:41.97  4:15.47
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S  4:48.61  18              P    29.60  1:02.76  1:39.87  2:15.95  3:00.60  3:45.85  4:18.24
DOAN, KRISTINE        16 PC UNATTACHED (P  4:48.86  19              P    30.98  1:06.56  1:46.89  2:25.80  3:04.35  3:43.53  4:16.50
BURTON, HANNAH        16 PC NORTHERN NEVA  4:50.84  20              P    31.27  1:07.81  1:43.79  2:18.26  3:00.56  3:42.52  4:17.44
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ  4:51.00  21              P    30.85  1:06.33  1:45.00  2:22.45  3:04.83  3:46.90  4:20.03
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA  4:52.05  22              P    30.86  1:07.68  1:44.04  2:18.66  3:05.24  3:49.95  4:21.18
FITZGERALD, LAUREN    15 SN UNATTACHED (S  4:52.24  23              P    30.52  1:06.20  1:42.29  2:18.73  3:02.13  3:45.23  4:19.37

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWERS, DANIELLE      16 PC UNATTACHED (P  4:53.14  24              P    30.44  1:05.99  1:43.12  2:19.81  3:02.57  3:46.38  4:20.29
BALDWIN, HAILEE       15 PC UNATTACHED (P  4:54.10  25              P    30.48  1:06.14  1:45.63  2:24.49  3:05.80  3:46.57  4:20.81
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA  4:54.41  26              P    30.60  1:06.95  1:44.34  2:21.08  3:05.04  3:49.55  4:22.50
SANBORN, KYRA         15 SN UNATTACHED (S  4:55.01  27              P    31.03  1:07.19  1:43.86  2:19.97  3:04.32  3:49.00  4:22.67
CUTHBERT, MAGGIE      16 VA NOVA SWIMMING  4:55.65  28              P    30.50  1:06.13  1:44.06  2:22.04  3:05.55  3:50.71  4:23.41
HAPPNEY, KATELYNN     15 VA NOVA SWIMMING  4:56.00  29              P    31.17  1:08.19  1:44.90  2:21.82  3:03.21  3:45.20  4:20.88
CURRY, ELLEN          15 SN UNATTACHED (S  4:56.59  30              P    29.71  1:04.54  1:42.22  2:19.16  3:03.95  3:50.05  4:23.37
GIBSON, SIERRA        16 PC UNATTACHED (P  4:56.90  31              P    30.52  1:06.51  1:45.39  2:21.73  3:06.46  3:51.43  4:24.79
LAMPE, KATHLEEN       16 VA NOVA SWIMMING  4:57.45  32              P    31.20  1:07.47  1:45.00  2:21.54  3:04.29  3:47.77  4:23.25
EHRLICH, BRIGID       15 SN CHICO AQUA JE  4:57.92  33              P    30.67  1:05.96  1:43.71  2:20.32  3:05.90  3:50.99  4:25.06
DEVORE, ASHLEY        15 PC UNATTACHED (P  5:04.72  34              P    32.23  1:09.95  1:46.72  2:24.14  3:09.54  3:54.66  4:29.74
STOTLER, CELINA       16 PC ROVELLA'S ATH  5:06.49  35              P    32.10  1:09.94  1:47.76  2:26.98  3:11.67  3:58.68  4:32.10
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING   DQUED                   P    29.52  1:03.33  1:41.85  2:18.88  2:57.73  3:36.96  4:10.39

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S    24.30   1    24.24 F1
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM     24.47   2    24.48 F2
TAY, LYNN             17 SN UNATTACHED (S    24.97   4    25.04 F3
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE    26.65  14    25.57 F4
KOSMALSKA, ANNA       17 PC UNATTACHED (P    25.89   8    25.91 F5
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P    26.14  10    25.92 F6
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S    25.67   6    26.34 F7
POWER, KELLEN         18 PC UNATTACHED (P    26.55  13          F

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S    24.30   1
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM     24.47   2
MACKLIN, MIKAELA      17 SN UNATTACHED (S    24.51   3
TAY, LYNN             17 SN UNATTACHED (S    24.97   4
VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI    25.36   5
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S    25.67   6
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P    25.77   7
KOSMALSKA, ANNA       17 PC UNATTACHED (P    25.89   8
HULBURD, ALANNA       18 PC UNATTACHED (P    26.01   9
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P    26.14  10
DUNN, CATHERINE       18 PC UNATTACHED (P    26.17  11
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI    26.20  12
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE    26.65  14
HUANG, LUCIA          17 PC UNATTACHED (P    26.93  16
MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P    26.93  15
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P    27.22  17
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH    27.34  18
PETTIBONE, KATIE      18 PC LAKERIDGE SWI    27.45  19
ARTH, KELLY           17 PC UNATTACHED (P    27.57  20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S    51.83   1    51.22 F1  P    25.13
                                                                    F    24.98
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P    53.31   3    52.52 F2  P    25.66
                                                                    F    25.42
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM     52.84   2    52.65 F3  P    25.41
                                                                    F    25.15
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P    54.34   9    53.76 F4  P    26.41
                                                                    F    26.23
MORENO, MICHELE       18 PC TERRAPINS SWI    53.96   5    53.79 F5  P    26.06
                                                                    F    25.82
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S    53.88   4    54.06 F6  P    26.04
                                                                    F    26.27
SAUNDERS, SLOAN       17 PC UNATTACHED (P    54.04   6    55.15 F7  P    26.04
                                                                    F    26.47
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S    54.30   8    55.98 F8  P    26.12
                                                                    F    26.65

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S    51.83   1              P    25.13
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM     52.84   2              P    25.41
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P    53.31   3              P    25.66
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S    53.88   4              P    26.04
MORENO, MICHELE       18 PC TERRAPINS SWI    53.96   5              P    26.06
SAUNDERS, SLOAN       17 PC UNATTACHED (P    54.04   6              P    26.04
BREED, CATHERINE      17 PC UNATTACHED (P    54.10   7              P    26.76
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S    54.30   8              P    26.12
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P    54.34   9              P    26.41
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P    55.48  10              P    26.75
VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI    55.51  11              P    26.11
RICK, KATIE           17 PC UNATTACHED (P    56.33  12              P    26.56
MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P    57.18  13              P    27.58
HUANG, LUCIA          17 PC UNATTACHED (P    57.19  14              P
ARTH, KELLY           17 PC UNATTACHED (P    57.22  15              P
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI    57.26  16              P    27.59
MAACK, DOMINIQUE      17 UT SALT LAKE COU    57.28  17              P    27.45
POWER, KELLEN         18 PC UNATTACHED (P    57.35  18              P    27.75
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P    57.45  19              P
CAPOZZO, MONICA       17 PC UNATTACHED (P    57.61  21              P    27.80
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P    57.61  20              P    27.73
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH    57.96  22              P    27.67
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P    58.79  23              P    28.39
DUNN, CATHERINE       18 PC UNATTACHED (P    58.86  24              P    27.83
LEE, VICTORIA         17 PC FLYING FISH    1:02.50  25              P    29.53
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE   DQUED                   P    26.04

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      17 PC UNATTACHED (P  1:53.69   1  1:51.16 F1  P    27.59    56.68  1:25.55
                                                                    F    26.77    54.90  1:23.38
KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  1:54.52   3  1:51.30 F2  P    26.88    55.29  1:24.85
                                                                    F    26.40    54.80  1:23.33
WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P  1:56.30   4  1:53.29 F3  P    27.09    57.08  1:27.18
                                                                    F    26.81    56.21  1:25.15
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  1:53.81   2  1:53.77 F4  P    26.33    55.01  1:24.37
                                                                    F    26.50    55.34  1:24.63
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P  1:57.32   6  1:54.88 F5  P    27.03    56.42  1:26.51
                                                                    F
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  1:57.14   5  1:56.76 F6  P    26.50    55.78  1:26.11
                                                                    F    26.60    55.90  1:26.12
GUTIERREZ, CAITLYN    17 PC UNATTACHED (P  1:57.84   7  1:58.98 F7  P    27.49    57.28  1:27.76
                                                                    F    27.65    57.48  1:28.29
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  1:59.01   8  2:01.63 F8  P    27.45    57.50  1:28.21
                                                                    F    27.65    58.19  1:29.81

BREED, CATHERINE      17 PC UNATTACHED (P  1:53.69   1              P    27.59    56.68  1:25.55
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  1:53.81   2              P    26.33    55.01  1:24.37
KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  1:54.52   3              P    26.88    55.29  1:24.85
WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P  1:56.30   4              P    27.09    57.08  1:27.18
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  1:57.14   5              P    26.50    55.78  1:26.11
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P  1:57.32   6              P    27.03    56.42  1:26.51
GUTIERREZ, CAITLYN    17 PC UNATTACHED (P  1:57.84   7              P    27.49    57.28  1:27.76
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  1:59.01   8              P    27.45    57.50  1:28.21
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM   1:59.52   9              P    27.13    56.31  1:27.25
MORENO, MICHELE       18 PC TERRAPINS SWI  1:59.88  10              P    27.98    58.30  1:28.84
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  2:00.22  11              P    28.44    58.44  1:29.47
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P  2:00.43  12              P    28.24    58.54  1:29.46
SAUNDERS, SLOAN       17 PC UNATTACHED (P  2:00.61  13              P    27.89    58.15  1:29.29
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  2:01.03  14              P    28.65    59.05  1:30.10
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  2:01.48  15              P    28.07    58.68  1:30.20
CLUTE, DEIRDRE        17 PC UNATTACHED (P  2:01.98  16              P    28.77    59.37  1:30.92
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  2:02.22  17              P    28.52    59.19  1:30.74
NIP, MARLENA          17 PC UNATTACHED (P  2:02.26  18              P    28.59    59.29  1:30.72
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P  2:02.45  19              P    27.94    59.16  1:31.52
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P  2:02.46  20              P    28.37    59.33  1:30.80
POWER, KELLEN         18 PC UNATTACHED (P  2:02.63  21              P    28.59    59.50  1:31.32
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  2:03.25  22              P    28.93  1:00.12  1:31.74
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P  2:03.49  23              P    27.78    58.35  1:30.48
STICKLER, DANIELLE    17 PC UNATTACHED (P  2:03.85  24              P    28.91  1:00.74  1:32.56
OOSTERHOUSE, LINDSAY  17 PC UNATTACHED (P  2:03.87  25              P    29.43  1:00.78  1:32.68
MILES, ANNE           17 PC UNATTACHED (P  2:03.89  26              P    28.68  1:00.28  1:32.11
RICK, KATIE           17 PC UNATTACHED (P  2:04.72  27              P    27.66    58.86  1:31.72
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  2:04.85  28              P    29.25  1:00.60  1:32.98
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  2:05.71  29              P    29.50  1:01.22  1:33.42
FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  2:05.79  30              P    29.52  1:01.36  1:33.76
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  2:05.98  31              P    28.50    59.89  1:32.94
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH  2:06.08  32              P    28.62    59.53  1:32.28
MAACK, DOMINIQUE      17 UT SALT LAKE COU  2:06.34  33              P    28.75  1:00.25  1:33.15
ARTH, KELLY           17 PC UNATTACHED (P  2:07.06  34              P    28.94  1:01.01  1:33.95

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P  2:10.10  35              P    28.69  1:00.63  1:34.95
FLORES, NATALIE       17 SN REDDING SWIM   2:10.98  36              P    28.92  1:01.04  1:35.08

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      17 PC UNATTACHED (P  5:12.21   4  4:55.86 F1  P    29.24  1:00.40  1:31.47  2:02.90  2:34.01  3:05.07  3:36.76
                                                                       4:08.84  4:40.81
                                                                    F    27.99    58.11  1:28.04  1:58.27  2:28.02  2:57.62  3:27.20
                                                                       3:57.35  4:27.10
KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  5:08.24   2  5:06.05 F2  P    27.55    57.40  1:28.13  1:58.85  2:29.81  3:01.24  3:33.11
                                                                       4:05.19  4:37.09
                                                                    F    27.34    57.37  1:27.90  1:58.41  2:28.97  2:59.71  3:30.82
                                                                       4:02.44  4:34.40
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  5:09.11   3  5:09.20 F3  P    28.69    59.53  1:30.68  2:01.88  2:33.37  3:04.66  3:36.00
                                                                       4:07.34  4:38.55
                                                                    F    28.27    58.47  1:29.51  2:00.92  2:32.41  3:03.91  3:35.48
                                                                       4:06.98  4:38.47
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  5:23.79   8  5:19.46 F4  P    30.04  1:01.99  1:34.32  2:06.86  2:39.54  3:12.24  3:45.31
                                                                       4:18.25  4:51.53
                                                                    F    29.60  1:01.31  1:33.56  2:05.54  2:37.81  3:10.51  3:42.85
                                                                       4:15.33  4:47.72
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P  5:26.43  10  5:23.92 F5  P    29.15  1:01.25  1:33.82  2:06.72  2:39.83  3:13.07  3:46.56
                                                                       4:19.94  4:54.11
                                                                    F    29.46  1:01.63  1:34.15  2:07.07  2:39.60  3:12.53  3:45.60
                                                                       4:18.71  4:51.87
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  5:25.50   9          F   P    29.88  1:02.35  1:35.51  2:09.12  2:43.11  3:16.17  3:49.52
                                                                       4:23.01  4:55.43
STICKLER, DANIELLE    17 PC UNATTACHED (P  5:27.31  11          F   P    30.11  1:03.05  1:36.04  2:08.98  2:41.65  3:15.14  3:48.09
                                                                       4:21.19  4:54.33
NIP, MARLENA          17 PC UNATTACHED (P  5:29.22  12          F   P    29.63  1:01.84  1:34.22  2:07.00  2:40.14  3:13.29  3:47.29
                                                                       4:21.67  4:55.73

DAVEY, KATE           17 PC UNATTACHED (P  5:01.90   1              P    27.14    56.77  1:27.16  1:57.87  2:28.64  2:59.25  3:30.01
                                                                       4:01.04  4:31.95
KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  5:08.24   2              P    27.55    57.40  1:28.13  1:58.85  2:29.81  3:01.24  3:33.11
                                                                       4:05.19  4:37.09
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  5:09.11   3              P    28.69    59.53  1:30.68  2:01.88  2:33.37  3:04.66  3:36.00
                                                                       4:07.34  4:38.55
BREED, CATHERINE      17 PC UNATTACHED (P  5:12.21   4              P    29.24  1:00.40  1:31.47  2:02.90  2:34.01  3:05.07  3:36.76
                                                                       4:08.84  4:40.81
WINTERS, SARAH        17 PC UNATTACHED (P  5:14.01   5              P    28.72    59.07  1:30.90  2:02.96  2:34.85  3:06.48  3:39.05
                                                                       4:11.47  4:43.62
CLUTE, DEIRDRE        17 PC UNATTACHED (P  5:19.33   6              P    29.84  1:02.45  1:35.34  2:07.44  2:39.62  3:11.73  3:43.37
                                                                       4:15.52  4:47.93
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  5:19.45   7              P    28.88  1:00.23  1:32.38  2:04.65  2:36.95  3:09.70  3:42.13
                                                                       4:14.56  4:47.31
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  5:23.79   8              P    30.04  1:01.99  1:34.32  2:06.86  2:39.54  3:12.24  3:45.31
                                                                       4:18.25  4:51.53
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P  5:26.43  10              P    29.15  1:01.25  1:33.82  2:06.72  2:39.83  3:13.07  3:46.56
                                                                       4:19.94  4:54.11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWER, KELLEN         18 PC UNATTACHED (P  5:32.52  13              P    30.25  1:03.61  1:37.57  2:11.38  2:45.26  3:18.57  3:52.44
                                                                       4:26.38  4:59.81
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P  5:34.49  14              P    30.23  1:03.55  1:37.38  2:11.02  2:44.43  3:18.17  3:52.56
                                                                       4:26.75  5:01.06
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  5:37.37  15              P    29.87  1:02.96  1:36.99  2:11.33  2:45.72  3:20.21  3:54.47
                                                                       4:29.33  5:03.92
ARTH, KELLY           17 PC UNATTACHED (P  5:40.91  16              P    30.83  1:03.62  1:37.57  2:11.89  2:46.63  3:21.22  3:56.06
                                                                       4:31.54  5:06.70
FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  5:40.92  17              P    29.85  1:02.72  1:36.57  2:10.91  2:45.05  3:20.01  3:55.33
                                                                       4:30.48  5:05.84
STACHOFSKY, MARY      17 PC LAKERIDGE SWI  5:45.50  18              P    30.65  1:04.34  1:38.50  2:13.56  2:48.70  3:24.21  4:00.28
                                                                       4:35.94  5:11.25
ALLEN, ZOE            17 PC UNATTACHED (P  5:47.45  19              P    30.44  1:03.26  1:37.53  2:12.62  2:48.34  3:24.39  4:01.00
                                                                       4:37.31  5:13.46
DEAN, WHITNEY         17 PC UNATTACHED (P  5:48.09  20              P    32.08  1:06.82  1:41.30  2:15.98  2:50.94  3:26.16  4:01.83
                                                                       4:37.34  5:12.89
BAILEY, LAUREN        17 CO ROCKY MOUNTAI  6:06.93  21              P    32.07  1:07.34  1:44.69  2:22.09  3:00.11  3:37.87  4:15.44
                                                                       4:53.08  5:30.91

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P    58.57   1    56.83 F1  P    28.35
                                                                    F    27.64
LIANG, SARAH          17 PC UNATTACHED (P    58.91   2    57.87 F2  P    29.17
                                                                    F    28.35
CLUTE, DEIRDRE        17 PC UNATTACHED (P  1:01.14   6    59.68 F3  P    30.04
                                                                    F    29.32
MACKLIN, MIKAELA      17 SN UNATTACHED (S    59.49   3    59.71 F4  P    28.87
                                                                    F    28.78
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P  1:01.89   7  1:00.20 F5  P    30.31
                                                                    F    29.40
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  1:00.94   5  1:00.81 F6  P    29.94
                                                                    F    29.73
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  1:02.75   9  1:01.84 F7  P    30.55
                                                                    F    29.81
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  1:02.22   8  1:01.87 F8  P    30.70
                                                                    F    30.41

WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P    58.57   1              P    28.35
LIANG, SARAH          17 PC UNATTACHED (P    58.91   2              P    29.17
MACKLIN, MIKAELA      17 SN UNATTACHED (S    59.49   3              P    28.87
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S    59.78   4              P    29.43
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  1:00.94   5              P    29.94
CLUTE, DEIRDRE        17 PC UNATTACHED (P  1:01.14   6              P    30.04
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P  1:01.89   7              P    30.31
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  1:02.22   8              P    30.70
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  1:02.75   9              P    30.55
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  1:03.05  10              P    31.00
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM   1:03.31  11              P    30.79
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI  1:03.53  12              P    30.95

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI  1:03.63  13              P    30.27
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  1:03.66  14              P    30.75
SAUNDERS, SLOAN       17 PC UNATTACHED (P  1:04.11  15              P    30.88
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  1:04.51  16              P    31.30
MAACK, DOMINIQUE      17 UT SALT LAKE COU  1:04.81  17              P    31.52
HUANG, LUCIA          17 PC UNATTACHED (P  1:05.17  18              P    32.04
POWER, KELLEN         18 PC UNATTACHED (P  1:05.84  19              P    31.96
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  1:06.31  20              P    32.33
ALEXANDER, MELISSA    17 VA NOVA SWIMMING  1:06.37  21              P    32.35
LONGLAND, NIKKI       17 SN SPARKS PIRANH  1:06.42  22              P    31.65
CLAHAN, MINA          17 PC BEAR SWIMMING  1:07.02  23              P    32.42
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH  1:07.06  24              P    32.58
O'CONNOR, RACHEL      17 SN SPARKS PIRANH  1:07.09  25              P    33.19
LAMPE, ELIZABETH      18 VA NOVA SWIMMING  1:07.37  26              P    32.95
CAMPBELL, SHELBI      18 PC UNATTACHED (P  1:07.45  27              P    32.66
FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  1:07.64  28              P    32.47
TEOH, RACHEL          17 PC UNATTACHED (P  1:07.83  29              P    32.79
STACHOFSKY, MARY      17 PC LAKERIDGE SWI  1:08.12  30              P    33.56
SPRENKEL, ELIZABETH   17 PC UNATTACHED (P  1:08.68  31              P    33.04
ANDERSON, DANICA      18 PC LAKERIDGE SWI  1:09.03  32              P    32.76
O'ROURKE, MEGHAN      17 PC UNATTACHED (P  1:09.21  33              P    33.87
LINDT, LYNDSEY        17 PC UNATTACHED (P  1:09.32  34              P    33.45
WINTERS, SARAH        17 PC UNATTACHED (P  1:09.47  35              P    34.34
GREER, FIONA          17 PC UNATTACHED (P  1:10.07  36              P    34.07
MIGUEL, CAMILLE       17 PC UNATTACHED (P  1:10.24  37              P    34.45
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P  1:10.50  38              P    34.32
HEYMAN, SOPHIE        17 PC UNATTACHED (P  1:10.99  39              P    34.89

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P  2:06.80   1  2:04.23 F1  P    29.30  1:01.28  1:34.15
                                                                    F    28.58  1:00.17  1:32.28
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  2:09.72   3  2:09.86 F2  P    30.72  1:03.46  1:36.87
                                                                    F    30.25  1:02.49  1:36.48
FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P  2:11.36   4  2:11.50 F3  P    31.66  1:04.96  1:37.63
                                                                    F    31.29  1:04.76  1:37.76
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  2:15.10   5  2:13.20 F4  P    31.85  1:05.97  1:40.82
                                                                    F    30.74  1:04.29  1:39.02
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  2:16.12   8  2:13.76 F5  P    31.41  1:05.13  1:40.72
                                                                    F    30.98  1:04.45  1:38.98
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI  2:16.15   9  2:14.21 F6  P    32.47  1:07.64  1:42.33
                                                                    F    31.06  1:05.24  1:39.79
OOSTERHOUSE, LINDSAY  17 PC UNATTACHED (P  2:16.05   7  2:14.83 F7  P    32.88  1:07.60  1:42.42
                                                                    F    31.57  1:05.72  1:40.58
STICKLER, DANIELLE    17 PC UNATTACHED (P  2:15.28   6  2:16.51 F8  P    32.69  1:07.10  1:41.68
                                                                    F    31.75  1:05.80  1:41.48

WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P  2:06.80   1              P    29.30  1:01.28  1:34.15
CLUTE, DEIRDRE        17 PC UNATTACHED (P  2:08.39   2              P    30.71  1:03.21  1:35.87
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  2:09.72   3              P    30.72  1:03.46  1:36.87

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULLER, BROOKE        17 PC UNATTACHED (P  2:11.36   4              P    31.66  1:04.96  1:37.63
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  2:15.10   5              P    31.85  1:05.97  1:40.82
STICKLER, DANIELLE    17 PC UNATTACHED (P  2:15.28   6              P    32.69  1:07.10  1:41.68
OOSTERHOUSE, LINDSAY  17 PC UNATTACHED (P  2:16.05   7              P    32.88  1:07.60  1:42.42
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  2:16.12   8              P    31.41  1:05.13  1:40.72
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI  2:16.15   9              P    32.47  1:07.64  1:42.33
MAACK, DOMINIQUE      17 UT SALT LAKE COU  2:17.41  10              P    32.36  1:07.40  1:42.85
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM   2:18.05  11              P    32.96  1:07.75  1:43.12
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  2:18.48  12              P    32.43  1:07.61  1:43.29
POWER, KELLEN         18 PC UNATTACHED (P  2:19.46  13              P    32.59  1:07.64  1:43.47
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  2:19.78  14              P    33.43  1:08.35  1:44.14
LONGLAND, NIKKI       17 SN SPARKS PIRANH  2:19.91  15              P    32.77  1:08.19  1:44.20
MILES, ANNE           17 PC UNATTACHED (P  2:20.96  16              P    33.89  1:09.35  1:44.94
STACHOFSKY, MARY      17 PC LAKERIDGE SWI  2:21.76  17              P    33.91  1:09.03  1:45.81
LAMPE, ELIZABETH      18 VA NOVA SWIMMING  2:22.36  18              P    34.59  1:10.45  1:46.84
GUTIERREZ, CAITLYN    17 PC UNATTACHED (P  2:23.50  19              P    33.52  1:10.20  1:47.32
FLORES, NATALIE       17 SN REDDING SWIM   2:24.14  20              P    33.28  1:09.22  1:46.56
FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  2:24.68  21              P    33.73  1:10.41  1:47.99
HUANG, LUCIA          17 PC UNATTACHED (P  2:25.26  22              P    34.49  1:11.79  1:49.00
ALEXANDER, MELISSA    17 VA NOVA SWIMMING  2:26.28  23              P    34.16  1:10.47  1:48.27
CLAHAN, MINA          17 PC BEAR SWIMMING  2:27.18  24              P    33.00  1:09.27  1:47.85
ANDERSON, DANICA      18 PC LAKERIDGE SWI  2:28.06  25              P    35.65  1:12.97  1:50.58
MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P  2:28.33  26              P    35.24  1:12.37  1:50.46
DEAN, WHITNEY         17 PC UNATTACHED (P  2:28.57  27              P    35.60  1:12.51  1:50.48
HORATH, LAURA         17 PC UNATTACHED (P  2:30.41  28              P    35.39  1:12.83  1:51.95
GREER, FIONA          17 PC UNATTACHED (P  2:30.76  29              P    36.07  1:14.75  1:53.18
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  2:31.90  30              P    35.93  1:13.78  1:52.84

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  1:04.83   1  1:02.13 F1  P    31.01
                                                                    F    29.55
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  1:05.39   2  1:03.88 F2  P    30.88
                                                                    F    29.86
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  1:06.47   4  1:05.22 F3  P    31.73
                                                                    F    30.97
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  1:06.90   6  1:05.82 F4  P    31.93
                                                                    F    31.31
MACKLIN, MIKAELA      17 SN UNATTACHED (S  1:06.24   3  1:06.00 F5  P    31.49
                                                                    F    31.27
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  1:08.38   8  1:06.34 F6  P    31.79
                                                                    F    31.58
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  1:07.76   7  1:08.34 F7  P    32.35
                                                                    F    32.77
GARCIA, MONICA        18 PC UNATTACHED (P  1:10.10   9  1:08.84 F8  P    33.71
                                                                    F    32.85

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  1:04.83   1              P    31.01
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  1:05.39   2              P    30.88
MACKLIN, MIKAELA      17 SN UNATTACHED (S  1:06.24   3              P    31.49

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  1:06.47   4              P    31.73
LIANG, SARAH          17 PC UNATTACHED (P  1:06.81   5              P    31.38
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  1:06.90   6              P    31.93
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  1:07.76   7              P    32.35
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  1:08.38   8              P    31.79
GARCIA, MONICA        18 PC UNATTACHED (P  1:10.10   9              P    33.71
HU, JULIA             18 PC UNATTACHED (P  1:10.21  10              P    33.41
VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI  1:10.55  11              P    32.42
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  1:10.92  12              P    33.36
HULBURD, ALANNA       18 PC UNATTACHED (P  1:10.99  13              P    33.20
LONGLAND, NIKKI       17 SN SPARKS PIRANH  1:11.19  14              P    33.16
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  1:11.40  15              P    33.68
NIP, MARLENA          17 PC UNATTACHED (P  1:11.57  16              P    34.25
WANG, KAREN           17 PC UNATTACHED (P  1:12.11  17              P    34.33
RICK, KATIE           17 PC UNATTACHED (P  1:12.55  18              P    33.54
SHARPE, ANNA          18 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.65  19              P    34.23
LAMPE, ELIZABETH      18 VA NOVA SWIMMING  1:13.13  20              P    35.01
JACOBS, AMANDA        17 PC UNATTACHED (P  1:14.69  21              P    34.84
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P  1:15.04  22              P    35.30
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  1:15.23  23              P    35.62
ANDERSON, DANICA      18 PC LAKERIDGE SWI  1:15.31  24              P    35.37
SKODA, ANETTE         18 PC LOS ALTOS & M  1:15.34  25              P    35.50
CAMPBELL, SHELBI      18 PC UNATTACHED (P  1:15.63  26              P    35.88
BERRY, JACKIE         17 PC UNATTACHED (P  1:15.69  27              P    34.52
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P  1:17.75  28              P    36.95
WINTERS, SARAH        17 PC UNATTACHED (P  1:18.23  29              P    37.96
BAILEY, LAUREN        17 CO ROCKY MOUNTAI  1:18.39  30              P    36.90
MUI, MELISSA          17 PC UNATTACHED (P  1:19.05  31              P    36.73
SPRENKEL, ELIZABETH   17 PC UNATTACHED (P  1:19.59  32              P    37.38
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P  1:19.86  33              P    37.41
PETTIBONE, KATIE      18 PC LAKERIDGE SWI  1:21.50  34              P    38.30
SLOAN, EMMA           17 PC LAKERIDGE SWI  1:21.97  35              P    38.69
MIGUEL, CAMILLE       17 PC UNATTACHED (P  1:25.33  36              P    39.90

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  2:21.66   2  2:17.70 F1  P    32.48  1:08.00  1:44.56
                                                                    F    31.57  1:06.28  1:41.83
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  2:23.99   3  2:20.44 F2  P    32.72  1:09.15  1:46.44
                                                                    F    31.89  1:07.08  1:43.74
HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  2:19.34   1  2:20.72 F3  P    32.07  1:07.43  1:43.47
                                                                    F    31.87  1:07.25  1:44.02
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  2:27.80   5  2:26.30 F4  P    33.78  1:11.64  1:49.53
                                                                    F    33.59  1:11.00  1:48.41
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  2:26.01   4  2:26.46 F5  P    33.30  1:09.99  1:48.32
                                                                    F    33.49  1:10.03  1:48.13
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  2:28.72   6  2:27.42 F6  P    32.86  1:09.82  1:48.78
                                                                    F    33.06  1:10.38  1:48.77
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  2:31.81   8  2:29.55 F7  P    33.79  1:12.14  1:51.52
                                                                    F    33.22  1:11.26  1:50.14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  2:30.61   7  2:32.93 F8  P    33.86  1:11.26  1:50.03
                                                                    F    34.87  1:13.18  1:52.35

HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  2:19.34   1              P    32.07  1:07.43  1:43.47
KRISTIANSEN, SIRI     17 PC SANTA CLARA S  2:21.66   2              P    32.48  1:08.00  1:44.56
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  2:23.99   3              P    32.72  1:09.15  1:46.44
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  2:26.01   4              P    33.30  1:09.99  1:48.32
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  2:27.80   5              P    33.78  1:11.64  1:49.53
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  2:28.72   6              P    32.86  1:09.82  1:48.78
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  2:30.61   7              P    33.86  1:11.26  1:50.03
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  2:31.81   8              P    33.79  1:12.14  1:51.52
NIP, MARLENA          17 PC UNATTACHED (P  2:32.46   9              P    35.29  1:13.81  1:52.96
LAMPE, ELIZABETH      18 VA NOVA SWIMMING  2:35.04  10              P    34.70  1:13.51  1:55.31
RICK, KATIE           17 PC UNATTACHED (P  2:35.05  11              P    33.96  1:12.87  1:54.15
LONGLAND, NIKKI       17 SN SPARKS PIRANH  2:36.30  12              P    34.52  1:13.13  1:54.05
MILES, ANNE           17 PC UNATTACHED (P  2:38.80  13              P    36.67  1:16.56  1:57.29
ANDERSON, DANICA      18 PC LAKERIDGE SWI  2:38.96  14              P    35.86  1:16.06  1:56.83
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  2:40.35  15              P    36.89  1:17.73  1:59.64
SHARPE, ANNA          18 PC ALAMEDA ISLAN  2:41.66  16              P    35.83  1:15.90  1:58.82
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P  2:44.17  17              P    37.40  1:19.30  2:01.30
SLOAN, EMMA           17 PC LAKERIDGE SWI  2:46.12  18              P    37.86  1:20.13  2:02.94
SKODA, ANETTE         18 PC LOS ALTOS & M  2:48.43  19              P    38.24  1:21.17  2:04.64
BAILEY, LAUREN        17 CO ROCKY MOUNTAI  2:48.51  20              P    37.64  1:20.08  2:03.62
ALEXANDER, MELISSA    17 VA NOVA SWIMMING  2:49.42  21              P    38.81  1:21.97  2:05.62
PETTIBONE, KATIE      18 PC LAKERIDGE SWI  2:55.08  22              P    39.31  1:24.19  2:09.78

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE    58.04   1    57.15 F1  P    27.41
                                                                    F    26.84
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI  1:01.03   7    58.48 F2  P    28.55
                                                                    F    27.57
VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI  1:01.01   6    59.19 F3  P    27.98
                                                                    F    27.24
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI    59.02   2    59.39 F4  P    27.51
                                                                    F    27.28
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  1:00.26   4    59.83 F5  P    28.38
                                                                    F    27.82
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S    59.96   3  1:00.02 F6  P    27.94
                                                                    F    27.97
MORENO, MICHELE       18 PC TERRAPINS SWI  1:01.33   8  1:00.23 F7  P    28.93
                                                                    F    28.44
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  1:01.47   9  1:01.12 F8  P    18.38
                                                                    F    28.26

WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE    58.04   1              P    27.41
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI    59.02   2              P    27.51
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S    59.96   3              P    27.94
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  1:00.26   4              P    28.38
BREED, CATHERINE      17 PC UNATTACHED (P  1:00.41   5              P    28.86

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI  1:01.01   6              P    27.98
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI  1:01.03   7              P    28.55
MORENO, MICHELE       18 PC TERRAPINS SWI  1:01.33   8              P    28.93
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  1:01.47   9              P    18.38
O'CONNOR, RACHEL      17 SN SPARKS PIRANH  1:01.73  10              P    29.39
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  1:02.09  11              P    29.26
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  1:02.47  12              P    29.76
SELFRIDGE, MOLLIE     17 PC UNATTACHED (P  1:02.71  13              P    29.22
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P  1:02.95  14              P    29.48
PETTIBONE, KATIE      18 PC LAKERIDGE SWI  1:03.07  15              P    29.00
LEE, VICTORIA         17 PC FLYING FISH    1:03.31  16              P    29.78
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  1:04.38  17              P    29.64
FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  1:04.45  18              P    30.10
CAPOZZO, MONICA       17 PC UNATTACHED (P  1:04.55  19              P    29.80
MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P  1:04.77  20              P    30.07
CAMPBELL, SHELBI      18 PC UNATTACHED (P  1:04.80  21              P    29.36
SAUNDERS, SLOAN       17 PC UNATTACHED (P  1:05.02  22              P    30.51
TERAN-SANCHEZ, RAQUEL 17 SN SPARKS PIRANH  1:05.34  23              P    30.50
DUNN, CATHERINE       18 PC UNATTACHED (P  1:06.38  24              P    30.17
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  1:06.54  25              P    30.97
HARVEY, ERIKA         17 SN REDDING SWIM   NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, MONICA        18 PC UNATTACHED (P  2:06.39   1  2:04.88 F1  P    28.89  1:00.80  1:33.13
                                                                    F    28.39    59.88  1:31.95
LIANG, SARAH          17 PC UNATTACHED (P  2:09.42   4  2:07.36 F2  P    28.92  1:01.72  1:35.53
                                                                    F    28.80  1:00.93  1:33.95
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  2:08.49   3  2:08.88 F3  P    29.73  1:02.13  1:34.41
                                                                    F    29.12  1:01.78  1:35.41
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  2:13.10   5  2:11.53 F4  P    30.66  1:03.85  1:38.12
                                                                    F    30.26  1:03.18  1:36.98
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  2:16.09   7  2:13.62 F5  P    28.45  1:01.95  1:38.63
                                                                    F    28.79  1:02.07  1:37.23
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  2:15.05   6  2:14.22 F6  P    30.21  1:04.87  1:40.22
                                                                    F    29.78  1:03.43  1:38.53
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  2:17.69   8  2:18.35 F7  P    31.02  1:05.28  1:40.85
                                                                    F    31.12  1:05.99  1:41.92
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  2:07.03   2   DQUED  F   P    28.32  1:00.40  1:33.26
                                                                    F    27.99    58.94  1:31.94

GARCIA, MONICA        18 PC UNATTACHED (P  2:06.39   1              P    28.89  1:00.80  1:33.13
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  2:07.03   2              P    28.32  1:00.40  1:33.26
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  2:08.49   3              P    29.73  1:02.13  1:34.41
LIANG, SARAH          17 PC UNATTACHED (P  2:09.42   4              P    28.92  1:01.72  1:35.53
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  2:13.10   5              P    30.66  1:03.85  1:38.12
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  2:15.05   6              P    30.21  1:04.87  1:40.22
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  2:16.09   7              P    28.45  1:01.95  1:38.63
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  2:17.69   8              P    31.02  1:05.28  1:40.85
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  2:18.70   9              P    30.23  1:05.13  1:41.96

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

O'CONNOR, RACHEL      17 SN SPARKS PIRANH  2:19.62  10              P    30.69  1:05.91  1:42.75
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  2:19.75  11              P    31.58  1:07.26  1:44.37
LYNCH, KAITLYN        17 PC TERRAPINS SWI  2:19.89  12              P    30.02  1:04.48  1:40.86
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P  2:22.45  13              P    31.00  1:07.39  1:45.04
FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  2:24.81  14              P    31.60  1:08.19  1:46.06
TERAN-SANCHEZ, RAQUEL 17 SN SPARKS PIRANH  2:26.60  15              P    31.63  1:08.03  1:46.70
HEYMAN, SOPHIE        17 PC UNATTACHED (P  2:27.18  16              P    31.71  1:08.62  1:48.16
PETTIBONE, KATIE      18 PC LAKERIDGE SWI  2:28.52  17              P    31.65  1:09.58  1:48.88
CAMPBELL, SHELBI      18 PC UNATTACHED (P  2:30.66  18              P    30.69  1:07.58  1:49.01
BAILEY, LAUREN        17 CO ROCKY MOUNTAI  2:38.97  19              P    33.90  1:13.47  1:56.88
HU, JULIA             18 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    27.96    59.91  1:30.20

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  2:05.10   1  2:05.58 F1  P    27.47    59.12  1:35.51
                                                                    F    27.87    59.88  1:36.26
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  2:15.18   7  2:14.39 F2  P    29.55  1:05.25  1:43.31
                                                                    F    29.77  1:05.13  1:43.30
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  2:15.97   9  2:15.34 F3  P    30.62  1:05.81  1:44.05
                                                                    F    30.76  1:05.06  1:43.57
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P  2:17.60  11  2:18.98 F4  P    29.55  1:05.88  1:46.78
                                                                    F    29.82  1:06.85  1:48.29
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  2:19.15  12  2:19.18 F5  P    28.70  1:05.08  1:45.37
                                                                    F    29.37  1:06.41  1:46.54
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH  2:19.88  13          F   P    30.63  1:06.31  1:48.01
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  2:20.01  14          F   P    29.84  1:04.84  1:47.69
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  2:20.04  15          F   P    30.11  1:05.46  1:48.10

HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  2:05.10   1              P    27.47    59.12  1:35.51
MACKLIN, MIKAELA      17 SN UNATTACHED (S  2:05.49   2              P    26.80    58.37  1:35.21
DAVEY, KATE           17 PC UNATTACHED (P  2:08.75   3              P    27.52  1:01.10  1:38.81
MUNK, TAYLOR          18 PC UNATTACHED (P  2:10.56   4              P    29.29  1:02.09  1:40.87
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  2:11.36   5              P    27.65  1:01.95  1:40.52
PETRAKIS, DANAE       17 PC UNATTACHED (P  2:11.64   6              P    28.95  1:02.73  1:39.97
ANDERSON, DARCIE      17 SN CHICO AQUA JE  2:15.18   7              P    29.55  1:05.25  1:43.31
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  2:15.35   8              P    27.83  1:02.49  1:44.13
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  2:15.97   9              P    30.62  1:05.81  1:44.05
VON SCHOTTENSTEIN, HA 17 PC DOUGLAS DOLFI  2:16.91  10              P    28.76  1:02.99  1:43.01
MARTINEZ, JESSICA     17 PC UNATTACHED (P  2:17.60  11              P    29.55  1:05.88  1:46.78
BAYNES-TADENA, TALOR  17 SN UNATTACHED (S  2:19.15  12              P    28.70  1:05.08  1:45.37
WINTERS, SARAH        17 PC UNATTACHED (P  2:20.08  16              P    32.78  1:09.47  1:50.97
LONGLAND, NIKKI       17 SN SPARKS PIRANH  2:20.22  17              P    31.53  1:07.14  1:47.55
NIP, MARLENA          17 PC UNATTACHED (P  2:20.95  18              P    31.09  1:08.94  1:49.15
MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P  2:21.14  19              P    29.73  1:06.79  1:49.51
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P  2:21.93  20              P    30.10  1:06.12  1:49.29
SHERRIN, BRIANNA      17 PC UNATTACHED (P  2:22.08  21              P    30.36  1:05.73  1:49.15
TAY, LYNN             17 SN UNATTACHED (S  2:23.38  22              P    29.17  1:06.89  1:50.70
O'CONNOR, RACHEL      17 SN SPARKS PIRANH  2:24.74  23              P    29.89  1:05.71  1:51.83
HUANG, LUCIA          17 PC UNATTACHED (P  2:24.88  24              P    31.25  1:09.00  1:53.30
STICKLER, DANIELLE    17 PC UNATTACHED (P  2:25.20  25              P    31.90  1:08.53  1:52.16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FONG, CATHERINE       17 PC UNATTACHED (P  2:28.51  26              P    31.13  1:09.10  1:54.66

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  4:23.38   1  4:22.43 F1  P    28.41  1:00.53  1:34.99  2:08.20  2:45.46  3:22.67  3:53.72
                                                                    F    28.00    59.94  1:33.72  2:06.83  2:43.86  3:21.30  3:52.53
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  4:38.50   2  4:33.07 F2  P    28.31  1:00.25  1:35.26  2:09.97  2:51.15  3:33.44  4:06.33
                                                                    F    27.66    59.80  1:32.98  2:06.98  2:48.13  3:29.89  4:01.69
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  4:42.57   3  4:40.72 F3  P    28.92  1:02.41  1:38.30  2:14.19  2:55.12  3:36.70  4:10.09
                                                                    F    28.43  1:01.45  1:37.33  2:13.34  2:54.22  3:35.88  4:09.17
RICK, KATIE           17 PC UNATTACHED (P  4:45.35   4  4:43.32 F4  P    29.38  1:04.42  1:41.54  2:18.40  2:58.49  3:39.17  4:12.76
                                                                    F    29.08  1:04.76  1:41.88  2:18.95  2:58.49  3:39.35  4:11.71
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  4:49.24   5  4:44.05 F5  P    30.75  1:04.68  1:42.46  2:19.74  3:02.40  3:44.91  4:17.98
                                                                    F    30.12  1:03.76  1:39.78  2:16.77  2:58.33  3:39.21  4:12.47
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  4:49.35   6  4:44.54 F6  P    30.35  1:04.99  1:41.83  2:17.35  3:00.74  3:44.71  4:17.97
                                                                    F    30.09  1:04.54  1:40.81  2:16.10  2:58.63  3:40.61  4:13.08
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  4:50.01   7  4:48.20 F7  P
                                                                    F    30.34  1:05.20  1:43.43  2:21.95  3:01.00  3:40.93  4:15.27
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH  4:50.01   8  4:56.74 F8  P    31.75  1:08.37  1:45.78  2:22.18  3:05.55  3:49.13  4:22.45
                                                                    F    30.54  1:06.90  1:44.04  2:21.43  3:04.36  3:47.91  4:22.78

HULTIN, SHANNYN       17 CA UNATTACHED (S  4:23.38   1              P    28.41  1:00.53  1:34.99  2:08.20  2:45.46  3:22.67  3:53.72
WEST, ALLISON         18 SN CHICO AQUA JE  4:38.50   2              P    28.31  1:00.25  1:35.26  2:09.97  2:51.15  3:33.44  4:06.33
FORMAN, MICHELLE      18 PC DOUGLAS DOLFI  4:42.57   3              P    28.92  1:02.41  1:38.30  2:14.19  2:55.12  3:36.70  4:10.09
RICK, KATIE           17 PC UNATTACHED (P  4:45.35   4              P    29.38  1:04.42  1:41.54  2:18.40  2:58.49  3:39.17  4:12.76
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S  4:49.24   5              P    30.75  1:04.68  1:42.46  2:19.74  3:02.40  3:44.91  4:17.98
WALITSCH, JAMIE       18 PC UNATTACHED (P  4:49.35   6              P    30.35  1:04.99  1:41.83  2:17.35  3:00.74  3:44.71  4:17.97
CASE, SHELBY          18 SN SPARKS PIRANH  4:50.01   8              P    31.75  1:08.37  1:45.78  2:22.18  3:05.55  3:49.13  4:22.45
GARGER, NATALIE       17 SN UNATTACHED (S  4:50.01   7              P
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P  4:53.10   9              P    30.56  1:06.36  1:44.49  2:21.40  3:04.34  3:48.34  4:21.10
JONES, JACQUE         17 SN UNATTACHED (S  4:54.33  10              P  4:22.08
MENICUCCI, LAUREN     18 PC NORTHERN NEVA  4:54.56  11              P    32.19  1:08.80  1:46.72  2:23.90  3:04.30  3:46.12  4:20.81
NIP, MARLENA          17 PC UNATTACHED (P  4:55.27  12              P    32.30  1:09.33  1:48.84  2:28.49  3:09.46  3:50.22  4:22.99
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH  4:57.43  13              P    30.39  1:05.40  1:41.00  2:16.09  3:01.63  3:50.16  4:24.62
STICKLER, DANIELLE    17 PC UNATTACHED (P  4:58.40  14              P    31.87  1:09.05  1:45.77  2:21.45  3:06.34  3:52.06  4:26.20
GEE, STEPHANIE        17 PC UNATTACHED (P  4:58.60  15              P    30.37  1:05.83  1:44.80  2:22.71  3:06.83  3:52.21  4:26.11
LAMPE, ELIZABETH      18 VA NOVA SWIMMING  4:58.98  16              P    31.55  1:07.35  1:46.57  2:24.22  3:06.42  3:48.41  4:24.26
O'CONNOR, RACHEL      17 SN SPARKS PIRANH  5:02.65  17              P    30.49  1:05.09  1:43.42  2:19.73  3:06.67  3:54.09  4:29.75
LONGLAND, NIKKI       17 SN SPARKS PIRANH  5:05.30  18              P    32.49  1:10.69  1:48.63  2:26.89  3:09.10  3:52.58  4:29.01
MUNGER, HOLLY         17 PC UNATTACHED (P  5:05.93  19              P    30.66  1:06.35  1:46.02  2:25.46  3:09.80  3:55.57  4:30.85
HUGHES, MORGAN        17 SN CHICO AQUA JE  5:09.98  20              P    30.67  1:07.39  1:49.76  2:31.34  3:15.46  4:00.00  4:36.01
ALEXANDER, MELISSA    17 VA NOVA SWIMMING  5:10.72  21              P    32.95  1:10.82  1:49.99  2:27.88  3:13.87  3:59.94  4:35.76
TERAN-SANCHEZ, RAQUEL 17 SN SPARKS PIRANH  5:13.57  22              P    32.40  1:09.53  1:48.75  2:28.59  3:13.84  4:00.65  4:37.32
SLOAN, EMMA           17 PC LAKERIDGE SWI  5:14.07  23              P    34.27  1:14.38  1:55.36  2:35.72  3:18.86  4:02.49  4:38.76
BAILEY, LAUREN        17 CO ROCKY MOUNTAI  5:20.36  24              P    32.49  1:12.50  1:56.33  2:38.88  3:24.12  4:09.88  4:45.37
SHARPE, ANNA          18 PC ALAMEDA ISLAN  5:22.90  25              P    35.48  1:17.10  2:00.58  2:42.26  3:24.52  4:07.81  4:46.33

