S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   10&UN;   50 FREE                                     EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    27.71   2    26.57 F1
RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.40   1    26.71 F2
HENIG, ISABELLE       10 PC PALO ALTO STA    28.59   7    27.50 F3
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)         28.24   3    28.20 F4
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW    28.37   6    28.34 F5
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS    28.34   5    28.37 F6
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S    28.29   4    28.45 F7
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA    28.67   8    28.66 F8

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.40   1
WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    27.71   2
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)         28.24   3
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S    28.29   4
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS    28.34   5
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW    28.37   6
HENIG, ISABELLE       10 PC PALO ALTO STA    28.59   7
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA    28.67   8
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT    28.73   9
OTSUKA, LEI            9 PC CAMPBELL WAVE    28.75  10
FOX, JULIANA          10 SI PACIFIC SWIM     28.84  11
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ    28.86  12
GROVER, CLAIRE        10 AZ ANTHEM DOLPHI    28.93  14
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S    28.93  13
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI    29.00  15
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    29.01  16
BEAULIEU, MEGAN       10 PC ALMADEN SWIM     29.06  17
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA    29.10  18
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA    29.12  19
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU    29.35  20
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT    29.37  21
WHITE, LAUREN         10 CO ROCKY MOUNTAI    29.44  22
RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC    29.50  23
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT    29.57  24
VAN DEN ENDE, SOPHIA  10 PC THE OLYMPIC C    29.70  25
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM    29.79  26
CHENG, CHARLOTTE      10 PC PALO ALTO STA    29.84  27
MAROLF, PALOMA        10 AZ SWIM NEPTUNE     29.94  28
LIU, SASHA            10 PC PIEDMONT SWIM    29.95  31
OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S    29.95  30
YU, SURI              10 PC CALIFORNIA DO    29.95  29
GUAN, COLINA          10 PC DE ANZA CUPER    29.97  32
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A    29.98  33
WOLF, JULIA           10 CA UN  (CA)         30.06  34
REUTER, TINA          10 SN ARDEN HILLS S    30.37  35
TANG, VERA            10 PC SOUTH SAN FRA    30.51  36
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ    30.64  37
ECKEL, CAROLINE        9 PC LIVERMORE AQU    30.74  38
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA    30.76  39
LO, EMILY             10 PC OAKLAND UNDER    31.55  40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN;   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ    59.03   1    57.96 F1  P    28.03
                                                                    F    27.56
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S    59.21   2    59.23 F2  P    29.24
                                                                    F    29.11
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  1:00.10   4  1:00.12 F3  P    28.77
                                                                    F    29.19
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:02.13   7  1:00.80 F4  P    29.78
                                                                    F    29.19
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S  1:01.77   6  1:01.00 F5  P    29.88
                                                                    F    29.69
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW  1:01.50   5  1:01.04 F6  P    29.93
                                                                    F    29.55
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS    59.24   3  1:01.15 F7  P    28.87
                                                                    F    28.86
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:02.23   8  1:02.90 F8  P    29.87
                                                                    F    29.78

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ    59.03   1              P    28.03
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S    59.21   2              P    29.24
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS    59.24   3              P    28.87
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  1:00.10   4              P    28.77
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW  1:01.50   5              P    29.93
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S  1:01.77   6              P    29.88
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:02.13   7              P    29.78
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:02.23   8              P    29.87
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  1:02.25   9              P    29.95
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  1:02.28  10              P    29.79
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  1:02.52  11              P    30.58
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  1:02.65  12              P    30.21
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ  1:02.79  13              P    30.56
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  1:03.18  14              P    30.97
RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC  1:03.36  15              P    30.87
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA  1:03.55  16              P    31.33
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA  1:03.57  17              P    30.63
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA  1:03.73  18              P    30.18
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  1:03.75  19              P    31.70
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S  1:03.87  20              P    30.08
FOX, JULIANA          10 SI PACIFIC SWIM   1:03.96  21              P    30.43
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC  1:04.42  22              P    32.66
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  1:04.55  23              P    31.74
THOMAS, MIA           10 SI NORTH COAST A  1:04.73  24              P    30.91
TANG, VERA            10 PC SOUTH SAN FRA  1:04.93  25              P    31.25
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A  1:04.96  26              P    30.90
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU  1:05.05  27              P    30.95
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ  1:05.15  28              P    31.45
GOENAWAN, CAMILLE     10 PC SANTA CLARA S  1:05.25  29              P    31.32
OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S  1:05.37  30              P    30.76
WOLF, JULIA           10 CA UN  (CA)       1:05.50  31              P    31.20
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM  1:05.51  32              P    31.47
BROWNSTEIN, KATYA     10 PC PALO ALTO STA  1:05.68  33              P    31.14
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN  1:05.69  34              P    31.38

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   10&UN;   100 FREE                                    EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAROLF, PALOMA        10 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.70  35              P    31.67
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA  1:06.05  36              P    30.88
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA  1:06.27  37              P    32.10
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM   1:06.37  38              P    31.78
MILES, BRITTNEY       10 CA MESA AQUATICS  1:06.41  39              P    32.55
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT  1:06.48  40              P    31.82
REUTER, TINA          10 SN ARDEN HILLS S  1:06.50  41              P    32.07
CARTER, DANIELLE       9 PC CABRILLO THRE  1:06.58  42              P    32.68
CRIST, AMBER          10 PC ROVELLA'S ATH  1:06.65  43              P    32.04
VAN DEN ENDE, SOPHIA  10 PC THE OLYMPIC C  1:06.70  44              P    31.39
VOTAVA, MORGAN        10 SN CALIFORNIA CA  1:06.82  45              P    31.93
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA  1:06.84  46              P    31.46
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU  1:07.08  47              P    31.63
HSIEH, AMANDA          9 CA IRVINE NOVA A  1:07.24  48              P    32.09
DAVIS, MORGAN         10 UT COTTONWOOD HE  1:07.71  49              P    31.92
MARKL, ALEXA          10 AZ ANTHEM DOLPHI  1:08.82  50              P    31.94

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN;   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:07.23   2  2:02.80 F1  P    29.20  1:02.01  1:35.35
                                                                    F
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  2:07.11   1  2:05.04 F2  P
                                                                    F    28.69  1:00.12  1:32.59
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  2:08.88   3  2:08.92 F3  P    29.27  1:01.76  1:35.89
                                                                    F    29.29  1:01.28  1:34.86
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  2:10.99   4  2:10.64 F4  P
                                                                    F    29.85  1:02.97  1:37.14
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  2:11.96   6  2:10.68 F5  P    30.84  1:04.48  1:38.43
                                                                    F    30.91  1:04.06  1:37.88
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  2:13.30   7  2:11.87 F6  P    30.84  1:05.31  1:40.38
                                                                    F
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  2:11.61   5  2:12.10 F7  P    30.62  1:04.65  1:38.80
                                                                    F    30.72  1:04.82  1:38.69
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  2:14.19   8  2:14.87 F8  P  1:04.99  1:39.91
                                                                    F    31.56  1:05.87  1:40.68

JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  2:07.11   1              P
RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:07.23   2              P    29.20  1:02.01  1:35.35
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  2:08.88   3              P    29.27  1:01.76  1:35.89
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  2:10.99   4              P
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  2:11.61   5              P    30.62  1:04.65  1:38.80
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  2:11.96   6              P    30.84  1:04.48  1:38.43
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  2:13.30   7              P    30.84  1:05.31  1:40.38
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  2:14.19   8              P  1:04.99  1:39.91
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI  2:18.40   9              P    31.29  1:07.11  1:44.36
RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC  2:18.44  10              P    30.90  1:06.80  1:43.82
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA  2:18.46  11              P    31.30  1:06.24  1:42.79
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA  2:18.59  12              P    31.43  1:07.55  1:44.11
LIEBOW, ELISE         10 PC TERRAPINS SWI  2:18.60  13              P    33.36  1:08.85  1:44.47
THOMAS, MIA           10 SI NORTH COAST A  2:18.94  14              P    32.19  1:08.06  1:44.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN;   200 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  2:19.08  15              P    32.07  1:07.74  1:42.64
WOLF, JULIA           10 CA UN  (CA)       2:19.82  16              P    32.21  1:07.58  1:44.21
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA  2:19.90  17              P
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA  2:20.30  18              P    32.04  1:08.03  1:45.47
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC  2:20.31  19              P    31.68  1:05.85  1:42.68
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU  2:20.53  20              P    32.18  1:08.06  1:44.26
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM   2:20.57  21              P    32.06  1:07.85  1:44.48
HSIEH, AMANDA          9 CA IRVINE NOVA A  2:20.62  22              P    32.01  1:08.25  1:45.74
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A  2:21.11  23              P    32.19  1:07.84  1:44.84
FOX, JULIANA          10 SI PACIFIC SWIM   2:21.36  24              P    31.48  1:08.12  1:45.39
CRIST, AMBER          10 PC ROVELLA'S ATH  2:21.40  25              P    32.89  1:09.16  1:46.01
PASTUSHENKO, DASHA    10 PC SANTA CLARA S  2:21.46  26              P    32.88  1:09.42  1:46.06
HENIG, ISABELLE       10 PC PALO ALTO STA  2:21.76  27              P    31.52  1:08.08  1:45.98
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM  2:21.85  28              P    32.48  1:09.23  1:45.80
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU  2:22.15  29              P    32.32  1:08.27  1:44.78
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S  2:22.25  30              P    31.61  1:07.84  1:46.29
COCOL, DARIA          10 PC SANTA CLARA S  2:22.36  31              P    33.18  1:10.23  1:48.29
TRAN, KRYSTAL         10 PC SANTA CLARA S  2:22.81  32              P    32.81  1:10.35  1:47.76
LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:23.37  33              P    32.54  1:09.01  1:46.02
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM   2:23.38  34              P    33.42  1:10.33  1:47.65
REUTER, TINA          10 SN ARDEN HILLS S  2:23.70  35              P    32.74  1:09.48  1:46.75
BROCIOUS, TIANA        9 SN CALIFORNIA CA  2:23.98  36              P    32.18  1:08.78  1:46.61
CARTER, DANIELLE       9 PC CABRILLO THRE  2:24.74  37              P    33.44  1:10.54  1:48.75
DAVIS, MORGAN         10 UT COTTONWOOD HE  2:24.81  38              P    32.33  1:08.98  1:46.73
VANDEGRIFT, SYDNEY    10 SN COSUMNES RIVE  2:25.04  40              P  1:11.09  1:48.02
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW  2:25.04  39              P    33.02  1:09.67  1:47.75
MCKENNA, MAI           9 PC SANTA CLARA S  2:25.21  41              P    32.36  1:09.03  1:46.97
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT  2:25.39  42              P    32.46  1:09.91  1:48.42
LENZKES, MEGAN         9 SI COLLEGE AREA   2:26.22  43              P    34.18  1:11.82  1:49.59
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU  2:26.40  44              P    34.67  1:13.32  1:51.93
CHEN, NEEVE           10 SN WOLVERINE AQU  2:26.60  45              P    34.84  1:12.57  1:50.35
VOTAVA, MORGAN        10 SN CALIFORNIA CA  2:26.63  46              P    31.94  1:07.97  1:46.66
MARKL, ALEXA          10 AZ ANTHEM DOLPHI  2:27.04  47              P    31.79  1:08.71  1:47.52
SIMON, MORGAN         10 CO BOULDER SWIMM  2:27.32  48              P    34.68  1:12.40  1:50.56
AUSTIN, ANNA          10 CO NORTH JEFFCO   2:27.38  49              P    33.49  1:10.41  1:48.85
BRANSCUM, KAELEY      10 SN CALIFORNIA CA  2:28.67  50              P    33.25  1:11.63  1:50.83
GROVER, CLAIRE        10 AZ ANTHEM DOLPHI  2:28.78  51              P    31.38  1:08.47  1:48.95
GOSS, EMMA            10 SN CALIFORNIA CA  2:28.82  52              P    34.45  1:12.03  1:50.97
LEMMON, BAILEY         9 PC CABRILLO THRE  2:29.25  53              P    33.73  1:12.22  1:50.92
ASBORNO, ALLISON      10 PC PALO ALTO STA  2:29.35  54              P    33.03  1:09.74  1:49.04
BEADLE, RUTH          10 AZ STINGRAYS      2:29.50  55              P    34.44  1:12.87  1:51.99
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI  2:32.37  56              P    34.11  1:13.25  1:53.36
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ   DQUED                   P    31.06  1:05.70  1:42.35

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN;   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  5:45.69   3  5:30.14 F1  P    30.73  1:04.95  1:40.32  2:15.37  2:51.00  3:26.76  4:02.52
                                                                       4:37.60  5:12.50
                                                                    F    29.90  1:02.37  1:35.93  2:09.77  2:43.65  3:17.79  3:51.99
                                                                       4:25.57  4:59.36

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN;   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:43.18   1  5:30.33 F2  P    30.02  1:04.23  1:39.34  2:14.84  2:49.83  3:25.05  4:00.83
                                                                       4:35.96  5:10.71
                                                                    F    29.52  1:02.10  1:35.55  2:09.58  2:43.45  3:17.38  3:51.60
                                                                       4:25.62  4:59.18
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  5:44.61   2  5:41.17 F3  P    30.02  1:03.32  1:38.53  2:14.37  2:50.32  3:25.79  4:01.44
                                                                       4:36.99  5:11.19
                                                                    F    29.30  1:01.77  1:35.74  2:10.33  2:45.44  3:21.05  3:56.43
                                                                       4:32.39  5:06.75
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  5:58.56   7  5:44.90 F4  P    31.84  1:07.68  1:44.27  2:21.30  2:57.97  3:34.52  4:10.78
                                                                       4:47.16  5:23.51
                                                                    F    30.80  1:05.70  1:41.08  2:15.83  2:50.94  3:26.28  4:02.39
                                                                       4:36.78  5:12.52
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  5:51.12   5  5:49.04 F5  P    32.87  1:08.36  1:44.25  2:19.98  2:56.05  3:32.15  4:08.04
                                                                       4:44.42  5:20.03
                                                                    F    31.64  1:06.39  1:42.50  2:18.73  2:53.59  3:29.74  4:06.06
                                                                       4:41.79  5:16.33
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  5:48.02   4  5:49.42 F6  P    31.64  1:06.73  1:41.81  2:17.74  2:53.20  3:29.13  4:04.43
                                                                       4:39.82  5:15.07
                                                                    F    30.83  1:04.98  1:40.14  2:15.65  2:51.38  3:27.26  4:03.57
                                                                       4:39.20  5:15.43
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  6:00.21   8  5:54.39 F7  P    31.54  1:07.60  1:44.42  2:22.08  2:58.01  3:34.78  4:12.35
                                                                       4:49.41  5:26.26
                                                                    F    31.71  1:07.65  1:43.43  2:20.19  2:56.34  3:32.50  4:08.05
                                                                       4:45.21  5:20.46
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  5:51.79   6  5:59.05 F8  P    31.84  1:07.15  1:42.92  2:18.79  2:54.91  3:30.96  4:06.84
                                                                       4:42.49  5:18.26
                                                                    F    31.46  1:07.37  1:44.40  2:21.22  2:58.37  3:35.36  4:11.83
                                                                       4:48.74  5:25.14

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:43.18   1              P    30.02  1:04.23  1:39.34  2:14.84  2:49.83  3:25.05  4:00.83
                                                                       4:35.96  5:10.71
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  5:44.61   2              P    30.02  1:03.32  1:38.53  2:14.37  2:50.32  3:25.79  4:01.44
                                                                       4:36.99  5:11.19
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  5:45.69   3              P    30.73  1:04.95  1:40.32  2:15.37  2:51.00  3:26.76  4:02.52
                                                                       4:37.60  5:12.50
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  5:48.02   4              P    31.64  1:06.73  1:41.81  2:17.74  2:53.20  3:29.13  4:04.43
                                                                       4:39.82  5:15.07
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  5:51.12   5              P    32.87  1:08.36  1:44.25  2:19.98  2:56.05  3:32.15  4:08.04
                                                                       4:44.42  5:20.03
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  5:51.79   6              P    31.84  1:07.15  1:42.92  2:18.79  2:54.91  3:30.96  4:06.84
                                                                       4:42.49  5:18.26
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  5:58.56   7              P    31.84  1:07.68  1:44.27  2:21.30  2:57.97  3:34.52  4:10.78
                                                                       4:47.16  5:23.51
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  6:00.21   8              P    31.54  1:07.60  1:44.42  2:22.08  2:58.01  3:34.78  4:12.35
                                                                       4:49.41  5:26.26
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  6:00.66   9              P    31.72  1:07.38  1:43.51  2:19.78  2:55.81  3:32.99  4:09.91
                                                                       4:47.19  5:24.78
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  6:03.30  10              P    32.24  1:09.12  1:46.19  2:23.29  3:00.23  3:37.79  4:15.25
                                                                       4:52.07  5:28.48
TRAN, KRYSTAL         10 PC SANTA CLARA S  6:03.90  11              P    33.04  1:09.75  1:47.08  2:24.21  3:01.47  3:37.59  4:14.92
                                                                       4:52.20  5:29.31
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM   6:08.46  12              P    31.97  1:08.88  1:47.14  2:24.82  3:02.65  3:40.27  4:18.05
                                                                       4:55.92  5:33.03
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI  6:09.85  13              P    32.57  1:08.90  1:46.68  2:24.01  3:02.15  3:39.98  4:18.58
                                                                       4:56.76  5:33.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   10&UN;   500 FREE                                    EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRIST, AMBER          10 PC ROVELLA'S ATH  6:11.67  14              P    33.87  1:11.27  1:48.73  2:27.28  3:05.38  3:41.69  4:19.98
                                                                       4:58.12  5:36.09
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S  6:12.02  15              P    32.37  1:09.02  1:46.31  2:24.19  3:01.90  3:40.29  4:18.76
                                                                       4:57.07  5:35.70
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU  6:13.52  16              P    32.33  1:08.98  1:46.64  2:24.46  3:02.88  3:41.29  4:19.38
                                                                       4:58.10  5:36.48
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH  6:14.62  17              P    31.39  1:07.90  1:45.47  2:24.06  3:02.76  3:42.10  4:20.72
                                                                       4:59.33  5:37.39
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA  6:14.80  18              P    31.28  1:07.93  1:45.75  2:23.91  3:03.58  3:42.93  4:21.58
                                                                       5:00.05  5:38.87
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM   6:15.90  19              P    33.88  1:11.68  1:49.74  2:28.48  3:06.93  3:45.81  4:23.93
                                                                       5:02.19  5:39.39
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S  6:16.02  20              P    33.17  1:10.43  1:48.16  2:26.12  3:04.22  3:42.37  4:20.74
                                                                       5:00.58  5:39.16
CARTER, DANIELLE       9 PC CABRILLO THRE  6:22.99  21              P    33.98  1:11.69  1:50.57  2:28.79  3:07.43  3:46.35  4:25.30
                                                                       5:05.06  5:44.46
GOSS, EMMA            10 SN CALIFORNIA CA  6:24.05  22              P    33.82  1:11.53  1:50.12  2:29.37  3:08.46  3:47.85  4:27.34
                                                                       5:06.68  5:45.83

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN;   50 BACK                                     EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    30.61   1    30.32 F1
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)         31.95   2    31.69 F2
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S    32.16   4    31.80 F3
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW    32.01   3    31.82 F4
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS    32.86   7    31.92 F5
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS    32.90   8    32.63 F6
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI    32.23   5    33.06 F7
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY    32.75   6    33.31 F8

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    30.61   1
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)         31.95   2
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW    32.01   3
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S    32.16   4
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI    32.23   5
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY    32.75   6
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS    32.86   7
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS    32.90   8
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A    33.06   9
OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S    33.09  10
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    33.15  11
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA    33.23  13
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT    33.23  12
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S    33.35  14
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A    33.57  15
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU    33.70  16
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S    33.81  17
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA    33.88  18
FOX, JULIANA          10 SI PACIFIC SWIM     33.92  19
GOENAWAN, CAMILLE     10 PC SANTA CLARA S    33.94  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN;   50 BACK                                     EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC    34.13  21
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S    34.20  22
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT    34.26  23
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW    34.28  24
KENNEDY, KATE         10 PC PALO ALTO STA    34.30  25
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A    34.36  26
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE    34.40  27
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA    34.42  28
WHITE, LAUREN         10 CO ROCKY MOUNTAI    34.44  29
HUYNH, RACHEL         10 PC CAMPBELL WAVE    34.46  30
CRIST, AMBER          10 PC ROVELLA'S ATH    34.58  31
WOLF, JULIA           10 CA UN  (CA)         34.69  32
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC    34.97  33
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA    34.99  34
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI    35.02  35
LEMMON, BAILEY         9 PC CABRILLO THRE    35.21  36
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM     35.22  37
PASTUSHENKO, DASHA    10 PC SANTA CLARA S    35.31  38
CHEUNG, JULINNA        9 PC USF KORET YOU    35.35  39
MAROLF, PALOMA        10 AZ SWIM NEPTUNE     35.44  40
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM    35.63  41
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA    35.94  42
KILLEEN, CAMILLE      10 PC MONTCLAIR SWI    36.05  43
DAVIS, MORGAN         10 UT COTTONWOOD HE    36.09  45
LOPEZ, KATRINA        10 CA ROSE BOWL AQU    36.09  44
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA    36.17  46
ANDERSON, EDDA        10 AZ DESERT THUNDE    36.21  47
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A    36.28  48
PEASE, CAROLINE       10 PC BURLINGAME AQ    36.50  49
MILES, BRITTNEY       10 CA MESA AQUATICS    36.73  50
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU    36.82  51

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN;   100 BACK                                    EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       1:07.78   1  1:07.23 F1  P    33.35
                                                                    F    33.01
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:07.97   2  1:07.51 F2  P    33.66
                                                                    F    33.47
WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.11   3  1:07.60 F3  P    33.76
                                                                    F    33.12
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:11.17   8  1:08.26 F4  P    34.65
                                                                    F    33.07
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  1:08.85   4  1:09.26 F5  P    33.07
                                                                    F    33.51
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW  1:10.75   7  1:10.34 F6  P    33.80
                                                                    F    34.36
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  1:10.45   5  1:10.98 F7  P    34.18
                                                                    F    34.92
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  1:10.61   6  1:11.33 F8  P    34.65
                                                                    F    34.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   10&UN;   100 BACK                                    EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       1:07.78   1              P    33.35
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:07.97   2              P    33.66
WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI  1:08.11   3              P    33.76
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  1:08.85   4              P    33.07
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  1:10.45   5              P    34.18
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  1:10.61   6              P    34.65
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW  1:10.75   7              P    33.80
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:11.17   8              P    34.65
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA  1:11.35   9              P    34.57
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT  1:11.53  10              P    35.40
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  1:11.66  11              P    34.58
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT  1:11.88  12              P    33.75
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S  1:11.90  13              P    34.17
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU  1:11.91  14              P    35.25
OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S  1:11.92  15              P    33.61
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S  1:12.32  16              P    35.02
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  1:12.45  17              P    35.46
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A  1:12.77  18              P    35.53
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  1:13.09  19              P    35.95
RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC  1:13.24  20              P    35.63
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC  1:13.46  21              P    36.04
GOENAWAN, CAMILLE     10 PC SANTA CLARA S  1:13.59  22              P    34.82
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW  1:13.76  23              P    36.27
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S  1:13.83  24              P    35.82
LUM, KIONA            10 PC SOUTH SAN FRA  1:14.07  25              P    36.49
CHANG, NICOLE         10 PC KOA AQUATICS   1:14.54  26              P    35.47
DAVIS, MORGAN         10 UT COTTONWOOD HE  1:15.14  27              P    36.04
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA  1:15.34  28              P    36.13
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM   1:15.37  29              P    36.20
WOLF, JULIA           10 CA UN  (CA)       1:15.47  30              P    35.91
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU  1:15.52  31              P    36.59
LOPEZ, KATRINA        10 CA ROSE BOWL AQU  1:15.61  32              P    37.02
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI  1:16.02  33              P    36.58
COCOL, DARIA          10 PC SANTA CLARA S  1:16.10  34              P    37.52
CHEUNG, JULINNA        9 PC USF KORET YOU  1:16.16  35              P    36.72
HSIEH, AMANDA          9 CA IRVINE NOVA A  1:16.17  36              P    37.27
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM  1:16.29  37              P    37.08
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  1:16.34  38              P    37.16
GHARBAOUI, LEANNA      9 SI PACIFIC SWIM   1:16.44  39              P    37.27
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A  1:17.05  40              P    36.98
OLAY, SYDNEY          10 PC DE ANZA CUPER  1:17.76  41              P    37.62

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU    34.78   1    34.09 F1
WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    34.85   2    34.25 F2
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A    34.96   3    34.98 F3
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN    35.40   4    35.40 F4
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER    35.59   5    35.65 F5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.25   7    35.86 F6
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY    35.91   6    36.02 F7
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A    36.54   8    37.29 F8

BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU    34.78   1
WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    34.85   2
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A    34.96   3
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN    35.40   4
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER    35.59   5
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY    35.91   6
LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.25   7
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A    36.54   8
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    37.04   9
LIU, SASHA            10 PC PIEDMONT SWIM    37.12  10
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT    37.22  11
FRANZWA, HANNAH       10 PC SANTA CLARA S    37.38  12
RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC    37.68  13
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S    37.78  14
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU    37.88  15
HUNTER, ASHLEY        10 PC THE SWIM CLUB    38.27  16
MCNALL, SAMANTHA      10 AZ ANTHEM DOLPHI    38.31  17
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S    38.41  18
GROVER, CLAIRE        10 AZ ANTHEM DOLPHI    38.43  19
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH    38.55  20
CHENG, CHARLOTTE      10 PC PALO ALTO STA    38.56  22
REUTER, TINA          10 SN ARDEN HILLS S    38.56  21
DONG, IRIS            10 PC DE ANZA CUPER    38.67  23
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ    38.86  24
LATIEF, JOELENE        9 PC DALY CITY DOL    38.93  25
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT    39.07  26
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU    39.12  27
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA    39.20  28
STO. DOMINGO, MIA      9 PC MLK BLUE DOLP    39.21  29
MCKENNA, MAI           9 PC SANTA CLARA S    39.26  30
LO, EMILY             10 PC OAKLAND UNDER    39.33  31
FORTUNE, SYDNEY       10 SI MISSION VALLE    39.40  32
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S    39.46  33
VANDEGRIFT, SYDNEY    10 SN COSUMNES RIVE    39.50  34
OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S    39.58  35
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A    39.63  36
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI    39.66  37
ROBERTS, EMILY        10 UT UN  (UT)         39.68  38
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S    39.81  39
SCHWIER, ALEXANDRA    10 CO BOULDER SWIMM    39.98  40
BUGELLI, JENSINE      10 SI WIND "N" SEA     40.00  41
CARDENAS, JULIANNA    10 PC ALAMEDA ISLAN    40.22  42
LOPEZ, KATRINA        10 CA ROSE BOWL AQU    40.38  43
COCOL, DARIA          10 PC SANTA CLARA S    40.48  44
BALMACEDA, SOPHIA     10 PC CALIFORNIA DO    40.73  45
TAO, MEGAN             9 PC PEAK             41.10  46
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM    DQUED
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S   DQUED
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.34   1  1:13.47 F1  P    35.07
                                                                    F    34.07
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  1:15.52   2  1:13.84 F2  P    36.17
                                                                    F    35.17
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU  1:16.77   4  1:14.55 F3  P    35.76
                                                                    F    35.07
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:16.84   5  1:15.48 F4  P    36.90
                                                                    F    36.07
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  1:16.41   3  1:15.60 F5  P    35.82
                                                                    F    35.95
LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.96   8  1:17.25 F6  P    37.10
                                                                    F    36.61
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S  1:18.39   7  1:17.97 F7  P
                                                                    F    37.00
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:17.50   6  1:19.53 F8  P    36.27
                                                                    F    36.36

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.34   1              P    35.07
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  1:15.52   2              P    36.17
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  1:16.41   3              P    35.82
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU  1:16.77   4              P    35.76
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:16.84   5              P    36.90
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:17.50   6              P    36.27
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S  1:18.39   7              P
LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.96   8              P    37.10
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN  1:19.68   9              P
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  1:20.14  10              P    37.63
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH  1:21.08  11              P
LIU, SASHA            10 PC PIEDMONT SWIM  1:21.42  12              P    39.40
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S  1:21.47  13              P    39.04
MCNALL, SAMANTHA      10 AZ ANTHEM DOLPHI  1:21.59  14              P
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT  1:21.78  15              P    37.90
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU  1:22.25  16              P
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S  1:22.55  17              P
DONG, IRIS            10 PC DE ANZA CUPER  1:22.64  18              P    39.66
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ  1:23.11  19              P
HUNTER, ASHLEY        10 PC THE SWIM CLUB  1:23.30  20              P    39.31
LATIEF, JOELENE        9 PC DALY CITY DOL  1:23.95  21              P
COCOL, DARIA          10 PC SANTA CLARA S  1:23.96  22              P
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM   1:24.15  23              P    41.93
REUTER, TINA          10 SN ARDEN HILLS S  1:24.93  24              P    39.85
TAO, MEGAN             9 PC PEAK           1:24.95  25              P    40.49
LOPEZ, KATRINA        10 CA ROSE BOWL AQU  1:25.05  26              P    40.91
CHUNG, TIFFANY        10 PC OTTER SWIM CL  1:25.30  27              P
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A  1:25.47  28              P
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI  1:25.63  29              P    40.43
CHEN, JESSICA         10 CA ROSE BOWL AQU  1:25.93  31              P    41.33
ROBERTS, EMILY        10 UT UN  (UT)       1:25.93  30              P    40.71
VANDEGRIFT, SYDNEY    10 SN COSUMNES RIVE  1:26.10  32              P
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA  1:26.16  33              P    40.43
FORTUNE, SYDNEY       10 SI MISSION VALLE  1:27.14  34              P

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GROVER, CLAIRE        10 AZ ANTHEM DOLPHI  1:28.26  35              P    40.51
SCHWIER, ALEXANDRA    10 CO BOULDER SWIMM  1:28.36  36              P    43.01
GHARBAOUI, LEANNA      9 SI PACIFIC SWIM   1:28.90  37              P    43.32
ROGERS, QUINN         10 PC STAR           1:28.95  38              P    42.05
BUGELLI, JENSINE      10 SI WIND "N" SEA   1:30.13  39              P    43.53

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN;   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    30.23   1    29.61 F1
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)         30.40   2    29.67 F2
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA    30.54   3    29.79 F3
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S    30.99   4    30.35 F4
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S    31.21   6    30.65 F5
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC    31.28   7    30.85 F6
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW    31.33   8    30.85 F6
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT    31.12   5    31.10 F8

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI    30.23   1
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)         30.40   2
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA    30.54   3
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S    30.99   4
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT    31.12   5
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S    31.21   6
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC    31.28   7
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW    31.33   8
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A    31.39   9
OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S    31.46  10
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S    31.51  11
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER    31.53  12
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY    31.62  13
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA    31.72  14
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU    31.73  16
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S    31.73  15
MAROLF, PALOMA        10 AZ SWIM NEPTUNE     31.76  17
GHARBAOUI, LEANNA      9 SI PACIFIC SWIM     31.82  18
SHIH, SARAH           10 PC ALMADEN SWIM     31.87  19
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S    31.88  20
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S    31.94  21
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU    32.04  24
FOX, JULIANA          10 SI PACIFIC SWIM     32.04  23
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW    32.04  22
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT    32.05  25
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    32.08  26
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN    32.12  27
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA    32.25  28
HENIG, ISABELLE       10 PC PALO ALTO STA    32.31  29
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S    32.36  30
PASTUSHENKO, DASHA    10 PC SANTA CLARA S    32.57  31
SCHWIER, ALEXANDRA    10 CO BOULDER SWIMM    32.59  32
BOCKISCH, HEIDI       10 AZ STINGRAYS        32.64  33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN;   50 FLY                                      EVENT  131
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, VERA            10 PC SOUTH SAN FRA    32.95  34
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A    33.09  36
WU, KAITLYN           10 PC SANTA CLARA S    33.09  35
LO, EMILY             10 PC OAKLAND UNDER    33.34  37
TAO, MEGAN             9 PC PEAK             33.35  38
AUSTIN, ANNA          10 CO NORTH JEFFCO     33.38  39
LEMMON, BAILEY         9 PC CABRILLO THRE    33.44  40
STEPHAN, ANNA         10 SI SAN DIEGO AQU    33.48  42
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA    33.48  41
MAYER, EMILY          10 CC CLOVIS SWIM C    33.49  43
COSGROVE, ZOE         10 SN DAVIS AQUADAR    33.54  44
WELSH, REILLY         10 PC NEPTUNE SWIMM    33.60  45
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI    33.68  46
JOHNSON, ALIA         10 PC DE ANZA CUPER    33.81  47
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH    33.89  48
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI    34.08  49
KILLEEN, CAMILLE      10 PC MONTCLAIR SWI    34.11  50
CHEN, JESSICA         10 CA ROSE BOWL AQU    34.26  51
LENZKES, MEGAN         9 SI COLLEGE AREA     34.27  52
ZHAO, ANGELA          10 PC FLYING FISH      34.42  53
BROCIOUS, TIANA        9 SN CALIFORNIA CA    34.44  54
PANOPIO, KAITLYN       9 PC SOUTH SAN FRA    34.46  55
YU, SURI              10 PC CALIFORNIA DO    34.57  56
LIU, SASHA            10 PC PIEDMONT SWIM    34.62  57
NAYAK, ALISHA         10 PC PALO ALTO STA    34.65  58
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU    35.00  59
WYLIE, ISABELLA        9 AZ ANTHEM DOLPHI    35.15  60
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ   DQUED

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA                 34.32

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN;   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       1:05.05   1  1:04.13 F1  P    30.47
                                                                    F    30.08
RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.81   2  1:05.18 F2  P    30.95
                                                                    F    30.45
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:09.68   8  1:07.75 F3  P    32.32
                                                                    F    30.90
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:08.51   5  1:08.22 F4  P    31.68
                                                                    F    31.44
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  1:08.41   4  1:08.58 F5  P    31.90
                                                                    F    32.16
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  1:08.92   6  1:08.61 F6  P    32.53
                                                                    F    32.65
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S  1:09.02   7  1:08.69 F7  P    32.84
                                                                    F    32.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN;   100 FLY                                     EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  1:08.31   3  1:08.77 F8  P    31.48
                                                                    F

CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       1:05.05   1              P    30.47
RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.81   2              P    30.95
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  1:08.31   3              P    31.48
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  1:08.41   4              P    31.90
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:08.51   5              P    31.68
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  1:08.92   6              P    32.53
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S  1:09.02   7              P    32.84
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:09.68   8              P    32.32
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S  1:09.71   9              P    32.89
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW  1:10.01  10              P    33.23
MENZMER, ELIZABETH    10 SN ARDEN HILLS S  1:10.05  11              P
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  1:10.66  12              P    32.91
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW  1:11.87  13              P    33.64
GHARBAOUI, LEANNA      9 SI PACIFIC SWIM   1:12.01  14              P    33.91
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A  1:12.37  15              P    33.53
TANG, VERA            10 PC SOUTH SAN FRA  1:12.59  16              P    33.42
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S  1:12.69  17              P
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH  1:13.04  18              P    34.07
MAROLF, PALOMA        10 AZ SWIM NEPTUNE   1:13.05  19              P    33.64
SCHWIER, ALEXANDRA    10 CO BOULDER SWIMM  1:13.30  20              P    34.94
AUSTIN, ANNA          10 CO NORTH JEFFCO   1:13.44  21              P    34.23
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN  1:13.64  22              P    33.84
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ  1:13.76  23              P    34.73
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S  1:13.92  24              P    34.67
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA  1:14.06  25              P
MAYER, EMILY          10 CC CLOVIS SWIM C  1:15.42  26              P    34.85
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU  1:15.48  27              P    35.73
CHEN, JESSICA         10 CA ROSE BOWL AQU  1:15.54  28              P    36.03
EKAIREB, EMILY        10 SI NORTH COAST A  1:15.56  29              P    35.66
COSGROVE, ZOE         10 SN DAVIS AQUADAR  1:15.64  30              P    34.28
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  1:15.70  31              P    34.97
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.75  32              P    34.68
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  1:15.84  33              P    35.40
PASTUSHENKO, DASHA    10 PC SANTA CLARA S  1:15.89  34              P    34.73
STEPHAN, ANNA         10 SI SAN DIEGO AQU  1:15.94  35              P    35.13
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT  1:16.16  36              P    35.52
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM  1:16.34  37              P    34.95
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ  1:16.39  38              P    34.98
BROCIOUS, TIANA        9 SN CALIFORNIA CA  1:17.07  39              P    35.25
TRAN, KRYSTAL         10 PC SANTA CLARA S  1:17.29  40              P  1:17.29
HSIEH, AMANDA          9 CA IRVINE NOVA A  1:19.31  41              P    37.75
CRIST, AMBER          10 PC ROVELLA'S ATH  1:19.41  42              P    37.28
LENZKES, MEGAN         9 SI COLLEGE AREA   1:20.40  43              P    38.04
MUSTAFI, UPASANA      10 PC FLYING FISH    1:21.10  44              P    36.56
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM   1:21.72  45              P    38.98
DEAS, JAMIE           10 SN CHICO AQUA-JE  1:21.86  46              P    37.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI  1:06.96   1  1:05.84 F1  P    31.60
                                                                    F    31.17
RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.34   2  1:06.18 F2  P    31.12
                                                                    F    30.72
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:08.23   3  1:07.90 F3  P    32.35
                                                                    F    32.10
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  1:09.08   4  1:08.66 F4  P    32.40
                                                                    F    32.37
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  1:09.88   6  1:08.79 F5  P    32.94
                                                                    F    32.31
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       1:09.97   8  1:09.09 F6  P    31.81
                                                                    F    31.74
OTSUKA, LEI            9 PC CAMPBELL WAVE  1:10.28   9  1:10.45 F7  P    33.41
                                                                    F    33.59
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S  1:09.95   7  1:10.56 F8  P    33.48
                                                                    F    32.93

WANG, VIVIAN          10 PC SUNNYVALE SWI  1:06.96   1              P    31.60
RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.34   2              P    31.12
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:08.23   3              P    32.35
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  1:09.08   4              P    32.40
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  1:09.12   5              P    32.23
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  1:09.88   6              P    32.94
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S  1:09.95   7              P    33.48
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       1:09.97   8              P    31.81
OTSUKA, LEI            9 PC CAMPBELL WAVE  1:10.28   9              P    33.41
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  1:10.52  10              P    32.15
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:10.93  11              P    33.02
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S  1:10.96  12              P    33.16
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  1:11.03  13              P    32.89
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA  1:11.16  14              P    34.07
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA  1:11.17  15              P    32.70
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU  1:11.23  16              P    34.25
BERRY, ABBIGALE       10 PC SOUTH BAY LOS  1:11.32  17              P    32.58
QIAN, VIRGINIE         9 PC SANTA CLARA S  1:11.35  18              P    33.75
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT  1:11.55  19              P    34.02
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU  1:11.64  20              P    33.19
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  1:12.11  21              P    32.86
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S  1:12.14  22              P    33.56
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  1:12.15  23              P    33.29
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH  1:12.21  24              P    34.23
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ  1:12.63  25              P    34.56
NICOLAISEN, SHAE      10 AZ GOLD MEDAL SW  1:12.86  26              P    33.72
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S  1:13.07  27              P    33.18
FOX, JULIANA          10 SI PACIFIC SWIM   1:13.12  28              P    33.33
PARHAM, OLIVIA        10 SN SUN OAKS AQUA  1:13.42  29              P    34.94
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC  1:13.50  30              P    33.79
RHEE, RACHEL          10 SI MAGADALENA EC  1:13.71  31              P    35.20
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU  1:13.82  32              P    34.29
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN  1:14.09  33              P    34.79
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU  1:14.10  34              P    34.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVA, NICOLE          9 PC SANTA CLARA S  1:14.12  35              P    32.51
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM   1:14.20  36              P    34.00
GHARBAOUI, LEANNA      9 SI PACIFIC SWIM   1:14.47  37              P    34.01
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT  1:14.58  38              P    33.01
LUM, PEONY            10 PC SOUTH SAN FRA  1:14.74  39              P    33.33
NGUYEN, KRISTINE      10 CA IRVINE NOVA A  1:14.81  40              P    33.99
TOPP, DAKOTA           9 SN CALIFORNIA CA  1:14.93  41              P    35.54
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA  1:15.28  42              P    34.94
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT  1:15.29  43              P    32.46
LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:15.40  44              P    35.98
WOLF, JULIA           10 CA UN  (CA)       1:15.54  45              P    34.87
LO, EMILY             10 PC OAKLAND UNDER  1:15.91  46              P    36.86
CHEN, JESSICA         10 CA ROSE BOWL AQU  1:15.93  47              P    35.31
YU, SURI              10 PC CALIFORNIA DO  1:16.04  48              P    35.47
CHENG, CHARLOTTE      10 PC PALO ALTO STA  1:16.13  49              P    35.86
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI  1:16.16  50              P    35.71
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW  1:16.33  51              P    34.40
WANG, PEYTON          10 PC PALO ALTO STA  1:16.44  52              P    35.15
LIU, SASHA            10 PC PIEDMONT SWIM  1:16.62  53              P    36.04
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A  1:16.95  54              P    34.93
LOPEZ, KATRINA        10 CA ROSE BOWL AQU  1:17.00  55              P    35.48
PASTUSHENKO, DASHA    10 PC SANTA CLARA S  1:17.16  56              P    35.31
KELLER, SYDNEY        10 PC SUNNYVALE SWI  1:17.20  57              P    34.54
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM   1:17.25  58              P    38.66
HUYNH, RACHEL         10 PC CAMPBELL WAVE  1:17.42  59              P    35.52
CHEN, NEEVE           10 SN WOLVERINE AQU  1:17.88  60              P    36.60
DAVIS, MORGAN         10 UT COTTONWOOD HE  1:17.93  61              P    35.64
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ  1:19.14  62              P    35.73
MARKL, ALEXA          10 AZ ANTHEM DOLPHI  1:19.70  63              P    36.28

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.81   1  2:19.13 F1  P    30.32  1:06.86  1:50.96
                                                                    F    30.24  1:05.33  1:49.06
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  2:22.87   3  2:19.46 F2  P    31.80  1:07.51  1:49.71
                                                                    F    31.12  1:06.65  1:48.06
CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       2:22.45   2  2:24.58 F3  P    30.60  1:06.43  1:50.14
                                                                    F    30.57  1:07.48  1:51.75
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  2:30.20   7  2:27.48 F4  P    32.37  1:09.65  1:56.37
                                                                    F    31.78  1:08.58  1:54.84
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  2:27.06   5  2:27.55 F5  P    32.24  1:10.49  1:52.97
                                                                    F    32.08  1:08.76  1:52.33
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  2:31.00   8  2:28.21 F6  P    33.60  1:11.62  1:56.68
                                                                    F    32.82  1:10.25  1:55.09
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  2:29.04   6  2:28.28 F7  P    31.81  1:11.03  1:55.05
                                                                    F    32.41  1:11.10  1:54.70
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  2:26.07   4  2:30.47 F8  P    31.56  1:09.58  1:52.60
                                                                    F    32.18  1:11.06  1:55.48

RUCK, TAYLOR          10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.81   1              P    30.32  1:06.86  1:50.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIN, AUDREY          10 PC UN  (PC)       2:22.45   2              P    30.60  1:06.43  1:50.14
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  2:22.87   3              P    31.80  1:07.51  1:49.71
ZHU, NANCY            10 CA IRVINE NOVA A  2:26.07   4              P    31.56  1:09.58  1:52.60
WITTING, JULIANA       9 CA ORANGE COUNTY  2:27.06   5              P    32.24  1:10.49  1:52.97
CADE, SIMONE          10 CO DENVER SWIM A  2:29.04   6              P    31.81  1:11.03  1:55.05
YONGYUTH, SIAN        10 PC SANTA CLARA S  2:30.20   7              P    32.37  1:09.65  1:56.37
ODGERS, ISABELLE      10 CA IRVINE NOVA A  2:31.00   8              P    33.60  1:11.62  1:56.68
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  2:31.49   9              P    31.90  1:11.79  1:55.85
TENG, CATHY           10 PC SANTA CLARA S  2:31.50  10              P    33.29  1:11.97  1:57.59
SEBASTIAN, SOPHIA      9 PC SANTA CLARA S  2:31.78  11              P    33.72  1:13.12  1:57.36
LEXVOLD, RILEY         9 NM CHARGER AQUAT  2:32.14  12              P    33.88  1:12.25  1:56.57
WEBER, BAYLEY         10 CA IRVINE NOVA A  2:32.65  13              P    32.64  1:12.19  2:00.10
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA  2:32.91  14              P    31.67  1:09.59  1:56.83
BURCKEL, LAUREN       10 NM DUKE CITY AQU  2:33.55  15              P    34.51  1:14.13  1:57.62
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S  2:33.84  16              P    33.28  1:14.43  1:57.92
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ  2:33.93  17              P    35.44  1:14.57  2:00.15
THOMAS, KATELYN       10 CA MESA AQUATICS  2:33.99  18              P    33.81  1:12.96  1:59.18
ANDERSON, SOPHIA      10 SN SOLANO AQUATI  2:34.70  19              P    33.17  1:12.64  1:59.46
MCDOWELL, BLAIRE      10 UT STEINER YOUTH  2:35.23  20              P    33.17  1:14.27  1:59.61
HECKMAN, MIRANDA       9 PC PLEASANTON SE  2:36.41  21              P    35.25  1:13.60  2:02.40
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S  2:36.53  22              P    33.81  1:13.43  2:01.50
HILDE-JONES, MILAN    10 PC PALO ALTO STA  2:36.96  23              P    34.67  1:15.53  2:02.38
CONRAD, AVERY         10 SN SIERRA MARLIN  2:38.34  24              P    33.14  1:16.26  2:01.02
SMITH, NATALIE        10 SI PACIFIC SWIM   2:38.52  25              P    35.07  1:14.82  2:02.72
CAMACHO, ALONDRA      10 CA ROSE BOWL AQU  2:38.86  26              P    35.36  1:15.89  2:03.13
KOH, ZEPHANIE          9 CA ROSE BOWL AQU  2:38.90  27              P    36.00  1:16.35  2:02.50
JOSEPH, LENA           9 PC PALO ALTO STA  2:40.41  28              P    34.32  1:14.73  2:02.95
LANAGHEN, KIMBERLY    10 CO BOULDER SWIMM  2:40.46  29              P    35.71  1:15.66  2:04.66
VU, BROOKE            10 PC SFRP ROSSI SW  2:40.92  30              P    34.33  1:14.93  2:04.01
FALLS, NICOLE         10 AZ ARIZONA AQUAT  2:40.94  31              P    34.44  1:13.57  2:04.55
THOMAS, JAMIE         10 PC SEQOUIA AQUAT  2:41.03  32              P    34.87  1:14.90  2:03.31
GHARBAOUI, LEANNA      9 SI PACIFIC SWIM   2:41.18  33              P    34.64  1:14.62  2:04.43
MILES, BRITTNEY       10 CA MESA AQUATICS  2:41.43  34              P    33.45  1:14.75  2:05.40
HALLORAN, CEOLA        9 SI PACIFIC SWIM   2:41.51  35              P    37.83  1:21.03  2:06.06
CIENEGA, NICOLE       10 CA ROSE BOWL AQU  2:41.69  36              P    34.44  1:17.03  2:04.36
HSIEH, AMANDA          9 CA IRVINE NOVA A  2:41.86  37              P    36.17  1:18.93  2:06.69
DAVIDSON, MAKAYLA      9 NM SWIM RIO RANC  2:41.90  38              P    32.99  1:13.21  2:05.35
STEVENS, MELINDA      10 CA IRVINE NOVA A  2:42.50  39              P    36.63  1:16.69  2:05.94
GONZALES, MAGGI       10 PC TERRAPINS SWI  2:42.54  40              P    37.14  1:18.39  2:05.04
LOPEZ, KATRINA        10 CA ROSE BOWL AQU  2:42.60  41              P    37.31  1:18.49  2:04.78
CHEN, JESSICA         10 CA ROSE BOWL AQU  2:42.92  42              P    36.40  1:19.22  2:05.94
LEBLANC, MADISON      10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:43.10  43              P    37.04  1:19.43  2:05.53
COCOL, DARIA          10 PC SANTA CLARA S  2:43.56  44              P    38.63  1:18.66  2:07.28
CRIST, AMBER          10 PC ROVELLA'S ATH  2:43.86  45              P    36.17  1:18.13  2:07.87
LUM, PEONY            10 PC SOUTH SAN FRA  2:44.10  46              P    35.66  1:16.65  2:06.43
CLAYSHULTE, MARY      10 NM LAS CRUCES AQ  2:44.33  47              P    35.92  1:16.70  2:09.40
BROCIOUS, TIANA        9 SN CALIFORNIA CA  2:46.41  48              P    36.58  1:17.79  2:09.45
AUSTIN, ANNA          10 CO NORTH JEFFCO   2:46.44  49              P    35.60  1:16.38  2:08.47
PASTUSHENKO, DASHA    10 PC SANTA CLARA S  2:46.58  50              P    35.35  1:18.00  2:09.66
DAVIS, MORGAN         10 UT COTTONWOOD HE  2:48.44  51              P    36.78  1:17.92  2:08.74
MARKL, ALEXA          10 AZ ANTHEM DOLPHI  2:50.20  52              P    35.73  1:19.54  2:10.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:08.98   1      32.66  1:09.33  1:41.37
         JONES, RAIME        10
         QIAN, VIRGINIE       9
         OLIVA, NICOLE        9
         TENG, CATHY         10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:11.38   2      33.64  1:10.54  1:43.05
         KENNEDY, KATE       10
         VEJAR-RICHTER, FERNA10
         HILDE-JONES, MILAN  10
         JOSEPH, LENA         9
SCSC,  C  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:12.29   3      33.86  1:10.43  1:43.05
         GOENAWAN, CAMILLE   10
         KHATOON, MARYAM     10
         PASTUSHENKO, DASHA  10
         WU, KAITLYN         10
NOVA,  A  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               2:12.74   4      33.32  1:11.87  1:43.36
         WEBER, BAYLEY       10
         ODGERS, ISABELLE    10
         ZHU, NANCY          10
         STEVENS, MELINDA    10
SCSC,  B  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:12.85   5      33.21  1:11.12  1:42.96
         YONGYUTH, SIAN      10
         FRANZWA, HANNAH     10
         SEBASTIAN, SOPHIA    9
         COCOL, DARIA        10
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:14.95   6      34.97  1:15.87  1:47.29
         WANG, PEYTON        10
         CHENG, CHARLOTTE    10
         NAYAK, ALISHA       10
         HENIG, ISABELLE     10
PS,  A  10-UN         10 SI PACIFIC SWIM                2:15.46   7      35.09  1:14.42  1:47.05
         SMITH, NATALIE      10
         HALLORAN, CEOLA      9
         GHARBAOUI, LEANNA    9
         FOX, JULIANA        10
ROSE,  A  10&UN;       10 CA ROSE BOWL AQU               2:15.94   8      35.61  1:13.88  1:46.35
         LOPEZ, KATRINA      10
         CAMACHO, ALONDRA    10
         CIENEGA, NICOLE     10
         KOH, ZEPHANIE        9
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:16.41          36.44  1:11.47  1:44.63
         NAI, JULIA          10
         WANG, VIVIAN        10
         KELLER, SYDNEY      10
         WILLIAMS, KAITLYN   10
SSF,  A  10&UN;        10 PC SOUTH SAN FRA               2:17.31          40.47  1:13.05  1:46.05
         LUM, KIONA          10
         LUM, PEONY          10
         TANG, VERA          10
         PANOPIO, KAITLYN     9

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  109
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AD,  A  10&UN;         10 AZ ANTHEM DOLPHI               2:17.72          37.01  1:14.01  1:48.67
         MARKL, ALEXA        10
         MCNALL, SAMANTHA    10
         WYLIE, ISABELLA      9
         GROVER, CLAIRE      10
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:18.65          33.33  1:11.69  1:42.58
         MENZMER, ELIZABETH  10
         REUTER, TINA        10
         FACKENTHAL, AMALIE  10
         LEE, JASMINE         9
ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:19.34          35.26  1:15.04  1:47.13
         JUFIAR, LAUREN      10
         BEAULIEU, MEGAN     10
         SHIH, SARAH         10
         BURRILL, RILEY      10
CCA,  A  10-UN        10 SN CALIFORNIA CA               2:21.88          37.50  1:16.54  1:51.51
         VOTAVA, MORGAN      10
         TOPP, DAKOTA         9
         BROCIOUS, TIANA      9
         BRANSCUM, KAELEY    10
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO               2:22.48          36.48  1:16.92  2:01.36
         RAGHURAMAN, KEERTHAN10
         BALMACEDA, SOPHIA   10
         YU, SURI            10
         GALLAGHER, LILY     10
PASA,  C  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:22.79          37.13  1:17.74  1:53.14
         KMETEC, TJASA       10
         ASBORNO, ALLISON    10
         SCHMITZ, BONNIE     10
         BROWNSTEIN, KATYA   10
SAM,  A  10-UN        10 PC SEQOUIA AQUAT               2:26.17          39.82  1:23.79  1:55.94
         GRANT, HANNAH ROSE  10
         GILBERT, LILLIE     10
         THOMAS, JAMIE       10
         BAETZ, KACEY        10
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:29.39          38.19  1:20.07  1:57.13
         TRUONG, VIVIAN      10
         THOMAS, MACKENZIE    9
         MAMOLA, MADISON     10
         FASAN, DANIELA       9
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER                DQUED           35.60  1:13.69  1:46.75
         SAVAGE, SARAH       10
         DONG, IRIS          10
         JOHNSON, ALIA       10
         GUAN, COLINA        10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               1:52.59   1      29.05    56.72  1:24.92
         HILDE-JONES, MILAN  10
         VEJAR-RICHTER, FERNA10
         JOSEPH, LENA         9
         HENIG, ISABELLE     10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               1:53.46   2      28.08    56.46  1:25.81
         JONES, RAIME        10
         YONGYUTH, SIAN      10
         OLIVA, NICOLE        9
         TENG, CATHY         10
NOVA,  A  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               1:54.64   3      28.19    56.91  1:26.17
         ODGERS, ISABELLE    10
         WEBER, BAYLEY       10
         STEVENS, MELINDA    10
         ZHU, NANCY          10
ROSE,  A  10&UN;       10 CA ROSE BOWL AQU               1:57.65   4      29.75    58.74  1:27.99
         CAMACHO, ALONDRA    10
         CIENEGA, NICOLE     10
         CHEN, JESSICA       10
         KOH, ZEPHANIE        9
PS,  A  10-UN         10 SI PACIFIC SWIM                1:58.50   5      29.77  1:00.80  1:30.51
         SMITH, NATALIE      10
         HALLORAN, CEOLA      9
         GHARBAOUI, LEANNA    9
         FOX, JULIANA        10
SCSC,  B  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               1:58.60   6      28.92    58.25  1:28.04
         KHATOON, MARYAM     10
         QIAN, VIRGINIE       9
         WU, KAITLYN         10
         COCOL, DARIA        10
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               1:58.93   7      29.70    59.73  1:28.96
         KENNEDY, KATE       10
         WANG, PEYTON        10
         CHENG, CHARLOTTE    10
         BROWNSTEIN, KATYA   10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               1:59.27   8      31.50  1:00.62  1:30.53
         DONG, IRIS          10
         GUAN, COLINA        10
         JOHNSON, ALIA       10
         SAVAGE, SARAH       10
SCSC,  C  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               1:59.69          28.82    59.39  1:30.10
         GOENAWAN, CAMILLE   10
         MCKENNA, MAI         9
         PASTUSHENKO, DASHA  10
         SEBASTIAN, SOPHIA    9
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:00.38          29.13    58.97  1:32.54
         FACKENTHAL, AMALIE  10
         REUTER, TINA        10
         ARNOTT, MALIA        9
         MENZMER, ELIZABETH  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  149
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  10-UN        10 SN CALIFORNIA CA               2:01.43          29.47  1:00.19  1:30.69
         TOPP, DAKOTA         9
         BRANSCUM, KAELEY    10
         BROCIOUS, TIANA      9
         VOTAVA, MORGAN      10
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:02.26          36.56    59.30  1:31.65
         WANG, VIVIAN        10
         KELLER, SYDNEY      10
         WILLIAMS, KAITLYN   10
         NAI, JULIA          10
PASA,  C  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:02.66          31.13  1:02.51  1:33.52
         MIN, PRISCILLA      10
         SCHMITZ, BONNIE     10
         ASBORNO, ALLISON    10
         KMETEC, TJASA       10
ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:03.10          30.72  1:02.87  1:32.72
         JUFIAR, LAUREN      10
         BURRILL, RILEY      10
         SHIH, SARAH         10
         BEAULIEU, MEGAN     10
SSF,  A  10&UN;        10 PC SOUTH SAN FRA               2:05.46          31.15  1:02.68  1:33.56
         LUM, KIONA          10
         LUM, PEONY          10
         TANG, VERA          10
         PANOPIO, KAITLYN     9
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:14.35          34.09  1:11.43  1:41.28
         FASAN, DANIELA       9
         THOMAS, MACKENZIE    9
         MAMOLA, MADISON     10
         TRUONG, VIVIAN      10
SAM,  A  10-UN        10 PC SEQOUIA AQUAT               2:16.27          30.50  1:03.59  1:43.91
         BAETZ, KACEY        10
         GRANT, HANNAH ROSE  10
         ANDREWS, JADA        9
         MILLER, VERONIKA     9
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO                DQUED           31.93  1:05.82  1:35.72
         GALLAGHER, LILY     10
         RAMANI, SHREYA       9
         BALMACEDA, SOPHIA   10
         YU, SURI            10

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    24.95   2    24.50 F1
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM    24.91   1    24.84 F2
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A    25.46   5    24.88 F3
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A    25.07   3    25.24 F4
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A    25.70   8    25.30 F5
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    25.29   4    25.32 F6
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    25.52   7    25.57 F7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J    25.49   6    25.60 F8

HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM    24.91   1
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    24.95   2
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A    25.07   3
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    25.29   4
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A    25.46   5
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J    25.49   6
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    25.52   7
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A    25.70   8
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC     25.90   9
COTTRILL, EMMA        11 PC UN  (PC)         25.97  10
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    26.00  11
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S    26.05  12
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A    26.11  13
BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D    26.13  14
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S    26.15  15
COLLINS, TAYLOR       12 SI PACIFIC SWIM     26.19  16
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T    26.22  17
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK    26.24  18
MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM    26.34  19
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T    26.36  20
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D    26.41  21
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D    26.49  22
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM     26.55  23
BIGELOW, SIERRA       12 AZ DESERT THUNDE    26.61  25
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ    26.61  24
RUZSA, ALLIE          12 PC VALLEY SPLASH    26.62  26
CHANG, AUDREY         11 PC TERRAPINS SWI    26.65  27
GUADIAMOS, ARIELA     12 PC DE ANZA CUPER    26.70  28
WHITE, JESSICA        12 UT UN  (UT)         26.74  29
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL    26.75  30
LIN, CLAIRE           11 PC PALO ALTO STA    26.76  31
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE    26.88  32
DELGADO, CORA         12 SI NORTH COAST A    26.89  33
JURICH, ALANNA        12 PC ALMADEN SWIM     26.90  34
HUI, CAMILLE          11 PC BURLINGAME AQ    26.92  36
NABETA, KAILEE        11 SN ARDEN HILLS S    26.92  35
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM    26.94  37
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS     26.97  38
HOWELL, SAMANTHA      12 PC PLEASANTON SE    27.00  39
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE    27.02  40
FRIVALDO, JACEE       11 AZ SWIM NEPTUNE     27.07  41
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER    27.15  42
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST    27.16  43
BRACKETT, PAIGE       12 SN SIERRA MARLIN    27.17  44
CUAN, TARA            12 CA MONTEREY PARK    27.27  45
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)         27.38  46
YANG, JOYCE           11 CA IRVINE NOVA A    27.45  47
HA-HOANG, OLIVIA      12 PC NAPA VALLEY S    27.46  48
PETERS, ELISE         12 AZ TUCSON FORD D    27.54  49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A    53.68   2    52.69 F1  P    25.73
                                                                    F    25.06
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    54.29   5    53.77 F2  P    26.21
                                                                    F    26.00
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM    53.97   3    53.80 F3  P    25.91
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A    54.05   4    53.93 F4  P    26.06
                                                                    F    26.07
ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    53.46   1    54.15 F5  P    25.68
                                                                    F    25.75
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    54.74   8    54.42 F6  P    26.67
                                                                    F    26.30
SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA    54.69   6    54.44 F7  P    26.62
                                                                    F    26.17
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    54.73   7    54.66 F8  P    26.43
                                                                    F    26.55

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    53.46   1              P    25.68
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A    53.68   2              P    25.73
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM    53.97   3              P    25.91
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A    54.05   4              P    26.06
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    54.29   5              P    26.21
SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA    54.69   6              P    26.62
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    54.73   7              P    26.43
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    54.74   8              P    26.67
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A    54.85   9              P    26.59
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A    55.46  10              P    27.01
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J    55.55  11              P    26.52
COLLINS, TAYLOR       12 SI PACIFIC SWIM     55.86  12              P    26.97
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN    55.92  13              P    26.76
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D    56.17  14              P    26.93
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN    56.59  15              P    27.83
MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM    56.76  16              P    27.41
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S    56.82  17              P    27.17
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D    56.90  18              P    27.44
PARSONS, JULIE        12 SI SOUTH BAY AAQ    57.25  19              P    27.87
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T    57.27  20              P    27.20
COTTRILL, EMMA        11 PC UN  (PC)         57.40  21              P    27.26
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S    57.43  22              P    27.62
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS     57.50  23              P    27.73
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM     57.54  24              P    27.68
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    57.57  25              P    27.98
CUNNAN, MIA           12 PC MARIN PIRATES    57.71  26              P    28.05
WELLER, ADEE          12 CO BOULDER SWIMM    57.97  27              P    28.05
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE    58.12  28              P    28.07
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D    58.14  29              P    27.94
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T    58.15  30              P    28.33
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S    58.34  31              P    28.77
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ    58.43  32              P    28.24
LIN, CLAIRE           11 PC PALO ALTO STA    58.53  33              P    28.19
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA    58.61  34              P    28.37
WHITE, JESSICA        12 UT UN  (UT)         58.67  35              P    28.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLOUD, MEGAN          12 SN ARDEN HILLS S    58.70  36              P    28.20
JURICH, ALANNA        12 PC ALMADEN SWIM     58.79  37              P    27.96
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C    58.80  38              P    28.20
KIKUT, ADELINE        12 SN SUN OAKS AQUA    58.81  39              P    28.72
CUAN, TARA            12 CA MONTEREY PARK    58.92  41              P    28.32
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK    58.92  40              P    28.18
BRACKETT, PAIGE       12 SN SIERRA MARLIN    58.97  43              P    27.81
DELGADO, CORA         12 SI NORTH COAST A    58.97  42              P    28.11
BIGELOW, SIERRA       12 AZ DESERT THUNDE    58.98  44              P    27.35
NILES, EMILY          12 CC CLOVIS SWIM C    59.16  45              P    28.62
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME    59.37  46              P    28.38
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL    59.40  47              P    28.18
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ    59.46  48              P    28.35
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE    59.55  49              P    28.19
LYNCH, MARIAH         12 SN SUN OAKS AQUA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  1:55.39   1  1:53.13 F1  P    27.21    56.33  1:26.00
                                                                    F    26.40    54.99  1:23.70
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  1:55.99   2  1:55.19 F2  P
                                                                    F
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   1:56.80   3  1:55.97 F3  P
                                                                    F    26.86    55.55  1:25.71
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  1:58.65   4  1:56.96 F4  P
                                                                    F    26.86    56.56  1:26.99
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  1:59.42   5  1:58.06 F5  P    26.72    57.02  1:28.21
                                                                    F    27.27    56.95  1:27.42
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  2:00.06   6  1:58.33 F6  P    27.37    57.24  1:28.58
                                                                    F
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A  2:00.46   7  2:01.20 F7  P    27.39    57.56  1:29.30
                                                                    F    27.95    58.71
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D  2:01.37   8  2:01.83 F8  P    27.84    59.04  1:30.53
                                                                    F    27.72    58.50  1:30.33

SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  1:55.39   1              P    27.21    56.33  1:26.00
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  1:55.99   2              P
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   1:56.80   3              P
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  1:58.65   4              P
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  1:59.42   5              P    26.72    57.02  1:28.21
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  2:00.06   6              P    27.37    57.24  1:28.58
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A  2:00.46   7              P    27.39    57.56  1:29.30
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D  2:01.37   8              P    27.84    59.04  1:30.53
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A  2:01.50   9              P    58.22           1:30.57
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J  2:01.75  10              P    27.69    58.17  1:29.72
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:02.30  11              P    27.76    58.46  1:30.41
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   2:02.69  12              P    28.42    59.68  1:31.21
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S  2:02.71  13              P    29.03    59.71  1:31.24
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A  2:02.98  14              P    28.71  1:00.02  1:31.87
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S  2:03.16  15              P    28.14    59.38  1:32.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU  2:03.30  16              P    28.65    59.70  1:32.24
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  2:03.45  17              P    28.90  1:00.94  1:32.20
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D  2:03.76  18              P    28.63    59.42  1:31.57
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T  2:04.38  19              P    28.39    59.43  1:31.86
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   2:04.43  20              P    28.45    59.85  1:32.35
WELLER, ADEE          12 CO BOULDER SWIMM  2:04.72  21              P    28.71  1:00.40  1:32.78
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA  2:05.05  22              P
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  2:05.43  23              P    29.34  1:00.90  1:33.54
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S  2:05.45  24              P    28.24    59.44  1:32.16
COLLINS, TAYLOR       12 SI PACIFIC SWIM   2:05.49  25              P    28.17  1:00.87  1:32.95
PARSONS, JULIE        12 SI SOUTH BAY AAQ  2:05.55  26              P    29.32  1:01.01  1:34.15
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ  2:05.74  27              P    28.12    59.64  1:33.20
WASKO, SHIREE         12 SN SUN OAKS AQUA  2:05.79  28              P    30.20  1:02.55  1:34.83
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB  2:05.91  29              P    29.14  1:00.86  1:33.39
BLIK, NAOMI           12 SI COLLEGE AREA   2:06.15  30              P    28.94  1:00.60  1:33.18
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  2:06.28  31              P    28.37  1:00.84  1:33.81
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER  2:06.52  32              P    28.84  1:01.15  1:34.39
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C  2:06.54  33              P    29.29  1:01.12  1:33.96
NILES, EMILY          12 CC CLOVIS SWIM C  2:06.68  34              P    29.02  1:00.94  1:34.23
BROWN, ZARENA         12 CO NORTH JEFFCO   2:06.92  35              P    29.30  1:01.81  1:34.96
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA   2:07.14  36              P    30.00  1:02.40  1:35.15
KIKUT, ADELINE        12 SN SUN OAKS AQUA  2:07.72  37              P    30.04  1:02.70  1:35.26
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE  2:08.15  38              P    29.57  1:01.98  1:35.23
WHITE, JESSICA        12 UT UN  (UT)       2:08.54  39              P    29.45  1:02.34  1:35.91
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ  2:08.72  40              P
DELGADO, CORA         12 SI NORTH COAST A  2:09.02  41              P    28.99  1:01.63  1:35.76
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME  2:09.47  43              P    29.12  1:02.15  1:36.58
SCHREIBER, HALEY      12 PC UN  (PC)       2:09.47  42              P    29.51  1:02.47  1:35.89
FRIVALDO, JACEE       11 AZ SWIM NEPTUNE   2:09.50  44              P    29.07  1:01.58  1:35.65
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  2:09.77  45              P    28.61  1:01.11  1:35.17
EDENS, ISABELLE       12 CA ROSE BOWL AQU  2:10.36  46              P    29.65  1:02.80  1:37.18
BUELL, SIERRA         12 SN CALIFORNIA CA  2:11.46  47
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK  2:12.34  48              P    29.61  1:03.21  1:38.32

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  5:06.59   1  5:01.93 F1  P    27.68    57.57  1:28.24  1:59.28  2:30.18  3:01.73  3:33.15
                                                                       4:04.50  4:35.64
                                                                    F    27.15    56.81  1:26.71  1:57.32  2:27.40  2:58.25  3:29.17
                                                                       4:00.31  4:31.90
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  5:08.74   2  5:07.41 F2  P    27.94    58.53  1:30.03  2:01.85  2:33.54  3:04.98  3:36.60
                                                                       4:08.10  4:39.31
                                                                    F    27.69    58.05  1:29.25  2:00.93  2:32.50  3:04.38  3:36.04
                                                                       4:07.58  4:38.44
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A  5:22.70   8  5:07.56 F3  P    27.39    58.07  1:30.04  2:02.52  2:35.31  3:08.78  3:42.28
                                                                       4:15.86  4:49.69
                                                                    F    27.85    58.10  1:29.74  2:01.30  2:32.79  3:04.17  3:35.65
                                                                       4:06.69  4:38.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  5:12.66   3  5:11.57 F4  P    27.77    58.26  1:29.59  2:01.17  2:32.80  3:04.78  3:37.00
                                                                       4:09.04  4:41.38
                                                                    F    27.85    58.03  1:29.23  2:00.70  2:32.25  3:04.04  3:35.93
                                                                       4:07.90  4:40.00
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  5:14.83   4  5:14.75 F5  P    28.02    59.12  1:31.03  2:03.42  2:36.03  3:08.31  3:40.53
                                                                       4:12.70  4:44.57
                                                                    F    27.45    57.71  1:29.28  2:01.55  2:33.86  3:06.50  3:39.40
                                                                       4:11.93  4:44.26
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   5:19.24   5  5:19.27 F6  P    28.62    59.90  1:31.90  2:04.39  2:37.05  3:09.85  3:43.12
                                                                       4:16.33  4:49.15
                                                                    F    28.46    59.05  1:31.15  2:04.27  2:36.97  3:09.85  3:42.44
                                                                       4:15.22  4:48.10
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A  5:20.43   6  5:21.37 F7  P    28.57    59.88  1:31.74  2:04.24  2:36.91  3:09.95  3:42.99
                                                                       4:16.63  4:49.11
                                                                    F    28.64  1:00.15  1:32.72  2:05.37  2:38.50  3:11.45  3:44.40
                                                                       4:17.25  4:49.65
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S  5:21.94   7  5:23.79 F8  P    29.21  1:00.70  1:33.24  2:05.96  2:38.94  3:11.55  3:44.46
                                                                       4:17.40  4:50.20
                                                                    F    29.47  1:01.13  1:33.51  2:06.35  2:39.26  3:12.24  3:45.58
                                                                       4:18.95  4:51.88

SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  5:06.59   1              P    27.68    57.57  1:28.24  1:59.28  2:30.18  3:01.73  3:33.15
                                                                       4:04.50  4:35.64
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  5:08.74   2              P    27.94    58.53  1:30.03  2:01.85  2:33.54  3:04.98  3:36.60
                                                                       4:08.10  4:39.31
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  5:12.66   3              P    27.77    58.26  1:29.59  2:01.17  2:32.80  3:04.78  3:37.00
                                                                       4:09.04  4:41.38
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  5:14.83   4              P    28.02    59.12  1:31.03  2:03.42  2:36.03  3:08.31  3:40.53
                                                                       4:12.70  4:44.57
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   5:19.24   5              P    28.62    59.90  1:31.90  2:04.39  2:37.05  3:09.85  3:43.12
                                                                       4:16.33  4:49.15
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A  5:20.43   6              P    28.57    59.88  1:31.74  2:04.24  2:36.91  3:09.95  3:42.99
                                                                       4:16.63  4:49.11
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S  5:21.94   7              P    29.21  1:00.70  1:33.24  2:05.96  2:38.94  3:11.55  3:44.46
                                                                       4:17.40  4:50.20
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A  5:22.70   8              P    27.39    58.07  1:30.04  2:02.52  2:35.31  3:08.78  3:42.28
                                                                       4:15.86  4:49.69
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  5:24.11   9              P    28.94  1:00.86  1:33.27  2:06.15  2:39.16  3:12.28  3:45.46
                                                                       4:18.84  4:51.89
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T  5:24.96  10              P    29.18  1:00.81  1:33.65  2:06.74  2:40.26  3:13.77  3:47.09
                                                                       4:20.29  4:52.82
LOGAN, GILLIAN        12 SI PACIFIC SWIM   5:25.02  11              P    29.52  1:01.49  1:34.38  2:07.28  2:40.67  3:13.62  3:47.29
                                                                       4:20.36  4:53.03
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  5:25.72  12              P    28.12  1:00.06  1:33.16  2:06.35  2:39.69  3:12.88  3:46.60
                                                                       4:20.43  4:53.65
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S  5:27.63  13              P    29.62  1:02.21  1:35.22  2:08.73  2:42.16  3:15.58  3:48.66
                                                                       4:22.50  4:55.79
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D  5:27.76  14              P    29.12  1:01.18  1:34.28  2:07.68  2:41.19  3:15.16  3:48.60
                                                                       4:22.85  4:55.39
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   5:28.76  15              P    28.81  1:00.88  1:32.90  2:05.97  2:39.58  3:12.62  3:47.11
                                                                       4:21.74  4:56.06
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  5:29.12  16              P    29.82  1:02.76  1:38.75  2:12.31  2:44.43  3:16.60  3:49.53
                                                                       4:22.58  4:56.50
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA  5:29.74  17              P    29.94  1:02.99  1:36.50  2:10.04  2:43.71  3:17.54  3:51.37
                                                                       4:25.04  4:57.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A  5:29.84  18              P    30.06  1:02.30  1:35.65  2:09.55  2:43.59  3:17.10  3:50.89
                                                                       4:24.70  4:58.02
FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU  5:30.14  19              P    29.33  1:01.80  1:35.35  2:08.90  2:42.84  3:16.82  3:50.81
                                                                       4:24.67  4:58.58
BROWN, ZARENA         12 CO NORTH JEFFCO   5:30.50  20              P    29.76  1:02.19  1:35.66  2:09.38  2:43.19  3:16.59  3:50.33
                                                                       4:24.02  4:57.91
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  5:30.60  21              P    29.81  1:02.60  1:36.33  2:10.35  2:44.23  3:18.51  3:52.04
                                                                       4:25.58  4:59.25
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB  5:31.29  22              P    29.66  1:02.29  1:35.76  2:09.54  2:43.34  3:17.43  3:51.03
                                                                       4:25.03  4:58.76
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  5:31.34  23              P    29.63  1:02.88  1:36.39  2:10.43  2:43.56  3:16.69  3:50.06
                                                                       4:23.87  4:58.37
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C  5:32.23  24              P    29.84  1:02.18  1:35.52  2:09.04  2:43.04  3:16.68  3:50.80
                                                                       4:24.65  4:58.91
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  5:33.03  25              P    28.95  1:01.31  1:34.66  2:08.39  2:42.54  3:15.59  3:49.63
                                                                       4:24.16  4:59.66
WELLER, ADEE          12 CO BOULDER SWIMM  5:33.11  26              P    29.38  1:01.68  1:35.35  2:09.25  2:43.76  3:17.71  3:51.88
                                                                       4:26.21  5:00.72
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA   5:33.58  27              P    29.71  1:02.29  1:35.37  2:08.86  2:43.06  3:16.98  3:51.42
                                                                       4:26.11  5:00.38
BLIK, NAOMI           12 SI COLLEGE AREA   5:34.92  28              P    30.72  1:04.26  1:37.99  2:12.25  2:46.33  3:20.33  3:54.52
                                                                       4:29.24  5:02.84
SALE, LAUREN          11 CO NORTH JEFFCO   5:35.79  29              P    30.63  1:03.86  1:37.47  2:11.59  2:46.18  3:20.20  3:54.53
                                                                       4:29.05  5:02.85
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU  5:35.89  30              P    29.73  1:02.67  1:36.50  2:11.21  2:45.58  3:20.52  3:54.98
                                                                       4:29.16  5:03.67
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J  5:36.93  31              P    30.49  1:03.38  1:37.77  2:11.87  2:45.94  3:20.36  3:54.06
                                                                       4:28.86  5:03.43
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S  5:37.17  32              P    29.49  1:02.23  1:35.99  2:11.38  2:45.65  3:20.03  3:55.32
                                                                       4:29.75  5:04.36
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A  5:37.71  33              P    30.16  1:03.32  1:37.41  2:11.53  2:45.82  3:20.38  3:55.32
                                                                       4:29.93  5:04.45
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA   5:38.02  34              P    29.57  1:02.53  1:36.97  2:11.78  2:47.02  3:21.35  3:55.43
                                                                       4:30.27  5:04.23
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE  5:38.54  35              P    30.02  1:02.96  1:36.95  2:11.17  2:45.68  3:20.53  3:55.43
                                                                       4:30.13  5:04.62
WASKO, SHIREE         12 SN SUN OAKS AQUA  5:38.81  36              P    30.25  1:04.37  1:38.80  2:13.42  2:47.78  3:22.27  3:56.02
                                                                       4:30.33  5:05.15
EDENS, ISABELLE       12 CA ROSE BOWL AQU  5:40.18  37              P    31.00  1:04.92  1:39.20  2:13.44  2:48.19  3:22.88  3:57.39
                                                                       4:32.17  5:06.38
LENZKES, BAYLEE       12 SI COLLEGE AREA   5:41.19  38              P    30.00  1:03.10  1:37.08  2:11.42  2:45.96  3:20.72  3:55.68
                                                                       4:31.30  5:06.48
BIANCHI, ASHLEY       11 PC BURLINGAME AQ  5:41.22  39              P    29.43  1:02.65  1:37.26  2:12.12  2:47.44  3:22.60  3:57.71
                                                                       4:33.04  5:08.08
FRIVALDO, JACEE       11 AZ SWIM NEPTUNE   5:41.46  40              P    29.78  1:03.36  1:38.38  2:13.15  2:48.60  3:24.31  3:58.51
                                                                       4:33.66  5:08.47
PARSONS, JULIE        12 SI SOUTH BAY AAQ  5:41.59  41              P    29.63  1:02.96  1:37.21  2:11.80  2:46.71  3:22.20  3:57.23
                                                                       4:33.79  5:09.16
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME  5:42.49  42              P    29.87  1:03.35  1:38.67  2:13.53  2:48.26  3:23.48  3:58.58
                                                                       4:33.91  5:08.96
EKAIREB, SARAH        12 SI NORTH COAST A  5:42.74  43              P    30.87  1:05.00  1:39.23  2:13.70  2:48.70  3:23.29  3:58.67
                                                                       4:34.37  5:09.15
BUELL, SIERRA         12 SN CALIFORNIA CA  5:43.55  44              P    29.98  1:02.80  1:37.92  2:14.30  2:50.09  3:25.97  4:01.94
                                                                       4:37.05  5:10.45
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   5:43.64  45              P    30.94  1:05.04  1:39.91  2:14.89  2:49.82  3:24.69  4:00.30
                                                                       4:35.49  5:10.49

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   11-12   500 FREE                                    EVENT   77
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

O'BRIEN, KIERA        12 PC ORINDA AQUATI  5:44.08  46              P    30.55  1:04.62  1:39.63  2:15.53  2:50.53  3:25.42  4:00.22
                                                                       4:35.27  5:10.45
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL  5:44.26  47              P    30.36  1:04.03  1:38.96  2:14.58  2:50.18  3:25.84  4:01.21
                                                                       4:36.35  5:11.16
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI  5:44.60  48              P    30.55  1:04.56  1:39.58  2:14.75  2:50.49  3:26.03  4:01.13
                                                                       4:36.36  5:11.44
WILLIAMS, MEI         12 CC CLOVIS SWIM C  5:45.78  49              P    31.29  1:04.83  1:39.57  2:14.30  2:49.47  3:24.50  3:59.62
                                                                       4:35.50  5:11.11
STANDER, MADDIE       12 PC SEASIDE AQUAT  5:45.79  50              P    32.01  1:06.34  1:42.11  2:17.34  2:52.79  3:28.17  4:02.96
                                                                       4:37.23  5:12.27
SCHREIBER, HALEY      12 PC UN  (PC)       5:46.42  51              P    29.56  1:02.44  1:37.16  2:12.92  2:49.31  3:24.61  4:01.06
                                                                       4:36.95  5:12.61
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA  5:47.49  52              P    30.34  1:05.31  1:41.67  2:17.35  2:52.74  3:28.41  4:04.66
                                                                       4:40.16  5:15.12
CHINN, ANALESE        12 PC PLEASANTON SE  5:47.64  53              P    30.63  1:04.37  1:38.57  2:13.04  2:47.84  3:23.21  3:59.29
                                                                       4:35.54  5:11.65
SMITH, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   5:48.76  54              P    30.35  1:04.99  1:40.08  2:15.54  2:51.19  3:27.42  4:03.39
                                                                       4:39.50  5:14.82
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ  5:50.46  55              P    29.57  1:03.45  1:38.60  2:15.50  2:51.46  3:27.92  4:04.26
                                                                       4:39.28  5:15.23
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS    5:50.79  56              P    31.15  1:05.86  1:41.62  2:17.42  2:53.50  3:29.26  4:05.55
                                                                       4:41.53  5:16.95
LYNCH, MARIAH         12 SN SUN OAKS AQUA  5:52.02  57              P    31.05  1:06.07  1:41.28  2:17.84  2:53.81  3:30.33  4:07.03
                                                                       4:43.26  5:19.42
LING, EMMA            12 SI MAGADALENA EC  5:52.46  58              P    31.35  1:06.78  1:42.72  2:18.45  2:54.48  3:31.01  4:06.82
                                                                       4:42.61  5:18.46

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

KALSBEEK, CAITLIN     12 SN REDDING SWIM                5:50.02

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    26.90   1    26.95 F1
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C    27.82   2    27.33 F2
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A    28.11   3    27.73 F3
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T    28.74   5    28.49 F4
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN    28.30   4    28.68 F5
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A    29.35   8    29.01 F6
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    29.11   6    29.12 F7
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC     29.24   7    29.20 F8

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    26.90   1
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C    27.82   2
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A    28.11   3
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN    28.30   4
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T    28.74   5
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    29.11   6
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC     29.24   7
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A    29.35   8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S    29.44   9
MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM    29.55  10
WHITE, RHYAN          11 UT UN  (UT)         29.65  11
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER    29.71  12
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM     29.89  13
WANG, VALERIE         12 PC PEAK             29.92  14
BIGELOW, SIERRA       12 AZ DESERT THUNDE    30.15  15
PARSONS, JULIE        12 SI SOUTH BAY AAQ    30.16  16
RUZSA, ALLIE          12 PC VALLEY SPLASH    30.18  17
COTTRILL, EMMA        11 PC UN  (PC)         30.34  18
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI    30.52  19
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    30.62  20
LI, SHERITA           12 PC FOG CITY HAMM    30.65  21
EDWARDS, HANNAH       12 PC WINE COUNTRY     30.66  22
CUNNAN, MIA           12 PC MARIN PIRATES    30.67  23
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS     30.74  24
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER    30.84  25
DOWN, DELANEY         12 SN SIERRA MARLIN    30.85  26
SALE, LAUREN          11 CO NORTH JEFFCO     30.90  27
DEPUYDT, MAKENNA      12 PC CABRILLO THRE    31.05  28
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL    31.06  29
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ    31.10  30
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)         31.19  31
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S    31.25  32
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM    31.27  34
HOLBERT, AUBREY       12 CC CLOVIS SWIM C    31.27  33
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE     31.29  35
CHEN, ANNA            12 PC MISSION SAN J    31.31  36
BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI    31.46  37
MIN, RACHEL           11 CA ROSE BOWL AQU    31.47  38
EARWOOD, OLIVIA       12 SN VACAVILLE SWI    31.49  39
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ    31.60  40
KIRRENE, JORDAN       12 SN ARDEN HILLS S    31.61  41
GIACINTO, SONJA       12 PC ALMADEN SWIM     31.63  42
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM    31.68  43
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA     31.76  44
WHITE, JESSICA        12 UT UN  (UT)         31.83  45
TRUONG, KELLEY        11 PC SANTA CLARA S    31.86  46
MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM     31.88  47
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ    31.91  48
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER    31.98  49
MARSHBURN, SYDNEY     12 PC SEASIDE AQUAT    32.10  50
PREBEL-JACKERT, ELLA  12 CA ROSE BOWL AQU    32.13  51
GREENBAUM, MICHALA    12 SI MAGADALENA EC    32.49  52
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK    32.86  53
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME    32.94  54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    58.87   1    57.70 F1  P    28.48
                                                                    F    28.23
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A    59.21   2    59.49 F2  P    29.05
                                                                    F    29.24
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  1:02.37   6    59.79 F3  P    30.27
                                                                    F    29.06
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  1:01.38   4  1:00.71 F4  P    29.96
                                                                    F    29.55
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  1:01.22   3  1:00.93 F5  P    30.00
                                                                    F    29.75
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  1:02.44   7  1:01.35 F6  P    30.72
                                                                    F    30.23
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  1:01.66   5  1:01.58 F7  P    29.95
                                                                    F    29.97
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  1:02.45   8  1:02.20 F8  P    30.66
                                                                    F    30.63

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    58.87   1              P    28.48
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A    59.21   2              P    29.05
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  1:01.22   3              P    30.00
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  1:01.38   4              P    29.96
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  1:01.66   5              P    29.95
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  1:02.37   6              P    30.27
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  1:02.44   7              P    30.72
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  1:02.45   8              P    30.66
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   1:02.49   9              P    30.45
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           1:03.01  10              P    30.27
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T  1:03.02  11              P    30.47
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T  1:03.51  12              P    30.82
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A  1:03.69  13              P    31.06
MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM  1:04.10  14              P    31.18
FELIX, ANDREA         11 CA IRVINE NOVA A  1:04.11  15              P    31.26
PARSONS, JULIE        12 SI SOUTH BAY AAQ  1:04.20  16              P    31.30
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER  1:04.38  17              P    31.49
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  1:04.57  18              P    31.80
SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA  1:04.99  19              P    31.48
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI  1:05.00  20              P    31.88
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM  1:05.02  21              P    32.08
WHITE, RHYAN          11 UT UN  (UT)       1:05.09  22              P    31.74
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  1:05.25  23              P    31.70
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)       1:05.98  24              P    32.08
COTTRILL, EMMA        11 PC UN  (PC)       1:06.03  26              P    31.56
CUNNAN, MIA           12 PC MARIN PIRATES  1:06.03  25              P    32.20
ZHOU, ANNA            11 PC DE ANZA CUPER  1:06.07  27              P    32.19
SMITH, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   1:06.54  28              P    32.87
SALE, LAUREN          11 CO NORTH JEFFCO   1:06.57  29              P    32.57
EDWARDS, HANNAH       12 PC WINE COUNTRY   1:06.79  30              P    31.90
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL  1:06.95  31              P    32.61
GIACINTO, SONJA       12 PC ALMADEN SWIM   1:06.96  32              P    33.01
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ  1:07.19  33              P    32.94
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM  1:07.43  34              P    32.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI  1:07.45  35              P    32.74
NGUYEN, EMILY         12 SI UN  (SI)       1:07.54  36              P    32.73
FENNELL, KELSEY       12 PC PIEDMONT SWIM  1:07.65  37              P    33.19
POWELL, ALYSSA        12 PC VALLEJO AQUAT  1:07.67  38              P    32.74
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S  1:07.72  39              P    32.98
WEN, LARISSA          12 PC PEAK           1:07.73  40              P    32.50
DOWN, DELANEY         12 SN SIERRA MARLIN  1:07.83  41              P    33.12
CHEN, ANNA            12 PC MISSION SAN J  1:07.91  42              P    33.09
HOPKINS, MADISON      11 SN CHICO AQUA-JE  1:07.92  43              P    32.72
LI, SHERITA           12 PC FOG CITY HAMM  1:08.03  45              P    32.50
WONG, VICKY           11 PC PALO ALTO STA  1:08.03  44              P    33.58
HOLBERT, AUBREY       12 CC CLOVIS SWIM C  1:08.04  46              P    33.06
GREENBAUM, MICHALA    12 SI MAGADALENA EC  1:08.28  47              P    33.57
WASKO, SHIREE         12 SN SUN OAKS AQUA  1:08.54  48              P    33.50
PREBEL-JACKERT, ELLA  12 CA ROSE BOWL AQU  1:08.55  49              P    33.57
HA-HOANG, OLIVIA      12 PC NAPA VALLEY S  1:08.83  50              P    32.79
BIGELOW, SIERRA       12 AZ DESERT THUNDE  1:08.97  51              P    32.85
BIANCHI, ASHLEY       11 PC BURLINGAME AQ  1:09.02  53              P    33.45
CUAN, TARA            12 CA MONTEREY PARK  1:09.02  52              P    33.69
HUI, CAMILLE          11 PC BURLINGAME AQ  1:09.19  54              P    33.86
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS   1:09.25  55              P    34.19
WELLER, ADEE          12 CO BOULDER SWIMM  1:09.28  56              P    33.75
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ  1:09.52  57              P    33.24
FRIVALDO, JACEE       11 AZ SWIM NEPTUNE   1:10.55  58              P    33.97
GRIFFITH, ABBY        12 SN REDDING SWIM   1:11.57  59              P    34.57
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL  1:11.71  60              P    34.05

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH  2:04.99   1  2:03.60 F1  P    28.58  1:00.11  1:32.75
                                                                    F    28.57    59.63  1:32.07
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  2:07.65   2  2:05.38 F2  P    30.05  1:02.41  1:35.82
                                                                    F    29.59  1:01.28  1:33.84
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  2:11.66   4  2:09.30 F3  P    30.45  1:03.71  1:38.39
                                                                    F    30.48  1:03.36  1:36.75
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   2:11.28   3  2:11.18 F4  P    31.65  1:05.45  1:38.81
                                                                    F    30.83  1:04.56  1:38.34
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  2:12.67   7  2:11.56 F5  P    30.97  1:05.29  1:38.88
                                                                    F    30.78  1:04.42  1:37.74
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:12.05   5  2:12.20 F6  P    31.99  1:05.47  1:39.38
                                                                    F    31.44  1:05.14  1:38.94
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  2:13.32   8  2:13.12 F7  P    31.88  1:05.82  1:39.82
                                                                    F    31.22  1:04.45  1:38.58
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  2:12.57   6  2:15.43 F8  P    31.73  1:05.16  1:39.12
                                                                    F    31.41  1:05.31  1:40.30

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH  2:04.99   1              P    28.58  1:00.11  1:32.75
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  2:07.65   2              P    30.05  1:02.41  1:35.82
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   2:11.28   3              P    31.65  1:05.45  1:38.81
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  2:11.66   4              P    30.45  1:03.71  1:38.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT   61
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:12.05   5              P    31.99  1:05.47  1:39.38
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  2:12.57   6              P    31.73  1:05.16  1:39.12
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  2:12.67   7              P    30.97  1:05.29  1:38.88
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  2:13.32   8              P    31.88  1:05.82  1:39.82
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  2:13.40   9              P    32.06  1:05.72  1:40.60
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A  2:13.79  10              P    30.28  1:03.97  1:39.56
PARSONS, JULIE        12 SI SOUTH BAY AAQ  2:13.81  11              P    32.27  1:05.88  1:40.34
FELIX, ANDREA         11 CA IRVINE NOVA A  2:14.17  12              P    30.88  1:04.47  1:39.81
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  2:14.23  13              P    31.96  1:05.81  1:40.10
SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA  2:15.22  14              P    31.16  1:05.60  1:41.22
SALE, LAUREN          11 CO NORTH JEFFCO   2:16.66  15              P    32.91  1:07.51  1:42.23
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T  2:16.80  16              P    31.70  1:06.79  1:42.37
LADMAN, LINDSAY       12 SI NORTH COAST A  2:17.01  17              P    33.56  1:08.36  1:43.59
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM  2:17.56  18              P    33.18  1:07.81  1:43.50
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER  2:17.64  19              P    33.25  1:08.79  1:44.11
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER  2:18.75  20              P    33.23  1:08.46  1:44.34
SMITH, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   2:18.88  21              P    33.49  1:08.88  1:44.07
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI  2:19.08  22              P    33.24  1:07.84  1:43.72
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)       2:19.96  23              P    33.80  1:09.01  1:44.95
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S  2:20.19  24              P    33.52  1:09.10  1:45.24
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  2:20.21  25              P    33.18  1:08.65  1:44.75
CUNNAN, MIA           12 PC MARIN PIRATES  2:20.68  26              P    32.83  1:08.73  1:45.06
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ  2:20.87  27              P    32.45  1:07.96  1:45.07
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL  2:22.27  28              P    33.56  1:09.40  1:46.10
BLIK, NAOMI           12 SI COLLEGE AREA   2:22.51  29              P    35.32  1:10.79  1:46.19
GIACINTO, SONJA       12 PC ALMADEN SWIM   2:22.52  30              P    34.05  1:09.85  1:46.43
BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI  2:22.94  31              P    32.56  1:08.71  1:46.39
SHEEDY, EMMA          12 PC BURLINGAME AQ  2:24.27  32              P    33.88  1:10.97  1:48.05
EDWARDS, HANNAH       12 PC WINE COUNTRY   2:24.67  33              P    34.80  1:11.58  1:48.57
WU, NANETTE           12 PC SANTA CLARA S  2:24.75  34              P    33.38  1:10.61  1:48.33
CHEN, ANNA            12 PC MISSION SAN J  2:24.91  35              P    34.08  1:11.08  1:48.20
ZHOU, ANNA            11 PC DE ANZA CUPER  2:25.54  36              P    34.01  1:10.48  1:48.27
PREBEL-JACKERT, ELLA  12 CA ROSE BOWL AQU  2:26.37  37              P    33.93  1:10.52  1:48.44
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.67  38              P    33.30  1:10.28  1:49.28
FRIVALDO, JACEE       11 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.72  39              P    33.98  1:11.47  1:49.75
GRIFFITH, ABBY        12 SN REDDING SWIM   2:29.03  40              P    34.82  1:12.36  1:50.76
FLYNN, EILEEN         12 SN VACAVILLE SWI  2:29.26  41              P    35.01  1:11.95  1:50.52
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME  2:29.34  42              P    34.55  1:11.43  1:52.20

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT    31.41   1    30.70 F1
MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM     31.70   2    31.15 F2
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    32.18   3    32.26 F3
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T    32.81   5    32.27 F4
WANG, VALERIE         12 PC PEAK             32.92   7    32.65 F5
TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER    32.29   4    32.69 F6
SARGIS, TAYLOR        12 PC NEPTUNE SWIMM    32.89   6    32.76 F7
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A    33.14   8    32.97 F8

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT    31.41   1
MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM     31.70   2
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    32.18   3
TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER    32.29   4
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T    32.81   5
SARGIS, TAYLOR        12 PC NEPTUNE SWIMM    32.89   6
WANG, VALERIE         12 PC PEAK             32.92   7
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A    33.14   8
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE    33.15   9
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C    33.19  10
NEWTON, REAGAN        12 PC PALO ALTO STA    33.21  11
SOIVE, NATALIE        12 PC ALMADEN SWIM     33.25  12
PETERS, ELISE         12 AZ TUCSON FORD D    33.34  13
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA     33.40  14
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN    33.44  15
FONG, OLIVIA          12 PC OTTER SWIM CL    33.46  16
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER    33.80  17
MAARSE, GABRIELA      11 CA ROSE BOWL AQU    33.88  18
HUANG, ANGELA         12 PC ALMADEN SWIM     34.01  20
LEONIS, GRACE         11 PC SWIM SOUTH BA    34.01  19
KALETA, TORI          12 PC CROW CANYON C    34.02  21
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL    34.08  22
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN    34.17  23
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    34.32  24
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A    34.37  25
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T    34.38  26
WITKAY, KELSEY        12 PC WALNUT CREEK     34.39  27
YANG, JOYCE           11 CA IRVINE NOVA A    34.42  28
CHAVEZ, ANNIKA        12 PC TERRAPINS SWI    34.46  29
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER    34.52  30
TAM, LARISA           11 PC KOA AQUATICS     34.53  31
PANG, HANNAH          12 PC BURLINGAME AQ    34.62  32
TRUONG, ANGELINE      11 PC VALLEY SPLASH    34.68  33
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)         34.69  34
NABETA, KAILEE        11 SN ARDEN HILLS S    34.89  35
GUADIAMOS, ARIELA     12 PC DE ANZA CUPER    34.90  36
LING, EMMA            12 SI MAGADALENA EC    34.92  37
ITOW, MIKA            12 PC CAMPBELL WAVE    34.97  38
MURPHY, GRACIE        12 PC NAPA VALLEY S    35.07  39
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE     35.08  40
WILEY, SOPHIA         12 PC SEQOUIA AQUAT    35.14  42
WONG, LAUREN          12 CA IRVINE NOVA A    35.14  41
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS      35.17  43
BIANCO, JULIA         11 HI UN (HI)          35.24  46
JURICH, ALANNA        12 PC ALMADEN SWIM     35.24  45
LAWLER, THEA          12 PC PEAK             35.24  44
DEACON, NICOLE        12 PC DE ANZA CUPER    35.31  47
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL    35.33  48
FENNELL, KELSEY       12 PC PIEDMONT SWIM    35.35  49
DONG, FLORA           11 PC DE ANZA CUPER    35.37  50
SUTER, INGRID         12 SN TRUCKEE-TAHOE    35.44  51
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA     35.47  52
LIU, SKYLER           12 PC PIEDMONT SWIM    35.62  54
PHAM, ADRIENNE        12 CA IRVINE NOVA A    35.62  53
BIRCHENOUGH, CLAIRE   11 PC NORTH BAY AQU    35.64  55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ADEY, SOPHIA          12 PC SAN RAMON VAL    35.73  56
CLARK, ALLIE          12 PC LIVERMORE AQU    35.77  57
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER    35.82  58
SIBBETT, SABRINA      12 CC CLOVIS SWIM C    36.01  59
LIMBERG, SYDNEY       11 SN CHICO AQUA-JE    36.04  60
WARSHAW, LAUREN       12 CA ROSE BOWL AQU    36.05  62
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS     36.05  61
FINNEY, KARIN         12 PC HUMBOLDT SWIM    36.10  64
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)         36.10  63
MCNEVIN, LAUREN       11 PC MARIN PIRATES    36.11  65
AMBERG, NICOLE        12 PC CROW CANYON C    36.13  66
BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI    36.18  67
FOGASSA, KATHERINE    11 CA ROSE BOWL AQU    36.19  68
WILLIAMS, HOLLY       12 PC BRENTWOOD SEA    36.31  69
KIM, HANNAH           11 PC CONKOHRS BARR    36.49  70
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME    36.53  71
CASEY, EMERSON        12 PC RENO AQUATIC     36.67  72
FINN, ALEXA           12 PC LADERA OAKS      37.06  73
HESS, JOELLE          11 UT PARK CITY SWI    37.19  74

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM   1:07.97   2  1:06.02 F1  P    32.41
                                                                    F    31.24
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:07.62   1  1:06.38 F2
                                                                    F    31.47
TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER  1:09.56   3  1:08.79 F3  P    32.91
                                                                    F    32.62
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  1:10.00   5  1:09.56 F4  P    33.13
                                                                    F    33.18
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           1:09.71   4  1:10.22 F5  P    33.46
                                                                    F    33.09
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C  1:10.72   8  1:10.28 F6
                                                                    F    33.52
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  1:10.41   6  1:10.56 F7  P    33.32
                                                                    F    33.46
SARGIS, TAYLOR        12 PC NEPTUNE SWIMM  1:10.41   7  1:10.64 F8
                                                                    F    33.45

MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:07.62   1
MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM   1:07.97   2              P    32.41
TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER  1:09.56   3              P    32.91
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           1:09.71   4              P    33.46
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  1:10.00   5              P    33.13
SARGIS, TAYLOR        12 PC NEPTUNE SWIMM  1:10.41   7
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  1:10.41   6              P    33.32
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C  1:10.72   8
SOIVE, NATALIE        12 PC ALMADEN SWIM   1:11.02   9              P    33.26
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN  1:11.33  10              P    33.79
KALETA, TORI          12 PC CROW CANYON C  1:11.40  11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT  133
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE  1:11.53  12              P    33.90
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE  1:11.54  13              P    33.13
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA   1:11.79  14
MAARSE, GABRIELA      11 CA ROSE BOWL AQU  1:11.97  15
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.18  16              P    35.49
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  1:12.28  17              P    34.13
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER  1:12.66  18
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN  1:12.76  19              P    34.91
HUANG, ANGELA         12 PC ALMADEN SWIM   1:12.84  20              P    33.99
WITKAY, KELSEY        12 PC WALNUT CREEK   1:13.23  21              P    34.87
TRUONG, ANGELINE      11 PC VALLEY SPLASH  1:13.27  22              P    35.11
YANG, JOYCE           11 CA IRVINE NOVA A  1:13.40  23              P    34.88
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T  1:13.45  24              P    34.61
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J  1:13.74  25              P    35.04
PANG, HANNAH          12 PC BURLINGAME AQ  1:13.88  26              P    34.97
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A  1:14.04  27              P    35.05
FERGUSON, SALLY       11 SN ARDEN HILLS S  1:14.07  28              P    35.55
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL  1:14.08  29              P    34.47
NGUYEN, HAN           12 PC PEAK           1:14.22  30              P    35.05
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)       1:14.35  31              P    35.46
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS    1:14.66  32              P    35.58
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER  1:14.78  33
WONG, LAUREN          12 CA IRVINE NOVA A  1:14.82  34              P    35.13
FENNELL, KELSEY       12 PC PIEDMONT SWIM  1:14.83  35              P    35.62
FONG, OLIVIA          12 PC OTTER SWIM CL  1:15.02  36
PETERS, ELISE         12 AZ TUCSON FORD D  1:15.46  37              P    35.19
BROPHY, BRYLEE        11 SN LODI CITY SWI  1:15.58  38              P    35.15
ITOW, MIKA            12 PC CAMPBELL WAVE  1:15.60  39              P    36.12
PHAM, ADRIENNE        12 CA IRVINE NOVA A  1:15.73  40              P    35.74
NABETA, KAILEE        11 SN ARDEN HILLS S  1:16.02  41              P    36.32
LING, EMMA            12 SI MAGADALENA EC  1:16.21  42              P    36.02
GUADIAMOS, ARIELA     12 PC DE ANZA CUPER  1:16.22  43              P    36.32
CLARK, ALLIE          12 PC LIVERMORE AQU  1:16.24  44              P    35.52
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE   1:16.32  45              P    35.28
LIU, SKYLER           12 PC PIEDMONT SWIM  1:16.36  46              P    35.80
DONG, FLORA           11 PC DE ANZA CUPER  1:16.37  47              P    36.41
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA   1:16.55  48              P    36.21
WARSHAW, LAUREN       12 CA ROSE BOWL AQU  1:16.63  49              P    36.39
BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI  1:16.73  50              P    36.72
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA   1:17.36  51              P    36.92
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T  1:17.45  52              P    37.00
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  1:17.47  53              P    36.92
BIANCO, JULIA         11 HI UN (HI)        1:17.56  54              P    36.08
HESS, JOELLE          11 UT PARK CITY SWI  1:17.59  55              P    37.05
CASEY, EMERSON        12 PC RENO AQUATIC   1:17.90  56              P    36.68
SUTER, INGRID         12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:18.49  57              P    36.99
BAKALISH, SHERLYN     11 PC LOS ALTOS & M  1:19.60  58              P    37.85
TANG, CELIA           12 PC SANTA CLARA S  1:19.76  59              P    38.27
LEONIS, GRACE         11 PC SWIM SOUTH BA  1:19.90  60              P    36.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM   2:26.61   1  2:20.74 F1  P  1:48.52
                                                                    F    32.04  1:07.56  1:44.13
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  2:26.70   2  2:20.89 F2  P    34.15  1:11.90  1:48.64
                                                                    F    32.37  1:06.90  1:43.72
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  2:29.67   3  2:28.54 F3  P    34.38  1:12.93  1:51.19
                                                                    F    33.86  1:12.30  1:49.93
TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER  2:30.96   4  2:30.11 F4  P
                                                                    F    33.52  1:11.17  1:50.56
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  2:33.61   8  2:30.57 F5  P
                                                                    F    33.27  1:11.06  1:50.36
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           2:32.59   7  2:32.97 F6  P    35.13  1:13.81  1:54.00
                                                                    F    34.09  1:12.28  1:51.95
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA   2:31.30   5  2:33.85 F7  P    34.12  1:12.77  1:52.05
                                                                    F    34.38  1:13.72  1:54.44
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER  2:31.33   6  2:35.78 F8  P    35.13  1:13.18  1:52.13
                                                                    F

MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM   2:26.61   1              P  1:48.52
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  2:26.70   2              P    34.15  1:11.90  1:48.64
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  2:29.67   3              P    34.38  1:12.93  1:51.19
TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER  2:30.96   4              P
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA   2:31.30   5              P    34.12  1:12.77  1:52.05
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER  2:31.33   6              P    35.13  1:13.18  1:52.13
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           2:32.59   7              P    35.13  1:13.81  1:54.00
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  2:33.61   8              P
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN  2:35.07   9              P    35.22  1:13.97  1:54.46
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A  2:35.19  10              P    35.10  1:14.24  1:54.72
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE  2:35.26  11              P
KALETA, TORI          12 PC CROW CANYON C  2:35.36  12              P    34.71  1:14.33  1:54.79
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:35.98  13              P    35.17  1:14.68  1:55.35
MAARSE, GABRIELA      11 CA ROSE BOWL AQU  2:36.45  14              P    35.08  1:15.93  1:56.47
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  2:36.57  15              P    35.18  1:15.14  1:56.32
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN  2:36.60  16              P    35.81  1:15.11  1:55.95
FENNELL, KELSEY       12 PC PIEDMONT SWIM  2:36.63  17              P    36.41  1:16.43  1:56.45
BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE  2:37.10  18              P    35.57  1:15.64  1:56.31
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J  2:37.67  19              P    35.58  1:15.84  1:57.27
TANG, CELIA           12 PC SANTA CLARA S  2:38.13  20              P    35.93  1:16.24  1:57.98
YANG, JOYCE           11 CA IRVINE NOVA A  2:38.30  21              P    35.68  1:15.79  1:57.15
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI  2:38.45  22              P    36.40  1:17.23  1:58.72
SOIVE, NATALIE        12 PC ALMADEN SWIM   2:38.74  23              P    34.54  1:13.62  1:55.47
TRUONG, ANGELINE      11 PC VALLEY SPLASH  2:38.75  24
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL  2:38.80  25              P
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER  2:39.51  26              P    35.70  1:16.14  1:58.09
FERGUSON, SALLY       11 SN ARDEN HILLS S  2:39.81  27              P    36.18  1:16.09  1:57.80
LING, EMMA            12 SI MAGADALENA EC  2:40.46  28              P
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  2:40.51  29              P    35.99  1:17.34  1:58.60
WITKAY, KELSEY        12 PC WALNUT CREEK   2:40.64  30
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE   2:41.00  31              P
ITOW, MIKA            12 PC CAMPBELL WAVE  2:41.15  32              P    36.95  1:18.30  2:00.62
NABETA, KAILEE        11 SN ARDEN HILLS S  2:41.21  33              P  1:17.44  2:00.43
WEN, LARISSA          12 PC PEAK           2:41.43  34              P    36.40  1:17.20  1:59.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI  2:41.45  35              P    36.01  1:16.50  1:58.77
BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D  2:41.64  36              P    36.33  1:17.48  1:59.73
PETERS, ELISE         12 AZ TUCSON FORD D  2:41.81  37              P    36.41  1:18.38  1:59.53
PHAM, ADRIENNE        12 CA IRVINE NOVA A  2:42.09  38              P    35.91  1:17.25  1:59.58
PANG, HANNAH          12 PC BURLINGAME AQ  2:42.10  39              P    36.83  1:18.16  1:59.88
FONG, OLIVIA          12 PC OTTER SWIM CL  2:42.16  40              P
HESS, JOELLE          11 UT PARK CITY SWI  2:42.18  41              P    37.16  1:18.18  2:00.20
KIRRENE, JORDAN       12 SN ARDEN HILLS S  2:43.01  42              P    37.31  1:19.02  2:01.63
WARSHAW, LAUREN       12 CA ROSE BOWL AQU  2:43.03  43              P
LIU, SKYLER           12 PC PIEDMONT SWIM  2:43.44  44              P
DONG, FLORA           11 PC DE ANZA CUPER  2:43.45  45              P    37.02  1:18.51  2:00.25
BUELL, SIERRA         12 SN CALIFORNIA CA  2:43.53  46              P    37.06  1:19.08  2:02.15
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS    2:44.32  47              P    36.51  1:18.51  2:01.43
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA   2:45.75  48              P    37.36  1:19.05  2:02.69
BOESE, ISABELA        11 SI SAN DIEGO AQU  2:45.76  49              P    38.61  1:21.13  2:04.02
SUTER, INGRID         12 SN TRUCKEE-TAHOE  2:46.37  50              P    37.44  1:19.46  2:02.93
BIANCHI, ASHLEY       11 PC BURLINGAME AQ  2:48.14  51              P    36.84  1:19.50  1:33.32
CALHOUN, CASEY CALHOU 12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:50.91  52              P    39.06  1:22.52  2:08.01
CLARK, ALLIE          12 PC LIVERMORE AQU   DQUED                   P    41.20  1:23.31  2:07.27

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    26.29   1    25.83 F1
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    27.24   2    26.94 F2
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C    27.47   3    26.94 F2
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A    27.65   5    27.24 F4
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C    27.61   4    27.48 F5
DOWN, DELANEY         12 SN SIERRA MARLIN    27.82   7    27.50 F6
BIGELOW, SIERRA       12 AZ DESERT THUNDE    27.76   6    27.68 F7
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN    27.94   8    27.71 F8

MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    26.29   1
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    27.24   2
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C    27.47   3
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C    27.61   4
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A    27.65   5
BIGELOW, SIERRA       12 AZ DESERT THUNDE    27.76   6
DOWN, DELANEY         12 SN SIERRA MARLIN    27.82   7
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN    27.94   8
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T    28.16  10
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T    28.16   9
MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM    28.18  11
WHITE, RHYAN          11 UT UN  (UT)         28.26  12
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL    28.29  13
BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D    28.30  14
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    28.33  15
COTTRILL, EMMA        11 PC UN  (PC)         28.34  16
WONG, VICKY           11 PC PALO ALTO STA    28.37  17
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU    28.42  18
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN    28.51  20

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEN, LARISSA          12 PC PEAK             28.51  19
DEPUYDT, MAKENNA      12 PC CABRILLO THRE    28.53  21
TRUONG, KELLEY        11 PC SANTA CLARA S    28.56  22
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM    28.67  23
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK    28.79  24
POWELL, ALYSSA        12 PC VALLEJO AQUAT    28.81  25
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S    28.83  26
WITKAY, KELSEY        12 PC WALNUT CREEK     28.84  27
BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE    28.90  28
FELIX, ANDREA         11 CA IRVINE NOVA A    29.01  29
SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA    29.06  30
COLLINS, TAYLOR       12 SI PACIFIC SWIM     29.26  32
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE    29.26  31
HOLBERT, AUBREY       12 CC CLOVIS SWIM C    29.29  33
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM     29.30  34
PAYNE, JORDAN         12 SI NORTH COAST A    29.31  35
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ    29.33  36
FENNELL, KELSEY       12 PC PIEDMONT SWIM    29.35  37
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA     29.36  38
LIN, CLAIRE           11 PC PALO ALTO STA    29.37  39
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT    29.41  40
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)         29.44  41
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)         29.48  42
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA    29.53  44
HUI, CAMILLE          11 PC BURLINGAME AQ    29.53  43
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI    29.63  45
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE     29.64  46
FOGASSA, KATHERINE    11 CA ROSE BOWL AQU    29.66  47
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL    29.73  48
CLOUD, MEGAN          12 SN ARDEN HILLS S    29.75  51
NGUYEN, EMILY         12 SI UN  (SI)         29.75  50
O'BRIEN, HAYLEY       11 PC SANTA CLARA S    29.75  49
WHITE, JESSICA        12 UT UN  (UT)         29.76  52
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER    29.77  54
EDWARDS, HANNAH       12 PC WINE COUNTRY     29.77  53
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ    29.91  55
MAARSE, GABRIELA      11 CA ROSE BOWL AQU    29.92  56
PETERS, ELISE         12 AZ TUCSON FORD D    29.95  57
MIN, RACHEL           11 CA ROSE BOWL AQU    29.99  58
WONG, LAUREN          12 CA IRVINE NOVA A    30.04  59
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS     30.11  60
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D    30.12  61
CHEN, ANNA            12 PC MISSION SAN J    30.16  62
TROCKI, GRACIE        12 PC MARIN PIRATES    30.17  63
FERGUSON, SALLY       11 SN ARDEN HILLS S    30.32  64
MARSHBURN, SYDNEY     12 PC SEASIDE AQUAT    30.46  66
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER    30.46  65
LENZKES, BAYLEE       12 SI COLLEGE AREA     30.47  67
FORBES, RACHEL        12 CA ROSE BOWL AQU    30.49  69
PANG, HANNAH          12 PC BURLINGAME AQ    30.49  68
SURMA, NIKI           11 PC PEAK             30.58  70
BILLY, ANNA           12 CA ROSE BOWL AQU    30.65  71
PHAM, ADRIENNE        12 CA IRVINE NOVA A    31.08  73
WU, NANETTE           12 PC SANTA CLARA S    31.08  72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                       S  W  I  M   O  F  F

KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T                 27.67
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T                 27.84

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    58.85   1    57.78 F1  P    27.58
                                                                    F    27.14
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C    59.76   2    59.43 F2  P    28.51
                                                                    F    27.79
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    59.81   3    59.90 F3  P    59.92
                                                                    F    28.18
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A  1:01.29   6  1:00.04 F4  P    27.83
                                                                    F    27.00
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  1:02.11   7  1:00.42 F5  P
                                                                    F    28.57
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI  1:01.03   4  1:00.61 F6  P  1:01.18
                                                                    F    28.73
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   1:01.17   5  1:00.88 F7  P  1:01.11
                                                                    F    28.65
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  1:02.22   8  1:01.76 F8  P  1:02.25
                                                                    F    28.87

MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C    58.85   1              P    27.58
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C    59.76   2              P    28.51
PERRI, CARLY          12 CA IRVINE NOVA A    59.81   3              P    59.92
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI  1:01.03   4              P  1:01.18
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   1:01.17   5              P  1:01.11
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A  1:01.29   6              P    27.83
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  1:02.11   7              P
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  1:02.22   8              P  1:02.25
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN  1:02.24   9              P    28.85
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  1:02.36  10              P    28.36
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM  1:02.37  11              P
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S  1:02.45  12              P    29.30
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  1:02.68  13              P    30.35
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T  1:02.82  15              P    28.71
WEN, LARISSA          12 PC PEAK           1:02.82  14              P    29.15
POWELL, ALYSSA        12 PC VALLEJO AQUAT  1:03.01  16              P    30.06
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  1:03.14  17              P    29.27
HOLBERT, AUBREY       12 CC CLOVIS SWIM C  1:03.16  18              P
WHITE, RHYAN          11 UT UN  (UT)       1:03.32  19              P    30.06
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)       1:03.68  20              P    29.97
BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D  1:03.86  21              P    29.76
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU  1:04.02  22              P    29.30
DEPUYDT, MAKENNA      12 PC CABRILLO THRE  1:04.04  23              P  1:04.03
BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE  1:04.22  24              P    29.94
FELIX, ANDREA         11 CA IRVINE NOVA A  1:04.23  25              P  1:04.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM  1:04.30  26              P  1:04.32
DOWN, DELANEY         12 SN SIERRA MARLIN  1:04.33  27              P    30.49
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE  1:04.49  28              P    30.06
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  1:04.57  29              P    30.43
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T  1:04.87  30              P    28.78
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA  1:04.99  31              P    30.24
MAARSE, GABRIELA      11 CA ROSE BOWL AQU  1:05.09  32              P    30.34
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ  1:05.15  34              P    30.78
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK  1:05.15  33              P
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM  1:05.19  35              P    30.78
GREEN, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   1:05.33  36              P    31.06
COTTRILL, EMMA        11 PC UN  (PC)       1:05.36  37              P    30.08
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA  1:05.58  39              P    30.80
FORBES, RACHEL        12 CA ROSE BOWL AQU  1:05.58  38              P    30.42
FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU  1:05.63  40              P
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C  1:05.79  41              P    31.27
TRUONG, KELLEY        11 PC SANTA CLARA S  1:05.87  42              P    30.52
TANG, CELIA           12 PC SANTA CLARA S  1:05.90  43              P    31.96
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  1:05.99  44              P    30.33
O'BRIEN, HAYLEY       11 PC SANTA CLARA S  1:06.04  45              P    31.17
EHLY, VICTORIA        12 NM LAS CRUCES AQ  1:06.12  46              P    30.46
WONG, LAUREN          12 CA IRVINE NOVA A  1:06.15  47              P    30.36
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER  1:06.23  49              P    31.19
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB  1:06.23  48              P
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL  1:06.25  50              P    30.52
HOLMAN, KAYLA         12 PC LADERA OAKS    1:06.28  51              P    30.95
HUI, CAMILLE          11 PC BURLINGAME AQ  1:06.33  52              P    31.55
FOGASSA, KATHERINE    11 CA ROSE BOWL AQU  1:06.36  53              P    30.13
HALDEMAN, CLAIRE      11 PC LADERA OAKS    1:06.51  54              P    31.18
FERGUSON, SALLY       11 SN ARDEN HILLS S  1:06.52  55              P    31.15
FONG, OLIVIA          12 PC OTTER SWIM CL  1:06.64  56              P    31.04
PANG, HANNAH          12 PC BURLINGAME AQ  1:07.07  57              P    32.09
LIU, SKYLER           12 PC PIEDMONT SWIM  1:07.12  58              P    30.96
PAYNE, JORDAN         12 SI NORTH COAST A  1:07.13  59              P    30.38
WELLER, ADEE          12 CO BOULDER SWIMM  1:07.26  60              P    32.16
COLLINS, TAYLOR       12 SI PACIFIC SWIM   1:07.30  61              P  1:07.41
HOLDNAK, ABIGAIL      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:07.54  62              P    32.00
CHEN, ANNA            12 PC MISSION SAN J  1:07.59  63              P    31.07
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D  1:07.67  64              P    30.80
BLIK, NAOMI           12 SI COLLEGE AREA   1:07.82  65              P
EDWARDS, HANNAH       12 PC WINE COUNTRY   1:07.86  66              P    31.45
BOESE, ISABELA        11 SI SAN DIEGO AQU  1:07.87  67              P    32.44
EKAIREB, SARAH        12 SI NORTH COAST A  1:07.90  68              P    31.52
PHAM, ADRIENNE        12 CA IRVINE NOVA A  1:08.04  69              P    32.11
GILLIS, CAMERYN       12 CC CLOVIS SWIM C  1:08.24  70              P    32.14
EDENS, ISABELLE       12 CA ROSE BOWL AQU  1:08.25  71              P    31.68
DELGADO, CORA         12 SI NORTH COAST A  1:08.33  72              P    31.42
CORDOVA, ALEXANDRIA   12 PC MISSION SAN J  1:08.36  73              P    33.03
HOPKINS, MADISON      11 SN CHICO AQUA-JE  1:08.40  74              P    32.08
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:08.48  75              P    32.21
LENZKES, BAYLEE       12 SI COLLEGE AREA   1:08.66  76              P    31.20
BILLY, ANNA           12 CA ROSE BOWL AQU  1:09.17  77              P
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)       1:10.35  78              P    30.95
CUAN, TARA            12 CA MONTEREY PARK  1:10.37  79              P    31.87

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A  2:16.15   1  2:14.19 F1  P    30.19  1:05.30  1:40.50
                                                                    F    28.99  1:02.40  1:37.57
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A  2:16.63   3  2:15.74 F2  P    30.60  1:05.04  1:40.92
                                                                    F    29.54  1:03.94  1:39.97
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   2:20.80   7  2:17.11 F3  P    30.60  1:06.29  1:42.64
                                                                    F    30.29  1:05.40  1:41.49
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA  2:16.42   2  2:17.92 F4  P    30.69  1:05.45  1:41.08
                                                                    F    30.41  1:05.37  1:41.66
WILLIAMS, MEI         12 CC CLOVIS SWIM C  2:18.89   4  2:18.17 F5  P    31.51  1:06.40  1:42.17
                                                                    F    31.56  1:06.10  1:41.75
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM  2:19.73   6  2:18.72 F6  P    30.24  1:04.96  1:42.04
                                                                    F    31.07  1:06.53  1:41.94
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:19.48   5  2:19.85 F7  P    30.91  1:06.40  1:43.52
                                                                    F    31.72  1:07.31  1:43.86
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  2:21.52   8  2:23.42 F8  P    31.38  1:08.18  1:45.55
                                                                    F    31.57  1:07.29  1:45.32

MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A  2:16.15   1              P    30.19  1:05.30  1:40.50
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA  2:16.42   2              P    30.69  1:05.45  1:41.08
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A  2:16.63   3              P    30.60  1:05.04  1:40.92
WILLIAMS, MEI         12 CC CLOVIS SWIM C  2:18.89   4              P    31.51  1:06.40  1:42.17
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:19.48   5              P    30.91  1:06.40  1:43.52
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM  2:19.73   6              P    30.24  1:04.96  1:42.04
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   2:20.80   7              P    30.60  1:06.29  1:42.64
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  2:21.52   8              P    31.38  1:08.18  1:45.55
COSGROVE, MADELINE    12 SI MISSION VALLE  2:22.55   9              P    31.09  1:06.69  1:44.07
FELIX, ANDREA         11 CA IRVINE NOVA A  2:22.63  10              P    31.15  1:07.61  1:44.74
SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA  2:23.43  11              P    31.67  1:08.22  1:46.72
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM  2:23.80  12              P    32.08  1:08.10  1:46.43
BOESE, ISABELA        11 SI SAN DIEGO AQU  2:23.85  13              P    32.29  1:09.54  1:46.93
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN  2:24.22  14              P    30.38  1:05.75  1:43.47
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA  2:24.41  15              P    32.92  1:10.23  1:48.44
RUDOLPH, MAEGAN       12 PC OTTER SWIM CL  2:25.16  16              P    31.12  1:06.83  1:44.78
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S  2:25.25  17              P    31.56  1:08.03  1:47.21
TANG, CELIA           12 PC SANTA CLARA S  2:26.38  18              P    32.50  1:09.43  1:47.68
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  2:26.47  19              P    31.07  1:07.97  1:46.77
FOGASSA, KATHERINE    11 CA ROSE BOWL AQU  2:26.59  20              P    31.17  1:07.83  1:47.09
MORRIS, SAMANTHA      12 SI BLUE FINS SWI  2:26.62  21              P    31.54  1:08.22  1:47.68
EDENS, ISABELLE       12 CA ROSE BOWL AQU  2:26.89  22              P    31.67  1:08.58  1:47.52
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB  2:27.16  23              P    32.58  1:09.97  1:48.11
WELLER, ADEE          12 CO BOULDER SWIMM  2:28.03  24              P    33.40  1:11.56  1:49.71
HOLBERT, AUBREY       12 CC CLOVIS SWIM C  2:28.20  25              P    30.41  1:07.94  1:47.35
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL  2:30.31  26              P    32.11  1:09.82  1:49.70
CORDOVA, ALEXANDRIA   12 PC MISSION SAN J  2:31.38  27              P    33.32  1:11.20  1:50.57
EKAIREB, SARAH        12 SI NORTH COAST A  2:31.64  28              P    32.51  1:09.92  1:50.27
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D  2:31.73  29              P    31.83  1:09.00  1:49.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    59.20   1    58.89 F1  P    26.62
                                                                    F    26.27
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C  1:00.96   2  1:01.64 F2  P    27.85
                                                                    F    28.76
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           1:03.03   4  1:01.98 F3  P    28.97
                                                                    F    28.61
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  1:02.91   3  1:02.56 F4  P    28.86
                                                                    F    28.63
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  1:04.15   8  1:03.33 F5  P    28.29
                                                                    F    28.26
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  1:04.06   7  1:03.57 F6  P    31.07
                                                                    F    29.75
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J  1:03.81   5  1:03.61 F7  P    29.43
                                                                    F    28.64
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T  1:03.93   6  1:04.54 F8  P    28.55
                                                                    F    28.95

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH    59.20   1              P    26.62
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C  1:00.96   2              P    27.85
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  1:02.91   3              P    28.86
WANG, VALERIE         12 PC PEAK           1:03.03   4              P    28.97
LIGHTSTONE, SERENA    12 PC MISSION SAN J  1:03.81   5              P    29.43
KHIERALLA, AMBER      12 CC TULE NATION T  1:03.93   6              P    28.55
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  1:04.06   7              P    31.07
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  1:04.15   8              P    28.29
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI  1:04.22   9              P    29.67
FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU  1:04.53  10              P    29.80
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN  1:04.57  11              P    30.28
DELORE, MADDY         12 PC ALAMEDA ISLAN  1:04.65  12              P    30.25
BOLES, CATHERINE      12 PC ALAMEDA ISLAN  1:04.76  14              P    29.33
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA   1:04.76  13              P    29.85
SARGIS, TAYLOR        12 PC NEPTUNE SWIMM  1:05.22  15              P    30.87
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:05.31  16              P    31.59
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  1:05.64  17              P    30.65
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL  1:05.76  18              P    31.14
WEN, LARISSA          12 PC PEAK           1:05.83  19              P    30.16
MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM   1:05.85  20              P    30.87
SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA  1:06.25  21              P    30.04
WITKAY, KELSEY        12 PC WALNUT CREEK   1:06.32  22              P    31.50
FELIX, ANDREA         11 CA IRVINE NOVA A  1:06.54  23              P    30.44
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER  1:06.58  24              P    30.35
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ  1:06.61  25              P    31.21
WILLIAMS, DAPHNE      12 CO FORT COLLINS   1:06.63  26              P    30.44
JOCHNER, MADDIE       12 PC UN  (PC)       1:06.64  27              P    30.68
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE  1:06.91  28              P    32.23
NGUYEN, HAN           12 PC PEAK           1:06.94  29              P    31.12
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER  1:07.11  30              P    31.29
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU  1:07.20  31              P    31.19
YANG, JOYCE           11 CA IRVINE NOVA A  1:07.27  32              P    32.56
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S  1:07.35  33              P    31.39
WU, NANETTE           12 PC SANTA CLARA S  1:07.40  34              P    30.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   100 I.M.                                    EVENT   83
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TING, STEFANIE        12 PC DE ANZA CUPER  1:07.41  35              P    33.16
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI  1:07.42  36              P    30.32
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D  1:07.51  37              P    31.81
POWELL, ALYSSA        12 PC VALLEJO AQUAT  1:07.56  39              P    31.11
TRUONG, ANGELINE      11 PC VALLEY SPLASH  1:07.56  38              P    32.62
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL  1:07.65  40              P    31.46
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER  1:07.68  41              P    31.76
MERRELL, EVA          11 CO BOULDER SWIMM  1:07.83  42              P    30.15
JURICH, ALANNA        12 PC ALMADEN SWIM   1:08.04  43              P    32.10
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ  1:08.06  44              P    30.91
DEPUYDT, MAKENNA      12 PC CABRILLO THRE  1:08.31  45              P    30.71
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS    1:08.53  46              P    31.87
HUFFAKER, MARINETH    12 CO BOULDER SWIMM  1:08.64  47              P    30.59
BAKER, LIV            12 PC ORINDA AQUATI  1:08.78  48              P    31.72
EDWARDS, HANNAH       12 PC WINE COUNTRY   1:08.81  49              P    30.73
STROLIC, CAROLINE     11 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.91  50              P    30.43
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C  1:08.96  51              P    32.60
WHITE, JESSICA        12 UT UN  (UT)       1:09.01  52              P    30.65
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA   1:09.07  53              P    32.95
PHAM, ADRIENNE        12 CA IRVINE NOVA A  1:09.09  54              P    32.48
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)       1:09.19  55              P    32.44
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA   1:09.24  56              P    32.63
TRUONG, KELLEY        11 PC SANTA CLARA S  1:09.76  57              P    31.93
MCBRIDE, GWYNNE       11 CC MERCED SKIMME  1:10.14  58              P    32.87
CUAN, TARA            12 CA MONTEREY PARK  1:10.65  59              P    32.22
NEWKIRK, MIA          12 CC TULE NATION T   DQUED                   P    28.83

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH  2:08.88   1  2:06.28 F1  P    26.66    58.79  1:38.25
                                                                    F    26.72    58.03  1:36.30
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  2:11.75   2  2:10.52 F2  P    29.26  1:01.64  1:42.33
                                                                    F    29.11  1:01.03  1:40.33
SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  2:12.59   3  2:11.53 F3  P    28.60  1:02.10  1:42.63
                                                                    F    29.12  1:02.17  1:42.11
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  2:14.13   4  2:13.12 F4  P    29.37  1:02.71  1:43.97
                                                                    F    29.20  1:02.01  1:43.49
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  2:16.38   8  2:13.55 F5  P    30.34  1:04.51  1:46.11
                                                                    F    29.50  1:03.52  1:43.49
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C  2:15.90   6  2:13.56 F6  P    28.42  1:03.36  1:45.14
                                                                    F    28.36  1:02.88  1:43.91
MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   2:14.22   5  2:13.67 F7  P    29.79  1:02.39  1:43.38
                                                                    F    30.13  1:02.57  1:44.32
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:16.09   7  2:14.88 F8  P    30.45  1:05.30  1:45.70
                                                                    F    30.09  1:04.41  1:44.29

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH  2:08.88   1              P    26.66    58.79  1:38.25
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  2:11.75   2              P    29.26  1:01.64  1:42.33
SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  2:12.59   3              P    28.60  1:02.10  1:42.63
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  2:14.13   4              P    29.37  1:02.71  1:43.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEYER, MCKENNA        12 PC RENO AQUATIC   2:14.22   5              P    29.79  1:02.39  1:43.38
MURPHY, MADDIE        12 PC CROW CANYON C  2:15.90   6              P    28.42  1:03.36  1:45.14
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  2:16.09   7              P    30.45  1:05.30  1:45.70
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  2:16.38   8              P    30.34  1:04.51  1:46.11
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  2:17.25   9              P    29.26  1:04.08  1:46.27
BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D  2:17.66  10              P    29.17  1:05.31  1:46.55
HENSON, KASSIDY       12 SN ARDEN HILLS S  2:17.86  11              P    29.78  1:04.21  1:46.30
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   2:18.08  12              P    29.20  1:04.63  1:47.23
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  2:18.59  13              P    29.30  1:04.67  1:46.16
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN  2:18.94  14              P    29.42  1:06.28  1:47.20
FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU  2:19.08  15              P    31.10  1:05.86  1:48.28
SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA  2:19.15  16              P    29.93  1:05.12  1:47.32
MILLER, CHLOE         12 SN SIERRA MARLIN  2:19.40  17              P    29.77  1:05.88  1:46.49
KORENWINDER, MALLORY  12 CC TULE NATION T  2:19.41  18              P    30.22  1:06.38  1:46.72
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  2:19.75  19              P    30.47  1:07.34  1:47.15
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S  2:20.22  20              P    30.73  1:06.43  1:48.78
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  2:20.47  21              P    32.11  1:06.30  1:48.24
MCKENNAN, MORGANNE    12 PC ALMADEN SWIM   2:21.31  22              P    31.48  1:08.25  1:47.13
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER  2:21.54  23              P    31.30  1:06.78  1:49.27
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A  2:21.60  24              P    31.61  1:08.99  1:49.30
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S  2:21.73  25              P    30.01  1:07.04  1:50.16
MORRIS, HALLE         12 PC SEQOUIA AQUAT  2:21.81  26              P    32.39  1:08.98  1:47.65
MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D  2:22.73  27              P    32.08  1:08.33  1:50.83
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T  2:22.90  28              P    30.97  1:07.23  1:50.41
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ  2:23.03  29              P    31.95  1:07.09  1:49.74
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI  2:23.18  30              P    30.79  1:05.74  1:49.78
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C  2:23.21  31              P    31.27  1:08.41  1:51.42
NILES, EMILY          12 CC CLOVIS SWIM C  2:23.24  32              P    31.69  1:09.66  1:51.63
LYNCH, TAYLOR         12 SI COLLEGE AREA   2:23.25  33              P    31.01  1:08.39  1:49.89
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL  2:23.59  34              P    31.67  1:08.60  1:50.37
BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE  2:23.73  35              P    30.74  1:08.38  1:49.87
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM  2:23.80  36              P    31.18  1:06.88  1:51.05
YANG, JOYCE           11 CA IRVINE NOVA A  2:23.92  37              P    32.81  1:10.10  1:51.08
WEN, LARISSA          12 PC PEAK           2:24.02  38              P    29.77  1:06.76  1:50.47
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB  2:24.04  39              P    30.64  1:07.01  1:51.26
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  2:24.15  40              P    30.63  1:06.49  1:50.40
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU  2:24.46  41              P    30.45  1:07.92  1:50.95
SALE, LAUREN          11 CO NORTH JEFFCO   2:24.53  42              P    32.14  1:52.51
DUNCAN, ELLINORE      12 AZ DESERT THUNDE  2:24.54  43              P    32.66  1:11.00  1:51.51
POWELL, ALYSSA        12 PC VALLEJO AQUAT  2:24.60  44              P    31.50  1:08.05  1:51.29
LIN, JOYCE            11 PC DE ANZA CUPER  2:24.69  45              P    33.25  1:07.74  1:52.27
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S  2:24.77  46              P    32.84  1:08.63  1:52.85
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA   2:24.95  47              P    32.04  1:10.28  1:53.23
CLOUD, MEGAN          12 SN ARDEN HILLS S  2:25.40  48              P    30.35  1:07.36  1:52.39
SMITH, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   2:25.76  49              P    32.10  1:08.79  1:53.47
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA  2:25.83  50              P    31.91  1:08.33  1:53.74
MAARSE, GABRIELA      11 CA ROSE BOWL AQU  2:25.92  51              P    31.45  1:10.56  1:51.49
TAKAHASHI, ALISA      12 PC OTTER SWIM CL  2:26.07  52              P    31.73  1:07.81  1:51.64
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS    2:26.08  53              P    31.99  1:09.42  1:53.56
TRUONG, ANGELINE      11 PC VALLEY SPLASH  2:26.33  54              P    33.73  1:11.07  1:52.29
BROWN, ZARENA         12 CO NORTH JEFFCO   2:26.94  55              P    31.98  1:11.01  1:55.33
PHAM, TIFFANY         12 PC WEST COAST AQ  2:27.18  56              P    31.29  1:09.40  1:53.93
BLIK, NAOMI           12 SI COLLEGE AREA   2:27.29  57              P    31.90  1:08.96  1:55.05
BOESE, ISABELA        11 SI SAN DIEGO AQU  2:27.63  58              P    31.40  1:10.16  1:53.65
FORBES, RACHEL        12 CA ROSE BOWL AQU  2:28.43  59              P    31.26  1:09.60  1:54.79
CUAN, TARA            12 CA MONTEREY PARK  2:28.84  60              P    31.94  1:08.86  1:54.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, CLAIRE           11 PC PALO ALTO STA  2:29.24  61              P    31.91  1:11.32  1:55.07
LISKER, AIDAN         12 PC UN  (PC)       2:29.36  62              P    31.57  1:11.14  1:55.24
WILLIAMS, MEI         12 CC CLOVIS SWIM C  2:29.50  63              P    31.25  1:10.43  1:55.96
WASKO, SHIREE         12 SN SUN OAKS AQUA  2:29.54  64              P    32.37  1:09.10  1:54.97
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER  2:30.62  65              P    32.80  1:11.99  1:56.29
FONG, OLIVIA          12 PC OTTER SWIM CL  2:32.13  66              P    31.93  1:11.52  1:56.28
MARTIN, MICHELLE      11 CA MONTEREY PARK  2:33.49  67              P    31.66  1:12.40  1:59.27
CAM, ASHLEY           12 PC WEST COAST AQ   DQUED                   P    30.44  1:07.90  1:53.09

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH  4:35.60   1  4:28.20 F1  P    27.48  1:00.81  1:34.02  2:07.63  2:49.75  3:31.53  4:04.14
                                                                    F    27.51    59.60  1:32.19  2:04.59  2:44.74  3:25.68  3:57.49
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  4:39.62   2  4:33.50 F2  P    30.04  1:04.66  1:39.51  2:13.31  2:55.26  3:37.48  4:09.42
                                                                    F    29.83  1:03.89  1:37.97  2:11.25  2:51.74  3:32.23  4:03.91
SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  4:42.50   3  4:39.42 F3  P    29.74  1:03.75  1:39.34  2:14.68  2:57.21  3:40.20  4:11.57
                                                                    F    29.40  1:03.16  1:38.08  2:13.20  2:55.45  3:37.16  4:08.12
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  4:53.29   8  4:41.44 F4  P    29.86  1:04.48  1:40.28  2:16.22  3:00.95  3:45.99  4:19.76
                                                                    F    29.61  1:04.12  1:39.80  2:14.67  2:56.56  3:38.07  4:10.50
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  4:44.69   4  4:42.55 F5  P    30.92  1:06.31  1:42.10  2:17.84  2:59.16  3:41.27  4:13.92
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  4:48.89   5  4:44.86 F6  P    31.72  1:07.73  1:44.09  2:20.12  3:01.97  3:44.16  4:17.13
                                                                    F    31.24  1:06.64  1:43.16  2:18.47  2:59.11  3:40.79  4:13.55
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  4:51.25   7  4:48.07 F7  P    30.86  1:06.44  1:43.56  2:19.88  3:03.22  3:46.27  4:19.23
                                                                    F    31.10  1:06.80  1:44.63  2:21.22  3:03.01  3:45.34  4:17.26
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  4:50.02   6  4:50.57 F8  P    30.46  1:05.46  1:42.54  2:19.68  3:00.70  3:42.73  4:17.41
                                                                    F    30.53  1:05.83  1:43.29  2:19.99  3:01.39  3:43.75  4:17.68

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA'S ATH  4:35.60   1              P    27.48  1:00.81  1:34.02  2:07.63  2:49.75  3:31.53  4:04.14
MYKKANEN, COURTNEY    12 CA IRVINE NOVA A  4:39.62   2              P    30.04  1:04.66  1:39.51  2:13.31  2:55.26  3:37.48  4:09.42
SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA  4:42.50   3              P    29.74  1:03.75  1:39.34  2:14.68  2:57.21  3:40.20  4:11.57
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR  4:44.69   4              P    30.92  1:06.31  1:42.10  2:17.84  2:59.16  3:41.27  4:13.92
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  4:48.89   5              P    31.72  1:07.73  1:44.09  2:20.12  3:01.97  3:44.16  4:17.13
ABRAHAMSON, SARAH     12 SI NORTH COAST A  4:50.02   6              P    30.46  1:05.46  1:42.54  2:19.68  3:00.70  3:42.73  4:17.41
HAN, MALORIE          12 PC PIEDMONT SWIM  4:51.25   7              P    30.86  1:06.44  1:43.56  2:19.88  3:03.22  3:46.27  4:19.23
LIGHT, AISLINN        12 CA IRVINE NOVA A  4:53.29   8              P    29.86  1:04.48  1:40.28  2:16.22  3:00.95  3:45.99  4:19.76
BROWN, ZARENA         12 CO NORTH JEFFCO   4:54.01   9              P    31.64  1:07.93  1:47.28  2:24.09  3:07.21  3:50.08  4:22.38
CHEN, IVY             12 PC DE ANZA CUPER  4:55.26  10              P    31.94  1:08.73  1:46.78  2:23.52  3:06.84  3:49.39  4:22.71
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D  4:56.09  11              P    31.11  1:08.04  1:46.84  2:24.87  3:08.43  3:52.83  4:25.39
FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU  4:56.15  12              P    31.15  1:09.52  1:46.30  2:22.77  3:07.70  3:52.41  4:25.08
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S  4:56.25  13              P    31.09  1:08.22  1:46.75  2:23.97  3:07.09  3:50.21  4:24.00
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA  4:56.32  14              P    31.11  1:06.80  1:44.88  2:22.42  3:07.47  3:52.19  4:24.83
NIE, CELINE           12 CA IRVINE NOVA A  4:56.51  15              P    31.72  1:08.63  1:48.05  2:26.30  3:07.80  3:50.12  4:23.90
PETERSON, KATE        12 CO BOULDER SWIMM  4:56.80  16              P    33.64  1:16.55  1:52.13  2:27.10  3:08.84  3:51.94  4:24.59
BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D  4:57.01  17              P    31.71  1:08.73  1:48.16  2:26.60  3:09.71  3:51.99  4:25.86
FREEMAN, SANDRA       12 CO BOULDER SWIMM  4:57.21  18              P    31.91  1:08.77  1:45.38  2:22.56  3:06.73  3:50.79  4:24.68
QUINTANA, HEAVEN      12 SN SIERRA MARLIN  4:57.22  19              P    31.94  1:07.11  1:46.21  2:25.11  3:07.94  3:51.86  4:25.02
WEN, LARISSA          12 PC PEAK           4:58.61  20              P    30.49  1:06.50  1:46.39  2:25.32  3:08.34  3:50.97  4:25.71
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   4:59.71  21              P    30.68  1:06.48  1:44.87  2:22.14  3:05.83  3:51.16  4:25.52
SHUMILOVA, MILAVA     11 UT PARK CITY SWI  5:00.19  22              P    31.56  1:09.25  1:46.19  2:23.20  3:06.92  3:51.67  4:26.23
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB  5:00.50  23              P    31.15  1:09.80  1:47.51  2:24.54  3:09.35  3:53.31  4:27.24

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARMA, SUPRIYA       12 PC PALO ALTO STA  5:00.66  24              P    31.22  1:08.71  1:47.83  2:25.53  3:09.04  3:52.57  4:27.24
PROFFIT, LAEL         12 SI COLLEGE AREA   5:01.56  25              P    32.23  1:08.74  1:48.78  2:27.74  3:10.30  3:53.80  4:28.53
SNYDER, CAITLYN       11 CC CLOVIS SWIM C  5:01.61  26              P    31.50  1:07.53  1:46.40  2:24.58  3:08.61  3:53.57  4:27.96
BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE  5:03.53  27              P    31.91  1:10.35  1:51.43  2:30.28  3:12.12  3:54.00  4:29.79
TRAN, JANET           12 PC SANTA CLARA S  5:03.72  28              P    30.58  1:07.12  1:46.10  2:25.67  3:10.74  3:57.28  4:31.15
NGUYEN, HAN           12 PC PEAK           5:03.79  29              P    31.15  1:09.04  1:48.85  2:27.35  3:10.70  3:54.77  4:30.44
GARCIA, GIANNA        12 PC CROW CANYON C  5:04.96  30              P    29.74  1:03.98  1:42.41  2:19.64  3:06.74  3:54.08  4:30.65
LOGAN, GILLIAN        12 SI PACIFIC SWIM   5:05.19  31              P    32.93  1:10.49  1:51.11  2:30.96  3:12.98  3:58.48  4:32.32
SALE, LAUREN          11 CO NORTH JEFFCO   5:05.61  32              P    33.09  1:11.51  1:48.04  2:24.06  3:10.44  3:57.62  4:31.89
DIMAGMALIW, NAOMI     12 PC BURLINGAME AQ  5:06.01  33              P    32.53  1:11.94  1:48.85  2:26.43  3:11.37  3:57.19  4:32.59
DITZLER, IZZY         11 PC PALO ALTO STA  5:07.66  34              P    33.31  1:10.73  1:49.81  2:28.47  3:13.84  4:00.56  4:34.92
BOESE, ISABELA        11 SI SAN DIEGO AQU  5:07.85  35              P    33.26  1:10.46  1:49.23  2:28.10  3:13.70  3:58.76  4:33.55
SMITH, LAUREN         12 PC ALMADEN SWIM   5:09.39  36              P    32.93  1:11.98  1:50.69  2:29.16  3:14.74  4:01.06  4:36.34
WASKO, SHIREE         12 SN SUN OAKS AQUA  5:09.76  37              P    33.94  1:12.57  1:51.77  2:29.39  3:15.49  4:02.05  4:36.80
ONG, EVALYNNA         12 PC OTTER SWIM CL  5:09.88  38              P    32.46  1:10.33  1:50.57  2:30.95  3:13.99  3:58.58  4:34.66
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S  5:10.05  39              P    33.80  1:13.53  1:53.57  2:32.52  3:17.03  4:03.07  4:37.61
BIANCHI, ASHLEY       11 PC BURLINGAME AQ  5:11.05  40              P    32.75  1:11.69  1:51.19  2:30.83  3:15.41  4:00.87  4:36.76
PHAM, TIFFANY         12 PC WEST COAST AQ  5:11.29  41              P    31.91  1:10.40  1:50.82  2:30.91  3:16.35  4:00.84  4:36.24
O'BRIEN, HAYLEY       11 PC SANTA CLARA S  5:12.21  42              P    33.12  1:11.72  1:53.66  2:33.64  3:17.99  4:03.52  4:38.53
SHEEDY, EMMA          12 PC BURLINGAME AQ  5:12.88  43              P    33.23  1:12.92  1:52.46  2:30.72  3:16.06  4:02.92  4:38.96
POWELL, ALYSSA        12 PC VALLEJO AQUAT  5:14.14  44              P    31.51  1:08.04  1:47.01  2:26.56  3:11.71  3:58.68  4:36.75
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA   5:15.46  45              P    33.30  1:13.96  1:55.14  2:35.15  3:21.01  4:06.26  4:41.73
MASON, KENNEDY        12 PC OAKLAND UNDER  5:15.54  46              P    33.04  1:13.19  1:53.79  2:34.90  3:20.51  4:05.46  4:41.41
ZHOU, ANNA            11 PC DE ANZA CUPER  5:16.07  47              P    33.28  1:12.81  1:52.97  2:32.79  3:18.43  4:04.71  4:41.08
DUNN, FAITH           12 PC LADERA OAKS    5:17.78  48              P    34.27  1:14.85  1:55.15  2:35.19  3:21.85  4:07.80  4:43.19
HUI, CAMILLE          11 PC BURLINGAME AQ  5:17.80  49              P    33.01  1:10.40  1:52.88  2:34.79  3:19.42  4:04.80  4:41.67
EKAIREB, SARAH        12 SI NORTH COAST A  5:18.95  50              P    33.10  1:11.00  1:52.52  2:32.88  3:21.08  4:08.67  4:44.40
BUELL, SIERRA         12 SN CALIFORNIA CA  5:23.94  51              P    33.65  1:15.07  1:57.55  2:39.85  3:27.64  4:14.21  4:49.43
TSE, YEELING          12 PC DE ANZA CUPER   DQUED                   P    33.75  1:12.54  1:53.68  2:33.84  3:17.46  4:01.44  4:37.56

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               1:53.36   1      28.94  1:01.72  1:29.05
         GARCIA, GIANNA      12
         KALETA, TORI        12
         WANG, SARAH         12
         MURPHY, MADDIE      12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               1:54.57   2      28.44  1:02.55  1:29.91
         MYKKANEN, COURTNEY  12
         NIE, CELINE         12
         PERRI, CARLY        12
         LIGHT, AISLINN      12
TNT,  A  11-12        12 CC TULE NATION T               1:56.50   3      28.93  1:01.65  1:29.79
         KHIERALLA, AMBER    12
         KORENWINDER, MALLORY12
         NEWKIRK, MIA        12
         DUFFY, ALLYSON      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:57.05   4      30.03  1:02.91  1:30.93
         SHARMA, SUPRIYA     12
         NEWTON, REAGAN      12
         WONG, VICKY         11
         LIN, CLAIRE         11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:58.49   5      29.66  1:02.52  1:32.56
         LIN, JOYCE          11
         TING, STEFANIE      12
         CHEN, IVY           12
         GUADIAMOS, ARIELA   12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               1:58.99   6      31.06  1:04.34  1:32.35
         DOWN, DELANEY       12
         QUINTANA, HEAVEN    12
         MILLER, CHLOE       12
         BRACKETT, PAIGE     12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:59.23   7      32.46  1:03.80  1:32.56
         GIACINTO, SONJA     12
         MCKENNAN, MORGANNE  12
         GREEN, LAUREN       12
         JURICH, ALANNA      12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               1:59.36   8      31.36  1:05.06  1:32.57
         TAKAHASHI, ALISA    12
         FONG, OLIVIA        12
         RUDOLPH, MAEGAN     12
         ONG, EVALYNNA       12
FORD,  A  11-12       12 AZ TUCSON FORD D               1:59.58          31.28  1:05.32  1:34.03
         TRUJILLO, MICHELLE  12
         PETERS, ELISE       12
         BAILEY, ELEORA      12
         WARD, NATALIE       12
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               1:59.94          29.62  1:03.05  1:33.15
         LADMAN, LINDSAY     12
         ABRAHAMSON, SARAH   12
         EKAIREB, SARAH      12
         DELGADO, CORA       12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:59.99          36.94  1:05.15  1:33.05
         MIN, RACHEL         11
         MAARSE, GABRIELA    11
         GEIGER, REBEKAH     12
         FORBES, RACHEL      12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                        2:00.18          30.80  1:04.00  1:34.05
         WEN, LARISSA        12
         WANG, VALERIE       12
         SURMA, NIKI         11
         NGUYEN, HAN         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:00.18          31.36  1:05.96  1:33.97
         TRUONG, KELLEY      11
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP11
         TRAN, JANET         12
         MOHINDRA, ANIKA     12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               2:00.29          30.51  1:05.15  1:34.06
         FELIX, ANDREA       11
         YANG, JOYCE         11
         WONG, LAUREN        12
         NEWTON, TAYLOR      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:00.62          30.45  1:05.41  1:33.58
         KIRRENE, JORDAN     12
         NABETA, KAILEE      11
         HENSON, KASSIDY     12
         FACKENTHAL, MARIGOT 12
BLDR,  A  11-12       12 CO BOULDER SWIMM               2:01.63          30.12  1:06.26  1:35.06
         MERRELL, EVA        11
         PETERSON, KATE      12
         HUFFAKER, MARINETH  12
         WELLER, ADEE        12
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               2:01.88          30.57  1:04.57  1:34.85
         CUNNAN, MIA         12
         MCNEVIN, LAUREN     11
         TROCKI, GRACIE      12
         KAO, LYDIA          12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:02.24          31.81  1:06.06  1:36.46
         CHEN, ANNA          12
         ZHANG, VIVIAN       12
         CORDOVA, ALEXANDRIA 12
         LIGHTSTONE, SERENA  12
ALMA,  B  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:02.36          32.82  1:06.04  1:36.10
         SHEN, ELIZABETH     11
         SOIVE, NATALIE      12
         SMITH, LAUREN       12
         HUANG, ANGELA       12
BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               2:02.50          31.60  1:05.68  1:35.83
         DIMAGMALIW, NAOMI   12
         PANG, HANNAH        12
         HUI, CAMILLE        11
         SHEEDY, EMMA        12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:02.83          31.81  1:06.75  1:35.99
         WU, NANETTE         12
         PARK, SEYEON        12
         O'BRIEN, HAYLEY     11
         PAMPEYAN, KRISTIN   12
AIA,  A  11-12        12 PC ALAMEDA ISLAN               2:03.19          29.44  1:07.79  1:35.31
         BOLES, CATHERINE    12
         HIDALGO, HANNAH     12
         DELORE, MADDY       12
         LUM, ALEXA          12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:03.47          31.34  1:07.16  1:37.24
         WU, MARIA           12
         TAI, GRACE          12
         DITZLER, IZZY       11
         HARTMAN, ALEXANDRA  11
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               2:04.92          32.37  1:07.80  1:37.37
         WILLIAMS, MEI       12
         SIBBETT, SABRINA    12
         HOLBERT, AUBREY     12
         SNYDER, CAITLYN     11
CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                2:05.42          30.93  1:06.94  1:37.99
         LYNCH, TAYLOR       12
         PROFFIT, LAEL       12
         LENZKES, BAYLEE     12
         BLIK, NAOMI         12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ               2:05.43          37.13  1:07.93  1:36.55
         GIBBS, ANTONIA      12
         PHAM, TIFFANY       12
         CAM, ASHLEY         12
         PHAM, SERENA        11
ROSE,  B  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               2:05.65          32.51  1:08.05  1:37.60
         PREBEL-JACKERT, ELLA12
         WARSHAW, LAUREN     12
         FOGASSA, KATHERINE  11
         FORBES, RACHEL      12
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               2:09.17          34.50  1:09.09  1:41.74
         LI, MEGAN           11
         TRUONG, ANGELINE    11
         DROGY, JESSICA      12
         RUZSA, ALLIE        12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:09.87          32.21  1:10.96  1:46.06
         LINDSAY, KAYLA      12
         MACGREGOR, MEG      12
         CHINN, ANALESE      12
         HOWELL, SAMANTHA    12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:11.31          41.67  1:13.74  1:44.60
         XU, PEGGY           12
         STEINMEIER, CARMEN  12
         WYNNE, CLAIRE       12
         KOO, CAITLYN        12

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:45.09
   SECTIONAL   4:15.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               4:05.58   1      29.08    59.59  1:34.04  2:12.70  2:40.74  3:12.29  3:37.52
         MYKKANEN, COURTNEY  12
         NIE, CELINE         12
         PERRI, CARLY        12
         LIGHT, AISLINN      12
CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               4:06.47   2      28.91  1:00.19  1:34.02  2:11.76  2:39.32  3:13.59  3:38.76
         GARCIA, GIANNA      12
         KALETA, TORI        12
         WANG, SARAH         12
         MURPHY, MADDIE      12
TNT,  A  11-12        12 CC TULE NATION T               4:15.85   3      30.40  1:03.70  1:37.66  2:14.05  2:42.68  3:18.97  3:45.84
         KHIERALLA, AMBER    12
         KORENWINDER, MALLORY12
         NEWKIRK, MIA        12
         DUFFY, ALLYSON      12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               4:17.57   4      30.85  1:03.56  1:37.85  2:17.44  2:46.60  3:20.05  3:47.75
         FELIX, ANDREA       11
         WONG, LAUREN        12
         NEWTON, TAYLOR      12
         YANG, JOYCE         11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:18.16   5      30.87  1:03.83  1:37.35  2:14.56  2:44.84  3:20.10  3:47.70
         LIN, JOYCE          11
         TING, STEFANIE      12
         CHEN, IVY           12
         GUADIAMOS, ARIELA   12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                4:18.31   6      32.89  1:07.32  1:39.54  2:15.85  2:45.59  3:19.44  3:46.74
         GIACINTO, SONJA     12
         MCKENNAN, MORGANNE  12
         GREEN, LAUREN       12
         JURICH, ALANNA      12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:18.47   7      31.96  1:05.80  1:39.73  2:18.77  2:47.80  3:21.70  3:48.65
         PAMPEYAN, KRISTIN   12
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP11
         TRAN, JANET         12
         MOHINDRA, ANIKA     12
BLDR,  A  11-12       12 CO BOULDER SWIMM               4:20.28   8      31.94  1:05.62  1:41.21  2:21.32  2:50.37  3:24.59  3:51.14
         FREEMAN, SANDRA     12
         PETERSON, KATE      12
         HUFFAKER, MARINETH  12
         MERRELL, EVA        11
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               4:20.38          32.73  1:07.37  1:41.09  2:18.82  2:48.07  3:22.31  3:49.84
         DOWN, DELANEY       12
         QUINTANA, HEAVEN    12
         MILLER, CHLOE       12
         BRACKETT, PAIGE     12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:21.12          32.06  1:06.71  1:41.00  2:19.18  2:47.96  3:21.51  3:49.60
         KIRRENE, JORDAN     12
         NABETA, KAILEE      11
         HENSON, KASSIDY     12
         FERGUSON, SALLY     11
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               4:21.58          32.53  1:05.86  1:22.05  2:18.72  2:48.91  3:24.56  3:51.86
         LADMAN, LINDSAY     12
         ABRAHAMSON, SARAH   12
         PAYNE, JORDAN       12
         DELGADO, CORA       12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:22.16          32.00  1:05.41  1:20.62  2:18.27  2:47.69  3:23.62  3:51.20
         SHARMA, SUPRIYA     12
         NEWTON, REAGAN      12
         WONG, VICKY         11
         DITZLER, IZZY       11
FORD,  A  11-12       12 AZ TUCSON FORD D               4:24.63          32.65  1:07.14  1:42.11  2:22.28  2:52.78  3:29.39  3:55.92
         BAILEY, ELEORA      12
         PETERS, ELISE       12
         TRUJILLO, MICHELLE  12
         WARD, NATALIE       12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:24.64          32.76  1:07.21  1:26.48  1:41.56  2:21.13  2:52.77  3:28.78
         CHEN, ANNA          12
         ZHANG, VIVIAN       12
         CORDOVA, ALEXANDRIA 12
         LIGHTSTONE, SERENA  12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               4:25.72          33.30  1:08.55  1:44.01  2:23.56  2:52.84  3:26.97  3:55.08
         GILLIS, CAMERYN     12
         NILES, EMILY        12
         HOLBERT, AUBREY     12
         SNYDER, CAITLYN     11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               4:25.86          32.63  1:07.19  1:40.97  2:19.40  2:49.73  3:25.85  3:54.08
         DIMAGMALIW, NAOMI   12
         PANG, HANNAH        12
         HUI, CAMILLE        11
         BIANCHI, ASHLEY     11
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               4:26.14          32.31  1:07.69  1:41.63  2:21.37  2:50.71  3:26.36  3:54.27
         MIN, RACHEL         11
         MAARSE, GABRIELA    11
         GEIGER, REBEKAH     12
         FORBES, RACHEL      12
AIA,  A  11-12        12 PC ALAMEDA ISLAN               4:28.12          29.49  1:10.84  1:38.45  2:20.10  2:50.79  3:28.01  3:56.35
         BOLES, CATHERINE    12
         HIDALGO, HANNAH     12
         DELORE, MADDY       12
         LUM, ALEXA          12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:28.76          32.78  1:08.86  1:44.04  2:24.49  2:55.80  3:31.03  3:46.92
         TRUONG, KELLEY      11
         TANG, CELIA         12
         O'BRIEN, HAYLEY     11
         SHASHKOVA, LEEZA    12
ALMA,  B  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                4:29.85          32.62  1:06.72  1:39.62  2:17.70  2:49.94  3:30.54  3:58.37
         SMITH, LAUREN       12
         SOIVE, NATALIE      12
         SHEN, ELIZABETH     11
         HUANG, ANGELA       12
CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                4:30.17          33.53  1:08.74  1:43.14  2:22.50  2:53.56  3:31.49  3:59.17
         BLIK, NAOMI         12
         LYNCH, TAYLOR       12
         LENZKES, BAYLEE     12
         PROFFIT, LAEL       12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                        4:30.91          32.62  1:07.39  1:23.68
         WEN, LARISSA        12
         WANG, VALERIE       12
         SURMA, NIKI         11
         NGUYEN, HAN         12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:35.13          33.29  1:07.68  1:44.99  2:26.19  2:57.15  3:36.17  4:03.78
         WU, MARIA           12
         WILKINSON, ELIZABETH11
         GIFFEN, CAITLIN     12
         LIN, CLAIRE         11
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               4:37.58          32.99  1:08.44  1:42.91  2:21.14  2:53.42  3:32.82  4:03.33
         RUZSA, ALLIE        12
         TRUONG, ANGELINE    11
         THOMPSON, LEAH      11
         HIGGINBOTHAM, MARIA 11
SOAR,  A  11-12       12 SN SUN OAKS AQUA               4:38.96          32.81  1:07.32  1:22.58  1:45.64  2:28.97  3:00.93  3:40.29
         WASKO, SHIREE       12
         LYNCH, MARIAH       12
         BRANDT, JULIA       11
         KIKUT, ADELINE      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:43.33          33.04  1:10.09  1:49.14  2:34.48  3:04.45  3:43.27  4:10.99
         LINDSAY, KAYLA      12
         KAUFFELD, EMMA      11
         CHINN, ANALESE      12
         HOWELL, SAMANTHA    12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               1:41.33   1      25.70    51.04  1:16.62
         MYKKANEN, COURTNEY  12
         PERRI, CARLY        12
         NEWTON, TAYLOR      12
         LIGHT, AISLINN      12
CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               1:43.52   2      25.45    51.69  1:18.92
         GARCIA, GIANNA      12
         WANG, SARAH         12
         KALETA, TORI        12
         MURPHY, MADDIE      12
FORD,  A  11-12       12 AZ TUCSON FORD D               1:44.94   3      26.29    52.80  1:19.35
         BAILEY, ELEORA      12
         MCGINNIS, TEAGAN    12
         TRUJILLO, MICHELLE  12
         WARD, NATALIE       12
TNT,  A  11-12        12 CC TULE NATION T               1:45.03   4      26.97    52.57  1:19.32
         DUFFY, ALLYSON      12
         KHIERALLA, AMBER    12
         KORENWINDER, MALLORY12
         NEWKIRK, MIA        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:45.35   5      25.97    52.78  1:18.86
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP11
         PAMPEYAN, KRISTIN   12
         TRAN, JANET         12
         MOHINDRA, ANIKA     12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:45.85   6      26.19    52.75  1:19.79
         GREEN, LAUREN       12
         JURICH, ALANNA      12
         SOIVE, NATALIE      12
         HUANG, ANGELA       12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:47.09   7      26.98    53.77  1:21.01
         LIN, JOYCE          11
         ZHOU, ANNA          11
         READ, JULIA         12
         GUADIAMOS, ARIELA   12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               1:47.80   8      26.54    53.59  1:20.88
         QUINTANA, HEAVEN    12
         DOWN, DELANEY       12
         MILLER, CHLOE       12
         BRACKETT, PAIGE     12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               1:47.88          26.00    53.74  1:20.95
         LIGHTSTONE, SERENA  12
         CHEN, ANNA          12
         TSE, FLORENCE       12
         ZHANG, VIVIAN       12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               1:48.06          26.53    53.74  1:21.74
         RUDOLPH, MAEGAN     12
         FONG, OLIVIA        12
         TUCK, NATALIE       11
         ONG, EVALYNNA       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:48.59          27.59    55.45  1:22.14
         HARTMAN, ALEXANDRA  11
         DITZLER, IZZY       11
         WU, MARIA           12
         LIN, CLAIRE         11
SAM,  A  11-12        12 PC SEQOUIA AQUAT               1:49.33          27.37    55.79  1:11.75
         SIMKINS, SAVANNAH   12
         DARO, LUCY          12
         WILEY, SOPHIA       12
         MORRIS, HALLE       12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:49.48          27.46    55.21  1:23.08
         MIN, RACHEL         11
         WARSHAW, LAUREN     12
         FORBES, RACHEL      12
         GEIGER, REBEKAH     12
NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               1:49.52          27.13    55.33  1:22.68
         NIE, CELINE         12
         PHAM, ADRIENNE      12
         FELIX, ANDREA       11
         YANG, JOYCE         11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:49.78          26.95    53.71  1:21.81
         HOWELL, SAMANTHA    12
         LINDSAY, KAYLA      12
         MACGREGOR, MEG      12
         UMANSKY, VERA       12
CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                1:50.65          26.87    55.02  1:23.58
         LYNCH, TAYLOR       12
         PROFFIT, LAEL       12
         LENZKES, BAYLEE     12
         BLIK, NAOMI         12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               1:50.71          28.06    55.63  1:23.86
         SNYDER, CAITLYN     11
         SIBBETT, SABRINA    12
         WILLIAMS, MEI       12
         HOLBERT, AUBREY     12
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:51.36          27.83    55.91  1:23.69
         O'BRIEN, HAYLEY     11
         LEUNG, KAITLYN      11
         WU, NANETTE         12
         SHASHKOVA, LEEZA    12
WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ               1:51.42          26.41    53.43  1:24.14
         CAM, ASHLEY         12
         PHAM, TIFFANY       12
         GIBBS, ANTONIA      12
         PHAM, SERENA        11
ROSE,  B  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               1:52.00          28.51    55.76  1:23.83
         BILLY, ANNA         12
         MAARSE, GABRIELA    11
         FOGASSA, KATHERINE  11
         PREBEL-JACKERT, ELLA12
ALMA,  B  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:52.14          28.47    56.83  1:25.06
         SMITH, LAUREN       12
         GIACINTO, SONJA     12
         SHEN, ELIZABETH     11
         MCKENNAN, MORGANNE  12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               1:52.31          27.69    55.42  1:24.84
         SHEEDY, EMMA        12
         BIANCHI, ASHLEY     11
         TAN, WEILIN         12
         DIMAGMALIW, NAOMI   12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:52.46          28.43    57.31  1:24.92
         SHARMA, SUPRIYA     12
         MCCAULEY, SHANNON   12
         SPIERLING, ALLY     12
         GIFFEN, CAITLIN     12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:53.57          27.42    56.06  1:24.71
         KOO, CAITLYN        12
         WYNNE, CLAIRE       12
         STEINMEIER, CARMEN  12
         XU, PEGGY           12

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:25.99
   SECTIONAL   3:50.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               3:37.71   1      26.39    54.14  1:19.98  1:49.12  2:04.90  2:44.27  3:09.58
         MYKKANEN, COURTNEY  12
         NEWTON, TAYLOR      12
         PERRI, CARLY        12
         LIGHT, AISLINN      12
TNT,  A  11-12        12 CC TULE NATION T               3:47.58   2      27.74    57.17  1:24.18  1:54.35  2:09.81  2:50.02  3:17.50
         KORENWINDER, MALLORY12
         NEWKIRK, MIA        12
         KHIERALLA, AMBER    12
         DUFFY, ALLYSON      12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:47.98   3      26.74    55.82  1:24.14  1:54.39  2:21.53  2:51.40  3:18.54
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP11
         SHASHKOVA, LEEZA    12
         TRAN, JANET         12
         MOHINDRA, ANIKA     12
CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               3:49.28   4      26.52    55.32  1:21.43  1:50.28  2:17.16  2:47.82  3:04.11
         GARCIA, GIANNA      12
         MURPHY, MADDIE      12
         WANG, SARAH         12
         KALETA, TORI        12
BLDR,  A  11-12       12 CO BOULDER SWIMM               3:49.81   5      27.34    56.85  1:24.19  1:54.01  2:21.53  2:52.38  3:19.53
         MERRELL, EVA        11
         WELLER, ADEE        12
         HUFFAKER, MARINETH  12
         PETERSON, KATE      12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               3:51.01   6      28.29    59.61  1:26.46  1:56.05  2:23.17  2:53.08  3:08.63
         FERGUSON, SALLY     11
         HENSON, KASSIDY     12
         CLOUD, MEGAN        12
         NABETA, KAILEE      11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               3:51.93   7      28.89  1:00.26  1:27.93  1:58.84  2:26.80  2:57.39  3:23.63
         EKAIREB, SARAH      12
         DELGADO, CORA       12
         ABRAHAMSON, SARAH   12
         LADMAN, LINDSAY     12
SMST,  A  11-12       12 SN SIERRA MARLIN               3:52.01   8      27.72    56.11  1:23.94  1:54.01  2:22.33  2:53.37  3:21.21
         QUINTANA, HEAVEN    12
         MILLER, CHLOE       12
         DOWN, DELANEY       12
         BRACKETT, PAIGE     12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:54.96          28.24    59.31  1:26.60  1:57.74  2:25.67  2:56.53  3:24.02
         WONG, VICKY         11
         LIN, CLAIRE         11
         GIFFEN, CAITLIN     12
         SPIERLING, ALLY     12
OSC,  A  11-12        12 PC OTTER SWIM CL               3:55.61          28.34  1:00.12  1:28.07  1:58.87  2:26.52  2:57.92  3:25.43
         TAKAHASHI, ALISA    12
         ONG, EVALYNNA       12
         FONG, OLIVIA        12
         RUDOLPH, MAEGAN     12
ROSE,  A  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               3:56.19          28.30    59.34  1:26.31  1:56.20  2:24.11  2:55.51  3:23.70
         MIN, RACHEL         11
         GEIGER, REBEKAH     12
         FORBES, RACHEL      12
         WARSHAW, LAUREN     12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               3:56.85          26.78    55.98  1:24.37  1:55.63  2:24.79  2:56.57  3:25.27
         LIGHTSTONE, SERENA  12
         TSE, FLORENCE       12
         CHEN, ANNA          12
         CORDOVA, ALEXANDRIA 12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                3:56.99          28.06    57.62  1:25.34  1:56.16  2:25.08  2:57.06  3:24.49
         GREEN, LAUREN       12
         SOIVE, NATALIE      12
         SMITH, LAUREN       12
         JURICH, ALANNA      12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               3:57.03          28.13    59.01  1:26.78  1:58.40  2:26.44  2:58.09  3:26.30
         GUADIAMOS, ARIELA   12
         LIN, JOYCE          11
         READ, JULIA         12
         CHEN, IVY           12
CAST,  A  11-12       12 SI COLLEGE AREA                3:57.17          28.38    58.97  1:27.20  1:58.31  2:27.31  2:58.26  3:26.06
         PROFFIT, LAEL       12
         LYNCH, TAYLOR       12
         LENZKES, BAYLEE     12
         BLIK, NAOMI         12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               3:58.83          28.05    58.09  1:26.45  1:57.84  2:13.76  2:59.25  3:27.24
         NILES, EMILY        12
         HOLBERT, AUBREY     12
         WILLIAMS, MEI       12
         SNYDER, CAITLYN     11
BAC,  A  11-12        12 PC BURLINGAME AQ               3:59.19          28.08    58.65  1:27.37  1:59.93  2:28.49  3:00.01  3:28.24
         HUI, CAMILLE        11
         SHEEDY, EMMA        12
         BIANCHI, ASHLEY     11
         DIMAGMALIW, NAOMI   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  B  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               3:59.23          28.18    58.55  1:27.67  2:01.38  2:29.33  3:00.01  3:16.47
         NIE, CELINE         12
         PHAM, ADRIENNE      12
         YANG, JOYCE         11
         FELIX, ANDREA       11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:59.68          27.77    57.83  1:26.35  2:04.81  2:26.17  3:04.06  3:26.97
         PAMPEYAN, KRISTIN   12
         O'BRIEN, HAYLEY     11
         LEUNG, KAITLYN      11
         WU, NANETTE         12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:00.98          29.05    58.76  1:27.43  1:59.79  2:29.11  3:02.34  3:29.65
         WU, MARIA           12
         MATHEWS, MEGAN      12
         SHARMA, SUPRIYA     12
         HARTMAN, ALEXANDRA  11
ROSE,  B  11-12       12 CA ROSE BOWL AQU               4:02.94          28.52  1:00.26  1:28.95  2:00.70  2:29.64  3:03.13  3:31.34
         MAARSE, GABRIELA    11
         BILLY, ANNA         12
         FOGASSA, KATHERINE  11
         EDENS, ISABELLE     12
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               4:10.98          28.81    59.98  1:28.15  2:00.08  2:29.99  3:04.82  3:35.63
         RUZSA, ALLIE        12
         TRUONG, ANGELINE    11
         HIGGINBOTHAM, MARIA 11
         DROGY, JESSICA      12
FORD,  A  11-12       12 AZ TUCSON FORD D                DQUED           26.64    55.68  1:12.11  1:52.34  2:18.82  2:48.33  3:14.26
         BAILEY, ELEORA      12
         MCGINNIS, TEAGAN    12
         TRUJILLO, MICHELLE  12
         WARD, NATALIE       12
PEAK,  A  11-12       12 PC PEAK                         DQUED           28.14    58.57  1:15.20  1:57.78  2:26.11  2:57.95  3:24.83
         WEN, LARISSA        12
         NGUYEN, HAN         12
         SURMA, NIKI         11
         WANG, VALERIE       12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE                DQUED           27.80    59.89  1:27.98  1:59.76  2:28.77  3:01.38  3:30.82
         LINDSAY, KAYLA      12
         HOWELL, SAMANTHA    12
         CHINN, ANALESE      12
         KAUFFELD, EMMA      11

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REID, CARLY           14 PC UN  (PC)         24.18   1    23.61 F1
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    24.27   2    24.16 F2
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    24.61   5    24.25 F3
BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE    24.43   3    24.29 F4
DUFFIELD, KRISTA      14 AZ TUCSON FORD D    24.65   7    24.44 F5
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM     24.49   4    24.48 F6
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA    24.69   8    24.62 F7

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM     24.62   6    24.79 F8

REID, CARLY           14 PC UN  (PC)         24.18   1
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    24.27   2
BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE    24.43   3
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM     24.49   4
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    24.61   5
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM     24.62   6
DUFFIELD, KRISTA      14 AZ TUCSON FORD D    24.65   7
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA    24.69   8
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY     24.74   9
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES    24.78  11
TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ    24.78  10
RASMUSSEN, JOLIE      13 SI SAN DIEGO ELI    24.86  12
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J    24.88  13
BERGMAN, HAYLEY       14 PC PALO ALTO STA    24.91  15
PETROVA, SASHA        13 PC SEQOUIA AQUAT    24.91  14
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE    24.99  16
SCHULTZ, COURTNEY     14 PC UN  (PC)         25.01  18
TREFF, PAIGE          14 SN CHICO AQUA-JE    25.01  17
TAYLOR, DANI          13 PC CROW CANYON C    25.03  19
GIGGEY, KIMBERLEE     14 SN VACAVILLE SWI    25.05  20
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)         25.19  21
CROOK, MEGAN          14 PC UN  (PC)         25.25  22
STENSTROM, BROOKE     13 PC PALO ALTO STA    25.30  24
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)         25.30  23
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)         25.32  25
MELLEN, ANNIKA        13 PC MARIN PIRATES    25.34  26
LADD, CATHERINE       14 PC UN  (PC)         25.37  27
JOHNSON, KEELY SHAYE  13 SN CHICO AQUA-JE    25.41  28
SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)         25.50  29
DOAN, NATALIE         14 PC CROW CANYON C    25.51  30
TRIPLETT, BECCA       14 SN UN  (SN)         25.53  31
YAGHUTIEL, JASMINE    14 PC OSPREY AQUATI    25.55  32
MCCLELLAND, CORA      13 SI NORTH COAST A    25.57  33
ABELL, BRE            14 CC UN (CC)          25.61  34
SARGIS, CELINE        14 PC UN  (PC)         25.63  35
WHITED, ISABEL        13 AZ SCOTTSDALE AQ    25.64  36
AUNG, ARIELLA         14 SN REDDING SWIM     25.67  37
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)         25.71  38
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR    25.72  39
LU, ROSLYN            13 PC PEAK             25.73  40
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC    25.79  41
LONG, CAMILLE         14 SN UN  (SN)         25.83  42
LITTLEJOHN, ERICA     14 PC OAKLAND UNDER    25.86  43
NUNN, TIFFANY         14 PC HUMBOLDT SWIM    25.90  44
SHORT, ALLISON        14 PC UN  (PC)         25.91  46
TARVER, CONNOR        14 WY JACKSON HOLE     25.91  45
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S    25.92  47
CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D    25.94  48
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA    25.95  49
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C    25.97  50
PURDY, JESSICA        14 CA BOULDER CITY     26.00  51
TAKAHASHI, GEMMA      14 PC ALMADEN SWIM     26.02  52
BROLIN, ANNA          14 PC UN  (PC)         26.05  54
COLOMA, SAMANTHA      13 PC TERRAPINS SWI    26.05  53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  129
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEW-KOGA, ALIKA       14 PC UN  (PC)         26.06  55
FAUST, LUCY           14 PC PIEDMONT SWIM    26.09  56
ROSENTHAL, HALEY      14 PC UN  (PC)         26.10  59
STATON, ELIZABETH     14 PC PENINSULA COV    26.10  58
TRAUB, ARIANA         14 PC UN  (PC)         26.10  57
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU    26.12  60
KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A    26.18  61
FARIDNIA, SAYEH       13 PC DE ANZA CUPER    26.22  62
MULLISON, MICHAELA    13 CO BOULDER SWIMM    26.23  63
ROCK, OLIVIA          14 CO BOULDER SWIMM    26.25  64
TERHAAR, JAZMINE      14 AZ ARIZONA SEALS    26.26  65
CRESWICK, LILLY       13 AZ SCOTTSDALE AQ    26.34  66
TO'O, EMILY           14 PC UN  (PC)         26.48  67
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A    26.49  68
WOO, SAMMIE           14 SN UN  (SN)         26.51  69
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI    26.52  70
TENCATE, LAUREN       14 NM PAJARITO AQUA    26.79  71

                                                       S  W  I  M   O  F  F

TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ                 24.56
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES                 24.84

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE    52.29   3    51.70 F1  P    25.42
                                                                    F    25.14
TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ    51.77   1    51.89 F2  P    24.83
                                                                    F    25.10
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY     52.34   4    52.30 F3  P    25.34
                                                                    F    25.36
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    52.21   2    52.38 F4  P    25.26
                                                                    F    25.26
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA    53.04   7    52.43 F5  P    25.59
                                                                    F    25.37
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    52.86   6    52.77 F6  P    25.43
                                                                    F    25.41
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM     52.66   5    52.87 F7  P    25.35
                                                                    F    25.32
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES    53.46   8    53.72 F8  P    25.84
                                                                    F    25.86

TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ    51.77   1              P    24.83
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    52.21   2              P    25.26
BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE    52.29   3              P    25.42
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY     52.34   4              P    25.34
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM     52.66   5              P    25.35
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    52.86   6              P    25.43
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA    53.04   7              P    25.59
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES    53.46   8              P    25.84

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ    53.52   9              P    26.06
SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C    53.54  10              P    25.63
PETROVA, SASHA        13 PC SEQOUIA AQUAT    53.66  11              P    25.99
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY     53.74  12              P    25.87
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI    53.78  13              P    26.30
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J    53.85  14              P    25.73
SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)         53.88  15              P    25.98
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)         54.05  16              P    26.04
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)         54.11  17              P    26.35
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM     54.12  18              P    26.55
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)         54.18  19              P    26.13
DUFFIELD, KRISTA      14 AZ TUCSON FORD D    54.26  21              P    26.25
GIGGEY, KIMBERLEE     14 SN VACAVILLE SWI    54.26  20              P    25.92
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)         54.31  22              P    26.56
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S    54.38  23              P    26.57
SCHULTZ, COURTNEY     14 PC UN  (PC)         54.39  25              P    26.15
WHITED, ISABEL        13 AZ SCOTTSDALE AQ    54.39  24              P    26.54
HENDERSON, ANA        14 PC CROW CANYON C    54.51  26              P    26.28
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE    54.65  27              P    26.47
TREFF, PAIGE          14 SN CHICO AQUA-JE    54.77  28              P    26.24
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)         54.82  29              P    26.67
DOAN, NATALIE         14 PC CROW CANYON C    54.86  30              P    25.98
TAKAHASHI, GEMMA      14 PC ALMADEN SWIM     54.87  31              P    26.42
BERGMAN, HAYLEY       14 PC PALO ALTO STA    54.88  32              P    26.01
TAYLOR, DANI          13 PC CROW CANYON C    54.92  33              P    26.43
MCCLELLAND, CORA      13 SI NORTH COAST A    54.97  34              P    26.19
KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A    54.98  35              P    26.54
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S    54.99  36              P    26.72
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE    55.04  37              P    27.03
TARVER, CONNOR        14 WY JACKSON HOLE     55.18  38              P    26.76
TRIPLETT, BECCA       14 SN UN  (SN)         55.21  39              P    26.29
CROOK, MEGAN          14 PC UN  (PC)         55.22  40              P    26.93
MELLEN, ANNIKA        13 PC MARIN PIRATES    55.44  41              P    26.28
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC    55.59  42              P    26.86
LONG, CAMILLE         14 SN UN  (SN)         55.73  43              P    26.63
AUNG, ARIELLA         14 SN REDDING SWIM     55.75  44              P    27.05
YAGHUTIEL, JASMINE    14 PC OSPREY AQUATI    56.10  45              P    26.74
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI    56.13  46              P    27.38
MINOR, MEGAN          13 PC NAPA VALLEY S    56.14  47              P    27.08
FAUST, LUCY           14 PC PIEDMONT SWIM    56.17  48              P    26.72
JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA    56.28  49              P    27.05
LU, ROSLYN            13 PC PEAK             56.32  51              P    26.70
ROCK, OLIVIA          14 CO BOULDER SWIMM    56.32  50              P    27.26
CRESWICK, LILLY       13 AZ SCOTTSDALE AQ    56.42  52              P    27.01
CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D    56.43  54              P    27.01
PAPPAS, ALEXANDRA     13 VA NOVA OF VIRGI    56.43  53              P    27.51
ROSENTHAL, HALEY      14 PC UN  (PC)         56.45  55              P    26.98
SUN, LILLIAN          14 PC UN  (PC)         56.49  56              P    27.17
COLOMA, SAMANTHA      13 PC TERRAPINS SWI    56.60  57              P    27.44
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA    56.76  58              P    27.39
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE    56.85  59              P    27.37
ABELL, BRE            14 CC UN (CC)          56.87  60              P    27.59
YRAMATEGUI, SKY       13 PC PALO ALTO STA    56.93  61              P    27.24
IVEY, BROOKE          14 CA BOULDER CITY     56.96  62              P    27.38
BLANKEMEIER, BAILEE   14 AZ ARIZONA AQUAT    57.18  64              P    27.12
LARSON, SYD           13 SN ARDEN HILLS S    57.18  63              P    27.39

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PURDY, JESSICA        14 CA BOULDER CITY     57.37  66              P    27.70
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA    57.37  65              P    27.63
LITTLEJOHN, ERICA     14 PC OAKLAND UNDER    57.51  67              P    27.28
TONW, JACQUELINE      14 ** EDMONTON KEYA    57.74  68              P    27.92
STATON, ELIZABETH     14 PC PENINSULA COV    58.28  69              P    28.32
TENCATE, LAUREN       14 NM PAJARITO AQUA    58.65  70              P    27.80
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR    58.76  71              P    27.81
MULLISON, MICHAELA    13 CO BOULDER SWIMM    58.77  72              P    27.80
ZANOLLI, NICOLE       14 PC UN  (PC)       1:00.64  73              P    28.97
TERHAAR, JAZMINE      14 AZ ARIZONA SEALS   DQUED                   P    27.06

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA  1:53.65   2  1:50.74 F1  P
                                                                    F
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S  1:52.83   1  1:51.14 F2  P    26.51    54.85  1:23.75
                                                                    F    26.20    54.47  1:22.62
TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:53.66   3  1:52.06 F3  P    26.22    55.04  1:24.63
                                                                    F
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  1:54.85   7  1:52.78 F4  P    26.30    55.43  1:25.55
                                                                    F
BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE  1:54.31   5  1:52.88 F5  P    26.96    55.65  1:25.63
                                                                    F    26.23    54.72  1:24.82
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM   1:54.67   6  1:53.71 F6  P    25.96  1:25.19
                                                                    F
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  1:54.11   4  1:53.84 F7  P    27.04    56.08  1:25.67
                                                                    F    26.41    54.91  1:24.33
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C  1:55.09   8  1:54.28 F8  P    26.47    55.61  1:25.77
                                                                    F    26.41    56.13  1:25.89

SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S  1:52.83   1              P    26.51    54.85  1:23.75
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA  1:53.65   2              P
TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:53.66   3              P    26.22    55.04  1:24.63
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  1:54.11   4              P    27.04    56.08  1:25.67
BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE  1:54.31   5              P    26.96    55.65  1:25.63
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM   1:54.67   6              P    25.96  1:25.19
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  1:54.85   7              P    26.30    55.43  1:25.55
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C  1:55.09   8              P    26.47    55.61  1:25.77
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)       1:55.20   9              P    27.32    56.20  1:25.76
SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  1:55.25  10              P
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY   1:55.53  11              P    26.47    55.28  1:25.42
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE  1:55.88  12              P    26.51    55.66  1:26.03
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S  1:56.24  13              P    27.03    56.10  1:26.38
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY   1:56.52  14              P    26.81    56.46  1:26.40
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)       1:56.90  15              P    27.13    56.60  1:26.82
KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  1:56.95  16              P    27.47    57.09  1:27.28
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ  1:57.09  17              P    26.97    56.48  1:26.84
KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A  1:57.13  18              P    27.42
SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)       1:57.53  19              P    56.38
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE  1:57.87  21              P    27.43    56.86  1:27.31