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:59.39
   SECTIONAL  10:43.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PHILLIPS, ZOE         12 UT STEINER YOUTH              10:50.55   1      28.93  1:01.05  1:33.66  2:06.81  2:40.03  3:13.43  3:46.42
                                                                       4:19.48  4:52.17  5:25.02  5:58.05  6:31.02  7:03.74  7:36.98
                                                                       8:09.79  8:42.67  9:15.09  9:47.40 10:19.34
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU              10:52.35   2      29.53  1:02.09  1:34.72  2:07.73  2:41.05  3:13.77  3:46.49
                                                                       4:19.52  4:52.80  5:25.72  5:58.99  6:32.26  7:05.37  7:38.01
                                                                       8:10.85  8:43.95  9:17.19  9:50.39 10:22.70
EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV              10:53.35   3      29.66  1:01.74  1:34.66  2:07.83  2:41.13  3:14.45  3:47.79
                                                                       4:21.57  4:54.92  5:28.36  6:01.39  6:34.31  7:06.98  7:39.91
                                                                       8:12.61  8:45.25  9:17.67  9:49.95 10:22.11
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S              10:57.20   4      30.26  1:03.38  1:36.61  2:10.30  2:43.72  3:17.16  3:50.45
                                                                       4:23.96  4:57.80  5:30.48  6:03.92  6:37.18  7:10.04  7:43.47
                                                                       8:16.80  8:49.78  9:22.67  9:55.32 10:27.22
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ              11:00.85   5      27.82    58.32  1:29.94  2:02.08  2:34.49  3:06.87  3:39.50
                                                                       4:12.48  4:44.98  5:16.64  5:55.14  6:29.42  7:03.64  7:38.10
                                                                       8:12.35  8:46.46  9:20.60  9:54.74 10:28.39
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI              11:01.56   6      29.45  1:01.95  1:35.05  2:08.15  2:41.35  3:15.06  3:48.66
                                                                       4:22.00  4:55.13  5:29.58  6:02.94  6:36.69  7:10.10  7:43.40
                                                                       8:16.64  8:49.63  9:23.15  9:56.83 10:29.90
WHITED, ISABEL        12 AZ SCOTTSDALE AQ              11:02.31   7      29.23  1:01.32  1:33.82  2:06.86  2:39.72  3:12.97  3:45.91
                                                                       4:19.23  4:52.88  5:26.19  5:59.82  6:33.45  7:07.12  7:40.63
                                                                       8:14.25  8:48.33  9:22.41  9:56.42 10:30.06
WARD, NATALIE         11 AZ TUCSON FORD D              11:03.28   8      30.53  1:03.28  1:36.07  2:09.38  2:42.76  3:16.15  3:49.58
                                                                       4:22.90  4:56.59  5:29.74  6:03.27  6:36.88  7:10.39  7:43.93
                                                                       8:17.02  8:50.64  9:23.83  9:57.51 10:30.60
SOE, SANDRA           12 PC ALMADEN SWIM               11:05.90          28.84  1:01.15  1:34.28  2:07.89  2:41.40  3:15.02  3:48.97
                                                                       4:23.04  4:57.16  5:30.82  6:05.33  6:39.57  7:13.92  7:47.77
                                                                       8:21.37  8:54.74  9:28.06 10:01.31 10:34.20
FOURNIER, DANIELLE    12 AZ SCOTTSDALE AQ              11:06.51          29.72  1:02.51  1:35.53  2:08.79  2:42.32  3:15.51  3:49.42
                                                                       4:23.36  4:56.85  5:30.58  6:04.27  6:38.17  7:12.12  7:45.89
                                                                       8:19.68  8:53.46  9:27.12 10:01.10 10:34.60
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE              11:08.15          31.10  1:04.65  1:38.58  2:12.49  2:46.41  3:20.09  3:53.91
                                                                       4:27.54  5:01.30  5:34.93  6:08.61  6:42.18  7:16.57  7:50.25
                                                                       8:23.78  8:57.45  9:30.68 10:04.01 10:36.71
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS              11:10.29          30.40  1:02.98  1:36.17  2:09.26  2:42.44  3:15.76  3:49.36
                                                                       4:23.27  4:57.13  5:30.61  6:04.32  6:37.99  7:12.08  7:46.29
                                                                       8:20.20  8:54.63  9:28.73 10:03.05 10:37.11
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH              11:11.85          30.03  1:03.55  1:37.61  2:11.69  2:45.56  3:19.55  3:53.72
                                                                       4:27.67  5:01.82  5:35.54  6:09.71  6:43.76  7:17.36  7:51.29
                                                                       8:25.10  8:58.81  9:32.51 10:06.33 10:39.67
CRESWICK, LILLY       12 AZ SCOTTSDALE AQ              11:12.00          30.86  1:04.78  1:39.06  2:13.08  2:47.28  3:21.55  3:55.28
                                                                       4:28.86  5:02.12  5:35.69  6:09.27  6:43.08  7:17.24  7:51.09
                                                                       8:25.06  8:59.75  9:33.16 10:06.87 10:39.89
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE              11:14.00          30.71  1:04.12  1:38.53  2:12.68  2:46.25  3:20.84  3:54.58
                                                                       4:27.33  5:01.66  5:35.60  6:09.60  6:43.35  7:17.77  7:52.13
                                                                       8:27.21  9:03.80  9:37.78 10:12.22 10:43.38
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU              11:14.89          30.12  1:03.16  1:36.99  2:10.79  2:44.78  3:19.58  3:53.63
                                                                       4:27.98  5:02.44  5:36.73  6:11.51  6:45.94  7:20.16  7:54.25
                                                                       8:28.94  9:01.69  9:34.96 10:08.96 10:42.89
BURJAKOWSKY, KATERINA 12 CA IRVINE NOVAQU              11:16.83          30.79  1:04.02  1:37.64  2:11.43  2:45.24  3:19.49  3:53.63
                                                                       4:27.65  5:01.63  5:35.88  6:10.27  6:44.74  7:19.23  7:53.55
                                                                       8:27.09  9:01.32  9:35.21 10:10.33 10:44.15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM              11:18.46          30.09  1:03.32  1:36.88  2:10.51  2:43.96  3:18.12  3:52.26
                                                                       4:27.10  5:01.68  5:36.36  6:11.31  6:45.29  7:19.95  7:54.72
                                                                       8:29.38  9:03.91  9:38.29 10:12.18 10:46.16
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ              11:19.33          30.54  1:03.66  1:36.89  2:10.46  2:44.43  3:18.77  3:52.75
                                                                       4:26.85  5:01.02  5:35.25  6:09.76  6:44.13  7:18.54  7:53.39
                                                                       8:28.02  9:02.60  9:37.20 10:11.78 10:46.04
KIM, HANNAH           12 SN CALIFORNIA CA              11:21.40          31.07  1:05.04  1:39.12  2:13.53  2:48.04  3:22.57  3:57.06
                                                                       4:31.78  5:05.80  5:40.40  6:14.75  6:49.64  7:23.89  7:57.92
                                                                       8:31.97  9:06.38  9:40.52 10:15.09 10:48.40
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU              11:24.44          31.10  1:05.33  1:40.16  2:14.90  2:49.09  3:23.71  3:58.67
                                                                       4:33.48  5:08.43  5:43.44  6:18.56  6:52.42  7:27.01  8:00.97
                                                                       8:35.12  9:09.47  9:43.84 10:17.73 10:51.75
SZAFRANSKI, GRACE KEL 12 PC TERRAPINS SWI              11:34.22          32.11  1:06.48  1:41.23  2:15.85  2:50.41  3:25.65  4:00.09
                                                                       4:35.38  5:10.44  5:45.47  6:20.33  6:55.49  7:31.12  8:06.92
                                                                       8:41.84  9:16.70  9:51.99 10:27.51 11:01.49
DAGGETT, KATHERINE    12 UT STEINER YOUTH              11:38.67          31.14  1:05.49  1:40.59  2:15.97  2:50.76  3:25.71  4:00.90
                                                                       4:36.31  5:12.13  5:47.29  6:22.91  6:58.59  7:33.68  8:08.92
                                                                       8:44.39  9:19.39  9:54.94 10:29.56 11:04.42
PILAND, EMILY         12 SN SIERRA MARLIN              11:39.60          31.29  1:05.10  1:40.84  2:16.07  2:51.90  3:27.78  4:03.24
                                                                       4:38.68  5:14.57  5:50.56  6:25.21  7:00.96  7:36.01  8:10.95
                                                                       8:47.10  9:22.44  9:56.98 10:32.00 11:06.89
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV              11:43.81          31.81  1:06.56  1:41.61  2:16.65  2:52.19  3:28.20  4:04.04
                                                                       4:39.69  5:14.95  5:49.96  6:25.55  7:00.92  7:36.15  8:12.08
                                                                       8:47.71  9:23.43  9:59.08 10:34.30 11:09.21
VOTAVA, LAUREN        12 SN CALIFORNIA CA              11:46.82          31.31  1:05.17  1:39.62  2:14.50  2:49.48  3:24.84  4:00.32
                                                                       4:36.20  5:12.52  5:48.30  6:24.34  7:00.35  7:36.61  8:12.83
                                                                       8:48.89  9:24.38 10:00.02 10:35.63 11:11.76
KING, MADELEINE       12 SN CALIFORNIA CA              11:49.36          30.94  1:05.50  1:40.60  2:16.20  2:51.73  3:27.65  4:03.66
                                                                       4:39.80  5:15.81  5:51.55  6:27.54  7:03.39  7:39.66  8:15.82
                                                                       8:51.79  9:27.85 10:03.51 10:39.44 11:15.08
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU              11:53.41          32.40  1:07.40  1:43.57  2:19.65  2:55.52  3:31.65  4:07.93
                                                                       4:44.28  5:20.31  5:56.66  6:32.78  7:09.29  7:45.20  8:21.78
                                                                       8:57.84  9:34.63 10:10.33 10:45.89 11:21.33
MALDONADO, LISBET     12 AZ SCOTTSDALE AQ              11:56.93          31.53  1:05.98  1:41.32  2:17.85  2:54.31  3:30.88  4:07.29
                                                                       4:43.81  5:20.17  5:57.38  6:33.81  7:10.59  7:46.98  8:23.57
                                                                       8:59.81  9:35.61 10:11.65 10:47.70 11:22.97
LAROSA, DANIELLE      12 SI HEARTLAND SWI              11:59.78          32.67  1:07.41  1:43.62  2:19.81  2:55.92  3:31.77  4:08.07
                                                                       4:44.42  5:20.97  5:57.37  6:33.86  7:10.06  7:46.61  8:22.73
                                                                       8:59.57  9:36.17 10:12.82 10:48.59 11:25.05

KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE              10:23.51   1      28.83  1:00.32  1:31.73  2:03.21  2:34.52  3:05.97  3:37.04
                                                                       4:08.42  4:40.04  5:11.69  5:42.78  6:14.40  6:45.80  7:17.24
                                                                       7:48.60  8:20.06  8:51.36  9:22.79  9:53.65
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING              10:24.82   2      29.15  1:00.28  1:31.69  2:03.14  2:34.89  3:06.25  3:37.81
                                                                       4:09.11  4:40.68  5:11.98  5:43.36  6:15.31  6:46.60  7:18.08
                                                                       7:49.36  8:20.94  8:52.45  9:23.23  9:54.29
RICHEY, AMANDA        13 CO BOULDER                    10:25.12   3      28.61    59.21  1:30.12  2:01.30  2:32.70  3:04.15  3:35.81
                                                                       4:07.42  4:39.03  5:10.42  5:41.66  6:13.25  6:45.01  7:16.52
                                                                       7:48.01  8:19.72  8:51.52  9:23.07  9:54.57
LI, CELINA            14 PC UNATTACHED (P              10:26.56   4      28.71  1:00.01  1:31.55  2:03.09  2:34.56  3:05.90  3:37.21
                                                                       4:08.79  4:40.16  5:11.51  5:42.66  6:14.68  6:46.04  7:17.66
                                                                       7:49.21  8:20.61  8:52.25  9:23.80  9:55.63
GRIFFIN, KENDRA       14 AZ SCOTTSDALE AQ              10:31.55   5      29.45  1:00.84  1:32.58  2:04.23  2:35.74  3:07.30  3:38.61
                                                                       4:10.24  4:42.06  5:13.57  5:45.47  6:17.23  6:49.21  7:21.11
                                                                       7:53.08  8:24.66  8:56.38  9:28.26  9:59.99

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL              10:46.90   6      28.89  1:00.66  1:33.13  2:05.76  2:38.48  3:11.15  3:44.12
                                                                       4:16.73  4:49.56  5:22.35  5:55.44  6:28.19  7:01.23  7:34.06
                                                                       8:06.65  8:39.57  9:12.79  9:44.95 10:16.86
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA              10:47.73   7      29.33  1:00.83  1:33.04  2:05.44  2:37.64  3:09.86  3:42.68
                                                                       4:15.65  4:48.53  5:21.58  5:54.50  6:27.72  7:00.52  7:33.36
                                                                       8:06.57  8:39.75  9:12.15  9:45.03 10:17.32
RAKOTZ, KATYA         14 SI NORTH COAST A              10:48.07   8      29.74  1:01.39  1:33.62  2:06.00  2:38.61  3:11.14  3:43.73
                                                                       4:16.70  4:49.93  5:23.13  5:56.07  6:29.09  7:02.01  7:34.75
                                                                       8:07.55  8:40.29  9:13.45  9:45.81 10:17.59
BENJAMIN, MIRIAM      13 PC WALNUT CREEK               10:50.88          29.87  1:02.45  1:35.41  2:08.32  2:41.11  3:13.72  3:46.54
                                                                       4:19.30  4:52.16  5:24.95  5:57.52  6:30.16  7:02.87  7:35.55
                                                                       8:08.31  8:41.11  9:13.80  9:46.51 10:19.33
JOHNSON, LEXI         13 SN CALIFORNIA CA              10:52.42          28.90  1:00.72  1:33.15  2:06.04  2:39.00  3:12.11  3:45.17
                                                                       4:18.27  4:51.68  5:24.67  5:58.08  6:31.30  7:04.53  7:37.63
                                                                       8:10.81  8:44.15  9:17.34  9:49.97 10:22.35
BRIDGES, CHRISTIANA   14 PC UNATTACHED (P              10:52.74          30.29  1:02.33  1:34.57  2:07.29  2:39.82  3:12.73  3:45.40
                                                                       4:18.08  4:50.90  5:23.94  5:56.49  6:29.53  7:02.55  7:35.51
                                                                       8:08.74  8:41.33  9:14.62  9:47.42 10:20.54
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS                10:53.24          29.37  1:02.27  1:35.43  2:08.51  2:41.87  3:15.19  3:48.40
                                                                       4:21.64  4:54.52  5:27.19  6:00.09  6:32.82  7:05.91  7:38.88
                                                                       8:12.09  8:44.93  9:18.08  9:50.65 10:22.76
TANG, NATALIE         14 PC UNATTACHED (P              10:56.06          29.14  1:00.80  1:33.60  2:06.99  2:40.34  3:13.77  3:47.37
                                                                       4:21.27  4:54.81  5:28.88  6:02.64  6:36.32  7:09.39  7:42.58
                                                                       8:15.52  8:48.09  9:20.80  9:53.23 10:25.33
MONTOYA, SOFIA        13 PC PALO ALTO STA              10:56.64          29.18  1:01.08  1:33.68  2:06.66  2:39.91  3:13.25  3:46.85
                                                                       4:19.95  4:53.74  5:27.12  6:00.10  6:33.58  7:07.28  7:40.69
                                                                       8:13.74  8:46.61  9:19.51  9:52.45 10:25.16
WINTER, HAYLEY        14 SN BEAR RIVER SW              10:56.86          29.53  1:02.39  1:36.11  2:09.75  2:43.56  3:17.00  3:50.38
                                                                       4:24.02  4:57.65  5:30.77  6:03.37  6:36.26  7:09.22  7:41.86
                                                                       8:14.83  8:47.77  9:20.64  9:53.11 10:25.85
WOODS, MAGGIE         14 PC UNATTACHED (P              10:57.35          29.81  1:02.81  1:36.00  2:09.63  2:43.09  3:16.51  3:49.68
                                                                       4:23.33  4:56.27  5:29.60  6:03.07  6:36.32  7:09.27  7:42.90
                                                                       8:16.38  8:49.47  9:22.21  9:54.99 10:27.17
ANDERSON, COLLEEN     13 SI SAN DIEGO AQU              10:57.84          30.35  1:03.84  1:37.08  2:10.45  2:43.68  3:16.85  3:50.20
                                                                       4:23.67  4:56.68  5:30.16  6:02.94  6:36.32  7:09.12  7:42.30
                                                                       8:14.88  8:47.24  9:20.01  9:52.78 10:25.60
NELSON, LILLY         14 PC UNATTACHED (P              10:58.35          29.37  1:01.88  1:35.18  2:07.97  2:40.91  3:13.81  3:46.64
                                                                       4:19.55  4:52.55  5:26.14  5:59.28  6:32.97  7:06.20  7:39.86
                                                                       8:13.20  8:46.64  9:19.81  9:53.33 10:26.49
WEISBERG, KATY        14 VA NOVA SWIMMING              10:59.19          30.63  1:03.05  1:36.60  2:10.21  2:43.80  3:17.04  3:50.76
                                                                       4:23.77  4:57.60  5:30.96  6:04.63  6:37.93  7:10.98  7:43.61
                                                                       8:16.20  8:48.99  9:22.35  9:55.10 10:27.43
FELLOWS, ALLYSON      14 SN UNATTACHED (S              10:59.27          29.67  1:02.21  1:35.53  2:08.78  2:42.38  3:15.84  3:49.40
                                                                       4:22.74  4:56.04  5:29.32  6:02.48  6:35.74  7:09.10  7:42.06
                                                                       8:14.99  8:47.94  9:21.26  9:54.48 10:27.49
PERCIN, BRITTANY      13 SN UNATTACHED (S              11:04.38          30.08  1:02.32  1:35.36  2:08.91  2:41.97  3:15.24  3:49.23
                                                                       4:23.06  4:57.05  5:31.54  6:05.46  6:39.14  7:13.04  7:46.69
                                                                       8:20.22  8:54.00  9:27.37 10:00.62 10:33.85
BERGH, HANNAH         13 PC TRI VALLEY AQ              11:04.47          29.59  1:01.71  1:35.19  2:08.93  2:42.92  3:17.12  3:51.26
                                                                       4:25.71  4:59.67  5:33.14  6:06.76  6:39.65  7:12.63  7:46.24
                                                                       8:19.64  8:53.07  9:26.89  9:59.99 10:33.19
HAMMOND, CLAIRE       14 SN CALIFORNIA CA              11:06.78          29.33  1:01.90  1:35.21  2:08.30  2:41.22  3:14.60  3:47.97
                                                                       4:21.56  4:54.92  5:28.46  6:02.01  6:35.81  7:09.55  7:43.52
                                                                       8:17.24  8:51.20  9:25.25  9:59.51 10:33.75

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOWACK, ANGELICA      14 PC NEPTUNE SWIMM              11:08.47          30.55  1:03.51  1:36.87  2:10.04  2:43.39  3:16.82  3:50.41
                                                                       4:24.27  4:57.97  5:31.80  6:05.60  6:39.32  7:13.26  7:47.37
                                                                       8:21.12  8:55.24  9:28.43 10:02.55 10:36.32

CHENAULT, CHELSEA     15 PC UNATTACHED (P               9:45.79   1      27.30    56.81  1:26.39  1:56.18  2:25.64  2:55.52  3:25.23
                                                                       3:55.08  4:24.84  4:54.24  5:23.66  5:52.96  6:22.38  6:51.80
                                                                       7:20.85  7:50.03  8:18.81  8:47.88  9:17.14
WHITE, MADISON        15 PC UNATTACHED (P              10:04.08   2      28.00    57.67  1:27.89  1:57.90  2:27.86  2:57.73  3:27.96
                                                                       3:58.06  4:28.54  4:58.87  5:28.81  5:59.15  6:29.24  6:59.87
                                                                       7:30.67  8:01.28  8:32.03  9:02.94  9:33.89
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P              10:08.35   3      28.08    58.05  1:28.19  1:58.65  2:29.21  2:59.87  3:30.32
                                                                       4:00.69  4:30.91  5:01.17  5:31.24  6:01.47  6:31.86  7:02.21
                                                                       7:32.97  8:03.83  8:34.95  9:06.49  9:38.17
NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P              10:12.34   4      27.64    57.39  1:27.86  1:58.58  2:29.21  2:59.96  3:30.77
                                                                       4:01.59  4:32.60  5:03.70  5:34.55  6:05.44  6:36.53  7:07.60
                                                                       7:38.74  8:09.88  8:40.63  9:11.65  9:42.26
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE              10:21.06   5      28.30    59.11  1:30.11  2:01.31  2:32.51  3:03.79  3:35.11
                                                                       4:06.56  4:38.13  5:09.72  5:40.82  6:11.96  6:43.55  7:15.07
                                                                       7:46.43  8:18.12  8:49.49  9:20.70  9:51.43
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA              10:35.78   6      30.10  1:01.58  1:33.39  2:05.32  2:36.90  3:08.62  3:40.11
                                                                       4:11.58  4:43.18  5:14.76  5:46.95  6:18.69  6:50.87  7:23.21
                                                                       7:55.78  8:28.31  9:00.59  9:32.68 10:04.51
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S              10:40.68   7      28.74    59.85  1:31.72  2:03.60  2:35.76  3:08.45  3:40.86
                                                                       4:13.36  4:45.74  5:18.54  5:51.03  6:23.76  6:56.90  7:29.71
                                                                       8:01.96  8:34.16  9:06.30  9:38.36 10:10.37
OOSTERHOUSE, HALEY    15 PC UNATTACHED (P              10:41.30   8      28.87  1:00.92  1:33.17  2:05.38  2:37.81  3:09.87  3:42.00
                                                                       4:14.39  4:46.97  5:19.55  5:51.74  6:24.20  6:56.71  7:29.14
                                                                       8:01.59  8:34.05  9:06.38  9:38.66 10:10.83
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA              10:45.59          29.46  1:01.37  1:33.48  2:05.49  2:37.53  3:09.75  3:42.38
                                                                       4:14.98  4:47.42  5:20.18  5:52.82  6:25.34  6:57.86  7:30.36
                                                                       8:03.02  8:35.76  9:08.88  9:41.65 10:14.17
FULLER, MIKAELA       15 SN AQUASOL                    10:47.60          28.94  1:01.30  1:34.13  2:07.14  2:40.14  3:12.85  3:45.80
                                                                       4:18.31  4:50.98  5:23.71  5:56.53  6:29.37  7:02.52  7:35.29
                                                                       8:08.15  8:40.97  9:13.19  9:45.48 10:17.45
STRUCKMEYER, HAILIE   16 SN UNATTACHED (S              10:48.08          29.59  1:01.35  1:33.12  2:05.23  2:37.61  3:10.01  3:42.35
                                                                       4:14.78  4:47.46  5:20.07  5:52.87  6:25.67  6:58.54  7:31.50
                                                                       8:04.51  8:37.48  9:10.33  9:43.45 10:16.46
APPLEGATE, MADISON    15 PC UNATTACHED (P              10:50.35          29.52  1:01.75  1:34.50  2:07.69  2:41.09  3:14.04  3:47.13
                                                                       4:20.19  4:53.25  5:26.61  5:58.65  6:30.60  7:02.99  7:36.06
                                                                       8:09.17  8:41.70  9:14.46  9:46.88 10:19.25
RADOS, SAM            16 PC UNATTACHED (P              10:57.60          29.96  1:02.45  1:35.00  2:07.66  2:40.41  3:13.54  3:46.75
                                                                       4:19.88  4:53.51  5:26.85  6:00.11  6:33.53  7:06.65  7:39.94
                                                                       8:13.25  8:46.35  9:19.66  9:52.68 10:25.74
LOMICKA, JENNY        16 VA NOVA SWIMMING              10:58.26          29.22  1:01.40  1:33.80  2:06.16  2:38.97  3:11.53  3:44.17
                                                                       4:16.97  4:50.66  5:22.99  5:56.24  6:30.06  7:03.65  7:36.97
                                                                       8:11.11  8:45.05  9:19.42  9:53.00 10:26.35
SABOURIN, KATE        15 PC UNATTACHED (P              11:10.50          29.93  1:02.39  1:35.43  2:08.78  2:42.42  3:16.02  3:49.43
                                                                       4:22.97  4:56.64  5:30.38  6:04.68  6:38.74  7:12.98  7:47.19
                                                                       8:21.69  8:55.85  9:30.10 10:04.14 10:37.85
MORAN, BRIDGET        16 PC UNATTACHED (P              11:15.08          30.09  1:02.41  1:35.35  2:08.76  2:42.41  3:16.00  3:49.42
                                                                       4:23.44  4:57.72  5:31.98  6:06.50  6:41.14  7:15.25  7:49.49
                                                                       8:23.91  8:58.35  9:32.66 10:07.23 10:41.49
STOTLER, CELINA       16 PC ROVELLA'S ATH              11:37.76          29.68  1:02.57  1:37.16  2:11.81  2:46.83  3:21.77  3:56.56
                                                                       4:31.57  5:07.23  5:42.28  6:17.71  6:53.32  7:29.09  8:04.90
                                                                       8:40.90  9:16.89  9:52.92 10:28.57 11:03.95

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


WINTERS, SARAH        17 PC UNATTACHED (P              10:39.01   1      29.50  1:01.07  1:32.77  2:04.78  2:36.92  3:08.93  3:41.07
                                                                       4:13.52  4:46.07  5:18.28  5:51.00  6:23.52  6:56.15  7:28.46
                                                                       8:00.40  8:32.53  9:04.66  9:36.83 10:08.66
GUTIERREZ, CAITLYN    17 PC UNATTACHED (P              10:41.26   2      28.83    59.64  1:31.06  2:02.95  2:35.07  3:07.21  3:39.33
                                                                       4:11.66  4:43.93  5:16.34  5:48.78  6:21.29  6:53.97  7:26.72
                                                                       7:59.47  8:32.18  9:05.03  9:38.02 10:10.84
TOMKINS, EMILY        18 PC SANTA CLARA S              10:46.62   3      29.73  1:01.44  1:33.73  2:06.33  2:38.99  3:11.62  3:44.06
                                                                       4:16.26  4:48.83  5:21.48  5:53.98  6:26.47  6:58.82  7:31.37
                                                                       8:04.00  8:36.73  9:09.83  9:42.72 10:15.34
CLUTE, DEIRDRE        17 PC UNATTACHED (P              10:53.59   4      30.36  1:03.88  1:37.79  2:11.85  2:45.35  3:18.87  3:52.05
                                                                       4:25.44  4:58.82  5:31.29  6:03.89  6:36.31  7:09.06  7:41.28
                                                                       8:13.58  8:46.02  9:18.07  9:50.73 10:22.99
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH              10:57.06   5      29.56  1:01.91  1:34.67  2:07.70  2:41.03  3:14.28  3:47.74
                                                                       4:20.99  4:54.87  5:28.44  6:00.23  6:33.16  7:05.93  7:39.35
                                                                       8:12.84  8:46.33  9:19.53  9:53.44 10:25.65
O'ROURKE, MEGHAN      17 PC UNATTACHED (P              11:40.03   6      31.07  1:05.26  1:40.25  2:14.89  2:50.02  3:25.43  4:00.75
                                                                       4:36.03  5:11.91  5:47.52  6:23.16  6:58.80  7:33.90  8:09.30
                                                                       8:45.02  9:20.40  9:55.67 10:31.42 11:06.40
STACHOFSKY, MARY      17 PC LAKERIDGE SWI              11:40.58   7      31.66  1:05.92  1:40.69  2:15.75  2:51.41  3:26.62  4:01.94
                                                                       4:37.02  5:12.08  5:47.31  6:22.87  6:57.96  7:33.85  8:09.22
                                                                       8:44.84  9:20.38  9:55.76 10:31.15 11:06.57
MAACK, DOMINIQUE      17 UT SALT LAKE COU              11:55.88   8      31.12  1:04.76  1:39.21  2:14.01  2:49.52  3:24.97  4:00.86
                                                                       4:37.04  5:14.34  5:51.16  6:27.96  7:04.53  7:40.74  8:17.74
                                                                       8:53.59  9:30.21 10:07.05 10:43.61 11:20.01

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S


LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM              11:10.72

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:28.79
   SECTIONAL  17:57.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVERENZ, BRIANNA     12 AZ EL DORADO AQU              17:45.80   1      29.26  1:01.29  1:33.91  2:06.57  2:39.18  3:11.92  3:44.18
                                                                       4:16.69  4:49.36  5:21.71  5:54.76  6:26.69  6:59.09  7:31.63
                                                                       8:04.34  8:37.14  9:09.42  9:42.32 10:14.70 10:46.79 11:19.12
                                                                      11:51.57 12:24.20 12:56.19 13:28.69 14:01.05 14:32.98 15:05.66
                                                                      15:37.56 16:09.61 16:41.73 17:13.82
BIRCH, MEGAN          12 AZ EL DORADO AQU              17:47.19   2      28.64  1:00.11  1:32.39  2:04.73  2:37.14  3:09.65  3:42.13
                                                                       4:14.18  4:46.59  5:19.25  5:52.14  6:24.64  6:57.21  7:30.05
                                                                       8:02.54  8:34.85  9:07.16  9:39.75 10:13.11 10:46.30 11:18.53
                                                                      11:50.89 12:23.84 12:56.49 13:28.85 14:01.46 14:33.86 15:06.14
                                                                      15:38.66 16:11.10 16:43.64 17:16.04
KAMPFER, BRITTANY     12 CA IRVINE NOVAQU              17:54.90   3      29.17  1:01.35  1:34.31  2:07.06  2:40.22  3:13.29  3:46.11
                                                                       4:19.02  4:51.59  5:24.32  5:57.03  6:29.59  7:02.21  7:34.93
                                                                       8:07.66  8:40.33  9:13.42  9:46.46 10:19.27 10:52.22 11:25.02
                                                                      11:58.03 12:31.09 13:03.86 13:36.92 14:09.70 14:42.47 15:15.21
                                                                      15:48.16 16:20.64 16:52.87 17:25.34

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EASTMAN, HANNAH       12 SN CONSUMNES RIV              18:05.69   4      29.87  1:02.25  1:35.25  2:08.51  2:41.54  3:14.47  3:47.56
                                                                       4:20.44  4:53.48  5:26.43  5:59.51  6:32.50  7:05.67  7:38.57
                                                                       8:11.49  8:44.52  9:17.73  9:50.52 10:23.61 10:56.72 11:30.10
                                                                      12:03.13 12:36.22 13:09.24 13:41.99 14:15.01 14:47.98 15:20.83
                                                                      15:54.05 16:27.46 17:00.62 17:33.70
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S              18:11.20   5      28.78  1:01.62  1:34.09  2:06.97  2:40.20  3:13.17  3:46.22
                                                                       4:19.38  4:52.83  5:25.75  5:58.81  6:31.88  7:04.64  7:38.17
                                                                       8:11.62  8:44.90  9:17.88  9:51.37 10:24.58 10:58.03 11:30.99
                                                                      12:04.70 12:38.11 13:11.80 13:44.88 14:18.33 14:52.17 15:25.45
                                                                      15:59.10 16:32.65 17:06.27 17:39.55
CRESWICK, LILLY       12 AZ SCOTTSDALE AQ              18:11.25   6      30.42  1:03.38  1:36.49  2:09.82  2:44.19  3:18.09  3:51.97
                                                                       4:25.85  4:59.34  5:33.05  6:06.71  6:39.65  7:13.43  7:46.56
                                                                       8:19.57  8:52.49  9:25.56  9:58.87 10:32.16 11:05.06 11:37.97
                                                                      12:10.93 12:43.96 13:17.03 13:49.75 14:22.38 14:55.54 15:28.18
                                                                      16:01.57 16:34.82 17:07.62 17:40.47
GONTRUM, EVA          12 UT STEINER YOUTH              18:13.33   7      30.23  1:03.68  1:37.07  2:10.50  2:44.15  3:17.72  3:51.61
                                                                       4:25.52  4:59.07  5:32.57  6:05.77  6:39.33  7:12.97  7:46.27
                                                                       8:19.80  8:53.20  9:26.62 10:00.10 10:33.18 11:06.01 11:39.43
                                                                      12:13.29 12:46.27 13:19.11 13:52.48 14:25.94 14:59.24 15:31.85
                                                                      16:04.77 16:37.36 17:10.10 17:42.40
WARD, NATALIE         11 AZ TUCSON FORD D              18:14.61   8      30.29  1:02.98  1:36.15  2:09.66  2:42.81  3:16.14  3:49.65
                                                                       4:22.99  4:56.53  5:29.81  6:03.35  6:37.11  7:10.75  7:44.08
                                                                       8:17.40  8:50.36  9:23.38  9:56.44 10:29.55 11:02.54 11:35.63
                                                                      12:08.75 12:42.09 13:15.16 13:48.36 14:21.64 14:54.77 15:28.18
                                                                      16:01.82 16:35.44 17:09.03 17:42.11
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI              18:16.27          29.18  1:01.42  1:33.90  2:06.93  2:40.06  3:13.50  3:46.67
                                                                       4:20.22  4:53.52  5:26.93  6:00.35  6:33.87  7:07.27  7:40.66
                                                                       8:13.88  8:47.31  9:20.85  9:54.12 10:27.26 11:01.07 11:34.69
                                                                      12:08.31 12:42.37 13:16.10 13:49.97 14:23.71 14:57.12 15:30.71
                                                                      16:03.74 16:37.38 17:10.89 17:44.30
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ              18:20.25          30.27  1:03.00  1:35.72  2:08.92  2:42.34  3:15.87  3:49.32
                                                                       4:22.93  4:56.61  5:30.27  6:03.66  6:37.27  7:10.93  7:44.59
                                                                       8:18.28  8:52.10  9:25.62  9:58.88 10:32.23 11:05.52 11:39.21
                                                                      12:12.97 12:46.53 13:20.10 13:53.48 14:27.03 15:00.65 15:34.27
                                                                      16:07.83 16:41.45 17:15.08 17:48.05
LEE, JESSICA          12 PC NEPTUNE SWIMM              18:27.45          30.61  1:03.39  1:36.97  2:09.68  2:42.26  3:15.86  3:49.24
                                                                       4:22.89  4:56.25  5:30.26  6:04.44  6:38.51  7:12.56  7:46.38
                                                                       8:20.82  8:54.72  9:28.70 10:02.81 10:36.62 11:10.72 11:45.10
                                                                      12:19.19 12:53.44 13:27.07 14:01.17 14:34.54 15:08.33 15:41.93
                                                                      16:15.45 16:49.06 17:22.41 17:55.68
DEALY, CARA           12 CA MESA AQUATICS              18:28.47          30.58  1:02.56  1:35.34  2:08.22  2:41.34  3:14.38  3:47.35
                                                                       4:20.31  4:53.40  5:26.89  5:59.97  6:32.93  7:06.21  7:39.74
                                                                       8:13.31  8:47.05  9:20.94  9:55.27 10:29.13 11:02.94 11:36.94
                                                                      12:11.16 12:45.72 13:19.84 13:54.28 14:28.82 15:02.80 15:37.09
                                                                      16:11.44 16:45.92 17:20.23 17:54.58
DEVINE, CHENOA        11 SN DAVIS SWIM TE              18:30.32          31.05  1:05.05  1:39.45  2:13.87  2:47.54  3:21.39  3:55.72
                                                                       4:30.54  5:04.35  5:38.67  6:12.45  6:46.23  7:19.70  7:53.94
                                                                       8:27.57  9:00.17  9:33.00 10:07.01 10:40.64 11:14.41 11:47.91
                                                                      12:22.12 12:56.19 13:30.14 14:03.91 14:38.02 15:12.25 15:46.20
                                                                      16:19.91 16:53.04 17:26.77 17:59.71
RETTBERG, NICQUELINE  12 CA IRVINE NOVAQU              18:33.15          29.65  1:02.75  1:36.64  2:10.67  2:44.63  3:18.77  3:52.70
                                                                       4:27.01  5:00.36  5:34.62  6:08.97  6:42.55  7:16.67  7:50.95
                                                                       8:25.18  8:59.65  9:33.56 10:07.84 10:42.30 11:16.32 11:50.71
                                                                      12:24.92 12:59.05 13:33.96 14:07.24 14:41.07 15:14.85 15:48.28
                                                                      16:21.48 16:55.54 17:28.92 18:01.60

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI              18:36.02          30.00  1:03.10  1:36.52  2:10.17  2:44.47  3:18.51  3:52.64
                                                                       4:26.54  5:00.51  5:34.93  6:09.07  6:43.18  7:17.38  7:51.35
                                                                       8:25.34  8:59.35  9:33.65 10:07.76 10:41.70 11:15.75 11:49.86
                                                                      12:23.92 12:57.80 13:31.91 14:06.06 14:40.46 15:14.48 15:48.51
                                                                      16:22.50 16:56.33 17:30.16 18:03.91
MITCHELL, CHLOE       12 SN SIERRA MARLIN              18:36.13          30.17  1:03.48  1:37.36  2:11.38  2:45.78  3:19.58  3:53.85
                                                                       4:27.55  5:02.06  5:36.26  6:10.42  6:44.47  7:18.49  7:52.71
                                                                       8:26.77  9:00.67  9:34.78 10:08.95 10:42.89 11:16.95 11:51.05
                                                                      12:24.61 12:59.01 13:33.03 14:07.55 14:41.22 15:15.46 15:49.38
                                                                      16:23.39 16:57.18 17:31.16 18:04.67
MCDOWELL, ALANDRA     12 UT STEINER YOUTH              18:36.86          30.12  1:03.25  1:37.23  2:11.42  2:45.44  3:19.63  3:53.60
                                                                       4:27.78  5:01.73  5:35.72  6:10.02  6:44.12  7:18.21  7:52.40
                                                                       8:26.44  9:00.75  9:34.60 10:08.82 10:42.41 11:16.08 11:49.77
                                                                      12:23.44 12:57.70 13:32.43 14:06.16 14:40.57 15:14.52 15:48.78
                                                                      16:22.53 16:56.89 17:30.97 18:04.54
THEDERS, AMBER        12 CA IRVINE NOVAQU              18:47.78          31.15  1:05.67  1:40.02  2:14.33  2:49.39  3:24.58  3:59.32
                                                                       4:34.42  5:09.21  5:43.77  6:18.65  6:52.78  7:26.72  8:00.15
                                                                       8:34.28  9:08.88  9:43.17 10:17.42 10:51.43 11:26.07 12:00.12
                                                                      12:34.72 13:09.32 13:44.01 14:18.30 14:52.14 15:26.23 16:00.90
                                                                      16:35.32 17:09.00 17:42.38 18:15.88
MORENCY, SAMI         12 SN CONSUMNES RIV              18:48.40          30.81  1:03.93  1:38.20  2:12.94  2:47.61  3:23.04  3:58.66
                                                                       4:33.26  5:08.37  5:43.13  6:18.12  6:53.44  7:27.15  8:01.10
                                                                       8:35.30  9:10.01  9:44.37 10:18.88 10:53.14 11:27.40 12:01.51
                                                                      12:36.22 13:10.86 13:45.62 14:19.33 14:53.29 15:27.32 16:02.04
                                                                      16:35.90 17:09.07 17:42.36 18:15.92
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE              18:48.69          29.61  1:02.71  1:36.07  2:09.58  2:43.25  3:16.91  3:50.80
                                                                       4:24.85  4:59.16  5:33.91  6:07.18  6:41.44  7:15.87  7:49.90
                                                                       8:24.17  8:58.51  9:33.28 10:07.43 10:42.12 11:16.40 11:50.90
                                                                      12:25.35 13:00.13 13:34.91 14:09.72 14:44.75 15:19.69 15:54.85
                                                                      16:30.60 17:05.64 17:40.92 18:15.23
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE              18:51.18          31.39  1:05.21  1:39.68  2:13.74  2:47.86  3:21.59  3:55.42
                                                                       4:29.77  5:04.21  5:38.56  6:12.61  6:46.79  7:21.02  7:55.65
                                                                       8:29.74  9:04.42  9:39.59 10:14.60 10:49.26 11:23.52 11:58.55
                                                                      12:33.11 13:08.19 13:43.22 14:17.89 14:52.56 15:26.93 16:01.44
                                                                      16:36.10 17:10.55 17:44.50 18:18.30
WHITED, ISABEL        12 AZ SCOTTSDALE AQ              18:51.26          29.42  1:01.53  1:34.20  2:07.10  2:40.30  3:13.83  3:47.00
                                                                       4:20.45  4:54.25  5:28.00  6:01.87  6:35.97  7:10.11  7:44.92
                                                                       8:18.97  8:52.65  9:27.33 10:01.13 10:35.24 11:09.81 11:44.77
                                                                      12:19.99 12:55.16 13:30.78 14:05.88 14:41.30 15:16.74 15:52.17
                                                                      16:28.03 17:03.92 17:39.14 18:12.76
NEWTON, TAYLOR        11 CA IRVINE NOVAQU              18:51.28          29.75  1:02.71  1:36.68  2:10.66  2:45.04  3:19.50  3:53.59
                                                                       4:28.26  5:03.05  5:37.53  6:12.18  6:47.05  7:21.75  7:56.11
                                                                       8:30.73  9:05.40  9:40.19 10:14.32 10:48.81 11:23.28 11:58.59
                                                                      12:33.19 13:08.32 13:42.97 14:17.28 14:51.66 15:26.90 16:01.61
                                                                      16:36.92 17:11.87 17:46.38 18:20.23
RIETH, GILLIAN        12 AZ SCOTTSDALE AQ              18:54.30          30.94  1:04.44  1:38.89  2:13.39  2:47.94  3:22.61  3:56.99
                                                                       4:32.00  5:06.67  5:41.34  6:15.96  6:50.67  7:25.40  8:00.14
                                                                       8:34.60  9:09.07  9:43.79 10:18.36 10:52.83 11:27.27 12:01.92
                                                                      12:36.56 13:11.05 13:45.59 14:20.14 14:54.71 15:29.30 16:04.11
                                                                      16:38.72 17:12.82 17:47.14 18:21.20
SIMPSON, MICHELLE     11 PC PACIFICA SEA               19:14.36          31.68  1:07.15  1:43.24  2:17.78  2:52.67  3:27.81  4:03.13
                                                                       4:38.97  5:14.22  5:49.40  6:24.19  6:59.17  7:34.62  8:10.00
                                                                       8:45.09  9:20.39  9:55.60 10:30.62 11:05.37 11:40.36 12:15.31
                                                                      12:50.32 13:24.62 13:59.57 14:34.57 15:10.36 15:45.50 16:20.74
                                                                      16:56.16 17:31.76 18:06.73 18:41.11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AKIN, LAUREN          12 PC MORGAN HILL S              19:19.42          30.92  1:05.56  1:41.11  2:16.66  2:52.09  3:27.17  4:02.75
                                                                       4:38.34  5:13.98  5:49.38  6:24.53  6:59.72  7:35.07  8:10.42
                                                                       8:45.43  9:20.75  9:56.10 10:31.36 11:06.74 11:41.91 12:17.73
                                                                      12:53.19 13:28.56 14:04.36 14:39.75 15:15.48 15:51.38 16:26.33
                                                                      17:01.60 17:36.34 18:11.19 18:46.02
MCCABE, BETHANY       12 CO NORTH JEFFCO               19:20.96          31.57  1:06.17  1:41.29  2:16.39  2:51.97  3:27.72  4:03.34
                                                                       4:39.31  5:14.86  5:50.14  6:25.95  7:01.20  7:37.29  8:13.13
                                                                       8:48.94  9:24.76 10:00.14 10:35.84 11:11.47 11:46.93 12:22.19
                                                                      12:57.43 13:32.78 14:08.16 14:43.45 15:18.48 15:54.22 16:29.49
                                                                      17:04.77 17:39.60 18:13.92 18:48.36
BURJAKOWSKY, KATERINA 12 CA IRVINE NOVAQU              19:34.84          30.88  1:04.14  1:37.70  2:45.41  3:19.67  4:28.17  5:02.90
                                                                       5:37.89
                                                                      10:25.48 11:37.87 12:14.36 12:50.66 13:27.20 14:04.10 14:40.72
                                                                      15:17.27 15:55.01 16:32.11 17:09.38 17:46.38 18:23.04
DAGGETT, KATHERINE    12 UT STEINER YOUTH              19:36.73          31.08  1:05.17  1:40.07  2:15.20  2:50.67  3:26.00  4:02.04
                                                                       4:37.68  5:14.27  5:50.47  6:26.46  7:03.34  7:39.41  8:16.15
                                                                       8:52.40  9:28.68 10:03.26 10:39.11 11:15.34 11:52.05 12:28.69
                                                                      13:04.03 13:40.73 14:16.42 14:52.62 15:27.60 16:03.66 16:39.57
                                                                      17:15.85 17:51.45 18:26.72 19:02.28
MALDONADO, LISBET     12 AZ SCOTTSDALE AQ              20:03.27          30.40  1:04.47  1:40.25  2:16.18  2:51.96  3:27.64  4:04.08
                                                                       4:40.92  5:17.41  5:54.25  6:31.52  7:08.22  7:45.90  8:22.34
                                                                       8:59.01  9:35.95 10:14.67 10:50.99 11:27.51 12:05.40 12:41.90
                                                                      13:18.81 13:56.00 14:33.91 15:10.74 15:47.29 16:24.20 17:00.97
                                                                      17:38.10 18:15.26 18:51.92 19:28.61

WALKER, HAYDEN        14 AZ SCOTTSDALE AQ              17:07.41   1      28.41    58.81  1:29.62  2:00.74  2:31.85  3:02.94  3:34.45
                                                                       4:05.92  4:37.51  5:09.20  5:40.45  6:11.86  6:43.33  7:14.63
                                                                       7:46.24  8:17.65  8:49.02  9:20.19  9:51.25 10:22.34 10:53.39
                                                                      11:24.52 11:55.88 12:27.20 12:58.50 13:29.61 14:00.83 14:32.14
                                                                      15:03.52 15:34.78 16:05.99 16:36.95
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE              17:11.34   2      28.20    58.88  1:30.07  2:01.11  2:32.46  3:03.59  3:35.02
                                                                       4:06.14  4:37.54  5:09.00  5:39.83  6:10.95  6:42.21  7:13.50
                                                                       7:44.94  8:16.41  8:47.67  9:19.34  9:50.78 10:22.52 10:53.71
                                                                      11:25.50 11:57.13 12:28.94 13:00.72 13:32.27 14:04.19 14:35.97
                                                                      15:07.05 15:38.41 16:09.61 16:41.02
HALL, BAILEY          14 VA NOVA SWIMMING              17:27.25   3      28.71    59.63  1:30.96  2:01.95  2:33.05  3:04.33  3:35.87
                                                                       4:07.33  4:38.86  5:10.68  5:42.50  6:14.56  6:46.87  7:18.22
                                                                       7:49.97  8:21.77  8:53.34  9:25.31  9:57.41 10:29.70 11:01.67
                                                                      11:34.08 12:06.08 12:38.31 13:10.28 13:42.55 14:14.91 14:46.97
                                                                      15:19.27 15:51.56 16:23.33 16:55.50
MATHERSON, PAIGE      13 PC SAN RAMON VAL              18:00.21   4      28.81  1:00.23  1:32.70  2:05.31  2:37.95  3:10.67  3:43.50
                                                                       4:16.44  4:49.48  5:22.69  5:55.55  6:28.30  7:01.24  7:34.21
                                                                       8:07.41  8:40.29  9:13.57  9:46.89 10:19.67 10:52.77 11:25.72
                                                                      11:58.92 12:31.84 13:04.91 13:38.13 14:11.63 14:45.09 15:18.45
                                                                      15:51.74 16:24.88 16:57.35 17:29.48
BRIDGES, CHRISTIANA   14 PC UNATTACHED (P              18:02.03   5      29.77  1:01.83  1:33.50  2:05.97  2:38.48  3:10.85  3:43.44
                                                                       4:15.73  4:48.52  5:21.39  5:54.10  6:26.95  7:00.04  7:32.70
                                                                       8:05.80  8:39.18  9:12.76  9:45.98 10:18.53 10:51.59 11:24.67
                                                                      11:57.49 12:30.29 13:03.40 13:36.12 14:09.39 14:42.74 15:16.25
                                                                      15:49.33 16:22.54 16:56.09 17:29.85
DUGAN, VANESSA        14 SN CALIFORNIA CA              18:09.50   6      30.69  1:04.00  1:37.60  2:11.06  2:44.75  3:17.87  3:51.06
                                                                       4:24.22  4:57.30  5:30.83  6:04.28  6:37.66  7:11.20  7:43.83
                                                                       8:17.19  8:50.42  9:23.04  9:55.97 10:28.97 11:01.99 11:34.75
                                                                      12:07.79 12:40.95 13:14.12 13:47.70 14:21.30 14:54.65 15:27.28
                                                                      16:00.18 16:33.36 17:06.12 17:38.58

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENJAMIN, MIRIAM      13 PC WALNUT CREEK               18:09.53   7      29.84  1:02.21  1:35.07  2:08.23  2:41.75  3:15.03  3:48.03
                                                                       4:21.12  4:54.32  5:27.55  6:00.93  6:34.23  7:07.56  7:40.96
                                                                       8:14.26  8:47.80  9:21.20  9:54.74 10:28.30 11:01.57 11:35.31
                                                                      12:09.05 12:42.07 13:15.34 13:48.30 14:21.39 14:54.57 15:27.71
                                                                      16:00.47 16:33.36 17:05.94 17:38.57
BRUNDAGE, MAIA        14 AZ SCOTTSDALE AQ              18:12.95   8      29.24  1:01.37  1:34.48  2:07.94  2:40.87  3:14.79  3:47.69
                                                                       4:21.00  4:55.13  5:28.44  6:01.39  6:34.54  7:08.00  7:41.16
                                                                       8:14.52  8:48.10  9:21.34  9:53.73 10:26.77 10:59.57 11:32.64
                                                                      12:06.02 12:39.72 13:13.36 13:47.10 14:20.83 14:54.49 15:28.04
                                                                      16:01.86 16:35.16 17:08.13 17:41.49
FELLOWS, ALLYSON      14 SN UNATTACHED (S              18:16.56          30.03  1:03.04  1:36.26  2:09.53  2:42.76  3:16.00  3:49.24
                                                                       4:22.56  4:55.81  5:29.24  6:02.45  6:35.66  7:09.02  7:42.54
                                                                       8:16.06  8:49.08  9:22.67  9:55.97 10:29.15 11:02.70 11:36.26
                                                                      12:09.64 12:43.46 13:16.95 13:50.57 14:24.43 14:58.12 15:32.19
                                                                      16:05.24 16:38.79 17:12.08 17:45.02
WINTER, HAYLEY        14 SN BEAR RIVER SW              18:17.93          30.11  1:03.35  1:37.47  2:11.58  2:45.26  3:19.22  3:53.60
                                                                       4:27.37  5:00.87  5:34.80  6:08.50  6:42.41  7:15.81  7:49.19
                                                                       8:22.57  8:55.87  9:29.66 10:02.60 10:35.53 11:08.88 11:42.00
                                                                      12:15.10 12:48.59 13:21.82 13:54.99 14:28.40 15:01.56 15:34.88
                                                                      16:08.08 16:41.00 17:13.87 17:46.56
ANDERSON, COLLEEN     13 SI SAN DIEGO AQU              18:30.78          29.65  1:02.23  1:35.05  2:07.84  2:40.65  3:13.36  3:46.29
                                                                       4:19.07  4:52.17  5:25.35  5:58.23  6:31.77  7:05.24  7:38.70
                                                                       8:12.47  8:45.60  9:19.47  9:53.32 10:27.19 11:01.68 11:35.77
                                                                      12:10.31 12:44.93 13:19.58 13:54.08 14:28.94 15:03.95 15:38.63
                                                                      16:13.02 16:47.43 17:22.38 17:57.30
WEISBERG, KATY        14 VA NOVA SWIMMING              18:40.00          30.60  1:03.25  1:36.37  2:09.92  2:42.98  3:16.24  3:49.73
                                                                       4:23.21  4:56.55  5:30.62  6:04.25  6:38.83  7:13.02  7:46.42
                                                                       8:21.36  8:55.81  9:30.42 10:04.58 10:38.89 11:13.64 11:47.43
                                                                      12:22.34 12:57.46 13:31.73 14:05.88 14:39.93 15:15.91 15:49.41
                                                                      16:23.37 16:58.28 17:32.90 18:07.73

NANFRIA, TAYLOR       16 PC UNATTACHED (P              16:52.77   1      27.77    58.15  1:28.70  1:59.29  2:29.93  3:00.28  3:30.89
                                                                       4:01.53  4:32.00  5:02.75  5:33.40  6:04.26  6:35.26  7:06.07
                                                                       7:36.82  8:07.78  8:38.59  9:09.28  9:40.08 10:10.99 10:41.81
                                                                      11:12.72 11:43.61 12:14.58 12:45.65 13:16.72 13:47.93 14:19.00
                                                                      14:50.17 15:21.33 15:52.03 16:22.57
BROWN, ALLISON        16 PC UNATTACHED (P              17:12.88   2      28.87    59.87  1:30.86  2:01.64  2:32.43  3:03.38  3:34.50
                                                                       4:05.60  4:36.48  5:07.63  5:38.79  6:09.92  6:41.34  7:12.59
                                                                       7:43.88  8:15.26  8:46.82  9:18.59  9:50.37 10:21.99 10:53.79
                                                                      11:25.66 11:57.32 12:29.44 13:01.18 13:33.07 14:04.85 14:36.60
                                                                      15:08.61 15:40.38 16:11.62 16:42.47
NGUYEN, BEVERLY       16 SN DAVIS SWIM TE              17:23.98   3      28.86    59.59  1:30.60  2:01.84  2:33.06  3:04.18  3:35.75
                                                                       4:07.12  4:38.40  5:09.67  5:41.14  6:12.28  6:43.84  7:15.33
                                                                       7:47.12  8:18.99  8:50.87  9:23.01  9:55.11 10:27.09 10:59.10
                                                                      11:31.38 12:03.54 12:35.84 13:08.13 13:40.50 14:12.62 14:44.92
                                                                      15:17.34 15:49.73 16:22.10 16:53.16
VELEZ, MADDIE         15 SN UNATTACHED (S              17:46.46   4      28.63    59.94  1:31.67  2:03.45  2:35.67  3:08.37  3:40.88
                                                                       4:13.73  4:46.27  5:18.97  5:51.48  6:24.18  6:56.93  7:29.63
                                                                       8:02.20  8:35.03  9:07.32  9:40.06 10:12.66 10:44.99 11:17.64
                                                                      11:50.24 12:23.21 12:55.74 13:28.36 14:01.15 14:33.44 15:05.79
                                                                      15:37.99 16:10.58 16:43.12 17:15.61
FORD, VICTORIA        15 SN CALIFORNIA CA              17:47.34   5      29.53  1:01.44  1:33.70  2:06.23  2:38.61  3:11.02  3:43.64
                                                                       4:16.22  4:48.88  5:21.53  5:54.26  6:26.75  6:59.37  7:31.74
                                                                       8:04.53  8:37.08  9:09.54  9:42.05 10:14.40 10:46.93 11:19.37
                                                                      11:51.83 12:24.32 12:56.76 13:29.40 14:02.00 14:34.51 15:07.27
                                                                      15:39.62 16:12.27 16:44.67 17:16.91

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, RILEY          15 PC UNATTACHED (P              17:47.75   6      29.28  1:00.77  1:32.83  2:04.89  2:37.15  3:09.54  3:41.94
                                                                       4:14.50  4:46.90  5:19.35  5:51.61  6:24.15  6:56.35  7:28.72
                                                                       8:01.30  8:33.94  9:06.39  9:39.06 10:11.80 10:44.62 11:17.32
                                                                      11:50.30 12:22.71 12:55.41 13:27.83 14:00.61 14:33.16 15:06.30
                                                                      15:38.82 16:11.24 16:43.79 17:16.09
WALN, ALYSSA          15 PC UNATTACHED (P              17:54.67   7      29.70  1:01.77  1:34.29  2:07.00  2:39.85  3:12.68  3:45.66
                                                                       4:18.99  4:52.17  5:25.05  5:57.51  6:30.41  7:03.76  7:36.55
                                                                       8:09.59  8:42.48  9:15.35  9:48.34 10:21.13 10:53.86 11:26.11
                                                                      11:58.63 12:31.04 13:03.50 13:36.06 14:08.41 14:41.12 15:13.81
                                                                      15:46.33 16:18.90 16:51.09 17:23.42
FULLER, MIKAELA       15 SN AQUASOL                    17:55.12   8      29.84  1:02.50  1:35.34  2:08.32  2:41.30  3:14.15  3:47.30
                                                                       4:19.70  4:52.18  5:24.93  5:58.24  6:31.31  7:03.83  7:36.90
                                                                       8:09.76  8:42.31  9:15.55  9:48.25 10:20.97 10:53.84 11:26.78
                                                                      11:59.98 12:32.75 13:05.77 13:38.47 14:11.02 14:43.80 15:16.29
                                                                      15:48.77 16:21.22 16:52.92 17:25.09
SILVAS, CARA          16 PC NORTHERN NEVA              17:56.77          30.39  1:02.18  1:34.33  2:06.13  2:38.10  3:09.80  3:41.73
                                                                       4:13.85  4:46.14  5:18.45  5:51.17  6:24.15  6:56.93  7:29.94
                                                                       8:02.39  8:35.18  9:08.63  9:41.12 10:14.16 10:46.95 11:20.06
                                                                      11:53.17 12:26.42 12:59.57 13:33.17 14:06.35 14:39.12 15:12.07
                                                                      15:45.40 16:19.10 16:52.08 17:24.77
FRASER, AINSLEY       16 AZ SCOTTSDALE AQ              18:12.25          29.36  1:01.58  1:34.21  2:06.94  2:40.05  3:12.86  3:45.99
                                                                       4:19.13  4:52.39  5:25.39  5:58.67  6:32.11  7:05.63  7:38.87
                                                                       8:12.27  8:45.67  9:19.16  9:52.60 10:26.28 10:59.47 11:32.89
                                                                      12:06.13 12:39.73 13:13.44 13:46.91 14:20.44 14:53.89 15:27.43
                                                                      16:01.15 16:34.41 17:07.33 17:40.33
MORAN, BRIDGET        16 PC UNATTACHED (P              18:19.33          29.78  1:02.12  1:34.98  2:08.18  2:41.27  3:14.63  3:47.98
                                                                       4:21.44  4:55.06  5:28.84  6:01.83  6:35.17  7:08.88  7:42.34
                                                                       8:15.54  8:49.11  9:23.03  9:56.67 10:30.49 11:04.29 11:37.68
                                                                      12:10.90 12:44.48 13:18.26 13:52.54 14:26.25 14:59.83 15:34.08
                                                                      16:08.22 16:41.54 17:14.43 17:47.22
FIELDS, JENNIFER      16 PC UNATTACHED (P                DQUED

GUTIERREZ, CAITLYN    17 PC UNATTACHED (P              18:08.92   1      29.40  1:01.59  1:34.33  2:07.21  2:40.15  3:13.04  3:46.05
                                                                       4:18.96  4:51.79  5:24.74  5:57.78  6:30.90  7:04.06  7:37.33
                                                                       8:10.48  8:44.06  9:17.59  9:50.77 10:24.42 10:57.81 11:31.21
                                                                      12:04.71 12:38.11 13:11.27 13:44.61 14:18.01 14:51.65 15:24.92
                                                                      15:58.21 16:31.60 17:04.99 17:38.00
WILHITE, KATRINA      18 SN SPARKS PIRANH              18:17.56   2      30.11  1:02.51  1:34.91  2:07.62  2:40.50  3:13.46  3:46.43
                                                                       4:19.67  4:52.84  5:25.93  5:59.14  6:32.49  7:05.83  7:39.27
                                                                       8:12.68  8:46.25  9:19.56  9:53.30 10:26.71 11:00.38 11:33.95
                                                                      12:07.69 12:41.05 13:15.01 13:48.61 14:22.42 14:56.00 15:29.69
                                                                      16:03.85 16:37.53 17:11.36 17:45.31
STACHOFSKY, MARY      17 PC LAKERIDGE SWI              19:24.92   3      30.21  1:03.18  1:36.98  2:11.34  2:45.57  3:19.74  3:54.20
                                                                       4:29.16  5:04.64  5:40.08  6:15.54  6:51.48  7:27.13  8:02.81
                                                                       8:39.05  9:15.31  9:51.36 10:27.31 11:03.18 11:39.02 12:14.70
                                                                      12:50.70 13:26.41 14:02.59 14:38.88 15:14.74 15:50.52 16:26.52
                                                                      17:02.74 17:38.73 18:14.34 18:49.85

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    10&UN;   50 FREE                                     EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    27.34   1    27.10 F1
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM     27.52   2    27.20 F2
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA    27.86   3    27.36 F3
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S    28.07   5    27.45 F4
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES    28.04   4    27.82 F5
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S    28.59   7    27.94 F6
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU    28.75   8    28.21 F7
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    28.12   6    28.39 F8

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    27.34   1
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM     27.52   2
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA    27.86   3
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES    28.04   4
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S    28.07   5
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    28.12   6
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S    28.59   7
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU    28.75   8
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER    28.78   9
MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH    28.81  10
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     28.88  11
JOHNSON, HAYDEN        9 SN ARDEN HILLS      28.94  12
GILES, PARKER         10 CC TULE NATION T    29.01  13
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY    29.21  14
MULLISON, ZACHARY     10 CO BOULDER          29.23  15
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA    29.24  16
MACHADO, MARCELO      10 SI NORTH COAST A    29.25  17
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM     29.44  18
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM     29.51  19
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS      29.52  20
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    29.61  21
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH      29.62  22
BIZ, ALEXANDER        10 PC ALMADEN SWIM     29.68  23
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES    29.73  24
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV    29.88  25
ROBERTS, WILL          9 SN ARDEN HILLS      30.00  26
FETTERMAN, JORDAN     10 PC TERRAPINS SWI    30.30  27
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU    30.32  28
LEHR, JUSTIN           9 SN SIERRA MARLIN    30.43  29
LUU, DYLAN            10 PC WEST COAST AQ    30.52  31
ROONEY, ADRIEN        10 PC PLEASANTON SE    30.52  30
DERYK, COOPER         10 SN TRUCKEE-TAHOE    30.53  32
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER    30.54  33
BAKER, ALEC            9 PC ORINDA AQUATI    30.62  34
WRIGHT, CAMERON       10 SN DAVIS SWIM TE    30.90  35
HUOT, NATHAN          10 CA IRVINE NOVAQU    31.01  36
TURNER, LOMAX         10 PC SIERRA AQUATI    31.34  37
RESCATE, NOAH          9 SN ARDEN HILLS      31.94  38

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA                 27.28

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    10&UN;   50 FREE                                     EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S                 29.07
WANG, MERRYLE         10 PC PALO ALTO STA                 29.61
ROONEY, ADRIEN        10 PC PLEASANTON SE                 30.38
RAIMONDI, J.P.         9 PC ALMADEN SWIM                  31.03
TAY, KELVIN            9 PC PALO ALTO STA                 32.54
CHUA, KAYNEN          10 PC FLYING FISH                   33.00

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN;   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA    58.22   1    57.40 F1  P    27.64
                                                                    F    27.28
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    58.83   2    58.68 F2  P    28.16
                                                                    F    27.67
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    59.87   3    59.36 F3  P    28.87
                                                                    F    28.88
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  1:00.21   4    59.53 F4  P    29.11
                                                                    F    28.57
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  1:00.82   6  1:00.07 F5  P    29.62
                                                                    F    29.14
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  1:00.63   5  1:00.69 F6  P    29.12
                                                                    F    28.85
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  1:01.20   7  1:00.78 F7  P    29.66
                                                                    F    29.35
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA  1:01.31   8   DQUED  F   P    29.99
                                                                    F    28.79

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA    58.22   1              P    27.64
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    58.83   2              P    28.16
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    59.87   3              P    28.87
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  1:00.21   4              P    29.11
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  1:00.63   5              P    29.12
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  1:00.82   6              P    29.62
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  1:01.20   7              P    29.66
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA  1:01.31   8              P    29.99
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:01.82   9              P    29.68
LEE, MATTHEW          10 CA IRVINE NOVAQU  1:02.03  10              P    29.69
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY  1:02.04  11              P    29.78
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  1:02.82  12              P    29.05
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU  1:02.89  13              P    29.97
MACHADO, MARCELO      10 SI NORTH COAST A  1:02.90  14              P    30.16
MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH  1:03.03  15              P    29.62
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM   1:03.10  16              P    30.02
JOHNSON, HAYDEN        9 SN ARDEN HILLS    1:03.15  17              P    30.56
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  1:03.28  18              P    30.56
GILES, PARKER         10 CC TULE NATION T  1:03.50  19              P    30.54
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS    1:03.60  20              P    30.33
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL  1:03.87  21              P    30.71
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH    1:04.09  22              P    30.28
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  1:04.40  23              P    30.32
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:04.42  24              P    29.86

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN;   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOUIE, CAMERON        10 PC WALNUT CREEK   1:05.00  25              P    31.33
CRAMER, PARKER        10 PC SAN RAMON VAL  1:05.30  26              P    31.07
TSELIKOV, STEPHEN     10 PC MISSION SAN J  1:05.38  27              P    30.95
BANG, JUN HAN          9 SI PACIFIC SWIM   1:05.50  28              P    31.44
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER  1:05.80  29              P    31.52
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU  1:05.89  30              P    31.09
KINLAW, RILEY         10 NM SFCC BLUE SHA  1:06.44  31              P    31.26
HUOT, NATHAN          10 CA IRVINE NOVAQU  1:06.47  32              P    31.84
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM  1:06.55  33              P    31.65
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV  1:06.67  34              P    32.11
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN  1:06.70  35              P    31.90
TURNER, LOMAX         10 PC SIERRA AQUATI  1:06.76  36              P    31.66
LEHR, JUSTIN           9 SN SIERRA MARLIN  1:06.79  38              P    30.86
SULLIVAN, NICK        10 PC SEASIDE AQUAT  1:06.79  37              P    32.83
ROLETTER, HAYDEN      10 CA IRVINE NOVAQU  1:06.84  39              P    32.76
MULLISON, ZACHARY     10 CO BOULDER        1:06.85  40              P    32.01
DAVIDSON, REECE       10 CO ROCKY MOUNTAI  1:08.00  41              P    32.00
ROONEY, ADRIEN        10 PC PLEASANTON SE  1:08.01  42              P    31.47
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES  1:08.47  43              P    33.48
PALISCAK, ZACHARY     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.65  44              P    31.82
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM    DQUED                   P    30.58

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY               1:02.05
TAY, KELVIN            9 PC PALO ALTO STA               1:09.38

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN;   200 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  2:07.33   1  2:06.08 F1  P    28.92  1:01.46  1:34.87
                                                                    F    28.22    59.59  1:32.72
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  2:08.18   2  2:09.13 F2  P    29.48  1:02.05  1:35.40
                                                                    F    29.51  1:02.81  1:36.26
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  2:11.22   5  2:10.15 F3  P    30.80  1:04.49  1:39.25
                                                                    F    30.11  1:03.78  1:37.87
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  2:09.63   3  2:10.19 F4  P    29.37  1:02.36  1:36.17
                                                                    F    29.25  1:02.23  1:36.44
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  2:11.34   6  2:11.55 F5  P    30.79  1:04.15  1:38.61
                                                                    F    30.31  1:03.64  1:37.85
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY  2:12.73   8  2:12.15 F6  P    30.40  1:04.04  1:38.58
                                                                    F    30.00  1:03.25  1:37.80
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  2:10.91   4  2:13.20 F7  P    29.81  1:03.55  1:39.04
                                                                    F    30.06  1:03.72  1:39.17
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   2:12.14   7  2:13.25 F8  P    29.18  1:02.89  1:37.82
                                                                    F    29.89  1:03.88  1:38.60

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  2:07.33   1              P    28.92  1:01.46  1:34.87
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  2:08.18   2              P    29.48  1:02.05  1:35.40
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  2:09.63   3              P    29.37  1:02.36  1:36.17
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  2:10.91   4              P    29.81  1:03.55  1:39.04

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN;   200 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  2:11.22   5              P    30.80  1:04.49  1:39.25
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  2:11.34   6              P    30.79  1:04.15  1:38.61
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   2:12.14   7              P    29.18  1:02.89  1:37.82
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY  2:12.73   8              P    30.40  1:04.04  1:38.58
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  2:13.49   9              P    30.13  1:03.87  1:38.74
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  2:14.26  10              P    10.59    30.88  1:05.38
MACHADO, MARCELO      10 SI NORTH COAST A  2:14.77  11              P    30.22  1:04.39  1:39.59
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  2:15.36  12              P    31.47  1:06.21  1:41.91
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM   2:16.95  13              P    30.94  1:06.47  1:42.11
LEE, MATTHEW          10 CA IRVINE NOVAQU  2:17.03  14              P    31.35  1:06.88  1:42.58
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU  2:17.21  15              P    30.71  1:04.80  1:41.85
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE  2:17.27  16              P    31.90  1:07.35  1:42.95
GILES, PARKER         10 CC TULE NATION T  2:17.41  17              P    31.36  1:06.98  1:43.43
JOHNSON, HAYDEN        9 SN ARDEN HILLS    2:17.62  18              P    31.84  1:07.55  1:43.63
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER  2:17.96  19              P    31.76  1:06.66  1:42.39
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL  2:18.69  20              P    31.01  1:05.25  1:41.89
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER  2:18.99  21              P    31.25  1:07.69  1:44.42
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS    2:19.15  22              P    31.58  1:07.06  1:43.76
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  2:19.31  23              P    31.36  1:07.47  1:44.15
HUOT, NATHAN          10 CA IRVINE NOVAQU  2:19.55  24              P    32.13  1:08.28  1:44.61
MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH  2:19.56  25              P    31.52  1:06.92  1:43.11
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY  2:19.66  26              P    32.45  1:08.66  1:44.38
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO   2:19.92  27              P    31.96  1:08.73  1:45.97
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  2:20.06  28              P    31.32  1:06.77  1:43.55
LOUIE, CAMERON        10 PC WALNUT CREEK   2:20.07  29              P    32.04  1:07.42  1:44.04
CRAMER, PARKER        10 PC SAN RAMON VAL  2:20.89  30              P    31.32  1:07.37  1:44.50
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU  2:21.11  31              P    32.23  1:08.26  1:45.79
ROLETTER, HAYDEN      10 CA IRVINE NOVAQU  2:21.14  32              P    32.50  1:09.68  1:45.72
DAVIDSON, REECE       10 CO ROCKY MOUNTAI  2:21.39  33              P    33.10  1:10.51  1:46.56
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH    2:21.45  34              P    31.35  1:06.26  1:44.78
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM  2:21.57  35              P    31.65  1:07.77  1:46.00
NGUYEN, KIET           9 SN CALIFORNIA CA  2:22.09  36              P    32.22  1:08.36  1:45.88
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN  2:22.37  37              P    32.24  1:08.91  1:45.51
ABRAHAMSON, STEVEN    10 SI NORTH COAST A  2:22.83  38              P    32.25  1:08.98  1:46.89
SELLERS, NATHAN       10 SN ARDEN HILLS    2:23.32  39              P    32.43  1:09.46  1:47.07
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU  2:24.26  40              P    32.53  1:09.27  1:47.66
LACHANCE, WOLFGANG     9 PC PLEASANTON SE  2:24.50  41              P    33.10  1:10.41  1:48.69
MULLISON, ZACHARY     10 CO BOULDER        2:24.87  42              P    32.25  1:09.64  1:48.10
RAIMONDI, J.P.         9 PC ALMADEN SWIM   2:25.11  43              P    33.34  1:09.99  1:48.23
CHACON, JAYSON        10 PC RAM AQUATICS   2:25.17  44              P    32.89  1:10.34  1:48.30
SULLIVAN, NICK        10 PC SEASIDE AQUAT  2:25.52  45              P    32.39  1:09.85  1:48.34
TAY, KELVIN            9 PC PALO ALTO STA  2:25.83  46              P    32.23  1:09.38  1:48.23
ROONEY, ADRIEN        10 PC PLEASANTON SE  2:26.98  47              P    32.19  1:10.47  1:49.65
ALVAREZ, DANIEL       10 SN DAVIS SWIM TE  2:27.15  48              P    33.44  1:10.94  1:49.09
BLAKE, DANIEL          9 PC SANTA CLARA S  2:37.92  49              P    35.17  1:58.71

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN;   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  5:39.28   1  5:32.20 F1  P    29.48  1:02.70  1:37.58  2:11.73  2:46.58  3:21.24  3:56.76
                                                                       4:32.09  5:07.28
                                                                    F    29.37  1:02.41  1:36.67  2:10.38  2:44.05  3:17.71  3:51.61
                                                                       4:25.68  5:00.02
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   5:41.14   3  5:38.58 F2  P    30.02  1:03.82  1:38.15  2:13.16  2:47.93  3:23.05  3:57.64
                                                                       4:32.54  5:07.40
                                                                    F    29.34  1:02.68  1:37.03  2:11.29  2:45.58  3:20.26  3:55.16
                                                                       4:30.12  5:04.74
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  5:56.06   8  5:44.90 F3  P    31.14  1:06.69  1:43.19  2:19.29  2:55.35  3:31.13  4:07.20
                                                                       4:43.87  5:21.07
                                                                    F    29.81  1:03.76  1:38.98  2:14.57  2:50.27  3:25.62  4:01.27
                                                                       4:36.80  5:11.82
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  5:40.23   2  5:46.49 F4  P    30.33  1:04.08  1:38.15  2:13.34  2:48.57  3:23.27  3:57.77
                                                                       4:32.58  5:07.26
                                                                    F    30.41  1:04.05  1:38.87  2:14.97  2:51.04  3:26.39  4:02.42
                                                                       4:37.83  5:13.46
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  5:47.47   6  5:46.56 F5  P    31.67  1:07.37  1:43.51  2:19.50  2:55.42  3:30.72  4:05.60
                                                                       4:40.19  5:14.82
                                                                    F    31.16  1:06.31  1:41.34  2:17.04  2:52.83  3:28.67  4:04.11
                                                                       4:38.94  5:13.93
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  5:46.93   4  5:47.86 F6  P    31.33  1:05.99  1:41.71  2:16.00  2:51.40  3:27.02  4:02.08
                                                                       4:38.05  5:13.59
                                                                    F    31.28  1:05.89  1:41.26  2:16.76  2:52.22  3:27.76  4:03.56
                                                                       4:40.16  5:15.07
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE  5:47.16   5  5:52.24 F7  P    31.82  1:07.41  1:43.50  2:18.23  2:54.17  3:29.49  4:03.97
                                                                       4:39.81  5:14.78
                                                                    F    31.95  1:07.51  1:43.38  2:20.05  2:55.63  3:32.11  4:07.72
                                                                       4:43.60  5:18.69
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  5:49.76   7  5:52.80 F8  P    31.91  1:08.01  1:44.41  2:20.05  2:56.20  3:31.48  4:06.34
                                                                       4:41.79  5:16.15
                                                                    F    32.13  1:07.94  1:44.36  2:20.44  2:56.21  3:32.14  4:08.05
                                                                       4:44.14  5:19.18

BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  5:39.28   1              P    29.48  1:02.70  1:37.58  2:11.73  2:46.58  3:21.24  3:56.76
                                                                       4:32.09  5:07.28
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  5:40.23   2              P    30.33  1:04.08  1:38.15  2:13.34  2:48.57  3:23.27  3:57.77
                                                                       4:32.58  5:07.26
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   5:41.14   3              P    30.02  1:03.82  1:38.15  2:13.16  2:47.93  3:23.05  3:57.64
                                                                       4:32.54  5:07.40
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  5:46.93   4              P    31.33  1:05.99  1:41.71  2:16.00  2:51.40  3:27.02  4:02.08
                                                                       4:38.05  5:13.59
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE  5:47.16   5              P    31.82  1:07.41  1:43.50  2:18.23  2:54.17  3:29.49  4:03.97
                                                                       4:39.81  5:14.78
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  5:47.47   6              P    31.67  1:07.37  1:43.51  2:19.50  2:55.42  3:30.72  4:05.60
                                                                       4:40.19  5:14.82
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  5:49.76   7              P    31.91  1:08.01  1:44.41  2:20.05  2:56.20  3:31.48  4:06.34
                                                                       4:41.79  5:16.15
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  5:56.06   8              P    31.14  1:06.69  1:43.19  2:19.29  2:55.35  3:31.13  4:07.20
                                                                       4:43.87  5:21.07
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM   5:58.94   9              P    31.56  1:07.32  1:44.29  2:21.63  2:58.82  3:35.08  4:11.91
                                                                       4:48.78  5:24.25

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN;   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  6:01.07  10              P    31.61  1:07.46  1:43.07  2:19.15  2:56.19  3:33.26  4:09.75
                                                                       4:47.42  5:24.85
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  6:03.57  11              P    31.78  1:07.98  1:45.02  2:21.81  2:58.78  3:36.32  4:14.31
                                                                       4:52.12  5:28.84
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM  6:04.65  12              P    31.82  1:08.15  1:46.02  2:23.49  3:01.18  3:38.68  4:15.49
                                                                       4:52.97  5:29.90
SELLERS, NATHAN       10 SN ARDEN HILLS    6:10.81  13              P    33.58  1:10.39  1:47.70  2:25.41  3:03.28  3:40.96  4:18.90
                                                                       4:57.30  5:34.95
LOUIE, CAMERON        10 PC WALNUT CREEK   6:17.43  14              P    32.01  1:08.00  1:45.70  2:23.75  3:02.58  3:42.51  4:21.00
                                                                       5:00.23  5:39.64

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN;   50 BACK                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA    30.04   1    29.33 F1
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM     31.06   2    30.63 F2
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     32.40   4    31.77 F3
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    32.35   3    31.82 F4
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL    33.04   8    32.38 F5
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU    32.82   6    32.43 F6
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM    32.88   7    32.45 F7
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO     32.69   5    32.98 F8

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA    30.04   1
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM     31.06   2
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    32.35   3
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     32.40   4
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO     32.69   5
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU    32.82   6
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM    32.88   7
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL    33.04   8
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA    33.23   9
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY    33.34  10
PALISCAK, ZACHARY     10 AZ SWIM NEPTUNE     33.72  11
MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH    33.81  12
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM    33.83  13
YATES, NATHAN          9 PC SANTA CLARA S    33.84  14
LEE, MATTHEW          10 CA IRVINE NOVAQU    34.01  15
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    34.12  16
GILES, PARKER         10 CC TULE NATION T    34.22  17
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM    34.38  18
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU    34.64  19
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE    34.78  20
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS      34.82  21
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY    34.97  22
BEARD, JAMES          10 PC PACIFIC COAST    35.04  23
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA    35.10  24
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU    35.12  25
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM     35.13  26
LU, MARS              10 PC CALIFORNIA DO    35.19  27
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES    35.24  28

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN;   50 BACK                                     EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANG, JUN HAN          9 SI PACIFIC SWIM     35.31  29
MULLISON, ZACHARY     10 CO BOULDER          35.37  30
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG    35.42  31
JACKSON, NOAH         10 SI PENINSULA POR    35.43  32
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    35.62  33
WANG, MERRYLE         10 PC PALO ALTO STA    35.82  34
MCLEAN, COLIN         10 CO ROCKY MOUNTAI    36.09  35
COPLEY, BRIAN         10 PC SUNNYVALE SWI    36.11  36
CHUA, KAYNEN          10 PC FLYING FISH      36.15  37
TSELIKOV, STEPHEN     10 PC MISSION SAN J    36.17  38
ABRAHAMSON, STEVEN    10 SI NORTH COAST A    36.19  39
KINLAW, RILEY         10 NM SFCC BLUE SHA    36.20  40
DEICHSTETTER, STEVEN  10 PC CAMPBELL WAVE    36.50  41
TURNER, LOMAX         10 PC SIERRA AQUATI    36.63  42
MCGEE, GAVIN          10 PC ALMADEN SWIM     36.91  43
CRAMER, PARKER        10 PC SAN RAMON VAL    36.99  44
ZINI, ALEXANDER       10 UT EAGLE AQUATIC    37.00  45
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV    37.01  46
KOLPACZYK, JOSEF      10 PC MONTEREY BAY     37.32  47
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA                 29.38
YATES, NATHAN          9 PC SANTA CLARA S                 32.33
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU                 33.79
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER                 34.47
NGUYEN, THANH         10 PC PALO ALTO STA                 36.55
CHUA, KAYNEN          10 PC FLYING FISH                   36.86
DIETZ, BEN            10 PC ALMADEN SWIM                  37.16
MARTIN, MICHAEL       10 PC PLEASANTON SE                 38.11
GOOK, PRESTON          9 PC ALMADEN SWIM                  39.64

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN;   100 BACK                                    EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  1:05.33   1  1:02.97 F1  P    30.86
                                                                    F    29.91
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   1:08.14   2  1:06.23 F2  P    32.92
                                                                    F    32.04
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO  1:08.35   3  1:07.95 F3  P    33.56
                                                                    F    33.38
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:09.11   5  1:08.54 F4  P    32.69
                                                                    F    32.80
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO   1:09.68   6  1:08.73 F5  P    33.96
                                                                    F    33.71
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  1:09.03   4  1:09.86 F6  P    33.66
                                                                    F    33.34
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL  1:10.38   8  1:10.74 F7  P    34.50
                                                                    F    34.44

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN;   100 BACK                                    EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  1:10.01   7  1:11.04 F8  P    34.03
                                                                    F    33.84

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  1:05.33   1              P    30.86
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   1:08.14   2              P    32.92
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO  1:08.35   3              P    33.56
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  1:09.03   4              P    33.66
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:09.11   5              P    32.69
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO   1:09.68   6              P    33.96
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  1:10.01   7              P    34.03
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL  1:10.38   8              P    34.50
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:10.48   9              P    34.43
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  1:10.71  10              P    34.07
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   1:10.73  11              P    33.88
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY  1:12.62  12              P    35.75
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM   1:12.91  13              P    35.11
YATES, NATHAN          9 PC SANTA CLARA S  1:13.05  14              P    35.57
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER  1:13.25  15              P    36.16
PALISCAK, ZACHARY     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:13.52  16              P
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU  1:13.70  17              P    35.49
MULLISON, ZACHARY     10 CO BOULDER        1:13.78  18              P    35.57
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE  1:13.80  19              P    36.44
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU  1:14.26  20              P    35.37
BEARD, JAMES          10 PC PACIFIC COAST  1:14.55  21              P    37.02
MCLEAN, COLIN         10 CO ROCKY MOUNTAI  1:14.67  22              P    36.18
MACHADO, MARCELO      10 SI NORTH COAST A  1:14.80  23              P    36.81
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM  1:15.03  24              P    35.91
HUOT, NATHAN          10 CA IRVINE NOVAQU  1:15.26  25              P    36.72
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS    1:15.30  26              P    36.50
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN  1:15.32  27              P    36.46
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM  1:15.68  28              P    37.23
MCGEE, GAVIN          10 PC ALMADEN SWIM   1:16.22  29              P    36.80
TURNER, LOMAX         10 PC SIERRA AQUATI  1:16.69  30              P    37.19
ZINI, ALEXANDER       10 UT EAGLE AQUATIC  1:16.97  31              P    36.86
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG  1:16.99  32              P    36.72
MADDEN, JOHN           9 PC NEPTUNE SWIMM  1:17.10  33              P    37.78
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY  1:17.11  34              P    38.14
TSELIKOV, STEPHEN     10 PC MISSION SAN J  1:17.24  35              P    37.28
JACKSON, NOAH         10 SI PENINSULA POR  1:17.36  36              P    37.38
CRAMER, PARKER        10 PC SAN RAMON VAL  1:17.87  37              P    38.36
LU, MARS              10 PC CALIFORNIA DO  1:17.96  38              P    37.43
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA  1:18.13  39              P    37.72
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES  1:18.51  40              P    38.03
KOLPACZYK, JOSEF      10 PC MONTEREY BAY   1:18.60  41              P    38.66
KINLAW, RILEY         10 NM SFCC BLUE SHA  1:18.66  42              P    37.67
TONKIN, JOSH          10 SN SUN OAKS AQUA  1:18.95  43              P    38.14
ABRAHAMSON, STEVEN    10 SI NORTH COAST A  1:19.86  44              P    38.73
MILLER, JOSIAH        10 PC NEPTUNE SWIMM  1:21.66  45              P    39.86
LEE, MATTHEW          10 CA IRVINE NOVAQU   DQUED                   P    35.60
MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH   DQUED                   P    34.34

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM     34.79   1    34.14 F1
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME    35.55   2    34.56 F2
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA    36.58   4    36.03 F3
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    36.81   6    36.38 F4
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    36.83   7    36.64 F5
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU    36.64   5    36.78 F6
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    36.31   3    36.89 F7
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY    37.04   8    36.97 F8

NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM     34.79   1
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME    35.55   2
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    36.31   3
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA    36.58   4
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU    36.64   5
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    36.81   6
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    36.83   7
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY    37.04   8
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM    37.06   9
WINN, NEHEMI          10 PC SANTA CLARA S    37.38  10
BANG, JUN HAN          9 SI PACIFIC SWIM     37.56  11
JHONG, CHRISTOPHER    10 PC TRI VALLEY AQ    38.27  12
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER    38.64  13
CHIUN, FELIX          10 PC DE ANZA CUPER    38.67  14
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL    39.03  15
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA    39.19  16
KORENWINDER, DAX       9 CC TULE NATION T    39.21  17
JOHNSON, HAYDEN        9 SN ARDEN HILLS      39.65  18
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG    39.71  19
MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH    39.76  20
GILES, PARKER         10 CC TULE NATION T    39.88  21
LUU, DYLAN            10 PC WEST COAST AQ    40.15  22
ROBERTS, WILL          9 SN ARDEN HILLS      40.17  23
PIERCE, QUINTON       10 CO BOULDER          40.18  25
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH      40.18  24
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS      40.23  26
LOUIE, CAMERON        10 PC WALNUT CREEK     40.62  27
COPLEY, BRIAN         10 PC SUNNYVALE SWI    40.88  28
KINLAW, RILEY         10 NM SFCC BLUE SHA    41.41  29
NIAYESH, PRESTON       9 CC TULE NATION T    41.42  30
CORY, PIETER           9 PC SAN RAMON VAL    42.56  31
MILLER, JOSIAH        10 PC NEPTUNE SWIMM    42.90  32

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM                  34.22

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   1:12.18   1  1:13.64 F1  P    34.22
                                                                    F    34.83
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  1:19.50   6  1:18.17 F2  P    38.53
                                                                    F    37.73
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM  1:17.70   2  1:18.43 F3  P    36.68
                                                                    F    37.68
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY  1:19.64   7  1:19.79 F4  P    37.89
                                                                    F    38.07
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:19.38   5  1:19.89 F5  P    37.36
                                                                    F    38.02
WINN, NEHEMI          10 PC SANTA CLARA S  1:19.20   3  1:20.14 F6  P    38.33
                                                                    F    38.21
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU  1:19.83   8  1:20.22 F7  P    38.19
                                                                    F    37.91
CHIUN, FELIX          10 PC DE ANZA CUPER  1:19.34   4  1:21.25 F8  P    37.78
                                                                    F    38.78

NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   1:12.18   1              P    34.22
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM  1:17.70   2              P    36.68
WINN, NEHEMI          10 PC SANTA CLARA S  1:19.20   3              P    38.33
CHIUN, FELIX          10 PC DE ANZA CUPER  1:19.34   4              P    37.78
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:19.38   5              P    37.36
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  1:19.50   6              P    38.53
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY  1:19.64   7              P    37.89
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU  1:19.83   8              P    38.19
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  1:19.95   9              P    38.04
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  1:20.10  10              P    38.08
LUU, DYLAN            10 PC WEST COAST AQ  1:22.02  11              P    39.69
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S  1:22.85  12              P    39.89
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  1:22.99  13              P    39.45
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA  1:23.45  14              P    39.39
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL  1:24.75  15              P    39.67
LOUIE, CAMERON        10 PC WALNUT CREEK   1:24.79  16              P    41.27
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH    1:25.01  17              P    40.40
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG  1:25.02  18              P    41.12
PIERCE, QUINTON       10 CO BOULDER        1:26.07  19              P    41.37
JOHNSON, LUCAS        10 SN ARDEN HILLS    1:26.11  20              P    40.10
NIAYESH, PRESTON       9 CC TULE NATION T  1:26.17  21              P    40.87
KORENWINDER, DAX       9 CC TULE NATION T  1:26.73  22              P    41.85
GILES, PARKER         10 CC TULE NATION T  1:26.93  23              P    41.02
NGUYEN, KIET           9 SN CALIFORNIA CA  1:27.01  24              P    41.07
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  1:27.03  25              P    41.48
LINCOLN, MICHAEL      10 PC PALO ALTO STA  1:27.60  26              P    41.66
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  1:27.69  27              P    42.33
CORY, PIETER           9 PC SAN RAMON VAL  1:28.41  28              P    42.17
KINLAW, RILEY         10 NM SFCC BLUE SHA  1:28.90  29              P    42.74
COPLEY, BRIAN         10 PC SUNNYVALE SWI  1:28.91  30              P    41.19
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA  1:29.07  31              P    41.60
ROLETTER, HAYDEN      10 CA IRVINE NOVAQU  1:30.02  32              P    42.80
BLAKE, DANIEL          9 PC SANTA CLARA S  1:31.22  33              P    43.31

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN;   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA    29.07   1    28.00 F1
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM     30.14   2    29.51 F2
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    30.35   3    30.29 F3
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     30.51   4    30.47 F4
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS    30.59   5    30.48 F5
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM    31.35   8    31.15 F6
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    31.34   7    31.24 F7
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU    30.96   6    31.61 F8

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA    29.07   1
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM     30.14   2
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    30.35   3
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     30.51   4
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS    30.59   5
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU    30.96   6
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    31.34   7
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM    31.35   8
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    31.42   9
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO     31.53  10
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    31.64  11
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S    31.74  12
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG    31.83  13
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU    31.87  14
LEHR, JUSTIN           9 SN SIERRA MARLIN    32.16  15
PALISCAK, ZACHARY     10 AZ SWIM NEPTUNE     32.25  17
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER    32.25  16
WRIGHT, CAMERON       10 SN DAVIS SWIM TE    32.36  18
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE    32.39  19
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM     32.40  20
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH      32.53  21
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER    32.59  22
NGUYEN, KIET           9 SN CALIFORNIA CA    33.19  23
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY    33.48  24
SILMARO, JOEL          8 PC MISSION SAN J    33.70  25
TURNER, LOMAX         10 PC SIERRA AQUATI    33.76  26
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES    34.12  27
WINN, NEHEMI          10 PC SANTA CLARA S    34.19  28
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM     34.33  29
PORTER, NICKOLAS       9 PC CABRILLO THRE    34.40  30
ROLETTER, HAYDEN      10 CA IRVINE NOVAQU    34.65  31
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA    34.67  32
CIULLA, STEPHEN       10 PC UNATTACHED (P    34.70  34
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES    34.70  33
RESCATE, NOAH          9 SN ARDEN HILLS      34.81  35
ABERNETHY, BOYD       10 SN VACAVILLE SWI    34.90  36
HONG, MATTHEW         10 SI COLLEGE AREA     35.09  37
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU    35.18  38
FETTERMAN, JORDAN     10 PC TERRAPINS SWI   DQUED
HARTMAN, NATHANIEL     8 OR CORVALLIS AQU  NO SHOW

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN;   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA                 28.59

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN;   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  1:02.31   1  1:01.67 F1  P    28.92
                                                                    F    28.59
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   1:05.37   3  1:04.68 F2  P    29.79
                                                                    F    29.75
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  1:04.98   2  1:05.13 F3  P    29.90
                                                                    F    30.09
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:08.48   7  1:06.97 F4  P    32.62
                                                                    F    32.59
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:07.38   5  1:07.24 F5  P    31.56
                                                                    F    31.42
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  1:07.58   6  1:07.53 F6  P    30.89
                                                                    F    30.86
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  1:07.08   4  1:07.65 F7  P    30.97
                                                                    F    31.09
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  1:08.78   8  1:09.75 F8  P    31.61
                                                                    F    32.29

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  1:02.31   1              P    28.92
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  1:04.98   2              P    29.90
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   1:05.37   3              P    29.79
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  1:07.08   4              P    30.97
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:07.38   5              P    31.56
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  1:07.58   6              P    30.89
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:08.48   7              P    32.62
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  1:08.78   8              P    31.61
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG  1:08.94   9              P    32.66
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO   1:09.33  10              P    32.64
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:09.97  11              P    32.05
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY  1:11.07  12              P    34.17
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  1:11.15  13              P    33.99
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER  1:11.39  14              P    33.63
NGUYEN, KIET           9 SN CALIFORNIA CA  1:11.71  15              P    33.39
HITCHENS, HUNTER       9 CA IRVINE NOVAQU  1:12.29  16              P    33.77
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  1:12.65  17              P    32.64
LOUIE, CAMERON        10 PC WALNUT CREEK   1:12.69  18              P    34.28
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S  1:12.74  19              P    32.03
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER  1:13.22  20              P    35.34
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM  1:13.43  21              P    33.80
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM   1:13.81  22              P    34.15
WINN, NEHEMI          10 PC SANTA CLARA S  1:14.08  23              P    34.51
HUOT, NATHAN          10 CA IRVINE NOVAQU  1:14.12  24              P    35.49
ROLETTER, HAYDEN      10 CA IRVINE NOVAQU  1:14.17  25              P    34.91
HONG, MATTHEW         10 SI COLLEGE AREA   1:14.55  26              P    35.61

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN;   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  1:14.72  27              P    34.77
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA  1:14.80  28              P    35.06
LEHR, JUSTIN           9 SN SIERRA MARLIN  1:14.98  29              P    34.85
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE  1:15.56  30              P    35.06
PALISCAK, ZACHARY     10 AZ SWIM NEPTUNE   1:15.67  31              P    33.97
MCGEE, GAVIN          10 PC ALMADEN SWIM   1:15.73  32              P    34.63
CRAMER, PARKER        10 PC SAN RAMON VAL  1:15.93  33              P    34.78
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU  1:17.46  34              P    35.42
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM  1:17.77  35              P    36.89
STEVENS, TAYLOR       10 SN SOLANO AQUATI  1:17.92  36              P    35.05
MCMICHAEL, QUINN      10 PC NAPA VALLEY S  1:18.72  37              P    35.96
TURNER, LOMAX         10 PC SIERRA AQUATI  1:19.07  38              P    36.50
BEAUDRY, ALEXANDER    10 PC PALO ALTO STA  1:19.25  39              P    37.09
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA  1:19.83  40              P    35.55
MITCHELL, NOAH        10 CO ROCKY MOUNTAI  1:21.65  41              P    36.72
LU, MARS              10 PC CALIFORNIA DO  1:21.85  42              P    37.01
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN  1:21.97  43              P    37.78
BLAKE, DANIEL          9 PC SANTA CLARA S  1:23.63  44              P    38.20

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  1:07.72   2  1:05.26 F1  P    30.16
                                                                    F    28.83
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  1:09.03   3  1:08.09 F2  P    31.10
                                                                    F    31.30
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   1:07.26   1  1:08.11 F3  P    32.36
                                                                    F    32.17
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:09.93   5  1:09.09 F4  P    32.47
                                                                    F    32.33
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO  1:10.78   7  1:09.44 F5  P    32.63
                                                                    F    33.31
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  1:10.88   8  1:09.56 F6  P    34.02
                                                                    F    33.47
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   1:09.80   4  1:09.86 F7  P    31.11
                                                                    F    31.95
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  1:10.58   6  1:11.28 F8  P    32.13
                                                                    F    32.89

NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   1:07.26   1              P    32.36
LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  1:07.72   2              P    30.16
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  1:09.03   3              P    31.10
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   1:09.80   4              P    31.11
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:09.93   5              P    32.47
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  1:10.58   6              P    32.13
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO  1:10.78   7              P    32.63
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  1:10.88   8              P    34.02
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:11.25   9              P    31.96
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  1:11.51  10              P    33.08
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM  1:12.33  11              P    34.17
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  1:12.52  12              P    32.78

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARCOUX, PHILIPPE     10 HI SOUTH MAUI SH  1:12.53  13              P    33.18
LEE, MATTHEW          10 CA IRVINE NOVAQU  1:12.56  14              P    33.33
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  1:12.59  15              P    34.32
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER  1:12.75  16              P    36.11
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO   1:12.82  17              P    33.01
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  1:13.45  18              P    34.95
RAWLS, CORBAN         10 PC BRENTWOOD SEA  1:13.81  19              P    33.78
JOHNSON, HAYDEN        9 SN ARDEN HILLS    1:14.27  20              P    36.15
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU  1:14.30  21              P    35.43
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV  1:14.36  22              P    35.36
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY  1:14.63  23              P    36.68
FREEMAN, JOSHUA       10 SI PACIFIC SWIM   1:14.69  24              P    32.99
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM   1:14.73  25              P    33.85
FETTERMAN, JORDAN     10 PC TERRAPINS SWI  1:15.06  26              P    33.94
CRAMER, PARKER        10 PC SAN RAMON VAL  1:15.72  27              P    34.76
HOCHEDER, MARTIN      10 AZ TJCC STINGRAY  1:16.20  28              P    35.02
NGUYEN, KIET           9 SN CALIFORNIA CA  1:16.21  29              P    35.24
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN  1:16.39  30              P    35.53
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER  1:16.64  31              P    35.29
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA  1:16.96  32              P    35.52
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES  1:17.35  33              P    36.36
WRIGHT, CAMERON       10 SN DAVIS SWIM TE  1:17.78  34              P    36.26
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  1:17.84  35              P    36.25
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU  1:18.10  36              P    35.09
LUU, DYLAN            10 PC WEST COAST AQ  1:18.24  37              P    35.91

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   2:01.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  2:21.70   1  2:20.37 F1  P    29.59  1:05.60  1:49.56
                                                                    F    29.26  1:03.61  1:49.12
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  2:27.40   4  2:22.82 F2  P    30.58  1:07.95  1:54.25
                                                                    F    30.03  1:07.02  1:50.30
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   2:25.45   2  2:22.95 F3  P    32.90  1:09.57  1:51.53
                                                                    F    32.95  1:07.70  1:49.96
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   2:27.30   3  2:24.16 F4  P    30.38  1:07.64  1:54.74
                                                                    F    30.97  1:06.54  1:51.40
TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  2:28.05   6  2:26.31 F5  P    30.56  1:08.28  1:54.34
                                                                    F    31.04  1:09.20  1:53.45
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  2:29.62   8  2:26.42 F6  P    33.06  1:12.85  1:55.73
                                                                    F    32.36  1:10.25  1:53.21
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  2:27.88   5  2:26.83 F7  P    31.44  1:09.18  1:54.72
                                                                    F    31.20  1:08.29  1:54.47
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  2:29.21   7  2:26.94 F8  P    34.51  1:14.46  1:56.25
                                                                    F    32.88  1:13.15  1:54.74