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITED, ISABEL        13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:57.87  20              P
MCCARTHY, EMMA        13 PC NORTH BAY AQU  1:57.98  22              P    27.66    57.77  1:27.97
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  1:58.24  23              P    27.12    56.90  1:27.67
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM   1:58.59  24              P    27.94    57.99  1:28.30
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY   1:58.82  25              P  1:28.08
CULPEPPER, CAROLINE   14 SN UN  (SN)       1:58.91  26              P    27.58    57.59  1:28.47
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           1:59.21  27              P    27.16    57.28  1:28.39
CRESWICK, LILLY       13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:59.31  28              P    27.71    57.49  1:28.75
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J  1:59.39  29              P    27.84    57.42  1:28.00
HENDERSON, ANA        14 PC CROW CANYON C  1:59.43  30              P    27.86    58.09  1:28.96
SIMONDS, MORIAH       13 PC PLEASANTON SE  1:59.54  31              P    27.98    58.28  1:28.89
BURJAKOWSKY, KATERINA 13 CA IRVINE NOVA A  1:59.60  33              P
PETROVA, SASHA        13 PC SEQOUIA AQUAT  1:59.60  32              P    27.06    57.20  1:28.07
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH  1:59.82  34              P    27.58    57.28  1:28.40
TARVER, CONNOR        14 WY JACKSON HOLE   2:00.03  35              P    27.67    57.78  1:28.87
ZANOLLI, NICOLE       14 PC UN  (PC)       2:00.07  36              P    28.01    58.42  1:29.57
SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  2:00.17  37              P    28.25    59.28  1:30.36
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  2:00.32  38              P    58.27
GIGGEY, KIMBERLEE     14 SN VACAVILLE SWI  2:00.51  39              P    27.73    58.04  1:29.47
BERGMAN, HAYLEY       14 PC PALO ALTO STA  2:00.74  40              P    27.12    57.13  1:28.81
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)       2:00.83  41              P    27.19    56.96  1:28.18
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI  2:00.94  42              P    27.76
ZHU, KIMBERLY         14 SN UN  (SN)       2:01.01  43              P    27.82    58.08  1:29.49
MACGREGOR, CATE       14 PC UN  (PC)       2:01.07  44              P    28.55    58.85  1:30.50
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA  2:01.32  45              P    28.47    59.16  1:30.22
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI  2:01.85  46              P    28.19    59.03  1:30.49
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM  2:02.13  47              P    28.18    59.20  1:31.04
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL  2:02.25  48              P    59.73
ADDISON, CAYLEE       13 CO NORTH JEFFCO   2:02.35  49              P    28.04    58.93  1:30.84
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  2:02.37  50              P    28.57    59.35  1:31.51
SUN, LILLIAN          14 PC UN  (PC)       2:02.47  51              P    28.81    59.71  1:31.23
DUFFIELD, KRISTA      14 AZ TUCSON FORD D  2:02.54  52              P    58.17  1:30.43
BENJAMIN, MIRIAM      14 PC UN  (PC)       2:02.84  53              P    28.43    59.26  1:31.16
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA  2:02.91  54              P    28.07    58.90  1:30.96
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE  2:04.95  55              P    28.00    59.50  1:32.42
MCDONALD, NATALIE     14 UT PARK CITY SWI  2:05.31  56              P    28.82  1:00.51  1:33.31
YAGHUTIEL, JASMINE    14 PC OSPREY AQUATI  2:05.47  57              P    27.62    58.56  1:31.12

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S  5:04.70   3  4:56.70 F1  P    27.58    57.44  1:27.78  1:58.70  2:29.52  3:00.41  3:31.57
                                                                       4:02.80  4:33.76
                                                                    F    27.01    56.41  1:26.30  1:56.45  2:26.54  2:56.66  3:26.74
                                                                       3:57.44  4:27.94
KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  5:00.46   1  4:57.85 F2  P    27.44    57.51  1:28.02  1:58.78  2:29.19  2:59.05  3:29.45
                                                                       4:00.28  4:30.94
                                                                    F    27.45    57.04  1:27.08  1:57.46  2:27.58  2:58.19  3:28.64
                                                                       3:59.07  4:28.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATHERSON, PAIGE      14 PC UN  (PC)       5:04.74   4  5:00.18 F3  P    27.62    57.55  1:28.01  1:58.73  2:29.54  3:00.39  3:31.56
                                                                       4:03.00  4:34.46
                                                                    F    27.76    57.56  1:27.79  1:58.44  2:28.94  2:59.53  3:30.20
                                                                       4:00.78  4:31.05
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  5:02.63   2  5:00.66 F4  P    27.68    57.93  1:28.30  1:58.95  2:29.86  3:00.70  3:31.53
                                                                       4:02.32  4:32.92
                                                                    F    27.60    57.21  1:27.40  1:57.81  2:28.22  2:58.92  3:29.85
                                                                       4:00.67  4:31.38
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  5:06.68   6  5:06.56 F5  P    27.69    58.26  1:29.27  2:00.08  2:31.09  3:02.21  3:33.82
                                                                       4:05.38  4:36.48
                                                                    F    28.03    58.30  1:29.50  2:00.59  2:31.76  3:02.87  3:33.90
                                                                       4:05.05  4:36.04
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA  5:05.97   5  5:07.89 F6  P    27.80    58.13  1:28.77  1:59.62  2:30.36  3:01.52  3:32.64
                                                                       4:03.99  4:35.54
                                                                    F    27.32    57.04  1:27.35  1:58.09  2:29.06  3:00.30  3:32.13
                                                                       4:04.25  4:36.71
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S  5:09.11   8  5:07.97 F7  P    28.12    58.04  1:28.74  1:59.82  2:31.31  3:02.83  3:34.62
                                                                       4:06.28  4:38.10
                                                                    F    27.79    57.85  1:28.97  2:00.09  2:31.43  3:02.36  3:33.68
                                                                       4:05.14  4:36.95
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE  5:07.98   7  5:11.24 F8  P    28.32    58.80  1:29.85  2:01.28  2:32.58  3:03.90  3:35.19
                                                                       4:06.49  4:37.69
                                                                    F    27.77    58.02  1:29.21  2:01.09  2:33.17  3:05.17  3:37.02
                                                                       4:09.00  4:40.56

KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  5:00.46   1              P    27.44    57.51  1:28.02  1:58.78  2:29.19  2:59.05  3:29.45
                                                                       4:00.28  4:30.94
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  5:02.63   2              P    27.68    57.93  1:28.30  1:58.95  2:29.86  3:00.70  3:31.53
                                                                       4:02.32  4:32.92
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S  5:04.70   3              P    27.58    57.44  1:27.78  1:58.70  2:29.52  3:00.41  3:31.57
                                                                       4:02.80  4:33.76
MATHERSON, PAIGE      14 PC UN  (PC)       5:04.74   4              P    27.62    57.55  1:28.01  1:58.73  2:29.54  3:00.39  3:31.56
                                                                       4:03.00  4:34.46
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA  5:05.97   5              P    27.80    58.13  1:28.77  1:59.62  2:30.36  3:01.52  3:32.64
                                                                       4:03.99  4:35.54
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  5:06.68   6              P    27.69    58.26  1:29.27  2:00.08  2:31.09  3:02.21  3:33.82
                                                                       4:05.38  4:36.48
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE  5:07.98   7              P    28.32    58.80  1:29.85  2:01.28  2:32.58  3:03.90  3:35.19
                                                                       4:06.49  4:37.69
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S  5:09.11   8              P    28.12    58.04  1:28.74  1:59.82  2:31.31  3:02.83  3:34.62
                                                                       4:06.28  4:38.10
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       5:09.60   9              P    28.38    58.82  1:29.52  2:00.56  2:31.74  3:03.04  3:34.60
                                                                       4:06.38  4:38.03
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY   5:09.93  10              P    27.68    57.92  1:28.79  1:59.90  2:30.99  3:02.42  3:34.02
                                                                       4:06.06  4:38.15
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA  5:10.73  11              P    27.85    58.81  1:30.02  2:01.33  2:33.19  3:05.06  3:36.74
                                                                       4:08.69  4:39.87
WHITED, ISABEL        13 AZ SCOTTSDALE AQ  5:11.46  12              P    27.83    57.31  1:27.96  1:59.49  2:31.06  3:03.16  3:35.10
                                                                       4:07.27  4:39.86
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE  5:12.14  13              P    27.76    58.46  1:30.18  2:01.69  2:33.58  3:05.68  3:38.01
                                                                       4:09.97  4:41.45
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)       5:12.22  14              P    28.21    59.08  1:30.59  2:02.53  2:34.06  3:05.79  3:37.81
                                                                       4:10.08  4:41.83
SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  5:12.32  15              P    27.90    58.89  1:30.41  2:01.88  2:33.02  3:04.53  3:36.54
                                                                       4:08.88  4:41.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A  5:12.62  16              P    28.44    59.39  1:31.20  2:03.24  2:35.51  3:07.56  3:39.47
                                                                       4:11.34  4:42.98
MCCARTHY, EMMA        13 PC NORTH BAY AQU  5:14.15  17              P    28.17    58.76  1:30.30  2:02.26  2:34.08  3:06.49  3:39.15
                                                                       4:11.77  4:43.63
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH  5:15.85  18              P    28.68  1:00.01  1:31.72  2:03.75  2:36.05  3:08.25  3:40.46
                                                                       4:12.46  4:44.44
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)       5:16.14  19              P    27.88    58.08  1:29.29  2:01.10  2:33.15  3:05.72  3:38.53
                                                                       4:11.26  4:44.02
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM   5:16.62  20              P    27.39    58.03  1:29.47  2:01.61  2:33.94  3:06.48  3:39.26
                                                                       4:12.28  4:44.95
SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA  5:17.11  21              P    59.85  1:31.50           2:03.66  2:36.01  3:08.39  3:41.17
                                                                       4:13.77  4:46.35
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI  5:17.21  22              P    29.27  1:01.19  1:33.30  2:04.69  2:36.17  3:08.33  3:40.56
                                                                       4:13.05  4:45.44
LEE, JESSICA          13 PC NEPTUNE SWIMM  5:17.73  23              P    27.46    57.92  1:29.21  2:01.17  2:33.21  3:05.69  3:38.98
                                                                       4:12.40  4:45.78
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  5:18.67  24              P    28.73    59.86  1:31.69  2:04.15  2:36.56  3:09.23  3:41.75
                                                                       4:14.39  4:46.98
ZANOLLI, NICOLE       14 PC UN  (PC)       5:18.87  25              P    28.69  1:00.46  1:32.57  2:04.76  2:37.14  3:09.65  3:42.32
                                                                       4:14.98  4:47.54
ZHU, KIMBERLY         14 SN UN  (SN)       5:19.13  26              P    28.62  1:00.52  1:32.43  2:04.75  2:37.04  3:09.69  3:42.46
                                                                       4:15.04  4:47.75
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM  5:20.21  27              P    29.69  1:01.87  1:34.32  2:07.25  2:39.66  3:11.99  3:44.09
                                                                       4:16.29  4:48.94
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY   5:20.61  28              P    28.53  1:00.16  1:32.37  2:04.79  2:37.85  3:10.80  3:44.18
                                                                       4:16.80  4:49.55
BURJAKOWSKY, KATERINA 13 CA IRVINE NOVA A  5:20.82  29              P    29.25  1:01.11  1:33.54  2:06.44  2:39.42  3:12.32  3:44.45
                                                                       4:17.10  4:49.61
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  5:20.88  30              P    28.80  1:00.57  1:32.14  2:04.37  2:36.99  3:09.66  3:42.40
                                                                       4:15.60  4:48.84
TARVER, CONNOR        14 WY JACKSON HOLE   5:21.37  31              P    29.33  1:01.60  1:34.75  2:07.77  2:40.62  3:13.11  3:45.95
                                                                       4:18.38  4:50.24
MACGREGOR, CATE       14 PC UN  (PC)       5:21.59  32              P    29.21  1:01.23  1:33.81  2:06.78  2:39.88  3:13.21  3:46.26
                                                                       4:19.01  4:51.43
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY   5:21.95  33              P    28.96  1:00.33  1:32.46  2:05.10  2:37.95  3:11.03  3:44.20
                                                                       4:17.11  4:50.06
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE  5:22.01  34              P    28.50  1:00.57  1:33.09  2:05.88  2:38.53  3:11.36  3:44.10
                                                                       4:17.15  4:50.71
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA  5:22.79  35              P    29.04  1:00.49  1:32.89  2:05.42  2:38.36  3:11.41  3:44.54
                                                                       4:17.74  4:50.91
DEGLAU, ELIZABETH     13 VA NOVA OF VIRGI  5:22.92  36              P    29.51  1:01.10  1:33.31  2:05.54  2:38.00  3:10.81  3:43.75
                                                                       4:17.08  4:50.37
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM   5:22.95  37              P    29.16  1:00.54  1:33.04  2:06.04  2:39.14  3:12.48  3:45.65
                                                                       4:18.71  4:51.60
VOTAVA, LAUREN        13 SN CALIFORNIA CA  5:24.25  38              P    29.74  1:01.73  1:34.09  2:07.07  2:40.14  3:13.01  3:45.93
                                                                       4:18.92  4:52.00
CROOK, MEGAN          14 PC UN  (PC)       5:24.31  39              P    28.09  1:00.14  1:32.64  2:05.38  2:38.51  3:11.46  3:44.53
                                                                       4:18.24  4:52.48
TONW, JACQUELINE      14 ** EDMONTON KEYA  5:24.68  40              P  1:01.78  1:34.24           2:06.93  2:39.98  3:12.89  3:46.23
                                                                       4:19.63  4:53.00
ADDISON, CAYLEE       13 CO NORTH JEFFCO   5:24.88  41              P    29.34  1:01.94  1:34.72  2:07.77  2:41.26  3:14.66  3:47.78
                                                                       4:20.63  4:53.43
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA  5:25.83  42              P  1:00.42  1:33.08           2:06.09  2:38.93  3:12.07  3:45.56
                                                                       4:19.33  4:52.80
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       5:25.96  43              P    29.33  1:01.10  1:33.29  2:06.04  2:39.19  3:12.53  3:46.17
                                                                       4:19.77  4:53.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   13-14   500 FREE                                    EVENT   79
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THEDERS, AMBER        13 CA IRVINE NOVA A  5:28.02  44              P    29.27  1:01.02  1:34.03  2:07.38  2:40.91  3:14.47  3:48.16
                                                                       4:22.01  4:55.61
DAGGETT, KATHERINE    13 UT STEINER YOUTH  5:29.28  45              P    28.91  1:00.92  1:33.67  2:06.91  2:40.18  3:14.12  3:48.20
                                                                       4:22.33  4:55.88
ANDERSON, JORDAN      13 SN SIERRA MARLIN  5:29.77  46              P    29.30  1:01.36  1:34.24  2:07.47  2:41.08  3:14.77  3:48.75
                                                                       4:22.63  4:56.65
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)       5:37.25  47              P    29.18  1:01.07  1:34.01  2:08.00  2:42.41  3:17.39  3:52.75
                                                                       4:27.61  5:02.76
GIGGEY, KIMBERLEE     14 SN VACAVILLE SWI  5:39.62  48              P    29.24  1:01.45  1:34.44  2:09.13  2:43.82  3:19.50  3:54.71
                                                                       4:30.42  5:05.42

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    58.46   3    57.20 F1  P    28.72
                                                                    F    27.64
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI    58.43   2    57.90 F2  P    28.55
                                                                    F    28.57
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES    59.18   4    58.54 F3  P    29.25
                                                                    F    28.56
TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ    58.11   1    58.58 F4  P    28.43
                                                                    F    28.75
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    59.88   6    59.15 F5  P    29.29
                                                                    F    28.65
COLOMA, SAMANTHA      13 PC TERRAPINS SWI    59.54   5    59.28 F6  P    28.93
                                                                    F    28.68
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)         59.99   7    59.91 F7  P    29.13
                                                                    F    28.90
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  1:00.09   8  1:00.33 F8  P    29.02
                                                                    F    29.37

TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ    58.11   1              P    28.43
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI    58.43   2              P    28.55
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    58.46   3              P    28.72
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES    59.18   4              P    29.25
COLOMA, SAMANTHA      13 PC TERRAPINS SWI    59.54   5              P    28.93
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    59.88   6              P    29.29
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)         59.99   7              P    29.13
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  1:00.09   8              P    29.02
LING, ANGELA          13 PC TIGER AQUATIC  1:00.49   9              P    29.45
STURZENEGGER, SELBY   14 PC UN  (PC)       1:00.70  10              P    29.01
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)       1:00.77  11              P    29.52
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)       1:00.78  12              P    29.58
LUDERS, MICAELA       14 PC UN  (PC)       1:00.92  13              P    29.43
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL  1:01.00  14              P    29.76
CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D  1:01.20  15              P    29.64
LEW-KOGA, ALIKA       14 PC UN  (PC)       1:01.33  16              P    29.21
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  1:01.44  17              P    29.62
HOCH, MEAGAN          14 PC CONKOHRS BARR  1:01.50  18              P    29.81
MELLEN, ANNIKA        13 PC MARIN PIRATES  1:01.67  19              P    29.67
KEIGHLEY, HEATHER     14 PC UN  (PC)       1:01.77  20              P    29.34

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RASMUSSEN, JOLIE      13 SI SAN DIEGO ELI  1:01.80  21              P    29.83
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           1:01.81  22              P    30.23
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  1:01.84  23              P    30.15
PETROVA, SASHA        13 PC SEQOUIA AQUAT  1:01.89  24              P    30.04
HENDERSON, ANA        14 PC CROW CANYON C  1:01.94  25              P    30.05
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA  1:02.02  26              P    30.40
MCCARTHY, EMMA        13 PC NORTH BAY AQU  1:02.10  27              P    30.78
TRIPLETT, BECCA       14 SN UN  (SN)       1:02.26  28              P    29.93
CALAYAG, KIARA        13 PC VALLEY SPLASH  1:02.37  29              P    30.20
JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA  1:02.38  31              P    30.57
SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)       1:02.38  30              P    30.33
SARGIS, CELINE        14 PC UN  (PC)       1:02.57  32              P    30.14
PENNEY, ALYSSA        14 SN UN  (SN)       1:02.66  33              P    30.33
SHORT, ALLISON        14 PC UN  (PC)       1:02.72  34              P    30.43
JOHNSON, KEELY SHAYE  13 SN CHICO AQUA-JE  1:02.82  35              P    30.05
MINOR, MEGAN          13 PC NAPA VALLEY S  1:02.90  36              P    30.69
TAYLOR, DANI          13 PC CROW CANYON C  1:03.04  37              P    30.23
LADD, CATHERINE       14 PC UN  (PC)       1:03.06  38              P    29.89
SHANAHAN, BRENDA      13 PC CROW CANYON C  1:03.08  39              P    30.91
LU, ROSLYN            13 PC PEAK           1:03.12  40              P    30.34
MCCLELLAND, CORA      13 SI NORTH COAST A  1:03.19  41              P    30.80
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY   1:03.38  42              P    30.76
FROMSON-HO, ALLY      14 PC OAKLAND UNDER  1:03.52  43              P    31.28
TARVER, CONNOR        14 WY JACKSON HOLE   1:03.60  44              P    30.42
CHEUNG, HEIDI         13 PC MISSION SAN J  1:03.76  45              P    31.07
VAUGHAN, EMILY        14 VA NOVA OF VIRGI  1:03.79  46              P    30.64
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  1:03.85  47              P    30.96
VALLE, CHOKI          14 PC PALO ALTO STA  1:03.94  48              P    30.39
SCHULTZ, COURTNEY     14 PC UN  (PC)       1:03.98  49              P    30.98
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH  1:04.11  50              P    31.33
OWYOUNG, JORDAN       14 PC UN  (PC)       1:04.15  51              P    30.73
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM   1:04.23  52              P    31.45
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  1:04.37  54              P    31.70
NEWBOLD, KELSEY       14 AZ TUCSON FORD D  1:04.37  53              P    31.23
ABELL, BRE            14 CC UN (CC)        1:04.40  55              P    31.33
GOODBAR, EMILY        13 CC TULE NATION T  1:04.43  56              P    30.79
REYNOLDS, SOPHIE      13 PC PIEDMONT SWIM  1:04.52  57              P    31.46
YRAMATEGUI, SKY       13 PC PALO ALTO STA  1:04.58  58              P    31.37
DUFFIELD, KRISTA      14 AZ TUCSON FORD D  1:04.61  59              P    30.94
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  1:04.88  60              P    31.67
MCNULTY, EILISH       13 PC HUMBOLDT SWIM  1:05.03  61              P    31.50
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J  1:05.15  62              P    31.06
GIGGEY, KIMBERLEE     14 SN VACAVILLE SWI  1:05.27  63              P    31.92
HURST, MADI           14 PC RENO AQUATIC   1:05.55  64              P    32.23
HELBIG, MICHELLE      14 CA MESA AQUATICS  1:05.70  65              P    31.58
ROSENTHAL, HALEY      14 PC UN  (PC)       1:05.81  66              P    31.55
IVEY, BROOKE          14 CA BOULDER CITY   1:06.05  67              P    32.13
ADDISON, CAYLEE       13 CO NORTH JEFFCO   1:06.11  68              P    32.80
SUGIJANTO, DANIELLA   14 PC WALNUT CREEK   1:06.43  69              P    31.50
EARWOOD, PAULINE      13 SN VACAVILLE SWI  1:06.50  70              P    31.96
MCDONALD, NATALIE     14 UT PARK CITY SWI  1:06.52  71              P    32.19
SAFRAN, JANNA         14 PC PALO ALTO STA  1:06.79  72              P    32.82
LUM, CLAUDIA          14 PC UN  (PC)       1:07.47  73              P    31.79
PURDY, JESSICA        14 CA BOULDER CITY   1:08.63  74              P    34.37
ZANOLLI, NICOLE       14 PC UN  (PC)       1:08.78  75              P    33.23
COOPER, LEAH          14 PC UN  (PC)        DQUED                   P    31.75

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P    28.71

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.62   1  2:03.26 F1  P    30.00  1:01.89  1:34.44
                                                                    F    29.75  1:00.80  1:32.25
LUDERS, MICAELA       14 PC UN  (PC)       2:07.25   3  2:03.66 F2  P    30.06  1:02.19  1:35.05
                                                                    F    28.99    59.56  1:31.41
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES  2:05.92   2  2:03.81 F3  P    30.02  1:01.52  1:34.37
                                                                    F    29.57  1:00.65  1:32.61
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  2:08.67   8  2:06.59 F4  P    30.22  1:02.78  1:35.83
                                                                    F    29.05  1:01.16  1:34.31
HOCH, MEAGAN          14 PC CONKOHRS BARR  2:08.10   6  2:06.79 F5  P    30.42  1:02.60  1:35.00
                                                                    F    29.90  1:01.32  1:33.79
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  2:08.16   7  2:07.66 F6  P    30.86  1:03.78  1:36.40
                                                                    F    29.79  1:02.18  1:35.47
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL  2:07.90   5  2:08.90 F7  P    30.62  1:02.63  1:35.48
                                                                    F    30.09  1:02.19  1:35.50
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C  2:07.48   4  2:09.91 F8  P    30.27  1:02.87  1:35.59
                                                                    F    30.33  1:03.11  1:36.62

TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:05.62   1              P    30.00  1:01.89  1:34.44
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES  2:05.92   2              P    30.02  1:01.52  1:34.37
LUDERS, MICAELA       14 PC UN  (PC)       2:07.25   3              P    30.06  1:02.19  1:35.05
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C  2:07.48   4              P    30.27  1:02.87  1:35.59
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL  2:07.90   5              P    30.62  1:02.63  1:35.48
HOCH, MEAGAN          14 PC CONKOHRS BARR  2:08.10   6              P    30.42  1:02.60  1:35.00
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  2:08.16   7              P    30.86  1:03.78  1:36.40
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  2:08.67   8              P    30.22  1:02.78  1:35.83
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)       2:08.89   9              P    30.30  1:02.84  1:36.03
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  2:09.26  10              P    30.21  1:02.85  1:36.14
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)       2:09.56  11              P    30.72  1:02.88  1:36.06
COLOMA, SAMANTHA      13 PC TERRAPINS SWI  2:09.78  12              P    31.08  1:04.04  1:36.91
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI  2:09.86  13              P    30.52  1:02.72  1:36.17
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S  2:11.16  14              P    31.28  1:04.00  1:37.68
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  2:11.37  15              P    31.08  1:03.78  1:37.56
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY   2:11.86  16              P    31.13  1:04.51  1:38.26
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH  2:12.11  17              P    31.47  1:04.70  1:38.59
JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA  2:12.14  18              P    31.15  1:03.95  1:38.20
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)       2:12.79  19              P    31.42  1:04.30  1:38.53
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  2:12.87  20              P    31.51  1:04.74  1:38.85
HENDERSON, ANA        14 PC CROW CANYON C  2:13.23  21              P    31.96  1:05.54  1:39.76
MCCARTHY, EMMA        13 PC NORTH BAY AQU  2:13.34  22              P    31.31  1:04.60  1:39.09
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           2:13.69  24              P    31.73  1:05.33  1:39.85
PETROVA, SASHA        13 PC SEQOUIA AQUAT  2:13.69  23              P    31.59  1:05.65  1:40.33
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH  2:13.75  25              P    31.77  1:05.26  1:39.96
JOHNSON, KEELY SHAYE  13 SN CHICO AQUA-JE  2:13.86  26              P    31.27  1:05.14  1:39.84
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:13.93  27              P    31.86  1:05.82  1:40.25
TARVER, CONNOR        14 WY JACKSON HOLE   2:13.98  28              P    31.82  1:06.39  1:40.43
CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D  2:14.01  29              P    31.19  1:04.72  1:39.74

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)       2:14.15  30              P    31.69  1:05.19  1:39.72
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  2:14.47  31              P    31.66  1:05.34  1:40.11
FROMSON-HO, ALLY      14 PC OAKLAND UNDER  2:14.57  32              P    31.80  1:05.40  1:40.21
SHANAHAN, BRENDA      13 PC CROW CANYON C  2:14.90  33              P    32.04  1:06.55  1:41.22
NEWBOLD, KELSEY       14 AZ TUCSON FORD D  2:15.05  34              P    31.83  1:05.82  1:40.40
MELLEN, ANNIKA        13 PC MARIN PIRATES  2:15.13  35              P    31.35  1:05.21  1:39.97
LING, ANGELA          13 PC TIGER AQUATIC  2:15.16  36              P    32.35  1:06.53  1:40.75
SEZGINER, YAYLA       13 PC DE ANZA CUPER  2:15.17  37              P    31.79  1:06.35  1:40.53
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  2:15.21  38              P    32.70  1:06.68  1:41.26
OWYOUNG, JORDAN       14 PC UN  (PC)       2:15.26  39              P    31.98  1:06.07  1:40.81
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY   2:15.64  40              P    32.32  1:06.27  1:40.90
MINOR, MEGAN          13 PC NAPA VALLEY S  2:15.76  41              P    32.25  1:06.49  1:41.50
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S  2:15.95  42              P    32.66  1:07.51  1:41.81
MCCARTHY, KHLOE       13 CC TULE NATION T  2:15.97  43              P    32.06  1:06.34  1:40.99
REYNOLDS, SOPHIE      13 PC PIEDMONT SWIM  2:16.00  44              P    31.68  1:05.68  1:41.05
MCDONALD, NATALIE     14 UT PARK CITY SWI  2:16.04  45              P    32.07  1:06.52  1:41.51
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY   2:16.25  46              P    31.85  1:06.33  1:41.41
CHEUNG, HEIDI         13 PC MISSION SAN J  2:16.54  48              P    32.63  1:06.81  1:42.13
KEIGHLEY, HEATHER     14 PC UN  (PC)       2:16.54  47              P    31.16  1:06.06  1:41.43
SUN, LILLIAN          14 PC UN  (PC)       2:16.74  49              P    32.79  1:07.55  1:42.42
LU, ROSLYN            13 PC PEAK           2:17.09  50              P    31.94  1:06.32  1:41.70
HURST, MADI           14 PC RENO AQUATIC   2:17.45  51              P    32.96  1:07.03  1:42.08
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  2:17.51  52              P    33.31  1:08.36  1:43.39
VALLE, CHOKI          14 PC PALO ALTO STA  2:17.53  53              P    32.76  1:07.66  1:42.29
TRIPLETT, BECCA       14 SN UN  (SN)       2:17.57  54              P    31.36  1:06.54  1:42.27
ADDISON, CAYLEE       13 CO NORTH JEFFCO   2:17.85  55              P    33.07  1:07.82  1:43.11
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J  2:18.02  56              P    31.90  1:06.15  1:41.75
MCDOWELL, ALANDRA     13 UT STEINER YOUTH  2:18.42  57              P    32.88  1:07.96  1:43.49
WOO, SAMMIE           14 SN UN  (SN)       2:18.56  58              P    32.46  1:07.21  1:43.23
ROSENTHAL, HALEY      14 PC UN  (PC)       2:19.62  59              P    33.06  1:08.90  1:45.23
ANDERSON, JORDAN      13 SN SIERRA MARLIN  2:19.75  60              P    32.47  1:07.26  1:43.46
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  2:19.77  61              P    33.17  1:08.30  1:44.35
WILLINS, NATALIE      14 PC UN  (PC)       2:19.85  62              P    31.99  1:06.50  1:42.85
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE  2:19.95  63              P    32.93  1:08.35  1:44.11
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       2:20.01  64              P    33.46  1:09.09  1:44.73
COOPER, LEAH          14 PC UN  (PC)       2:20.17  65              P    32.06  1:07.06  1:43.79
IVEY, BROOKE          14 CA BOULDER CITY   2:20.30  66              P    33.08  1:08.91  1:44.91
SAFRAN, JANNA         14 PC PALO ALTO STA  2:20.99  67              P  1:08.20  1:44.86
MALYSZ, EMMA          13 PC SWIM SOUTH BA  2:21.15  68              P    32.56  1:08.52  1:45.59
HELBIG, MICHELLE      14 CA MESA AQUATICS  2:21.20  69              P    32.52  1:07.90  1:44.81
VAUGHAN, EMILY        14 VA NOVA OF VIRGI  2:21.94  70              P    31.99  1:06.93  1:43.75
ZHANG, JANICE         13 PC PEAK           2:22.06  71              P    33.23  1:08.50  1:44.97
ABELL, BRE            14 CC UN (CC)        2:28.16  72              P    33.69  1:11.23  1:50.35
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P    30.44  1:04.85  1:40.82

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  1:06.05   1  1:05.44 F1  P    31.47
                                                                    F    31.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  1:08.03   7  1:05.88 F2  P    31.93
                                                                    F    31.23
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           1:07.75   5  1:06.08 F3  P    32.32
                                                                    F    31.41
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU  1:07.32   3  1:06.09 F4  P    31.98
                                                                    F    31.52
BROCKLEY, PIPER       13 PC NEPTUNE SWIMM  1:07.83   6  1:06.30 F5  P    32.20
                                                                    F    31.36
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  1:07.06   2  1:07.81 F6  P    32.01
                                                                    F    32.44
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       1:08.21   8  1:07.97 F7  P    32.32
                                                                    F    32.90
PHILAPIL, KAYA        13 PC CROW CANYON C  1:07.71   4  1:09.04 F8  P    31.88
                                                                    F    32.23

SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  1:06.05   1              P    31.47
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  1:07.06   2              P    32.01
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU  1:07.32   3              P    31.98
PHILAPIL, KAYA        13 PC CROW CANYON C  1:07.71   4              P    31.88
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           1:07.75   5              P    32.32
BROCKLEY, PIPER       13 PC NEPTUNE SWIMM  1:07.83   6              P    32.20
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  1:08.03   7              P    31.93
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       1:08.21   8              P    32.32
REID, CARLY           14 PC UN  (PC)       1:08.92   9              P    32.31
PETERSON, AMY         14 PC HUMBOLDT SWIM  1:09.00  10              P    32.54
JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA  1:09.11  11              P    32.58
BENJAMIN, KATHLEEN    14 SN UN  (SN)       1:09.25  12              P    32.57
OWENS, HALEY          14 SN UN  (SN)       1:09.38  13              P    32.72
SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA  1:09.75  14              P    33.06
STURZENEGGER, SELBY   14 PC UN  (PC)       1:09.92  15              P    33.54
MAXFIELD, LILY        14 PC NEPTUNE SWIMM  1:09.95  16              P    33.04
LONG, CAMILLE         14 SN UN  (SN)       1:10.19  17              P    33.05
PEREZ, ANNALISA       13 PC SWIM SOUTH BA  1:10.30  18              P    33.36
NUNN, TIFFANY         14 PC HUMBOLDT SWIM  1:10.34  19              P    33.28
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY   1:10.36  20              P    32.69
ADAMS, COURTNEY       14 VA NOVA OF VIRGI  1:10.40  22              P    33.17
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR  1:10.40  21              P    33.11
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:10.42  23              P    33.35
STRAW, BRITTNEY       13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:10.54  24              P    33.43
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  1:10.59  26              P    33.60
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       1:10.59  25              P    33.29
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  1:10.61  27              P    32.97
VOSE, KIRSTEN         13 CA ROSE BOWL AQU  1:10.84  28              P    33.77
STATON, ELIZABETH     14 PC PENINSULA COV  1:10.98  29              P    33.59
HANLEY, ALEXA         13 PC ORINDA AQUATI  1:11.38  30              P    33.71
KOH, ELIZA            13 CA ROSE BOWL AQU  1:11.64  31              P    34.88
HANSEN, JULIA         13 PC KOA AQUATICS   1:11.86  32              P    33.10
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  1:11.98  33              P    34.37
EMERY, PAIGE          14 SN UN  (SN)       1:12.04  34              P    33.87
ATENCIO, MACKENZIE    14 CO NORTH JEFFCO   1:12.21  36              P    34.59
LEE, JESSICA          13 PC NEPTUNE SWIMM  1:12.21  35              P    34.12
FARRELL, JODI         14 PC WESTSIDE AQUA  1:12.41  38              P    34.59
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)       1:12.41  37              P    33.92
YRAMATEGUI, SKY       13 PC PALO ALTO STA  1:12.46  39              P    34.41
MORROW, HANNAH        14 PC UN  (PC)       1:12.47  40              P    34.44
AUCHARD, LAYNA        14 PC UN  (PC)       1:12.52  41              P    33.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROOK, MEGAN          14 PC UN  (PC)       1:12.62  42              P    34.83
ANANTH, SHAHINI       13 PC LIVERMORE AQU  1:12.67  43              P    34.01
CHOI, ISIS            13 CA IRVINE NOVA A  1:12.80  44              P    34.42
KIM, HANNAH           13 SN CALIFORNIA CA  1:12.96  45              P    34.82
DAVIS, LAURA          13 CC FIG GARDEN SW  1:12.98  46              P    34.55
LU, ROSLYN            13 PC PEAK           1:13.00  47              P    34.15
HARTZELL, ABBY        13 PC OTTER SWIM CL  1:13.05  48              P    34.43
BROLIN, ANNA          14 PC UN  (PC)       1:13.33  49              P    34.50
WILLIAMS, JULIE       13 PC BURLINGAME AQ  1:13.34  50              P    34.95
HURST, MADI           14 PC RENO AQUATIC   1:13.72  51              P    34.50
PALMA, HAILEY         13 AZ TUCSON FORD D  1:14.60  52              P    34.91
THEDERS, AMBER        13 CA IRVINE NOVA A  1:15.52  53              P    36.05
PAPPAS, ALEXANDRA     13 VA NOVA OF VIRGI  1:15.77  54              P    36.15
PENNEY, ALYSSA        14 SN UN  (SN)        DQUED                   P    34.83
SOLTZ, HANNAH         14 PC UN  (PC)        DQUED                   P    33.49

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  2:22.46   1  2:18.90 F1  P    32.54  1:08.97  1:46.18
                                                                    F    31.70  1:07.10  1:43.16
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           2:23.87   3  2:19.98 F2  P  1:47.29
                                                                    F    31.39  1:06.39  1:43.17
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU  2:22.73   2  2:23.21 F3  P
                                                                    F    31.84  1:07.07  1:44.49
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       2:25.43   5  2:24.03 F4  P
                                                                    F    32.81  1:08.25  1:45.90
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  2:24.73   4  2:25.46 F5  P    33.02  1:09.59  1:47.07
                                                                    F    32.85  1:09.19  1:47.09
SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA  2:25.44   6  2:26.00 F6  P    33.60  1:10.28  1:47.54
                                                                    F    33.13  1:09.86  1:47.93
MAXFIELD, LILY        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:28.03   7  2:26.04 F7  P
                                                                    F    33.38  1:10.11  1:48.26
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  2:28.34   8  2:27.87 F8  P
                                                                    F    33.56  1:11.21  1:49.65

SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  2:22.46   1              P    32.54  1:08.97  1:46.18
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU  2:22.73   2              P
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           2:23.87   3              P  1:47.29
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  2:24.73   4              P    33.02  1:09.59  1:47.07
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       2:25.43   5              P
SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA  2:25.44   6              P    33.60  1:10.28  1:47.54
MAXFIELD, LILY        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:28.03   7              P
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  2:28.34   8              P
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  2:28.57   9              P    33.85  1:11.03  1:49.76
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH  2:28.75  10              P
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR  2:29.19  11              P    32.95  1:10.77  1:50.41
BENJAMIN, KATHLEEN    14 SN UN  (SN)       2:29.40  12              P
STRAW, BRITTNEY       13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:29.97  13              P    34.11  1:11.88  1:50.66
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       2:30.47  14              P    34.16  1:12.11  1:50.91
NUNN, TIFFANY         14 PC HUMBOLDT SWIM  2:30.81  15              P    34.56  1:13.20  1:52.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA  2:30.85  16              P    33.33  1:11.23  1:50.58
PHILAPIL, KAYA        13 PC CROW CANYON C  2:31.13  17              P
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:31.17  18              P    34.13  1:12.53  1:52.48
VOSE, KIRSTEN         13 CA ROSE BOWL AQU  2:31.42  19              P
BROCKLEY, PIPER       13 PC NEPTUNE SWIMM  2:31.43  20              P
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI  2:31.45  21              P    34.46  1:12.51  1:51.66
VOTAVA, LAUREN        13 SN CALIFORNIA CA  2:31.60  22              P    35.49  1:13.77  1:52.45
ATENCIO, MACKENZIE    14 CO NORTH JEFFCO   2:31.84  23              P    34.78  1:13.41  1:52.63
KOH, ELIZA            13 CA ROSE BOWL AQU  2:32.02  24              P
ADAMS, COURTNEY       14 VA NOVA OF VIRGI  2:32.11  25              P
SAISI, STEPHANIE      14 PC SOUTH SAN FRA  2:32.22  26              P
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  2:32.41  27              P    35.39  1:13.83  1:53.34
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  2:32.67  28              P    33.79  1:12.47  1:52.22
SCHULTZ, COURTNEY     14 PC UN  (PC)       2:33.21  29              P    34.76  1:13.24  1:53.39
KIM, HANNAH           13 SN CALIFORNIA CA  2:33.57  30              P
CHOI, ISIS            13 CA IRVINE NOVA A  2:33.77  31              P    34.57  1:13.58  1:53.86
SOLTZ, HANNAH         14 PC UN  (PC)       2:33.81  32              P    34.55  1:13.76  1:53.71
ANANTH, SHAHINI       13 PC LIVERMORE AQU  2:33.88  33              P    35.14  1:14.10  1:53.30
AUCHARD, LAYNA        14 PC UN  (PC)       2:33.98  34              P    34.56  1:13.68  1:54.06
LONG, CAMILLE         14 SN UN  (SN)       2:34.16  35              P
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S  2:34.25  36              P    34.93  1:14.82  2:37.50
LANCE, KRISTEN        14 SN ARDEN HILLS S  2:34.37  37              P    34.59  1:13.38  1:54.03
DOBSON, MIDORI        14 SN UN  (SN)       2:34.38  38              P
YRAMATEGUI, SKY       13 PC PALO ALTO STA  2:34.50  39              P
O'NEILL, MEGAN        13 PC PALO ALTO STA  2:34.67  40              P
HURST, MADI           14 PC RENO AQUATIC   2:34.76  41              P
TONW, JACQUELINE      14 ** EDMONTON KEYA  2:35.09  42              P    35.30  1:14.76  1:55.06
MCDOWELL, ALANDRA     13 UT STEINER YOUTH  2:35.20  43              P
DEGLAU, ELIZABETH     13 VA NOVA OF VIRGI  2:35.23  44              P    35.72  1:14.96  1:55.23
PAPPAS, ALEXANDRA     13 VA NOVA OF VIRGI  2:35.26  45              P
GARDNER, NIA          13 PC PALO ALTO STA  2:35.67  46              P    34.83  1:14.56  1:55.52
HANLEY, ALEXA         13 PC ORINDA AQUATI  2:36.03  48              P
PALMA, HAILEY         13 AZ TUCSON FORD D  2:36.03  47              P    34.84  1:14.51  1:54.75
STATON, ELIZABETH     14 PC PENINSULA COV  2:36.27  49              P
WILLIAMS, JULIE       13 PC BURLINGAME AQ  2:36.28  50              P
FLATH, MACKENZIE      13 PC WALNUT CREEK   2:36.38  51              P    35.16  1:14.94  1:56.07
CHEUNG, HEIDI         13 PC MISSION SAN J  2:36.47  52              P  1:16.50  1:56.10
VASU, MEGANA          13 PC WEST COAST AQ  2:36.53  53              P    35.24  1:15.37  1:55.96
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC  2:36.57  54              P    36.91  1:16.48  1:56.73
MCCARTHY, KHLOE       13 CC TULE NATION T  2:36.95  55              P    35.49  1:15.42  1:56.18
BILBREY, HELENA       14 CA UN  (CA)       2:37.21  56              P    35.57  1:15.07  1:55.80
THEDERS, AMBER        13 CA IRVINE NOVA A  2:37.24  57              P    35.79  1:15.76  1:56.40
ZHU, KIMBERLY         14 SN UN  (SN)       2:37.40  58              P
HANSEN, JULIA         13 PC KOA AQUATICS   2:37.63  59              P
DAVIS, LAURA          13 CC FIG GARDEN SW  2:38.25  60              P    36.21  1:16.34  1:57.21
SIMONDS, MORIAH       13 PC PLEASANTON SE  2:38.33  61              P
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI  2:38.36  62              P    35.76  1:16.11  1:57.25
MINOUEI, FRANCESCA    14 SN UN  (SN)       2:38.46  63              P    34.69  1:15.71  1:57.28
BURJAKOWSKY, KATERINA 13 CA IRVINE NOVA A  2:38.54  64              P    36.00  1:16.14  1:57.74
WITTE, ALLISON        14 UT STEINER YOUTH  2:39.77  65              P    36.03  1:16.56  1:58.45
CHAN, JOCELYN         13 PC OTTER SWIM CL  2:40.58  66              P
MACGREGOR, CATE       14 PC UN  (PC)       2:40.67  67              P    37.62  1:18.61  2:00.29
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       2:40.93  68              P
BENJAMIN, MIRIAM      14 PC UN  (PC)       2:41.08  69              P
SHANAHAN, BRENDA      13 PC CROW CANYON C  2:41.21  70              P    36.78  1:17.72  1:59.79
VAUGHAN, EMILY        14 VA NOVA OF VIRGI  2:41.31  71              P

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIETH, GILLIAN        13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:42.57  72              P    37.10  1:18.27  2:00.32
MARCUS, KAELA         13 SN AQUASOL        2:42.78  73              P
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  2:43.63  74              P    36.53  1:18.57  2:01.54
AUNG, ARIELLA         14 SN REDDING SWIM   2:44.19  75              P    37.12  1:18.67  2:00.58
FUNAI, CHARLENE       14 PC ORINDA AQUATI  2:44.25  76              P    36.48  1:18.12  2:01.29
DITZLER, MADELINE     14 PC PENINSULA COV  2:45.11  77              P    36.80  1:18.24  2:01.73
JONES, JESSICA        14 SN UN  (SN)       2:48.68  78              P

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    57.10   1    55.71 F1  P    26.62
                                                                    F    26.07
SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C    57.46   2    56.30 F2  P    27.21
                                                                    F    26.70
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH    58.94   8    57.48 F3  P    28.08
                                                                    F    27.44
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA    58.72   5    57.94 F4  P    28.00
                                                                    F    27.38
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR    58.21   3    58.23 F5  P
                                                                    F    26.88
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI    58.84   6    58.23 F5  P    27.45
                                                                    F    27.11
TAYLOR, DANI          13 PC CROW CANYON C    58.40   4    58.34 F7  P    27.60
                                                                    F    27.05
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)         58.86   7    58.75 F8  P
                                                                    F    27.80

USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C    57.10   1              P    26.62
SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C    57.46   2              P    27.21
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR    58.21   3              P
TAYLOR, DANI          13 PC CROW CANYON C    58.40   4              P    27.60
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA    58.72   5              P    28.00
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI    58.84   6              P    27.45
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)         58.86   7              P
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH    58.94   8              P    28.08
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)         59.04   9              P
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A    59.24  10              P    27.07
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA    59.42  11              P    27.63
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA    59.45  12              P    28.24
TORIS, VICTORIA       13 AZ SCOTTSDALE AQ    59.85  13              P    28.33
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY     59.95  14              P
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI    59.97  15              P    27.96
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)       1:00.40  17              P    28.34
TO'O, EMILY           14 PC UN  (PC)       1:00.40  16              P
FROMSON-HO, ALLY      14 PC OAKLAND UNDER  1:00.46  18              P    28.49
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  1:00.48  19              P    28.54
CULPEPPER, CAROLINE   14 SN UN  (SN)       1:00.74  20              P    28.23
HUBEL, ALEX           13 CA BOULDER CITY   1:00.75  21              P    28.51
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ  1:00.78  22              P    28.38
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  1:00.81  23              P    28.32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MELLEN, ANNIKA        13 PC MARIN PIRATES  1:00.84  24              P    28.00
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)       1:00.94  25              P    29.09
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S  1:00.95  26              P    28.19
MILLER, ABIGAIL       13 PC CROW CANYON C  1:01.05  30              P    28.81
PETROVA, SASHA        13 PC SEQOUIA AQUAT  1:01.05  29              P    28.76
SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)       1:01.05  28              P    27.84
YAGHUTIEL, JASMINE    14 PC OSPREY AQUATI  1:01.05  27              P    28.88
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE  1:01.08  31              P    28.99
HENDERSON, ANA        14 PC CROW CANYON C  1:01.14  33              P    28.50
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J  1:01.14  32              P    28.58
ROCK, OLIVIA          14 CO BOULDER SWIMM  1:01.15  34              P    28.97
GOODBAR, EMILY        13 CC TULE NATION T  1:01.16  35              P    28.82
TREFF, PAIGE          14 SN CHICO AQUA-JE  1:01.29  36              P    28.26
BERGMAN, HAYLEY       14 PC PALO ALTO STA  1:01.51  37              P    28.72
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  1:01.53  38              P    29.01
KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  1:01.58  39              P    29.05
HUGHES, SARAH         13 CA ROSE BOWL AQU  1:01.69  40              P    29.27
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC  1:01.70  41              P    29.36
CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D  1:01.73  42              P    28.82
MCCLELLAND, CORA      13 SI NORTH COAST A  1:01.75  43              P    28.37
DAL PORTO, SOPHIA     13 PC MARIN PIRATES  1:02.05  44              P    29.06
LING, ANGELA          13 PC TIGER AQUATIC  1:02.14  45              P    29.15
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  1:02.42  46              P    29.68
BENJAMIN, KATHLEEN    14 SN UN  (SN)       1:02.45  47              P
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       1:02.47  48              P
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE  1:02.50  49              P
TZENG, ERICA          13 PC PEAK           1:02.53  50              P    29.52
DUFFY, ROISIN         14 PC UN  (PC)       1:02.56  51              P    28.73
PAPPAS, ALEXANDRA     13 VA NOVA OF VIRGI  1:02.69  52              P
VALLE, CHOKI          14 PC PALO ALTO STA  1:02.71  53              P    29.23
PURDY, JESSICA        14 CA BOULDER CITY   1:02.73  55              P    29.61
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:02.73  54              P    29.24
SIMCOCK, MARY         14 PC UN  (PC)       1:02.79  56              P
SCHULTZ, COURTNEY     14 PC UN  (PC)       1:02.83  57              P    29.35
TAKAHASHI, GEMMA      14 PC ALMADEN SWIM   1:02.88  58              P    29.61
JIN, SARAH            13 PC DE ANZA CUPER  1:02.89  59              P    29.68
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  1:02.92  60              P    29.69
DUFFIELD, KRISTA      14 AZ TUCSON FORD D  1:02.93  61              P    29.08
CHOI, ISIS            13 CA IRVINE NOVA A  1:02.98  63              P    29.14
TERHAAR, JAZMINE      14 AZ ARIZONA SEALS  1:02.98  62              P
SUN, LILLIAN          14 PC UN  (PC)       1:03.08  64              P
WITTE, ALLISON        14 UT STEINER YOUTH  1:03.09  65              P    29.58
JOHNSON, KEELY SHAYE  13 SN CHICO AQUA-JE  1:03.12  66              P    28.51
THIELEN, SHANNON      14 PC OTTER SWIM CL  1:03.14  67              P    29.35
STRAW, BRITTNEY       13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:03.31  68              P    29.93
NUNN, TIFFANY         14 PC HUMBOLDT SWIM  1:03.37  69              P    29.93
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM   1:03.38  70              P    29.97
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU  1:03.68  71              P    30.12
ABELL, BRE            14 CC UN (CC)        1:03.78  72              P    29.64
BLANKEMEIER, BAILEE   14 AZ ARIZONA AQUAT  1:04.00  73              P    29.32
HOANG, ALISON         14 PC UN  (PC)       1:04.62  74              P    29.50
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI  1:05.05  75              P    31.79
HARBERT, KIMBERLY     13 SN CHICO AQUA-JE  1:05.06  76              P    30.21
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  1:05.15  77              P    30.32
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA  1:05.63  78              P    30.78
MULLISON, MICHAELA    13 CO BOULDER SWIMM  1:05.69  79              P

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YRAMATEGUI, SKY       13 PC PALO ALTO STA  1:06.61  80              P    31.00
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  2:07.96   3  2:05.10 F1  P    29.35  1:02.10  1:35.13
                                                                    F    29.10  1:01.03  1:33.09
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C  2:09.50   5  2:06.47 F2  P    28.88  1:01.92  1:35.29
                                                                    F    29.01  1:02.38  1:34.78
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  2:07.87   2  2:06.53 F3  P    28.68  1:00.68  1:33.86
                                                                    F    28.27  1:00.17  1:33.83
CULPEPPER, CAROLINE   14 SN UN  (SN)       2:11.20   7  2:08.02 F4  P    29.16  1:02.13  1:36.68
                                                                    F    29.07  1:02.07  1:35.35
KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  2:07.42   1  2:08.08 F5  P    29.30  1:02.06  1:35.07
                                                                    F    29.22  1:01.57  1:34.79
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA  2:09.50   6  2:09.22 F6  P    28.79  1:01.64  1:35.29
                                                                    F    28.96  1:01.86  1:35.60
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       2:08.62   4  2:09.71 F7  P    29.06  1:01.73  1:35.06
                                                                    F    28.71  1:01.00  1:35.37
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA  2:12.69   8  2:13.19 F8  P    29.08  1:02.21  1:36.67
                                                                    F    29.38  1:02.73  1:37.92

KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  2:07.42   1              P    29.30  1:02.06  1:35.07
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  2:07.87   2              P    28.68  1:00.68  1:33.86
SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  2:07.96   3              P    29.35  1:02.10  1:35.13
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       2:08.62   4              P    29.06  1:01.73  1:35.06
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA  2:09.50   6              P    28.79  1:01.64  1:35.29
USINGER, BRITTANY     13 PC CROW CANYON C  2:09.50   5              P    28.88  1:01.92  1:35.29
CULPEPPER, CAROLINE   14 SN UN  (SN)       2:11.20   7              P    29.16  1:02.13  1:36.68
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA  2:12.69   8              P    29.08  1:02.21  1:36.67
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)       2:13.16   9              P    29.76  1:04.28  1:39.11
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ  2:13.45  10              P    29.65  1:03.71  1:38.61
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI  2:13.47  11              P    29.52  1:02.81  1:37.41
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  2:13.58  12              P    29.67  1:02.89  1:38.40
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY   2:14.30  13              P    30.47  1:04.77  1:39.28
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC  2:14.50  14              P    30.72  1:04.54  1:39.34
RAUKAR, CALI          13 PC MARIN PIRATES  2:14.60  15              P    30.10  1:04.42  1:39.48
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  2:14.95  16              P    30.19  1:04.84  1:39.61
GOODBAR, EMILY        13 CC TULE NATION T  2:15.11  17              P    30.80  1:05.44  1:41.08
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  2:15.84  18              P    31.30  1:05.90  1:41.24
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)       2:16.01  19              P    30.23  1:04.68  1:39.91
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S  2:16.04  20              P    29.58  1:04.18  1:40.21
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE  2:16.48  21              P    31.09  1:05.72  1:41.44
STURZENEGGER, SELBY   14 PC UN  (PC)       2:16.50  22              P    30.59  1:06.44  1:42.36
PAPPAS, ALEXANDRA     13 VA NOVA OF VIRGI  2:16.62  23              P    30.55  1:05.49  1:41.36
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  2:16.63  24              P    31.08  1:05.71  1:41.45
BAYNES-TADENA, JULIEN 13 SN SIERRA MARLIN  2:16.88  25              P    30.53  1:06.25  1:42.57
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       2:17.29  26              P    30.79  1:05.70  1:41.81
MILLER, ABIGAIL       13 PC CROW CANYON C  2:18.37  27              P    30.09  1:05.00  1:41.58
TZENG, ERICA          13 PC PEAK           2:18.51  28              P    30.20  1:04.55  1:41.11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VARGAS, ALEX          13 PC ROVELLA'S ATH  2:18.52  29              P    31.06  1:06.44  1:42.56
FROMSON-HO, ALLY      14 PC OAKLAND UNDER  2:18.91  30              P    30.95  1:05.38  1:41.60
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE  2:19.01  31              P    31.88  1:06.96  1:43.82
WITTE, ALLISON        14 UT STEINER YOUTH  2:19.34  32              P    30.65  1:05.70  1:42.35
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  2:19.57  34              P    29.44  1:04.33  1:42.64
PANCONI, DANIELLE     13 PC DE ANZA CUPER  2:19.57  33              P    31.27  1:06.77  1:43.03
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE  2:19.70  35              P    30.95  1:05.90  1:42.83
BENJAMIN, KATHLEEN    14 SN UN  (SN)       2:19.79  36              P    30.52  1:05.59  1:42.26
MCNAMARA, MONICA      14 PC CROW CANYON C  2:19.83  37              P    30.99  1:05.78  1:41.65
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  2:19.87  38              P    30.52  1:05.88  1:43.33
LU, ROSLYN            13 PC PEAK           2:19.88  39              P    29.72  1:04.65  1:42.38
SUN, LILLIAN          14 PC UN  (PC)       2:20.22  40              P    30.81  1:05.64  1:42.07
PURDY, JESSICA        14 CA BOULDER CITY   2:20.26  41              P    31.42  1:06.21  1:42.29
MONTOYA, SOFIA        14 PC UN  (PC)       2:20.39  42              P    31.87  1:06.37  1:43.15
TO'O, EMILY           14 PC UN  (PC)       2:20.80  43              P    31.84  1:07.89  1:44.85
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI  2:21.00  44              P    31.72  1:07.70  1:45.35
MAXFIELD, LILY        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:21.01  45              P    31.85  1:07.71  1:44.95
HUGHES, SARAH         13 CA ROSE BOWL AQU  2:21.19  46              P    31.18  1:06.51  1:43.63
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM  2:21.24  47              P    31.34  1:07.14  1:44.30
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI  2:21.29  48              P    31.76  1:07.75  1:44.46
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL  2:21.36  49              P    32.00  1:07.79  1:44.68
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  2:21.44  50              P    32.37  1:08.59  1:44.68
LE, VICTORIA          13 PC NEPTUNE SWIMM  2:21.58  51              P    30.55  1:05.91  1:43.05
FARIDNIA, SAYEH       13 PC DE ANZA CUPER  2:21.70  53              P    31.89  1:06.84  1:44.93
TERHAAR, JAZMINE      14 AZ ARIZONA SEALS  2:21.70  52              P    31.36  1:07.54  1:42.96
HERRERA, KATELYN      13 CC TULE NATION T  2:21.94  54              P    32.35  1:06.91  1:44.21
BERGMAN, HAYLEY       14 PC PALO ALTO STA  2:22.11  55              P    30.63  1:05.92  1:43.44
THIELEN, SHANNON      14 PC OTTER SWIM CL  2:22.32  56              P    30.24  1:04.93  1:42.85
DAL PORTO, SOPHIA     13 PC MARIN PIRATES  2:22.62  57              P    30.65  1:06.27  1:43.34
RIETH, GILLIAN        13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:22.80  58              P    31.63  1:07.74  1:45.26
MORENCY, SAMI         13 SN COSUMNES RIVE  2:25.01  59              P    31.99  1:08.29  1:46.10
MULLISON, MICHAELA    13 CO BOULDER SWIMM  2:30.42  60              P    31.93  1:10.64  1:50.48
BLANKEMEIER, BAILEE   14 AZ ARIZONA AQUAT  2:30.82  61              P    32.90  1:11.02  1:50.98

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  2:09.03   1  2:05.68 F1  P    28.00  1:00.72  1:39.33
                                                                    F    27.28    59.17  1:36.59
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA  2:09.47   3  2:06.93 F2  P    28.08  1:01.01  1:39.95
                                                                    F    27.33    59.11  1:37.96
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR  2:09.32   2  2:06.99 F3  P    27.30  1:00.80  1:39.05
                                                                    F    27.27  1:00.45  1:37.58
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ  2:09.80   4  2:07.11 F4  P    28.16  1:00.46  1:39.07
                                                                    F    27.63  1:00.14  1:37.58
SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  2:10.27   6  2:09.27 F5  P    29.24  1:03.21  1:39.74
                                                                    F    28.96  1:03.13  1:38.94
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       2:10.81   7  2:09.59 F6  P    27.75  1:01.61  1:40.74
                                                                    F    28.07  1:01.53  1:39.71
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY   2:10.98   8  2:09.68 F7  P    29.21  1:02.72  1:40.85
                                                                    F    28.96  1:01.95  1:39.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       2:09.90   5  2:09.72 F8  P    28.64  1:01.37  1:39.64
                                                                    F    28.53  1:02.09  1:39.59

SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  2:09.03   1              P    28.00  1:00.72  1:39.33
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR  2:09.32   2              P    27.30  1:00.80  1:39.05
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA  2:09.47   3              P    28.08  1:01.01  1:39.95
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ  2:09.80   4              P    28.16  1:00.46  1:39.07
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       2:09.90   5              P    28.64  1:01.37  1:39.64
SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  2:10.27   6              P    29.24  1:03.21  1:39.74
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       2:10.81   7              P    27.75  1:01.61  1:40.74
PABST, HAILEY         14 UT CACHE VALLEY   2:10.98   8              P    29.21  1:02.72  1:40.85
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)       2:11.25   9              P    28.66  1:01.49  1:40.88
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  2:11.37  10              P    28.74  1:03.07  1:41.17
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI  2:11.40  11              P    28.30  1:00.34  1:40.55
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  2:11.58  12              P    27.65    59.54  1:39.74
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           2:11.98  13              P    30.05  1:03.16  1:40.87
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  2:12.33  14              P    29.59  1:03.93  1:43.46
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S  2:12.53  15              P    29.01  1:02.12  1:41.85
WOODS, KATIE          13 PC PLEASANTON SE  2:12.54  16              P    28.87  1:02.00  1:42.26
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ  2:12.70  17              P    29.38  1:03.76  1:42.53
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)       2:13.07  18              P    29.06  1:02.58  1:42.79
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA  2:13.30  19              P    28.10  1:01.62  1:44.49
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  2:13.51  20              P    28.33  1:02.99  1:41.73
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH  2:14.02  21              P    29.91  1:03.40  1:43.51
SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA  2:14.57  22              P    29.94  1:05.04  1:42.76
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  2:14.65  23              P    29.05  1:04.29  1:41.89
HUA, VIVY             14 PC MISSION SAN J  2:15.13  24              P    29.05  1:04.07  1:44.41
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S  2:15.16  25              P    28.92  1:03.99  1:44.65
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC  2:15.23  26              P    30.06  1:04.79  1:45.37
SMITH, MARINA         14 PC UN  (PC)       2:15.32  27              P    28.38  1:02.47  1:43.66
BENJAMIN, KATHLEEN    14 SN UN  (SN)       2:15.44  29              P    29.72  1:04.01  1:43.33
LELLES, BECCA         13 CA BOULDER CITY   2:15.44  28              P    28.88  1:04.25  1:45.25
KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A  2:15.65  31              P    30.24  1:05.92  1:46.16
MILLER, ABIGAIL       13 PC CROW CANYON C  2:15.65  30              P    29.11  1:04.27  1:44.77
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  2:15.68  32              P    29.37  1:04.69  1:44.10
LUDERS, MICAELA       14 PC UN  (PC)       2:15.72  33              P    28.84  1:01.77  1:44.41
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)       2:15.75  34              P    28.50  1:01.31  1:42.69
SCHULTZ, COURTNEY     14 PC UN  (PC)       2:15.90  35              P    30.98  1:05.01  1:44.47
CROOK, MEGAN          14 PC UN  (PC)       2:15.97  36              P    29.75  1:05.97  1:46.80
TAYLOR, DANI          13 PC CROW CANYON C  2:16.17  37              P    28.59  1:03.22  1:44.15
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI  2:16.54  38              P    30.69  1:06.61  1:45.94
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH  2:16.76  39              P    30.61  1:04.88  1:46.22
HERRILL, KATHERINE    13 CA ROSE BOWL AQU  2:16.85  40              P    29.48  1:05.90  1:43.77
LU, ROSLYN            13 PC PEAK           2:17.10  41              P    28.68  1:02.60  1:44.54
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  2:17.13  42              P    29.95  1:05.61  1:45.71
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  2:17.20  43              P    29.86  1:05.38  1:46.42
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI  2:17.28  44              P    29.76  1:05.42  1:46.15
JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA  2:17.31  45              P    31.07  1:04.52  1:44.71
PAPPAS, ALEXANDRA     13 VA NOVA OF VIRGI  2:17.49  46              P    30.09  1:06.79  1:46.63
PINCIN, JAMIE         13 SN REDDING SWIM   2:17.64  48              P    29.64  1:05.15  1:45.91
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S  2:17.64  47              P    31.02  1:05.35  1:48.25
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM  2:17.69  49              P    30.20  1:04.73  1:46.10
TONW, JACQUELINE      14 ** EDMONTON KEYA  2:18.28  50              P    29.83  1:06.48  1:47.22
YRAMATEGUI, SKY       13 PC PALO ALTO STA  2:18.43  51              P    30.78  1:05.56  1:46.80
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA  2:18.44  52              P    28.56  1:06.02  1:47.18
CHOI, ISIS            13 CA IRVINE NOVA A  2:18.54  53              P    29.39  1:04.61  1:45.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D  2:18.61  54              P    28.82  1:03.37  1:46.62
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  2:18.80  55              P    29.93  1:06.75  1:45.74
STRAW, BRITTNEY       13 SN TRUCKEE-TAHOE  2:18.83  56              P    30.04  1:06.22  1:46.04
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       2:19.33  57              P    30.10  1:05.40  1:47.35
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA  2:19.70  58              P    30.81  1:06.00  1:48.85
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA  2:19.92  59              P    28.92  1:04.58  1:47.77
SHANAHAN, BRENDA      13 PC CROW CANYON C  2:20.02  60              P    30.54  1:05.63  1:47.58
VOSE, KIRSTEN         13 CA ROSE BOWL AQU  2:20.13  61              P    30.20  1:07.13  1:47.47
CHEUNG, HEIDI         13 PC MISSION SAN J  2:20.87  62              P    29.60  1:04.57  1:47.31
BROCKLEY, PIPER       13 PC NEPTUNE SWIMM  2:21.94  63              P    30.40  1:04.58  1:45.85
ZANOLLI, NICOLE       14 PC UN  (PC)       2:22.69  64              P    31.35  1:06.19  1:50.45
CULPEPPER, CAROLINE   14 SN UN  (SN)        DQUED                   P    29.10  1:03.39  1:44.64

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  4:31.50   1  4:24.89 F1  P    29.12  1:01.71  1:36.37  2:10.34  2:49.95  3:30.00  4:01.27
                                                                    F    28.55  1:00.67  1:34.42  2:07.92  2:46.52  3:25.63  3:54.63
KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  4:31.82   2  4:29.12 F2  P    29.84  1:02.58  1:37.75  2:12.20  2:52.16  3:32.18  4:02.85
                                                                    F    29.09  1:01.21  1:35.61  2:09.75  2:49.17  3:28.27  3:59.09
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR  4:35.99   3  4:31.94 F3  P    28.66  1:01.63  1:38.61  2:14.24  2:52.70  3:32.35  4:04.64
                                                                    F    27.43    59.76  1:35.90  2:10.83  2:49.68  3:29.30  4:01.44
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  4:37.67   6  4:34.11 F4  P    30.54  1:04.21  1:39.53  2:14.58  2:56.24  3:37.65  4:07.91
                                                                    F    29.30  1:02.67  1:37.88  2:12.50  2:54.37  3:35.70  4:05.46
SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  4:38.03   8  4:34.12 F5  P    30.39  1:06.93  1:43.91  2:20.32  2:56.89  3:34.74  4:07.89
                                                                    F    30.23  1:05.66  1:42.67  2:18.86  2:55.74  3:33.21  4:04.51
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH  4:36.34   4  4:34.39 F6  P    30.12  1:05.06  1:38.72  2:12.39  2:52.65  3:33.50  4:05.12
                                                                    F    30.05  1:04.88  1:38.97  2:13.21  2:53.63  3:32.94  4:04.19
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI  4:37.59   5  4:35.68 F7  P    28.92  1:02.24  1:36.37  2:10.32  2:50.77  3:33.06  4:06.02
                                                                    F    28.89  1:01.97  1:36.16  2:10.78  2:51.37  3:32.26  4:04.20
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)       4:38.02   7   DQUED  F   P    29.56  1:03.25  1:38.34  2:12.85  2:53.53  3:34.80  4:06.93
                                                                    F    29.65  1:03.74  1:38.10  2:12.73  2:54.17  3:35.70  4:07.48

SAGHAFI, ARIANA       13 PC CROW CANYON C  4:31.50   1              P    29.12  1:01.71  1:36.37  2:10.34  2:49.95  3:30.00  4:01.27
KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE  4:31.82   2              P    29.84  1:02.58  1:37.75  2:12.20  2:52.16  3:32.18  4:02.85
BARKSDALE, EMMA       13 SN DAVIS AQUADAR  4:35.99   3              P    28.66  1:01.63  1:38.61  2:14.24  2:52.70  3:32.35  4:04.64
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH  4:36.34   4              P    30.12  1:05.06  1:38.72  2:12.39  2:52.65  3:33.50  4:05.12
JONES, ABIGAIL        14 VA NOVA OF VIRGI  4:37.59   5              P    28.92  1:02.24  1:36.37  2:10.32  2:50.77  3:33.06  4:06.02
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI  4:37.67   6              P    30.54  1:04.21  1:39.53  2:14.58  2:56.24  3:37.65  4:07.91
NICOLOSI, SARA        14 PC UN  (PC)       4:38.02   7              P    29.56  1:03.25  1:38.34  2:12.85  2:53.53  3:34.80  4:06.93
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)       4:38.03   9              P    28.38  1:00.75  1:37.52  2:12.79  2:53.21  3:34.73  4:06.56
SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES  4:38.03   8              P    30.39  1:06.93  1:43.91  2:20.32  2:56.89  3:34.74  4:07.89
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA  4:38.04  10              P    30.71  1:05.22  1:41.14  2:16.56  2:57.18  3:38.28  4:08.73
HOSMER, TAYLOR        13 PC TIGER AQUATIC  4:38.28  11              P    29.77  1:03.53  1:39.82  2:15.15  2:55.75  3:36.14  4:08.33
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA  4:38.46  12              P    29.42  1:02.96  1:39.41  2:15.50  2:55.83  3:36.58  4:07.67
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S  4:38.84  13              P    29.85  1:04.02  1:39.37  2:14.41  2:54.80  3:36.18  4:07.89
JEFFERIES, DANIELLE   13 HI SOUTH MAUI SH  4:38.91  14              P    28.53  1:01.16  1:37.69  2:13.99  2:54.15  3:34.80  4:07.57
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ  4:40.58  15              P    30.71  1:04.92  1:40.77  2:16.11  2:57.12  3:38.06  4:10.46
KULP, KATIE           14 PC UN  (PC)       4:41.88  16              P    30.56  1:05.57  1:41.47  2:16.42  2:58.11  3:39.27  4:11.32
STURZENEGGER, SELBY   14 PC UN  (PC)       4:42.23  17              P    29.61  1:04.52  1:41.23  2:17.66  2:59.19  3:39.16  4:10.81
EASTIN, EMILY         13 CA IRVINE NOVA A  4:42.95  18              P    29.10  1:02.68  1:37.92  2:12.86  2:54.65  3:36.51  4:10.33

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  4:43.32  19              P    30.15  1:05.04  1:40.98  2:16.27  2:55.96  3:35.60  4:09.72
SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA  4:43.57  20              P    30.70  1:06.46  1:44.08  2:21.24  3:00.18  3:39.64  4:12.39
VAN LINGE, KINDLE     14 PC UN  (PC)       4:43.59  21              P    28.66  1:01.32  1:37.72  2:14.19  2:56.43  3:37.35  4:10.60
REID, CARLY           14 PC UN  (PC)       4:44.53  22              P    30.47  1:06.38  1:44.00  2:20.96  3:00.89  3:41.51  4:13.76
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ  4:45.17  23              P    29.47  1:03.21  1:40.66  2:17.56  2:58.97  3:40.49  4:13.31
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI  4:45.30  24              P    30.93  1:06.45  1:44.34  2:20.86  3:00.70  3:41.74  4:14.24
CURRY, JOANNA         13 SN DAVIS AQUADAR  4:45.90  25              P    29.79  1:03.67  1:39.41  2:15.08  2:57.72  3:40.47  4:13.71
ONWELLER, BRYN        14 VA NOVA OF VIRGI  4:46.03  26              P    29.97  1:04.08  1:41.47  2:17.29  3:00.02  3:42.36  4:14.12
HENDERSON, ANA        14 PC CROW CANYON C  4:46.04  27              P    29.24  1:03.04  1:39.05  2:14.33  2:57.11  3:40.87  4:14.16
MILLER, LINDSEY       13 PC PEAK           4:46.49  28              P    30.41  1:06.08  1:42.52  2:19.01  2:59.23  3:39.91  4:13.81
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE  4:47.23  29              P    30.83  1:04.63  1:44.66  2:23.46  3:04.51  3:46.37  4:17.32
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA  4:47.90  30              P    29.32  1:02.90  1:40.91  2:18.07  3:01.00  3:43.88  4:16.75
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL  4:48.03  31              P    31.74  1:07.38  1:42.10  2:16.69  3:00.14  3:43.40  4:16.33
CROOK, MEGAN          14 PC UN  (PC)       4:48.92  32              P    31.08  1:07.36  1:45.11  2:22.01  3:03.20  3:46.19  4:18.93
BENJAMIN, KATHLEEN    14 SN UN  (SN)       4:49.27  33              P    30.90  1:06.17  1:43.45  2:19.91  3:00.58  3:42.31  4:16.42
MAXFIELD, LILY        14 PC NEPTUNE SWIMM  4:49.31  34              P    31.22  1:07.25  1:44.69  2:21.70  3:01.50  3:41.91  4:17.17
HON, FIONA            14 PC UN  (PC)       4:49.33  35              P    28.57  1:02.38  1:38.19  2:14.23  2:56.76  3:40.68  4:15.12
GOODBAR, EMILY        13 CC TULE NATION T  4:49.62  36              P    30.58  1:04.43  1:40.62  2:16.17  2:59.37  3:43.67  4:18.06
MACGREGOR, CATE       14 PC UN  (PC)       4:49.81  37              P    31.69  1:07.37  1:44.96  2:22.16  3:04.69  3:47.53  4:19.54
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM  4:50.18  38              P    30.80  1:06.26  1:43.46  2:19.83  3:02.06  3:44.62  4:17.81
CROMAN, CECELIA       14 AZ TUCSON FORD D  4:50.37  39              P    29.86  1:05.06  1:41.41  2:17.34  3:01.56  3:46.18  4:18.56
BAYNES-TADENA, JULIEN 13 SN SIERRA MARLIN  4:50.64  40              P    30.71  1:06.07  1:44.93  2:21.93  3:02.78  3:44.01  4:18.14
SUMROW, AMANDA        13 SI HEARTLAND SWI  4:50.91  41              P    31.86  1:07.14  1:44.37  2:20.94  3:04.18  3:45.89  4:19.36
MEEKER, ERIN          14 VA NOVA OF VIRGI  4:51.13  42              P    30.82  1:06.48  1:44.88  2:22.62  3:04.14  3:45.46  4:19.27
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  4:51.49  43              P    30.02  1:04.61  1:42.42  2:20.38  3:01.26  3:42.32  4:17.53
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA  4:51.50  44              P    30.77  1:06.94  1:44.47  2:21.02  3:04.60  3:48.50  4:20.40
ADAMS, COURTNEY       14 VA NOVA OF VIRGI  4:51.86  45              P    31.89  1:09.75  1:49.25  2:27.60  3:06.60  3:45.95  4:19.84
SIMONDS, MORIAH       13 PC PLEASANTON SE  4:51.99  46              P    31.10  1:07.68  1:45.81  2:23.49  3:04.79  3:48.22  4:20.21
DEGLAU, ELIZABETH     13 VA NOVA OF VIRGI  4:52.78  47              P    32.01  1:08.36  1:46.61  2:24.22  3:05.67  3:47.36  4:20.52
MILLER, ABIGAIL       13 PC CROW CANYON C  4:53.25  48              P    30.78  1:06.19  1:43.45  2:22.59  3:04.16  3:47.24  4:20.80
DIDION, KATE          14 PC TERRAPINS SWI  4:53.28  49              P    31.21  1:07.55  1:46.47  2:25.09  3:03.94  3:44.12  4:19.54
MA, KIMBERLY          14 PC UN  (PC)       4:53.70  50              P    30.82  1:05.13  1:43.26  2:19.73  3:03.05  3:47.23  4:20.36
MCCARTHY, KHLOE       13 CC TULE NATION T  4:53.81  51              P    31.80  1:08.80  1:45.77  2:22.25  3:04.60  3:48.62  4:21.74
VAUGHAN, EMILY        14 VA NOVA OF VIRGI  4:53.89  52              P    31.63  1:08.80  1:47.27  2:22.94  3:05.35  3:48.09  4:22.57
HUGHES, SARAH         13 CA ROSE BOWL AQU  4:54.33  53              P    30.93  1:05.78  1:43.99  2:21.36  3:02.87  3:45.29  4:20.19
FROMSON-HO, ALLY      14 PC OAKLAND UNDER  4:54.43  54              P    30.35  1:04.74  1:41.76  2:17.86  3:01.43  3:45.17  4:20.16
FARIDNIA, SAYEH       13 PC DE ANZA CUPER  4:54.56  55              P    30.75  1:05.62  1:42.66  2:19.55  3:03.23  3:47.10  4:21.17
SUN, LILLIAN          14 PC UN  (PC)       4:54.78  56              P    30.04  1:05.04  1:42.44  2:19.57  3:02.88  3:46.96  4:21.07
FACEY, MIA            13 PC NAPA VALLEY S  4:54.97  57              P    30.50  1:06.94  1:44.85  2:21.72  3:04.08  3:47.24  4:21.71
MONTOYA, SOFIA        14 PC UN  (PC)       4:55.38  58              P    30.72  1:05.92  1:41.33  2:17.39  3:03.52  3:49.94  4:22.96
ATENCIO, MACKENZIE    14 CO NORTH JEFFCO   4:56.10  59              P    32.30  1:09.46  1:47.84  2:25.74  3:07.13  3:48.86  4:22.55
ZANOLLI, NICOLE       14 PC UN  (PC)       4:56.88  60              P    32.02  1:09.10  1:46.41  2:23.36  3:07.90  3:52.43  4:25.69
HURST, MADI           14 PC RENO AQUATIC   4:57.34  61              P    32.92  1:11.82  1:47.81  2:24.23  3:05.62  3:48.83  4:24.72
THEDERS, AMBER        13 CA IRVINE NOVA A  4:57.66  62              P    32.04  1:10.02  1:50.16  2:28.22  3:09.54  3:51.14  4:25.19
RIETH, GILLIAN        13 AZ SCOTTSDALE AQ  4:57.73  63              P    31.46  1:07.89  1:47.45  2:24.98  3:08.16  3:51.67  4:25.39
ANDERSON, JORDAN      13 SN SIERRA MARLIN  4:59.93  64              P    31.41  1:08.89  1:46.92  2:24.28  3:08.11  3:52.38  4:26.71
BURJAKOWSKY, KATERINA 13 CA IRVINE NOVA A  5:00.49  65              P    32.38  1:09.74  1:49.36  2:27.78  3:10.52  3:55.39  4:28.45
CHOI, ISIS            13 CA IRVINE NOVA A  5:01.02  66              P    31.09  1:08.09  1:46.53  2:24.82  3:06.84  3:50.55  4:26.48
MCDONALD, NATALIE     14 UT PARK CITY SWI  5:01.27  67              P    32.22  1:10.53  1:48.53  2:24.79  3:09.42  3:54.83  4:28.66
HOCH, MEAGAN          14 PC CONKOHRS BARR  5:02.17  68              P    31.22  1:08.53  1:44.97  2:20.89  3:07.85  3:54.98  4:29.18
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)       5:03.29  69              P    31.16  1:05.54  1:43.92  2:22.85  3:08.16  3:54.85  4:29.03
CHENG, CHRISTINA      14 PC DE ANZA CUPER  5:04.99  70              P    31.06  1:10.05  1:50.19  2:28.36  3:11.40  3:54.40  4:30.67
BENJAMIN, MIRIAM      14 PC UN  (PC)       5:06.46  71              P    33.15  1:12.77  1:52.98  2:32.99  3:16.44  4:00.54  4:33.99
MORENCY, SAMI         13 SN COSUMNES RIVE  5:06.66  72              P    33.04  1:11.02  2:28.56  3:13.26  3:58.28           4:33.55
DAGGETT, KATHERINE    13 UT STEINER YOUTH  5:11.80  73              P    33.32  1:13.81  1:52.66  2:31.04  3:18.21  4:04.67  4:38.84
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH   DQUED                   P    30.91  1:05.38  1:40.46  2:14.75  2:55.91  3:37.27  4:08.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT  119
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, LEXI         14 SN CALIFORNIA CA   DQUED                   P    31.44  1:09.35  1:45.85  2:21.52  3:02.87  3:44.75  4:19.17

                                                       S  W  I  M   O  F  F

SCOTT, RILEY          13 PC MARIN PIRATES               4:32.05
GARZA, HALLI          14 PC UN  (PC)                    4:33.89

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:48.20   1      27.41    58.09  1:23.48
         SAGHAFI, ARIANA     13
         LEE, AILEEN         13
         USINGER, BRITTANY   13
         TAYLOR, DANI        13
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               1:51.21   2      27.62    58.42  1:25.84
         RAUKAR, CALI        13
         SCOTT, RILEY        13
         DAL PORTO, SOPHIA   13
         MELLEN, ANNIKA      13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:52.78   3      29.55  1:01.42  1:28.08
         BRAND, IRIS         14
         CHUNG, EVA          13
         KNOWLES, RACHEL     14
         WOODS, KATIE        13
EKSC,  A  13-14       14 ** EDMONTON KEYA               1:54.52   4      29.37  1:01.84  1:29.32
         MARGITAI, LILI      13
         SAROUKIAN, ALISIA   14
         MARADYN, RACHEL     13
         DRYDEN, AIYANA      14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:54.65   5      28.24  1:01.06  1:29.52
         JONES, ABIGAIL      14
         ADAMS, COURTNEY     14
         MEEKER, ERIN        14
         GVOZDAS, JESSIE     14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:54.70   6      29.84  1:02.70  1:29.68
         CAMPBELL, JENNIFER  14
         YRAMATEGUI, SKY     13
         BERGMAN, HAYLEY     14
         STENSTROM, BROOKE   13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:54.96   7      30.36  1:01.94  1:29.70
         SHANAHAN, BRENDA    13
         PHILAPIL, KAYA      13
         MILLER, ABIGAIL     13
         HENDERSON, ANA      14
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               1:55.40   8      28.95  1:01.95  1:29.86
         TORIS, VICTORIA     13
         TAKACH, SARAH       14
         WHITED, ISABEL      13
         CRESWICK, LILLY     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FORD,  A  13-14       14 AZ TUCSON FORD D               1:56.15          30.41  1:04.37  1:31.95
         NEWBOLD, KELSEY     14
         PALMA, HAILEY       13
         CROMAN, CECELIA     14
         DUFFIELD, KRISTA    14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:56.21          28.16  1:02.60  1:30.62
         EASTIN, EMILY       13
         THEDERS, AMBER      13
         CHOI, ISIS          13
         KAMPFER, BRITTANY   13
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               1:56.45          30.75  1:01.90  1:30.26
         VOSE, KIRSTEN       13
         HUGHES, SARAH       13
         HERRILL, KATHERINE  13
         KOH, ELIZA          13
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:56.83          30.13  1:03.65  1:32.62
         CHEUNG, HEIDI       13
         YUAN, CHARLOTTE     14
         PICHAY, ISABELLE    13
         HUA, VIVY           14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        1:56.98          30.02  1:02.14  1:31.01
         LU, ROSLYN          13
         MILLER, LINDSEY     13
         TZENG, ERICA        13
         ZHANG, JANICE       13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:57.91          28.96  1:02.70  1:31.47
         VAUGHAN, EMILY      14
         SPERANDIO, MARTHA   14
         PAPPAS, ALEXANDRA   13
         ONWELLER, BRYN      14
BCH,  A  13-14        14 CA BOULDER CITY                1:58.85          31.02  1:05.73  1:34.63
         IVEY, BROOKE        14
         LELLES, BECCA       13
         PURDY, JESSICA      14
         HUBEL, ALEX         13
SYAC,  A  13-14       14 UT STEINER YOUTH               1:58.86          30.29  1:03.03  1:32.70
         WITTE, ALLISON      14
         MCDOWELL, ALANDRA   13
         PHILLIPS, ZOE       13
         GONTRUM, EVA        13
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               1:59.89          29.51  1:05.78  1:32.56
         MINOR, MEGAN        13
         BALLANTINE, ROSE    13
         FACEY, MIA          13
         STEPHENS, EMILY     14
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               2:00.24          32.04  1:05.02  1:33.64
         TAO, MARIAH         13
         HARTZELL, ABBY      13
         THIELEN, SHANNON    14
         KARPISHIN, MICHELLE 13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:00.70          32.18  1:05.65  1:33.90
         SAFRAN, JANNA       14
         O'NEILL, MEGAN      13
         VALLE, CHOKI        14
         GARDNER, NIA        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:01.18          33.67  1:09.58  1:38.98
         GOLOS, AMANDA       13
         UPPULURI, NISHA     14
         MCLEAN, GIULIANA    13
         SHIMOMURA, SARAH    13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:01.37          28.92  1:06.34  1:35.44
         SOE, SANDRA         13
         CEZAR, KATE         14
         RIOS, AMANDA        13
         TAKAHASHI, GEMMA    14
MP,  B  13-14         14 PC MARIN PIRATES               2:03.35          30.34  1:04.74  1:20.46
         SALESKY, MADELEINE  13
         RIOS, MEGAN         14
         INMAN, BRIANA       13
         BAFFER, BRYN        13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:03.78          30.72  1:05.69  1:40.23
         DUONG, DOMINQUE     13
         VASU, MEGANA        13
         TANTIYAVARONG, YUI  13
         MORRONE, ANDREA     13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE                DQUED           32.79  1:06.11  1:35.11
         SINCLAIR, PARIS     13
         SIMONDS, MORIAH     13
         KAUFFELD, MAGGIE    13
         FOLMAR, HANNAH      14
SAM,  A  13-14        14 PC SEQOUIA AQUAT                DQUED           29.55  1:04.54  1:33.21
         PETROVA, SASHA      13
         SULLIVAN, MAYA      14
         LOWTH, AISLINN      14
         MCLAUGHLIN, ABBY    14

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:45.09
   SECTIONAL   4:15.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:59.01   1      28.77    58.86  1:31.03  2:08.19  2:34.88  3:05.29  3:30.28
         USINGER, BRITTANY   13
         PHILAPIL, KAYA      13
         SAGHAFI, ARIANA     13
         TAYLOR, DANI        13
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               4:03.41   2      28.20    58.28  1:29.60  2:04.94  2:33.53  3:07.74  3:34.10
         RAUKAR, CALI        13
         SCOTT, RILEY        13
         DAL PORTO, SOPHIA   13
         MELLEN, ANNIKA      13
EKSC,  A  13-14       14 ** EDMONTON KEYA               4:04.56   3      29.14  1:00.48  1:11.90  1:33.32  2:09.53  2:20.59  2:37.32
         MARGITAI, LILI      13
         SAROUKIAN, ALISIA   14
         MARADYN, RACHEL     13
         DRYDEN, AIYANA      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:05.28   4      29.92  1:00.81  1:33.54  2:10.13  2:38.93  3:12.05
         BRAND, IRIS         14
         CHUNG, EVA          13
         KNOWLES, RACHEL     14
         WOODS, KATIE        13
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               4:08.71   5      28.16    57.85  1:31.07  2:10.59  2:39.45  3:13.02  3:39.85
         TORIS, VICTORIA     13
         TAKACH, SARAH       14
         WHITED, ISABEL      13
         CRESWICK, LILLY     13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               4:08.79   6      30.40  1:02.75  1:35.89  2:13.54  2:41.11  3:14.34  3:40.24
         SHANAHAN, BRENDA    13
         DOAN, NATALIE       14
         MILLER, ABIGAIL     13
         HENDERSON, ANA      14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        4:09.12   7      30.37  1:03.15  1:34.75  2:10.20  2:39.16  3:12.63  3:39.34
         LU, ROSLYN          13
         MILLER, LINDSEY     13
         TZENG, ERICA        13
         ZHANG, JANICE       13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:09.41   8      30.21  1:02.14  1:35.74  2:13.26  2:41.74  3:14.34  3:40.23
         CAMPBELL, JENNIFER  14
         YRAMATEGUI, SKY     13
         BERGMAN, HAYLEY     14
         STENSTROM, BROOKE   13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               4:10.36          29.19  1:00.31  1:33.68  2:12.49  2:42.41  3:15.76  3:42.23
         JONES, ABIGAIL      14
         ADAMS, COURTNEY     14
         MEEKER, ERIN        14
         GVOZDAS, J ESSIE    14
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               4:10.61          31.80  1:05.60  1:37.28  2:12.89  2:41.32  3:14.30  3:40.92
         VOSE, KIRSTEN       13
         HERRILL, KATHERINE  13
         HUGHES, SARAH       13
         KOH, ELIZA          13
BCH,  A  13-14        14 CA BOULDER CITY                4:12.75          31.23  1:04.85  1:38.73  2:17.93  2:46.49  3:20.36  3:45.35
         IVEY, BROOKE        14
         LELLES, BECCA       13
         PURDY, JESSICA      14
         HUBEL, ALEX         13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               4:12.86          29.17  1:00.13  1:35.12  2:13.89  2:42.39  3:16.37  3:31.67
         EASTIN, EMILY       13
         THEDERS, AMBER      13
         CHOI, ISIS          13
         BURJAKOWSKY, KATERIN13
FORD,  A  13-14       14 AZ TUCSON FORD D               4:13.73          31.11  1:04.47  1:39.03  2:17.67  2:46.61  3:19.32  3:44.81
         NEWBOLD, KELSEY     14
         PALMA, HAILEY       13
         CROMAN, CECELIA     14
         DUFFIELD, KRISTA    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:14.29          28.83  1:01.59           2:15.43  2:44.06  3:18.09  3:44.43
         ASHBY, MARY         13
         FUNAI, CHARLENE     14
         HANLEY, ALEXA       13
         MORLOCK, NATALIE    13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CCA,  A  13-14        14 SN CALIFORNIA CA               4:14.65          30.34  1:02.60  1:36.04  2:13.55  2:42.44  3:16.54  3:44.00
         JOHNSON, LEXI       14
         KIM, HANNAH         13
         BOSTON, KELLO       13
         VOTAVA, LAUREN      13
SYAC,  A  13-14       14 UT STEINER YOUTH               4:14.86          30.99  1:03.24  1:36.89  2:16.20  2:27.38  2:45.45  3:19.19
         PHILLIPS, ZOE       13
         MCDOWELL, ALANDRA   13
         WITTE, ALLISON      14
         GONTRUM, EVA        13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               4:15.18          30.36  1:02.57  1:37.01  2:15.79  2:44.91  3:18.59  3:45.24
         VAUGHAN, EMILY      14
         SPERANDIO, MARTHA   14
         PAPPAS, ALEXANDRA   13
         ONWELLER, BRYN      14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:20.17          31.75  1:05.14  1:39.11  2:19.08  2:47.73  3:21.35  3:48.75
         SAFRAN, JANNA       14
         O'NEILL, MEGAN      13
         VALLE, CHOKI        14
         GARDNER, NIA        13
VS,  A  13-13         14 PC VALLEY SPLASH               4:23.03          30.50  1:03.33  1:37.67  2:17.29  2:47.59  3:24.49  3:51.80
         CALAYAG, KIARA      13
         HATCHER, JILLIAN    13
         ARITA, MEGHAN       13
         WILLIS, ISABEL      13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:23.88
         SOE, SANDRA         13
         CEZAR, KATE         14
         RIOS, AMANDA        13
         TAKAHASHI, GEMMA    14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J                DQUED           30.24  1:02.83  1:36.82  2:16.24  2:45.66  3:22.26  3:47.03
         CHEUNG, HEIDI       13
         YUAN, CHARLOTTE     14
         PICHAY, ISABELLE    13
         HUA, VIVY           14