LIANG, ALEX           10 PC PALO ALTO STA  2:21.70   1              P    29.59  1:05.60  1:49.56
NGUYEN, AUSTIN        10 SI PACIFIC SWIM   2:25.45   2              P    32.90  1:09.57  1:51.53
SANTANA, BRENDAN      10 SI PACIFIC SWIM   2:27.30   3              P    30.38  1:07.64  1:54.74
BILBREY, JAMES        10 CA MESA AQUATICS  2:27.40   4              P    30.58  1:07.95  1:54.25
KETCHESIDE, NATHAN    10 CA REDLANDS SWIM  2:27.88   5              P    31.44  1:09.18  1:54.72

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAKAHASHI, KAIKI      10 CA IRVINE NOVAQU  2:28.05   6              P    30.56  1:08.28  1:54.34
JESSEN, BLAYZE        10 CC MERCED SKIMME  2:29.21   7              P    34.51  1:14.46  1:56.25
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  2:29.62   8              P    33.06  1:12.85  1:55.73
MURPHY, JACK          10 PC NEPTUNE SWIMM  2:30.00   9              P    33.40  1:09.83  1:56.45
COEN, TY              10 CO NORTH JEFFCO   2:30.65  10              P    32.41  1:10.00  1:56.72
FAIL, BROOKS          10 AZ TJCC STINGRAY  2:30.80  11              P    33.06  1:13.52  1:59.13
LEE, MATTHEW          10 CA IRVINE NOVAQU  2:32.22  12              P    33.68  1:12.36  1:59.29
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  2:35.28  14              P    33.32  1:12.17  1:59.96
SANTANA, ALEXANDER    10 SI PACIFIC SWIM   2:35.28  13              P    34.93  1:13.91  2:01.96
HOLT, OLI             10 PC CABRILLO THRE  2:35.81  15              P    34.82  1:14.64  2:01.69
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  2:36.63  16              P    35.68  1:15.72  2:02.13
HOLTSCHULT, SPENCER   10 PC NEPTUNE SWIMM  2:36.67  17              P    34.30  1:13.56  2:01.71
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  2:36.83  18              P    34.40  1:13.87  2:02.44
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  2:36.86  19              P    34.24  1:15.06  2:02.64
DICKSTEIN, ALEC       10 SI SAN DIEGO AQU  2:37.02  20              P    35.87  1:15.57  2:00.82
MACHADO, MARCELO      10 SI NORTH COAST A  2:38.31  21              P    36.15  1:17.38  2:04.79
MARELLA, DANIEL        9 PC DE ANZA CUPER  2:38.58  22              P    34.99  1:15.10  2:03.51
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  2:39.02  23              P    36.21  1:16.71  2:03.47
JOHNSON, HAYDEN        9 SN ARDEN HILLS    2:39.65  24              P    36.27  1:17.67  2:05.48
DUFFIELD, ANDY        10 AZ TJCC STINGRAY  2:39.69  25              P    38.47  1:20.37  2:04.28
YEUNG, JEFFREY        10 PC FLYING FISH    2:40.13  26              P    34.87  1:17.73  2:04.22
MARIN, LOUIE          10 PC TAHOE SWIM CL  2:40.23  27              P    36.63  1:14.90  2:04.10
MULLISON, ZACHARY     10 CO BOULDER        2:42.00  28              P    35.69  1:17.55  2:07.25
LEBLANC, LUKE         10 CA IRVINE NOVAQU  2:42.38  29              P    34.93  1:15.71  2:07.25
PUERTAS, ANTHONY      10 UT OREM TAMPANOG  2:42.42  30              P    33.96  1:14.43  2:05.27
PIERCE, QUINTON       10 CO BOULDER        2:43.49  31              P    38.29  1:19.92  2:07.26
DOLLEY, NICHOLAS       9 SN SIERRA MARLIN  2:44.39  32              P    36.64  1:18.46  2:07.60
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV  2:44.81  33              P    37.35  1:20.56  2:08.22
ROLETTER, HAYDEN      10 CA IRVINE NOVAQU  2:45.25  34              P    36.15  1:21.43  2:09.02
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA  2:46.57  35              P    35.23  1:16.02  2:07.16
SELLERS, NATHAN       10 SN ARDEN HILLS    2:46.75  36              P    37.52  1:21.53  2:09.21
ABRAHAMSON, STEVEN    10 SI NORTH COAST A  2:47.25  37              P    36.83  1:19.41  2:10.55
KORENWINDER, DAX       9 CC TULE NATION T  2:53.32  38              P    37.99  1:22.32  2:11.64
BLAKE, DANIEL          9 PC SANTA CLARA S  2:55.58  39              P    37.21  1:25.82  2:16.02
COPLEY, BRIAN         10 PC SUNNYVALE SWI   DQUED                   P    37.88  1:20.83  2:11.22
SHINN, KENNETH        10 PC PIRANHA SWIMM   DQUED                   P    35.90           2:00.02
WINN, NEHEMI          10 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P    36.23  1:20.34  2:06.69

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PS,  A  10-UN         10 SI PACIFIC SWIM                2:07.09   1      31.00  1:08.76  1:37.94
         NGUYEN, AUSTIN      10
         BANG, JUN HAN        9
         SANTANA, BRENDAN    10
         SANTANA, ALEXANDER  10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:09.93   2      32.33    51.12  1:10.23
         YATES, NATHAN        9
         BENCOMO, GIANLUCA   10
         MCKENNA, DAVID      10
         GREY, CHRIS         10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:10.03   3      29.38  1:07.21  1:40.59
         LIANG, ALEX         10
         FERENCZY, MAX       10
         AN, MICHAEL         10
         LINCOLN, MICHAEL    10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:16.49   4      34.47  1:12.25  1:44.94
         XU, JEFFREY          9
         CHIUN, FELIX        10
         MARELLA, DANIEL      9
         HUGHES, BRENDAN     10
NOVA,  A  10-UN       10 CA IRVINE NOVAQU               2:17.35   5      33.79  1:15.30  1:47.30
         TAKAHASHI, KAIKI    10
         ROLETTER, HAYDEN    10
         HITCHENS, HUNTER     9
         HUOT, NATHAN        10
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:18.23   6      41.04  1:14.83  1:49.91
         SALUTA, ISAIAH       9
         ZHANG, LYON         10
         SILMARO, JOEL        8
         TSELIKOV, STEPHEN   10
ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:21.35   7      37.16  1:18.91  1:51.98
         DIETZ, BEN          10
         YUN, MAXWELL        10
         MCGEE, GAVIN        10
         BIZ, ALEXANDER      10
MP,  A  10-UN         10 PC MARIN PIRATES               2:21.46   8      36.27  1:19.81  1:53.89
         WEI, DOUGLAS        10
         SHOUA, AREL         10
         CRUSE, NICHOLAS     10
         CUNNAN, NATHANIEL   10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:25.47          36.86  1:19.46  1:52.40
         CHUA, KAYNEN        10
         LIU, ANDREW          9
         YEUNG, JEFFREY      10
         SUN, BRANDON         9
PLDS,  A  10-UN       10 PC PLEASANTON SE               2:27.05          38.11  1:19.02  2:06.61
         MARTIN, MICHAEL     10
         ROONEY, ADRIEN      10
         LACHANCE, WOLFGANG   9
         GUPTA, ADITYA       10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:31.23          40.03  1:19.94  2:01.50
         DUCHEZ, NICOLAS     10
         COPLEY, BRIAN       10
         PARVAR, IDO          9
         FARNHAM, PETER       9
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:35.30          48.34  1:23.20  2:03.67
         XU, RAYMOND         10
         CHANG, KEVIN        10
         ARITA, JASON        10
         NEMECHEK, ALEX      10
AH,  A  10-=UN        10 SN ARDEN HILLS                  DQUED           35.34  1:16.21  1:49.91
         JOHNSON, LUCAS      10
         JOHNSON, HAYDEN      9
         RESCATE, NOAH        9
         ROBERTS, WILL        9

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  B  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                 DQUED           39.64  1:29.56  2:09.68
         GOOK, PRESTON        9
         TENCZAR, JACOB      10
         SANDOVAL, JOSEPH     8
         MCKIM, KYLE         10
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO                DQUED           34.19  1:14.90  1:49.68
         CUI, KEVIN          10
         NGUYEN, ANDREW       9
         LU, MARS            10
         ZHOU, ALEX           9
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA                DQUED           36.55  1:19.09  1:58.38
         NGUYEN, THANH       10
         DEVINE, JACK        10
         MATSUDA, ASKA        9
         WANG, MERRYLE       10

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               1:54.03   1      29.61  1:00.10  1:28.18
         WANG, MERRYLE       10
         AN, MICHAEL         10
         FERENCZY, MAX       10
         LIANG, ALEX         10
PS,  A  10-UN         10 SI PACIFIC SWIM                1:54.06   2      28.40    57.65  1:27.28
         SANTANA, BRENDAN    10
         FREEMAN, JOSHUA     10
         SANTANA, ALEXANDER  10
         NGUYEN, AUSTIN      10
AH,  A  10-=UN        10 SN ARDEN HILLS                 1:59.33   3      30.04    58.61  1:29.86
         JOHNSON, LUCAS      10
         JOHNSON, HAYDEN      9
         RESCATE, NOAH        9
         ROBERTS, WILL        9
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO               2:00.18   4      28.21    58.52  1:30.05
         CUI, KEVIN          10
         LU, MARS            10
         NGUYEN, ANDREW       9
         ZHOU, ALEX           9
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:01.08   5      29.07    59.50  1:33.26
         GREY, CHRIS         10
         MCKENNA, DAVID      10
         WINN, NEHEMI        10
         BENCOMO, GIANLUCA   10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:01.38   6      31.14  1:02.83  1:32.49
         CHIUN, FELIX        10
         HUGHES, BRENDAN     10
         MARELLA, DANIEL      9
         XU, JEFFREY          9

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:02.87   7      31.03  1:02.99  1:33.03
         RAIMONDI, J.P.       9
         GOOK, PRESTON        9
         MCGEE, GAVIN        10
         BIZ, ALEXANDER      10
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:04.21   8      29.82  1:00.77  1:31.79
         ZHANG, LYON         10
         TSELIKOV, STEPHEN   10
         SALUTA, ISAIAH       9
         SILMARO, JOEL        8
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:05.79          32.54  1:01.13  1:33.45
         TAY, KELVIN          9
         DEVINE, JACK        10
         GIFFEN, COLIN        7
         HSIEH, MICHAEL      10
PLDS,  A  10-UN       10 PC PLEASANTON SE               2:07.23          30.38  1:01.09  1:33.78
         ROONEY, ADRIEN      10
         LACHANCE, WOLFGANG   9
         MARTIN, MICHAEL     10
         GUPTA, ADITYA       10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:09.82          31.85  1:01.77  1:35.85
         FARNHAM, PETER       9
         COPLEY, BRIAN       10
         NIXON, MICHAEL       9
         DUCHEZ, NICOLAS     10
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:11.96          33.23  1:04.02  1:38.81
         ARITA, JASON        10
         XU, RAYMOND         10
         CHANG, KEVIN        10
         NEMECHEK, ALEX      10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:12.18          33.00  1:03.44  1:39.42
         CHUA, KAYNEN        10
         YEUNG, JEFFREY      10
         LAM, BRANDON         9
         SUN, BRANDON         9

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH      24.00   2    23.93 F1
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     23.98   1    24.06 F2
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA    24.98   5    24.59 F3
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO    24.93   4    25.11 F4
GOMEZ, BRIAN          12 PC BEAR SWIMMING    24.79   3    25.17 F5
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI    25.18   7    25.40 F6
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    25.17   6    25.43 F7
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO    25.19   8    25.45 F8

WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     23.98   1
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH      24.00   2
GOMEZ, BRIAN          12 PC BEAR SWIMMING    24.79   3

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO    24.93   4
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA    24.98   5
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    25.17   6
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI    25.18   7
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO    25.19   8
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     25.24   9
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA    25.31  10
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM     25.46  11
BALDING, JUDSON       12 CA IRVINE NOVAQU    25.59  12
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE    25.60  14
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM    25.60  13
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS      25.62  15
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU    25.63  16
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU    25.67  17
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI    25.73  18
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    25.75  19
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH    25.81  20
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE    25.84  22
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE    25.84  21
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL    25.90  23
LENNON, MATTHEW       12 PC OAKLAND BARRA    26.02  24
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM    26.03  25
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S    26.14  26
GRISSOM, KYLE         12 CC TULE NATION T    26.31  27
FIELD, BO             12 PC PALO ALTO STA    26.35  29
VU, JORDAN            11 PC SFRP ROSSI SW    26.35  28
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE    26.36  30
PHIPPS, TAI           12 PC THE SWIM CLUB    26.40  31
REFUERZO, J.R.        12 PC SOUTH SAN FRA    26.41  32
LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI    26.46  33
ANDERSON, SHANE       12 SN BEAR RIVER SW    26.47  34
LACHANCE, REGIS       12 PC PLEASANTON SE    26.48  35
FORD, JORDAN          12 PC PALO ALTO STA    26.53  36
YAN, ALAN             12 PC OTTER SWIM CL    26.55  37
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU    26.56  38
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU    26.65  39
FLINN, JAVAN          12 PC MONTEREY BAY     26.70  40
NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER    26.83  41
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM    26.93  42
WOLFE, NOAH           12 SI HEARTLAND SWI    27.00  43
LI, JONATHAN          12 PC SAN RAMON VAL    27.05  44
PAPIO, MICHAEL        12 SN VACAVILLE SWI    27.12  45
LITTLE, SCOTT         11 PC LADERA OAKS      27.44  46
GOULD, KALEB          12 AZ SCOTTSDALE AQ    27.47  47
MEDLEY, TRINITY       12 NM DUKE             27.48  48
CHO, ANDREW           11 PC PALO ALTO STA    27.58  49
LEE, ERIC             12 PC CALIFORNIA DO  NO SHOW

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA                 24.78
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE                 25.60
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI                 25.76
YAN, ALAN             12 PC OTTER SWIM CL                 25.89
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S                 26.15
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS                   26.80

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, MATTHEW        12 PC PALO ALTO STA                 27.25
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI                 27.47
DONG, OLIVER          12 PC PALO ALTO STA                 27.52
LIU, BRIAN            12 PC FLYING FISH                   27.95
TAY, ELDON            12 PC PALO ALTO STA                 28.31
GIACINTO, JOHN        12 PC ALMADEN SWIM                  28.58
BUSQUE, VINCENT       11 PC PALO ALTO STA                 28.62
OLIVER, NICK          12 PC LADERA OAKS                   28.82

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J    50.76   1    50.74 F1  P    24.54
                                                                    F    24.60
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH      51.97   2    51.28 F2  P    25.22
                                                                    F    24.78
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     53.21   3    52.42 F3  P    25.54
                                                                    F    25.26
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH      53.65   5    52.59 F4  P    25.90
                                                                    F    25.57
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE    53.75   6    52.82 F5  P    25.58
                                                                    F    25.72
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE    53.88   7    53.13 F6  P    25.98
                                                                    F    25.14
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S    53.64   4    54.03 F7  P    26.14
                                                                    F    26.24
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU    53.89   8    54.30 F8  P    26.16
                                                                    F    26.10

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J    50.76   1              P    24.54
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH      51.97   2              P    25.22
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     53.21   3              P    25.54
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S    53.64   4              P    26.14
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH      53.65   5              P    25.90
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE    53.75   6              P    25.58
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE    53.88   7              P    25.98
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU    53.89   8              P    26.16
GOMEZ, BRIAN          12 PC BEAR SWIMMING    54.01   9              P    25.64
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    54.10  10              P    26.17
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA    54.11  11              P    25.98
BALDING, JUDSON       12 CA IRVINE NOVAQU    54.20  12              P    25.96
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     54.22  13              P    26.51
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S    54.72  14              P    26.62
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI    54.83  15              P    26.66
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA    54.98  16              P    26.17
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU    55.03  17              P    26.46
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS      55.42  18              P    26.66
FLINN, JAVAN          12 PC MONTEREY BAY     55.66  19              P    27.14
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM     55.83  20              P    27.33
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU    55.93  21              P    27.08
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM    56.06  22              P    26.91

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL    56.10  23              P    26.74
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI    56.16  24              P    27.16
REMMERT, COLTON       12 SN SPARE TIME AQ    56.22  25              P    27.03
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S    56.28  26              P    27.42
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI    56.33  27              P    26.98
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM    56.45  28              P    27.21
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA    56.49  29              P    27.66
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE    56.58  30              P    27.31
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C    56.59  31              P    27.06
LENNON, MATTHEW       12 PC OAKLAND BARRA    56.61  32              P    27.26
ANDERSON, SHANE       12 SN BEAR RIVER SW    56.67  33              P    27.31
HERNANDEZ, EDUARDO    12 PC UNATTACHED (P    56.72  34              P    27.53
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    56.76  35              P    27.64
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE    56.84  36              P    27.02
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU    56.91  37              P    27.56
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO    56.93  38              P    27.74
YAN, ALAN             12 PC OTTER SWIM CL    57.13  39              P    27.40
NEWTON, BRADLEY       11 PC DE ANZA CUPER    57.14  40              P    27.86
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL    57.33  41              P    27.67
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH    57.61  42              P    27.53
CARVER, CADEN         12 AZ HAVASU STINGR    57.64  43              P    27.93
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S    57.69  44              P    28.21
FERRELL, JUSTIN       11 SI PACIFIC SWIM     57.92  46              P    27.75
STOTT, WILLIAM        12 AZ EL DORADO AQU    57.92  45              P    27.60
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU    58.05  47              P    28.03
CHO, ANDREW           11 PC PALO ALTO STA    58.27  48              P    27.69
SPITSER, JACK         12 SI BLUE FINS SWI    58.42  49              P    28.33
JOHNS, STEVEN         12 SN DAVIS SWIM TE    58.46  50              P    27.79
FIELD, BO             12 PC PALO ALTO STA    58.77  51              P    27.67
SEALE, PARKER         11 SI SOUTH BAY AQU    58.97  52              P    28.43
ROLLO, JAKE           12 PC WALNUT CREEK   1:00.65  53              P    29.03
LEE, JASON            12 PC DALY CITY DOL  NO SHOW

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA                 52.75
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE                 53.35
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS                   54.76
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S                 54.83
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU                 55.04
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL                 56.05
FIELD, BO             12 PC PALO ALTO STA                 57.28
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER                 58.04
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S                 58.61
WANG, WILLIAM         12 PC ALMADEN SWIM                  59.80
FORD, JORDAN          12 PC PALO ALTO STA               1:00.14
CLEAVER, CONNOR       11 PC OSPREY AQUATI               1:00.28
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU               1:00.61
DONG, OLIVER          12 PC PALO ALTO STA               1:02.43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  1:51.00   1  1:49.15 F1  P    26.23    54.30  1:22.66
                                                                    F    25.20    52.56  1:20.81
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    1:53.29   2  1:51.14 F2  P    25.56    54.07  1:24.01
                                                                    F    25.34    53.38  1:22.16
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  1:54.37   3  1:53.49 F3  P    26.38    55.09  1:24.36
                                                                    F    26.45    55.24  1:24.61
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU  1:55.06   4  1:54.03 F4  P    26.73    55.72  1:25.66
                                                                    F    26.36    55.05  1:24.74
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE  1:56.97   8  1:54.82 F5  P    26.78    56.22  1:26.60
                                                                    F    26.38    55.33  1:25.35
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  1:55.25   5  1:55.34 F6  P    25.81    54.03  1:24.35
                                                                    F    26.26    55.36  1:25.42
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK   1:56.07   6  1:55.43 F7  P    26.43    55.97  1:26.24
                                                                    F    26.31    55.79  1:26.34
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S  1:56.92   7  1:57.64 F8  P    27.23    56.58  1:26.76
                                                                    F    27.24    57.03  1:27.57

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  1:51.00   1              P    26.23    54.30  1:22.66
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    1:53.29   2              P    25.56    54.07  1:24.01
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  1:54.37   3              P    26.38    55.09  1:24.36
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU  1:55.06   4              P    26.73    55.72  1:25.66
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  1:55.25   5              P    25.81    54.03  1:24.35
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK   1:56.07   6              P    26.43    55.97  1:26.24
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S  1:56.92   7              P    27.23    56.58  1:26.76
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE  1:56.97   8              P    26.78    56.22  1:26.60
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA  1:57.67   9              P    27.23    57.15  1:27.71
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  1:57.88  10              P    26.90    56.80  1:27.72
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI  1:58.17  11              P    27.12    56.85  1:27.90
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S  1:58.48  12              P    27.88    57.80  1:28.58
BALDING, JUDSON       12 CA IRVINE NOVAQU  1:58.99  13              P    27.14    57.15  1:28.00
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO  1:59.23  14              P    26.18    56.03  1:27.98
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA  1:59.84  15              P    26.83    56.75  1:28.70
FLINN, JAVAN          12 PC MONTEREY BAY   1:59.85  16              P    27.17    57.62  1:28.99
REMMERT, COLTON       12 SN SPARE TIME AQ  2:00.58  17              P    27.30    57.73  1:29.03
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  2:00.80  18              P    27.48    58.27  1:30.13
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A  2:01.14  19              P    28.02    58.77  1:29.56
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU  2:01.44  20              P             58.33  1:30.51
GUTIERREZ, COREY      12 PC SAN JOSE AQUA  2:01.88  21              P    27.61    58.89  1:31.03
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI  2:02.45  22              P    28.28    59.54  1:31.13
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  2:02.59  23              P    28.04    58.71  1:30.37
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S  2:02.79  24              P    28.90    59.62  1:31.19
ANDERSON, SHANE       12 SN BEAR RIVER SW  2:03.03  25              P    28.87  1:00.02  1:32.30
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL  2:03.14  26              P    27.34    58.70  1:31.23
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA  2:03.27  27              P    28.76  1:00.55  1:32.87
LENNON, MATTHEW       12 PC OAKLAND BARRA  2:03.51  28              P    29.07  1:00.44  1:32.09
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   2:03.61  29              P    11.61    28.78  1:32.30
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE  2:03.74  30              P    27.61    59.26  1:31.78
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL  2:03.83  31              P    28.27    59.25  1:32.09
NEWTON, BRADLEY       11 PC DE ANZA CUPER  2:03.96  32              P    28.78  1:00.32  1:32.37
BURKE, GRIFFIN        12 PC MARIN PIRATES  2:04.18  33              P    28.44    59.79  1:32.23
SPITSER, JACK         12 SI BLUE FINS SWI  2:04.28  34              P    29.17  1:01.16  1:33.35

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE  2:04.43  35              P    28.31  1:00.72  1:33.00
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI  2:04.56  36              P    28.05    59.93  1:32.95
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:04.63  37              P    29.33  1:01.08  1:34.03
HERNANDEZ, EDUARDO    12 PC UNATTACHED (P  2:04.73  38              P    28.30    59.59  1:32.04
FERRELL, JUSTIN       11 SI PACIFIC SWIM   2:04.83  39              P    28.23  1:00.02  1:33.03
CARVER, CADEN         12 AZ HAVASU STINGR  2:04.90  40              P    28.88    59.98  1:32.45
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  2:05.06  41              P    28.77  1:00.87  1:33.38
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE  2:05.43  42              P    28.71  1:00.95  1:33.94
JOHNS, STEVEN         12 SN DAVIS SWIM TE  2:05.45  43              P    27.53    59.17  1:33.33
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  2:05.58  44              P    28.40  1:00.66  1:34.07
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM   2:05.69  45              P    28.43    59.36  1:32.45
REYNOLDS, CAL         12 CO FOOTHILLS SWI  2:06.11  46              P    29.14  1:01.43  1:34.62
FIELD, BO             12 PC PALO ALTO STA  2:06.40  47              P    12.52  1:01.30  1:33.96
LEE, JASON            12 PC DALY CITY DOL  2:06.60  48              P    28.22    59.48  1:33.07
CHO, ANDREW           11 PC PALO ALTO STA  2:06.61  49              P    29.02  1:01.32  1:34.49
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  2:06.70  50              P    29.58  1:02.04  1:34.91
WOLFE, NOAH           12 SI HEARTLAND SWI  2:07.87  51              P    28.64  1:01.37  1:34.72
SETT, AARON           12 CO FOOTHILLS SWI  2:08.43  52              P    29.50  1:02.50  1:36.32
GRABER, DANIEL        12 CO FOOTHILLS SWI  2:08.54  53              P    28.96  1:01.44  1:35.30
LACHANCE, REGIS       12 PC PLEASANTON SE  2:08.83  54              P    29.38  1:03.16  1:36.19
STOTT, WILLIAM        12 AZ EL DORADO AQU  2:08.99  55              P    28.85  1:00.76  1:34.79
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA  2:09.28  56              P    30.19  1:02.95  1:36.83
CUTTER, TYLER         12 SN BEAR RIVER SW  2:09.63  57              P    29.36  1:03.23  1:37.64
LOU, ANDREW           12 PC CALIFORNIA DO  2:09.64  58              P    29.96  1:02.68  1:37.08
KONIECZNY, DANIEL     12 SN CALIFORNIA CA  2:09.76  59              P    14.52  1:03.39  1:37.50
YAN, ALAN             12 PC OTTER SWIM CL  2:10.21  60              P    29.01  1:02.18  1:36.11
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ  2:11.33  61              P    28.40  1:01.02  1:33.66
COVELLO, NATHAN       12 AZ TUCSON FORD D  2:12.31  62              P    29.74  1:03.27  1:38.29
SAND, CARSON          12 PC EAST BAY BAT   2:17.82  63              P    30.81  1:05.01  1:41.56

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  5:01.87   1  4:53.36 F1  P    27.36    57.18  1:27.77  1:58.66  2:29.81  3:00.98  3:32.28
                                                                       4:02.27  4:33.07
                                                                    F    25.75    54.39  1:23.61  1:53.53  2:23.65  2:53.55  3:23.70
                                                                       3:53.84  4:24.38
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    5:07.34   2  5:05.09 F2  P    26.51    56.45  1:27.09  1:58.56  2:30.24  3:02.09  3:34.04
                                                                       4:05.87  4:37.32
                                                                    F    26.09    55.06  1:24.69  1:54.98  2:25.98  2:57.30  3:29.06
                                                                       4:01.56  4:33.77
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU  5:15.19   7  5:07.47 F3  P    27.34    58.12  1:29.67  2:01.69  2:33.76  3:06.24  3:38.79
                                                                       4:11.33  4:43.56
                                                                    F    27.23    57.70  1:28.47  1:59.85  2:31.01  3:02.29  3:34.08
                                                                       4:05.68  4:37.40
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  5:13.78   6  5:07.78 F4  P    28.38  1:00.23  1:32.70  2:04.92  2:36.72  3:09.03  3:41.00
                                                                       4:12.89  4:44.25
                                                                    F    27.95    59.07  1:30.77  2:02.47  2:34.17  3:05.67  3:37.48
                                                                       4:08.37  4:38.69

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  5:12.85   3  5:09.51 F5  P    28.79  1:01.01  1:33.26  2:05.22  2:36.90  3:08.53  3:40.19
                                                                       4:12.01  4:43.31
                                                                    F    28.02    59.20  1:30.52  2:02.07  2:33.77  3:05.33  3:36.78
                                                                       4:08.19  4:39.65
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S  5:13.08   4  5:13.18 F6  P    29.48  1:01.39  1:32.54  2:04.26  2:36.49  3:08.44  3:39.84
                                                                       4:11.55  4:42.65
                                                                    F    28.66  1:00.22  1:32.34  2:04.31  2:36.22  3:08.03  3:39.61
                                                                       4:11.20  4:43.05
FLINN, JAVAN          12 PC MONTEREY BAY   5:15.42   8  5:14.50 F7  P    27.70    58.53  1:30.63  2:02.72  2:35.12  3:07.34  3:39.84
                                                                       4:12.37  4:44.78
                                                                    F    27.85    59.19  1:31.38  2:03.43  2:35.75  3:08.21  3:40.07
                                                                       4:12.17  4:44.03
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK   5:13.21   5  5:15.48 F8  P    27.55    58.29  1:29.48  2:01.04  2:32.31  3:04.58  3:36.94
                                                                       4:08.70  4:41.71
                                                                    F    27.77    59.09  1:31.21  2:02.92  2:34.98  3:06.66  3:39.27
                                                                       4:11.77  4:44.17

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  5:01.87   1              P    27.36    57.18  1:27.77  1:58.66  2:29.81  3:00.98  3:32.28
                                                                       4:02.27  4:33.07
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    5:07.34   2              P    26.51    56.45  1:27.09  1:58.56  2:30.24  3:02.09  3:34.04
                                                                       4:05.87  4:37.32
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  5:12.85   3              P    28.79  1:01.01  1:33.26  2:05.22  2:36.90  3:08.53  3:40.19
                                                                       4:12.01  4:43.31
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S  5:13.08   4              P    29.48  1:01.39  1:32.54  2:04.26  2:36.49  3:08.44  3:39.84
                                                                       4:11.55  4:42.65
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK   5:13.21   5              P    27.55    58.29  1:29.48  2:01.04  2:32.31  3:04.58  3:36.94
                                                                       4:08.70  4:41.71
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  5:13.78   6              P    28.38  1:00.23  1:32.70  2:04.92  2:36.72  3:09.03  3:41.00
                                                                       4:12.89  4:44.25
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU  5:15.19   7              P    27.34    58.12  1:29.67  2:01.69  2:33.76  3:06.24  3:38.79
                                                                       4:11.33  4:43.56
FLINN, JAVAN          12 PC MONTEREY BAY   5:15.42   8              P    27.70    58.53  1:30.63  2:02.72  2:35.12  3:07.34  3:39.84
                                                                       4:12.37  4:44.78
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE  5:16.74  10              P    27.85    58.40  1:29.84  2:01.91  2:34.59  3:07.15  3:40.48
                                                                       4:14.22  4:45.98
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   5:16.74   9              P    29.02  1:00.54  1:32.95  2:06.01  2:38.21  3:10.37  3:42.78
                                                                       4:14.52  4:46.47
REMMERT, COLTON       12 SN SPARE TIME AQ  5:19.16  11              P    27.21    57.96  1:29.71  2:02.08  2:34.85  3:07.72  3:40.74
                                                                       4:13.70  4:46.73
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU  5:24.05  12              P    29.35  1:01.86  1:34.59  2:07.83  2:41.34  3:14.72  3:48.13
                                                                       4:21.18  4:53.47
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI  5:24.18  13              P    28.39    59.91  1:32.41  2:05.83  2:39.62  3:12.60  3:46.63
                                                                       4:19.69  4:53.18
NEWTON, BRADLEY       11 PC DE ANZA CUPER  5:24.24  14              P    29.39  1:01.03  1:33.99  2:07.10  2:40.35  3:13.53  3:46.71
                                                                       4:20.14  4:52.92
ROLLO, JAKE           12 PC WALNUT CREEK   5:25.22  15              P    28.39    59.42  1:30.97  2:03.11  2:35.94  3:09.53  3:43.78
                                                                       4:18.40  4:52.43
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S  5:25.86  16              P    29.98  1:01.97  1:35.15  2:08.60  2:41.84  3:15.07  3:48.06
                                                                       4:20.69  4:53.58
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE  5:26.39  17              P    28.63  1:01.00  1:34.13  2:07.48  2:40.70  3:13.73  3:47.30
                                                                       4:20.89  4:54.96
HERNANDEZ, EDUARDO    12 PC UNATTACHED (P  5:26.47  18              P             59.67  1:32.79  2:06.45  2:40.24  3:13.68  3:47.92
                                                                       4:21.04  4:54.92
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   5:26.52  19              P    29.39  1:01.69  1:34.93  2:08.15  2:41.12  3:15.16  3:48.87
                                                                       4:22.35  4:55.20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SPITSER, JACK         12 SI BLUE FINS SWI  5:26.86  20              P    30.21  1:02.83  1:35.93  2:09.32  2:42.06  3:15.18  3:48.37
                                                                       4:21.62  4:55.02
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A  5:27.07  21              P    29.64  1:02.28  1:35.04  2:08.05  2:41.39  3:14.60  3:47.52
                                                                       4:21.11  4:54.32
BURKE, GRIFFIN        12 PC MARIN PIRATES  5:27.40  22              P    28.75  1:00.55  1:33.35  2:06.55  2:40.87  3:14.75  3:49.14
                                                                       4:22.28  4:56.00
O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE  5:28.92  23              P    28.80  1:00.40  1:33.00  2:06.24  2:39.97  3:13.58  3:47.96
                                                                       4:22.13  4:56.36
BALDING, JUDSON       12 CA IRVINE NOVAQU  5:29.62  24              P    28.28  1:00.37  1:33.46  2:07.05  2:41.28  3:15.55  3:49.70
                                                                       4:23.70  4:57.84
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    5:29.72  25              P    28.35  1:00.41  1:33.53  2:07.31  2:41.46  3:15.83  3:49.76
                                                                       4:23.76  4:57.60
CARVER, CADEN         12 AZ HAVASU STINGR  5:31.19  26              P    29.08  1:01.10  1:34.54  2:08.15  2:42.16  3:15.89  3:49.89
                                                                       4:23.94  4:58.12
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  5:31.99  27              P    28.90  1:00.62  1:33.66  2:07.32  2:41.42  3:15.52  3:48.93
                                                                       4:23.45  4:58.28
GRABER, DANIEL        12 CO FOOTHILLS SWI  5:32.98  28              P    30.73  1:03.71  1:37.81  2:12.13  2:46.30  3:20.65  3:54.77
                                                                       4:27.81  5:01.34
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI  5:33.23  29              P    29.46  1:02.72  1:36.74  2:10.74  2:44.44  3:17.99  3:51.90
                                                                       4:26.45  5:00.30
FERRELL, JUSTIN       11 SI PACIFIC SWIM   5:35.31  30              P    29.47  1:02.14  1:36.05  2:10.31  2:44.86  3:19.50  3:54.05
                                                                       4:28.71  5:03.17
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  5:35.44  31              P    29.11  1:02.00  1:36.54  2:10.95  2:45.11  3:19.46  3:54.82
                                                                       4:28.98  5:02.94
ANDERSON, SHANE       12 SN BEAR RIVER SW  5:35.92  32              P    30.22  1:04.41  1:38.60  2:13.02  2:46.98  3:21.42  3:55.56
                                                                       4:29.52  5:03.68
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL  5:36.06  33              P    29.84  1:02.60  1:36.00  2:10.12  2:44.72  3:19.60  3:54.18
                                                                       4:29.69  5:04.19
LENNON, MATTHEW       12 PC OAKLAND BARRA  5:38.42  34              P    30.93  1:04.87  1:39.14  2:14.00  2:48.40  3:23.22  3:58.60
                                                                       4:32.98  5:06.64
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI  5:38.88  35              P    30.80  1:04.43  1:39.07  2:13.36  2:47.95  3:22.20  3:56.77
                                                                       4:31.05  5:05.48
ANDERSON, FOX         11 CO BOULDER        5:40.39  36              P    30.50  1:04.12  1:38.17  2:12.53  2:47.01  3:22.11  3:56.98
                                                                       4:31.87  5:06.81
REYNOLDS, CAL         12 CO FOOTHILLS SWI  5:40.82  37              P    30.43  1:04.70  1:39.12  2:14.11  2:49.01  3:23.59  3:58.28
                                                                       4:33.62  5:08.20
FIELD, BO             12 PC PALO ALTO STA  5:41.54  38              P    30.74  1:04.29  1:39.34  2:14.27  2:49.36  3:25.34  4:00.83
                                                                       4:35.73  5:09.75
TAY, ELDON            12 PC PALO ALTO STA  5:41.99  39              P    29.83  1:03.76  1:38.47  2:13.81  2:49.09  3:24.22  3:59.40
                                                                       4:34.60  5:09.40
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA  5:42.18  40              P    30.07  1:03.24  1:37.79  2:13.45  2:48.85  3:24.31  3:59.56
                                                                       4:34.96  5:09.43
CHO, ANDREW           11 PC PALO ALTO STA  5:45.07  41              P    30.13  1:03.94  1:38.98  2:14.75  2:50.07  3:25.21  4:00.70
                                                                       4:36.38  5:11.81
STOTT, WILLIAM        12 AZ EL DORADO AQU  5:45.29  42              P    29.44  1:02.41  1:36.61  2:12.40  2:47.63  3:22.41  3:57.67
                                                                       4:33.70  5:10.05
BUSHMAN, JACOB        11 UT EAGLE AQUATIC  5:45.71  43              P    31.46  1:05.66  1:41.37  2:16.30  2:51.54  3:26.63  4:01.55
                                                                       4:37.34  5:12.87
SETT, AARON           12 CO FOOTHILLS SWI  5:46.23  44              P    30.84  1:05.14  1:39.97  2:15.33  2:50.12  3:25.73  4:01.19
                                                                       4:36.77  5:11.98
KONIECZNY, DANIEL     12 SN CALIFORNIA CA  5:47.15  45              P    30.18  1:04.66  1:39.67  2:14.80  2:50.39  3:26.11  4:01.61
                                                                       4:37.30  5:12.73
SEALE, PARKER         11 SI SOUTH BAY AQU  5:53.66  46              P    31.88  1:06.84  1:43.43  2:19.54  2:55.99  3:32.34  4:09.39
                                                                       4:44.45  5:19.36
JAMES, TYLER          11 PC TERRAPINS SWI  5:54.73  47              P    31.21  1:05.92  1:41.66  2:17.79  2:53.96  3:31.17  4:07.94
                                                                       4:43.49  5:19.70

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ANDERSON, IAIN        12 PC SEASIDE AQUAT  5:57.64  48              P    31.99  1:08.19  1:45.39  2:22.41  2:58.73  3:35.23  4:11.93
                                                                       4:48.01  5:23.45

                                                       S  W  I  M   O  F  F

NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM                5:12.98
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE               5:17.79

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    26.77   1    26.54 F1
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    28.31   2    27.80 F2
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA    28.73   5    28.07 F3
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE    28.83   7    28.35 F4
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH      28.38   3    28.38 F5
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO    28.84   8    28.46 F6
GUTIERREZ, COREY      12 PC SAN JOSE AQUA    28.46   4    28.70 F7
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI    28.77   6    28.82 F8

SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    26.77   1
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    28.31   2
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH      28.38   3
GUTIERREZ, COREY      12 PC SAN JOSE AQUA    28.46   4
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA    28.73   5
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI    28.77   6
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE    28.83   7
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO    28.84   8
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS      28.90   9
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     29.23  10
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE    29.45  11
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A    29.46  12
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI    29.50  13
LUJAN, MATT           12 AZ TUCSON FORD D    29.68  14
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL    29.88  15
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE    29.96  17
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU    29.96  16
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P    30.01  18
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM    30.13  19
BRUENING, CALLEN      12 CC VISALIA SWIM     30.14  20
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA     30.15  21
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL    30.29  22
BILBREY, BRAXTON      11 AZ SWIM NEPTUNE     30.39  23
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA    30.52  24
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER    30.61  26
LENNON, MATTHEW       12 PC OAKLAND BARRA    30.61  25
PHIPPS, TAI           12 PC THE SWIM CLUB    30.65  27
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    30.77  28
BABINET, JEREMY       12 PC PALO ALTO STA    30.95  29
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU    30.99  30
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU    31.05  31

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, JASON            12 PC DALY CITY DOL    31.11  33
TOY, DYLAN            12 PC THE SWIM CLUB    31.11  32
PHAM, KEVIN           12 SI PACIFIC SWIM     31.13  34
BALDING, JUDSON       12 CA IRVINE NOVAQU    31.16  35
GOULD, KALEB          12 AZ SCOTTSDALE AQ    31.25  36
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU    31.27  37
CARVER, CADEN         12 AZ HAVASU STINGR    31.30  38
JOHNS, STEVEN         12 SN DAVIS SWIM TE    31.32  39
MAHGOUB, ABDALLAH     11 PC OAKLAND UNDER    31.48  41
MEAD, JASON           12 PC DALY CITY DOL    31.48  40
BURKE, GRIFFIN        12 PC MARIN PIRATES    31.50  42
LIANG, MATTHEW        12 PC PALO ALTO STA    31.56  43
SEALE, PARKER         11 SI SOUTH BAY AQU    31.60  44
DROVER, RYAN          12 PC PALO ALTO STA    31.62  45
LACHANCE, REGIS       12 PC PLEASANTON SE    31.64  46
LEWCZYK, PETER        11 PC NORTH BAY AQU    31.66  47
WEST, BRANDON         12 PC NORTH BAY AQU    31.67  48
JAMES, TYLER          11 PC TERRAPINS SWI    31.95  49
GONZALEZ, ALEXANDER   11 PC LIVERMORE AQU    32.13  50
MA, MICHAEL           11 PC PALO ALTO STA    32.23  51
FORD, JORDAN          12 PC PALO ALTO STA    32.24  52
MEDLEY, TRINITY       12 NM DUKE             32.27  53
ANSEL, OWEN           12 CC TULE NATION T    32.97  54
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA                 27.88
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI                 28.89
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK                  29.96
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE                 30.37
LIANG, MATTHEW        12 PC PALO ALTO STA                 30.47
BABINET, JEREMY       12 PC PALO ALTO STA                 30.92
LIU, BRIAN            12 PC FLYING FISH                   31.02
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU                 31.04
IP, KYLE              12 PC SUNNYVALE SWI                 33.17
ROMANENKO, MISHA      12 CA IRVINE NOVAQU                 33.17
GIACINTO, LEONARD     12 PC ALMADEN SWIM                  34.24

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    58.76   2    56.88 F1  P    28.08
                                                                    F    27.82
SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J    57.17   1    57.77 F2  P    27.88
                                                                    F    28.39
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S    59.97   3    59.05 F3  P    29.77
                                                                    F    29.04
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA  1:01.39   6    59.60 F4  P    29.78
                                                                    F    28.99

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI  1:00.87   5    59.90 F5  P    30.04
                                                                    F    29.39
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    1:00.52   4  1:00.34 F6  P    29.99
                                                                    F    29.75
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE  1:01.48   8  1:01.07 F7  P    29.94
                                                                    F    29.74
CORNISH, JACK         12 ST LONGHORN AQUA  1:01.43   7  1:01.10 F8  P    29.70
                                                                    F    29.60

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J    57.17   1              P    27.88
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    58.76   2              P    28.08
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S    59.97   3              P    29.77
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    1:00.52   4              P    29.99
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI  1:00.87   5              P    30.04
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA  1:01.39   6              P    29.78
CORNISH, JACK         12 ST LONGHORN AQUA  1:01.43   7              P    29.70
HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE  1:01.48   8              P    29.94
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO  1:01.68   9              P    29.41
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  1:02.02  10              P    30.18
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA  1:02.03  11              P    30.36
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  1:02.42  12              P    30.77
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S  1:02.99  13              P    30.95
LUJAN, MATT           12 AZ TUCSON FORD D  1:03.12  14              P    31.22
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A  1:03.41  15              P    31.05
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS    1:03.46  16              P    30.72
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P  1:03.72  17              P    30.78
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE  1:04.17  18              P    31.49
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL  1:04.29  19              P    31.35
LEE, JASON            12 PC DALY CITY DOL  1:04.63  20              P    31.58
REFUERZO, J.R.        12 PC SOUTH SAN FRA  1:04.89  21              P    31.66
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  1:04.98  22              P    31.94
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM  1:05.12  23              P    32.09
VU, JORDAN            11 PC SFRP ROSSI SW  1:05.18  24              P    32.14
DESIDERI, JONATHAN    12 SN DAVIS SWIM TE  1:05.24  25              P    31.79
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI  1:05.27  26              P    31.52
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU  1:05.30  27              P    32.00
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE  1:05.65  28              P    31.97
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA  1:05.95  29              P    32.64
BRUENING, CALLEN      12 CC VISALIA SWIM   1:06.02  30              P    32.17
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM  1:06.07  31              P    32.61
CARVER, CADEN         12 AZ HAVASU STINGR  1:06.12  32              P    32.48
LENNON, MATTHEW       12 PC OAKLAND BARRA  1:06.62  33              P    32.23
PHIPPS, TAI           12 PC THE SWIM CLUB  1:06.71  34              P    31.83
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.72  35              P    32.63
BURKE, GRIFFIN        12 PC MARIN PIRATES  1:06.97  36              P    32.83
TOY, DYLAN            12 PC THE SWIM CLUB  1:07.04  37              P    32.77
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM  1:07.26  38              P    33.28
MAHGOUB, ABDALLAH     11 PC OAKLAND UNDER  1:07.27  39              P    32.27
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   1:07.32  40              P    33.36
LIU, BRIAN            12 PC FLYING FISH    1:07.37  41              P    32.81
GOULD, KALEB          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.56  42              P    32.71
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL  1:07.58  43              P    32.06
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU  1:07.62  44              P    31.89
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE  1:07.72  45              P    33.24
OLAY, JAROD           12 PC DE ANZA CUPER  1:07.76  46              P    33.34
ROLLO, JAKE           12 PC WALNUT CREEK   1:07.95  47              P    33.06

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRISSOM, KYLE         12 CC TULE NATION T  1:07.99  48              P    33.49
DROVER, RYAN          12 PC PALO ALTO STA  1:08.49  49              P    33.74
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  1:08.55  50              P    33.25
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER  1:08.57  51              P    33.62
MEDLEY, TRINITY       12 NM DUKE           1:09.14  52              P    33.91
GONZALEZ, ALEXANDER   11 PC LIVERMORE AQU  1:09.57  53              P    34.04
GILCHRIST, ALEXANDER  12 PC PLEASANTON SE  1:09.88  54              P    33.96
JAMES, TYLER          11 PC TERRAPINS SWI  1:10.70  55              P    34.16
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH   DQUED                   P    33.46
PARMENTER, JOSH       11 SI NORTH COAST A   DQUED                   P    33.22

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S               1:00.25
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA               1:04.24
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU               1:05.08
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU               1:07.18
LIANG, MATTHEW        12 PC PALO ALTO STA               1:08.77
BABINET, JEREMY       12 PC PALO ALTO STA               1:09.11
IP, KYLE              12 PC SUNNYVALE SWI               1:10.96
LE, VINCENT           11 PC SANTA CLARA S               1:12.90
GIACINTO, LEONARD     12 PC ALMADEN SWIM                1:12.95

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:59.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  2:03.81   2  2:01.48 F1  P    29.76  1:01.33  1:33.35
                                                                    F    28.63    58.66  1:29.96
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO  2:03.42   1  2:03.03 F2  P    28.54    59.94  1:31.85
                                                                    F    28.65    59.75  1:31.69
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  2:07.75   3  2:06.85 F3  P    30.86  1:03.37  1:35.63
                                                                    F    30.44  1:02.57  1:34.48
CORNISH, JACK         12 ST LONGHORN AQUA  2:08.50   4  2:06.97 F4  P    30.25  1:02.37  1:35.57
                                                                    F    29.52  1:00.88  1:33.66
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA  2:11.68   7  2:07.72 F5  P    30.97  1:03.73  1:38.09
                                                                    F    29.47  1:01.18  1:34.65
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  2:09.37   5  2:08.34 F6  P    30.46  1:03.08  1:36.92
                                                                    F    30.32  1:02.98  1:36.03
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  2:11.41   6  2:09.50 F7  P    31.39  1:04.73  1:38.53
                                                                    F    30.13  1:03.00  1:37.01
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO  2:12.18   8  2:11.69 F8  P    30.50  1:03.17  1:37.75
                                                                    F    30.14  1:02.76  1:37.30

SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO  2:03.42   1              P    28.54    59.94  1:31.85
SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  2:03.81   2              P    29.76  1:01.33  1:33.35
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  2:07.75   3              P    30.86  1:03.37  1:35.63
CORNISH, JACK         12 ST LONGHORN AQUA  2:08.50   4              P    30.25  1:02.37  1:35.57
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  2:09.37   5              P    30.46  1:03.08  1:36.92
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  2:11.41   6              P    31.39  1:04.73  1:38.53
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA  2:11.68   7              P    30.97  1:03.73  1:38.09
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO  2:12.18   8              P    30.50  1:03.17  1:37.75

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARRIES, STEVEN       12 UT COTTONWOOD HE  2:12.88   9              P    31.69  1:05.58  1:39.91
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A  2:12.95  10              P    31.62  1:05.18  1:39.18
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S  2:13.46  11              P    31.88  1:05.71  1:40.18
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  2:14.39  12              P    31.22  1:05.00  1:39.98
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL  2:15.20  13              P    31.30  1:05.67  1:40.86
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI  2:15.27  14              P    31.58  1:05.79  1:40.73
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA   2:16.08  15              P    33.47  1:08.36  1:43.01
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE  2:16.64  16              P    32.20  1:06.93  1:42.32
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA  2:16.77  17              P    32.79  1:07.75  1:42.85
LUJAN, MATT           12 AZ TUCSON FORD D  2:18.28  18              P    32.71  1:07.95  1:43.53
CARVER, CADEN         12 AZ HAVASU STINGR  2:18.91  19              P    32.89  1:07.65  1:43.52
DESIDERI, JONATHAN    12 SN DAVIS SWIM TE  2:19.18  20              P    33.25  1:08.85  1:44.53
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  2:19.75  21              P    33.33  1:08.80  1:45.09
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU  2:20.96  22              P    33.28  1:09.04  1:45.71
MAHGOUB, ABDALLAH     11 PC OAKLAND UNDER  2:21.12  23              P    33.24  1:08.82  1:45.38
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL  2:21.59  24              P    32.18  1:08.18  1:45.44
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM  2:21.88  25              P    33.55  1:10.28  1:47.23
GONZALEZ, ALEXANDER   11 PC LIVERMORE AQU  2:21.98  26              P    32.86  1:09.01  1:45.78
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM  2:22.21  27              P    32.94  1:07.97  1:44.64
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  2:22.33  28              P    32.75  1:09.47  1:46.92
GOULD, KALEB          12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    33.14  1:08.52  1:45.20
MEDLEY, TRINITY       12 NM DUKE            DQUED                   P    34.95  1:12.69  1:51.92

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, ERIC             12 PC CALIFORNIA DO    31.80   3    30.83 F1
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM    31.72   2    31.26 F2
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA    32.11   5    31.37 F3
LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI    31.36   1    31.51 F4
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS      32.24   6    31.62 F5
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER    32.48   7    32.33 F6
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM     32.52   8    32.40 F7
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER    31.94   4    32.63 F8

LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI    31.36   1
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM    31.72   2
LEE, ERIC             12 PC CALIFORNIA DO    31.80   3
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER    31.94   4
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA    32.11   5
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS      32.24   6
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER    32.48   7
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM     32.52   8
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU    32.67   9
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU    32.82  10
VU, JORDAN            11 PC SFRP ROSSI SW    32.88  11
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P    33.22  12
LUTZKER, AARON        12 PC WALNUT CREEK     33.24  13
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU    33.48  14
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO    33.50  15
WOLFE, NOAH           12 SI HEARTLAND SWI    33.67  16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU    33.76  17
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM    33.82  18
NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER    33.97  19
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ    34.28  20
HESS, VINCENT         12 UT PARK COUNTY A    34.37  21
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU    34.72  22
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE    34.78  23
LUO, DAVE             12 PC PIRANHA SWIMM    34.80  24
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     34.94  25
CHO, ANDREW           11 PC PALO ALTO STA    34.98  26
TONG, DAVID           12 PC OTTER SWIM CL    35.16  27
FORD, JORDAN          12 PC PALO ALTO STA    35.17  28
GRABER, DANIEL        12 CO FOOTHILLS SWI    35.55  29

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  1:08.58   1  1:07.05 F1  P    32.63
                                                                    F    31.87
LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.41   4  1:07.39 F2  P    33.82
                                                                    F    31.74
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    1:09.61   2  1:08.81 F3  P    33.07
                                                                    F    32.49
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  1:10.57   5  1:09.55 F4  P    33.50
                                                                    F    32.71
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   1:10.69   6  1:10.05 F5  P    34.01
                                                                    F    33.51
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  1:10.23   3  1:10.36 F6  P    33.27
                                                                    F    33.57
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER  1:11.49   7  1:11.07 F7  P    33.71
                                                                    F    33.31
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO  1:11.65   8  1:13.48 F8  P    33.87
                                                                    F    35.24

SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  1:08.58   1              P    32.63
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    1:09.61   2              P    33.07
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  1:10.23   3              P    33.27
LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI  1:10.41   4              P    33.82
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  1:10.57   5              P    33.50
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   1:10.69   6              P    34.01
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER  1:11.49   7              P    33.71
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO  1:11.65   8              P    33.87
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU  1:11.68   9              P    34.42
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ  1:11.78  10              P    34.33
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU  1:11.87  11              P    34.02
LUTZKER, AARON        12 PC WALNUT CREEK   1:12.68  12              P    34.09
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM   1:12.87  13              P    34.42
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL  1:13.14  14              P    34.53
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO  1:13.31  15              P    33.84
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  1:13.46  16              P    34.67
HESS, VINCENT         12 UT PARK COUNTY A  1:14.64  17              P    35.19

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER  1:14.73  18              P    35.41
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM  1:14.76  19              P    35.54
VU, JORDAN            11 PC SFRP ROSSI SW  1:15.80  20              P    35.87
PHAM, KEVIN           12 SI PACIFIC SWIM   1:15.82  21              P    35.77
OSLUND, KYLE          12 PC PLEASANTON SE  1:16.07  22              P    36.14
WOLFE, NOAH           12 SI HEARTLAND SWI  1:16.30  23              P    35.75
TONG, DAVID           12 PC OTTER SWIM CL  1:16.39  24              P    36.82
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  1:16.40  25              P    36.51
CHO, ANDREW           11 PC PALO ALTO STA  1:16.72  26              P    36.96
LEE, JASON            12 PC DALY CITY DOL  1:16.90  27              P    36.52
ONG, JONATHAN         12 PC PLEASANTON SE  1:16.93  28              P    36.26
DENNIS, TYLER         12 SN SOLANO AQUATI  1:17.11  29              P    36.72
ROMANENKO, MISHA      12 CA IRVINE NOVAQU  1:18.40  30              P    37.65
FORD, JORDAN          12 PC PALO ALTO STA  1:19.54  31              P    37.59
PARHAM, NOAH          12 SN WILLOWS HYDRO  1:20.35  32              P    37.94
SAND, CARSON          12 PC EAST BAY BAT   1:20.52  33              P    37.30
PARMENTER, JOSH       11 SI NORTH COAST A  1:20.98  34              P    37.82

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.89
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    2:22.71   1  2:21.89 F1  P    32.32  1:08.93  1:45.91
                                                                    F    32.36  1:08.54  1:45.15
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   2:25.62   2  2:23.29 F2  P    34.31  1:11.41  1:48.95
                                                                    F    32.89  1:09.48  1:47.34
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    2:31.51   6  2:27.16 F3  P    34.02  1:13.00  1:52.66
                                                                    F    32.73  1:10.42  1:49.02
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  2:28.45   4  2:27.79 F4  P    33.78  1:12.00  1:51.29
                                                                    F    34.06  1:11.79  1:50.56
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  2:31.64   7  2:28.62 F5  P    33.95  1:11.83  1:51.41
                                                                    F    33.36  1:12.28  1:50.53
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  2:27.55   3  2:30.23 F6  P    34.06  1:11.49  1:49.83
                                                                    F    33.69  1:11.95  1:51.68
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU  2:29.23   5  2:30.64 F7  P    34.04  1:11.74  1:50.62
                                                                    F    33.99  1:11.94  1:51.63
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU  2:31.96   8  2:31.69 F8  P    33.79  1:12.29  1:52.32
                                                                    F    33.35  1:12.79  1:51.94

YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    2:22.71   1              P    32.32  1:08.93  1:45.91
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   2:25.62   2              P    34.31  1:11.41  1:48.95
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  2:27.55   3              P    34.06  1:11.49  1:49.83
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  2:28.45   4              P    33.78  1:12.00  1:51.29
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU  2:29.23   5              P    34.04  1:11.74  1:50.62
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    2:31.51   6              P    34.02  1:13.00  1:52.66
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  2:31.64   7              P    33.95  1:11.83  1:51.41
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU  2:31.96   8              P    33.79  1:12.29  1:52.32
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P  2:32.86   9              P    34.74  1:14.53  1:54.17
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ  2:33.74  10              P    34.68  1:13.65  1:53.88
NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER  2:34.99  11              P    35.56  1:15.63  1:55.26
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S  2:35.25  12              P    35.32  1:14.34  1:54.75
LUTZKER, AARON        12 PC WALNUT CREEK   2:35.79  13              P    35.60  1:15.38  1:55.76

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM   2:36.85  14              P    34.82  1:14.59  1:55.65
HESS, VINCENT         12 UT PARK COUNTY A  2:37.77  15              P    36.11  1:16.02  1:57.07
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  2:38.32  16              P    37.28  1:17.84  1:58.37
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM  2:39.74  17              P    36.52  1:17.21  1:59.22
FERRELL, JUSTIN       11 SI PACIFIC SWIM   2:40.31  18              P    35.67  1:16.11  1:58.33
LEE, ERIC             12 PC CALIFORNIA DO  2:40.35  19              P    35.70  1:17.56  1:59.72
STOPPLER, JOHANNES    11 PC BURLINGAME AQ  2:40.47  20              P    36.93  1:17.88  1:59.25
WOLFE, NOAH           12 SI HEARTLAND SWI  2:41.31  21              P    35.34  1:16.56  2:00.02
OSLUND, KYLE          12 PC PLEASANTON SE  2:43.11  22              P    36.66  1:18.28  2:01.64

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    26.68   1    25.78 F1
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     26.87   2    26.13 F2
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI    27.27   3    26.89 F3
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    27.82   8    27.18 F4
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS      27.77   6    27.22 F5
GRISSOM, KYLE         12 CC TULE NATION T    27.42   4    27.30 F6
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     27.78   7    27.30 F6
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU    27.76   5    27.99 F8

SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    26.68   1
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     26.87   2
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI    27.27   3
GRISSOM, KYLE         12 CC TULE NATION T    27.42   4
WANG, DARYL           12 CA IRVINE NOVAQU    27.76   5
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS      27.77   6
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     27.78   7
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA    27.82   8
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL    27.93   9
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH    27.99  10
GOMEZ, BRIAN          12 PC BEAR SWIMMING    28.02  11
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI    28.05  12
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM    28.08  13
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    28.16  14
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU    28.21  15
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P    28.47  16
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU    28.79  17
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL    28.84  18
BALDING, JUDSON       12 CA IRVINE NOVAQU    28.85  19
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA     28.91  20
PHIPPS, TAI           12 PC THE SWIM CLUB    29.00  21
LOPEZ WELTI AYALA, AL 12 SI SOUTH BAY AQU    29.03  22
O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE    29.05  23
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA    29.19  24
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU    29.20  25
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU    29.21  26
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ    29.27  27
CHOI, TOMAS           11 PC UNATTACHED (P    29.32  29
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS      29.32  28

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PARHAM, NOAH          12 SN WILLOWS HYDRO    29.34  30
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S    29.38  31
SPURZEM, GUS          12 PC ROVELLA'S ATH    29.40  32
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU    29.55  34
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA    29.55  33
LACHANCE, REGIS       12 PC PLEASANTON SE    29.63  35
YAN, ALAN             12 PC OTTER SWIM CL    29.70  36
MEDLEY, TRINITY       12 NM DUKE             29.73  37
GILCHRIST, ALEXANDER  12 PC PLEASANTON SE    29.76  38
TONG, DAVID           12 PC OTTER SWIM CL    29.85  39
JAMES, TYLER          11 PC TERRAPINS SWI    29.89  41
STEINER, HENRY        12 PC WOODSIDE AQUA    29.89  40
LUTZKER, MICHAEL      12 PC WALNUT CREEK     29.92  42
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER    30.07  43
PHAM, KEVIN           12 SI PACIFIC SWIM     30.14  44
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU    30.32  45
LUTZKER, AARON        12 PC WALNUT CREEK     30.43  46

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J                 26.53

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA    56.77   1    56.54 F1  P    26.79
                                                                    F    26.61
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH      58.00   3    56.96 F2  P    27.36
                                                                    F    26.79
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    57.81   2    57.88 F3  P    26.67
                                                                    F    27.00
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     59.67   5    59.53 F4  P    27.83
                                                                    F    27.80
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI  1:01.31   7    59.57 F5  P    28.45
                                                                    F    27.75
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE    59.58   4  1:00.03 F6  P    27.83
                                                                    F    27.84
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS    1:01.22   6  1:00.38 F7  P    28.81
                                                                    F    28.25
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  1:01.60   8  1:02.38 F8  P    29.27
                                                                    F    29.11

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA    56.77   1              P    26.79
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO    57.81   2              P    26.67
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH      58.00   3              P    27.36
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE    59.58   4              P    27.83
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     59.67   5              P    27.83
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS    1:01.22   6              P    28.81
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI  1:01.31   7              P    28.45
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  1:01.60   8              P    29.27
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM   1:01.65   9              P    28.42

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL  1:02.12  10              P    29.21
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   1:02.39  11              P    30.81
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH  1:02.43  12              P    28.75
ALVSTAD, JOHN         12 CA IRVINE NOVAQU  1:02.62  13              P    28.91
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL  1:02.74  14              P    28.65
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA   1:02.80  15              P    29.84
O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE  1:02.98  16              P    29.57
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA  1:03.42  17              P    29.77
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU  1:03.59  18              P    29.77
GRISSOM, KYLE         12 CC TULE NATION T  1:03.68  19              P    29.26
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI  1:03.77  20              P    29.91
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.87  21              P    29.85
SPURZEM, GUS          12 PC ROVELLA'S ATH  1:04.28  22              P    30.17
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM  1:04.71  23              P    30.29
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI  1:04.90  24              P    30.41
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A  1:05.02  25              P    30.11
REMMERT, COLTON       12 SN SPARE TIME AQ  1:05.09  26              P    30.14
BURKE, GRIFFIN        12 PC MARIN PIRATES  1:05.28  27              P    30.58
ANDERSON, FOX         11 CO BOULDER        1:05.49  28              P    30.24
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER  1:05.62  29              P    30.34
GILCHRIST, ALEXANDER  12 PC PLEASANTON SE  1:05.67  30              P    30.83
STEINER, HENRY        12 PC WOODSIDE AQUA  1:05.95  31              P    30.89
LUTZKER, MICHAEL      12 PC WALNUT CREEK   1:06.00  32              P    31.75
ROMANENKO, MISHA      12 CA IRVINE NOVAQU  1:06.04  33              P    31.56
JAMES, TYLER          11 PC TERRAPINS SWI  1:06.05  34              P    31.61
SPITSER, JACK         12 SI BLUE FINS SWI  1:06.15  35              P    31.25
CHOI, TOMAS           11 PC UNATTACHED (P  1:06.21  37              P    30.84
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   1:06.21  36              P    31.46
LOPEZ WELTI AYALA, AL 12 SI SOUTH BAY AQU  1:06.26  38              P    30.37
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL  1:06.28  39              P    31.10
PARHAM, NOAH          12 SN WILLOWS HYDRO  1:06.72  40              P    30.57
PHAM, KEVIN           12 SI PACIFIC SWIM   1:07.14  41              P    31.00
OLIVER, NICK          12 PC LADERA OAKS    1:07.39  42              P    32.20
YAN, ALAN             12 PC OTTER SWIM CL  1:07.40  43              P    31.04
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  1:08.20  44              P    32.14
LEE, ERIC             12 PC CALIFORNIA DO  1:08.90  45              P    30.88
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE  1:09.17  46              P    31.96
DONG, OLIVER          12 PC PALO ALTO STA  1:11.46  47              P    32.25

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:46.79
   SECTIONAL   2:00.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  2:02.64   1  2:01.49 F1  P    28.36    59.60  1:31.02
                                                                    F    27.82    58.86  1:30.18
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  2:13.72   2  2:12.44 F2  P    29.22  1:03.11  1:38.93
                                                                    F    28.37  1:01.83  1:37.32
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA   2:16.69   6  2:13.56 F3  P    31.26  1:06.45  1:41.88
                                                                    F    30.74  1:04.74  1:39.64
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS    2:15.46   4  2:13.71 F4  P    30.20  1:04.85  1:40.09
                                                                    F    30.03  1:03.64  1:38.56

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE  2:15.05   3  2:15.72 F5  P    30.58  1:05.47  1:40.89
                                                                    F    30.08  1:04.31  1:39.81
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI  2:20.62   8  2:16.24 F6  P    30.11  1:05.89  1:43.40
                                                                    F    31.23  1:06.15  1:41.40
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  2:16.17   5  2:16.33 F7  P    30.72  1:05.95  1:41.00
                                                                    F    30.27  1:04.87  1:40.72
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU  2:19.42   7  2:17.95 F8  P    31.70  1:07.54  1:43.58
                                                                    F    30.87  1:06.23  1:42.36

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  2:02.64   1              P    28.36    59.60  1:31.02
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  2:13.72   2              P    29.22  1:03.11  1:38.93
O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE  2:15.05   3              P    30.58  1:05.47  1:40.89
JOHNSON, TERRY        12 SN ARDEN HILLS    2:15.46   4              P    30.20  1:04.85  1:40.09
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  2:16.17   5              P    30.72  1:05.95  1:41.00
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA   2:16.69   6              P    31.26  1:06.45  1:41.88
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU  2:19.42   7              P    31.70  1:07.54  1:43.58
SALAZAR, MICHAEL      12 SI HEARTLAND SWI  2:20.62   8              P    30.11  1:05.89  1:43.40
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA  2:21.02   9              P    32.03  1:07.82  1:44.51
SPITSER, JACK         12 SI BLUE FINS SWI  2:21.23  10              P    32.76  1:08.49  1:44.80
SPURZEM, GUS          12 PC ROVELLA'S ATH  2:22.46  11              P    31.28  1:07.28  1:44.59
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL  2:23.07  12              P    30.37  1:06.98  1:44.51
ANDERSON, FOX         11 CO BOULDER        2:23.48  13              P    32.42  1:08.70  1:47.14
GILCHRIST, ALEXANDER  12 PC PLEASANTON SE  2:25.49  14              P    32.01  1:08.07  1:46.13
TONG, DAVID           12 PC OTTER SWIM CL  2:26.01  15              P    33.35  1:09.27  1:47.73
LUTZKER, MICHAEL      12 PC WALNUT CREEK   2:28.33  16              P    32.75  1:11.11  1:48.43
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM   2:29.74  17              P    30.46  1:07.47  1:49.00
ROMANENKO, MISHA      12 CA IRVINE NOVAQU  2:29.86  18              P    34.16  1:12.94  1:53.18
OLAY, JAROD           12 PC DE ANZA CUPER  2:31.25  19              P    31.58  1:08.67  1:48.78
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:37.39  20              P    33.09  1:12.88  1:54.78
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S  2:39.97  21              P    34.49  1:14.67  1:58.73

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    1:00.18   2    58.48 F1  P    28.20
                                                                    F    27.53
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA    59.77   1    58.52 F2  P    28.00
                                                                    F    27.49
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO  1:00.62   3  1:00.09 F3  P    27.23
                                                                    F    27.38
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA  1:01.93   4  1:01.58 F4  P    28.29
                                                                    F    27.95
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK   1:02.53   5  1:01.87 F5  P    28.67
                                                                    F    28.32
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  1:03.16   6  1:02.84 F6  P    30.23
                                                                    F    29.74
LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.67   8  1:03.97 F7  P    30.67
                                                                    F    30.78
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  1:03.54   7  1:04.36 F8  P    30.07
                                                                    F    29.87

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA    59.77   1              P    28.00
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    1:00.18   2              P    28.20
SMITH, THOMAS         12 CA IRVINE AQUAZO  1:00.62   3              P    27.23
WANG, WINSTON         12 PC PALO ALTO STA  1:01.93   4              P    28.29
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK   1:02.53   5              P    28.67
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  1:03.16   6              P    30.23
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  1:03.54   7              P    30.07
LE, KEVIN             12 PC SUNNYVALE SWI  1:03.67   8              P    30.67
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI  1:04.13   9              P    29.63
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE  1:04.95  10              P    30.05
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA   1:04.99  11              P    30.76
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   1:05.16  12              P    30.97
HADDEN, DONALD        12 CA IRVINE NOVAQU  1:05.19  13              P    30.62
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S  1:05.53  14              P    30.99
VU, JORDAN            11 PC SFRP ROSSI SW  1:05.66  15              P    29.96
GARCIA, ERIK          12 PC OTTER SWIM CL  1:05.77  16              P    30.22
SANDOVAL, MICHAEL     12 PC ALMADEN SWIM   1:05.79  18              P    31.60
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S  1:05.79  17              P    31.16
OLAY, JAROD           12 PC DE ANZA CUPER  1:05.82  19              P    31.06
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    1:05.85  20              P    31.25
SOO, TYLER            12 OR PARKROSE SWIM  1:05.86  21              P    30.49
NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER  1:06.14  22              P    31.70
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU  1:06.43  23              P    31.45
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  1:06.56  24              P    31.87
VELASQUEZ, YANNI      12 PC DALY CITY DOL  1:06.62  25              P    29.60
PHAM, KEVIN           12 SI PACIFIC SWIM   1:06.67  26              P    30.95
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P  1:07.18  27              P    30.53
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH  1:07.29  28              P    31.32
HESS, VINCENT         12 UT PARK COUNTY A  1:08.14  29              P    32.31
SEALE, PARKER         11 SI SOUTH BAY AQU  1:09.05  30              P    32.74

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   2:01.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  2:07.06   2  2:01.05 F1  P    26.53    59.30  1:37.02
                                                                    F    26.03    56.16  1:33.11
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    2:08.40   4  2:03.28 F2  P    26.50  1:00.51  1:39.44
                                                                    F    26.16    59.06  1:35.09
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  2:06.81   1  2:05.56 F3  P    27.32    59.50  1:37.31
                                                                    F    27.03    59.28  1:36.22
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    2:07.68   3  2:07.69 F4  P    27.69    59.96  1:38.27
                                                                    F    27.58  1:00.37  1:38.11
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   2:15.13   5  2:10.46 F5  P    30.44  1:06.45  1:44.83
                                                                    F    29.09  1:03.05  1:40.16
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  2:17.14   6  2:14.18 F6  P    30.48  1:05.67  1:46.02
                                                                    F    30.33  1:06.65  1:45.49
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO  2:17.95   8  2:14.24 F7  P    30.12  1:03.57  1:45.20
                                                                    F    29.67  1:03.86  1:43.40
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  2:17.27   7  2:16.60 F8  P    29.86  1:04.62  1:46.36
                                                                    F    29.53  1:03.95  1:45.46

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  2:06.81   1              P    27.32    59.50  1:37.31
SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  2:07.06   2              P    26.53    59.30  1:37.02
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    2:07.68   3              P    27.69    59.96  1:38.27
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    2:08.40   4              P    26.50  1:00.51  1:39.44
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   2:15.13   5              P    30.44  1:06.45  1:44.83
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  2:17.14   6              P    30.48  1:05.67  1:46.02
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  2:17.27   7              P    29.86  1:04.62  1:46.36
VEGA, JORDAN          12 PC CALIFORNIA DO  2:17.95   8              P    30.12  1:03.57  1:45.20
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  2:18.34   9              P    29.33  1:06.08  1:45.80
HOWARD, JUDD          12 CA IRVINE NOVAQU  2:18.47  10              P    30.61  1:08.38  1:46.81
LUJAN, MATT           12 AZ TUCSON FORD D  2:18.98  11              P    30.67  1:05.55  1:46.03
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  2:19.06  12              P    30.18  1:05.81  1:46.23
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS    2:19.49  13              P    29.42  1:07.45  1:47.29
O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE  2:20.00  14              P    29.83  1:05.83  1:49.21
POPPE, HANK           11 PC UNATTACHED (P  2:20.14  15              P    30.58  1:07.05  1:47.67
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM  2:20.22  16              P    30.27  1:06.87  1:48.60
BARRY, BRENDAN        12 SI NORTH COAST A  2:20.50  17              P    31.19  1:06.21  1:49.91
HERNANDEZ, EDUARDO    12 PC UNATTACHED (P  2:20.61  18              P    31.48  1:08.17  1:49.49
FLINN, JAVAN          12 PC MONTEREY BAY   2:20.99  19              P    32.07  1:09.01  1:50.65
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  2:21.04  20              P    30.79  1:06.15  1:48.64
YANG, DANIEL          12 CA IRVINE NOVAQU  2:21.05  21              P    31.68  1:07.69  1:48.48
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA  2:21.43  22              P    30.58  1:07.83  1:50.47
MARCOUX, RAPHAEL      11 HI SOUTH MAUI SH  2:21.63  23              P    29.50  1:05.96  1:47.45
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   2:21.78  24              P    31.21  1:07.18  1:50.04
FERRELL, JUSTIN       11 SI PACIFIC SWIM   2:22.09  25              P    31.37  1:08.66  1:50.04
FISK, TUCKER          11 SN DAVIS SWIM TE  2:22.11  26              P    31.58  1:07.14  1:49.43
REMMERT, COLTON       12 SN SPARE TIME AQ  2:22.19  27              P    29.96  1:09.71  1:51.02
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S  2:22.84  28              P    31.42  1:08.73  1:51.85
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU  2:23.65  29              P    30.79  1:06.49  1:50.85
JOHNS, STEVEN         12 SN DAVIS SWIM TE  2:23.86  30              P    31.55  1:07.55  1:52.75
SPITSER, JACK         12 SI BLUE FINS SWI  2:23.90  31              P    31.81  1:10.28  1:53.43
NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER  2:23.95  32              P    32.76  1:10.38  1:51.33
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM  2:24.18  33              P    32.84  1:08.56  1:50.84
GRABER, DANIEL        12 CO FOOTHILLS SWI  2:24.22  34              P    31.02  1:08.28  1:51.23
KUSHNEROV, MARTIN     12 PC DE ANZA CUPER  2:24.31  35              P    31.89  1:09.16  1:50.76
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ  2:24.44  36              P    30.63  1:09.70  1:51.02
LEE, JASON            12 PC DALY CITY DOL  2:24.51  37              P    31.96  1:07.34  1:52.04
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL  2:24.59  38              P    31.97  1:08.20  1:52.59
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU  2:25.22  39              P    32.23  1:08.74  1:53.02
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  2:25.38  40              P    32.65  1:11.40  1:52.66
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL  2:25.44  41              P    30.53  1:08.51  1:53.98
ROMANENKO, MISHA      12 CA IRVINE NOVAQU  2:25.55  42              P    32.73  1:11.36  1:53.28
WOLFE, NOAH           12 SI HEARTLAND SWI  2:25.59  43              P    32.03  1:10.02  1:52.11
DESIDERI, JONATHAN    12 SN DAVIS SWIM TE  2:25.75  44              P    32.08  1:08.37  1:52.36
LOU, ANDREW           12 PC CALIFORNIA DO  2:25.99  45              P    33.89  1:11.67  1:53.97
JOSEPH, KENNY         11 PC PALO ALTO STA  2:27.14  46              P    31.47  1:07.65  1:52.54
LUTZKER, AARON        12 PC WALNUT CREEK   2:27.51  47              P    32.53  1:12.41  1:53.65
ANDERSON, FOX         11 CO BOULDER        2:27.89  48              P    32.06  1:09.21  1:54.43
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S  2:28.74  49              P    32.44  1:11.46  1:56.73
ROLLO, JAKE           12 PC WALNUT CREEK   2:28.77  50              P    33.59  1:11.13  1:56.77
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI  2:29.35  51              P    32.14  1:10.02  1:56.66
ANDERSON, SHANE       12 SN BEAR RIVER SW  2:31.18  52              P    33.41  1:13.18  1:58.11
PARMENTER, JOSH       11 SI NORTH COAST A  2:31.87  53              P    34.55  1:11.86  1:55.90

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:53.29
   SECTIONAL   4:20.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  4:26.97   1  4:19.97 F1  P    28.88  1:02.13  1:34.81  2:08.04  2:47.82  3:26.75  3:57.84
                                                                    F    28.46  1:00.77  1:33.11  2:05.48  2:43.51  3:21.74  3:51.45
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  4:27.59   2  4:22.28 F2  P    27.85    59.35  1:32.95  2:06.85  2:46.15  3:26.02  3:57.36
                                                                    F    28.92  1:00.39  1:33.60  2:07.02  2:45.05  3:22.92  3:53.24
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    4:29.25   3  4:27.26 F3  P    28.20  1:01.27  1:36.13  2:10.31  2:49.19  3:28.19  3:59.50
                                                                    F    28.04    59.83  1:35.05  2:08.98  2:47.33  3:25.92  3:56.77
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    4:43.79   5  4:31.24 F4  P    29.17  1:02.96  1:39.56  2:15.62  2:56.88  3:39.49  4:11.82
                                                                    F    27.61    59.30  1:33.32  2:07.26  2:47.01  3:27.51  4:00.19
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  4:46.34   6  4:38.40 F5  P    29.98  1:05.07  1:41.60  2:16.89  2:59.64  3:41.93  4:15.24
                                                                    F    30.32  1:04.60  1:40.68  2:15.22  2:56.48  3:37.09  4:08.56
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   4:42.12   4  4:39.53 F6  P    31.18  1:06.49  1:43.54  2:19.34  2:58.31  3:37.80  4:10.62
                                                                    F    31.39  1:06.48  1:43.26  2:19.26  2:58.12  3:37.60  4:09.28
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S  4:48.50   7  4:45.79 F7  P    30.32  1:05.38  1:40.87  2:15.44  2:59.54  3:43.37  4:16.63
                                                                    F    30.41  1:04.92  1:40.56  2:15.84  2:58.37  3:41.18  4:14.08
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  4:51.73   8  4:51.01 F8  P    30.31  1:05.12  1:42.14  2:19.46  3:02.07  3:45.25  4:18.98
                                                                    F    31.70  1:07.76  1:45.95  2:23.00  3:05.03  3:46.55  4:19.53

SUN, JEROME           12 PC MISSION SAN J  4:26.97   1              P    28.88  1:02.13  1:34.81  2:08.04  2:47.82  3:26.75  3:57.84
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  4:27.59   2              P    27.85    59.35  1:32.95  2:06.85  2:46.15  3:26.02  3:57.36
YEUNG, ANTHONY        12 PC FLYING FISH    4:29.25   3              P    28.20  1:01.27  1:36.13  2:10.31  2:49.19  3:28.19  3:59.50
NATHANSON, MICHAEL    12 SI PACIFIC SWIM   4:42.12   4              P    31.18  1:06.49  1:43.54  2:19.34  2:58.31  3:37.80  4:10.62
SUN, BRYAN            12 PC FLYING FISH    4:43.79   5              P    29.17  1:02.96  1:39.56  2:15.62  2:56.88  3:39.49  4:11.82
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  4:46.34   6              P    29.98  1:05.07  1:41.60  2:16.89  2:59.64  3:41.93  4:15.24
KHAN, MARZUQ          12 PC SANTA CLARA S  4:48.50   7              P    30.32  1:05.38  1:40.87  2:15.44  2:59.54  3:43.37  4:16.63
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  4:51.73   8              P    30.31  1:05.12  1:42.14  2:19.46  3:02.07  3:45.25  4:18.98
ROONEY, MAXIME        11 PC PLEASANTON SE  4:53.26   9              P    29.43  1:04.96  1:42.29  2:19.54  3:03.86  3:47.77  4:20.13
O'NEAL, BRIAN         12 UT COTTONWOOD HE  4:53.96  10              P    30.53  1:05.22  1:43.74  2:21.50  3:05.65  3:49.95  4:22.43
LUJAN, MATT           12 AZ TUCSON FORD D  4:55.23  11              P    32.35  1:10.76  1:46.84  2:22.65  3:04.55  3:47.93  4:21.89
FU, WAYLEN            11 PC SOUTH SAN FRA  4:55.41  12              P    32.19  1:10.44  1:49.32  2:27.54  3:09.75  3:51.73  4:24.37
REMMERT, COLTON       12 SN SPARE TIME AQ  4:56.25  13              P    30.41  1:07.31  1:47.33  2:26.53  3:09.42  3:52.36  4:24.66
BRODY, ORION          12 SI COLLEGE AREA   4:56.31  15              P    30.92  1:06.51  1:45.63  2:21.56  3:05.97  3:50.64  4:23.94
HO, BENJAMIN          11 PC PALO ALTO STA  4:56.31  14              P    30.62  1:07.08  1:43.46  2:18.85  3:05.51  3:51.65  4:24.77
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM  4:57.08  16              P    30.85  1:07.22  1:46.92  2:24.83  3:08.50  3:52.75  4:25.69
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   4:58.71  17              P    31.26  1:08.36  1:46.18  2:24.03  3:06.55  3:51.16  4:25.79
YONGYUTH, JARED       11 PC SANTA CLARA S  4:59.25  18              P    31.25  1:07.94  1:47.19  2:25.32  3:09.16  3:53.64  4:27.14
ROMANENKO, MISHA      12 CA IRVINE NOVAQU  5:01.16  19              P    33.50  1:09.94  1:48.70  2:28.46  3:09.55  3:52.21  4:26.97
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  5:03.21  20              P    31.09  1:09.08  1:47.80  2:26.92  3:09.04  3:51.81  4:28.34
SING, DANIEL          12 PC PALO ALTO STA  5:03.65  21              P    31.61  1:07.97  1:47.61  2:27.50  3:11.47  3:55.64  4:30.41
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  5:04.90  22              P    32.40  1:10.07  1:50.46  2:30.48  3:13.11  3:56.77  4:31.40
PEASE, WALKER         12 PC BURLINGAME AQ  5:05.81  23              P    33.32  1:13.14  1:53.16  2:32.23  3:14.71  3:57.48  4:32.29
TAO, LAWRENCE         12 PC SANTA CLARA S  5:06.17  24              P    32.24  1:09.90  1:50.49  2:30.06  3:15.03  3:59.97  4:34.30
HERNANDEZ, EDUARDO    12 PC UNATTACHED (P  5:06.39  25              P    32.58  1:12.08  1:51.07  2:29.14  3:14.70  3:59.69  4:32.94
OLAY, JAROD           12 PC DE ANZA CUPER  5:07.93  26              P    31.11  1:07.23  1:47.58  2:27.06  3:11.49  3:57.89  4:32.96
TONG, DAVID           12 PC OTTER SWIM CL  5:08.31  27              P    32.13  1:09.60  1:48.73  2:28.93  3:13.22  3:56.34  4:32.42
ANDERSON, FOX         11 CO BOULDER        5:08.69  28              P    33.08  1:10.66  1:49.53  2:30.07  3:13.51  3:59.45  4:34.65
SPURZEM, GUS          12 PC ROVELLA'S ATH  5:10.79  29              P    31.10  1:06.95  1:46.20  2:24.81  3:10.13  3:58.00  4:34.41
NGO, MATTHEW          12 PC DE ANZA CUPER  5:11.12  30              P    34.86  1:15.23  1:56.83  2:36.98  3:19.69  4:03.06  4:37.63
ARBOGAST, GARRETT     12 CA IRVINE NOVAQU  5:11.95  31              P    32.12  1:09.70  1:47.51  2:28.14  3:16.37  4:04.03  4:38.67
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA  5:12.01  32              P    35.38  1:14.65  1:55.43  2:34.62  3:19.36  4:04.65  4:39.17
REYNOLDS, CAL         12 CO FOOTHILLS SWI  5:13.42  33              P    33.65  1:12.78  1:52.68  2:30.95  3:17.48  4:05.50  4:40.03
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM  5:15.38  34              P    33.82  1:14.07  1:56.78  2:36.17  3:19.60  4:04.29  4:40.34

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOSEPH, KENNY         11 PC PALO ALTO STA  5:15.67  35              P    33.15  1:11.95  1:51.55  2:31.69  3:16.55  4:02.55  4:38.74
LUTZKER, AARON        12 PC WALNUT CREEK   5:16.43  36              P    34.47  1:14.84  1:57.23  2:39.43  3:22.54  4:05.18  4:42.35
TOSKY, TRENT          11 PC PALO ALTO STA  5:16.53  37              P    34.60  1:13.10  1:53.03  2:33.10  3:20.11  4:06.16  4:41.69
GORHE, DARVESH        12 SN SIERRA MARLIN  5:20.51  38              P    34.08  1:13.99  1:57.09  2:38.33  3:22.79  4:09.09  4:45.47
DESIDERI, JONATHAN    12 SN DAVIS SWIM TE  5:20.67  39              P    34.82  1:16.18  1:53.84  2:32.25  3:19.56  4:06.09  4:43.74
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S  5:24.12  40              P    33.50  1:13.17  1:56.30  2:37.50  3:26.65  4:16.36  4:50.65
FERRELL, JUSTIN       11 SI PACIFIC SWIM    DQUED                   P    32.15  1:10.98  1:49.55  2:28.26  3:12.42  3:57.47  4:32.62
SHAKER, SHARIF        12 PC SAN RAMON VAL   DQUED                   P    31.76  1:09.25  1:48.70  2:27.35  3:14.14  4:02.47  4:36.92

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:52.30   1      27.88    58.86  1:27.85
         WANG, WINSTON       12
         MATSUDA, DAICHI     12
         SING, DANIEL        12
         HO, BENJAMIN        11
CDST,  A  11-12       12 PC CALIFORNIA DO               1:52.98   2      29.27  1:00.50  1:28.25
         VEGA, JORDAN        12
         LEE, ERIC           12
         LAU, STEPHEN        12
         GALANT, MISHA       12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               1:56.25   3      31.04  1:03.53  1:31.33
         ARBOGAST, GARRETT   12
         HOWARD, JUDD        12
         WANG, DARYL         12
         HADDEN, DONALD      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:57.95   4      30.37  1:05.13  1:31.88
         SCOTT, R.J.         12
         ONG, JONATHAN       12
         ROONEY, MAXIME      11
         LACHANCE, REGIS     12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 1:58.51   5      31.02  1:01.83  1:28.16
         LIU, BRIAN          12
         YEUNG, ANTHONY      12
         SUN, BRYAN          12
         WU, ALBERT          12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:58.75   6      28.68  1:04.00  1:33.25
         BURNS, AIDAN        12
         KHAN, MARZUQ        12
         TAO, LAWRENCE       12
         YONGYUTH, JARED     11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                1:59.38   7      29.96  1:02.87  1:32.70
         WATSON, GRANT       12
         LUTZKER, AARON      12
         LUTZKER, MICHAEL    12
         ROLLO, JAKE         12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               1:59.79   8      33.17  1:07.01  1:35.10
         ROMANENKO, MISHA    12
         YANG, DANIEL        12
         ALVSTAD, JOHN       12
         BALDING, JUDSON     12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:59.93          36.00  1:03.99  1:32.95
         SHANG, KEVEN        12
         KUSHNEROV, MARTIN   12
         OLAY, JAROD         12
         NGO, MATTHEW        12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:00.96          30.92  1:05.04  1:34.55
         BABINET, JEREMY     12
         FORD, JORDAN        12
         MOLINARI, JOE       12
         FIELD, BO           12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:01.83          30.47  1:03.89  1:35.12
         LIANG, MATTHEW      12
         LEI, JEFFREY        12
         MA, MICHAEL         11
         CHO, ANDREW         11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 2:02.10          34.33  1:06.40  1:34.03
         ROBERTS, PATRICK    11
         KNIGHT, BRYCE       12
         JOHNSON, TERRY      12
         REUTER, ZACK        11
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               2:02.69          30.14  1:04.14  1:33.51
         GARCIA, ERIK        12
         TONG, DAVID         12
         YAN, ALAN           12
         CHUNG, ALEX         12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:02.85          33.17  1:05.38  1:34.31
         IP, KYLE            12
         LE, KEVIN           12
         AISAWA, KEVIN       12
         FARNHAM, JACK       11
BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               2:06.77          33.24  1:09.47  1:39.14
         LIN, JAKE           12
         STOPPLER, JOHANNES  11
         PEASE, WALKER       12
         HUANG, VINCENT      12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               2:07.55          28.89  1:05.75  1:37.16
         MCCORMICK, OWEN     12
         CLEAVER, CONNOR     11
         WILLIAMS, DALE      11
         LICHY, SAM          11
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:08.46          34.24  1:07.14  1:40.03
         GIACINTO, LEONARD   12
         SANDOVAL, MICHAEL   12
         SANDOVAL, MATTHEW   11
         GIACINTO, JOHN      12
PASA,  D  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:08.50          33.85  1:10.15  1:41.28
         BUSQUE, VINCENT     11
         JOSEPH, KENNY       11
         HE, KADAR           11
         DONG, OLIVER        12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:09.58          33.54  1:10.90  1:42.08
         LE, VINCENT         11
         MURRAY, JAKE        12
         REN, DAVID          12
         BLAKE, SAMUEL       12

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:21.79
   SECTIONAL   3:49.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:05.23   1      29.12  1:00.04  1:32.04  2:07.28  2:37.17  3:16.22  3:37.03
         HO, BENJAMIN        11
         MATSUDA, DAICHI     12
         SING, DANIEL        12
         WANG, WINSTON       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:13.02   2      29.85  1:00.25  1:35.36  2:15.59  2:45.25  3:19.21  3:45.19
         BURNS, AIDAN        12
         TAO, LAWRENCE       12
         KHAN, MARZUQ        12
         YONGYUTH, JARED     11
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:15.45   3      31.37  1:05.08  1:38.69  2:17.12  2:45.80  3:19.89  3:45.99
         WANG, DARYL         12
         HOWARD, JUDD        12
         ALVSTAD, JOHN       12
         HADDEN, DONALD      12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:19.93   4      32.39  1:07.18  1:40.76  2:19.59  2:51.98  3:26.18  3:51.83
         ARBOGAST, GARRETT   12
         YANG, DANIEL        12
         ROMANENKO, MISHA    12
         BALDING, JUDSON     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:21.86   5      32.83  1:07.03  1:42.52  2:23.68  2:50.81  3:23.90  3:50.97
         SCOTT, R.J.         12
         ONG, JONATHAN       12
         ROONEY, MAXIME      11
         LACHANCE, REGIS     12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:29.87   6      31.41  1:04.24  1:40.37  2:20.89  2:53.55  3:32.85  4:00.11
         MOLINARI, JOE       12
         CHO, ANDREW         11
         DONG, OLIVER        12
         FIELD, BO           12
PASA,  D  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:33.13   7      33.97  1:08.77  1:43.69  2:24.61  2:56.04  3:34.00  4:01.77
         LIANG, MATTHEW      12
         LEI, JEFFREY        12
         MA, MICHAEL         11
         TAY, ELDON          12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:34.40   8      33.77  1:10.96  1:44.00  2:22.76  2:53.20  3:30.20  4:00.48
         IP, KYLE            12
         LE, KEVIN           12
         AISAWA, KEVIN       12
         FARNHAM, JACK       11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:37.17          33.15  1:08.98  1:44.40  2:25.59  2:59.14  3:40.44  4:04.87
         DROVER, RYAN        12
         FORD, JORDAN        12
         TOSKY, TRENT        11
         JOSEPH, KENNY       11
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                4:39.38          36.04  1:12.95  1:46.43  2:24.57  2:58.44  3:37.16  4:05.19
         GIACINTO, LEONARD   12
         SANDOVAL, MICHAEL   12
         SANDOVAL, MATTHEW   11
         GREEN, CHRISTOPHER  12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:39.61          34.23  1:12.90  1:31.09  2:28.35  3:01.21  3:42.09  4:10.08
         LE, VINCENT         11
         IDGUNJI, SIDHANT    12
         REN, DAVID          12
         BLAKE, SAMUEL       12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER                DQUED           32.30  1:06.57  1:40.22  2:19.28  2:48.47  3:23.06  3:51.38
         KUSHNEROV, MARTIN   12
         SHANG, KEVEN        12
         OLAY, JAROD         12
         NEWTON, BRADLEY     11
PASA,  E  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           33.49  1:09.11  1:47.08  2:30.20  3:02.08  3:40.90  4:09.80
         BABINET, JEREMY     12
         LI, FREDERICK       12
         LEI, BRIAN          11
         AMA, JOAO           12

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:40.48   1      24.78    49.60  1:15.54
         MATSUDA, DAICHI     12
         WANG, WINSTON       12
         FIELD, BO           12
         HO, BENJAMIN        11
CDST,  A  11-12       12 PC CALIFORNIA DO               1:42.20   2      25.97    51.21  1:17.12
         LEE, ERIC           12
         VEGA, JORDAN        12
         LAU, STEPHEN        12
         GALANT, MISHA       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:43.76   3      26.15    52.40  1:18.55
         YONGYUTH, JARED     11
         KHAN, MARZUQ        12
         TAO, LAWRENCE       12
         BURNS, AIDAN        12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:44.69   4      25.60    52.08  1:18.39
         ROONEY, MAXIME      11
         ONG, JONATHAN       12
         LACHANCE, REGIS     12
         SCOTT, R.J.         12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 1:45.71   5      27.95    52.50  1:16.52
         LIU, BRIAN          12
         SUN, BRYAN          12
         YEUNG, ANTHONY      12
         WU, ALBERT          12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               1:48.25   6      25.89    51.79  1:19.58
         YAN, ALAN           12
         GARCIA, ERIK        12
         TONG, DAVID         12
         CHUNG, ALEX         12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:48.49   7      27.54    54.74  1:21.94
         KUSHNEROV, MARTIN   12
         SHANG, KEVEN        12
         NEWTON, BRADLEY     11
         NGO, MATTHEW        12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 1:48.62   8      26.52    54.76  1:23.25
         KNIGHT, BRYCE       12
         REUTER, ZACK        11
         ROBERTS, PATRICK    11
         JOHNSON, TERRY      12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:49.48          27.52    55.24  1:23.05
         DONG, OLIVER        12
         CHO, ANDREW         11
         SING, DANIEL        12
         FORD, JORDAN        12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:49.86          27.25    55.80  1:23.32
         LIANG, MATTHEW      12
         BABINET, JEREMY     12
         MOLINARI, JOE       12
         JOSEPH, KENNY       11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:49.94          27.47    53.86  1:21.11
         AISAWA, KEVIN       12
         LE, KEVIN           12
         IP, KYLE            12
         FARNHAM, JACK       11
BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               1:51.66          27.30    56.34  1:24.36
         PEASE, WALKER       12
         STOPPLER, JOHANNES  11
         HUANG, VINCENT      12
         LIN, JAKE           12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               1:51.76          25.76    53.61  1:21.12
         MCCORMICK, OWEN     12
         WILLIAMS, DALE      11
         CLEAVER, CONNOR     11
         LICHY, SAM          11
LO,  A  11-12         12 PC LADERA OAKS                 1:52.39          28.82    57.06  1:25.73
         OLIVER, NICK        12
         YEE-YANAGISHITA, CHR12
         WAGNER, BEN         11
         LITTLE, SCOTT       11
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:52.72          28.58    56.66  1:27.16
         GIACINTO, JOHN      12
         GIACINTO, LEONARD   12
         SANDOVAL, MATTHEW   11
         SANDOVAL, MICHAEL   12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  E  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:55.10          28.62    58.20  1:30.52
         BUSQUE, VINCENT     11
         TOSKY, TRENT        11
         GWO, ALBERT         12
         LEI, JEFFREY        12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:55.93          29.00    58.44  1:28.59
         REN, DAVID          12
         MURRAY, JAKE        12
         GORELIK, MARK       11
         BLAKE, SAMUEL       12
PASA,  D  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           28.31    55.53  1:22.45

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:00.49
   SECTIONAL   3:24.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:37.20   1      25.63    52.75  1:20.15  1:49.48  2:15.54  2:44.01  3:09.65
         MATSUDA, DAICHI     12
         SING, DANIEL        12
         HO, BENJAMIN        11
         WANG, WINSTON       12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               3:38.06   2      26.22    55.04  1:21.31  1:50.25  2:16.39  2:44.94  3:10.29
         HADDEN, DONALD      12
         ALVSTAD, JOHN       12
         BALDING, JUDSON     12
         WANG, DARYL         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:40.93   3      26.57    54.83  1:21.43  1:49.62  2:17.02  2:47.07  3:12.99
         BURNS, AIDAN        12
         KHAN, MARZUQ        12
         TAO, LAWRENCE       12
         YONGYUTH, JARED     11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               3:43.43   4      25.69    53.35  1:20.66  1:50.71  2:18.19  2:48.83  3:14.83
         ROONEY, MAXIME      11
         ONG, JONATHAN       12
         LACHANCE, REGIS     12
         SCOTT, R.J.         12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:54.08   5      27.68    57.28  1:24.41  1:56.60  2:25.23  2:55.83  3:23.98
         FIELD, BO           12
         JOSEPH, KENNY       11
         MOLINARI, JOE       12
         CHO, ANDREW         11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               3:55.72   6      27.22    56.41  1:24.11  1:54.23  2:22.11  2:52.97  3:22.31
         LE, KEVIN           12
         AISAWA, KEVIN       12
         IP, KYLE            12
         FARNHAM, JACK       11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS                 3:56.68   7      26.80    56.52  1:25.88  1:59.13  2:28.41  3:01.72  3:28.09
         KNIGHT, BRYCE       12
         REUTER, ZACK        11
         JOHNSON, MITCHELL   12
         JOHNSON, TERRY      12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                3:57.94   8      27.76    59.80  1:28.38  2:01.72  2:31.02  3:02.85  3:29.23
         WANG, WILLIAM       12
         GREEN, CHRISTOPHER  12
         GIACINTO, LEONARD   12
         SANDOVAL, MICHAEL   12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:58.62          27.95  1:00.14  1:29.68  1:59.65  2:28.16  2:59.74  3:27.97
         FORD, JORDAN        12
         LIANG, MATTHEW      12
         TOSKY, TRENT        11
         TAY, ELDON          12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVAQU               4:01.33          28.56  1:00.61  1:29.03  2:01.56  2:30.65  3:02.85  3:30.43
         HOWARD, JUDD        12
         ARBOGAST, GARRETT   12
         ROMANENKO, MISHA    12
         YANG, DANIEL        12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:02.91          28.61    58.61  1:27.23  1:58.30  2:27.56  3:01.41  3:30.26
         BLAKE, SAMUEL       12
         IDGUNJI, SIDHANT    12
         REN, DAVID          12
         MURRAY, JAKE        12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               4:02.93          26.75    56.05  1:23.65  1:54.61  2:23.48  2:55.73  3:17.24
         GARCIA, ERIK        12
         YAN, ALAN           12
         TONG, DAVID         12
         SEBTI, ELIAS        12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               4:04.75          28.39  1:00.28  1:31.37  2:06.99  2:33.38  3:02.60  3:31.38
         CLEAVER, CONNOR     11
         LICHY, SAM          11
         MCCORMICK, OWEN     12
         WILLIAMS, DALE      11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER                DQUED           27.54    58.04  1:26.28  1:56.92  2:24.78  2:55.93  3:23.98
         KUSHNEROV, MARTIN   12
         NGO, MATTHEW        12
         SHANG, KEVEN        12
         NEWTON, BRADLEY     11
PASA,  D  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           29.33  1:02.43  1:32.15  2:07.43  2:36.59  3:13.69  3:35.71
         DONG, OLIVER        12
         AMA, JOAO           12
         BABINET, JEREMY     12
         LEI, JEFFREY        12