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:38.07   1      24.46    49.36  1:14.35
         SAGHAFI, ARIANA     13
         TAYLOR, DANI        13
         HENDERSON, ANA      14
         USINGER, BRITTANY   13
BCH,  A  13-14        14 CA BOULDER CITY                1:40.82   2      25.33    49.32  1:15.27
         LELLES, BECCA       13
         HUBEL, ALEX         13
         IVEY, BROOKE        14
         PURDY, JESSICA      14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:40.84   3      25.38    50.23  1:16.39
         STENSTROM, BROOKE   13
         BERGMAN, HAYLEY     14
         YRAMATEGUI, SKY     13
         CAMPBELL, JENNIFER  14
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               1:41.11   4      24.44    50.70  1:16.23
         TORIS, VICTORIA     13
         RIETH, GILLIAN      13
         CRESWICK, LILLY     13
         WHITED, ISABEL      13
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               1:41.49   5      26.12    51.12  1:16.89
         DAL PORTO, SOPHIA   13
         MELLEN, ANNIKA      13
         SCOTT, RILEY        13
         RAUKAR, CALI        13
EKSC,  A  13-14       14 ** EDMONTON KEYA               1:41.83   6      25.67    49.99  1:16.32
         DRYDEN, AIYANA      14
         MARGITAI, LILI      13
         TONW, JACQUELINE    14
         MARADYN, RACHEL     13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:42.23   7      25.26    51.48  1:18.12
         WOODS, KATIE        13
         CHUNG, EVA          13
         KAUFFELD, MAGGIE    13
         BRAND, IRIS         14
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               1:43.21   8      25.33    51.19  1:17.43
         DOAN, NATALIE       14
         LEE, AILEEN         13
         SHANAHAN, BRENDA    13
         MILLER, ABIGAIL     13
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:43.45          25.35    51.48  1:17.70
         GVOZDAS, JESSIE     14
         JONES, ABIGAIL      14
         PAPPAS, ALEXANDRA   13
         ONWELLER, BRYN      14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:43.84          24.67    51.69  1:18.09
         SOE, SANDRA         13
         RUIZ, SONIA         14
         RIOS, AMANDA        13
         TAKAHASHI, GEMMA    14
FORD,  A  13-14       14 AZ TUCSON FORD D               1:43.92          26.25    52.83  1:19.54
         CROMAN, CECELIA     14
         NEWBOLD, KELSEY     14
         PALMA, HAILEY       13
         DUFFIELD, KRISTA    14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        1:44.57          26.28    53.72  1:19.00
         ZHANG, JANICE       13
         TZENG, ERICA        13
         LU, ROSLYN          13
         MILLER, LINDSEY     13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                1:44.76          24.75    52.97  1:19.60
         PINCIN, JAMIE       13
         EVANS, ROBYN        14
         SNYDER, MONIKA      13
         AUNG, ARIELLA       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:45.17          24.80    51.44  1:18.38
         HUA, VIVY           14
         CHEUNG, HEIDI       13
         PICHAY, ISABELLE    13
         YUAN, CHARLOTTE     14
NAPA,  A  13-14       14 PC NAPA VALLEY S               1:46.06          25.77    53.72  1:20.88
         FACEY, MIA          13
         BALLANTINE, ROSE    13
         STEPHENS, EMILY     14
         MINOR, MEGAN        13
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               1:46.12          26.70    52.42  1:18.92
         HUGHES, SARAH       13
         HERRILL, KATHERINE  13
         KOH, ELIZA          13
         VOSE, KIRSTEN       13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:46.50          26.33    52.02  1:19.34
         SIMONDS, MORIAH     13
         KNOWLES, RACHEL     14
         SINCLAIR, PARIS     13
         FOLMAR, HANNAH      14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:46.67          26.01    53.56  1:19.35
         EASTIN, EMILY       13
         THEDERS, AMBER      13
         KAMPFER, BRITTANY   13
         BURJAKOWSKY, KATERIN13
SYAC,  A  13-14       14 UT STEINER YOUTH               1:46.67          26.52    53.20  1:20.12
         MCDOWELL, ALANDRA   13
         PHILLIPS, ZOE       13
         DAGGETT, KATHERINE  13
         GONTRUM, EVA        13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:46.84          26.68    53.00  1:20.38
         LIN, KILEY          13
         GARDNER, NIA        13
         O'NEILL, MEGAN      13
         VALLE, CHOKI        14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:46.91          25.80    53.96  1:20.73
         SHIMOMURA, SARAH    13
         EZRRE, ALANA        13
         TKACHENKO, ULYANA   13
         MCLEAN, GIULIANA    13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:47.71          27.01    53.78  1:20.42
         SPERANDIO, MARTHA   14
         MEEKER, ERIN        14
         VAUGHAN, EMILY      14
         DEGLAU, ELIZABETH   13
SAM,  A  13-14        14 PC SEQOUIA AQUAT               1:47.92          26.99    54.92  1:23.68
         LOWTH, AISLINN      14
         MCLAUGHLIN, ABBY    14
         SULLIVAN, MAYA      14
         PETROVA, SASHA      13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               1:50.39          26.99    55.40  1:31.33
         MORRONE, ANDREA     13
         SHI, KAREY          13
         TANTIYAVARONG, YUI  13
         DUONG, DOMINQUE     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MP,  B  13-14         14 PC MARIN PIRATES               1:52.05          26.37    54.09  1:23.20
         SALESKY, MADELEINE  13
         RIOS, MEGAN         14
         BAFFER, BRYN        13
         INMAN, BRIANA       13

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:25.99
   SECTIONAL   3:50.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:33.11   1      25.45    52.79  1:18.40  1:46.82  2:12.37  2:41.03  3:05.84
         USINGER, BRITTANY   13
         HENDERSON, ANA      14
         TAYLOR, DANI        13
         SAGHAFI, ARIANA     13
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               3:37.00   2      25.02    52.33  1:19.21  1:48.87  2:14.96  2:44.07  3:09.33
         TORIS, VICTORIA     13
         RIETH, GILLIAN      13
         TAKACH, SARAH       14
         WHITED, ISABEL      13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:37.85   3      26.20    54.31  1:21.14  1:49.76  2:05.71  2:46.36  3:02.03
         WOODS, KATIE        13
         KAUFFELD, MAGGIE    13
         KNOWLES, RACHEL     14
         BRAND, IRIS         14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:39.83   4      26.68    55.52  1:22.02  1:51.41  2:17.11  2:44.85  3:11.04
         STENSTROM, BROOKE   13
         YRAMATEGUI, SKY     13
         CAMPBELL, JENNIFER  14
         BERGMAN, HAYLEY     14
EKSC,  A  13-14       14 ** EDMONTON KEYA               3:40.09   5      27.33    57.53  1:13.51  1:49.46  2:15.94  2:44.80  3:11.21
         YURKOVICH, CLAIRE   14
         MARGITAI, LILI      13
         MARADYN, RACHEL     13
         TONW, JACQUELINE    14
MP,  A  13-14         14 PC MARIN PIRATES               3:40.39   6      26.71    54.67  1:20.47  1:49.47  2:16.22  2:45.52  3:11.44
         SCOTT, RILEY        13
         MELLEN, ANNIKA      13
         DAL PORTO, SOPHIA   13
         RAUKAR, CALI        13
BCH,  A  13-14        14 CA BOULDER CITY                3:41.65   7      26.32    55.53  1:22.51  1:53.10  2:19.69  2:49.43  3:14.28
         LELLES, BECCA       13
         PURDY, JESSICA      14
         IVEY, BROOKE        14
         HUBEL, ALEX         13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               3:43.56   8      26.13    55.38  1:22.02  1:51.06  2:18.15  2:47.81  3:14.18
         DOAN, NATALIE       14
         LEE, AILEEN         13
         SHANAHAN, BRENDA    13
         MILLER, ABIGAIL     13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:45.27          27.02    56.33  1:23.36  1:53.53  2:20.48  2:50.86  3:16.99
         JONES, ABIGAIL      14
         PAPPAS, ALEXANDRA   13
         ONWELLER, BRYN      14
         GVOZDAS, J ESSIE    14
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                3:45.40          26.32    53.87  1:22.33  1:53.41  2:20.81  2:50.47  3:16.35
         PINCIN, JAMIE       13
         EVANS, ROBYN        14
         SNYDER, MONIKA      13
         AUNG, ARIELLA       14
FORD,  A  13-14       14 AZ TUCSON FORD D               3:46.30          25.31    53.48  1:20.66  1:51.66  2:19.00  2:49.83  3:16.53
         DUFFIELD, KRISTA    14
         PALMA, HAILEY       13
         NEWBOLD, KELSEY     14
         CROMAN, CECELIA     14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               3:46.92          26.68    55.52  1:23.17  1:53.80  2:11.23  2:48.73  3:16.73
         EASTIN, EMILY       13
         CHOI, ISIS          13
         KAMPFER, BRITTANY   13
         THEDERS, AMBER      13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                3:46.93          26.30    55.19  1:22.95  1:53.30  2:20.93  2:54.00  3:17.87
         TAKAHASHI, GEMMA    14
         RIOS, AMANDA        13
         RUIZ, SONIA         14
         SOE, SANDRA         13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        3:47.04          26.47    55.22  1:22.97  1:53.65  2:20.68  2:50.68  3:17.25
         MILLER, LINDSEY     13
         TZENG, ERICA        13
         ZHANG, JANICE       13
         LU, ROSLYN          13
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               3:47.57          27.32    57.24  1:24.18  1:54.93  2:21.49  2:51.29  3:18.21
         KOH, ELIZA          13
         VOSE, KIRSTEN       13
         HERRILL, KATHERINE  13
         HUGHES, SARAH       13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:50.70          26.59    55.94  1:23.19  1:52.46  2:20.04  2:51.52  3:06.66
         CHUNG, EVA          13
         SIMONDS, MORIAH     13
         FOLMAR, HANNAH      14
         SINCLAIR, PARIS     13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:52.72          28.42    58.36  1:26.65  1:56.61  2:23.99  2:54.04  3:21.37
         DEGLAU, ELIZABETH   13
         MEEKER, ERIN        14
         SPERANDIO, MARTHA   14
         VAUGHAN, EMILY      14
VS,  A  13-13         14 PC VALLEY SPLASH               3:55.97          28.02    59.21  1:26.81  1:59.19  2:26.27  2:57.69  3:24.95
         WILLIS, ISABEL      13
         HATCHER, JILLIAN    13
         CALAYAG, KIARA      13
         ARITA, MEGHAN       13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:56.74          28.51  1:00.15  1:28.20  1:59.77  2:27.01  2:57.88  3:25.60
         GARDNER, NIA        13
         O'NEILL, MEGAN      13
         VALLE, CHOKI        14
         WONG, ELEE          13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT   69
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SYAC,  A  13-14       14 UT STEINER YOUTH                DQUED           27.34    56.77  1:24.60  1:54.92  2:23.15  2:54.26  3:21.08
         PHILLIPS, ZOE       13
         MCDOWELL, ALANDRA   13
         DAGGETT, KATHERINE  13
         GONTRUM, EVA        13

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:20.39
   SECTIONAL   8:17.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               7:43.22   1      27.51    56.84  1:26.57  1:55.67  2:11.58  2:51.84  3:21.78
         KNOWLES, RACHEL     14                                        3:51.54  4:18.75  4:48.74  5:19.17  5:49.05  6:15.26  6:44.53
         WOODS, KATIE        13                                        7:14.77
         KAUFFELD, MAGGIE    13
         BRAND, IRIS         14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               7:56.03   2      27.29    57.48  1:27.92  1:58.05  2:24.96  2:54.54  3:24.82
         USINGER, BRITTANY   13                                        3:54.97  4:21.83  4:51.52  5:22.89  5:54.64  6:21.18  6:51.62
         HENDERSON, ANA      14                                        7:24.32
         TAYLOR, DANI        13
         SAGHAFI, ARIANA     13
EKSC,  A  13-14       14 ** EDMONTON KEYA               7:58.93   3      27.97    58.86  1:30.29  2:01.25  2:27.04  2:56.06  3:25.04
         MARADYN, RACHEL     13                                        3:54.56  4:22.15  4:53.23  5:25.58  5:57.52  6:25.70  6:56.22
         MARGITAI, LILI      13                                        7:27.71
         TONW, JACQUELINE    14
         SAROUKIAN, ALISIA   14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               8:01.98   4      27.87    58.15  1:29.60  2:00.91  2:28.70  2:59.53  3:31.14
         JONES, ABIGAIL      14                                        4:02.69  4:31.24  5:03.05  5:35.29  6:05.18  6:32.26  7:01.79
         PAPPAS, ALEXANDRA   13                                        7:32.04
         SPERANDIO, MARTHA   14
         GVOZDAS, JESSIE     14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               8:02.88   5      27.45    58.23  1:29.80  2:01.17  2:16.87  3:01.06  3:33.60
         EASTIN, EMILY       13                                        4:05.53  4:33.53  5:03.72  5:34.91  6:05.79  6:32.94  7:03.32
         THEDERS, AMBER      13                                        7:34.03
         BURJAKOWSKY, KATERIN13
         KAMPFER, BRITTANY   13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:04.26   6      26.86    55.89  1:25.57  1:54.73  2:22.18  2:52.77  3:24.49
         CAMPBELL, JENNIFER  14                                        3:56.31  4:23.80  4:54.98  5:27.64  6:00.32  6:28.10  6:59.34
         STENSTROM, BROOKE   13                                        7:31.86
         BERGMAN, HAYLEY     14
         YRAMATEGUI, SKY     13
SYAC,  A  13-14       14 UT STEINER YOUTH               8:08.76   7      28.11    58.87  1:31.45  2:03.98  2:31.44  3:02.02  3:33.27
         MCDOWELL, ALANDRA   13                                        4:04.28  4:32.10  5:03.75  5:36.86  6:09.34  6:36.16  7:06.08
         PHILLIPS, ZOE       13                                        7:37.40
         DAGGETT, KATHERINE  13
         GONTRUM, EVA        13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               8:15.34   8      27.46    58.36  1:31.14  2:03.00  2:31.01  3:01.88  3:33.54
         MILLER, ABIGAIL     13                                        4:05.24  4:32.67  5:03.78  5:36.94  6:11.67  6:37.85  7:08.63
         LEE, AILEEN         13                                        7:41.42
         SHANAHAN, BRENDA    13
         DOAN, NATALIE       14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT  145
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               8:15.79          29.02  1:01.19  1:33.82  2:04.60  2:32.79  3:03.93  3:36.26
         MEEKER, ERIN        14                                        4:08.64  4:36.83  5:08.60  5:41.49  6:13.12  6:30.97  7:11.91
         ONWELLER, BRYN      14                                        7:43.71
         VAUGHAN, EMILY      14
         DEGLAU, ELIZABETH   13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        8:16.96          29.60  1:02.23  1:36.06  2:09.49  2:36.24  3:06.69  3:38.44
         TZENG, ERICA        13                                        4:10.90  4:38.79  5:09.68  5:42.24  6:15.75  6:42.49  7:12.93
         LU, ROSLYN          13                                        7:44.95
         ZHANG, JANICE       13
         MILLER, LINDSEY     13
ROSE,  A  13-14       14 CA ROSE BOWL AQU               8:22.61          29.22  1:00.91  1:33.04  2:04.48  2:33.04  3:05.51  3:39.32
         HUGHES, SARAH       13                                        4:12.28  4:40.18  5:11.50  5:44.50  6:17.18  6:44.53  7:15.53
         VOSE, KIRSTEN       13                                        7:49.10
         HERRILL, KATHERINE  13
         KOH, ELIZA          13

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         24.22   2    23.51 F1
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)         24.62   5    24.10 F2
AOYAMA, BRITTANY      16 PC UN  (PC)         24.10   1    24.14 F3
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         24.59   3    24.40 F4
CHAN, KRISTIE         16 PC UN  (PC)         24.60   4    24.69 F5
OXLEY, BRITTANY       15 SN UN  (SN)         24.64   6    24.78 F6
LI, CELINA            15 PC UN  (PC)         24.70   7    24.87 F7
ORLANDI, DANIELLA     15 PC UN  (PC)         24.75   8    24.92 F8

AOYAMA, BRITTANY      16 PC UN  (PC)         24.10   1
MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         24.22   2
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         24.59   3
CHAN, KRISTIE         16 PC UN  (PC)         24.60   4
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)         24.62   5
OXLEY, BRITTANY       15 SN UN  (SN)         24.64   6
LI, CELINA            15 PC UN  (PC)         24.70   7
ORLANDI, DANIELLA     15 PC UN  (PC)         24.75   8
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI    24.81   9
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC     24.82  11
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)         24.82  10
SIEGEL, KATIE         16 PC UN  (PC)         24.84  12
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J    24.89  15
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)         24.89  14
TANG, HELEN           15 PC UN  (PC)         24.89  13
BARCELLONA, JENNY     15 PC UN  (PC)         24.93  16
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC     24.96  18
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC     24.96  17
DRESEL, AISLINN       15 PC UN  (PC)         25.07  19
MACKEY, CHINASA       15 PC OAKLAND UNDER    25.22  20
AMBERG, NATALIE       15 PC UN  (PC)         25.27  21
THORSEN, TAYLOR       15 PC UN  (PC)         25.30  22
VAUGHN-HULBERT, RACHE 16 PC UN  (PC)         25.36  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  137
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOI, STEPHANIE        16 PC UN  (PC)         25.38  24
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE    25.41  25
SHEWCHUK, KASEY       16 PC UN  (PC)         25.42  26
BRAND, KIRSTEN        15 PC UN  (PC)         25.45  27
FUNG, LESLIE          15 PC UN  (PC)         25.46  29
REN, DOROTHY          16 PC UN  (PC)         25.46  28
LAM, RACHEL           16 PC UN  (PC)         25.50  31
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE    25.50  30
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA    25.53  33
POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)         25.53  32
ZHOU, JOYCE           15 PC UN  (PC)         25.54  34
FURBERSHAW, JOSIE     16 PC UN  (PC)         25.66  36
YU, KATE              16 PC UN  (PC)         25.66  35
LEHR, TAYLOR          15 SN UN  (SN)         25.68  37
CHOCK, MACKENZIE      15 PC UN  (PC)         25.71  39
CONTRERAS, ADRIANA    15 PC UN  (PC)         25.71  38
RASMUSSEN, CHLOE      16 PC UN  (PC)         25.78  40
KLOTZ, STEPHANIE      16 SN UN  (SN)         25.82  42
MILLER, AMANDA        15 PC CROW CANYON C    25.82  41
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)         25.86  43
TUBBS, TAYLOR         16 PC UN  (PC)         25.93  44
MARKLE, COURTNEY      15 PC UN  (PC)         25.96  45
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM    25.98  46
GILES, HANNAH         16 CC UN (CC)          26.15  48
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI    26.15  47
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI    26.24  49
WOODS, MAGGIE         15 PC UN  (PC)         26.69  50
SCANNELL, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)         26.80  51
ETTINGER, SAMANTHA    16 PC UN  (PC)         26.85  52
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE    27.10  53

                                                       S  W  I  M   O  F  F

RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)                      24.19
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC                  24.34

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         52.09   1    51.63 F1  P    24.83
                                                                    F    24.47
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC     52.38   2    52.67 F2  P    25.26
                                                                    F    25.15
LEHR, TAYLOR          15 SN UN  (SN)         53.56   5    53.31 F3  P    25.84
                                                                    F    25.58
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)         53.13   4    53.48 F4  P    25.44
                                                                    F    25.45
CHAN, KRISTIE         16 PC UN  (PC)         53.76   6    53.72 F5  P    25.85
                                                                    F    25.65
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC     53.97   7    53.82 F6  P    25.94
                                                                    F    25.77

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         54.00   9    54.00 F7  P    26.06
                                                                    F    25.84
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI    52.64   3    54.19 F8  P    25.08
                                                                    F    25.73

MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         52.09   1              P    24.83
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC     52.38   2              P    25.26
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI    52.64   3              P    25.08
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)         53.13   4              P    25.44
LEHR, TAYLOR          15 SN UN  (SN)         53.56   5              P    25.84
CHAN, KRISTIE         16 PC UN  (PC)         53.76   6              P    25.85
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC     53.97   7              P    25.94
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         54.00   9              P    26.06
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA    54.00   8              P    26.09
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)         54.18  10              P    26.16
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC     54.25  11              P    26.19
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J    54.27  13              P    25.67
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE    54.27  12              P    26.11
CAHILL, HALEY         16 PC UN  (PC)         54.32  14              P    26.75
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA    54.34  16              P    26.33
THORSEN, TAYLOR       15 PC UN  (PC)         54.34  15              P    25.87
VAUGHN-HULBERT, RACHE 16 PC UN  (PC)         54.63  17              P    26.16
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI    54.86  18              P    26.81
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)         55.02  19              P    26.04
DRESEL, AISLINN       15 PC UN  (PC)         55.20  20              P    26.27
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM    55.23  21              P    26.88
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE    55.24  22              P    26.57
SHEWCHUK, KASEY       16 PC UN  (PC)         55.28  23              P    26.68
FUNG, LESLIE          15 PC UN  (PC)         55.31  24              P    26.16
BARTHMUSS, HANNAH     16 CA CONEJO SIMI S    55.34  25              P    27.00
MARKLE, COURTNEY      15 PC UN  (PC)         55.39  26              P    26.89
CARLSON, MARIA        15 PC UN  (PC)         55.56  27              P    27.56
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)         55.57  28              P    27.03
PONT, MADDIE          15 PC UN  (PC)         55.63  29              P    26.92
AHNELL, KYLIE         15 SN UN  (SN)         55.86  30              P    26.90
SPINDLER, ASHLEE      15 UT CACHE VALLEY     56.40  31              P    26.89
MILLER, AMANDA        15 PC CROW CANYON C    56.60  32              P    27.09
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI    57.21  33              P    27.47
FULLER, MIKAELA       16 SN AQUASOL          57.40  34              P    27.33
HOXIE, MIMI           15 SN REDDING SWIM     57.72  35              P    27.31
HIGGINBOTHAM, ANNA    16 PC UN  (PC)         57.88  36              P    27.50
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE    57.98  37              P    27.73
ETTINGER, SAMANTHA    16 PC UN  (PC)        DQUED                   P    27.35
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)        DQUED                   P    25.87

                                                       S  W  I  M   O  F  F

MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)                      53.42
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA                 53.66

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       1:52.45   1  1:50.65 F1  P
                                                                    F    25.66    53.52  1:21.88
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)       1:57.78   7  1:54.05 F2  P
                                                                    F
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC   1:52.94   2  1:54.12 F3  P    26.17    54.80  1:23.83
                                                                    F
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  1:56.49   5  1:55.01 F4  P    26.94    56.12  1:26.30
                                                                    F    26.39    54.92  1:24.74
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  1:55.05   3  1:55.63 F5  P
                                                                    F
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA  1:58.06   8  1:56.98 F6  P    27.60    57.55  1:27.85
                                                                    F    27.33    56.89  1:26.98
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  1:56.01   4  1:57.52 F7  P    27.45    56.59  1:26.49
                                                                    F    27.43    56.87  1:27.64
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI  1:57.61   6  1:58.12 F8  P    28.13    57.61  1:27.77
                                                                    F

BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       1:52.45   1              P
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC   1:52.94   2              P    26.17    54.80  1:23.83
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  1:55.05   3              P
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  1:56.01   4              P    27.45    56.59  1:26.49
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  1:56.49   5              P    26.94    56.12  1:26.30
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI  1:57.61   6              P    28.13    57.61  1:27.77
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)       1:57.78   7              P
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA  1:58.06   8              P    27.60    57.55  1:27.85
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI  1:58.40   9              P    26.60    56.16  1:26.93
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)       1:58.75  10              P    27.81    58.14  1:28.54
SIEGEL, KATIE         16 PC UN  (PC)       1:59.03  11              P    27.31    57.26  1:28.02
BARTHMUSS, HANNAH     16 CA CONEJO SIMI S  1:59.52  12              P    27.87    57.70  1:28.76
CAHILL, HALEY         16 PC UN  (PC)       1:59.99  13              P    27.80    58.25  1:29.56
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)       2:00.08  14              P    27.59    58.05  1:29.08
LOCKE, ELISE          15 PC UN  (PC)       2:00.63  15              P
PONT, MADDIE          15 PC UN  (PC)       2:01.32  16              P    27.88    58.77  1:30.48
DUCKETT, ABBY         16 PC UN  (PC)       2:01.35  17              P
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   2:01.70  18              P    27.83    58.38  1:30.09
JOSEPH, SARA          15 PC UN  (PC)       2:02.06  19              P    28.28    58.89  1:30.70
BRIDGES, CHRISTIANA   15 PC UN  (PC)       2:02.18  20              P    28.24    58.73  1:30.60
HERRERA, MONICA       16 PC RENO AQUATIC   2:02.48  21              P    28.40    59.31  1:31.21
HAMZA, HALEY          15 PC UN  (PC)       2:03.02  22              P    27.65    57.97  1:30.50
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI  2:04.45  23              P    27.87    59.20  1:31.51

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            15 PC UN  (PC)       5:06.18   4  4:53.08 F1  P    27.53    57.96  1:28.71  1:59.69  2:30.69  3:01.22  3:32.58
                                                                       4:04.08  4:35.61
                                                                    F    26.99    56.23  1:25.83  1:55.58  2:25.40  2:54.37  3:23.96
                                                                       3:53.74  4:23.70
BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       5:04.57   3  4:54.84 F2  P  1:57.75  2:28.53  2:59.63  3:30.90  4:02.33  4:33.76  5:04.67
                                                                       5:21.39
                                                                    F    26.76    55.65  1:25.14  1:55.10  2:24.86  2:54.69  3:24.59
                                                                       3:54.55  4:25.01
BRAND, KIRSTEN        15 PC UN  (PC)       5:06.75   5  5:01.44 F3  P    28.20    59.15  1:30.19  2:01.76  2:33.01  3:04.21  3:35.19
                                                                       4:06.12  4:37.14
                                                                    F    27.85    58.27  1:29.42  2:00.47  2:30.83  3:01.46  3:31.85
                                                                       4:02.37  4:32.17
TANG, HELEN           15 PC UN  (PC)       5:02.34   2  5:03.68 F4  P    27.70    57.74  1:27.68  1:57.75  2:27.75  2:58.05  3:28.47
                                                                       3:59.54  4:31.31
                                                                    F    27.69    57.72  1:28.21  1:58.89  2:29.38  2:59.99  3:30.74
                                                                       4:01.78  4:33.17
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       5:13.94   8  5:06.57 F5  P  2:02.58  2:34.57  3:06.59  3:38.81  4:10.74  4:42.87  5:13.91

                                                                    F    27.71    58.31  1:29.37  2:00.76  2:32.25  3:03.44  3:34.94
                                                                       4:06.13  4:37.43
WHALEY, REID          16 PC UN  (PC)       5:09.95   6  5:06.75 F6  P    28.14    58.51  1:29.91  2:01.56  2:33.02  3:04.34  3:35.93
                                                                       4:07.70  4:39.35
                                                                    F    27.90    58.38  1:29.18  2:00.51  2:31.64  3:02.40  3:33.71
                                                                       4:05.04  4:36.66
CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)       5:12.47   7  5:07.26 F7  P    28.48    59.40  1:31.06  2:02.64  2:34.12  3:05.74  3:37.23
                                                                       4:08.79  4:40.74
                                                                    F    28.55    59.01  1:30.06  2:01.28  2:32.45  3:03.66  3:34.33
                                                                       4:05.51  4:36.47
YU, KATE              16 PC UN  (PC)       5:14.08   9  5:17.38 F8  P  2:02.51  2:34.35  3:06.40  3:38.66  4:10.80  4:42.82  5:14.05
                                                                       5:35.06
                                                                    F    27.97    58.96  1:30.15  2:01.89  2:33.89  3:06.21  3:38.95
                                                                       4:11.90  4:44.85

CHENAULT, CHELSEA     16 PC UN  (PC)       4:47.00   1              P    25.98    54.57  1:23.79  1:53.06  2:22.14  2:51.27  3:20.19
                                                                       3:49.31  4:18.38
TANG, HELEN           15 PC UN  (PC)       5:02.34   2              P    27.70    57.74  1:27.68  1:57.75  2:27.75  2:58.05  3:28.47
                                                                       3:59.54  4:31.31
BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       5:04.57   3              P  1:57.75  2:28.53  2:59.63  3:30.90  4:02.33  4:33.76  5:04.67
                                                                       5:21.39
LI, CELINA            15 PC UN  (PC)       5:06.18   4              P    27.53    57.96  1:28.71  1:59.69  2:30.69  3:01.22  3:32.58
                                                                       4:04.08  4:35.61
BRAND, KIRSTEN        15 PC UN  (PC)       5:06.75   5              P    28.20    59.15  1:30.19  2:01.76  2:33.01  3:04.21  3:35.19
                                                                       4:06.12  4:37.14
WHALEY, REID          16 PC UN  (PC)       5:09.95   6              P    28.14    58.51  1:29.91  2:01.56  2:33.02  3:04.34  3:35.93
                                                                       4:07.70  4:39.35
CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)       5:12.47   7              P    28.48    59.40  1:31.06  2:02.64  2:34.12  3:05.74  3:37.23
                                                                       4:08.79  4:40.74
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       5:13.94   8              P  2:02.58  2:34.57  3:06.59  3:38.81  4:10.74  4:42.87  5:13.91
YU, KATE              16 PC UN  (PC)       5:14.08   9              P  2:02.51  2:34.35  3:06.40  3:38.66  4:10.80  4:42.82  5:14.05
                                                                       5:35.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   15-16   500 FREE                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRIDGES, CHRISTIANA   15 PC UN  (PC)       5:14.78  10              P    28.41    59.11  1:30.51  2:02.61  2:34.75  3:07.06  3:39.06
                                                                       4:11.23  4:43.67
DUCKETT, ABBY         16 PC UN  (PC)       5:15.67  11              P    28.89  1:00.22  1:32.30  2:04.18  2:35.89  3:08.00  3:40.11
                                                                       4:12.63  4:44.54
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  5:15.71  12              P    28.67    59.36  1:31.10  2:02.97  2:35.15  3:07.79  3:40.75
                                                                       4:13.29  4:45.14
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       5:16.64  13              P    28.79  1:00.45  1:32.65  2:04.82  2:36.54  3:08.69  3:40.64
                                                                       4:12.88  4:45.27
AOYAMA, BRITTANY      16 PC UN  (PC)       5:17.20  14              P    27.18    57.76  1:28.82  2:00.56  2:32.52  3:05.28  3:38.04
                                                                       4:11.74  4:45.34
MAYONE, COLLEEN       15 PC UN  (PC)       5:17.56  15              P    29.00  1:00.67  1:32.59  2:05.00  2:37.04  3:09.16  3:41.53
                                                                       4:13.76  4:46.13
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)       5:17.75  16              P  2:03.17  2:35.07  3:07.61  3:40.27  4:13.20  4:46.32  5:17.74
                                                                       5:36.21
LEHR, TAYLOR          15 SN UN  (SN)       5:18.88  17              P    28.60    59.65  1:31.25  2:03.06  2:34.95  3:07.54  3:39.87
                                                                       4:13.09  4:46.30
BARTHMUSS, HANNAH     16 CA CONEJO SIMI S  5:21.07  18              P    28.77  1:00.12  1:32.39  2:04.69  2:36.95  3:09.68  3:42.63
                                                                       4:15.81  4:48.73
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI  5:21.42  19              P  2:03.05  2:35.25  3:07.86  3:40.79  4:14.21  4:48.10  5:21.38
                                                                       5:37.63
POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       5:21.72  20              P    27.50    57.93  1:29.13  2:01.09  2:33.38  3:06.42  3:40.01
                                                                       4:14.32  4:49.01
AHNELL, KYLIE         15 SN UN  (SN)       5:22.00  21              P  1:32.72  2:05.25  2:37.84  3:11.45  3:44.38  4:17.25  4:50.32
                                                                       5:22.06  5:38.20
AISAWA, MICHI         15 PC UN  (PC)       5:23.20  22              P  1:35.37  2:08.43  2:40.73  3:13.05  3:45.70  4:18.38  4:51.07
                                                                       5:23.23
SABOURIN, KATE        16 PC UN  (PC)       5:23.29  23              P    29.18  1:00.67  1:32.88  2:05.22  2:38.00  3:10.80  3:43.99
                                                                       4:17.36  4:50.76
BARCELLONA, JENNY     15 PC UN  (PC)       5:23.55  24              P    28.58    59.87  1:31.97  2:04.28  2:37.09  3:10.44  3:44.04
                                                                       4:17.38  4:50.77
WOODS, MAGGIE         15 PC UN  (PC)       5:24.94  25              P  1:33.98  2:07.15  2:40.38  3:13.55  3:46.54  4:20.00  4:53.09
                                                                       5:25.03
RICHEY, AMBER         15 CO BOULDER SWIMM  5:25.12  26              P    29.29  1:01.07  1:34.02  2:06.88  2:39.88  3:12.97  3:46.42
                                                                       4:19.81  4:53.31
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)       5:25.73  27              P    28.68  1:00.12  1:32.09  2:04.47  2:37.64  3:10.86  3:44.36
                                                                       4:18.46  4:52.74
WEISBERG, KATY        15 VA NOVA OF VIRGI  5:27.42  28              P  1:35.54  2:08.92  2:42.03  3:14.80  3:49.22  4:22.46  4:55.10
                                                                       5:27.52
FULLER, MIKAELA       16 SN AQUASOL        5:28.74  29              P    29.09  1:00.90  1:33.70  2:06.90  2:40.58  3:14.14  3:47.93
                                                                       4:21.69  4:55.50
NOWACK, ANGELICA      15 PC UN  (PC)       5:29.76  30              P    29.11  1:00.78  1:33.37  2:06.38  2:40.17  3:14.51  3:48.63
                                                                       4:22.50  4:56.32
NAIR, ROSHNI          16 PC UN  (PC)       5:30.77  31              P    30.05  1:02.39  1:35.25  2:08.69  2:42.09  3:15.62  3:49.02
                                                                       4:23.15  4:56.97
OXLEY, BRITTANY       15 SN UN  (SN)       5:34.31  32              P    27.92    59.31  1:32.26  2:06.07  2:40.39  3:15.57  3:50.10
                                                                       4:25.44  5:00.60
MORROW, KAYLEE        15 PC SEASIDE AQUAT  5:53.69  33              P    29.74  1:02.71  1:36.38  2:11.46  2:47.21  3:23.79  4:00.91
                                                                       4:38.78  5:16.39

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

BARTHMUSS, HANNAH     16 CA CONEJO SIMI S               5:19.98

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UPSHAW, ARLYN         16 PC UN  (PC)         56.77   1    55.95 F1  P    27.77
                                                                    F    27.38
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)         58.02   3    56.30 F2  P    28.19
                                                                    F    27.53
MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         58.69   7    57.71 F3  P    28.24
                                                                    F    27.44
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)         58.30   4    57.83 F4  P    28.59
                                                                    F    28.58
CHENAULT, CHELSEA     16 PC UN  (PC)         58.51   6    57.86 F5  P    29.26
                                                                    F    28.57
AMBERG, NATALIE       15 PC UN  (PC)         57.73   2    57.93 F6  P    28.54
                                                                    F    28.62
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)         58.79   8    57.94 F7  P    28.39
                                                                    F    27.66
DOYLE, JACKIE         16 PC UN  (PC)         58.51   5    58.63 F8  P    28.30
                                                                    F    28.06

UPSHAW, ARLYN         16 PC UN  (PC)         56.77   1              P    27.77
AMBERG, NATALIE       15 PC UN  (PC)         57.73   2              P    28.54
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)         58.02   3              P    28.19
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)         58.30   4              P    28.59
CHENAULT, CHELSEA     16 PC UN  (PC)         58.51   6              P    29.26
DOYLE, JACKIE         16 PC UN  (PC)         58.51   5              P    28.30
MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         58.69   7              P    28.24
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)         58.79   8              P    28.39
REN, DOROTHY          16 PC UN  (PC)         58.84   9              P    28.44
BARCELLONA, JENNY     15 PC UN  (PC)         58.85  10              P    28.61
LI, CELINA            15 PC UN  (PC)         59.08  11              P    59.14
YU, KATE              16 PC UN  (PC)         59.77  12              P    29.05
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         59.88  13              P    29.22
CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)         59.89  15              P    28.80
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)         59.89  14              P    29.17
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC   1:00.02  16              P    29.15
THORSEN, TAYLOR       15 PC UN  (PC)       1:00.16  17              P    29.34
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)       1:00.25  18              P    29.77
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:00.30  19              P    29.85
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  1:00.56  20              P    28.99
SPINDLER, ASHLEE      15 UT CACHE VALLEY   1:00.60  21              P    29.54
AOYAMA, BRITTANY      16 PC UN  (PC)       1:00.95  22              P    29.73
DAVIS, ALLIE          16 PC UN  (PC)       1:00.96  23              P    30.04
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  1:00.98  24              P    29.99
WHALEY, REID          16 PC UN  (PC)       1:01.03  25              P    29.61
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE  1:01.04  26              P    29.46
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)       1:01.10  27              P    29.37
RAY, CHRISTINA        16 PC UN  (PC)       1:01.22  28              P    29.79
DRESEL, AISLINN       15 PC UN  (PC)       1:01.59  29              P    29.77
POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       1:01.64  30              P    29.78
TANG, HELEN           15 PC UN  (PC)       1:01.69  31              P    29.83
BRAND, KIRSTEN        15 PC UN  (PC)       1:01.85  32              P    30.50
CHAN, KRISTIE         16 PC UN  (PC)       1:02.00  33              P    30.45
LEHR, TAYLOR          15 SN UN  (SN)       1:02.09  34              P    30.10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   87
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AISAWA, MICHI         15 PC UN  (PC)       1:02.13  35              P    30.33
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       1:02.25  36              P    30.06
ORLANDI, DANIELLA     15 PC UN  (PC)       1:02.30  37              P    29.51
CHOCK, MACKENZIE      15 PC UN  (PC)       1:02.48  38              P    29.61
CAHILL, HALEY         16 PC UN  (PC)       1:02.59  39              P    30.52
NGUYEN, JULIE         16 PC UN  (PC)       1:02.62  40              P    30.39
WONG, LAUREN          16 PC UN  (PC)       1:02.76  41              P    30.37
PHI, THUY             15 PC UN  (PC)       1:02.92  42              P    30.51
HAMZA, HALEY          15 PC UN  (PC)       1:03.21  43              P    31.19
ISLETA, CZSARINA      15 PC UN  (PC)       1:03.48  44              P    30.35
BAYLISS, ALLISON      15 PC UN  (PC)       1:03.68  46              P    30.97
KIRK, MACKENZIE       15 PC UN  (PC)       1:03.68  45              P    31.62
TAI, TAMMY            15 PC UN  (PC)       1:03.82  47              P    31.59
MARKLE, COURTNEY      15 PC UN  (PC)       1:03.89  48              P    30.92
PERRY, ANNIKA         16 PC RENO AQUATIC   1:03.90  49              P    31.13
HERRERA, MONICA       16 PC RENO AQUATIC   1:03.95  50              P    30.94
FURBERSHAW, JOSIE     16 PC UN  (PC)       1:03.97  51              P    30.80
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  1:04.01  52              P    31.48
NELSON, LILLY         15 PC UN  (PC)       1:04.17  53              P    31.51
HUNZIKER, PEYTON      16 PC TERRAPINS SWI  1:04.18  54              P    31.17
GASCH, KELSEY         15 SN UN  (SN)       1:04.19  55              P    31.64
VAUGHN-HULBERT, RACHE 16 PC UN  (PC)       1:04.42  56              P    31.15
ANDERSON, KATHERINE   15 VA NOVA OF VIRGI  1:04.49  57              P    32.24
SOWERWINE, EMILIA     16 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.57  58              P    31.49
WOODS, MAGGIE         15 PC UN  (PC)       1:04.99  59              P    32.09
NOWACK, ANGELICA      15 PC UN  (PC)       1:05.30  60              P    31.94
CHUA, KAYJING         15 PC UN  (PC)       1:05.56  61              P    32.02
NIEMIRA, BECKY        15 PC UN  (PC)       1:05.62  62              P    32.36
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI  1:05.73  63              P    32.37
NGUYEN, KATRINA       15 PC UN  (PC)       1:05.84  64              P    32.18
DUCKETT, ABBY         16 PC UN  (PC)       1:05.97  65              P    32.40
LEUNG, KAITLIN        15 PC UN  (PC)       1:06.03  66              P    32.13
CONTRERAS, ADRIANA    15 PC UN  (PC)       1:06.36  67              P    32.53
SOWERWINE, MADISON    15 AZ MOON VALLEY A  1:06.42  68              P    31.80
HOXIE, MIMI           15 SN REDDING SWIM   1:06.52  69              P    32.12
YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  1:06.53  70              P    32.38
MCKINNEY, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       1:06.84  71              P    32.45
CLARK, KATHERINE      15 PC UN  (PC)       1:07.25  72              P    32.45
WEISBERG, KATY        15 VA NOVA OF VIRGI  1:07.33  73              P    32.92
SCANNELL, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       1:07.39  74              P    32.14
ZHANG, CATHIE         16 PC UN  (PC)       1:07.77  75              P    32.68
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE  1:07.84  76              P    33.18

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       2:03.21   1  2:00.41 F1  P
                                                                    F    28.44    59.03  1:29.91
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)       2:03.38   2  2:02.28 F2  P    29.49  1:01.10  1:33.07
                                                                    F    28.90    59.81  1:31.06

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       2:04.70   3  2:03.02 F3  P    29.87  1:32.76
                                                                    F    28.99    59.66  1:31.01
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)       2:04.86   4  2:05.41 F4  P    28.85  1:00.71  1:32.53
                                                                    F    29.89  1:02.24  1:33.62
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC   2:05.94   5  2:06.02 F5  P    29.28  1:00.57  1:33.14
                                                                    F    29.13  1:00.42  1:33.22
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)       2:10.08   8  2:06.07 F6  P
                                                                    F    29.44  1:01.21  1:33.84
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC   2:08.29   7  2:06.23 F7  P    29.81  1:01.48  1:34.44
                                                                    F    29.66  1:01.36  1:33.40
SIEGEL, KATIE         16 PC UN  (PC)       2:07.12   6  2:07.95 F8  P
                                                                    F    28.68  1:33.63

HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       2:03.21   1              P
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)       2:03.38   2              P    29.49  1:01.10  1:33.07
BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       2:04.70   3              P    29.87  1:32.76
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)       2:04.86   4              P    28.85  1:00.71  1:32.53
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC   2:05.94   5              P    29.28  1:00.57  1:33.14
SIEGEL, KATIE         16 PC UN  (PC)       2:07.12   6              P
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC   2:08.29   7              P    29.81  1:01.48  1:34.44
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)       2:10.08   8              P
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  2:10.89   9              P
SPINDLER, ASHLEE      15 UT CACHE VALLEY   2:11.16  10              P    30.87  1:03.53  1:37.59
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  2:13.54  11              P    30.72  1:04.41  1:39.18
DRESEL, AISLINN       15 PC UN  (PC)       2:13.72  12              P    31.69  1:05.56  1:39.47
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  2:14.08  13              P    32.26  1:06.16  1:40.33
HAMZA, HALEY          15 PC UN  (PC)       2:14.16  14              P    31.96  1:05.80  1:39.83
CAHILL, HALEY         16 PC UN  (PC)       2:15.60  15              P    31.93  1:06.31  1:41.05
NGUYEN, JULIE         16 PC UN  (PC)       2:15.98  16              P    31.98  1:05.73  1:40.99
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE  2:16.20  17              P    32.21  1:06.77  1:41.66
HERRERA, MONICA       16 PC RENO AQUATIC   2:16.21  18              P    32.20  1:06.88  1:42.26
CHAN, KRISTIE         16 PC UN  (PC)       2:16.23  19              P    31.41  1:06.26  1:41.88
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)       2:16.78  20              P    32.69  1:07.57  1:42.74
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  2:17.08  21              P    33.04  1:08.17  1:43.28
HOPEWELL, TAYLOR      15 VA NOVA OF VIRGI  2:17.26  22              P    32.80  1:07.20  1:42.43
LOCKE, ELISE          15 PC UN  (PC)       2:17.69  23              P    32.69  1:07.35  1:43.31
ANDERSON, KATHERINE   15 VA NOVA OF VIRGI  2:17.84  24              P    32.75  1:06.96  1:42.54
BAYLISS, ALLISON      15 PC UN  (PC)       2:18.19  25              P    32.67  1:07.67  1:43.40
CARLSON, MARIA        15 PC UN  (PC)       2:18.56  26              P    32.95  1:07.86  1:44.12
NIEMIRA, BECKY        15 PC UN  (PC)       2:18.81  27              P    32.03  1:07.19  1:43.24
WONG, LAUREN          16 PC UN  (PC)       2:19.06  28              P    32.73  1:07.98  1:43.78
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE  2:19.34  29              P    32.60  1:07.48  1:43.28
BATIZA, AMAYA         15 PC UN  (PC)       2:19.79  30              P    33.30  1:08.30  1:44.25
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI  2:19.80  31              P    32.83  1:07.80  1:44.03
HENDERSON, KELLEY     16 PC UN  (PC)       2:20.04  32              P    33.36  1:08.21  1:44.33
SOWERWINE, MADISON    15 AZ MOON VALLEY A  2:20.28  33              P    32.72  1:07.69  1:44.02
GILCHRIST, MAYA       15 PC UN  (PC)       2:20.48  34              P    33.41  1:08.44  1:44.08
DUCKETT, ABBY         16 PC UN  (PC)       2:20.95  35              P    33.29  1:08.92  1:45.34
WEISBERG, KATY        15 VA NOVA OF VIRGI  2:21.16  36              P    33.52  1:09.42  1:46.08
DOI, STEPHANIE        16 PC UN  (PC)       2:21.21  37              P
PERRY, ANNIKA         16 PC RENO AQUATIC   2:21.41  38              P
JOSEPH, SARA          15 PC UN  (PC)       2:21.55  39              P  1:08.49  1:45.15
CHUA, KAYJING         15 PC UN  (PC)       2:21.69  40              P    33.96  1:09.20  1:45.79
MALONE, KELSEY        15 SN UN  (SN)       2:22.08  41              P    32.86  1:08.68  1:45.47
MCKINNEY, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       2:23.58  42              P
SCANNELL, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       2:26.35  43              P    33.31  1:09.85  1:48.29

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  2:26.90  44              P    34.88  1:12.20  1:50.00

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       1:05.94   1  1:03.49 F1  P    30.86
                                                                    F    29.75
UPSHAW, ARLYN         16 PC UN  (PC)       1:06.94   2  1:05.09 F2  P    32.16
                                                                    F    31.06
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA  1:07.42   3  1:06.63 F3  P    31.94
                                                                    F    31.56
KLOTZ, STEPHANIE      16 SN UN  (SN)       1:08.19   7  1:07.06 F4  P    32.50
                                                                    F    31.95
MILLER, AMANDA        15 PC CROW CANYON C  1:08.18   6  1:07.60 F5  P    32.14
                                                                    F    31.73
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  1:08.08   5  1:07.65 F6  P    32.52
                                                                    F    31.96
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)       1:08.37   8  1:08.41 F7  P    32.30
                                                                    F    32.11
OXLEY, BRITTANY       15 SN UN  (SN)       1:07.77   4  1:08.54 F8  P    31.91
                                                                    F    32.21

POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       1:05.94   1              P    30.86
UPSHAW, ARLYN         16 PC UN  (PC)       1:06.94   2              P    32.16
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA  1:07.42   3              P    31.94
OXLEY, BRITTANY       15 SN UN  (SN)       1:07.77   4              P    31.91
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  1:08.08   5              P    32.52
MILLER, AMANDA        15 PC CROW CANYON C  1:08.18   6              P    32.14
KLOTZ, STEPHANIE      16 SN UN  (SN)       1:08.19   7              P    32.50
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)       1:08.37   8              P    32.30
CHUN, AMANDA          16 PC UN  (PC)       1:08.90   9              P    32.67
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)       1:08.95  10              P    32.63
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)       1:09.19  11              P    33.24
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   1:09.23  12              P    33.00
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  1:09.33  13              P    32.58
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  1:09.48  14              P    32.91
NELSON, LILLY         15 PC UN  (PC)       1:09.49  15              P    33.31
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE  1:09.55  16              P    33.15
PERRY, ANNIKA         16 PC RENO AQUATIC   1:09.80  17              P    33.25
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI  1:09.95  18              P    32.57
THOMAS, NAOMI         16 PC UN  (PC)       1:10.05  19              P    32.75
LOHMANN, DANA         15 SN UN  (SN)       1:10.13  20              P    33.51
PERSONENI, JULIA      15 PC UN  (PC)       1:10.38  21              P    33.70
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)       1:10.63  22              P    32.93
AOYAMA, BRITTANY      16 PC UN  (PC)       1:11.42  23              P    33.49
GILES, HANNAH         16 CC UN (CC)        1:11.57  24              P    33.23
WHALEY, REID          16 PC UN  (PC)       1:11.71  25              P    33.74
SALEM, KENZA          16 PC NORTH BAY AQU  1:11.74  26              P    33.26
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  1:12.00  28              P    34.30
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       1:12.00  27              P    34.19
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  1:12.14  29              P    34.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AIKENS, JAIDA         15 SN UN  (SN)       1:12.15  30              P    33.95
TAI, TAMMY            15 PC UN  (PC)       1:12.24  31              P    34.10
RODRIGUEZ, ANAMIGUEL  15 PC UN  (PC)       1:12.30  32              P    34.25
CHUA, KAYJING         15 PC UN  (PC)       1:12.31  33              P    34.83
BOTTENE, MADELINE     16 PC UN  (PC)       1:12.38  34              P    33.87
VAUGHN-HULBERT, RACHE 16 PC UN  (PC)       1:12.59  35              P    34.64
BUICK, CAMILLE        16 SN SUN OAKS AQUA  1:12.65  36              P    34.46
GASCH, KELSEY         15 SN UN  (SN)       1:12.66  37              P    34.52
KEANE, ELIZABETH      15 SN CHICO AQUA-JE  1:12.67  38              P    34.57
LAM, RACHEL           16 PC UN  (PC)       1:13.04  39              P    34.42
SCANNELL, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       1:13.11  40              P    34.39
BURNS, CATHERINE      16 VA NOVA OF VIRGI  1:13.18  41              P    34.84
ISLETA, CZSARINA      15 PC UN  (PC)       1:13.26  42              P    34.27
PHI, THUY             15 PC UN  (PC)       1:13.35  43              P    34.87
GWYNN, MICHAELA       15 PC UN  (PC)       1:13.62  44              P    35.00
VOSICKA, STEPHANIE    16 PC UN  (PC)       1:13.66  45              P    34.82
LEUNG, KAITLIN        15 PC UN  (PC)       1:14.01  46              P    34.89
GOOT, KARINA          15 PC UN  (PC)       1:14.39  47              P    34.79
ZIOLKOWSKI, SAMANTHA  16 PC UN  (PC)       1:14.99  48              P    35.42
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI  1:15.20  49              P    35.62
HAHL, JENNA           15 PC RENO AQUATIC   1:15.33  50              P    35.53
BAYLISS, ALLISON      15 PC UN  (PC)       1:15.49  51              P    35.82
CHOY, AMANDA          15 PC UN  (PC)       1:15.50  52              P    35.79
WONG, LAUREN          16 PC UN  (PC)       1:16.03  53              P    36.03
HOPEWELL, TAYLOR      15 VA NOVA OF VIRGI  1:16.50  54              P    36.39
YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  1:18.58  55              P    37.56

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       2:23.20   2  2:16.38 F1  P  1:45.13
                                                                    F    30.59  1:04.48  1:39.19
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  2:22.38   1  2:22.23 F2  P    32.64  1:08.60  1:45.45
                                                                    F    31.65  1:07.54  1:44.76
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   2:30.04   6  2:24.78 F3  P    33.69  1:11.32  1:50.25
                                                                    F    32.46  1:08.48  1:45.97
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  2:26.01   3  2:27.33 F4  P    33.04  1:10.23  1:47.85
                                                                    F    32.70  1:10.06  1:48.42
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE  2:27.28   4  2:28.15 F5  P    33.76  1:11.05  1:49.08
                                                                    F    33.63  1:11.37  1:49.76
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  2:29.96   5  2:29.56 F6  P    34.08  1:12.07  1:50.62
                                                                    F    34.11  1:12.13  1:50.88
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  2:31.76   7  2:29.57 F7  P    34.69  1:13.45  1:53.01
                                                                    F    34.17  1:12.24  1:51.13
PERRY, ANNIKA         16 PC RENO AQUATIC   2:31.77   8  2:31.68 F8  P    35.19  1:12.71  1:51.58
                                                                    F    33.74  1:11.08  1:50.81

LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  2:22.38   1              P    32.64  1:08.60  1:45.45
POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       2:23.20   2              P  1:45.13
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  2:26.01   3              P    33.04  1:10.23  1:47.85
AIRD, CYDNI           15 SN CHICO AQUA-JE  2:27.28   4              P    33.76  1:11.05  1:49.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  2:29.96   5              P    34.08  1:12.07  1:50.62
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   2:30.04   6              P    33.69  1:11.32  1:50.25
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  2:31.76   7              P    34.69  1:13.45  1:53.01
PERRY, ANNIKA         16 PC RENO AQUATIC   2:31.77   8              P    35.19  1:12.71  1:51.58
MILLER, AMANDA        15 PC CROW CANYON C  2:31.93   9              P  1:50.93  2:32.23
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI  2:32.82  10              P    34.56  1:12.89  1:52.09
BURNS, CATHERINE      16 VA NOVA OF VIRGI  2:33.86  11              P    35.21  1:13.77  1:53.46
BOTTENE, MADELINE     16 PC UN  (PC)       2:34.74  12              P    35.45  1:14.34  1:54.40
CHUA, KAYJING         15 PC UN  (PC)       2:35.30  13              P    36.24  1:15.67  1:55.58
HOPEWELL, TAYLOR      15 VA NOVA OF VIRGI  2:35.44  14              P    35.45  1:14.62  1:54.79
GWYNN, MICHAELA       15 PC UN  (PC)       2:36.44  15              P    35.66  1:14.93  1:55.25
RICHEY, AMBER         15 CO BOULDER SWIMM  2:37.48  16              P    36.08  1:16.07  1:57.17
SCHAFER, BREANNA      15 SN UN  (SN)       2:37.98  17              P    34.80  1:14.25  1:56.70
SCANNELL, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       2:38.14  18              P    35.26  1:14.46  1:55.41
KEANE, ELIZABETH      15 SN CHICO AQUA-JE  2:39.22  19              P    37.38  1:17.26  1:57.62
DOTSON, AMANDA        16 SN UN  (SN)       2:39.66  20              P
WONG, LAUREN          16 PC UN  (PC)       2:40.54  21              P    36.77  1:17.35  1:58.71
HAHL, JENNA           15 PC RENO AQUATIC   2:41.15  22              P    37.20  1:17.27  1:58.97
YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  2:42.31  23              P    36.74  1:18.30  2:00.32
BAYLISS, ALLISON      15 PC UN  (PC)        DQUED                   P    34.37  1:11.79  1:50.26
BUICK, CAMILLE        16 SN SUN OAKS AQUA   DQUED                   P    35.48  1:14.80  1:55.93
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA   DQUED                   P
KOCH, RACHELLE        16 PC SANTA CLARA S  NO SHOW
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         57.11   2    55.73 F1  P    26.38
                                                                    F    25.98
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)         56.16   1    56.17 F2  P    26.15
                                                                    F    25.91
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         58.28   4    57.38 F3  P    26.59
                                                                    F    26.62
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)         58.42   5    57.66 F4  P    27.67
                                                                    F    26.80
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)         58.46   6    57.77 F5  P    27.44
                                                                    F    27.17
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC     57.91   3    58.05 F6  P    27.39
                                                                    F    27.41
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)         58.73   8    58.37 F7  P    27.67
                                                                    F    27.08
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC     58.70   7    58.74 F8  P    27.30
                                                                    F    27.59

NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)         56.16   1              P    26.15
MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)         57.11   2              P    26.38
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC     57.91   3              P    27.39
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)         58.28   4              P    26.59
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)         58.42   5              P    27.67
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)         58.46   6              P    27.44

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC     58.70   7              P    27.30
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)         58.73   8              P    27.67
BOESE, JULIA          15 AZ CHANDLER/GILB    59.06   9              P    27.86
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI    59.59  10              P    27.23
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)         59.82  11              P    28.10
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  1:00.03  12              P    28.27
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  1:00.15  13              P    28.14
THORSEN, TAYLOR       15 PC UN  (PC)       1:00.70  14              P    28.57
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       1:00.87  15              P    28.48
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  1:01.00  16              P    28.97
HERRERA, MONICA       16 PC RENO AQUATIC   1:01.04  17              P    28.84
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       1:01.16  18              P    28.46
DRESEL, AISLINN       15 PC UN  (PC)       1:01.35  19              P    28.84
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)       1:01.48  20              P    29.29
WONG, LAUREN          16 PC UN  (PC)       1:01.57  21              P    29.14
STAAB, KATELIN        15 SN UN  (SN)       1:01.59  22              P    29.22
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  1:01.65  23              P    29.20
LEUNG, KAITLIN        15 PC UN  (PC)       1:01.77  24              P    28.67
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  1:01.88  25              P    29.62
VAUGHN-HULBERT, RACHE 16 PC UN  (PC)       1:02.09  26              P    29.71
NGUYEN, JULIE         16 PC UN  (PC)       1:02.19  27              P    29.26
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)       1:02.74  28              P    28.89
MENDIETA, XIMENA      16 PC UN  (PC)       1:03.06  29              P    29.90
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.20  30              P    29.24
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)       1:03.36  31              P    30.02
YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  1:05.05  32              P    30.15
HOXIE, MIMI           15 SN REDDING SWIM   NO SHOW
NIEMIRA, BECKY        15 PC UN  (PC)        DQUED                   P    29.32

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            15 PC UN  (PC)       2:04.14   4  1:59.05 F1  P    28.29  1:00.36  1:31.95
                                                                    F    27.24    58.12  1:28.24
CHENAULT, CHELSEA     16 PC UN  (PC)       2:03.56   2  1:59.64 F2  P    28.04    59.07  1:31.08
                                                                    F    27.00    57.33  1:28.19
CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)       2:01.90   1  2:00.97 F3  P    28.03    58.59  1:30.06
                                                                    F    27.98    58.13  1:29.06
THOMAS, NAOMI         16 PC UN  (PC)       2:04.51   5  2:04.06 F4  P    27.97    59.83  1:32.47
                                                                    F    27.77    58.86  1:31.27
RAY, CHRISTINA        16 PC UN  (PC)       2:07.39   9  2:04.17 F5  P    28.47  1:00.19  1:33.15
                                                                    F    27.85    58.41  1:30.91
AISAWA, MICHI         15 PC UN  (PC)       2:06.55   7  2:06.07 F6  P    28.91  1:00.60  1:32.74
                                                                    F    28.66  1:00.60  1:33.15
REN, DOROTHY          16 PC UN  (PC)       2:09.37  10  2:06.77 F7  P    29.36  1:02.09  1:35.54
                                                                    F    28.62  1:00.91  1:33.47
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       2:06.75   8  2:07.80 F8  P    28.76  1:00.80  1:33.80
                                                                    F    28.60  1:01.25  1:34.65

CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)       2:01.90   1              P    28.03    58.59  1:30.06
CHENAULT, CHELSEA     16 PC UN  (PC)       2:03.56   2              P    28.04    59.07  1:31.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WHITE, MADISON        16 PC UN  (PC)       2:04.02   3              P    27.90    59.86  1:32.95
LI, CELINA            15 PC UN  (PC)       2:04.14   4              P    28.29  1:00.36  1:31.95
THOMAS, NAOMI         16 PC UN  (PC)       2:04.51   5              P    27.97    59.83  1:32.47
NEEL, MARISSA         16 PC UN  (PC)       2:05.62   6              P    28.18  1:00.32  1:32.35
AISAWA, MICHI         15 PC UN  (PC)       2:06.55   7              P    28.91  1:00.60  1:32.74
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       2:06.75   8              P    28.76  1:00.80  1:33.80
RAY, CHRISTINA        16 PC UN  (PC)       2:07.39   9              P    28.47  1:00.19  1:33.15
REN, DOROTHY          16 PC UN  (PC)       2:09.37  10              P    29.36  1:02.09  1:35.54
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC   2:10.19  11              P    29.00  1:01.40  1:35.54
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)       2:11.14  12              P    29.47  1:02.59  1:36.63
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  2:12.09  13              P    29.63  1:03.36  1:37.40
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)       2:12.15  14              P    29.99  1:03.00  1:37.64
TANG, HELEN           15 PC UN  (PC)       2:12.24  15              P    29.58  1:03.38  1:37.70
SABOURIN, KATE        16 PC UN  (PC)       2:12.65  16              P    30.03  1:03.40  1:38.02
MACK, LINNEA          15 PC UN  (PC)       2:13.00  17              P    27.40  1:00.02  1:35.81
WHALEY, REID          16 PC UN  (PC)       2:13.11  18              P    29.39  1:02.72  1:37.46
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI  2:13.32  19              P    29.94  1:03.83  1:39.08
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  2:13.34  20              P    29.42  1:02.68  1:37.20
KLOTZ, STEPHANIE      16 SN UN  (SN)       2:13.42  21              P    29.34  1:02.16  1:37.80
DAVIS, ALLIE          16 PC UN  (PC)       2:13.87  22              P    30.16  1:04.54  1:39.22
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC   2:14.24  23              P    29.16  1:02.56  1:37.74
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       2:14.80  24              P    29.06  1:03.06  1:38.88
NIEMIRA, BECKY        15 PC UN  (PC)       2:15.10  25              P    30.23  1:05.09  1:39.78
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  2:15.30  26              P    29.86  1:04.28  1:40.11
NOWACK, ANGELICA      15 PC UN  (PC)       2:15.34  27              P    30.01  1:03.90  1:39.80
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)       2:15.75  28              P    19.05  1:02.74  1:39.79
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       2:16.40  29              P    29.65  1:03.76  1:40.14
MCNULTY, ERIN         16 PC UN  (PC)       2:16.98  30              P    30.34  1:04.46  1:40.13
PHI, THUY             15 PC UN  (PC)       2:17.16  31              P    29.87  1:04.09  1:40.17
STAAB, KATELIN        15 SN UN  (SN)       2:17.69  32              P    29.85  1:04.30  1:40.87
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)       2:19.06  33              P    30.35  1:05.33  1:41.95
SIMMONS, KELLY        16 PC VALLEY SPLASH  2:19.16  34              P    29.96  1:04.68  1:41.30
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  2:19.57  35              P    31.93  1:07.21  1:43.71
LOHMANN, DANA         15 SN UN  (SN)       2:21.80  36              P    31.11  1:06.45  1:43.43
SWANSON, SHELBY       16 PC UN  (PC)       2:22.11  37              P    30.54  1:05.39  1:44.25
ZIOLKOWSKI, SAMANTHA  16 PC UN  (PC)       2:22.26  38              P    32.00  1:08.73  1:45.63
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE  2:24.12  39              P    31.78  1:08.17  1:45.80
BOESE, JULIA          15 AZ CHANDLER/GILB  2:25.11  40              P    30.56  1:06.86  1:45.93
YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  2:25.24  41              P    32.63  1:09.69  1:47.74
CHUA, KAYJING         15 PC UN  (PC)       2:31.68  42              P    32.85  1:10.08  1:49.83
HERRERA, MONICA       16 PC RENO AQUATIC    DQUED                   P    29.97  1:03.64  1:38.24

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            15 PC UN  (PC)       2:06.21   3  2:05.11 F1  P    27.28    59.71  1:36.77
                                                                    F    26.81    59.00  1:35.90
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)       2:07.95   6  2:05.60 F2  P    27.91    59.04  1:37.31
                                                                    F    27.45    57.87  1:35.69
BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       2:09.37   9  2:05.74 F3  P    28.02  1:00.94  1:38.77
                                                                    F    27.79    59.47  1:36.48

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)       2:07.54   5  2:06.81 F4  P    27.21    59.41  1:38.45
                                                                    F    27.09    59.76  1:38.11
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       2:07.15   4  2:06.97 F5  P    27.79    59.02  1:37.67
                                                                    F    27.70    58.54  1:37.75
REN, DOROTHY          16 PC UN  (PC)       2:09.31   8  2:07.08 F6  P    28.15  1:00.40  1:38.51
                                                                    F    27.72    59.59  1:37.52
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)       2:08.91   7  2:07.62 F7  P    28.07  1:00.27  1:39.07
                                                                    F    27.75  1:00.11  1:38.74
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   2:09.55  10  2:09.41 F8  P    27.80  1:00.74  1:38.70
                                                                    F    27.54    59.60  1:37.68

CHENAULT, CHELSEA     16 PC UN  (PC)       2:04.17   1              P    26.86    57.50  1:36.24
UPSHAW, ARLYN         16 PC UN  (PC)       2:05.43   2              P    28.14    59.13  1:35.87
LI, CELINA            15 PC UN  (PC)       2:06.21   3              P    27.28    59.71  1:36.77
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       2:07.15   4              P    27.79    59.02  1:37.67
CHEUNG, HILVY         15 PC UN  (PC)       2:07.54   5              P    27.21    59.41  1:38.45
BAXLEY, REBECCA       15 PC UN  (PC)       2:07.95   6              P    27.91    59.04  1:37.31
HAYES, NINA           15 PC UN  (PC)       2:08.91   7              P    28.07  1:00.27  1:39.07
REN, DOROTHY          16 PC UN  (PC)       2:09.31   8              P    28.15  1:00.40  1:38.51
BAUER, JENNA          15 PC UN  (PC)       2:09.37   9              P    28.02  1:00.94  1:38.77
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   2:09.55  10              P    27.80  1:00.74  1:38.70
POPPE, HEIDI          15 PC UN  (PC)       2:09.68  11              P    27.77  1:01.18  1:37.75
HAYES, LAURA          16 PC RENO AQUATIC   2:10.08  12              P    28.25  1:00.11  1:40.31
WILLIAMSON, BAILEY    16 PC RENO AQUATIC   2:10.63  13              P    27.34    59.77  1:39.45
AMBERG, NATALIE       15 PC UN  (PC)       2:10.67  14              P    28.16    59.93  1:41.60
LEE, AUSTINE          16 PC MISSION SAN J  2:10.68  15              P    28.62  1:02.12  1:39.50
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)       2:10.95  16              P    28.21  1:01.10  1:40.73
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  2:11.07  17              P    28.64  1:01.51  1:39.71
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  2:11.88  18              P    28.36  1:02.13  1:42.11
TANG, HELEN           15 PC UN  (PC)       2:12.00  19              P    28.04  1:01.51  1:42.29
SIEGEL, KATIE         16 PC UN  (PC)       2:12.07  20              P    28.88  1:01.26  1:42.26
WHALEY, REID          16 PC UN  (PC)       2:12.23  21              P    28.60  1:01.98  1:41.32
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)       2:12.25  22              P    27.64  1:00.46  1:41.33
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       2:12.32  23              P    28.64  1:02.33  1:41.31
KLOTZ, STEPHANIE      16 SN UN  (SN)       2:13.40  24              P    29.21  1:04.78  1:42.62
CHAN, CHELSEA         15 ** EDMONTON KEYA  2:13.46  25              P    28.83  1:04.07  1:41.56
OWEN, RACHEL          15 PC OSPREY AQUATI  2:13.50  26              P    27.67  1:01.89  1:42.10
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)       2:13.57  27              P    28.21  1:01.29  1:41.48
BARCELLONA, JENNY     15 PC UN  (PC)       2:13.94  28              P    29.91  1:02.23  1:43.58
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       2:14.13  29              P    28.66  1:01.75  1:42.47
ZHOU, JOYCE           15 PC UN  (PC)       2:14.42  30              P    29.98  1:03.60  1:44.60
BRAND, KIRSTEN        15 PC UN  (PC)       2:14.52  31              P    30.68  1:04.05  1:44.75
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  2:14.71  32              P    29.59  1:02.84  1:43.87
SABOURIN, KATE        16 PC UN  (PC)       2:15.56  33              P    29.68  1:04.96  1:44.85
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  2:15.88  34              P    29.68  1:05.82  1:44.21
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  2:16.07  35              P    29.21  1:04.25  1:44.34
HOPEWELL, TAYLOR      15 VA NOVA OF VIRGI  2:16.70  36              P    29.98  1:04.30  1:44.61
HERRERA, MONICA       16 PC RENO AQUATIC   2:16.76  37              P    29.82  1:04.15  1:46.02
PHI, THUY             15 PC UN  (PC)       2:17.54  38              P    29.35  1:03.13  1:43.98
CHOCK, MACKENZIE      15 PC UN  (PC)       2:18.35  39              P    28.30  1:02.44  1:45.20
LOHMANN, DANA         15 SN UN  (SN)       2:18.76  40              P    30.38  1:07.11  1:46.12
BARTHMUSS, HANNAH     16 CA CONEJO SIMI S  2:18.95  41              P    30.62  1:05.28  1:48.40
VOSICKA, STEPHANIE    16 PC UN  (PC)       2:19.12  42              P    29.14  1:04.22  1:46.48
AHNELL, KYLIE         15 SN UN  (SN)       2:19.47  43              P    29.51  1:05.49  1:47.41
ISLETA, CZSARINA      15 PC UN  (PC)       2:19.52  44              P    28.73  1:03.72  1:45.32
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)       2:19.54  45              P    29.70  1:05.27  1:48.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FULLER, MIKAELA       16 SN AQUASOL        2:19.69  46              P    30.10  1:06.84  1:48.69
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI  2:19.95  47              P    30.79  1:07.10  1:49.05
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI  2:20.10  48              P    31.24  1:06.68  1:48.48
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE  2:20.66  49              P    29.88  1:04.44  1:48.49
SOWERWINE, EMILIA     16 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.27  50              P    29.87  1:05.17  1:48.05
RICHEY, AMBER         15 CO BOULDER SWIMM  2:21.35  51              P    30.60  1:07.07  1:50.03
RASMUSSEN, CHLOE      16 PC UN  (PC)       2:21.57  52              P    29.60  1:03.74  1:48.77
NAIR, ROSHNI          16 PC UN  (PC)       2:21.95  53              P    30.24  1:05.58  1:48.66
SCANNELL, STEPHANIE   16 PC UN  (PC)       2:23.78  54              P    31.51  1:07.58  1:49.00
WOODS, MAGGIE         15 PC UN  (PC)       2:25.45  55              P    31.66  1:09.00  1:52.88

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       4:28.75   1  4:22.33 F1  P    28.60  1:01.65  1:36.23  2:09.51  2:49.57  3:29.71  4:00.06
                                                                    F    27.64    59.25  1:32.25  2:04.52  2:43.69  3:23.05  3:53.14
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       4:34.56   2  4:27.57 F2  P    28.58  1:01.42  1:36.53  2:11.23  2:50.23  3:30.04  4:03.18
                                                                    F    28.14  1:00.48  1:34.31  2:09.19  2:46.74  3:26.48  3:57.09
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       4:37.67   3  4:32.80 F3  P    29.29  1:02.23  1:36.93  2:11.18  2:52.07  3:33.35  4:06.07
                                                                    F    28.23  1:01.01  1:35.89  2:09.68  2:49.33  3:29.48  4:01.62
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)       4:39.32   4  4:35.87 F4  P    28.92  1:01.70  1:37.18  2:12.28  2:54.73  3:36.50  4:08.59
                                                                    F    28.59  1:00.99  1:35.76  2:10.59  2:53.23  3:34.54  4:05.82
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  4:43.63   8  4:35.88 F5  P    29.69  1:04.18  1:41.10  2:17.06  2:57.57  3:38.49  4:12.09
                                                                    F    28.94  1:02.34  1:38.29  2:13.02  2:51.92  3:31.99  4:05.11
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  4:39.73   5  4:39.50 F6  P    31.12  1:05.82  1:40.70  2:14.87  2:54.76  3:33.96  4:07.55
                                                                    F    30.31  1:05.16  1:39.71  2:14.46  2:54.00  3:33.87  4:07.19
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  4:41.84   6  4:40.16 F7  P    29.09  1:02.27  1:38.17  2:14.32  2:55.68  3:37.52  4:09.99
                                                                    F    28.91  1:02.01  1:39.04  2:15.81  2:56.99  3:38.37  4:09.66
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)       4:43.28   7  4:44.47 F8  P    29.36  1:03.55  1:38.42  2:14.01  2:55.96  3:37.49  4:10.79
                                                                    F    29.30  1:04.03  1:39.73  2:15.38  2:56.51  3:37.77  4:11.25

HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)       4:28.75   1              P    28.60  1:01.65  1:36.23  2:09.51  2:49.57  3:29.71  4:00.06
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)       4:34.56   2              P    28.58  1:01.42  1:36.53  2:11.23  2:50.23  3:30.04  4:03.18
MULLIGAN, KATHLEEN    15 AZ UN  (AZ)       4:37.67   3              P    29.29  1:02.23  1:36.93  2:11.18  2:52.07  3:33.35  4:06.07
GOLDMAN, LEAH         15 PC UN  (PC)       4:39.32   4              P    28.92  1:01.70  1:37.18  2:12.28  2:54.73  3:36.50  4:08.59
CARTAGENA, TAYLOR     15 VA NOVA OF VIRGI  4:39.73   5              P    31.12  1:05.82  1:40.70  2:14.87  2:54.76  3:33.96  4:07.55
WEST, KATHLEEN        16 SN CHICO AQUA-JE  4:41.84   6              P    29.09  1:02.27  1:38.17  2:14.32  2:55.68  3:37.52  4:09.99
RIEGER, ALEX          15 SN UN  (SN)       4:43.28   7              P    29.36  1:03.55  1:38.42  2:14.01  2:55.96  3:37.49  4:10.79
WASKO, RACHEL         15 SN SUN OAKS AQUA  4:43.63   8              P    29.69  1:04.18  1:41.10  2:17.06  2:57.57  3:38.49  4:12.09
WOOD, CATHERINE       15 VA NOVA OF VIRGI  4:44.40   9              P    29.43  1:03.03  1:40.56  2:17.56  2:56.71  3:36.85  4:11.11
SIMMONS, KELLY        16 PC VALLEY SPLASH  4:46.09  10              P    29.39  1:03.52  1:41.08  2:18.51  2:58.86  3:40.95  4:14.37
AHNELL, KYLIE         15 SN UN  (SN)       4:46.39  11              P    29.10  1:02.79  1:40.90  2:17.29  2:59.50  3:41.82  4:14.45
HOPEWELL, TAYLOR      15 VA NOVA OF VIRGI  4:46.63  12              P    30.38  1:05.51  1:40.83  2:16.42  2:57.31  3:39.18  4:13.68
GASCH, KELSEY         15 SN UN  (SN)       4:47.19  13              P    30.20  1:05.44  1:42.03  2:18.03  2:59.91  3:41.52  4:14.75
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)       4:48.65  14              P    29.74  1:02.70  1:39.09  2:14.98  3:00.82  3:46.44  4:18.43
MOREFIELD, SHAELIN    15 PC DOUGLAS DOLFI  4:48.78  15              P    29.85  1:03.83  1:41.82  2:18.93  3:00.29  3:41.68  4:16.27
SCHERP, STEFANIE      15 PC UN  (PC)       4:49.98  16              P    28.02  1:00.42  1:36.83  2:13.42  2:57.29  3:41.52  4:16.04
BURNS, CATHERINE      16 VA NOVA OF VIRGI  4:50.32  17              P    31.64  1:06.65  1:45.28  2:22.90  3:03.98  3:44.65  4:18.16
PENDLETON, MADDY      16 PC RENO AQUATIC   4:50.45  18              P    29.16  1:04.45  1:41.27  2:18.54  2:59.25  3:42.00  4:17.71
LEHR, TAYLOR          15 SN UN  (SN)       4:50.62  19              P    29.65  1:04.30  1:41.10  2:17.92  3:00.47  3:44.23  4:18.17
ANDERSON, KATHERINE   15 VA NOVA OF VIRGI  4:50.77  20              P    32.25  1:07.49  1:45.63  2:21.79  3:03.67  3:45.18  4:18.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIEGEL, KATIE         16 PC UN  (PC)       4:51.18  21              P    29.12  1:03.35  1:37.53  2:12.17  2:57.69  3:43.30  4:18.16
RICHEY, AMBER         15 CO BOULDER SWIMM  4:51.47  22              P    31.37  1:07.91  1:45.28  2:22.21  3:04.14  3:45.75  4:18.78
PERRY, ANNIKA         16 PC RENO AQUATIC   4:54.32  23              P    30.80  1:07.82  1:46.10  2:24.52  3:05.77  3:47.90  4:22.10
BANDMAN, RACHEL       15 VA NOVA OF VIRGI  4:54.59  24              P    32.00  1:08.56  1:45.47  2:21.80  3:04.62  3:47.66  4:21.63
SCHAFER, BREANNA      15 SN UN  (SN)       4:55.04  25              P    31.53  1:08.11  1:45.79  2:23.15  3:05.69  3:48.28  4:22.56
FULLER, MIKAELA       16 SN AQUASOL        4:55.17  26              P    31.29  1:07.73  1:46.70  2:24.32  3:06.80  3:50.71  4:23.55
MCDONALD, KATHRYN     15 VA NOVA OF VIRGI  4:55.34  27              P    32.18  1:09.06  1:46.67  2:23.11  3:05.84  3:48.92  4:22.84
DRESEL, AISLINN       15 PC UN  (PC)       4:55.66  29              P    30.83  1:05.99  1:44.41  2:20.78  3:04.44  3:48.52  4:22.45
WONG, LAUREN          16 PC UN  (PC)       4:55.66  28              P    30.77  1:06.53  1:44.37  2:21.11  3:04.80  3:49.03  4:23.10
STAAB, KATELIN        15 SN UN  (SN)       4:55.82  30              P    29.80  1:04.08  1:43.10  2:21.03  3:04.67  3:49.19  4:23.17
EHRLICH, BRIGID       16 SN CHICO AQUA-JE  4:59.64  31              P    31.45  1:06.92  1:44.83  2:21.07  3:06.72  3:52.48  4:26.60
YONTZ, RACHEL         15 VA NOVA OF VIRGI  5:01.78  32              P    32.72  1:09.83  1:48.32  2:26.63  3:08.96  3:52.24  4:27.68
NIEMIRA, BECKY        15 PC UN  (PC)       5:11.47  33              P    30.38  1:05.87  1:44.81  2:22.74  3:11.89  4:00.40  4:36.74

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL     22.89
   SECTIONAL     25.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    24.33   1    24.24 F1
CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)         24.47   2    24.36 F2
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE    24.58   3    24.42 F3
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    24.62   4    24.53 F4
XU, JENNIFER          17 PC MISSION SAN J    25.19   9    24.58 F5
GALI, HELENA          17 PC UN  (PC)         24.94   8    24.62 F6
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)         24.74   7    24.69 F7
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    24.68   6    24.88 F8

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    24.33   1
CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)         24.47   2
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE    24.58   3
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    24.62   4
CLARNO, KRISTEN       17 PC UN  (PC)         24.64   5
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    24.68   6
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)         24.74   7
GALI, HELENA          17 PC UN  (PC)         24.94   8
XU, JENNIFER          17 PC MISSION SAN J    25.19   9
CHAN, EMILY           17 PC UN  (PC)         25.32  10
HUANG, SALENA         18 PC UN  (PC)         25.39  11
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI    25.72  12
GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)         25.81  13
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)         25.91  14
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)         25.95  15
SHIELDS, MICHELLE     17 PC UN  (PC)         26.02  16
NANFRIA, TAYLOR       17 PC UN  (PC)         26.14  17
ARTH, KELLY           18 PC UN  (PC)         26.41  18
FLORES, NATALIE       18 SN REDDING SWIM     26.60  19
WONG, NATALIE         17 PC UN  (PC)         26.64  20
HARRIS, NAOMI         18 WY CONVERSE COUN    26.77  21
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)         26.80  22
MUI, MELISSA          18 PC DALY CITY DOL    26.84  23
FLYNN, SHANNA         17 PC UN  (PC)         26.88  24
WESTON, CAROLINE      17 PC UN  (PC)         26.98  25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)         27.53  26

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL     49.69
   SECTIONAL     55.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)         52.61   3    50.63 F1  P    26.31
                                                                    F    24.91
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    51.88   1    51.28 F2  P    25.23
                                                                    F    25.20
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE    52.76   4    52.17 F3  P    26.03
                                                                    F    25.43
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    52.58   2    52.21 F4  P    25.24
                                                                    F    25.19
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)         54.66   6    54.30 F5  P    25.80
                                                                    F    25.56
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)         54.73   8    54.32 F6  P    26.37
                                                                    F    26.10
RECORDS, KATIE        17 PC UN  (PC)         54.28   5    54.62 F7  P    26.35
                                                                    F    26.33
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)         54.73   7    55.23 F8  P    26.75
                                                                    F    26.76

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    51.88   1              P    25.23
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    52.58   2              P    25.24
BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)         52.61   3              P    26.31
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE    52.76   4              P    26.03
RECORDS, KATIE        17 PC UN  (PC)         54.28   5              P    26.35
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)         54.66   6              P    25.80
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)         54.73   8              P    26.37
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)         54.73   7              P    26.75
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    54.76   9              P    26.74
SUN, BEATRICE         17 PC MISSION SAN J    54.98  10              P    26.36
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE    55.15  11              P    26.61
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)         55.65  12              P    26.80
SHIELDS, MICHELLE     17 PC UN  (PC)         55.88  13              P    27.11
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI    56.10  14              P    26.99
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)         56.42  15              P    27.18
ARTH, KELLY           18 PC UN  (PC)         56.66  16              P    27.38
FLORES, NATALIE       18 SN REDDING SWIM     57.33  17              P    27.33
TYYNISMAA, TAYLOR     17 OR HOOD RIVER SW    57.34  18              P    27.30
VAN DE HEY, LAUREN    17 PC UN  (PC)         58.19  19              P    27.67

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.19
   SECTIONAL   1:58.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI  1:52.51   1  1:50.51 F1  P    26.36
                                                                    F    25.62    52.87  1:21.46
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE  1:52.85   2  1:50.84 F2  P    25.81    54.15  1:23.27
                                                                    F
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  1:55.63   4  1:54.09 F3  P    26.75    55.53  1:25.55
                                                                    F    26.46    55.37  1:24.85
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  1:57.76   5  1:54.62 F4  P    27.48    57.15  1:27.54
                                                                    F    26.89    55.33  1:24.90
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA  2:00.48   9  1:57.35 F5  P
                                                                    F    27.82    57.50  1:27.57
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA  1:58.58   7  1:58.42 F6  P    26.38    56.10  1:27.67
                                                                    F
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)       1:59.02   8  1:58.80 F7  P    27.32    56.80  1:27.89
                                                                    F    27.08    56.80  1:27.92
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)       1:58.38   6  1:59.02 F8  P    27.62    57.33  1:28.02
                                                                    F    27.55    57.89  1:29.04

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI  1:52.51   1              P    26.36
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE  1:52.85   2              P    25.81    54.15  1:23.27
HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       1:54.49   3              P    26.69    55.74  1:25.50
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  1:55.63   4              P    26.75    55.53  1:25.55
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  1:57.76   5              P    27.48    57.15  1:27.54
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)       1:58.38   6              P    27.62    57.33  1:28.02
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA  1:58.58   7              P    26.38    56.10  1:27.67
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)       1:59.02   8              P    27.32    56.80  1:27.89
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA  2:00.48   9              P
GEE, STEPHANIE        18 PC UN  (PC)       2:00.58  10
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE  2:00.59  11
BATIZA, DELISE        17 PC UN  (PC)       2:01.17  12              P    28.44    59.00  1:30.21
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)       2:01.47  13              P    27.88    58.42  1:30.06
FONG, CATHERINE       18 PC PLEASANTON SE  2:02.68  14              P    28.10    59.07  1:30.92
SABER, ANNA           17 PC UN  (PC)       2:03.94  15              P    28.18    59.03  1:31.50
ARTH, KELLY           18 PC UN  (PC)       2:04.58  16              P    28.82  1:00.00  1:32.63
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)       2:04.98  17              P    27.04    57.85  1:31.14
FLORES, NATALIE       18 SN REDDING SWIM   2:06.63  18              P    28.62  1:00.01  1:32.72
KOONTZ, SARAH         17 PC DOUGLAS DOLFI  2:06.98  19              P    29.64  1:01.76  1:34.60
RUBIO, KAITLYNN       17 SN UN  (SN)       2:07.29  20              P    28.29  1:00.98  1:34.40
JONES, JACQUE         18 SN UN  (SN)       2:08.30  21              P    29.83  1:02.19  1:35.53
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       2:09.74  22              P    29.29  1:01.84  1:35.96

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:45.49
   SECTIONAL   5:12.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       5:02.59   1  4:56.80 F1  P    27.89    58.08  1:28.61  1:59.48  2:30.39  3:00.94  3:31.68
                                                                       4:02.35  4:32.69
                                                                    F    27.44    57.07  1:26.80  1:56.65  2:26.63  2:56.74  3:26.73
                                                                       3:57.00  4:27.35
NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)       5:06.25   4  4:58.10 F2  P    27.23    57.00  1:27.25  1:58.01  2:29.19  3:00.60  3:31.76
                                                                       4:03.76  4:35.95
                                                                    F    27.64    57.28  1:27.46  1:57.50  2:27.71  2:58.11  3:28.16
                                                                       3:58.40  4:28.65
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE  5:05.33   3  5:05.04 F3  P    28.23    58.40  1:29.26  2:00.11  2:30.82  3:02.03  3:32.74
                                                                       4:03.72  4:35.06
                                                                    F    27.37    57.57  1:28.31  1:59.09  2:29.80  3:00.84  3:32.11
                                                                       4:03.22  4:34.44
GALI, HELENA          17 PC UN  (PC)       5:13.24   9  5:06.30 F4  P    27.26    57.65  1:28.81  2:00.10  2:31.76  3:03.88  3:36.31
                                                                       4:08.64  4:41.08
                                                                    F    28.05    58.56  1:29.31  2:00.35  2:31.51  3:02.84  3:34.08
                                                                       4:05.24  4:36.37
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA  5:08.58   6  5:06.87 F5  P    28.39    58.53  1:29.02  2:00.31  2:31.82  3:03.38  3:34.89
                                                                       4:06.66  4:37.97
                                                                    F    29.61  1:00.14  1:30.67  2:01.81  2:32.60  3:03.26  3:34.35
                                                                       4:05.53  4:36.72
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)       5:05.09   2  5:07.10 F6  P    27.75    57.91  1:28.79  1:59.27  2:29.79  3:00.61  3:32.18
                                                                       4:03.70  4:34.92
                                                                    F    27.84    58.01  1:28.56  1:59.47  2:30.42  3:02.01  3:33.77
                                                                       4:05.49  4:37.40
GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)       5:14.62  10  5:09.62 F7  P    28.42    59.85  1:32.06  2:04.34  2:36.23  3:08.66  3:40.65
                                                                       4:11.54  4:43.11
                                                                    F    27.73    58.47  1:29.65  2:01.30  2:32.84  3:04.48  3:35.92
                                                                       4:07.50  4:39.16
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)       5:12.14   7  5:13.15 F8  P    28.25    58.99  1:30.45  2:01.90  2:33.68  3:05.79  3:37.82
                                                                       4:09.93  4:41.59
                                                                    F    28.03    58.68  1:30.00  2:01.53  2:33.49  3:05.62  3:37.70
                                                                       4:10.02  4:42.23

HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       5:02.59   1              P    27.89    58.08  1:28.61  1:59.48  2:30.39  3:00.94  3:31.68
                                                                       4:02.35  4:32.69
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)       5:05.09   2              P    27.75    57.91  1:28.79  1:59.27  2:29.79  3:00.61  3:32.18
                                                                       4:03.70  4:34.92
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE  5:05.33   3              P    28.23    58.40  1:29.26  2:00.11  2:30.82  3:02.03  3:32.74
                                                                       4:03.72  4:35.06
NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)       5:06.25   4              P    27.23    57.00  1:27.25  1:58.01  2:29.19  3:00.60  3:31.76
                                                                       4:03.76  4:35.95
BEACH, MEGAN          17 PC UN  (PC)       5:06.37   5              P    28.44    59.46  1:30.69  2:01.81  2:33.01  3:04.16  3:35.13
                                                                       4:06.16  4:36.83
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA  5:08.58   6              P    28.39    58.53  1:29.02  2:00.31  2:31.82  3:03.38  3:34.89
                                                                       4:06.66  4:37.97
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)       5:12.14   7              P    28.25    58.99  1:30.45  2:01.90  2:33.68  3:05.79  3:37.82
                                                                       4:09.93  4:41.59
BATIZA, DELISE        17 PC UN  (PC)       5:13.11   8              P    28.31    58.74  1:30.02  2:01.31  2:32.68  3:04.25  3:36.19
                                                                       4:08.90  4:41.46
GALI, HELENA          17 PC UN  (PC)       5:13.24   9              P    27.26    57.65  1:28.81  2:00.10  2:31.76  3:03.88  3:36.31
                                                                       4:08.64  4:41.08

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   17-18   500 FREE                                    EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)       5:14.62  10              P    28.42    59.85  1:32.06  2:04.34  2:36.23  3:08.66  3:40.65
                                                                       4:11.54  4:43.11
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       5:14.87  11              P    28.60    58.92  1:30.27  2:01.59  2:33.31  3:05.69  3:37.83
                                                                       4:10.06  4:43.06
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  5:16.44  12              P    42.70  1:14.94  1:46.98  2:18.88  2:50.77  3:23.43  3:55.72
                                                                       4:27.82  4:58.74
HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)       5:17.77  13              P    29.55  1:01.17  1:33.14  2:05.16  2:36.76  3:08.95  3:41.38
                                                                       4:13.90  4:46.20
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)       5:18.21  14              P    28.57    59.38  1:31.70  2:03.61  2:35.46  3:07.18  3:39.88
                                                                       4:12.92  4:45.77
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)       5:18.40  15              P    29.38  1:01.50  1:33.89  2:06.49  2:38.94  3:11.34  3:43.45
                                                                       4:15.41  4:47.45
GEE, STEPHANIE        18 PC UN  (PC)       5:21.17  16              P    28.99  1:00.70  1:32.97  2:06.00  2:38.60  3:11.28  3:44.14
                                                                       4:17.10  4:49.74
MORAN, BRIDGET        17 PC UN  (PC)       5:23.24  17              P    29.72  1:01.78  1:34.62  2:07.77  2:40.22  3:13.05  3:45.59
                                                                       4:18.40  4:51.12
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  5:25.90  18              P    29.97  1:01.98  1:34.52  2:07.59  2:40.36  3:13.35  3:46.32
                                                                       4:19.49  4:52.86
SABER, ANNA           17 PC UN  (PC)       5:28.39  19              P    29.75  1:01.67  1:34.38  2:07.31  2:40.63  3:14.36  3:48.27
                                                                       4:22.44  4:55.88
RUBIO, KAITLYNN       17 SN UN  (SN)       5:28.79  20              P    29.44  1:02.32  1:35.32  2:09.27  2:43.30  3:16.76  3:50.35
                                                                       4:23.79  4:57.07
CHAN, EMILY           17 PC UN  (PC)       5:30.95  21              P    29.09  1:01.25  1:34.48  2:08.08  2:41.99  3:16.56  3:50.92
                                                                       4:24.35  4:58.03
FONG, CATHERINE       18 PC PLEASANTON SE  5:33.46  22              P    29.61  1:01.86  1:34.77  2:08.00  2:41.65  3:15.59  3:49.78
                                                                       4:24.33  4:59.32
HENDERSON, ELIZA      17 PC UN  (PC)       5:34.74  23              P    30.56  1:03.35  1:36.97  2:10.99  2:44.84  3:18.80  3:52.89
                                                                       4:26.98  5:01.20
WESTON, CAROLINE      17 PC UN  (PC)       5:36.16  24              P
                                                                                4:49.52
KOONTZ, SARAH         17 PC DOUGLAS DOLFI  5:36.30  25              P    45.20  1:18.55  1:52.38  2:26.38  3:00.49  3:34.88  4:09.53
                                                                       4:44.41  5:18.38
ARTH, KELLY           18 PC UN  (PC)       5:36.68  26              P    30.37  1:03.38  1:37.15  2:10.99  2:44.58  3:18.68  3:53.26
                                                                       4:27.91  5:02.58
SPRATT, MICHELLE      17 PC UN  (PC)       5:42.17  27              P    29.86  1:02.77  1:36.59  2:11.62  2:46.83  3:21.66  3:56.95
                                                                       4:32.43  5:07.53
HARRIS, SAMANTHA      17 PC UN  (PC)       5:47.81  28              P    46.27  1:21.36  1:57.16  2:33.03  3:08.75  3:44.47  4:20.26
                                                                       4:55.93  5:30.07

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.79
   SECTIONAL   1:01.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)         58.64   3    56.32 F1  P    28.96
                                                                    F    27.80
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    57.26   1    57.08 F2  P    27.89
                                                                    F    27.60
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    57.80   2    58.54 F3  P    28.26
                                                                    F    28.46
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    58.93   4    58.83 F4  P    28.77
                                                                    F    28.55

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   85
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  1:01.68   8    59.92 F5  P    29.99
                                                                    F    29.36
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  1:01.40   6  1:00.25 F6  P    30.03
                                                                    F    29.62
XU, JENNIFER          17 PC MISSION SAN J  1:00.78   5  1:00.40 F7  P    29.22
                                                                    F    28.96
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   1:01.56   7  1:01.42 F8  P    30.16
                                                                    F    29.69