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    21.89   1    21.84 F1
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    22.44   4    22.37 F2
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    22.43   2    22.57 F3
CRABTREE, BRANDON     14 SI IMPERIAL VALL    22.61   5    22.76 F4
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE    22.80   6    22.83 F5
NEWSOM, DYLAN         14 SN UNATTACHED (S    23.09   8    23.07 F6
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C    23.13   9    23.15 F7

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C    22.96   7    23.46 F8

MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    21.89   1
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    22.43   3
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    22.43   2
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    22.44   4
CRABTREE, BRANDON     14 SI IMPERIAL VALL    22.61   5
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE    22.80   6
COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C    22.96   7
NEWSOM, DYLAN         14 SN UNATTACHED (S    23.09   8
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C    23.13   9
ZHONG, BRYAN          14 PC UNATTACHED (P    23.14  10
HICKMAN, RILEY        13 SN DAVIS SWIM TE    23.32  11
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING    23.40  12
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P    23.42  13
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P    23.44  14
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA    23.45  16
TAN, KAWEI            14 PC UNATTACHED (P    23.45  15
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI    23.54  17
CAMARDA, MICHAEL      14 CA IRVINE NOVAQU    23.66  18
KANESHIRO, KANE       14 CA IRVINE NOVAQU    23.70  19
MARTIN, LUKE          13 VA NOVA SWIMMING    23.85  20
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER    23.87  21
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING    23.89  22
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI    23.96  24
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU    23.96  23
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P    24.00  25
WILLIAMS, RJ          13 PC SIERRA AQUATI    24.01  26
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV    24.03  27
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P    24.05  28
JOHNSTON, KYLE        14 PC DOUGLAS DOLFI    24.14  29
LOCKE, JACKSON        14 PC UNATTACHED (P    24.17  30
SHEN, TONY            13 PC PLEASANTON SE    24.19  31
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S    24.20  32
MILLER, MITCH         14 PC CAMPBELL WAVE    24.28  34
PORTER, CJ            14 SN LODI CITY SWI    24.28  33
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA    24.29  35
BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS      24.31  36
NGHIEM, DANIEL        14 PC UNATTACHED (P    24.36  37
CALLAS, STEVEN        14 PC OTTER SWIM CL    24.39  38
NEWMAN, ZECHARIAH     14 PC WALNUT CREEK     24.41  40
SUI, MICHAEL          14 PC CALIFORNIA DO    24.41  39
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH      24.47  41
COBARRUBIAS, JOSEPH   13 CC FIG GARDEN SW    24.52  42
KAY, THERON           14 PC VALLEY SPLASH    24.55  43
LOU, DEREK            14 PC UNATTACHED (P    24.69  44
TEAGUE, MILES         14 PC EAST BAY BAT     24.70  45
CURTIN, WILLIAM       14 PC UNATTACHED (P    24.71  46
MAYER, KENNY          13 PC UNATTACHED (P    24.87  48
TANG, SPENCER         13 PC PIEDMONT SWIM    24.87  47
MICLAT, JIAN          14 SI UNATTACHED (S    24.88  49
AVERY, DAVID          14 PC UNATTACHED (P    25.07  50
MACHADO, THOMAS       14 SI UNATTACHED (S    25.08  51
CLARK, RICHARD        14 CA UNATTACHED (S    25.12  52
BORMAN, MAX           14 PC UNATTACHED (P    25.26  53
JIMENEZ, JORGE        14 SI WAVE HOUSE SA    25.46  54

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE                 22.19
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING                 23.43
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU                 23.71
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER                 23.95
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA                 24.05
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH                   24.23
NEWMAN, ZECHARIAH     14 PC WALNUT CREEK                  24.38
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING                 24.70
HANNIGAN, MICHAEL     14 PC ALMADEN SWIM                  25.35
KINTON, PETER         14 VA NOVA SWIMMING                 25.55
LENNON, GREGORY       13 SN REDDING SWIM                  26.17

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    47.82   1    46.71 F1  P    23.16
                                                                    F    22.44
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    48.89   3    47.51 F2  P    23.40
                                                                    F    22.83
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    49.48   7    48.20 F3  P    23.87
                                                                    F    23.40
BRYNNEL, JOEN         14 AZ EL DORADO AQU    48.85   2    48.50 F4  P    23.56
                                                                    F    23.34
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P    49.37   5    48.83 F5  P    23.91
                                                                    F    23.61
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C    49.33   4    48.95 F6  P    23.91
                                                                    F    23.73
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    49.55   8    49.15 F7  P    24.01
                                                                    F    23.55
CRABTREE, BRANDON     14 SI IMPERIAL VALL    49.47   6    49.21 F8  P    23.59
                                                                    F    23.60

MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    47.82   1              P    23.16
BRYNNEL, JOEN         14 AZ EL DORADO AQU    48.85   2              P    23.56
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    48.89   3              P    23.40
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C    49.33   4              P    23.91
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P    49.37   5              P    23.91
CRABTREE, BRANDON     14 SI IMPERIAL VALL    49.47   6              P    23.59
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    49.48   7              P    23.87
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    49.55   8              P    24.01
DAVIS, JACOB          14 CO BROOMFIELD BA    49.58   9              P    24.22
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S    49.79  10              P    24.12
COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C    50.09  11              P    24.26
MCCRILLIS, PATRICK    13 PC RENO AQUATIC     50.19  13              P    24.03
NEWSOM, DYLAN         14 SN UNATTACHED (S    50.19  12              P    23.99
HICKMAN, RILEY        13 SN DAVIS SWIM TE    50.24  14              P    24.36
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING    50.42  15              P    23.96
TAN, KAWEI            14 PC UNATTACHED (P    50.49  16              P    24.32

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P    50.70  17              P    24.52
JOHNSTON, KYLE        14 PC DOUGLAS DOLFI    50.99  18              P    24.42
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI    51.01  19              P    25.01
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P    51.04  20              P    24.36
KANESHIRO, KANE       14 CA IRVINE NOVAQU    51.06  21              P    24.60
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P    51.15  22              P    24.33
SANABIA, JOHN         13 PC MONTEREY BAY     51.21  23              P    24.64
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC     51.24  24              P    24.62
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER    51.35  26              P    24.84
SHEN, TONY            13 PC PLEASANTON SE    51.35  25              P    25.19
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA    51.39  27              P    24.93
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A    51.52  28              P    24.76
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P    51.54  29              P    24.62
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU    51.56  30              P    24.95
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ    51.59  31              P    25.03
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P    51.93  33              P    24.68
ZHONG, BRYAN          14 PC UNATTACHED (P    51.93  32              P    24.84
CAMARDA, MICHAEL      14 CA IRVINE NOVAQU    52.36  34              P    25.26
JIMENEZ, JORGE        14 SI WAVE HOUSE SA    52.49  35              P    25.61
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV    52.65  36              P    25.17
FONG, SHANNON         14 PC NEPTUNE SWIMM    52.69  37              P    25.35
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER    52.70  38              P    25.41
CLARK, RICHARD        14 CA UNATTACHED (S    53.05  39              P    25.75
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S    53.21  40              P    25.79
BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS      53.24  41              P    25.94
NGHIEM, DANIEL        14 PC UNATTACHED (P    53.25  42              P    25.36
CLOUD, JORDON         14 SN ARDEN HILLS      53.51  43              P    25.91

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE                 47.41
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA                 49.10
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING                 51.74
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU                 52.10
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER                 52.17
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING                 53.42
NEWMAN, ZECHARIAH     14 PC WALNUT CREEK                  53.95
HARVEY, EDDIE         14 SN REDDING SWIM                  54.86
KINTON, PETER         14 VA NOVA SWIMMING                 55.10
HANNIGAN, MICHAEL     14 PC ALMADEN SWIM                  55.80

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  1:39.71   1  1:40.15 F1  P    23.38    48.66  1:14.10
                                                                    F    23.58    48.78  1:14.46
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C  1:45.56   3  1:41.00 F2  P    24.13    50.49  1:17.55
                                                                    F    23.59    48.91  1:14.70
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:44.87   2  1:43.54 F3  P    24.45    50.54  1:17.57
                                                                    F    24.11    50.18  1:16.72

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  1:47.29   4  1:44.74 F4  P    24.74    51.63  1:19.70
                                                                    F    24.79    51.05  1:17.97
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C  1:47.81   8  1:45.24 F5  P    24.44    51.75  1:19.74
                                                                    F    23.77    50.30  1:17.73
COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C  1:47.70   6  1:45.52 F6  P    24.93    52.43  1:20.57
                                                                    F    24.52    51.41  1:19.08
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA  1:47.59   5  1:46.43 F7  P    24.87    52.38  1:19.88
                                                                    F    24.51    51.66  1:18.98
CLAUSEN, JAMES        14 SI NORTH COAST A  1:47.72   7  1:47.93 F8  P    25.74    53.27  1:20.89
                                                                    F    25.61    52.74  1:20.46

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  1:39.71   1              P    23.38    48.66  1:14.10
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:44.87   2              P    24.45    50.54  1:17.57
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C  1:45.56   3              P    24.13    50.49  1:17.55
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  1:47.29   4              P    24.74    51.63  1:19.70
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA  1:47.59   5              P    24.87    52.38  1:19.88
COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C  1:47.70   6              P    24.93    52.43  1:20.57
CLAUSEN, JAMES        14 SI NORTH COAST A  1:47.72   7              P    25.74    53.27  1:20.89
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C  1:47.81   8              P    24.44    51.75  1:19.74
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P  1:48.02   9              P    25.12    52.72  1:20.61
NEWSOM, DYLAN         14 SN UNATTACHED (S  1:48.32  10              P    24.98    52.40  1:20.67
DAVIS, JACOB          14 CO BROOMFIELD BA  1:48.73  11              P    25.49    53.00  1:20.83
SANABIA, JOHN         13 PC MONTEREY BAY   1:49.35  12              P    25.60    53.31  1:21.80
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI  1:49.38  13              P    25.74    53.19  1:21.69
GLAUDINI, GARRETT     14 SI HEARTLAND SWI  1:49.41  14              P    25.86    53.69  1:21.80
SHEN, TONY            13 PC PLEASANTON SE  1:49.45  15              P    25.33    52.90  1:21.17
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S  1:49.68  16              P    25.32    52.72  1:21.23
BRYNNEL, JOEN         14 AZ EL DORADO AQU  1:49.72  17              P    24.40    52.15  1:20.84
MCCRILLIS, PATRICK    13 PC RENO AQUATIC   1:49.92  18              P    24.57    52.36  1:21.26
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C  1:49.98  19              P    24.91    52.35  1:21.10
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P  1:50.26  20              P    25.53    53.16  1:21.61
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P  1:50.41  21              P    25.03    52.30  1:20.79
JACOBS, BRYANT        14 PC UNATTACHED (P  1:50.76  22              P    26.36    54.36  1:22.47
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:51.44  23              P    25.55    53.53  1:22.68
TAN, KAWEI            14 PC UNATTACHED (P  1:51.66  24              P    25.37    53.13  1:22.43
GARTLAND, SEAN        14 SI NORTH COAST A  1:51.73  25              P    26.67    54.68  1:23.31
WELCH, WILLIAM (BRAD) 14 VA NOVA SWIMMING  1:51.95  26              P    25.67    54.20  1:23.62
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P  1:51.98  27              P    25.28    53.10  1:21.94
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV  1:52.82  28              P    25.66    54.12  1:23.37
MEYER, CHRISTOPHER    14 PC RENO AQUATIC   1:52.83  29              P    25.63    54.21  1:23.63
BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  1:52.89  30              P    25.64    53.29  1:22.82
CRABTREE, BRANDON     14 SI IMPERIAL VALL  1:53.14  31              P    25.07    53.51  1:23.41
JOHNSTON, KYLE        14 PC DOUGLAS DOLFI  1:53.43  32              P    25.81    54.31  1:23.90
WIESER, CHRIS         14 SN SOLANO AQUATI  1:53.64  33              P    26.67    55.66  1:24.73
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC   1:53.85  34              P    25.66    54.09  1:23.63
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  1:53.97  35              P    26.48    55.66  1:25.01
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH    1:54.30  36              P    26.41    55.60  1:25.31
HUANG, PAUL           14 PC UNATTACHED (P  1:54.34  37              P    25.82    54.19  1:24.45
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU  1:54.50  38              P    26.04    55.03  1:25.08
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI  1:54.53  39              P    26.15    55.21  1:25.06
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P  1:54.57  40              P    25.74    54.32  1:24.14
NGHIEM, DANIEL        14 PC UNATTACHED (P  1:54.84  41              P    26.51    56.24  1:26.03
STRUCKMEYER, JAKE     14 SN ARDEN HILLS    1:54.98  42              P    26.89    55.88  1:25.77
FONG, SHANNON         14 PC NEPTUNE SWIMM  1:55.04  43              P    26.61    56.39  1:25.39
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE  1:55.17  44              P    25.74    55.38  1:26.03
TEMPLEMAN, MATTHEW    14 UT COTTONWOOD HE  1:55.65  45              P    26.42    55.21  1:25.26

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOLE, SCOTT           13 PC NORTH BAY AQU  1:55.73  46              P    26.72    56.38  1:26.38
CLOUD, JORDON         14 SN ARDEN HILLS    1:55.83  47              P    26.60    55.83  1:25.86
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER  1:55.88  48              P    25.89    54.20  1:24.30
KELLER, STEFAN        13 PC NEPTUNE SWIMM  1:55.90  49              P    27.55    57.14  1:26.58
DEWANTE, RYAN         14 SN UNATTACHED (S  1:56.12  50              P    26.61    55.71  1:26.19
CLARK, RICHARD        14 CA UNATTACHED (S  1:56.38  51              P    26.17    55.43  1:26.20
CAMARDA, MICHAEL      14 CA IRVINE NOVAQU  1:56.43  52              P    26.57    55.47  1:26.10
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI  1:56.46  53              P    27.50    57.30  1:27.15
GOLTRA, KILIAN        14 PC WALNUT CREEK   1:56.85  54              P    26.52    55.99  1:26.71
KANE, ERIC            14 SN UNATTACHED (S  1:56.87  55              P    26.62    55.88  1:26.48
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  1:58.37  56              P    25.95    55.57  1:26.92
TRUMP, TRENT          13 PC LIVERMORE AQU  1:59.99  57              P    26.87    57.48  1:28.78

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA               1:51.49
MESSNER, MICHAEL      13 PC SUNNYVALE SWI               1:53.13

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  4:34.60   1  4:29.08 F1  P    24.60    51.95  1:19.44  1:47.52  2:15.43  2:43.26  3:11.34
                                                                       3:39.54  4:07.63
                                                                    F    24.22    51.04  1:18.01  1:45.58  2:13.09  2:40.26  3:07.51
                                                                       3:35.03  4:02.42
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  4:45.06   3  4:38.85 F2  P    26.33    55.37  1:24.13  1:52.66  2:21.52  2:51.32  3:20.58
                                                                       3:49.06  4:17.79
                                                                    F    25.78    54.13  1:22.62  1:50.73  2:19.46  2:47.78  3:16.38
                                                                       3:44.48  4:12.71
CLAUSEN, JAMES        14 SI NORTH COAST A  4:46.93   5  4:38.95 F3  P    26.45    54.72  1:23.87  1:53.13  2:22.46  2:51.44  3:20.45
                                                                       3:49.56  4:18.88
                                                                    F    25.87    53.75  1:21.90  1:50.29  2:19.00  2:47.59  3:16.24
                                                                       3:44.52  4:12.56
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  4:44.75   2  4:39.72 F4  P    25.47    52.88  1:20.68  1:49.09  2:17.72  2:46.78  3:16.25
                                                                       3:46.00  4:15.72
                                                                    F    25.70    53.35  1:21.18  1:49.15  2:17.14  2:45.47  3:14.45
                                                                       3:43.16  4:11.72
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C  4:46.32   4  4:46.68 F5  P    26.01    54.50  1:23.49  1:53.05  2:22.49  2:51.60  3:20.81
                                                                       3:49.21  4:17.97
                                                                    F    25.15    53.30  1:21.88  1:50.97  2:20.08  2:49.41  3:18.72
                                                                       3:48.35  4:17.99
GLAUDINI, GARRETT     14 SI HEARTLAND SWI  4:49.40   6  4:48.51 F6  P    27.12    55.87  1:24.72  1:53.82  2:22.72  2:51.52  3:20.71
                                                                       3:50.26  4:20.28
                                                                    F    26.34    55.12  1:24.35  1:53.57  2:22.90  2:52.58  3:22.48
                                                                       3:51.72  4:20.46
DAVIS, JACOB          14 CO BROOMFIELD BA  4:50.72   8  4:52.29 F7  P    26.52    55.12  1:24.23  1:53.39  2:22.89  2:53.06  3:22.97
                                                                       3:52.84  4:22.61
                                                                    F    26.57    55.65  1:25.14  1:54.75  2:24.38  2:53.81  3:23.37
                                                                       3:53.40  4:23.63

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C  4:50.01   7  4:55.05 F8  P    26.30    55.11  1:24.47  1:54.12  2:24.05  2:52.91  3:22.30
                                                                       3:52.41  4:22.00
                                                                    F    25.98    54.08  1:22.90  1:52.74  2:23.54  2:54.03  3:24.53
                                                                       3:54.84  4:25.26

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  4:34.60   1              P    24.60    51.95  1:19.44  1:47.52  2:15.43  2:43.26  3:11.34
                                                                       3:39.54  4:07.63
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  4:44.75   2              P    25.47    52.88  1:20.68  1:49.09  2:17.72  2:46.78  3:16.25
                                                                       3:46.00  4:15.72
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  4:45.06   3              P    26.33    55.37  1:24.13  1:52.66  2:21.52  2:51.32  3:20.58
                                                                       3:49.06  4:17.79
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C  4:46.32   4              P    26.01    54.50  1:23.49  1:53.05  2:22.49  2:51.60  3:20.81
                                                                       3:49.21  4:17.97
CLAUSEN, JAMES        14 SI NORTH COAST A  4:46.93   5              P    26.45    54.72  1:23.87  1:53.13  2:22.46  2:51.44  3:20.45
                                                                       3:49.56  4:18.88
GLAUDINI, GARRETT     14 SI HEARTLAND SWI  4:49.40   6              P    27.12    55.87  1:24.72  1:53.82  2:22.72  2:51.52  3:20.71
                                                                       3:50.26  4:20.28
COOPER, QUENTIN       14 PC CROW CANYON C  4:50.01   7              P    26.30    55.11  1:24.47  1:54.12  2:24.05  2:52.91  3:22.30
                                                                       3:52.41  4:22.00
DAVIS, JACOB          14 CO BROOMFIELD BA  4:50.72   8              P    26.52    55.12  1:24.23  1:53.39  2:22.89  2:53.06  3:22.97
                                                                       3:52.84  4:22.61
LERUDE, BEN           14 PC RENO AQUATIC   4:51.42   9              P    26.76    55.68  1:24.99  1:54.59  2:24.34  2:54.04  3:24.07
                                                                       3:53.59  4:23.01
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P  4:51.43  10              P    26.86    56.29  1:25.28  1:54.46  2:24.34  2:53.92  3:22.46
                                                                       3:51.92  4:22.33
NEWSOM, DYLAN         14 SN UNATTACHED (S  4:54.14  11              P    26.58    56.01  1:25.35  1:54.64  2:24.28  2:54.00  3:23.98
                                                                       3:54.10  4:24.66
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  4:54.19  12              P  1:54.50  2:24.38  2:54.43  3:24.44                    3:54.88
                                                                                4:24.94
MCCRILLIS, PATRICK    13 PC RENO AQUATIC   4:54.22  13              P    25.80    54.41  1:23.99  1:53.83  2:24.08  2:54.57  3:25.35
                                                                       3:55.90  4:26.46
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  4:54.53  14              P    26.38    55.36  1:25.10  1:55.33  2:25.60  2:55.58  3:25.42
                                                                       3:55.31  4:25.30
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI  4:55.05  15              P    26.93    56.48  1:26.37  1:56.06  2:26.18  2:55.90  3:25.86
                                                                       3:56.11  4:26.14
BRYNNEL, JOEN         14 AZ EL DORADO AQU  4:55.73  16              P    25.57    54.07  1:23.40  1:53.50  2:24.11  2:54.31  3:24.61
                                                                       3:55.56  4:26.34
JACOBS, BRYANT        14 PC UNATTACHED (P  4:56.05  17              P    26.48    55.51  1:25.21  1:55.01  2:25.20  2:55.24  3:25.62
                                                                       3:56.22  4:26.63
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C  4:57.82  18              P    26.67    56.21  1:26.44  1:57.29  2:28.43  2:58.94  3:29.11
                                                                       3:59.19  4:28.84
BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  4:58.56  19              P    26.67    55.80  1:26.02  1:56.44  2:26.92  2:57.20  3:27.78
                                                                       3:58.52  4:28.94
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ  4:59.37  20              P    27.01    56.48  1:26.45  1:56.68  2:26.97  2:57.41  3:28.37
                                                                       3:59.26  4:29.79
MCDONNELL, AUSTIN     14 PC UNATTACHED (P  5:00.09  21              P    27.16    56.27  1:26.36  1:56.72  2:27.34  2:57.75  3:28.48
                                                                       3:59.49  4:30.62
HICKMAN, RILEY        13 SN DAVIS SWIM TE  5:00.64  22              P    26.84    56.04  1:25.85  1:55.78  2:26.60  2:57.37  3:28.56
                                                                       3:59.87  4:31.32
MATTOX, MIGUEL        14 PC UNATTACHED (P  5:00.88  23              P    27.42    57.46  1:28.31  1:58.93  2:29.94  3:00.01  3:30.42
                                                                       4:01.01  4:31.81
CALLEJA-HARRIS, SKY   14 PC UNATTACHED (P  5:00.99  24              P    26.73    56.40  1:26.71  1:57.22  2:27.89  2:58.96  3:30.38
                                                                       4:01.76  4:32.51
HUANG, PAUL           14 PC UNATTACHED (P  5:01.83  26              P    26.08    54.43  1:24.30  1:55.15  2:25.86  2:57.40  3:29.18
                                                                       4:00.63  4:32.57

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANABIA, JOHN         13 PC MONTEREY BAY   5:01.83  25              P    26.91    56.22  1:26.52  1:57.01  2:27.54  2:58.79  3:30.33
                                                                       4:01.99  4:34.09
CLARK, RICHARD        14 CA UNATTACHED (S  5:01.97  27              P    26.72    56.44  1:27.08  1:58.32  2:29.46  3:00.31  3:31.55
                                                                       4:02.36  4:33.14
STRUCKMEYER, JAKE     14 SN ARDEN HILLS    5:03.48  28              P    26.00    55.04  1:25.65  1:57.17  2:28.73  4:34.33  5:04.73
WELCH, WILLIAM (BRAD) 14 VA NOVA SWIMMING  5:03.62  29              P    27.06    57.50  1:28.12  1:59.73  2:30.49  3:01.90  3:33.23
                                                                       4:04.60  4:35.20
MEYER, CHRISTOPHER    14 PC RENO AQUATIC   5:03.63  30              P    26.22    55.99  1:26.89  1:58.51  2:30.51  3:02.24  3:33.35
                                                                       4:04.98  4:35.13
BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:03.88  31              P    26.97    56.78  1:27.38  1:58.48  2:29.47  3:00.72  3:31.94
                                                                       4:02.92  4:34.09
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S  5:04.40  32              P    26.17    55.31  1:25.04  1:55.17  2:26.14  2:57.40  3:29.45
                                                                       4:01.65  4:33.83
LANGSTON, MARK        14 SN UNATTACHED (S  5:04.46  33              P    27.38    57.67  1:28.16  1:59.13  2:30.19  3:01.46  3:32.50
                                                                       4:03.60  4:34.71
JULIUSSON, ERIK       13 CA IRVINE NOVAQU  5:04.59  34              P    28.22    59.08  1:29.94  2:00.32  2:31.21  3:02.16  3:33.32
                                                                       4:04.53  4:35.56
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA  5:04.87  35              P    27.12    57.06  1:27.79  1:58.98  2:29.95  3:01.10  3:32.46
                                                                       4:03.80  4:35.06
CAMARDA, MICHAEL      14 CA IRVINE NOVAQU  5:04.93  36              P    26.84    56.51  1:27.35  1:58.71  2:30.06  3:01.64  3:33.05
                                                                       4:04.40  4:35.46
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING  5:04.97  37              P    27.83    57.87  1:28.26  1:59.10  2:30.12  3:01.07  3:32.44
                                                                       4:03.99  4:35.56
DEWANTE, RYAN         14 SN UNATTACHED (S  5:05.87  38              P    26.69    55.66  1:26.04  1:57.23  2:28.54  3:00.06  3:31.77
                                                                       4:03.72  4:35.26
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P  5:06.74  39              P    25.04    53.15  1:22.70  1:53.33  2:24.59  2:56.80  3:29.24
                                                                       4:02.04  4:35.13
RILEY, CONNER         14 PC UNATTACHED (P  5:07.01  40              P    27.39    57.57  1:28.44  1:59.86  2:31.10  3:02.39  3:34.09
                                                                       4:05.44  4:36.63
PANTELAKIS, MICHAEL   13 UT DIXIE AQUATIC  5:07.24  41              P    28.34    59.14  1:30.25  2:01.18  2:32.47  3:03.87  3:35.24
                                                                       4:06.74  4:37.66
WIESER, CHRIS         14 SN SOLANO AQUATI  5:07.94  42              P    26.97    56.76  1:27.68  1:59.02  2:30.36  3:01.65  3:33.21
                                                                       4:05.03  4:36.87
ERICKSON, STEFFEN     13 VA NOVA SWIMMING  5:08.52  43              P    27.98    58.71  1:30.19  2:01.65  2:33.07  3:04.77  3:36.00
                                                                       4:07.41  4:38.35
KELLER, STEFAN        13 PC NEPTUNE SWIMM  5:08.82  44              P    28.24    58.27  1:29.24  2:00.39  2:32.11  3:03.31  3:35.25
                                                                       4:06.73  4:38.27
GARTLAND, SEAN        14 SI NORTH COAST A  5:09.29  45              P    27.52    57.33  1:28.03  1:59.34  2:30.56  3:02.68  3:34.46
                                                                       4:06.65  4:38.58
GUERRA, BOBBY         13 SI FAST           5:09.62  46              P    27.80    58.53  1:29.73  2:00.89  2:32.38  3:04.05  3:35.78
                                                                       4:07.50  4:39.14
SEMPLE, LIAM          13 SI PACIFIC SWIM   5:10.54  47              P    28.01    59.17  1:30.69  2:02.30  2:33.92  3:05.93  3:37.40
                                                                       4:09.16  4:40.51
TEMPLEMAN, MATTHEW    14 UT COTTONWOOD HE  5:10.88  48              P
DROZDA, STEPHEN       14 CO BROOMFIELD BA  5:11.16  49              P    27.44    57.58  1:28.64  2:00.38  2:32.05  3:03.89  3:36.05
                                                                       4:08.02  4:40.24
REYNOLDS, JACOB       14 PC UNATTACHED (P  5:12.95  50              P    28.07    58.94  1:30.15  2:02.39  2:34.44  3:06.48  3:39.14
                                                                       4:10.80  4:41.89
FONG, SHANNON         14 PC NEPTUNE SWIMM  5:14.80  51              P    28.44    58.82  1:30.60  2:02.29  2:34.18  3:06.39  3:38.50
                                                                       4:11.46  4:43.25
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  5:17.92  52              P    27.45    57.97  1:29.38  2:01.49  2:34.11  3:07.52  3:40.68
                                                                       4:13.79  4:46.51
OLIVERI, NICK         14 VA NOVA SWIMMING  5:19.24  53              P    27.48    58.02  1:29.44  2:01.31  2:33.22  3:05.91  3:38.58
                                                                       4:12.01  4:45.92
GOLTRA, KILIAN        14 PC WALNUT CREEK   5:20.08  54              P    27.40    58.14  1:29.63  2:02.03  2:35.01  3:07.97  3:41.37
                                                                       4:14.73  4:48.11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C  5:24.43  55              P    27.78    59.04  1:30.97  2:03.48  2:36.34  3:09.74  3:43.08
                                                                       4:16.79  4:50.70
BOLENDER, GABE        14 PC CABRILLO THRE  5:28.98  56              P    28.23  1:00.07  1:33.06  2:06.27  2:39.79  3:13.38  3:47.44
                                                                       4:21.49  4:56.16

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LANGSTON, MARK        14 SN UNATTACHED (S               5:11.25

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    13-14   50 BACK                                     EVENT  152
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU                 26.95
KANE, CALVIN          14 PC ALMADEN SWIM                  31.45

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    54.11   1    52.83 F1  P    26.73
                                                                    F    25.92
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    54.82   2    54.20 F2  P    26.89
                                                                    F    26.21
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    55.42   4    54.56 F3  P    26.66
                                                                    F    26.86
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING    56.23   7    54.72 F4  P    27.53
                                                                    F    26.69
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P    54.84   3    54.94 F5  P    26.71
                                                                    F    26.44
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    56.57   9    55.52 F6  P    27.51
                                                                    F    26.82
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA    55.57   5    55.89 F7  P    26.96
                                                                    F    26.99
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P    56.18   6    56.03 F8  P    27.84
                                                                    F    27.54

MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    54.11   1              P    26.73
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    54.82   2              P    26.89
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P    54.84   3              P    26.71
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    55.42   4              P    26.66
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA    55.57   5              P    26.96
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P    56.18   6              P    27.84
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING    56.23   7              P    27.53
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE    56.30   8              P    27.13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    56.57   9              P    27.51
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S    57.20  10              P    27.90
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU    57.47  11              P    28.36
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P    57.78  12              P    28.24
BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ    58.09  13              P    28.38
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P    58.20  14              P    28.08
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A    58.38  16              P    28.76
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV    58.38  15              P    28.36
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC     58.41  17              P    28.16
SANABIA, JOHN         13 PC MONTEREY BAY     58.71  18              P    28.72
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER    58.73  19              P    28.30
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P    58.75  20              P    28.26
MATTOX, MIGUEL        14 PC UNATTACHED (P    58.79  21              P    28.85
HICKMAN, RILEY        13 SN DAVIS SWIM TE    58.80  22              P    28.22
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA    58.91  23              P    28.78
CALLAS, STEVEN        14 PC OTTER SWIM CL    59.01  24              P    28.67
CALLEJA-HARRIS, SKY   14 PC UNATTACHED (P    59.04  25              P    29.21
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE    59.11  26              P    29.11
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA    59.29  27              P    28.52
ZHONG, BRYAN          14 PC UNATTACHED (P    59.33  28              P    29.10
KLOTZ, MATTHEW        13 SN SIERRA MARLIN    59.75  30              P    29.03
TUNG, JEFFREY         13 PC RENO AQUATIC     59.75  29              P    29.34
TAN, KAWEI            14 PC UNATTACHED (P    59.81  31              P    29.12
JIMENEZ, JORGE        14 SI WAVE HOUSE SA    59.96  33              P    29.54
MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ    59.96  32              P    28.94
LOCKE, JACKSON        14 PC UNATTACHED (P  1:00.03  34              P    29.04
LI, EVAN              14 PC UNATTACHED (P  1:00.14  35              P    29.66
GIBSON, ALEX          14 PC UNATTACHED (P  1:00.31  36              P    29.25
TANG, SPENCER         13 PC PIEDMONT SWIM  1:00.36  37              P    28.70
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING  1:00.40  38              P    29.53
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  1:00.49  39              P    28.84
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING  1:00.64  40              P    29.50
ZYLA, MICHAL          13 PC TERRAPINS SWI  1:00.72  41              P    29.65
MCCRILLIS, PATRICK    13 PC RENO AQUATIC   1:00.77  42              P    29.07
THANING, WALKER       14 PC BRENTWOOD SEA  1:00.91  43              P    29.32
WIESER, CHRIS         14 SN SOLANO AQUATI  1:00.97  44              P    29.98
SUI, MICHAEL          14 PC CALIFORNIA DO  1:01.03  45              P    29.42
HADD, OWEN            13 VA NOVA SWIMMING  1:01.08  46              P    30.55
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI  1:01.10  47              P    29.44
JAMES, BRANDON        13 PC TERRAPINS SWI  1:01.12  48              P    29.82
KANESHIRO, KANE       14 CA IRVINE NOVAQU  1:01.13  49              P    29.79
POLLOCK, ETHAN        13 UT HILLTOP AQUAT  1:01.18  50              P    29.34
BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS    1:01.20  51              P    29.93
CORL, ANDREW          14 CC KSC            1:01.39  52              P    29.93
SOE, NICHOLAS         14 PC UNATTACHED (P  1:01.40  53              P    29.93
WELCH, WILLIAM (BRAD) 14 VA NOVA SWIMMING  1:01.57  54              P    30.47
OLSON, KEVIN          14 CO FOOTHILLS SWI  1:01.58  55              P    29.42
GARTLAND, SEAN        14 SI NORTH COAST A  1:01.67  56              P    29.78
WELBORN, DANNY        13 VA NOVA SWIMMING  1:01.78  57              P    29.71
NGHIEM, DANIEL        14 PC UNATTACHED (P  1:01.93  58              P    30.12
NEWMAN, ZECHARIAH     14 PC WALNUT CREEK   1:01.95  59              P    30.03
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU  1:01.97  60              P    29.63
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P  1:02.03  61              P    30.15
PAIVA, ANDREW         14 SN ARDEN HILLS    1:02.17  62              P    30.04
JOHNSTON, KYLE        14 PC DOUGLAS DOLFI  1:02.29  64              P    30.15
JULIUSSON, ERIK       13 CA IRVINE NOVAQU  1:02.29  63              P    29.93

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TRUMP, TRENT          13 PC LIVERMORE AQU  1:02.30  65              P    30.01
STRUCKMEYER, JAKE     14 SN ARDEN HILLS    1:02.32  66              P    30.50
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER  1:02.34  67              P    30.29
COEN, ADDISON         14 CO NORTH JEFFCO   1:02.51  68              P    30.23
KAO, KYLE             14 CA IRVINE NOVAQU  1:02.60  69              P    30.78
BORMAN, MAX           14 PC UNATTACHED (P  1:02.90  70              P    30.25
MCPHIE, JOHN          14 UT DIXIE AQUATIC  1:03.10  71              P    30.58
MACHADO, THOMAS       14 SI UNATTACHED (S  1:03.38  73              P    30.93
WILEY, ROSS           13 VA NOVA SWIMMING  1:03.38  72              P    31.06
JACKETT, MATTHEW      14 PC NORTH BAY AQU  1:03.64  74              P    31.28
HUI, SAM              14 PC UNATTACHED (P  1:04.42  75              P    31.04
TOH, NATHAN           14 PC DE ANZA CUPER   DQUED
ZHAO, DARREN          14 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    29.27

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA                 54.75
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING                 57.13
HADD, OWEN            13 VA NOVA SWIMMING               1:00.72
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING               1:00.92
KUBACKI, ALEX         14 PC OSPREY AQUATI               1:01.71
HARVEY, EDDIE         14 SN REDDING SWIM                1:02.00
KANE, CALVIN          14 PC ALMADEN SWIM                1:06.92
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU               1:35.56

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:59.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  1:57.88   2  1:52.15 F1  P    27.73    57.36  1:27.92
                                                                    F    27.39    55.92  1:24.11
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:55.75   1  1:53.17 F2  P    27.74    57.05  1:26.38
                                                                    F    26.98    55.06  1:24.18
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  1:58.66   4  1:56.59 F3  P    28.44    58.31  1:28.40
                                                                    F    27.74    57.57  1:27.22
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA  1:58.08   3  1:58.25 F4  P    27.94    58.01  1:28.49
                                                                    F    27.14    56.61  1:27.30
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING  2:02.15   8  1:58.70 F5  P    29.11  1:00.18  1:31.69
                                                                    F    27.59    58.36  1:28.89
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P  2:00.84   5  2:00.10 F6  P    28.66    59.41  1:30.36
                                                                    F    28.10    58.41  1:29.48
BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:01.98   6  2:02.03 F7  P    29.01    59.77  1:31.61
                                                                    F    28.02    58.97  1:30.70
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  2:01.98   7  2:02.68 F8  P    29.26    59.79  1:30.86
                                                                    F    28.89    59.24  1:31.03

OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:55.75   1              P    27.74    57.05  1:26.38
SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  1:57.88   2              P    27.73    57.36  1:27.92
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA  1:58.08   3              P    27.94    58.01  1:28.49
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  1:58.66   4              P    28.44    58.31  1:28.40
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P  2:00.84   5              P    28.66    59.41  1:30.36
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  2:01.98   7              P    29.26    59.79  1:30.86

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:01.98   6              P    29.01    59.77  1:31.61
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING  2:02.15   8              P    29.11  1:00.18  1:31.69
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA  2:02.18   9              P    29.17  1:00.20  1:31.50
SANABIA, JOHN         13 PC MONTEREY BAY   2:02.46  10              P    29.04    59.58  1:31.10
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU  2:02.68  11              P    29.18  1:00.20  1:31.39
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P  2:03.02  12              P    28.72    59.52  1:31.55
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C  2:03.58  13              P    28.54    59.74  1:31.77
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC   2:03.61  14              P    28.69    59.74  1:31.59
GARTLAND, SEAN        14 SI NORTH COAST A  2:03.82  15              P    30.20  1:01.86  1:33.43
CALLEJA-HARRIS, SKY   14 PC UNATTACHED (P  2:04.68  16              P    29.52  1:00.91  1:33.09
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA  2:05.01  17              P    29.35  1:00.88  1:33.83
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE  2:05.95  18              P    28.74  1:00.16  1:32.50
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S  2:06.11  19              P    28.89  1:00.55  1:32.92
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA  2:06.66  20              P    29.95  1:01.86  1:34.23
WIESER, CHRIS         14 SN SOLANO AQUATI  2:07.60  21              P    30.28  1:02.59  1:35.56
THANING, WALKER       14 PC BRENTWOOD SEA  2:07.63  22              P    30.05  1:01.66  1:34.93
BERGER, BRIAN         13 SN CALIFORNIA CA  2:07.67  23              P    31.06  1:03.17  1:35.82
ZYLA, MICHAL          13 PC TERRAPINS SWI  2:08.06  24              P    30.52  1:02.38  1:35.61
DEWANTE, RYAN         14 SN UNATTACHED (S  2:08.16  25              P    30.27  1:02.29  1:35.45
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING  2:08.53  26              P    30.65  1:03.15  1:36.53
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P  2:08.56  27              P    29.55  1:01.25  1:34.16
BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  2:08.57  28              P    29.72  1:01.76  1:35.47
HADD, OWEN            13 VA NOVA SWIMMING  2:08.92  29              P    31.29  1:03.59  1:37.30
KNOX, JONATHAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:08.93  31              P    30.51  1:02.78  1:36.29
SEARS, JARED          14 PC PACIFIC COAST  2:08.93  30              P    30.51  1:03.19  1:36.17
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P  2:08.94  32              P    29.39  1:01.23  1:34.78
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  2:09.24  33              P    29.13  1:01.27  1:35.28
STRUCKMEYER, JAKE     14 SN ARDEN HILLS    2:09.25  34              P    30.24  1:02.62  1:36.44
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV  2:09.26  35              P    30.09  1:03.12  1:35.96
CORL, ANDREW          14 CC KSC            2:09.56  36              P    30.65  1:03.29  1:36.96
POLLOCK, ETHAN        13 UT HILLTOP AQUAT  2:10.13  37              P    29.96  1:03.68  1:37.33
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING  2:10.20  38              P    30.87  1:03.82  1:37.57
JULIUSSON, ERIK       13 CA IRVINE NOVAQU  2:10.45  39              P    29.98  1:03.56  1:36.84
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  2:10.47  40              P    30.38  1:04.05  1:37.55
KLOTZ, MATTHEW        13 SN SIERRA MARLIN  2:10.58  41              P    29.76  1:02.62  1:37.01
JAMES, BRANDON        13 PC TERRAPINS SWI  2:11.12  42              P    30.10  1:03.27  1:37.77
MARTIN, LUKE          13 VA NOVA SWIMMING  2:11.25  43              P    30.33  1:03.71  1:37.61
HUTCHINGS, MITCHELL   14 UT DIXIE AQUATIC  2:11.29  44              P    31.52  1:05.22  1:39.14
OLSON, KEVIN          14 CO FOOTHILLS SWI  2:11.61  45              P    30.54  1:03.23  1:37.46
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI  2:11.74  46              P    31.21  1:04.18  1:38.03
MCPHIE, JOHN          14 UT DIXIE AQUATIC  2:11.88  47              P    30.94  1:03.88  1:37.94
MCDONNELL, AUSTIN     14 PC UNATTACHED (P  2:11.96  48              P    31.54  1:04.57  1:38.91
TRUMP, TRENT          13 PC LIVERMORE AQU  2:12.19  49              P    32.02  1:05.30  1:38.86
PAIVA, ANDREW         14 SN ARDEN HILLS    2:12.27  50              P    30.64  1:03.65  1:37.83
KINTON, PETER         14 VA NOVA SWIMMING  2:12.34  51              P    30.88  1:04.53  1:38.65
WILEY, ROSS           13 VA NOVA SWIMMING  2:12.45  52              P    31.69  1:05.02  1:39.40
OLIVERI, NICK         14 VA NOVA SWIMMING  2:12.64  53              P    31.96  1:04.72  1:39.11
COEN, ADDISON         14 CO NORTH JEFFCO   2:12.94  54              P    31.83  1:05.05  1:39.30
WELBORN, DANNY        13 VA NOVA SWIMMING  2:13.08  55              P    30.75  1:03.63  1:38.10
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK   2:13.11  56              P    31.75  1:05.71  1:39.90
WU, STANLEY           13 PC TERRAPINS SWI  2:13.21  57              P    31.26  1:05.46  1:39.46
ERICKSON, STEFFEN     13 VA NOVA SWIMMING  2:13.30  58              P    32.11  1:05.53  1:39.65
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU  2:13.33  59              P    30.30  1:04.57  1:39.65
SEMPLE, LIAM          13 SI PACIFIC SWIM   2:13.51  60              P    31.49  1:05.45  1:40.33
MCGINNIS, CONNOR      14 AZ TUCSON FORD D  2:13.67  61              P    31.80  1:05.70  1:40.10
BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS    2:13.78  62              P    31.28  1:04.43  1:39.22

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JIMENEZ, JORGE        14 SI WAVE HOUSE SA  2:13.91  63              P    31.34  1:04.68  1:39.59
CALLAS, STEVEN        14 PC OTTER SWIM CL  2:13.92  64              P    29.81  1:03.05  1:37.82
KAO, KYLE             14 CA IRVINE NOVAQU  2:14.46  65              P    31.63  1:05.25  1:39.93
DROZDA, STEPHEN       14 CO BROOMFIELD BA  2:14.47  66              P    31.12  1:05.10  1:39.97
TOH, NATHAN           14 PC DE ANZA CUPER  2:14.73  67              P    31.73  1:05.75  1:40.17
SHEEDY, JACK          14 PC BURLINGAME AQ  2:14.77  68              P    31.96  1:06.02  1:40.76
SMITH, JACOB          13 VA NOVA SWIMMING  2:14.81  69              P    31.47  1:05.16  1:40.20
WALLACE, ZACHARY      13 SI WIND 'N' SEA   2:14.95  70              P    31.82  1:06.50  1:41.26
MACHADO, THOMAS       14 SI UNATTACHED (S  2:15.15  71              P    31.82  1:05.92  1:40.46
JACKETT, MATTHEW      14 PC NORTH BAY AQU  2:15.60  72              P    31.47  1:06.36  1:41.35
GRAZIER, STEPHEN      14 CO BOULDER        2:16.44  73              P    32.21  1:07.72  1:42.52
SOE, NICHOLAS         14 PC UNATTACHED (P  2:16.95  74              P    31.52  1:06.31  1:42.19
GUERRA, BOBBY         13 SI FAST           2:17.32  75              P    31.68  1:06.82  1:42.29
BOLENDER, GABE        14 PC CABRILLO THRE  2:18.61  76              P    31.87  1:06.88  1:43.45
GIBSON, ALEX          14 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    29.73  1:01.01  1:34.24
TUNG, JEFFREY         13 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    29.90  1:01.80  1:34.70

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:01.83   1  1:00.12 F1  P    29.09
                                                                    F    28.59
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE  1:02.41   2  1:00.17 F2  P    29.34
                                                                    F    28.19
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  1:04.51   4  1:03.38 F3  P    30.65
                                                                    F    30.13
TOH, NATHAN           14 PC DE ANZA CUPER  1:05.02   8  1:04.17 F4  P    31.05
                                                                    F    30.49
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK   1:04.88   7  1:04.35 F5  P    30.79
                                                                    F    30.24
GOHLKE, NILS          13 PC BEAR SWIMMING  1:04.83   6  1:04.52 F6  P    30.82
                                                                    F    30.63
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  1:03.43   3  1:04.87 F7  P    30.31
                                                                    F    31.13
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  1:04.70   5   DQUED  F   P    30.44
                                                                    F    30.17

OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:01.83   1              P    29.09
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE  1:02.41   2              P    29.34
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  1:03.43   3              P    30.31
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  1:04.51   4              P    30.65
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  1:04.70   5              P    30.44
GOHLKE, NILS          13 PC BEAR SWIMMING  1:04.83   6              P    30.82
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK   1:04.88   7              P    30.79
TOH, NATHAN           14 PC DE ANZA CUPER  1:05.02   8              P    31.05
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA  1:05.73   9              P    31.24
WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C  1:05.75  10              P    30.64
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P  1:06.15  11              P    31.06
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P  1:06.36  12              P    30.96
MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ  1:06.51  13              P    31.27
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P  1:06.64  14              P    31.06

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TURKATTE, CONNOR      13 PC NORTH BAY AQU  1:07.15  15              P    31.43
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE  1:07.17  16              P    31.72
REYNOLDS, JACOB       14 PC UNATTACHED (P  1:07.63  17              P    31.43
MACABUGAO, TOBY       13 PC MONTEREY COUN  1:07.64  18              P    31.83
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P  1:07.67  19              P    32.04
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  1:07.77  21              P    31.87
NOLAN, CHRIS          13 CC TULE NATION T  1:07.77  20              P    32.46
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER  1:07.81  22              P    32.01
WRIGHT, PHILIP        13 CA IRVINE NOVAQU  1:07.86  23              P    32.09
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING  1:07.99  24              P    31.84
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P  1:08.01  25              P    32.05
TAN, KAWEI            14 PC UNATTACHED (P  1:08.22  26              P    32.38
KAY, THERON           14 PC VALLEY SPLASH  1:08.32  27              P    32.70
KANESHIRO, KANE       14 CA IRVINE NOVAQU  1:08.39  28              P    31.71
LU, KEVIN             14 PC UNATTACHED (P  1:08.49  29              P    32.59
REDD, DONOVAN         13 PC OAKLAND UNDER  1:08.73  30              P    32.23
HU, DANIEL            14 PC UNATTACHED (P  1:08.76  31              P    31.62
BURRELL, NOAH         14 SN REDDING SWIM   1:08.97  33              P    33.54
WU, STANLEY           13 PC TERRAPINS SWI  1:08.97  32              P    33.46
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU  1:09.25  34              P    33.06
LAM, DUSTIN           14 PC CALIFORNIA DO  1:09.31  35              P    32.99
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  1:09.91  36              P    33.12
AVILA, JOSHUA         13 CC VISALIA SWIM   1:09.95  37              P    32.79
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH    1:10.22  38              P    33.13
CAMPBELL, LOUIS       14 PC MARIN PIRATES  1:10.72  39              P    32.67
COBARRUBIAS, JOSEPH   13 CC FIG GARDEN SW  1:11.62  40              P    33.88

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

HUANG, AARON          13 PC ALMADEN SWIM                1:08.98

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.89
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  2:10.76   1  2:07.40 F1  P    29.91  1:03.09  1:36.43
                                                                    F    28.93  1:01.25  1:34.04
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  2:14.63   2  2:16.04 F2  P    29.89  1:03.76  1:39.09
                                                                    F    30.37  1:05.40  1:40.34
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE  2:16.61   4  2:16.23 F3  P    30.08  1:04.48  1:40.91
                                                                    F    30.78  1:05.53  1:41.14
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  2:15.48   3  2:16.66 F4  P    31.94  1:06.81  1:41.35
                                                                    F    31.38  1:05.78  1:41.23
MESSNER, MICHAEL      13 PC SUNNYVALE SWI  2:19.02   7  2:16.72 F5  P    32.09  1:07.54  1:43.47
                                                                    F    31.61  1:06.58  1:41.83
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  2:17.08   5  2:17.21 F6  P    30.96  1:05.28  1:40.89
                                                                    F    31.54  1:06.10  1:41.60
TOH, NATHAN           14 PC DE ANZA CUPER  2:19.00   6  2:19.10 F7  P    31.39  1:06.66  1:42.01
                                                                    F    31.64  1:06.46  1:42.26
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  2:20.40   8  2:19.99 F8  P    31.66  1:06.98  1:43.41
                                                                    F    31.71  1:07.33  1:43.67

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  2:10.76   1              P    29.91  1:03.09  1:36.43
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  2:14.63   2              P    29.89  1:03.76  1:39.09
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  2:15.48   3              P    31.94  1:06.81  1:41.35
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE  2:16.61   4              P    30.08  1:04.48  1:40.91
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  2:17.08   5              P    30.96  1:05.28  1:40.89
TOH, NATHAN           14 PC DE ANZA CUPER  2:19.00   6              P    31.39  1:06.66  1:42.01
MESSNER, MICHAEL      13 PC SUNNYVALE SWI  2:19.02   7              P    32.09  1:07.54  1:43.47
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  2:20.40   8              P    31.66  1:06.98  1:43.41
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK   2:20.85   9              P    32.19  1:07.54  1:44.03
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  2:21.01  10              P    31.91  1:07.20  1:43.84
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA  2:21.31  11              P    31.89  1:07.37  1:44.32
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  2:21.68  12              P    32.48  1:08.64  1:45.33
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P  2:23.02  13              P    31.76  1:07.43  1:44.65
REYNOLDS, JACOB       14 PC UNATTACHED (P  2:23.19  14              P    32.53  1:09.17  1:46.61
ORDES, IAN            14 PC UNATTACHED (P  2:23.20  15              P    32.25  1:08.35  1:45.31
LEE, CHRISTOPHER      14 PC UNATTACHED (P  2:23.35  16              P    32.41  1:08.56  1:45.85
TEMPLEMAN, MATTHEW    14 UT COTTONWOOD HE  2:23.40  17              P    33.27  1:09.31  1:46.07
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P  2:23.59  18              P    32.17  1:08.13  1:45.17
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU  2:23.76  19              P    32.45  1:08.79  1:46.09
WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C  2:23.98  20              P    32.09  1:08.63  1:45.69
WELBORN, DANNY        13 VA NOVA SWIMMING  2:24.56  21              P    33.44  1:09.99  1:47.78
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA  2:25.07  22              P    32.96  1:09.10  1:47.02
WRIGHT, PHILIP        13 CA IRVINE NOVAQU  2:25.09  23              P    32.17  1:09.71  1:48.74
NOLAN, CHRIS          13 CC TULE NATION T  2:25.63  24              P    32.94  1:10.35  1:48.29
MACABUGAO, TOBY       13 PC MONTEREY COUN  2:25.77  25              P    32.22  1:08.81  1:46.97
MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ  2:25.78  26              P    32.02  1:08.83  1:47.36
WU, STANLEY           13 PC TERRAPINS SWI  2:26.01  27              P    33.53  1:10.71  1:49.55
GOHLKE, NILS          13 PC BEAR SWIMMING  2:26.14  28              P    32.09  1:09.28  1:47.89
KANESHIRO, KANE       14 CA IRVINE NOVAQU  2:26.74  29              P    31.98  1:09.28  1:47.87
KAY, THERON           14 PC VALLEY SPLASH  2:27.09  30              P    32.99  1:10.26  1:48.67
DUNHAM, TRISTAN       14 VA NOVA SWIMMING  2:27.21  31              P    33.48  1:10.52  1:48.88
SHEN, TONY            13 PC PLEASANTON SE  2:27.35  32              P    33.38  1:11.31  1:49.58
WELCH, WILLIAM (BRAD) 14 VA NOVA SWIMMING  2:27.43  33              P    32.91  1:10.30  1:49.01
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER  2:27.47  34              P    33.96  1:11.94  1:49.92
BLOCK, ANDREW         14 SN DAVIS SWIM TE  2:27.56  35              P    32.69  1:10.43  1:49.25
BURRELL, NOAH         14 SN REDDING SWIM   2:27.67  36              P    34.78  1:12.02  1:49.31
KELLER, STEFAN        13 PC NEPTUNE SWIMM  2:27.79  37              P    34.13  1:11.92  1:49.37
MCPHIE, JOSHUA        14 UT DIXIE AQUATIC  2:28.08  38              P    33.73  1:10.76  1:49.17
FORS, MATTHEW         14 SN UNATTACHED (S  2:28.15  39              P    33.48  1:11.19  1:49.28
OLIVERI, NICK         14 VA NOVA SWIMMING  2:28.38  40              P    33.84  1:11.06  1:49.55
EASTIN, COLLIN        13 SI NORTH COAST A  2:29.25  42              P    33.59  1:11.20  1:49.82
HUANG, AARON          13 PC ALMADEN SWIM   2:29.25  41              P    32.36  1:08.98  1:48.63
REDD, DONOVAN         13 PC OAKLAND UNDER  2:29.63  43              P    33.00  1:10.06  1:49.51
LEE, RYAN             13 PC RIPON AQUATIC  2:29.71  44              P    34.91  1:12.70  1:50.92
LEONG, DAVID          14 PC OTTER SWIM CL  2:29.75  45              P    33.32  1:10.96  1:49.96
LAM, DUSTIN           14 PC CALIFORNIA DO  2:29.82  46              P    33.96  1:11.76  1:50.51
QUARANTE, MARCELLO    13 SN SIERRA MARLIN  2:29.84  47              P    34.68  1:13.48  1:51.88
IBARRA, KEVIN         14 PC VALLEY SPLASH  2:30.94  48              P    34.14  1:12.60  1:51.37
MATSUMURA, BRYCE      14 CC FRESNO DOLPHI  2:31.79  49              P    34.56  1:12.90  1:52.25
CLOUD, JORDON         14 SN ARDEN HILLS    2:31.99  50              P    34.04  1:12.32  1:51.69
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI  2:32.92  52              P    35.30  1:14.36  1:53.87
AVILA, JOSHUA         13 CC VISALIA SWIM   2:32.92  51              P    34.10  1:12.46  1:52.55
PAIVA, ANDREW         14 SN ARDEN HILLS    2:34.02  53              P    34.70  1:13.61  1:54.05

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    53.60   2    51.62 F1  P    25.02
                                                                    F    23.80
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P    52.85   1    52.01 F2  P    24.83
                                                                    F    24.61
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    54.48   7    53.76 F3  P    25.34
                                                                    F    25.12
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING    54.22   4    54.00 F4  P    25.98
                                                                    F    25.64
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS    54.47   6    54.17 F5  P    25.50
                                                                    F    25.54
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER    53.98   3    54.40 F6  P    25.85
                                                                    F    26.00
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    54.37   5    54.46 F7  P    25.51
                                                                    F    25.17
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE    54.49   8    55.01 F8  P    25.30
                                                                    F    25.42

CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P    52.85   1              P    24.83
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    53.60   2              P    25.02
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER    53.98   3              P    25.85
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING    54.22   4              P    25.98
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA    54.37   5              P    25.51
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS    54.47   6              P    25.50
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C    54.48   7              P    25.34
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE    54.49   8              P    25.30
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING    54.93   9              P    25.98
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV    55.08  10              P    25.64
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC     55.09  11              P    26.00
FONG, SHANNON         14 PC NEPTUNE SWIMM    55.55  12              P    26.34
KELLER, STEFAN        13 PC NEPTUNE SWIMM    55.81  13              P    26.41
ZHONG, BRYAN          14 PC UNATTACHED (P    55.92  14              P    25.63
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH      55.95  15              P    25.94
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C    56.05  16              P    26.07
MEYER, CHRISTOPHER    14 PC RENO AQUATIC     56.13  17              P    26.26
HICKMAN, RILEY        13 SN DAVIS SWIM TE    56.34  18              P    26.10
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P    56.38  19              P    26.59
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A    56.39  20              P    26.21
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI    56.68  21              P    26.27
BRYNNEL, JOEN         14 AZ EL DORADO AQU    56.79  22              P    26.47
DAVIS, JACOB          14 CO BROOMFIELD BA    56.97  23              P    26.46
NEWSOM, DYLAN         14 SN UNATTACHED (S    57.20  24              P    26.19
CALLEJA-HARRIS, SKY   14 PC UNATTACHED (P    57.25  25              P    26.70
BROCK, LUCAS          14 NM CLOVIS SWIM C    57.36  27              P    26.92
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING    57.36  26              P    27.07
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU    57.37  28              P    26.51
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P    57.38  29              P    27.24
REYNOLDS, JACOB       14 PC UNATTACHED (P    57.40  30              P    26.76
CRABTREE, BRANDON     14 SI IMPERIAL VALL    57.43  31              P    26.65
JOHNSTON, KYLE        14 PC DOUGLAS DOLFI    57.48  32              P    26.81
CAMPBELL, RYAN        14 PC MARIN PIRATES    57.56  33              P    26.85
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P    57.60  34              P    27.08

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ    57.62  35              P    26.95
NGHIEM, DANIEL        14 PC UNATTACHED (P    57.69  36              P    26.86
GLAUDINI, GARRETT     14 SI HEARTLAND SWI    57.70  37              P    27.61
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU    57.85  38              P    27.25
MARTIN, LUKE          13 VA NOVA SWIMMING    57.94  39              P    27.13
ZYLA, MICHAL          13 PC TERRAPINS SWI    58.25  40              P    27.38
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK     58.61  41              P    27.87
HERNANDEZ, GIOVANNI   13 PC BEAR SWIMMING    58.80  42              P    27.28
LEE, RYAN             13 PC RIPON AQUATIC    58.81  43              P    27.18
CAMARDA, MICHAEL      14 CA IRVINE NOVAQU    58.92  44              P    27.58
POWELL, DYLAN         14 PC VALLEJO AQUAT    59.03  45              P    27.92
BOLE, SCOTT           13 PC NORTH BAY AQU    59.04  47              P    27.96
WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C    59.04  46              P    27.28
JULIUSSON, ERIK       13 CA IRVINE NOVAQU    59.08  48              P    27.55
KAO, KYLE             14 CA IRVINE NOVAQU    59.40  49              P    27.92
HUANG, PAUL           14 PC UNATTACHED (P    59.45  50              P    27.62
MOCK, JARROD          13 PC PALO ALTO STA    59.53  51              P    27.93
HUTCHINGS, MITCHELL   14 UT DIXIE AQUATIC    59.54  52              P    28.21
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE    59.60  53              P    27.86
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER    59.61  54              P    28.08
TIEU, CHANDLER        14 PC UNATTACHED (P    59.68  55              P    28.30
KLOTZ, MATTHEW        13 SN SIERRA MARLIN    59.92  56              P    27.50
KANE, ERIC            14 SN UNATTACHED (S  1:00.04  57              P    28.04
MACHADO, THOMAS       14 SI UNATTACHED (S  1:00.12  58              P    28.24
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  1:00.15  59              P    27.87
MAYER, KENNY          13 PC UNATTACHED (P  1:00.40  60              P    28.61
GUERARD, REEF         14 SI UNATTACHED (S  1:00.49  61              P    28.41
BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS    1:00.63  62              P    27.81
MCGINNIS, CONNOR      14 AZ TUCSON FORD D  1:00.71  63              P    28.02
ANDERSON, ZACK        14 SN DAVIS SWIM TE  1:01.10  64              P    29.04
TRUMP, TRENT          13 PC LIVERMORE AQU  1:01.55  65              P    28.69
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:46.79
   SECTIONAL   2:00.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  1:59.70   3  1:58.55 F1  P    26.51    56.83  1:27.94
                                                                    F    26.92    56.85  1:27.52
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  1:59.39   2  1:59.20 F2  P    27.09    57.23  1:28.29
                                                                    F    27.57    57.95  1:28.87
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P  2:00.65   4  1:59.78 F3  P    27.18    57.95  1:28.20
                                                                    F    28.05    58.22  1:28.53
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  2:03.31  10  2:00.21 F4  P    27.75    58.99  1:31.15
                                                                    F    27.45    58.43  1:29.41
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C  2:02.98   8  2:00.59 F5  P    26.88    57.69  1:30.29
                                                                    F    26.69    57.81  1:29.17
MEYER, CHRISTOPHER    14 PC RENO AQUATIC   2:03.25   9  2:03.57 F6  P    27.36    58.25  1:31.16
                                                                    F    28.83    59.91  1:32.90
LERUDE, BEN           14 PC RENO AQUATIC   2:01.94   7  2:03.97 F7  P    28.27    59.25  1:30.80
                                                                    F    28.95  1:00.26  1:32.41

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV  2:01.91   6  2:04.15 F8  P    27.30    58.27  1:29.34
                                                                    F    27.29    58.71  1:31.46

LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI  1:58.61   1              P    26.79    57.01  1:27.43
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  1:59.39   2              P    27.09    57.23  1:28.29
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  1:59.70   3              P    26.51    56.83  1:27.94
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P  2:00.65   4              P    27.18    57.95  1:28.20
KELLER, STEFAN        13 PC NEPTUNE SWIMM  2:01.66   5              P    27.91    58.51  1:29.79
SPALLAS, MATT         13 SN CONSUMNES RIV  2:01.91   6              P    27.30    58.27  1:29.34
LERUDE, BEN           14 PC RENO AQUATIC   2:01.94   7              P    28.27    59.25  1:30.80
WILLIAMS, DILLON      14 PC CROW CANYON C  2:02.98   8              P    26.88    57.69  1:30.29
MEYER, CHRISTOPHER    14 PC RENO AQUATIC   2:03.25   9              P    27.36    58.25  1:31.16
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  2:03.31  10              P    27.75    58.99  1:31.15
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH    2:03.43  11              P    27.04    58.32  1:30.68
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  2:03.63  12              P    27.58    59.14  1:30.92
O'BRIEN, JASON        14 SI NORTH COAST A  2:04.32  13              P    28.03    59.40  1:31.43
LIANG, ANDREW         14 PC PALO ALTO STA  2:05.29  14              P    27.57    59.63  1:32.00
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC   2:06.44  15              P    26.44    57.22  1:30.52
HUTCHINGS, MITCHELL   14 UT DIXIE AQUATIC  2:08.21  16              P    29.07  1:02.92  1:35.46
MESSNER, MICHAEL      13 PC SUNNYVALE SWI  2:08.45  17              P    28.74  1:01.37  1:35.21
KIM, TRAVIS           14 PC UNATTACHED (P  2:08.89  18              P    28.90  1:02.03  1:36.64
GIOVINAZZO, WILLIAM   14 CA IRVINE NOVAQU  2:08.98  19              P    28.95  1:00.93  1:34.58
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P  2:09.21  20              P    28.92  1:01.49  1:34.69
STRUCKMEYER, JAKE     14 SN ARDEN HILLS    2:09.40  21              P    28.21  1:01.38  1:35.45
BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  2:10.55  22              P    28.49  1:01.65  1:36.01
REYNOLDS, JACOB       14 PC UNATTACHED (P  2:10.69  23              P    28.46  1:01.50  1:36.05
BOLE, SCOTT           13 PC NORTH BAY AQU  2:11.03  24              P    29.11  1:02.58  1:35.24
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI  2:11.14  25              P    30.22  1:04.08  1:37.56
BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:11.27  26              P    29.02  1:02.12  1:37.18
JOHNSTON, KYLE        14 PC DOUGLAS DOLFI  2:11.37  27              P    28.00  1:00.81  1:36.21
FAULS, HENRY          14 VA NOVA SWIMMING  2:12.46  29              P    27.93  1:01.82  1:37.82
NGHIEM, DANIEL        14 PC UNATTACHED (P  2:12.46  28              P    28.94  1:01.99  1:37.79
WU, STANLEY           13 PC TERRAPINS SWI  2:13.18  30              P    29.70  1:03.35  1:38.65
MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ  2:13.20  31              P    28.81  1:01.93  1:37.33
NOLAN, CHRIS          13 CC TULE NATION T  2:13.68  32              P    29.76  1:04.27  1:39.65
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING  2:13.71  33              P    28.64  1:03.41  1:38.73
BONZELL, BRET         14 SN UNATTACHED (S  2:13.75  34              P    29.93  1:05.15  1:40.52
ANDERSON, ZACK        14 SN DAVIS SWIM TE  2:13.79  35              P    29.36  1:03.05  1:38.31
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  2:13.91  36              P    28.61  1:01.98  1:37.54
RIZZO, GRIFFIN        14 SI HEARTLAND SWI  2:13.92  37              P    31.80  1:05.96  1:40.57
CAMPBELL, RYAN        14 PC MARIN PIRATES  2:14.50  38              P    28.80  1:02.33  1:37.48
GUERRA, BOBBY         13 SI FAST           2:14.61  39              P    30.55  1:06.15  1:41.32
CALLEJA-HARRIS, SKY   14 PC UNATTACHED (P  2:14.64  40              P    30.22  1:04.09  1:39.53
HERNANDEZ, GIOVANNI   13 PC BEAR SWIMMING  2:14.74  41              P    28.53  1:01.30  1:36.67
LEONG, DAVID          14 PC OTTER SWIM CL  2:15.03  42              P    29.71  1:03.76  1:38.94
MARTIN, LUKE          13 VA NOVA SWIMMING  2:15.08  44              P    29.08  1:03.31  1:39.41
YEAGER, JOSHUA        14 PC UNATTACHED (P  2:15.08  43              P    28.22  1:00.71  1:35.85
PANTELAKIS, MICHAEL   13 UT DIXIE AQUATIC  2:15.31  45              P    31.55  1:06.32  1:41.96
KAO, KYLE             14 CA IRVINE NOVAQU  2:15.35  46              P    29.20  1:02.52  1:38.35
MAYER, KENNY          13 PC UNATTACHED (P  2:15.40  47              P    30.98  1:05.17  1:40.28
WELBORN, DANNY        13 VA NOVA SWIMMING  2:15.52  48              P    29.16  1:02.77  1:39.09
KE, DAVID             14 SN UNATTACHED (S  2:15.83  49              P    28.77  1:01.85  1:37.78
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  2:15.84  50              P    30.45  1:04.81  1:40.44
KINTON, PETER         14 VA NOVA SWIMMING  2:15.87  51              P    29.50  1:04.22  1:39.85
ABERNETHY, MATT       13 SN VACAVILLE SWI  2:16.05  52              P    31.51  1:05.30  1:41.69
SMITH, JACOB          13 VA NOVA SWIMMING  2:16.48  53              P    29.95  1:04.93  1:41.50

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS    2:16.58  54              P    28.85  1:02.23  1:37.96
MACHADO, THOMAS       14 SI UNATTACHED (S  2:16.78  55              P    29.44  1:03.90  1:40.47
WRIGHT, PHILIP        13 CA IRVINE NOVAQU  2:17.07  56              P    31.47  1:06.63  1:42.47
LEE, CHRISTOPHER      14 PC UNATTACHED (P  2:17.67  57              P    28.91  1:02.59  1:39.01
WEBB, PATRICK         13 AZ KINGMAN DOLPH  2:17.79  58              P    30.67  1:05.09  1:40.74
HADD, OWEN            13 VA NOVA SWIMMING  2:18.08  59              P    30.85  1:06.45  1:42.52
BACH, JINSUNG         14 SN CALIFORNIA CA  2:18.60  60              P    29.53  1:05.06  1:41.03
MCGINNIS, CONNOR      14 AZ TUCSON FORD D  2:19.46  61              P    30.53  1:06.28  1:42.93
ERICKSON, STEFFEN     13 VA NOVA SWIMMING  2:19.62  62              P    31.09  1:06.19  1:42.83
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  2:19.87  63              P    30.37  1:04.92  1:42.34
ZHONG, BRYAN          14 PC UNATTACHED (P  2:20.80  64              P    29.76  1:05.51  1:42.98
GUERARD, REEF         14 SI UNATTACHED (S  2:21.22  65              P    30.92  1:06.41  1:43.73
TIEU, CHANDLER        14 PC UNATTACHED (P  2:24.54  66              P    29.41  1:02.91  1:40.91
LEE-ROWLANDS, GRAEME  14 PC UNATTACHED (P  2:26.47  67              P    31.93  1:08.30  1:46.38
DUNHAM, TRISTAN       14 VA NOVA SWIMMING   DQUED                   P    30.27  1:04.50  1:40.26

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   2:01.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  1:54.25   1  1:51.26 F1  P    24.75    54.17  1:28.06
                                                                    F    24.54    53.75  1:25.86
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:57.59   2  1:54.29 F2  P    25.97    55.41  1:29.65
                                                                    F    25.26    53.65  1:26.94
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C  2:00.96   4  1:58.34 F3  P    25.78    55.44  1:32.87
                                                                    F    25.78    54.86  1:31.37
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  1:59.71   3  1:59.58 F4  P    25.38    55.63  1:30.91
                                                                    F    25.06    55.29  1:31.14
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  2:01.78   6  2:00.96 F5  P    26.26    57.51  1:32.17
                                                                    F    25.98    57.62  1:32.13
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  2:01.39   5  2:01.61 F6  P    25.96    58.18  1:32.53
                                                                    F    26.23    58.49  1:33.20
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE  2:02.83   7  2:01.64 F7  P    27.29    58.30  1:34.36
                                                                    F    27.08    57.52  1:33.40
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  2:03.47   8  2:02.88 F8  P    26.60    58.96  1:35.07
                                                                    F    26.54    58.38  1:34.68

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  1:54.25   1              P    24.75    54.17  1:28.06
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  1:57.59   2              P    25.97    55.41  1:29.65
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  1:59.71   3              P    25.38    55.63  1:30.91
MORGAN, DAVID         14 PC CROW CANYON C  2:00.96   4              P    25.78    55.44  1:32.87
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  2:01.39   5              P    25.96    58.18  1:32.53
TEBET, JORGE          14 CA MESA AQUATICS  2:01.78   6              P    26.26    57.51  1:32.17
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE  2:02.83   7              P    27.29    58.30  1:34.36
READ, JUSTIN          13 PC DE ANZA CUPER  2:03.47   8              P    26.60    58.96  1:35.07
WHITTLE, MATT         14 SN DAVIS SWIM TE  2:03.51   9              P    26.09    57.61  1:33.38
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  2:03.70  10              P    26.76    57.91  1:34.54
BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  2:04.35  11              P    27.34    58.85  1:35.61
CLAUSEN, JAMES        14 SI NORTH COAST A  2:04.37  12              P    28.01    58.76  1:36.35
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P  2:04.95  13              P    27.19    58.09  1:34.59
SPURZEM, GRAHAM       14 PC UNATTACHED (P  2:05.05  14              P    27.61    59.19  1:36.69
LERUDE, BEN           14 PC RENO AQUATIC   2:05.13  15              P    27.87  1:00.01  1:37.05

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA  2:05.32  16              P    27.49    57.53  1:36.23
KELLER, STEFAN        13 PC NEPTUNE SWIMM  2:05.65  17              P    27.65    59.05  1:36.17
BARTOLI, NICHOLAS     14 PC RENO AQUATIC   2:06.05  18              P    26.00    57.09  1:36.50
GARTLAND, SEAN        14 SI NORTH COAST A  2:06.33  19              P    28.52  1:00.46  1:38.32
HO, JUSTIN            14 PC UNATTACHED (P  2:06.57  20              P    27.24    59.25  1:36.94
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA  2:06.86  21              P    27.15    58.54  1:37.06
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI  2:06.87  22              P    27.51  1:00.71  1:38.61
HUANG, PAUL           14 PC UNATTACHED (P  2:06.95  23              P    27.04    59.55  1:37.91
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU  2:07.00  24              P    26.86  1:00.16  1:37.91
HICKMAN, RILEY        13 SN DAVIS SWIM TE  2:07.02  25              P    26.83    58.38  1:37.43
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  2:07.81  26              P    27.12    57.74  1:36.86
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P  2:08.18  27              P    27.66    58.79  1:36.98
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA  2:08.21  28              P    26.98    58.53  1:37.99
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  2:08.36  29              P    28.20  1:03.06  1:39.30
MESSNER, MICHAEL      13 PC SUNNYVALE SWI  2:08.45  30              P    28.50  1:02.04  1:38.83
SHEN, TONY            13 PC PLEASANTON SE  2:09.01  31              P    28.86  1:02.04  1:39.98
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH    2:09.18  32              P    26.62  1:00.48  1:40.00
GOHLKE, NILS          13 PC BEAR SWIMMING  2:09.33  33              P    28.14  1:01.10  1:39.35
WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C  2:09.49  34              P    27.59  1:01.28  1:38.75
TAN, KAWEI            14 PC UNATTACHED (P  2:09.72  35              P    28.83  1:01.99  1:40.88
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:09.85  36              P    28.19  1:01.73  1:40.73
BOLE, SCOTT           13 PC NORTH BAY AQU  2:10.12  37              P    27.96  1:01.91  1:40.34
KANESHIRO, KANE       14 CA IRVINE NOVAQU  2:10.31  38              P    27.76  1:00.76  1:40.15
SANABIA, JOHN         13 PC MONTEREY BAY   2:10.33  39              P    26.95    57.89  1:40.39
ZHONG, BRYAN          14 PC UNATTACHED (P  2:11.06  40              P    27.11  1:00.64  1:39.48
MARTIN, LUKE          13 VA NOVA SWIMMING  2:11.44  41              P    27.66  1:01.61  1:40.95
BOLENDER, GABE        14 PC CABRILLO THRE  2:11.48  42              P    29.26  1:02.33  1:41.90
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING  2:11.54  43              P    27.47  1:01.20  1:42.15
BEYNARS, ERNEST       14 SN ARDEN HILLS    2:12.30  44              P    27.54  1:01.49  1:41.53
JULIUSSON, ERIK       13 CA IRVINE NOVAQU  2:12.59  45              P    28.57  1:01.35  1:41.62
WELCH, WILLIAM (BRAD) 14 VA NOVA SWIMMING  2:13.54  46              P    29.04  1:03.28  1:43.75
JACKETT, MATTHEW      14 PC NORTH BAY AQU  2:14.19  47              P    28.30  1:01.53  1:43.52
KLOTZ, MATTHEW        13 SN SIERRA MARLIN  2:14.26  48              P    28.68  1:02.85  1:44.04
OLIVERI, NICK         14 VA NOVA SWIMMING  2:14.67  49              P    31.25  1:03.85  1:43.68
FONG, SHANNON         14 PC NEPTUNE SWIMM  2:15.54  50              P    27.90  1:03.14  1:45.62
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER  2:15.76  51              P    28.25  1:02.84  1:43.09
BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P    28.66  1:00.77  1:39.36
TEMPLEMAN, MATTHEW    14 UT COTTONWOOD HE   DQUED                   P    29.05  1:01.65  1:39.17

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:53.29
   SECTIONAL   4:20.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  4:09.15   1  3:58.03 F1  P    25.99    56.64  1:29.58  2:01.27  2:37.05  3:13.36  3:41.98
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  4:12.92   2  4:01.03 F2  P    27.68    58.68  1:30.84  2:02.64  2:37.89  3:14.10  3:44.08
                                                                    F    26.04    54.95  1:25.35  1:55.51  2:29.28  3:04.35  3:32.71
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  4:21.27   7  4:18.22 F3  P    26.63    57.18  1:30.04  2:03.02  2:41.67  3:20.87  3:52.34
                                                                    F    27.17    57.97  1:31.51  2:04.44  2:40.54  3:18.04  3:48.74
LERUDE, BEN           14 PC RENO AQUATIC   4:19.51   5  4:18.57 F4  P    28.36    59.34  1:32.96  2:06.00  2:44.25  3:22.20  3:51.62
                                                                    F    28.31  1:00.17  1:33.55  2:06.03  2:43.87  3:21.44  3:50.72
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  4:19.02   4  4:19.10 F5  P    27.13    58.18  1:32.86  2:07.04  2:43.05  3:19.55  3:49.33
                                                                    F    27.61    58.83  1:34.22  2:08.67  2:44.58  3:21.52  3:51.03

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  4:19.51   6  4:19.27 F6  P    27.76    59.75  1:33.24  2:06.84  2:43.21  3:20.54  3:50.26
                                                                    F    28.20    59.78  1:32.94  2:06.16  2:44.21  3:22.47  3:51.67
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE  4:21.43   8  4:26.88 F7  P    28.76  1:00.47  1:34.08  2:05.94  2:44.08  3:22.18  3:52.33
                                                                    F    28.98  1:00.93  1:34.75  2:08.11  2:47.05  3:25.48  3:56.03
GLAUDINI, GARRETT     14 SI HEARTLAND SWI  4:22.76   9          F   P    28.29  1:00.76  1:34.08  2:06.91  2:45.68  3:24.37  3:54.27

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  4:09.15   1              P    25.99    56.64  1:29.58  2:01.27  2:37.05  3:13.36  3:41.98
OGREN, CURTIS         14 PC PALO ALTO STA  4:12.92   2              P    27.68    58.68  1:30.84  2:02.64  2:37.89  3:14.10  3:44.08
CLAUSEN, JAMES        14 SI NORTH COAST A  4:18.62   3              P    29.68  1:00.96  1:33.69  2:05.88  2:43.86  3:22.63  3:50.89
BROWNE, ZACK          14 VA NOVA SWIMMING  4:19.02   4              P    27.13    58.18  1:32.86  2:07.04  2:43.05  3:19.55  3:49.33
BARDEN, BRETT         14 VA NOVA SWIMMING  4:19.51   6              P    27.76    59.75  1:33.24  2:06.84  2:43.21  3:20.54  3:50.26
LERUDE, BEN           14 PC RENO AQUATIC   4:19.51   5              P    28.36    59.34  1:32.96  2:06.00  2:44.25  3:22.20  3:51.62
CHOI, MICHAEL         14 PC UNATTACHED (P  4:21.27   7              P    26.63    57.18  1:30.04  2:03.02  2:41.67  3:20.87  3:52.34
MCLAUGHLIN, KEVIN     14 PC PLEASANTON SE  4:21.43   8              P    28.76  1:00.47  1:34.08  2:05.94  2:44.08  3:22.18  3:52.33
BLAIR, RYAN           14 AZ SCOTTSDALE AQ  4:24.00  10              P    28.55  1:01.34  1:34.85  2:07.68  2:45.73  3:24.05  3:54.95
MESSNER, MICHAEL      13 PC SUNNYVALE SWI  4:26.99  11              P    28.10  1:00.22  1:35.47  2:09.81  2:47.59  3:25.86  3:57.19
GARTLAND, SEAN        14 SI NORTH COAST A  4:28.85  12              P    29.15  1:01.99  1:36.06  2:10.89  2:49.33  3:28.87  3:59.83
BERG, KYLE            14 CA UNATTACHED (S  4:30.67  13              P    27.17    58.62  1:34.46  2:09.04  2:48.39  3:28.61  4:00.60
BENIGHT, PATRICK      14 PC UNATTACHED (P  4:32.06  14              P    28.89  1:02.12  1:36.69  2:11.00  2:51.10  3:32.18  4:03.47
FRANCIS, ALEXANDER    14 PC UNATTACHED (P  4:32.24  15              P    28.87  1:02.71  1:36.82  2:09.83  2:49.82  3:30.81  4:01.66
SHEN, TONY            13 PC PLEASANTON SE  4:32.34  16              P    28.97  1:01.76  1:37.46  2:12.74  2:52.24  3:32.76  4:02.87
WELBORN, DANNY        13 VA NOVA SWIMMING  4:32.55  17              P    28.74  1:00.95  1:34.37  2:08.37  2:48.74  3:29.44  4:01.34
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA  4:32.57  18              P    29.06  1:02.79  1:35.98  2:08.47  2:49.32  3:29.77  4:01.14
KERR, KRISTOPHER      14 CO BROOMFIELD BA  4:32.85  19              P    27.58  1:01.17  1:35.13  2:08.83  2:50.74  3:29.91  4:02.36
TAMAYO, VICTOR        14 PC UNATTACHED (P  4:34.01  20              P    28.29    59.60  1:32.70  2:06.50  2:46.80  3:29.14  4:01.76
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK   4:34.30  21              P    29.35  1:02.53  1:39.40  2:15.12  2:53.23  3:31.90  4:03.58
RODRIGUEZ, JASON      13 CA IRVINE NOVAQU  4:34.61  22              P    27.99  1:00.75  1:37.40  2:13.07  2:52.05  3:31.57  4:04.38
BONZELL, BRET         14 SN UNATTACHED (S  4:34.69  23              P    28.52  1:02.01  1:36.70  2:10.65  2:51.42  3:31.93  4:04.07
HADD, OWEN            13 VA NOVA SWIMMING  4:34.97  24              P    30.01  1:03.74  1:38.49  2:12.11  2:52.31  3:32.36  4:04.36
JULIUSSON, ERIK       13 CA IRVINE NOVAQU  4:35.38  25              P    28.86  1:02.08  1:36.41  2:10.27  2:50.71  3:32.45  4:04.28
HUTCHINGS, MITCHELL   14 UT DIXIE AQUATIC  4:36.02  26              P    28.45  1:00.89  1:37.03  2:12.09  2:54.89  3:35.87  4:06.31
ERICKSON, STEFFEN     13 VA NOVA SWIMMING  4:36.61  27              P    30.10  1:03.87  1:39.49  2:14.36  2:54.73  3:35.20  4:06.36
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  4:36.70  28              P    28.68  1:02.85  1:37.90  2:12.05  2:52.72  3:34.03  4:06.17
STRUCKMEYER, JAKE     14 SN ARDEN HILLS    4:37.18  29              P    28.72  1:01.80  1:35.99  2:10.27  2:53.67  3:35.95  4:07.08
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ  4:37.21  30              P    28.86  1:02.73  1:39.65  2:14.95  2:55.30  3:36.29  4:07.86
BURKHART, NATE        14 PC TERRAPINS SWI  4:37.51  31              P    30.55  1:04.69  1:40.57  2:17.04  2:56.59  3:36.34  4:07.64
LOCKE, JACKSON        14 PC UNATTACHED (P  4:38.02  33              P    29.23  1:03.04  1:38.46  2:13.38  2:55.30  3:36.14  4:07.37
WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C  4:38.02  32              P    28.61  1:02.75  1:38.61  2:14.84  2:54.09  3:33.66  4:05.81
TEMPLEMAN, MATTHEW    14 UT COTTONWOOD HE  4:38.26  34              P    30.05  1:03.25  1:39.30  2:14.15  2:53.70  3:33.52  4:07.03
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH    4:38.30  35              P    27.88  1:00.73  1:36.74  2:12.91  2:54.17  3:35.59  4:07.54
BOLENDER, GABE        14 PC CABRILLO THRE  4:38.47  37              P    31.22  1:06.21  1:40.92  2:14.81  2:55.55  3:36.23  4:07.69
MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ  4:38.47  36              P    29.06  1:02.58  1:38.15  2:13.64  2:53.02  3:33.63  4:06.48
FONG, SHANNON         14 PC NEPTUNE SWIMM  4:38.58  38              P    28.18  1:01.44  1:37.09  2:12.41  2:53.95  3:35.83  4:07.89
WIESER, CHRIS         14 SN SOLANO AQUATI  4:38.63  39              P    30.37  1:06.07  1:39.81  2:14.36  2:57.56  3:39.20  4:09.74
DUNHAM, TRISTAN       14 VA NOVA SWIMMING  4:38.78  40              P    29.83  1:03.56  1:39.76  2:15.77  2:56.11  3:36.73  4:08.28
MCDONNELL, AUSTIN     14 PC UNATTACHED (P  4:38.98  41              P    30.19  1:04.37  1:39.60  2:14.49  2:55.75  3:38.30  4:09.75
MARTIN, LUKE          13 VA NOVA SWIMMING  4:39.15  42              P    29.31  1:03.15  1:38.76  2:13.63  2:54.42  3:35.09  4:07.62
KLOTZ, MATTHEW        13 SN SIERRA MARLIN  4:39.87  43              P    29.33  1:03.20  1:38.03  2:12.60  2:53.34  3:35.07  4:08.71
NGUYEN, MICHAEL       14 PC UNATTACHED (P  4:40.26  44              P    29.66  1:02.81  1:38.08  2:13.16  2:53.41  3:34.11  4:07.38
BERRY, VANCE (TREY)   13 VA NOVA SWIMMING  4:40.89  45              P    32.86  1:11.41  1:44.52  2:17.45  2:58.06  3:38.78  4:10.23
POWELL, DYLAN         14 PC VALLEJO AQUAT  4:42.22  46              P    29.26  1:03.03  1:40.59  2:17.83  2:57.73  3:38.47  4:10.81
WELCH, WILLIAM (BRAD) 14 VA NOVA SWIMMING  4:42.26  47              P    29.93  1:06.35  1:42.45  2:17.49  2:58.66  3:39.87  4:11.53
LEIGH, JOSH           13 VA NOVA SWIMMING  4:42.62  48              P    28.29  1:01.93  1:37.00  2:11.81  2:54.37  3:38.11  4:10.43
WRIGHT, PHILIP        13 CA IRVINE NOVAQU  4:42.83  49              P    30.00  1:05.20  1:42.10  2:18.89  2:59.28  3:40.48  4:12.46
NOLAN, CHRIS          13 CC TULE NATION T  4:42.88  50              P    29.05  1:03.13  1:40.72  2:17.34  2:57.76  3:38.10  4:11.17
SEMPLE, LIAM          13 SI PACIFIC SWIM   4:43.01  51              P    32.46  1:10.08  1:45.89  2:20.38  3:00.96  3:41.61  4:13.27

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAYER, KENNY          13 PC UNATTACHED (P  4:43.02  52              P    29.23  1:02.15  1:38.87  2:16.07  2:56.99  3:38.39  4:11.10
SMITH, JACOB          13 VA NOVA SWIMMING  4:44.27  53              P    28.93  1:02.49  1:40.04  2:16.11  2:57.54  3:40.32  4:13.35
WU, STANLEY           13 PC TERRAPINS SWI  4:44.40  54              P    30.59  1:05.25  1:41.00  2:18.20  2:57.83  3:38.54  4:12.53
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  4:45.29  55              P    28.54  1:02.73  1:38.92  2:14.16  2:58.10  3:42.12  4:14.36
GUERRA, BOBBY         13 SI FAST           4:45.96  56              P    31.99  1:07.59  1:44.38  2:20.19  3:02.59  3:45.17  4:16.28
BURRELL, NOAH         14 SN REDDING SWIM   4:46.08  57              P    31.11  1:08.04  1:44.54  2:21.21  3:01.87  3:41.90  4:14.24
PANTELAKIS, MICHAEL   13 UT DIXIE AQUATIC  4:46.30  58              P    31.35  1:07.88  1:43.53  2:20.40  3:03.46  3:46.00  4:16.49
WALLACE, ZACHARY      13 SI WIND 'N' SEA   4:47.32  59              P    30.70  1:06.28  1:43.59  2:20.41  3:02.62  3:44.42  4:16.71
WEBB, PATRICK         13 AZ KINGMAN DOLPH  4:47.90  60              P    30.51  1:04.96  1:42.13  2:21.34  3:02.24  3:45.66  4:17.31
GUERARD, REEF         14 SI UNATTACHED (S  4:48.34  61              P    30.46  1:05.74  1:42.74  2:19.19  3:02.87  3:45.94  4:18.45
KINTON, PETER         14 VA NOVA SWIMMING  4:48.49  62              P    29.74  1:04.33  1:40.59  2:17.62  3:00.38  3:43.47  4:16.18
LEONG, DAVID          14 PC OTTER SWIM CL  4:48.56  63              P    28.76  1:02.43  1:40.38  2:17.75  2:59.75  3:42.01  4:15.09
MCPHIE, JOHN          14 UT DIXIE AQUATIC  4:48.70  64              P    29.89  1:05.61  1:41.23  2:16.54  3:01.65  3:45.59  4:17.63
DEWANTE, RYAN         14 SN UNATTACHED (S  4:49.07  65              P    29.02  1:03.77  1:40.83  2:17.02  3:02.36  3:47.28  4:18.41
KAO, KYLE             14 CA IRVINE NOVAQU  4:49.23  66              P    29.55  1:03.77  1:40.46  2:17.55  3:00.24  3:44.17  4:17.37
RILEY, CONNER         14 PC UNATTACHED (P  4:50.14  67              P    30.78  1:05.80  1:43.74  2:20.56  3:04.17  3:47.75  4:19.37
POLLOCK, ETHAN        13 UT HILLTOP AQUAT  4:50.71  68              P    30.40  1:07.14  1:42.35  2:17.89  3:01.23  3:45.35  4:18.34
BERGER, BRIAN         13 SN CALIFORNIA CA  4:51.47  69              P    32.24  1:09.72  1:46.01  2:20.98  3:04.25  3:47.98  4:20.32
MCPHIE, JOSHUA        14 UT DIXIE AQUATIC  4:53.76  70              P    30.20  1:06.87  1:44.71  2:22.41  3:04.39  3:47.32  4:20.82
ALEMAN, AUSTIN        14 SI NORTH COAST A  4:53.96  71              P    29.61  1:03.97  1:41.66  2:18.09  3:00.60  3:43.04  4:19.16
BACH, JINSUNG         14 SN CALIFORNIA CA  4:55.55  72              P    29.64  1:04.56  1:41.14  2:19.49  3:06.39  3:52.43  4:23.52
MCGINNIS, CONNOR      14 AZ TUCSON FORD D   DQUED                   P    31.45  1:07.78  1:45.04  2:21.62  3:06.14  3:50.11  4:22.30

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:41.92   1      26.07    54.85  1:18.74
         LEE, WILLIAM        14
         OGREN, CURTIS       14
         NGUYEN, SEAN        13
         LIANG, ANDREW       14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:42.77   2      25.78    55.91  1:19.90
         MORGAN, DAVID       14
         WOOLDRIDGE, JACOB   13
         WILLIAMS, DILLON    14
         COOPER, QUENTIN     14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:44.64   3      26.01    54.88  1:21.09
         FAULS, HENRY        14
         BROWNE, ZACK        14
         BARDEN, BRETT       14
         MARTIN, LUKE        13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:46.50   4      27.59    58.05  1:23.25
         HONG, COLIN         14
         TOH, NATHAN         14
         READ, JUSTIN        13
         CHEN, MICHAEL       14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               1:46.66   5      26.95    57.20  1:23.16
         GIOVINAZZO, WILLIAM 14
         KANESHIRO, KANE     14
         RODRIGUEZ, JASON    13
         CAMARDA, MICHAEL    14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RENO,  A  13-14       14 PC RENO AQUATIC                1:47.81   6      27.81  1:00.15  1:25.10
         TUNG, JEFFREY       13
         LERUDE, BEN         14
         BARTOLI, NICHOLAS   14
         MCCRILLIS, PATRICK  13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:48.55   7      26.19    56.76  1:22.94
         SILVERTHORN, NICK   14
         MCLAUGHLIN, KEVIN   14
         SHEN, TONY          13
         JIA, PERRY          14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 1:51.97   8      28.65  1:00.80  1:27.18
         PAIVA, ANDREW       14
         CLOUD, JORDON       14
         BEYNARS, ERNEST     14
         STRUCKMEYER, JAKE   14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:52.05          28.80  1:00.94  1:27.27
         BERRY, VANCE (TREY) 13
         DUNHAM, TRISTAN     14
         LEIGH, JOSH         13
         WELCH, WILLIAM (BRAD14
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 1:53.72          31.08  1:03.15  1:28.77
         CHEN, ERIC          13
         XU, JONATHAN        14
         CHAN, GARRETT       14
         KAN, JONATHAN       13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:54.14          29.25    59.12  1:29.64
         NEWMAN, ZECHARIAH   14
         MESSMAN, CLARK      14
         TAKAGI, ENZO        14
         GOLTRA, KILIAN      14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:59.64          30.77  1:05.35  1:32.61
         YUVIENCO, MARK      13
         COPLEY, BRENDAN     14
         MESSNER, MICHAEL    13
         DOSHIRO, TAKUTO     14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:59.88          31.45  1:04.15  1:32.87
         KANE, CALVIN        14
         HUANG, AARON        13
         HANNIGAN, MICHAEL   14
         PUNCHIHEWA, DILLON  14
CDST,  A  13-14       14 PC CALIFORNIA DO                DQUED           28.95  1:00.86  1:28.81
         SUI, MICHAEL        14
         LAM, DUSTIN         14
         MCDONALD, ZACH      13
         YU, CHRIS           13
DART,  A  13-14       14 UT DIXIE AQUATIC                DQUED           30.18  1:02.60  1:29.27
         HUTCHINGS, MITCHELL 14
         MCPHIE, JOHN        14
         MCPHIE, JOSHUA      14
         PANTELAKIS, MICHAEL 13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING                DQUED           29.84  1:03.13  1:30.79
         WILEY, ROSS         13
         OLIVERI, NICK       14
         SMITH, JACOB        13
         KINTON, PETER       14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:21.79
   SECTIONAL   3:49.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:40.90   1      26.57    54.75  1:23.52  1:55.92  2:14.66  2:50.32  3:14.36
         LEE, WILLIAM        14
         OGREN, CURTIS       14
         LIANG, ANDREW       14
         NGUYEN, SEAN        13
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:43.82   2      26.63    54.18  1:24.83  1:59.93  2:24.11  2:53.38  3:17.79
         MORGAN, DAVID       14
         WOOLDRIDGE, JACOB   13
         WILLIAMS, DILLON    14
         COOPER, QUENTIN     14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:50.64   3      28.14    59.30  1:29.63  2:03.47  2:29.39  2:59.02  3:23.21
         HONG, COLIN         14
         TOH, NATHAN         14
         READ, JUSTIN        13
         CHEN, MICHAEL       14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:52.00   4      27.48    57.13  1:27.69  2:01.71  2:28.33  2:59.68  3:24.18
         FAULS, HENRY        14
         BROWNE, ZACK        14
         BARDEN, BRETT       14
         MARTIN, LUKE        13
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               3:53.97   5      30.19    59.80  1:30.66  2:05.59  2:31.97  3:02.05  3:27.38
         GARTLAND, SEAN      14
         ALEMAN, AUSTIN      14
         O'BRIEN, JASON      14
         CLAUSEN, JAMES      14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:55.55   6      26.27    54.05  1:25.83  2:01.75  2:28.58  2:59.24  3:25.74
         SILVERTHORN, NICK   14
         SHEN, TONY          13
         MCLAUGHLIN, KEVIN   14
         JIA, PERRY          14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               3:58.51   7      28.33    58.01  1:16.99  2:06.57  2:33.83  3:05.67  3:30.33
         GIOVINAZZO, WILLIAM 14
         WRIGHT, PHILIP      13
         RODRIGUEZ, JASON    13
         KANESHIRO, KANE     14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               4:01.15   8      29.92  1:00.72  1:33.14  2:09.54  2:36.37  3:08.20  3:33.44
         HADD, OWEN          13
         WELBORN, DANNY      13
         LEIGH, JOSH         13
         WELCH, WILLIAM (BRAD14
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               4:03.72          29.53  1:00.67  1:32.37  2:08.66  2:36.35  3:08.64  3:34.74
         BERRY, VANCE (TREY) 13
         DUNHAM, TRISTAN     14
         SMITH, JACOB        13
         OLIVERI, NICK       14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 4:09.20        1:02.11  1:35.56  2:13.61  2:41.28  3:14.48  3:40.99
         PAIVA, ANDREW       14
         CLOUD, JORDON       14
         BEYNARS, ERNEST     14
         STRUCKMEYER, JAKE   14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DART,  A  13-14       14 UT DIXIE AQUATIC               4:10.50          30.88  1:03.75  1:37.27  2:15.02  2:43.17  3:15.03  3:41.61
         MCPHIE, JOHN        14
         MCPHIE, JOSHUA      14
         HUTCHINGS, MITCHELL 14
         PANTELAKIS, MICHAEL 13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                4:12.94          29.06  1:02.00  1:34.49  2:10.54  2:40.71  3:19.35  3:44.21
         HARVEY, EDDIE       14
         BURRELL, NOAH       14
         LENNON, GREGORY     13
         NEW, TAYLOR         14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:16.31          32.78  1:06.92  1:38.99  2:16.06  2:45.57  3:34.34
         KANE, CALVIN        14
         HUANG, AARON        13
         APPLEBAUM, JOSH     14
         HANNIGAN, MICHAEL   14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:17.63          31.15  1:04.71  1:37.50  2:15.28  2:45.33  3:21.74  3:48.13
         KUBACKI, ALEX       14
         MONROE, DAVID       13
         FRY, PHILLIP        13
         HATHAWAY, MIKEY J   13