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    57.26   1              P    27.89
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    57.80   2              P    28.26
BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)         58.64   3              P    28.96
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    58.93   4              P    28.77
XU, JENNIFER          17 PC MISSION SAN J  1:00.78   5              P    29.22
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  1:01.40   6              P    30.03
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   1:01.56   7              P    30.16
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  1:01.68   8              P    29.99
NANFRIA, TAYLOR       17 PC UN  (PC)       1:02.55   9              P    30.78
SUN, BEATRICE         17 PC MISSION SAN J  1:02.60  10              P    30.46
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       1:02.62  11              P    30.58
GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)       1:02.79  12              P    30.18
WONG, NATALIE         17 PC UN  (PC)       1:02.87  13              P    30.36
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       1:03.08  14              P    30.47
HAHL, MICHELLE        17 PC RENO AQUATIC   1:03.15  15              P    30.77
LAMPE, KATHLEEN       17 VA NOVA OF VIRGI  1:03.25  16              P    30.67
RUBIO, KAITLYNN       17 SN UN  (SN)       1:03.28  17              P    30.61
HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)       1:03.29  18              P    31.22
SAVOIE, MARISSA       17 PC UN  (PC)       1:03.71  19              P    30.98
JONES, JACQUE         18 SN UN  (SN)       1:03.89  20              P    30.93
FONG, CATHERINE       18 PC PLEASANTON SE  1:04.19  21              P    31.43
FLORES, NATALIE       18 SN REDDING SWIM   1:04.68  22              P    31.52
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA  1:04.80  23              P    31.94
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)       1:05.21  24              P    31.92
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)       1:05.62  25              P    31.53
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  1:05.66  26              P    32.38
CESARETTI, MORIAH     17 PC SCOTIA SWIM C  1:05.91  27              P    31.82
LEE, KATHARINE        17 PC UN  (PC)       1:05.92  28              P    31.81
GIBSON, SIERRA        17 PC UN  (PC)       1:05.97  29              P    32.26
MEEKER, KRISTEN       17 VA NOVA OF VIRGI  1:06.03  30              P    31.73
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)       1:06.68  31              P    32.45
KWONG, NATALIE        17 PC UN  (PC)       1:06.96  32              P    32.68
GEBHARD, MADDY        17 PC UN  (PC)       1:07.14  33              P    32.89
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  1:07.35  34              P    33.27
PRUTTON, KENDRA       17 PC UN  (PC)       1:07.38  35              P    31.99
MATLASHOVA, YULIYA    18 NM PAJARITO AQUA  1:07.49  36              P    31.99
TYYNISMAA, TAYLOR     17 OR HOOD RIVER SW  1:07.51  37              P    32.39
VAN DE HEY, LAUREN    17 PC UN  (PC)       1:07.64  38              P    33.06
GREER, FIONA          18 PC UN  (PC)       1:07.91  39              P    32.24
TEOH, RACHEL          18 PC UN  (PC)       1:08.14  40              P    33.30
ROSAS, RACHEL         17 PC UN  (PC)       1:08.41  41              P    33.19
MORAN, BRIDGET        17 PC UN  (PC)       1:09.31  42              P    34.05
CHEN, SHIWEN          17 PC UN  (PC)       1:09.59  43              P    33.03
LINDT, LYNDSEY        17 PC UN  (PC)       1:09.96  44              P    33.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:58.29
   SECTIONAL   2:11.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       1:59.44   1  1:57.20 F1  P  1:29.09
                                                                    F    28.43    57.38  1:27.08
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI  2:01.75   2  2:00.86 F2  P    28.48    59.02  1:30.40
                                                                    F    28.57    58.91  1:29.97
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  2:08.25   3  2:03.80 F3  P    30.65  1:02.66  1:35.48
                                                                    F
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA  2:09.39   4  2:06.26 F4  P    30.00  1:02.27  1:35.60
                                                                    F    29.94  1:01.90  1:34.15
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  2:10.13   5  2:07.36 F5  P    30.64  1:03.08  1:36.25
                                                                    F    29.78  1:01.13  1:33.90
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   2:13.93   7  2:11.26 F6  P    31.45  1:04.29  1:39.02
                                                                    F    30.27
JONES, JACQUE         18 SN UN  (SN)       2:15.50   8  2:14.06 F7  P    31.84  1:05.75  1:40.28
                                                                    F    30.66  1:03.85  1:38.74
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       2:15.79   9  2:16.66 F8  P    32.50  1:06.66  1:41.46
                                                                    F    32.05  1:05.99  1:41.13

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       1:59.44   1              P  1:29.09
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI  2:01.75   2              P    28.48    59.02  1:30.40
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  2:08.25   3              P    30.65  1:02.66  1:35.48
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA  2:09.39   4              P    30.00  1:02.27  1:35.60
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  2:10.13   5              P    30.64  1:03.08  1:36.25
BATIZA, DELISE        17 PC UN  (PC)       2:12.35   6              P    31.38  1:04.60  1:38.92
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   2:13.93   7              P    31.45  1:04.29  1:39.02
JONES, JACQUE         18 SN UN  (SN)       2:15.50   8              P    31.84  1:05.75  1:40.28
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       2:15.79   9              P    32.50  1:06.66  1:41.46
LAMPE, KATHLEEN       17 VA NOVA OF VIRGI  2:17.08  10              P    32.09  1:06.18  1:41.19
HAHL, MICHELLE        17 PC RENO AQUATIC   2:17.30  11              P    32.06  1:06.06  1:41.69
RUBIO, KAITLYNN       17 SN UN  (SN)       2:17.41  12              P    31.87  1:06.62  1:42.35
GIBSON, SIERRA        17 PC UN  (PC)       2:18.02  13              P    33.07  1:43.09
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)       2:18.14  14              P
FONG, CATHERINE       18 PC PLEASANTON SE  2:18.66  15              P    33.13  1:08.17  1:43.59
GEE, STEPHANIE        18 PC UN  (PC)       2:19.79  16              P    33.46  1:08.61  1:44.53
FLORES, NATALIE       18 SN REDDING SWIM   2:19.86  17              P    33.41  1:08.47  1:44.12
KOONTZ, SARAH         17 PC DOUGLAS DOLFI  2:21.47  18              P    34.48  1:10.07  1:45.89
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  2:22.61  19              P    34.13  1:09.50  1:46.15
MEEKER, KRISTEN       17 VA NOVA OF VIRGI  2:23.24  20              P    33.20  1:09.24  1:46.79
LEE, KATHARINE        17 PC UN  (PC)       2:24.34  21              P    32.82  1:09.14  1:47.33
CESARETTI, MORIAH     17 PC SCOTIA SWIM C  2:24.45  22              P    32.10  1:08.42  1:46.83
KWONG, NATALIE        17 PC UN  (PC)       2:25.22  23              P    34.28  1:11.25  1:48.59
VAN DE HEY, LAUREN    17 PC UN  (PC)       2:26.53  24              P    33.22  1:09.46  1:47.43
SABER, ANNA           17 PC UN  (PC)       2:26.97  25              P    33.25  1:09.75  1:48.04
ROSAS, RACHEL         17 PC UN  (PC)       2:27.89  26              P    34.30  1:11.69  1:50.09
GREER, FIONA          18 PC UN  (PC)       2:28.25  27              P    34.16  1:11.61  1:50.55
MATLASHOVA, YULIYA    18 NM PAJARITO AQUA  2:28.32  28              P    33.41  1:10.71  1:49.52
STRAND, KAYLA         17 SN CHICO AQUA-JE  2:29.89  29              P    35.13  1:13.35  1:51.61
CHEN, HOLLY           17 PC UN  (PC)       2:30.67  30              P    35.25  1:13.21  1:52.18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:02.39
   SECTIONAL   1:09.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)       1:05.17   1  1:03.93 F1  P    30.84
                                                                    F    31.37
RECORDS, KATIE        17 PC UN  (PC)       1:05.64   2  1:04.97 F2  P    30.92
                                                                    F    31.08
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  1:06.19   4  1:05.22 F3  P    31.40
                                                                    F    30.75
HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       1:06.20   5  1:05.77 F4  P    31.49
                                                                    F    31.25
HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)       1:05.88   3  1:06.09 F5  P    31.50
                                                                    F    31.76
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       1:07.46   7  1:06.91 F6  P    31.95
                                                                    F    31.59
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)       1:06.51   6  1:07.13 F7  P    31.75
                                                                    F    31.99
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  1:07.86   8  1:07.26 F8  P    31.85
                                                                    F    31.62

CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)       1:05.17   1              P    30.84
RECORDS, KATIE        17 PC UN  (PC)       1:05.64   2              P    30.92
HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)       1:05.88   3              P    31.50
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  1:06.19   4              P    31.40
HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       1:06.20   5              P    31.49
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)       1:06.51   6              P    31.75
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       1:07.46   7              P    31.95
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  1:07.86   8              P    31.85
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       1:08.48   9              P    32.38
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  1:08.74  10              P    32.48
GEBHARD, MADDY        17 PC UN  (PC)       1:08.97  11              P    32.60
XU, JENNIFER          17 PC MISSION SAN J  1:09.02  12              P    32.64
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  1:10.63  13              P    33.62
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       1:10.69  14              P    33.50
CROCKER, SARAH        17 SN UN  (SN)       1:11.09  15              P    33.82
WONG, NATALIE         17 PC UN  (PC)       1:11.18  16              P    34.06
GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)       1:11.44  17              P    34.08
BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       1:12.68  18              P    33.81
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   1:12.84  19              P    34.60
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE  1:12.88  20              P    34.37
SAVOIE, MARISSA       17 PC UN  (PC)       1:12.91  21              P    34.49
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  1:13.10  22              P    34.69
SHIELDS, MICHELLE     17 PC UN  (PC)       1:13.56  23              P    34.43
MEEKER, KRISTEN       17 VA NOVA OF VIRGI  1:13.70  24              P    34.80
FLYNN, SHANNA         17 PC UN  (PC)       1:13.78  25              P    34.27
HAHL, MICHELLE        17 PC RENO AQUATIC   1:13.84  26              P    34.84
MULLIN, NINA          17 PC UN  (PC)       1:14.82  27              P    35.02
LONG, KELLIE          17 SN UN  (SN)       1:14.83  28              P    35.42
KNOLLMUELLER, KELSEY  18 PC UN  (PC)       1:15.38  29              P    36.00
TYYNISMAA, TAYLOR     17 OR HOOD RIVER SW  1:15.99  30              P    35.67
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)       1:17.26  31              P    36.65
STRAND, KAYLA         17 SN CHICO AQUA-JE  1:17.61  32              P    36.10
LAMPE, KATHLEEN       17 VA NOVA OF VIRGI  1:17.65  33              P    37.04
CHEN, HOLLY           17 PC UN  (PC)       1:17.77  34              P    36.64

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   95
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, SHIWEN          17 PC UN  (PC)       1:17.78  35              P    37.27
MUI, MELISSA          18 PC DALY CITY DOL  1:19.85  36              P    37.04
NACHTIGAL, JENNIFER   17 PC UN  (PC)       1:21.11  37              P    37.75

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:14.99
   SECTIONAL   2:29.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       2:20.84   1  2:18.12 F1  P    32.11  1:07.43  1:44.11
                                                                    F    31.39  1:05.71  1:41.81
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  2:22.75   2  2:18.53 F2  P    31.82  1:07.80  1:44.95
                                                                    F    31.38  1:06.19  1:41.69
RECORDS, KATIE        17 PC UN  (PC)       2:23.55   3  2:22.65 F3  P    32.41  1:08.53  1:45.70
                                                                    F    31.89  1:07.68  1:44.91
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  2:24.02   4  2:22.88 F4  P    33.02  1:09.95  1:47.11
                                                                    F    32.59  1:09.13  1:45.82
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       2:27.95   5  2:26.30 F5  P    32.56  1:08.83  1:48.05
                                                                    F    32.54  1:08.44  1:47.39
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       2:28.17   6  2:26.74 F6  P    33.44  1:10.18  1:49.02
                                                                    F    33.27  1:10.17  1:48.34
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)       2:30.50   7  2:28.18 F7  P    34.14  1:12.20  1:51.29
                                                                    F    33.45  1:10.63  1:54.65
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  2:31.57   8  2:30.23 F8  P    34.17  1:12.26  1:51.56
                                                                    F    33.42  1:10.94  1:50.41

HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       2:20.84   1              P    32.11  1:07.43  1:44.11
O'VERY, MEGHAN        17 UT COTTONWOOD HE  2:22.75   2              P    31.82  1:07.80  1:44.95
RECORDS, KATIE        17 PC UN  (PC)       2:23.55   3              P    32.41  1:08.53  1:45.70
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  2:24.02   4              P    33.02  1:09.95  1:47.11
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       2:27.95   5              P    32.56  1:08.83  1:48.05
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       2:28.17   6              P    33.44  1:10.18  1:49.02
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)       2:30.50   7              P    34.14  1:12.20  1:51.29
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  2:31.57   8              P    34.17  1:12.26  1:51.56
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  2:32.33   9              P    34.75  1:13.22  1:52.27
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  2:33.44  10              P    35.01  1:13.98  1:53.06
CROCKER, SARAH        17 SN UN  (SN)       2:33.89  11              P    35.09  1:13.45  1:53.00
MEEKER, KRISTEN       17 VA NOVA OF VIRGI  2:35.79  12              P    34.86  1:13.85  1:54.60
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   2:37.02  13              P    35.33  1:15.40  2:36.97
HAHL, MICHELLE        17 PC RENO AQUATIC   2:37.07  14              P    35.35  1:15.21  1:56.38
TYYNISMAA, TAYLOR     17 OR HOOD RIVER SW  2:37.85  15              P    34.01  1:13.58  1:55.21
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE  2:40.79  16              P    37.22  1:17.75  1:58.88
LAMPE, KATHLEEN       17 VA NOVA OF VIRGI  2:41.13  17              P    37.14  1:17.53  1:59.06
FLYNN, SHANNA         17 PC UN  (PC)       2:45.35  18              P    35.29  1:15.75  1:59.34
CHEN, HOLLY           17 PC UN  (PC)       2:45.64  19              P    36.69  1:17.79  2:01.13
STRAND, KAYLA         17 SN CHICO AQUA-JE  2:46.38  20              P    38.35  1:20.66  2:03.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL     53.89
   SECTIONAL   1:00.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)         59.51   3    55.16 F1  P    28.55
                                                                    F    26.54
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    56.90   1    56.00 F2  P    26.78
                                                                    F    26.36
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    59.18   2    58.32 F3  P    28.06
                                                                    F    27.32
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE    59.84   5  1:00.12 F4  P    28.42
                                                                    F    28.46
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    59.53   4  1:00.28 F5  P    27.76
                                                                    F    28.05
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE  1:00.93   6  1:00.65 F6  P    28.72
                                                                    F    28.66
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  1:01.24   7  1:00.78 F7  P    29.03
                                                                    F    28.84
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  1:01.28   8  1:01.07 F8  P    28.57
                                                                    F    28.55

LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI    56.90   1              P    26.78
GIBSON-BROKOP, LINDSA 18 ** EDMONTON KEYA    59.18   2              P    28.06
BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)         59.51   3              P    28.55
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C    59.53   4              P    27.76
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE    59.84   5              P    28.42
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE  1:00.93   6              P    28.72
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  1:01.24   7              P    29.03
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  1:01.28   8              P    28.57
SUN, BEATRICE         17 PC MISSION SAN J  1:01.57   9              P    29.10
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       1:01.73  10              P    29.06
CROCKER, SARAH        17 SN UN  (SN)       1:02.63  11              P    29.42
RUBIO, KAITLYNN       17 SN UN  (SN)       1:03.62  12              P    29.81
HARRIS, NAOMI         18 WY CONVERSE COUN  1:03.75  13              P    29.29
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   1:03.96  14              P    29.48
TEOH, RACHEL          18 PC UN  (PC)       1:04.05  15              P    29.96
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       1:04.29  16              P    30.01

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.29
   SECTIONAL   2:12.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       2:09.45   3  1:59.78 F1  P    29.38  1:02.52  1:35.80
                                                                    F    27.37    57.59  1:28.67
NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)       2:03.18   1  2:01.71 F2  P    28.27    58.54  1:31.25
                                                                    F    27.86    58.48  1:29.64
NANFRIA, TAYLOR       17 PC UN  (PC)       2:05.39   2  2:03.22 F3  P    29.27  1:00.82  1:33.15
                                                                    F    29.16  1:00.46  1:31.64
CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)       2:09.52   4  2:08.46 F4  P    28.60  1:00.61  1:34.37
                                                                    F    28.77  1:00.89  1:34.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   73
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)       2:11.88   8  2:08.60 F5  P    29.90  1:04.23  1:38.25
                                                                    F    28.94  1:02.58  1:36.02
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE  2:11.39   5  2:10.22 F6  P    29.81  1:02.26  1:36.70
                                                                    F    29.20  1:02.31  1:36.12
BATIZA, DELISE        17 PC UN  (PC)       2:11.42   6  2:10.85 F7  P    30.12  1:03.28  1:37.23
                                                                    F    29.47  1:02.33  1:36.31
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)       2:11.79   7  2:13.21 F8  P    29.34  1:02.82  1:37.01
                                                                    F    30.32  1:04.02  1:38.32

NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)       2:03.18   1              P    28.27    58.54  1:31.25
NANFRIA, TAYLOR       17 PC UN  (PC)       2:05.39   2              P    29.27  1:00.82  1:33.15
BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       2:09.45   3              P    29.38  1:02.52  1:35.80
CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)       2:09.52   4              P    28.60  1:00.61  1:34.37
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE  2:11.39   5              P    29.81  1:02.26  1:36.70
BATIZA, DELISE        17 PC UN  (PC)       2:11.42   6              P    30.12  1:03.28  1:37.23
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)       2:11.79   7              P    29.34  1:02.82  1:37.01
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)       2:11.88   8              P    29.90  1:04.23  1:38.25
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)       2:13.19   9              P    29.83  1:03.48  1:37.92
WONG, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:13.47  10              P    30.44  1:03.93  1:38.28
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)       2:16.93  11              P    29.63  1:03.68  1:40.00
GIBSON, SIERRA        17 PC UN  (PC)       2:19.00  12              P    30.99  1:05.65  1:41.62
PRUTTON, KENDRA       17 PC UN  (PC)       2:19.56  13              P    31.06  1:06.22  1:43.09
RUBIO, KAITLYNN       17 SN UN  (SN)       2:19.92  14              P    31.01  1:06.11  1:42.84
FONG, CATHERINE       18 PC PLEASANTON SE  2:20.11  15              P    30.28  1:05.64  1:42.24
CROCKER, SARAH        17 SN UN  (SN)       2:20.87  16              P    32.12  1:08.10  1:44.11
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE  2:21.18  17              P    29.72  1:04.03  1:41.07
HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)       2:22.00  18              P    31.87  1:08.37  1:45.16
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       2:22.93  19              P    31.17  1:07.02  1:44.79
MALONEY, KATHERINE    17 PC UN  (PC)       2:24.30  20              P    30.99  1:06.13  1:44.34
HEYMAN, SOPHIE        17 PC UN  (PC)       2:24.70  21              P    31.88  1:08.25  1:46.16

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:00.29
   SECTIONAL   2:13.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)       2:05.33   1  2:04.67 F1  P    27.86  1:00.70  1:36.51
                                                                    F    27.64  1:00.01  1:35.72
HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       2:07.80   3  2:04.67 F1  P    28.16  1:00.70  1:38.05
                                                                    F    27.84    59.59  1:36.01
NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)       2:09.13   4  2:04.67 F1  P    28.58    59.75  1:38.13
                                                                    F    27.69  1:00.08  1:36.10
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI  2:09.67   6  2:08.29 F4  P    27.05    57.91  1:38.83
                                                                    F    26.32    56.79  1:38.43
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       2:11.87   8  2:09.77 F5  P    29.21  1:03.13  1:41.64
                                                                    F    28.41  1:02.02  1:39.95
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)       2:12.02   9  2:10.15 F6  P    29.06  1:04.70  1:41.29
                                                                    F    28.47  1:03.44  1:40.02
HUANG, SALENA         18 PC UN  (PC)       2:12.05  10  2:10.79 F7  P    27.74  1:00.69  1:41.44
                                                                    F    28.25  1:01.39  1:41.05
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  2:10.89   7  2:11.70 F8  P    28.23    59.88  1:39.99
                                                                    F    28.28  1:00.26  1:40.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


CHEN, EVA             17 PC UN  (PC)       2:05.33   1              P    27.86  1:00.70  1:36.51
NANFRIA, TAYLOR       17 PC UN  (PC)       2:06.83   2              P    28.23  1:00.97  1:38.84
HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       2:07.80   3              P    28.16  1:00.70  1:38.05
NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)       2:09.13   4              P    28.58    59.75  1:38.13
CLARNO, KRISTEN       17 PC UN  (PC)       2:09.32   5              P    28.92  1:01.50  1:40.38
LEE, DANIELLE         17 AZ ARIZONA MARLI  2:09.67   6              P    27.05    57.91  1:38.83
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  2:10.89   7              P    28.23    59.88  1:39.99
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       2:11.87   8              P    29.21  1:03.13  1:41.64
DOAN, KRISTINE        17 PC UN  (PC)       2:12.02   9              P    29.06  1:04.70  1:41.29
HUANG, SALENA         18 PC UN  (PC)       2:12.05  10              P    27.74  1:00.69  1:41.44
XU, JENNIFER          17 PC MISSION SAN J  2:12.57  11              P    28.32  1:02.55  1:40.88
GARGALIKIS, ALLISON   17 PC UN  (PC)       2:12.70  12              P    28.30  1:03.59  1:41.32
GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)       2:13.14  13              P    28.86  1:02.41  1:42.06
WONG, NATALIE         17 PC UN  (PC)       2:14.06  14              P    29.16  1:03.45  1:42.73
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  2:14.07  15              P    29.33  1:01.86  1:42.14
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  2:14.89  16              P    29.02  1:04.13  1:42.72
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)       2:15.33  17              P    29.08  1:04.96  1:45.09
HOUSTON, TORY         17 PC UN  (PC)       2:15.50  18              P    31.21  1:05.83  1:44.01
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   2:16.43  19              P    30.09  1:03.45  1:43.30
WILLIAMS, CASEY       17 VA NOVA OF VIRGI  2:16.51  20              P    29.50  1:05.95  1:44.60
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)       2:16.60  21              P    29.08  1:05.53  1:44.93
CHAN, EMILY           17 PC UN  (PC)       2:16.74  22              P    29.10  1:05.82  1:45.76
BATIZA, DELISE        17 PC UN  (PC)       2:17.60  23              P    29.69  1:03.02  1:45.82
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       2:18.38  24              P    30.14  1:08.52  1:45.50
DEAN, COURTNEY        17 PC UN  (PC)       2:18.55  25              P    29.41  1:03.85  1:47.11
HAHL, MICHELLE        17 PC RENO AQUATIC   2:19.15  26              P    30.51  1:04.84  1:46.03
GEE, STEPHANIE        18 PC UN  (PC)       2:19.27  27              P    29.39  1:05.50  1:47.35
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA  2:19.34  28              P    29.36  1:03.44  1:48.40
GEBHARD, MADDY        17 PC UN  (PC)       2:19.47  29              P    31.28  1:08.08  1:46.33
HENDERSON, ELIZA      17 PC UN  (PC)       2:21.05  30              P    31.15  1:09.08  1:49.15
CHEN, HOLLY           17 PC UN  (PC)       2:22.90  31              P    32.38  1:09.05  1:50.62
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  2:22.93  32              P    32.35  1:08.48  1:49.28
LAMPE, KATHLEEN       17 VA NOVA OF VIRGI  2:23.09  33              P    30.48  1:05.57  1:48.68
FLORES, NATALIE       18 SN REDDING SWIM   2:23.14  34              P    29.98  1:04.88  1:49.58
WESTON, CAROLINE      17 PC UN  (PC)       2:23.40  35              P    30.44  1:07.22  1:48.69
MATLASHOVA, YULIYA    18 NM PAJARITO AQUA  2:24.21  36              P    30.79  1:07.38  1:50.69
TAY, LYNN             18 SN UN  (SN)       2:25.65  37              P    29.90  1:08.72  1:52.84
GALI, HELENA          17 PC UN  (PC)        DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:16.29
   SECTIONAL   4:42.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       4:32.28   2  4:17.36 F1  P    28.62  1:02.04  1:37.63  2:11.95  2:51.00  3:29.76  4:01.78
                                                                    F    27.99    59.24  1:31.78  2:04.26  2:41.17  3:18.10  3:48.08
BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       4:29.37   1  4:21.67 F2  P    29.14  1:01.98  1:34.73  2:08.66  2:47.24  3:28.64  3:59.96
                                                                    F    27.97    59.15  1:30.94  2:02.82  2:42.17  3:23.02  3:52.40
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       4:38.26   3  4:32.65 F3  P    30.38  1:04.75  1:40.47  2:15.63  2:55.78  3:36.81  4:08.07
                                                                    F    29.93  1:03.34
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  4:39.33   4  4:33.63 F4  P    30.24  1:05.50  1:41.80  2:16.86  2:56.61  3:36.03  4:08.42
                                                                    F    29.79  1:04.59  1:40.47  2:14.76  2:53.50  3:32.65  4:04.27

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  4:46.19   6  4:40.60 F5  P    30.68  1:06.48  1:42.20  2:17.19  2:58.79  3:40.44  4:14.37
                                                                    F    28.99  1:02.83  1:37.69  2:12.07  2:53.60  3:35.05  4:08.65
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)       4:41.65   5  4:42.02 F6  P    29.95  1:04.42  1:40.22  2:15.69  2:56.03  3:37.06  4:10.17
                                                                    F    30.21  1:04.25  1:40.53  2:15.92  2:56.31  3:37.90  4:10.97
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   4:49.67   8  4:45.45 F7  P    30.73  1:06.51  1:42.84  2:18.94  3:00.05  3:41.49  4:16.59
                                                                    F    29.69  1:03.98  1:39.57  2:15.79  2:56.89  3:38.44  4:12.90
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)       4:49.36   7  4:45.99 F8  P    30.52  1:05.53  1:42.80  2:19.27  3:03.47  3:47.26  4:18.88
                                                                    F    30.42  1:05.14  1:42.85  2:19.23  3:02.78  3:45.32  4:16.62

BREED, CATHERINE      18 PC UN  (PC)       4:29.37   1              P    29.14  1:01.98  1:34.73  2:08.66  2:47.24  3:28.64  3:59.96
HULTIN, SHANNYN       18 CA UN  (CA)       4:32.28   2              P    28.62  1:02.04  1:37.63  2:11.95  2:51.00  3:29.76  4:01.78
BERRY, MICHELLE       17 PC UN  (PC)       4:38.26   3              P    30.38  1:04.75  1:40.47  2:15.63  2:55.78  3:36.81  4:08.07
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA  4:39.33   4              P    30.24  1:05.50  1:41.80  2:16.86  2:56.61  3:36.03  4:08.42
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)       4:41.65   5              P    29.95  1:04.42  1:40.22  2:15.69  2:56.03  3:37.06  4:10.17
BURTON, HANNAH        17 PC NORTHERN NEVA  4:46.19   6              P    30.68  1:06.48  1:42.20  2:17.19  2:58.79  3:40.44  4:14.37
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)       4:49.36   7              P    30.52  1:05.53  1:42.80  2:19.27  3:03.47  3:47.26  4:18.88
HAHL, MEGAN           17 PC RENO AQUATIC   4:49.67   8              P    30.73  1:06.51  1:42.84  2:18.94  3:00.05  3:41.49  4:16.59
MIKAELSSON, MICHELLE  17 PC UN  (PC)       4:50.03   9              P    31.15  1:07.05  1:44.88  2:22.07  3:01.99  3:42.50  4:17.17
HAHL, MICHELLE        17 PC RENO AQUATIC   4:53.48  10              P    31.34  1:07.99  1:45.59  2:22.99  3:04.36  3:46.39  4:20.84
LARSEN, BROOKE        17 VA NOVA OF VIRGI  4:54.08  11              P    32.49  1:09.74  1:47.71  2:24.57  3:05.48  3:46.84  4:21.46
GARGER, NATALIE       18 SN UN  (SN)       4:55.43  12              P    31.31  1:07.53  1:48.32  2:27.41  3:07.17  3:46.66  4:22.09
LAMPE, KATHLEEN       17 VA NOVA OF VIRGI  4:56.08  13              P    31.29  1:07.40  1:44.16  2:20.12  3:02.85  3:46.41  4:22.19
JONES, JACQUE         18 SN UN  (SN)       4:58.56  14              P    31.66  1:08.24  1:45.72  2:22.93  3:07.53  3:51.97  4:25.72
MEEKER, KRISTEN       17 VA NOVA OF VIRGI  5:03.96  15              P    31.78  1:08.51  1:48.66  2:27.31  3:09.61  3:52.81  4:28.85
KOONTZ, SARAH         17 PC DOUGLAS DOLFI  5:04.56  16              P    32.52  1:10.46  1:48.93  2:26.16  3:11.43  3:56.42  4:31.27
TEOH, RACHEL          18 PC UN  (PC)       5:14.88  17              P    31.33  1:08.95  1:49.26  2:29.36  3:15.70  4:03.65  4:39.39
SABER, ANNA           17 PC UN  (PC)       5:20.37  18              P    33.61  1:12.33  1:51.99  2:32.59  3:23.81  4:12.33  4:47.16
HUGHES, MORGAN        18 SN CHICO AQUA-JE   DQUED
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA   DQUED                   P    31.05  1:07.00  1:44.30  2:19.83  3:04.04  3:47.43  4:18.48
TURPEN, LAURA         17 SN UN  (SN)        DQUED                   P    29.55  1:03.67  1:41.09  2:16.77  2:57.07  3:37.04  4:09.99

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL   9:59.39
   SECTIONAL  10:43.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA              10:22.71   1      28.10    59.23  1:30.03  2:01.52  2:33.02  3:04.90  3:36.12
                                                                       4:08.57  4:40.22  5:11.83  5:43.77  6:15.60  6:47.35  7:18.74
                                                                       7:50.31  8:21.55  8:52.92  9:24.10  9:54.60
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR              10:42.03   2      28.84  1:00.71  1:33.20  2:06.02  2:38.59  3:10.58  3:43.18
                                                                       4:15.32  4:47.88  5:20.55  5:53.50  6:26.57  6:59.58  7:32.66
                                                                       8:05.43  8:37.35  9:09.36  9:41.46 10:12.25
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D              10:45.13   3      28.29    59.44  1:30.99  2:03.17  2:35.31  3:07.92  3:40.54
                                                                       4:13.30  4:45.98  5:18.60  5:51.53  6:24.40  6:57.12  7:30.31
                                                                       8:02.43  8:35.29  9:08.52  9:40.84 10:13.39
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A              10:52.02   4      29.00  1:00.99  1:33.28  2:05.81  2:38.71  3:11.78  3:43.94
                                                                       4:16.71  4:49.83  5:23.14  5:56.08  6:29.08  7:02.44  7:35.76
                                                                       8:08.81  8:40.60  9:14.00  9:47.92 10:20.78
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T              10:57.02   5      29.05  1:01.11  1:34.12  2:07.42  2:40.35  3:13.59  3:46.52
                                                                       4:19.25  4:52.56  5:25.63  5:58.54  6:31.76  7:05.43  7:39.13
                                                                       8:12.72  8:45.84  9:19.46  9:52.43 10:25.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAILEY, ELEORA        12 AZ TUCSON FORD D              10:58.56   6      29.96  1:02.97  1:36.42  2:10.15  2:43.92  3:17.03  3:50.25
                                                                       4:23.35  4:56.64  5:30.00  6:03.01  6:36.15  7:09.26  7:42.09
                                                                       8:15.27  8:48.24  9:21.29  9:54.03 10:26.66
BROWN, ZARENA         12 CO NORTH JEFFCO               10:59.71   7      30.11  1:02.34  1:34.94  2:07.90  2:40.55  3:14.12  3:47.54
                                                                       4:20.96  4:54.48  5:28.30  6:01.55  6:34.41  7:07.58  7:41.31
                                                                       8:15.10  8:48.47  9:22.07  9:55.45 10:28.49
FORNSHELL, LAURA      12 PC USF KORET YOU              11:04.99   8      30.81  1:04.54  1:39.00  2:12.18  2:45.95  3:19.87  3:53.77
                                                                       4:27.41  5:00.97  5:34.68  6:08.35  6:42.02  7:15.78  7:49.30
                                                                       8:22.91  8:56.16  9:29.05 10:02.15 10:34.66
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK               11:06.79          30.53  1:04.27  1:38.34  2:12.15  2:46.17  3:19.85  3:53.69
                                                                       4:27.63  5:01.42  5:35.17  6:08.95  6:42.74  7:16.11  7:50.03
                                                                       8:23.33  8:56.22  9:29.34 10:02.13 10:35.29
TRUJILLO, MICHELLE    12 AZ TUCSON FORD D              11:08.69          29.41  1:01.88  1:34.69  2:08.12  2:41.93  3:15.89  3:49.95
                                                                       4:24.07  4:58.10  5:31.85  6:05.68  6:39.87  7:13.41  7:46.62
                                                                       8:20.03  8:53.92  9:28.20 10:03.57 10:36.71
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S              11:10.71          29.71  1:02.62  1:36.11  2:09.39  2:42.39  3:15.84  3:49.55
                                                                       4:23.16  4:56.37  5:29.89  6:04.02  6:37.55  7:12.18  7:46.73
                                                                       8:21.54  8:56.17  9:30.21 10:04.45 10:38.48
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S              11:10.87          30.92  1:03.13  1:35.99  2:08.86  2:42.51  3:16.34  3:50.44
                                                                       4:24.80  4:58.94  5:32.82  6:07.30  6:41.36  7:15.34  7:49.64
                                                                       8:23.86  8:57.65  9:31.39 10:04.98 10:38.36
LOGAN, GILLIAN        12 SI PACIFIC SWIM               11:11.52          30.24  1:03.42  1:36.97  2:10.74  2:44.42  3:18.66  3:52.54
                                                                       4:26.50  5:00.61  5:34.64  6:08.88  6:43.01  7:16.76  7:50.29
                                                                       8:24.26  8:58.94  9:32.75 10:05.51 10:39.36
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA              11:15.41          30.30  1:03.85  1:37.83  2:12.30  2:46.73  3:21.02  3:55.07
                                                                       4:29.27  5:03.86  5:37.82  6:11.98  6:45.93  7:20.01  7:54.10
                                                                       8:28.20  9:02.27  9:35.93 10:09.41 10:42.98
MORTON, SYDNEY        12 AZ CHANDLER/GILB              11:20.28          29.84  1:03.36  1:37.26  2:11.50  2:45.80  3:20.41  3:55.30
                                                                       4:30.07  5:04.51  5:39.16  6:13.90  6:48.92  7:22.95  7:56.96
                                                                       8:31.43  9:06.30  9:39.07 10:14.06 10:47.42
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA               11:26.28          31.08  1:05.52  1:39.68  2:14.49  2:49.51  3:24.12  3:58.90
                                                                       4:33.26  5:07.38  5:41.56  6:15.67  6:49.87  7:25.05  7:59.65
                                                                       8:34.39  9:08.39  9:43.72 10:18.97 10:53.60
EKAIREB, SARAH        12 SI NORTH COAST A              11:27.03          31.07  1:05.07  1:39.64  2:14.39  2:48.96  3:23.71  3:58.52
                                                                       4:33.25  5:07.93  5:42.45  6:16.95  6:51.91  7:27.05  8:02.15
                                                                       8:36.72  9:11.05  9:45.70 10:20.38 10:54.92
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU              11:27.08          30.77  1:04.07  1:37.85  2:11.87  2:45.85  3:20.27  3:54.87
                                                                       4:28.95  5:03.85  5:38.91  6:13.86  6:49.03  7:24.50  7:59.66
                                                                       8:34.70  9:09.62  9:44.45 10:19.26 10:53.45
BUELL, SIERRA         12 SN CALIFORNIA CA              11:40.27          30.72  1:04.76  1:39.78  2:14.86  2:49.73  3:25.63  4:00.77
                                                                       4:36.41  5:11.96  5:47.15  6:23.65  6:59.35  7:34.84  8:09.65
                                                                       8:45.71  9:20.79  9:56.09 10:32.14 11:06.80
BRETT, HANA           12 PC CAMPBELL WAVE              11:41.26          31.50  1:06.49  1:41.57  2:16.89  2:52.54  3:27.36  4:02.33
                                                                       4:37.69  5:12.95  5:49.15  6:24.77  7:00.00  7:35.35  8:11.53
                                                                       8:47.22  9:22.85  9:58.14 10:33.29 11:08.31
SCHREIBER, HALEY      12 PC UN  (PC)                   11:43.89          29.91  1:03.42  1:38.28  2:13.28  2:48.58  3:24.17  4:00.05
                                                                       4:36.41  5:12.21  5:48.45  6:24.30  7:00.44  7:35.88  8:11.95
                                                                       8:48.43  9:23.94  9:59.70 10:35.40 11:10.44
CHAMBERLAIN, JAIME    12 PC CABRILLO THRE              11:52.58          32.48  1:08.23  1:43.15  2:19.00  2:54.73  3:30.83  4:06.68
                                                                       4:42.34  5:17.75  5:53.78  6:29.67  7:05.48  7:41.73  8:17.52
                                                                       8:53.66  9:30.06 10:06.17 10:41.93 11:17.87
KALSBEEK, CAITLIN     12 SN REDDING SWIM               11:53.20          31.00  1:05.95  1:41.10  2:16.60  2:52.34  3:27.51  4:02.84
                                                                       4:38.19  5:13.83  5:50.02  6:25.86  7:02.05  7:38.70  8:15.08
                                                                       8:51.65  9:28.68 10:05.49 10:42.08 11:18.59

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE              10:04.44   1      27.86    58.01  1:28.73  1:59.22  2:29.89  3:00.48  3:30.98
                                                                       4:01.50  4:31.91  5:02.58  5:32.76  6:03.19  6:33.64  7:04.40
                                                                       7:35.11  8:05.38  8:35.58  9:05.75  9:35.74
MARGITAI, LILI        13 ** EDMONTON KEYA              10:23.43   2      28.06    58.89  1:29.93  2:01.28  2:32.93  3:04.53  3:35.62
                                                                       4:07.30  4:38.75  5:10.58  5:42.52  6:14.67  6:46.69  7:18.48
                                                                       7:50.20  8:21.68  8:53.29  9:24.23  9:54.91
KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE              10:25.59   3      28.38    59.43  1:30.63  2:02.27  2:33.89  3:05.10  3:36.27
                                                                       4:07.86  4:39.72  5:11.82  5:43.69  6:15.27  6:46.86  7:18.51
                                                                       7:50.29  8:21.85  8:53.24  9:24.35  9:55.47
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S              10:28.70   4      29.09  1:00.32  1:32.06  2:03.70  2:35.19  3:07.11  3:39.00
                                                                       4:10.35  4:41.85  5:13.84  5:45.28  6:16.59  6:48.15  7:19.63
                                                                       7:51.12  8:22.67  8:54.53  9:26.43  9:57.95
PINSON, CLAIRE        13 SN SPARE TIME AQ              10:31.60   5      27.47    57.69  1:28.43  1:59.49  2:30.81  3:02.41  3:34.12
                                                                       4:06.05  4:38.10  5:10.12  5:42.54  6:14.70  6:46.85  7:19.06
                                                                       7:51.06  8:23.54  8:56.02  9:28.29 10:00.37
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH              10:33.00   6      28.91  1:00.29  1:32.01  2:04.11  2:35.94  3:07.77  3:39.75
                                                                       4:11.62  4:43.52  5:15.63  5:47.61  6:19.72  6:51.73  7:23.65
                                                                       7:55.48  8:27.23  8:59.00  9:30.98 10:02.43
GRIMES, ALEX          14 PC SWIM SOUTH BA              10:33.52   7      28.58    59.74  1:31.54  2:03.45  2:35.58  3:07.64  3:39.76
                                                                       4:11.62  4:43.52  5:15.43  5:47.47  6:19.37  6:51.68  7:23.52
                                                                       7:55.43  8:27.59  8:58.92  9:30.47 10:02.24
BRAND, IRIS           14 PC PLEASANTON SE              10:35.45   8      27.83    59.24  1:31.94  2:04.33  2:37.02  3:09.00  3:40.81
                                                                       4:13.65  4:45.87  5:17.78  5:50.15  6:21.93  6:54.10  7:26.38
                                                                       7:58.16  8:29.95  9:02.09  9:33.43 10:05.37
TAKACH, SARAH         14 AZ SCOTTSDALE AQ              10:37.53          28.25    59.91  1:32.02  2:04.15  2:36.78  3:08.10  3:40.86
                                                                       4:13.61  4:46.17  5:18.48  5:50.59  6:22.35  6:54.71  7:27.08
                                                                       7:59.48  8:31.29  9:03.20  9:35.49 10:07.12
MAYNARD, PAIGE        13 SN UN  (SN)                   10:38.90          27.80    58.52  1:30.12  2:02.04  2:33.88  3:05.87  3:37.68
                                                                       4:09.76  4:41.87  5:14.38  5:46.42  6:18.75  6:51.13  7:23.31
                                                                       7:55.75  8:28.43  9:01.32  9:34.02 10:06.77
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH              10:42.12          28.56    59.93  1:31.84  2:04.18  2:36.19  3:08.64  3:41.22
                                                                       4:13.90  4:46.61  5:19.00  5:51.43  6:24.08  6:56.45  7:29.28
                                                                       8:02.09  8:34.87  9:07.15  9:39.50 10:11.64
KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A              10:43.08          29.37  1:00.81  1:33.01  2:05.74  2:38.77  3:11.63  3:44.39
                                                                       4:17.62  4:50.41  5:23.13  5:55.72  6:27.80  6:59.84  7:31.96
                                                                       8:04.10  8:36.23  9:08.89  9:41.35 10:13.42
LEE, JESSICA          13 PC NEPTUNE SWIMM              10:45.34          28.64    59.11  1:30.43  2:02.10  2:34.06  3:06.40  3:38.35
                                                                       4:10.76  4:43.19  5:16.10  5:48.46  6:20.92  6:53.61  7:26.27
                                                                       7:59.96  8:33.23  9:06.68  9:39.98 10:13.24
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM               10:49.13          28.53  1:00.74  1:33.59  2:05.86  2:38.55  3:10.80  3:43.10
                                                                       4:15.44  4:48.18  5:21.34  5:54.36  6:27.27  7:00.26  7:33.43
                                                                       8:06.24  8:38.93  9:12.25  9:45.71 10:18.16
MACGREGOR, CATE       14 PC UN  (PC)                   10:49.48          29.94  1:02.91  1:35.97  2:08.77  2:41.65  3:14.46  3:47.20
                                                                       4:19.79  4:52.31  5:25.04  5:57.57  6:30.16  7:02.89  7:35.64
                                                                       8:08.45  8:41.34  9:14.20  9:46.89 10:19.01
CULPEPPER, CAROLINE   14 SN UN  (SN)                   10:50.89          28.41    59.37  1:30.79  2:02.80  2:34.85  3:07.32  3:39.52
                                                                       4:12.10  4:45.08  5:18.21  5:51.55  6:24.77  6:58.13  7:31.33
                                                                       8:04.82  8:38.22  9:11.75  9:44.87 10:18.13
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA              10:51.39          29.22  1:01.58  1:34.27  2:07.20  2:40.18  3:13.28  3:46.17
                                                                       4:19.29  4:52.15  5:25.30  5:58.28  6:31.04  7:04.23  7:36.93
                                                                       8:09.73  8:42.47  9:15.11  9:47.98 10:20.21
KIM, HANNAH           13 SN CALIFORNIA CA              10:51.81          29.60  1:01.47  1:33.58  2:06.28  2:39.00  3:11.87  3:44.77
                                                                       4:16.98  4:49.98  5:23.24  5:56.13  6:29.15  7:02.42  7:35.40
                                                                       8:08.46  8:41.70  9:14.41  9:47.40 10:20.28

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAROUKIAN, ALISIA     14 ** EDMONTON KEYA              10:52.74          29.75  1:01.99  1:34.71  2:07.73  2:40.48  3:13.15  3:46.04
                                                                       4:19.03  4:52.03  5:24.95  5:57.83  6:30.72  7:03.67  7:36.80
                                                                       8:09.77  8:42.86  9:16.02  9:49.07 10:21.61
SPERANDIO, MARTHA     14 VA NOVA OF VIRGI              10:53.26          29.87  1:02.39  1:35.26  2:08.41  2:41.39  3:13.93  3:46.93
                                                                       4:19.51  4:52.50  5:25.21  5:58.17  6:31.11  7:04.09  7:37.09
                                                                       8:10.20  8:43.19  9:16.23  9:49.26 10:21.97
BURJAKOWSKY, KATERINA 13 CA IRVINE NOVA A              10:54.55          29.56  1:01.83  1:35.02  2:08.06  2:41.08  3:14.02  3:46.83
                                                                       4:19.91  4:52.96  5:26.14  5:59.56  6:32.58  7:05.95  7:38.89
                                                                       8:11.64  8:44.25  9:17.39  9:50.51 10:23.29
RIETH, GILLIAN        13 AZ SCOTTSDALE AQ              10:55.62          29.19  1:01.02  1:33.26  2:05.77  2:38.63  3:11.43  3:44.51
                                                                       4:17.54  4:50.82  5:23.84  5:56.84  6:29.87  7:03.25  7:36.52
                                                                       8:09.88  8:43.34  9:16.69  9:50.04 10:23.30
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM              10:55.67          29.70  1:01.81  1:34.29  2:07.14  2:40.12  3:13.29  3:46.35
                                                                       4:19.49  4:52.53  5:25.98  5:59.42  6:32.80  7:06.07  7:39.20
                                                                       8:12.11  8:45.03  9:17.83  9:50.81 10:23.68
ADDISON, CAYLEE       13 CO NORTH JEFFCO               10:57.34          30.10  1:02.59  1:35.50  2:09.04  2:41.97  3:15.14  3:47.98
                                                                       4:20.74  4:53.84  5:27.05  6:00.39  6:33.83  7:07.10  7:40.16
                                                                       8:12.90  8:46.01  9:19.07  9:52.31 10:25.16
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA              10:58.94          29.32  1:01.94  1:34.74  2:07.62  2:40.58  3:13.67  3:46.82
                                                                       4:20.19  4:53.19  5:26.55  5:59.50  6:32.77  7:06.25  7:39.68
                                                                       8:13.16  8:46.35  9:19.89  9:53.55 10:26.79
CRESWICK, LILLY       13 AZ SCOTTSDALE AQ              10:59.10          28.67    59.67  1:32.06  2:05.48  2:38.67  3:12.18  3:45.72
                                                                       4:19.41  4:52.48  5:26.50  5:59.67  6:33.43  7:06.82  7:40.26
                                                                       8:13.73  8:47.27  9:20.60  9:54.35 10:27.56
MCDONALD, NATALIE     14 UT PARK CITY SWI              10:59.65          29.01  1:01.42  1:34.75  2:08.09  2:41.22  3:14.86  3:48.73
                                                                       4:21.78  4:55.06  5:28.45  6:01.41  6:34.76  7:08.56  7:42.88
                                                                       8:16.21  8:49.27  9:22.85  9:55.63 10:28.33
DEGLAU, ELIZABETH     13 VA NOVA OF VIRGI              11:00.38          30.24  1:02.86  1:36.10  2:09.10  2:42.55  3:16.08  3:49.39
                                                                       4:22.47  4:55.69  5:29.13  6:02.90  6:36.61  7:10.29  7:43.37
                                                                       8:17.12  8:50.14  9:23.48  9:56.00 10:29.11
TONW, JACQUELINE      14 ** EDMONTON KEYA              11:03.30          29.86  1:02.42  1:35.38  2:08.53  2:41.71  3:15.10  3:48.57
                                                                       4:22.03  4:55.62  5:29.12  6:02.30  6:35.91  7:09.55  7:43.20
                                                                       8:16.75  8:50.67  9:24.09  9:57.81 10:31.00
MCDOWELL, ALANDRA     13 UT STEINER YOUTH              11:03.98          29.38  1:01.83  1:35.21  2:08.70  2:41.52  3:15.16  3:48.63
                                                                       4:22.26  4:55.99  5:29.55  6:03.29  6:37.31  7:10.78  7:44.57
                                                                       8:18.35  8:52.58  9:25.88  9:59.19 10:32.00
BENJAMIN, MIRIAM      14 PC UN  (PC)                   11:04.48          29.54  1:01.62  1:33.91  2:06.49  2:39.26  3:12.26  3:45.36
                                                                       4:18.70  4:52.05  5:25.65  5:59.42  6:33.18  7:07.14  7:41.13
                                                                       8:15.23  8:49.37  9:23.50  9:57.44 10:31.31
PERCIN, BRITTANY      14 SN TRUCKEE-TAHOE              11:04.79          29.20  1:01.41  1:34.97  2:08.55  2:41.95  3:15.19  3:48.63
                                                                       4:22.25  4:55.86  5:29.76  6:03.22  6:37.04  7:10.51  7:44.10
                                                                       8:18.00  8:51.92  9:25.51  9:58.87 10:32.28
THEDERS, AMBER        13 CA IRVINE NOVA A              11:06.11          30.35  1:03.25  1:36.95  2:10.76  2:44.26  3:18.30  3:52.07
                                                                       4:26.02  4:59.80  5:33.82  6:07.76  6:41.27  7:14.81  7:48.52
                                                                       8:22.18  8:55.54  9:28.39 10:01.63 10:34.60
VOTAVA, LAUREN        13 SN CALIFORNIA CA              11:07.01          30.56  1:03.37  1:36.59  2:09.90  2:43.54  3:17.13  3:50.68
                                                                       4:24.34  4:57.95  5:31.88  6:05.34  6:39.07  7:12.86  7:46.28
                                                                       8:19.89  8:54.00  9:27.61 10:01.01 10:34.44
MCLEAN, GIULIANA      13 PC SANTA CLARA S              11:07.66          28.73  1:00.23  1:32.91  2:06.15  2:39.86  3:13.32  3:46.52
                                                                       4:19.64  4:52.88  5:26.53  6:01.35  6:35.56  7:09.58  7:44.50
                                                                       8:19.12  8:53.59  9:27.63 10:02.34 10:35.86
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)                   11:07.88          29.55  1:02.04  1:35.26  2:08.84  2:42.71  3:16.40  3:50.27
                                                                       4:24.20  4:58.42  5:32.49  6:06.83  6:41.07  7:15.13  7:49.20
                                                                       8:23.07  8:56.91  9:30.67 10:04.16 10:36.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZHU, KIMBERLY         14 SN UN  (SN)                   11:10.78          29.89  1:02.52  1:35.93  2:09.63  2:43.26  3:17.04  3:51.07
                                                                       4:24.77  4:58.61  5:32.55  6:06.55  6:40.74  7:15.02  7:49.00
                                                                       8:22.88  8:56.94  9:30.86 10:04.82 10:38.32
DRYDEN, AIYANA        14 ** EDMONTON KEYA              11:11.36          29.21  1:01.88  1:35.20  2:08.39  2:41.42  3:14.53  3:47.81
                                                                       4:21.31  4:55.15  5:28.56  6:02.38  6:36.10  7:10.09  7:44.42
                                                                       8:18.61  8:53.21  9:27.99 10:02.81 10:37.61
ADAMS, COURTNEY       14 VA NOVA OF VIRGI              11:12.94          30.22  1:03.40  1:36.67  2:09.96  2:43.74  3:17.76  3:51.84
                                                                       4:25.66  4:59.91  5:34.00  6:08.29  6:42.38  7:16.51  8:24.72
                                                                       8:58.83  9:32.88 10:06.67 10:40.07 11:12.94
DAGGETT, KATHERINE    13 UT STEINER YOUTH              11:20.88          29.38  1:01.59  1:35.29  2:09.41  2:43.25  3:17.51  3:51.63
                                                                       4:25.24  5:00.15  5:34.43  6:09.53  6:44.13  7:18.68  7:53.44
                                                                       8:28.42  9:03.34  9:38.06 10:13.04 10:47.50

LI, CELINA            15 PC UN  (PC)                   10:00.79   1      27.33    57.38  1:27.51  1:57.76  2:28.47  2:58.82  3:29.09
                                                                       3:59.48  4:29.91  5:00.48  5:30.04  6:00.06  6:30.26  7:00.21
                                                                       7:30.57  8:00.73  8:31.15  9:01.47  9:31.40
HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)                   10:02.52   2      28.17    57.92  1:27.90  1:57.92  2:28.08  2:58.72  3:29.29
                                                                       3:59.65  4:30.20  5:01.07  5:31.47  6:01.87  6:32.49  7:02.75
                                                                       7:33.36  8:03.69  8:33.61  9:03.71  9:33.78
WHITE, MADISON        16 PC UN  (PC)                   10:06.61   3      28.00    57.70  1:27.85  1:58.13  2:28.29  2:58.57  3:28.77
                                                                       3:59.26  4:29.86  5:00.60  5:30.91  6:01.41  6:32.02  7:02.57
                                                                       7:33.41  8:04.52  8:35.11  9:05.74  9:36.68
DAVIS, ALLIE          16 PC UN  (PC)                   10:15.07   4      28.36    58.44  1:28.92  1:59.39  2:29.84  3:00.36  3:30.86
                                                                       4:01.67  4:32.61  5:04.04  5:35.18  6:06.73  6:38.10  7:09.66
                                                                       7:40.91  8:12.41  8:43.49  9:14.53  9:45.28
BRAND, KIRSTEN        15 PC UN  (PC)                   10:17.50   5      28.34    59.17  1:30.57  2:02.09  2:33.38  3:04.53  3:35.44
                                                                       4:06.50  4:37.67  5:08.92  5:39.88  6:11.06  6:41.73  7:12.91
                                                                       7:44.11  8:15.22  8:46.15  9:17.38  9:48.05
AMBERG, NATALIE       15 PC UN  (PC)                   10:19.57   6      28.32    58.75  1:29.63  2:00.61  2:31.50  3:02.50  3:33.72
                                                                       4:05.04  4:36.24  5:07.63  5:39.33  6:10.81  6:42.10  7:13.48
                                                                       7:44.90  8:16.26  8:47.48  9:18.99  9:49.74
BRIDGES, CHRISTIANA   15 PC UN  (PC)                   10:26.48   7      28.56    59.22  1:30.27  2:01.41  2:32.82  3:04.30  3:35.76
                                                                       4:07.37  4:39.04  5:10.74  5:42.42  6:14.34  6:46.08  7:17.64
                                                                       7:49.03  8:20.65  8:52.42  9:24.24  9:55.67
FULLER, SELINA        15 VA NOVA OF VIRGI              10:38.61   8      28.79    59.59  1:31.22  2:03.39  2:35.31  3:07.25  3:39.31
                                                                       4:11.30  4:43.35  5:15.68  5:48.05  6:20.79  6:53.18  7:25.54
                                                                       7:58.27  8:30.48  9:02.59  9:35.07 10:07.16
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)                   10:45.06          28.83  1:00.23  1:31.65  2:03.95  2:36.27  3:08.49  3:40.87
                                                                       4:13.47  4:46.23  5:19.00  5:52.06  6:24.86  6:57.35  7:30.24
                                                                       8:03.32  8:36.25  9:08.82  9:41.70 10:14.07
JORGENSEN, WHITNEY    16 SN UN  (SN)                   10:48.96          28.86  1:01.24  1:34.00  2:06.52  2:39.70  3:12.72  3:45.97
                                                                       4:19.03  4:51.91  5:24.73  5:57.87  6:30.42  7:03.00  7:35.57
                                                                       8:08.36  8:40.59  9:13.43  9:45.86 10:18.04
BARTHMUSS, HANNAH     16 CA CONEJO SIMI S              10:49.07          29.06  1:00.60  1:32.46  2:04.84  2:37.05  3:09.60  3:41.55
                                                                       4:14.10  4:47.04  5:19.96  5:52.90  6:26.30  6:58.91  7:32.19
                                                                       8:04.82  8:37.88  9:10.91  9:43.80 10:17.09
FULLER, MIKAELA       16 SN AQUASOL                    10:49.23          28.84  1:00.81  1:32.81  2:05.32  2:37.90  3:10.41  3:43.41
                                                                       4:16.12  4:48.66  5:21.13  5:53.48  6:26.19  6:58.95  7:31.96
                                                                       8:05.11  8:38.23  9:11.28  9:44.36 10:17.30
DUCKETT, ABBY         16 PC UN  (PC)                   10:49.70          28.95  1:00.22  1:32.05  2:04.40  2:36.81  3:09.41  3:42.14
                                                                       4:14.79  4:47.80  5:20.55  5:53.48  6:26.71  6:59.98  7:33.28
                                                                       8:06.58  8:39.75  9:12.47  9:45.25 10:17.86
WOODS, MAGGIE         15 PC UN  (PC)                   10:50.24          29.70  1:01.98  1:35.00  2:08.35  2:41.72  3:14.81  3:47.19
                                                                       4:20.65  4:54.22  5:27.65  6:00.96  6:34.48  7:07.33  7:40.38
                                                                       8:12.89  8:44.80  9:16.79  9:49.07 10:20.71

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RICHEY, AMBER         15 CO BOULDER SWIMM              10:50.36          29.23  1:01.16  1:33.89  2:06.77  2:39.17  3:11.90  3:44.81
                                                                       4:18.04  4:50.93  5:23.87  5:56.64  6:30.19  7:02.95  7:36.31
                                                                       8:09.23  8:42.30  9:15.11  9:47.26 10:20.33
WEISBERG, KATY        15 VA NOVA OF VIRGI              10:55.89          29.80  1:02.09  1:34.57  2:07.21  2:39.82  3:12.58  3:45.66
                                                                       4:19.23  4:52.70  5:26.08  5:59.06  6:32.61  7:06.09  7:39.17
                                                                       8:12.01  8:45.38  9:18.52  9:51.36 10:24.05
MCDONALD, KATHRYN     15 VA NOVA OF VIRGI              10:58.69          30.38  1:02.72  1:35.42  2:08.36  2:40.97  3:13.59  3:46.71
                                                                       4:19.75  4:53.02  5:25.85  5:58.69  6:32.08  7:05.35  7:38.71
                                                                       8:12.24  8:45.89  9:19.56  9:52.94 10:26.36
NOWACK, ANGELICA      15 PC UN  (PC)                   11:00.27          29.92  1:02.28  1:35.50  2:08.67  2:41.88  3:15.44  3:48.84
                                                                       4:22.59  4:56.36  5:29.77  6:03.27  6:36.70  7:10.28  7:43.95
                                                                       8:17.28  8:50.53  9:23.87  9:56.81 10:29.25
SABOURIN, KATE        16 PC UN  (PC)                   11:04.85          30.12  1:02.73  1:35.83  2:09.08  2:42.68  3:16.21  3:49.84
                                                                       4:22.89  4:55.96  5:29.31  6:02.78  6:36.77  7:10.57  7:44.25
                                                                       8:18.15  8:51.65  9:25.21  9:58.57 10:32.57
HAMMOND, EMILY        15 SN UN  (SN)                   11:09.35          29.80  1:02.26  1:35.34  2:08.92  2:42.58  3:16.64  3:50.29
                                                                       4:24.15  4:58.25  5:32.01  6:05.69  6:39.53  7:13.26  7:47.28
                                                                       8:21.22  8:55.18  9:29.02 10:03.13 10:36.48
STAAB, KATELIN        15 SN UN  (SN)                   11:10.08          30.08  1:02.53  1:35.44  2:08.71  2:42.33  3:15.88  3:49.72
                                                                       4:23.46  4:57.18  5:30.93  6:05.00  6:38.93  7:12.56  7:46.88
                                                                       8:21.14  8:54.96  9:29.24 10:03.60 10:37.32
WALN, ALYSSA          16 PC UN  (PC)                   11:10.38          30.48  1:03.21  1:36.17  2:09.43  2:42.81  3:16.24  3:49.79
                                                                       4:23.37  4:57.13  5:31.01  6:05.06  6:39.09  7:12.96  7:46.82
                                                                       8:21.26  8:55.05  9:29.21 10:03.64 10:37.53
GASCH, KELSEY         15 SN UN  (SN)                   11:10.55          28.92  1:01.33  1:34.80  2:08.27  2:41.68  3:15.23  3:49.31
                                                                       4:23.44  4:57.93  5:32.26  6:06.52  6:40.70  7:14.34  7:48.30
                                                                       8:22.66  8:56.55  9:30.84 10:04.57 10:38.16
VOSICKA, STEPHANIE    16 PC UN  (PC)                   11:12.57          30.77  1:04.22  1:38.16  2:11.99  2:45.71  3:19.67  3:53.26
                                                                       4:27.02  5:00.98  5:35.13  6:09.48  6:43.42  7:17.13  7:51.04
                                                                       8:24.79  8:58.66  9:32.31 10:06.29 10:39.65

NANFRIA, TAYLOR       17 PC UN  (PC)                   10:10.82   1      27.58    57.33  1:27.35  1:57.80  2:28.35  2:58.94  3:29.44
                                                                       4:00.03  4:30.74  5:01.56  5:32.17  6:03.26  6:34.38  7:05.51
                                                                       7:36.70  8:07.96  8:39.14  9:09.95  9:40.75
NGUYEN, BEVERLY       17 SN UN  (SN)                   10:23.18   2      27.97    58.08  1:28.89  1:59.66  2:30.53  3:01.65  3:32.80
                                                                       4:03.99  4:35.25  5:06.74  5:38.32  6:09.91  6:41.38  7:13.31
                                                                       7:44.98  8:16.79  8:48.93  9:20.91  9:52.77
ALCON, SASHA          17 PC PLEASANTON SE              10:28.54   3      27.69    58.61  1:30.40  2:02.21  2:33.94  3:05.65  3:37.06
                                                                       4:08.53  4:40.51  5:12.36  5:44.45  6:16.59  6:47.70  7:19.07
                                                                       7:51.27  8:23.63  8:55.71  9:27.14  9:58.49
BROWN, MARISSA        17 PC UN  (PC)                   10:38.74   4      28.75    59.47  1:30.66  2:02.11  2:33.61  3:05.58  3:37.19
                                                                       4:10.09  4:42.86  5:15.50  5:47.65  6:20.54  6:53.01  7:25.33
                                                                       7:58.08  8:30.16  9:02.32  9:34.34 10:06.98
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA              10:39.39   5      29.27  1:01.55  1:33.59  2:05.26  2:37.22  3:08.96  3:41.04
                                                                       4:13.32  4:45.68  5:18.06  5:50.25  6:22.37  6:54.92  7:27.03
                                                                       7:59.12  8:31.24  9:03.60  9:36.00 10:08.21
GREENOUGH, MICHELLE   18 SN UN  (SN)                   10:40.93   6      28.66    59.41  1:31.10  2:02.79  2:34.50  3:06.69  3:38.66
                                                                       4:10.88  4:43.29  5:15.70  5:48.42  6:20.36  6:52.64  7:25.23
                                                                       7:57.59  8:30.17  9:02.98  9:35.74 10:09.26
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)                   10:46.96   7      28.71  1:00.04  1:32.08  2:04.36  2:36.69  3:09.40  3:42.29
                                                                       4:15.05  4:47.91  5:20.85  5:53.55  6:26.35  6:59.15  7:32.15
                                                                       8:04.95  8:37.97  9:10.85  9:43.71 10:16.26
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)                   10:55.13   8      29.59  1:02.07  1:34.82  2:07.74  2:40.71  3:13.39  3:46.14
                                                                       4:18.89  4:51.83  5:24.77  5:57.57  6:30.76  7:04.05  7:37.01
                                                                       8:10.27  8:43.30  9:16.19  9:49.44 10:22.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    1000 FREE                                   EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SABER, ANNA           17 PC UN  (PC)                   11:09.76          29.92  1:02.59  1:35.39  2:08.67  2:41.73  3:15.15  3:48.34
                                                                       4:22.13  4:55.50  5:29.37  6:03.18  6:37.24  7:11.26  7:45.58
                                                                       8:20.04  8:54.46  9:28.63 10:03.04 10:36.90
MORAN, BRIDGET        17 PC UN  (PC)                   11:10.67          29.67  1:01.66  1:34.50  2:07.41  2:40.59  3:13.66  3:46.76
                                                                       4:19.98  4:53.64  5:27.38  6:01.50  6:35.44  7:09.67  7:43.97
                                                                       8:18.13  8:52.56  9:27.06 10:01.79 10:36.53
KOONTZ, SARAH         17 PC DOUGLAS DOLFI              11:22.79          30.37  1:03.04  1:36.37  2:10.06  2:43.99  3:18.02  3:51.92
                                                                       4:26.31  5:00.90  5:35.54  6:10.27  6:44.93  7:19.83  7:54.91
                                                                       8:30.04  9:04.98  9:40.11 10:15.03 10:49.56
SPRATT, MICHELLE      17 PC UN  (PC)                   11:41.38          30.20  1:02.79  1:36.41  2:10.28  2:44.65  3:19.40  3:54.50
                                                                       4:29.91  5:05.40  5:41.22  6:17.26  6:53.35  7:29.59  8:05.57
                                                                       8:41.98  9:18.31  9:54.38 10:30.68 11:06.57
HARRIS, SAMANTHA      17 PC UN  (PC)                   12:01.71          30.90  1:05.77  1:42.10  2:18.27  2:54.72  3:30.77  4:07.07
                                                                       4:43.82  5:20.19  5:57.02  6:33.42  7:10.14  7:46.70  8:23.90
                                                                       9:01.12  9:38.16 10:14.81 10:50.60 11:26.67
SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA               NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:28.79
   SECTIONAL  17:57.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAROUKIAN, SOPHIA     12 ** EDMONTON KEYA              17:15.75   1      28.71  1:00.21  1:31.81  2:03.57  2:35.24  3:06.77  3:38.36
                                                                       4:09.58  4:41.17  5:12.83  5:44.18  6:15.90  6:47.31  7:19.17
                                                                       7:51.01  8:22.85  8:54.28  9:26.01  9:57.29 10:28.70 11:00.48
                                                                      11:32.16 12:03.74 12:35.77 13:07.30 13:39.01 14:10.66 14:42.17
                                                                      15:13.46 15:45.03 16:16.58 16:47.32
WARD, NATALIE         12 AZ TUCSON FORD D              17:44.21   2
DEVINE, CHENOA        12 SN DAVIS AQUADAR              18:01.34   3      29.59  1:02.33  1:35.57  2:08.69  2:41.78  3:14.59  3:47.69
                                                                       4:20.62  4:53.73  5:26.68  5:59.95  6:32.73  7:06.05  7:39.57
                                                                       8:13.57  8:46.93  9:20.25  9:53.18 10:26.05 10:58.90 11:31.51
                                                                      12:04.19 12:37.24 13:10.30 13:43.29 14:16.50 14:49.57 15:22.73
                                                                      15:55.41 16:27.60 16:59.15 17:30.48
MOSELEY, CONSTANZE    12 CC BAKERSFIELD A              18:03.35   4      27.27    57.66  1:29.42  2:01.66  2:33.58  3:05.85  3:38.27
                                                                       4:10.43  4:43.01  5:15.84  5:48.97  6:22.39  6:54.69  7:28.28
                                                                       8:01.48  8:35.33  9:08.50  9:41.37 10:14.73 10:48.44 11:22.26
                                                                      11:55.90 12:28.21 13:01.68 13:35.68 14:09.42 14:43.71 15:17.66
                                                                      15:51.20 16:24.22 16:57.53 17:31.03
NEWTON, TAYLOR        12 CA IRVINE NOVA A              18:11.50   5      28.32    59.49  1:32.27  2:04.47  2:37.53  3:10.18  3:42.85
                                                                       4:15.83  4:49.16  5:22.19  5:55.22  6:28.66  7:02.19  7:35.92
                                                                       8:09.87  8:43.49  9:17.17  9:50.76 10:24.46 10:57.77 11:29.98
                                                                      12:03.32 12:37.27 13:11.44 13:44.80 14:18.90 14:53.09 15:26.95
                                                                      16:00.69 16:34.78 17:08.86 17:41.10
BROWN, ZARENA         12 CO NORTH JEFFCO               18:16.11   6      30.49  1:03.18  1:36.24  2:08.93  2:41.60  3:14.79  3:47.73
                                                                       4:21.63  4:54.89  5:27.67  6:00.85  6:34.11 18:16.11 18:16.11
                                                                      18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11
                                                                      18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11
                                                                      18:16.11 18:16.11 18:16.11 18:16.11
SHASHKOVA, LEEZA      12 PC SANTA CLARA S              18:26.40   7      30.51  1:03.33  1:36.57  2:10.18  2:43.66  3:17.28  3:50.65
                                                                       4:23.93  4:57.59  5:30.96  6:05.25  6:39.34  7:13.17  7:47.23
                                                                       8:21.20  8:55.08  9:29.19 10:02.91 10:36.42 11:10.10 11:43.92
                                                                      12:17.68 12:50.97 13:24.88 13:58.09 14:32.42 15:06.24 15:40.34
                                                                      16:13.95 16:47.66 17:20.84 17:54.41

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGINNIS, TEAGAN      12 AZ TUCSON FORD D              18:27.00   8      30.00  1:03.03  1:36.21  2:09.43  2:43.14  3:16.72  3:50.79
                                                                       4:24.34  4:58.28  5:32.37  6:06.28  6:40.25  7:14.59  7:48.04
                                                                       8:21.83  8:55.42  9:29.20 10:03.25 10:36.85 11:10.95 11:44.11
                                                                      12:18.13 12:52.12 13:26.21 13:59.42 14:33.58 15:07.47 15:40.90
                                                                      16:14.12 16:48.10 17:21.97 17:55.52
DUFFY, ALLYSON        12 CC TULE NATION T              18:29.66          29.65  1:01.65  1:34.42  2:07.61  2:40.82  3:14.09  3:47.59
                                                                       4:21.45  4:55.25  5:29.27  6:03.43  6:37.84  7:12.14  7:46.88
                                                                       8:21.24  8:55.47  9:29.47 10:03.89 10:37.55 11:12.17 11:45.56
                                                                      12:19.53 12:54.11 13:28.43 14:02.19 14:36.06 15:09.90 15:43.69
                                                                      16:17.35 16:51.08 17:24.33 17:57.86
VARGAS, MACKENZIE     12 SN CALIFORNIA CA              18:45.76          29.96  1:03.29  1:37.26  2:11.78  2:45.90  3:20.05  3:54.39
                                                                       4:29.13  5:03.48  5:37.66  6:12.16  6:46.77  7:21.37  7:55.37
                                                                       8:29.53  9:03.87  9:38.36 10:13.08 10:47.32 11:21.55 11:55.72
                                                                      12:30.05 13:04.90 13:39.33 14:13.93 14:48.31 15:23.21 15:57.54
                                                                      16:31.70 17:05.71 17:39.59 18:13.06
BIANCHI, ASHLEY       11 PC BURLINGAME AQ              19:00.93          30.55  1:04.10  1:38.83  2:13.94  2:48.42  3:22.90  3:57.62
                                                                       4:32.37  5:07.20  5:42.00  6:16.53  6:51.33  7:25.69  8:00.70
                                                                       8:35.39  9:10.43  9:45.15 10:20.03 10:55.00 11:29.84 12:04.76
                                                                      12:39.88 13:14.50 13:48.85 14:23.94 14:59.05 15:34.01 16:08.72
                                                                      16:43.60 17:18.64 17:53.34 18:27.57
SIMPSON, MICHELLE     12 PC PACIFICA SEA               19:03.09          30.74  1:04.57  1:38.87  2:13.42  2:48.26  3:22.49  3:56.29
                                                                       4:31.10  5:05.47  5:40.16  6:14.50  6:49.15  7:23.49  7:58.22
                                                                       8:32.69  9:07.29  9:42.47 10:16.91 10:52.28 11:27.29 12:02.17
                                                                      12:36.64 13:11.03 13:45.75 14:21.05 14:56.46 15:30.52 16:06.67
                                                                      16:43.02 17:19.03 17:54.28 18:29.28
EKAIREB, SARAH        12 SI NORTH COAST A              19:03.46          31.22  1:05.68  1:40.97  2:15.44  2:50.00  3:24.36  3:59.26
                                                                       4:34.08  5:08.81  5:43.67  6:18.39  6:53.14  7:27.87  8:02.59
                                                                       8:36.89  9:11.93  9:46.75 10:22.06 10:57.95 11:33.51 12:09.48
                                                                      12:44.95 13:19.77 13:54.97 14:29.77
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S              19:13.28          30.52  1:04.45  1:38.89  2:13.58  2:48.43  3:23.44  3:58.72
                                                                       4:33.42  5:08.12  5:43.04  6:18.58  6:53.08  7:27.84  8:02.70
                                                                       8:37.87  9:12.87  9:48.83 10:23.75 10:58.38 11:33.96 12:09.44
                                                                      12:44.75 13:20.01 13:55.64 14:31.05 15:06.49 15:42.32 16:18.23
                                                                      16:53.14 17:29.15 18:04.61 18:39.95
GEIGER, REBEKAH       12 CA ROSE BOWL AQU              19:14.72          30.32  1:04.22  1:38.67  2:13.02  2:47.65  3:22.62  3:57.45
                                                                       4:32.52  5:07.44  5:42.20  6:17.13  6:51.11  7:25.70  8:00.24
                                                                       8:34.90  9:10.02  9:44.37 10:19.51 10:54.70 11:29.57 12:05.07
                                                                      12:40.82 13:16.37 13:51.78 14:27.13 15:02.78 15:38.00 16:14.09
                                                                      16:50.20 17:26.59 18:02.68 18:39.03
BUELL, SIERRA         12 SN CALIFORNIA CA              19:47.70
FRIVALDO, JACEE       11 AZ SWIM NEPTUNE               20:06.44          31.40  1:06.82  1:43.05  2:19.05  2:54.58  3:30.90  4:07.61
                                                                       4:43.84  5:20.10  5:56.39  6:33.31  7:10.00  7:46.40  8:23.29
                                                                       9:00.26  9:36.72 10:13.21 10:50.45 11:27.11 12:04.03 12:41.41
                                                                      13:18.71 13:55.39 14:33.01 15:09.76 15:47.03 16:25.15 17:02.14
                                                                      17:39.86 18:16.66 18:54.04 19:30.59

KNOWLES, RACHEL       14 PC PLEASANTON SE              16:50.83   1      28.17    58.40  1:29.37  2:00.29  2:31.07  3:01.97  3:32.71
                                                                       4:03.68  4:34.51  5:05.67  5:36.32  6:07.36  6:38.38  7:09.12
                                                                       7:40.09  8:11.05  8:41.56  9:12.23  9:42.77 10:13.63 10:44.50
                                                                      11:15.42 11:46.27 12:17.07 12:47.71 13:18.55 13:49.48 14:20.21
                                                                      14:50.89 15:21.26 15:51.60 16:22.02
GVOZDAS, JESSIE       14 VA NOVA OF VIRGI              17:27.84   2      29.35  1:00.73  1:32.72  2:04.86  2:36.73  3:08.99  3:41.23
                                                                       4:13.34  4:46.04  5:18.07  5:50.54  6:22.57  6:54.64  7:26.98
                                                                       7:59.20  8:31.69  9:03.99  9:36.10 10:08.31 10:39.85 11:11.71
                                                                      11:43.18 12:15.36 12:46.84 13:18.65 13:50.38 14:22.24 14:53.91
                                                                      15:25.61 15:57.03 16:27.93 16:58.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KAUFFELD, MAGGIE      13 PC PLEASANTON SE              17:31.82   3      28.34    59.20  1:30.58  2:02.37  2:34.11  3:06.17  3:38.13
                                                                       4:10.23  4:42.05  5:14.04  5:46.41  6:18.76  6:51.19  7:23.07
                                                                       7:54.99  8:27.15  8:59.51  9:31.91 10:04.05 10:36.51 11:08.42
                                                                      11:40.75 12:12.94 12:44.95 13:17.17 13:49.49 14:21.82 14:53.90
                                                                      15:25.58 15:57.46 16:29.52 17:01.09
GONTRUM, EVA          13 UT STEINER YOUTH              17:33.45   4      29.16  1:00.35  1:32.37  2:04.34  2:36.22  3:08.08  3:40.27
                                                                       4:12.47  4:44.70  5:16.86  5:48.90  6:20.83  6:52.80  7:24.65
                                                                       7:56.54  8:28.69  9:01.04  9:32.98 10:05.23 10:37.29 11:09.37
                                                                      11:41.52 12:13.43 12:45.36 13:17.28 13:49.24 14:21.61 14:53.63
                                                                      15:25.94 15:58.12 16:30.02 17:02.17
PHILLIPS, ZOE         13 UT STEINER YOUTH              17:35.32   5      28.41  1:00.33  1:32.77  2:04.67  2:36.85  3:08.78  3:40.67
                                                                       4:12.79  4:44.79  5:16.86  5:49.05  6:21.22  6:53.40  7:25.31
                                                                       7:57.31  8:29.29  9:01.39  9:33.57 10:05.70 10:38.02 11:10.26
                                                                      11:42.72 12:15.10 12:47.22 13:19.48 13:51.48 14:23.93 14:56.20
                                                                      15:28.49 16:00.62 16:32.77 17:04.46
CAMPBELL, JENNIFER    14 PC PALO ALTO STA              17:36.44   6      28.56    59.80  1:31.30  2:03.23  2:35.32  3:07.07  3:38.77
                                                                       4:10.67  4:42.83  5:14.86  5:46.78  6:18.70  6:50.99  7:22.98
                                                                       7:55.04  8:27.10  8:59.27  9:31.56 10:03.94 10:36.28 11:08.47
                                                                      11:40.85 12:13.22 12:45.74 13:18.05 13:50.69 14:23.00 14:55.60
                                                                      15:27.98 16:00.41 16:32.82 17:05.05
SHIMOMURA, SARAH      13 PC SANTA CLARA S              17:36.73   7      28.98  1:00.33  1:32.72  2:04.56  2:35.90  3:08.02  3:40.00
                                                                       4:12.01  4:43.94  5:16.13  5:47.36  6:19.42  6:51.65  7:23.71
                                                                       7:55.85  8:28.40  9:00.41  9:32.92 10:05.37 10:37.66 11:09.99
                                                                      11:42.69 12:15.06 12:47.69 13:19.62 13:51.77 14:24.22 14:56.84
                                                                      15:28.96 16:01.28 16:33.39 17:05.56
WHITED, ISABEL        13 AZ SCOTTSDALE AQ              17:51.31   8      29.09  1:00.26  1:31.85  2:03.70  2:35.68  3:07.34  3:38.80
                                                                       4:10.95  4:43.32  5:15.44  5:47.73  6:20.22  6:52.48  7:24.94
                                                                       7:57.46  8:30.13  9:03.11  9:36.19 10:08.83 10:41.88 11:15.17
                                                                      11:47.90 12:21.35 12:53.95 13:27.03 14:00.61 14:33.98 15:07.57
                                                                      15:40.72 16:13.62 16:47.00 17:19.73
ADDISON, CAYLEE       13 CO NORTH JEFFCO               17:52.63          29.33  1:01.51  1:34.53  2:07.73  2:40.08  3:12.94  3:46.08
                                                                       4:18.69  4:51.15  5:23.70  5:56.75  6:29.79  7:02.28  7:34.80
                                                                       8:07.62  8:40.27  9:13.15  9:45.68 10:18.46 10:50.90 11:23.68
                                                                      11:56.37 12:28.95 13:01.36 13:33.74 14:06.30 14:39.14 15:11.89
                                                                      15:44.70 16:17.13 16:49.61 17:21.69
GERSON, KELCIE        14 CO ASPEN SWIM CL              17:56.53          29.46  1:01.07  1:33.11  2:05.56  2:38.15  3:10.47  3:43.25
                                                                       4:15.86  4:48.54  5:21.23  5:53.97  6:26.64  6:59.59  7:32.28
                                                                       8:04.87  8:37.70  9:10.50  9:43.30 10:16.23 10:49.15 11:21.99
                                                                      11:54.92 12:28.06 13:00.89 13:33.84 14:06.97 14:39.95 15:13.36
                                                                      15:46.57 16:19.42 16:52.07 17:24.92
BURJAKOWSKY, KATERINA 13 CA IRVINE NOVA A              17:58.64          29.36  1:01.27  1:33.19  2:05.56  2:38.44  3:11.22  3:44.35
                                                                       4:17.15  4:50.19  5:23.13  5:56.07  6:29.09  7:02.21  7:35.27
                                                                       8:08.13  8:41.03  9:14.04  9:46.69 10:19.84 10:52.21 11:25.18
                                                                      11:58.40 12:31.18 13:04.12 13:37.13 14:10.20 14:42.80 15:15.58
                                                                      15:48.31 16:21.57 16:54.23 17:27.11
KIM, HANNAH           13 SN CALIFORNIA CA              17:59.19          29.85  1:02.53  1:35.51  2:08.86  2:41.38  3:14.14  3:46.92
                                                                       4:19.65  4:52.57  5:25.41  5:58.56  6:31.54  7:04.43  7:37.34
                                                                       8:10.30  8:43.72  9:16.47  9:49.35 10:21.91 10:54.70 11:27.30
                                                                      11:59.79 12:32.86 13:05.88 13:38.94 14:11.87 14:44.99 15:17.60
                                                                      15:50.22 16:22.88 16:55.52 17:28.12
MARADYN, RACHEL       13 ** EDMONTON KEYA              17:59.22          29.58           1:33.84  2:06.16  2:38.36  3:10.98  3:43.55
                                                                       4:16.20  4:48.54  5:21.24  5:54.37  6:27.09  7:00.02  7:32.54
                                                                       8:05.65  8:38.92  9:11.96  9:45.12 10:18.16 10:51.25 11:24.30
                                                                      11:56.88 12:30.39 13:03.80 13:36.72 14:09.48 14:42.82 15:15.92
                                                                      15:48.95 16:22.07 16:55.56 17:28.13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RIETH, GILLIAN        13 AZ SCOTTSDALE AQ              18:03.88          29.31  1:01.53  1:34.24  2:06.93  2:39.82  3:12.86  3:45.86
                                                                       4:18.95  4:52.03  5:24.90  5:58.03  6:31.12  7:04.21  7:37.18
                                                                       8:09.85  8:42.82  9:15.89  9:48.85 10:21.91 10:55.17 11:28.28
                                                                      12:01.34 12:34.27 13:07.28 13:40.29 14:13.43 14:46.39 15:19.26
                                                                      15:52.21 16:25.45 16:58.70 17:32.06
YURKOVICH, CLAIRE     14 ** EDMONTON KEYA              18:08.89          29.62  1:01.63  1:34.34  2:07.15  2:39.74  3:12.47  3:45.56
                                                                       4:18.35  4:51.13  5:23.80  5:56.38  6:28.96  7:01.70  7:34.38
                                                                       8:06.84  8:39.70  9:12.65  9:46.04 10:19.53 10:52.69 11:26.12
                                                                      11:59.49 12:33.31 13:07.21 13:41.17 14:15.10 14:48.83 15:22.91
                                                                      15:56.52 16:30.19 17:03.59 17:37.01
ZHU, KIMBERLY         14 SN UN  (SN)                   18:19.99          29.87  1:02.33  1:35.35  2:07.61  2:40.75  3:13.73  3:46.77
                                                                       4:20.32  4:53.25  5:26.56  6:00.08  6:33.93  7:07.37  7:40.76
                                                                       8:14.42  8:48.10  9:21.90  9:55.61 10:29.32 11:02.95 11:36.39
                                                                      12:10.20 12:43.84 13:17.25 13:51.23 14:25.57 14:59.15 15:32.76
                                                                      16:06.77 16:40.62 17:14.66 17:47.91
TONW, JACQUELINE      14 ** EDMONTON KEYA              18:21.00          29.95  1:01.78  1:34.55  2:07.46  2:40.47  3:13.40  3:46.25
                                                                       4:19.37  4:52.56  5:25.77  5:59.13  6:32.57  7:05.87  7:39.53
                                                                       8:13.16  8:46.73  9:20.89  9:54.74 10:28.71 11:02.33 11:36.45
                                                                      12:10.13 12:44.06 13:17.87 13:51.88 14:25.75 14:59.64 15:33.74
                                                                      16:07.48 16:41.08 17:14.64 17:48.11
SULLIVAN, MIRANDA     14 CO BOULDER SWIMM              18:21.44          29.75  1:02.44  1:35.36  2:08.07  2:41.18  3:14.34  3:47.58
                                                                       4:20.64  4:53.87  5:27.38  6:00.49  6:34.07  7:07.81  7:41.58
                                                                       8:15.38  8:48.68  9:22.20  9:55.63 10:29.21 11:03.07 11:37.06
                                                                      12:11.09 12:44.81 13:18.42 13:52.32 14:26.11 14:59.92 15:34.04
                                                                      16:07.73 16:41.50 17:15.05 17:48.69
THEDERS, AMBER        13 CA IRVINE NOVA A              18:24.48
BENJAMIN, MIRIAM      14 PC UN  (PC)                   18:29.50          29.93  1:02.47  1:35.72  2:09.00  2:42.26  3:15.88  3:49.31
                                                                       4:22.68  4:56.17  5:29.93  6:03.73  6:37.61  7:11.31  7:45.21
                                                                       8:18.96  8:53.06  9:26.92 10:00.62 10:34.43 11:08.28 11:42.18
                                                                      12:16.27 12:50.50 13:24.43 13:58.46 14:32.42 15:06.49 15:40.81
                                                                      16:14.94 16:48.95 17:23.08 17:56.91
MCDOWELL, ALANDRA     13 UT STEINER YOUTH              18:30.01          29.44  1:01.57  1:34.33  2:07.35  2:40.37  3:13.83  3:46.89
                                                                       4:20.13  4:53.89  5:27.57  6:01.01  6:34.66  7:08.26  7:42.49
                                                                       8:16.65  8:50.33  9:24.57  9:57.91 10:30.86 11:04.68 11:39.43
                                                                      12:13.65 12:47.83 13:22.14 13:56.47 14:31.06 15:06.34 15:40.42
                                                                      16:14.85 16:48.62 17:23.53 17:58.01
MCDONALD, NATALIE     14 UT PARK CITY SWI              18:32.27          29.33  1:01.41  1:34.67  2:08.14  2:41.41  3:15.02  3:49.13
                                                                       4:22.72  4:56.52  5:30.48  6:04.98  6:39.29  7:14.09  7:48.70
                                                                       8:22.70  8:57.67  9:31.69 10:05.63 10:39.55 11:14.36 11:48.85
                                                                      12:22.31 12:56.66 13:30.30 14:04.41 14:37.19 15:11.52 15:45.91
                                                                      16:20.44 16:53.23 17:26.95 18:00.08
VOTAVA, LAUREN        13 SN CALIFORNIA CA              18:36.27          31.63  1:05.06  1:38.94  2:12.76  2:46.78  3:21.12  3:54.79
                                                                       4:28.55  5:02.30  5:36.67  6:10.53  6:44.03  7:18.18  7:52.16
                                                                       8:25.56  8:59.64  9:33.75 10:07.49 10:41.44 11:15.51 11:49.63
                                                                      12:23.68 12:57.97 13:31.84 14:05.56 14:39.49 15:13.52 15:47.27
                                                                      16:21.12 16:55.15 17:29.38 18:03.24
BERGH, HANNAH         14 PC UN  (PC)                   18:45.05          29.69  1:02.05  1:35.35  2:08.92  2:42.57  3:16.62  3:50.65
                                                                       4:25.24  4:59.82  5:34.68  6:08.97  6:43.34  7:17.73  7:52.07
                                                                       8:26.74  9:01.16  9:35.56 10:09.42 10:43.80 11:18.18 11:52.96
                                                                      12:27.55 13:01.97 13:36.19 14:10.73 14:45.54 15:19.87 15:54.08
                                                                      16:28.62 17:03.43 17:37.76 18:11.77
DAGGETT, KATHERINE    13 UT STEINER YOUTH              18:53.45          29.90  1:02.63  1:36.58  2:10.71  2:44.63  3:19.19  3:53.52
                                                                       4:28.70  5:02.37  5:37.55  6:11.51  6:45.61  7:19.91  7:54.68
                                                                       8:29.20  9:03.93  9:38.36 10:13.52 10:48.50 11:22.61 11:57.94
                                                                      12:32.98 13:07.56 13:42.35 14:17.04 14:51.53 15:25.39 15:59.77
                                                                      16:35.02 17:10.64 17:45.57 18:20.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRESWICK, LILLY       13 AZ SCOTTSDALE AQ              18:59.59          30.28  1:03.76  1:37.87  2:12.17  2:46.89  3:21.69  3:56.84
                                                                       4:31.89  5:06.63  5:41.60  6:16.24  6:50.69  7:25.77  8:01.23
                                                                       8:36.28  9:11.66  9:46.24 10:20.57 10:55.79 11:30.95 12:05.58
                                                                      12:40.69 13:15.61 13:50.32 14:25.18 14:59.89 15:35.07 16:09.99
                                                                      16:44.33 17:19.10 17:53.60 18:27.15
ROCK, OLIVIA          14 CO BOULDER SWIMM              19:26.39          31.23  1:05.48  1:40.72  2:16.35  2:52.27  3:28.05  4:03.64
                                                                       4:39.02  5:14.72  5:50.41  6:26.12  7:01.73  7:37.17  8:12.38
                                                                       8:47.88  9:23.45  9:59.24 10:34.92 11:10.67 11:46.20 12:21.74
                                                                      12:57.49 13:32.96 14:08.65 14:44.21 15:19.72 15:55.50 16:31.14
                                                                      17:06.63 17:42.06 18:17.14 18:52.15
EASTMAN, HANNAH       13 SN ARDEN HILLS S                DQUED
KAMPFER, BRITTANY     13 CA IRVINE NOVA A               NO SHOW

HALSTED, TARA         15 SN UN  (SN)                   16:48.15   1      27.62    57.14  1:27.22  1:57.20  2:27.33  2:57.60  3:28.23
                                                                       3:58.91  4:29.61  5:00.18  5:30.73  6:01.73  6:32.48  7:03.27
                                                                       7:34.12  8:04.88  8:35.77  9:07.08  9:37.96 10:08.97 10:39.70
                                                                      11:10.74 11:41.83 12:13.01 12:44.00 13:15.20 13:46.38 14:17.15
                                                                      14:47.46 15:18.31 15:48.79 16:19.12
BRIDGES, CHRISTIANA   15 PC UN  (PC)                   17:31.32   2      28.80  1:00.15  1:31.66  2:03.47  2:35.16  3:07.00  3:38.61
                                                                       4:10.45  4:42.11  5:14.00  5:46.01  6:17.91  6:49.46  7:21.18
                                                                       7:53.22  8:24.92  8:56.95  9:29.25 10:01.39 10:33.22 11:05.04
                                                                      11:36.82 12:09.25 12:41.22 13:13.71 13:46.06 14:18.05 14:49.90
                                                                      15:22.20 15:54.86 16:27.69
VELEZ, MADDIE         16 SN UN  (SN)                   17:55.16   3      29.03  1:00.86  1:33.05  2:05.64  2:37.82  3:10.34  3:43.20
                                                                       4:16.36  4:49.30  5:22.28  5:55.05  6:28.18  7:01.11  7:34.35
                                                                       8:07.07  8:39.81  9:12.88  9:45.80 10:18.72 10:51.88 11:24.94
                                                                      11:58.16 12:30.93 13:03.44 13:36.84 14:09.52 14:42.33 15:14.86
                                                                      15:47.58 16:20.07 16:52.46 17:24.34
SMITH, RILEY          16 PC UN  (PC)                   18:11.63   4      29.96  1:02.80  1:36.24  2:09.45  2:42.57  3:15.43  3:48.44
                                                                       4:21.51  4:54.40  5:27.64  6:00.96  6:34.38  7:07.89  7:41.21
                                                                       8:14.83  8:47.94  9:21.69  9:55.00 10:28.54 11:02.03 11:35.60
                                                                      12:09.34 12:42.89 13:16.09 13:49.04 14:21.90 14:54.41 15:27.04
                                                                      16:00.01 16:33.20 17:06.33 17:39.39
WEISBERG, KATY        15 VA NOVA OF VIRGI              18:15.73   5      30.27  1:02.98  1:36.49  2:09.79  2:42.78  3:16.27  3:49.52
                                                                       4:23.20  4:56.77  5:29.83  6:03.46  6:36.82  7:10.21  7:43.59
                                                                       8:16.99  8:50.24  9:23.56  9:57.35 10:30.66 11:03.89 11:37.63
                                                                      12:11.53 12:44.67 13:17.51 13:50.81 14:24.51 14:57.79 15:31.03
                                                                      16:04.22 16:37.98 17:10.96 17:44.80
RICHEY, AMBER         15 CO BOULDER SWIMM              18:16.28   6      30.45  1:03.58  1:37.04  2:10.65  2:43.98  3:17.21  3:50.61
                                                                       4:23.39  4:56.24  5:29.72  6:02.79  6:35.59  7:08.81  7:41.77
                                                                       8:15.25  8:48.35  9:21.56  9:54.50 10:27.72 11:01.42 11:34.75
                                                                      12:07.92 12:41.59 13:15.52 13:49.45 14:22.86 14:56.76 15:30.75
                                                                      16:04.80 16:38.58 17:11.97 17:43.89
MAYONE, COLLEEN       15 PC UN  (PC)                   18:18.98   7      30.34  1:03.25  1:37.20  2:11.06  2:44.84  3:18.54  3:52.24
                                                                       4:26.02  4:59.61  5:33.40  6:07.34  6:41.14  7:14.42  7:48.27
                                                                       8:21.94  8:56.08  9:29.96 10:03.37 10:37.18 11:10.44 11:43.62
                                                                      12:16.69 12:49.94 13:23.30 13:56.86 14:29.70 15:02.77 15:35.46
                                                                      16:08.45 16:41.61 17:14.71 17:47.39
STAAB, KATELIN        15 SN UN  (SN)                   18:21.54   8      30.17  1:03.08  1:36.47  2:09.58  2:42.90  3:16.61  3:50.18
                                                                       4:23.41  4:56.86  5:30.30  6:04.07  6:37.99  7:11.43  7:45.21
                                                                       8:18.76  8:52.43  9:25.70  9:59.33 10:33.08 11:06.40 11:40.14
                                                                      12:13.19 12:46.76 13:19.60 13:52.94 14:26.57 15:00.48 15:33.74
                                                                      16:07.72 16:41.75 17:15.57 17:48.91

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1650 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAFER, BREANNA      15 SN UN  (SN)                   18:24.86          29.36  1:01.40  1:34.28  2:07.24  2:40.31  3:13.16  3:46.18
                                                                       4:19.51  4:52.85  5:26.16  6:00.11  6:33.98  7:07.60  7:41.56
                                                                       8:15.74  8:49.54  9:23.62  9:57.50 10:31.44 11:05.34 11:39.33
                                                                      12:13.26 12:47.06 13:21.04 13:54.88 14:29.09 15:03.14 15:37.14
                                                                      16:11.25 16:44.86 17:18.75 17:52.35
HOFFERT, HANNAH       16 VA NOVA OF VIRGI              18:29.58          30.26  1:02.10  1:34.73  2:07.58  2:40.54  3:13.20  3:46.37
                                                                       4:19.48  4:52.48  5:25.44  5:58.50  6:31.81  7:05.39  7:38.91
                                                                       8:12.20  8:45.67  9:19.66  9:53.47 10:27.74 11:01.74 11:35.84
                                                                      12:10.02 12:44.15 13:18.65 13:53.19 14:27.97 15:02.51 15:37.06
                                                                      16:11.81 16:46.48 17:21.30 17:56.03
MCDONALD, KATHRYN     15 VA NOVA OF VIRGI              18:36.42          30.59  1:03.52  1:37.06  2:10.66  2:44.11  3:17.17  3:50.59
                                                                       4:24.02  4:57.23  5:31.04  6:04.60  6:38.51  7:12.38  7:46.46
                                                                       8:20.49  8:54.77  9:28.77 10:02.96 10:37.18 11:11.41 11:46.02
                                                                      12:20.02 12:54.39 13:28.64 14:03.14 14:37.21 15:11.53 15:46.14
                                                                      16:20.63 16:55.22 17:29.02 18:03.06

SILVAS, CARA          17 PC NORTHERN NEVA              17:35.98   1      29.42  1:00.11  1:31.30  2:02.77  2:34.38  3:06.09  3:37.68
                                                                       4:09.51  4:41.83  5:14.45  5:47.23  6:19.71  6:52.40  7:25.40
                                                                       7:57.50  8:29.79  9:02.54  9:34.83 10:07.33 10:39.97 11:13.06
                                                                      11:45.12 12:17.77 12:49.69 13:21.27 13:53.02 14:25.19 14:57.01
                                                                      15:29.25 16:01.58 16:33.46 17:04.98
BECKER, LAUREN        17 ** EDMONTON KEYA              18:06.30   2      30.10  1:02.45  1:35.00  2:06.86  2:39.15  3:11.56  3:43.71
                                                                       4:15.92  4:48.10  5:20.62  5:53.33  6:25.56  6:58.10  7:30.85
                                                                       8:03.28  8:36.11  9:08.84  9:41.80 10:14.83 10:47.53 11:20.54
                                                                      11:53.33 12:26.73 12:59.78 13:32.81 14:05.63 14:38.85 15:12.14
                                                                      15:45.35 16:18.24 16:53.39 17:30.67
GUTIERREZ, CAITLYN    18 PC UN  (PC)                   18:10.71   3
RADOS, SAM            17 PC UN  (PC)                   18:19.90   4      30.30  1:03.13  1:36.34  2:09.37  2:42.57  3:16.02  3:49.29
                                                                       4:22.62  4:55.96  5:29.43  6:02.71  6:35.87  7:08.98  7:42.35
                                                                       8:15.56  8:48.35  9:21.16  9:54.19 10:27.31 11:00.52 11:33.71
                                                                      12:06.97 12:40.67 13:14.07 13:47.85 14:21.80 14:55.99 15:30.29
                                                                      16:04.68 16:38.77 17:12.96 17:46.79
KOONTZ, SARAH         17 PC DOUGLAS DOLFI              18:48.58   5      30.94  1:04.34  1:38.00  2:11.92  2:46.21  3:20.11  3:54.16
                                                                       4:28.10  5:02.06  5:36.34  6:10.46  6:44.79  7:19.09  7:53.12
                                                                       8:27.26  9:01.53  9:36.25 10:10.93 10:45.68 11:20.15 11:54.79
                                                                      12:29.33 13:03.99 13:38.74 14:13.42 14:48.18 15:22.86 15:57.47
                                                                      16:31.94 17:06.54 17:41.28 18:15.85
SABER, ANNA           17 PC UN  (PC)                   19:04.16   6      30.28  1:02.93  1:36.76  2:10.51  2:44.49  3:18.67  3:52.80
                                                                       4:27.22  5:01.73  5:36.49  6:10.80  6:45.75  7:20.55  7:55.70
                                                                       8:30.58  9:05.79  9:41.11 10:16.38 10:51.59 11:26.87 12:02.04
                                                                      12:37.43 13:12.74 13:48.24 14:23.56 14:59.69 15:34.58 16:10.09
                                                                      16:45.58 17:20.94 17:55.91 18:30.26
SPRATT, MICHELLE      17 PC UN  (PC)                   19:27.45   7      30.41  1:03.26  1:36.62  2:10.72  2:45.03  3:19.59  3:54.61
                                                                       4:29.65  5:04.89  5:40.36  6:15.83  6:51.46  7:27.05  8:02.68
                                                                       8:38.65  9:14.84  9:51.11 10:27.49 11:03.70 11:39.82 12:15.81
                                                                      12:51.85 13:28.03 14:04.40 14:40.90 15:17.54 15:53.74 16:29.89
                                                                      17:06.24 17:42.33 18:18.10 18:53.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    10&UN;   50 FREE                                     EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    26.87   1    26.83 F1
HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    27.59   3    27.16 F2
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A    28.04   8    27.33 F3
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S    27.41   2    27.38 F4
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S    27.94   6    27.68 F5
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER    27.85   4    27.97 F6
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A    27.97   7    28.05 F7
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.90   5    28.22 F8

MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    26.87   1
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S    27.41   2
HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    27.59   3
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER    27.85   4
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    27.90   5
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S    27.94   6
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A    27.97   7
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A    28.04   8
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S    28.23   9
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI    28.31  10
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL          28.41  11
LU, TYLER             10 PC TRI VALLEY AQ    28.56  12
RESCATE, NOAH         10 SN ARDEN HILLS S    28.61  13
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN    28.62  14
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER    28.80  15
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ    28.84  16
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR    28.88  17
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC    28.95  18
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE    29.03  20
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)         29.03  19
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA    29.24  21
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO    29.38  23
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A    29.38  22
MA, RYAN              10 PC SANTA CLARA S    29.48  24
GOOK, PRESTON         10 PC ALMADEN SWIM     29.52  25
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN    29.55  26
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI    29.56  27
SIMPSON, CONNOR       10 PC SEQOUIA AQUAT    29.59  28
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A    29.60  29
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA    29.77  30
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE    29.79  31
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J    29.80  32
MCDONALD, BRANDON     10 PC EAST BAY SILV    29.84  33
MA, DAVID             10 PC PALO ALTO STA    29.95  34
ODGERS, JACKSON       10 CA IRVINE NOVA A    30.00  35
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER    30.01  36
ERICKSON, CADE        10 SI SOUTH BAY AAQ    30.13  37
HURLSTON, PATRICK     10 PC OSPREY AQUATI    30.14  38
YOO, ETHAN            10 CA TEAM CENTURY     30.19  39
MYKKANEN, CHRISTOPHER 10 CA IRVINE NOVA A    30.23  40
MARSTON, GARY         10 PC LADERA OAKS      30.26  41
FALCON, DOMINIC       10 CA IRVINE NOVA A    30.36  42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    10&UN;   50 FREE                                     EVENT  144
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO     30.39  43
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T    30.41  44
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM     30.42  45
SALUTA, ISAIAH        10 PC MISSION SAN J    30.44  46
HORVATH, THEODORE      9 CA IRVINE NOVA A    30.45  47
HE, JOSHUA            10 SI SAN DIEGO AQU    30.46  49
RAIMONDI, J.P.        10 PC ALMADEN SWIM     30.46  48
TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A    30.65  50
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T    30.98  51
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE    31.79  52

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN;   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    58.67   1    58.11 F1  P    28.53
                                                                    F    27.90
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    59.66   3    58.53 F2  P    28.78
                                                                    F    28.22
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A    58.82   2    59.10 F3  P    28.60
                                                                    F    28.41
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  1:00.03   4    59.49 F4  P    29.41
                                                                    F    29.08
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:01.48   7    59.76 F5  P    29.72
                                                                    F    29.04
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S  1:00.05   5    59.80 F6  P    29.03
                                                                    F    28.46
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.26   6  1:00.26 F7  P    29.21
                                                                    F    29.06
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A  1:01.59   8  1:02.05 F8  P    29.44
                                                                    F    29.81

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    58.67   1              P    28.53
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A    58.82   2              P    28.60
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    59.66   3              P    28.78
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  1:00.03   4              P    29.41
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S  1:00.05   5              P    29.03
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.26   6              P    29.21
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:01.48   7              P    29.72
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A  1:01.59   8              P    29.44
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S  1:01.82   9              P    29.91
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:02.01  10              P    30.06
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI  1:02.23  11              P    30.28
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  1:02.24  12              P    29.88
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN  1:02.31  13              P    30.31
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE  1:02.51  14              P    29.87
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE  1:02.77  15              P    30.96
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA  1:02.89  16              P    30.60
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)       1:02.99  17              P    30.47
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM   1:03.04  18              P    29.68
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:03.09  19              P    30.05
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL        1:03.10  20              P    29.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    10&UN;   100 FREE                                    EVENT   56
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  1:03.88  21              P    30.98
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.89  22              P    30.79
MYKKANEN, CHRISTOPHER 10 CA IRVINE NOVA A  1:04.01  24              P    30.63
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  1:04.01  23              P    31.07
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR  1:04.06  25              P    30.44
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  1:04.07  26              P    30.52
MA, RYAN              10 PC SANTA CLARA S  1:04.19  27              P    30.60
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO  1:04.31  28              P    31.11
YOO, ETHAN            10 CA TEAM CENTURY   1:04.67  29              P    31.54
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:04.72  30              P    31.23
LU, TYLER             10 PC TRI VALLEY AQ  1:04.96  31              P    31.44
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA  1:04.98  32              P    30.86
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER  1:05.07  33              P    32.50
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A  1:05.21  34              P    30.93
HE, JOSHUA            10 SI SAN DIEGO AQU  1:05.37  35              P    31.28
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI  1:05.40  36              P    30.58
HURLSTON, PATRICK     10 PC OSPREY AQUATI  1:05.48  37              P    30.76
HUCKABAY, JONAS       10 CC TULE NATION T  1:05.84  38              P    31.49
SIMEON, ERIK          10 PC SANTA CLARA S  1:06.27  39              P    31.95
RAIMONDI, J.P.        10 PC ALMADEN SWIM   1:06.34  40              P    32.08
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A  1:06.56  42              P    31.15
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO  1:06.56  41              P    31.52
MCDONALD, BRANDON     10 PC EAST BAY SILV  1:06.57  43              P    32.16
ERICKSON, CADE        10 SI SOUTH BAY AAQ  1:06.61  44              P    32.01
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER  1:07.18  45              P    31.78
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A  1:07.29  46              P    32.62
ADAMS, CHARLIE        10 PC LAKE COUNTY C  1:07.96  47              P    32.68
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM   1:10.25  48              P    33.22

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN;   200 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM  2:08.34   1  2:06.80 F1  P    29.16  1:02.14  1:35.60
                                                                    F    28.60  1:01.35  1:34.65
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A  2:09.03   2  2:07.20 F2  P    29.61  1:02.33  1:35.97
                                                                    F  1:21.35  1:35.07
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:09.99   4  2:08.95 F3  P    30.34  1:04.23  1:37.47
                                                                    F    30.21  1:03.33  1:36.23
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  2:11.44   6  2:09.56 F4  P    30.44  1:04.05  1:38.50
                                                                    F    29.73  1:02.30  1:36.63
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  2:11.84   8  2:09.97 F5  P    30.53  1:04.23  1:38.36
                                                                    F    30.06  1:02.91  1:37.21
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  2:11.76   7  2:12.18 F6  P    30.37  1:04.66  1:38.77
                                                                    F    30.39  1:04.14  1:38.46
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  2:11.27   5  2:12.45 F7  P    30.06  1:04.05  1:38.71
                                                                    F    30.52  1:05.04  1:39.60
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  2:09.28   3  2:13.33 F8  P    29.61  1:02.19  1:35.63
                                                                    F    29.87  1:03.76  1:38.87

MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM  2:08.34   1              P    29.16  1:02.14  1:35.60
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A  2:09.03   2              P    29.61  1:02.33  1:35.97

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN;   200 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  2:09.28   3              P    29.61  1:02.19  1:35.63
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:09.99   4              P    30.34  1:04.23  1:37.47
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  2:11.27   5              P    30.06  1:04.05  1:38.71
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  2:11.44   6              P    30.44  1:04.05  1:38.50
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  2:11.76   7              P    30.37  1:04.66  1:38.77
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  2:11.84   8              P    30.53  1:04.23  1:38.36
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  2:11.90   9              P    30.22  1:04.49  1:39.25
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI  2:12.24  10              P    30.47  1:04.38  1:38.96
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN  2:12.95  11              P    31.01  1:05.24  1:39.47
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  2:17.38  12              P    30.59  1:04.93  1:42.09
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  2:17.51  13              P    32.36  1:08.00  1:43.84
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM   2:17.74  14              P    30.29  1:05.25  1:41.09
MYKKANEN, CHRISTOPHER 10 CA IRVINE NOVA A  2:18.99  15              P    31.24  1:07.74  1:44.73
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA  2:19.08  16              P    32.42  1:08.58  1:45.44
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  2:19.23  17              P    30.43  1:06.00  1:43.35
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA  2:19.35  18              P    31.08  1:06.51  1:43.42
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR  2:19.38  19              P    31.88  1:08.39  1:44.74
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A  2:19.52  20              P    31.99  1:07.57  1:43.96
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER  2:19.63  21              P    31.77  1:08.24  1:45.03
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  2:19.78  22              P    31.56  1:07.15  1:44.72
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN  2:19.89  23              P    31.37  1:07.04  1:43.20
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S  2:20.17  24              P    33.01  1:09.10  1:45.53
ERICKSON, CADE        10 SI SOUTH BAY AAQ  2:20.28  25              P    32.30  1:07.67  1:44.26
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI  2:20.75  26              P    32.24  1:08.32  1:44.51
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)       2:21.77  27              P    33.26  1:09.46  1:46.22
TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A  2:22.00  28              P    32.15  1:08.50  1:46.44
RAIMONDI, J.P.        10 PC ALMADEN SWIM   2:22.42  29              P    32.70  1:08.61  1:46.05
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:23.07  30              P    33.13  1:10.38  1:47.60
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A  2:23.25  31              P    34.18  1:11.62  1:47.52
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A  2:23.36  32              P    31.56  1:08.43  1:46.53
SPINDLER, ARCHIE      10 AZ DESERT THUNDE  2:23.38  33              P    32.94  1:09.79  1:48.01
LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO   2:23.46  34              P    33.24  1:09.56  1:46.24
FALCON, DOMINIC       10 CA IRVINE NOVA A  2:23.89  35              P    33.23  1:09.79  1:48.05
HUCKABAY, JONAS       10 CC TULE NATION T  2:23.91  36              P    32.13  1:09.04  1:48.10
SIMEON, ERIK          10 PC SANTA CLARA S  2:24.17  37              P    32.05  1:09.00  1:47.78
MCCRARY, MARK         10 CA ROSE BOWL AQU  2:24.19  38              P    32.41  1:09.14  1:46.91
HE, JOSHUA            10 SI SAN DIEGO AQU  2:24.99  39              P    33.41  1:10.34  1:48.58
GOOK, PRESTON         10 PC ALMADEN SWIM   2:26.55  40              P    34.08  1:12.00  2:26.55
RIDER, HOLIDAY        10 SN SUN OAKS AQUA  2:26.78  41              P    34.17  1:12.64  1:51.85
CROCKER, STEPHEN      10 SN COSUMNES RIVE  2:26.99  42              P    33.47  1:10.95  1:49.47
HERBST, CONNOR        10 AZ SWIM NEPTUNE   2:27.12  43              P    33.65  1:11.14  1:49.60
HURLSTON, PATRICK     10 PC OSPREY AQUATI  2:27.69  44              P    33.10  1:10.78  1:49.54
DUCHEZ, NICOLAS       10 PC SUNNYVALE SWI  2:27.73  45              P    32.82  1:10.92  1:50.66
FALLS, TANNER          9 AZ ARIZONA AQUAT  2:27.98  46              P    33.74  1:11.74  1:50.63
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J  2:28.15  47              P    33.13  1:10.83  1:50.52
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM   2:28.57  48              P    32.61  1:10.79  1:50.79
AUNG, ALEX            10 SN REDDING SWIM   2:31.65  49              P    32.43  1:11.32  1:51.97
ADAMS, CHARLIE        10 PC LAKE COUNTY C   DQUED                   P    32.42  1:08.47  1:45.52

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN;   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A  5:49.87   3  5:41.72 F1  P    30.51  1:04.54  1:39.47  2:15.19  2:50.82  3:27.09  4:03.73
                                                                       4:40.18  5:17.12
                                                                    F    29.80  1:03.72  1:37.82  2:12.56  2:47.52  3:22.60  3:57.38
                                                                       4:32.89  5:08.48
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  5:51.99   5  5:41.89 F2  P    31.80  1:07.48  1:43.35  2:18.45  2:54.26  3:30.29  4:06.13
                                                                       4:41.85  5:17.96
                                                                    F    30.77  1:04.27  1:38.94  2:13.27  2:47.71  3:22.63  3:57.53
                                                                       4:33.18  5:08.71
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  5:49.12   2  5:48.06 F3  P    31.04  1:06.52  1:42.97  2:18.19  2:54.26  3:30.27  4:06.50
                                                                       4:41.57  5:16.96
                                                                    F    30.99  1:06.51  1:42.50  2:18.43  2:53.50  3:29.13  4:04.30
                                                                       4:39.03  5:14.65
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  5:44.02   1  5:48.67 F4  P    30.43  1:03.98  1:38.73  2:13.71  2:48.65  3:24.04  3:59.87
                                                                       4:35.64  5:10.82
                                                                    F    30.22  1:04.08  1:38.28  2:13.55  2:49.42  3:25.86  4:03.41
                                                                       4:39.25  5:14.25
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY   5:50.69   4  5:52.03 F5  P    31.94  1:07.15  1:42.88  2:18.59  2:54.19  3:29.37  4:05.03
                                                                       4:41.14  5:16.98
                                                                    F    31.46  1:06.99  1:43.04  2:19.05  2:54.20  3:29.68  4:05.52
                                                                       4:41.27  5:16.91
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN  5:55.98   6  5:57.55 F6  P    32.09  1:07.80  1:44.03  2:19.65  2:56.26  3:32.53  4:09.06
                                                                       4:45.80  5:21.68
                                                                    F    32.04  1:08.05  1:44.61  2:21.42  2:57.66  3:34.30  4:11.00
                                                                       4:47.90  5:23.97
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC  5:57.60   7  5:57.93 F7  P    32.43  1:08.09  1:44.33  2:20.83  2:57.44  3:34.09  4:10.91
                                                                       4:47.63  5:23.67
                                                                    F    31.42  1:06.89  1:43.84  2:20.93  2:57.59  3:34.09  4:10.55
                                                                       4:47.30  5:23.85
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN  6:00.87   8  6:05.44 F8  P    30.58  1:05.85  1:42.48  2:19.77  2:56.64  3:33.71  4:11.37
                                                                       4:48.84  5:25.84
                                                                    F    31.93  1:08.07  1:45.01  2:22.52  2:59.62  3:37.15  4:14.82
                                                                       4:52.40  5:29.70

LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  5:44.02   1              P    30.43  1:03.98  1:38.73  2:13.71  2:48.65  3:24.04  3:59.87
                                                                       4:35.64  5:10.82
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  5:49.12   2              P    31.04  1:06.52  1:42.97  2:18.19  2:54.26  3:30.27  4:06.50
                                                                       4:41.57  5:16.96
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A  5:49.87   3              P    30.51  1:04.54  1:39.47  2:15.19  2:50.82  3:27.09  4:03.73
                                                                       4:40.18  5:17.12
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY   5:50.69   4              P    31.94  1:07.15  1:42.88  2:18.59  2:54.19  3:29.37  4:05.03
                                                                       4:41.14  5:16.98
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  5:51.99   5              P    31.80  1:07.48  1:43.35  2:18.45  2:54.26  3:30.29  4:06.13
                                                                       4:41.85  5:17.96
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN  5:55.98   6              P    32.09  1:07.80  1:44.03  2:19.65  2:56.26  3:32.53  4:09.06
                                                                       4:45.80  5:21.68
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC  5:57.60   7              P    32.43  1:08.09  1:44.33  2:20.83  2:57.44  3:34.09  4:10.91
                                                                       4:47.63  5:23.67
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN  6:00.87   8              P    30.58  1:05.85  1:42.48  2:19.77  2:56.64  3:33.71  4:11.37
                                                                       4:48.84  5:25.84
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S  6:03.68   9              P    33.87  1:10.58  1:47.42  2:24.60  3:02.01  3:38.39  4:15.05
                                                                       4:51.94  5:28.85

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    10&UN;   500 FREE                                    EVENT   82
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE  6:09.57  10              P    32.74  1:09.49  1:47.69  2:25.29  3:02.74  3:40.66  4:19.92
                                                                       4:57.24  5:34.51
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A  6:09.59  11              P    34.12  1:11.44  1:48.12  2:26.17  3:03.74  3:41.40  4:19.10
                                                                       4:57.52  5:34.71
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  6:10.52  12              P    31.40  1:07.07  1:44.17  2:22.34  3:00.24  3:38.60  4:17.39
                                                                       4:56.22  5:34.31

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN;   50 BACK                                     EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    31.20   1    30.10 F1
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S    31.79   2    30.24 F2
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S    33.27   6    32.32 F3
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO    32.76   3    32.62 F4
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    33.22   5    32.86 F5
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO    33.41   7    33.56 F6
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM     33.67   8    33.67 F7
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN    32.97   4   DQUED  F

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    31.20   1
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S    31.79   2
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO    32.76   3
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN    32.97   4
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    33.22   5
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S    33.27   6
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO    33.41   7
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM     33.67   8
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A    33.68   9
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN    33.82  10
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI    33.89  11
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S    34.12  12
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A    34.22  13
OTTMAN, KURTIS        10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.23  14
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA    34.28  15
TAKAHASHI, SHO        10 PC OTTER SWIM CL    34.61  16
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY     34.66  17
RIDER, HOLIDAY        10 SN SUN OAKS AQUA    34.67  18
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A    34.68  19
ODGERS, JACKSON       10 CA IRVINE NOVA A    34.79  20
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A    34.83  21
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR    34.93  22
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI    35.15  23
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN    35.18  25
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A    35.18  24
FONG, WINSTON         10 PC MONTCLAIR SWI    35.45  26
HORVATH, THEODORE      9 CA IRVINE NOVA A    35.52  27
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA    35.63  28
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE    35.65  29
HARTMAN, NATHANIEL     9 OR CORVALLIS AQU    35.79  30
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A    35.81  31
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC    36.01  32

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN;   50 BACK                                     EVENT   66
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A    36.31  33
HUCKABAY, JONAS       10 CC TULE NATION T    36.32  34
LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO     36.36  35
RAIMONDI, J.P.        10 PC ALMADEN SWIM     36.71  36
ADAMS, CHARLIE        10 PC LAKE COUNTY C    37.03  37
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM     37.22  38
VOS ALFARO, MARLON    10 SN FEATHER RIVER    37.26  39
ROHRER, SEBASTIAN     10 SI MAGADALENA EC    37.33  40

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN;   100 BACK                                    EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A  1:06.26   1  1:04.44 F1  P    32.22
                                                                    F    31.44
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S  1:09.67   2  1:08.02 F2  P    33.37
                                                                    F    32.93
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO  1:10.43   3  1:09.21 F3  P    35.53
                                                                    F    34.54
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:10.63   5  1:09.49 F4  P    34.23
                                                                    F    34.18
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:11.70   6  1:09.59 F5  P    34.41
                                                                    F    33.89
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:11.90   7  1:11.27 F6  P    34.60
                                                                    F    35.03
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM  1:10.45   4  1:12.42 F7  P    33.87
                                                                    F    34.53
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO  1:12.32   8  1:13.57 F8  P    35.69
                                                                    F    36.09

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A  1:06.26   1              P    32.22
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S  1:09.67   2              P    33.37
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO  1:10.43   3              P    35.53
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM  1:10.45   4              P    33.87
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:10.63   5              P    34.23
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:11.70   6              P    34.41
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:11.90   7              P    34.60
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO  1:12.32   8              P    35.69
MEFFORD, COLBY         9 SN SIERRA MARLIN  1:12.60   9              P    35.44
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:12.79  10              P    35.06
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  1:12.86  11              P    35.60
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA  1:13.15  12              P    35.71
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM   1:13.21  14              P    35.18
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY   1:13.21  13              P    35.23
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI  1:13.45  15              P    35.38
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A  1:13.48  16              P    35.45
HORVATH, THEODORE      9 CA IRVINE NOVA A  1:13.90  17              P    36.47
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A  1:14.20  18              P    36.97
TAKAHASHI, SHO        10 PC OTTER SWIM CL  1:14.24  19              P    35.30
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN  1:14.28  20              P    35.52
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA  1:14.43  21              P    36.50
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S  1:14.72  22              P    35.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    10&UN;   100 BACK                                    EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FALCON, DOMINIC       10 CA IRVINE NOVA A  1:15.04  23              P    37.24
ADAMS, CHARLIE        10 PC LAKE COUNTY C  1:15.07  24              P    37.02
SALUTA, ISAIAH        10 PC MISSION SAN J  1:15.16  25              P    36.08
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:15.59  26              P    37.24
TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A  1:15.62  27              P    37.00
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.68  28              P    36.54
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE  1:15.77  29              P    36.80
LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO   1:16.12  30              P    37.59
JONES, JED             9 PC SANTA CLARA S  1:16.18  31              P    38.13
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A  1:16.24  32              P    37.78
RIDER, HOLIDAY        10 SN SUN OAKS AQUA  1:16.32  33              P    36.96
YOO, ETHAN            10 CA TEAM CENTURY   1:16.37  34              P    37.18
LIU, ANDREW           10 PC FLYING FISH    1:16.38  35              P    37.62
LE, RYAN               9 PC MISSION SAN J  1:16.51  36              P    36.46
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM   1:16.70  37              P    37.04
ODGERS, JACKSON       10 CA IRVINE NOVA A  1:16.78  38              P    36.97
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN  1:16.96  39              P    37.34
DOUGHTY, KAYNE        10 PC MONTEREY COUN  1:16.99  40              P    37.92
MCCRARY, MARK         10 CA ROSE BOWL AQU  1:17.02  41              P    37.02
GROWNEY, CALLAHAN     10 PC PENINSULA COV  1:17.17  43              P    37.41
MARSTON, GARY         10 PC LADERA OAKS    1:17.17  42              P    37.97
ROHRER, SEBASTIAN     10 SI MAGADALENA EC  1:17.43  44              P    38.04
SUN, BRANDON          10 PC FLYING FISH    1:18.31  45              P    38.15
MATSUDA, ASKA         10 PC PALO ALTO STA  1:18.40  46              P    37.60
GAO, ALEX             10 PC PALO ALTO STA  1:18.43  47              P    38.27
DUCHEZ, NICOLAS       10 PC SUNNYVALE SWI  1:18.81  48              P    38.78
MITCHELL, ROBERT      10 PC MONTICELLO AQ  1:20.21  49              P    38.09
RAIMONDI, J.P.        10 PC ALMADEN SWIM   1:20.32  50              P    38.33
VOS ALFARO, MARLON    10 SN FEATHER RIVER  1:20.39  51              P    38.13
OTTMAN, KURTIS        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.75  52              P    38.64
MA, DAVID             10 PC PALO ALTO STA  1:24.73  53              P    39.95
LOW, ETHAN            10 PC OTTER SWIM CL   DQUED                   P    37.06

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S    36.13   1    34.66 F1
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A    36.56   5    35.29 F2
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE    36.74   7    35.67 F3
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T    36.24   2    35.77 F4
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)         36.26   3    35.80 F5
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A    36.56   6    36.13 F6
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.37   4    36.62 F7
SEYMOUR, WALKER       10 PC LADERA OAKS      37.27   8    37.51 F8

ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S    36.13   1
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T    36.24   2
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)         36.26   3
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ    36.37   4
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A    36.56   6
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A    36.56   5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    10&UN;   50 BREAST                                   EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE    36.74   7
SEYMOUR, WALKER       10 PC LADERA OAKS      37.27   8
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T    37.33   9
RAI, ARUN             10 SN FEATHER RIVER    37.40  10
HE, JOSHUA            10 SI SAN DIEGO AQU    37.59  11
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER    37.63  12
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER    37.92  13
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY    38.26  14
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC    38.47  15
REEVES, CARTER        10 SI RANCHO SAN DI    38.72  16
YAO, TIMOTHY          10 PC PLEASANTON SE    38.73  17
ERICKSON, CADE        10 SI SOUTH BAY AAQ    38.76  18
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN    38.77  19
GAO, ALEX             10 PC PALO ALTO STA    39.05  20
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL          39.21  21
ROHRER, SEBASTIAN     10 SI MAGADALENA EC    39.26  22
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S    39.33  23
BLACK, COOPER         10 SN ARDEN HILLS S    39.37  24
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ    39.44  25
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO    39.53  26
LIU, ANDREW           10 PC FLYING FISH      39.55  27
SALVINO, NICHOLAS      9 AZ SCOTTSDALE AQ    39.59  28
HERBST, CONNOR        10 AZ SWIM NEPTUNE     40.12  29
LUU, BRYANT           10 PC VALLEY SPLASH    40.27  30
HOUSE, ZACH           10 PC ALMADEN SWIM     40.35  31
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE    40.41  32
CHAN, RAYMOND         10 PC SUNNYVALE SWI    40.46  33
HARTMAN, NATHANIEL     9 OR CORVALLIS AQU    40.88  34
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A    41.41  35
MCDONALD, BRANDON     10 PC EAST BAY SILV    41.69  36
AGUILAR, REID         10 SN ARDEN HILLS S    41.71  37
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM     43.15  38

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A  1:17.00   4  1:15.35 F1  P    36.69
                                                                    F    35.81
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.90   3  1:15.83 F2  P    37.10
                                                                    F    36.52
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  1:16.35   1  1:16.67 F3  P    36.16
                                                                    F    36.54
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)       1:17.85   5  1:16.90 F4  P    37.29
                                                                    F    36.72
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S  1:16.52   2  1:17.66 F5  P    35.94
                                                                    F    36.26
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER  1:21.63   8  1:20.19 F6  P    38.87
                                                                    F    37.94
WINN, BENJAMIN         9 PC SANTA CLARA S  1:20.83   7  1:20.89 F7  P    38.34
                                                                    F    38.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    10&UN;   100 BREAST                                  EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T  1:20.44   6  1:21.40 F8  P    38.25
                                                                    F    38.85

LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  1:16.35   1              P    36.16
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S  1:16.52   2              P    35.94
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.90   3              P    37.10
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A  1:17.00   4              P    36.69
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)       1:17.85   5              P    37.29
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T  1:20.44   6              P    38.25
WINN, BENJAMIN         9 PC SANTA CLARA S  1:20.83   7              P    38.34
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER  1:21.63   8              P    38.87
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE  1:22.01   9              P    38.98
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T  1:22.30  10              P    39.41
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER  1:22.45  11              P    38.94
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:22.70  12              P    39.71
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:22.72  13              P    39.78
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:22.89  14              P    39.21
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S  1:23.42  15              P    40.04
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL        1:23.71  16              P    38.81
LIU, ANDREW           10 PC FLYING FISH    1:23.77  17              P    40.77
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC  1:23.78  18              P    40.52
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  1:24.08  19              P    39.77
ODGERS, JACKSON       10 CA IRVINE NOVA A  1:24.18  20              P    39.57
BLACK, COOPER         10 SN ARDEN HILLS S  1:24.36  21              P    40.57
REEVES, CARTER        10 SI RANCHO SAN DI  1:24.55  22              P    40.25
MA, RYAN              10 PC SANTA CLARA S  1:24.96  23              P    40.64
HEMINGWAY, VINCENT    10 AZ DESERT THUNDE  1:25.11  24              P    39.64
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  1:25.42  25              P    41.13
MCDONALD, BRANDON     10 PC EAST BAY SILV  1:25.49  26              P    40.59
HE, JOSHUA            10 SI SAN DIEGO AQU  1:25.61  27              P    39.61
SALVINO, NICHOLAS      9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.85  28              P    40.49
ERICKSON, CADE        10 SI SOUTH BAY AAQ  1:25.96  29              P    41.34
SEWELL, DYLAN         10 SN UN  (SN)       1:26.01  30              P    41.16
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN  1:26.08  31              P    40.79
LUU, BRYANT           10 PC VALLEY SPLASH  1:26.15  32              P    40.70
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A  1:26.32  33              P    41.57
ROHRER, SEBASTIAN     10 SI MAGADALENA EC  1:26.79  34              P    42.32
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM   1:29.11  35              P    42.04
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM   1:29.56  36              P    41.68
SOUTTERE, GAVIN       10 SI COLLEGE AREA   1:29.71  37              P    42.98
FALCON, DOMINIC       10 CA IRVINE NOVA A  1:29.72  38              P    43.06
HARTMAN, NATHANIEL     9 OR CORVALLIS AQU  1:31.73  39              P    43.22
MAYNARD, TREVOR       10 SN UN  (SN)       1:35.41  40              P    42.56
SEYMOUR, WALKER       10 PC LADERA OAKS     DQUED                   P    39.59
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    36.19

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN;   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    29.48   1    28.85 F1
HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    30.07   2    29.12 F2

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN;   50 FLY                                      EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER    30.54   3    29.98 F3
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER    31.28   7    30.19 F4
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J    31.23   6    30.47 F5
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE    30.90   4    30.54 F6
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A    31.03   5    30.69 F7
RESCATE, NOAH         10 SN ARDEN HILLS S    31.33   8    30.74 F8

MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM    29.48   1
HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A    30.07   2
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER    30.54   3
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE    30.90   4
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A    31.03   5
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J    31.23   6
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER    31.28   7
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI    31.33   9
RESCATE, NOAH         10 SN ARDEN HILLS S    31.33   8
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL          31.41  10
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE    31.54  11
MA, DAVID             10 PC PALO ALTO STA    31.73  12
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A    31.75  13
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI    32.01  14
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI    32.12  15
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC    32.15  16
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S    32.28  17
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A    32.29  18
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM    32.44  19
AUNG, ALEX            10 SN REDDING SWIM     32.60  21
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY     32.60  20
MCGOWAN, BILLY        10 PC CABRILLO THRE    32.85  22
MYKKANEN, CHRISTOPHER 10 CA IRVINE NOVA A    32.86  23
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A    32.98  24
TAKAHASHI, SHO        10 PC OTTER SWIM CL    33.00  25
LU, TYLER             10 PC TRI VALLEY AQ    33.09  26
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN    33.24  27
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T    33.31  28
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S    33.39  29
CHOU, TIMOTHY          9 PC SANTA CLARA S    33.44  30
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR    33.45  31
MOLLOY, IAN           10 SI NORTH COAST A    33.52  32
FALLS, TANNER          9 AZ ARIZONA AQUAT    33.81  33
ROBERTS, WILL         10 SN ARDEN HILLS S    34.20  34
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T    34.24  35
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO    34.60  36
RIDER, HOLIDAY        10 SN SUN OAKS AQUA    34.64  37
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO    34.74  38
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE    34.96  39
STO. DOMINGO, NOA     10 PC MLK BLUE DOLP    34.99  40

                                                       S  W  I  M   O  F  F

RESCATE, NOAH         10 SN ARDEN HILLS S                 30.23
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI                 30.59

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA                 35.05

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN;   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A  1:03.70   1  1:02.93 F1  P    30.19
                                                                    F    29.49
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM  1:07.79   3  1:05.24 F2  P    31.75
                                                                    F    30.04
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:06.74   2  1:07.06 F3  P    31.89
                                                                    F    32.60
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE  1:10.09   8  1:07.90 F4  P    32.94
                                                                    F    31.64
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  1:10.05   7  1:08.08 F5  P    32.92
                                                                    F    31.64
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  1:09.69   5  1:08.23 F6  P    32.58
                                                                    F    31.59
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE  1:09.39   4  1:08.63 F7  P    32.18
                                                                    F    31.93
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:09.85   6  1:10.04 F8  P    32.13
                                                                    F    32.45

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A  1:03.70   1              P    30.19
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:06.74   2              P    31.89
MANOFF, PHILIP        10 CO BOULDER SWIMM  1:07.79   3              P    31.75
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE  1:09.39   4              P    32.18
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  1:09.69   5              P    32.58
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:09.85   6              P    32.13
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  1:10.05   7              P    32.92
BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE  1:10.09   8              P    32.94
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  1:10.12   9              P    32.30
MOLLOY, IAN           10 SI NORTH COAST A  1:10.91  10              P    35.17
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI  1:11.11  11              P    32.77
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:11.21  12              P    34.46
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J  1:11.35  13              P    33.44
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  1:11.36  14              P    33.34
YANG, TERRY           10 AZ FLYING FISH A  1:11.61  15              P    34.72
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL        1:11.65  16              P    32.49
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:11.71  17              P    32.87
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  1:12.18  18              P    34.07
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S  1:13.03  19              P    34.15
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC  1:13.41  20              P    35.14
FALLS, TANNER          9 AZ ARIZONA AQUAT  1:14.16  21              P    35.15
LE, RYAN               9 PC MISSION SAN J  1:14.20  22              P    34.02
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  1:14.94  23              P    34.63
SCHERTLER, JACK       10 PC SUNNYVALE SWI  1:15.04  24              P    35.10
TAKAHASHI, SHO        10 PC OTTER SWIM CL  1:15.33  25              P    35.01
TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A  1:15.37  26              P    35.37
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T  1:16.05  27              P    35.26
AUNG, ALEX            10 SN REDDING SWIM   1:16.10  28              P    34.42
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A  1:16.16  29              P    35.69
WINN, BENJAMIN         9 PC SANTA CLARA S  1:16.34  30              P    36.02
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO  1:16.75  31              P    35.09
INSIGNARES, OMAR      10 PC MORGAN HILL S  1:16.91  32              P    35.84
CHOU, TIMOTHY          9 PC SANTA CLARA S  1:16.95  34              P    35.74
JONES, JED             9 PC SANTA CLARA S  1:16.95  33              P    36.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN;   100 FLY                                     EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHAU, DAVID           10 PC PALO ALTO STA  1:17.20  35              P    36.81
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE  1:17.38  36              P    35.65
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER  1:17.72  37              P    36.32
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T  1:18.02  38              P    36.31
ROONEY, OLIVIER       10 PC PLEASANTON SE  1:18.11  39              P    35.95
LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO   1:18.27  40              P    37.33
GOOK, PRESTON         10 PC ALMADEN SWIM   1:18.31  41              P    37.32
KELSEY, KEVIN         10 SI MAGADALENA EC  1:18.54  42              P    37.84
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR  1:18.62  43              P    37.02
TSUBOTA, TROY          8 CA ORANGE COUNTY  1:18.82  44              P    37.24
LIU, ANDREW           10 PC FLYING FISH    1:18.83  45              P    37.61
STO. DOMINGO, NOA     10 PC MLK BLUE DOLP  1:18.90  46              P    35.87
MYKKANEN, CHRISTOPHER 10 CA IRVINE NOVA A  1:19.53  47              P    35.03
KOMLODI, TANNER       10 AZ DESERT THUNDE  1:19.84  48              P    37.87
RIDER, HOLIDAY        10 SN SUN OAKS AQUA  1:19.95  49              P    37.15
MAYNARD, TREVOR       10 SN UN  (SN)       1:19.97  50              P    37.95
SEBASTIAN, JONATHAN    7 PC SANTA CLARA S  1:20.00  51              P    37.99
LAZARR, CARLOS        10 SI COLLEGE AREA   1:21.28  52              P    37.01
MITCHELL, ROBERT      10 PC MONTICELLO AQ  1:22.30  53              P    37.08
HARTMAN, NATHANIEL     9 OR CORVALLIS AQU   DQUED                   P    34.51
HORVATH, THEODORE      9 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    34.72
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    38.55

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A  1:08.45   1  1:06.85 F1  P    31.47
                                                                    F    30.38
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A  1:09.65   4  1:08.50 F2  P    33.32
                                                                    F    32.62
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  1:08.53   2  1:08.92 F3  P    32.47
                                                                    F    32.53
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  1:10.16   5  1:09.06 F4  P    32.78
                                                                    F    32.31
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.39   3  1:09.20 F5  P    32.63
                                                                    F    32.38
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:11.25   8  1:10.73 F6  P    33.72
                                                                    F    33.58
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:11.16   7  1:11.00 F7  P    33.34
                                                                    F    32.74
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  1:10.69   6  1:11.08 F8  P    33.35
                                                                    F    33.30

HITCHENS, HUNTER      10 CA IRVINE NOVA A  1:08.45   1              P    31.47
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  1:08.53   2              P    32.47
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:09.39   3              P    32.63
TELLO, MAX            10 CA IRVINE NOVA A  1:09.65   4              P    33.32
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  1:10.16   5              P    32.78
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  1:10.69   6              P    33.35
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:11.16   7              P    33.34
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:11.25   8              P    33.72

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    10&UN;   100 I.M.                                    EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BINDER, JACKSON       10 UT COTTONWOOD HE  1:11.46   9              P    33.44
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  1:11.55  10              P    33.04
HARM, JONAH           10 SN AQUASOL        1:11.67  11              P    32.78
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S  1:12.03  12              P    33.02
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:12.07  13              P    33.26
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY   1:12.30  14              P    33.60
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A  1:12.78  15              P    33.31
RUCK, HUNTER           9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.55  16              P    36.77
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER  1:13.60  17              P    35.06
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A  1:13.74  18              P    34.30
LE, RYAN               9 PC MISSION SAN J  1:13.92  19              P    33.53
MOLLOY, IAN           10 SI NORTH COAST A  1:14.08  21              P    34.84
NGUYEN, ANDREW        10 PC CALIFORNIA DO  1:14.08  20              P    33.77
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN  1:14.16  22              P    33.68
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO  1:14.26  23              P    33.45
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA  1:14.27  24              P    35.38
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S  1:14.29  25              P    35.30
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T  1:14.41  26              P    35.75
SALUTA, ISAIAH        10 PC MISSION SAN J  1:14.45  27              P    34.06
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J  1:14.52  28              P    33.71
HE, JOSHUA            10 SI SAN DIEGO AQU  1:14.57  29              P    36.09
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA  1:14.60  30              P    34.70
LIU, ANDREW           10 PC FLYING FISH    1:14.76  31              P    35.67
LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO   1:15.19  32              P    35.62
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN  1:15.26  33              P    34.66
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T  1:15.61  35              P    35.86
YOO, ETHAN            10 CA TEAM CENTURY   1:15.61  34              P    36.87
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER  1:15.74  36              P    37.05
MCCRARY, MARK         10 CA ROSE BOWL AQU  1:15.80  37              P    34.71
HAMILTON, CASEY       10 CO DURANGO SWIM   1:15.92  38              P    34.49
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR  1:16.25  39              P    34.38
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A  1:16.32  40              P    35.75
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE  1:18.94  41              P    35.61
TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A  1:18.96  42              P    36.26
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)        DQUED                   P    34.54
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    32.85

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   2:01.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  2:27.26   2  2:23.60 F1  P    32.16  1:10.99  1:54.86
                                                                    F    30.95  1:08.29  1:52.15
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.95   3  2:25.02 F2  P    32.49  1:10.78  1:54.91
                                                                    F    33.07  1:10.06  1:52.83
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  2:29.10   4  2:26.34 F3  P    31.93  1:11.15  1:55.57
                                                                    F    31.28  1:10.07  1:53.62
LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  2:27.23   1  2:26.46 F4  P    32.40  1:10.64  1:53.90
                                                                    F    31.82  1:11.02  1:53.20
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  2:31.28   7  2:31.03 F5  P    34.36  1:12.92  1:58.39
                                                                    F    34.28  1:12.55  1:57.80

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  2:31.37   8  2:31.24 F6  P    32.68  1:10.70  1:57.10
                                                                    F    32.79  1:10.66  1:56.77
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  2:30.73   6  2:31.57 F7  P    32.91  1:11.70  1:56.19
                                                                    F    32.75  1:11.81  1:57.38
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY   2:30.42   5   DQUED  F   P    32.96  1:11.35  1:56.66
                                                                    F    32.30  1:09.87  1:55.34

LOWENGRUB, DAVID      10 CA ORANGE COUNTY  2:27.23   1              P    32.40  1:10.64  1:53.90
XU, JEFFREY           10 PC DE ANZA CUPER  2:27.26   2              P    32.16  1:10.99  1:54.86
FORBES, STEELE        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.95   3              P    32.49  1:10.78  1:54.91
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  2:29.10   4              P    31.93  1:11.15  1:55.57
HWANG, ISAAC          10 CA TEAM CENTURY   2:30.42   5              P    32.96  1:11.35  1:56.66
NGUYEN, KIET          10 SN DAVIS AQUADAR  2:30.73   6              P    32.91  1:11.70  1:56.19
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  2:31.28   7              P    34.36  1:12.92  1:58.39
SIM, HWA MIN          10 CA IRVINE NOVA A  2:31.37   8              P    32.68  1:10.70  1:57.10
TELLO, NELSON         10 CA IRVINE NOVA A  2:31.39   9              P    32.80  1:13.01  1:56.64
HESS, LUCAS           10 UT PARK CITY SWI  2:31.71  10              P    32.73  1:11.60  1:58.91
BAKER, ALEC           10 PC ORINDA AQUATI  2:31.75  11              P    32.98  1:11.97  1:57.64
GRECO, KEVIN          10 CA IRVINE NOVA A  2:33.47  12              P    33.02  1:11.98  1:57.66
DOLLEY, NICHOLAS      10 SN SIERRA MARLIN  2:34.18  13              P    33.49  1:12.92  1:59.81
BLAKE, DANIEL         10 PC SANTA CLARA S  2:34.86  14              P    33.83  1:15.72  2:00.14
MOLLOY, IAN           10 SI NORTH COAST A  2:35.72  15              P    35.18  1:14.77  2:02.00
SIMMONS, MITCHELL     10 UT EAGLE AQUATIC  2:36.40  16              P    34.85  1:14.40  2:03.38
ZHOU, ALEX            10 PC CALIFORNIA DO  2:36.41  17              P    34.40  1:12.76  2:00.92
CORY, PIETER          10 PC UN  (PC)       2:36.52  18              P    34.90  1:16.83  2:00.96
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  2:37.33  19              P    34.56  1:16.07  2:03.57
YOO, ETHAN            10 CA TEAM CENTURY   2:37.34  20              P    36.02  1:17.82  2:04.14
CHAN, DONOVAN         10 PC OAKLAND UNDER  2:37.36  21              P    34.78  1:15.93  2:03.56
MADDEN, JOHN          10 PC NEPTUNE SWIMM  2:38.17  22              P    33.83  1:12.77  2:02.87
COSTE, THOMAS         10 CA IRVINE NOVA A  2:38.25  23              P    37.80  1:16.93  2:03.93
TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA  2:38.45  24              P    35.05  1:15.93  2:03.37
KORENWINDER, DAX      10 CC TULE NATION T  2:38.53  25              P    35.84  1:17.74  2:03.50
HOWARD, ZACHARY       10 CA IRVINE NOVA A  2:38.66  26              P    35.39  1:15.68  2:03.38
GREENBAUM, GRANT      10 SI MAGADALENA EC  2:39.43  27              P    34.54  1:18.55  2:03.96
NIAYESH, PRESTON      10 CC TULE NATION T  2:39.67  28              P    35.59  1:19.18  2:04.26
YANG, STEVE           10 PC DE ANZA CUPER  2:40.15  29              P    35.90  1:17.91  2:04.06
KUO, AARON             9 PC PALO ALTO STA  2:40.67  30              P    38.35  1:19.12  2:06.76
HORVATH, THEODORE      9 CA IRVINE NOVA A  2:41.13  31              P    35.10  1:14.97  2:06.47
CHU, JONATHAN         10 SN SIERRA MARLIN  2:41.28  32              P    35.57  1:16.12  2:04.19
LIERZ, HARRISON        8 CO NORTH JEFFCO   2:41.45  33              P    35.41  1:16.81  2:07.72
ERICKSON, CADE        10 SI SOUTH BAY AAQ  2:41.57  34              P    37.73  1:22.44  2:07.02
THEDERS, NICHOLAS     10 CA IRVINE NOVA A  2:41.59  35              P    36.38  1:14.38  2:05.77
ODGERS, JACKSON       10 CA IRVINE NOVA A  2:41.71  36              P    36.73  1:17.60  2:05.80
TU, KEVIN             10 CA IRVINE NOVA A  2:41.80  37              P    35.56  1:16.81  2:07.02
JONES, JED             9 PC SANTA CLARA S  2:41.99  38              P    36.37  1:17.32  2:05.51
FARNHAM, PETER        10 PC SUNNYVALE SWI  2:42.21  39              P    35.55  1:15.81  2:06.19
PORTER, NICKOLAS      10 PC CABRILLO THRE  2:42.27  40              P    36.11  1:19.89  2:07.65
FALLS, TANNER          9 AZ ARIZONA AQUAT  2:43.12  41              P    35.30  1:16.46  2:08.31
HARTMAN, NATHANIEL     9 OR CORVALLIS AQU  2:44.65  42              P    35.87  1:17.03  2:07.33
WINN, BENJAMIN         9 PC SANTA CLARA S  2:45.12  43              P    37.38  1:20.51  2:07.53
MYKKANEN, CHRISTOPHER 10 CA IRVINE NOVA A  2:45.52  44              P    35.52  1:18.84  2:08.95
ADAMS, CHARLIE        10 PC LAKE COUNTY C  2:45.69  45              P    37.73  1:18.59  2:09.62
ROHRER, SEBASTIAN     10 SI MAGADALENA EC  2:46.82  46              P    36.60  1:20.51  2:09.50
STODDARD, MITCHELL    10 SI MISSION VALLE  2:48.07  47              P    36.02  1:17.18  2:11.27
RAIMONDI, J.P.        10 PC ALMADEN SWIM   2:48.16  48              P    38.30  1:20.46  2:11.32
MULDER, MICHAEL       10 SI PACIFIC SWIM   2:49.10  49              P    37.28  1:18.23  2:10.90

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    10&UN;   200 I.M.                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HERBST, CONNOR        10 AZ SWIM NEPTUNE   2:51.25  50              P    40.53  1:24.39  2:14.54
MAYNARD, TREVOR       10 SN UN  (SN)       2:52.20  51              P    36.90  1:21.78  2:13.28

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               2:08.00   1      34.03    51.27  1:39.87
         GRECO, KEVIN        10
         TELLO, NELSON       10
         HITCHENS, HUNTER    10
         TELLO, MAX          10
AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:09.74   2      33.55  1:08.69  1:39.61
         JOHNSON, HAYDEN     10
         ROBERTS, WILL       10
         RESCATE, NOAH       10
         AGUILAR, REID       10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:10.74   3      32.08  1:09.15  1:41.20
         YATES, NATHAN       10
         WINN, BENJAMIN       9
         BLAKE, DANIEL       10
         MA, RYAN            10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:10.97   4      37.13  1:13.24  1:43.45
         FARIDNIA, SINA      10
         YANG, STEVE         10
         MARELLA, DANIEL     10
         XU, JEFFREY         10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:13.92   5      34.30  1:12.68  1:44.46
         KUO, AARON           9
         GAO, ALEX           10
         MA, DAVID           10
         TAY, KELVIN         10
SMST,  A  10-UN       10 SN SIERRA MARLIN               2:16.17   6      34.21  1:13.50  1:47.78
         DOLLEY, NICHOLAS    10
         CHU, JONATHAN       10
         GOCKE, JOE          10
         MEFFORD, COLBY       9
NOVA,  B  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               2:17.60   7      35.21  1:13.86  1:47.45
         ODGERS, JACKSON     10
         SIM, HWA MIN        10
         MYKKANEN, CHRISTOPHE10
         HOWARD, ZACHARY     10
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:18.80   8      34.57  1:15.37  1:47.25
         SALUTA, ISAIAH      10
         LE, RYAN             9
         SILMARO, JOEL        9
         MATIBAG, ERIK       10
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:19.84          35.24  1:13.96  2:00.72
         SPROUL, BEN         10
         YAO, TIMOTHY        10
         ROONEY, OLIVIER     10
         LACHANCE, WOLFGANG  10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN;   200 M. R.                                   EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:21.04          37.10  1:17.55  1:51.07
         DUCHEZ, NICOLAS     10
         CHAN, RAYMOND       10
         FARNHAM, PETER      10
         NIXON, MICHAEL      10
NOVA,  C  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               2:21.53          35.64  1:16.26  1:51.88
         THEDERS, NICHOLAS   10
         COSTE, THOMAS       10
         HORVATH, THEODORE    9
         TU, KEVIN           10
ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:21.87          38.55  1:16.42  1:51.83
         RAIMONDI, J.P.      10
         HOUSE, ZACH         10
         SANDOVAL, JOSEPH     9
         GOOK, PRESTON       10
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:25.82          38.92  1:18.17  1:53.66
         NGUYEN, CASEY       10
         LUU, BRYANT         10
         MA, JEFFREY         10
         HAMPEL, JARRETT      9
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:26.79          38.27  1:20.30  1:54.83
         MATSUDA, ASKA       10
         XIE, ANTHONY         9
         SHAU, DAVID         10
         GIFFEN, COLIN        8
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO               2:26.98          40.02  1:21.48  1:54.49
         ZHOU, NATHAN        10
         NGUYEN, ANDREW      10
         ZHOU, ALEX          10
         LAU, CLAYTON        10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:28.20          38.51  1:21.46  1:57.75
         CHEN, JEFFREY        9
         BOURAOUI, ADAM      10
         LIU, ANDREW         10
         SUN, BRANDON        10

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  10-UN         10 SN ARDEN HILLS S               1:53.32   1      28.13    56.58  1:26.48
         JOHNSON, HAYDEN     10
         RESCATE, NOAH       10
         AGUILAR, REID       10
         ROBERTS, WILL       10
NOVA,  A  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               1:53.34   2      28.47    57.57  1:26.55
         TELLO, MAX          10
         HOWARD, ZACHARY     10
         TELLO, NELSON       10
         HITCHENS, HUNTER    10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               1:54.00   3      28.50    58.21  1:26.42
         YANG, STEVE         10
         FARIDNIA, SINA      10
         MARELLA, DANIEL     10
         XU, JEFFREY         10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               1:57.23   4      29.37    59.89  1:29.96
         MA, RYAN            10
         BLAKE, DANIEL       10
         SIMEON, ERIK        10
         YATES, NATHAN       10
SMST,  A  10-UN       10 SN SIERRA MARLIN               1:57.81   5      28.66    58.09  1:29.19
         MEFFORD, COLBY       9
         CHU, JONATHAN       10
         GOCKE, JOE          10
         DOLLEY, NICHOLAS    10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               1:58.08   6      31.61  1:00.73  1:29.99
         GIFFEN, COLIN        8
         TAY, KELVIN         10
         MA, DAVID           10
         KUO, AARON           9
NOVA,  B  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               1:58.81   7      29.49    59.20  1:28.88
         GRECO, KEVIN        10
         SIM, HWA MIN        10
         MYKKANEN, CHRISTOPHE10
         TU, KEVIN           10
NOVA,  C  10&UN;       10 CA IRVINE NOVA A               2:02.01   8      30.46  1:00.90  1:31.99
         ODGERS, JACKSON     10
         FALCON, DOMINIC     10
         COSTE, THOMAS       10
         HORVATH, THEODORE    9
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:02.49          30.62  1:00.73  1:33.17
         LE, RYAN             9
         SALUTA, ISAIAH      10
         MATIBAG, ERIK       10
         SILMARO, JOEL        9
SUNN,  A  10-UN       10 PC SUNNYVALE SWI               2:02.54          32.20  1:01.63  1:32.18
         DUCHEZ, NICOLAS     10
         FARNHAM, PETER      10
         NIXON, MICHAEL      10
         CHAN, RAYMOND       10
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO               2:02.77          29.37  1:02.09  1:33.80
         NGUYEN, ANDREW      10
         LIU, CHARLES        10
         LAU, CLAYTON        10
         ZHOU, ALEX          10
PLS,  A  10-UN        10 PC PLEASANTON SE               2:04.91          31.55  1:01.25  1:16.54
         YAO, TIMOTHY        10
         LACHANCE, WOLFGANG  10
         ROONEY, OLIVIER     10
         SPROUL, BEN         10
ALMA,  A  10-UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:05.48          30.06  1:02.39  1:35.49
         RAIMONDI, J.P.      10
         SANDOVAL, JOSEPH     9
         HOUSE, ZACH         10
         GOOK, PRESTON       10

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN;   200 F. R.                                   EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:07.09          33.06  1:03.80  1:36.47
         PATTERSON, MAXWELL  10
         JOHNSON, AJ         10
         SCANLAN, RILEY      10
         SHAU, DAVID         10
VS,  A  10-UN         10 PC VALLEY SPLASH               2:14.16          33.17  1:05.89  1:41.16
         LUU, BRYANT         10
         MA, JEFFREY         10
         LAM, ALLEN           9
         HAMPEL, JARRETT      9
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                  DQUED           34.74  1:07.44  1:38.79
         BOURAOUI, ADAM      10
         CHEN, JEFFREY        9
         LIU, ANDREW         10
         SUN, BRANDON        10

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             23.21   1    23.29 F1
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW    24.98   3    24.37 F2
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    24.61   2    24.56 F3
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE     25.18   8    24.86 F4
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C    25.18   7    25.00 F5
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI    25.17   6    25.28 F6
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER    25.17   5    25.41 F7
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY     25.17   4    25.62 F8

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             23.21   1
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    24.61   2
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW    24.98   3
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI    25.17   6
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER    25.17   5
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY     25.17   4
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE     25.18   8
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C    25.18   7
HARDMAN, DANIEL       12 PC MARIN PIRATES    25.33  10
YAO, MICHAEL          12 PC PLEASANTON SE    25.33   9
QUACH, JEREMY         12 PC VALLEY SPLASH    25.37  11
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI    25.40  12
ASAI, KENTA           12 PC DE ANZA CUPER    25.42  14
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME    25.42  13
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA    25.45  15
KANG, KYUWON          12 SI SAN DIEGO ELI    25.56  16
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM     25.62  17
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE    25.74  18
YAM, TRISTAN          12 SI SOUTH BAY AAQ    25.80  19
CIERI, P.J.           12 PC SEASIDE AQUAT    25.85  20
HAMAMOTO, JACK        12 CA IRVINE NOVA A    25.94  21
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN    26.06  22
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI    26.09  23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  128
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT    26.12  24
BUSQUE, VINCENT       12 PC PALO ALTO STA    26.13  25
LE, KEVIN             12 PC SOUTH BAY LOS    26.25  26
KUEBLER, ROBIN        12 CO COLORADO STAR    26.27  27
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    26.38  28
KARKOSKA, CAMERON     12 CA IRVINE NOVA A    26.47  29
SPEECE, CLEVELAND     12 SN WOLVERINE AQU    26.57  30
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S    26.62  31
TSAI, AARON           12 SI MAGADALENA EC    26.72  32
YOUN, SEONG           12 CA TEAM CENTURY     26.85  33
BENCOMO, GIANLUCA     11 PC SANTA CLARA S    27.02  34
BIZ, ALEXANDER        11 PC ALMADEN SWIM     27.05  35
HAUSS, GRAHAM         12 CC CLOVIS SWIM C    27.18  36
RODRIGUEZ, PATRICIO   12 SI SOUTH BAY AAQ    27.26  37
ROSNER, HANNO         12 PC CAMPBELL WAVE    27.32  38
CHAN, DARIEN          12 PC OAKLAND UNDER  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    49.70   1    49.35 F1  P    23.88
                                                                    F    23.56
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S    52.80   2    51.58 F2  P    25.72
                                                                    F    25.12
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    53.35   3    51.88 F3  P    25.03
                                                                    F
FU, WAYLEN            12 PC PEAK             53.85   4    53.62 F4  P    25.48
                                                                    F    25.86
ASAI, KENTA           12 PC DE ANZA CUPER    54.19   5    54.00 F5  P    26.19
                                                                    F    25.82
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA    54.58   6    54.32 F6  P    25.84
                                                                    F    25.67
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY     55.05   7    55.35 F7  P    26.67
                                                                    F    26.62
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    55.34   8    55.56 F8  P    26.76
                                                                    F    26.59

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    49.70   1              P    23.88
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S    52.80   2              P    25.72
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    53.35   3              P    25.03
FU, WAYLEN            12 PC PEAK             53.85   4              P    25.48
ASAI, KENTA           12 PC DE ANZA CUPER    54.19   5              P    26.19
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA    54.58   6              P    25.84
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY     55.05   7              P    26.67
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    55.34   8              P    26.76
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA    55.68   9              P    26.65
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME    55.86  10              P    26.99
YAO, MICHAEL          12 PC PLEASANTON SE    55.99  11              P    26.99
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN    56.00  12              P    27.02
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA    56.07  14              P    27.01
KANG, KYUWON          12 SI SAN DIEGO ELI    56.07  13              P    26.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C    56.13  16              P    26.69
TANG, JEFFREY         12 PC PLEASANTON SE    56.13  15              P    27.55
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI    56.34  17              P    27.18
HAMAMOTO, JACK        12 CA IRVINE NOVA A    56.44  18              P    27.19
LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT    56.45  19              P    27.13
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM     56.65  20              P    27.22
CIERI, P.J.           12 PC SEASIDE AQUAT    56.73  21              P    27.50
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW    56.77  22              P    27.28
SPEECE, CLEVELAND     12 SN WOLVERINE AQU    56.78  23              P    27.34
YAM, TRISTAN          12 SI SOUTH BAY AAQ    56.99  24              P    27.57
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI    57.02  25              P    27.38
KARKOSKA, CAMERON     12 CA IRVINE NOVA A    57.20  26              P    27.69
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE    57.29  27              P    27.01
ROCK, NATHAN          12 CO BOULDER SWIMM    57.35  28              P    27.78
KUEBLER, ROBIN        12 CO COLORADO STAR    57.49  29              P    27.46
HALL, THOMAS          12 SN SPARE TIME AQ    57.56  30              P    27.97
BENCOMO, GIANLUCA     11 PC SANTA CLARA S    57.65  31              P    27.98
LE, KEVIN             12 PC SOUTH BAY LOS    58.14  32              P    27.94
CUNNAN, NATHANIEL     11 PC MARIN PIRATES    58.22  33              P    27.90
ROSNER, HANNO         12 PC CAMPBELL WAVE    58.23  34              P    27.73
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA    58.36  35              P    28.04
HAUSS, GRAHAM         12 CC CLOVIS SWIM C    58.40  36              P    27.59

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS                 59.38

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE  1:48.85   1  1:46.49 F1  P    24.99    52.53  1:20.73
                                                                    F    24.38    51.57  1:19.05
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  1:55.04   2  1:52.65 F2  P    26.70    55.88  1:25.55
                                                                    F
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  1:56.65   4  1:53.71 F3  P    26.56    56.27  1:26.63
                                                                    F    26.25    54.93  1:24.46
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:56.36   3  1:54.58 F4  P    25.83    55.42  1:26.44
                                                                    F
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  1:58.03   6  1:56.29 F5  P    27.27    57.37  1:28.01
                                                                    F
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  1:58.03   7  1:56.98 F6  P    26.53    56.68  1:27.88
                                                                    F
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   1:57.91   5  1:56.99 F7  P    27.04    57.30  1:27.66
                                                                    F    27.07    56.87  1:27.60
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   1:59.64   8  2:00.31 F8  P    27.47    57.42  1:28.48
                                                                    F    27.48    57.74  1:29.14

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE  1:48.85   1              P    24.99    52.53  1:20.73
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  1:55.04   2              P    26.70    55.88  1:25.55
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:56.36   3              P    25.83    55.42  1:26.44
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  1:56.65   4              P    26.56    56.27  1:26.63

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   1:57.91   5              P    27.04    57.30  1:27.66
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  1:58.03   7              P    26.53    56.68  1:27.88
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  1:58.03   6              P    27.27    57.37  1:28.01
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   1:59.64   8              P    27.47    57.42  1:28.48
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  2:01.28   9              P    27.87    57.87  1:29.68
TANG, JEFFREY         12 PC PLEASANTON SE  2:01.48  10              P    27.37    57.95  1:29.85
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA  2:02.27  11              P    26.82    57.27  1:29.88
LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT  2:02.39  12              P    27.75    58.18  1:30.28
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN  2:02.73  13              P    27.56    59.07  1:31.53
FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   2:02.86  14              P    27.95    58.70  1:31.15
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM   2:03.00  15              P    28.05    59.31  1:31.37
GOMES, NOAH           12 PC SEASIDE AQUAT  2:03.05  16              P    28.55  1:00.50  1:32.17
LEI, BRIAN            12 PC PALO ALTO STA  2:03.24  17              P    28.03    59.62  1:31.42
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA  2:03.28  18              P    28.01    59.05  1:31.40
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE  2:03.42  19              P    28.56    59.40  1:31.71
HAMAMOTO, JACK        12 CA IRVINE NOVA A  2:03.61  20              P    28.01    59.71  1:32.36
BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS  2:03.77  21              P    28.04    59.38  1:31.90
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    2:03.98  22              P    29.09  1:01.19  1:33.36
TOWNSEND, VINCENT     12 SI BLUE FINS SWI  2:04.19  23              P    29.31  1:01.00  1:32.63
BLEICHWEHL, BENJAMIN  12 SI HEARTLAND SWI  2:04.23  24              P    28.39  1:00.33  1:32.83
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME  2:04.38  25              P    28.56    59.95  1:32.73
BUSQUE, VINCENT       12 PC PALO ALTO STA  2:04.55  26              P    28.24  1:00.07  1:32.48
HALL, THOMAS          12 SN SPARE TIME AQ  2:04.60  27              P    28.41  1:00.28  1:32.81
CIERI, P.J.           12 PC SEASIDE AQUAT  2:04.64  28              P    28.21    59.96  1:32.53
YAO, MICHAEL          12 PC PLEASANTON SE  2:04.68  29              P    28.78  1:00.39  1:32.33
CHAN, DARIEN          12 PC OAKLAND UNDER  2:04.87  30              P    27.95    59.28  1:31.79
BURROWS, GEOFFREY     12 PC PALO ALTO STA  2:05.28  31              P    28.75  1:00.35  1:33.11
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI  2:05.30  32              P    28.10    59.23  1:32.42
YAM, TRISTAN          12 SI SOUTH BAY AAQ  2:05.43  33              P    27.13    58.48  1:32.26
HA, CHRISTOPHER       12 PC MISSION SAN J  2:05.93  34              P    29.13  1:02.06  1:34.68
GONZALES, BRAD        12 CA IRVINE NOVA A  2:06.16  35              P    29.04  1:00.93  1:34.08
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A  2:06.49  36              P    29.20  1:01.24  1:34.48
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI  2:06.59  37              P    29.30  1:01.62  1:34.44
KUEBLER, ROBIN        12 CO COLORADO STAR  2:06.61  38              P    28.41  1:00.57  1:33.85
ROCK, NATHAN          12 CO BOULDER SWIMM  2:06.62  39              P    28.81  1:00.63  1:34.08
KARKOSKA, CAMERON     12 CA IRVINE NOVA A  2:06.74  40              P    28.48  1:01.69  1:35.76
BENCOMO, GIANLUCA     11 PC SANTA CLARA S  2:06.97  41              P    29.13  1:01.37  1:34.52
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL  2:07.16  42              P    28.87  1:00.94  1:34.33
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI  2:07.27  43              P    29.24  1:01.40  1:34.57
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME  2:07.31  44              P    28.10    59.88  1:33.82
COSTA, PARKER         12 PC CONKOHRS BARR  2:07.48  45              P    28.92  1:01.45  1:35.03
SANDE, TYLER          11 SI NORTH COAST A  2:07.91  46              P    29.43  1:01.89  1:35.57
CRIPE, CALEB          12 PC SEASIDE AQUAT  2:08.15  47              P    29.49  1:01.90  1:35.47
GAENZLE, NIKOLAI      12 SI NORTH COAST A  2:08.85  48              P    29.66  1:02.05  1:35.80
NIELSEN, ALEXANDER    12 CO NORTH JEFFCO   2:09.12  49              P    29.47  1:02.11  1:35.86
MIN, ENOCH            12 PC PALO ALTO STA  2:09.13  50              P    29.56  1:02.17  1:36.01
ROSNER, HANNO         12 PC CAMPBELL WAVE  2:10.19  51              P    28.42  1:01.01  1:35.53
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU  2:10.77  52              P    30.55  1:05.31  1:38.40
SANTANA, ALEXANDER    11 SI PACIFIC SWIM   2:14.95  53              P    30.89  1:05.35  1:40.58
QUARANTE, NICOLO      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:15.22  54              P    30.67  1:05.47  1:40.58

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE  5:00.50   1  4:54.30 F1  P    26.90    56.18  1:26.20  1:57.00  2:27.97  2:58.68  3:29.74
                                                                       4:00.53  4:31.20
                                                                    F    25.76    54.20  1:23.37  1:52.87  2:22.57  2:53.18  3:24.47
                                                                       3:55.87  4:24.86
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  5:13.05   4  5:03.14 F2  P    28.30    59.52  1:31.02  2:02.93  2:35.14  3:07.18  3:38.88
                                                                       4:10.82  4:42.19
                                                                    F    27.04    56.41  1:26.54  1:57.41  2:28.54  3:00.17  3:31.75
                                                                       4:03.08  4:33.92
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  5:17.19   6  5:03.32 F3  P    28.26    59.14  1:30.92  2:03.03  2:35.62  3:08.50  3:41.09
                                                                       4:13.93  4:46.14
                                                                    F    27.64    57.79  1:28.89  2:00.09  2:31.23  3:02.27  3:33.72
                                                                       4:04.46  4:34.50
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   5:07.97   2  5:03.62 F4  P    27.55    58.28  1:29.44  2:00.65  2:32.00  3:03.64  3:35.86
                                                                       4:07.15  4:38.34
                                                                    F    27.41    57.58  1:28.58  1:59.67  2:30.72  3:01.98  3:32.76
                                                                       4:03.88  4:34.61
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  5:11.52   3  5:08.95 F5  P    27.65    58.19  1:29.51  2:01.14  2:32.72  3:04.62  3:36.74
                                                                       4:08.75  4:40.62
                                                                    F    27.58    57.81  1:28.65  2:00.21  2:31.94  3:03.18  3:35.04
                                                                       4:06.85  4:38.11
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  5:20.07   8  5:14.18 F6  P    26.94    57.96  1:29.97  2:02.39  2:35.59  3:08.01  3:41.43
                                                                       4:15.09  4:48.22
                                                                    F    27.33    58.60  1:30.15  2:02.12  2:34.08  3:06.01  3:38.82
                                                                       4:11.18  4:43.84
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  5:18.25   7  5:19.53 F7  P    28.57  1:00.60  1:32.46  2:05.15  2:37.68  3:10.39  3:42.93
                                                                       4:15.44  4:47.50
                                                                    F    28.93  1:00.91  1:33.51  2:06.04  2:38.48  3:10.92  3:43.54
                                                                       4:15.94  4:48.17
FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   5:17.00   5  5:24.11 F8  P    28.56    59.87  1:31.88  2:04.15  2:36.31  3:08.56  3:41.27
                                                                       4:13.81  4:45.97
                                                                    F    28.40    59.92  1:32.20  2:05.28  2:38.45  3:11.78  3:45.01
                                                                       4:18.63  4:51.88

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE  5:00.50   1              P    26.90    56.18  1:26.20  1:57.00  2:27.97  2:58.68  3:29.74
                                                                       4:00.53  4:31.20
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   5:07.97   2              P    27.55    58.28  1:29.44  2:00.65  2:32.00  3:03.64  3:35.86
                                                                       4:07.15  4:38.34
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  5:11.52   3              P    27.65    58.19  1:29.51  2:01.14  2:32.72  3:04.62  3:36.74
                                                                       4:08.75  4:40.62
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  5:13.05   4              P    28.30    59.52  1:31.02  2:02.93  2:35.14  3:07.18  3:38.88
                                                                       4:10.82  4:42.19
FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   5:17.00   5              P    28.56    59.87  1:31.88  2:04.15  2:36.31  3:08.56  3:41.27
                                                                       4:13.81  4:45.97
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  5:17.19   6              P    28.26    59.14  1:30.92  2:03.03  2:35.62  3:08.50  3:41.09
                                                                       4:13.93  4:46.14
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  5:18.25   7              P    28.57  1:00.60  1:32.46  2:05.15  2:37.68  3:10.39  3:42.93
                                                                       4:15.44  4:47.50
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  5:20.07   8              P    26.94    57.96  1:29.97  2:02.39  2:35.59  3:08.01  3:41.43
                                                                       4:15.09  4:48.22
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  5:24.33   9              P    28.63  1:00.22  1:32.70  2:05.66  2:39.26  3:11.97  3:45.16
                                                                       4:18.54  4:51.88

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    5:24.35  10              P    29.36  1:02.25  1:35.46  2:08.42  2:41.26  3:14.64  3:47.52
                                                                       4:20.62  4:53.34
BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS  5:25.67  11              P    28.81  1:00.59  1:33.34  2:06.56  2:40.16  3:13.28  3:46.34
                                                                       4:19.35  4:52.78
GONZALES, BRAD        12 CA IRVINE NOVA A  5:26.62  12              P    30.41  1:03.26  1:36.25  2:09.11  2:42.28  3:15.77  3:48.54
                                                                       4:21.60  4:54.26
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   5:26.81  13              P    28.54  1:01.07  1:34.62  2:08.31  2:41.74  3:15.05  3:48.65
                                                                       4:22.10  4:55.12
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  5:28.59  14              P    30.35  1:03.50  1:36.88  2:10.43  2:43.68  3:17.27  3:50.59
                                                                       4:23.61  4:56.27
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME  5:28.78  15              P    28.86  1:01.10  1:34.38  2:07.39  2:40.66  3:14.34  3:48.24
                                                                       4:22.02  4:55.93
LEI, BRIAN            12 PC PALO ALTO STA  5:30.40  16              P    29.18  1:01.45  1:34.35  2:07.81  2:41.73  3:15.71  3:49.53
                                                                       4:23.76  4:57.38
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN  5:30.83  17              P    29.20  1:01.46  1:34.62  2:08.22  2:41.84  3:15.26  3:48.98
                                                                       4:23.09  4:57.29
GOMES, NOAH           12 PC SEASIDE AQUAT  5:31.02  18              P    29.21  1:01.82  1:35.24  2:08.98  2:43.11  3:17.25  3:51.19
                                                                       4:25.02  4:58.62
HORVATH, GEORGE       12 CA IRVINE NOVA A  5:31.37  19              P    29.25  1:01.97  1:35.16  2:08.86  2:41.94  3:15.37  3:49.26
                                                                       4:23.70  4:58.08
TOWNSEND, VINCENT     12 SI BLUE FINS SWI  5:31.74  20              P    30.38  1:02.96  1:36.81  2:10.58  2:45.01  3:17.85  3:51.12
                                                                       4:24.99  4:59.10
BUSQUE, VINCENT       12 PC PALO ALTO STA  5:31.97  21              P    28.60  1:01.56  1:35.40  2:09.24  2:43.10  3:17.11  3:51.04
                                                                       4:25.23  4:59.25
ROCK, NATHAN          12 CO BOULDER SWIMM  5:32.19  22              P    28.74  1:01.07  1:34.69  2:09.00  2:43.08  3:17.08  3:51.35
                                                                       4:25.38  4:59.34
BLEICHWEHL, BENJAMIN  12 SI HEARTLAND SWI  5:33.29  23              P    29.95  1:02.96  1:36.00  2:09.57  2:43.16  3:17.45  3:52.58
                                                                       4:26.79  5:00.96
CIERI, P.J.           12 PC SEASIDE AQUAT  5:33.82  24              P    28.33  1:00.70  1:34.14  2:08.09  2:42.15  3:16.44  3:51.29
                                                                       4:26.46  5:00.86
SANDE, TYLER          11 SI NORTH COAST A  5:33.90  25              P    30.16  1:03.44  1:36.95  2:10.99  2:44.99  3:18.83  3:53.09
                                                                       4:27.13  5:01.18
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE  5:34.26  26              P    29.70  1:02.22  1:34.95  2:08.41  2:41.70  3:15.46  3:49.76
                                                                       4:24.72  4:59.96
HAMAMOTO, JACK        12 CA IRVINE NOVA A  5:34.35  27              P    29.26  1:02.19  1:36.16  2:10.52  2:44.99  3:19.79  3:54.25
                                                                       4:28.68  5:02.28
SCHAB, TOM            12 CC CLOVIS SWIM C  5:34.46  28              P    30.12  1:02.46  1:36.66  2:11.07  2:44.82  3:19.12  3:53.34
                                                                       4:28.70  5:03.38
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA  5:35.77  29              P    28.43  1:00.53  1:34.55  2:09.15  2:43.64  3:18.51  3:52.74
                                                                       4:27.58  5:02.48
KETCHESIDE, NATHAN    11 CA MESA AQUATICS  5:35.95  30              P    28.69  1:00.91  1:34.64  2:08.93  2:43.56  3:18.67  3:53.14
                                                                       4:28.66  5:04.36
CRUSE, NICHOLAS       11 PC MARIN PIRATES  5:36.25  31              P    30.23  1:03.69  1:38.31  2:12.46  2:46.78  3:21.01  3:56.23
                                                                       4:30.90  5:03.81
ILIN, DANIEL          12 SN CALIFORNIA CA  5:36.56  32              P    30.76  1:04.74  1:39.43  2:14.13  2:48.54  3:23.12  3:57.30
                                                                       4:31.59  5:05.18
HA, CHRISTOPHER       12 PC MISSION SAN J  5:36.82  33              P    29.07  1:02.67  1:36.95  2:11.67  2:46.57  3:22.00  3:56.35
                                                                       4:30.98  5:05.54
CHOI, TOMAS           12 PC MISSION SAN J  5:37.04  34              P    29.45  1:01.68  1:35.57  2:09.86  2:44.03  3:18.53  3:53.32
                                                                       4:28.28  5:03.23
COSTA, PARKER         12 PC CONKOHRS BARR  5:37.10  35              P    29.96  1:03.21  1:37.93  2:13.00  2:47.41  3:22.29  3:56.16
                                                                       4:30.73  5:04.47
GAENZLE, NIKOLAI      12 SI NORTH COAST A  5:37.83  36              P    30.34  1:03.01  1:37.20  2:11.84  2:45.83  3:20.06  3:54.46
                                                                       4:29.72  5:04.61
SUN, HENRY            12 PC SAN RAMON VAL  5:38.46  37              P    29.55  1:04.29  1:39.38  2:14.24  2:49.07  3:24.23  3:59.05
                                                                       4:33.06  5:06.62

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    11-12   500 FREE                                    EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CRIPE, CALEB          12 PC SEASIDE AQUAT  5:38.71  38              P    30.45  1:04.28  1:39.45  2:14.46  2:49.34  3:23.53  3:57.97
                                                                       4:32.25  5:06.33
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  5:39.08  39              P    28.99  1:03.31  1:38.27  2:12.79  2:47.56  3:22.50  3:56.46
                                                                       4:31.54  5:06.77
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S  5:39.18  40              P    30.01  1:03.85  1:38.91  2:13.89  2:48.26  3:22.66  3:57.29
                                                                       4:31.56  5:06.36
HALL, THOMAS          12 SN SPARE TIME AQ  5:39.68  41              P    30.02  1:03.78  1:38.02  2:12.43  2:46.66  3:20.87  3:57.21
                                                                       4:32.41  5:07.09
TANG, JEFFREY         12 PC PLEASANTON SE  5:40.34  42              P    28.41  1:00.56  1:35.28  2:10.41  2:45.18  3:20.18  3:55.13
                                                                       4:31.21  5:07.13
MURPHY, JACK          11 PC NEPTUNE SWIMM  5:40.88  43              P    29.57  1:02.53  1:37.34  2:12.21  2:46.76  3:21.81  3:57.01
                                                                       4:31.49  5:07.62
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU  5:42.01  44              P    31.42  1:06.74  1:41.86  2:16.43  2:50.28  3:24.48  3:57.88
                                                                       4:33.56  5:08.56
BURROWS, GEOFFREY     12 PC PALO ALTO STA  5:42.38  45              P    29.69  1:03.61  1:38.50  2:13.92  2:49.45  3:24.45  4:00.32
                                                                       4:35.62  5:09.80
SELLERS, NATHAN       11 SN ARDEN HILLS S  5:44.04  46              P    30.51  1:04.86  1:40.15  2:15.01  2:49.49  3:24.33  3:59.87
                                                                       4:35.30  5:10.71
DIAZ, ISAAC           12 SI MAGADALENA EC  5:44.60  47              P    31.52  1:05.98  1:41.71  2:16.44  2:52.16  3:27.39  4:01.99
                                                                       4:36.90  5:11.10
BENCOMO, GIANLUCA     11 PC SANTA CLARA S  5:45.36  48              P    30.13  1:03.85  1:38.44  2:13.23  2:48.42  3:24.21  4:00.08
                                                                       4:35.89  5:11.62
SANTANA, ALEXANDER    11 SI PACIFIC SWIM   5:45.62  49              P    30.67  1:05.41  1:40.85  2:16.69  2:52.09  3:27.63  4:02.71
                                                                       4:38.30  5:12.80
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI  5:46.25  50              P    29.65  1:02.06  1:35.93  2:10.58  2:46.11  3:21.79  3:57.89
                                                                       4:34.74  5:11.00
FORD, ALBERT          12 PC PALO ALTO STA  5:46.55  51              P    29.93  1:03.60  1:39.16  2:14.85  2:50.30  3:25.76  4:01.58
                                                                       4:37.41  5:12.86
FARNHAM, JACK         12 PC SUNNYVALE SWI  5:46.81  52              P    31.25  1:05.21  1:40.19  2:15.04  2:49.98  3:25.28  4:00.86
                                                                       4:36.63  5:12.33
ROSNER, HANNO         12 PC CAMPBELL WAVE  5:46.92  53              P    30.74  1:05.18  1:40.17  2:14.90  2:49.77  3:24.61  4:00.81
                                                                       4:36.37  5:12.05
HOLT, OLI             11 PC PEAK           5:49.17  54              P    30.32  1:04.99  1:40.75  2:17.03  2:52.46  3:28.44  4:04.29
                                                                       4:39.92  5:14.91
MULLISON, ZACHARY     11 CO BOULDER SWIMM  5:49.71  55              P    29.20  1:03.97  1:39.56  2:15.66  2:50.94  3:27.49  4:04.21
                                                                       4:41.24  5:17.58
KARKOSKA, CAMERON     12 CA IRVINE NOVA A  5:51.11  56              P    30.69  1:05.86  1:42.78  2:18.67  2:54.46  3:30.78  4:06.83
                                                                       4:44.13  5:19.33
ANDERSON, JACOB       12 UT UTAH VALLEY A  5:51.25  57              P    30.81  1:05.44  1:40.14  2:15.83  2:51.90  3:28.46  4:04.15
                                                                       4:41.10  5:16.74
COLLIGNON, THIBAULT   12 PC SOLO AQUATICS  5:52.55  58              P    31.95  1:07.31  1:42.67  2:18.21  2:54.05  3:29.69  4:06.04
                                                                       4:42.09  5:18.39
KOS, SEAN             11 SN DAVIS AQUADAR  5:53.29  59              P    30.67  1:05.13  1:40.72  2:16.14  2:51.89  3:28.62  4:05.04
                                                                       4:41.91  5:18.54

                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

HALL, THOMAS          12 SN SPARE TIME AQ               5:50.21

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             26.33   1    25.58 F1
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR    26.80   2    27.27 F2
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR    27.63   3    27.90 F3
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA    28.23   4    28.15 F4
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI    28.87   6    28.26 F5
QUACH, JEREMY         12 PC VALLEY SPLASH    28.71   5    28.96 F6
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL    30.16   7    29.69 F7
BROCK, EVAN           12 PC TERRAPINS SWI    30.17   8    29.92 F8

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             26.33   1
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR    26.80   2
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR    27.63   3
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA    28.23   4
QUACH, JEREMY         12 PC VALLEY SPLASH    28.71   5
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI    28.87   6
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL    30.16   7
BROCK, EVAN           12 PC TERRAPINS SWI    30.17   8
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI    30.39   9
CHAN, DARIEN          12 PC OAKLAND UNDER    30.43  10
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME    30.44  11
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI    30.47  12
KUEBLER, ROBIN        12 CO COLORADO STAR    30.62  14
LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT    30.62  13
KETCHESIDE, NATHAN    11 CA MESA AQUATICS    30.76  15
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA    30.82  16
GOMES, NOAH           12 PC SEASIDE AQUAT    30.92  17
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A    31.00  18
TSAI, AARON           12 SI MAGADALENA EC    31.02  19
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY     31.05  20
HAMAMOTO, JACK        12 CA IRVINE NOVA A    31.24  21
ROCK, NATHAN          12 CO BOULDER SWIMM    31.32  22
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA    31.33  23
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S    31.39  24
LU, MARS              11 PC CALIFORNIA DO    31.45  25
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C    31.46  26
YAM, TRISTAN          12 SI SOUTH BAY AAQ    31.48  27
FETTERMAN, JORDAN     11 PC TERRAPINS SWI    31.54  28
TANG, JEFFREY         12 PC PLEASANTON SE    31.63  29
BIZ, ALEXANDER        11 PC ALMADEN SWIM     31.91  30
MAHGOUB, ABDALLAH     12 PC OAKLAND UNDER    32.52  31
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS     DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             55.87   1    55.76 F1  P    27.09
                                                                    F    27.25
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR    59.07   3    58.23 F2  P    28.79
                                                                    F    28.29
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.93   2    58.46 F3  P    28.21
                                                                    F    28.32
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  1:00.32   4    59.22 F4  P    29.26
                                                                    F    28.27
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW  1:02.23   7  1:00.39 F5  P    30.40
                                                                    F    30.07
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  1:00.84   5  1:00.61 F6  P    29.55
                                                                    F    29.22
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:01.17   6  1:01.17 F7  P    29.73
                                                                    F    29.53
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN  1:02.98   8  1:02.51 F8  P    30.57
                                                                    F    30.19

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             55.87   1              P    27.09
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.93   2              P    28.21
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR    59.07   3              P    28.79
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  1:00.32   4              P    29.26
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  1:00.84   5              P    29.55
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:01.17   6              P    29.73
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW  1:02.23   7              P    30.40
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN  1:02.98   8              P    30.57
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       1:03.17   9              P    30.92
HARDMAN, DANIEL       12 PC MARIN PIRATES  1:03.72  10              P    30.56
QUACH, JEREMY         12 PC VALLEY SPLASH  1:03.78  11              P    30.51
GONZALEZ, ALEXANDER   12 PC LIVERMORE AQU  1:04.04  12              P    31.52
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   1:04.09  13              P    31.12
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    1:04.45  14              P    31.76
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A  1:04.50  15              P    31.49
KUEBLER, ROBIN        12 CO COLORADO STAR  1:04.87  16              P    31.14
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA  1:04.90  17              P    31.29
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL  1:05.04  18              P    31.01
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI  1:05.16  19              P    30.94
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S  1:05.19  20              P    31.74
KETCHESIDE, NATHAN    11 CA MESA AQUATICS  1:05.37  21              P    31.95
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  1:05.45  22              P    32.01
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  1:05.78  23              P    31.69
BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS  1:05.79  24              P    31.76
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A  1:05.95  25              P    32.38
BROCK, EVAN           12 PC TERRAPINS SWI  1:06.10  26              P    32.72
CUI, KEVIN            11 PC CALIFORNIA DO  1:06.18  27              P    32.94
GOMES, NOAH           12 PC SEASIDE AQUAT  1:06.21  28              P    32.44
LEUNG, NATHAN         12 PC SUNNYVALE SWI  1:06.27  29              P    32.13
YOUN, SEONG           12 CA TEAM CENTURY   1:06.34  30              P    32.27
CHOI, TOMAS           12 PC MISSION SAN J  1:06.50  31              P    32.65
ASAI, KENTA           12 PC DE ANZA CUPER  1:06.54  32              P    31.61
ROCK, NATHAN          12 CO BOULDER SWIMM  1:06.73  33              P    32.73
JOHNSON, BLAKE        12 PC RENO AQUATIC   1:06.82  34              P    32.00

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAMAMOTO, JACK        12 CA IRVINE NOVA A  1:06.99  35              P    32.70
ZHANG, EVAN           12 PC DE ANZA CUPER  1:07.02  36              P    33.16
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME  1:07.10  37              P    32.16
GAGARIN, RYAN         12 SI SOUTH BAY AAQ  1:07.55  38              P    32.28
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J  1:07.71  39              P    33.15
ANDREWS, THEO         12 PC SEQOUIA AQUAT  1:07.72  40              P    33.02
MAHGOUB, ABDALLAH     12 PC OAKLAND UNDER  1:07.88  41              P    32.83
LE, VINCENT           12 PC MISSION SAN J  1:08.12  42              P    32.95
HAUSS, GRAHAM         12 CC CLOVIS SWIM C  1:09.20  43              P    33.33
NIELSEN, ALEXANDER    12 CO NORTH JEFFCO   1:09.30  44              P    34.21
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  1:09.49  45              P    34.37
MURPHY, JACK          11 PC NEPTUNE SWIMM  1:09.60  46              P    33.52
ROBERTS, PATRICK      12 SN ARDEN HILLS S  1:09.73  47              P    33.19
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S  1:09.76  48              P    32.56
SANTANA, ALEXANDER    11 SI PACIFIC SWIM   1:10.50  49              P    34.26
KARKOSKA, CAMERON     12 CA IRVINE NOVA A  1:11.87  50              P    34.69
CHAN, DARIEN          12 PC OAKLAND UNDER   DQUED                   P    31.22

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:59.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK           1:58.78   1  1:58.39 F1  P    27.68    57.56  1:28.11
                                                                    F    27.37    56.71  1:27.41
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  2:06.18   2  2:02.83 F2  P    29.96  1:01.98  1:34.45
                                                                    F    29.26  1:00.60  1:32.13
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  2:10.11   3  2:09.28 F3  P    30.60  1:04.15  1:37.91
                                                                    F    30.20  1:02.62  1:36.09
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       2:11.74   5  2:10.40 F4  P    31.55  1:04.87  1:38.82
                                                                    F    30.69  1:03.72  1:37.42
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  2:16.13   7  2:12.93 F5  P    32.73  1:07.77  1:42.34
                                                                    F    31.40  1:04.85  1:39.45
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  2:10.97   4  2:13.28 F6  P    30.90  1:05.23  1:38.02
                                                                    F    30.01  1:03.31  1:38.84
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A  2:16.35   8  2:15.74 F7  P    32.80  1:06.92  1:41.87
                                                                    F    32.21  1:06.17  1:41.05
BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS  2:15.83   6  2:16.18 F8  P    31.55  1:05.72  1:41.27
                                                                    F    31.10  1:05.17  1:40.99