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:31.54   1      24.05    47.19  1:09.98
         LEE, WILLIAM        14
         NGUYEN, SEAN        13
         OGREN, CURTIS       14
         LIANG, ANDREW       14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:31.58   2      22.29    44.27  1:07.52
         MORGAN, DAVID       14
         WILLIAMS, DILLON    14
         COOPER, QUENTIN     14
         WOOLDRIDGE, JACOB   13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:35.06   3      23.43    47.26  1:11.95
         FAULS, HENRY        14
         BROWNE, ZACK        14
         BARDEN, BRETT       14
         MARTIN, LUKE        13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:35.22   4      22.19    46.12  1:09.60
         SILVERTHORN, NICK   14
         MCLAUGHLIN, KEVIN   14
         SHEN, TONY          13
         JIA, PERRY          14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               1:35.47   5      23.71    48.69  1:12.33
         GIOVINAZZO, WILLIAM 14
         WRIGHT, PHILIP      13
         CAMARDA, MICHAEL    14
         KANESHIRO, KANE     14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:35.52   6      23.95    48.49  1:12.06
         HONG, COLIN         14
         TOH, NATHAN         14
         CHEN, MICHAEL       14
         READ, JUSTIN        13
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               1:37.23   7      23.66    48.53  1:13.00
         O'BRIEN, JASON      14
         ALEMAN, AUSTIN      14
         GARTLAND, SEAN      14
         CLAUSEN, JAMES      14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:38.87   8      24.70    48.81  1:13.51
         BERRY, VANCE (TREY) 13
         LEIGH, JOSH         13
         WELCH, WILLIAM (BRAD14
         OLIVERI, NICK       14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 1:39.50          24.53    50.02  1:14.98
         BEYNARS, ERNEST     14
         CLOUD, JORDON       14
         PAIVA, ANDREW       14
         STRUCKMEYER, JAKE   14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:39.65          24.47    48.89  1:14.62
         KOU, TIMOTHY        14
         WALKER, JEREMY      14
         TRUONG, BILL        13
         FIELDS, ADRIAN      13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                1:39.91          26.17    51.63  1:16.04
         LENNON, GREGORY     13
         BURRELL, NOAH       14
         HARVEY, EDDIE       14
         NEW, TAYLOR         14
CDST,  A  13-14       14 PC CALIFORNIA DO               1:40.21          24.37    49.60  1:15.85
         SUI, MICHAEL        14
         LAM, DUSTIN         14
         MCDONALD, ZACH      13
         YU, CHRIS           13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:40.26          24.38    49.39  1:14.03
         NEWMAN, ZECHARIAH   14
         MESSMAN, CLARK      14
         GOLTRA, KILIAN      14
         TAKAGI, ENZO        14
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               1:41.32          25.55    50.57  1:15.59
         KINTON, PETER       14
         SMITH, JACOB        13
         DUNHAM, TRISTAN     14
         WILEY, ROSS         13
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 1:42.10          24.23    49.71  1:15.90
         CHAN, GARRETT       14
         KAN, JONATHAN       13
         CHEN, ERIC          13
         LUO, DEAN           14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:42.51          24.56    50.83  1:16.92
         MESSNER, MICHAEL    13
         YUVIENCO, MARK      13
         DOSHIRO, TAKUTO     14
         COPLEY, BRENDAN     14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DART,  A  13-14       14 UT DIXIE AQUATIC               1:43.79          25.11    51.87  1:17.64
         HUTCHINGS, MITCHELL 14
         MCPHIE, JOHN        14
         MCPHIE, JOSHUA      14
         PANTELAKIS, MICHAEL 13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:43.96          25.35    50.67  1:16.61
         HANNIGAN, MICHAEL   14
         KANE, CALVIN        14
         HUANG, AARON        13
         PUNCHIHEWA, DILLON  14
VS,  A  13-14         14 PC VALLEY SPLASH               1:44.62          25.66    52.03  1:17.57
         LOWENSTEIN, ZACHARY 13
         NGUYEN, JONATHAN    14
         KAY, THERON         14
         IBARRA, KEVIN       14

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:00.49
   SECTIONAL   3:24.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:17.12   1      22.91    47.41  1:09.64  1:34.53  1:59.36  2:27.43  2:51.20
         MORGAN, DAVID       14
         WILLIAMS, DILLON    14
         WOOLDRIDGE, JACOB   13
         COOPER, QUENTIN     14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:19.82   2      23.74    49.10  1:13.05  1:39.86  2:03.83  2:30.37  2:53.91
         OGREN, CURTIS       14
         LEE, WILLIAM        14
         NGUYEN, SEAN        13
         LIANG, ANDREW       14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               3:25.41   3      24.85    51.92  1:16.21  1:41.65  2:07.57  2:34.64  2:59.56
         ALEMAN, AUSTIN      14
         O'BRIEN, JASON      14
         GARTLAND, SEAN      14
         CLAUSEN, JAMES      14
RENO,  A  13-14       14 PC RENO AQUATIC                3:25.48   4      24.14    50.30  1:15.92  1:43.20  2:08.20  2:36.46  2:59.84
         BARTOLI, NICHOLAS   14
         LERUDE, BEN         14
         MEYER, CHRISTOPHER  14
         MCCRILLIS, PATRICK  13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:27.52   5      24.80    51.74  1:16.62  1:44.40  2:08.99  2:36.05  3:00.30
         FAULS, HENRY        14
         BARDEN, BRETT       14
         BROWNE, ZACK        14
         MARTIN, LUKE        13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:28.82   6      23.12    47.41  1:12.10  1:39.40  2:04.11  2:32.62  2:59.22
         SILVERTHORN, NICK   14
         SHEN, TONY          13
         MCLAUGHLIN, KEVIN   14
         JIA, PERRY          14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:31.02   7      24.59    52.17  1:17.78  1:44.69  2:08.93  2:36.27  3:02.14
         CHEN, MICHAEL       14
         READ, JUSTIN        13
         HONG, COLIN         14
         TOH, NATHAN         14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 3:32.03   8      25.81    53.18  1:18.24  1:45.45  2:11.05  2:39.02  3:04.64
         CLOUD, JORDON       14
         BEYNARS, ERNEST     14
         PAIVA, ANDREW       14
         STRUCKMEYER, JAKE   14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVAQU               3:32.52          24.85    52.10  1:17.82  1:46.59  2:11.95  2:40.22  3:04.72
         GIOVINAZZO, WILLIAM 14
         KAO, KYLE           14
         CAMARDA, MICHAEL    14
         KANESHIRO, KANE     14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:35.07          25.49    53.42  1:19.09  1:46.99  2:12.44  2:41.59  3:06.73
         BERRY, VANCE (TREY) 13
         WELCH, WILLIAM (BRAD14
         WELBORN, DANNY      13
         LEIGH, JOSH         13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:37.59          25.57    52.28  1:18.71  1:47.58  2:13.40  2:42.75  3:08.50
         KOU, TIMOTHY        14
         TRUONG, BILL        13
         WALKER, JEREMY      14
         FIELDS, ADRIAN      13
DART,  A  13-14       14 UT DIXIE AQUATIC               3:38.79          25.81    53.30  1:19.67  1:49.05  2:15.13  2:44.08  3:10.44
         HUTCHINGS, MITCHELL 14
         MCPHIE, JOHN        14
         MCPHIE, JOSHUA      14
         PANTELAKIS, MICHAEL 13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                3:39.66          25.95    53.95  1:20.21  1:48.31  2:13.62  2:41.90  3:09.36
         NEWMAN, ZECHARIAH   14
         MESSMAN, CLARK      14
         GOLTRA, KILIAN      14
         TAKAGI, ENZO        14
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               3:40.56          26.01    55.10  1:21.52  1:51.33  2:17.35  2:46.03  3:11.97
         KINTON, PETER       14
         SMITH, JACOB        13
         OLIVERI, NICK       14
         DUNHAM, TRISTAN     14
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                3:41.06          25.85    54.86  1:22.07  1:52.81  2:19.18  2:48.12  3:12.99
         HARVEY, EDDIE       14
         LENNON, GREGORY     13
         BURRELL, NOAH       14
         NEW, TAYLOR         14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                3:48.91          26.25    55.80  1:22.02  1:52.09  2:18.65  2:48.56  3:16.54
         HANNIGAN, MICHAEL   14
         KANE, CALVIN        14
         HUANG, AARON        13
         PHALEN, KYLE        14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   6:38.29
   SECTIONAL   7:31.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:15.03   1      25.56    53.59  1:22.52  1:51.49  2:16.84  2:45.36  3:12.87
         LEE, WILLIAM        14                                        3:40.03  4:05.11  4:33.14  5:02.16  5:31.06  5:55.47  6:21.64
         LIANG, ANDREW       14                                        6:48.22
         NGUYEN, SEAN        13
         OGREN, CURTIS       14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               7:18.97   2      24.24    51.82  1:20.51  1:49.02  2:14.95  2:44.04  3:12.02
         WILLIAMS, DILLON    14                                        3:38.68  4:04.78  4:34.15  5:04.37  5:34.85  5:58.03  6:24.03
         COOPER, QUENTIN     14                                        6:51.09
         WOOLDRIDGE, JACOB   13
         MORGAN, DAVID       14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               7:26.34   3      26.36    54.83  1:23.95  1:53.58  2:19.36  2:47.13  3:15.35
         ALEMAN, AUSTIN      14                                        3:42.54  4:10.10  4:39.77  5:08.96  5:37.70  6:02.82  6:30.29
         CLAUSEN, JAMES      14                                        6:58.38
         GARTLAND, SEAN      14
         O'BRIEN, JASON      14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               7:37.09   4      26.31    54.98  1:23.86  1:52.55  2:18.90  2:48.79  3:19.38
         BROWNE, ZACK        14                                        3:49.57  4:15.19  4:43.70  5:12.90  5:42.05  6:08.32  6:37.66
         BARDEN, BRETT       14                                        7:07.71
         FAULS, HENRY        14
         WELCH, WILLIAM (BRAD14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS                 7:38.88   5      26.70    55.97  1:25.53  1:55.24  2:21.12  2:49.72  3:19.14
         CLOUD, JORDON       14                                        3:48.75  4:14.85  4:44.07  5:14.01  5:44.09  6:09.69  6:38.95
         BEYNARS, ERNEST     14                                        7:09.16
         PAIVA, ANDREW       14
         STRUCKMEYER, JAKE   14
VACA,  A  13-14       14 SN VACAVILLE SWI               7:46.24   6      26.73    56.29  1:25.72  1:55.45  2:14.23  2:49.09  3:18.44
         ARNETT, GRANT       14                                        3:47.49  4:14.33  4:44.43  5:16.13  5:47.32  6:13.99  6:44.00
         RECAIDO, MITCH      14                                        7:15.53
         CASTRO, ANDREW      13
         ABERNETHY, MATT     13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               7:53.43   7      26.36    56.55  1:27.10  1:56.88  2:23.35  2:53.25  3:23.60
         BERRY, VANCE (TREY) 13                                        3:54.05  4:21.26  4:52.03  5:23.39  5:54.73  6:21.86  6:51.98
         MARTIN, LUKE        13                                        7:22.70
         OLIVERI, NICK       14
         ERICKSON, STEFFEN   13
DART,  A  13-14       14 UT DIXIE AQUATIC               7:53.93   8      27.31    57.59  1:26.94  1:55.67  2:23.01  2:53.62  3:24.64
         HUTCHINGS, MITCHELL 14                                        3:55.34  4:22.22  4:51.92  5:23.39  5:54.38  6:22.18  6:52.70
         MCPHIE, JOHN        14                                        7:23.92
         MCPHIE, JOSHUA      14
         PANTELAKIS, MICHAEL 13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA SWIMMING               8:02.24          27.03    57.26  1:28.98  2:00.26  2:27.82  2:58.64  3:30.71
         KINTON, PETER       14                                        4:02.11  4:29.17  4:59.35  5:30.74  6:01.85  6:29.16  6:59.98
         WELBORN, DANNY      13                                        7:31.25
         DUNHAM, TRISTAN     14
         SMITH, JACOB        13
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               8:06.76          26.58    55.50  1:24.87  1:53.13  2:19.61  2:50.54  3:23.04
         MESSNER, MICHAEL    13                                        3:55.16  4:22.78  4:53.93  5:27.70  6:02.03  6:30.30  7:01.46
         YUVIENCO, MARK      13                                        7:34.26
         CHAO, STEVEN        14
         DOSHIRO, TAKUTO     14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY    22.41   1    22.12 F1
NOLLETTE, TYLER       16 PC UNATTACHED (P    22.80   6    22.56 F2
SCALISE, KYLE         16 PC NORTHERN NEVA    22.43   2    22.59 F3
SIMAS, SHELDON        16 SN UNATTACHED (S    22.82   8    22.82 F4
KIM, YU BIN           15 CA CONEJO SIMI S    22.86  10    22.84 F5
TANABE, CODY          15 PC UNATTACHED (P    22.77   4    22.94 F6
BARSANTI, RYAN        15 PC UNATTACHED (P    22.92  12          F
FRANKE, CAMERON       16 SN DAVIS SWIM TE    22.95  13          F

BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY    22.41   1
SCALISE, KYLE         16 PC NORTHERN NEVA    22.43   2
SANBORN, BYRON        15 PC UNATTACHED (P    22.68   3
TANABE, CODY          15 PC UNATTACHED (P    22.77   4
BOLE, SANDY           15 PC UNATTACHED (P    22.79   5
NOLLETTE, TYLER       16 PC UNATTACHED (P    22.80   6
HAUSMANN, CHRIS       16 PC UNATTACHED (P    22.81   7
SIMAS, SHELDON        16 SN UNATTACHED (S    22.82   8
BUI, ANDREW           15 PC UNATTACHED (P    22.84   9
KIM, YU BIN           15 CA CONEJO SIMI S    22.86  10
HAYES, ANDREW         16 PC UNATTACHED (P    22.92  11
YAO, SEAN             15 PC UNATTACHED (P    22.97  14
RAGLAND, DUSTIN       15 UT PARK COUNTY A    23.06  15
POLOVINKIN, NIKITA    15 PC UNATTACHED (P    23.11  16
RUSSELL, COLIN        16 SN UNATTACHED (S    23.12  17
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P    23.14  18
WILLIAMS, JAXON       15 SN REDDING SWIM     23.17  19
KRAMER, NICK          15 SN UNATTACHED (S    23.49  20
TUNG, CHRISTOPHER     16 PC RENO AQUATIC     23.50  21
WONG, JASON           15 PC UNATTACHED (P    23.77  22
USINGER, BRETT        15 PC UNATTACHED (P    23.81  23
NEWMAN, GABE          15 PC WALNUT CREEK     23.87  24

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY    48.34   2    48.00 F1  P    24.05
                                                                    F    23.79
RING, DAVID           15 SN UNATTACHED (S    49.32   5    48.54 F2  P    23.96
                                                                    F    23.59
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN UNATTACHED (S    49.12   3    48.75 F3  P    23.76
                                                                    F    23.60
BUI, ANDREW           15 PC UNATTACHED (P    49.26   4    48.78 F4  P    23.52
                                                                    F    23.33
JOHNSON, GARRAT       16 SN UNATTACHED (S    49.39   6    49.22 F5  P    23.69
                                                                    F    24.00

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, THOMAS         16 CC UNATTACHED (C    49.42   7    49.37 F6  P    23.60
                                                                    F    23.60
SIMAS, SHELDON        16 SN UNATTACHED (S    49.72   9    49.68 F7  P    23.66
                                                                    F    23.34
IP, BRIAN             16 PC UNATTACHED (P    49.54   8    50.35 F8  P    23.75
                                                                    F    24.19

KIM, YU BIN           15 CA CONEJO SIMI S    48.31   1              P    23.34
BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY    48.34   2              P    24.05
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN UNATTACHED (S    49.12   3              P    23.76
BUI, ANDREW           15 PC UNATTACHED (P    49.26   4              P    23.52
RING, DAVID           15 SN UNATTACHED (S    49.32   5              P    23.96
JOHNSON, GARRAT       16 SN UNATTACHED (S    49.39   6              P    23.69
BROWN, THOMAS         16 CC UNATTACHED (C    49.42   7              P    23.60
IP, BRIAN             16 PC UNATTACHED (P    49.54   8              P    23.75
SIMAS, SHELDON        16 SN UNATTACHED (S    49.72   9              P    23.66
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P    49.78  10              P    23.99
RAGLAND, DUSTIN       15 UT PARK COUNTY A    49.86  11              P    23.72
FRANKE, CAMERON       16 SN DAVIS SWIM TE    49.89  12              P    24.02
ZAMBELI-LJEPOVIC, ALA 16 SN UNATTACHED (S    49.92  13              P    24.09
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P    49.97  14              P    24.50
NAVARRO, EVAN         16 PC UNATTACHED (P    50.13  15              P    24.03
TUNG, CHRISTOPHER     16 PC RENO AQUATIC     50.19  16              P    24.26
SMITH, STEVEN         16 PC UNATTACHED (P    50.40  17              P    23.86
BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S    50.59  18              P    24.34
FIERRO, SONNY         15 SN UNATTACHED (S    50.64  19              P    24.37
NAIK, NARESH          15 OK CHESAPEAKE SW    50.83  20              P    24.13
HUGHES, BRYAN         15 PC UNATTACHED (P    50.96  21              P    25.01
SIX, QUINN            15 PC UNATTACHED (P    51.06  22              P    24.70
MORROW, WESLEY        16 PC SEASIDE AQUAT    51.18  23              P    24.70
KUBICK, DYLAN         15 SN UNATTACHED (S    51.19  24              P    24.63
KANE, MATT            16 SN UNATTACHED (S    51.22  25              P    24.73
LASKO, JARED          16 PC LAKERIDGE SWI    51.32  26              P    24.74
MCLAUGHLIN, TIM       16 PC UNATTACHED (P    51.33  27              P    24.72
NOLLETTE, TYLER       16 PC UNATTACHED (P    51.34  28              P    24.19
POLOVINKIN, NIKITA    15 PC UNATTACHED (P    51.37  29              P    24.57
NIELSON, CHRISTOPHER  15 UT HILLTOP AQUAT    51.42  30              P    24.85
WILLIAMS, JAXON       15 SN REDDING SWIM     51.47  31              P    24.76
KENNEDY, DEVIN        15 PC UNATTACHED (P    51.92  32              P    25.06
STEINBERG, JACKSON    16 PC UNATTACHED (P    52.90  33              P    24.99

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FIERRO, SONNY         15 SN UNATTACHED (S  1:47.75   8  1:44.73 F1  P    24.73    52.05  1:20.08
                                                                    F    24.35    50.60  1:17.79
HUGHES, BRYAN         15 PC UNATTACHED (P  1:46.92   4  1:45.18 F2  P    25.30    53.13  1:20.23
                                                                    F    25.09    52.38  1:19.20
BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY  1:45.32   1  1:45.38 F3  P    24.92    51.58  1:17.78
                                                                    F    25.01    52.32  1:18.77

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STUEWE, CONNOR        16 PC UNATTACHED (P  1:47.57   7  1:45.40 F4  P    25.08    52.80  1:20.40
                                                                    F    24.58    51.74  1:18.95
JOHNSON, GARRAT       16 SN UNATTACHED (S  1:46.65   2  1:46.13 F5  P    24.25    51.50  1:19.41
                                                                    F    24.70    52.08  1:19.54
CHANDLER, BRANDON     16 PC UNATTACHED (P  1:47.32   5  1:46.39 F6  P    25.32    52.63  1:19.85
                                                                    F    25.66    53.13  1:20.13
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P  1:46.69   3  1:46.47 F7  P    24.69    51.35  1:19.05
                                                                    F    25.23    52.68  1:19.89
CHANG, HOWARD         16 PC UNATTACHED (P  1:47.49   6  1:46.62 F8  P    25.54    52.81  1:20.31
                                                                    F    25.08    51.85  1:19.01

BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY  1:45.32   1              P    24.92    51.58  1:17.78
JOHNSON, GARRAT       16 SN UNATTACHED (S  1:46.65   2              P    24.25    51.50  1:19.41
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P  1:46.69   3              P    24.69    51.35  1:19.05
HUGHES, BRYAN         15 PC UNATTACHED (P  1:46.92   4              P    25.30    53.13  1:20.23
CHANDLER, BRANDON     16 PC UNATTACHED (P  1:47.32   5              P    25.32    52.63  1:19.85
CHANG, HOWARD         16 PC UNATTACHED (P  1:47.49   6              P    25.54    52.81  1:20.31
STUEWE, CONNOR        16 PC UNATTACHED (P  1:47.57   7              P    25.08    52.80  1:20.40
FIERRO, SONNY         15 SN UNATTACHED (S  1:47.75   8              P    24.73    52.05  1:20.08
IP, BRIAN             16 PC UNATTACHED (P  1:47.89   9              P    25.27    52.62  1:20.28
RING, DAVID           15 SN UNATTACHED (S  1:48.05  10              P    24.56    51.98  1:20.40
KUHN, NATE            15 PC UNATTACHED (P  1:48.09  11              P    25.43    52.59  1:20.46
USINGER, BRETT        15 PC UNATTACHED (P  1:48.19  12              P    25.18    52.64  1:20.59
CASTRO, KYLE          15 SN UNATTACHED (S  1:48.26  13              P    25.23    52.79  1:20.82
MORROW, WESLEY        16 PC SEASIDE AQUAT  1:48.35  14              P    25.80    53.10  1:20.98
NADLER, KYLE          15 SN DAVIS SWIM TE  1:48.36  15              P    24.67    51.82  1:20.00
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P  1:48.84  16              P    25.66    53.02  1:20.89
BUI, ANDREW           15 PC UNATTACHED (P  1:49.71  17              P    24.87    52.75  1:21.36
MENDOZA, ALEX         16 SN UNATTACHED (S  1:50.13  19              P    24.84    52.21  1:20.33
NAVARRO, EVAN         16 PC UNATTACHED (P  1:50.13  18              P    25.91    53.35  1:22.04
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN UNATTACHED (S  1:50.30  20              P    26.29    54.54  1:22.99
TUNG, CHRISTOPHER     16 PC RENO AQUATIC   1:50.41  21              P    25.37    52.84  1:21.01
SIMAS, SHELDON        16 SN UNATTACHED (S  1:50.69  22              P    25.40    53.49  1:22.46
BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S  1:50.86  23              P    24.91    52.77  1:21.93
DOUROV, CHRISTOPHER   15 PC UNATTACHED (P  1:51.00  24              P    26.19    54.70  1:23.15
THOMPSON, JAMES       15 PC UNATTACHED (P  1:51.39  25              P    26.59    55.30  1:23.15
PINSON, ADAM          15 SN UNATTACHED (S  1:51.91  26              P    25.67    53.64  1:22.71
RAGLAND, DUSTIN       15 UT PARK COUNTY A  1:52.21  27              P    26.48    55.10  1:23.66
BROWN, THOMAS         16 CC UNATTACHED (C  1:52.38  28              P    26.80    56.06  1:24.82
NIELSON, CHRISTOPHER  15 UT HILLTOP AQUAT  1:52.58  29              P    25.60    53.76  1:22.99
HIGHSMITH, JOHN       16 SN UNATTACHED (S  1:53.34  30              P    26.21    54.71  1:24.12
KRAMER, NICK          15 SN UNATTACHED (S  1:55.11  31              P    26.61    55.01  1:24.32

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OWENS, KEVIN          16 PC UNATTACHED (P  4:36.52   1  4:29.95 F1  P    25.15    52.15  1:19.89  1:47.84  2:16.00  2:44.21  3:12.39
                                                                       3:41.06  4:09.24
                                                                    F    50.56  1:17.36  1:44.29  2:11.67  2:39.36  3:07.25  3:35.08
                                                                       4:02.86  4:29.95

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIGGERT, JOE          16 SN UNATTACHED (S  4:40.59   2  4:39.91 F2  P    25.23    53.06  1:21.00  1:49.41  2:17.72  2:46.48  3:14.92
                                                                       3:43.59  4:12.29
VILLANUEVA, MARCO     15 PC TIGER AQUATIC  4:47.82   4  4:44.25 F3  P    26.31    54.99  1:24.04  1:53.23  2:22.71  2:51.87  3:21.46
                                                                       3:51.13  4:20.23
                                                                    F    54.65  1:23.56  1:52.82  2:22.05  2:51.49  3:20.80  3:49.97
                                                                       4:17.55
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P  4:50.28   6  4:44.58 F4  P    25.89    53.98  1:22.67  1:51.76  2:21.15  2:50.74  3:20.79
                                                                       3:51.18  4:21.32
                                                                    F    53.71  1:22.64  1:52.05  2:21.78  2:51.01  3:20.32  3:49.43
                                                                       4:18.42
WILLIAMS, TING        15 CC UNATTACHED (C  4:52.37   9  4:51.21 F5  P    27.08    56.08  1:25.72  1:55.42  2:24.97  2:54.51  3:24.29
                                                                       3:54.23  4:23.44
                                                                    F    54.85  1:24.31  1:53.93  2:23.71  2:53.35  3:22.92  3:52.96
                                                                       4:22.27  4:51.23
FIERRO, SONNY         15 SN UNATTACHED (S  4:49.76   5  4:52.47 F6  P    26.03    54.93  1:24.44  1:54.04  2:22.65  2:51.48  3:20.96
                                                                       3:50.94  4:20.66
                                                                    F    53.96  1:23.09  1:52.69  2:22.54  2:52.90  3:23.28  3:53.48
                                                                       4:23.05
MENDOZA, ALEX         16 SN UNATTACHED (S  4:50.36   7  4:58.67 F7  P    25.96    54.48  1:23.65  1:52.80  2:21.81  2:51.15  3:20.68
                                                                       3:50.19  4:20.47
                                                                    F    55.85  1:26.19  1:56.60  2:27.15  2:57.85  3:28.42  3:58.94
                                                                       4:29.54
MORROW, WESLEY        16 PC SEASIDE AQUAT  4:51.58   8  5:00.03 F8  P    26.63    55.04  1:23.86  1:53.10  2:22.39  2:52.06  3:22.05
                                                                       3:51.71  4:21.99
                                                                    F    55.21  1:24.50  1:54.65  2:25.09  2:55.40  3:26.44  3:57.82
                                                                       4:29.17

OWENS, KEVIN          16 PC UNATTACHED (P  4:36.52   1              P    25.15    52.15  1:19.89  1:47.84  2:16.00  2:44.21  3:12.39
                                                                       3:41.06  4:09.24
RIGGERT, JOE          16 SN UNATTACHED (S  4:40.59   2              P    25.23    53.06  1:21.00  1:49.41  2:17.72  2:46.48  3:14.92
                                                                       3:43.59  4:12.29
CHEN, RONALD          15 PC UNATTACHED (P  4:47.57   3              P    25.84    53.64  1:23.06  1:52.83  2:22.09  2:51.76  3:20.19
                                                                       3:49.78  4:19.73
VILLANUEVA, MARCO     15 PC TIGER AQUATIC  4:47.82   4              P    26.31    54.99  1:24.04  1:53.23  2:22.71  2:51.87  3:21.46
                                                                       3:51.13  4:20.23
FIERRO, SONNY         15 SN UNATTACHED (S  4:49.76   5              P    26.03    54.93  1:24.44  1:54.04  2:22.65  2:51.48  3:20.96
                                                                       3:50.94  4:20.66
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P  4:50.28   6              P    25.89    53.98  1:22.67  1:51.76  2:21.15  2:50.74  3:20.79
                                                                       3:51.18  4:21.32
MENDOZA, ALEX         16 SN UNATTACHED (S  4:50.36   7              P    25.96    54.48  1:23.65  1:52.80  2:21.81  2:51.15  3:20.68
                                                                       3:50.19  4:20.47
MORROW, WESLEY        16 PC SEASIDE AQUAT  4:51.58   8              P    26.63    55.04  1:23.86  1:53.10  2:22.39  2:52.06  3:22.05
                                                                       3:51.71  4:21.99
WILLIAMS, TING        15 CC UNATTACHED (C  4:52.37   9              P    27.08    56.08  1:25.72  1:55.42  2:24.97  2:54.51  3:24.29
                                                                       3:54.23  4:23.44
BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY  4:52.42  10              P    27.11    57.03  1:26.62  1:56.11  2:25.73  2:54.92  3:24.68
                                                                       3:54.30  4:24.18
GILLESPIE, KURTIS     15 SN SPARE TIME AQ  4:53.64  11              P    25.88    55.00  1:24.99  1:55.11  2:25.20  2:55.49  3:25.72
                                                                       3:55.58  4:25.52
FITTRO, JAMES         16 PC UNATTACHED (P  4:53.65  12              P    27.21    56.64  1:26.56  1:56.41  2:26.56  2:56.69  3:26.55
                                                                       3:56.48  4:25.96
SANBORN, BYRON        15 PC UNATTACHED (P  4:53.79  13              P    26.25    55.64  1:25.58  1:55.39  2:25.60  2:56.06  3:25.74
                                                                       3:54.83  4:24.77
CASTRO, KYLE          15 SN UNATTACHED (S  4:54.05  14              P    26.36    54.85  1:24.20  1:53.83  2:23.52  2:53.52  3:24.01
                                                                       3:54.39  4:24.86

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NADLER, KYLE          15 SN DAVIS SWIM TE  4:55.33  15              P    26.43    55.29  1:24.45  1:54.28  2:23.95  2:53.92  3:24.40
                                                                       3:54.84  4:25.24
POURVAHIDI, CHANDLER  15 SN UNATTACHED (S  4:57.63  16              P    26.91    56.07  1:26.28  1:56.68  2:27.25  2:57.56  3:28.18
                                                                       3:58.69  4:28.73
USINGER, BRETT        15 PC UNATTACHED (P  4:57.96  17              P    25.49    53.69  1:22.46  1:52.07  2:21.86  2:52.44  3:23.59
                                                                       3:54.97  4:26.93
LASKO, JARED          16 PC LAKERIDGE SWI  4:58.78  18              P    27.67    57.56  1:28.11  1:58.83  2:30.16  3:00.89  3:30.76
                                                                       4:00.83  4:30.30
MCLAUGHLIN, TIM       16 PC UNATTACHED (P  4:58.97  19              P    27.04    55.78  1:25.16  1:54.98  2:25.29  2:56.27  3:27.16
                                                                       3:58.05  4:29.05
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P  4:59.32  20              P    26.92    56.19  1:26.45  1:56.44  2:26.64  2:57.58  3:28.32
                                                                       3:59.08  4:29.90
MASUDA, KEI           16 PC UNATTACHED (P  4:59.37  21              P    26.19    55.21  1:25.23  1:55.35  2:26.22  2:57.39  3:28.52
                                                                       3:59.53  4:30.01
IP, BRIAN             16 PC UNATTACHED (P  4:59.63  22              P    26.37    55.26  1:24.89  1:55.25  2:25.63  2:55.87  3:26.86
                                                                       3:58.35  4:29.94
KANE, MATT            16 SN UNATTACHED (S  5:00.21  23              P    27.44    57.49  1:28.32  1:57.89  2:27.78  2:58.12  3:28.90
                                                                       4:00.29  4:31.39
PINSON, ADAM          15 SN UNATTACHED (S  5:00.35  24              P    26.02    55.04  1:24.66  1:55.25  2:25.83  2:56.93  3:28.25
                                                                       3:59.56  4:30.68
CHANG, HOWARD         16 PC UNATTACHED (P  5:00.51  25              P    26.74    55.57  1:24.94  1:54.80  2:24.86  2:55.22  3:25.78
                                                                       3:57.09  4:28.94
NESTER, JACK          16 VA NOVA SWIMMING  5:00.92  26              P    27.46    57.16  1:27.35  1:57.91  2:28.20  2:58.96  3:29.74
                                                                       4:00.23  4:30.88
DOUROV, CHRISTOPHER   15 PC UNATTACHED (P  5:01.43  27              P    26.80    56.17  1:26.30  1:56.95  2:27.87  2:58.70  3:29.61
                                                                       4:00.60  4:31.45
SIMAS, SHELDON        16 SN UNATTACHED (S  5:02.40  28              P    26.14    55.33  1:25.15  1:55.90  2:27.01  2:57.95  3:29.26
                                                                       4:00.55  4:32.21
CUTTER, JOSH          15 SN UNATTACHED (S  5:02.42  29              P    27.00    56.60  1:26.66  1:56.92  2:27.29  2:57.74  3:29.10
                                                                       4:00.53  4:32.03
HIGHSMITH, JOHN       16 SN UNATTACHED (S  5:02.79  30              P    27.35    56.62  1:26.78  1:57.37  2:27.88  2:58.76  3:29.92
                                                                       4:01.24  4:32.40
KIM, ALEX             15 SN UNATTACHED (S  5:03.16  31              P    27.40    56.73  1:26.85  1:56.99  2:27.40  2:58.14  3:29.46
                                                                       4:00.80  4:32.58
MILLS, BJ             15 SN UNATTACHED (S  5:04.12  32              P    26.91    56.52  1:27.11  1:57.62  2:27.85  2:58.65  3:30.37
                                                                       4:02.60  4:34.26
JOHNSON, GARRAT       16 SN UNATTACHED (S  5:04.85  33              P    26.28    56.02  1:26.67  1:57.50  2:28.41  2:59.52  3:30.77
                                                                       4:02.59  4:34.23
KING, MACK            16 PC NORTHERN NEVA  5:05.25  34              P    26.39    56.29  1:26.43  1:57.18  2:27.80  2:58.95  3:30.43
                                                                       4:02.15  4:34.41
BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S  5:05.27  35              P    26.02    55.58  1:26.21  1:57.19  2:28.82  3:00.43  3:32.42
                                                                       4:04.14  4:35.98
LEE, ROLLAND          15 PC UNATTACHED (P  5:05.30  36              P    26.64    56.12  1:26.16  1:56.72  2:27.37  2:58.80  3:30.55
                                                                       4:02.52  4:34.89
BARSANTI, RYAN        15 PC UNATTACHED (P  5:06.27  37              P    26.11    55.54  1:26.43  1:57.51  2:28.81  3:00.16  3:31.53
                                                                       4:03.48  4:35.14
SIROIT, EMILE         15 PC UNATTACHED (P  5:09.28  38              P    27.84    57.95  1:28.75  1:59.99  2:31.61  3:03.61  3:35.23
                                                                       4:07.33  4:38.63
KUBICK, DYLAN         15 SN UNATTACHED (S  5:09.56  39              P    27.18    57.29  1:28.33  1:59.85  2:31.96  3:03.96  3:35.77
                                                                       4:07.57  4:38.78
WILLIAMS, JAXON       15 SN REDDING SWIM   5:11.13  40              P    26.75    56.63  1:27.97  1:59.19  2:31.15  3:03.11  3:35.17
                                                                       4:07.56  4:39.54
JOHNSON, CORY         15 PC LAKERIDGE SWI  5:11.47  41              P    29.06  1:00.18  1:32.04  2:03.83  2:35.16  3:06.64  3:38.06
                                                                       4:09.54  4:40.75
MACPHERSON, ALBERT    15 PC UNATTACHED (P  5:15.09  42              P    27.95    59.18  1:31.16  2:03.66  2:35.88  3:08.08  3:40.27
                                                                       4:12.26  4:44.50

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAIK, NARESH          15 OK CHESAPEAKE SW  5:15.72  43              P    27.04    57.24  1:28.67  2:01.24  2:33.59  3:06.57  3:40.37
                                                                       4:13.22  4:45.01
WILSON, RYAN          16 UT COTTONWOOD HE  5:16.91  44              P    27.01    58.76  1:31.58  2:04.09  2:37.28  3:09.42  3:41.85
                                                                       4:13.71  4:45.71
LOUIE, BRIAN          15 SN UNATTACHED (S  5:19.73  45              P    27.27    57.39  1:28.57  2:00.64  2:33.23  3:06.35  3:40.09
                                                                       4:13.80  4:47.55
DENNIS, NOAH          16 SN UNATTACHED (S   DQUED                   P    27.25    58.11  1:29.01  2:00.11  2:31.90  3:03.11  3:34.22
                                                                       4:05.47  4:37.00

                                                  T  I  M  E      T  R  I  A  L  S

PINSON, ADAM          15 SN UNATTACHED (S               5:15.46

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURNS, IAN            15 PC UNATTACHED (P    52.54   1    52.51 F1  P    25.82
                                                                    F    25.49
HAUSMANN, CHRIS       16 PC UNATTACHED (P    53.71   2    53.06 F2  P    25.78
                                                                    F    25.68
PALLEY, DAVID         16 PC UNATTACHED (P    54.20   3    53.94 F3  P    26.26
                                                                    F    26.36
SCHEAFFER, CHRIS      15 PC UNATTACHED (P    54.41   4    54.18 F4  P    26.71
                                                                    F    26.33
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P    55.27   6    54.68 F5  P    26.90
                                                                    F    26.81
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN UNATTACHED (S    55.16   5    55.07 F6  P    26.45
                                                                    F    26.01
SANBORN, BYRON        15 PC UNATTACHED (P    55.50   7    55.21 F7  P    27.06
                                                                    F    26.91
BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S    55.78   8    56.29 F8  P    27.37
                                                                    F    27.50

BURNS, IAN            15 PC UNATTACHED (P    52.54   1              P    25.82
HAUSMANN, CHRIS       16 PC UNATTACHED (P    53.71   2              P    25.78
PALLEY, DAVID         16 PC UNATTACHED (P    54.20   3              P    26.26
SCHEAFFER, CHRIS      15 PC UNATTACHED (P    54.41   4              P    26.71
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN UNATTACHED (S    55.16   5              P    26.45
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P    55.27   6              P    26.90
SANBORN, BYRON        15 PC UNATTACHED (P    55.50   7              P    27.06
BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S    55.78   8              P    27.37
VILLANUEVA, MARCO     15 PC TIGER AQUATIC    56.09   9              P    27.27
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P    56.21  10              P    27.49
SCALISE, KYLE         16 PC NORTHERN NEVA    56.25  11              P    27.47
LASKO, JARED          16 PC LAKERIDGE SWI    56.30  12              P    27.36
ZAMBELI-LJEPOVIC, ALA 16 SN UNATTACHED (S    56.56  13              P    27.26
KUHN, NATE            15 PC UNATTACHED (P    56.60  14              P    27.55
SMITH, STEVEN         16 PC UNATTACHED (P    56.94  15              P    27.68
CHEN, RONALD          15 PC UNATTACHED (P    57.13  16              P    27.69
SIX, QUINN            15 PC UNATTACHED (P    57.16  17              P    27.62
MEFFORD, JAKE         15 PC UNATTACHED (P    57.40  18              P    27.55

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   88
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, TING        15 CC UNATTACHED (C    57.44  19              P    27.96
BELTON, JORDON        15 AZ TJCC STINGRAY    57.45  20              P    28.67
YU, STEPHEN           15 PC UNATTACHED (P    57.65  21              P    27.77
POURVAHIDI, CHANDLER  15 SN UNATTACHED (S    57.78  23              P    28.30
TUNG, CHRISTOPHER     16 PC RENO AQUATIC     57.78  22              P    28.06
KUBICK, DYLAN         15 SN UNATTACHED (S    57.83  24              P    27.94
LAWLER, KELTAN        15 PC UNATTACHED (P    57.84  25              P    27.88
DENNIS, NOAH          16 SN UNATTACHED (S    58.20  26              P    28.42
BULLOCK, KIA          15 SI UNATTACHED (S    58.23  27              P    28.75
HAYES, ANDREW         16 PC UNATTACHED (P    58.33  28              P    28.21
KING, MACK            16 PC NORTHERN NEVA    58.72  29              P    28.67
FITTRO, JAMES         16 PC UNATTACHED (P    58.75  30              P    29.25
KIM, YU BIN           15 CA CONEJO SIMI S    58.96  31              P    28.13
BARSANTI, RYAN        15 PC UNATTACHED (P    58.98  32              P    28.85
MOLINARI, MATT        16 PC PALO ALTO STA    59.03  33              P    28.47
JOHNSON, CORY         15 PC LAKERIDGE SWI    59.17  34              P    29.18
GARIN, IVAN           15 PC UNATTACHED (P    59.37  36              P    28.97
WONG, JASON           15 PC UNATTACHED (P    59.37  35              P    28.79
RAGLAND, DUSTIN       15 UT PARK COUNTY A    59.42  37              P    28.87
NIELSON, CHRISTOPHER  15 UT HILLTOP AQUAT    59.62  38              P    29.23
KUBACKI, ROBERT       15 PC UNATTACHED (P    59.68  39              P    28.95
VU, JARED             15 PC UNATTACHED (P    59.94  40              P    28.04
NAIK, NARESH          15 OK CHESAPEAKE SW    59.95  41              P    28.51
COWLEY, PATRICK       15 PC UNATTACHED (P    59.98  42              P    28.73
BARDEN, VANCE         16 VA NOVA SWIMMING  1:00.10  44              P    28.86
WALTER, HANK          16 PC UNATTACHED (P  1:00.10  43              P    29.43
ZHANG, CHARLES        15 PC UNATTACHED (P  1:00.17  45              P    29.04
DOYLE, RILEY          16 PC UNATTACHED (P  1:00.43  46              P    29.49
WILSON, RYAN          16 UT COTTONWOOD HE  1:00.62  47              P    29.29
HO, HUGO              15 PC UNATTACHED (P  1:00.69  48              P    29.30
MCCOMBS, RYAN         15 PC UNATTACHED (P  1:00.70  49              P    29.29
NOLLETTE, TYLER       16 PC UNATTACHED (P  1:00.82  50              P    29.51
ZERWECK, MATT         16 SN UNATTACHED (S  1:01.23  51              P    29.92
IP, BRIAN             16 PC UNATTACHED (P  1:01.52  52              P    29.37
MCCAIN, BRADLEY       15 PC UNATTACHED (P  1:02.49  53              P    30.42
SOO, STEVEN           15 OR PARKROSE SWIM   DQUED                   P    30.11

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:59.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEBSTER, MATTHEW      15 PC UNATTACHED (P  1:58.88   4  1:53.09 F1  P    27.37    57.05  1:28.05
                                                                    F    25.91    54.01  1:23.36
RIGGERT, JOE          16 SN UNATTACHED (S  1:56.06   1  1:53.88 F2  P    27.89    57.49  1:27.62
                                                                    F    27.43    56.29  1:25.51
STUEWE, CONNOR        16 PC UNATTACHED (P  1:57.80   3  1:55.49 F3  P    27.95    58.15  1:27.93
                                                                    F    27.31    56.50  1:26.37
HAUSMANN, CHRIS       16 PC UNATTACHED (P  1:56.29   2  1:55.55 F4  P    26.97    55.89  1:25.66
                                                                    F    26.46    55.39  1:25.33
KUHN, NATE            15 PC UNATTACHED (P  1:59.53   5  1:58.75 F5  P    28.63    58.71  1:29.26
                                                                    F    28.33    58.30  1:28.70

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S  1:59.70   8  1:58.76 F6  P    28.39    58.71  1:29.70
                                                                    F    27.99    57.87  1:28.79
HUGHES, BRYAN         15 PC UNATTACHED (P  1:59.60   7  2:00.64 F7  P    28.58    59.09  1:29.76
                                                                    F    28.66    59.33  1:30.30
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P  1:59.54   6  2:02.08 F8  P    28.89    59.58  1:30.41
                                                                    F    28.23    58.40  1:30.20

RIGGERT, JOE          16 SN UNATTACHED (S  1:56.06   1              P    27.89    57.49  1:27.62
HAUSMANN, CHRIS       16 PC UNATTACHED (P  1:56.29   2              P    26.97    55.89  1:25.66
STUEWE, CONNOR        16 PC UNATTACHED (P  1:57.80   3              P    27.95    58.15  1:27.93
WEBSTER, MATTHEW      15 PC UNATTACHED (P  1:58.88   4              P    27.37    57.05  1:28.05
KUHN, NATE            15 PC UNATTACHED (P  1:59.53   5              P    28.63    58.71  1:29.26
HORPEL, FRANK         16 PC UNATTACHED (P  1:59.54   6              P    28.89    59.58  1:30.41
HUGHES, BRYAN         15 PC UNATTACHED (P  1:59.60   7              P    28.58    59.09  1:29.76
BANKS, ADAM           15 SN UNATTACHED (S  1:59.70   8              P    28.39    58.71  1:29.70
LASKO, JARED          16 PC LAKERIDGE SWI  2:00.23   9              P    28.82    59.43  1:30.25
JOHNSTON, NICK        15 PC UNATTACHED (P  2:00.27  10              P    28.71    59.01  1:29.45
JOHNSON, CORY         15 PC LAKERIDGE SWI  2:01.67  11              P    29.44  1:00.11  1:30.84
FIERRO, SONNY         15 SN UNATTACHED (S  2:01.91  12              P    28.78    59.96  1:31.44
KING, MACK            16 PC NORTHERN NEVA  2:02.24  13              P    28.65    59.00  1:30.65
BERGER, BRETT         15 SN UNATTACHED (S  2:02.62  14              P    29.51  1:00.69  1:32.12
POURVAHIDI, CHANDLER  15 SN UNATTACHED (S  2:03.05  15              P    29.19  1:00.29  1:31.96
BULLOCK, KIA          15 SI UNATTACHED (S  2:03.09  16              P    29.39  1:00.17  1:31.66
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN UNATTACHED (S  2:03.61  17              P    28.43    59.35  1:31.70
SIX, QUINN            15 PC UNATTACHED (P  2:03.74  18              P    28.69    59.79  1:31.79
ZAMBELI-LJEPOVIC, ALA 16 SN UNATTACHED (S  2:03.97  19              P    29.41  1:01.66  1:33.30
WILSON, RYAN          16 UT COTTONWOOD HE  2:04.19  20              P    28.34    59.94  1:31.69
FITTRO, JAMES         16 PC UNATTACHED (P  2:05.05  21              P    29.49  1:01.03  1:33.26
DENNIS, NOAH          16 SN UNATTACHED (S  2:05.87  22              P    30.50  1:02.96  1:35.08
BARDEN, VANCE         16 VA NOVA SWIMMING  2:06.11  23              P    30.57  1:03.06  1:35.12
MCLAUGHLIN, TIM       16 PC UNATTACHED (P  2:06.15  24              P    30.15  1:01.32  1:33.67
MEFFORD, JAKE         15 PC UNATTACHED (P  2:06.75  25              P    29.21  1:01.01  1:33.84
NIELSON, CHRISTOPHER  15 UT HILLTOP AQUAT  2:07.11  26              P    30.40  1:02.43  1:35.17
RAGLAND, DUSTIN       15 UT PARK COUNTY A  2:07.57  27              P    30.23  1:02.39  1:35.15
DOUROV, CHRISTOPHER   15 PC UNATTACHED (P  2:08.54  28              P    31.09  1:03.68  1:36.20
NAIK, NARESH          15 OK CHESAPEAKE SW  2:08.72  29              P    29.96  1:02.25  1:35.84
HIGHSMITH, JOHN       16 SN UNATTACHED (S  2:08.97  30              P    30.72  1:03.17  1:36.47
BULL, CHRISTOPHER     15 PC UNATTACHED (P  2:09.17  31              P    30.29  1:02.68  1:35.70
COWLEY, PATRICK       15 PC UNATTACHED (P  2:11.13  32              P    29.34  1:02.06  1:36.45
SOO, STEVEN           15 OR PARKROSE SWIM  2:12.40  33              P    31.21  1:04.29  1:38.16
CHANDLER, BRANDON     16 PC UNATTACHED (P  2:14.85  34              P    30.88  1:05.16  1:40.61
LAM, ERIC             15 PC UNATTACHED (P   DQUED                   P    30.39  1:02.29  1:35.70
MENDOZA, ALEX         16 SN UNATTACHED (S   DQUED                   P    28.54    59.20  1:31.23
MOLINARI, MATT        16 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P    29.95  1:02.02  1:34.17
ZERWECK, MATT         16 SN UNATTACHED (S   DQUED                   P    29.69  1:01.78  1:34.77

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCALISE, KYLE         16 PC NORTHERN NEVA    58.63   1    57.70 F1  P    27.90
                                                                    F    27.34

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2010 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-001                         04/08/10  THRU  04/11/10          SHORT COURSE

PRINTED 04/15/10 AT 08:12PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   98
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRANKE, CAMERON       16 SN DAVIS SWIM TE    58.68   2    58.30 F2  P    27.61
                                                                    F    27.57
SANBORN, BYRON        15 PC UNATTACHED (P  1:01.25   3    59.76 F3  P    28.83
                                                                    F    28.23
LEE, ROLLAND          15 PC UNATTACHED (P  1:02.13   4  1:01.65 F4  P    29.46
                                                                    F    29.20
KRAMER, NICK          15 SN UNATTACHED (S  1:02.56   6  1:01.98 F5  P    29.72
                                                                    F    29