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK           1:58.78   1              P    27.68    57.56  1:28.11
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  2:06.18   2              P    29.96  1:01.98  1:34.45
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  2:10.11   3              P    30.60  1:04.15  1:37.91
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  2:10.97   4              P    30.90  1:05.23  1:38.02
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       2:11.74   5              P    31.55  1:04.87  1:38.82
BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS  2:15.83   6              P    31.55  1:05.72  1:41.27
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  2:16.13   7              P    32.73  1:07.77  1:42.34
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A  2:16.35   8              P    32.80  1:06.92  1:41.87
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A  2:16.60   9              P    32.77  1:07.22  1:42.40
MEFFORD, BRYCE        12 SN SIERRA MARLIN  2:17.78  10              P    30.99  1:06.28  1:43.20
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S  2:18.21  11              P    32.45  1:07.78  1:43.89
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   2:18.58  12              P    32.08  1:07.46  1:43.75
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA  2:18.96  13              P    32.89  1:08.52  1:43.70

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BROCK, EVAN           12 PC TERRAPINS SWI  2:18.99  14              P    33.29  1:08.07  1:43.45
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J  2:19.26  15              P    33.25  1:08.71  1:45.04
MAHGOUB, ABDALLAH     12 PC OAKLAND UNDER  2:21.34  16              P    33.08  1:08.13  1:44.80
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL  2:22.61  17              P    33.07  1:09.03  1:45.79
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  2:24.54  18              P    33.36  1:10.78  1:48.98
KARKOSKA, CAMERON     12 CA IRVINE NOVA A  2:25.22  19              P    34.59  1:12.29  1:50.28
AIRD, GRAYSON         12 SN CHICO AQUA-JE  2:29.23  20              P    34.79  1:12.59  1:51.18

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FU, WAYLEN            12 PC PEAK             30.58   1    29.88 F1
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C    31.02   3    30.25 F2
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE     30.90   2    30.69 F3
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S    32.19   4    32.01 F4
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI    32.41   7    32.23 F5
TAO, LUCAS            12 PC DE ANZA CUPER    32.24   5    32.53 F6
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ    32.58   8    32.55 F7
KANG, KYUWON          12 SI SAN DIEGO ELI    32.36   6    33.27 F8

FU, WAYLEN            12 PC PEAK             30.58   1
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE     30.90   2
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C    31.02   3
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S    32.19   4
TAO, LUCAS            12 PC DE ANZA CUPER    32.24   5
KANG, KYUWON          12 SI SAN DIEGO ELI    32.36   6
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI    32.41   7
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ    32.58   8
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB    32.60   9
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW    32.68  10
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C    32.70  11
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY     32.76  12
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI    32.90  13
SCHAB, TOM            12 CC CLOVIS SWIM C    32.91  14
CUI, KEVIN            11 PC CALIFORNIA DO    33.10  15
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI    33.15  16
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C    33.25  17
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME    33.37  18
KMAK, MICHAEL         12 PC BURLINGAME AQ    33.67  19
HORVATH, GEORGE       12 CA IRVINE NOVA A    33.74  21
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A    33.74  20
BARKER, ADAM          12 SI NORTH COAST A    34.04  22
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J    34.43  23
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA    34.48  24
SHINN, KENNETH        11 PC PIRANHA SWIMM    34.49  25
CUMMING, AIDAN        12 PC PACIFIC COAST    34.57  26
MALLAM, STUART        12 CC CLOVIS SWIM C    34.89  27
DEW, SPENCER          12 UT HILLTOP AQUAT    35.37  28
QUARANTE, NICOLO      12 AZ SCOTTSDALE AQ    35.83  29
ZHANG, EVAN           12 PC DE ANZA CUPER    35.96  30

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:06.09   1  1:03.75 F1  P    30.81
                                                                    F    30.38
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           1:06.41   2  1:04.11 F2  P    31.57
                                                                    F    31.11
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.02   3  1:06.45 F3  P    32.49
                                                                    F    31.47
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  1:08.81   4  1:08.66 F4  P    32.80
                                                                    F    32.75
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  1:09.15   5  1:08.66 F4  P    32.76
                                                                    F    32.78
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  1:10.19   7  1:08.96 F6  P    33.09
                                                                    F    32.78
TAO, LUCAS            12 PC DE ANZA CUPER  1:10.46   8  1:09.99 F7  P    33.25
                                                                    F    32.96
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C  1:10.17   6   DQUED  F   P    32.63
                                                                    F    33.34

POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:06.09   1              P    30.81
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           1:06.41   2              P    31.57
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:08.02   3              P    32.49
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  1:08.81   4              P    32.80
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  1:09.15   5              P    32.76
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C  1:10.17   6              P    32.63
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  1:10.19   7              P    33.09
TAO, LUCAS            12 PC DE ANZA CUPER  1:10.46   8              P    33.25
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI  1:10.69   9              P    33.52
SCHAB, TOM            12 CC CLOVIS SWIM C  1:10.72  10              P    33.81
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW  1:11.29  11              P    33.12
SEALE, PARKER         12 SI HEARTLAND SWI  1:11.48  12              P    34.11
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI  1:11.49  13              P    33.67
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A  1:12.15  14              P    34.13
SHINN, KENNETH        11 PC PIRANHA SWIMM  1:12.32  15              P    34.48
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S  1:12.74  16              P    33.81
KMAK, MICHAEL         12 PC BURLINGAME AQ  1:12.77  17              P    33.93
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA  1:12.98  18              P    35.17
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME  1:13.52  19              P    35.00
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J  1:13.58  20              P    35.09
WINN, NEHEMI          11 PC SANTA CLARA S  1:13.66  21              P    34.63
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S  1:13.95  22              P    35.50
CUI, KEVIN            11 PC CALIFORNIA DO  1:14.16  23              P    35.31
CHIUN, FELIX          11 PC DE ANZA CUPER  1:14.26  24              P    35.30
LAU, JASON            12 PC TRI VALLEY AQ  1:15.57  25              P    35.51
BARKER, ADAM          12 SI NORTH COAST A  1:15.59  26              P    35.08
MALLAM, STUART        12 CC CLOVIS SWIM C  1:16.17  27              P    35.76
HORVATH, GEORGE       12 CA IRVINE NOVA A  1:16.52  28              P    34.41
BENCOMO, GIANLUCA     11 PC SANTA CLARA S  1:16.90  29              P    36.29
COPLEY, BRIAN         11 PC SUNNYVALE SWI  1:17.01  30              P    36.27
JHONG, CHRISTOPHER    11 PC TRI VALLEY AQ  1:17.27  31              P    35.76
ZHANG, EVAN           12 PC DE ANZA CUPER  1:17.31  32              P    37.05
YAO, MICHAEL          12 PC PLEASANTON SE   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.89
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FU, WAYLEN            12 PC PEAK           2:21.63   1  2:18.32 F1  P    32.72  1:08.66  1:45.12
                                                                    F    31.57  1:06.51  1:42.37
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  2:22.96   2  2:18.65 F2  P    32.85  1:09.35  1:45.90
                                                                    F    31.80  1:07.39  1:43.43
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  2:28.60   6  2:26.11 F3  P    34.38  1:12.27  1:50.46
                                                                    F    33.57  1:10.48  1:48.39
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  2:27.21   3  2:26.62 F4  P    32.73  1:10.00  1:48.59
                                                                    F    32.68  1:09.71  1:48.10
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   2:30.55   7  2:27.92 F5  P    33.63  1:11.19  1:51.75
                                                                    F    33.14  1:10.55  1:49.23
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  2:27.83   4  2:29.31 F6  P    33.47  1:11.02  1:48.91
                                                                    F    33.47  1:10.91  1:49.48
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   2:28.17   5  2:29.47 F7  P    33.31  1:10.63  1:49.69
                                                                    F    33.63  1:11.54  1:50.62
TAO, LUCAS            12 PC DE ANZA CUPER  2:30.57   8  2:30.96 F8  P    34.21  1:11.87  1:50.78
                                                                    F    33.70  1:11.61  1:51.28

FU, WAYLEN            12 PC PEAK           2:21.63   1              P    32.72  1:08.66  1:45.12
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  2:22.96   2              P    32.85  1:09.35  1:45.90
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  2:27.21   3              P    32.73  1:10.00  1:48.59
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  2:27.83   4              P    33.47  1:11.02  1:48.91
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   2:28.17   5              P    33.31  1:10.63  1:49.69
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  2:28.60   6              P    34.38  1:12.27  1:50.46
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   2:30.55   7              P    33.63  1:11.19  1:51.75
TAO, LUCAS            12 PC DE ANZA CUPER  2:30.57   8              P    34.21  1:11.87  1:50.78
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  2:30.85   9              P    34.66  1:12.72  1:52.31
BENTLEY, TREVOR       12 SN ARDEN HILLS S  2:31.69  10              P    32.20  1:10.33  1:50.26
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI  2:32.43  11              P    34.08  1:12.36  1:52.02
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI  2:32.60  12              P    34.24  1:12.66  1:52.07
SHINN, KENNETH        11 PC PIRANHA SWIMM  2:32.73  13              P    34.28  1:13.06  1:52.63
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A  2:33.36  14              P    34.32  1:12.79  1:52.72
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  2:34.35  15              P    34.66  1:13.87  1:54.89
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S  2:35.61  16              P    35.68  1:15.32  1:55.64
FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   2:36.05  17              P    35.03  1:14.94  1:55.90
WINN, NEHEMI          11 PC SANTA CLARA S  2:36.30  18              P    35.16  1:15.21  1:55.48
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME  2:38.87  19              P    35.93  1:16.66  1:58.24
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE  2:44.02  20              P    36.74  1:18.12  2:01.11

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    25.27   1    24.80 F1
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    25.54   2    25.60 F2
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI    26.88   4    26.84 F3
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM     27.65   8    26.84 F3
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C    27.33   5    26.86 F5

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   68
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    26.77   3    26.96 F6
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA    27.50   6    26.99 F7
ASAI, KENTA           12 PC DE ANZA CUPER    27.52   7    27.43 F8

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    25.27   1
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    25.54   2
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    26.77   3
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI    26.88   4
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C    27.33   5
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA    27.50   6
ASAI, KENTA           12 PC DE ANZA CUPER    27.52   7
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE     27.65   9
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM     27.65   8
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM     27.89  10
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM    28.10  11
KANG, KYUWON          12 SI SAN DIEGO ELI    28.29  12
STAKA, CHRIS          12 PC CABRILLO THRE    28.38  13
LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT    28.39  14
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA    28.56  15
RODRIGUEZ, PATRICIO   12 SI SOUTH BAY AAQ    28.76  16
FETTERMAN, JORDAN     11 PC TERRAPINS SWI    28.77  17
TSAI, AARON           12 SI MAGADALENA EC    28.84  18
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C    28.85  19
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL    28.86  20
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU    28.99  21
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J    29.02  22
YAM, TRISTAN          12 SI SOUTH BAY AAQ    29.14  23
GILES, PARKER         11 CC TULE NATION T    29.15  24
BIZ, ALEXANDER        11 PC ALMADEN SWIM     29.21  25
LAU, JASON            12 PC TRI VALLEY AQ    29.28  26
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME    29.35  27
LE, KEVIN             12 PC SOUTH BAY LOS    29.37  28
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA    29.44  29
YOUN, SEONG           12 CA TEAM CENTURY     29.87  30
AIRD, GRAYSON         12 SN CHICO AQUA-JE    29.93  31
HAUSS, GRAHAM         12 CC CLOVIS SWIM C    30.30  32
SKABELUND, JOSHUA     12 UT UTAH VALLEY A    30.64  33
GREY, CHRIS           11 PC SANTA CLARA S    31.20  34

                                                       S  W  I  M   O  F  F

SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM                  26.81
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE                  26.82

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    55.76   1    54.32 F1  P    25.81
                                                                    F    24.98
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.46   2    57.66 F2  P    26.90
                                                                    F    26.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   1:01.06   7    59.17 F3  P    28.59
                                                                    F    27.39
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C    59.33   4    59.18 F4  P    27.83
                                                                    F    27.05
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    59.24   3    59.54 F5  P    27.41
                                                                    F
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  1:00.59   5    59.72 F6  P    28.09
                                                                    F    27.25
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  1:01.03   6  1:00.78 F7  P    28.10
                                                                    F    28.09
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  1:01.26   8  1:01.40 F8  P    28.40
                                                                    F    28.20

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    55.76   1              P    25.81
HOFFER, RYAN          12 AZ SCOTTSDALE AQ    58.46   2              P    26.90
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI    59.24   3              P    27.41
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C    59.33   4              P    27.83
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  1:00.59   5              P    28.09
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  1:01.03   6              P    28.10
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   1:01.06   7              P    28.59
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  1:01.26   8              P    28.40
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:01.64   9              P    28.25
KETCHESIDE, NATHAN    11 CA MESA AQUATICS  1:02.59  10              P    29.34
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  1:02.90  11              P    29.43
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM   1:02.99  12              P    29.68
GOMES, NOAH           12 PC SEASIDE AQUAT  1:03.20  13              P    29.33
LEI, BRIAN            12 PC PALO ALTO STA  1:03.54  14              P    29.28
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    1:03.69  15              P    30.09
GRIFFIN, JOLEN        12 PC MONTCLAIR SWI  1:03.70  16              P    30.97
HORVATH, GEORGE       12 CA IRVINE NOVA A  1:03.72  17              P    29.37
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA  1:03.92  18              P    30.08
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA  1:03.96  19              P    29.15
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU  1:03.98  20              P    30.43
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.05  21              P    29.78
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL  1:04.47  22              P    30.53
TSAI, AARON           12 SI MAGADALENA EC  1:04.62  23              P    29.88
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA  1:04.70  24              P    30.32
LAU, JASON            12 PC TRI VALLEY AQ  1:05.20  25              P    30.10
FETTERMAN, JORDAN     11 PC TERRAPINS SWI  1:05.25  26              P  1:05.27
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C  1:05.30  27              P    29.87
BROCK, EVAN           12 PC TERRAPINS SWI  1:05.73  28              P  1:05.85
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A  1:06.32  29              P    30.66
DIAZ, ISAAC           12 SI MAGADALENA EC  1:06.36  30              P    31.23
MCKENNA, DAVID        11 PC SANTA CLARA S  1:06.38  31              P    31.30
CHAN, DARIEN          12 PC OAKLAND UNDER  1:06.41  32              P    30.42
LE, KEVIN             12 PC SOUTH BAY LOS  1:06.45  33              P    30.14
LICHY, SAM            12 PC OSPREY AQUATI  1:06.68  34              P    31.28
BIZ, ALEXANDER        11 PC ALMADEN SWIM   1:06.87  35              P  1:06.95
SANDOVAL, MATTHEW     12 PC ALMADEN SWIM   1:07.00  36              P  1:07.01
RODRIGUEZ, PATRICIO   12 SI SOUTH BAY AAQ  1:07.10  37              P    29.77
PATERNO, ALEX         12 PC ORINDA AQUATI  1:07.57  38              P  1:07.51
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  1:08.05  39              P    30.99
ROCK, NATHAN          12 CO BOULDER SWIMM  1:08.14  40              P    31.86
AIRD, GRAYSON         12 SN CHICO AQUA-JE  1:08.29  41              P    31.21
GONZALES, BRAD        12 CA IRVINE NOVA A  1:08.92  42              P  1:08.95
CRAMER, PARKER        11 PC SAN RAMON VAL  1:09.65  43              P    31.50

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOJNACKI, SKYLER      12 AZ ARIZONA AQUAT  1:09.66  44              P    32.15

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:46.79
   SECTIONAL   2:00.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE  2:08.50   1  2:03.98 F1  P    28.01  1:00.07  1:33.92
                                                                    F    27.04    58.49  1:31.01
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       2:10.55   2  2:10.90 F2  P    29.42  1:02.90  1:36.98
                                                                    F    29.33  1:03.76  1:38.08
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  2:13.81   4  2:11.63 F3  P    29.83  1:04.33  1:39.30
                                                                    F    29.68  1:03.50  1:37.44
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   2:14.14   5  2:12.35 F4  P    29.79  1:05.10  1:39.64
                                                                    F    29.50  1:04.08  1:39.07
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  2:15.76   7  2:12.54 F5  P    29.87  1:04.35  1:39.57
                                                                    F    30.52  1:03.62  1:38.34
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  2:13.69   3  2:12.92 F6  P    29.19  1:03.29  1:39.52
                                                                    F    29.68  1:04.23  1:39.79
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C  2:14.39   6  2:14.34 F7  P    29.75  1:02.67  1:39.52
                                                                    F    30.23  1:04.18  1:39.94
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    2:19.94   8  2:20.25 F8  P    31.52  1:08.03  1:45.48
                                                                    F    32.02  1:08.23  1:44.79

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE  2:08.50   1              P    28.01  1:00.07  1:33.92
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       2:10.55   2              P    29.42  1:02.90  1:36.98
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  2:13.69   3              P    29.19  1:03.29  1:39.52
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  2:13.81   4              P    29.83  1:04.33  1:39.30
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   2:14.14   5              P    29.79  1:05.10  1:39.64
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C  2:14.39   6              P    29.75  1:02.67  1:39.52
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  2:15.76   7              P    29.87  1:04.35  1:39.57
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    2:19.94   8              P    31.52  1:08.03  1:45.48
KETCHESIDE, NATHAN    11 CA MESA AQUATICS  2:20.05   9              P    30.47  1:05.61  1:43.69
CHOI, TOMAS           12 PC MISSION SAN J  2:20.79  10              P    30.92  1:06.63  1:43.93
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI  2:21.02  11              P    29.35  1:02.82  1:43.06
SUN, HENRY            12 PC SAN RAMON VAL  2:24.02  13              P    32.09  1:09.46  1:47.33
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA  2:24.02  12              P    32.57  1:08.16  1:45.93
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J  2:24.03  14              P    32.69  1:10.28  1:49.41
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  2:24.67  15              P    32.66  1:09.56  1:47.35
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU  2:25.26  16              P    30.25  1:07.08  1:47.15
LEI, BRIAN            12 PC PALO ALTO STA  2:29.94  17              P    33.01  1:11.11  1:51.07
AIRD, GRAYSON         12 SN CHICO AQUA-JE  2:35.13  18              P    33.14  1:11.92  1:53.10
YOUN, SEONG           12 CA TEAM CENTURY   2:38.17  19              P    31.52  1:09.33  1:52.93

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   100 I.M.                                    EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             57.01   1    56.88 F1  P    26.20
                                                                    F    25.89
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  1:00.19   3    59.61 F2  P    27.75
                                                                    F    27.68
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:00.14   2    59.75 F3  P    27.95
                                                                    F    27.87
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           1:00.32   5    59.76 F4  P    28.98
                                                                    F    28.83
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:00.27   4  1:00.15 F5  P    28.23
                                                                    F    28.14
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW  1:02.17   6  1:00.93 F6  P    27.77
                                                                    F    27.10
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   1:03.28   8  1:03.33 F7  P    30.15
                                                                    F    29.46
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA  1:03.16   7   DQUED  F   P    28.82
                                                                    F    29.20

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK             57.01   1              P    26.20
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  1:00.14   2              P    27.95
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  1:00.19   3              P    27.75
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   1:00.27   4              P    28.23
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           1:00.32   5              P    28.98
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW  1:02.17   6              P    27.77
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA  1:03.16   7              P    28.82
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   1:03.28   8              P    30.15
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C  1:03.51   9              P    29.65
BENKO, ALEXANDER      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.86  10              P    30.14
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  1:03.91  11              P    29.08
RAWLS, CORBAN         11 PC CROW CANYON C  1:04.20  12              P    29.89
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM   1:04.46  13              P    29.42
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI  1:04.58  14              P    30.18
WILLIAMS, DALE        12 PC OSPREY AQUATI  1:04.82  15              P    29.36
LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT  1:04.91  16              P    29.19
TSAI, AARON           12 SI MAGADALENA EC  1:05.27  17              P    30.03
CHAN, DARIEN          12 PC OAKLAND UNDER  1:05.35  19              P    29.50
KANG, KYUWON          12 SI SAN DIEGO ELI  1:05.35  18              P    29.75
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA  1:05.70  20              P    29.92
QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  1:05.97  21              P    31.51
GAGARIN, RYAN         12 SI SOUTH BAY AAQ  1:06.07  22              P    29.60
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA  1:06.26  23              P    30.45
GONZALEZ, ALEXANDER   12 PC LIVERMORE AQU  1:06.57  24              P    30.24
JOHNSON, BLAKE        12 PC RENO AQUATIC   1:06.75  25              P    30.42
LEMAS, NICK           12 CC MERCED SKIMME  1:06.86  26              P    30.16
ZHANG, EVAN           12 PC DE ANZA CUPER  1:07.72  27              P    31.11
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU  1:10.41  28              P    32.61

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   2:01.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK           2:06.52   1  2:04.08 F1  P    26.99    57.70  1:35.99
                                                                    F    26.24    56.05  1:34.55
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  2:12.43   4  2:07.19 F2  P    29.74  1:01.91  1:42.93
                                                                    F    28.18    59.47  1:38.29
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  2:12.69   5  2:07.45 F3  P    28.54  1:03.57  1:42.14
                                                                    F    28.35  1:02.36  1:38.92
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           2:12.06   2  2:07.73 F4  P    29.59  1:03.93  1:41.47
                                                                    F    28.46  1:02.47  1:38.98
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  2:12.08   3  2:09.81 F5  P    29.24  1:01.88  1:41.23
                                                                    F    28.58  1:01.38  1:39.71
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  2:13.09   6  2:11.41 F6  P    29.12  1:04.59  1:41.85
                                                                    F    28.34  1:03.53  1:39.33
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  2:14.41   7  2:12.32 F7  P    29.15  1:02.48  1:44.03
                                                                    F    28.68  1:02.16  1:42.58
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       2:14.82   9  2:14.15 F8  P    29.11  1:02.72  1:45.16
                                                                    F    29.06  1:02.80  1:44.21

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK           2:06.52   1              P    26.99    57.70  1:35.99
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           2:12.06   2              P    29.59  1:03.93  1:41.47
FISK, TUCKER          12 SN DAVIS AQUADAR  2:12.08   3              P    29.24  1:01.88  1:41.23
SAYA, JONAH           12 CO MISSION AUROR  2:12.43   4              P    29.74  1:01.91  1:42.93
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  2:12.69   5              P    28.54  1:03.57  1:42.14
POPPE, HANK           12 PC CROW CANYON C  2:13.09   6              P    29.12  1:04.59  1:41.85
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  2:14.41   7              P    29.15  1:02.48  1:44.03
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       2:14.82   9              P    29.11  1:02.72  1:45.16
WEI, ABRAHAM          12 CA TEAM CENTURY   2:14.82   8              P    30.44  1:05.47  1:44.63
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  2:15.50  10              P    30.20  1:04.29  1:45.18
MAYER, PRESTON        12 CC CLOVIS SWIM C  2:16.70  11              P    28.76  1:05.54  1:45.45
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   2:16.85  12              P    30.40  1:05.74  1:47.27
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA  2:17.20  13              P    29.04  1:03.40  1:45.09
FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   2:17.38  14              P    30.86  1:06.41  1:46.32
SANTANA, BRENDAN      11 SI PACIFIC SWIM   2:18.03  15              P    28.97  1:03.79  1:46.53
BILBREY, BRAXTON      12 AZ SWIM NEPTUNE   2:18.18  16              P    30.29  1:05.51  1:45.74
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE  2:18.57  17              P    30.19  1:05.55  1:46.87
VU, JORDAN            12 PC SFRP ROSSI SW  2:18.88  18              P    28.81  1:04.74  1:46.56
MA, MICHAEL           12 PC PALO ALTO STA  2:19.12  19              P    30.52  1:06.83  1:47.10
HOEFLING, NICHOLAS    12 PC ALMADEN SWIM   2:19.18  20              P    29.24  1:03.95  1:46.10
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A  2:20.07  21              P    31.27  1:06.55  1:47.27
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI  2:20.23  22              P    30.18  1:06.00  1:46.69
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S  2:20.77  23              P    31.00  1:06.07  1:47.87
LEWCZYK, PETER        12 PC SEQOUIA AQUAT  2:20.94  24              P    31.26  1:05.98  1:48.99
MOSELEY, ROBERT       11 CC BAKERSFIELD A  2:21.20  25              P    30.94  1:05.85  1:48.38
HORVATH, GEORGE       12 CA IRVINE NOVA A  2:21.41  27              P    29.81  1:07.49  1:49.01
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  2:21.41  26              P    30.86  1:08.65  1:48.94
ZHANG, LYON           11 PC MISSION SAN J  2:21.59  28              P    32.04  1:08.32  1:48.82
SCHAB, TOM            12 CC CLOVIS SWIM C  2:22.10  29              P    32.31  1:10.86  1:50.51
LEI, BRIAN            12 PC PALO ALTO STA  2:22.15  30              P    30.44  1:08.62  1:50.18
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA  2:22.22  31              P    30.54  1:06.05  1:49.76
JULIAN, TRENTON       12 CA ROSE BOWL AQU  2:22.28  32              P    30.82  1:07.46  1:50.63
YAM, TRISTAN          12 SI SOUTH BAY AAQ  2:22.40  33              P    30.97  1:07.74  1:50.48
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME  2:23.21  34              P    31.22  1:07.68  1:50.53

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

QUINTANA, LAWRENCE    12 AZ CHANDLER/GILB  2:23.32  35              P    31.90  1:09.02  1:49.32
SHINN, KENNETH        11 PC PIRANHA SWIMM  2:23.73  36              P    33.12  1:10.56  1:49.21
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  2:24.01  37              P    30.67  1:07.63  1:51.35
KUEBLER, ROBIN        12 CO COLORADO STAR  2:24.19  38              P    30.62  1:06.61  1:50.91
LAU, JASON            12 PC TRI VALLEY AQ  2:24.21  39              P    30.17  1:06.71  1:51.35
CRAMER, PARKER        11 PC SAN RAMON VAL  2:24.79  40              P    30.84  1:07.38  1:50.83
HA, CHRISTOPHER       12 PC MISSION SAN J  2:24.80  41              P    33.00  1:09.87  1:52.38
MCKENNA, DAVID        11 PC SANTA CLARA S  2:24.87  42              P    30.87  1:09.16  1:50.80
BLEICHWEHL, BENJAMIN  12 SI HEARTLAND SWI  2:25.06  43              P    31.85  1:09.51  1:51.92
GAENZLE, NIKOLAI      12 SI NORTH COAST A  2:25.55  44              P    32.69  1:07.52  1:52.46
NIELSEN, ALEXANDER    12 CO NORTH JEFFCO   2:25.63  45              P    32.41  1:07.69  1:53.62
MURPHY, JACK          11 PC NEPTUNE SWIMM  2:25.67  46              P    30.92  1:07.44  1:53.24
TANG, JEFFREY         12 PC PLEASANTON SE  2:25.69  47              P    30.32  1:08.20  1:52.34
DIAZ, ISAAC           12 SI MAGADALENA EC  2:25.78  48              P    31.92  1:09.82  1:52.91
COSTA, PARKER         12 PC CONKOHRS BARR  2:26.19  49              P    31.94  1:09.20  1:53.77
CAMERINO, JOSHUA      11 PC OTTER SWIM CL  2:26.43  50              P    31.23  1:06.98  1:54.40
YOUN, SEONG           12 CA TEAM CENTURY   2:26.95  51              P    30.55  1:06.55  1:53.80
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  2:27.76  52              P    31.74  1:08.46  1:54.78
PAK, TEVIN            11 CA TEAM CENTURY   2:27.84  53              P    33.17  1:10.45  1:55.47
KLARSFELD, JACKSON    11 PC CONKOHRS BARR  2:27.88  54              P    32.18  1:10.32  1:54.49
QUARANTE, NICOLO      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:31.36  55              P    33.27  1:11.91  1:56.34
GONZALES, BRAD        12 CA IRVINE NOVA A  2:31.45  56              P    33.53  1:12.09  1:58.59
MALLAM, STUART        12 CC CLOVIS SWIM C  2:31.62  57              P    34.62  1:14.75  1:56.96

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:53.29
   SECTIONAL   4:20.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  4:43.45   4  4:26.01 F1  P    30.06  1:05.41  1:42.92  2:19.37  2:58.78  3:38.93  4:11.19
                                                                    F    29.17  1:03.10  1:38.01  2:12.69  2:49.75  3:27.15  3:57.41
HO, BENJAMIN          12 PC PEAK           4:33.37   1  4:26.04 F2  P    28.01  1:01.30  1:34.17  2:07.29  2:48.41  3:29.91  4:02.01
                                                                    F    27.36    59.88  1:32.53  2:04.73  2:44.77  3:26.22  3:56.79
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           4:41.23   2  4:38.39 F3  P    30.01  1:04.10  1:41.83  2:18.70  2:57.34  3:36.13  4:09.52
                                                                    F    29.60  1:03.87  1:42.04  2:17.81  2:55.60  3:34.16  4:06.64
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       4:42.09   3  4:40.19 F4  P    29.65  1:03.69  1:40.33  2:14.63  2:57.80  3:40.67  4:11.93
                                                                    F    29.43  1:03.31  1:39.31  2:14.17  2:56.71  3:39.11  4:10.02
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  4:47.47   6  4:42.80 F5  P    31.05  1:06.62  1:42.37  2:19.35  3:01.18  3:44.42  4:16.84
                                                                    F    30.36  1:05.66  1:41.75  2:18.36  2:58.89  3:40.24  4:11.89
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  4:44.30   5  4:45.94 F6  P    29.71  1:03.90  1:40.51  2:16.58  2:58.06  3:39.75  4:12.21
                                                                    F    29.44  1:03.79  1:40.70  2:17.37  2:58.82  3:41.89  4:14.54
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   4:47.51   7  4:46.12 F7  P    30.41  1:05.78  1:43.53  2:20.58  3:02.09  3:45.08  4:17.17
                                                                    F    30.38  1:07.25  1:44.10  2:21.59  3:03.05  3:45.99  4:17.58
FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   4:47.52   8  4:48.81 F8  P    31.59  1:08.08  1:45.05  2:21.21  3:01.52  3:42.93  4:16.18
                                                                    F    31.27  1:07.08  1:44.13  2:20.73  3:01.59  3:43.96  4:16.93

HO, BENJAMIN          12 PC PEAK           4:33.37   1              P    28.01  1:01.30  1:34.17  2:07.29  2:48.41  3:29.91  4:02.01
FU, WAYLEN            12 PC PEAK           4:41.23   2              P    30.01  1:04.10  1:41.83  2:18.70  2:57.34  3:36.13  4:09.52
LEE, SEAN             11 CA UN  (CA)       4:42.09   3              P    29.65  1:03.69  1:40.33  2:14.63  2:57.80  3:40.67  4:11.93
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  4:43.45   4              P    30.06  1:05.41  1:42.92  2:19.37  2:58.78  3:38.93  4:11.19
ANDERSON, FOX         12 CO BOULDER SWIMM  4:44.30   5              P    29.71  1:03.90  1:40.51  2:16.58  2:58.06  3:39.75  4:12.21
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  4:47.47   6              P    31.05  1:06.62  1:42.37  2:19.35  3:01.18  3:44.42  4:16.84
YONG, BRANDON         12 CA TEAM CENTURY   4:47.51   7              P    30.41  1:05.78  1:43.53  2:20.58  3:02.09  3:45.08  4:17.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FERRELL, JUSTIN       12 SI PACIFIC SWIM   4:47.52   8              P    31.59  1:08.08  1:45.05  2:21.21  3:01.52  3:42.93  4:16.18
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  4:48.15   9              P    30.27  1:05.21  1:42.35  2:19.29  3:01.74  3:44.86  4:17.16
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  4:52.31  10              P    29.86  1:05.03  1:41.68  2:18.67  3:02.74  3:46.77  4:19.37
BILBREY, JAMES        11 CA MESA AQUATICS  4:53.96  11              P    30.19  1:05.36  1:42.60  2:19.15  3:03.49  3:47.67  4:21.29
PARMENTER, JOSHUA     12 SI NORTH COAST A  4:54.44  12              P    31.79  1:09.15  1:45.82  2:22.73  3:04.66  3:47.19  4:21.23
WALKER, JESSE         12 SN COSUMNES RIVE  4:54.89  13              P    30.47  1:07.41  1:45.36  2:22.29  3:05.44  3:49.28  4:22.70
WAGNER, BEN           12 PC LADERA OAKS    4:55.37  14              P    32.11  1:08.20  1:46.31  2:23.26  3:06.96  3:50.79  4:24.39
PACULT, NICHOLAS      12 PC TERRAPINS SWI  4:55.41  15              P    32.09  1:09.41  1:47.49  2:25.54  3:06.49  3:47.19  4:22.15
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  4:57.79  16              P    31.99  1:10.05  1:49.97  2:29.88  3:10.32  3:52.01  4:26.18
LEI, BRIAN            12 PC PALO ALTO STA  4:58.11  17              P    32.05  1:09.85  1:49.42  2:28.20  3:10.66  3:53.32  4:26.51
ZHANG, EVAN           12 PC DE ANZA CUPER  4:58.99  18              P    33.56  1:12.80  1:48.92  2:25.16  3:08.68  3:52.08  4:26.32
KETCHESIDE, NATHAN    11 CA MESA AQUATICS  4:59.21  19              P    31.02  1:07.84  1:45.84  2:23.45  3:08.88  3:54.64  4:27.26
ASERON, KYLE          12 ** EDMONTON KEYA  4:59.73  20              P    31.80  1:10.38  1:48.45  2:24.91  3:10.40  3:55.42  4:28.30
JESSEN, BLAYZE        11 CC MERCED SKIMME  5:00.78  21              P    32.24  1:09.96  1:48.87  2:26.72  3:10.27  3:55.54  4:28.68
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA  5:00.90  22              P    31.47  1:08.76  1:46.73  2:25.15  3:09.61  3:55.55  4:28.27
MURPHY, JACK          11 PC NEPTUNE SWIMM  5:01.57  23              P    30.98  1:08.72  1:46.33  2:24.29  3:09.81  3:55.44  4:28.47
JAMES, TYLER          12 PC TERRAPINS SWI  5:02.55  24              P    32.75  1:10.20  1:47.33  2:24.25  3:10.10  3:55.88  4:30.27
BLEICHWEHL, BENJAMIN  12 SI HEARTLAND SWI  5:02.87  25              P    33.33  1:12.46  1:51.10  2:30.15  3:12.22  3:54.50  4:29.27
GONZALES, BRAD        12 CA IRVINE NOVA A  5:03.23  26              P    33.08  1:10.57  1:49.57  2:28.38  3:16.13  3:59.23  4:31.86
JOSEPH, KENNY         12 PC PALO ALTO STA  5:03.33  27              P    30.22  1:06.98  1:44.88  2:24.20  3:07.64  3:52.10  4:27.93
BROCK, EVAN           12 PC TERRAPINS SWI  5:03.74  28              P    34.69  1:12.21  1:49.21  2:24.57  3:11.53  3:56.84  4:31.30
CHOI, TOMAS           12 PC MISSION SAN J  5:04.40  29              P    31.45  1:08.87  1:47.12  2:25.50  3:10.96  3:57.35  4:31.86
SANDE, TYLER          11 SI NORTH COAST A  5:08.54  30              P    33.18  1:12.78  1:52.34  2:29.91  3:14.87  4:00.97  4:35.29
BENCOMO, GIANLUCA     11 PC SANTA CLARA S  5:09.78  31              P    34.41  1:14.42  1:54.05  2:33.41  3:17.91  4:02.72  4:36.74
MCKENNA, DAVID        11 PC SANTA CLARA S  5:10.68  32              P    32.99  1:13.11  1:55.57  2:34.40  3:17.31  4:00.84  4:36.59
LAU, JASON            12 PC TRI VALLEY AQ  5:11.12  33              P    32.22  1:11.09  1:50.81  2:29.95  3:14.74  4:00.48  4:36.60
CRIPE, CALEB          12 PC SEASIDE AQUAT  5:12.27  34              P    35.21  1:16.66  1:56.08  2:33.77  3:19.95  4:04.97  4:39.27
PAK, TEVIN            11 CA TEAM CENTURY   5:14.13  35              P    33.20  1:11.38  1:51.69  2:31.35  3:16.49  4:04.25  4:39.36
YOUN, SEONG           12 CA TEAM CENTURY   5:14.21  36              P    30.42  1:09.44  1:47.82  2:26.22  3:14.89  4:03.14  4:38.85
FORD, ALBERT          12 PC PALO ALTO STA  5:15.56  37              P    32.99  1:13.76  1:51.96  2:31.26  3:18.62  4:07.08  4:41.05
BURROWS, GEOFFREY     12 PC PALO ALTO STA  5:15.62  38              P    34.74  1:15.77  1:55.53  2:36.91  3:23.40  4:08.45  4:43.11
KLARSFELD, JACKSON    11 PC CONKOHRS BARR  5:17.21  39              P    33.36  1:12.86  1:54.29  2:34.82  3:21.18  4:07.26  4:43.12
CHIUN, FELIX          11 PC DE ANZA CUPER  5:17.52  40              P    33.29  1:11.51  1:53.44  2:35.70  3:17.76  4:02.14  4:39.77
ANDRE, JEAN-BAPTISTE  12 PC BURLINGAME AQ   DQUED
HORVATH, GEORGE       12 CA IRVINE NOVA A   DQUED                   P    31.10  1:07.28  1:47.72  2:27.29  3:10.44  3:54.42  4:28.58
REUTER, ZACK          12 SN ARDEN HILLS S   DQUED                   P    32.38  1:11.99  1:50.36  2:28.44  3:10.91  3:52.71  4:27.67

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:53.84   1      30.35  1:02.12  1:29.25
         ZHANG, EVAN         12
         TAO, LUCAS          12
         ASAI, KENTA         12
         NEWTON, BRADLEY     12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:54.06   2      28.00  1:01.73  1:29.65
         LIANG, ALEX         11
         CHO, ANDREW         12
         MA, MICHAEL         12
         JOSEPH, KENNY       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               1:56.94   3      30.73  1:03.49  1:32.52
         BROCK, EVAN         12
         PACULT, NICHOLAS    12
         JAMES, TYLER        12
         BENKO, ALEXANDER    12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               1:59.72   4      31.48  1:04.65  1:33.28
         LE, VINCENT         12
         ZHANG, LYON         11
         CHOI, TOMAS         12
         HA, CHRISTOPHER     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:00.13   5      31.95  1:07.02  1:32.01
         TANG, JEFFREY       12
         YAO, MICHAEL        12
         ROONEY, MAXIME      12
         SPROUL, NATHANIEL   12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:00.64   6      29.53  1:03.91  1:33.81
         YONGYUTH, JARED     12
         WINN, NEHEMI        11
         MCKENNA, DAVID      11
         BENCOMO, GIANLUCA   11
TCS,  A  11-12        12 CA TEAM CENTURY                2:00.96   7      33.57  1:06.62  1:35.82
         PAK, TEVIN          11
         WEI, ABRAHAM        12
         YOUN, SEONG         12
         YONG, BRANDON       12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:01.00   8      31.01  1:05.60  1:35.38
         LEI, BRIAN          12
         TOSKY, TRENT        12
         JOZEFOV, ANDREW     12
         BUSQUE, VINCENT     12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               2:02.08          32.61  1:06.13  1:33.65
         HAUSS, GRAHAM       12
         SCHAB, TOM          12
         MAYER, PRESTON      12
         MALLAM, STUART      12
SBA,  A  11-12        12 SI SOUTH BAY AAQ               2:02.31          31.95  1:05.11  1:33.51
         YAM, TRISTAN        12
         GAGARIN, RYAN       12
         RODRIGUEZ, PATRICIO 12
         BUGAYONG, SAMUEL    11
SAM,  A  11-12        12 PC SEQOUIA AQUAT               2:03.36          31.01  1:06.43  1:38.02
         ANDREWS, THEO       12
         FLYNN, EDAN         12
         TURNER, LOMAX       11
         LEWCZYK, PETER      12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               2:03.41          31.89  1:04.72  1:34.47
         ROBERTS, PATRICK    12
         BENTLEY, TREVOR     12
         REUTER, ZACK        12
         SELLERS, NATHAN     11
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES               2:04.50          29.00  1:08.80  1:37.79
         HARDMAN, DANIEL     12
         WEI, DOUGLAS        11
         CRUSE, NICHOLAS     11
         CUNNAN, NATHANIEL   11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  108
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               2:04.83          29.06  1:05.33  1:36.58
         QUACH, JEREMY       12
         CHENG, JONATHAN     12
         WYCOFF, JOEY        12
         DUONG, STEVEN       12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:05.07          32.08  1:06.38  1:36.88
         BIZ, ALEXANDER      11
         HOEFLING, NICHOLAS  12
         SANDOVAL, MATTHEW   12
         GUISE, TREY         12
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               2:05.48          31.73  1:07.16  1:37.48
         PARMENTER, JOSHUA   12
         BARKER, ADAM        12
         GAENZLE, NIKOLAI    12
         SANDE, TYLER        11
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               2:05.78          31.48  1:05.94  1:38.20
         LEUNG, NATHAN       12
         COPLEY, BRIAN       11
         NOYES, DAVID        11
         FARNHAM, JACK       12
ALMA,  B  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:10.05          33.14  1:09.04  1:40.33
         DIETZ, BEN          11
         YUN, MAXWELL        11
         MCGEE, GAVIN        11
         SPRING, SPENCER     11
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A                DQUED           32.26  1:06.59  1:38.49
         HAMAMOTO, JACK      12
         HORVATH, GEORGE     12
         GONZALES, BRAD      12
         KARKOSKA, CAMERON   12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           32.82  1:09.56  1:39.88
         BURROWS, GEOFFREY   12
         SUN, RYAN           12
         HE, KADAR           12
         MIN, ENOCH          12

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:21.79
   SECTIONAL   3:49.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               4:08.12   1      31.71  1:05.03  1:20.93  1:36.99  2:13.77  3:14.37  3:40.06
         ZHANG, EVAN         12
         TAO, LUCAS          12
         ASAI, KENTA         12
         NEWTON, BRADLEY     12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:08.76   2      28.72  1:00.30  1:17.76  1:33.15  2:10.52  3:15.03  3:39.96
         LIANG, ALEX         11
         CHO, ANDREW         12
         LEI, BRIAN          12
         JOSEPH, KENNY       12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:18.64   3      33.03  1:27.00  1:43.46  2:23.25  2:48.46  3:18.54  3:34.40
         TANG, JEFFREY       12
         YAO, MICHAEL        12
         ROONEY, MAXIME      12
         SPROUL, NATHANIEL   12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:18.75   4      31.54  1:04.87  1:20.18  1:37.23  2:15.80  3:20.41  3:48.21
         PACULT, NICHOLAS    12
         BENKO, ALEXANDER    12
         FETTERMAN, JORDAN   11
         JAMES, TYLER        12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:19.15   5      30.57  1:02.02  1:17.30  1:35.71  2:14.38  3:21.61  3:49.17
         YONGYUTH, JARED     12
         WINN, NEHEMI        11
         MCKENNA, DAVID      11
         BENCOMO, GIANLUCA   11
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               4:26.08   6      32.39  1:06.21  1:40.53  2:21.10  2:51.38  3:26.65  3:54.98
         PARMENTER, JOSHUA   12
         BARKER, ADAM        12
         GAENZLE, NIKOLAI    12
         SANDE, TYLER        11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:27.53   7      33.11  1:08.36  1:45.28  2:25.59  2:55.93  3:29.42  3:44.99
         MA, MICHAEL         12
         JOZEFOV, ANDREW     12
         TOSKY, TRENT        12
         BURROWS, GEOFFREY   12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               4:29.81   8      33.15  1:08.00  1:42.69  2:24.07  2:56.25  3:32.17  3:59.92
         KARKOSKA, CAMERON   12
         HORVATH, GEORGE     12
         GONZALES, BRAD      12
         HAMAMOTO, JACK      12
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               4:32.21          30.91  1:04.61  1:40.53  2:22.49  2:37.78  2:54.52  3:30.93
         QUACH, JEREMY       12
         CHENG, JONATHAN     12
         WYCOFF, JOEY        12
         DUONG, STEVEN       12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:32.29          31.70  1:05.66  1:40.11  2:21.64  2:54.00  3:32.43  4:00.56
         LEUNG, NATHAN       12
         COPLEY, BRIAN       11
         NOYES, DAVID        11
         FARNHAM, JACK       12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                4:32.87          35.38  1:11.95  1:45.76  2:27.01  2:58.19  3:33.98  4:01.03
         MCGEE, GAVIN        11
         HOEFLING, NICHOLAS  12
         SANDOVAL, MATTHEW   12
         BIZ, ALEXANDER      11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:34.63          32.81  1:09.97  1:43.15  2:23.74  2:53.76  3:30.82  4:01.06
         ROBERTS, PATRICK    12
         BENTLEY, TREVOR     12
         REUTER, ZACK        12
         JOHNSON, LUCAS      11
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:38.19          33.91  1:09.35  1:24.99  1:45.95  2:27.71  2:59.69  3:38.80
         HE, KADAR           12
         SUN, RYAN           12
         ZHOU, WILLIAM       12
         MIN, ENOCH          12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   36
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J                DQUED           32.85  1:07.37  1:42.12  2:20.69  2:49.86  3:25.03  3:41.75
         LE, VINCENT         12
         ZHANG, LYON         11
         CHOI, TOMAS         12
         HA, CHRISTOPHER     12

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:41.16   1      25.29    41.07  1:15.94
         CHO, ANDREW         12
         BUSQUE, VINCENT     12
         JOSEPH, KENNY       12
         LIANG, ALEX         11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               1:43.28   2      24.85    50.90  1:18.03
         ASAI, KENTA         12
         ZHANG, EVAN         12
         CHIUN, FELIX        11
         NEWTON, BRADLEY     12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:47.02   3      27.19    54.75  1:22.53
         BENCOMO, GIANLUCA   11
         MCKENNA, DAVID      11
         GREY, CHRIS         11
         YONGYUTH, JARED     12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               1:47.71   4      27.07    54.33  1:20.98
         BURROWS, GEOFFREY   12
         MIN, ENOCH          12
         LEI, BRIAN          12
         TOSKY, TRENT        12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               1:48.30   5      27.06    55.14  1:21.38
         SCHAB, TOM          12
         MALLAM, STUART      12
         MAYER, PRESTON      12
         HAUSS, GRAHAM       12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               1:48.53   6      27.69    55.85  1:22.64
         ZHANG, LYON         11
         HU, MARK            12
         HA, CHRISTOPHER     12
         CHOI, TOMAS         12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               1:48.58   7      23.48    51.61  1:20.96
         ROONEY, MAXIME      12
         SPROUL, NATHANIEL   12
         ROONEY, ADRIEN      11
         ANTONIO, AUDRIK     11
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               1:48.90   8      26.65    53.88  1:22.22
         KARKOSKA, CAMERON   12
         HORVATH, GEORGE     12
         GONZALES, BRAD      12
         HAMAMOTO, JACK      12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:49.49          26.27    54.17  1:22.44
         HOEFLING, NICHOLAS  12
         SANDOVAL, MATTHEW   12
         GUISE, TREY         12
         BIZ, ALEXANDER      11
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               1:49.54          27.51    54.18  1:22.58
         BENTLEY, TREVOR     12
         REUTER, ZACK        12
         SELLERS, NATHAN     11
         ROBERTS, PATRICK    12
SAM,  A  11-12        12 PC SEQOUIA AQUAT               1:51.31          28.02    57.31  1:25.99
         ANDREWS, THEO       12
         TURNER, LOMAX       11
         FLYNN, EDAN         12
         LEWCZYK, PETER      12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               1:51.78          27.10    55.07  1:22.30
         LEUNG, NATHAN       12
         FARNHAM, JACK       12
         COPLEY, BRIAN       11
         NOYES, DAVID        11
SCSC,  B  11-12       12 PC SANTA CLARA S               1:53.39          28.22    57.36  1:25.24
         WINN, NEHEMI        11
         TAMHANKAR, HERAMB   12
         RAUT, CHINMAY       12
         GORELIK, MARK       12
ALMA,  B  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                1:55.99          29.18    58.82  1:27.91
         WEBB, DAVID         12
         DIETZ, BEN          11
         SPRING, SPENCER     11
         MCGEE, GAVIN        11
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           28.01    55.76  1:24.19
         MA, MICHAEL         12
         ZHOU, WILLIAM       12
         FERENCZY, MAX       11
         FORD, ALBERT        12
WEST,  A  11-12       12 PC WEST COAST AQ                DQUED           26.67    54.64  1:24.16
         CHIEM, NATHAN       12
         LUU, DYLAN          11
         JENSEN, MARTIN      12
         LUNG, JONATHAN      11

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:00.49
   SECTIONAL   3:24.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:39.91   1      25.85    53.96  1:20.92  1:51.80  2:16.98  2:45.46  3:11.00
         CHO, ANDREW         12
         TOSKY, TRENT        12
         JOSEPH, KENNY       12
         LIANG, ALEX         11

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               3:43.48   2      23.94    49.96  1:07.12  1:45.96  2:12.59  2:42.34  3:11.15
         ROONEY, MAXIME      12
         TANG, JEFFREY       12
         YAO, MICHAEL        12
         SPROUL, NATHANIEL   12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               3:49.22   3      26.28    55.96  1:24.41  1:56.00  2:24.13  2:55.17  3:20.92
         ASAI, KENTA         12
         TAO, LUCAS          12
         ZHANG, EVAN         12
         NEWTON, BRADLEY     12
TCS,  A  11-12        12 CA TEAM CENTURY                3:49.98   4      28.98  1:00.99  1:28.37  1:59.11  2:25.50  2:55.01  3:21.37
         PAK, TEVIN          11
         YOUN, SEONG         12
         WEI, ABRAHAM        12
         YONG, BRANDON       12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               3:50.47   5      26.73    56.19  1:24.11  1:54.94  2:23.44  2:53.84  3:20.74
         BENKO, ALEXANDER    12
         JAMES, TYLER        12
         BROCK, EVAN         12
         PACULT, NICHOLAS    12
NOVA,  A  11-12       12 CA IRVINE NOVA A               3:52.41   6      27.74    58.47  1:25.79  1:56.78  2:23.96  2:53.67  3:21.91
         KARKOSKA, CAMERON   12
         HORVATH, GEORGE     12
         HAMAMOTO, JACK      12
         GONZALES, BRAD      12
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               3:52.46   7      27.63    57.39  1:24.15  1:54.02  2:21.67  2:52.19  3:20.20
         BURROWS, GEOFFREY   12
         BUSQUE, VINCENT     12
         LEI, BRIAN          12
         MA, MICHAEL         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               3:56.01   8      27.90    57.90  1:13.08  2:02.47  2:31.83  3:03.41  3:28.62
         BENCOMO, GIANLUCA   11
         GREY, CHRIS         11
         MCKENNA, DAVID      11
         YONGYUTH, JARED     12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                3:57.38          28.07    58.75  1:28.52  2:01.27  2:29.41  3:00.99  3:27.73
         BIZ, ALEXANDER      11
         GUISE, TREY         12
         SANDOVAL, MATTHEW   12
         HOEFLING, NICHOLAS  12
CLOV,  A  11-12       12 CC CLOVIS SWIM C               3:58.42          27.04    57.09  1:25.48  1:56.67  2:26.55  2:58.87  3:26.70
         MAYER, PRESTON      12
         SCHAB, TOM          12
         MALLAM, STUART      12
         HAUSS, GRAHAM       12
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:00.95          29.25  1:01.22  1:29.21  2:00.22  2:29.31  3:02.08  3:29.44
         ZHOU, WILLIAM       12
         MIN, ENOCH          12
         JOZEFOV, ANDREW     12
         FORD, ALBERT        12
NCA,  A  11-12        12 SI NORTH COAST A               4:01.32          29.46  1:01.96  1:30.74  2:01.73  2:30.85  3:02.07  3:30.34
         BARKER, ADAM        12
         GAENZLE, NIKOLAI    12
         SANDE, TYLER        11
         PARMENTER, JOSHUA   12

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT   72
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:01.57          28.84    59.37  1:27.82  1:58.92  2:28.01  2:59.95  3:28.54
         ZHANG, LYON         11
         HA, CHRISTOPHER     12
         LE, VINCENT         12
         HU, MARK            12
SUNN,  A  11-12       12 PC SUNNYVALE SWI               4:03.22          28.23    59.99  1:27.50  1:57.85  2:25.89  2:59.86  3:29.65
         FARNHAM, JACK       12
         LEUNG, NATHAN       12
         COPLEY, BRIAN       11
         NOYES, DAVID        11
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               4:05.22          26.30    56.05  1:26.75  2:00.98  2:30.31  3:03.05  3:18.25
         QUACH, JEREMY       12
         CHEN, JOSEPH        12
         WYCOFF, JOEY        12
         DUONG, STEVEN       12
AH,  A  11-12         12 SN ARDEN HILLS S               4:06.47          29.51  1:02.19  1:30.36  2:03.50  2:34.27  3:08.36  3:35.59
         SELLERS, NATHAN     11
         ROBERTS, PATRICK    12
         JOHNSON, LUCAS      11
         REUTER, ZACK        12

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    22.28   2    21.70 F1
WILLIAMS, R.J.        14 PC SEQOUIA AQUAT    22.17   1    22.13 F2
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC     22.81   6    22.24 F3
PAWLAK, DANIEL        14 PC UN  (PC)         22.81   5    22.60 F4
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     22.67   3    22.70 F5
LOWENSTEIN, ZACHARY   14 PC UN  (PC)         23.00   8    22.80 F6
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI    22.70   4    22.81 F7
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA    22.91   7    22.84 F8

WILLIAMS, R.J.        14 PC SEQOUIA AQUAT    22.17   1
LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    22.28   2
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     22.67   3
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI    22.70   4
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC     22.81   6
PAWLAK, DANIEL        14 PC UN  (PC)         22.81   5
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA    22.91   7
LOWENSTEIN, ZACHARY   14 PC UN  (PC)         23.00   8
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK     23.09   9
PETTY, JOHN           14 ** EDMONTON KEYA    23.22  10
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)          23.29  11
SHEN, TONY            14 PC UN  (PC)         23.43  12
CARPENTER, WESTON     14 PC TERRAPINS SWI    23.47  13
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA    23.50  14
JACOBS, TALBOT        14 PC UN  (PC)         23.55  16
MAYER, KENNY          14 PC UN  (PC)         23.55  15
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ    23.57  17
WILLIAMS, GORDON      14 PC PALO ALTO STA    23.61  18

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARBMAN, JONATHAN     14 PC MARIN PIRATES    23.64  19
HERNANDEZ, GIOVANNI   14 PC UN  (PC)         23.71  20
EVANGELISTA, CHRISTOP 14 SI NORTH COAST A    23.72  21
TURKATTE, CONNOR      14 PC UN  (PC)         23.73  22
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC     23.74  23
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A    23.79  24
GWO, ALBERT           13 PC PALO ALTO STA    23.84  25
KOHLMAN, ALEX         14 CO COLORADO STAR    23.98  26
KIM, BRANDON          14 PC UN  (PC)         24.03  27
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR    24.05  28
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI    24.06  29
MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL    24.09  30
HOEFLING, MICHAEL     14 PC UN  (PC)         24.11  31
AVALOS, CHASE         14 SN WOODLAND SWIM    24.14  32
KLOTZ, MATTHEW        14 SN UN  (SN)         24.15  33
NISHIHARA, TAIKI      14 PC RENO AQUATIC     24.17  34
MCCORMICK, OWEN       13 PC OSPREY AQUATI    24.18  35
LENNON, MATTHEW       13 PC ORINDA AQUATI    24.25  36
HUSSAIN, AUSTIN       14 PC SEASIDE AQUAT    24.29  38
VEGA, JORDAN          13 PC PEAK             24.29  37
BALDING, JUDSON       13 CA IRVINE NOVA A    24.30  39
WANG, WILLIAM         13 PC ALMADEN SWIM     24.32  40
MARTIN, CONOR         14 CC UN (CC)          24.33  41
FIELD, BO             13 PC PALO ALTO STA    24.39  43
PARK, STEPHEN         14 SI SAN DIEGO ELI    24.39  42
RHOADES, TYLER        14 SI HEARTLAND SWI    24.41  44
WOOLLGAR, MATTHEW     14 SN ARDEN HILLS S    24.42  45
CORBRIDGE, CAMERON    14 PC NORTH BAY AQU    24.44  46
YU, CHRIS             14 PC UN  (PC)         24.48  47
SUGASKI, GRANT        14 AZ ARIZONA SEALS    24.49  48
GOMEZ, BRIAN          13 PC GOLDEN BEAR S    24.53  49
HOFFMAN, COLLIN       14 SN CALIFORNIA CA    24.54  50
SHINN, CURTIS         13 PC PIRANHA SWIMM    24.62  51
TANTIYAVARONG, TAKAYA 14 PC UN  (PC)         24.64  52
QUARANTE, MARCELLO    13 AZ SCOTTSDALE AQ    24.73  53
MORTON, SAM           14 AZ CHANDLER/GILB    24.77  54

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    48.32   2    46.91 F1  P    23.15
                                                                    F    22.62
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR    48.40   3    47.38 F2  P    23.29
                                                                    F    22.78
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC     48.30   1    47.68 F3  P    23.38
                                                                    F    22.91
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     49.57   4    48.59 F4  P    23.79
                                                                    F    23.36
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA    49.74   6    49.51 F5  P    23.91
                                                                    F    23.60

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   54
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL    50.29   8    49.57 F6  P    24.44
                                                                    F    24.04
WILLIAMS, R.J.        14 PC SEQOUIA AQUAT    49.59   5    49.82 F7  P    23.86
                                                                    F    23.17
ANDERSON, CONNOR      14 UT UTAH VALLEY A    50.22   7    50.33 F8  P    24.27
                                                                    F    24.09

MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC     48.30   1              P    23.38
LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    48.32   2              P    23.15
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR    48.40   3              P    23.29
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     49.57   4              P    23.79
WILLIAMS, R.J.        14 PC SEQOUIA AQUAT    49.59   5              P    23.86
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA    49.74   6              P    23.91
ANDERSON, CONNOR      14 UT UTAH VALLEY A    50.22   7              P    24.27
MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL    50.29   8              P    24.44
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS    50.30   9              P    24.17
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK     50.40  10              P    24.34
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ    50.43  11              P    24.13
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH      50.46  12              P    24.92
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA    50.56  13              P    24.71
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)          50.60  14              P    24.40
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI    50.64  15              P    24.29
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA    50.71  16              P    24.97
FARBMAN, JONATHAN     14 PC MARIN PIRATES    50.91  17              P    24.10
BOLE, SCOTT           14 PC UN  (PC)         51.04  18              P    24.64
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S    51.06  19              P    24.35
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR    51.25  20              P    24.76
BRITT, CARSON         14 AZ TUCSON FORD D    51.41  21              P    24.87
EVANGELISTA, CHRISTOP 14 SI NORTH COAST A    51.47  22              P    24.88
SUN, BRYAN            13 PC FLYING FISH      51.48  23              P    24.55
SUGASKI, GRANT        14 AZ ARIZONA SEALS    51.88  24              P    24.94
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI    51.92  25              P    24.90
LENNON, MATTHEW       13 PC ORINDA AQUATI    52.04  26              P    25.02
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI    52.06  27              P    24.95
FIELD, BO             13 PC PALO ALTO STA    52.08  28              P    25.12
WALLACE, ZACHARY      14 SI UN  (SI)         52.19  29              P    25.47
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI    52.25  30              P    25.53
GOMEZ, BRIAN          13 PC GOLDEN BEAR S    52.42  31              P    24.80
WOOLLGAR, MATTHEW     14 SN ARDEN HILLS S    52.43  32              P    25.44
HOEFLING, MICHAEL     14 PC UN  (PC)         52.57  33              P    24.99
ZYLA, MICHAL          14 PC UN  (PC)         52.65  34              P    25.20
PARK, STEPHEN         14 SI SAN DIEGO ELI    52.66  35              P    25.09
LAU, STEPHEN          13 PC UN  (PC)         53.37  36              P    25.89
CORBRIDGE, CAMERON    14 PC NORTH BAY AQU    53.60  37              P    25.56
TANG, SPENCER         14 PC UN  (PC)         53.79  38              P    25.73
MURPHY, JACK          14 PC BURLINGAME AQ    55.22  39              P    26.20
COTTLE, MACKENZIE     14 SI TSUNAMI SWIM   NO SHOW
PETTY, JOHN           14 ** EDMONTON KEYA  NO SHOW

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI  1:46.03   2  1:42.43 F1  P    24.83    51.57  1:19.06
                                                                    F
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  1:46.46   3  1:42.67 F2  P    24.27    50.86  1:18.78
                                                                    F    23.21    48.47  1:15.55
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC   1:45.11   1  1:42.72 F3  P    24.30    51.12  1:18.60
                                                                    F    22.97    48.57  1:15.71
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  1:47.01   4  1:45.41 F4  P    25.14    52.61  1:20.27
                                                                    F    24.14    50.86  1:18.16
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:47.69   5  1:46.67 F5  P    25.28    52.78  1:20.32
                                                                    F    23.75    50.21  1:18.40
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM   1:48.00   6  1:46.86 F6  P    24.88    51.93  1:19.79
                                                                    F
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS  1:48.14   7  1:49.06 F7  P    24.81    52.69  1:20.99
                                                                    F    52.06  1:20.63
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA  1:48.38   8  1:50.61 F8  P    24.93    52.27  1:20.75
                                                                    F    24.96    52.77  1:21.71

MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC   1:45.11   1              P    24.30    51.12  1:18.60
LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI  1:46.03   2              P    24.83    51.57  1:19.06
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  1:46.46   3              P    24.27    50.86  1:18.78
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  1:47.01   4              P    25.14    52.61  1:20.27
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:47.69   5              P    25.28    52.78  1:20.32
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM   1:48.00   6              P    24.88    51.93  1:19.79
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS  1:48.14   7              P    24.81    52.69  1:20.99
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA  1:48.38   8              P    24.93    52.27  1:20.75
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU  1:48.41  10              P    15.91    31.85  1:21.02
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    1:48.41   9              P    25.58    53.23  1:20.77
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA  1:48.56  11              P    25.59    52.95  1:20.99
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ  1:49.40  12              P    24.83    52.33  1:20.69
ANDERSON, CONNOR      14 UT UTAH VALLEY A  1:49.41  13              P    24.89    52.69  1:21.61
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI  1:50.33  14              P    25.55    53.08  1:21.49
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA  1:50.67  15              P    25.96    53.95  1:22.60
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK   1:50.90  16              P    25.16    53.19  1:22.25
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       1:50.98  17              P    25.49    54.21  1:23.52
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A  1:51.19  18              P    24.91    53.07  1:22.13
EVANGELISTA, CHRISTOP 14 SI NORTH COAST A  1:51.22  19              P    25.76    53.71  1:22.96
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)        1:51.45  20              P    25.64    53.99  1:23.26
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR  1:51.57  21              P    25.23    53.08  1:22.56
BRITT, CARSON         14 AZ TUCSON FORD D  1:51.82  22              P    25.36    53.28  1:22.30
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  1:51.91  23              P    25.34    53.33  1:22.60
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI  1:52.02  24              P    26.27    54.35  1:23.18
FARR, DAVID           14 PC PEAK           1:52.10  25              P    25.52    53.99  1:23.25
ZYLA, MICHAL          14 PC UN  (PC)       1:52.18  26              P    26.25    54.79  1:23.59
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S  1:52.53  27              P    25.82    54.21  1:23.21
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI  1:52.71  28              P    25.73    54.24  1:24.09
KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S  1:52.75  29              P    25.54    53.70  1:22.99
LADMAN, CHASE         14 SI UN  (SI)       1:52.83  30              P    26.41    54.98  1:24.09
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI  1:52.96  31              P    26.05    54.81  1:24.46
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  1:53.02  32              P    25.74    54.31  1:24.09
BALDING, JUDSON       13 CA IRVINE NOVA A  1:53.28  33              P    25.50    53.96  1:23.79
BENZ, DIETER          14 AZ CHANDLER/GILB  1:53.36  34              P    25.53    53.81  1:23.69

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARRY, BRENDAN        13 SI NORTH COAST A  1:53.53  35              P    26.24    55.16  1:24.70
HELLAMS, RALPH DONALD 14 VA NOVA OF VIRGI  1:53.78  36              P    26.86    56.00  1:25.23
WALLACE, ZACHARY      14 SI UN  (SI)       1:53.92  37              P    26.22    55.43  1:25.44
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI  1:54.13  38              P    25.88    54.46  1:24.29
ROLLO, JAKE           13 PC WALNUT CREEK   1:54.14  39              P    26.07    54.54  1:24.52
LENNON, MATTHEW       13 PC ORINDA AQUATI  1:54.31  40              P    26.34
MCCORMICK, OWEN       13 PC OSPREY AQUATI  1:54.37  41              P    25.67    54.68  1:24.48
VELAZQUEZ, MICHAEL    13 CA BOULDER CITY   1:54.63  42              P    26.08    55.37  1:25.66
HOEFLING, MICHAEL     14 PC UN  (PC)       1:55.01  43              P    26.03    47.96  1:08.16
LIN, JAKE             13 PC BURLINGAME AQ  1:55.02  44              P    26.60    55.75  1:25.60
MIGUEL, BRANDON       14 PC UN  (PC)       1:55.40  45              P    26.43    54.91  1:24.96
MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL  1:55.47  46              P    26.55    56.08  1:26.64
PARK, STEPHEN         14 SI SAN DIEGO ELI  1:55.48  47              P    25.98    54.86  1:25.22
LAU, STEPHEN          13 PC UN  (PC)       1:55.93  48              P    27.01    56.31  1:26.15
MORRIS, JOHN          14 UT UTAH VALLEY A  1:57.04  49              P    27.39    57.24  1:27.27
CORBRIDGE, CAMERON    14 PC NORTH BAY AQU  1:59.94  50              P    26.01    55.36  1:27.71

                                                       S  W  I  M   O  F  F

YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH                 1:48.07
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU               1:48.30

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  4:50.95   3  4:40.14 F1  P    25.59    53.93  1:22.80  1:52.01  2:21.63  2:51.33  3:21.24
                                                                       3:51.36  4:21.53
                                                                    F    24.80    52.21  1:19.82  1:48.06  2:16.45  2:45.02  3:13.79
                                                                       3:42.91  4:11.81
SHEN, TONY            14 PC UN  (PC)       4:49.66   2  4:42.01 F2  P    26.22    54.73  1:23.86  1:53.17  2:22.44  2:51.88  3:21.50
                                                                       3:50.95  4:20.53
                                                                    F    25.30    52.82  1:21.22  1:50.14  2:19.04  2:47.90  3:16.69
                                                                       3:46.03  4:14.49
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  4:47.05   1  4:42.08 F3  P    25.60    54.33  1:23.67  1:53.04  2:22.24  2:51.49  3:20.85
                                                                       3:50.48  4:19.43
                                                                    F    24.87    52.54  1:20.90  1:49.75  2:19.06  2:48.42  3:17.06
                                                                       3:46.07  4:14.75
JACOBS, TALBOT        14 PC UN  (PC)       4:53.98   8  4:50.08 F4  P    25.47    54.10  1:23.59  1:53.08  2:22.88  2:52.98  3:23.37
                                                                       3:53.80  4:24.42
                                                                    F    25.83    54.60  1:24.12  1:53.95  2:23.44  2:53.27  3:23.45
                                                                       3:53.04  4:22.40
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI  4:52.43   4  4:51.53 F5  P    26.66    55.38  1:24.55  1:53.87  2:23.49  2:53.22  3:22.99
                                                                       3:52.96  4:23.05
                                                                    F    26.23    54.20  1:23.01  1:52.23  2:21.80  2:51.73  3:21.81
                                                                       3:52.03  4:22.28
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK   4:54.51   9  4:52.19 F6  P    26.46    55.27  1:24.58  1:53.99  2:23.91  2:53.47  3:23.71
                                                                       3:54.35  4:24.96
                                                                    F    25.91    54.42  1:23.88  1:53.50  2:23.18  2:53.02  3:23.05
                                                                       3:53.27  4:23.45

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    4:53.10   7  4:54.26 F7  P    26.58    55.46  1:24.82  1:54.44  2:24.18  2:53.87  3:23.80
                                                                       3:53.78  4:24.05
                                                                    F    26.59    55.10  1:24.37  1:53.87  2:23.64  2:53.62  3:23.59
                                                                       3:54.49  4:24.75
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  4:52.95   6  4:55.36 F8  P    26.40    55.18  1:24.70  1:53.57  2:23.44  2:52.67  3:22.95
                                                                       3:53.51  4:24.22
                                                                    F    25.34    53.46  1:22.06  1:51.49  2:21.99  2:52.60  3:23.60
                                                                       3:54.52  4:25.79

BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  4:47.05   1              P    25.60    54.33  1:23.67  1:53.04  2:22.24  2:51.49  3:20.85
                                                                       3:50.48  4:19.43
SHEN, TONY            14 PC UN  (PC)       4:49.66   2              P    26.22    54.73  1:23.86  1:53.17  2:22.44  2:51.88  3:21.50
                                                                       3:50.95  4:20.53
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  4:50.95   3              P    25.59    53.93  1:22.80  1:52.01  2:21.63  2:51.33  3:21.24
                                                                       3:51.36  4:21.53
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI  4:52.43   4              P    26.66    55.38  1:24.55  1:53.87  2:23.49  2:53.22  3:22.99
                                                                       3:52.96  4:23.05
BOLE, SCOTT           14 PC UN  (PC)       4:52.52   5              P    26.31    55.50  1:25.24  1:54.97  2:24.78  2:54.97  3:24.83
                                                                       3:54.61  4:24.26
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  4:52.95   6              P    26.40    55.18  1:24.70  1:53.57  2:23.44  2:52.67  3:22.95
                                                                       3:53.51  4:24.22
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    4:53.10   7              P    26.58    55.46  1:24.82  1:54.44  2:24.18  2:53.87  3:23.80
                                                                       3:53.78  4:24.05
JACOBS, TALBOT        14 PC UN  (PC)       4:53.98   8              P    25.47    54.10  1:23.59  1:53.08  2:22.88  2:52.98  3:23.37
                                                                       3:53.80  4:24.42
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK   4:54.51   9              P    26.46    55.27  1:24.58  1:53.99  2:23.91  2:53.47  3:23.71
                                                                       3:54.35  4:24.96
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS  4:54.63  10              P    26.18    55.31  1:24.89  1:54.71  2:24.63  2:54.92  3:25.39
                                                                       3:55.79  4:25.82
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  4:55.27  11              P    26.28    54.80  1:23.82  1:53.38  2:23.57  2:53.95  3:24.84
                                                                       3:55.42  4:25.98
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI  4:56.67  12              P    26.43    56.21  1:26.01  1:56.04  2:26.27  2:56.63  3:27.33
                                                                       3:57.82  4:27.75
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  4:56.74  13              P    26.44    55.66  1:25.96  1:56.40  2:26.61  2:56.63  3:27.18
                                                                       3:57.53  4:27.66
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  4:56.79  14              P    27.12    56.51  1:26.21  1:55.96  2:25.92  2:56.06  3:26.76
                                                                       3:56.86  4:27.55
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC   4:56.91  15              P    26.06    55.25  1:24.32  1:53.49  2:23.53  2:53.72  3:24.10
                                                                       3:55.33  4:26.81
FARR, DAVID           14 PC PEAK           4:57.57  16              P    26.06    55.11  1:24.93  1:55.17  2:25.42
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       4:57.63  17              P    26.90    56.53  1:26.54  1:56.27  2:26.43  2:56.83  3:27.46
                                                                       3:57.87  4:28.17
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  4:58.15  18              P    27.10    56.12  1:25.65  1:55.10  2:25.27  2:55.45  3:26.19
                                                                       3:57.41  4:28.46
ANDERSON, CONNOR      14 UT UTAH VALLEY A  4:58.37  19              P    26.04    55.20  1:25.14  1:55.31  2:26.02  2:56.85  3:27.61
                                                                       3:58.40  4:28.84
BURKE, GRIFFIN        13 PC MARIN PIRATES  4:58.53  20              P    26.75    56.20  1:26.43  1:56.98  2:27.30  2:57.75  3:28.23
                                                                       3:58.84  4:29.60
LADMAN, CHASE         14 SI UN  (SI)       4:58.61  21              P    26.61    55.88  1:26.41  1:57.77  2:28.29  2:58.57  3:29.31
                                                                       4:00.02  4:30.43
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU  4:58.66  22              P    26.74    56.35  1:26.47  1:56.76  2:27.30  2:57.65  3:28.72
                                                                       3:59.74  4:30.75
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  4:58.92  23              P    27.35    56.86  1:26.97  1:56.88  2:27.17  2:57.67  3:27.62
                                                                       3:58.36  4:29.06
PANTELAKIS, MICHAEL   14 UT DIXIE AQUATIC  4:59.14  24              P    27.40    57.07  1:26.87  1:56.80  2:27.01  2:57.42  3:28.13
                                                                       3:58.86  4:29.17

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAVERSEN, EMIL       14 PC UN  (PC)       4:59.57  25              P    26.63    54.85  1:24.34  1:54.44  2:25.12  2:55.61  3:26.70
                                                                       3:57.94  4:29.02
MORRIS, JOHN          14 UT UTAH VALLEY A  5:00.76  26              P    27.22    57.00  1:27.27  1:57.61  2:28.19  2:58.57  3:29.24
                                                                       4:00.09  4:31.14
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA  5:00.85  27              P    25.54    54.67  1:25.04  1:56.23  2:27.23  2:58.49  3:30.15
                                                                       4:01.95  4:32.27
EVANGELISTA, CHRISTOP 14 SI NORTH COAST A  5:00.94  28              P    26.40    55.25  1:25.46  1:56.06  2:27.10  2:58.14  3:29.36
                                                                       4:00.21  4:30.84
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ  5:01.36  30              P    26.03    54.94  1:24.01  1:53.29  2:23.83  2:54.95  3:26.39
                                                                       3:58.54  4:30.42
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR  5:01.36  29              P    26.39    55.62  1:25.91  1:56.51  2:28.05  2:59.43  3:30.46
                                                                       4:01.75  4:32.27
VELAZQUEZ, MICHAEL    13 CA BOULDER CITY   5:01.57  31              P    26.44    56.03  1:26.67  1:57.29  2:27.77  2:58.96  3:29.90
                                                                       4:01.25  4:32.09
BRITT, CARSON         14 AZ TUCSON FORD D  5:02.16  32              P    26.89    56.16  1:26.33  1:56.84  2:27.15  2:57.82  3:28.94
                                                                       4:00.17  4:31.36
HELLAMS, RALPH DONALD 14 VA NOVA OF VIRGI  5:02.26  33              P    26.64    56.05  1:26.30  1:57.15  2:28.22  2:59.41  3:30.61
                                                                       4:02.32  4:32.95
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  5:02.32  34              P    26.45    55.31  1:25.04  1:55.47  2:26.47  2:57.60  3:28.88
                                                                       4:00.39  4:32.15
PAIS, CJ              14 SN UN  (SN)       5:02.78  35              P    27.31    57.15  1:27.99  1:58.65  2:29.55  3:00.63  3:31.49
                                                                       4:02.47  4:33.57
ROLLO, JAKE           13 PC WALNUT CREEK   5:03.64  36              P    26.72    56.39  1:26.29  1:56.79  2:27.52  2:58.33  3:29.77
                                                                       4:01.66  4:33.33
KIM, BRANDON          14 PC UN  (PC)       5:03.70  37              P    26.42    55.21  1:24.87  1:55.10  2:25.85  2:57.01  3:28.65
                                                                       4:00.63  4:32.59
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI  5:04.29  38              P    27.04    56.76  1:27.04  1:58.09  2:29.69  3:01.02  3:32.52
                                                                       4:03.81  4:34.77
KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S  5:04.30  39              P    27.21    57.17  1:27.58  1:58.32  2:29.45  3:01.00  3:32.44
                                                                       4:04.09  4:35.16
WALLACE, ZACHARY      14 SI UN  (SI)       5:04.33  40              P    27.42    57.63  1:29.04  2:00.15  2:31.65  3:03.13  3:34.27
                                                                       4:05.15  4:35.72
GRAVES, JOSHUA        14 CA IRVINE NOVA A  5:04.79  41              P    27.58    58.28  1:29.82  2:01.39  2:32.19  3:03.25  3:34.69
                                                                       4:05.53  4:35.98
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI  5:04.93  42              P    26.70    56.02  1:26.26  1:56.43  2:27.23  2:58.42  3:29.66
                                                                       4:01.71  4:33.75
BALDING, JUDSON       13 CA IRVINE NOVA A  5:06.96  43              P    26.54    55.58  1:26.17  1:57.17  2:28.18  3:00.04  3:31.59
                                                                       4:04.01  4:35.90
VARRAVETO, MATTHEW    13 CA ROSE BOWL AQU  5:07.58  44              P    27.78    57.90  1:28.92  2:00.58  2:31.89  3:03.17  3:34.71
                                                                       4:06.97  4:38.01
AISAWA, KEVIN         13 PC SUNNYVALE SWI  5:07.70  45              P    28.16    59.07  1:30.51  2:02.07  2:34.02  3:05.52  3:37.22
                                                                       4:08.51  4:39.38
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT  5:08.12  46              P    27.31    56.85  1:27.29  1:58.12  2:29.40  3:01.01  3:32.69
                                                                       4:05.38  4:37.48
ALVSTAD, JOHN         13 CA IRVINE NOVA A  5:08.24  47              P    26.95    56.81  1:27.30  1:58.33  2:29.73  3:01.07  3:33.21
                                                                       4:05.70  4:37.73
LIN, JAKE             13 PC BURLINGAME AQ  5:08.27  48              P    27.41    57.40  1:28.26  1:59.75  2:31.49  3:03.22  3:35.24
                                                                       4:06.72  4:38.28
MIGUEL, BRANDON       14 PC UN  (PC)       5:08.38  49              P    27.56    57.96  1:28.94  2:00.38  2:31.93  3:02.95  3:34.25
                                                                       4:06.00  4:37.33
MORTON, SAM           14 AZ CHANDLER/GILB  5:08.44  50              P    26.96    57.25  1:28.38  1:59.66  2:31.06  3:02.80  3:34.21
                                                                       4:06.16  4:37.85
KNIGHT, BRYCE         13 SN ARDEN HILLS S  5:09.25  51              P    26.50    56.57  1:27.85  1:59.44  2:30.69  3:02.19  3:34.19
                                                                       4:06.40  4:38.37
PARK, STEPHEN         14 SI SAN DIEGO ELI  5:09.81  52              P    26.90    56.56  1:27.42  1:58.99  2:30.71  3:03.11  3:34.90
                                                                       4:06.73  4:38.94

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    13-14   500 FREE                                    EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HENDRICKS, DAN        14 CO NORTH JEFFCO   5:10.39  53              P    27.71    58.16  1:29.22  2:00.48  2:31.88  3:03.67  3:35.47
                                                                       4:07.44  4:39.09
WOOLLGAR, MATTHEW     14 SN ARDEN HILLS S  5:10.53  54              P    27.33    57.88  1:29.13  2:01.10  2:32.76  3:04.87  3:35.99
                                                                       4:08.02  4:39.66
REMMERT, COLTON       13 SN ARDEN HILLS S  5:10.57  55              P    27.03    57.09  1:27.77  1:59.21  2:30.80  3:02.65  3:34.85
                                                                       4:06.91  4:39.12
BARRY, BRENDAN        13 SI NORTH COAST A  5:11.27  56              P    27.84    58.61  1:30.53  2:02.43  2:34.38  3:06.05  3:37.89
                                                                       4:09.62  4:40.62
LAU, STEPHEN          13 PC UN  (PC)       5:12.72  57              P    27.62    57.99  1:29.23  2:00.83  2:32.36  3:03.85  3:35.96
                                                                       4:08.46  4:40.98
TRUONG, BILL          14 PC SANTA CLARA S  5:12.75  58              P    27.52    57.88  1:28.79  2:00.00  2:31.77  3:03.82  3:36.00
                                                                       4:08.44  4:41.21
CASTRO, ANDREW        14 SN UN  (SN)       5:14.62  59              P    28.01    58.78  1:30.24  2:02.33  2:34.24  3:06.43  3:38.97
                                                                       4:11.64  4:43.71
SHAKER, SHARIF        13 PC SAN RAMON VAL  5:15.96  60              P    27.22    57.30  1:28.40  2:00.17  2:32.56  3:05.23  3:37.91
                                                                       4:11.11  4:44.26
SCOTT, R.J.           13 PC PLEASANTON SE  5:16.99  61              P    26.52    56.98  1:29.58  2:01.93  2:34.16  3:06.40  3:38.95
                                                                       4:11.08  4:44.14
WHITE, FORREST        13 PC CROW CANYON C  5:17.20  62              P    27.90    59.54  1:31.54  2:03.63  2:35.94  3:08.46  3:41.04
                                                                       4:13.56  4:46.11
BENZ, DIETER          14 AZ CHANDLER/GILB  5:19.19  63              P    26.55    56.67  1:28.12  2:00.60  2:33.36  3:06.18  3:39.37
                                                                       4:13.17  4:46.64
TRAN, ALEX            14 PC UN  (PC)       5:19.20  64              P    27.23    56.97  1:27.63  1:59.61  2:32.76  3:06.25  3:39.54
                                                                       4:13.39  4:46.55
ILIN, SLAVA           14 SN CALIFORNIA CA  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL     48.59
   SECTIONAL     54.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    53.39   1    52.75 F1  P    26.29
                                                                    F    25.45
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR    55.57   4    54.89 F2  P    27.19
                                                                    F    27.03
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     56.65   8    54.97 F3  P    27.36
                                                                    F    26.57
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S    55.16   2    55.23 F4  P    27.00
                                                                    F    27.15
JACOBS, TALBOT        14 PC UN  (PC)         56.16   6    55.97 F5  P    27.80
                                                                    F    27.53
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC     56.30   7    56.01 F6  P    27.34
                                                                    F    27.24
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A    55.96   5    56.22 F7  P    27.42
                                                                    F    27.57
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA    55.44   3    56.36 F8  P    27.04
                                                                    F    27.22

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    53.39   1              P    26.29
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S    55.16   2              P    27.00
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA    55.44   3              P    27.04
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR    55.57   4              P    27.19
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A    55.96   5              P    27.42

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JACOBS, TALBOT        14 PC UN  (PC)         56.16   6              P    27.80
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC     56.30   7              P    27.34
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     56.65   8              P    27.36
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI    56.81   9              P    27.88
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU    57.14  10              P    27.60
KLOTZ, MATTHEW        14 SN UN  (SN)         57.38  11              P    28.14
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)          57.40  12              P    27.78
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D    57.76  13              P    28.12
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT    57.78  14              P    27.78
VEGA, JORDAN          13 PC PEAK             57.94  15              P    28.12
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA    57.96  16              P    28.43
O'BRIEN, WADE         13 VA NOVA OF VIRGI    58.05  17              P    28.33
FARR, DAVID           14 PC PEAK             58.09  19              P    28.43
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC     58.09  18              P    28.10
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU    58.20  20              P    28.33
MOLINARI, JOE         13 PC PALO ALTO STA    58.23  21              P    28.80
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA    58.28  22              P    28.25
BARRY, BRENDAN        13 SI NORTH COAST A    58.32  23              P    28.67
MCCORMICK, OWEN       13 PC OSPREY AQUATI    58.34  24              P    28.17
MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL    58.45  25              P    28.42
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL    58.48  26              P    28.46
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI    58.55  27              P    29.00
LACHANCE, REGIS       13 PC PLEASANTON SE    58.59  28              P    28.71
BABINET, JEREMY       13 PC PALO ALTO STA    58.63  29              P    28.32
BOTTENE, MAX          13 PC TERRAPINS SWI    58.71  30              P    28.56
SUN, BRYAN            13 PC FLYING FISH      58.97  31              P    28.74
PAIS, CJ              14 SN UN  (SN)         59.33  32              P    29.21
PETTY, JOHN           14 ** EDMONTON KEYA    59.45  33              P    28.69
KIM, BRANDON          14 PC UN  (PC)         59.48  34              P    28.70
SHARMA, ARJUN         14 PC CROW CANYON C    59.79  35              P    28.47
STUART, QUINLAN       14 CO COLORADO STAR    59.86  36              P    29.22
WALLACE, ZACHARY      14 SI UN  (SI)         59.92  37              P    29.47
GARCIA, ERIK          13 PC OTTER SWIM CL    59.96  38              P    29.20
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S    59.98  39              P    28.93
LENNON, MATTHEW       13 PC ORINDA AQUATI  1:00.06  40              P    29.01
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ  1:00.11  41              P    29.41
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       1:00.21  42              P    29.38
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  1:00.24  43              P    29.76
LOGAN, BLAKE          14 CO NORTH JEFFCO   1:00.26  44              P    29.51
SHEN, TONY            14 PC UN  (PC)       1:00.37  45              P    29.53
HOWELL, GRANT         13 PC NEPTUNE SWIMM  1:00.42  46              P    29.79
WILEY, ANDREW ROSS    14 VA NOVA OF VIRGI  1:00.45  47              P    29.71
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI  1:00.57  48              P    29.64
CAO, DAVID            14 PC UN  (PC)       1:00.70  50              P    29.58
GALANT, MISHA         13 PC MISSION SAN J  1:00.70  49              P    29.57
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB  1:00.82  51              P    29.72
WHITE, FORREST        13 PC CROW CANYON C  1:00.85  52              P    29.91
KIRKPATRICK, CALVIN   13 PC WALNUT CREEK   1:00.87  54              P    29.74
OTTATI, ZACHARY       13 PC WALNUT CREEK   1:00.87  53              P    29.23
SCHULTZ, AARON        13 VA NOVA OF VIRGI  1:01.24  55              P    29.75
LOWENSTEIN, ZACHARY   14 PC UN  (PC)       1:01.26  56              P    30.24
ONG, JONATHAN         13 PC PLEASANTON SE  1:01.29  57              P    30.24
TANG, SPENCER         14 PC UN  (PC)       1:01.35  58              P    29.57
BURKE, GRIFFIN        13 PC MARIN PIRATES  1:01.36  59              P    29.71
BENZ, DIETER          14 AZ CHANDLER/GILB  1:01.46  60              P    29.86
FORBES, EMMANUEL      13 CA ROSE BOWL AQU  1:01.48  61              P    30.01

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLLGAR, MATTHEW     14 SN ARDEN HILLS S  1:01.65  62              P    30.41
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI  1:01.74  63              P    30.35
GRAVERSEN, EMIL       14 PC UN  (PC)       1:01.76  64              P    29.67
MURPHY, JACK          14 PC BURLINGAME AQ  1:01.83  66              P    30.07
SHANG, KEVEN          13 PC DE ANZA CUPER  1:01.83  65              P    29.99
AISAWA, KEVIN         13 PC SUNNYVALE SWI  1:02.10  67              P    30.36
CLARK, ALEXANDER      14 UT COTTONWOOD HE  1:02.66  68              P    30.25
FIELD, BO             13 PC PALO ALTO STA  1:02.84  69              P    30.75
MACCABEE, ALEKSANDAR  14 UT UTAH VALLEY A  1:03.46  70              P    31.45
BRITT, CARSON         14 AZ TUCSON FORD D  1:04.35  71              P    31.33

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:45.89
   SECTIONAL   1:59.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI  1:56.70   1  1:52.85 F1  P    26.99    56.01  1:26.73
                                                                    F    26.49    54.46  1:23.91
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:58.99   3  1:56.39 F2  P    28.38    57.91  1:28.83
                                                                    F    27.11    56.28  1:26.33
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  1:58.65   2  1:56.90 F3  P    27.63    57.92  1:28.53
                                                                    F    27.45    57.27  1:27.50
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  1:59.97   4  1:57.16 F4  P    28.42    58.40  1:29.36
                                                                    F    28.23    57.75  1:27.51
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A  2:00.17   5  1:58.93 F5  P    28.59    59.46  1:30.15
                                                                    F    27.91    58.37  1:29.39
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR  2:01.18   7  2:00.31 F6  P    28.21    58.40  1:30.42
                                                                    F    27.18    57.29  1:29.37
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D  2:02.65   8  2:00.54 F7  P    28.32    59.03  1:30.96
                                                                    F    27.57    57.81  1:29.26
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC   2:00.84   6  2:02.04 F8  P    28.46    58.67  1:29.67
                                                                    F    28.30    58.92  1:30.19

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI  1:56.70   1              P    26.99    56.01  1:26.73
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  1:58.65   2              P    27.63    57.92  1:28.53
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:58.99   3              P    28.38    57.91  1:28.83
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  1:59.97   4              P    28.42    58.40  1:29.36
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A  2:00.17   5              P    28.59    59.46  1:30.15
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC   2:00.84   6              P    28.46    58.67  1:29.67
SUTER, GARRETT        14 CO COLORADO STAR  2:01.18   7              P    28.21    58.40  1:30.42
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D  2:02.65   8              P    28.32    59.03  1:30.96
FARR, DAVID           14 PC PEAK           2:02.82   9              P    29.21  1:00.35  1:31.97
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM   2:02.99  10              P    28.16    59.12  1:31.57
ZYLA, MICHAL          14 PC UN  (PC)       2:03.11  11              P    29.11  1:00.22  1:31.59
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  2:03.19  12              P    29.51  1:00.56  1:32.30
BARRY, BRENDAN        13 SI NORTH COAST A  2:03.41  13              P    29.65  1:00.94  1:32.98
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI  2:03.42  14              P    29.23  1:00.37  1:32.20
HELLAMS, RALPH DONALD 14 VA NOVA OF VIRGI  2:03.83  15              P    29.62  1:00.49  1:32.37
LACHANCE, REGIS       13 PC PLEASANTON SE  2:03.86  16              P    29.27  1:00.42  1:32.37
MOLINARI, JOE         13 PC PALO ALTO STA  2:03.88  17              P    29.96  1:01.19  1:33.00
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  2:04.02  18              P    29.49  1:00.79  1:32.58
O'BRIEN, WADE         13 VA NOVA OF VIRGI  2:04.08  19              P    29.23  1:00.52  1:32.28
KLOTZ, MATTHEW        14 SN UN  (SN)       2:04.51  20              P    28.73  1:00.39  1:33.40

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VEGA, JORDAN          13 PC PEAK           2:04.55  21              P    29.27  1:00.04  1:32.13
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU  2:04.62  22              P    29.54  1:00.58  1:32.41
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA  2:04.82  23              P    29.74  1:01.62  1:34.08
PAIS, CJ              14 SN UN  (SN)       2:04.86  24              P    29.75  1:01.43  1:33.76
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  2:04.92  25              P    29.96  1:01.86  1:33.88
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  2:04.99  26              P    30.25  1:01.97  1:34.12
BOTTENE, MAX          13 PC TERRAPINS SWI  2:05.14  27              P    29.42  1:00.66  1:32.94
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)        2:05.98  28              P    29.31  1:01.24  1:33.49
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU  2:06.02  29              P    29.92  1:01.72  1:34.28
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:06.38  30              P    30.90  1:02.85  1:35.06
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA  2:06.45  31              P    30.67  1:02.30  1:34.52
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT  2:06.58  32              P    29.76  1:01.25  1:34.32
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI  2:06.80  33              P    30.09  1:02.34  1:35.08
BENZ, DIETER          14 AZ CHANDLER/GILB  2:06.98  34              P    29.82  1:02.41  1:35.17
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       2:07.01  35              P    30.33  1:02.30  1:35.18
LOGAN, BLAKE          14 CO NORTH JEFFCO   2:07.18  36              P    29.66  1:01.71  1:34.59
VELAZQUEZ, MICHAEL    13 CA BOULDER CITY   2:07.65  37              P    29.89  1:02.91  1:36.34
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI  2:07.79  38              P    30.33  1:02.53  1:35.34
BURKE, GRIFFIN        13 PC MARIN PIRATES  2:08.00  39              P    29.19  1:01.13  1:34.51
WALLACE, ZACHARY      14 SI UN  (SI)       2:08.02  40              P    30.63  1:03.71  1:36.82
GARCIA, ERIK          13 PC OTTER SWIM CL  2:08.40  41              P    29.46  1:01.89  1:35.27
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S  2:08.69  42              P    30.09  1:02.96  1:35.70
WHITE, FORREST        13 PC CROW CANYON C  2:09.05  43              P    30.14  1:02.64  1:36.30
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI  2:09.20  44              P    30.94  1:03.64  1:36.61
HOWELL, GRANT         13 PC NEPTUNE SWIMM  2:09.34  45              P    30.53  1:02.81  1:36.68
FIELD, BO             13 PC PALO ALTO STA  2:09.60  46              P    30.97  1:03.68  1:37.05
FORBES, EMMANUEL      13 CA ROSE BOWL AQU  2:10.00  47              P    30.89  1:02.94  1:36.50
BABINET, JEREMY       13 PC PALO ALTO STA  2:10.10  48              P    30.12  1:02.56  1:37.10
EVANGELISTA, CHRISTOP 14 SI NORTH COAST A  2:10.26  49              P    31.03  1:03.56  1:37.20
OTTATI, ZACHARY       13 PC WALNUT CREEK   2:10.30  50              P    29.48  1:01.32  1:35.69
LENNON, MATTHEW       13 PC ORINDA AQUATI  2:10.56  51              P    30.64  1:03.74  1:37.27
ROLLO, JAKE           13 PC WALNUT CREEK   2:10.60  52              P    30.02  1:02.41  1:37.04
AISAWA, KEVIN         13 PC SUNNYVALE SWI  2:10.79  53              P    31.22  1:04.16  1:38.25
HARADA, TAKU          14 VA NOVA OF VIRGI  2:10.81  54              P    30.97  1:03.62  1:37.04
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI  2:10.94  55              P    31.44  1:04.85  1:38.32
STUART, QUINLAN       14 CO COLORADO STAR  2:10.99  56              P    30.45  1:02.74  1:37.22
SHAKER, SHARIF        13 PC SAN RAMON VAL  2:11.57  57              P    31.31  1:04.24  1:38.13
WILEY, ANDREW ROSS    14 VA NOVA OF VIRGI  2:11.67  58              P    30.70  1:03.37  1:37.60
TSAI, RANDY           13 PC DE ANZA CUPER  2:11.73  59              P    31.27  1:04.46  1:38.57
SCHULTZ, AARON        13 VA NOVA OF VIRGI  2:11.85  60              P    30.81  1:04.09  1:38.24
KIRKPATRICK, CALVIN   13 PC WALNUT CREEK   2:11.87  61              P    30.12  1:03.59  1:38.64
BRITT, CARSON         14 AZ TUCSON FORD D  2:11.89  62              P    30.91  1:04.05  1:38.33
LENNON, GREGORY       14 SN REDDING SWIM   2:12.12  63              P    30.40  1:03.60  1:37.50
HENDRICKS, DAN        14 CO NORTH JEFFCO   2:12.18  64              P    31.41  1:04.66  1:38.70
CLARK, ALEXANDER      14 UT COTTONWOOD HE  2:12.63  66              P    30.83  1:03.87  1:38.31
GEIGER, LUKE          14 CA ROSE BOWL AQU  2:12.63  65              P    31.80  1:04.95  1:38.85
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB  2:12.84  67              P    31.12  1:05.35  1:39.96
CASTRO, ANDREW        14 SN UN  (SN)       2:13.87  68              P    31.29  1:05.01  1:39.51
LI, JONATHAN          13 PC SAN RAMON VAL  2:13.89  69              P    31.41  1:06.15  1:40.94
CINNAMON, RYAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:14.22  70              P    31.37  1:05.05  1:39.77
VARRAVETO, MATTHEW    13 CA ROSE BOWL AQU  2:14.26  71              P    32.64  1:07.52  1:41.88
SCOTT, R.J.           13 PC PLEASANTON SE  2:14.29  72              P    31.25  1:05.71  1:40.72
CARICO, NICK          13 PC PIRANHA SWIMM  2:14.85  73              P    31.94  1:05.93  1:40.87
DESOMMA, EMILIO       13 PC NORTH BAY AQU  2:16.26  74              P    32.12  1:07.09  1:41.82

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL     54.89
   SECTIONAL   1:01.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KMAK, JOJO            14 PC BURLINGAME AQ  1:01.21   1    59.69 F1  P    28.80
                                                                    F    28.32
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:01.28   2  1:00.64 F2  P    28.42
                                                                    F    28.13
MCGINNIS, RYDE        13 ** EDMONTON KEYA  1:02.71   3  1:02.35 F3  P    29.55
                                                                    F    29.41
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.41   5  1:02.70 F4  P    30.38
                                                                    F    30.06
GOHLKE, NILS          14 PC UN  (PC)       1:03.70   7  1:02.95 F5  P    29.74
                                                                    F    29.64
HUANG, AARON          14 PC ALMADEN SWIM   1:03.46   6  1:03.27 F6  P    29.91
                                                                    F    29.65
TURKATTE, CONNOR      14 PC UN  (PC)       1:03.15   4  1:03.61 F7  P    29.53
                                                                    F    30.01
MACABUGAO, TOBY       14 PC MONTEREY COUN  1:03.90   8  1:03.97 F8  P    30.21
                                                                    F    29.95

KMAK, JOJO            14 PC BURLINGAME AQ  1:01.21   1              P    28.80
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:01.28   2              P    28.42
MCGINNIS, RYDE        13 ** EDMONTON KEYA  1:02.71   3              P    29.55
TURKATTE, CONNOR      14 PC UN  (PC)       1:03.15   4              P    29.53
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  1:03.41   5              P    30.38
HUANG, AARON          14 PC ALMADEN SWIM   1:03.46   6              P    29.91
GOHLKE, NILS          14 PC UN  (PC)       1:03.70   7              P    29.74
MACABUGAO, TOBY       14 PC MONTEREY COUN  1:03.90   8              P    30.21
SHANG, KEVEN          13 PC DE ANZA CUPER  1:04.01   9              P    30.05
SUGASKI, GRANT        14 AZ ARIZONA SEALS  1:04.69  10              P    30.04
PUN, JONATHAN         14 SN UN  (SN)       1:04.80  11              P    30.52
REDD, DONOVAN         14 PC OAKLAND UNDER  1:04.90  12              P    30.42
BIRNEY, NICK          14 CO COLORADO STAR  1:05.03  13              P    30.09
VELAZQUEZ, MICHAEL    13 CA BOULDER CITY   1:05.35  14              P    30.98
MAYNARD, JEREMY       14 PC UN  (PC)       1:05.41  15              P    31.50
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI  1:05.54  16              P    30.91
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU  1:05.55  17              P    30.90
MORRIS, JOHN          14 UT UTAH VALLEY A  1:05.72  18              P    31.52
QUAN, DREW            14 PC UN  (PC)       1:05.74  19              P    31.14
XU, JONATHAN          14 PC UN  (PC)       1:05.77  20              P    31.05
QUARANTE, MARCELLO    13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.85  21              P    30.45
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  1:06.00  22              P    31.99
MOCK, JARROD          14 PC UN  (PC)       1:06.01  23              P    30.94
KUSHNEROV, MARTIN     13 PC DE ANZA CUPER  1:06.16  24              P    30.84
EASTIN, COLLIN        14 SI NORTH COAST A  1:06.31  25              P    31.48
LE, KEVIN             13 PC SUNNYVALE SWI  1:06.60  27              P    31.28
NISHIHARA, TAIKI      14 PC RENO AQUATIC   1:06.60  26              P    31.05
SUN, BRYAN            13 PC FLYING FISH    1:06.64  28              P    31.63
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  1:06.72  29              P    31.50
VEGA, JORDAN          13 PC PEAK           1:06.81  30              P    31.80
KNIGHT, BRYCE         13 SN ARDEN HILLS S  1:06.91  31              P    31.24
SHEN, TONY            14 PC UN  (PC)       1:07.15  32              P    31.74
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D  1:07.56  33              P    31.55
YEE-YANAGISHITA, CHRI 13 PC LADERA OAKS    1:07.58  34              P    32.22

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALVSTAD, JOHN         13 CA IRVINE NOVA A  1:07.70  35              P    32.34
WANG, WILLIAM         13 PC ALMADEN SWIM   1:07.72  36              P    31.57
MURPHY, JACK          14 PC BURLINGAME AQ  1:07.75  37              P    31.57
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK   1:07.97  38              P    31.03
GALANT, MISHA         13 PC MISSION SAN J  1:08.12  39              P    32.75
VACCA, JACOB          13 AZ ARIZONA SEALS  1:08.13  40              P    32.41
SHINN, CURTIS         13 PC PIRANHA SWIMM  1:08.14  41              P    32.45
WELTY, TY             13 PC PACIFIC COAST  1:08.27  42              P    31.95
HERNANDEZ, GIOVANNI   14 PC UN  (PC)       1:08.34  43              P    31.28
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC   1:08.65  44              P    32.51
TAO, LAWRENCE         13 PC PEAK           1:09.03  45              P    32.73
FARBMAN, JONATHAN     14 PC MARIN PIRATES  1:09.32  46              P    33.12
PEASE, WALKER         13 PC BURLINGAME AQ  1:09.60  47              P    33.16
STUART, QUINLAN       14 CO COLORADO STAR  1:09.76  48              P    32.42
RENO, BRANDON         13 SN WOLVERINE AQU  1:09.97  49              P    32.82
WESSELLS, QUINN       14 PC UN  (PC)       1:09.99  50              P    32.51
FORD, JORDAN          13 PC PALO ALTO STA  1:10.31  51              P    32.75
AVILA, JOSHUA         14 CC VISALIA SWIM    DQUED                   P    31.75
KIM, BRANDON          14 PC UN  (PC)        DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:59.89
   SECTIONAL   2:14.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KMAK, JOJO            14 PC BURLINGAME AQ  2:15.31   1  2:09.83 F1  P    31.26  1:06.84  1:42.49
                                                                    F    29.40  1:03.14  1:37.41
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  2:17.09   4  2:10.09 F2  P    31.39  1:06.34  1:41.73
                                                                    F    29.92  1:03.27  1:37.06
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  2:15.45   2  2:10.60 F3  P    30.10  1:04.40  1:40.12
                                                                    F    29.21  1:03.06  1:37.04
MCGINNIS, RYDE        13 ** EDMONTON KEYA  2:15.91   3  2:16.55 F4  P    30.19  1:04.37  1:40.98
                                                                    F    30.09  1:04.76  1:40.09
HUANG, AARON          14 PC ALMADEN SWIM   2:18.16   6  2:18.10 F5  P    30.76  1:05.77  1:42.21
                                                                    F    30.47  1:05.29  1:42.01
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  2:17.32   5  2:18.96 F6  P    31.12  1:06.18  1:41.89
                                                                    F    31.28  1:06.58  1:42.80
QUARANTE, MARCELLO    13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.20   7  2:19.37 F7  P    30.98  1:05.58  1:42.41
                                                                    F    31.61  1:06.55  1:42.76
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU  2:18.90   8  2:20.06 F8  P    32.59  1:07.25  1:43.12
                                                                    F    32.45  1:06.90  1:43.30

KMAK, JOJO            14 PC BURLINGAME AQ  2:15.31   1              P    31.26  1:06.84  1:42.49
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  2:15.45   2              P    30.10  1:04.40  1:40.12
MCGINNIS, RYDE        13 ** EDMONTON KEYA  2:15.91   3              P    30.19  1:04.37  1:40.98
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  2:17.09   4              P    31.39  1:06.34  1:41.73
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  2:17.32   5              P    31.12  1:06.18  1:41.89
HUANG, AARON          14 PC ALMADEN SWIM   2:18.16   6              P    30.76  1:05.77  1:42.21
QUARANTE, MARCELLO    13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:18.20   7              P    30.98  1:05.58  1:42.41
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU  2:18.90   8              P    32.59  1:07.25  1:43.12
GOHLKE, NILS          14 PC UN  (PC)       2:19.02   9              P    30.50  1:05.20  1:41.75
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB  2:19.08  10              P    32.83  1:08.78  1:44.07
SHANG, KEVEN          13 PC DE ANZA CUPER  2:19.28  11              P    31.49  1:07.26  1:43.54

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  2:19.82  12              P    32.90  1:08.10  1:44.07
REDD, DONOVAN         14 PC OAKLAND UNDER  2:19.89  13              P    31.72  1:06.78  1:43.28
PUN, JONATHAN         14 SN UN  (SN)       2:19.94  14              P    31.22  1:07.12  1:43.62
VELAZQUEZ, MICHAEL    13 CA BOULDER CITY   2:20.57  15              P    31.28  1:06.70  1:43.85
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  2:20.81  16              P    32.25  1:07.80  1:44.30
MORRIS, JOHN          14 UT UTAH VALLEY A  2:21.75  17              P    32.25  1:08.57  1:45.28
MACABUGAO, TOBY       14 PC MONTEREY COUN  2:21.81  19              P    31.94  1:07.39  1:44.20
TURKATTE, CONNOR      14 PC UN  (PC)       2:21.81  18              P    30.78  1:06.75  1:43.75
KNIGHT, BRYCE         13 SN ARDEN HILLS S  2:22.26  20              P    31.73  1:07.70  1:45.27
BIRNEY, NICK          14 CO COLORADO STAR  2:22.60  21              P    31.48  1:07.54  1:44.99
SUGASKI, GRANT        14 AZ ARIZONA SEALS  2:22.94  22              P    30.89  1:07.08  1:44.95
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI  2:23.43  23              P    32.35  1:09.72  1:46.77
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D  2:23.50  24              P    31.75  1:09.02  1:46.23
XU, JONATHAN          14 PC UN  (PC)       2:23.65  25              P    33.09  1:09.08  1:46.37
EASTIN, COLLIN        14 SI NORTH COAST A  2:23.66  26              P    32.25  1:08.69  1:46.81
MAYNARD, JEREMY       14 PC UN  (PC)       2:24.79  27              P    33.64  1:10.50  1:47.61
KUSHNEROV, MARTIN     13 PC DE ANZA CUPER  2:24.84  28              P    31.73  1:08.75  1:47.38
BEUTEL, SEAN          14 CC MERCED SKIMME  2:24.90  29              P    32.40  1:08.66  1:46.43
ALVSTAD, JOHN         13 CA IRVINE NOVA A  2:24.94  30              P    32.68  1:09.53  1:46.95
TAO, LAWRENCE         13 PC PEAK           2:25.47  31              P    33.11  1:10.37  1:47.77
NISHIHARA, TAIKI      14 PC RENO AQUATIC   2:25.71  32              P    32.13  1:09.40  1:47.51
GALANT, MISHA         13 PC MISSION SAN J  2:25.93  33              P    33.87  1:10.81  1:48.14
AVILA, JOSHUA         14 CC VISALIA SWIM   2:25.96  34              P    31.90  1:09.01  1:47.51
MCDONALD, EVAN        14 SI NORTH COAST A  2:26.13  35              P    33.64  1:10.79  1:48.94
BENZ, DIETER          14 AZ CHANDLER/GILB  2:26.29  36              P    31.87  1:08.96  1:47.74
KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S  2:27.02  37              P    32.91  1:10.27  1:48.56
LUTZKER, AARON        13 PC WALNUT CREEK   2:27.32  38              P    32.63  1:09.98  1:49.05
RODRIGUEZ, NICK       14 SN SIERRA MARLIN  2:27.64  39              P    33.59  1:11.65  1:49.42
MOLINARI, JOE         13 PC PALO ALTO STA  2:27.72  40              P    34.42  1:11.86  1:50.25
COTTLE, MACKENZIE     14 SI TSUNAMI SWIM   2:27.82  42              P    33.51  1:11.44  1:49.47
VEGA, JORDAN          13 PC PEAK           2:27.82  41              P    32.24  1:09.50  1:48.25
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC   2:28.24  43              P    33.58  1:11.44  1:50.10
WALLACE, ZACHARY      14 SI UN  (SI)       2:28.44  44              P    34.92  1:13.11  1:51.46
GRAVES, JOSHUA        14 CA IRVINE NOVA A  2:28.66  45              P    34.25  1:12.18  1:50.62
LOU, ANDREW           13 PC CALIFORNIA DO  2:28.68  46              P    33.02  1:10.86  1:50.24
PEASE, WALKER         13 PC BURLINGAME AQ  2:28.84  47              P    33.61  1:11.09  1:49.65
HARADA, TAKU          14 VA NOVA OF VIRGI  2:29.16  48              P    34.02  1:12.13  1:50.66
LIN, JAKE             13 PC BURLINGAME AQ  2:30.18  49              P    34.66  1:12.94  1:51.83
STUART, QUINLAN       14 CO COLORADO STAR  2:30.40  50              P    31.93  1:09.20  1:49.38
HANSEN, CHRIS         14 CC TULE NATION T  2:31.51  51              P    33.82  1:13.28  1:52.14
PETERSON, EDWARD      13 PC NORTH BAY AQU  2:31.86  52              P    33.72  1:11.79  1:51.07
VACCA, JACOB          13 AZ ARIZONA SEALS  2:32.30  53              P    34.22  1:13.43  1:53.01
FORD, JORDAN          13 PC PALO ALTO STA  2:32.49  54              P    33.35  1:11.26  1:51.20
MALAPIRA, PATRICK     14 PC UN  (PC)       2:33.83  55              P    34.41  1:13.60  1:53.51
HA, ADAM              14 SN VACAVILLE SWI  2:34.78  56              P    35.76  1:15.16  1:54.95

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL     47.89
   SECTIONAL     54.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    50.06   1    49.80 F1  P    23.31
                                                                    F    23.02

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR    54.57   4    52.85 F2  P    25.41
                                                                    F    24.81
WILLIAMS, R.J.        14 PC SEQOUIA AQUAT    54.15   2    53.73 F3  P    25.38
                                                                    F    24.85
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA    54.39   3    54.38 F4  P    25.60
                                                                    F    25.44
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH      55.96   8    54.69 F5  P    26.53
                                                                    F    25.86
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS    54.63   5    54.80 F6  P    25.58
                                                                    F    25.39
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     55.08   6    54.99 F7  P    25.64
                                                                    F    25.68
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI    55.45   7    55.01 F8  P    26.06
                                                                    F    25.68

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI    50.06   1              P    23.31
WILLIAMS, R.J.        14 PC SEQOUIA AQUAT    54.15   2              P    25.38
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA    54.39   3              P    25.60
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR    54.57   4              P    25.41
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS    54.63   5              P    25.58
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM     55.08   6              P    25.64
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI    55.45   7              P    26.06
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH      55.96   8              P    26.53
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)         56.07   9              P    26.09
ZYLA, MICHAL          14 PC UN  (PC)         56.14  10              P    26.57
MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL    56.17  11              P    26.56
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI    56.42  12              P    26.29
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S    56.66  13              P    26.86
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI    56.74  14              P    26.81
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ    56.76  15              P    26.36
SHARMA, ARJUN         14 PC CROW CANYON C    56.99  16              P    26.27
GOMEZ, BRIAN          13 PC GOLDEN BEAR S    57.05  17              P    26.03
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK     57.06  18              P    26.49
WILLIAMS, GORDON      14 PC PALO ALTO STA    57.08  19              P    25.88
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI    57.25  20              P    27.04
LADMAN, CHASE         14 SI UN  (SI)         57.29  21              P    27.35
EASTIN, COLLIN        14 SI NORTH COAST A    57.38  22              P    26.31
TRUONG, BILL          14 PC SANTA CLARA S    57.39  23              P    26.96
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI    57.49  24              P    27.36
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA    57.56  25              P    26.71
HELLAMS, RALPH DONALD 14 VA NOVA OF VIRGI    57.79  26              P    27.24
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA    57.83  27              P    27.29
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB    58.07  28              P    27.14
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI    58.12  29              P    27.30
KLOTZ, MATTHEW        14 SN UN  (SN)         58.20  30              P    26.68
DOYLE, CONNOR         13 PC CROW CANYON C    58.23  31              P    27.74
SCHULTZ, AARON        13 VA NOVA OF VIRGI    58.40  32              P    27.99
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)          58.43  33              P    27.11
NISHIHARA, TAIKI      14 PC RENO AQUATIC     58.46  34              P    27.13
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI    58.55  35              P    27.71
REMMERT, COLTON       13 SN ARDEN HILLS S    58.56  36              P    27.22
TANTIYAVARONG, TAKAYA 14 PC UN  (PC)         58.58  37              P    27.63
GALANT, MISHA         13 PC MISSION SAN J    58.76  38              P    27.70
MALAPIRA, PATRICK     14 PC UN  (PC)         58.88  39              P    27.62
XU, JONATHAN          14 PC UN  (PC)         58.92  40              P    27.07
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI    59.02  41              P    27.76

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAU, STEPHEN          13 PC UN  (PC)         59.05  42              P    27.87
MCCORMICK, OWEN       13 PC OSPREY AQUATI    59.06  43              P    27.52
AVILA, JOSHUA         14 CC VISALIA SWIM     59.51  44              P    27.74
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT    59.57  45              P    27.07
MACABUGAO, TOBY       14 PC MONTEREY COUN    59.70  46              P    28.02
GARCIA, ERIK          13 PC OTTER SWIM CL    59.85  47              P    27.56
KAN, JONATHAN         14 PC FLYING FISH      59.87  48              P    27.88
MORTON, SAM           14 AZ CHANDLER/GILB    59.88  50              P    26.87
SHANG, KEVEN          13 PC DE ANZA CUPER    59.88  49              P    28.07
LACHANCE, REGIS       13 PC PLEASANTON SE    59.94  51              P    27.94
DESIDERI, JONATHAN    13 SN DAVIS AQUADAR  1:00.00  52              P    28.00
ALVSTAD, JOHN         13 CA IRVINE NOVA A  1:00.46  53              P    28.33
ROTHE, STEVEN         13 AZ STINGRAYS      1:00.73  54              P    28.53
MIGUEL, BRANDON       14 PC UN  (PC)       1:01.06  55              P    28.43
RHOADES, TYLER        14 SI HEARTLAND SWI  1:01.21  56              P    28.68
TANG, SPENCER         14 PC UN  (PC)        DQUED                   P    28.69

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:46.79
   SECTIONAL   2:00.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI  1:56.42   1  1:53.16 F1  P    25.44    55.06  1:25.26
                                                                    F    25.38    54.63  1:23.75
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS  2:00.08   3  1:58.41 F2  P    26.80    57.61  1:28.86
                                                                    F    26.29    56.51  1:27.83
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  1:59.10   2  1:58.71 F3  P    27.00    57.32  1:28.10
                                                                    F    26.88    57.03  1:27.88
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  2:03.37   7  1:59.02 F4  P    26.53    57.31  1:29.91
                                                                    F    25.49    54.27  1:25.44
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:01.79   5  2:01.86 F5  P    28.96    59.51  1:30.67
                                                                    F    27.85    58.72  1:30.21
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  2:01.05   4  2:02.85 F6  P    27.27    57.54  1:28.86
                                                                    F    27.53    58.54  1:30.12
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  2:04.71   9  2:04.19 F7  P    28.13  1:00.03  1:32.31
                                                                    F    27.39    58.56  1:31.55
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       2:02.06   6  2:04.28 F8  P    27.03    57.71  1:29.63
                                                                    F    27.42    58.70  1:31.28
BOLE, SCOTT           14 PC UN  (PC)       2:04.46   8  NO SHOW F   P    28.58  1:00.23  1:32.58

LYNCH, JUSTIN         14 PC TERRAPINS SWI  1:56.42   1              P    25.44    55.06  1:25.26
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  1:59.10   2              P    27.00    57.32  1:28.10
GUERRA, ROBERT        14 SI FALLBROOK ASS  2:00.08   3              P    26.80    57.61  1:28.86
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  2:01.05   4              P    27.27    57.54  1:28.86
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:01.79   5              P    28.96    59.51  1:30.67
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       2:02.06   6              P    27.03    57.71  1:29.63
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  2:03.37   7              P    26.53    57.31  1:29.91
BOLE, SCOTT           14 PC UN  (PC)       2:04.46   8              P    28.58  1:00.23  1:32.58
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  2:04.71   9              P    28.13  1:00.03  1:32.31
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    2:04.83  10              P    27.97    59.62  1:31.83
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  2:04.92  11              P    28.55  1:00.89  1:33.35
SALAZAR, MICHAEL      13 SI HEARTLAND SWI  2:05.30  12              P    26.98    58.50  1:31.13
HOFFMAN, COLLIN       14 SN CALIFORNIA CA  2:05.98  13              P    27.07    57.69  1:30.79

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FARR, DAVID           14 PC PEAK           2:06.03  14              P    27.74    59.87  1:32.82
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S  2:06.65  15              P    27.69    59.58  1:32.81
HAAS, FRANCIS TOWNLEY 14 VA NOVA OF VIRGI  2:06.76  16              P    28.91  1:00.61  1:33.75
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI  2:07.06  17              P    27.82  1:00.23  1:33.04
LADMAN, CHASE         14 SI UN  (SI)       2:07.48  18              P    29.20  1:01.19  1:34.25
MAYER, KENNY          14 PC UN  (PC)       2:07.97  19              P    29.84  1:02.08  1:35.46
HELLAMS, RALPH DONALD 14 VA NOVA OF VIRGI  2:08.53  20              P    28.44  1:00.99  1:34.72
SUN, BRYAN            13 PC FLYING FISH    2:08.61  21              P    27.96  1:00.07  1:34.49
ILIN, SLAVA           14 SN CALIFORNIA CA  2:08.99  22              P    28.66  1:01.92  1:35.10
HERNANDEZ, GIOVANNI   14 PC UN  (PC)       2:09.12  23              P    26.67    57.73  1:32.30
ALVSTAD, JOHN         13 CA IRVINE NOVA A  2:09.42  24              P    28.34  1:01.08  1:34.86
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  2:09.47  25              P    28.07  1:00.59  1:35.26
PANTELAKIS, MICHAEL   14 UT DIXIE AQUATIC  2:10.48  26              P    29.70  1:03.05  1:36.94
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI  2:10.81  27              P    28.27  1:00.85  1:35.35
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB  2:10.88  28              P    28.06  1:01.13  1:36.55
GRAVES, JOSHUA        14 CA IRVINE NOVA A  2:11.20  29              P    29.87  1:03.56  1:37.77
SCHULTZ, AARON        13 VA NOVA OF VIRGI  2:11.21  30              P    29.37  1:02.63  1:37.56
SING, DANIEL          13 PC PEAK           2:11.29  31              P    29.39  1:02.60  1:36.88
PAIS, CJ              14 SN UN  (SN)       2:11.48  32              P    29.14  1:02.76  1:37.88
LAU, STEPHEN          13 PC UN  (PC)       2:11.59  33              P    28.98  1:01.95  1:36.20
MIGUEL, BRANDON       14 PC UN  (PC)       2:11.62  35              P    28.94  1:01.25  1:35.21
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT  2:11.62  34              P    28.82  1:03.57  1:38.59
OLAY, JAROD           13 PC DE ANZA CUPER  2:11.70  36              P    28.90  1:01.18  1:35.65
SILVA, A.J.           14 PC UN  (PC)       2:11.87  37              P    28.53  1:01.84  1:36.83
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI  2:12.65  38              P    29.62  1:03.01  1:38.00
LIN, JAKE             13 PC BURLINGAME AQ  2:12.70  39              P    29.12  1:02.61  1:37.73
HOWELL, GRANT         13 PC NEPTUNE SWIMM  2:13.20  40              P    29.84  1:03.72  1:37.98
NEUBIESER, CRAIG      13 PC DE ANZA CUPER  2:13.78  41              P    29.84  1:03.65  1:38.27
SHAKER, SHARIF        13 PC SAN RAMON VAL  2:13.79  42              P    29.71  1:03.64  1:38.39
GRISSOM, KYLE         13 CC TULE NATION T  2:13.81  43              P    28.00  1:00.84  1:37.04
DOYLE, CONNOR         13 PC CROW CANYON C  2:13.92  44              P    29.24  1:03.40  1:39.42
YEN, TIMOTHY          13 SI NORTH COAST A  2:14.99  45              P    29.72  1:03.53  1:40.56
MCGINNIS, RYDE        13 ** EDMONTON KEYA  2:15.27  46              P    29.01  1:04.16  1:40.88
BIRNEY, NICK          14 CO COLORADO STAR  2:15.93  47              P    29.02  1:03.16  1:39.11
HALSTED, TORIN        14 SN DAVIS AQUADAR  2:16.38  48              P    30.53  1:04.16  1:40.11
TRUONG, BILL          14 PC SANTA CLARA S  2:16.86  49              P    29.93  1:03.70  1:39.78
SPITSER, JACK         13 SI BLUE FINS SWI  2:17.16  50              P    30.60  1:05.46  1:41.61
HU, CARSON            14 PC UN  (PC)       2:17.18  51              P    29.55  1:02.87  1:38.64
REED, SPENCER         14 SN REDDING SWIM   2:18.75  52              P    29.89  1:04.14  1:40.14
HENDRICKS, DAN        14 CO NORTH JEFFCO   2:18.77  53              P    30.90  1:05.73  1:42.07
CORBISHLEY, LUKE      13 PC UN  (PC)       2:19.91  54              P    29.23  1:04.28  1:42.73
TANTIYAVARONG, TAKAYA 14 PC UN  (PC)       2:21.52  55              P    29.73  1:04.27  1:41.20
VARRAVETO, MATTHEW    13 CA ROSE BOWL AQU   DQUED                   P    30.24  1:04.25  1:38.28

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:47.59
   SECTIONAL   2:01.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:59.69   2  1:55.21 F1  P    26.33    55.81  1:31.84
                                                                    F    25.20    53.99  1:28.23
HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  1:59.46   1  1:57.24 F2  P    25.39    55.67  1:32.18
                                                                    F    25.11    54.45  1:30.25

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI  2:02.20   3  2:00.81 F3  P    26.34    57.52  1:34.23
                                                                    F    25.67    56.79  1:33.00
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  2:02.99   7  2:00.82 F4  P    27.05    58.86  1:34.29
                                                                    F    26.88    58.32  1:33.45
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    2:02.92   6  2:01.83 F5  P    26.40    59.18  1:34.90
                                                                    F    26.07    58.09  1:33.80
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:03.26   8  2:02.15 F6  P    28.19  1:00.09  1:36.03
                                                                    F    27.23    58.39  1:34.35
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  2:02.91   5  2:03.11 F7  P    26.98    57.55  1:34.75
                                                                    F    26.77    57.51  1:34.85
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC   2:02.77   4  2:03.96 F8  P    25.99    57.13  1:35.26
                                                                    F    26.61    57.68  1:36.26

HICKMAN, RILEY        14 SN DAVIS AQUADAR  1:59.46   1              P    25.39    55.67  1:32.18
SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  1:59.69   2              P    26.33    55.81  1:31.84
MARTIN, LUKE          14 VA NOVA OF VIRGI  2:02.20   3              P    26.34    57.52  1:34.23
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC   2:02.77   4              P    25.99    57.13  1:35.26
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  2:02.91   5              P    26.98    57.55  1:34.75
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    2:02.92   6              P    26.40    59.18  1:34.90
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  2:02.99   7              P    27.05    58.86  1:34.29
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  2:03.26   8              P    28.19  1:00.09  1:36.03
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A  2:03.43   9              P    26.44    57.77  1:35.25
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  2:03.50  10              P    26.23    57.75  1:34.69
NGUYEN, SEAN          14 PC PALO ALTO STA  2:03.75  11              P    27.56    59.02  1:35.90
FARR, DAVID           14 PC PEAK           2:03.83  12              P    27.30    58.58  1:35.30
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  2:04.19  13              P    27.36    58.75  1:35.76
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  2:04.46  14              P    26.75    58.84  1:35.33
WATSON, GRANT         13 PC WALNUT CREEK   2:05.27  15              P    26.81    58.71  1:36.64
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU  2:05.42  17              P    27.83    59.41  1:35.30
GORMLEY, ANDREW       14 NM LAS CRUCES AQ  2:05.42  16              P    26.36    58.49  1:37.66
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D  2:05.65  18              P    27.29    58.79  1:35.39
BURRILL, COOPER       14 PC ALMADEN SWIM   2:05.71  19              P    26.62    57.05  1:36.23
GOHLKE, NILS          14 PC UN  (PC)       2:05.73  20              P    27.40  1:00.13  1:36.57
BOLE, SCOTT           14 PC UN  (PC)       2:05.86  21              P    27.30    59.83  1:37.88
SUN, BRYAN            13 PC FLYING FISH    2:06.20  22              P    27.03    59.05  1:36.78
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU  2:06.47  23              P    27.14    59.30  1:38.54
COBARRUBIAS, JOSEPH   14 CC UN (CC)        2:06.56  24              P    27.25    58.84  1:36.82
VELAZQUEZ, MICHAEL    13 CA BOULDER CITY   2:07.10  25              P    27.44  1:00.28  1:37.87
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  2:07.12  26              P    28.23  1:01.34  1:37.80
EVANGELISTA, CHRISTOP 14 SI NORTH COAST A  2:07.41  27              P    28.47  1:00.35  1:39.01
GALANT, MISHA         13 PC MISSION SAN J  2:07.57  28              P    27.57  1:00.07  1:37.90
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC   2:07.95  30              P    27.33    58.61  1:37.09
VEGA, JORDAN          13 PC PEAK           2:07.95  29              P    28.14    59.41  1:37.54
SMITH, JACOB          14 VA NOVA OF VIRGI  2:08.05  31              P    27.15  1:00.05  1:37.49
ABERNETHY, MATT       14 SN UN  (SN)       2:08.17  32              P    26.24    59.10  1:39.65
KLOTZ, MATTHEW        14 SN UN  (SN)       2:08.19  33              P    27.08    58.30  1:38.30
KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S  2:08.22  34              P    28.02  1:00.17  1:38.70
MORRIS, JOHN          14 UT UTAH VALLEY A  2:08.27  36              P    29.92  1:03.34  1:38.77
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA  2:08.27  35              P    27.31    58.67  1:37.81
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB  2:08.40  37              P    28.13  1:01.48  1:38.91
MOLINARI, JOE         13 PC PALO ALTO STA  2:08.80  38              P    28.89    59.92  1:39.59
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT  2:08.96  39              P    28.00    59.94  1:39.02
BALDING, JUDSON       13 CA IRVINE NOVA A  2:09.01  40              P    27.56  1:01.68  1:39.42
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI  2:09.17  41              P    29.24  1:02.57  1:39.60
MACABUGAO, TOBY       14 PC MONTEREY COUN  2:09.87  42              P    27.58  1:01.13  1:38.97
BIRNEY, NICK          14 CO COLORADO STAR  2:10.57  43              P    28.59  1:01.41  1:39.56

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LAU, STEPHEN          13 PC UN  (PC)       2:10.82  44              P    28.71  1:02.31  1:40.68
AVILA, JOSHUA         14 CC VISALIA SWIM   2:10.89  45              P    27.93  1:01.81  1:39.78
WOOLLGAR, MATTHEW     14 SN ARDEN HILLS S  2:11.35  46              P    28.72  1:02.28  1:42.07
VARRAVETO, MATTHEW    13 CA ROSE BOWL AQU  2:11.45  47              P    29.45  1:02.78  1:42.22
QUARANTE, MARCELLO    13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:12.02  48              P    28.70  1:03.27  1:40.09
MURPHY, JACK          14 PC BURLINGAME AQ  2:13.15  49              P    28.04  1:02.64  1:41.26
REDD, DONOVAN         14 PC OAKLAND UNDER  2:13.44  50              P    28.61  1:04.41  1:41.12
WILEY, ANDREW ROSS    14 VA NOVA OF VIRGI  2:13.63  51              P    30.23  1:03.23  1:43.45
PEASE, WALKER         13 PC BURLINGAME AQ  2:13.97  52              P    29.48  1:04.12  1:43.22

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:53.29
   SECTIONAL   4:20.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  4:15.79   1  4:08.71 F1  P    27.29    57.72  2:01.15  2:38.24  3:15.97  3:46.24  4:15.85
                                                                    F    26.29    56.30  1:27.30  1:59.35  2:35.01  3:11.62  3:40.80
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  4:18.29   4  4:10.31 F2  P    27.20    58.49  1:32.51  2:05.57  2:41.56  3:18.49  3:48.83
                                                                    F    27.22    57.92  1:30.98  2:03.14  2:38.04  3:13.40  3:42.67
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  4:17.54   2  4:14.03 F3  P    28.08    58.94  1:32.04  2:03.26  2:40.94  3:18.90  3:49.40
                                                                    F    27.74    57.96  1:30.72  2:02.27  2:38.56  3:16.47  3:45.94
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  4:19.01   5  4:15.82 F4  P    26.98    57.81  1:30.99  2:04.31  2:41.84  3:20.34  3:50.17
                                                                    F    27.16    57.16  1:30.86  2:03.68  2:40.63  3:18.54  3:47.80
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  4:18.14   3  4:16.00 F5  P    26.97    57.12  1:30.38  2:02.82  2:39.90  3:18.54  3:48.61
                                                                    F    26.51    56.83  1:29.39  2:02.14  2:38.28  3:17.28  3:47.60
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  4:19.96   6  4:19.21 F6  P    28.07  1:00.03  1:32.64  2:05.37  2:42.69  3:20.52  3:50.55
                                                                    F    27.50    58.91  1:31.79  2:04.38  2:41.23  3:19.28  3:49.20
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    4:23.01   8  4:20.78 F7  P    27.54    58.98  1:33.74  2:07.64  2:45.11  3:23.43  3:54.06
                                                                    F    27.44    58.55  1:33.13  2:07.23  2:44.06  3:21.61  3:51.84
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  4:22.14   7  4:24.29 F8  P    28.58  1:00.69  1:33.95  2:07.87  2:45.70  3:24.31  3:53.65
                                                                    F    28.65  1:00.91  1:34.68  2:08.91  2:47.33  3:25.36  3:55.05

SUN, JEROME           13 PC MISSION SAN J  4:15.79   1              P    27.29    57.72  2:01.15  2:38.24  3:15.97  3:46.24  4:15.85
BURNS, AIDAN          13 PC SANTA CLARA S  4:17.54   2              P    28.08    58.94  1:32.04  2:03.26  2:40.94  3:18.90  3:49.40
CORTRIGHT, JOHN       13 VA NOVA OF VIRGI  4:18.14   3              P    26.97    57.12  1:30.38  2:02.82  2:39.90  3:18.54  3:48.61
MESSNER, MICHAEL      14 PC SUNNYVALE SWI  4:18.29   4              P    27.20    58.49  1:32.51  2:05.57  2:41.56  3:18.49  3:48.83
MATSUDA, DAICHI       13 PC PALO ALTO STA  4:19.01   5              P    26.98    57.81  1:30.99  2:04.31  2:41.84  3:20.34  3:50.17
BRYANT, MAX           14 CO ASPEN SWIM CL  4:19.96   6              P    28.07  1:00.03  1:32.64  2:05.37  2:42.69  3:20.52  3:50.55
KELLER, STEFAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  4:22.14   7              P    28.58  1:00.69  1:33.95  2:07.87  2:45.70  3:24.31  3:53.65
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    4:23.01   8              P    27.54    58.98  1:33.74  2:07.64  2:45.11  3:23.43  3:54.06
ERICKSON, STEFFEN     14 VA NOVA OF VIRGI  4:23.16   9              P    28.53  1:00.27  1:33.46  2:05.79  2:44.66  3:24.31  3:54.67
DENDALL, ALEK         14 SN WOLVERINE AQU  4:23.75  10              P    27.93  1:00.83  1:33.91  2:07.13  2:43.40  3:21.33  3:53.47
FARR, DAVID           14 PC PEAK           4:25.80  11              P    27.87  1:00.16  1:34.67  2:08.05  2:46.61  3:25.28  3:56.46
LUJAN, MATT           13 AZ TUCSON FORD D  4:25.88  12              P    28.21  1:00.24  1:33.22  2:05.49  2:44.00  3:23.37  3:54.44
HOJNACKI, HUNTER      14 AZ ARIZONA AQUAT  4:27.79  13              P    30.56  1:02.63  1:37.57  2:11.71  2:48.86  3:27.04  3:58.34
BOLE, SCOTT           14 PC UN  (PC)       4:27.87  14              P    28.76  1:00.78  1:35.22  2:09.54  2:49.20  3:29.05  3:59.27
JULISSON, ERIK        14 CA IRVINE NOVA A  4:28.21  15              P    27.42  1:00.07  1:33.33  2:05.64  2:45.27  3:26.93  3:58.58
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA  4:29.54  16              P    27.63    59.85  1:34.34  2:09.44  2:50.73  3:31.63  4:00.89
SHEN, TONY            14 PC UN  (PC)       4:30.02  17              P    28.61  1:00.97  1:36.08  2:10.82  2:49.89  3:29.90  4:00.25
BROWN, GAVIN          13 VA NOVA OF VIRGI  4:30.43  18              P    28.74  1:02.01  1:36.27  2:09.27  2:51.49  3:33.08  4:02.89
MCCRILLIS, PATRICK    14 PC RENO AQUATIC   4:30.81  20              P    27.24  1:00.36  1:34.22  2:08.64  2:50.02  3:32.21  4:01.93
SUN, BRYAN            13 PC FLYING FISH    4:30.81  19              P    27.67    59.44  1:33.47  2:07.67  2:46.97  3:27.67  3:59.90
HELLAMS, RALPH DONALD 14 VA NOVA OF VIRGI  4:31.27  21              P    28.31  1:00.47  1:34.16  2:07.93  2:50.17  3:31.80  4:01.73

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S  4:32.64  22              P    28.70  1:01.02  1:35.03  2:08.46  2:49.35  3:30.38  4:02.03
KIM, BRANDON          14 PC UN  (PC)       4:32.67  23              P    28.10    59.99  1:35.46  2:10.41  2:49.52  3:30.19  4:02.04
ILIN, SLAVA           14 SN CALIFORNIA CA  4:33.34  24              P    29.30  1:02.54  1:37.87  2:12.84  2:53.13  3:34.19  4:04.28
LADMAN, CHASE         14 SI UN  (SI)       4:33.66  25              P  1:00.44  1:35.52  2:09.55           2:50.19  3:32.37  4:03.55
VARRAVETO, MATTHEW    13 CA ROSE BOWL AQU  4:33.83  26              P    29.59  1:03.24  1:39.02  2:13.88  2:54.38  3:34.22  4:04.45
GRAVES, JOSHUA        14 CA IRVINE NOVA A  4:33.96  27              P    29.64  1:02.97  1:39.32  2:14.62  2:54.72  3:34.39  4:05.16
GALANT, MISHA         13 PC MISSION SAN J  4:33.97  28              P  1:00.21  1:35.58  2:10.85           2:51.25  3:32.42  4:03.58
ALVSTAD, JOHN         13 CA IRVINE NOVA A  4:34.10  29              P    29.58  1:02.17  1:38.08  2:14.78  2:54.49  3:32.34  4:03.77
WILEY, ANDREW ROSS    14 VA NOVA OF VIRGI  4:34.66  30              P    30.47  1:04.83  1:37.96  2:11.04  2:52.45  3:33.56  4:04.87
JOHNSON, TERRY        13 SN ARDEN HILLS S  4:34.69  31              P    28.38  1:00.82  1:35.16  2:09.63  2:50.92  3:33.06  4:04.13
AYALA, ZACH           14 VA NOVA OF VIRGI  4:35.00  32              P    29.97  1:04.58  1:40.35  2:15.20  2:55.45  3:35.50  4:05.65
POLLOCK, ETHAN        14 UT HILLTOP AQUAT  4:35.04  33              P    28.44  1:02.29  1:37.09  2:10.96  2:51.69  3:33.09  4:04.35
KNIGHT, BRYCE         13 SN ARDEN HILLS S  4:35.16  34              P    28.94  1:03.54  1:40.75  2:17.06  2:54.99  3:33.01  4:04.83
HARADA, TAKU          14 VA NOVA OF VIRGI  4:35.93  35              P    30.80  1:06.27  1:40.67  2:14.49  2:53.92  3:33.92  4:05.46
ROLLO, JAKE           13 PC WALNUT CREEK   4:36.22  36              P    29.08  1:02.95  1:38.04  2:12.75  2:53.35  3:34.28  4:06.10
PAIS, CJ              14 SN UN  (SN)       4:36.86  37              P    28.82  1:01.62  1:37.28  2:11.00  2:52.96  3:34.89  4:06.10
WOOLLGAR, MATTHEW     14 SN ARDEN HILLS S  4:37.69  38              P    28.86  1:01.96  1:37.92  2:12.42  2:54.26  3:35.73  4:06.50
SHANG, KEVEN          13 PC DE ANZA CUPER  4:37.79  39              P    28.94  1:02.90  1:38.39  2:13.76  2:52.33  3:31.65  4:05.59
PANTELAKIS, MICHAEL   14 UT DIXIE AQUATIC  4:38.19  40              P    29.80  1:03.89  1:39.49  2:14.08  2:54.87  3:36.64  4:07.54
TUNG, JEFFREY         14 PC RENO AQUATIC   4:38.51  41              P    28.30  1:02.97  1:36.43  2:10.78  2:52.23  3:33.57  4:06.31
KLOTZ, MATTHEW        14 SN UN  (SN)       4:39.01  42              P    28.28  1:01.92  1:36.39  2:10.63  2:52.60  3:34.64  4:07.45
ZYLA, MICHAL          14 PC UN  (PC)       4:39.06  43              P    29.19  1:01.88  1:36.13  2:09.89  2:52.48  3:34.87  4:07.25
BIRNEY, NICK          14 CO COLORADO STAR  4:39.07  44              P    29.16  1:03.33  1:38.45  2:14.10  2:52.63  3:33.29  4:06.79
MILLER, MASON         13 PC SAN RAMON VAL  4:40.37  45              P    28.27  1:02.42  1:38.45  2:13.79  2:56.06  3:38.21  4:10.10
HENDRICKS, DAN        14 CO NORTH JEFFCO   4:40.66  46              P    30.15  1:05.87  1:40.89  2:15.14  2:57.27  3:39.43  4:10.24
O'BRIEN, WADE         13 VA NOVA OF VIRGI  4:40.93  47              P    30.10  1:04.77  1:37.47  2:09.85  2:52.53  3:35.95  4:08.77
LACHANCE, REGIS       13 PC PLEASANTON SE  4:40.98  48              P    29.29  1:03.60  1:37.64  2:12.87  2:55.01  3:37.38  4:09.31
MAYER, KENNY          14 PC UN  (PC)       4:41.12  49              P    30.48  1:03.21  1:39.66  2:15.15  2:57.04  3:37.62  4:09.80
MCDONALD, EVAN        14 SI NORTH COAST A  4:41.54  50              P    29.33  1:04.37  1:41.56  2:17.76  2:57.82  3:37.36  4:10.46
LIN, JAKE             13 PC BURLINGAME AQ  4:41.92  51              P    29.34  1:02.61  1:38.89  2:15.98  2:57.26  3:38.61  4:11.07
TRAN, ALEX            14 PC UN  (PC)       4:42.07  52              P    30.86  1:05.17  1:41.04  2:16.81  2:57.09  3:39.10  4:10.69
VEGA, JORDAN          13 PC PEAK           4:43.07  53              P    28.62  1:02.95  1:37.28  2:11.91  2:53.79  3:36.50  4:09.69
QUARANTE, MARCELLO    13 AZ SCOTTSDALE AQ  4:44.19  54              P    29.05  1:03.37  1:39.18  2:15.67  2:55.52  3:36.28  4:10.48
HALSTED, TORIN        14 SN DAVIS AQUADAR  4:44.33  55              P    30.36  1:04.28  1:39.23  2:14.91  2:57.26  3:39.31  4:12.15
KUSHNEROV, MARTIN     13 PC DE ANZA CUPER  4:44.57  56              P    29.89  1:05.31  1:42.79  2:20.54  2:59.86  3:40.46  4:13.52
RODRIGUEZ, NICK       14 SN SIERRA MARLIN  4:45.01  57              P    30.44  1:04.60  1:41.55  2:17.17  2:58.00  3:39.42  4:12.95
SHAKER, SHARIF        13 PC SAN RAMON VAL  4:45.60  58              P    29.70  1:03.55  1:39.49  2:14.64  2:58.27  3:42.69  4:14.59
AVILA, JOSHUA         14 CC VISALIA SWIM   4:46.74  59              P    29.12  1:03.14  1:40.09  2:17.59  2:58.23  3:39.78  4:13.76
REMMERT, COLTON       13 SN ARDEN HILLS S  4:47.07  60              P  1:02.30  1:40.74  2:18.63           2:59.27  3:40.27  4:13.89
GARCIA, ERIK          13 PC OTTER SWIM CL  4:47.63  61              P    29.49  1:03.81  1:39.40  2:16.24  2:58.20  3:42.10  4:15.10
PEASE, WALKER         13 PC BURLINGAME AQ  4:48.45  62              P    30.16  1:06.56  1:43.33  2:19.85  3:00.65  3:41.79  4:15.74
STUART, QUINLAN       14 CO COLORADO STAR  4:48.52  63              P    29.91  1:05.49  1:42.76  2:18.69  2:58.83  3:40.32  4:15.11
BENZ, DIETER          14 AZ CHANDLER/GILB  4:48.56  64              P    29.83  1:06.71  1:43.37  2:18.96  3:02.05  3:44.24  4:16.32
REDD, DONOVAN         14 PC OAKLAND UNDER  4:49.20  65              P    29.76  1:04.60  1:43.11  2:21.02  2:58.95  3:39.65  4:14.51
NEUBIESER, CRAIG      13 PC DE ANZA CUPER  4:51.28  66              P    30.01  1:04.57  1:42.40  2:19.93  3:03.63  3:48.64  4:20.13
BARRY, BRENDAN        13 SI NORTH COAST A   DQUED                   P    29.25  1:03.09  1:35.90  2:09.29  2:52.06  3:34.02  4:04.08
JUREK, MARK           13 AZ CHANDLER/GILB   DQUED                   P    27.72    59.95  1:35.32  2:09.41  2:48.48  3:26.24  3:59.35
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU   DQUED

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:43.91   1      26.75    56.64  1:21.87
         BROWN, GAVIN        13
         SMITH, JACOB        14
         CORTRIGHT, JOHN     13
         MARTIN, LUKE        14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:45.93   2      26.57    56.91  1:21.93
         WANG, WINSTON       13
         MATSUDA, DAICHI     13
         NGUYEN, SEAN        14
         FIELD, BO           13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:47.31   3      26.19    55.75  1:23.23
         BURRILL, COOPER     14
         HUANG, AARON        14
         WANG, WILLIAM       13
         SANDOVAL, MICHAEL   13
STAR,  A  13-14       14 CO COLORADO STAR               1:47.46   4      26.67    56.12  1:23.69
         SUTER, GARRETT      14
         BIRNEY, NICK        14
         STUART, QUINLAN     14
         KOHLMAN, ALEX       14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:48.55   5      26.95    56.58  1:23.48
         JULISSON, ERIK      14
         BALDING, JUDSON     13
         ALVSTAD, JOHN       13
         GRAVES, JOSHUA      14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               1:49.42   6      27.85    58.05  1:25.62
         JOHNSON, TERRY      13
         KNIGHT, BRYCE       13
         REMMERT, COLTON     13
         WOOLLGAR, MATTHEW   14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               1:49.44   7      27.90    59.97  1:25.50
         BARRY, BRENDAN      13
         MCDONALD, EVAN      14
         EASTIN, COLLIN      14
         EVANGELISTA, CHRISTO14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:49.45   8      26.66    59.06  1:25.16
         BURNS, AIDAN        13
         IDGUNJI, SIDHANT    13
         TRUONG, BILL        14
         KHAN, MARZUQ        13
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:49.64          29.26    58.80  1:25.24
         SHANG, KEVEN        13
         KUSHNEROV, MARTIN   13
         OLAY, JAROD         13
         NEUBIESER, CRAIG    13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:50.00          28.41    59.45  1:24.65
         OTTATI, ZACHARY     13
         LUTZKER, AARON      13
         WATSON, GRANT       13
         ROLLO, JAKE         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:50.25          27.63    58.45  1:26.18
         MOLINARI, JOE       13
         LEI, JEFFREY        13
         DONG, OLIVER        13
         GWO, ALBERT         13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        1:50.59          27.56    59.08  1:27.37
         VEGA, JORDAN        13
         TAO, LAWRENCE       13
         SING, DANIEL        13
         FARR, DAVID         14
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 1:50.77          27.68  1:00.12  1:25.97
         SUN, BRYAN          13
         LAU, JUSTIN         13
         YEUNG, ANTHONY      13
         KAN, JONATHAN       14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:50.94          28.84    59.57  1:25.39
         AISAWA, KEVIN       13
         LE, KEVIN           13
         MESSNER, MICHAEL    14
         IP, KYLE            13
WAC,  A  13-14        14 SN WOLVERINE AQU               1:51.01          27.99    59.82  1:26.39
         DENDALL, ALEK       14
         WICKWIRE, NICOLAI   13
         RENO, BRANDON       13
         SPEECE, LOGAN       14
CYR,  A  13-14        14 AZ CHANDLER/GILB               1:51.24          28.15    59.09  1:26.11
         JUREK, MARK         13
         BENZ, DIETER        14
         MORTON, SAM         14
         ESHIMA, JARRETT     14
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:51.59          28.18  1:01.49  1:28.22
         WILEY, ANDREW ROSS  14
         HARADA, TAKU        14
         SCHULTZ, AARON      13
         HAAS, FRANCIS TOWNLE14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:51.77          28.98  1:00.87  1:27.43
         O'BRIEN, WADE       13
         AYALA, ZACH         14
         HELLAMS, RALPH DONAL14
         ERICKSON, STEFFEN   14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:52.06          28.28    59.63  1:26.46
         ONG, JONATHAN       13
         LACHANCE, REGIS     13
         SCOTT, R.J.         13
         NEUFELD, THOMAS     13
UVRA,  A  13-14       14 UT UTAH VALLEY A               1:52.91          30.47  1:01.14  1:27.40
         MACCABEE, ALEKSANDAR14
         MORRIS, JOHN        14
         ANDERSON, CONNOR    14
         MCCLAIN, CHRISTOPHER13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               1:55.10          28.11    59.98  1:28.91
         RUIYANTORO, CHRISTOP13
         NGUYEN, BRANDON     13
         TAMAYO, ESTEVAN     14
         HU, DARRICK         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  106
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VS,  A  13-14         14 PC VALLEY SPLASH                DQUED           33.29  1:07.07  1:35.00
         RICH, THOMAS        13
         CHENG, BRYAN        14
         THOMAS, MATTHEW     13
         NGUYEN, DUONG       13

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:21.79
   SECTIONAL   3:49.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:48.15   1      27.89    56.83  1:27.41  2:02.40  2:28.80  2:58.96  3:22.27
         BROWN, G AVIN       13
         SMITH, JACOB        14
         CORTRIGHT, JOHN     13
         MARTIN, LUKE        14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:49.98   2      27.98    56.85  1:27.35  2:01.73  2:27.41  2:58.02  3:22.82
         WANG, WINSTON       13
         MATSUDA, DAICHI     13
         NGUYEN, SEAN        14
         FIELD, BO           13
STAR,  A  13-14       14 CO COLORADO STAR               3:53.51   3      26.86    55.22  1:24.93  2:00.23  2:27.44  3:01.41  3:26.27
         SUTER, GARRETT      14
         BIRNEY, NICK        14
         STUART, QUINLAN     14
         KOHLMAN, ALEX       14
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               3:53.62   4      28.12    58.29  1:28.88  2:04.21  2:30.63  3:01.66  3:26.09
         JOHNSON, TERRY      13
         KNIGHT, BRYCE       13
         REMMERT, COLTON     13
         WOOLLGAR, MATTHEW   14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               3:53.95   5      27.55    56.88  1:12.35  2:01.40  2:29.82  2:59.75  3:25.52
         JULISSON, ERIK      14
         BALDING, JUDSON     13
         ALVSTAD, JOHN       13
         GRAVES, JOSHUA      14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                3:56.43   6      26.92    55.65  1:12.89  1:59.44  2:27.76  3:03.39  3:27.88
         BURRILL, COOPER     14
         HUANG, AARON        14
         WANG, WILLIAM       13
         SANDOVAL, MICHAEL   13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:56.95   7      28.46    57.67  1:29.20  2:06.83  2:32.68  3:04.09  3:28.96
         MOLINARI, JOE       13
         FORD, JORDAN        13
         WILLIAMS, GORDON    14
         GWO, ALBERT         13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:57.33   8      29.26    59.50  1:32.42  2:10.83  2:26.64  3:08.09  3:31.91
         KHAN, MARZUQ        13
         IDGUNJI, SIDHANT    13
         TRUONG, BILL        14
         BURNS, AIDAN        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        3:57.38          28.30    58.70  1:30.22  2:05.97  2:34.50  3:06.68  3:31.16
         VEGA, JORDAN        13
         TAO, LAWRENCE       13
         SING, DANIEL        13
         FARR, DAVID         14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               3:57.55          28.57    58.88  1:32.02  2:08.92  2:35.56  3:06.65  3:31.03
         BARRY, BRENDAN      13
         MCDONALD, EVAN      14
         EASTIN, COLLIN      14
         EVANGELISTA, CHRISTO14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:59.72          28.93    58.97  1:31.35  2:08.63  2:35.38  3:06.52  3:31.95
         O'BRIEN, WADE       13
         AYALA, ZACH         14
         HELLAMS, RALPH DONAL14
         ERICKSON, S TEFFEN  14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:59.93          30.13  1:02.29  1:31.97  2:07.27  2:34.55  3:06.21  3:31.41
         SHANG, KEVEN        13
         KUSHNEROV, MARTIN   13
         OLAY, JAROD         13
         NEUBIESER, CRAIG    13
CYR,  A  13-14        14 AZ CHANDLER/GILB               4:01.70          29.89  1:02.38  1:33.13  2:08.78  2:35.16  3:05.92  3:32.51
         MORTON, SAM         14
         BENZ, DIETER        14
         JUREK, MARK         13
         ESHIMA, JARRETT     14
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 4:01.93          29.51  1:00.65  1:31.39  2:06.25  2:33.68  3:06.45  3:32.32
         SUN, BRYAN          13
         YEUNG, ANTHONY      13
         KAN, JONATHAN       14
         LAU, JUSTIN         13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               4:02.29          29.54  1:00.13  1:17.07  1:33.18  2:10.50  2:37.98  3:09.48
         WILEY, ANDREW ROSS  14
         HARADA, TAKU        14
         SCHULTZ, AARON      13
         HAAS, FRANCIS TOWNLE14
UVRA,  A  13-14       14 UT UTAH VALLEY A               4:04.70          31.06  1:03.58  1:35.22  2:10.06  2:36.46  3:09.73  3:25.11
         MACCABEE, ALEKSANDAR14
         MORRIS, JOHN        14
         ANDERSON, CONNOR    14
         MCCLAIN, CHRISTOPHER13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:09.45          29.49  1:01.14  1:32.82  2:10.43  2:40.90  3:16.62  3:41.31
         ONG, JONATHAN       13
         LACHANCE, REGIS     13
         GILCHRIST, ALEXANDER13
         SCOTT, R.J.         13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                4:09.77          30.02  1:02.99  1:34.39  2:11.62  2:41.12  3:15.47  3:41.02
         LENNON, GREGORY     14
         REED, SPENCER       14
         WYSE, JOSIAH        14
         AVERY, AUSTIN       14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               4:12.67          29.21    59.83  1:32.55  2:10.03  2:39.08  3:14.46  3:41.80
         RUIYANTORO, CHRISTOP13
         NGUYEN, BRANDON     13
         TAMAYO, ESTEVAN     14
         HU, DARRICK         13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI                DQUED           31.86  1:05.61  1:37.36  2:13.75  2:39.61  3:09.30  3:34.34
         IP, KYLE            13
         LE, KEVIN           13
         MESSNER, MICHAEL    14
         AISAWA, KEVIN       13

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:32.92   1      23.65    46.76  1:10.53
         HAAS, FRANCIS TOWNLE14
         BROWN, GAVIN        13
         ERICKSON, STEFFEN   14
         MARTIN, LUKE        14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:33.47   2      23.86    47.63  1:11.23
         WANG, WINSTON       13
         MATSUDA, DAICHI     13
         GWO, ALBERT         13
         NGUYEN, SEAN        14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:34.59   3      22.54    46.91  1:10.80
         BURRILL, COOPER     14
         WANG, WILLIAM       13
         HUANG, AARON        14
         SANDOVAL, MICHAEL   13
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 1:36.35   4      24.81    48.19  1:11.71
         KAN, JONATHAN       14
         SUN, BRYAN          13
         YEUNG, ANTHONY      13
         LAU, JUSTIN         13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:37.03   5      24.53    48.71  1:12.94
         SMITH, JACOB        14
         CORTRIGHT, JOHN     13
         HELLAMS, RALPH DONAL14
         AYALA, ZACH         14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:37.19   6      24.60    49.31  1:14.29
         TRUONG, BILL        14
         KHAN, MARZUQ        13
         IDGUNJI, SIDHANT    13
         BURNS, AIDAN        13
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               1:37.21   7      24.24    47.76  1:12.28
         BALDING, JUDSON     13
         JULISSON, ERIK      14
         ALVSTAD, JOHN       13
         GRAVES, JOSHUA      14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        1:37.73   8      25.19    49.58  1:14.29
         SING, DANIEL        13
         VEGA, JORDAN        13
         TAO, LAWRENCE       13
         FARR, DAVID         14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               1:38.28          24.51    50.10  1:14.82
         WOOLLGAR, MATTHEW   14
         REMMERT, COLTON     13
         KNIGHT, BRYCE       13
         JOHNSON, TERRY      13
STAR,  A  13-14       14 CO COLORADO STAR               1:38.29          25.70    50.81  1:15.15
         STUART, QUINLAN     14
         BIRNEY, NICK        14
         KOHLMAN, ALEX       14
         SUTER, GARRETT      14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:38.55          24.02    47.83  1:13.58
         SCOTT, R.J.         13
         LACHANCE, REGIS     13
         NEUFELD, THOMAS     13
         ONG, JONATHAN       13
CYR,  A  13-14        14 AZ CHANDLER/GILB               1:38.68          24.78    48.74  1:14.19
         MORTON, SAM         14
         JUREK, MARK         13
         ESHIMA, JARRETT     14
         BENZ, DIETER        14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:38.86          25.45    48.63  1:13.65
         KIRKPATRICK, CALVIN 13
         WATSON, GRANT       13
         ROLLO, JAKE         13
         OTTATI, ZACHARY     13
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               1:38.92          25.51    50.78  1:15.16
         MCDONALD, EVAN      14
         BARRY, BRENDAN      13
         EASTIN, COLLIN      14
         EVANGELISTA, CHRISTO14
UVRA,  A  13-14       14 UT UTAH VALLEY A               1:39.26          23.86    49.70  1:14.70
         ANDERSON, CONNOR    14
         MCCLAIN, CHRISTOPHER13
         MACCABEE, ALEKSANDAR14
         MORRIS, JOHN        14
WAC,  A  13-14        14 SN WOLVERINE AQU               1:39.68          25.86    50.91  1:15.85
         WICKWIRE, NICOLAI   13
         SPEECE, LOGAN       14
         RENO, BRANDON       13
         DENDALL, ALEK       14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI               1:39.82          24.95    48.48  1:13.29
         LE, KEVIN           13
         MESSNER, MICHAEL    14
         AISAWA, KEVIN       13
         IP, KYLE            13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:40.05          25.67    50.99  1:15.86
         FORD, JORDAN        13
         DONG, OLIVER        13
         MOLINARI, JOE       13
         FIELD, BO           13
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               1:40.29          24.78    50.03  1:15.57
         CAMERINO, NICO      14
         YAN, ALAN           13
         CHUNG, ALEX         13
         GARCIA, ERIK        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT  112
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               1:40.59          24.81    49.87  1:15.10
         KUSHNEROV, MARTIN   13
         NEUBIESER, CRAIG    13
         SHANG, KEVEN        13
         CHEN, ZHEN          13
SAM,  A  13-14        14 PC SEQOUIA AQUAT               1:40.81          25.24    52.04  1:18.64
         SAXENA, ARJUN       13
         NAGLE, WILL         13
         WEST, BRANDON       13
         WILLIAMS, R.J.      14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               1:41.82          25.23    49.83  1:17.38
         RUIYANTORO, CHRISTOP13
         TAMAYO, ESTEVAN     14
         HU, DARRICK         13
         NGUYEN, BRANDON     13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               1:42.05          25.25    51.72  1:17.06
         SCHULTZ, AARON      13
         O'BRIEN, WADE       13
         HARADA, TAKU        14
         WILEY, ANDREW ROSS  14
VS,  A  13-14         14 PC VALLEY SPLASH               1:43.29          25.42    49.83  1:16.07
         NGUYEN, DENNIS      14
         NGUYEN, DUONG       13
         THOMAS, MATTHEW     13
         RICH, THOMAS        13

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:00.49
   SECTIONAL   3:24.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:21.52   1      23.65    49.56  1:13.47  1:40.07  2:04.14  2:30.97  2:55.26
         MARTIN, LUKE        14
         BROWN, G AVIN       13
         HAAS, FRANCIS TOWNLE14
         ERICKSON, S TEFFEN  14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:21.52   1      24.68    51.53  1:16.37  1:43.15  2:06.60  2:32.23  2:55.91
         MATSUDA, DAICHI     13
         FIELD, BO           13
         NGUYEN, SEAN        14
         WANG, WINSTON       13
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               3:29.30   3      24.36    51.12  1:15.89  1:43.29  2:08.89  2:37.72  3:02.22
         JOHNSON, TERRY      13
         REMMERT, COLTON     13
         KNIGHT, BRYCE       13
         WOOLLGAR, MATTHEW   14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               3:29.92   4      24.17    50.83  1:15.22  1:42.72  2:08.32  2:36.71  3:02.08
         JULISSON, ERIK      14
         BALDING, JUDSON     13
         GRAVES, JOSHUA      14
         ALVSTAD, JOHN       13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               3:30.12   5      25.22    52.10  1:17.93  1:46.19  2:12.39  2:41.12  3:04.75
         KHAN, MARZUQ        13
         TRUONG, BILL        14
         IDGUNJI, SIDHANT    13
         BURNS, AIDAN        13
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:30.37   6      25.57    52.55  1:17.97  1:45.14  2:09.93  2:37.27  3:02.50
         AYALA, ZACH         14
         CORTRIGHT, JOHN     13
         HELLAMS, RALPH DONAL14
         SCHULTZ, AARON      13
STAR,  A  13-14       14 CO COLORADO STAR               3:31.62   7      25.07    52.52  1:17.92  1:47.26  2:12.27  2:41.18  3:05.38
         KOHLMAN, ALEX       14
         STUART, QUINLAN     14
         BIRNEY, NICK        14
         SUTER, GARRETT      14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                3:31.64   8      25.85    54.26  1:18.92  1:47.38  2:12.90  2:41.78  3:05.83
         SANDOVAL, MICHAEL   13
         HUANG, AARON        14
         WANG, WILLIAM       13
         BURRILL, COOPER     14
CYR,  A  13-14        14 AZ CHANDLER/GILB               3:33.52          25.39    52.84  1:18.36  1:46.03  2:12.02  2:40.59  3:05.77
         BENZ, DIETER        14
         JUREK, MARK         13
         ESHIMA, JARRETT     14
         MORTON, SAM         14
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        3:33.56          25.22    53.45  1:20.25  1:49.47  2:05.68  2:42.90  3:07.36
         VEGA, JORDAN        13
         SING, DANIEL        13
         TAO, LAWRENCE       13
         FARR, DAVID         14
NCA,  A  13-14        14 SI NORTH COAST A               3:33.82          25.32    52.55  1:18.72  1:48.13  2:14.42  2:42.98  3:07.58
         BARRY, BRENDAN      13
         YEN, TIMOTHY        13
         MCDONALD, EVAN      14
         EVANGELISTA, CHRISTO14
UVRA,  A  13-14       14 UT UTAH VALLEY A               3:34.87          26.28    54.11  1:20.33  1:48.65  2:15.12  2:43.97  3:08.11
         MORRIS, JOHN        14
         MCCLAIN, CHRISTOPHER13
         MACCABEE, ALEKSANDAR14
         ANDERSON, CONNOR    14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               3:37.69          26.39    55.53  1:20.70  1:48.70  2:14.08  2:42.17  3:08.18
         SHANG, KEVEN        13
         KUSHNEROV, MARTIN   13
         NEUBIESER, CRAIG    13
         CHEN, ZHEN          13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               3:38.30          25.19    53.16  1:18.01  1:46.18  2:12.16  2:41.13  3:08.26
         LACHANCE, REGIS     13
         SCOTT, R.J.         13
         ONG, JONATHAN       13
         NEUFELD, THOMAS     13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:38.31          25.21    53.76  1:19.21  1:47.20  2:13.50  2:43.52  3:09.38
         GWO, ALBERT         13
         MOLINARI, JOE       13
         TAY, ELDON          13
         DONG, OLIVER        13

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT   70
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               3:39.03          25.28    52.76  1:19.39  1:49.10  2:15.17  2:44.23  3:10.33
         SMITH, JACOB        14
         O'BRIEN, WADE       13
         HARADA, TAKU        14
         WILEY, ANDREW ROSS  14
OSC,  A  13-14        14 PC OTTER SWIM CL               3:40.03          25.57    54.46  1:20.51  1:49.60  2:16.60  2:46.99  3:02.43
         CAMERINO, NICO      14
         YAN, ALAN           13
         CHUNG, ALEX         13
         GARCIA, ERIK        13
RAD,  A  13-14        14 SN REDDING SWIM                3:40.39          24.90    53.86  1:18.97  1:48.71  2:15.47  2:45.80  3:11.23
         WYSE, JOSIAH        14
         LENNON, GREGORY     14
         REED, SPENCER       14
         AVERY, AUSTIN       14
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               3:41.15          25.48    54.34  1:12.38  1:49.28  2:16.68  2:47.48  3:12.92
         TAMAYO, ESTEVAN     14
         NGUYEN, BRANDON     13
         HU, DARRICK         13
         RUIYANTORO, CHRISTOP13
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                  DQUED           25.86    55.18  1:10.79  1:46.37  2:10.30  2:36.53  3:01.88
         LAU, JUSTIN         13
         SUN, BRYAN          13
         YEUNG, ANTHONY      13
         KAN, JONATHAN       14
SUNN,  A  13-14       14 PC SUNNYVALE SWI                DQUED           25.74    54.29  1:21.19  1:51.37  2:15.84  2:42.47  3:07.88
         LE, KEVIN           13
         IP, KYLE            13
         MESSNER, MICHAEL    14
         AISAWA, KEVIN       13

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   6:38.29
   SECTIONAL   7:31.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:20.35   1      26.12    54.31  1:22.44  1:49.80  2:15.28  2:44.15  3:13.87
         WANG, WINSTON       13                                        3:43.12  4:08.47  4:36.31  5:05.60  5:33.72  5:57.97  6:25.24
         FIELD, BO           13                                        6:52.64
         MATSUDA, DAICHI     13
         NGUYEN, SEAN        14
NOVA,  A  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               7:21.97   2      25.34    52.81  1:20.93  1:49.15  2:14.25  2:42.47  3:11.45
         ERICKSON, STEFFEN   14                                        3:40.18  4:05.64  4:33.70  5:03.35  5:33.06  5:57.01  6:24.45
         HAAS, FRANCIS TOWNLE14                                        6:53.03
         AYALA, ZACH         14
         MARTIN, LUKE        14
NOVA,  B  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               7:38.64   3      25.43    53.74  1:23.96  1:53.57  2:19.70  2:48.92  3:18.77
         BROWN, GAVIN        13                                        3:48.09  4:13.95  4:42.84  5:13.38  5:43.21  6:09.06  6:38.04
         HELLAMS, RALPH DONAL14                                        7:08.24
         CORTRIGHT, JOHN     13
         HARADA, TAKU        14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT  146
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               7:39.97   4      25.94    54.57  1:24.69  1:54.31  2:21.02  2:50.58  3:20.68
         KHAN, MARZUQ        13                                        3:50.46  4:18.31  4:48.81  5:20.28  5:51.18  6:08.74  6:43.97
         TRUONG, BILL        14                                        7:12.46
         BLAKE, SAMUEL       13
         BURNS, AIDAN        13
AH,  A  13-14         14 SN ARDEN HILLS S               7:44.00   5      26.38    55.90  1:25.76  1:55.26  2:20.93  2:50.35  3:21.04
         REMMERT, COLTON     13                                        3:51.29  4:09.43  4:47.38  5:18.77  5:49.44  6:14.51  6:43.43
         JOHNSON, TERRY      13                                        7:13.38
         KNIGHT, BRYCE       13
         WOOLLGAR, MATTHEW   14
NOVA,  A  13-14       14 CA IRVINE NOVA A               7:44.63   6      26.44    55.86  1:26.83  1:57.60  2:22.49  2:51.80  3:21.47
         BALDING, JUDSON     13                                        3:50.19  4:16.52  4:46.01  5:16.83  5:46.67  6:13.17  6:43.36
         JULISSON, ERIK      14                                        7:14.61
         GRAVES, JOSHUA      14
         ALVSTAD, JOHN       13
CYR,  A  13-14        14 AZ CHANDLER/GILB               7:45.42   7      25.92    54.70  1:24.85  1:55.11  2:21.24  2:50.77  3:20.57
         BENZ, DIETER        14                                        3:49.71  4:16.02  4:46.03  5:17.88  5:50.25  6:15.74  6:44.84
         MORTON, SAM         14                                        7:15.59
         ESHIMA, JARRETT     14
         JUREK, MARK         13
PEAK,  A  13-14       14 PC PEAK                        7:45.49   8      26.68    56.78  1:28.18  1:59.56  2:26.99  2:57.23  3:28.33
         TAO, LAWRENCE       13                                        3:59.21  4:24.90  4:53.59  5:24.09  5:55.58  6:20.06  6:47.88
         SING, DANIEL        13                                        7:16.97
         VEGA, JORDAN        13
         FARR, DAVID         14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               7:52.10          26.57    56.38  1:27.48  1:57.80  2:24.48  2:54.57  3:25.22
         KUSHNEROV, MARTIN   13                                        3:55.81  4:22.98  4:52.69  5:23.83  5:55.34  6:21.49  6:51.48
         SHANG, KEVEN        13                                        7:22.22
         TSAI, RANDY         13
         NEUBIESER, CRAIG    13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               7:52.86          26.43    55.95  1:24.67  1:54.02  2:19.89  2:49.44  3:20.67
         LACHANCE, REGIS     13                                        3:49.59  4:17.12  4:47.98  5:19.43  5:49.81  6:16.59  6:47.50
         SCOTT, R.J.         13                                        7:19.99
         ONG, JONATHAN       13
         NEUFELD, THOMAS     13
NOVA,  C  13-14       14 VA NOVA OF VIRGI               7:53.07          26.76    56.02  1:26.06  1:56.10  2:23.33  2:53.92  3:25.26
         SCHULTZ, AARON      13                                        3:56.39  4:23.52  4:53.60  5:25.05  5:55.80  6:22.26  6:51.97
         O'BRIEN, WADE       13                                        7:22.54
         WILEY, ANDREW ROSS  14
         SMITH, JACOB        14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                7:55.46          26.21    55.60  1:26.46  1:57.22  2:23.78  2:54.64  3:26.93
         HUANG, AARON        14                                        3:59.49  4:27.07  4:58.04  5:30.92  6:04.45  6:28.93  6:56.53
         SANDOVAL, MICHAEL   13                                        7:25.87
         WANG, WILLIAM       13
         BURRILL, COOPER     14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               7:55.63          26.43    54.99  1:24.92  1:54.81  2:22.06  2:53.72  3:25.51
         MOLINARI, JOE       13                                        3:56.97  4:23.70  4:54.31  5:26.70  5:58.63  6:23.00  6:51.80
         TAY, ELDON          13                                        7:23.13
         CHEUNG, JUSTYN      13
         WILLIAMS, GORDON    14

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL     19.99
   SECTIONAL     22.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHEAFFER, CHRIS      16 PC UN  (PC)         21.99   1    21.38 F1
KREMER, TOM           16 PC UN  (PC)         22.15   3    21.78 F2
SILVERTHORN, NICK     15 PC UN  (PC)         22.14   2    22.03 F3
OGREN, CURTIS         15 PC UN  (PC)         22.47   6    22.29 F4
TANABE, CODY          16 PC UN  (PC)         22.40   4    22.39 F5
LAWLER, KELTAN        16 PC UN  (PC)         22.60   8    22.47 F6
BUI, ANDREW           16 PC UN  (PC)         22.46   5    22.56 F7
WILLIAMS, JAXON       16 SN REDDING SWIM     22.49   7    22.73 F8

SCHEAFFER, CHRIS      16 PC UN  (PC)         21.99   1
SILVERTHORN, NICK     15 PC UN  (PC)         22.14   2
KREMER, TOM           16 PC UN  (PC)         22.15   3
TANABE, CODY          16 PC UN  (PC)         22.40   4
BUI, ANDREW           16 PC UN  (PC)         22.46   5
OGREN, CURTIS         15 PC UN  (PC)         22.47   6
WILLIAMS, JAXON       16 SN REDDING SWIM     22.49   7
LAWLER, KELTAN        16 PC UN  (PC)         22.60   8
KHOJASTEH, KEVIN      16 PC UN  (PC)         22.67   9
POLOVINKIN, NIKITA    16 PC UN  (PC)         22.71  10
TAN, KAWEI            15 PC UN  (PC)         22.73  11
BARTOLI, NICHOLAS     15 PC RENO AQUATIC     22.75  12
FORD, TAYLOR          16 PC UN  (PC)         22.84  13
WONG, JASON           16 PC UN  (PC)         22.88  14
USINGER, BRETT        16 PC UN  (PC)         22.93  15
BURKHART, NATE        15 PC UN  (PC)         22.96  16
KUBACKI, ROBERT       16 PC UN  (PC)         23.00  17
MCCOMBS, RYAN         16 PC UN  (PC)         23.02  18
TANIZAKI-HUDSON, DERE 15 PC LYNBROOK AQUA    23.03  19
BAILEY, MICHAEL CONNE 16 VA NOVA OF VIRGI    23.05  20
ORDES, IAN            15 PC UN  (PC)         23.14  21
COOPER, QUENTIN       15 PC CROW CANYON C    23.15  22
JOHNSTON, NICK        16 PC UN  (PC)         23.17  23
KERR, KRISTOPHER      15 CO BOULDER SWIMM    23.20  24
ZHONG, BRYAN          15 PC UN  (PC)         23.30  25
HUSSAIN, ALEX         16 PC UN  (PC)         23.36  26
KUBICK, DYLAN         16 SN UN  (SN)         23.53  28
PASQUINZO, NICHOLAS   16 PC UN  (PC)         23.53  27

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL     43.89
   SECTIONAL     49.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTRO, KYLE          16 SN UN  (SN)         48.73   2    46.90 F1  P    23.98
                                                                    F    22.62
BARTOLI, NICHOLAS     15 PC RENO AQUATIC     48.48   1    48.23 F2  P    23.40
                                                                    F    23.19

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUI, ANDREW           16 PC UN  (PC)         49.04   4    48.92 F3  P    23.50
                                                                    F    23.38
BURKHART, NATE        15 PC UN  (PC)         49.47   5    49.10 F4  P    24.02
                                                                    F    23.61
WATTS, WILLIAM        16 UT CACHE VALLEY     48.93   3    49.16 F5  P    24.09
                                                                    F
KUBICK, DYLAN         16 SN UN  (SN)         49.59   7    49.19 F6  P    24.09
                                                                    F    23.67
WILLIAMS, JAXON       16 SN REDDING SWIM     49.70   8    49.21 F7  P    24.20
                                                                    F    23.41
PINSON, ADAM          16 SN UN  (SN)         49.49   6    49.31 F8  P    24.08
                                                                    F    23.89

BARTOLI, NICHOLAS     15 PC RENO AQUATIC     48.48   1              P    23.40
CASTRO, KYLE          16 SN UN  (SN)         48.73   2              P    23.98
WATTS, WILLIAM        16 UT CACHE VALLEY     48.93   3              P    24.09
BUI, ANDREW           16 PC UN  (PC)         49.04   4              P    23.50
BURKHART, NATE        15 PC UN  (PC)         49.47   5              P    24.02
PINSON, ADAM          16 SN UN  (SN)         49.49   6              P    24.08
KUBICK, DYLAN         16 SN UN  (SN)         49.59   7              P    24.09
WILLIAMS, JAXON       16 SN REDDING SWIM     49.70   8              P    24.20
POLOVINKIN, NIKITA    16 PC UN  (PC)         49.74   9              P    23.67
BULL, CHRISTOPHER     16 PC UN  (PC)         49.78  10              P    24.12
WONG, JASON           16 PC UN  (PC)         49.87  11              P    23.91
THOMPSON, JAMES       16 PC UN  (PC)         49.90  12              P    24.36
BENIGHT, PATRICK      15 PC UN  (PC)         49.94  13              P    24.07
BAILEY, MICHAEL CONNE 16 VA NOVA OF VIRGI    50.07  14              P    23.87
SIX, QUINN            16 PC UN  (PC)         50.29  15              P    24.32
VU, JARED             16 PC UN  (PC)         50.46  16              P    24.31
MCCOMBS, RYAN         16 PC UN  (PC)         50.50  17              P    23.92
BANKS, ADAM           16 SN UN  (SN)         50.59  18              P    24.31
PASQUINZO, NICHOLAS   16 PC UN  (PC)         50.71  19              P    24.04
TANIZAKI-HUDSON, DERE 15 PC LYNBROOK AQUA    51.14  20              P    24.17

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:36.49
   SECTIONAL   1:48.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTRO, KYLE          16 SN UN  (SN)       1:44.12   2  1:41.22 F1  P    24.16    50.14  1:17.09
                                                                    F    23.27    48.45  1:14.59
DEVETIS, ANTHONY      16 CA CONEJO SIMI S  1:48.02   8  1:45.69 F2  P    24.83    51.70  1:19.63
                                                                    F
WATTS, WILLIAM        16 UT CACHE VALLEY   1:46.67   3  1:46.43 F3  P    25.45    53.02  1:20.33
                                                                    F
LERUDE, BEN           15 PC RENO AQUATIC   1:46.79   4  1:46.59 F4  P    25.50    52.81  1:20.37
                                                                    F
BARTOLI, NICHOLAS     15 PC RENO AQUATIC   1:46.86   5  1:46.75 F5  P    24.18    51.33  1:19.16
                                                                    F    24.86    51.94  1:19.80
THOMPSON, JAMES       16 PC UN  (PC)       1:47.01   6  1:46.95 F6  P    25.00    52.49  1:19.94
                                                                    F    25.37  1:46.95  1:46.95
GILLESPIE, KURTIS     16 SN SPARE TIME AQ  1:49.30   9  1:47.26 F7  P    24.08    51.33  1:20.42
                                                                    F    24.20    51.50  1:19.83

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KHOJASTEH, KEVIN      16 PC UN  (PC)       1:47.64   7  1:47.44 F8  P    24.80    51.89  1:19.51
                                                                    F

SCHEAFFER, CHRIS      16 PC UN  (PC)       1:42.76   1              P    23.49    49.45  1:15.91
CASTRO, KYLE          16 SN UN  (SN)       1:44.12   2              P    24.16    50.14  1:17.09
WATTS, WILLIAM        16 UT CACHE VALLEY   1:46.67   3              P    25.45    53.02  1:20.33
LERUDE, BEN           15 PC RENO AQUATIC   1:46.79   4              P    25.50    52.81  1:20.37
BARTOLI, NICHOLAS     15 PC RENO AQUATIC   1:46.86   5              P    24.18    51.33  1:19.16
THOMPSON, JAMES       16 PC UN  (PC)       1:47.01   6              P    25.00    52.49  1:19.94
KHOJASTEH, KEVIN      16 PC UN  (PC)       1:47.64   7              P    24.80    51.89  1:19.51
DEVETIS, ANTHONY      16 CA CONEJO SIMI S  1:48.02   8              P    24.83    51.70  1:19.63
GILLESPIE, KURTIS     16 SN SPARE TIME AQ  1:49.30   9              P    24.08    51.33  1:20.42
YAUNG, ALEXANDER      16 PC UN  (PC)       1:49.60  10              P    25.61    53.16  1:21.31
PINSON, ADAM          16 SN UN  (SN)       1:50.70  11              P    25.05    52.61  1:21.64
WILLIAMS, JAXON       16 SN REDDING SWIM   1:50.93  12              P    25.72    53.81  1:21.95
LORENZIN, JAMES       16 PC UN  (PC)       1:51.43  13              P    25.63    53.65  1:23.00
ZIMET, MICHAEL        16 CO ASPEN SWIM CL  1:51.58  14              P    25.89    53.74  1:22.43
BULL, CHRISTOPHER     16 PC UN  (PC)       1:51.80  15              P    25.30    53.94  1:23.28
TANIZAKI-HUDSON, DERE 15 PC LYNBROOK AQUA  1:52.21  16              P    25.18    53.90  1:23.49
WIESER, CHRIS         15 SN UN  (SN)       1:52.47  17              P    25.61    53.81  1:23.15
BANKS, ADAM           16 SN UN  (SN)       1:52.55  18              P    24.94    53.23  1:23.05
POURVAHIDI, CHANDLER  16 SN UN  (SN)       1:52.85  19              P    25.91    54.23  1:23.57
BAILEY, MICHAEL CONNE 16 VA NOVA OF VIRGI  1:53.00  20              P    24.51    52.58  1:22.71
KOU, TIMOTHY          15 PC UN  (PC)       1:53.43  21              P    25.75    53.94  1:23.69
MCLAUGHLIN, KEVIN     15 PC UN  (PC)       1:53.89  22              P    25.91    54.85  1:24.68
MCCOMBS, RYAN         16 PC UN  (PC)       1:57.05  23              P    25.77    54.89  1:25.04

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:22.69
   SECTIONAL   4:53.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KREMER, TOM           16 PC UN  (PC)       4:38.64   2  4:30.33 F1  P    25.55    53.15  1:20.86  1:48.93  2:17.16  2:45.20  3:13.87
                                                                       3:42.34  4:10.68
                                                                    F    24.98    52.07  1:19.50  1:46.51  2:13.46  2:40.64  3:07.76
                                                                       3:35.21  4:03.07
OGREN, CURTIS         15 PC UN  (PC)       4:36.98   1  4:33.47 F2  P    24.87    51.73  1:19.06  1:46.81  2:14.94  2:43.15  3:11.55
                                                                       3:40.15  4:08.96
                                                                    F    24.84    51.71  1:19.08  1:46.74  2:14.27  2:41.56  3:09.58
                                                                       3:37.87  4:06.43
SILVERTHORN, NICK     15 PC UN  (PC)       4:40.84   3  4:37.74 F3  P    24.99    52.98  1:20.93  1:49.68  2:17.56  2:45.84  3:14.68
                                                                       3:43.48  4:12.70
                                                                    F    24.69    51.86  1:20.27  1:48.76  2:16.57  2:45.45  3:14.29
                                                                       3:42.74  4:11.04
SCHEAFFER, CHRIS      16 PC UN  (PC)       4:42.30   5  4:38.12 F4  P    26.10    54.45  1:23.02  1:52.23  2:21.40  2:50.22  3:19.20
                                                                       3:47.48  4:16.05
                                                                    F    25.67    53.60  1:21.95  1:50.64  2:18.98  2:47.29  3:15.55
                                                                       3:44.07  4:12.45
SELFRIDGE, ZACH       16 PC UN  (PC)       4:44.15   6  4:40.21 F5  P    25.55    53.40  1:21.18  1:49.30  2:17.65  2:46.27  3:15.25
                                                                       3:44.65  4:14.77
                                                                    F    25.63    53.16  1:21.15  1:49.76  2:18.43  2:46.90  3:15.42
                                                                       3:43.80  4:12.23

 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                            2011 FAR WESTERN SHORT COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC11-006                         03/31/11  THRU  04/03/11          SHORT COURSE

PRINTED 04/03/11 AT 07:28PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    15-16   500 FREE                                    EVENT  116
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LERUDE, BEN           15 PC RENO AQUATIC   4:41.69   4  4:42.75 F6  P    25.60    53.30  1:21.89  1:50.45  2:19.43  2:48.07  3:17.03
                                                                       3:45.88  4:14.35
                                                                    F    25.73    53.21  1:21.58  1:50.33  2:19.12  2:47.92  3:16.92
                                                                       3:45.97  4:14.89
NADLER, KYLE          16 SN UN  (SN)       4:47.90   8  4:43.49 F7  P    26.15    54.51  1:23.47  1:52.41  2:21.83  2:51.22  3:20.65
                                                                       3:50.44  4:19.88
                                                                    F    25.48    53.59  1:21.74  1:50.11  2:18.87  2:47.85  3:16.99
                                                                       3:46.26  4:15.27
USINGER, BRETT        16 PC UN  (PC)       4:47.41   7  4:46.28 F8  P    25.31    53.12  1:21.65  1:50.84  2:19.99  2:49.55  3:19.19
                                                                       3:48.92  4:18.74
                                                                    F    25.88    54.06  1:22.33  1:51.18  2:20.18  2:49.41  3:18.49
                                                                       3:47.85  4:17.50

OGREN, CURTIS         15 PC UN  (PC)       4:36.98   1              P    24.87    51.73  1:19.06  1:46.81  2:14.94  2:43.15  3:11.55
                                                                       3:40.15  4:08.96
KREMER, TOM           16 PC UN  (PC)       4:38.64   2              P    25.55    53.15  1:20.86  1:48.93  2:17.16  2:45.20  3:13.87
                                                                       3:42.34  4:10.68
SILVERTHORN, NICK     15 PC UN  (PC)       4:40.84   3              P    24.99    52.98  1:20.93  1:49.68  2:17.56  2:45.84  3:14.68
                                                                       3:43.48  4:12.70
LERUDE, BEN           15 PC RENO AQUATIC   4:41.69   4              P    25.60    53.30  1:21.89  1:50.45  2:19.43  2:48.07  3:17.03
                                                                       3:45.88  4:14.35
SCHEAFFER, CHRIS      16 PC UN  (PC)       4:42.30   5              P    26.10    54.45  1:23.02  1:52.23  2:21.40  2:50.22  3:19.20
                                                                       3:47.48  4:16.05
SELFRIDGE, ZACH       16 PC UN  (PC)       4:44.15   6              P    25.55    53.40  1:21.18  1:49.30  2:17.65  2:46.27  3:15.25
                                                                       3:44.65  4:14.77
USINGER, BRETT        16 PC UN  (PC)       4:47.41   7              P    25.31    53.12  1:21.65  1:50.84  2:19.99  2:49.55  3:19.19
                                                                       3:48.92  4:18.74
NADLER, KYLE          16 SN UN  (SN)       4:47.90   8              P    26.15    54.51  1:23.47  1:52.41  2:21.83  2:51.22  3:20.65
                                                                       3:50.44  4:19.88
COOPER, QUENTIN       15 PC CROW CANYON C  4:52.00   9              P    25.68    53.93  1:22.86  1:52.61  2:23.30  2:53.14  3:22.82
                                                                       3:52.89  4:23.06
LANGSTON, MARK        15 SN UN  (SN)       4:52.23  10              P    25.26    53.37  1:22.82  1:52.69  2:22.78  2:53.01  3:23.40
                                                                       3:53.57  4:23.55
DOUROV, CHRISTOPHER   16 PC UN  (PC)       4:52.31  11              P    25.96    54.84  1:24.10  1:53.65  2:23.45  2:53.20  3:23.20
                                                                       3:53.22  4:23.13
GILLESPIE, KURTIS     16 SN SPARE TIME AQ  4:52.66  12              P    23.68    51.01  1:19.39  1:48.77  2:19.10  2:49.61  3:20.67
                                                                       3:51.29  4:22.72
EMERY, BRETT          16 SN UN  (SN)       4:53.92  13              P    26.65    55.85  1:25.70  1:55.54  2:25.62  2:54.98  3:24.91
                                                                       3:54.58  4:24.79
THOMPSON, JAMES       16 PC UN  (PC)       4:56.16  14              P    26.51    55.84  1:25.52  1:55.63  2:24.83  2:54.66  3:24.81
                                                                       3:55.40  4:26.02
DEVETIS, ANTHONY      16 CA CONEJO SIMI S  4:56.96  15              P    25.81    53.97  1:23.19  1:52.87  2:23.04  2:53.55  3:24.43
                                                                       3:55.24  4:26.14
MEYER, CHRISTOPHER    15 PC RENO AQUATIC   4:57.47  16              P    26.57    55.75  1:25.28  1:55.58  2:26.21  2:56.48  3:27.15
                                                                       3:57.08  4:27.61
YAUNG, ALEXANDER      16 PC UN  (PC)       4:57.56  17              P    26.48    55.38  1:25.04  1:54.94  2:25.13  2:55.32  3:26.38